AI assistant
BBI Development S.A. — Annual Report 2020
Apr 30, 2021
5528_rns_2021-04-30_a5744d9f-e5af-49eb-9356-cf1cea6aa6cc.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer

SPRAWOZDANIE FINANSOWE
BBI Development S.A. ZA ROK 2020
INFORMACJE OGÓLNE
I. Dane jednostki:
| Nazwa: | BBI Development S.A. (dalej: Spółka) | ||
|---|---|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna | ||
| Siedziba: | ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa | ||
| Kraj rejestracji: | Polska | ||
| Podstawowy przedmiot działalności: | |||
| - | Działalność holdingów finansowych | ||
| - | Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych | ||
| - | Pozostała finansowa działalność usługowa | ||
| - | Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków | ||
| - | Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi | ||
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy | ||
| Numer statystyczny REGON: | 010956222 | ||
| Numer KRS: | 000033065 |
II. Czas trwania Jednostki:
Spółka została utworzona na czas nieoznaczony.
III. Okresy prezentowane
Jednostkowe sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 01 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku dla sprawozdania z sytuacji finansowej, za okres od 01 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku dla rachunku zysków i strat, sprawozdania z całkowitych dochodów, sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.
IV. Skład organów Jednostki według stanu na dzień 31.12.2020 r.:
Zarząd:
| Michał Skotnicki | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Rafał Szczepański | - | Wiceprezes Zarządu |
| Piotr Litwiński | - | Członek Zarządu |
| Krzysztof Tyszkiewicz | - | Członek Zarządu |
Rada Nadzorcza:
| Paweł Turno | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|---|
| Maciej Radziwiłł | - | Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej |
| Maciej Matusiak | - | Sekretarz Rady Nadzorczej |
| Artur Lebiedziński | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Karol Żbikowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Wojciech Napiórkowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
Zmiany w składzie organów zarządzających Spółki:
W prezentowanym okresie nie wystąpiły zmiany w składzie organów zarządzających Spółką.
V. Firma audytorska:
Grant Thornton Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa ul. Abpa Antoniego Baraniaka 88E 61-131 Poznań
VI. Prawnicy (wybrane kancelarie):
Kancelaria Adwokacka Włodzimierz Bendza Hogan Lovells (Warszawa) LLP Oddział w Polsce
VII. Banki:
mBank S.A.
VIII. Notowania na rynku regulowanym:
1. Informacje ogólne:
| Giełda: | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ul. Książęca 4 00-498 Warszawa |
|
|---|---|---|
| Symbol na GPW: | BBD | |
| Sektor na GPW: | Deweloperzy | |
| 2. | System depozytowo – rozliczeniowy: | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) ul. Książęca 4 00-498 Warszawa |
| 3. | Kontakty z inwestorami: | |
|---|---|---|
CC Group Sp. z o.o. ul. Zielna 41/43, 00-108 Warszawa WWW.ccgroup.com.pl
IX. Oświadczenie Zarządu
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z 2018 r, poz. 757), Zarząd Spółki oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Spółkę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkowa i finansowa Spółki oraz jej wynik finansowy.
Zarząd oświadcza także, że sprawozdanie z działalności emitenta zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji emitenta, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze roczne sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku i okres porównywalny od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.
Zarząd Spółki oświadcza, że firma audytorska, dokonująca badania rocznego sprawozdania finansowego została wybrana zgodnie z przepisami prawa oraz że firma ta i biegli rewidenci, przeprowadzający to badanie, spełniali warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o badanym rocznym sprawozdaniu finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami zawodowymi.
Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd zasadami ładu korporacyjnego, biegły rewident został wybrany przez Radę Nadzorczą uchwałą nr 1/VIII/2018 z dnia 26 czerwca 2018 w sprawie wyboru biegłego rewidenta. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta
X. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 30 kwietnia 2021 roku.
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A.
Rachunek zysków i strat
| Rachunek zysków i strat | nota | za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2020 |
za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| Przychody operacyjne, w tym: | 1,2 | 5 830 | 4 857 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 5 830 | 4 857 | |
| Koszt własny sprzedaży | 2,3 | -741 | -884 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 5 089 | 3 973 | |
| Koszty sprzedaży | 2,3 | -28 | -74 |
| Koszty ogólnego zarządu | 2,3 | -6 545 | -6 403 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 4 | 193 | 12 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 4 | -141 | -183 |
| Wynik na działalności operacyjnej | -1 432 | -2 675 | |
| Przychody z dywidend i udziału w zyskach | 5 | 47 911 | 0 |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 5 | 709 | 2 293 |
| Przychody finansowe | 5 | 832 | 2 034 |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | 5 | -947 | -57 197 |
| Koszty finansowe | 5 | -10 707 | -12 303 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 36 366 | -67 848 | |
| Podatek dochodowy | 6 | 673 | 2 119 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 37 039 | -65 729 | |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 7 | ||
| Zysk (strata) netto | 37 039 | -65 729 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | 8 | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | 3,65 | -6,46 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | 3,65 | -6,46 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | 8 | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | 3,65 | -6,46 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | 3,65 | -6,46 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) | 0,00 | 0,00 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów
| NOTA | za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2020 |
za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2019 |
|
|---|---|---|---|
| Zysk (strata) netto | 37 039 | -65 729 | |
| Inne dochody całkowite | 0 | 0 | |
| Suma dochodów całkowitych | 10,11 | 37 039 | -65 729 |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej
| AKTYWA | nota | stan na 31.12.2020 r. | stan na 31.12.2019 r. |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 196 351 | 195 357 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | 1 816 | 646 |
| Wartości niematerialne | 13 | 401 | 474 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 14 | 182 | 182 |
| Inwestycje w jednostkach podporządkowanych | 15 | 127 631 | 147 174 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 17 | 66 321 | 46 881 |
| Aktywa obrotowe | 9 854 | 42 505 | |
| Zapasy | 18 | 0 | 0 |
| Należności handlowe | 19 | 1 763 | 1 613 |
| Pozostałe należności | 20 | 506 | 3 657 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 17 | 1 000 | 33 072 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 21 | 734 | 966 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 22 | 5 851 | 3 197 |
| AKTYWA RAZEM | 206 205 | 237 862 |
| PASYWA | nota | stan na 31.12.2020 r. | stan na 31.12.2019 r. |
|---|---|---|---|
| Kapitał własny | 119 699 | 82 661 | |
| Kapitał zakładowy | 23 | 50 946 | 50 946 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 24,26 | 0 | 38 712 |
| Akcje własne | 25,26 | -290 | -290 |
| Pozostały kapitał zapasowy | 26 | 25 883 | 52 901 |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 26 | 6 121 | 6 121 |
| Niepodzielony wynik finansowy | 27 | 0 | 0 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | 37 039 | -65 729 | |
| Zobowiązanie długoterminowe | 30 491 | 57 688 | |
| Kredyty i pożyczki | 28 | 0 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 29 | 28 773 | 55 300 |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | 1 718 | 2 388 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 56 015 | 97 513 | |
| Kredyty i pożyczki | 28 | 13 188 | 32 722 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 29 | 41 971 | 40 291 |
| Zobowiązania handlowe | 31 | 323 | 513 |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 0 | 400 | |
| Pozostałe zobowiązania | 32 | 243 | 23 307 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 36 | 0 | 63 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 37 | 209 | 147 |
| Pozostałe rezerwy | 38 | 81 | 70 |
| PASYWA RAZEM | 206 205 | 237 862 |
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
| Kapitał zakładowy | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostały kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych (*) |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny ogółem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| dwanaście miesiący zakończonych 31.12.2020 r. | |||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2020 | 50 946 | 38 712 | 52 901 | 5 831 | 0 | -65 729 | 82 661 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||
| Kapitał własny po korektach | 50 946 | 38 712 | 52 901 | 5 831 | 0 | -65 729 | 82 661 |
| Umorzenie akcji własnych | 0 | ||||||
| Przeniesienia na pods. uchwał Walnego Zgromadzenia - zakup akcji własnych |
0 | ||||||
| Korekta zaokrągleń | -1 | -1 | |||||
| Podział zysku / pokrycie straty netto | -38 712 | -27 017 | 65 729 | 0 | |||
| Zysk (strata) netto | 37 039 | 37 039 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.12.2020 r. | 50 946 | 0 | 25 883 | 5 831 | 0 | 37 039 | 119 699 |
| dwanaście miesiący zakończonych 31.12.2019 r. | |||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2019 | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 0 | -9 542 | 149 006 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 0 | -9 542 | 149 006 |
| Umorzenie akcji własnych | -1 362 | 1 362 | 0 | ||||
| Przeniesienia na pods. uchwał Walnego Zgromadzenia - zakup akcji własnych |
-3 972 | 3 972 | 0 | ||||
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -616 | -616 | |||||
| Podział zysku / pokrycie straty netto | -9 542 | 9 542 | 0 | ||||
| Zysk (strata) netto | -65 729 | -65 729 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.12.2019 r. | 50 946 | 38 712 | 52 901 | 5 831 | 0 | -65 729 | 82 661 |
(*) Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych jest już skorygowany o akcje własne nabyte do dnia bilansowego.
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych, metoda bezpośrednia
| za okres 12 miesięcy zakończony |
za okres 12 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Wypłata wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia | -2 770 | -2 889 |
| Wydatki związane z realizacją projektu Złota 44 | -91 | -614 |
| Otrzymane należności | 6 944 | 5 950 |
| Odsetki otrzymane z bieżącej działalności | 0 | 11 |
| Odsetki otrzymane od pożyczek | 3 024 | 1 536 |
| Udzielone pożyczki | -2 575 | -1 645 |
| Zwrot z tytułu udzielonych pożyczek | 11 355 | 3 152 |
| Przepływy netto z tyt. VAT | -502 | 38 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -435 | -599 |
| Audyt, doradztwo podatkowe i prawne | -656 | -858 |
| Pozostałe przepływy | -3 048 | -2 806 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | 11 246 | 1 276 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | -394 | -876 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 10 852 | 400 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 17 354 | 38 857 |
| Zbycie aktywów finansowych (zwrot wkładów) | 12 362 | 15 857 |
| Otrzymane zaliczki na poczet podziału zysku | 4 992 | 23 000 |
| Wydatki | 1 428 | 5 135 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 18 | 73 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 1 410 | 5 062 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 15 926 | 33 722 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 20 536 | 15 600 |
| Kredyty i pożyczki | 8 536 | 600 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 12 000 | 15 000 |
| Inne wpływy finansowe | 0 | 0 |
| Wydatki | 44 660 | 48 729 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 0 | 616 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 706 | 6 694 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 37 100 | 32 600 |
| Płatnośc z tyt. leasingu | 539 | 555 |
| Odsetki | 6 161 | 7 960 |
| Inne wydatki finansowe | 154 | 304 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -24 124 | -33 129 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | 2 654 | 993 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | 2 654 | 993 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 80 | 6 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 3 197 | 2 204 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 5 851 | 3 197 |
INFORMACJA DODATKOWA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
I. Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Niniejsze roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej , zwanymi dalej "MSSF UE".
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając roczne sprawozdanie finansowe za rok 2020 Spółka stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2019, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2020 roku. W 2020 roku Spółka przyjęła wszystkie nowe i zatwierdzone standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzone do stosowania w UE, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia 2020 r.
Poniżej wymieniono standardy i zmiany do standardów zatwierdzone do stosowania w UE i mających zastosowanie do rocznych okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 lub później::
- a) Zmiana MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
- Zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia i obejmuje przede wszystkim następujące kwestie:
- precyzuje, że przejęty zespół aktywów i działań, aby być traktowanym jako przedsięwzięcie, musi obejmować również wkład i istotne procesy, które wspólnie w istotny sposób uczestniczyć będą w wypracowaniu zwrotu,
- zawęża definicję zwrotu, a tym samym również przedsięwzięcia, skupiając się na dobrach i usługach dostarczanych odbiorcom, usuwając z definicji odniesienie do zwrotu w formie obniżenia kosztów,
- dodaje wytyczne i przykłady ilustrujące w celu ułatwienia dokonywania oceny, czy w ramach połączenia został przejęty istotny proces,
- pomija dokonywanie oceny, czy istnieje możliwość zastąpienia brakujących wkładu lub procesu i kontynuowania operowania przedsięwzięciem w celu uzyskiwania zwrotu oraz
- dodaje opcjonalną możliwość przeprowadzenia uproszczonej oceny, mającej na celu wykluczenie, że przejęty zestaw działań i aktywów jest przedsięwzięciem.
- Zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia i obejmuje przede wszystkim następujące kwestie:
Zmiana obowiązuje dla połączeń przedsięwzięć dla których dzień przejęcia przypada w ciągu pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później oraz dla transakcji nabycia aktywów, które wystąpiły w tym okresie sprawozdawczym lub później. W związku z tym zmiana nie wpłynęła na dane wykazywane w dotychczasowych sprawozdaniach finansowych Spółki. W 2020 roku Spółka nie dokonywała transakcji objętych zakresem MSSF 3, stąd zmiana nie miała wpływu również na dane za rok bieżący.
b) Zmiana MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów"
Zmiana polega na wprowadzeniu nowej definicji pojęcia "istotny" (w odniesieniu do pominięcia lub zniekształcenia w sprawozdaniu finansowym). Dotychczasowa definicja zawarta w MSR 1 i MSR 8 różniła się od zawartej w Założeniach Koncepcyjnych Sprawozdawczości Finansowej, co mogło powodować trudności w dokonywaniu osądów przez jednostki sporządzające sprawozdania finansowe. Zmiana spowoduje ujednolicenie definicji we wszystkich obowiązujących MSR i MSSF.
Zmiany nie wpłynęły na sprawozdania finansowe Spółki, ponieważ dotychczas dokonywane osądy w zakresie istotności były zbieżne z tymi, jakie byłyby dokonywane przy zastosowaniu nowej definicji.
c) Zmiany odniesień do Założeń koncepcyjnych w MSSF Rada przygotowała nową wersję założeń koncepcyjnych sprawozdawczości finansowej. Dla spójności zostały zatem odpowiednio dostosowane referencje do założeń koncepcyjnych zamieszczone w poszczególnych standardach.
Zmiany nie wpłynęły na sprawozdanie finansowe Spółki
d) Zmiany do MSSF 9, MSR 39 i MSSF 7
Rada MSR wprowadziła zmiany do zasad rachunkowości zabezpieczeń w związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.). Stopy te są często pozycją zabezpieczaną, na przykład w przypadku zabezpieczenia instrumentem IRS. Planowane zastąpienie dotychczasowych stóp nowymi stopami referencyjnymi budziło wątpliwości, co do tego, czy planowana transakcja jest nadal wysoce prawdopodobna, czy nadal oczekuje się przyszłych zabezpieczanych przepływów lub czy istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną i zabezpieczającą. Zmiana do standardów określiła, że należy w szacunkach przyjąć, że zmiana stóp referencyjnych miałaby nie nastąpić i dlatego nie będzie ona miała wpływu na spełnienie wymogów rachunkowości zabezpieczeń.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później. W związku z tym, że Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń, zmiana nie ma wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Standardy i interpretacje opublikowane i przyjęte przez RMSR, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2020 i ich wpływ na sprawozdanie finansowe Spółki:
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2020 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską
a) Nowy MSSF 17 "Insurance Contracts"
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Spółka szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
b) Zmiana MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych"
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:
- doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,
- intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Spółka analizuje wpływ zmian na jej sprawozdania finansowe.
