AI assistant
Develia S.A. — Interim / Quarterly Report 2021
Nov 16, 2021
5583_rns_2021-11-16_4f669807-9d35-438f-8a3b-189f34558134.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

GRUPA KAPITAŁOWA DEVELIA S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 9 MIESIĘCY ZAKOŃCZONY DNIA 30 WRZEŚNIA 2021 ROKU
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
ZAWIERAJĄCE KWARTALNĄ INFORMACJĘ FINANSOWĄ DEVELIA S.A.
(dane finansowe nieaudytowane)
Wrocław, 16 listopada 2021 roku
| 1. | WYBRANE DANE FINANSOWE 4 | |
|---|---|---|
| 2. | ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ DEVELIA S.A. 6 |
|
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 6 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 8 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 10 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 12 | ||
| DODATKOWE INFORMACJE I NOTY OBJAŚNIAJĄCE 13 | ||
| 2.1 | Informacje podstawowe dotyczące Grupy Kapitałowej Develia S.A. 13 | |
| 2.2 | Skład Grupy13 | |
| 2.3 2.4 |
Zmiany w strukturze Grupy 14 Skład Zarządu jednostki dominującej15 |
|
| 2.5 | Zatwierdzenie śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego 16 | |
| 2.6 | Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu kwartalnego16 | |
| 2.7 | Informacja o istotnych wartościach szacunkowych i profesjonalnym osądzie17 | |
| 2.8 | Istotne zasady (polityka) rachunkowości20 | |
| 2.9 | Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie20 | |
| 2.10 | Sezonowość lub cykliczność w działalności Grupy Kapitałowej Develia S.A. 21 | |
| 2.11 | Nieruchomości inwestycyjne oraz Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznczone do sprzedaży21 | |
| 2.12 | Informacja o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwróceniu odpisów z tego tytułu 25 | |
| 2.13 | Informacja o odpisach aktualizujących z tytułu trwałej utraty wartości aktywów finansowych, rzeczowych aktywów trwałych, wartości | |
| niematerialnych i prawnych lub innych aktywów oraz odwróceniu takich odpisów 26 | ||
| 2.14 | Informacja o utworzeniu, zwiększeniu, wykorzystaniu i rozwiązaniu rezerw26 | |
| 2.15 | Informacje o rezerwach i aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego 27 | |
| 2.16 2.17 |
Informacje o istotnych transakcjach nabycia i sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 28 Informacje o istotnym zobowiązaniu z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych 28 |
|
| 2.18 | Informacje o istotnych rozliczeniach z tytułu spraw sądowych 28 | |
| 2.19 | Wykazanie korekt błędów poprzednich okresów 28 | |
| 2.20 | Informacje na temat zmian sytuacji gospodarczej i warunków prowadzenia działalności, które mają istotny wpływ na wartość godziwą | |
| aktywów finansowych i zobowiązań finansowych Grupy, niezależnie czy te aktywa i zobowiązania są ujęte w wartości godziwej czy w | ||
| skorygowanej cenie nabycia (koszcie amortyzowanym) 28 | ||
| 2.21 | Informacje o niespłaceniu kredytu lub pożyczki lub naruszeniu istotnych postanowień umowy kredytu lub pożyczki, w odniesieniu do | |
| których nie podjęto żadnych działań naprawczych do końca okresu sprawozdawczego29 | ||
| 2.22 | Informacje o zawarciu przez Emitenta lub jednostkę od niego zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały | |
| zawarte na innych warunkach niż rynkowe29 | ||
| 2.23 | Transakcje z podmiotami powiązanymi 29 | |
| 2.24 | Informacje o zmianie sposobu (metody) ustalania wartości godziwej dla instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej 30 | |
| 2.25 2.26 |
Informacje dotyczące zmiany w klasyfikacji aktywów finansowych w wyniku zmiany celu lub wykorzystania tych aktywów 30 Zobowiązania finansowe31 |
|
| 2.27 | Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję z podziałem na akcje zwykłe i | |
| uprzywilejowane39 | ||
| 2.28 | Wpływ ogłoszenia epidemii COVID-19 na bieżącą działalność Grupy 39 | |
| 2.29 | Wskazanie zdarzeń, które wystąpiły po dniu 30 września 2021 roku, nieujętych w tym sprawozdaniu, a mogących w znaczący sposób | |
| wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Develia40 | ||
| 2.30 | Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku | |
| obrotowego41 | ||
| 2.31 | Inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian | |
| oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Grupy 42 | ||
| 2.32 | Przychody i wyniki przypadające na poszczególne segmenty operacyjne42 | |
| 3. | ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SPRAWOZDANIE FINANSOWE DEVELIA S.A. 45 | |
| SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 45 | ||
| SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 46 | ||
| SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 48 | ||
| SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 50 | ||
| DODATKOWE INFORMACJE I NOTY OBJAŚNIAJĄCE 51 | ||
| 3.1 3.2 |
Informacje podstawowe dotyczące Emitenta 51 Przekształcenie danych porównywalnych51 |
|
| 3.3 | Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu kwartalnego52 | |

| 3.4 | Zatwierdzenie śródrocznego skróconego sprawozdania finansowego53 | |
|---|---|---|
| 3.5 | Informacja o istotnych wartościach szacunkowych i profesjonalnym osądzie53 | |
| 3.6 | Istotne zasady (polityka) rachunkowości55 | |
| 3.7 | Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie56 | |
| 3.8 | Sezonowość lub cykliczność w działalności Emitenta 57 | |
| 3.9 | Informacja o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwróceniu odpisów z tego tytułu 57 | |
| 3.10 | Informacja o odpisach aktualizujących z tytuły trwałej utraty wartości aktywów finansowych, rzeczowych aktywów trwałych, wartości | |
| niematerialnych i prawnych lub innych aktywów oraz odwróceniu takich odpisów 58 | ||
| 3.11 | Informacja o utworzeniu, zwiększeniu, wykorzystaniu i rozwiązaniu rezerw58 | |
| 3.12 | Informacje o rezerwach i aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego 58 | |
| 3.13 | Informacje o istotnych transakcjach nabycia i sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 59 | |
| 3.14 | Informacje o istotnym zobowiązaniu z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych 59 | |
| 3.15 | Informacje o istotnych rozliczeniach z tytułu spraw sądowych 59 | |
| 3.16 | Wykazanie korekt błędów poprzednich okresów 60 | |
| 3.17 | Informacje na temat zmian sytuacji gospodarczej i warunków prowadzenia działalności, które mają istotny wpływ na wartość godziwą | |
| aktywów finansowych i zobowiązań finansowych Emitenta, niezależnie czy te aktywa i zobowiązania są ujęte w wartości godziwej czy w | ||
| skorygowanej cenie nabycia (koszcie amortyzowanym) 60 | ||
| 3.18 | Informacje o niespłaceniu kredytu lub pożyczki lub naruszeniu istotnych postanowień umowy kredytu lub pożyczki, w odniesieniu do | |
| których nie podjęto żadnych działań naprawczych do końca okresu sprawozdawczego60 | ||
| 3.19 | Informacje o zawarciu przez Emitenta lub jednostkę od niego zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały | |
| zawarte na innych warunkach niż rynkowe60 | ||
| 3.20 | Transakcje Develia S.A. z podmiotami powiązanymi 60 | |
| 3.21 | Informacje o zmianie sposobu (metody) ustalania wartości godziwej dla instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej 63 | |
| 3.22 | Informacje dotyczące zmiany w klasyfikacji aktywów finansowych w wyniku zmiany celu lub wykorzystania tych aktywów 63 | |
| 3.23 | Zobowiązania finansowe64 | |
| 3.24 | Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję z podziałem na akcje zwykłe i | |
| 3.25 | uprzywilejowane70 Wskazanie zdarzeń, które wystąpiły po dniu 30 września 2021 roku, nieujętych w tym sprawozdaniu, a mogących w znaczący sposób |
|
| wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe Emitenta70 | ||
| 3.26 | Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku | |
| obrotowego70 | ||
| 3.27 | Inne informacje, które zdaniem Emitenta są istotne dla oceny jego sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich | |
| zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Emitenta 71 | ||
| 3.28 | Przychody i wyniki przypadające na poszczególne segmenty operacyjne71 | |
| 4. | KOMENTARZ ZARZĄDU DOTYCZĄCY DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ I EMITENTA 73 | |
| 4.1 | Główne osiągnięcia oraz niepowodzenia Grupy Kapitałowej Develia S.A73 | |
| 4.2 | Opis czynników i zdarzeń, w szczególności o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki finansowe81 | |
| 4.3 | Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników za dany rok, w świetle wyników | |
| zaprezentowanych w raporcie kwartalnym w stosunku do wyników prognozowanych 81 | ||
| 4.4 | Struktura własności znaczących pakietów akcji Emitenta 81 | |
| 4.5 | Zestawienie zmian stanu posiadania akcji emitenta lub uprawnień do nich (opcji) przez osoby zarządzające i nadzorujące Emitenta na | |
| dzień publikacji raportu za III kwartał 2021 roku, wraz ze wskazaniem zmian w stanie posiadania, w okresie od przekazania poprzedniego | ||
| raportu kwartalnego82 | ||
| 4.6 | Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji | |
| publicznej 83 | ||
| 4.7 | Informacje o zawarciu przez Emitenta lub jednostkę od niego zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały | |
| zawarte na innych warunkach niż rynkowe83 | ||
| 4.8 | Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub przez jednostkę od niego zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji83 | |
| 4.9 | Inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jego sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian | |
| oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Grupy 83 | ||
| 4.10 | Wskazanie czynników, które w ocenie Emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego | |
| kwartału 83 | ||

1. WYBRANE DANE FINANSOWE
Dane dotyczące śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Develia S.A.
| w tys. PLN | w tys. EUR | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 |
31 grudnia 2020 | 30 września 2021 |
31 grudnia 2020 | ||
| I. | Aktywa trwałe | 690 159 | 1 053 680 | 148 969 | 228 326 |
| II. | Aktywa obrotowe | 1 964 120 | 1 762 561 | 423 951 | 381 937 |
| III. | Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 381 079 | - | 82 255 | - |
| IV. | Aktywa razem | 3 035 358 | 2 816 241 | 655 175 | 610 263 |
| V. | Kapitał własny | 1 326 861 | 1 317 788 | 286 400 | 285 557 |
| VI. | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 1 326 861 | 1 317 788 | 286 400 | 285 557 |
| VII. | Udziały niekontrolujące | - | - | - | - |
| VIII. | Zobowiązania długoterminowe | 723 019 | 661 756 | 156 062 | 143 399 |
| IX. | Zobowiązania krótkoterminowe | 985 478 | 836 697 | 212 713 | 181 307 |
| X. | Zobowiązania dotyczące aktywów trwałych zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży |
- | - | - | - |
| XI. | Wartość księgowa kapitału własnego przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej na jedną akcję (w zł/EUR) |
2,96 | 2,94 | 0,64 | 0,64 |
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 |
||
|---|---|---|---|---|---|
| XII. | Przychody ze sprzedaży | 596 332 | 318 461 | 130 818 | 71 693 |
| XIII. | Zysk brutto ze sprzedaży | 163 364 | 116 194 | 35 837 | 26 158 |
| XIV. | Zysk/(Strata) netto | 84 772 | 23 037 | 18 596 | 5 186 |
| XV. | Zysk/(Strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
84 772 | 23 037 | 18 596 | 5 186 |
| XVI. | Zysk/(Strata) netto przypadający akcjonariuszom niekontrolującym | - | - | - | - |
| XVII. | Zysk/(Strata) na jedną akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w PLN/EUR) - podstawowy |
0,19 | 0,05 | 0,04 | 0,01 |

Dane dotyczące śródrocznego skróconego sprawozdania finansowego Develia S.A.
| w tys. PLN | w tys. EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 |
31 grudnia 2020 | 30 września 2021 |
31 grudnia 2020 | |||
| XVIII. | Aktywa razem | 2 079 862 | 1 935 886 | 448 933 | 419 495 | |
| XIX. | Kapitał własny | 1 087 594 | 1 043 538 | 234 754 | 226 129 | |
| Okres 9 | Okres 9 | Okres 9 | Okres 9 |
| miesięcy zakończony 30 września 2021 |
miesięcy zakończony 30 września 2020 (przekształcone) |
miesięcy zakończony 30 września 2021 |
miesięcy zakończony 30 września 2020 (przekształcone) |
||
|---|---|---|---|---|---|
| XX. | Zysk (Strata) netto | 120 141 | 227 900 | 26 355 | 51 306 |
Wybrane dane finansowe przeliczono na EUR wg następujących zasad:
- a) dane finansowe dotyczące wybranych pozycji aktywów i pasywów obliczono przyjmując średni kurs EUR/PLN ogłoszony przez Narodowy Bank Polski obowiązujący na dany dzień bilansowy. Na dzień 30 września 2021 roku wynosił on 4,6329 EUR/PLN, a na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 roku wynosił on 4,6148 EUR/PLN.
- b) dane finansowe dotyczące wybranych pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów za trzy kwartały 2021 roku oraz za trzy kwartały 2020 roku przeliczono wg kursu EUR/PLN będącego średnią arytmetyczną kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca okresu obrotowego, tj. odpowiednio: 4,5585 EUR/PLN oraz 4,4420 EUR/PLN.

2. ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ DEVELIA S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Nota | 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa | ||||||||
| A. | Aktywa trwałe | 690 159 | 1 053 680 | |||||
| 1. | Wartości niematerialne | 554 | 404 | |||||
| 2. | Rzeczowe aktywa trwałe | 2.16 | 4 482 | 4 513 | ||||
| 3. | Pożyczki i należności długoterminowe | 14 222 | 9 013 | |||||
| 4. | Inwestycje we wspólnych przedsięwzięciach wycenianych metodą praw własności | - | - | |||||
| 5. | Nieruchomości inwestycyjne | 2.11 | 646 453 | 1 016 745 | ||||
| 6. | Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 2 180 | 1 072 | |||||
| 7. | Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2.15 | 22 268 | 21 933 | ||||
| B. | Aktywa obrotowe | 1 964 120 | 1 762 561 | |||||
| 1. | Zapasy | 2.12 | 1 354 107 | 1 245 976 | ||||
| 2. | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 2.13 | 61 651 | 23 180 | ||||
| 3. | Należności z tytułu podatku dochodowego | 5 640 | 5 205 | |||||
| 4. | Aktywa z tytułu instrumentów pochodnych | - | - | |||||
| 5. | Krótkoterminowe papiery wartościowe | 27 004 | 20 013 | |||||
| 6. | Pozostałe aktywa finansowe | 115 391 | 88 005 | |||||
| 7. | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 394 431 | 377 036 | |||||
| 8. | Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 5 896 | 3 146 | |||||
| C. | Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 2.11 | 381 079 | - | ||||
| Aktywa razem | 3 035 358 | 2 816 241 | ||||||
| Kapitał własny i zobowiązania | ||||||||
| A. I. |
Kapitał własny Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
1 326 861 1 326 861 |
1 317 788 1 317 788 |
|||||
| 1. | Kapitał podstawowy | 447 558 | 447 558 | |||||
| 2. | Pozostałe kapitały | 794 531 | 1 009 030 | |||||
| 3. | Zysk/(Strata) netto | 84 772 | (138 800) | |||||
| II. | Udziały niekontrolujące | - | - | |||||
| B. | Zobowiązania długoterminowe | 723 019 | 661 756 | |||||
| 1. | Długoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i obligacji | 2.26 | 658 847 | 599 217 | ||||
| 2. | Długoterminowe zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych | 2.26 | 560 | 1 081 | ||||
| 3. | Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 19 057 | 18 898 | |||||
| 4. | Rezerwy | 2.14 | 6 447 | 7 938 | ||||
| 5. | Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2.15 | 38 108 | 34 622 | ||||
| C. | Zobowiązania krótkoterminowe | 985 478 | 836 697 | |||||
| 1. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i obligacji | 2.26 | 160 150 | 168 072 | ||||
| 2. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych | 2.26 | 291 | 430 | ||||
| 3. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 53 620 | 50 954 | |||||
| 4. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 135 723 | 96 916 | |||||
| 5. | Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 1 071 | 50 168 | |||||
| 6. | Rezerwy | 2.14 | 6 585 | 6 206 | ||||
| 7. | Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz przychody przyszłych okresów | 628 038 | 463 951 | |||||
| Zobowiązania dotyczące aktywów trwałych zaklasyfikowanych jako | ||||||||
| D. | przeznaczone do sprzedaży | - | - | |||||
| Kapitał własny i zobowiązania razem | 3 035 358 | 2 816 241 | ||||||

| 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 | |
|---|---|---|
| Wartość księgowa kapitału własnego (w tys. zł) | 1 326 861 | 1 317 788 |
| Wartość księgowa kapitału własnego przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej (w tys. zł) |
1 326 861 | 1 317 788 |
| Liczba akcji zarejestrowanych (w szt.) | 447 558 311 | 447 558 311 |
| Wartość księgowa kapitału własnego przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej na jedną akcję (w zł) |
2,96 | 2,94 |

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| III kwartał 2021 okres od 01.07.2021 do 30.09.2021 |
3 kwartały 2021 narastająco okres od 01.01.2021 do 30.09.2021 |
III kwartał 2020 okres od 01.07.2020 do 30.09.2020 |
3 kwartały 2020 narastająco okres od 01.01.2020 do 30.09.2020 |
|
|---|---|---|---|---|
| Działalność operacyjna | ||||
| Przychody ze sprzedaży | 219 588 | 596 332 | 98 382 | 318 461 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 21 818 | 64 052 | 21 643 | 65 876 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i produktów | 197 770 | 532 280 | 76 739 | 252 585 |
| Koszt własny sprzedaży | (172 092) | (432 968) | (73 753) | (202 267) |
| Zysk/(Strata) brutto ze sprzedaży | 47 496 | 163 364 | 24 629 | 116 194 |
| Zysk/(Strata) ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | - | (6) | 25 |
| Zysk/(Strata) z nieruchomości inwestycyjnych | 13 903 | (6 095) | 10 194 | (4 932) |
| Odpisy aktualizujące wartość zapasów | - | - | - | - |
| Koszt sprzedaży i dystrybucji | (4 832) | (13 869) | (3 172) | (10 040) |
| Koszty ogólnego zarządu | (7 983) | (26 905) | (4 826) | (18 991) |
| Pozostałe przychody operacyjne | 2 438 | 4 473 | 1 421 | 3 744 |
| Pozostałe koszty operacyjne | (1 339) | (3 234) | (1 850) | (2 820) |
| Zysk/(Strata) z działalności operacyjnej | 49 683 | 117 734 | 26 390 | 83 180 |
| Przychody finansowe | 60 | 587 | 143 | 2 139 |
| Koszty finansowe | (14 008) | (14 402) | (9 381) | (52 808) |
| Udział w zyskach (stratach) jednostek ujmowanych metodą praw własności |
2 | (3) | - | - |
| Zysk/(Strata) brutto | 35 737 | 103 916 | 17 152 | 32 511 |
| Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | (6 616) | (19 144) | (2 932) | (9 474) |
| Zysk/(Strata) netto | 29 121 | 84 772 | 14 220 | 23 037 |
| Inne całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu do zysku (straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych |
||||
| Zabezpieczenia przepływów pieniężnych | 114 | 477 | (25) | 11 327 |
| Podatek dochodowy dotyczący innych składników całkowitych dochodów |
(22) | (91) | 5 | (2 152) |
| Inne całkowite dochody (netto) | 92 | 386 | (20) | 9 175 |
| Całkowite dochody | 29 213 | 85 158 | 14 200 | 32 212 |

| III kwartał 2021 okres od 01.07.2021 do 30.09.2021 |
3 kwartały 2021 narastająco okres od 01.01.2021 do 30.09.2021 |
III kwartał 2020 okres od 01.07.2020 do 30.09.2020 |
3 kwartały 2020 narastająco okres od 01.01.2020 do 30.09.2020 |
|
|---|---|---|---|---|
| Zysk/(Strata) netto przypadający: | ||||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 29 121 | 84 772 | 14 220 | 23 037 |
| Akcjonariuszom niekontrolującym | - | - | - | - |
| 29 121 | 84 772 | 14 220 | 23 037 | |
| Całkowite dochody przypadające: | ||||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 29 213 | 85 158 | 14 200 | 32 212 |
| Akcjonariuszom niekontrolującym | - | - | - | - |
| 29 213 | 85 158 | 14 200 | 32 212 | |
| Zysk/(Strata) netto na jedną akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w zł) - podstawowy |
0,07 | 0,19 | 0,03 | 0,05 |
| Zysk/(Strata) netto na jedną akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w zł) - rozwodniony |
0,07 | 0,19 | 0,03 | 0,05 |

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Pozostałe kapitały | Razem kapitały | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitał podstawowy |
Kapitały zapasowy, rezerwowy i zyski zatrzymane |
Inne kapitały | Zysk/(Strata) netto |
przypisane akcjonariuszom jednostki dominującej |
Udziały akcjonariuszy niekontrolujących |
Kapitał własny ogółem |
|
| Na dzień 1 stycznia 2021 roku | 447 558 | 1 005 329 | 3 701 | (138 800) | 1 317 788 | - | 1 317 788 |
| Zysk/(Strata) netto za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku |
- | - | - | 84 772 | 84 772 | - | 84 772 |
| Inne całkowite dochody za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku |
- | - | 386 | - | 386 | - | 386 |
| Całkowite dochody za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku |
- | - | 386 | 84 772 | 85 158 | - | 85 158 |
| Przeniesienie zysku/straty poprzedniego okresu na niepodzielony wynik finansowy |
- | (138 800) | - | 138 800 | - | - | - |
| Wypłata dywidendy | - | (76 085) | - | - | (76 085) | - | (76 085) |
| Na dzień 30 września 2021 roku | 447 558 | 790 444 | 4 087 | 84 772 | 1 326 861 | - | 1 326 861 |

| Pozostałe kapitały | Razem kapitały | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitał podstawowy |
Kapitały zapasowy, rezerwowy i zyski zatrzymane |
Inne kapitały | Zysk / (Strata) netto |
przypisane akcjonariuszom jednostki dominującej |
Udziały akcjonariuszy niekontrolujących |
Kapitał własny ogółem |
|
| Na dzień 1 stycznia 2020 roku | 447 558 | 932 703 | (5 532) | 117 382 | 1 492 111 | - | 1 492 111 |
| Zysk / (Strata) netto za rok 2020 | - | - | - | (138 800) | (138 800) | - | (138 800) |
| Inne całkowite dochody za rok 2020 | - | - | 9 233 | - | 9 233 | - | 9 233 |
| Całkowite dochody za rok 2020 | - | - | 9 233 | (138 800) | (129 567) | - | (129 567) |
| Przeniesienie zysku poprzedniego okresu na niepodzielony wynik finansowy |
- | 117 382 | - | (117 382) | - | - | - |
| Wypłata dywidendy | - | (44 756) | - | - | (44 756) | - | (44 756) |
| Na dzień 31 grudnia 2020 roku | 447 558 | 1 005 329 | 3 701 | (138 800) | 1 317 788 | - | 1 317 788 |
| Pozostałe kapitały | Razem kapitały | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitał podstawowy |
Kapitały zapasowy, rezerwowy i zyski zatrzymane |
Inne kapitały | Zysk/(Strata) netto |
przypisane akcjonariuszom jednostki dominującej |
Udziały akcjonariuszy niekontrolujących |
Kapitał własny ogółem |
|
| Na dzień 1 stycznia 2020 roku | 447 558 | 932 703 | (5 532) | 117 382 | 1 492 111 | - | 1 492 111 |
| Zysk/(Strata) netto za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 roku |
- | - | - | 23 037 | 23 037 | - | 23 037 |
| Inne całkowite dochody za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 roku |
- | - | 9 175 | - | 9 175 | - | 9 175 |
| Całkowite dochody za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 roku |
- | - | 9 175 | 23 037 | 32 212 | - | 32 212 |
| Przeniesienie zysku poprzedniego okresu na niepodzielony wynik finansowy |
- | 117 382 | - | (117 382) | - | - | - |
| Przeznaczenie na wypłatę dywidendy | - | (44 756) | - | - | - | - | - |
| Na dzień 30 września 2020 roku | 447 558 | 1 005 329 | 3 643 | 23 037 | 1 479 567 | - | 1 479 567 |

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Nota | Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 |
|
|---|---|---|---|
| A. | Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | ||
| I. | Zysk/(Strata) brutto | 103 916 | 32 511 |
| II. | Korekty razem | 68 934 | 24 912 |
| 1. | Amortyzacja | 1 154 | 1 495 |
| 2. | Zysk/(Strata) z tytułu różnic kursowych | 655 | 20 331 |
| 3. | Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 19 160 | 26 178 |
| 4. | Udział w zyskach (stratach) jednostek ujmowanych metodą praw własności | 3 | - |
| 5. | Zysk (Strata) z nieruchomości inwestycyjnych | 3 734 | (1 437) |
| 6. | Zmiana stanu rezerw | (1 112) | (6 001) |
| 7. | Zmiana stanu zapasów | (108 131) | (193 442) |
| 8. | Zmiana stanu należności | (43 680) | 93 751 |
| 9. | Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem kredytów i obligacji |
42 107 | (13 753) |
| 10. | Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | 160 229 | 95 945 |
| 11. | Inne korekty | (5 185) | 1 845 |
| III. | Środki pieniężne netto wygenerowane z działalności operacyjnej (I+II) | 172 850 | 57 423 |
| 1. | Podatek dochodowy zapłacony | (65 616) | (47 853) |
| IV. | Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 107 234 | 9 570 |
| B. | Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | ||
| I. | Wpływy | 66 178 | 436 071 |
| 1. | Zbycie inwestycji w nieruchomości | - | 436 071 |
| 2. | Zbycie obligacji korporacyjnych i jednostek uczestnictwa | 66 173 | - |
| 4. | Sprzedaż udziałów | 5 | - |
| II. | Wydatki | (111 728) | (67 433) |
| 1. | Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | (858) | (477) |
| 2. | Inwestycje w nieruchomości | (17 675) | (31 968) |
| 3. | Nabycie obligacji korporacyjnych i jednostek uczestnictwa | (93 190) | (34 988) |
| 4. | Nabycie udziałów | (5) | - |
| III. | Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I+II) | (45 550) | 368 638 |
| C. | Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | ||
| I. | Wpływy | 165 186 | 5 189 |
| 1. | Kredyty i pożyczki | 15 186 | 5 189 |
| 2. | Emisja dłużnych papierów wartościowych | 150 000 | - |
| II. | Wydatki | (209 475) | (343 803) |
| 1. | Spłaty kredytów i pożyczek | (14 843) | (199 246) |
| 2. | Wykup dłużnych papierów wartościowych | (100 000) | (118 000) |
| 3. | Spłaty zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | (233) | (658) |
| 4. | Odsetki | (18 314) | (25 899) |
| 5. | Dywidendy wypłacone akcjonariuszom jednostki dominującej | (76 085) | - |
| III. | Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (l+ll) | (44 289) | (338 614) |
| D. | Przepływy pieniężne netto, razem (A.III+B.III+C.III) |
17 395 | 39 594 |
| E. | Zmiana stanu środków pieniężnych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 17 395 | 39 594 |
| F. | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 377 036 | 340 890 |
| G. | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu, w tym: (F+D) |
394 431 | 380 484 |
| – o ograniczonej możliwości dysponowania | 20 | 20 |

