AI assistant
BBI Development S.A. — Annual Report 2020
Apr 30, 2021
5528_rns_2021-04-30_144d66d7-4643-4c2e-a94c-8ca2cd48f146.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA ROK 2020
INFORMACJE OGÓLNE
I. Dane jednostki dominującej:
| Nazwa: | BBI Development S.A. (dalej: Spółka) |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Siedziba: | ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa |
| Kraj rejestracji: | Polska |
| Podstawowy przedmiot działalności: - |
Działalność holdingów finansowych |
| - | Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych |
| - | Pozostała finansowa działalność usługowa |
| - | Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków |
| - | Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi |
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy, |
| Numer statystyczny REGON: | 010956222 |
| Numer KRS: | 000033065 |
II. Czas trwania grupy kapitałowej:
Spółka dominująca BBI Development S.A. i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.
III. Okresy prezentowane
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, za okres od 01 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku dla skonsolidowanego rachunku zysków i strat, sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym.
IV. Skład organów jednostki dominującej według stanu na dzień 31.12.2020 r.:
Zarząd:
| Michał Skotnicki | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Rafał Szczepański | - | Wiceprezes Zarządu |
| Piotr Litwiński | - | Członek Zarządu |
| Krzysztof Tyszkiewicz | - | Członek Zarządu |
Rada Nadzorcza:
| Paweł Turno | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|---|
| Maciej Radziwiłł | - | Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej |
| Maciej Matusiak | - | Sekretarz Rady Nadzorczej |
| Artur Lebiedziński | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Karol Żbikowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Wojciech Napiórkowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
Zmiany w składzie organów zarządzających jednostki dominującej:
NIe wystąpiły w prezentowanym okresie.
V. Firma audytorska:
Grant Thornton Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa ul. Abpa Antoniego Baraniaka 88E 61-131 Poznań
VI. Prawnicy (istotne kancelarie):
Kancelaria Adwokacka Włodzimierz Bendza Hogan Lovells (Warszawa) LLP Oddział w Polsce
VII. Banki jednostki dominującej:
mBank S.A.
VIII. Informacje o grupie kapitałowej
W skład Grupy Kapitałowej BBI Development S.A. wchodzą Jednostka Dominująca oraz poniżej wykazane jednostki zależne. W tabeli zaprezentowano też jednostki stowarzyszone na które Jednostka Dominująca wywiera znaczący wpływ.
| Wyszczególnienie | Metoda konsolidacji | Udział Grupy w kapitale zakładowym (w %) |
||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| BBI Development S.A. | - | Jednostka dominująca |
Jednostka dominująca |
|
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Juvenes- Serwis Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 sp.k. | pełna | (**) | 100% | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp. k. | praw własności | 40,00% | 40,00% | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. | praw własności (*) | 49,44% | 49,44% | |
| NPU Sp. z o.o. SKA. | praw własności | 0% | 40,32% | |
| PW Sp. z o.o. | praw własności (*) | 45% | 45% | |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | praw własności | 44,99% | 44,99% | |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | praw własności (*) | 50% | 50% | |
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp. z o.o. | praw własności (*) | 49% | 49% | |
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp. z o.o. Sp. k. | Pełna | 99,9% | 99,9% |
(*) z uwagi na niewielką kwotę zaangażowania na dzień 31 grudnia 2020 wskazane inwestycje są wykazane w pozostałych aktywach finansowych.
(**) spółka rozwiązana w grudniu 2020, aktywa i zobowiązania przejęte przez BBI Development S.A. (jako wspólnika spółki komandytowej)
IX. Notowania na rynku regulowanym:
| 1. | Informacje ogólne: | |
|---|---|---|
| Giełda: | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ul. Książęca 4 00-498 Warszawa |
|
| Symbol na GPW: | BBD | |
| Sektor na GPW: | Deweloperzy | |
| 2. | System depozytowo – rozliczeniowy: | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) ul. Książęca 4 00-498 Warszawa |
3. Kontakty z inwestorami:
CC Group Sp. z o.o. ul. Zielna 41/43, 00-108 Warszawa WWW.ccgroup.com.pl
X. Obowiązkowe znaczniki wymagane przez ESMA
Nazwa Jednostki sprawozdawczej GK BBI Development S.A. Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki Zmiany nie wystąpiły Siedziba jednostki Warszawa Forma prawna Spółka Akcyjna Państwo rejestracji Polska Adres zarejestrowanego biura jednostki ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa Podstawowe miejsce prowadzenia działalności Warszawa Nazwa jednostki. dominującej BBI Development S.A. Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy BBI Development S.A.
XI. Oświadczenie zarządu
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z 2018 r, poz. 757), Zarząd Spółki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkowa i finansowa Grupy oraz jej wynik finansowy.
Zarząd oświadcza także, że sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji emitenta, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską . Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku i okres porównywalny od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.
Zarząd jednostki dominującej oświadcza, że podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, dokonujący badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz że podmiot ten i biegli rewidenci, dokonujący tego badania, spełniali warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o badanym rocznym sprawozdaniu finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi.
Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd jednostki dominującej zasadami ładu korporacyjnego, biegły rewident został wybrany przez Radę Nadzorczą uchwałą nr 1/IX/2020 z dnia 24 lutego 2020 w sprawie wyboru biegłego rewidenta. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta
XII. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 30 kwietnia 2021 roku.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Grupy Kapitałowej BBI Development SA
Skonsolidowany rachunek zysków i strat
| nota | za okres 01.01.2020 - 31.12.2020 |
za okres 01.01.2019 - 31.12.2019 |
|
|---|---|---|---|
| Przychody operacyjne | 1,2 | 84 501 | 20 770 |
| Koszt własny sprzedaży | 2,3 | -68 706 | -16 637 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 15 795 | 4 133 | |
| Koszty sprzedaży | 2,3 | -1 012 | -1 541 |
| Koszty ogólnego zarządu | 2,3 | -11 837 | -11 374 |
| Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć rozliczanych metodą praw własności |
16 | -953 | 2 593 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 4 | 704 | 3 909 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 4 | -823 | -51 779 |
| Wynik na działalności operacyjnej | 1 874 | -54 059 | |
| Przychody finansowe | 5 | 8 286 | 12 421 |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | 5 | -26 | -500 |
| Koszty finansowe | 5 | -6 183 | -14 175 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 3 951 | -56 313 | |
| Podatek dochodowy | 6 | -272 | -1 697 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 3 679 | -58 010 | |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 7 | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto | 3 679 | -58 010 | |
| Zysk (strata) przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | 0 | 0 | |
| Zysk (strata) netto podmiotu dominującego | 3 679 | -58 010 |
Zysk na akcję:
| Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej |
0,36 | -5,71 | |
|---|---|---|---|
| Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
0,00 | 0,00 | |
| Zysk (strata) na jedną akcję | 8 | 0,36 | -5,71 |
| Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej |
0,36 | -5,71 | |
| Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
0,00 | 0,00 | |
| Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję | 8 | 0,36 | -5,71 |
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
| NOTA | za okres 01.01.2020 - 31.12.2020 |
za okres 01.01.2019 - 31.12.2019 |
|
|---|---|---|---|
| Zysk (strata) netto | 3 679 | -58 010 | |
| Suma dochodów całkowitych | 10, 11 | 3 679 | -58 010 |
| Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym |
0 | 0 | |
| Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący |
3 679 | -58 010 |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
| AKTYWA | nota | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 189 401 | 186 733 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | 3 844 | 1 594 |
| Wartoście niematerialne | 13 | 279 | 464 |
| Wartość firmy | 14 | 23 975 | 23 975 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 15 | 182 | 182 |
| Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności |
16 | 92 694 | 94 340 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 19, 37 | 66 363 | 64 203 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | 2 064 | 1 975 |
| Aktywa obrotowe | 44 595 | 123 980 | |
| Aktywa obrotowe inne niż zakwalifikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
44 595 | 123 980 | |
| Zapasy | 20 | 9 764 | 85 598 |
| Należności handlowe oraz pozostałe należności krótkoterminowe |
21, 22 | 6 084 | 11 544 |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 0 | 0 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 19, 37 | 9 319 | 11 540 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 23 | 905 | 1 479 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 24 | 18 523 | 13 819 |
| Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
0 | 0 | |
| AKTYWA RAZEM | 233 996 | 310 713 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej) PASYWA nota 2020-12-31 2019-12-31 Kapitały własne 132 110 128 431 Kapitały własne akcjonariuszy jedn. dominującej 132 109 128 430 Kapitał zakładowy 25 50 946 50 946 Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej 26 0 49 578 Zyski zatrzymane 27,28 81 163 27 906 W tym: wynik finansowy bieżącego okresu 3 679 -58 010 Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących 29 1 1 Zobowiązania długoterminowe 32 776 58 024 Długoterminowa część otrzymanych pożyczek i kredytów 30 0 0 Wyemitowane obligacje długoterminowe 31 27 000 55 300 Zobowiązania długoterminowe z tyt. leasingu 37 2 977 39 Inne zobowiązania długoterminowe 32 26 49 Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego 6 2 773 2 636 Zobowiązania krótkoterminowe 62 430 108 281 Zobowiązania krótkoterminowe inne niż bezpośrednio związane z aktywami klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży 62 430 108 281 Otrzymane pożyczki i kredyty krótkoterminowe oraz krótkoterminowa część otrzymanych pożyczek i kredytów długoterminowych 30 11 881 230 Wyemitowane obligacje krótkoterminowe oraz krótkoterminowa część wyemitowanych obligacji długoterminowych 31 41 842 39 780 Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu 37 579 543 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe 33, 34 4 993 5 176 Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego 263 746 Rozliczenia międzyokresowe przychodów 38 2 872 61 806 Suma rezerw 6 680 15 977 Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne 39 503 147
Pozostałe rezerwy 40 6 177 15 830
klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży 0 0 Zobowiązania razem 101 886 182 282 PASYWA RAZEM 233 996 310 713
Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami
Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących |
Razem kapitały własne |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitał własny na dzień 01.01.2020 r. | 50 946 | 49 578 | 27 906 | 128 430 | 1 | 128 431 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | ||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | ||||
| Kapitał własny po korektach | 50 946 | 49 578 | 27 906 | 128 430 | 1 | 128 431 |
| Umorzenie akcji własnych | 0 | 0 | ||||
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | 0 | 0 | ||||
| Podział zysku / pokrycie straty | -49 578 | 49 578 | 0 | 0 | ||
| Zysk (strata) | 3 679 | 3 679 | 3 679 | |||
| Inne całkowite dochody | 0 | 0 | ||||
| Suma dochodów całkowitych | 0 | 0 | 3 679 | 3 676 | 3 679 | |
| Zmiany w kapitale własnym | 0 | -49 578 | 53 257 | 3 679 | 3 679 | |
| Kapitał własny na dzień 31.12.2020 r. | 50 946 | 0 | 81 163 | 132 109 | 1 | 132 110 |
| Kapitał własny na dzień 01.01.2019 r. | 52 308 | 67 366 | 57 095 | 176 769 | 10 296 | 187 065 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | ||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | ||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 67 366 | 57 095 | 176 769 | 10 296 | 187 065 |
| Umorzenie akcji własnych | -1 362 | 1 362 | 0 | 0 | ||
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -616 | -616 | -616 | |||
| Podział zysku / pokrycie straty | -17 788 | 17 788 | 0 | 0 | ||
| Zwiększenie (zmniejszenie) wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli |
10 287 | 10 287 | -10 295 | -8 | ||
| Zysk (strata) | -58 010 | -58 010 | -58 010 | |||
| Inne całkowite dochody | 0 | 0 | ||||
| Suma dochodów całkowitych | 0 | 0 | -58 010 | -58 010 | -58 010 | |
| Zmiany w kapitale własnym | -1 362 | -17 788 | -29 189 | -48 339 | -10 295 | -58 634 |
| Kapitał własny na dzień 31.12.2019 r. | 50 946 | 49 578 | 27 906 | 128 430 | 1 | 128 431 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych, metoda bezpośrednia
| za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2020 |
za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2019 |
|
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Nakłady na projekty deweloperskie | -16 883 | -20 510 |
| Udzielone pożyczki | -3 728 | -2 810 |
| Zwrot wcześniej udzielonych pożyczek wraz z odsetkami | 4 695 | 3 468 |
| Przepływy związane z VAT | -3 291 | -75 572 |
| Otrzymane należności, w tym wpływy ze sprzedaży mieszkań | 59 743 | 43 126 |
| Płatności dokonywane na rzecz i w imieniu pracowników | -4 684 | -5 260 |
| Inne środki pieniężne zapłacone z tytułu działalności operacyjnej | -11 117 | -10 040 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | 24 735 | -67 598 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | -703 | -879 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 24 032 | -68 477 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy ze sprzedaży rzeczowych środków trwałych, zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna |
25 | 9 |
| Zbycie aktywów finansowych | 3 125 | 0 |
| Inne wpływy inwestycyjne – zmiana metody konsolidacji | 0 | 96 079 |
| Zakup rzeczowych aktywów trwałych zaklasyfikowany jako działalność inwestycyjna |
-122 | -20 |
| Zakup wartości niematerialnych zaklasyfikowany jako działalność inwestycyjna | -0 | -750 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 0 | -210 |
| Inne wydatki inwestycyjne | 0 | -1 700 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 3 028 | 93 408 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Kredyty i pożyczki | 9 978 | 20 614 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 12 000 | 15 000 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 0 | -616 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 0 | -5 726 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | -37 100 | -36 600 |
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | -748 | -605 |
| Odsetki | -6 226 | -8 872 |
| Inne wpływy (wypływy) środków pieniężnych, zaliczone do działalności finansowej |
-154 | -994 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -22 250 | -17 799 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem przed skutkami zmian kursów wymiany | 4 810 | 7 132 |
| Zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | -106 | -1 686 |
| E. Przepływy pieniężne netto | 4 704 | 5 446 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 13 819 | 8 373 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 18 523 | 13 819 |
INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
I. Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Niniejsze roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej , zwanymi dalej "MSSF UE".
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając roczne sprawozdanie finansowe za rok 2020 Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2019, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2020 roku. W 2020 roku Grupa przyjęła wszystkie nowe i zatwierdzone standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzone do stosowania w UE, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia 2020r.
Poniżej wymieniono standardy i zmiany do standardów zatwierdzone do stosowania w UE i mających zastosowanie do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2020:
a) Zmiana MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
Zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia i obejmuje przede wszystkim następujące kwestie:
- precyzuje, że przejęty zespół aktywów i działań, aby być traktowanym jako przedsięwzięcie, musi obejmować również wkład i istotne procesy, które wspólnie w istotny sposób uczestniczyć będą w wypracowaniu zwrotu,
- zawęża definicję zwrotu, a tym samym również przedsięwzięcia, skupiając się na dobrach i usługach dostarczanych odbiorcom, usuwając z definicji odniesienie do zwrotu w formie obniżenia kosztów,
- dodaje wytyczne i przykłady ilustrujące w celu ułatwienia dokonywania oceny, czy w ramach połączenia został przejęty istotny proces,
- pomija dokonywanie oceny, czy istnieje możliwość zastąpienia brakujących wkładu lub procesu i kontynuowania operowania przedsięwzięciem w celu uzyskiwania zwrotu oraz
- dodaje opcjonalną możliwość przeprowadzenia uproszczonej oceny, mającej na celu wykluczenie, że przejęty zestaw działań i aktywów jest przedsięwzięciem.
Zmiana obowiązuje dla połączeń przedsięwzięć dla których dzień przejęcia przypada w ciągu pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później oraz dla transakcji nabycia aktywów, które wystąpiły w tym okresie sprawozdawczym lub później. W związku z tym zmiana nie wpłynęła na dane wykazywane w dotychczasowych sprawozdaniach finansowych Grupy. W 2020 roku Grupa nie dokonywała transakcji objętych zakresem MSSF 3, stąd zmiana nie miała wpływu również na dane za rok bieżący.
b) Zmiana MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów"
Zmiana polega na wprowadzeniu nowej definicji pojęcia "istotny" (w odniesieniu do pominięcia lub zniekształcenia w sprawozdaniu finansowym). Dotychczasowa definicja zawarta w MSR 1 i MSR 8 różniła się od zawartej w Założeniach Koncepcyjnych Sprawozdawczości Finansowej, co mogło powodować trudności w dokonywaniu osądów przez jednostki sporządzające sprawozdania finansowe. Zmiana spowoduje ujednolicenie definicji we wszystkich obowiązujących MSR i MSSF.
Zmiany nie wpłynęły na sprawozdania finansowe Grupy, ponieważ dotychczas dokonywane osądy w zakresie istotności były zbieżne z tymi, jakie byłyby dokonywane przy zastosowaniu nowej definicji
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.
c) Zmiany odniesień do Założeń koncepcyjnych w MSSF
Rada przygotowała nową wersję założeń koncepcyjnych sprawozdawczości finansowej. Dla spójności zostały zatem odpowiednio dostosowane referencje do założeń koncepcyjnych zamieszczone w poszczególnych standardach. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później i nie wpłynęły na sprawozdania finansowe Grupy.
d) Zmiany do MSSF 9, MSR 39 i MSSF 7
Rada MSR wprowadziła zmiany do zasad rachunkowości zabezpieczeń w związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.). Stopy te są często pozycją zabezpieczaną, na przykład w przypadku zabezpieczenia instrumentem IRS. Planowane zastąpienie dotychczasowych stóp nowymi stopami referencyjnymi budziło wątpliwości, co do tego, czy planowana transakcja jest nadal wysoce prawdopodobna, czy nadal oczekuje się przyszłych zabezpieczanych przepływów lub czy istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną i zabezpieczającą. Zmiana do standardów określiła, że należy w szacunkach przyjąć, że zmiana stóp referencyjnych miałaby nie nastąpić i dlatego nie będzie ona miała wpływu na spełnienie wymogów rachunkowości zabezpieczeń.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.
W związku z tym, że Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń, zmiana nie ma wpływu na jej sprawozdania finansowe
Standardy i interpretacje obowiązujące w wersji opublikowanej przez IASB, lecz nie zatwierdzone przez Unię Europejską, wykazywane są poniżej w punkcie dotyczącym standardów i interpretacji, które nie weszły w życie.
Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.
Standardy i interpretacje opublikowane i przyjęte przez RMSR, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2020 i ich wpływ na skonsolidowane sprawozdania Grupy:
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2020 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską
a) Nowy MSSF 17 "Insurance Contracts"
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi ona działalności ubezpieczeniowej.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
b) Zmiana MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych"
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:
- doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,
- intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Grupa analizuje wpływ zmian na jej sprawozdania finansowe.
- c) Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 2020:
- MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;
- MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;
- MSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;
- MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.
- MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Grupa nie zakończyła analizy ich wpływu na sprawozdanie finansowe.
d) Zmiana MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe"
Doprecyzowano, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
e) Zmiana MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe, ponieważ do tej pory nie zidentyfikowała umów rodzących obciążenia.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
f) Zmiana MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
g) Zmiana MSSF 16 "Leasing"
W związku z pandemią COVID-19 Rada MSR wprowadziła uproszczenie zezwalające na nieocenianie, czy zmienione przyszłe przepływy wynikające z ulg otrzymanych od leasingodawców, spełniających warunki określone w standardzie, są "zmianą leasingu" w myśl MSSF 16. W związku z tym, że ulgi otrzymane przez Grupę nie spełniają warunków określonych w standardzie, Grupa nie będzie stosować uproszczenia, zatem zmiana nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku (z możliwością wcześniejszego stosowania).
h) Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16
W związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.) Rada MSR wprowadziła kolejne zmiany do zasad rachunkowości instrumentów finansowych:
- w przypadku wyceny w zamortyzowanym koszcie zmiany szacowanych przepływów wynikające bezpośrednio z reformy IBOR będą traktowane tak, jak zmiana zmiennej stopy procentowej, a więc bez ujęcia wyniku,
- nie będzie konieczności zakończenia powiązania zabezpieczającego, jeżeli jedyną zmianą są skutki reformy IBOR, a pozostałe kryteria stosowania rachunkowości zabezpieczeń są spełnione; zmiana reguluje, jak należy uwzględnić alternatywną stopę w powiązaniu zabezpieczającym,
- jednostka będzie zobligowana ujawnić informacje o ryzykach wynikających z reformy oraz o tym, jak zarządza przejściem na alternatywne stopy referencyjne.
Grupa nie zakończyła jeszcze szacowania wpływu zmiany na jej sprawozdania finansowe. Reforma IBOR dotyczy następujących instrumentów otwartych na 31 grudnia 2020 roku:
- obligacje wyemitowane przez Jednostkę Dominującą, oprocentowane WIBOR 6M plus marża (szczegółowo opisane nocie nr 31)
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
II. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej i porównywalność sprawozdań finansowych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli 31.12.2020 roku. Zarząd Spółki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
Do dnia sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2020 rok nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
W wyniku pandemii COVID-19, zarówno w kraju jak i za granicą zostały wprowadzone ograniczenia prawne mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wspomniane ograniczenia, z częściowymi, przejściowymi złagodzeniami w drugim i trzecim kwartale 2020 r., miały zastosowanie do końca 2020 r. oraz w 2021 r. do dnia publikacji niniejszego sprawozdania. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Spółkę, potencjalne skutki samej pandemii, jak również powyższych ograniczeń prawnych mogą oddziaływać na Emitenta nie bezpośrednio, a poprzez realizowane przez niego, w odrębnych spółkach celowych, projekty deweloperskie.