- c) Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 2020:
- MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;
- MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;
- MSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;
- MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Spółka nie zakończyła analizy ich wpływu na sprawozdanie finansowe.
d) Zmiana MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe"
Doprecyzowano, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż. Spółka szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
e) Zmiana MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe"
Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację. Spóła nadal szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdanie finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
f) Zmiana MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37. Spółka szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
g) Zmiana MSSF 16 "Leasing"
W związku z pandemią COVID-19 Rada MSR wprowadziła uproszczenie zezwalające na nieocenianie, czy zmienione przyszłe przepływy wynikające z ulg otrzymanych od leasingodawców, spełniających warunki określone w standardzie, są "zmianą leasingu" w myśl MSSF 16. W związku z tym, że ulgi otrzymane przez Spółkę nie spełniają warunków określonych w standardzie, Spółka nie będzie stosować uproszczenia, zatem zmiana nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku (z możliwością wcześniejszego stosowania).
h) Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16
W związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.) Rada MSR wprowadziła kolejne zmiany do zasad rachunkowości instrumentów finansowych:
- w przypadku wyceny w zamortyzowanym koszcie zmiany szacowanych przepływów wynikające bezpośrednio z reformy IBOR będą traktowane tak, jak zmiana zmiennej stopy procentowej, a więc bez ujęcia wyniku,
- nie będzie konieczności zakończenia powiązania zabezpieczającego, jeżeli jedyną zmianą są skutki reformy IBOR, a pozostałe kryteria stosowania rachunkowości zabezpieczeń są spełnione; zmiana reguluje, jak należy uwzględnić alternatywną stopę w powiązaniu zabezpieczającym,
- jednostka będzie zobligowana ujawnić informacje o ryzykach wynikających z reformy oraz o tym, jak zarządza przejściem na alternatywne stopy referencyjne.
Spółka nie zakończyła jeszcze szacowania wpływu zmiany na jej sprawozdania finansowe. Reforma IBOR dotyczy następujących instrumentów otwartych na 31 grudnia 2020 roku:
- obligacje wyemitowane przez Spółkę, oprocentowane WIBOR 6M plus marża (szczegółowo opisane nocie nr 29)
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
Spółka zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
II. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej i porównywalność sprawozdań finansowych
Roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w okresie 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli po 31.12.2020 roku. Zarząd Spółki nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
Do dnia sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2020 rok nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
W wyniku pandemii COVID-19, zarówno w kraju jak i za granicą zostały wprowadzone ograniczenia prawne mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wspomniane ograniczenia, z częściowymi, przejściowymi złagodzeniami w drugim i trzecim kwartale 2020 r., miały zastosowanie do końca 2020 r. oraz w 2021 r. do dnia publikacji niniejszego sprawozdania. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Spółkę, potencjalne skutki samej pandemii, jak również powyższych ograniczeń prawnych mogą oddziaływać na Emitenta nie bezpośrednio, a poprzez realizowane przez niego, w odrębnych spółkach celowych, projekty deweloperskie.
Emitent rozpoznał wstępnie ryzyka operacyjne, które w jego ocenie mogą mieć, w perspektywie kolejnych kilku miesięcy, negatywny wpływ na działalność i sytuację finansową Grupy Kapitałowej Emitenta. Główne rozpoznane ryzyko jest związane ze spadkiem lub opóźnieniem przychodów uzyskiwanych w drugim, trzecim i czwartym kwartale 2020 r. przez spółkę stowarzyszoną Emitenta - Centrum Praskie Koneser sp. z o.o. sp. k. (dalej: "CPK") z tytułu czynszów najmu powierzchni handlowych zlokalizowanych w Warszawie, przy Placu Konesera, której CPK jest właścicielem – przedmiotowe ryzyko wynika z faktu, iż część działalności CPK polega na wynajmowaniu powierzchni komercyjnej pod działalność gastronomiczną i handlową, która z uwagi na obecne regulacje w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenia się koronawirusa i wprowadzony stan epidemii została poważnie ograniczona; w szczególności w przypadku dalszego przedłużania się stanu epidemii oraz ograniczeń w handlu z tym związanych istnieje ryzyko niewypłacalności najemców bądź wycofywania się ich z zawartych umów, regulowania czynszów najmu z dużym opóźnieniem lub składania wniosków o obniżenie czynszów lub czasowe zawieszenie ich płatności. Dodatkowo trwający stan epidemii nadal uniemożliwia działalność hotelu oraz centrum konferencyjno-wystawienniczego. Z uwagi na fakt, iż Centrum Praskie Koneser obejmuje poza powierzchniami czysto handlowymi lub gastronomicznymi również inne rodzaje powierzchni, w tym w znaczącej części biurową, Emitent ocenia, że ryzyko obniżenia przychodów CPK z działalności operacyjnej uznać zależy wprawdzie za istotne, jednakże nie na tyle, aby zagrażało ono działalności, a w szczególności płynności finansowej tego podmiotu, biorąc również pod uwagę fakt zawarcia umowy najmu hotelu ze stałym czynszem. Według szacunków Emitenta, hipotetyczny, roczny spadek przychodów ze szczególnie narażonych na ryzyko, wymienionych powyżej, segmentów Centrum Praskiego Koneser (czyli handlu, gastronomii i centrum konferencyjno-wystawienniczego) o 10% skutkowałby spadkiem rocznego przychodu całego projektu o około 3,74%, a utrata jednomiesięcznego przychodu ze wspomnianych segmentów przełożyłaby się na spadek rocznego przychodu poniżej 3,12%. Według oceny Emitenta, potencjalny wpływ opisanego ryzyka nie wskazuje na istnienie istotnej niepewności w zakresie kontynuowania działalności Emitenta ani też spółki celowej realizującej wspomniane przedsięwzięcie
Emitent ocenia także, że kontynuacja obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 może potencjalnie spowodować wydłużenie procedur administracyjnych, co może wpłynąć na przedłużenie okresu przygotowawczego i uzyskiwania decyzji administracyjnych w projektach deweloperskich. Jednakże skala tego potencjalnego opóźnienia według oceny Emitenta również nie wskazuje na istnienie istotnej niepewności w zakresie kontynuowania działalności Emitenta ani też spółek celowych, realizujących projekty wymagające wspomnianych decyzji administracyjnych.
III. Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem inwestycji w nieruchomości oraz wybranych kategorii aktywów finansowych, które zostały wycenione według wartości godziwej.
Niniejsze sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN
Prezentacja sprawozdań z uwzględnieniem segmentów działalności
Spółka nie prezentuje jednostkowych sprawozdań finansowych w podziale na segmenty działalności. Segmenty są zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy Kapitałowej wchodzącym w skład jednego raportu finansowego.
Przychody i koszty działalności operacyjnej
Przychody z umów z klientami
Spółka ujmuje przychody w taki sposób, aby odzwierciedlić realizację usług na rzecz klienta w kwocie, która odzwierciedla wynagrodzenie, do którego spółka jest uprawniona w zamian za świadczenie usług zgodnie z zawartymi umowami. Przychody są rozpoznawane w momencie spełnienia lub w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składników aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.
Przychody z inwestycji w spółki celowe
Każdy projekt deweloperski jest realizowany w ramach specjalnie dla tego celu utworzonej odrębnej spółki celowej. Podstawowym źródłem przychodów Spółki wynikającym z działalności holdingu finansowego będą zatem dywidendy oraz przychody ze sprzedaży akcji lub wypłaty z majątku spółek celowych. Generowane na poziomie spółki celowej przychody i odpowiadające im koszty działalności deweloperskiej są ujmowane w momencie przekazania znaczącej części ryzyk i korzyści wynikającej z prawa własności do towarów i produktów oraz gdy kwotę przychodu można wycenić w wiarygodny sposób.
Odsetki
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Podatki dochodowe – podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy
Podatki dochodowe - podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
- Odpisy na utratę wartości aktywów finansowych nie są podstawą do utworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego tak długo jak nie jest wysoce prawdopodobne że odpis zostanie rozliczony podczas transakcji.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy jest ujmowany w rachunku zysków i strat z wyjątkiem podatku dochodowego dotyczącego pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym oraz pozycji ujmowanych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów (innych niż wykazanych w rachunku zysków i strat)
Spółka kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, do których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący w typowych przypadkach:
| Typ | Okres |
|---|---|
| Urządzenia biurowe oraz pozostałe środki trwałe |
3-5 lat |
| Środki transportu | 5 lat |
| Komputery | 2-4 lata |
| Inwestycje w obcych środkach trwałych | 10 lat |
Środki trwałe o niskiej wartości jednostkowej, tj. poniżej 3.500 zł odpisuje się w koszty w momencie oddania do użytkowania.
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie, i w razie konieczności – koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczące środków trwałych będących w toku budowy lub montażu innych niż nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac badawczych i rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Spółka ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest ograniczony czy nieokreślony. Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.
Oprogramowanie jest amortyzowane metodą liniową przez okres ekonomicznego użytkowania, nie przekraczający pięciu lat.
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Spółka dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które w większości są niezależne od tych, które są generowane przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów.
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Spółka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód w rachunku zysków i strat. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
Nieruchomości inwestycyjne
Do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się te nieruchomości, których właścicielem bądź leasingobiorcą w leasingu jest Spółka i które służą do osiągania korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości godziwej bądź z przychodów z tytułu ich wynajmu (lub z obu tych tytułów jednocześnie). Do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się również nieruchomości inwestycyjne w trakcie budowy tj. przed oddaniem do użytkowania.
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcji. Wartość bilansowa składnika aktywów obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.
Po początkowym ujęciu nieruchomości inwestycyjne są wykazywane w wartości godziwej.
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela, zawarcie umowy leasingu operacyjnego lub zakończenie budowy/wytworzenia nieruchomości inwestycyjnej. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela staje się nieruchomością inwestycyjną, Spółka stosuje zasady opisane w części Rzeczowe aktywa trwałe aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości. W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na ten dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat. Gdy Spółka kończy budowę lub wytworzenie nieruchomości inwestycyjnej, różnicę między ustaloną na ten dzień wartością godziwą tej nieruchomości a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat.
W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, domniemany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania.
Leasing
Spółka jako leasingobiorca
Dla każdej umowy zawartej 1 stycznia 2019 roku lub później Spółka podejmuje decyzję, czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Leasing został zdefiniowany jako umowa lub część umowy, która przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów (bazowy składnik aktywów) na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:
- czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Spółce,
- czy Spółka ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,
- czy Spółka ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.
W dacie rozpoczęcia Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania jest pierwotnie wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich, szacunku kosztów przewidywanych w związku z demontażem bazowego składnika aktywów i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.
Spółka amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36.
Na dzień rozpoczęcia Spółka wycenia zobowiązanie z tytułu leasing w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
Opłaty leasingowe uwzględniane w wartości zobowiązania z tytułu leasingu składają się ze stałych opłat leasingowych, zmiennych opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki, kwot oczekiwanych do zapłaty jako gwarantowana wartość końcowa oraz płatności z tytułu opcji wykonania kupna, jeśli ich wykonanie jest racjonalnie pewne.
W kolejnych okresach zobowiązanie z tytułu leasingu jest pomniejszane o dokonane spłaty i powiększane o naliczone odsetki. Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu odzwierciedlenia zmian umowy oraz ponownej oceny okresu leasingu, wykonania opcji kupna, gwarantowanej wartości końcowej lub opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki. Co do zasady aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Spółka stosuje dopuszczone standardem praktyczne rozwiązania dotyczące leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w których bazowy składnik aktywów jest niskiej wartości. W odniesieniu do takich umów zamiast ujmować aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu, opłaty leasingowe ujmuje się w wyniku metodą liniową w trakcie okresu leasingu.
Okres leasingu
Ustalając zobowiązanie z tytułu leasingu Spółka szacuje okres leasingu, który obejmuje:
- nieodwołalny okres leasingu,
- okresy, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji,
- okresy, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji.
Oceniając, czy Spółka skorzysta z opcji przedłużenia lub nie skorzysta z opcji wypowiedzenia, Spółka uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią dla niej zachętę ekonomiczną do skorzystania lub nieskorzystania z opcji. Rozważa się między innymi:
- warunki umowne dotyczące opłat leasingowych w okresach opcyjnych,
- istotne inwestycje w przedmiocie leasingu,
- koszty związane z wypowiedzeniem umowy,
- znaczenie bazowego składnika aktywów dla działalności Spółki,
- warunki wykonania opcji.
Zobowiązanie z tytułu leasingu prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odzwierciedla najlepsze szacunki co do okresu leasingu, jednak zmiana okoliczności w przyszłości może skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem zobowiązania z tytułu leasingu oraz ujęciem korespondującej korekty w aktywach z tytułu prawa do użytkowania.
Inwestycje w jednostkach zależnych i stowarzyszonych
Jednostkami zależnymi są podmioty nad którymi Spółka sprawuje kontrolę, Przez sprawowanie kontroli rozumie się możliwość wywierania wpływu na wysokość wyników finansowych jednostki zależnej przy jednoczesnym podleganiu ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiadaniu prawa do zmiennych wyników finansowych tej jednostki. Jednostki stowarzyszone to wszelkie jednostki, na które Spółka wywiera znaczny wpływ, lecz nie kontroluje, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20 do 50% ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Inwestycje w jednostkach zależnych praz w jednostkach stowarzyszonych wykazywane są w wysokości historycznej ceny nabycia pomniejszonej o odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Instrumenty finansowe
Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.
Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe jest wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Spółka staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.
Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych oraz zasadniczo całe ryzyko i korzyści z nim związane zostają przeniesione na inny podmiot.
Spółka wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.
Aktywa finansowe
Na dzień nabycia Spółka wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Spółka włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Spółka wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Spółka klasyfikuje z podziałem na:
- a) aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- b) aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
- c) aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz
- d) instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Spółka dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Grupie w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):
- a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
- b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Spółka zalicza:
a) pożyczki,
- b) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),
- c) dłużne papiery wartościowe,
Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w jednostkowym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe w pozycjach: "Należności handlowe", "Pozostałe należności" oraz "Pozostałe aktywa finansowe". Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Przychody z tytułu odsetek ustalanych metodą efektywnej stopy procentowej Spółka ujmuje w wyniku w odrębnej pozycji.
Straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie pomniejszone o zyski z tytułu odwrócenia odpisów aktualizujących Spółka ujmuje w wyniku w pozycji "Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych". Zyski i straty powstałe w związku z wyłączeniem aktywów należących do tej kategorii ze sprawozdania z sytuacji finansowej Spółka ujmuje w wyniku w pozycji "Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie". Pozostałe zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
- a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,
- b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.
W okresie sprawozdawczym Spółka nie posiadała aktywów finansowych kwalifikujących się do tej kategorii wyceny.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Ponadto do tej kategorii Spółka zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.
Do tej kategorii zaliczane są:
- a) wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji "Pochodne instrumenty finansowe", za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń,
- b) akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne i stowarzyszone,
- c) jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji "Przychody finansowe" lub "Koszty finansowe". Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje.
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody obejmują inwestycje w instrumenty kapitałowe niebędące aktywami finansowymi przeznaczonymi do obrotu ani warunkową zapłatą w ramach połączenia przedsięwzięć, w odniesieniu do których w momencie początkowego ujęcia Spółka dokonała nieodwołalnego wyboru dotyczącego przedstawiania w pozostałych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej tych instrumentów. Wyboru tego Spółka dokonuje indywidualnie i odrębnie w odniesieniu do poszczególnych instrumentów kapitałowych.
W tej kategorii Spółka ujmuje akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne lub stowarzyszone, wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji "Pozostałe aktywa finansowe".
Skumulowane zyski lub straty z wyceny w wartości godziwej, uprzednio rozpoznane przez pozostałe całkowite dochody, nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku w żadnych okolicznościach, włączając zaprzestanie ujmowania tych aktywów. Dywidendy z instrumentów kapitałowych zaliczonych do tej kategorii ujmowane są w wyniku w pozycji "Przychodów finansowych" po spełnieniu warunków rozpoznania przychodów z tytułu dywidend określonych w MSSF 9, chyba, że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:
- a) Dla należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności Spółka stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 3 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości.
- b) W odniesieniu do pozostałych klas aktywów, w przypadku instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, Spółka zakłada ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego od momentu jego początkowego ujęcia był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu.
Spółka przyjęła, że znaczy wzrost ryzyka następuje, kiedy przeterminowanie płatności przekracza 60 dni.
Spółka przyjmuje, że niewykonanie zobowiązania następuje, kiedy przeterminowanie wynosi 180 dni.
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:
- a) Kredyty i pożyczki
- b) Pozostałe zobowiązania finansowe,
- c) Zobowiązania handlowe
- d) Pozostałe zobowiązania
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Na dzień nabycia Spółka wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Spółka włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Spółka zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie , lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy oraz inwestycje w jednostki uczestnictwa pieniężnych funduszy inwestycyjnych spełniających kryterium wysokiej płynności.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.
