AI assistant
Aedifica SA — Annual Report 2025
May 12, 2026
3904_rns_2026-05-12_a29eb28c-a663-4ee5-a894-f84a55477ea4.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
VOL-inst 1
JAARREKENING
IDENTIFICATIEGEGEVENS (op datum van neerlegging)
NAAM: AEDIFICA, gereglementeerde vastgoedvennootschap
Rechtsvorm¹: Naamloze Vennootschap.
Adres: Belliardstraat .Nr.: 40 .Bus: 11
Postnummer: 1040 . Gemeente: BRUSSEL
Land: België
Rechtspersonenregister (RPR) - Ondernemingsrechtbank van Brussel, Franstalige
Internetadres²: http://www.aedifica.eu
E-mailadres²:
Ondernemingsnummer 0877.248.501
DATUM 16/07/2025 van de neerlegging van het recentste stuk dat de datum van bekendmaking van de oprichtingsakte en van de akte tot statutenwijziging vermeldt.
| JAARREKENING in | EURO'S³ | goedgekeurd door de algemene vergadering van | 12/05/2026 |
|---|---|---|---|
| met betrekking tot het boekjaar dat de periode dekt van | 01/01/2025 | tot | 31/12/2025 |
| Vorig boekjaar van | 01/01/2024 | tot | 31/12/2024 |
De bedragen van het vorige boekjaar zijn / zijn niet⁴ identiek met die welke eerder openbaar werden gemaakt. Model van jaarrekening dat afwijkt van datgene wat voorzien is door het K.B. van 29 april 2019 op grond van⁵:
Zijn gevoegd bij deze jaarrekening²:
Totaal aantal neergelegde bladen: Nummers van de secties van het standaardmodel die niet werden neergelegd omdat ze niet dienstig zijn:
Handtekening (naam en hoedanigheid)
Handtekening (naam en hoedanigheid)
Serge WIBAUT
Voorzitter Raad van Bestuur
Stefaan GIELENS
Gedelegeerd bestuurder
- In voorkomend geval wordt na de rechtsvorm "in vereffening" vermeld.
- Facultatieve vermelding.
- Indien nodig, aanpassen van de eenheid en munt waarin de bedragen zijn uitgedrukt.
- Schrappen wat niet van toepassing is.
- Vermelding van de wettelijke of reglementaire basis die het gebruik van een afwijkend model rechtvaardigt.
Nr. 0877.248.501
VOL-kap 2.1
LIJST VAN DE BESTUURDERS, ZAAKVOERDERS EN COMMISSARISSEN EN VERKLARING BETREFFENDE EEN AANVULLENDE OPDRACHT VOOR NAZICHT OF CORRECTIE
LIJST VAN DE BESTUURDERS, ZAAKVOERDERS EN COMMISSARISSEN
VOLLEDIGE LIJST met naam, voornamen, beroep, woonplaats (adres, nummer, postnummer en gemeente) en functie in de vennootschap
Serge WIBAUT
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Voorzitter van de Raad van Bestuur
- 11/05/2027
Stefaan GIELENS
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Gedelegeerd bestuurder
- 11/05/2027
Ingrid DAERDEN
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
- 10/03/2026
Sven BOGAERTS
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
- 10/03/2026
Charles-Anoine VAN AELST
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
- 10/03/2026
Raoul THOMASSEN
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
- 10/03/2026
Elisabeth ROBERTI-MAY
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
- 11/05/2027
Luc PLASMAN
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
- 10/03/2026
Marleen WILLEKENS
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
- 08/05/2029
Katrien KESTELOOT
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
- 10/03/2026
Kari PITKIN
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
14/05/2024 - 11/05/2027
Rikki LYKKE
(Bestuurder vennootschappen)
Belliardstraat 40 bus 11, 1040 Etterbeek, België
Bestuurder
13/08/2025 - 09/05/2028
ERNST & YOUNG BEDRIJFSREVISOREN BV
Nr.: 0446.334.711
Kouterveldstraat 7B bus 001, 1831 Diegem, België
Lidmaatschapsnr.: B160
Commissaris
- 11/05/2027
Vertegenwoordigd door:
First Software - VOL-kap2025 - 2 / 18
Nr. 0877.248.501
VOL-kap 2.1
LIJST VAN DE BESTUURDERS, ZAAKVOERDERS EN COMMISSARISSEN (VERVOLG)
VOLLEDIGE LIJST met naam, voornamen, beroep, woonplaats (adres, nummer, postnummer en gemeente) en functie in de vennootschap
Christophe BOSCHMANS
(Bedrijfsrevisor)
Kouterveldstraat 7 bus 001, 1831 Diegem, België
Lidmaatschapsnr.: A02353
First Software - VOL-kap2025 - 3 / 18
Nr. 0877.248.501
VOL-kap 2.2
VERKLARING BETREFFENDE EEN AANVULLENDE OPDRACHT VOOR NAZICHT OF CORRECTIE
Het bestuursorgaan verklaart dat geen enkele opdracht voor nazicht of correctie werd gegeven aan iemand die daar wettelijk niet toe gemachtigd is met toepassing van artikel 5 van de wet van 17 maart 2019 betreffende de beroepen van accountant en belastingadviseur.
De jaarrekening werd niet* geverifieerd of gecorrigeerd door een gecertificeerd accountant of door een bedrijfsrevisor die niet de commissaris is.
In bevestigend geval, moeten hierna worden vermeld: naam, voornamen, beroep en woonplaats van elke gecertificeerde accountant of bedrijfsrevisor en zijn lidmaatschapsnummer bij zijn Instituut, evenals de aard van zijn opdracht:
A. Het voeren van de boekhouding van de vennootschap**,
B. Het opstellen van de jaarrekening**,
C. Het verifiëren van de jaarrekening en/of
D. Het corrigeren van de jaarrekening.
Indien taken bedoeld onder A. of onder B. uitgevoerd zijn door accountants of door fiscaal accountants, kunnen hierna worden vermeld: naam, voornamen, beroep en woonplaats van elke accountant of fiscaal accountant en zijn lidmaatschapsnummer bij het Instituut van de Belastingadviseurs en de Accountants (IBA), evenals de aard van zijn opdracht.
| Naam, voornamen, beroep en woonplaats | Lidmaatschapsnummer | Aard van de opdracht (A, B, C en/of D) |
|---|---|---|
* Schrappen wat niet van toepassing is.
** Facultatieve vermelding.
First Software - VOL-kap2025 - 4 / 18
1 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Resultatenrekening
| (€) | Toelichtingen | 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|---|---|
| I. | Huurinkomsten | 4 | 105.546.507 | 102.831.224 |
| II. | Terugnemingen overgedragen en verdisconteerde huren | 0 | 0 | |
| III. | Met verhuur verbonden kosten | 4 | -263.286 | -224.938 |
| Nettohuurreultaat | 105.283.221 | 102.606.286 | ||
| IV. | Recuperatie van vastgoedkosten | 5 | 0 | 0 |
| V. | Recuperatie van huurlasten en belastingen normaal gedragen door de huurder op | 5 | 1.951.796 | 2.167.540 |
| VI. | Kosten van de huurders en gedragen door de eigenaar op huurschade en | 5 | 0 | 0 |
| VII. | Niet bij de huurders teruggevorderde huurlasten en belastingen op verhuurde | 5 | -1.994.712 | -2.177.753 |
| VIII. | Andere met verhuur verbonden inkomsten en uitgaven | 5 | -4.905 | 1.420 |
| Vastgoedresultaat | 105.235.399 | 102.597.493 | ||
| IX. | Technische kosten | 6 | -607.607 | -1.365.620 |
| X. | Commerciële kosten | 6 | 0 | 0 |
| XI. | Kosten en taksen van niet-verhuurde goederen | 6 | -15.853 | -447 |
| XII. | Beheerkosten vastgoed | 6 | 549.220 | 1.225.922 |
| XIII. | Andere vastgoedkosten | 6 | 92.326 | 103.412 |
| Vastgoedkosten | 18.086 | -36.733 | ||
| Operationeel vastgoedresultaat | 105.253.485 | 102.560.760 | ||
| XIV. | Algemene kosten van de vennootschap | 7 | -19.928.376 | -19.449.390 |
| XV. | Andere operationele opbrengsten en kosten | 7 | 96.317 | 462.474 |
| Operationeel resultaat voor het resultaat op de portefeuille | 85.421.425 | 83.573.844 | ||
| XVI. | Resultaat op de verkoop van vastgoedbeleggingen | 8 | 228.680 | -430.252 |
| XVII. | Resultaat verkoop andere niet-financiële activa | 9 | 0 | 0 |
| XVIII. | Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen | 10 | 1.072.837 | -25.936.124 |
| XIX. | Ander portefeuilleresultaat | 20 | -36.470 | 0 |
| Operationeel resultaat | 86.686.472 | 57.207.468 | ||
| XX. | Financiële opbrengsten | 12 | 196.155.177 | 168.243.133 |
| XXI. | Netto-interestkosten | 13 | -40.668.534 | -38.587.067 |
| XXII. | Andere financiële kosten | 14 | -9.168.395 | -6.677.943 |
| XXIII. | Variaties in de reële waarde van financiële activa en passiva | 15 | -10.343.999 | -15.737.443 |
| Financieel resultaat | 135.974.249 | 107.240.680 | ||
| XXIV | Aandeel in het resultaat van geassocieerde vennootschappen en joint-ventures | 16 | -741.120 | -928.534 |
| Resultaat voor belastingen | 221.919.601 | 163.519.614 | ||
| XXIV | Vennootschapsbelasting en uitgestelde belastingen | 17 | -6.877.111 | -6.977.510 |
| XXV. | Exit taks | 17 | -149.141 | 134.730 |
| Belastingen | -7.026.253 | -6.842.780 | ||
| Nettoresultaat | 214.893.349 | 156.676.834 | ||
| Gewoon resultaat per aandeel (€) | 18 | 4,52 | 3,29 | |
| Verwaterd resultaat per aandeel (€) | 18 | 4,52 | 3,29 |
2 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | ||
|---|---|---|---|
| (€) | |||
| I. | Nettoresultaat | 214.893.349 | 156.676.834 |
| II. | Gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten herbruikbaar in de resultatenrekening | ||
| A. Impact op de reële waarde van geschatte mutatierechten en -kosten bij hypothetische vervreemding van vastgoedbeleggingen | 0 | 0 | |
| B. Variaties in het effectieve deel van de reële waarde van toegelaten afdekkingsinstrumenten in een kasstroomdekking zoals gedefinieerd in IFRS¹ | 795.721 | 1.114.797 | |
| D. Omrekeningsverschillen die voortvloeien uit de omrekening van een buitenlandse activiteit | 0 | 0 | |
| H. Andere elementen van het globaal resultaat, na belasting² | -1.269.667 | -3.869.520 | |
| Gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten | 214.419.404 | 153.922.111 | |
| 1. Komt overeen met "Variatie van het effectieve deel van de reële waarde van de indekkingsinstrumenten (niet-vervallen interesten)", zoals uiteengez. 2. Omvat hoofdzakelijk de overdracht naar de resultatenrekening van vervallen interesten uit indekkingsinstrumenten en de afschrijving van de beëindigde derivaten (zie toelichting 32). |
3 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Balans
| ACTIVA | 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|---|
| (€) | Toelichtingen | ||
| I. Vaste activa | |||
| A. Goodwill | 19 | 0 | 0 |
| B. Immateriële vaste activa | 20 | 587.456 | 1.029.207 |
| C. Vastgoedbeleggingen | 21 | 1.874.965.369 | 1.819.753.124 |
| D. Andere materiële vaste activa | 22 | 2.266.064 | 2.597.448 |
| E. Financiële vaste activa | 23 & 32 | 3.726.854.085 | 3.394.797.317 |
| F. Vorderingen financiële leasing | 0 | 0 | |
| G. Handelsvorderingen en andere vaste activa | 0 | 0 | |
| H. Uitgestelde belastingen - activa | 24 | 504.067 | 495.755 |
| Totaal vaste activa | 5.605.177.041 | 5.218.672.851 | |
| II. Vlottende activa | |||
| A. Activa bestemd voor verkoop | 21 | 0 | 10.900.000 |
| B. Financiële vlottende activa | 0 | 0 | |
| C. Vorderingen financiële leasing | 0 | 0 | |
| D. Handelsvorderingen | 25 | 10.198.442 | 9.747.760 |
| E. Belastingvorderingen en andere vlottende activa | 26 | 50.571.164 | 476.112.593 |
| F. Kas en kasequivalenten | 27 | 2.568.906 | 6.539.383 |
| G. Overlopende rekeningen actief | 28 | 10.038.021 | 16.405.619 |
| Totaal vlottende activa | 73.376.532 | 519.705.355 | |
| TOTAAL ACTIVA | 5.678.553.573 | 5.738.378.206 |
4 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN
(€)
EIGEN VERMOGEN
| Toelichtingen 29 | 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|---|
| A. Kapitaal | 1.203.638.064 | 1.203.638.064 | |
| B. Uitgiftepremies | 1.719.001.071 | 1.719.001.071 | |
| C. Reserves | 348.392.757 | 377.224.926 | |
| a. Wettelijke reserve | 0 | 0 | |
| b. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van vastgoed | 196.265.085 | 215.573.434 | |
| c. Reserve voor de impact op de reële waarde van geschatte mutatierechten en - | 0 | 0 | |
| d. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van toegelaten | 1.234.164 | 1.708.110 | |
| e. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van toegelaten | 46.868.114 | 62.153.216 | |
| f. Reserve voor het saldo van de wisselkoersverschillen op monetaire activa en | -5.639.506 | -3.874.447 | |
| g. Reserve voor omrekening van buitenlandse activiteiten | 0 | 0 | |
| h. Reserve voor eigen aandelen | -48.682 | -459.089 | |
| j. Reserve voor actuariële winsten en verliezen van toegezegd-pensioensregelingen | -362.966 | -362.966 | |
| k. Reserve voor fiscale latenties met betrekking tot vastgoed gelegen in het buitenland | -14.413.310 | -11.284.077 | |
| m. Andere reserves | 0 | -668.860 | |
| n. Overgedragen resultaten van vorige boekjaren | 118.499.269 | 107.636.051 | |
| o. Reserve voor het aandeel in de winst of het verlies en in de niet-gerealiseerde | 5.990.588 | 6.803.554 | |
| D. Nettoresultaat van het boekjaar | 214.893.349 | 156.676.834 | |
| Totaal eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moedervennootschap | 3.485.925.241 | 3.456.540.895 |
TOTAAL EIGEN VERMOGEN
3.485.925.241 3.456.540.895
VERPLICHTINGEN
| I. Langlopende verplichtingen | |||
|---|---|---|---|
| A. Voorzieningen | 30 | 0 | 0 |
| B. Langlopende financiële schulden | 31 | 1.632.643.321 | 1.813.110.767 |
| a. Kredietinstellingen | 841.306.071 | 1.011.027.507 | |
| c. Andere | 791.337.250 | 802.083.260 | |
| C. Andere langlopende financiële verplichtingen | 23 | 13.935.234 | 18.124.608 |
| a. Toegelaten afdekkingsinstrumenten | 32 | 7.300.910 | 10.921.679 |
| b. Andere | 6.634.324 | 7.202.929 | |
| D. Handelsschulden en andere langlopende schulden | 0 | 0 | |
| E. Andere langlopende verplichtingen | 0 | 0 | |
| F. Uitgestelde belastingen - verplichtingen | 24 | 19.393.055 | 16.404.966 |
| Totaal langlopende verplichtingen | 1.665.971.610 | 1.847.640.341 |
II. Kortlopende verplichtingen
| A. Voorzieningen | 30 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|
| B. Kortlopende financiële schulden | 31 | 505.120.825 | 405.775.567 |
| a. Kredietinstellingen | 55.120.825 | 125.725.567 | |
| c. Andere | 450.000.000 | 280.050.000 | |
| C. Andere kortlopende financiële verplichtingen | 23 | 1.077.213 | 1.111.889 |
| D. Handelsschulden en andere kortlopende schulden | 33 | 15.239.220 | 21.196.996 |
| a. Exit taks | 82.203 | 0 | |
| b. Andere | 15.157.017 | 21.196.996 | |
| E. Andere kortlopende verplichtingen | 0 | 0 | |
| F. Overlopende rekeningen passief | 34 | 5.219.465 | 6.112.518 |
| Totaal kortlopende verplichtingen | 526.656.723 | 434.196.970 |
TOTAAL VERPLICHTINGEN
2.192.628.333 2.281.837.311
TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN
5.678.553.573 5.738.378.206
5 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Mutatieoverzicht van het eigen vermogen
| (€) | 01/01/2024 | Koplitaal-verhoging in speciën¹ | Koplitaal-verhoging in nature¹ | Voorzicht op dividend | Verwerving / verkoop eigen aandelen | Geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten² | Verwerking van het resultaat van het vorige boekjaar | Andere branders met betrekking tot de verkoop van active³ | Overdracht tussen reserves | Andere en afrondingsveracht | 31/12/2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koplitaal | 1.203.638.064 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.203.638.064 |
| Uitgifspremises | 1.719.001.071 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.719.001.071 |
| Reserves | 494.463.327 | 0 | 0 | 0 | -428.430 | -2.754.723 | -104.005.247 | 0 | 0 | 0 | 377.224.926 |
| a. Motielijke reserve | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van vastgoed | 266.179.912 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -52.437.937 | 1.631.458 | 0 | 0 | 215.573.434 |
| c. Reserve voor de impact op de reële waarde van geschatte mutatierechten en - kosten bij hypothetische vervreemding van vastgoedbewegingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| d. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van toegelaten afdekingsinstrumenten die onderwerpen zijn aan een afdekingsboekhouding zoals gedefinieerd in IFRS | 4.344.234 | 0 | 0 | 0 | 0 | -2.036.224 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.708.110 |
| e. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van toegelaten afdekingsinstrumenten die niet onderwerpen zijn aan een afdekingsboekhouding zoals gedefinieerd in IFRS | 111.144.378 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -46.991.160 | 0 | 0 | 0 | 62.153.216 |
| f. Reserve voor het saldo van de wisselkoersverschillen op monetaire activa en passiva | -4.470.493 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 596.046 | 0 | 0 | 0 | -3.674.447 |
| g. Reserve voor omrekening van buitenlandse activiteiten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| h. Reserve voor eigen aandelen | -30.659 | 0 | 0 | 0 | -428.430 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -459.099 |
| j. Reserve voor actueriële winsten en verliezen van toegezegd pensioersongelegen | -244.467 | 0 | 0 | 0 | 0 | -118.409 | 0 | 0 | 0 | 0 | -362.966 |
| k. Reserve voor fiscale talenten met betrekking tot vastgoed gelegen in het subretired | -13.845.825 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2.581.748 | 0 | 0 | 0 | -11.284.077 |
| m. Andere reserves | -3.276.625 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3.276.625 | -666.850 | 0 | 0 | -666.850 |
| n. Overgedragen resultaten van vorige boekjaren | 116.169.555 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -7.370.904 | -1.162.590 | 0 | 0 | 107.638.052 |
| o. Reserve voor het aandeel in de winst of het verlies en in de niet-gerealiseerde resultaten van deelnemingen die administratief verwerkt worden volgens de ‘equity’-methode | 8.493.218 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -1.689.692 | 0 | 0 | 0 | 6.903.554 |
| Resultaat van het boekjaar | 62.620.949 | 0 | 0 | 0 | 0 | 156.676.834 | 42.620.949 | 0 | 0 | 0 | 156.676.834 |
| TOTAAL EIGEN VERMOGEN | 3.469.723.189 | 0 | 0 | 0 | -428.430 | 153.922.111 | -106.075.895 | 0 | 0 | 0 | 3.456.540.885 |
| (€) | 01/01/2025 | Koplitaal-verhoging in speciën¹ | Koplitaal-verhoging in nature¹ | Voorzicht op dividend | Verwerving / verkoop eigen aandelen | Geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten² | Verwerking van het resultaat van het vorige boekjaar | Andere branders met betrekking tot de verkoop van active³ | Overdracht tussen reserves | Andere en afrondingsveracht | 31/12/2025 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koplitaal | 1.203.638.064 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.203.638.064 |
| Uitgifspremises | 1.719.001.071 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.719.001.071 |
| Reserves | 377.224.929⁴ | 0⁴ | 0⁴ | 0⁴ | 410.407 | -473.945 | -28.768.631⁴ | 0⁴ | 0⁴ | 0 | 346.392.757 |
| a. Motielijke reserve | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van vastgoed | 215.573.434 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -19.305.349 | 0 | 0 | 0 | 196.265.085 |
| c. Reserve voor de impact op de reële waarde van geschatte mutatierechten en - kosten bij hypothetische vervreemding van vastgoedbewegingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| d. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van toegelaten afdekingsinstrumenten die onderwerpen zijn aan een afdekingsboekhouding zoals gedefinieerd in IFRS | 1.708.110 | 0 | 0 | 0 | 0 | -473.945 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.234.164 |
| e. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van toegelaten afdekingsinstrumenten die niet onderwerpen zijn aan een afdekingsboekhouding zoals gedefinieerd in IFRS | 62.153.216 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -15.285.102 | 0 | 0 | 0 | 46.868.114 |
| f. Reserve voor het saldo van de wisselkoersverschillen op monetaire activa en passiva | -3.674.447 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -1.765.058 | 0 | 0 | 0 | -5.639.506 |
| g. Reserve voor omrekening van buitenlandse activiteiten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| h. Reserve voor eigen aandelen | -459.089 | 0 | 0 | 0 | 410.407 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -46.882 |
| j. Reserve voor actueriële winsten en verliezen van toegezegd pensioersongelegen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -362.966 |
| k. Reserve voor fiscale talenten met betrekking tot vastgoed gelegen in het buitenland | -362.966 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -3.139.233 | 0 | 0 | 0 | -14.413.310 |
| m. Andere reserves | -498.860 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 666.860 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| n. Overgedragen resultaten van vorige boekjaren | 107.638.052 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10.863.217 | 0 | 0 | 0 | 116.499.269 |
| o. Reserve voor het aandeel in de winst of het verlies en in de niet-gerealiseerde resultaten van deelnemingen die administratief verwerkt worden volgens de ‘equity’-methode | 6.803.554 | 0 | 0 | 0 | 0 | -812.865 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5.690.588 |
| Resultaat van het boekjaar | 156.676.834 | 0 | 0 | 0 | 0 | 214.893.349 | -156.676.834 | 0 | 0 | 0 | 214.893.349 |
| TOTAAL EIGEN VERMOGEN | 3.456.540.885 | 0 | 0 | 0 | 410.407 | 214.419.484 | -185.445.465 | 0 | 0 | 0 | 3.485.025.241 |
6 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Kasstroom uit de bedrijfsactiviteiten
| (€) | 31/12/2025 | 31/12/2024 |
|---|---|---|
| KASSTROOM UIT DE BEDRIJFSACTIVITEITEN | ||
| Nettoresultaat | 214.893.349 | 156.676.834 |
| Aanpassingen voor niet-geldelijke posten | 12.082.830 | 48.974.668 |
| Belastingen | 451.827 | 4.097.098 |
| Afschrijvingen en waardeverminderingen | 1.935.753 | 1.929.303 |
| Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen en van projectontwikkelingen (+/-) | -1.072.837 | 25.936.124 |
| Variatie van de reële waarde van de afgeleide financiële instrumenten | 10.343.999 | 15.737.443 |
| Afschrijving van goodwill | 0 | 0 |
| Andere aanpassing voor niet-geldelijke posten | 424.088 | 1.274.700 |
| Gerealiseerde nettomeerwaarden | -228.680 | 430.252 |
| Financieel resultaat | -146.318.248 | -122.978.123 |
| Variaties in de behoefte aan werkkapitaal | 411.137.387 | -50.362.695 |
| Variaties in nettoactief die resulteren uit omrekeningsverschillen die voortvloeien uit de omrekening van buitenlandse activiteiten (+/-) | 0 | 0 |
| Nettokasstroom uit de bedrijfsactiviteiten | 491.566.637 | 32.740.935 |
| KASSTROOM UIT DE INVESTERINGSACTIVITEITEN | ||
| Aanschaffingen van vastgoedvennootschappen¹ | -401.945.342 | -26.462.816 |
| Disposal of RE companies | 28.872.482 | 0 |
| Aanschaffingen van vastgoedbeleggingen in exploitatie en projectontwikkelingen | -21.500.952 | -74.953 |
| Aanschaffingen van immateriële en andere materiële vaste activa | -305.640 | -299.654 |
| Projectontwikkelingen kosten | -3.673.268 | -8.834.690 |
| Verkopp van vastgoedvennootschappen en vastgoedbeleggingen | 11.128.680 | 19.477.167 |
| Nettovariatie van niet-vlottende vorderingen | 12.130.410 | -157.679.155 |
| Nettokasstroom uit de investeringsactiviteiten | -375.293.629 | -173.874.101 |
| KASSTROOM UIT DE FINANCIERINGSACTIVITEITEN | ||
| Kapitaalverhoging, na aftrek van de kosten² | 0 | 0 |
| Dividend van het voorbije boekjaar en voorschot op dividend | -185.445.464 | -166.675.895 |
| Nettovariatie van bankkredietlijnen | -75.626.804 | 231.388.216 |
| Nettovariatie van de andere financiële verplichtingen | -381.306 | 21.648 |
| Netto financiële elementen betaalde (-/-) ontvangen (+) | 141.210.088 | 80.203.521 |
| Nettokasstroom uit de financieringsactiviteiten | -120.243.486 | 144.937.490 |
| TOTALE KASSTROOM VAN DE PERIODE | ||
| Totale kasstroom van de periode | -3.970.478 | 3.804.324 |
| RECONCILIATIE MET DE BALANS | ||
| Kas- en kasequivalenten aan het begin van het boekjaar | 6.539.383 | 2.735.059 |
| Totale kasstroom van de periode | -3.970.478 | 3.804.324 |
| Kas- en kasequivalenten op het einde van het boekjaar | 2.568.906 | 6.539.383 |
| 1. Dit bedrag komt overeen met de activa verworven via vennootschappen die werden verworven in cash (zie toelichting 21). | ||
| 2. Sommige soorten kapitaalverhogingen (inbreng in natura, gedeeltelijke splitsingen) leiden niet tot kasstromen. |
7 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Gecorrigeerd resultaat vastgelegd door het KB van 13 juli 2014
Het gecorrigeerd resultaat vastgelegd door het KB van 13 juli 2014 wordt op de volgende wijze berekend, op basis van de statutaire rekeningen:
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Nettoresultaat | 214.893.349 | 156.676.834 |
| Afschrijvingen | 783.996 | 917.425 |
| Waardeverminderingen | 261.923 | 222.212 |
| Andere niet-geldelijke kosten | 8.657.643 | 19.780.952 |
| resultaat op de verkoop van vastgoedbeleggingen | -228.680 | 430.252 |
| Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen | -1.128.290 | 25.874.838 |
| Afrondingsverschil | ||
| Gecorrigeerd resultaat | 223.239.940 | 203.902.513 |
| Noemer* (in aandelen) | 83.470.544 | 47.550.119 |
| GECORRIGEERD RESULTAAT PER AANDEEL* (in € per aandeel) | 2,67 | 4,29 |
| Voorschot op dividend | - | - |
| Dividendsaldo | 333.882.176 | 185.445.464 |
| Total voorgesteld dividend | 333.882.176 | 185.445.464 |
| UITKERINGSRATIO (MIN. 80%) | 150% | 91% |
| * Rekening houdend met het recht op dividend toegekend aan de aandelen uitgegeven tijdens het boekjaar. |
8 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichtingen bij de statutaire jaarrekening
Toelichting 1: Algemene informatie
Aedifica NV (in dit verslag 'de Vennootschap' of 'de moedermaatschappij' genoemd) is een naamloze vennootschap die voor het statuut van openbare GVV (gereglementeerde vastgoedvennootschap) naar Belgisch recht gekozen heeft. De Vennootschap is ingeschreven in het rechtspersonenregister (RPR) van Brussel onder het nummer 0877.248.501. De voornaamste aandeelhouders worden in toelichting [29] opgesomd. De zetel van de Vennootschap is gevestigd op volgend adres: Belliardstraat 40, B-1040 Brussel (telefoon: +32 (0)2 626 07 70).