Emitent rozpoznał wstępnie ryzyka operacyjne, które w jego ocenie mogą mieć, w perspektywie kolejnych kilku miesięcy, negatywny wpływ na działalność i sytuację finansową Grupy Kapitałowej Emitenta. Główne rozpoznane ryzyko jest związane ze spadkiem lub opóźnieniem przychodów uzyskiwanych w 2021 r. przez spółkę stowarzyszoną Emitenta - Centrum Praskie Koneser sp. z o.o. sp. k. (dalej: "CPK") z tytułu czynszów najmu powierzchni handlowych zlokalizowanych w Warszawie, przy Placu Konesera, której CPK jest właścicielem – przedmiotowe ryzyko wynika z faktu, iż część działalności CPK polega na wynajmowaniu powierzchni komercyjnej pod działalność gastronomiczną i handlową, która z uwagi na obecne regulacje w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenia się koronawirusa i wprowadzony stan epidemii została poważnie ograniczona; w szczególności w przypadku dalszego przedłużania się stanu epidemii oraz ograniczeń w handlu z tym związanych istnieje ryzyko niewypłacalności najemców bądź wycofywania się ich z zawartych umów, regulowania czynszów najmu z dużym opóźnieniem lub składania wniosków o obniżenie czynszów lub czasowe zawieszenie ich płatności. Dodatkowo trwający stan epidemii nadal uniemożliwia działalność hotelu oraz centrum konferencyjnowystawienniczego. Z uwagi na fakt, iż Centrum Praskie Koneser obejmuje poza powierzchniami czysto handlowymi lub gastronomicznymi również inne rodzaje powierzchni, w tym w znaczącej części biurową, Emitent ocenia, że ryzyko obniżenia przychodów CPK z działalności operacyjnej uznać zależy wprawdzie za istotne, jednakże nie na tyle, aby zagrażało ono działalności, a w szczególności płynności finansowej tego podmiotu, biorąc również pod uwagę fakt zawarcia umowy najmu hotelu ze stałym czynszem. Według szacunków Emitenta, hipotetyczny, roczny spadek przychodów ze szczególnie narażonych na ryzyko, wymienionych powyżej, segmentów Centrum Praskiego Koneser (czyli handlu, gastronomii i centrum konferencyjnowystawienniczego) o 10% skutkowałby spadkiem rocznego przychodu całego projektu o około 3,7%, a utrata jednomiesięcznego przychodu ze wspomnianych segmentów przełożyłaby się na spadek rocznego przychodu poniżej 3,1%. Według oceny Emitenta, potencjalny wpływ opisanego ryzyka nie wskazuje na istnienie istotnej niepewności w zakresie kontynuowania działalności Emitenta ani też spółki celowej realizującej wspomniane przedsięwzięcie.
Emitent ocenia także, że kontynuacja obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 może potencjalnie spowodować wydłużenie procedur administracyjnych, co może wpłynąć na przedłużenie okresu przygotowawczego i uzyskiwania decyzji administracyjnych w projektach deweloperskich. Jednakże skala tego potencjalnego opóźnienia według oceny Emitenta również nie wskazuje na istnienie
istotnej niepewności w zakresie kontynuowania działalności Emitenta ani też spółek celowych, realizujących projekty wymagające wspomnianych decyzji administracyjnych.
III. Zasady konsolidacji
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę tj. spółek zależnych, sporządzone na dzień 31 grudnia 2020 roku. Grupa ocenia, czy posiada kontrolę stosując jej definicję zawartą w MSSF 10. Zgodnie z definicją inwestor sprawuje kontrolę nad jednostką, w którą dokonał inwestycji, jeżeli z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub gdy ma prawa do zmiennych zwrotów, oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy nad jednostką.
Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia. W przypadkach gdy jest to konieczne, w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.
Wyłączeniu z konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.
Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną.
Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:
- na moment nabycia kontroli ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,
- określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,
- salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,
- wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,
- ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).
Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału we własności.
Do 1 stycznia 2010 roku nadwyżka strat przypadających na akcjonariuszy nieposiadających kontroli ponad wartość udziałów niedających kontroli, obciążała Spółkę dominującą. Zgodnie z MSSF 10 Grupa nie dokonywała retrospektywnego przekształcenia dokonanej alokacji strat, stąd zyski spółek zależnych, osiągnięte w okresach późniejszych, rozliczone będą w pierwszej kolejności na Spółkę dominującą do momentu pokrycia strat uprzednio przejętych od mniejszości.
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi, które nie skutkują utratą kontroli przez Spółkę dominującą, Grupa traktuje jak transakcje kapitałowe:
- sprzedaż częściowa udziałów na rzecz podmiotów niekontrolujących różnica pomiędzy ceną sprzedaży a wartością bilansową aktywów netto spółki zależnej, przypadających na udziały sprzedane podmiotom niekontrolującym, ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.
- nabycie udziałów od podmiotów niekontrolujących różnica pomiędzy ceną nabycia a wartością bilansową aktywów netto nabytych od podmiotów niekontrolujących ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane
IV. Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem inwestycji w nieruchomości oraz wybranych kategorii aktywów finansowych, które zostały wycenione według wartości godziwej. Wartość bilansowa ujętych zabezpieczanych aktywów i zobowiązań jest korygowana o zmiany wartości godziwej, które można
przypisać ryzyku, przed którym te aktywa i zobowiązania są zabezpieczane. Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
Przychody i koszty działalności operacyjnej
Przychody z umów z klientami
Grupa ujmuje przychody w taki sposób, aby odzwierciedlić realizację usług na rzecz klienta w kwocie, która odzwierciedla wynagrodzenie, do którego spółka jest uprawniona w zamian za świadczenie usług zgodnie z zawartymi umowami.
Przychody są rozpoznawane w momencie spełnienia lub w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składników aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów
Przychody z inwestycji w spółki celowe
Każdy projekt deweloperski jest realizowany w ramach specjalnie dla tego celu utworzonej odrębnej spółki celowej. Podstawowym źródłem przychodów Spółki wynikającym z działalności holdingu finansowego będą zatem dywidendy oraz przychody ze sprzedaży akcji lub wypłaty z majątku likwidowanych spółek celowych. Generowane na poziomie spółki celowej przychody i odpowiadające im koszty działalności deweloperskiej są ujmowane w momencie przekazania znaczącej części ryzyk i korzyści wynikającej z prawa własności do towarów i produktów oraz gdy kwotę przychodu można wycenić w wiarygodny sposób.
Grupa rozpoznaje przychody z tytułu zarządzania projektami developerskim realizowanymi przez spółki celowe oraz przychody ze sprzedaży produktów (głównie lokali mieszkalnych) jako przychody z umów z klientami.
Odsetki
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Podatki dochodowe – podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy
Podatki dochodowe - podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy jest ujmowany w rachunku zysków i strat z wyjątkiem podatku dochodowego dotyczącego pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym oraz pozycji ujmowanych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów (innych niż wykazanych w rachunku zysków i strat)
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, do których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący w typowych przypadkach:
| Typ | Okres | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Budynki i budowle | Indywidualnie, zależnie od spodziewanego okresu użytkowania |
||||
| Urządzenia biurowe oraz pozostałe środki trwałe |
3-5 lat | ||||
| Środki transportu | 5 lat | ||||
| Komputery | 2-4 lata | ||||
| Inwestycje w obcych środkach trwałych | 10 lat |
Środki trwałe o niskiej wartości jednostkowej, tj. poniżej 3.500 zł odpisuje się w koszty w momencie oddania do użytkowania.
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie, i w razie konieczności – koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego. W sytuacji gdy wartość końcowa przewyższa wartość bieżącą, amortyzacja nie jest naliczana.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczące środków trwałych będących w toku budowy lub montażu innych niż nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac badawczych i rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Grupa ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest ograniczony czy nieokreślony. Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.
Oprogramowanie jest amortyzowane metodą liniową przez okres ekonomicznego użytkowania, na ogół nie przekraczający pięciu lat.
Wartość firmy
Wartość firmy ujmowana jest początkowo zgodnie z MSSF 3 (patrz wyżej podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych). Wartości firmy nie amortyzuje się, zamiast tego corocznie przeprowadzany jest test na utratę wartości zgodnie z MSR 36 (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych).
.Dla celów testowania utraty wartości wartość firmy alokuje się na poszczególne ośrodki wypracowujące środki pieniężne w Grupie. Ośrodki wypracowujące środki pieniężne testuje się pod względem utraty wartości raz w roku lub częściej, jeśli powstały przesłanki świadczące o możliwości utraty wartości.. Jeśli wartość odzyskiwalna ośrodka wypracowującego środki pieniężne w Grupie jest mniejsza od jej wartości bilansowej, stratę z tytułu utraty wartości alokuje się najpierw w celu redukcji kwoty bilansowej wartości firmy alokowanej do tej jednostki, a następnie do pozostałych aktywów tego ośrodka proporcjonalnie do wartości bilansowej poszczególnych składników aktywów ośrodka. Strata z tytułu utraty wartości ujęta dla wartości firmy nie podlega odwróceniu w następnym okresie.
Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które w większości są niezależne od tych, które są generowane przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód w rachunku zysków i strat. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
Nieruchomości inwestycyjne
Do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się te nieruchomości, których właścicielem bądź leasingobiorcą jest Grupa i które służą do osiągania korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości godziwej bądź z przychodów z tytułu ich wynajmu (lub z obu tych tytułów jednocześnie). Do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się również nieruchomości inwestycyjne w trakcie budowy tj. przed oddaniem do użytkowania.
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcji. Wartość bilansowa składnika aktywów obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.
Po początkowym ujęciu nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym powstały.
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela lub zawarcie umowy leasingu. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części Rzeczowe aktywa trwałe aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości. W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do
nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na ten dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat. Gdy Grupa kończy budowę lub wytworzenie nieruchomości inwestycyjnej, różnicę między ustaloną na ten dzień wartością godziwą tej nieruchomości a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat.
W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, domniemany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania.
Leasing
Grupa jako leasingobiorca
Dla każdej umowy zawartej 1 stycznia 2019 roku lub później Grupa podejmuje decyzję, czy umowa jest lub zawiera leasing. Leasing został zdefiniowany jako umowa lub część umowy, która przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów (bazowy składnik aktywów) na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:
- czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Grupie,
- czy Grupa ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,
- czy Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.
W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania jest pierwotnie wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich, szacunku kosztów przewidywanych w związku z demontażem bazowego składnika aktywów i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.
Grupa amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36.
Na dzień rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasing w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
Opłaty leasingowe uwzględniane w wartości zobowiązania z tytułu leasingu składają się ze stałych opłat leasingowych, zmiennych opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki, kwot oczekiwanych do zapłaty jako gwarantowana wartość końcowa oraz płatności z tytułu opcji wykonania kupna, jeśli ich wykonanie jest racjonalnie pewne.
W kolejnych okresach zobowiązanie z tytułu leasingu jest pomniejszane o dokonane spłaty i powiększane o naliczone odsetki. Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu odzwierciedlenia zmian umowy oraz ponownej oceny okresu leasingu, wykonania opcji kupna, gwarantowanej wartości końcowej lub opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki. Co do zasady aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Grupa stosuje dopuszczone standardem praktyczne rozwiązania dotyczące leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w których bazowy składnik aktywów jest niskiej wartości. W odniesieniu do takich umów zamiast ujmować aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu, opłaty leasingowe ujmuje się w wyniku metodą liniową w trakcie okresu leasingu.
Okres leasingu
Ustalając zobowiązanie z tytułu leasingu Grupa szacuje okres leasingu, który obejmuje:
- nieodwołalny okres leasingu,
- okresy, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji,
- okresy, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji.
Oceniając, czy Grupa skorzysta z opcji przedłużenia lub nie skorzysta z opcji wypowiedzenia, Grupa uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią dla niej zachętę ekonomiczną do skorzystania lub nieskorzystania z opcji. Rozważa się między innymi:
- warunki umowne dotyczące opłat leasingowych w okresach opcyjnych,
- istotne inwestycje w przedmiocie leasingu,
- koszty związane z wypowiedzeniem umowy,
- znaczenie bazowego składnika aktywów dla działalności Grupy,
- warunki wykonania opcji.
Zobowiązanie z tytułu leasingu prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odzwierciedla najlepsze szacunki co do okresu leasingu, jednak zmiana okoliczności w przyszłości może skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem zobowiązania z tytułu leasingu oraz ujęciem korespondującej korekty w aktywach z tytułu prawa do użytkowania.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
Jednostki stowarzyszone to takie jednostki, nad którymi Spółka dominująca nie sprawuje kontroli, ale na które wywiera znaczący wpływ, uczestnicząc w ustalaniu polityki finansowej i operacyjnej.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane początkowo w cenie nabycia, a następnie wyceniane z zastosowaniem metody praw własności. Na moment powstania znaczącego wpływu ustalana jest wartość firmy jako różnica pomiędzy ceną nabycia inwestycji a wartością godziwą aktywów netto przypadających na inwestora. Wartość firmy ujmowana jest w wartości bilansowej inwestycji w jednostkach stowarzyszonych.
Wartość bilansowa inwestycji w jednostkach stowarzyszonych jest powiększana lub pomniejszana o:
- udział Spółki dominującej w wyniku jednostki stowarzyszonej,
- udział Spółki dominującej w pozostałych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej, wynikających m.in. z przeszacowania rzeczowych aktywów trwałych oraz z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek zagranicznych. Kwoty
te wykazuje się w korespondencji z odpowiednimi pozycjami "Skonsolidowanego rachunku zysków i strat" i "Skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów"
- zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy Grupą a jednostką stowarzyszoną, które podlegają wyłączeniom do proporcji posiadanego udziału,
- otrzymane wypłaty z zysku wypracowanego przez jednostkę stowarzyszoną, które obniżają wartość bilansową inwestycji.
Instrumenty finansowe
Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.
Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe jest wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.
Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych oraz zasadniczo całe ryzyko i korzyści z nim związane zostają przeniesione na inny podmiot.
Grupa wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.
Aktywa finansowe
Na dzień nabycia Grupa wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Grupa wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Grupa klasyfikuje z podziałem na:
- aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
- aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz
- instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Grupie w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:
- pożyczki,
- należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),
- dłużne papiery wartościowe,
Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe w pozycjach: "Należności handlowe", "Pozostałe należności" oraz "Pozostałe aktywa finansowe".". Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Przychody z tytułu odsetek ustalanych metodą efektywnej stopy procentowej Grupa ujmuje w wyniku w odrębnej pozycji "Przychody finansowe"
. Straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie pomniejszone o zyski z tytułu odwrócenia odpisów aktualizujących Grupa ujmuje w wyniku w pozycji "Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych". Zyski i straty powstałe w związku z wyłączeniem aktywów należących do tej kategorii ze sprawozdania z sytuacji finansowej Grupa ujmuje w wyniku w pozycji "Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie". Pozostałe zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.
W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiadała aktywów finansowych kwalifikujących się do tej kategorii wyceny.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Ponadto do tej kategorii Grupa zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.
Do tej kategorii zaliczane są:
- wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji "Pochodne instrumenty finansowe", za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń,
- akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne i stowarzyszone,
- jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji "Przychody finansowe" lub "Koszty finansowe". Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje.
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody obejmują inwestycje w instrumenty kapitałowe niebędące aktywami finansowymi przeznaczonymi do obrotu ani warunkową zapłatą w ramach połączenia przedsięwzięć, w odniesieniu do których w momencie początkowego ujęcia Grupa dokonała nieodwołalnego wyboru dotyczącego przedstawiania w pozostałych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej tych instrumentów. Wyboru tego Grupa dokonuje indywidualnie i odrębnie w odniesieniu do poszczególnych instrumentów kapitałowych.
Na dzień 31 grudnia 2020 nie występowały aktywa finansowe zaliczane do tej kategorii.
Skumulowane zyski lub straty z wyceny w wartości godziwej, uprzednio rozpoznane przez pozostałe całkowite dochody, nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku w żadnych okolicznościach, włączając zaprzestanie ujmowania tych aktywów. Dywidendy z instrumentów kapitałowych zaliczonych do tej kategorii ujmowane są w wyniku w pozycji "Przychodów finansowych" po spełnieniu warunków rozpoznania przychodów z tytułu dywidend określonych w MSSF 9, chyba, że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:
- Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 3 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości.
- W odniesieniu do pozostałych klas aktywów, w przypadku instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, Grupa zakłada ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego od momentu jego początkowego ujęcia był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu.
Grupa przyjęła, że znaczy wzrost ryzyka następuje, kiedy przeterminowanie płatności przekracza 60 dni. Grupa przyjmuje, że niewykonanie zobowiązania następuje, kiedy przeterminowanie wynosi 180 dni
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej:
- a) Kredyty i pożyczki
- b) Pozostałe zobowiązania finansowe,
- c) Zobowiązania handlowe
- d) Pozostałe zobowiązania
Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej
W nocie nr 41 szerzej opisano ryzyko kredytowe brane pod uwagę przy wycenie aktywów finansowych.
Zapasy
Zapasy wyceniane są według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia / kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Koszty wytworzenia obejmują: prawo wieczystej dzierżawy gruntów lub grunty, koszty budowy dotyczące prac wykonanych przez podwykonawców w związku z budowami, skapitalizowane koszty zawierające koszty planowania i projektu oraz pozostałe koszty dotyczące budowy.
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Zaliczki na zapasy obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów zapasów.
Jako zapasy Grupa traktuje nieruchomości, które planuje sprzedać w toku zwykłej działalności.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie , lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy oraz inwestycje w jednostki uczestnictwa pieniężnych funduszy inwestycyjnych spełniających kryterium wysokiej płynności..
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.
Aktywa przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana
Aktywa przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wg niższej spośród dwóch wartości – pierwotnej wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą
Kapitały własne
Kapitał akcyjny oraz kapitał zapasowy wycenia się w wartości nominalnej. Różnice między wartością godziwą uzyskanej zapłaty i wartością nominalną akcji są ujmowane w kapitale zapasowym ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej. Koszty emisji akcji poniesione przy powstaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego zmniejszają kapitał zapasowy Jednostki Dominującej. Akcje Spółki dominującej nabyte i zatrzymane przez Spółkę dominującą lub spółki zależne pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia
Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Zobowiązania handlowe i pozostałe
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są wg zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej. Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Zobowiązania finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub (ii) zobowiązania są częścią grupy zobowiązań finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) zobowiązania finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty lub przychody finansowe.
Inne zobowiązania finansowe, niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym kredyty i pożyczki, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstające z tytułu zamiany różnice odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w rachunku zysków i strat.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania z tytułu podatków oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty w momencie ich poniesienia, z wyjątkiem kosztów, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów. W takim przypadku koszty finansowania zewnętrznego są aktywowane jako element ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów, o ile istnieje prawdopodobieństwo że w przyszłości przyniosą one korzyści ekonomiczne.
Wypłata dywidend
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy do ich otrzymania
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
a) Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Grupa prowadzi działalność ("waluta funkcjonalna"). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Spółki.
b) Transakcje i salda
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto. Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.
Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski
V. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
a) Profesjonalny osąd i niepewność szacunków
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec niektórych zagadnień największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, ma profesjonalny osąd kierownictwa. Jak zawsze w przypadku oszacowań i osądów, może to oznaczać ryzyko konieczności wprowadzenia istotnej korekty wartości bilansowych aktywów i pasywów w trakcie kolejnego roku finansowego lub okresów późniejszych. Zagadnienia, w których niepewność wynikająca z szacunków występuje w największym stopniu, są opisane poniżej
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości zapasów oraz udziałów w spółkach stowarzyszonych. Testowi na utratę wartości podlega również wartość firmy. Testy te zostały oparte na wycenach przygotowanych przez wewnętrznych ekspertów oraz na modelach przygotowanych wewnętrznie przez Grupę i uwzględniających ogólnie dostępne parametry makro i mikroekonomiczne. Modele uwzględniają również parametry specyficzne dla Grupy, w szczególności średnioważony koszt pozyskania kapitału przez Jednostkę Dominującą.
Ustalenie wysokości oczekiwanych strat kredytowych
Grupa przeprowadziła ocenę zmiany ryzyka kredytowego w odniesieniu do poszczególnych instrumentów finansowych. Testy określające zmianę ryzyka niewykonania zobowiązania w oczekiwanym okresie życia instrumentu finansowego zostały przeprowadzone wewnętrznie z wykorzystaniem modeli przygotowanych przez Grupę. Przy przeprowadzeniu powyższych testów wykorzystano dostępne dla Spółki i udokumentowane informację odnoszące się do poszczególnych instrumentów. Zmiana części użytych w modelach parametrów w odniesieniu do konkretnych instrumentów finansowych może w istotny sposób wpłynąć na otrzymane i rozpoznane wyniki.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
VI. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości
W prezentowanym okresie nie nastąpiły zmiany zasad (polityki) rachunkowości poza zmianami wynikającymi z zastosowania nowych standardów MSSF.
W celu dostosowania elementów skonsolidowanego sprawozdania do wymogów znakowania (tagowania) zgodnie z taksonomią ESMA zostały wprowadzone zmiany prezentacyjne w Skonsolidowanym Rachunku Zysków i Strat, Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej i Sprawozdaniu ze Zmian w Skonsolidowanym Kapitale Własnym. Zmiany te polegały na zgrupowaniu niektórych elementów w/w wymienionych sprawozdań lub wydzieleniu elementów które w poprzednim okresie były wykazane zbiorczo. Zmiany te nie są istotne z punktu widzenia użytkownika skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Zmiana do Skonsolidowanego Sprawozdania z Przepływów Pieniężnych została opisana w nocie nr 56.
DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Nota 1. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Grupy prezentują się następująco:
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - | 01.01.2019 - | ||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| Działalność kontynuowana | ||||
| Przychody ze sprzedaży w yrobów |
70 046 | 7 496 | ||
| Przychody ze św iadczenia usług |
14 455 | 13 274 | ||
| w tym przychody z realizacji umów z klientami zgodnie z | ||||
| MSSF 15) | 12 309 | 8 166 | ||
| SUMA przychodów ze sprzedaży | 84 501 | 20 770 | ||
| Udział w w yniku jednostek w spółkontrolow anych |
-953 | 2 593 | ||
| Pozostałe przychody operacyjne | 704 | 3 909 | ||
| Przychody finansow e |
1 536 | 12 421 | ||
| SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej | 85 788 | 39 693 | ||
| Przychody z działalnosci zaniechanej | ||||
| SUMA przychodów ogółem | 85 788 | 39 693 |
Podział przychodów ze świadczenia usług na kategorie:
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
||
|---|---|---|---|---|
| Przychody z umów z klientami dotyczące sprzedaży lokali |
||||
| mieszkalnych | 55 868 | 5 149 | ||
| Przychody z umów z klientami dotyczące sprzedaży lokali |
||||
| niemieszkalnych | 14 178 | 2 347 | ||
| Przychody z umów z klientami dotyczące usług dew eloperskich |
12 309 | 8 166 | ||
| Pozostałe przychody z tytułu usług (prow izje, najem) |
2 146 | 5 108 | ||
| SUMA przychodów ze sprzedaży | 84 501 | 20 770 |
Powyższy podział na kategorie odzwierciedla czynniki ekonomiczne wpływające na sposób rozpoznania przychodów, charakter, kwotę wynagrodzenia oraz niepewność co do przychodów i przepływów pieniężnych.
Na przychody z umów z klientami dotyczące usług deweloperskich składają się przychody z usług świadczonych na różnych etapach projektów inwestycyjnych takie jak przychody z sporządzenia dokumentacji projektowej, usług architektonicznych, zarządzania projektem, nadzoru autorskiego etc. Przychody z umów dotyczących sprzedaży lokali obejmują całość działalności deweloperskiej (lokale mieszkalne, miejsca postojowe, lokale użytkowe itp.).
Pozostałe ujawnienia dotyczące umów z klientami, znaczących osądów i zmian tych osądów oraz składników aktywów będących wynikiem poniesienia kosztów doprowadzenia do zawarcia lub wykonania umowy z klientami.
Dla umów (cześć umów na usługi deweloperskie) z których przychód jest rozpoznawany w momencie przekazana przyrzeczonego dobra lub usługi (czyli w momencie, kiedy klient uzyskuje kontrolę nad przekazywanym składnikiem aktywów) termin płatności jest zbieżny z momentem przekazania kontroli nad składnikiem aktywów. W wyniku czego Grupa nie rozpoznaje aktywa ani zobowiązania z tego typu umów, powstają jedynie należności.
Do powyższej kategorii Grupa zalicza również umowy, z których przychód jest rozpoznawany w momencie przekazania przyrzeczonego aktywa (sprzedaż mieszkań, sprzedaż gruntów) . Grupa otrzymuje cześć należnego jej wynagrodzenia przed momentem przekazania kontroli nad składnikiem aktywów. W takiej sytuacji Grupa rozpoznaje zobowiązanie do przekazania przyrzeczonego dobra/zwrotu otrzymanego wynagrodzenia, które jest prezentowane w pozycji przychody przyszłych okresów w nocie nr 40. Przychody ze sprzedaży przyrzeczonego aktywa są rozpoznawane w momencie podpisania aktu notarialnego przenoszącego całość ryzyk i korzyści na nabywcę.
Umowy, z których przychód jest rozpoznawany w czasie dzięki spełnieniu warunku o posiadaniu przez Grupę egzekwowalnego prawa do wynagrodzenia za wykonaną dotychczas pracę i jednocześnie przedmiot umowy nie ma alternatywnego zastosowania, mogą prowadzić do rozpoznawania przez Grupę aktywa z tytułu umowy, jeżeli termin płatności na mocy warunków umowy jest powiązany z zakończeniem poszczególnych faz realizacji umowy. Powyższa sytuacja dotyczy części umów z tytułu świadczenia usług
deweloperskich Rozpoznane przez Spółkę aktywa z tytułu umów na dzień bilansowy zostały wykazane w nocie nr 25 "Rozliczenia międzyokresowe czynne"
W przypadku umów z których przychód jest rozpoznawalny w czasie w sytuacji, kiedy klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści ze świadczenia jednostki, które w przypadku Grupy dotyczą części usług deweloperskich (np. nadzór autorski) oraz pozostałych umów dotyczących usług sposób rozpoznawania przychodów jest zgodny z fakturowaniem i nie prowadzi do rozpoznawania aktywa i zobowiązania z tytułu umów. Grupa otrzymuje wynagrodzenie z tego typu umów po rozpoznaniu przychodów.
Grupa realizuje umowy, których cena transakcyjna wynika bezpośrednio z umowy i nie zawiera elementu zmiennego, jak również takie, które zawierają elementy zmienne. Zmienne elementy wynagrodzenia występują części umów na świadczenie usług deweloperskich. Do zmiennych elementów wynagrodzenia należą parametry inwestycji będące składową ceny transakcji, których ostateczna wielkość może odbiegać od przyjętych założeń na moment podpisywania umowy, jak również kary za opóźnienia. Grupa do ustalenia ceny transakcji przyjmuję pierwotną wartość parametrów i wyliczenia zmianę w terminach wynikających z umowy. Cena transakcyjna zawiera jednocześnie wartość oczekiwaną kar za opóźnianie, którą Grupa szacuje na podstawie doświadczeń z realizacji podobnych projektów.
Grupa dokonuje przypisania ceny transakcyjnej do poszczególnych części umowy, jeżeli umowa zawiera więcej niż jedno zobowiązanie do świadczenia usług (umowy złożone). W takich przypadkach Grupa bierze pod uwagę takie czynniki jak charakter dóbr i usług, ich wzajemną zależność jeśli chodzi o możliwość ich dostarczenia (fazy projektu inwestycyjnego) oraz warunki wynagrodzenie (czy istnieje egzekwowalne prawo do wynagrodzenia za prac ze wszystkich rozpoczętych faz projektu na moment odstąpienia od umowy).
W przypadku umów lub ich elementów, które Grupa zaklasyfikowała jako spełniające warunek do rozpoznawania w czasie Grupa stosuje metodę opartą na wynikach tam, gdzie jest to adekwatne (np. dla części projektów na usługi deweloperskie). Poprzez stosowanie metody rozpoznawania przychodów w oparciu o wyniki Grupa unika ryzyka rozpoznania przychodów w stopniu nieadekwatnym do stopnia spełnienia zobowiązania do wykonania usług.
Grupa ponosi koszty związane z wykonaniem umów. Koszty te Grupa ujmuje zgodnie ze standardem MSR 2 Zapasy.
Nota 2. SEGMENTY OPERACYJNE
Z uwagi na indywidualny charakter prowadzonych w ramach Grupy projektów, najbardziej uzasadnionym kryterium wyodrębnienia segmentów operacyjnych jest podział na poszczególne spółki prowadzące konkretne projekty. Tam gdzie to uzasadnione zaawansowaniem projektu, segmenty operacyjne nieosiągające wyznaczonych w MSSF 8 "Segmenty Operacyjne" kryteriów są prezentowane osobno gdyż zdaniem kierownictwa Grupy mogą być przydatne dla użytkownika sprawozdań finansowych.
Informacje o poszczególnych segmentach operacyjnych występujących w okresie 01.01.2020- 31.12. 2020r.
| Skonsolidowane segmenty operacyjne wg stanu na 31.12.2020 |
Wyłączenia i | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Centrum Marszałko wska |
Koneser (*) |
Juvenes Projekt |
BBID | Pozostałe | korekty konsolidacyjne |
Ogółem | ||
| Przychody ze sprzedaży w yrobów i usług |
Sprzedaż na rzecz podmiotów spoza grupy |
1 446 | 69 897 | 10 506 | 2 085 | 174 | -18 | 84 090 |
| Sprzedaż między segmentami |
0 | 0 | 821 | 3 746 | 274 | -5 628 | -787 | |
| Udział w w yniku spółek stow arzyszonych |
0 | 818 | 0 | 0 | -1 771 | 0 | -953 | |
| Przychody finansow e, gł. z tyt. odsetek od pożyczek |
803 | 57 | 49 452 | 1 330 | -43 356 | 8 286 | ||
| Zysk/ (strata) segmentu | 807 | 6 859 | 924 | 37 895 | -11 375 | -31 431 | 3 679 | |
| Aktywa ogółem | 7 361 | 12 344 | 6 282 | 207 061 | 29 605 | -28 657 | 233 996 | |
| Aktyw a segmentu |
7 361 | 12 344 | 6 282 | 207 061 | 29 605 | -28 657 | 233 996 | |
| Aktyw a nieprzypisane |
0 | |||||||
| Zobowiązania ogółem | 5 907 | 8 047 | 1 963 | 86 506 | 71 292 | -71 829 | 101 886 | |
| Zobow iązania segmentu |
5 907 | 8 047 | 1 963 | 86 506 | 71 292 | -71 829 | 101 886 | |
| Zobow iązania nieprzypisane |
0 | |||||||
Grupa działa wyłącznie na terenie Polski i nie osiąga przychodów z innych regionów geograficznych. Podstawą do wydzielenia i prezentacji danej spółki jako oddzielnego segmentu są przychody ze sprzedaży produktów i usług wyliczone przed kalkulacją wyłączeń konsolidacyjnych. Z uwagi na znaczną zmienność harmonogramu realizacji poszczególnych projektów developerskich Grupa zdecydowała się zachować w powyższej prezentacji również te segmenty, które w 2020 wygenerowały przychody ze sprzedaży poniżej progu 10% przed wyłączeniami konsolidacyjnymi, jednak w kolejnych okresach sprawozdawczych spodziewane przychody przekroczą wspomniany udział.
(*) w segmencie "Koneser" uwzględniono łącznie dane ze spółek konsolidowanych metodą pełną i metodą praw własności
Plac Unii Centrum Marszałko wska Koneser (*) Szczecin Małe Błonia Juvenes Projekt BBID Pozostałe Sprzedaż na rzecz Sprzedaż między Wyłączenia i Przychody ze sprzedaży w yrobów i usług Skonsolidowane segmenty operacyjne wg stanu na 31.12.2019
Informacje o poszczególnych segmentach operacyjnych występujących w okresie 01.01.2019- 31.12. 2019 r.
| Załączone noty stanowią integralna część niniejszego sprawozdania finansowego | 26 |
|---|---|
| Skonsolidowane segmenty operacyjne wg stanu na 31.12.2019 |
|||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Plac Unii | Centrum Marszałko wska |
Koneser (*) |
Szczecin Małe Błonia |
Juvenes Projekt |
BBID | Pozostałe | Wyłączenia i korekty konsolidacyjne |
Ogółem | |||
| Przychody ze sprzedaży w yrobów i usług |
Sprzedaż na rzecz podmiotów spoza grupy |
n/d | 548 | 7 460 | 34 | 6 609 | 1 492 | 0 | -183 | 15 960 | |
| Sprzedaż między segmentami |
n/d | 3 494 | 10 | 0 | 4 502 | 3 365 | 152 | -6 713 | 4 810 | ||
| Udział w w yniku spółek w spółkontrolow anych |
-1 470 | 886 | 3 177 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 593 | ||
| Przychody finansow e, gł. z tyt. odsetek od pożyczek |
0 | 5 676 | 1 109 | 0 | 6 | 4 327 | 1 326 | -23 | 12 421 | ||
| Zysk/ (strata) segmentu | n/d | 5 211 | 708 | -68 389 | 746 | -65 729 | -1 473 | 70 916 | -58 010 | ||
| Aktywa ogółem | n/d | 101 580 | 82 218 | 17 736 | 5 765 | 237 862 | 33 372 | -167 820 | 310 713 | ||
| Aktyw a segmentu |
101 580 | 82 218 | 17 736 | 5 765 | 237 862 | 33 372 | -167 820 | 310 713 | |||
| Aktyw a nieprzypisane |
0 | ||||||||||
| Zobowiązania ogółem | n/d | 61 495 | 64 780 | 81 460 | 2 370 | 155 202 | 961 | -183 986 | 182 282 | ||
| Zobow iązania segmentu |
61 495 | 64 780 | 81 460 | 2 370 | 155 202 | 961 | -183 986 | 182 282 | |||
| 0 |
Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
Poniższa nota prezentuje koszty w układzie rodzajowym
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Amortyzacja | 1 368 | 968 |
| Zużycie materiałów i energii |
575 | 807 |
| Usługi obce | 11 137 | 15 616 |
| Podatki i opłaty | 171 | 188 |
| Wynagrodzenia | 4 819 | 4 775 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne św iadczenia |
481 | 499 |
| Pozostałe koszty rodzajow e |
755 | 761 |
| Razem koszty w układzie rodzajowym | 19 306 | 23 614 |
Poniższa nota prezentuje podział kosztów usług obcych.
| Wyszczególnienie kosztów usług obcych | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Ochrona | 133 | 300 |
| Najem (*) | 541 | 1 184 |
| Zarządzanie nieruchomością | 314 | 502 |
| Usługi audytorskie | 137 | 204 |
| Usługi praw ne |
1 097 | 3 771 |
| Usługi księgow e i kadrow e |
640 | 548 |
| Telefon, internet | 156 | 178 |
| Prace projektow e |
3 914 | 3 135 |
| Usługi zarządzania projektami | 703 | 735 |
| Usługi marketingow e i PR |
592 | 798 |
| usługi budow lano montażow e |
56 | 373 |
| Usługi doradcze | 1 563 | 2 408 |
| Pozostałe | 1291 | 1480 |
| Razem usługi obce | 11 137 | 15 616 |
(*) najem krótkoterminowy i powiązane usługi niezaliczone do leasingu zgodnie z MSSF 16
| Wyszczególnienie kosztów świadczeń pracowniczych | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Wynagrodzenia | 4 819 | 4 775 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne św iadczenia |
481 | 499 |
| Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: | 5 300 | 5 274 |
| Pozycje ujęte w koszcie w łasnym sprzedaży |
1 027 | 1 343 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży |
419 | 451 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu |
3 854 | 3 480 |
Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
| Pozostałe przychody operacyjne | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Zysk ze zbycia majątku trw ałego |
3 | 8 |
| Rozw iązanie rezerw i odpisów |
0 | 3854 |
| Uzyskane kary, grzyw ny i odszkodow ania |
27 | 7 |
| Dotacje rządow e - w sparcie dot. epidemii Covid |
72 | |
| Spisanie przedaw nionych zobow iązań |
592 | 10 |
| Pozostałe | 10 | 30 |
| Razem | 704 | 3 909 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 01.01.2020 - | 01.01.2019 - |
|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| Strata ze zbycia majątku trw ałego |
62 | 22 |
| Utw orzenie odpisów aktualizujących |
557 | 35 626 |
| Zaw iązanie rezerw |
1 | 148 |
| Darow izny |
40 | 8 |
| Straty na sprzedaży majątku obrotow ego (działek |
15 054 | |
| budow lanych) |
0 | |
| Spisane należności | 53 | 14 |
| Zaplacone kary i odszkodow ania |
9 | 26 |
| Środki przekazane do Immobilia Fund Sicav FIS | 0 | 690 |
| Pozostałe | 101 | 191 |
| Razem | 823 | 51 779 |
| Utworzenie odpisów aktualizujących wartość | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Aktyw a finansow e |
0 | 0 |
| Należności | 4 | 226 |
| Zapasy | 511 | 35 400 |
| Wartość firmy | 0 | 0 |
| Wartości niematerialne | 0 | 0 |
| Rzeczow e aktyw a trw ałe |
42 | 0 |
| Razem | 557 | 35 626 |
Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
| Przychody finansowe | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Przychody z tytułu odsetek od lokat | 6 | 24 |
| Przychody z w yceny aktyw ów finansow ych w ycenianych w |
||
| w artości godziw ej przez w ynik finansow y |
818 | 2016 |
| Rozw iązanie odpisów aktualizujących |
4117 | 3655 |
| Przychody z odsetek od pożyczek | 1536 | 2741 |
| Nadw yżka dodatnich różnic kursow ych |
1754 | 241 |
| Odsetki od przekazanych zaliczek i kaucji | 0 | 3744 |
| Pozostałe | 55 | 0 |
| Razem | 8 286 | 12 421 |
| Koszty finansowe | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Koszty z tytułu odsetek | 5915 | 10544 |
| Nadw yżka ujemnych różnic kursow ych |
123 | 32 |
| Odsetki od leasingu finansow ego |
107 | 42 |
| Efekt netto przejęcia pełnej kontroli nad podmiotami | 2286 | |
| stow arzyszonymi |
0 | |
| Aktualizacja w artości inw estycji w akcje i udziały |
4 | 42 |
| Straty z tytułu oczekiw anych strat kredytow ych |
26 | 500 |
| Aktualizacja w artości pozostałych aktyw ów finansow ych |
0 | 944 |
| Pozostałe | 34 | 285 |
| Razem | 6 209 | 14 675 |
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych wg klasyfikacji MSSF9 – za 2020 rok
| 01.01.2020 - 31.12.2020 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
Pożyczki udzielone | Akcje i udziały spółek innych niż zalezne i stowarzyszone |
Pożyczki zaciągięte | Pozostałe zobowiązania finansowe |
Zobowiązania handlowe i pozostałe |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 | aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Razem wycena instrumentów finansowych |
| Przychody/koszty z tytułu | |||||||
| odsetek | 6 | 1 536 | 0 | -920 | -5099 | - 3 |
-4 480 |
| Wycena do w artości |
|||||||
| godziw ej |
0 | 0 | 818 | 0 | 0 | 0 | 818 |
| Utw orzenie odpisów |
|||||||
| aktualizujących | 0 | -26 | 0 | 0 | 0 | 0 | -26 |
| Razem zysk/strata | 6 | 1 510 | 818 | -920 | -5 099 | - 3 |
-3 688 |
| Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych wg klasyfikacji MSSF9 – za 2019 rok |
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych wg klasyfikacji MSSF9 – za 2019 rok
| 01.01.2019 - 31.12.2019 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
Pożyczki udzielone | Akcje i udziały spółek innych niż zalezne i stowarzyszone |
Pożyczki zaciągięte | Pozostałe zobowiązania finansowe |
Zobowiązania handlowe i pozostałe |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 | aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Razem wycena instrumentów finansowych |
| Przychody/koszty z tytułu | |||||||
| odsetek | 24 | 6 485 | 0 | -2742 | -7838 | - 6 |
-4 077 |
| Wycena do w artości |
|||||||
| godziw ej |
2016 | 2 016 | |||||
| Utw orzenie odpisów |
|||||||
| aktualizujących | 0 | -1 444 | 0 | -1 444 | |||
| Razem zysk/strata | 24 | 5 041 | 2 016 | -2 742 | -7 838 | - 6 |
-3 505 |
Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY
Główne składniki obciążenia podatkowego za lata zakończone 31 grudnia 2020 i oraz 31 grudnia 2019 roku przedstawiają się następująco:
| Podatek dochodowy wykazany w RZiS | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Bieżący podatek dochodowy | -224 | -1 386 |
| Dotyczący roku obrotow ego |
-227 | -1 386 |
| Korekty dotyczące lat ubiegłych | 3 | 0 |
| Odroczony podatek dochodowy | -48 | -311 |
| Zw iązany z pow staniem i odw róceniem się różnic przejściow ych |
-48 | -311 |
| Zw iązany z obniżeniem staw ek podatku dochodow ego |
0 | 0 |
| Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat |
-272 | -1 697 |
| Bieżący podatek dochodowy | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Zysk przed opodatkowaniem | 3 951 | -56 313 |
| Przychody lat ubiegłych zw iększające podstaw ę do |
||
| opodatkow ania |
0 | 1 535 |
| Przychody w yłączone z opodatkow ania |
818 | 4 609 |
| Koszty lat ubiegłych zmniejszające podstaw ę |
||
| opodatkow ania |
2 680 | 5 440 |
| Koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów | 1 545 | 22 633 |
| Dochód do opodatkowania | 1 998 | -42 194 |
| Odliczenia od dochodu - darow izna, strata |
425 | 0 |
| Korekta o udział w w yniku spółek osobow ych |
-395 | 49 487 |
| Podstawa opodatkowania | 1 178 | 7 293 |
| Podatek dochodow y przy zastosow aniu staw ki 19% |
224 | 1 386 |
| Efektywna stawka podatku (udział podatku dochodow ego w zysku przed opodatkow aniem) |
6% | -2% |
Część bieżąca podatku dochodowego ustalona została według stawki równej 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Efektywna stawka podatku pokazuje hipotetyczne wyliczenie podatku dochodowego przy założeniu realizacji przejściowych różnic między wynikiem przed opodatkowaniem a podstawą opodatkowania. Podatek dotyczący zagranicznych jurysdykcji podatkowych nie występuje.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego |
2019-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Rezerw a na pozostałe św iadczenia pracow nicze |
147 | 356 | 0 | 503 |
| Rezerw a na niew ykorzystane urlopy |
||||
| Rezerw a na naliczone odsetki od obligacji |
2 680 | 4 981 | -6 119 | 1 542 |
| Naliczone odsetki od otrzymanych pożyczek | 0 | 855 | 0 | 855 |
| Pozostałe rezerw y |
1 567 | 636 | -240 | 1 963 |
| Przeszacow anie kontraktów terminow ych w ycenionych w w artości godziw ej przez w ynik finansow y |
0 | 0 | ||
| Odpis na utratę w artości zapasów |
6 000 | 0 | 0 | 6 000 |
| Ujemne różnice kursow e |
||||
| Straty możliw e do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkow ania |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Suma ujemnych różnic przejściowych | 10 394 | 6 828 | -6 359 | 10 863 |
| staw ka podatkow a |
19% | 19% | 19% | 19% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 1 975 | 1 297 | -1 208 | 2 064 |
| Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
2019-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Naliczone odsetki od udzielonych pożyczek | 13 873 | 724 | 0 | 14 597 |
| Suma dodatnich różnic przejściowych | 13 873 | 724 | 0 | 14 597 |
| staw ka podatkow a |
19% | 19% | 19% | 19% |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: |
2 636 | 138 | 0 | 2 773 |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Aktyw o z tytułu podatku odroczonego |
2 064 | 1 975 |
| Rezerw a z tytułu podatku odroczonego – działalność |
||
| kontynuow ana |
2 773 | 2 636 |
| Rezerw a z tytułu podatku odroczonego – działalność |
||
| zaniechana | 0 | 0 |
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku | ||
| odroczonego | -709 | -661 |
Nota 7. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA
Nie występuje
Nota 8. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNA AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Działalność kontynuowana i zaniechana
Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:
| Wyliczenie zysku na jedną akcje - założenia | 01.01.2020 - | 01.01.2019 - | |
|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||
| Zysk netto z działalności kontynuow anej |
3 679 | -58 010 | |
| Strata na działalności zaniechanej | |||
| Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości | |||
| podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję | 3 679 | -58 010 | |
| Efekt rozw odnienia: |
0 | 0 | |
| Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości | -58 010 | ||
| rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję | 3 679 |
Liczba wyemitowanych akcji
| 01.01.2020 - | 01.01.2019 - | |
|---|---|---|
| Liczba wyemitowanych akcji | 31.12.2020 | 31.12.2019 (*) |
| Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb | ||
| wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną | ||
| akcję w szt. | 10 135 993 | 10 166 966 |
| Efekt rozw odnienia liczby akcji zw ykłych |
0 | 0 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla | ||
| potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na | 10 135 993 | 10 166 966 |
| jedną akcję w szt. |
(*) dla okresu od 01.01.2019 do 31.12.2019 podano ilości o nominale 5 zł – tj. po scaleniu. Uwzględniono tez fakt umorzenia 2.724.000 akcji o nominale 0.5 zł (jeszcze przed scaleniem).
Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję uwzględnia liczbę akcji własnych zakupionych w celu umorzenia. Dla uproszczenia uwzględniono liczbę akcji zakupionych na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego za lata 2020 i 2019 – odpowiednio 53.172 akcji (już po scaleniu) i 2.636.258 akcji (przed scaleniem). To uproszczenie nie wpłynęło na wyliczenie zysku (straty) przypadającego na jedną akcję.
Nota 9. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Nie występuje.
Nota 10. UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
Nie występuje.
Nota 11. EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
Nie występuje
Nota 12. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Struktura własnościowa
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Własne | 631 | 1 021 |
| Używ ane na podstaw ie umow y najmu, dzierżaw y lub innej |
||
| umow y, w tym umow y leasingu |
3 213 | 573 |
| Razem | 3 844 | 1 594 |
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
Nie występują.
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości rzeczowych aktywów trwałych
Nie występują.
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2020-31.12.2020 r.
| Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki |
Środki trwałe w |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| trwałe | budowie | ||||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020 |
0 | 2 291 | 932 | 409 | 1 638 | 27 | 5 297 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 3 400 | 156 | 0 | 0 | 0 | 3 556 |
| - nabycia środków trw ałych |
0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| - zaw artych umów leasingu |
0 | 3 400 | 152 | 0 | 0 | 0 | 3 552 |
| - przeszacow ania |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - otrzymania aportu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - inne (w tym - reklasyfikacje) |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 462 | 121 | 297 | 27 | 907 |
| - sprzedaży | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - likw idacji |
0 | 0 | 462 | 121 | 297 | 27 | 907 |
| - inne (w tym - reklasyfikacje) |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto | |||||||
| na dzień 31.12.2020 | 0 | 5 691 | 626 | 288 | 1 341 | 0 | 7 946 |
| Umorzenie na dzień | |||||||
| 01.01.2020 | 0 | 867 | 884 | 357 | 1 595 | 0 | 3 703 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 1 079 | 47 | 41 | 31 | 0 | 1 198 |
| - amortyzacji | 0 | 1 079 | 47 | 41 | 31 | 0 | 1 198 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 364 | 121 | 314 | 0 | 799 |
| - sprzedaży | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - likw idacji |
0 | 0 | 364 | 121 | 314 | 0 | 799 |
| Umorzenie na dzień | 0 | ||||||
| 31.12.2020 | 0 | 1 946 | 567 | 277 | 1 312 | 4 102 | |
| Odpisy aktualizujące na | |||||||
| dzień 01.01.2020 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na | |||||||
| dzień 31.12.2020 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 |
0 | 3 745 | 59 | 11 | 29 | 0 | 3 844 |
| Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2019 |
0 | 428 | 920 | 423 | 1 722 | 27 | 3 520 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 1 863 | 12 | 18 | 0 | 0 | 1 893 |
| - nabycia środków trw ałych |
0 | 822 | 12 | 18 | 0 | 0 | 852 |
| - zaw artych umów leasingu |
0 | 1 041 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 041 |
| - inne (w tym - reklasyfikacje) |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 32 | 84 | 0 | 116 |
| - sprzedaży | 0 | 0 | 0 | 32 | 0 | 0 | 32 |
| - likw idacji |
0 | 0 | 0 | 0 | 84 | 0 | 84 |
| - inne (w tym - reklasyfikacje) |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2019 |
0 | 2 291 | 932 | 409 | 1 638 | 27 | 5 297 |
| Umorzenie na dzień | |||||||
| 01.01.2019 | 0 | 225 | 875 | 296 | 1 594 | 0 | 2 990 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 642 | 9 | 69 | 75 | 0 | 795 |
| - amortyzacji | 0 | 642 | 9 | 69 | 75 | 0 | 795 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 8 | 74 | 0 | 82 |
| - sprzedaży | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 0 | 8 |
| - likw idacji |
0 | 0 | 0 | 0 | 74 | 0 | 74 |
| - inne (w tym - reklasyfikacje) |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Umorzenie na dzień | |||||||
| 31.12.2019 | 0 | 867 | 884 | 357 | 1 595 | 0 | 3 703 |
| Odpisy aktualizujące na | |||||||
| dzień 01.01.2019 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na | |||||||
| dzień 31.12.2019 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 |
0 | 1 424 | 48 | 52 | 43 | 27 | 1 594 |
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2019-31.12.2019 r.
Środki trwałe w budowie
Na dzień 31 grudnia 2020 nie występują
Wartość i powierzchnia gruntów użytkowanych wieczyście (nie dotyczy Spółek zagranicznych)
Nie występują
Prawa do użytkowania środków trwałych
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Środki trwałe | Wartość | Umorzenie | Wartość | Wartość | Umorzenie | Wartość | |
| brutto | netto | brutto | netto | ||||
| Nieruchomości | 4 440 | 1 355 | 3 085 | 1 041 | 543 | 498 | |
| Maszyny i urządzenia | 155 | 27 | 128 | 0 | 0 | 0 | |
| Środki transportu | 153 | 153 | 0 | 254 | 179 | 75 | |
| Pozostałe środki trw ałe |
0 | 0 | |||||
| Razem | 4 748 | 1 535 | 3 213 | 1 295 | 722 | 573 |
Amortyzacja leasingowanych nieruchomości w 2020 roku wyniosła 813 tys zł (2019: 543 tys. zł) amortyzacja leasingowanych środków transportu w 2020 roku wyniosła 8 tys. zł (2019: 31 tys. zł), amortyzacja leasingowanych maszyn i urządzeń wyniosła 207 tys zł (w 2019: 34 tys zł) Pozostałe informacje dotyczące umów leasingu sa ujawnione w nocie nr 37
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresie od 01.01.2020 – 31.12.2020 r. oraz w okresie od 01.01.2019 – 31.12.2019
Nie występują
Nota 13. WARTOŚCI NIEMATERIALNE
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2020-31.12.2020 r.
| Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych1 |
Znaki towarowe |
Patenty i licencje |
Oprogramowanie komputerowe |
Inne | Wartości niematerialne w trakcie realizacji |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020 | 0 | 53 | 52 | 1 702 | 0 | 0 | 1 807 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| - nabycia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przeszacow ania |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - połączenia jednostek gospodarczych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - inne | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 2 | 182 | 0 | 0 | 184 |
| - zbycia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - likw idacji |
0 | 0 | 2 | 182 | 0 | 0 | 184 |
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2020 | 0 | 55 | 50 | 1 520 | 0 | 0 | 1 625 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2020 | 0 | 15 | 43 | 1 285 | 0 | 0 | 1 343 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 7 | 163 | 0 | 0 | 170 |
| - amortyzacji | 0 | 0 | 7 | 163 | 0 | 0 | 170 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 167 | 0 | 0 | 167 |
| - likw idacji |
0 | 0 | 0 | 167 | 0 | 0 | 167 |
| Umorzenie na dzień 31.12.2020 | 0 | 15 | 50 | 1 281 | 0 | 0 | 1 346 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2020 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2020 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 | 0 | 40 | 0 | 239 | 0 | 0 | 279 |
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2019 - 31.12.2019 r.
| Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych1 |
Znaki towarowe |
Patenty i licencje |
Oprogramowanie komputerowe |
Inne | Wartości niematerialne w trakcie realizacji |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2019 | 0 | 66 | 52 | 1 539 | 12 | 0 | 1 669 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 163 | 0 | 0 | 163 |
| - nabycia | 0 | 0 | 0 | 163 | 0 | 0 | 163 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 13 | 0 | 0 | 12 | 0 | 25 |
| - zbycia | 0 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 |
| - likw idacji |
0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 12 |
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2019 | 0 | 53 | 52 | 1 702 | 0 | 0 | 1 807 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2019 | 0 | 15 | 33 | 1 122 | 12 | 0 | 1 182 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 10 | 163 | 0 | 0 | 173 |
| - amortyzacji | 0 | 0 | 10 | 163 | 0 | 0 | 173 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 12 |
| - likw idacji |
0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 12 |
| - sprzedaży | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Umorzenie na dzień 31.12.2019 | 0 | 15 | 43 | 1 285 | 0 | 0 | 1 343 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2019 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2019 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2019 | 0 | 38 | 9 | 417 | 0 | 0 | 464 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresie od 01.01.2020 – 31.12.2020 r oraz w okresie od 01.01.2019 – 31.12.2019
Nie występują
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Struktura własności
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Własne | 279 | 299 |
| Używ ane na podstaw ie umow y najmu, dzierżaw y lub innej |
||
| umow y, w tym umow y leasingu |
0 | 165 |
| Razem | 279 | 464 |
Wartości niematerialne, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
Nie występują
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych
Nie występują
Nota 14. WARTOŚĆ FIRMY
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Juvenes Sp. z o.o. | 23 975 | 23 975 |
| Wartość firmy (netto) | 23 975 | 23 975 |
Zmiany stanu wartości firmy z konsolidacji
W prezentowanym okresie zmiana wartości firmy nie wystąpiła.
Zgodnie z MSR 36 Grupa okresowo dokonuje testów na utratę wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne (spółki Juvenes-Projekt Sp. z o.o. oraz Juvenes-Serwis Sp. z o.o.). Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej.
Do testu zastosowano metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych, które wynikają ze szczegółowych prognoz oraz wartości rezydualnej ośrodka generującego przepływy pieniężne. Szczegółowa prognoza została przeprowadzona na okres 3 lat i uzupełniona została szacunkiem wartości rezydualnej wyliczonej przy stopie dyskonta 7,37% Przychody prognozowane są na podstawie podpisanych umów, jak i planowanych kontraktów opierając się na najlepszej wiedzy Zarządu oraz pracowników odpowiedzialnych za projekty. Zgodnie ze strategią Grupy, znacząca większość przychodów ośrodków pochodzi z projektów deweloperskich realizowanych w ramach Grupy (zarówno zależnych, jak i stowarzyszonych). Zgodnie z założeniami ośrodek wypracowujący środki pieniężne świadczy usługi architektoniczno – projektowe oraz usługi w zakresie kompleksowego zarządzania przedsięwzięciami developerskimi (project management). Usługi świadczone są na zasadach rynkowych, w ramach planowanych budżetów poszczególnych inwestycji.
Koszty generowane przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne podzielono w wycenie na koszty bezpośrednie zewnętrzne oraz koszty stałe w układzie rodzajowym z roczną dynamiką wzrostu 2,5%. Przyjęty koszt kapitału jest średnioważonym kosztem obligacji BBI Development S.A., każdorazowo weryfikowanym przed sporządzeniem wyceny. W wyniku przeprowadzonych testów nie stwierdzono utraty wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne
Połączenia jednostek gospodarczych
W 2020 oraz w 2019 roku nie wystąpiły połączenia z innymi jednostkami gospodarczymi.
Nota 15. NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane w wartości godziwej
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 182 | 182 |
| Zwiększenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zmniejszenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na koniec okresu | 182 | 182 |
Nota 16. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 94 340 | 139 162 |
| Zwiększenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 818 | 4 064 |
| - zmiany w artości udziału w aktyw ach netto |
818 | 4 064 |
| - korekty konsolidacyjne | 0 | |
| Zmniejszenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 2 464 | 48 886 |
| - zmiany w artości udziału w aktyw ach netto |
1 771 | 1 471 |
| - korekty konsolidacyjne | 693 | 47 415 |
| Stan na koniec okresu | 92 694 | 94 340 |
Oznaczenie spółek wycenianych metodą praw własności:
| Symbol spółki |
Skrócona nazwa spółki | Udział w aktywach netto na dzień 31.12.2020 |
|---|---|---|
| S4 | Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 40,00% |
| S5 | NPU Sp. z o.o. S.K.A | 40,32% |
| S6 | PW Sp. z o.o. Sp. k. | 44,99% |
| Symbol spółki |
Udział w aktywach netto na 31.12.2019 |
Zmiana metody konsolidacji |
Zmiana udziału w aktywach netto |
Korekty konsolidacyjne |
Udział w aktywach netto na 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| S1 | 301 | 0 | -301 | 0 | 0 |
| S4 | 91 927 | 0 | 818 | -51 | 92 694 |
| S5 | 2 112 | 0 | -1 470 | -642 | 0 |
| S6 (*) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Razem | 94 340 | 0 | -953 | -693 | 92 694 |
(*) Grupa na dzień 31 grudnia 2020 r. posiada udział w spółce PW Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. (w tabeli powyżej – S6, dalej "PW") w wysokości 44,99%, która to spółka realizuje projekt Roma Tower i jest właścicielem nieruchomości, na której powstaje wspomniany projekt. Zgodnie z uzgodnionym pomiędzy partnerami modelem biznesowym projektu Roma Tower, na obecnym etapie udział faktyczny Grupy w aktywach netto jest nieistotny ze względu na wczesny etap realizacji inwestycji.
Wskazane spółki z Grupy poniosą nakłady na realizację ściśle określonych prac na rzecz projektu Roma Tower, w szczególności prac architektoniczno – projektowych oraz prac związanych z kompleksowym zarządzaniem projektem deweloperskim ("project management").
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zestawienie skróconych informacji finansowych dotyczących spółek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności na dzień 31.12.2020:
| Centrum Praskie Koneser | PW Sp. z o.o. Sp. k. | |
|---|---|---|
| Sp. z o.o. Sp.k. | (*) | |
| aktyw a obrotow e |
28 594 | 8 858 |
| aktyw a trw ałe |
576 850 | 50 424 |
| zobow iązania krótkoterminow e |
18 332 | 9 083 |
| zobow iązania długoterminow e |
552 150 | 26 012 |
| przychody | 39 523 | 159 |
| w ynik finansow y z działalności kontynuow anej |
-63 760 | -3 392 |
| środki pieniężne i ekw iw alenty |
19 115 | 6 328 |
| krótkoterminow e zobow iązania finansow e |
13 034 | 8 828 |
| długoterminow e zobow iązania finansow e |
547 348 | 26 012 |
| amortyzacja | 14 756 | 0 |
| umorzenie na dzień 31.12.2020 | 36 971 | 7 |
| przychody z tyt. odsetek | 26 | 33 |
| koszty odsetek | 11 705 | 1 840 |
Kategorie: wynik finansowy z działalności zaniechanej po opodatkowaniu, inne całkowite dochody – nie wystąpiły
Nota 17. AKCJE / UDZIAŁY W JEDNOSTKACH NIE OBJĘTYCH KONSOLIDACJĄ
Nie występują
Nota 18. POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE
Nie występują
Nie występują
Nota 19. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
| Inwestycje długoterminowe | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: |
53 125 | 48 639 | |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 | |
| Zaliczki na poczet nabycia udziałów i akcji |
0 | 0 | |
| Nabyte obligacje w yceniane w zamortyzow anym koszcie |
0 | 0 | |
| Akcje i udziały w yceniane w w artości godziw ej przez w ynik |
|||
| finansow y |
13 196 | 15 517 | |
| Pozostałe | 42 | 47 | |
| Razem | 66 363 | 64 203 |
| Razem | 66 363 | 64 203 | |
|---|---|---|---|
| Inwestycje krótkoterminowe | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
| Pożyczki udzielone, w tym: |
9 319 | 11 540 | |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 | |
| Razem | 9 319 | 11 540 |
Należności długoterminowe
Nie występują
Udzielone pożyczki
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: |
66 014 | 63 723 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty w artości |
3 570 | 3 544 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 62 444 | 60 179 |
| - długoterminow e |
53 125 | 48 639 |
| - krótkoterminow e |
9 319 | 11 540 |
Udzielone pożyczki c.d.
| Kwota | Oprocentowanie | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | pożyczki wg umowy |
Wartość bilansowa |
nominalne efektywne | Termin spłaty |
Zabezpieczenia | ||
| Wg stanu na dzień 31.12.2020 | 62 444 | ||||||
| Serenus Sp. z o.o. | 15 635 | 30 174 | 10,00% | 10,00% 2022-12-31 | hipoteka | ||
| CPK Sp. z o.o. Sp.k. - od BBID |
19 885 | 22 951 | 3,125% | 3,010% 2022-12-31 | bez zabezpieczeń | ||
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od PD7 | 7 273 | 8 828 | 8,00% | 8,00% 2020-12-31 | (*) | ||
| Projekt Rybaki Łańsk Sp. z o.o. |
232 | 290 WiBOR6M + marża |
6,28% 2021-07-31 | bez zabezpieczeń | |||
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | 285 | 142 | 6,00% | 6,00% 2021-12-31 | bez zabezpieczeń | ||
| CPK Sp. z o.o. | 49 | 54 | 3,00% | 3,00% 2021-12-31 | bez zabezpieczeń | ||
| Inne | 5 | 5 | 5,00% | 5,00% 2021-09-30 | bez zabezpieczeń | ||
| Wg stanu na dzień 31.12.2019 | 60 179 | ||||||
| Serenus Sp. z o.o. | 13 535 | 28 074 | 10,00% | 10,00% 2022-12-31 | hipoteka | ||
| CPK Sp. z o.o. Sp.k. - od BBID |
19 885 | 20 565 | 3,125% | 3,010% 2021-06-30 | bez zabezpieczeń | ||
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od PD7 | 6 760 | 7 755 | 8,00% | 8,00% 2020-12-31 | bez zabezpieczeń | ||
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od PD6 | 2 800 | 3 044 | 8,00% | 8,00% 2020-12-31 | bez zabezpieczeń | ||
| Projekt Rybaki Łańsk Sp. z o.o. |
515 | 546 WiBOR6M + marża |
7,78% 2020-07-31 | bez zabezpieczeń | |||
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | 265 | 133 | 6,00% | 6,00% 2020-12-31 | bez zabezpieczeń | ||
| CPK Sp. z o.o. | 49 | 52 | 3,00% | 3,00% 2020-06-30 | bez zabezpieczeń | ||
| Inne drobne | 10 | 10 | 5,00% | 5,00% 2020-03-31 | bez zabezpieczeń |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu instrumentów finansowych zgodnie z MSSF 9
| Akcje i udziały | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.2020 - 31.12.2020 | spółek innych | Pożyczki | Nabyte | Zaliczki na | Pozostałe |
| niż zależne i | udzielone | obligacje | poczet nabycia | zobowiązania | |
| akcji i udziałów | finansowe | ||||
| stowarzyszone | |||||
| aktywa | |||||
| finansowe | aktywa | aktywa | aktywa | Zobowiązania | |
| wyceniane w | finansowe | finansowe | finansowe | finansowe | |
| Kategoria wg MSSF 9 | wartości | wyceniane w | wyceniane w | wyceniane w | wyceniane w |
| godziwej przez | zamortyz. | zamortyz. | zamortyz. | zamort. koszcie | |
| wynik | koszcie | koszcie | koszcie | ||
| finansowy | |||||
| Stan na początek okresu | 15 517 | 60 179 | 0 | 0 | 95 080 |
| Zwiększenia | 802 | 7 045 | 0 | 0 | 16 981 |
| Zakup aktyw ów |
|||||
| Udzielenie pożyczek | 3 778 | ||||
| Emisja obligacji | 12 000 | ||||
| Odsetki naliczone w g |
|||||
| efektyw nej stopy procentow ej |
1 536 | 4 981 | |||
| Wycena bilansow a odniesiona |
|||||
| w RZIS |
802 | 1 731 | |||
| Inne –przejęcia aktyw ów |
|||||
| Zmniejszenia | 3 123 | 4 780 | 0 | 0 | 43 219 |
| Sprzedaż/w ykup aktyw ów |
3 123 | ||||
| Spłata pożyczek udzielonych | 4 754 | ||||
| Spłata kredytów i pożyczek |
|||||
| Odpisy z tytułu utraty w artości |
26 | ||||
| Wykup obligacji i spłata odsetek | 43 219 | ||||
| Stan na koniec okresu | 13 196 | 62 444 | 0 | 0 | 68 842 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| 01.01.2019 - 31.12.2019 | Akcje i udziały spółek innych niż zależne i stowarzyszone |
Pożyczki udzielone |
Nabyte obligacje |
Zaliczki na poczet nabycia akcji i udziałów |
Pozostałe zobowiązania finansowe |
|---|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 | aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyz. koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyz. koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyz. koszcie |
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamort. koszcie |
| Stan na początek okresu | 13 501 | 57 935 | 1 100 | 17 004 | 117 525 |
| Zwiększenia | 2 016 | 6 204 | 0 | 3 695 | 22 406 |
| Zakup aktyw ów |
0 | ||||
| Udzielenie pożyczek | 2 820 | ||||
| Emisja obligacji | 15 000 | ||||
| Odsetki naliczone w g |
|||||
| efektyw nej stopy procentow ej |
2 741 | 3 636 | 7 406 | ||
| Wycena bilansow a odniesiona |
|||||
| w RZIS |
2 016 | 59 | |||
| Inne –przejęcia aktyw ów |
643 | ||||
| Zmniejszenia | 0 | 3 960 | 1 100 | 20 699 | 44 851 |
| Sprzedaż aktyw ów |
|||||
| Spłata pożyczek udzielonych | 3 460 | 20 480 | |||
| Spłata kredytów i pożyczek |
|||||
| Odpisy z tytułu utraty w artości |
500 | ||||
| Wykup obligacji i spłata odsetek | 44 851 | ||||
| Wycena bilansow a odniesiona |
|||||
| w RZIS |
219 | ||||
| Inne –przekw alifikow ania |
1 100 | ||||
| Stan na koniec okresu | 15 517 | 60 179 | 0 | 0 | 95 080 |
Instrumenty zabezpieczające wartość godziwą
Nie występują
Instrumenty pochodne zabezpieczające wartość godziwą
Nie występują
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne
Nie występują
Wynik na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne ujęte bezpośrednio w dochodach całkowitych
Nie występuje
Nota 20. ZAPASY
Zapasy wyceniane są według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość netto możliwa do uzyskania jest oszacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku bieżącej działalności gospodarczej, pomniejszona o szacowane koszty wykończenia oraz koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Półprodukty i produkcja w toku |
7 569 | 7 345 |
| Produkty gotow e |
2 242 | 63 552 |
| Tow ary |
0 | 30 172 |
| Zapasy brutto | 9 811 | 101 069 |
| Odpisy aktualizujace stan zapasów | 47 | 15 471 |
| Zapasy netto | 9 764 | 85 598 |
| - w artość bilansow a zapasów w ykazana w w artości |
||
| godziw ej pomniejszonej o koszty sprzedaży |
9 764 | 85 598 |
| - w artość bilansow a zapasów stanow iących zabezpieczenie |
||
| zobow iązań |
0 | 0 |
W roku 2020 w zapasach nie aktywowano kosztów finansowania. Wartość zapasów których wykorzystania / sprzedania oczekuje się w okresie przekraczającym 12 miesięcy od dnia 31 grudnia 2020 wynosi ok 6,7 milionów złotych.