Kapitały własne
Kapitał akcyjny oraz kapitał zapasowy wycenia się w wartości nominalnej. Różnice między wartością godziwą uzyskanej zapłaty i wartością nominalną akcji są ujmowane w kapitale zapasowym ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej. Koszty emisji akcji poniesione przy powstaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego zmniejszają kapitał zapasowy Spółki. Akcje Spółki nabyte i zatrzymane przez Spółkę pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.
Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Spółka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Zobowiązania handlowe i pozostałe
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług ("zobowiązania handlowe")wykazywane są wg zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej. Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Zobowiązania finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub (ii) zobowiązania są częścią grupy zobowiązań finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) zobowiązania finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty lub przychody finansowe.
Inne zobowiązania finansowe, niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym kredyty i pożyczki, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Spółka wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Spółka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Spółka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujecie nowego zobowiązania finansowego. Powstające z tytułu zamiany różnice odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w rachunku zysków i strat.
Pozostałe zobowiązania obejmują w szczególności zobowiązania z tytułu podatków oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są wg zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty w momencie ich poniesienia, z wyjątkiem kosztów, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów. W takim przypadku koszty finansowania zewnętrznego są aktywowane jako element ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów, o ile istnieje prawdopodobieństwo że w przyszłości przyniosą one korzyści ekonomiczne.
Wypłata dywidend
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy do ich otrzymania
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
a) Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Spółka prowadzi działalność ("waluta funkcjonalna"). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Spółki.
b) Transakcje i salda
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto. Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.
Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski
IV. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
a) Profesjonalny osąd i niepewność szacunków
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec niektórych zagadnień największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, ma profesjonalny osąd kierownictwa. Jak zawsze w przypadku oszacowań i osądów, może to oznaczać ryzyko konieczności wprowadzenia istotnej korekty wartości bilansowych aktywów i pasywów w trakcie kolejnego roku finansowego lub okresów późniejszych. Zagadnienia, w których niepewność wynikająca z szacunków występuje w największym stopniu, są opisane poniżej
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Na podstawie dostępnych przesłanek Spółka przeprowadziła testy na utratę wartości udziałów w wybranych spółkach zależnych i stowarzyszonych. Testy te zostały oparte na wycenach przygotowanych przez wewnętrznych ekspertów oraz na modelach przygotowanych wewnętrznie przez Spółkę i uwzględniających ogólnie dostępne parametry makro i mikroekonomiczne. Na podstawie uzyskanych rezultatów Spółka rozpoznała utratę wartości i ujęła w sprawozdaniu finansowym odpis na utratę wartości udziałów w jednej ze spółek zależnych.
Ustalenie wysokości oczekiwanych strat kredytowych
Spółka przeprowadziła ocenę zmiany ryzyka kredytowego w odniesieniu do poszczególnych instrumentów finansowych. Testy określające zmianę ryzyka niewykonania zobowiązania w oczekiwanym okresie życia instrumentu finansowego zostały przeprowadzone wewnętrznie z wykorzystaniem modeli przygotowanych przez Spółkę. Przy przeprowadzeniu powyższych testów wykorzystano dostępne dla Spółki i udokumentowane informację odnoszące się do poszczególnych instrumentów. Zmiana części użytych w modelach parametrów w odniesieniu do konkretnych instrumentów finansowych może w istotny sposób wpłynąć na otrzymane i rozpoznane wyniki.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
V. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości
W prezentowanym okresie nie nastąpiły zmiany zasad (polityki) rachunkowości poza zmianami wynikającymi z zastosowania nowych standardów MSSF.
DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Nota 1. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Spółki prezentują się następująco:
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Działalność kontynuowana | ||
| Przychody z umów z klientami | 5 830 | 4 857 |
| SUMA przychodów ze sprzedaży | 5 830 | 4 857 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 193 | 12 |
| Wynik na przejęciu aktywów netto spółki komandytowej | 47 911 | 0 |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 709 | 2 293 |
| Pozostałe przychody finansowe | 832 | 2 034 |
| SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej | 55 475 | 9 196 |
| Przychody z działalnosci zaniechanej SUMA przychodów ogółem |
0 55 475 |
0 9 196 |
Poniższe zestawienie prezentuje przychody z umówi z klientami w podziale na kategorie. Przychody są rozpoznawana na podstawie faktur wystawionych miesięcznie lub kwartalnie na stawki określone w umowach.
| Przychody z umów z klientami - wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Przychody z tytułu usług zarządzania projektami deweloperskimi | 2 626 | 1 959 |
| Przychody z tytułu wsparcia sprzedaży w projektach deweloperskich | 2 631 | 2 255 |
| Przychody z tytułu usług administracyjnych | 573 | 643 |
| SUMA przychodów z umów z klietami | 5 830 | 4 857 |
Powyższy podział na kategorie odzwierciedla czynniki ekonomiczne wpływające na sposób rozpoznania przychodów, charakter, kwotę wynagrodzenia oraz niepewność co do przychodów i przepływów pieniężnych.
Na przychody z umów z klientami dotyczące usług zarządzania projektami deweloperskimi składają się przychody z usług świadczonych na różnych etapach projektów inwestycyjnych takie jak wynagrodzenie za sporządzenie i aktualizację dokumentacji finansowej, wynagrodzenie za uczestnictwo kluczowego personelu w negocjacjach handlowych, koordynacja polityki marketingowej i public relations itp.
Przychody z tytułu wsparcia sprzedaży w projektach deweloperskich obejmują wynagrodzenie za koordynację polityki sprzedaży, udostępnienie kluczowego personelu, udostępnienie zasobów IT niezbędnych
Pozostałe ujawnienia dotyczące umów z klientami, znaczących osądów i zmian tych osądów oraz składników aktywów będących wynikiem poniesienia kosztów doprowadzenia do zawarcia lub wykonania umowy z klientami.
Dla umów z których przychód jest rozpoznawany w momencie przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi (czyli w momencie, kiedy klient uzyskuje kontrolę nad przekazywanym składnikiem aktywów) termin płatności jest zbieżny z momentem przekazania kontroli nad składnikiem aktywów. W wyniku czego Spółka nie rozpoznaje aktywa ani zobowiązania z tego typu umów, powstają jedynie należności.
W przypadku umów z których przychód jest rozpoznawalny w czasie w sytuacji, kiedy klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści ze świadczenia jednostki, które w przypadku Spółki dotyczą większości realizowanych umów sposób rozpoznawania przychodów jest zgodny z fakturowaniem i nie prowadzi do rozpoznawania aktywa i zobowiązania z tytułu umów. Spółka otrzymuje wynagrodzenie z tego typu umów po rozpoznaniu przychodów.
Spółka realizuje przede wszystkim umowy, których cena transakcyjna wynika bezpośrednio z umowy i nie zawiera elementu zmiennego.
Spółka dokonuje przypisania ceny transakcyjnej do poszczególnych części umowy, jeżeli umowa zawiera więcej niż jedno zobowiązanie do świadczenia usług (umowy złożone). W takich przypadkach Spółka bierze pod uwagę takie czynniki jak charakter dóbr
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
i usług, ich wzajemną zależność jeśli chodzi o możliwość ich dostarczenia (fazy projektu inwestycyjnego) oraz warunki wynagrodzenie (czy istnieje egzekwowalne prawo do wynagrodzenia za prac ze wszystkich rozpoczętych faz projektu na moment odstąpienia od umowy).
Spółka może ponosić koszty związane z wykonaniem umów. Koszty te Spółka ujmuje zgodnie ze standardem MSR 2 Zapasy.
Przychody z działalności zaniechanej nie wystąpiły.
Nota 2. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI
Analiza segmentów działalności została zamieszczona w nocie nr 2 do skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku
Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
Poniższa nota prezentuje koszty w układzie rodzajowym
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Amortyzacja | 703 | 746 |
| Zużycie materiałów i energii | 187 | 231 |
| Usługi obce | 2 791 | 2 965 |
| Podatki i opłaty | 48 | 75 |
| Wynagrodzenia | 2 733 | 2 491 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 253 | 266 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 599 | 587 |
| Razem koszty operacyjne | 7 314 | 7 361 |
Poniższa nota prezentuje podział kosztów usług obcych.
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Koszty najmu i eksploatacji niezakwalifikowane jako leasing | 323 | 327 |
| Usługi audytorskie | 137 | 120 |
| Usługi prawne i doradcze | 1 135 | 1 249 |
| Usługi księgowe | 459 | 458 |
| Telefon, Internet | 95 | 117 |
| Usługi zarządzania projektami deweloperskimi | 0 | 0 |
| Usługi PR / relacje z inwestorami | 248 | 271 |
| Pozostałe | 394 | 423 |
| Razem usługi obce | 2 791 | 2 965 |
KOSZTY AMORTYZACJI I ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH UJĘTE W RZIS
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży: | ||
| Amortyzacja środków trwałych | ||
| Amortyzacja wartości niematerialnych | ||
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | ||
| Utrata wartości wartości niematerialnych | ||
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | ||
| Amortyzacja środków trwałych | ||
| Amortyzacja wartości niematerialnych | ||
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | ||
| Utrata wartości wartości niematerialnych | ||
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | 703 | 745 |
| Amortyzacja środków trwałych | 646 | 689 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 57 | 56 |
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | ||
| Utrata wartości wartości niematerialnych |
KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Wynagrodzenia | 2 733 | 2 491 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 253 | 266 |
| Koszty świadczeń emerytalnych | ||
| Inne świadczenia po okresie zatrudnienia | ||
| Opcje na akcje przyznane członkom Zarządu i kadry kierowniczej Pozostałe świadczenia pracownicze |
||
| Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: | 2 986 | 2 757 |
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 406 | 427 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 13 | 24 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 2 567 | 2 306 |
Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
| Pozostałe przychody operacyjne | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Zysk ze zbycia majątku trwałego | 0 | 6 |
| Zysk ze sprzedaży nakładów inwestycyjnych | 0 | 0 |
| Otrzymane ulgi i dotacje związane z epidemią | 72 | 0 |
| Spisanie przedawnionych zobowiązań | 114 | 0 |
| Pozostałe | 7 | 6 |
| Razem | 193 | 12 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Utrata wartości środków trwałych | 42 | 0 |
| Utrata wartości aktywów obrotowych | 10 | 4 |
| Koszt uzupełnienia niedoborów przy scaleniu akcji | 45 | 171 |
| Przekazane darowizny | 40 | 0 |
| Pozostałe | 4 | 8 |
| Razem | 141 | 183 |
Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
| Przychody finansowe | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Przychody z tytułu odsetek od lokat | 1 | 11 |
| Przychody z odsetek od pożyczek | 709 | 2 293 |
| Przychody z wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy |
818 | 2 016 |
| Nadwyżka dodatnich różnic kursowych | 13 | 7 |
| Wynik na przejęciu aktywów netto spółki komandytowej | 47 911 | 0 |
| Razem | 49 452 | 4 327 |
W trakcie 2020 roku najważniejszym wydarzeniem wpływającym na wysokość przychodów finansowych i w rezultacie na wynik netto było rozwiązanie jednej ze spółek komandytowych w której Emitent miał większościowe udziały. Chodzi o podmiot Realty 4 Management Sp. z o. o. Juvenes Development 1 Spółka Komandytowa, który w 2020 roku rozpoznał zysk z udziału w spółce Zarządzenie Sezam Sp. z o.o. Spółka Komandytowa. Podsumowanie tej transakcji jest przedstawione poniżej.
| Wynik na rozwiązaniu spółki komandytowej | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
|---|---|
| Aktywa netto rozwiązanej spółki komandytowej | 49 112 |
| Wartość wkładu wniesionego do rozwiązanej spółki | 1 201 |
| Różnica stanowiąca wynik na rozwiązaniu spólki komandydowej |
47 911 |
W wyniku opisanej powyżej transakcji rozwiązania spółki komandytowej rozliczeniu poprzez tzw. konfuzję uległy zobowiązania Emitenta wobec rozwiązanej spółki z tytułu zaciągniętych pożyczek oraz zaliczek otrzymanych z tyt. podziału zysku rozwiązanej spółki.
| Koszty finansowe | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Koszty z tytułu odsetek | 6 949 | 8 277 |
| Odsetki od leasingu finansowego | 20 | 39 |
| Aktualizacja wartość inwestycji w jednostkach podporządkowanych | 3 737 | 3 706 |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | 947 | 57 197 |
| Pozostałe | 1 | 281 |
| Razem | 11 654 | 69 500 |
Na podstawie przeprowadzonych testów Spółka utworzyła odpis na utratę wartości akcji podmiotu zależnego, Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp. k. w wysokości 2.881 tys. zł.
Poniższa tabela pokazuje pozycję "Straty z tytułu spodziewanych strat kredytowych" w podziale na poszczególne instrumenty finansowe
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Serenus Sp. z o.o. - udzielone pożyczki | 0 | 343 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp. k. - | ||
| udzielone pożyczki | 947 | 56 854 |
| Razem | 947 | 57 197 |
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
| 01.01.2020 - 31.12.2020 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
Pożyczki udzielone | Akcje i udziały spółek innych niż zalezne i stowarzyszone |
Pożyczki zaciągięte | Pozostałe zobowiązania finansowe |
Zobowiązania handlowe i pozostałe |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 | aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Razem wycena instrumentów finansowych |
| Przychody/koszty z tytułu odsetek |
1 | 709 | -1958 | -5011 | 0 | -6259 | |
| Wycena do wartości godziwej | 818 | 818 | |||||
| Utworzenie odpisów aktualizujących |
-947 | -947 | |||||
| Razem zysk/strata | 1 | -238 | 818 | -1 958 | -5 011 | 0 | -6 388 |
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
| 01.01.2019 - 31.12.2019 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
Pożyczki udzielone | Akcje i udziały spółek innych niż zalezne i stowarzyszone |
Pożyczki zaciągięte | Pozostałe zobowiązania finansowe |
Zobowiązania handlowe i pozostałe |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 | aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Razem wycena instrumentów finansowych |
| Przychody/koszty z tytułu odsetek |
11 | 2 293 | -985 | -7328 | -3 | -6012 | |
| Wycena do wartości godziwej | 2016 | 2016 | |||||
| Utworzenie odpisów | |||||||
| aktualizujących | -57 197 | -57197 | |||||
| Razem zysk/strata | 11 | -54 904 | 2 016 | -985 | -7 328 | -3 | -61 193 |
Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY
Główne składniki obciążenia podatkowego za lata zakończone 31 grudnia 2020 i 2019 roku przedstawiają się następująco:
| Podatek dochodowy wykazany w RZiS | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|
|---|---|---|---|
| Bieżący podatek dochodowy | 3 | -1 236 | |
| Dotyczący roku obrotowego | 0 | -1 236 | |
| Korekty dotyczące lat ubiegłych | 3 | 0 | |
| Odroczony podatek dochodowy | 670 | 3 355 | |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych |
670 | 3 355 | |
| Związany z obniżeniem stawek podatku dochodowego | |||
| Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat |
673 | 2 119 |
Wykazany w rachunku zysków i strat podatek odroczony stanowi różnicę między stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresów sprawozdawczych.
Poniższa tabela przedstawia uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19 % od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w rachunku zysków i strat.
| 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|
|---|---|---|
| Zysk przed opodatkowaniem | 36 366 | -67 848 |
| Stawka podatku stosowana przez Spółkę | 19% | 19% |
| Podatek dochodowy wg stawki | 6 910 | -12 891 |
| Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu: | ||
| Udział w wyniku podatkowym spółek komandytowych | 0 | 9 403 |
| Przychodów nie poglegających opodatkowaniu | -8 345 | -533 |
| Kosztów niestanowiących koszt. uzysk. przychodów | 1 432 | 11 780 |
| Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych Zmiana aktywa na podatek odroczony z tytułu ujemnych |
0 | -6 523 |
| róznic przejściowych Zmiana rezerwy na podatek odroczony z tytułu dodatnich |
-235 | -4 |
| różnic przejściowych | -435 | -3 351 |
| Podatek dochodowy | -673 | -2 119 |
| Zastosowana średnia stawka podatkowa | -1,9% | 3,1% |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
| Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego |
2019-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Rezerwa na pozostałe świadczenia pracownicze | 147 | 62 | 0 | 209 |
| Rezerwa na naliczone odsetki od obligacji i pożyczek | 4 073 | 8 045 | -6 881 | 5 237 |
| Pozostałe rezerwy | 70 | 136 | -125 | 81 |
| Suma ujemnych różnic przejściowych | 4 290 | 8 243 | -7 006 | 5 527 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 815 | 1 566 | -1 331 | 1 050 |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego c.d.
| Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
2019-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Przeszacowanie aktywów finansowych wycenianych w | ||||
| zamortyzowanym koszcie | 6 515 | 0 | 0 | 6 515 |
| Naliczone odsetki od udzielonych pożyczek | 10 342 | 735 | -3 024 | 8 053 |
| Suma dodatnich różnic przejściowych | 16 857 | 735 | -3 024 | 14 568 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: | 3 203 | 140 | -575 | 2 768 |
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 1 050 | 815 | |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana |
2 768 | 3 203 | |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność zaniechana |
|||
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego | -1 718 | -2 388 |
Nota 7. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA
Nie występuje.
