AI assistant
BBI Development S.A. — Interim / Quarterly Report 2019
Sep 22, 2019
5528_rns_2019-09-22_efdf844f-faee-4878-9913-db6677e24474.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Grupy Kapitałowej BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2019 r. – 30.06.2019 r.
OŚWIADCZENIE ZARZĄDU
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 757) Zarząd jednostki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Spółkę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy oraz jej wynik finansowy.
Zarząd oświadcza także, że półroczne sprawozdanie z działalności Grupy zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze półroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 133 z późniejszymi zmianami). Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 roku.
Zarząd oświadcza, że firma audytorska dokonująca przeglądu półrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego została wybrana zgodnie z przepisami prawa oraz że firma ta i biegli rewidenci, dokonujący tego przeglądu, spełniali warunki do wydania bezstronnego i niezależnego raportu z przeglądu, zgodnie z właściwymi przepisami prawa krajowego. Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd zasadami ładu korporacyjnego, biegły rewident został wybrany przez Radę Nadzorczą Spółki uchwałą nr 1/VIII/2018 z dnia 26 czerwca 2018 roku w sprawie wyboru firmy audytorskiej. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta.
WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SKONSOLIDOWANEGO RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT ORAZ SKONSOLIDOWANEGO RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Wyszczególnienie | 01.01.2019 - 30.06.2019 | 01.01.2018 - 30.06.2018 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | ||
| Przychody operacyjne | 7 507 | 1 751 | 6 566 | 1 549 | |
| Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych |
2 115 | 493 | -2 060 | -486 | |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
-9 199 | -2 145 | -6 536 | -1 542 | |
| Zysk (strata) brutto | -12 915 | -3 012 | -10 952 | -2 583 | |
| Zysk (strata) netto | -13 971 | -3 258 | -11 021 | -2 600 | |
| Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) |
-0,14 | -0,03 | -0,11 | -0,02 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
-1 333 | -311 | 632 | 149 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
95 715 | 22 322 | -2 659 | -627 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-8 680 | -2 024 | -1 316 | -310 | |
| Przepływy pieniężne netto razem |
85 702 | 19 986 | -3 343 | -789 |
WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Wyszczególnienie | 30.06.2019 | 31.12.2018 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | ||
| Aktywa razem | 449 783 | 105 782 | 421 772 | 98 087 | |
| Zobowiązania razem | 277 015 | 65 149 | 234 707 | 54 583 | |
| w tym zobowiązania krótkoterminowe |
218 773 | 51 452 | 145 964 | 33 945 | |
| Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
162 472 | 38 211 | 176 769 | 41 109 | |
| Kapitał zakładowy | 52 308 | 12 302 | 52 308 | 12 165 | |
| Liczba akcji w tys. sztuk | 101 936 | 101 936 | 101 979 | 101 979 | |
| Wartość księgowa na akcję (zł/euro) |
1,69 | 0,40 | 1,83 | 0,43 |
Do przeliczenia wybranych danych pozycji rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych użyto kursu będącego średnią arytmetyczną kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień poszczególnych miesięcy danego okresu, wynoszącego odpowiednio:
| za okres bieżący tj. 01.01.2019 – 30.06.2019: | 4,2880 PLN/Euro |
|---|---|
| za okres porównawczy tj. 01.01.2018 – 30.06.2018 | 4,2395 PLN/Euro |
Do przeliczenia wybranych danych sprawozdania z sytuacji finansowej użyto kursu ustalonego na dzień bilansowy, wynoszącego odpowiednio:
na dzień 30 czerwca 2019 r.: 4,2520 PLN/Euro na dzień 31 grudnia 2018 r.: 4,3000 PLN/Euro
INFORMACJE OGÓLNE
I. DANE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ:
| Nazwa: | BBI Development S.A. (dalej: Spółka; jednostka dominująca) |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Siedziba: | Warszawa |
| Kraj rejestracji: | Polska |
| Podstawowy przedmiot działalności: | |
| - | Działalność holdingów finansowych |
| - | Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych |
| - | Pozostała finansowa działalność usługowa |
| - | Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków |
| - | Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi |
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy |
| Numer statystyczny REGON: | 010956222 |
II. CZAS TRWANIA GRUPY KAPITAŁOWEJ:
Spółka dominująca BBI Development SA i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.
III. OKRESY PREZENTOWANE
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2019 roku do 30 czerwca 2019 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku dla śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej za okres od 01 stycznia 2018 roku do 30 czerwca 2018 roku dla śródrocznego skróconego skonsolidowanego rachunku zysków i strat, śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym
IV. SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 30.06.2019 R.:
| Zarząd: | ||
|---|---|---|
| Michał Skotnicki | - | Prezes Zarządu |
| Rafał Szczepański | - | Wiceprezes Zarządu |
| Piotr Litwiński | - | Członek Zarządu |
| Krzysztof Tyszkiewicz | - | Członek Zarządu |
Zmiany w składzie Zarządu Jednostki Dominującej:
W okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 czerwca 2019 r. nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu.
Skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej:
Na dzień 30 czerwca 2019 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzą:
Artur Lebiedziński Maciej Matusiak Maciej Radziwiłł Paweł Turno Karol Żbikowski Wojciech Napiórkowski (powołany na członka Rady Nadzorczej 25 czerwca 2019 r.)
V. BIEGLI REWIDENCI:
Grant Thornton Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa ul. abpa Antoniego Baraniaka 88 E 61-131 Poznań
wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 4055
VI. ZNACZĄCY AKCJONARIUSZE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ:
Według stanu na dzień 20.09.2019 r. akcjonariuszami jednostki dominującej posiadającymi ponad 5% głosów byli:
| Akcjonariusze | Liczba akcji w szt. |
Udział w kapitale zakładowym% |
Liczba głosów | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%) |
|---|---|---|---|---|
| Fundusze QUERCUS TFI S.A. | 11.459.499 | 11,25 | 11.459.499 | 11,25 |
| Nationale-Nederlanden OFE | 10.000.000 | 9,81 | 10.000.000 | 9,81 |
| Maciej Radziwiłl | 6.571.489 | 6,45 | 6.571.489 | 6,45 |
VII. SPÓŁKI POWIĄZANE NALEŻĄCE DO GRUPY KAPITAŁOWEJ BBID
| Wyszczególnienie | Metoda konsolidacji | Udział Grupy w kapitale zakładowym (w %) |
|
|---|---|---|---|
| 30.06.2019 | 31.12.2018 | ||
| BBI Development S.A. | - | Jednostka dominująca | |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 sp.k. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 sp.k. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 sp.k. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 sp.k. (*) | pełna | 99,99% | 99,99% |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | pełna | 100% | 100% |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA | pełna | 75,44% | 75,44% |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Juvenes- Serwis Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 sp.k. | pełna | 100% | 100% |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | pełna | 100% | 34,95% |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam sp.k. | pełna | 100% | 35,00% |
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp. z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
praw własności | 0,28% | 0,28% |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp. k. | praw własności | 40,00% | 40,00% |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. | praw własności (**) | 49,44% | 49,44% |
| NPU Sp. z o.o. SKA. | praw własności | 40,32% | 40,32% |
| PW Sp. z o.o. | praw własności (**) | 45% | 45% |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | praw własności | 44,99% | 44,99% |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | praw własności (**) | 50% | 50% |
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp. z o.o. | praw własności (**) | 49% | 49% |
| Immobilia Fund SIF SICAV | (***) | 100% | 100% |
(*) jednostka współkontrolowana poprzez fundusz Immobilia Fund SIF SICAV
(**) z uwagi na niewielką kwotę zaangażowania na dzień 30 czerwca 2019 inwestycja jest wykazana w pozostałych aktywach finansowych.
(***) konsolidacji podlegają spółki należące do funduszu Immobilia Fund SIF SICAV
VIII. ZAWARTOŚĆ SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera również elementy śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego Emitenta, w szczególności:
- śródroczne skrócone sprawozdanie z sytuacji finansowej
- śródroczny skrócony rachunek zysków i strat
- śródroczne skrócone sprawozdanie z całkowitych dochodów
- śródroczne skrócone sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
- śródroczne skrócone sprawozdanie z przepływów pieniężnych
- wybrane informacje objaśniające
IX. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 20 września 2019 roku .
