AI assistant
BBI Development S.A. — Annual Report 2018
Apr 30, 2019
5528_rns_2019-04-30_dd0738cb-1c82-4036-ad7b-8b411a9b3b77.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
BBI Development S.A. ZA ROK 2018
INFORMACJE OGÓLNE
I. Dane jednostki:
| Nazwa: | BBI Development S.A. (dalej: Spółka) |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Siedziba: | ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa |
| Kraj rejestracji: | Polska |
| Podstawowy przedmiot działalności: | |
| - | Działalność holdingów finansowych |
| - | Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych |
| - | Pozostała finansowa działalność usługowa |
| - | Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków |
| - | Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi |
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy |
| Numer statystyczny REGON: Numer KRS: |
010956222 000033065 |
II. Czas trwania Jednostki:
Spółka została utworzona na czas nieoznaczony.
III. Okresy prezentowane
Jednostkowe sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 01 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku dla sprawozdania z sytuacji finansowej, za okres od 01 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku dla rachunku zysków i strat, sprawozdania z całkowitych dochodów, sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.
IV. Skład organów Jednostki według stanu na dzień 31.12.2018 r.:
Zarząd:
| Michał Skotnicki | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Rafał Szczepański | - | Wiceprezes Zarządu |
| Piotr Litwiński | - | Członek Zarządu |
| Krzysztof Tyszkiewicz | - | Członek Zarządu |
Rada Nadzorcza:
| Paweł Turno | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|---|
| Maciej Radziwiłł | - | Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej |
| Maciej Matusiak | - | Sekretarz Rady Nadzorczej |
| Artur Lebiedzieński | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Karol Żbikowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
Zmiany w składzie organów zarządzających Spółki:
W dniu 6 lutego 2018 p. Jan Rościszewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej.
V. Firma audytorska:
Grant Thornton Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa ul. Abpa Antoniego Baraniaka 88E 61-131 Poznań
VI. Prawnicy (wybrane kancelarie):
Kancelaria Adwokacka Włodzimierz Bendza Hogan Lovells (Warszawa) LLP Oddział w Polsce
VII. Banki:
Alior Bank S.A. mBank S.A.
VIII. Notowania na rynku regulowanym:
1. Informacje ogólne:
Giełda:
Symbol na GPW: BBD Sektor na GPW: Deweloperzy
00-498 Warszawa
ul. Książęca 4
2. System depozytowo – rozliczeniowy:
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) ul. Książęca 4 00-498 Warszawa
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
3. Kontakty z inwestorami:
CC Group Sp. z o.o. ul. Zielna 41/43, 00-108 Warszawa WWW.ccgroup.com.pl
IX. Oświadczenie Zarządu
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z 2018 r, poz. 757),, Zarząd Spółki oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Spółkę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkowa i finansowa Spółki oraz jej wynik finansowy.
Zarząd oświadcza także, że sprawozdanie z działalności emitenta zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji emitenta, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze roczne sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku i okres porównywalny od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku.
Zarząd Spółki oświadcza, że firma audytorska, dokonująca badania rocznego sprawozdania finansowego została wybrana zgodnie z przepisami prawa oraz że firma ta i biegli rewidenci, przeprowadzający to badanie, spełniali warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o badanym rocznym sprawozdaniu finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami zawodowymi.
Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd zasadami ładu korporacyjnego, biegły rewident został wybrany przez Radę Nadzorczą uchwałą nr 1/VIII/2018 z dnia 26 czerwca 2018 w sprawie wyboru biegłego rewidenta. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta
X. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 29 kwietnia 2019 roku.
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A.
Rachunek zysków i strat
| za okres 01.01.2018 - | za okres 01.01.2017 - | ||
|---|---|---|---|
| Rachunek zysków i strat | nota | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
| Przychody operacyjne, w tym: | 1,2 | 10 737 | 9 549 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 5 534 | 9 549 | |
| Przychody z dywidend i udziału w zyskach | 5 203 | 0 | |
| Koszt własny sprzedaży | 2,3 | -2 300 | -3 803 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 8 437 | 5 746 | |
| Koszty sprzedaży | 2,3 | -116 | -143 |
| Koszty ogólnego zarządu | 2,3 | -6 418 | -6 185 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 4 | 7 | 113 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 4 | -45 | -92 |
| Wynik na działalności operacyjnej | 1 865 | -561 | |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 5 | 4 823 | 3 341 |
| Przychody finansowe | 5 | 7 | 49 |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | 5 | -3 044 | 0 |
| Koszty finansowe | 5 | -12 332 | -17 729 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -8 681 | -14 900 | |
| Podatek dochodowy | 6 | -861 | -790 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -9 542 | -15 690 | |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 7 | ||
| Zysk (strata) netto | -9 542 | -15 690 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | 8 | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,09 | -0,15 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,09 | -0,15 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | 8 | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,09 | -0,15 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,09 | -0,15 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) | 0,00 | 0,00 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów
| NOTA | za okres 01.01.2018 - 31.12.2018 |
za okres 01.01.2017 - 31.12.2017 |
|
|---|---|---|---|
| Zysk (strata) netto | -9 542 | -15 690 | |
| Suma dochodów całkowitych | 10,11 | -9 542 | -15 690 |
Warszawa, dnia 29 kwietnia 2019 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Michał Skotnicki Rafał Szczepański Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz Członek Zarządu Członek Zarządu
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Marcin Rzeszutkowski Główny Księgowy
Sprawozdanie z sytuacji finansowej
| AKTYWA | nota | stan na 31.12.2018 r. | stan na 31.12.2017 r. |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 255 139 | 246 830 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | 299 | 469 |
| Wartości niematerialne | 13 | 492 | 572 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 14 | 182 | 182 |
| Inwestycje w jednostkach podporządkowanych | 15 | 163 888 | 174 048 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 19 | 90 278 | 71 559 |
| Aktywa obrotowe | 32 752 | 44 437 | |
| Zapasy | 20,21 | 0 | 0 |
| Należności handlowe | 22 | 1 637 | 1 352 |
| Pozostałe należności | 23 | 1 555 | 2 052 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 19 | 26 152 | 39 759 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 24 | 1 204 | 851 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 25 | 2 204 | 423 |
| Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 7 | 0 | 0 |
| AKTYWA RAZEM | 287 891 | 291 267 |
| PASYWA | NOTA | stan na 31.12.2018 r. | stan na 31.12.2017 r. |
|---|---|---|---|
| Kapitał własny | 149 006 | 159 202 | |
| Kapitał zakładowy | 26 | 52 308 | 52 308 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 27,29 | 48 254 | 48 254 |
| Akcje własne | 28,29 | -1 525 | -871 |
| Pozostałe kapitały zapasowe | 29 | 55 511 | 71 201 |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 29 | 4 000 | 4 000 |
| Niepodzielony wynik finansowy | 30 | 0 | 0 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | -9 542 | -15 690 | |
| Zobowiązanie długoterminowe | 83 143 | 74 611 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 32 | 77 400 | 69 729 |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | 5 743 | 4 882 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 55 742 | 57 454 | |
| Kredyty i pożyczki | 31 | 18 433 | 11 940 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 32 | 35 740 | 43 361 |
| Zobowiązania handlowe | 34 | 801 | 1 096 |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 40 | ||
| Pozostałe zobowiązania | 35 | 193 | 305 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 39 | 126 | 189 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 40 | 341 | 492 |
| Pozostałe rezerwy | 41 | 68 | 71 |
| PASYWA RAZEM | 287 891 | 291 267 |
Warszawa, dnia 29 kwietnia 2019 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Marcin Rzeszutkowski, Główny Księgowy
Michał Skotnicki Rafał Szczepański Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
| Kapitał zakładowy | Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały | Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny ogółem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| dwanaście miesięcy zakończonych 31.12.2018 r. | |||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2018 r | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 0 | -15 690 | 159 202 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 0 | -15 690 | 159 202 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -654 | -654 | |||||
| Podział zysku netto | -15 690 | 15 690 | 0 | ||||
| Suma dochodów całkowitych | -9 542 | -9 542 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.12.2018 r. | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 0 | -9 542 | 149 006 |
| dwanaście miesięcy zakończonych 31.12.2017 r. | |||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2017 r. | 52 308 | 48 254 | 81 503 | 2 363 | 0 | -9 222 | 175 206 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 81 503 | 2 363 | 0 | -9 222 | 175 206 |
| Emisja akcji | 0 | ||||||
| Przeniesienia | -1 080 | 1 080 | 0 | ||||
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -314 | -314 | |||||
| Podział zysku netto | -9 222 | 9 222 | 0 | ||||
| Suma dochodów całkowitych | -15 690 | -15 690 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.12.2017 r. | 52 308 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 0 | -15 690 | 159 202 |
Warszawa, dnia 29 kwietnia 2019 r. Podpisy Członków Zarządu: Michał Skotnicki Rafał Szczepański Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski, Główny Księgowy
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych, metoda bezpośrednia
| za okres 12 miesięcy zakończony |
za okres 12 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 31.12.2018 | 31.12.2017 | |
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Wypłata wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia | -3 041 | -3 036 |
| Wydatki związane z realizacją projektu Złota 44 | -1 455 | -1 151 |
| Otrzymane należności | 6 396 | 11 543 |
| Odsetki otrzymane z bieżącej działalności | 16 | 9 |
| Odsetki otrzymane od pożyczek | 34 | 1 281 |
| Udzielone pożyczki | -3 465 | -5 258 |
| Zwrot z tytułu udzielonych pożyczek | 2 113 | 4 720 |
| Wpływy ze zwrotu VAT | -216 | -561 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -1 443 | -984 |
| Audyt, doradztwo podatkowe i prawne | -1 072 | -839 |
| Pozostałe przepływy | -2 651 | -2 492 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | -4 784 | 3 232 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | 0 | 0 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -4 784 | 3 232 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 11 182 | 6 000 |
| Inne wpływy inwestycyjne | 11 182 | 6 000 |
| Wydatki | 5 608 | 5 460 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 46 | 365 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 5 562 | 5 095 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 5 574 | 540 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 51 400 | 44 962 |
| Kredyty i pożyczki | 11 100 | 10 024 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 40 300 | 34 938 |
| Wydatki | 50 409 | 49 174 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 653 | 314 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 208 | 5 393 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 40 300 | 34 938 |
| Odsetki | 8 420 | 8 115 |
| Inne wydatki finansowe | 828 | 414 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 991 | -4 212 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | 1 781 | -440 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | 1 781 | -440 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 5 | 4 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 423 | 863 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 2 204 | 423 |
Warszawa, dnia 29 kwietnia 2019 r. Podpisy Członków Zarządu:
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski, Główny Księgowy
Michał Skotnicki Rafał Szczepański Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
INFORMACJA DODATKOWA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
I. Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Niniejsze roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej , zwanymi dalej "MSSF UE".
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając roczne sprawozdanie finansowe za rok 2018 Spółka stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2017, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku. W 2018 roku Spółka przyjęła wszystkie nowe i zatwierdzone standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzone do stosowania w UE, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia 2018r.
Poniżej wymieniono standardy i zmiany do standardów zatwierdzone do stosowania w UE i mających zastosowanie do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018:
a) Zmiana MSSF 2 "Płatności na bazie akcji"
Rada MSR uregulowała trzy kwestie:
- o sposób ujmowania w wycenie programu regulowanego w środkach pieniężnych warunków innych niż warunki nabywania uprawnień,
- o klasyfikacja płatności akcjami w przypadku, gdy jednostka jest zobowiązana pobrać podatek od pracownika,
- o modyfikacja programu, która skutkuje zmianą z programu rozliczanego w środkach pieniężnych na program rozliczany w instrumentach kapitałowych.
Spółka nie uruchamiała programów płatności akcjami, w związku z czym opisane zmiany nie miały wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
b) Zmiana MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe"
W związku z wejściem w życie w 2018 roku nowego standardu dotyczącego instrumentów finansowych (MSSF 9) Rada MSR wprowadziła przejściowe (do czasu wejścia w życie nowego MSSF 17) zasady stosowania nowych zasad rachunkowości instrumentów w sprawozdaniach finansowych ubezpieczycieli. W przeciwnym wypadku ich wyniki byłyby narażone na sporą zmienność.
Zaproponowano dwa alternatywne podejścia:
- a. korygowanie zmienności powodowanej przez MSSF 9 dla niektórych aktywów poprzez odrębną pozycję w sprawozdaniu z wyniku i innych dochodów całkowitych,
- b. zwolnienie ze stosowania MSSF 9 do czasu wejścia w życie nowego standardu dotyczącego ubezpieczeń (lub roku 2021).
Zmiana standardu nie będzie miała wpływu na sprawozdanie finansowe Spółkki ze względu na to, że nie prowadzi ona działalności ubezpieczeniowej.
Zmiany obowiązują w momencie zastosowania MSSF 9.
c) Zmiany MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach"
Zmiany wynikające z "Projektu corocznych poprawek: cykl 2014-2016", w ramach których doprecyzowano, że w sytuacjach, gdy MSR 28 dopuszcza wycenę inwestycji albo metodą praw własności albo w wartości godziwej (przez organizacje zarządzające kapitałem wysokiego ryzyka, fundusze wzajemne itd. lub udziały w jednostkach inwestycyjnych), wyboru tego można dokonać odrębnie dla każdej z takich inwestycji.
Spółka wycenia swoje inwestycje w jednostkach stowarzyszonych wyłącznie metodą praw własności, w związku z czym opisana zmiana nie miała wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
d) Zmiana MSR 40 "Nieruchomości inwestycyjne"
Zmiana doprecyzowuje zasady, według których nieruchomość jest przeklasyfikowywana do lub z kategorii nieruchomości inwestycyjnych z lub do środków trwałych bądź zapasów.
Przede wszystkim zmiana klasyfikacji następuje, gdy zmieni się sposób użytkowania i zmiana ta musi być udowodniona. Standard wprost mówi, że zmiana intencji zarządu sama w sobie nie jest wystarczająca.
Zmianę standardu należy zastosować do wszystkich zmian w użytkowaniu, które nastąpią po wejściu w życie zmiany do standardu oraz do wszystkich nieruchomości inwestycyjnych posiadanych na dzień wejścia w życie zmiany standardu.
W prezentowanym okresie nie wystąpiły zmiany sposobu użytkowania nieruchomości inwestycyjnych w Spółce, w efekcie nie wystąpiły tez skutki wprowadzenia niniejszej zmiany do MSR 40
e) Nowa KIMSF 22 "Transakcje walutowe i zaliczki"
Interpretacja określa, jaki kurs należy stosować w przypadku sprzedaży lub zakupu w walucie obcej, które poprzedzone są otrzymaniem lub uiszczeniem zaliczki w tej walucie. Zgodnie z nową interpretacją zaliczkę na dzień jej zapłaty należy ująć po kursie na ten dzień. Następnie w momencie ujęcia w rachunku zysków i strat przychodu osiąganego w walucie lub kosztu lub zakupionego składnika aktywów należy je ująć po kursie z dnia ujęcia zaliczki, a nie po kursie z dnia, gdy został ujęty przychód lub koszt lub składnik aktywów.
Spółka nie dokonuje istotnych transakcji będących przedmiotem Interpretacji, w związku z czym jej wejście w życie nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
f) MSSF 15 Przychody z umów z klientami – obowiązujący w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku
Nowy Standard zastąpił dotychczasowe MSR 11 i MSR 18 oraz związane z nimi interpretacje i ma zastosowanie do wszystkich umów z klientami za wyjątkiem umów wyłączonych z zakresu MSSF 15, w tym umów uregulowanych zapisami innych standardów.
