AI assistant
Nextensa SA — Audit Report / Information 2013
Nov 18, 2016
3982_rns_2016-11-18_14dc1300-c471-4362-be98-61ec6d1ab632.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
| 10 NAT. |
Datum | Nr. BE 0436.323.915 Blz. | 9 E. |
EUR D. |
VOL-inst 1.1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| neerlegging | ||||||
| JAARREKENING IN EURO 'S | ||||||
| NAAM: LEASINVEST REAL ESTATE | ||||||
| Rechtsvorm | Commanditaire vennootschap op | |||||
| : | aandelen | Adres: LenniksebaanNr.: 451 Bus: | ||||
| Postnummer: 1070 | Gemeente: Brussel | |||||
| Land: België | ||||||
| Rechtspersonenregister (RPR) - Rechtbank van Koophandel van Brussel | ||||||
| Internetadres*: http://www | ||||||
| Ondernemingsnummer | 0436.3923.915 | |||||
| DATUM | 16/05/2011 | bekendmaking van de oprichtingsakte en van de akte tot statutenwijziging vermeldt. | van de neerlegging van de oprichtingsakte OF van het recentste stuk dat dedatum van | |||
| JAARREKENING goedgekeurd door de algemene vergadering van | 19/05/2014 | |||||
| met betrekking tot het boekjaar dat de periode dekt van | 01/01/2013 | tot | 31/12/2013 | |||
| Vorig boekjaar van | 01/01/2012 | tot | 31/12/2012 | |||
| De bedragen van het vorige boekjaar zijn / zijn niet** identiek met die welke eerder openbaar werden gemaakt. | ||||||
| Schermersstraat 42, 2000 Antwerpen, België Functie : Zaakvoerder |
VOLLEDIGE LIJST met naam, voornamen, beroep, woonplaats (adres, nummer, postnummer en gemeente) en onderneming, van de BESTUURDERS, ZAAKVOERDERS EN COMMISSARISSEN Leasinvest Real Estate Management NV NN 0466.164.776 |
functie in de | ||||
| Vertegenwoordigd door : | ||||||
| Appelmans"Jean , Louis | Van Schoonbekestraat 36/401, 2018 Antwerpen, België | |||||
| Van Geyte Michel | ||||||
| Jan Mulsstraat 66, 1853 Strombee | -Bever België , "" |
|||||
| k | ||||||
| Zijn gevoegd bij deze jaarrekening: | ||||||
| Totaal aantal neergelegde bladen: Nummers van de secties van het standaardmodel die niet werden neergelegd omdat | ||||||
| ze niet dienstig zijn: | ||||||
| Handtekening (naam en hoedanigheid) |
Handtekening (naam en hoedanigheid) |
|||||
| Van Geyte Michel | Appelmans Jean-Louis | |||||
| * | Facultatieve vermelding. | |||||
** Schrappen wat niet van toepassing is.
LIJST VAN DE BESTUURDERS, ZAAKVOERDERS EN COMMISSARISSEN (vervolg van de vorige bladzijde)
ERNST & YOUNG BEDRIJFSREVISOREN BCVBA (BE 0446.334.711)
De Kleetlaan 2, 1831 Diegem, België Commissaris, Lidmaatschap B 160 Mandaat : 21/05/2012 -18/05/2015 Vertegenwoordigd door: Vanderbeek Pierre De Kleetlaan 2, 1831 Diegem, België Lidmaatschapsnummer : B 00597
Verslag"van"de"Raad"van"Bestuur aan"de"Gewone"Algemene"Vergadering"van"aandeelhouders van""Leasinvest"Real"Estate"op"19 mei"2014.
Dames,"Heren,
De"Raad"van"Bestuur"van"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV"(de\$"Statutaire\$Zaakvoerder") heeft"de"eer"u" verslag" uit" te" brengen" over" de" activiteiten" van" Leasinvest" Real" Estate" Comm." VA" (hierna\$ "Leasinvest\$ Real\$ Estate"\$ of\$ de\$ "Vennootschap") over" haar"twaalfde boekjaar" dat" loopt" van" 01/01/2013 tot/met" 31/12/2013." Hierna"wordt"u"de"jaarrekening"van"de"Vennootschap"per"31/12/2013 ter"goedkeuring"voorgelegd.
1.!Belangrijke!gebeurtenissen!tijdens!het!boekjaar!2013 Investeringen!en!desinvesteringen
Investeringen
Intekening!op!kapitaalverhoging!Retail!Estates
Eind" juni" heeft" Leasinvest" Real" Estate" ingetekend" op" de" publieke" kapitaalverhoging" van" het openbare" vastgoedbevak"Retail" Estates"ten" belope" van" de" uitoefening" van" haar" voorkeurrechten"en" 145.721" aandelen" verworven"tegen"€"49,75"per"aandeel"zijnde"in"totaal"€"7.249"duizend.
Bijgevolg" is" het" aandeel" van" Leasinvest" in" het" kapitaal" van" Retail" Estate" ongewijzigd" gebleven" op" 10%." Deze nieuwe" aandelen" gecreëerd" naar" aanleiding" van" de" kapitaalverhoging" geven" recht" op" een" volledig" dividend" voor het"boekjaar"dat"aanving"op"1"april"2013.
Desinvesteringen
Verkoop!logistiek!gebouw!in!Nossegem
Begin" januari" 2013" werd" het" voorste" gedeelte" van" de" Vierwindensite" (gelegen" te" Nossegem)" verkocht" aan" Immobilière"ASCO"NV"voor"een"netto"bedrag"van"€"3"miljoen"wat"niet"lager"is"dan"de"reële"waarde."Op"deze" verkoop"werd"een"beperkte"meerwaarde"gerealiseerd.
Verkoop!kantoorgebouw!Delta!Business!Park!te Kontich
Op" 13" september" 2013" werd" het" kantoorgebouw" van" het" Delta" Business" Park" gelegen" aan" de" Kontichsesteenweg" in" het" Technologiepark" Satenrozen" te" Kontich" verkocht" voor"een" netto" bedrag" van" €" 2,2" miljoen,"hetzij"tegen"de"reële"waarde.
Verkoop!logistiek!pand!Lusambostraar!te!Vorst
Op"9"oktober"2013"werd"het"semi,industrieel"gebouw,"bestaande"uit"kantoren"en"opslag,"aan"de"Lusambostraat" te" Vorst," samen" met" het" onderliggend" erfpachtrecht" van" de" GOMB" (Gewestelijk" Ontwikkelingsmaatschappij" Brussel)"verkocht"voor"een"netto"bedrag"van"€"1"miljoen,"hetzij"tegen"de"reële"waarde.
Verhuringen
De" verdere" commercialisering" van" de" verhuringen" is" gunstig" verlopen" in" 2013," ondanks" de" uitdagende" marktomstandigheden.
The!Crescent!(Anderlecht)
In"het"gebouw"The"Crescent" (15.132"m²)"volledig"omgevormd" tot"een"'green"intelligent"building'"en"gebruikt" wordt"als"business"center"met"verschillende"faciliteiten"(catering,"vergaderzalen,"enz),"werden"een"40,tal"dienst" verIeningcontracte"ondertussen"ondertekend,"waardoor"de"bezettingsgraad"eind"2013"69%"bedraagt.
Publieke!kapitaalverhoging!van!€!60.655.489
De"zaakvoerder"van"Leasinvest"Real"Estate"is"begin"juni"2013"overgegaan"tot"een"succesvolle"kapitaalverhoging" in"het"kader"van"het"toegestaan"kapitaal"met"naleving"van"het"voorkeurrecht"van"Leasinvest"Real"Estate"voor" een" bedrag"van €" 60.655.489" (inclusief" uitgiftepremie)"en dit" door"middel"van"een" openbare"aanbieding"van" 926.038"nieuwe"aandelen"uitgegeven"tegen"€"65,50."Het"totaal"aantal"aandelen"bedraagt"hierdoor"sinds"eind" juni"2013"4.938.870"in"vergelijking"met"4.012.832"eind"2012.
De"inschrijvingsperiode"liep"van"5"juni"2013"tot"en"met"19"juni"2013"en"werd"na"verkoop"van"de"scrips"volledig" onderschreven"(91,5%"via"uitoefening"van"voorkeurrechten"en"het"saldo"via"scrips)."BNP"Paribas"Fortis"trad"op" als""Sole"Global"Coordinator"en"Sole"Bookrunner";"ING"België"en"Belfius"bank"als""Co,Lead"Managers".
Uitgifte!publieke!obligaties!t.w.v.!€!75!miljoen
Op"27"september"haalde"Leasinvest"Real"Estate"met"de"uitgifte"van"een"publieke"obligatielening"al"na"één"dag" het"beoogde"maximum"van"€"75"miljoen"op."De"Joint"Lead"Managers"(Belfius"Bank"NV/SA,"BNP"Paribas"Fortis" NV/SA"en"ING"Bank"NV,"Belgian"Branch),"ontvingen"inschrijvingen"voor"een"hoger"bedrag,"waardoor"de" inschrijvingen"proportioneel"werden"herleid."De"obligaties"hebben"een"looptijd"van"6 jaar. Deze"obligaties"die"op"9"oktober"2013"werden"uitgegeven"en"voor"verhandeling"toegelaten"werden"op"de" gereglementeerde"markt"van"Euronext"Brussels"bieden"een"jaarlijkse"brutocoupon"van"3,75%."Dit" vertegenwoordigt"een"bruto"actuarieel"rendement"van"3,399%"op"jaarbasis,"en"een"netto"jaarlijks"actuarieel" rendement"van"2,472%"(na"aftrek"van"25%"roerende"voorheffing). De"operatie"werd"gecoördineerd"door"ING"Bank"NV.
Succesvolle!private!plaatsing!obligaties!van!€!20!miljoen
Op" 4" december" 2013" is" Leasinvest"Real" Estate" overgegaan" tot" de" succesvolle" vroegtijdige" afsluiting" van" een" private"plaatsing"van"obligaties"voor"een"totaalbedrag"van"€"20"miljoen."De"obligaties"hebben"een"looptijd"van" 7" jaar," en" vervallen" op" 4" december" 2020," en" genereren" een" vast" jaarlijks" bruto,rendement" van" 3,528%." De" uitgifteprijs"van"de"obligaties"was"gelijk"aan"hun"nominaal"bedrag,"hetzij"€"100.000.
De"obligaties"werden"geplaatst"bij"institutionele"investeerders."Bank"Degroof"NV/SA"trad"op"als"Lead"Manager.
De" netto,opbrengst" van" deze" uitgiftes" werd" aangewend" voor" de" concretisering" van" de" strategie" van" de" vennootschap" en" meer" specifiek" om" de" groei" en" verdere" diversificatie" van" de" vastgoedportefeuille" te" financieren," alsook" om" de" financieringsbronnen" te" diversifiëren" en" bovendien" om te" zorgen" voor" een" verlenging"van"de"gemiddelde"looptijd"van"de"schulden.
Nieuwe!en!verlengde!kredietlijnen
Leasinvest"Real"Estate"heeft"naast"de"hierboven"beschreven"succesvolle"plaatsingen"van"obligaties"bijkomende" kredietlijnen"afgesloten"in"2013"of"bestaande"kredietlijnen"vernieuwd."De"kredietlijnen" (excl."de"€"95"miljoen" obligatieleningen)" bedragen" eind" 2013" €" 448,7" miljoen" in" vergelijking" met" €" 386,7" miljoen" in" 2012," een" toename" van" €" 62" miljoen." Deze" netto" toename" (€" 40" miljoen)" is" voornamelijk" " het" gevolg" van" nieuwe" kredietlijnen"bij"financiële"instellingen"die"nog"geen"kredieten"gaven"per"einde"2012,"wat"naast"de"succesvolle" obligatie"uitgiften"duidt"op"een"betere"diversificatie"van"de"kredietbronnen.
2.! Na!afsluiting!van!het!boekjaar!2013
Verkoop!kantoorgebouw!Louizalaan!66!te!Brussel
Op" 27" januari" 2014" heeft" Leasinvest" Real" Estate" het" kantoorgebouw" Louizalaan" 66" verkocht" aan" Immo" Graanmarkt" voor"een" bedrag" van" €" 10.350.000,"wat" hoger"is" dan" de" reële"waarde."Dit"kantorencomplex" dat" gelegen"is"recht"tegenover"het"Steinberger"(ex,Conrad)"hotel"bestaat"uit"2"met"elkaar"verbonden"gebouwen"en" 1"commercieel"gelijkvloers."Het"heeft"een"totale"huuroppervlakte"3.398"m²"en"is"volledig"verhuurd.
3.!Toelichting!bij!de!enkelvoudige balans!en!resultatenrekening!van!het!boekjaar!2013
3.1.!Resultatenrekening
De"huuropbrengsten bedroegen"in"2013 €"19,87 miljoen"ten"opzichte"van"€"18,48 miljoen"een"jaar"voordien." Het"postieve"huurresultaat"werd"beïnvloed"voor"bijna"€"1"miljoen"in"het"kader"van"een"minnelijke vervroegde" beëindiging"van"de"huurovereenkomst"onder"de"vorm"van"een"dading"met"een"huurder.
De"vastgoedkosten zijn"gestegen"(€"5,4 miljoen"in"2013 t.o.v."€"4,6 miljoen"in"2012),"hoofdzakelijk"ingevolge"de" stijging"van"de"renovatie"van""de"gebouwen"en"van"de"makelaarscommissies"voornamelijk"in"het"kader"van"de" verhuring"van"de"verschillende panden. De"beheerskosten"omvatten"zowel"de"managementfee"betaald"aan"de" statutaire"zaakvoerder"van"de"bevak"(Leasinvest"Real"Estate"Management"NV),"als"de"kosten"van"het"personeel" van" Leasinvest" Services"NV,"een" 100%" dochtervennootschap" van" Leasinvest" Real"Estate," die" instaat" voor" het" technisch"beheer"van"de"gebouwen.
De"algemene!kosten!van!de!vennootschap zijn lichtjes"gestegen (€"0,8 miljoen"t.o.v."€"0,7 miljoen"in"2012).
De" andere! operationele! opbrengsten! en! kosten bedragen" €" 7,6" miljoen" in" 2013 in" vergelijking" met" €" 1,8 miljoen" in" 2012" en" dit" ingevolge" een bijzonder" waardeverminderingsverlies" voor" €" 5,7 miljoen" genomen" in" 2011" op" het" financieel" actief"Canal" Logistics" Brussel"NV" werd" teruggenomen. In" 2012" bedroeg" het" bijzonder" waardeverminderingsverlies"€"0,2"miljoen.
Het"resultaat! op! de! verkoop! van! vastgoedbeleggingen (€", 0,8 miljoen)" bestaat" uit" de" kleine" gerealiseerde" minderwaarde"op"de"verkoop"van"de"minder"strategische"panden,"die"weliswaar"niet"lager"dan"de"reële"waarde" werden"verkocht"op"moment"van"verkoop."Tevens"werd"er"op"een"verkoop"een"huurgarantie"voorzien"van"€", 0,2"miljoen.
De" variatie! in! de! reële! waarde! van! de! vastgoedportefeuille van" € , 2,69 miljoen" (€" , 10,33 miljoen" per" 31/12/12 is"het"gevolg"van"een"positieve waardering"van"de"gebouwen"door"de"externe"vastgoeddeskundige.
In" het" financieel! resultaat bedraagt" €" , 6,03 miljoen" t.o.v. €" 0,99 miljoen" per" 31/12/12. Dit" resultaat" is" weliswaar"negatief"beïnvloed"ingevolge"het"kapitaliseren"van"het"dividend"in"Leasinvest"Immo"Lux"in"2013 en" de" postieve variaties" in" reële" waarde" (non,cash)" van" de" niet,effectieve" rente,indekkingen" (conform" IAS" 39)" t.w.v."€"0,9 miljoen"(2012:"€",2,04 miljoen).
Het"netto! resultaat is"gestegen" naar"€"9,8 miljoen" t.o.v." €"3,8 miljoen"in" 2012" door"een" terugname"van"een" bijzondere"waardevermindering"op"de"aandelen"van"Canal"Logistics"Brussels."In"termen"van"netto"resultaat"per" aandeel"geeft"deze"verhouding"€"1,98 voor"31/12/13 tegenover"€"0,94 per"31/12/12.
3.2.!Balans
De" daling"met"5,9%"van" de" vastgoedbeleggingen! (exclusief! de!activa! bestemd!voor!verkoop),!gewaardeerd! aan!reële!waarde,"van"€"235,8 miljoen"naar"€"221,9 miljoen"is"voornamelijk"het"gevolg"van"de"desinvesteringen" van"voorste"gedeelte"van"Vierwinden"site,"Delta"Business"Park, Lusambostraat en de"presentatie"van"Louizalaan" 66" onder" de" activa" bestemd" voor" verkoop" (€" 10,14 miljoen)" (boekwaarde" vorig" jaar" €" 8,09 miljoen)" en" de" negatieve"(non,cash)"variaties"van"de"geschatte"waarde"door"de"onafhankelijke"vastgoedexpert.
De"financiële! vaste! activa stegen" van" €"209 miljoen" tot" €" 314 miljoen voornamelijk door" een" intercompany" lening"overeenkomst met"Leasinvest"Immo"Lux.
Op" het" einde" van" het" boekjaar" 2013" bedraagt" het" eigen! vermogen (gebaseerd" op" de" reële" waarde" van" de" vastgoedbeleggingen)"€ 234,8"miljoen" (eind"2012"€"172,4"miljoen)."De"toename"is"vooral"toe"te"schrijven"aan" uitgevoerde"kapitaalverhoging"in"juni"2013"voor"€"60,6"miljoen"voor"uitgiftekosten."
Eind"2013"bedraagt"de"intrinsieke"waarde"per"aandeel"€"47,55"(eind"2012"€"42,95)"
Door"het"saldo"aan"verschillende"investeringen"en"desinvesteringen"zijn"de"financiële!schulden gestegen"van"€ 271,7 miljoen"per"31/12/12"tot"€"318,5 miljoen"per 31/12/13. Echter"ingevolg"de"succesvolle"publiek"kapitaal" verhoging"van" €" 60,6"miljoen"en" het"gerealiseerde"global" resultaat is" de" de" schuldgraad gedaald van" 57,87%" (per"31/12/12)"tot"55,85%.
4.!Bestemming!van!het!resultaat!– dividenduitkering
De" raad" van" bestuur" van" de" statutaire" zaakvoerder" stelt" aan" de" gewone" algemene" vergadering" van" aandeelhouders"voor"om"op"26/05/14 een"dividend"uit"te"keren"van"bruto"€"4,50 en"netto,"vrij"van"roerende" voorheffing"van"25%, € 3,375 voor"alle"aandelen"die"bestonden"vóór"de"publieke"kapitaalverhoging.
Het" pro" rata" bruto" dividend" voor" de" nieuwe" aandelen," gecreëerd" naar" aanleiding" van" de" kapitaalverhoging" bedraagt"bruto"€"2,36"(netto"€"1,77).
De"te"bestemmen"winst"van"het"huidig"boekjaar"2013,"vastgesteld"op"basis"van"de"statutaire"jaarrekening," bedraagt"€"9"755"805.
De"raad"van"bestuur"van"de"statutaire"zaakvoerder"stelt"aan"de"gewone"algemene"vergadering"van" aandeelhouders"voor"om"de"te"bestemmen"winst"van"€"9"755"805""te"bestemmen"als"volgt:
- •""€"10"487"389"te"onttrekken"aan"de"reserves
- •""€"20"243"194"uit"te"keren"als"dividend
Onder"voorbehoud"van"goedkeuring"door"de"gewone"algemene"vergadering"van"19"mei"2014"zal"de"betaling" van" het" dividend" gebeuren" tegen" afgifte" van" coupon! nr.! 16," hetzij" bruto" €" 2,14," op" 4" juni" 2013" (na" beurssluiting)"onthecht"van"de"Bestaande"Aandelen"voor"de"kapitaalverhoging,"die"het"recht"vertegenwoordigt" op"het"prorata"dividend"voor"het"boekjaar"2013,"berekend"pro"rata"temporis"voor"de"periode"tussen"1"januari" 2013"en"de"uitgiftedatum"van"de"Nieuwe"Aandelen,"zijnde"25"juni"2013,"en"coupon!nr.!17,"hetzij"bruto"€"2,36," die" het" dividend" vertegenwoordigt" voor" de" periode" na" de" uitgiftedatum" van" de" Nieuwe" Aandelen" en" 31" december" 2013," vanaf" 26"mei" 2014" bij" de" financiële" instellingen" Bank"Delen" (main" paying"agent),"ING" Bank," Belfius"Bank,"BNP"Paribas"Fortis"Bank"en"Bank"Degroof.
De"Ex,date"is"21/05/14"en"de"Record"date"is"23/05/14.
5.!Vooruitzichten!boekjaar!2014
Leasinvest"Real"Estate"heeft"in"2013"haar"strategische heroriëntatie"geconcretiseerd"en"verwacht"dat"2014"een" jaar" is" waar" die" strategische" heroriëntatie" verder" postief" zal" bijdragen" tot" de" resultaten." Bijgevolg" wordt" verwacht" dat" buiten" uitzonderlijke" omstandigheden" en" onvoorziene" minwaarden" op" de" bestaande" vastgoedportefeuille"en"rente,indekkingen"er"een"beter"netto"resultaat"en"een"beter"netto"courant"resultaat"zal" gerealiseerd"worden"dan"in"2013.
6.!Financiële!structuur
Leasinvest"Real"Estate"is"in"2013"bijzonder"actief"geweest"in"het"beheer"van"de"financiële"middelen."
Teneinde" de" geplande" investeringen" te" financieren" werd" er" begin" juni" overgegaan" tot" een" publieke" kapitaalverhoging" van" €" 60,6"miljoen" en" dit" door"middel" van" een" openbare" aanbieding" van" 926.038" nieuwe" aandelen"tegen"€"65,50."Het"totaal"aantal"aandelen"bedraagt"hierdoor"sinds"eind"juni"4.938.870"in"vergelijking" met" 4.012.832" eind" 2012." De" operatie" kende" een" groot" succes" en" werd" na" verkoop" van" de" scrips" volledig" onderschreven."BNP" Paribas"Fortis" trad"op""als" "Sole"Global"Coordinator"en"Sole"Bookrunner";"ING"België"en" Belfius"bank"als""Co,Lead"Managers".
Door"deze"operatie"blijft"tevens"de"schuldratio"binnen"de"vooropgestelde"vork"van"50%,55%.
Doordat"de"timing"van"de"kapitaalverhoging"dicht"aansloot"bij"het"moment"van"investering"van"de"middelen"(de" investering" in" Pommerloch" voor" €" 96,5" miljoen" voltrok" zich" begin" september" 2013)," is" het" pro" rata" courant" resultaat"per"aandeel"hoger"in"2013"dan"in"2012.
Daarnaast"werden"in" 2013"de"kredietbronnen" sterk"gediversifieerd"en"werd"de"gemiddelde"looptijd"verlengd" van"2,64"jaar"eind"2012"naar"3,7"jaar"eind"2013.
De" beoogde" diversificatie" en" tevens" beoogde" verlenging" van" de" gemiddelde" looptijd" werd" hoofdzakelijk" bekomen"door"de"uitgifte"van"een"publieke"obligatielening"die"reeds"na"één"dag"het"beoogde"maximum"van"€" 75" miljoen" had" opgebracht." De" Joint" Lead"Managers" (Belfius" Bank" NV/SA," BNP" Paribas" Fortis" NV/SA" en" ING" Bank" NV," Belgian" Branch)" ontvingen" inschrijvingen" voor een" hoger" bedrag," waardoor" de" inschrijvingen" proportioneel"werden"herleid."De"obligaties"hebben"een"looptijd"van"6"jaar."De"operatie"werd"gecoördineerd" door"ING"Bank"NV."Deze"obligaties"die"op"9"oktober"2013"werden"uitgegeven"en"voor"verhandeling"toegelaten" werden" op" de"gereglementeerde"markt"van"Euronext" Brussels" bieden"een"jaarlijkse" brutocoupon"van" 3,75%." Dit"vertegenwoordigt"een"bruto"actuarieel"rendement"van"3,399%"op"jaarbasis,"en"een"netto"jaarlijks"actuarieel" rendement"van"2,472%"(na"aftrek"van"25% roerende"voorheffing).
Daarnaast" is" Leasinvest" Real" Estate" overgegaan" tot" de" succesvolle" vroegtijdige" afsluiting" van" een" private" plaatsing"voor"een"totaalbedrag"van"€"20"miljoen."De"obligaties"hebben"een"looptijd"van"7"jaar,"en"vervallen"op" 4"december"2020,"en"genereren"een"vast"jaarlijks"bruto,rendement"van"3,528%."De"obligaties"werden"geplaatst" bij"institutionele"investeerders."Bank"Degroof"NV/SA"trad"op"als"Lead"Manager.
De" netto,opbrengst" van" deze" uitgiftes" werd" aangewend" voor" de" concretisering" van" de" strategie" van" de" vennootschap" en" meer" specifiek" om" de" groei" en" verdere" diversificatie" van" de" vastgoedportefeuille" te" financieren.
Leasinvest"Real"Estate"heeft"naast"de"hierboven"beschreven"succesvolle"plaatsingen"bijkomende"kredietlijnen" afgesloten" in" 2013" of" bestaande" kredietlijnen" vernieuwd." De" kredietlijnen" (excl." de" €" 95" miljoen" obligatieleningen)"bedragen"eind"2013"€"340 miljoen in"vergelijking"met"€"280 mijoen"in"2012,"een" toename" van"€"60 miljoen."Deze"netto"toename" (€"40"miljoen)"is"voornamelijk""het"gevolg"van"nieuwe"kredietlijnen"bij" financiële" instellingen" die" nog" geen" kredieten" gaven" per" einde" 2012," wat" naast" de" succesvolle" obligatie" uitgiften"duidt"op"een"betere"diversificatie"van"de"kredietbronnen.
Eind"2013"beschikt"Leasinvest"Real"Estate"geconsolideerd"(dit"is"rekening"houdend"met"voornamelijk"Leasinvest" Immo"Lux)"over"€"137,7"miljoen"aan"beschikbare"kredietlijnen"(na"aftrek"van"het"aanhouden"van"kredietlijnen" ter"dekking"van"het"commercial"paper)(€"22"miljoen"eind"2012).
Bescherming"tegen"stijgende"rentevoeten"(of"dalende"bij"vastrentende"kredieten)"wordt"gezocht"in"het"gebruik" van"financiële"instrumenten"of"financiële derivaten."
Het"beleid"is"erop"afgestemd"om"het"renterisico"voor"ongeveer"75%"van"de"financiële"schulden"veilig"te"stellen" voor" een" periode" van" 5" jaar" en" voor" ongeveer" 50%" voor" de" daaropvolgende" periode" van" 5" jaar." " De"" vastgoedbevak"heeft"eind"2013"voor 36%"lopende"netto"payer"interest"rate"swaps" (IRS)" (indekking"met"vaste" intrestvoet)"(eind"2012:"39%)";"10%"aan"lopende"rentecaps"(met"plafond"op"de"rentevoeten)"(eind"2012:"27%)," en"36%"vastrentende"kredieten"(2012: 0%)."
Het" beleid" bestaat" er" verder" in" rekening" houdend" met" de" afdekkingen" een" zo" optimaal" mogelijke" geconsolideerde"(dit"is"rekening"houdend"met"de"in"hoofdzaak"Leasinvest"Immo"Lux)"fundingkost"te"bereiken." Deze"bedraagt"3,29% (eind"2012:"3,04%) exclusief"het"effect"van"reële"waarde"aanpassingen"op"niet"effectieve" indekkingsoperaties;" rekening" houdend"met" deze" niet"kaselementen"en"eventuele" optiepremies" bedraagt" de" fundingkost"all,in"3,08%"(2011:"4,8%)."
Daarnaast"worden"er"ook"vastrentende"kredieten"aangegaan"ten"einde"een"zo"optimaal"mogelijke"fundingkost" te"bereiken"(€ 147,7"miljoen"inclusief"de"obligatieleningen)
7.!Risicofactoren
In"dit"hoofdstuk"worden"de"belangrijkste"risico's"waarmee"Leasinvest"Real"Estate (hierbij"wordt"Leasinvest"Real" Estate"als"groep"beschouwd) geconfronteerd"wordt"beschreven."Het"vermeldt"eveneens"de"invloed"van"deze" risico's"op"haar"activiteit"en"de"verschillende"elementen"en"acties"om"de"eventuele"negatieve"impact"ervan"te" beperken."Deze"temperende"factoren"worden"in dit"hoofdstuk"toegelicht"waarbij"telkens"de"link"wordt"gemaakt" met"de"mogelijke"impact"op"de"activiteiten."
De"vermelde"beperkende"factoren"en"maatregelen"kunnen"de"mogelijke"invloed"van"het"geïdentificeerd"risico" niet"noodzakelijk"volledig"tenietdoen."De"impact"kan"dus"deels"of"volledig"ten"laste"blijven"van"Leasinvest"Real" Estate"en"onrechtstreeks"van"haar"aandeelhouders."De"risico's"en"temperende"factoren"worden"besproken"op" het"Auditcomité"die"hierover"een"advies" formuleren"aan"de"Raad"van"Bestuur."Dit"proces"geschiedt"minstens" éénmaal"per"jaar"maar"afwijkingen"of"bijstellingen"of"nieuwe"risico's"worden"iedere"kwartaal"besproken"op"het" Auditcomité.
MARKTRISICO
Wie" investeert" in" vastgoed" is" op" zoek" naar" stabiliteit" zowel" naar" dividend" toe" als" naar" inkomsten" op" lange" termijn" toe."Naast"de"specifieke" risico's"eigen"aan"het"beheer"van"een"vastgoedportefeuille"heeft"de"evolutie" van" de"economische" conjunctuur," omschreven" als" het" systematisch" risico,"een" impact" op" de" vastgoedmarkt," weliswaar" met" enige" vertraging." De" belangrijkste" exogene" risico's" gelinkt" aan" het" marktrisico" alsook" de" mogelijke"impact"enerzijds"en"de"beperkende"factoren"en"maatregelen"anderzijds"worden"hierna"toegelicht.
| Omschrijving!van!het!risico | Mogelijke!impact!op!de!activiteiten | Beperkende!factoren!en!maatregelen |
|---|---|---|
| Verslechtering"van"de" | 1. Negatieve"invloed"op"de" |
Diversificatie"van"de" • |
| economische"conjunctuur"t.o.v. de" | huuraanvragen" | vastgoedportefeuille,"zowel" |
| bestaande"situatie" | 2. Hogere"leegstand"en/of"lagere" |
geografisch"als"naar"type"vastgoed;" |
| huurprijzen"bij"wederverhuring | (1,2,3);"Het"gewicht"van"retail"in"de" |
| 3. Neerwaartse"herziening"van"de" waarde"van"het vastgoedpatrimonium" en"bijgevolg"lager"eigen"vermogen" (net"asset"value"of""NAV") |
geconsolideerde"portefeuille"is"" gestegen"van"29%"naar"42%"en"het" deel"kantoren"daalde"van"47%"naar" 36%."Het"aandeel"logistiek"en"semi" industrieel"bedraagt"22%."Het"aandeel" van"de"portefeuille"in"het" Groothertogdom"bedraagt"60%"en"in" België"40% Sectoriële"diversificatie"van"de" • huurders;"(1,2,3)""De"voornaamste" sectoren"zijn:"de"detail, &"groothandel" (46,6%"t.o.v."33%"op"31/12/12),"de" dienstensector"(17%"t.o.v."19%"op" 31/12/12),""gevolgd"door"non, profitorganisaties"en"internationale" beroepsverenigingen"(10%"t.o.v."12%" op"31/12/12)"en"de"financiële" instellingen"(8%"t.o.v."8%"op" 31/12/12)."De"grootste"sector"detail, &"groothandel"is"op"zich"ook"nog" gediversifieerd"naargelang"de"aard" van"de"aangeboden"producten"(kledij," doe"het"zelf,"horeca) Gewogen"gemiddelde"looptijd"van" • de"huurcontracten"neemt"toe"en" bedraagt"5,23"in"vergelijk"met"4,9"jaar eind"2012 (1,2) Betere"opvolging"van"het" • huurdersbestand"en"een"beperkte" jaarlijkse"provisie"voor"dubieuze" debiteuren"(1) Actief"investeringsmanagement" • (1,2,3) |
|
|---|---|---|
| Verminderende"vraag"van" investeerders"in"vastgoed |
1. Daling"reële"waarde"van"het" vastgoedpatrionium"en"lager" eigen"vermogen"("NAV") 2. Stijging van de schuldgraad |
Actief"portfoliomanagement," • geïllustreerd"door"de"in"het"verleden" en"in"2013 gerealiseerde"transacties;" (1),"(2) Diversificatie"van"de"vastgoed, • portefeuille,"zowel"geografisch"als" naar"type"vastgoed;"(1),"(2) |
| Een"vermindering"in"de" economische"activiteit"die"een" algemene"prijsdaling,"deflatie"tot" gevolg"heeft |
1. Mogelijke"daling"van"de" huurinkomsten |
Clausule"in"de"huurcontracten"die" • een"ondergrens"instelt"op"het"niveau" van"de"basishuur"(1) |
| Een"algemene"stijging"van"het" prijspeil,"inflatie"aangewakkerd" door"monetaire"versoepeling |
1. Toename"van"de"financieringskost" ingevolge"een"stijging"van"de" rentevoeten 2. Toename"van"de" kapitalisatievoeten"en"bijgevolg"daling" van"de"reële"waarde"van"het" vastgoedpatrionium"en"lager"eigen" vermogen"("NAV") |
Actieve"afdekkingstrategie"van"de" • vlottende"rente"schuldfinanciering"(1) Clausule"in"de"huurcontracten"die" • de"basishuur"indexeert"(2) Toename"van"de"reële"waarde"van" • de financiële"instrumenten"aangegaan" ter"afdekking"van"het"renterisico,"zal" de"daling"van"de"NAV"ingevolge"lagere" reële"waarde"vastgoedpatrimonium" gedeeltelijk"temperen"(2) |
| Het"opsplitsen"of"verdwijnen"van" de"monetaire"unie"en"/of"politieke" instabiliteit |
Toename"van"de"financieringskost" • ingevolge"een"stijging"van"de" rentevoeten Toename"van"de" • |
Toename"van"de"reële"waarde"van" • de"financiële"instrumenten"aangegaan" ter"afdekking"van"het"renterisico,"zal" de"daling"van"de"NAV"ingevolge"lagere" |
| kapitalisatievoeten"en"bijgevolg"daling" van"de"reële"waarde"van"het" vastgoedpatrionium"en"lager"eigen" vermogen"("NAV") |
reële"waarde"vastgoedpatrimonium" gedeeltelijk"temperen"(2) Er"wordt"verwacht"dat"België"en" • Luxemburg"bij"de"stichtende"landen" van"de"monetaire"unie"zouden"blijven België"en"Luxemburg"zijn"politiek" • stabiele"landen |
|
|---|---|---|
| Extreme"volatiliteit"en"onzekerheid" op"de"internationale" kapitaalmarkten |
1. Moeizame"toegang"tot"de" aandelenmarkten"om"over"te"gaan"tot" een"kapitaalverhoging"en"bijgevolg" beperking"van"de"vermindering"van"de" schuldgraad"en"rem"op"de"groei"van" de"activiteiten 2. Verhoogde"volatiliteit"van"de" beurskoers |
Extensieve"en"frequente"dialoog" • met"de"kapitaalmarkten"en"financiële" tegenpartijen"(1,2) Aanwezigheid"van"sterke" • langetermijnrelaties"met"bestaande" aandeelhouders"(1) |
| In"relatie"tot"vastgoed"ongunstige" financiële"markten"in"kader"van" onder"andere"doch"niet"uitsluitend" nieuwe"reglementeringen"(Bazel" III) |
1. Moeilijkere"en"duurdere"toegang" tot"kredieten 2. Beperkte"liquiditeit"voor" kredietverhogingen |
Strikt"financieringsbeleid"en" • opvolging"(1,2)"door"voortdurende" zoektocht"naar"een"evenwichtige" spreiding"van"de"vervaldata,"stabiele" en"uitgebreide"bankpool"met"goede" financiële"ratings,"mogelijke" diversificatie"van"de" financieringsbronnen"waar"nodig. Volledige"dekking"van"het" • commercial"paper"programma"(1) • Streven"naar"het"behoud"van"een" toereikende"beschikbaarheidsmarge" op"bevestigde"kredietlijnen"(2) |
| Volatiliteit"van"de"rentevoeten | 1. Toename"van"de"financieringskost" ingevolge"een"stijging"van"de" rentevoeten 2. Toename"van"de" kapitalisatievoeten"en"bijgevolg"daling" van"de"reële"waarde"van"het" vastgoedpatrionium"en"lager"eigen" vermogen"("NAV""of"Net"Asset"Value)" bij"hogere"rente"voeten |
Toename"van"de"reële"waarde"van" • de"financiële"instrumenten"aangegaan" ter" afdekking" van" het" renterisico," zal" de"daling"van"de"NAV"ingevolge"lagere" reële" waarde" vastgoedpatrimonium" gedeeltelijk"temperen"(2) Actieve" afdekkingsstrategie" (1)." • Deze" afdekkingstrategie" bestaat" erin" om" ongeveer" 75%" van" de" verwachte" schuld" binnen" de"eerste"vijf"jaar"in" te" dekken," door" middel" van" vaste" rente" kredieten" of" financiële" instrumenten" aan" te" gaan" dmv." "interest" rate" swaps"." Voor" de" periode" na" deze" vijf" jaar" en" tot" een" periode" van" tien" jaar" wordt" een" ratio" van" 50%" beoogd." Echter," er" wordt" steeds" bij" deze" strategie" rekening" gehouden" met" de" evolutie" van" de" rentevoeten" en" de" door" de" financiële" markten" toegekende" looptijden," rekening" houdend" met" de" condities," van" kredieten"en"financiële"instrumenten. |
OPERATIONEEL!RISICO
De" investeringsstrategie" van" de" onderneming" wordt" concreet" vertaald" in" een" gediversifieerd" vastgoedpatrimonium" en" een" beperkte" ontwikkelingsactiviteit." Het" vastgoed" wordt" naar" technisch" beheer" deels" intern" (hoofdzakelijk" België)"en" deels"extern" (hoofdzakelijk" Luxemburg)" beheerd."De" diversificatie" naar" activa" toe" met" beperkte" correlatie" strookt" met" een" spreiding" van" de" marktrisico's." Hieronder" worden" de" belangrijkste"risico's"weergegeven"in"verband"met"de"vastgoedportefeuille"en"de"hieraan"gelinkte"operationele" activiteiten"alsook"de"mogelijke"impact"en"de"beperkende"factoren"en"maatregelen.
| Omschrijving!van!het!risico | Mogelijke!impact!op!de!activiteiten | Beperkende!factoren!en!maatregelen |
|---|---|---|
| Ongeschikte"beleidskeuzes"die" uitmonden"in"ongeschikte" investerings, of" ontwikkelingskeuze" |
1. Verwachte"rendementen"worden" niet"behaald; 2. Wijziging"in"het"inkomsten"– en" risicoprofiel"van"de"onderneming; 3. Investering"of"vastgoedportefeuille" die"niet"is"aangepast"aan"de" marktvraag"en"bijgevolg" huurleegstand |
Strategische"en"risicoanalyse" • evenals"markt,"technische," administratieve,"juridische," boekhoudkundige"en"fiscale"due" diligence"voor"elke"aankoop"(1,2,3) Interne"en"externe" • waardeschatting"voor"elk"te"kopen"en" te"verkopen"vastgoed"(1,2,3) Constante"monitoring"van" • wijzigingen"in"economische," vastgoedspecifieke"en"regelgevende" trends"(2,3) Ervaring"van"het"Management"en" • formele"goedkeuringsprocedure"door" de"Raad"van"Bestuur"(3) |
| Te"grote"pijplijn"van"eigen" ontwikkelingen |
1. Onzekerheid"over"toekomstige" inkomsten,"kosten"en"bezetting |
Activiteit"beperkt"tot"één"object"en" • tot"maximum"10%"van"de"reële" waarde"van"de"totale" vastgoedportefeuille"(1) Het"incijferen"van"een"risicopremie" • (1) |
| Risico"specifiek"gerelateerd"aan" het"beheer"van"ontwikkelingen"of" herontwikkelingen" |
1. Onvermogen"om"de"nodige" vergunningen"te"verkijgen; 2. Niet"nakomen"van"het"budget,"de" timing"en"de"beoogde"kwaliteit; 3. Langdurige"perioden"van" leegstand; 4. Het"niet"behalen"van"het"beoogde" rendement"op"de"(her)"ontwikkeling |
Intern"gespecialiseerd"Project" • Management"team met"intern" beheerssysteem"(1,2) Externe"gespecialiseerde" • raadgevers"voor"grotere"projecten"die" zorgvuldig"geselecteerd"worden"(1,2) Geëngageerdheid"ten"opzichte"van" • de"omgeving"om"zo"een"constructieve" dialoog"met"de"lokale" beslissingsniveaus"en"omgeving"te" onderhouden"(1) Er"worden"geen"ontwikkelingen" • gelanceerd"indien"het"niet"volledig" gefinancierd"is"en"tegelijk"voldoende" zekerheid"bestaat"tot"het"bekomen" van"de"nodige"vergunningen"en" verhuringen"indien"dit"nog"niet"het" geval"zou"zijn"(3,4) |
| Negatieve"variaties"in"de"reële" waarde"van"de"gebouwen |
1. De"vennootschap"is"blootgesteld" aan"het"risico"van"schommelingen"in" de"reële"waarde"van"haar" vastgoedportefeuille.De"trimestriële" schattingen"door"de"onafhankelijke" vastgoeddeskundigen"hebben"een" boekhoudkundige impact"op"het"netto" resultaat,"de"intrinsieke"waarde"van" het"aandeel"en"de"schuldgraad"van"de" vennootschap. |
De"waarde"van"het" • vastgoedpatrimonium"wordt"elk" kwartaal"door"onafhankelijke"experts" bepaald"wat"toelaat"eventuele" corrigerende"maatregelen"door"te voeren"(1) Portefeuille"met"meerdere"types" • activa"waarop"verschillende"tegen" elkaar"opwegende"waarderingstrends" van"toepassing"zijn;"(1) Belangrijkste"actief" • vertegenwoordigt"13,5%"van"de" portefeuille"en"betreft" vastgoedcertificaten"i.v.m."een" shopping"center"met"een"diversificatie" |
| naar"60"huurders Op basis van de balans eind • december 2013 zou een stijging van de gemiddelde yield met 0,10% een |
||
|---|---|---|
| impact van € 9, miljoen op het netto resultaat en van € 1,96 op de intrinsieke waarde per aandeel hebben gehad en een toename van de schuldgraad met 0,68% (nl. van 53,53% tot 54,21%). |
||
| Huurleegstand"van"de"gebouwen | 1. Verlies"van"huurinkomsten 2. Neerwaartse"herziening"van"de" huurpijzen" 3. Hogere"commerciële"kosten"om" nieuwe"klanten"aan"te"trekken,"wat" een"weerslag"heeft"op"de"resultaten 4. Waardedaling"van"de"gebouwen 5. Herinrichtingskosten |
Pro"actief"commercieel"en" • vastgoedbeheer;"(1,2,3,4,5) Er"wordt"naar"gestreefd"om"de" • spreiding"van"de"grote"huurders"en"de" sectoren"waarin"zij"actief"zijn"zo"groot" mogelijk"te"behouden"en"verder"te" verbeteren,"teneinde"een"zo" gediversifieerd"mogelijk"huurderrisico" en"huurinkomen"te"bekomen"en" daardoor"de"afhankelijkheid"van"de" bevak"t.o.v. het"verdwijnen"van"een"of" meerdere"belangrijke"huurders" wegens"bijvoorbeeld"opzeg"van"het" huurcontract"of"faillissement"te" beperken;"(1,2,3,4) Toegenomen"gemiddelde"looptijd" • van"de"huurcontracten"(5,23 jaar)" ingevolge"in"2013 uitgevoerde" transacties;" Betere"opvolging"van"de"huurders • |
| Onderhoudskosten"en"slijtage"en" | 1. Daling"van"de"resultaten; | Periodiek"onderhoudsbeleid"voor" • |
| verslechterende"staat"van"de" gebouwen |
2. Bouwkundige"of"technische" veroudering"en"bijgevolg"verminderde" commerciële"aantrekingskracht |
de"kantoren"uitgevoerd"door" gespecialiseerde"ondernemingen;" (1,2) Beleid"van"portefeuilleherschikking" • (1,2) |
| Vernieling"van"gebouwen Onvoorziene"niet,verlenging"of" |
1. Onderbroken"activiteit"en" bijgevolg"verlies"van"de"huurder"en" verminderde"huurinkomsten 1. Huurleegstand; |
Portefeuille"verzekerd"voor"een" • totale heropbouwwaarde"van"€"442,5"" miljoen"(jaarlijks"geïndexeerd"volgens" ABEX"index),"exclusief"een"'loss"of"rent" van"maximum"36"maanden"en"andere" bijkomende"waarborgen. Voor"de"gebouwen"die"deel"uitmaken" van"de"bevak"blokpolis"is"de" verzekerde"waarde"gebaseerd"op"de" nieuwwaarde,"zijnde"de"kostprijs"van" de"wederopbouw"in"nieuwe"staat"van" het"gebouw,"met"inbegrip"van"de" honoraria"van"architecten"en"de" belasting"op"de"toegevoegde"waarde (met"uitzondering"van"de"gebouwen" die"onder"het"BTW"regime"vallen)." Voor"wat"betreft"de"gebouwen"die" niet"onder"de"blokpolis"vallen"worden" meestal"vergelijkbare"voorwaarden" onderhandeld."Voor"meer"details"over" de"verzekerde"waarde"van"de" gebouwen"verwijzen"we"naar"het" Vastgoedverslag. Intern"en"extern"gespecialiseerde" • |
| vroegtijdige"verbreking"van"het" | 2. Tenlastenneming"van"normaal" |
teams"verantwoordelijk"voor" |
| huurcontract | door"te"rekenen"kosten"en" commerciële"kosten"mbt"herverhuring 3. Daling"van"de"inkomsten"en" kasstromen 4. Herinrichtingskosten 5. Toekennen"van"hogere" huurincentives |
commercieel"beheer"en"facility" management"(1,2,3,4,5). Contractueel"verplichte" • huurschadevergoeding"bij"vroegtijdige" beëindiging"van"contract"en"het" bestaan"van"huurwaarborgen en" bankgaranties (3). In"2013 werden"er"m.b.t. de" • Belgische"huurdersportefeuille" ongeveer"voor"€"270 duizend" huurkortingen"toegekend (€"430" duizend"in"2012)."De"impact"op"het" netto"resultaat"wordt"gespreid"ten" laste"genomen"over"3"jaar."Op"de" Luxemburgse"portefeuille"waren"de" toegekende"huurkortingen" verwaarloosbaar"(1,3)." |
|---|---|---|
| Verminderde"solvabiliteit"/" faillissement"van"de"klant |
1. Hogere"leegstand; 2. Tenlastenneming"van"normaal" door"te"rekenen"kosten"en" commerciële"kosten"mbt"herverhuring 3. Daling"van"de"inkomsten"en" kasstromen 4. Herinrichtingskosten |
Screening"van"de"solvabiliteit"van" • de"huurders"met"behulp"van"een" extern"ratingbureau"(1,2,3) De"huur"dient vooraf"betaald"te" • worden"(3) Gebruikelijke"huurwaarborg"van" • minimaal"drie"maanden"(3) |
| Concentratie"van"de"activiteiten" van"het"huurdersbestand |
1. Verlies"aan"inkomsten"indien"een" specifieke"sector"wordt"getroffen"door" een"economische"terugval |
Sterke sectorale diversificatie met • beperkte correlatie van het huurdersbestand (1). De spreiding van onze • huurdersportefeuille naar sector blijft goed. De voornaamste sectoren zijn: de detail- & groothandel (46,6% t.o.v. 33% op 31/12/12), de dienstensector (17% t.o.v. 19% op 31/12/12), gevolgd door non-profitorganisaties en internationale beroepsverenigingen (10% t.o.v. 12% op 31/12/12) en de financiële instellingen (8% t.o.v. 8% op 31/12/12). De grootste sector detail- & groothandel is op zich ook nog gediversifieerd naar gelang de aard van de aangeboden producten (kledij, doe het zelf, horeca). |
| Overwicht"van"de"belangrijkste" huurders |
1. Belangrijke"negatieve"impact"op"de" huurinkomsten"in"geval"van"vertrek |
Beperkte"concentratie"van" • belangrijke"huurders."(1) De"top"10"van de"belangrijkste" huurders"bedraagt"30 %. |
| Risico's"verbonden"aan"het"succes" van"e,commerce |
1. De"groeiende"markt"van"e, commerce"kan"leiden"tot"een" vermindering"van"de"vraag"naar"het" type"vastgoed"'Retail'"dat"de"bevak"in" portefeuille"houdt."Dit"kan"op"zijn" beurt"resulteren"in"een"hogere" leegstand"en"lagere"huurprijzen 2. Een"daling"in"de"vraag"van"dit"type" wastgoed"kan"leiden"tot"een"daling" van"de"vastgoedportefeuille"van"de" bevak |
Het"type"vastgoed"'Retail'" • aangehouden"door"de"bevak"zijn" hoofdzakelijk"shoppingcentra"die"een" breder"belevingsaspect"hebben"en"ook" andere"diensten"aanbieden"dan"louter" winkelen"(1,2). |
| Concentratie"van"investeringen"in" een"of"meerdere"gebouwen |
1. Belangrijke"negatieve"impact"op" de"huurinkomsten"in"geval"van"vertrek" bij"single"tenants; 2. Risico"op"grotere"negatieve"impact" |
Beperkte"concentratie"in"een"of" • meerdere"gebouwen"(1),"(2) 48%"van"de"vastgoedportefeuille"is" • geïnvesteerd"in"panden"die"individueel" |
| op"de"NAV"(net"asset"value)"gezien" lagere"spreiding; |
meer"dan"5%"uitmaken"van"het"totaal waarvan"meer"dan"de"helft" |
|---|---|
| retailpanden"zijn"met"verschillende" | |
| huurders"(1),"(2)" |
FINANCIEEL!BEHEER
Het" financieel" beleid"is"gericht" op" het" optimaliseren"van" de"kosten"van" het"kapitaal"en" het" beperken"van" de" financierings,,"liquiditeits,,""kasstroom, ,"tegenpartij, en"convenantenrisico."Hieronder"worden"de"belangrijkste" risico's"weergegeven"in"verband"met"financieel"beheer"en"de"hieraan"gelinkte"operationele"activiteiten"alsook" de"mogelijke"impact"en"de"beperkende"factoren"en"maatregelen.
