Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Vitrolife Earnings Release 2011

Feb 7, 2012

2989_10-k_2012-02-07_11bcdb56-b384-43c1-9203-3abaf931c83b.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

BOKslutskommuniké 2011

Vitrolife AB (publ)

Vitrolife är en internationellt verksam bioteknologisk/medicinteknisk koncern med verksamhet inom områdena fertilitet och transplantation. Produktområde Fertilitet arbetar med näringslösningar (medier), produkter för frysförvaring samt avancerade engångsinstrument som nålar och pipetter, för human infertilitetsbehandling. Verksamhet finns också för att möjliggöra utnyttjande och hantering av stamceller i terapeutiska syften. Produktområde Transplantation arbetar med lösningar och system för att bedöma och bevara organ utanför kroppen, för att selektera användbara organ och hålla dem i optimal kondition i väntan på transplantation.

Vitrolife har idag cirka 220 anställda och bolagets produkter säljs på nästan 90 marknader. Huvudkontoret ligger i Göteborg och ytterligare kontor finns i USA, Australien, Frankrike, Italien, Storbritannien, Kina och Japan. Vitrolife-aktien är noterad på NASDAQ OMX Stockholm, Small Cap.

Ett kvartal med rekordomsättning och engångskostnader

Fjärde kvartalet

  • • Omsättningstillväxten var 19 procent i lokala valutor. Försäljningen var den högsta någonsin för ett enskilt kvartal och uppgick till 95 MSEK (81), motsvarande en ökning om 18 procent i SEK.
  • • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 4 MSEK (9). Rörelsemarginalen var 4 procent (11). Engångskostnader ingår om 7 MSEK och består av ersättning till tidigare VD, nedskrivning av ett utvecklingsprojekt samt utrangering av en produktionsutrustning. EBIT exklusive engångskostnader uppgick till 11 MSEK motsvarande en rörelsemarginal om 11 procent.
  • • Resultat före skatt uppgick till 4 MSEK (11). Nettoresultatet uppgick till 2 MSEK (-1), vilket gav ett resultat per aktie om 0,11 SEK (-0,04).
  • • Det operativa kassaflödet var 10 MSEK (21).
  • • Magnus Nilsson lämnade över koncernansvaret för att helt kunna fokusera på Vitrolifes transplantationsområde, Xvivo, som blir en mer fristående enhet inom Vitrolife. Thomas Axelsson utsågs till tf VD.

Helåret

  • Omsättningstillväxten var 27 procent i lokala valutor. Försäljningen uppgick till 356 MSEK (298), motsvarande en ökning om 20 procent i SEK.
  • • Rörelseresultatet (EBIT) ökade med 24 procent och uppgick till 41 MSEK (33). Rörelsemarginalen var 11 procent (11). Engångskostnader ingår om 7 MSEK och består av ersättning till tidigare VD, nedskrivning av ett utvecklingsprojekt samt utrangering av en produktionsutrustning. EBIT exklusive engångskostnader uppgick till 48 MSEK motsvarande en rörelsemarginal om 13 procent.
  • • Resultat före skatt ökade med 9 procent till 45 MSEK (41). Nettoresultatet uppgick till 31 MSEK (29).
  • • Vitrolife fick som första företag i Kina regulatoriskt godkännande för en hel serie av odlingsmedier för provrörsbefruktning (IVF).
  • • Studie visade att EmbryoGlue®, en av Vitrolife patenterad produkt, ökar chansen för infertila att få barn.

Efter årets utgång

• Styrelsens förslag till utdelning uppgår till 0,60 SEK (0,60) per aktie.

  • • Klinisk studie med goda resultat vid användande av STEEN Solution™ publicerades i framstående vetenskaplig tidskrift. Totalt har nu ca 100 patienter fått nya lungor med hjälp av STEEN Solution™.
  • • Ökad tillväxtpotential för Vitrolife i Kina regulatoriskt godkännande erhölls för instrument som används vid IVF.
  • • Regulatoriskt godkännande av aspirationsnålar i Japan, den näst största IVF marknaden globalt.
  • • Amerikansk studie med STEEN Solution™ påbörjades och hittills har 7 av totalt planerade 12 transplantationer utförts.
  • • Magnus Nilsson lämnade över koncernansvaret för att helt kunna fokusera på Vitrolifes transplantationsområde, Xvivo, som blir en mer fristående enhet inom Vitrolife. Thomas Axelsson utsågs till tf VD.

VD – kommentar

Ett kvartal med rekordförsäljning avslutade ett starkt 2011. Under början av året låg fokus på integrationen av Conception Technologies, som förvärvades under hösten 2010. Förvärvet har resulterat

i en mer konkurrenskraftig produktportfölj och en stark marknadsposition på den amerikanska marknaden.

Vitrolife satsar fortsatt stort på utveckling av produkter för att ligga i framkant bland konkurrenterna. Ytterligare ett kvalitetsbevis för Vitrolifes produkter gavs via den studie som presenterades vid ESHRE-konferensen i Stockholm i juli 2011. Denna visade att EmbryoGlue® ger fler födda barn jämfört med traditionella produkter, oavsett dag för återförande av embryot till kvinnan.

Under året har Vitrolife ökat både omsättningen och rörelseresultatet kraftigt och tagit marknadsandelar. Försäljningsökningen har framförallt drivits av framgångar i Asien, där bolagets marknadssatsningar nu fokuseras. På flera av de mer mogna marknaderna

kan idag ses en tuffare marknadssituation med ökad priskonkurrens och låg eller i vissa fall minskad tillväxt i antal behandlingscykler som ett resultat av det svåra ekonomiska läget. Denna differentierade marknadssituation mellan mogna marknader och tillväxtmarknader kommer sannolikt att prägla även 2012.

När det gäller transplantation så närmar sig STEEN Solution™-tekniken ett försäljningsgodkännande i USA vilket är en viktig förutsättning för försäljningstillväxten 2012. Detta kommer även att innebära ökade kostnader. 7 av de planerade 12 transplantationerna i den amerikanska studien som skall utgöra underlag för ett marknadsgodkännande, är utförda.