Nota 8. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Działalność kontynuowana i zaniechana
Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:
| Wyliczenie zysku na jedną akcje - założenia | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 37 039 | -65 729 |
| Strata na działalności zaniechanej | ||
| Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną |
||
| akcję | 37 039 | -65 729 |
| Efekt rozwodnienia - nie występuje | 0 | 0 |
| Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję |
37 039 | -65 729 |
Liczba wyemitowanych akcji
| Liczba wyemitowanych akcji | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 (*) |
|
|---|---|---|
| Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt. |
10 135 993 | 10 166 966 |
| Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych - nie występuje | ||
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. |
10 135 993 | 10 166 966 |
(*) dla okresu od 01.01.2019 do 31.12.2019 podano ilości o nominale 5 zł – tj. po scaleniu. Uwzględniono tez fakt umorzenia 2.724.000 akcji o nominale 0.5 zł (jeszcze przed scaleniem).
Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję uwzględnia liczbę akcji własnych zakupionych w celu umorzenia. Dla uproszczenia uwzględniono liczbę akcji zakupionych na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego za lata 2020 i 2019 – odpowiednio 53.172 akcji (już po scaleniu) i 2.636.258 akcji (przed scaleniem). To uproszczenie nie wpłynęło na wyliczenie zysku (straty) przypadającego na jedną akcję.
Nota 9. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Nie występują.
Nota 10. UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
Nie występuje.
Nota 11. EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
Nie występuje.
Nota 12. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Struktura własnościowa
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Własne | 6 | 141 | |
| Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w | |||
| tym umowy leasingu | 1 810 | 505 | |
| Razem | 1 816 | 646 |
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań:
Nie występują
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości rzeczowych aktywów trwałych
Nie występują
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2020 - 31.12.2020 r.
| Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020 |
0 | 1 430 | 475 | 275 | 245 | 27 | 2 452 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 1 839 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 843 |
| - nabycia środków trwałych | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | ||
| - zawartych umów leasingu | 1 839 | 1 839 | |||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 462 | 121 | 170 | 27 | 780 |
| - sprzedaży | 0 | ||||||
| - likwidacji | 462 | 121 | 170 | 27 | 780 | ||
| - inne | 0 | ||||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2020 |
0 | 3 269 | 17 | 154 | 75 | 0 | 3 515 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2020 |
0 | 841 | 470 | 268 | 227 | 0 | 1 806 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 618 | 6 | 7 | 15 | 0 | 646 |
| - amortyzacji | 618 | 6 | 7 | 15 | 646 | ||
| - inne | 0 | ||||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 462 | 121 | 170 | 0 | 753 |
| - sprzedaży | 0 | ||||||
| - likwidacji | 462 | 121 | 170 | 753 | |||
| - inne | 0 | ||||||
| Umorzenie na dzień 31.12.2020 |
0 | 1 459 | 14 | 154 | 72 | 0 | 1 699 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2020 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2020 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 |
0 | 1 810 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 816 |
| Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2019-31.12.2019 r. | |
|---|---|
| ---------------------------------------------------------------------------------- | -- |
| Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2019 |
0 | 389 | 470 | 289 | 245 | 27 | 1 420 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 1 041 | 5 | 0 | 0 | 0 | 1 046 |
| - nabycia środków trwałych | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | ||
| - zawartych umów leasingu | 1 041 | 0 | 1 041 | ||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | 0 | 14 |
| - sprzedaży | 14 | 14 | |||||
| - likwidacji | 0 | 0 | 0 | ||||
| - inne | 0 | ||||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2019 |
0 | 1 430 | 475 | 275 | 245 | 27 | 2 452 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2019 |
0 | 207 | 461 | 241 | 212 | 0 | 1 121 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 634 | 9 | 31 | 15 | 0 | 689 |
| - amortyzacji | 634 | 9 | 31 | 15 | 689 | ||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 4 |
| - sprzedaży | 4 | 0 | 4 | ||||
| - likwidacji | |||||||
| - inne | 0 | ||||||
| Umorzenie na dzień 31.12.2019 |
0 | 841 | 470 | 268 | 227 | 0 | 1 806 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2019 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2019 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Środki trwałe w budowie
Nie występują
Wartość i powierzchnia gruntów użytkowanych wieczyście
Nie występują
Prawa do użytkowania środków trwałych
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Środki trwałe | Wartość brutto |
Umorzenie | Wartość netto | Wartość brutto |
Umorzenie | Wartość netto |
|
| Nieruchomości | 2 879 | 1 069 | 1 810 | 1 041 | 543 | 498 | |
| Maszyny i urządzenia | 0 | 0 | |||||
| Środki transportu | 153 | 153 | 0 | 153 | 146 | 7 | |
| Pozostałe środki trwałe | 0 | 0 | |||||
| Razem | 3 032 | 1 222 | 1 810 | 1 194 | 689 | 505 |
Amortyzacja leasingowanych nieruchomości w 2020 roku wyniosła 527 tys. zł (2019: 543 tys. zł) amortyzacja leasingowanych środków transportu w 2020 roku wyniosła 7 tys. zł (2019: 31 tys. zł) Pozostałe informacje dotyczące umów leasingu są ujawnione w nocie nr 35
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresach 01.01.2020 – 31.12.2020 r. oraz 01.01.2019 – 31.12.2019
Nie występują
Nota 13. WARTOŚCI NIEMATERIALNE
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2020-31.12.2020 r.
| Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych1 |
Znaki towarowe2 |
Patenty i licencje2 |
Oprogramowanie komputerowe2 |
Wartość firmy |
Inne2 | Wartości niematerialne w trakcie realizacji |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020 | 0 | 40 | 0 | 447 | 264 | 0 | 0 | 751 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - nabycia | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| - inne (rozponanie umowy najmu w ramach MSSF 16) | 0 | 0 | 0 | |||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 183 | 0 | 0 | 0 | 183 |
| - likwidacji | 183 | 0 | 0 | 183 | ||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2020 | 0 | 40 | 0 | 264 | 264 | 0 | 0 | 568 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2020 | 0 | 0 | 0 | 277 | 0 | 0 | 0 | 277 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 57 | 0 | 0 | 0 | 57 |
| - amortyzacji | 0 | 0 | 0 | 57 | 0 | 0 | 0 | 57 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 167 | 0 | 0 | 0 | 167 |
| - likwidacji | 0 | 0 | 0 | 167 | 0 | 0 | 0 | 167 |
| Umorzenie na dzień 31.12.2020 | 0 | 0 | 0 | 167 | 0 | 0 | 0 | 167 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2020 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2020 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 | 0 | 40 | 0 | 97 | 264 | 0 | 0 | 401 |
1Wytworzone we własnym zakresie
2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R. (wszystkiekwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2019 - 31.12.2019 r.
| Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych1 |
Znaki towarowe2 |
Patenty i licencje2 |
Oprogramowanie komputerowe2 |
Wartość firmy |
Inne2 | Wartości niematerialne w trakcie realizacji |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2019 | 0 | 40 | 0 | 409 | 264 | 20 | 0 | 733 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 38 | 0 | 0 | 0 | 38 |
| - nabycia | 0 | 38 | 0 | 38 | ||||
| - inne (rozponanie umowy najmu w ramach MSSF 16) | 0 | 0 | 0 | |||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 0 | 20 |
| - zbycia | 0 | 0 | ||||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2019 | 0 | 40 | 0 | 447 | 264 | 0 | 0 | 751 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2019 | 0 | 0 | 0 | 221 | 0 | 20 | 0 | 241 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 56 | 0 | 0 | 0 | 56 |
| - amortyzacji | 0 | 0 | 0 | 56 | 0 | 0 | 0 | 56 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 0 | 20 |
| - likwidacji | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 0 | 20 |
| Umorzenie na dzień 31.12.2019 | 0 | 0 | 0 | 277 | 0 | 0 | 0 | 277 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2019 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2019 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 | 0 | 40 | 0 | 170 | 264 | 0 | 0 | 474 |
1Wytworzone we własnym zakresie,
2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresach 01.01.2020 – 31.12.2020 r. oraz 01.01.2019 – 31.12.2019
Nie występują
Struktura własności
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Własne | 427 | 474 |
| Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, | ||
| w tym umowy leasingu | 0 | 0 |
| Razem | 427 | 474 |
Wartości niematerialne, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
Nie występują
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych
Nie występują
WARTOŚĆ FIRMY PRZEJĘTA W RAMACH POŁĄCZENIA JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Juvenes Sp. z o.o. | 264 | 264 |
| Wartość firmy (netto) | 264 | 264 |
Zmiany stanu wartości firmy
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 264 | 264 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zwiększenie stanu z tytułu przejęcia jednostki | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zmniejszenie stanu z tytułu korekt wynikających z późniejszego | ||
| ujęcia | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 264 | 264 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu |
0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 |
| Wartość firmy (netto) | 264 | 264 |
Połączenia jednostek gospodarczych
W latach 2020 oraz 2019 nie wystąpiły transakcje połączenia z innymi jednostkami. Opisane w Nocie nr 5 rozwiązanie spółki komandytowej połączone z przejęciem aktywów i zobowiązań nie spełnia kryteriów zaliczenia do "połączeń jednostek gospodarczych" wynikających z MSSF 3
Nota 14. NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane w wartości godziwej
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 182 | 182 |
| Zwiększenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| - nabycie nieruchomości w wyniku połączenia jednostek | ||
| gospodarczych | 0 | 0 |
| Zmniejszenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| Bilans zamknięcia na dzień 31 grudnia | 182 | 182 |
Wartość nieruchomości inwestycyjnej wykazanej powyżej została zweryfikowana z wartościami dostępnych na rynku i maksymalnie porównywalnych nieruchomościami.
Nota 15. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych wycenianych wg ceny nabycia
| Udziały w jednostkach podporządkowanych | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| jednostek zależnych | 55 890 | 75 433 |
| jednostek stowarzyszonych | 71 741 | 71 741 |
| Razem | 127 631 | 147 174 |
Zmiana stanu inwestycji w jednostkach zależnych
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 75 433 | 163 836 |
| Zwiększenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 5 295 | 24 186 |
| - połączenia jednostek gospodarczych | 0 | 0 |
| - przejęcia aktywów w rozwiązanej spółce komandytowej | 784 | 0 |
| - reklasyfikacja | 0 | 21 776 |
| - objęcia nowych akcji i udziałów | 4 511 | 2 410 |
| Zmniejszenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 24 838 | 112 589 |
| - likwidacja jednostki zależnej | 1 201 | 0 |
| - reklasyfikacja | 0 | 93 465 |
| - obniżenie kapitału zakładowego | 19 900 | 15 417 |
| - odpis na utratę wartości inwestycji | 3 737 | 3 707 |
| Stan na koniec okresu | 55 890 | 75 433 |
Utworzone w 2020 r. i 2019 r. odpisy na utratę wartości inwestycji w podziale na jednostki
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp.k. | 2 881 | 0 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 836 | 0 |
| Juvenes Serwis Sp. z o.o. | 20 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp.k. | 0 | 3 707 |
| Stan na koniec okresu | 3 737 | 3 707 |
Utworzony w trakcie 2020 roku i wykazany powyżej odpis w wys. 2.881 tys. zł dotyczy inwestycji w spółkę Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp. k. (dalej: "PD5"). Powodem utworzenia odpisu jest rozliczenie inwestycji "Plac Unii". Na podstawie przeprowadzonych testów na utratę wartości pozostałych w PD5 aktywów Spółka uznała wartość odzyskiwalną inwestycji w PD5 za zbliżoną do 300 tys. zł. i na tej podstawie utworzony został odpowiedni odpis.
Przesłanką do dokonania odpisu na wartość udziałów w Juvenes Projekt Sp. z o.o. oraz w Juvenes Serwis Sp. z o.o. była analiza prognozowanych przepływów pieniężnych związanych z działalnością obu jednostek. Szczegółowa prognoza została przeprowadzona na okres 3 lat i uzupełniona wartością rezydualną wyliczoną przy stopie dyskonta 7,37%
Zmiana stanu inwestycji w jednostkach stowarzyszonych
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 71 741 | 52 |
| Zwiększenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 0 | 71 689 |
| - reklasyfikacja - dotyczy udziału w Centrum Praskie Koneser Sp.z | ||
| o.o. Spólka Komandytowa | 0 | 71 689 |
| - objęcia nowych akcji i udziałów | 0 | 0 |
| Zmniejszenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 0 | 0 |
| Stan na koniec okresu | 71 741 | 71 741 |
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Inwestycje w jednostkach zależnych na dzień 31.12.2020 r.
| Nazwa spółki, forma prawna | Wartość udziałów wg ceny nabycia |
Korekty aktualizujące wartość |
Wartość bilansowa udziałów |
Procent posiadanych udziałów |
Procent posiadanych głosów |
Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 151 | 151 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 102 | 102 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 105 | 105 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 Sp.k. | 180 | 180 | 99,96% | 99,96% | pełna | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 Sp.k. | 1 181 | 1 181 | 99,98% | 99,98% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp.k. | 3 185 | -2 881 | 304 | 99,01% | 99,01% | pełna |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k. | 2 276 | 2 276 | 99,99% | 99,99% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | 24 900 | 24 900 | 99,99% | 99,99% | pełna | |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp.k. | 19 520 | -19 520 | 0 | 99,99% | 99,99% | pełna |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 26 743 | -836 | 25 907 | 100,00% | 100,00% | pełna |
| Juvenes Serwis Sp. z o.o. | 20 | -20 | 0 | 100,00% | 100,00% | pełna |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | 147 | 147 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp. z o.o. | 637 | 637 | 99,99% | 99,99% | pełna | |
| Razem inwestycje w jednostkach zależnych | 55 890 |
| Nazwa spółki, forma prawna | Zysk / strata netto |
Aktywa netto |
|---|---|---|
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | -13 | 71 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | -3 | 28 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 36 | 64 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 Sp.k. | 7 | 2 111 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 Sp.k. | -44 | 1 128 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp.k. | -4 925 | 312 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k. | 6 859 | 4 297 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | -204 | 23 064 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp.k. | -5 284 | -69 008 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 924 | 4 320 |
| Juvenes Serwis Sp. z o.o. | -248 | -173 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | -2 | 15 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp. z o.o. | 809 | 1 438 |
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Inwestycje w jednostkach zależnych na dzień 31.12.2019 r.