Spółka jest jedntostką nadrzędną w Grupie Kapitałowej, której przedmiotem działalności są usługi deweloperskie. Grupa Kapitałowa poprzez swoje spółki zależne realizuje przychody z świadczenia usług występujących na każdym etapie procesu inwestycyjnego, począwszy od identyfikacji i pozyskiwania nowych nieruchomości, opracowania dokumentacji projektowej, poprzez prowadzenie spraw prawno-administracyjnych oraz architektonicznych, inwestorstwa zastępczego, project management, a skończywszy na komercjalizacji i sprzedaży wytworzonej powierzchni oraz zarządzaniu portfelem nieruchomości.
Na przychody ze sprzedaży realizowane przez Spółkę składają się głownie przychody z usług związanych z zarządzeniem Grupą Kapitałową, jak również z usług świadczonych przez utworzone w Spółce centrum kompetencji sprzedażowych. Do grupy usług związanych z zarządzeniem grupą kapitałową należą usługi zarządcze dotyczące formułowania strategii i świadczenia nadzoru nad realizacją planów operacyjnych Grupy oraz poszczególnych spółek, usługi finansowe w zakresie księgowości, sprawozdawczości oraz kadr, a także pozostałe usługi administracyjne. Spółka świadczy powyższe usługi w sposób ciągły.
Zgodnie z obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku MSSF 15 Spółka ujmuje przychody z wyżej wymienionych usług w sposób odzwierciedlający przekazywanie dóbr i usług na rzecz klienta oraz w kwocie odpowiadającej wynagrodzeniu, do którego z oczekiwaniem Spółki będzie ona uprawniona w zamian za przekazanie dóbr lub realizację usług. Sposób ujmowania przychodów zapewnia przekazywanie użytecznych informacji, co do charakteru, kwot, rozkładu w czasie oraz niepewności, co do przychodów i przepływów pieniężnych związanych z umów z klientami.
W tym celu Spółka stosuje przewidziany przez Standard 5-stopniowy model rozpoznawania przychodów, na który składają się poniższe kroki:
-
- identyfikacja umowy z klientem,
-
- wskazanie elementów (poszczególnych zobowiązań) zawartych w umowie
-
- ustalenie ceny
-
- alokacja ceny do poszczególnych elementów umowy
-
- rozpoznanie przychodów w czasie lub określonym momencie.
Rozpoznanie przychodów w czasie następuje wtedy, gdy spełniony jest jeden z trzech poniższych warunków:
-
klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia Spółki, w miarę wykonywania przez Spółkę tego świadczenia,
-
w wyniku wykonania świadczenia przez Spółkę powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów (na przykład produkcja w toku), a kontrolę nad tym składnikiem aktywów w miarę powstawania lub ulepszania sprawuje klient,
-
w wyniku wykonania świadczenia przez Spółkę nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu dla Spółki i jednocześnie Spółce przysługuje egzekwowane prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.
Jeżeli żaden z powyższych warunków nie jest spełniony przychody są rozpoznawane w momencie przekazania kontroli nad przyrzeczonym dobrem lub usługą.
Spółka przeprowadziła analizę wpływu powyższego standardu na wyniki działalności oraz zakres i format ujawnień prezentowanych w sprawozdaniu finansowym. W szczególności Spółka zweryfikowała występowanie w umowach o świadczenie usług elementu zmiennego wynagrodzenia, prawdopodobieństwa odwrócenia (korekty) istotnej części otrzymanego wcześniej wynagrodzenia. Dodatkowo przeanalizowano sposób ujęcia i rozpoznania ewentualnych zaliczek czy przedpłat otrzymywanych przed przekazaniem nabywcy usługi pod kątem wydzielenia elementu finansowania.
Na podstawie przeprowadzonej analizy w ocenie Spółki ze względu na charakter realizowanych przychodów zastosowanie nowego standardu nie miało istotnego wpływu na wyniki działalności oraz na zakres informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym za rok kończący się 31.12.2018, nie wystąpiła też konieczność wprowadzenia korekt prezentacyjnych do danych za poprzednie okresy
.h) Nowy MSSF 9 "Instrumenty finansowe"
Nowy standard zastąpił dotychczasowy MSR 39. Zmiany wprowadzone przez standard w rachunkowości instrumentów finansowych obejmują przede wszystkim:
inne kategorie aktywów finansowych, od których uzależniona jest metoda wyceny aktywów:
- wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik (z opcją ujęcia skutków wyceny w pozostałych całkowitych dochodach dla instrumentów kapitałowych);
przydział aktywów do kategorii dokonywany jest w zależności od modelu biznesowego odnoszącego się do danego składnika aktywów oraz charakteru przepływów z niego,
- o nowe zasady rachunkowości zabezpieczeń odzwierciedlające w większym stopniu zarządzanie ryzykiem, zwiększające możliwość wyznaczenia instrumentów jako pozycje zabezpieczające oraz likwidujące sztywne zasady wyznaczania efektywności w przedziale 80-125%,
- o nowy model utraty wartości aktywów finansowych oparty na przewidywanych stratach i powodujący konieczność szybszego ujmowania kosztów w wyniku finansowym; ujęcie straty z tytułu utraty wartości według dotychczasowych zasad następowało dopiero, gdy wystąpiły obiektywne dowody utraty wartości, takie jak znaczące trudności finansowe dłużnika lub niedotrzymanie warunków umowy, np. opóźnienie w spłacie; nowy model zakłada, że już od momentu ujęcia aktywa finansowego jednostka szacuje oczekiwane straty kredytowe za pomocą 3-stopniowego modelu opartego na zmianach ryzyka kredytowego; standard przewiduje uproszczenia m.in. dla należności handlowych i aktywów z tytułu umowy.
Zarząd Spółki podjął decyzję, że zastosowanie MSSF 9 w zakresie klasyfikacji i wyceny odbędzie się retrospektywnie bez korekty danych porównawczych ze względu na to, że nie byłoby to możliwe bez wykorzystania wiedzy pozyskanej post factum.
Skutki zmian zostały opisane poniżej:
Do tej pory Spółka posiadała przede wszystkim aktywa zakwalifikowane do kategorii "pożyczki i należności". Zgodnie z nowym standardem wszystkie zostały kwalifikowane jako wyceniane w zamortyzowanym koszcie, ponieważ analiza przeprowadzona przez Spółkę na dzień pierwszego zastosowania standardu wykazała, że są utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a przepływy te są wyłącznie spłatą wartości nominalnej i odsetek. Zmiana kategorii nie wpłynęła na wartość aktywów Spółki oraz jej wynik finansowy. Ponadto Spółka posiada instrumenty finansowe, które na dzień 31 grudnia 2017 wg MSR 39 były zakwalifikowane do kategorii "aktywa finansowe utrzymywane do terminu zapadalności". Na podstawie przeprowadzonej analizy Spółka zakwalifikowała je na dzień pierwszego zastosowania standardu do kategorii aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy z uwagi na to że nie spełniają one kryteriów zaliczenia do kategorii "aktywa wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody" Zmiana klasyfikacji nie wpłynęła na wycenę instrumentów z uwagi na to że wartość godziwa jest zbliżona do wykazanej na dzień 31.12.2017 wartości bilansowej instrumentów.
Na dzień pierwszego zastosowania MSSF 9 kategorie i wartości bilansowe poszczególnych klas aktywów finansowych i zobowiązań finansowych były następujące:
| Klasa aktywów finansowych | MSR 39 | MSSF 9 | ||
|---|---|---|---|---|
| Wartość | Wartość | |||
| Kategoria aktywów | na | Kategoria aktywów | na | |
| Aktywa długoterminowe | 01.01.2018 | 01.01.2018 | ||
| akcje i udziały w pozostałych jednostkach |
utrzymywane do terminu wymagalności |
12 581 | wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
12 581 |
| pożyczki udzielone | pożyczki i należności | 58 978 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
58 978 |
| Aktywa krótkoterminowe | ||||
| pożyczki udzielone | pożyczki i należności | 39 759 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
39 759 |
| należności handowe | pożyczki i należności | 1 352 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
1 352 |
| pozostałe należności | pożyczki i należności | 2 052 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
2 052 |
| Środki pieniężne i ekwiwalenty | pożyczki i należności | 423 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
423 |
| Klasa zobowiązań finansowych | MSR 39 | MSSF 9 | ||
|---|---|---|---|---|
| Kategoria zobowiązań | Wartość na | Kategoria zobowiązań | Wartość na | |
| Zobowiązania długoterminowe | 01.01.2018 | 01.01.2018 | ||
| długoterminową część zobowiązania z tytułu emisji obligacji |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
69 729 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
69 729 |
| Zobowiązania długoterminowe | ||||
| krótkoterminowa część zobowiązania z tytułu emisji obligacji |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
43 361 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
43 361 |
| zaciągnięte pożyczki | zobowiązania do terminu zapadalności |
11 940 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
11 940 |
| zobowiązania handlowe i pozostałe |
zobowiązania do terminu zapadalności |
1 401 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
1 401 |
W przypadku wszystkich klas aktywów i zobowiązań finansowych zmiana kategorii wyceny w związku z pierwszym zastosowaniem MSSF 9 w dniu 1 stycznia 2018 roku następowała bez zmiany wartości bilansowej.
Spółka zbudowała model służący do szacowania oczekiwanych strat z portfela udzielonych pożyczek, należności oraz pozostałych instrumentów zaliczonych do kategorii "wyceniane w zamortyzowanym koszcie".. Dla należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności zastosowano uproszczoną wersję modelu zakładającą kalkulację straty dla całego życia instrumentu.
Model dotyczący pozostałych aktywów zakłada dla instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Spółka przyjęła, że znaczy wzrost ryzyka następuje m.in. gdy przeterminowanie płatności przekracza 60 dni. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu. Spółka przyjmuje, że niewykonanie zobowiązania następuje, gdy przeterminowanie wynosi 180 dni lub wystąpiły inne okoliczności na to wskazujące i nie zostały podjęte żadne czynności naprawcze, przykładowo zaakceptowana przez obie strony zmiana warunków umowy.
Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka kredytowego na dzień pierwszego zastosowania MSSF 9 nie stwierdzono konieczności zmiany utworzonych wcześniej odpisów, w efekcie nie wprowadzono żadnej korekty do wyniku lat ubiegłych.
Ponadto Spółka wyodrębniła w sprawozdaniu z wyniku pozycje "Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych" oraz "Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie", które wcześniej prezentowane były w kosztach finansowych.
Standardy i interpretacje opublikowane i przyjęte przez RMSR, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2018 i ich wpływ na sprawozdanie finansowe Spółki:
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2018 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską
a) Nowy MSSF 16 "Leasing"
Nowy standard regulujący umowy leasingu (w tym umowy najmu i dzierżawy) zawiera nową definicję leasingu.
Znaczące zmiany dotyczą leasingobiorców: standard wymaga ujęcia w bilansie dla każdej umowy leasingowej wartości "prawa do korzystania ze składnika aktywów" i analogicznego zobowiązania finansowego. Prawo do korzystania z aktywów jest następnie amortyzowane, natomiast zobowiązanie wyceniane w zamortyzowanym koszcie. W określonych sytuacjach wskazanych w standardzie zobowiązanie z tytułu leasingu podlega aktualizacji wyceny, której skutki co do zasady ujmowane są jako korekta wartości prawa do korzystania z aktywów.
Przewidziano uproszczenia dla umów krótkoterminowych (do 12 miesięcy) i aktywów o niskiej wartości.
Podejście księgowe do leasingów od strony leasingodawcy jest zbliżone do zasad określonych w dotychczasowym MSR 17. MSSF 16 wymaga dokonywania szerszego zakresu ujawnień w porównaniu do wymogów MSR 17 (dotyczy to zarówno leasingobiorcy, jak i leasingodawcy). Nowy standard zakłada możliwość zastosowania zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego oraz pewnych praktycznych rozwiązań w ramach przepisów przejściowych.
Na koniec 2018 roku Spółka jest leasingobiorcą w 1 umowie najmu i dzierżawy zawartej na okres do 2 lat, licząc od dnia 31 grudnia 2018 lat. Na podstawie tych umów przysługuje jej prawo do użytkowania powierzchni biurowej. Oprócz tego Spółka jest leasingobiorcą w jednej umowie leasingowej która na dzień 31 grudnia 2018 jest wykazywana jako leasing finansowy tj. z wykazaniem prawa do korzystania przedmiotu leasingu w odpowiedniej pozycji aktywów oraz zobowiązania finansowego w podziale na część krótko i długoterminową
Spółka planuje wdrożenie MSSF 16 przy zastosowaniu zmodyfikowanej metody retrospektywnej, tj. bez przekształcania danych porównawczych, z ujęciem łącznego efektu pierwszego zastosowania standardu jako korekty bilansu otwarcia wyniku lat ubiegłych w dniu pierwszego zastosowania. Ponadto Spółka zamierza zastosować następujące dopuszczone przez standard rozwiązania praktyczne:
- na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 Spółka nie będzie dokonywać ponownej oceny, czy dana umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing; Spółka zamierza zastosować standard wyłącznie do umów, które przed tym dniem zidentyfikowano jako leasingi zgodnie z MSR 17 oraz KIMSF 4,
- wartość prawa do korzystania z tytułu wszystkich umów sklasyfikowanych uprzednio przez Spółkę jako leasing operacyjny zgodnie z MSR 17 na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 zostanie ustalona w kwocie zobowiązania z tytułu leasingu skorygowanego o opłaty i przedpłaty ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej bezpośrednio sprzed dnia pierwszego zastosowania,
- w ramach podejścia portfelowego dla wszystkich umów leasingu samochodów Spółka zastosuje jedną stopę dyskontową,
- umowy, których okres leasingu kończy się w 2019 roku, Spółka ujmuje jako koszty metodą liniową w okresie leasingu,
W związku z zastosowaniem MSSF 16 Spółka rozpozna na dzień pierwszego zastosowania prawa do korzystania w kwocie ok. 995 tys. PLN oraz zobowiązania z tytułu leasingu w kwocie 995 tys. PLN. Prawa z tytułu korzystania zostaną zaprezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji "aktywa trwałe", natomiast zobowiązania leasingowe w pozycji "pozostałe zobowiązania finansowe" w podziale na część krótkoterminową i długoterminową.
Spółka oszacowała, że wpływ zastosowania po raz pierwszy standardu na wynik lat ubiegłych będzie zerowy.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później
b) Zmiana MSSF 9 "Instrumenty finansowe" – obowiązująca dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później
Zmiana polega na dopuszczeniu kwalifikowania do kategorii aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie takich instrumentów, które w przypadku wcześniejszej spłaty powodują, że jednostka otrzyma kwotę mniejszą niż suma kapitału i naliczonych odsetek (tzw. ujemne wynagrodzenie).
c) MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe – obowiązujący w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 roku
MSSF 17 zastępuje MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe. MSSF 17 wprowadza jednolite zasady ujmowania i wyceny umów ubezpieczenia i reasekuracji według ich wartości bieżącej. MSSF 17 wymaga, aby umowy ubezpieczenia były ujmowane w oparciu o bieżące szacunki i założenia, które odzwierciedlają oczekiwane przyszłe przepływy pieniężne oraz niepewności z nimi związane. Przychody z tytułu umowy ubezpieczenia (umowna marża) są rozpoznawane wraz ze świadczeniem usługi objętej umową ubezpieczenia przez okres objęty ubezpieczeniem.