Vitrolife går in i 2012 i en bra position inom fertilitetsområdet med ökande marknadsandelar, stark produktportfölj och en konkurrenskraftig infrastruktur. En spännande tid väntar också transplantationsområdet med den planerade lanseringen av STEEN Solution™-tekniken i USA.

Thomas Axelsson, VD

Koncernens nyckeltal

Okt – Dec Helår
MSEK 2011 2010 2011 2010
Nettoomsättning 95 81 356 298
Bruttoresultat 64 55 238 206
Bruttomarginal, % 67 68 67 69
Rörelseresultat (EBIT) 4 9 41 33
Rörelsemarginal, % 4 11 11 11
EBITDA 9 12 58 49
Resultat efter finansiella poster 4 11 45 41
Nettoresultat 2 -1 31 29
Soliditet, % 74 76 74 76
Resultat per aktie, SEK 0,11 -0,04 1,55 1,48
Eget kapital per aktie, SEK 17,53 16,66 17,53 16,66
Aktiekurs på balansdagen, SEK 44,80 37,80 44,80 37,80
Börsvärde på balansdagen 876 740 876 740

Vitrolifes finansiella mål

Vitrolifes styrelse anser att Vitrolife bör ha en stark kapitalbas för att möjliggöra fortsatt hög tillväxt, såväl organisk som genom förvärv. Bolagets soliditet bör i normala fall inte understiga 40 procent. Målet för Vitrolifes tillväxt över en treårsperiod är en försäljningsökning med i genomsnitt 20 procent per år samt att bolaget redovisar ett positivt resultat.

Fjärde kvartalet 2011 (oktober - december)

Nettoomsättning

Vitrolifes nettoomsättning ökade under fjärde kvartalet med 19 procent i lokala valutor och uppgick till 95 MSEK (81). Försäljningstillväxten i SEK var 18 procent.

Resultat

Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 4 MSEK (9). Rörelsemarginalen var 4 procent (11). Engångskostnader ingår om 7 MSEK, varav 4 MSEK avser ersättning till tidigare VD Magnus Nilsson i samband med slutreglering av det tidigare anställningsavtalet som en konsekvens av att ett nytt anställningsavtal förhandlats fram som VD för Xvivo samt bonus. Engångskostnader ingår även om 2 MSEK för nedskrivning av balansförda utgifter avseende produktutvecklingsprojektet Embryo Transfer Catheter (ETC) samt om 1 MSEK avseende utrangering av en produktionsutrustning. Vitrolife kommer att utvärdera olika alternativ för ETC produkten framåt.

EBIT exklusive engångskostnaderna uppgick till 11 MSEK motsvarande en rörelsemarginal om 11 procent.

Bruttomarginalen minskade något och uppgick till 67 procent (68). Bruttoresultatet ökade med 18 procent till 64 MSEK (55). Rensat för engångskostnad avseende nedskrivning av en produktionsutrustning om 1 MSEK uppgick bruttomarginalen till 68 procent.

Försäljningskostnaderna i förhållande till omsättningen minskade till 29 procent (32) medan administrationsomkostnaderna ökade till 19 procent (13). Rensat för engångskostnad avseende slutreglering av anställningsavtal med tidigare VD uppgick administrationskostnaderna till 14 procent. FoU-kostnaderna uppgick till 15 procent (12) av omsättningen. Rensat för engångskostnad relaterad till nedskrivning av aktiverade utgifter avseende ETC-projektet uppgick FoU-kostnaderna till 13 procent. Fig 1. Nettoomsättning per geografiskt område (rullande 12 mån) MSEK 298 342 356 310

Resultat från intresseandelen i det danska bolaget HertART Aps ingår med -0,1 MSEK (-0,2). 60 71 89 93 53 56 62 65 51 61 49 63

Avskrivningar belastade kvartalets resultat med 5 MSEK (4). 167 170 175 176 166 166 163 166 163

Finansnettot uppgick till 0 MSEK (2). I finansnettot ingår orealiserade valutaförändringar på fordringar och skulder om 0 MSEK (0). EN Q1 Q2 Q3 Q4 2010 Q4

Resultat före skatt uppgick till 4 MSEK (11). Nettoresultatet uppgick till 2 MSEK (-1). Minoritetens andel av resultatet uppgick till 0 MSEK (0). Europa / Mellanöstern Nord- och Sydamerika Övriga världen

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under det fjärde kvartalet till 10 MSEK (21). Förändring av rörelsekapitalet under perioden uppgick till 2 MSEK (6) främst till följd av minskat lager. Investeringarna uppgick totalt till 2 MSEK (46). I förra årets siffra ingick förvärvet av Conception Technologies. Bruttoinvesteringarna i immateriella anläggningstillgångar uppgick till 1 MSEK (9). Kassaflödet från finansieringsverksamheten var -3 MSEK (34) och bestod i huvudsak av amortering av låneskulder samt förändring i checkräkningskredit. Likvida medel vid periodens slut uppgick till 21 MSEK (19).

Helåret 2011

Nettoomsättning

Vitrolifes nettoomsättning ökade under året med 27 procent i lokala valutor och uppgick till 356 MSEK (298). Försäljningstillväxten uppgick i SEK till 20 procent.

