AI assistant
BBI Development S.A. — Interim / Quarterly Report 2018
Nov 26, 2018
5528_rns_2018-11-26_13e3e14d-c66e-49aa-afe9-082d1c8b6870.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Grupy Kapitałowej BBI Development SA ZA OKRES 01.01.2018 r. – 30.09.2018 r.
OŚWIADCZENIE ZARZĄDU
.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 757) Zarząd jednostki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Spółkę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy oraz jej wynik finansowy.
Zarząd oświadcza także, że kwartalne sprawozdanie z działalności Grupy zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze kwartalne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 133 z późniejszymi zmianami). Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 30 września 2018 roku.
WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SKONSOLIDOWANEGO RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT ORAZ SKONSOLIDOWANEGO RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Wyszczególnienie | 01.01.2018 - 30.09.2018 | 01.01.2017 - 30.09.2017 | ||
|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | |
| Przychody operacyjne | 7 930 | 1 864 | 26 090 | 6 129 |
| Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych |
5 165 | 1 214 | 1 932 | 454 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
-2 555 | -601 | 3 161 | 743 |
| Zysk (strata) brutto | -9 650 | -2 269 | -1 826 | -429 |
| Zysk (strata) netto | -10 096 | -2 374 | -2 650 | -623 |
| Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) |
-0,10 | -0,02 | -0,03 | -0,01 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
5 175 | 1 217 | 9 453 | 2221 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-2 882 | -678 | -8 687 | -2 041 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-4 035 | -949 | -4 754 | -1 117 |
| Przepływy pieniężne netto razem |
-1 742 | -410 | -3 988 | -937 |
WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Wyszczególnienie | 2018-09-30 | 2017-12-31 | ||
|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | |
| Aktywa razem | 392 588 | 91 911 | 370 597 | 88 853 |
| Zobowiązania razem | 197 662 | 46 276 | 165 091 | 39 582 |
| w tym zobowiązania krótkoterminowe |
110 161 | 25 790 | 92 709 | 22 228 |
| Kapitał własny akcjonariuszy Emitenta |
184 317 | 43 151 | 194 897 | 46 728 |
| Kapitał zakładowy | 52 308 | 12 246 | 52 308 | 12 541 |
| Liczba akcji w tys. sztuk | 104 616 | 104 616 | 104 616 | 104 616 |
| Wartość księgowa na akcję (zł/euro) |
1,86 | 0,44 | 1,96 | 0,47 |
Do przeliczenia wybranych danych pozycji rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych użyto kursu będącego średnią arytmetyczną kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień poszczególnych miesięcy danego okresu, wynoszącego odpowiednio:
| za okres bieżący tj. 01.01.2018 – 30.09.2018: | 4,2535 PLN/Euro |
|---|---|
| za okres porównawczy tj. 01.01.2017 – 30.09.2017 | 4,2566 PLN/Euro |
Do przeliczenia wybranych danych sprawozdania z sytuacji finansowej użyto kursu ustalonego na dzień bilansowy, wynoszącego odpowiednio:
na dzień 30 września 2018 r.: 4,2714 PLN/Euro na dzień 31 grudnia 2017 r.: 4,1709 PLN/Euro
INFORMACJE OGÓLNE
I. DANE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ:
| Nazwa: | BBI Development S.A. (dalej: Spółka; jednostka dominująca) |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Siedziba: | Warszawa |
| Kraj rejestracji: | Polska |
| Podstawowy przedmiot działalności: | |
| - | Działalność holdingów finansowych |
| - | Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych |
| - | Pozostała finansowa działalność usługowa |
| - | Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków |
| - | Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi |
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy |
| Numer statystyczny REGON: | 010956222 |
II. CZAS TRWANIA GRUPY KAPITAŁOWEJ:
Spółka dominująca BBI Development SA i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.
III. OKRESY PREZENTOWANE
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2018 roku do 30 września 2018 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku dla śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 01 stycznia 2017 roku do 30 września 2017 roku dla śródrocznego skróconego skonsolidowanego rachunku zysków i strat, śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz śródrocznego skróconego sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym.
IV. SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 30.09.2018 R.:
| Zarząd: | ||
|---|---|---|
| Michał Skotnicki | - | Prezes Zarządu |
| Rafał Szczepański | - | Wiceprezes Zarządu |
| Piotr Litwiński | - | Członek Zarządu |
| Krzysztof Tyszkiewicz | - | Członek Zarządu |
Zmiany w składzie Zarządu Jednostki Dominującej:
W okresie od 1 stycznia 2018 r. do 30 września 2018 r. nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu.
Skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej:
Na dzień 30 września 2018 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzą:
Artur Lebiedziński Maciej Matusiak Maciej Radziwiłł Paweł Turno Karol Żbikowski
W okresie od 1 stycznia 2018 r. do 30 września 2018r. z pełnienia funkcji w składzie Rady Nadzorczej zrezygnował p. Jan Rościszewski
V. BIEGLI REWIDENCI:
Grant Thornton Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa ul. abpa Antoniego Baraniaka 88 E 61-131 Poznań
wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 4055
VI. ZNACZĄCY AKCJONARIUSZE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ:
Według stanu na dzień 23.11.2018 r. akcjonariuszami jednostki dominującej posiadającymi ponad 5% głosów byli:
| Akcjonariusze | Liczba akcji w szt. |
Udział w kapitale zakładowym% |
Liczba głosów | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%) |
|---|---|---|---|---|
| Fundusze QUERCUS TFI S.A. | 12.309.223 | 11,77 | 12.309.223 | 11,77 |
| Nationale-Nederlanden OFE | 10.000.000 | 9,56 | 10.000.000 | 9,56 |
| Maciej Radziwiłl | 6.571.489 | 6,28 | 6.571.489 | 6,28 |
VII. SPÓŁKI POWIĄZANE NALEŻĄCE DO GRUPY KAPITAŁOWEJ BBID
| Wyszczególnienie | Metoda konsolidacji | Udział Grupy w kapitale zakładowym (w %) |
|
|---|---|---|---|
| 31.12.2017 | |||
| BBI Development S.A. | - | Jednostka dominująca | |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 sp.k. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 sp.k. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 sp.k. | pełna | 100% | 99,98% |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 sp.k. (*) | pełna | 99,99% | 99,99% |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | pełna | 100% | 100% |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA | pełna | 75,44% | 75,44% |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Juvenes- Serwis Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 sp.k. | pełna | 100% | 100% |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | praw własności | 34,95% | 34,95% |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam sp.k. | praw własności | 35,00% | 20,00% |
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp. z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
praw własności | 0,28% | 0,28% |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp. k. | praw własności | 40,00% | 40,00% |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. | praw własności | 49,44% | 49,44% |
| NPU Sp. z o.o. SKA. | praw własności | 40,32% | 40,32% |
| PW Sp. z o.o. | praw własności | 45% | 45% |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | praw własności | 44,99% | 44,99% |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | praw własności (**) | 50% | 0% |
| Projekt Rybaki – Łańsk Sp. z o.o. | praw własności (**) | 49% | 0% |
| Immobilia Fund SIF SICAV | (***) | 100,00% | 99,90% |
(*) jednostki kontrolowane lub współkontrolowane poprzez fundusz Immobilia Fund SIF SICAV
(**) z uwagi na niewielką kwotę zaangażowania na dzień 30 września 2018 obie inwestycje są wykazane w pozostałych aktywach finansowych.
(***) konsolidacji podlegają spółki należące do funduszu Immobilia Fund SIF SICAV
VIII. ZAWARTOŚĆ SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera również elementy śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego Emitenta, w szczególności:
- śródroczne skrócone sprawozdanie z sytuacji finansowej
- śródroczny skrócony rachunek zysków i strat
- śródroczne skrócone sprawozdanie z całkowitych dochodów
- śródroczne skrócone sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
- śródroczne skrócone sprawozdanie z przepływów pieniężnych
- wybrane informacje objaśniające
IX. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 23 listopada 2018 roku .