| Nazwa spółki, forma prawna | Wartość udziałów wg ceny nabycia |
Korekty aktualizujące wartość |
Wartość bilansowa udziałów |
Procent posiadanych udziałów |
Procent posiadanych głosów |
Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 151 | 151 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 102 | 102 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 95 | 95 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 Sp.k. | 180 | 180 | 99,45% | 99,45% | pełna | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 Sp.k. | 681 | 681 | 99,97% | 99,97% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp.k. | 3 585 | 3 585 | 99,98% | 99,80% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k. (*) | 21 776 | 21 776 | 99,99% | 99,90% | pełna (*) | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | 20 900 | 20 900 | 99,99% | 99,99% | pełna | |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp.k. | 19 520 | -19 520 | 0 | 75,44% | 75,44% | pełna |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. | 1 200 | 1 200 | 99,99% | 99,99% | pełna | |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 26 743 | 26 743 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Juvenes Serwis Sp. z o.o. | 20 | 20 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Razem inwestycje w jednostkach zależnych | 75 433 |
| Nazwa spółki, forma prawna | Zysk / strata netto |
Aktywa netto |
|---|---|---|
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 55 | 84 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | -2 | 31 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | -4 | 19 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 Sp.k. | -8 | 2 104 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 Sp.k. | 19 | 1 172 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp.k. | -938 | 5 637 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k. (*) | 708 | 17 438 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | -98 | 23 268 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp.k. | -68 389 | -63 724 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. | 1 939 | -1 796 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 746 | 3 396 |
| Juvenes Serwis Sp. z o.o. | -475 | 75 |
(*) W wyniku rozwiązania Immobila Fund SICAV SIF w grudniu 2019 roku – Emitent objął wkład w spółkach:
- Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k (wykazana w tabeli powyżej, konsolidowana metodą pełną)
- Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp. k. (wykazana na poprzedniej stronie jako stowarzyszona i konsolidowana metodą praw własności)
Udział we wspólnych przedsięwzięciach
Nie występują
Nota 16. POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE
Nie występują
Nota 17. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
| Inwestycje długoterminowe | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 53 125 | 31 364 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Nabyte obligacje wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 0 | 0 |
| Akcie i udziały wyceniane w wartości godziwej przez wynik | ||
| finansowy | 13 196 | 15 517 |
| Razem | 66 321 | 46 881 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 1 000 | 33 072 | |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 | |
| Razem | 1 000 | 33 072 |
Należności długoterminowe
Nie występują
Udzielone pożyczki
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: | 123 487 | 132 851 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 69 362 | 68 415 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 54 125 | 64 436 |
| - długoterminowe | 53 125 | 31 364 |
| - krótkoterminowe | 1 000 | 33 072 |
Prezentacja utworzonych odpisów aktualizujących wartość udzielonych pożyczek na poszczególnych pożyczkobiorców
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| R2M Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA | 65 275 | 64 328 |
| Serenus Sp. z o.o. | 4 087 | 4 087 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 69 362 | 68 415 |
Udzielone pożyczki, dane szczegółowe
| Kwota | Oprocentowanie | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | pożyczki wg umowy |
Wartość bilansowa |
nominalne | efektywne | Termin spłaty | Zabezpieczenia |
| Wg stanu na dzień 31.12.2020 | 54 125 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 15 635 | 30 174 | 10,00% | 10,00% | 2022-12-31 | hipoteka |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Spółka Komandytowa |
21 549 | 22 951 | 3,125% | 3,010% | 2022-12-31 | brak |
| R4M Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA |
475 | 487 | 7,50% | 7,50% | 2021-06-31 | brak |
| R2M Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp.k |
45 089 | 460 | 8% | 8% | 2021-12-31 | brak |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. |
49 | 53 | 3% | 3% | 2021-12-31 | brak |
| Wg stanu na dzień 31.12.2019 | 64 436 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 13 535 | 28 074 | 10,00% | 10,00% | 2022-12-31 | hipoteka |
| R2M Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp.k |
56 444 | 15 745 | 8,00% | 8,00% | 2020-12-31 | brak |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Spółka Komandytowa |
19 885 | 20 565 | 3,125% | 3,010% | 2021-06-30 | brak |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. |
49 | 52 | 3,00% | 3,00% | 2020-06-30 | brak |
Zmiana stanu instrumentów finansowych zgodnie z klasyfikacją na dzień 31.12.2020 (MSSF 9)
| 01.01.2020 - 31.12.2020 | Akcje i udziały spółek innych niż zależne i stowarzyszone |
Pożyczki udzielone | Pożyczki zaciągnięte | Pozostałe zobowiązania finansowe |
|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 | aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| Stan na początek okresu | 15 517 | 64 436 | 32 722 | 95 080 |
| Zwiększenia | 802 | 5 015 | 13 211 | 16 981 |
| Zakup aktywów / zaciągnięcie zobowiązań |
8 536 | |||
| Udzielenie pożyczek | 2 575 | |||
| Emisja obligacji | 12 000 | |||
| Odsetki naliczone wg efektywnej stopy procentowej |
709 | 1 958 | 4 981 | |
| Wycena bilansowa odniesiona w RZIS | 802 | 1 731 | 1 718 | |
| Inne – przejęcie aktywów / zobowiązań | 999 | |||
| Zmniejszenia | 3 123 | 15 326 | 32 745 | 43 219 |
| Sprzedaż/wykup aktywów | 3 123 | |||
| Spłata pożyczek udzielonych | 14 379 | |||
| Spłata kredytów i pożyczek | 748 | |||
| Odpisy z tytułu utraty wartości | ||||
| Wykup obligacji i spłata odsetek | 43 219 | |||
| Wycena bilansowa odniesiona w RZIS | 947 | |||
| Inne – rozliczenia bezgotówkowe | 31 997 | |||
| Stan na koniec okresu | 13 196 | 54 125 | 13 188 | 68 842 |
Zmiana stanu instrumentów finansowych zgodnie z klasyfikacją na dzień 31.12.2019 (MSSF 9)
| 01.01.2019 - 31.12.2019 | Akcje i udziały spółek innych niż zależne i stowarzyszone |
Pożyczki udzielone | Pożyczki zaciągnięte | Pozostałe zobowiązania finansowe |
|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 | aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| Stan na początek okresu | 13 501 | 101 829 | 18 433 | 113 111 |
| Zwiększenia | 2 016 | 24 515 | 21 344 | 22 152 |
| Zakup aktywów / zaciągnięcie zobowiązań |
600 | |||
| Udzielenie pożyczek | 1 645 | |||
| Emisja obligacji | 15 000 | |||
| Odsetki naliczone wg efektywnej stopy procentowej |
2 293 | 985 | 7 152 | |
| Wycena bilansowa odniesiona w RZIS | 2 016 | |||
| Inne – przejęcie aktywów / zobowiązań | 20 577 | 19 759 | ||
| Zmniejszenia | 0 | 61 908 | 7 055 | 40 183 |
| Sprzedaż aktywów | ||||
| Spłata pożyczek udzielonych | 4 688 | |||
| Spłata kredytów i pożyczek | 7 033 | |||
| Odpisy z tytułu utraty wartości | ||||
| Wykup obligacji i spłata odsetek | 40 183 | |||
| Wycena bilansowa odniesiona w RZIS | 57 220 | 22 | ||
| Inne –przekwalifikowania | ||||
| Stan na koniec okresu | 15 517 | 64 436 | 32 722 | 95 080 |
Dodatkowo w trakcie 2019 Spółka rozliczyła posiadane obligacje o wartości 1.100 tys. zł; na dzień 31 grudnia 2019 nie występowało.
Instrumenty zabezpieczające wartość godziwą
Nie występują
Instrumenty pochodne zabezpieczające wartość godziwą
Nie występują
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne
Nie występują
Wynik na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne ujęte bezpośrednio w dochodach całkowitych
Nie występuje
Nota 18. ZAPASY
Nie występują
Zapasy stanowiące zabezpieczenie
Nie występują
Zmiany stanu odpisów aktualizujących zapasy Nie wystąpiła.
Nota 19. NALEŻNOŚCI HANDLOWE
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Należności handlowe | 1 763 | 1 613 |
| - od jednostek powiazanych | 829 | 909 |
| - od pozostałych jednostek | 934 | 704 |
| Odpisy aktualizujące | 0 | 0 |
| Należności handlowe brutto | 1 763 | 1 613 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności. Spółka posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Spółki.
Wiekowanie należności handlowych
| Nie | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni | 180 – 360 dni |
>360 dni |
| 2020-12-31 | 1 763 | 1 752 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 |
| Wobec jednostek powiązanych | |||||||
| 829 | 818 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | |
| Wobec jednostek pozostałych | |||||||
| 934 | 934 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 2019-12-31 | 1 613 | 1 596 | 5 | 2 | 3 | 4 | 3 |
| Wobec jednostek powiązanych | |||||||
| 909 | 902 | 4 | 1 | 1 | 1 | 0 | |
| Wobec jednostek pozostałych | |||||||
| 704 | 694 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 |
Prezentacja kalkulacji potencjalnego odpisu na ryzyko kredytowe związane z należnościami handlowymi
| Prezentacja potencjalnych | Nie | Przeterminowane, lecz ściągalne | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| odpisów na ryzyko kredytowe dla nalezności handlowych |
Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni | 180 – 360 dni |
>360 dni |
| Macierz rezerw w % | 0,50% | 2% | 3% | 5% | 10% | 20% | |
| Kwota odpisu na ryzyko kredytowe na dzień 31.12.2020 |
10 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Kwota odpisu na ryzyko kredytowe na dzień 31.12.2019 |
9 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka kredytowego zgodnie z wymogami MSSF 9 nie stwierdzono konieczności dokonywania odpisów na nieściągalne należności.
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych:
Nie występuje
Należności handlowe dochodzone na drodze sądowej
Nie występują
Nota 20. POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 506 | 3 657 |
| - z tytułu podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób | ||
| prawnych | 20 | 21 |
| - z tytułu dywidend | 0 | 0 |
| - z tytułu zwrotu wkładów od spółek osobowych | 0 | 0 |
| - zaliczki na dostawy | 0 | 2 |
| - z tytułu wpłat na zakup aktywów finansowych | 470 | 3 570 |
| - rozliczenia z pracownikami | 2 | 37 |
| - kaucje i wadia | 0 | 0 |
| - przejęte i sprzedane wierzytelności | 0 | 0 |
| - inne | 14 | 27 |
| Odpisy aktualizujące | 0 | 0 |
| Pozostałe należności brutto | 506 | 3 657 |
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 506 | 3 657 | |
| od jednostek powiązanych | 470 | 3 570 | |
| od pozostałych jednostek | 36 | 87 | |
| Odpisy aktualizujące | 0 | 0 | |
| Pozostałe należności brutto | 506 | 3 657 |
Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka kredytowego zgodnie z wymogami MSSF 9 nie stwierdzono konieczności dokonywania odpisów na nieściągalne należności
Pozostałe należności skierowane na drogę postępowania sądowego
Nie występują
Nota 21. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| - ubezpieczenia majątkowe | 3 | 11 |
| - ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej | 79 | 67 |
| - nakłady na planowane projekty | 363 | 351 |
| - prowizja od emisji obligacji | 238 | 492 |
| - usługi prawnicze dotyczące lat przyszłych | 12 | 19 |
| - pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 39 | 26 |
| Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów: | 734 | 966 |
Nota 22. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne kasie i na rachunkach bankowych: | 5 807 | 54 |
| środki na rachunkach prowadzonych w PLN | 2 677 | 54 |
| środki w PLN na rachunkach prowadzonych w walutach | 3 130 | 0 |
| Inne środki pieniężne: | 32 | 3 131 |
| Środki pieniężne w drodze | 0 | 0 |
| Lokaty overnight | 0 | 3 101 |
| Lokaty krótkoterminowe o terminie realizacji do 3 m-cy | 32 | 30 |
| Inne aktywa pieniężne: | 12 | 12 |
| Środki w funduszu rynku pieniężnego | 12 | 12 |
| Razem | 5 851 | 3 197 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Spółki na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Spółka wykorzystuje zakup jednostek uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego jako ekwiwalent lokat krótkoterminowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosi 5.851 tysiące PLN (31 grudnia 2019 roku: 3.197 tysiące PLN).
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| lokaty stanowiące zabezpieczenie gwarancji bankowych | 32 | 30 |
| Razem | 32 | 30 |
Struktura walutowa środków pieniężnych i ekwiwalentów
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| środki pieniężne i ich ekwiwalenty w PLN | 2 721 | 3 197 |
| środki pieniężne i ich ekwiwalenty w innych walutach | 3 130 | 0 |
| Razem | 5 851 | 3 197 |
Nota 23. KAPITAŁ ZAKŁADOWY
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Liczba akcji w tys sztuk | 10 189 | 10 189 |
| Wartość nominalna akcji w PLN | 5,00 | 5,00 |
| Kapitał zakładowy | 50 946 | 50 946 |
Kapitał zakładowy – znaczący akcjonariusze na dzień publikacji sprawozdania finansowego:
| Akcjonariusz | Liczba akcji w tys. sztuk |
% kapitału akcyjnego |
Liczba głosów |
% głosów |
|---|---|---|---|---|
| Fundusze Quercus TFI SA | 994 | 9,76% | 994 | 9,76% |
| Nationale-Nederlanden OFE | 1 000 | 9,81% | 1 000 | 9,81% |
| Maciej Radziwiłl | 657 | 6,45% | 657 | 6,45% |
| Pozostali | 7 538 | 73,98% | 7 538 | 73,98% |
| Razem | 10 189 | 100,00% | 10 189 | 100,00% |
Informacja na temat stanu posiadania akcji przez kadrę kierowniczą i członków Rady Nadzorczej Spółki jest zaprezentowana w "Sprawozdaniu Zarządu z działalności Spółki i Grupy Kapitałowej w nocie nr 26.
Zmiana stanu kapitału zakładowego
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Kapitał na początek okresu | 50 946 | 52 308 |
| Zwiekszenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu | 0 | 1 362 |
| Umorzenie skupionych akcji własnych | 0 | 1 362 |
| Kapitał na koniec okresu | 50 946 | 50 946 |
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 5 zł PLN i zostały w pełni opłacone, żadna z serii akcji nie jest uprzywilejowana.
Nota 24. KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej został pomniejszony o kwotę 38.712 tys. zł przeznaczoną na pokrycie straty z ubiegłego roku.
Nota 25. AKCJE WŁASNE
Od 1 stycznia 2020 do daty publikacji niniejszego raportu rocznego za 2020 r. Spółka nie nabywała akcji własnych. Wg stanu na dzień publikacji raportu rocznego za 2020 Spółka miała nabytych 53.172 akcji własnych w ramach programu skupu akcji własnych obowiązującego od lipca 2019.
Nota 26. POZOSTAŁE KAPITAŁY
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości | ||
| nominalnej | 0 | 38 712 |
| Kapitał zapasowy | 25 883 | 52 901 |
| RAZEM | 25 883 | 91 613 |
| Wyszczególnienie zmian (zmniejszenia ze znakiem ujemnym) |
Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostały kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych (*) |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Łącznie kapitał własny Emitenta |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sta na 01.01.2020 | 50 946 | 38 712 | 52 901 | 5 831 | -65 729 | 82 661 |
| Korekta zaokrągleń | 0 | 0 | -1 | 0 | 0 | -1 |
| Pokrycie straty netto za poprzedni rok | 0 | -38 712 | -27 017 | 0 | 65 729 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych | 0 | 0 | 0 | 37 039 | 37 039 | |
| Sta na 31.12.2020 | 50 946 | 0 | 25 883 | 5 831 | 37 039 | 119 699 |
(*) Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych jest już skorygowany o akcje własne nabyte do dnia bilansowego.
Nota 27. NIEPODZIELONY WYNIK FINANSOWY
Zarząd Spółki będzie rekomendował przekazanie zysku netto wypracowanego w 2020 r. na zwiększenie kapitału zapasowego
Nota 28. KREDYTY I POŻYCZKI
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Pożyczki | 13 188 | 32 722 | |
| - od Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 | |
| - od podmiotów powiązanych | 3 104 | 32 722 | |
| - od podmiotów niepowiązanych | 10 084 | 0 | |
| Suma kredytów i pożyczek, w tym: | 13 188 | 32 722 | |
| - długoterminowe | 0 | 0 | |
| - krótkoterminowe | 13 188 | 32 722 |
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 13 188 | 32 722 |
| Kredyty i pożyczki długoterminowe | 0 | 0 |
| Kredyty i pożyczki razem | 13 188 | 32 722 |
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2020
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpie czenia |
|---|---|---|---|---|---|
| RM 3 Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp. k. | 264 | 287 | 2,25% | 2021-06-30 | brak |
| RM 3 Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp. k. | 0 | 1 818 | 7,8% | (*) | brak |
| Zarządzenia Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp. k. | 0 | 999 | 5,0% | (*) | brak |
| K-Invest Sp. z o.o. | 9 230 | 10 084 | 9,88% | 2021-04-30 | brak |
| RAZEM (całość krótkoterminowa) | 13 188 |
(*) spłata w ciągu 30 dni od daty otrzymania wezwania od pożyczkodawcy
Terminy spłaty są podane na podstawie ostatnich podpisanych i obowiązujących aneksów. Spółka nie traktuje zmiany terminu spłaty zaciągniętych pożyczek wynikającego z podpisanych aneksów jako naruszenia warunków umowy.