| Omschrijving! van! het! | Mogelijke!impact!op!de!activiteiten | Beperkende!factoren!en!maatregelen |
|---|---|---|
| risico | ||
| Insolvabiliteit"van"de"financiële"of" bancaire"tegenpartijen"(tegenpartij" risico) |
1. Opzegging"van"bestaande" kredietlijnen"(kredieten"en" afdekkingen)"en"inkrimping"van"de" financiële"middelen; 2. Kosten"herstructurering"en"hogere" kosten"nieuwe"kredieten"en" faciliteiten |
Strikt"financieringsbeleid"en" • opvolging"(1,2)"door"voortdurende" zoektocht"naar"een"evenwichtige" spreiding"van"de"vervaldata,"stabiele" en"uitgebreide"bankpool"met goede" financiële"ratings,"mogelijke" diversificatie"van"de" financieringsbronnen"waar"nodig."In" 2013"haalde"Leasinvest"Real"Estate" met"de"uitgifte"van"een"publieke" opbligatielening"en"een"private" obligatielening"respectievelijk"€"75" miljoen"en"€"20"miljoen"op."Naast"de" hierboven"beschreven"succesvolle" plaatsing"heeft"de"vennootschap"in" 2013"bijomende"kredietlijnen" afgesloten"en"bestaande"kredietlijnen" vernieuwd."De"kredietlijnen"(excl."de"€" 95"miljoen"obligatieleningen)" bedragen"eind"2013"€"448,7"miljoen"in" vergelijking"met"€"386,7"miljoen"in" 2012,"een"toename"van"€"62"miljoen." Deze"netto"toename"(€"40"miljoen)"is" voornamelijk"het"gevolg"van"nieuwe" kredietlijnen"bij"financiële"instellingen" die"nog"geen"kredieten"verleenden" per"einde"2012,"wat"naast de" succesvolle"uitgifte"van" obligatieleningen"duidt"op"een"betere" diversificatie"van"de"kredietbronnen. Volledige"dekking"van"het" • commercial"paper"programma"(1,2); Streven"naar"het"behoud"van"een" • toereikende"beschikbaarheidsmarge" op"bevestigde"kredietlijnen"(1,2)."De" marge"bedraagt"eind"2013"€"137" |
| miljoen. | ||
| Het"niet"beschikbaar"zijn"van" | 1. Onmogelijkheid"om"acquisities"te" | Sterke"aandeelhouders"(1,2) • Strikt"financieringsbeleid"en" |
| financiering"of"gewenste"looptijd" van"de"financiering" (liquiditeitsrisico)"en"opdroging" van"de"commercial"paper"markt |
financieren"of"enkel"via"verhoogde" kosten"en"lagere"rendabiliteit 2. Aanzet"tot"verkoop"van"activa"aan" een"waarde"die"lager"is"dan"de"reële" |
• opvolging"(1,2)"door"voortdurende" zoektocht"naar"een"evenwichtige" spreiding"van"de"vervaldata,"stabiele" en"uitgebreide"bankpool"met"goede" |
| waarde | financiële"ratings,"mogelijke" diversificatie"van"de" financieringsbronnen"waar"nodig."De" |
| gemiddelde"duration"van"de"totale" kredieten,"inclusief"de" obligatieleningen"bedraagt"3,7"jaar" (2012:"2,64"jaar) en"is"toegenomen. Volledige"dekking"van"het" • commercial"paper"programma"(1,2) Streven"naar"het"behoud"van"een" • toereikende"beschikbaarheidsmarge" op"bevestigde"kredietlijnen"(1,2)" Sterke"aandeelhouders"(1,2) • |
||
|---|---|---|
| Onvoldoende"kasstromen"om"haar" financiële"verplichtingen"na"te" komen"(kasstroomrisico) |
1. Niet"meer"kunnen"voldoen"aan"de" terugbetaling"van"interesten"en" kapitaal |
Nauwgezette"opvolging"van"de" • netto"cashflow"en"beperking"van"de" operationele"risico's.De"ontvangen" huurinkomsten"tijdens"het"boekjaar" 2013 zijn"meer"dan"voldoende"om"de" stijging"van"de"interestlasten"op"te" vangen."Voor"de"laatste"drie" boekjaren"bedraagt""het"financieel" resultaat"excl."ontvangen"dividenden" t.o.v. de"huurinkomsten"20%"(2013)," 29%"(2012)"en"27%"(2011);"en"de" intrestlasten"exclusief"de"reële"waarde" aanpassingen"t.o.v. de"huurinkomsten" 22%"(2013),"23%"(2012),"25%"(2011). Financieringen"zijn"van"het"type" • bullet"met"duidelijk"zicht"op"de" vervaldata Streven"naar"het"behoud"van"een" • toereikende"beschikbaarheidsmarge" op"bevestigde"kredietlijnen |
| Combinatie"van"nadelige" rentebewegingen,"verhoogde" risicopremie"op"de" aandelenmarkten"en"stijging"van" de"bancaire"marge"(kost"van"het" kapitaal) |
1. Stijging"van"de"gewogen" gemiddelde"kost"van"het"kapitaal"van" de"onderneming 2. Impact"op"de"rendabiliteit van"de" onderneming"en"van"nieuwe" investeringen |
Bescherming"tegen"stijging" • intrestvoeten"door"het"gebruik"van" afdekkingsinstrumenten."Het"beleid"is" erop"afgestemd"om"het"renterisico" voor"ongeveer"75%"van"de"financiële" schulden"veilig"te"stellen"voor"een" periode"van"5"jaar"en"voor"ongeveer" 50%"voor"de"daaropvolgende"periode" van"5"jaar."De"vastgoedbevak"heeft" eind"2013 voor"36%"lopende netto" payer"intrest"rate"(IRS)"(indekking"met" vaste"intrestvoet)"(eind"2012":"39%);" 10%"aan"lopende"rentecaps"(met" plafond"op de"rentevoeten)"(eind2012" :"27%),"en"36%"vastrentende"kredieten" (2012":"0%)"(1,2)."Voor"meer"details" verwijzen"we"naar"bijlage"31 van"de" financiële"staten. Het"beleid"bestaat"er"verder"in" • rekening"houdend"met"de"afdekkingen" een"zo"optimale"fundingkost"te" bereiken."Deze"bedraagt"3,29%"(eind" 2012:"3,04%)"exclusief"het"effect"van" reële"waarde"aanpassingen"op"niet" effectieve"indekkingsoperaties," rekening"houdend"met"deze"niet" kaselementen"en"eventuele" optiepremies"bedraagt"de"fundingkost" all,in"3,08%"(2012:"3,77%)."Daarnaast" worden"er"ook"vastrentende" bankkredieten"aangegaan"ten"einde" |
| een"zo"optimale"fundingkost"te" | ||
|---|---|---|
| bereiken." | ||
| Constante"dialoog"met" • |
||
| aandeelhouders"en"bankpartners"voor" | ||
| de"uitbouw"van"solide" | ||
| langetermijnrelaties"(1,2) | ||
| De"financiële"instellingen"staan" | 1. Eventuele"opzegging"van"kredieten" | De"evolutie"van"de"schuldgraad" • |
| kredieten"toe"aan"Leasinvest"Real" | en"aangetast"vertrouwen"bij" | wordt"op"regelmatige"tijdstippen" |
| Estate"op"basis"van"de"notoriëteit" | investeerders"en"bankiers | opgevolgd"en"de"invloed"van"iedere" |
| van"de"vennootschap"en" | 2. Sancties"en"verscherpt"toezicht" |
voorgenomen"investeringsoperatie"op" |
| verschillende"financiële"en"andere" | vanuit"de"hoek"van"de"regulator"indien" | de"schuldgraad"wordt"steeds"vooraf" |
| convenanten."Een"risico"bestaat"in" | niet"voldaan"wordt"aan"bepaalde" | geanalyseerd. |
| het"mogelijks"verlies"aan" | wettelijke"parameters | Overeenkomstig"art"54"van"het"KB" • |
| vertrouwen"en"niet"respecteren" | van"07/12/10 moet"de"bevak een" | |
| van"de"convenanten. | financieel"plan"met"een" | |
| uitvoeringsschema"opstellen"indien"de" | ||
| geconsolideerde"schuldratio,"zoals" | ||
| gedefinieerd"in"hetzelfde"KB,"meer" | ||
| dan"50%"zou"bedragen."Hierin"wordt" | ||
| een"beschrijving"gegeven"van"de" | ||
| maatregelen"die"zullen"worden" | ||
| genomen"om"te"verhinderen"dat"de" | ||
| geconsolideerde"schuldratio"meer" | ||
| bedraagt"dan"65%"van"de" | ||
| geconsolideerde"activa.Dit"werd" | ||
| toegelicht"in"het"financieel"verslag" | ||
| bijlage"31 | ||
| Risico"op"afwijking"van"de" financiële"resultaten"van"het" |
1. Niet tijdig"detectie"van"het" eventueel"niet"nakomen"van"bepaalde" |
Minimaal"kwartaalupdates"van"het" • financieel"model"met"aftoetsing"van" |
| vooropgestelde"budget"en" | verplichtingen" | de"hypotheses"en"de"wijze"van" |
| wettelijke"vereisten | opstellen"en"continue"opvolging"van" | |
| parameters"die"het"resultaat"en" | ||
| budget"zouden"kunnen"beïnvloeden" | ||
| (1) | ||
| Risico"valutaschommelingen"met" | 1. Daling"inkomsten"en"kasstromen | Leasinvest"Real"Estate"is"enkel" • |
| betrekking"tot"activiteiten" | actief"in"de"EURO,zone,"namelijk"in" | |
| uitgevoerd"buiten"de"eurozone | België"en"in"het"Groothertogdom" | |
| Luxemburg,"en"heeft"ceteris"paribus" | ||
| geen"wisselrisico | ||
| Risico"op"reële" | 1. Daling"van"het"eigen"vermogen"van | Leasinvest"Real"Estate"beoogt"een" • |
| waardeschommelingen"van" | de"groep | optimale"financieringskost"rekening" |
| afgeleide"financiële"instrumenten" | 2. Lager"netto"resultaat"en"netto" |
houdend"met"de"gekozen"hedging" |
| of"een"relatieve"hogere" | courant"resultaat | strategie."Deze"laatste"wordt"dan"ook" |
| financieringskost"ingevolge" | aangepast"naargelang"de" | |
| gekozen"indekkingen"bij"daling"van" | marktevolutie"en"wordt"er"overwogen" | |
| rentevoeten | om"of"IRS"aan"te"gaan"of"CAPS"of"vaste" | |
| rente"kredieten."(1),"(2) | ||
| In"het"kader"van"art."617"van" | 1. Beperkt"dividendrendement"voor" | Waken"over"voldoende"inkomsten" • |
| Wetboek"Vennootschappen"kan"de" | de"aandeelhouder | en"de"naleving"van"art."617"en"de" |
| uitkeerbaarheid"van"dividenden" | distributie"van"de"dividenden"naar" | |
| beperkt"zijn"en"dit"mede"doordat" | Leasinvest"Real"Estate. | |
| Leasinvest"Real"Estate"een" | ||
| belangrijke"dochter"heeft"in | ||
| Groothertogdom"Luxemburg" | ||
| (Leasinvest"Immo"Lux)"die"enkel" | ||
| dividenden"bijdraagt"in"de" | ||
| statutaire"resultaten"van" | ||
| Leasinvest"Real"Estate" |
REGELGEVING!EN!ANDERE!RISICO's
Leasinvest" Real" Estate" is" een" vastgoedbevak" en" dient" haar" erkenning" als" vastgoedbevak" te" behouden" om" te" kunnen" genieten" van" het" gunstig" fiscaal" statuut" dat" daarmee" gepaard gaat." Indien" zij" haar" vastgoedbevakstatuut" zou" verliezen" dan" zou" de" vennootschap" de" bancaire" convenanten" breken" en" haar" kredieten" dienen" terug" te" betalen." Het" behoud" van" het" vastgoedbevakstatuut" is" dus" primordiaal" voor" de" vennootschap."De"vennootschap"houdt"dus"steeds"rekening"met"de"verschillende"bepalingen"en"regels"vervat" in"de"vastgoedbevakwetgeving,"zijnde"de"wet"van"3"augustus"2012"betreffende"bepaalde"vormen"van"collectief" beheer" van" beleggingsportefeuilles" en" het" Koninklijk" Besluit" van" 7" december" 2010" met" betrekking" tot" vastgoedbevaks."Leasinvest"Immo"Lux"SA"is"een"100%"filiaal"van"Leasinvest"Real"Estate"en"heeft"het"statuut"van" SICAV,FIS."Het"is"eveneens" belangrijk" dit" statuut" te" behouden"en" te" voldoen"aan" de" verplichtingen"welke" de" lokale"autoriteit" zoals"de"FSMA"voor"de"vastgoedbevak"in"België"en"de"CSSF"voor"de"SICAV,FIS"in"Luxemburg" oplegt.
Daarnaast"moet"de"vennootschap"zowel"in"België"als"in"Luxemburg"niet"alleen"het"vennootschapsrecht"naleven" alsook"de"specifieke"stedenbouwkundige"en"milieuregelgeving.
| Omschrijving!van!het!risico | Mogelijke!impact!op!de!activiteiten | Beperkende!factoren!en!maatregelen |
|---|---|---|
| Het"niet"naleven"van"het"wettelijk" | 1. Verlies"van"de"toelating"als" | Professionalisme"van"de"teams"en" • |
| stelsel"inzake"vastgoedbevaks | vastgoedbevak"en"van"het"hieraan" | de"raad"van"bestuur"door"toezicht"op" |
| verbonden"transparante"fiscale"stelsel | de"strikte"naleving"van"de"wettelijke" | |
| 2. Verplichte"vervroegde" | verplichtingen"(1,2) | |
| terugbetaling"van"bepaalde"kredieten | ||
| Het"niet"naleven"van"het"wettelijk" | 1. Verlies"van"het"transparante"fiscale" | Professionalisme"van"de"teams"en" • |
| stelsel"inzake"SICAV,FIS" | regime" | de"raad"van"bestuur"door"toezicht"op" |
| de"strikte"naleving"van"de""wettelijke" | ||
| verplichtingen met"tussenkomst"van" | ||
| gespecialiseerde"adviseurs (1) | ||
| Wijzigingen"in"het"EU, | 1. Invloed"op"rapportering," |
• Voortdurende"evaluatie"van"de" |
| referentiekader"zijnde"IFRS"en" | kapitaalvereisten,"gebruik"van" | veranderingen"met"betrekking"tot" |
| omzettingen"van"nieuwe" | afgeleide"instrumenten"en"de" | wettelijke"vereisten"en"de"naleving" |
| initiatieven"in"nationale"wetgeving" | organisatie"van"de"onderneming | ervan,"bijgestaan"door" |
| in"het"kader"van"AIFMD, | 2. Bepaling"van"de"operationele" | adviesvergaderingen"bij" |
| Alternative"Investment"Fund" | activiteiten"en"mogelijk"de"waardering | beroepsverenigingen."(1,2) |
| Managers,"EMIR,European"Market" | Leasinvest"Immo"Lux"SICAV,SIF," • |
|
| Infrastructure"Regulation | 100"%"dochter"van"Leasinvest"Real" | |
| Estate"in"Luxemburg,"ressorteert" | ||
| vermoedelijk"onder"AIFMD"aangezien" | ||
| zij"gekwalificeerd"wordt"als"AIF" | ||
| (behoudens"indien"toepassing" | ||
| gemaakt"zou"kunnen"worden"van"een" uitzonderingsartikel"in"de |
||
| toepasselijke"wetgeving,"verband" | ||
| houdend"met"het"statuut"van" | ||
| Leasinvest"Real"Estate)"en"in"principe" | ||
| tevens"onder"het"toepassingsgebied" | ||
| van"Verordering"nr. 648/2012"van"het" | ||
| Europees"Parlement"en"de"Raad" | ||
| betreffende"otc,derivaten,"centrale" | ||
| tegenpartijen"en"transactieregisters" | ||
| valt"("EMIR")."De"mogelijk"hogere" | ||
| kapitaalvereisten"en"bijkomende" | ||
| vereisten"en"kosten"inzake"het" | ||
| voorzien"van"een"garantie"voor"de" | ||
| negatieve"mark"to"market"(MtM)"van" | ||
| financiële"instrumenten"zou"een" | ||
| eerder"beperkte"impact"hebben."De" | ||
| negatieve"reële"waarde"van"financiële" | ||
| producten"excl."verlopen"interetsen" | ||
| van"het"type"IRS"aangegaan"in" | ||
| Luxemburg"bedragen"ongeveer"€",107" | ||
| duizend."Verder"heeft"Leasinvest" |
| Immo"Lux"reeds"lange"tijd"een" bewaarder"('banque"dépositaire')" aangesteld"in"het"kader"van"het"FIS,SIF" statuut"(1,2) Met"betrekking"tot"Leasinvest"Real" • Estate"of"haar"statutaire"zaakvoerder" Leasinvest"Real"Estate"Management"is" het"op"vandaag"nog"niet"duidelijk" welke"de"impact"van"AIFMD"is."Indien" Leasinvest"Real"Estate"Management" hieronder"ressorteert"dan"zal"de" impact"op"de"geconsolideerde"cijfers" vermoedelijk"niet"significant"zijn." Wanneer"Leasinvest"Real"Estate"onder" AIFMD""ressorteert"dan"zal"de" eventuele"impact"van"de" garantiestelling"voor"de"negatieve" MtM"op"financiële"instrumenten"zijn" weerslag"kunnen"hebben"op"de" beschikbaarheidsmarge"van"haar" bevestigde"kredietlijnen."Aangezien" Leasinvest"Real"Estate"vandaag"over" voldoende"kredietlijnen beschikt"zal" de"impact"hiervan"relatief"beperkt"zijn." (1,2) |
||
|---|---|---|
| Wijziging"van"de" stedenbouwkundige"of" milieuregelgeving |
1. Hogere"kosten"om"het"vastgoed"in" goede"exploitatiestaat"te"houden; 2. Daling"van"de"reële"waarde"van" een"gebouw 3. Daling"van"de"bezettingsgraad |
Actief"energieprestatie, en" • milieubeleid"voor"de" kantoorgebouwen"dat"zo"veel" mogelijk"op"de"wetgeving" vooruitloopt."(1,2,3)" |
| Wijziging"van"de"fiscale"wetgeving | 1. Mogelijke"invloed"op"de"aan, en" verkoopprijzen; 2. Als"gevolg"hiervan"mogelijke" impact"op"de"waardering"en"bijgevolg" op"de"NAV"(net"asset"value"of"eigen" vermogen"van"de"groep) 3. Mogelijk"hoger"faciaal"rendement" gewenst"door"retail"beleggers"of" mindere"interesse"ingevolge" verhoging"roerende"voorheffing"van" 21%"naar"25% 4. Daareenboven"kunnen"eveneens" nieuwe"nationale"wetgevingen"en" regelgevingen"in"werking"treden,"of" mogelijke"veranderingen"in"de" bestaande"wetgeving"en" regelgevingen"plaatsvinden,"zoals"o.a." de"bestaande"praktijken"binnen"de" fiscale"administratie,"waarvan"sprake" binnen"de"circulaire" Ci.RH.423/567.729"van"23"oktober" 2004"van"het"Belgisch"Ministerie"van" Financiën"met"betrekking"tot"de" berekening"van"de"exit"taks. |
Voortdurende"evaluatie"van"de" • veranderingen"met"betrekking"tot" wettelijke"vereisten"en"de"naleving" ervan,"bijgestaan"door"externe" gespecialiseerde"adviseurs"(1,2,4) Leasinvest"Real"Estate"betaalt"sinds" • 2008"een"hoger"dividend"uit"en er" wordt"voorgesteld"om"in"2014 het" dividend"over"boekjaar"2013 te" verhogen"tot"€"4,50"per"aandeel (3) |
| Aantasting"van"het" consumentenvertrouwen" |
1. Aantasting"van"het" consumentvertrouwen"kan"leiden"tot" lagere"huurpijzen"van"retail"huurders" en"daling"van"de"reële"waarde"van" retail"panden"en"bijgevolg"op"de"NAV |
Extensieve"analyse"en"due" • diligence"van"de"aspecten"ivm"markt" en"locatie"van"de"retailpanden; (1) Intens"contact"met"de"huurders" • teneinde"verkoop"evolutie"nauwgezet" |
| op"te"volgen."(1) |
| Gediversifieerde"portefeuille"(1) • |
||
|---|---|---|
| Complexiteit"van"acquisitie, of" desinvesteringsdossiers |
1. Verkeerd"ingeschatte"risico's" waarvan"de"hoogte"van"probabiliteit" en"impact een"invloed"hebben"op"de" rendabiliteit |
Extensieve"due"diligence"op" • vastgoedtechnisch,"markt," economisch,"fiscaal,"juridisch," boekhoudkundig"en"administratief" vlak"in"het"kader"van"elke"acquisitie" samen"met"gespecialiseerde"adviseurs" (1) |
| Verloop"van"sleutelpersoneel | 1. Negatieve"invloed"op"bestaande" professionele"relaties 2. Verlies"aan"daadkracht"en" efficiëntie"in"het" managementbeslissingsproces |
Marktconform"remuneratiepakket" • (1,2) • Het"werken"met"teams,"waarbij" vermeden"wordt"dat"individuen" verantwoordelijk"zijn"voor"belangrijke" en"strategisch"taken"(1,2) Duidelijke"en"consistente" • procedures"en"communicatie"(1,2) |
8. Corporate!Governance!Verklaring
8.1!Corporate!Governance!Chapter
De"op"12/03/09"door""het"Corporate"Governance"Committee,"op"initiatief"van"de"FSMA,"Euronext"Brussels"en" het" VBO" bekendgemaakte" Belgische" Corporate" Governance" Code" " wordt" door" Leasinvest" Real" Estate" als" referentiecode"gehanteerd.
Het"Corporate"Governance"Charter"van"Leasinvest"Real"Estate,"opgesteld"in" toepassing"van"deze"code," strekt" ertoe" regels" te"bepalen"met"het"oog"op"een"efficiënte"interne"werking"en"organisatie"van"het"beheer"van"de" bevak," zonder"evenwel"afbreuk" te" doen"aan" de"wettelijke" bepalingen" omtrent" de"werking"en" bevoegdheden" van" de" raad" van" bestuur" van" de" statutaire zaakvoerder" (inclusief" de" wettelijke" controle, &" beheersbevoegdheden" waarover" elk" lid" van" de" raad" van" bestuur" beschikt)" en" de" bepalingen" van" het" KB" betreffende"vastgoedbevaks.
Het"Charter"zal"in"functie"van"de"ontwikkelingen"van"het"beleid"inzake"corporate"governance"zo"vaak"als"nodig" worden"geactualiseerd"zodat"het"op"elk"ogenblik"een"correct"beeld"geeft"van"het"beheer"van"de"bevak.
De" meest" recente" versie" van" het" Charter" dateert" van" begin" 2014 en" is" terug" te" vinden" op" de" website" (www.leasinvest.be).
Comply! or! Explain! b Afwijkingen! van! het! Corporate! Governance! Charter! t.o.v.! de! Belgische! Corporate! Governance!Code
Het" Charter" van" Leasinvest" Real" Estate" wijkt," zoals" uit" de" hierna" vermelde" opsomming blijkt," slechts" op" een" beperkt"aantal"punten"af"van"de"aanbevelingen"van"de"Code.
De"corporate"governance"principes"worden,"omwille"van"de" specifieke"bestuursstructuur"van"Leasinvest"Real" Estate"vooral"geïmplementeerd"in"de"bestuursstructuur"van"de"statutaire"zaakvoerder.
Gekwalificeerde!meerderheid
De" gekwalificeerde" meerderheid" die" voor" bepaalde" belangrijke" beslissingen" vereist" is" zorgt" ervoor" dat" de" instemming" van" de" bestuurders" die" benoemd" werden" op" voordracht" van" Extensa" Group" (Ackermans" &" van" Haaren)"vereist"is."In"een"ruime"interpretatie"zou"dit"gezien"kunnen"worden"als"een"afwijking"van"het"principe" van"sectie"2.2."van"de"Code,"dat"voorziet"dat"de"besluitvorming"binnen"de"raad"niet"mag"gedomineerd"worden" door"een"individu"noch"door"een"groep"van"bestuurders.
Remuneratieverslag
Er"werd"afgeweken"van"het principe"9.3/2"van"de"Belgische"Corporate"Governance"Code"in"die"zin"dat"aan"Jean, Louis" Appelmans" een" vertrekvergoeding" werd" toegekend" van" 24" maanden," hetgeen" op" advies" van" het" benoemings, en" remuneratiecomité" werd" goedgekeurd" door" de" algemene" vergadering van" aandeelhouders" van"Leasinvest"Real"Estate"op"16/05/11.
Auditcomité
De"Belgische"Corporate"Governance"Code,"die"strenger"is"dan"het"Wetboek"van"vennootschappen,"vereist"dat" minstens"de"meerderheid"van"de"leden"van"het"auditcomité"onafhankelijk"is"(punt"5.2./4"van"Bijlage"C"van"de" Belgische"Corporate"Governance"Code)."Bij"LRE"is"de"helft"van"het"auditcomité"samengesteld"uit"onafhankelijke" bestuurders.
8.2!Beslissingsorganen
Overeenkomstig" de" bepalingen" van" art." 9" van" het" KB" van" 07/12/10" m.b.t." vastgoedbevaks" wordt" Leasinvest" Real"Estate"autonoom"en"in"het"uitsluitend"belang"van"haar"aandeelhouders"bestuurd.
Statutaire zaakvoerder
Vastgoedbevak" Leasinvest" Real" Estate" wordt" bestuurd" door" haar" gecommanditeerde" beherende" vennoot" en" enige" statutaire" zaakvoerder," Leasinvest" Real" Estate" Management" NV," met" maatschappelijke" zetel" te" 2000" Antwerpen," Schermersstraat" 42" (RPR" 0466.164.776)," een" 100%,dochter" van" Extensa" Group" NV." De" enige" activiteit"van"de"zaakvoerder"bestaat"(en"heeft"altijd"bestaan)"in"het beheer"van"Leasinvest"Real"Estate.
Leasinvest"Real"Estate"Management"NV"had"op"31/12/13 een"eigen"vermogen"van"€"3.035.520,33.
Extensa" Group" NV" is" de" oprichter" en" promotor" van" Leasinvest" Real" Estate." Extensa" Group" NV" is" actief" in" vastgoedinvestering" en" ,ontwikkeling" voor" de" bedrijfs, &" residentiële" markt" en" is" een" 100%" dochtervennootschap"van"de"beursgenoteerde"investeringsgroep"Ackermans"&"van"Haaren.
Duur!van!het!mandaat
Leasinvest"Real"Estate"Management"werd"in"1999"aangesteld"als"enige"statutaire"zaakvoerder"voor"onbepaalde" duur," met" een" vaste" minimumduur" van" zevenentwintig" (27)" jaar," met" dien" verstande" dat" zijn" mandaat" onherroepbaar"is"tot"aan"de"datum"van"de"jaarvergadering"van"Leasinvest"Real"Estate"die"zal"worden"gehouden" in"het"jaar"2026.
Na"die"vaste"minimumduur"is"het"mandaat"herroepbaar"mits"de"aanwezigheids, en"meerderheidsvoorwaarden" die"vereist"zijn"voor"de"wijziging"van"de"statuten"worden"nageleefd,"en"dit"zonder"dat"de"zaakvoerder"m.b.t."dit" punt"over"een"vetorecht"beschikt."
De"statutaire"zaakvoerder"kan"op"ieder"ogenblik"zelf"ontslag"nemen."
Het"mandaat"van"de"zaakvoerder"kan"tenslotte"ook"worden"ingetrokken"krachtens"een"gerechtelijke"uitspraak" ingevolge" een" vordering" op" grond" van" wettelijke" motieven," ingeleid" door" de" algemene" vergadering" van" aandeelhouders.
Het" team" werkzaam" binnen" de" Leasinvest" Real" Estate,groep," dat" verantwoordelijk" is" voor" het" algemeen" management," de" commerciële" contacten" met" de" huurders" en" vastgoedmakelaars," de" boekhouding," de" juridische"activiteiten,"de administratie"en"het"technisch"vastgoedbeheer"bestaat"uit"een"21,tal"personen1 .
Bevoegdheden
De" zaakvoerder" is" bevoegd" om" alle" handelingen" van" bestuur" te" verrichten" die" nodig" of" dienstig" zijn" ter" verwezenlijking" van" het" doel" van" Leasinvest" Real" Estate," met" uitzondering" van" de" handelingen" waarvoor" volgens"de"wet"alleen"de"algemene"vergadering"bevoegd"is."
De"zaakvoerder"bestuurt"de"vennootschap"via"haar"collegiale"raad"van"bestuur"die"een"afgevaardigd"bestuurder" en" een" gevolmachtigde" tot" het" dagelijks" bestuur" heeft" aangesteld" (zie" verder" 'dagelijks" bestuur,effectieve" leiding').
Remuneratie!van!de!zaakvoerder
Naast"het"recht"op"terugbetaling"van"alle"kosten"die"rechtstreeks"verband"houden"met"zijn"opdracht"van"het" besturen"van"de"bevak"ontvangt"de"zaakvoerder"een"statutair"forfaitair"vastgelegde"vergoeding"van"0,415%"van de"activa"van"de"vennootschap."Deze"bedroeg"voor"het"voorbije"boekjaar"€""2.803.521,24."Er"wordt"geen"enkele" andere"remuneratie"toegekend"aan"de"zaakvoerder."
Raad!van!bestuur!van!de!zaakvoerder2
Samenstelling!van!de!raad!van!bestuur3
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" 1 Leasinvest"Real"Estate"heeft"zelf"geen"personeelsleden,"wel"de"statutaire"zaakvoerder"Leasinvest"Real"Estate"Management" NV,"Leasinvest"Services"NV"en"Leasinvest"Immo"Lux"SA.
2 Voor"verklaringen"vanwege"de"bestuurders"en"het"management"wordt"verwezen"naar"hoofdstuk"6 Permanent"document.
3 Bij"het"overzicht"van"de"mandaten"in"andere"vennootschappen"zijn"de"beëindigde"mandaten"aangeduid"met"een"*;" beursgenoteerde"vennootschappen"zijn"in"vet"gedrukt.
De"raad"van"bestuur"van"de"zaakvoerder,"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV,"is"op"heden"samengesteld"uit" twaalf"bestuurders"waarvan"vijf"bestuurders"aangesteld"op"voordracht"van"Ackermans"&"van"Haaren/Extensa" Group"NV,"vier"onafhankelijke"bestuurders"en"drie"bestuurders"aangesteld"op"voordracht"van"AXA"Belgium"NV.
De"voordrachtregeling"(voordrachtrechten"toegekend"aan"Ackermans"&"van"Haaren/Extensa"Group"NV"en"AXA" Belgium"NV)"op"basis"waarvan"de"raad"van"bestuur"is"samengesteld"zoals"voormeld,"wordt"nader"uitgewerkt"in" de"statuten"van"de"statutaire"zaakvoerder"en"in"een"aandeelhoudersovereenkomst."Tussen"AXA"Belgium"en"E Ackermans"&" van"Haaren/Extensa Group"NV" werd" overeengekomen" dat"er"maximum" 3" bestuurders" kunnen" worden"benoemd"op"voordracht"van"AXA"Belgium"NV.
De" onafhankelijke" bestuurders" hebben," op" basis" van" het" Corporate" Governance" Charter" van" de" bevak," als" bijzondere"opdracht"te"waken"over"de"belangen"van"alle"aandeelhouders"van"Leasinvest"Real"Estate"en"hen"een" gelijke"behandeling"te"verzekeren.
De" statuten" van" de" statutaire" zaakvoerder" bevatten" ook" bepalingen" inzake" bijzondere" meerderheden die" nageleefd"moeten"worden"in" de" raad"van" bestuur"van" de" statutaire" zaakvoerder," ondermeer" bij" beslissingen" betreffende"de"strategie"(zie"verder),"en"die"aldus"de"exclusieve"controle"van"Ackermans"&"van"Haaren/Extensa" Group"NV"over"Leasinvest"Real Estate"bevestigen.
Alle"bestuurders,"de"effectieve"leiding,"alsook"de"leden"van"het"uitvoerend"management"beschikken,"rekening" houdend" met" hun" vroegere" en" huidige" functies," hun" bestuurdersmandaten" en" opleiding," over" de" relevante" managementexpertise"en"ervaring"voor"het"besturen"van"een"vastgoedbevak.
De"raad"van"bestuur"wordt"voorgezeten"door"Luc"Bertrand,"voorzitter"van"het"executief"comité"van"Ackermans" &"van"Haaren.
| Bestuurders | Begin+mandaat | Einde+mandaat+ | Aanwezigheids3 |
|---|---|---|---|
| quotient+Raad+van+Bestuur | |||
| ChristopheDesimpel(1)*(2) | 20/10/03 | 19/05/14 | 87,50% |
| MichelEeckhout/MichelEeckhoutManagementBVBA*(2) | 16/05/11 | 19/05/14 | 100% |
| EricVanDyck/StarboardBVBA(2) | 16/05/11 | 19/05/14 | 75% |
| MarcLeysen(1) | 16/05/11 | 19/05/14 | 62,50% |
| LucBertrand(2) | 18/06/99 | 19/05/14 | 87,50% |
| JeanNLouis*Appelmans | 3/06/99 | 19/05/14 | 100% |
| JanSuykens(1) | 3/06/99 | 19/05/14 | 87,50% |
| Kris*Verhellen | 3/06/99 | 19/05/14 | 87,50% |
| MichelVanGeyte | 19/03/13 | 19/05/14 | 100% |
| GuyvanWymerschNMoons*(2) | 21/01/06 | 19/05/14 | 87,50% |
| ThierryRousselle/SiriusConsultBVBA(1) | 21/01/06 | 19/05/14 | 100% |
| Al fredBouckaert/ConsucoNV | 17/08/09 | 19/05/14 | 75% |
(1)*Lid*van*Audi tcomi té
(2)*Lid*van*benoemings Nen*remunera tiecomi té
Overeenkomstig"art.9"van"het"KB"van"07/12/10"dient"de"Raad"van"Bestuur"minstens"drie"onafhankelijke" bestuurdes"te"tellen"in"de"zin"van"artikel"526ter"W.Venn.
De!onafhankelijke!bestuurders!zijn:
Christophe!Desimpel!
afgevaardigd"bestuurder"van"De"Speyebeek"NV,"te 8800"Roeselare,Ter"Reigerie,"5
Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"Accentis!NV*,"Aluclaeys"Finance"NV," Aluclaeys" Invest" NV," BEM," BVS,UPSI," De" Cederboom" NV*," DEG" Vastgoed" NV," DEG" Tanking" NV," Desmatra" NV," " Desimpel" Energy"Group"NV,"Desimpel"Real"Estate"NV,"De"Speyebeek"NV,"Enfinity"2"CVBA*,"Enfinity"4"CVBA*,"7"Energy"NV,"ENG"Invest" NV,"Eurocrossroads"Business"Park"NV,"Eurofina"NV,"Immo"Desimpel"NV,"Koninklijke"Renvereniging"Oostende"NV,""Mahora" Invest"NV,"Marina"Tower"ESV,"DML"Composites"NV,"New"Regence"NV*,"Nutridix"NV*,"Omroepgebouw"Flagey"NV,"Parts"&" Components" NV*," Demcopack" Davis" NV*," Pathoeke" Industries" NV," Pathoeke" Plus" NV," Pielos" BVBA," Creafund" 1" NV*," Creafund"2"NV,"Resiterra"NV,"Barbarahof"NV,"Te"Lande"NV,"Quio"NV,"Wonen"en"Zorg"NV,"Aldea"NV,"WZP"NV,"Ter"Harte"vzw," Sint,Vincentius" vzw," Leuven" Brabançonne"NV,"Houthalen" Lucia"NV,"Woonzorg" het" dorp"VZW,"Ter" Reigerie"VZW,"SODEIM" NV*," Dekosim" Nv," Ter" Ecke" VZW," Ter" Poele" VZW," Valletta" Invest" NV*," Wellington" Golf" Oostende" NV*," VZW" Buurthuis," Wellington" Golf" Park" NV*," Oostende" Koerse" VZW," Restotel" NV," Immo" Ter" Poele" NV," THV" Immoflandria,De" Speyebeek," Wenzig"NV*,"DOP"Kortemark"NV
Michel!Eeckhout!Management!BVBA,"met"maatschappelijke"zetel"te"1970"Wezenbeek,Oppem,"Zikkelstraat"44," met" als" vaste" vertegenwoordiger" voor" de" uitvoering" van" deze" opdracht" in" naam" en" voor" rekening" van" voornoemde" rechtspersoon,onafhankelijk" bestuurder," Michel! Eeckhout,! bestuurder" van" vennootschappen," voorheen," tot" 31/12/2012" Executive" Vice" President" van" Delhaize" Group," Square" Marie" Curie" 40," 1070" Anderlecht.
Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren"van"Michel"Eeckhout"Management" BVBA:"Alcopa"NV,"Moteo"NV,"Puratos"Groep"NV,"Van"Genechten"Packaging"NV,"Etilux"SA"en"van"Michel"Eeckhout:"Aniserco" SA*,"Comeos"VZW*,"Delhome"SA*,"GS1"Global"VZW*,"Points"Plus"Punten", PPP"SA*,"Union"Wallonne"des"Entreprises"SA*," VOKA"NV*,"Internationale"Muziekwedstrijd"Koningin Elisabeth"van"België VZW,"Michel"Eeckhout"Management"BVBA," Middelheim"Promotors"VZW,"Syndicat"d'Initiative"de"Bruxelles"ASBL,"Goods"to"Give"VZW
Mark!Leysen!
Executive"Chairman"van"VanBreda"Risk"&"Benefits,"Plantin"en"Moretuslei"297,"2140"Antwerpen. Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"Bank"Delen"&"De"Schaetzen"NV,"Bank" J.Van"Breda"&"C°"NV*,"Vanbreda"Services"NV,"Econopolis"NV,"EOS"RISQ"NV,"Finaxis"NV*,"Justitia"NV,""Unibreda"Comm.V," Vanbreda"Ausloos"NV,"Vanbreda"Credinco"NV,"Vanbreda"Fryns"NV,"Vanbreda"Informatica"NV,"Vanbreda"International"NV*," Vanbreda"&"Lang"SA,"Vanbreda"Risk"&"Benefits"Nederland BV,"Zinner"NV,"De"Warande"vzw*
Starboard! BVBA," met" maatschappelijke" zetel" te" 2930" Brasschaat," t'Serclaeslei" 12," met" als" vaste" vertegenwoordiger" voor" de" uitvoering" van" deze" opdracht" in" naam" en" voor" rekening" van" voornoemde" rechtspersoon,onafhankelijk" bestuurder," Eric! Van! Dyck," COO" van" Redevco" B.V." en" Managing" Director" van" Redevco"Belgium,"te"1000"Brussel,"Zaterdagplein"1.
Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren"van"Starboard"BVBA:"nihil"en"van"de" heer"Eric"Van"Dyck:"Redevco"Retail"Belgium"Comm."V,"Redevco"Offices"Belgium"Comm."V,"Bengali"NV,"Mons"Revitalisation," Starboard"BVBA,"Cushman"&"Wakefield"LLP"– UK*,"Cushman"&"Wakefield"VOF,"België"en"Nederland*,"Cushman"&"Wakefield" Germany,"Greece"&"Turkey"*
De" heren" Desimpel," Eeckhout" (Michel" Eeckhout" Management" BVBA," Leysen" en" Van" Dyck" (Starboard" BVBA)" voldoen"aan"de"criteria"van"onafhankelijke"bestuurders"in"de"zin"van"art."526ter"W."Venn."Zij"voldoen" tevens" aan"de"criteria"van"onafhankelijkheid"vastgesteld"in"het"Corporate"Governance"Charter"van"de"bevak.
Voor" wat" betreft" de" heer" Desimpel" zal" er" echter" een" einde" komen" aan" zijn" mandaat" als" onafhankelijke" bestuurder"wegens"het"bereiken"van"de"maximum"wettelijke"termijn"van"12"jaar"als"onafhankelijk"bestuurder.
De!bestuurders!op!voordracht!van!Extensa!Group!NV!zijn:
Luc!Bertrand!
voorzitter"van"het"executief"comité"van"Ackermans"&"van"Haaren"NV,"voorzitter"van"de"raad"van"bestuur"van" Leasinvest"Real"Estate"Management"NV"(niet,uitvoerend"bestuurder),"Begijnenvest"113,"2000"Antwerpen. Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"Ackermans"&"van"Haaren"Coordination" Center"NV,"Ackermans!&!van!Haaren!NV,"Algemene"Aannemingen"Van"Laere"NV,"Anfima"NV,"Asco"Leven"NV*,"Atenor! Group!NV,"Axe"Investments"NV,"Baarbeek"BV,"Bank"Delen"&"De"Schaetzen NV,"Bank"J.Van"Breda"&"Co"NV,"Belcadi"BV*," Belfimas"NV,"Bos"NV,"Bracht"Deckers"&"Mackelbert"NV*,"Brinvest"NV,"CFE!Aannemingsmaatschappij!nv,"Continentale" Verzekeringen"NV*,"Cruiser"BV*,"Delen"Investments"CVA,"Deme"Coordination"Center"NV,""Dredging,"Environmental"&" Marine"Engineering""NV,Dredging"International"NV,"Egemin"International"NV,"Extensa"Group"NV,"Finaxis"NV,"Gemini"Natural" Resources"NV,"Groupe"Financière"Duval"SA,"Groupe!Flo,"Holding"Group"Duval,"I.C.P."(Instituut"Christian"De"Duve),"Idea" Strategische"Economische"Consulting"NV*,"ING"België"NV,"JM"Finn"&"Co,"Leasinvest"Immo"Lux"SICAV,FIS"SA,"Manuchar"NV," Nationale"Investeringsmaatschappij"NV*,"Nationale"Maatschappij"Der"Pijpleidingen"NV*,"NMC"NV,"Profimolux"NV,"Project" T&T"NV,"Protalux"NV*,"Rent,A,Port"Energy"NV,"Rent,a,port"NV,"IBF"NV*,"Scaldis"Invest"NV,"Schroders!Ltd.!(London),"Sipef! NV,"Sofinim"NV,"T&T"Koninklijk"Pakhuis"NV,"T&T"Openbaar"Pakhuis"NV,"T&T"Parking"NV,"Thornton"&"C°"NV,"Vlaamse" Beleggingen"BV*
Charity"mandaten:"Guberna"(chairman)"Belgian"governance"institute,"VOKA"(vice"chairman),"Tropical"institute"Antwerp","ICP" (cancer"research),"Middelheim"Promotors"and"Mayer"v."den"Berghe,"Insead"Belgian"Council,"Vlerick"Leuven"Gent"School," Katholieke"Universiteit"Leuven,"VKW"Synergia
JeanbLouis Appelmans!
CEO" en" afgevaardigd" bestuurder" van" Leasinvest" Real" Estate" Management" NV" (uitvoerend" bestuurder)," Schermersstraat"42,"2000"Antwerpen.
Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"Alm"Distri"NV*,"Canal"Logistics Brussels" NV*,"Extensa"Group"NV,"Extensa"NV*,"Foncière"des"Eperons"d'Or"NV,"Granvelle"Consultants"&"Co"BVBA,""Leasinvest"Immo" Lux" Conseil" SA*," Leasinvest" Immo" Lux" SICAV,FIS" SA," Leasinvest" Services" NV," Rab" Invest" NV,"Retail! Estates! NV! openbare! vastgoedbevak,"Zebra"Trading"NV*,"Orli"Lux"S.à.r.l.
Jan!Suykens!
lid"van"het"executief"comité"van"Ackermans"&"van"Haaren"NV"(niet,uitvoerend"bestuurder),"Begijnenvest"113," 2000"Antwerpen.
Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"Ackermans"&"van"Haaren"Coordination" Center"NV,"Ackermans!&!van!Haaren!NV,"Algemene"Aannemingen"Van"Laere"NV,"Anfima"NV,"Anima"Care"NV,"ABK"Bank" CVBA,"Baloise"Belgium*,"Bank"Delen"&"De"Schaetzen"NV,"Bank"J.Van"Breda"&"C°"NV,"Banque"Delen"Luxembourg"NV,"Belcadi" BV*,"CFE!Aannemingsmaatschappij,"Cobelguard"NV*,"Corelio"NV"(ex,VUM"Media"NV),""Dredging,"Environmental"&"Marine" Engineering""NV,"D&S"Holding"NV*,"Extensa"Group"NV,"Extensa NV,"Finaxis"NV,"Gemini"Natural"Resources"NV,"Groupe" Financière"Duval"SA*,"Holding"Groupe"Duval*,"JM"Finn"&"C°,"Leasinvest"Immo"Lux"Conseil"SA*,"Leasinvest"Immo"Lux"SICAV, FIS"SA,","Mabeco"NV*,"Media"Core"NV"(Ex,Synvest"NV),"Nateus"Life"NV*,"Nateus"NV*,"Nationale"Investeringsmaatschappij" NV*,"Oleon"Biodiesel"NV*,"Oleon"Holding"NV*,"Profimolux"NV,"Project"T&T"NV,"Protalux"NV*,"Sofinim"NV,"Oleon"NV*,"T&T" Koninklijk"Pakhuis"NV,"T&T"Openbaar"pakhuis"NV,"T&T"Parking"NV.
Kris!Verhellen!
CEO4 van"Extensa"Group"NV"(niet,uitvoerend"bestuurder),"Tour"&"Taxis,"Havenlaan"86C"bus"316,"1000"Brussel. Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"
Arcade"SRL,"Axor"SRL,"Bel"Rom"Fifteen"SRL,"Bel"Rom"Patru"SRL,"Bel"Rom"Sapte"SRL,"Building"Green"One"NV,"BVS,UPSI,"CBS" Development"NV,"CBS,Invest"NV,"Citérim"NV*,"Développements"et"Promotions"Immobiliers"SA,"Exparom"I"BV,"Exparom"II" BV,"Extensa"Development"NV,"Extensa"Group"NV,"Extensa"I"SRO*,"Extensa"Istanbul"AS,"Extensa"Land"I*"NV,"Extensa"Land II" NV,"Extensa"Luxembourg"SA,"Extensa"Nederland"BV*,"Extensa"NV,"Extensa"Participations"I"SARL,"Extensa"Participations"II" SARL,"Extensa"Romania"SRL,"Extensa"Slovakia"SRO,"FDC"Deva"BV,"FDC"Focsani"BV,"Grossfeld"Immobilière"SA,"Grossfeld"PAP" SA,"GVE"BVBA,"Implant"NV,"Kinna"I"NV*,"Kinna"II"NV*,"Kinna"Finance"NV*,"Leasinvest"Development"NV,"Leasinvest"Finance" NV,"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV,"Metropool"2000"NV*,"Omroepgebouw"Flagey"NV*,"Project"T&T"NV,"RFD"NV," RFD"CEE"Venture"Capital"BV5 ,"Sitas"BVBA,"T&T"Koninklijk"Pakhuis"NV,"T&T"Openbaar"Pakhuis"NV,"T&T"Parking"NV,"Top" Development"AS,"Upo"Invest"NV,"Vilvolease"NV
Michel!Van!Geyte
COO"van"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV,"effectief"leider,"Schermersstraat"42,"2000"Antwerpen. Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"Alm"Distri"NV*,"Canal"Logistics"Brussels" NV*,"Foncière"des"Eperons"d'Or"NV*,"IFMA"VZW*,"Leasinvest"Immo"Lux"Conseil"SA*,"Leasinvest"Immo"Lux"SICAV,FIS"SA," Leasinvest"Services"NV,"Midhan"BVBA,"Rab Invest"NV,"Zebra"Trading"NV*,"KUL"Alumni,"Belgian"Luxembourg"Council"of" Shopping"Centers"(BLSC),"Orli"Lux"S.à.r.l.
De!bestuurders!op!voordracht!van!AXA!Belgium!NV!zijn:
Guy!Van!WymerschbMoons!
general"manager"real"estate"van"AXA"Belgium"NV"(niet,uitvoerend"bestuurder),"Vorstlaan"25,"1170"Brussel. Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens de"voorbije"5"boekjaren:"AXA"REIM"Belgium"NV,"AXA"Real"Estate" Investment"Managers"Nederland"BV,"Befimmo!NV!openbare!vastgoedbevak,"Beran"SA,"Blauwe"Toren"NV,"Brustar"One"NV," Calar,Cabesa Partners"SCI,"Cordelière"4"NV,"Cornaline"House"NV,"Europese"wijk"Fonds,"EVERS*"Freehold"NV*,"Froissart" Léopold"NV,"Home!Invest!Belgium!NV!openbare!vastgoedbevak* (tot"26/11/2013),"Immo"Foire,"Immo"du"Parc"Hotel"NV," Immo"Instruction"NV*,"Immo"Jean"Jacobs"NV,"Immo"RAC"HASSELT"NV,"Immo"Zellik"NV,"Instruction"NV,"La"Tourmaline"NV,"," Leasinvest"Immo"Lux"SICAV,FIS"SA,"LEG"II"MEER"15"NV,"LEG"II"MEER"22,23"NV,"LEG"II"MEER"42,48"NV,"Lex"65 NV,"Maison"de" l'assurance"NV,"Marina"Building"NV*,"Messancy"Réalisation"NV,"MG"Real"Estate,"MUCC"NV,"Parc"de"l'Alliance"NV,"Parc" Léopold"NV,"Parc"Louise"NV,"QB19"NV,"Quartier"des"arts"vzw,"Royaner"NV,"Royawyn"NV,"Sodimco"NV,"The"Bridge"Logistics" NV,"Transga"NV,"Treves"Freehold"NV*,"Trèves"Leasehold"NV,"Upar"SA,"Vepar"NV,"Water"Leau"NV,"Wetinvest"III"NV," Wijnegem"Ontwikkelingsmaatschappij,"Zaventem"Properties"NV,"lid"van"beheerraad"BVS,UPSI"
SiriusConsult!BVBA,"die"voor"de"uitoefening"van"het"mandaat"van"bestuurder,rechtspersoon"vertegenwoordigd" wordt" door" haar" vaste" vertegenwoordiger," Thierry! Rousselle," bestuurder" van" vennootschappen" (niet, uitvoerende"bestuurder),"Paul"Hymanslaan"101"bus"21,"1200"Sint,Lambrechts,Woluwe. Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"Brustar"One"NV*,"Cabesa"NV*," Cornaline"House"NV*,"Immo"Jean"Jacobs"NV*,"Immo"Rac"Hasselt"NV*,"Immobilière"du"Park"Hotel"NV*,"La"Tourmaline"NV*," Les"Résidences"du"Quartier"Européen"NV*,"Lex"65"NV*,"Marina"NV*,"Messancy"Réalisations"NV*,"Mucc"NV*,"Parc"de" l'Alliance"NV*,"Parc"Louise"NV*,"QB19"NV*,"Royaner"NV*,"Royawyn"NV*,"Sodimco"NV*,"Transga"NV*,"Vepar"NV*,"Water, Leau"NV*,"Wathall"NV*,"Zaventem"1"NV*,"Zaventem"2"NV*,"Immo"Zellik"NV*,"Trèves"Leasehold"NV*,"Trèves"Freehold"NV*," UPSI,"MG"Real"Estate."
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" 4 Via"SITAS"BVBA,"die"de"heer"Verhellen"aanstelde"als"vaste"vertegenwoordiger.