Zmiany w szacunkach dotyczących przyszłych przepływów pomiędzy datami bilansowymi ujmowane są w sprawozdaniu z wyniku lub jako korekta oczekiwanej marży umownej w zależności od charakteru zmiany oraz przyczyny je wystąpienia. Jednostka ma wybór w jaki sposób rozpoznawać niektóre zmiany w stopie dyskontowej: w sprawozdaniu z wyniku lub w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za dany okres.
Wcześniejsze zastosowanie MSSF 17 jest możliwe pod warunkiem wdrożenia MSSF 9 oraz MSSF 15.
.
d) Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem – odroczenie stosowania na czas nieokreślony
Zmiany dotyczą sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz wyjaśniają, że ujęcie zysku lub straty w transakcjach z udziałem jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia zależy od tego, czy sprzedane lub wniesione aktywa stanowią przedsięwzięcie.
e) KIMSF 23 Niepewność interpretacji dotyczących podatku dochodowego - obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019 roku
Interpretacja wyjaśnia jak odzwierciedlić w sprawozdaniu finansowym niepewność związaną z ujmowaniem podatku dochodowego. Interpretacja dotyczy sytuacji gdy ujęcie danej transakcji lub okoliczności w prawie podatkowym jest niejasne lub sytuacji gdy jednostka nie jest pewna czy organy podatkowe zaakceptują podejście jednostki lub jej interpretację prawa podatkowego.
f) Zmiany do MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" - Udziały długoterminowe w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach (opublikowane w dniu 12 października 2017 roku, obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019)
Celem zmiany jest wskazanie w jaki sposób wycenić udziały długoterminowe w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach. Dodano paragraf 14A w celu wyjaśnienia, że jednostka stosuje MSSF 9, w tym wymogi dotyczące utraty wartości, do długoterminowych udziałów w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu, które stanowią część inwestycji netto w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu, ale do których metoda praw własności nie jest stosowana. Skreślono paragraf 41 ponieważ Rada uznała, że powtórzyła w nim wymogi zawarte w MSSF 9 i wprowadziła zamieszanie w rachunkowości w odniesieniu do długoterminowych udziałów.
- g) Poprawki do MSSF (2015-2017) zmiany w ramach procedury wprowadzania corocznych poprawek do MSSF obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019 roku
-
Zmiana do MSSF 3 Połączenia jednostek MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne Precyzuje, co następuje:
-
a) jednostka dokonuje ponownej wyceny udziału we wspólnej działalności, która spełnia definicję przedsięwzięcia, gdy uzyskuje nad nim kontrolę.
- b) jednostka nie dokonuje ponownej wyceny udziału we wspólnej działalności, która spełnia definicję przedsięwzięcia, jeśli zmiana udziału we wspólnej działalności powoduje powstanie współkontroli lub jej utrzymanie.
- Zmiana do MSR 12 Podatek dochodowy Precyzuje, iż konsekwencje podatkowe wypłaty dywidend są ujmowane w taki sam sposób jak innych transakcji.
- Zmiana do MSR 23 Koszty finansowania zewnętrznego Precyzuje, iż jednostka traktuje jako część finansowania zewnętrznego o ogólnym charakterze każde finansowanie związane z wytworzeniem aktywa, kiedy aktywo to jest gotowe do użytkowania lub sprzedaży
- Zmiana do MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne Precyzuje że wspólnik wspólnej działalności, niesprawujący wspólnej kontroli, w sytuacji gdy uzyska wspólną kontrolę nad wspólną działalnością będącą przedsięwzięciem, nie powinien ponownie wyceniać udziałów w tej wspólnej działalności
- h) Zmiany dotyczące MSR 19 Świadczenia pracownicze obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019 roku
Zmiana ta wymaga, aby w przypadku zmian, ograniczeń lub rozliczenia programu określonych świadczeń jednostka:
- przyjmowała aktualne założenia w celu ustalenia kosztów bieżącego zatrudnienia oraz wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń dotyczącego pozostałego okresu,
- ujmowała w wyniku, jako "koszty przeszłego zatrudnienia" lub "zyski lub strat" z tytułu rozliczenia programu, kwoty wynikające z wyceny wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń, przed i po zmianie, przy obecnych założeniach i wartości godziwej aktywów programu na dzień dokonania zmiany, w tym także zmianę nadwyżki nierozpoznanej."
- i) Zmiana MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów". Zmiana polega na wprowadzeniu nowej definicji pojęcia "istotny" (w odniesieniu do pominięcia lub zniekształcenia w sprawozdaniu finansowym). Dotychczasowa definicja zawarta w MSR 1 i MSR 8 różniła się od zawartej w Założeniach Koncepcyjnych Sprawozdawczości Finansowej, co mogło powodować trudności w dokonywaniu osądów przez jednostki sporządzające sprawozdania finansowe. Zmiana spowoduje ujednolicenie definicji we wszystkich obowiązujących MSR i MSSF.
- j) Zmiana MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
- Zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia i obejmuje przede wszystkim następujące kwestie:
- a. precyzuje, że przejęty zespół aktywów i działań, aby być traktowanym jako przedsięwzięcie, musi obejmować również wkład i istotne procesy, które wspólnie w istotny sposób uczestniczyć będą w wypracowaniu zwrotu,
- b. zawęża definicję zwrotu, a tym samym również przedsięwzięcia, skupiając się na dobrach i usługach dostarczanych odbiorcom, usuwając z definicji odniesienie do zwrotu w formie obniżenia kosztów,
- c. dodaje wytyczne i przykłady ilustrujące w celu ułatwienia dokonywania oceny, czy w ramach połączenia został przejęty istotny proces,
- d. pomija dokonywanie oceny, czy istnieje możliwość zastąpienia brakujących wkładu lub procesu i kontynuowania operowania przedsięwzięciem w celu uzyskiwania zwrotu oraz
- e. dodaje opcjonalną możliwość przeprowadzenia uproszczonej oceny, mającej na celu wykluczenie, że przejęty zestaw działań i aktywów jest przedsięwzięciem.
Zmiana obowiązuje dla połączeń przedsięwzięć dla których dzień przejęcia przypada w ciągu pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później oraz dla transakcji nabycia aktywów, które wystąpiły w tym okresie sprawozdawczym lub później.
Spółka szacuje że wdrożenie powyższych standardów nie będzie miało istotnego znaczenia dla sprawozdań finansowych. W niniejszym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji; Spółka zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
II. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej i porównywalność sprawozdań finansowych
Roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w okresie 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli po 31.12.2018 roku. Zarząd Spółki nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
Do dnia sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2018 rok nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
III. Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem inwestycji w nieruchomości, które zostały wycenione według wartości godziwej.
Niniejsze sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN
Prezentacja sprawozdań z uwzględnieniem segmentów działalności
Spółka nie prezentuje jednostkowych sprawozdań finansowych w podziale na segmenty działalności. Segmenty są zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy Kapitałowej.
Przychody i koszty działalności operacyjnej
Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Spółka uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób. Przychody są rozpoznawane w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług (VAT) oraz rabaty. Przy ujmowaniu przychodów obowiązują również kryteria przedstawione poniżej.
Przychody z inwestycji w spółki celowe
Każdy projekt deweloperski jest realizowany w ramach specjalnie dla tego celu utworzonej odrębnej spółki celowej. Podstawowym źródłem przychodów Spółki wynikającym z działalności holdingu finansowego będą zatem dywidendy oraz przychody ze sprzedaży akcji lub wypłaty z majątku likwidowanych spółek celowych. Generowane na poziomie spółki celowej przychody i odpowiadające im koszty działalności deweloperskiej są ujmowane w momencie przekazania znaczącej części ryzyk i korzyści wynikającej z prawa własności do towarów i produktów oraz gdy kwotę przychodu można wycenić w wiarygodny sposób.
Odsetki
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Podatki dochodowe – podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy
Podatki dochodowe - podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
- Odpisy na utratę wartości aktywów finansowych nie są podstawą do utworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego tak długo jak nie jest wysoce prawdopodobne że odpis zostanie rozliczony podczas transakcji.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym jest ujmowany w kapitale własnym, a nie w rachunku zysków i strat.
Spółka kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, do których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący w typowych przypadkach:
| Typ | Okres |
|---|---|
| Urządzenia biurowe oraz pozostałe środki trwałe |
3-5 lat |
| Środki transportu | 5 lat |
| Komputery | 2-4 lata |
| Inwestycje w obcych środkach trwałych | 10 lat |
Środki trwałe o niskiej wartości jednostkowej, tj. poniżej 3.500 zł odpisuje się w koszty w momencie oddania do użytkowania.
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie, i w razie konieczności – koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczące środków trwałych będących w toku budowy lub montażu innych niź nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac badawczych i rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Spółka ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest ograniczony czy nieokreślony. Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.
Oprogramowanie jest amortyzowane metodą liniową przez okres ekonomicznego użytkowania, nie przekraczający pięciu lat.
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Spółka dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które w większości są niezależne od tych, które są generowane przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów.
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Spółka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód w rachunku zysków i strat. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
Nieruchomości inwestycyjne
Do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się te nieruchomości, których właścicielem bądź leasingobiorcą w leasingu finansowym jest Spółka i które służą do osiągania korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości godziwej bądź z przychodów z tytułu ich wynajmu (lub z obu tych tytułów jednocześnie). Do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się również nieruchomości inwestycyjne w trakcie budowy tj. przed oddaniem do użytkowania.
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcji. Wartość bilansowa składnika aktywów obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.
Po początkowym ujęciu nieruchomości inwestycyjne są wykazywane w wartości godziwej.
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela, zawarcie umowy leasingu operacyjnego lub zakończenie budowy/wytworzenia nieruchomości inwestycyjnej. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela staje się nieruchomością inwestycyjną, Spółka stosuje zasady opisane w części Rzeczowe aktywa trwałe aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości. W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na ten dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat. Gdy Spółka kończy budowę lub wytworzenie nieruchomości inwestycyjnej, różnicę między ustaloną na ten dzień wartością godziwą tej nieruchomości a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat.
W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, domniemany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania.
Leasing
Spółka jako leasingobiorca
Umowy leasingowe, zgodnie, z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego oraz późniejsze raty leasingowe ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat metodą liniową przez okres trwania leasingu.
Inwestycje w jednostkach zależnych i stowarzyszonych
Jednostkami zależnymi są podmioty nad którymi Spółka sprawuje kontrolę, Przez sprawowanie kontroli rozumie się możliwość wywierania wpływu na wysokość wyników finansowych jednostki zależnej przy jednoczesnym podleganiu ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiadaniu prawa do zmiennych wyników finansowych tej jednostki. Jednostki stowarzyszone to wszelkie jednostki, na które Spółka wywiera znaczny wpływ, lecz nie kontroluje, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20 do 50% ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Inwestycje w jednostkach zależnych praz w jednostkach stowarzyszonych wykazywane są w wysokości historycznej ceny nabycia pomniejszonej o odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Instrumenty finansowe
Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.
Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe jest wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Spółka staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.
Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych oraz zasadniczo całe ryzyko i korzyści z nim związane zostają przeniesione na inny podmiot.
Spółka wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.
Aktywa finansowe (zasady obowiązujące do 31 grudnia 2017 roku)
Na dzień nabycia Spółka wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Spółka włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Spółka klasyfikuje z podziałem na:
- pożyczki i należności,
- aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy,
- inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności oraz
- aktywa finansowe dostępne do sprzedaży.
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Zyski lub straty ujmowane w wyniku finansowym prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe, za wyjątkiem odpisów aktualizujących należności z tytułu dostaw i usług, które prezentowane są jako pozostałe koszty operacyjne.
Wszystkie aktywa finansowe, za wyjątkiem wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy ze względu na wystąpienie przesłanek utraty ich wartości. Składnik aktywów finansowych podlega odpisom aktualizującym, jeżeli istnieją obiektywne dowody świadczące o utracie jego wartości. Przesłanki utraty wartości analizowane są dla każdej kategorii aktywów finansowych odrębnie, co zostało zaprezentowane poniżej.
Pożyczki i należności to niebędące instrumentami pochodnymi aktywa finansowe, o ustalonych lub możliwych do określenia płatnościach, które nie są kwotowane na aktywnym rynku. Pożyczki i należności wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
- Aktywa finansowe kwalifikowane do kategorii pożyczek i należności wykazywane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako:
- aktywa długoterminowe w pozycji "Należności i pożyczki" oraz
- aktywa krótkoterminowe w pozycjach "Pożyczki", "Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności" oraz "Środki pieniężne i ich ekwiwalenty".
Odpisy na należności wątpliwe szacowane są, gdy ściągnięcie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne. Znaczące salda należności podlegają indywidualnej ocenie w przypadku dłużników zalegających z zapłatą lub gdy uzyskano obiektywne dowody, że dłużnik może nie uiścić należności (np. trudna sytuacja finansowa dłużnika, proces sądowy przeciwko dłużnikowi, niekorzystne dla dłużnika zmiany otoczenia gospodarczego). Dla należności nie podlegających indywidualnej ocenie, przesłanki utraty wartości analizowane są w ramach poszczególnych klas aktywów określonych ze względu na ryzyko kredytowe (wynikające np. z branży, regionu lub struktury odbiorców). Wskaźnik odpisów aktualizujących dla poszczególnych klas oparty jest zatem na zaobserwowanych w niedawnej przeszłości trendach dotyczących trudności w spłacie należności przez dłużników.
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują aktywa klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu lub wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSR 39.
Do tej kategorii zaliczane są wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji "Pochodne instrumenty finansowe", za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń.
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku finansowym. Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje.
Inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności to niebędące instrumentami pochodnymi aktywa finansowe, z ustalonymi lub możliwymi do określenia płatnościami oraz o ustalonym terminie wymagalności, względem których Spółka ma zamiar i jest w stanie utrzymać w posiadaniu do upływu terminu wymagalności, z wyłączeniem aktywów zaklasyfikowanych do pożyczek i należności. W tej kategorii Spółka ujmuje obligacje i inne papiery dłużne utrzymywane do terminu wymagalności, wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji "Pozostałych aktywów finansowych".
Inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Jeżeli występują dowody wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności (np. ocena zdolności kredytowej spółek emitujących obligacje), aktywa wyceniane są w wartości bieżącej szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych. Zmiany wartości bilansowej inwestycji, łącznie z odpisami aktualizującymi z tytułu utraty wartości, ujmowane są w wyniku finansowym.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży to niebędące instrumentami pochodnymi aktywa finansowe, które zostały wyznaczone jako dostępne do sprzedaży lub nie kwalifikują się do żadnej z powyższych kategorii aktywów finansowych.
W tej kategorii Spółka ujmuje notowane obligacje nieutrzymywane do terminów wymagalności oraz akcje spółek innych niż spółki zależne lub stowarzyszone. Aktywa te w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazywane są w pozycji "Pozostałych aktywów finansowych".
Akcje spółek nienotowanych wyceniane są w cenie nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości, ze względu na brak możliwości wiarygodnego oszacowania ich wartości godziwej. Odpisy aktualizujące ujmowane są w wyniku finansowym.
Wszystkie inne aktywa finansowe dostępne do sprzedaży wyceniane są w wartości godziwej. Zyski i straty z wyceny ujmowane są jako pozostałe całkowite dochody i kumulowane w kapitale z wyceny aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, za wyjątkiem odpisów z tytułu utraty wartości oraz różnic kursowych od aktywów pieniężnych, które ujmowane są w wyniku finansowym. W wyniku finansowym ujmowane są również odsetki, które byłyby rozpoznane przy wycenie tych składników aktywów finansowych według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.