De Aedifica-groep (in de jaarrekening 'de Groep' genoemd) bestaat uit de moedermaatschappij en haar dochterondernemingen. De dochtervennootschappen van de Groep worden in toelichting [39] opgesomd.
Aedifica is genoteerd op Euronext Brussels (2006) en Euronext Amsterdam (2019). Sinds maart 2020 maakt Aedifica deel uit van de BEL 20, de referentie-index van Euronext Brussels. Bovendien maakt Aedifica sinds 2023 deel uit van de BEL ESG, de index die bedrijven volgt die het best presteren op ESG-criteria.
Op 12 februari 2026 heeft de raad van bestuur de geconsolideerde jaarrekening goedgekeurd voor publicatie. Aedifica's aandeelhouders hebben de mogelijkheid om de geconsolideerde jaarrekening na publicatie te wijzigen op de jaarlijkse algemene vergadering van de aandeelhouders, die op 12 mei 2026 zal plaatsvinden.
Toelichting 2: Grondslagen voor financiële verslaggeving
Toelichting 2.1: Grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening
De verkorte geconsolideerde jaarrekening dekt de periode van twaalf maanden van 1 januari 2025 tot 31 december 2025. Ze is opgesteld volgens de 'International Financial Reporting Standards' (IFRS) zoals goedgekeurd door de Europese Unie en de bijhorende interpretaties zoals gepubliceerd door de 'International Accounting Standards Board' (IASB) en 'International Financial Reporting Interpretations Committee' (IFRIC), voor zover ze van toepassing zijn op de activiteiten van de Groep en effectief zijn voor de boekjaren die starten op of na 31 december 2024. De geconsolideerde jaarrekening is ook opgesteld in overeenstemming met het Koninklijk Besluit van 13 juli 2014 betreffende gereglementeerde vastgoedvennootschappen. De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld in euro en wordt in duizenden euro's voorgesteld.
De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld in overeenstemming met het principe van de historische kost met uitzondering van de volgende categorieën van activa en passiva die tegen reële waarde gewaardeerd zijn: vastgoedbeleggingen. vastgoedbeleggingen bestemd voor verkoop, financiële activa en passiva al dan niet bestemd voor indekking (in het bijzonder derivaten), verkoopopties toegestaan aan aandeelhouders zonder zeggenschap en deelnemingen in geassocieerde vennootschappen en joint ventures die geconsolideerd worden volgens de vermogensmutatiemethode.
De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld op basis van het toerekeningsbeginsel en op basis van de continuïteit van de bedrijfsactiviteiten in een voorzienbare tijdshorizon.
In het kader van de opstelling van haar geconsolideerde jaarrekening moet de Vennootschap bepaalde significante oordelen formuleren in toepassing van de boekhoudprincipes (voornamelijk over de classificatie van leasecontracten, de identificatie van de bedrijfscombinaties en de berekening van de uitgestelde belastingen) en tot bepaalde schattingen overgaan (voornamelijk de herziening van de boekwaarde van de goodwill en de bepaling van de reële waarde van vastgoedbeleggingen). Om deze hypotheses te formuleren mag het management zich baseren op zijn ervaring, de bijstand van derden (o.a. vastgoedexperts) en andere relevante factoren. De reële resultaten kunnen verschillen van deze schattingen. Deze laatste worden regelmatig herzien en gewijzigd indien nodig.
De volgende nieuwe normen, wijzigingen en interpretaties zijn verplicht van toepassing voor de Groep sinds 1 januari 2025, maar hadden geen significante impact op de huidige verkorte geconsolideerde jaarrekening:
- wijzigingen van de IAS-norm 21 'The Effects of Changes in Foreign Exchange Rates: Lack of Exchangeability' (toepasbaar vanaf 1 januari 2025);
- Bepaalde nieuwe normen, wijzigingen en interpretaties van bestaande normen werden gepubliceerd en zullen verplicht toepasbaar zijn op de boekjaren die op of na 1 januari 2026 beginnen. Die wijzigingen, die de Groep niet vervroegd heeft toegepast, zijn de volgende (situatie op 16 februari 2026):
- nieuwe IFRS-norm 14 'Regulatory Deferral Accounts' (waarvoor geen toepassingsdatum bepaald kan worden, omdat de EU beslist heeft het goedkeuringsproces van deze voorlopige norm niet op te starten, in afwachting van de publicatie van een definitieve norm);
- IFRS-norm 18 'Presentation and Disclosure in Financial Statements' (toepasbaar vanaf 1 januari 2027);
- wijzigingen aan de IFRS-norm 9 en de IFRS-norm 7 betreffende de classificatie en waardering van financiële instrumenten (toepasbaar vanaf 1 januari 2026);
- IFRS-norm 19 'Subsidiaries without Public Accountability: disclosures' (toepasbaar vanaf 1 januari 2027, onder voorbehoud van goedkeuring door de EU);
9 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
wijzigingen aan de IFRS-norm 9 en de IFRS-norm 7 'Contracten die verwijzen naar van de natuur afhankelijke elektriciteit' (toepasbaar vanaf 1 januari 2026, onder voorbehoud van goedkeuring door de EU);
Jaarlijkse Verbeteringen Volume 11 (toepasbaar vanaf 1 januari 2027);
wijzigingen van de IAS-norm 21 'The Effects of Changes in Foreign Exchange Rates: Translation to a Hyperinflationary Presentation Currency' (toepasbaar vanaf 1 januari 2027, onder voorbehoud van goedkeuring door de EU);
wijzigingen aan de IFRS-norm 19 'Subsidiaries without Public Accountability: Disclosures' (toepasbaar vanaf 1 januari 2027, onder voorbehoud van goedkeuring door de EU).
Toelichting 2.2: Samenvatting van de informatie van materieel belang over de gehanteerde grondslagen
De belangrijkste grondslagen toegepast in de voorbereiding van de statutaire jaarrekening worden hieronder beschreven. Die grondslagen werden op constante wijze op alle voorgestelde boekjaren toegepast. De nummering van de paragrafen hieronder is dezelfde als de rubrieken van de balans en de resultatenrekening.
I.A. Goodwill
Bedrijfscombinaties worden verwerkt door de overnamemethode toe te passen. Het surplus van de kostprijs van de bedrijfscombinatie ten opzichte van het belang van de overnemende partij in de netto reële waarde van de identificeerbare activa, verplichtingen en voorwaardelijke verplichtingen, opgenomen overeenkomstig IFRS 3, vormt een goodwill en wordt opgenomen als een actief. Indien dit surplus negatief is, wordt het onmiddellijk in de resultatenrekening opgenomen. Na de eerste opname wordt goodwill gewaardeerd tegen kostprijs verminderd met eventuele gecumuleerde bijzondere waardeverminderingen.
I.B. Immateriële vaste activa
De immateriële vaste activa worden geactiveerd aan hun aanschaffingswaarde en afgeschreven volgens de lineaire methode tegen een jaarlijks percentage van 14,29% (7 jaar) à 33% (3 jaar).
I.C. Vastgoedbeleggingen
1. Oorspronkelijke boeking
1.1 Aanschaffingswaarde
Wanneer een onroerend goed onder bezwarende titel wordt verkregen, of door inbreng in natura van een gebouw tegen de uitgifte van nieuwe aandelen, via fusie door overneming van een vastgoedmaatschappij of via partiële splitsing, worden de aktekosten, de audit- en bijstandskosten, de wederbeleggingsvergoedingen, de handlichtingskosten van de financieringen van de overgenomen vennootschappen en andere kosten verbonden aan de operatie, beschouwd als deel uitmakend van de aankoopprijs en worden zij geactiveerd.
1.2 Investeringswaarde
'Investeringswaarde' wordt gedefinieerd als de door een waarderingsdeskundige geschatte waarde, waarvan de overdrachtskosten niet zijn afgetrokken (ook wel 'brutovermogenswaarde' genoemd).
1.3 De reële waarde
De onroerende goederen in portefeuille, of die in de portefeuille worden opgenomen door aankoop onder bezwarende titel of door inbreng, worden door de onafhankelijke waarderingsdeskundigen tegen reële waarde gewaardeerd.
De reële waarde voor vastgoedbeleggingen in België wordt als volgt berekend:
- gebouwen met een investeringswaarde boven 2,5 miljoen €: De reële waarde = investeringswaarde / (1 + gemiddeld percentage van de transactiekosten zoals bepaald door de BE-REIT Association);
- gebouwen met een investeringswaarde lager dan 2,5 miljoen €:
1) wanneer de vastgoedexpert vindt dat het gebouw per appartement kan worden verkocht, wordt de reële waarde bepaald als de laagste waarde tussen de investeringswaarde per stuk / (1 + % van de mutatiekosten afhankelijk van het gewest waar het gebouw is gelegen) en de investeringswaarde / (1 + gemiddelde percentage van de transactiekosten zoals bepaald door de BE-REIT Association);
2) wanneer de vastgoedexpert vindt dat het gebouw niet per appartement kan worden verkocht, is de reële waarde gelijk aan de investeringswaarde / (1 + % van de mutatierechten afhankelijk van het gewest waar het gebouw is gelegen).
In de loop van 2016 hebben dezelfde onafhankelijke waarderingsdeskundigen dit percentage grondig geherevalueerd op basis van gelijkaardige transacties die hebben plaatsgevonden in de markt. Als gevolg van deze herevaluatie werd dit percentage behouden op 2,5%.
De reële waarde voor vastgoedbeleggingen in het buitenland houdt rekening met aktekosten die lokaal toepasbaar zijn.
De mutatierechten bij een aankoop, evenals elke variatie in de reële waarde van de gebouwen in de loop van het boekjaar, worden rechtstreeks erkend in de resultatenrekening.
10 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
1.4 Verwerking van de verschillen bij de opname in portefeuille
Indien, naar aanleiding van een in sectie I.C.1.1 ('Aanschaffingswaarde') hierboven vermelde transactie, uit de waardering van de onroerende goederen door de expert een reële waarde resulteert die verschilt van de aanschaffingswaarde, zoals bepaald in sectie I.C.1.1, wordt het verschil op lijn 'XVIII. Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen' van de resultatenrekening geboekt.
2. Boeking van de werken (latere uitgaven)
Werken aan Aedifica-gebouwen worden, naargelang hun aard, boekhoudkundig op twee verschillende manieren verwerkt. De uitgaven voor onderhouds- en herstellingswerken die geen bijkomende functionaliteit toevoegen of het comfortniveau van het gebouw niet verbeteren, worden in de courante kosten van het boekjaar geboekt, dat wil zeggen in mindering van het nettoresultaat uit de gewone bedrijfsvoering. De kosten in verband met twee soorten werken worden daarentegen geactiveerd:
a) zware renovaties: deze komen normaal om de 25 à 35 jaar voor en vergen een nagenoeg volledige reconstructie van het gebouw met, meestal, een hergebruik van de bestaande ruwbouw en de toepassing van de modernste bouwtechnieken. Na afloop van een dergelijke zware renovatie, kan het gebouw als nieuw worden beschouwd en wordt het ook zo in de voorstelling van de vastgoedportefeuille opgenomen.
b) inrichtingswerken: het gaat om occasionele werken die een functionaliteit aan het gebouw toevoegen of het comfortniveau aanzienlijk verbeteren en die een verhoging van de huur, en dus van de geschatte verhuurwaarde, mogelijk maken.
De kosten voor deze werken worden eveneens geactiveerd, omdat en in de mate dat de expert normaal de impact ervan op de waarde van het gebouw erkent. De kosten die kunnen worden geactiveerd, hebben betrekking op materialen, aannemingswerken, technische studies en erelonen of personeelskosten. Indien deze waarde afwijkt van de reële waarde, wordt het verschil in de resultatenrekening geboekt (kosten).
Voor projecten die meer dan één jaar in beslag nemen, worden de intercalaire interesten gekapitaliseerd.
3. Latere waarderingen of waarderingen bij een effectenoperatie van Aedifica
3.1 Afschrijvingen
Overeenkomstig IAS 40 past Aedifica het model van de reële waarde toe en boekt dus geen afschrijvingen op de gebouwen, op de zakelijke rechten op gebouwen noch op de in financiële leasing aan de Vennootschap gegeven onroerende goederen.
3.2 Bij een effectenoperatie van de GVV
De onroerende goederen van Aedifica of van een van de vastgoedmaatschappijen waarover de GVV de controle heeft, worden door de waarderingsdeskundigen gewaardeerd telkens wanneer Aedifica overgaat tot de uitgifte van aandelen, de opneming van de aandelen in de notering aanvraagt of ze anders dan op de beurs inkoopt. De uitgifte- of inkoopprijs wordt op deze waardering gebaseerd. Aedifica is niet gebonden door deze waardering, maar wanneer de waardering lager is dan de uitgifte- of inkoopprijs, moet de GVV de reden hiervan verantwoorden (in het kader van een bijzonder verslag).
Er is evenwel geen nieuwe waardering nodig wanneer aandelen worden uitgegeven binnen 4 maanden na de laatste waardering van de betrokken onroerende goederen en voor zover de waarderingsdeskundigen bevestigen dat de algemene economische situatie en de staat van deze onroerende goederen geen nieuwe waardering vereisen.
3.3 De waardering per kwartaal
Elk kwartaal werken de waarderingsdeskundigen de berekening van de reële waarde bij op basis van de evolutie van de markt en de eigen kenmerken van de betrokken onroerende goederen. Deze actualisering wordt gebouw per gebouw uitgevoerd en heeft betrekking op het geheel van de portefeuille van de onroerende goederen van Aedifica of, eventueel, van een vastgoedmaatschappij waarover zij de controle heeft.
Deze waarderingen zijn voor Aedifica dwingend wat de opstelling van de jaarrekening betreft. De boekwaarde van de onroerende goederen opgenomen in de jaarrekening komt dus overeen met de reële waarde waartegen die goederen door de waarderingsdeskundige van Aedifica werden gewaardeerd.
3.4 Boeking van de variaties van de reële waarde
De variaties van de reële waarde van de onroerende goederen, zoals door de waarderingsdeskundige vastgesteld, worden uitgedrukt telkens wanneer de inventaris wordt opgemaakt. Zij worden in het resultaat op de portefeuille van het boekjaar geboekt.
4. Realisatie van de activa
Bij de realisatie van de vaste activa worden de gerealiseerde meerwaarden in het resultaat van het boekjaar geboekt onder de rubriek 'XVI. Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen'.
5. Vastgoed voor eigen gebruik
Bij de herclassificatie van een vastgoedbelegging naar vastgoed voor eigen gebruik als materieel vast actief wordt de kostprijs gelijkgesteld aan de reële waarde op de datum van de herclassificatie. Indien de entiteit slechts een beperkt deel van het vastgoed zelf gebruikt, wordt dit geheel tegen reële waarde gewaardeerd als een vastgoedbelegging.
11 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
6. Projectontwikkelingen
De onroerende goederen waaraan bouw, verbouwings- of uitbreidingswerken worden uitgevoerd en die als grondslag gebruikt worden voor projectontwikkelingen worden volgens de vordering der werken gewaardeerd tegen hun aanschaffingswaarde, met inbegrip van de registratierechten, niet-aftrekbare BTW alsook de indirecte kosten: tussentijdse interesten, bouwplaatsverzekering, erelonen van advocaten, architecten en andere kosten voor technisch advies en andere. Indien deze waarde verschillend is van de reële waarde die door de onafhankelijke waarderingsdeskundige wordt geschat, wordt het verschil op de resultatenrekening geboekt om de boekwaarde van de betreffende projectontwikkeling terug te brengen op zijn reële waarde. De kosten van de studiefase van de bouw, verbouwings- of uitbreidingswerken worden aan hun aanschaffingswaarde gewaardeerd.
7. Gebruiksrecht van gronden
Gebruiksrechten die in de balans zijn opgenomen voor de concessie of erfpacht of soortgelijke huurcontracten (als gevolg van IFRS 16), worden ook beschouwd als vastgoedbeleggingen.
8. Landreserve
In 2023 voegde Aedifica een nieuwe ‘grondreserve’ categorie toe die alle terreinen zonder gecommitteerde ontwikkelingsprojecten omvat.
I.D. Andere materiële vaste activa
De materiële vaste activa die geen onroerende goederen zijn en waarvan de levensduur in de tijd is beperkt, worden geboekt tegen hun aanschaffingswaarde. De methode van waardering per bestanddeel is niet van toepassing (verwaarloosbare belangrijkheid). Men past een lineaire afschrijving toe, pro rata temporis. De restwaarden worden als verwaarloosbaar beschouwd en bijgevolg worden de afschrijvingen tegen 100% van de aanschaffingswaarde doorgevoerd.
Volgende percentages zijn van toepassing:
- installaties, machines en uitrusting: 20%;
- ander meubilair: 20%;
- voertuigen: 25%;
- informaticamateriaal: tussen 20% en 33%.
Zoals voorgeschreven door IFRS 16 omvat deze rubriek ook de waarde van het gebruiksrecht van bedrijfswagens en gebouwen die door de Groep als kantoor worden gebruikt. Deze waarde wordt lineair afgeschreven over de looptijd van de contracten.
I.E. Financiële vaste activa
1. Indekkingsinstrumenten
Veranderingen in de reële waarde van derivaten die voldoen aan de criteria voor hedge accounting volgens IFRS 9 en die beschouwd worden als een indekking van toekomstige thesauriestromen (verbonden met een specifiek risico afkomstig van opgenomen activa of passiva, een vaste verbintenis, of een operatie die zeer waarschijnlijk zal plaatsvinden) en waarvan de dekking effectief is, worden onmiddellijk geboekt in het eigen vermogen (rubriek ‘I.C.d. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van toegelaten afdekkingsinstrumenten die onderworpen zijn aan een afdekkingsboekhouding zoals gedefinieerd in IFRS’) en elk niet effectief ingedekt deel wordt geboekt in de resultatenrekening.
De indekkingsinstrumenten die niet aan de criteria van IFRS 9 voor de toepassing van hedge accounting voldoen, worden in de balans aan hun reële waarde opgenomen; de variatie van hun reële waarde wordt rechtstreeks in de resultatenrekening opgenomen.
2. Andere financiële vaste activa
De financiële activa bestemd voor verkoop worden gewaardeerd tegen de reële waarde (marktwaarde of, indien dit niet mogelijk is, de aanschaffingswaarde). De wijzigingen van de reële waarde worden geboekt in de resultatenrekening. Vorderingen worden gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs.
I.H. Activa van uitgestelde belastingen
Wanneer een gebouw buiten België wordt verworven, hebben de uitgestelde belastingvorderingen voornamelijk betrekking op niet-gerealiseerde verliezen op het verschil tussen de reële waarde en de fiscale waarde van de gebouwen, waarbij we verwachten dat het effectieve belastingverlies (in geval van verkoop) in de nabije toekomst kan worden verrekend met de belastbare inkomsten van de betrokken entiteit.
I.I. Deelnemingen in geassocieerde vennootschappen en joint ventures
De deelnemingen in geassocieerde vennootschappen en joint ventures betreffen de deelnemingen van de Groep in ondernemingen waarover de Groep geen of slechts gezamenlijke zeggenschap heeft. Volgens de vermogensmutatiemethode wordt de investering in een geassocieerde vennootschap of een joint venture aanvankelijk opgenomen tegen kostprijs, en wordt de boekwaarde verhoogd of verlaagd om het aandeel van de investeerder in de winst of het verlies van de deelneming na de datum van verwerving op te nemen. Het aandeel van de investeerder in de winst of het verlies van de deelneming wordt opgenomen in de winst of het verlies van de investeerder.
12 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Het gaat over Immobe NV en Aedifica Sonneborgh Ontwikkeling BV (geassocieerde vennootschappen). In de loop van 2025 heeft Aedifica haar deelneming in Aedifica Sonneborgh Ontwikkeling BV verkocht (zie toelichting 16).
II.A. Activa bestemd voor verkoop
De onroerende goederen die niet als strategisch worden beschouwd en die zullen worden verkocht, worden geboekt onder de rubriek II.A. Zij worden gewaardeerd tegen hun reële waarde, volgens IFRS 5.
II.C/D/E. Vorderingen
Vorderingen worden gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs. Bijzondere waardeverminderingen worden geboekt volgens (i) de managementaanname over uitstaande vorderingen van meer dan 120 dagen en (ii) volgens de vereenvoudigde ‘expected credit loss’-methode (ECL), in overeenstemming met IFRS 9.
II.G. Overlopende rekeningen in de activazijde
De kosten opgelopen tijdens het boekjaar en geheel of gedeeltelijk toe te rekenen aan het volgende boekjaar, worden geboekt in de overlopende rekeningen op basis van een evenredigheidsregel. De inkomsten en fracties van inkomsten ontvangen in de loop van een of meerdere volgende boekjaren, maar die betrekking hebben op het betrokken boekjaar, worden voor het bedrag met betrekking tot het betrokken boekjaar geboekt.
I.A. en II.A. Voorzieningen
Een voorziening wordt geboekt in de balans wanneer de Groep een in rechte afdwingbare verplichting of feitelijke verplichting heeft naar aanleiding van een gebeurtenis uit het verleden, en waarbij het zeer waarschijnlijk is dat er een uitgaande kasstroom vereist zal zijn om aan de verplichting te voldoen. Voorzieningen worden bepaald door de verwachte toekomstige kasstromen aan de marktrente te actualiseren en zullen desgevallend het specifieke risico gelinkt aan de verplichting weerspiegelen.
I.C.b. Andere langlopende financiële verplichtingen – Andere
De Vennootschap kan zich ertoe verbinden de belangen zonder zeggenschap in dochtervennootschappen in handen van derden over te nemen indien deze laatste hun verkoopopties zouden uitoefenen. De uitoefenprijs van zulke opties toegestaan aan aandeelhouders zonder zeggenschap wordt opgenomen op de lijn ‘I.C.b. Andere langlopende financiële verplichtingen – Andere’.
Zoals voorgeschreven door IFRS 16, omvat deze balanslijn ook het langetermijngedeelte van de leasingschuld voor bedrijfswagens, gebouwen die door de Groep als kantoor worden gebruikt en gebruiksrechten voor concessies of erfpachten – of soortgelijke huurcontracten. Deze waarde wordt afgeschreven volgens de ‘effectieve-rentemethode’.
I.F. Passiva van uitgestelde belastingen
Wanneer een gebouw buiten België wordt verworven en de netto-inkomsten bijgevolg onderworpen zijn aan een buitenlandse inkomstenbelasting, wordt een uitgestelde belasting op de latente meerwaarde geboekt op de balans (tijdelijk verschil tussen reële waarde en fiscale boekwaarde van het gebouw in kwestie).
II.B/D/E. Schulden in de passiva
De schulden worden uitgedrukt tegen hun geamortiseerde kostprijs op de datum van afsluiting van het boekjaar. De schulden in vreemde valuta worden bij de afsluiting op de balansdatum in euro omgezet. Wisselkoerswinsten of -verliezen bij de herwaardering van schulden in vreemde valuta worden geboekt in de resultatenrekening, met uitzondering van de wisselkoerswinsten en -verliezen met betrekking tot een indekking van een buitenlandse netto-investering, die rechtstreeks in de gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten geboekt worden.
II.F. Overlopende rekeningen in de passivazijde
Vergoedingen voor de vroegtijdige beëindiging van huurcontracten worden in de resultatenrekening opgenomen wanneer het zeer waarschijnlijk is dat Aedifica de vergoedingen zal innen. Om te beoordelen of de vergoedingen inbaar zijn, zal Aedifica alleen rekening houden met het vermogen en de intentie van de klant om dat bedrag te betalen wanneer het verschuldigd is.
I. tot XV. Operationeel resultaat voor het resultaat op de portefeuille
Het is de bedoeling van de rubrieken I tot XV om het operationeel resultaat weer te geven zoals dit is gerealiseerd door het beheer van de portefeuille van verhuurde goederen, met inbegrip van de algemene kosten van de vennootschap.
