Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Vitrolife Earnings Release 2016

Feb 9, 2017

2989_10-k_2017-02-09_e4ba9d5c-d5e9-4e8f-8c60-af6b534e10d6.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

bokslutskommuniké 2016

Vitrolife AB (publ)

Vitrolife är en internationellt verksam medicinteknisk koncern. Vitrolife utvecklar, producerar och marknadsför produkter för fertilitetsbehandling. Verksamhet finns också för att möjliggöra utnyttjande och hantering av stamceller i terapeutiska syften.

Vitrolife har cirka 330 anställda och bolagets produkter säljs på cirka 110 marknader. Huvudkontoret ligger i Göteborg och ytterligare kontor finns i Australien, Danmark, Frankrike, Italien, Japan, Kina, Storbritannien, Tyskland, Ungern och USA. Vitrolife-aktien är noterad på NASDAQ Stockholm.

Stark tillväxt och förstärkt resultat

Fjärde kvartalet

  • • Försäljningen uppgick till 251 MSEK (199), motsvarande en ökning med 26 procent i SEK. Omsättningstillväxten var 21 procent i lokala valutor. Försäljningen påverkades positivt av förvärven av OCTAX och MTG om 19 MSEK. Rensat för detta uppgick tillväxten till 11 procent i lokala valutor.
  • • Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 96 MSEK (81), motsvarande en marginal

om 38 procent (41). Valutaförändringar påverkade rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) positivt om 3 MSEK.

  • • Försäljningen påbörjades av det nylanserade timelapsesystemet EmbryoScope+.
  • • Nettoresultatet uppgick till 60 MSEK (57), vilket gav ett resultat per aktie om 2,74 SEK (2,63).

Helåret 2016

  • • Försäljningen uppgick till 856 MSEK (722), motsvarande en ökning med 19 procent i SEK. Omsättningstillväxten var 18 procent i lokala valutor. Försäljningen påverkades positivt av förvärven av OCTAX och MTG om 39 MSEK. Rensat för detta uppgick tillväxten till 12 procent i lokala valutor.
  • • Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 303 MSEK (279), motsvarande en marginal om 35 procent (39). I resultatet ingick engångskostnader om 8 MSEK relaterat till konsolideringen av timelapseverksamheten. Valutaförändringar påverkade rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) positivt om 3 MSEK. Föregående års resultat påverkades positivt av återvunnen tilläggsköpeskilling rörande förvärvet av Cryo Innovation om 17 MSEK.
  • • Lansering av ett nytt sortiment av aspirationsnålar för ägguttag.
  • • Förvärv av samtliga aktier i OCTAX och MTG, världsledande inom laserteknologi för IVF.
  • • Vitrolife introducerade EmbryoScope+ och breddade produktportföljen inom time-lapse.
  • • Transplantationsstämningar i USA avslutade.
  • • Nettoresultatet uppgick till 191 MSEK (183), vilket gav ett resultat per aktie om 8,77 SEK (8,42).

Efter periodens utgång

• Styrelsens förslag till utdelning uppgår till 2,60 SEK (2,40) per aktie.

Koncernens nyckeltal

Oktober – December Januari – December
MSEK 2016 2015 2016 2015
Nettoomsättning 251 199 856 722
Försäljningstillväxt i lokala valutor, % 21 38 18 28
Bruttomarginal, % 67 69 66 67
Justerad bruttomarginal, %* 71 71 69 70
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 96 81 303 279
Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA), % 38 41 35 39
Nettoresultat 60 57 191 183
Nettoskuld / rullande 12 mån EBITDA -0,5 -0,5 -0,5 -0,5
Resultat per aktie, SEK 2,74 2,63 8,77 8,42
Aktiekurs på balansdagen, SEK 387,00 288,50 387,00 288,50
Börsvärde på balansdagen 8 402 6 263 8 402 6 263

* Bruttomarginal exklusive avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar

För definitioner, se sidan 15

Vitrolifes finansiella mål

Vitrolifes styrelse anser att Vitrolife bör ha en stark kapitalbas för att möjliggöra fortsatt hög tillväxt, såväl organisk som genom förvärv. Bolagets nettoskuld i relation till EBITDA bör i normala fall inte överstiga 3 gånger. Vitrolifes styrelse har som målsättning att uppnå tillväxt under lönsamhet. Målet för Vitrolifes tillväxt över en treårsperiod är en försäljningsökning med i genomsnitt 20 procent per år till en rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA) om 30 procent.

VD – kommentar

Årets sista kvartal blev det bästa i bolagets historia både sett till omsättning och EBITDA-resultat. Tillväxten under kvartalet uppgick till 21 procent i lokala valutor och rörelseresultatet före avskrivningar

(EBITDA) uppgick till 96 MSEK. Under fjärde kvartalet redovisade samtliga marknadsregioner god tillväxt. Affärsområde Time-lapse redovisade en tillväxt under kvartalet om 21 procent i lokala valutor. Tillväxten har påverkats positivt av att försäljningen avseende den nylanserade time-lapseinkubatorn EmbryoScope+ påbörjades under kvartalet. Det var glädjande att notera ett stort intresse på marknaden för produkten och ordern från en japansk klinik på åtta EmbryoScope+ blev ett kvitto på att produkten är attraktiv för den tänkta målgruppen större IVF-kliniker.

Marknadstillväxten har fortsatt under 2016. Tillväxten drivs av den ökande medelklassen, trenden att vänta med att skaffa barn samt den ökade sociala acceptansen av IVF. Vitrolife bedömer utifrån tillgänglig data att den globala marknaden mätt i antalet behandlingscykler nu uppgår till cirka 1,9 miljoner ägguttagscykler samt cirka 2,5 miljoner transfercykler fördelat på cirka 5 000 IVF-kliniker globalt. Med ett antaget genomsnittligt försäljningsvärde om cirka 2 000 kronor per behandlingscykel uppgår världsmarknaden för de medicintekniska engångsprodukterna till cirka 4 miljarder kronor. Vitrolife uppskattar därför att bolagets globala marknadsandel mätt i värde uppgår till cirka 15-20 procent. Utöver marknaden för medicintekniska engångsprodukter så adresserar även Vitrolife delar av utrustningsmarknaden genom till exempel time-lapse, mikrolasersystem och kvalitetskontrollsystem.

Bruttomarginalen uppgick under kvartalet till 67 procent. Marginalen påverkades positivt av skalfördelar och fördelaktig produktmix bland annat genom att EmbryoScope+ har en bättre marginal än EmbryoScope. Den förvärvade verksamheten i OCTAX och MTG har en lägre bruttomarginal än koncernen i övrigt vilket har påverkat den totala bruttomarginalen. Därutöver påverkas bruttomarginalen av tillkommande avskrivningar på immateriella tillgångar i samband med förvärv, vilka dock inte påverkar kassaflödet. I samband med att dessa avskrivningar ökat till följd av ett antal förvärv vill bolaget öka transparensen i den underliggande bruttomarginalen i koncernen. Bolaget kommer därför från och med denna delårsrapport att redovisa ett justerat bruttoresultat utöver det redovisade bruttoresultatet. I det justerade bruttoresultatet har avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar exkluderats. När dessa avskrivningar är exkluderade uppgick bruttomarginalen under kvartalet till 71 procent, vilket var i nivå med samma period förra året.