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development SA
Śródroczny skrócony skonsolidowany rachunek zysków i strat za okres 9 miesięcy
| za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|
|---|---|---|
| niebadany | niebadany | |
| Przychody operacyjne, w tym: | 7 930 | 26 090 |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów | 351 | 11 454 |
| Przychody ze świadczonych usług | 7 375 | 14 020 |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 204 | 616 |
| Koszt własny sprzedaży, w tym: | -6 276 | -15 222 |
| Wartość sprzedanych wyrobów | -346 | -9 024 |
| Koszt sprzedanych usług | -5 930 | -6 198 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 1 654 | 10 868 |
| Koszty sprzedaży | -1 233 | -1 594 |
| Koszty ogólnego zarządu | -8 339 | -8 299 |
| Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych | 5 165 | 1 932 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 364 | 306 |
| Pozostałe koszty operacyjne | -166 | -52 |
| Wynik na działalności operacyjnej | -2 555 | 3 161 |
| Przychody finansowe | 416 | 345 |
| Koszty finansowe | -7 511 | -5 332 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -9 650 | -1 826 |
| Podatek dochodowy | -446 | -824 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -10 096 | -2 650 |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto | -10 096 | -2 650 |
| Zysk (strata) przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto podmiotu dominującego | -10 096 | -2 650 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,10 | -0,03 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,10 | -0,03 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,10 | -0,03 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,10 | -0,03 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) | 0,00 | 0,00 |
Śródroczny skrócony skonsolidowany rachunek zysków i strat za okres 3 miesięcy
| za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|
|---|---|---|
| niebadany | niebadany | |
| Przychody operacyjne, w tym: | 7 930 | 26 090 |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów | 351 | 11 454 |
| Przychody ze świadczonych usług | 7 375 | 14 020 |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 204 | 616 |
| Koszt własny sprzedaży, w tym: | -6 276 | -15 222 |
| Wartość sprzedanych wyrobów | -346 | -9 024 |
| Koszt sprzedanych usług | -5 930 | -6 198 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 1 654 | 10 868 |
| Koszty sprzedaży | -1 233 | -1 594 |
| Koszty ogólnego zarządu | -8 339 | -8 299 |
| Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych | 5 165 | 1 932 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 364 | 306 |
| Pozostałe koszty operacyjne | -166 | -52 |
| Wynik na działalności operacyjnej | -2 555 | 3 161 |
| Przychody finansowe | 416 | 345 |
| Koszty finansowe | -7 511 | -5 332 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -9 650 | -1 826 |
| Podatek dochodowy | -446 | -824 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -10 096 | -2 650 |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto | -10 096 | -2 650 |
| Zysk (strata) przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto podmiotu dominującego | -10 096 | -2 650 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,10 | -0,03 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,10 | -0,03 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,10 | -0,03 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,10 | -0,03 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) | 0,00 | 0,00 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
| za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|
|---|---|---|
| Zysk (strata) netto | -10 096 | -2 650 |
| Inne całkowite dochody netto | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych | -10 096 | -2 650 |
| Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący | -10 096 | -2 650 |
| za okres 3 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
za okres 3 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|
|---|---|---|
| Zysk (strata) netto | 925 | 1 703 |
| Inne całkowite dochody netto | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych | 925 | 1 703 |
| Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący | 925 | 1 703 |
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Marcin Rzeszutkowski
Michał Skotnicki Rafał Szczepański
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
| AKTYWA | 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 200 078 | 192 256 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 603 | 663 | |
| Wartoście niematerialne | 549 | 615 | |
| Wartość firmy | 23 975 | 23 975 | |
| Nieruchomości inwestycyjne | 182 | 182 | |
| Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności |
134 346 | 128 612 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 38 428 | 35 845 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 995 | 2 364 | |
| Pozostałe aktywa trwałe | 0 | 0 | |
| Aktywa obrotowe | 192 510 | 178 341 | |
| Zapasy | 154 452 | 142 360 | |
| Należności handlowe | 982 | 628 | |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 0 | 151 | |
| Pozostałe należności | 3 123 | 2 854 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 24 077 | 21 090 | |
| Rozliczenia międzyokresowe | 1 261 | 901 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 8 615 | 10 357 | |
| AKTYWA RAZEM | 392 588 | 370 597 |
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Michał Skotnicki Rafał Szczepański
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Marcin Rzeszutkowski
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development SA ZA OKRES 01.01. – 30.09.2018 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| PASYWA | 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Kapitały własne | 194 926 | 205 506 | |
| Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej | 184 317 | 194 897 | |
| Kapitał zakładowy | 52 308 | 52 308 | |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 67 366 | 67 366 | |
| Akcje własne (wielkosć ujemna) | -1 280 | -871 | |
| Pozostałe kapitały | 145 924 | 145 924 | |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 4 000 | 4 000 | |
| Niepodzielony wynik finansowy | -73 905 | -54 471 | |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | -10 096 | -19 359 | |
| Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 10 609 | 10 609 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 87 501 | 72 382 | |
| Kredyty i pożyczki | 7 378 | 48 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 77 489 | 69 757 | |
| Inne zobowiązania długoterminowe | 0 | 0 | |
| Rezerwy z tyt. odroczonego podatku dochodowego | 2 634 | 2 577 | |
| Pozostałe rezerwy | 0 | 0 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 110 161 | 92 709 | |
| Kredyty i pożyczki | 5 971 | 5 516 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 43 084 | 55 821 | |
| Zobowiązania handlowe | 3 696 | 7 433 | |
| Zobowiązania z tyt. bieżącego podatku dochodowego | 217 | 0 | |
| Pozostałe zobowiązania | 1 943 | 2 124 | |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 53 948 | 20 823 | |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 802 | 492 | |
| Pozostałe rezerwy | 500 | 500 | |
| PASYWA RAZEM | 392 588 | 370 597 |
Wybrane wskaźniki dotyczące skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej
| 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| Kapitały własne do całkowitego zadłużenia | 146% | 157% |
| Kapitały własne do sumy bilansowej | 50% | 55% |
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski
Michał Skotnicki Rafał Szczepański
Załączone informacje stanowią integralna część niniejszego sprawozdania finansowego 11
Śródroczne skrócone sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały |
Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących |
Razem kapitały własne |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dziewięć miesięcy zakończonych 30.09.2018 | ||||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2018 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 3 129 | -54 471 | -19 359 | 194 897 | 10 609 | 205 506 | |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | ||||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | ||||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 3 129 | -54 471 | -19 359 | 194 897 | 10 609 | 205 506 | |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -409 | -409 | -409 | |||||||
| Przeniesienia | 0 | 0 | ||||||||
| Podział zysku netto | -19 359 | 19 359 | 0 | 0 | ||||||
| Korekty wynikające ze zmian w grupie | -75 | -75 | -75 | |||||||
| Suma dochodów całkowitych | -10 096 | -10 096 | -10 096 | |||||||
| Kapitał własny na dzień 30.09.2018 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 720 | -73 905 | -10 096 | 184 317 | 10 609 | 194 926 | |
| Dziewięć miesięcy zakończonych 30.09.2017 | ||||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2017 r. | 52 308 | 67 366 | 147 004 | 2 363 | -49 053 | -5 224 | 214 764 | 10 609 | 225 373 | |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | ||||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | ||||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 67 366 | 147 004 | 2 363 | -49 053 | -5 224 | 214 764 | 10 609 | 225 373 | |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -151 | -151 | -151 | |||||||
| Przeniesienia | -1 080 | 1 080 | 0 | |||||||
| Podział zysku netto | -5 224 | 5 224 | 0 | 0 | ||||||
| Korekty ze zmian wynikających w grupie | 372 | 372 | 372 | |||||||
| Suma dochodów całkowitych | -2 650 | -2 650 | -2 650 | |||||||
| Kapitał własny na dzień 30.09.2017 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 3 292 | -53 905 | -2 650 | 212 335 | 10 609 | 222 944 |
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r. Podpisy Członków Zarządu:
Michał Skotnicki Rafał Szczepański Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development SA ZA OKRES 01.01. – 30.09.2018 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| za okres 9 miesięcy zakończonych 30.09.2018 |
za okres 9 miesięcy zakończonych 30.09.2017 |
|
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Razem | ||
| Nakłady na projekty deweloperskie | -25 830 | -22 134 |
| Udzielone pożyczki | -2 337 | -2 983 |
| Zwrot wcześniej udzielonych pożyczek | 0 | 6 070 |
| Przepływy związane z VAT | -1 650 | -6 341 |
| Otrzymane należności, w tym wpływy ze sprzedaży mieszkań | 47 224 | 45 292 |
| Zwrot kaucji i wadiów | 15 | 4 294 |
| Wynagrodzenia i narzuty na wynagrodzenia | -4 242 | -4 528 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -1 650 | -1 890 |
| Pozostałe przepływy związane z działalnością operacyjną | -6 702 | -6 754 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | 4 828 | 11 026 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | 347 | -1 573 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 5 175 | 9 453 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 0 | 0 |
| Wydatki | 2 882 | 8 687 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 149 | 425 |
| Spłata zobowiązań z tyt. hipoteki Skarbu Państwa | 0 | 8 262 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 2 733 | 0 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -2 882 | -8 687 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 47 718 | 47 692 |
| Kredyty i pożyczki | 7 418 | 1 124 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 40 300 | 46 568 |
| Wydatki | 51 753 | 52 446 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 408 | 151 |