Zapasy stanowiące zabezpieczenie
Nie występują
Zapasy w okresie od 01.01.2020 – 31.12.2020 r.
| materiały | półprodukty i produkcja w toku |
produkty gotowe |
towary | Razem |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 161 | 62 088 | 0 | 62 249 |
| 0 | 0 | 0 | 511 | 511 |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Analiza wiekowa zapasów
Nie dotyczy
Zmiany stanu odpisów aktualizujących zapasy
| Odpisy aktualizujące: | Razem | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | materiały | półprodukty i produkcję w toku |
produkty gotowe |
towary | odpisy aktualizujące zapasy |
| Stan na 01.01.2020 | 0 | 0 | 257 | 15 214 | 15 471 |
| Zwiększenia w tym: | 0 | 0 | 0 | 511 | 511 |
| - utw orzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi |
0 | 511 | 511 | ||
| - przemieszczenia | 0 | ||||
| - inne | 0 | ||||
| Zmniejszenia w tym: | 0 | 0 | 210 | 15 725 | 15 935 |
| - rozw iązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi |
0 | ||||
| - w ykorzystanie odpisów |
210 | 15 725 | 15 935 | ||
| Stan na 31.12.2020 | 0 | 0 | 47 | 0 | 47 |
| Stan na 01.01.2019 | 0 | 15 168 | 294 | 0 | 15 462 |
| Zwiększenia w tym: | 0 | 16 319 | 0 | 19 081 | 35 400 |
| - utw orzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi |
16 319 | 19 081 | 35 400 | ||
| - przemieszczenia | 0 | ||||
| - inne | 0 | ||||
| Zmniejszenia w tym: | 0 | 31 487 | 37 | 3 867 | 35 391 |
| - w ykorzystanie odpisów |
31 487 | 37 | 3 867 | 35 391 | |
| Stan na 31.12.2019 | 0 | 0 | 257 | 15 214 | 15 471 |
Utworzony odpis aktualizujący dotyczy zapasów wykazywanych w spółce Realty 2 Management Projekt Developerski 10 Sp.k.
Nota 21. NALEŻNOŚCI HANDLOWE
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Należności handlowe | 2 654 | 4 045 |
| - od jednostek pow iazanych |
7 | 34 |
| - od pozostałych jednostek | 2 647 | 4 011 |
| Odpisy aktualizujące | 137 | 100 |
| Należności handlowe brutto | 2 791 | 4 145 |
Należności handlowe nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Grupy.
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Jednostki powiązane | ||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności | ||
| handlowych na początek okresu | ||
| Zwiększenia, w tym: | ||
| Zmniejszenia w tym: | ||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności | ||
| handlowych od jednostek powiązanych na koniec | ||
| okresu | ||
| Jednostki pozostałe | ||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności | 100 | 184 |
| handlowych na początek okresu | ||
| Zwiększenia, w tym: | 37 | 0 |
| - dokonanie odpisów na należności przeterminow ane i sporne |
37 | 0 |
| Zmniejszenia w tym: | 0 | 84 |
| - w ykorzystanie odpisów aktualizujących |
||
| - rozw iązanie odpisów aktualizujących w zw iązku ze spłatą |
0 | |
| należności | ||
| - zakończenie postępow ań |
0 | 84 |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności | ||
| handlowych od jednostek pozostałych na koniec | 137 | 100 |
| okresu | ||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności | 137 | 100 |
| handlowych ogółem na koniec okresu |
Należności handlowe dochodzone na drodze sądowej
| Należności handlowe dochodzone na drodze sądowej | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |||
| Należności handlow e skierow ane na drogę postępow ania sądow ego |
137 | 104 | |||
| Odpisy aktualizujące w artość należności spornych |
137 | 100 | |||
| Wartość netto należności handlowych dochodzonych na drodze sądowej |
0 | 4 |
Wiekowanie należności handlowych
| Nie | Przeterminowanie w dniach | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermi nowane |
< 60 dni | 61 – 90 dni 91 –180 dni | 181 – 360 dni |
>360 dni | |
| 31.12.2020 | |||||||
| Należności z tytułu dostaw i |
|||||||
| usług | 2791 | 2213 | 280 | 1 | 0 | 4 | 293 |
| odpisy aktualizujące | -137 | 0 | 0 | 0 | 0 | - 4 |
-133 |
| 31.12.2019 | |||||||
| Należności z tytułu dostaw i |
|||||||
| usług | 4145 | 2328 | 1690 | 1 | 16 | 4 | 106 |
| odpisy aktualizujące | -100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -100 |
Prezentacja kalkulacji potencjalnego odpisu na ryzyko kredytowe związane z należnościami handlowymi
| Prezentacja potencjalnych odpisów |
Razem | Nie Przeterminowane, lecz ściągalne przetermi |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| na ryzyko kredytowe dla nalezności handlowych |
nowane | < 60 dni | 60 – 90 dni 90 –180 dni | 180 – 360 dni |
>360 dni (*) | ||
| Macierz rezerw w % |
0,50% | 2% | 3% | 5% | 25% | 50% | |
| Kw ota odpisu na ryzyko |
|||||||
| kredytow e na dzień |
|||||||
| 31.12.2020 | 17 | 11 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kw ota odpisu na ryzyko |
|||||||
| kredytow e na dzień |
|||||||
| 31.12.2019 | 20 | 12 | 4 | 0 | 1 | 1 | 3 |
(*) w kalkulacji odpisu kwotę należności w kategorii "Przeterminowane powyżej 360 dni" tj. 293 zł – pomniejszono o otrzymane w styczniu 2021 spłaty w wys. 160 tys. zł od Amber Sp. z o.o.
Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka kredytowego zgodnie z wymogami MSSF 9 nie stwierdzono konieczności dokonywania odpisów na nieściągalne należności.
Nota 22. POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 3 430 | 7 499 | |
| - z tytułu podatków , z w yjątkiem podatku dochodow ego od |
|||
| osób praw nych |
667 | 1 301 | |
| - z tytułu kaucji zatrzymanych | 110 | 115 | |
| - środki zatrzymane na rachunkach Escrow w zw iązku z |
|||
| rozliczeniem transakcji sprzedaży nieruchomości | 1 897 | 5 964 | |
| - inne | 756 | 119 | |
| Odpisy aktualizujące | 341 | 341 | |
| Pozostałe należności brutto | 3 771 | 7 840 |
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 3 430 | 7 499 |
| od jednostek pow iązanych |
0 | 0 |
| od pozostałych jednostek | 3 430 | 7 499 |
| Odpisy aktualizujące | 341 | 341 |
| Pozostałe należności brutto | 3 771 | 7 840 |
Pozostałe należności skierowane na drogę postępowania sądowego
Nie występują
Nota 23. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Ubezpieczenia majątkow e |
1 | 18 |
| Prenumerata czasopism | 5 | 6 |
| Ubezpieczenie odpow iedzialności cyw ilnej |
107 | 67 |
| Media (energia, ogrzew anie, w oda) |
7 | 8 |
| Reklama | 8 | 9 |
| Opłaty do rozliczeia przy sprzedaży lokali | 0 | 159 |
| Prow izje rozliczane w czasie |
244 | 492 |
| Pozostałe usługi rozliczane w czasie |
73 | 243 |
| Aktyw a z tytułu umów z klientami |
460 | 477 |
| Pozostałe rozliczenia międzyokresow e |
0 | 0 |
| Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów | 905 | 1 479 |
Nota 24. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne kasie i na rachunkach bankowych: | 18 446 | 9 000 |
| kasa w PLN |
0 | 1 |
| środki na rachunkach prow adzonych w PLN |
14 682 | 5 792 |
| środki na rachunkach prow adzonych w w alutach |
3 764 | 3 207 |
| Inne środki pieniężne: | 32 | 4 757 |
| Środki pieniężne w drodze |
0 | 0 |
| Lokaty overnight | 0 | 4 727 |
| Lokaty krótkoterminow e o terminie realizacji do 3 m-cy |
32 | 30 |
| Inne aktywa pieniężne: | 45 | 62 |
| Środki w funduszu rynku pieniężnego |
45 | 62 |
| Środki na rachunkach developerskich | 0 | 0 |
| Środki pieniężne w banku i w kasie przypisane | ||
| działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Razem | 18 523 | 13 819 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Grupa wykorzystuje zakup jednostek uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego jako ekwiwalent lokat krótkoterminowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosi 18.523 tysięcy PLN (31 grudnia 2019 roku: 13.819 tysięcy PLN).
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania
| Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |||
| Lokaty stanow iące zabezpieczenie gw arancji bankow ych |
32 | 30 | |||
| Razem | 32 | 30 |
Struktura walutowa środków pieniężnych i ekwiwalentów
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne i ekw iw alenty w PLN |
14 759 | 10 612 |
| Środki pieniężne i ekw iw alenty w innych w alutach |
3 764 | 3 207 |
| Razem | 18 523 | 13 819 |
Nota 25. KAPITAŁ ZAKŁADOWY
Kapitał zakładowy - struktura
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Liczba akcji w tys sztuk | 10 189 | 10 189 |
| Wartość nominalna akcji w PLN | 5,00 | 5,00 |
| Kapitał zakładowy | 50 946 | 50 946 |
Żadna z serii nie jest uprzywilejowana. Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 5 PLN i zostały w pełni opłacone W trakcie 2019 nastąpiło scalenie akcji w stosunku 10:1.
Kapitał zakładowy – znaczący akcjonariusze na dzień publikacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego:
| Akcjonariusz | Liczba akcji w tys. sztuk |
% kapitału akcyjnego |
Liczba głosów |
% głosów |
|---|---|---|---|---|
| Fundusze Quercus TFI SA | 994 | 9,76% | 994 | 9,76% |
| Nationale-Nederlanden OFE | 1 000 | 9,81% | 1 000 | 9,81% |
| Maciej Radziw iłl |
657 | 6,45% | 657 | 6,45% |
| Pozostali | 7 538 | 73,98% | 7 538 | 73,98% |
| Razem | 10 189 | 100,00% | 10 189 | 100,00% |
Nota 26. KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej został pomniejszony o kwotę 17.788 tys. zł przeznaczoną na pokrycie straty z ubiegłego roku.
Nota 27. POZOSTAŁE KAPITAŁY
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości | ||
| nominalnej | 0 | 49 578 |
| Zyski zatrzymane, w tym: | 81 163 | 27 906 |
| Kapital zapasow y |
134 882 | 143 314 |
| Kapitał rezerw ow y na nabycie akcji w łasnych |
6 121 | 6 121 |
| Akcje w łasne (-) |
-290 | -290 |
| Niepokryta strata z lat ubiegłych | -63 229 | -63 229 |
| Zysk (strata) | 3 679 | -58 010 |
| RAZEM | 81 163 | 77 484 |
Zmiana stanu pozostałych kapitałów
| Wyszczególnienie | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
Razem |
|---|---|---|---|---|
| 2020-01-01 | 49 578 | 143 314 | 5 831 | 198 723 |
| Zwiększenia w okresie | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia w okresie | 49 578 | 8 432 | 0 | 58 010 |
| Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 49 578 | 8 432 | 0 | 58 010 |
| 2020-12-31 | 0 | 134 882 | 5 831 | 140 713 |
| 2019-01-01 | 67 366 | 145 924 | 2 475 | 215 765 |
|---|---|---|---|---|
| Zwiększenia w okresie | 0 | -2 610 | 3 356 | 746 |
| Nabycie akcji w łasnych w celu |
||||
| umorzenia w ramach programu |
||||
| zakończonego w czerw cu 2019 |
0 | 0 | -326 | -326 |
| Rozliczenie i zamknięcie programu | ||||
| nabycia akcji w łasnych - umorzenie |
||||
| akcji i obniżenie kapitału zakładow ego |
||||
| oraz kapitału zapasow ego o nadw yżkę |
||||
| koszty zakupu nad w artością nominalną |
-489 | -489 | ||
| Skorygow anie kapitału zapasow ego o |
||||
| kw otę w ykorzystaną na zakup akcji |
||||
| w łasnych w ramach zakończonego |
||||
| programu | 1 851 | 1 851 | ||
| Utw orzenie kapitału rezerw ow ego na |
||||
| kolejny program nabyw ania akcji |
||||
| w łasnych w celu umorzenia |
-3 972 | 3 972 | 0 | |
| Nabycie akcji w łasnych w celu |
||||
| umorzenia w ramach programu |
||||
| rozpoczętego w lipcu 2019 |
-290 | -290 | ||
| Zmniejszenia w okresie | 17 788 | 0 | 0 | 17 788 |
| Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 17 788 | 17 788 | ||
| 2019-12-31 | 49 578 | 143 314 | 5 831 | 198 723 |
Nota 28. NIEPODZIELONY WYNIK FINANSOWY
Niepodzielony wynik obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy.
Nota 29. KAPITAŁ PRZYPADAJĄCY NA AKCJONARIUSZY NIEKONTROLUJĄCYCH
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Na początek okresu | 1 | 10 296 |
| Korekta błędów z lat ubiegłych |
0 | 0 |
| Wpłaty udziałow ców do spółek |
0 | 1 |
| Zmiany w strukturze udziałow ców w jednostkach zależnych |
0 | -10 296 |
| Wypłata dyw idendy/zysku w jednostkach zależnych |
0 | 0 |
| Na koniec okresu | 1 | 1 |
Podział kapitału przypadającego na akcjonariuszy niekontrolujących:
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp.z o.o. Sp.k. | 1 | 1 |
| Razem | 1 | 1 |
Nota 30. KREDYTY I POŻYCZKI
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Kredyty bankow e |
0 | |
| Pożyczki | 11 881 | 230 |
| - od Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | |
| Suma kredytów i pożyczek, w tym | 11 881 | 230 |
| - długoterminow e |
0 | |
| - krótkoterminow e |
11 881 | 230 |
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek
| Struktura zapadalności kredytów i pożyczek | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | ||
| Kredyty i pożyczki krótkoterminow e |
11 881 | 230 | ||
| Kredyty i pożyczki długoterminow e |
0 | 0 | ||
| - płatne pow yżej 1 roku do 3 lat |
0 | 0 | ||
| - płatne pow yżej 3 lat do 5 lat |
0 | 0 | ||
| - płatne pow yżej 5 lat |
0 | 0 | ||
| Kredyty i pożyczki razem | 11 881 | 230 |
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2020
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty (*) |
Zabezpieczenia |
|---|---|---|---|---|---|
| K-Invest Sp. z o.o. | 9 230 | 10 084 | 9,88% 2021-04-30 | brak | |
| Weksel i egzekucja | |||||
| do kw oty 1.2 mln zł. |
|||||
| Hipoteka na | |||||
| WSS Społem | 1 000 | 1 069 | 10,00% 2021-04-22 | w skazanym lokalu |
|
| NPU Sp. z o.o. SKA | 461 | 467 | 2,00% 2021-06-30 brak | ||
| NPU Sp. z o.o. SKA | 186 | 196 | 2,00% 2021-03-31 brak | ||
| BNP Paribas Leasing S.A. | 65 | 65 | WIBOR 3M | 2021-06-30 w | eksel |
| RAZEM | 10 942 | 11 881 |
(*) terminy spłaty pożyczek są uzależnione od warunków wyszczególnionych w umowach i mogą ulec zmianie.
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2019
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|---|---|---|---|---|---|
| NPU Sp. z o.o. SKA | 172 | 178 | 2,00% | 2020-12-31 brak | |
| BNP Paribas Leasing S.A. | 52 | 52 | WIBOR 3M | 2020-05-13 w | eksel |
| RAZEM | 224 | 230 |
Struktura walutowa kredytów i pożyczek
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | wartość | wartość | wartość | wartość w PLN |
|
| w walucie | w PLN | w walucie | |||
| PLN | 1 134 | 1 134 | 52 | 52 | |
| EUR | 2 329 | 10 747 | 42 | 178 | |
| Kredyty i pożyczki razem | x | 11 881 | x | 230 |
Nota 31. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| zobow iązania leasingow e |
3 556 | 582 |
| obligacje - w yceniane w zamortyzow anym koszcie |
68 842 | 95 080 |
| zobow iązania w yceniane w w artości godziw ej przez |
0 | 0 |
| w ynik finansow y |
||
| Razem zobowiązania finansowe | 72 398 | 95 662 |
| - długoterminow e |
29 976 | 55 339 |
| - krótkoterminow e |
42 422 | 40 323 |
Zobowiązania leasingowe
| Zobowiązania leasingowe | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |||
| Zobow iązania leasingow e krótkoterminow e |
579 | 543 | |||
| Zobow iązania leasingow e długoterminow e, w tym: |
2 977 | 39 | |||
| - od roku do pięciu lat | 2 851 | 39 | |||
| - pow yżej pięciu lat |
126 | 0 | |||
| Zobowiązania leasingowe razem | 3 556 | 582 |
Obligacje
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Obligacje krótkoterminow e |
0 | 0 | |
| Obligacje 2-letnie | 0 | 0 | |
| Obligacje 3-letnie | 68 842 | 95 080 | |
| Razem obligacje | 68 842 | 95 080 | |
| - długoterminow e |
27 000 | 55 300 | |
| - krótkoterminow e |
41 842 | 39 780 |
| Typ transakcji | Emitent | Data zawarcia |
Data wykupu |
Kwota nominalna |
Oprocentowanie | Wartość | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| nominalne efektywne | bilansowa | ||||||
| Wg stanu na dzień 31.12.2020 | 68 842 | ||||||
| Obligacje 3-letnie | BBI Development S.A. | luty 18 | 2021-02-22 | 40 300 | WIBOR 6M + 5,75% |
7,44% | 41 171 |
| Obligacje 3-letnie | BBI Development S.A. | luty 19 | 2022-02-22 | 15 000 | WIBOR 6M + 6,10% |
7,27% | 15 343 |
| Obligacje 3-letnie | BBI Development S.A. | styczeń 20 | 2023-01-31 | 12 000 | WIBOR 6M + 6,25% |
6,86% | 12 328 |
| Wg stanu na dzień 31.12.2019 | 95 080 | ||||||
| Obligacje krótkoterminow e |
Realty 2 Management Sp.z o.o. |
sierpień 17 | 2019-12-27 | 4 000 | WIBOR 6M + 5,5% |
7,31% | 0 |
| Obligacje 3-letnie | BBI Development S.A. | luty 20 | 2020-01-31 | 37 100 WIBOR 6M + 5,8%7,59% | 38 265,00 | ||
| Obligacje 3-letnie | BBI Development S.A. | luty 20 | 2021-02-22 | 40 300 WIBOR 6M + 5,75%7,54% | 41 390,00 | ||
| Obligacje 3-letnie | BBI Development S.A. | luty 20 | 2022-02-22 | 15 000 WIBOR 6M + 6,10%7,89% | 15 425,00 |
Obligacje przypadające do spłaty do dnia publikacji niniejszego sprawozdania zostały wykupione częściowo ze środków własnych Emitenta oraz częściowo ze środków pozyskanych z nowej emisji oraz z zaciągniętych pożyczek..