Odwrócenie odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży ujmowane jest w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem odpisów aktualizujących wartość instrumentów dłużnych, których odwrócenie ujmowane jest w wyniku finansowym, jeżeli wzrost wartości instrumentu może być obiektywnie łączony ze zdarzeniem następującym po rozpoznaniu utraty wartości.
W momencie wyłączenia składnika aktywów ze sprawozdania z sytuacji finansowej, skumulowane zyski i straty, ujęte poprzednio w pozostałych całkowitych dochodach, przenoszone są z kapitału własnego do wyniku finansowego oraz prezentowane są w pozostałych całkowitych dochodach jako reklasyfikacja z tytułu przeniesienia do wyniku finansowego.
Aktywa finansowe (zasady obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku)
Na dzień nabycia Spółka wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Spółka włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Spółka wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Spółka klasyfikuje z podziałem na:
- aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
- aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz
- instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Spółka dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Grupie w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Spółka zalicza:
- pożyczki,
- należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),
- dłużne papiery wartościowe,
Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w jednostkowym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe pozycjach "Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności" oraz "Pozostałe aktywa finansowe". Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Przychody z tytułu odsetek ustalanych metodą efektywnej stopy procentowej Spółka ujmuje w wyniku w odrębnej pozycji.
Straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie pomniejszone o zyski z tytułu odwrócenia odpisów aktualizujących Spółka ujmuje w wyniku w pozycji "Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych". Zyski i straty powstałe w związku z wyłączeniem aktywów należących do tej kategorii ze sprawozdania z sytuacji finansowej Spółka ujmuje w wyniku w pozycji "Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie". Pozostałe zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.
W okresie sprawozdawczym Spółka nie posiadała aktywów finansowych kwalifikujących się do tej kategorii wyceny.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Ponadto do tej kategorii Spółka zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.
Do tej kategorii zaliczane są:
- wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji "Pochodne instrumenty finansowe", za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń,
- akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne i stowarzyszone,
- jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji "Przychody finansowe" lub "Koszty finansowe". Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje.
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody obejmują inwestycje w instrumenty kapitałowe niebędące aktywami finansowymi przeznaczonymi do obrotu ani warunkową zapłatą w ramach połączenia przedsięwzięć, w odniesieniu do których w momencie początkowego ujęcia Spółka dokonała nieodwołalnego wyboru dotyczącego przedstawiania w pozostałych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej tych instrumentów. Wyboru tego Spółka dokonuje indywidualnie i odrębnie w odniesieniu do poszczególnych instrumentów kapitałowych.
W tej kategorii Spółka ujmuje akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne lub stowarzyszone, wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji "Pozostałe aktywa finansowe".
Skumulowane zyski lub straty z wyceny w wartości godziwej, uprzednio rozpoznane przez pozostałe całkowite dochody, nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku w żadnych okolicznościach, włączając zaprzestanie ujmowania tych aktywów. Dywidendy z instrumentów kapitałowych zaliczonych do tej kategorii ujmowane są w wyniku w pozycji "Przychodów finansowych" po spełnieniu warunków rozpoznania przychodów z tytułu dywidend określonych w MSSF 9, chyba, że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:
Dla należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności Spółka stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 3 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości.
W odniesieniu do pozostałych klas aktywów, w przypadku instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, Spółka zakłada ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego od momentu jego początkowego ujęcia był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu.
Spółka przyjęła, że znaczy wzrost ryzyka następuje, kiedy przeterminowanie płatności przekracza 60 dni.
Spółka przyjmuje, że niewykonanie zobowiązania następuje, kiedy przeterminowanie wynosi 180 dni.
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:
- kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,
- leasing finansowy,
- zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania oraz
- pochodne instrumenty finansowe.
Na dzień nabycia Spółka wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Spółka włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Spółka zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie , lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy oraz inwestycje w jednostki uczestnictwa pieniężnych funduszy inwestycyjnych spełniających kryterium wysokiej płynności..
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.
Kapitały własne
Kapitał akcyjny oraz kapitał zapasowy wycenia się w wartości nominalnej. Różnice między wartością godziwą uzyskanej zapłaty i wartością nominalną akcji są ujmowane w kapitale zapasowym ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej. Koszty emisji akcji poniesione przy powstaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego zmniejszają kapitał zapasowy Spółki. Akcje własne wykupione w celu umorzenia pomniejszają kapitał rezerwowy.
Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Spółka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Zobowiązania handlowe i pozostałe
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są wg zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej. Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Zobowiązania finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub (ii) zobowiązania są częścią grupy zobowiązań finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) zobowiązania finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty lub przychody finansowe.
Inne zobowiązania finansowe, niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym kredyty i pożyczki, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Spółka wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Spółka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Spółka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujecie nowego zobowiązania finansowego. Powstające z tytułu zamiany różnice odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w rachunku zysków i strat.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania z tytułu podatków oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są wg zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty w momencie ich poniesienia, z wyjątkiem kosztów, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów. W takim przypadku koszty finansowania zewnętrznego są aktywowane jako element ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów, o ile istnieje prawdopodobieństwo że w przyszłości przyniosą one korzyści ekonomiczne.
Wypłata dywidend
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy do ich otrzymania
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
a) Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Spółka prowadzi działalność ("waluta funkcjonalna"). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Spółki.
b) Transakcje i salda
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto.
IV. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
a) Profesjonalny osąd i niepewność szacunków
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec niektórych zagadnień największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, ma profesjonalny osąd kierownictwa. Jak zawsze w przypadku oszacowań i osądów, może to oznaczać ryzyko konieczności wprowadzenia istotnej korekty wartości bilansowych aktywów i pasywów w trakcie kolejnego roku finansowego lub okresów późniejszych. Zagadnienia, w których niepewność wynikająca z szacunków występuje w największym stopniu, są opisane poniżej
Utrata wartości aktywów
Spółka przeprowadziła testy na utratę wartości udziałów w spółkach zależnych i współkontrolowanych. Testy te zostały oparte na wycenach przygotowanych przez wewnętrznych ekspertów oraz na modelach przygotowanych wewnętrznie przez Spółkę i uwzględniających ogólnie dostępne parametry makro i mikroekonomiczne. Na podstawie uzyskanych rezultatów Spółka rozpoznała utratę wartości i ujęła w sprawozdaniu finansowym odpis na utratę wartości udziałów w spółkach zależnych i współkontrolowanych
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
V. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości
W prezentowanym okresie nie nastąpiły zmiany zasad (polityki) rachunkowości poza zmianami wynikającymi z zastosowania nowych standardów MSSF.
DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Nota 1. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Spółki prezentują się następująco:
| Wyszczególnienie | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Działalność kontynuowana | ||
| Przychody z umów z klientami | 5 534 | 9 549 |
| Dywidendy otrzymane | 5 203 | 0 |
| SUMA przychodów ze sprzedaży | 10 737 | 9 549 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 7 | 113 |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 4 823 | 3 341 |
| Pozostałe przychody finansowe | 7 | 49 |
| SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej | 15 574 | 13 052 |
| Przychody z działalnosci zaniechanej | 0 | 0 |
| SUMA przychodów ogółem | 15 574 | 13 052 |
Przychody z działalności zaniechanej nie wystąpiły.
Nota 2. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI
Analiza segmentów działalności została zamieszczona w nocie nr 2 do skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2018 roku
Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
Poniższa nota prezentuje koszty w układzie rodzajowym
| Wyszczególnienie | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Amortyzacja | 230 | 229 |
| Zużycie materiałów i energii | 213 | 227 |
| Usługi obce | 4 821 | 6 048 |
| Podatki i opłaty | 55 | 77 |
| Wynagrodzenia | 2 704 | 3 047 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 296 | 282 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 515 | 221 |
| Razem koszty operacyjne | 8 834 | 10 131 |
Poniższa nota prezentuje podział kosztów usług obcych.
| Wyszczególnienie | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Najem biura | 860 | 847 |
| Usługi audytorskie | 116 | 125 |
| Usługi prawne i doradcze | 1 110 | 1 475 |
| Usługi księgowe | 475 | 456 |
| Telefon, Internet | 138 | 98 |
| Usługi zarządzania projektami deweloperskimi | 1 368 | 2 398 |
| Usługi PR / relacje z inwestorami | 318 | 280 |
| Pozostałe | 436 | 369 |
| Razem usługi obce | 4 821 | 6 048 |
KOSZTY AMORTYZACJI I ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH UJĘTE W RZIS
| Wyszczególnienie | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży: | ||
| Amortyzacja środków trwałych | ||
| Amortyzacja wartości niematerialnych | ||
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | ||
| Utrata wartości wartości niematerialnych | ||
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | ||
| Amortyzacja środków trwałych | ||
| Amortyzacja wartości niematerialnych | ||
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | ||
| Utrata wartości wartości niematerialnych | ||
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | 230 | 229 |
| Amortyzacja środków trwałych | 178 | 177 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 52 | 52 |
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | ||
| Utrata wartości wartości niematerialnych |
KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
| Wyszczególnienie | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Wynagrodzenia | 2 704 | 3 047 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 296 | 282 |
| Koszty świadczeń emerytalnych | ||
| Inne świadczenia po okresie zatrudnienia | ||
| Opcje na akcje przyznane członkom Zarządu i kadry kierowniczej Pozostałe świadczenia pracownicze |
||
| Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: | 3 000 | 3 329 |
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 611 | 623 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 31 | 29 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 2 358 | 2 677 |
Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
| Pozostałe przychody operacyjne | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Zysk ze zbycia majątku trwałego | 0 | 0 |
| Zysk ze sprzedaży nakładów inwestycyjnych | 0 | 0 |
| Uzyskane kary, grzywny i odszkodowania | 0 | 0 |
| Spisanie przedawnionych zobowiązań | 1 | 107 |
| Pozostałe | 6 | 6 |
| Razem | 7 | 113 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | 0 | 0 |
| Utrata wartości aktywów obrotowych | 3 | 75 |
| Podatek od nieruchomości komercyjnych | 40 | 0 |
| Pozostałe | 2 | 17 |
| Razem | 45 | 92 |
Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
| Przychody finansowe | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Przychody z tytułu odsetek od lokat | 7 | 9 |
| Przychody z odsetek od pożyczek | 4 823 | |
| Nadwyżka dodatnich różnic kursowych | 0 | 40 |
| Pozostałe | 0 | 0 |
| Razem | 4 830 | 49 |
| Koszty finansowe | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Koszty z tytułu odsetek | 9 227 | 8 777 |
| Nadwyżka ujemnych różnic kursowych | 65 | 0 |
| Strata netto na sprzedaży udzielonych pożyczek | 0 | 0 |
| Aktualizacja wartość inwestycji w jednostkach podporządkowanych | 3 040 | 8 725 |
| Aktualizacja wartości udzielonych pozyczek i odsetek od pożyczek | 3 044 | 227 |
| Pozostałe | 0 | 0 |
| Razem | 15 376 | 17 729 |
Główną pozycją kosztów finansowych są koszty odsetek od wyemitowanych obligacji.
Na podstawie przeprowadzonych testów Spółka zwiększyła odpis na utratę wartości akcji podmiotu zależnego, Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA z kwoty 12.773 tys. zł do kwoty 15.814 tys. zł.
Z uwagi na zmianę harmonogramu przewidywanych spłat Spółka utworzyła odpis na zmniejszenie wartości bieżącej pożyczek udzielonych na rzecz Serenus Sp. z o.o.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| 01.01.2018 - 31.12.2018 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
Pożyczki udzielone | Nabyte obligacje | Pożyczki zaciągięte | Pozostałe zobowiązania finansowe |
Zobowiązania handlowe i pozostałe |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 | aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Razem wycena instrumentów finansowych |
| Przychody/koszty z tytułu odsetek |
7 | 4 823 | 0 | -763 | -8463 | -1 | -4397 |
| Utworzenie odpisów aktualizujących |
-3 044 | -3044 | |||||
| Razem zysk/strata | 7 | 1 779 | 0 | -763 | -8 463 | -1 | -7 441 |
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych wg klasyfikacji właściwej dla 2018 roku (MSSF 9)
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych wg klasyfikacji właściwej dla 2017 roku (MSR 39)
| 01.01.2017 - 31.12.2017 | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (wyznaczone przy początkowym ujęciu) |
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Pożyczki udzielone i należności własne |
Pozostałe zobowiązania finansowe |
Razem wycena instrumentów finansowych |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody/koszty z tytułu odsetek |
5 495 | -8777 | -3282 | ||||
| Utworzenie odpisów aktualizujących |
2 154 | 2154 | |||||
| Razem zysk/strata | 0 | 0 | 0 | 0 | 3341 | -8777 | -5436 |
Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY
Główne składniki obciążenia podatkowego za lata zakończone 31 grudnia 2018 i 2017 roku przedstawiają się następująco:
| Podatek dochodowy wykazany w RZiS | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Bieżący podatek dochodowy | 0 | 0 |
| Dotyczący roku obrotowego | 0 | |
| Korekty dotyczące lat ubiegłych | ||
| Odroczony podatek dochodowy | 861 | 790 |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych |
861 | 790 |
| Związany z obniżeniem stawek podatku dochodowego | ||
| Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat |
861 | 790 |
Wykazany w rachunku zysków i strat podatek odroczony stanowi różnicę między stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresów sprawozdawczych.
| Bieżący podatek dochodowy | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Zysk przed opodatkowaniem | -8 681 | -14 900 |
| Przychody lat ubiegłych zwiększające podstawę do opodatkowania |
19 | 0 |
| Przychody wyłączone z opodatkowania | 10 713 | 4 651 |
| Koszty lat ubiegłych zmniejszające podstawę opodatkowania | 3 000 | 3 030 |
| Koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów | 9 494 | 5 824 |
| Dochód do opodatkowania | -12 881 | -16 757 |
| Odliczenia od dochodu - darowizna, strata | 0 | 0 |
| Korekta o udział w wyniku spółek osobowych | -1 155 | -257 |
| Podstawa opodatkowania | -14 036 | -17 014 |
| Podatek dochodowy przy zastosowaniu stawki 19% | -2 667 | -3 233 |
| Efektywna stawka podatku (udział podatku dochodowego w zysku przed opodatkowaniem) |
31% | 22% |
Część bieżąca podatku dochodowego ustalona została według stawki równej 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Efektywna stawka podatku pokazuje hipotetyczne wyliczenie podatku dochodowego przy założeniu realizacji przejściowych różnic między wynikiem przed opodatkowaniem a podstawą opodatkowania. Podatek dotyczący zagranicznych jurysdykcji podatkowych nie występuje.
| Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego |
2017-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Rezerwa na pozostałe świadczenia pracownicze | 492 | 303 | -454 | 341 |
| Rezerwa na naliczone odsetki od obligacji i pożyczek | 3 411 | 8 888 | -8 441 | 3 858 |
| Pozostałe rezerwy | 71 | 116 | -119 | 68 |
| Suma ujemnych różnic przejściowych | 3 974 | 9 307 | -9 014 | 4 267 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 755 | 1 768 | -1 713 | 811 |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
| Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
2017-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Przeszacowanie aktywów finansowych wycenianych w | ||||
| zamortyzowanym koszcie | 6 421 | 94 | 0 | 6 515 |
| Naliczone odsetki od udzielonych pożyczek | 23 246 | 4 767 | -34 | 27 979 |
| Suma dodatnich różnic przejściowych | 29 667 | 4 861 | -34 | 34 494 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: | 5 637 | 924 | -6 | 6 554 |
Aktywa/rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 811 | 755 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana |
6 554 | 5 637 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność zaniechana |
||
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego | -5 743 | -4 882 |
Nota 7. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA
Nie występuje.