Fig 1. Nettoomsättning per geografiskt område
(rullande 12 mån)

Resultat

Rörelseresultatet (EBIT) ökade med 24 procent och uppgick till 41 MSEK (33). Rörelsemarginalen var 11 procent (11). Engångskostnader ingår om 7 MSEK, varav 4 MSEK avser ersättning till tidigare VD Magnus Nilsson i samband med slutreglering av det tidigare anställningsavtalet som en konsekvens av att ett nytt anställningsavtal förhandlats fram som VD för Xvivo samt bonus. Engångskostnader ingår även om 2 MSEK för nedskrivning av balansförda utgifter avseende produktutvecklingsprojektet Embryo Transfer Catheter (ETC) samt om 1 MSEK avseende utrangering av en produktionsutrustning. Justerat för engångskostnader uppgick EBIT till 48 MSEK motsvarande en rörelsemarginal om 13 procent. Fig 3. Sales development (per quarter) 35 % 30 Försäljningstillväxt i SEK Försäljningstillväxt i lokal valuta Q1 Q2 Q3 Q4 2011 Q1 Q2 Q3 Q4 2010 Q4

Bruttomarginalen minskade till 67 procent (69), vilket främst orsakats av förändrad produktmix till följd av förvärvet av Conception Technologies. Bruttoresultatet ökade med 16 procent till 238 MSEK (206). 20 15 10 Fig 3. Sales development (per quarter) 35 %

Försäljningskostnaderna uppgick till 28 procent (29) av omsättningen och administrationskostnaderna till 14 procent (13). Justerat för engångskostnader uppgick administrationskostnaderna till 13 procent. FoU-kostnaderna uppgick till 13 procent (15) av omsättningen. Sales growth in local currency 5 Q1 Q2 Q3 Q4 2011 Q1 Q2 Q3 Q4 2010 Q4 25 20 15 10 MSEK MSEK 90 80 70 60

Övriga rörelsekostnader påverkades negativt genom valutareglering av kundfordringar och uppgick till -3 MSEK (-4). Resultat från intresseandelen i det danska bolaget HertART Aps ingår i denna post med 0 MSEK (0). 5 Q1 Q2 Q3 Q4 2011 Q1 Q2 Q3 Q4 2010 Q4 40 30 20 10

Avskrivningar belastade årets resultat med 17 MSEK (16). Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q4

Finansnettot uppgick till 4 MSEK (8). I finansnettot ingår orealiserade valutaförändringar på fordringar och skulder om 2 MSEK (1). Resultat före skatt uppgick till 45 MSEK (41) vilket motsvarar en ökning med 9 procent. Rörelseresultat före FoU-kostnader Rörelseresultat (EBIT) Rörelseresultat före avskrivningar Resultat före skatt (EBITDA)

Nettoresultatet uppgick till 31 MSEK (29). Underskottsavdrag i de svenska enheterna, vilka kan kvittas mot beskattningsbara överskott, är sedan andra kvartalet fullt utnyttjade. Minoritetens andel av resultatet i det italienska dotterbolaget A.T.S Srl uppgick till 0 MSEK (0). MSEK MSEK Fig 4. Resultat (rullande 12 månader) Fig 5. Kassaflöde (rullande 12 månader) 90 80 40

Fig 4. Resultat (rullande 12 månader)

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 39 MSEK (48). Förändring av rörelsekapitalet uppgick till -19 MSEK (-7), vilket hänför sig till ökning av kundfordringar och lager som en följd av starkt ökande försäljning samt ökad tillväxt för bolaget som helhet. Bruttoinvesteringar i immateriella tillgångar uppgick till 23 MSEK (33) och bestod främst av investeringar i STEEN Solution™. Investeringar i materiella tillgångar uppgick till 15 MSEK (8) varav 5 MSEK avser den under första kvartalet förvärvade fastigheten i Denver. Kassaflödet Fig 4. Income (rolling 12 months) Fig 5. Cash flow (rolling 12 months) SEK millions 90 80 70 60 50 40 20 Fig 4. Income (rolling 12 months)

3 Förvärv av fastighet Denver

5 Bokslutskommuniké 2011 Vitrolife AB (publ), org.nr. 556354-3452

från finansieringsverksamheten var 0 MSEK (33) och består bland annat av utdelning under andra kvartalet, amortering av låneskulder och upptagna lån i samband med förvärv av fastighet i Denver samt finansiering av en expanderande verksamhet i form av utökat utnyttjande av checkräkningskredit. Likvida medel vid årets slut uppgick till 21 MSEK (19). Soliditet

Finansiering

Vitrolifes totala kreditramar uppgick i slutet av året till 82 MSEK (61) varav 67 MSEK (50) utnyttjades. Dessa avser i huvudsak verksamhetsfinansiering i form av checkräkningskredit i dotterbolaget Vitrolife Sweden AB samt lån i dotterbolaget Vitrolife Inc. för finansiering av förvärvet av verksamheten i Conception Technologies under fjärde kvartalet 2010 samt lån för finansiering av den under första kvartalet förvärvade fastigheten i Denver. Av totalt utnyttjade kreditramar bestod 56 MSEK (39) av företagets långfristiga finansiering och 11 MSEK (11) av kortfristig finansiering. Årets ökning Ackumulerad ökning 2002 2003 2004 2005 2006 2007 16% 43% 8% 28%

Soliditeten var 74 procent (76). Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 16 procent (15). Det sysselsatta kapitalet uppgick vid periodens slut till 411 MSEK (367). 2002 2003 2004 2005 2006 2007

Eget kapital per aktie uppgick till 17,53 SEK (16,66). 2002 2003 2005 2006 2007 2008 2009

Moderbolaget

Verksamheten är inriktad på koncerngemensam förvaltning och bolaget har inga anställda. Inga intäkter fanns för perioden (-). De kostnader som uppkommer är huvudsakligen hänförliga till styrelsen, till NASDAQ OMX Stockholm och bolagets notering. Resultat före skatt uppgick till -1 MSEK (-1) för fjärde kvartalet. För hela året uppgick resultat före skatt till -4 MSEK (-6). Likvida medel uppgick till 1 MSEK (0). 2002 2003 2004 2005 2006 21,6 13,8 8,1

Vitrolife aktien är noterad på NASDAQ OMX Stockholm, Small Cap under symbolen VITR. Slutkursen den 31 december 2011 var 44,80 SEK (37,80).

Produktområden Fertilitet

Näringslösningar (medier), produkter för frysförvaring samt avancerade engångsinstrument som nålar och pipetter, för human infertilitetsbehandling. Medier och instrument för att möjliggöra utnyttjande och hantering av stamceller i terapeutiska syften.