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Nie występują
Instrumenty zabezpieczające wartość godziwą
Nie występują
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne
Nie występują
Wynik na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne ujęte bezpośrednio w dochodach całkowitych
Nie występuje
Nota 32. INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zw iększenie udziału w spółkach w spółkotrolow anych |
0 | 0 | |||||
| Pozostałe | 26 | 49 | |||||
| Razem | 26 | 49 |
Nota 33. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE
Zobowiązania handlowe
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Zobowiązania handlowe | 925 | 2 331 |
| Wobec jednostek pow iązanych |
24 | 31 |
| Wobec jednostek pozostałych | 901 | 2 300 |
Zobowiązania handlowe – struktura przeterminowania
| Nie | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermi nowane |
< 60 dni 61 – 90 dni 91 – 180 dni 181 – 360 dni >360 dni | ||||
| 2020-12-31 | 925 | 737 | 132 | 0 | 0 | 3 | 53 |
| Wobec jednostek pow iązanych |
24 | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych | 901 | 713 | 132 | 0 | 0 | 3 | 53 |
| 2019-12-31 | 2 331 | 1 524 | 474 | 105 | 190 | 27 | 11 |
| Wobec jednostek pow iązanych |
31 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych | 2 300 | 1 493 | 474 | 105 | 190 | 27 | 11 |
Nota 34. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Zobow iązania z tytułu pozostałych podatków , ceł, ubezpieczeń |
|||
| społecznych i innych, z w yjątkiem podatku dochodow ego od |
|||
| osób praw nych |
1 798 | 1 675 | |
| Podatek VAT | 1 705 | 1 569 | |
| Podatek dochodow y od osób fizycznych |
41 | 37 | |
| Składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS) | 52 | 69 | |
| Podatek pobrany u źródła | 0 | 0 | |
| Pozostałe | 0 | 0 | |
| Pozostałe zobow iązania |
1 127 | 973 | |
| Zobow iązania w obec pracow ników z tytułu |
|||
| w ynagrodzeń |
19 | 4 | |
| Inne zobow iązania, w tym kaucje |
1 108 | 969 | |
| Bierne rozliczenia międzyokresow e |
1 143 | 197 | |
| Razem pozostałe zobowiązania | 4 068 | 2 845 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – struktura przeterminowania
| Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | Nieprzeter minowane |
< 60 dni | 61 – 90 dni | 91 – 180 dni | 181 – 360 dni | >360 dni | |
| 2020-12-31 | 4 072 | 4 072 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Wobec jednostek pow iązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Wobec jednostek pozostałych | 4 072 | 4 072 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 2019-12-31 | 2 841 | 2 841 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Wobec jednostek pow iązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Wobec jednostek pozostałych | 2 841 | 2 841 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 35. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS
Nie występują
Zobowiązania inwestycyjne
Nie występują
Nota 36. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń
Jednostka dominująca jest stroną zobowiązaną w ramach gwarancji bankowej udzielonej przez mBank S,A, Gwarancja dotyczy płatności za wynajmowaną powierzchnię biurową, kwota gwarancji: 62.187 Euro. Beneficjentem gwarancji jest Bletwood Investment Sp. z o.o. Zabezpieczeniem gwarancji jest kaucja (32.000 zł) oraz weksel
Nota 37. ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat |
Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat |
|
| W okresie 1 roku | 724 | 579 | 557 | 543 | |
| W okresie od 1 do 5 lat | 3 151 | 2 851 | 39 | 39 | |
| Pow yżej 5 lat |
127 | 126 | 0 | 0 | |
| Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 4 002 | 3 556 | 596 | 582 | |
| Przyszły koszt odsetkow y |
446 | x | 14 | x | |
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym: | x | 3 556 | x | 582 | |
| krótkoterminow e |
x | 579 | x | 543 | |
| długoterminow e |
x | 2 977 | x | 39 |
| Finansujący | Numer umowy | Wartość początkowa |
Wartość początkowa (waluta) |
Oznaczenie waluty |
|---|---|---|---|---|
| Impuls Leasing Sp. z o.o. | 18/01457/LO | 101 | 101 | z ł |
| BNP Paribas S.A. | TSO/2019/32446197 | 81 | 81 | z ł |
| BNP Paribas S.A. | TSO/2019/35138448 | 42 | 42 | z ł |
| Canon Polska Sp. z o.o. | UDZ/WF/1907/2020 | 29 | 29 | z ł |
| Nasza Symfonia Sp. z o.o. | umow y z 01.02.2020 |
1 561 | 363 | Euro |
| Bletw ood Investment Sp. z o.o. |
aneks do umow y z |
|||
| 30.06.2015 | 1 838 | 411 | Euro |
| Finansujący | Termin zakończenia umowy |
Wartość zobowiązań na koniec okresu sprawozdaw czego |
Warunki przedłużenia umowy lub możliwość zakupu |
|---|---|---|---|
| Impuls Leasing Sp. z o.o. | 2021-02-15 | 33 | możliw ość zakupu |
| BNP Paribas S.A. | 2021-11-13 | 45 | możliw ość zakupu |
| BNP Paribas S.A. | 2021-11-13 | 22 | możliw ość zakupu |
| Canon Polska Sp. z o.o. | 2022-01-10 | 27 | możliw ość zakupu |
| Nasza Symfonia Sp. z o.o. | 2025-01-31 | 1 527 | brak uregulow ań |
| Bletw ood Investment Sp. z o.o. |
2026-03-31 | 1 902 | brak uregulow ań |
Przedmioty leasingu finansowego na dzień 31.12.2020
| Wyszczególnienie | W odniesieniu do grup aktywów | |||
|---|---|---|---|---|
| Nieruchości | Maszyny i urządzenia |
Środki transportu | Razem | |
| samochód osobow y |
11 | 11 | ||
| sprzęt IT | 65 | 65 | ||
| sprzęt IT | 33 | 33 | ||
| sprzęt IT | 26 | 26 | ||
| praw o użytkow ania pow ierzchi biurow ej |
1 275 | 1 275 | ||
| praw o użytkow ania pow ierzchi biurow ej |
1 810 | 1 810 | ||
| Wartość bilansowa netto przedmiotów leasingu | 3 085 | 124 | 11 | 3 220 |
Nota 38. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Dotacje | 0 | 0 | |
| Przychody przyszłych okresów | 2 872 | 61 806 | |
| Dyskonto przejętych w ierzytelności |
|||
| Zaliczki na poczet sprzedaży lokali - dotyczy umów z klientami |
2 872 | 61 743 | |
| Przychody z usług reklamow ych rozliczene w czasie |
63 | ||
| Zaliczka na poczet sprzedaży gruntu | 0 | 0 | |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: | 2 872 | 61 806 | |
| długoterminow e |
0 | 0 | |
| krótkoterminow e |
2 872 | 61 806 |
Ujawnienia dotyczące umów z klientami zgodnie z MSSF 15
| Zmiana stanu zobowiązań z tyt. otrzymanych zaliczek | 01.01.2020 - | 01.01.2019 - | |
|---|---|---|---|
| do umów z klientami | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| Stan zobowiązań na początek okresu | 61 743 | 58 609 | |
| Zaliczki otrzymane w trakcie okresu |
10 471 | 11 116 | |
| Zrealizow ane przychody z umów z klientami |
-68 709 | -7 459 | |
| Zw roty nadpłat, rozw iązanie umów bez realizacji |
-633 | -523 | |
| Stan zobowiązań z tyt. umów z klientami na koniec | |||
| okresu | 2 872 | 61 743 |
| Wartość niespełnionych zobowiązań do wykonania świadczenia z umów z klientami wg lat rozliczenia |
stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| w okresie 12 miesięcy od końca okresu spraw ozdaw czego |
6 509 | 8 428 |
| w okresie między 13 a 24 miesięcy od końca okresu |
||
| spraw ozdaw czego |
4 160 | 5 744 |
| w okresie między 25 a 36 miesięcy od końca okresu |
||
| spraw ozdaw czego |
3 132 | 1 150 |
| Łącznie | 13 801 | 15 322 |
Wartość niespełnionych zobowiązań dotyczy wykonania świadczenie dotyczy umów na usługi deweloperskie, z których przychody rozliczane są w czasie oraz wartość rozpoznawanych przychodów jest różna od wartości zafakturowanej. Grupa korzysta z dozwolonych uproszczeń i nie uwzględnia w kwocie powyżej niezrealizowanych zobowiązań z tytułu umów, w których wartość otrzymanego wynagrodzenia odpowiada bezpośrednio wartości zrealizowanego przez Grupę świadczenia.
Cena transakcyjna przypisana do niespełnionych zobowiązań do wykonania świadczenia opiera się na założeniu, że zobowiązanie do wykonania świadczenie będzie w pełni zrealizowane przez Spółka. Cena transakcyjna zawiera wartość oczekiwaną zmiennych elementów wynagrodzenia (np. kary za opóźnienia)
Nota 39. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE
| Nota 39. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE | |||
|---|---|---|---|
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | ||
| Rezerw y na pozostałe św iadczenia - premie |
503 | 147 | |
| Razem, w tym: | 503 | 147 | |
| - długoterminow e |
0 | 0 | |
| - krótkoterminow e |
503 | 147 | |
Grupa wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. Na dzień 31.12.2020 oraz na 31.12.2019 kwota ewentualnej rezerwy na odprawy emerytalne jest nieistotna i nie została utworzona.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu rezerw na świadczenie pracownicze
| Rezerwy na | |
|---|---|
| pozostałe | |
| świadczenia | |
| pracownicze | |
| Stan na 01.01.2020 | 147 |
| Utw orzenie rezerw y |
356 |
| Koszty w ypłaconych św iadczeń |
0 |
| Rozw iązanie rezerw y |
0 |
| Stan na 31.12.2020, w tym: | 503 |
| - długoterminow e |
0 |
| - krótkoterminow e |
503 |
| Stan na 01.01.2019 | 341 |
| Utw orzenie rezerw y |
171 |
| Koszty w ypłaconych św iadczeń |
0 |
| Rozw iązanie rezerw y |
365 |
| Stan na 31.12.2019, w tym: | 147 |
| - długoterminow e |
0 |
| - krótkoterminow e |
147 |
Nota 40. POZOSTAŁE REZERWY
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Rezerw y na napraw y gw arancyjne oraz zw roty |
688 | 1 275 |
| Rezerw a na roszczenia podw ykonaw ców i nabyw ców |
522 | 523 |
| Rezerw a na spodziew ane koszty procesow e dot. sporu z |
||
| podw ykonaw cami |
0 | 125 |
| Inne rezerw y |
4 967 | 13 907 |
| Razem, w tym: | 6 177 | 15 830 |
| - długoterminow e |
688 | 1 275 |
| - krótkoterminow e |
5 489 | 14 555 |
Zmiana stanu rezerw
| Wyszczególnienie | Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty |
Rezerwa na roszczenia |
Rezerwy na koszty procesowe |
Inne rezerwy |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2020 | 1 275 | 523 | 125 | 13 907 | 15 830 |
| Utw orzone w ciągu roku obrotow ego |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Wykorzystane | 587 | 2 | 125 | 8 940 | 9 654 |
| Rozw iązane |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.12.2020, w tym: | 688 | 522 | 0 | 4 967 | 6 177 |
| - długoterminow e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminow e |
688 | 522 | 0 | 4 967 | 6 177 |
| Stan na 01.01.2019 | 0 | 500 | 0 | 0 | 500 |
| Utw orzone w ciągu roku obrotow ego |
1 275 | 23 | 125 | 0 | 1 423 |
| Rozpoznane jako efekt zmiany metody | |||||
| konsolidacji | 0 | 0 | 0 | 24 517 | 24 517 |
| Wykorzystane | 0 | 0 | 0 | 10 610 | 10 610 |
| Rozw iązane |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.12.2019, w tym: | 1 275 | 523 | 125 | 13 907 | 15 830 |
| - długoterminow e |
1 275 | 0 | 0 | 0 | 1 275 |
| - krótkoterminow e |
0 | 523 | 125 | 13 907 | 14 555 |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty
Grupa tworzy rezerwę na koszty przewidywanych napraw gwarancyjnych sprzedanych produktów (mieszkań). Wysokość rezerwy została oszacowana na podstawie dostępnej wiedzy i dokumentacji inwestycji przez wykwalifikowany personel.
Rezerwa restrukturyzacyjna
Nie występuje.
Rezerwa na roszczenia i koszty procesowe
W trakcie 2020 nie wystąpiły przesłanki do zmiany wysokości utworzonej w latach ubiegłych rezerwy na spodziewane koszty procesowe dotyczące sporu z jednym z podwykonawców. Spór został opisany w nocie nr 50 "Sprawy sądowe"
Inne rezerwy
W pozycji "Inne rezerwy" wykazano rezerwy utworzone w związku ze zrealizowaniem transakcji sprzedaży nieruchomości "Centrum Marszałkowska" w czerwcu 2019 roku. Rezerwy obejmowały spodziewane i uzgodnione z nabywcą nieruchomości koszty do których pokrycia zobowiązana została spółka Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp. k. , w szczególności:
- Zwrot określonej części opłaty za niewynajęte powierzchnię w sprzedanym budynku
- Koszty wykończenia (fit-out) powierzchni biurowej i handlowej przeznaczonej na wynajem
- Koszty komercjalizacji pozostałej do wynajęcia powierzchni
- Pozostałe koszty o zbliżonym charakterze
W okresie od lipca 2019 (tj. od sprzedaży nieruchomości) do grudnia 2020 znaczna część utworzonych wcześniej rezerw została wykorzystana zgodnie z założeniami. W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej pozostałe saldo rezerw zostanie wykorzystane przed końcem 2021 roku.
Nota 41. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Do głównych instrumentów finansowych z których korzysta lub może korzystać Grupa należą obligacje kuponowe zmienno procentowe, kredyty bankowe o zmiennej stopie procentowej oraz zaciągnięte pożyczki o stałej lub zmiennej stopie procentowej. Podstawowym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków na działalność Grupy Kapitałowej. Grupa może posiadać także aktywa finansowe takiej jak środki pieniężne, depozyty krótkoterminowe, jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego, traktowane analogicznie jak depozyty krótkoterminowe oraz pożyczki udzielone, które powstają w związku z prowadzoną przez Grupę działalnością. Podstawowym ryzykiem na jakie narażona jest Grupa jest ryzyko związane ze zmiennością stóp procentowych, głównie stawki WIBOR 1 – i 6-miesięcznej, stanowiących referencyjne stawki odniesienia dla oprocentowanych zobowiązań finansowych Grupy. Grupa nie prowadzi obrotu instrumentami finansowymi
Ryzyko stopy procentowej
Największy ewentualny wpływ na wynik Grupy, mogą wywierać koszty finansowe obsługi wyemitowanych obligacji kuponowych o zmiennym oprocentowaniu, opartych na stawce WIBOR 6-miesięcznej oraz tych zaciągniętych pożyczek które zostały zawarte ze zmienną stopą procentową. Na dzień przeprowadzenia wyceny Grupa nie miała zaciągniętych pożyczek ze zmienną stopą procentową. Grupa przeprowadziła analizę wpływu ryzyka zmiany bazowej stopy procentowej; wyniki tej analizy zostały uwzględnione w tabeli poniżej.
Na dzień przeprowadzenia analizy tj na 31.12.2020 Grupa nie miała w portfelu istotnych kwotowo udzielonych pożyczek ze zmienną stopą procentową, stąd też ekspozycja na ryzyko dotyczące aktywów finansowych jest ograniczona przede wszystkim do wyemitowanych obligacji.
| Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
|
|---|---|---|---|---|
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |||
| + 3%/- 3% | + 3%/- 3% | |||
| Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym: | ||||
| - udzielone pożyczki | -1 | -1 | -1 | -1 |
| - należności z tyt. dostaw i usług | ||||
| - nieruchomości inwestycyjne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpis na zapasy (zwiększenie stopy procentowej oznacza konieczność zwiększenia odpisu |
||||
| Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym, koszcie, w tym |
||||
| wyemitowane obligacje | -5 | -5 | -50 | -50 |
| otrzymane kredyty i pożyczki | ||||
| zobowiązania handlowe i inne |
Ryzyko walutowe
Ryzyko walutowe dotyczy przede wszystkim projektów biurowo-handlowych, gdzie zakładany kurs Euro stanowi jeden z elementów wpływających na wycenę zdyskontowanych przepływów finansowych dotyczących nieruchomości inwestycyjnych. Na dzień 31 grudnia 2019 ryzyko kursowe dotyczy również udzielonych i otrzymanych pożyczek które są nominowane w walucie innej niż waluta sprawozdania. Poniższa analiza została przeprowadzona dla pożyczek w Euro i pokazuje ekspozycję na ryzyko otrzymania bądź konieczności spłaty kwoty odpowiednio niższej lub wyższej niż wykazana w bilansie
Poniższa tabela pokazuje szacunkowy wpływ zmiany kursu Euro o +/- 3% względem kursu przyjętego do wyceny na dzień 31.12.2020 oraz na dzień 31.12.2019, odpowiednio 4,6148 i 4,2585 zł / Euro.
| Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | ||||
| EUR + 3%/- 3% | |||||
| Aktywa finansowe - środki pieniężne na koncie bankowym | 111 | 94 | 0 | 0 | |
| Zmiana wycen udziałów w spółkach konsolidowanych metodą praw własności |
9 180 | 9 180 | 8 525 | 8 525 | |
| Aktywa finansowe - pożyczki udzielone wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
689 | 689 | -616 | -616 | |
| Zobowiązania finansowe - pożyczki otrzymane wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
-323 | -323 | -6 | -6 |
Ryzyko cen towarów
Z uwagi na charakter prowadzonej działalności Grupa może być narażona na ryzyko niekorzystnych zmian kosztu wytworzenia powierzchni użytkowej (koszty materiałów i robocizna), wynikające w szczególności z nierównowagi podaży i popytu. Grupa może ograniczyć to ryzyko poprzez kontraktowanie prac w okresie względnej dekoniunktury oraz poprzez precyzyjne zapisy umowne.
Jako sprzedawca Grupa może być narażona na ryzyko spadku popytu i/lub cen sprzedaży wytworzonej powierzchni użytkowej, np. w skutek niekorzystnych zmian makroekonomicznych. Grupa ogranicza to ryzyko dysponując portfelem atrakcyjnych i unikatowych lokalizacji.
Ryzyko kredytowe
Celem polityki zarządzania ryzykiem kredytowym jest minimalizacja ryzyk finansowych poprzez działania zapewniające, że pożyczkobiorcy są w stanie zapłacić należne kwoty w określonych terminach.
Ryzyko kredytowe obejmuje ryzyko niewypłacalności dłużników Grupy Kapitałowej (dalej: "Grupy") lub niemożności wypełnienia przez nich swoich zobowiązań wobec Grupy. Ryzyko to związane jest z potencjalnym zdarzeniem kredytowym, które może zmaterializować się w postaci: częściowej spłaty pożyczek, istotnego opóźnienia w spłacie pożyczek lub braku spłaty pożyczek.
Grupa finansuje niektóre przedsięwzięcia developerskie poprzez udzielanie pożyczek. Spłata pożyczek uzależniona jest od kondycji finansowej pożyczkobiorców wynikającej z efektywności i terminowości realizacji przedsięwzięć. Konsekwencją ewentualnych opóźnień w harmonogramie realizacji poszczególnych przedsięwzięć developerskich może być brak możliwości wywiązania się pożyczkobiorcy z części lub całości zaciągniętych zobowiązań. Sytuacja taka może nastąpić np. w przypadku, gdy wpływy gotówkowe z przedsięwzięcia nie pokryją wszystkich zobowiązań, a BBID nie zabezpieczy należności wynikających z umów pożyczek lub realna wartość zabezpieczeń okaże się niższa od zobowiązań pożyczkobiorcy albo w przypadku zagrożenia upadłością lub upadłości pożyczkobiorcy. Opóźnienia w harmonogramie mogą także spowodować konieczność wydłużenia terminu spłaty pożyczki, co może oznaczać odroczenie w czasie lub rezygnację z zaangażowania w kolejne planowane przedsięwzięcia deweloperskie.
Pożyczkobiorcy Grupy, realizujący przedsięwzięcia developerskie, na skutek problemów z zarządzaniem inwestycjami, opóźnieniami w realizacji inwestycji w stosunku do ustalonych terminów spłaty kredytów bankowych, niemożności udzielenia wsparcia finansowego przez Jednostkę Dominującą lub wskutek innych niezależnych zdarzeń, mogą nie być w stanie sfinalizować inwestycji lub koszty realizacji inwestycji mogą istotnie wzrosnąć w stosunku do pierwotnie zakładanego budżetu. W konsekwencji pożyczkobiorcy mogą nie być w stanie wypełnić zaciągniętych zobowiązań pożyczkowych i kredytowych, a w skrajnym przypadku mogą ogłosić upadłość. W efekcie Grupa - jako podmiot finansujący inwestycje - może nie odzyskać części lub całości środków zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia, w tym zainwestowanych w dany podmiot celowy. Może to negatywnie wpłynąć na wyniki, sytuację finansową i perspektywy rozwoju Grupy.
Należy zaznaczyć, iż Grupa udziela pożyczek (czy też obejmuje instrumenty finansowe), w przeważającej większości, wyłącznie spółkom celowym realizującym konkretne projekty deweloperskie, w których realizację jest bezpośrednio włączona (a w większości przypadków de facto sama je realizuje), w tym w dużej mierze spółkom zależnym i stowarzyszonym. Jednostka dominująca sprawuje efektywny nadzór korporacyjny nad zależnymi i stowarzyszonymi podmiotami celowymi oraz dokonuje analizy wykonalności każdego z podejmowanych przedsięwzięć i na bieżąco monitoruje postęp prac oraz koszty inwestycji. W związku z powyższym Jednostka Dominująca jest w stanie oszacować, we wszystkich istotnych aspektach, stan i harmonogram projektu deweloperskiego realizowanego przez spółkę pożyczkobiorcę, a w konsekwencji oszacować prawdopodobieństwo i harmonogram uzyskiwanych wpływów pieniężnych i będący jego efektem poziom ryzyka kredytowego i na bieżąco je aktualizować.
W celu aktywnego zarządzania aktywami finansowymi jak również oszacowania potencjalnych strat kredytowych Grupa używa modeli (zbudowanych w oparciu ekspercką wiedzę Emitenta na temat projektów deweloperskich realizowanych przez konkretne spółki pożyczkobiorców), zawierającego wszystkie oczekiwane przepływy pieniężne uwzględniające spodziewane braki i/lub opóźnienia w przepływach, które dyskontuje przy użyciu efektywnej stopy procentowej. Wartość oczekiwanej straty kredytowej na dany dzień bilansowy stanowi różnicę pomiędzy wartością pożyczki brutto przed zastosowaniem powyższego modelu, a wartością brutto wynikającą z zdyskontowania przepływów pieniężnych skorygowanych o oczekiwane braki i/lub opóźnienia.