5 Via"RFD"NV.
Consuco!NV,"die"voor"de"uitoefening"van"het"mandaat"van"bestuurder,rechtspersoon"vertegenwoordigd"wordt" door" haar" vaste" vertegenwoordiger," Alfred" Bouckaert," bestuurder" van" vennootschappen" (niet,uitvoerend" bestuurder),"De"Foestraetslaan"33"A,"1180"Brussel"
Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"AXA"ART"Versicherung"AG,"AXA" Assurances"Luxembourg"SA,"AXA"Assurances"Vie"Luxembourg,"AXA"Bank"Europe"SA,"AXA"Belgium"NV,"AXA"GREECE"NV,"AXA" Holdings"Belgium,"AXA"Insurance"SA,"AXA"ITALIE"NV,"AXA"Konzern"AG,"AXA"Leben,"AXA"Lebensversicherung"AG,"AXA" Luxembourg,"AXA"Participations"Belgium,"AXA"Service"AG,"AXA"Versicherung"AG,"Bank"J.Van"Breda"&"Co"NV*,"Belfius"Bank*," Belfius"Insurance*,""CFE"NV,"Chambre"Française"de"Commerce"et"d'industrie de"Belgique,"Consuco,"Contere,"De"Waere" (Belgique),"Finaxis"NV*,"voorzitter"van"First"Retail"International,"Institut"de"Duve,"KBL"Private"Banker,"L'Ardenne"Prévoyante," Leasinvest"Real"Estate"Management"NV,"MITISKA"NV,"RESO,"Société"patrimoniale"familiale, The"Mauritius"Commercial" Union,"Vandemoortele"NV,"Vesalius"NV.
Overeenkomstig" het" Corporate" Governance" Charter" van" de" bevak" oefenen" de" niet,uitvoerende" bestuurders" niet"meer"dan"5"mandaten"in"beursgenoteerde"vennootschappen"uit.
Duur!van!het!mandaat
Alle"bestuursmandaten"worden"beperkt"tot"maximum"vier"jaar"zoals"de"Belgische"Corporate"Governance"Code" voorschrijft.
De"heren"Appelmans,"Suykens"en"Verhellen"werden"benoemd" tot"bestuurder"met"ingang"vanaf"03/06/99;"de" heer"Bertrand"vanaf"18/06/99."
De"heren"Rousselle"en"Van"Wymersch,Moons"werden"benoemd"tot"bestuurder"met"ingang"vanaf"21/01/06;"de" heer"Bouckaert"werd"benoemd"met"ingang"vanaf"17/08/09.
De" heren"Eeckhout," Leysen"en" Van"Dyck" (Starboard" BVBA)"werden" benoemd" tot" bestuurder"met" ingang" van" 16/05/11.
Met" ingang" vanaf" 20" december" 2012" werd" Michel" Eeckhout" Management" BVBA," met" als" vaste" vertegenwoordiger"van"de"rechtspersoon,onafhankelijk"bestuurder"Michel"Eeckhout,"benoemd"als"bestuurder" tot"op"de"jaarvergadering"die"gehouden"zal"worden"in"2014;"op diezelfde"datum"werd"het"mandaat"van"Michel" Eeckhout"als"onafhankelijke"bestuurder"beëindigd.
Met"ingang"vanaf"19/03/2013"werd"Michel"Van"Geyte"benoemd"als"bestuurder"tot"de"jaarvergadering"in"2014.
De" jaarvergadering" van" aandeelhouders" van" de" statutaire"zaakvoerder," Leasinvest" Real" Estate" Management" NV,"die"gehouden"werd"op"17"mei"2010,"heeft"besloten"om"alle"bestuurders"te"herbenoemen"voor"een"periode" van"4"jaar,"dit"is"tot"aan"de"jaarvergadering"die"gehouden"wordt"op"19/05/2014.
De" heer" Desimpel" werd" gecoöpteerd" door" de" raad" van" bestuur" op" 18/12/02" en" definitief" benoemd" tot" onafhankelijk"bestuurder"met"ingang"van"20/10/03."
De"drie"overige"onafhankelijke"bestuurders,"de"heer"Leysen,"en"Starboard"BVBA,"vertegenwoordigd"door"Eric" Van"Dyck,"werden"benoemd"vanaf"16/05/11"eveneens"tot"aan"de"jaarvergadering"die"gehouden"wordt"in"2014." Michel" Eeckhout" Management" BVBA," vertegenwoordigd" door" Michel" Eeckhout," werd" benoemd" vanaf" 20/12/2012"tot"de"jaarvergadering"in"2014.
SiriusConsult"BVBA,"vertegenwoordigd"door"Thierry"Rousselle,"en"Consuco"NV,"vertegenwoordigd"door"Alfred" Bouckaert,"werden"benoemd"vanaf"17/05/10"tot"2014.
De"algemene"vergadering"van"aandeelhouders"van"de"statutaire"zaakvoerder"zal"op"19"mei"e.k.,"na"advies"van" het" benoemings, en" remuneratiecomité" overgaan" tot" de" benoeming" van" nieuwe" bestuurders" c.q." de" herbenoeming" van" de" bestaande" bestuurders" en" onafhankelijke" bestuurders" rekening" houdend" met" de" bepalingen" van" art." 526ter" W." Venn." " Wat" dat" laatste" betreft" zal" de" heer" Desimpel" niet" langer" meer" als" onafhankelijk"bestuurder"benoemd"kunnen"worden.
Vergadering!van!de!raad
De" statuten" voorzien" dat" de" raad" van" bestuur" minimum" viermaal" per" jaar" vergadert." Belangrijke" transacties" kunnen"meerdere"bijeenroepingen"van"de"raad"vereisen."
Tijdens" het" boekjaar 2013" heeft" de" raad"van" bestuur" 9"maal"vergaderd."Het"aanwezigheidsquotiënt" bedroeg" 87,50%."Het"aanwezigheidsquotiënt"van"de"leden"individueel"wordt"vermeld"in"de"tabel.
Bevoegdheden!van!de!raad!van!bestuur!en!activiteitenverslag!van!de!bijeenkomsten!van!de!raad!van!bestuur De" raad"van" bestuur" bepaalt" het" beleid"van" de" bevak"en" heeft"als" bevoegdheid" om"alle" daden" te" stellen" die" nuttig"of"nodig"zijn"voor"het"bereiken"van"het"doel"van"de"statutaire"zaakvoerder,"in"het"bijzonder"het"beheer" van" Leasinvest" Real Estate," en" om" alles" te" doen" wat" niet" door" de" wet" of" de" statuten" aan" de" algemene" vergadering"van"aandeelhouders"is"voorbehouden.
Naast"de"wettelijk"verplichte"onderwerpen"zoals"het"opstellen"van"rekeningen,"het"opstellen"van"het"jaarlijks"en" halfjaarlijks" financieel" verslag" en" van" de" tussentijdse" verklaringen," het" opstellen" van" persberichten" en" de" voorbereiding"van"algemene"vergaderingen,"gaat"de"raad"van"bestuur"jaarlijks"ook"over"tot"de"goedkeuring"van" de" budgetten," de" tussentijdse" resultaten" en" de" vooruitzichten," en" van" de" investeringen" en" eventuele" desinvesteringen.
In"2013"werden"o.a."de"volgende"specifieke"agendapunten"behandeld"door"de"raad"van"bestuur:
• uitwerking"van"de"verdere"strategie"voor"de"vennootschap"in"de"richting"van"een"grotere"diversificatie" naar"retail"in"België"en"in"Luxemburg"en"geografisch"naar"Luxemburg"o.a."door"de"onderschrijving"van"100%"van" de"vastgoedcertificaten"uitgegeven"voor"het"Knauf"shopping"center"in"Pommerloch,"de"verwerving"van"een"DIY" retailpand""Hornbach","en"de"verhoging"van"de"participatie"tot"meer"dan"10%"in"de"openbare"vastgoedbevak" Retail"Estates"NV"en"de""desinvestering"van"een"aantal"kleinere"en/of"niet"strategische"gebouwen,"waaronder" Satenrozen,"Louizalaan"66,"Lusambostraat"en"twee"gebouwen"in"Vierwinden;"
- verhoging"van"het"maatschappelijk"kapitaal"door"uitgifte"van"nieuwe"aandelen
- verlenging"van"de"vervaldata"van"lopende"bankkredieten"en"uitbreiding"van"het"aantal"banken;"
- publieke"uitgifte"van"een"obligatielening;
- private"plaatsing"van"een"obligatielening.
De" bestuurders" ontvangen" voorafgaand" aan" de" vergadering" een" agenda" met" de" lijst" van" de" te" behandelen" onderwerpen" samen" met" een" documentatiebundel" ter" voorbereiding" van" de" vergadering" van" de" raad" van" bestuur."De"door"de"raad"van"bestuur"behandelde"onderwerpen"worden"voorafgaandelijk"aan"de"beraadslaging" uitgebreid" toegelicht" door" het" management6 ." Ter" voorbereiding" van" bepaalde" beslissingen" laat" de" raad" van" bestuur" zich" adviseren" door" het" auditcomité," het" benoemings, &" remuneratiecomité" of" het" comité van" onafhankelijke"bestuurders."Daarnaast"kunnen"de"bestuurders"verzoeken"om"het"advies"in"te"winnen"van"een" (of"meerdere)"onafhankelijke"deskundige(n).
De"notulen"van"de"vergaderingen"geven"een"samenvatting"van"de"beraadslagingen,"specifiëren"de"besluiten"die" werden" genomen" en" maken" in" voorkomend" geval" melding" van" het" eventuele" voorbehoud" van" bepaalde" bestuurders."De"notulen"worden"bijgehouden"op"de"zetel"van"de"statutaire"zaakvoerder.
De"raad"kan"geldig"besluiten"indien"de"meerderheid"van"zijn"leden"aanwezig"of"vertegenwoordigd"is.
Er"wordt"steeds"naar"gestreefd"om"beslissingen"te"nemen"met"unanimiteit.
Indien"er"voor"een"bepaalde"beslissing"geen"consensus"mogelijk"is"wordt"het"besluit"van"de"raad"van"bestuur" genomen"met"gewone"meerderheid"van"stemmen"van"de" tegenwoordige"of"vertegenwoordigde"bestuurders," en" bij" onthouding" van" één" of" meer" onder" hen," met" gewone" meerderheid" van" de" andere" tegenwoordige" of" vertegenwoordigde" bestuurders," behoudens" in" de" hierna" vermelde" gevallen" waarin" een" gekwalificeerde" of" bijzondere"meerderheid"vereist"is:
Bijzondere!of!gekwalificeerde!meerderheden
a)"Beslissingen"over"de"bepaling"van"de"strategie"van"Leasinvest"Real"Estate"en"beslissingen"over"de"voorstellen" tot" wijziging" van" de" statuten" van" Leasinvest" Real" Estate" kunnen" slechts" genomen" worden" mits" de" gewone" meerderheid"wordt"gevormd"door"minstens"drie"van"de"vier"onafhankelijke"bestuurders"en"door"minstens"de" meerderheid"van"de"bestuurders"die"werden"benoemd"op"voordracht"van"Ackermans"&"van"Haaren"Groep"(of" een"met"haar"verbonden"vennootschap)"en"in"zoverre"die"geen"belangenconflict"hebben"in"de"zin"van"art."523" W." Venn." Deze" gekwalificeerde" meerderheid" is" mede" ingegeven" door" de" exclusieve" controle" in" hoofde" van" Ackermans"&"van"Haaren"Groep"als"gevolg"van"de"exclusieve"controle"over"de"statutaire"zaakvoerder"van"de" vennootschap.
b)"Beslissingen"over"het"voorstel"betreffende"de"bestemming"van"het"resultaat"van"Leasinvest"Real"Estate:"deze" beslissingen"kunnen"slechts"genomen"worden"met"een"bijzondere"meerderderheid"van"80%"van"de"stemmen" van"de"tegenwoordige"of"vertegenwoordigde"bestuurders.
Evaluatie
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Op"initiatief"van"de"voorzitter"wordt"elke"bestuurder"op"regelmatige"tijdstippen"geëvalueerd"in"het"licht"van"de" vereiste"dat"bestuurders"van"een"vastgoedbevak"moeten"beschikken"over"de"voor"de"uitvoering"van"hun"taak" vereiste"deskundigheid"en"passende"ervaring."Er"wordt"daarbij" rekening"gehouden"met"hun"opleiding,"alsook" hun"vroegere"en"huidige"functies"en"de"bestuurdersmandaten"bij"andere"vennootschappen."Er"wordt"periodiek" onderzocht" of" de" bestuurders" blijven" voldoen" aan" de" opgelegde" vereisten" en" hun" bijdrage" aan" de" verdere" ontwikkeling" van" de" bevak" aan" de" hand" van" hun" aanwezigheid" en" tussenkomst" tijdens" de" beraadslaging" en"
6 Twee"van"de"leden"van"het"management"hebben"de"functie"van"effectieve"leiders"in"de"zin"van"de"wet"van" 3"augustus"2012 betreffende" bepaalde"vormen"van"collectief"beheer"van"beleggingsproducten"(hiervoor"wordt"ook"verwezen"naar"het"punt"'Dagelijks"bestuur"– Effectieve"leiding').
besluitvorming" binnen" de" comités" waarvan" zij" deel" uitmaken" desgevallend" en" binnen" de" raad" van" bestuur." Voorafgaand" aan" de" eventuele" herbenoeming" van" een" bestuurder" wordt" overgegaan" tot" de" specifieke" evaluatie"van"de"individuele"bijdrage"van"deze"bestuurder"in"functie"van"de"(nieuwe)"samenstelling"van"de"raad" van"bestuur.
De"evaluatie"van"de"samenstelling"en"de"werking"van"de"raad"van"bestuur"en"zijn"adviserende"comités"gebeurt" om"de"twee"à"drie"jaar"zoals"de"Code"voorziet.
Bij" deze" evaluatie" of" actualisatie" van" de" evaluatie" kan" eventueel" advies" van" externe" deskundigen" worden" ingewonnen."In"het"verleden"werd"hiervoor"reeds"een"beroep"gedaan"op"het"Instituut"Guberna,"aan"wie"eind" 2013" opnieuw" gevraagd" werd" om" de" raad" van" bestuur" bij" te" staan" in" de" evaluatie" van" de" samenstelling" en" werking"van"de"raad"van"bestuur,"ondermeer"met"het"oog"op"de"(her)benoeming"van"de"bestuurdersmandaten" vanaf"19"mei"2014.
Er" wordt" bij" een" dergelijke" evaluatie" ook" rekening" gehouden" met" de" omvang" van" de" raad" van" bestuur," de" samenstelling"en"de"efficiënte"werking"van"de"raad"van"bestuur"en"zijn"adviserende"comités.
Eénmaal"per"jaar"evalueren"de"niet,uitvoerende"bestuurders,"in"afwezigheid"van"de"CEO,"de"relatie"tussen"de" raad"van"bestuur"enerzijds"en"de"effectieve"leiding"en"het"uitvoerend"management"anderzijds.
Indien"voormelde evaluatieprocedure"bepaalde"zwakheden"zou"blootleggen,"zal"de"raad"van"bestuur"hiervoor" gepaste"oplossingen"zoeken."Dit"kan"desgevallend"leiden"tot"de"aanpassing"van"de"samenstelling"van"de"raad" van" bestuur," voorstellen" tot" voordracht" van" nieuwe" bestuurders" of" de" niet,herbenoeming" van" zetelende" bestuurders.
Adviserende!comités7
De"raad"van"bestuur"heeft"op"heden"drie"adviserende"comités"zoals"bedoeld"in"de"Corporate"Governance"Code" en"verder"toegelicht"in"het"Corporate"Governance"Charter"van"de"bevak.
De" adviserende" comités" hebben" een" louter" adviserende" functie." Zij" zijn" belast" met" het" onderzoek" van" specifieke"kwesties"en"het"formuleren"van"adviezen"aan"de"raad"van"bestuur."
Het"comité"van"onafhankelijke"bestuurders"beschikt"over" specifieke"adviesbevoegdheden"die" ruimer" zijn"dan" diegene"die"bedoeld"worden"in"art."524"W."Venn"en"zal"bv."ook"een"schriftelijk"en"gemotiveerd"advies"opmaken" naar" aanleiding" van" belangrijke" wijzigingen" in" de" organisatie" van" de" bevak," die" zouden" resulteren" in" een" aanpassing"van"het"bevakvergunningsdossier.
De"raad"oefent"toezicht"uit"op"de"adviserende"comités"en"kent"hen"de"nodige"middelen"en"bevoegdheden"toe" om"hun"taak"naar"behoren"te"vervullen.
Mits" kennisgeving" aan" de" voorzitter" kan" elk" adviserend" comité," voorzover" het" dit" nuttig" acht," een" of" meer" externe"adviseurs"of"deskundigen"aanstellen"ter"ondersteuning"van"de"uitoefening"van"zijn"opdracht.
De"comités"streven"ernaar"om"beslissingen"te"nemen"met"unanimiteit."Indien"er"voor"een"bepaalde"beslissing" geen"consensus"mogelijk"is"wordt"de"beslissing"aangaande"het"advies"genomen"bij"gewone"meerderheid
Auditcomité
De"controleopdracht"van"het"auditcomité"en"de"daarmee"verbonden" rapporteringsplicht"heeft"betrekking"op" Leasinvest"Real"Estate"en"haar"dochtervennootschappen.
Het" auditcomité" ziet" erop" toe" dat" de" financiële" verslaggeving" van" Leasinvest" Real" Estate" een" waarheidsgetrouw,"oprecht"en" duidelijk" beeld"geeft"van" de" situatie"en" de"vooruitzichten"van" Leasinvest"Real" Estate."Het"auditcomité"controleert"in"het"bijzonder"de"jaarlijkse"en"periodieke"financiële"staten"voordat"deze" openbaar"worden"gemaakt"en"ziet"toe"op"een"correcte"en"consequente"toepassing"van"de"boekhoudnormen"en" waarderingsregels"van"Leasinvest"Real"Estate.
Bovendien" evalueert" het" auditcomité" de" systemen" van" de" interne" controle" en" risicobeheer" die" door" het" management"worden"opgezet.
Het" auditcomité" evalueert" ook" de" onafhankelijkheid" van" de" commissaris" en" geeft" aanbevelingen" inzake" de" interne"en"externe"audit.
Het"auditcomité"is"ook"bevoegd"om,"zowel" ten"aanzien"van"de"statutaire"zaakvoerder"als" ten"aanzien"van"de" bevak,"te"beslissen"dat"de"commissaris"andere"diensten"kan"verrichten"dan"de"opdrachten"die"hem"krachtens" de"wet"worden" toevertrouwd"en"waarvan"de"vergoedingen"hoger"liggen"dan"deze"voor"zijn"controleopdracht" (m.a.w."afwijkingen"op"het"verbod"van"artikel"133,"§5"W."Venn).
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" 7 De"volledige"tekst"van"de"laatste"versie"van"het"het"Corporate"Governance"Charter"is"terug"te vinden"op"de"website" www.leasinvest.be.
De"taken"van"het"auditcomité"worden"uitgeoefend"in"overeenstemming"met"art."526bis,"§4,"W."Venn.
De"samenstelling"van"het"auditcomité"werd"afgestemd"op"de"vereisten"van"artikel"526"bis"§2"van"het"Wetboek" van" vennootschappen," met" name" uitsluitend" niet,uitvoerende" bestuurders" en" minstens" één" onafhankelijke" bestuurder"in"de"zin"van"art."526ter"W."Venn.
Om" tegemoet" te"komen"aan"de"Belgische"Corporate"Governance"Code,"die" strenger"is"dan"het"Wetboek"van" vennootschappen"en"vereist"dat"minstens"de"meerderheid"van"de"leden"van"het"auditcomité"onafhankelijk"is" (punt" 5.2./4" van" Bijlage" C" van" de" Belgische" Corporate" Governance" Code)" is" de" helft" van" het" auditcomité" samengesteld"uit"onafhankelijke"bestuurders.
De"leden"van"het"auditcomité"tijdens"het"voorbije"boekjaar"zijn:
-
Jan" Suykens," (Ackermans" &" van" Haaren" NV)," bestuurder" en" voorzitter" van" het" auditcomité" (niet, uitvoerende"bestuurder)
-
SiriusConsult"BVBA,"vertegenwoordigd"door"de"heer"Thierry"Rousselle" (AXA"Belgium"NV),"bestuurder" van"vennootschappen"(niet,uitvoerende"bestuurder)
-
- Christophe"Desimpel,"onafhankelijk"bestuurder
-
- Mark"Leysen,"onafhankelijk"bestuurder"
De"heren"Suykens,"Desimpel,"Leysen"en"Rousselle"(SiriusConsult"BVBA)"beschikken,"rekening"houdend"met"hun" opleiding," hun" vroegere" en" huidige" functies" en" bestuurdersmandaten" bij" andere" vennootschappen," over" de" nodige"deskundigheid"en"ervaring"op"het"gebied"van"audit"en"boekhouding"zoals"bedoeld"in"art."526bis"§2"W." Venn"en"in"de"bijlage"C,"punt"5.2/4"van"de"Corporate"Governance"Code.
Het"auditcomité"vergaderde"tijdens"het"voorbije"boekjaar"4"maal."Het"aanwezigheidsquotiënt"van"de"leden"van" het" comité" bedroeg"globaal" 75%."Voor" de" heer"Rousselle" (SiriusConsult"BVBA)" bedroeg" dit"individueel" 100%," voor"de"heren"Suykens"en"Leysen"bedroeg"dit"elk"75%,"en"voor"de"heer"Desimpel"50%.
Ondermeer"de"volgende"agendapunten"werden"door"het"auditcomité"behandeld:
- de"financiële"rapporteringen"per"kwartaal;
- de"eventuele"aanpassing"van"de"waarderingsregels;
• de" werking" van" het" intern" controlesysteem" en" de" resultaten" van" de" interne" audit" (uitgevoerd" door" BDO);"zie"ook"infra"over"de"interne"controle"p"111);
- aanpassing"van"de"risicofactoren;
- de"mogelijke"gevolgen"van"het"wijzigend"regelgevend"kader"(o.a."AIFMD,"EMIR,"fiscaliteit).
De"commissaris"wordt"uitgenodigd"op"de"vergaderingen"van"het"auditcomité"en"zeker"voor"de"bespreking"van" de" halfjaar, en" jaarcijfers." Behalve" wanneer" het" auditcomité" anders" bepaalt" hebben" de" CEO" en" de" COO" het" recht om"de"vergaderingen"van"het"auditcomité"bij"te"wonen.
Benoemingsb &!remuneratiecomité
Het" benoemings, &" remuneratiecomité" ziet" toe" op" een" objectief" en" professioneel" verloop" van" het" benoemingsproces"en"staat"de"raad"bij"inzake"de"vergoeding"van"de"leden"van"de"raad"van"bestuur"en"van"het" management"en"formuleert"terzake"aanbevelingen"voor"het"remuneratiebeleid.
Het" benoemings, &" remuneratiecomité" bestaat" uitsluitend" uit" niet,uitvoerende" bestuurders" en" de" meerderheid"van"de"leden"zijn"onafhankelijke"bestuurders.
De"leden"van"het"benoemings, &"remuneratiecomité"tijdens"het"voorbije"boekjaar"zijn:
-
Christophe"Desimpel,"onafhankelijk"bestuurder
-
Luc" Bertrand" (Ackermans" &" van" Haaren" NV)," niet,uitvoerend" bestuurder" en" voorzitter" van" het" benoemings, &"remuneratiecomité
-
- Guy"Van"Wymersch,Moons"(AXA"Belgium"NV),"niet,uitvoerend"bestuurder
-
- Starboard"BVBA"(Eric"Van"Dyck,"onafhankelijk"bestuurder)"
-
- Michel"Eeckhout"Management"BVBA"(Michel"Eeckhout),"onafhankelijk"bestuurder
De" samenstelling" van" het" benoemings,en" remuneratiecomité" werd" afgestemd" op" de" vereisten" van" artikel" 526quater"van"het"Wetboek"van"vennootschappen,"dat"o.a."voorziet"dat"het"remuneratiecomité"moet"bestaan" uit"een"meerderheid"van"onafhankelijke"bestuurders."De"onafhankelijke"bestuurders"in dit"comité"beschikken" over"de"nodige"deskundigheid"op"het"gebied"van"het"remuneratiebeleid.
Het" benoemings, &" remuneratiecomité" vergaderde" tijdens" het" voorbije" boekjaar" twee" keer." " Het" aanwezigheidsquotiënt"van"de"leden"bedroeg"100%.""
De" frequentie" van" de" vergaderingen" van" het" remuneratiecomité" is" afgestemd" op" de" vereisten" van" artikel" 526quater"W."Venn.
Behoudens" indien" het" benoemings, &" remuneratiecomité" het" anders" bepaalt," hebben" de" voorzitter" van" de" raad"van"bestuur"en"de"CEO"het"recht"om"de"vergaderingen"van"het"benoemings, &"remuneratiecomité"bij"te" wonen.
Ondermeer"volgende"agendapunten"werden"door"het"benoemings, &"remuneratiecomité"behandeld:
• voorstellen"tot"remuneratie"van"het"uitvoerend"management,"van"de"afgevaardigd"bestuurder"en"het" personeel"en"de"opmaak"van"het"remuneratieverslag
• de"aanpassing"van"het"Corporate"Governance"Charter
• de"aanstelling"van"het"Instituut"Guberna"voor"het"uitvoeren"van"een"onafhankelijke"audit"betreffende" de"samenstelling"van"de"raad"van"bestuur.
Comité!van!onafhankelijke!bestuurders
Het" comité" van" onafhankelijke" bestuurders" bestaat" uit" alle" onafhankelijke" bestuurders" van" de" raad" van" bestuur."Het"comité"wordt"voorgezeten"door"één"van"haar"leden,"in"principe"het"lid"met"de"meeste"anciënniteit" in"zijn"functie.
Op" basis" van" het" Corporate" Governance" Charter" van" de" bevak" werd" aan" het" comité" van" onafhankelijke" bestuurders" een" bijzondere" opdracht" toegekend." Deze" opdracht" werd" statutair" vastgelegd" in" art." 8" van" de" statuten"van"de"statutaire"zaakvoerder.
Het"comité"van onafhankelijke"bestuurders"komt"tussen"in"de"gevallen"vermeld"in"art."524"W."Venn.
Daarnaast" wordt" dit" comité" ook" steeds" voorafgaandelijk" geconsulteerd" aangaande" elke" door" de" raad" van" bestuur"voorgenomen"beslissing"of"verrichting"die"verband"houdt"met"de"volgende"aangelegenheden:
- beslissingen"of"verrichtingen"waarvoor"art."523"W."Venn."toegepast"wordt;
- de"wijziging"van"het"maatschappelijk"doel"of"van"het"beleggingsbeleid"van"de"bevak;
• ingeval" van" grote" transacties" waarin" de" bevak" betrokken" zou" worden," voor" zover" deze" betrekking" hebben"op"meer"dan"30%"van"de"geschatte"reële"waarde"van"de"geconsolideerde"vastgoedportefeuille"van"de" bevak"op"het"ogenblik"van"de"realisatie"van"de"transactie;
• belangrijke"wijzigingen"in"de"organisatie"van"de"bevak"of"van"de"statutaire"zaakvoerder"die"resulteren" in"een"wijziging"van"het"vergunningsdossier"van"Leasinvest"Real"Estate"als"bevak.
Het" comité" laat" zich" bijstaan" door" een" (of" meerdere)" onafhankelijke" deskundigen" en" brengt" over" de" aangelegenheden"die"tot"zijn"bevoegdheid"behoren"een"schriftelijk"en"gemotiveerd"advies"uit"aan"de"raad"van" bestuur."De" raad"van"bestuur"vermeldt"in"voorkomend"geval"in"de"notulen"op"welke"gronden"van"het"advies" van"het"comité"wordt"afgeweken."Het"schriftelijk"advies"blijft"aan"de"notulen"van"de"raad"van"bestuur"gehecht.
Dagelijks!bestuur!b!!Effectieve!leiding8
Effectieve!leiding
Het"dagelijks"bestuur" tijdens"het"voorbije"boekjaar"werd" toevertrouwd"aan" twee"leden"van"het"Management" die"sedert"13/02/07"de"effectieve"leiding"uitoefenen"conform"de"bepalingen"van"de"Wet"van"3"augustus"2012" betreffende" bepaalde" vormen" van" collectief" beheer" van" beleggingsportefeuilles," met" name" de" afgevaardigd" bestuurder,"de"heer"Jean,Louis"Appelmans,"en"de"heer"Michel"Van"Geyte,"COO,"beiden"uitvoerend"bestuurder.
JeanbLouis!Appelmans
(CEO),"effectief"leider
Jean,Louis"Appelmans" (61)"is" sinds"de"oprichting"in" 1999"afgevaardigd"bestuurder"van"Leasinvest"Real"Estate" Management"NV"en"sedert"eind"2002" tevens"vaste"vertegenwoordiger."Hij"is" tevens"afgevaardigd"bestuurder" van"Leasinvest"Immo"Lux."Hij"was"CEO"van"Extensa"Group"NV"(ex,Leasinvest"NV)"van"1989"tot"2005."Hij"vervult" nog" een" aantal" bestuurdersmandaten," o.a." bij" de" beursgenoteerde" openbare" vastgoedbevak" Retail" Estates." Daarvoor"was"hij"werkzaam"in"corporate"banking"bij"Crédit"Lyonnais"Belgium"(1986,1989)"en"Chase"Manhattan" Bank"(thans"JPMorgan"Chase)"van"1979"tot"1986.
Voor" de" overige" mandaten" van" de" heer" Appelmans" verwijzen" we" naar" de" samenstelling" van" de" raad" van" bestuur"hierboven.
Michel!Van!Geyte
(COO),"effectief"leider,"Schermersstraat"42,"2000"Antwerpen
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" 8 Bij"het"overzicht"van"de"mandaten"in"andere"vennootschappen"zijn"de"beëindigde"mandaten"aangeduid"met"een"*.
Michel" Van" Geyte" (48)" werd" in" augustus" 2004" bij" Leasinvest" Real" Estate" Management" NV" aangeworven" als" commercial" manager." Hij" is" thans" uitvoerend" bestuurder" van" LREM" NV" en" tevens" bestuurder" van" o.m." Leasinvest"Immo"Lux."Voordien"was"hij"werkzaam"bij"Knight"Frank"als"managing"partner"en"heeft"meer"dan"20" jaar"ervaring"in"vastgoed."
Voor" de" mandaten" van" Michel" Van" Geyte" verwijzen" we" naar" de" samenstelling" van" de" raad" van" bestuur" hierboven.
Beide" personen" werden" aangesteld" als" effectief" leider" overeenkomstig" de" terzake" geldende" wettelijke" bepalingen"en"dragen"als"effectieve"leiders"t.a.v."de"raad"van"bestuur"en"t.a.v."derden"de"verantwoordelijkheid" inzake"de"leiding"van"het"dagelijks"bestuur"van"Leasinvest"Real"Estate.
Management
Jean,Louis"Appelmans"en"Michel" Van"Geyte" laten" zich"als"effectieve" leiders" bij" het" dagelijks" bestuur" bijstaan" door"een"of"meerdere"personen,"die"gespecialiseerd"zijn"in"een"specifiek"domein,"maar"die""geen"deel"uitmaken" van"de"effectieve"leiding"van"de"statutaire"zaakvoerder.
Het"betreft"voornamelijk"de"volgende"personen:
Voor!financiële/fiscale!aangelegenheden:
Vincent!Macharis,"CFO,"Schermersstraat"42,"2000"Antwerpen.
Vincent"Macharis"(41),"die"sinds"6"februari"2012"zijn"activiteiten"bij"Leasinvest"Real"Estate"Management"heeft" gestart," heeft" meer" dan" 15" jaar" ervaring" in" financieel" management" en" was" voorheen" lid" van" de" financiële" directie"van"CFE.
Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"RAB"Invest"NV,"Leasinvest"Immo"Lux" SICAV,FIS.
Voor!juridische!aangelegenheden:
Micheline!Paredis,"secretary"general,"Schermersstraat"42,"2000"Antwerpen
Micheline"Paredis"(47)"is"secretary"general"en"group"counsel,"en"vervult"de"rol"van"compliance"officer."Zij heeft" meer"dan"20"jaar"ervaring"in"vennootschaps, en"vastgoedrecht,"waaronder"meer"dan"14"jaar"bij"Leasinvest"Real" Estate"Management"NV."Voorheen"was"zij"kandidaat,notaris.
Mandaten"in"andere"vennootschappen"op"heden"en"tijdens"de"voorbije"5"boekjaren:"Alm"Distri"NV*,"Canal"Logistics"Brussels" NV*," Foncière" des" Eperons" d'Or" NV*," Leasinvest" Immo" Lux" SICAV,FIS" SA," Leasinvest" Immo" Lux" Conseil" SA*," Leasinvest" Services"NV,"Rab"Invest"NV,"Zebra"Trading"NV*,"Middelheim"Promotors"VZW.
Het!permanent!comité
Het"permanent"comité"komt"regelmatig"samen"om"de"lopende"zaken"van"Leasinvest"Real"Estate"te"bespreken," een"adequate"communicatie"te"verzekeren"en"de"uitvoering"van"de"beslissingen"van"de"raad"van"bestuur"op"te" volgen." Het" permanent" comité" is" samengesteld" uit" de COO," de" commercieel" verantwoordelijke," een" legal" counsel," de" senior" accountant" en" de" property" manager" of" een" of" meerdere" verantwoordelijken" voor" het" technisch"vastgoedbeheer.
Het!investeringscomité
In"functie"van"de"voorbereiding"van"specifieke"investerings, &"desinvesteringsbeslissingen"die"door"de"raad"van" bestuur" genomen" moeten" worden" kan" er" een" ad" hoc" investeringscomité" worden" bijeengeroepen." Het" investeringscomité"wordt"dan"in"functie"van"de"agendapunten"samengesteld"uit"een"of"meerdere"bestuurders," de" CEO," de" COO," de" CFO" en" de" secretary" general," eventueel" bijgestaan" door" externe" consultants" voor" specifieke"aangelegenheden.
Overeenkomstig"de"aandeelhoudersovereenkomst"tussen"Ackermans"&"van"Haaren Group""en"AXA"Belgium"NV" kan"deze"laatste"steeds"met" raadgevende"stem"deelnemen"aan"de"vergaderingen"van"het"investeringscomité" en" het" permanent" comité" zolang" AXA" Belgium" NV" een" participatie" in" Leasinvest" Real" Estate" aanhoudt" van" minimum"10%.
Externe!vertegenwoordiging
De"statutaire"zaakvoerder,"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV,"vertegenwoordigt"de"vennootschap"in"en" buiten"rechte.
De" zaakvoerder" kan" gevolmachtigden" van" de" vennootschap" aanstellen." Alleen" bijzondere" en" beperkte" volmachten" voor" bepaalde" of" een" reeks" bepaalde" rechtshandelingen" zijn" geoorloofd." De" gevolmachtigden" verbinden" de" vennootschap" binnen" de" perken" van" de" hun" verleende" volmacht," onverminderd" de" verantwoordelijkheid"van"de"zaakvoerder"in"geval"van"overdreven"volmacht.
Vaste!vertegenwoordiger
Overeenkomstig"de"bepalingen"van"art."61,"§2,"W."Venn."en"art."14.2,"4°"van"de"statuten"van"Leasinvest"Real" Estate" heeft" de" zaakvoerder" onder" zijn" bestuurders"een"vaste"vertegenwoordiger" benoemd" die" belast"wordt" met" de" uitvoering" van" de" opdracht van" zaakvoerder," in" naam" en" voor" rekening" van" Leasinvest" Real" Estate" Management" NV," en" die" bevoegd" is" om" alleen" handelend" de" bevak" ten" aanzien" van" derden" te" vertegenwoordigen" en" te" verbinden," evenwel" zonder" afbreuk" te" doen" aan" de" bepalingen" van" het" KB" van 07/12/10"m.b.t."vastgoedbevaks,"noch"aan"enige"andere"bepaling"van"de"Wet"van"3"augustus"2012""betreffende" bepaalde"vormen"van"collectief"beheer"van"beleggingsportefeuilles"toepasselijk"op"instellingen"voor"collectieve" beleggingen.
Sinds" eind" 2002" is" Jean,Louis" Appelmans" aangesteld" als" vaste" vertegenwoordiger" van" Leasinvest" Real" Estate" Management"NV"in"het"kader"van"haar"mandaat"als"statutaire"zaakvoerder,"maar"zonder"afbreuk"te"doen"aan" de"bepalingen"van"voormeld"KB.
Daden!van!beschikking!betreffende!vastgoed
Op"de"hierboven"vermelde"algemene" regel"dat"de"statutaire"zaakvoerder,"vertegenwoordigd"door"haar"vaste" vertegenwoordiger,"bevoegd"is"om,"alleen"handelend,"de"bevak"ten"aanzien"van"derden"te"vertegenwoordigen" en"te"verbinden"bestaat"er"één"uitzondering,"m.n."voor"'daden"van"beschikking"op"vastgoed'.
Overeenkomstig"art."9"§2"van"het"KB"van"07/12/10"en"art."17"van"de"statuten"wordt"Leasinvest"Real"Estate"voor" elke"daad"van"beschikking"vertegenwoordigd"door"de"zaakvoerder,rechtspersoon"handelend"via"de"heer"Jean, Louis"Appelmans"in"zijn"hoedanigheid"van"vaste"vertegenwoordiger,"samen"met"één"andere"bestuurder"van"de" statutaire"zaakvoerder,"gezamenlijk"optredend.
De" hiervoor" vermelde" regel" is" niet" van" toepassing"wanneer"een" verrichting" van" de" vennootschap"betrekking" heeft"op"een"goed"waarvan"de"waarde"minder"bedraagt"dan"het"laagste"bedrag"van"1%"van"het"geconsolideerd" actief"van"de"vennootschap"en"€"2.500.000.
Remuneratieverslag
Met" betrekking" tot" het" voorbije" boekjaar" ontvingen" de" bestuurders" van" de" statutaire" zaakvoerder" van" Leasinvest" Real" Estate," rechtstreeks" en/of" onrechtstreeks," voor" alle" verleende" diensten" ten" behoeve" van" de" statutaire"zaakvoerder"vergoedingen"ten"belope"van"een"totaal"bedrag"van"€"943.195,95.
Het" remuneratiebeleid" en" het" remuneratieniveau" voor" de" niet,uitvoerende" bestuurders" en" de" leden" van" de" effectieve" leiding" werd" tijdens" het" voorbije" boekjaar" ontwikkeld" volgens" de" procedures" die" daartoe" worden" uitgewerkt"door"het"benoemings, en"remuneratiecomité"overeenkomstig"het"remuneratiebeleid"dat"voor"het" door"het"jaarverslag"behandelde"boekjaar"werd"gehanteerd"en"dit" rekening"houdend"met"de"bepalingen"van" art."96"§3,"tweede"lid,"2°"en"3°"van"het"W."Venn"en"dat"vervolgens"werd"goedgekeurd"door"de"raad"van"bestuur" van"de"statutaire"zaakvoerder."Hierbij"werd"o.a."rekening"gehouden"met"de"in"het"recente"verleden"toegekende" vergoedingen"en"een"beperkte"benchmark"voor"dezelfde"functies"in"vergelijkbare"bedrijven.
Nietbuitvoerende!bestuurders
Voor"het"voorbije"boekjaar"werden"aan"de"niet,uitvoerende"bestuurders"de"volgende"vergoedingen"toegekend" op"individuele"basis:
| Vaste&vergoeding& | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vaste&vergoeding&AC& comité&onafhankelijke& |
||||||||
| Vaste&vergoeding&RvB | en/of&BRC | bestuurders BTW&21% | Totaal | |||||
| ChristopheDesimpel | 15*000 | 8*000 | 2*000 | 25*000 | ||||
| MichelEeckhout/MichelEeckhoutManagementBVBA | 15*000 | 4*000 | 2*000 | 4*410 | 25*410 | |||
| EricVanDyck/StarboardBVBA | 15*000 | 4*000 | 2*000 | 4*410 | 25*410 | |||
| MarcLeysen | 15*000 | 4*000 | 2*000 | 21*000 | ||||
| Luc*Bertrand | 0 | |||||||
| Jan*Suykens | 0 | |||||||
| Kris*Verhellen | 0 | |||||||
| GuyvanWymerschJMoons* | 0 | |||||||
| ThierryRousselle/SiriusConsult*BVBA | 0 | |||||||
| Al fredBouckaert/ConsucoNV | 0 | |||||||
| Totaal&nietBuitvoerende&bestuurders | 60&000 | 20&000 | 8&000 | 8&820 | 96&820 |
* aan de heer Desimpel, onafhankelijk bestuurder voor het volledige boekjaar, werd een totaalbedrag van € 25.000 betaald:
, een"forfaitaire"vergoeding"van"€"15.000;
, een"bijkomende"forfaitaire"vergoeding"van"€"8.000"per"boekjaar"als"lid"van"het"auditcomité"en"als"lid" van"het"benoemings, &"remuneratiecomité"(Christophe"Desimpel"is"lid"van"beide"comités);
, en" een" bijkomende" vergoeding" van" €" 2.000" per" boekjaar" als" lid" van" het" comité" van" onafhankelijke" bestuurders.
*" aan" Michel" Eeckhout" Management" BVBA," " vertegenwoordigd" door" haar" vaste" vertegenwoordiger" Michel" Eeckhout,"de"heer"Leysen"en"Starboard"BVBA,"vertegenwoordigd"door"haar"vaste"vertegenwoordiger"Eric"Van" Dyck," onafhankelijke" bestuurders,"wordt" voor" het" boekjaar" 2013" "een" totaalbedrag" van" €" 21.000" betaald"als" volgt:
, een"forfaitaire"vergoeding"van"€"15.000;
, een"bijkomende"forfaitaire"vergoeding"van"€"4.000"als"lid"van"het"auditcomité"of"van"het"benoemings, &"remuneratiecomité.
, en" een" bijkomende" vergoeding" van" €" 2.000" per" boekjaar" als" lid" van" het" comité" van" onafhankelijke" bestuurders.
Voor"Starboard"BVBA"(E."Van"Dyck)"en"Michel"Eeckhout"Management"BVBA"(M."Eeckhout)"is"hierop"21%"BTW" verschuldigd.
De" hierboven" vermelde" vergoedingen" die" betaald" worden" aan" de" onafhankelijke" bestuurders" als" lid" van" adviserende"comités"werden"forfaitair"bepaald,"ongeacht"het"aantal"vergaderingen"van"elk"comité"dat"tijdens" het" boekjaar" wordt" gehouden." Er" worden" geen" voordelen" in" natura" toegekend" aan" de" onafhankelijke" bestuurders.
Tijdens"het"voorbije"boekjaar"was"het"mandaat"van"de"overige"niet,uitvoerende"bestuurders"onbezoldigd.
Uitvoerende!bestuurders!b CEO!en!COO
De"heer"Appelmans"geniet"van"vaste"en"variabele"vergoedingen"die"zijn"prestaties"dekken"als"lid"van"de"raad" van"bestuur"en"als"CEO,"alsook"van"een"pensioenplan"volgens"het"type"Defined"Contribution,"waarbij"in"functie" van"de"betaalde"premie"een"pensioenkapitaal"opgebouwd"wordt.
Aan"de"CEO"werd"voor"het"voorbije"boekjaar,"op"individuele"basis," rechtstreeks"en"onrechtstreeks9 ""de"in"de" tabel"hierna"vermelde"remuneratie"toegekend."Zij"ontvangen"geen"specifieke"voordelen"in"natura.
De"heer"Van"Geyte"geniet"onrechtstreeks10 van"vaste"en"variabele"vergoedingen"die"zijn prestaties"dekken"als" lid"van"de"raad"van"bestuur"en"als"COO.
Effectieve!leiding
In"het"kader"van"de"toepassing"van,"enerzijds,"het"principe"7.15"van"de"Belgische"Corporate"Governance"Code," waarin"sprake"is"van"de"'leden"van"het"uitvoerend"management'"en anderzijds"van"het"artikel"96"§"3"van"het" Wetboek" van" Vennootschappen," dat" werd" ingevoerd" door" de" Wet" van" 6" april" 2010" tot" versterking" van" het" deugdelijk"bestuur"bij"vennootschappen,"waarin"sprake"is"van"'andere"leiders'"(waarmee"o.a."ook"de"leden"van" elk comité"waar"de"algemene"leiding"van"de"vennootschap"wordt"besproken"en"dat"wordt"georganiseerd"buiten" de"regeling"van"art"524"bis"W."Venn."worden"bedoeld),"wordt"in"het"remuneratieverslag"hierna"op"globale"basis" enkel"de"remuneratie"van"de"twee"effectieve leiders"weergegeven,"maar"niet"die"van"de"overige"leden"van"het" management"die"de"effectieve"leiders"in"het"kader"van"het"dagelijks"bestuur"bijstaan.
De"effectieve"leiding"wordt"zoals"hierboven"uiteengezet"gevormd"door"de"heer"Jean,Louis"Appelmans,"CEO"en" afgevaardigd" bestuurder," en" de" heer"Michel" Van" Geyte," COO" en" uitvoerend" bestuurder" van" Leasinvest" Real" Estate"Management.
Tijdens"het"voorbije"boekjaar"werd"aan"de"CEO"op"individuele"basis,"rechtstreeks"en"onrechtstreeks"de"in"de" tabel"hierna"vermelde"remuneratie"toegekend.
De"leden"van"de"effectieve"leiding"ontvangen"overeenkomstig"het"remuneratiebeleid"van"de"onderneming"geen" opties"noch"andere"aan"aandelen"gekoppelde"bezoldigingen.
Zij"ontvingen"voor"het"voorbije"boekjaar"de"volgende"bedragen:
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" 9 via"Granvelle"Consultants"&"Co"BVBA.
10 via"Midhan"BVBA.
| Effectieve(leiding((in(€) | vast( | verzekering | variabel | Totaal |
|---|---|---|---|---|
| Jean%Louis+Appelmans | 324+679 | 42+733 | 110+000 | 477+413 |
| Michel+Van+Geyte | 278+963 | 90+000 | 368+963 | |
| Totaal | 603(643 | 42(733 | 200(000 | 846(376 |
De" vaste" remuneratie" van" de"effectieve" leiding" is"gebaseerd" op" de" bestaande" capaciteiten" in"en"ervaring" op" verschillende"gebieden"zoals"commercieel,"vastgoedtechnisch,"juridisch,"fiscaal,"financieel,"boekhoudkundig"en" algemeen"beleid.
De"variabele" remuneratie"heeft"betrekking"op"exceptionele"prestaties"gerelateerd"o.a."aan"de"verbetering"en" optimalisatie"van" de" hierna""vernoemde" criteria."Het" benoemings, en" remuneratiecomité" bepaalt"jaarlijks" de" vorm"waaronder"de"variabele"remuneratie"wordt"toegekend,"hetgeen"in"het"boekjaar"2013"onder"de"vorm"van" tantièmes"gebeurde.
Sedert" 2011"worden" de" objectieven" voor" de" CEO"en" COO"gebaseerd" op" vier" belangrijke" basiscriteria"met" de" volgende"weging"(die"recent"licht"werd"aangepast)"nl.
a)"Financiële"criteria" (weging"30%)"o.a."netto"courant"resultaat,"EPS,"controle"schuldgraad," funding,"hedgings," etc.
b) Portfoliocriteria" (weging" 25%)" o.a." bezettingsgraad," duration" huurcontracten," herverhuren" leegstaande" gebouwen"en"opvangen"belangrijke"huurbreaks,"integratie"en"beheer"shopping"center"Schmiede
c) Uitvoering"van"de"strategie"(weging"25%)"o.a."desinvestering"van"(oudere)"(kantoor)gebouwen,"investeringen" in"nieuwe"gebouwen,"diversificatie"naar"retail"en"eventueel"naar"een"ander"land;
d) Managementcapaciteiten"(weging"20%)"o.a."leadership,"personeel"en"investor"relations.
Het" benoemings, en" remuneratiecomité" zal" zich" in" de" loop" van" 2013" verder" uitspreken" over" de" vorm" waaronder"variabele"vergoedingen"kunnen"worden"uitgekeerd,"in"het"kader"van"de"praktische"uitwerking"van" het"remuneratiebeleid.
Er"werd"een"vertrekvergoeding"overeengekomen"voor"Jean,Louis"Appelmans"van"24"maanden."Aangezien"deze" vertrekvergoeding"hoger"is"dan"hetgeen"voorzien"is"in"de"bepalingen"van"art."554"W."Venn"m.n."een"maximum" van"12"maanden"hetzij"– mits"bijzondere"motivering"door"het"remuneratiecomité"– van"maximum"18"maanden," werd"deze"bepaling"in"de"managementovereenkomst"met"de"heer"Appelmans"op"advies"van"het"benoemings, en"remuneratiecomité,"apart"goedgekeurd"door"de"algemene"vergadering"van"aandeelhouders"van"Leasinvest" Real"Estate"gehouden"op"16/05/11.
Voor" de" heer" Michel" Van" Geyte" werd" er" geen" " specifieke" vertrekvergoeding" opgenomen" in" de" managementovereenkomsten"die"werden"afgesloten"zodat"art."554"W."Venn"niet"van"toepassing"is.
8.3!Regeling!van!belangenconflicten
Artikel!523!en!524!W.!Venn.
Tijdens"het"voorbije"boekjaar"hebben"er"zich"geen"andere"situaties"voorgedaan"waarbij"de"bepalingen"van"de" artn."523"en"524"W."Venn"toegepast"dienden"te"worden"dan"hetgeen"hierna"wordt"vermeld.
De"raad"van"bestuur"verklaart,"voor"zover"hem"bekend,"dat"er"zich"in"het"voorbije"boekjaar"geen"situaties"van" belangenconflicten"als" bedoeld" door"artikel" 523"W."Venn." hebben"voorgedaan" tussen" de" bestuurders"van" de" statutaire"zaakvoerder"of"leden"van"het"management"en"Leasinvest"Real"Estate,"behoudens"dat"in"toepassing" van"artikel"523"§"1"laatste"lid"W."Venn"met"betrekking"tot"de"procedure"ter"voorkoming"van"belangenconflicten" in" genoteerde" vennootschappen" de" heer" Appelmans" de" vergadering" van" de" raad" van" bestuur" gehouden" dd." 12.11.2013"heeft"verlaten"tijdens"de"bespreking"van"de"voorstellen"met"betrekking"tot"de"remuneratie"van"de" afgevaardigd"bestuurder"en"het"uitvoerend"management."Voor"wat"betreft"de"vermogensrechtelijke"gevolgen" voor"de"vennootschap"wordt"verwezen"naar"de"hierboven"vermelde"details"omtrent"de"remuneratie11."
Zoals" hierboven" onder" 'Beslissingsorganen" – Adviserende" comités" – Comité" van" onafhankelijke" bestuurders'" beschreven" hebben" er" zich" tijdens" het" voorbije" boekjaar" geen" transacties" met" verbonden" ondernemingen" voorgedaan"waarbij"de"toepasselijkheid"van"artikel"524"W."Venn."diende"te"worden"getoetst"door"de"raad"van" bestuur.
Artikelen!17!en!18!KB!m.b.t.!vastgoedbevaks
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
11 De"heer"Appelmans"was"niet"aanwezig"bij"de"beraadslaging"en"de"besluitvorming"door"de"Raad"van"bestuur"over"dit"agendapunt"inzake" de"remuneratie."De"raad"van"bestuur"heeft"de"voorstellen"inzake"remuneratie"goedgekeurd.
Artikelen"17"en"18"van"het"KB"van"07/12/10"voorzien"een"voorafgaande"kennisgevingsverplichting"aan"de"FSMA" wanneer" bij" een" verrichting" met" de" bevak" of" een" door" haar" gecontroleerde" vennootschap" bepaalde," in" het" artikel"opgesomde,"personen"als"tegenpartij"optreden"of"enig"voordeel"verkrijgen.