DODATKOWE INFORMACJE I NOTY OBJAŚNIAJĄCE
2.1 Informacje podstawowe dotyczące Grupy Kapitałowej Develia S.A.
Grupa Kapitałowa Develia S.A. ("Grupa", "Grupa Develia") składa się z Develia S.A i jej spółek zależnych. Skład Grupy przedstawiony został w punkcie 2.2.
Develia S.A. ("Spółka dominująca", "Spółka", "Emitent") została utworzona Aktem Notarialnym z dnia 3 marca 2006 roku. Siedziba Spółki dominującej mieści się w Polsce we Wrocławiu, ul. Powstańców Śląskich 2-4. Spółka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy, dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu IV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000253077. Spółce dominującej nadano numer statystyczny REGON 020246398.
Czas trwania Spółki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony. Podstawowym przedmiotem działania Grupy jest:
- PKD 64.20Z Działalność Holdingów Finansowych
- PKD 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi
- PKD 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków
- PKD 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek
- PKD 41.20.Z Roboty budowlane związane z wykonaniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych
W okresie objętym sprawozdaniem oraz na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie występuje podmiot dominujący wobec Develia S.A.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Develia obejmuje okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku. Szczegółowy opis elementów skonsolidowanego sprawozdania finansowego przedstawiony został przedstawiony w punkcie 2.6.
2.2 Skład Grupy
W skład Grupy Kapitałowej Develia S.A. na 30 września 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku wchodzą następujące spółki zależne od Develia S.A.:
| Efektywny udział Develia S.A. | ||||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 Udział w kapitale |
|||
| Nazwa spółki | Siedziba | Udział w kapitale | ||
| Jednostki zależne | ||||
| Arkady Wrocławskie S.A. | Wrocław | 100% | 100% | |
| Sky Tower S.A. | Wrocław | 100% | 100% | |
| Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% | |
| Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. | Wrocław | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
|
| LC Corp Invest I Sp. z o.o. | Wrocław | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
|
| LC Corp Invest II Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% | |
| LC Corp Invest III Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |

| LC Corp Invest VII Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
|---|---|---|---|
| LC Corp Invest VIII Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
| LC Corp Invest IX Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
| LC Corp Invest X Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XI Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XII Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XVI Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XXII sp. z o.o. w likwidacji | Wrocław | - | 100% |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 2 Sp. k. | Wrocław | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 4 Sp. k. | Wrocław | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 6 Sp. k. | Wrocław | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 7 Sp. k. | Wrocław | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 8 Sp. k. | Wrocław | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 10 Sp. k. | Wrocław | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 11 Sp. k. | Wrocław | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 20 Sp. k. | Wrocław | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 21 Sp. k. | Wrocław | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. | Wrocław | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Investments S.K.A. | Wrocław | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
| Develia Invest Sp. z o.o. | Wrocław | 100% | 100% |
| LC Corp Service S.A. | Wrocław | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
| Jednostki współzależne | |||
| Atal Services Sp. z o.o. | Cieszyn | - | - |
Na dzień 30 września 2021 roku i na 31 grudnia 2020 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Spółkę dominującą w podmiotach zależnych jest równy jej udziałowi w kapitałach tych jednostek.
2.3 Zmiany w strukturze Grupy
Nabycie oraz sprzedaż jednostek zależnych
W dniu 9 czerwca 2021 r. Develia S.A. nabyła 50 udziałów, stanowiących 50% kapitału zakładowego w spółce Atal Services Sp. z o.o.
W dniu 7 września 2021 r. Develia S.A. zbyła powrotnie 50 udziałów, stanowiących 50% kapitału zakładowego w spółce Atal Services Sp. z o.o.
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku, poza transakcjami wewnątrz Grupy, nie wystąpiły inne niż opisane powyżej, transakcje nabycia oraz sprzedaży jednostek gospodarczych przez spółki Grupy.
Nowe podmioty powstałe i zmiany wewnątrz Grupy:
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2020 roku miały miejsce następujące zmiany w Grupie:
- 1) W dniu 30 kwietnia 2021 r. spółka Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. zbyła ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 10 Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu na rzecz LC Corp Service S.A.
- 2) W dniu 30 kwietnia 2021 r. spółka LC Corp Invest VII Sp. z o.o. zbyła ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 11 Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu na rzecz LC Corp Service S.A.
- 3) W dniu 30 kwietnia 2021 r. spółka LC Corp Invest VIII Sp. z o.o. zbyła ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 11 Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu na rzecz LC Corp Service S.A.
- 4) Z dniem 18 czerwca 2021 r. spółka LC Corp Invest XXII Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji została wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców KRS (wykreślenie prawomocne z dniem 2 lipca 2021 r.)
- 5) W dniu 9 czerwca 2021 r. Develia S.A. nabyła 50 udziałów, stanowiących 50% kapitału zakładowego w spółce Atal Services Sp. z o.o.
- 6) W dniu 17 czerwca 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników LC Corp Invest III Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie dobrowolnego umorzenia udziałów w kapitale zakładowym spółki oraz obniżenia kapitału zakładowego o 5.000.000,00 zł. tj. do kwoty 1.700.000,00 zł poprzez umorzenie 50.000 udziałów. W chwili obecnej trwa postępowanie konwokacyjne. Zmiana nastąpi z chwilą zarejestrowania przez sąd rejestrowy.
- 7) W dniu 30 czerwca 2021 r. uchwałą nr 35 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia został warunkowo podwyższony kapitał zakładowy Spółki o kwotę nie większą niż 22.377.912,00 PLN przez emisję nie więcej niż 22.377.912 akcji zwykłych na okaziciela serii K, o wartości nominalnej 1,00 zł każda w celu wprowadzenia w Spółce programu motywacyjnego dla osób o kluczowym znaczeniu dla Spółki. Celem warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego jest przyznanie praw do objęcia akcji nowej emisji posiadaczom warrantów subskrypcyjnych emitowanych na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia. Warranty subskrypcyjne zostaną wyemitowane w celu umożliwienia realizacji przez Spółkę powyżej opisanego programu motywacyjnego. W celu realizacji uprawnień do objęcia akcji w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego walne zgromadzenie uchwaliło ponadto emisję w łącznej liczbie do 22.377.912 imiennych warrantów subskrypcyjnych serii A, z których każdy daje prawo do objęcia jednej akcji, z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy Spółki.
- 8) W dniu 23 sierpnia 2021 r. spółki LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 10 Sp.k. i Spółka LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 11 Sp.k. powzięły uchwały w sprawie połączenia ze spółką LC Corp Service S.A. na podstawie art. 492 § 1 pkt 1) k.s.h (łączenie się przez przejęcie).
Oprócz powyżej opisanych zdarzeń, w okresie od 1 stycznia 2021 roku do dnia 30 września 2021 roku nie nastąpiły inne istotne zmiany w składzie Grupy.
2.4 Skład Zarządu jednostki dominującej
Skład Zarządu Spółki Develia S.A. na dzień 1 stycznia 2021 roku przestawiał się następująco:
- Prezes Zarządu Andrzej Oślizło
- Członek Zarządu ds. Finansowych Paweł Ruszczak
- Członek Zarządu Mirosław Kujawski
- Członek Zarządu Tomasz Wróbel
W dniu 25 stycznia 2021 r. rezygnację z Zarządu Spółki złożył Mirosław Kujawski.
W dniu 25 stycznia 2021 r. Rada Nadzorcza powołała do składu Zarządu Spółki Mariusza Poławskiego, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu,
W dniu 18 lutego 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki powierzyła Pawłowi Ruszczakowi dotychczas pełniącemu funkcję Członka Zarządu ds. Finansowych, pełnienie funkcji Wiceprezesa Zarządu.

W związku z rezygnacją Tomasza Wróbla z ubiegania się o powołanie do Zarządu na kolejną kadencję, z dniem 30 czerwca 2021r. (wraz z upływem tego dnia) wygasł mandat Tomasza Wróbla jako członka Zarządu Emitenta
Skład Zarządu Spółki Develia S.A. na dzień 30 września 2021 roku przestawiał się następująco:
- Prezes Zarządu Andrzej Oślizło
- Wiceprezes Zarządu Paweł Ruszczak
- Wiceprezes Zarządu Mariusz Poławski
2.5 Zatwierdzenie śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku zostało przez Zarząd zatwierdzone w dniu 16 listopada 2021 roku.
2.6 Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu kwartalnego
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Develia zawiera:
- − skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 30 września 2021 roku oraz dane porównywalne na dzień 31 grudnia 2020 roku;
- − skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów za trzy kwartały 2021 r. tj. okres 9 miesięcy narastająco od 1 stycznia 2021 roku do 30 września 2021 roku oraz dane porównywalne za analogiczny okres roku poprzedniego tj. od 1 stycznia 2020 roku do 30 września 2020 roku;
- − skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za trzy kwartały 2021 r. tj. okres 9 miesięcy narastająco od 1 stycznia 2021 roku do 30 września 2021 roku oraz dane porównywalne za analogiczny okres roku poprzedniego tj. od 1 stycznia 2020 roku do 30 września 2020 roku;
- − skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym na dzień 30 września 2021 roku oraz dane porównywalne na dzień 30 września 2020 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku;
- − informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Informacje dodatkowe oraz inne informacje o zakresie określonym w § 66 Roz. Min. Fin. z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa nie będącego państwem członkowskim, stanowiące element niniejszego Skonsolidowanego Raportu Kwartalnego za III kwartał 2021 roku zamieszczone są w punkcie 4.
Załączone śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Develia oraz skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe Develia S.A. zostały sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez UE ("MSSF"), w szczególności zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej różnią się od Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonych przez UE.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnych, które są wyceniane według wartości godziwej.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w tysiącach złotych ("PLN"), a także wszystkie wartości w tabelach i opisach, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych ("PLN").
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego

sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki Grupy.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie ze skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku opublikowanym w dniu 8 kwietnia 2021 roku.
Informacja o zasadach rachunkowości przyjętych przez Grupę została zaprezentowana w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Develia za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku opublikowanym w dniu 8 kwietnia 2021 roku.
2.7 Informacja o istotnych wartościach szacunkowych i profesjonalnym osądzie
Zarząd jednostki dominującej wykorzystał swoją najlepszą wiedzę odnośnie zastosowanych standardów i interpretacji, jak również metod i zasad wyceny poszczególnych pozycji załączonego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z MSSF wymagało od Zarządu Spółki dokonania pewnych szacunków i założeń, które znajdują odzwierciedlenie w tym sprawozdaniu. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić od tych szacunków. Zaprezentowane dane finansowe za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku nie podlegały badaniu audytora.
Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Określenie momentu przejścia ryzyka na klienta przy sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych
Określenie momentu przejścia kontroli na klienta determinuje moment rozpoznania przychodów ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych.
Przejście kontroli na klienta przy sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych następuje po spełnieniu łącznie następujących warunków:
- (i) uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynków;
- (ii) wpłata 100% wartości lokalu z umowy deweloperskiej lub z umowy przedwstępnej;
- (iii) odbiór lokalu przez klienta protokołem przekazania;
- (iv) podpisanie umowy deweloperskiej lub aktu notarialnego przenoszącego własność.
Za spełnienie przesłanek w pkt. (ii) przyjmuje się także, w przypadku finansowania części ceny przy pomocy państwa, zgodnie z ustawą z dn. 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (MDM), potwierdzenie poprzez bank finansujący klienta zarezerwowania środków (ostatniej raty płatności) na ten cel z odpowiednim zapisem w umowie deweloperskiej.
Klasyfikacja umów leasingowych
Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu zgodnie z MSSF 16.
Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.

Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. Odroczony podatek dochodowy przedstawiony jest w Nocie 2.15.
Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych
Na koniec każdego kwartału roku obrotowego Grupa samodzielnie dokonuje wyceny wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych w EUR w oparciu o model kapitalizacji inwestycji lub utrzymuje wartość wyceny w EUR sporządzonej przez niezależnego rzeczoznawcę na koniec poprzedniego roku (o ile nie zaistniały istotne przesłanki do zaktualizowania wyceny). Na koniec każdego roku obrotowego wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych ustalana jest bądź poddawana weryfikacji przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. Na dzień 30 września 2021 roku nieruchomości inwestycyjne wycenione są w oparciu o wyceny rzeczoznawców. W pozycji nieruchomości inwestycyjne zaprezentowany jest również grunt w miejscowości Malin k/Wrocławia. Wartość gruntu w Malinie została zaprezentowana w wartości z wyceny rzeczoznawcy, oszacowanej w podejściu porównawczym metodą porównania nieruchomości parami według jej alternatywnego stanu prawnego, przy przyjęciu przeznaczenia nieruchomości w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zgodnego postulowanymi zmianami. Na koniec każdego roku obrotowego wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych ustalana jest bądź poddawana weryfikacji przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. Nieruchomości inwestycyjne zaprezentowane są w Nocie 2.11.
Wartość godziwa instrumentów finansowych typu forward
Wartość godziwa instrumentów finansowych typu forward wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy ustalana jest na ostatni dzień każdego kwartału danego roku obrotowego oraz na koniec każdego roku obrotowego w oparciu o wycenę dokonaną przez instytucję zajmującą się profesjonalnie wycenami takich operacji finansowych (m.in. bank) lub w oparciu o model finansowy.
Wartość godziwa instrumentów finansowych typu IRS i CAP
Wartość godziwa instrumentów finansowych typu IRS i CAP objętych rachunkowością zabezpieczeń przepływów pieniężnych ustalana jest na ostatni dzień każdego kwartału danego roku obrotowego oraz na koniec każdego roku obrotowego w oparciu o wycenę dokonaną przez instytucję zajmującą się profesjonalnie wycenami takich operacji finansowych (m.in. bank).
Odpisy aktualizujące wartość zapasów
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Zarząd dokonuje oceny utraty wartości realizowanych inwestycji deweloperskich poprzez analizę raportów sprzedażowych, badania rynku oraz innych dostępnych dowodów. W przypadku wystąpienia ryzyka utraty wartości, wartości tych inwestycji szacowane są metodą DCF, które wykorzystywane są do ustalania odpisów aktualizujących wartość zapasów. Metoda DCF oparta jest na zdyskontowanych przepływach finansowych, generowanych przy założonych harmonogramach inwestycyjnych i wpływach ze sprzedaży lokali, uwzględniających cenę sprzedaży 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań (PUM) według aktualnej sytuacji rynkowej. Współczynnik dyskontowy uwzględnia ważony koszt kapitału zewnętrznego i własnego (WACC).
Wysokość odpisów aktualizujących wartość zapasów jest wielkością oszacowaną na dzień 30 czerwca 2021 roku i może ulec zmianie w zależności od wahań cen rynkowych gruntów, sprzedaży mieszkań, kosztów budowy, harmonogramów realizacji projektów oraz kalkulacji stopy dyskonta w przyszłości. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić od tych szacunków, które zostały skalkulowane na podstawie danych dostępnych na dzień ich sporządzenia. Jest to również związane z niepewnością dotyczącą właściwej estymacji warunków rynkowych w następnych latach. W konsekwencji wartości odpisów aktualizujących mogą ulegać zmianie w kolejnych okresach obrotowych. Zapasy i odpisy aktualizujące wartość zapasów zaprezentowane są w Nocie 2.12.

Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy, o ile byłyby one związane z w/w klauzulą.
Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
| 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 | |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 22 268 | 21 933 |
| Nieruchomości inwestycyjne wyceniane wg wartości godziwej | 606 388 | 978 191 |
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane w wartości godziwej | 381 079 | - |
| Wartość godziwa instrumentów finansowych typu forward | (291) | (430) |
| Wartość godziwa instrumentów finansowych typu IRS, CAP | (560) | (1 081) |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | (38 108) | (34 622) |
| Odpis aktualizujący wartość zapasów | (111 395) | (115 960) |
W poniższej tabeli zaprezentowano stany bilansowe pozycji opisanych powyżej na dzień 30 września 2021 roku oraz na 31 grudnia 2020 roku:

2.8 Istotne zasady (polityka) rachunkowości
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, za wyjątkiem przedstawionych poniżej. Poniższe zmiany do MSSF, zostały zastosowane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich datą wejścia w życie:
- Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe", MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena", MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji", MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz MSSF 16 "Leasing" - Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej - Etap 2 zatwierdzone w UE w dniu 13 stycznia 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później),
- Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" pt. "Przedłużenie tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9" zatwierdzone w UE w dniu 16 grudnia 2020 r. (data wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia z MSSF 9 została przedłużona z 1 stycznia 2021 roku na okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2023 roku i później).
Wdrożenie powyżej wymienionych standardów oraz zmiany do istniejących standardów nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Develia S.A.
2.9 Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów, jakie zostały już wydane przez RMSR i zatwierdzone przez UE, ale jeszcze nie weszły w życie
Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe następujące zmiany do istniejących standardów zostały wydane przez RMSR i zatwierdzone do stosowania w UE, a które wchodzą w życie w późniejszym terminie:
- Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
- Zmiany do MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" umowy rodzące obciążenia koszt wypełnienia umowy zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
- Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
- Zmiany do różnych standardów "Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)" dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa - zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie.).
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów oraz zmian do standardów, które według stanu na dzień publikacji sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):
• MSSF 14 "Odroczone salda z regulowanej działalności" (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14,

- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" z późniejszymi zmianami do MSSF 17 (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" Ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowej (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów" – Definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),
- Zmiany do MSSF 16 "Leasing" ulgi w spłatach czynszu w związku z Covid-19 po 30 czerwca 2021 r. (obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później. Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone, w tym także dla sprawozdań finansowych, które nie zostały jeszcze zatwierdzone do publikacji w dniu wydania zmiany lub później).
Grupa jest w trakcie weryfikowania wpływu powyżej wymienionych standardów na sytuację finansową, wyniki działalności Grupy oraz na zakres informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym.
Według szacunków Grupy, wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę na dzień bilansowy.
Nadal poza regulacjami zatwierdzonymi przez UE pozostaje rachunkowość zabezpieczeń portfela aktywów i zobowiązań finansowych, których zasady nie zostały zatwierdzone do stosowania w UE.
Według szacunków Grupy, zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń portfela aktywów lub zobowiązań finansowych według MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" nie miałoby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby przyjęte do stosowania na dzień bilansowy.
2.10 Sezonowość lub cykliczność w działalności Grupy Kapitałowej Develia S.A.
Działalność Grupy Kapitałowej Develia S.A. nie ma charakteru sezonowego. Działalność związana jest z cyklami inwestycyjnymi prowadzonych projektów deweloperskich, w szczególności widoczne jest to w rozpoznawaniu przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych, który ujmowany jest zgodnie z MSSF 15 dopiero w momencie, gdy zasadniczo wszystkie ryzyka i korzyści związane z danym lokalem zostaną przeniesione na klienta i przychód może zostać wyceniony w wiarygodny sposób. W konsekwencji wynik ze sprzedaży w danym okresie zależy od wartości lokali przekazanych klientom zgodnie z powyższą definicją.
2.11 Nieruchomości inwestycyjne oraz Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznczone do sprzedaży
Nieruchomości inwestycyjne
Na dzień 30 września 2021 roku nieruchomości inwestycyjne w Grupie stanowią:
- centrum handlowo biurowe Arkady Wrocławskie we Wrocławiu,
- budynek biurowy Wola Retro w Warszawie
- inwestycja w przygotowaniu: Wrocław, ul. Kolejowa
- grunt inwestycyjny w miejscowości Malin k/Wrocławia

| 30 września 2021 | Wartość EUR | Wartość PLN | Korekta wartości PWUG według MSSF 16 |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|
| Nieruchomości inwestycyjne zrealizowane | ||||
| Arkady Wrocławskie | 38 300 | 177 440 | 11 921 | 189 361 |
| Wola Retro | 74 160 | 343 576 | 3 361 | 346 937 |
| Nieruchomości inwestycyjne w przygotowaniu | ||||
| Wrocław, Kolejowa | N/D | 35 180 | 4 885 | 40 065 |
| Malin | N/D | 70 090 | - | 70 090 |
| 646 453 |
| 31 grudnia 2020 | Wartość EUR | Wartość PLN | Korekta wartości PWUG według MSSF 16 |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|
| Nieruchomości inwestycyjne zrealizowane | ||||
| Arkady Wrocławskie | 38 300 | 176 747 | 11 832 | 188 579 |
| Sky Tower | 83 000 | 383 028 | - | 383 028 |
| Wola Retro | 72 200 | 333 189 | 3 305 | 336 494 |
| Nieruchomości inwestycyjne w przygotowaniu | ||||
| Wrocław, Kolejowa | N/D | 33 666 | 4 888 | 38 554 |
| Malin | N/D | 70 090 | - | 70 090 |
| 1 016 745 |
Na dzień 30 września 2021 roku wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnej Arkady Wrocławskie została wyznaczona w oparciu o wycenę sporządzoną przez profesjonalnego rzeczoznawcę nieruchomości.
Na dzień 30 września 2021 roku wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnej Wola Retro w Warszawie została wyznaczona w oparciu o wycenę profesjonalnego rzeczoznawcy nieruchomości i została powiększona o poniesione nakłady zwiększające wartość nieruchomości pomiędzy datą wyceny a dniem bilansowym.
Wartości rynkowe przedmiotowych nieruchomości zostały oszacowane w podejściu dochodowym, metodą inwestycyjną na poziomie 3 szczegółowości MSSF 13. Danymi wejściowymi uwzględnionymi w wycenie były m.in. plany inwestycyjne, informacje związane z planowanym zagospodarowaniem zawierające plany, opisy i budżety oraz ankiety środowiskowe. Podejście dochodowe oraz metoda inwestycyjna opiera się na założeniu, że wartość nieruchomości uzależniona jest od dochodu w postaci czynszu, jaki można uzyskać z nieruchomości oraz stopy kapitalizacji. Dochód z nieruchomości wynika z umów najmu, a w przypadku wolnych powierzchni z zastosowania rynkowych stawek najmu. Stopa zwrotu, znana jako stopa kapitalizacji, jest określona na podstawie analizy podobnych transakcji na rynku w danym roku obrotowym. Wycena podawana jest w walucie fakturowanych czynszów z najmu, tj. w EUR i przeliczana na PLN według średniego kursu NBP na datę końca danego okresu obrachunkowego.
Na dzień 30 września 2021 roku Grupa w pozycji nieruchomości inwestycyjne zaprezentowała również grunt w miejscowości Malin k/Wrocławia. Wartość gruntu w Malinie została zaprezentowana w wartości z wyceny rzeczoznawcy, oszacowanej w podejściu porównawczym metodą porównania nieruchomości parami według jej alternatywnego stanu prawnego, przy przyjęciu przeznaczenia nieruchomości w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zgodnego postulowanymi zmianami.

Uzgodnienie zmian wartości bilansowych nieruchomości inwestycyjnych w okresie zakończonym 30 września 2021roku oraz roku 31 grudnia 2020 roku zaprezentowano w tabeli poniżej:
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
|
|---|---|---|
| Na początek okresu sprawozdawczego | 1 016 745 | 1 096 679 |
| Rozpoznanie i rozliczenie prawa wieczystego użytkowania zgodnie z MSSF 16 | 143 | (9) |
| Poniesione nakłady inwestycyjne | 14 378 | 35 736 |
| Reklasyfikacja do aktywów trwałych zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży | (381 079) | - |
| Reklasyfikacja z pozycji środki trwałe | - | 3 191 |
| Reklasyfikacja z pozycji grunty zakwalifikowane do aktywów trwałych | - | 87 152 |
| Aktualizacja wartości godziwej nieruchomości (zmiana kursu EUR/PLN) | 3 505 | 85 973 |
| Aktualizacja wartości godziwej nieruchomości (m.in.: z tytułu zmian wyceny nieruchomości w EUR, prac wykończeniowych oraz kosztów sprzedaży) |
(7 239) | (291 977) |
| Na koniec okresu sprawozdawczego | 646 453 | 1 016 745 |
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznczone do sprzedaży
Na dzień 30 września 2021 roku w pozycji aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznczone do sprzedaży została zaprezentowana nieruchomość: centrum handlowo – biurowe Sky Tower we Wrocławiu,
| Wartość EUR | Wartość PLN | Korekta wartości PWUG według MSSF 16 |
|
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | |||
| 82 255 | 381 079 | - | 381 079 |
| 381 079 | |||
Na dzień 30 września 2021 roku wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnej Sky Tower została ustalona na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem Sky Tower, tj. w kwocie 84.420.000 EUR, pomniejszonej o wartość zachęt dla najemców wynikających z umów podpisanych przed dniem zawarcia umowy przedwstępnej i niezapłaconych na dzień wyceny.
Sprzedaż nieruchomości Sky Tower we Wrocławiu
W dniu 13 września 2021 r. spółka zależna od Emitenta – Sky Tower S.A. – w której Emitent posiada 100% akcji uprawniających do 100% głosów na walnym zgromadzeniu, zawarła z Olimp Investment Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – spółką kontrolowaną przez alternatywny fundusz inwestycyjny zarządzany przez Grupę Adventum ("Kupujący") przedwstępną umowę sprzedaży 79,55% udziału w prawie własności nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem wielofunkcyjnym o nazwie Sky Tower położonym we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 95, o łącznej powierzchni ok. 23.798 m2 ("Udział w Sky Tower") ("Umowa Przedwstępna"). Pozostała część udziału w prawie własności Sky Tower, tj. 20,45% pozostanie w posiadaniu właścicieli wydzielonych lokali w budynku Sky Tower. Cena za Udział w Sky Tower została ustalona, w formule bez zadłużenia i bez środków pieniężnych [ang. on a debt-free and cash-free basis], na 84.420.000 EUR, która zostanie powiększona o należny podatek VAT i pomniejszona o wartość zachęt dla najemców wynikających z umów podpisanych przed dniem zawarcia Umowy Przedwstępnej a niezapłaconych

na dzień zawarcia umowy przyrzeczonej ("Umowa Przyrzeczona") i zostanie zapłacona w całości w dniu zawarcia Umowy Przyrzeczonej ("Cena"). Oczekuje się, że zawarcie Umowy Przyrzeczonej sprzedaży Udziału w Sky Tower powinno nastąpić do 31 grudnia 2021 r. przy czym termin ten może zostać przedłużony do 30 kwietnia 2022. Zawarcie Umowy Przyrzeczonej poprzedzone będzie koniecznością wystąpienia szeregu okoliczności oraz zdarzeń, w tym uzależnione jest od spełnienia warunków zawieszających, do których należy, między innymi, uzyskanie pisma dotyczącego spłaty kredytu od banku kredytującego Sky Tower, jak również polisy ubezpieczeniowej w zakresie zwrotu VAT lub interpretacji podatkowej dotyczącej opodatkowania VAT, a także podjęcie czynności związanych ze zmianą zarządcy wspólnoty budynku Sky Tower, potwierdzenia wskazanych w umowie umów o dostawę usług i mediów przez wspólnotę budynku Sky Tower, zawarcie pomiędzy Kupującym a nowym kredytodawcą umowy kredytu na warunkach wskazanych w Umowie Przedwstępnej. Strony mogą odstąpić od Umowy Przedwstępnej w przypadkach określonych w Umowie Przedwstępnej, związanych z brakiem realizacji określonych w niej postanowień. Umowa Przedwstępna przewiduje możliwość zapłaty kar umownych w wysokości 3.000.000 EUR zarówno przez Kupującego jak i Sprzedającego w przypadku niespełnienia warunków zawieszających odpowiednio z winy Sprzedającego lub Kupującego. Pozostałe warunki Umowy Przedwstępnej nie odbiegają od postanowień powszechnie stosowanych w tego typu umowach. Emitent udzieli gwarancji korporacyjnej do kwoty 1.000.000 EUR powiększonej o równowartość ewentualnych brakujących zabezpieczeń najemców zabezpieczającej wykonanie przez Sprzedającego jego zobowiązań z Umowy Przedwstępnej.
Zysk/(Strata) z nieruchomości inwestycyjnych
Poniższa tabela przedstawia uzgodnienie dotyczące pozycji Zysk/(Strata) z nieruchomości inwestycyjnych zaprezentowaną w skonsolidowanym sprawozdaniu w całkowitych dochodów:
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 |
|
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży nieruchomości | - | 436 071 |
| Wartość sprzedanych nieruchomości | - | (436 071) |
| Zmiany wartości nieruchomości w PLN w okresie | - | - |
| Zmiany wartości nieruchomości w EUR w okresie | (3 452) | (50 198) |
| Zmiana wyceny nieruchomości z tytułu zmiany kursu EUR/PLN w okresie | 3 505 | 67 446 |
| Zmiana wyceny nieruchomości z tytułu nakładów poniesionych w okresie | (3 787) | (15 811) |
| Aktualizacja wartości rezerw związanych ze sprzedażą nieruchomości | - | - |
| Korekta z tytułu linearyzacji przychodów z najmu | (2 361) | (6 369) |
| Razem | (6 095) | (4 932) |

Poniższa tabela przedstawia szczegóły dotyczące zmian w zakresie pozycji Zysk/(Strata) z nieruchomości inwestycyjnych w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku:
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Arkady Wrocławskie |
Sky Tower | Wola Retro | Malin | RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|
| Zmiany wartości nieruchomości w PLN w okresie | - | - | - | - | - |
| Zmiany wartości nieruchomości w EUR w okresie | - | (3 452) | - | - | (3 452) |
| Zmiana wyceny nieruchomości z tytułu zmiany kursu EUR/PLN w okresie |
693 | 1 502 | 1 310 | - | 3 505 |
| Zmiana wyceny nieruchomości z tytułu nakładów poniesionych w okresie |
(341) | (2 807) | - | (639) | (3 787) |
| Aktualizacja wartości rezerw związanych ze sprzedażą nieruchomości |
- | - | - | - | - |
| Korekta z tytułu linearyzacji przychodów z najmu | (452) | (757) | (1 152) | - | (2 361) |
| Razem | (100) | (5 514) | 158 | (639) | (6 095) |
2.12 Informacja o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwróceniu odpisów z tego tytułu
Zapasy
| 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 | |
|---|---|---|
| Produkcja w toku | 1 260 768 | 1 220 006 |
| Produkty gotowe | 152 051 | 93 541 |
| Korekta wartości PWUG zgodnie z MSSF 16 | 52 648 | 48 375 |
| Odpisy aktualizujące wartość zapasów | (111 395) | (115 960) |
| Pozostałe zapasy | 35 | 14 |
| Zapasy ogółem | 1 354 107 | 1 245 976 |
Na dzień 30 września 2021 roku w wartości zapasów zostały skapitalizowane koszty finansowania zewnętrznego w wysokości 52.989 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku wyniosły one 52.251 tys. zł).
Zmiany odpisów aktualizujących wartość zapasów były następujące:
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
|
|---|---|---|
| Na początek okresu sprawozdawczego | 115 960 | 124 934 |
| Zwiększenie | - | - |
| Wykorzystanie | (4 565) | (8 974) |
| Zmniejszenie | - | - |
| Na koniec okresu sprawozdawczego | 111 395 | 115 960 |