Dysponując szczegółową i aktualizowaną na bieżąco wiedzą na temat realizowanych przez pożyczkobiorców projektów deweloperskich i harmonogramów potencjalnych wpływów do pożyczkobiorców środków finansowych (pochodzących w szczególności ze sprzedaży wytworzonej powierzchni mieszkalnej lub komercyjnej, refinansowania się przez pożyczkobiorcę kredytem bankowym lub z innych źródeł), Grupa może na bieżąco szacować swoje ryzyko kredytowe. Wysokie prawdopodobieństwo wpływu środków do pożyczkobiorców przekłada się na niskie ryzyko kredytowe po stronie Grupy. Zmiana warunków rynkowych, trudności w pozyskaniu finansowania, spadek wartości zbywczej prowadzonych przez pożyczkobiorców przedsięwzięć wskazuje na zwiększenie się ryzyka kredytowego dla Emitenta; w szczególności istotny spadek wartości posiadanych aktywów lub niemożność zrealizowania projektu deweloperskiego przez pożyczkobiorcę może wskazywać na ryzyko całkowitego lub częściowego niewykonania zobowiązania.
W konsekwencji powyższego, w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym może dojść do zmian warunków umów pożyczek (warunków emisji instrumentów finansowych), polegających na modyfikacji harmonogramu przepływów pieniężnych. Wówczas Grupa stosownie aktualizuje model na podstawie najbardziej aktualnych planowanych przepływów pieniężnych i oblicza wartość bilansową brutto zmodyfikowanej pożyczki w oparciu o pierwotną efektywną stopę procentową albo o efektywną stopę procentową skorygowaną o ryzyko kredytowe, jeżeli pożyczki są dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. Straty powstałe w wyniku takiej modyfikacji Emitent pokazuje jako straty z oczekiwanych strat kredytowych.
Grupa tworzy odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości, które odpowiadają szacunkowej wartości poniesionych i spodziewanych strat na udzielonych pożyczkach (MSSF 9 zmienia sposób ujmowania ryzyka kredytowego z modelu strat poniesionych na model strat oczekiwanych). Aktywami finansowymi mogącymi narazić Grupę na ryzyko finansowe są pożyczki i inne posiadane aktywa finansowe.
.
.
1. Pożyczki udzielone przez BBI Development SA spółce Serenus Sp. z o.o. (wartość w jednostkowym bilansie na 31.12.2020 r. : 30.174 tys zł)
Serenus Sp z o.o. jest właścicielem nieruchomości przy ulicy Rynek Nowego Miasta 7 (dawne kino "Wars"). Na podstawie porozumienia z dnia 4 marca 2011 roku (z późniejszymi zmianami), porozumienia dodatkowego z 30 lipca 2012 oraz listu intencyjnego z 12 lipca 2017 r., umowy przedwstępnej zamiany z 30 listopada 2020 r. i późniejszych, aktualnych uzgodnień, zawartych przez spółkę Serenus z Miastem Stołecznym Warszawa, oczekiwane jest dokonanie zamiany posiadanej przez Serenus nieruchomości na nieruchomość Miasta położoną przy ulicy Długiej/Bohaterów Getta w Warszawie, na której to nieruchomości możliwa będzie realizacja projektu deweloperskiego. Spółka aktywnie monitoruje i wspiera Serenus w prowadzonym procesie, zmierzającym do zamiany powyżej wskazanych nieruchomości. Na dzień niniejszego sprawozdania, w najlepszej ocenie Spółki, przeprowadzenie zamiany jest wysoce prawdopodobne. Zamiana pozwoli na uruchomienie na zamienionej nieruchomości projektu deweloperskiego "Pasaż Simonsa" i będzie miała istotny wpływ na odzyskanie wierzytelności Spółki względem Serenus.
W trakcie 2020 roku nie stwierdzono wzrostu ryzyka kredytowego w odniesieniu do prezentowanej powyżej pożyczki, dlatego też Grupa nie zwiększyła utworzonego we wcześniejszych okresach odpisu na spodziewane straty kredytowe
Na dzień 31 grudnia 2020 Grupa jest zobowiązana udzielenia dalszych pożyczek dla Serenus Sp. z o.o. w wysokości łącznie 400 tys zł
- Pożyczka udzielona przez BBI Development S.A. dla Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp. k. (dalej – CPK Sp. z o.o. Sp.k) (wartość w jednostkowym bilansie na 31.12.2020 r.: 22.951 tys zł)
Pożyczka (przejęta przez BBI Development S.A. po rozwiązaniu IMMOBILIA Fund SICAV SIF) została udzielona w celu sfinansowania projektów deweloperskich realizowanych przez CPK Sp. z o.o. Sp.k (część biurowo - komercyjna projektu Centrum Praskie Koneser, realizowana wspólnie z Liebrecht & Wood). Spółka aktywnie monitoruje sposób wykorzystania udzielonej pożyczki oraz współzarządza sfinansowanym pożyczką projektem deweloperskim Centrum Praskie Koneser celem zapewnienia terminowego zwrotu pożyczek
W trakcie 2020 roku nie stwierdzono powstania ryzyka kredytowego w odniesieniu do prezentowanej powyżej pożyczki, dlatego tez Grupa nie utworzyła odpisu na straty kredytowe
Na dzień 31 grudnia 2020 Grupa jest zobowiązana do udzielenia dalszych pożyczek dla CPK Sp. z o.o. Sp.k. w wysokości 240 tys. Euro.
- Pożyczki udzielone spółce PW Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. ("PW") przez : Realty 4 Management Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Projekt Developerski 7 SKA ("PD7"), (wartość w skonsolidowanym bilansie na 31.12.2020 r. : 8.828 tys. zł),
Pożyczki zostały udzielone celem sfinansowania nakładów w ramach realizowanego przez pożyczkodawcę projektu Roma Tower, przy czym na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania całość kwot pożyczek wraz z naliczonymi odsetkami została potrącona z należnym wkładem PD7, wniesionym do PW.
- Posiadane instrumenty finansowe w Skyline Residences S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu (wartość w skonsolidowanym bilansie na 31.12.2020 r. : 13.196 tys. zł)
Skyline Residences jest spółką celową, będącą 100% właścicielem spółki celowej Złota 44 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, realizującej projekt wysokościowego apartamentowca Złota 44. Dominującym właścicielem Skyline Residences jest fundusz z
amerykańskiej grupy Amstar. Wartość posiadanych przez Grupę instrumentów finansowych w Skyline Residences jest bezpośrednio zależna od wyników ekonomicznych projektu deweloperskiego Złota 44. Spółka aktywnie współzarządza wspomnianym przedsięwzięciem celem maksymalizacji jego wyników finansowych. Grupa nie identyfikuje na chwilę obecną istotnych ryzyk utraty wartości przedmiotowych instrumentów finansowych.
Pożyczki udzielone i należności – wiekowanie
| Przeterminowanie w dniach | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | Nie przeterminowane |
< 60 dni | 61 – 90 dni |
91 –180 dni |
181 – 360 dni |
>360 dni |
| 2020-12-31 | |||||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 2791 | 2213 | 280 | 1 | 0 | 4 | 293 |
| odpisy aktualizujące | -137 | 0 | 0 | 0 | 0 | -4 | -133 |
| Pozostałe należności | 3771 | 3 771 | |||||
| odpisy aktualizujące | -341 | -341 | |||||
| Udzielone pożyczki | 66014 | 66 014 | |||||
| odpisy aktualizujące | -3570 | -3 570 | |||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
18523 | 18 523 | |||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| Instrumenty pochodne | |||||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| Inne aktywa finansowe | |||||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| 2019-12-31 | |||||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 4145 | 2328 | 1690 | 1 | 16 | 4 | 106 |
| odpisy aktualizujące | -100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -100 |
| Pozostałe należności | 7840 | 7 840 | |||||
| odpisy aktualizujące | -341 | -341 | |||||
| Udzielone pożyczki | 63723 | 63 723 | |||||
| odpisy aktualizujące | -3544 | -3 544 | |||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
13819 | 13 819 | |||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| Instrumenty pochodne | |||||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| Inne aktywa finansowe | |||||||
| odpisy aktualizujące |
Ryzyko związane z płynnością
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, obligacje, akcje uprzywilejowane, umowy leasingu finansowego oraz umowy dzierżawy z opcją zakupu.
Z uwagi na charakter działalności Grupy Emitenta jako podmiotu, realizującego długoterminowe (wieloletnie) projekty deweloperskie, często w formule wspólnych przedsięwzięć, do specyficznych dla Emitenta działań związanych z dywersyfikacją źródeł finansowania, służącą zarządzaniu ryzykiem płynności należy zaliczyć :
- finansowanie komercyjnych przedsięwzięć deweloperskich w modelu kredytu budowlanego (zapewniającego finansowanie wszystkich kosztów projektu) i wyższego kwotowo od niego kredytu inwestycyjnego – konwersja kredytu budowlanego na inwestycyjny zapewnia Emitentowi nadwyżkę finansową, możliwą do wykorzystania jeszcze przed sprzedażą danego przedsięwzięcia komercyjnego docelowemu inwestorowi, a zatem pozwalającą na wcześniejsze wycofanie części kapitału zaangażowanego w przedsięwzięcie
- przyśpieszanie uzyskiwania wpływów finansowych z długoterminowych przedsięwzięć poprzez ich strukturyzowanie w taki sposób, aby spółki z grupy Emitenta mogły odpłatnie wykonywać, na zasadach rynkowych, istotne usługi na rzecz wspomnianych projektów, w szczególności prace architektoniczne, projektowe czy project management
- w przypadku projektów realizowanych wspólnie z inwestorami zewnętrznymi lub przy negocjacji transakcji sprzedaży gotowego projektu deweloperskiego, tam gdzie jest to możliwe, strukturyzowanie transakcji w sposób umożliwiający uzyskanie dla Emitenta zaliczek, przedpłat, opcji sprzedaży udziałów, etc.
- w przypadku zaciąganych pożyczek, tam gdzie jest to możliwe, Emitent negocjuje i uzgadnia elastyczne harmonogramy spłaty, przewidujące możliwość wydłużania terminów spłat
- stosowne zarządzanie wielkościami dokonywanych emisji / spłat obligacji korporacyjnych Emitenta oraz terminami nowych emisji w celu dostosowania przyszłych zobowiązań do planowanych harmonogramów realizacji projektów deweloperskich
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Poniższe tabele przedstawiają zobowiązania finansowe oraz wybrane aktywa w podziale na terminy zapadalności / przewidywane terminy uzyskania wpływów dla celów zarządzania płynnością Grupy wg stanu na dzień 31 grudnia 2020 oraz na 31.12.2019. W zestawieniu uwzględniono też wpływy otrzymane odpowiednio po 31 grudnia 2020 oraz po 31 grudnia 2019 i wykorzystane do spłaty zobowiązań.
| do 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 do 5 lat | |
|---|---|---|---|
| 2020-12-31 | |||
| Oprocentow ane kredyty i pożyczki |
0 | 11 881 | 0 |
| Wyemitow ane obligacje |
41 842 | 0 | 27 000 |
| Zobow iązania z tyt. umów |
|||
| leasingow ych |
82 | 497 | 2 977 |
| Zobow iązania handlow e oraz |
|||
| pozostałe zobow iązania |
4 993 | 263 | 26 |
| Razem: | 46 917 | 12 641 | 30 003 |
| 2019-12-31 | |||
| Oprocentow ane kredyty i pożyczki |
0 | 230 | 0 |
| Wyemitow ane obligacje |
39 780 | 0 | 55 300 |
| Zobow iązania z tyt. umów |
|||
| leasingow ych |
157 | 386 | 39 |
| Zobow iązania handlow e oraz |
|||
| pozostałe zobow iązania |
5 176 | 746 | 49 |
| Razem: | 45 113 | 1 362 | 55 388 |
| do 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 do 5 lat | |
|---|---|---|---|
| 2020-12-31 | |||
| Należności handlow e i pozostałe |
2 654 | 3 430 | 0 |
| Należności z tytułu pożyczek | 0 | 9 319 | 53 125 |
| Środki pieniężne | 18 523 | 0 | 0 |
| Środki z emisji obligacji pozyskane w 1 kw . 2021 |
14 330 | 0 | 0 |
| Pożyczki pozyskane w 1 kw . 2021 |
13 451 | 0 | 0 |
| Inw estycje w spółkach konsolidow anych MPW |
0 | 0 | 92 694 |
| Zw rot z pozostałych instrumentów |
|||
| finansow ych |
961 | 8 267 | 4 763 |
| Razem: | 49 919 | 21 016 | 150 582 |
| 2019-12-31 | |||
| Należności handlow e i pozostałe |
4 045 | 7 499 | 0 |
| Należności z tytułu pożyczek | 0 | 11 540 | 48 639 |
| Środki pieniężne | 13 819 | 0 | 0 |
| Środki z emisji obligacji pozyskane w | |||
| 1 kw . 2020 |
12 000 | 0 | 0 |
| Pożyczki pozyskane w 1 kw . 2020 |
8 536 | 0 | 0 |
| Środki pozyskane ze sprzedaży | |||
| dzialek w projekcie "Małe Błonia" - |
|||
| kw ota netto |
10168 | 0 | 0 |
| Inw estycje w spółkach |
|||
| konsolidow anych MPW |
0 | 0 | 94 340 |
| Zw rot z pozostałych instrumentów |
|||
| finansow ych |
232 | 4 723 | 12 582 |
| Razem: | 48 800 | 23 762 | 155 561 |
Nota 42. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH
Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższe tabele przedstawiają porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA FINANSOWE | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | Kategoria instrumentów finansowych wg MSSF 9 | |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży (długoterminowe), | ||||||
| w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Pozostałe aktywa finansowe (długoterminowe), w tym: | 66 363 | 64 203 | 66 363 | 64 203 | ||
| - pożyczki udzielone | 53 125 | 48 639 | 53 125 | 48 639 w | yceniane w zamortyzow anym koszcie |
|
| - nabyte obligacje | 0 | 0 | 0 | 0 w yceniane w zamortyzow anym koszcie |
||
| - akcje i udziały | 13 196 | 15 517 | 13 196 | 15 517 w | yceniane w w artości godziw ej przez w ynik |
|
| - zaliczki na poczet nabycia akcji i inne aktyw a finansow e |
42 | 47 | 42 | 47 w | yceniane w w artości godziw ej przez w ynik |
|
| Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe), w tym: | 9 319 | 11 540 | 9 319 | 11 540 | ||
| - pożyczki udzielone | 9 319 | 11 540 | 9 319 | 11 540 w | yceniane w zamortyzow anym koszcie |
|
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 18 523 | 13 819 | 18 527 | 13 823 | ||
| - środki na rachunkach bankow ych i krótkoterminow ych lokatach |
18 478 | 13 757 | 18 478 | 13 757 w | yceniane w zamortyzow anym koszcie |
|
| - środki w funduszu pieniężnym |
45 | 62 | 49 | 66 w | yceniane w zamortyzow anym koszcie |
|
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | Kategoria instrumentów finansowych wg MSSF 9 | |
| Oprocentowane zobowiązania finansowe, w tym: | 84 279 | 95 892 | 84 279 | 95 892 | ||
| - długoterminow e oprocentow ane w g zmiennej stopy procentow ej |
0 | 0 | 0 | 0 w yceniane w zamortyzow anym koszcie |
||
| - krótkoterminow e oprocentow ane w g zmiennej stopy procentow ej |
11 881 | 230 | 11 881 | 230 w | yceniane w zamortyzow anym koszcie |
|
| - długoterminow a część zobow iązania z tytułu emisji obligacji |
27 000 | 55 300 | 27 000 | 55 300 w | yceniane w zamortyzow anym koszcie |
|
| - krotkoterminow a część zobow iązania z tytułu emisji obligacji |
41 842 | 39 780 | 41 842 | 39 780 w | yceniane w zamortyzow anym koszcie |
|
| - zobow iązania z tytułu leasingu - łącznie |
3 556 | 582 | 3 556 | 582 w | yceniane w zamortyzow anym koszcie |
|
| Pozostałe zobowiązania inne (długoterminowe), w tym: | 26 | 49 | 26 | 49 | ||
| - pozostałe zobow iązania - nieoprocentow ane |
26 | 49 | 26 | 49 w yceniane w zamortyzow anym koszcie |
||
| Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania | 4 993 | 5 176 | 4 993 | 5 176 w | yceniane w zamortyzow anym koszcie |
|
Zabezpieczenia
Zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych
Nie występują
Wartość godziwa powyższych kontraktów kształtowała się następująco:
Nie dotyczy
Zabezpieczenie wartości godziwej
Nie występują
Nota 43. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych (w szczególności zgodnych z wymogami wynikającymi z obowiązujących Jednostkę Dominującą umów z instytucjami finansującymi), które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Spółka zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje.
Spółka prowadzi monitorowanie stanu kapitałów przy wykorzystaniu wskaźników :
- kapitały własne do zadłużenia finansowego
- kapitały własne do sumy bilansowej
- zadłużenie finansowe do sumy bilansowej
Dla całkowitego zadłużenia Grupa wlicza wyemitowane obligacje, oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, z wyłączeniem rozliczeń międzyokresowych przychodów i rezerwy na podatek odroczony.
Zasady Grupy stanowią, by powyższe wskaźniki kształtowały się powyżej poziomu 66% dla kapitałów własnych do całkowitego zadłużenia oraz powyżej 30% dla kapitałów własnych do sumy bilansowej oraz poniżej 45% dla zadłużenia finansowego do sumy bilansowej.
| Wyszczególnienie | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Oprocentow ane kredyty i pożyczki |
11 881 | 230 | |
| Wyemitow ane obligacje i inne zobow iązania finansow e |
72 398 | 95 662 | |
| Zadłużenie finansowe | 84 279 | 95 892 | |
| Kapitał własny | 132 109 | 128 430 | |
| Suma bilansowa | 233 996 | 310 713 | |
| Kapitał w łasny do zadłużenia finansow ego |
157% | 134% | |
| Kapitał w łasny do sumy bilansow ej |
56% | 41% | |
| Zadłużenie finansow e do sumy bilansow ej |
36% | 31% |
Nota 44. PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
Nie występują.
Nota 45. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami stowarzyszonymi, konsolidowanymi metodą praw własności, za bieżący i poprzedni rok obrotowy
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jednostki stowarzyszone - transakcje | ||||||||||||
| z BBI Developement S.A. | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Mazow ieckie Tow arzystw o Pow iernicze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sp.z o.o. Projekt Developerski 1 SKA | ||||||||||||
| NPU Sp. z o.o. SKA | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 655 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 21 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Projekt-Rybaki Łańsk Sp. z o.o. | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki stowarzyszone - transakcje | ||||||||||||
| z Juvenes Projekt Sp. z o.o. | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 645 | 1 350 | 0 | 583 | 0 | 0 | 0 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki stowarzyszone - transakcje | ||||||||||||
| z Realty 4 Management Sp. z o.o. | ||||||||||||
| Juvenes Development 1 Sp. k. | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| PW Sp. z o.o. Sp.k | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 233 | n/d | 0 | n/d | 0 | n/d | 0 |
| Jednostki stowarzyszone - transakcje | ||||||||||||
| z Realty 3 Management Sp. z o.o. | ||||||||||||
| Projekt Developerski 6 Sp. k. | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 10 | 0 | 48 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 |
| PW Sp. z o.o. Sp.k | 0 | 0 | 0 | 0 | 271 | 228 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki stowarzyszone - transakcje | ||||||||||||
| z Realty 4 Management Sp. z o.o. | ||||||||||||
| Projekt Developerski 4 Sp. k. | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Projekt-Rybaki Łańsk Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Jednostka dominująca całej Grupy
Z uwagi na rozdrobnioną strukturę akcjonariatu nie występuje jednostka dominująca wobec Grupy.
Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę
Informacja o podmiotach posiadających ponad 5% głosów w zgromadzeniu akcjonariuszy jednostki dominującej jest podana w nocie nr 25.
Jednostki stowarzyszone, w których na dzień 31 grudnia 2020 Grupa jest wspólnikiem – udział w kapitale własnym
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp k. | 40,00% |
|---|---|
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 44,99% |
Dane finansowe wyżej wymienionych spółek są zaprezentowane w nocie nr 16
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych
Pożyczki udzielone oraz inne transakcje zawarte z osobami powiązanymi w rozumieniu MSR24
Grupa nie udzielała pożyczek członkom Zarządu i członkom Rady Nadzorczej jednostki dominującej oraz żadnym podmiotom z nimi powiązanym.