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development SA
Śródroczny skrócony skonsolidowany rachunek zysków i strat
| za okres 6 miesięcy zakończony 30.06.2019 |
za okres 6 miesięcy zakończony 30.06.2018 |
|
|---|---|---|
| Przychody operacyjne, w tym: | 7 507 | 6 566 |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów | 2 | 347 |
| Przychody ze świadczonych usług | 7 505 | 6 219 |
| Koszt własny sprzedaży, w tym: | -6 265 | -4 515 |
| Wartość sprzedanych wyrobów | 0 | -343 |
| Koszt sprzedanych usług | -6 265 | -4 172 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 1 242 | 2 051 |
| Koszty sprzedaży | -713 | -894 |
| Koszty ogólnego zarządu | -5 643 | -5 852 |
| Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych | 2 115 | -2 060 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 22 | 404 |
| Pozostałe koszty operacyjne | -6 222 | -185 |
| Wynik na działalności operacyjnej | -9 199 | -6 536 |
| Przychody z tyt. odsetek od pozyczek | 1 357 | 435 |
| Pozostałe przychody finansowe | 4 120 | 111 |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | 0 | 0 |
| Koszty finansowe | -9 193 | -4 962 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -12 915 | -10 952 |
| Podatek dochodowy | -1 056 | -69 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -13 971 | -11 021 |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto | -13 971 | -11 021 |
| Zysk (strata) przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto podmiotu dominującego | -13 971 | -11 021 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,14 | -0,11 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,14 | -0,11 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) |
0 | 0 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
| za okres 6 miesięcy zakończony 30.06.2019 |
za okres 6 miesięcy zakończony 30.06.2018 |
|
|---|---|---|
| Zysk (strata) netto | -13 971 | -11 021 |
| Inne całkowite dochody netto | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych | -13 971 | -11 021 |
| Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym |
0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący |
-13 971 | -11 021 |
| Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej | ||
|---|---|---|
| AKTYWA | 2019-06-30 | 2018-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 146 719 | 208 406 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 425 | 530 | |
| Wartoście niematerialne | 1 320 | 487 | |
| Wartość firmy | 23 975 | 23 975 | |
| Nieruchomości inwestycyjne | 182 | 182 | |
| Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności |
93 826 | 139 162 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 24 964 | 41 786 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2 027 | 2 284 | |
| Pozostałe aktywa trwałe | 0 | 0 | |
| Aktywa obrotowe | 303 064 | 213 366 | |
| Zapasy | 140 951 | 150 648 | |
| Należności handlowe | 2 213 | 1 339 | |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 0 | 0 | |
| Pozostałe należności | 13 594 | 3 267 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 49 796 | 47 845 | |
| Rozliczenia międzyokresowe | 2 435 | 1 894 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 94 075 | 8 373 | |
| AKTYWA RAZEM | 449 783 | 421 772 |
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development SA ZA OKRES 01.01. – 30.06.2019 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| PASYWA | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Kapitały własne | 172 768 | 187 065 |
| Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej | 162 472 | 176 769 |
| Kapitał zakładowy | 52 308 | 52 308 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
49 578 | 67 366 |
| Pozostałe kapitały | 141 952 | 145 924 |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 7 972 | 4 000 |
| Akcje własne (wielkosć ujemna) | -1 851 | -1 525 |
| Niepodzielony wynik finansowy | -73 516 | -73 516 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | -13 971 | -17 788 |
| Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 10 296 | 10 296 |
| Zobowiązania długoterminowe | 58 242 | 88 743 |
| Kredyty i pożyczki | 0 | 8 628 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 55 582 | 77 469 |
| Inne zobowiązania długoterminowe | 26 | 12 |
| Rezerwy z tyt. odroczonego podatku dochodowego | 2 634 | 2 634 |
| Pozostałe rezerwy | 0 | 0 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 218 773 | 145 964 |
| Kredyty i pożyczki | 289 | 37 164 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 44 315 | 40 206 |
| Zobowiązania handlowe | 5 244 | 4 883 |
| Zobowiązania z tyt. bieżącego podatku dochodowego | 1 035 | 236 |
| Pozostałe zobowiązania | 76 880 | 2 507 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 65 533 | 60 127 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 460 | 341 |
| Pozostałe rezerwy | 25 017 | 500 |
| PASYWA RAZEM | 449 783 | 421 772 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały |
Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących |
Razem kapitały własne |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sześć miesięcy zakończonych 30.06.2019 | |||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2019 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 475 | -73 516 | -17 788 | 176 769 | 10 296 | 187 065 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | |||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | |||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 475 | -73 516 | -17 788 | 176 769 | 10 296 | 187 065 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -326 | -326 | -326 | ||||||
| Przeniesienia | -3 972 | 3 972 | 0 | 0 | |||||
| Podział zysku netto | -17 788 | 17 788 | 0 | 0 | |||||
| Korekty wynikające ze zmian w grupie | 0 | 0 | |||||||
| Suma dochodów całkowitych | -13 971 | -13 971 | -13 971 | ||||||
| Kapitał własny na dzień 30.06.2019 r. | 52 308 | 49 578 | 141 952 | 6 121 | -73 516 | -13 971 | 162 472 | 10 296 | 172 768 |
| Sześć miesięcy zakończonych 30.06.2018 | |||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2018 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 3 129 | -54 471 | -19 359 | 194 897 | 10 609 | 205 506 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | |||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | |||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 3 129 | -54 471 | -19 359 | 194 897 | 10 609 | 205 506 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -204 | -204 | -204 | ||||||
| Przeniesienia | 0 | ||||||||
| Podział zysku netto | -19 359 | 19 359 | 0 | 0 | |||||
| Korekty ze zmian wynikających w grupie | -75 | -75 | -75 | ||||||
| Suma dochodów całkowitych | -11 021 | -11 021 | -11 021 | ||||||
| Kapitał własny na dzień 30.06.2018 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 925 | -73 905 | -11 021 | 183 597 | 10 609 | 194 206 |
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development SA ZA OKRES 01.01. – 30.06.2019 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| za okres 6 miesięcy zakończonych 30.06.2019 |
za okres 6 miesięcy zakończonych 30.06.2018 |
|
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Razem | ||
| Nakłady na projekty deweloperskie | -11 332 | -19 817 |
| Udzielone pożyczki | -985 | -1 712 |
| Zwrot wcześniej udzielonych pożyczek wraz z odsetkami | 205 | 0 |
| Przepływy związane z VAT | -2 126 | -1 535 |
| Otrzymane należności, w tym wpływy ze sprzedaży mieszkań | 20 201 | 32 086 |
| Zwrot kaucji i wadiów | 1 320 | 62 |
| Wynagrodzenia i narzuty na wynagrodzenia | -2 662 | -2 871 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -904 | -1 282 |
| Pozostałe przepływy związane z działalnością operacyjną | -5 010 | -4 590 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | -1 293 | 341 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | -40 | 291 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -1 333 | 632 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 96 079 | 0 |
| Inne wpływy inwestycyjne | 96 079 | 0 |
| Wydatki | 364 | 2 659 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 164 | 121 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 200 | 2 538 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 95 715 | -2 659 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 35 614 | 45 968 |
| Kredyty i pożyczki | 20 614 | 5 668 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 15 000 | 40 300 |
| Wydatki | 44 294 | 47 284 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 326 | 203 |
| Inne, niż wpłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku | 190 | 394 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 5 655 | 66 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 33 100 | 41 500 |
| Odsetki | 4 720 | 4 293 |
| Inne wydatki finansowe | 303 | 828 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -8 680 | -1 316 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | 85 702 | -3 343 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | 85 702 | -3 343 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | -123 | 5 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 8 373 | 10 357 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 94 075 | 7 014 |
Śródroczny skrócony jednostkowy rachunek zysków i strat Spółki
| Rachunek zysków i strat | za okres 01.01.2019 - 30.06.2019 |
za okres 01.01.2018 - 30.06.2018 |
|
|---|---|---|---|
| Przychody operacyjne, w tym: | 2 164 | 8 361 | |
| Przychody ze sprzedaży usług | 2 164 | 3 158 | |
| Przychody z dywidend i udziału w zyskach | 0 | 5 203 | |
| Koszt własny sprzedaży | -522 | -1 309 | |
| Wynik brutto na sprzedaży | 1 642 | 7 052 | |
| Koszty sprzedaży | -38 | -61 | |
| Koszty ogólnego zarządu | -3 468 | -3 380 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 19 | 3 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | -2 | 0 | |
| Wynik na działalności operacyjnej | -1 847 | 3 614 | |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 1 470 | 3 204 | |
| Przychody finansowe | 20 | 4 | |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | 0 | 0 | |
| Koszty finansowe | -7 844 | -4 663 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -8 201 | 2 159 | |
| Podatek dochodowy | -1 011 | -401 | |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -9 212 | 1 758 | |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | |||
| Zysk (strata) netto | -9 212 | 1 758 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | |||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,09 | 0,02 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,09 | 0,02 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | |||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,09 | 0,02 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,09 | 0,02 |
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z całkowitych dochodów Spółki
| za okres 01.01.2019 - 30.06.2019 |
za okres 01.01.2018 - 30.06.2018 |
|
|---|---|---|
| Zysk (strata) netto | -9 212 | 1 758 |
| Inne dochody całkowite | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych | -9 212 | 1 758 |
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z sytuacji finansowej Spółki
| AKTYWA | stan na 30.06.2019 r. | stan na 31.12.2018 r. |
|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 244 064 | 255 139 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 231 | 299 |
| Wartości niematerialne | 1 272 | 492 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 182 | 182 |