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2019
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpie czenia |
|---|---|---|---|---|---|
| RM 3 Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp. k. | 270 | 287 | 2,25% | 2020-06-30 | brak |
| RM 3 Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp. k. | 11 320 | 12 649 | 7,8% | 2020-12-31 | brak |
| R4M Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. | 17 907 | 19 786 | 10% (*) 2020-12-31 | brak | |
| RAZEM | 32 722 |
(*) od dnia 1 stycznia 2020 oprocentowanie zostało zmienione na 3,25%
Kredyty i pożyczki – struktura walutowa
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | wartość w walucie |
wartość w PLN |
wartość w walucie |
wartość w PLN |
|
| PLN | x | 3 104 | x | 12 936 | |
| EUR | 2 185 | 10 084 | 4 646 | 19 786 | |
| Kredyty i pożyczki razem | x | 13 188 | x | 32 722 |
Nota 29. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| zobowiązania leasingowe | 1 902 | 511 |
| obligacje | 68 842 | 95 080 |
| Razem zobowiązania finansowe | 70 744 | 95 591 |
| - długoterminowe | 28 773 | 55 300 |
| - krótkoterminowe | 41 971 | 40 291 |
Zobowiązania leasingowe
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Zobowiązania leasingowe krótkoterminowe | 129 | 511 |
| Zobowiązania leasingowe długoterminowe, w tym: | 1 773 | 0 |
| - od roku do pięciu lat | 1 647 | 0 |
| - powyżej pięciu lat | 126 | 0 |
| Zobowiązania leasingowe razem | 1 902 | 511 |
Obligacje
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Obligacje 1-roczne | 0 | 0 | |
| Obligacje 2-letnie | 0 | 0 | |
| Obligacje 3-letnie | 68 842 | 95 080 | |
| Razem zobowiązania z tyt. dłużnych papierów wartościowych | 68 842 | 95 080 | |
| - długoterminowe | 27 000 | 55 300 | |
| - krótkoterminowe | 41 842 | 39 780 |
| Typ transakcji, emitent | Data | Kwota | Oprocentowanie | Wartość | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Data zawarcia | wykupu | nominalne | efektywne | bilansowa | ||
| Wg stanu na dzień 31.12.2020 | 68 842 | |||||
| Obligacje 3-letnie | luty 18 | 2021-02-22 | 40 300 | WIBOR 6M + 5,75% |
7,44% | 41 171 |
| Obligacje 3-letnie | luty 19 | 2022-02-22 | 15 000 | WIBOR 6M + 6,10% |
7,27% | 15 343 |
| Obligacje 3-letnie | styczeń 20 | 2023-01-31 | 12 000 | WIBOR 6M + 6,25% |
6,86% | 12 328 |
| Wg stanu na dzień 31.12.2019 | 95 080 | |||||
| Obligacje 3-letnie | luty 17 | 2020-01-31 | 37 100 | WIBOR 6M + 5,8% |
7,59% | 38 265 |
| Obligacje 3-letnie | luty 18 | 2021-02-22 | 40 300 | WIBOR 6M + 5,75% |
7,54% | 41 390 |
| Obligacje 3-letnie | luty 19 | 2022-02-22 | 15 000 | WIBOR 6M + 6,10% |
7,89% | 15 425 |
Obligacje przypadające do spłaty do dnia publikacji niniejszego sprawozdania zostały wykupione ze środków pozyskanych z nowych emisji oraz ze środków własnych Spółki
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Nie występują
Instrumenty zabezpieczające wartość godziwą
Nie występują
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne
Nie występują
Wynik na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne ujęte bezpośrednio w dochodach całkowitych
Nie występuje
Nota 30. INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
Nie występują
Nota 31. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE
Zobowiązania handlowe
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Zobowiązania handlowe | 323 | 513 |
| Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych | 323 | 513 |
Zobowiązania handlowe – struktura przeterminowania
| Nie przetermino wane |
Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | < 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni |
180 – 360 dni |
>360 dni | |
| 2020-12-31 | 323 | 258 | 41 | 0 | 0 | 0 | 24 |
| Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych | 323 | 258 | 41 | 0 | 0 | 0 | 24 |
| 2019-12-31 | 513 | 252 | 219 | 13 | 0 | 19 | 10 |
| Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych | 513 | 252 | 219 | 13 | 0 | 19 | 10 |
Nota 32. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ceł, ubezpieczeń | ||
| społecznych i innych, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób | ||
| prawnych | 242 | 211 |
| Podatek VAT | 176 | 147 |
| Podatek dochodowy od osób fizycznych | 21 | 21 |
| Składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS) | 45 | 43 |
| Pozostałe | 0 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania | 1 | 23 096 |
| Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | ||
| 1 | 3 | |
| Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych - zaliczki | ||
| otrzymane na poczet udziału w zysku | 0 | 23 000 |
| Zobowiązania z tytułu kaucji gwarancyjnych | 0 | 93 |
| Inne zobowiązania | 0 | 0 |
| Bierne rozliczenia międzyokresowe | 0 | 0 |
| Razem inne zobowiązania | 243 | 23 307 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – struktura przeterminowania
| Przeterminowane, lecz ściągalne Nie |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni |
180 – 360 dni |
>360 dni |
| 2020-12-31 | 243 | 243 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych | 243 | 243 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2019-12-31 | 23 307 | 23 307 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek powiązanych | 23 000 | 23 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych | 307 | 307 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 33. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS
Nie występują
Zobowiązania inwestycyjne
Nie występują
Nota 34. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń
Spółka jest stroną zobowiązaną w ramach gwarancji bankowej udzielonej przez mBank S,A, Gwarancja dotyczy płatności za wynajmowaną powierzchnię biurową, kwota gwarancji: 62.187 Euro. Beneficjentem gwarancji jest Bletwood Investment Sp. z o.o. Zabezpieczeniem gwarancji jest kaucja (32.000 zł) oraz weksel
Nota 35. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO
Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Opłaty minimalne Wartość bieżąca opłat |
Opłaty minimalne Wartość bieżąca opłat |
|||
| W okresie 1 roku | 191 | 129 | 523 | 511 | |
| W okresie od 1 do 5 lat | 1 842 | 1 647 | 0 | 0 | |
| Powyżej 5 lat | 127 | 126 | 0 | 0 | |
| Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 2 160 | 1 902 | 523 | 511 | |
| Przyszły koszt odsetkowy | 258 | x | 12 | x | |
| Wartość bieżąca minimalnych opłat | |||||
| leasingowych, w tym: | x | 1 902 | x | 511 | |
| krótkoterminowe | x | 129 | x | 511 | |
| długoterminowe | x | 1 773 | x | 0 |
Umowy leasingu na dzień 31.12.2020
| Finansujący | Numer umowy | Wartość początkowa |
Termin zakończenia umowy |
Wartość zobowiązań na koniec okresu sprawozdaw czego |
Warunki przedłużenia umowy lub możliwość zakupu |
|---|---|---|---|---|---|
| Bletwood Investment Sp. z o.o. | aneks do umowy z 30.06.2015 |
1 838 | 2026-03-31 | 1 902 | brak uregulowań |
| Wyszczególnienie | Nieruchomości | Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| prawo użytkowania powierzchi biurowej | 1 810 | 0 | 0 | 0 | 1 810 |
| Wartość bilansowa netto przedmiotów leasingu |
1 810 | 0 | 0 | 0 | 1 810 |
Nota 36. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Dotacje | 0 | 0 |
| Przychody przyszłych okresów | 0 | 63 |
| Rozliczenie przychodów marketingowych | 0 | 63 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: | 0 | 63 |
| długoterminowe | 0 | 0 |
| krótkoterminowe | 0 | 63 |
Nota 37. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Rezerwy na pozostałe świadczenia - premie | 209 | 147 |
| Razem, w tym: | 209 | 147 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 209 | 147 |
Spółka wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. Na dzień 31.12.2020 oraz na 31.12.2019 kwota ewentualnej rezerwy na odprawy emerytalne jest nieistotna.
Zmiana stanu rezerw
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe |
Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze |
|
|---|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2020 | 0 | 0 | 0 | 147 |
| Utworzenie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 62 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązanie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.12.2020, w tym: | 0 | 0 | 0 | 209 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 | 209 |
| Stan na 01.01.2019 | 0 | 0 | 0 | 341 |
| Utworzenie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 171 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązanie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 365 |
| Stan na 31.12.2019, w tym: | 0 | 0 | 0 | 147 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 | 147 |
Nota 38. POZOSTAŁE REZERWY
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | ||
|---|---|---|---|
| Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | 0 | 0 | |
| Rezerwa restrukturyzacyjna | 0 | 0 | |
| Pozostałe rezerwy | 81 | 70 | |
| Razem, w tym: | 81 | 70 | |
| - długoterminowe | 0 | 0 | |
| - krótkoterminowe | 81 | 70 |
Nota 39. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Do głównych instrumentów finansowych z których korzysta lub może korzystać Spółka należą obligacje kuponowe zmienno procentowe, kredyty bankowe o zmiennej stopie procentowej oraz zaciągnięte pożyczki o stałej lub zmiennej stopie procentowej. Podstawowym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków na działalność Spółki oraz jej Grupy Kapitałowej. Spółka może posiadać także aktywa finansowe takiej jak środki pieniężne, depozyty krótkoterminowe, jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego, traktowane analogicznie jak depozyty krótkoterminowe oraz pożyczki udzielone, które powstają w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością. Podstawowym ryzykiem rynkowym na jakie narażona jest Spółka jest ryzyko związane ze zmiennością stóp procentowych, głównie stawki WIBOR 6-miesięcznej, stanowiących referencyjne stawki odniesienia dla oprocentowanych zobowiązań finansowych Spółki. Spółka nie prowadzi obrotu instrumentami finansowymi.
Ryzyko stopy procentowej
Największy ewentualny wpływ na wynik Spółki, mogą wywierać koszty finansowe obsługi wyemitowanych obligacji kuponowych o zmiennym oprocentowaniu, opartych na stawce WIBOR 6-miesięcznej oraz tych zaciągniętych pożyczek które zostały zawarte ze zmienną stopą procentową
Na dzień przeprowadzenia analizy tj na 31.12.2020 Spółka nie miała w portfelu udzielonych ani zaciągniętych pożyczek ze zmienną stopą procentową, stąd też ekspozycja na ryzyko dotyczące aktywów finansowych w rozumieniu ryzyka zmiany stóp procentowych nie istnieje.
| Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | ||||
| + 3%/- 3% | + 3%/- 3% | ||||
| Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym: |
|||||
| - udzielone pożyczki | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - należności z tyt. dostaw i usług | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - inne | |||||
| Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym, koszcie, w tym |
|||||
| wyemitowane obligacje | -5 | -5 | -50 | -50 | |
| otrzymane kredyty i pozyczki | -6 | -6 | -6 | -6 | |
| zobowiązania handlowe i inne |
Ryzyko walutowe
W trakcie 2020 roku Spółka zaciągnęła pożyczkę w walucie Euro. W tabeli poniżej pokazano analizę wrażliwości na ryzyko walutowe w odniesieniu do zaciągniętych i udzielonych pożyczek oraz środków pieniężnych w Euro
| Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | ||||
| EUR + 3%/- 3% | |||||
| Aktywa finansowe - środki pieniężne na koncie bankowym |
94 | 94 | 0 | 0 | |
| Aktywa finansowe - pożyczki udzielone wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
689 | 689 | 616 | 616 | |
| Zobowiązania finansowe - pożyczki otrzymane wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
-302 | -302 | -593 | -593 |
Ryzyko cen towarów
Spółka nie jest uzależniona od żadnego dostawcy jakiejkolwiek grupy towarów czy usług. W efekcie Spółka nie jest narażona na ryzyko zmiany ceny towarów w stopniu większym niż każdy przeciętny nabywca mający do dyspozycji swobodny wybór dostawców.
Ryzyko kredytowe
Celem polityki zarządzania ryzykiem kredytowym jest minimalizacja ryzyk finansowych poprzez działania zapewniające, że pożyczkobiorcy są zawsze w stanie zapłacić należne kwoty.
Ryzyko kredytowe obejmuje ryzyko niewypłacalności dłużników Spółki lub niemożności wypełnienia przez nich swoich zobowiązań wobec Spółki. Ryzyko to związane jest z potencjalnym zdarzeniem kredytowym, które może zmaterializować się w postaci: częściowej spłaty pożyczek, istotnego opóźnienia w spłacie pożyczek lub braku spłaty pożyczek.
Spółka finansuje niektóre przedsięwzięcia deweloperskie poprzez udzielanie pożyczek. Spłata pożyczek uzależniona jest od kondycji finansowej pożyczkobiorców wynikającej z efektywności i terminowości realizacji przedsięwzięć. Konsekwencją ewentualnych opóźnień w harmonogramie realizacji poszczególnych przedsięwzięć developerskich może być brak możliwości wywiązania się pożyczkobiorcy z części lub całości zaciągniętych zobowiązań. Sytuacja taka może nastąpić np. w przypadku, gdy wpływy gotówkowe z przedsięwzięcia nie pokryją wszystkich zobowiązań, a BBID nie zabezpieczy należności wynikających z umów pożyczek lub realna wartość zabezpieczeń okaże się niższa od zobowiązań pożyczkobiorcy albo w przypadku zagrożenia upadłością lub upadłości pożyczkobiorcy. Opóźnienia w harmonogramie mogą także spowodować konieczność wydłużenia terminu spłaty pożyczki, co może oznaczać odroczenie w czasie lub rezygnację z zaangażowania w kolejne planowane przedsięwzięcia deweloperskie.
Pożyczkobiorcy Spółki, realizujący przedsięwzięcia developerskie, na skutek problemów z zarządzaniem inwestycjami, opóźnieniami w realizacji inwestycji w stosunku do ustalonych terminów spłaty kredytów bankowych, niemożności udzielenia wsparcia finansowego przez spółkę matkę lub wskutek innych niezależnych zdarzeń, mogą nie być w stanie sfinalizować inwestycji lub koszty realizacji inwestycji mogą istotnie wzrosnąć w stosunku do pierwotnie zakładanego budżetu. W konsekwencji pożyczkobiorcy mogą nie być w stanie wypełnić zaciągniętych zobowiązań pożyczkowych i kredytowych, a w skrajnym przypadku mogą ogłosić upadłość. W efekcie Spółka - jako podmiot finansujący inwestycje - może nie odzyskać części lub całości środków zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia, w tym zainwestowanych w dany podmiot celowy. Może to negatywnie wpłynąć na wyniki, sytuację finansową i perspektywy rozwoju Grupy.
Należy zaznaczyć, iż Emitent udziela pożyczek (czy też obejmuje instrumenty finansowe), w przeważającej większości, wyłącznie spółkom celowym realizującym konkretne projekty deweloperskie, w których realizację jest bezpośrednio włączony (a w większości przypadków de facto sam je realizuje), w tym w dużej mierze spółkom kontrolowanym i stowarzyszonym. Emitent sprawuje efektywny nadzór korporacyjny nad zależnymi i stowarzyszonymi podmiotami celowymi oraz dokonuje analizy wykonalności każdego z podejmowanych przedsięwzięć i na bieżąco monitoruje postęp prac oraz koszty inwestycji. W związku z powyższym Emitent jest w stanie oszacować, we wszystkich istotnych aspektach, stan i harmonogram projektu deweloperskiego realizowanego przez spółkę pożyczkobiorcę, a w konsekwencji oszacować prawdopodobieństwo i harmonogram uzyskiwanych wpływów pieniężnych i będący jego efektem poziom ryzyka kredytowego i na bieżąco je aktualizować.
W celu aktywnego zarządzania aktywami finansowymi jak również oszacowania potencjalnych strat kredytowych Emitent używa modeli (zbudowanych w oparciu ekspercką wiedzę Emitenta na temat projektów deweloperskich realizowanych przez konkretne spółki pożyczkobiorców), zawierającego wszystkie oczekiwane przepływy pieniężne uwzględniające spodziewane braki i/lub opóźnienia w przepływach, które dyskontuje przy użyciu efektywnej stopy procentowej. Wartość oczekiwanej straty kredytowej na dany dzień bilansowy stanowi różnicę pomiędzy wartością pożyczki brutto przed zastosowaniem powyższego modelu, a wartością brutto wynikającą z zdyskontowania przepływów pieniężnych skorygowanych o oczekiwane braki i/lub opóźnienia.