När helåret ska summeras är det glädjande att konstatera att den lönsamma tillväxten fortsatt och att samtliga marknadsregioner och affärsområden redovisat god tillväxt. Utöver detta har viktiga satsningar genomförts såsom förvärv av OCTAX och MTG, konsolidering av time-lapseverksamheten, lansering av EmbryoScope+, lansering av ett nytt nålsortiment samt introduktion av en ny organisation.

Marknadsutsikterna framgent är i allt väsentligt oförändrade och Vitrolife räknar därför med en kontinuerligt expanderande marknad som i monetära termer förväntas växa med 5–10 procent per år under överskådlig tid.

Thomas Axelsson, VD

Fjärde kvartalet 2016 (oktober - december)

Nettoomsättning

Försäljningen uppgick till 251 MSEK (199), motsvarande en ökning med 26 procent i SEK. Omsättningstillväxten var 21 procent i lokala valutor. Försäljningen påverkades positivt av förvärven av OCTAX och MTG om 19 MSEK. Rensat för detta uppgick tillväxten till 11 procent i lokala valutor. Under föregående år påverkades tillväxten positivt av förvärvet av Unisense Fertilitech A/S, numera Vitrolife A/S.

Försäljningen för region EMEA (Europa, Mellanöstern och Afrika) ökade med 18 procent i lokala valutor och uppgick till 114 MSEK (94). I region Nord- och Sydamerika uppgick försäljningen till 38 MSEK (31). Försäljningen ökade i lokala valutor med 16 procent. Försäljningen i region Asien och Oceanien ökade med 26 procent i lokala valutor och uppgick till 99 MSEK (74). Samtliga regioner har påverkats positivt av förvärven av OCTAX och MTG.

Försäljningen för affärsområde Media ökade under kvartalet med 11 procent i lokala valutor och uppgick till 132 MSEK (115). Försäljningen för affärsområde Disposable Devices var oförändrad i lokala valutor och uppgick till 37 MSEK (35). Försäljningen har påverkats negativt av produktionsstörningar under tredje kvartalet avseende aspirationsnålar. Försäljningen för affärsområde Time-lapse ökade under kvartalet med 21 procent i lokala valutor och uppgick till 57 MSEK (45). Försäljningen för affärsområde ART Equipment, som utgörs av verksamheten i de förvärvade bolagen OCTAX och MTG, uppgick till 19 MSEK. Fraktintäkterna uppgick till 5 MSEK (4). Resultat

Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 96 MSEK (81), motsvarande en marginal om 38 procent (41). Valutaförändringar påverkade rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) positivt om 3 MSEK.

Bruttoresultatet uppgick till 168 MSEK (137). Bruttomarginalen uppgick till 67 procent (69) och påverkades positivt av skalfördelar och fördelaktig produktmix bland annat genom att EmbryoScope+ har en bättre marginal än EmbryoScope. Bruttomarginalen påverkades negativt av förvärven av MTG och OCTAX, dels genom att verksamheten har en lägre bruttomarginal än genomsnittet för koncernen och dels genom att bruttoresultatet har belastats av avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar om 5 MSEK. Bruttomarginalen rensad för avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar uppgick under kvartalet till 71 procent (71).

Försäljningskostnaderna uppgick till 17 procent (18) av omsättningen. Administrationskostnaderna uppgick till 10 procent (9) av omsättningen. FoU-kostnaderna uppgick till 7 procent (6) av omsättningen och har påverkats negativt av att utvecklingskostnader för EmbryoScope+ inte längre balanseras till följd av att produkten lanserats. Omkostnaderna påverkades positivt av skalfördelar. Avskrivningar och nedskrivningar belastade resultatet med 17 MSEK (11).

Finansnettot uppgick till -1 MSEK (0) och bestod huvudsakligen av valutaförändringar. Resultat före skatt uppgick till 78 MSEK (70). Nettoresultatet uppgick till 60 MSEK (57). Föregående års skattekostnad i relation till omsättningen påverkades positivt av engångseffekter om sammanlagt 2 MSEK.

Resultat per segment

Organisationen består av fyra affärsområden vars produkter säljs av tre geografiska marknadsorganisationer. Vitrolife redovisar marknadsbidraget från respektive geografiskt segment. Detta är definierat som bruttoresultatet reducerat med försäljningsomkostnaderna per marknad. För mer information, se not 5. Under kvartalet uppgick marknadsbidraget för region EMEA till 55 MSEK (47). Bidraget från region Nord- och Sydamerika uppgick till 18 MSEK (15) och bidraget från region Asien och Oceanien uppgick till 52 MSEK (39). Det ökade resultatet har för samtliga regioner främst genererats av en kombination av ökad försäljning och skalfördelar. I Asien och Oceanien har försäljningstillväxten drivits av en kombination av marknadstillväxt och att bolaget har tagit marknadsandelar.

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 79 MSEK (94). Förändring av rörelsekapitalet uppgick till -2 MSEK (19) och bestod främst av ökat lager till följd av inleveranser före årets slut. Bruttoinvesteringarna i materiella anläggningstillgångar uppgick till -4 MSEK (-3) och bestod huvudsakligen av utrustningar.

Bruttoinvesteringarna i immateriella anläggningstillgångar uppgick till 0 MSEK (-3). Kassaflödet från finansieringsverksamheten var -4 MSEK (-3) och bestod främst av amortering av låneskulder. Likvida medel vid periodens slut uppgick till 189 MSEK (200).

Finansiering

Vitrolifes totala kreditramar uppgick till 88 MSEK (98) varav 38 MSEK (48) utnyttjades. Kreditramarna har använts för förvärvskrediter. Soliditeten var 82 procent (80). Nettoskulden i förhållande till rullande 12-månaders resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till -0,5 ggr (-0,5).

Moderbolaget

Verksamheten är inriktad på koncerngemensam förvaltning och bolaget har inga anställda. I resultatet ingick fakturering av management fee om 3 MSEK (5). Resultat före skatt för kvartalet uppgick till -3 MSEK (-43). Likvida medel uppgick till 3 MSEK (1).

Helåret 2016

Nettoomsättning

Försäljningen uppgick till 856 MSEK (722), motsvarande en ökning med 19 procent i SEK. Omsättningstillväxten var 18 procent i lokala valutor. Försäljningen påverkades positivt av förvärven av OCTAX och MTG om 39 MSEK. Rensat för detta uppgick tillväxten till 12 procent i lokala valutor.