| Inne, niż wpłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku | 594 | 491 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 66 | 8 272 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 41 500 | 34 938 |
| Odsetki | 8 357 | 8 180 |
| Inne wydatki finansowe | 828 | 414 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -4 035 | -4 754 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | -1 742 | -3 988 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | -1 742 | -3 988 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 28 | -87 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 10 357 | 9 851 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 8 615 | 5 863 |
dla zapewnienia spójności prezentacji między okresami zmieniono wartości pozycji "wynajem powierzchni biurowej" oraz "pozostałe przepływy związane z działalnością operacyjną" w danych porównawczych tj. za okres 9 miesięcy zakończonych 30 września 2017
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Michał Skotnicki Rafał Szczepański
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski
Śródroczny skrócony jednostkowy rachunek zysków i strat Spółki za okres 9 miesięcy
| za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|
|---|---|---|
| niebadany | niebadany | |
| Przychody operacyjne, w tym | 13 677 | 12 136 |
| Zarządzanie projektami | 4 218 | 7 998 |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 4 256 | 4 138 |
| Przychody z dywidend i udziału w zyskach | 5 203 | 0 |
| Koszt własny sprzedaży | -1 844 | -2 978 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 11 833 | 9 158 |
| Koszty sprzedaży | -85 | -83 |
| Koszty ogólnego zarządu | -4 767 | -4 610 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 4 | 100 |
| Pozostałe koszty operacyjne | -2 | -1 |
| Wynik na działalności operacyjnej | 6 983 | 4 564 |
| Przychody finansowe | 101 | 34 |
| Koszty finansowe | -6 929 | -8 966 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 155 | -4 368 |
| Podatek dochodowy | -1 080 | -915 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -925 | -5 283 |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | ||
| Zysk (strata) netto | -925 | -5 283 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,01 | -0,05 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,01 | -0,05 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,01 | -0,05 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,01 | -0,05 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) | -0,01 | -0,05 |
Śródroczny skrócony jednostkowy rachunek zysków i strat Spółki za okres 3 miesięcy
| za okres 3 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
za okres 3 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|
|---|---|---|
| niebadany | niebadany | |
| Przychody operacyjne, w tym | 2 206 | 4 639 |
| Zarządzanie projektami | 1 060 | 2 412 |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 1 146 | 2 227 |
| Przychody z dywidend i udziału w zyskach | 0 | 0 |
| Koszt własny sprzedaży | -535 | -727 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 1 671 | 3 912 |
| Koszty sprzedaży | -24 | -27 |
| Koszty ogólnego zarządu | -1 387 | -1 543 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 1 | 1 |
| Pozostałe koszty operacyjne | -2 | -1 |
| Wynik na działalności operacyjnej | 259 | 2 342 |
| Przychody finansowe | 3 | -9 |
| Koszty finansowe | -2 266 | -2 982 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -2 004 | -649 |
| Podatek dochodowy | -679 | -401 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -2 683 | -1 050 |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | ||
| Zysk (strata) netto | -2 683 | -1 050 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,03 | -0,01 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,03 | -0,01 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,03 | -0,01 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,03 | -0,01 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) | -0,03 | -0,01 |
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z całkowitych dochodów Spółki
| za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|
|---|---|---|
| niebadane | niebadane | |
| Zysk (strata) netto | -925 | -5 283 |
| Inne całkowite dochody netto | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych | -925 | -5 283 |
| za okres 3 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
za okres 3 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|
|---|---|---|
| niebadane | niebadane | |
| Zysk (strata) netto | -2 683 | -1 050 |
| Inne całkowite dochody netto | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych | -2 683 | -1 050 |
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Michał Skotnicki Rafał Szczepański
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z sytuacji finansowej Spółki
| AKTYWA | stan na 30.09.2018 r. | stan na 31.12.2017 r. |
|---|---|---|
| niebadane | ||
| Aktywa trwałe | 264 040 | 246 830 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 344 | 469 |
| Wartoście niematerialne | 505 | 572 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 182 | 182 |
| Inwestycje w jednostkach podporządkowanych | 177 304 | 174 048 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 85 705 | 71 559 |
| Aktywa obrotowe | 37 126 | 44 437 |
| Zapasy | 0 | 0 |
| Należności handlowe | 1 523 | 1 352 |
| Pozostałe należności | 1 624 | 2 052 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 30 265 | 39 759 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 1 271 | 851 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 443 | 423 |
| AKTYWA RAZEM | 301 166 | 291 267 |
| PASYWA | stan na 31.03.2018 r. | stan na 31.12.2017 r. | |
|---|---|---|---|
| niebadane | |||
| Kapitał własny | 157 868 | 159 202 | |
| Kapitał zakładowy | 52 308 | 52 308 | |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 48 254 | 48 254 | |
| Akcje własne | -1 280 | -871 | |
| Pozostałe kapitały zapasowe | 55 511 | 71 201 | |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 4 000 | 4 000 | |
| Niepodzielony wynik finansowy | 0 | 0 | |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | -925 | -15 690 | |
| Zobowiązanie długoterminowe | 94 612 | 74 611 | |
| Kredyty i pożyczki | 11 271 | 0 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 77 400 | 69 729 | |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 5 941 | 4 882 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 48 686 | 57 454 | |
| Kredyty i pożyczki | 6 860 | 11 940 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 33 693 | 43 361 | |
| Zobowiązania handlowe | 1 590 | 1 096 | |
| Pozostałe zobowiązania | 5 906 | 305 | |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 142 | 189 | |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 443 | 492 | |
| Pozostałe rezerwy | 52 | 71 | |
| PASYWA RAZEM | 301 166 | 291 267 |
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski
Michał Skotnicki Rafał Szczepański
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Śródroczne skrócone sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym Spółki
| Kapitał zakładowy |
Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały |
Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny ogółem |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| dziewięć miesięcy zakończonych 30.09.2018 r. | |||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2018 r. | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 0 | -15 690 | 159 202 | ||
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | ||||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 0 | -15 690 | 159 202 | ||
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -409 | -409 | |||||||
| Podział zysku netto | -15 690 | 15 690 | 0 | ||||||
| Suma dochodów całkowitych | -925 | -925 | |||||||
| Kapitał własny na dzień 30.09.2018 r. | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 720 | 0 | -925 | 157 868 | ||
| dziewięć miesięcy zakończonych 30.09.2017 r. | |||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2017 r. | 52 308 | 48 254 | 81 503 | 2 363 | 0 | -9 222 | 175 206 | ||
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | ||||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 81 503 | 2 363 | 0 | -9 222 | 175 206 | ||
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -151 | -151 | |||||||
| Przeniesienia | -1 080 | 1 080 | 0 | ||||||
| Podział zysku netto | -9 222 | 9 222 | 0 | ||||||
| Wypłata dywidendy | 0 | ||||||||
| Suma dochodów całkowitych | -5 283 | -5 283 | |||||||
| Kapitał własny na dzień 30.09.2017 r. | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 292 | 0 | -5 283 | 169 772 |
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r. Podpisy Członków Zarządu:
Michał Skotnicki Rafał Szczepański Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z przepływów pieniężnych Spółki
| za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
za okres 9 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
|
|---|---|---|
| niebadane | niebadane | |
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Wypłata wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia | -2 187 | -2 248 |
| Realizacja projektu Złota 44 | -522 | -1 063 |
| Otrzymane należności | 4 913 | 9 625 |
| Odsetki otrzymane od pożyczek | 34 | 1 281 |
| Udzielone pożyczki | -1 355 | -3 045 |
| Zwrot z tytułu udzielonych pożyczek | 2 113 | 4 720 |
| Przepływy ze zwrotu VAT | -216 | -541 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -754 | -679 |
| Audyt, doradztwo podatkowe i prawne | -538 | -624 |
| Pozostałe przepływy | -2 357 | -2 278 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | -869 | 5 148 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | 0 | 0 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -869 | 5 148 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 5 599 | 6 000 |
| Inne wpływy inwestycyjne | 5 599 | 6 000 |
| Wydatki | 3 907 | 4 597 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 32 | 27 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 3 875 | 4 570 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 1 692 | 1 403 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 51 300 | 43 940 |
| Kredyty i pożyczki | 11 000 | 9 002 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 40 300 | 34 938 |
| Wydatki | 50 103 | 49 011 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 408 | 151 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 150 | 5 393 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 40 300 | 34 938 |
| Odsetki | 8 417 | 8 115 |
| Inne wydatki finansowe | 828 | 414 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 1 197 | -5 071 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | 2 020 | 1 480 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | 2 020 | 1 480 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 0 | -2 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 423 | 863 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 2 443 | 2 343 |
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski
Michał Skotnicki Rafał Szczepański
Załączone noty stanowią integralna część niniejszego sprawozdania finansowego 19
INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE DO ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
I. OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz zgodnie z odpowiednimi Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz interpretacjami wydanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zatwierdzonymi przez Unię Europejską, na mocy Rozporządzenia w sprawie MSSF (Komisja Europejska 1606/2002), zwanymi dalej "MSSF UE".