Dysponując szczegółową i aktualizowaną na bieżąco wiedzą na temat realizowanych przez pożyczkobiorców projektów deweloperskich i harmonogramów potencjalnych wpływów do pożyczkobiorców środków finansowych (pochodzących w szczególności ze sprzedaży wytworzonej powierzchni mieszkalnej lub komercyjnej, refinansowania się przez pożyczkobiorcę kredytem bankowym lub z innych źródeł), Emitent może na bieżąco szacować swoje ryzyko kredytowe. Wysokie prawdopodobieństwo wpływu środków do pożyczkobiorców przekłada się na niskie ryzyko kredytowe po stronie Emitenta. Zmiana warunków rynkowych, trudności w pozyskaniu finansowania, spadek wartości zbywczej prowadzonych przez pożyczkobiorców przedsięwzięć wskazuje na zwiększenie się ryzyka kredytowego dla Emitenta; w szczególności istotny spadek wartości posiadanych aktywów lub niemożność zrealizowania projektu deweloperskiego przez pożyczkobiorcę może wskazywać na ryzyko całkowitego lub częściowego niewykonania zobowiązania.
W konsekwencji powyższego, w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym może dojść do zmian warunków umów pożyczek (warunków emisji instrumentów finansowych), polegających na modyfikacji harmonogramu przepływów pieniężnych. Wówczas Emitent stosownie aktualizuje model na podstawie najbardziej aktualnych planowanych przepływów pieniężnych i oblicza wartość bilansową brutto zmodyfikowanej pożyczki w oparciu o pierwotną efektywną stopę procentową albo o efektywną stopę procentową skorygowaną o ryzyko kredytowe, jeżeli pożyczki są dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. Straty powstałe w wyniku takiej modyfikacji Emitent pokazuje jako straty z oczekiwanych strat kredytowych.
Spółka tworzy odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości, które odpowiadają szacunkowej wartości poniesionych i spodziewanych strat na udzielonych pożyczkach (MSSF 9 zmienia sposób ujmowania ryzyka kredytowego z modelu strat poniesionych na model strat oczekiwanych). Aktywami finansowymi mogącymi narazić Spółkę na ryzyko finansowe są pożyczki i inne posiadane aktywa finansowe Szczegółowe dane dotyczące ryzyka kredytowego najbardziej istotnych aktywów finansowych są podane poniżej.
- Pożyczki udzielone przez BBI Development SA spółce Serenus Sp z o.o. (wartość w jednostkowym bilansie na 31.12.2020 r. : 30.174 tys zł)
Serenus Sp z o.o. jest właścicielem nieruchomości przy ulicy Rynek Nowego Miasta 7 (dawne kino "Wars"). Na podstawie porozumienia z dnia 4 marca 2011 roku (z późniejszymi zmianami), porozumienia dodatkowego z 30 lipca 2012 oraz listu intencyjnego
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
z 12 lipca 2017 r., umowy przedwstępnej zamiany z 30 listopada 2020 r. i późniejszych, aktualnych uzgodnień, zawartych przez spółkę Serenus z Miastem Stołecznym Warszawa, oczekiwane jest dokonanie zamiany posiadanej przez Serenus nieruchomości na nieruchomość Miasta położoną przy ulicy Długiej/Bohaterów Getta w Warszawie, na której to nieruchomości możliwa będzie realizacja projektu deweloperskiego. Spółka aktywnie monitoruje i wspiera Serenus w prowadzonym procesie, zmierzającym do zamiany powyżej wskazanych nieruchomości. Na dzień niniejszego sprawozdania, w najlepszej ocenie Spółki, przeprowadzenie zamiany jest wysoce prawdopodobne. Zamiana pozwoli na uruchomienie na zamienionej nieruchomości projektu deweloperskiego "Pasaż Simonsa" i będzie miała istotny wpływ na odzyskanie wierzytelności Spółki względem Serenus.
W trakcie 2020 roku nie stwierdzono wzrostu ryzyka kredytowego w odniesieniu do prezentowanej powyżej pożyczki, dlatego też Spółka nie zwiększyła utworzonego we wcześniejszych okresach odpisu na spodziewane straty kredytowe
Na dzień 31 grudnia 2020 Spólka jest zobowiązana udzielenia dalszych pożyczek dla Serenus Sp. z o.o. w wysokości łącznie 400 tys zł
- Pożyczka udzielona przez BBI Development S.A. dla Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp. k. (dalej – CPK Sp. z o.o. Sp.k) (wartość w jednostkowym bilansie na 31.12.2020 r.: 22.951 tys zł)
Pożyczka (przejęta przez BBI Development S.A. po rozwiązaniu IMMOBILIA Fund SICAV SIF) została udzielona w celu sfinansowania projektów deweloperskich realizowanych przez CPK Sp. z o.o. Sp.k (część biurowo - komercyjna projektu Centrum Praskie Koneser, realizowana wspólnie z Liebrecht & Wood). Spółka aktywnie monitoruje sposób wykorzystania udzielonej pożyczki oraz współzarządza sfinansowanym pożyczką projektem deweloperskim Centrum Praskie Koneser celem zapewnienia terminowego zwrotu pożyczek
W trakcie 2020 roku nie stwierdzono powstania ryzyka kredytowego w odniesieniu do prezentowanej powyżej pożyczki, dlatego tez Spółka nie utworzyła odpisu na straty kredytowe
Na dzień 31 grudnia 2020 Spółka jest zobowiązana do udzielenia dalszych pożyczek dla CPK Sp. z o.o. Sp.k. w wysokości 240 tys. Euro.
- Posiadane instrumenty finansowe w Skyline Residences S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu (wartość w jednostkowym bilansie na 31.12.2020 r. : 13.196 tys. zł)
Skyline Residences jest spółką celową, będącą 100% właścicielem spółki celowej Złota 44 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, realizującej projekt wysokościowego apartamentowca Złota 44. Dominującym właścicielem Skyline Residences jest fundusz z amerykańskiej grupy Amstar. Wartość posiadanych przez Spółkę instrumentów finansowych w Skyline Residences jest bezpośrednio zależna od wyników ekonomicznych projektu deweloperskiego Złota 44. Spółka aktywnie współzarządza wspomnianym przedsięwzięciem celem maksymalizacji jego wyników finansowych. Spółka nie identyfikuje na chwilę obecną istotnych ryzyk utraty wartości przedmiotowych instrumentów finansowych.
Pożyczki udzielone i należności – wiekowanie
.
| Wyszczególnienie | Nie | Przeterminowanie w dniach | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 61 – 90 dni | 91 –180 dni |
181 – 360 dni |
>360 dni |
||
| 2020-12-31 | ||||||||
| Należności handlowe | 1 763 | 1 752 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | ||||||
| Pozostałe należności | 506 | 506 | ||||||
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | ||||||
| Udzielone pożyczki | 123 487 | 123 487 | ||||||
| odpisy aktualizujące | -69 362 | -69 362 | ||||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 851 | 5 851 | ||||||
| odpisy aktualizujące | ||||||||
| Instrumenty pochodne | ||||||||
| odpisy aktualizujące | ||||||||
| Inne aktywa finansowe | 0 | 0 | ||||||
| odpisy aktualizujące | ||||||||
| 2019-12-31 | ||||||||
| Należności handlowe | 1 613 | 1 596 | 5 | 2 | 3 | 4 | 3 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | |||||||
| Pozostałe należności | 3 657 | 3 657 | ||||||
| odpisy aktualizujące | 0 | |||||||
| Udzielone pożyczki | 132 851 | 132 851 | ||||||
| odpisy aktualizujące | -68 415 | -68 415 | ||||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 3 197 | 3 197 | ||||||
| odpisy aktualizujące | ||||||||
| Instrumenty pochodne | ||||||||
| odpisy aktualizujące | ||||||||
| Inne aktywa finansowe | 0 | 0 | ||||||
| odpisy aktualizujące |
Ryzyko związane z płynnością
Spółka monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Spółki jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania dłużnego, takich jak pożyczki, kredyty bankowe, obligacje i inne.
Poniższe tabele przedstawiają zobowiązania finansowe oraz wybrane aktywa w podziale na terminy zapadalności / przewidywane terminy uzyskania wpływów dla celów zarządzania płynnością Spółki wg stanu na dzień 31 grudnia 2020 oraz na dzień 31 grudnia 2019. W zestawieniu uwzględniono też wpływy otrzymane po dniu bilansowym i wykorzystane do spłaty zobowiązań
| do 3 | Od 3 do 12 | Od 1 do 5 lat | |
|---|---|---|---|
| miesięcy | miesięcy | ||
| 2020-12-31 | |||
| Pożyczki od jednostek niepowiązanych (*) | 0 | 10 084 | 0 |
| Pożyczki od jednostek zależnych (**) | 287 | 2 817 | 0 |
| Wyemitowane obligacje | 41 842 | 0 | 27 000 |
| Zobowiązaina z tyt. umów leasingowych | 0 | 191 | 1 773 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | |||
| zobowiązania | 566 | 0 | 0 |
| - w tym od jednostek zależnych | 0 | 0 | 0 |
| Razem: | 42 695 | 13 092 | 28 773 |
| 2019-12-31 | |||
| Pożyczki od jednostek zależnych | 0 | 32 722 | 0 |
| Wyemitowane obligacje | 39 780 | 0 | 55 300 |
| Zobowiązaina z tyt. umów leasingowych | 142 | 369 | 0 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | |||
| zobowiązania | 820 | 400 | 0 |
| - w tym od jednostek zależnych | 0 | 23 000 | 0 |
| Razem: | 40 742 | 33 491 | 55 300 |
(*) Spółka negocjuje zmianę terminu spłaty zaciągniętej pożyczki
(**) Spółka ma możliwość zmiany formy rozliczenia zaciągniętej pożyczki na bezgotówkową oraz przesunięcia terminów spłaty pożyczek zaciągniętych od spółek zależnych
| do 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 do 5 lat | |
|---|---|---|---|
| 2020-12-31 | |||
| Należności handlowe i pozostałe | 1 763 | 506 | 0 |
| Należności z tytułu pożyczek | 487 | 513 | 53 125 |
| Środki pieniężne | 5 851 | 0 | 0 |
| Środki z emisji obligacji pozyskane w 1 kw. 2021 | 14 330 | 0 | 0 |
| Pożyczki pozyskane w 1 kw. 2020 | 19 701 | 0 | 0 |
| Inwestycje w spółkach konsolidowanych MPW | 0 | 0 | 71 741 |
| Zwrot z pozostałych instrumentów finansowych | 961 | 8 267 | 4 763 |
| Razem: | 43 093 | 9 286 | 129 629 |
| 2019-12-31 | |||
| Należności handlowe i pozostałe | 1 613 | 3 657 | 0 |
| Należności z tytułu pożyczek | 15 745 | 52 | 48 639 |
| Środki pieniężne | 3 197 | 0 | 0 |
| Środki z emisji obligacji pozyskane w 1 kw. 2020 | 12 000 | 0 | 0 |
| Pożyczki pozyskane w 1 kw. 2020 | 8 536 | 0 | 0 |
| Inwestycje w spółkach konsolidowanych MPW | 0 | 0 | 71 741 |
| Zwrot z pozostałych instrumentów finansowych | 232 | 4 723 | 12 582 |
| Razem: | 41 323 | 8 432 | 132 962 |
Nota 40. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH
Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Spółki, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA FINANSOWE | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | Kategoria instrumentów finansowych wg MSSF 9 | |
| Aktywa finansowe (długoterminowe), w tym: | 13 196 | 15 517 | 13 196 | 15 517 | ||
| - Akcje i udziały w pozostałych jednostkach | 13 196 | 15 517 | 13 196 | 15 517 | wyceniane w wartości godziwej przez wynik | |
| - | ||||||
| Pozostałe aktywa finansowe (długoterminowe), w tym: | 53 125 | 31 364 | 53 125 | 31 364 | ||
| - pożyczki udzielone | 53 125 | 31 364 | 53 125 | 31 364 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe), w tym: | 1 000 | 33 072 | 1 000 | 33 072 | ||
| - pożyczki udzielone | 1 000 | 33 072 | 1 000 | 33 072 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 851 | 3 197 | 5 851 | 3 197 | ||
| - środki na rachunkach bankowych i krótkoterminowych lokatach | 5 839 | 3 185 | 5 839 | 3 185 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| - środki w funduszu pieniężnym | 12 | 12 | 12 | 12 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | Kategoria instrumentów finansowych wg MSSF 9 | |
| Oprocentowane zobowiązania finansowe, w tym: | 82 030 | 127 802 | 82 030 | 127 802 | ||
| - długoterminowa część zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 27 000 | 55 300 | 27 000 | 55 300 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | |
| - krotkoterminowa część zobowiązania z tytułu emisji obligacji - krótkoterminowe pożyczki |
41 842 13 188 |
39 780 32 722 |
41 842 13 188 |
39 780 32 722 |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 1 902 | 511 | 1 902 | 511 | ||
| - zobowiązania z tytułu leasingu (bez podziału na termin spłaty) | 1 902 | 511 | 1 902 | 511 | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
566 | 23 820 | 566 | 23 820 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Zabezpieczenia
Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń
Zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych
Na dzień 31 grudnia 2020 roku ani na dzień 31 grudnia 2019 roku Spółka nie posiadała kontraktów zabezpieczających
Zabezpieczenie wartości godziwej
Na dzień 31 grudnia 2020 roku ani na dzień 31 grudnia 2019 roku Spółka nie posiadała kontraktów zabezpieczających
Nota 41. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Głównym celem zarządzania kapitałem Spółki jest utrzymanie bezpiecznych wskaźników kapitałowych (w szczególności zgodnych z wymogami wynikającymi z obowiązujących Spółkę umów z instytucjami finansującymi), które wspierałyby działalność operacyjną Spółki i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Spółka zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, skupić akcje własne lub wyemitować nowe akcje.
Spółka monitoruje stan kapitałów przy wykorzystaniu wskaźników :
- kapitały własne do zadłużenia finansowego
- kapitały własne do sumy bilansowej
Dla całkowitego zadłużenia Spółka wlicza wyemitowane obligacje, oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, z wyłączeniem rozliczeń międzyokresowych przychodów i rezerwy na podatek odroczony. Spółka dąży do tego, aby powyższe wskaźniki kształtowały się powyżej poziomu 66% dla kapitałów własnych do całkowitego zadłużenia oraz powyżej 30% dla kapitałów własnych do sumy bilansowej.
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 13 188 | 32 722 |
| Wyemitowane obligacje | 68 842 | 95 080 |
| Zobowiązania z tyt leasingu | 1 902 | 511 |
| Zadłużenie finansowe | 83 932 | 128 313 |
| Kapitał własny | 119 699 | 82 661 |
| Suma bilansowa | 206 205 | 237 862 |
| Kapitał własny do zadłużenia finansowego | 143% | 64% |
| Kapitał własny do sumy bilansowej | 58% | 35% |
W poniższej tabeli zaprezentowano dodatkowo wskaźniki wyliczone z uwzględnieniem wyłącznie zadłużenia wobec podmiotów zewnętrznych (obligatariuszy i leasingodawców) oraz sumy bilansowej skorygowanej (pomniejszonej) o pożyczki zaciągnięte w ramach Grupy Kapitałowej. W ocenie Zarządu tak wyliczone wskaźniki bardziej miarodajnie obrazują bieżącą kondycję finansową Spółki.
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki od stron niepowiązanych | 10 084 | 0 |
| Wyemitowane obligacje | 68 842 | 95 080 |
| Zobowiązania z tyt leasingu | 1 902 | 511 |
| Zadłużenie finansowe | 80 828 | 95 591 |
| Kapitał własny | 119 699 | 82 661 |
| Skorygowana suma bilansowa | 193 017 | 205 140 |
| Kapitał własny do zadłużenia finansowego | 148% | 86% |
| Kapitał własny do sumy bilansowej | 62% | 40% |
Nota 42. PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
Na dzień 31.12.2020 nie jest uchwalony żaden program świadczeń pracowniczych
Nota 43. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Tabela na następnej stronie przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni rok obrotowy oraz sald na koniec poszczególnych okresów obrotowych.