Deze"artikelen"zijn"niet"van"toepassing"op:
a)"verrichtingen"die"betrekking"hebben"op"een"som"die"minder"bedraagt"dan"het"laagste"bedrag"van"1%"van"het" geconsolideerd"actief"van"de"openbare"vastgoedbevak"en"€"2.500.000;
b)"de"verwerving"van"effecten"door"de"openbare"vastgoedbevak"of"een"van"haar"dochtervennootschappen"in" het"kader"van"een"openbare"uitgifte"door"een"derde,emittent,"waarvoor"een"promotor"of"een"van"de"in"art."18" §1"van"voormeld"KB"bedoelde"personen"als"tussenpersoon"optreden;
c)" de" verwerving" van" of" de" inschrijving" op" de" als" gevolg" van" een" beslissing" van" de" algemene" vergadering" uitgegeven"aandelen"van"de"openbare"vastgoedbevak"door"de"in"voormeld"art."18"§1"bedoelde"personen.
Er"dienden"tijdens"het"voorbije"boekjaar"geen"kennisgevingen"te"worden"gedaan"aan"de"FSMA"in"dat"kader.
Corporate!Governance!Charter
In" haar" Corporate" Governance" Charter" heeft" Leasinvest" Real" Estate" het" beleid" onderschreven" dat" een" bestuurder"of"de"leden"van"het"management"(of"diens"naaste"familieleden)"die,"rechtstreeks"of"onrechtstreeks," een"belang"heeft"van"niet,patrimoniale"aard"dat"strijdig"is"met,"ofwel,"die"een"parallel"belang"heeft,"al"dan"niet" van" patrimoniale"aard,"met"een" beslissing" of"verrichting"van" Leasinvest" Real"Estate"– in"andere" situaties" dan" degene"die"bedoeld"zijn"in"de"wettelijke"belangenconflictregeling"van"artikel"523"W."Venn.,"dat"die"persoon"dit" onmiddellijk"kenbaar"moet"maken"aan"de"voorzitter."Deze"laatste"oordeelt"dan"of"hij"hiervan"verslag"uitbrengt" aan"de"raad"van"bestuur.
In" het" voorbije" boekjaar" heeft" de" voorzitter" geen" enkele" melding" ontvangen" waarbij" dit" beleid" diende" toegepast"te"worden.
Op" voorstel" van" het" benoemings, en" remuneratiecomité" van" Leasinvest" Real" Estate" werd" het" Corporate" Governance"Charter"van"Leasinvest"Real"Estate"aangepast"aan"de"de"nieuwe"wettelijke"bepalingen, o.a."deze" van"de"wet"van"6"april"2010"betreffende"deugdelijk"bestuur."
De" laatste" versie" van" het" Corporate" Governance" Charter" kan" worden" geconsulteerd" op" de" website" www.leasinvest.be.
Algemene!toelichting!inzake!potentiële!belangenconflicten!van!de!bestuurders!en!effectieve!leiders
De"kans"dat"er"potentiële"belangenconflicten"bestaan"tussen"de"bestuurders"van"de"statutaire"zaakvoerder"of" leden"van"het"management"en"Leasinvest"Real"Estate,"ondermeer"ingevolge"functies"die"zij"bekleden"in"andere" ondernemingen"in"de"vastgoedsector,"wordt"klein"ingeschat.
Een"functioneel"belangenconflict"(dat"niet"onder"toepassing"valt"van"de"wettelijke"belangenconflictregeling"van" artikel" 523" W." Venn)" zou" zich" kunnen" voordoen" in" hoofde" van" bestuurders" benoemd" op" voordracht" van" Ackermans"&"van"Haaren"Groep,"indien"verrichtingen"geschieden"tussen"Ackermans"&"van"Haaren"Groep"en/of" de"statutaire"zaakvoerder"en"Leasinvest"Real"Estate"of"een"andere"vennootschap"uit"de"Leasinvest"Real"Estate" groep" (in" het" voorbije" boekjaar" hebben"zich" geen" verrichtingen" voorgedaan" tussen" Leasinvest" Real" Estate, groep" en" vennootschappen" verbonden" met" Ackermans" &" van" Haaren" Groep)" of" in" hoofde" van" bestuurders" benoemd" op" voordracht" van" AXA" Belgium" NV," indien" verrichtingen" geschieden" of" beslissingen" worden" genomen"waarbij"AXA"Belgium"NV"een"belang"heeft"dat"strijdig"is"met"een"belang"van"de"statutaire"zaakvoerder" en/of" Leasinvest" Real"Estate"en/of"een" dochteronderneming" van" Leasinvest" Real"Estate" bv." Leasinvest"Immo" Lux" en/of" Leasinvest" Services." (in" het voorbije" boekjaar" hebben" zich" geen" verrichtingen" voorgedaan" tussen" Leasinvest"Real"Estate,groep"en"vennootschappen"verbonden"met"AXA"Belgium"NV)
Leasinvest"Services"is"een"100%"dochter"van"Leasinvest"Real"Estate,"aan"wie"het"vastgoedbeheer"is"uitbesteed. RAB"Invest"is"een"100%"dochter"van"Leasinvest"Real"Estate"en"eigenaar"van"het"Rijksarchief"te"Brugge.
Canal"Logistics"Brussels"NV"is"een"100%"dochter"van"Leasinvest"Real"Estate"en"eigenaar"van"het"logistiek"pand" te"Neder,over,Heembeek.
Leasinvest" Immo" Lux" is" een" 100%" dochter" van" Leasinvest" Real" Estate," die" eigenaar" is" van" de" Luxemburgse" vastgoedportefeuille.
Orli"Lux"Sàrl"is"een"100%"dochter"van"Leasinvest"Immo"Lux.
Een" potentiëel" belangenconflict" zou" zich" kunnen" voordoen" tussen" Leasinvest" Real" Estate" en" de" statutaire" zaakvoerder" of" tussen" Leasinvest" Real" Estate" en" Leasinvest" Services" of" tussen" Leasinvest" Real" Estate" of" Leasinvest"Immo"Lux"in"het"kader"van"een"eventuele"verdere"herstructurering"van"het"vastgoedbeheer"en/of"de" aanpassing" van" de" organisatiestructuur." In" het" voorbije" boekjaar" hebben" zich" geen" specifieke" herstructureringen" voorgedaan," noch" werd" de" organisatiestructuur" aangepast" in" die" mate" dat" er" zich" een" belangenconflict"heeft"voorgedaan.
Een" potentiëel" belangenconflict" zou" zich" tenslotte" ook" kunnen" voordoen" uit" hoofde" van" de" functie" van" bestuurder" die" door" de"afgevaardigd" bestuurder," Jean,Louis"Appelmans,"in"Retail"Estates"wordt" uitgeoefend," voor"zover"de"beleggingspolitiek"van"beide"bevaks"elkaar"zou"overlappen."In"het"voorbije"boekjaar"heeft zich" geen"potentieel"belangenconflict"van"deze"aard"voorgedaan.
De"kans"dat"er"potentiële"belangenconflicten"bestaan"tussen"de"bestuurders"van"de"statutaire"zaakvoerder"of" leden"van"het"management"en"Leasinvest"Real"Estate,"ondermeer"ingevolge"functies"die"zij"bekleden"in"andere" ondernemingen"in"de"vastgoedsector,"wordt"klein"ingeschat.
Een"functioneel"belangenconflict"(dat"niet"onder"toepassing"valt"van"de"wettelijke"belangenconflictregeling"van" artikel" 523" W." Venn)" zou" zich" kunnen" voordoen" in" hoofde" van" bestuurders" benoemd" op" voordracht" van" Extensa"Group"NV,"indien"verrichtingen"geschieden"tussen"Extensa"Group"NV"en/of"de"statutaire"zaakvoerder" en"Leasinvest"Real"Estate"(in"het"voorbije"boekjaar"hebben"zich"behoudens"hetgeen"hierboven"vermeld"werd," geen verrichtingen" voorgedaan" tussen" Leasinvest" Real" Estate" en" vennootschappen" verbonden" met" Extensa" Group"NV.", zie" hoger"inzake"artikel" 524"W."Venn."en"artikel" 18"van" het" KB"van" 07/12/10);" of"in" hoofde"van" bestuurders" benoemd" op" voordracht" van" AXA" Belgium" NV," indien" verrichtingen" geschieden" of" beslissingen" worden"genomen"waarbij"AXA" Belgium"NV"een" belang" heeft" dat" strijdig"is"met"een" belang"van" de" statutaire" zaakvoerder"en/of"Leasinvest"Real"Estate.
Leasinvest"Services"is"een"100%"dochter"van"Leasinvest"Real"Estate,"aan"wie"het"vastgoedbeheer"is"uitbesteed.
Een" potentiëel" belangenconflict" zou" zich" kunnen" voordoen" tussen" Leasinvest" Real" Estate" en" de" statutaire" zaakvoerder" in" het" kader" van" een" eventuele" verdere" herstructurering" van" het" vastgoedbeheer" en/of" de" aanpassing"van"de"organisatiestructuur.
Een" potentiëel" belangenconflict" zou" zich" tenslotte" ook" kunnen" voordoen" uit" hoofde" van" de" functie" van" bestuurder" die" door" de"afgevaardigd" bestuurder," Jean,Louis"Appelmans,"in"Retail"Estates"wordt" uitgeoefend," voor"zover"de"beleggingspolitiek"van"beide"bevaks"elkaar"zou"overlappen.
8.4! Relevante! inlichtingen! overeenkomstig! artikel! 34! van! het! KB! van! 14! november! 2007! betreffende! de! verplichtingen! van! emittenten! van! financiële!instrumenten! die! zijn! toegelaten! tot! de!verhandeling! op! een! gereglementeerde!markt
Leasinvest" Real" Estate" is" een" commanditaire" vennootschap" op" aandelen" met" één" statutaire" zaakvoerder," Leasinvest" Real" Estate" Management" NV." Haar" maatschappelijk" kapitaal" is" verdeeld" in" 4.938.870" aandelen," zonder"nominale"waarde,"die"ieder"één/4.938.870ste"van"het"kapitaal"vertegenwoordigen.
De" grote" aandeelhouders" van" de" vennootschap" zijn" Ackermans" &" van" Haaren" (zijnde" de" referentieaandeelhouder,"die"de"exclusieve"controle"heeft"over"de"vennootschap"via"de"statutaire"zaakvoerder)" en"die"een"participatie"in"de"vennootschap"bezit"van"30,0%"en"AXA"Belgium"(29,0%).
Voor"meer"informatie"inzake"de"transparantieverklaringen"door"Ackermans"&"van"Haaren"Groep,"AXA"Belgium" NV" en" AG" Insurance" NV," inclusief" de" toepasselijke" controleketens" (zie" ook" punt" 9.5)," verwijzen" wij" naar" de" transparantieverklaringen"en"de"daarmee"verbonden"persberichten"op"www.leasinvest.be.
De" drempels" waarvan" de" overschrijding" aanleiding" geeft" tot" een" kennisgevingsverplichting" ingevolge" de" wetgeving"inzake"de"openbaarmaking"van"belangrijke"deelnemingen"en/of"de"statuten,"worden"vastgesteld"op" (cfr" statuten)" 3%," (cfr" wettelijke" bepalingen)" 5%" en" veelvouden" van" 5%" van" het" totaal" aantal" bestaande" stemrechten.
Het"totaal"aantal"aandelen"in"omloop"is"bijgevolg"gelijk"aan"het"aantal"uitgegeven"aandelen,"hetzij"4.938.870." Leasinvest"Real"Estate"Management"heeft"6"Leasinvest"Real"Estate,aandelen.
Voor"wat"betreft"de"machtiging"verleend"aan"de"zaakvoerder"om"over"te"gaan"tot"verkrijging"(en"vervreemding)" van"eigen"effecten"wordt"verwezen"naar"de"toelichting"in"Hoofdstuk"6"Permanent"Document,"verwijzend"naar" artikel"7"van"de"statuten."
De"aandelen"in"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV"zijn"voor"100%"in"het"bezit"van"Extensa"Group"NV.
Er"zijn"geen"wettelijke"of"statutaire"beperkingen"op"de"overdracht"van"effecten.
De"statutaire"zaakvoerder"beschikt"over"een"statutair"vetorecht"onder"art."27"van"de"statuten"(overeenkomstig" art."659"W."Venn)"voor"besluiten"van"de"algemene"vergadering"met"betrekking"tot"handelingen"die"de"belangen" van"de"vennootschap"jegens"derden"betreffen,"zoals"dividenduitkering"alsook"elk"besluit"waarbij"het"vermogen" van"de"vennootschap"wordt"aangetast"(voor"statutenwijzigingen:"zie"infra).
Ieder"aandeel"geeft"recht"op"één"stem.
Er"zijn"geen"andere"stemrechtverlenende"effecten"uitgegeven.
Er"bestaan"geen"andere"wettelijke"of"statutaire"beperkingen"van"de"uitoefening"van"het"stemrecht.
Er"is"evenmin"een"aandelenplan"voor"werknemers.
Tussen"Ackermans"&"van"Haaren"Groep"en"AXA"Belgium"NV"werd"in 2004"een"aandeelhoudersovereenkomst" afgesloten"voor"een"duur"van"10"jaar"die"een"wederzijds"voorkooprecht"omvat"inzake"de"aandelen"uitgegeven" door" Leasinvest" Real" Estate" alsook" een" voorkooprecht" en," onder" beperkte" omstandigheden," aan, en" verkoopbeloften"inzake"de"aandelen"uitgegeven"door"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV.""
Voor"wat"betreft"de"bestaande"afspraken"inzake"de" samenstelling"van"de" raad"van"bestuur"van"de" statutaire" zaakvoerder"en"de"geldende"meerderheden"binnen"de"raad"van"bestuur.
De"algemene"vergadering"van"Leasinvest"Real"Estate"kan"over"een"statutenwijziging"alleen"dan"op"rechtsgeldige" wijze" beraadslagen"en" besluiten,"wanneer" zij" die"aan" de"vergadering" deelnemen" ten"minste" de" helft"van" het" maatschappelijk" kapitaal" vertegenwoordigen" en" mits" aanwezigheid" van" de" zaakvoerder," onverminderd" strengere" wettelijke" bepalingen." Een" wijziging" van" de" statuten" is" alleen" dan" aangenomen," indien" zij" voorafgaandelijk"goedgekeurd"werd"door"de"FSMA"en"wanneer"zij"drie"vierden"van"de"stemmen"verbonden"aan" de aanwezige" of" vertegenwoordigde" aandelen" heeft" verkregen," en" met" instemming" van" de" aanwezige" of" vertegenwoordigde"zaakvoerder"onverminderd"strengere"wettelijke"bepalingen.
De"voorwaarden"van" de" obligaties" die" op" 9 oktober 2013"werden" uitgegeven" door" de"vennootschap" bepalen" dat,"in"het"geval"van"een"controlewijziging"van"Leasinvest"Real"Estate,"iedere"obligatiehouder"het" recht"heeft" om"Leasinvest"Real"Estate"te"verplichten"alle"of"een"deel"van"zijn"obligaties"terug"te"betalen."
Voor"de"doeleinden"van"deze"bepaling,"wordt"controlewijziging"als"volgt"gedefinieerd:
(A) in" de" hypothese" dat" Leasinvest" Real" Estate" de" vennootschapsvorm" van" een" Comm. VA" heeft" en" Leasinvest"Real"Estate"Management"de"enige"statutaire"zaakvoerder"is"(d.i."de"huidige"situatie):
- een" persoon" of" groep" van" personen" handelend" in" onderling" overleg" Controle" over" de" zaakvoerder" verwerft;"of
- Leasinvest"Real"Estate"Management"als"zaakvoerder"van"Leasinvest"Real"Estate"wordt"vervangen"door" één"of"meerdere"nieuwe"zaakvoerders""(tenzij"Ackermans"&"van"Haaren NV"of"een"met"Ackermans"&" van"Haaren"verbonden"persoon"Controle"uitoefent"over"deze"nieuwe"zaakvoerder(s));
(B) in" de" hypothese" dat" Leasinvest" Real" Estate" de" vennootschapsvorm" van" een" NV" (of" enige" andere" rechtsvorm" dan" haar" huidige" rechtsvorm)" aanneemt:" een" persoon" of" groep" van" personen" handelend" in" onderling" overleg," Controle" verwerft" over" Leasinvest" Real" Estate; waarbij" "Controle"" wordt" gedefinieerd" als" volgt:
- in"de"hypothese"(A)"hierboven:"
o het"bezit,"rechtstreeks"of"onrechtstreeks,"van"de"meerderheid"van"de"stemrechten"verbonden" aan"het"totaal"van"de"aandelen"van"de"zaakvoerder"van"Leasinvest"Real"Estate;
o het" recht"krachtens" de" statuten"van" de" zaakvoerder"van" Leasinvest"Real"Estate" of" op"grond" van" overeenkomsten" gekend" door" de" zaakvoerder" om" de" meerderheid" van" de" bestuurders" te" benoemen"of"te"ontslaan;"en
- in"de"hypothese"(B)"hierboven:
o het"bezit,"rechtstreeks"of"onrechtstreeks,"van"de"meerderheid"van"de"stemrechten"verbonden" aan"het"totaal"aantal"aandelen"van"Leasinvest"Real"Estate;
o het"recht"krachtens"de"statuten"van"Leasinvest"Real"Estate"of"op"grond"van"overeenkomsten" gekend" door" Leasinvest" Real" Estate" om" de" meerderheid" van" de" bestuurders" te" benoemen" of" te" ontslaan;"of
o het" verwerven" of" bezitten" van" stemrechten" in" Leasinvest" Real" Estate," zelfs" als" dit" minder" bedraagt"dan"50%"van"de"stemrechten"verbonden"aan"het"totaal"van"de"aandelen"naar"aanleiding"van" een"verwerving"die"aanleiding"heeft"gegeven"tot"een"verplicht"openbaar"overnamebod"op"de"aandelen" met"stemrecht.
Uitgiftevoorwaarde"6.3."van"de"obligatielening"uitgegeven"door"Leasinvest"Real"Estate"op"4"december"2013"en" de"rechten"van"de"obligatiehouders,"zoals"opgenomen"in"het"plaatsingsmemorandum"voor"de"private"plaatsing" van" de" obligaties" de" dato" 19" november" 2013," bevat" een" mogelijkheid" voor" de" obligatiehouders" om" de" vervroegde"terugbetaling"van"de"obligaties"te"eisen,"ingeval"van"een"Controlewijziging."
Voor"de"toepassing"van"deze"bepaling"wordt"Controlewijziging"geacht"zich"te"hebben"voorgedaan"indien:
A) in"de"hypothese"dat"Leasinvest"Real"Estate"de"vennootschapsvorm"van"een"Comm. VA"heeft"en"Leasinvest" Real"Estate"Management"de"enige"statutaire"zaakvoerder"is"(d.i."de"huidige"situatie):
(i) een" persoon" of" groep" van" personen" handelend" in" onderling" overleg" Controle" over" de" zaakvoerder" verwerft;"of
(ii) Leasinvest"Real"Estate"Management"als"zaakvoerder"van"Leasinvest"Real"Estate"wordt"vervangen"door" één"of"meerdere"nieuwe"zaakvoerders""(tenzij"Ackermans"&"van"Haaren NV"of"een"met"Ackermans"&"van" Haaren"verbonden"persoon"Controle"uitoefent"over"deze"nieuwe"zaakvoerder(s))
B) in"de"hypothese"dat"Leasinvest"Real"Estate"de"vennootschapsvorm"van"een"NV"(of"enige"andere"rechtsvorm" dan"haar"huidige"rechtsvorm)"zou"hebben"aangenomen:"een"persoon"of"een"groep"van"personen"handelend"in" onderling"overleg,"Controle"verwerft"over"Leasinvest"Real"Estate;
waarbij""Controle""wordt"gedefinieerd"als"volgt:
- in"de"eerste"hypothese"A)"hierboven:"
o het" bezit," rechtstreeks"of"onrechtstreeks,"van" de"meerderheid"van" de" stemrechten"verbonden"aan" het"totaal"van"de"aandelen"van"de"zaakvoerder"van"Leasinvest"Real"Estate;
o het" recht" krachtens" de" statuten" van" de" zaakvoerder" van" Leasinvest" Real" Estate" of" op" grond" van" overeenkomsten"gekend"door"de"zaakvoerder"om"de"meerderheid"van"de"bestuurders" te"benoemen" of"te"ontslaan;"en
- in"de"tweede"hypothese"B)"hierboven:
o het" bezit," rechtstreeks"of"onrechtstreeks,"van" de"meerderheid"van" de" stemrechten"verbonden"aan" het"totaal"aantal"aandelen"van"Leasinvest"Real"Estate;
o het"recht"krachtens"de"statuten"van"Leasinvest"Real"Estate"of"op"grond"van"overeenkomsten"gekend" door"Leasinvest"Real"Estate"om"de"meerderheid"van"de"bestuurders"te"benoemen"of"te"ontslaan;"of
o het"verwerven"of"bezitten"van"stemrechten"in"Leasinvest"Real"Estate,"zelfs"als"dit"minder"bedraagt" dan" 50%" van" de" stemrechten" verbonden" aan" het" totaal" van" de" aandelen" naar" aanleiding" van" een" verwerving" die" aanleiding" heeft" gegeven" tot" een" verplicht" openbaar" overnamebod" op" de" aandelen" met"stemrecht.
Naast" bovenstaande" controlewijzigingsclausules" bestaan" er" geen" andere" belangrijke" overeenkomsten" waar" Leasinvest" Real" Estate" partij" bij" is," die" in" werking" treden," wijzigingen" ondergaan" of" aflopen" in" geval" van"een" wijziging"van"controle"over"Leasinvest"Real"Estate"na"een"openbaar"overnamebod.
Er" bestaan" verder" geen" overeenkomsten" tussen" Leasinvest" Real" Estate," haar" statutaire" zaakvoerder" of" werknemers" die" in" vergoedingen" voorzien" wanneer," naar" aanleiding" van" een" openbaar" overnamebod," de" bestuurders"ontslag"nemen"of"zonder"geldige"reden"moeten"afvloeien"of"de"tewerkstelling"van"de"werknemers" beëindigd"wordt.
8.5!Relevante!inlichtingen!conform!de!wetgeving!op!de!openbare!overnamebiedingen
De"controle"over"Leasinvest"Real"Estate"wordt"uitgeoefend"door"Ackermans"&"van"Haaren"NV"via"haar"indirecte" dochteronderneming"Extensa"Participations"II"Sàrl (Extensa"Group"NV).
Ackermans" &" van" Haaren" groep" heeft" bij" toepassing" van" artikel" 74" §7" van" de" wet" van" 1" april" 2007" op" de" openbare"overnamebiedingen"meegedeeld"meer"dan"30%"van"de"effecten"met"stemrecht"aan"te"houden"van" Leasinvest"Real"Estate."
8.6!Dividendbeleid!Leasinvest!Real!Estate
Overeenkomstig" art." 27" van" het" KB" van" 21" juni" 2006" op" de" boekhouding," de" jaarrekening" en" de" geconsolideerde"jaarrekening"van"openbare"vastgoedbevaks"diende,"bij"winst"van"het"boekjaar," ten"minstens" het" positieve" verschil" te" worden" uitgekeerd" tussen" de" volgende" bedragen:" 80%" van" de" som" van" het" gecorrigeerde" resultaat" en" de" netto,meerwaarden" bij" realisatie" van" vastgoed" die" niet" van" de" verplichte" uitkering" zijn" vrijgesteld" (telkens" berekend" overeenkomstig" voormeld" KB" van" 21/06/06)" en" de" netto, vermindering"in"het"boekjaar"van"de"schuldenlast.
Vanaf"het"boekjaar"dat"een"aanvang"heeft"genomen"op"01/01/11"wordt"hiervoor"verwezen"naar"art."27"van"het" KB"van"07/12/10"en"dient"verder"ook"rekening"te"worden"gehouden"met"art."617"W."Venn.
Leasinvest" Real Estate" streeft" ernaar" om" steeds" een" aanvaardbaar" dividendrendement" te" bieden" aan" haar" aandeelhouders,"gecombineerd"met"een"op"middellange"termijn"beperkt"risico.
De"voorbije"boekjaren,"en"zonder"dat"dit"garanties"biedt"voor"de"toekomst,"werd"er"steeds"naar"gestreefd"om" een"dividend"uit"te"keren"dat"hoger"is"dan"de"wettelijke"minima."
8.7!Vermelding!inzake!onderzoek!en!ontwikkeling
Gedurende"het"voorbije"boekjaar"zijn"er"geen"bijzondere"werkzaamheden"verricht"op"het"gebied"van"onderzoek" en"ontwikkeling,"noch"door"Leasinvest"Real"Estate,"noch"door"de"vennootschappen"die"tot"de"consolidatiekring" van"Leasinvest"Real"Estate"behoren.
8.8!Gedragsregels!inzake!financiële!transacties!b kennisgevingsdrempels
De"raad"van"bestuur"heeft"zijn"beleid"inzake"de"voorkoming"van"marktmisbruik"bekendgemaakt"in"haar"Charter.
Er"werd"een"procedure"opgesteld"betreffende"de"door"de"bestuurders,"leden"van"het"management"of"van"het" personeel"verrichte"transacties"in"Leasinvest"Real"Estate,aandelen.
Tijdens"het"voorbije"boekjaar"diende"deze"procedure"niet"te"worden"toegepast.
Door"de"heer"Van"Geyte"werd"op"30"januari"2013"een"kennisgeving"gedaan"aan"de"FSMA"overeenkomstig"art." 25bis" §2" van" de" wet" van" 2" augustus" 2002" betreffende" het" toezicht" op" de" financiële" sector" en" de" financiële diensten"en"artikelen"13"en"14"van"het"KB"van"5"maart"2006."
Het" Corporate" Governance" Charter" houdt" rekening" met" de" regeling" die" werd" ingevoerd" door" het" KB" van" 05/03/06.
Iedere" aandeelhouder" die" een" drempel" overschrijdt" van" drie" procent" (3%)" (statutaire" drempel)" en/of" die" de" wettelijke"drempel"overschrijdt"van"vijf"procent"(5%)"en"veelvouden"van"vijf"procent"(5%)"van"het"totaal"aantal" aandelen,"moet"aan"de"vennootschap"en"aan"de"FSMA"een"kennisgeving"bezorgen"van"het"aantal"aandelen"dat" hij"bezit"in"overeenstemming"met"artikel"6"van""de"wet"van"2"mei"2007"op"de"openbaarmaking"van"belangrijke" deelnemingen"in"emittenten"waarvan"aandelen"zijn"toegelaten"tot"de"verhandeling"op"een"gereglementeerde" markt.
8.9!Algemene!vergadering
Leasinvest"Real"Estate"zorgt"voor"een"gelijke"behandeling"van"alle"aandeelhouders"en"respecteert"hun"rechten." De"statutaire"zaakvoerder"moedigt"de"aandeelhouders"aan"om"persoonlijk"deel"te"nemen"aan"de"vergadering. Wanneer" één" of" meerdere" aandeelhouders" die" alleen" of" gezamenlijk" 1/5" van" het" geplaatst" maatschappelijk" kapitaal"vertegenwoordigen"het"vragen"is"de"statutaire"zaakvoerder"cf."art."23.1"van"de"statuten"van"Leasinvest" Real"Estate"verplicht"om"een"bijzondere"of"buitengewone"algemene"vergadering"bijeen"te"roepen.
De"jaarvergadering"wordt"ieder"jaar"gehouden"op"de"3e maandag"van"de"maand"mei"om"16"uur"of,"indien"dit" een"wettelijke"feestdag"is,"op"de"eerstvolgende"werkdag"op"hetzelfde"uur.
De"oproepingen"tot"een"algemene"vergadering"vermelden"de"agenda"en"de"voorstellen"tot"besluit"en"worden" gedaan" d.m.v."een" aankondiging" in" het" Belgisch" Staatsblad"en" in"één" nationaal" dagblad" tenminste" 30" dagen" voor"de"vergadering.
Aan" de" houders" van" aandelen" op" naam" worden" de" oproepingen" eveneens" 30" dagen" voor" de" vergadering" meegedeeld" per" gewone" brief," tenzij" de" bestemmeling" uitdrukkelijk" en" schriftelijk" heeft" ingestemd" om" de" oproeping"via"een"ander"communicatiemiddel"te"ontvangen.
Overeenkomstig"art."23.3."van"de"statuten"heeft"een"aandeelhouder"die" ten"minste"drie"procent" (3%)"van"de" aandelen" vertegenwoordigt" de" mogelijkheid" om" zelf" onderwerpen" op" de" agenda" te" laten" plaatsen" en" voorstellen" tot" besluit" in" te" dienen"met" betrekking" tot" op" de" agenda" opgenomen" of" daarin" op" te" nemen" te" behandelen" onderwerpen." Een" dergelijk" verzoek" moet" uiterlijk" op" de tweeëntwintigste" (22ste)" dag" vóór" de" datum"van"de"algemene"vergadering"zijn"meegedeeld.
De"toegevoegde"onderwerpen"en"de"bijhorende"voorstellen"tot"besluit"worden"bekendgemaakt"cf."art""546"W." Venn.
De"notulen"van"de"algemene"vergadering"en"de"resultaten van"de"stemmingen"worden"zo"snel"mogelijk"na"de" vergadering"bekendgemaakt"op"de"website"van"Leasinvest"Real"Estate.
Om" geldig" te" kunnen" deelnemen" aan" een" algemene" vergadering" en" er" te" kunnen" stemmen" dient" elke" aandeelhouder"ten"laatste"de"veertiende"(14de)"dag"vóór"de"algemene"vergadering,"om"vierentwintig"uur"zijn" aandelen"te"laten"registreren"(registratiedatum),
, hetzij"door"de"inschrijving"in"het"register"van"de"aandelen"op"naam"van"de"vennootschap;
, hetzij" door" zijn" inschrijving" op" de" rekeningen" van" een" erkende" rekeninghouder" of" van" een" vereffeningsinstelling;
, hetzij"door"voorlegging"van"de"aandelen"aan"toonder"aan"een"financiële"tussenpersoon.
Er"wordt"enkel"rekening"gehouden"met"de"aandelen"op"de"registratiedatum,"ongeacht"het"aantal"aandelen"dat" de"aandeelhouder"bezit"op"de"datum"van"de"algemene"vergadering"zelf.
De"eigenaars"van"gedematerialiseerde"aandelen"of"van"aandelen"aan"toonder"die"aan"de"vergadering"wensen" deel" te" nemen,"moeten" uiterlijk" de" zesde" (6de)" dag"voor" de" datum"van" de"algemene"vergadering"een"attest" overmaken" aan" de" vennootschap," dat" door" hun" financiële" tussenpersoon" of" erkende" rekeninghouder" werd" afgegeven"en"waaruit"blijkt"hoeveel"gedematerialiseerde"aandelen"er"op"de"registratiedatum"in"hun"rekeningen" zijn"ingeschreven"op"naam"van"de"aandeelhouder"of"hoeveel"aandelen"aan"toonder"er"op"de"registratiedatum" werden"overgelegd,"en"waarvoor"de"aandeelhouder"heeft"aangegeven"te"willen"deelnemen"aan"de"algemene" vergadering.
Ingevolge" de" wet" van" 14" december" 2005" op" de" afschaffing" van" de" aandelen" aan" toonder," resulteert" de" neerlegging"van"gedrukte"aandelen"aan"toonder"bij"een"financiële"instelling"met"het"oog"op"deelname"van"de" aandeelhouder"aan"een"algemene"vergadering""sedert"1"januari"2008"van"rechtswege"in"de"dematerialisatie"van deze" aandelen" en" de" inschrijving" ervan" op" een" gedematerialiseerde" effectenrekening" bij" deze" financiële" instelling."De"fysieke"teruggave"van"neergelegde"gedrukte"aandelen"aan"toonder"is"dus"niet"meer"mogelijk."
Sinds"1"januari"2008 kunnen"geen"nieuwe"effecten"aan"toonder"meer"worden"uitgegeven"en"mogen"bestaande" aandelen" aan" toonder" die" op" een" effectenrekening" werden" geboekt" niet" meer" fysiek" geleverd" worden. Zij" moeten"vanaf"dan"dus"op"de"rekening"blijven"staan,"tenzij"ze"zouden"worden"omgezet"in"aandelen"op"naam. De" aandelen"aan"toonder"die"op"een"effectenrekening"staan,"werden"op"1"januari"2008"van"rechtswege"omgezet"in" gedematerialiseerde" effecten. De" eigenaars" van" aandelen" op" naam" die" aan" de" vergadering" wensen" deel" te" nemen,"moeten"de"vennootschap"per"gewone"brief," fax"of"e,mail"uiterlijk"de"zesde" (6de)"dag"vóór"de"datum" van"de"vergadering"op"de"hoogte"brengen"van"hun"voornemen"om"aan"de"vergadering"deel"te"nemen.
Op"de"algemene"vergadering"geven"de"bestuurders"antwoord"op"de"vragen"die"hen"door"de"aandeelhouders," tijdens"de"vergadering"of"schriftelijk"worden"gesteld"met"betrekking"tot"hun"verslag"of"de"agendapunten,"voor" zover" de" mededeling" van" gegevens" of" feiten" niet" van" die" aard" is" dat" zij" nadelig" zou" zijn" voor" de" zakelijke" belangen"van"de"vennootschap"of"voor"de"vertrouwelijkheid"waartoe"de"vennootschap"of"haar"bestuurders"zich" hebben"verbonden."De"commissaris"geeft"eveneens"antwoord"op"de"vragen"die"hem"door"de"aandeelhouders," tijdens"de"vergadering"of"schriftelijk,"worden"gesteld"met"betrekking"tot"hun"verslag,"voor"zover"de"mededeling" van" gegevens" of" feiten" niet" van" die" aard" is" dat" zij" nadelig" zou" zijn" voor" de" zakelijke" belangen" van" de" vennootschap"of"voor"de"vertrouwelijkheid"waartoe"de"vennootschap,"haar"bestuurders"of"de commissaris"zich" hebben"verbonden.
Wijzigingen" aan" de" rechten" van" aandeelhouders" moeten" overeenkomstig" de" wettelijke" bepalingen" worden" goedgekeurd"op"een"buitengewone"algemene"vergadering"van"aandeelhouders"van"Leasinvest"Real"Estate,"met" inachtneming" van" een" aanwezigheidsquorum" van" minstens" 50%" van" het" maatschappelijk" kapitaal," de" aanwezigheid" van" de" zaakvoerder" en" een" goedkeuring" met" ten" minste" drie" vierden" van" de" stemmen." Daarenboven"is"de"wijziging"van"de"rechten"van"de"aandeelhouders"een"statutenwijziging"die"voorafgaandelijk" moet"goedgekeurd"worden"door"de"FSMA.
8.10!Samenstelling!van!de!raad!van!bestuur!van!Leasinvest!Immo!Lux
De"raad"van"bestuur"van"Leasinvest"Immo"Lux,"de"100%"dochtervennootschap"van"Leasinvest"Real"Estate"die"de" thans" bestaande" Luxemburgse" portefeuille" aanhoudt," is" op" heden" samengesteld" uit" zeven" bestuurders," waarvan"vier"bestuurders"van"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV:
Luc!Bertrand,"voorzitter"van"het"executief"comité"van"Ackermans"&"van"Haaren"NV,"voorzitter"van"de"raad"van" bestuur"van"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV; JeanbLouis!Appelmans,"CEO"en"afgevaardigd"bestuurder"van"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV; Jan!Suykens,"lid"van"het"executief"comité"van"Ackermans"&"van"Haaren"NV; Guy!Van!WymerschbMoons,"general"manager"of"real"estate"van"AXA"Belgium"NV; Michel!Van!Geyte,"COO"en"uitvoerend"bestuurder"van"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV; Micheline!Paredis,"secretary"general"van"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV;" Vincent!Macharis,"CFO"van"Leasinvest"Real"Estate"Management"NV.
De"raad"van"bestuur"wordt"voorgezeten"door"Luc"Bertrand,"voorzitter"van"het"executief"comité"van"Ackermans" &"van"Haaren.
De"mandaten"van"de"bestuurders"van"Leasinvest"Immo"Lux"bedragen" telkens"een"jaar"en"kunnen"hernieuwd" worden"op"de"jaarvergadering"die"plaats"vindt"in"april"2014.
8.11!Controle!van!de!jaarrekening!b commissaris
De" commissaris," benoemd" door" de"algemene"aandeelhoudersvergadering," controleert" de"jaarrekening"en" de" semestriële"verslagen.
Ernst"& Young"Bedrijfsrevisoren,"lid"van"het"Instituut"der"Bedrijfsrevisoren,"De"Kleetlaan"2,"1831"Diegem,"werd" in"mei" 2012" herbenoemd" voor" een" periode" van" drie" jaar" om" de" functie" van" commissaris" bij" Leasinvest" Real" Estate"te"vervullen."
Ernst"&"Young"Bedrijfsrevisoren"wordt"hiervoor"vertegenwoordigd"door"Pierre"Vanderbeek,"bankrevisor.
De"vergoedingen"van"de"commissaris"voor"de"controle"van"de"jaarrekening"van"Leasinvest"Real"Estate"en"haar" Belgische"dochterondernemingen"voor"het"voorbije"boekjaar"werden"op"€"85.323"(excl."BTW)"geschat,"hetzij"€" 32.591" voor" Leasinvest" Real"Estate"en" €" 52.732" voor" de"audit" van" de" dochterondernemingen" van" Leasinvest" Real"Estate.
Daarnaast" werden" aan" de" commissaris" vergoedingen" betaald" van" €" 134.126" (exclusief" BTW)" voor" bijzondere opdrachten"(m.n."fiscaal"advies"en"vergoedingen"betaald"in"het"kader"van"de"opmaak"van"de"vereiste"comfort" letters" in" het" kader" van" de" publieke" kapitaalverhoging," de" publieke" uitgifte" van" een" obligatielening" en" de" private" plaatsing"van"een" obligatielening alsook"i.v.m." de" opmaak"van" het" financieel" plan" cfr."art." 54"van" het" Koninklijk"Besluit"inzake"vastgoedbevaks)"na"goedkeuring"door"het"auditcomité"overeenkomstig"de"procedure" bedoeld"in"art."133"§"6,"1"W."Venn.
Aan"de"jaarvergadering"van"aandeelhouders"van"Leasinvest"Immo"Lux"die"gehouden"zal"worden"in"april"2014" wordt"verzocht"om"het"mandaat"van"de"commissaris"Ernst"&"Young"(Luxembourg),"met"zetel"te"7,"Rue"Gabriel" Lippmann,"Parc"d'Activité"Syrdall,"L,5365, Munsbach,"vertegenwoordigd"door"René"Esch," te"vernieuwen"voor" een"periode"van"één"jaar"(zoals"gebruikelijk"is"voor"Leasinvest"Immo"Lux).
De" vergoeding" van" de" commissaris" voor" de" controle" van" de" jaarrekening" van" Leasinvest" Immo" Lux" voor" het" voorbije"boekjaar"werd"op"€"45.000"(excl."BTW)"geschat.
Afspraken"omtrent"de"(forfaitaire)"vergoedingen"voor"de"commissaris"worden"contractueel"vastgelegd"met"de" commissaris"en"worden,"wat" de" vergoeding" voor" de"audit" opdracht" betreft," goedgekeurd" door" de"algemene" vergadering"van"aandeelhouders."
8.12!Interne!controle!en!risicobeheer
Overeenkomstig"artikel"41"van"de"wet"van"3"augustus"2012"betreffende"bepaalde"vormen"van"collectief"beheer" van" beleggingsportefeuilles," beschikt" Leasinvest" Real" Estate" over" de" in" materieel," menselijk" en" technisch" opzicht" vereiste" middelen" voor" een" eigen" en" voor" haar" werkzaamheden" passende" administratieve," boekhoudkundige," financiële" en" technische" organisatie." In" het" bijzonder" heeft" zij" ook" controle, en" beveiligingsmechanismen"op"informaticagebied"die"op"haar"werkzaamheden"zijn"toegesneden.
Leasinvest" Real" Estate" heeft" verder" een" passende" interne" controle" georganiseerd," waarvan" de" werking" minstens"jaarlijks"wordt"beoordeeld."Deze"procedures"moeten"onder"meer"waarborgen"dat"elke"transactie"van" de" vennootschap" kan" worden" gereconstrueerd" wat" betreft" de" oorsprong" en" de" aard" van" de" transactie," de" betrokken" partijen" en" het" tijdstip" en" de" plaats" waar" zij" heeft" plaatsgevonden," en," dat" de" activa" van" de" vennootschap" worden" belegd" overeenkomstig" haar" statuten" en" de" geldende" wettelijke" en" reglementaire bepalingen.
Wat" haar"administratieve"en" boekhoudkundige" organisatie" betreft," heeft" Leasinvest"Real"Estate"een" systeem" van"interne"controle"georganiseerd"dat"een" redelijke"mate"van"zekerheid"verschaft"over"de"betrouwbaarheid" van"het"financiële"verslaggevingproces,"zodat"inzonderheid"de"jaarrekening"en"de"halfjaarlijkse"rekening,"alsook" het"jaarverslag"en"halfjaarlijks"verslag"in"overeenstemming"zijn"met"de"geldende"boekhoudreglementering.
Zij"heeft"daarnaast"een"passend"integriteitsbeleid"uitgewerkt"dat"geregeld"wordt"geactualiseerd"en"neemt"de" nodige"maatregelen"om"blijvend" te"kunnen"beschikken"over"een"passende"onafhankelijke"compliancefunctie," om"de"naleving"door"de"vennootschap,"haar"bestuurders,"effectieve"leiding,"werknemers"en"gevolmachtigden" te"verzekeren"van"de"rechtsregels"in"verband"met"de"integriteit"van"haar"bedrijf.
Leasinvest" Real" Estate" past" een" methode" voor" risicobeheer" toe" die" specifiek" is" afgestemd" op" vastgoedbeleggingen"en"waarmee"zij"te"allen"tijde"het"risico"van"de"posities"kan"controleren"en"meten"en"kan" nagaan"wat"het"aandeel"daarvan"is"in"het"totale"risicoprofiel"van"de"portefeuille.
Een" (des)investeringsbeslissing" wordt" genomen" door" de" raad" van" bestuur" van" de" statutaire" zaakvoerder," op" basis"van"een"door"het"management"uitgewerkt"voorstel"en"na"uitgebreide"beraadslaging"binnen"de"raad"van" bestuur."In"voorkomend"geval"wordt"vooraf"advies"verleend"aan" de" raad"van" bestuur" door"een" of"meerdere" comités"("b.v."het"comité"van"onafhankelijke"bestuurders"in"het"kader"van"de"toepassing"van"de"procedure"ter" voorkoming"van"belangenconflicten,"die"zich"daarvoor"kan"laten"bijstaan"door"externe"deskundigen).
Voorafgaand"aan"iedere"investeringsbeslissing"wordt"het"vastgoedobject"getoetst"aan"het"door"Leasinvest"Real" Estate" gevoerd" beleggingsbeleid" alsook" inzake" de" conformiteit" met" alle" andere" statutaire" en" wettelijke" beperkingen"die"van"toepassing"zijn"op"vastgoedbevaks.
Voorafgaandelijk" aan" elke" beslissing" tot" investering" – of" desinvestering" van" vastgoed" wordt" er" ook" een" (technische,"juridische"en" fiscale)"due"diligence"uitgevoerd"waarvan"de"omvang"wordt"bepaald"in" functie"van" het" te"verwerven"object"en"de"mogelijke"risico's"die"daaraan"verbonden"kunnen"zijn."Er"wordt"hiervoor"in"de" meeste"gevallen"een"beroep"gedaan"op"externe"gespecialiseerde"adviseurs."
Elke"acquisitie"of"vervreemding"kan"perfect"gereconstrueerd"worden"voor"wat"betreft"de"partijen,"het"tijdstip," de"wijze" van" verwerving" (assetdeal" of" sharedeal," notariële"aankooptitel,"inbreng"in" natura)" of" desinvestering" (split"sale"erfpacht/naakte"eigendom"e.d.m.).
De"vennootschap"is"dusdanig"georganiseerd"dat"zij,"naast"de"informatie"die"is"bekendgemaakt"in"het"prospectus" en" in" de" jaar, en" halfjaarlijkse" verslagen," op" verzoek" van" de" effectenhouders" aanvullende" inlichtingen" kan" verstrekken" over" de" kwantitatieve" begrenzingen" die" gelden" voor" haar" risicobeheer," over" de" gehanteerde" methoden" om" deze" begrenzingen" na" te" leven"en" over" de" recente" ontwikkelingen" op" het" vlak" van" risico's"en" rendement"van"haar"activa.
Er"gebeurt"op"regelmatige"basis"en"minstens een"keer"per"kwartaal"een"evaluatie"van"de"voornaamste"risico's" voor" Leasinvest" Real" Estate" (voor" wat" betreft" een" gedetailleerde" analyse" van" de" risico's" waaraan" Leasinvest" Real" Estate" blootgesteld" zou" kunnen worden," wordt" verwezen" naar" Risicofactoren)." Deze" evaluatie" gebeurt" zowel" binnen" het" auditcomité" ,minstens" 4" maal" per" jaar" (bv." analyse" van" eventuele" afwijkingen" t.o.v." budgetvooruitzichten,"i.v.m."het"indekkingsbeleid)"als"door"de"raad"van"bestuur"van"de"statutaire"zaakvoerder" zelf.
Ook"wordt"de"naleving"van"interne"procedures"i.v.m."investeringen"op"bepaalde" tijdstippen"geverifieerd"door" een"onafhankelijke"externe"partij."Tijdens"de"voorgaande"boekjaren"gebeurde"dit"o.a."door"BDO"(deel"van"het" BDO"internationaal"netwerk"bestaand"uit"auditors,"accountants," fiscale"en"juridische" raadgevers"en"adviseurs" openbare" sector" – www.bdo.be)," die" een" verslag" daaromtrent" opstellen," dat" besproken" wordt" binnen" het" auditcomité.
Eventuele"problemen"die"daarbij"zouden"worden"ontdekt"kunnen"resulteren"in"een"aanpassing"van"de"interne" procedures" hetzij" in" andere" gepaste" acties" om" te" vermijden" dat" dergelijke" problemen" zich" in" de" toekomst" zouden"herhalen.
8.13!Waardering!van!het!patrimonium!
De" trimestriële" waarderingen" van" de" vastgoedportefeuille" werden" in" het" boekjaar" 2013" verricht" door" drie" onafhankelijke" vastgoedexperten," Cushman" &" Wakefield" VOF," DTZ" Winssinger" en" STADIM." Ingeval" er" een" belangenconflict"zou"ontstaan"met"de"makelaarsactiviteit"van"een"expert,"zal"een"andere"expert"de"waardering" verrichten.
Voor" het" voorbije" boekjaar" werd" de" waarde" van" het" vastgoedpatrimonium" bepaald" door" Cushman" &" Wakefield," Winssinger" &" Vennoten" en" Stadim," en" werd" zowel" voor" de" schatting" van" de" portefeuille" in" Luxemburg" als" deze" in" België," in" totaal" een" vergoeding" voorzien" van" €" 248.392,90" (excl." BTW)" waarvan" €" 144.842,90"voor"Leasinvest"Real"Estate"en"€"103.550"voor"Leasinvest"Immo"Lux.
Een" deskundige"mag" slechts"maximaal" drie"jaar"met" de"waardering"van" bepaald"vastgoed"worden" belast."Na" afloop"van"die"drie"jaar"mag"dezelfde"deskundige"bepaald"vastgoed"pas"waarderen"nadat"een"periode"van"drie" jaar"is"verstreken"na"afloop"van"de"vorige"periode."Indien"de"deskundige"een"rechtspersoon"is"zijn"deze"regels" uitsluitend" van" toepassing" op" de" natuurlijke" personen" die" de" rechtspersoon" vertegenwoordigen," op" voorwaarde" dat" de" deskundige" aantoont" dat" tussen" deze" natuurlijke" personen" een" passende" functionele" onafhankelijkheid"bestaat.
Overeenkomstig" art." 6" §" 1" van" het" KB" van" 07/12/10" houdt" de" vergoeding" van" de" deskundige" geen" enkel" verband,"noch"rechtstreeks"noch"onrechtstreeks,"met"de"waarde"van"het"vastgoed"dat"het"voorwerp"uitmaakt" van" zijn" schatting." De" hierboven" bepaalde" vergoeding" werd" vastgesteld" op" een" forfaitair" bedrag" per" m2 ." De" vergoeding"wordt"contractueel"overeengekomen"met"de"vastgoedexpert.
Cushman"&"Wakefield"VOF"(ondernemingsnummer"0418.915.383)"is"een"bijhuis"van"het"kantoor"in"Nederland" ('General"partnership"existing"under"the"laws"of"The"Netherlands'),"met"zetel"te"Amstelveenseweg"760,"1081"JK" Amsterdam," Nederland." De" vestigingsplaats" en" maatschappelijke" zetel" van" Cushman" &" Wakefield" VOF" zijn" gevestigd" te" Kunstlaan" 56," 1000" Brussel" (ondernemingsnummer" 418" 915" 383)." Sinds" de" oprichting" op" 04/12/1978"van"het"kantoor"in"België"is"er"een"schattingsdepartement"geweest.
In" Luxemburg" " is de" maatschappelijke" zetel" van" Cushman" &" Wakefield" S.a.r.l." " gevestigd" in" de" 'Serenity" Building',"Route"d'Arlon"19,21,"L,8008"Strassen.
Het"bedrijf"schat"over"heel"België"en"Luxemburg"zowel"kantoren,"winkels"als"industrieel"vastgoed.
Cushman"&"Wakefield"staat"niet"onder"toezicht"van"een"officiële"instantie"maar"is"wel"gereguleerd"door"de"RICS" (Royal"Institute"of"Chartered"Surveyors).
Zowel"Cushman"&"Wakefield"België"als"Luxemburg"worden"vertegenwoordigd"door"Koen"Nevens,"MRICS.
De"natuurlijke"personen"die de"vastgoedexpert"vertegenwoordigen"als"deskundigen"in"de"zin"van"artikel"6"§"1" van" het" KB" van" 07/12/10" met" betrekking" tot" vastgoedbevaks," dienen" in" volledige" onafhankelijkheid" tot" hun" waardering"komen."Dit"geldt"ook"wanneer"deze"natuurlijke"personen"elkaar"opvolgen"binnen"of"na"de"in"artikel" 6"§"2"vermelde"maximale"duur"van"drie"jaar"waarin"een"deskundige"een"bepaald"vastgoed"kan"waarderen.
Sinds" 31/12/11" en" in" principe" tot" 31/12/14" zal" de" waardering" door" Matthias" Gerits," Surveyor," uitgevoerd" worden,"onder"leiding"van"Wim"Ottevaere,"Account"Manager.
Winssinger" &" Vennoten" NV" (ondernemingsnummer" 0422.118.165)," met" maatschappelijke" zetel" te" Terhulpsesteenweg" 166," 1170" Brussel," werd" op" 20/11/1981" opgericht" voor" onbepaalde" duur" en" ressorteert" onder" de" Belgische" wetgeving." Vandaag" is" Winssinger" &" Vennoten" o.a." de" belangrijkste" schatter" van" beursgenoteerde"vastgoedfondsen"en"van"de"patrimonia"van"verzekeringsgroepen.