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE i obowiązujące na dzień 30 września 2018 roku.
Porównywalne dane finansowe za okres 9 miesięcy kończący się 30 września 2017 zostały przygotowane w oparciu o te same podstawy sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
II. PRZYJĘTE ZASADY RACHUNKOWOŚCI:
Przy sporządzaniu niniejszego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego przyjęto te same ogólne zasady, które zostały zastosowane przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres zakończony dnia 31 grudnia 2017 roku, opublikowanego w dniu 2 3 k w i e t n i a 2018 roku z wyjątkiem zastosowania wskazanych poniżej następujących nowych lub zmienionych standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2018
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie zawiera informacji i ujawnień wymaganych przy pełnych sprawozdaniach finansowych i powinno być odczytywane łącznie z ostatnim opublikowanym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Standardy zastosowane po raz pierwszy:
.
- Zmiany do MSSF 2 "Płatności na bazie akcji" Klasyfikacja oraz wycena płatności na bazie akcji zatwierdzone w UE w dniu 27 lutego 2018 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" – Wyjaśnienia do MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" zatwierdzone w UE w dniu 31 października 2017 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie),
- MSSF 9 "Instrumenty finansowe" zatwierdzony w UE w dniu 22 listopada 2017 roku (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSSF 1 i MSR 28 w wyniku "Poprawki do MSSF (cykl 2014-2016)" dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 12 oraz MSR 28) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa – zatwierdzone w UE w dniu 7 lutego 2018 roku (zmiany do MSSF 1 i MSR 28 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie).
W odniesieniu do MSSF 9 "Instrumenty finansowe" Grupa dokonała przyporządkowania aktywów finansowych zgodnie z klasyfikacją wynikającą z tego standardu i oszacowała ryzyko kredytowe w odniesieniu do poszczególnych kategorii aktywów. Dla kwotowo najbardziej istotnych instrumentów finansowych Grupa kontynuuje stosowane wcześniej zasady rachunkowości, w szczególności wyceny według zamortyzowanego kosztu.
W odniesieniu do MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" Grupa przeprowadziła analizę wpływu powyższego standardu na wyniki działalności oraz zakres i format ujawnień prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. W szczególności zweryfikowano występowanie w umowach sprzedaży produktów (przede wszystkim mieszkań czy lokali usługowych) w poszczególnych segmentach działalności Grupy elementu zmiennego wynagrodzenia, prawdopodobieństwa odwrócenia (korekty) istotnej części otrzymanego wcześniej wynagrodzenia. Dodatkowo przeanalizowano sposób ujęcia i rozpoznania ewentualnych zaliczek czy przedpłat otrzymywanych przed przekazaniem nabywcy produktu lub usługi pod kątem wydzielenia elementu finansowania. Dotychczasowe podejście w zakresie rozpoznawania przychodów w momencie przeniesienia ogółu praw i obowiązków na nabywcę jest zdaniem Grupy zgodne z zasadami wprowadzonymi przez MSSF 15. Na podstawie przeprowadzonej analizy uznano że zastosowanie nowego standardu nie będzie miało istotnego wpływu na wyniki działalności oraz na zakres informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym od momentu obowiązywania nowego standardu tj. od 1 stycznia 2018. Dodatkowo Grupa zwraca uwagę na to, że istotna część operacji wykazywanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jest wyłączona z zakresu objętego przez MSSF15 (w szczególności dotyczy to wyceny nieruchomości inwestycyjnych czy udziału w wyniku spółek konsolidowanych metodą praw własności)
Poza wspomnianymi powyżej dostosowaniami - zastosowanie nowych standardów, interpretacji i zmian do standardów nie ma istotnego wpływu na sytuację finansową, wyniki działalności Grupy, ani też na zakres informacji prezentowanych w niniejszym śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz w śródrocznym skróconym jednostkowym sprawozdaniu finansowym
III. Standardy i interpretacje które zostały już opublikowane i zatwierdzone przez ale jeszcze nie weszły w życie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu standardów i interpretacji które zostały już opublikowane i zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej, ale nie weszły jeszcze w życie.
IV. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli po 30.09.2018 roku. Zarząd Spółki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności. W kontekście obligacji zapadających w lutym 2019 roku, Spółka bierze pod uwagę i będzie przygotowana zarówno na wariant emisji nowych obligacji w celu częściowego wykupu obligacji zapadających, jak też wariant ich spłaty, sfinansowany wpływami ze sprzedaży aktywów w finalizowanych obecnie projektach deweloperskich, w zależności również od sytuacji rynkowej
Do dnia sporządzenia skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego na tj. do 23 listopada 2018 roku nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
V. ZASADY KONSOLIDACJI
.
.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej BBI Development S.A. obejmuje skrócone śródroczne sprawozdanie finansowe Spółki BBI Development S.A. i jednostek kontrolowanych przez Spółkę i jej jednostki zależne. Spółka posiada kontrolę, jeżeli:
- posiada władzę nad danym podmiotem,
- podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
- ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
W przypadku wystąpienia sytuacji, która wskazuje na zmianę jednego lub kilku z powyżej wymienionych czynników sprawowania kontroli, Spółka weryfikuje swoją kontrolę nad innymi jednostkami.
W przypadku gdy Spółka posiada mniej niż większość praw głosu w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu umożliwiają jej jednostronne kierowanie istotnymi działaniami tej jednostki oznacza to, że sprawuje ona nad nią władzę. W celu oceny czy Spółka ma wystarczająca władzę, powinna ona przeanalizować szczególności:
- wielkość pakietu praw głosu posiadanego przez Spółkę w porównaniu do wielkości pakietów głosów posiadanych przez innych udziałowców,
- potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony,
- prawa wynikające z innych ustaleń umownych,
- dodatkowe okoliczności, które mogą świadczyć, że Spółka ma lub nie ma możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji
a) Jednostki zależne
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli. Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Koszt przejęcia ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z przejęciem. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących. Nadwyżkę kosztu przejęcia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w rachunku zysków i strat.
Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
b) Udziały/akcje niekontrolujące oraz transakcje z udziałowcami / akcjonariuszami niekontrolującymi
Udziały niekontrolujące obejmują nie należące do Grupy udziały w spółkach objętych konsolidacją. Udziały niekontrolujące ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia, akcjonariuszom spoza grupy kapitałowej. Zidentyfikowane udziały niekontrolujące w aktywach netto skonsolidowanych jednostek zależnych ujmuje się oddzielnie od udziału własnościowego jednostki dominującej w tych aktywach netto. Udziały niekontrolujące w aktywach netto obejmują:
(i) wartość udziałów niekontrolujących z dnia pierwotnego połączenia, obliczoną zgodnie z MSSF 3, oraz
(ii) zmiany w kapitale własnym przypadające na udział niekontrolujący począwszy od dnia połączenia.
Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.
c) Jednostki stowarzyszone
Jednostki stowarzyszone to jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje. Znaczący wpływ oznacza zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej i operacyjnej jednostki, w której dokonano inwestycji. Wywieranie znaczącego wpływu nie oznacza sprawowania kontroli lub współkontroli nad ta polityką. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są rozliczana metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu. Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej od dnia nabycia ujmuje się w rachunku zysków i strat, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji.
d) Wspólne ustalenia umowne (wspólne przedsięwzięcie i wspólna działalność)
Wspólne ustalenia umowne to umowa, w ramach której dwie lub więcej stron sprawuje współkontrolę, które ma formę albo wspólnej działalności albo wspólnego przedsięwzięcia.
Wspólnik wspólnej działalności ujmuje: swoje aktywa (w tym udział w aktywach posiadanych wspólnie), swoje zobowiązania (w tym udział w zobowiązaniach zaciągniętych wspólnie), przychody ze sprzedaży swojej części produkcji wynikającej ze wspólnej działalności, swoją część przychodów ze sprzedaży produkcji dokonanej przez wspólna działalność oraz swoje koszty (w tym udział we wspólnie poniesionych kosztach).
Wspólne przedsięwzięcie to wspólne ustalenie umowne, w ramach którego strony sprawujące nad nim współkontrolę posiadają prawa do aktywów netto tego ustalenia umownego. Wspólne ustalenia umowne to ustalenie, nad którym dwie lub więcej stron sprawuje współkontrolę, co oznacza umownie określony podział kontroli nad ustaleniem umownym, który występuję tylko wtedy, gdy decyzja dotyczy istotnych działań wymagających jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę. Wspólne przedsięwzięcia rozliczane są metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
VI. OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI
Za wyjątkiem zmian opisanych w punkcie II powyżej, zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku.