Na dzień 30 września 2021 roku oraz na 31 grudnia 2020 roku żaden ze składników zapasów nie był przedmiotem zastawu, ani nie był objęty hipoteką, za wyjątkiem hipoteki opisanej w punkcie 2.26.5.
2.13 Informacja o odpisach aktualizujących z tytułu trwałej utraty wartości aktywów finansowych, rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych lub innych aktywów oraz odwróceniu takich odpisów
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku nie wystąpiły istotne zmiany odpisów aktualizujących z tytułu trwałej utraty wartości aktywów finansowych, rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, gruntów zakwalifikowanych do aktywów trwałych i innych aktywów, za wyjątkiem odpisów aktualizujących wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, przedstawionych w tabeli poniżej:
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
||
|---|---|---|---|
| Na początek okresu | 12 250 | 10 459 | |
| Zwiększenie | 174 | 3 678 | |
| Wykorzystanie | (1 632) | (891) | |
| Zmniejszenie | (1 108) | (996) | |
| Na koniec okresu | 9 684 | 12 250 |
2.14 Informacja o utworzeniu, zwiększeniu, wykorzystaniu i rozwiązaniu rezerw
Kwoty rezerw oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu sprawozdawczego przedstawiono w poniższej tabeli:
| Na odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne |
Na sprawy sporne i sądowe |
Rezerwy związane ze sprzedażą nieruchomości inwestycyjnych |
Pozostałe | Ogółem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2021 roku | 449 | 3 483 | 9 963 | 249 | 14 144 |
| Utworzone | - | 31 | - | 1 091 | 1 122 |
| Reklasyfikacja | - | - | - | - | - |
| Wykorzystane | - | (125) | (1 954) | (155) | (2 234) |
| Rozwiązane | - | - | - | - | - |
| Na dzień 30 września 2021 roku, w tym: | 449 | 3 389 | 8 009 | 1 185 | 13 032 |
| -długoterminowe | 449 | - | 5 998 | - | 6 447 |
| -krótkoterminowe | - | 3 389 | 2 011 | 1 185 | 6 585 |

2.15 Informacje o rezerwach i aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji:
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Obciążenia z tytułu odroczonego podatku dochodowego za okres zakończony |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 |
31 grudnia 2020 | 1 stycznia 2020 | 30 września 2021 |
31 grudnia 2020 | ||
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | ||||||
| Naliczone odsetki, dyskonta od pożyczek, obligacji, weksli oraz lokat |
(9 933) | (9 148) | (6 852) | (785) | (2 296) | |
| Wycena nieruchomości inwestycyjnych | - | - | (29 502) | - | 29 502 | |
| Różnica w wartości środków trwałych (amortyzacja podatkowa i bilansowa) |
(53 870) | (48 390) | (57 587) | (5 480) | 9 197 | |
| Różnica w wartości innych aktywów (podatkowa i bilansowa) |
(3 728) | (2 498) | - | (1 230) | (2 498) | |
| Pozostałe | (95) | (32) | (464) | (63) | 432 | |
| Rezerwa brutto z tytułu podatku odroczonego |
(67 626) | (60 068) | (94 405) | |||
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | ||||||
| Wycena nieruchomości inwestycyjnych | 22 119 | 18 644 | - | 3 475 | 18 644 | |
| Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe | 3 400 | 4 021 | 5 338 | (621) | (1 317) | |
| Naliczone odsetki, dyskonta od pożyczek, obligacji, weksli |
7 237 | 6 472 | 4 757 | 765 | 1 715 | |
| Różnice kursowe | 6 933 | 6 786 | 2 567 | 147 | 4 219 | |
| Różnica w wartości innych aktywów (podatkowa i bilansowa) |
- | - | 5 936 | - | (5 936) | |
| Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania |
9 544 | 8 883 | 3 358 | 661 | 5 525 | |
| Koszty finansowania dłużnego możliwe do rozliczenia w okresie 5 lat |
2 306 | 2 306 | - | - | 2 306 | |
| Pozostałe | 247 | 267 | 2 439 | (20) | (2 172) | |
| Aktywa brutto z tytułu podatku odroczonego |
51 786 | 47 379 | 24 395 | |||
| Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
(3 151) | 57 321 | ||||
| Aktywo netto z tytułu podatku odroczonego | 22 268 | 21 933 | 35 408 | |||
| Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego |
(38 108) | (34 622) | (105 418) |
Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności w zakresie osiągania przychodów podatkowych w odroczonym czasie, Grupa aktywuje poniesione straty podatkowe do momentu osiągnięcia dochodu podatkowego z uwzględnieniem przepisów podatkowych dotyczących możliwości rozliczania takich strat. Wysokość aktywa z tytułu ujętych w podatku odroczonym strat podatkowych została zaprezentowana w tabeli powyżej.

Na dzień 30 września 2021 roku Grupa przeprowadziła analizę odzyskiwalności zawiązanego i potencjalnego aktywa na podatek odroczony i nie utworzyła aktywa z tytułu podatku odroczonego m.in. z tytułu strat podatkowych w spółkach w kwocie 2.093 tys. zł (odpowiednio 644 tys. zł na 31 grudnia 2020 roku), które mogą być wykorzystane w okresie maksymalnie do pięciu lat od końca okresu sprawozdawczego, w którym powstały. Dodatkowo Grupa nie utworzyła aktywa z tytułu podatku odroczonego w kwocie 41.384 tys. zł dotyczącego przejściowych różnic w wartości bilansowej i podatkowej poszczególnych pozycji aktywów i pasywów (odpowiednio 44.005 tys. zł na dzień 31 grudnia 2020 roku).
2.16 Informacje o istotnych transakcjach nabycia i sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku, Grupa nabyła rzeczowe aktywa trwałe o wartości 547 tys. zł (w roku zakończonym 31 grudnia 2020 roku: 2.818 tys. zł).
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku, Grupa podpisała umowę leasingu 10 samochodów osobowych. Wartość rozpoznanych aktywów z tytułu użytkowania wyniosła 421 tys. zł.
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku, Grupa nie dokonała istotnych transakcji sprzedaży składników rzeczowych aktywów trwałych.
Na dzień 30 września 2021 roku nie istnieją istotne zobowiązania umowne, których przedmiotem jest nabycie rzeczowych aktywów trwałych.
2.17 Informacje o istotnym zobowiązaniu z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Na dzień 30 września 2021 roku nie wystąpiły istotne zobowiązania z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
2.18 Informacje o istotnych rozliczeniach z tytułu spraw sądowych
Na dzień 30 września 2021 roku nie toczą się istotne postępowania sądowe, arbitrażowe lub przed organem administracji dotyczące zobowiązań lub wierzytelności Develia S.A. lub jednostek zależnych, których wartość byłaby istotna dla sytuacji finansowej spółek Grupy. Spółki zależne od Develia S.A. są stroną postępowań sądowych i administracyjnych, których wartość nie ma materialnego wpływu na ich działalność lub kondycję finansową. Pozostałe sprawy w znaczącej większości dotyczą roszczeń Spółek zależnych od Develia S.A. dochodzonych od ich dłużników. Rezerwy na sprawy sądowe zostały zaprezentowane w nocie 2.14.
2.19 Wykazanie korekt błędów poprzednich okresów
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku nie było korekt błędów poprzednich okresów.
2.20 Informacje na temat zmian sytuacji gospodarczej i warunków prowadzenia działalności, które mają istotny wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych Grupy, niezależnie czy te aktywa i zobowiązania są ujęte w wartości godziwej czy w skorygowanej cenie nabycia (koszcie amortyzowanym)
Duże fluktuacje kursu EUR przekładają się na istotne zmiany wartości wycen aktywów/pasywów w EUR (tj. nieruchomości komercyjnych oraz kredytów je finansujących) przeliczanych na PLN według średniego kursu NBP na koniec każdego okresu obrachunkowego. Sytuacja na rynkach finansowych ma również istotne znaczenie dla wyceny instrumentów finansowych typu IRS oraz CAP wykazywanej w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego netto na możliwe wahania kursu euro wycen wartości godziwej aktywów oraz wycen kredytów w EUR, przy założeniu niezmienności innych czynników. Ze względu na dużą niestabilność kursu euro w ostatnich latach wrażliwość wyniku finansowego zaprezentowano przy zmianie o 20 groszy.

| Wzrost/spadek kursu waluty w PLN |
Wpływ na wynik finansowy netto w tys. PLN |
Wpływ na kapitał własny w tys. PLN |
|
|---|---|---|---|
| 30 września 2021 | + 0,20 | 18 279 | 18 279 |
| - 0,20 | (18 279) | (18 279) | |
| 31 grudnia 2020 | + 0,20 | 17 944 | 17 944 |
| - 0,20 | (17 944) | (17 944) | |
| 30 września 2020 | + 0,20 | 24 849 | 24 849 |
| - 0,20 | (24 849) | (24 849) |
2.21 Informacje o niespłaceniu kredytu lub pożyczki lub naruszeniu istotnych postanowień umowy kredytu lub pożyczki, w odniesieniu do których nie podjęto żadnych działań naprawczych do końca okresu sprawozdawczego
W żadnej ze spółek Grupy takie zdarzenia nie wystąpiły.
2.22 Informacje o zawarciu przez Emitenta lub jednostkę od niego zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na innych warunkach niż rynkowe
W omawianym okresie sprawozdawczym Emitent oraz spółki od niego zależne nie zawierały z podmiotem powiązanym transakcji, które nie byłyby transakcjami zawieranymi na warunkach rynkowych.
Transakcje z podmiotami powiązanymi dla Grupy zostały zaprezentowane w punkcie 2.23
2.23 Transakcje z podmiotami powiązanymi
30 września 2021 roku
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych (handlowe i finansowe) |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych (handlowe i finansowe) |
Przychody finansowe (odsetki) |
Koszty finansowe (odsetki, dyskonta) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Akcjonariusze | - | - | - | - | - | - |
| Podmioty powiązane poprzez akcjonariuszy |
- | - | - | - | - | - |
| Zarząd i Rada Nadzorcza | ||||||
| Zarząd jednostki dominującej i spółek zależnych |
- | 6 897 () 22 (*) |
- | - | - | - |
| Rada Nadzorcza | - | 543 (*) | - | - | - | - |
(*) Wynagrodzenia wypłacone
(**) Pozostałe zakupy

31 grudnia 2020 roku
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych (handlowe i finansowe) |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych (handlowe i finansowe) |
Przychody finansowe (odsetki) |
Koszty finansowe (odsetki, dyskonta) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Akcjonariusze | - | - | - | - | - | - |
| Podmioty powiązane poprzez akcjonariuszy |
- | - | - | - | - | - |
| Zarząd i Rada Nadzorcza | ||||||
| Zarząd jednostki dominującej i spółek zależnych |
- | 8 116 (*) | - | - | - | - |
| Rada Nadzorcza | - | 638 (*) | - | - | - | - |
(*) Wynagrodzenia wypłacone
30 września 2020 roku
| Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych (handlowe i finansowe) |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych (handlowe i finansowe) |
Przychody finansowe (odsetki) |
Koszty finansowe (odsetki, dyskonta) |
|---|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | 7 193 (*) | - | - | - | - |
| - | 707 (*) | - | - | - | - |
(*) Wynagrodzenia wypłacone
2.24 Informacje o zmianie sposobu (metody) ustalania wartości godziwej dla instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej
Nie wystąpiły.
2.25 Informacje dotyczące zmiany w klasyfikacji aktywów finansowych w wyniku zmiany celu lub wykorzystania tych aktywów
Nie wystąpiły.
2.26 Zobowiązania finansowe
2.26.1 Oprocentowane kredyty bankowe i obligacje
| Długoterminowe | Podmiot | Stopa procentowa | Termin spłaty | 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kredyt bankowy w EUR (a) | Arkady Wrocławskie S.A. | Euribor 3M+marża | 31-12-2022 | 54 709 | 59 958 |
| Kredyt bankowy w EUR (b) | Sky Tower S.A. | Euribor 3M+marża | 20-12-2022 | 183 620 | 180 085 |
| Kredyt bankowy w EUR (c) | LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. (Wola Retro) |
Euribor 3M+marża | 19-11-2027 | 122 146 | 115 380 |
| Kredyt bankowy w PLN (d) | Develia S.A. | Wibor 1M+marża | 02-12-2022 | - | - |
| Kredyt bankowy w PLN (e) | Develia S.A. | Wibor 1M+marża | 04-11-2023 | - | - |
| Kredyt bankowy w PLN (f) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 28-04-2022 | - | - |
| Kredyt bankowy w PLN (g) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 31-12-2022 | - | - |
| Program obligacji (h) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 10-05-2021 | - | - |
| Program obligacji (i) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 10-05-2021 | - | - |
| Program obligacji (j) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 06-10-2021 | - | - |
| Program obligacji (k) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 06-10-2021 | - | - |
| Program obligacji (l) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 05-06-2022 | - | 49 865 |
| Program obligacji (m) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 28-02-2022 | - | 44 900 |
| Program obligacji (n) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 19-10-2022 | 19 951 | 19 915 |
| Program obligacji (o) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 22-05-2023 | 59 773 | 59 664 |
| Program obligacji (p) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 06-10-2023 | 69 659 | 69 450 |
| Program obligacji (q) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 10-05-2024 | 148 989 | - |
| 658 847 | 599 217 |
| Krótkoterminowe | Podmiot | Stopa procentowa | Termin spłaty | 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kredyt bankowy w EUR (a) | Arkady Wrocławskie S.A. | Euribor 3M+marża | 30-09-2022 | 5 449 | 2 399 |
| Kredyt bankowy w EUR (b) | Sky Tower S.A. | Euribor 3M+marża | 30-09-2022 | 11 865 | 20 345 |
| Kredyt bankowy w EUR (c) | LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. (Wola Retro) |
Euribor 3M+marża | 30-09-2022 | 4 960 | 3 468 |
| Kredyt bankowy w PLN (d) | Develia S.A. | Wibor 1M+marża | 30-09-2022 | - | - |
| Kredyt bankowy w PLN (e) | Develia S.A. | Wibor 1M+marża | 30-09-2022 | - | - |
| Kredyt bankowy w PLN (f) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 28-04-2022 | - | - |
| Kredyt bankowy w PLN (g) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 30-09-2022 | - | - |
| Program obligacji (h) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 10-05-2021 | - | 85 413 |
| Program obligacji (i) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 10-05-2021 | - | 15 075 |
| Program obligacji (j) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 06-10-2021 | 25 454 | 25 229 |
| Program obligacji (k) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 06-10-2021 | 15 272 | 15 126 |
| Program obligacji (l) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 05-12-2021 / 05-06-2022 |
50 481 | 112 |
| Program obligacji (m) | Develia S.A. | Wibor 6M+marża | 28-02-2022 | 45 101 | 527 |
| Program obligacji (n) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 19-10-2021 | 150 | 146 |
| Program obligacji (o) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 22-11-2021 | 236 | 232 |

| Program obligacji (p) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 07-10-2021 | 541 | - |
|---|---|---|---|---|---|
| Program obligacji (q) | Develia S.A. | Wibor 3M+marża | 11-11-2021 | 641 | - |
| 160 150 | 168 072 |
(a) Kredyt w spółce Arkady Wrocławskie zaciągnięty w walucie EUR w dniu 28 lutego 2008 r. wobec konsorcjum banków: ING Bank Śląski S.A. oraz Santander Bank Polska S.A. W dniu 29 grudnia 2017 r. Spółka zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu konsorcjalnego zawartej dnia 28 lutego 2008 r. przedłużający okres finansowania udzielonego na podstawie umowy kredytu. Kwota udzielonego kredytu ustalona w zawartym aneksie to 25.000.000 EUR, a termin spłaty kredytu ustalony został na dzień 31 grudnia 2022 r. Przed podpisaniem powyższego aneksu, w dniu 27 grudnia 2017 r. pomiędzy spółką Arkady Wrocławskie S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. i Santander Bank Polska S.A. jako dotychczasowym konsorcjum banków kredytujących został podpisany aneks do umowy kredytu, na mocy którego ING Bank Śląski S.A. dokonał przelewu na rzecz Santander Bank Polska S.A. wierzytelności przysługującej mu z tytułu kredytu udzielonego w ramach konsorcjum bankowego w stosunku do Spółki, a Santander Bank Polska S.A. przelew ten przyjął stając się tym samym jedynym kredytodawcą. Z tą chwilą na Santander Bank Polska S.A. przeniesione zostały wszelkie uprawnienia, prawa i roszczenia (w tym wszystkie zabezpieczenia), jak również wszelkie ryzyka i obowiązki związane z kredytem. W dniu 21 marca 2019 roku Spółka Arkady Wrocławskie S.A. dokonała częściowej spłaty kredytu bankowego w wysokości 5 mln EUR na rzecz Santander Bank Polska S.A. udzielonego na podstawie umowy kredytu konsorcjalnego zawartej dnia 28.02.2008 r. wraz z późniejszymi aneksami. W dniu 28 marca 2019 roku Spółka Arkady Wrocławskie S.A. podpisała z Santander Bank Polska S.A aneks do umowy kredytu zawartej dnia 28.02.2008 r. celem aktualizacji kwoty zaangażowania oraz zmiany harmonogramu spłat. W dniu 27 kwietnia 2020 roku spółka Arkady Wrocławskie S.A. zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 28 lutego 2008 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego raty kapitałowe przypadające do zapłaty w dniu 31 marca 2020 r. oraz 30 czerwca 2020 r. zostały przesunięte do zapłaty na dzień ostatecznej spłaty kredytu, tj. 31 grudnia 2022 r. Ponadto na mocy niniejszego aneksu Bank odstąpił od weryfikacji wskaźników obsługi zadłużenia za dwa pierwsze kwartały 2020 roku. W dniu 29 lipca 2020 roku spółka Arkady Wrocławskie S.A. zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 28 lutego 2008 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego raty kapitałowe przypadające do zapłaty w dniu 30 września 2020 r. oraz 31 grudnia 2020 r. zostały przesunięte do zapłaty na dzień 31 lipca 2020 r. Ponadto na mocy niniejszego aneksu Bank odstąpił od weryfikacji wskaźników obsługi zadłużenia za trzeci i czwarty kwartał 2020 roku. W dniu 31 lipca 2020 r. nastąpiła spłata kapitału w wysokości 875 tys. EUR. W dniu 27 sierpnia 2020 roku spółka Arkady Wrocławskie S.A. zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 28 lutego 2008 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego część rat kapitałowych przypadających do zapłaty w dniu 31 marca 2021 r. oraz 30 czerwca 2021 r. zostały przesunięte do zapłaty do dnia 31 sierpnia 2020 r. W dniu 31 sierpnia 2020 r. nastąpiła spłata kapitału w wysokości 437,5 tys. EUR. W dniu 28 września 2020 roku spółka Arkady Wrocławskie S.A. zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 28 lutego 2008 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego część raty kapitałowej przypadająca do zapłaty w dniu 30 września 2021 r. została przesunięta do zapłaty do dnia 30 września 2020 r. W dniu 30 września 2020 r. nastąpiła spłata kapitału w wysokości 218,75 tys. EUR. W dniu 27 października 2020 roku spółka Arkady Wrocławskie S.A. zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 28 lutego 2008 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego część raty kapitałowej przypadająca do zapłaty w dniu 31 grudnia 2021 r. została przesunięta do zapłaty do dnia 30 października 2020 r. W dniu 30 października 2020 r. nastąpiła spłata kapitału w wysokości 218,75 tys. EUR. W dniu 30 listopada 2020 roku Spółka zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 28 lutego 2008 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego część raty kapitałowej przypadająca do zapłaty w dniu 31 marca 2021 r. została przesunięta do zapłaty do dnia 30 listopada 2020 r. W dniu 30 listopada 2020 r. nastąpiła spłata kapitału w wysokości 109,375 tys. EUR. W dniu 28 grudnia 2020 roku Spółka zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 28 lutego 2008 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego część rat kapitałowych przypadających do zapłaty w dniu 30 września 2021 r., w dniu 31 grudnia 2021 r. oraz w dniu 31 marca 2022 r. zostały przesunięte do zapłaty do dnia 31 grudnia 2020 r. W dniu 29 grudnia 2020 r. nastąpiła spłata kapitału w wysokości 328,125 tys. EUR. W dniu 30 czerwca 2021 roku Spółka zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 28 lutego 2008 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego część

raty kapitałowej przypadająca do zapłaty w dniu 31 grudnia 2021 r. została przesunięta do zapłaty do dnia 30 czerwca 2021 r. W dniu 30 czerwca 2021 r. nastąpiła spłata kapitału w wysokości 109,375 tys. EUR.
- (b) Kredyt w spółce Sky Tower S.A. w EUR na podstawie umowy z 29 grudnia 2012 r. z konsorcjum banków Getin Noble Bank S.A. oraz Alior Bank S.A. wraz z późniejszymi zmianami. W dniu 29 czerwca 2020 roku spółka Sky Tower S.A. zawarła z konsorcjum banków Getin Noble Bank S.A. oraz Alior Bank S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 29 grudnia 2012 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego raty kapitałowe przypadające do zapłaty w dniu 30 czerwca 2020 r. oraz 30 września 2020 r. zostały przesunięte do zapłaty na dzień ostatecznej spłaty kredytu, tj. 20 grudnia 2022 r. Ponadto na mocy niniejszego aneksu Banki odstąpiły od weryfikacji wskaźników obsługi zadłużenia za drugi i trzeci kwartał 2020 roku. W dniu 29 października 2020 roku spółka Sky Tower S.A. zawarła z konsorcjum banków Getin Noble Bank S.A. oraz Alior Bank S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 29 grudnia 2012 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego rata kapitałowa przypadająca do zapłaty w dniu 31 grudnia 2020 r. została przesunięta do zapłaty na dzień 30 października 2020 r. W dniu 30 października 2020 r. nastąpiła spłata kapitału w wysokości 599,7 tys. EUR. W dniu 30 marca 2021 r. pomiędzy Sky Tower SA a Getin Noble Bank i Alior Bank SA został zawarty Aneks nr 11 do umowy kredytu z dnia 29 grudnia 2012 r. na podstawie którego zostały wprowadzone zmiana harmonogramu spłaty kredytu poprzez przeniesienie raty kapitałowej kredytu inwestycyjnego, przypadającej do spłaty na koniec marca 2021 r. (616 177,60 EUR dla obydwu banków) do ostatniej raty balonowej płatnej w ostatnim dniu okresu kredytowania, tj. 20.12.2022r. oraz dotyczące podwyższenia poziomu wsk. LTV do max. 55%. W związku z procesowaniem zmian w bankach, po terminie 31 grudnia 2020 r., dotyczących podwyższenia wskaźnika LTV z poziomu 50% do poziomu 55%, przyjęto założenie, że część zobowiązań długoterminowych do spłaty na koniec grudnia 2020 r. wynikających z kredytu będzie podlegało spłacie w okresie krótkoterminowym. Dodatkowa kwota potencjalnej nadpłaty kredytu wykazana jako część zobowiązań do spłaty w okresie krótkoterminowym wynosi 8.856 tys. zł. W dniu 30 kwietnia 2021 r. spółka Sky Tower S.A. zawarła z konsorcjum banków Getin Noble Bank S.A. oraz Alior Bank S.A. Aneks nr 12 do umowy kredytu z dnia 29 grudnia 2012 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego wprowadzono definicję Prognozowanego Wskaźnika Pokrycia Obsługi Długu (DSCR). Spółka Sky Tower zobowiązała się do utrzymywania wskaźnika na poziomie nie niższym niż 120%, a w przypadkach koniecznych, do wpłaty na Rachunek Rezerwy na Obsługę Długu kwoty niezbędnej do zapewnienia wskaźnika na poziomie nie niższym niż 120%. Pozostałe zapisy aneksu dotyczyły rozliczeń z najemcami obiektu zarządzanego przez spółkę oraz regulowały kwestie dofinansowania spółki przez spółkę Develia S.A. i podporządkowania finansowania spłacie kredytu z możliwością spłaty po uprzedniej zgodzie banku i spełnieniu wskaźników określonych w umowie kredytu.
- (c) Kredyt w spółce LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. zawarty na podstawie umowy z 20 grudnia 2017 r. z konsorcjum banków mBank Hipoteczny S.A. oraz mBank S.A. do kwoty 34.187 tys. EUR z przeznaczeniem na częściowe sfinansowanie inwestycji Wola Retro w Warszawie. W dniu 28 października 2020 r. spółka LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. zawarła z mBank S.A. umowę kredytową do kwoty stanowiącej równowartość kwoty 34.187 tys. EUR, przeznaczonej m.in. na spłatę istniejącego zadłużenia w mBank S.A. i mBank Hipoteczny S.A. wynikającego z umowy kredytowej z dnia 20.12.2017 r. z późniejszymi zmianami oraz na sfinansowanie lub zrefinansowanie kosztów związanych z budową budynku biurowego pod nazwą "Wola Retro". Powyższa Umowa została zawarta w związku z konwersją kredytu budowlanego na inwestycyjny oraz zmianą po stronie dotychczasowych kredytodawców (w miejsce mBank Hipoteczny S.A. i mBank S.A. kredytodawcą został mBank S.A). W dniu 29 marca 2021 spółka LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. zawarła aneks do umowy kredytu z 28 października 2020 roku, na mocy którego przesunięto okres udostępnienia kredytu z 28 kwietnia 2021 r. na 30 września 2021 r. Pozostałe zapisy aneksu regulowały nowe warunki wykorzystania kredytu oraz warunki zawarcia transakcji zabezpieczających ryzyko wzrostu stóp procentowych. W dniu 31 maja 2021 spółka LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. zawarła aneks do umowy kredytu z 28 października 2020 roku, na mocy którego strony umowy dokonały zmiany w zakresie zawierania transakcji zabezpieczających ryzyko wzrostu stóp procentowych polegającej na skróceniu minimalnego okresu obowiązywania transakcji z pięciu lat na dwa lata, z obowiązkiem odnowienia zapadłej transakcji na kolejny minimum dwuletni okres. W dniu 27 września 2021 spółka LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. zawarła aneks do umowy kredytu z 28 października 2020 roku, na mocy którego przesunięto okres udostępnienia kredytu z 30 września 2021 r. na 31 marca 2022 r.
- (d) Kredyt w spółce Develia S.A. zawarty z mBank S.A. na podstawie umowy o kredyt odnawialny z 3 grudnia 2020 r. w wysokości 35 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności spółki. Termin ostatecznej spłaty ustalono na dzień 1 grudnia 2022 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu kredyt nie został uruchomiony.