  • • Omsättningen ökade med 19 procent i lokala valutor under det fjärde kvartalet och uppgick till 81 MSEK (69). Försäljningstillväxten i SEK var 18 procent.
  • • Omsättningen för 2011 ökade med 28 procent i lokala valutor och uppgick till 308 MSEK (254). Försäljningstillväxten i SEK var 21 procent. Rensat för de produkter som medföljde den i oktober 2010 förvärvade verksamheten i Conception Technologies ökade omsättningen med 19 procent i lokala valutor och 13 procent i SEK.
  • • Mycket stark utveckling i Asien drivet av tillväxt främst i Kina, Japan och Indien. Regionen ökade under 2011 med 55 procent i lokala valutor och 48 procent i SEK.

20 30 40 50 Försäljningsökningen 2011 på den amerikanska marknaden uppgick till 64 procent i lokala valutor. Ökningen motsvarar 49 procent i SEK. Rensat för de produkter som medföljde Conception Technologies ökade omsättningen under året med 20 procent i lokala valutor och med 8 procent i SEK. Försäljningstillväxten för det fjärde kvartalet var 23 procent i lokala valutor, motsvarande en ökning om 22 procent i SEK. Dessa siffror påverkades endast marginellt av förvärvet av Conception Technologies då detta skedde i mitten av oktober 2010.

0 Q1 Q2 Q3 Q4 150 200 250 300 I Asien ökade försäljningen under 2011 med 55 procent i lokala valutor, motsvarande en ökning med 48 procent i SEK. Motsvarande siffror för fjärde kvartalet var 53 procent i lokala valutor och 53 procent i SEK. Försäljningsökningen har drivits främst av fortsatt mycket stark utveckling i Kina och Japan, men även Indien har utvecklats starkt under året. Kina är nu Vitrolifes näst största marknad efter Nordamerika.

-10 0 10 20 30 x2006 0 50 Försäljningen på direktmarknaderna i Europa och Australien ökade i lokala valutor med 11 procent, motsvarande en ökning om 7 procent i SEK. Motsvarande siffror för fjärde kvartalet var 9 procent i lokala valutor och 8 procent i SEK. I regionen uppvisar Tyskland, Frankrike och Pacific en stark utveckling som ett resultat av en målmedveten satsning på dessa marknader. Storbritannien uppvisar en svagare utveckling, framförallt som en följd av en kraftigt ökad priskonkurrens.

Försäljningen på distributörsmarknaderna i Europa, Mellanöstern och Afrika ökade under 2011 i lokala valutor med 13 procent, motsvarande en ökning om 7 procent i SEK. Motsvarande siffror för fjärde kvartalet var 6 procent i lokala valutor och 5 procent i SEK. Inom regionen uppvisar de för Vitrolife viktiga marknaderna Spanien och Turkiet endast en måttlig tillväxt som ett resultat av det svaga ekonomiska läget i dessa länder. Ryssland och Tjeckien utvecklas mycket starkt samt även flera länder i Mellanöstern och Afrika. 84% 81% Soliditet

Vitrolife ingick under fjärde kvartalet ett samarbetsavtal med ParentPlus LLC, med syfte att försöka utveckla nya produkter för IUI (Intra-Uterine Insemination, artificiell insemination), vilket är en process där spermierna prepareras genom att de separeras från sädesvätskan och sedan injiceras så att en hög koncentration av aktiva och rörliga spermier förs in direkt genom livmoderhalsen till livmodern och äggledarna där befruktning av ägget sker. Årets ökning Ackumulerad ökning 2006 2002 2003 2004 2005 2006 2007 10% 16% 43% 8% 28% 17%

Sedan juni 2010 har Vitrolife arbetat med att ta fram ett sortiment av engångsprodukter i plast, "Vitrolife Labware", anpassat specifikt för provrörsbehandlingar. Produkterna som finns på marknaden idag är utvecklade för andra ändamål och kan påverka behandlingsresultatet negativt då de varierar i kvalitet. Projektet har försenats på grund av längre tid för produktionsuppsättning än planerat. Under 2012 planeras en prelansering att ske av vissa produkter i portföljen. Detta kommer ge underlag för en analys av fördelarna för labbet som använder produkterna och hur de skall positioneras. Produktionsprocessen för produkterna är komplicerad men arbetet har fortskridit och en bra plan finns på plats för att lösa de återstående frågorna. Vitrolife ser positivt på produkterna och bedömningen är att de kommer att kunna bidra på ett värdefullt sätt i strävan att optimera fertilitetsklinikernas behandlingsresultat. 2002 2003 2005 2006 2007 2008 2009 2002 2003 2004 2005 2006 21,6

Omsättningen av stamcellsprodukter för helåret 2011 uppgick till 0,5 MSEK (0,7). Omsättningen för det fjärde kvartalet uppgick till 0,1 MSEK (0,1). Försäljningen utgörs i dagsläget främst av stamcellsknivar och en äldre generation av medier för forskningsbruk. Idén är att genom forskningsoch samarbetsavtal med ledande institutioner eller bolag tillförsäkra sig utvecklingskompetens för att ta fram en produktlinje specifik för användandet av stamceller för kliniskt bruk. Utvecklingen fokuseras på medium för odling och frysning av stamceller och arbetet sker genom samarbeten med nationella och internationella framstående grupper på området. Ett strategiarbete kring Vitrolifes framtida position på området har även påbörjats.

Transplantation

Lösningar och system för att bedöma och bevara organ utanför kroppen, för att selektera användbara organ och hålla dem i optimal kondition i väntan på transplantation.