Winssinger" &" Vennoten" is" een" samenwerking" aangegaan" met" een" van" de" belangrijkste" internationale" netwerken" voor" taxaties" (groep" DTZ)," die" ervoor" zorgt" dat" Winssinger" &" Vennoten" de" evolutie" van" vastgoedmarkten"in"het"buitenland"op"de"voet"kan"volgen."Winssinger"&"Vennoten" staat"niet"onder" toezicht" van"een"officiële"instantie.
Sinds"31/03/2013"en"in principe"tot"31/03/2016"zal"de"waardering"door"Hervé"Biebuyck,"Director,"uitgevoerd" worden.
Stadim"CVBA"(ondernemingsnummer"0458.797.033),"met"maatschappelijke"zetel"te"2600"Berchem,Antwerpen," Uitbreidingstraat" 10,16." Stadim" wordt" vertegenwoordigd" door" Philippe" Janssens." Het" bedrijf" schat" over" heel" België"zowel"residentieel"vastgoed"als"industrieel"vastgoed."Stadim"staat"niet"onder" toezicht"van"een"officiële" instantie"maar"is"wel"gereguleerd"door"de"RICS"(Royal"Institute"of"Chartered"Surveyors).
De" waardering" van" de" Luxemburgse" portefeuille" wordt" door" Cushman" gedaan," die" van" België" door" respectievelijk"Cushman,"DTZ"Winssinger"en"Stadim.
8.14!Bewaarder
Leasinvest"Real"Estate"heeft"geen"bewaarder."Leasinvest"Immo"Lux"daarentegen"wel.
RBC"Investor"Services" Bank,"met"maatschappelijke" zetel" te" 14," Porte" de"France," L, 4360"Esch,sur,Alzette," die" ressorteert" onder" het" toezicht" van" de" Commission" de"Surveillance" du"Secteur"Financier,"werd"aangesteld"als" 'banque"dépositaire'"van"Leasinvest"Immo"Lux"overeenkomstig"de" toepasselijke"Luxemburgse"wetgeving" (RCS" Luxembourg"B47192).
Er" wordt" thans" nog" onderzocht" welke" de" consequenties" zullen" zijn" en" welke" bijkomende" procedures" in" voorkomend" geval" ingericht" zullen" moeten" worden" " indien" Leasinvest" Immo" Lux" vanaf" " juli" 2014 onder" het" toepassingsgebied"valt"van"de"Europese" richtlijn"AIFMD"die"ondermeer"een"uitbreiding"van"het" toezicht"door" RBC"Investor"Services"Bank"met"zich"mee"zou"kunnen"brengen.
In"haar"hoedanigheid"van"depothoudende"bank"moet"RBC"Investor"Services"Bank"de verplichtingen"nakomen" die" worden" opgelegd" o.a." overeenkomstig" de" Luxemburgse" wet" van" 13" februari" 2007" betreffende" gespecialiseerde" beleggingsfondsen." In" die" hoedanigheid" wordt" zij" ondermeer" in" het" bezit" gesteld" van" alle" officiële" documenten" en" akten" m.b.t." wijzigingen" in" de" activa" van" de" bevak" alsook" van" een" aantal" vennootschapsrechtelijke"documenten.
Door" Leasinvest" Immo" Lux" werden" in" het" voorbije" boekjaar" vergoedingen" betaald" ten" belope" van" een" totaalbedrag"van"€"147.677,61"aan"RBC"Investor"Services"Bank."
8.15!Liquidity!Provider
Bank"Degroof"heeft"in"het"voorbije"boekjaar"diensten"geleverd"als"liquidity"provider"van"Leasinvest"Real"Estate." Bank"Degroof"ontvangt"een"forfaitaire"vergoeding"van"€""12.000""(exclusief"btw)"op"jaarbasis.
8.16!Financiële!dienstverleners
De" financiële" dienstverlening" werd" tijdens" het" voorbije" boekjaar" toevertrouwd" aan" Bank" Delen" NV" als" hoofdbetaalagent" (main" paying" agent)" in" het" kader" van" de" invoering" van" ESES" (Euroclear" Settlement" for" Euronext,zone"Securities)."Hiervoor"werd"een"vergoeding"voorzien"van"€"32.000."
9.!Sociale,!ethische!en!milieuaspecten!in!het!beheer!van!de!financiële!middelen!– duurzame!ontwikkeling
De" bekommernis" om" sociale,"ethische"en"leefmilieuaspecten"in" de" zin" van" de"Wet" van" 3"augustus" 2012"met" betrekking"tot"bepaalde"vormen"van"collectief"beheer"van"beleggingsportefeuilles"maakt"integraal"deel"uit"van" het" dagelijks" beheer" van" Leasinvest" Real" Estate" en" is" een" onderdeel" van" haar" voortdurend" streven" naar" kwaliteit.
Leasinvest" Real" Estate" is" er" zich" van" bewust" dat" haar" ecologische" voetafdruk" kan" verminderen" indien" de" onderneming"opteert"voor"duurzamer"leven"en"bewuster"omgaan"met"energie,"water,"elektriciteit"en"afval.
Daar"waar"mogelijk"werden"in"het"verleden"reeds"volgende"energiebesparende"maatregelen"genomen"om"de" gebouwen"duurzamer"en"energie,efficiënter"te"maken:
In" 2009"werd"een" overeenkomst"afgesloten"met"Electrabel" voor" de" levering" van"groene" stroom" (AlpEnergie)" voor" alle" huurders" en" werden" zonnepanelen" op" het" dak" van" het" logistiek" centrum" te" Wommelgem" geïnstalleerd;"in"2011"werd"hiermee"291.000"kWh"gegenereerd.
In" 2013" heeft" Leasinvest" Real" Estate" in" samenwerking"met"ORKA"NV" ook" nog" zonnepanelen" op" het" dak" van" Canal"Logistics"geplaatst."Met"een"oppervlakte"van"49.775"m²"en"14.220"zonnepanelen"zal"deze"installatie"een" productiecapaciteit"hebben"van"3,15"GWh/jaar,"wat"overeenstemt"met"het"gemiddeld"energieverbuik"van"920" gezinnen"en"meteen"ook" de"jaarlijkse"CO2" uitstoot" reduceert"met"maar"liefst" 640" ton."Voorlopig"wordt" deze" productie"nog"op"het"net"geïnjecteerd.
Dit"brengt"de"ecologische"voetafdruk"inzake"elektriciteit"van"Leasinvest"Real"Estate"op"0:"97%"via"aankoop"van" groene"energie,"en"3%"van"eigen"productie"op"basis"van"zonnepanelen.
In" 2013" won" Salens" Architecten" uit" Brugge," die" het" Rijksarchief" te" Brugge" hebben" ontworpen," ook" de" Wienerberger" prijs" op" de" FAB" Awards" voor" Architectuur" &" Energie," waar" tweejaarlijks" kwalitatieve" en" architecturaal" boeiende" bouwprojecten" in" ons" land" bekroond" worden" met" de" Belgische" Prijzen" voor" Architectuur" &" Energie." Deze" wedstrijd" wordt" georganiseerd" door" de" Koninklijke" Federatie" van" Architectenverenigingen" van" België" (FAB)" en" Electrabel" GDF,SUEZ." Naast" deze" prestigieuze" prijzen," bekroont" Wienerberger"een"vernieuwend"of"opvallend"bouwproject"met"keramische"materialen."Salens"Architecten"uit" Brugge"won" de" prijs" van"Wienerberger" voor" de"'Beste" toepassing" van" Keramische" bouwmaterialen'" voor" het" Rijksarchief"te"Brugge.
Met" het" Rijksarchief" slaagde" Salens" Architecten" erin" om" hedendaagse" architectuur" met" een" sterke" identiteitswaarde" harmonieus" te" integreren" in" de" historische" omgeving" van" Werelderfgoedstad" Brugge." Het" gebouw" is" opgevat" als" een" stapel" oud" papier" boven" een" transparant" en" open" gelijkvloers." De" speciaal" vermetselde"Terca"Wasserstrich"Special"gevelsteen", gekarakteriseerd"door"een"ruwe,"oneffen"structuur"en"een" verweerde,"grillige"look", geeft"de"blinde"gevel"een"intense,"dynamische"uitstraling.
Met"de"toekenning"van"deze"prijs"wil"Wienerberger"het"creatief"gebruik"van"keramische"bouwmaterialen"ook"in" de" toekomst" verder" blijven" ondersteunen." Baksteen" is" immers" nog" steeds" het" duurzame" bouwmateriaal" bij" uitstek"voor"hedendaagse"toepassingen"in"diverse"stijlen"(bron:"persbericht"Wienerberger).
Audit
In" 2010" werd" er" een" globale" duurzaamheidsaudit" uitgevoerd" in" opdracht" van" Leasinvest" Real" Estate" om" te" definiëren"op"welke"gebieden"de"onderneming"duurzamer"kon"opereren.
Binnen"deze"integrale"aanpak"is"duidelijk"gebleken"dat"Leasinvest"Real"Estate"de"grootste"impact"heeft"op"het" leefmilieu" door" gericht" in" te" grijpen" op" haar" gebouwenportefeuille." Hieronder" worden" de" concrete" acties" weergegeven.
Strategische!aanpak
Leasinvest"Real"Estate"heeft"geopteerd"voor"een"inclusieve"en"oplossing,gedreven" richting,"die"werd"vertaald" naar" een" duidelijk" stappenplan." Het" unieke" van" een" dergelijke" aanpak" is" dat" die" gebaseerd" is" op" een" doorgedreven" samenwerking" met" klanten" (huurders)" en" leveranciers," en" dus" verder" gaat" dan" enkel" de" initiatieven" die" uitgaan" van" de" onderneming" zelf," en" dat" er" per" gebouw" naar" die" specifieke" ingrepen" wordt" gezocht"die"de"grootste"impact"hebben,"in"tegenstelling"tot"het"nemen"van"algemene"maatregelen"(oplossing, gedreven).
Stappenplan
-
Analyse"van"de"gebouwenportefeuille"met"detectie"van"het"potentieel"voor"verbetering
-
Ontwikkeling"van"een"gebouw,specifiek"actieplan
-
Bepalen" van" de" correcte"meetmethode" of" aangewezen" technologie" voor" definiëring" van"een" 0,punt" dat"als"basis"zal"dienen"voor"het"meten"van"de"verbeteringen;"Leasinvest"Real"Estate"heeft"gekozen"voor"het" Breeam"in,use" (www.breeam.org)"certificeringssysteem,"gebaseerd"op"een"jaarlijks" te"vernieuwen"audit"door" een"erkende"organisatie
-
Concreet"uitvoeren"van"het"actieplan"voor"verbetering
-
Meten" van" de" resultaten" en" informeren" (bedrijf," huurders," stakeholders);" deze" procedures" zijn" operationeel"sinds"2012
Selectieve!arbitrage!op!de!portefeuille
Omdat" de" investeringen" van" Leasinvest" Real" Estate" als" beursgenoteerde" onderneming" in" de" eerste" plaats" verantwoord" dienen" te" zijn" vanuit" het" standpunt" van" het" rendement" voor" de" aandeelhouder," werden" een" aantal"gebouwen"geselecteerd"voor"een"(gedeeltelijke)"herontwikkeling."Het"betreft"gebouwen"die"leeg"komen" te"staan"omwille"van"het"aflopen"van"de"huurcontracten,"of"waar"verbeteringen"kunnen"aangebracht"worden," zonder"hinder"voor"de"huurder"(bv."het"plaatsen"van"zonnepanelen).
Oudere," minder" strategische" gebouwen" komen" in" aanmerking" voor" verkoop," indien" zich" een" opportuniteit" aanbiedt. In"2013"werd"er"in"dit"kader"voor"€"6,95 miljoen"gedesinvesteerd.
Gerealiseerde!en!geplande!acties
Algemeen
In" de loop" van" 2012" werden" intelligente" elektriciteitsmeters" in" de" volgende" gebouwen" van" de" Belgische" vastgoedportefeuille"geïnstalleerd:
- , Riverside"Business"Park,"Anderlecht
- , The"Crescent,"Anderlecht
- , Nijverheidsstraat,"Wommelgem
- , Canal"Logisticis,"Neder,over"Heembeek"(ook"intelligente"water, en"gasmeters)
Het" voordeel" van" dit" type" meters" is" dat" ze" op" afstand" kunnen" worden" ingelezen," met" verwerking" van" de" resultaten," en" dat" ze" als" basis" dienen" voor" de" verdeling" van" de" elektriciteit" onder" de" huurders." Zowel" de" eigenaar"als"de"huurder"heeft"op"die"manier"een"real,time"zicht"op"het"elektriciteitsverbruik"en"kan"hieruit"de" nodige" conclusies" trekken." Verbruikspieken" kunnen" aldus" gedetecteerd" worden" en" als" basis" dienen" voor" correctieve"maatregelen"met"energiebesparing"tot"gevolg.
België
Kantoorgebouw" The" Crescent" Anderlecht:" objectief" is" de" verbetering" van" Breeam" in,use" 'good'" score" naar" 'excellent'"in"2014
Kantoorgebouw"Motstraat"Mechelen:"uitvoering"Breeam"in,use"(2013),"score"'good' Logistiek"pand"Tongeren:"energiestudie"werd"uitgevoerd"in"2012 Logistiek"pand"Canal"Logistics"Neder,over,Heembeek:"plaatsing"zonnepanelen"(2013)
Luxemburg
Kantoorgebouw"Royal20"(nieuwbouw):"objectief"is"Breeam"'excellent' Kantoorgebouw"Monnet:"Breeam,in,use"(2012),"score"'pass'
Cultuur
Sponsoring" van" culturele" instellingen" zoals" het" muziekconservatorium" Antwerpen," het" openlucht" beeldenmuseum"Middelheim" (www.middelheimmuseum.be)"en"het"Koninklijk"Museum"voor"Schone"Kunsten" Antwerpen" (KMSKA)"te"Antwerpen"bewijzen"Leasinvest"Real"Estate's"betrokkenheid"in"de"sociale"en"culturele" samenleving.
Elk" jaar" worden" nieuwe" opportuniteiten" geëvalueerd" en" nieuwe" initiatieven" opgestart." In" 2013" was" dit" de" sponsoring"van"Quartier"des"arts"(quartierdesarts.be). Risicofactoren
Alle"risicofactoren"die"eigen" zijn"aan"Leasinvest"Real"Estate"worden"vermeld"in"het"afzonderlijke"hoofdstuk" 1" Risicofactoren"vooraan"in"dit"jaarlijks"financieel"verslag.
Décharge!aan!de!zaakvoerder!en!de!commissaris
Aan"de"algemene"vergadering"van"aandeelhouders"wordt"voorgesteld"om"aan"de"statutaire"zaakvoerder"en"aan" de" commissaris" décharge" te" verlenen" voor" de" uitoefening" van" hun" mandaat" tijdens" het" boekjaar" dat" op" 31/12/13"werd"afgesloten.
Opgemaakt"te"Antwerpen"op"13/02/14 Jean,Louis"Appelmans Luc"Bertrand Afgevaardigd"bestuurder Voorzitter"van"de"raad"van"bestuur
| Periode | Periode | ||
|---|---|---|---|
| 31/12/2013 IFRS |
31/12/2012 IFRS |
||
| RESULTATENREKENING | BIJLAGE | ||
| I.;Huurinkomsten;(+) | 4 | 19;874;925 | 18;480;955 |
| II.;Terugneming;overgedragen;en;verdisconteerde;huren;(+) | |||
| III.;Met;verhuur;verbonden;kosten;(+/R) | 4 | 0 | 46;895 |
| I+II+II;NETTO;HUURRESULTAAT | 19;874;925 | 18;527;851 | |
| IV.;Recuperatie;van;vastgoedkosten;(+) | 5 | 91;575 | 207;386 |
| V.;Recuperatie;van;huurlasten;en;belastingen;normaal;gedragen;door;de;huurders;op;verhuurde;gebouwen;(+) | 6 | 2;020;502 | 2;341;159 |
| VI.;Kosten;van;de;huurder;en;gedragen;door;de;eigenaar;op;huurschade;wederinstaatstelling;(R) | 5 | 0 | 0 |
| VII.;Huurlasten;en;belastingen;normaal;gedragen;door;de;huurders;op;verhuurde;gebouwen;(R) | 6 | R2;020;502 | R2;341;159 |
| VIII.;Andere;met;verhuur;verbonden;inkomsten;en;uitgaven;(+/R) | 5 | R1;950;739 | R1;901;123 |
| I;tem;VIII;;VASTGOEDRESULTAAT | 18;015;761 | 16;834;113 | |
| IX.;Technische;kosten;(R) | 7 | R1;310;810 | R966;464 |
| X.;Commerciële;kosten;(R) | 8 | R639;194 | R447;403 |
| XI.;Kosten;en;taksen;van;niet;verhuurde;goederen;(R) | 9 | R233;739 | R403;708 |
| XII.;Beheerskosten;vastgoed;(R) | 10 | R2;566;783 | R2;236;378 |
| XIII.;;Andere;vastgoedkosten;(R) | R647;733 | R557;374 | |
| IX;tem;XIII;VASTGOEDKOSTEN | R5;398;260 | R4;611;327 | |
| I;tem;XIII;OPERATIONEEL;VASTGOEDRESULTAAT | 12;617;500 | 12;222;786 | |
| XIV.;Algemene;kosten;van;de;vennootschap;(R) | 11 | R817;204 | R682;905 |
| XV.;Andere;operationele;opbrengsten;en;kosten;(+/R) | 11 | 7;626;778 | 1;769;013 |
| I;tem;XV;;OPERATIONEEL;RESULTAAT;VOOR;HET;RESULTAAT;OP;DE;PORTEFEUILLE | 19;427;074 | 13;308;894 | |
| XVI.;Resultaat;verkoop;vastgoedbeleggingen;(+/R) | 12 | R784;941 | R2;749 |
| XVII.;Resultaat;verkoop;andere;nietRfinanciële;activa;;(+/R) | 0 | 0 | |
| XVIII.;Variaties;in;de;reële;waarde;van;vastgoedbeleggingen;(+/R) | 13 | R2;691;778 | R10;326;684 |
| XIX.;Andere;portefeuilleresultaat;(+/R) | 0 | 0 | |
| I;tem;XIX;OPERATIONEEL;RESULTAAT | 15;950;355 | 2;979;462 | |
| XX.;Financiële;inkomsten;(+) | 14 | 3;429;149 | 11;590;850 |
| XXI.;Netto;interestkosten;(R) | 15 | R9;290;846 | R7;643;620 |
| XXII.;Andere;financiële;kosten;(R) | 16 | R1;079;815 | R912;097 |
| XXIII.;Variartie;in;de;reële;waarde;van;financiële;activa;en;passiva;(+/R) | 17 | 914;979 | R2;041;280 |
| XIX;tem;XXIII;;FINANCIEEL;RESULTAAT | R6;026;533 | 993;853 | |
| I;tem;XXIII;;;RESULTAAT;VOOR;BELASTINGEN | 9;923;822 | 3;973;315 | |
| XXIV.;Vennootschapsbelasting;(R/+) XXV.;Exit;taks;(R/+) |
18 | R168;018 | R204;364 |
| XXIV;+;XXV;BELASTINGEN | R168;018 | R204;364 | |
| I;tem;XXV;;NETTO;RESULTAAT | 9;755;805 | 3;768;951 |
44
| RESULTAATVERWERKING | 31/12/2013 | 31/12/2012 |
|---|---|---|
| A./Nettoresultaat | 9/755/805 | 3/768/951 |
| B./Toevoeging/onttrekking/reserves/(H/+) | 10/487/389 | 13/887/509 |
| 1.'Toevoeging'aan/onttreking'van'de'reserves'voor'het'(postieve'of'negatieve)' | ||
| saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde'van'vastgoed'(=/+) | 2'691'778 | 10'326'684 |
| ='boekjaar | 2'691'778 | 10'326'684 |
| ='vorige'boekjaren ='realisatie'vastgoed |
||
| 2.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'de'reserves'van'geschatte'mutatierechten'en'= | ||
| kosten'bij'hypothetische'vervreemding'van'vastgoedbeleggingen'(=/+) | =397'140 | |
| 3.'Toevoeging'aan'de'reserves'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde' | ||
| van'toegelaten'afdekkingsinstrumenten'die'onderworpen'zijn'aan'een' | ||
| afdekkingsboekhouding'zoals'gedefineerd'in'IFRS'(=) | ||
| ='boekjaar | ||
| ='vorige'boekjaren | ||
| 4.'Onttrekking'van'de'reserves'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde' | ||
| van'toegelaten'afdekkingsinstrumenten'die'onderworpen'zijn'aan'een' | ||
| afdekkingsboekhouding'zoals'gedefineerd'in'IFRS'(+) | ||
| ='boekjaar | ||
| ='vorige'boekjaren | ||
| 5.'Toevoeging'aan'de'reserves'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde' | ||
| van'toegelaten'afdekkingsinstrumenten'die'niet'onderworpen'zijn'aan'een' | ||
| afdekkingsboekhouding'zoals'gedefineerd'in'IFRS'(=) | ||
| ='boekjaar | ||
| ='vorige'boekjaren | ||
| 6.'Onttrekking'van'de'reserves'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde' | ||
| van'toegelaten'afdekkingsinstrumenten'die'niet'onderworpen'zijn'aan'een' | ||
| afdekkingsboekhouding'zoals'gedefineerd'in'IFRS'(+) | =914'979 | 2'041'280 |
| ='boekjaar | =914'979 | 2'041'280 |
| ='vorige'boekjaren | ||
| 7.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'de'reserves'voor'het'saldo'van'de' | ||
| wisselkoersverschillen'op'monetaire'activa'en'passiva'(=/+) | ||
| 8.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'de'reserves'fiscale'latenties'met'betrekking' | ||
| tot'vastgoed'gelegen'in'het'buitenland'(=/+) | ||
| 9.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'de'reserves'voor'de'ontvangen'dividenden' | ||
| bestemd'voor'de'terugbetaling'van'financiële'schulden'(=/+) | ||
| 10.'Toevoeging'aan/onttrekking'aan'andere'reserves'(=/+) | 9'107'730 | 2'540'678 |
| 11.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'overgedragen'resultaten'van'vorige' | ||
| boekjaren'(=/+) | =1'021'132 | |
| C./Vergoeding/voor/het/kapitaal/overeenkomstig/artikel/27,/§1,/lid/1 | 5/310/269 | 13/077/046 |
| D./Vergoeding/voor/het/kapitaal,/H/andere/dan/C | 14/932/925 | 4/579/415 |
| Uit/te/keren/dividend | 20/243/194 | 17/656/461 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Netto\$resultaat | 9\$755\$805 | 3\$768\$951 |
| Andere\$elementen\$van\$het\$globaal\$resultaat | 10\$722\$582 | =10\$134\$661 |
| Impact,op,de,reële,waarde,van,geschatte,mutatierechten,en,;kosten,bij, | ||
| hypothetische,vervreemding,van,vastgoedbeleggingen | 397,140 | |
| Variaties,in,het,effectieve,deel,van,de,reële,waarde,van,toegelaten, | ||
| afdekkingsinstrumenten,in,een,kasstroomafdekking,zoals,gedefinieerd,in,IFRS | 8,036,332 | ;12,915,323 |
| Variaties,in,de,reële,waarde,van,financiële,activa,beschikbaar,voor,verkoop | 2,289,110 | 2,780,662 |
| Globaal\$Resultaat | 20\$478\$387 | =6\$365\$710 |
| GLOBAAL\$RESULTAAT\$PER\$AANDEEL | 31/12/2013 | 31/12/2012 |
| (in,EUR) | (12,maanden) | (12,maanden) |
| Winst,per,aandeel,,aandeel,groep, | 4.15 | ;1.59 |
| Winst,per,verwaterd,aandeel,,aandeel,groep | 4.15 | ;1.59 |
| NETTO\$COURANT\$RESULTAAT | ||
| Netto\$resultaat\$ | 9\$755\$805 | 3\$768\$951 |
| Uit,te,sluiten | ||
| ;,Resultaat,verkoop,vastgoedbeleggingen | ;784,941 | ;2,749 |
| ;,Variaties,in,de,reële,waarde,van,vastgoedbeleggingen | ;2,691,778 | ;10,326,684 |
| ;,Variaties,in,de,reële,waarde,van,financiële,activa,en,passiva | 914,979 | ;2,041,280 |
| Netto\$courant\$resultaat\$ | 12\$317\$545 | 16\$139\$664 |
| Netto,courant,resultaat,per,aandeel | 2.49 | 4.02 |
| Netto,resultaat,per,aandeel | 1.98 | 0.94 |
| Periode | Periode |
|---|---|
| 31/12/2013 | 31/12/2012 |
| IFRS0 | IFRS0 |
| ACTIVA | BIJLAGE | ||
|---|---|---|---|
| I.0VASTE0ACTIVA | 53701540312 | 44601080117 | |
| A.#Goodwill | 0 | 0 | |
| B.#Immateriële#vaste#activa | 0 | 0 | |
| C.#Vastgoedbeleggingen | 19 | 221#931#996 | 235#839#986 |
| D.#Andere#materiële#vaste#activa | 20 | 1#123#991 | 1#190#108 |
| E.#Financiële#vaste#activa | 21 | 314#098#325 | 209#078#023 |
| F.#Vorderingen#financiële#leasing | 0 | 0 | |
| G.#Handelsvorderingen#en#andere#vaste#activa | 0 | 0 | |
| H.#Uitgestelde#belastingen#J#activa | 0 | 0 | |
| II.0VLOTTENDE0ACTIVA | 4507000568 | 3801780200 | |
| A.##Activa#bestemd#voor#verkoop | 22 | 10#143#970 | 2#590#909 |
| B.#Financiële#vlottende#activa | 23 | 30#765#707 | 30#232#556 |
| C.#Vorderingen#financiële#leasing | 0 | 0 | |
| D.#Handelsvorderingen | 24 | 3#502#297 | 3#752#298 |
| E.#Belastingsvorderingen#en#andere#vlottende#activa | 25 | 208#354 | 194#947 |
| F.#Kas#en#kasequivalenten | 26 | 447#364 | 1#238#991 |
| G.#Overlopende#rekeningen | 27 | 632#877 | 168#501 |
| TOTAAL0ACTIVA | 58208540880 | 48402860318 |
| Periode | Periode | ||
|---|---|---|---|
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | ||
| IFRS! | IFRS! | ||
| PASSIVA | BIJLAGE | ||
| TOTAAL!EIGEN!VERMOGEN | 234!849!191 | 172!351!098 | |
| A."Kapitaal | 28/29 | 54"314"745 | 44"128"327 |
| B."Uitgiftepremies | 28/29 | 121"091"293 | 70"622"222 |
| C.""Reserves | 28/29 | 49"687"349 | 53"831"598 |
| , Wettelijke"reserves | 5"431"474 | 602"082 | |
| , Reserves"voor"het"saldi"van"de"variaties"in"de"reële"waarde"van"vastgoed | 23"994"020 | 26"685"798 | |
| , Reserve"voor"de"impact"op"de"reële"waarde"van"geschatte"mutatierechten"en", | |||
| kosten"bij"hypothetische"vervreemding"van"vastgoedbeleggingen. | ,4"007"672 | ,4"404"812 | |
| , Reserve"voor"het"saldo"van"de"variaties"in"de"reële"waarde"van"toegelaten" | |||
| afdekkingsinstrumenten"""die"onderworpen"zijn"aan"een"afdekkingsboekhouding" | |||
| zoals"gedefinieerd"in"IFRS" | ,15"221"076 | ,23"257"408 | |
| ,""Reserve"voor"het"saldo"van"de"variaties"in"de"reële"waarde"van"toegelaten" | |||
| afdekkingsinstrumenten"die"niet"onderworpen"zijn"aan"een" | |||
| afdekkingsboekhouding"zoals"gedefinieerd"in"IFRS"(+/,) | ,2"696"199 | ,3"611"178.00 | |
| , Reserve"voor"eigen"aandelen | 0 | 0 | |
| , Reserve"voor"het"saldo"van"de"variaties"in"de"reële"waarde"van"financiële"activa" | |||
| beschikbaar"voor"verkoop | 5"958"470 | 3"669"359 | |
| ,""Andere"Reserves | 36"228"331 | 40"260"246 | |
| , Overgedragen"resultaten"van"vorige"boekjaren | 13"887"510 | ||
| D."Nettoresultaat"van"het"boekjaar | 28/29 | 9"755"805 | 3"768"951 |
| F"Impact"op"de"reële"waarde"van"geschatte"mutatierechten"en",kosten"bij"hypothetische | |||
| vervreemding"van"vastgoedbeleggingen | |||
| G"Variaties"in"de"reële"waarde"van"financiële"activa"en"passiva | 0 | 0 | |
| H"Wisselkoersverschillen | 0 | 0 |
| Periode 31/12/2013 |
Periode 31/12/2012 |
||
|---|---|---|---|
| IFRS0 | IFRS0 | ||
| VERPLICHTINGEN | BIJLAGE | 34800050688 | 31109350220 |
| I.0LANGLOPENDE0VERPLICHTINGEN | 23700280563 | 18101540129 | |
| A"Voorzieningen | 0 | 0 | |
| B."Langlopende"financiële"schulden | 30 | 218"549"132 | 153"766"752 |
| a."Kredietinstellingen | 122"782"575 | 153"766"752 | |
| b."Financiële"leasing | 0 | 0 | |
| c."Andere | 95"766"556 | 0 | |
| C."Andere"langlopende"financiële"verplichtingen | 18"479"431 | 27"387"377 | |
| D."Handelsschulden"en"andere"langlopende"schulden | 0 | 0 | |
| E."Andere"langlopende"verplichtingen | 0 | 0 | |
| F."Uitgestelde"belastingen"L"verplichtingen | 0 | 0 | |
| KORTLOPENDE0VERPLICHTINGEN | 11009770126 | 13007810091 | |
| A."Voorzieningen | 0 | 0 | |
| B."Kortlopende"financiële"schulden | 30 | 99"958"958 | 117"942"374 |
| a."Kredietinstellingen | 0 | 45"000"000 | |
| b."Financiële"leasing | 0 | 0 | |
| c."Andere | 99"958"958 | 72"942"374 | |
| C."Andere"kortlopende"financiële"verplichtingen | 0 | 0 | |
| D."Handelsschulden"en"andere"kortlopende"schulden | 31 | 4"709"651 | 5"415"531 |
| a."Exit"taks b."Andere |
0 4"709"651 |
0 5"415"531 |
|
| E."Andere"kortlopende"verplichtingen | 32 | 1"984"295 | 2"827"754 |
| F."Overlopende"rekeningen | 33 | 4"324"222 | 4"595"432 |
| TOTAAL0EIGEN0VERMOGEN0EN0VERPLICHTINGEN | 58208540880 | 48402860318 |
KASSTROOMOVERZICHT
| Bijlage | 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|---|
| KAS0EN0KASEQUIVALENTEN0BEGIN0BOEKJAAR | 26 | 102380991 | 3670762 |
| 1.0Kasstroom0uit0bedrijfsactiviteiten | 1504200668 | 1508970717 | |
| Nettoresultaat | 907550805 | 307680951 | |
| Aanpassing0aan0de0winst0voor0nietRkas0en0nietRoperationele0elementen | 907830113 | 604060040 | |
| Afschrijvingen,.waardeverminderingen.en.belastingen | 158.785 | 104.560 | |
| Afschrijvingen-en-waardeverminderingen-op-immateriële-en-andere-materiële-vaste-activa-(+/:) | 66-117 | 66-117 | |
| Waardeverminderingen-op-vlottende-activa-(:) | 0 | :46-895 | |
| Belastingen | 168-018 | 204-364 | |
| Betaalde-belastingen | :75-349 | :119-026 | |
| Andere.niet=kas.elementen | 1.897.875 | 9.198.319 | |
| Variatie-in-de-reële-waarde-van-vastgoedbeleggingen-(+/:) | 2-691-778 | 10-326-684 | |
| Bewegingen-in-voorzieningen-(+/:) | 0 | :3-214-035 | |
| Spreiding-van-gratuïteiten-(+/:) | 121-076 | 44-389 | |
| Variatie-in-de-reële-waarde-van-indekkingsinstrumenten-(+/:) | :914-979 | 2-041-280 | |
| Overige-transacties-van-niet-courante-aard | |||
| Niet=operationele.elementen | 7.726.453 | =2.896.839 | |
| Meerwaarden-bij-realisatie-vaste-activa | 784-941 | 2-749 | |
| Ontvangen-dividenden | :1-690-388 | :9-685-115 | |
| Terugneming-financiële-opbrengsten-en-financiële-kosten | 8-631-899 | 6-785-527 | |
| Variatie0in0de0behoefte0van0het0werkkapitaal: | R401180250 | 507220727 | |
| Beweging.van.de.activa: | =766.075 | 3.394.374 | |
| Andere-LT-activa | |||
| Financieel-vlottende-activa | :533-151 | 3-922-801 | |
| Handelsvorderingen | 250-000 | :310-370 | |
| Belastingsvorderingen-en-andere-vlottende-activa | :18-548 | :207-183 | |
| Overlopende-rekeningen | :464-376 | :10-875 | |
| Beweging.van.verplichtingen: | =3.352.175 | 2.328.353 | |
| Andere-langlopende-schulden | 0 | ||
| Handelsschulden-en-andere-kortlopende-schulden | :705-880 | 839-976 | |
| Belastingen | :87-527 | ||
| Andere-kortlopende-verplichtingen | :843-459 | 1-574-877 | |
| Overlopende-rekeningen | :1-715-309 | :86-500 | |
| 2.0Kasstroom0uit0investeringsactiviteiten | R9904680384 | R1205170432 | |
| Investeringen | |||
| Vastgoedbeleggingen-in-expoitatie | :3-010-459 | :3-496-867 | |
| Projectontwikkelingen | |||
| Andere-materiële-vaste-activa | |||
| Financiële-vaste-activa | :102-690-061 | :12-415-601 | |
| Activa-bestemd-voor-verkoop | |||
| Effect-van-de-fusie-door-overneming | |||
| Desinvesteringen | |||
| Vastgoedbeleggingen-in-expoitatie | :784-941 | 3-292-638 | |
| Projectontwikkelingen | |||
| Andere-materiële-vaste-activa | 38-451 | ||
| Financiële-vaste-activa | 67-402 | 63-947 | |
| Activa-bestemd-voor-verkoop | 6-949-675 | ||
| Effect-van-de-fusie-door-overneming | |||
| 3.0Kasstroom0uit0financieringsactiviteiten | 8302560090 | R205090057 | |
| Verandering.in.financiële.verplichtingen.en.financiële.schulden | |||
| Toename-(+)-/-Afname-(:)-van-de-financiële-schulden | 46-733-795 | 10-477-650 | |
| Toename-(+)-/-Afname-(:)-van-de-andere-financiële-verplichtingen | 0 | ||
| Ontvangen-dividenden | 1-690-388 | 9-685-115 | |
| Ontvangen-financiële-opbrengsten | 3-429-149 | 2-143-123 | |
| Betaalde-financiële-kosten | :10-616-950 | :9-258-664 | |
| Verandering.in.andere.verplichtingen. | |||
| Toename-(+)-/-Afname-(:)-in-andere-verplichtingen | 0 | 0 | |
| Verandering.in.eigen.vermogen | |||
| Wijziging-van-het-kapitaal-en-uitgi ftepremies-(+/:) | 60-655-489 | ||
| Wijziging-in-reserves-(+/:) | :979-322 | ||
| Toename-(+)-/-Afname-(:)-van-eigen-aandelen- | 1-096-972 | ||
| Dividend-van-het-vorige-boekjaar | :17-656-461 | :16-653-253 | |
| KAS0EN0KASEQUIVALENTEN0EINDE0BOEKJAAR | 26 | 4470364 | 102380991 |
| Kapitaal' | Uitgiftepremie Wettelijke' | reserve | Reserve'voor' het'saldi'van' de'variaties'in' de'reële' waarde'van' vastgoed'(+/=) |
Reserve'voor' de'impact'op' de'reële' waarde'van' geschatte' mutatiekosten' en'='kosten'bij' hypothetische' vervreemding' van' vastgoedbelegg ingen'(=) |
Reserves'voor'het' saldo'van'de' variaties'in'de' reële'waarde'van' toegelaten' afdekkingsinstru menten'die' onderworpen'zijn' aan'een' afdekkingsboekho uding'zoals' gedefinieerd'in' IFRS |
'Reserve'voor'het' saldo'van'de' variaties'in'de' reële'waarde'van' toegelaten' afdekkingsinstrum enten'die'niet' onderworpen'zijn' aan'een' afdekkingsboekhou ding'zoals' gedefinieerd'in' IFRS'(+/=) |
Reserve' voor'eigen' aandelen |
Reserve'voor' het'saldo'van' de'variaties'in' de'reële' waarde'van' financiële' activa' beschikbaar' voor'verkoop |
Overgedragen' resultaten |
Netto' resultaat'van' het'boekjaar |
Totaal'eigen' vermogen |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balans'volgens'IFRS'op'31/12/11 | 44'128'327 | 70'622'222 | 602'082 | 37'012'482 | =4'404'812 | =10'342'085 | =1'569'898 =1'033'992 | 888'697 | 54'650'977 | 3'719'089 | 194'273'089 | |
| Globaal&resultaat&voor&de&periode Transferten&en&verkoop&eigen&aandelen Dividenden&aan&aandeelhouders |
012&915&323 | 0 | 1&033&992 | 2&780&662 | 3&782&068 016&653&253 |
3&768&951 03&719&089 |
06&365&710 1&096&971 016&653&253 |
|||||
| Balans'volgens'IFRS'op'31/12/12 | 44'128'327 | 70'622'222 | 602'082 | 37'012'482 | =4'404'812 | =23'257'408 | =1'569'898 | 0 | 3'669'359 | 41'779'792 | 3'768'951 | 172'351'097 |
| Globaal&resultaat&voor&de&periode Transferten Wijzigingen∈&de&reserve Wijzigingen∈&de&wettelijke&reserve Transferten&en&verkoop&eigen&aandelen Uitgi fte&van&aandelen&door& kapitaalverhogingin&speciën Dividenden&aan&aandeelhouders |
10&186&418 | 50&469&071 | 4&829&392 | 013&018&462 | 397&139.86 | 8&036&332 | 914&979 02&041&280 |
0 | 2&289&110.49 | 0914&979 18&828&693 0979&322 04&829&392 017&656&461 |
9&755&805 03&768&951 |
20&478&387 0 0979&322 0 0 60&655&489 017&656&461 |
| Balans'volgens'IFRS'op'31/12/13 | 54'314'745 | 121'091'293 5'431'474 | 23'994'020 | =4'007'672 | =15'221'076 | =2'696'199 | 0 | 5'958'470 | 36'228'331 | 9'755'805 | 234'849'191 |
Leasinvest" Real" Estate" Comm.VA" ('LRE')" is" een" vastgoedbevak" (vastgoedbeleggingsvennootschap" met" vast" kapitaal)," die" valt" onder" toepassing" van" de" Belgische" wetgeving," de" wet" van" 3" augustus" 2012" betreffende" bepaalde" vormen" van" collectief" beheer" van" beleggingsportefeuilles" en" het" KB" van" 7" december" 2010," met" administratieve"zetel"gevestigd"in"Antwerpen.
De" geconsolideerde" jaarrekening" van" LRE" voor" het" boekjaar" afgesloten" op" 31" december" 2013 omvat" LRE"en" haar" dochterondernemingen." De" enkelvoudige" en" geconsolideerde" jaarrekening" werden" afgesloten" voor" publicatie"door"de"Raad"van"Bestuur"van"13"februari"2014 en"zal"aan"de"jaarlijkse"Algemene"Vergadering"van" Aandeelhouders" ter" goedkeuring" worden" voorgelegd" op" 19 mei" 2014." Zowel" de" enkelvoudige" als" de" geconsolideerde"jaarrekening worden"opgesteld"volgens"IFRS.
Leasinvest" Real" Estate" wordt" opgenomen" in" de" consolidatie" van" Extensa" Group" NV," die" op" haar" beurt" opgenomen"wordt"bij"Ackermans"&"van"Haaren"NV.
Bijlage!2!Belangrijke!grondslagen!voor!financiële!verslaggeving
2.1!IFRS!WAARDERINGSREGELS!GECONSOLIDEERDE!JAARREKENING LEASINVEST!REAL!ESTATE!COMM.!VA
A. CONFORMITEITSVERKLARING
De"geconsolideerde"jaarrekening"wordt"opgemaakt"conform"de"International"Financial"Reporting"Standards"en" IFRIC"interpretaties"van"kracht"per"31/12/13,"zoals"goedgekeurd"door"de"Europese"Commissie. Afgelopen"boekjaar"zijn"verschillende"nieuwe"of"gewijzigde"standaarden"en"interpretaties"in"werking"getreden.
De" toegepaste" grondslagen" van" de" financiële" verslaggeving" zijn" consistent" met" die" van" het" voorgaande" boekjaar,"met"uitzondering"van"de"volgende"wijzigingen.
- IFRS"7"Financiële"Instrumenten:"Toelichtingen"– Compensatie"van"Financiële"Activa"en"Verplichtingen"
- IFRS"13"Reële"waardepebaling
- IAS"1"Weergave"van"de"Jaarrekening""– Weergave"van"de"Niet,Gerealiseerde"Resultaten"
- IAS"12"Winstbelastingen"– Latente"belastingen:"Realisatie"van"onderliggende"activa
- IAS"19"Personeelsbeloningen"(gewijzigd)
- IFRIC"20"Verwijderingskosten"tijdens"de"productiefase"van"een"oppervlaktemijn
- Jaarlijkse"Verbeteringen"aan"IFRS"(uitgebracht"in"mei"2012)
De"aard"en"de"impact"van"elk van"de"volgende"nieuwe" standaarden,"wijzigingen"en/of"interpretaties"worden" hieronder"beschreven:"
1) IFRS"7"Financiële"Instrumenten:"Informatieverschaffingen"
Deze"wijzigingen"verplichten"een"entiteit"tot"het"verschaffen"van"informatie"over"de"rechten"tot"compensatie" en"verwante" regelingen" (bijvoorbeeld"waarborgen)."De"nieuwe"informatieverschaffingen"zijn"vereist"voor"alle" financiële" instrumenten" op" de" balans" die" volgens" IAS" 32" Financiële" Instrumenten:" Presentatie" werden" gecompenseerd." Bovendien" worden" entiteiten" verplicht" om" bijkomende" informatie" te" verschaffen" omtrent" financiële"instrumenten"op"de"balans"die"het"voorwerp"zijn"van"een"'master"netting'"of"gelijkaardige"regeling," ongeacht" of" deze" volgens" IAS" 32" in" aanmerking" kwamen" voor" compensatie." " De" wijzigingen" hebben" geen" impact"gehad"op"de"balans"of"de"resultaten"van"Leasinvest"Real"Estate;
2) IFRS"13"Reële"Waardebepaling
IFRS" 13" behandelt" de" praktische" toepassing" van" de" reële" waardebepaling" wanneer" dit" door" een" andere" standaard" wordt" verplicht" of" toegestaan." " IFRS" 13" heeft" niet" de" intentie" om" te" bepalen" in" welke" omstandigheden"activa"of"verplichtingen"aan"reële"waarde"mogen"worden"verwerkt."IFRS"13"introduceert"een" nieuw"element"in"de"waardering,"namelijk"de"verplichting"om"het"eigen"kredietrisico"en"dat"van"de"tegenpartij" te"verwerken"in"de"berekening."De"correctie"op"de"fair"value"als"gevolg"van"het"toepassen"van"kredietrisico"op" de" tegenpartij" heet" Credit" Valuation" Adjustment" (CVA)." Het" kwantificeren" van" het" eigen" kredietrisico" wordt" Debit"Valuation"Adjustment"of"DVA"genoemd."De"impact"van"de"correctie"van"de"fair"value"heeft"geleid"tot"een" DVA"met"een"impact"van"€"652"duizend"in"het"eigen"vermogen"en"€"66,7"duizend"in"het"netto"resultaat."
3) IAS"1"Presentatie"van"de"Jaarrekening
De" wijzigingen" hebben" een" invloed" op" de" presentatie" van" de" elementen" in" de" niet,gerealiseerde" resultaten." Elementen"die"een"invloed"kunnen"hebben"op"de"winst,en,verliesrekening"(bijvoorbeeld"actuariële"winsten"en" verliezen" op" toegezegd" pensioenplannen" en" herwaardering" van" gronden" en" gebouwen)" zouden" worden" afgezonderd"van"de"andere"elementen" (bijvoorbeeld"nettowinsten"op"afdekkingen"van"netto,investeringen"in" een" buitenlandse" entiteit," wisselkoersverschillen" bij" de" consolidatie" van" een" buitenlandse" activiteit," netto, veranderingen"op kasstroomafdekkingen"en"netto,verliezen"of"winsten"op"voor"verkoop"beschikbare"financiële" activa)"."Er"is"geen"invloed"van"deze"standaard"op"de"financiële"staten.
4)" IAS"19"Personeelsbeloningen
De"IASB"heeft"tal"van"wijzigingen"aan"IAS"19"gepubliceerd."Deze"omvatten" fundamentele"veranderingen"zoals" het" verwijderen" van" de" 'corridor" methode'," maar" ook" eenvoudige" verduidelijkingen" of" aanpassing" van" de" verwoording."De"gewijzigde"standaard"is"niet"van"toepassing"voor"Leasinvest"Real"Estate.
5)"IFRIC"20"Verwijderingskosten"tijdens"de"exploitatie"van"een"open"mijn"
Deze"interpretatie"is"van"toepassing"op"kosten"voor"het"verwijderen"van"afval"('stripping)"die"worden"gedragen" bij" de" exploitatie" van" een" mijn." De" interpretatie" behandelt" de" boekhoudkundige" verwerking" van" het" economische"voordeel"dat"als"gevolg"van"deze"activiteit"werd"verkregen"nieuwe"interpretatie"zal"geen"impact" hebben"voor"Leasinvest"Real"Estate.
Leasinvest" Real" Estate" paste" onderstaande" standaarden"en" interpretaties," die" op" datum" van" de" goedkeuring" van"deze"geconsolideerde"jaarrekening"gepubliceerd"maar"nog"niet"effectief"waren,"niet"vervroegd"toe.
De"onderstaande"standaarden"en"interpretaties"waren"op"de"datum"van"publicatie"van"de"jaarrekening"van"de" Groep" uitgegeven" maar" nog" niet" van" kracht." Hier" zijn" alleen" de" standaarden" en" interpretaties" opgesomd" waarvan" de" groep" een" redelijke" verwachting" heeft" dat" deze" bij" toekomstige" toepassing" een" impact" zullen" hebben" op" de" toelichtingen," de" financiële" positie" of" de" resultaten" van" de"Groep."De"Groep" is" van" plan" deze" standaarden"en"interpretaties"toe"te"passen"zo"gauw"deze"van"toepassing"zijn.
- IFRS"9"Financiële"instrumenten
- IFRS"10"De"geconsolideerde"jaarrekening,"van"kracht"per"1"januari"2014
- IFRS"11"Regelingen"die"resulteren"in"gezamenlijke"zeggenschap, van"kracht"per"1"januari"2014
- IFRS"12"Informatieverschaffing"over"belangen"in"andere"entiteiten,"van"kracht"per"1"januari"2014
- IFRS"10,12"Overgangsleidraad", van"kracht"per"1"januari"2014
- IFRS"10,"IFRS"12"en"IAS"27", Beleggingsinstellingen1,"van"kracht"per"1"januari"2014
- IAS"27"De"enkelvoudige"jaarrekening,"van"kracht"per"1"januari"2014
- IAS"28"Belangen"in"geassocieerde"deelnemingen"en"joint"ventures,"van"kracht"per"1"januari"2014
– IAS"32"Financiële"instrumenten", presentatie"Salderen"van"financiële"activa en"financiële"verplichtingen,"van" kracht"per"1"januari"2014
– IAS"36"Bijzondere"waardevermindering"van"activa"– Toelichtingen"inzake"de"realiseerbare"waarde"van"niet, financiële"activa1,van"kracht"per"1"januari"2014
– IFRIC"21"Heffingen"van"overheidswege,"van"kracht"per"1"januari"2014
De"onderneming"is"momenteel"de"impact"van"deze"wijzigingen"aan"het"bestuderen."Echter"blijkt"uit"de"eerste" analyses"dat"deze"wijzigingen"geen"materiele"impact"zullen"hebben.
B. VOORSTELLINGSBASIS
De" financiële" staten" worden" uitgedrukt" in" euro," afgerond" naar" het" dichtstbijzijnde" duizendtal." Ze" werd" opgesteld"op"basis"van"het"historische"kostprincipe,"met"uitzondering"van"de"vastgoedbeleggingen,"afgeleide" financiële" instrumenten," investeringen" aangehouden" voor" handelsdoeleinden" en" investeringen" beschikbaar" voor"verkoop,"die"gewaardeerd"worden"aan"hun"reële"waarde.
Eigen" vermogen,instrumenten" of" afgeleide" financiële" instrumenten" worden" gewaardeerd" aan" kostprijs" wanneer"het"instrument"in"kwestie"geen"marktprijs"heeft"op"een"actieve"markt"en"wanneer"andere"methodes" waarmee"de"reële"waarde"op"een"redelijke"wijze"bepaald"kan"worden,"ongeschikt"of"onuitvoerbaar"zijn.
Afgedekte"activa"en"passiva"worden"gewaardeerd"aan"een"reële"waarde,"rekening"houdend"met"het"afgedekte" risico.
De"boekhoudprincipes"werden"consistent"toegepast.
De"geconsolideerde"financiële"staten"worden"opgesteld"vóór"winstverdeling"van"de"moedermaatschappij"zoals" voorgesteld"aan"de"algemene"vergadering"van"aandeelhouders.
De" opstelling" van" de" financiële" staten" volgens" de" IFRS,normen," vereist" het" maken" van" inschattingen" en" veronderstellingen"die"de"bedragen"welke"opgenomen"zijn"in"de"financiële"staten"beïnvloeden,"namelijk:
- de"waardering"van"vastgoedbeleggingen"aan"reële"waarde;
- het"afschrijvingsritme"van"de"vaste"activa;
- de"waardering"van"de"voorzieningen"en"de"personeelsvoordelen;
- de"weerhouden"waarderingen"voor"de"impairment"tests;
- de"waardering"van"de"financiële"instrumenten"tegen"marktwaarde;
Deze" inschattingen" gaan" uit van" een" 'going,concern'" en" zijn" bepaald" in" functie" van" de" op" dat" moment" beschikbare" informatie." De" inschattingen" kunnen" herzien" worden" indien" de" omstandigheden" waarop" zij" werden" bepaald" evolueren" of" indien" er" nieuwe" informatie" beschikbaar" is." De" reële" uitkomsten" kunnen" verschillend"zijn"van"de"inschatting.
In" het" bijzonder" in" het" kader" van" de" vervreemding" van" de" gebouwen" in" het" Axxes" Business" Park" in" 2010"en" Torenhove"in"2012"heeft"LRE"zich"garant"gesteld"voor"een"periode"van"maximum"9"jaar"(resp."tot"juli 2019"en" tot" december" 2021)" hoofdzakelijk" inzake" de" mogelijke" leegstand." Per" afsluitdatum" wordt" een" evaluatie" gemaakt" van" de" waarschijnlijkheid" van" mogelijke" garantiestelling," rekening" houdend" met" de" leegstand," verwachte"leegstand"en"het"commercieel"succes teneinde"voldoende"huurders"of"gebruikers"te"kunnen"vinden." Het" commercieel" beheer" wordt" tegen" vergoeding" uitgevoerd" door" een" filiaal" van" LRE," zijnde" Leasinvest" Services."Wanneer"Leasinvest"Services"er"niet"of"wanneer"het"waarschijnlijk"lijkt"dat"ze"er"niet"zou"in"slagen"om" voldoende" huurcontracten" of" dienstenovereenkomsten" succesvol" af" te" sluiten" om" de" potentiële" mogelijke" leegstand" te" compenseren," kan" dit" aanleiding" geven" tot" het" erkennen" van" een" bijkomende" voorziening" in" hoofde"van"LRE.