- (e) Kredyt w spółce Develia S.A. zawarty w dniu 4 marca 2021 roku z Santander Bank Polska S.A. na podstawie umowy kredytu do kwoty 36,27 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "Prestovia House" w Warszawie. Spółka dokonała uruchomienia kredytu w łącznej wysokości 5.384 tys. PLN oraz dokonała spłaty kredytu w kwocie 5.384 tys. Na dzień 30 września 2021 roku saldo kredytu wyniosło 1,00 PLN.
- (f) Kredyt w spółce Develia S.A. zawarty w dniu 29 kwietnia 2021 roku z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. na podstawie umowy kredytu w rachunku bieżącym w wysokości 20 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie bieżących zobowiązań wynikających z wykonywanej działalności, w tym kosztów prowadzonych inwestycji (w tym zakupu gruntów). Termin ostatecznej spłaty ustalono na dzień 28 kwietnia 2022 r. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu kredyt nie został uruchomiony.
- (g) Kredyt w spółce Develia S.A. zawarty w dniu 11 sierpnia 2021 roku z Bank Ochrony Środowiska S.A. na podstawie umowy kredytu do kwoty 33,7 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "Kaskady Różanki" we Wrocławiu. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu kredyt nie został uruchomiony.
- (h) Obligacje kuponowe emisja z 10 maja 2016 r. 85.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 85.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 10 maja 2021 r. W dniu 23 grudnia 2016 r. nastąpiła asymilacja z niniejszą serią na rynku Catalyst obligacji wyemitowanych w dniu 19 sierpnia 2016 r. W dniu 10 maja 2021 r. spółka Develia S.A. dokonała wykupu obligacji.
- (i) Obligacje kuponowe emisja z 19 sierpnia 2016 r. 15.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 15.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 10 maja 2021 r. W dniu 23 grudnia 2016 r. nastąpiła asymilacja na rynku Catalyst niniejszej serii obligacji z serią wyemitowaną w dniu 10 maja 2016 r. W dniu 10 maja 2021 r. spółka Develia S.A. dokonała wykupu obligacji.
- (j) Obligacje kuponowe emisja z 6 października 2016 r. 25.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 25.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 6 października 2021 r. W dniu 25 kwietnia 2017 r. nastąpiła asymilacja z niniejszą serią na rynku Catalyst obligacji wyemitowanych w dniu 27 października 2016 r.
- (k) Obligacje kuponowe emisja z 27 października 2016 r. 15.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 15.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 6 października 2021 r. W dniu 25 kwietnia 2017 r. nastąpiła asymilacja na rynku Catalyst niniejszej serii obligacji z serią wyemitowaną w dniu 6 października 2016 r.
- (l) Obligacje kuponowe emisja z 5 grudnia 2017 r. 50.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 50.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 5 czerwca 2022 r.
- (m) Obligacje kuponowe emisja z dnia 28 lutego 2018 r. 45.000 sztuk niezabezpieczonych 4-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 45.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 28 lutego 2022 r.
- (n) Obligacje kuponowe emisja z dnia 19 października 2018 r. 66.000 sztuk niezabezpieczonych 4-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 66.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 19 października 2022 r. Spółka otrzymała żądania wcześniejszego wykupu na łączną kwotę 46.000 tys. PLN i w dniu 20 lipca 2020 roku dokonała wykupu przed terminem obligacji na kwotę 46.000 tys. PLN. Kwota obligacji pozostająca do wykupu na dzień 19 października 2022 r. wynosi 20.000 tys. PLN.

- (o) Obligacje kuponowe emisja z dnia 22 maja 2019 r. 60.000 sztuk niezabezpieczonych 4-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 60.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 22 maja 2023 r.
- (p) Obligacje kuponowe emisja z dnia 7 października 2020 roku 70.000 sztuk niezabezpieczonych 3-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 70.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 6 października 2023 roku.
- (q) Obligacje kuponowe emisja z dnia 11 maja 2021 roku 150.000 sztuk niezabezpieczonych 3-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 150.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 10 maja 2024 roku.
Przypisanie poszczególnych kredytów, obligacji do segmentów operacyjnych zaprezentowano w punkcie 2.31.
2.26.2 Zobowiązania z tytułu instrumentów finansowych
Na dzień 30 września 2021 roku i na 31 grudnia 2020 roku wycena wartości godziwych transakcji zabezpieczających ryzyko wzrostu stopy procentowej typu IRS, CAP oraz transakcji typu forward ujęta jest w pozycji Zobowiązania z tytułu kredytów i obligacji przedstawia się następująco:
| 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 | |
|---|---|---|
| Długoterminowe | 560 | 1 081 |
| Krótkoterminowe | 291 | 430 |
| Razem | 851 | 1 511 |
Zawarcie transakcji typu FX forward przez spółkę LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k.
W dniu 24 marca 2021 roku Spółka zawarła na podstawie umowy ramowej z dnia 8 lutego 2018 roku, transakcję walutową typu forward w zakresie transakcji terminowych i pochodnych związanych z wykonaniem umowy kredytowej wydłużającą okres rozliczenia transakcji nierozliczonej do dnia jej zapadalności, tj. do 31 marca 2021 roku. Dla nierozliczonej kwoty 11.532 tys. PLN ustalono nową datę rozliczenia, 30 czerwca 2021 roku. Kwota nominalna przedmiotowej transakcji w kwocie bazowej wyniosła 2.626 tys. EUR.
W dniu 7 czerwca 2021 roku spółka LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. kom. na mocy wykonania umowy kredytu z dnia 28 października 2020 roku w zakresie transakcji terminowych i pochodnych zawarła transakcję zabezpieczającą ryzyko wzrostu stóp procentowych typu opcja CAP na kwotę 13,3 mln EUR na okres od 25 czerwca 2021 roku do 26 czerwca 2023 roku.
W dniu 29 czerwca 2021 roku Spółka zawarła na podstawie umowy ramowej z dnia 8 lutego 2018 roku, transakcję walutową typu forward w zakresie transakcji terminowych i pochodnych związanych z wykonaniem umowy kredytowej wydłużającą okres rozliczenia transakcji nierozliczonej do dnia jej zapadalności, tj. do 30 czerwca 2021 roku. Dla nierozliczonej kwoty 11.534 tys. PLN ustalono nową datę rozliczenia, 30 września 2021 roku. Kwota nominalna przedmiotowej transakcji w kwocie bazowej wyniosła 2.626 tys. EUR.
W dniu 27 września 2021 roku Spółka zawarła na podstawie umowy ramowej z dnia 8 lutego 2018 roku, transakcję walutową typu forward w zakresie transakcji terminowych i pochodnych związanych z wykonaniem umowy kredytowej wydłużającą okres rozliczenia transakcji nierozliczonej do dnia jej zapadalności, tj. do 30 września 2021 roku. Dla nierozliczonej kwoty 6.493 tys. PLN ustalono nową datę rozliczenia, 31 marca 2022 roku. Kwota nominalna przedmiotowej transakcji w kwocie bazowej wyniosła 1.470 tys. EUR.

2.26.3 Emisja, wykup kapitałowych papierów wartościowych
W dniu 10 maja 2021 r. spółka w terminie zapadalności dokonała wykupu obligacji na kwotę 100 mln PLN.
W dniu 11 maja 2021 r. spółka wyemitowała 150.000 sztuk niezabezpieczonych 3-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 150.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 10 maja 2024 roku.
Zdarzenia po dniu bilansowym:
W dniu 6 października 2021 r. Spółka w terminie zapadalności dokonała wykupu obligacji na kwotę 40 mln PLN.
W dniu 8 października 2021 r. Spółka wyemitowała 100.000 sztuk niezabezpieczonych 3-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 100.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 8 października 2024 roku.
2.26.4 Zaciągnięcie, spłaty kredytów bankowych i pożyczek
-
- W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku spółka Arkady Wrocławskie S.A. dokonała spłat rat kredytu zaciągniętego w walucie EUR wobec Santander Bank Polska S.A. w kwocie 1.963 tys. PLN. Na dzień 30 września 2021 roku całkowita wartość zadłużenia w przeliczeniu na złote wyniosła 60.158 tys. PLN.
-
- W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku spółka Sky Tower S.A. dokonała spłat rat kredytu zaciągniętego w walucie EUR w wobec konsorcjum banków: Getin Noble Bank S.A. i Alior Bank S.A. w kwocie 5.168 tys. PLN. Na dzień 30 września 2021 roku całkowita wartość zadłużenia w przeliczeniu na złote wyniosła 195.485 tys. PLN.
-
- W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku spółka LC Corp Invest XVII Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Projekt 22 Sp. k. dokonała zgodnie z umową kredytową z bankiem mBank S.A. przeznaczoną na częściowe sfinansowanie inwestycji Wola Retro w Warszawie uruchomienia kredytu w EUR w łącznej wysokości 9.802 tys. PLN oraz dokonała spłat rat kredytu w kwocie 2.328 tys. PLN. Na dzień 30 września 2021 roku całkowita wartość zadłużenia w przeliczeniu na złote wyniosła 127.106 tys. PLN.
-
- W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku spółka Develia S.A. dokonała zgodnie z umową kredytową z bankiem Santander Bank Polska S.A. z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "Prestovia House" w Warszawie uruchomienia kredytu w łącznej wysokości 5.384 tys. PLN oraz dokonała spłaty kredytu w kwocie 5.384 tys. PLN. Na dzień 30 września 2021 roku całkowita wartość zadłużenia wyniosła 1,00 PLN.
2.26.5 Zabezpieczenia
Główne zabezpieczenia spłaty kredytów ustanowione na dzień 30 września 2021 roku w podziale na grupy zostały przedstawione poniżej.
Zabezpieczenia kredytów udzielonych Develia S.A.
-
- Zabezpieczenia do umowy kredytu odnawialnego zawartej dnia 3 grudnia 2020 roku przez Develia S.A. z mBank S.A.
- − hipoteka umowna do kwoty 52.500 tys PLN na nieruchomościach których właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest Develia S.A. oraz spółki zależne LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Investments S.K.A. oraz LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 7 sp. k.,
- − oświadczenie Spółki o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. do kwoty 52.500 tys. PLN,
- − oświadczenia spółek LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Investments S.K.A. oraz LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 7 sp. k. o dobrowolnym poddaniu się egzekucji z nieruchomości na których ustanowione zostały hipoteki na podstawie art. 777 § 1 pkt 6 k.p.c.,

- − weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową na zabezpieczenie prawne gwarancji w kwocie 28 mln PLN udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego która to gwarancja stanowić będzie zabezpieczenie spłaty kredytu udzielonego przez mBank SA,
-
- Zabezpieczenia do umowy kredytu budowlanego zawartej dnia 4 marca 2021 roku przez Develia S.A. z Santander Bank Polska S.A..
- − hipoteka do kwoty 54.405.000,00 zł na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 45a,
- − oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w formie aktu notarialnego na rzecz Santander Bank Polska SA, do kwoty 54.405.000,00 zł,
- − zastawy rejestrowe do najwyższej sumy zabezpieczenia 54.405.000,00 zł oraz zastawy finansowe na wierzytelnościach z rachunków bankowych związanych z inwestycją, przy czym na wierzytelnościach z rachunku powierniczego zostanie ustanowiony jedynie zastaw rejestrowy,
- − blokada środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych związanych z inwestycją (z wyłączeniem rachunku powierniczego),
- − zawarcie umowy przelewu na zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych wynikających z umów związanych z Inwestycją,
- − pełnomocnictwo udzielone bankowi do rachunków bankowych oraz do dokonania blokady środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach w przypadkach wskazanych w umowie kredytu
-
- Zabezpieczenia do umowy kredytu odnawialnego zawartej dnia 29 kwietnia 2021 roku przez Develia S.A.z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A..
- − hipoteka łączna do kwoty 30.000.000,00 zł na nieruchomościach których właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest Develia S.A.,
- − oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w formie aktu notarialnego na rzecz PKO BP SA, do kwoty 30.000.000,00 zł,
- − zastaw finansowy i zastaw rejestrowy o najwyższej sumie zabezpieczenia w kwocie 30.000.000,00 zł na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym
-
- Zabezpieczenia do umowy kredytu nieodnawialnego zawartej dnia 11 sierpnia 2021 r. przez Develia S.A. z Bankiem Ochrony Środowiska S.A.:
- − hipoteka do kwoty 50.550.000,00 PLN na nieruchomości, zlokalizowanej we Wrocławiu, przy ul. Chorwackiej, KW nr WR1K/00091989/0, wraz cesją z polisy ubezpieczeniowej od ryzyk budowlanych, a po zakończeniu Inwestycji wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości,
- − oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w formie aktu notarialnego do kwoty 50.550.000,00 PLN,
- − zastaw finansowy do najwyższej sumy zabezpieczenia 50.550.000,00 PLN na prawach do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach kredytobiorcy prowadzonych w Banku Ochrony Środowiska S.A., wraz z klauzulą kompensacyjną,
- − pełnomocnictwo udzielone bankowi przez Spółkę do pobrania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach kredytobiorcy w banku,
- − przelew wierzytelności z umowy z generalnym wykonawcą inwestycji,
-
− ustanowienie blokady środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych związanych z inwestycją (z wyłączeniem rachunku powierniczego),
- − przelew majątkowych praw autorskich w zakresie wszystkich pól eksploatacji oraz praw zależnych do dokumentacji projektowej oraz sprawowanie nadzoru autorskiego, w zakresie inwestycji, pod warunkiem zawieszającym wejścia w życie w przypadku wypowiedzenia przez Bank Umowy Kredytu.

Zabezpieczenia kredytów udzielonych na finansowanie nieruchomości komercyjnych
Zabezpieczenia do umowy kredytu bankowego zaciągniętego przez Arkady Wrocławskie S.A.:
- − hipoteka kaucyjna (kredyt w EUR) do kwoty 37.500 tys. EUR,
- − zastaw na akcjach Arkad Wrocławskich S.A. posiadanych przez Develia S.A.- do wysokości 37.500 tys. EUR,
- − zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych (kredyt w EUR) do wysokości 37.500 tys. EUR,
- − cesje praw z umów najmu, ubezpieczeń i gwarancji z umów z wykonawcami,
- − oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kpc z należących do Develia S.A. 113.700.000 akcji zwykłych imiennych o wartości nominalnej 1 PLN każda w kapitale zakładowym Arkady Wrocławskie S.A., obciążonych zastawem rejestrowym na podstawie umowy zastawu finansowego i rejestrowego na akcjach w celu zabezpieczenia spłaty zabezpieczonej wierzytelności
- − kaucja w wysokości 500 tys. EUR.
-
- Zabezpieczenia do transakcji zabezpieczających przed ryzykiem stopy procentowej (COLLAR) (umowa hedgingowa), ustanowione przez Arkady Wrocławskie S.A.:
- − hipoteka umowna do kwoty 8.250 tys. PLN,
- − oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kpc do łącznej kwoty 8.250 tys. PLN.
-
- Zabezpieczenia do umowy kredytu bankowego zaciągniętego przez Sky Tower S.A.:
- − umowna hipoteka o najwyższym pierwszeństwie do kwoty 90.000.000 EUR,
- − zastawy finansowe i rejestrowe na wierzytelnościach z rachunków bankowych wraz z pełnomocnictwem do dysponowania tymi rachunkami,
- − oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 97 Prawa Bankowego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KPC
- − zastawy rejestrowe na wszystkich akcjach w spółce Sky Tower S.A. wraz z zastawem finansowym do kwoty 90.000.000 EUR,
- − przelew na zabezpieczenie praw kredytobiorcy z wszelkich umów zawartych przez Kredytobiorcę,
- − umowa podporządkowania wierzytelności innych wierzycieli kredytobiorcy, będących wspólnikami kredytobiorcy, wierzytelnościom banku wynikającym z Umowy.
-
- Zabezpieczenia do transakcji zabezpieczających przed ryzykiem kursowym i ryzykiem stopy procentowej (umowy hedgingowe), które zostały zawarte na podstawie umowy ramowej z dnia 27 grudnia 2012 r., ustanowione przez Sky Tower S.A.
- − umowna hipoteka o najwyższym pierwszeństwie do kwoty 44.000.000 EUR,
- − oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 97 Prawa Bankowego.
-
− 5. Zabezpieczenia do umowy kredytu bankowego zaciągniętego przez LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp.k. na rzecz mBank S.A.:
- − hipoteka umowna do kwoty 51.280.500,00 EUR na nieruchomości,
- − umowa podporządkowania zawarta przez kredytobiorcę, Emitenta oraz inne spółki zależne od Emitenta (LC Corp Invest I Sp. z o.o. oraz LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.) jako podporządkowanych wierzycieli z kredytodawcą jako wierzycielem nadrzędnym, obejmująca przelew na zabezpieczenie wszystkich wierzytelności podporządkowanych,
- − umowy przelewu praw i wierzytelności z tytułu umów najmu oraz innych umów związanych z inwestycją.
- − zastawy rejestrowe na prawach i wierzytelnościach komplementariusza i komandytariusza w spółce kredytobiorcy z pierwszeństwem zaspokojenia (z zastrzeżeniem wyższego pierwszeństwa zastawów ustanowionych w związku z refinansowanym zadłużeniem), każdy do kwoty 51.280.500 EUR wraz z poddaniem się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 6 k.p.c.,
- − zastawy rejestrowy i finansowy na wszystkich rachunkach bankowych Kredytobiorcy z pierwszeństwem zaspokojenia (z zastrzeżeniem wyższego pierwszeństwa zastawów ustanowionych w związku z

refinansowanym zadłużeniem), każdy do kwoty 51.280.500 EUR wraz z pełnomocnictwami na rzecz kredytodawcy,
- − złożenie oświadczeń o poddaniu się egzekucji przez kredytobiorcę na rzecz kredytodawcy w trybie art. 777 § 1 k.p.c. do kwoty 51.280.500,00 EUR,
- − ustanowienie rezerwy obsługi długu w wysokości trzech rat spłaty kapitałowo odsetkowych,
- − umowa wsparcia z Emitentem zawierająca między innymi, zobowiązanie Emitenta do udzielenia wsparcia finansowego na rzecz kredytobiorcy, w tym do utworzenia oraz odbudowy Rezerwy Obsługi Długu w przypadku jej naruszenia wraz ze złożeniem przez Emitenta oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na rzecz kredytodawcy w odniesieniu do umowy wsparcia do kwoty 560.000,00 EUR, na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c.,
-
- Zabezpieczenia do transakcji zabezpieczających przed ryzykiem kursowym i ryzykiem stopy procentowej (umowy hedgingowe), które zostały zawarte na podstawie umowy ramowej, ustanowione przez LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp.k. na zabezpieczenie umowy kredytu na rzecz mBank S.A.:
- − umowa zabezpieczająca przed ryzykiem kursowym i ryzykiem stopy procentowej, którą zabezpiecza hipoteka do kwoty 32.235.000 zł (o pierwszeństwie zaspokojenia bezpośrednio niższej po hipotece ustanowionej jako zabezpieczenie umowy) na nieruchomości.
- − zastawy rejestrowe na prawach do środków pieniężnych zgromadzonych na wszystkich rachunkach bankowych Kredytobiorcy do najwyższej sumy zabezpieczenia w wysokości 32.235.000 PLN na rzecz mBank S.A.;
- − oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie do kwoty 32.235.000 PLN w trybie art. 777 KPC.
2.27 Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję z podziałem na akcje zwykłe i uprzywilejowane
W dniu 30 czerwca 2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Develia S.A. podjęło uchwałę w przedmiocie wypłaty dywidendy na następujących zasadach:
- a) Wysokość dywidendy: 76.084.912,87 zł
- b) Wartość dywidendy przypadającej na jedną akcję: 0,17 zł
- c) Liczba akcji objętych dywidendą: 447.558.311 akcje
- d) Dzień dywidendy: 6 lipca 2021 r.
- e) Termin wypłaty dywidendy: 13 lipca 2021 r.
Zgodnie z postanowieniami tej uchwały w dniu 13 lipca 2021 r. spółka Develia S.A. dokonała wypłaty dywidendy.
2.28 Wpływ ogłoszenia epidemii COVID-19 na bieżącą działalność Grupy
Istotnym czynnikiem wpływającym na bieżącą działalność Grupy w 2021 roku było ogłoszenie stanu epidemii COVID-19.
Po bardzo dobrych wynikach sprzedaży w styczniu i lutym 2020 roku Grupa odnotowała istotny spadek liczby nowo zawartych umów sprzedaży w okresie kwiecień - czerwiec 2020 roku.
W drugiej połowie roku Grupa odnotowała istotną poprawę sprzedaży mieszkań. Najlepszym okresem pod kątem sprzedaży mieszkań był IV kwartał 2020 roku - Grupa zawarła 580 umów deweloperskich i przedwstępnych co stanowiło 43% sprzedaży całego 2020 roku. Wyniki sprzedaży w całym 2020 roku były o ok. 10% niższe niż w 2019 roku. Wyniki sprzedaży w okresie III kwartałów 2021 roku potwierdzają dobrą sytuację na rynku deweloperskim, Grupa zawarła 1.500 umów deweloperskich i przedwstępnych i spodziewa się istotnego wzrostu sprzedaży mieszkań w 2021 roku. Cel Zarządu na ten rok to 1.750-1.850 lokali.
Epidemia Covid 19 wpłynęła na opóźnienie w zakresie wydawania decyzji administracyjnych np. decyzji o pozwoleniu na budowę, ze względu na zawieszenie biegu terminów administracyjnych spowodowane epidemią oraz zmianą sposobu pracy urzędów. Wolniejszy bieg procesów administracyjnych wpłynął na posiadaną przez Grupę Develia ofertę mieszkań w sprzedaży. W 2021 roku Grupa osiągnęła poziom oferty na poziomie ok. 1400 lokali co pozwala realizować cele sprzedażowe postawione na bieżący rok.
Zarząd na bieżąco monitorował postępy na budowach, nie odnotowano materialnego wpływu epidemii na harmonogram realizacji inwestycji.

Pandemia COVID-19 miała też znaczący wpływ na działalność Grupy w segmencie komercyjnym, był on widoczny w przychodach i przepływach pieniężnych generowanych przez budynki komercyjne szczególnie te o istotnym udziale powierzchni handlowych – te zmiany skutkowały obniżeniem w 2020 roku wartości nieruchomości inwestycyjnych Arkad Wrocławskich, Sky Tower i Woli Retro o łączną kwotę 52.490 tys. EUR.
Poza opisanym powyżej wpływem, ogłoszenie epidemii COVID-19 nie wpłynęło w istotny sposób na sytuację płynnościową spółek z Grupy, jak też na wycenę najistotniejszych pozycji finansowych (m.in. zapasów, należności oraz rezerw).
Epidemia Covid-19 pozostaje nadal ważnym czynnikiem ryzyka. Nagły wzrost zachorować i kolejne potencjalne restrykcje mogą wpływać na działalność Grupy. Wpływ epidemii na Grupę w kolejnych miesiącach jest zdaniem Zarządu niemożliwy do oszacowania.
2.29 Wskazanie zdarzeń, które wystąpiły po dniu 30 września 2021 roku, nieujętych w tym sprawozdaniu, a mogących w znaczący sposób wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Develia
Po dniu bilansowym, tj. po 30 września 2021 roku nie odnotowano istotnych zdarzeń, nie ujętych w tym sprawozdaniu, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na prezentowane wyniki finansowe, natomiast miały miejsce inne zdarzenia:
- 1) W dniu 1 października 2021 r. w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zostało zarejestrowane połączenie spółek LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 10 Sp.k. i LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 11 Sp.k oraz LC Corp Service S.A. Połączenie ww. spółek nastąpiło na podstawie art. 492 § 1 pkt 1) k.s.h., poprzez przeniesienie całego majątku spółek LC Corp Invest XV sp. z o.o. Projekt 10 sp.k. i LC Corp Invest XV sp. z o.o. Projekt 11 Sp.k. na spółkę LC Corp Service S.A. za akcje, które spółka LC Corp Service S.A. wydała jednemu ze wspólników spółek przejmowanych, to jest spółce LC Corp Invest XV sp. z o.o., bez przyznawania akcji drugiemu wspólnikowi tych spółek, którym jest LC Corp Service S.A.
- 2) W dniu 20 października 2021r. w wykonaniu warunkowej umowy współpracy joint venture z dnia 13 sierpnia 2021r. zawartej przez Emitenta z Grupo Lar Holding Polonia sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz CGLS sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie po spełnieniu się wszystkich warunków z niej wynikających:
- a) Emitent nabył od Grupo Lar Holding Polonia sp. z o.o. jako sprzedającego 80 udziałów Brightvell Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie o wartości nominalnej 50,00 zł każdy, o łącznej wartości nominalnej 4.000,00 zł, dających łącznie 80% głosów na zgromadzeniu wspólników tej spółki oraz stanowiących łącznie 80% ogółu udziałów Spółki; wskutek powyższego nabycia udziałów przez Emitenta, Emitent stał się spółką dominującą wobec spółki Brightvell Investments Sp. z o.o.,
- b) Emitent nabył od Grupo Lar Holding Polonia sp. z o.o. jako sprzedającego 80 udziałów Rochster Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie o wartości nominalnej 50,00 zł każdy, o łącznej wartości nominalnej 4.000,00 zł, dających łącznie 80% głosów na zgromadzeniu wspólników tej spółki oraz stanowiących łącznie 80% ogółu udziałów Spółki; wskutek powyższego nabycia udziałów przez Emitenta, Emitent stał się spółką dominującą wobec spółki Rochster Investments Sp. z o.o.
- c) Emitent nabył od Grupo Lar Holding Polonia sp. z o.o. jako sprzedającego 80 udziałów CGL X Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie o wartości nominalnej 50,00 zł każdy, o łącznej wartości nominalnej 4.000,00 zł, dających łącznie 80% głosów na zgromadzeniu wspólników tej spółki oraz stanowiących łącznie 80% ogółu udziałów Spółki; wskutek powyższego nabycia udziałów przez Emitenta, Emitent stał się spółką dominującą wobec spółki CGL X Sp. z o.o
- d) Emitent przystąpił do spółki Brightvell Investments Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Warszawie jako komandytariusz z sumą komandytową wynoszącą 1.000 zł, wnosząc jednocześnie wkład pieniężny w kwocie 8.230.950 zł; wskutek powyższego nabycia udziałów przez Emitenta, Emitent stał się spółką dominującą wobec spółki Brightvell Investments Sp. z o.o. Sp. k.,
- e) Emitent przystąpił do spółki Rochster Investments Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Warszawie jako komandytariusz z sumą komandytową wynoszącą 1.000 zł, wnosząc jednocześnie wkład pieniężny w kwocie 2.449.538 zł;
wskutek powyższego nabycia udziałów przez Emitenta, Emitent stał się spółką dominującą wobec spółki Rochster Investments Sp. z o.o. Sp. k.,
- f) Emitent przystąpił do spółki CGL X Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Warszawie jako komandytariusz z sumą komandytową wynoszącą 1.000 zł, wnosząc jednocześnie wkład pieniężny w kwocie 45.490.834,00 zł; wskutek powyższego nabycia udziałów przez Emitenta, Emitent stał się spółką dominującą wobec spółki CGL X Sp. z o.o. Sp. k.
- 3) W dniu 25 października 2021 r. spółka zależna od Emitenta CGL X Sp. z o.o. Sp. k. której Emitent jest bezpośrednio oraz pośrednio poprzez CGL X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnikiem dominującym zawarła w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży, na podstawie której nabyła od podmiotu niepowiązanego z Emitentem prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej Warszawie przy ul. Lizbońskiej. Powierzchnia nieruchomości gruntowej będącej przedmiotem transakcji wynosi 0,8748 ha. Cena za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości została określona na kwotę 37.050.000,00 zł netto, powiększoną o podatek VAT obliczony według stawki 23 % tj. na kwotę 45.571.500 zł brutto,
- 4) W dniu 4 listopada 2021 r. zawarty został aneks przesuwający na dzień 30 czerwca 2022 roku termin wykupu weksli inwestycyjnych wyemitowanych przez Develia S.A. o wartości nominalnej 2.000 tys. zł każdy, objętych przez spółkę zależną Arkady Wrocławskie S.A.
- 5) W dniu 8 listopada 2021 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej VI Wydział Gospodarczy KRS zarejestrował zmianę umowy spółki w zakresie dobrowolnego umorzenia udziałów w kapitale zakładowym spółki LC Corp Invest III Sp. z o.o. oraz obniżenia kapitału zakładowego o 5.000.000,00 zł. tj. do kwoty 1.700.000,00 zł poprzez umorzenie 50.000 udziałów tej spółki.
- 6) W dniu 9 listopada 2021 r. Spółka jako kupujący zawarła w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży, na podstawie której nabyła od podmiotu niepowiązanego prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Gdańsku przy ul. Przemyskiej o powierzchni 1,8027 ha wraz z innymi świadczeniami wymienionymi w umowie za cenę 19.655.737,40 zł netto, powiększoną o należy podatek od towarów i usług VAT, tj. kwotę 24.176.557,00 zł brutto. Spółka zamierza na przedmiotowej nieruchomości zrealizować projekt inwestycyjny z szacowaną ilością ok. 184 lokali mieszkalnych. Planowany termin rozpoczęcia sprzedaży w ramach tego projektu inwestycyjnego to I kwartał 2022 roku.
2.30 Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego
Od zakończenia ostatniego roku obrotowego nie nastąpiły istotne zmiany w zakresie zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych spółek Grupy, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych wynikających z działalności deweloperskiej, a dotyczących opłat warunkowych za wycinkę drzew, których łączna wysokość zmniejszyła się z kwoty 5.370 tys. PLN na dzień 31 grudnia 2020 r. do kwoty 1.042 tys. PLN na dzień 30 września 2021 r.
W wykonaniu Umów sprzedaży nieruchomości Silesia Star w Katowicach oraz Retro Office House we Wrocławiu, Spółka udzieliła kupującym Ingadi spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("Ingadi") oraz Artigo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("Artigo") gwarancje czynszowe na okres 5 lat (obejmujące między innymi powierzchnie niewynajęte), zabezpieczone poręczeniami udzielonymi przez Spółkę (jako poręczyciela za LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 20 Sp. k. ("P20") oraz LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 21 Sp. k. ("P21") jako Sprzedających i dłużników). Na podstawie powyższych poręczeń Spółka zagwarantuje:
- (i) wykonanie przez P20 oraz P21 obowiązków i zobowiązań P20 oraz P21 wynikających z Umów Przyrzeczonych, oraz
- (ii) wykonanie przez P20 oraz P21 obowiązków i zobowiązań P20 oraz P21 dotyczących prac wykończeniowych najemców wskazanych w Umowach Przyrzeczonych, oraz
- (iii) wykonanie przez P20 oraz P21 obowiązków i zobowiązań P20 oraz P21 wynikających z umów gwarancji czynszowych, o których mowa w Przedwstępnych Umowach Sprzedaży, oraz
- (iv) przystąpienie przez Spółkę do długów P20 oraz P21 wynikających z obowiązków i zobowiązań P20 oraz P21 wynikających z Umów Przyrzeczonych i umów gwarancji czynszowych, w przypadku zakończenia działalności, likwidacji lub rozwiązania Sprzedających, które to okoliczności zostaną opisane w treści poręczeń.
W wykonaniu Przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości Wola Center w Warszawie, Spółka udzieliła Kupującemu Gisla Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (obecnie Wola Center Sp. z o.o.) poręczenia za Sprzedającego Warszawa Przyokopowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i dłużnika na podstawie którego Spółka zagwarantowała m.in.:
- (i) wykonanie przez Sprzedającego obowiązków i zobowiązań spółki Warszawa Przyokopowa jako sprzedającego wynikających z umów dotyczących przedmiotu Transakcji, oraz
- (ii) przystąpienie przez Spółkę do długów WP wynikających z obowiązków i zobowiązań WP wynikających z Umowy Przyrzeczonej, w przypadku zakończenia działalności, likwidacji lub rozwiązania Sprzedającego, które to okoliczności zostało opisane w treści poręczenia.
Poza zobowiązaniami warunkowymi stanowiącymi zabezpieczenia do kredytów bankowych opisanymi szczegółowo w Nocie 2.26.5 oraz powyżej opisanymi opłatami warunkowymi z tytułu wycinki drzew i w związku z zawartymi umowami sprzedaży nieruchomości, na dzień 30 września 2021 roku Spółki Grupy nie posiadają innych istotnych zobowiązań warunkowych.
2.31 Inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Grupy
W okresie sprawozdawczym zakończonym 30 września 2021 roku w Grupie Kapitałowej nie wystąpiły inne zdarzenia istotne dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej i finansowej jak również zdarzenia, które byłyby istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Emitenta poza przedstawionymi w niniejszym raporcie.
2.32 Przychody i wyniki przypadające na poszczególne segmenty operacyjne
Dla celów zarządczych Grupa wyróżnia trzy sprawozdawcze segmenty operacyjne:
- segment usług najmu
- segment działalności deweloperskiej
- segment działalności holdingowej (pozostałej)
W poniższych tabelach przedstawione zostały dane dotyczące przychodów i zysków poszczególnych segmentów Grupy za okres 9 miesięcy zakończony dnia 30 września 2021 roku oraz 30 września 2020 roku oraz aktywów i zobowiązań na dzień 30 września 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku.
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Usługi najmu | Działalność deweloperska |
Działalność holdingowa (pozostała) |
RAZEM | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Działalność operacyjna | ||||||
| Przychody ze sprzedaży | 64 008 | 532 287 | 37 | 596 332 | ||
| Przychody ze sprzedaży usług | 64 007 | 8 | 37 | 64 052 | ||
| Przychody ze sprzedaży towarów i produktów | 1 | 532 279 | - | 532 280 | ||
| Koszt własny sprzedaży | (31 952) | (401 016) | - | (432 968) | ||
| Zysk/(Strata) brutto ze sprzedaży | 32 056 | 131 271 | 37 | 163 364 | ||
| Zysk/(Strata) ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | - | - | - | ||
| Zysk/(Strata) z nieruchomości inwestycyjnych | (6 095) | - | - | (6 095) | ||
| Odpisy aktualizujące wartość zapasów | - | - | - | - | ||
| Koszt sprzedaży i dystrybucji | (748) | (13 121) | - | (13 869) | ||
| Koszty ogólnego zarządu | (7 352) | (19 427) | (126) | (26 905) | ||
| Pozostałe przychody operacyjne | 2 321 | 2 103 | 49 | 4 473 | ||
| Pozostałe koszty operacyjne | (1 297) | (1 390) | (547) | (3 234) | ||
| Zysk/(Strata) z działalności operacyjnej | 18 885 | 99 436 | (587) | 117 734 | ||
| Przychody finansowe | 141 | 18 | 428 | 587 |