Dokonano zmiany w układzie jednostkowego i skonsolidowanego rachunku zysków i strat – pozycje nie spełniające kryterium zaliczenia do przychodów (w szczególności – udział w wyniku jednostek współkontrolowanych) wykazano poniżej pozycji "Wynik brutto na sprzedaży". Dodatkowo pozycje "przychody z wyceny wierzytelności" poprzednio wyodrębnione i wykazane w kategorii "Przychody operacyjne" wykazano w przychodach lub kosztach finansowych. Powyższe zmiany mają charakter wyłącznie prezentacyjny i nie wpływają na wynik finansowy brutto / netto.
VII. ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Spółki Grupy.
VIII. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEZONOWOŚCI DZIAŁALNOŚCI LUB CYKLICZNOŚCI DZIAŁALNOŚCI
W Spółkach Grupy nie występują zjawiska sezonowości czy cykliczności działania.
IX. WALUTA FUNKCJONALNA I WALUTA PREZENTACJI
a) Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje zawarte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Spółka prowadzi działalność ("waluta funkcjonalna"). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Spółki.
b) Transakcje i salda
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto.
X. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSR 34 wymaga dokonania przez Zarząd jednostki dominującej określonych szacunków i założeń, które wpływają na wielkości wykazane w sprawozdaniu finansowym. Większość szacunków oparta jest na analizach i jak najlepszej wiedzy Zarządu jednostki dominującej. Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących działań i zdarzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnic od przewidywanych. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych. Oceny dokonywane przez Zarząd jednostki dominującej przy zastosowani MSR 34, które maja istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, a także szacunki, obciążone znaczącym ryzykiem zmian w przyszłych latach zostały przedstawione w śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
a) Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Utrata wartości aktywów
Na dzień 30 września 2018 w spółkach podlegających konsolidacji przeprowadzono testy na utratę wartości aktywów. Na podstawie uzyskanych rezultatów nie stwierdzono konieczności zmiany poziomu utworzonych wcześniej odpisów na utratę wartości aktywów.
Wycena wartości godziwej przejętych aktywów i zobowiązań
Spółka ujęła możliwe do zidentyfikowania aktywa, zobowiązania i zobowiązania warunkowe jednostki przejmowanej według ich wartości godziwej na dzień przejęcia. W niektórych przypadkach wartość godziwa została oszacowana na podstawie modelu prognozowanych przepływów pieniężnych wykazanych w wartości bieżącej. Model ten bazuje na szeregu założeń, w szczególności odnoszących się do okresu realizacji tych przepływów, wysokości stopy dyskonta wolnej od ryzyka i premii za ryzyko specyficzne dla branży w której działa Spółka. Zmiana jednego lub więcej parametrów tego modelu mogłaby skutkować istotnymi zmianami wyceny przyszłych przepływów pieniężnych, co mogłoby mieć wpływ na wycenę wartości godziwej niektórych z przejętych aktywów i zobowiązań.
Wycena wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych
Nieruchomości inwestycyjne są wyceniane w wartości godziwej. Na dzień 30 września 2018 nieruchomości inwestycyjne występują przede wszystkim w spółkach podlegających konsolidacji metodą praw własności. Wartość godziwa została oszacowana na podstawie modelu prognozowanych przepływów pieniężnych wykazanych w wartości bieżącej. Model ten bazuje na szeregu założeń, w szczególności odnoszących się do okresu realizacji tych przepływów i czynników makroekonomicznych mogących charakteryzować się znaczną zmiennością w okresie założonym w modelu. Zmiana jednego lub więcej parametrów tego modelu mogłaby skutkować istotnymi zmianami wyceny przyszłych przepływów pieniężnych, co mogłoby mieć wpływ na wycenę wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnej.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych.
XI. OPIS POZYCJI WPŁYWAJĄCYCH NA AKTYWA, PASYWA, KAPITAŁ, WYNIK FINANSOWY NETTO ORAZ PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH, KTÓRE SĄ NIETYPOWE ZE WZGLĘDU NA ICH RODZAJ, WIELKOŚĆ LUB WYWIERANY WPŁYW
W okresie od 1 stycznia 2018 do 30 września 2018 roku nie wystąpiły inne nietypowe transakcje, które miałyby istotny wpływ na prezentowane sprawozdanie finansowe.
INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE DO ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO JEDNOSTKOWEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Wszystkie powyżej podane informacje objaśniające, poza pkt. V – "Zasady Konsolidacji" dotyczą w takim samym stopniu śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego Emitenta.
XII. INFORMACJE O ISTOTNYCH ZMIANACH WIELKOŚCI SZACUNKACH
1. Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) oraz odpisów aktualizujących z tytułu trwałej utraty wartości – za okres 01.01.2018 - 30.09.2018r.
| Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2018 | 0 | 428 | 912 | 322 | 1 629 | 146 | 3 437 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 8 | 101 | 153 | 8 | 270 |
| - nabycia środków trwałych | 0 | 0 | 8 | 101 | 26 | 8 | 143 |
| - inne (oddanie do użytkowania) | 127 | 127 | |||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto na dzień 30.09.2018 | 0 | 428 | 920 | 423 | 1 782 | 154 | 3 707 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2018 | 0 | 126 | 830 | 241 | 1 577 | 0 | 2 774 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 75 | 31 | 39 | 58 | 0 | 203 |
| - amortyzacji | 75 | 31 | 39 | 58 | 203 | ||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -127 | -127 |
| - inne (oddanie do użytkowania) | -127 | -127 | |||||
| Umorzenie na dzień 30.09.2018 | 0 | 201 | 861 | 280 | 1 635 | 127 | 3 104 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2018 | 0 | ||||||
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 30.09.2018 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 30.09.2018 | 0 | 227 | 59 | 143 | 147 | 27 | 603 |
Powyższa tabela zawiera również informacje na zmiany rzeczowych aktywów rzeczowych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Emitenta
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresie od 01.01.2018 – 30.09.2018 r.
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
Kwoty zobowiązań poczynionych na rzecz dokonanych zakupów rzeczowych aktywów trwałych
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
2. Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) oraz odpisów aktualizujących z tytułu trwałej utraty wartości – za okres 01.01.2018-30.09.2018 r.
| Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych1 |
Znaki towarowe2 |
Patenty i licencje2 |
Oprogramowanie komputerowe2 |
Wartość firmy |
Wartości niematerialne w budowie |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2018 | 66 | 52 | 1 427 | 23 975 | 28 | 25 548 | |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 118 | 0 | 0 | 118 |
| - nabycia | 0 | 118 | 0 | 118 | |||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 28 | |
| - zbycia | 28 | 28 | |||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 30.09.2018 | 0 | 66 | 52 | 1 545 | 23 975 | 0 | 25 638 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2018 | 15 | 23 | 920 | 0 | 0 | 958 | |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 8 | 149 | 0 | 157 | |
| - amortyzacji | 0 | 8 | 149 | 157 | |||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - inne | 0 | ||||||
| Umorzenie na dzień 30.09.2018 | 0 | 15 | 31 | 1 069 | 0 | 0 | 1 115 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2018 | 0 | ||||||
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 30.09.2018 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 30.09.2018 | 0 | 51 | 21 | 476 | 23 975 | 0 | 24 523 |
1Wytworzone we własnym zakresie, 2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
Powyższa tabela zawiera również informacje na zmiany wartości niematerialnych i prawnych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Emitenta
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresie od 01.01.2018 – 30.09.2018 r.