  • • Omsättningen för det fjärde kvartalet ökade med 16 procent i lokala valutor och uppgick till 14 MSEK (12). Försäljningstillväxten i SEK var 15 procent.
  • • Omsättningen för helåret 2011 uppgick till 48 MSEK (44), en ökning med 19 procent i lokala valutor. Tillväxten i SEK var 10 procent.
  • • Amerikansk studie med STEEN Solution™ påbörjad och hittills har 7 av totalt planerade 12 transplantationer utförts.
  • • Xvivo blir en mer fristående enhet inom Vitrolife och Vitrolifes tidigare VD Magnus Nilsson utses till chef för affärsområdet. I samband med detta har en översyn av allokeringarna av gemensamma kostnader mellan affärsområdena skett.

0 10 20 30 40 50 Q1 Q2 Q3 Q4 100 150 200 250 300 Försäljningen avser idag i huvudsak Perfadex®. När STEEN Solution™ blir mer tydligt etablerad på klinikerna ökar potentialen för ytterligare försäljningstillväxt för samtliga produkter inom transplantationsområdet. Försäljningspotentialen för denna nya produktserie är på kort och medellång sikt störst på den nordamerikanska marknaden när väl försäljningsgodkännande ges av myndigheterna. Tidpunkten för detta är bland annat beroende av resultatet från den mindre kliniska studie som amerikanska FDA vill se genomförd i USA och som pågår och beräknas vara avslutad under första kvartalet 2012 samt denna myndighets behandling av ansökan om marknadsgodkännande. Hittills har 4 kliniker genomfört 7 transplantationer av totalt 12 planerade transplantationer. Totalt har cirka 100 lungtransplantationer genomförts i Europa och Nordamerika med STEEN Solution™- tekniken. Intresset och acceptansen av tekniken är fortsatt ökande bland internationellt ledande forskare och kliniker. Forskning pågår även för att använda tekniken på andra organ och applikationer såsom t.ex. lever.

-10 0 10 20 30 x2006 x2005 x2004 0 Vitrolifes dotterbolag Xvivo blev under perioden en mer fristående enhet inom Vitrolife-koncernen. Vitrolifes tidigare VD Magnus Nilsson blev utsedd till VD för Xvivo för att kunna fokusera helt på att realisera den stora potential bolaget ser i denna verksamhetsgren. Det är styrelsens avsikt att föreslå aktieägarna att Magnus Nilsson får möjlighet att köpa in sig i Xvivo.

Utsikter för 2012

I takt med att levnadsstandarden ökar i ett flertal utvecklingsländer väljer allt fler människor att vänta med att skaffa barn. Denna trend som vi sett i västvärlden under decennier leder till en minskad fertilitet, vilket i sin tur driver marknaden för fertilitetsbehandlingar. Vi kan konstatera att exakt samma trend utvecklas i de nya tillväxtländerna Kina och Indien i vilka efterfrågan på denna behandling ökar mycket snabbt. Fortfarande behandlas bara några få procent av alla par i världen som är infertila. Vi räknar därför med en kontinuerligt expanderande marknad som i monetära termer förväntas växa med 5–10 procent per år under överskådlig tid. I flera av de mognare marknaderna ser vi dock för närvarande ökad priskonkurrens och låg tillväxt som ett resultat av det svåra ekonomiska läget. Detta kommer sannolikt att prägla utvecklingen på dessa marknader även under 2012.

Fokus för 2012 inom fertilitet kommer att ligga på våra externa processer inom marknadsföring och försäljning, främst på tillväxtmarknaderna. Vi skall arbeta vidare med att ytterligare vässa och föra ut vårt koncept som bästa partner och helhetsleverantör till våra kunder. Vi skall också säkerställa att våra interna processer bedrivs på ett rationellt och kostnadseffektivt sätt.

Inom transplantation skall vi fortsätta att arbeta med att få STEEN Solution™ metoden godkänd i USA, vilket är en viktig förutsättning för försäljningstillväxten 2012. Utökade resurser i storleksordningen 10 MSEK i form av marknadsföring, utveckling och ledning kommer att läggas på transplantationsområdet i syfte att etablera användandet av tekniken. Detta tillsammans med att bolaget vid tidpunkten för ett erhållande av försäljningsgodkännande i USA kommer att börja skriva av de balanserade utgifterna för STEEN Solution™ kommer att påverka resultatet 2012 för affärsområdet om godkännandet sker under året. Den balanserade tillgången för STEEN Solution™ uppgick per balansdagen till 57 MSEK och avskrivning beräknas ske rakt över 10 år.

Kort om bolaget

Affärsidé

Vitrolifes affärsidé är att utveckla, producera och marknadsföra avancerade, effektiva och säkra produkter och system för odling, handhavande och förvaring av mänskliga celler med intentionen att använda dessa i klinisk teknologi.

Strategier

Fertilitet

• Ha ett heltäckande produktsortiment av effektiva och kvalitetssäkrade fertilitetsprodukter.

  • Ha en världsledande produktion med högsta kvalitetskontroll och effektivitet.
  • Ha en egen global sälj- och supportorganisation vilken täcker 80 procent av alla fertilitetsbehandlingar som utförs i världen.

Transplantation

  • Få lungevaluering utanför kroppen (STEEN Solution™metoden) accepterad som standardprocedur.
  • Med publicerade pre-kliniska och kliniska studier visa på patientnyttan med varm perfusion av organ och STEEN Solution™-tekniken i form av fler tillgängliga organ, bättre behandlingsresultat, samhällsekonomisk vinst och lägre morbiditet och mortalitet.
  • Öka medvetenheten om tekniken hos viktiga grupper, arbeta med opinionsbildare på området.
  • Erhålla regulatoriskt godkännande för STEEN Solution™ på alla viktiga marknader.
  • Ansöka om patent för produkter på strategiskt viktiga marknader.

Övrig information

Organisation och personal

Under 2011 var medelantalet anställda 211 personer (179), varav 121 kvinnor (103) och 90 män (76). Utav dessa var 130 personer (123) anställda i Sverige, 65 i USA (42) samt 16 i övriga världen (14). Vid periodens slut var antalet personer som var anställda i koncernen 211 (218).

Information om transaktioner med närstående

Inga transaktioner som väsentligen påverkat företagets resultat och finansiella ställning har genomförts med närstående under året. För information om närståenderelationer, se årsredovisningen för 2010, sidan 62 (not 27).