Försäljningen för region EMEA ökade under perioden med 12 procent i lokala valutor och uppgick till 376 MSEK (335). I region Nord- och Sydamerika uppgick försäljningen till 139 MSEK (125). Ökningen uppgick till 9 procent i lokala valutor. Försäljningen i region Asien och Oceanien ökade med 29 procent i lokala valutor och uppgick till 342 MSEK (262).

Resultat

Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 303 MSEK (279), motsvarande en marginal om 35 procent (39). I resultatet ingick engångskostnader om 8 MSEK relaterat till konsolideringen av time-lapseverksamheten. Valutaförändringar påverkade rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) positivt om 3 MSEK. Föregående års resultat påverkades positivt av återvunnen tilläggsköpeskilling rörande förvärvet av Cryo Innovation om 17 MSEK.

Bruttoresultatet uppgick till 561 MSEK (485). Bruttomarginalen uppgick till 66 procent (67) och påverkades positivt av skalfördelar samt negativt av engångskostnader om 3 MSEK relaterat till konsolideringen av time-lapseverksamheten. Bruttomarginalen påverkades även negativt av förvärven av MTG och OCTAX, dels genom att verksamheten har en lägre bruttomarginal än genomsnittet för

koncernen och dels genom att bruttoresultatet har belastats av avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar om 11 MSEK. Bruttomarginalen rensad för avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar uppgick under perioden till 69 procent (70).

Försäljningskostnaderna uppgick till 18 procent (19) av omsättningen. Administrationskostnaderna uppgick till 11 procent (11) av omsättningen. FoU-kostnaderna uppgick till 7 procent (8) av omsättningen. Omkostnaderna påverkades positivt av skalfördelar. Av- och nedskrivningar belastade resultatet med 54 MSEK (53). Finansnettot uppgick till 0 MSEK (1). Resultat före skatt uppgick till 249 MSEK (227). Nettoresultatet uppgick till 191 MSEK (183). Föregående års skattekostnad i relation till omsättningen påverkades positivt av engångseffekter om sammanlagt 9 MSEK.

Resultat per segment

Under perioden uppgick marknadsbidraget för region EMEA till 171 MSEK (157). Bidraget från region Nord- och Sydamerika uppgick till 66 MSEK (61) och bidraget från region Asien och Oceanien uppgick till 168 MSEK (127). Det ökade resultatet har för samtliga regioner främst genererats av en kombination av ökad försäljning och skalfördelar. I Asien och Oceanien har försäljningstillväxten drivits av en kombination av marknadstillväxt och att bolaget har tagit marknadsandelar.

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 181 MSEK (194). Bruttoinvesteringarna uppgick till -131 MSEK (-31), varav -116 MSEK avsåg förvärv av OCTAX och MTG samt -15 MSEK investeringar i anläggningstillgångar. Finansieringsverksamheten uppgick till -64 MSEK (-69), varav -12 MSEK utgjordes av amortering av låneskulder och -52 MSEK utgjordes av utdelning till aktieägarna. Likvida medel vid periodens slut uppgick till 189 MSEK (200).

Utsikter för 2017

I takt med att levnadsstandarden ökar i ett flertal utvecklingsländer väljer allt fler människor att vänta med att skaffa barn. Denna trend som funnits i västvärlden under decennier leder till en minskad fertilitet, vilket i sin tur driver marknaden för fertilitetsbehandlingar. Samma trend utvecklas nu i tillväxtländer där efterfrågan på denna behandling ökar snabbt. Vitrolife räknar med en kontinuerligt expanderande marknad som i monetära termer förväntas växa med 5–10 procent per år under överskådlig tid.

Bolaget kommer under 2017 att fokusera på att expandera försäljningen, bredda produkterbjudandet samt uppnå ytterligare synergier och skalfördelar i verksamheten.

Kort om bolaget

Affärsidé

Vitrolifes affärsidé är att utveckla, producera och marknadsföra avancerade, effektiva och säkra produkter och system för fertilitetsbehandling.

Mål

Vitrolifes mål är att bli den världsledande leverantören av medicintekniska produkter för fertilitetsbehandling.

Strategier

  • Etablera en skalbar global organisation med fokus på gemensamma värderingar.
  • Expandera försäljningen genom ett förbättrat kunderbjudande och kombinerade produkterbjudanden.
  • Bredda produkterbjudandet samt uppnå synergier mellan affärsområden och marknadsregioner.
  • Uppnå skalfördelar genom ökad intern effektivitet.
  • Nyttja externa tillväxtmöjligheter genom exempelvis samarbeten och förvärv.

Övrig information

Organisation och personal

Under perioden var medelantalet anställda 328 personer (320), varav 149 kvinnor (144) och 179 män (176). Utav dessa var 142 personer (128) anställda i Sverige, 63 (66) i Danmark, 61 (62) i USA samt 62 (64) i övriga världen. Vid periodens slut var antalet anställda personer i koncernen 349 (330).

Information om transaktioner med närstående

Inga transaktioner som väsentligen påverkat företagets resultat och finansiella ställning har genomförts med närstående under perioden. För information om närståenderelationer, se årsredovisningen för 2015, not 29.

Förslag till vinstdisposition

Enligt utdelningspolicy för Vitrolife AB (publ) skall det årligen föreslås en utdelning eller annan form av utskiftning som i genomsnitt över tiden motsvarar 30 procent av årets nettovinst efter betald skatt. I enlighet därmed är det styrelsens intention att föreslå årsstämman en utdelning om 2,60 SEK (2,40) per aktie.

Riskhantering

Vitrolife arbetar kontinuerligt och systematiskt med att identifiera, utvärdera och hantera övergripande risker samt olika system och processer. Riskanalyser utförs kontinuerligt gällande den normala verksamheten samt även i samband med aktiviteter som ligger utanför Vitrolifes ordinarie kvalitetssystem. På detta sätt kan bolaget ha en hög utvecklingstakt och samtidigt ha vetskap om både möjligheter och risker.

De mest väsentliga strategiska och operativa riskerna som berör Vitrolifes verksamhet och bransch finns utförligt beskrivna i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen för 2015. Dessa utgörs främst av företagets marknadssatsningar, produktutvecklingssatsningar, valutarisker samt legala risker.

Bolagets hantering av risker beskrivs dessutom i bolagsstyrningsrapporten i samma årsredovisning. Detsamma gäller koncernens hantering av de finansiella riskerna, vilka redogörs för i årsredovisningen för 2015, not 24. De redovisade riskerna, såsom de beskrivs i årsredovisningen 2015, bedöms för 2016 i allt väsentligt vara oförändrade.

Säsongseffekter

Vitrolifes försäljning påverkas relativt marginellt av säsongseffekter. Före och under semesterperioder sker oftast en nedgång i beställningarna. Anledningen till att beställningarna avtar före semesterperioderna är att fertilitetsklinikerna minimerar sina lager främst av fertilitetsmedier, eftersom dessa har relativt kort hållbarhet, för att inte riskera kassationer. Störst negativ påverkan av semesterperioder har tredje kvartalet då juli och augusti påverkas av semesterperioder främst i Europa. Under första kvartalet påverkas försäljningen i Kina negativt av det kinesiska nyåret i januari eller februari. Under fjärde kvartalet påverkas försäljningen i december negativt av jul och nyårshelgen. Sammantaget brukar den totala försäljningen vara relativt jämn mellan första och andra halvåret.