| Inwestycje w jednostkach podporządkowanych | 146 213 | 163 888 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 96 166 | 90 278 |
| Aktywa obrotowe | 27 750 | 32 752 |
| Zapasy | 0 | 0 |
| Należności handlowe | 1 613 | 1 637 |
| Pozostałe należności | 1 459 | 1 555 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 17 245 | 26 152 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 1 208 | 1 204 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6 225 | 2 204 |
| Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 0 | 0 |
| AKTYWA RAZEM | 271 814 | 287 891 |
| PASYWA | stan na 30.06.2019 r. | stan na 31.12.2018 r. |
|---|---|---|
| Kapitał własny | 139 468 | 149 006 |
| Kapitał zakładowy | 52 308 | 52 308 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 38 712 | 48 254 |
| Akcje własne | -1 851 | -1 525 |
| Pozostałe kapitały zapasowe | 51 539 | 55 511 |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 7 972 | 4 000 |
| Niepodzielony wynik finansowy | 0 | 0 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | -9 212 | -9 542 |
| Zobowiązanie długoterminowe | 61 449 | 83 143 |
| Kredyty i pożyczki | 0 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 55 532 | 77 400 |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 5 917 | 5 743 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 70 897 | 55 742 |
| Kredyty i pożyczki | 12 663 | 18 433 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 40 286 | 35 740 |
| Zobowiązania handlowe | 335 | 801 |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 837 | 40 |
| Pozostałe zobowiązania | 16 138 | 193 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 95 | 126 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 460 | 341 |
| Pozostałe rezerwy | 83 | 68 |
| PASYWA RAZEM | 271 814 | 287 891 |
Śródroczne skrócone sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym Spółki
| Kapitał zakładowy | Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały | Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny ogółem |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| sześć miesiący zakończonych 30.06.2019 r. | ||||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2019 | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 0 | -9 542 | 149 006 | |||
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | |||||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 0 | -9 542 | 149 006 | |||
| Emisja akcji | 0 | |||||||||
| Przeniesienia na pods. uchwał Walnego Zgromadzenia - zakup akcji własnych |
-3 972 | 3 972 | 0 | |||||||
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -326 | -326 | ||||||||
| Podział zysku netto | -9 542 | 9 542 | 0 | |||||||
| Suma dochodów całkowitych | -9 212 | -9 212 | ||||||||
| Kapitał własny na dzień 30.06.2019 r. | 52 308 | 38 712 | 51 539 | 6 121 | 0 | -9 212 | 139 468 | |||
| sześć miesiący zakończonych 30.06.2018 r. | ||||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2018 r | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 0 | -15 690 | 159 202 | |||
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | |||||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 0 | -15 690 | 159 202 | |||
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -204 | -204 | ||||||||
| Podział zysku netto | -15 690 | 15 690 | 0 | |||||||
| Suma dochodów całkowitych | 1 758 | 1 758 | ||||||||
| Kapitał własny na dzień 30.06.2018 r. | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 925 | 0 | 1 758 | 160 756 |
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z przepływów pieniężnych Spółki
| za okres 6 miesięcy zakończony 30.06.2019 |
za okres 6 miesięcy zakończony 30.06.2018 |
|
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Wypłata wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia | -1 395 | -1 556 |
| Wydatki związane z realizacją projektu Złota 44 | -545 | -255 |
| Otrzymane należności | 2 673 | 3 587 |
| Odsetki otrzymane od pożyczek | 1 536 | 34 |
| Udzielone pożyczki | -200 | -770 |
| Zwrot z tytułu udzielonych pożyczek | 3 152 | 2 147 |
| Rozrachunki z tyt. VAT | 126 | -135 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -601 | -757 |
| Audyt, doradztwo podatkowe i prawne | -379 | -442 |
| Pozostałe przepływy | -1 622 | -1 480 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | 2 745 | 373 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | 0 | 0 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 2 745 | 373 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 15 417 | 0 |
| Zbycie aktywów finansowych (zwrot wkładów) | 15 417 | 0 |
| Wydatki | 1 924 | 2 952 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 54 | 22 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 1 870 | 2 930 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 13 493 | -2 952 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 31 950 | 49 099 |
| Kredyty i pożyczki | 600 | 5 000 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 15 000 | 40 300 |
| Inne wpływy finansowe | 16 350 | 3 799 |
| Wydatki | 44 167 | 45 571 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 326 | 203 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 6 534 | 150 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 32 600 | 40 300 |
| Odsetki | 4 404 | 4 090 |
| Inne wydatki finansowe | 303 | 828 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -12 217 | 3 528 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | 4 021 | 949 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | 4 021 | 949 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 6 | 0 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 2 204 | 423 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 6 225 | 1 372 |
INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE DO ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
I. PODSTAWA SPORZĄDZENIA.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej obejmuje okres 6 miesięcy zakończonych 30.06.2019 roku oraz zostało sporządzone zgodnie z MSR 34 Śródroczna sprawozdawczość finansowa.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie zawiera wszystkich informacji, które ujawniane są w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF. Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe należy czytać łącznie ze skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej za rok 2018.
Walutą sprawozdawczą niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej).
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki wchodzące w skład Grupy.
II. PRZYJĘTE ZASADY RACHUNKOWOŚCI:
Przy sporządzaniu niniejszego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego przyjęto te same ogólne zasady, które zostały zastosowane przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku, opublikowanego w dniu 2 9 k w i e t n i a 2019 roku z wyjątkiem zastosowania wskazanych poniżej następujących nowych lub zmienionych standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2019
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie zawiera informacji i ujawnień wymaganych przy pełnych sprawozdaniach finansowych i powinno być odczytywane łącznie z ostatnim opublikowanym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Standardy zastosowane po raz pierwszy:
.
Nowy MSSF 16 "Leasing"
Nowy standard zastępuje MSR 17 i kilka interpretacji. Poza zmianą definicji leasingu wprowadza znaczne zmiany w rachunkowości leasingobiorców: standard wymaga ujęcia w bilansie dla każdej umowy leasingowej wartości "prawa do użytkowania" i analogicznego zobowiązania finansowego. Prawo do użytkowania jest następnie amortyzowane, natomiast zobowiązanie wyceniane w zamortyzowanym koszcie. W określonych sytuacjach wskazanych w standardzie zobowiązanie z tytułu leasingu podlega aktualizacji wyceny, której skutki co do zasady ujmowane są jako korekta wartości prawa do użytkowania.
Przewidziano uproszczenia dla umów krótkoterminowych (do 12 miesięcy) i umów o użytkowanie aktywów o niskiej wartości, które Grupa przyjęła w swoich zasadach rachunkowości. Uproszczenie to polega na nieujmowaniu zobowiązania z tytułu leasingu w odniesieniu do tych umów.
Podejście księgowe do leasingów od strony leasingodawcy jest zbliżone do zasad określonych w dotychczasowym MSR 17.
Nowy standard może mieć istotny wpływ na sprawozdania finansowe Grupy w przyszłości. Na dzień pierwszego zastosowania tj. na dzień 1 stycznia 2019 ten wpływ jest ograniczony z uwagi na to iż:
- Grupa nie była stroną umów leasingu operacyjnego poza umowami na leasing samochodów, które w sprawozdaniu finansowym Grupy były już w okresach poprzedzających 1 stycznia 2019 rozpoznane jako umowy leasingu finansowego
- Poza umową najmu na powierzchnię biurową przez jednostkę dominującą grupa nie jest stroną umów najmu o charakterze długoterminowym.
- W Spółkach należących do Grupy na dzień 31 grudnia 2018 nie występują odpłatne prawa wieczystego użytkowania nieruchomości
Na dzień pierwszego zastosowania Jednostka Dominująca (i jednocześnie Grupa) była leasingobiorcą w umowach, najmu i dzierżawy zawartych na okresy do 2 lat, na podstawie których przysługiwało jej prawo do użytkowania powierzchni biurowej w budynku przy ul. Puławskiej 2 w Warszawie.
Grupa wdrożyła MSSF 16 przy zastosowaniu zmodyfikowanej metody retrospektywnej, tj. bez przekształcania danych porównawczych, z ujęciem łącznego efektu pierwszego zastosowania standardu jako korekty bilansu otwarcia zysków zatrzymanych w dniu pierwszego zastosowania. Ponadto Grupa zastosowała następujące dopuszczone przez standard rozwiązania praktyczne:
na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 Grupa nie dokonała ponownej oceny, czy dana umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing; Grupa zastosowała standard wyłącznie do umów, które przed tym dniem zidentyfikowano jako leasingi zgodnie z MSR 17 oraz KIMSF 4,
- wartość prawa do użytkowania z tytułu wszystkich umów sklasyfikowanych uprzednio przez Grupę jako leasing operacyjny zgodnie z MSR 17 na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 została ustalona w kwocie zobowiązania z tytułu leasingu skorygowanego o opłaty i przedpłaty ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej bezpośrednio sprzed dnia pierwszego zastosowania,,
- umowy, których okres leasingu kończy się w 2019 roku, Grupa ujmuje jako koszty metodą liniową w okresie leasingu, zamiast ujmować zobowiązania z tego tytułu,
- umowy najmu dotyczące aktywów o niskiej wartości Grupa ujmuje jako koszty metodą liniową w okresie użytkowania, przy czym jako górny limit dla takich aktywów przyjęto kwotę netto 20 tys zł, będącą w przybliżeniu odpowiednikiem sugerowanej kwoty 5 tys. USD
- wykorzystano wiedzę zdobytą post factum przy ustalaniu okresu leasingu,
Ze względu na skorzystanie z uproszczeń Grupa wykorzystała MSR 36 na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 w celu oceny konieczności ujęcia odpisów aktualizujących wartość aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Przeprowadzona analiza nie wskazała takiej konieczności
. Dla umów sklasyfikowanych na 31 grudnia 2018 roku jako leasingi finansowe zgodnie z MSR 17, wartość prawa do użytkowania została określona w kwocie równej wartości aktywów podlegających leasingowi według MSR 17. Wartość zobowiązania z tytułu leasingu na dzień pierwszego zastosowania jest równa kwocie zobowiązania z tytułu leasingu finansowego zgodnie z MSR 17.