| Koszty finansowe | (12 983) | (113) | (1 306) | (14 402) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział w zyskach (stratach) jednostek ujmowanych metodą praw własności |
- | - | (3) | (3) | |
| Zysk/(Strata) brutto | 6 043 | 99 341 | (1 468) | 103 916 | |
| Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | (224) | (19 219) | 299 | (19 144) | |
| Zysk/(Strata) netto | 5 819 | 80 122 | (1 169) | 84 772 | |
| Inne całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu do wyniku w kolejnych okresach sprawozdawczych |
|||||
| Zabezpieczenia przepływów pieniężnych | 477 | - | - | 477 | |
| Podatek dochodowy dotyczący innych składników całkowitych dochodów |
(91) | - | - | (91) | |
| Inne całkowite dochody (netto) | 386 | - | - | 386 | |
| Całkowite dochody | 6 205 | 80 122 | (1 169) | 85 158 |
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 |
Usługi najmu | Działalność deweloperska |
Działalność holdingowa (pozostała) |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|
| Działalność operacyjna | ||||
| Przychody ze sprzedaży | 65 820 | 252 583 | 58 | 318 461 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 65 818 | - | 58 | 65 876 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i produktów | 2 | 252 583 | - | 252 585 |
| Koszt własny sprzedaży | (27 249) | (175 018) | - | (202 267) |
| Zysk/(Strata) brutto ze sprzedaży | 38 571 | 77 565 | 58 | 116 194 |
| Zysk/(Strata) ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | (23) | 48 | 25 |
| Zysk/(Strata) z nieruchomości inwestycyjnych | (4 932) | - | - | (4 932) |
| Odpisy aktualizujące wartość zapasów | - | - | - | - |
| Koszt sprzedaży i dystrybucji | (328) | (9 712) | - | (10 040) |
| Koszty ogólnego zarządu | (6 456) | (12 528) | (7) | (18 991) |
| Pozostałe przychody operacyjne | 985 | 2 726 | 33 | 3 744 |
| Pozostałe koszty operacyjne | (1 834) | (970) | (16) | (2 820) |
| Zysk/(Strata) z działalności operacyjnej | 26 006 | 57 058 | 116 | 83 180 |
| Przychody finansowe | 836 | 818 | 485 | 2 139 |
| Koszty finansowe | (51 012) | (109) | (1 687) | (52 808) |
| Zysk/(Strata) brutto | (24 170) | 57 767 | (1 086) | 32 511 |
| Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | 356 | (10 040) | 210 | (9 474) |
| Zysk/(Strata) netto | (23 814) | 47 727 | (876) | 23 037 |
| Inne całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu do wyniku w kolejnych okresach sprawozdawczych |
||||
| Zabezpieczenia przepływów pieniężnych | 11 327 | - | - | 11 327 |
| Podatek dochodowy dotyczący innych składników całkowitych dochodów |
(2 152) | - | - | (2 152) |
| Inne całkowite dochody (netto) | 9 175 | - | - | 9 175 |
| Całkowite dochody | (14 639) | 47 727 | (876) | 32 212 |

| Na dzień 30 września 2021 | Usługi najmu | Działalność deweloperska |
Działalność holdingowa (pozostała) |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa i zobowiązania | ||||
| Aktywa ogółem, w tym: | 1 091 492 | 1 650 468 | 293 398 | 3 035 358 |
| Należności długoterminowe | 14 222 | - | - | 14 222 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 646 453 | - | - | 646 453 |
| Zapasy | 988 | 1 353 119 | - | 1 354 107 |
| Aktywa z tytułu instrumentów pochodnych | - | - | - | - |
| Krótkoterminowe papiery wartościowe | - | - | 27 004 | 27 004 |
| Pozostałe aktywa finansowe | - | 39 893 | 75 498 | 115 391 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 26 428 | 243 248 | 124 755 | 394 431 |
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
381 079 | - | - | 381 079 |
| Zobowiązania ogółem, w tym: | 489 788 | 1 136 185 | 82 524 | 1 708 497 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów i obligacji | 393 353 | 360 345 | 65 299 | 818 997 |
| Zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych | 851 | - | - | 851 |
| Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz przychody przyszłych okresów |
6 784 | 613 155 | 8 099 | 628 038 |
| Na dzień 31 grudnia 2020 | Usługi najmu | Działalność deweloperska |
Działalność holdingowa (pozostała) |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa i zobowiązania | ||||
| Aktywa ogółem, w tym: | 1 123 876 | 1 467 883 | 224 482 | 2 816 241 |
| Należności długoterminowe | 8 949 | - | 64 | 9 013 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 1 016 745 | - | - | 1 016 745 |
| Zapasy | 990 | 1 244 986 | - | 1 245 976 |
| Aktywa z tytułu instrumentów pochodnych | - | - | - | - |
| Krótkoterminowe papiery wartościowe | - | - | 20 013 | 20 013 |
| Pozostałe aktywa finansowe | - | 32 851 | 55 154 | 88 005 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 73 173 | 182 095 | 121 768 | 377 036 |
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
- | - | - | - |
| Zobowiązania ogółem, w tym: | 571 567 | 912 125 | 14 761 | 1 498 453 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów i obligacji oraz instrumentów finansowych |
423 786 | 343 503 | - | 767 289 |
| Zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych | 1 511 | - | - | 1 511 |
| Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz przychody przyszłych okresów |
6 811 | 448 457 | 8 683 | 463 951 |

3. ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SPRAWOZDANIE FINANSOWE DEVELIA S.A.
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Nota | 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa | ||||||
| A. | Aktywa trwałe | 924 501 | 942 134 | |||
| 1. | Wartości niematerialne | 436 | 305 | |||
| 2. | Rzeczowe aktywa trwałe | 3.13 | 6 189 | 7 153 | ||
| 3. | Pożyczki i należności długoterminowe | 90 478 | 93 125 | |||
| 4. | Inwestycje długoterminowe | 3.10 | 819 825 | 827 535 | ||
| 5. | Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 1 113 | 410 | |||
| 6. | Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 3.12 | 6 460 | 13 606 | ||
| B. | Aktywa obrotowe | 1 155 361 | 993 752 | |||
| 1. | Zapasy | 874 450 | 790 063 | |||
| 2. | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 54 273 | 14 498 | |||
| 3. | Należności z tytułu podatku dochodowego | 301 | 455 | |||
| 4. | Krótkoterminowe papiery wartościowe | 27 004 | 20 013 | |||
| 5. | Pozostałe aktywa finansowe | 85 521 | 95 070 | |||
| 6. | Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne | 111 617 | 71 808 | |||
| 7. | Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 2 195 | 1 845 | |||
| C. | Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | - | - | |||
| Aktywa razem | 2 079 862 | 1 935 886 | ||||
| Kapitał własny i zobowiązania | ||||||
| A. | Kapitał własny | 1 087 594 | 1 043 538 | |||
| 1. | Kapitał podstawowy | 447 558 | 447 558 | |||
| 2. | Należne wpłaty na kapitał podstawowy | - | - | |||
| 3. | Kapitał zapasowy | 417 696 | 353 524 | |||
| 4. | Pozostałe kapitały rezerwowe | 100 205 | 100 205 | |||
| 5. | Pozostałe kapitały | 1 994 | 1 994 | |||
| 6. | Zyski zatrzymane / (Niepokryte straty) | 120 141 | 140 257 | |||
| B. | Zobowiązania długoterminowe | 532 822 | 432 945 | |||
| 1. | Długoterminowe zobowiązania finansowe | 3.23 | 529 404 | 428 663 | ||
| 2. | Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 2 973 | 3 837 | |||
| 3. | Rezerwy | 3.11 | 445 | 445 | ||
| 4. | Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 3.12 | - | - | ||
| C. | Zobowiązania krótkoterminowe | 459 446 | 459 403 | |||
| 1. | Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 3.23 | 144 478 | 148 207 | ||
| 2. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 19 314 | 17 236 | |||
| 3. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 49 653 | 17 444 | |||
| 4. | Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - | |||
| 5. | Rezerwy | 3.11 | 250 | - | ||
| 6. | Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz przychody przyszłych okresów | 245 751 | 276 516 | |||
| Kapitał własny i zobowiązania razem | 2 079 862 | 1 935 886 |

SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| III kwartał 2021 okres od 01.07.2021 do 30.09.2021 |
3 kwartały 2021 narastająco okres od 01.01.2021 do 30.09.2021 |
III kwartał 2020 okres od 01.07.2020 do 30.09.2020 (przekształcone) |
3 kwartały 2020 narastająco okres od 01.01.2020 do 30.09.2020 (przekształcone) |
|
|---|---|---|---|---|
| Przychody operacyjne | ||||
| Przychody ze sprzedaży usług, wyrobów i towarów | 171 730 | 337 239 | 26 707 | 35 442 |
| Przychody z odsetek i dyskont | 931 | 4 489 | 1 171 | 3 304 |
| Przychody z dywidend | - | 90 869 | - | 235 559 |
| Inne przychody finansowe | 5 310 | 824 | 837 | 7 236 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 168 | 745 | 118 | 475 |
| Przychody operacyjne razem | 178 139 | 434 166 | 28 833 | 282 016 |
| Koszty operacyjne | ||||
| Koszty działalności operacyjnej, wartość sprzedanych wyrobów, towarów |
(151 729) | (299 705) | (25 319) | (46 849) |
| Koszty odsetek i dyskont | (1 804) | (5 372) | (1 807) | (6 539) |
| Inne koszty finansowe | (703) | (1 325) | (436) | (862) |
| Pozostałe koszty operacyjne | (340) | (456) | 15 | (55) |
| Koszty operacyjne razem | (154 576) | (306 858) | (27 547) | (54 305) |
| Zysk/(Strata) brutto | 23 563 | 127 308 | 1 286 | 227 711 |
| Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | (3 709) | (7 167) | (666) | 189 |
| Zysk/(Strata) netto | 19 854 | 120 141 | 620 | 227 900 |
| Inne całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu do zysku (straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych |
||||
| Inne składniki całkowitych dochodów | - | - | - | - |
| Podatek dochodowy dotyczący innych składników całkowitych dochodów |
- | - | - | - |
| Inne całkowite dochody (netto) | - | - | - | - |
| Całkowite dochody | 19 854 | 120 141 | 620 | 227 900 |

| III kwartał 2021 okres od 01.07.2021 do 30.09.2021 |
3 kwartały 2021 narastająco okres od 01.01.2021 do 30.09.2021 |
III kwartał 2020 okres od 01.07.2020 do 30.09.2020 (przekształcone) |
3 kwartały 2020 narastająco okres od 01.01.2020 do 30.09.2020 (przekształcone) |
|
|---|---|---|---|---|
| Zysk/(strata) netto (w tys. zł) | 19 854 | 120 141 | 620 | 227 900 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych (w szt.) | 447 558 311 | 447 558 311 | 447 558 311 | 447 558 311 |
| Zysk/(Strata) netto na jedną akcję (w zł) - podstawowy | 0,05 | 0,27 | - | 0,51 |
| Zysk/(Strata) netto na jedną akcję (w zł) - rozwodniony | 0,05 | 0,27 | - | 0,51 |

SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał podstawowy |
Należne wpłaty na kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe |
Pozostałe kapitały |
Zyski zatrzymane/ (Niepokryte straty) |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2021 roku | 447 558 | - | 353 524 | 100 205 | 1 994 | 140 257 | 1 043 538 |
| Zysk/(Strata) netto za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku |
- | - | - | - | - | 120 141 | 120 141 |
| Inne całkowite dochody za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku |
- | - | - | - | - | - | - |
| Całkowite dochody za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku |
- | - | - | - | - | 120 141 | 120 141 |
| Przeniesienie na kapitał zapasowy/rezerwowy | - | - | 64 172 | - | - | (64 172) | - |
| Wpłata dywidendy | - | - | - | - | - | (76 085) | (76 085) |
| Na dzień 30 września 2021 roku | 447 558 | - | 417 696 | 100 205 | 1 994 | 120 141 | 1 087 594 |

| Kapitał podstawowy |
Należne wpłaty na kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe |
Pozostałe kapitały |
Zyski zatrzymane/ (Niepokryte straty) |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2020 roku | 447 558 | - | 322 216 | - | 1 994 | 176 268 | 948 036 |
| Zysk / (Strata) netto za rok 2020 | - | - | - | - | - | 140 257 | 140 257 |
| Inne całkowite dochody za rok 2020 | - | - | - | - | - | - | - |
| Całkowite dochody za rok 2020 | - | - | - | - | - | 140 257 | 140 257 |
| Przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy i rezerwowy | 31 308 | 100 205 | (131 513) | - | |||
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | - | (44 755) | (44 755) |
| Na dzień 31 grudnia 2020 roku | 447 558 | - | 353 524 | 100 205 | 1 994 | 140 257 | 1 043 538 |
| Kapitał podstawowy |
Należne wpłaty na kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe |
Pozostałe kapitały |
Zyski zatrzymane/ (Niepokryte straty) |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2020 roku | 447 558 | - | 322 216 | - | 1 994 | 176 268 | 948 036 |
| Zysk/(Strata) netto za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 roku |
- | - | - | - | - | 227 547 | 227 547 |
| Inne całkowite dochody za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 roku |
- | - | - | - | - | - | - |
| Całkowite dochody za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 roku |
- | - | - | - | - | 227 547 | 227 547 |
| Przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy i rezerwowy | - | - | 31 307 | 100 205 | - | (131 512) | - |
| Przeznaczenie na wypłatę dywidendy | - | - | - | - | - | (44 756) | (44 756) |
| Rozliczenie połączenia spółek (1) | - | - | - | - | - | 353 | 353 |
| Na dzień 30 września 2020 roku | 447 558 | - | 353 523 | 100 205 | 1 994 | 227 900 | 1 131 180 |
(1) Dotyczy połączenia Develia S.A. ze spółką LC Corp Invest XXI Sp. z o.o. oraz LC Corp Invest XXIV Sp. z o.o. Szczegóły opisane w nocie 3.2 poniżej.

SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 (przekształcone) |
|---|---|
| 127 308 | 227 711 |
| (89 651) | (20 683) |
| 833 | (1 200) |
| 250 | - |
| (84 387) | (192 214) |
| (39 797) | 88 566 |
| 32 209 | 51 734 |
| (31 817) | 116 868 |
| 16 852 | (22 822) |
| 4 902 | (64 172) |
| 7 709 | (7 155) |
| 133 | 3 313 |
| 3 462 | 6 399 |
| 37 657 | 207 028 |
| 195 384 | 123 656 |
| 150 000 | - |
| 45 384 | 123 656 |
| (193 232) | (219 910) |
| (100 000) | (118 000) |
| (5 384) | (85 200) |
| (1 796) | (1 721) |
| (9 967) | (14 989) |
| (76 085) | - |
| 2 152 | (96 254) |
| 39 809 | 110 774 |
| 39 809 | 110 774 |
| 71 808 | 28 821 |
| 111 617 | 139 595 |
| 20 | 20 |

DODATKOWE INFORMACJE I NOTY OBJAŚNIAJĄCE
3.1 Informacje podstawowe dotyczące Emitenta
Develia S.A. ("Emitent", "Spółka"), wcześniej pod nazwą LC Corp S.A., została utworzona Aktem Notarialnym z dnia 3 marca 2006 roku. Siedziba Spółki mieści się w Polsce, we Wrocławiu, ul. Powstańców Śląskich 2-4. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy, dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu IV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000253077.
Na dzień 30 września 2021 roku akcje spółki Develia S.A. znajdują się w publicznym obrocie.
Spółce nadano numer statystyczny REGON 020246398 oraz numer identyfikacji podatkowej NIP 8992562750.
Czas trwania Spółki jest nieoznaczony. Podstawowym przedmiotem działania Spółki jest:
- PKD 74.15.Z Działalność Holdingów Finansowych
- PKD 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków
- PKD 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek
- PKD 41.20.Z Roboty budowlane związane z wykonaniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych
Na dzień sporządzenia sprawozdania nie występował podmiot dominujący wobec spółki Develia S.A.
Śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe Develia S.A obejmuje okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku. Szczegółowy opis elementów sprawozdania finansowego przedstawiony został przedstawiony w punkcie 3.2.
3.2 Przekształcenie danych porównywalnych
Niniejsze sprawozdanie jednostkowe Develia S.A. zostało sporządzone po połączeniu Spółki Develia S.A. (Spółka Przejmująca) z LC Corp Invest XXI Sp. z o.o. i LC Corp Invest XXIV Sp. z o.o. (Spółki Przejmowane). Połączenie przeprowadzono w trybie art. 492 §1 pkt. 1 k.s.h. z związku z art. 516 k.s.h. poprzez przeniesienie na Spółkę Przejmującą - jako jedynego wspólnika Spółek Przejmowanych, całego majątku Spółek Przejmowanych na warunkach określonych w Planie połączenia z dnia 13 lipca 2020 roku (zgodnie z informacją Emitenta w komunikacie bieżącym 24/2020 z dnia 13 lipca 2020 roku).
Rejestracja połączenia nastąpiła w dniu 1 października 2020 roku.
Połączenie spółek zostało rozliczone w księgach rachunkowych Spółki Przejmującej metodą łączenia udziałów poprzez sumowanie poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wyłączeń:
- dokonanie wyłączenia wzajemnych należności i zobowiązań, przychodów i kosztów operacji gospodarczych dokonanych w tym samym roku obrotowym
- dokonanie wyłączenia wypłaty zysków otrzymanych od spółki przejmowanej oraz posiadanych wkładów w spółkach przejmowanych
- dokonanie wyłączenia kapitału podstawowego spółek przejmowanych
- skorygowanie pozycji "Inne kapitały" o różnice pomiędzy sumą przejętych aktywów i pasywów
- zatrzymane zyski/niepokryte straty z lat ubiegłych przedstawione w niniejszym sprawozdaniu po połączeniu stanowią sumę z uwzględnieniem powyższych korekt
Spółki Przejęte na dzień 30 września 2020 roku nie dokonały zamknięcia ksiąg rachunkowych.
W związku z połączeniem dane porównawcze zostały przekształcone w stosunku do opublikowanego sprawozdania finansowego za okres zakończony 30 września 2020 roku.

Poniższa tabela przestawia dokonane zmiany w danych porównywalnych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za okres zakończony dnia 30 września 2020 roku:
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 (publikowane) |
Zmiana | Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 (przekształcone) |
|
|---|---|---|---|
| Przychody operacyjne | |||
| Przychody ze sprzedaży usług, wyrobów i towarów | 35 489 | (47) | 35 442 |
| Przychody z odsetek i dyskont | 3 688 | (384) | 3 304 |
| Przychody z dywidend | 235 559 | - | 235 559 |
| Inne przychody finansowe | 7 235 | 1 | 7 236 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 475 | - | 475 |
| Przychody operacyjne razem | 282 446 | (430) | 282 016 |
| Koszty operacyjne | |||
| Koszty działalności operacyjnej, wartość sprzedanych wyrobów, towarów | (46 858) | 9 | (46 849) |
| Koszty odsetek i dyskont | (7 370) | 831 | (6 539) |
| Inne koszty finansowe | (862) | - | (862) |
| Pozostałe koszty operacyjne | (55) | - | (55) |
| Koszty operacyjne razem | (55 145) | 840 | (54 305) |
| Zysk/(Strata) brutto | 227 301 | 410 | 227 711 |
| Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | 246 | (57) | 189 |
| Zysk/(Strata) netto z działalności kontynuowanej | 227 547 | 353 | 227 900 |
| Działalności zaniechana | |||
| Zysk/(strata) za rok obrotowy z działalności zaniechanej | - | - | - |
| Zysk/(Strata) netto | 227 547 | 353 | 227 900 |
| Inne całkowite dochody | |||
| Inne składniki całkowitych dochodów | - | - | - |
| Podatek dochodowy dotyczący innych składników całkowitych dochodów | - | - | - |
| Inne całkowite dochody (netto) | - | - | - |
| Całkowite dochody | 227 547 | 353 | 227 900 |
3.3 Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu kwartalnego
Niniejsze śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe Develia S.A. zwiera:
- − sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 30 września 2021 roku oraz dane porównywalne na dzień 31 grudnia 2020 roku;
- − sprawozdanie z całkowitych dochodów za trzy kwartały 2021 r. tj. okres 9 miesięcy narastająco od 1 stycznia 2021 roku do 30 września 2021 roku oraz dane porównywalne za analogiczny okres roku poprzedniego tj. od 1 stycznia 2020 roku do 30 września 2020 roku;

- − sprawozdanie z przepływów pieniężnych za trzy kwartały 2021 roku tj. okres 9 miesięcy narastająco od 1 stycznia 2021 roku do 30 września 2021 roku oraz dane porównywalne za analogiczny okres roku poprzedniego tj. od 1 stycznia 2020 roku do 30 września 2020 roku;
- − sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym na dzień 30 września 2021 roku oraz dane porównywalne na dzień 30 września 2020 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku;
- − informacje objaśniające do sprawozdania finansowego
Informacje dodatkowe oraz inne informacje o zakresie określonym w § 66 Roz. Min. Fin. z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa nie będącego państwem członkowskim, stanowiące element niniejszego Skonsolidowanego Raportu Kwartalnego za III kwartał 2021 roku zamieszczone są w punkcie 4.
Załączone skrócone sprawozdanie finansowe Develia S.A. zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF"), w szczególności zgodnie z MSR 34 (dotyczącym sporządzania sprawozdań śródrocznych) oraz MSSF zatwierdzonymi przez UE.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej różnią się od Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonych przez UE.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe Develia S.A. nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym jednostkowym i należy je czytać łącznie z rocznym sprawozdaniem finansowym Develia S.A. za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.
Śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe jest przedstawione w tysiącach złotych ("PLN"), a także wszystkie wartości w tabelach i opisach, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych ("PLN").
Śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe Develia S.A. zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia tych sprawozdań nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności Spółkę.
Informacja o zasadach rachunkowości przyjętych przez Emitenta została zaprezentowana w rocznym sprawozdaniu finansowym Develia S.A. za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku opublikowanym w dniu 8 kwietnia 2021 roku.
Informacja o nowych standardach i interpretacjach zastała ujęta w punkcie 3.6 i 3.7.
3.4 Zatwierdzenie śródrocznego skróconego sprawozdania finansowego
Niniejsze śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe Develia S.A zostało zatwierdzone przez Zarząd do publikacji w dniu 16 listopada 2021 roku.
3.5 Informacja o istotnych wartościach szacunkowych i profesjonalnym osądzie
Zarząd Spółki wykorzystał swoją najlepszą wiedzę odnośnie zastosowanych standardów i interpretacji, jak również metod i zasad wyceny poszczególnych pozycji załączonego sprawozdania finansowego. Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z MSSF wymagało od Zarządu Spółki dokonania pewnych szacunków i założeń, które znajdują odzwierciedlenie w tym sprawozdaniu. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić od tych szacunków. Zaprezentowane dane finansowe za trzy kwartały 2021 roku nie podlegały badaniu audytora.

Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Klasyfikacja umów leasingowych
Spółka dokonuje klasyfikacji leasingu zgodnie z MSSF 16.
Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na koniec okresu sprawozdawczego, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym okresie sprawozdawczym.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. Odroczony podatek dochodowy przedstawiony jest w punkcie 3.13.
Odpisy aktualizujące wartość udziałów w spółkach zależnych
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Zarząd dokonuje oceny czy istnieją przesłanki utraty wartości dla udziałów w spółkach zależnych.
W przypadku zaistnienia przesłanek utraty wartości udziałów Zarząd dokonuje odpisów aktualizujących wartość tych aktywów do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna została określona jako jedna z dwóch wartości w zależności od tego, która z nich jest wyższa: wartość godziwą pomniejszona o koszty zbycia lub wartość użytkowa danego aktywa.
Wartość użytkowa jest szacowana metodą DCF lub modelem mieszanym: aktywa netto i zdyskontowane dochody (zdyskontowane dywidendy). Metoda DCF oparta jest na zdyskontowanych przepływach finansowych, generowanych przez spółki zależne przy założonych harmonogramach inwestycyjnych i wpływach ze sprzedaży lokali, uwzględniających cenę sprzedaży 1 m2 PUM według aktualnej sytuacji rynkowej i bieżących cen. Współczynnik dyskontowy uwzględnia ważony koszt kapitału zewnętrznego i własnego (WACC).
Wartość odzyskiwalna udziałów oraz wysokość odpisów aktualizujących wartość udziałów jest wielkością oszacowaną na dzień 30 września 2021 roku i może ulec zmianie w zależności od wahań cen rynkowych gruntów, sprzedaży mieszkań, kosztów budowy, harmonogramów realizacji projektów oraz kalkulacji stopy dyskonta w przyszłości.
Rzeczywiste wyniki mogą się różnić od tych szacunków, które zostały skalkulowane na podstawie danych dostępnych na dzień ich sporządzenia. Jest to również związane z niepewnością dotyczącą estymacji warunków rynkowych w następnych latach. W konsekwencji wartości odpisów aktualizujących mogą ulegać zmianie w kolejnych okresach obrotowych. Odpisy aktualizujące wartość udziałów zaprezentowane są w punkcie 3.11.
Odpisy aktualizujące wartość pożyczek udzielonych spółkom zależnym
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Zarząd dokonuje analizy czy udzielone pożyczki spełniają model utrzymywania aktywów w celu uzyskania umownych przepływów pieniężnych. W zależności od wyniku testu "SPPI" pożyczki klasyfikowane są do aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie lub aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

W poniższej tabeli zaprezentowano wielkości szacunkowe na dzień 30 września 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku.
| 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 | |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego dochodowego | 6 460 | 13 606 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | - | - |
| Odpis aktualizujący wartość udziałów i akcji | (140 585) | 141 350 |
Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Spółka ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
3.6 Istotne zasady (polityka) rachunkowości
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, za wyjątkiem przedstawionych poniżej. Poniższe zmiany do MSSF, zostały zastosowane w niniejszym sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich datą wejścia w życie:
• Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe", MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena", MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji", MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz MSSF 16

"Leasing" - Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej - Etap 2 zatwierdzone w UE w dniu 13 stycznia 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później),
• Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" pt. "Przedłużenie tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9" zatwierdzone w UE w dniu 16 grudnia 2020 r. (data wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia z MSSF 9 została przedłużona z 1 stycznia 2021 roku na okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2023 roku i później).
Wdrożenie powyżej wymienionych standardów oraz zmiany do istniejących standardów nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe.
3.7 Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów, jakie zostały już wydane przez RMSR i zatwierdzone przez UE, ale jeszcze nie weszły w życie
Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe następujące zmiany do istniejących standardów zostały wydane przez RMSR i zatwierdzone do stosowania w UE, a które wchodzą w życie w późniejszym terminie:
- Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
- Zmiany do MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" umowy rodzące obciążenia koszt wypełnienia umowy zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
- Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
Zmiany do różnych standardów "Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)" – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa - zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie.).4
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów oraz zmian do standardów, które według stanu na dzień publikacji sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):
- MSSF 14 "Odroczone salda z regulowanej działalności" (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14,
- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" z późniejszymi zmianami do MSSF 17 (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" Ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowej (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

- Zmiany do MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów" – Definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),
- Zmiany do MSSF 16 "Leasing" ulgi w spłatach czynszu w związku z Covid-19 po 30 czerwca 2021 r. (obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później. Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone, w tym także dla sprawozdań finansowych, które nie zostały jeszcze zatwierdzone do publikacji w dniu wydania zmiany lub później).
Spółka jest w trakcie weryfikowania wpływu powyżej wymienionych standardów na sytuację finansową, wyniki działalności Grupy oraz na zakres informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym.
Według szacunków Spółki wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Spółkę na dzień bilansowy.
Nadal poza regulacjami zatwierdzonymi przez UE pozostaje rachunkowość zabezpieczeń portfela aktywów i zobowiązań finansowych, których zasady nie zostały zatwierdzone do stosowania w UE.
Według szacunków Spółki, zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń portfela aktywów lub zobowiązań finansowych według MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" nie miałoby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby przyjęte do stosowania na dzień bilansowy.
Spółka jest w trakcie weryfikowania wpływu pozostałych powyżej wymienionych standardów na sytuację finansową, wyniki działalności Spółki oraz na zakres informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym.
Według szacunków Spółki, wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Spółkę na dzień bilansowy.
3.8 Sezonowość lub cykliczność w działalności Emitenta
Działalność Spółki nie ma charakteru sezonowego. Działalność związana jest z cyklami inwestycyjnymi prowadzonych projektów deweloperskich, w szczególności widoczne jest to w rozpoznawaniu przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych, który ujmowany jest zgodnie z MSSF 15 dopiero w momencie, gdy zasadniczo wszystkie ryzyka i korzyści związane z danym lokalem zostaną przeniesione na klienta i przychód może zostać wyceniony w wiarygodny sposób. W konsekwencji wynik ze sprzedaży w danym okresie zależy od wartości lokali przekazanych klientom zgodnie z powyższą definicją.
3.9 Informacja o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwróceniu odpisów z tego tytułu
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku nie wystąpiły odpisy aktualizujące wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania.

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
3.10 Informacja o odpisach aktualizujących z tytuły trwałej utraty wartości aktywów finansowych, rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych lub innych aktywów oraz odwróceniu takich odpisów
W zakresie odpisów aktualizujących dotyczących rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, aktywów finansowych, należności i innych aktywów w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku nie wystąpiły istotne zmiany w stosunku do roku poprzedniego, za wyjątkiem odpisów aktualizujących wartość udziałów i akcji, których zmiana przedstawiona została w tabeli poniżej:
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
|
|---|---|---|
| Na początek okresu sprawozdawczego | (141 350) | (36 741) |
| Zwiększenie | (2 072) | (114 162) |
| Wykorzystanie | - | 488 |
| Zmniejszenie | 2 837 | 9 065 |
| Na koniec okresu sprawozdawczego | (140 585) | (141 350) |
3.11 Informacja o utworzeniu, zwiększeniu, wykorzystaniu i rozwiązaniu rezerw
Kwoty rezerw oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu roku/okresu przedstawiono w poniższej tabeli:
| Na odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne |
Na sprawy sporne i sądowe |
Pozostałe rezerwy | Ogółem | |
|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2021 roku | 445 | - | - | 445 |
| Utworzone | - | - | 250 | 250 |
| Wykorzystane | - | - | - | - |
| Rozwiązane | - | - | - | - |
| Na dzień 30 września 2021 roku, w tym | 445 | - | 250 | 695 |
| -długoterminowe | 445 | - | - | 445 |
| -krótkoterminowe | - | - | 250 | 250 |
3.12 Informacje o rezerwach i aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji:
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Obciążenia z tytułu odroczonego podatku dochodowego za okres zakończony |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 |
31 grudnia 2020 | 1 stycznia 2020 | 30 września 2021 |
31 grudnia 2020 | |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | |||||
| Naliczone odsetki i dyskonta | (1 637) | (1 567) | (776) | (70) | (791) |
| Różnica w wartości środków trwałych (amortyzacja podatkowa i bilansowa) |
(89) | (79) | (83) | (10) | 4 |
| Udziały w spółkach komandytowych | - | - | (22 575) | - | 22 575 |

| SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Różnice przejściowe dotyczące sprzedaży wyrobów gotowych |
(33 783) | (168) | - | (33 615) | (168) |
| Pozostałe | (649) | (616) | (390) | (33) | (226) |
| Rezerwa brutto z tytułu podatku odroczonego |
(36 158) | (2 430) | (23 824) | ||
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | |||||
| Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe | 2 065 | 1 937 | 2 067 | 128 | (130) |
| Naliczone odsetki i dyskonta | 4 658 | 4 157 | 3 119 | 501 | 1 038 |
| Różnice przejściowe dotyczące kosztu sprzedanych wyrobów gotowych |
27 702 | 132 | - | 27 570 | 132 |
| Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania |
8 193 | 9 810 | 1 184 | (1 617) | 8 626 |
| Aktywa brutto z tytułu podatku odroczonego |
42 618 | 16 036 | 6 370 | ||
| Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
(7 146) | 31 060 | |||
| Aktywo netto z tytułu podatku odroczonego | 6 460 | 13 606 | - | ||
| Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego |
- | - | (17 454) |
3.13 Informacje o istotnych transakcjach nabycia i sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku, Spółka nabyła rzeczowe aktywa trwałe o wartości 506 tys. zł (w roku zakończonym 31 grudnia 2020 roku: 473 tys. zł).
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku, Spółka podpisała umowę leasingu 10 samochodów osobowych. Wartość rozpoznanych aktywów z tytułu użytkowania wyniosła 421 tys. zł.
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku Spółka nie dokonała istotnej sprzedaży składników rzeczowych aktywów.
Na dzień 30 września 2021 roku oraz na 31 grudnia 2020 roku żaden ze składników środków trwałych nie stanowił zabezpieczenia, nie był przedmiotem zastawu, ani nie był objęty hipoteką.
3.14 Informacje o istotnym zobowiązaniu z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Na dzień 30 września 2021 roku nie wystąpiły istotne zobowiązania z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
3.15 Informacje o istotnych rozliczeniach z tytułu spraw sądowych
Na dzień 30 września 2021 roku nie toczyły się istotne postępowania sądowe, arbitrażowe lub przed organem administracji dotyczące zobowiązań lub wierzytelności Develia S.A., których wartość byłaby istotna dla sytuacji finansowej Spółki. Spółka jest stroną postępowań sądowych i administracyjnych, których wartość nie ma materialnego wpływu na jej działalność lub kondycję finansową. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie pod kątem jej istotności dla spółki.

3.16 Wykazanie korekt błędów poprzednich okresów
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku nie było korekt błędów poprzednich okresów.
3.17 Informacje na temat zmian sytuacji gospodarczej i warunków prowadzenia działalności, które mają istotny wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych Emitenta, niezależnie czy te aktywa i zobowiązania są ujęte w wartości godziwej czy w skorygowanej cenie nabycia (koszcie amortyzowanym)
Opis przestawiono w punkcie 2.20.
3.18 Informacje o niespłaceniu kredytu lub pożyczki lub naruszeniu istotnych postanowień umowy kredytu lub pożyczki, w odniesieniu do których nie podjęto żadnych działań naprawczych do końca okresu sprawozdawczego
Nie wystąpiły.
3.19 Informacje o zawarciu przez Emitenta lub jednostkę od niego zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na innych warunkach niż rynkowe
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku Emitent nie zawierał z podmiotami powiązanymi transakcji, które nie byłyby transakcjami zawieranymi na warunkach rynkowych.
Transakcje z podmiotami powiązanymi dla Develia S.A zostały zaprezentowane w punkcie 3.20.
3.20 Transakcje Develia S.A. z podmiotami powiązanymi
| 01.01.2021 – 30.09.2021 | 30.09.2021 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Podmiot powiązany | Sprzedaż | Zakupy | finansowe (odsetki, Przychody dywidendy) |
Koszty finansowe (odsetki, dyskonta) |
pozostałe należności dostaw i usług oraz tytułu Należności z |
z tytułu dostaw Zobowiązania zobowiązania usług oraz pozostałe i |
długoterminowe oraz krótkoterminowe aktywa finansowe należności Pożyczki i |
Zobowiązania finansowe |
||
| Akcjonariusze | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Jednostki zależne i współzależne | ||||||||||
| Arkady Wrocławskie S.A. | 1 378 | 1 779 | 416 | 254 | 448 | 14 | 25 278 | 6 761 | ||
| Sky Tower S.A. | 2 262 | 1 | 451 | - | 367 | - | 18 851 | - | ||
| Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. | 231 | - | - | 3 113 | - | - | - | 133 191 | ||
| Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. | 1 617 | 25 | 42 590 | - | 187 | - | - | - | ||
| LC Corp Invest I Sp. z o.o. | 49 | - | 154 | - | 6 | - | - | - | ||
| LC Corp Invest II Sp.z o.o. | 144 | - | 36 | - | 16 | - | 1 881 | - | ||
| LC Corp Invest III Sp. z o.o. | 78 | - | 9 318 | 8 475 | 8 529 | - | 2 | - | ||
| LC Corp Invest VII Sp.z o.o. | 735 | - | 4 373 | - | 113 | - | 78 | - | ||
| LC Corp Invest VIII Sp.z o.o | 655 | 53 | 16 466 | - | 88 | 17 | - | - | ||
| LC Corp Invest IX Sp.z o.o. | 556 | - | 455 | - | 83 | - | 18 294 | - | ||
| LC Corp Invest X Sp.z o.o | 731 | 48 | 19 422 | - | 154 | 13 | - | - | ||
| LC Corp Invest XI Sp.z o.o. | 17 | - | 6 754 | 166 | 2 | - | - | 10 163 | ||
| LC Corp Invest XII Sp. z o.o. | 560 | 41 | - | - | 59 | 6 | - | - |

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. | 31 | - | 1 092 | - | 4 | - | - | - |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 2 Sp.k | 1 008 | 61 | - | - | 159 | 1 | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 4 Sp.k | 511 | 46 | - | - | 69 | 8 | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 6 Sp.k | 154 | - | - | - | 13 | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 7 Sp.k | 549 | 51 | - | - | 116 | 7 | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 8 Sp.k | 817 | - | - | - | 99 | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 10 Sp.k | 146 | - | - | - | 9 | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 11 Sp.k | 120 | 3 | - | - | 14 | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Investments S.K.A. |
459 | - | - | - | 49 | - | - | - |
| LC Corp Invest XVI Sp. z o.o. | 17 | - | - | - | 2 | - | - | - |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. | 22 | - | - | - | 2 | - | - | - |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.Projekt 20 Sp.k | 322 | - | - | 2 158 | 44 | - | - | 88 638 |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.Projekt 21 Sp.k | 67 | - | - | - | 9 | - | - | - |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.Projekt 22 Sp.k | 1 444 | 713 | - | - | 413 | 2 | - | - |
| LC Corp Invest Service S.A. | 236 | - | - | - | 34 | - | - | - |
| Develia Invest Sp. z o.o. | 148 | - | 724 | - | 28 | - | 25 563 | - |
| Atal Service Sp. z o.o. | - | - | 2 | - | - | - | - | - |
| Atal S.A. | - | - | 5 | - | - | - | - | - |
| Podmioty powiązane poprzez akcjonariuszy |
- | - | - | - | - | - | - | - |
| Zarząd i Rada Nadzorcza | - | - | - | - | ||||
| Zarząd | - | 6 897 () 22 (*) |
- | - | - | - | - | - |
| Rada Nadzorcza | - | 543 (*) | - | - | - | - | - | - |
(*) Wynagrodzenia wypłacone
(**) Pozostałe zakupy
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 31.12.2020 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Podmiot powiązany | Sprzedaż | Zakupy | finansowe (odsetki, Przychody dywidendy) |
Koszty finansowe (odsetki, dyskonta) |
pozostałe należności dostaw i usług oraz tytułu Należności z |
z tytułu dostaw Zobowiązania zobowiązania usług oraz pozostałe i |
długoterminowe oraz krótkoterminowe aktywa finansowe należności Pożyczki i |
Zobowiązania finansowe |
| Akcjonariusze | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Jednostki zależne | ||||||||
| Arkady Wrocławskie S.A. | 2 514 | 2 316 | 2 124 | 325 | 1 253 | 20 | 24 306 | 6 507 |
| Sky Tower S.A. | 4 192 | 2 | 501 | - | 1 624 | - | 15 157 | - |
| Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. | 2 807 | 86 | 131 300 | 5 368 | 378 | 1 | - | 99 838 |
| Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. | ||||||||
| LC Corp Invest I Sp. z o.o. | 1 637 | 2 126 | 58 202 | - | 446 | - | 4 902 | - |
| LC Corp Invest II Sp.z o.o. | 59 | - | 451 | - | 7 | 8 | 11 416 | - |
| LC Corp Invest III Sp. z o.o. | 129 | - | 25 | - | 30 | 1 | 928 | - |
| LC Corp Invest VII Sp.z o.o. | 176 | 13 115 | 6 147 | - | 21 | 8 | - | - |
| LC Corp Invest VIII Sp.z o.o | 669 | - | 5 916 | - | 152 | - | 16 524 | - |
| LC Corp Invest IX Sp.z o.o. | 1 467 | 57 | 10 300 | - | 201 | 18 | - | - |
| LC Corp Invest X Sp.z o.o | 402 | - | 418 | - | 102 | - | 10 969 | - |
| LC Corp Invest XI Sp.z o.o. | 1 195 | 26 | 8 204 | - | 119 | 44 | 8 404 | - |
| LC Corp Invest XII Sp. z o.o. | 33 | - | - | - | 11 | - | - | - |

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. | 623 | 34 | 14 853 | - | 83 | 60 | - | - |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 2 Sp.k | 1 998 | 73 | - | - | 389 | 18 | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 4 Sp.k | 764 | - | - | - | 98 | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 6 Sp.k | 333 | - | - | - | 69 | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 7 Sp.k | 304 | 69 | - | - | 64 | 7 | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 8 Sp.k | 1 116 | - | - | - | 225 | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 9 Sp.k | 215 | - | - | - | - | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 10 Sp.k | 286 | - | - | - | 40 | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 11 Sp.k | 481 | -5 | - | - | 146 | - | - | - |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Investments S.K.A. |
44 | - | - | - | 25 | - | - | - |
| LC Corp Invest XVI Sp. z o.o. | 32 | - | - | - | 13 | - | - | - |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. | 35 | - | 500 | - | 16 | - | - | - |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.Projekt 20 Sp.k | 517 | - | - | 5 152 | 399 | - | - | 85 991 |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.Projekt 21 Sp.k | 114 | - | - | - | 13 | 26 | - | - |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.Projekt 22 Sp.k | 2 149 | 356 | - | - | 991 | 265 | - | - |
| LC Corp Invest XIX Sp. z o.o. w likwidacji | 2 | - | - | - | - | - | - | - |
| LC Corp Invest XXII Sp. z o.o. w likwidacji | 20 | - | - | - | - | - | - | - |
| LC Corp Invest XXIII Sp. z o.o. w likwidacji | 2 | - | - | - | - | - | - | - |
| LC Corp Service S.A. | 423 | - | - | - | 133 | - | - | - |
| Develia Invest Sp. z o.o. | 122 | - | 1 276 | - | 54 | - | 24 598 | - |
| Podmioty powiązane poprzez akcjonariuszy |
- | - | - | - | - | - | - | - |
| Zarząd i Rada Nadzorcza | ||||||||
| Zarząd | - | 8 116 (*) | - | - | - | - | - | - |
| Rada Nadzorcza | - | 638 (*) | - | - | - | - | - | - |
| (*)Wynagrodzenia wypłacone |
| 01.01.2020 – 30.09.2020 | 30.09.2020 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Podmiot powiązany | Sprzedaż | Zakupy | finansowe (odsetki, Przychody dywidendy) |
Koszty finansowe (odsetki, dyskonta) |
pozostałe należności dostaw i usług oraz tytułu Należności z |
z tytułu dostaw Zobowiązania zobowiązania usług oraz pozostałe i |
długoterminowe oraz krótkoterminowe aktywa finansowe należności Pożyczki i |
Zobowiązania finansowe |
| Akcjonariusze | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Jednostki zależne | ||||||||
| Arkady Wrocławskie S.A. | 1 286 | 1 938 | 411 | 241 | 160 | 13 | 24 062 | 6 424 |
| Sky Tower S.A. | 2 106 | 1 | 295 | - | 244 | - | 15 000 | - |
| Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. | 2 418 | 86 | 131 300 | 2 775 | 12 | - | - | 98 469 |
| Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. | 967 | - | 58 149 | - | 118 | 1 572 | 3 559 | - |
| LC Corp Invest I Sp. z o.o. | 51 | - | 416 | - | 6 | - | 11 903 | - |
| LC Corp Invest II Sp.z o.o. | 71 | - | 14 | - | 11 | - | 619 | - |
| LC Corp Invest III Sp. z o.o. | 144 | - | 6 175 | - | 9 | 14 222 | 5 435 | - |
| LC Corp Invest VII Sp.z o.o. | 313 | - | 5 769 | - | 79 | - | 16 388 | - |
| LC Corp Invest VIII Sp.z o.o | 1 105 | 31 | 10 300 | - | 182 | 11 | - | - |
| LC Corp Invest IX Sp.z o.o. | 252 | - | 268 | - | 19 | - | 10 856 | - |
| LC Corp Invest X Sp.z o.o | 927 | 22 | 8 052 | - | 82 | 6 | 7 052 | - |
| LC Corp Invest XI Sp.z o.o. | 18 | - | - | - | 1 | - | - | - |
| LC Corp Invest XII Sp. z o.o. | 464 | 20 | 14 853 | - | 59 | 6 | - | - |

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. | 42 | - | 1 232 | - | 5 | - | - | - | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 1 Sp.k | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 2 Sp.k | 1 454 | 40 | - | - | 114 | 12 | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 3 Sp.k | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 4 Sp.k | 516 | - | - | - | 66 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 5 Sp.k | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 6 Sp.k | 227 | - | - | - | 19 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 7 Sp.k | 202 | 51 | - | - | 23 | 7 | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 8 Sp.k | 697 | - | - | - | 74 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 9 Sp.k | 193 | - | - | - | 30 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 10 Sp.k | 211 | - | - | - | 14 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 11 Sp.k | 307 | - | - | - | 17 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 12 Sp.k. | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Projekt 14 Sp.k. | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Finance S.K.A. | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o.Investments S.K.A. |
15 | - | - | - | 1 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XVI Sp. z o.o. | 15 | - | - | - | 1 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. | 15 | - | 500 | - | 1 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.Projekt 20 Sp.k | 111 | - | - | 3 088 | 15 | - | - | 85 256 | |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.Projekt 21 Sp.k | 107 | - | - | - | 13 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.Projekt 22 Sp.k | 1 045 | 7 | - | - | 134 | 5 | - | - | |
| LC Corp Invest XVIII Sp. z o.o. | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XVIII Sp. z o.o. Real Estate S.K.A. |
- | - | - | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XIX Sp. z o.o. w likwidacji | 2 | - | 42 | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XX Sp. z o.o. | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XXI Sp. z o.o. | 71 | 28 | 384 | - | 8 | - | 11 789 | - | |
| LC Corp Invest XXII Sp. z o.o. | 15 | - | - | - | 3 | - | - | - | |
| LC Corp Invest XXIII Sp. z o.o. w likwidacji | 2 | - | 30 | - | - | - | - | - | |
| LC Corp Invest XXIV Sp. z o.o. | 20 | - | - | 362 | 4 | - | - | 11 104 | |
| LC Corp Invest Service S.A. | 242 | - | - | - | 21 | - | - | - | |
| Develia Invest Sp. z o.o. | 57 | - | 854 | - | 7 | - | 24 327 | - | |
| Podmioty powiązane poprzez akcjonariuszy |
- | - | - | - | - | - | - | - | |
| Zarząd i Rada Nadzorcza | - - - - |
||||||||
| Zarząd | - | 7 193 (*) | - | - | - | - | - | - | |
| Rada Nadzorcza | - | 707 (*) | - | - | - | - | - | - |
(*)Wynagrodzenia wypłacone
3.21 Informacje o zmianie sposobu (metody) ustalania wartości godziwej dla instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej
Nie wystąpiły.
3.22 Informacje dotyczące zmiany w klasyfikacji aktywów finansowych w wyniku zmiany celu lub wykorzystania tych aktywów
Nie wystąpiły.
3.23 Zobowiązania finansowe
3.23.1 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki, obligacje, weksle inwestycyjne
| Długoterminowe | Stopa procentowa | Termin spłaty | 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kredyt bankowy w PLN (a) | Wibor 1M+marża | 02-12-2022 | - | - | |
| Kredyt bankowy w PLN (b) | Wibor 1M+marża | 04-11-2023 | - | - | |
| Kredyt bankowy w PLN (c) | Wibor 3M+marża | 28-04-2022 | - | - | |
| Kredyt bankowy w PLN (d) | Wibor 3M+marża | 31-12-2022 | - | - | |
| Program obligacji (e) | Wibor 6M+marża | 10-05-2021 | - | - | |
| Program obligacji (f) | Wibor 6M+marża | 10-05-2021 | - | - | |
| Program obligacji (g) | Wibor 6M+marża | 06-10-2021 | - | - | |
| Program obligacji (h) | Wibor 6M+marża | 06-10-2021 | - | - | |
| Program obligacji (i) | Wibor 6M+marża | 05-06-2022 | - | 49 865 | |
| Program obligacji (j) | Wibor 6M+marża | 28-02-2022 | - | 44 900 | |
| Program obligacji (k) | Wibor 3M+marża | 19-10-2022 | 19 951 | 19 915 | |
| Program obligacji (l) | Wibor 3M+marża | 22-05-2023 | 59 773 | 59 664 | |
| Program obligacji (m) | Wibor 3M+marża | 06-10-2023 | 69 659 | 69 450 | |
| Program obligacji (n) | Wibor 3M+marża | 10-05-2024 | 148 989 | - | |
| Weksle inwestycyjne (o) | IRS 2Y z 08.03.2012 +marża | 30-11-2021 | - | - | |
| Weksle inwestycyjne (p) | Wibor 1M z 07.12.2010 +marża |
09-12-2022 | 47 769 | 46 257 | |
| Pożyczka (q) | EURIBOR 1M + marża | nieokreślony | 24 500 | 24 014 | |
| Pożyczka (r) | Wibor 6M+marża | nieokreślony | 88 638 | 85 991 | |
| Pożyczka (s) | Wibor 6M+marża | nieokreślony | 26 636 | 25 852 | |
| Pożyczka (t) | EURIBOR 1M + marża | nieokreślony | 2 811 | 2 755 | |
| Pożyczka (u) | Wibor 6M+marża | nieokreślony | 30 515 | - | |
| Pożyczka (v) | Wibor 6M+marża | nieokreślony | 10 163 | - | |
| 529 404 | 428 663 |
| Krótkoterminowe | Stopa procentowa | Termin spłaty | 30 września 2021 | 31 grudnia 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kredyt bankowy w PLN (a) Wibor 1M+marża |
30-09-2022 | - | - | ||
| Kredyt bankowy w PLN (b) | Wibor 1M+marża | 30-09-2022 | - | - | |
| Kredyt bankowy w PLN (c) | Wibor 3M+marża | 28-04-2022 | - | - | |
| Kredyt bankowy w PLN (d) | Wibor 3M+marża | 30-09-2022 | - | - | |
| Program obligacji (e) | Wibor 6M+marża | 10-05-2021 | - | 85 413 | |
| Program obligacji (f) | Wibor 6M+marża | 10-05-2021 | - | 15 075 | |
| Program obligacji (g) | Wibor 6M+marża | 06-10-2021 | 25 454 | 25 229 | |
| Program obligacji (h) | Wibor 6M+marża | 06-10-2021 | 15 272 | 15 126 | |
| Program obligacji (i) | Wibor 6M+marża | 05-12-2021 / 05-06-2022 |
50 481 | 112 | |
| Program obligacji (j) | Wibor 6M+marża | 28-02-2022 | 45 101 | 526 | |
| Program obligacji (k) | Wibor 3M+marża | 19-10-2021 | 150 | 146 | |
| Program obligacji (l) | Wibor 3M+marża | 22-11-2021 | 236 | 232 | |
| Program obligacji (m) | Wibor 3M+marża | 07-10-2021 | 541 | - | |
| Program obligacji (n) | Wibor 3M+marża | 11-11-2021 | 641 | - | |
| Weksle inwestycyjne (o) | IRS 2Y z 08.03.2012 +marża | 30-11-2021 | 6 602 | 6 348 | |
| Weksle inwestycyjne (p) | Wibor 1M z 07.12.2010 +marża |
09-12-2022 | - | - | |
| Pożyczka (q) | EURIBOR 1M + marża | nieokreślony | - | - | |
SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
| Pożyczka (r) | Wibor 6M+marża | nieokreślony | - | - |
|---|---|---|---|---|
| Pożyczka (s) | Wibor 6M+marża | nieokreślony | - | - |
| Pożyczka (t) | EURIBOR 1M + marża | nieokreślony | - | - |
| Pożyczka (u) | Wibor 6M+marża | nieokreślony | - | - |
| Pożyczka (v) | Wibor 6M+marża | nieokreślony | - | - |
| 144 478 | 148 207 |
- (a) Kredyt w spółce Develia S.A. zawarty z mBank S.A. na podstawie umowy o kredyt odnawialny z 3 grudnia 2020 r. w wysokości 35 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności spółki. Termin ostatecznej spłaty ustalono na dzień 1 grudnia 2022 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu kredyt nie został uruchomiony.
- (b) Kredyt w spółce Develia S.A. zawarty w dniu 4 marca 2021 roku z Santander Bank Polska S.A. na podstawie umowy kredytu do kwoty 36,27 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "Prestovia House" w Warszawie. Spółka dokonała uruchomienia kredytu w łącznej wysokości 5.384 tys. PLN oraz dokonała spłaty kredytu w kwocie 5.384 tys. Na dzień 30 września 2021 roku saldo kredytu wyniosło 1,00 PLN.
- (c) Kredyt w spółce Develia S.A. zawarty w dniu 29 kwietnia 2021 roku z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. na podstawie umowy kredytu w rachunku bieżącym w wysokości 20 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie bieżących zobowiązań wynikających z wykonywanej działalności, w tym kosztów prowadzonych inwestycji (w tym zakupu gruntów). Termin ostatecznej spłaty ustalono na dzień 28 kwietnia 2022 r. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu kredyt nie został uruchomiony.
- (d) Kredyt w spółce Develia S.A. zawarty w dniu 11 sierpnia 2021 roku z Bank Ochrony Środowiska S.A. na podstawie umowy kredytu do kwoty 33,7 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "Kaskady Różanki" we Wrocławiu. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu kredyt nie został uruchomiony.
- (e) Obligacje kuponowe emisja z 10 maja 2016 roku 85.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 85.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji. W dniu 23 grudnia 2016 roku nastąpiła asymilacja z niniejszą serią na rynku Catalyst obligacji wyemitowanych w dniu 19 sierpnia 2016 roku. W dniu 10 maja 2021 r. spółka Develia S.A. dokonała wykupu obligacji.
- (f) Obligacje kuponowe emisja z 19 sierpnia 2016 roku 15.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 15.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji. W dniu 23 grudnia 2016 roku nastąpiła asymilacja na rynku Catalyst niniejszej serii obligacji z serią wyemitowaną w dniu 10 maja 2016 roku. W dniu 10 maja 2021 r. spółka Develia S.A. dokonała wykupu obligacji.
- (g) Obligacje kuponowe emisja z 6 października 2016 roku 25.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 25.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 6 października 2021 roku.
W dniu 25 kwietnia 2017 roku nastąpiła asymilacja z niniejszą serią na rynku Catalyst obligacji wyemitowanych w dniu 27 października 2016 roku.
(h) Obligacje kuponowe – emisja z 27 października 2016 roku 15.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 15.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 6 października 2021 roku.