C. CONSOLIDATIEPRINCIPES
De"geconsolideerde"jaarrekening"bevat"de"jaarrekening"van"LRE"en"haar"dochterondernemingen.
Dochterondernemingen
Dochterondernemingen"zijn"entiteiten"die"door"de"groep"worden"gecontroleerd."Er"bestaat"controle"wanneer" LRE," direct" of"indirect,"via"dochterondernemingen," houder"is"van"meer" dan" de" helft"van" de" stemrechten"van" een" entiteit," tenzij," in" uitzonderlijke" omstandigheden," duidelijk" kan" worden" aangetoond" dat" deze" gehouden" stemrechten"geen"zeggenschap"inhouden.
Er" is" eveneens" zeggenschap" als" LRE de" helft" of"minder" dan" de" helft" van" de" stemrechten" van" een" entiteit" in" handen"heeft,"indien"zij"beschikt"over:
a)" de" macht" over" meer" dan" de" helft" van" de" stemrechten" op" grond" van" een" overeenkomst" met" andere" investeerders;
b)" de" macht" om" het" financiële" en" operationele" beleid" van" de" entiteit" te" sturen," krachtens" een" wet" of" een" overeenkomst;
c)"de"macht"om"de"meerderheid"van"de"leden"van"de"RvB"of"het"equivalente"bestuurlijk"orgaan"te"benoemen"of" te"ontslaan"en"de"zeggenschap"over"die"entiteit"door"die"RvB"of"dat"orgaan"wordt"uitgeoefend;"of
d)"de"macht"om"op"de"vergaderingen"van"de"RvB"of"van"het"equivalente"bestuurlijk"orgaan"de"meerderheid"van" de"stemmen"uit"te"brengen,"en"de"zeggenschap"over"de"entiteit"door"die"RvB"of"dat"orgaan"wordt"uitgeoefend.
De" jaarrekeningen" van" de" dochterondernemingen" worden" integraal" geconsolideerd" vanaf" de" datum" van" verwerving"tot"het"einde"van"de"controle.
De"rekeningen"van"de"dochterondernemingen"worden"opgemaakt"voor"dezelfde"rapporteringperiode"als"LRE," waarbij"uniforme"IFRS"waarderingsregels"worden"gehanteerd.
Alle" intra,groepsverrichtingen," inclusief" niet" gerealiseerde" intra,groepswinsten" en" ,verliezen" op" transacties" tussen"groepsondernemingen,"worden"geëlimineerd.
Nieuwe" acquisities" worden" conform" IFRS" 3" verwerkt" volgens" de" 'purchase" method'." De" kostprijs" van" een" bedrijfscombinatie" bestaat" uit" de" overnameprijs," de"minderheidsbelangen"en" de" reële"waarde" van" voorheen" aangehouden" aandelenbelangen" in" de" overgenomen" partij." De" transactiekosten" dienen" in" de" winst" – en" verliesrekening"te"worden"verwerkt.
D. GOODWILL
Goodwill"is"het"positieve"verschil"tussen"de"kostprijs"van"de"bedrijfscombinatie"en"het"aandeel"van"de"groep"in" de"reële"waarde"van"de"identificeerbare"verworven"activa,"de"overgenomen"verplichtingen"en"voorwaardelijke" verplichtingen"van"de"dochteronderneming"op"het"moment"van"de"overname."De"kostprijs"van"een" bedrijfscombinatie"bestaat"uit"de"overnameprijs"en"alle"direct"toewijsbare"transactiekosten.
Goodwill"wordt"niet"afgeschreven,"maar"ondergaat"een"test"op"bijzondere"waardeverminderingen"bij"iedere" jaarafsluiting"en"wanneer"zich"indicaties"van"een"eventuele"waardevermindering"voordoen.
Negatieve!goodwill!(badwill):
Negatieve"goodwill"is"gelijk"aan"het"bedrag"waarmee"het"belang"van"de"overnemende"partij"in"de"reële"waarde" van"de"overgenomen"identificeerbare"activa,"verplichtingen"en"voorwaardelijke"verplichtingen,"de"kostprijs"van" de"bedrijfscombinatie"op"datum"van"de"transactie"overschrijdt."Deze"negatieve"goodwill"dient"door"de" overnemende"partij"onmiddellijk in"de"winst, en"verliesrekening"opgenomen"te"worden.
E. IMMATERIELE!VASTE!ACTIVA
Immateriële" vaste" activa" met" een" bepaalde" levensduur" worden" gewaardeerd" aan" kostprijs," verminderd" met" gecumuleerde"afschrijvingen"en"eventuele"bijzondere"waardeverminderingen.
Immateriële"vaste"activa"worden"afgeschreven"volgens" de"lineaire"methode"over" de"voorziene"gebruiksduur." De"voorziene"gebruiksduur"wordt"op"jaarlijkse"basis"geëvalueerd,"evenals"de"eventuele"restwaarde.
Immateriële" vaste" activa" met" een" onbepaalde" levensduur," tevens" aan" kostprijs" gewaardeerd," worden" niet" afgeschreven"maar"worden"jaarlijks"getoetst"op"bijzondere"waardeverminderingen"en"wanneer"zich"indicaties" van"een"eventuele"waardevermindering"voordoen.
Oprichtingskosten"worden"in"resultaat"genomen"op"het moment"dat"ze"zich"voordoen.
F. ANDERE!MATERIELE!VASTE!ACTIVA
De"andere"materiële"vaste"activa,"exclusief"onroerende"goederen,"worden"geboekt"tegen"aanschaffingswaarde" verminderd"met"gecumuleerde"afschrijvingen"en"eventueel"bijzondere"waardeverminderingen. Andere" materiële" vaste" activa" worden" afgeschreven" volgens" de" lineaire" methode" over" de" economische" levensduur."De"voorziene"economische"levensduur"wordt"op"jaarlijkse"basis"geëvalueerd,"evenals"de"eventuele"
G. VASTGOEDBELEGGINGEN
restwaarde.
Vastgoedbeleggingen" zijn" beleggingen"in" onroerende"goederen" die"aangehouden"worden" om" huurinkomsten" op" lange" termijn" te" verwerven."De" vastgoedbeleggingen" omvatten" zowel" de" gebouwen" die" verhuurklaar" zijn" (vastgoedbeleggingen"in"exploitatie),"als"de"gebouwen in"aanbouw"of"ontwikkeling"voor"toekomstig"gebruik"als" vastgoedbelegging"in"exploitatie"(projectontwikkelingen).
De"vastgoedbeleggingen"worden"conform"IAS"40"gewaardeerd"aan" reële"waarde."Elke"winst"of"verlies,"na"de" verwerving" van" een" gebouw," naar" aanleiding" van" de" schommeling" van" de" reële" waarde" wordt" in" de" resultatenrekening"verwerkt.
Een" externe," onafhankelijke" vastgoeddeskundige," bepaalt," op" vraag" van" management," trimestrieel" de" investeringswaarde" van" het" vastgoed" (deze" stemt" overeen" met" het" vroeger gebruikte" begrip" 'beleggingswaarde'),"d.w.z."kosten,"registratierechten"en"honoraria"inbegrepen."
De"deskundigen"voeren"hun"waardering"uit"op"basis"van"de"volgende"methoden"worden"aangewend"teneinde" de"reëlewaarde"te"bepalen"conform"IFRS"13:
• Actualisatie van!de!geschatte!huuropbrengsten
De" investeringswaarde" is" de" resultante" van" het" toegepast" rendement" op" de" geschatte" huurwaarde" (kapitalisatiemethode"of"marktbenadering)"gecorrigeerd"met"de"geactualiseerde"waarde"(NPV)"van"het"verschil" tussen"de"huidige"actuele"huur"en"de"geschatte"huurwaarde"op"datum"van"de"evaluatie,"en"dit"voor"de"periode" tot"aan"de"volgende"opzegmogelijkheid"van"de"lopende"huurcontracten.
• Discounted!cash!flow!methode
De DCF"methode"bestaat"erin"de"huidige"waarde"van"de"toekomstige"kasstromen"te"bepalen."De"toekomstige" huurinkomsten"worden"ingeschat"op"basis"van"de"bestaande"contractuele"huurprijzen"en"de"verwachtingen"van de" vastgoedmarkt voor" elk" gebouw" in" de" daarop" volgende" periodes." Daarnaast" worden" ook" de" toekomstige" onderhoudskosten"geschat"en"in" rekening"gebracht."De"gehanteerde"actualisatievoet" houdt" rekening"met" de" door" de" markt" vooropgestelde" reisciopremie" voor" het" object." De" bekomen" waarde" wordt" daarnaast" nog" getoetst"aan"de"markt"op"basis"van"de"bepaling"van"de"residuele"grondwaard.
• Residuële!waardering
Te"renoveren"gebouwen"of"die"reeds"onder"renovatie"zijn"of"geplande"projecten"worden"geëvalueerd"aan"de" hand" van" de" waarde" na" renovatie verminderd" met" het" bedrag" van" de" resterende" werken" inclusief" kosten," interesten,"leegstand"en"een"risicopremie.
Conform"het"oordeel"van"de"werkgroep"van"de"Belgische"Vereniging"van"Asset"Managers"'BEAMA'"past"LRE"op" de"investeringswaarde"de"volgende"principes"toe"om"de"reële"waarde"te"bepalen:
(i)" Voor" transacties"met" betrekking" tot" gebouwen" in België"met"een" globale" waarde" lager" dan" €" 2,5"miljoen" dient"er"rekening"gehouden"te"worden"met"de"registratierechten"van"10%"(Vlaams"Gewest)"of"12,5%"(Brussels" Hoofdstedelijk"en"Waals"Gewest).
(ii)"Voor"transacties"met"betrekking"tot"gebouwen"in"België"met"een"globale"waarde"hoger"of"gelijk"aan"€"2,5" miljoen,"gezien"de"waaier"aan"methodes"van"eigendomsoverdracht"die"worden"gebruikt,"wordt"het"percentage" geschatte" transactiekosten" bij" hypothetische" vervreemding" van" vastgoedbeleggingen" forfaitair" bepaald" op" 2,5%.
De" statutaire" zaakvoerder," Leasinvest" Real" Estate" Management" NV," is" van" oordeel" dat," ter" bepaling" van" de" reële"waarde"van"de"onroerende"goederen"gelegen"in"het"Groothertogdom"Luxemburg"met"een"waarde"hoger" dan"€"2,5"miljoen,"ook"de" forfaitaire"mutatiekosten"van"2,5%,"van" toepassing"op"goederen"gelegen"in"België," kunnen"worden"toegepast.
Vastgoedbeleggingen" worden" niet" langer" op" de" balans" opgenomen" indien" zij" zijn" afgestoten" of" indien" zij" permanent" buiten" gebruik" worden" gesteld" en" er" naar" verwachting" geen" economische" voordelen" worden" gerealiseerd"bij"afstoting."Winsten"of"verliezen"die"voortkomen"uit"buitengebruikstelling"of"afstoting"van"een" vastgoedbelegging"worden"opgenomen"in"de"winst, en"verliesrekening"in"het"jaar"waarin"dit"plaatsvindt.
Vastgoedcertificaten
De"waardering"van"de"vastgoedcertificaten"hangt"af"van"het"feit"of"er"al"dan"niet"een"aanmerkelijk"belang"is"in" de"uitgegeven"certificaten:
A. Bezit!van!geen!aanmerkelijk!belang!in!de!uitgegeven!certificaten!(zijnde!minder!dan!2/3)
Indien" de" houder" van" de" certificaten" geen" aanmerkelijk" belang" (minder" dan2/3)" bezit" van" een" vastgoedcertificaat"worden" de" certificaten" op"afsluitdatum" geboekt"aan" de" gewogen" gemiddelde" beurskoers" van"de"laatste"30"dagen,"onder"de"rubriek"Financiële"Vaste"Activa."
B. Bezit!van!een!aanmerkelijk!belang!(meer!dan!2/3)!in!de!uitgegeven!certificaten!
Bij"niet"notering"of"wanneer"de"beurskoers"van"deze"vastgoedcertificaten,"zoals"blijkt"uit"koerstabellen"niet"als" een" betrouwbare" referentie" kunnen" beschouwd" worden" gezien" de" beperkte" liquiditeit" van" dit" vastgoedcertificaat,"wenst" Leasinvest" Real"Estate" bij"elke"afsluiting" van" haar" rekeningen" de"waarde" van" haar" certificaten"te"herwaarderen"in"functie"van:"
a)"de"reële"waarde"van"de"onroerende"goederen"waarvan"de"emittent"eigenaar"is"en"dit"naar"analogie"met" de" waardering" van" haar" eigen" vastgoed." Dit" gebeurt" op" basis" van" een" periodieke" schatting" door" haar" vastgoeddeskundige.
Indien"één"of"meerdere"gebouwen"door"de"emittent"van"het"vastgoedcertificaat"verkocht worden,"zal"tot"de" uitkering"van"de"verkoopsopbrengst,"de"verkoopprijs"als"waardering weerhouden"worden;
b)"de"contractuele"rechten"van"de"houder"van"het"vastgoedcertificaat"volgens"de"prospectus"die"uitgegeven" werd"bij"de"emissie"van"het"vastgoedcertificaat.
Alhoewel" Leasinvest" Real"Estate"juridisch"gezien"geen"eigenaar"is"van" dit"vastgoed," beschouwt" zij" zich"als" de" economische" begunstigde" en" dit" pro" rata" haar" contractuele" rechten" als" eigenaar" van" vastgoedcertificaten." Bovendien"wordt"de"belegging"in"vastgoedcertificaten,"in"toepassing"van"het"K.B."m.b.t."vastgoedbevaks"d.d."7" december" 2010," artikel" 2," sub." 20°," beschouwd" als" vastgoed." Rekening" houdend" met" deze" overwegingen" worden"de"certificaten"geboekt"onder"de"vastgoedbeleggingen"aan"hun"aanschaffingswaarde"met"inbegrip"van" de" bijkomende" kosten." Winsten" of" verliezen" die" voortvloeien" uit" de" variatie" in" de" reële" waarde" van" een" vastgoedbelegging" worden" opgenomen" in" de" winst, en" verliesrekening" in" de" periode" waarin" ze" ontstaan" en" worden"bij"de"winstverdeling"toegewezen"aan"de"beschikbare"reserves.
De" verwerking" van" de" " coupon" wordt" eveneens" ingegeven" door" het" feit" of" er" al" dan" niet" een" aanmerkelijk" belang"is"in"de"uitgegeven"certificaten:
A. Bezit!van!geen!aanmerkelijk!belang!in!de!uitgegeven!certificaten!(zijnde!minder!dan!2/3)
De"ontvangen"vergoeding"omvat"een"deel"kapitaalsaflossing"en"een"deel"rente"vergoeding."Deze"laatste"wordt" voorgesteld"onder"het"financieel"resultaat"op"moment"dat"er"zekerheid"bestaat"van"vergoeding"en"dit"bijgevolg" opeisbaar"is.
B. Bezit!van!een!aanmerkelijk!belang!(meer!dan!2/3)!in!de!uitgegeven!certificaten!
Als"houder"van"de"vastgoedcertificaten,"heeft"Leasinvest"Real"Estate","pro"rata"van"de"vastgoedcertificaten"in" haar"bezit,"een"contractueel"recht"op"een"gedeelte"van"het"exploitatiesaldo"dat"de"emittent"realiseert"door"het" ontvangen"van"de"huren"en"de"betaling"van"de"werkings"en"onderhoudskosten.
Vermits" de" volledige" waardevermindering" of" waardeverhoging" verwerkt" wordt" via" de" herschatting" van" de" waarde"van"het"vastgoedcertificaat,"dient"geen"gedeelte"van"het"coupon"m.b.t."het"exploitatiesaldo"beschouwd" te"worden"als"een"vergoeding"voor"de"waardevermindering"van"de"gebouwen van"de"emittent.
Bijgevolg" wordt" de" volledige" coupon" (pro" rata)" behandeld" als" nettohuurinkomsten" en" als" bedrijfsopbrengst" verwerkt"in"de"omzet.
Wanneer"een"bepaald"pand"uit"de"portefeuille"van"de"emittent"verkocht"wordt,"wordt"dit"als"volgt"verwerkt: , de"netto,opbrengst,"na"afhouding"van"eventueel"verschuldigde"roerende"voorheffing,"wordt
slechts"als"gerealiseerde"meerwaarde"geboekt"bij"Leasinvest"Real"Estate"ten"belope"van"het"verschil"tussen"de" boekwaarde" van" het" vastgoedcertificaat" op" afsluitdatum" vermeerderd" met" de" nettoliquidatiecoupon" en" de" boekwaarde"op"de"vorige"afsluitdatum.
Uitgevoerde!werken!in!de!gebouwen
De" werken" aan" gebouwen" in" exploitatie," die" ten" laste" komen" van" de" eigenaar," worden" boekhoudkundig" op" twee"verschillende"manieren"behandeld,"naargelang"hun"aard.
De"uitgaven"betreffende"onderhoud, en"herstellingswerken"die geen"bijkomende"functies"toevoegen"noch"het" comfortniveau"van"het"gebouw"optrekken,"worden"als"kosten"uit"de"gewone"bedrijfsoefening"van"het"boekjaar" geboekt,"en"komen"dus"in"mindering"van"het"operationele"resultaat.
Daarentegen"worden"de"lasten"verbonden"aan"renovatiewerken"en"verbouwingen"aan"gebouwen"in"exploitatie" die"een"functie"aan"het"gebouw"toevoegen"of"het"comfortniveau"beduidend"optrekken,"zodat"ze"een"verhoging" van" de" huurprijs" en" bijgevolg" van" de" geschatte" huurwaarde" mogelijk" maken," geactiveerd" en" bijgevolg" opgenomen" in" de" boekwaarde" van" het" betrokken" actief" in" zoverre" de" onafhankelijke" schatter" een" dienovereenkomstige"stijging"van"de"waarde"van"het"gebouw"erkent.
Betreffende"de"projectontwikkelingen"worden"alle"kosten"rechtstreeks"gerelateerd aan"de"ontwikkeling"van"het" gebouw,"inclusief"bijkomende"kosten"zoals"registratierechten"en"niet"aftrekbare"BTW,"geactiveerd. Interesten"op"leningen"aangegaan"voor"de"financiering"van"het"project"worden"tevens"geactiveerd"voor"zover" ze" betrekking" hebben" op" de" periode" die" de"gebruiksklaarheid"van" het"materieel"vast"actief"voorafgaat."Voor" leningen"die"algemeen"worden"afgesloten"om"activa"te"verwerven,"wordt"de"te"activeren"interestkost"bepaald" op"basis"van"de"gemiddelde"leningkost"van"de"groep"tijdens"die"periode.
H. ACTIVA!BESTEMD!VOOR!VERKOOP
De"activa"bestemd"voor"verkoop"(vastgoedbeleggingen)"worden"in"de"balans"afzonderlijk"voorgesteld""aan"een" waarde"die"overeenstemt"met"de"reële"waarde"eventueel"verminderd"met"de"transactiekosten.
I. BIJZONDERE!WAARDEVERMINDERINGEN!VAN!VASTE!ACTIVA!(EXCL.!VASTGOEDBELEGGINGEN)
Leasinvest"Real"Estate"beoordeelt"per"verslagdatum"of"er"aanwijzingen"zijn"dat"een"actief"aan"een"bijzondere" waardevermindering" onderhevig" kan" zijn." Indien" een" dergelijke" indicatie" aanwezig is," wordt" een" inschatting" gemaakt"van"de"realiseerbare"waarde"van"het"actief.
Wanneer" de" boekwaarde" van" een" actief" hoger" is" dan" de" realiseerbare" waarde" wordt" een" bijzondere" waardevermindering"geboekt"om"de"boekwaarde"van"het"actief"terug"te"brengen"tot"de"realiseerbare"waarde.
De" realiseerbare"waarde"van"een"actief"wordt"gedefinieerd"als" de" hoogste"waarde"van" de" reële"waarde"min" verkoopkosten" (uitgaande" van"een" niet"gedwongen" verkoop)" of" de"gebruikswaarde" (op" basis" van" de"actuele" waarde" van" de" geschatte"toekomstige" cash" flows)." De" eruit" resulterende" bijzondere" waardeverminderingen" worden"ten"laste"van"de"resultatenrekening"geboekt.
Eerder" geboekte" bijzondere" waardeverminderingen," behoudens" op" goodwill" en" voor" verkoop" beschikbare" aandelen," worden" via" de" resultatenrekening" teruggenomen" indien" er" een" wijziging" is" opgetreden" in" de" schatting"die"wordt"gebruikt"voor"de"bepaling"van"de"realiseerbare"waarde"van"het"actief"sinds"de"opname"van" het" laatste" bijzondere" waardeverminderingsverlies." Eerder" geboekte" waardeverminderingen" op" goodwill" kunnen" niet" teruggenomen" worden," eerder" geboekte" waardevermindering" op" voor" verkoop" beschikbare" aandelen" kunnen," afhankelijk" van" het" soort" instrument," worden" teruggenomen" via" het" eigen" vermogen" of" resultatenrekening.
J. FINANCIELE!INSTRUMENTEN
Financiële!activa!gewaardeerd!aan!reële!waarde
De"reële"waardeschommelingen"van"de"financiële"activa"gewaardeerd"aan"reële"waarde"via"resultaat,"worden" in"de"resultatenrekening"verwerkt.
Voor!verkoop!beschikbare!financiële!activa
Voor" verkoop" beschikbare" aandelen" en" effecten" worden" gewaardeerd" aan" reële" waarde." De" reële" waardeschommelingen" worden" in" het" eigen" vermogen" verwerkt," tot" verkoop" of" bijzondere" waardevermindering,"waarbij"de"gecumuleerde"herwaardering"in"de"resultatenrekening"wordt"opgenomen.
Wanneer" een" daling" van" de" reële" waarde" van" een" voor" verkoop" beschikbaar" financieel" actief" in" het" eigen" vermogen"wordt"erkend"en"er"objectieve"duiding"van"bijzondere"waardevermindering"aanwezig"is,"worden"de" cumulatieve" verliezen" die" voorheen" rechtstreeks" in" het" eigen" vermogen" werden" gerapporteerd," in" de" resultatenrekening"verwerkt.
Financiële!activa!aangehouden!tot!einde!looptijd
Financiële"activa"aangehouden"tot"einde"looptijd"worden"gewaardeerd"aan"geamortiseerde"kostprijs.
Rentedragende!schulden!en!vorderingen
Rentedragende" schulden"worden"gewaardeerd" tegen"geamortiseerde" kostprijs"met" behulp" van" de"effectieve" rentemethode"waarbij"het"verschil"tussen"de"aanschaffingsprijs"en"de"terugbetalingswaarde"pro"rata"temporis" in"de"resultatenrekening"wordt"opgenomen"op"basis"van"de"effectieve"rentevoet.
Langlopende"vorderingen"worden"gewaardeerd"op"basis"van"hun"verdisconteerde"waarde"volgens"de"geldende" marktrentevoet"op"het"tijdstip"van"hun"uitgifte.
Handelsschulden!en!bvorderingen/!Overige!schulden!en!–vorderingen
Deze" rekeningen" worden" gewaardeerd" aan" nominale" waarde," verminderd" met" eventuele" waardeverminderingen"voor"oninbare"vorderingen.
Kas!en!kasequivalenten
Kas" en" kasequivalenten," bestaande" uit" contanten" en" kortlopende" beleggingen" (<" 3"maanden)," worden" in" de" balans"opgenomen"tegen"nominale"waarde.
K. AFGELEIDE!FINANCIELE!INSTRUMENTEN
Leasinvest" Real" Estate" maakt" gebruik" van" financiële" instrumenten" voor" het" beheer" van" het" renterisico" dat" voortvloeit"uit"de"operationele,"financiële"en"investeringsactiviteiten.
Afgeleide" financiële" instrumenten" worden" initieel" aan" hun" kostprijs" erkend" en" worden" geherwaardeerd" aan" hun"reële"waarde"op"de"daaropvolgende"rapporteringsdatum.
Veranderingen"in"de"reële"waarde"van"afgeleide" financiële"instrumenten"die" formeel"niet"toegewezen"zijn"als" indekkinginstrument" of" niet" in" aanmerking" komen" voor" hedge" accounting," worden" opgenomen" in" de" resultatenrekening.
IFRS"13"introduceert"een"nieuw"element"in"de"waardering,"namelijk"de"verplichting"om"het"eigen"kredietrisico" en" dat" van" de" tegenpartij" te" verwerken" in" de" berekening." De" correctie" op" de" fair" value" als" gevolg" van" het" toepassen"van"kredietrisico"op"de" tegenpartij"heet"Credit"Valuation"Adjustment" (CVA)."Het"kwantificeren"van" het"eigen"kredietrisico"wordt"Debit"Valuation"Adjustment"of"DVA"genoemd.
Kasstroomindekkingen!(cash!flow!hedge)
Het" effectieve" deel" van" de" winsten" of" verliezen" uit" de" reële" waardeveranderingen" van" afgeleide" financiële" instrumenten"die"als"indekkinginstrument"specifiek" toegewezen"werden" ter"indekking"van"de"variabiliteit"van" de" kasstromen" van" een" in" de" balans" opgenomen" actief" of" verplichting" of" een" verwachte" transactie," wordt" opgenomen"in"het"eigen"vermogen."Het"niet,effectieve"deel"wordt"in"de"winst, en"verliesrekening"opgenomen.
Op" het"moment" dat" de"verwachte" transactie"wordt"verricht,"wordt" de"cumulatieve"winst"of" het"cumulatieve" verlies"op"het"indekkinginstrument"uit"het"eigen"vermogen"overgebracht"naar"de"resultatenrekening."
Cumulatieve"winsten"of"verliezen"met"betrekking"tot reeds"afgelopen"financiële"instrumenten,"blijven"verwerkt" als"onderdeel"van"het"eigen"vermogen,"zolang"het"waarschijnlijk"is"dat"de"ingedekte"relatie"zich"zal"voordoen." Dergelijke" transacties" worden" verwerkt" zoals" beschreven" in" voorgaande" paragraaf." Indien" de" ingedekte" transactie"niet"langer"waarschijnlijk"blijkt,"worden"alle"gecumuleerde"niet,gerealiseerde"winsten"of"verliezen"op" dat"moment"overgedragen"van"het"eigen"vermogen"naar"de"resultatenrekening.
L. KAPITAAL!EN!RESERVES
Aandelen
De" kosten" die" verband" houden"met"een" kapitaaltransactie,"met" de" uitgifte" van" nieuwe" aandelen," worden" in" mindering"van"het"kapitaal"gebracht.
Inkoop!eigen!aandelen
Ingekochte"eigen"aandelen"worden"aan"aanschaffingsprijs"in"mindering"van"het"eigen"vermogen"geboekt."Een" latere"verkoop"of"vernietiging"geeft"geen"aanleiding"tot"resultaatsimpact;"winsten"en"verliezen"met"betrekking" tot"eigen"aandelen"worden"rechtstreeks"in"het"eigen"vermogen"geboekt.
Dividenden
Dividenden" worden" erkend" als" schuld" wanneer" ze" goedgekeurd" worden" door de" Algemene" Vergadering" van" Aandeelhouders.
M. VOORZIENINGEN!
Indien" LRE" of" een" dochteronderneming" een" (wettelijke" of" indirecte)" verplichting" heeft" tengevolge" van" een" gebeurtenis"uit"het"verleden"en"het"waarschijnlijk"is"dat"de"afwikkeling"van"deze"verplichting"zal"gepaard"gaan" met"een"uitgave"en"het"bedrag"van"deze"verplichting"tevens"op"betrouwbare"wijze"kan"bepaald"worden,"wordt" op"balansdatum"een"voorziening"aangelegd.
Ingeval" het" verschil" tussen" de" nominale" en" verdisconteerde" waarde" materieel" is," wordt" een" voorziening" geboekt" ten" belope" van" de" verdisconteerde" waarde" van" de" geschatte" uitgaven" op" basis" van" een" disconteringsvoet,"waarbij"rekening"wordt"gehouden"met"de"huidige"marktbeoordelingen"voor"de"tijdswaarde" van"het"geld"en"de"risico's"die"inherent"zijn"aan"de"verplichting.
Indien"LRE"verwacht"dat"een"(deel"van)"de"voorziening"wordt"vergoed,"bijv."ingevolge"een"verzekeringscontract," wordt"de"vergoeding"alleen"opgenomen"als"een"afzonderlijk"actief"indien"de"vergoeding"vrijwel"zeker"is.
De" last" die"met"een" voorziening" samenhangt,"wordt" opgenomen" in" de" resultatenrekening" na"aftrek" van"een" eventuele"vergoeding.
N. VOORWAARDELIJKE!VORDERINGEN!EN!VERPLICHTINGEN
Voorwaardelijke" vorderingen" en" verplichtingen" worden" vermeld" in" de" toelichtingen," indien" impact van" materieel"belang.
O. BELASTINGEN
Vennootschapsbelasting
De"belastingen"op"het"resultaat"van"het"boekjaar"omvatten"de"verschuldigde"en"verrekenbare"belastingen"en" de"uitgestelde"belasting."Beide"belastingen"worden"in"de"resultatenrekening"geboekt"en"in"de"balans"onder"de" verplichtingen," behalve" wanneer" het" bestanddelen" betreft" die" deel" uitmaken" van" het" eigen" vermogen" en" bijgevolg"toegewezen"worden"aan"het"eigen"vermogen."Het"belastingbedrag"voor"de"verschuldigde"belastingen" wordt"berekend"op"basis"van"de bij"wet"vastgestelde"belastingtarieven"en"geldende"belastingwetgeving.
Uitgestelde"belastingen"worden"berekend"volgens"de"balansmethode,"toegepast"op"tijdelijke"verschillen"tussen" de" boekwaarde" van" de" in" de" balans" opgenomen" activa" en" passiva" en" hun" fiscale" waarde." Uitgestelde" belastingen"worden"verwerkt"op"basis"van"verwachte"belastingstarieven.
Uitgestelde"belastingsverplichtingen"worden"erkend"voor"alle"belastbare"tijdelijke"verschillen:
, behalve" wanneer" de" uitgestelde" belastingverplichting" voortvloeit" uit" de" oorspronkelijke" erkenning" van" goodwill"of"de"initiële"boeking"van"activa"en"passiva"in"een"transactie"dat"geen"bedrijfscombinatie"is"en"die"op" het"moment"van"de"transactie"geen"invloed"heeft"op"de"boekhoudkundige"of"belastbare"winst;
, behalve"met"betrekking"tot"investeringen"in"dochter, ondernemingen,"gemeenschappelijke"en"geassocieerde" ondernemingen,"waar"de"groep"bij"machte"is"de"datum"waarop"het"tijdelijke"verschil"zal"weggewerkt"worden"te" controleren"en"hij"niet"verwacht"dat"het"tijdelijk"verschil"in"de"voorzienbare"toekomst"zal"weggewerkt"worden.
Uitgestelde"belastingsvorderingen"worden"geboekt"voor"de"aftrekbare"tijdelijke"verschillen"en"op"overgedragen" recupereerbare"belastingskredieten"en" fiscale"verliezen,"in"de"mate"dat"het"waarschijnlijk"is"dat"er"belastbare" winsten" zijn" in" de" nabije" toekomst" om" het" belastingsvoordeel" te" kunnen" genieten." De" boekwaarde" van" de" uitgestelde"belastingsvorderingen"wordt"op"elke"balansdatum"nagezien"en"verminderd"in"de"mate"dat"het"niet" langer" waarschijnlijk" is" dat" voldoende" belastbare" winst" beschikbaar" zal" zijn" om" alle" of" een" gedeelte" van" de" uitgestelde"belastingen"te"kunnen"verrekenen.
Uitgestelde" belastingsverplichtingen" en" ,vorderingen" worden" bepaald" met" behulp" van" aanslagvoeten" die" verwacht"worden"van"toepassing"te"zullen"zijn"in"de"jaren"dat"deze"tijdelijke"verschillen"zullen"gerealiseerd"of" afgerekend"worden,"gebaseerd"op"belastingspercentages"die"bekrachtigd"of"bevestigd"zijn"op"de"balansdatum.
Exit!taks
De" exit" taks" is" de" belasting" op" de" meerwaarde" als gevolg" van" een" fusie" van" een" vastgoedbevak" met" een" onderneming"die"geen"vastgoedbevak"is."Wanneer"deze"laatste"voor"het"eerst"in"de"consolidatiekring"van"de" groep"wordt"opgenomen,"wordt"de"exit"taks"onder"de"verplichtingen"geboekt.
Elke" daaropvolgende"aanpassing," ingevolge" de"evolutie" van" de" reële"en" de" boekhoudkundige" waarde" tussen" het"moment"van"opname"in"de"geconsolideerde"rekeningen"van"de"verworven"ondernemingen, aan"deze"exit" taks"verplichting"wordt"geboekt"in"de"resultatenrekening.
P. BEEINDIGDE!BEDRIJFSACTIVITEITEN
De" activa," passiva" en" netto,resultaten" van" beëindigde" bedrijfsactiviteiten" worden" afzonderlijk" in" één" rubriek" gerapporteerd"in"de"geconsolideerde"balans"en"resultatenrekening."Dezelfde"rapportering"geldt"voor"activa"en" passiva"bestemd"voor verkoop.
Q. GEBEURTENISSEN!NA!BALANSDATUM
Er"kunnen"zich"na"balansdatum"gebeurtenissen"voordoen"die"bijkomende"informatie"geven"over"de"financiële" situatie" van" de" onderneming" op" balansdatum" (adjusting" events)." Deze" informatie" laat" toe" schattingen" te" verbeteren" en" een" betere" weerspiegeling" te" geven" van" de" werkelijke" toestand" op" balansdatum." Deze" gebeurtenissen" vereisen" een" aanpassing" van" de" balans" en" het" resultaat." Andere" gebeurtenissen" na" balansdatum"worden"vermeld"in"de"toelichting"indien"ze"een"belangrijke"impact"kunnen"hebben.
R. WINST!PER!AANDEEL
De"groep"berekent" zowel"de"basis"als"de"gedilueerde"winst"per"aandeel"in"overeenstemming"met"IAS" 33."De" basis" winst" per" aandeel" wordt" berekend" op" basis" van" het" gewogen" gemiddelde" aantal" uitstaande" aandelen" tijdens"de"periode.
S. OPBRENGSTEN
De"huuropbrengsten"omvatten"het"bruto"huurinkomen."Kosten"van"gratuïteiten"en"voordelen"verleend"aan"de" huurders"worden"erkend"in"mindering"van"de"huurinkomsten"(via"de"rubriek"'huurkortingen')"over"de"looptijd" van" het" huurcontract," die" gedefinieerd" wordt" als" de" periode" tussen" de" inwerkingtreding" en" de" eerste" opzeggingsmogelijkheid.
T. FINANCIEEL!RESULTAAT
De" netto" financieringskosten" omvatten" interesten" verschuldigd" op" leningen" berekend" volgens" de" effectieve" rente,methode," alsook de" winsten" en" verliezen" op" indekkingsproducten" die" worden" geboekt" in" de" resultatenrekening."Rente,inkomsten"worden"pro rata"temporis"opgenomen"in"de"resultatenrekening,"rekening" houdend"met" het" effectieve" rendement" van" het" actief." Dividendinkomsten" worden in" de" resultatenrekening" geboekt"op"de"dag"dat"het"dividend"wordt"bekendgemaakt.
U. SEGMENT!RAPPORTERING
De" gesegmenteerde" informatie" is" voorgesteld" rekening" houdend" met" de" operationele" segmenten" en" de" informatie" die" welke" intern" gebruikt" wordt" teneinde" beslissingen" te" nemen." De" gesegmenteerde" informatie" omvat" de" resultaten,"activa"en" passiva" die" ofwel" rechtstreeks" ofwel" op"een" redelijke" basis"aan"een" segment" kunnen" worden" toegewezen." LRE" is" uit" twee" geografische" segmenten" samengesteld," namelijk" België" en Groothertogdom"Luxemburg."Het"Luxemburgse"segment"valt"samen"met"de"portefeuile"van"Leasinvest"Immo" Lux"SICAV,FIS."De"categorie""corporate""omvat"alle"niet,toegewezen"vaste"kosten"die"op"groepsniveau"worden" gedragen,"alsmede"financieringskosten.
BIJLAGE 3 GESEGMENTEERDE!INFORMATIE
De"segmentatie"verdeelt"de"groep"op"basis"van"het"type"gebouwen,"nl."kantoren,"logistiek"(en"semi,industrieel)" en"retail.
Voor"de"segmentatie"worden"enkel"kerncijfers"weergegeven.
Vastgoedbeleggingen"bestaan"zowel"uit"de"gebouwen"in"exploitatie"(inclusief"activa"bestemd"voor"verkoop)"als" de"projectontwikkelingen
| Kantoren | Logistiek | Retail | TOTAAL | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | 31/12/2013 | 31/12/2012 | 31/12/2013 | 31/12/2012 | 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
| Huurinkomsten | 10.056.626 | 9.559.795 | 6.567.629 | 6.685.131 | 2.138.591 | 2.104.212 | 18.762.846 | 18.349.138 |
| Reële.waarde.van.de.vastgoedbeleggingen | 119.521.951 | 126.498.537 | 80.075.965 | 79.600.650 | 32.478.049 | 32.331.707 | 232.075.965 | 238.430.894 |
| Investeringswaarde.van.de.vastgoedbeleggingen | 122.510.000 | 129.661.000 | 82.357.000 | 82.460.000 | 33.290.000 | 33.140.000 | 238.157.000 | 245.261.000 |
| Rendement.(in.reële.waarde).van.het.segment | 8.39% | 7.61% | 7.71% | 8.51% | 6.43% | 6.52% | 7.76% | 7.92% |
| Rendement.(in.investeringswaarde).van.het.segment | 8.19% | 7.43% | 7.92% | 8.24% | 6.59% | 6.37% | 7.95% | 7.72% |
| Bezettingsgraad | 87% | 86% | 96% | 93% | 100% | 100% | 92% | 96% |
| Gewogen.gemiddelde.looptijd.tot.eerste.break.(#.jaren) | 3.1 | 4.0 | 3.2 | 3.2 | 4.3 | 5.3 | 3.2 | 3.7 |
De"vastgoedportefeuille"omvat"zowel"de"gebouwen"in"exploitatie"en"vaste"activa"bestemd"voor"verkoop"als"de" projectontwikkelingen. Voor"de"berekening"van"de"bezettingsgraad"en"het"bruto"huurrendement"komen"enkel" de"gebouwen"in"exploitatie"in"aanmerking. Wat"betreft"de"overige"activa,"andere"dan"de"vastgoedportefeuille," is"het"irrelevant"om"de"segmentering"per"type"toe"te"passen.
BIJLAGE!4 NETTO!HUURRESULTAAT
| Netto2huurresultaat | 1928742925 | 1825272851 |
|---|---|---|
| TOTAAL | 0 | 462895 |
| Terugnemingvanwaardeverminderingenophandelsvorderingen | 0 | 46*895 |
| Waardeverminderingenophandelsvorderingen | 0 | 0 |
| Tebetalenhuuropgehuurde*activa | 0 | 0 |
| Met2verhuur2verbonden2kosten | ||
| Terugneming2van2overgedragen2en2verdisconteerde2huren | 0 | 0 |
| TOTAAL | 1928742925 | 1824802955 |
| Vergoedingenfinanciëleleasingensoortgelijken | 0 | 0 |
| Vergoedingenvoorvroegtijdigverbrokenhuurcontracten | 1112079 | 131*817 |
| Huurvoordelen*(incentives) | 0 | 0 |
| Huurkortingen | 9121*076 | 944*389 |
| Gegarandeerde*inkomsten | 0 | 0 |
| Huur | 18883921 | 18393528 |
| Huurinkomsten | ||
| 31/12/2013 | 31/12/2012 |
Leasinvest"Real"Estate"verhuurt"haar"vastgoedbeleggingen"op"grond"van"gewone"huurovereenkomsten.
De"huurinkomsten"namen"toe"ingevolge"extra"verhuringen""in"voornamelijk"het"business"center"The"Crescent" Brussels."Deze"toename"werd gecompenseerd"door de"verkoop"van"het"voorste"gedeelte"van"Vierwinden,"een" gebouw"gelegen"in"de"Lusambostraat"en"Delta"Business"Park
De"bijdrage"van"het"business"center""The"Crescent"Brussels""in"het"vastgoedresultaat"is"licht"positief."Er"wordt" verwacht"dat"bijkomende"verhuring"de"bijdrage"in"het"vastgoedresultaat"zal"doen"toenemen.
Het" nettohuurresultaat" werd" voor" bijna" 1" miljoen" euro" positief" beïnvloed" in" het" kader" van" een" minnelijke" vervroegde"beëindiging"van"de"huurovereenkomst"onder"de"vorm"van"een"dading"met"een"huurder.
Kosten" van" gratuïteiten" en" voordelen" verleend" aan" de" huurders" worden" erkend" in" mindering" van" de" huurinkomsten"(via"de"rubriek""huurkortingen")"over"de"looptijd"van"het"huurcontract,"die"gedefinieerd"wordt" als"de"periode"tussen"de"inwerkingtreding"en"de"eerste"opzeggingsmogelijkheid. De"huurvoordelen"die"nog"niet" werden"erkend"in"resultaat"worden"in"rekening"(mindering)"genomen"in"de"reële"waarde"van"de"activa.
Dit"impliceert"dat"bij"het"ingaan"van"een"nieuwe"huurperiode"(hetzij"na"een"opzeggingsmogelijkheid,"hetzij"na" een" nieuwe" huurovereenkomst)" en" indien" er" een" huurvrije" periode" werd" toegekend," er" geen" huur" wordt" ontvangen"in"die"periode,"maar"er"wel"huur"erkend"wordt"via"deze"rubriek."Bijgevolg"kent,"ceteris"paribus,"deze" rubriek"een"positief"saldo."In"de verdere"verloop"van"de"huurperiode"zal"de"ontvangen"huur"echter"hoger"zijn" dan"de"met"de"huurvrije"periode"gecorrigeerde"huur."Deze"correctie"wordt"in"deze"rubriek"voorgesteld"en"zal" bijgevolg"ceteris"paribus"dan"een"negatief"saldo"vertonen,"tenzij"er"in"die"periode"terug"een"huurvrije"periode" werd"toegekend"die"dit"saldo"overschrijdt.
Onderstaande"tabel"geeft"aan"hoeveel"van"de huurinkomsten"op"jaarbasis"er"potentieel"zou"kunnen"wegvallen." Indien elke" huurder" die" een" opzegmogelijkheid" heeft" ook" effectief" het" gebouw" zou" verlaten" en" er" geen wederverhuringen"meer"gebeuren"dan"geeft"deze"tabel"weer"het"verlies"aan"huurinkomsten"zou"zijn.
| Meerdanvijf*jaar TOTAAL |
3317599 19'595'668 |
6241818 18'929'195 |
|---|---|---|
| Tussenéénenvijfjaar | 14479503 | 10937890 |
| Binnenéénjaar | 1798566 | 1749487 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 |
BIJLAGE!5 KOSTEN!VAN!DE!HUURDERS!EN!GEDRAGEN!DOOR!DE!EIGENAAR EN!ANDERE!MET!VERHUUR!VERBONDEN!INKOMSTEN!EN! UITGAVEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Kosten'van'de'huurders'en'gedragen'door'de'eigenaar'op'huurschade | 0 | 0 |
| en'wederinstaatstelling'op'het'einde'van'de'huur' | ||
| Recuperatie'van'vastgoedkosten | 91'575 | 207'386 |
| Verkregen,vergoedingen,op,huurschade | 91,575 | 207,386 |
| Recuperatie,van,wederinstaatstellingskosten,op,het,einde,van,de,huur | 0 | 0 |
| TOTAAL | 91'575 | 207'386 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
| Andere&met&verhuur&verbonden&inkomsten&en&uitgaven | 31&950&739 | 31&901&123 |
| TOTAAL | 31&950&739 | 31&901&123 |
De"recuperatie"van"vastgoedkosten"bevat"enkel"de"vergoeding"op"huurschade.
De"rubriek""andere"met"verhuur"verbonden"inkomsten"en"uitgaven""omvat"voornamelijk"operationele"kosten" gelieerd"aan"het"business"center""The"Crescent Brussels". Daarnaast"omvat"deze rubriek"tevens"de"kosten"die" volledig"ten"laste"van"de"eigenaar
BIJLAGE!6 HUURLASTEN!GEDRAGEN!DOOR!DE!EIGENAAR!OP!VERHUURDE!GEBOUWEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Recuperatievanhuurlastenenbelastingennormaalgedragendoordehuurdersop* | ||
| verhuurde*gebouwen | 2020502 | 2341159 |
| Doorrekening.van.huurlasten.gedragen.door.de.eigenaar | 172.869 | 594.491 |
| Doorrrekening.van.voorheffingen.en.belastingen.op.verhuurde.gebouwen | 1.847.633 | 1.746.668 |
| Huurlastenenbelastingennormaalgedragendoordehuurdersopverhuurde | ||
| gebouwen | >2020502 | >2341159 |
| Huurkosten.gedragen.door.de.eigenaar | B172.869 | B594.491 |
| Voorheffingen.en.belastingen.op.verhuurde.gebouwen | B1.847.633 | B1.746.668 |
| Huurlastengedragendoordeeigenaaropverhuurde*gebouwen | 0 | 0 |
De"normale"huurvoorwaarden"voorzien"dat"deze"lasten"en"belastingen"gedragen"worden"door"de"huurders"via" doorfacturatie"door"de"eigenaar."Het"gaat"onder"meer"om"onroerende"voorheffing"en"taksen."Zowel"in"2013 als" in"2012 zijn"alle"lasten"en"belastingen,"ten"laste"van"de"huurder,"doorgerekend
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Recurrente(technische(kosten | .1(274(355 | .964(459 |
| Herstellingen | /102610155 | /9540373 |
| Vergoedingen0voor0totale0waarborgen | ||
| Verzekeringspremies | /130200 | /100086 |
| Niet(recurrente(technische(kosten | .36(455 | .2(005 |
| Grote0herstellingen0(aannemers,0architecten,0studiebureau,0…) | /420350 | 0 |
| Schadegevallen | 50895 | /20005 |
| TOTAAL | .1(310(810 | .966(464 |
Opdat" de" gebouwen" zouden" blijven" voldoen" aan" de" steeds" hogere" eisen" inzake" comfort," imago" en" duurzaamheid" worden" er" elk" jaar" een" aantal" onderhouds,en" renovatiewerken" uitgevoerd." " Dit" gebeurt" voornamelijk"wanneer"een"nieuwe"huurder"het"gebouw"betrekt.
BIJLAGE!8 COMMERCIËLE!!KOSTEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Makelaarscommissies | 13002947 | 13412025 |
| Publiciteit | 12902436 | 1712955 |
| Erelonen2van2advocaten2en2juridische2kosten | 1472810 | 1342423 |
| TOTAAL | %639)193 | %447)403 |
De" stijging" van" de" commerciële" kosten" wordt" hoofdzakelijk" verklaard" door" de" promotiecampagne" met" betrekking"tot"het business"center"The"Crescenst"Brussels.
BIJLAGE!9 KOSTEN!EN!TAKSEN!VAN!NIET!VERHUURDE!GEBOUWEN
| TOTAAL | %233(739 | %403(708 |
|---|---|---|
| Onroerende/voorheffing/leegstand | 7136/687 | 7159/328 |
| Leegstandlasten/van/het/boekjaar | 797/052 | 7244/380 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 |
De"kosten"van"niet"verhuurde"gebouwen"zijn"de"kosten"gerelateerd aan"leegstaand" ruimten,"die"niet"kunnen" gerecupereerd"worden"en"bijgevolg"ten"lasten"zijn"van"de"eigenaar.
BIJLAGE!10 BEHEERKOSTEN!VAN!HET!VASTGOED
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Externe,beheerskosten | 22,566,783 | 22,236,378 |
| Kosten,van,het,intern,beheer,van,het,patrimonium | 0 | 0 |
| Totaal&beheerskosten&van&het&vastgoed | 12&566&783 | 12&236&378 |
Leasinvest"Real"Estate"Comm.VA"heeft"geen"eigen"personeel.""De"statutaire"zaakvoerder,"Leasinvest"Real"Estate" Management" NV" ("LREM")," staat" in" voor" het" beheer" van" de" bevak" en" had" op" eind" 2013 een" personeelsbezetting" van" elf personen" onder" leiding" van" de" vaste" vertegenwoordiger" (twaalf in" totaal)." De" externe" beheerskosten" van" het" vastgoed" bestaat" uit" de" vergoeding" van" de" zaakvoerder," die" statutair" is" vastgelegd" op" 0,415%" van" de" investeringswaarde" van" de" geconsolideerde" vastgoedportefeuille inclusief" de" gebouwen"van"Leasinvest"Immo"Lux,"participatie"in"Retail"Estate"en"de"onderschreven"vastgoedcertificaten."
BIJLAGE!11 ALGEMENE!KOSTEN!VAN!DE!VENNOOTSCHAP EN!ANDERE!OPERATIONELE!OPBRENGSTEN!EN!KOSTEN
11.1 ALGEMENE!KOSTEN!VAN!DE!VENNOOTSCHAP
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Belasting/ICB | 2334/781 | 2196/209 |
| Bewaarhoudende/bank | 0 | 0 |
| Ereloon/commissaris | 238/608 | 253/325 |
| Liquidity/provider | 213/462 | 213/462 |
| Overige/kosten | 2430/353 | 2419/910 |
| TOTAAL | %817)204 | %682)905 |
De"algemene"kosten"van"de"vennootschap"groeperen"de""overhead""kosten"van"de"onderneming,"die"op"zich" niets"te"maken"hebben"met"de"eigenlijke"activiteit,"nl."huurinkomen"genereren."Het"zijn"onder"meer"kosten"die" de"bevak"dient"te"dragen"als"juridische,"beursgenoteerde"entiteit"en"hebben"voornamelijk"te"maken"met"allerlei" verplichtingen/voorschriften"naar"transparantie"toe,"liquiditeit"van"het"aandeel,""financiële"communicatie.
11.2!Andere!operationele!opbrengsten!en!kosten
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Bijzondere/waardevermindering | 5/745/826 | :187/421 |
| Intercompany/rekeningen | 2/216/234 | 2/246/468 |
| Fusie/minderwaarde | 0 | 0 |
| Minderwaarde/verkoop/participatie | 0 | 0 |
| Andere/operationele/opbrengsten/en/kosten | :335/283 | :290/033 |
| TOTAAL | 7&626&778 | 1&769&013 |
De"rubriek"andere"operationele"opbrengsten"en"kosten"kende"een stijging in"vergelijking"met"2012,"doordat"in" 2013 een" bijzonder" waardeverminderingsverlies" op" het" financiële" actief" Canal" Logistics" Brussel" NV" werd" teruggenomen"voor"€"5,8 miljoen."