W związku z zastosowaniem MSSF 16 Grupa ujęła na dzień pierwszego zastosowania prawa do użytkowania w kwocie 1.041 tys. PLN oraz dodatkowe zobowiązania z tytułu leasingu w kwocie 1.041 tys. PLN. Prawa do użytkowania zostały zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji "Wartości niematerialne i prawne" natomiast dodatkowe zobowiązania leasingowe w pozycji "Pozostałe zobowiązania finansowe" w podziale na część krótkoterminową (555 tys. PLN) i długoterminową (486 tys. PLN). Łączny efekt pierwszego zastosowania standardu na zyski zatrzymane na dzień 1 stycznia 2019 roku nie wystąpił.
Nowa KIMSF 23 "Niepewność co do traktowania podatkowego dochodu"
Interpretacja do MSR 12 "Podatek dochodowy" rozstrzyga podejście do sytuacji, gdy interpretacja przepisów ws. podatku dochodowego nie jest jednoznaczna i nie można definitywnie przyjąć, jakie rozwiązanie zostanie zaakceptowane przez organy podatkowe, w tym sądy. Kierownictwo powinno w pierwszej kolejności ocenić, czy jego interpretacja zostanie prawdopodobnie zaakceptowana przez ograny podatkowe. Jeśli tak, należy przyjąć do sporządzania sprawozdania finansowego taką interpretację. Jeśli nie, należy uwzględnić niepewność kwot związanych z podatkiem dochodowym metodą wartości najbardziej prawdopodobnej lub wartości oczekiwanej. Jednostka powinna ocenić ewentualne zmiany faktów i okoliczności wpływające na ustaloną wartość. Jeśli wartość podlega korekcie, traktuje się ją jako zmianę szacunku zgodnie z MSR 8.
Na podstawie przeprowadzonej analizy przeszłych i bieżących transakcji oraz posiadanej dokumentacji Zarząd jednostki dominującej uznał za prawdopodobne zaakceptowanie przez organy podatkowe stosowanych przez poszczególne spółki interpretacji mogących mieć wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, wykorzystaniem strat podatkowych i stosowanymi stawkami podatkowymi. Na tej podstawie przyjęto że nie występuje konieczność prezentacji możliwych scenariuszy. W przypadku pozyskania w późniejszym terminie nowych informacji mogących wpłynąć na taki osąd analiza wpływu KIMSF 23 zostanie ponowiona.
- W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej pozostałe standardy i interpretacje obowiązujące obowiązujących w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2019, tj:
- o Zmiana MSSF 9 "Instrumenty finansowe"
- o Zmiana MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach"
- o Zmiany MSR 12 "Podatek dochodowy", MSR 23 "Koszty finansowania zewnętrznego", MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" i MSSF 11 "Wspólne ustalenia umowne"
- o Zmiana MSR 19 "Świadczenia pracownicze")
nie mają wpływu na sprawozdania finansowe Jednostki i Grupy
III. Standardy i interpretacje które zostały już opublikowane i zatwierdzone przez ale jeszcze nie weszły w życie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu standardów i interpretacji które zostały już opublikowane i zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej, ale nie weszły jeszcze w życie.
IV. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH
Przy sporządzaniu śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Spółki dominującej kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd.
Informacje o szacunkach i założeniach, które są znaczące dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2018 rok. Ponadto Grupa zaprezentowała w niniejszym skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wpływ dokonanych założeń Zarządu na szacunek odpisów aktualizujących (patrz nota nr 8 w pkt X), przychodów z umów z klientami (patrz pkt XVII) oraz rezerw (patrz nota 11 i 12 w pkt X)nr 18)
V. ZASADY KONSOLIDACJI
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę tj. spółek zależnych, sporządzone na dzień 30 czerwca 2019 roku. Przez kontrolę rozumie się zdolność wpływania na politykę finansową i operacyjną spółki zależnej w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jej działalności.
Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 30 czerwca. W przypadkach gdy jest to konieczne, w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.
Wyłączeniu z konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.
Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną.
Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:
- na moment nabycia kontroli ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,
- określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,
- salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,
- wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,
- ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).
Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału we własności.
Do 1 stycznia 2010 roku nadwyżka strat przypadających na akcjonariuszy nieposiadających kontroli ponad wartość udziałów niedających kontroli, obciążała Spółkę dominującą. Zgodnie z MSSF 10 Grupa nie dokonywała retrospektywnego przekształcenia dokonanej alokacji strat, stąd zyski spółek zależnych, osiągnięte w okresach późniejszych, rozliczone będą w pierwszej kolejności na Spółkę dominującą do momentu pokrycia strat uprzednio przejętych od mniejszości.
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi, które nie skutkują utratą kontroli przez Spółkę dominującą, Grupa traktuje jak transakcje kapitałowe:
- sprzedaż częściowa udziałów na rzecz podmiotów niekontrolujących różnica pomiędzy ceną sprzedaży a wartością bilansową aktywów netto spółki zależnej, przypadających na udziały sprzedane podmiotom niekontrolującym, ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.
- nabycie udziałów od podmiotów niekontrolujących różnica pomiędzy ceną nabycia a wartością bilansową aktywów netto nabytych od podmiotów niekontrolujących ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.
VI. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEZONOWOŚCI DZIAŁALNOŚCI LUB CYKLICZNOŚCI DZIAŁALNOŚCI
W Spółkach Grupy nie występują zjawiska sezonowości czy cykliczności działania
INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE DO ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO JEDNOSTKOWEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Wszystkie powyżej podane informacje objaśniające dotyczą w takim samym stopniu śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego Emitenta.
X. INFORMACJE O ISTOTNYCH ZMIANACH WIELKOŚCI SZACUNKACH
1. Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) oraz odpisów aktualizujących z tytułu trwałej utraty wartości – za okres 01.01.2019 - 30.06.2019r.
| Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2019 | 0 | 428 | 920 | 423 | 1 722 | 27 | 3 520 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 5 | 18 | 9 | 0 | 32 |
| - nabycia środków trwałych | 0 | 0 | 5 | 18 | 0 | 0 | 23 |
| - objęcia pełną konsolidacją nowych jednostek | 9 | 9 | |||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto na dzień 30.06.2019 | 0 | 428 | 925 | 441 | 1 731 | 27 | 3 552 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2019 | 0 | 225 | 875 | 296 | 1 594 | 0 | 2 990 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 49 | 5 | 35 | 48 | 0 | 137 |
| - amortyzacji | 49 | 5 | 35 | 39 | 128 | ||
| - objęcia konsolidacją nowych jednostek | 9 | 9 | |||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - inne (oddanie do użytkowania) | 0 | ||||||
| Umorzenie na dzień 30.06.2019 | 0 | 274 | 880 | 331 | 1 642 | 0 | 3 127 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2019 | 0 | ||||||
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 30.06.2019 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 30.06.2019 | 0 | 154 | 45 | 110 | 89 | 27 | 425 |
Powyższa tabela zawiera również informacje o zmianach rzeczowych aktywów rzeczowych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Emitenta
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresie od 01.01.2019 – 30.06.2019 r.
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
Kwoty zobowiązań poczynionych na rzecz dokonanych zakupów rzeczowych aktywów trwałych
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
2. Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) oraz odpisów aktualizujących z tytułu trwałej utraty wartości – za okres 01.01.2019-30.06.2019 r.
| Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych1 |
Znaki towarowe2 |
Patenty i licencje2 |
Oprogramowanie komputerowe2 |
Wartość firmy |
Prawo do używania powierzchni biurowej |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2019 | 66 | 52 | 1 539 | 23 975 | 0 | 25 632 | |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 162 | 0 | 1 041 | 1 203 |
| - nabycia | 162 | 0 | 162 | ||||
| - inne - wdrożenie MSSF 16 "Leasing" | 1 041 | 1 041 | |||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 13 | 0 | 0 | 0 | 13 | |
| - zbycia | 13 | 0 | 13 | ||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 30.06.2019 | 0 | 53 | 52 | 1 701 | 23 975 | 1 041 | 26 822 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2019 | 15 | 33 | 1 122 | 0 | 0 | 1 170 | |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 5 | 81 | 271 | 357 | |
| - amortyzacji | 0 | 5 | 81 | 271 | 357 | ||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - inne | 0 | ||||||
| Umorzenie na dzień 30.06.2019 | 0 | 15 | 38 | 1 203 | 0 | 271 | 1 527 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2019 | 0 | ||||||
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 30.06.2019 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 30.06.2019 | 0 | 38 | 14 | 498 | 23 975 | 770 | 25 295 |
1Wytworzone we własnym zakresie, 2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
Powyższa tabela zawiera również informacje na zmiany wartości niematerialnych i prawnych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Emitenta
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresie od 01.01.2019 – 30.06.2019 r.