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
Kwoty zobowiązań poczynionych na rzecz dokonanych zakupów rzeczowych aktywów trwałych
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
3. Zmiany szacunkowe wartości firmy
| Wyszczególnienie | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość firmy powstała z przejęcia Juvenes Projekt Sp. z o.o. (dawniej: | ||
| Juvenes sp. z o.o.) | 23 975 | 23 975 |
| Wartość firmy (netto) | 23 975 | 23 975 |
Zmiany stanu wartości firmy
| Wyszczególnienie | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 23 975 | 23 975 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 23 975 | 23 975 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 |
| Wartość firmy (netto) | 23 975 | 23 975 |
Powyższe tabele zawiera również informacje na temat zmiany wartości firmy w jednostkowym sprawozdaniu finansowym
4. Zmiany szacunków dotyczących nieruchomości inwestycyjnych
| 2018-09-30 | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 182 | 182 |
| Zwiększenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| - aktywowanych późniejszych nakładów | 0 | 0 |
| Zmniejszenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| - zbycia nieruchomości | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 182 | 182 |
Powyższa tabela dotyczy zarówno jednostkowego jak i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
5. Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności
| S1 | Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp. z o.o. S.K.A. |
|---|---|
| S2 | Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. |
| S3 | Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp.k. |
| S4 | Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. |
| S5 | NPU Sp. z o.o. S.K.A |
| S6 | PW Sp. z o.o. Sp. k. |
| Oznaczenie spółki | Udział w aktywach netto na 31.12.2017 |
Zmiana metody konsolidacji |
Udział w wyniku |
Korekty konsolidacyjne |
Udział w aktywach netto na 30.09.2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| S1 | 301 | 0 | 0 | 0 | 301 |
| S2 | 0 | 114 | 0 | 114 | |
| S3 | 29 631 | 11 255 | 242 | 41 128 | |
| S4 | 87 061 | 1 846 | 327 | 89 234 | |
| S5 | 11 619 | -8 050 | 0 | 3 569 | |
| S6 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Razem | 128 612 | 0 | 5 165 | 569 | 134 346 |
6. Pozostałe aktywa finansowe wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
| Inwestycje długoterminowe | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 11 942 | 11 816 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Zaliczki na poczet nabycia udziałów i akcji | 12 716 | 11 338 |
| Instrumenty finansowe utrzymywane do terminu wymagalności | 13 681 | 12 581 |
| Inne | 89 | 110 |
| Razem | 38 428 | 35 845 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 24 077 | 21 090 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Razem | 24 077 | 21 090 |
Udzielone pożyczki – zbiorczo
| 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: | 36 019 | 32 906 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 0 | 0 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 36 019 | 32 906 |
| - długoterminowe | 11 942 | 11 816 |
| - krótkoterminowe | 24 077 | 21 090 |
Udzielone pożyczki – dane szczegółowe
| Kwota | Oprocentowanie | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | pożyczki wg umowy |
Wartość bilansowa |
nominalne | efektywne | Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
| Wg stanu na dzień 30.09.2018 | 36 019 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 435 | 30 455 | 10,00% | 10,00% 2021-06-30 | hipoteka | |
| PW Sp. z o.o. Sp.k | 4 755 | 5 158 | 8,00% | 8,00% 2019-12-31 | bez zabezpieczeń | |
| CPK Sp. z o.o. Sp. k. | 49 | 50 | 3,00% | 3,00% 2019-06-30 | bez zabezpieczeń | |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | 250 | 254 | 6,00% | 6,00% 2019-06-22 | bez zabezpieczeń | |
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp. z o.o. |
100 | 102 | 7,78% | 7,78% 2019-07-31 | bez zabezpieczeń | |
| Wg stanu na dzień 31.12.2017 | 32 906 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 085 | 29 807 | 10,00% | 10,00% 2021-06-30 | hipoteka | |
| PW Sp. z o.o. Sp.k | 2 888 | 3 069 | 8,00% | 8,00% 2018-12-31 | bez zabezpieczeń |
7. Pozostałe aktywa finansowe wykazane w jednostkowym sprawozdaniu finansowym
| Inwestycje długoterminowe | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 72 024 | 58 978 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Instrumenty finansowe utrzymywane do terminu wymagalności | 13 681 | 12 581 |
| Razem | 85 705 | 71 559 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 30 265 | 39 759 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Inne | 0 | 0 |
| Razem | 30 265 | 39 759 |
Udzielone pożyczki przez Spółkę – zbiorczo:
| 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: | 107 510 | 104 610 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 5221 | 5 873 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 102 289 | 98 737 |
| - długoterminowe | 72 024 | 58 978 |
| - krótkoterminowe | 30 265 | 39 759 |
| Kwota | Oprocentowanie | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | pożyczki wg umowy |
Wartość bilansowa |
nominalne | efektywne | Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
| Wg stanu na dzień 30.09.2018 | 102 289 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 435 | 30 455 | 10,00% | 10,00% 2021-06-30 | hipoteka | |
| R2M Sp.z o.o. Projekt Developerski 10 SKA |
56 941 | 71 784 | 8,00% | 8,00% 2018-12-31 | bez zabezpieczeń | |
| CPK Sp. z o.o. Sp. k. | 30 | 50 | 3,00% | 3,00% 2019-06-30 | bez zabezpieczeń | |
| Wg stanu na dzień 31.12.2017 | 98 737 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 085 | 29 807 | 10,00% | 10,00% 2021-06-30 | hipoteka | |
| R2M Sp.z o.o. Projekt Developerski 10 SKA |
55 956 (*) | 66 762 | 8,00% | 8,00% 2022-06-30 | bez zabezpieczeń | |
| R3M Sp.z o.o. Projekt Developerski 6 Sp. k. |
2 133 (**) | 2 138 | 8,00% | 8,00% | (**) | bez zabezpieczeń |
| CPK Sp. z o.o. Sp. k. | 30 | 30 | 3,00% | 3,00% 2019-06-30 | bez zabezpieczeń |
Udzielone pożyczki przez Spółkę – dane szczegółowe
(*) poprawiono błędnie zaprezentowaną kwotę w analogicznej tabeli w rocznym sprawozdaniu finansowym
(**) poprawiono błędnie zaprezentowaną kwotę w analogicznej tabeli w rocznym sprawozdaniu finansowym. Pożyczka została spłacona 2 lutego 2018.
8. Zmiana wartości szacunkowych zapasów
| Wyszczególnienie | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Półprodukty i produkcja w toku | 171 064 | 160 223 |
| Produkty gotowe | 101 | 450 |
| Zapasy brutto | 171 165 | 160 673 |
| Odpis aktualizujący stan zapasów | 16 713 | 18 313 |
| Zapasy netto | 154 452 | 142 360 |
Zmiana stanu odpisów aktualizujących zapasy
| Odpisy aktualizujące: | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | materiały | półprodukty i produkcję w toku |
produkty gotowe |
towary | Razem odpisy aktualizujące zapasy |
| Stan na dzień 01.01.2018 roku | 17 858 | 455 | 18 313 | ||
| Zwiększenia w tym: | 0 | 52 | 3 | 0 | 55 |
| - utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi |
52 | 3 | 55 | ||
| - przemieszczenia | 0 | ||||
| - inne | 0 | ||||
| Zmniejszenia w tym: | 0 | 1 534 | 121 | 0 | 1 655 |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi |
0 | ||||
| - wykorzystanie odpisów | 1 534 | 121 | 1 655 | ||
| - przemieszczenia | 0 | ||||
| Stan na dzień 30.09.2018 roku | 0 | 16 376 | 337 | 0 | 16 713 |
9. Zmiana wartości szacunkowych należności handlowych
| Wyszczególnienie | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Należności krótkoterminowe | 982 | 628 |
| - od jednostek powiazanych | 236 | 144 |
| - od pozostałych jednostek | 746 | 484 |
| Odpisy aktualizujące (wartość dodatnia) | 184 | 183 |
| Należności krótkoterminowe brutto | 1 166 | 811 |
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności
| Należności | |
|---|---|
| Wyszczególnienie | handlowe |
| Jednostki powiązane | |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności na 01.01.2018 r. | |
| Zwiększenia, w tym: | 0 |
| - dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | |
| Zmniejszenia w tym: | 0 |
| - wykorzystanie odpisów aktualizujących | |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności | |
| - zakończenie postępowań | |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności od jednostek | |
| powiązanych na 30.09.2018 r. | 0 |
| Jednostki pozostałe | |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności na 01.01.2018 r. | 183 |
| Zwiększenia, w tym: | 1 |
| - dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | 1 |
| Zmniejszenia w tym: | 0 |
| - wykorzystanie odpisów aktualizujących | |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności | |
| - zakończenie postępowań | |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności od jednostek | |
| pozostałych na 30.09.2018 r. | 184 |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności ogółem na 30.09.2018 r. | 184 |
Bieżące i przeterminowane skonsolidowane należności handlowe na 30.09.2018 r.
| Nie | Przeterminowanie w dniach | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 61 – 90 dni |
91 –180 dni |
181 – 360 dni |
>360 dni |
| Jednostki powiązane konsolidowane metodą praw własności | |||||||
| należności brutto | 236 | 135 | 9 | 1 | 0 | 91 | 0 |
| odpisy akualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| nalezności netto | 236 | 135 | 9 | 1 | 0 | 91 | 0 |
| Jednostki pozostałe | |||||||
| należności brutto | 930 | 381 | 19 | 1 | 3 | 342 | 184 |
| odpisy akualizujące | 184 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 184 |
| nalezności netto | 746 | 381 | 19 | 1 | 3 | 342 | 0 |
| Ogółem | |||||||
| należności brutto | 1 166 | 516 | 28 | 2 | 3 | 433 | 184 |
| odpisy akualizujące | 184 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 184 |
| nalezności netto | 982 | 516 | 28 | 2 | 3 | 433 | 0 |
Bieżące i przeterminowane jednostkowe należności handlowe Spółki na 30.09.2018 r.