Valberedning

Följande personer har utsetts att ingå i Vitrolifes valberedning inför årsstämman 2017:

Patrik Tigerschiöld, företräder Bure Equity AB Niels Jacobsen, företräder William Demant Invest A/S Martin Lewin, företräder Eccenovo AB Carsten Browall, styrelsens ordförande

Utnämningen har skett enligt den instruktion avseende principer för utseende av valberedning i bolaget som fastställdes vid årsstämma i Vitrolife den 28 april 2016.

Aktieägare som önskar få ärende behandlat på stämman kan skriftligen begära detta hos styrelsen. Sådan begäran om behandling av ärende skickas till Vitrolife AB (publ), Att: Styrelsens ordförande, Box 9080, 400 92 Göteborg och måste inkomma till styrelsen senast sju veckor före stämman, eller i vart fall i så god tid att ärendet, om så krävs, kan upptas i kallelsen till stämman.

Årsstämma och årsredovisning

Årsstämma kommer att hållas den 27 april 2017 klockan 17.00 i Vitrolifes lokaler i Göteborg, besöksadress Gustaf Werners gata 2. Aktieägare kommer att kallas genom kungörelse i Post- och Inrikes Tidningar och genom upplysning i Dagens Industri att kallelse skett, tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stämman.

Vitrolifes årsredovisning för 2016 beräknas finnas tillgänglig för nedladdning på Vitrolifes hemsida under vecka 14 samt i tryckt version på bolagets huvudkontor i Göteborg under vecka 15. Årsredovisningen skickas ut till aktieägare vilka har anmält att de önskar få den tryckta versionen.

Händelser efter balansdagen

Styrelsens förslag till utdelning uppgår till 2,60 SEK (2,40) per aktie.

Inga övriga händelser efter balansdagen har inträffat, vilka i väsentliga avseenden påverkar bedömningen av den finansiella informationen i denna rapport.

Göteborg den 9 februari 2017

Thomas Axelsson Verkställande direktör

Finansiella rapporter

Vitrolifes delårsrapporter publiceras på företagets hemsida, www.vitrolife.com, samt sänds till de aktieägare som anmält att de önskar denna information.

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisor.

Under 2017 planeras följande rapporter lämnas:

Delår januari - mars: tisdagen den 25 april Delår januari - juni: fredagen den 14 juli Delår januari - september: torsdagen den 2 november

För frågor hänvisas till

VD Thomas Axelsson, telefon 031-721 80 01 CFO Mikael Engblom, telefon 031-721 80 14

Denna information är sådan information som Vitrolife AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 9 februari 2017 kl. 08.30 CET.

Koncernens resultaträkningar

Januari - December Oktober - December
TSEK Not 2016 2015 2016 2015
Nettoomsättning 3, 5 856 106 722 370 250 909 199 023
Kostnad för sålda varor -294 805 -237 550 -82 427 -62 112
Bruttoresultat 561 301 484 820 168 482 136 911
Bestående av
Justerat bruttoresultat 593 011 504 769 178 879 141 898
Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar -31 710 -19 949 -10 397 -4 987
Bruttoresultat 561 301 484 820 168 482 136 911
Försäljningskostnader -155 686 -139 860 -43 703 -36 186
Administrationskostnader -94 146 -80 467 -25 373 -18 147
Forsknings- och utvecklingskostnader -61 590 -55 737 -18 366 -11 789
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -1 038 17 379 -2 691 -803
Rörelseresultat 248 841 226 135 78 349 69 986
Bestående av
Justerat rörelseresultat 281 819 247 629 89 077 75 359
Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar -32 978 -21 494 -10 728 -5 373
Rörelseresultat 248 841 226 135 78 349 69 986
Finansiella intäkter och kostnader 2 89 705 -524 -241
Resultat efter finansiella poster 248 930 226 840 77 825 69 745
Inkomstskatter -57 718 -43 479 -18 093 -12 600
Nettoresultat 191 212 183 361 59 732 57 145
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare 190 368 182 845 59 514 57 180
Innehav utan bestämmande inflytande 844 516 218 -35
Resultat per aktie, SEK 8,77 8,42 2,74 2,63
Genomsnittligt antal aktier 21 710 115 21 710 115 21 710 115 21 710 115
Antal aktier vid periodens slut 21 710 115 21 710 115 21 710 115 21 710 115

Av- och nedskrivningar har belastat periodens resultat för koncernen med 54 326 TSEK (53 063) varav 17 440 TSEK (10 971) under det fjärde kvartalet.

Rapporter över totalresultat

Januari - December Oktober - December
TSEK 2016 2015 2016 2015
Nettoresultat 191 212 183 361 59 732 57 145
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Kassaflödessäkring, netto efter skatt -657 2 844 278 1 327
Valutakursdifferenser 37 297 -10 887 4 145 -14 120
Summa övrigt totalresultat 36 640 -8 043 4 423 -12 793
Totalresultat 227 852 175 318 64 155 44 352
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare 227 008 174 802 63 937 44 387
Innehav utan bestämmande inflytande 844 516 218 -35

Nyckeltal, koncernen

Januari - December Oktober - December
2016 2015 2016 2015
Bruttomarginal, % 65,6 67,1 67,1 68,8
Justerad bruttomarginal, % 69,3 69,9 71,3 71,3
Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA), % 35,4 38,7 38,2 40,7
Rörelsemarginal (EBIT), % 29,1 31,3 31,2 35,2
Vinstmarginal, % 22,3 25,3 23,8 28,7
Soliditet, % 81,6 79,8 81,6 79,8
Eget kapital per aktie, SEK 46,89 38,84 46,89 38,84
Avkastning på eget kapital, % 20,3 23,5 20,3 23,5
Kassaflöde från löpande verksamheten per aktie, SEK 8,35 8,91 3,62 4,35
Nettoskuld*, MSEK -151,4 -152,1 -151,4 -152,1

* Negativt värde innebär nettofordran.