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
Kwoty zobowiązań poczynionych na rzecz dokonanych zakupów rzeczowych aktywów trwałych
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
3. Zmiany szacunkowe wartości firmy
| Wyszczególnienie | 2019-06-30 | 2018-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Wartość firmy powstała z przejęcia Juvenes Projekt Sp. z o.o. (dawniej: | |||
| Juvenes sp. z o.o.) | 23 975 | 23 975 | |
| Wartość firmy (netto) | 23 975 | 23 975 |
Zmiany stanu wartości firmy z konsolidacji
| Wyszczególnienie | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 23 975 | 23 975 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zwiększenie stanu z tytułu przejęcia jednostki | ||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zmniejszenie stanu z tytułu sprzedaży spółki zależnej | ||
| Zmniejszenie stanu z tytułu korekt wynikających z późniejszego ujęcia | ||
| Zmniejszenia stanu z tytułu spadku udziału wskutek rozwodnienia | ||
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 23 975 | 23 975 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujęte w trakcie okresu | ||
| Pozostałe zmiany | ||
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 |
| Wartość firmy (netto) | 23 975 | 23 975 |
Powyższe tabele zawiera również informacje na temat zmiany wartości firmy w jednostkowym sprawozdaniu finansowym
4. Zmiany szacunków dotyczących nieruchomości inwestycyjnych
| Wyszczególnienie | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 182 | 182 |
| Zwiększenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| - aktywowanych późniejszych nakładów | 0 | 0 |
| Zmniejszenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| - zbycia nieruchomości | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 182 | 182 |
Powyższa tabela dotyczy zarówno jednostkowego jak i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
5. Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności
| S1 | Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp. z o.o. S.K.A. |
|---|---|
| S2 | Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. |
| S3 | Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp.k. |
| S4 | Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. |
| S5 | NPU Sp. z o.o. S.K.A |
| S6 | PW Sp. z o.o. Sp. k. |
| Oznaczenie spółki | Udział w aktywach netto na 31.12.2018 |
Zmiana metody konsolidacji |
Udział w wyniku |
Korekty konsolidacyjne |
Udział w aktywach netto na 30.06.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| S1 | 301 | 0 | 0 | 0 | 301 |
| S2 | 1 | 0 | -1 | 0 | 0 |
| S3 | 46 263 | -30 012 | 887 | -17 138 | 0 |
| S4 | 89 015 | 0 | 2 603 | -301 | 91 317 |
| S5 | 3 582 | 0 | -1 374 | 0 | 2 208 |
| S6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Razem | 139 162 | -30 012 | 2 115 | -17 439 | 93 826 |
6. Pozostałe aktywa finansowe wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
| Inwestycje długoterminowe | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 10 274 | 10 090 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | |
| Zaliczki na poczet nabycia udziałów i akcji | 0 | 17 004 |
| Nabyte obligacje wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 1 100 | 1 100 |
| Akcje i udziały wyceniane w wartości godziwej przez wynik | ||
| finansowy | 13 501 | 13 501 |
| Inne | 89 | 91 |
| Razem | 24 964 | 41 786 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 49 796 | 47 845 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Razem | 49 796 | 47 845 |
Udzielone pożyczki – zbiorczo
| 2019-06-30 | 2018-12-31 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: | 63 114 | 60 979 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 3 044 | 3 044 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 60 070 | 57 935 |
| - długoterminowe | 10 274 | 10 090 |
| - krótkoterminowe | 49 796 | 47 845 |
| Kwota pożyczki wg umowy |
Oprocentowanie | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | Wartość bilansowa |
nominalne | efektywne | Termin spłaty |
Zabezpieczenia | |
| Wg stanu na dzień 30.06.2019 | 60 070 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 585 | 27 467 | 10,00% | 10,00% 2022-03-31 | hipoteka | |
| Immobilia Fund | 18 082 | 19 057 | 10,00% | 10,00% 2019-12-31 | bez zabezpieczeń | |
| PW Sp.z o.o. Sp.k - od PD7 | 6 000 | 6 726 | 8,00% | 8,00% 2019-12-31 | bez zabezpieczeń | |
| PW Sp.z o.o. Sp.k - od PD6 | 2 800 | 2 931 | 8,00% | 8,00% 2019-12-31 | bez zabezpieczeń | |
| PW Sp.z o.o. Sp.k - od JD1 | 3 020 | 3 142 | 8,00% | 8,00% 2019-12-15 | bez zabezpieczeń | |
| Projekt Rybaki Łańsk Sp. z o.o. |
400 | 414 | Wibor 6M + marża |
7,79% 2019-12-31 | bez zabezpieczeń | |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | 200 | 281 | 6,00% | 6,00% 2019-06-22 | bez zabezpieczeń | |
| CPK Sp. z o.o. | 49 | 52 | 3,00% | 3,00% 2020-06-30 | bez zabezpieczeń | |
| Wg stanu na dzień 31.12.2018 | 57 935 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 535 | 27 417 | 10,00% | 10,00% 2021-12-31 | hipoteka | |
| Immobilia Fund | 18 082 | 18 171 | 10,00% | 10,00% 2019-12-31 | bez zabezpieczeń | |
| PW Sp.z o.o. Sp.k - od PD7 | 5 265 | 5 775 | 8,00% | 8,00% 2019-12-31 | bez zabezpieczeń | |
| PW Sp.z o.o. Sp.k - od PD6 | 3 000 | 3 022 | 8,00% | 8,00% 2019-06-30 | bez zabezpieczeń | |
| PW Sp.z o.o. Sp.k - od JD1 | 3 020 | 3 022 | 8,00% | 8,00% 2019-03-31 | bez zabezpieczeń | |
| Projekt Rybaki Łańsk Sp. z o.o. |
200 | 204 | Wibor 6M + marża |
7,78% 2019-07-31 | bez zabezpieczeń | |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | 265 | 273 | 6,00% | 6,00% 2019-06-22 | bez zabezpieczeń | |
| CPK Sp. z o.o. | 49 | 51 | 3,00% | 3,00% 2019-06-30 | bez zabezpieczeń |
Udzielone pożyczki – dane szczegółowe
Serenus Sp z o.o. jest właścicielem nieruchomości przy ulicy Rynek Nowego Miasta 7 (dawne kino "Wars"). Na podstawie porozumienia z dnia 4 marca 2011 roku (z późniejszymi zmianami), porozumienia dodatkowego z 30 lipca 2012 oraz listu intencyjnego z 12 lipca 2017 r., zawartych przez spółkę Serenus z Miastem Stołecznym Warszawa, prowadzone są działania mające na celu zamianę posiadanej przez Serenus nieruchomości na nieruchomość Miasta położoną przy ulicy Długiej w Warszawie, na której to nieruchomości możliwa będzie realizacja projektu deweloperskiego. Spółka aktywnie monitoruje i wspiera Serenus w prowadzonym procesie negocjacji, zmierzającym do zamiany powyżej wskazanych nieruchomości. Na dzień niniejszego sprawozdania, w najlepszej ocenie Spółki, przeprowadzenie zamiany jest prawdopodobne. Zamiana pozwoli na uruchomienie na zamienionej nieruchomości projektu deweloperskiego "Pasaż Simonsa" i będzie miała wpływ na odzyskanie wierzytelności Spółki względem Serenus.
7. Pozostałe aktywa finansowe wykazane w jednostkowym sprawozdaniu finansowym
| Inwestycje długoterminowe | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 81 565 | 75 677 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Nabyte obligacje wycenia w zamortyzowanym koszcie | 1 100 | 1 100 |
| Akcje i udziały wyceniane w wartości godziwej przez wynik | ||
| finansowy | 13 501 | 13 501 |
| Razem | 96 166 | 90 278 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 17 245 | 26 152 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Inne | 0 | 0 |
| Razem | 17 245 | 26 152 |
Udzielone pożyczki przez Spółkę – zbiorczo:
| 2019-06-30 | 2018-12-31 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: | 106 976 | 110 795 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 8 166 | 8 966 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 98 810 | 101 829 |
| - długoterminowe | 81 565 | 75 677 |
| - krótkoterminowe | 17 245 | 26 152 |
Udzielone pożyczki przez Spółkę – dane szczegółowe
| Pożyczkobiorca | Kwota pożyczki wg umowy |
Wartość bilansowa |
Oprocentowanie | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| nominalne | efektywne | Termin spłaty |
Zabezpieczenia | |||
| Wg stanu na dzień 30.06.2019 | 98 810 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 585 | 27 467 | 10,00% | 10,00% 2022-03-31 | hipoteka | |
| R2M Sp.z o.o. Projekt Developerski 10 SKA |
55 949 | 71 291 | 8,00% | 8,00% 2023-12-31 | bez zabezpieczeń | |
| CPK Sp. z o.o. Sp. k. | 49 | 52 | 3,00% | 3,00% 2020-06-30 | bez zabezpieczeń | |
| Wg stanu na dzień 31.12.2018 | 101 829 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 535 | 27 418 | 10,00% | 10,00% 2021-06-30 | hipoteka | |
| R2M Sp.z o.o. Projekt Developerski 10 SKA |
58 951 | 74 360 | 8,00% | 8,00% 2022-06-30 | bez zabezpieczeń | |
| CPK Sp. z o.o. Sp. k. | 49 | 51 | 3,00% | 3,00% 2019-06-30 | bez zabezpieczeń |
8. Zmiana wartości szacunkowych zapasów
.