Nota 8. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu. Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Działalność kontynuowana i zaniechana
Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:
| Wyliczenie zysku na jedną akcje - założenia | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | -9 542 | -15 690 |
| Strata na działalności zaniechanej | ||
| Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną |
||
| akcję | -9 542 | -15 690 |
| Efekt rozwodnienia - nie występuje | 0 | 0 |
| Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję |
-9 542 | -15 690 |
Liczba wyemitowanych akcji
| Liczba wyemitowanych akcji | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt. |
101 979 392 | 103 551 155 |
| Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych - nie występuje | 0 | 0 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. |
101 979 392 | 103 551 155 |
Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję uwzględnia liczbę akcji własnych zakupionych w celu umorzenia. Dla uproszczenia uwzględniono liczbę akcji zakupionych na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego za lata 2018 i 2017 – odpowiednio 2.636.258 akcji oraz 1.064.495 akcji. To uproszczenie nie wpłynęło na wyliczenie zysku (straty) przypadającego na jedną akcję.
Nota 9. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Nie występują.
Nota 10. UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
Nie występuje.
Nota 11. EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
Nie występuje.
Nota 12. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Struktura własnościowa
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Własne | 261 | 400 |
| Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w | ||
| tym umowy leasingu | 38 | 69 |
| Razem | 299 | 469 |
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań:
Nie występują
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości rzeczowych aktywów trwałych
Nie występują
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2018 - 31.12.2018 r.
| Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2018 |
0 | 389 | 462 | 289 | 245 | 27 | 1 412 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| - nabycia środków trwałych | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 | 8 | |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - sprzedaży | 0 | 0 | |||||
| - likwidacji | 0 | 0 | 0 | ||||
| - inne | 0 | ||||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2018 |
0 | 389 | 470 | 289 | 245 | 27 | 1 420 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2018 |
0 | 116 | 422 | 208 | 197 | 0 | 943 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 91 | 39 | 33 | 15 | 0 | 178 |
| - amortyzacji | 91 | 39 | 33 | 15 | 178 | ||
| - inne | 0 | ||||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - likwidacji | 0 | ||||||
| - inne | 0 | ||||||
| Umorzenie na dzień 31.12.2018 |
0 | 207 | 461 | 241 | 212 | 0 | 1 121 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2018 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2018 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2018 |
0 | 182 | 9 | 48 | 33 | 27 | 299 |
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2017-31.12.2017 r.
| Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2017 |
0 | 127 | 455 | 275 | 245 | 27 | 1 129 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 262 | 7 | 14 | 0 | 0 | 283 |
| - nabycia środków trwałych | 262 | 7 | 0 | 0 | 0 | 269 | |
| - zawartych umów leasingu | 14 | 14 | |||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - likwidacji | 0 | 0 | 0 | ||||
| - inne | 0 | ||||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2016 |
0 | 389 | 462 | 289 | 245 | 27 | 1 412 |
| Umorzenie na dzień | |||||||
| 01.01.2017 | 0 | 25 | 383 | 176 | 182 | 0 | 766 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 91 | 39 | 32 | 15 | 0 | 177 |
| - amortyzacji | 91 | 39 | 32 | 15 | 177 | ||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - likwidacji | 0 | 0 | 0 | ||||
| - inne | 0 | ||||||
| Umorzenie na dzień 31.12.2016 |
0 | 116 | 422 | 208 | 197 | 0 | 943 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2016 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2016 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2016 |
0 | 273 | 40 | 81 | 48 | 27 | 469 |
Środki trwałe w budowie
| Rozliczenie nakładów | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-01-01 | Poniesione nakłady w roku obrotowym |
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Odpisy aktualizując e na BZ |
2018-12-31 |
| 27 | 0 | 27 |
| Rozliczenie nakładów | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017-01-01 | Poniesione nakłady w roku obrotowym |
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Odpisy aktualizując e na BZ |
2017-12-31 |
| 100 | 27 | 100 | 27 |
Wartość i powierzchnia gruntów użytkowanych wieczyście (nie dotyczy Spółek zagranicznych)
Nie występują
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Leasingowane środki trwałe
| 2018-12-31 | 2017-12-31 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Środki trwałe | Wartość brutto |
Umorzenie | Wartość netto | Wartość brutto |
Umorzenie | Wartość netto |
|
| Nieruchomości | 0 | 0 | |||||
| Maszyny i urządzenia | 0 | 0 | |||||
| Środki transportu | 153 | 115 | 38 | 153 | 84 | 69 | |
| Pozostałe środki trwałe | 0 | 0 | |||||
| Razem | 153 | 115 | 38 | 153 | 84 | 69 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresach 01.01.2018 – 31.12.2018 r. oraz 01.01.2017 – 31.12.2017
Nie występują
Nota 13. WARTOŚCI NIEMATERIALNE
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2018-31.12.2018 r.
| Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych1 |
Znaki towarowe2 |
Patenty i licencje2 |
Oprogramowanie komputerowe2 |
Wartość firmy |
Inne2 | Wartości niematerialne w budowie |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2018 | 0 | 40 | 0 | 409 | 264 | 20 | 28 | 761 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - nabycia | 0 | 0 | 0 | |||||
| - inne (oddanie do użytkowania) | 0 | 0 | ||||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 28 |
| - zbycia | 28 | 28 | ||||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2018 | 0 | 40 | 0 | 409 | 264 | 20 | 0 | 733 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2018 | 0 | 0 | 0 | 169 | 0 | 20 | 0 | 189 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 52 | 0 | 0 | 0 | 52 |
| - amortyzacji | 52 | 52 | ||||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Umorzenie na dzień 31.12.2018 | 0 | 0 | 0 | 221 | 0 | 20 | 0 | 241 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2018 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2018 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2018 | 0 | 40 | 0 | 188 | 264 | 0 | 0 | 492 |
1Wytworzone we własnym zakresie,
2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2017 - 31.12.2017 r.
| Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych1 |
Znaki towarowe2 |
Patenty i licencje2 |
Oprogramowanie komputerowe2 |
Wartość firmy |
Inne2 | Wartości niematerialne w budowie |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2017 | 0 | 40 | 0 | 409 | 264 | 20 | 28 | 761 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - nabycia | 0 | 0 | ||||||
| - inne (oddanie do użytkowania) | 0 | 0 | 0 | |||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - inne (oddanie do użytkowania) | 0 | |||||||
| Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2016 | 0 | 40 | 0 | 409 | 264 | 20 | 28 | 761 |
| Umorzenie na dzień 01.01.2017 | 0 | 0 | 0 | 117 | 0 | 20 | 0 | 137 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 52 | 0 | 0 | 0 | 52 |
| - amortyzacji | 52 | 52 | ||||||
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Umorzenie na dzień 31.12.2016 | 0 | 0 | 0 | 169 | 0 | 20 | 0 | 189 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2016 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2016 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2016 | 0 | 40 | 0 | 240 | 264 | 0 | 28 | 572 |
1Wytworzone we własnym zakresie,
2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresach 01.01.2018 – 31.12.2018 r. oraz 01.01.2017 – 31.12.2017
Nie występują
Struktura własności
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Własne | 492 | 572 |
| Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, | ||
| w tym umowy leasingu | 0 | 0 |
| Razem | 492 | 572 |
Wartości niematerialne, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
Nie występują
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych
Nie występują
WARTOŚĆ FIRMY PRZEJĘTA W RAMACH POŁĄCZENIA JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Juvenes Sp. z o.o. | 264 | 264 |
| Wartość firmy (netto) | 264 | 264 |
Zmiany stanu wartości firmy
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 264 | 264 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zwiększenie stanu z tytułu przejęcia jednostki | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zmniejszenie stanu z tytułu korekt wynikających z późniejszego | ||
| ujęcia | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 264 | 264 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu |
0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 |
| Wartość firmy (netto) | 264 | 264 |
Połączenia jednostek gospodarczych
W latach 2018 oraz 2017 nie wystąpiły transakcje połączenia z innymi jednostkami.
Nota 14. NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane w wartości godziwej
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 182 | 182 |
| Zwiększenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| - nabycie nieruchomości w wyniku połączenia jednostek | ||
| gospodarczych | 0 | 0 |
| Zmniejszenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
| Bilans zamknięcia na dzień 31 grudnia | 182 | 182 |
Wartość nieruchomości inwestycyjnej wykazanej powyżej została zweryfikowana z wartościami dostępnych na rynku i maksymalnie porównywalnych nieruchomościami.
Nota 15. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH
| Udziały w jednostkach podporządkowanych | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| jednostek zależnych | 163 836 | 173 996 |
| jednostek współkontrolowanych | 52 | 52 |
| jednostek stowarzyszonych | 0 | 0 |
| Razem | 163 888 | 174 048 |
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych wycenianych wg ceny nabycia
Zmiana stanu inwestycji w jednostkach zależnych
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 173 996 | 180 672 |
| Zwiększenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 8 091 | 8 050 |
| - reklasyfikacja | 3 585 | |
| - objęcia nowych akcji i udziałów | 4 506 | 8 050 |
| Zmniejszenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 18 251 | 14 726 |
| - reklasyfikacja | 4 029 | |
| - obniżenie kapitału zakładowego | 11 182 | 6 000 |
| - odpis na utratę wartości inwestycji | 3 040 | 8 726 |
| Stan na koniec okresu | 163 836 | 173 996 |
Zmiana stanu inwestycji w jednostkach stowarzyszonych
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 52 | 52 |
| Zwiększenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 0 | 0 |
| - objęcia nowych akcji i udziałów | 0 | 0 |
| Zmniejszenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: | 0 | 0 |
| Stan na koniec okresu | 52 | 52 |
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Inwestycje w jednostkach zależnych na dzień 31.12.2018 r.
| Nazwa spółki, forma prawna | Wartość udziałów wg ceny nabycia |
Korekty aktualizujące wartość |
Wartość bilansowa udziałów |
Procent posiadanych udziałów |
Procent posiadanych głosów |
Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 151 | 151 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 102 | 102 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 95 | 95 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 SK | 180 | 180 | 99,45% | 99,45% | pełna | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 SK | 281 | 281 | 99,97% | 99,97% | pełna | |
| Immobilia Fund Investment 5 | 3 585 | 3 585 | 99,98% | 99,80% | pełna | |
| Immobilia Fund Investment 6 (*) | 93 466 | 93 466 | 99,99% | 99,90% | pełna (*) | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | 18 900 | 18 900 | 99,99% | 99,99% | pełna | |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA | 19 510 | -15 813 | 3 697 | 75,44% | 75,44% | pełna |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 SK | 16 617 | 16 617 | 99,99% | 99,99% | pełna | |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 26 743 | 26 743 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Juvenes Serwis Sp. z o.o. | 20 | 20 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Razem inwestycje w jednostkach zależnych | 163 836 |
| Nazwa spółki, forma prawna | Zysk / strata netto |
Aktywa netto |
|---|---|---|
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | -41 | 29 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | -1 | 32 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | -1 | 23 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 Sp.k. | -15 | 2 112 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 Sp.k. | -2 | 253 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp.k | -368 | 6 574 |
| Immobilia Fund Investment 6 (**) | -1 159 | 17 480 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | 180 | 18 366 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA | -15 622 | 4 665 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. | -1 375 | -3 734 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | -896 | 2 650 |
| Juvenes Serwis Sp. z o.o. | -205 | 550 |
(*) Na dzień 31 grudnia 2018 jedynymi aktywami tego subfunduszu należącego do Immobilia Fund SIF SICAV są wkłady w spółkach Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Spółka Komandytowa oraz Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Spółka Komandytowa
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Inwestycje w jednostkach zależnych na dzień 31.12.2017 r.