BIJLAGE!12 RESULTAAT!VERKOOP!VASTGOEDBELEGGINGEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Nettoopbrengst1van1vastgoedbeleggingen1(verkoopprijs11transactiekosten) | 611641734 | 312921638 |
| Boekwaarde1van1verkocht1vastgoed1(reële1waarde) | *619491675 | *312951387 |
| Terugname1van1de1impact1op1de1reële1waarde1van1geschatte1mutatierechten1en1 | 0 | 0 |
| 1*1kosten1bij1hypothetische1vervreemding1van1vastgoedbeleggingen | ||
| TOTAAL | %784)941 | %2)749 |
In"het"eerste"trimester"2013"werd"het"voorste"gedeelte"van"de"Vierwindensite"(gelegen"te"Nossegem)"verkocht" aan"Immobilière"ASCO"NV"voor"een" netto" bedrag"van" €" 3"miljoen"wat" niet"lager"is" dan" de" reële"waarde."Op" deze"verkoop"werd"een"beperkte"meerwaarde"gerealiseerd."
Tegen"het"einde"van"het derde"trimester""werd"het"kantoorgebouw"van"het"Delta"Business"Park"gelegen"aan"de" Kontichsesteenweg" in" het" Technologiepark" Satenrozen" te" Kontich" verkocht" voor"een" netto" bedrag" van" €" 2,2" miljoen,"hetgeen"ongeveer"de" reële"waarde" reflecteerde"op"moment"van"verkoop."Bij"de"verkoop"werde"een" huurgarantie"voor"3"jaar"gegeven"die"maximaal"€"0,3"miljoen"kan"bedragen."Er"werd"€"0,2"miljoen"voorzien.
In" het" vierde" trimester" werd" het" semi,industrieel" gebouw," bestaande" uit" kantoren" en" opslag," aan" de" Lusambostraat" te" Vorst," samen" met" het" onderliggend" erfpachtrecht" van" de" GOMB" (Gewestelijk" Ontwikkelingsmaatschappij" Brussel)" verkocht" voor" een" netto" bedrag" van" €" 1" miljoen," hetzij" tegen" de" reële" waarde
BIJLAGE!13 VARIATIE!IN!DE!REËLE!WAARDE!VAN!VASTGOEDBELEGGINGEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Positieve-variaties-in-de-reële-waarde-van-vastgoedbeleggingen | 4-999-819 | 904-109 |
| Negatieve-variaties-in-de-reële-waarde-van-vastgoedbeleggingen | ;7-691-597 | ;11-230-793 |
| TOTAAL | %2'691'778 | %10'326'684 |
Het"netto"portefeuilleresultaat"toont"een"totale"niet"gerealiseerde"minwaarde"van €",2,7 miljoen"in"2013,"ten" opzichte"van"€",10,3 miljoen"per"einde"2012.
De"variaties"in"mutatierechten"wordt"opgenomen"in"de"rubriek""Toevoeging"aan/"Onttrekking"van"de"reserves" van"geschatte"mutatierechten"en"kosten"bij"hypothetische"vervreemding"van"vastgoedbeleggingen.
| TOTAAL | 3&429&149 | 11&590&850 |
|---|---|---|
| afdekkingsboekhouding)zoals)gedefinieerd)in)IFRS | ||
| Toegelaten)afdekkingsinstrumenten)die)niet)onderworpen)zijn)aan)een) | 0 | 0 |
| afdekkingsboekhouding)zoals)gedefinieerd)in)IFRS | ||
| Toegelaten)afdekkingsinstrumenten)die)onderworpen)zijn)aan)een) | 455)223 | 859)471 |
| Inkomsten+uit+financiële+instrumenten+aangehouden+voor+afdekkingsdoeleinden | 455+223 | 859+471 |
| Vergoeding+financiële+leasing+en+soortgelijken | 8+363 | 6+479 |
| Geïnde+interesten+en+dividenden | 2+965+564 | 10+724+900 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 |
In"de"rubriek""geïnde"interesten"en"dividenden""zijn"enerzijds"de dividenden voor"€"1,6 miljoen"(over"boekjaar" 2012) op" de" aandelen" Retail" Estates" opgenomen en" anderzijds" de" interesten" afkomstig" van" tijdelijke," korte" termijn"deposito's"van"cashsurplussen.
De" inkomsten" uit" financiële" instrumenten" (€" 0,5 miljoen)" bestaan" uit" de" ontvangen" vlottende" interesten" uit" interest" rate" swaps," waar" Leasinvest" Real" Estate" steeds" de" vaste" rentevoet" betaalt" en" de" vlottende" rente" ontvangt." De" betalende" vaste" rentevoet" wordt" voorgesteld" onder" "Kosten" van" financiële" instrumenten" aangehouden"voor"indekkingsdoeleinden""in"de"rubriek"Netto"intrestkosten.
BIJLAGE!15 NETTO!INTERESTKOSTEN
| TOTAAL | %9'290'846 | %7'643'620 |
|---|---|---|
| Andere.interestkosten | 4138 | 44.568 |
| afdekkingsboekhouding)zoals)gedefinieerd)in)IFRS | ||
| Toegelaten)afdekkingsinstrumenten)die)niet)onderworpen)zijn)aan)een) | 5766)266 | 51)213)989 |
| afdekkingsboekhouding)zoals)gedefinieerd)in)IFRS | ||
| Toegelaten)afdekkingsinstrumenten)die)onderworpen)zijn)aan)een) | 54)201)693 | 52)775)616 |
| Kosten.van.financiële.instrumenten.aangehouden.voor.indekkingsdoeleinden | 44.967.959 | 43.989.605 |
| Wedersamenstelling.van.het.nominaal.bedrag.van.financiële.schulden | 0 | 0 |
| Interestkosten)op)kortlopende)financiële)schulden | 5633)621 | 51)288)324 |
| Interestkosten)op)langlopende)financiële)schulden | 53)689)128 | 52)361)123 |
| Nominale.interestlasten.op.leningen | 44.322.749 | 43.649.447 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 |
De" kosten" van" financiële" instrumenten" aangehouden" voor" indekkingsdoeleinden" omvatten" zowel" de" vaste" rentevoet"die"Leasinvest"Real"Estate"betaalt"in"het"kader"van"de"afgesloten"interest"rate"swap's,"als"de"betaalde" interesten"op"de"verkochte"floors en"de"door"de"bevak"betaalde"optiepremies.
De" toename"van"de"nominale"intrestlasten"op"leningen"vindt"zijn"oorsprong"in"de"hogere" financiële"schulden" ingevolge" de" uitgevoerde" netto" investeringen" in" 2013" met" een" iets" hogere" gemiddelde" interestkost" in vergelijking"met"eind"2012.
De" gemiddelde" geconsolideerde" financieringskost" (exclusief" de" marked" to" market" van" de" indekkingsinstrumenten" en" de" betaalde" premies)" na" hedging" bedraagt" eind" 2013" 3,29%" (eind" 2012:" 3,04%)," vóór"hedging"bedraagt"ze"eind"2013"1,94%"(eind"2012:"1,87%)."Rekening"houdend"met"deze"niet"kaselementen" en"eventuele"optiepremies"bedraagt"de"fundingskost"na"hedging"3,08%"(2012:"3,77%)."
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Bankkosten.en.andere.commissies | 41.079.815 | 4912.097 |
| Netto.gerealiseerde.minderwaarden.op.verkoop.financiële.vase.activa Netto.gerealiseerde.minderwaarden.op.verkoop.vorderingen.financiële.leasing.en. soortgelijken |
||
| Andere: | 0 | 0 |
| TOTAAL | %1'079'815 | %912'097 |
| TOTAAL | 914(979 | *2(041(280 |
|---|---|---|
| Reële.waarde.aanpassing.obligatieleningen | E65.168 | |
| afdekkingsboekhouding.zoals.gedefineerd.onder.IFRS | 980.147 | E2.041.280 |
| Toegelaten.afdekkingsinstrumenten.die.onderworpen.zijn.aan.een. | ||
| 31/12/2013 | 31/12/2012 |
De positieve"variaties"in"de"reële"waarde"van"financiële"activa"en"passiva"vindt"zijn"oorsprong"hoofdzakelijk"in" de"evolutie"van"de"reële"waarde"van"toegelaten"afdekkingsinstrumenten,"voornamelijk"van"het"type""caps""en" "floors""en"dit"ingevolge"de"evolutie"(stijging)"van"de"referentie"rentevoet,"euribor.
BIJLAGE!18 VENNOOTSCHAPSBELASTING
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Resultaat-vóór-belastingen | 9-923-822 | 3-973-315 |
| Resultaat-vrijgesteld-van-belasting-dankzij-het-Vastgoedbevak-regime | 9-923-822 | 3-973-315 |
| Belastbaar-resultaat-als-gevolg-van-verworpen-uitgaven | 354-811 | 341-561 |
| Belasting-aan-het-tarief-van-33,99% | I120-600 | I116-097 |
| Voorziening-voor-belasting | I46-960 | |
| Roerende-voorheffing | I349 | 0 |
| Correctie-van-vorig-boekjaar | I108 | I88-268 |
| TOTAAL | %168)018 | %204)364 |
Vastgoedbevaks"genieten"van"een"bijzonder"fiscaal"regime,"met"name"ze"worden"enkel"belast"op"de"verworpen" uitgaven,"ontvangen"abnormale"of"vrijwillige"voordelen"en"bijzondere"bedragen.
BIJLAGE!19 VASTGOEDBELEGGINGEN!(REËLE!WAARDE!METHODE)
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Saldo&per&einde&van&het&vorige&boekjaar | 235&839&986 | 245&741&951 |
| Investeringen | 3/010/459 | 3/496/867 |
| Desinvesteringen | 73/961/626 | 73/295/387 |
| Overboekingen/van/(naar)/andere/posten | 79/887/805 | 267/629 |
| Spreiding/van/gratuïten | 7148/266 | 744/389 |
| Stijging/(daling)/van/de/reële/waarde | 72/920/751 | 710/326/684 |
| Saldo&per&einde&van&het&boekjaar | 221&931&997 | 235&839&986 |
Vastgoedbeleggingen" worden" geboekt" tegen" reële" waarde," gebruik" makend" van" het" model" van" de" reële" waarde"overeenkomstig"de"norm"IAS"40."Deze"reële"waarde"is"gelijk"aan"het"bedrag"waaraan"een"gebouw"zou" kunnen" worden" verhandeld" tussen" goed" geïnformeerde" en" bereidwillige" partijen" die" in" normale" mededingingsomstandigheden handelen." De" reële" waarde" stemt" overeen" met" de" investeringswaarde" zoals" bepaald" door" een" onafhankelijke" vastgoeddeskundige" minus" transactiekosten," de" zogenaamde" 'mutatiekosten'." Voor" meer" toelichting" hieromtrent" verwijzen" we" ook" naar" de" waarderingsregels. De" investeringswaarde" is" de" waarde" zoals" bepaald" door" een" onafhankelijke" vastgoeddeskundige," waarvan" de" mutatiekosten"niet"zijn"afgetrokken."Deze"waarde"komt"overeen"met"de"prijs"die"een"derde"partij"investeerder (of" hypothetische" koper)" zou" betalen" om" het" goed" te" verwerven" met" als" doel" te" genieten" van" de" huurinkomsten" en" een" rendement" op" zijn" investering" te" genereren." De" waarden" werden" bepaald" door" de" onafhankelijke"deskundigen.
De"methoden"die"worden"aangewend"teneinde"de"reële"waarde"te"bepalen"conform IFRS"13"is"terug"te"vinden" onder"Waarderingregels"punt"G."Vastgoedbeleggingen.
Activa" en" Passiva" die" na" hun" initiële" boeking" gewaardeerd" worden" aan" reële" waarde," kunnen" worden" voorgesteld" in" drie" niveaus" (1,3)" die" elk" met" een" niveau" van" observeerbaarheid van" de" reële" waarde" overeenkomen:
, Niveau"1"waarderingen"van"de"reële"waarde"zijn"bepaald"volgens"de"(niet,aangepaste) marktprijsnoteringen" in"actieve"markten"voor"identieke"activa"en"verplichtingen;
, Niveau"2"waarderingen"van"de"reële"waarde"worden"bepaald"op"basis"van"andere"gegevens"dangenoteerde" prijzen"bedoeld"in"niveau"1,"die"observeerbaar"zijn"voor"het"actief"of"de"verplichting,"zowel"rechtstreeks"(d.w.z." als"prijzen)"als"onrechtstreeks"(d.w.z."afgeleid"uit"prijzen);
, Niveau" 3" waarderingen" van de" reële" waarde" worden" bepaald" op" basis" van" waarderingstechnieken" die" gegevens"voor"het"actief"of"de"verplichting"omvatten"die"niet"gebaseerd"zijn"op"observeerbare"marktgegevens" (niet,observeerbare"gegevens)."
De"vastgoedbeleggingen"ressorteren"onder"niveau"3."
De"daling"van"de"vastgoedportefeuille"van"€"235,8 miljoen"eind"2012 naar"€"221,9 miljoen"einde"2013 wordt" verklaard"vooral"door de"overdracht"naar"de"andere"posten"voor"€"9,89 miljoen"van"het"pand gelegen aan"het" Louisalaan" 66"te" Brussel" en" het" pand" gelegen" in" de"Wenenstraat" te" Meer als" activa" bestemd" voor" verkoop alsook"door"de verkoop"van"Delta"Business"Park"en"Lusambostraat"voor"€"3,96 miljoen (boekwaarde).
Volgende"tabel"geeft"een"overzicht"van"de"toegepaste"waarderingstechnieken"per"activa"klasse"alsook"de" voornaamste"gebruikte"variabelen:
| Activa'klasse | Reële'waarde' 2013'('€) |
Waarderingstechniek | Belangrijkste'inputs | Vork'(ERV'per'maand) |
|---|---|---|---|---|
| Retail | 48.005.854 | Actualisatie'van'de' geschatte' huuropbrengsten |
a.Gemiddelde'gewogen'ERV b.'Yield |
a.13'€/m² b.[6,3%'I>'6,4%] |
| Kantoren'België | 116.448.780 | I Actualisatie'van'de' geschatte' huuropbrengsten I Residuële' waardering |
a.'ERV b.'Yield a.'ERV b.'Yield c.'Bouwkost |
a.[10€/m²I>12€/m²] b.[7%'I>'8%] a.[20€/m²I>'20,5€/m²] b.[5,6%I>5,7%] c.'1650'€/m² |
| Logistiek | 57.477.362 | DCF | a.Gemiddelde'discontovoet b.'Economische'levensduur |
a.6,4% b.'20'jaar |
| Totaal' vastgoedbeleggingen |
221.931.996 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Installatie,/machines/en/uitrusting | 1/190/107 | 1/256/224 |
| Meubilair,/kantoormateriaal/en/rollend/materieel | 0 | 38/451 |
| Andere | 1 | 1 |
| Andere&materiële&vaste&activa | 1&190&108 | 1&294&676 |
Bewegingen&in&andere&materiële&vaste&activa
| Saldo&per&einde&van&het&vorige&boekjaar | 1&190&107 | 0 |
|---|---|---|
| Bruto/bedrag | 1/432/103 | 1/470/554 |
| Geaccumuleerde/afschrijvingen/(H) | H241/996 | H175/879 |
| Geaccumuleerde/bijzondere/waardeverminderingen | 0 | 0 |
| Investeringen | 0 | 0 |
| Verwervingen/door/middel/van/bedrijfscombinaties | ||
| Overdrachten/en/buitengebruikstellingen/(H) | 0 | H38/451 |
| Overdrachten/door/bedrijfsafsplitsing/(H) | ||
| Afschrijvingen/(H) | H66/117 | H66/117 |
| Bijzondere/waardevermindering/(opgenomen)/teruggenomen/in | ||
| resultatenrekening | ||
| Overige/toename/(afname) | ||
| Saldo&per&einde&van&het&boekjaar | 1&123&990 | 1&190&107 |
De"andere"materiële"vaste"activa"worden"geboekt"tegen"aanschaffingswaarde"verminderd"met"gecumuleerde" afschrijvingen en"eventueel"bijzondere"waardeverminderingen."(conform"IAS"16)
De" rubriek" "andere" materiële" vaste" activa"" wordt" lineair" afgeschreven" in" functie" van" de" economische" levensduur" In" 2011" werd" er" een" investering" in" zonnepanelen" op" een" opslaggebouw" te" Wommelgem" gerealiseerd"voor"een"bedrag"van"1,3"miljoen"EUR"dat"voor"20"jaar"afgeschreven"wordt. Er"zijn"geen"materiële" vaste"activa"voor"eigen"gebruik."
BIJLAGE!21 FINANCIËLE!VASTE!ACTIVA
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Leningen+en+vorderingen | 0 | 0 |
| Afdekkingsinstrumenten | 627+073 | 518+540 |
| Vastgoedcertificaten | 3+585+778 | 3+653+180 |
| Deelnemingen+in+andere+vastgoedbevaks | 213+063+777 | 203+498+759 |
| Deelnemingen+in+verbonden+ondernemingen+of+ondernemingen+met+een+ | ||
| deelnemingsverhouding | 7+211+313 | 1+407+544 |
| Andere | 89+610+384 | 0 |
| !"Lange"termijn"vordering"in"de"verbonden"ondernemingen"of""ondernemingen"met"een" | ||
| deelnemingsverhouding | 89"610"384 | |
| TOTAAL | 314(098(325 | 209(078(023 |
Eind" juni" heeft" Leasinvest" Real" Estate" ingetekend" op" de" publieke" kapitaalverhoging" van" het" openbare" vastgoedbevak"Retail" Estates"ten" belope" van" de" uitoefening" van" haar" voorkeurrechten"en" 145.721" aandelen" verworven"tegen"€"49,75"per"aandeel"zijnde"in"totaal"€"7.249"duizend.
Bijgevolg" is" het" aandeel" van" Leasinvest" in" het" kapitaal" van" Retail" Estate" ongewijzigd" gebleven" op" 10%." Deze" nieuwe" aandelen" gecreëerd" naar" aanleiding" van" de" kapitaalverhoging" geven" recht" op" een" volledig" dividend" voor"het"boekjaar.
De" reële" waarde" aanpassing" welke" erkend" werd" in" het" eigen" vermogen" op" deze" participatie" bedraagt" €" 2,3" miljoen.
In"de"deelnemingen"in"verbonden"ondernemingen"is"er"een"terugname"van"de"bijzondere"waardevermindering" voor"€"5,7"miljoen"op"de"participatie"in" Canal"Logitics"Brussels"NV.
Deze" rubriek" omvat" een" intercompany" kredeitfaciliteit" van" €" 100" miljoen gegeven aan" de" 100%" dochter" Leasinvest"Immo"Lux Sicav,FIS",waarvan"eind"2013"voor"€"89,6"miljoen"werd"opgenomen.
BIJLAGE!22 ACTIVA!BESTEMD!VOOR!VERKOOP
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Saldo&per&einde&van&het&vorige&boekjaar | 2&590&909 | 2&858&537 |
| Investeringen | ||
| Desinvesteringen | 0215901909 | 0218581537 |
| Overboekingen1van/(naar)1andere1posten | 918871805 | 313561098 |
| Spreiding1van1gratuïten | 271191 | |
| Stijging/(daling)1van1de1reële1waarde | 2281973 | 07651188 |
| Saldo&per&einde&van&het&boekjaar | 10&143&969 | 2&590&909 |
Alle"activa"bestemd"voor"verkoop"zijn"vastgoedbeleggingen."
Gezien" het" actief" een" vastgoedbelegging" is" die" volgens" het" reële" waardemodel" wordt" verwerkt," wordt" deze" gewaardeerd" aan" reële" waarde," zijnde" de" boekwaarde," op" basis" van" de" waardering" van" de" erkende" onafhankelijke"schatter.
Deze" rubriek" omvat"eind" 2013" het"pand" gelegen" op" de" Louizalaan" 66" (€" 8,2"miljoen)" in" Brussel"en" het" pand" gelegen"in" de"Wenenstraat" te"Meer" (€1,92"miljoen)" samen"een" boekhoudwaarde" van" €" 10.144" duizend."Het" betreft" twee" panden" die" onmiddellijk" beschikbaar" zijn" voor" verkoop" en" alleen" nog" onderworpen" zijn" aan" bepalingen"die"gebruikelijk"zijn"voor"de"verkoop"van"dergelijke"activa."Er"wordt"ook"verwacht"dat"de"verkoop" zeer"waarschijnlijk"is"en"dit"volgens"de"criteria"gedefinieerd"onder"IFRS"5"§"8.
De"per"eind"2012"als"activa"bestemd"voor"verkoop"voorgestelde"vastgoedbeleggingen,"zijnde"een"deel"van"het" Vierwinden"pand"(€"2.6"miljoen)"dat"in"begin"van"2013"verkocht"werd.
Het"pand"Louizalaan"66"gelegen"te"Brussel"wordt"voorgesteld"onder"het"segment"België"en"onder"Kantoren."De" bijdrage" in" de" huurinkomsten" in" 2013" betrof" ongeveer" €" 545" duizend" en" in" het" netto" courant" resultaat" ongeveer"€"235"duizend."Dit"pand"werd"verkocht"eind"januari"2013.
Het" pand" Meer" wordt" voorgesteld" onder" het" segment" België" en" onder" Logistiek." De" bijdrage" in" de" huurinkomsten" in" 2013" betrof" ongeveer" €" 161" duizend" en" in" het" netto" courant" resultaat" ongeveer" €" " 161" duizend."
BIJLAGE!23 FINANCIËLE!VLOTTENDE!ACTIVA
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Activa,aangehouden,tot,einde,looptijd | ||
| Activa,beschikbaar,voor,verkoop | 374 | 374 |
| Activa,aan,reële,waarde,via,resultaat | ||
| Leningen,en,vorderingen | 0 | 0 |
| Andere | 30,765,332 | 30,232,182 |
| TOTAAL | 30'765'707 | 30'232'556 |
De"rubriek"Andere"omvat"intercompany"leningen.
BIJLAGE!24 HANDELSVORDERINGEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Handelsvorderingen | 229852616 | 321592665 |
| Op2te2stellen2facturen | 6102961 | 6862912 |
| Dubieuze2debiteuren | @942280 | @942280 |
| TOTAAL | 3&502&297 | 3&752&298 |
Leasinvest" Real" Estate" schat" dat" de" boekwaarde" van" de" handelsvorderingen" hun" reële" waarde" benadert." Onderstaande"tabellen"geven"een"analyse"van"de"openstaande"klanten:
| 31/12/2013 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| vervallen)<) | vervallen)<) | |||||
| Totaal | niet)vervallen | 30)d | 60)d | vervallen)<)120)d vervallen)>)120)d | ||
| Handelsvorderingen | 227972057 | 225712287 | 482143 | 272420 | 722086 | 782120 |
| Op2te2stellen2facturen | 6102961 | 6102961 | 0 | |||
| Dubieuze2debiteuren | 942280 | 942280 | ||||
| TOTAAL | 3)502)297 | 3)182)247 | 48)143 | 27)420 | 72)086 | 172)400 |
| 31/12/2012 | ||||||
| vervallen)<) | vervallen)<) | |||||
| Totaal | niet)vervallen | 30)d | 60)d | vervallen)<)120)d vervallen)>)120)d | ||
| Handelsvorderingen | 229712105 | 223442325 | 3562094 | 272301 | 282768 | 2142616 |
| Op2te2stellen2facturen | 6862912 | 6862912 | 0 | |||
| Dubieuze2debiteuren | 942280 | 942280 | ||||
| TOTAAL | 3)752)298 | 3)031)238 | 356)094 | 27)301 | 28)768 | 308)896 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |||||
| Gecumuleerde2waardeverminderingen2E2beginsaldo | E942280 | E942280 | ||||
| Bijzondere2waardevermindering2geboekt2tijdens2het2boekjaar | ||||||
| Bijzondere2waardevermindering2teruggenomen2tijdens2het2boekjaar | ||||||
| Bijzondere2waardevermindering2uitgeboekt2tijdens2het2boekjaar | ||||||
| Gecumuleerde)waardeverminderingen)B)eindsaldo | B94)280 | B94)280 |
BIJLAGE!25 BELASTINGSVORDERINGEN!EN!ANDERE!VLOTTENDE!ACTIVA
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Belastingen | 0 | 1481907 |
| Bezoldigingen1en1sociale1lasten | ||
| Andere | 2081354 | 461040 |
| TOTAAL | 208(354 | 194(947 |
BIJLAGE!26 KAS!EN!KAS!EQUIVALENTEN
| TOTAAL | 447'364 | 1'238'991 |
|---|---|---|
| Kasequivalenten | 0 | 0 |
| Kas) | 447)364 | 1)238)991 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 |
De"kas"en"kasequivalenten"bestaan"uitsluitend"uit"zichtrekeningen"bij" financiële"instellingen."Voor"de"evolutie" van"de"kas"en"kasequivalenten"verwijzen"we"naar"de"kasstroomtabel.
BIJLAGE!27 OVERLOPENDE!REKENINGEN!– ACTIVA
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Gelopen,-niet-vervallen-vastgoedopbrengsten | ||
| Te-bestemmen-huurkortingen-en-huurvoordelen | ||
| Voorafbetaalde-vastgoedkosten | 148-389 | 162-301 |
| Voorafbetaalde-interesten-en-andere-financiële-kosten | 8-363 | 0 |
| Andere | 476-125 | 6-199 |
| TOTAAL | 632(877 | 168(501 |
28.1. GEPLAATST!KAPITAAL
a) Evolutie"geplaatst"kapitaal"sinds"oprichting"van"de"bevak :
| Uitgegeven(kapitaal | Aantal(aandelen | |
|---|---|---|
| Datum | (in(€(1.000) | |
| 31/12/1998 Beginkapitaal(Brixton(Zaventem( | 2(922 | 61(250 |
| 04/05/1999 Nieuw(aantal(aandelen((1) | 864(808 | |
| 07/05/1999 Inkoop(van(eigen(aandelen(en(annulatie(van(de(ingekochte(aandelen | K24(603 | |
| 08/06/1999 Inbreng(van(de("Extensa(gebouwen"( | 2(788 | 727(818 |
| 08/06/1999 Inbreng(van(Vierwinden(Business(Park( | 9(370 | 191(574 |
| Totaal&vóór&het&bod& | 15&080 | 1&759&597 |
| 01/07/1999 Kapitaalverhoging( | 20(334 | 370(851 |
| 01/07/1999 Fusie(met(Brixton(Louise( | 7(561 | 394(672 |
| 01/07/1999 Fusie(met(Kapex( | 4 | |
| 01/07/1999 Vermindering(van(het(kapitaal( | K15(209 | |
| Kapitaal&en&aantal&aandelen&na&het&bod& | 27&765 | 2&525&124 |
| 28/06/2001 Inbreng(gebouwen(D4(en(D5(van(het(Axxes(Business(Park( | 2(206 | 200(500 |
| 14/12/2001 Inbreng(gebouw(D2(van(het(Axxes(Business(Park( | 1(152 | 104(742 |
| 28/11/2003 Fusie(met(Brussimmo( | 2 | |
| 28/11/2003 Fusie(met(Ekiport( | 3 | |
| Uitgegeven&kapitaal&en&aantal&aandelen&op&30/06/04& | 31&123 | 2&830&371 |
| 23/12/2004 Partiële(splitsing((Montoyer(63) | 4(606 | 418(850 |
| Uitgegeven&kapitaal&en&aantal&aandelen&op&30/06/05& | 35&729 | 3&249&221 |
| 29/05/2006 Inbreng(gebouwen(ExtensaKportefeuille | 8(397 | 763(407 |
| Uitgegeven&kapitaal&en&aantal&aandelen&op&30/06/06 | 44&126 | 4&012&628 |
| 29/12/2006 Fusie(met(Square(de(Meeûs(5K6(NV | 2 | 204 |
| Uitgegeven&kapitaal&en&aantal&aandelen&op&30/06/07&&&31/12/12 | 44&128 | 4&012&832 |
| 25/06/2013 Kapitaalverhoging( | 10(187 | 926(038 |
| Uitgegeven&kapitaal&en&aantal&aandelen&op&31/12/13 | 54&315 | 4&938&870 |
'(1)"Op"31/12/98"bedroeg"het"maatschappelijk"kapitaal"van"Brixton"Zaventem"2.921.652"euro"vertegenwoordigd"door"61.250"aandelen."Op" 04/05/99"werd"beslist"het"kapitaal"van"Brixton"Zaventem"te"verdelen"in"864.808"aandelen.
b)"Aandelencategorieën:
Leasinvest" Real"Estate" heeft slechts"één" categorie" van"aandelen," nl."gewone"aandelen."Houders" van"gewone" aandelen"hebben" recht"op"het"ontvangen"van"het"gedeclareerde"dividend"en"hebben" recht"op"één" stem"per" aandeel" op" de" algemene" vergaderingen" van" aandeelhouders" van" Leasinvest" Real" Estate." Alle" aandelen" zijn" volstort."De"aandelen"zijn"aan" toonder,"op"naam"of"gedematerialiseerd."Voor"bijkomende"informatie"over"de" aard"van"de"aandelen"verwijzen"we"naar"de"statuten"(Artikel"8).
c) Toegestaan kapitaal:
De"statutaire"zaakvoerder"is"gemachtigd"om"het"maatschappelijk"kapitaal"te"verhogen"op"de"data"en"tegen"de" voorwaarden" die" hij" zal" vaststellen," in" één" of" meerdere" keren," ten" belope" van" €" 44.128.326,64." Deze" machtiging" is" geldig" voor" een" duur" van" vijf" (5)" jaar" vanaf" de" bekendmaking" van" de" notulen" van" de" buitengewone" algemene" vergadering" van" 16" mei" 2011." Zij" is" hernieuwbaar." De" zaakvoerder" maakte" reeds" gebruik"van"de"hoger"vermelde"bevoegdheid"voor"een"totaal"bedrag"van"(€"10.186.418,00) bijgevolg"rest"er"een" saldo" van" €" 33.941.908. Voor" bijkomend" informatie" over" het" toegestaan" kapitaal" verwijzen" we" naar" de"" statuten"(Artikel"7).
d)"Kosten"kapitaalverhoging":
Over"het"boekjaar"2013"werd"er"voor"€"979"duizend"kosten"die"verband"houden"met"de"hierboven"vermelde" kapitaaltransactie"en"bijgevolg"met"de"uitgifte"van"nieuwe"aandelen,"in"mindering"van"de"reserves"gebracht.
28.2. Uitgiftepremies!
| Datum | Verrichting | (in/€/1.000) |
|---|---|---|
| 28/06/2001 Inbreng/gebouwen/D4/en/D5/van/het/Axxes/Business/Park/ | 7/710 | |
| 14/12/2001 Inbreng/gebouw/D2/van/het/Axxes/Business/Park/ | 4/356 | |
| 23/12/2004 Partiële/splitsing/(Montoyer/63) | 19/214 | |
| Uitgiftepremieop30/06/05 | 31*280 | |
| 29/05/2006 Inbreng/gebouwen/ExtensaOportefeuille | 39/331 | |
| Uitgiftepremieop30/06/06 | 70*611 | |
| 29/12/2006 Fusie/Square/de/Meeûs/5O6/NV | 11 | |
| Uitgiftepremieop30/06/07&31/12/12 | 70*622 | |
| 25/06/2013 Kapitaalverhoging/ | 50/469 | |
| Uitgegevenkapitaalenaantalaandelenop31/12/13 | 121*091 |
28.3. RESULTAAT
| TOTAAL | 9&755&805 | 3&768&951 |
|---|---|---|
| Voorgesteld*dividend | 20243194 | 17656461 |
| Overtedragen*resultaat | 310487389 | 313887510 |
| 31/12/2013 | 31/12/2012 |
Het"nettoresultaat"van"afgelopen"boekjaar"2013 bedroeg"€"9.76 miljoen.
De" raad" van" bestuur" van" de" statutaire" zaakvoerder" stelt" aan" de" gewone" algemene" vergadering" van" aandeelhouders"voor"om"op"26"mei"2014"een"dividend"uit"te"keren"van"bruto"€"4,50"en"netto,"vrij"van"roerende" voorheffing," €" 3,375" (o.b.v." 25%" roerende" voorheffing)" voor" vóór" de" publieke" kapitaalverhoging" bestaande" aandelen." Het" pro" rata" bruto" dividend" voor" de" Nieuwe" aandelen," gecreëerd" naar" aanleiding" van" de" kapitaalverhoging,"bedraagt"bruto"€"2,36 (netto"€"1,77)."Bijgevolg"bedraagt"het"dividend"€"20,2"miljoen
Onder"voorbehoud"van"goedkeuring"door"de"gewone"algemene"vergadering"van"19"mei"2014"zal"de"betaling" van"het"dividend"gebeuren"tegen"afgifte"van"coupon"nr."16,"hetzij"bruto"€"2,14,"op"4"juni"2013"(na"beurssluiting)" onthecht" van" de" Bestaande" Aandelen" voor" de" kapitaalverhoging," die" het" recht" vertegenwoordigt" op" het" prorata"dividend"voor"het"boekjaar"2013,"berekend"pro"rata"temporis"voor"de"periode"tussen"1"januari"2013"en" de"uitgiftedatum"van"de"Nieuwe"Aandelen,"zijnde"25"juni"2013,"en"coupon"nr."17,"hetzij"bruto"€"2,36,"die"het" dividend" vertegenwoordigt" voor" de" periode" na" de" uitgiftedatum" van" de" Nieuwe" Aandelen" en" 31" december" 2013.
28.4. INGEKOCHTE!EIGEN!AANDELEN
Afgelopen"boekjaar"2013 heeft"Leasinvest"Real"Estate"haar"eigen"aandelen"verkocht."
28.5. RESERVES
| Kapitaal' | Uitgiftepremie Wettelijke' | reserve | Reserve'voor' het'saldi'van' de'variaties'in' de'reële' waarde'van' vastgoed'(+/=) |
Reserve'voor' de'impact'op' de'reële' waarde'van' geschatte' mutatiekosten' en'='kosten'bij' hypothetische' vervreemding' van' vastgoedbelegg ingen'(=) |
Reserves'voor'het' saldo'van'de' variaties'in'de' reële'waarde'van' toegelaten' afdekkingsinstru menten'die' onderworpen'zijn' aan'een' afdekkingsboekho uding'zoals' gedefinieerd'in' IFRS |
'Reserve'voor'het' saldo'van'de' variaties'in'de' reële'waarde'van' toegelaten' afdekkingsinstrum enten'die'niet' onderworpen'zijn' aan'een' afdekkingsboekhou ding'zoals' gedefinieerd'in' IFRS'(+/=) |
Reserve' voor'eigen' aandelen |
Reserve'voor' het'saldo'van' de'variaties'in' de'reële' waarde'van' financiële' activa' beschikbaar' voor'verkoop |
Overgedragen' resultaten |
Netto' resultaat'van' het'boekjaar |
Totaal'eigen' vermogen |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balans'volgens'IFRS'op'31/12/11 | 44'128'327 | 70'622'222 | 602'082 | 37'012'482 | =4'404'812 | =10'342'085 | =1'569'898 =1'033'992 | 888'697 | 54'650'977 | 3'719'089 | 194'273'089 | |
| Globaal&resultaat&voor&de&periode Transferten&en&verkoop&eigen&aandelen Dividenden&aan&aandeelhouders |
012&915&323 | 0 | 1&033&992 | 2&780&662 | 3&782&068 016&653&253 |
3&768&951 03&719&089 |
06&365&710 1&096&971 016&653&253 |
|||||
| Balans'volgens'IFRS'op'31/12/12 | 44'128'327 | 70'622'222 | 602'082 | 37'012'482 | =4'404'812 | =23'257'408 | =1'569'898 | 0 | 3'669'359 | 41'779'792 | 3'768'951 | 172'351'097 |
| Globaal&resultaat&voor&de&periode Transferten Wijzigingen∈&de&reserve Wijzigingen∈&de&wettelijke&reserve Transferten&en&verkoop&eigen&aandelen Uitgi fte&van&aandelen&door& kapitaalverhogingin&speciën Dividenden&aan&aandeelhouders |
10&186&418 | 50&469&071 | 4&829&392 | 013&018&462 | 397&139.86 | 8&036&332 | 914&979 02&041&280 |
0 | 2&289&110.49 | 0914&979 18&828&693 0979&322 04&829&392 017&656&461 |
9&755&805 03&768&951 |
20&478&387 0 0979&322 0 0 60&655&489 017&656&461 |
| Balans'volgens'IFRS'op'31/12/13 | 54'314'745 | 121'091'293 5'431'474 | 23'994'020 | =4'007'672 | =15'221'076 | =2'696'199 | 0 | 5'958'470 | 36'228'331 | 9'755'805 | 234'849'191 |
BIJLAGE!29!!TOELICHTING!AANTAL!AANDELEN, DIVIDENDEN!EN!WINST!PER!AANDEEL!
29.1. BEWEGINGEN!VAN!HET!AANTAL!AANDELEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Aantal&aandelen | Aantal&aandelen | |
| Aantal+aandelen+bij+het+begin+van+het+boekjaar | 4+012+832 | 4+012+832 |
| Wijziging+aantal+aandelen+ | 926+038 | 0 |
| Aantal+aandelen+per+einde+van+het+boekjaar | 4+938+870 | 4+012+832 |
| Aantal+dividendgerechtigde+aandelen | 4+938+870 | 4+012+832 |
| Aantal+eigen+aandelen+ | 0 | 0 |
| Aantal+aandelen+deelgerechtigd+in+het+resultaat+van+de+periode | 4+938+870 | 4+012+832 |
| Aantal+volledig+dividendgerechtigd+aandelen | 4+012+832 | 4+012+832 |
| Aantal+pro+rate+dividendgerechtigd+aandelen+(n.a.v.+kapitaalverhoging) | 926+038 | 0 |
29.2. BEPALING!VAN!HET!BEDRAG!VAN!VERPLICHTE!DIVIDENDUITKERING!(VOLGENS!ENKELVOUDIGE JAARREKENING)
(KB"7/10/2010"Art"27."§"1."lid"1"Schema"van"de"berekening)
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| A.#Gecorrigeerd#resultaat | ||
| Nettoresultaatvolgensenkelvoudigejaarrekening | 9755805 | 3768951 |
| +*Afschrijvingen | 66*117 | 66*117 |
| +Waardeverminderingen | 0 | 187*421 |
| DTerugnemingenvan*waardeverminderingen | D5745826 | D46*895 |
| DTerugnemingenovergedragenenverdisconteerde*huren | 0.00 | 0.00 |
| +/DAnderenietDmonetaire*bestanddelen | D914*979 | 2041280 |
| +/DResultaatverkoopvastgoed | 784*941 | 2*749 |
| +/DVariatiesindereëlewaardevan*vastgoed | 2691778 | 10326684 |
| Gecorrigeerd*resultaat | 6637836 | 16346307 |
| GedurendehetboekjaargerealiseerdemeerDenminderwaardenopvastgoedten opzichtevandeacquisitiewaarde,vermeerderdmetdegeactiveerderenovatiekosten. Gedurendehetboekjaargerealiseerdemeerwaardenopvastgoedvrijgesteldvande |
0 | 0 |
| verplichteuitkeringondervoorbehoudvanhunherbeleggingbinneneentermijnvan4 jaar*(D) |
0 | 0 |
| Gerealiseerdemeerwaardenopvastgoedvoorheenvrijgesteldvandeverplichteuitkeringendienietwerdenherbelegd 0 binneneenperiodevan4jaar(+) |
0 | |
| B.#Netto3meerwaarden#bij#realisatie#van#vastgoed#niet#vrijgesteld#van#de#verplichte# | ||
| uitkering# | 0 | 0 |
| TOTAAL#(A)#+#(B) | 6#637#836 | 16#346#307 |
| Verplichte#uitkeerbaar#resultaat#(80%) | 5#310#269 | 13#077#046 |
Zoals"beschreven"in"het"jaarverslag"van"2011"omvatte"de"rubriek""Waardeverminderingen""hoofdzakelijk"een" bijzondere" waardeverminderingsverlies" genomen" in" LRE" statutair" in" 2011" op" het" financieel" actief" Canal" Logistics"Brussel"NV,"gewaardeerd"tegen"geamortiseerde"kostprijs"gezien"tot"einde"looptijd"aangehouden,"voor" in"totaal"€"6,7"miljoen."Deze"bijzondere"waardevermindering"werd"opgenomen"om"het"financieel"actief"in"LRE" statutair""terug"te"brengen"tot"zijn"reële"waarde"(op"basis"van"het"schattingsverslag)."Eind"2012"werd"er"nog"een" beperkte"bijzondere"waardevermindering"genomen"voor"ongeveer"€"190"duizend."In"2013"werd"die"bijzondere" waardevermindering"grotendeels"teruggenomen"voor"€"5,7"miljoen.
De" minimale" uitkeringsplicht" is" berekend" conform" het" KB" van" 7" december" 2010" en" op" basis" van" de" enkelvoudige"jaarrekening"opgesteld,"conform"IFRS,normen.
De"Statitaire"resultaatverwerking"wordt"als"volgt"voorgesteld:
| RESULTAATVERWERKING | 31/12/2013 | 31/12/2012 |
|---|---|---|
| A./Nettoresultaat | 9/755/805 | 3/768/951 |
| B./Toevoeging/onttrekking/reserves/(H/+) | 10/487/389 | 13/887/509 |
| 1.'Toevoeging'aan/onttreking'van'de'reserves'voor'het'(postieve'of'negatieve)' | ||
| saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde'van'vastgoed'(=/+) ='boekjaar |
2'691'778 2'691'778 |
10'326'684 10'326'684 |
| ='vorige'boekjaren | ||
| ='realisatie'vastgoed | ||
| 2.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'de'reserves'van'geschatte'mutatierechten'en'= | ||
| kosten'bij'hypothetische'vervreemding'van'vastgoedbeleggingen'(=/+) | =397'140 | |
| 3.'Toevoeging'aan'de'reserves'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde' | ||
| van'toegelaten'afdekkingsinstrumenten'die'onderworpen'zijn'aan'een' | ||
| afdekkingsboekhouding'zoals'gedefineerd'in'IFRS'(=) | ||
| ='boekjaar ='vorige'boekjaren |
||
| 4.'Onttrekking'van'de'reserves'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde' | ||
| van'toegelaten'afdekkingsinstrumenten'die'onderworpen'zijn'aan'een' afdekkingsboekhouding'zoals'gedefineerd'in'IFRS'(+) |
||
| ='boekjaar | ||
| ='vorige'boekjaren | ||
| 5.'Toevoeging'aan'de'reserves'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde' | ||
| van'toegelaten'afdekkingsinstrumenten'die'niet'onderworpen'zijn'aan'een' | ||
| afdekkingsboekhouding'zoals'gedefineerd'in'IFRS'(=) | ||
| ='boekjaar ='vorige'boekjaren |
||
| 6.'Onttrekking'van'de'reserves'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde' | ||
| van'toegelaten'afdekkingsinstrumenten'die'niet'onderworpen'zijn'aan'een' | ||
| afdekkingsboekhouding'zoals'gedefineerd'in'IFRS'(+) ='boekjaar |
=914'979 =914'979 |
2'041'280 2'041'280 |
| ='vorige'boekjaren | ||
| 7.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'de'reserves'voor'het'saldo'van'de' | ||
| wisselkoersverschillen'op'monetaire'activa'en'passiva'(=/+) | ||
| 8.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'de'reserves'fiscale'latenties'met'betrekking' | ||
| tot'vastgoed'gelegen'in'het'buitenland'(=/+) | ||
| 9.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'de'reserves'voor'de'ontvangen'dividenden' | ||
| bestemd'voor'de'terugbetaling'van'financiële'schulden'(=/+) | ||
| 10.'Toevoeging'aan/onttrekking'aan'andere'reserves'(=/+) | 9'107'730 | 2'540'678 |
| 11.'Toevoeging'aan/onttrekking'van'overgedragen'resultaten'van'vorige' | ||
| boekjaren'(=/+) | =1'021'132 | |
| C./Vergoeding/voor/het/kapitaal/overeenkomstig/artikel/27,/§1,/lid/1 | 5/310/269 | 13/077/046 |
| D./Vergoeding/voor/het/kapitaal,/H/andere/dan/C | 14/932/925 | 4/579/415 |
| Uit/te/keren/dividend | 20/243/194 | 17/656/461 |
Art"27,"§"1,"lid"6"van"het"KB"07/12/2010"poneert"dat"de"in"art."27"vermelde"verplichting"in"het"kader"van"de" verplichte" dividend" uitkering" geen" afbreuk" doet" aan" de" toepassing" van" de" bepalingen" van" art." 617" van" het" Wetboek"van"Vennootschappen."Dit"artikel"stelt"dat"er"geen"uitkering"mag"geschieden"indien"op"afsluitdatum" van"het"laatste"boekjaar"het"netto,actief"is"gedaald"of"zou"dalen"beneden"het"bedrag"van"het"gestorte"of,"indien" dit"hoger"is,"van"het"opgevraagde"kapitaal,"vermeerderd"met"alle" reserves"die"volgens"de"wet"of"de"statuten" niet"mogen"worden"uitgekeerd"(in"€).
| Enkelvoudig | |||
|---|---|---|---|
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | ||
| &'Gestort'Kapitaal'of,'als'deze'hoger'ligt,'het'opgevraagd'kapitaal | 54'314'745 | 44'128'327 | |
| &'Volgens'de'statuten'niet'uitkeerbare'uitgi ftepremies | 121'091'293 | 70'622'222 | |
| &'Reserves'voor'het'positieve'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde'van'vastgoed'(+) | 23'994'020 | 26'685'798 | |
| &'Reserve'voor'de'impact'op'de'reële'waarde'van'geschatte'mutatierechten'en'kosten' | &4'007'672 | &4'404'812 | |
| bij'hypothetische'vervreemding'van'vastgoedbeleggingen | |||
| &'Reserve'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde'van'toegelaten' | |||
| afdekkingsinstrumenten'die'onderworpen'zijn'aan'een'afdekkingsboekhouding'zoals' | |||
| gedefinieerd'in'IFRS'(+/&) | &15'221'076 | &23'257'408 | |
| &'Reserve'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde'van'toegelaten' | |||
| afdekkingsinstrumenten'die'niet'onderworpen'zijn'aan'een'afdekkingsboekhouding' | |||
| zoals'gedefinieerd'in'IFRS'(+/&) | &2'696'199 | &3'611'178 | |
| &'Reserve'voor'het'saldo'van'de'wisselkoersverschillen'op'monetaire'activa'en'passiva' (+) |
0 | 0 | |
| &'Reserve'voor'de'omrekeningsverschillen'die'voortvloeien'uit'de'omrekening'van'een' | |||
| buitenlandse'activiteit'(+/&) | 0 | 0 | |
| &'Reserve'voor'het'saldo'van'de'variaties'in'de'reële'waarde'van'financiële'activa' | |||
| beschikbaar'voor'verkoop'(+/&) | 5'958'470 | 3'669'359 | |
| &'Reserve'voor'actuariële'winsten'en'verliezen'van'toegezegde'pensioenregelingen'(+) | 0 | 0 | |
| &'Reserve'voor'fiscale'latenties'met'betrekking'tot'vastgoed'gelegen'in'het'buitenland'(+) | 0 | 0 | |
| &'Reserve'voor'de'ontvangen'dividenden'bestemd'voor'de'terugbetaling'van'financiële' | |||
| schulden'(+) | 0 | 0 | |
| &'Andere'door'de'algemene'vergadering'onbeschikbare'verklaarde'reserves'(+) | 0 | 0 | |
| &'Wettelijke'reserve'(+) | 5'431'474 | 602'082 | |
| Totaal&niet&uitkeerbaar&vermogen | 188&865&056 | 114&434&391 | |
| Netto&Activa&van&de&onderneming | 234&849&191 | 172&351&098 | |
| Vooropgesteld÷nd | 20&243&194 | 17&656&461 | |
| Netto&actief&na&uitkering | 214&605&998 | 154&694&637 | |
| Resterende&marge&na&uitkering | 25&740&942 | 40&260&246 |
29.3. BEREKENING!VAN!DE!WINST!EN!DIVIDEND!PER!AANDEEL
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| (12'maanden) | (12'maanden) | |
| Nettowinst,'aandeel'groep'(in'1.000'euro) | 9'755'805 | 3'768'951 |
| Aantal'aandelen'deelgerechtigd'in'het'resultaat'van'de'periode | 4'938'870 | 4'012'832 |
| Nettowinst,'aandeel'groep,'per'aandeel'(euro)'(1) | 1.98 | 0.94 |
| Uitkeerbare'winst'per'aandeel'(euro)'(2) | 1.34 | 4.07 |
| voorstel'2013 | voorstel'2012 | |
| Bruto'dividend'toewijsbaar'aan'gewone'aandeelhouders'(euro) | 20'243'194 | 17'656'461 |
| Bruto'dividend'per'aandeel'(euro)' | 4.50 | 4.40 |
| Netto'dividend'per'aandeel'(euro) | 3.38 | 3.30 |
(1)"De"nettowinst"per"aandeel,"is"het"nettoresultaat,"aandeel"groep,"zoals"in"de"winst,en"verliesrekening"gepubliceerd,"gedeeld"door"het" aantal"aandelen"deelgerechtigd"in"het"resultaat"van"de"periode."'(2)"De"uitkeerbare"winst"per"aandeel"is"het"bedrag"dat"in"aanmerking" wordt"genomen"om"de"verplichte"uitkering"te"berekenen,"gedeeld"door"het"aantal"aandelen"deelgerechtigd"in"het"resultaat"van"de"periode," doch"zonder"rekening"te"houden"met"de"netto,vermindering"van"de"schuldenlast.
BIJLAGE!30!!INFORMATIE!BETREFFENDE!DE!FINANCIËLE!SCHULD!
30.1. FINANCIËLE!SCHULDEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Langlopende/financiële/schulden:/ | 218/549/132 | 153/766/752 |
| Kredietinstellingen | 122/782/575 | 153/766/752 |
| Andere | 95/766/556 | |
| !!!Andere!leningen | 95!766!556 | |
| !!!Ontvangen!huurwaarborgen | ||
| Kortlopende/financiële/schulden:/ | 99/958/958 | 117/942/374 |
| Kredietinstellingen | 0 | 45/000/000 |
| Andere | 99/958/958 | 72/942/374 |
| !!!Andere!leningen | 99!958!958 | 72!942!374 |
| TOTAAL | 318(508(090 | 271(709(126 |
De"financiële"schulden"namen"toe"met"€"46.799 duizend"in"vergelijking"met"eind"2012"en"bedragen"€"318.508 duizend."Deze toename"wordt"verklaard"door de"financiering"van"de"netto"investeringen gerealiseerd"in"2013" door" Leasinvest" Immo" Lux,via" de" toekenning" van" een" intercompagnie" lening" door" Leasinvest" Real" Estate,"" gecompenseerd"door"de"gerealiseerde"publieke"kapitaalverhoging"van"€"60.655"duizend door"Leasinvest"Real" Estate
De" rubriek"andere" leningen" omvat" voor" €" 95.767" duizend" de" door" Leasinvest"Real"Estate" in" 2013" geplaatste" obligatieleningen."
Op"27"september"haalde"Leasinvest"Real"Estate"met"de"uitgifte"van"een"publieke"obligatielening"€"75"miljoen" op."De"obligaties"hebben"een"looptijd"van"6"jaar.