Alle huurovereenkomsten van Aedifica zijn operationele leases waarbij Aedifica de verhuurder is en dit om de volgende redenen:
- er is geen eigendomsoverdracht van het onderliggende goed aan het einde van de huurperiode;
- de huurder heeft niet de mogelijkheid het onderliggende goed te kopen tegen een prijs die aanzienlijk lager is dan de reële waarde;
- de huurperiode is gewoonlijk korter dan de belangrijkste economische levensduur van het actief.
De huurincentives zijn op tijdsevenredige basis opgenomen over de leaseperiode, in overeenstemming met IAS 17.
13 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
XVI. tot XIX. Resultaat op de portefeuille
Het is de bedoeling van de rubrieken XVI tot XIX om alle transacties en boekhoudkundige verrichtingen met betrekking tot de waarde van de portefeuille in de resultatenrekening weer te geven:
- gerealiseerde meer- en minwaarden: de gerealiseerde meer- en minwaarden worden weergegeven in de rubriek ‘resultaat verkoop vastgoedbeleggingen’.
- niet-gerealiseerde meer- en minwaarden (waardering tegen de reële waarde): de schommelingen van de reële waarde van de portefeuille zijn volledig opgenomen in de resultatenrekening onder de rubriek ‘variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen’.
- commissies betaald aan vastgoedagenten en andere transactiekosten: de commissies in verband met de verkoop van gebouwen worden afgetrokken van de verkregen prijs ter bepaling van de gerealiseerde meer- of minwaarde die in het resultaat op de portefeuille verschijnt.
De winst of het verlies op de verkoop van een vastgoedbelegging is het verschil tussen de opbrengsten van de verkoop, verminderd met de transactiekosten, en de laatst gerapporteerde reële waarde van het verkochte vastgoed. Het resultaat wordt gerealiseerd op het moment van de overdracht van de risico’s en voordelen.
In principe zijn de mutatierechten ten laste van de koper van het gebouw, behalve bij een ‘acte en main’-transactie. In dat geval zijn de mutatierechten ten laste van de verkoper en worden zij afgetrokken van de koopprijs en bijgevolg ook van de gerealiseerde meerwaarde.
XXV. tot XXVI. Vennootschapsbelasting en Exit taks
Rubriek XXV omvat de verschuldigde en uitgestelde belastingen.
De belasting op het resultaat wordt in de resultatenrekening geboekt. Het betreft de geschatte verschuldigde belasting over de belastbare inkomsten van het jaar, berekend aan de hand van het belastingtarief dat op de balansdatum van toepassing is, alsook de aanpassingen aan de belastingschulden die betrekking hebben op voorgaande jaren.
Wanneer een gebouw buiten België wordt verworven en de netto-inkomsten bijgevolg onderworpen zijn aan een buitenlandse belasting, wordt een uitgestelde belasting op de latente meerwaarde en de latente minwaarde geboekt (het tijdelijke verschil tussen de reële waarde en de fiscale waarde van het gebouw in kwestie). Met uitzondering van het gedeelte dat betrekking heeft op elementen die rechtstreeks in het eigen vermogen zijn geboekt, worden de uitgestelde belastingen in de resultatenrekening geboekt.
Rubriek XXVI omvat de exit taks. Dat is de belasting op de meerwaarde die voortvloeit uit de erkenning van een Belgische vennootschap als GVV of uit de fusie van een GVV met een vennootschap die geen GVV is. Wanneer een vennootschap die niet het GVV-statuut heeft maar wel in aanmerking komt voor dit stelsel, voor het eerst in de consolidatiekring van de Groep wordt opgenomen, wordt er een exit taks-provisie aangelegd op het niveau van de vennootschap, rekening houdend met de vermoedelijke fusiedatum of datum van goedkeuring. Elke aanpassing aan deze exit taks-verplichting wordt opgenomen in de resultatenrekening. Deze belasting zal worden betaald wanneer de onderneming opgaat in de moedervennootschap met het GVV-statuut.
Wanneer de fusie of goedkeuring plaatsvindt, wordt de voorziening een verplichting en wordt het verschil ook in de resultatenrekening opgenomen.
Groepsverzekeringen
De contracten die Aedifica in België heeft afgesloten in het kader van de groepsverzekering zijn van het type ‘toegezegde bijdrage’. Deze contracten zijn in toelichting 30 geanalyseerd.
14 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 3: Operationele segmenten
Toelichting 3.1: Voor te stellen segmenten
Naar aanleiding van de desinvesteringen die werden uitgevoerd in het boekjaar 2018/2019 en Aedifica's focus op zorgvastgoed, werd beslist om de gesegmenteerde informatie van het operationeel resultaat aan te passen en geografisch in te delen vanaf het boekjaar dat op 1 juli 2019 gestart is. Deze segmentatie reflecteert de geografische markten waarin Aedifica actief is en is consistent met de organisatie van de Groep en de interne rapportering op basis waarvan het management de belangrijke operationele beslissingen neemt, zoals gedefinieerd door IFRS 8.
De grondslagen voor de financiële verslaggeving (zoals beschreven in toelichting 2) werden gebruikt voor de interne rapportering en de gesegmenteerde rapportering hieronder.
Elke groep van entiteiten die onder een gezamenlijke controle staan, worden als eenzelfde klant beschouwd volgens de IFRS-norm 8. De opbrengsten afkomstig van transacties met deze klanten moeten worden gemeld indien ze 10% van de omzet overschrijden. Dit betreft:
- de 27 gebouwen die verhuurd worden aan juridische entiteiten die gecontroleerd worden door Clariane (ex Korian-groep), waarvan de huren 22% van de totale huurinkomsten van het boekjaar 2025 voorstellen (2024: 23%).
- De 21 gebouwen die verhuurd worden aan juridische entiteiten die gecontroleerd worden door de Armonea-groep, waarvan de huren 21% van de totale huurinkomsten van het boekjaar 2025 voorstellen (2024: 21%)
- De 25 gebouwen die verhuurd worden aan juridische entiteiten die gecontroleerde worden door Azurit-groep, waarvan de huren 15% van de totale huurinkomsten van het boekjaar 2025 voorstellen (2024: 14%)
- De 13 gebouwen die verhuurd worden aan juridische entiteiten die gecontroleerde worden door Vulpia-groep, waarvan de huren 13% van de totale huurinkomsten van het boekjaar 2025 voorstellen (2024: 12%)
De vermelde huren vertegenwoordigen de omzet van de Vennootschap over het boekjaar, geboekt overeenkomstig de IFRS-normen. Ze verschillen van de contractuele huurgelden, die de jaarlijkse huur vertegenwoordigen zoals vermeld in de huurcontracten en geen rekening houden met de spreiding van de huurkortingen en huurvoordelen.
15 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 3.2: gesegmenteerde informatie
| 31/12/2025 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BE | DE | NL | UK | IE | ES | Niet toegewezen | TOTAAL | |
| SECTORAAL RESULTAAT | ||||||||
| I. | Huurinkomsten | 71.350.710 | 34.195.797 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105.546.507 |
| II. | Terugnemingen overgedragen en verdisconteerde huren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| III. | Met verhuur verbonden kosten | -303.584 | 40.298 | 0 | 0 | 0 | 0 | -263.286 |
| Nettohuurreultaat | 71.047.126 | 34.236.095 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105.283.221 |
| IV. | Recuperatie van vastgoedkosten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| V. | Recuperatie van huurbesten en belastingen normaal gedragen door de huurder op verhuurde gebouwen | 168.828 | 1.782.968 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.951.796 |
| VI. | Kosten van de huurders en gedragen door de eigenaar op huurschade en wederinstaatstelling op het einde van de huur | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| VII. | Niet bij de huurders teruggevorderde huurbesten en belastingen op verhuurde gebouwen | -212.025 | -1.782.688 | 0 | 0 | 0 | 0 | -1.994.712 |
| VIII. | Andere met verhuur verbonden inkomsten en uitgaven | -4.199 | -706 | 0 | 0 | 0 | 0 | -4.905 |
| Vastgoedresultaat | 70.999.730 | 34.235.668 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105.235.399 |
| IX. | Technische kosten | -5.531 | -602.076 | 0 | 0 | 0 | 0 | -607.607 |
| X. | Commerciële kosten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| XI. | Kosten en taken van niet-verhuurde goederen | -63 | -15.790 | 0 | 0 | 0 | 0 | -15.853 |
| XII. | Beheer kosten vastgoed | -1.032.911 | -1.360.160 | 1.035.564 | 1.129.546 | 748.241 | 28.940 | 549.220 |
| XIII. | Andere vastgoedkosten | 92.326 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 92.326 |
| Vastgoedkosten | -946.179 | -1.979.026 | 1.035.564 | 1.129.546 | 748.241 | 28.940 | 0 | 10.086 |
| Operationeel vastgoedresultaat | 70.053.551 | 32.257.642 | 1.035.564 | 1.129.546 | 748.241 | 28.940 | 0 | 105.253.485 |
| XIV. | Algemene kosten van de vennootschap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -19.928.376 | -19.928.376 |
| XV. | Andere operationele opbrengsten en kosten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 96.317 | 96.317 |
| OPERATIONEEL RESULTAAT VOOR HET RESULTAAT OP DE PORTEFEUILLI | 70.053.551 | 32.257.641 | 1.035.564 | 1.129.546 | 748.241 | 28.940 | -19.832.059 | 85.421.425 |
| ACTIVA VAN DE SEGMENTEN | ||||||||
| Vastgoedbeleggingen in exploitatie | 1.241.315.244 | 623.550.000 | - | - | - | - | - | 1.864.865.244 |
| Projectontwikkelingen | - | 3.320.000 | - | - | - | - | - | 3.320.000 |
| Gebruiksinrichtingen van gronden | - | 3.274.154 | - | - | - | - | - | 3.274.154 |
| Grondreserve | 3.505.971 | - | - | - | - | - | - | 3.505.971 |
| Vastgoedbeleggingen | - | - | - | - | - | - | - | 1.874.965.369 |
| Activa bestemd voor verkoop | - | - | - | - | - | - | - | 0 |
| Andere activa² | - | - | - | - | - | - | 3.803.588.204 | 3.803.588.204 |
| Totaal activa | - | - | - | - | - | - | - | 5.678.553.573 |
| Totaal eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moedervennootschap | - | - | - | - | - | - | 3.485.925.241 | 3.485.925.241 |
| Verplichtingen | - | - | - | - | - | - | 2.192.628.333 | 2.192.628.333 |
| Totaal van het eigen vermogen en verplichtingen | - | - | - | - | - | - | - | 5.678.553.573 |
| 31/12/2024 | ||||||||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | ||
| BE | DE | NL | UK | IE Niet toegewezen | TOTAAL | |||
| SECTORAAL RESULTAAT | ||||||||
| I. | Huurinkomsten | 69.203.381 | 33.627.843 | - | - | 102.831.224 | ||
| II. | Terugnemingen overgedragen en verdisconteerde huren | - | - | - | - | - | ||
| III. | Met verhuur verbonden kosten | 27.985 | -252.923 | - | - | -224.938 | ||
| Nettohuurreultaat | 69.231.366 | 33.374.920 | - | - | - | 102.698.266 | ||
| IV. | Recuperatie van vastgoedkosten | - | - | - | - | - | ||
| V. | Recuperatie van huurbesten en belastingen normaal gedragen door de huurder op verhuurde gebouwen | 456.692 | 1.710.848 | - | - | 2.167.540 | ||
| VI. | Kosten van de huurders en gedragen door de eigenaar op huurschade en wederinstaatstelling op het einde van de huur | - | - | - | - | - | ||
| VII. | Niet bij de huurders teruggevorderde huurbesten en belastingen op verhuurde gebouwen | -467.179 | -1.710.574 | - | - | -2.177.753 | ||
| VIII. | Andere met verhuur verbonden inkomsten en uitgaven | 11.230 | -9.810 | - | - | 1.420 | ||
| Vastgoedresultaat | 69.232.109 | 33.365.384 | - | - | - | 102.597.493 | ||
| IX. | Technische kosten | -301.255 | -1.064.365 | - | - | -1.365.620 | ||
| X. | Commerciële kosten | - | - | - | - | - | ||
| XI. | Kosten en taken van niet-verhuurde goederen | - | -447 | - | - | -447 | ||
| XII. | Beheer kosten vastgoed | -882.455 | -440.122 | 735.564 | 578.816 | 1.234.119 | ||
| XIII. | Andere vastgoedkosten | 103.710 | -298 | - | - | 103.412 | ||
| Vastgoedkosten | -1.080.000 | -1.505.232 | 735.564 | 578.816 | 1.234.119 | -36.733 | ||
| Operationeel vastgoedresultaat | 68.152.109 | 31.860.152 | 735.564 | 578.816 | 1.234.119 | -102.580.760 | ||
| XIV. | Algemene kosten van de vennootschap | - | - | - | - | -19.449.390 | ||
| XV. | Andere operationele opbrengsten en kosten | - | - | - | - | -462.474 | ||
| OPERATIONEEL RESULTAAT VOOR HET RESULTAAT OP DE PORTI | 68.152.109 | 31.860.152 | 735.564 | 578.816 | 1.234.119 | -10.906.916 | ||
| ACTIVA VAN DE SEGMENTEN | ||||||||
| Vastgoedbeleggingen in exploitatie | 1.211.895.188 | 598.706.000 | - | - | - | 1.810.601.188 | ||
| Projectontwikkelingen | - | 2.464.000 | - | - | - | 2.464.000 | ||
| Gebruiksinrichtingen van gronden | - | 3.329.607 | - | - | - | 3.329.607 | ||
| Grondreserve | 3.358.329 | - | - | - | - | 3.358.329 | ||
| Vastgoedbeleggingen | - | - | - | - | - | 1.819.753.124 | ||
| Activa bestemd voor verkoop | - | 10.900.000 | - | - | - | 10.900.000 | ||
| Andere activa² | - | - | - | - | 3.907.725.082 | 3.907.725.082 | ||
| Totaal activa | - | - | - | - | - | 5.738.378.206 | ||
| Totaal eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moedervennootschap | - | - | - | - | 3.456.540.895 | 3.456.540.895 | ||
| Verplichtingen | - | - | - | - | 2.281.837.311 | 2.281.837.311 | ||
| Totaal van het eigen vermogen en verplichtingen | - | - | - | - | - | 5.738.378.206 |
16 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 4: Nettohuurresultaat
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Huur | 105.546.507 | 102.831.224 |
| Gegarandeerde inkomsten | 0 | 0 |
| Huurkortingen | 0 | 0 |
| Vergoedingen voor vroegtijdig verbroken huurcontracten | 0 | 0 |
| HUURINKOMSTEN | 105.546.507 | 102.831.224 |
| Te betalen huur op gehuurde activa | -1.363 | -2.726 |
| Waardeverminderingen op handelsvorderingen | -261.923 | -113.385 |
| Afschrijvingen op handelsvorderingen | 0 | -108.827 |
| MET VERHUUR VERBONDEN KOSTEN | -263.286 | -224.938 |
| NETTOHUURRESULTAAT | 105.283.221 | 102.606.286 |
Alle verhuringen van gebouwen zijn operationele leases.
Hoewel de leaseperiodes doorgaans lang zijn, wordt om de volgende redenen niet voldaan aan de criteria om leases als financiële leases te beschouwen:
- er is geen eigendomsoverdracht van het onderliggende goed aan het einde van de huurperiode,
- de huurder heeft niet de optie om het onderliggende goed te kopen tegen een prijs die aanzienlijk lager is dan de reële waarde,
- de huurperiode is gewoonlijk korter dan de economische levensduur van het goed.
Om die drie redenen worden de leases ingedeeld als operationele leases. Meer dan 99% van deze operationele leases heeft betrekking op vaste leasebetalingen.
De stijging van de huurinkomsten ten opzichte van de vorige periode vloeit voort uit de groei van de portefeuille tijdens het boekjaar 2025 en de jaarlijkse indexering.
Het door IAS 16.97 vereiste overzicht van toekomstige minimale leasebetalingen onder niet-opzegbare operationele leases (per vervaldag) wordt geschat op basis van de volgende hypotheses (die zeer voorzichtig zijn):
- huurcontracten op lange termijn: geen inflatie.
Het overzicht van toekomstige minimale huurbetalingen onder niet-opzegbare operationele huurcontracten is het volgende:
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Op hoogstens vijf jaar | 109.485 | 100.171 |
| Tussen één en twee jaar | 109.485 | 100.160 |
| Tussen twee en drie jaar | 109.485 | 100.160 |
| Tussen drie en vier jaar | 109.485 | 100.160 |
| Tussen vier en vijf jaar | 109.485 | 100.160 |
| Op meer dan vijftien jaar | 1.536.379 | 1.492.855 |
| TOTAAL | 2.083.801 | 1.993.666 |
De huurinkomsten bevatten 90 k€ aan voorwaardelijke huurbetalingen (31 december 2024: 89 k€)
17 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 5: Vastgoedresultaat
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| NETTOHUURRESULTAAT | 105.283.221 | 102.606.286 |
| Verkregen vergoedingen op huurschade | 0 | 0 |
| RECUPERATIE VAN VASTGOEDKOSTEN | 0 | 0 |
| Doornkening van huurlasten gedragen door de eigenaar | 416.430 | 392.121 |
| Doornkening van voorheffingen en belastingen op verhuurde gebouwen | 1.535.366 | 1.775.419 |
| RECUPERATIE VAN HUURLASTEN EN BELASTINGEN NORMAAL GEDRAGEN DOOR DE HUURDER OP VERHUURDE GEBOUWEN | 1.951.796 | 2.167.540 |
| KOSTEN VAN DE HUURDERS EN GEDRAGEN DOOR DE EIGENAAR OP HUURSCHADE EN WEDERINSTAATSTELLING OP HET EINDE VAN DE HUUR | 0 | 0 |
| Huurlasten gedragen door de eigenaar | -413.655 | -401.615 |
| Voorheffingen en belastingen op verhuurde gebouwen | -1.581.057 | -1.776.138 |
| NIET BIJ DE HUURDERS TERUGGEVORDERDE HUURLASTEN EN BELASTINGEN OP VERHUURDE GEBOUWEN | -1.994.712 | -2.177.753 |
| Onderhouds en servicekosten | -4.906 | -31.387 |
| Doornkening van onderhouds en servicekosten | 0 | 32.807 |
| ANDERE MET VERHUUR VERBONDEN INKOMSTEN EN VASTGOEDRESULTAAT | -4.906 | 1.420 |
| 105.235.399 | 102.597.493 |
Toelichting 6: Operationeel vastgoedresultaat
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| VASTGOEDRESULTAAT | 105.235.399 | 102.597.493 |
| Herstellingen en onderhoud | -329.280 | -943.580 |
| Verzekeringspremies | -11.094 | -156.399 |
| Personelskosten | 91.241 | 0 |
| Erelonen experts | -358.474 | -265.641 |
| TECHNISCHE KOSTEN | -607.607 | -1.365.620 |
| Makelaarscommissies | 0 | 0 |
| Publiciteit | 0 | 0 |
| Erelonen van advocaten en juridische kosten | 0 | 0 |
| Andere | 0 | 0 |
| COMMERCIELE KOSTEN | 0 | 0 |
| Kosten | -15.853 | -447 |
| KOSTEN EN TAKSEN VAN NIET-VERHUURDE GOEDEREN | -15.853 | -447 |
| Externe beheervergoedingen | -1.722.517 | -1.021.603 |
| (Interne) beheerkosten van het patrimonium | 2.271.737 | 2.247.525 |
| BEHEERKOSTEN VASTGOED | 549.220 | 1.225.922 |
| Onroerende voorheffing en andere taksen | 92.326 | 103.412 |
| ANDERE VASTGOEDKOSTEN | 92.326 | 103.412 |
| OPERATIONEEL VASTGOEDRESULTAAT | 105.253.485 | 102.560.760 |
18 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 7: Algemene kosten van de Vennootschap
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| OPERATIONEEL VASTGOEDRESULTAAT | 105.253.485 | 102.560.760 |
| Advocaten/notarissen | -376.795 | -297.758 |
| Auditors/accountants | -205.525 | -236.978 |
| Vastgoedexperts | -439.771 | -519.796 |
| IT | -1.850.936 | -1.770.272 |
| Verzekeringen | -310.124 | -168.297 |
| Public relations, communicatie, marketing, reclame | -309.975 | -233.931 |
| Bestuurders en uitvoerend management | -5.253.097 | -4.796.227 |
| Personeelskosten | -5.279.659 | -5.487.935 |
| Afschrijvingen op andere vaste activa | -1.673.830 | -1.707.091 |
| Taksen | -1.435.460 | -1.343.056 |
| Taksconsulting | -172.491 | -92.368 |
| Aanwervingskosten | -19.193 | -169.073 |
| Reis- en representatiekosten | -215.939 | -205.731 |
| Andere | -2.385.581 | -2.420.877 |
| Financiele diensten | -689.274 | -601.634 |
| Wagen | -241.338 | -312.079 |
| Kosten op gehuurde activa | -389.761 | -385.290 |
| Communicatie materiaal/abonnementen | -101.524 | -112.876 |
| Opleidingen | -260.234 | -148.913 |
| Kantoor materiaal | -129.908 | -92.603 |
| Diensten van derden | -467.328 | -674.403 |
| Andere | -106.214 | -93.079 |
| Algemene kosten van de vennootschap | -19.928.376 | -19.449.390 |
| Andere operationele opbrengsten en kosten | 96.317 | 462.474 |
| OPERATIONEEL RESULTAAT VOOR HET RESULTAAT OP DE PORTEFEUILLE | 85.421.426 | 83.573.844 |
Vergoeding van de commissaris
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Mandaat van de Commissaris (Aedifica NV) | 146.480 | 142.000 |
| Controle-opdrachten voorzien door het Wetboek van Vennootschappen en Verenigingen | 0 | 12.050 |
| Andere controle-opdrachten (comfort letter, enz.) | 40.000 | 0 |
| Belastingadviesopdrachten | 0 | 0 |
| Andere opdrachten buiten de revisorale opdrachten | 122.740 | 30.000 |
| TOTAAL | 309.220 | 184.050 |
Transacties met verbonden partijen
De transacties met verbonden partijen (in de zin van IAS 24 en het Wetboek van vennootschappen en verenigingen) betreffen enkel de bezoldiging van de leden van de raad van bestuur en het uitvoerend comité bedoeld (4.796 k€ voor het boekjaar 2024 en 4.403 k€ voor het boekjaar 2023).
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Kortetermijnpersoneelsbeloningen | 3.993.850 | 4.439.284 |
| Vergoedingen na uitdiensttreding | 360.143 | 271.924 |
| Andere langetermijnpersoneelsbeloningen | 888.662 | 0 |
| Ontslagvergoedingen | 0 | 0 |
| Op aandelen gebaseerde betalingen | 10.442 | 85.019 |
| Totaal | 5.253.097 | 4.796.227 |
19 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Personeelskosten
Het totaal van de personeelskosten (zonder effectieve leiders en bestuurders – zie ‘Transacties met verbonden partijen’ hierboven) wordt in de resultatenrekening als volgt opgedeeld:
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Technische kosten (zie toelichting 6) | 91.241 | 0 |
| Algemene kosten (zie toelichting 7) | -5.279.659 | -5.487.935 |
| Beheerkosten vastgoed (zie toelichting 6) | 2.271.737 | 2.247.525 |
| TOTAAL | -2.916.681 | -3.240.410 |
Aantal personeelsleden op het einde van het boekjaar en voltijdse equivalenten (zonder de bestuurders):
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Aantal personeelsleden op het einde van het boekjaar: | 65 | 66 |
| Bedienden | 60 | 61 |
| Directieleden | 5 | 5 |
| VOLTIJDSE EQUIVALENTEN (ZONDER DIRECTIELEDEN) TIJDENS HET BOEKJAAR | 57,3 | 59,1 |
Toelichting 8: Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Netto verkopen van de onroerende goederen (verkoopprijs - transactiekosten) | 11.128.680 | 19.477.168 |
| Boekwaarde van de verkochte onroerende goederen (reële waarde van de vervreemde activa) | 10.900.000 | 19.907.420 |
| TOTAAL | 228.680 | -430.252 |
De voornaamste verkopen van vastgoedbeleggingen gedurende het boekjaar zijn opgelijst in toelichting 37.
Toelichting 9: Resultaat verkoop andere niet-financiële activa
Gedurende het vorige en het huidige boekjaar heeft Aedifica geen enkel resultaat op de verkoop van andere niet-financiële activa geboekt.
20 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 10: Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| België | 305.844,00 | -14.620.482,00 |
| Duitsland | 766.993,00 | -11.305.972,00 |
| Nederland | - | - |
| Verenigd Koninkrijk | - | - |
| Finland | - | - |
| Zweden | - | - |
| Ierland | - | - |
| Spanje | - | -9.670,00 |
| TOTAAL | 1.072.837 | -25.936.124 |
| Bestaande uit: | ||
| Vastgoedbeleggingen in exploitatie | 984.210 | -25.338.137 |
| Projectontwikkelingen | -3.562 | -536.701 |
| Gebruiksrechten van gronden | -55.453 | -61.286 |
| Grondreserve | 147.642 | 0 |
De belangrijkste veranderingen in 2025 worden geboekt in Duitsland. Ze worden als volgt verklaard:
- Duitsland: In 2025 ging de Duitse zorgvastgoedmarkt over van de correctiefase van 2023-2024 naar een stabilisatiefase. Het financiële klimaat en het consumentenvertrouwen zijn langzaam aan het verbeteren. In de afgelopen twee jaar is er een stabilisatie van de 'prime' rendementen waargenomen voor zowel woonzorgcentra als assistentiewoningen. Operationeel gezien werd 2024 gekenmerkt door management- en portefeuilleherstructureringen, waarbij exploitanten zich aanpasten aan gestegen kosten en personeelstekorten. Ondanks enkele faillissementen in de sector (zoals Argentum) waren de meeste grote, goed beheerde platforms in 2025 gestabiliseerd, wat de operationele onzekerheid verminderde die het voorgaande jaar van invloed was geweest op de waarderingen.