| Nazwa spółki, forma prawna | Wartość udziałów wg ceny nabycia |
Korekty aktualizujące wartość |
Wartość bilansowa udziałów |
Procent posiadanych udziałów |
Procent posiadanych głosów |
Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 151 | 151 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 102 | 102 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 95 | 95 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 SK | 180 | 180 | 99,45% | 99,45% | pełna | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 SK | 25 | 25 | 99,97% | 99,97% | pełna | |
| Immobilia Fund Investment 5 (*) | 4 029 | 4 029 | 99,98% | 99,80% | pełna (*) | |
| Immobilia Fund Investment 6 (**) | 93 216 | 93 216 | 99,99% | 99,90% | pełna (*) | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | 14 900 | 14 900 | 99,99% | 99,99% | pełna | |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA | 19 510 | -12 773 | 6 737 | 75,44% | 75,44% | pełna |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 SK | 27 799 | 27 799 | 99,99% | 99,99% | pełna | |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 26 743 | 26 743 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Juvenes Serwis Sp. z o.o. | 20 | 20 | 100,00% | 100,00% | pełna | |
| Razem inwestycje w jednostkach zależnych | 173 996 |
| Nazwa spółki, forma prawna | Zysk / strata netto |
Aktywa netto |
|---|---|---|
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | -3 | 31 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | -1 | 35 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | -1 | 33 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 SK | -4 | -113 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 SK | -2 | 6 |
| Immobilia Fund Investment 5 (*) | -230 | 83 889 |
| Immobilia Fund Investment 6 (**) | 4 661 | 97 465 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | -265 | 13 147 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA | -3 291 | 27 135 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 SK | -755 | 26 916 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 4 470 | 7 040 |
| Juvenes Serwis Sp. z o.o. | 397 | 1 111 |
Udział we wspólnych przedsięwzięciach
Nie występują
Nota 16. POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE
Nie występują
Nota 17. AKTYWA FINANSOWE DOSTĘPNE DO SPRZEDAŻY
Nie występują
Nota 18. AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY
Nie występują
Nota 19. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
| Inwestycje długoterminowe | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 75 677 | 58 978 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Nabyte obligacje wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 1 100 | 0 |
| Akcie i udziały wyceniane w wartości godziwej przez wynik | ||
| finansowy | 13 501 | 12 581 |
| Razem | 90 278 | 71 559 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 26 152 | 39 759 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Razem | 26 152 | 39 759 |
Należności długoterminowe
Nie występują
Udzielone pożyczki
| 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: | 110 795 | 104 610 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 8 966 | 5 873 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 101 829 | 98 737 |
| - długoterminowe | 75 677 | 58 978 |
| - krótkoterminowe | 26 152 | 39 759 |
Prezentacja utworzonych odpisów aktualizujących wartość udzielonych pożyczek na poszczególnych pożyczkobiorców
| 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| R2M Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA | 5 222 | 5 266 |
| Serenus Sp. z o.o. | 3 744 | 607 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 8 966 | 5 873 |
Udzielone pożyczki, dane szczegółowe
| Kwota | Wartość | Oprocentowanie | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | pożyczki wg umowy |
bilansowa | nominalne | efektywne | Termin spłaty | Zabezpieczenia |
| Wg stanu na dzień 31.12.2018 | 101 829 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 535 | 27 418 | 10% | 10% | 2021-06-30 | hipoteka |
| R2M Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA |
58 951 | 74 360 | 8% | 8% | 2022-06-30 | brak |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. |
49 | 51 | 3% | 3% | 2019-06-30 | brak |
| Wg stanu na dzień 31.12.2017 | 98 737 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 12 085 | 29 807 | 10% | 10% | 2021-06-30 | hipoteka |
| R2M Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 SKA |
57 641 | 66 762 | 8% | 8% | 2022-06-30 | brak |
| R3M Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k. |
2 118 | 2 138 | 8% | 8% | (*) | brak |
(*) w całości spłacone przed terminem publikacji sprawozdania finansowego za 2017 rok
Zmiana stanu instrumentów finansowych zgodnie z klasyfikacją na dzień 31.12.2018 (MSSF 9)
| 01.01.2018 - 31.12.2018 | Akcje i udziały spółek innych niż zależne i stowarzyszone |
Pożyczki udzielone | Nabyte obligacje | Pozostałe zobowiązania finansowe |
|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 | aktywa finansowe aktywa finansowe aktywa finansowe wyceniane w wartości wyceniane w wyceniane w godziwej przez wynik zamortyzowanym zamortyzowanym finansowy koszcie koszcie |
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
||
| Stan na początek okresu | 12 581 | 98 737 | 0 | 113 040 |
| Zwiększenia | 920 | 8 288 | 1 100 | 48 424 |
| Zakup aktywów | 920 | 1 100 | ||
| Udzielenie pożyczek | 3 465 | |||
| Emisja obligacji | 40 300 | |||
| Odsetki naliczone wg efektywnej stopy | ||||
| procentowej | 4 823 | 8 124 | ||
| Wycena bilansowa odniesiona w RZIS | ||||
| Inne –przekwalifikowania | ||||
| Zmniejszenia | 0 | 5 196 | 0 | 48 353 |
| Sprzedaż aktywów | ||||
| Spłata pożyczek udzielonych | 2 152 | |||
| Spłata kredytów i pożyczek | ||||
| Odpisy z tytułu utraty wartości | 3 044 | |||
| Wykup obligacji i spłata odsetek | 48 353 | |||
| Wycena bilansowa odniesiona w RZIS | ||||
| Inne –przekwalifikowania | ||||
| Stan na koniec okresu | 13 501 | 101 829 | 1 100 | 113 111 |
Zmiana stanu instrumentów finansowych zgodnie z klasyfikacją na dzień 31.12.2017 (MSR 39)
| 01.01.2017 - 31.12.2017 | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pożyczki i należności własne - wierzytelnosci |
Aktywa finansowe utrzym. do terminu wymagalnoś ci |
Pożyczki udzielone |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pozostałe zobowiązania finansowe |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 0 | 0 | 12 581 | 96 381 | 0 | 113 030 |
| Zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 11 133 | 0 | 61 007 |
| Zakup aktywów | ||||||
| Udzielenie pożyczek | 5 258 | |||||
| Emisja obligacji | 53 000 | |||||
| Odsetki naliczone wg efektywnej stopy procentowej |
5 875 | 8 007 | ||||
| Inne –przekwalifikowania | 0 | 0 | ||||
| Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 8 777 | 0 | 60 997 |
| Sprzedaż aktywów | ||||||
| Spłata pożyczek udzielonych | 6 001 | |||||
| Spłata kredytów i pożyczek | ||||||
| Odpisy z tytułu utraty wartości | 2 760 | |||||
| Wykup obligacji i spłata odsetek | 60 997 | |||||
| Wycena bilansowa odniesiona w RZIS | 16 | |||||
| Inne –przekwalifikowania | ||||||
| Stan na koniec okresu | 0 | 0 | 12 581 | 98 737 | 0 | 113 040 |
Instrumenty zabezpieczające wartość godziwą
Nie występują
Instrumenty pochodne zabezpieczające wartość godziwą
Nie występują
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne
Nie występują
Wynik na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne ujęte bezpośrednio w dochodach całkowitych
Nie występuje
Nota 20. ZAPASY
Nie występują
Zapasy stanowiące zabezpieczenie
Nie występują
Zmiany stanu odpisów aktualizujących zapasy
Nie wystąpiła.
Nota 21. INFORMACJA NA TEMAT PLANOWANEGO WDROŻENIA MSSF 16 "Leasing"
Na koniec 2018 roku Spółka jest leasingobiorcą w jednej umowie najmu i dzierżawy zawartej na okres do 2 lat, licząc od dnia 31 grudnia 2018 lat. Na podstawie tych umów przysługuje jej prawo do użytkowania powierzchni biurowej. W związku z zastosowaniem MSSF 16 Spółka rozpozna na dzień pierwszego zastosowania prawa do korzystania w kwocie ok. 995 tys. PLN oraz zobowiązania z tytułu leasingu w kwocie 995 tys. PLN. Prawa z tytułu korzystania zostaną zaprezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji "aktywa trwałe", natomiast zobowiązania leasingowe w pozycji "pozostałe zobowiązania finansowe" w podziale na część krótkoterminową i długoterminową. Stopa dyskonta zastosowana do powyższych wyliczeń bazuje na stopie Euro Libor z uwagi na to że płatności za wynajem powierzchni są nominowane w Euro.
Na dzień 31 grudnia 2018 Spółka nie jest stroną żadnej umowy o wieczyste użytkowanie gruntów.
Nota 22. NALEŻNOŚCI HANDLOWE
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Należności handlowe | 1 637 | 1 352 |
| - od jednostek powiazanych | 1 066 | 920 |
| - od pozostałych jednostek | 571 | 432 |
| Odpisy aktualizujące | 0 | 0 |
| Należności handlowe brutto | 1 637 | 1 352 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Spółka posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Spółki.
W 2018 roku na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka kredytowego zgodnie z wymogami MSSF 9 nie stwierdzono konieczności dokonywania odpisów na nieściągalne należności.
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych:
Nie występuje
Należności handlowe dochodzone na drodze sądowej
Nie występuje
Nota 23. POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 1 555 | 2 052 |
| - z tytułu podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób | ||
| prawnych | 166 | 141 |
| - z tytułu dywidend | 0 | 0 |
| - z tytułu zwrotu wkładów od spółek osobowych | 440 | |
| - zaliczki na dostawy | ||
| - z tytułu wpłat na zakup aktywów finansowych | 918 | 1 881 |
| - rozliczenia z pracownikami | 4 | 10 |
| - kaucje i wadia | 0 | 0 |
| - przejęte i sprzedane wierzytelności | 0 | 0 |
| - inne | 27 | 20 |
| Odpisy aktualizujące | 0 | 0 |
| Pozostałe należności brutto | 1 555 | 2 052 |
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 1 555 | 2 052 |
| od jednostek powiązanych | 918 | 1 881 |
| od pozostałych jednostek | 637 | 171 |
| Odpisy aktualizujące | 0 | 0 |
| Pozostałe należności brutto | 1 555 | 2 052 |
Pozostałe należności skierowane na drogę postępowania sądowego
Nie występują
Nota 24. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| - ubezpieczenia majątkowe | 54 | 98 |
| - ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej | 67 | 52 |
| - nakłady na planowane projekty | 335 | 297 |
| - prowizja od emisji obligacji | 653 | 373 |
| - usługi prawnicze dotyczące lat przyszłych | 51 | 0 |
| - pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 44 | 31 |
| Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów: | 1 204 | 851 |
Nota 25. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne kasie i na rachunkach bankowych: | 1 348 | 31 |
| środki na rachunkach prowadzonych w PLN | 121 | 31 |
| środki w PLN na rachunkach prowadzonych w walutach | 1 227 | 0 |
| Inne środki pieniężne: | 844 | 380 |
| Środki pieniężne w drodze | 0 | 0 |
| Lokaty overnight | 707 | 243 |
| Lokaty krótkoterminowe o terminie realizacji do 3 m-cy | 137 | 137 |
| Inne aktywa pieniężne: | 12 | 12 |
| Środki w funduszu rynku pieniężnego | 12 | 12 |
| Razem | 2 204 | 423 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Spółki na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Spółka wykorzystuje zakup jednostek uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego jako ekwiwalent lokat krótkoterminowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2018 roku wynosi 2.204 tysiące PLN (31 grudnia 2017 roku: 423 tysięcy PLN).
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| lokaty stanowiące zabezpieczenie gwarancji bankowych | 137 | 137 |
| Razem | 137 | 137 |
Struktura walutowa środków pieniężnych i ekwiwalentów
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| środki pieniężne i ich ekwiwalenty w PLN | 977 | 423 |
| środki pieniężne i ich ekwiwalenty w innych walutach | 1 227 | 0 |
| Razem | 2 204 | 423 |
Nota 26. KAPITAŁ ZAKŁADOWY
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Liczba akcji w tys sztuk | 104 616 | 104 616 |
| Wartość nominalna akcji w PLN | 0,50 | 0,50 |
| Kapitał zakładowy | 52 308 | 52 308 |
Kapitał zakładowy – struktura
| Seria/emisja rodzaj akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji (*) |
Wartość jednostkowa (*) |
Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Akcje zwykłe, seria A | n/d | 22 844 | 0,10 | 2 284 | wpłata | 2001-08-03 |
| Akcje zwykłe, seria B | n/d | 91 374 | 0,10 | 9 137 | wpłata | 2006-10-03 |
| Akcje zwykłe, seria C | n/d | 114 218 | 0,10 | 11 422 | wpłata | 2007-06-05 |
| Akcje zwykłe, seria G | n/d | 17 300 | 0,10 | 1 730 | wpłata | 2008-01-24 |
| Akcje zwykłe, seria H | n/d | 24 574 | 0,10 | 2 457 | wpłata | 2009-02-05 |
| Akcje zwykłe, seria I | n/d | 190 000 | 0,10 | 19 000 | wpłata | 2009-06-26 |
| Akcje zwykłe, seria J | n/d | 62 769 | 0,10 | 6 277 | wydanie w ramach przejęcia Juvenes Sp. z o.o. |
2010-05-10 |
(*) wg danych historycznych, tj. przed scaleniem akcji i zmianą wartości nominalnej z 0,10 na 0,50 groszy Żadna z serii nie jest uprzywilejowana
Kapitał zakładowy – znaczący akcjonariusze na dzień 31 grudnia 2018:
| Akcjonariusz | Liczba akcji w tys. sztuk |
% kapitału akcyjnego |
Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| Fundusze Quercus TFI SA | 12 309 | 11,77% | 12 309 | 11,77% |
| Nationale-Nederlanden OFE | 10 000 | 9,56% | 10 000 | 9,56% |
| Maciej Radziwiłl | 6 571 | 6,28% | 6 571 | 6,28% |
| Pozostali | 75 736 | 72,39% | 75 736 | 72,39% |
| Razem | 104 616 | 100,00% | 104 616 | 100,00% |
Informacja na temat stanu posiadania akcji przez kadrę kierowniczą i członków Rady Nadzorczej Spółki jest zaprezentowana w "Sprawozdaniu Zarządu z działalności Spółki i Grupy Kapitałowej" w nocie nr 26.
Zmiana stanu kapitału zakładowego
| Wyszczególnienie | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Kapitał na początek okresu | 52 308 | 52 308 |
| Zwiekszenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu | 0 | 0 |
| Kapitał na koniec okresu | 52 308 | 52 308 |
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 0,5 PLN i zostały w pełni opłacone.
Nota 27. KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ
Wartość kapitału zapasowego ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej nie uległa zmianie.
Nota 28. AKCJE WŁASNE
Do publikacji raportu rocznego za 2018 r. Spółka nabyła 2.636.258 akcji własnych w ramach programu skupu akcji własnych.
Nota 29. POZOSTAŁE KAPITAŁY
| 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | 48 254 | 48 254 |
| Kapitał zapasowy | 55 511 | 71 201 |
| RAZEM | 103 765 | 119 455 |
Zmiana stanu pozostałych kapitałów
| Wyszczególnienie | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy |
Razem |
|---|---|---|---|---|
| 01.01.2018 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 122 584 |
| Zwiększenia w okresie | 0 | 0 | -654 | -654 |
| Przeniesienia na zakup akcji własnych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | 0 | 0 | -654 | -654 |
| Zmniejszenia w okresie | 0 | 15 690 | 0 | 15 690 |
| Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 15 690 | 15 690 | ||
| 31.12.2018 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 106 240 |
| 01.01.2017 | 48 254 | 81 503 | 2 363 | 132 120 |
| Zwiększenia w okresie | 0 | -1 080 | 766 | -314 |
| Przeniesienia na zakup akcji własnych | 0 | -1 080 | 1 080 | 0 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | 0 | 0 | -314 | -314 |
| Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 0 | 0 | 0 | |
| Zmniejszenia w okresie | 0 | 9 222 | 0 | 9 222 |
| Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 9 222 | 9 222 | ||
| 31.12.2017 | 48 254 | 71 201 | 3 129 | 122 584 |
Nota 30. NIEPODZIELONY WYNIK FINANSOWY
Niepodzielony wynik obejmuje kwoty, które nie podlegają podziałowi to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy.
Nota 31. KREDYTY I POŻYCZKI
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki | 18 433 | 11 940 |
| - od Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| - od podmiotów powiązanych | 18 433 | 11 940 |
| Suma kredytów i pożyczek, w tym: | 18 433 | 11 940 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 18 433 | 11 940 |
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 18 433 | 11 940 |
| Kredyty i pożyczki długoterminowe | 0 | 0 |
| Kredyty i pożyczki razem | 18 433 | 11 940 |
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2018
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpie czenia |
|---|---|---|---|---|---|
| RM 3 Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp. k. | 6 524 | 6 780 | 2,25% | 2019-06-30 | brak |
| Maz. Tow. Po. Sp z o.o. Projekt Developerski 1 SKA | 60 | 66 | 3,0% | 2018-12-31 | brak |
| RM 3 Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp. k. | 11 100 | 11 587 | 7,8% | 2019-12-31 | brak |
| RAZEM | 18 433 |
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2017
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpie czenia |
|---|---|---|---|---|---|
| RM 3 Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp. k. | 6 693 | 6 925 | 2,25% | 2018-06-30 | brak |
| Maz. Tow. Po. Sp z o.o. Projekt Developerski 1 SKA | 60 | 64 | 3,0% | (*) | brak |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 4 815 | 4 951 | 5,3% | 2017-12-31 | brak |
| RAZEM | 11 940 |
Kredyty i pożyczki – struktura walutowa
| 31.12.2018 | 31.12.2017 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | wartość | wartość | wartość | wartość | |
| w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | ||
| PLN | x | 17 110 | x | 10 133 | |
| EUR | 308 | 1 323 | 433 | 1 807 | |
| Kredyty i pożyczki razem | x | 18 433 | x | 11 940 |
Nota 32. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
| 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| zobowiązania leasingowe | 29 | 51 |
| obligacje | 113 111 | 113 039 |
| Razem zobowiązania finansowe | 113 140 | 113 090 |
| - długoterminowe | 77 406 | 69 729 |
| - krótkoterminowe | 35 734 | 43 361 |
Zobowiązania leasingowe
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Zobowiązania leasingowe krótkoterminowe | 23 | 22 |
| Zobowiązania leasingowe długoterminowe, w tym: | 6 | 29 |
| - od roku do pięciu lat | 6 | 29 |
| - powyżej pięciu lat | 0 | 0 |
| Zobowiązania leasingowe razem | 29 | 51 |
Obligacje
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Obligacje 1-roczne | 0 | 0 | |
| Obligacje 2-letnie | 0 | 0 | |
| Obligacje 3-letnie | 113 111 | 113 039 | |
| Razem obligacje | 113 111 | 113 039 | |
| - długoterminowe | 77 400 | 69 700 | |
| - krótkoterminowe | 35 711 | 43 339 |
| Data | Kwota | Oprocentowanie | Wartość | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Typ transakcji | Data zawarcia | wykupu | nominalna | nominalne | efektywne | bilansowa |
| Wg stanu na dzień 31.12.2018 | 113 111 | |||||
| Obligacje 3-letnie | luty 16 | 2019-02-22 | 22 000 | WIBOR 6M + 5,0% |
6,90% | 22 535 |
| Obligacje 3-letnie (*) | luty 17 | 2020-01-31 | 47 700 | WIBOR 6M + 5,8% |
7,75% | 49 187 |
| Obligacje 3-letnie | luty 18 | 2021-02-22 | 40 300 | WIBOR 6M + 5,75% |
7,71% | 41 389 |
| Wg stanu na dzień 31.12.2017 | 113 039 | |||||
| Obligacje 3-letnie | luty 15 | 22-02-2018 | 35 000 | WIBOR 6M + 5,0% |
6,81% | 35 855 |
| Obligacje 3-letnie | luty 16 | 2019-02-22 | 22 000 | WIBOR 6M + 5,0% |
6,81% | 22 538 |
| Obligacje 3-letnie (*) | luty 17 | 2020-01-31 | 53 000 | WIBOR 6M + 5,0% |
7,61% | 54 646 |
(*) zgodnie z warunkami emisji 20% pierwotnej wartości nominalnej przypada na do spłaty w 2 rocznicę emisji (tj. w lutym 2019) a pozostała kwota tj. 70% nominału – w terminie do 31 stycznia 2020.