Förslag till vinstdisposition

Enligt utdelningspolicy för Vitrolife AB (publ) skall det årligen föreslås en utdelning eller annan form av utskiftning som i genomsnitt över tiden motsvarar 30 procent av årets nettovinst efter betald skatt. I enlighet därmed är det styrelsens och verkställande direktörens intention att föreslå årsstämman en utdelning om 0,60 SEK (0,60) per aktie.

Riskhantering

Vitrolife arbetar kontinuerligt med att identifiera, utvärdera och hantera risker i olika system och processer. Under 2010 infördes Enterprise Risk Management (ERM), ett system med syfte att säkerställa att identifierade risker hanteras på ett systematiskt sätt. Riskanalyser görs kontinuerligt gällande den normala verksamheten samt även i samband med aktiviteter som ligger utanför Vitrolifes ordinarie kvalitetssystem. På detta sätt kan bolaget ha en hög utvecklingstakt och samtidigt ha vetskap om både möjligheter och risker.

De mest väsentliga strategiska och operativa riskerna som berör Vitrolifes verksamhet och bransch finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2010 (sidan 40-42). Dessa utgörs främst av företagets marknadssatsningar, produktutvecklingssatsningar, valutarisker samt legala risker.

Bolagets hantering av risker beskrivs dessutom i bolagsstyrningsrapporten i samma årsredovisning under avsnittet "Rapport om intern kontroll". Detsamma gäller koncernens hantering av de finansiella riskerna, vilka redogörs för i årsredovisningen för 2010, not 24. De redovisade riskerna, såsom de beskrivs i årsredovisningen 2010, bedöms för 2011 i allt väsentligt vara oförändrade.

Säsongseffekter

Vitrolifes försäljning påverkas relativt marginellt av säsongseffekter. Första halvåret är generellt sett något starkare än det andra halvåret och allra starkast är generellt sett försäljningen i första kvartalet, som inte brukar påverkas av semesterperioder. Före semesterperioder sker oftast en nedgång i beställningarna, främst av fertilitetsmedier. Eftersom dessa har relativt kort hållbarhet minimerar fertilitetsklinikerna sina lager inför semesterstängning, för att inte riskera kassationer.

Händelser efter balansdagen

Inga händelser efter balansdagen har inträffat, vilka i väsentliga avseenden påverkar bedömningen av den finansiella informationen i denna rapport.

Nomineringskommitté

Följande personer har utsetts att ingå i Vitrolifes valberedning inför årsstämman 2012: Henrik Blomquist, företräder Bure Equity AB Johan Ståhl, företräder Lannebo Fonder Martin Lewin, företräder Eccenovo AB Patrik Tigerschiöld, styrelsens ordförande

Utnämningen har skett enligt den instruktion avseende principer för utseende av valberedning i bolaget som fastställdes vid årsstämman i Vitrolife den 27 april 2011.

Aktieägare som önskar få ärende behandlat på stämman kan skriftligen begära detta hos styrelsen. Sådan begäran om behandling av ärende skickas till Vitrolife AB (publ), Att: Styrelsens ordförande, Box 9080, 400 92 Göteborg, och måste inkomma till styrelsen senast sju veckor före stämman, eller i vart fall i så god tid att ärendet, om så krävs, kan upptas i kallelsen till stämman.

Årsstämma och årsredovisning

Årsstämma kommer att hållas torsdagen den 19 april 2012 klockan 17.00 i Vitrolifes lokaler i Göteborg, besöksadress Gustaf Werners gata 2. Aktieägare kommer att kallas genom kungörelse i Post- och Inrikes Tidningar och genom upplysning i Dagens Industri att kallelse skett, tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stämman.

Vitrolifes årsredovisning för 2011 beräknas finnas tillgänglig för nedladdning på Vitrolifes hemsida under vecka 13 samt i tryckt version på bolagets huvudkontor i Göteborg under vecka 14. Årsredovisningen skickas ut till alla nya aktieägare samt de tidigare aktieägare vilka har anmält att de önskar ha den tryckta versionen, samt publiceras på företagets hemsida som pdf-fil.

Göteborg den 7 februari 2012

Styrelsen

Finansiella rapporter

Vitrolifes delårsrapporter publiceras på företagets hemsida, www.vitrolife.com, samt sänds till de aktieägare som anmält att de vill ha denna information.

Under 2012 planeras följande rapporter att avlämnas:

Delår januari-mars: torsdagen den 19 april Delår januari-juni: fredagen den 13 juli Delår januari-september: torsdagen den 1 november

För frågor hänvisas till

VD Thomas Axelsson, telefon 0708-17 99 76 Ekonomi- och informationschef Mikael Engblom, telefon 031-721 80 14

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisorer.

Informationen i denna rapport är sådan som Vitrolife ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Rapporten lämnades för publicering tisdagen den 7 februari 2012, kl 08:30.

Koncernens resultaträkningar

Januari - December Oktober – December
TSEK 2011 2010 2011 2010
Nettoomsättning 356 115 297 565 95 374 81 032
Kostnad för sålda varor -117 842 -91 410 -31 042 -26 310
Bruttoresultat 238 273 206 155 64 332 54 722
Försäljningskostnader -98 360 -87 552 -27 849 -26 162
Administrationskostnader -50 576 -39 080 -17 917 -10 485
Forsknings- och utvecklingskostnader -47 176 -43 144 -14 334 -9 399
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -1 244 -3 319 -407 -168
Rörelseresultat 40 917 33 060 3 825 8 508
Finansiella intäkter och kostnader 4 185 8 193 187 2 267
Resultat efter finansiella poster 45 102 41 253 4 012 10 775
Skatter -14 458 -12 071 -1 940 -11 621
Nettoresultat 30 644 29 182 2 072 -846
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare 30 360 28 930 2 068 -809
Minoritetsintresse 284 252 4 -37
Resultat per aktie, SEK 1,55 1,48 0,11 -0,04
Resultat per aktie, SEK* 1,55 1,48 0,11 -0,04
Genomsnittligt antal aktier 19 559 909 19 552 857 19 562 769 19 552 857
Genomsnittligt antal aktier* 19 559 909 19 554 262 19 562 769 19 552 857
Antal aktier vid periodens slut
varav egna aktier
19 562 769 19 552 857 19 562 769 19 552 857
Antal aktier vid periodens slut* 19 562 769 19 569 236 19 569 769 19 569 236

Avskrivningar har belastat periodens resultat med 17 302 TSEK (15 644), varav 4 935 TSEK (3 628) för fjärde kvartalet.