Toelichting 11: Ander resultaat op de portefeuille
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Afschrijving van goodwill | 0 | 0 |
| Ander portefeuilleresultaat (fusie verschil) | -36.470 | 0 |
| Ander portefeuilleresultaat (verandering rechtsvorm van dochterondernemingen) | 0 | 0 |
| Waardeverminderingen op deelnemingen | 0 | 0 |
| TOTAAL | -36.470 | 0 |
Tijdens het boekjaar 2025 is de Belgische dochtervennootschap RF Invest geïntegreerd in Aedifica NV.
Toelichting 12: Financiële opbrengsten
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Geinde interesten en dividenden | ||
| Geinde interesten | 99.688.018 | 143.138.616 |
| Dividenden | 90.430.474 | 25.113.978 |
| Subtotaal | 190.118.491 | 168.252.594 |
| Andere | 6.036.685 | -9.461 |
| TOTAAL | 196.155.177 | 168.243.133 |
21 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 13: Netto-interestkosten
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Nominale interestlasten op leningen | -57.927.968 | -73.799.701 |
| Bilaterale leningen - vloottende of vaste rente | -37.517.154 | -50.547.277 |
| Thesauriebewijzen met korte looptijd - vloottende rente | -8.652.980 | -11.130.012 |
| Investeringskredieten - vloottende of vaste rente | -1.184.109 | -1.396.744 |
| Thesauriebewijzen met lange looptijd - vaste rente | -1.395.087 | -1.396.272 |
| Obligaties - vaste rente | -3.750.000 | -3.753.200 |
| Private plaatsing - vaste rente | -5.428.638 | -5.576.197 |
| Kosten van toegelaten afdekkingsinstrumenten | ||
| Toegelaten afdekkingsinstrumenten die onderworpen zijn aan een | -813.271 | -1.278.242 |
| Toegelaten afdekkingsinstrumenten die niet onderworpen zijn aan een | -20.810.064 | -22.145.002 |
| Subtotaal | -21.623.335 | -23.423.244 |
| Inkomsten uit toegelaten afdekkingsinstrumenten | ||
| Toegelaten afdekkingsinstrumenten die onderworpen zijn aan een | 1.715.264 | 4.750.943 |
| Toegelaten afdekkingsinstrumenten die niet onderworpen zijn aan een | 37.400.727 | 53.720.464 |
| Subtotaal | 39.115.991 | 58.471.407 |
| Geactiveerde en doorrekening van interestlasten | 79.402 | 341.667 |
| Interestkosten gerelateerd aan leasingschulden geboekt conform IFRS 16 | -182.130 | -169.638 |
| Andere interestkosten | -130.494 | -7.558 |
| TOTAAL | -40.668.534 | -38.587.067 |
In 2025 werd de daling van de interestlasten op leningen gecompenseerd door de daling van de inkomsten uit toegelaten afdekkingsinstrumenten en geactiveerde en doorgerekende interestlasten.
De kosten en inkomsten van financiële afdekkingsinstrumenten zijn de door Aedifica betaalde of gekregen intereststromen met betrekking tot de derivaten die voorgesteld worden in toelichting 23 en geanalyseerd worden in toelichting 32. De variaties in reële waarde van deze derivaten worden geboekt in de resultatenrekening en worden voorgesteld in toelichting 15.
Toelichting 14: Andere financiële kosten
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Bankkosten en andere commissies | -5.142.389 | -4.852.804 |
| Andere | -4.026.006 | -1.825.139 |
| TOTAAL | -9.168.395 | -6.677.943 |
De post "Bankkosten en andere commissies" bevat 3.902 k € aan commissies voor ongebruikte kredietlijnen (2024: 3.514 k €).
De post 'Andere' bevat -3.869 k € aan gerealiseerde en niet-gerealiseerde wisselkoersverschillen (2024: -1.718 k €).
Toelichting 15: Variaties in de reële waarde van financiële activa en passiva
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Toegelaten afdekkingsinstrumenten | ||
| Toegelaten afdekkingsinstrumenten die onderworpen zijn aan een | 0 | |
| afdekkingsboekhouding zoals gedefinieerd in IFRS | 0 | |
| Toegelaten afdekkingsinstrumenten die niet onderworpen zijn aan een | -10.343.999 | |
| afdekkingsboekhouding zoals gedefinieerd in IFRS | -15.737.443 | |
| Subtotaal | -10.343.999 | -15.737.443 |
| Andere | 0 | 0 |
| TOTAAL | -10.343.999 | -15.737.443 |
22 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 16: Deelneming in geassocieerde venootschappen en joint ventures
Aedifica heeft op 1 juli 2018 de appartementsgebouwen-bedrijfstak ingebracht in een aparte vennootschap (Immobe NV) die aanvankelijk voor 100% gecontroleerd werd door Aedifica NV.
Aedifica NV heeft achteraf haar deelneming in Immobe NV gradueel verkocht (in twee fases) aan Primonial European Residential Fund:
- fase 1: verkoop van 50% (min één aandeel) in de loop van het tweede trimester van het boekjaar 2018/2019 (zie het persbericht van 31 oktober 2018 voor meer details);
- fase 2: verkoop van een bijkomende schijf van 25% (plus twee aandelen) in de loop van het derde trimester van het boekjaar 2018/2019 (zie het persbericht van 27 maart 2019 voor meer details).
Door de verkoop van fase 2 is Immobe NV geen perimetervennootschap meer en wordt ze geconsolideerd via de vermogensmutatiemethode.
In juli 2022 heeft Aedifica een joint venture opgericht met Sonneborgh Ontwikkeling BV door een belang van 50% te verwerven in een vastgoedonderneming die grond bezit in Nederland. Het doel van 'Aedifica Sonneborgh Ontwikkeling BV' was om bouwvergunningen te verkrijgen en woonzorgcentra te bouwen. Na voltooiing zouden de panden worden overgedragen aan Aedifica Sonneborgh Real Estate BV, een andere onderneming die onder controle staat van Aedifica. Als gevolg van gewijzigde marktomstandigheden en het feit dat er nog niet met bouwen was begonnen, heeft Aedifica in 2025 echter haar deelneming in de joint venture van de hand gedaan.
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Boekwaarde bij het begin van het boekjaar | 31.092.340 | 35.491.452 |
| Aandeel in het resultaat van geassocieerde vennootschappen en joint-ventures | -741.820 | -928.533 |
| Uitkering van de uitgiftepremies | -3.470.580 | -3.470.580 |
| Boekwaarde op het einde van het boekjaar | 26.879.940 | 31.092.340 |
Toelichting 17: Belastingen
| 31/12/2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| (x 1.000 €) | BE | DE | NL | TOTAAL |
| Vennootschapsbelasting | -613.562 | -2.370.156 | -913.617 | -3.897.335 |
| Exit taks | -149.141 | 0 | 0 | -149.141 |
| Uitgestelde belastingen | 0 | -2.979.776 | 0 | -2.979.776 |
| TOTAAL BELASTINGEN | -762.703 | -5.349.932 | -913.617 | -7.026.252 |
| 31/12/2024 | ||||
| --- | --- | --- | --- | --- |
| (x 1.000 €) | BE | DE | NL | TOTAAL |
| Vennootschapsbelasting | -517.218 | -2.479.037 | -852.022 | -3.848.277 |
| Exit taks | 134.730 | 0 | 0 | 134.730 |
| Uitgestelde belastingen | 0 | -3.129.233 | 0 | -3.129.233 |
| TOTAAL BELASTINGEN | -382.487 | -5.608.270 | -852.022 | -6.842.780 |
De belastingen bestaan uit verschuldigde en verrekenbare belastingen, uitgestelde belastingen en exit taks.
De verschuldigde en verrekenbare belastingen omvatten voornamelijk de belasting op winst die in het buitenland werd behaald en de belasting op de winst van geconsolideerde dochterondernemingen, en in mindere mate, de Belgische belasting op de verworpen uitgaven van Aedifica (de GVV's genieten een specifiek fiscaal statuut, waardoor ze enkel belast worden op de verworpen uitgaven, zoals voornamelijk gewestbelastingen, wagenkosten, representatiekosten, sociale kosten, giften, enz.)
De uitgestelde belastingen vloeien hoofdzakelijk voort uit de boeking tegen hun reële waarde van gebouwen in het buitenland in overeenstemming met de IAS 40-norm. Deze uitgestelde belastingen (die geen kasstroom zijn, m.a.w. non-cash) zijn niet opgenomen in de EPRA Earnings* (zie toelichting 24).
23 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 18: Resultaat per aandeel
Het resultaat per aandeel ('EPS' zoals vastgesteld door IAS 33) wordt als volgt berekend:
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Nettoresultaat (in €) | 214.893.349 | 156.676.834 |
| Gewogen gemiddeld aantal aandelen in omloop voor de periode | 47.550.119 | 47.550.119 |
| Gewone EPS (in €) | 4,52 | 3,29 |
| Verwaterde EPS (in €) | 4,52 | 3,29 |
De EPRA Earnings* is een prestatiemaatstaf die niet gedefinieerd is door de IFRS-normen. Aedifica maakt gebruik van dit begrip om aan de EPRA-aanbevelingen te voldoen en om de operationele en financiële prestaties te volgen.
Het wordt als volgt berekend:
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Nettoresultaat | 214.893.349 | 156.676.834 |
| Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen (zie toelichting 10) | -1.072.837 | 25.936.124 |
| Resultaat op de verkoop van vastgoedbeleggingen (zie toelichting 8) | -228.680 | 430.252 |
| Uitgestelde belastingen m.b.t. EPRA correcties (zie toelichtingen 17 en 24) | 3.128.917 | 2.994.503 |
| Taks op resultaat op verkoop van vastgoedbeleggingen (zie toelichtingen 8 en 17) | 0 | 0 |
| Variaties in reële waarde van financiële activa en passiva (zie toelichting 15) | 10.343.999 | 15.737.443 |
| Fusie verschil (zie toelichting 11) | 36.470 | 0 |
| Aandeel in het resultaat van geassocieerde vennootschappen en joint-ventures m.b.t. EPRA correcties | 471.752 | 991.469 |
| Non EPRA deel van liquidatie | 0 | -2.581.668 |
| Verandering rechtsvorm van dochterondernemingen (zie toelichting 11) | 0 | 0 |
| Waardeverminderingen op deelnemingen (zie toelichting 11) | 0 | 0 |
| Afrondingsverschil | 0 | 0 |
| EPRA Earnings | 227.572.970 | 200.184.957 |
| Gewogen gemiddeld aantal aandelen in omloop voor de periode | 47.550.119 | 47.550.119 |
| EPRA Earnings par action (en €) | 4,79 | 4,21 |
Toelichting 19: Goodwill
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Brutobedrag bij het begin van het boekjaar | 0 | 0 |
| Gecumuleerde bijzondere waardeverminderingsverliezen bij het begin van het boekjaar | 0 | 0 |
| Boekwaarde bij het begin van het boekjaar | 0 | 0 |
| Wijzigingen tijdens het boekjaar | 0 | 0 |
| BOEKWAARDE OP HET EINDE VAN HET BOEKJAAR | 0 | 0 |
| bestaande uit: brutowaarde | 0 | 0 |
| gecumuleerde bijzondere waardeverminderingsverliezen | 0 | 0 |
Overeenkomstig de vereisten van IAS 36 'Bijzondere waardevermindering van activa' heeft de Groep voornamelijk de boekwaarde van de goodwill geanalyseerd.
Toelichting 20: Immateriële vaste activa
De immateriële vaste activa hebben alle een beperkte levensduur en betreft voornamelijk computersoftware. De afschrijvingen worden in het resultaat op de lijn 'algemene lasten' opgenomen (zie toelichting 7).
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Brutobedrag bij het begin van het boekjaar | 4.041.038 | 3.889.692 |
| Afschrijvingen bij het begin van het boekjaar | -3.011.831 | -2.358.294 |
| Boekwaarde bij het begin van het boekjaar | 1.029.207 | 1.531.398 |
| Toevoegingen: apart verworven elementen | 153.950 | 181.920 |
| Verveemdingen | 0 | -30.575 |
| Afschrijvingen in de resultatenrekening | -595.701 | -684.111 |
| Afschrijvingen gerelateerd op verwervingen en verreemdingen | 0 | 30.575 |
| BOEKWAARDE OP HET EINDE VAN HET BOEKJAAR | 587.456 | 1.029.207 |
| bestaande uit: Brutowaarde | 4.194.988 | 4.041.038 |
| Afschrijvingen | -3.607.532 | -3.011.831 |
24 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 21: Vastgoedbeleggingen
1. Overzicht van de vastgoedbeleggingen
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Vastgoedbeleggingen in exploitatie | 1.864.865.244 | 1.810.601.188 |
| + Activa bestemd voor verkoop | - | 10.900.000 |
| + Gebruiksrechten van gronden | 3.274.154 | 3.329.607 |
| + Grondreserve | 3.505.971 | 3.358.329 |
| Vastgoedbeleggingen in exploitatie inclusief de activa bestemd voor verkoop*, of portefeuille van vastgoedbeleggingen | 1.871.645.368 | 1.828.189.124 |
| + Projectontwikkelingen | 3.320.000 | 2.464.000 |
| Vastgoedbeleggingen inclusief de activa bestemd voor verkoop, of vastgoedportefeuille | 1.874.965.369 | 1.830.653.124 |
Alle vastgoedbeleggingen zijn gelegen zich in België en Duitsland.
De activa bestemd voor verkoop (opgenomen op lijn II.A van de actiefzijde van de balans) bedragen 3,5 miljoen € op 31 december 2025. Het betreffen twee zorglocaties in België die als niet-strategische activa worden beschouwd.
De projectontwikkelingen worden beschreven in het hoofdstuk 'Portefeuille' van dit jaarlijks financieel verslag.
In 2023 voegde Aedifica een nieuwe 'grondreserve' categorie toe die alle terreinen zonder gecommitteerde ontwikkelingsprojecten omvat.
De evolutie van de vastgoedbeleggingen in exploitatie en projectontwikkelingen wordt in onderstaande tabel gedetailleerd weergegeven:
| Vastgoedbeleggingen in exploitatie | Projectontwikkelingen | TOTAAL | |
|---|---|---|---|
| BOEKWAARDE OP 01/01/2024 | 1.838.819.330 | 10.410.976 | 1.849.230.306 |
| Verweningen | 74.953 | - | 74.953 |
| Verkoop | -19.907.420 | - | -19.907.420 |
| Geactiveerde interestlasten | - | 341.667 | 341.667 |
| Geactiveerde ontwikkelingskosten | - | 34.221 | 34.221 |
| Andere geactiveerde kosten | 2.160.853 | 6.673.837 | 8.834.690 |
| Spreiding van de huurkortingen en huurvoordelen | -380.389 | - | -380.389 |
| In exploitatie opgenomen | 14.460.000 | -14.460.000 | -0 |
| Variatie van de reële waarde (zie toelichting 10) | -25.338.137 | -536.701 | -25.874.838 |
| Andere elementen in resultaat genomen | - | - | - |
| Nettowisselkoersverschil op buitenlandse transacties | - | - | - |
| Toevoeging aan grondreserve | - | - | - |
| Activa bestemd voor verkoop | 711.997 | - | 711.997 |
| BOEKWAARDE OP 31/12/2024 | 1.810.601.188 | 2.464.000 | 1.813.065.188 |
| BOEKWAARDE OP 01/01/2025 | 1.810.601.188 | 2.464.000 | 1.813.065.188 |
| Verweningen | 50.555.951 | - | 50.555.951 |
| Verkoop | -10.900.000 | - | -10.900.000 |
| Geactiveerde interestlasten | - | 79.402 | 79.402 |
| Geactiveerde ontwikkelingskosten | 63.580 | 27.662 | 91.241 |
| Andere geactiveerde kosten | 1.986.769 | 1.686.498 | 3.673.268 |
| Spreiding van de huurkortingen en huurvoordelen | -260.453 | - | -260.453 |
| In exploitatie opgenomen | 934.000 | -934.000 | -0 |
| Variatie van de reële waarde (zie toelichting 10) | 984.210 | -3.562 | 980.648 |
| Andere elementen in resultaat genomen | - | - | - |
| Nettowisselkoersverschil op buitenlandse transacties | - | - | - |
| Toevoeging aan grondreserve | - | - | - |
| Activa bestemd voor verkoop | 10.900.000 | - | 10.900.000 |
| BOEKWAARDE OP 31/12/2025 | 1.864.865.244 | 3.320.000 | 1.868.185.244 |
De portefeuille van vastgoedbeleggingen in exploitatie wordt door de onafhankelijke waarderingsdeskundigen gewaardeerd tegen de reële waarde op 31 december 2025. De gemiddelde kapitalisatievoet die toegepast wordt op de contractuele huurgelden bedraagt $6,01\%$ (volgens de evaluatiemethodes – $1^{\text{ste}}$ bullet – in sectie 1.11 van de permanente documenten van dit jaarlijks financieel verslag). Een stijging van $0,10\%$ van deze kapitalisatievoet zou resulteren in een negatieve variatie van ca. 100 miljoen € van de reële waarde op die portefeuille.
25 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
2. Acquisities van het boekjaar
De acquisities die tijdens een boekjaar worden verricht, zoals beschreven in het hoofdstuk ‘Financial Review’ van dit jaarlijks financieel verslag, kunnen op vier manieren worden gerealiseerd:
- Directe aankoop van vastgoed, betaald in contanten, voorgesteld onder de post ‘Aanschaffingen van vastgoedbeleggingen in exploitatie en projectontwikkelingen’ van het kasstroomoverzicht;
- Aankoop van vastgoed, betaald in aandelen, deze transacties zijn niet opgenomen in het kasstroomoverzicht omdat ze geen kasstroom genereren;
- Aankoop van een vennootschap die eigenaar is van vastgoed, betaald in contanten, opgenomen in de post ‘Aanschaffingen van vastgoedvennootschappen’ van het kasstroomoverzicht voor het bedrag van de gekochte aandelen;
- Aankoop van een vennootschap die eigenaar is van vastgoed, betaald in aandelen, deze transacties zijn niet opgenomen in het kasstroomoverzicht aangezien zij geen kasstroom genereren.
| (x 1.000 €) | 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|---|
| Vastgoedbeleggingen in exploitatie | Vastgoed tegen contanten | 21.500.952 | 74.953 |
| Vastgoed tegen aandelen | 0 | 0 | |
| Properties from merger | 29.054.999 | 0 | |
| Vennootschappen tegen contanten | 401.945.342 | 26.462.816 | |
| Vennootschappen tegen aandelen | 0 | 0 | |
| Projectontwikkelingen | Vastgoed tegen contanten | 0 | 0 |
| Vastgoed tegen aandelen | 0 | 0 | |
| Properties from merger | 0* | 0 | |
| Vennootschappen tegen contanten | 0 | 0 | |
| Vennootschappen tegen aandelen | 0 | 0 | |
| TOTAAL | 452.501.293 | 26.537.769 |
Het bedrag van 21.501 k€ dat in het kasstroomoverzicht is opgenomen onder de rubriek ‘Aanschaffingen van vastgoedbeleggingen in exploitatie en projectontwikkelingen’ omvat de som van de in contanten betaalde eigendommen.
Het bedrag van 401.945 k€ dat in het kasstroomoverzicht is opgenomen onder de rubriek ‘Aanschaffingen van vastgoedvennootschappen’ omvat de som van de in contanten betaalde vennootschappen.
3. Evaluatiemethode en niet-waarneembare gegevens
Alle vastgoedbeleggingen worden beschouwd als ‘niveau 3’ op de schaal van de reële waarde die wordt gedefinieerd door IFRS 13. Deze schaal telt drie niveaus: Niveau 1: prijzen genoteerd op de activamarkten; Niveau 2: andere observeerbare gegevens dan de genoteerde prijzen opgenomen in niveau 1; Niveau 3: niet-waarneembare gegevens. In 2024 waren er geen overdrachten tussen niveaus 1, 2 en 3.
De evaluatiemethodes (benadering door kapitalisatie en benadering door actualisatie van de financiële stromen) zijn vermeld in sectie 1.11 van de permanente documenten van het geconsolideerde financieel verslag.
De voornaamste kwantitatieve informatie over de waardering van de reële waarde van de vastgoedbeleggingen die zijn gebaseerd op niet-waarneembare gegevens (niveau 3) en die hieronder zijn weergegeven, zijn uittreksels uit de rapporten van de waarderingsdeskundigen:
| Types activa | Reële waarde op 31/12/2025 (x 1.000 €) | Evaluatiemethode | Niet-waarneembare gegevens¹ | Min | Max | Gewogen gemiddelde |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ZORGVASTGOED | 1.864.865.244 | |||||
| Batgië | 1.241.315.244 GCF & Kapitalisatie | GHW / m² | 88 | 229 | 154 | |
| Inflatie | 2,0% | 2,2% | 2,1% | |||
| Actualisatiegraad | 5,4% | 8,2% | 6,4% | |||
| Kapitalisatiegraad | 4,2% | 9,3% | 5,5% | |||
| Resterende duur (jaar) | 8 | 26 | 18 | |||
| Duitsland | 623.550.000 GCF | GHW / m² | 44 | 177 | 119 | |
| Inflatie | 1,8% | 2,0% | 1,9% | |||
| Actualisatiegraad | 4,9% | 7,0% | 5,5% | |||
| Resterende duur (jaar) | 4 | 24 | 19 | |||
| PROJECTONTWIKKELING | 3.320.000 GCF | GHW / m² | 23 | 23 | 23 | |
| Inflatie | 2,0% | 2,0% | 2,0% | |||
| Actualisatiegraad | 5,1% | 5,1% | 5,1% | |||
| Resterende duur (jaar) | 19 | 19 | 19 | |||
| Totaal | 1.868.185.244 |
26 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
| Types activa | Reële waarde op 31/12/2024 | Evaluatiemethode | Niet-waarneembare gegevens¹ | Min | Max | Gewogen gemiddeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ZORGVASTGOED | 1.821.501.188 | |||||
| Belgie | 1.211.895.188 DCF & Kapitalisatie | GHW / m² | 88 | 212 | 148 | |
| Inflatie | 2,0% | 2,2% | 2,1% | |||
| Actualisatiegraad | 5,3% | 8,0% | 6,2% | |||
| Kapitalisatiegraad | 4,4% | 8,7% | 5,5% | |||
| Resterende duur (jaar) | 9 | 27 | 19 | |||
| Duitsland | 609.606.000 DCF | GHW / m² | 42 | 193 | 120 | |
| Inflatie | 1,9% | 2,0% | 2,0% | |||
| Actualisatiegraad | 4,8% | 7,1% | 5,3% | |||
| Resterende duur (jaar) | 5 | 25 | 20 | |||
| PROJECTONTWIKKELINGEN | 2.464.000 DCF | GHW / m² | 12 | 23 | 19 | |
| Inflatie | 1,9% | 1,9% | 1,9% | |||
| Actualisatiegraad | 5,1% | 5,5% | 5,3% | |||
| Resterende duur (jaar) | 21 | 20 | 25 | |||
| Totaal | 1.823.965.188 |
De resterende economische levensduur van het actief wordt niet formeel bepaald, maar impliciet opgenomen via de actualisatiegraad en het exit-rendement in het geval van de DCF-methode of impliciet opgenomen via het kapitalisatiepercentage dat wordt gebruikt voor de activeringsmethode, met inbegrip van een factor voor de veroudering van het gebouw. In alle gevallen is deze resterende economische levensduur ten minste gelijk aan de resterende looptijd van de lopende huurovereenkomst. Hetzelfde beginsel geldt voor de operationele marge van de exploitanten, waarmee impliciet rekening wordt gehouden in de actualisatiegraad en het kapitalisatiepercentage.
Voor andere niet-waarneembare gegevens die niet in bovenstaande tabel zijn opgenomen, zie sectie 1 van het hoofdstuk 'Portefeuille' en 'Overzicht van de vastgoedbeleggingen' in het hoofdstuk 'Bijkomende informatie'.
De waardering van de gebouwen is gebaseerd op een bezettingsgraad van 100% voor de hele zorgvastgoedportefeuille. De verschillende parameters die in de kapitalisatiemethode worden toegepast, kunnen variëren afhankelijk van de locatie van de activa, de kwaliteit van het gebouw, de kwaliteit van de uitbater, de looptijd van de huurovereenkomst, de grootte van het gebouw, vierkante meters per eenheid, enz. Dat verklaart de significante verschillen tussen de minimum- en maximumbedragen voor die niet-waarneembare gegevens. De kapitalisatiegraad wordt door de waarderingsdeskundige bepaald op basis van economische gegevens en benchmarking, en houdt rekening met een risicopremie. De klimaatsverandering is één van de variabelen die de risicopremie beïnvloeden.
De reële waarde wordt ondersteund door marktgegevens en is gebaseerd op een waardering uitgevoerd door onafhankelijke waarderingsdeskundigen met een relevante en erkende beroepskwalificatie en die beschikken over recente ervaring met betrekking tot de ligging en de aard van de vastgoedbeleggingen in het bezit van Aedifica.
Overeenkomstig de wettelijke bepalingen worden de gebouwen elk kwartaal aan reële waarde gewaardeerd door vier waarderingsdeskundigen die benoemd zijn door de Vennootschap. Die verslagen zijn gebaseerd op:
- door de Vennootschap aangebrachte informatie zoals de contractuele huurgelden, de huurcontracten, de investeringsbudgetten, enz. Die gegevens worden ontleend aan het informatiesysteem van de Vennootschap en zijn daardoor onderworpen aan haar omgeving voor interne controle;
- veronderstellingen en evaluatiemodellen die ontwikkeld zijn door de waarderingsdeskundigen op basis van hun professionele oordeel en marktkennis.