Obligacje przypadające do spłaty do dnia publikacji niniejszego sprawozdania zostały wykupione ze środków pozyskanych z nowych emisji oraz ze środków własnych Spółki
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Nie występują
Instrumenty zabezpieczające wartość godziwą
Nie występują
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne
Nie występują
Wynik na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne ujęte bezpośrednio w dochodach całkowitych
Nie występuje
Nota 33. INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
Nie występują
Nota 34. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE
Zobowiązania handlowe
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 | ||
|---|---|---|---|---|
| Zobowiązania handlowe | 801 | 1 096 | ||
| Wobec jednostek powiązanych | 388 | 170 | ||
| Wobec jednostek pozostałych | 413 | 926 |
Zobowiązania handlowe – struktura przeterminowania
| Nie | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni |
180 – 360 dni |
>360 dni | ||
| 2018-12-31 | 801 | 426 | 374 | 1 | 0 | 0 | 0 | ||
| Wobec jednostek powiązanych | 388 | 129 | 259 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Wobec jednostek pozostałych | 413 | 297 | 115 | 1 | 0 | 0 | 0 | ||
| 2017-12-31 | 1 096 | 614 | 384 | 87 | -2 | 2 | 11 | ||
| Wobec jednostek powiązanych | 170 | 170 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Wobec jednostek pozostałych | 926 | 444 | 384 | 87 | -2 | 2 | 11 |
Nota 35. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób |
||
| prawnych | 84 | 198 |
| Podatek VAT | 0 | 128 |
| Podatek dochodowy od osób fizycznych | 36 | 25 |
| Składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS) | 48 | 45 |
| Pozostałe | 0 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania | 109 | 107 |
| Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 5 | 4 |
| Zobowiązania z tytułu kaucji gwarancyjnych | ||
| 94 | 94 | |
| Inne zobowiązania | 10 | 9 |
| Bierne rozliczenia międzyokresowe | 0 | 0 |
| Razem inne zobowiązania | 193 | 305 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – struktura przeterminowania
| Przeterminowane, lecz ściągalne Nie |
|||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni |
180 – 360 dni |
>360 dni | ||||
| 2018-12-31 | 193 | 193 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Wobec jednostek pozostałych | 193 | 193 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| 2017-12-31 | 305 | 305 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Wobec jednostek pozostałych | 305 | 305 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 36. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS
Nie występują
Zobowiązania inwestycyjne
Nie występują
Nota 37. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Poręczenie spłaty kredytu | 0 | 0 |
| Zobowiązanie do dokonania inwestycji w spółkę zależną poprzez udostępnienie jej środków finansowych tytułem pożyczek, wkładu (lub innym tytułem) do maksymalnej kwoty 5.330 tys. zł. |
0 | 5 330 |
| Razem zobowiązania warunkowe | 0 | 5 330 |
Wykazane na dzień 31.12.2017 zobowiązanie warunkowe na kwotę 5.330 tys zł wygasło w trakcie 2018 roku; na dzień 31 grudnia 2018 zobowiązania warunkowe nie występują
Zobowiązania warunkowe z tytułu leasingu operacyjnego
Nie występują
Nota 38. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO
Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu
| 31.12.2018 | 31.12.2017 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Opłaty minimalne Wartość bieżąca opłat |
Opłaty minimalne Wartość bieżąca opłat |
|||
| W okresie 1 roku | 24 | 23 | 24 | 22 | |
| W okresie od 1 do 5 lat | 6 | 6 | 30 | 29 | |
| Powyżej 5 lat | |||||
| Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 30 | 29 | 54 | 51 | |
| Przyszły koszt odsetkowy | 1 | x | 3 | x | |
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym: |
x | 29 | x | 51 | |
| krótkoterminowe | x | 23 | x | 22 | |
| długoterminowe | x | 6 | x | 29 |
Umowy leasingu finansowego na dzień 31.12.2018
| Finansujący | Numer umowy | Wartość początkowa |
Termin zakończenia umowy |
Wartość zobowiązań na koniec okresu sprawozdaw czego |
Warunki przedłużenia umowy lub możliwość zakupu |
|---|---|---|---|---|---|
| Santander Leasing S.A. (d. BZ WBK Leasing) | SV5/004/2015 | 153 | 2020-02-20 | 29 | możliwość zakupu |
Nota 39. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Dotacje | 0 | 0 |
| Przychody przyszłych okresów | 126 | 189 |
| Rozliczenie przychodów marketingowych | 126 | 189 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: | 126 | 189 |
| długoterminowe | 63 | 189 |
| krótkoterminowe | 63 | 0 |
Nota 40. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE
| 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| Rezerwy na pozostałe świadczenia - premie | 341 | 492 |
| Razem, w tym: | 341 | 492 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 341 | 492 |
Spółka wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. Na dzień 31.12.2018 oraz na 31.12.2017 kwota ewentualnej rezerwy na odprawy emerytalne jest nieistotna.
Zmiana stanu rezerw
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe |
Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze |
|
|---|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2018 | 0 | 0 | 0 | 492 |
| Utworzenie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 303 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | 0 | 0 | 62 |
| Rozwiązanie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 392 |
| Stan na 31.12.2018, w tym: | 0 | 0 | 0 | 341 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 | 341 |
| Stan na 01.01.2017 | 0 | 0 | 0 | 288 |
| Utworzenie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 236 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | 0 | 0 | 32 |
| Rozwiązanie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.12.2017, w tym: | 0 | 0 | 0 | 492 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 | 492 |
Nota 41. POZOSTAŁE REZERWY
| 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|
| Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | 0 | 0 |
| Rezerwa restrukturyzacyjna | 0 | 0 |
| Pozostałe rezerwy | 68 | 71 |
| Razem, w tym: | 68 | 71 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 68 | 71 |
Nota 42. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Do głównych instrumentów finansowych z których korzysta lub może korzystać Spółka należą obligacje kuponowe zmienno procentowe, kredyty bankowe o zmiennej stopie procentowej oraz zaciągnięte pożyczki o stałej lub zmiennej stopie procentowej. Podstawowym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków na działalność Spółki oraz jej Grupy Kapitałowej. Spółka posiada także aktywa finansowe takiej jak środki pieniężne, depozyty krótkoterminowe, jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego traktowanych analogicznie jak depozyty krótkoterminowe oraz pożyczki udzielone, które powstają w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością. Podstawowym ryzykiem rynkowym na jakie narażona jest Spółka jest ryzyko związane ze zmiennością stóp procentowych, głównie stawki WIBOR 6-miesięcznej, stanowiących referencyjne stawki odniesienia dla oprocentowanych zobowiązań finansowych Spółki. Spółka nie prowadzi obrotu instrumentami finansowymi.
Ryzyko stopy procentowej
Największy ewentualny wpływ na wynik Spółki, mogą wywierać koszty finansowe obsługi wyemitowanych obligacji kuponowych o zmiennym oprocentowaniu, opartych na stawce WIBOR 6-miesięcznej oraz tych zaciągniętych pożyczek które zostały zawarte ze zmienną stopą procentową
Na dzień przeprowadzenia analizy tj na 31.12.2018 Spółka nie miała w portfelu udzielonych pożyczek ze zmienną stopą procentową, stąd też ekspozycja na ryzyko dotyczące aktywów finansowych nie istnieje. Jednocześnie Spółka nie kontynuowała analizy wrażliwości na ryzyko stopy procentowej w odniesieniu do inwestycji w jednostkach podporządkowanych gdyż nie jest to instrument finansowy w rozumieniu MSSF 9 (wyniki analizy za 2017 rok zostały zachowane)
| Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
||
|---|---|---|---|---|---|
| 2018-12-31 | 2017-12-31 | ||||
| + 3%/- 3% | + 3%/- 3% | ||||
| Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym: |
|||||
| - udzielone pożyczki | 0 | 0 | 441 | 441 | |
| - należności z tyt. dostaw i usług | 0 | 0 | |||
| - inne | |||||
| Odpis na utratę wartości Inwestycji w jednostkach podporządkowanych |
0 | 0 | 183 | 183 | |
| Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym, koszcie, w tym |
|||||
| wyemitowane obligacje | -53 | -53 | |||
| otrzymane kredyty i pozyczki | -6 | -6 | |||
| zobowiązania handlowe i inne |
Ryzyko walutowe
Z uwagi na aktualny zakres działalności Spółki oraz na stan prowadzonych projektów inwestycyjnych obecnie ryzyko walutowe nie występuje lub jest pomijalne
Ryzyko cen towarów
Spółka nie jest uzależniona od żadnego dostawcy jakiejkolwiek grupy towarów czy usług. W efekcie Spółka nie jest narażona na ryzyko zmiany ceny towarów w stopniu większym niż każdy przeciętny nabywca mający do dyspozycji swobodny wybór dostawców.
Ryzyko kredytowe
Celem polityki zarządzania ryzykiem kredytowym jest minimalizacja ryzyk finansowych poprzez działania zapewniające, że pożyczkobiorcy są zawsze w stanie zapłacić należne kwoty.
Ryzyko kredytowe obejmuje ryzyko niewypłacalności dłużników Spółki lub niemożności wypełnienia przez nich swoich zobowiązań wobec Spółki. Ryzyko to związane jest z potencjalnym zdarzeniem kredytowym, które może zmaterializować się w postaci: częściowej spłaty pożyczek, istotnego opóźnienia w spłacie pożyczek lub braku spłaty pożyczek.
Spółka finansuje niektóre przedsięwzięcia developerskie poprzez udzielanie pożyczek. Spłata pożyczek uzależniona jest od kondycji finansowej pożyczkobiorców wynikającej z efektywności i terminowości realizacji przedsięwzięć. Konsekwencją ewentualnych opóźnień w harmonogramie realizacji poszczególnych przedsięwzięć developerskich może być brak możliwości wywiązania się pożyczkobiorcy z części lub całości zaciągniętych zobowiązań. Sytuacja taka może nastąpić np. w przypadku, gdy wpływy gotówkowe z przedsięwzięcia nie pokryją wszystkich zobowiązań, a BBID nie zabezpieczy należności wynikających z umów pożyczek, albo w przypadku zagrożenia upadłością lub upadłości pożyczkobiorcy. Opóźnienia w harmonogramie mogą także spowodować konieczność wydłużenia terminu spłaty pożyczki, co może oznaczać odroczenie w czasie lub rezygnację z zaangażowania w kolejne planowane przedsięwzięcia developerskie.
Pożyczkobiorcy Spółki, realizujący przedsięwzięcia developerskie, na skutek problemów z zarządzaniem inwestycjami, opóźnieniami w realizacji inwestycji w stosunku do ustalonych terminów spłaty kredytów bankowych, niemożności udzielenia wsparcia finansowego przez spółkę matkę lub wskutek innych niezależnych zdarzeń, mogą nie być w stanie sfinalizować inwestycji lub koszty realizacji inwestycji mogą istotnie wzrosnąć w stosunku do pierwotnie zakładanego budżetu. W konsekwencji pożyczkobiorcy mogą nie być w stanie wypełnić zaciągniętych zobowiązań pożyczkowych i kredytowych, a w skrajnym przypadku mogą ogłosić upadłość. W efekcie Spółka - jako podmiot finansujący inwestycje - może nie odzyskać części lub całości środków zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia, w tym zainwestowanych w dany podmiot celowy. Może to negatywnie wpłynąć na wyniki, sytuację finansową i perspektywy rozwoju Grupy.
Spółka na bieżąco monitoruje ryzyko kredytowe generowane w ramach prowadzonej działalności lub innych czynników nieprzewidzianych i niezależnych od Spółki. W większości przypadków Spółka aktywnie monitoruje sposób i cel wykorzystania udzielonych pożyczek lub bezpośrednio zarządza projektami deweloperskimi, na sfinansowanie których zostały wypłacone środki, zachowując w ten sposób kontrolę nad ryzykiem kredytowym. Spółka sprawuje także efektywny nadzór korporacyjny nad zależnymi i współkontrolowanymi podmiotami celowymi oraz dokonuje analizy wykonalności każdego z podejmowanych przedsięwzięć i na bieżąco monitoruje postęp prac oraz koszty inwestycji.
Spółka tworzy odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości, które odpowiadają szacunkowej wartości poniesionych i spodziewanych strat na udzielonych pożyczkach (MSSF 9 zmienia sposób ujmowania ryzyka kredytowego z modelu strat poniesionych na model strat oczekiwanych). Aktywami finansowymi mogącymi narazić Spółkę na ryzyko finansowe są pożyczki i inne posiadane aktywa finansowe Szczegółowe dane dotyczące ryzyka kredytowego najbardziej istotnych aktywów finansowych są podane poniżej.
1. Pożyczki udzielone przez BBI Development SA spółce Serenus Sp z o.o. (wartość w jednostkowym bilansie na 31.12.2018 r. : 27.417,0 tys zł)
Serenus Sp z o.o. jest właścicielem nieruchomości przy ulicy Rynek Nowego Miasta 7 (dawne kino "Wars"). Na podstawie porozumienia z dnia 4 marca 2011 roku (z późniejszymi zmianami), porozumienia dodatkowego z 30 lipca 2012 oraz listu intencyjnego z 12 lipca 2017 r., zawartych przez spółkę Serenus z Miastem Stołecznym Warszawa, prowadzone są działania mające na celu zamianę posiadanej przez Serenus nieruchomości na nieruchomość Miasta położoną przy ulicy Długiej w Warszawie, na której to nieruchomości możliwa będzie realizacja projektu deweloperskiego. Spółka aktywnie monitoruje i wspiera Serenus w prowadzonym procesie negocjacji, zmierzającym do zamiany powyżej wskazanych nieruchomości. Na dzień niniejszego sprawozdania, w najlepszej ocenie Spółki, przeprowadzenie zamiany jest prawdopodobne. Zamiana pozwoli na uruchomienie na zamienionej nieruchomości projektu deweloperskiego "Pasaż Simonsa" i będzie miała wpływ na odzyskanie wierzytelności Spółki względem Serenus.