* Ingen utspädning då Vitrolifes utestående optionsprogram avslutades den 31 maj 2011. Se vidare not 3.

Rapport över totalresultat

Januari - December Oktober – December
TSEK 2011 2010 2011 2010
Nettoresultat 30 644 29 182 2 072 -846
Övrigt totalresultat
Kassaflödessäkring, netto efter skatt -1 768 1 904 1 438 -1 204
Valutakursdifferens, netto efter skatt 1 567 -6 969 186 685
Summa övrigt totalresultat -201 -5 065 1 624 -519
Totalresultat 30 443 24 117 3 696 -1 365
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare 30 159 23 865 3 692 -1 328
Minoritetsintresse 284 252 4 -37

Övriga nyckeltal

Januari - December Oktober – December
2011 2010 2011 2010
Bruttomarginal, % 66,9 69,3 67,5 67,5
Rörelsemarginal,% 11,5 11,1 4,0 10,5
Rörelsemarginal före övriga rörelseintäkter och -kostnader,% 11,8 12,2 4,4 10,7
Rörelsemarginal före FoU,% 24,7 25,6 19,0 22,1
Nettomarginal, % 8,5 9,7 2,2 -1,0
Soliditet, % 73,5 75,8 73,5 75,8
Eget kapital per aktie, SEK 17,53 16,66 17,53 16,66
Eget kapital per aktie, SEK* 17,53 16,65 17,53 16,65
Avkastning på eget kapital, % 9,1 8,8 9,1 8,8
Avkastning på sysselsatt kapital,% 15,6 14,6 15,6 14,6
EBITDA, % 16,3 16,4 9,2 15,0
Nettolånefordran(+)/Nettolåneskuld (-) -46,1 -31,3 -46,1 -31,3
*Efter utspädning, se ovan

Koncernens resultaträkningar per kvartal

Okt-Dec Jul–Sep Apr–Jun Jan–Mar Okt–Dec Jul–Sep
TSEK 2011 2011 2011 2011 2010 2010
Nettoomsättning 95 374 85 053 87 654 88 034 81 032 67 847
Kostnad för sålda varor -31 042 -27 345 -30 224 -29 231 -26 310 -20 192
Bruttoresultat 64 332 57 708 57 430 58 803 54 722 47 655
Försäljningskostnader -27 849 -23 756 -23 335 -23 420 -26 162 -20 175
Administrationskostnader -17 917 -10 624 -11 083 -10 952 -10 485 -9 109
Forsknings- och utvecklingskostnader -14 334 -9 143 -11 712 -11 987 -9 399 -11 441
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -407 178 1 293 -2 309 -168 -1 059
Rörelseresultat 3 825 14 363 12 593 10 135 8 508 5 871
Finansiella intäkter och kostnader 187 152 1 988 1 858 2 267 4 693
Resultat efter finansiella poster 4 012 14 515 14 581 11 993 10 775 10 564
Skatter -1 940 -4 870 -4 568 -3 081 -11 621 243
Nettoresultat 2 072 9 645 10 013 8 912 -846 10 807
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare 2 068 9 607 9 902 8 781 -809 10 776
Minoritetsintresse 4 38 111 131 -37 31

Koncernens balansräkningar

TSEK 111231 101231
TILLGÅNGAR
Goodwill 120 771 120 289
Övriga immateriella anläggningstillgångar 83 666 65 323
Materiella anläggningstillgångar 95 443 91 316
Finansiella anläggningstillgångar 13 464 20 897
Varulager 65 710 56 610
Kundfordringar 53 372 41 905
Övriga kortfristiga fordringar 12 430 10 982
Derivatinstrument 1 051 3 449
Likvida medel 20 873 18 617
Summa tillgångar 466 780 429 388
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare 342 970 325 676
Minoritetsintresse 933 657
Långfristiga räntebärande skulder 55 868 38 870
Långfristiga icke räntebärande skulder 0 2 285
Kortfristiga räntebärande skulder 11 101 11 022
Leverantörsskulder 19 865 26 643
Övriga kortfristiga skulder 36 042 24 235
Summa eget kapital och skulder 466 780 429 388
Ställda säkerheter för egna skulder 20 611 20 000
Eventualförpliktelser Inga Inga

Koncernens förändringar i eget kapital

Hänförligt till moderföretagets aktieägare Minoritets- Summa
Aktie- Övrigt Reserver Balanserad intresse eget
kapital tillskjutet vinst kapital
TSEK kapital
Ingående balans per den 1 januari 2010 19 944 208 566 -18 385 101 463 481 312 069
Summa totalresultat för perioden -5 065 28 930 252 24 117
Utdelning -9 776 -9 776
Övriga transaktioner med minoritetsägare -76 -76
Utgående balans per 31 december 2010 19 944 208 566 -23 450 120 616 657 326 333
Ingående balans per den 1 januari 2011 19 944 208 566 -23 450 120 616 657 326 333
Summa totalresultat för perioden -201 30 360 284 30 443
Ökning av aktiekapitalet 10 339 349
Optioner -1 478 -1 478
Utdelning -11 736 -11 736
Övriga transaktioner med minoritetsägare -8 -8
Utgående balans per 31 december 2011 19 954 208 905 -23 651 137 762 933 343 903