De verslagen van de waarderingsdeskundigen worden nagekeken door de Senior Valuation & Asset Manager, de Group Controller en de effectieve leiders van de Vennootschap. Dat omvat een nazicht van de variaties in de reële waarde sinds de vorige balans. Wanneer de effectieve leiders van mening zijn dat de verslagen van de waarderingsdeskundigen coherent zijn, worden ze voorgelegd aan het audit- en risicocomité. Na gunstig advies van het audit- en risicocomité worden die verslagen voorgelegd aan de raad van bestuur.
De gevoeligheid van de reële waarde voor een variatie van de voornaamste hierboven vermelde niet-waarneembare gegevens wordt over het algemeen als volgt voorgesteld (indien alle parameters gelijk blijven):
| Niet-waarneembare gegevens | Effect op de reële waarde | |
|---|---|---|
| ingeval de waarde van het niet-waarneembare gegeven daalt | ingeval de waarde van het niet-waarneembare gegeven stijgt | |
| GHW / m² | negatief | positief |
| Kapitalisatiegraad | positief | negatief |
| Inflatie | negatief | positief |
| Actualisatiegraad | positief | negatief |
| Resterende duur (jaar) | negatief | positief |
Die niet-waarneembare gegevens kunnen overigens onderling verbonden zijn omdat ze deels bepaald worden door de marktomstandigheden.
27 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 22: Andere materiële vaste activa
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Brutobedrag bij het begin van het boekjaar | 8.083.414 | 5.967.909 |
| Afschrijvingen bij het begin van het boekjaar | -5.485.966 | -4.454.590 |
| Boekwaarde bij het begin van het boekjaar | 2.597.448 | 1.513.319 |
| Toevoegingen | 754.211 | 2.118.641 |
| Vervreemdingen | -7.498 | -3.136 |
| Afschrijvingen in de resultatenrekening | -1.078.129 | -1.032.748 |
| Afschrijvingen gerelateerd op verwervingen en vervreemdingen | 32 | 1.372 |
| BOEKWAARDE OP HET EINDE VAN HET BOEKJAAR | 2.266.064 | 2.597.448 |
| bestaande uit: Brutowaarde (excl. IFRS 16) | 3.018.771 | 2.867.113 |
| Gebruiksrechten op activa (conform IFRS 16) | 5.811.356 | 5.216.301 |
| Afschrijvingen (excl. IFRS 16) | -2.718.525 | -2.530.262 |
| Afschrijvingen gerelateerd op gebruiksrechten op activa (conform IFRS 1) | -3.845.538 | -2.955.704 |
De afschrijvingen worden in het resultaat op de lijn 'algemene lasten' opgenomen (zie toelichting 7).
Toelichting 23: Financiële vaste activa en andere financiële verplichtingen
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Vorderingen | ||
| Borgstellingen | 0 | 372 |
| Andere langlopende vorderingen uit de geassocieerde vennootschappen | 0 | 0 |
| Andere langlopende vorderingen | 2.127.894.389 | 2.140.024.799 |
| Activa bestemd voor verkoop | ||
| Deelnemingen in verbonden ondernemingen (zie toelichting 39) | 0 | 0 |
| Activa aan reële waarde via resultaat | ||
| Indekkingsinstrumenten (zie toelichting 32) | 41.795.046 | 55.908.302 |
| Andere | ||
| Indekkingsinstrumenten (zie toelichting 32) | 0 | 0 |
| Andere | ||
| Deelnemingen in verbonden ondernemingen (zie toelichting 39) | 1.557.164.650 | 1.198.863.844 |
| TOTAAL VAN DE FINANCIELE VASTE ACTIVA | 3.726.854.085 | 3.394.797.317 |
| Verplichtingen aan reële waarde via resultaat | ||
| Indekkingsinstrumenten (zie toelichting 32) | -5.935.513 | -9.021.059 |
| Andere | 0 | 0 |
| Overige langlopende financiële verplichtingen | ||
| Indekkingsinstrumenten (zie toelichting 32) | -1.365.397 | -1.900.620 |
| Langlopende financiële verplichtingen conform IFRS 16 | -6.634.324 | -7.202.929 |
| TOTAAL VAN DE OVERIGE LANGLOPENDE FINANCIELE VERPLICHTINGEN | -13.935.234 | -18.124.608 |
| Overige kortlopende financiële verplichtingen | ||
| Kortlopende financiële verplichtingen conform IFRS 16 | -1.077.213 | -1.111.889 |
| TOTAAL VAN DE OVERIGE KORTLOPENDE FINANCIELE VERPLICHTINGEN | -1.077.213 | -1.111.889 |
De activa en verplichtingen aan reële waarde via resultaat bestaan voornamelijk uit indekkingsinstrumenten. Ze vertegenwoordigen economische indekkingen tegen risico's met betrekking tot interestvoeten. De intereststromen en de variaties van de reële waarde van alle indekkingen worden vermeld in toelichtingen 13 en 15.
Toelichting 24: Uitgestelde belastingen
De op de balans geboekte uitgestelde belastingen zijn te wijten aan de acquisities van vastgoedbeleggingen buiten België. Ze vloeien hoofdzakelijk voort uit het tijdelijke verschil tussen de reële waarde en de fiscale boekwaarde van de gebouwen in kwestie.
De bewegingen van uitgestelde belastingen zien eruit als volgt (zie ook toelichting 17):
| Activa | Passiva | |
|---|---|---|
| BOEKWAARDE OP 1/01/2024 | 2.483.799 | -15.263.777 |
| Herkomsten | -642.628 | -1.141.190 |
| Afwikkelingen | -1.345.415 | 0 |
| Interne herstructureringen (fusies, verandering in rechtsvorm) | 0 | 0 |
| BOEKWAARDE OP 31/12/2024 | 495.755 | -16.404.966 |
| Activa | Passiva | |
| BOEKWAARDE OP 01/01/2024 | 495.755 | -16.404.966 |
| Herkomsten | 8.312 | -2.988.088 |
| Afwikkelingen | 0 | 0 |
| Interne herstructureringen (fusies, verandering in rechtsvorm) | 0 | 0 |
| BOEKWAARDE OP 31/12/2024 | 504.067 | -19.393.055 |
28 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 25: Handelsvorderingen
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Netto handelsvorderingen | 10.198.442 | 9.747.760 |
De inning van de handelsvorderingen is gepland binnen de twaalf maanden. Hun boekwaarde benadert hun reële waarde en ze brengen geen interest op.
Het kredietrisico voor de handelsvorderingen is beperkt als gevolg van het gediversifieerde cliënteel en van de door de huurders verleende bankgaranties (32,0 miljoen €).
De handelsvorderingen kunnen als volgt geanalyseerd worden:
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Vervallen op minder dan 90 dagen | 1.838.835 | 1.458.539 |
| Vervallen op meer dan 90 dagen | 1.925.874 | 1.418.635 |
| Subtotaal | 3.764.710 | 2.877.174 |
| Niet-vervallen | 7.935.569 | 8.110.500 |
| Waardeverminderingen | -1.501.836 | -1.239.913 |
| BOEKWAARDE | 10.198.442 | 9.747.760 |
De variatie op waardeverminderingen worden opgenomen in 'Afschrijvingen op handelsvorderingen' (Zie toelichting 4).
Toelichting 26: Belastingvorderingen en andere vlottende activa
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Belastingen | 161.643 | 119.763 |
| Vordering op dochtermaatschappijen | 50.393.375 | 475.751.291 |
| Andere | 16.146 | 241.539 |
| TOTAAL | 50.571.164 | 476.112.593 |
De belastingvorderingen hebben betrekking op belastingkredieten.
Toelichting 27: Kas en kasequivalenten
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Korte termijnbeleggingen | 0 | 0 |
| Liquide middelen | 2.568.906 | 6.539.383 |
| TOTAAL | 2.568.906 | 6.539.383 |
Toelichting 28: Overlopende rekeningen
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Niet-vervallen vastgoedopbrengsten | 0 | 15.662 |
| Vooraf betaalde vastgoedkosten | 668.395 | 698.551 |
| Overlopende interesten en uitgestelde financiële lasten | 5.028.523 | 14.664.147 |
| Uitgestelde lasten voor de toekomstige projectontwikkelingen | 0 | 0 |
| Andere | 4.341.102 | 1.027.259 |
| TOTAAL | 10.038.020 | 16.405.619 |
29 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 29: Eigen vermogen
Aedifica heeft tijdens het boekjaar 2025 geen kapitaalverhogingen uitgevoerd.
Het kapitaal is niet geëvolueerd sinds het begin van het boekjaar:
| Aantal aandelen | Bedrag | |
|---|---|---|
| Situatie bij het begin van het vorige boekjaar | 47.550.119 | 1.254.742.260 |
| Situatie op het einde van het vorige boekjaar | 47.550.119 | 1.254.742.260 |
| Situatie op het einde van het boekjaar | 47.550.119 | 1.254.742.260 |
Het hierboven vermelde kapitaal wordt voorgesteld vóór aftrek van de kapitaalverhogingskosten (het in de balans vermelde kapitaal wordt, in overeenstemming met IFRS-normen, voorgesteld na aftrek van die kosten).
De onderstaande tabel vermeldt de aandeelhouders van Aedifica die meer dan 5% van de stemrechten bezitten (op basis van het aantal aandelen in handen van de betrokken aandeelhouders op de datum van kennisgeving is meegedeeld – zie ook sectie 3.4 'Aandeelhoudersstructuur' van het hoofdstuk 'Financial review'). De kennisgevingen in het kader van de transparantiewetgeving en de controleketens zijn beschikbaar op de website. Volgens de definitie van Euronext bedraagt de free float 100%.
| AANDEELHOUDERS | Deel van het kapitaal (in %) |
|---|---|
| Black Rock, Inc. | 5,99 |
| Goldman Sach Group | 5,37 |
| Andere < 5% | 95,01 |
| Totaal | 106,37 |
De kapitaalverhogingen worden beschreven in de 'permanente documenten' in dit jaarlijks verslag. Alle geplaatste aandelen zijn volledig volgestort en zonder nominale waarde. De aandelen zijn nominatief of gedematerialiseerd en elk aandeel verleent één stemrecht. Alle 47.550.119 aandelen die waren uitgegeven op 31 december 2025 zijn genoteerd op de gereglementeerde markten van Euronext Brussels (referentiemarkt) en Euronext Amsterdam.
Op 31 december 2025 bezit Aedifica NV 855 eigen aandelen.
Het is de raad van bestuur toegestaan om het kapitaal in één of meerdere keren te verhogen, op de data en volgens de modaliteiten te bepalen door de raad van bestuur, ten belope van een maximumbedrag van:
- 1) 50% van het bedrag van het kapitaal op datum van de buitengewone algemene vergadering van 14 mei 2024, in voorkomend geval afgerond naar beneden tot op de eurocent, voor kapitaalverhogingen bij wijze van inbreng in geld waarbij wordt voorzien in de mogelijkheid tot uitoefening van het wettelijk voorkeurrecht of van het onherleidbaar toewijzingsrecht door de aandeelhouders van de Vennootschap;
- 2) 20% van het bedrag van het kapitaal op datum van de buitengewone algemene vergadering van 14 mei 2024, in voorkomend geval afgerond naar beneden tot op de eurocent, voor kapitaalverhogingen in het kader van de uitkering van een keuzedividend;
- 3) 10% van het bedrag van het kapitaal op datum van de buitengewone algemene vergadering van 14 mei 2024, in voorkomend geval afgerond naar beneden tot op de eurocent, voor a. kapitaalverhogingen bij wijze van inbreng in natura, b. kapitaalverhogingen door inbreng in geld zonder de mogelijkheid tot de uitoefening van het wettelijk voorkeurrecht of van het onherleidbaar toewijzingsrecht door de aandeelhouders van de Vennootschap, of c. enige andere vorm van kapitaalverhoging;
met dien verstande dat het kapitaal in het kader van het toegestaan kapitaal nooit verhoogd zal kunnen worden met een bedrag hoger dan het kapitaal op datum van de buitengewone algemene vergadering die de machtiging goedkeurt. Deze toestemming wordt verleend voor een hernieuwbare periode van twee jaar te rekenen vanaf bekendmaking van het besluit van de buitengewone algemene vergadering van 14 mei 2024 in de bijlagen bij het Belgisch Staatsblad. Bij elke kapitaalverhoging zal de raad van bestuur de prijs, de eventuele uitgiftepremie en de uitgiftevoorwaarden van de nieuwe effecten vaststellen.
De kapitaalverhogingen die aldus door de raad van bestuur worden beslist kunnen onderschreven worden in geld, of in natura, of bij wijze van gemengde inbreng, of door omzetting van reserves, met inbegrip van overgedragen winsten en uitgiftepremies evenals alle
30 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
eigen vermogensbestanddelen onder de enkelvoudige IFRS-jaarrekening van de Vennootschap (opgesteld uit hoofde van de toepasselijke regelgeving op de gereglementeerde vastgoedvennootschappen) die voor conversie in kapitaal vatbaar zijn, en al dan niet met creatie van nieuwe effecten. Deze kapitaalverhogingen kunnen eveneens verwezenlijkt worden door de uitgifte van converteerbare obligaties, inschrijvingsrechten of obligaties terugbetaalbaar in aandelen of andere effecten, die aanleiding kunnen geven tot de creatie van dezelfde effecten.
Op 31 december 2025 bedraagt het saldo van het toegestaan kapitaal:
- 1) 627.371.130,01 € voor kapitaalverhogingen bij wijze van inbreng in geld waarbij wordt voorzien in de mogelijkheid tot uitoefening van het wettelijk voorkeurrecht of van het onherleidbaar toewijzingsrecht door de aandeelhouders van de Vennootschap;
- 2) 250.948.452,00 € voor kapitaalverhogingen in het kader van de uitkering van een keuzedividend;
- 3) 125.474.226,00 € voor a. kapitaalverhogingen bij wijze van inbreng in natura, b. kapitaal-verhogingen door inbreng in geld zonder de mogelijkheid tot de uitoefening van het voorkeurrecht of van het onherleidbaar toewijzingsrecht door de aandeelhouders van de Vennootschap, of c. enige andere vorm van kapitaalverhoging;
met dien verstande dat het kapitaal in het kader van het toegestaan kapitaal nooit verhoogd zal kunnen worden boven het wettelijke maximumbedrag van 1.254.742.260,03 €, op de data en volgens de modaliteiten te bepalen door de raad van bestuur.
De raad van bestuur stelt de uitkering van een brutodividend van 4,00 € per aandeel voor, hetzij een totaal dividend van 333.882 k€.
Rekening houdend met het koninklijk besluit van 13 juli 2014 bedragen op 31 december 2025 de beschikbare (statutaire) reserves die berekend zijn in overeenstemming met artikel 7:212 van het WVV 1.251.558 k€ na de hierboven voorgestelde dividenduitkering (31 december 2023: 1.247.298 k€). De details van de berekeningen zijn opgenomen in de toelichting van de verkorte statutaire jaarrekening als bijlage.
Aedifica beschouwt als kapitaal in de zin van IAS 1 p134 de som van het eigen vermogen. Het niveau van dit kapitaal wordt op basis van de geconsolideerde schuldratio opgevolgd (berekend in overeenstemming met het koninklijk besluit van 13 juli 2014 – zie toelichting 40). Die ratio mag niet meer dan 60% bedragen volgens de met de banken afgesloten overeenkomsten (zie toelichtingen 31 & 35). Dit kapitaal wordt opgevolgd met het oog op de continuïteit van de bedrijfsactiviteiten en de financiering van de groei.
Toelichting 30: Voorzieningen
Aedifica sluit een groepsverzekering af voor al haar medewerkers en leden van het uitvoerend comité (effectieve leiders). De bijdragen beogen de volgende prestaties:
- betaling van een kapitaal 'Leven' aan de aangeslotene in geval van leven op de datum van pensionering;
- betaling van een kapitaal 'Overlijden' aan de begunstigden van de aangeslotene in geval van overlijden vóór de datum van pensionering;
- uitkering van een invaliditeitsrente in geval van ongeval of langdurige ziekte die geen beroepsziekte is;
- premievrijstelling in dezelfde gevallen.
Voor de Belgische medewerkers gaat het om een groepsverzekering met vaste bijdragen ('defined contribution plan') waarvoor de begunstigden geen persoonlijke bijdragen betalen.
Overeenkomstig de wet van 18 december 2015 genieten de Belgische werknemers een gewaarborgd minimumrendement op het gedeelte 'Leven' van de premies. Voor de verzekeringsovereenkomsten van het type 'tak 21' geldt de nieuwe gewaarborgde rentevoet voor de nieuwe (werkgevers-/persoonlijke) bijdragen, gestort vanaf 1 januari 2016, maar de oude waarborg (3,25% op werkgeversbijdragen en 3,75% op werknemersbijdragen) blijft van toepassing voor de minimumreserve, opgebouwd op 31 december 2015. Vanaf 2016 is het minimumrendement, opgelegd door de wet op de aanvullende pensioenen, verlaagd tot 1,75%. Dit kan leiden tot een passief in de rekeningen van de werkgever. De rendementsverplichting is niet van toepassing op het pensioenplan voor leden van het uitvoerend comité met zelfstandigenstatuut.
De bedragen die ten laste worden genomen als langlopende voordelen, toegekend aan de leden van het uitvoerend comité, zijn opgenomen in het remuneratieverslag van het jaarlijks financieel verslag.
31 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 31: Financiële schulden
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Langlopende financiële schulden | 1.632.643.321 | 1.813.110.767 |
| Bankinstellingen | 841.306.071 | 1.011.027.507 |
| Andere | 791.337.250 | 802.083.260 |
| Kortlopende financiële schulden | 505.120.825 | 405.775.567 |
| Bankinstellingen | 55.120.825 | 125.725.567 |
| Andere | 450.000.000 | 280.050.000 |
| TOTAAL | 2.137.764.146 | 2.218.886.334 |
De indeling tussen de kortlopende financiële schulden en de langlopende financiële schulden is gebaseerd op de vervaldata van de kredietlijnen waarop de trekkingen worden gemaakt in plaats van op basis van de vervaldata van de trekkingen.
Aedifica beschikt op 31 december 2025 over bevestigde kredieten van 2.125 miljoen €, verleend door 17 banken.
- Aedifica kan 2.038 miljoen € gebruiken volgens haar behoeften op voorwaarde dat de schuldgraad niet hoger is dan 60% en op voorwaarde dat andere convenanten gerespecteerd worden (die in overeenstemming zijn met de algemene marktpraktijken voor zulke kredieten). Elke opname wordt in euro gedaan voor een periode van maximum 12 maanden, tegen een vaste marge op basis van het Euribor-tarief dat geldt bij opname.
- Aedifica heeft een bilaterale lening van 50 miljoen € met vaste rentevoet afgesloten met een Nederlands pensioenfonds voor de financiering van woonzorgcentra in Nederland.
- Aedifica beschikt daarnaast over afschrijfbare investeringskredieten met vaste rentevoet tussen 0,8% en 5,9% ten bedrage van 34,6 miljoen €, en met variabele rentevoet ten bedrage van 1,8 miljoen €.
Daarnaast beschikt Aedifica NV over een thesauriebewijzenprogramma van 600 miljoen €, waarvan 450 miljoen € voor thesauriebewijzen met een looptijd van minder dan één jaar en 150 miljoen € voor thesauriebewijzen met een looptijd van meer dan één jaar.
| ISIN-code | Nominaal bedrag (in miljoen €) | Looptijd (jaars) | Datum van uitgifte | Vervaldatum | Coupon (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| BE6310388531 | 15 | 10 | 21/12/2018 | 21/12/2028 | 2,176% |
| BE6322837863 | 40 | 7 | 25/06/2020 | 25/06/2027 | 1,466% |
| BE6323122802 | 12 | 10 | 15/07/2020 | 15/07/2030 | 1,850% |
| BE6325869145 | 10 | 7 | 16/12/2020 | 16/12/2027 | 1,274% |
| BE6326201553 | 10 | 7 | 14/01/2021 | 14/01/2028 | 1,329% |
- In het kader van dit programma heeft Aedifica 5 private plaatsingen (zie de tabel hierboven) voltooid voor een bedrag van 87 miljoen €. Deze bedragen worden vermeld onder de rubriek 'Andere' van de 'Langlopende financiële schulden'.
- Op 31 december 2025 wordt het kortlopende deel van het thesauriebewijzenprogramma (vermeld onder de rubriek 'Andere' van de 'Kortlopende financiële schulden') gebruikt voor een bedrag van 450 miljoen €.
Het volledige uitstaande bedrag van het thesauriebewijzenprogramma wordt integraal gedekt door de beschikbare bedragen op de bevestigde langlopende kredietlijnen.
Bovendien heeft Aedifica in 2021 met succes:
- een obligatie-uitgifte ('USPP') van 180 miljoen € voltooid via een private plaatsing bij institutionele investeerders uit de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Canada. De obligaties hebben een looptijd van 7 en 12 jaar met een coupon van respectievelijk 2,58% en 2,79%.
- haar eerste duurzame benchmarkobligatie geplaatst voor een bedrag van 500 miljoen € met een looptijd van 10 jaar tegen een coupon van 0,75% per jaar.
De leningen die zijn aangegaan in het kader van Aedifica's Sustainable Finance Framework of die gekoppeld zijn aan duurzaamheids-KPI's bedragen 1.701 miljoen €, waarvan op 31 december 2025 1.041 miljoen € is opgenomen (49% van de opgenomen schuld), wat de wens van de Groep onderstreept om haar financieringsbronnen verder te diversifiëren en ESG-criteria te integreren in haar financieel beleid.
In de loop van het boekjaar bedroeg de gemiddelde kost van de schuld* 1,9% (1,8% in 2024) of 2,1% inclusief commissies op ongebruikte kredietlijnen (2,0% in 2024). Rekening houdend met de duur van de trekkingen, benadert de boekwaarde van de financiële schulden met variabele rentevoet hun reële waarde (1.262 miljoen €). De indekkingen van de rentevoeten worden besproken in toelichting 32. De reële waarde van de financiële schulden met vaste rentevoet (826 miljoen €) wordt geschat op 734 miljoen €.
Op 31 december 2025 heeft de Groep geen enkel Belgisch gebouw in hypotheek of in pand gegeven aan zijn schuldeisers. In Duitsland, is het wel gebruikelijk dat vastgoed in het kader van een bankfinanciering in hypotheek wordt gegeven. Voor Aedifica als
32 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
geheel bedroeg de verhouding tussen de gedekte financiële schuld en de totale activa 0,2% en de verhouding tussen bezwaarde activa en de totale activa 0,5% op 31 december 2025.
Rekening houdend met de hierboven vermelde elementen, zien de vervaldata van Aedifica's financiële schulden er op 31 december 2025 als volgt uit:
| Financial debt (in € million)^{(1)} STATUTORY | Committed financing | Short Term | |
|---|---|---|---|
| Credit Lines | Utilisation | Treasury Notes | |
| 31/12/2026 | 215 | 50 | 450 |
| 31/12/2027 | 541 | 341 | - |
| 31/12/2028 | 785 | 483 | - |
| 31/12/2029 | 67 | 27 | - |
| 31/12/2030 | 557 | 177 | - |
| 31/12/2031 | 603 | 508 | - |
| > 31/12/2031 | 149 | 104 | - |
| Total financial debt as of 31/12/2025 | 2.918 | 1.691 | 450 |
| verage Maturity (years)^{(2)} | 3,45 | 3,64 |
- Bedragen in GBP werden omgezet in EUR op basis van de wisselkoers van 31 december 2025 (0.87228 EUR/GBP).
- Zonder rekening te houden met de kortlopende thesauriebewijzen en niet-gecommitteerde kredietlijnen.
Op 31 December 2025 bedraagt de gewogen gemiddelde resterende looptijd van de opgenomen financiële schuld 3,6 jaar. De beschikbare toegezegde financiëring bedraagt 1.227 miljoen €. De beschikbare liquiditeit na aftrek van het kortlopend commercial paper bedraagt op 31 december 2025 777 miljoen €.
Toelichting 32: Indekkingsinstrumenten
Aedifica gaat een groot deel van haar financiële schulden aan tegen een variabele rentevoet en kan daardoor, in voorkomend geval, profiteren van lage rentevoeten op het niet-gedekte deel van haar leningen. Om het risico van stijgende rentevoeten in te dekken, heeft Aedifica indekkingen genomen waarbij de schuld tegen een variabele rentevoet wordt omgezet in een schuld tegen een vaste rentevoet of met een bovengrens ('cash flow hedges').
Daarnaast heeft de acquisitie van de zorgvastgoedportefeuille in het Verenigd Koninkrijk in februari 2019 de Groep blootgesteld aan een risico op wisselkoersschommelingen.
Het risico op wisselkoersschommelingen wordt gedeeltelijk afgedekt door leningen in Britse ponden, die een natuurlijke afdekking vormen tegen de blootstelling aan activa in het Verenigd Koninkrijk: enerzijds door een private plaatsing van 180 miljoen £, anderzijds door bankleningen voor een totaal van 160 miljoen £ (zie toelichting 35).
1. Beheer van het risico op stijgende rentevoeten
1.1 Algemeen kader
Alle indekkingen ('interest rate swaps' of 'IRS', caps en collars) hebben betrekking op bestaande of zeer waarschijnlijke risico's. Aedifica past hedge accounting toe op sommige derivaten die vóór 2017 zijn gestart en die voldoen aan de criteria om hedge accounting toe te passen. Vanaf 2017 heeft Aedifica, in overeenstemming met de marktpraktijk, ervoor gekozen geen hedge accounting toe te passen op derivaten, ook al voldoen ze aan die strikte criteria. De verandering in de reële waarde van de financiële derivaten heeft geen invloed op de EPRA Earnings, de belangrijkste KPI voor dividenduitkering, waardoor de toepassing van hedge accounting slechts een beperkte toegevoegde waarde heeft.