Deze"obligaties"die"op"de"gereglementeerde"markt"van"Euronext"Brussels"zijn"genoteerd,"bieden"een"jaarlijkse" bruto coupon"van"3,75%."
Op"4"december"2013"is"Leasinvest"Real"Estate"overgegaan"een"private"plaatsing"voor"een"totaalbedrag"van"€"20" miljoen." De" obligaties" hebben" een" looptijd" van" 7" jaar" en" genereren" een" vast" jaarlijks" bruto,rendement" van" 3,528%."
De" netto,opbrengst" van" deze" uitgiftes" werd" aangewend" voor" de" concretisering" van" de" strategie" van" de" vennootschap" en" meer" specifiek" om" de" groei" en" verdere" diversificatie" van" de" vastgoedportefeuille" te" financieren," alsook" om" de" financieringsbronnen" te" diversifiëren" en" bovendien" om" te" zorgen" voor" een" verlenging"van"de"gemiddelde"looptijd"van"de"schulden.
Leasinvest"Real"Estate"heeft"naast"de"hierboven"beschreven"succesvolle"plaatsingen"bijkomende"kredietlijnen" afgesloten" in" 2013" of" bestaande" kredietlijnen" vernieuwd." De" kredietlijnen" (excl. de" €" 95" miljoen" obligatieleningen)"bedragen"eind"2013"€"340 miljoen"in"vergelijking"met"€"280 miljoen"in"2012,"een" toename" van"€"60 miljoen."Deze"netto" toename"is"voornamelijk (€"40"miljoen)"het"gevolg"van"nieuwe"kredietlijnen"bij" financiële"instellingen"die"nog"geen"kredieten"gaven"per"einde"2012,"wat"naast"de"sucesvolle"obligatie"uitgiften" duidt"op"een"betere"diversificatie"van"de"kredietbronnen.
De"'andere"kortlopende"financiële"schulden'"omvatten"enkel"het"uitgegeven"commercial"paper"op"minder"dan" één"jaar.
Rekening" houdend" met" de" indekkingspolitiek" van" de" vennootschap" zoals" beschreven" in" de" risicofactoren," waarbij"de"vennootschap"streeft"naar"een"indekkingspercentage"van"75%","zijnde"de"verhouding"vastrentende" schuld"vermeerderd"met"vlottende" rente"schuld"die"geruild"werd"naar"vastrentende"schuld"dmv"interest" rate" swaps,"tov"de"totale"schuld","werd"voor"een"deel","namelijk"€"35"miljoen","van"de"publieke"obligatielening"een" fair"value"hedge"of"reële"waarde"indekking"aangegaan"dmv"een"IRS"receiver."Het"corresponderende"deel,"zijnde" €"35"miljoen"van"de"publieke"obligatielening"werd"niet"tegen"geamortiseerde"kostprijs"verwerkt"maar"wel"tegen" reële"waarde"en"erkend"in"het"financieel"resultaat"en"bedraagt"€",65"duizend.
De"obligatieleningen,"behalve"voor"het"gedeelte"waarvoor"er"een"reële"waarde"(fair"value)"indekking"werd"voor" afgesloten," werden" verwerkt" tegen" geamortiseerde" kost." De" boekhoudkundige" waarde" benadert" de" reële" waarde"van"de"intrestdragende"leningen,"behalve"voor"de"obligatieleningen."
De"reële"waarde"voor"de"publieke"en"de"private"obligatieleningen"bedraagt"eind"2013"€"96 366"duizend.
30.2 FINANCIËLE!VOORWAARDEN!(CONVENANTS)
De" financiële" instellingen" staan" kredieten" toe" aan" Leasinvest" Real" Estate" op" basis" van" de" notoriëteit" van" de" vennootschap"en"verschillende"financiële"en"andere"convenanten."Het"niet"respecteren"van"deze"convenanten" kan"de"vroegtijdige"opzeg"van"deze"kredieten" tot"gevolg"hebben."De"aangegane"kredieten"bevatten"klassieke" convenanten" die" voornamelijk" verband" houden" met" het" behoud" van" het" bevakstatuut" en" de" daaraan" gerelateerde"maximaal"toegestane"schuldgraad.
In"het"kader"van"de"uitgite"van"de"publieke"en"private"obligatieleningen"werden"er"tevens"convenanten"gesteld" die"voornamelijk"verband"houden"met"het"behoud"van"het"bevakstatuut"en"de"daaraan"gerelateerde"maximaal" toegestane"schuldgraad."
De"vennootschap"voldoet"aan"alle"gestelde"convenanten.
Daarnaast"conform"art."54"van"het"KB"van"07/12/10"stelt"Leasinvest"Real"Estate"intern"een" financieel"plan"op" met"een"uitvoeringsschema"wanneer"de"geconsolideerde"schuldratio,"zoals"gedefinieerd"in"hetzelfde"KB,"meer" dan" 50%" bedraagt." Hierin" geeft" zij" een" beschrijving" van" de" maatregelen" die" zullen worden" genomen" om" te" verhinderen"dat"de"geconsolideerde"schuldratio"meer"bedraagt"dan"65%"van"de"geconsolideerde"activa.
De" geconsolideerde" schuldgraad" van" Leasinvest" Real" Estate" is" onder" controle" en" bedroeg" op" 2013" 53,53%" (2012:" 56,19%)." De" statutaire" schuldgraad" van" Leasinvest" Real" Estate" is" beperkt" en" bedroeg" op" 31/12/13" 55,85%" (31/12/12:" 57,87%)," wat" lager" is" dan" de" wettelijk" maximaal" toegestane" schuldgraad" van" 65%" zoals" bepaald"door"het"KB"van"07/12/10.
30.3. INFORMATIE!BETREFFENDE!HET!BEHEER!VAN!DE!FINANCIËLE!RISICO'S
FINANCIEEL"BEHEER
Het" financieel" beleid"is"gericht" op" het" optimaliseren"van" de"kosten"van" het"kapitaal"en" het" beperken"van" de" financierings,," liquiditeits,," " kasstroom, ," tegenpartij, en" convenantenrisico op" geconsolideerd" niveau." Hieronder" worden" de" belangrijkste" risico's" weergegeven" in" verband" met" financieel" beheer" en" de" hieraan" gelinkte"operationele"activiteiten"alsook"de"mogelijke"impact"en"de"beperkende"factoren"en"maatregelen. Wij" verwijzen" ook" naar" de" andere" risico's," zoals" onder" andere" de" risico's" mbt" de" waardering" van" de" vastgoedportefeuille,"zoals"beschreven"onder"de"Rsicofactoren.
| Omschrijving! van! het! |
Mogelijke!impact!op!de!activiteiten | Beperkende!factoren!en!maatregelen |
|---|---|---|
| risico Insolvabiliteit"van"de" financiële"of"bancaire" tegenpartijen"(tegenpartij" risico) |
1. Opzegging van bestaande kredietlijnen (kredieten en afdekkingen) en inkrimping van de financiële middelen; 2. Kosten"herstructurering"en"hogere"kosten" nieuwe"kredieten |
Strikt"financieringsbeleid"en"opvolging"(1,2)"door" • voortdurende"zoektocht"naar"een"evenwichtige"spreiding" van"de"vervaldata,"stabiele"en"uitgebreide"bankpool"met" goede"financiële"ratings,"mogelijke"diversificatie"van"de" financieringsbronnen"waar"nodig."In"2013 haalde" Leasinvest"Real"Estate"met"de"uitgifte"van"publiek"– en" private"obligatielening,"respectievelijk"€"75"miljoen"en"€"20" miljoen""op." Naast"de"hierboven"beschreven"succesvolle" plaatsingen"heeft"de"vennootschap"bijkomende" kredietlijnen"afgesloten"in"2013"of"bestaande"kredietlijnen" vernieuwd."De"kredietlijnen"(excl."de"€"95"miljoen" obligatieleningen)"bedragen"eind"2013"€"340 miljoen"in" vergelijking"met"€"280 mijoen"in"2012,"een"toename"van"€" 60 miljoen."Deze"netto"toename"is"voornamelijk"(€"40" miljoen)"het"gevolg"van"nieuwe"kredietlijnen"bij"financiële" instellingen"die"nog"geen"kredieten"gaven"per"einde"2012," wat"naast"de"sucesvolle"obligatie"uitgiften"duidt"op"een" betere"diversifiactie"van"de"kredietbronnen. Volledige"dekking"van"het"commercial"paper" • programma"(1,2). Streven"naar"het"behoud"van"een"toereikende" • beschikbaarheidsmarge"op"bevestigde"kredietlijnen"(1,2)" De"marge"bedraagt"eind"2013"€137 miljoen. Sterke"aandeelhouders"(1,2) • |
| Het"niet"beschikbaar"zijn" van"financiering"of" gewenste"looptijd"van"de" financiering" (liquiditeitsrisico) en" opdroging"van"de" commercial"paper"markt |
1. Onmogelijkheid"om"acquisities"te"financieren" of"enkel"via"verhoogde"kosten"en"lagere" rendabiliteit 2. Aanzet"tot"verkoop"van"activa"aan"een" waarde"die"lager"is"dan"de"reële"waarde |
Strikt"financieringsbeleid"en"opvolging"(1,2)"door" • voortdurende"zoektocht"naar"een"evenwichtige"spreiding" van"de"vervaldata,"stabiele"en"uitgebreide"bankpool"met" goede"financiële"ratings,"mogelijke"diversificatie"van"de" financieringsbronnen"waar"nodig."De"gemiddelde"duration" van"de"totale"kredieten,"inclusief"de"opbligatieleningen bedraagt"3,7 jaar"(2012:"2,64 jaar)"en"is"toegenomen. Volledige"dekking"van"het"commercial"paper" • programma"(1,2) |
| Streven"naar"het"behoud"van"een"toereikende" • beschikbaarheidsmarge"op"bevestigde"kredietlijnen"(1,2)" |
||
|---|---|---|
| Onvoldoende"kasstromen" om"haar"financiële" verplichtingen"na"te" komen"(kasstroomrisico) |
1. Niet"meer"kunnen"voldoen"aan"de" terugbetaling"van"interesten"en"kapitaal |
Sterke"aandeelhouders"(1,2) • Nauwgezette"opvolging"van"de"netto"cashflow"en" • beperking"van"de"operationele"risico's.De"ontvangen" huurinkomsten"tijdens"het"boekjaar"2013 zijn"meer"dan" voldoende"om"de"stijging"van"de"interestlasten"op"te" vangen."Voor"de"laatste"drie"boekjaren"bedraagt""het" financieel"resultaat"excl."ontvangen"dividenden"tov"de" huurinkomsten"20%"(2013),"29%"(2012)"en""27%"(2011);"en" de"intrestlasten"exclusief"de"reële"waarde"aanpassingen" tov"de"huurinkomsten"22%"(2013),"22%"(2012),"25%" (2011). Financieringen"zijn"van"het"type"bullet"met"duidelijk" • zicht"op"de"vervaldata Streven"naar"het"behoud"van"een"toereikende" • beschikbaarheidsmarge"op"bevestigde"kredietlijnen |
| Combinatie"van"nadelige" rentebewegingen," verhoogde"risicopremie" op"de"aandelenmarkten" en"stijging"van"de"bancaire" marge"(kost"van"het" kapitaal) |
1. Stijging"van"de"gewogen"gemiddelde"kost"van" het"kapitaal"van"de"onderneming 2. Impact"op"de"rendabiliteit"van"de" onderneming"en"van"nieuwe"investeringen |
Bescherming"tegen"stijging"intrestvoeten"door"het" • gebruik"van"afdekkingsinstrumenten."Het"beleid"is"erop" afgestemd"om"het"renterisico"voor"ongeveer"75%"van"de" financiële"schulden"veilig"te"stellen"voor"een"periode"van"5" jaar"en"voor"ongeveer"50%"voor"de"daaropvolgende" periode"van"5"jaar.""De""vastgoedbevak"heeft"eind"2013" voor"36%"lopende"netto"payer"interest"rate"swaps"(IRS)" (indekking"met"vaste"intrestvoet)"(eind"2012:"39%)";"10%" aan"lopende"rentecaps"(met"plafond"op"de"rentevoeten)" (eind"2012:"27%),"en"36%"vastrentende"kredieten" (2012:0%)(1,2)."Voor"meer"details"verwijzen"we"naar" bijlage"34"van"de"financiële"staten. Het"beleid"bestaat"er"verder"in"rekening"houdend"met" • de"afdekkingen"een"zo"optimale"fundingkost"te"bereiken." Deze"bedraagt"3,29%"(eind"2012:"3,04%)"exclusief"het" effect"van"de"reële"waarde"aanpassinge" op"niet"effectieve" indekkingsoperaties,"rekening"houdend"met"deze"niet" kaselementen"bedraagt"de"fundingkost"3,08%"(2012:" 3,77%)."Daarnaast"worden"er"ook"vastrentende" bankkredieten"aangegaan"ten"einde"een"zo"optimale" fundingkost"te"bereiken." Constante"dialoog"met"aandeelhouders"en" • bankpartners"voor"de"uitbouw"van"solide" langetermijnrelaties"(1,2) |
| De"financiële"instellingen" staan"kredieten"toe"aan" Leasinvest"Real"Estate"op" basis"van"de"notoriëteit" van"de"vennootschap"en" verschillende"financiële"en" andere"convenanten |
1 Eventuele"opzegging"van"kredieten"en" aangetast"vertrouwen"bij"investeerders"en" bankiers 2 Sancties"en"verscherpt"toezicht"vanuit"de" hoek"van"de"regulator"indien"niet"voldaan"wordt" aan"bepaalde"wettelijke"parameters |
De"evolutie"van"de"schuldgraad"wordt"op"regelmatige" • tijdstippen"opgevolgd"en"de"invloed"van"iedere" voorgenomen"investeringsoperatie"op"de"schuldgraad" wordt"steeds"vooraf"geanalyseerd. Overeenkomstig""art"54"van"het"KB"van"07/12/10"een" • financieel"plan"met"een"uitvoeringsschema"opstellen"" indien"de"geconsolideerde"schuldratio,"zoals"gedefinieerd" in"hetzelfde"KB,"meer"dan"50%"zou"bedragen."Hierin"wordt" een"beschrijving"gegeven"van"de"maatregelen"die"zullen" worden"genomen"om"te"verhinderen"dat"de" geconsolideerde"schuldratio"meer"bedraagt"dan"65%"van" de"geconsolideerde"activa. |
| Risico"op"afwijking"van"de" financiële"resultaten"van" het"vooropgestelde" budget"en"wettelijke" vereisten |
1. Niet"tijdig"detectie"van"het"eventueel"niet" nakomen"van"bepaalde"verplichtingen" |
Minimaal"kwartaalupdates"van"het"financieel"model" • met"aftoetsing"van"de"hypotheses"en"de"wijze"van" opstellen"en"continue"opvolging"van"parameters"die"het" resultaat"en"budget"zouden"kunnen"beïnvloeden"(1) |
| Risico" valutaschommelingen"met" betrekking"tot"activiteiten" uitgevoerd"buiten"de" eurozone |
1. Daling"inkomsten"en"kasstromen |
Leasinvest"Real"Estate"is"enkel"actief"in"de"EURO,zone," • namelijk"in"België"en"in"het"Groothertogdom"Luxemburg," en"heeft"ceteris"paribus"geen"wisselrisico |
| Risico"op"reële" waardeschommelingen" van"afgeleide"financiële" instrumenten"of"een" relatieve"hogere" financieringskost" ingevolge"gekozen" indekkingen"bij"daling"van rentevoeten"Volatiliteit" van"de"rentevoeten |
1."" ""Daling"van"het"eigen"vermogen"van"de"groep 2. Lager"netto"resultaat"en"netto"courant" resultaat |
•"""Leasinvest"Real"Estate"beoogt"een"optimale" financieringskost"rekening"houdend"met"de"gekozen" hedging"strategie."Deze"laatste"wordt dan"ook"aangepast" naargelang"de"marktevolutie"en"er"wordt"overwogen"om"of" IRS"aan"te"gaan"of"CAPS"of"vaste"rente"kredieten"(1),"(2). |
TIJDSCHEMA"VAN"DE"FINANCIËLE"SCHULDEN"EN"DE"KREDIETLIJNEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Schulden\$met\$een\$resterende | Schulden\$met\$een\$resterende | ||||||||
| looptijd\$van | looptijd\$van | ||||||||
| Meer(dan(1(jaar( | Meer(dan(1(jaar( | ||||||||
| Hoogstens(1( | hoogstens(5( | Hoogstens(1( | hoogstens(5( | ||||||
| jaar | jaar | Meer(dan(5(jaar | Totaal | jaar | jaar | Meer(dan(5(jaar | Totaal | ||
| (in\$1.000\$EUR) | |||||||||
| Langlopende(financiële(schulden | |||||||||
| Kredietlijnen | 22\$500\$000 | 307\$734\$120 | 10\$000\$000 | 340\$234\$120 | 55\$000\$000 | 210\$316\$752 | 15\$000\$000 | 280\$316\$752 | |
| Kredietopnames | 112\$484\$120 | 10\$000\$000 | 122\$484\$120 | 45\$000\$000 | 133\$766\$752 | 15\$000\$000 | 193\$766\$752 | ||
| Intresten | 298\$454 | 298\$454 | |||||||
| %\$aandeel\$(kredietopnames/kredietlijnen) | 1.3% | 36.6% | 100.0% | 36.1% | 81.8% | 63.6% | 100.0% | 69.1% | |
| Kortlopende(financiële(schulden | |||||||||
| Commercial\$Paper\$programma | 210\$000\$000 | 210\$000\$000 | 210\$000\$000 | 210\$000\$000 | |||||
| Commercial\$Paper\$opnames | 99\$958\$958 | 99\$958\$958 | 72\$942\$374 | 72\$942\$374 | |||||
| Backup\$kredietlijnen | 0 | 20\$000\$000 | 20\$000\$000 | ||||||
| Backup\$kredietopnames | 0 | 5\$000\$000 | 5\$000\$000 | ||||||
| %\$aandeel\$CP\$/\$backup\$kredietlijnen | 0.0% | 0.0% | |||||||
| %\$aandeel\$CP\$/\$CP\$programma | 47.6% | 34.7% |
Zoals" bovenstaande" tabel" aantoont" beschikt" Leasinvest" eind" 2013" over" €" 117" miljoen" (of" 34,5%)" niet" opgenomen"kredietlijnen,"in"vergelijking"met"€"101 miljoen"in"2012."
De" gemiddelde" geconsolideerde" financieringskost" (exclusief" de" marked" to" market" van" de" indekkingsinstrumenten" en" de" betaalde" premies)" na" hedging" bedraagt" eind" 2013" 3,29%" (eind" 2012:" 3,04%)," voor"hedging"bedraagt"ze"eind"2013"1,94%"(eind"2012:"1,87%).
INDEKKINGEN
Om"de"risico's"van"een"stijging"van"de"vlottende"rentevoet"te"beperken,"heeft"Leasinvest"Real"Estate"zich"voor" haar"leningen"gedeeltelijk"ingedekt"door"het"afsluiten"van"onderstaande"financiële"producten:
Het"notioneel"bedrag"van"lopende"netto"payer"IRS"contracten"(€"145"miljoen)","toekomstige"(€"142"miljoen)"IRS" contracten"en"lopende"collars"(€"40"miljoen)"bedroeg"eind"2013"€""327"miljoen."
In"2013"werden,"zoals"gemeld"in"het"jaarverslag"2012"enkele"operaties"verkocht" (caps," floors"en" toekomstige" caps)"om"in"te"spelen"op"de"tijdswaarde"van"de"caps"en"rekening"te"houden"de"afdekkingspolitiek."Gezien"de" vennootschap" begin" 2013" verschillende" vastrentende" kredieten" had" afgesloten," was" de" verhouding" vaste" rentedragende"schuld"tov"totale"schuld"boven"de"gestelde"grens."
Bijgevolg"bezit"de"vennootschap"eind"2013"nog"twee"caps"en"twee" floors"van"telkens"elk"€"20"miljoen,"dus"in" totaal"een"notioneel"bedrag"van"€"40"miljoen"ipv"€"180"miljoen"in"2013."Op"de"transactie"werd"een"meerwaarde" gerealiseerd"van"ongeveer"€"190"duizend."
De!lopende!caps!hebben!volgende!eigenschappen:
| Type | Notioneel"bedrag | Looptijd | Rentevoet |
|---|---|---|---|
| Aankoop"CAP | 20.000 | 17/11/2010",>17/11/2018 | 4,5% |
| Aankoop"Floor | 20.000 | 17/11/2010",>"17/11/2018 | 1,7% |
| Aankoop"CAP | 20.000 | 18/02/2013",>"18/02/2018 | 4,0% |
| Aankoop"Floor | 20.000 | 18/02/2013",>"18/02/2018 | 2,3% |
Op"moment"van"afsluiting"van"de"publieke"obligatie"uitgifte"werden"er"twee"receiver"interest"rate"swaps"voor"in" totaal" €" 35" miljoen" (looptijd" 9/10/2013" ,>" 9/10/2019" met" een" ontvangende" rente" van" gemiddeld" ongeveer" 1,28%)"afgesloten"waarbij"er"een"vlottende"referentievoet"wordt"betaald"en"een"vaste"rente"wordt"ontvangen." Die"operatie"sluit"aan"met"de"afdekkingsstrategie"van"de"vennootschap"teneinde"een"afdekkingspercentage"van" 75%"na"te"streven.
De"geconsolideerde"hedge"positie"betrof"82"%"(fix"ratio"72%)12 eind"2013,"in"vergelijking"met"67%"eind"2012.
Er"wordt"ervan" uitgegaan" dat" " de" panden" in" het" bezit" van" de" bevak" in" principe" zullen"aangehouden"worden" teneinde" huurinkomsten" te" generen" en" het" verplichte" dividend" te" kunnen" uit" te" betalen." Dit" laat" veronderstellen"dat"het"hoogstwaarschijnlijk"is"(highly"probable)"dat"bepaalde"kasstromen"zich"zullen"realiseren" (huur"&"dividend)"en"bij"afgeleide"kunnen"bepalen"wat"we"zullen"opnemen"aan"schuldfinanciering"en"we"die" wensen"in"te"dekken."Bijgevolg"zijn"de"aangegane"operaties"naar"het"oordeel"van"Leasinvest"niet"speculatief"te" benoemen."
De" afgeleide" financiële" instrumenten" worden" gewaardeerd" aan" hun" reële" waarde," die" overeenstemt"met" de" marked,to,market" berekend" door" de" financiële" instellingen" o.b.v." het" Black" &" Scholes" model" (categorie" 3" volgens"IFRS"7)."Met"betrekking"tot"IRS'n,"wordt"er"aan"hedge"accounting"gedaan"en"werd"de"efficiëntie"van"de" indekkingen" aangetoond." Het" betreffen" kasstroomindekkingen," die" als" dekking" dienen" voor" uitgegeven" commercial" paper" aan" vlottende" rentevoeten," die" herprijsd" worden" op" kortetermijnintervallen" (typisch" " drie" maand" of" minder)." De" caps" /" floors" en" de" swaptions" daarentegen" werden" niet" gekwalificeerd" als" effectieve" indekkingen,"waardoor"de"variatie"in"reële"waarde"in"resultaat"wordt"genomen.
| in#€#1.000 | 31/12/2013 | 31/12/2012 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Activa# | Verplichtingen | Activa# | Verplichtingen | ||
| Aangekochte#caps | 184 | 519 | |||
| Verkochte#floors | <2#315 | <3#576 | |||
| Interest#Rate#Swaps | 443 | <16#164 | <23#811 | ||
| Aangekochte#payer#swaption | |||||
| Verkochte#receiver#swaption | |||||
| 627 | <18#479 | 519 | <27#387 |
De!reële!waarde!van!de!indekkingsinstrumenten!op!afsluitdatum!is!samengesteld!als!volgt:
De"variatie"van"de"reële"waarde"van"de"indekkingsinstrumenten:
Efficiënt" deel" van" de" reële" waarde" voorgesteld" onder:" Reserves" voor" het" saldo" van" de" variaties" in" de" reële" waarde" van" toegelaten" afdekkingsinstrumenten" die" onderworpen" zijn" aan" een" afdekkingsboekhouding" zoals" gedefinieerd"in"IFRS.
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" 12 De"fix"ratio"wordt"gedefinieerd"als"de"verhouding"tussen"de"vastrentende"schuld,"verhoogd"met"de"vlottende"renteschuld"die"door" gebruik"van"financiële"instrumenten"omgezet"wordt"in"vastrentende"schuld""ten"opzichte"van"de"total"schuld."De"hedge"ratio"is de"fix"ratio," waarbij"de"teller"verhoogd"wordt"met"de"notionele"waarde"van"de"afgesloten"CAPS."
| 1&077 |
|---|
| 61(421 |
| 0344 |
| 6934 |
| 01&278 |
| 1(024 |
| 0254 |
| 610(088 |
| 010&342 |
| 613(469 |
| 023&811 |
| 8(590 |
| 015&221 |
Niet%efficiënt*deel*van*de*reële*waarde
| Saldo&op&30/06/2007 | 2&256 |
|---|---|
| Variatiesinhetniet%effectiefdeelvandereëlewaardevandeafgeleidefinanciëleinstrumenten | %4*368 |
| Saldo&op&31/12/2008 | 12&112 |
| Variatiesinhetniet%effectiefdeelvandereëlewaardevandeafgeleidefinanciëleinstrumenten | %601 |
| Saldo&op&31/12/2009 | 12&713 |
| Variatiesinhetniet%effectiefdeelvandereëlewaardevandeafgeleidefinanciëleinstrumenten | 1*592 |
| Saldo&op&31/12/2010 | 11&121 |
| Variatiesinhetniet%effectiefdeelvandereëlewaardevandeafgeleidefinanciëleinstrumenten | %449 |
| Saldo&op&31/12/2011 | 11&570 |
| Variatiesinhetniet%effectiefdeelvandereëlewaardevandeafgeleidefinanciëleinstrumenten | %2041 |
| Saldo&op&31/12/2012 | 13&611 |
| Variatiesinhetniet%effectiefdeelvandereëlewaardevandeafgeleidefinanciëleinstrumenten | 980 |
| Saldo&op&31/12/2013 | 12&631 |
De"variaties"in"het"niet,effectief"deel"van"de"reële"waarde"van"de"afgeleide"instrumenten"voor"€"1"miljoen"(eind" 2012:"€",2,1"miljoen)"wordt"in"resultaat"genomen.
Een" verhoging" (daling)" van" 1%" van" de" korte" termijn" rentevoeten" en" rekening" houdend" met" de" bestaande" indekkingsinstrumenten"zou"een"negatieve"(positieve)"impact"op"het"netto"resultaat"van"€", 0,6"miljoen"of"€", 0,13"per"aandeel"hebben" (€0,6"miljoen"of"€"0,13"per"aandeel)"hebben."De"impact"op"het"globaal"resultaat"op" basis"van"de"huidige"afdekkingsportefeuille"en"de"yieldcurve"eind"december"2013"zou"ongeveer"€"11"miljoen" (positieve"impact)"bedragen"bij"een"toename"van"de"rentevoet"met"1%,"bovenop"de"reeds"verwachte"toename."
Activa" en" Passiva" die" na" hun" initiële" boeking" gewaardeerd" worden" aan" reële" waarde," kunnen" worden" voorgesteld" in" drie" niveaus" (1,3)" die" elk" met" een" niveau" van" observeerbaarheid" van" de" reële" waarde" overeenkomen:
, Niveau"1"waarderingen"van de"reële"waarde"zijn"bepaald"volgens"de"(niet,aangepaste) marktprijsnoteringen" in"actieve"markten"voor"identieke"activa"en"verplichtingen;
, Niveau"2"waarderingen"van"de"reële"waarde"worden"bepaald"op"basis"van"andere"gegevens"dangenoteerde" prijzen"bedoeld"in"niveau"1,"die"observeerbaar"zijn"voor"het"actief"of"de"verplichting,"zowel"rechtstreeks"(d.w.z." als"prijzen)"als"onrechtstreeks"(d.w.z."afgeleid"uit"prijzen);
, Niveau" 3" waarderingen" van" de" reële" waarde" worden" bepaald" op" basis" van" waarderingstechnieken" die" gegevens"voor"het"actief"of"de"verplichting"omvatten"die"niet"gebaseerd"zijn"op"observeerbare"marktgegevens" (niet,observeerbare"gegevens)."
In" concreto" doet" de" vennootschap" voor" de" waardering" van" de" kredieten" en" de" private" obligatielening" een" beroep" op" vergelijkbare" marktgegevens" zoals" een" benadering" van" de" toegepaste" referentievoet" en" een" benadering"van"de"evolutie"van"de"kredietmarge"op"basis"van"recente"vergelijkbare"observaties.
Met"betrekking"tot"de"afgeleide"instrumenten"werden"de"waarderingen"van"de"diverse"bancaire"tegenpartijen" overgenomen,"zodat"een"uitgebreide"beschrijving"van"de"gegevens,"zoals"vereist"onder"niveau"3,"niet"mogelijk" is."Echter"werden"deze"instrumenten"onder"niveau"3"geklassifieerd"gezien"we"een"CVA"of"een"DVA"berekenen" op deze"ontvangen"waarderingen"en"dit"op"basis"van"gegevens"die"een"benadering"zijn"van"het"kredietrisico.
Fair"value"disclosures:"
| per\$einde\$2013 | Niveau'1 | Niveau'2 | Niveau'3 | Boekwaarde |
|---|---|---|---|---|
| Vastgoedbeleggingen | 221'931'996 | 221'931'996 | ||
| Financiële'vaste'activa | ||||
| !"Financiële"Activa | 41"055"959 | 3"585"777 | 44"641"735 | |
| !"Leningen"en"vorderingen | 89"610"384 | 89"610"384 | ||
| !"Andere"afgeleide"instrumenten"welke"niet"kwalificeren"onder"kasstroomindekkingen | 183"782 | 183"782 | ||
| !"Andere"afgeleide"instrumenten"die"kwalificeren"onder"kasstroomindekkingen | 443"291 | 443"291 | ||
| 'Activa'bestemd'voor'verkoop | 10'143'970 | 10'143'970 | ||
| Financiële'vlottende'activa | 30'765'707 | 30'765'707 | ||
| Handelsvorderingen | 3'502'297 | 3'502'297 | ||
| Belastingsvorderingen'en'andere'vlottende'activa | 208'355 | 208'355 | ||
| Kas'en'kasequivalenten | 447'364 | 447'364 | ||
| Overlopende'rekeningen | 632'877 | 632'877 | ||
| Langlopende'financiële'schulden | ||||
| !"Kredietinstellingen | 112"548"271 | 122"782"575 | ||
| !"Andere | 76"500"000 | 19"266"566 | 95"766"566 | |
| 'Andere'langlopende'financiële'verplichtingen | ||||
| !"Andere"afgeleide"instrumenten"via"resultatenrekening | 2"315"359 | 2"315"359 | ||
| !"Andere"afgeleide"instrumenten"via"andere"compontenten"van"het"eigen"vermogen | 16"164"072 | 16"164"072 | ||
| Kortlopende'financiële'schulden | ||||
| !"Andere | 99"958"958 | 99"958"958 | ||
| Handelsschulden'en'andere'kortlopende'schulden | ||||
| !"Andere | 4"709"651 | 4"709"651 | ||
| Andere'kortlopende'verplichtingen | 1'984'295 | 1'984'295 | ||
| Overlopende'rekeningen | 4'324'222 | 4'324'222 |
| per\$einde\$2012 | Niveau'1 | Niveau'2 | Niveau'3 | Boekwaarde |
|---|---|---|---|---|
| Vastgoedbeleggingen | 235'839'986 | 235'839'986 | ||
| Financiële'vaste'activa | ||||
| !"Financiële"Activa | 31"490"941 | 3"653"180 | 35"144"121 | |
| !"Andere"afgeleide"instrumenten"welke"niet"kwalificeren"onder"kasstroomindekkingen | 518"540 | 518"540 | ||
| !"Andere"afgeleide"instrumenten"die"kwalificeren"onder"kasstroomindekkingen | 0 | |||
| 'Activa'bestemd'voor'verkoop | 2'590'909 | 2'590'909 | ||
| Financiële'vlottende'activa | 30'232'182 | 30'232'182 | ||
| Handelsvorderingen | 3'752'298 | 3'752'298 | ||
| Belastingsvorderingen'en'andere'vlottende'activa | 194'947 | 194'947 | ||
| Kas'en'kasequivalenten | 1'238'991 | 1'238'991 | ||
| Overlopende'rekeningen | 168'501 | 168'501 | ||
| Langlopende'financiële'schulden | ||||
| !"Kredietinstellingen | 164"486"930 | 153"766"752 | ||
| !"Andere | ||||
| 'Andere'langlopende'financiële'verplichtingen | ||||
| !"Andere"afgeleide"instrumenten"via"resultatenrekening | 3"576"633 | 3"576"633 | ||
| !"Andere"afgeleide"instrumenten"via"andere"compontenten"van"het"eigen"vermogen | 23"810"744 | 23"810"744 | ||
| Kortlopende'financiële'schulden | ||||
| !"Kredietinstellingen | 42"193"055 | 45"000"000 | ||
| !"Andere | 72"942"374 | 72"942"374 | ||
| Handelsschulden'en'andere'kortlopende'schulden | ||||
| !"Andere | 5"415"531 | 5"415"531 | ||
| Andere'kortlopende'verplichtingen | 2'827'754 | 2'827'754 | ||
| Overlopende'rekeningen | 4'595'532 | 4'595'532 |
30.4. HUURDERSb EN!KREDIETRISICO
Er" wordt" naar" gestreefd" om" de" spreiding" van" de" grote" huurders" en" de" sectoren" waarin" zij" actief" zijn" te" verbeteren,"teneinde"een"zo"gediversifieerd"mogelijk"huurderrisico"en"huurinkomen"te"bekomen"en"daardoor" de" afhankelijkheid" van" de" bevak" t.o.v." het" verdwijnen" van" een" of" meerder" belangrijke" huurders" wegens" bijvoorbeeld"opzeg"van"het"huurcontract"of"faillissement"te"beperken.
De"top"10"van"de"belangrijkste"huurders"bedraagt"30%."De"spreiding"van"onze"huurderportefeuille"naar"sector" blijft"goed.
De"kredietwaardigheid"van"onze"huurderportefeuille"blijft"nog"steeds"zeer"goed,"wat"gestaafd"wordt"door"het" feit"dat"Leasinvest"Real"Estate"zowel"in"België"als"in"het"Groothertogdom"Luxemburg"de"laatste"jaren"bijna"geen" waardeverminderingen"voor"dubieuze"vorderingen"heeft"gekend.
BIJLAGE!31 HANDELSSCHULDEN!EN!ANDERE!KORT!LOPENDE!SCHULDEN
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
|---|---|---|
| Exittaks | 0 | 0 |
| Andere | ||
| Leveranciers | 4'428'503 | 4'586'486 |
| Huurders | 0 | |
| Belastingen,2bezoldigingen2en2sociale2lasten | 281'148 | 829'045 |
| TOTAAL | 417091651 | 514151531 |
| BIJLAGE 32 ANDERE!KORTLOPENDE!VERPLICHTINGEN | ||
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
| Andere+kortkopende+verplichtingen | 1+984+295 | 2+827+754 |
| TOTAAL | 1&984&295 | 2&827&754 |
| BIJLAGE!33 OVERLOPENDE!REKENINGEN!PASSIVA | ||
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | |
| Vooraf+ontvangen+vastgoedopbrengsten | 4+112+728 | 4+134+277 |
| Gelopen,+niet+vervallen+interesten+en+andere+kosten | 148+377 | 447+638 |
| Andere | 63+118 | 13+517 |
| TOTAAL | 4&324&222 | 4&595&432 |
BIJLAGE!34 MOGELIJKE!ACTIVA!EN!PASSIVA
Volgens"de"beschikbare"informatie"hebben"we"geen"kennis"van"niet"uitgedrukte"activa"&"passiva"tussen"de" afsluitingsdatum"en"de"datum"waarop"de"financiële"staten"zijn"goedgekeurd"door"de"raad"van"bestuur.
BIJLAGE!35 ANDERE!GEGEVEN!VERPLICHTINGEN
De" huurders" van" volgende" panden" beschikken" op" het" einde" van" hun" huurcontract" over" een" aankoopoptie," weliswaar"aan"marktwaarde,"ten"laste"van"Leasinvest"Real"Estate:"het"kantoorgebouw"gelegen"in"de"Motstraat" 30,32"te"Mechelen"en"het"distributiecentrum"gelegen"in"Tongeren"(SKF).
In"het"kader"van"de"vervreemding"van"de"gebouwen"in"het"Axxes"Business"Park"in"2010"en"Torenhove"in"2012" heeft"LRE"zich"garant"gesteld"voor"een"periode"van"maximum"9"jaar"(resp."tot"juli"2019"en"tot"december"2021)" hoofdzakelijk" inzake" de" mogelijke" leegstand." Per" afsluitdatum" wordt" een" evaluatie" gemaakt" van" de" waarschijnlijkheid"van"mogelijke"garantiestelling,"rekening"houdend"met"de"leegstand,"verwachte"leegstand"en" het" commercieel" succes" teneinde" voldoende" huurders" of" gebruikers" te" kunnen" vinden." Het" commercieel" beheer"wordt"tegen"vergoeding"uitgevoerd"door"een"filiaal"van"LRE,"zijnde"Leasinvest"Services.
In"het"kader"van"de"vervreemding"van"het"gebouw"Satenrozen"werd"een"huurgarantie"gesteld"van"3"jaar"met" een" maximaal" risico" van" €" 261" duizend." Per" afsluitdatum" wordt" een" evaluatie" gemaakt" van" de" waarschijnlijkheid"van"mogelijke"garantiestelling,"rekening"houdend"met"de"leegstand,"verwachte"leegstand"en" het"commercieel"succes"teneinde"voldoende"huurders"of"gebruikers"te"kunnen"vinden"en"werd"een"voorziening" van"€"174"duizend.
BIJLAGE!36 TRANSACTIES!MET!VERBONDEN!PARTIJEN
De" statutaire" zaakvoerder" Leasinvest"Real"Estate"Management"NV" heeft" het" personeel"in" dienst"en"ontvangt" jaarlijks" een" managementvergoeding" van" 0,415%" op" de" geconsolideerde" investeringswaarde" van" de" portefeuille"inclusief"de"vastgoedportefeuille"van"Leasinvest"Immo"Lux."De"vergoeding"voor"het"boekjaar"2013" (12"maanden)"bedroeg"€"2,8"miljoen."
Er"wordt"zoals"in"het"remuneratieverslag"hierna"op"globale"basis"enkel"de"remuneratie"van"de"twee"effectieve" leiders"weergegeven,"maar"niet"die"van"de"overige"leden"van"het"management"die"de"effectieve"leiders"in"het" kader"van"het"dagelijks"bestuur"bijstaan.
De" effectieve" leiding" wordt" zoals" hierboven" uiteengezet" gevormd" door" de" heer" Jean,Louis" Appelmans," die" afgevaardigd" bestuurder" is," en" de" heer" Michel" Van" Geyte," COO" van" Leasinvest" Real" Estate"Management" en" bestuurder.
Tijdens"het"voorbije"boekjaar"werd"aan"hem"op"individuele"basis,"rechtstreeks"en"onrechtstreeks"de"in"de"tabel" hierna"vermelde"remuneratie"toegekend.
De"leden"van"de"effectieve"leiding"ontvangen"overeenkomstig"het"remuneratiebeleid"van"de"onderneming"geen" opties"noch"andere"aan"aandelen"gekoppelde"bezoldigingen.
Zij"ontvingen"voor"het"voorbije"boekjaar"de"volgende"bedragen:
| Effectieve(leiding((in(€) | vast( | verzekering | variabel | Totaal |
|---|---|---|---|---|
| Jean%Louis+Appelmans | 324+679 | 42+733 | 110+000 | 477+413 |
| Michel+Van+Geyte | 278+963 | 90+000 | 368+963 | |
| Totaal | 603(643 | 42(733 | 200(000 | 846(376 |
Er"zijn"geen"andere"transactie"met"de"effectieve"leiding"dan"hun"remuneratiepakket.
BIJLAGE!37 CONSOLIDATIERKING
Onderstaande" dochterondernemingen" worden" allemaal" in" de" consolidatiekring" opgenomen" met" toepassing" van" de" integrale" consolidatiemethode." Deze" bestaat" erin" om" zowel" de" activa" als" de" verplichtingen," als" de" resultatenrekening"van"de"dochterondernemingen"integraal"op"te"nemen."De"minderheidsbelangen"worden"via" een"aparte"rubriek"in"de"balans"en"resultatenrekening"opgenomen.
De"geconsolideerde"jaarrekening"is"opgemaakt"op"dezelfde"datum"als"die"waarop"de"dochterondernemingen" hun"jaarrekening"opmaken.
| Naam\$&\$adres\$van\$de\$administratieve\$ zetel |
BTW\$of\$nationaal\$ nummer |
Rechtstreeks\$of\$onrechtstreeks\$ deel\$van\$het\$kapitaal\$in\$bezit\$en\$ stemrechten\$(in%) |
Jaarrekening!(2)! | Looptijd\$ laatste\$ boekjaar |
Totaal\$activa | Eigen\$ vermogen |
Omzet Netto@resultaat | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31/12/2013 | 31/12/2012 | ||||||||
| Leasinvest!Services!NV! Schermersstraat\$42\$@\$2000\$Antwerpen |
BE\$0826.919.159 | 99% | 99% | 31/12/2013 12\$maanden | 6\$543\$997 | 63\$529 | 814\$764 | @269\$811 | |
| Leasinvest!Immo!Lux!SA! 6\$D,\$Route\$de\$Trèves\$@\$L@2633\$Senningerberg |
LU\$16372655 | 100% | 100% | 31/12/2013 12\$maanden | 422\$010\$980 | 254\$624\$251 15\$119\$849 | 21\$876\$498 | ||
| Canal!Logistics!Brussels!NV Schermersstraat\$42\$@\$2000\$Antwerpen |
BE\$0888.064.001 | 100% | 100% | 31/12/2013 12\$maanden | 31\$086\$210 | 2\$010\$734 | 2\$442\$603 | 38\$298 | |
| Rab!Invest!NV Schermersstraat\$42\$@\$2000\$Antwerpen |
BE\$0820.897.736 | 100% | 100% | 31/12/2013 12\$maanden | 17\$134\$808 | @74\$422 | 1\$319\$245 | @181\$636 |
BIJLAGE!38 HONORARIA!VAN!DE!COMMISSARIS ERNST!& YOUNG!(EXCL!BTW)
| 31/12/2013 | |
|---|---|
| Bezoldiging/van/de/commissaris/voor/het/auditmandaat | 32/591 |
| Bezoldiging/voor/uitzonderlijke/werkzaamheden/of/bijzondere/opdrachten: | |
| /B/Andere/controleBopdrachten | 82/164 |
| /B/Belastingsadvies | 0 |
| Andere/opdrachten/buiten/de/revisorale/opdrachten | |
| TOTAAL | 114'755 |
BIJLAGE!39 GEBEURTENISSEN!NA!BALANSDATUM
Er"hebben"zich"verder"geen"belangrijke"gebeurtenissen"voorgedaan"na"afsluiting"van"het"boekjaar"2013.
Verslag!van!!de!commissaris!aan!de!algemene!vergadering!der!aandeelhouders!van!Leasinvest!Real!Estate! Comm!VA!over!het!boekjaar!afgesloten!op!31!december!2013
Overeenkomstig"de"wettelijke"en"statutaire"bepalingen,"brengen"wij"u"verslag"uit"in"het"kader"van"ons"mandaat" van"commissaris."Dit"verslag"omvat"ons"oordeel"over"de"statutaire"jaarrekening"(de""Jaarrekening"),"ons"verslag" betreffende"overige"door"wet, en"regelgeving"gestelde"eisen"zoals"hieronder"gedefinieerd"evenals"de"vereiste" bijkomende"verklaringen."De"Jaarrekening"omvat"de"enkelvoudige"balans"op"31"december"2013,"de"staat"van" gerealiseerde"en"niet,gerealiseerde"resultaten,"het"kasstroomoverzicht,"de"staat"van"wijzigingen"in"kapitaal"en" reserves" en" de" staat" van" het" globaal" resultaat" van" het" boekjaar" afgesloten" op" 31" december" 2013" en" de" toelichting.
Verslag\$over\$de\$Jaarrekening\$E oordeel\$zonder\$voorbehoud
Wij" hebben" de" controle" uitgevoerd" van" de" Jaarrekening" van" Leasinvest" Real" Estate" Comm" VA" ("de" Vennootschap")"over"het"boekjaar"afgesloten"op 31"december"2013,"opgesteld"op"basis"van"de"International" Financial" Reporting"Standards" (IFRS)" zoals"goedgekeurd" door" de"Europese"Unie."Het" balanstotaal" bedraagt" €" 582.855"duizend"en"de"resultatenrekening"sluit"af"met"een"winst"van"het"boekjaar"van"€"9.756"duizend.
Verantwoordelijkheid"van"de"raad"van"bestuur"voor"het"opstellen"van"de"Jaarrekening
De"raad"van"bestuur"is"verantwoordelijk"voor"het"opstellen"van"de"Jaarrekening"die"een"getrouw"beeld"geeft"in" overeenstemming" met" het" in" België" van" toepassing" zijnde" boekhoudkundig" referentie" stelsel." De" raad" van" bestuur"is"ook"verantwoordelijk"voor"het"implementeren"van"de"interne"beheersing"die"de" raad"van"bestuur" noodzakelijk"acht"voor"het"opstellen"van"de"Jaarrekening"die"geen"afwijking"van"materieel"belang"bevat"die"het" gevolg"is"van"fraude"of"van"fouten.
Verantwoordelijkheid"van"de"commissaris
Het"is"onze"verantwoordelijkheid"een"oordeel"over"deze"Jaarrekening"tot"uitdrukking"te"brengen"op"basis"van" onze"controle."Wij"hebben"onze"controle"volgens"de"internationale"auditstandaarden"("International\$Standards\$ on\$ Auditing"\$E "ISA")" uitgevoerd."Die" standaarden" vereisen" dat"wij"aan" de" deontologische" vereisten" voldoen" alsook" de" controle" plannen" en" uitvoeren" teneinde" een" redelijke" mate" van" zekerheid" te" verkrijgen" dat" de" Jaarrekening"geen"afwijkingen"van"materieel"belang"bevat.
Een" controle" omvat" werkzaamheden" ter" verkrijging" van" controle,informatie" over" de" in" de" jaarrekening" opgenomen"bedragen"en"toelichtingen."De"geselecteerde"werkzaamheden"zijn"afhankelijk"van"de"beoordeling" door"de"commissaris,"met"inbegrip"van"diens"inschatting"van"de"risico's"van"een"afwijking"van"materieel"belang" in" de" jaarrekening" als" gevolg" van" fraude" of" van" fouten." Bij" het" maken" van" die" risico,inschatting" neemt" de" commissaris"de"interne"beheersing"van"de"Vennootschap"in"aanmerking"die"relevant"is"voor"het"opstellen"van" de" jaarrekening," die" een" getrouw" beeld" geeft," ten" einde" controlewerkzaamheden" op" te" zetten" die" in" de" gegeven" omstandigheden" geschikt" zijn," maar" die" niet" gericht" zijn" op" het" geven" van" een" oordeel" over" de" effectiviteit"van"de"interne"beheersing van"de"Vennootschap."Een"controle"omvat"tevens"een"evaluatie"van"de" geschiktheid" van" de" gehanteerde" grondslagen" voor" financiële" verslaggeving," de" redelijkheid" van" de" door" de" raad"van"bestuur"gemaakte"schattingen,"alsmede"de"presentatie"van"de"jaarrekening als"geheel.
Wij" hebben" van" het" bestuursorgaan" en" van" de" aangestelden" van" de" Vennootschap" de" voor" onze" controle" vereiste"ophelderingen"en"inlichtingen"verkregen"en"wij"zijn"van"mening"dat"de"door"ons"verkregen"controle, informatie"voldoende"en"geschikt"is"om"daarop"ons"oordeel"te"baseren.
Oordeel"zonder"voorbehoud
Naar"ons"oordeel"geeft"de"Jaarrekening"van"de"Vennootschap"per"31"december"2013"een"getrouw"beeld"van" het"vermogen"en"de"financiële"toestand"van"de"Vennootschap"alsook"van"haar"resultaten"en"kasstromen"over" het" boekjaar" dat" op" die" datum" is" afgesloten," in" overeenstemming"met" de"International" Financial" Reporting" Standards"zoals"goedgekeurd"door"de"Europese"Unie.
Verslag\$betreffende\$overige\$door\$wetE en\$regelgeving\$gestelde\$eisen
De" raad" van" bestuur" is" verantwoordelijk" voor" het" opstellen" en" de" inhoud" van" het" jaarverslag" over" de" Jaarrekening," inclusief" de" verklaring" inzake" deugdelijk" bestuur," in" overeenstemming" met" artikel" 96" van" het" Wetboek" van" vennootschappen,"evenals" het" naleven" van" de"wettelijke"en bestuursrechtelijke" voorschriften" die" van" toepassing" zijn" op" het" voeren" van" de" boekhouding," alsook" voor" het" naleven" van" het"Wetboek" van" vennootschappen"en"van"de"statuten"van"de"vennootschap.
In"het"kader"van"ons"mandaat"en"overeenkomstig"met"de"van"toepassing"zijnde"bijkomende"norm"uitgegeven" door"het"Instituut"van"de"Bedrijfsrevisoren,"zoals"gepubliceerd"in"het"Belgisch"Staatblad"op"28"augustus"2013" (de""Bijkomende"Norm"),"is"het"onze"verantwoordelijkheid"om"bepaalde"procedures"uit"te"voeren"aangaande" de naleving," in" alle" van" materieel" belang" zijnde" opzichten," van" bepaalde" wettelijke" en" reglementaire" verplichtingen," zoals" gedefinieerd" in" de" Bijkomende" Norm." Als" gevolg" van" deze" procedures," doen" wij" de" volgende" bijkomende" verklaringen" die" niet" van" aard" zijn om" de" draagwijdte" van" ons" oordeel" over" de" Jaarrekening"te"wijzigen:
- Het" jaarverslag" over" de" Jaarrekening" behandelt" de" door" de" wet" vereiste" inlichtingen," stemt" overeen" met" de" Jaarrekening" en" bevat" geen" van" materieel" belang" zijnde" inconsistenties" ten" aanzien"van"de"informatie"waarover"wij"beschikken"in"het"kader"van"onze"opdracht.
- Onverminderd" formele" aspecten" van" ondergeschikt" belang," werd" de" boekhouding" gevoerd" overeenkomstig"de"in"België"van"toepassing"zijnde"wettelijke"en"bestuursrechtelijke"voorschriften.
- De"resultaatverwerking,"die"aan"de"algemene"vergadering"wordt"voorgesteld,"stemt"overeen"met"de" wettelijke"en"statutaire"bepalingen.
- Wij"dienen"u"geen"verrichtingen"of"beslissingen"mede"te"delen"die"in"overtreding"met"de"statuten"of" het"Wetboek"van"vennootschappen"zijn"gedaan"of"genomen.
Brussel,"10"april"2014
Emst,&"Young"Bedrijdsrevjsoren"BCVBA" Commissaris vertegenwoordigd"door
Pierre"Vanderbeek" Vennoot 14PVDB0168