Poniższa tabela przedstawia podsumowanie transakcji zawartych w 2020 roku z osobami powiązanymi w rozumieniu MSR 24:
| Data | Strona transakcji – spółka z Grupy BBID |
Strona transakcji – podmiot powiązany |
Opis transakcji | Łączna wartość umowy w PLN |
|---|---|---|---|---|
| 01.01.2020 – 31.12.2020 |
PD6 | Podmiot powiązany z niektórymi członkami zarządu |
Najem przez PD6 powierzchni handlowej | 70.219,59 zł brutto 57.089,09 netto |
| Umowa zawarta 12.03.2020, rozwiązana 24.07.2020 |
PD6 | Podmiot powiązany z niektórymi członkami zarządu |
Zawarcie umowy przeniesienia własności jednego lokalu niemieszkalnego w wyniku realizacji przedwstępnej umowy ustanowienia odrębnej własności 5 lokali niemieszkalnych, udziału we współwłasności lokalu garażowego zawartej w 2018 roku aneks z 20.09.2019 i 12.03.2020 |
1.943.770,23 zł brutto 1.580.301,01 zł netto |
| 30.12.2020 | PD6 | Członek Zarządu | Zawarcie (w wyniku realizacji umowy przedwstępnej) umowy ustanowienia odrębnej własności 2 lokali niemieszkalnych w budynku E1 i ich sprzedaży, sprzedaży udziału we współwłasności lokalu garażowego i udziału we współużytkowaniu wieczystym |
1.501.351,08 zł brutto 1.220.610,64 zł netto |
| 18.12.2020 | PD6 | spółka cywilna jednego z członków Zarządu i osoby niepowiązanej |
Umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu niemieszkalnego w budynku E3 i jego sprzedaży, sprzedaży udziału we współwłasności lokalu garażowego i udziału we współużytkowaniu wieczystym |
1 119 424,23 zł brutto 910.101,00 zł netto |
| 18.12.2020 | PD6 | spółka cywilna jednego z członków Zarządu i osoby niepowiązanej |
Umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu niemieszkalnego w budynku E3 i jego sprzedaży, sprzedaży udziału we współwłasności lokalu garażowego i udziału we współużytkowaniu wieczystym |
1 232 215,23 zł brutto 1.101.801,00 zł netto |
| 29.12.2020 | PD6 | spółka cywilna jednego z członków Zarządu i osoby niepowiązanej |
Umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu niemieszkalnego w budynku E3 i jego sprzedaży, sprzedaży udziału we współwłasności lokalu garażowego i udziału we współużytkowaniu wieczystym |
1.364.288,62 zł brutto 1.109.177,74 zł netto |
| 29.12.2020 | PD6 | spółka cywilna jednego z członków Zarządu i osoby niepowiązanej |
Umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu niemieszkalnego w budynku E3 i jego sprzedaży, sprzedaży udziału we współwłasności lokalu garażowego i udziału we współużytkowaniu wieczystym |
1 251 895,23 zł brutto 1.017.801,00 zł netto |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2020– 31.12.2020 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Juvenes Projekt Sp z o.o. |
Podmiot niektórymi zarządu |
powiązany z członkami |
Najem przez Juvenes Projekt Sp z o.o. powierzchni biurowej |
481.035,43 zł brutto 391.085,72 zł netto |
|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Juvenes Serwis Sp z o.o. |
Podmiot niektórymi zarządu |
powiązany z członkami |
Najem przez Juvenes-Serwis Sp z o.o. powierzchni biurowej |
42.699,84 zł brutto 34.715,32 zl netto |
Nota 46. WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ
Wynagrodzenie kadry kierowniczej Grupy
Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Grupy
Świadczenia wypłacane Członkom Zarządu
| Imię i nazwisko | Funkcja | 01.01.2020 - | 01.01.2019 - | |
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| Wynagrodzenia Członków Zarządu jednostki | ||||
| dominującej | ||||
| Michał Skotnicki | Prezes Zarządu | 542 | 540 | |
| Rafał Szczepański | Wiceprezes Zarządu | 300 | 300 | |
| Piotr Litw iński |
Członek Zarządu | 542 | 540 | |
| Krzysztof Tyszkiew icz |
Członek Zarządu | 156 | 156 | |
| RAZEM | 1 540 | 1 536 |
| Wynagrodzenia Członków Zarządu Juvenes-Projekt Sp. z | |||
|---|---|---|---|
| o.o. | |||
| Rafał Szczepański Prezes Zarządu |
240 | 240 | |
| Krzysztof Tyszkiew icz |
Wiceprezes Zarządu | 276 | 276 |
| pozostałl członkow | ie Zarządu Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 168 | 168 |
| RAZEM | 684 | 684 | |
| Wynagrodzenia Członków Zarządu Juvenes-Serwis Sp. z | |||
| o.o. | |||
| Krzysztof Tyszkiew icz |
Prezes Zarządu | 108 | 108 |
| pozostałl członkow ie Zarządu Juvenes-Serw |
is Sp. z o.o. | 0 | 66 |
| RAZEM | 108 | 174 | |
| Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej (RN) jednostki | |||
| dominującej | |||
| Paw eł Turno |
Przew odniczący RN |
54 | 54 |
| Maciej Radziw iłł |
Z-ca Przew odniczącego RN |
43 | 42 |
| Artur Lebiedziński | Członek RN | 48 | 48 |
| Maciej Matusiak | Członek RN | 48 | 48 |
| Członek RN (od czerw ca |
|||
| Wojciech Napiórkow ski |
2019) | 37 | 18 |
| Karol Żbikow ski |
Członek RN | 54 | 54 |
| RAZEM | 284 | 264 |
Nota 47. ZATRUDNIENIE
Przeciętne zatrudnienie (*)
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Zarząd | 8 | 8 |
| Administracja | 8 | 9 |
| Dział sprzedaży | 3 | 4 |
| Pion produkcji | 9 | 9 |
| Pozostali | 1 | 1 |
| Razem | 29 | 31 |
Rotacja zatrudnienia (*)
| Rotacja zatrudnienia (*) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - | 01.01.2019 - | |||
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||||
| Liczba pracow ników przyjętych |
0 | 1 | |||
| Liczba pracow ników zw olnionych |
2 | 10 | |||
| Razem | - 2 |
- 9 |
|||
(*) zatrudnienie podane dla jednostki dominującej i jednostek zależnych, bez uwzględniania danych z jednostek stowarzyszonych.
Nota 48. AKTYWOWANE KOSZT FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO
| 01.01.2020 - 31.12.2020 | 01.01.2019 - 31.12.2019 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koszt finansowania zewnętrznego |
Stopa kapitalizacji | Koszt finansowania zewnętrznego |
Stopa kapitalizacji | ||
| Rzeczow e aktyw a trw ałe |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| Wartości niematerialne | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Nieruchomości inw estycyjne |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| Zapasy | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| RAZEM | 0 | 0 |
Nota 49. PRZYCHODY UZYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE
Grupa rozpoznaje przychody ze sprzedaży mieszkań po przeniesieniu na nabywcę praw i obowiązków, co jest równoznaczne z zawarciem umowy sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego. Przychody te są rozpoznawane po ukończeniu konkretnego projektu inwestycyjnego. Rozpoznanie przychodów z różnych projektów jest rozpoznawane niezależnie od siebie i oddzielone znacznymi przerwami.
Nota 50. SPRAWY SĄDOWE
Wg najlepszej wiedzy Emitenta, na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, jednostki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej BBI Development S.A. są stroną następujących postępowań sądowych o kwocie sporu ok 1 mln zł lub wyższej:
- a) cywilne postępowanie sądowe przeciwko Juvenes-Projekt sp. z o.o. z powództwa jednego z podwykonawców usług architektonicznych o zapłatę wynagrodzenia. Postępowanie wszczęto we wrześniu 2017 roku. Wartość przedmiotu sporu: 964.313,68 złotych wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 16 marca 2017 roku. Juvenes-Projekt sp. z o.o. kwestionował w całości zarówno zasadność, jak i wysokość świadczenia. W dniu 26.02.2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (Sąd I Instancji) oddalił w całości powództwo i obciążył powoda kosztami postępowania, Wyrok jest nieprawomocny. Niezależnie od powyższego Zarząd Juvenes-Projekt sp. z o.o. zdecydował o utworzeniu rezerwy w wysokości 500 tys. zł na pokrycie ewentualnych roszczeń. Rezerwa jest wykazana w nocie 42 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
- b) cywilne postępowanie sądowe przeciwko jednemu z wykonawców robót budowlanych wszczęte z powództwa spółki Realty 3 Management spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Projekt Developerski 6 sp. k. (dalej: "PD6") o zapłatę kwoty 1.100.000 zł z weksla wystawionego przez pozwanego wykonawcę na zabezpieczenie roszczeń PD6 z tytułu niewykonania/nienależytego wykonania umowy o roboty budowlane. Pozew został wniesiony w marcu 2020 roku. Sprawa jest na wczesnym etapie procesu. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania nie jest możliwe precyzyjne określenie czasu trwania i rezultatu dalszego postępowania.
c) cywilne postępowanie sądowe przeciwko jednemu z wykonawców robót budowlanych wszczęte z powództwa PD6 o zapłatę kary umownej w kwocie 1.095.788 zł z tytułu niewykonania/nienależytego wykonania umowy o roboty budowlane. Pozew został wniesiony w kwietniu 2020 roku. Sprawa jest na początkowym etapie procesu. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania nie jest możliwe precyzyjne określenie czasu trwania i rezultatu dalszego postępowania.
Nota 51. ROZLICZENIA PODATKOWE
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Na podstawie przeprowadzonych analiz Kierownictwo Jednostki Dominującej uznało że nie ma podstaw do tworzenia rezerwy na dodatkowe zobowiązania podatkowe.
Nota 52. ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY
Nie dotyczy
Nota 53. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
Istotne zdarzenia po dacie bilansu są przedstawione poniżej:
28 stycznia 2021 roku jednostka stowarzyszona spółka CPK SP z o.o. SpK ("CPK"), wraz z podmiotami grupy Liebrecht&WooD zawarła z polskim, profesjonalnym podmiotem branży hotelarskiej ("Dzierżawca") umowy dzierżawy, na podstawie której CPK oddała Dzierżawcy w dzierżawę ukończony kompleks hotelu pod marką MOXY, zlokalizowany na terenie Centrum Praskiego KONESER. Przedmiotem Umowy jest hotel wraz z jego wyposażeniem o łącznej powierzchni użytkowej ponad 5.462 m2, oferujący 141 pokoi gościnnych, w standardzie trzygwiazdkowym, wraz z 15 dedykowanymi i 35 zmiennymi miejscami parkingowymi w garażu podziemnym. Przedmiotowy hotel był dotychczas prowadzony bezpośrednio przez CPK pod marką MOXY, stosownie do umowy franczyzy, o której Emitent informował w raporcie bieżącym nr 33/2016 z dnia 8 sierpnia 2016 roku. Obecnie, na podstawie Umowy, CPK oddała hotel w dzierżawę Dzierżawcy, który będzie płacił na rzecz CPK stosowny czynsz dzierżawny
Umowa została zawarta na 20 lat licząc od daty otwarcia hotelu przez Dzierżawcę dla gości. Czynsz należny CPK składać się będzie z czynszu stałego, płatnego miesięcznie oraz z płatnego rocznie czynszu zmiennego (dodatkowego) obliczanego w oparciu o przychody netto Dzierżawcy z tytułu prowadzenia działalności w hotelu. Oba rodzaje czynszu dzierżawnego ustalone zostały przez strony na poziomie rynkowych stawek czynszu powszechnie stosowanych dla obiektów hotelowych o standardzie i lokalizacji zbliżonych do hotelu MOXY.
Umowa została zawarta pod warunkiem zawieszającym, że franczyzodawca marki "Moxy by Marriott" udzieli zgody na zawarcie Umowy (która to zgoda została doręczona CPK 2 lutego 2021 r.) Umowa zawiera także zastrzeżenie warunków rozwiązujących, a mianowicie, iż do 30 kwietnia 2021 roku winno dojść do zawarcia pomiędzy Dzierżawcą, franczyzodawcą marki "MOXY by Marriott" oraz CPK stosownych umów (w tym m.in. nowej umowy franczyzy wiążącej Dzierżawcę i franczyzodawcę) – wspomniany warunek spełnił się w dniu 1 marca 2021 roku.
Umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia przez Dzierżawcę przed upływem okresu, na jaki została zawarta, w przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności, takich jak: niewydanie hotelu Dzierżawcy w terminie, niedokonywanie koniecznych napraw i remontów hotelu (prowadzonych przez CPK) oraz uniemożliwienie lub istotne utrudnienie korzystania Dzierżawcy z hotelu. Za niewykonanie najistotniejszych zobowiązań przez Strony Umowa przewiduje naliczenie kar umownych w wysokościach i na zasadach nieodbiegających od standardów rynkowych.
- W dniu 22 lutego 2021 roku, w ramach istniejącego Programu Emisji Obligacji Jednostka Dominująca wyemitowała obligacje na okaziciela o łącznej wartości nominalnej 14.330.000 PLN (czternaście milionów trzysta trzydzieści tysięcy złotych). Obligacje oznaczone jako seria BBI0223 zostaną wykupione 22 lutego 2023 roku.
- W dniu 22 lutego 2021 r. Jednostka Dominująca dokonała wykupu obligacji trzyletnich serii BBI0221/2 wyemitowanych dnia 22 lutego 2018 o łącznej wartości nominalnej 40.300.000 zł (czterdzieści milionów trzysta tysięcy złotych), powiększonej o sumę odsetek od obligacji za ostatni okres odsetkowy do dnia wykupu
- w dniu 1 kwietnia 2021 r. spółka stowarzyszona PW Sp z o.o. SpK ("PW"), powołana dla realizacji projektu deweloperskiego "Roma Tower" u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater w Warszawie ("Projekt"), zawarła z inwestorem branżowym, spółką zależną zagranicznej grupy deweloperskiej ("Inwestor") list intencyjny ("List") wyrażający wolę obu stron do prowadzenia w dobrej wierze negocjacji zmierzających do zawarcia przyszłej Umowy Inwestycyjnej, której przedmiotem będą warunki wspólnej, dalszej realizacji Projektu.
Najistotniejszymi, wstępnymi założeniami dla dalszych negocjacji, wskazanymi w Liście są m.in.: a) przeprowadzenie przez Inwestora procesu całościowego badania stanu Projektu (warunkującego zaangażowanie w Projekt Inwestora – tzw. "badanie due diligence"); b) zawiązanie nowej, wspólnej spółki celowej ("Newco"), do której przystąpią PW oraz docelowo Inwestor; c)
wniesienie przez PW do Newco dotychczasowej nieruchomości inwestycyjnej Projektu (według obecnej wartości rynkowej); d) dofinansowanie kapitałowe Newco przez Inwestora (które będzie następować etapami); e) częściowe wycofanie środków na rzecz obecnych wspólników; f) docelowy udział każdej ze stron w majątku i w zysku Newco - w założeniu - proporcjonalny do wielkości wniesionych przez strony wkładów; g) pozyskanie finansowania dłużnego dla Projektu.
Zawarty List nie stanowi wiążącego zobowiązania Stron do zawarcia Umowy Inwestycyjnej, ale wyraża wolę obu Stron przeprowadzenia badania due diligence i rozpoczęcia negocjacji, określając ich ramy. W Liście zastrzeżono, że uzgodnienie warunków przyszłej, wspólnej realizacji Projektu uzależnione będzie od wyników badania due diligence, jak również od uzyskania przez strony stosownych zgód korporacyjnych.
PW zastrzegła na rzecz Inwestora wyłączność w zakresie przedmiotu negocjacji, która obowiązuje od chwili podpisania Listu do czasu jego wygaśnięcia lub odmiennego uzgodnienia Stron.
Strony określiły, iż ich dążeniem jest zawarcie Umowy Inwestycyjnej najpóźniej do 1 lipca 2021 r.. W razie niezawarcia Umowy Inwestycyjnej w tym terminie, każda ze stron będzie uprawniona do natychmiastowego wypowiedzenia Listu. Wygaśnięcie Listu może także nastąpić wcześniej, w szczególności w przypadku niesatysfakcjonującego Inwestora wyniku badania due diligence.
Nota 54. UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM
Nie występuje
Nota 55. INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTEM DOKONUJĄCYM BADANIA SPRAWOZDANIA
| Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|
|---|---|---|---|
| - za badanie rocznego spraw ozdania finansow ego i |
|||
| skonsolidow anego spraw ozdania finansow ego |
81 | 70 | |
| - za inne usługi pośw iadczające, w tym przegląd |
|||
| spraw ozdania finansow ego i skonsolidow anego |
|||
| spraw ozdania finansow ego |
57 | 48 | |
| - za badanie rocznych spraw ozdań jednostek |
|||
| stow arzyszonych (*) |
0 | 0 | |
| RAZEM | 138 | 118 |
(*) podana kwota dotyczy całości wynagrodzenia, a nie proporcjonalnego udziału Grupy w tym wynagrodzeniu.
Nota 56. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Poniższe prezentują uzgodnienie przepływów pieniężnych i operacji nie stanowiących przepływów pieniężnych dla poszczególnych grup zobowiązań finansowych.
| 01.01.2020 - 31.12.2020 | Zaciągnięte pożyczki |
Wyemitowane obligacje |
Prowizje i inne koszty pozyskania kapitału |
Zobowiązania lesingiowe |
|---|---|---|---|---|
| Stan początek okresu | 230 | 95 080 | 0 | 582 |
| Przepływy pieniężne | ||||
| Zaciągnięcie zobow iązań - |
||||
| otrzymane w płaty |
9 978 | 12 000 | 0 | 0 |
| Spłata zobow iązań |
0 | -37 100 | -154 | -748 |
| Spłata odsetek | 0 | -6 119 | 0 | -107 |
| Operacje nie stanowiące przepływów pieniężnych | ||||
| Rozpoznanie zobow iązań (leasing, zobow iązanie z tyt.prow izji, |
||||
| pożyczka bez w pływ u środków ) |
12 | 0 | 154 | 3 559 |
| Naliczenie odsetek | 919 | 4 981 | 0 | 107 |
| Wpływ różnic kursow ych |
742 | 0 | 0 | 163 |
| Stan na koniec okresu | 11 881 | 68 842 | 0 | 3 556 |
| 01.01.2019 - 31.12.2019 | Zaciągnięte pożyczki |
Wyemitowane obligacje |
Prowizje i inne koszty pozyskania kapitału |
Zobowiązania lesingiowe |
|---|---|---|---|---|
| Stan początek okresu | 45 792 | 117 525 | 0 | 150 |
| Przepływy pieniężne | ||||
| Zaciągnięcie zobow iązań - |
||||
| otrzymane w płaty |
20 614 | 15 000 | 0 | 0 |
| Spłata zobow iązań |
-5 726 | -36 600 | -304 | -605 |
| Spłata odsetek | -436 | -8 394 | 0 | -42 |
| Operacje nie stanowiące przepływów pieniężnych | ||||
| Rozpoznanie zobow iązań (leasing, zobow iązanie z tyt.prow izji, pożyczka bez w pływ u środków ) |
124 | 0 | 304 | 1 041 |
| Eliminacja pożyczek w ew nątrz |
||||
| Grupy z pow odu zmiany metody |
||||
| konsolidacji pozyczkodaw cy |
-62 456 | |||
| Naliczenie odsetek | 2 739 | 7 549 | 0 | 42 |
| Wpływ różnic kursow ych |
-421 | 0 | 0 | - 4 |
| Stan na koniec okresu | 230 | 95 080 | 0 | 582 |
Objaśnienia do wybranych, nietypowych pozycji ze sprawozdania z przepływów pieniężnych:
W 2020 roku nie wystąpiły nietypowe pozycje wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych które wymagałyby odrębnego opisu.
Z uwagi na to że sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzone jest metodą bezpośrednią, nie ma potrzeby udzielania dodatkowych wyjaśnień, poza tabelą zaprezentowaną powyżej. Struktura środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku jest pokazana w nocie nr 24.
Z uwagi na konieczność dostosowania Skonsolidowanego Sprawozdania z Przepływów Pieniężnych do wymogów znakowania (tagowania) zgodnie z taksonomią ESMA Grupa zdecydowała się zmienić formę prezentacji wpływu różnic kursowych. Poniższa tabela przedstawia dane za bieżący rok, skorygowane dane za rok ubiegły i dane w pierwotnym układzie za rok ubiegły.
| Wyszczególnienie | za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2020 |
za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2019 - skorygowany |
za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2019 - przed korektą |
|
|---|---|---|---|---|
| Przepływ y pieniężne netto z działalności operacyjnej |
24 032 | -68 477 | -70 163 | |
| Przepływ y pieniężne netto z działalności inw estycyjnej |
3 028 | 93 408 | 93 408 | |
| Przepływ y pieniężne netto z działalności finansow ej |
-22 250 | -17 799 | -17 799 | |
| Przepływ y pieniężne netto razem przed skutkami zmian kursów w ymiany |
4 810 | 7 132 | n/d | |
| Zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursow ych |
-106 | -1 686 | n/d | |
| Przepływy pieniężne netto razem | 4 704 | 5 446 | 5 446 | |
| w tym zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursow ych |
n/d | n/d | -1 686 |
Z uwagi na to że sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzone jest metodą bezpośrednią, nie ma potrzeby udzielania dodatkowych wyjaśnień, poza tabelą zaprezentowaną powyżej. Struktura środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku jest pokazana w nocie nr 24.
Nota 57. KLASY AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ
| Wartość godziwa określana w oparciu o: | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| ceny notowane na aktywnym rynku |
istotne dane obserwowalne |
istotne dane nieobserwowa lne |
|||
| Klasa aktywów / zobowiązań | Data wyceny |
Razem | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 |
| Aktywa wycenione w wartości godziwej | 182 | 182 | |||
| Nieruchomości inwestycyjne (nota 15): | 182 | 182 | |||
| w ynajmow ane lokale mieszkalne |
2020-12-31 | 182 | 182 | ||
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (nota 21) |
2020-12-31 | 13 196 | 13 196 |
Wartość godziwa akcji i udziałów wycenianych przez wynik finansowy została ustalona w oparciu o wewnętrznie przygotowany model bazujący na danych specyficznych dla danego instrumentu finansowego i wynikających z indywidualnych ustaleń umownych.
Warszawa, dnia 30 kwietnia 2021r.
Podpisy Członków Zarządu:
Signature Not Verified
Dokument podpisany przez Michał Maksymilian Skotnicki Data: 2021.04.30 18:53:04 CEST
Michał Skotnicki Prezes Zarządu
Dokument podpisany przez Piotr Litwiński Data: 2021.04.30 18:41:36 CEST Signature Not Verified
Piotr Litwiński Członek Zarządu Rafał Piotr Szczepański Data: 2021.04.30 18:27:05 CEST Signature Not Verified
Rafał Szczepański Wiceprezes Zarządu
Signature Not Verified Dokument podpisany przez Dokument podpisany przez Krzysztof Jan Tyszkiewicz Data: 2021.04.30 18:29:58 CEST Signature Not Verified
Krzysztof Tyszkiewicz Członek Zarządu
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Marcin Rzeszutkowski, Główny Księgowy