Al die derivaten, ongeacht de methode waarmee ze geboekt worden, vormen een economische indekking tegen het risico op stijgende rentevoeten. Alle indekkingen zijn afgesloten in het kader van het in toelichting 35 beschreven financiële risicobeheer. De reële waarde van deze instrumenten wordt bepaald op basis van de contante waarde van de geschatte toekomstige thesauriestromen aan de hand van marktgegevens. Deze reële waarde wordt conform IFRS 13 aangepast om het eigen kredietrisico ('debit valuation adjustment' of 'DVA') en de kredietwaardering van de tegenpartij ('credit valuation adjustment' of 'CVA') weer te geven. De tabellen hierna geven een overzicht van de indekkingen.
33 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
| INSTRUMENT
Overzicht op 31/12/2024 | Referentiebedragen | Valuta | Begin | Frequentie
(maanden) | Duur (jaren) | Indekkingsboek
houding (ja/nee) | Rentevoet
(in %) | Reële waarde |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| IRS | 25.000.000 EUR | 02/08/2019 | 3 | 8 | Ja | 0,33 | 1.119.564 | |
| IRS | 25.000.000 EUR | 02/05/2019 | 3 | 6 | Ja | 1,10 | 195.839 | |
| IRS | 25.000.000 EUR | 01/07/2019 | 3 | 6 | Nee | 1,69 | 95.412 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 01/07/2024 | 3 | 4 | Nee | 0,08 | 3.427.012 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 02/01/2023 | 3 | 2 | Nee | 2,80 | 558 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 02/01/2023 | 3 | 2 | Nee | 2,67 | 694 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 02/01/2023 | 3 | 5 | Nee | 2,50 | -598.990 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 01/04/2025 | 3 | 3 | Nee | 2,50 | -657.592 | |
| IRS | 2.041.667 EUR | 30/09/2019 | 3 | 12 | Nee | 1,55 | 42.348 | |
| IRS | 8.257.170 EUR | 01/04/2011 | 3 | 32 | Ja | 4,89 | -1.900.620 | |
| IRS | 25.000.000 EUR | 03/02/2020 | 3 | 10 | Ja | 0,66 | 1.629.573 | |
| IRS | 15.000.000 EUR | 01/07/2019 | 3 | 10 | Nee | 2,01 | 78.320 | |
| IRS | 8.000.000 EUR | 01/07/2019 | 3 | 10 | Nee | 2,05 | 27.950 | |
| IRS | 12.000.000 EUR | 01/07/2019 | 3 | 10 | Nee | 1,99 | 70.948 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 01/02/2022 | 3 | 3 | Nee | 0,46 | 117.875 | |
| IRS | 18.437.500 EUR | 31/07/2014 | 3 | 29 | Nee | 4,39 | -3.044.291 | |
| IRS | 25.000.000 EUR | 3/07/2019 | 3 | 10 | Nee | 1,04 | 1.247.349 | |
| IRS | 200.000.000 EUR | 1/07/2024 | 3 | 4 | Nee | -0,02 | 14.454.565 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1/01/2023 | 3 | 3 | Nee | 1,58 | 316.818 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1/01/2023 | 3 | 5 | Nee | 2,69 | -885.741 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1/01/2027 | 3 | 3 | Nee | 2,25 | -104.782 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 3/02/2025 | 3 | 4 | Nee | 0,15 | 3.747.584 | |
| IRS | 100.000.000 EUR | 1/07/2024 | 3 | 4 | Nee | 0,07 | 6.912.458 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1/07/2024 | 3 | 4 | Nee | 0,12 | 3.367.968 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2/01/2023 | 3 | 4 | Nee | 1,30 | 790.045 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2/01/2024 | 3 | 3 | Nee | 2,53 | -478.677 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1/04/2027 | 3 | 3 | Nee | 2,16 | 50.866 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2/01/2025 | 3 | 3 | Nee | 2,56 | -692.194 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 3/01/2028 | 3 | 3 | Nee | 2,09 | 248.984 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2/01/2025 | 3 | 4 | Nee | 0,05 | 4.003.654 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2/01/2025 | 3 | 4 | Nee | 0,06 | 3.962.605 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2/01/2026 | 3 | 3 | Nee | 2,44 | -512.388 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1/01/2023 | 3 | 5 | Nee | 2,59 | -728.651 | |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1/01/2025 | 3 | 3 | Nee | 2,85 | -1.115.754 | |
| IRS | 100.000.000 EUR | 12/12/2023 | 3 | 3 | Nee | 2,92 | 1.623.941 | |
| IRS | 34.750.000 EUR | 11/12/2023 | 3 | 2 | Nee | 3,17 | 394.401 | |
| IRS | 50.000.000 GBP | 28/07/2022 | 3 | 5 | Nee | 2,46 | 2.399.542 | |
| IRS | 60.000.000 GBP | 7/07/2022 | 3 | 5 | Nee | 2,43 | 2.887.285 | |
| IRS** | 50.000.000 GBP | 28/07/2022 | 3 | 5 | Nee | 2,29 | 2.630.854 | |
| CAP | 100.000.000 EUR | 4/01/2021 | 3 | 4 | Nee | 0,25 | 7.293 | |
| TOTAL | 1.966.875.020 | | | | | | 45.132.622,25 | |
- Afschrijfbaar referentiebedrag over de duur van de swap.
** Afschrijfbaar referentiebedrag over de duur van de swap. Aedifica en de bank kunnen deze contracten om de 10 jaar vroegtijdig vereffenen.
*** Referentiebedragen in GBP werden omgezet in EUR op basis van de wisselkoers van 31 december 2024 (0,82735 EUR/GBP).
34 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
| INSTRUMENT | Referentiebe Valuta dragen | Begin | Frequentie (maanden) | Duur (jaren) | Indekkingsboek houding (ja/nee) | Rentevoet (in %) | Reële waarde |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Overzicht op 31/12/2025 | |||||||
| IRS | 25.000.000 EUR | 02-08-19 | 3 | 8 | Ja | 0,33 | 688.225 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 01-07-24 | 3 | 4 | Nee | 0,08 | 2.576.381 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 02-01-23 | 3 | 5 | Nee | 2,50 | -369.108 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 01-04-25 | 3 | 3 | Nee | 2,50 | -382.701 |
| IRS1 | 1.750.000 EUR | 30-09-19 | 3 | 12 | Nee | 1,55 | 40.931 |
| IRS2 | 7.978.353 EUR | 01-04-11 | 3 | 32 | Ja | 4,89 | -1.365.396 |
| IRS | 25.000.000 EUR | 03-02-20 | 3 | 10 | Ja | 0,66 | 1.427.439 |
| IRS | 15.000.000 EUR | 01-07-19 | 3 | 10 | Nee | 2,01 | 140.906 |
| IRS | 8.000.000 EUR | 01-07-19 | 3 | 10 | Nee | 2,05 | 64.269 |
| IRS | 12.000.000 EUR | 01-07-19 | 3 | 10 | Nee | 1,99 | 119.254 |
| IRS* | 17.454.167 EUR | 31-07-14 | 3 | 29 | Nee | 4,39 | -2.069.968 |
| IRS | 25.000.000 EUR | 03-07-19 | 3 | 10 | Nee | 1,04 | 1.153.770 |
| IRS | 200.000.000 EUR | 01-07-24 | 3 | 4 | Nee | -0,02 | 10.834.751 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 02-01-25 | 3 | 4 | Nee | 0,05 | 3.213.720 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 01-01-23 | 3 | 3 | Nee | 1,58 | 545 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1-01-2023 | 3 | 5 | Nee | 2,69 | -562.303 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1-01-2027 | 3 | 3 | Nee | 2,25 | 278.030 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1-04-2027 | 3 | 3 | Nee | 2,28 | 308.027 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1-04-2027 | 3 | 3 | Nee | 2,30 | 271.086 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1-04-2027 | 3 | 3 | Nee | 2,25 | 349.649 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 3-02-2025 | 3 | 4 | Nee | 0,15 | 3.151.256 |
| IRS | 100.000.000 EUR | 1-07-2024 | 3 | 4 | Nee | 0,07 | 5.197.451 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1-07-2024 | 3 | 4 | Nee | 0,12 | 2.534.774 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2-01-2023 | 3 | 4 | Nee | 1,30 | 368.451 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2-01-2024 | 3 | 3 | Nee | 2,53 | -299.338 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1-04-2027 | 3 | 3 | Nee | 2,16 | 477.754 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2-01-2025 | 3 | 3 | Nee | 2,56 | -431.688 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 3-01-2028 | 3 | 3 | Nee | 2,09 | 771.282 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2-01-2025 | 3 | 4 | Nee | 0,06 | 3.191.877 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 2-01-2026 | 3 | 3 | Nee | 2,44 | -304.785 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 3-01-2028 | 3 | 3 | Nee | 2,30 | 475.389 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1-01-2023 | 3 | 5 | Nee | 2,59 | -457.524 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 1-01-2025 | 3 | 3 | Nee | 2,85 | -719.157 |
| IRS | 50.000.000 EUR | 3-01-2028 | 3 | 3 | Nee | 2,37 | 374.442 |
| IRS*** | 100.000.000 EUR | 12-12-2023 | 3 | 3 | Nee | 2,92 | 897.528 |
| IRS*** | 34.750.000 EUR | 11-12-2023 | 3 | 2 | Nee | 3,17 | 66.103 |
| IRS*** | 76.000.000 EUR | 30-06-2025 | 3 | 3 | Nee | 1,96 | -338.388 |
| IRS | 50.000.000 GBP | 28-07-2022 | 3 | 5 | Nee | 2,46 | 843.074 |
| IRS | 60.000.000 GBP | 7-07-2022 | 3 | 5 | Nee | 2,43 | 1.008.713 |
| IRS | 50.000.000 GBP | 28-07-2022 | 3 | 5 | Nee | 2,29 | 974.929 |
| TOTAL | 1.981.360.167 | 34.499.650 |
- Afschrijfbaar referentiebedrag over de duur van de swap.
** Afschrijfbaar referentiebedrag over de duur van de swap. Aedifica en de bank kunnen deze contracten om de 10 jaar vroegtijdig vereffenen.
*** Referentiebedragen in GBP werden omgezet in EUR op basis van de wisselkoers van 31 december 2025 (0,87228 EUR/GBP).
*** Interne trades waarbij Aedifica NV het variabel gedeelte van het derivaat ontvangt.
Het totale referentiebedrag van 1.981 miljoen € dat in de tabel hierboven vermeld is, wordt als volgt verdeeld:
- lopende instrumenten: 1.531 miljoen €;
- instrumenten met uitgestelde inwerkingtreding: 450 miljoen €.
De som van de reële waarde van de indekkingsinstrumenten van de tabel hierboven (34.500 k€) wordt als volgt opgesplitst: 41.795 k€ wordt op lijn I.E. van de actiefzijde van de statutaire balans vermeld en 7.300 k€ wordt op lijn I.C.a. van de passiefzijde van de statutaire balans vermeld. Rekening houdend met de boekwaarde van de betaalde premies op de caps (0 k€) bedraagt het effect van de variaties in reële waarde van de rente-indekkingsinstrumenten op het eigen vermogen van de Vennootschap 34.500 k€.
1.2 Derivaten waarop hedge accounting van toepassing is
| (€) | 31/12/2025 | 31/12/2024 |
|---|---|---|
| Variatie van de reële waarde van de afgeleide financiële instrumenten | ||
| Bij het begin van het boekjaar | 1.708.110 | 4.642.175 |
| Variatie van het effectieve deel van de reële waarde van de indekkingsinstrumenten | 795.721 | 1.114.797 |
| Transfers naar resultatenrekening van vervallen interesten uit indekkingsinstrument | -1.089.808 | -3.868.510 |
| Transfers naar reserve rekening m.b.t. beëindigde indekkingen | 0 | 0 |
| Transfers naar reserve rekening m.b.t. de nettowinst of het nettowelties op vervallen | -179.859 | -180.352 |
| OP HET EINDE VAN HET BOEKJAAR | 1.234.164 | 1.708.110 |
De in eigen vermogen geboekte bedragen zullen in het financiële resultaat opgenomen worden naargelang de betaling van de interesten van de gedekte schuld tussen 1 januari 2026 en 31 juli 2043.
35 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Op balansdatum bevat het eigen vermogen het effectieve deel (volgens IFRS 9) van de variatie van de reële waarde (+294 k€) van de financiële instrumenten die overeenstemmen met de derivaten waarvoor hedge accounting mag worden toegepast, en het niet-effectieve deel van het boekjaar 2024 (0 k€) dat in 2025 door een beslissing van de gewone algemene vergadering van mei 2025 hieraan toegewezen werd. Die derivaten zijn van ‘niveau 2’, volgens IFRS 13p81. Het niet-effectieve deel (volgens IAS 39) bedraagt nul op 31 december 2025.
1.3 Derivaten waarop hedge accounting niet van toepassing is
Het financieel resultaat bevat een verlies van 10.343 k€ (31 december 2024: een verlies van 15.440 k€) die de variatie voorstelt van de reële waarde van de derivaten waarvoor hedge accounting (volgens IFRS 9, zoals vermeld in het algemeen kader hierboven) niet van toepassing is. Het financieel resultaat bevatte per 31 december 2024 ook de afschrijving van de premies die betaald werden bij de intekening op de caps ten bedrage van 256 k€ (31 december 2025: 0 k€).
1.4 Gevoeligheid
De reële waarde van de indekkingsinstrumenten is onderhevig aan de evolutie van de rentevoeten op de financiële markten. Die evolutie verklaart deels de variatie van de reële waarde van de indekkingsinstrumenten tussen 1 januari 2025 en 31 december 2025. Dat leidde tot een verlies van 10.343 k€, geboekt in resultatenrekening, en tot een verlies van 294 k€, geboekt in het eigen vermogen.
Een verandering van de rentecurve zou een invloed hebben op de reële waarde van de instrumenten waarop overeenkomstig IFRS 9 hedge accounting wordt toegepast, en dus op het eigen vermogen (lijn ‘I.C.d. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van toegelaten afdekkingsinstrumenten die onderworpen zijn aan een afdekkingsboekhouding zoals gedefinieerd in IFRS’). Indien alle overige factoren gelijk blijven, zou een stijging van 10 basispunten van de rentevoeten op balansdatum een positieve impact hebben van 188 k€ (255 k€ op 31 december 2024) op het eigen vermogen. Een vermindering van 10 basispunten zou een negatieve impact hebben voor ongeveer hetzelfde bedrag. De invloed van een verandering van de rentevoeten op de reële waarde van de instrumenten waarop hedge accounting niet toegepast wordt, kan niet zo nauwkeurig bepaald worden, want die derivaten bevatten een optie, waarvan de reële waarde evolueert op een asymmetrische en niet-lineaire wijze die ook afhankelijk kan zijn van andere parameters (volatiliteit van de rentevoeten). De gevoeligheid van de ‘mark-to-market’ van deze instrumenten voor een stijging van de rentevoeten met 10 basispunten werd geschat op een positief effect van 3.766 k€ (4.264k€ op 31 december 2024) op de resultatenrekening. Een vermindering van 10 basispunten van de rentevoeten zou eenzelfde omvang hebben aangezien er geen uitstaande opties zijn.
2. Beheer van het risico op wisselkoersschommelingen
Alle indekkingen (termijncontracten voor de aankoop van valuta) hebben betrekking op bestaande of zeer waarschijnlijke risico’s. De indekkingsinstrumenten zijn derivaten waarop Aedifica niet systematisch hedge accounting toepast en die een economische indekking vormen tegen het risico op wisselkoersschommelingen. Alle indekkingen zijn afgesloten in het kader van het in toelichting 35 beschreven financiële risicobeheer. De reële waarde van deze instrumenten wordt bepaald op basis van de actuele waarde van de geschatte kasstromen aan de hand van marktgegevens. De derivaten zijn van ‘niveau 2’, volgens IFRS 13p81. Op 31 december 2025 had Aedifica geen contracten voor indekkingen lopen. In de loop van het boekjaar heeft Aedifica de nettokasstromen die voortvloeien uit de financiële inkomsten van intragroepsleningen, andere intragroepsopbrengsten en de financiële lasten van de externe schuld in pond sterling of investeringsuitgaven in het Verenigd Koninkrijk gedeeltelijk afgedekt met termijncontracten.
Toelichting 33: Handelsschulden en andere kortlopende schulden
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Handelsschulden | 3.283.789 | 3.728.088 |
| Exit taks | 82.203 | 0 |
| Belastingen, sociale lasten en schulden m.b.t. bezoldigingen | ||
| Belastingen | 2.571.144 | 3.557.899 |
| Bezoldigingen en sociale lasten | 4.387.403 | 4.280.785 |
| Andere | ||
| Dividenden van de voorbije boekjaren | 25.413 | 25.278 |
| Schulden tegenover dochterondernemingen | 4.889.268 | 9.604.946 |
| TOTAAL | 15.239.220 | 21.196.996 |
De betaling van het grootste deel van de handelsschulden en andere kortlopende schulden (die behoren tot de categorie ‘financiële verplichtingen gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs’ volgens IFRS 9, met uitzondering van de belastingen – IAS 12 – en de bezoldigingen en sociale lasten – IAS 19) wordt voorzien binnen de 12 maanden. Hun boekwaarde benadert hun reële waarde.
36 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 34: Overlopende rekeningen
| 31/12/2025 | 31/12/2024 | |
|---|---|---|
| Vooraf ontvangen vastgoedopbrengsten | 4.524 | 0 |
| Gelopen niet-venallen interesten | 4.970.965 | 5.831.324 |
| Andere niet-venallen kosten | 243.975 | 281.194 |
| TOTAAL | 5.219.464 | 6.112.518 |
Toelichting 35: Financieel risicobeheer
Het financiële beleid van Aedifica is erop gericht een permanente toegang tot krediet te verzekeren, de schuldgraad te controleren en het rente- en wisselkoersrisico op te volgen en te minimaliseren. De Groep blijft echter onderworpen aan financieringsrisico's, daarnaast kan een verandering in de rentevoeten of wisselkoersen een negatieve invloed hebben op de activa, de activiteiten, de financiële positie en de vooruitzichten van de Groep.
1. Schuldstructuur
Aedifica's schuldgraad (in de zin van het koninklijk besluit van 13 juli 2014) wordt besproken op pagina [xx] van dit jaarlijks financieel verslag. Op 31 december 2024 bedraagt die 38,3% op statutair niveau en 40,8% op geconsolideerd niveau. In die sectie wordt ook de bijkomende theoretische schuldcapaciteit van Aedifica vermeld, rekening houdend met de maximaal toegelaten schuldgraad voor GVV's (65% van de totale activa) of met de bankconvenanten (60% van de totale activa). De schuldgraad wordt elk kwartaal opgevolgd en zijn evolutie wordt geschat tijdens de goedkeuringsprocedure van elk omvangrijk investeringsproject. Wanneer de geconsolideerde schuldgraad meer dan 50% bedraagt, moet een financieel plan met een uitvoeringsschema worden opgesteld waarin een beschrijving wordt gegeven van de maatregelen die genomen zullen worden om te verhinderen dat die ratio meer dan 65% zou gaan bedragen (artikel 24 van het koninklijk besluit van 13 juli 2014). De Vennootschap wil op lange termijn een gepaste schuldgraad van ca. 45% handhaven.
Aangezien het financiële model van Aedifica gebaseerd is op een structurele schuldpositie, blijft de cashpositie die belegd is bij een financiële instelling relatief beperkt. Deze bedroeg ca. 2,5 miljoen € op 31 december 2025.
Op 31 december 2024 heeft Aedifica geen enkel Belgisch gebouw in hypotheek of in pand gegeven aan zijn schuldeisers. In Duitsland is het wel gebruikelijk dat vastgoed in het kader van een bankfinanciering in hypotheek wordt gegeven. Voor Aedifica als geheel bedroeg de verhouding tussen de gedekte financiële schuld en de totale activa 0,2% en de verhouding tussen bezwaarde activa en de totale activa 0,5% op 31 december 2025. Het valt niet uit te sluiten dat in het kader van bijkomende financiering, bijkomende hypotheken zouden worden verstrekt.
2. Liquiditeitsrisico
Aedifica heeft een sterke en duurzame relatie met haar financiële instellingen, die een gediversifieerde pool vormen van een jaarlijks toenemend aantal Europese instellingen. De kenmerken van de kredietlijnen van Aedifica zijn beschreven in toelichting 31.
Op 31 december 2025 heeft de Groep 1.691 miljoen € (31 december 2024: 1.943 miljoen €) opgenomen van het totale bedrag van 2.918 miljoen € aan bevestigde bankfinancieringen, thesauriebewijzen op middellange termijn en obligaties. Het beschikbare saldo is voldoende om de kortetermijnbehoeften evenals de lopende ontwikkelingsprojecten te financieren tot het einde van het boekjaar 2025.
Aedifica streeft ernaar haar financieringsbronnen nog verder te diversifiëren. Binnen dat kader heeft Aedifica in 2018 een programma voor de uitgifte van thesauriebewijzen met verschillende looptijden opgestart. Het thesauriebewijzenprogramma op korte termijn wordt integraal gedekt door de beschikbare bedragen op de bevestigde langlopende kredietlijnen. Op 31 december 2025 bedragen de thesauriebewijzen op middellange termijn 87 miljoen € (31 december 2024: 87 miljoen €). Bovendien heeft Aedifica in 2021 met succes een obligatie-uitgifte ('USPP') van 180 miljoen € voltooid via een private plaatsing bij institutionele investeerders uit de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Canada en haar eerste duurzame benchmarkobligatie geplaatst voor een bedrag van 500 miljoen €.
Rekening houdend met het wettelijk statuut van de GVV's en gelet op de aard van de goederen waarin Aedifica investeert, is het risico van niet-hernieuwing van de kredietlijnen op termijn (behalve bij onvoorziene gebeurtenissen) klein, zelfs in een context van verscherping van de kredietcondities. Niettemin is een risico van stijging van de kredietmarges mogelijk na vervaldatum van die kredietlijnen.
Tevens loopt Aedifica een liquiditeitsrisico in geval van opzegging van haar kredietlijnen. De Vennootschap is blootgesteld aan het risico dat haar financieringscontracten worden geannuleerd, herzien, opgezegd of tot een vervroegde terugbetalingsverplichting leiden, mocht zij de verbintenissen (convenanten) niet nakomen die bij de ondertekening van die contracten werden bedongen om bepaalde financiële ratio's in acht te nemen. Die verbintenissen zijn marktconform en vereisen onder andere dat de schuldgraad die gedefinieerd wordt door het koninklijk besluit van 13 juli 2014 het plafond van 60% niet overschrijdt. De rentedekkingsratio of interest cover ratio*
37 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
(ICR), berekend op basis van de definitie in het prospectus van Aedifica's duurzame obligatie ('Operationeel resultaat vóór resultaat op de portefeuille' (lijnen I tot en met XV van de geconsolideerde resultatenrekening) gedeeld door 'Netto-interestkosten' (lijn XXI van de geconsolideerde resultatenrekening)), moet minstens gelijk zijn aan 2,0x. Op 31 december 2025 bedraagt de ratio 6,2x (31 december 2024: 6,2x) op geconsolideerd niveau.
Bovendien is de Vennootschap in geval van wijziging van de controle over de Vennootschap, in geval van niet-nakoming van haar verplichtingen en meer algemeen in geval van in gebreke blijven zoals bedoeld in die contracten, blootgesteld aan het risico van een gedwongen vervroegde terugbetaling. Een geval van in gebreke blijven met betrekking tot één contract kan leiden tot een geval van in gebreke blijven met betrekking tot alle contracten ('cross-default' clausules). Hoewel, volgens de informatie in haar bezit en van de vooruitzichten die op die basis redelijkerwijs zouden kunnen worden gemaakt, de Vennootschap tot op heden geen kennis heeft van elementen die erop wijzen dat in de voorzienbare toekomst één of meer van deze ratio's niet zouden kunnen worden nageleefd, kan het risico van niet-nakoming van de verbintenissen niet worden uitgesloten. Bovendien heeft de Vennootschap geen controle over het naleven van bepaalde verbintenissen die tot een vervroegde beëindiging van de kredietovereenkomsten kunnen leiden, zoals in geval van een wijziging van de controle over de Vennootschap.
Op 31 december 2025 bestaan de niet-verdisconteerde uitgaande kasstromen met betrekking tot kredietlijnen uit 500 miljoen € (de hoofdsom) vervallend binnen het jaar, 1.028 miljoen € vervallend tussen 1 en 5 jaar en 613 miljoen € vervallend over meer dan 5 jaar, en 19 miljoen € interesten die binnen het jaar vervallen (31 december 2024: 401 miljoen € hoofdsom en 22 miljoen € interesten, vervallend binnen het jaar).
De niet-verdisconteerde uitgaande kasstromen met betrekking tot indekkingsinstrumenten worden in de onderstaande tabel weergegeven. De toekomstige kasstromen zijn gebaseerd op de vaste rentevoeten van de derivaten en nemen enkel de variabele rente in rekening in geval de vaste rente bepaald was op of vóór 31 december 2025.
| Op 31/12/2025 | Vervallend binnen het jaar | Vervallend tussen één en vijf jaar | Vervallend over meer dan vijf jaar | TOTAAL |
|---|---|---|---|---|
| Derivaten waarop hedge accounting van toepassing is | -300.005 | -1.928.231 | -2.279.083 | -4.507.319 |
| Derivaten waarop hedge accounting niet van toepassing is | -3.138.027 | -46.368.056 | -4.503.765 | -54.009.848 |
| Op 31/12/2024 | Vervallend binnen het jaar | Vervallend tussen één en vijf jaar | Vervallend over meer dan vijf jaar | TOTAAL |
| Derivaten waarop hedge accounting van toepassing is | -151.014 | -2.241.272 | -2.606.103 | -4.998.389 |
| Derivaten waarop hedge accounting niet van toepassing is | 1.462.460 | -43.436.805 | -6.386.819 | -48.361.163 |
3. Renterisico
Aedifica gaat een groot deel van haar financiële schulden aan tegen een variabele rentevoet. Daardoor kan zij, desgevallend, profiteren van lage rentevoeten. Om het risico van stijgende rentevoeten in te dekken, voert Aedifica een beleid dat erop gericht is de rentevoeten van minstens 60% van haar financiële schulden (zowel de bestaande als de waarschijnlijke) in te dekken over meerdere jaren. Er wordt op gewezen dat de Vennootschap bepaalde schulden aan vaste rentevoet heeft overgenomen, afkomstig van reeds bestaande investeringskredieten die verbonden waren aan vastgoedvennootschappen die door de Vennootschap verworven of geabsorbeerd werden. Aedifica heeft haar indekkingsratio uitgebreid en verhoogd door het afsluiten van nieuwe forward starting swaps en enkele caps om het renterisico in te dekken. Bovendien hebben de USPP en de uitgifte van benchmarkobligaties Aedifica's mix van schulden met een vaste en vlottende rentevoet opnieuw in evenwicht gebracht. In juli 2022 uitgegeven bankleningen met variabele rente in pond sterling zijn volledig geswapt naar vaste rente. Op 31 december 2025 is de financiële schuld tegen het renterisico ingedekt voor 88,3% op geconsolideerd niveau, wat overeenkomt met de verhouding tussen de som van de schuld met vaste rentevoet en het referentiebedrag van de financiële derivaten, gedeeld door de totale financiële schuld. De gewogen gemiddelde resterende looptijd van de indekking op geconsolideerd niveau is 3,8 jaar.