| Nie | Przeterminowanie w dniach | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermin owane |
< 60 dni | 61 – 90 dni 91 –180 dni | 181 – 360 dni |
>360 dni | |
| Jednostki powiązane | |||||||
| należności brutto | 1 220 | 885 | 55 | 260 | 11 | 9 | 0 |
| odpisy akualizujące | 0 | ||||||
| nalezności netto | 1 220 | 885 | 55 | 260 | 11 | 9 | 0 |
| Jednostki pozostałe | |||||||
| należności brutto | 303 | 296 | 3 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| odpisy akualizujące | 0 | ||||||
| nalezności netto | 303 | 296 | 3 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Ogółem | |||||||
| należności brutto | 1 523 | 1 181 | 58 | 261 | 14 | 9 | 0 |
| odpisy akualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| nalezności netto | 1 523 | 1 181 | 58 | 261 | 14 | 9 | 0 |
10. Odroczony podatek dochodowy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
| Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego |
2017-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Rezerwa na pozostałe świadczenia pracownicze | 493 | 585 | -276 | 802 |
| Rezerwa na naliczone odsetki od obligacji | 3 040 | 6 071 | -8 053 | 1 058 |
| Naliczone odsetki od otrzymanych pożyczek | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Pozostałe rezerwy | 1 907 | 100 | -367 | 1 640 |
| Odpis na utratę wartości zapasów | 7 000 | 0 | 0 | 7 000 |
| Suma ujemnych różnic przejściowych | 12 440 | 6 757 | -8 696 | 10 501 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 2 364 | 1 284 | -1 652 | 1 995 |
| Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
2017-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Przeszacowanie aktywów finansowych dostępnych do | ||||
| sprzedazy do wartosci godziwej | 6 421 | 0 | 0 | 6 421 |
| Naliczone odsetki od udzielonych pożyczek | 7 142 | 313 | -15 | 7 440 |
| Suma dodatnich różnic przejściowych | 13 563 | 313 | -15 | 13 861 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: | 2 577 | 59 | -3 | 2 634 |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
| Wyszczególnienie | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 1 995 | 2 364 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana |
2 634 | 2 577 |
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego | -639 | -213 |
11. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne
| 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| Rezerwy na pozostałe świadczenia - premie | 801 | 492 |
| Razem, w tym: | 801 | 492 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 801 | 492 |
Zmiana stanu rezerw na świadczenia emerytalne i podobne
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe |
Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze |
|
|---|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2018 | 492 | |||
| Utworzenie rezerwy | 585 | |||
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | |||
| Rozwiązanie rezerwy | 276 | |||
| Stan na 30.09.2018, w tym: | 0 | 0 | 0 | 801 |
| - długoterminowe | 0 | |||
| - krótkoterminowe | 801 |
Powyższe tabele zawierają również rezerwy wykazane w jednostkowym sprawozdaniu finansowym.
12. Pozostałe rezerwy
| 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| Rezerwa na roszczenia podwykonawców | 500 | 500 |
| Razem, w tym: | 500 | 500 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 500 | 500 |
Zmiana stanu pozostałych rezerw
| Wyszczególnienie | Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty |
Inne rezerwy | Ogółem |
|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2018 | 0 | 500 | 500 |
| Rozwiązane | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 30.09.2018, w tym: | 0 | 500 | 500 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 500 | 500 |
XIII. SEGMENTY OPERACYJNE
Z uwagi na indywidualny charakter prowadzonych w ramach Grupy projektów, najbardziej uzasadnionym kryterium wyodrębnienia segmentów operacyjnych jest podział na poszczególne spółki prowadzące konkretne projekty. Tam gdzie to uzasadnione zaawansowaniem projektu, segmenty operacyjne nieosiągające wyznaczonych w MSSF 8 "Segmenty Operacyjne" kryteriów są prezentowane gdyż zdaniem kierownictwa Grupy mogą być przydatne dla użytkownika sprawozdań finansowych
| Skonsolidowane segmenty operacyjne wg stanu na 30.09.2018 | Centrum Marszałkow ska (**) |
Koneser (***) |
Szczecin Małe Błonia |
Juvenes Projekt |
BBID | Pozostałe | Wyłączenia konsolidacyjne |
Ogółem | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży towarów i usług | Sprzedaż na zewnątrz | 7 | 351 | 2 834 | 1 761 | 164 | 0 | 5 117 | ||
| Sprzedaż między segmentami |
11 | 0 | 4 968 | 2 457 | 494 | -5 321 | 2 609 | |||
| Udział w wyniku spółek współkontrolowanych |
-8 050 | 11 369 | 1 846 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 165 | |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek i dywidendy | 0 | 0 | 270 | 0 | 126 | 9 559 | 783 | -10 534 | 204 | |
| Zysk/ (strata) segmentu | n/d | n/d | -901 | -2 247 | -636 | -925 | -1 356 | -4 029 | -10 094 | |
| Aktywa ogółem | n/d | n/d | 72 760 | 105 144 | 6 023 | 301 166 | 67 352 | -159 856 | 392 589 | |
| Aktywa segmentu | 72 760 | 105 144 | 6 023 | 301 166 | 67 352 | -159 856 | 392 589 | |||
| Aktywa nieprzypisane | 0 | |||||||||
| Zobowiązania ogółem | n/d | n/d | 55 022 | 87 104 | 3 114 | 143 298 | 24 595 | -115 472 | 197 661 | |
| Zobowiązania segmentu | 55 022 | 87 104 | 3 114 | 143 298 | 24 595 | -115 472 | 197 661 | |||
| Zobowiązania nieprzypisane | 0 |
(*) spółka reprezentująca segment Plac Unii jest, począwszy od 1 stycznia 2013 roku, konsolidowane metodą praw własności, w efekcie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie występują przychody, aktywa i zobowiązania tej spółki.
(**) spółka reprezentująca segment Centrum Marszałkowska jest, począwszy od 1 stycznia 2013 roku, konsolidowane metodą praw własności, w efekcie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie występują przychody, aktywa i zobowiązania tej spółki.
(***) W skład segmentu "Koneser" wchodzi zarówno spółka konsolidowana metodą praw własności jak i spółka konsolidowana metodą pełną, stąd też prezentacja obejmuje zarówno udział w wyniku spółek współkontrolowanych jak i pozostałe elementy analizy, występujące wyłącznie w spółkach konsolidowanych metodą pełną.
W celu zachowania ciągłości zostały zaprezentowane osobno również te segmenty, które na dzień 30.09.2018 nie spełniają kryterium 10% przychodów przed wyłączeniami konsolidacyjnymi, a które były prezentowane w ostatnim okresie sprawozdawczym
XIV. EMISJA, WYKUP I SPŁATA DŁUŻNYCH I KAPITAŁOWYCH PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
| 1. | Emisja dłużnych papierów wartościowych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| -- | ---- | -- | -- | -- | ---------------------------------------------------------------------------------- |
| Rodzaj emisji/seria | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Obligacje 1-roczne | 9 332 | 0 |
| Obligacje 2-letnie | 0 | 0 |
| Obligacje 3-letnie | 111 058 | 125 405 |
| Razem zobowiązania z tytułu dłużnych papierów wartościowych | 120 390 | 125 405 |
| - długoterminowe | 77 400 | 69 700 |
| - krótkoterminowe | 42 990 | 55 705 |
2. Emisja dłużnych papierów wartościowych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki
| Rodzaj emisji/seria | 2018-06-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Obligacje 1-roczne | 0 | 0 |
| Obligacje 2-letnie | 0 | 0 |
| Obligacje 3-letnie | 113 066 | 113 039 |
| Razem zobowiązania z tytułu dłużnych papierów wartościowych | 113 066 | 113 039 |
| - długoterminowe | 77 400 | 69 700 |
| - krótkoterminowe | 35 666 | 43 339 |
Rodzaj papierów wartościowych na 30.09.2018 r.
| Oprocentowanie | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| określenie emisji; Emitent | Kwota nominalna |
Data emisji | Data wykupu | nominalne | efektywne | Wartość bilansowa |
| Obligacje 3-letnie, emisja z lutego 2016, BBI Development S.A. |
22 000 | 2016-02-19 | 2019-02-22 | WIBOR 6M+5% |
6,78% | 22 159 |
| Obligacje 3-letnie, emisja z lutego 2017, BBI Development S.A. (*) |
47 700 | 2017-02-03 | 2020-01-31 | WIBOR 6M+5,8% |
7,58% | 48 275 |
| Obligacje 3-letnie, emisja z lutego 2018, BBI Development S.A. |
40 300 | 2018-02-22 | 2021-02-22 | WIBOR 6M+5,75% |
7,53% | 40 624 |
| Obligacje krótkoterminowe, emisja z sierpnia 2017, Realty 2 Management Sp. z o.o. |
8 600 | 2017-08-02 | 2018-12-31 | WIBOR 6M+5.50% |
7,31% | 9 332 |
| Razem | 120 390 |
(*) zgodnie z warunkami emisji 20% wartości nominalnej przypada na do spłaty w 2 rocznicę emisji (tj. w lutym 2019 a pozostała kwota tj. 70% nominału – w terminie do 31 stycznia 2020.