W dniu 25 kwietnia 2017 roku nastąpiła asymilacja na rynku Catalyst niniejszej serii obligacji z serią wyemitowaną w dniu 6 października 2016 roku.
- (i) Obligacje kuponowe emisja z 5 grudnia 2017 roku 50.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 50.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 5 czerwca 2022 roku.
- (j) Obligacje kuponowe emisja z dnia 28 lutego 2018 roku 45.000 sztuk niezabezpieczonych 4-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 45.000 tys. PLN w ramach podpisanej z bankami Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie oraz mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 28 lutego 2022 roku.
- (k) Obligacje kuponowe emisja z dnia 19 października 2018 roku 66.000 sztuk niezabezpieczonych 4-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 66.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 19 października 2022 roku. Spółka otrzymała żądania wcześniejszego wykupu na łączną kwotę 46.000 tys. PLN i w dniu 20 lipca 2020 roku dokonała wykupu przed terminem obligacji na kwotę 46.000 tys. PLN. Kwota obligacji pozostająca do wykupu na dzień 19 października 2022 roku wynosi 20.000 tys. PLN.
- (l) Obligacje kuponowe emisja z dnia 22 maja 2019 roku 60.000 sztuk niezabezpieczonych 4-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 60.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 22 maja 2023 roku.
- (m) Obligacje kuponowe emisja z dnia 07 października 2020 roku 70.000 sztuk niezabezpieczonych 3-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 70.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 06 października 2023 roku.
- (n) Obligacje kuponowe emisja z dnia 11 maja 2021 roku 150.000 sztuk niezabezpieczonych 3-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 150.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 10 maja 2024 roku.
- (o) Weksle inwestycyjne emisja z dnia 9 marca 2012 roku siedmiu weksli inwestycyjnych o wartości nominalnej 2.000 tys. zł każdy, objęte przez spółkę zależną Arkady Wrocławskie S.A. W dniu 31 stycznia 2014 roku zmieniono aneksem termin wykupu weksli z dnia 31 stycznia 2014 roku na dzień 31 stycznia 2017 roku. W dniu 30 stycznia 2017 roku zawarto aneks przesuwający termin wykupu weksli z dnia 31 stycznia 2017 roku na dzień 30 listopada 2017 roku. W dniu 30 listopada 2017 roku zawarto aneks przesuwający termin wykupu weksli z dnia 30 listopada 2017 roku na dzień 30 listopada 2019 roku. W dniu 27 listopada 2019 roku zawarto aneks zmieniający termin wykupu weksli na dzień 30 listopada 2021 roku. Na dzień 30 września 2021 roku do wykupu pozostają 2 weksle.
- (p) Weksle inwestycyjne emisja z dnia 9 grudnia 2010 roku trzydziestu weksli inwestycyjnych o wartości nominalnej 1.000 tys. zł każdy, objęte przez spółkę zależną Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. W dniu 9 grudnia 2013 roku zawarto aneks przesuwający termin wykupu weksli z dnia 9 grudnia 2013 roku na dzień 9 grudnia 2016 roku. W dniu 28 listopada 2016 roku zawarto aneks przesuwający termin wykupu weksli na dzień 9 grudnia 2019 roku. W dniu 27 listopada 2019 roku zawarto aneks zmieniający termin wykupu weksli na dzień 9 grudnia 2022 roku.
- (q) Pożyczka w dniu 27 lutego 2019 roku Develia S.A. zawarła ze spółką Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. umowę pożyczki na kwotę 5 mln EUR na czas nieokreślony.
- (r) Pożyczka w dniu 18 grudnia 2019 roku Develia S.A. zawarła ze spółką LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 20 Sp. k. umowę pożyczki na kwotę 82,5 mln PLN na czas nieokreślony.

- (s) Pożyczka w dniu 24 lutego 2020 roku Develia S.A. zawarła ze spółką Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. umowę pożyczki na kwotę 25 mln PLN na czas nieokreślony.
- (t) Pożyczka w dniu 27 marca 2020 roku Develia S.A. zawarła ze spółką Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. umowę pożyczki na kwotę 587 tys. EUR na czas nieokreślony.
- (u) Pożyczka w dniu 20 kwietnia 2021 roku Develia S.A. zawarła ze spółką Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. umowę pożyczki na kwotę 30 mln PLN na czas nieokreślony.
- (v) Pożyczka w dniu 30 kwietnia 2021 roku Develia S.A. zawarła ze spółką LC Corp Invest XI Sp. z o.o. umowę pożyczki na kwotę 10 mln PLN na czas nieokreślony.
- 3.23.2 Informacje dotyczące emisji, wykupu i spłaty dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych
W dniu 10 maja 2021 roku Spółka w terminie zapadalności dokonała wykupu obligacji na kwotę 100 mln PLN.
W dniu 11 maja 2021 roku Spółka wyemitowała 150.000 sztuk niezabezpieczonych 3-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 150.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 10 maja 2024 roku.
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku nie dokonywano emisji ani wykupu weksli.
Zdarzenia po dniu bilansowym:
W dniu 6 październik 2021 r. spółka w terminie zapadalności dokonała wykupu obligacji na kwotę 40 mln PLN.
W dniu 8 października 2021 r. spółka wyemitowała 100.000 sztuk niezabezpieczonych 3-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 100.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 08 października 2024 roku.
W dniu 4 listopada 2021 roku zawarto aneks zmieniający termin wykupu 2 pozostających do wykupu weksli inwestycyjnych wyemitowanych w dniu 09 marca 2012 roku z 30 listopada 2021 roku na dzień 30 czerwca 2022 roku.
3.23.3 Zaciągnięcie, spłaty kredytów bankowych i pożyczek
W dniu 4 marca 2021 roku spółka Develia S.A. zawarła z Santander Bank Polska S.A. umowę kredytu do kwoty 36,27 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "Prestovia House" w Warszawie.
Spółka dokonała uruchomienia kredytu w łącznej wysokości 2.299 tys. PLN oraz dokonała spłaty kredytu w kwocie 2.299 tys. PLN. Na dzień 30 września 2021 roku całkowita wartość zadłużenia wyniosła 1,00 PLN.
W dniu 1 kwietnia 2021 roku spółka Develia S.A. zawarła z mBank S.A. aneks do umowy kredytu odnawialnego z 3 grudnia 2020 r., na mocy którego uzupełniono listę zabezpieczeń spłaty kredytu, umożliwiając spółce wykorzystanie pełnej kwoty kredytu do 35 mln PLN. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania kredyt nie został uruchomiony.
W dniu 29 kwietnia 2021 roku spółka Develia S.A. zawarła z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. umowę kredytu w rachunku bieżącym, na mocy której bank udzielił spółce kredytu w kwocie 20 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie bieżących zobowiązań wynikających z wykonywanej działalności, w tym kosztów prowadzonych inwestycji (w tym zakupu gruntów). Kredyt udzielony został spółce na okres od dnia podpisania umowy kredytu do dnia 28 kwietnia 2022 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania kredyt nie został uruchomiony.
W dniu 11 sierpnia 2021 roku Spółka zawarła z Bankiem Ochrony Środowiska S.A. umowę kredytu nieodnawialnego do kwoty 33,7 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "Kaskady Różanki" we Wrocławiu. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania kredyt nie został uruchomiony.
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku Spółka zaciągnęła następujące zobowiązania w formie pożyczek:

- W dniu 20 kwietnia 2021 roku Develia S.A. zawarła ze spółką Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. umowę pożyczki na kwotę 30 mln PLN na warunkach rynkowych, na czas nieokreślony.
- W dniu 30 kwietnia 2021 roku Develia S.A. zawarła ze spółką LC Corp Invest XI Sp. z o.o. umowę pożyczki na kwotę 10 mln PLN na warunkach rynkowych na czas nieokreślony
Zdarzenia po dniu bilansowym:
W dniu 2 listopada 2021 roku Develia S.A. zawarła ze spółką LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 2 Sp. kom. umowę pożyczki na kwotę 40 mln PLN na warunkach rynkowych, na czas nieokreślony.
3.23.4 Zabezpieczenia
Na dzień 30 września 2021 roku główne zabezpieczenie spłaty kredytów zaciągniętych przez spółki zależne od Develia S.A. stanowiły:
- 1) Zabezpieczeniami spłaty kredytów w spółkach zależnych od Develia S.A. jest między innymi:
- zastaw na akcjach Arkad Wrocławskich S.A. posiadanych przez Develia S.A. do wysokości 37.500 tys. EUR,
- zastawy rejestrowe na wszystkich akcjach w spółce Sky Tower S.A. wraz z zastawem finansowym do kwoty 90.000 tys. EUR,
- 2) W dniu 8 lutego 2018 roku Develia S.A. ustanowiła zabezpieczenia na rzecz mBank Hipoteczny S.A. oraz mBank S.A do umowy kredytu zawartej do umowy kredytu zawartej w dniu 20 grudnia 2017 roku przez spółkę LC Corp Invest XVII sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. jako kredytobiorca, z mBank Hipoteczny S.A. oraz mBank S.A. Zabezpieczenia kredytu stanowią: umowa podporządkowania wierzytelności zawarta przez kredytobiorcę, Develia S.A. oraz innymi spółkami zależnymi od Emitenta - LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. i LC Corp Invest I Sp. z o.o. jako podporządkowanymi wierzycielami oraz mBank S.A. oraz mBank Hipoteczny S.A. jako wierzycielami nadrzędnymi, umowa wsparcia zawarta pomiędzy kredytobiorcą, mBank Hipoteczny S.A., mBank S.A. oraz Develia S.A. jako gwarantem, na mocy której gwarant m.in. zobowiązany będzie w określonych w tej umowach sytuacjach udzielić kredytobiorcy wsparcia finansowego wraz z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji przez Develia S.A. w trybie art. 777 KPC do kwoty 3.576.261,90 EUR, umowa poręczenia zawarta pomiędzy kredytobiorcą, mBank Hipoteczny S.A., mBank S.A. oraz Develia S.A. na podstawie której Develia S.A. poręczy za kredytobiorcę do częściowej kwoty zobowiązań kredytobiorcy w związku ze spełnieniem poziomu wskaźnika DSCR, zobowiązanie do zawarcia umowy wsparcia kredytobiorcą, mBank Hipoteczny S.A., mBank S.A. oraz Develia S.A. jako gwarantem, na mocy której gwarant m.in. zobowiązany będzie w określonych w tej umowach sytuacjach udzielić kredytobiorcy wsparcia finansowego wraz z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji przez Develia S.A. w trybie art. 777 kpc do kwoty 558.660,50 EUR, zastawy rejestrowe ustanowione na rzecz mBank Hipoteczny S.A. i mBank S.A. przez Develia S.A. jako komandytariusza wraz z oświadczeniami o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kpc. Powyższe zabezpieczenia wygasły z chwilą zaciągnięcia kredytu przez LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp.k. wobec mBank S.A. przeznaczonego na m.in. refinansowanie kredytu z dnia 8 lutego 2018 r. i ustanowienia zabezpieczeń opisanych w pkt.3
- 3) Zabezpieczenia do umowy kredytu bankowego zaciągniętego przez LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp.k. na rzecz mBank S.A.:
- − umowa podporządkowania zawarta przez kredytobiorcę, Emitenta oraz inne spółki zależne od Emitenta (LC Corp Invest I Sp. z o.o. oraz LC Corp Invest XVII Sp. z o.o.) jako podporządkowanych wierzycieli z kredytodawcą jako wierzycielem nadrzędnym, obejmująca przelew na zabezpieczenie wszystkich wierzytelności podporządkowanych,
- − zastawy rejestrowe na prawach i wierzytelnościach komplementariusza i komandytariusza w spółce kredytobiorcy z pierwszeństwem zaspokojenia (z zastrzeżeniem wyższego pierwszeństwa zastawów ustanowionych w związku z refinansowanym zadłużeniem), każdy do kwoty 51.280.500 EUR wraz z poddaniem się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 6 k.p.c.,
- − umowa wsparcia z Emitentem zawierająca między innymi, zobowiązanie Emitenta do udzielenia wsparcia finansowego na rzecz kredytobiorcy, w tym do utworzenia oraz odbudowy Rezerwy Obsługi Długu w przypadku jej naruszenia wraz ze złożeniem przez Emitenta oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na rzecz kredytodawcy w odniesieniu do umowy wsparcia do kwoty 560.000,00 EUR, na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c.

- 4) Zabezpieczenia do umowy kredytu odnawialnego zawartej dnia 3 grudnia 2020 roku przez Develia S.A.z mBank S.A.
- hipoteka umowna do kwoty 52.500 tys PLN na nieruchomościach których właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest Develia S.A. oraz spółki zależne LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Investments S.K.A. oraz LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 7 sp. k.,
- oświadczenie Spółki o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. do kwoty 52.500 tys. PLN,
- oświadczenia spółek LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Investments S.K.A. oraz LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 7 sp. k. o dobrowolnym poddaniu się egzekucji z nieruchomości na których ustanowione zostały hipoteki na podstawie art. 777 § 1 pkt 6 k.p.c.,
- weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową na zabezpieczenie prawne gwarancji w kwocie 28 mln PLN udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego która to gwarancja stanowić będzie zabezpieczenie spłaty kredytu udzielonego przez mBank SA,
- 5) Zabezpieczenia do umowy kredytu budowlanego zawartej dnia 4 marca 2021 roku przez Develia S.A. z Santander Bank Polska S.A..
- hipoteka do kwoty 54.405.000,00 zł na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 45a,
- oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w formie aktu notarialnego na rzecz Santander Bank Polska SA, do kwoty 54.405.000,00 zł,
- zastawy rejestrowe do najwyższej sumy zabezpieczenia 54.405.000,00 zł oraz zastawy finansowe na wierzytelnościach z rachunków bankowych związanych z inwestycją, przy czym na wierzytelnościach z rachunku powierniczego zostanie ustanowiony jedynie zastaw rejestrowy,
- blokada środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych związanych z inwestycją (z wyłączeniem rachunku powierniczego),
- zawarcie umowy przelewu na zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych wynikających z umów związanych z Inwestycją,
- pełnomocnictwo udzielone bankowi do rachunków bankowych oraz do dokonania blokady środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach w przypadkach wskazanych w umowie kredytu
- 6) Zabezpieczenia do umowy kredytu odnawialnego zawartej dnia 29 kwietnia 2021 roku przez Develia S.A. z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A..
- hipoteka łączna do kwoty 30.000.000,00 zł na nieruchomościach których właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest Develia S.A.,
- oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w formie aktu notarialnego na rzecz PKO BP SA, do kwoty 30.000.000,00 zł,
- zastaw finansowy i zastaw rejestrowy o najwyższej sumie zabezpieczenia w kwocie 30.000.000,00 zł na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym
- 7) Zabezpieczenia do umowy kredytu nieodnawialnego zawartej dnia 11 sierpnia 2021 r. przez Develia S.A. z Bankiem Ochrony Środowiska S.A.:
- hipoteka do kwoty 50.550.000,00 PLN na nieruchomości, zlokalizowanej we Wrocławiu, przy ul. Chorwackiej, KW nr WR1K/00091989/0, wraz cesją z polisy ubezpieczeniowej od ryzyk budowlanych, a po zakończeniu Inwestycji wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości,
- oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w formie aktu notarialnego do kwoty 50.550.000,00 PLN,
- zastaw finansowy do najwyższej sumy zabezpieczenia 50.550.000,00 PLN na prawach do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach kredytobiorcy prowadzonych w Banku Ochrony Środowiska S.A., wraz z klauzulą kompensacyjną,
- pełnomocnictwo udzielone bankowi przez Spółkę do pobrania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach kredytobiorcy w banku,
- przelew wierzytelności z umowy z generalnym wykonawcą inwestycji,
- ustanowienie blokady środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych związanych z inwestycją (z wyłączeniem rachunku powierniczego),

- przelew majątkowych praw autorskich w zakresie wszystkich pól eksploatacji oraz praw zależnych do dokumentacji projektowej oraz sprawowanie nadzoru autorskiego, w zakresie inwestycji, pod warunkiem zawieszającym wejścia w życie w przypadku wypowiedzenia przez Bank Umowy Kredytu.
- 3.24 Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję z podziałem na akcje zwykłe i uprzywilejowane
W dniu 30 czerwca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Develia S.A. podjęło uchwałę w przedmiocie wypłaty dywidendy, której wypłata nastąpiła w dniu 13 lipca 2021 roku – szczegóły patrz punkt 2.27.
3.25 Wskazanie zdarzeń, które wystąpiły po dniu 30 września 2021 roku, nieujętych w tym sprawozdaniu, a mogących w znaczący sposób wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe Emitenta
Opis istotnych zdarzeń po dniu 30 września 2021 roku przedstawiono w punkcie 2.28 i 2.29.
3.26 Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego
Poza zobowiązaniami warunkowymi stanowiącymi zabezpieczenia do kredytów bankowych opisanymi szczegółowo w Nocie 3.22.4, Spółka posiada zobowiązania warunkowe z tytułu ustalonej opłaty warunkowej w wysokości 69 tys. zł z tytułu wycinki drzew.
Poza powyższymi, w związku z dokonaną przez podmioty kontrolowane przez Spółkę transakcją sprzedaży nieruchomości, Spółka zagwarantowała wykonanie przez te podmioty zobowiązań wynikających z zawartej Umowy.
W wykonaniu Umów sprzedaży nieruchomości Silesia Star w Katowicach oraz Retro Office House we Wrocławiu, opisanych w pkt. 2.1 Spółka udzieliła kupującym Ingadi spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("Ingadi") oraz Artigo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("Artigo") gwarancje czynszowe na okres 5 lat (obejmujące między innymi powierzchnie niewynajęte), zabezpieczone poręczeniami udzielonymi przez Spółkę (jako poręczyciela za LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 20 Sp. k. ("P20") oraz LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 21 Sp. k. ("P21") jako Sprzedających i dłużników). Na podstawie powyższych poręczeń Spółka zagwarantuje:
- (i) wykonanie przez P20 oraz P21 obowiązków i zobowiązań P20 oraz P21 wynikających z Umów Przyrzeczonych, oraz
- (ii) wykonanie przez P20 oraz P21 obowiązków i zobowiązań P20 oraz P21 dotyczących prac wykończeniowych najemców wskazanych w Umowach Przyrzeczonych, oraz
- (iii) wykonanie przez P20 oraz P21 obowiązków i zobowiązań P20 oraz P21 wynikających z umów gwarancji czynszowych, o których mowa w Przedwstępnych Umowach Sprzedaży, oraz
- (iv) przystąpienie przez Spółkę do długów P20 oraz P21 wynikających z obowiązków i zobowiązań P20 oraz P21 wynikających z Umów Przyrzeczonych i umów gwarancji czynszowych, w przypadku zakończenia działalności, likwidacji lub rozwiązania Sprzedających, które to okoliczności zostaną opisane w treści poręczeń.
W wykonaniu umowy sprzedaży nieruchomości Wola Center w Warszawie, opisanej w Nocie 37 Sprawozdania finansowego za okres zakończony 31 grudnia 2020 roku Spółka udzieliła Kupującemu poręczenia za Sprzedającego - Warszawa Przyokopowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i dłużnika, na podstawie którego Spółka zagwarantowała m.in.:
(i) wykonanie przez Sprzedającego obowiązków i zobowiązań spółki Warszawa Przyokopowa jako sprzedającego wynikających z umów dotyczących przedmiotu Transakcji, oraz
(ii) przystąpienie przez Spółkę do długów WP wynikających z obowiązków i zobowiązań WP wynikających z Umowy Przyrzeczonej, w przypadku zakończenia działalności, likwidacji lub rozwiązania Sprzedającego, które to okoliczności zostało opisane w treści poręczenia,
(iii) zapłatę kary umownej w przypadku odstąpienia od umowy przez Kupującego z winy Sprzedającego.
Poza opisanymi powyżej zobowiązaniami warunkowymi stanowiącymi zabezpieczenia do kredytów bankowych, opłatami warunkowymi z tytułu wycinki drzew oraz zobowiązaniami w związku z zawartymi umowami sprzedaży nieruchomości, na dzień 30 września 2021 roku Spółka nie posiada innych istotnych zobowiązań warunkowych.

3.27 Inne informacje, które zdaniem Emitenta są istotne dla oceny jego sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Emitenta
W okresie sprawozdawczym zakończonym 30 września 2021 roku w spółce Develia S.A. nie wystąpiły inne zdarzenia istotne dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej i finansowej jak również zdarzenia, które byłyby istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Emitenta poza przedstawionymi w niniejszym raporcie.
3.28 Przychody i wyniki przypadające na poszczególne segmenty operacyjne
Dla celów zarządczych Develia S.A. wyróżnia dwa sprawozdawcze segmenty operacyjne:
- segment działalności deweloperskiej
- segment działalności holdingowej (pozostałej)
W poniższych tabelach przedstawione zostały dane dotyczące przychodów i kosztów poszczególnych segmentów Spółki za okres 9 miesięcy zakończony dnia 30 września 2021 roku oraz 30 września 2020 roku.
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2021 | Działalność deweloperska |
Działalność holdingowa (pozostała) |
RAZEM |
|---|---|---|---|
| Przychody operacyjne | |||
| Przychody ze sprzedaży usług, wyrobów i towarów | 322 807 | 14 432 | 337 239 |
| Przychody z odsetek i dyskont | - | 4 489 | 4 489 |
| Przychody z dywidend | - | 90 869 | 90 869 |
| Inne przychody finansowe | - | 824 | 824 |
| Pozostałe przychody operacyjne | - | 745 | 745 |
| Przychody operacyjne razem | 322 807 | 111 359 | 434 166 |
| Koszty operacyjne | |||
| Koszty działalności operacyjnej, wartość sprzedanych wyrobów, towarów | (276 998) | (22 707) | (299 705) |
| Koszty odsetek i dyskont | - | (5 372) | (5 372) |
| Inne koszty finansowe | - | (1 325) | (1 325) |
| Pozostałe koszty operacyjne | - | (456) | (456) |
| Koszty operacyjne razem | (276 998) | (29 860) | (306 858) |
| Zysk/(Strata) brutto | 45 809 | 81 499 | 127 308 |
| Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | (8 839) | 1 672 | (7 167) |
| Zysk/(Strata) netto z działalności kontynuowanej | 36 970 | 83 171 | 120 141 |
| Działalności zaniechana | |||
| Zysk/(strata) za rok obrotowy z działalności zaniechanej | - | - | - |
| Zysk/(Strata) netto | 36 970 | 83 171 | 120 141 |
| Inne całkowite dochody | |||
| Inne składniki całkowitych dochodów | - | - | - |
| Podatek dochodowy dotyczący innych składników całkowitych dochodów | - | - | - |
| Inne całkowite dochody (netto) | - | - | - |
| Całkowite dochody | 36 970 | 83 171 | 120 141 |

| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 (przekształcone) |
Działalność deweloperska |
Działalność holdingowa (pozostała) |
RAZEM |
|---|---|---|---|
| Przychody operacyjne | |||
| Przychody ze sprzedaży usług, wyrobów i towarów | 22 408 | 13 034 | 35 442 |
| Przychody z odsetek i dyskont | - | 3 304 | 3 304 |
| Przychody z dywidend | - | 235 559 | 235 559 |
| Inne przychody finansowe | - | 7 236 | 7 236 |
| Pozostałe przychody operacyjne | - | 475 | 475 |
| Przychody operacyjne razem | 22 408 | 259 608 | 282 016 |
| Koszty operacyjne | |||
| Koszty działalności operacyjnej, wartość sprzedanych wyrobów, towarów | (21 314) | (25 535) | (46 849) |
| Koszty odsetek i dyskont | - | (6 539) | (6 539) |
| Inne koszty finansowe | - | (862) | (862) |
| Pozostałe koszty operacyjne | - | (55) | (55) |
| Koszty operacyjne razem | (21 314) | (32 991) | (54 305) |
| Zysk/(Strata) brutto | 1 094 | 226 617 | 227 711 |
| Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | (208) | 397 | 189 |
| Zysk/(Strata) netto z działalności kontynuowanej | 886 | 227 014 | 227 900 |
| Działalności zaniechana | |||
| Zysk/(strata) za rok obrotowy z działalności zaniechanej | - | - | - |
| Zysk/(Strata) netto | 886 | 227 014 | 227 900 |
| Inne całkowite dochody | |||
| Inne składniki całkowitych dochodów | - | - | - |
| Podatek dochodowy dotyczący innych składników całkowitych dochodów | - | - | - |
| Inne całkowite dochody (netto) | - | - | - |
| Całkowite dochody | 886 | 227 014 | 227 900 |

4. KOMENTARZ ZARZĄDU DOTYCZĄCY DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ I EMITENTA
4.1 Główne osiągnięcia oraz niepowodzenia Grupy Kapitałowej Develia S.A.
Obszarem działalności Grupy Kapitałowej jest Polska, z kluczowymi lokalizacjami w dużych miastach: Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk i Katowice.
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 20201 roku uzyskane przychody wynikały z działalności deweloperskiej spółek z Grupy prowadzonej na rynku krajowym w poszczególnych miastach.
Łącznie w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku sprzedano 1.500 mieszkania i lokale usługowe (umowy przedwstępne sprzedaży/umowy deweloperskie; po uwzględnieniu odstąpień), tj. o 92 % więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a przekazano 1.279 mieszkania i lokale usługowe (sprzedaż wykazywana w rachunku wyników), tj. o 71 % więcej niż w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2020 roku.
Poniżej zaprezentowano szczegółowe zestawienie sprzedaży w poszczególnych miastach w III kwartale 2021 roku oraz w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku (wraz z danymi porównywalnymi za rok ubiegły) (w tabelach: liczba lokali mieszkalnych i usługowych.
| przedsprzedaż | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| miasto | 3 kw. 2020 | 3 kw. 2021 | 01.01-30.09.2020 | 01.01-30.09.2021 | 01.01-31.10.2020 | 01.01-31.10.2021 |
| Warszawa | 96 | 35 | 222 | 219 | 253 | 245 |
| Wrocław | 73 | 34 | 199 | 199 | 232 | 235 |
| Kraków | 55 | 144 | 124 | 538 | 142 | 597 |
| Gdańsk | 128 | 135 | 210 | 349 | 240 | 396 |
| Łódź | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Katowice | 6 | 90 | 26 | 195 | 27 | 208 |
| TOTAL | 358 | 438 | 781 | 1500 | 894 | 1681 |
| +22% | +92% | +88% |
| przekazania | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| miasto | 3 kw. 2020 | 3 kw. 2021 | 01.01-30.09.2020 | 01.01-30.09.2021 | 01.01-31.10.2020 | 01.01-31.10.2021 |
| Warszawa | 2 | 16 | 226 | 292 | 246 | 414 |
| Wrocław | 60 | 430 | 60 | 634 | 61 | 641 |
| Kraków | 102 | 13 | 356 | 166 | 359 | 276 |
| Gdańsk | 100 | 60 | 104 | 162 | 105 | 179 |
| Łódź | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Katowice | 0 | 2 | 0 | 25 | 0 | 25 |
| TOTAL | 264 | 521 | 746 | 1279 | 771 | 1535 |
| +97% | +71% | +99% |
| oferta 30.09.2021 |
31.10.2021 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| miasto | sprzedane | w ofercie | do wprowadzenia |
do sprzedaży | w ofercie | do wprowadzenia |
do sprzedaży |
| Warszawa | 5881 | 213 | 3192 | 3405 | 187 | 3192 | 3379 |
| Wrocław | 3641 | 242 | 987 | 1229 | 206 | 987 | 1193 |
| Kraków | 3773 | 461 | 1262 | 1723 | 402 | 1262 | 1664 |
| Gdańsk | 2146 | 382 | 1622 | 2004 | 335 | 1622 | 1957 |
| Łódź | 60 | 0 | 275 | 275 | 0 | 275 | 275 |
| Katowice | 345 | 115 | 760 | 875 | 102 | 760 | 862 |
| TOTAL | 15846 | 1413 | 8098 | 9511 | 1232 | 8098 | 9330 |

W punkcie poniżej opisano projekty Grupy zarówno zrealizowane, w trakcie realizacji jak i będące w przygotowaniu na dzień 30 września 2021 roku.
4.1.1 Projekty deweloperskie zrealizowane
Projekty komercyjne
| Nazwa projektu | Miasto | Dzielnica | Segment | Termin zakończenia budowy |
Powierzchnia (m²) |
|---|---|---|---|---|---|
| Wola Retro | Warszawa | Wola | Biurowo usługowy |
3Q'2019 | 25 598 |
| Arkady Wrocławskie | Wrocław | Krzyki | Biurowo handlowo usługowy |
2Q'2007 | 38 833 |
| Sky Tower | Wrocław | Krzyki | Biurowo handlowo usługowy |
1Q'2013 | 53 724 |
| Wola Center * | Warszawa | Wola | Biurowo usługowy |
3Q'2013 | 33 283 |
| Retro Office House * Wrocław |
Stare Miasto | Biurowo - usługowy |
1Q'2018 | 21 914 | |
| Silesia Star * (Budynek A) |
Katowice | Bogucice Zawodzie |
Biurowo - usługowy |
4Q'2014 | 14 969 |
| Silesia Star * (Budynek B) |
Katowice | Bogucice Zawodzie |
Biurowo - usługowy |
3Q'2016 | 14 210 |
* nieruchomości zabudowane budynkami Retro Office House we Wrocławiu oraz Silesia Star Budynek A i B w Katowicach zostały sprzedane przez spółki Grupy w 2019 r. a Wola Center w Warszawie w 2020 r.
Poniższa tabela przedstawia NOI dla nieruchomości komercyjnych Spółki w Q3'2021 i w Q3'2020 oraz WALT na dzień 30 września 2021 roku:
| NOI dla nieruchomości komercyjnych (mln EUR) | Q3 2020 | Q3 2021 | WALT Q3 2021 |
|---|---|---|---|
| Arkady Wrocławskie | 2,69 | 2,36 | Powierzchnia biurowa – 1,9 |
| Powierzchnia handlowa – 2,2 | |||
| Sky Tower | 4,28 | 3,33 | Powierzchnia biurowa – 3,2 |
| Powierzchnia handlowa – 5,3 | |||
| Wola Retro | 1,71 | 1,84 | Powierzchnia biurowa – 5,3 |
| Powierzchnia handlowa – 8,3 |

Poniższa tabela przedstawia wyceny obiektów komercyjnych wykonanych przez rzeczoznawców lub Zarząd Spółki na dzień 30 września 2021 r.:
| 30.09.2021 | |||
|---|---|---|---|
| Nieruchomość | Yield | Wycena EUR | |
| Arkady Wrocławskie | 8,50 | 38.300.000 | |
| Sky Tower | 7,82 | 82.255.000 | |
| Wola Retro | 6,00 | 74.160.000 |
Projekty mieszkaniowe
| Nazwa projektu | Miasto | Dzielnica | Segment | Termin zakończenia budowy |
Liczba mieszkań i lokali użytkowych |
Powierzchnia (m²) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przy Promenadzie (etapy I-III) |
Warszawa | Praga-Południe | Mieszkania, usługi |
4Q'2010 | 730 | 48 160 |
| Przy Promenadzie (etap IV) |
Warszawa | Praga-Południe | Mieszkania, usługi |
3Q'2016 | 202 | 9 773 |
| Rezydencja Kaliska | Warszawa | Śródmieście Ochota |
Mieszkania, usługi |
1Q'2011 | 101 | 7 430 |
| 4Q'2012 | 114 | 6 918 | ||||
| Mieszkania, usługi |
3Q'2014 | 229 | 13 141 | |||
| Powstańców 33 (etapy I-V) |
Ząbki k/Warszawy |
3Q'2016 | 230 | 13 635 | ||
| 3Q'2018 | 165 | 10 045 | ||||
| 2Q'2019 | 123 | 6 958 | ||||
| Warszawa | Mieszkania , usługi |
4Q'2014 | 192 | 10 008 | ||
| 4Q'2015 | 112 | 5 628 | ||||
| Wola | 1Q'2018 | 157 | 7 982 | |||
| 4Q'2018 | 150 | 7 586 | ||||
| Na Woli (etapy I-IX) |
1Q'2019 | 147 | 7 565 | |||
| 2Q'2019 | 147 | 7 554 | ||||
| 4Q'2019 | 301 | 15 616 | ||||
| 3Q'2020 | 177 | 9 547 | ||||
| 3Q'2021 | 305 | 15 851 | ||||
| Poborzańska | Warszawa | Targówek | Mieszkania, usługi |
2Q'2016 | 91 | 4 189 |
| Warszawa | Praga Południe | Mieszkania, usługi |
2Q'2016 | 140 | 7 409 | |
| Mała Praga | 3Q'2017 | 217 | 11 359 | |||
| (etapy I-IV) | 1Q'2018 | 158 | 8 124 | |||
| 1Q'2019 | 235 | 12 058 | ||||
| Warszawa | Praga Południe | Mieszkania, usługi |
4Q'2017 | 170 | 8 988 | |
| Korona Pragi (etapy I-III) |
3Q'2018 | 171 | 8 992 | |||
| 4Q'2018 | 173 | 9 086 | ||||
| Warszawa | Mokotów | Mieszkania | 2Q'2017 | 159 | 8 604 | |

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
| Krzemowe | 4Q'2017 | 244 | 11 917 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (etapy I-III) | 4Q'2018 | 130 | 6 622 | |||
| Mały Grochów | Warszawa | Grochów | Mieszkania , | 1Q'2021 | 105 | 5 318 |
| (etapy I-II) | usługi | 1Q'2021 | 137 | 7 010 | ||
| Rokokowa Residence | Warszawa | Bielany | Mieszkania, domy |
1Q'2021 | 29 | 3 531 |
| 3Q'2012 | 176 | 9 352 | ||||
| Maestro (etapy I-III) |
Wrocław | Krzyki-Jagodno | Mieszkania | 3Q'2013 | 160 | 8 829 |
| 3Q'2017 | 125 | 7 126 | ||||
| 2Q'2013 | 72 | 2 819 | ||||
| Potokowa (etapy I-III) |
Wrocław | Maślice | Mieszkania i domy |
3Q'2013 | 42 | 4 486 |
| 2Q'2014 | 73 | 3 621 | ||||
| 3Q'2013 | 173 | 9 200 | ||||
| 3Q'2014 | 179 | 8 716 | ||||
| Graniczna | 4Q'2015 | 187 | 9 688 | |||
| (etapy I-VI) | Wrocław | Fabryczna | Mieszkania | 2Q'2016 | 125 | 6 449 |
| 4Q'2016 | 168 | 9 103 | ||||
| 3Q'2017 | 168 | 9 119 | ||||
| Nowalia | Wrocław | Klecina | Domy w zabudowie szeregowej |
1Q'2014 | 44 | 4 634 |
| Brzeska 5 | Wrocław | Krzyki | Mieszkania, usługi |
4Q'2014 | 167 | 7 889 |
| Stabłowicka 77 | 3Q'2014 | 73 | 4 259 | |||
| (etapy I-II) | Wrocław | Fabryczna | Mieszkania | 1Q'2015 | 60 | 3 159 |
| Dolina Piastów | Wrocław | Fabryczna | Mieszkania | 2Q'2016 | 176 | 9 278 |
| Nowa Tęczowa | Wrocław | Stare Miasto | Mieszkania, usługi |
1Q'2018 | 212 | 10 025 |
| Sołtysowicka | Wrocław | Sołtysowice | Mieszkania | 1Q'2018 | 165 | 9 486 |
| Między Parkami (etap I) |
Wrocław | Klecina | Mieszkania | 1Q'2019 | 164 | 8 607 |
| Małe Wojszyce | Wrocław | Wojszyce | Mieszkania | 2Q'2020 | 63 | 3 636 |
| Nowa Racławicka | Wrocław | Krzyki | Mieszkania | 2Q'2021 | 231 | 13 319 |
| Kamienna | Mieszkania, | 3Q'2021 | 253 | 13 133 | ||
| (etapy I-II) | Wrocław | Huby | usługi | 3Q'2021 | 186 | 9 780 |
| 4Q'2011 | 120 | 6 624 | ||||
| 4Q'2012 | 164 | 8 960 | ||||
| Słoneczne Miasteczko (etapy I-X) |
Kraków | Bieżanów Prokocim |
Mieszkania | 3Q'2014 | 42 | 2 162 |
| 4Q'2015 | 120 | 6 498 | ||||
| 2Q'2017 | 108 | 5 894 | ||||

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY 4Q'2018 108 5 903 1Q'2019 108 5 878 3Q'2020 108 5 806 1Q'2021 102 5 865 3Q'2021 123 8 665 Okulickiego 59 Kraków Mistrzejowice Mieszkania, usługi 4Q'2012 146 6 701 Grzegórzecka (etapy I-IV) Kraków Śródmieście Mieszkania, usługi 2Q'2015 164 8 011 4Q'2015 149 7 042 1Q'2016 85 4 562 1Q'2017 242 11 928 Centralna Park (etapy I-V) Kraków Czyżyny Mieszkania 2Q'2017 150 7 055 1Q'2018 130 6 190 4Q'2018 264 12 941 4Q'2019 151 7 451 1Q2020 103 5 183 5 Dzielnica (etapy I-II) Kraków Krowodrza Mieszkania, usługi 1Q'2017 190 10 018 3Q'2017 113 5 678 Przy Mogilskiej (etap I) Kraków Prądnik Czerwony Mieszkania 2Q'2021 65 3 022 Przy Srebrnej (etapy I-IV) Gdańsk Łostowice Mieszkania, usługi 4Q'2012 72 3 795 3Q'2014 28 1 734 4Q'2014 46 2 104 3Q'2016 32 1 687 Świętokrzyska Park (etapy I-VII.A4) Gdańsk Łostowice Mieszkania 1Q'2018 65 2 940 4Q'2018 65 2 949 2Q'2019 65 2 936 4Q'2019 65 2 939 3Q'2020 108 5 306 4Q'2020 54 2 654 3Q'2021 54 2 492 Przy Alejach Gdańsk Zaspa Mieszkania 2Q'2016 110 5 521 (etapy I-II) 2Q'2017 97 5 087 Bastion Wałowa (etapy I-IV) Gdańsk Śródmieście Mieszkania 4Q'2017 230 12 336 4Q'2018 230 12 339 4Q'2020 140 7 192 4Q'2020 115 4 065 Dębowa Ostoja (I etap) Łódź Bałuty Domy w zabudowie szeregowej 3Q'2011 22 4 548 Pustynna 43 (I etap) Łódź Górna Mieszkania 4Q'2012 38 2 884 Katowice Brynów 4Q'2020 86 5 306

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
| Ceglana Park (etap I) |
Mieszkania , usługi |
|
|---|---|---|
| Total | 13 960 751 168 |
Na dzień 30 września 2021 roku Grupa nie przekazała 522 lokali z zakończonych inwestycji zaprezentowanych powyżej.
4.1.2 Projekty deweloperskie w realizacji
Projekty mieszkaniowe
| Nazwa projektu | Miasto | Dzielnica | Segment | Planowany termin zakończenia budowy |
Liczba mieszkań i lokali użytkowych |
Powierzchnia (m²) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mała Praga (etap V) |
Warszawa | Praga Południe | Mieszkania, usługi |
4Q'2021 | 48 | 2 940 | |
| Prestovia House | Warszawa | Praga Północ | Mieszkania | 4Q'2022 | 162 | 8 363 | |
| Aleje Praskie (etap I) |
Warszawa | Praga Południe | Mieszkania, usługi |
2Q'2023 | 143 | 8 695 | (*) |
| Między Parkami (etap II) |
Wrocław | Klecina | Mieszkania | 4Q'2021 | 202 | 12 977 | |
| Kaskady Różanki | Wrocław | Różanka | Mieszkania, usługi |
4Q'2022 | 132 | 8 174 | |
| Reja | Wrocław | Ołbin | Mieszkania, usługi |
4Q'2022 | 61 | 2 967 | |
| Mist House | Wrocław | Krzyki | Mieszkania | 1Q'2023 | 46 | 2 973 | |
| Słoneczne Miasteczko (etapy XI - XIII) |
Bieżanów Prokocim |
1Q'2022 | 102 | 5 776 | |||
| Kraków | Mieszkania | 4Q'2022 | 108 | 5 790 | |||
| 4Q'2022 | 108 | 5 832 | |||||
| Przy Mogilskiej | Kraków | Prądnik | Mieszkania | 4Q'2023 | 137 | 6 505 | |
| (etap II-III) | Czerwony | 4Q'2023 | 136 | 6 183 | |||
| Centralna Park | Kraków | Czyżyny | Mieszkania, | 4Q'2022 | 270 | 14 421 | |
| (etapy VI-VII) | usługi | 4Q'2022 | 224 | 12 497 | |||
| Grzegórzecka 77 (etap V) |
Kraków | Grzegórzki | Mieszkania, usługi |
3Q'2022 | 94 | 5 505 | |
| Świętokrzyska Park (etapy VII.B1) |
Gdańsk | Łostowice | Mieszkania | 4Q'2021 | 54 | 2 705 | |
| Osiedle Latarników (etap I-II) |
Mieszkania, | 4Q'2021 | 135 | 7 677 | |||
| Gdańsk | Letnica | usługi | 4Q'2022 | 218 | 12 101 | ||
| Baltea | Gdańsk | Przymorze | Mieszkania, usługi |
4Q'2022 | 239 | 15 221 | |
| Gdańsk | Mieszkania | 4Q'2022 | 175 | 8 780 | |||

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
| Szmaragdowy Park (etap I) |
Orunia Górna - Gdańsk Południe |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przy Alejach (etap III) |
Gdańsk | Zaspa | Mieszkania | 4Q'2022 | 48 | 2 912 |
| Marinus | Gdańsk | Brzeźno | Mieszkania, usługi |
2Q'2023 | 83 | 5 124 |
| Ceglana Park Katowice Brynów (etap II-III) |
Mieszkania , | 3Q'2022 | 178 | 10 395 | ||
| usługi | 4Q'2022 | 196 | 11 477 | |||
| Total (30.09.2021) | 3 299 | 185 990 |
Na dzień 30 września 2021 roku Grupa posiadała 1931 lokali sprzedanych będących w realizacji.
(*) Aleje Praskie I (143 lokali) wprowadzenie do oferty oraz rozpoczęte prace przygotowawcze w 3Q'2021 , rozpoczęcie budowy w 4Q'2021
4.1.3 Projekty deweloperskie w przygotowaniu (pozostające w banku ziemi)
Projekty komercyjne
| Nazwa projektu | Miasto | Powierzchnia GLA (m²) |
Planowany termin rozpoczęcia budowy |
|---|---|---|---|
| Kolejowa * | Wrocław | 33 000 | 1H / 3Q '2022 |
* Rozpoczęcie realizacji projektu Kolejowa będzie ściśle uzależnione od sytuacji na rynku komercyjnym w tym wpływu epidemii Covid na popyt na nowe powierzchnie najmu we Wrocławiu. Spółka rozważa także możliwość alternatywnego wykorzystania gruntu np. realizację projektu mieszkań na wynajem instytucjonalny.
Projekty mieszkaniowe
| Nazwa projektu | Miasto | Liczba mieszkań i lokali użytkowych |
Powierzchnia (m²) |
|---|---|---|---|
| Trzcinowa | Warszawa | 161 | 8 401 |
| Toruńska | Warszawa | 196 | 10 219 |
| Krakowska | Warszawa | 323 | 16 620 |
| Aleje Praskie | Warszawa | 1 064 | 58 039 |
| Aroniowa | Warszawa | 1 448 | 79 055 |

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
| Reszelska | Wrocław | 83 | 5 337 | |
|---|---|---|---|---|
| Orawska | Wrocław | 644 | 34 526 | |
| Cynamonowa | Wrocław | 114 | 7 300 | |
| Vratislavia Reidence (Malin) |
Wrocław | - | - | (*) |
| Krzemieniecka | Wrocław | 32 | 3 485 | |
| Ogrody Wojszyce | Wrocław | 114 | 16 517 | |
| Słoneczne Miasteczko | Kraków | 321 | 17 431 | |
| Grzegórzecka | Kraków | 301 | 20 236 | |
| Centralna Park | Kraków | 640 | 34 132 | |
| Szmaragdowy Park | Gdańsk | 44 | 2 148 | |
| Via Flora | Gdańsk | 156 | 8 813 | |
| Osiedle Latarników | Gdańsk | 159 | 9 122 | |
| Bajkowy Park | Gdańsk | 792 | 45 495 | |
| Przemyska | Gdańsk | 382 | 21 246 | |
| Zamojska | Gdańsk | 5 060 | ||
| Ceglana Park | Katowice 760 |
40 472 | ||
| Pustynna 43 | Łódź | 114 | ||
| Dębowa Ostoja | Łódź | 161 | 24 479 | |
| Total (30.09.2021) | 8 098 | 476 419 | ||
(*) projekt Malin nie uwzględniony na 30.09.2021 w kalkulacji banku gruntów

4.2 Opis czynników i zdarzeń, w szczególności o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki finansowe
Nie wystąpiły zdarzenia szczególne bądź nietypowe mające wpływ na osiągnięte wyniki finansowe.
4.3 Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników za dany rok, w świetle wyników zaprezentowanych w raporcie kwartalnym w stosunku do wyników prognozowanych
Emitent nie publikował prognoz finansowych na rok 2021.
4.4 Struktura własności znaczących pakietów akcji Emitenta
Kapitał zakładowy Develia S.A. na dzień 30 września 2021 r. wynosił 447.558.311 zł i dzielił się na 447.558.311 akcji zwykłych na okaziciela uprawniających do wykonywania jednego głosu z każdej akcji na Walnym Zgromadzeniu o wartości nominalnej 1 zł każda.
Struktura własności znacznych pakietów akcji na dzień przekazania półrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z informacjami posiadanymi przez Emitenta:
| Akcjonariusz | Liczba posiadanych akcji |
Liczba głosów | Udział % w kapitale zakładowym |
Udział % głosów na walnym zgromadzeniu |
|---|---|---|---|---|
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" |
85.289.000 | 85.289.000 | 19,06 % | 19,06% |
| Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny |
83.470.921 | 83.470.921 | 18,65 % | 18,65% |
| AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny AVIVA Santander |
63.148.000 | 63.148.000 | 14,11% | 14,11% |
| MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny1) | 36.000.000 | 36.000.000 | 8,04% | 8,04% |
Struktura własności znacznych pakietów akcji na dzień przekazania sprawozdania za III kwartał 2021 roku 2021 roku zgodnie z informacjami posiadanymi przez Emitenta:
| Akcjonariusz | Liczba posiadanych akcji |
Liczba głosów | Udział % w kapitale zakładowym |
Udział % głosów na walnym zgromadzeniu |
|---|---|---|---|---|
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" |
85.289.000 | 85.289.000 | 19,06 % | 19,06% |
| Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny |
83.470.921 | 83.470.921 | 18,65 % | 18,65% |
| AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny AVIVA Santander |
63.148.000 | 63.148.000 | 14,11% | 14,11% |

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY
| MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny | 36.000.000 | 36.000.000 | 8,04% | 8,04% |
|---|---|---|---|---|
| PKO BP BANKOWY Otwarty Fundusz Emerytalny oraz PKO Dobrowolny Fundusz Emerytalny 1) |
23.131.988 | 23.131.988 | 5,17% | 5,17% |
1) W wyniku transakcji nabycia akcji Emitenta rozliczonej w dniu 28 października 2021r. PKO BP BANKOWY OFE posiadał 21.621.900 akcji Emitenta (co stanowiło 4,83% udziału w kapitale zakładowym Emitenta, dających prawo do 21.621.900 głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta (stanowiących 4,83% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta. W wyniku transakcji nabycia akcji Emitenta rozliczonej w dniu 28 października 2021r. PKO DFE posiadał 1.510.088 akcji Emitenta (co stanowiło 0,34% udziału w kapitale zakładowym Emitenta, dających prawo do 1.510.088 głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta (stanowiących 0,34% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta. Łącznie w wyniku wyżej opisanej transakcji nabycia akcji, na dzień 28 października 2021r. PKO BP BANKOWY OFE oraz PKO DFE posiadali 23.131.988 akcji Emitenta (co stanowiło 5,17% udziału w kapitale zakładowym Emitenta, dających prawo do 23.131.988 głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta (stanowiących 5,17% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta
W okresie od przekazania raportu za I półrocze 2021 roku do dnia sporządzenie niniejszego sprawozdania poza opisanymi powyżej nie zaszły istotne zmiany w strukturze własności znacznych pakietów akcji emitenta.
4.5 Zestawienie zmian stanu posiadania akcji emitenta lub uprawnień do nich (opcji) przez osoby zarządzające i nadzorujące Emitenta na dzień publikacji raportu za III kwartał 2021 roku, wraz ze wskazaniem zmian w stanie posiadania, w okresie od przekazania poprzedniego raportu kwartalnego
| Imię i nazwisko | Funkcja w organie | Stan posiadania akcji Emitenta na dzień 08.09.2021 |
Zmniejszenie | Zwiększenie | Stan posiadania akcji Emitenta na dzień 16.11.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Osoby nadzorujące | |||||
| Jacek Osowski | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
- | - | - | - |
| Paweł Małyska | Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
- | - | - | - |
| Artur Osuchowski | Członek Rady Nadzorczej | - | - | - | - |
| Piotr Kaczmarek | Członek Rady Nadzorczej | - | - | - | - |
| Robert Pietryszyn | Członek Rady Nadzorczej | - | - | - | - |
| Piotr Pinior | Członek Rady Nadzorczej | - | - | - | - |
| Piotr Borowiec 1) | Członek Rady Nadzorczej | - | - | - | - |
| (1) | Członek Rady Nadzorczej od dnia 6 października 2020 r. | ||||
| Osoby zarządzające | |||||
| Andrzej Oślizło | Prezes Zarządu | - | - | - | - |
| Paweł Ruszczak | Wiceprezes Zarządu |
46.800 | - | - | 46.800 |
| Mariusz Poławski | Wiceprezes Zarządu | - | - | - | - |

4.6 Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej
W okresie 9 miesięcy zakończonych 30 września 2021 roku nie toczyły się istotne postępowania sądowe, arbitrażowe lub przed organem administracji dotyczące zobowiązań lub wierzytelności Develia S.A. lub jednostek zależnych, których wartość byłaby istotna dla sytuacji finansowej spółek Grupy. Spółki zależne od Develia S.A. są stroną postępowań sądowych i administracyjnych, których wartość nie ma materialnego wpływu na ich działalność lub kondycję finansową. Pozostałe sprawy w znaczącej większości dotyczą roszczeń Spółek zależnych od Develia S.A. dochodzonych od ich dłużników. Rezerwy na sprawy sądowe zostały zaprezentowane w notach 2.14 oraz 3.11 do sprawozdania finansowego.
4.7 Informacje o zawarciu przez Emitenta lub jednostkę od niego zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na innych warunkach niż rynkowe
W omawianym okresie sprawozdawczym Emitent oraz spółki od niego zależne nie zawierali z podmiotem powiązanym transakcji, które nie byłyby transakcjami zawieranymi na warunkach rynkowych.
4.8 Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub przez jednostkę od niego zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji
W wykonaniu przedwstępnej umowy sprzedaży Spółka udzieliła kupującemu poręczenia za sprzedającego - Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. na podstawie którego Spółka zagwarantowała m.in.:
- a) wykonanie przez sprzedającego obowiązków i zobowiązań spółki Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. jako sprzedającego wynikających z umów dotyczących przedmiotu transakcji, oraz
- b) przystąpienie przez Spółkę do długów Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. wynikających z obowiązków i zobowiązań tej spółki jako sprzedającego wynikających z umowy sprzedaży, w przypadku zakończenia działalności, likwidacji lub rozwiązania sprzedającego, które to okoliczności zostało opisane w treści poręczenia,
- c) zapłatę kary umownej w przypadku odstąpienia od umowy przedwstępnej przez kupującego z winy sprzedającego.
W okresie sprawozdawczym zakończonym 30 września 2021 roku Emitent ani jego jednostki zależnie nie udzielała poza powyżej opisanym istotnych poręczeń ani gwarancji innym podmiotom.
4.9 Inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jego sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Grupy
W okresie sprawozdawczym zakończonym 30 września 2021 roku w Grupie Kapitałowej nie wystąpiły inne zdarzenia istotne dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej i finansowej jak również zdarzenia, które byłyby istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Emitenta poza przedstawionymi w niniejszym raporcie.
4.10 Wskazanie czynników, które w ocenie Emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału
Istotne znaczenie na osiągane przez Grupę Kapitałową Develia S.A. wyniki będzie miała sytuacja makroekonomiczna, w szczególności dotycząca dostępności kredytów hipotecznych dla potencjalnych klientów oraz kształtowanie się sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w związku ze stanem epidemii. Czynniki te w głównej mierze determinują popyt na nowe mieszkania oraz strukturę i cenę tych mieszkań. Dodatkowo czynnikiem, który może wpływać na popyt na mieszkania może być niepewność związana z wyhamowaniem globalnej gospodarki na skutek koronawirusa co także może przełożyć się na powstrzymywanie się klientów z decyzją zakupu mieszkań.
Zgodnie z definicją MSSF 15 Grupa Kapitałowa Develia S.A. ujmuje przychód z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych w momencie przejścia kontroli na klienta. W konsekwencji w następnym kwartale wynik ze sprzedaży zależeć będzie od wartości lokali przekazanych klientom zgodnie z powyższą definicją w tym okresie.
Na osiągane przez Grupę wyniki operacyjne będzie wpływał również poziom przychodów uzyskiwanych z wynajmu powierzchni komercyjnych w centrum Arkady Wrocławskie, Sky Tower oraz Wola Retro uzależniony od kursu euro.

Od kursu euro zależeć będzie również wycena kredytów walutowych oraz nieruchomości inwestycyjnych Arkady Wrocławskie, Sky Tower oraz Wola Retro.
W dłuższej perspektywie wpływ na wyniki Grupy będą miały w ocenie Zarządu również m. in.:
- realizacja strategii nabywania gruntów pod budownictwo mieszkaniowe oraz prowadzenie inwestycji na tych gruntach celem zwiększenia oferty Grupy w sposób adekwatny do popytu na rynku,
- zmiana podejścia w stosunku do nieruchomości komercyjnych w portfelu Grupy Develia, poprzez możliwość sprzedaży wybranych aktywów,
- rosnące koszty wykonawstwa w przypadku nowych projektów deweloperskich, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na marże osiągane w przyszłości,
- kształtowanie się poziomu stóp procentowych
- rosnące koszty finansowania obligacyjnego i utrudniony dostęp do tego rynku, związane z bieżącą sytuacją na rynku kapitałowym oraz potencjalnym zaostrzeniem regulacji
- dalszą niepewnością związaną z sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie.
Dokument został podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym
Andrzej Oślizło Prezes Zarządu
Paweł Ruszczak Wiceprezes Zarządu
Mariusz Poławski Wiceprezes Zarządu
Wrocław, dnia 16 listopada 2021 roku