Dit beleid is gebaseerd op het feit dat een stijging van de nominale rentevoeten zonder gelijktijdige groei van de inflatie een verhoging van de reële rentevoeten tot gevolg heeft. Die verhoging kan niet gecompenseerd worden door een stijging van de huurinkomsten via indexatie. Bovendien stelt men in geval van inflatiegroei een verschil in de tijd vast tussen de stijging van de nominale rentevoeten en de indexatie van de huurinkomsten.
Als voorbeeld: in de veronderstelling dat de structuur en het niveau van de financiële schuld onveranderd blijven en er abstractie gemaakt wordt van de toepassing van de indekkingsinstrumenten, hebben simulaties aangetoond dat een gemiddelde stijging van de rentevoeten met 100 basispunten in 2025 ten opzichte van de gemiddelde rentevoet van de vooruitzichten een verhoging van de financieringskosten van ongeveer 24,8 miljoen € (op 31 december 2026) met zich zou meebrengen. Als er rekening gehouden wordt met de huidige indekkingsinstrumenten, dan zou de stijging van de financieringskosten slechts 2,4 miljoen € bedragen.
Om het renterisico te beheren heeft Aedifica dus voor indekkingen gezorgd (interest rate swaps en caps). Alle indekkingen worden afgesloten met onbesproken tegenpartijen en met betrekking tot bestaande of zeer waarschijnlijke risico's. De analyse van de indekkingen wordt verstrekt in het financieel verslag en in toelichting 32. De indekkingen kunnen voor lange periodes worden
38 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
afgesloten: evenwel (en conform de marktpraktijk) bepalen de overeenkomsten die met de betrokken banken gesloten zijn dat sommige gebeurtenissen ertoe kunnen leiden dat de indekkingen stopgezet worden of dat er zekerheden gesteld moeten worden (bijvoorbeeld in contanten) ten voordele van deze banken.
De variatie van de rentecurve heeft een beperkte invloed op de toekomstige lasten van de schulden, doordat minimaal 60% van de schulden ingedekt is met interest rate swaps (IRS), die de schulden met variabele rente omzetten in schulden met vaste rente, of met caps. Elke variatie van de rentecurve heeft een invloed op de reële waarde van de indekkingen in het resultaat en/of in het eigen vermogen (post van de balans getiteld 'I.C.d. Reserve voor het saldo van de variaties in de reële waarde van toegelaten afdekkingsinstrumenten die onderworpen zijn aan een afdekkingsboekhouding zoals gedefinieerd in IFRS'). Een sensibiliteitsanalyse wordt gegeven in toelichting 32.
Bepaalde externe gebeurtenissen zouden een verhoging van de kredietmarge ten laste van de Groep kunnen veroorzaken, door toepassing van 'increased costs' clausules die in bancaire overeenkomsten opgenomen werden. Dergelijke clausules laten de kredietverstrekkende banken toe om de kostprijs van het verstrekte krediet te verhogen, o.a. indien die banken door hun toezichthoudende autoriteiten onderworpen worden aan strengere solvabiliteits-, liquiditeits- of andere kapitaalvereisten. Er wordt echter op gewezen dat in de loop van de crisissen die sinds 2007 de financiële wereld hebben getroffen, geen enkele bank ooit een van die clausules heeft ingeroepen ten opzichte van de Groep. Dat kan echter niet worden gezien als een garantie voor de toekomst. Enkele kredieten voorzien in een verhoging van de kredietmarge als de schuldgraad meer dan 50% bedraagt. Alle duurzaamheidsgerelateerde kredieten voorzien, afhankelijk van de jaarlijkse doelstellingen van de duurzaamheids-KPI's, in een kleine aanpassing van de marge, die daardoor positief, negatief of nihil kan zijn.
4. Risico verbonden aan de bancaire tegenpartij
Het sluiten van een financieringscontract of van een indekkingsinstrument doet een tegenpartijrisico op een financiële instelling ontstaan in geval van het in gebreke blijven van deze instelling. Om dat tegenpartijrisico te beperken, doet Aedifica een beroep op verschillende vooraanstaande nationale en Europese banken om de diversificatie van tegenpartijen voor haar financieringen en voor de indekkingsinstrumenten te verzekeren. Daarbij besteedt Aedifica bijzondere aandacht aan de prijs-kwaliteitsverhouding van de geleverde diensten, met dien verstande dat het tegenpartijrisico niet kan worden uitgesloten en dat het falen van één of meer van de tegenpartijen van Aedifica een negatieve impact kan hebben op de activa, de activiteiten, de financiële positie en de vooruitzichten van de Vennootschap.
In overeenstemming met de marktpraktijken bevatten de kredietovereenkomsten marktverstoringsclausules en clausules van belangrijke verandering van omstandigheden ('MAC'-clausules of 'material adverse changes') die, in sommige extreme omstandigheden, bijkomende kosten voor de Vennootschap kunnen genereren, en zelfs in nog extremere gevallen tot stopzetting van het krediet kunnen leiden. Er moet echter worden opgemerkt dat tijdens de crises die de financiële markten sinds 2007 hebben getroffen, geen enkele bank ooit een van deze clausules tegenover de Groep heeft ingeroepen.
5. Wisselkoersrisico
Aedifica heeft haar Britse portefeuille gedeeltelijk gefinancierd met een obligatie-uitgifte in Britse ponden. De obligatie van 180 miljoen £ werd begin 2021 uitgegeven via een private plaatsing (170 miljoen £ met een looptijd van 7 jaar en 10 miljoen £ met een looptijd van 12 jaar). Daarnaast is in juli 2022 voor 160 miljoen £ aan bankleningen opgenomen. Deze bankleningen, samen met de eerder genoemde obligatie, vormen een gedeeltelijke natuurlijke afdekking van wisselkoersschommelingen op de balans en beperkt de impact op de schuldgraad.
Er wordt een actief afdekkingsbeleid gevoerd om het GBP/EUR-wisselkoersrisico en de invloed ervan op het resultaat van Aedifica te beperken, indien en wanneer dat nodig wordt geacht. Dat afdekkingsbeleid houdt onder andere rekening met de volatiliteit van de wisselkoers die regelmatig wordt opgevolgd en de kosten van de afdekking (die zelf afhankelijk is van verschillende elementen). Een actief afdekkingsbeleid kan het wisselkoersrisico echter niet volledig uitsluiten en de Vennootschap blijft er dus aan blootgesteld. Indien de evolutie van de wisselkoers niet zou worden afgedekt, dan zou de Vennootschap kunnen worden blootgesteld aan lagere huurinkomsten en hogere kosten, wat een negatieve impact zou kunnen hebben op de activa, de activiteiten, de financiële positie en de vooruitzichten van de Vennootschap.
39 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 36: Voorwaardelijke elementen en verplichtingen
De raad van bestuur waardeert de verbintenissen en verhalen tegen de nominale waarde van de juridische verbintenis zoals die in het contract voorkomt; bij gebrek aan nominale waarde of voor de grensgevallen, worden zij pro memoria vermeld.
1. Verbintenissen
De in dit hoofdstuk vermelde aanschaffingswaarden voldoen aan de eisen van artikel 49 § 1 van de wet van 12 mei 2014 betreffende de gereglementeerde vastgoedvennootschappen (op het ogenblik van het sluiten van het contract).
| Name | Country | Type | Progress | Budget^{1} (in € million) |
|---|---|---|---|---|
| Am Parnassturm | DE | Renovatie | Lopend (forward funding) | 5 |
| Coham | BE | Uitbreiding & renovatie | Lopend (forward funding) | 17 |
| TOTAL | 22 |
Prijsaanpassing ('earn out')
Bij sommige acquisities is een deel van de aanschaffingsprijs bepaald in functie van een toekomstige en onzekere gebeurtenis, bijvoorbeeld de betaling van een 'earn out' na voltooiing van de bouw van een zorginstelling binnen het door Aedifica toegekende maximumbudget.
2. Voorwaardelijke verplichtingen
2.1 Kredietovereenkomsten
Aedifica heeft in het kader van haar kredietovereenkomsten, binnen de wettelijk toegestane beperkingen, zekerheden verleend op bepaalde onroerende goederen. Het gaat in totaal om ca. 0,2% van alle activa.
2.2 Verwerving van aandelen, fusie en splitsing van vennootschappen
Aedifica beschikt over garanties van de verkopers van aandelen in verworven vastgoedvennootschappen, zoals de integriteit van het vastgoed, fiscale garanties, mogelijke voorwaardelijke vergoedingen, enz. zoals contractueel bepaald.
3. Voorwaardelijke activa
3.1 Met betrekking tot huurovereenkomsten verkregen zekerheden
Aedifica heeft van huurgaranties (in overeenstemming met de marktpraktijk en de toepasselijke wetgeving) in de vorm van bankgaranties, beperkte bankdeposito's of borgstellingen die doorgaans 3 tot 6 maanden aan huurinkomsten bedragen.
3.2 Zekerheden verkregen naar aanleiding van acquisities
Bij acquisities (in welke vorm dan ook) bedingt Aedifica marktconforme verklaringen en waarborgen.
4. Overige
4.1 Diverse opties
- Aedifica heeft verschillende voorkeurrechten, aankoopopties en verlengingsopties toegekend aan de exploitanten van de vastgoedsites. Aedifica beschikt over verschillende voorkeurrechten in het kader van de exploitatieovereenkomsten die gesloten werden met de uitbaters van de zorgvastgoedsites.
- Verkoop- en aankoopopties (in het kader van bepaalde projectontwikkelingen): in bepaalde gevallen heeft Aedifica opties aan derden verleend voor de aankoop van onroerende goederen en/of is Aedifica de titularis van opties met het oog op de verkoop van onroerende goederen (in het geval dat deze onroerende goederen uiteindelijk niet gebruikt zouden (kunnen) worden voor de betrokken projectontwikkelingen).
- De in dit hoofdstuk vermelde aanschaffingswaarden voldoen aan de eisen van artikel 49 § 1 van de wet van 12 mei 2014 betreffende de gereglementeerde vastgoedvennootschappen (op het ogenblik van het sluiten van het contract).
40 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Toelichting 37: Verwervingen en verkopen van vastgoedbeleggingen
Gedurende het boekjaar zijn er met uitzondering van een serviceflat in een bestaande eigendom geen verwervingen van vastgoedbeleggingen geweest.
Al deze transacties worden in sectie [1.1.1 van het hoofdstuk 'Financiële prestaties'] gedetailleerd toegelicht.
De voornaamste verkopen van vastgoedbeleggingen gedurende het boekjaar zijn de volgende:
| De voornaamste verkopen van vastgoedbeleggingen gedurende het boekjaar zijn de volgende: | ||
|---|---|---|
| VERKOPEN | Verkoopsprijs | |
| Datum van verkoop | ||
| Duitsland | ||
| Neumünster Park Residenz | 11.400.000 | 05-02-25 |
| TOTAAL | 11.400.000,0 |
Toelichting 38: Gebeurtenissen na balansdatum
Verwerving op 10 maart 2026 van 30.312.595 Cofinimmo-aandelen in het kader van Aedifica's ruilbod. Op 13 maart heeft S&P Global de kredietratings van Aedifica verhoogd van BBB naar BBB+ na het succesvolle ruilbod op Cofinimmo.
Toelichting 39: Lijst van dochterondernemingen, geassocieerde ondernemingen en joint-ventures
De lijst hieronder is de volledige lijst van ondernemingen bedoeld in de artikelen 3:104 en 3:156 van het koninklijk besluit van 29 april 2019 tot uitvoering van het Wetboek van vennootschappen en verenigingen.
Voor de Nederlandse dochtervennootschappen van Aedifica NV wordt er sinds het boekjaar 2021 gebruik gemaakt van de vrijstelling zoals voorzien in artikel 2:403 van het Burgerlijk Wetboek. Bijgevolg zijn de Nederlandse vennootschappen vrijgesteld van deponering van de individuele jaarrekening bij het handelsregister in Nederland.
| NAAM | Land | Categorie | Rechispensioen/register | Aandelen in kapitaal (in %) |
|---|---|---|---|---|
| Aedifica Invest NV | België^{1} | Dochter | 0879.109.317 | 100 |
| Immobe NV | België | Associate | 0697.566.095 | 25^{18} |
| AED GVBF 1 NV | België | Dochter | 1003.556.060 | 100 |
| AED GVBF 2 NV | België | Dochter | 1003.556.654 | 100 |
| AED GVBF 3 NV | België | Dochter | 1003.557.347 | 100 |
| AED GVBF 4 NV | België | Dochter | 1003.557.644 | 100 |
| AED GVBF 5 NV | België | Dochter | 1003.552.201 | 100 |
| AED GVBF 6 NV | België | Dochter | 1003.553.090 | 100 |
| AED GVBF 7 NV | België | Dochter | 1003.553.684 | 100 |
| AED GVBF 8 NV | België | Dochter | 1003.554.377 | 100 |
| AED GVBF 9 NV | België | Dochter | 1003.554.674 | 100 |
| AED GVBF 10 NV | België | Dochter | 1003.554.971 | 100 |
| AED GVBF 11 NV | België | Dochter | 1003.555.169 | 100 |
| Le Douaire Invest BV | België | Dochter | 0419.225.882 | 100 |
| Aedifica Residenzen 1 GmbH&Co. KG | Duitsland^{2} | Dochter | HRA52370 | 94^{19} |
| Aedifica Residenzen 2 GmbH&Co. KG | Duitsland | Dochter | HRA53405 | 94^{19} |
| Aedifica Residenzen 3 GmbH | Duitsland | Dochter | HRB118227 | 94^{19} |
| Aedifica Residenzen 4 GmbH | Duitsland | Dochter | HRB121918 | 94^{19} |
| Aedifica Residenzen 5 GmbH | Duitsland | Dochter | HRB124454 | 94^{19} |
| Aedifica Residenzen 6 GmbH | Duitsland | Dochter | HRB124095 | 94^{19} |
| Aedifica Residenzen Nord GmbH&Co.KG | Duitsland | Dochter | HRA52371 | 94^{19} |
| Aedifica Residenzen West GmbH | Duitsland | Dochter | HRB117957 | 94^{19} |
| Aedifica Verwaltungs GmbH | Duitsland | Dochter | HRB111389 | 100 |
| Aedifica Asset Management GmbH | Duitsland | Dochter | HRB100562 | 100 |
| Aedifica Luxemburg I SCS | Luxemburg^{3} | Dochter | B128048 | 94^{19} |
| Aedifica Luxemburg II SCS | Luxemburg | Dochter | B139725 | 94^{19} |
| Aedifica Luxemburg III SCS | Luxemburg | Dochter | B143704 | 94^{19} |
| Aedifica Luxemburg IV SCS | Luxemburg | Dochter | B117441 | 94^{19} |
| Aedifica Luxemburg V SCS | Luxemburg | Dochter | B117445 | 94^{19} |
| Aedifica Luxemburg VI SCS | Luxemburg | Dochter | B132154 | 94^{19} |
| Aedifica Luxemburg VII SCS | Luxemburg | Dochter | B117438 | 94^{19} |
| Aedifica Luxemburg VIII SCS | Luxemburg | Dochter | B117437 | 94^{19} |
| Aedifica Nederland BV | Nederland^{5} | Dochter | 65422082 | 100 |
| Aedifica Nederland 2 BV | Nederland | Dochter | 75102099 | 100 |
| Aedifica Nederland 3 BV | Nederland | Dochter | 77636309 | 100 |
| Aedifica Nederland 4 BV | Nederland | Dochter | 81056664 | 100 |
41 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
| NAAM | Land | Categorie | Rechtspersonen-register | Aandeel in kapitaal (in %) |
|---|---|---|---|---|
| Aedifica Nederland Services BV | Nederland | Dochter | 75667800 | 100 |
| Aedifica Nederland Joint Venture BV | Nederland | Dochter | 80885551 | 100 |
| Aedifica Sonneborgh Real Estate BV | Nederland | Dochter | 84354267 | 75 ** |
| Patient Properties (Eltandia) Ltd | Jersey^{5} | Dochter | 123682 | 100 |
| Patient Properties (Windmill) Ltd | Jersey | Dochter | 123699 | 100 |
| Aedifica JE (Charrieres) Ltd | Jersey | Dochter | 122808 | 100 |
| Aedifica JE (Holdings) Ltd | Jersey | Dochter | 103669 | 100 |
| Aedifica JE (St Josephs) Ltd | Jersey | Dochter | 9244 | 100 |
| AED UK Holdings Ltd | VK^{6} | Dochter | 15426625 | 100 |
| Aedifica UK Ltd | VK | Dochter | 12351073 | 100 |
| Aed Finance 1 Ltd | VK | Dochter | 12352308 | 100 |
| Aed Finance 2 Ltd | VK | Dochter | 12352800 | 100 |
| Aedifica UK Management Ltd | VK | Dochter | 04797971 | 100 |
| Aedifica UK (Ampthill) Ltd | VK | Dochter | 11159774 | 100 |
| Aedifica UK (Biddenham) Ltd | VK | Dochter | 13483907 | 100 |
| Aedifica UK (Bradford) Ltd | VK | Dochter | 11278772 | 100 |
| Aedifica UK (Congleton) Ltd | VK | Dochter | 10806474 | 100 |
| Aedifica UK (Dawlish) Ltd | VK | Dochter | 13483857 | 100 |
| Aedifica UK (Hailsham) Ltd | VK | Dochter | 11159930 | 100 |
| Aedifica UK (Hessle) Ltd | VK | Dochter | 10674329 | 100 |
| Aedifica UK (Lincoln) Ltd | VK | Dochter | 13449716 | 100 |
| Aedifica UK (Marston) Ltd | VK | Dochter | 13816311 | 100 |
| Aedifica UK (Sapphire) Ltd | VK | Dochter | 09461514 | 100 |
| Aedifica UK (Scarborough) Ltd | VK | Dochter | 07295828 | 100 |
| Aedifica UK (Shrewsbury) Ltd | VK | Dochter | 07097091 | 100 |
| Quercus Nursing Homes 2010 (C) Ltd^{16} | VK | Dochter | 07193610 | 100 |
| Quercus Nursing Homes 2010 (D) Ltd^{16} | VK | Dochter | 07193618 | 100 |
| Aedifica UK (Whitechapel) Ltd | VK | Dochter | 11465472 | 100 |
| Aedifica IM (Port Erin) Ltd | Eiland Man^{7} | Dochter | 013517v | 100 |
| Holvatilat Oyj | Finland^{8} | Dochter | 2241238-0 | 100 |
| Kiinteistö Oy Tampereen Routakatu | Finland | Dochter | 3192647-1 | 100 |
| Koy Änekosken Äänenienente | Finland | Dochter | 3264862-9 | 100 |
| Koy Änekosken Likolahdenkatu | Finland | Dochter | 2875205-2 | 100 |
| Koy Espoon Faläkerinrinne | Finland | Dochter | 2620688-3 | 100 |
| Koy Espoon Finnoonkartanonkatu | Finland | Dochter | 2932623-1 | 100 |
| Koy Espoon Hirvisuontie | Finland | Dochter | 2755334-2 | 100 |
| Koy Espoon Kurtilantie | Finland | Dochter | 3134900-2 | 100 |
| Koy Espoon Kuurinkallio | Finland | Dochter | 3201659-2 | 100 |
| Koy Espoon Matinkartanontie | Finland | Dochter | 3117665-8 | 100 |
| Koy Espoon Merivitantie | Finland | Dochter | 2720369-2 | 100 |
| Koy Espoon Oppilaantie | Finland | Dochter | 2787263-4 | 100 |
| Koy Espoon Palatalasentie 4 | Finland | Dochter | 3309285-3 | 100 |
| Koy Espoon Rajamännyahde | Finland | Dochter | 3194972-9 | 100 |
| Koy Espoon Tikasmäentie | Finland | Dochter | 2669018-5 | 100 |
| Koy Espoon Vuoriptintie | Finland | Dochter | 2748087-6 | 100 |
| Koy Euran Käräjämäentie | Finland | Dochter | 2842931-9 | 100 |
| Koy Hakalahden Majakka | Finland | Dochter | 2668724-2 | 100 |
| Koy Hämeenlinna Kampuskaarre | Finland | Dochter | 3175924-7 | 100 |
| Koy Hämeenlinnan Jukolanraitti | Finland | Dochter | 2826099-8 | 100 |
| Koy Jyväskylän Toivonlenkki | Finland | Dochter | 3267462-4 | 100 |
| Koy Hämeenlinnan Vanha Alikartanontie | Finland | Dochter | 2669024-9 | 100 |
| Koy Haminan Lepikönranta | Finland | Dochter | 2988685-3 | 100 |
| Koy Heinolan Lähteentie | Finland | Dochter | 2752188-5 | 100 |
| Koy Helsingin Kansantie | Finland | Dochter | 3214270-8 | 100 |
| Koy Helsingin Käräjätuvantie | Finland | Dochter | 3287010-7 | 100 |
| Koy Helsingin Krämertintie | Finland | Dochter | 3323987-8 | 100 |
| Koy Helsingin Kutomokuja | Finland | Dochter | 3287009-4 | 100 |
| Koy Helsingin Lähdepolku | Finland | Dochter | 3279404-4 | 100 |
| Koy Helsingin Landbontie | Finland | Dochter | 3270229-3 | 100 |
| Koy Helsingin Mikkolantie | Finland | Dochter | 0643128-2 | 100 |
| Koy Helsingin Pakarituvantie | Finland | Dochter | 3131782-8 | 100 |
| Koy Helsingin Radiokatu | Finland | Dochter | 3481518-7 | 100 |
| Koy Kuopion Leinikinkatu | Finland | Dochter | 3270230-6 | 100 |
| Koy Helsingin Työnjohtajankadun Seppää | Finland | Dochter | 3009977-7 | 100 |
| Koy Hollolan Kulmalantie 2 | Finland | Dochter | 3354537-3 | 100 |
| Koy Hollolan Sarkatie | Finland | Dochter | 2749865-4 | 100 |
| Koy Iisalmen Eteläinen Puistoraitti | Finland | Dochter | 2840090-3 | 100 |
| Koy Iisalmen Kangaslamintie | Finland | Dochter | 2826102-6 | 100 |
| Koy Iisalmen Petter Kumpulaisentie | Finland | Dochter | 2882785-1 | 100 |
| Koy Iisalmen Satamakatu | Finland | Dochter | 3005776-1 | 100 |
| Koy Iisalmen Vemmelkuja | Finland | Dochter | 2917923-5 | 100 |
| Koy Janakkalan Kekananontie | Finland | Dochter | 2911674-4 | 100 |
| Koy Järvenpään Uudenmaantie | Finland | Dochter | 3279405-2 | 100 |
| Koy Järvenpään Yliopettajankatu | Finland | Dochter | 2774063-1 | 100 |
| Koy Joensuun Suppakuja | Finland | Dochter | 3472007-3 | 100 |
| Koy Jyväskylän Aliakinkatu | Finland | Dochter | 2932895-8 | 100 |
| Koy Jyväskylän Haperontie | Finland | Dochter | 2763296-4 | 100 |
| Koy Jyväskylän Harjutie | Finland | Dochter | 3172893-4 | 100 |
| Koy Jyväskylän Haukankaari | Finland | Dochter | 3174128-2 | 100 |
| Koy Jyväskylän Lahjaharjuntie | Finland | Dochter | 3207143-6 | 100 |
| Koy Jyväskylän Linnantie | Finland | Dochter | 3582993-5 | 100 |
| Koy Jyväskylän Mannisenmäentie | Finland | Dochter | 2816983-6 | 100 |
| Koy Jyväskylän Martikaisentie | Finland | Dochter | 2575556-5 | 100 |
42 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
| NAAM | Land | Categorie | Rechtspersonen-register | Aandeel in kapitaal (in %) |
|---|---|---|---|---|
| Koy Jyväskylän Palstatie | Finland | Dochter | 2923254-2 | 100 |
| Koy Jyväskylän Sulkulantie | Finland | Dochter | 2850306-4 | 100 |