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
| Znaczący inwestor - nie występuje |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki zależne: | 0 | 0 | ||||||||||
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 3 Sp.k. | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 4 Sp.k. | 73 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 5 Sp.k. | 12 | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 6 Sp.k. | 1 230 | 1 283 | 0 | 0 | 0 | 0 | 367 | 361 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 7 SKA | 356 | 268 | 0 | 0 | 11 | 0 | 103 | 103 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. PD 10 Sp.k. | 316 | 563 | 2 | 0 | 41 | 2 281 | 66 | 159 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 805 | 112 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Juvenes-Serwis Sp. z o.o. | 35 | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. |
638 | 1 001 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 260 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | 6 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 4 | 10 | 3 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k. |
229 | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 217 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Projekt-Rybaki Łańsk Sp. z o.o. Sp. k. | 17 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki stowarzyszone w których Emitent jest wspólnikiem (*): |
||||||||||||
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp.z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| NPU Sp. z o.o. SKA | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 655 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 21 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Projekt-Rybaki Łańsk Sp. z o.o. | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
(*) zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, poprzez inne spółki zależne
Jednostka dominująca całej Grupy
Z uwagi na rozdrobnioną strukturę akcjonariatu nie występuje jednostka dominująca wobec Spółki.
Podmiot o znaczącym wpływie na Spółkę
Informacja o podmiotach posiadających ponad 5% głosów w zgromadzeniu akcjonariuszy jest podana w nocie nr 25.
Jednostki stowarzyszone, w których Spółka jest wspólnikiem
Na dzień 31 grudnia 2020 Spółka posiada akcje i/lub udziały w następujących jednostkach stowarzyszonych:
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. - | 15 tys. zł |
|---|---|
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp. k. | 71.690 tys zł. |
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.
Pożyczka udzielona członkowi Zarządu i Rady Nadzorczej
Spółka nie udzielała pożyczek członkom Zarządu i Rady Nadzorczej
Inne transakcje z udziałem członków Zarządu i Rady Nadzorczej
Spółka nie przeprowadzała transakcji z udziałem członków Zarządu lub Rady Nadzorczej. Informacje dotyczące transakcji zawartych między członkami Zarządu lub Rady Nadzorczej a innymi jednostkami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej zostały umieszczone w Skonsolidowanym Sprawozdaniu Finansowym Grupy Kapitałowej BBI Development S.A. w nocie nr 47
Nota 44. WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ
Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Spółki
Świadczenia wypłacane Członkom Zarządu
| 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | ||
|---|---|---|
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty) | 1 540 | 1 536 |
| Nagrody jubileuszowe | 0 | 0 |
| Świadczenia po okresie zatrudnienia | 0 | 0 |
| Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 0 | 0 |
| Świadczenia pracownicze w formie akcji własnych | 0 | 0 |
| Pozostałe świadczenia długoterminowe | 0 | 0 |
| Razem | 1 540 | 1 536 |
| Imię i nazwisko | Funkcja | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|
| Wynagrodzenia Członków Zarządu | |||
| Michał Skotnicki | Prezes Zarządu | 542 | 540 |
| Rafał Szczepański | Wiceprezes Zarządu | 300 | 300 |
| Piotr Litwiński | Członek Zarządu | 542 | 540 |
| Krzysztof Tyszkiewicz | Członek Zarządu | 156 | 156 |
| RAZEM | 1 540 | 1 536 | |
| Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej (RN) | |||
| Paweł Turno | Przewodniczący RN | 54 | 54 |
| Maciej Radziwiłł | Z-ca Przewodniczącego RN | 43 | 42 |
| Artur Lebiedziński | Członek RN | 48 | 48 |
| Maciej Matusiak | Członek RN | 48 | 48 |
| Wojciech Napiórkowski | Członek RN (od czerwca 2019) | 37 | 18 |
| Karol Żbikowski | Członek RN | 54 | 54 |
| RAZEM | 284 | 264 |
Nota 45. ZATRUDNIENIE
Przeciętne zatrudnienie
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Zarząd | 4 | 4 |
| Administracja | 4 | 5 |
| Dział sprzedaży | 3 | 4 |
| Pion produkcji | 0 | 0 |
| Pozostali | 1 | 1 |
| Razem | 12 | 14 |
Rotacja zatrudnienia
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Liczba pracowników przyjętych | 0 | 0 |
| Liczba pracowników zwolnionych | 2 | 2 |
| Razem | -2 | -2 |
Nota 46. AKTYWOWANE KOSZT FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO
Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku nie wystąpiły aktywowane koszty finansowania zewnętrznego
Nota 47. SPRAWY SĄDOWE
Na dzień 31 grudnia 2020 oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego Spółka nie jest stroną żadnego postępowania sądowego.
Nota 48. ROZLICZENIA PODATKOWE
Na dzień 31 grudnia 2020 oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie toczą się żadne kontrole podatkowe dotyczące Spółki
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Spółki mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Zdaniem Spółki na dzień 31 grudnia 2020 roku nie wystąpiła konieczność utworzenia rezerwy na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.
Nota 49. ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY
Nie dotyczy.
Nota 50. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
Istotne zdarzenia po dacie bilansu są przedstawione poniżej.
28 stycznia 2021 roku spółka CPK SP z o.o. SpK ("CPK"), (jednostka stowarzyszona) wraz z podmiotami grupy Liebrecht&WooD zawarła z polskim, profesjonalnym podmiotem branży hotelarskiej ("Dzierżawca") umowy dzierżawy, na podstawie której CPK oddała Dzierżawcy w dzierżawę ukończony kompleks hotelu pod marką MOXY, zlokalizowany na terenie Centrum Praskiego KONESER. Przedmiotem Umowy jest hotel wraz z jego wyposażeniem o łącznej powierzchni użytkowej ponad 5.462 m2, oferujący 141 pokoi gościnnych, w standardzie trzygwiazdkowym, wraz z 15 dedykowanymi i 35 zmiennymi miejscami parkingowymi w garażu podziemnym. Przedmiotowy hotel był dotychczas prowadzony bezpośrednio przez CPK pod marką MOXY, stosownie do umowy franczyzy, o której Emitent informował w raporcie bieżącym nr 33/2016 z dnia 8 sierpnia 2016 roku. Obecnie, na podstawie Umowy, CPK oddała hotel w dzierżawę Dzierżawcy, który będzie płacił na rzecz CPK stosowny czynsz dzierżawny
Umowa została zawarta na 20 lat licząc od daty otwarcia hotelu przez Dzierżawcę dla gości. Czynsz należny CPK składać się będzie z czynszu stałego, płatnego miesięcznie oraz z płatnego rocznie czynszu zmiennego (dodatkowego) obliczanego w oparciu o przychody netto Dzierżawcy z tytułu prowadzenia działalności w hotelu. Oba rodzaje czynszu dzierżawnego ustalone zostały przez strony na poziomie rynkowych stawek czynszu powszechnie stosowanych dla obiektów hotelowych o standardzie i lokalizacji zbliżonych do hotelu MOXY.
Umowa została zawarta pod warunkiem zawieszającym, że franczyzodawca marki "Moxy by Marriott" udzieli zgody na zawarcie Umowy (która to zgoda została doręczona CPK 2 lutego 2021 r.) Umowa zawiera także zastrzeżenie warunków rozwiązujących, a mianowicie, iż do 30 kwietnia 2021 roku winno dojść do zawarcia pomiędzy Dzierżawcą, franczyzodawcą marki "MOXY by Marriott" oraz CPK stosownych umów (w tym m.in. nowej umowy franczyzy wiążącej Dzierżawcę i franczyzodawcę) – wspomniany warunek spełnił się w dniu 1 marca 2021 roku.
Umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia przez Dzierżawcę przed upływem okresu, na jaki została zawarta, w przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności, takich jak: niewydanie hotelu Dzierżawcy w terminie, niedokonywanie koniecznych napraw i remontów hotelu (prowadzonych przez CPK) oraz uniemożliwienie lub istotne utrudnienie korzystania Dzierżawcy z hotelu. Za niewykonanie najistotniejszych zobowiązań przez Strony Umowa przewiduje naliczenie kar umownych w wysokościach i na zasadach nieodbiegających od standardów rynkowych.
- W dniu 22 lutego 2021 roku, w ramach istniejącego Programu Emisji Obligacji Spółka wyemitowała obligacje na okaziciela o łącznej wartości nominalnej 14.330.000 PLN (czternaście milionów trzysta trzydzieści tysięcy złotych). Obligacje oznaczone jako seria BBI0223 zostaną wykupione 22 lutego 2023 roku.
- W dniu 22 lutego 2021 r. Spółka dokonała wykupu obligacji trzyletnich serii BBI0221/2 wyemitowanych dnia 22 lutego 2018 o łącznej wartości nominalnej 40.300.000 zł (czterdzieści milionów trzysta tysięcy złotych), powiększonej o sumę odsetek od obligacji za ostatni okres odsetkowy do dnia wykupu
- w dniu 1 kwietnia 2021 r. spółka stowarzyszona PW Sp z o.o. SpK ("PW"), powołana dla realizacji projektu deweloperskiego "Roma Tower" u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater w Warszawie ("Projekt"), zawarła z inwestorem branżowym, spółką zależną zagranicznej grupy deweloperskiej ("Inwestor") list intencyjny ("List") wyrażający wolę obu stron do prowadzenia w dobrej wierze negocjacji zmierzających do zawarcia przyszłej Umowy Inwestycyjnej, której przedmiotem będą warunki wspólnej, dalszej realizacji Projektu.
Najistotniejszymi, wstępnymi założeniami dla dalszych negocjacji, wskazanymi w Liście są m.in.: a) przeprowadzenie przez Inwestora procesu całościowego badania stanu Projektu (warunkującego zaangażowanie w Projekt Inwestora – tzw. "badanie due diligence"); b) zawiązanie nowej, wspólnej spółki celowej ("Newco"), do której przystąpią PW oraz docelowo Inwestor; c) wniesienie przez PW do Newco dotychczasowej nieruchomości inwestycyjnej Projektu (według obecnej wartości rynkowej); d) dofinansowanie kapitałowe Newco przez Inwestora (które będzie następować etapami); e) częściowe wycofanie środków na rzecz obecnych wspólników; f) docelowy udział każdej ze stron w majątku i w zysku Newco - w założeniu - proporcjonalny do wielkości wniesionych przez strony wkładów; g) pozyskanie finansowania dłużnego dla Projektu.
Zawarty List nie stanowi wiążącego zobowiązania Stron do zawarcia Umowy Inwestycyjnej, ale wyraża wolę obu Stron przeprowadzenia badania due diligence i rozpoczęcia negocjacji, określając ich ramy. W Liście zastrzeżono, że uzgodnienie warunków przyszłej, wspólnej realizacji Projektu uzależnione będzie od wyników badania due diligence, jak również od uzyskania przez strony stosownych zgód korporacyjnych.
PW zastrzegła na rzecz Inwestora wyłączność w zakresie przedmiotu negocjacji, która obowiązuje od chwili podpisania Listu do czasu jego wygaśnięcia lub odmiennego uzgodnienia Stron.
Strony określiły, iż ich dążeniem jest zawarcie Umowy Inwestycyjnej najpóźniej do 1 lipca 2021 r.. W razie niezawarcia Umowy Inwestycyjnej w tym terminie, każda ze stron będzie uprawniona do natychmiastowego wypowiedzenia Listu. Wygaśnięcie Listu może także nastąpić wcześniej, w szczególności w przypadku niesatysfakcjonującego Inwestora wyniku badania due diligence.
Nota 51. UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM
Nie występuje
Nota 52. INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTEM DOKONUJĄCYM BADANIA SPRAWOZDANIA
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020 – 31.12.2020 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy | 01.01.2020 - 31.12.2020 01.01.2019 - 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| - za badanie rocznego sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
81 | 70 |
| - za inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
57 | 48 |
| RAZEM | 138 | 118 |
Nota 53. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Poniższa nota prezentuje uzgodnienie przepływów pieniężnych i operacji nie stanowiących przepływów pieniężnych dla poszczególnych grup zobowiązań finansowych.
| 01.01.2020 - 31.12.2020 | Zaciągnięte pożyczki |
Wyemitowane obligacje |
Prowizje i inne koszty pozyskania kapitału |
Zobowiązania lesingiowe |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan początek okresu | 32 722 | 95 080 | 0 | 511 | ||
| Przepływy pieniężne | ||||||
| Zaciągnięcie zobowiązań - | ||||||
| otrzymane wpłaty | 8 536 | 12 000 | 0 | |||
| Spłata zobowiązań | -706 | -37 100 | -525 | |||
| Spłata odsetek | -42 | -6 119 | -20 | |||
| Operacje nie stanowiące przepływów pieniężnych | ||||||
| Rozpoznanie zobowiązań | ||||||
| (leasing, przejęcie | ||||||
| pożyczek) | -30 998 | 1 838 | ||||
| Naliczenie odsetek | 1 958 | 4 981 | 20 | |||
| Wpływ różnic kursowych | 1 718 | 78 | ||||
| Stan na koniec okresu | 13 188 | 68 842 | 0 | 1 902 |
| 01.01.2019 - 31.12.2019 | Zaciągnięte pożyczki |
Wyemitowane obligacje |
Prowizje i inne koszty pozyskania kapitału |
Zobowiązania lesingiowe |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Stan początek okresu | 18 433 | 113 111 | 0 | 29 | |
| Przepływy pieniężne | |||||
| Zaciągnięcie zobowiązań - otrzymane wpłaty |
600 | 15 000 | 0 | 0 | |
| Spłata zobowiązań | -6 694 | -32 600 | -303 | -555 | |
| Spłata odsetek | -338 | -7 583 | 0 | -39 | |
| Operacje nie stanowiące przepływów pieniężnych | |||||
| Rozpoznanie zobowiązań (leasing, przejęcie pożyczek) |
19 759 | 0 | 303 | 1 041 | |
| Naliczenie odsetek | 985 | 7 152 | 0 | 39 | |
| Wpływ różnic kursowych | -23 | 0 | 0 | -4 | |
| Stan na koniec okresu | 32 722 | 95 080 | 0 | 511 |
Z uwagi na to że sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzone jest metodą bezpośrednią, nie ma potrzeby udzielania dodatkowych wyjaśnień, poza tabelą zaprezentowaną powyżej. Struktura środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku jest pokazana w nocie nr 24.
Nota 54. KLASY AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ
| Wartość godziwa określana w oparciu o: | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| ceny notowane na | istotne dane | istotne dane | |||
| aktywnym rynku | obserwowalne | nieobserwowalne | |||
| Data | Razem | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | |
| Klasa aktywów / zobowiązań | wyceny | ||||
| Aktywa wycenione w wartości godziwej | |||||
| Nieruchomości inwestycyjne: | |||||
| wynajmowane lokale mieszkalne | 2020-12-31 | 182 | 182 | ||
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
2020-12-31 | 13 196 | 13 196 |
Wartość godziwa akcji i udziałów wycenianych przez wynik finansowy została ustalona w oparciu o wewnętrznie przygotowany model bazujący na danych specyficznych dla danego instrumentu finansowego i wynikających z indywidualnych ustaleń umownych.
Warszawa, dnia 30 kwietnia 2021 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Dokument podpisany przez Michał Maksymilian Skotnicki Data: 2021.04.30 14:37:19 CEST Signature Not Verified
Dokument podpisany przez Piotr Litwiński Data: 2021.04.30 14:22:39 CEST Signature Not Verified
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Marcin Rzeszutkowski, Główny Księgowy
Dokument podpisany przez MARCIN RZESZUTKOWSKI Data: 2021.04.30 14:08:23 CEST Signature Not Verified
Dokument podpisany przez Rafał Piotr Szczepański Data: 2021.04.30 15:13:57 CEST Signature Not Verified
Michał Skotnicki Rafał Szczepański Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany przez Krzysztof Jan Tyszkiewicz Data: 2021.04.30 15:12:13 CEST Signature Not Verified
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz Członek Zarządu Członek Zarządu