| Wyszczególnienie | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Półprodukty i produkcja w toku | 160 074 | 165 816 |
| Produkty gotowe | 294 | 294 |
| Zapasy brutto | 160 368 | 166 110 |
| Odpis aktualizujący stan zapasów | 19 417 | 15 462 |
| Zapasy netto | 140 951 | 150 648 |
Zmiana stanu odpisów aktualizujących zapasy
| Wyszczególnienie | materiały | półprodukty i produkcję w toku |
produkty gotowe |
towary | Razem odpisy aktualizujące zapasy |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 01.01.2019 roku | 15 168 | 294 | 15 462 | |||
| Zwiększenia w tym: | 0 | 6 004 | 0 | 0 | 6 004 | |
| - utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi |
6 004 | 6 004 | ||||
| - przemieszczenia | 0 | |||||
| - inne | 0 | |||||
| Zmniejszenia w tym: | 0 | 2 049 | 0 | 0 | 2 049 | |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi |
0 | |||||
| - wykorzystanie odpisów | 2 049 | 2 049 | ||||
| - przemieszczenia | 0 | |||||
| Stan na dzień 30.06.2019 roku | 0 | 19 123 | 294 | 0 | 19 417 |
9. Zmiana wartości szacunkowych należności handlowych
| Wyszczególnienie | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Należności krótkoterminowe | 2 213 | 1 339 |
| - od jednostek powiazanych | 142 | 563 |
| - od pozostałych jednostek | 2 071 | 776 |
| Odpisy aktualizujące (wartość dodatnia) | 184 | 184 |
| Należności krótkoterminowe brutto | 2 397 | 1 523 |
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności – wysokość odpisów nie uległa zmianie
| Należności | |
|---|---|
| Wyszczególnienie | handlowe |
| Jednostki powiązane | |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności na 01.01.2019 r. | |
| Zwiększenia, w tym: | 0 |
| - dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | |
| Zmniejszenia w tym: | 0 |
| - wykorzystanie odpisów aktualizujących | |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności | |
| - zakończenie postępowań | |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności od jednostek | |
| powiązanych na 30.06.2019 r. | 0 |
| Jednostki pozostałe | |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności na 01.01.2019 r. | 184 |
| Zwiększenia, w tym: | 0 |
| - dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | 0 |
| Zmniejszenia w tym: | 0 |
| - wykorzystanie odpisów aktualizujących | |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności | |
| - zakończenie postępowań | |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności od jednostek | |
| pozostałych na 30.06.2019 r. | 184 |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności ogółem na 30.06.2019 r. | 184 |
Bieżące i przeterminowane skonsolidowane należności handlowe na 30.06.2019 r.
| Nie | Przeterminowanie w dniach | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 61 – 90 dni |
91 –180 dni |
181 – 360 dni |
>360 dni | |
| Jednostki powiązane konsolidowane metodą praw własności | ||||||||
| należności brutto | 142 | 6 | 53 | 0 | 0 | 83 | 0 | |
| odpisy akualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| nalezności netto | 142 | 6 | 53 | 0 | 0 | 83 | 0 | |
| Jednostki pozostałe | ||||||||
| należności brutto | 2 255 | 1 760 | 191 | 5 | 4 | 20 | 275 | |
| odpisy akualizujące | 184 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 184 | |
| nalezności netto | 2 071 | 1 760 | 191 | 5 | 4 | 20 | 91 | |
| Ogółem | ||||||||
| należności brutto | 2 397 | 1 766 | 244 | 5 | 4 | 103 | 275 | |
| odpisy akualizujące | 184 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 184 | |
| nalezności netto | 2 213 | 1 766 | 244 | 5 | 4 | 103 | 91 |
Bieżące i przeterminowane jednostkowe należności handlowe Spółki na 30.06.2019 r.
| Nie | Przeterminowanie w dniach | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino | < 60 dni | 61 – 90 | 91 –180 | 181 – | >360 dni |
| wane | dni | dni | 360 dni | ||||
| Jednostki powiązane | |||||||
| należności brutto | 1 385 | 1 049 | 34 | 260 | 42 | 0 | 0 |
| odpisy akualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| nalezności netto | 1 385 | 1 049 | 34 | 260 | 42 | 0 | 0 |
| Jednostki pozostałe | |||||||
| należności brutto | 228 | 219 | 2 | 1 | 4 | 2 | 0 |
| odpisy akualizujące | 0 | ||||||
| nalezności netto | 228 | 219 | 2 | 1 | 4 | 2 | 0 |
| Ogółem | |||||||
| należności brutto | 1 613 | 1 268 | 36 | 261 | 46 | 2 | 0 |
| odpisy akualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| nalezności netto | 1 613 | 1 268 | 36 | 261 | 46 | 2 | 0 |
10. Odroczony podatek dochodowy w skonsolidowany sprawozdaniu finansowym
| Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego |
2018-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Rezerwa na pozostałe świadczenia pracownicze | 341 | 119 | 0 | 460 |
| Rezerwa na naliczone odsetki od obligacji | 3 110 | 3 605 | -4 085 | 2 630 |
| Naliczone odsetki od otrzymanych pożyczek | 5 | 0 | -5 | 0 |
| Pozostałe rezerwy | 1 565 | 83 | -68 | 1 580 |
| Odpis na utratę wartości zapasów | 7 000 | 0 | -1 000 | 6 000 |
| Suma ujemnych różnic przejściowych | 12 021 | 3 807 | -5 158 | 10 670 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 2 284 | 723 | -980 | 2 027 |
| Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
2018-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Przeszacowanie aktywów finansowych dostępnych do | ||||
| sprzedazy do wartosci godziwej | 6 515 | 0 | 0 | 6 515 |
| Naliczone odsetki od udzielonych pożyczek | 7 347 | 1 | 0 | 7 348 |
| Suma dodatnich różnic przejściowych | 13 862 | 1 | 0 | 13 863 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: | 2 634 | 0 | 0 | 2 634 |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
| Wyszczególnienie | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 2 027 | 2 284 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność |
||
| kontynuowana | 2 634 | 2 634 |
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego | -607 | -350 |
11. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne
| 2019-06-30 | 2018-12-31 | |
|---|---|---|
| Rezerwy na pozostałe świadczenia - premie | 460 | 341 |
| Razem, w tym: | 460 | 341 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 460 | 341 |
Zmiana stanu rezerw na świadczenia emerytalne i podobne
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe |
Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze |
|
|---|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2019 | 341 | |||
| Utworzenie rezerwy | 119 | |||
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | |||
| Rozwiązanie rezerwy | 0 | |||
| Stan na 30.06.2019, w tym: | 0 | 0 | 0 | 460 |
| - długoterminowe | 0 | |||
| - krótkoterminowe | 460 |
Powyższe tabele zawierają również rezerwy wykazane w jednostkowym sprawozdaniu finansowym.