| Koy Jyväskylän Väliharjuntie | Finland | Dochter | 2639227-6 | 100 |
| Koy Jyväskylän Vävypojanpolku | Finland | Dochter | 2960547-6 | 100 |
| Koy Kaarinan Nurminiitynkatu | Finland | Dochter | 2838030-8 | 100 |
| Koy Kajaanin Erätie | Finland | Dochter | 2749663-2 | 100 |
| Koy Kajaanin Hoikankatu | Finland | Dochter | 2951667-6 | 100 |
| Koy Kajaanin Menninkäisentie | Finland | Dochter | 2681416-8 | 100 |
| Koy Kajaanin Uitontie | Finland | Dochter | 3164208-1 | 100 |
| Koy Kangasalan Hilmanhovi | Finland | Dochter | 2262908-8 | 100 |
| Koy Kangasalan Mäntyvarajäntie | Finland | Dochter | 2688361-4 | 100 |
| Koy Kangasalan Rekiäläntie | Finland | Dochter | 2940754-1 | 100 |
| Koy Kaskisten Bladintie | Finland | Dochter | 2224949-9 | 100 |
| Koy Kempeleen Ihmemaantie | Finland | Dochter | 3112115-5 | 100 |
| Koy Keravan Lehmuskatu | Finland | Dochter | 3256470-8 | 100 |
| Koy Keravan Männiköntie | Finland | Dochter | 2774061-5 | 100 |
| Koy Keravan Palopellonkatu 6 B | Finland | Dochter | 2999369-1 | 100 |
| Koy Keravan Pianosoittaankatu | Finland | Dochter | 3368773-4 | 100 |
| Koy Keuruun Tehtaantie | Finland | Dochter | 2877302-1 | 100 |
| Koy Kirkkonummen Amandantie | Finland | Dochter | 2954521-5 | 100 |
| Koy Kirkkonummen Kotitontunkuja | Finland | Dochter | 2692080-9 | 100 |
| Koy Kokkola Kruunupyyntie | Finland | Dochter | 3349210-1 | 100 |
| Koy Kokkolan Ankkurikuja | Finland | Dochter | 2955766-2 | 100 |
| Koy Kokkolan Kaarlelankatu 68 | Finland | Dochter | 2668743-7 | 100 |
| Koy Kokkolan Vanha Ouluntie | Finland | Dochter | 2771913-8 | 100 |
| Koy Kotkan Metsäkulmankatu 21 | Finland | Dochter | 2225111-8 | 100 |
| Koy Kotkan Särmäajänkatu 6 | Finland | Dochter | 3169793-9 | 100 |
| Koy Kouvolan Kaartokuja | Finland | Dochter | 2697590-6 | 100 |
| Koy Kouvolan Lauttakatu | Finland | Dochter | 3540128-5 | 100 |
| Koy Kouvolan Rannikkotie | Finland | Dochter | 2941695-8 | 100 |
| Koy Kouvolan Ruskeasuonkatu | Finland | Dochter | 2955751-5 | 100 |
| Koy Kouvolan Vainiolankuja | Finland | Dochter | 3134903-7 | 100 |
| Koy Kouvolan Vinttikaivontie | Finland | Dochter | 2543325-9 | 100 |
| Koy Kuopion Amerikanraitti 10 | Finland | Dochter | 2837113-7 | 100 |
| Koy Kuopion Lönnotinkatu | Finland | Dochter | 2833969-8 | 100 |
| Koy Kuopion Männistönkatu | Finland | Dochter | 3127190-3 | 100 |
| Koy Kuopion Opistokuja 3 | Finland | Dochter | 3176660-7 | 100 |
| Koy Kuopion Pirtinkaari | Finland | Dochter | 2873993-1 | 100 |
| Koy Kuopion Pirtinkaari 22 | Finland | Dochter | 3456005-7 | 100 |
| Koy Kuopion Portti A2 | Finland | Dochter | 2874104-6 | 100 |
| Koy Kuopion Rantaraitti | Finland | Dochter | 2770280-3 | 100 |
| Koy Kuopion Retlisikatu | Finland | Dochter | 2861508-2 | 100 |
| Koy Kuopion Sipulikatu | Finland | Dochter | 2509836-6 | 100 |
| Koy Kuopion Torpankatu | Finland | Dochter | 3338477-6 | 100 |
| Koy Lahden Jahlikatu | Finland | Dochter | 2861249-8 | 100 |
| Koy Lahden Kurennityntie | Finland | Dochter | 3008794-4 | 100 |
| Koy Lahden Makarantie | Finland | Dochter | 2988683-7 | 100 |
| Koy Lahden Piisamikatu | Finland | Dochter | 2861251-9 | 100 |
| Koy Lahden Vallesmanninkatu A | Finland | Dochter | 2675831-1 | 100 |
| Koy Lahden Vallesmanninkatu B | Finland | Dochter | 2675827-4 | 100 |
| Koy Laihian Jarrumiehentie | Finland | Dochter | 2798400-3 | 100 |
| Koy Lappeenrannan Orioninkatu | Finland | Dochter | 2877591-6 | 100 |
| Koy Lappeenrannan Tyysternielementie | Finland | Dochter | 3532486-5 | 100 |
| Koy Laukaan Hytösenkuja | Finland | Dochter | 2681456-3 | 100 |
| Koy Laukaan Peurungantie | Finland | Dochter | 2821700-9 | 100 |
| Koy Laukaan Saratie | Finland | Dochter | 2896187-4 | 100 |
| Koy Kokkolan Kimalaisenpolku | Finland | Dochter | 3266246-3 | 100 |
| Koy Limingan Kauppakaari | Finland | Dochter | 2553773-6 | 100 |
| Koy Limingan Saunarannantie | Finland | Dochter | 3267223-1 | 100 |
| Koy Lohjan Ansatie | Finland | Dochter | 2768296-1 | 100 |
| Koy Lohjan Porapojankuja | Finland | Dochter | 3130512-2 | 100 |
| Koy Lohjan Sahapiha | Finland | Dochter | 3132701-4 | 100 |
| Koy Loimaan Itsenäisydenkatu | Finland | Dochter | 2887703-1 | 100 |
| Koy Loviisan Mannerheiminkatu | Finland | Dochter | 2648698-5 | 100 |
| Koy Mäntsälän Liedontie | Finland | Dochter | 2505670-5 | 100 |
| Koy Mäntyharjun Lääkärinkuja | Finland | Dochter | 2761813-4 | 100 |
| Koy Maskun Ruskontie | Finland | Dochter | 2610017-3 | 100 |
| Koy Mikkelin Kastanjakuja | Finland | Dochter | 2915481-2 | 100 |
| Koy Mikkelin Pehtorintie | Finland | Dochter | 3540129-3 | 100 |
| Koy Mikkelin Sahalantie | Finland | Dochter | 3004499-5 | 100 |
| Koy Mikkelin Väänäsenpolku | Finland | Dochter | 2864738-3 | 100 |
| Koy Mikkelin Ylännetie 8 | Finland | Dochter | 2839320-5 | 100 |
| Koy Mynämäen Opintie | Finland | Dochter | 2957425-1 | 100 |
| Koy Nokian Kivimiehenkatu 4 | Finland | Dochter | 1056103-9 | 100 |
| Koy Nokian Luhtatie | Finland | Dochter | 2882228-4 | 100 |
| Koy Nokian Näsiäkatu | Finland | Dochter | 2772561-8 | 100 |
| Koy Nokian Tähtisumunkatu | Finland | Dochter | 3328037-9 | 100 |
| Koy Nokian Vikkulankatu | Finland | Dochter | 2720339-3 | 100 |
| Koy Nurmijärven Laidunatue | Finland | Dochter | 2415548-8 | 100 |
| Koy Nurmijärven Luhtavillantie | Finland | Dochter | 3202629-9 | 100 |
| Koy Nurmijärven Ratakuja | Finland | Dochter | 2807462-6 | 100 |
| Koy Orimattilan Suppulanpolku | Finland | Dochter | 2750819-7 | 100 |
43 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
| NAAM | Land | Categorie | Rechtspersonen-register | Aandeel in kapitaal (in %) |
|---|---|---|---|---|
| Koy Oulun Isopurjeentie 3 | Finland | Dochter | 2255743-2 | 100 |
| Koy Oulun Jahtivoudintie | Finland | Dochter | 2759228-8 | 100 |
| Koy Oulun Juhlamarssi | Finland | Dochter | 3217953-5 | 100 |
| Koy Oulun Kihokkitie | Finland | Dochter | 3504841-8 | 100 |
| Koy Oulun Mäntypellonpolku | Finland | Dochter | 3182688-4 | 100 |
| Koy Oulun Pateniemenranta | Finland | Dochter | 2930852-7 | 100 |
| Koy Oulun Pikku-likankatu | Finland | Dochter | 3455992-9 | 100 |
| Koy Oulun Raamipolku | Finland | Dochter | 2798361-7 | 100 |
| Koy Oulun Ruismetsä | Finland | Dochter | 3008792-8 | 100 |
| Koy Oulun Salonpään koulu | Finland | Dochter | 3100847-8 | 100 |
| Koy Oulun Sarvisuontie | Finland | Dochter | 2899591-9 | 100 |
| Koy Oulun Siilotie | Finland | Dochter | 3006511-2 | 100 |
| Koy Oulun Siilotie K21 A | Finland | Dochter | 3311639-2 | 100 |
| Koy Oulun Siilotie K21 B | Finland | Dochter | 3311641-3 | 100 |
| Koy Oulun Siilotie K21 C | Finland | Dochter | 3311642-1 | 100 |
| Koy Oulun Soittajanienkki | Finland | Dochter | 2920514-9 | 100 |
| Koy Oulun Tahtimarssi | Finland | Dochter | 3331416-1 | 100 |
| Koy Oulun Ukkoherrantie A | Finland | Dochter | 3141465-2 | 100 |
| Koy Oulun Ukkoherrantie B | Finland | Dochter | 2781801-3 | 100 |
| Koy Oulun Upseerinkatu | Finland | Dochter | 3302679-2 | 100 |
| Koy Oulun Vaaranpiha | Finland | Dochter | 3146139-5 | 100 |
| Koy Oulun Valjastie | Finland | Dochter | 3139840-2 | 100 |
| Koy Oulun Vihannestie | Finland | Dochter | 3127183-1 | 100 |
| Koy Oulun Villa Sulka | Finland | Dochter | 2695880-7 | 100 |
| Koy Paimion Mäkiläntie | Finland | Dochter | 2853714-1 | 100 |
| Koy Pieksämäen Ruustinnantie | Finland | Dochter | 2903250-8 | 100 |
| Koy Pihtiputaan Nurmelanpolku | Finland | Dochter | 2860057-7 | 100 |
| Koy Pirkkalan Lehtimäentie | Finland | Dochter | 2593596-1 | 100 |
| Koy Pirkkalan Pereensaarentie 2 | Finland | Dochter | 3562190-7 | 100 |
| Koy Pirkkalan Perensaarentie | Finland | Dochter | 2808085-8 | 100 |
| Koy Porin Kerhotie 1 | Finland | Dochter | 3145625-4 | 100 |
| Koy Porin Koekatu | Finland | Dochter | 2835076-6 | 100 |
| Koy Porin Ojantie | Finland | Dochter | 2625961-9 | 100 |
| Koy Porvoon Fredrika Runebergin katu | Finland | Dochter | 2760328-2 | 100 |
| Koy Porvoon Haarapääsyntie | Finland | Dochter | 2951666-8 | 100 |
| Koy Porvoon Peippolankuja | Finland | Dochter | 2588814-9 | 100 |
| Koy Porvoon Vanha Kuninkaantie | Finland | Dochter | 2746305-6 | 100 |
| Koy Raahen Kirkkokatu | Finland | Dochter | 3143874-2 | 100 |
| Koy Raahen Palokunnanhovi | Finland | Dochter | 2326426-0 | 100 |
| Koy Raahen Vihastenkarinkatu | Finland | Dochter | 2917887-3 | 100 |
| Koy Raision Tenavakatu | Finland | Dochter | 2553772-8 | 100 |
| Koy Riihimäen Jyrätie | Finland | Dochter | 2956737-7 | 100 |
| Koy Rovaniemen Gardininkuja | Finland | Dochter | 3100848-6 | 100 |
| Koy Rovaniemen Koivuojankatu | Finland | Dochter | 3472006-5 | 100 |
| Koy Rovaniemen Koulukaari | Finland | Dochter | 3239963-4 | 100 |
| Koy Rovaniemen Mäkiranta | Finland | Dochter | 2994385-4 | 100 |
| Koy Rovaniemen Matkavaarantie | Finland | Dochter | 2838821-1 | 100 |
| Koy Rovaniemen Muonakuja | Finland | Dochter | 3110312-5 | 100 |
| Koy Rovaniemen Rakkakiventie | Finland | Dochter | 2865638-6 | 100 |
| Koy Rovaniemen Rakkakiventie 2 | Finland | Dochter | 3560758-2 | 100 |
| Koy Rovaniemen Ritarinne | Finland | Dochter | 2754616-9 | 100 |
| Koy Rovaniemen Santamäentie | Finland | Dochter | 3008789-9 | 100 |
| Koy Ruskon Päällistönmäentie | Finland | Dochter | 2789540-6 | 100 |
| Koy Salon Linnankoskentie | Finland | Dochter | 3330201-3 | 100 |
| Koy Salon Papinkuja | Finland | Dochter | 3155224-6 | 100 |
| Koy Seinäjoen Axel Mörnen katu | Finland | Dochter | 3559433-9 | 100 |
| Koy Seinäjoen Kutojankatu | Finland | Dochter | 2779544-8 | 100 |
| Koy Seinäjoen Pikkukäpälä | Finland | Dochter | 3472541-3 | 100 |
| Koy Siilinjärven Nilsiäntie | Finland | Dochter | 2934834-2 | 100 |
| Koy Siilinjärven Risulantie | Finland | Dochter | 2854061-5 | 100 |
| Koy Siilinjärven Sinisipi | Finland | Dochter | 2479104-6 | 100 |
| Koy Sipoon Aarrepuistonkuja | Finland | Dochter | 2878144-3 | 100 |
| Koy Sipoon Aarretie | Finland | Dochter | 2870619-5 | 100 |
| Koy Sotkamon Härkökivskatu | Finland | Dochter | 3314858-9 | 100 |
| Koy Sotkamon Kirkkotie | Finland | Dochter | 2917890-2 | 100 |
| Koy Tampereen Lentävänniemenkatu | Finland | Dochter | 2648697-7 | 100 |
| Koy Tampereen Sisunaukio | Finland | Dochter | 2355346-8 | 100 |
| Koy Tampereen Teräskatu | Finland | Dochter | 3284989-3 | 100 |
| Koy Tampereen Verstaankatu | Finland | Dochter | 1517457-2 | 100 |
| Koy Teuvan Tuokkolantie 14 | Finland | Dochter | 2225109-7 | 100 |
| Koy Tornion Torpin Rinnakkaiskatu | Finland | Dochter | 2816984-4 | 100 |
| Koy Turun Lemmontie | Finland | Dochter | 2551472-9 | 100 |
| Koy Turun Lukkosepankatu | Finland | Dochter | 2842686-3 | 100 |
| Koy Turun Malin Trällinkuja | Finland | Dochter | 3171440-1 | 100 |
| Koy Turun Paltankatu | Finland | Dochter | 2845199-7 | 100 |
| Koy Turun Teollisuuskatu | Finland | Dochter | 2729980-7 | 100 |
| Koy Turun Työnjohtajankatu | Finland | Dochter | 3468969-4 | 100 |
| Koy Turun Vähäheikkiläntie | Finland | Dochter | 2660277-1 | 100 |
| Koy Turun Vakinituntie | Finland | Dochter | 2648689-7 | 100 |
| Koy Tuusulan Isokarhunkierto | Finland | Dochter | 3005414-9 | 100 |
| Koy Tuusulan Kappalaisenkaari | Finland | Dochter | 3230075-3 | 100 |
| Koy Tuusulan Lillynkuja | Finland | Dochter | 3335638-8 | 100 |
| Koy Tuusulan Temmontie | Finland | Dochter | 3325587-8 | 100 |
44 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
| NAAM | Land | Categorie | Rechtspersonen-register | Aandeel in kapitaal (in %) |
|---|---|---|---|---|
| Koy Ulvilan Kulmalantie | Finland | Dochter | 2966954-1 | 100 |
| Koy Uudenkaupungin Merilinnuntie | Finland | Dochter | 2878831-1 | 100 |
| Koy Uudenkaupungin Merimetsopolku B | Finland | Dochter | 2798800-4 | 100 |
| Koy Uudenkaupungin Merimetsopolku C | Finland | Dochter | 2797654-8 | 100 |
| Koy Uudenkaupungin Puusepänkatu | Finland | Dochter | 2766340-2 | 100 |
| Koy Vaasan Mäkikaivontie 22 | Finland | Dochter | 1743075-2 | 100 |
| Koy Vaasan Tehokatu 10 | Finland | Dochter | 2246849-9 | 100 |
| Koy Vaasan Uusmetsäntie | Finland | Dochter | 3000725-4 | 100 |
| Koy Vaasan Vanhan Vaasankatu | Finland | Dochter | 2882784-3 | 100 |
| Koy Valkeakosken Juusontie | Finland | Dochter | 3244769-1 | 100 |
| Koy Vantaan Asolantie 14 | Finland | Dochter | 2319120-9 | 100 |
| Koy Vantaan Haravakuja | Finland | Dochter | 3331473-5 | 100 |
| Koy Vantaan Koetilankatu | Finland | Dochter | 2656382-1 | 100 |
| Koy Vantaan Koivukylän Puistotie | Finland | Dochter | 2933844-3 | 100 |
| Koy Vantaan Mesikukantie | Finland | Dochter | 2755333-4 | 100 |
| Koy Vantaan Punakiventie | Finland | Dochter | 2675834-6 | 100 |
| Koy Vantaan Tuovintie | Finland | Dochter | 2711240-8 | 100 |
| Koy Vantaan Vuohirinne | Finland | Dochter | 2691248-9 | 100 |
| Koy Vihdin Hiidenrannantie | Finland | Dochter | 2616455-6 | 100 |
| Koy Vihdin Puhurikuja | Finland | Dochter | 3507091-4 | 100 |
| Koy Vihdin Vanhan sepän tie | Finland | Dochter | 2625959-8 | 100 |
| Koy Ylivieskan Mikontie 1 | Finland | Dochter | 2850860-7 | 100 |
| Koy Ylivieskan Ratakatu 12 | Finland | Dochter | 2850859-4 | 100 |
| Koy Ylöjärven Työväentalontie | Finland | Dochter | 2690219-2 | 100 |
| Majakka Kiinteistöt Oy | Finland | Dochter | 2760856-9 | 100 |
| Hoivatilat AB | Zweden* | Dochter | 559169-2461 | 100 |
| Aedifica Ireland Ltd | Ierland** | Dochter | 683400 | 100 |
| Edge Fusion Ltd | Ierland | Dochter | 614415 | 100 |
| Enthree Ltd | Ierland | Dochter | 683028 | 100 |
| JKP Nursing Home Ltd | Ierland | Dochter | 483964 | 100 |
| Millennial Generation Ltd | Ierland | Dochter | 607665 | 100 |
| Prudent Capital Ltd | Ierland | Dochter | 562309 | 100 |
| Solcrea Ltd | Ierland | Dochter | 614470 | 100 |
| AED RE Espana 1 SLU | Spanje*1 | Dochter | B16839649 | 100 |
| AED RE Espana 2 SLU | Spanje | Dochter | B91643411 | 100 |
- Met uitzondering van Immobe NV (gevestigd Louizalaan 331 te 1050 Brussel (België)) zijn alle Belgische vennootschappen gevestigd te Belliardstraat 40 box 11 in 1040 Brussel (België).
- Alle Duitse vennootschappen zijn gevestigd te Eschersheimer Landstraße 14 in 60322 Frankfurt am Main (Duitsland).
- Alle Luxemburgse vennootschappen zijn gevestigd te rue Guillaume J. Kroll 12 C in 1882 Luxembourg (Luxemburg).
- Alle Nederlandse vennootschappen zijn gevestigd te Amstelplein 54 in 1096 BC Amsterdam (Nederland).
- Alle vennootschappen in Jersey zijn gevestigd te 47 Esplanade in St. Helier JE1 0BD (Jersey).
- Alle Britse vennootschappen zijn gevestigd te 13 Hanover Square, London, England, W1S 1HN (Verenigd Koninkrijk).
- Alle Britse Eiland Man vennootschappen zijn gevestigd te Fort Anne, Douglas, IM1 5PD, Isle of Man (Verenigd Koninkrijk).
- Alle Finse vennootschappen zijn gevestigd te Kasarminte 21, 90130 Oulu (Finland).
- Alle Zweedse vennootschappen zijn gevestigd te Svärdvägen 21, 18233 Danderyd (Zweden).
- Alle Ierse vennootschappen zijn gevestigd te 29 Earlsfort Terrace, Dublin 2, Ireland D02 AY28 (Ierland).
- Alle Spaanse vennootschappen zijn gevestigd te Travessera de Gràcia 11, 5º pl., 08021 Barcelona (Spain).
- De overblijvende 75% zijn aangehouden door een investeerder die niet gerelateerd is met Aedifica.
- De overblijvende 6% zijn aangehouden door een investeerder die niet gerelateerd is met Aedifica.
- De overblijvende 50% zijn aangehouden door een partner die niet gerelateerd is met Aedifica.
- De overblijvende 25% zijn aangehouden door een partner die niet gerelateerd is met Aedifica.
- Deze entiteit is gevestigd te C/O Teneo Financial Advisory Ltd, The Colmore Building, 20 Colmore Circus Queensway, Birmingham, B4 6AT, en wordt momenteel geliquideerd.
Toelichting 40: Naleving van verplichtingen van het GVV-statuut
| Statutaire schuldgraad (max. 65%) | 31/12/2025 | 31/12/2024 |
|---|---|---|
| Langlopende financiële schulden | 1.632.643.321 | 1.813.110.767 |
| Andere langlopende financiële verplichtingen (uitgezonderd indekkingsinst + | 6.634.324 | 7.202.929 |
| Handelsschulden en andere langlopende schulden | + 0 | 0 |
| Kortlopende financiële schulden | + 505.120.825 | 405.775.567 |
| Andere kortlopende financiële verplichtingen (uitgezonderd indekkingsinst + | 1.077.213 | 1.111.889 |
| Handelsschulden en andere kortlopende schulden | + 15.239.220 | 21.196.996 |
| Totale schulden volgens het KB van 13 juli 2014 | = 2.160.714.904 | 2.248.398.148 |
| Totaal activa | 5.678.553.573 | 5.738.378.206 |
| Indekkingsinstrumenten | - -41.795.046 | -55.908.302 |
| Totaal activa volgens het KB van 13 juli 2014 | = 5.636.758.527 | 5.682.469.904 |
| Schuldgraad (in %) | / 38,3% | 39,6% |
| Investeringscapaciteit tot schuldgraad 60% | 1.221.340.212 | 1.161.083.794 |
| Investeringscapaciteit tot schuldgraad 65% | 1.503.178.139 | 1.445.207.290 |
45 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025
Verbod om meer dan 20% van de activa te beleggen in gebouwen die een enkel activageheel vormen
Zie hoofdstuk 'Risicofactoren'.
Waardering van de gebouwen door waarderingsdeskundigen
De gebouwen van Aedifica worden elk kwartaal gewaardeerd door de onafhankelijke waarderingsdeskundigen: Cushman & Wakefield Belgium NV/SA, Stadim BV/SRL, Savills Advisory Services Germany GmbH & Co. KG en C&W (U.K.) LLP German Branch.
Toelichting 41: Reële waarde
Overeenkomstig IFRS 13 worden de elementen van de balans waarvoor de reële waarde berekend kan worden hieronder weergegeven en onderverdeeld in niveaus zoals gedefinieerd door IFRS 13:
| € | Categorie | Niveau | 31/12/2025 | 31/12/2024 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Boekwaarde | Reële waarde | Boekwaarde | Reële waarde | |||
| Vaste activa | ||||||
| Financiële vaste activa | 3.726.854.085 | 3.726.854.085# | 3.394.797.317 | 3.320.174.649 | ||
| a. Indekkingsinstrumenten | C | 2 | 41.795.046 | 41.795.046# | 55.908.302 | 55.908.302 |
| b. Andere langlopende vorderingen | A | 2 | 2.127.894.389 | 2.127.894.389 | 2.140.024.799 | 2.065.402.131 |
| c. Deelnemingen in verbonden ondernemingen | A | 2 | 1.557.164.650 | 1.557.164.650 | 1.198.863.844 | 1.198.863.844 |
| d. Andere | A | 2 | 0 | 0 | 372 | 372 |
| Vlottende activa | ||||||
| Handelsvorderingen | A | 2 | 10.198.442 | 10.198.442 | 9.747.760 | 9.747.760 |
| Belastingvorderingen en andere vlottende activa | A | 2 | 50.571.164 | 50.571.164 | 476.112.593 | 476.112.593 |
| Kas en kasequivalenten | A | 1 | 2.568.906 | 2.568.906 | 6.539.383 | 6.539.383 |
| Langlopende verplichtingen | ||||||
| Langlopende financiële schulden | A | 2 | -1.632.643.321 | -1.540.647.457 | -1.813.110.767 | -1.698.097.474 |
| Andere langlopende financiële verplichtingen | -13.935.234 | -13.935.234 | -18.124.608 | -18.124.608 | ||
| a. Toegelaten afdekkingsinstrumenten | C | 2 | -7.300.910 | -7.300.910 | -10.921.679 | -10.921.679 |
| b. Andere | A | 2 | -6.634.324 | -6.634.324 | -7.202.929 | -7.202.929 |
| Handelsschulden en andere langlopende schulden | A | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortlopende verplichtingen | ||||||
| Kortlopende financiële schulden | A | 2 | -505.120.825 | -505.120.825 | -405.775.567 | -405.775.567 |
| Handelsschulden en andere kortlopende schulden | A | 2 | -15.239.220 | -15.239.220 | -21.196.996 | -21.196.996 |
| Andere kortlopende financiële verplichtingen | A | 2 | -1.077.213 | -1.077.213 | -1.111.889 | -1.111.889 |
De categorieën waarvan sprake volgen de classificatie zoals voorgeschreven door IFRS 9:
- categorie A: Financieel actief of passief (inclusief debiteuren en leningen) gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs;
- categorie B: Actief of passief aangewezen aan reële waarde via het nettoresultaat;
- categorie C: Actief of passief verplicht gemeten aan reële waarde via het nettoresultaat.
De toegelaten indekkingsinstrumenten vallen in categorie C, met uitzondering van de indekkingsinstrumenten die voldoen aan de vereisten van hedge accounting (cfr. IFRS 9) waarbij de variaties in reële waarde via het eigen vermogen geboekt worden.
46 - Aedifica – Jaarlijks financieel verslag 2025