3. Emisja kapitałowych papierów wartościowych
Nie dotyczy
Zmiana stanu kapitału zakładowego
Nie dotyczy
XIII. WYPŁACONA (LUB ZADEKLAROWANA) DYWIDENDA
Nie występuje zarówno w odniesieniu do jednostkowego jak i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
XV. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
Poniższa tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych przez BBI Development S.A. za bieżący i poprzedni rok obrotowy
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz Przychody z odsetek od podmiotów podmiotów powiązanych powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane | Zakupy od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
| Jednostki zależne: | ||||||||||||
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 3 Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 4 Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 5 Sp.k. | 91 | 160 | 0 | 0 | 2 | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 6 Sp.k. | 975 | 1 069 | 0 | 0 | 387 | 383 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 7 SKA | 179 | 179 | 0 | 0 | 70 | 64 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. PD 10 SKA | 422 | 422 | 3 372 | 3 523 | 168 | 159 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 84 | 84 | 0 | 0 | 51 | 0 | 22 | 0 | 1053 | 1925 | 777 | 170 |
| Juvenes-Serwis Sp. z o.o. | 27 | 27 | 0 | 0 | 34 | 2 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. |
615 | 615 | 0 | 0 | 489 | 245 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki współkontrolowane w których Emitent jest wspólnikiem (*): |
||||||||||||
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp.z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
35 | 35 | 0 | 0 | 10 | 5 | 7 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| NPU Sp. z o.o. SKA | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | 5 | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k | 12 | 12 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. Sp.k | 13 | 8 | 0 | 0 | 5 | 12 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
(*) zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, poprzez inne spółki zależne
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.
Pożyczki udzielone oraz inne transakcje zawarte z osobami powiązanymi w rozumieniu MSR 24 w okresie od 1 stycznia do 30 września 2018
Nie wystąpiły.
Informacja na temat transakcji między Juvenes Projekt Sp. z o.o. a podmiotami powiązanymi
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane | Zakupy od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 6 Sp.k. | 1 016 | 267 | 0 | 0 | 0 | 110 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 1 742 | 7 276 | 0 | 0 | 117 | 121 | 0 | 11 | 883 | 477 | 741 | 131 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. |
28 | 791 | 0 | 0 | 0 | 571 | 0 | 537 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k | 1 158 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Informacja na temat transakcji między Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp. k. a podmiotami powiązanymi
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane | Zakupy od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp.k. | 489 | 1 467 | 0 | 377 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
XVI.NIESPŁACONE POŻYCZKI LUB NARUSZENIE POSTANOWIEŃ UMOWY POŻYCZKOWEJ, W SPRAWACH KTÓRYCH NIE PODJĘTO ŻADNYCH DZIAŁAŃ NAPRAWCZYCH ANI PRZED DNIEM BILANSOWYM ANI W TYM DNIU
Nie występują.
XVII. ZMIANA ZOBOWIĄZAŃ WARUNKOWYCH LUB AKTYWÓW WARUNKOWYCH, KTÓRE NASTĄPIŁY OD CZASU ZAKOŃCZENIA OSTATNIEGO ROKU OBROTOWEGO
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń, dotyczą jednostkowego sprawozdania finansowego (w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie występują zobowiązania warunkowe)
| Wyszczególnienie | 2018-09-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Zobowiązanie do dokonania inwestycji w spółkę zależną poprzez udostępnienie jej środków finansowych tytułem pożyczek, wkładu (lub innym tytułem) do maksymalnej kwoty 5.330 tys. zł. |
0 | 5 330 |
| Razem zobowiązania warunkowe | 0 | 5 330 |
.Powyżej opisane zobowiązanie warunkowe wygasło w momencie wygaśnięcia zapisów umowy kredytowej.
Pozostałe zobowiązania warunkowe
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
Aktywa warunkowe
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
Poczynione zobowiązania na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Nie występują ani w jednostkowych ani w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
XVIII. UJAWNIENIA PRZYCHODÓW W PODZIALE NA KATEGORIE
W ocenie Grupy na dzień bilansowy tj. na 30.09.2018 całość przychodów Grupy powinna być wykazana w kategorii umów opartych na stałej cenie. Grupa nie wyklucza że w przyszłych okresach pozyska kontrakty które powinny być wykazywane w podziale na inne kategorie, np. w oparciu o sukces przedsięwzięcia lub w oparciu o stopień zaangażowania.
XIX. INSTRUMENTY FINANSOWE – INFORMACJE NA TEMAT WARTOŚCI GODZIWEJ
| AKTYWA FINANSOWE | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria instrumentów | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2018-09-30 | 2017-12-31 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | finansowych | |
| Pozostałe aktywa finansowe długoterminowe, w tym: |
38 428 | 35 845 | 38 428 | 35 845 | |
| - pożyczki udzielone | 11 942 | 11 816 | 11 942 | 11 816 | |
| - akcje i udziały | 12 670 | 12 581 | 12 670 | 12 581 | wyceniane w zamortyzowanym |
| - nabyte obligacje | 1 100 | 0 | 0 | koszcie | |
| - zaliczki na poczet nabycia akcji | 12 716 | 11 448 | 12 716 | 11 448 | |
| Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe, w tym: |
33 674 | 32 075 | 33 674 | 32 075 | |
| - pożyczki udzielone | 24 077 | 21 090 | 24 077 | 21 090 | |
| - należności | 982 | 628 | 982 | 628 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| - środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 8 615 | 10 357 | 8 615 | 10 357 |
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria instrumentów | |||
|---|---|---|---|---|---|
| ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 2018-09-30 | 2017-12-31 | 2018-09-30 | 2017-12-31 | finansowych |
| Oprocentowane kredyty bankowe i | |||||
| pożyczki, w tym: | 133 739 | 130 969 | 133 739 | 130 969 | |
| - długoterminowe oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej |
7 378 | 48 | 7 378 | 48 | |
| - krótkoterminowe oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej |
5 971 | 5 516 | 5 971 | 5 516 | zobowiązania do terminu |
| - długoterminowa część zobowiązania z tytułu emisji obligacji |
77 400 | 69 700 | 77 400 | 69 700 | zapadalności |
| - krotkoterminowa część zobowiązania z tytułu emisji obligacji |
42 990 | 55 705 | 42 990 | 55 705 | |
| Pozostałe zobowiązania inne (długoterminowe), w tym: |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| - pozostałe zobowiązania - nieoprocentowane |
0 | 0 | 0 | 0 | zobowiązania do terminu |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
5 639 | 9 557 | 5 639 | 9 557 | zapadalności |
Grupa nie planuje w ciąg u 12 miesięcy od sprzedaży wykazanych powyżej instrumentów finansowych w perspektywie 12 miesięcy po dniu bilansowym tj. po 30 września 2018.
XX. ZMIANY W STRUKTURZE GRUPY KAPITAŁOWEJ I JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH WCHODZĄCYCH W JEJ SKŁAD DOKONANE DO DNIA 30 WRZEŚNIA 2018
W prezentowanym okresie nie wystąpiły zmiany w strukturze kapitałowej Grupy które miałyby wpływ na zmianę metody konsolidacji spółek wchodzących w skład Grupy.
XXI. ROZLICZENIA Z TYTUŁU SPRAW SĄDOWYCH
Wg najlepszej wiedzy Emitenta, na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego żadna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej nie jest stroną istotnego z punktu widzenia aktywów Grupy postępowania sądowego.
XXII. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
W dniu 22 listopada spółka Zarządzania Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp. k. (jednostka współkontrolowana i konsolidowana metodą praw własności) oraz spółka Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp. k. (jednostka konsolidowana metodą pełną) zawarły pakiet umów dotyczących planowanej sprzedaży nieruchomości – Centrum Marszałkowska. Realizacja tych umów jest planowana nie później niż do końca maja 2019 roku.
Warszawa, dnia 23 listopada 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Michał Skotnicki Rafał Szczepański
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Marcin Rzeszutkowski