12. Pozostałe rezerwy
| 2019-06-30 | 2018-12-31 | |
|---|---|---|
| Rezerwy dot nieruchomości Centrum | ||
| Marszałkowska | 24 517 | 0 |
| Rezerwa na roszczenia podwykonawców | 500 | 500 |
| Razem, w tym: | 25 017 | 500 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 25 017 | 500 |
Zmiana stanu pozostałych rezerw
| Wyszczególnienie | Rezerwy dot. nieruchomości Centrum Marszałkowska |
Inne rezerwy | Ogółem |
|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2019 | 0 | 500 | 500 |
| Korekta z tyt. zmiany metody konsolidacji | 24 517 | 24 517 | |
| Stan na 30.06.2019, w tym: | 24 517 | 500 | 25 017 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 24 517 | 500 | 25 017 |
Przedstawione powyżej rezerwy w kwocie 24.517 tys. zł. zostały zawiązane w spółce Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Spółka Komandytowa. Rezerwy zostały utworzone na podstawie szacunków zarządu powyższej spółki, w kontekście postanowień umowy sprzedaży nieruchomości i dotyczą potencjalnych kosztów związanych z sprzedanym budynkiem, w szczególności kosztów wykończenia wszystkich powierzchni niewykończonych na dzień sprzedaży, (fit-out), kosztów komercjalizacji i kosztów czynszu i opłat eksploatacyjnych z umowy Masterlease. Grupa rozpoznaje te rezerwy jako krótkoterminowe z uwagi na planowane ich rozliczenie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
XI. SEGMENTY OPERACYJNE
Z uwagi na indywidualny charakter prowadzonych w ramach Grupy projektów, najbardziej uzasadnionym kryterium wyodrębnienia segmentów operacyjnych jest podział na poszczególne spółki prowadzące konkretne projekty. Tam gdzie to uzasadnione zaawansowaniem projektu, segmenty operacyjne nieosiągające wyznaczonych w MSSF 8 "Segmenty Operacyjne" kryteriów są prezentowane gdyż zdaniem kierownictwa Grupy mogą być przydatne dla użytkownika sprawozdań finansowych
| Skonsolidowane segmenty operacyjne wg stanu na 30.06.2019 | Wyłączenia i | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Plac Unii (*) |
Centrum Marszałkow ska (**) |
Koneser (***) |
Szczecin Małe Błonia |
Juvenes Projekt |
BBID | Pozostałe | korekty konsolidacyjne |
Ogółem | ||
| Przychody ze sprzedaży towarów i usług | Sprzedaż na rzecz podmiotów spoza grupy |
n/d | 2 | 1 | 0 | 2 834 | 438 | 0 | -276 | 2 999 |
| Sprzedaż między segmentami |
n/d | 3 492 | 0 | 0 | 1 355 | 1 726 | 2 | -2 067 | 4 508 | |
| Udział w wyniku spółek współkontrolowanych |
-1 374 | 886 | 2 603 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 115 | |
| Przychody finansowe, gł. z tyt. odsetek od pożyczek | 0 | 5 123 | 545 | 0 | 2 | 1 490 | 718 | -2 401 | 5 477 | |
| Zysk/ (strata) segmentu | n/d | 1 788 | -287 | -11 571 | -492 | -9 212 | -448 | 6 251 | -13 971 | |
| Aktywa ogółem | n/d | 172 374 | 83 558 | 75 546 | 5 746 | 271 814 | 33 848 | -193 103 | 449 783 | |
| Aktywa segmentu | 172 374 | 83 558 | 75 546 | 5 746 | 271 814 | 33 848 | -193 103 | 449 783 | ||
| Aktywa nieprzypisane | 0 | |||||||||
| Zobowiązania ogółem | n/d | 135 701 | 66 365 | 82 452 | 3 588 | 132 346 | 4 956 | -148 393 | 277 015 | |
| Zobowiązania segmentu | 135 701 | 66 365 | 82 452 | 3 588 | 132 346 | 4 956 | -148 393 | 277 015 | ||
| Zobowiązania nieprzypisane | 0 |
(*) spółka reprezentująca segment Plac Unii jest, począwszy od 1 stycznia 2013 roku, konsolidowane metodą praw własności, w efekcie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie występują przychody, aktywa i zobowiązania tej spółki.
(**) spółki reprezentujące segment Centrum Marszałkowska były do dnia 19 czerwca 2019 roku konsolidowane metodą praw własności, w efekcie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie występowały przychody, aktywa i zobowiązania tych spółek. Na dzień 30 czerwca tj. już po zmianie metody konsolidacji, aktywa i zobowiązania segmentu Centrum Marszałkowska obejmują dane ze spółek Realty 4 Management Sp. z o.o Juvenes Development 1 Sp. k. ("JD1"), Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. ("ZS") oraz Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp. k. ("NS")
(***) W skład segmentu "Koneser" wchodzi zarówno spółka konsolidowana metodą praw własności jak i spółka konsolidowana metodą pełną, stąd też prezentacja obejmuje zarówno udział w wyniku spółek współkontrolowanych jak i pozostałe elementy analizy, występujące wyłącznie w spółkach konsolidowanych metodą pełną.
W celu zachowania ciągłości zostały zaprezentowane osobno również te segmenty, które na dzień 30.06.2019 nie spełniają kryterium 10% przychodów przed wyłączeniami konsolidacyjnymi, a które były prezentowane w ostatnim okresie sprawozdawczym
XII. EMISJA, WYKUP I SPŁATA DŁUŻNYCH I KAPITAŁOWYCH PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
1. Emisja dłużnych papierów wartościowych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
| Rodzaj emisji/seria | 2019-06-30 | 2018-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Obligacje 1-roczne | 3 989 | 4 414 | |
| Obligacje 2-letnie | 0 | 0 | |
| Obligacje 3-letnie | 95 030 | 113 111 | |
| Razem zobowiązania z tytułu dłużnych papierów wartościowych | 99 019 | 117 525 | |
| - długoterminowe | 55 300 | 77 400 | |
| - krótkoterminowe | 43 719 | 40 125 |
2. Emisja dłużnych papierów wartościowych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki
| Wyszczególnienie | 2019-06-30 | 2018-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Obligacje 1-roczne | 0 | 0 | |
| Obligacje 2-letnie | 0 | 0 | |
| Obligacje 3-letnie | 95 030 | 113 111 | |
| Razem zobowiązania z tyt. dłużnych papierów wartościowych | 95 030 | 113 111 | |
| - długoterminowe | 55 300 | 77 400 | |
| - krótkoterminowe | 39 730 | 35 711 |
Rodzaj papierów wartościowych na 30.06.2019 r.
| Oprocentowanie | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| określenie emisji; Emitent | Kwota nominalna |
Data emisji | Data wykupu | nominalne | efektywne | Wartość bilansowa |
| Obligacje 3-letnie, emisja z lutego 2017, BBI Development S.A. (*) |
37 100 | 2017-02-03 | 2020-01-31 | WIBOR 6M+5,8% |
7,75% | 38 250 |
| Obligacje 3-letnie, emisja z lutego 2018, BBI Development S.A. |
40 300 | 2018-02-22 | 2021-02-22 | WIBOR 6M+5,75% |
7,64% | 41 365 |
| Obligacje 3-letnie, emisja z lutego 2019, BBI Development S.A. |
15 000 | 2019-02-22 | 2022-02-22 | WIBOR 6M+6,10% |
7,97% | 15 415 |
| Obligacje krótkoterminowe, emisja z sierpnia 2017, Realty 2 Management Sp. z o.o. |
3 500 | 2017-08-02 | 2019-12-27 | WIBOR 6M+5.50% |
7,31% | 3 989 |
| Razem | 99 019 |
3. Emisja kapitałowych papierów wartościowych
Nie dotyczy
Zmiana stanu kapitału zakładowego
Na dzień 30 czerwca 2019 roku zmiana kapitału zakładowego wynikająca z umorzenia nabytych wcześniej akcji nie została jeszcze zarejestrowana.
XIII. WYPŁACONA (LUB ZADEKLAROWANA) DYWIDENDA ORAZ KALKULACJA ZYSKU NA AKCJĘ
Wypłacona lub zadeklarowana dywidenda nie występuje zarówno w odniesieniu do jednostkowego jak i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Kalkulacja zysku (straty) przypadającego na 1 akcję
| Liczba wyemitowanych akcji | 01.01.2019 - 30.06.2019 01.01.2018 - 30.06.2018 | ||
|---|---|---|---|
| Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości | |||
| podstawowego zysku na jedną akcję w szt. | 101 935 521 | 104 615 650 | |
| Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych | 0 | 0 | |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia | |||
| wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. | 101 935 521 | 104 615 650 |
| Wyliczenie zysku (straty) na jedną akcję | 01.01.2019 - 30.06.2019 01.01.2018 - 30.06.2018 | |
|---|---|---|
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -13 971 | -11 021 |
| Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) | -0,14 | -0,11 |
| Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) | -0,14 | -0,11 |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) | 0 | 0 |
| Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) | 0 | 0 |
XIV. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jednostki współkontrolowane - | ||||||||||||
| transakcje z BBI Developement S.A. | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp.z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
0 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 0 | 17 | 0 | 0 |
| NPU Sp. z o.o. SKA | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 9 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. (*) | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k (*) |
8 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki współkontrolowane - transakcje z Juvenes Projekt Sp. z o.o. |
2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k |
546 | 1 138 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 768 | 1 209 | 570 | 595 | 0 | 0 | 137 | 81 | 133 | 81 | 751 | 682 |
| Jednostki współkontrolowane - transakcje z Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp. k. |
2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k (*) |
3 492 | 489 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 296 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi konsolidowanymi metodą praw własności za bieżący i poprzedni rok obrotowy
(*) Zarządzenie Sezam Sp. z o.o. i Zarządzenie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp.k. wykazane wg. stanu na 30 czerwca 2019 (jednostki zależne, do 19 czerwca 2019 - współkontrolowane)
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.
Pożyczki udzielone oraz inne transakcje zawarte z osobami powiązanymi w rozumieniu MSR 24 w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2019
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 nie zawarto nowych transakcji z osobami powiązanymi w rozumieniu MSR 24.