Koncernens kassaflödesanalyser

Januari - December Oktober – December
TSEK 2011 2010 2011 2010
Resultat efter finansiella poster 45 102 41 253 4 012 10 775
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 13 845 13 966 3 990 4 095
Förändring av varulager -7 858 -12 556 -4 800 2 308
Förändring av rörelsefordringar -10 094 -6 339 2 573 -903
Förändring av rörelseskulder -1 535 12 075 4 417 5 052
Kassaflöde från den löpande verksamheten 39 460 48 399 10 192 21 327
Kassaflöde från investeringsverksamheten -37 811 -78 082 -1 660 -46 467
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 381 32 772 -3 240 34 193
Periodens kassaflöde 2 030 3 089 5 292 9 053
Likvida medel vid periodens början 18 617 15 987 15 516 9 608
Kursdifferens i likvida medel 226 -459 65 -44
Likvida medel vid periodens slut 20 873 18 617 20 873 18 617

Moderbolagets resultaträkningar

Januari - December Oktober – December
TSEK 2011 2010 2011 2010
Administrationskostnader -5 264 -5 471 -1 569 -1 355
Forsknings- och utvecklingskostnader -19 -17 -13 -5
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 287 -269 -5 -25
Rörelseresultat -4 996 -5 757 -1 587 -1 385
Finansiella intäkter och kostnader 670 -147 270 363
Resultat efter finansiella poster -4 326 -5 904 -1 317 -1 022
Skatter 744 1 552 -47 1 552
Nettoresultat -3 582 -4 352 -1 364 530

Avskrivningar har belastat periodens resultat med 39 TSEK (64), varav 8 TSEK (13) för fjärde kvartalet

Moderbolagets balansräkningar

TSEK 111231 101231
TILLGÅNGAR
Patent 0 6
Materiella anläggningstillgångar 60 92
Andelar i koncernföretag och intresseföretag 340 311 340 097
Uppskjuten skattefordran 0 4 434
Fordringar hos koncernföretag 51 708 52 153
Övriga kortfristiga fordringar 1 839 1 061
Likvida medel 604 196
Summa tillgångar 394 522 398 039
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 383 953 385 890
Långfristiga räntebärande skulder 1 708 2 532
Långfristiga icke räntebärande skulder 0 2 285
Kortfristiga räntebärande skulder 854 1 816
Leverantörsskulder 79 146
Övriga kortfristiga skulder icke räntebärande skulder 7 928 5 370
Summa eget kapital och skulder 394 522 398 039
Ställda säkerheter för egna skulder 3 100 3 100
Eventualförpliktelser 20 611 20 000

Not 1. Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har, för koncernen, upprättats enligt Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering, och för moderbolaget i enlighet med Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2.2 Redovisning av juridiska personer. Redovisningsprinciper som tillämpas för koncernen och moderbolaget överensstämmer, om ej annat anges nedan, med de redovisningsprinciper som användes för upprättande av den senaste årsredovisningen.

Not 2. Segment

Januari – December
TSEK 2011 2010
Fertilitet
Nettoomsättning 308 065 253 713
Rörelseresultat 20 660 12 895
Totala Tillgångar 389 289 369 809
Transplantation
Nettoomsättning 48 050 43 852
Rörelseresultat 20 257 20 165
Totala Tillgångar 77 491 59 579

Not 3. Optionsprogram 2008/2011

Årsstämman 2008 beslutade om ett optionsprogram vilket riktade sig till de anställda i Vitrolife med dotterbolag, innefattande även bolagsledningen. Teckning av nya aktier med stöd av optionerna kunde ske under tiden fr.o.m. 1 maj 2010 t.o.m. 31 maj 2011. Bolaget riktade under första kvartalet 2011 ett erbjudande till optionsinnehavarna om att, i enlighet med optionsvillkoren, återköpa optionerna till marknadsvärde i utbyte mot kontanter. Utbetalning har skett relaterat till detta erbjudande med 1 478 TSEK varav 1 413 TSEK avsåg utbetalning i kontanter till optionsinnehavarna och resterande 65 TSEK av kostnader i samband med utfärdande av erbjudandet. Under första kvartalet tecknades 7 000 aktier som en följd av utnyttjande av optionsrätter för nyteckning av aktier. Ytterligare 2 912 aktier tecknades under andra kvartalet. Totalt har 9 912 aktier tecknats genom utnyttjande av optionsprogrammet 2008/2011. Programmet avslutades den 31 maj 2011. Inget nytt optionsprogram beslutades av årsstämman 2011.

www.vitrolife.com

Vitrolife AB (publ) Vitrolife Sweden AB Vitrolife Sweden Instruments AB Box 9080, SE-400 92 Göteborg Sverige Tel +46 31 721 80 00 Fax +46 31 721 80 90

Vitrolife, Inc. 3601 South Inca Street Englewood CO 80110 USA Tel +1 303 762 1933 Fax +1 303 781 5615

Vitrolife Ltd 1 Church Street CV34 4 AB Warwick Storbritannien Tel +44 800 (0)32 0013 Fax +44 800 (0)32 0014

A.T.S. Srl Via Pistrucci, 26 20137 Milano Italien Tel +39 (0) 2 541 22100 Fax +39 (0) 2 541 22100 Vitrolife Pty Ltd Suite 115, 55 Flemington Road, North Melbourne VICTORIA 3051 Australien Tel +61 (0) 3 9329 1212 Fax +61 (0) 3 9329 1213

Vitrolife K.K. Embassy of Sweden Compound 1-10-3-901 Roppongi Minato-ku, Tokyo 106-0032 Japan Tel +81 (0) 33560 3874 Fax +81 (0) 33560 3875

Vitrolife Sweden AB

Beijing Representative Office Rm 2905-Fl 29-CITC-C 6A Jianguomenwai Avenue, Chaoyang District Beijing CN-100022 Kina Tel + 86 10 6593 9890 Fax +86 10 6563 9833

Xvivo Perfusion AB

Box 9080 SE-400 92 Göteborg Sverige Tel +46 31 721 80 00 Fax +46 31 721 80 99