Koncernens resultaträkningar per kvartal

TSEK Okt-Dec
2016
Jul-Sep
2016
Apr-Jun
2016
Jan-Mar
2016
Okt-Dec
2015
Jul-Sep
2015
Apr-Jun
2015
Jan-Mar
2015
Nettoomsättning 250 909 210 427 207 772 186 998 199 023 176 806 184 145 162 396
Kostnad för sålda varor -82 427 -79 510 -71 047 -61 821 -62 112 -57 170 -62 308 -55 960
Bruttoresultat 168 482 130 917 136 725 125 177 136 911 119 636 121 837 106 436
Försäljningskostnader -43 703 -39 003 -38 929 -34 051 -36 186 -34 822 -34 713 -34 139
Administrationskostnader -25 373 -21 190 -24 656 -22 927 -18 147 -21 419 -20 490 -20 411
Forsknings- och utvecklingskostnader -18 366 -15 294 -15 377 -12 553 -11 789 -15 072 -13 913 -14 963
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -2 691 1 263 4 017 -3 627 -803 17 868 -2 216 2 530
Rörelseresultat 78 349 56 693 61 780 52 019 69 986 66 191 50 505 39 453
Finansiella intäkter och kostnader -524 1 540 953 -1 880 -241 191 -2 326 3 081
Resultat efter finansiella poster 77 825 58 233 62 733 50 139 69 745 66 382 48 179 42 534
Inkomstskatter -18 093 -13 632 -14 553 -11 440 -12 600 -13 975 -9 600 -7 304
Nettoresultat 59 732 44 601 48 180 38 699 57 145 52 407 38 579 35 230
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare 59 514 44 471 47 956 38 427 57 180 52 324 38 354 34 987
Innehav utan bestämmande inflytande 218 130 224 272 -35 83 225 243

Nyckeltal per kvartal, koncernen

Okt-Dec
2016
Jul-Sep
2016
Apr-Jun
2016
Jan-Mar
2016
Okt-Dec
2015
Jul-Sep
2015
Apr-Jun
2015
Jan-Mar
2015
Eget kapital per aktie, SEK 46,89 43,95 41,17 40,65 38,84 36,79 33,86 34,08
Avkastning på eget kapital, % 20,3 21,0 22,9 22,9 23,5 20,7 21,5 22,5
Kassaflöde från löpande verksamheten
per aktie, SEK 3,62 2,14 2,11 0,48 4,35 2,74 1,44 0,39

Koncernens rapporter över finansiell ställning

TSEK Not 161231 151231
TILLGÅNGAR 2, 3
Goodwill 5 403 216 350 474
Övriga immateriella anläggningstillgångar 5 245 871 165 044
Materiella anläggningstillgångar 5 93 655 89 641
Finansiella anläggningstillgångar 8 948 9 666
Uppskjuten skattefordran 22 282 29 964
Varulager 145 654 102 284
Kundfordringar 126 187 99 783
Skattefordran 2 282
Övriga kortfristiga fordringar 13 151 11 973
Derivatinstrument 842
Likvida medel 189 245 199 572
Summa tillgångar 1 250 491 1 059 243
EGET KAPITAL OCH SKULDER 2, 3
Eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare 1 018 055 843 151
Innehav utan bestämmande inflytande 2 329 1 821
Avsättningar 9 043 5 191
Uppskjuten skatteskuld 61 280 42 057
Långfristiga räntebärande skulder 466 35 627
Kortfristiga räntebärande skulder 37 390 11 876
Skatteskulder 22 044 35 148
Leverantörsskulder 24 286 21 749
Övriga kortfristiga icke räntebärande skulder 75 598 62 623
Summa eget kapital och skulder 1 250 491 1 059 243

Koncernens förändringar i eget kapital

Hänförligt till moderföretagets aktieägare Summa
TSEK Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Balanserad
vinst
bestämmande
inflytande
eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2015 22 144 494 610 -16 638 200 798 1 657 702 571
Summa totalresultat för perioden -8 043 182 845 516 175 318
Utdelning (1,50 SEK per aktie) -32 565 -32 565
Utdelning, till innehav utan bestämmande inflytande -277 -277
Övriga transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande -75 -75
Utgående balans 31 december 2015 22 144 494 610 -24 681 351 078 1 821 844 972
Ingående balans 1 januari 2016 22 144 494 610 -24 681 351 078 1 821 844 972
Summa totalresultat för perioden 36 640 190 368 844 227 852
Utdelning (2,40 SEK per aktie) -52 104 -52 104
Utdelning, till innehav utan bestämmande inflytande -413 -413
Övriga transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande 77 77
Utgående balans 31 december 2016 22 144 494 610 11 959 489 342 2 329 1 020 384

Koncernens kassaflödesanalyser i sammandrag

Januari - December Oktober - December
TSEK 2016 2015 2016 2015
Resultat efter finansiella poster 248 930 226 840 77 825 69 745
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 55 126 33 857 19 312 10 699
Betald skatt -83 400 -46 334 -16 356 -5 260
Förändring av varulager -26 323 -9 766 -9 215 8 437
Förändring av rörelsefordringar -17 633 -4 120 4 539 12 446
Förändring av rörelseskulder 4 562 -6 951 2 528 -1 733
Kassaflöde från den löpande verksamheten 181 262 193 526 78 633 94 334
Kassaflöde från investeringsverksamheten -131 002 -31 394 -4 453 -5 926
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -63 596 -68 924 -3 628 -2 880
Periodens kassaflöde -13 336 93 208 70 552 85 528
Likvida medel vid periodens början 199 572 107 598 118 651 115 902
Kursdifferens i likvida medel 3 009 -1 234 42 -1 858
Likvida medel vid periodens slut 189 245 199 572 189 245 199 572

Moderbolagets resultaträkningar

Januari - December Oktober - December
TSEK 2016 2015 2016 2015
Nettoomsättning 6 833 4 522 2 811 4 522
Administrationskostnader -14 825 -7 808 -5 673 -1 937
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -5 38 -31 -30
Rörelseresultat -7 997 -3 248 -2 893 2 555
Nedskrivning andelar i koncernföretag -7 500 -46 588 -46 588
Utdelning från andelar i koncernföretag 158 432 185 644 644
Finansiella intäkter och kostnader 2 415 3 874 195 503
Resultat efter finansiella poster 145 350 139 682 -2 698 -42 886
Bokslutsdispositioner (erhållet/lämnat koncernbidrag) 3 384 -826 3 384 -826
Inkomstskatter -50 -491
Nettoresultat 148 734 138 856 636 -44 203

Avskrivningar har belastat periodens resultat med - TSEK (-), varav - TSEK (-) för det fjärde kvartalet.

Moderbolagets balansräkningar

TSEK 161231 151231
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar 12 12
Andelar i koncernföretag 777 720 730 396
Övriga finansiella anläggningstillgångar 3 746 3 746
Övriga kortfristiga fordringar 1 677 1 205
Fordringar hos koncernföretag 11 889 40 824
Likvida medel 2 974 592
Summa tillgångar 798 018 776 775
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 758 521 661 890
Långfristiga räntebärande skulder 35 627
Kortfristiga räntebärande skulder 37 311 11 876
Skatteskulder 4
Leverantörsskulder 117 293
Skulder till koncernföretag 64 600
Övriga kortfristiga icke räntebärande skulder 2 065 2 489
Summa eget kapital och skulder 798 018 776 775

Not 1. Redovisningsprinciper

Regelverk

Denna delårsrapport har, för koncernen, upprättats enligt Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering, och för moderbolaget i enlighet med Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Redovisningsprinciper som tillämpas för koncernen och moderbolaget överensstämmer, om ej annat anges nedan, med de redovisningsprinciper som användes för upprättande av den senaste årsredovisningen. Per den 1 januari lanserade Vitrolife en förändrad organisationsstruktur. Organisationen består av fyra affärsområden vars produkter säljs av tre geografiska marknadsorganisationer. Koncernen redovisar som en följd av omorganisationen nettoomsättningen och marknadsbidraget per geografiskt segment från och med 2016. Nettoomsättningen per marknadsregion grundas på var leverans har skett och marknadsbidraget är definierat som bruttoresultatet reducerat med försäljningsomkostnader per marknad. Segmentsredovisningen rapporteras därmed på ett sätt som överensstämmer med den interna rapporteringen som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. I koncernen har den högste verkställande beslutsfattaren definierats som den verkställande direktören.

Inga andra nya eller omarbetade redovisningsprinciper som trätt i kraft under år 2016 har haft någon betydande påverkan på koncernen.

Not 2. Finansiella instrument - Verkligt värde

Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade enligt IFRS 13 med följande hierarkier:

Inom nivå 2 klassificeras derivat för säkringsredovisning. Värdering till verkligt värde för valutaterminerna baseras på publicerade terminskurser på en aktiv marknad.

Inom nivå 3 klassificeras finansiella anläggningstillgångar som avser onoterat aktieinnehav och har värderats baserat på senast genomförda transaktion i form av aktieöverlåtelse, varmed verkligt värde uppskattas vara lika med bokfört värde.

Verkligt värde för ej räntebärande skulder som avser tilläggsköpeskillingar har beräknats genom att framtida kassaflöden, baserat på förväntad försäljning, har diskonterats med aktuella marknadsräntor avseende skuldens löptid.

Beräkning till verkligt värde avseende finansiella skulder inom nivå 3 har genererat en påverkan på resultaträkningen om - TSEK (-328) vilken redovisas bland finansiella poster. Verkligt värde för övriga finansiella anläggningstillgångar, kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, likvida medel, leverantörsskulder, övriga skulder och räntebärande skulder uppskattas vara lika med dess bokförda värde (upplupet anskaffningsvärde). Samtliga räntebärande skulder har rörliga räntor, därmed bedöms det verkliga värdet i huvudsak överensstämma med det bokförda värdet. Finansiella tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde uppgår till 322 067 TSEK (306 310) respektive 94 468 TSEK (94 061).

Verkligt värdehierarki

verbar marknadsdata.

TSEK Värderingsnivå 161231 151231
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar till verkligt
värde via resultaträkningen
3 3 746 3 746
Derivat för säkringsändamål 2 842
Summa finansiella tillgångar 3 746 4 588

Nivå 1: värderas till verkligt värde utifrån noterade marknadsvärden på aktiv marknad för identiska tillgångar och skulder.

Nivå 2: värderas till verkligt värde utifrån andra observerbara data för tillgångar och skulder än marknadsvärden enligt nivå 1. Nivå 3: värderas till verkligt värde utifrån data för tillgångar och skulder som inte baseras på obserNot 3. Förvärv av rörelse

Vitrolife förvärvade den 31 maj 2016 samtliga aktier i OCTAX Microscience GmbH och MTG Medical Technology Vertriebs-GmbH. Båda bolagens huvudkontor ligger i Bruckberg, Tyskland. Köpeskillingen för båda bolagen uppgick till 13,7 MEUR (motsvarande 127,2 MSEK per förvärvsdagens valutakurs), av vilket allt betalades kontant och finansierades med tillgängliga likvida medel. Inga tilläggsköpeskillingar föreligger. Förvärvet av de båda bolagen ses som ett rörelseförvärv i enlighet med IFRS 3.

Den konsoliderade nettoomsättningen för bolagen uppgick för perioden januari-december 2016 till 78,8 MSEK, och det konsoliderade rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) för samma period uppgick till 16,5 MSEK. Förvärven har påverkat Vitrolifes redovisade försäljning positivt om 38,9 MSEK samt resultatet mätt i EBITDA positivt om 8,8 MSEK. Förvärvskostnaderna uppgår till ca 2,2 MSEK och har i sin helhet kostnadsförts.

Under fjärde kvartalet har i förvärvsanalysen gjorts några mindre justeringar relaterade till betalningar av moms och skatt. Justeringarna föranleder en minskning av köpeskillingen om 0,1 MSEK och högre rörelseskulder om 1,4 MSEK, vilket sammantaget resulterar i en ökning av goodwill om 1,3 MSEK. Nedanstående tabell har uppdaterats därefter och sammanfattar erlagd köpeskilling samt förvärvade tillgångar och skulder som redovisas till verkligt värde per förvärvsdagen. Förvärvsanalysen är preliminär och kan komma att justeras ytterligare.

MSEK 2016
Likvida medel 127,1
Summa köpeskilling 127,1
Identifierbara tillgångar och skulder
Varumärke 10,0
Produktionsteknologi 75,0
Kundrelationer 20,3
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0,4
Materiella anläggningstillgångar 2,3
Finansiella anläggningstillgångar 0,2
Varulager 10,5
Övriga kortfristiga fordringar 6,2
Likvida medel 11,0
Rörelseskulder -13,7
Långfristiga skulder -0,6
Uppskjuten skatt hänförlig till övervärden -31,6
Totalt förvärvade tillgångar och skulder 90,0
Goodwill 37,1
Totala nettotillgångar 127,1
MSEK
Påverkan på koncernens likvida medel -116,1
Likvida medel i förvärvad verksamhet 11,0
Erlagda likvida medel -127,1

Not 4. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

TSEK 161231 151231
Koncernen
Ställda säkerheter 22 612 22 077
Eventualförpliktelser 409 355
Moderbolaget
Ställda säkerheter 3 100 3 100
Eventualförpliktelser - -

Not 5. Segment

Vitrolife består av fyra affärsområden vars produkter säljs av tre geografiska marknadsorganisationer. Vitrolife redovisar till följd av sin interna organisation nettoomsättningen och marknadsbidraget från respektive geografiskt segment. Marknadsbidraget är definierat som bruttoresultatet reducerat med försäljningsomkostnaderna per marknad.

EMEA Nord- och Sydamerika Asien och Oceanien Totalt
TSEK Okt-Dec
2016
Okt-Dec
2015
Okt-Dec
2016
Okt-Dec
2015
Okt-Dec
2016
Okt-Dec
2015
Okt-Dec
2016
Okt-Dec
2015
Nettoomsättning 114 208 94 088 37 613 30 580 99 088 74 355 250 909 199 023
Bruttoresultat 73 364 63 441 26 781 21 982 68 337 51 488 168 482 136 911
Försäljningskostnader -18 581 -16 679 -8 515 -6 893 -16 607 -12 614 -43 703 -36 186
Marknadsbidrag 54 783 46 762 18 266 15 089 51 730 38 874 124 779 100 725
Anläggningstillgångar* 647 330 516 986 94 803 88 132 609 41 742 742 605 159
EMEA Nord- och Sydamerika Asien och Oceanien Totalt
TSEK Jan-Dec
2016
Jan-Dec
2015
Jan-Dec
2016
Jan-Dec
2015
Jan-Dec
2016
Jan-Dec
2015
Jan-Dec
2016
Jan-Dec
2015
Nettoomsättning 375 611 334 606 138 506 125 391 341 989 262 373 856 106 722 370
Bruttoresultat 238 317 218 249 95 402 89 072 227 582 177 499 561 301 484 820
Försäljningskostnader -66 952 -61 313 -29 108 -27 976 -59 626 -50 571 -155 686 -139 860
Marknadsbidrag 171 365 156 936 66 294 61 096 167 956 126 928 405 615 344 960
Anläggningstillgångar* 647 330 516 986 94 803 88 132 609 41 742 742 605 159

* Anläggningstillgångar avser immateriella och materiella anläggningstillgångar, dvs. exklusive finansiella instrument och uppskjuten skattefordran.

Avstämning av alternativa nyckeltal

Denna rapport inkluderar vissa nyckeltal som ej definieras i IFRS, men är inkluderade i rapporten då företagsledningen anser att dessa uppgifter underlättar för investerare att analysera koncernens resultatutveckling och finansiella position. Investerare bör betrakta dessa alternativa nyckeltal som ett komplement snarare än en ersättning för finansiell information enligt IFRS. Observera att Vitrolifes definitioner av dessa nyckeltal kan skilja sig från andra företags definitioner av samma begrepp.

Justerat brutto- och rörelseresultat

Då Vitrolifes brutto- och rörelseresultat väsentligt påverkas av avskrivningar på övervärden kopplade till de förvärv som koncernen genomfört bedömer ledningen att koncernens lönsamhet och intjäningsförmåga lämpligt åskådliggörs genom att presentera brutto- och rörelseresultat rensat för avskrivningar på dessa övervärden. Avstämning av dessa mått återfinns direkt i de finansiella rapporterna.

Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA)

Då rörelseresultatet belastas av avskrivningar på övervärden kopplade till de förvärv som Vitrolife genomfört bedömer koncernens ledning att rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) är ett mer rättvisande mått på koncernens intjäningsförmåga jämfört med rörelseresultat (EBIT). Vitrolifes styrelse har som målsättning att uppnå tillväxt under lönsamhet, där lönsamhet följs upp genom rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA).

Januari-December Oktober-December
MSEK 2016 2015 2016 2015
Rörelseresultat 248,8 226,1 78,3 70,0
Avskrivningar 54,3 53,1 17,4 11,0
Rörelseresultat före
avskrivningar (EBITDA)
303,1 279,2 95,7 81,0

Avkastning på eget kapital

Vitrolife bedömer att avkastning på eget kapital är ett lämpligt mått för att åskådliggöra för intressenter hur väl koncernen investerar sitt egna kapital.

MSEK 161231 151231
Genomsnittligt eget kapital, rullande 12 mån 937,1 779,3
Nettoresultat, rullande 12 mån 190,4 182,8
Avkastning på eget kapital, % 20,3 23,5

Nettoskuld / rullande 12 mån EBITDA

Ett av Vitrolifes finansiella mål är att ha en stark kapitalbas för att möjliggöra fortsatt hög tillväxt, såväl organisk som genom förvärv. Kopplat till detta följer koncernens ledning upp måttet nettoskuld i förhållande till rullande 12 månaders rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA). Enligt Vitrolifes finansiella mål bör detta mått i normala fall inte överstiga tre gånger. Ledningen bedömer att detta mått ger kreditgivare och investerare betydelsefull information rörande koncernens inställning till skuldsättning.

MSEK 161231 151231
Räntebärande skulder 37,8 47,5
Likvida medel -189,2 -199,6
Nettoskuld -151,4 -152,1
MSEK 161231 151231
Nettoskuld -151,4 -152,1
Rörelseresultat, rullande 12 mån 248,8 226,1
Avskrivningar, rullande 12 mån 54,3 53,1
EBITDA, rullande 12 mån 303,1 279,2

Försäljningstillväxt i lokala valutor

Då en stor del av Vitrolifes försäljning sker i andra valutor än redovisningsvalutan SEK påverkas omsättningen inte enbart av faktisk tillväxt, utan även av valutaeffekter. För att analysera omsättningen rensad för valutaeffekter används nyckeltalet försäljningstillväxt i lokala valutor.

Försäljning per geografiskt segment

EMEA Nord- och Sydamerika Asien och Oceanien
Okt-Dec
2016
Helår
2016
Okt-Dec
2016
Helår
2016
Okt-Dec
2016
Helår
2016
Tillväxt i lokala valutor, MSEK 17 41 5 11 21 78
Tillväxt i lokala valutor, % 18 12 16 9 26 29
Valutaeffekter, MSEK 3 0 2 3 4 2
Valutaeffekter, % 3 0 7 2 7 1
Total tillväxt, MSEK 20 41 7 14 25 80
Total tillväxt, % 21 12 23 11 33 30

Försäljning per affärsområde

Media Disposable Devices Time-lapse ART Equipment
Okt-Dec
2016
Helår
2016
Okt-Dec
2016
Helår
2016
Okt-Dec
2016
Helår
2016
Okt-Dec
2016
Helår
2016
Tillväxt i lokala valutor, MSEK 13 60 0 10 9 19 e/t e/t
Tillväxt i lokala valutor, % 11 14 0 8 21 14 e/t e/t
Valutaeffekter, MSEK 4 0 2 1 3 3 e/t e/t
Valutaeffekter, % 4 0 5 1 7 2 e/t e/t
Total tillväxt, MSEK 17 60 2 11 12 22 e/t e/t
Total tillväxt, % 15 14 5 9 28 16 e/t e/t

Koncernen totalt

Okt-Dec Okt-Dec Helår Helår
2016 2015 2016 2015
Organisk tillväxt i lokala valutor,
MSEK 24 31 90 57
Organisk tillväxt i lokala valutor, % 11 23 12 11
Förvärvad tillväxt, MSEK 19 21 39 87
Förvärvad tillväxt, % 10 15 6 17
Valutaeffekter, MSEK 9 10 5 67
Valutaeffekter, % 5 7 1 13
Total tillväxt, MSEK 52 62 134 211
Total tillväxt, % 26 45 19 41

Definitioner

Avkastning på eget kapital

Rullande 12 månaders nettoresultat i procent av genomsnittligt eget kapital för samma period.

Bruttomarginal

Bruttoresultat i procent av periodens nettoomsättning.

Eget kapital per aktie

Eget kapital i förhållande till antalet utestående aktier på balansdagen.

Justerat bruttoresultat

Bruttoresultat före avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.

Justerat rörelseresultat

Rörelseresultat före avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.

Kassaflöde från löpande verksamheten per aktie

Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till periodens genomsnittliga antal utestående aktier.

Marknadsbidrag

Bruttoresultat reducerat med försäljningsomkostnaderna per marknad.

Nettoskuld

Räntebärande skulder minus räntebärande fordringar minus likvida medel.

Nettoskuld / rullande 12 mån EBITDA

Nettoskuld i förhållande till rullande 12 månaders rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA).

Resultat per aktie

Periodens resultat i förhållande till periodens genomsnittliga antal utestående aktier.

Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA)

Rörelseresultat före avskrivningar i procent av periodens nettoomsättning.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av periodens nettoomsättning.

Soliditet

Eget kapital och innehav utan bestämmande inflytande i procent av balansomslutningen.

Vinstmarginal

Periodens resultat i procent av periodens nettoomsättning.

Ordlista

Följande förklaringar är avsedda som en hjälp för läsaren för att förstå vissa specifika termer och uttryck i Vitrolifes rapporter:

Biologiska kvalitetstester

Med hjälp av biologiska system (levande celler, organ eller djur) testa hur väl en produkt eller insatsvara fungerar i relation till en kravspecifikation.

Biopsi

Provtagning av en eller flera celler från levande vävnad för vidare analys.

Bioteknik

Kombination av biologi och teknik som i första hand innebär att använda celler eller komponenter från celler (såsom enzymer eller DNA) i tekniska tillämpningar.

Blastocyst

Ett embryo dag 5-7 efter befruktning. Celldelningen har gått så långt att den första celldifferentieringen ägt rum och embryot har därmed fått två olika typer av celler.

Cellterapi

Beskriver processen när nya celler tillförs en vävnad för att behandla ett sjukdomstillstånd.

Embryo

Ett befruktat och celldelat ägg.

In vitro (latin "i glas")

En process som tagits ut från en cell för att istället pågå i en artificiell miljö, exempelvis i ett provrör.

In vivo

Biologiska processer i levande celler och vävnader när de befinner sig på sin naturliga plats.

Inkubator

Utrustning för odling av embryon i kontrollerad miljö.

IUI

Intra-Uterine Insemination, "artificiell insemination". En hög koncentration av aktiva spermier injiceras för att öka chansen för graviditet.

IVF, In Vitro Fertilisering,

provrörsbefruktning Befruktning (fertilisering) mellan kvinnans och mannens könsceller samt odling av embryo utanför kroppen.

Klinisk studie/prövning

En undersökning på friska eller sjuka människor för att studera effekten av ett läkemedel eller en behandlingsmetod.

Medicinteknik

Omfattar hjälpmedel som används för att ställa diagnos på sjukdom, behandla sjukdom och som rehabilitering.

PGD

PGD (preimplantation genetic diagnosis) är ett test för att hitta specifika ärftliga genetiska sjukdomar som orsakas av en enda gendefekt. Detta test används för par som har en genmutation som kan orsaka en genetisk sjukdom där paret vill försäkra sig om att deras barn inte kommer att bära denna sjukdom.

PGS

PGS (preimplantation genetic screening) är ett test som visar på kromosomalt onormala embryon, vilket är en vanlig orsak till infertilitet. Andelen kromosomalt onormala embryon ökar med åldern och dessa avvikelser kan ofta inte ses med konventionella metoder. Genom att undersöka kromosomala abnormiteter innan embryot återförs till kvinnan kan man förbättra graviditetsfrekvensen och minska missfallsrisken.

Preklinisk studie

Forskning som äger rum innan läkemedel eller behandlingsmetod är tillräckligt dokumenterat för att studeras på människor. Till exempel testning av substanser på vävnadsprov samt senare testning på försöksdjur.

Stamceller

Icke-specialiserade celler som finns i alla flercelliga organismer. Har förmågan att mogna (differentiera) till flera celltyper. Brukar ofta delas upp i tre grupper: adulta stamceller (hos den fullvuxna individen), embryonala stamceller och stamceller från navelsträngen. I embryot som utvecklas ger stamceller upphov till alla vävnader i det blivande fostret. I vuxna individer utgör stamceller ett reparationssystem för att ersätta skadade celler. Eftersom stamceller har potential att mogna ut till specialiserade celltyper finns stora förhoppningar om deras medicinska roll.

Time-lapse

Teknik för embryoövervakning genom att bilder tas av embryots utveckling i korta tidsintervall som därefter spelas upp som en film och analyseras.

Vitrifikation

Process för att konvertera ett material till ett glasliknande fast tillstånd, till exempel genom snabb nedfrysning. I det här fallet snabb nedfrysning av ägg och embryon, för att kunna utföra IVF vid senare tillfälle.

Vitrolife AB (publ) Vitrolife Sweden AB

Box 9080 SE-400 92 Göteborg Sverige Tel +46 31 721 80 00 Fax +46 31 721 80 99

A.T.S. Srl

Via Pistrucci, 26 20137 Milano Italien Tel +39 2 541 22100 +39 328 627 7012 Fax+39 2 541 22100

HertArt ApS

Korskildelund 6 2670 Greve Danmark Tel +46 31 721 80 15 Fax +46 31 721 80 99

Vitrolife A/S

Jens Juuls Vej 20 8260 Viby J Danmark Tel +45 7221 7900 Fax +45 7221 7901

Vitrolife, Inc.

3601 South Inca Street Englewood , CO 80110 USA Tel +1 303 762 1933 Fax +1 303 781 5615

6835 Flanders Drive Suite 500 San Diego, CA 92121 USA Tel +1 800 995 8081 (USA) +1 858 824 0888 (Intl.) Fax +1 858 824 0891

www.vitrolife.com

Vitrolife Kft.

1117 Budapest Budafoki út 187-189 Ungern Tel +36 1 211 2041 Fax +36 1 883 8461

Vitrolife K.K.

Tamachi 16 Fujishima Building 9F 4-13-4 Shiba Minato-ku Tokyo 108-0014 Japan Tel +81 3 6459 4437 Fax +81 3 6459 4539

Vitrolife Ltd.

1 Chapel Street Warwick CV34 4HL Storbritannien Tel +44 800 032 0013 Mobil +44 779 660 3857 Mobil +44 796 962 6083 Fax +44 800 032 0014

Vitrolife Pty Ltd.

Level 10, 68 Pitt Street Sydney, NSW 2000 Australien Tel +61 3 8844 4878 Fax +61 3 8844 4879

Vitrolife SAS

43 Rue de Liège 75 008 Paris Frankrike Tel +33 5 5959 2661 Fax +33 5 5959 2790

Vitrolife Sweden AB

Beijing Representative Office Hanhai Haiyuncang Plaza 708 Haiyuncang Hutong 1 Dongcheng District Beijing CN-100007 Kina Tel +86 010 6403 6613 Fax +86 010 6403 6613

OCTAX Microscience GmbH MTG Medical Technology Vertriebs-GmbH

Dr.-Pauling-Str. 9 D-84079 Bruckberg Tyskland Tel +49 8765 939 900 Fax +49 8765 939 9070