AI assistant
BBI Development S.A. — Interim / Quarterly Report 2019
May 29, 2019
5528_rns_2019-05-29_4d1083c2-89e3-4268-a27e-acfd54585746.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. NA 31 MARCA 2019 roku
WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA GRUPY KAPITAŁOWEJ
| za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2019 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2018 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2019 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2018 |
|
|---|---|---|---|---|
| w tys zł | w tys EUR | |||
| Przychody operacyjne | 2 143 | 4 234 | 499 | 1 013 |
| Koszt własny sprzedaży | -1 634 | -2 778 | -380 | -665 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 509 | 1 456 | 118 | 348 |
| Wynik na działalności operacyjnej | -65 | 2 082 | -15 | 498 |
| Wynik netto | -3 435 | -316 | -799 | -76 |
| Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (w PLN/EUR): |
||||
| - podstawowy oraz rozwodniony | -0,03 | 0,00 | -0,01 | 0,00 |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
-1 055 | 6 370 | -245 | 1 525 |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
-67 | -192 | -16 | -46 |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
-4 482 | -4 360 | -1 043 | -1 043 |
| Przepływy pieniężne netto | -5 604 | 1 818 | -1 304 | 435 |
| stan na 31.03.2019 | stan na 31.12.2018 r. | stan na 31.03.2019 | stan na 31.12.2018 r. | |
|---|---|---|---|---|
| w tys zł | w tys EUR | |||
| Aktywa, razem | 419 681 | 425 667 | 97 600 | 98 962 |
| Aktywa obrotowe | 205 760 | 213 366 | 47 851 | 49 605 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 769 | 8 373 | 644 | 1 947 |
| Kapitał własny, razem | 183 356 | 187 065 | 42 641 | 43 490 |
| Zobowiązania, razem | 236 325 | 238 602 | 54 959 | 55 472 |
| Zobowiązania długoterminowe | 68 806 | 91 131 | 16 001 | 21 187 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 167 519 | 147 471 | 38 958 | 34 285 |
| Liczba akcji (w szt.) (*) | 101 979 392 | 101 979 392 | 101 979 392 | 101 979 392 |
| Wartość aktywów netto na jedną akcję (w PLN/EUR) |
1,80 | 1,83 | 0,42 | 0,43 |
(*) Średnia ważona liczba akcji wykazana powyżej uwzględnia liczbę akcji skupionych w celu umorzenia na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania
Do przeliczenia wybranych danych pozycji skonsolidowanego rachunku zysków i strat oraz skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych użyto kursu będącego średnią arytmetyczną kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień poszczególnych miesięcy danego okresu, wynoszącego odpowiednio:
za okres bieżący tj. 01.01.2019 – 31.03.2019: 4,2978 PLN/Euro za okres porównawczy tj. 01.01.2018 – 31.03.2018: 4,1784 PLN/Euro
Do przeliczenia wybranych danych skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej użyto kursu ustalonego na dzień bilansowy, wynoszącego odpowiednio:
na dzień 31 marca 2019 r.: 4,3013 PLN/Euro na dzień 31 grudnia 2018 r.: 4,3000 PLN/Euro
INFORMACJE OGÓLNE
I. Dane jednostki dominującej:
| Nazwa: | BBI Development S.A. (dalej: Spółka) |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Siedziba: | Warszawa |
| Kraj rejestracji: | Polska |
| Podstawowy przedmiot działalności: | |
| - | Działalność holdingów finansowych |
| - | Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych |
| - | Pozostała finansowa działalność usługowa |
| - | Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków |
| - | Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi |
| - | |
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy |
| Numer statystyczny REGON: | 010956222 |
II. Czas trwania Grupy Kapitałowej:
Spółka dominująca, czyli BBI Development S.A. i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.
III. Okresy prezentowane
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 marca 2019 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku dla skonsolidowanego oraz jednostkowego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 marca 2018 roku dla skonsolidowanego oraz jednostkowego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego oraz jednostkowego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz skonsolidowanego oraz jednostkowego sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
IV. Skład organów jednostki dominującej według stanu na dzień 31.03.2019 r.:
Zarząd:
| Michał Skotnicki | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Rafał Szczepański | - | Wiceprezes Zarządu |
| Piotr Litwiński | - | Członek Zarządu |
| Krzysztof Tyszkiewicz | - | Członek Zarządu |
Rada Nadzorcza:
| Paweł Turno | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|---|
| Maciej Radziwiłł | - | Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej |
| Maciej Matusiak | - | Sekretarz Rady Nadzorczej |
| Artur Lebiedziński | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Karol Żbikowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
V. Zmiany w składzie Zarządu i Rady Nadzorczej:
W prezentowanym okresie nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu i Rady Nadzorczej.
VI. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 28 maja 2019 roku.
Śródroczny skrócony skonsolidowany rachunek zysków i strat Grupy Kapitałowej
| za okres 3 miesięcy | za okres 3 miesięcy | |
|---|---|---|
| zakończony 31.03.2019 | zakończony 31.03.2018 | |
| niebadane | niebadane | |
| Przychody operacyjne, w tym: | 2 143 | 4 234 |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów | 0 | 309 |
| Przychody ze świadczonych usług | 2 143 | 3 925 |
| Koszt własny sprzedaży, w tym: | -1 634 | -2 778 |
| Wartość sprzedanych wyrobów | 0 | -307 |
| Koszt sprzedanych usług | -1 634 | -2 471 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 509 | 1 456 |
| Koszty sprzedaży | -471 | -480 |
| Koszty ogólnego zarządu | -2 820 | -3 111 |
| Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych | 2 842 | 4 149 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 20 | 87 |
| Pozostałe koszty operacyjne | -145 | -19 |
| Wynik na działalności operacyjnej | -65 | 2 082 |
| Przychody finansowe | 685 | 373 |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | 0 | 0 |
| Koszty finansowe | -3 523 | -2 337 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -2 903 | 118 |
| Podatek dochodowy | -532 | -434 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -3 435 | -316 |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto | -3 435 | -316 |
| Zysk (strata) przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto podmiotu dominującego | -3 435 | -316 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,03 | 0,00 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,03 | 0,00 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,03 | 0,00 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,03 | 0,00 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) | 0,00 | 0,00 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów Grupy Kapitałowej
| za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2019 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2018 |
||
|---|---|---|---|
| niebadane | niebadane | ||
| Zysk (strata) netto | -3 435 | -316 | |
| Inne całkowite dochody netto | 0 | 0 | |
| Suma dochodów całkowitych | -3 435 | -316 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej
| AKTYWA | 2019-03-31 | 2018-12-31 | 2018-03-31 | |
|---|---|---|---|---|
| niebadane | niebadane | |||
| Aktywa trwałe | 213 921 | 212 301 | 195 865 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 485 | 530 | 634 | |
| Wartości niematerialne | 4 054 | 4 382 | 569 | |
| Wartość firmy | 23 975 | 23 975 | 23 975 | |
| Nieruchomości inwestycyjne | 182 | 182 | 182 | |
| Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności |
142 024 | 139 162 | 132 639 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 41 489 | 41 786 | 35 847 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 712 | 2 284 | 2 019 | |
| Aktywa obrotowe | 205 760 | 213 366 | 187 710 | |
| Zapasy | 147 388 | 150 648 | 146 579 | |
| Należności handlowe | 1 195 | 1 339 | 2 491 | |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 0 | 0 | 0 | |
| Pozostałe należności | 2 757 | 3 267 | 2 809 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 49 081 | 47 845 | 22 109 | |
| Rozliczenia międzyokresowe | 2 570 | 1 894 | 1 547 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 769 | 8 373 | 12 175 | |
| AKTYWA RAZEM | 419 681 | 425 667 | 383 575 |
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2019 – 31.03.2019 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| PASYWA | 2018-12-31 | 2018-12-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|
| niebadane | niebadane | ||
| Kapitały własne | 183 356 | 187 065 | 205 190 |
| Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej | 173 060 | 176 769 | 194 581 |
| Kapitał zakładowy | 52 308 | 52 308 | 52 308 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 67 366 | 67 366 | 67 366 |
| Pozostałe kapitały | 145 924 | 145 924 | 145 924 |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
| Akcje własne (wielkosć ujemna) | -1 799 | -1 525 | -871 |
| Niepodzielony wynik finansowy | -91 304 | -73 516 | -73 830 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | -3 435 | -17 788 | -316 |
| Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 10 296 | 10 296 | 10 609 |
| Zobowiązania długoterminowe | 68 806 | 91 131 | 80 129 |
| Kredyty i pożyczki | 8 731 | 8 628 | 64 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 57 421 | 79 857 | 77 450 |
| Inne zobowiązania długoterminowe | 20 | 12 | 0 |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2 634 | 2 634 | 2 615 |
| Pozostałe rezerwy | 0 | 0 | 0 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 167 519 | 147 471 | 98 256 |
| Kredyty i pożyczki | 56 636 | 37 164 | 5 590 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 43 482 | 41 713 | 43 972 |
| Zobowiązania handlowe | 5 122 | 4 883 | 6 973 |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 236 | 236 | 203 |
| Pozostałe zobowiązania | 1 792 | 2 507 | 2 689 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 59 222 | 60 127 | 37 590 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 529 | 341 | 611 |
| Pozostałe rezerwy | 500 | 500 | 628 |
| PASYWA RAZEM | 419 681 | 425 667 | 383 575 |
Wybrane wskaźniki dotyczące skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej:
| Kapitały własne do całkowitego zadłużenia | 110% | 112% | 161% |
|---|---|---|---|
| Kapitały własne do sumy bilansowej | 44% | 44% | 53% |
| Zadłużenie finansowe do sumy aktywów | 40% | 39% | 33% |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym Grupy Kapitałowej
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały |
Kapitał rezerwowyh na nabycie akcji własnych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących |
Razem kapitały własne |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Trzy miesiące zakończone 31.03.2019 | |||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2019 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 475 | -73 516 | -17 788 | 176 769 | 10 296 | 187 065 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | |||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | |||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 475 | -73 516 | -17 788 | 176 769 | 10 296 | 187 065 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -274 | -274 | -274 | ||||||
| Niepodzielony wynik netto roku ubiegłego | -17 788 | 17 788 | 0 | 0 | |||||
| Korekty wynikające ze zmian w grupie | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
| Suma dochodów całkowitych | -3 435 | -3 435 | 0 | -3 435 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.03.2019 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 201 | -91 304 | -3 435 | 173 060 | 10 296 | 183 356 |
| Trzy miesiące zakończone 31.03.2018 | |||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2018 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 3 129 | -54 471 | -19 359 | 194 897 | 10 609 | 205 506 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | |||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | |||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 3 129 | -54 471 | -19 359 | 194 897 | 10 609 | 205 506 |
| Niepodzielony wynik netto roku ubiegłego | -19 359 | 19 359 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Korekty ze zmian wynikających w grupie | 0 | 0 | 0 | ||||||
| Suma dochodów całkowitych | -316 | -316 | 0 | -316 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.03.2018 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 3 129 | -73 830 | -316 | 194 581 | 10 609 | 205 190 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych Grupy Kapitałowej
| za okres 3 miesięcy zakończonych 31.03.2019 |
za okres 3 miesięcy zakończonych 31.03.2018 |
|
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Razem | ||
| Nakłady na projekty deweloperskie | -6 444 | -11 063 |
| Udzielone pożyczki | -470 | -662 |
| Zwrot wcześniej udzielonych pożyczek wraz z odsetkami | 205 | 0 |
| Przepływy związane z VAT | -1 981 | -999 |
| Otrzymane należności, w tym wpływy ze sprzedaży mieszkań | 10 163 | 23 400 |
| Zwrot kaucji i wadiów | 1 303 | 50 |
| Wynagrodzenia i narzuty na wynagrodzenia | -1 291 | -1 307 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -524 | -813 |
| Pozostałe przepływy związane z działalnością operacyjną | -2 016 | -2 527 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | -1 055 | 6 079 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | 0 | 291 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -1 055 | 6 370 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 0 | 0 |
| Wydatki | 67 | 192 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 67 | 92 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 0 | 100 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -67 | -192 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 35 614 | 40 300 |
| Kredyty i pożyczki | 20 614 | 0 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 15 000 | 40 300 |
| Wydatki | 40 096 | 44 660 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 275 | 0 |
| Inne, niż wpłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku | 140 | 244 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 2 060 | 0 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 33 100 | 40 300 |
| Odsetki | 4 521 | 3 968 |
| Inne wydatki finansowe | 0 | 148 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -4 482 | -4 360 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | -5 604 | 1 818 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | -5 604 | 1 818 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | -123 | 5 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 8 373 | 10 357 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 2 769 | 12 175 |
| Śródroczny skrócony jednostkowy rachunek zysków i strat Spółki | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| -- | -- | -- | -- | ---------------------------------------------------------------- | -- | -- | -- |
| Rachunek zysków i strat | za okres 01.01.2019 - 31.03.2019 |
za okres 01.01.2018 - 31.03.2018 |
|
|---|---|---|---|
| niebadane | niebadane | ||
| Przychody operacyjne, w tym: | 998 | 1 494 | |
| Przychody ze sprzedaży usług | 998 | 1 494 | |
| Przychody z dywidend i udziału w zyskach | 0 | 0 | |
| Koszt własny sprzedaży | -273 | -695 | |
| Wynik brutto na sprzedaży | 725 | 799 | |
| Koszty sprzedaży | -20 | -29 | |
| Koszty ogólnego zarządu | -1 725 | -1 691 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 18 | 1 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | -2 | 0 | |
| Wynik na działalności operacyjnej | -1 004 | -920 | |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 153 | 1 417 | |
| Przychody finansowe | 4 | 1 | |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | 0 | 0 | |
| Koszty finansowe | -4 695 | -2 250 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -5 542 | -1 752 | |
| Podatek dochodowy | -332 | -610 | |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -5 874 | -2 362 | |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | |||
| Zysk (strata) netto | -5 874 | -2 362 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | |||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,06 | -0,02 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,06 | -0,02 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | |||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,06 | -0,02 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,06 | -0,02 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) | 0,00 | 0,00 |
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z całkowitych dochodów Spółki
| za okres 01.01.2019 - | za okres 01.01.2018 - | ||
|---|---|---|---|
| 31.03.2019 | 31.03.2018 | ||
| niebadane | niebadane | ||
| Zysk (strata) netto | -5 874 | -2 362 | |
| Inne dochody całkowite | 0 | 0 | |
| Suma dochodów całkowitych | -5 874 | -2 362 |
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z sytuacji finansowej Spółki
| AKTYWA | stan na 31.03.2019 r. | stan na 31.12.2018 r. | stan na 31.03.2018 r. |
|---|---|---|---|
| niebadane | niebadane | ||
| Aktywa trwałe | 243 779 | 256 180 | 250 799 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 262 | 299 | 425 |
| Wartości niematerialne | 1 427 | 1 533 | 559 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 182 | 182 | 182 |
| Inwestycje w jednostkach podporządkowanych | 146 907 | 163 888 | 174 048 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 95 001 | 90 278 | 75 585 |
| Aktywa obrotowe | 23 243 | 32 752 | 41 459 |
| Zapasy | 0 | 0 | 0 |
| Należności handlowe | 1 263 | 1 637 | 1 352 |
| Pozostałe należności | 2 190 | 1 555 | 2 839 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 17 675 | 26 152 | 35 147 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 1 372 | 1 204 | 1 471 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 743 | 2 204 | 650 |
| Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 0 | 0 | 0 |
| AKTYWA RAZEM | 267 022 | 288 932 | 292 258 |
| PASYWA | stan na 31.03.2019 r. | stan na 31.12.2018 r. | stan na 31.03.2018 r. |
|---|---|---|---|
| niebadane | niebadane | ||
| Kapitał własny | 142 858 | 149 006 | 156 840 |
| Kapitał zakładowy | 52 308 | 52 308 | 52 308 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 48 254 | 48 254 | 48 254 |
| Akcje własne | -1 799 | -1 525 | -871 |
| Pozostałe kapitały zapasowe | 55 511 | 55 511 | 71 201 |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
| Niepodzielony wynik finansowy | -9 542 | 0 | -15 690 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | -5 874 | -9 542 | -2 362 |
| Zobowiązanie długoterminowe | 61 731 | 83 629 | 86 921 |
| Kredyty i pożyczki | 0 | 0 | 4 029 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 55 656 | 77 886 | 77 400 |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 075 | 5 743 | 5 492 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 62 433 | 56 297 | 48 497 |
| Kredyty i pożyczki | 15 790 | 18 433 | 11 784 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 38 553 | 36 295 | 33 637 |
| Zobowiązania handlowe | 1 234 | 801 | 1 901 |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 40 | 40 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania | 6 067 | 193 | 322 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 110 | 126 | 173 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 401 | 341 | 492 |
| Pozostałe rezerwy | 238 | 68 | 188 |
| PASYWA RAZEM | 267 022 | 288 932 | 292 258 |
Śródroczne skrócone sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym Spółki
| Kapitał zakładowy | Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały | Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny ogółem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| trzy miesiące zakończone 31.03.2019 r. | |||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2019 | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 0 | -9 542 | 149 006 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 0 | -9 542 | 149 006 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -274 | -274 | |||||
| Podział zysku netto | -9 542 | 9 542 | 0 | ||||
| Suma dochodów całkowitych | -5 874 | -5 874 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.03.2019 r. | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 201 | -9 542 | -5 874 | 142 858 |
| trzy miesiące zakończone 31.03.2018 r. | |||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2018 r | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 0 | -15 690 | 159 202 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 0 | -15 690 | 159 202 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | 0 | 0 | |||||
| Podział zysku netto | -15 690 | 15 690 | 0 | ||||
| Suma dochodów całkowitych | -2 362 | -2 362 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.03.2018 r. | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | -15 690 | -2 362 | 156 840 |
Śródroczne skrócone sprawozdanie z przepływów pieniężnych Spółki
| za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2019 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2018 |
|
|---|---|---|
| niebadane | niebadane | |
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Wypłata wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia | -640 | -642 |
| Otrzymane należności | 1 605 | 1 820 |
| Odsetki otrzymane od pożyczek | 1 275 | 34 |
| Udzielone pożyczki | 0 | -150 |
| Zwrot z tytułu udzielonych pożyczek | 2 632 | 2 113 |
| Wpływy ze zwrotu VAT | 131 | -128 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -150 | -446 |
| Audyt, doradztwo podatkowe i prawne | -154 | -276 |
| Pozostałe przepływy | -839 | -951 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | 3 860 | 1 374 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | 0 | 0 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 3 860 | 1 374 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 14 417 | 0 |
| Zbycie aktywów finansowych (zwrot wkładów) | 14 417 | 0 |
| Wydatki | 808 | 759 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 48 | 9 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 760 | 750 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 13 609 | -759 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 20 916 | 44 300 |
| Kredyty i pożyczki | 0 | 4 000 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 15 000 | 40 300 |
| Inne wpływy finansowe | 5 916 | 0 |
| Wydatki | 39 846 | 44 688 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 274 | 0 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 2 774 | 150 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 32 600 | 40 300 |
| Odsetki | 4 198 | 4 090 |
| Inne wydatki finansowe | 0 | 148 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -18 930 | -388 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | -1 461 | 227 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | -1 461 | 227 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 6 | 0 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 2 204 | 423 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 743 | 650 |
INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
I. Oświadczenie o zgodności.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz zgodnie z odpowiednimi Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") mającymi zastosowanie do śródrocznej sprawozdawczości finansowej, zaakceptowanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską i obowiązującymi na dzień 31 marca 2019.
II. Podstawa sporządzenia sprawozdań finansowych
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli po 31.03.2019 roku. Zarząd Spółki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
Do dnia sporządzenia skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za pierwszy kwartał 2019 roku nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
III. Przyjęte zasady rachunkowości:
Przy sporządzaniu niniejszego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego przyjęto te same ogólne zasady, które zostały zastosowane przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku, opublikowanego w dniu 2 8 k w i e t n i a 2019 roku z wyjątkiem zastosowania wskazanych poniżej następujących nowych lub zmienionych standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2019
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie zawiera informacji i ujawnień wymaganych przy pełnych sprawozdaniach finansowych i powinno być odczytywane łącznie z ostatnim opublikowanym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Standardy, zmiany do istniejących standardów oraz nowe interpretacje zastosowane po raz pierwszy dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2019:
a) KIMSF 23 Niepewność interpretacji dotyczących podatku dochodowego - obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019 roku
Interpretacja wyjaśnia jak odzwierciedlić w sprawozdaniu finansowym niepewność związaną z ujmowaniem podatku dochodowego. Interpretacja dotyczy sytuacji gdy ujęcie danej transakcji lub okoliczności w prawie podatkowym jest niejasne lub sytuacji gdy jednostka nie jest pewna czy organy podatkowe zaakceptują podejście jednostki lub jej interpretację prawa podatkowego
b) Zmiana MSSF 9 "Instrumenty finansowe" – obowiązująca dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później
Zmiana polega na dopuszczeniu, po spełnieniu odpowiedniego warunku kwalifikowania do kategorii aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie lub wartości godziwej przez inne całkowite dochody takich instrumentów, które w przypadku wcześniejszej spłaty powodują, że jednostka otrzyma kwotę mniejszą niż suma kapitału i naliczonych odsetek (tzw. ujemne wynagrodzenie).
c) Zmiana do MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem
Zmiany dotyczą sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz wyjaśniają, że ujęcie zysku lub straty w transakcjach z udziałem jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia zależy od tego, czy sprzedane lub wniesione aktywa stanowią przedsięwzięcie
d) Zmiany dotyczące MSR 19 Świadczenia pracownicze
Zmiana ta wymaga, aby w przypadku zmian, ograniczeń lub rozliczenia programu określonych świadczeń jednostka:
- przyjmowała aktualne założenia w celu ustalenia kosztów bieżącego zatrudnienia oraz wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń dotyczącego pozostałego okresu
- ujmowała w wyniku, jako "koszty przeszłego zatrudnienia" lub "zyski lub strat" z tytułu rozliczenia programu, kwoty wynikające z wyceny wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń, przed i po zmianie, przy obecnych założeniach i wartości godziwej aktywów programu na dzień dokonania zmiany, w tym także zmianę nadwyżki nierozpoznanej.
Zastosowanie powyżej wymienionych standardów w ocenie Zarządu jednostki dominującej nie będzie miało istotnego wpływu na wyniki oraz prezentację danych zarówno w jednostkowym jak i w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym odpowiednio jednostki dominującej oraz Grupy.
e) MSSF 16 "Leasing".
MSSF16 wprowadza jeden model rozpoznawania leasingu w porównaniu do dwóch obowiązujących pod wcześniejszym standardem (leasing operacyjny oraz leasing finansowy). Zgodnie z nowym modelem dla umów, w których za wynagrodzeniem zostaje przekazane prawo do kontroli użytkowania aktywa w określonym czasie, należy wykazać na bilansie zobowiązanie do dokonania płatności z tytułu leasingu oraz aktywo z tytułu prawa do użytkowania przedmiotu leasingu. Prawo do użytkowania podlega amortyzacji. Od zobowiązania naliczane są odsetki. W stosunku do wcześniejszego modelu zastosowanie MSSF16 powoduje zwiększenie sumy bilansowej oraz zmiany w rachunku zysków i strat. Zmiany w rachunku zysków i strat polegają na pomniejszeniu kosztów operacyjnych z powodu nie ujmowania opłat leasingowych, rozpoznanie kosztów amortyzacji prawa do użytkowania przedmiotu leasingu oraz odsetek od zobowiązania do płatności z tytułu leasingu.
Zastosowanie MSSF Leasing po raz pierwszy.
Grupa zidentyfikowała i rozpoznała jako leasing umowy najmu powierzchni biurowej, występujące w jednostce dominującej oraz w wybranych spółkach wchodzących w skład Grupy i konsolidowanych metodą pełną. Na podstawie analizy umów najmu ustalono że zastosowanie nowego standardu nie będzie wymagało korekty wyniku lat ubiegłych na dzień 1 stycznia 2019.
Aktywo z tytułu prawa do użytkowania zostało ujęte w pozycji "Wartości niematerialne i prawne"; zobowiązanie do dokonania płatności z tytułu leasingu zostało ujęte w podziale na część długo i krótkoterminową w pozycji zobowiązań finansowych.
Ujęcie zobowiązania do dokonania płatności z tytułu leasingu w pozycji zobowiązań finansowych nie wpłynęło istotnie na wysokość wskaźników finansowych (tzw. "kowenantów") wynikających z warunków wyemitowanych przez jednostkę dominującą obligacji.
| dane netto, w tysiącach złotych, dotyczą wyłącznie jednostki dominującej |
2019-03-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|
| Prawo do użytkowania powierzchni biurowej | 911 | 1041 |
| Pozostałe wartości niematerialne i prawne (bez zmian) | 478 | 492 |
| Razem wartości niematerialne i prawne | 1389 | 1 533 |
| Zobowiązania finansowe z tyt. prawa do użytkowania pow. biurowej – | ||
| długoterminowe | 356 | 486 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe – długoterminowe (bez zmian) | 55 300 | 77 400 |
| Razem pozostałe zobowiązania finansowe - długoterminowe | 55 565 | 77 886 |
| Zobowiązania finansowe z tyt. prawa do użytkowania pow. biurowej – | ||
| krótkoterminowe | 555 | 555 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe – krótkoterminowe (bez zmian) | 37 998 | 35 740 |
| Razem pozostałe zobowiązania finansowe -krótkoterminowe | 38 553 | 36 295 |
| dane netto, w tysiącach złotych, dotyczą łącznie Grupy Kapitałowej | 2019-03-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|
| Prawo do użytkowania powierzchni biurowej | 3 572 | 3 895 |
| Pozostałe wartości niematerialne i prawne (bez zmian) | 482 | 487 |
| Razem wartości niematerialne i prawne | 4 054 | 4 383 |
| Zobowiązania finansowe z tyt. prawa do użytkowania pow. biurowej – | ||
| długoterminowe – zmiana danych porównawczych | 2 065 | 2 388 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe – długoterminowe (bez zmian) | 55 356 | 77 469 |
| Razem pozostałe zobowiązania finansowe - długoterminowe | 57 421 | 79 857 |
| Zobowiązania finansowe z tyt. prawa do użytkowania pow. biurowej – | ||
| krótkoterminowe – zmiana danych porównawczych | 1 507 | 1 507 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe – krótkoterminowe (bez zmian) | 41 975 | 40 206 |
| Razem pozostałe zobowiązania finansowe -krótkoterminowe | 43 482 | 41 713 |
IV. Standardy i interpretacje które zostały już opublikowane i zatwierdzone przez ale jeszcze nie weszły w życie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu standardów i interpretacji które zostały już opublikowane i zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej, ale nie weszły jeszcze w życie. Dotyczy to:
- MSSF 14 "Odroczone salda z regulowanej działalności"
- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe"
- Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" i MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach"
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów"
Zmiany odniesień do Założeń Koncepcyjnych w MSSF
Grupa jest w trakcie analizy wpływu wyżej wymienionych zmian na politykę rachunkowości Grupy oraz na przyszłe sprawozdania finansowe. .
V. Zasady konsolidacji
Zasady konsolidacji nie uległy zmianie w stosunku do tych opisanych w ostatnim rocznym sprawozdaniu finansowym.
Spółki objęte skróconym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres kończący się 31 marca 2019 roku oraz na dzień 31 grudnia 2018 roku obejmuje następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:
| Wyszczególnienie | Metoda konsolidacji | Udział Grupy w ogólnej liczbie głosów (w %) |
||
|---|---|---|---|---|
| 31.03.2019 | 31.12.2018 | |||
| BBI Development S.A. | n/d | Jednostka dominująca | ||
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 Sp.k | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 Sp.k | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp.k | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k (*) | pełna | 99,99% | 99,99% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA | pełna | 75,44% | 75,44% | |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Juvenes- Serwis Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k | pełna | 100% | 100% | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | praw własności | 34,95% | 34,95% | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp.k | praw własności | 35% | 35% | |
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp. z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
praw własności | 0,28% | 0,28% | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | praw własności | 40,00% | 40,00% | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. (**) | praw własności | 49,44% | 49,44% | |
| NPU Sp. z o.o. S.K.A. | praw własności | 40,32% | 40,32% | |
| PW Sp. z o.o. (**) | praw własności | 45% | 45% | |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | praw własności | 44,99% | 44,99% | |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. (**) | praw własności | 50% | 50% | |
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp. z o.o. (**) | praw własności | 49% | 49% | |
| Immobilia Fund SIF SICAV | (***) | 100% | 100% |
(*) jednostka kontrolowana poprzez fundusz Immobila Fund SIF SICAV
(**) z uwagi na niewielką kwotę zaangażowania na dzień 31 marca 2019 wskazane inwestycje są wykazywane w pozostałych aktywach finansowych
(***) konsolidacji podlegają spółki należące do funduszu Immobilia Fund SIF SICAV
| Skonsolidowane segmenty operacyjne wg stanu na 31.03.2019 | Plac Unii | Centrum Marszałkow ska |
Koneser (*) |
Szczecin Małe Błonia |
Juvenes Projekt |
BBID | Pozostałe | Wyłączenia konsolidacyjne |
Ogółem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży towarów i usług | Sprzedaż na rzecz podmiotów spoza grupy |
n/d | n/d | 1 | 0 | 1 805 | 195 | 0 | 0 | 2 001 |
| Sprzedaż między segmentami |
n/d | n/d | 0 | 0 | 110 | 803 | 1 | -772 | 142 | |
| Udział w wyniku spółek współkontrolowanych |
-11 | 888 | 1 966 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 843 | |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek i dywidendy | 0 | 0 | 273 | 0 | 1 | 163 | 798 | -550 | 685 | |
| Zysk/ (strata) segmentu | n/d | n/d | -101 | -736 | -361 | -5 874 | -1 521 | 5 158 | -3 435 | |
| Aktywa ogółem | n/d | n/d | 79 858 | 84 868 | 4 649 | 267 022 | 92 072 | -108 788 | 419 681 | |
| Aktywa segmentu | 79 858 | 84 868 | 4 649 | 267 022 | 92 072 | -108 788 | 419 681 | |||
| Aktywa nieprzypisane | 0 | |||||||||
| Zobowiązania ogółem | n/d | n/d | 62 480 | 80 938 | 2 360 | 124 164 | 73 287 | -106 904 | 236 325 | |
| Zobowiązania segmentu | 62 480 | 80 938 | 2 360 | 124 164 | 73 287 | -106 904 | 236 325 | |||
| Zobowiązania nieprzypisane | 0 |
Informacja o poszczególnych segmentach operacyjnych Grupy występujących w okresie 01.01.2019 – 31.03.2019
. Grupa działa wyłącznie na terenie Polski i nie osiąga przychodów z innych regionów geograficznych. Podstawą do wydzielenia i prezentacji danej spółki jako oddzielnego segmentu są przychody ze sprzedaży produktów i usług wyliczone przed kalkulacją wyłączeń konsolidacyjnych. Z uwagi na znaczną zmienność harmonogramu realizacji poszczególnych projektów developerskich Grupa zdecydowała się zachować w powyższej prezentacji również te segmenty, które w 2018 wygenerowały przychody ze sprzedaży poniżej progu 10% przed wyłączeniami konsolidacyjnymi, jednak w kolejnych okresach sprawozdawczych spodziewane przychody przekroczą wspomniany udział.
(*) w segmencie "Koneser" uwzględniono łącznie dane ze spółek konsolidowanych metodą pełną i metodą praw własności.
| Informacja o udziale Grupy w aktywach netto i wyniku netto spółek współkontrolowanych | ||||
|---|---|---|---|---|
| Oznaczenie spółki | Udział w aktywach netto na 31.12.2018 |
Zmiana metody konsolidacji |
Zmiana udziału w aktywach netto |
Korekty konsolidacyjne |
Udział w aktywach netto na 31.03.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| MTP Sp. z o.o. Projekt Developerski 1 S.K.A. | 301 | 0 | 0 | 301 | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 2 | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp. k. | 46 263 | 887 | 19 | 47 169 | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp. k. | 89 015 | 1 966 | 0 | 90 981 | |
| NPU Sp. z o.o. S.K.A | 3 582 | -11 | 0 | 3 571 | |
| PW Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Razem | 139 162 | 0 | 2 843 | 19 | 142 024 |
Informacja o emisji i wykupie dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych – jednostka dominująca
| Wyszczególnienie | 31.03.2019 | 31.03.2018 |
|---|---|---|
| Zobowiązanie z tytułu emisji obligacji na początek okresu | 113 111 | 113 040 |
| Emisja obligacji | 15 000 | 40 300 |
| Naliczenie odsetek do dnia wykupu | 974 | 928 |
| Wykup obligacji, spłata odsetek | -36 685 | -44 268 |
| Naliczenie odsetek na koniec okresu | 875 | 991 |
| Razem zobowiązanie z tytułu emisji obligacji | 93 275 | 110 991 |
| - długoterminowe | 55 300 | 77 400 |
| - krótkoterminowe | 37 975 | 33 591 |
Informacja o emisji i wykupie dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych w projekcie Małe Błonia w Szczecinie (spółka celowa Realty 2 Management Sp. z o.o.)
| Wyszczególnienie | 31.03.2019 | 31.03.2018 | |
|---|---|---|---|
| Zobowiązanie z tytułu emisji obligacji na początek okresu | 4 414 | 12 365 | |
| Emisja obligacji | 0 | 0 | |
| Naliczenie odsetek do dnia wykupu | 8 | 22 | |
| Wykup obligacji, spłata odsetek | -560 | -2 289 | |
| Naliczenie odsetek na koniec okresu | 63 | 177 | |
| Razem zobowiązanie z tytułu emisji obligacji | 3 925 | 10 275 | |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
Informacja na temat rodzaju wyemitowanych obligacji w Grupie Kapitałowej na dzień 31.03.2019
| Typ transakcji, emitent | Data zawarcia | Data wykupu |
Kwota nominalna |
Oprocentowanie | Wartość | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nominalne | efektywne | bilansowa | ||||
| Wg stanu na dzień 31.03.2019 | 97 200 | |||||
| Obligacje 3-letnie, BBI Development | luty 17 | 2020-01-31 | 37 100 | WIBOR 6M + 5,8% |
7,59% | 37 547 |
| Obligacje 3-letnie, BBI Development | luty 18 | 2021-02-22 | 40 300 | WIBOR 6M + 5,75% |
7,54% | 40 608 |
| Obligacje 3-letnie, BBI Development | luty 19 | 2022-02-22 | 15 000 | WIBOR 6M + 6,10% |
7,89% | 15 120 |
| Obligacje krótkoterminowe, emisja z sierpnia 2017, Realty 2 Management Sp. z o.o. |
sierpień 17 | 2019-12-27 | 3 500 | WIBOR 6M + 5,5% |
7,31% | 3 925 |
Informacja na temat pożyczek zaciągniętych przez Jednostkę Dominującą na dzień 31.03.2019
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpie czenia |
|---|---|---|---|---|---|
| RM 3 Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp. k. | 4 000 | 4 195 | 2,25% | 2019-06-30 | brak |
| RM 3 Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp. k. | 10 910 | 11 595 | 7,9% | 2019-12-31 | brak |
| RAZEM (całość krótkoterminowa) | 15 790 |
Informacja na temat pożyczek zaciągniętych przez Grupę na dzień 31.03.2019
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpie-czenia |
|---|---|---|---|---|---|
| weksel, egzekucja | |||||
| Supersam Sp. z o.o. | 3 000 | 3 573 | 8,00% | 2019-05-31 | k.c. |
| NPU Sp. z o.o. SKA | 173 | 177 | 2,00% | 2019-04-16 | brak |
| CM 1 Sezam Sp. z o.o. (3 umowy łącznie) |
51 578 | 52 886 | 10,00% | 2019-12-31 (**) | zastaw cywilny, zastaw rejestrowy i poręczenie |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp. k. |
8 400 | 8 731 | 5,00% | 2020-12-31 | brak |
| RAZEM | 63 151 | 65 367 | |||
| w tym: | |||||
| długoterminowe | 56 636 | ||||
| krótkoterminowe | 8 731 |
Informacja o instrumentach finansowych, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej:
| AKTYWA FINANSOWE | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | Kategoria instrumentów finansowych wg MSSF 9 | |||
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży (długoterminowe), w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Pozostałe aktywa finansowe (długoterminowe), w tym: | 41 490 | 41 786 | 41 490 | 41 786 | ||
| - pożyczki udzielone | 9 794 | 10 090 | 9 794 | 10 090 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| - nabyte oblitqacje | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 100 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| - akcje i udziały | 13 501 | 13 501 | 13 501 | 13 501 | wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | |
| - zaliczki na poczet nabycia akcji | 17 095 | 17 095 | 17 095 | 17 095 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe), w tym: | 50 276 | 49 184 | 50 276 | 49 184 | ||
| - pożyczki udzielone | 49 081 | 47 845 | 49 081 | 47 845 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| - należności | 1 195 | 1 339 | 1 195 | 1 339 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| Środki pienięże i ich ekwiwalenty | 2 769 | 8 373 | 2 769 | 8 373 | ||
| - środki na rachunkach bankowych i krótkoterminowych lokatach | 2 708 | 8 313 | 2 708 | 8 313 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| - ekwiwalenty środków pieniężnych | 61 | 60 | 61 | 60 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | Kategoria instrumentów finansowych wg MSSF 9 | |||
| Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: | 162 568 | 178 897 | 162 568 | 178 897 | ||
| - długoterminowe oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej | 8 731 | 8 628 | 8 731 | 8 628 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| - krótkoterminowe oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej | 56 636 | 37 164 | 56 636 | 37 164 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| - długoterminowa część zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 55 300 | 77 400 | 55 300 | 77 400 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| - krotkoterminowa część zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 41 901 | 55 705 | 41 901 | 55 705 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 6 914 | 7 390 | 6 914 | 7 390 |
Na dzień 31 marca 2019 nie wystąpiły żadne okoliczności zwiększające poziom ryzyk opisanych w rocznych sprawozdaniach finansowych; w efekcie utworzone wcześniej tj. na dzień 31 grudnia 2018 roku odpisy nie uległy zmianie.
Informacja o istotnych zmianach wielkości szacunkowych:
Odroczony podatek dochodowy ujęty w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym:
| Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego |
2018-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Rezerwa na pozostałe świadczenia pracownicze | 341 | 188 | 0 | 529 |
| Rezerwa na naliczone odsetki od obligacji | 3 110 | 1 850 | -4 085 | 875 |
| Naliczone odsetki od otrzymanych pożyczek | 5 | 0 | -5 | 0 |
| Pozostałe rezerwy | 1 565 | 42 | 0 | 1607 |
| Odpis na utratę wartości zapasów | 7 000 | 0 | -1 000 | 6 000 |
| Suma ujemnych różnic przejściowych | 12 021 | 2 080 | -5 090 | 9 011 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 2 284 | 395 | -967 | 1 712 |
| Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
2018-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Przeszacowanie aktywów finansowych do wartości godziwej | 6 515 | 0 | 0 | 6 515 |
| Naliczone odsetki od udzielonych pożyczek | 7 347 | 0 | 0 | 7 347 |
| Suma dodatnich różnic przejściowych | 13 862 | 0 | 0 | 13 862 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: | 2 634 | 0 | 0 | 2 634 |
| Wyszczególnienie | 2019-03-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 1 712 | 2 284 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana | 2 634 | 2 634 |
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego | -922 | -350 |
| Rezerwy na naprawy gwarancyjne i zwroty |
Rezerwa na roszczenia |
Rezerwa na pozostałe świadczenia pracownicze - premie |
Odpis na utratę wartości udzielonych pożyczek |
Odpis aktualizujący wartość zapasów |
Odpis aktualizujący wartość należności handlowych |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2019 | 0 | 500 | 341 | 3 044 | 15 462 | 183 |
| Utworzenie rezerwy i/lub zwiększenie odpisu |
0 | 0 | 188 | 0 | 0 | 0 |
| Wykorzystanie rezerw lub odpisów |
0 | 0 | 0 | 0 | -1 562 | 0 |
| Rozwiązanie rezerwy lub odpisu |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.03.2019 | 0 | 500 | 529 | 3 044 | 13 900 | 183 |
Informacja na temat zmiany stanu rezerw i odpisów aktualizujących
Wykorzystanie odpisów aktualizujących zapasy na łącznie 1.562 tys zł. dotyczy gruntów sprzedanych przez Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA
Informacja na temat zmiany zobowiązań warunkowych oraz aktywów warunkowych od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego.
Bez zmian
Informacja na temat transakcji między BBI Development S.A. a podmiotami powiązanymi
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz Przychody z odsetek od podmiotów podmiotów powiązanych powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych (**) |
w tym przeterminowane | Zakupy od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | |
| Znaczący inwestor - nie występuje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki zależne: | 0 | 0 | ||||||||||
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 3 Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 4 Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 5 Sp.k. | 10 | 40 | 0 | 0 | 4 | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 6 Sp.k. | 325 | 325 | 0 | 0 | 389 | 389 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 7 SKA | 60 | 59 | 0 | 0 | 136 | 133 | 71 | 68 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. PD 10 SKA | 141 | 141 | 1 148 | 1 104 | 164 | 163 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 28 | 28 | 0 | 0 | 51 | 14 | 37 | 0 | 0 | 0 | 219 | 388 |
| Juvenes-Serwis Sp. z o.o. | 9 | 9 | 0 | 0 | 11 | 45 | 6 | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. |
220 | 205 | 0 | 0 | 269 | 282 | 15 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki współkontrolowane w których Emitent jest wspólnikiem (*): |
||||||||||||
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp.z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
0 | 12 | 0 | 0 | 0 | 19 | 0 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| NPU Sp. z o.o. SKA | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k |
4 | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 4 | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Informacja na temat transakcji wzajemnych między Juvenes-Projekt Sp. z o.o. a podmiotami powiązanymi
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych (**) |
w tym przeterminowane | Zakupy od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 679 | 0 | 0 | 81 | 81 | 81 | 81 | 304 | 291 | 676 | 682 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k |
110 | 841 | 0 | 0 | 126 | 67 | 117 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Informacja na temat transakcji wzajemnych między Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. a podmiotami powiązanymi
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych (**) |
w tym przeterminowane | Zakupy od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k |
0 | 489 | 0 | 0 | 295 | 295 | 295 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Immobilia Fund | 0 | 0 | 446 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 0 | 0 | 59 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Informacja na temat transakcji wzajemnych między Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k. a podmiotami powiązanymi
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych (**) |
w tym przeterminowane | Zakupy od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2019-03-31 | 2018-12-31 | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 0 | 0 | 64 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wszystkie powyżej wymienione transakcje zostały zawarte na warunkach rynkowych.
| Kwota pożyczki wg | Wartość | Oprocentowanie | Zabezpieczeni a |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | umowy | bilansowa | nominalne | efektywne | Termin spłaty | ||
| Wg stanu na dzień 31.03.2019 | 58 874 | ||||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 535 | 27 417 | 10,00% | 10,00% 2021-12-31 | hipoteka | ||
| Immobilia Fund | 18 082 | 18 617 | 10,00% | 10,00% 2019-12-31 | bez zabezpieczeń |
||
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od PD7 |
5 700 | 6 312 | 8,00% | 8,00% 2019-12-31 | bez zabezpieczeń |
||
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od PD6 |
2 800 | 2 875 | 8,00% | 8,00% 2019-06-30 | bez zabezpieczeń |
||
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od JD1 | 3 020 | 3 082 | 8,00% | 8,00% 2019-06-30 | bez zabezpieczeń |
||
| Projekt Rybaki Łańsk Sp. z o.o. |
235 | 243 | WiBOR6M + marża |
7,78% 2019-07-31 | bez zabezpieczeń |
||
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | 265 | 277 | 6,00% | 6,00% 2019-06-22 | bez zabezpieczeń |
||
| CPK Sp. z o.o. | 49 | 51 | 3,00% | 3,00% 2019-06-30 | bez zabezpieczeń |
Informacja na temat pożyczek udzielonych przez Grupę
Warszawa, dnia 28 maja 2019 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Michał Skotnicki Rafał Szczepański Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz Członek Zarządu Członek Zarządu
Załączona informacja dodatkowa stanowi integralna część niniejszego sprawozdania finansowego 25
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski, Główny Księgowy