Poniższa tabela przedstawia podsumowanie transakcji dotychczas zawartych z osobami powiązanymi w rozumieniu MSR 24 oraz łączną wartość transakcji wynikających z tych umów w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 roku.
| Data | Strona transakcji – Grupa BBID |
Strona transakcji – podmiot powiązany |
Opis transakcji | Łączna wartość umowy w PLN |
|---|---|---|---|---|
| 01.01.2019 – 30.06.2019 |
PD6 | Podmiot powiązany z niektórymi członkami zarządu |
Najem przez PD6 powierzchni handlowej |
34.120 zł brutto plus koszty refaktur za energię 1.421 zł |
| 01.01.2019 – 30.06.2019 |
Juvenes Projekt Sp z o.o. |
Podmiot powiązany niektórymi członkami zarządu |
Najem przez Juvenes Projekt Sp z o.o. powierzchni biurowej |
368.013 zł brutto |
| 01.01.2019 – 30.06.2019 |
Juvenes-Serwis Sp z o.o. |
Podmiot powiązany niektórymi członkami zarządu |
Najem przez Juvenes-Serwis Sp z o.o. powierzchni biurowej |
30.336 zł brutto |
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz Przychody z odsetek od Zakupy od podmiotów podmiotów podmiotów powiązanych powiązanych powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | |
| Znaczący inwestor - nie występuje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki zależne: | 0 | 0 | ||||||||||
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 3 Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 4 Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 5 Sp.k. | 21 | 80 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 6 Sp.k. | 650 | 650 | 0 | 0 | 0 | 0 | 387 | 389 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 7 SKA | 120 | 119 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 133 | 0 | 68 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. PD 10 SKA | 282 | 281 | 0 | 0 | 2 269 | 2 890 | 161 | 163 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 56 | 56 | 0 | 737 | 0 | 0 | 86 | 14 | 71 | 0 | 0 | 388 |
| Juvenes-Serwis Sp. z o.o. | 18 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 45 | 17 | 41 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. |
561 | 410 | 0 | 0 | 0 | 0 | 653 | 282 | 244 | 2 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. (*) | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k (*) |
8 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki współkontrolowane w których Emitent jest wspólnikiem (**): |
||||||||||||
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp.z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
0 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 1 | 17 | 0 | 0 |
| NPU Sp. z o.o. SKA | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 9 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych przez BBI Development S.A. za bieżący i poprzedni rok obrotowy
(*) Zarządzenie Sezam Sp. z o.o. i Zarządzenie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp.k. wykazane wg. stanu na 30 czerwca 2019 (jednostki zależne, do 19 czerwca 2019 - współkontrolowane) (**) Wykazano spółki w których Emitent (BBI Development S.A.) ma zarówno pośredni jak i bezpośredni udział.
XV. NIESPŁACONE POŻYCZKI LUB NARUSZENIE POSTANOWIEŃ UMOWY POŻYCZKOWEJ, W SPRAWACH KTÓRYCH NIE PODJĘTO ŻADNYCH DZIAŁAŃ NAPRAWCZYCH ANI PRZED DNIEM BILANSOWYM ANI W TYM DNIU
Nie występują.
XVI. ZMIANA ZOBOWIĄZAŃ WARUNKOWYCH LUB AKTYWÓW WARUNKOWYCH, KTÓRE NASTĄPIŁY OD CZASU ZAKOŃCZENIA OSTATNIEGO ROKU OBROTOWEGO
Zobowiązania warunkowe
| Wyszczególnienie | 2019-06-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Gwarancja udzielona przez mBank S.A. na rzecz Bletwood Investment Sp.z o.o. w wys. 61 tys. euro celem zabezpieczenia płatności za wynajem powierzchni biurowej |
258 | 0 |
| Razem zobowiązania warunkowe | 258 | 0 |
Aktywa warunkowe
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
Poczynione zobowiązania na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
XVII. UJAWNIENIA PRZYCHODÓW W PODZIALE NA KATEGORIE
| Wyszczególnienie | 01.01.2019 - 30.06.2019 |
|---|---|
| Działalność kontynuowana | |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów | 2 |
| Przychody ze świadczenia usług | 7 505 |
| w tym przychody z realizacji umów z klientami zgodnie z MSSF | |
| 15) | 1 639 |
| SUMA przychodów ze sprzedaży | 7 507 |
| Zmiana stanu aktywów z tyt. umów przychodowych | 01.01.2019 - 30.06.2019 01.01.2018 - 30.06.2018 | |
|---|---|---|
| Stan początek okresu | 660 | 0 |
| Rozwiązanie aktywa z tyt. zafakturowania przychodów | -660 | 0 |
| Utworzenie aktywów na niezafakturowane przychody | 384 | 660 |
| Stan na koniec okresu | 384 | 660 |
XVIII. INSTRUMENTY FINANSOWE – INFORMACJE NA TEMAT WARTOŚCI GODZIWEJ
| AKTYWA FINANSOWE | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria instrumentów | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | finansowych | |
| Pozostałe aktywa finansowe długoterminowe, w tym: |
24 964 | 41 786 | 24 964 | 41 786 | |
| - pożyczki udzielone | 10 274 | 10 090 | 10 274 | 10 090 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| - nabyte obligacje | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 100 | |
| - zaliczki na poczet nabycia akcji i inne aktywa finansowe |
89 | 17 095 | 89 | 17 095 | |
| - akcje i udziały | 13 501 | 13 501 | 13 501 | 13 501 wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
| Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe, w tym: |
146 084 | 57 557 | 146 084 | 57 557 | |
| - pożyczki udzielone | 49 796 | 47 845 | 49 796 | 47 845 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| - należności | 2 213 | 1 339 | 2 213 | 1 339 | |
| - środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 94 075 | 8 373 | 94 075 | 8 373 |
| ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria instrumentów | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2019-06-30 | 2018-12-31 | 2019-06-30 | 2018-12-31 | finansowych | |
| Oprocentowane kredyty bankowe i | |||||
| pożyczki, w tym: | 99 308 | 163 317 | 99 308 | 163 317 | |
| - długoterminowe oprocentowane wg | |||||
| zmiennej stopy procentowej | 0 | 8 628 | 0 | 8 628 | |
| - krótkoterminowe oprocentowane wg | |||||
| zmiennej stopy procentowej | 289 | 37 164 | 289 | 37 164 | wyceniane w zamortyzowanym |
| - długoterminowa część zobowiązania z | koszcie | ||||
| tytułu emisji obligacji | 55 300 | 77 400 | 55 300 | 77 400 | |
| - krotkoterminowa część zobowiązania z | |||||
| tytułu emisji obligacji | 43 719 | 40 125 | 43 719 | 40 125 | |
| Pozostałe zobowiązania inne | |||||
| (długoterminowe), w tym: | 26 | 12 | 26 | 12 | |
| - pozostałe zobowiązania - | |||||
| nieoprocentowane | 26 | 12 | 26 | 12 | |
| wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | |||||
| oraz pozostałe zobowiązania | 82 124 | 7 390 | 82 124 | 7 390 |
Grupa nie planuje w ciąg u 12 miesięcy od sprzedaży wykazanych powyżej instrumentów finansowych w perspektywie 12 miesięcy po dniu bilansowym tj. po 30 czerwca 2019.
XVIII. ZMIANY W STRUKTURZE GRUPY KAPITAŁOWEJ I JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH WCHODZĄCYCH W JEJ SKŁAD DOKONANE W CIĄGU PÓŁROCZA
W dniu 19 czerwca 2019 roku Grupa objęła 100% kapitału (udziałów i wkładu) w spółkach Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. oraz Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Spółka Komandytowa. W efekcie obie spółki, konsolidowane wcześniej metodą praw własności zostały od dnia 19 czerwca 2019 r. objęte konsolidacją pełną, bez rozpoznania udziału akcjonariuszy niekontrolujących. W wyniku kompleksowego rozliczenia całości transakcji Grupa rozpoznała 2.305 tys. zł kosztów finansowych z tytułu przejęcia kontroli nad 100% aktywów netto obu spółek, jednocześnie jednak Grupa rozpoznaje 3.636 tys. zł odsetek uzyskanych od występującego wspólnika – rozpoznanych w bieżącym okresie jako przychody finansowe. Odsetki te stanowiły wynagrodzenie za przekazywane w trakcie realizacji projektu przez należącą do Grupy spółkę Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp k. zaliczki na poczet sprzedaży udziałów przez ówczesnego wspólnika.
XIX. ROZLICZENIA Z TYTUŁU SPRAW SĄDOWYCH
Wg najlepszej wiedzy Emitenta, na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego żadna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej nie jest stroną istotnego z punktu widzenia aktywów Grupy postępowania sądowego.
XX. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
Na mocy uchwały nr 25/2019 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia jednostki dominującej z 25 czerwca 2019 r. umorzono 2.724.000 akcji zwykłych Emitenta, a tym samym obniżono liczbę akcji Emitenta ze 104.615.650 akcji do 101.891.650 akcji. Jednocześnie obniżono kapitał zakładowy Emitenta o kwotę 1.362.000,00 zł tj. z kwoty 52.307.825,00 zł do kwoty 50.945.825,00 zł. Zmiany dotyczące umorzenia akcji własnych i obniżenia kapitału zakładowego zostały zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców KRS w dniu 5 września 2019 roku.
Warszawa, dnia 20 września 2019 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Signature Not Verified Dokument podpisany przez Michał Maksymilian Skotnicki Data: 2019.09.20 17:48:04 CEST Signature Not Verified
Dokument podpisany przez Piotr Litwiński Data: 2019.09.20 17:23:41 CEST Signature Not Verified
Dokument podpisany przez Rafał Piotr Szczepański Data: 2019.09.20 17:35:00 CEST
Michał Skotnicki Rafał Szczepański
Dokument podpisany przez Krzysztof Jan Tyszkiewicz Data: 2019.09.20 17:31:23 CEST Signature Not Verified
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Dokument podpisany przez MARCIN RZESZUTKOWSKI Data: 2019.09.20 17:17:23 CEST Signature Not Verified
Marcin Rzeszutkowski