- Pożyczki udzielone przez spółce zależnej Realty 2 Management Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Projekt Developerski 10 SKA (wartość w jednostkowym bilansie na 31.12.2018 r. : 74.361 tys zł)
Pożyczki zostały udzielone w celu sfinansowania wieloetapowego mieszkaniowego projektu deweloperskiego realizowanych przez powyższą spółkę celową w dzielnicy Warszewo w Szczecinie. Spółka w pełni kontroluje sposób wykorzystania udzielonych pożyczek oraz zarządza przedmiotowym projektem deweloperskim mając na względzie generowanie środków finansowych na ich spłatę, poprzez realizację i sprzedaż kolejnych etapów mieszkaniowych i/lub sprzedaż wybranych części nieruchomości posiadanych przez spółkę celową, zależnie od otoczenia i perspektyw rynkowych.
Pożyczki udzielone i należności – wiekowanie
| Wyszczególnienie | Nie | Przeterminowanie w dniach | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 61 – 90 dni | 91 –180 dni |
181 – 360 dni |
>360 dni |
|
| 2018-12-31 | |||||||
| Należności handlowe | 1 637 | 1 497 | 32 | 73 | 14 | 20 | 1 |
| odpisy aktualizujące | 0 | ||||||
| Pozostałe należności | 1 555 | 1 555 | |||||
| odpisy aktualizujące | 0 | ||||||
| Udzielone pożyczki | 110 795 | 110 795 | |||||
| odpisy aktualizujące | -8 966 | -8 966 | |||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 204 | 2 204 | |||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| Instrumenty pochodne | |||||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| Inne aktywa finansowe | 1 100 | 1 100 | |||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| 2017-12-31 | |||||||
| Należności handlowe | 1352 | 1328 | 12 | 4 | 0 | 6 | 2 |
| odpisy aktualizujące | 0 | ||||||
| Pozostałe należności | 2052 | 2052 | |||||
| odpisy aktualizujące | 0 | ||||||
| Udzielone pożyczki | 104610 | 104610 | |||||
| odpisy aktualizujące | -5873 | -5873 | |||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 423 | 423 | |||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| Instrumenty pochodne | |||||||
| odpisy aktualizujące | |||||||
| Inne aktywa finansowe | |||||||
| odpisy aktualizujące |
. Ryzyko związane z płynnością
Spółka monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Spółki jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, obligacje, i inne.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Spółki na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz na dzień 31 grudnia 2017 wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
| Na żądanie | > 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 do 5 lat |
> 5 lat | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018-12-31 | |||||
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 18 433 | ||||
| Wyemitowane obligacje | 35 711 | 77 400 | |||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
994 | ||||
| - w tym od jednostek powiązanych | 388 | ||||
| Instrumenty pochodne | |||||
| 2017-12-31 | |||||
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 11 940 | ||||
| Wyemitowane obligacje | 43 339 | 69 700 | |||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
1 379 | 22 | |||
| - w tym od jednostek powiązanych | 170 | ||||
| Instrumenty pochodne |
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 43. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH
Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Spółki, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA FINANSOWE | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | Kategoria instrumentów finansowych |
| Aktywa finansowe (długoterminowe), w tym: | 13 501 | 12 581 | 13 501 | 12 581 | |
| - Akcje i udziały w pozostałych jednostkach | 13 501 | 12 581 | 13 501 | 12 581 | MSR 39: akt. finansowe utrzymywane do terminu zapadalności; MSSF 9: wyceniane w wartości godziwej przez wynik |
| - | |||||
| Pozostałe aktywa finansowe (długoterminowe), w tym: | 75 677 | 58 978 | 75 677 | 58 978 | |
| - pożyczki udzielone | 75 677 | 58 978 | 75 677 | 58 978 | MSR 39: pożyczki udzielone i należności; MSSF 9: wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| - nabyte obligacje | 1 100 | 0 | 1 100 | 0 | MSSF 9: wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe), w tym: | 29 344 | 43 163 | 29 344 | 43 163 | |
| - pożyczki udzielone | 26 152 | 39 759 | 26 152 | 39 759 | MSR 39: pożyczki udzielone i należności; MSSF 9: wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| - należności handlowe i pozostałe | 3 192 | 3 404 | 3 192 | 3 404 | MSR 39: pożyczki udzielone i należności; MSSF 9: wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 204 | 423 | 2 204 | 423 | |
| - środki na rachunkach bankowych i krótkoterminowych lokatach | 2 192 | 411 | 2 192 | 411 | MSR 39: pożyczki udzielone i należności; MSSF 9: wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | Kategoria instrumentów finansowych |
| Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: | 131 573 | 125 030 | 131 573 | 125 030 | |
| - długoterminowa część zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 77 400 | 69 729 | 77 400 | 69 729 | MSR 39: zobowiązania do term. zapadaln, MSSF 9: wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| - krotkoterminowa część zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 35 740 | 43 361 | 35 740 | 43 361 | MSR 39: zobowiązania do term. zapadaln, MSSF 9: wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| - krótkoterminowe pożyczki | 18 433 | 11 940 | 18 433 | 11 940 | MSR 39: zobowiązania do term. zapadaln, MSSF 9: wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
| Pozostałe zobowiązania inne (długoterminowe) | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | MSR 39: zobowiązania do term. zapadaln, MSSF 9: wyceniane w | ||||
| zobowiązania | 994 | 1 401 | 994 | 1 401 | zamortyzowanym koszcie |
Zabezpieczenia
Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń
Zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych
Na dzień 31 grudnia 2018 roku ani na dzień 31 grudnia 2017 roku Spółka nie posiadała kontraktów zabezpieczających
Zabezpieczenie wartości godziwej
Na dzień 31 grudnia 2018 roku ani na dzień 31 grudnia 2017 roku Spółka nie posiadała kontraktów zabezpieczających
Nota 44. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Głównym celem zarządzania kapitałem Spółki jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych (w szczególności zgodnych z wymogami wynikającymi z obowiązujących Spółkę umów z instytucjami finansującymi), które wspierałyby działalność operacyjną Spółki i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Spółka zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje.
Spółka monitoruje stan kapitałów przy wykorzystaniu wskaźników :
- kapitały własne do zadłużenia finansowego
- kapitały własne do sumy bilansowej
Dla całkowitego zadłużenia Spółka wlicza wyemitowane obligacje, oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, z wyłączeniem rozliczeń międzyokresowych przychodów i rezerwy na podatek odroczony. Zasady Spółki stanowią, by powyższe wskaźniki kształtowały się powyżej poziomu 66% dla kapitałów własnych do całkowitego zadłużenia oraz powyżej 40% dla kapitałów własnych do sumy bilansowej
| Wyszczególnienie | 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 18 433 | 11 940 | |
| Wyemitowane obligacje | 113 140 | 113 090 | |
| Zadłużenie finansowe | 131 573 | 125 030 | |
| Kapitał własny | 149 006 | 159 202 | |
| Suma bilansowa | 287 891 | 291 267 | |
| Kapitał własny do zadłużenia finansowego | 113% | 127% | |
| Kapitał własny do sumy bilansowej | 52% | 55% |
Nota 45. PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
Na dzień 31.12.2018 nie jest uchwalony żaden program świadczeń pracowniczych
Nota 46. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Tabela na następnej stronie przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni rok obrotowy oraz sald na koniec poszczególnych okresów obrotowych.
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych (**) |
w tym przeterminowane |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| Znaczący inwestor - nie występuje |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki zależne: | 0 | 0 | ||||||||||
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 3 Sp.k. | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 10 | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 4 Sp.k. | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 5 Sp.k. | 201 | 474 | 20 | 0 | 37 | 123 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 6 Sp.k. | 1 394 | 1 652 | 0 | 0 | 383 | 499 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 7 SKA | 238 | 227 | 0 | 0 | 64 | 64 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. PD 10 SKA | 562 | 418 | 4 651 | 4 381 | 159 | 122 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 114 | 114 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2398 | 3 000 | 170 | 2 460 |
| Juvenes-Serwis Sp. z o.o. | 32 | 32 | 0 | 0 | 2 | 79 | 0 | 77 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. |
820 | 809 | 0 | 0 | 245 | 242 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki współkontrolowane w których Fundusz jest wspólnikiem (*): |
||||||||||||
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp.z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
47 | 40 | 0 | 0 | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| NPU Sp. z o.o. SKA | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 262 | 27 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | 6 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k | 16 | 9 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 16 | 2 | 0 | 0 | 12 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
(*) zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, poprzez inne spółki zależne
(**) z uwzględnieniem udzielonych pożyczek i wierzytelności
Jednostka dominująca całej Grupy
Z uwagi na rozdrobnioną strukturę akcjonariatu nie występuje jednostka dominująca wobec Spółki.
Podmiot o znaczącym wpływie na Spółkę
Informacja o podmiotach posiadających ponad 5% głosów w zgromadzeniu akcjonariuszy jest podana w nocie nr 26.
Jednostka stowarzyszona
.
Na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz na 31 grudnia 2017 roku Spółka nie posiada udziałów w jednostkach stowarzyszonych.
Jednostki współkontrolowane, w którym Spółka jest wspólnikiem
Na dzień 31 grudnia 2018 Spółka posiada akcje i/lub udziały w następujących jednostkach współkontrolowanych:
| Mazowieckie Towarzystwo Powierniczej Sp. z o.o. SKA: | 36 tys. zł |
|---|---|
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. - | 15 tys. zł |
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.
Pożyczka udzielona członkowi Zarządu i Rady Nadzorczej
Spółka nie udzielała pożyczek członkom Zarządu i Rady Nadzorczej
Inne transakcje z udziałem członków Zarządu i Rady Nadzorczej
Spółka nie przeprowadzała transakcji z udziałem członków Zarządu lub Rady Nadzorczej. Informacje dotyczące transakcji zawartych między członkami Zarządu lub Rady Nadzorczej a innymi jednostkami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej zostały umieszczone w Skonsolidowanym Sprawozdaniu Finansowym Grupy Kapitałowej BBI Development S.A. w nocie nr 48
Nota 47. WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ
Wynagrodzenie kadry kierowniczej Spółki
Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Spółki
Świadczenia wypłacane Członkom Zarządu
| 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | ||
|---|---|---|
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty) | 1 536 | 1 536 |
| Nagrody jubileuszowe | 0 | 0 |
| Świadczenia po okresie zatrudnienia | 0 | 0 |
| Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 0 | 0 |
| Świadczenia pracownicze w formie akcji własnych | 0 | 0 |
| Pozostałe świadczenia długoterminowe | 0 | 0 |
| Razem | 1 536 | 1 536 |
SPRAWOZDANIE FINANSOWE BBI Development S.A. ZA OKRES 01.01.2018 – 31.12.2018 R. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| Imię i nazwisko | Funkcja | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|---|
| Wynagrodzenia Członków Zarządu | |||
| Michał Skotnicki | Prezes Zarządu | 540 | 540 |
| Rafał Szczepański | Wiceprezes Zarządu | 300 | 300 |
| Piotr Litwiński | Członek Zarządu | 540 | 540 |
| Krzysztof Tyszkiewicz | Członek Zarządu | 156 | 156 |
| RAZEM | 1 536 | 1 536 | |
| Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej (RN) | |||
| Paweł Turno | Przewodniczący RN | 51 | 48 |
| Jan Rościszewski | Członek RN (do lutego 2018) | 4 | 36 |
| Matusiak Maciej | Członek RN | 42 | 36 |
| Radziwił Maciej | Z-ca Przewodniczącego RN | 40 | 36 |
| Lebiedziński Artur | Członek RN | 43 | 36 |
| Żbikowski Karol | Członek RN | 45 | 36 |
| RAZEM | 225 | 228 |
Nota 48. ZATRUDNIENIE
Przeciętne zatrudnienie
| Wyszczególnienie | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Zarząd | 4 | 4 |
| Administracja | 5 | 5 |
| Dział sprzedaży | 6 | 7 |
| Pion produkcji | ||
| Pozostali | 1 | 1 |
| Razem | 16 | 17 |
Rotacja zatrudnienia
| Wyszczególnienie | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Liczba pracowników przyjętych | 0 | 1 |
| Liczba pracowników zwolnionych | 1 | 3 |
| Razem | -1 | -2 |
Nota 49. UMOWY LEASINGU OPERACYJNEGO
Nie występują.
Nota 50. AKTYWOWANE KOSZT FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO
Na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz na dzień 31 grudnia 2017 roku nie wystąpiły aktywowane koszty finansowania zewnętrznego
Nota 51. SPRAWY SĄDOWE
Na dzień 31 grudnia 2018 oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego Spółka nie jest stroną żadnego postępowania sądowego.
Nota 52. ROZLICZENIA PODATKOWE
Na dzień 31 grudnia 2018 oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie toczą się żadne kontrole podatkowe dotyczące Spółki
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Spółki mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Zdaniem Spółki na dzień 31 grudnia 2018 roku nie wystąpiła konieczność utworzenia rezerwy na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.
Nota 53. ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY
Nie dotyczy.
Nota 54. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
Istotne zdarzenia po dacie bilansu są przedstawione poniżej:
- W dniu 1 lutego 2019 r. Spółka dokonała częściowej spłaty obligacji trzyletnich serii BBI0220 wyemitowanych dnia 3 lutego 2017 o łącznej wartości nominalnej 10.600.000 zł (dziesięć milionów sześćset tysięcy złotych), powiększonej o sumę odsetek od obligacji za ostatni okres odsetkowy do dnia wykupu.
- W dniu 22 lutego 2019 roku, w ramach istniejącego Programu Emisji Obligacji Spółka wyemitowała obligacje na okaziciela o łącznej wartości nomi9alnej 15.000.000 PLN (piętnaście milionów złotych). Obligacje oznaczone jako seria BBI0222 zostaną wykupione 22 lutego 2022 roku.
- W dniu 22 lutego 2019 r. Spółka dokonała wykupu trzyletnich obligacji serii BBI0219 wyemitowanych dnia 19 lutego 2016 o łącznej wartości nominalnej 22.000.000 zł (dwadzieścia dwa miliony złotych), powiększonej o sumę odsetek od obligacji za okres odsetkowy do dnia wykupu.
- W dniu 4 marca 2019 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na zawarcie przez spółkę celową należącą do Grupy Kapitałowej BBI Development, tj. przez Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp. k.) umowy sprzedaży nieruchomości "Centrum Marszałkowska" oraz na sprzedaż/przeniesienie na nabywcę wszelkich praw związanych z tą nieruchomością
Nota 55. UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM
Nie występują
Nota 56. INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTEM DOKONUJĄCYM BADANIA SPRAWOZDANIA
| Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy | 01.01.2018 - 31.12.2018 01.01.2017 - 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| - za badanie rocznego sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
70 | 54 |
| - za inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
48 | 71 |
| RAZEM | 118 | 125 |
Nota 57. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Z uwagi na to że sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzone jest metodą bezpośrednią, nie ma potrzeby udzielania dodatkowych wyjaśnień. Struktura środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz na dzień 31 grudnia 2017 roku jest pokazana w nocie nr 25.
Nota 58. KLASY AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ
| Wartość godziwa określana w oparciu o: | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| ceny notowane na | istotne dane | istotne dane | |||
| aktywnym rynku | obserwowalne | nieobserwowalne | |||
| Data | Razem | ||||
| Klasa aktywów / zobowiązań | wyceny | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | |
| Aktywa wycenione w wartości godziwej | |||||
| Nieruchomości inwestycyjne (nota 14): | |||||
| wynajmowane lokale mieszkalne | 2018-12-31 | 182 | 182 | ||
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
2018-12-31 | 13 501 | 13 501 |
Warszawa, dnia 29 kwietnia 2019 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Marcin Rzeszutkowski, Główny Księgowy
Michał Skotnicki Rafał Szczepański Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu