AI assistant
Trianon — Interim / Quarterly Report 2021
May 4, 2021
3121_10-q_2021-05-04_d4504e2f-0eb5-4431-8066-b86dc75ba760.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari-mars 2021 Q1 Fastighets AB Trianon (publ)
Resultat i korthet första kvartalet 2021
- Hyresintäkterna ökade med 17 procent och uppgick till 150,7 Mkr (129,2).
- Driftsöverskottet ökade med 16 procent och uppgick till 87,6 Mkr (75,4) och överskottsgraden uppgick till 58 procent (58).
- Förvaltningsresultatet ökade med 15 procent och uppgick till 52,7 Mkr (45,7).
- Periodens resultat uppgick till 298,0 Mkr (42,2) varav 293,1 Mkr (40,3) hänförligt till moderbolagets aktieägare, motsvarande ett resultat per aktie för perioden januari till mars om 7,59 (0,91).
- Värdeförändringar förvaltningsfastigheter uppgick till 279,4 Mkr (53,6).
- Värdeförändring derivat uppgick till 41,6 Mkr (-49,3).
Denna information är sådan som Fastighets AB Trianon (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom de på sidan 31 visade kontaktpersonernas försorg, för offentliggörande den 4 maj 2021 kl 08.00.
Väsentliga händelser under kvartalet
- Nettouthyrningen uppgick till 3,8 Mkr. Nya hyresavtal tecknades med hyresgäster inom samhällsservice och kontor i Torghuset på Entré.
- Förvärv av utvecklingsfastighet för konvertering till bostäder i centrala Malmö.
- Boris Lennerhov utses av styrelsen till ny styrelseordförande i Trianon till och med nästa årsstämma.
- Emission av icke säkerställda företagsobligationer om 250 Mkr med en löptid om 2,5 år. Obligationerna löper med en ränta om Stibor 3m + 2,75 procent.
- Tecknande av avsiktsförklaring om försäljning av 50 procent av fastigheten Rosengård Centrum.
- Förvärv av 208 lägenheter, utvecklingsfastighet och byggrätter i Svedala till ett fastighetsvärde om 169 Mkr.
Händelser efter periodens utgång
- Bostadsrättsprojektet Concordia 14 i centrala Malmö är färdigställt och inflyttningsklart.
- Förstärkning har gjorts i ledningen och organisationen med nyckelroller inom förvärv, värdeskapande investeringar och nyproduktion.
JANUARI-MARS 2021

| Nyckeltal | Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Hyresintäkter, Mkr | 151 | 129 | 553 |
| Driftsöverskott, Mkr | 88 | 75 | 368 |
| Förvaltningsresultat, Mkr | 53 | 46 | 224 |
| Värdeförändring förvaltningsfastigheter, Mkr | 279 | 54 | 406 |
| Periodens totalresultat, Mkr | 298 | 42 | 537 |
| Förvaltningsfastigheter, redovisat värde | 10 000 | 8 404 | 9 462 |
| Balansomslutning, Mkr | 10 755 | 8 784 | 10 303 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 2,5 | 2,5 | 3,4 |
| Genomsnittlig avkastning på eget kapital, % | 32% | 6% | 17% |
| Belåningsgrad, % | 55% | 57% | 56% |
| Soliditet, % | 36% | 34% | 35% |
| Eget kapital per aktie, kr | 101,87 | 78,54 | 94,28 |
| Eget kapital per aktie, kr* | 90,15 | 68,39 | 82,33 |
| Resultat per aktie, kr** | 7,59 | 0,91 | 13,24 |
| Långsiktigt substansvärde per aktie, kr | 121,15 | 95,09 | 112,86 |
| Långsiktigt substansvärde per aktie, kr* | 109,43 | 84,94 | 100,90 |
| Hyresvärde, Mkr | 675 | 596 | 653 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad, % | 95% | 94% | 94% |
| Uthyrningsbar yta exkl garage, tkvm | 419 | 360 | 402 |
* Efter avdrag av eget kapital hänförligt till hybridobligationer.
**Nyckeltalet ändrades i samband med delårsrapporten avseende januari till september 2020. Historiska siffror har justerats i linje med den nya definitionen.

Finansiella mål
Räntetäckningsgrad, ggr



Ökning

Mkr Q1 Q3 Q1 Q1 Q3 231 202 Förvaltningsresultat, rullande 12 mån Förvaltningsresultat, Mkr

Mål ökning med 12% årligen

52,7
45,7
Mkr
Andel av fastighetsvärde Antal renoverade lägenheter per kvartal

VD har ordet

Stark inledning på året: 7,59 kr per aktie
Trianon verkar på en väldigt stark fastighetsmarknad. Detta i kombination med genomförda värdeskapande investeringar genererar positiva värdeförändringar under perioden om cirka 280 Mkr och ett ökat resultat per aktie till 7,59 kr, jämfört med 0,91 kr/aktie för Q1 2020. Trots utmanande tider ökar vi förvaltningsresultatet med 15 procent till 52,7 Mkr (45,7), ett resultat som belastades med en pandemieffekt om 2 Mkr och med ökade energikostnader jämfört med föregående år.
Årets första tre månader bjöd på nya uthyrningar och hyresintäkterna ökade med 17 procent till 150,7 Mkr (129,2). Vi utvecklar nu Torghuset på Entré i Malmö till en samhällsfastighet och tecknade under kvartalet bland annat ett sexårigt avtal med Statens servicecenter.
Förvärv och byggrätter i Svedala
I mars förvärvade Trianon 208 lägenheter i centrala Svedala till ett överenskommet fastighetsvärde om 161 Mkr, vilket motsvarar ett värde på cirka 11 500 kr per kvadratmeter. Vi förvärvade även byggrätter som möjliggör ytterligare 150 lägenheter och en utvecklingsfastighet för ytterligare bostadsutveckling, allt med gångavstånd till service och tågstation. Svedala är en kommun i stark utveckling och vi ser fram emot att ta en aktiv roll i stadsutvecklingen.
Hållbara renoveringar
Vi fortsätter med hållbara renoveringar i vårt befintliga bestånd med målet att renovera 200 lägenheter i år. Det första kvartalet renoverade vi 40 lägenheter och vid dessa värdeskapande investeringar tillämpar vi vår renoveringsmodell som utgår från områdets och våra hyresgästers behov och betalningsförmåga.
Projektportfölj med 700 möjliga byggstarter
På en stark marknad med få objekt är det är utmanande att hitta bra förvärv och vi ökar därför tempot rejält i vår nyproduktion, som ger cirka 5 procent i avkastning jämfört med 2,75-3,5 procent på snittet i Malmö för befintliga bostäder. Målet är att byggstarta 700 lägenheter inom de närmaste 12 månaderna och av den anledningen har Trianon gjort förstärkningar i organisationen på projektutvecklingssidan. Se projektplanen på sidan 12.
Utveckling av Rosengård Centrum
Förberedelser har gjorts under kvartalet inför byggstart av nya Rosengårdsbiblioteket som nu byggs ut till den dubbla storleken. Rosengård Centrum är ett mycket väl fungerande center med en attraktiv mix av hyresgäster och en betydande del bostadsnära handel. Att det är fullt uthyrt stärker oss i beslutet att satsa ytterligare på området. Det vill vi göra tillsammans med en annan aktör och har därför tecknat en avsiktsförklaring om försäljning av 50 procent av Rosengård Centrum.
Mål och fokus framåt
Året har börjat bra och utsikterna ser fortsatt goda ut. Det stora stadsutvecklingsprojektet i Burlöv, som vi och Wallfast förvärvade i slutet av förra året, fortsätter att övertyga oss om den enorma potential som förvärvet innebär. Att få tillgång till cirka 150 000 kvm BTA bostadsbyggrätter på ett fantastiskt läge precis i anslutning till det nya fyrspåret med tåg till Malmö och Lund på 5-7 minuter var tionde minut, är inte precis någon självklarhet i dessa tider då marknaden är stark och objekten få. Jag är övertygad om att detta innebär stora möjligheter till värdeskapande i framtiden.
Trianon har klarat sig väl under pandemin och vid en framåtblick bedömer vi att påverkan blir fortsatt liten under 2021. Vår strategi står fast, vi kommer fortsätta vår tillväxt genom uthyrning, nyproduktion, förvärv och värdeskapande investeringar samt fortsätta leverera med god marginal på våra finansiella mål. Ett stort tack till alla som är med på resan!
Olof Andersson, VD

Kort om Trianon
Trianon är ett entreprenörsdrivet fastighetsbolag som äger, förvaltar, förvärvar, utvecklar samt bygger både bostäder och kommersiella lokaler i Malmö med omnejd. Bolaget verkar för ett hållbart boende samt ett socialt ansvarstagande.
Affärsidé
Trianon ska äga, förvalta, utveckla samt bygga fastigheter i Malmö med omnejd. Genom nytänkande, engagemang och långsiktighet ska Trianon verka för en hållbar stadsutveckling.
Vision
Trianon ska vara det mest lönsamma och välskötta fastighetsbolaget i Malmö.
Mål
- Trianon har som mål att öka förvaltningsresultatet med 12 procent årligen. För att säkerställa att bolagets tillväxtmål nås med fortsatt god lönsamhet, ska den genomsnittliga årliga avkastningen på eget kapital som lägst uppgå till 12 procent över en konjunkturcykel.
- Belåningsgraden ska som högst uppgå till 60 procent av fastighetsvärdet. Vid genomförandet av värdeskapande förvärv eller projekt kan belåningsgraden tillfälligt tillåtas överskrida 60 procent.
- Räntetäckningsgraden ska som lägst uppgå till 1,5 gånger i förhållande till finansiella kostnader inklusive räntekostnader för derivat.
- Fastighetsportföljen ska långsiktigt bestå av 80 procent bostads- och samhällsfastigheter.
Strategi
- Trianon ska fokusera på lokal närvaro och på fastigheter i Malmö med omnejd.
- Trianon ska förvärva nya fastigheter med utvecklingspotential i Malmö med omnejd med fokus på bostads- och samhällsfastigheter. Utvecklingspotential i fastigheten kan innebära t.ex. konvertering, ombyggnad eller potential för utbyggnad genom byggrätter. Utvecklingspotential kan även finnas i form av bidrag till utveckling eller förändring i ett geografiskt område.
- Utveckla befintligt fastighetsbestånd genom värdeskapande investeringar och effektiviseringar.
- Utveckla fastighetsportföljen genom fortsatt nybyggnation av hyresrätter i Malmö med omnejd.
- Färdigutvecklade fastigheter kan avyttras.
Fastighetsbestånd
Trianons fastighetsbestånd består av bostads-, handels-, kontors-, och samhällsfastigheter belägna i Malmö samt Svedala, Burlövs och Skurups kommuner.
Trianon konsoliderar 88 fastigheter och deläger ytterligare 4 fastigheter som redovisas som intresseföretag och joint venture vid rapporttidpunkten. Total uthyrningsbar yta uppgår till 419 000 kvm exklusive cirka 3 000 garage- och parkeringsplatser. Fastighetsvärdet uppgick till 10,0 Mdkr vid periodens slut.
Hållbarhet
Trianon har under ett flertal år arbetat systematiskt med att förena miljömässig, ekonomisk och social hållbarhet. Detta arbete har genererat både samhällsnytta och kundnytta och kommer att fortsätta tillämpas på nya förvärv i de områden Trianon verkar.
Sociala mål
- Minska arbetslösheten i våra områden
- Anställa boende
- Bygga fler nya lägenheter med rimlig hyra
- Renovera rimligt
- Minska hemlösheten
- Minska omflyttningsgraden
Miljömål
- Minska energiförbrukningen
- Använda förnybara energikällor
I Trianons hållbara hybridobligation ingår både sociala och miljörelaterade hållbarhetsmål för att utveckla områden i södra och östra Malmö där delar av Trianons bestånd finns. Utfallet av hybridobligationen rapporteras årligen i maj samt i bolagets års- och hållbarhetsredovisning, se Trianons webbplats, www.trianon.se.

Aktier
Bolaget har totalt 37 465 500 aktier och dessa fördelar sig på 1 521 118 A-aktier och 35 944 382 B-aktier. A-aktien berättigar till 1 röst och B-aktien till 1/10 röst, innebärandes ett totalt antal röster om 5 115 556 stycken. Aktiekapitalet uppgick till 93 663 750 kronor och kvotvärdet per aktie till 2,50 kronor.
Trianons B-aktie noterades den 21 juni 2017 på Nasdaq First North Premier Growth Market. Sedan den 17 december 2020 är Trianons B-aktie listad på Nasdaq Stockholm segmentet Mid Cap. Stängningskursen den 31 mars 2021 var 133 kronor per aktie. Bolagets totala börsvärde var 4,8 Mdkr den 31 mars 2021.
Konvertibellån
Incitamentsprogram till personalen i form av konvertibellån tecknades under 2019 till ett belopp om 11,4 Mkr, i enlighet med beslut på bolagets årsstämma den 7 maj 2019. Cirka en tredjedel av samtliga anställda deltog i programmet. Konverteringskursen uppgår till 78 kronor. Vid full konvertering innebär det att 146 153 nya B-aktier tillkommer och att bolagets aktiekapital ökar med 365 382,50 kronor, vilket motsvarar en utspädning på cirka 0,4 procent av kapitalet och cirka 0,3 procent av rösterna. Konvertibellånet löper på tre år och konvertering sker i slutet av 2022.
Aktieinformation
Kortnamn: TRIAN B ISIN-kod: SE0009921471
| Förändring av antal aktier |
Antal aktier efter transaktionen |
Aktiekapital (SEK) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Besluts tidpunkt |
Händelse | A-aktier | B-aktier | A-aktier | B-aktier | Summa aktier |
Förändring | Totalt |
| 1991-06-20 | Nyemission | 74 000 | 20 600 | 504 000 | 610 000 | 1 114 000 | 946 000 | 6 846 000 |
| 1992-01-03 | Utbyte av konvertibler | 37 000 | 0 | 541 000 | 630 600 | 1 171 600 | 370 000 | 7 216 000 |
| 2008-10-29 | Nyemission | 1 082 000 | 342 000 | 1 623 000 | 972 600 | 2 595 600 | 14 240 000 | 21 456 000 |
| 2010-05-17 | Nyemission | 168 391 | 54 221 | 1 791 391 | 1 026 821 | 2 818 212 | 2 226 120 | 23 682 120 |
| 2010-06-03 | Nyemission | 1 621 700 | 50 000 | 3 413 091 | 1 076 821 | 4 489 912 | 21 217 000 | 44 899 120 |
| 2011-06-09 | Nyemission | 682 618 | 215 364 | 4 095 709 | 1 292 185 | 5 387 894 | 8 979 820 | 53 878 940 |
| 2012-06-29 | Nyemission | 0 | 1 001 992 | 4 095 709 | 2 294 177 | 6 389 886 | 10 019 920 | 63 898 860 |
| 2015-04-16 | Nyemission | 409 571 | 229 418 | 4 505 280 | 2 523 595 | 7 028 875 | 6 389 890 | 70 288 750 |
| 2017-04-03 | Aktiesplit (1:4) | 0 | 0 | 18 021 120 | 10 094 380 | 28 115 500 | 0 | 70 288 750 |
| 2017-04-03 | Omstämpling | -16 500 002 | 16 500 002 | 1 521 118 | 26 594 382 | 28 115 500 | 0 | 70 288 750 |
| 2017-06-21 | Nyemission | 0 | 6 250 000 | 1 521 118 | 32 844 382 | 34 365 500 | 15 625 000 | 85 913 750 |
| 2019-11-27 | Nyemission | 0 | 2 100 000 | 1 521 118 | 34 944 382 | 36 465 500 | 5 250 000 | 91 163 750 |
| 2020-07-08 | Nyemission | 1 000 000 | 1 521 118 | 35 944 382 | 37 465 500 | 2 500 000 | 93 663 750 | |
| Summa | 1 521 118 | 35 944 382 | 37 465 500 | 93 663 750 |
Aktiekapitalets utveckling

Ägare
De två största ägarna i Trianon är Jan Barchan via bolag och Olof Andersson privat och via bolag, som vardera representerar cirka 28 procent av bolagets totala aktier samt cirka 33 procent av bolagets totala röster.
Ägandet av bolagets totala antal aktier framgår enligt tabell nedan.
Ägare per den 31 mars 2021
| Namn | Summa Innehav | Innehav % | Summa Röster | Röster % |
|---|---|---|---|---|
| Briban Invest AB | 10 350 763 | 27,63% | 1 685 547,7 | 32,95% |
| Olof Andersson privat och via bolag | 10 347 142 | 27,62% | 1 685 185,6 | 32,94% |
| AB Grenspecialisten | 3 752 524 | 10,02% | 375 252,4 | 7,34% |
| Länsförsäkringar Fastighetsfond | 3 468 551 | 9,26% | 346 855,1 | 6,78% |
| Mats Cederholm privat och via bolag | 1 008 985 | 2,69% | 168 961,9 | 3,30% |
| Fosielund Holding AB | 930 000 | 2,48% | 93 000,0 | 1,82% |
| SEB Sverigefond Småbolag | 917 432 | 2,45% | 91 743,2 | 1,79% |
| Futur Pension Försäkringsaktiebolag | 586 457 | 1,57% | 58 645,7 | 1,15% |
| SEB Nanocap | 469 475 | 1,25% | 46 947,5 | 0,92% |
| Idoffs Fastighets AB | 410 000 | 1,09% | 41 000,0 | 0,80% |
| Övriga aktieägare | 5 224 171 | 13,94% | 522 417,1 | 10,21% |
| Summa | 37 465 500 | 100,00% | 5 115 556,2 | 100,00% |
Aktiekursens utveckling, kr per aktie


Resultat, intäkter och kostnader
Januari – mars 2021
Resultatposterna nedan avser perioden januari- mars 2021. Jämförelseposterna angivna inom parentes avser belopp för motsvarande period föregående år.
Hyresintäkter
Hyresintäkterna för perioden uppgick till 150,7 Mkr (129,2), vilket motsvarar en ökning med 17 procent. Ökningen är främst hänförlig till förvärvade fastigheter och uthyrning. Hyresintäkterna har påverkats negativt av pandemin med cirka 1,9 Mkr beroende på minskade omsättningshyror och hyresrabatter. Hyresrabatter har redovisats i den period som de skulle ha infallit.
Nettouthyrningen för perioden uppgick till 3,8 Mkr (2,2). Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till 95 procent (94).
Det totala hyresvärdet uppgick till 675,3 Mkr (596,2). Ökningen beror främst på förvärvade fastigheter samt uthyrning.
Fastighetskostnader
Fastighetskostnaderna uppgick till 63,4 Mkr (54,7). Ökningen beror främst på förvärvade fastigheter.
Driftskostnaderna belastas av sedvanlig säsongsvariation avseende el- och uppvärmningskostnader, som belastar med störst påverkan under första kvartalet.
Renoveringsarbeten av lägenheter har ökat och 40 (18) lägenheter har renoverats under perioden. Renovering av lägenheter görs i samband med omflyttning i bostadsbeståndet och målet är att renovera 200 lägenheter per år.
Driftnetto
Driftnettot uppgick till 87,6 Mkr (75,4) för perioden, vilket motsvarar en ökning med 16 procent. Överskottsgraden uppgick till 58 procent (58).
Central administration
Central administration uppgick till 11,6 Mkr (9,2). Central administration utgörs av personalkostnader för gemensamma koncernfunktioner samt kostnader för IT, marknadsföring, finansiella rapporter och
revisionsarvoden. Totalt antal anställda inklusive både koncerngemensamma funktioner och fastighetsadministration uppgick till 67 (63) varav 32 (30) tjänstepersoner.
Övriga intäkter inklusive andel i intresseföretag och joint venture
Resultat från andelar i intresseföretag och joint venture uppgick till -0,2 Mkr (0,1) inklusive värdeförändringar och skatt. Förvaltningsresultatet från intresseföretag och joint venture uppgick till 0,2 Mkr (0,1).
Ränteintäkter och kostnader samt övriga finansiella kostnader
Finansiella kostnader uppgick till 22,3 Mkr (19,1) för perioden. Snittränta för perioden inklusive swapräntor uppgick till 2,1 procent (2,2). Finansiella kostnader har ökat beroende på ökad upplåning i samband med förvärv av förvaltningsfastigheter.
Räntekostnader nyttjanderätter avseende tomträtter uppgick till 1,7 Mkr (1,6).
Värdeförändringar fastigheter och finansiella instrument
Värdeförändringar för förvaltningsfastigheter uppgick till 279,4 Mkr (53,6) för perioden. Värdeförändringarna beror främst på värdeskapande investeringar i beståndet, nytecknade hyreskontrakt i det kommersiella beståndet samt marknadsvärdeförändring i bostadsbeståndet.
Samtliga fastigheter har internvärderats vid periodens slut förutom någon mindre projektfastighet av lägre värde.
Direktavkastningen för hela fastighetsbeståndet uppgick till 4,5 procent (4,7) samt för bostadsfastigheter till 4,2 procent (4,4).
Värdeförändring av derivatinstrument uppgick till 41,6 Mkr (-49,3) för perioden. Av detta avser -7,9 Mkr (-6,9) under perioden betald swapränta. Värdeförändring derivat är inte kassaflödespåverkande och vid löptidens slut är värdet på derivaten alltid noll.

Skatt
Redovisad skatt för perioden uppgick till -75,3 Mkr (-7,8). Uppskjuten skatt hänförligt till förvaltningsfastigheter uppgick till -65,1 Mkr (-16,5) samt värdeförändringar av derivatinstrument -10,2 Mkr (8,7).
Totalresultat
Periodens totalresultat uppgick till 298,0 Mkr (42,2), varav 293,1 Mkr (40,3) var hänförligt till moderbolagets aktieägare. Periodens resultat motsvarar 7,59 kronor per aktie (0,91) före utspädning och till 7,58 (0,91) kronor per aktie efter utspädning.
Avkastningen på eget kapital uppgick till 32 procent (6) och ökningen hänför sig främst till ökat förvaltningsresultat samt värdeförändring av förvaltningsfastigheter och derivat.
Moderbolaget
Nettoomsättningen uppgick till 15,3 Mkr (15,5). Rörelseresultatet uppgick till -9,5 Mkr (-5,6).
Värdeförändringar derivat uppgick till 49,0 Mkr (-6,4) och beror på värdeförändring av marknadsräntor. Värdeförändring av derivat är inte kassaflödespåverkande och vid löptidens slut är värdet på derivaten alltid noll.
Skatt på periodens resultat uppgick till -10,1 Mkr (1,3) och avser uppskjuten skatt på värdeförändringar av derivat.

Xxxxxxx
Aktuell intjäningsförmåga
I tabellen nedan presenteras intjäningsförmåga på tolvmånadersbasis. Det är viktigt att notera att den aktuella intjäningsförmågan inte ska jämställas med en prognos för de kommande 12 månaderna. Intjäningsförmågan innehåller exempelvis ingen bedömning av hyres-, vakans-, eller ränteförändring. Trianons resultaträkning påverkas dessutom av värdeutvecklingen i fastighetsbeståndet samt kommande förvärv och/eller fastighetsförsäljningar. Dessutom påverkas resultaträkningen av värdeförändringar avseende derivat. Detta har ej heller beaktats i den aktuella intjäningsförmågan.
Intjäningsförmågan baseras på fastighetsbeståndets kontrakterade hyresintäkter, bedömda fastighetskostnader under ett normalår samt kostnader för administration. Fastigheter som förvärvats under perioden har justerats till helår. Kostnader för de räntebärande skulderna har baserats på koncernens genomsnittliga räntenivå inklusive effekt av derivatinstrument beräknat på nettoskulden.
| 31 mar | 31 dec | 30 sep | 30 jun | 31 mar | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Hyresvärde | 675,3 | 653,4 | 644,2 | 624,1 | 596,2 |
| Vakanser* | -27,1 | -25,4 | -28,9 | -28,5 | -28,9 |
| Kontrakterade vakanser** | -2,5 | -4,3 | |||
| Rabatter | -5,6 | -6,5 | -5,1 | -5,9 | -5,5 |
| Hyresintäkter | 640,0 | 617,2 | 610,2 | 589,7 | 561,8 |
| Fastighetskostnader | -190,9 | -183,6 | -186,1 | -179,9 | -169,7 |
| Fastighetsadministration | -19,2 | -18,0 | -18,0 | -18,0 | -17,6 |
| Driftsöverskott | 430,0 | 415,6 | 406,1 | 391,8 | 374,5 |
| Överskottsgrad | 67% | 67% | 67% | 66% | 67% |
| Central administration | -44,0 | -41,6 | -41,6 | -41,6 | -40,2 |
| Resultat från andelar i intresseföretag och joint venture |
4,3 | 4,3 | 0,4 | 0,4 | 0,4 |
| Tomträttsavgäld | -7,0 | -7,0 | -6,7 | -6,7 | -6,7 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -118,0 | -120,6 | -117,2 | -110,3 | -105,5 |
| Förvaltningsresultat | 265,3 | 250,7 | 241,0 | 233,6 | 222,6 |
| Förvaltningsresultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets ägare | 257,7 | 243,1 | 233,4 | 227,3 | 216,3 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 7,6 | 7,6 | 7,6 | 6,3 | 6,3 |
Aktuell intjäningsförmåga 12 månader
* Vakanser har påverkats av pandemin i handelssegmentet
** Från och med 2020Q4 redovisas vakanser som är uthyrda med tillträde inom 12 månader

Kommentar
till koncernens rapport över finansiell ställning
Balansposternas belopp samt jämförelsetal avser ställningen vid periodens utgång. Jämförelser angivna inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Fastighetsbestånd
Trianons fastighetsbestånd finns i Malmö med omnejd och består av bostäder, kontor, handel och samhällsfastigheter. Fastigheterna finns till största delen i Malmö men även i Svedala, Burlövs och Skurups kommuner.
Fastighetsinnehavet består av 88 fastigheter med en total uthyrningsbar yta om 419 000 kvm exklusive 3 000 garage- och parkeringsplatser samt fastigheter redovisade som intresseföretag och joint venture. Bostäder och samhällsfastigheter utgör 76 procent av fastighetsvärdet.
Under kvartalet har 66,7 Mkr (41,6) investerats i befintliga fastigheter. Investeringarna har utgjorts av löpande lägenhetsrenoveringar i bostadsbeståndet, hyresgästanpassningar i lokaler samt konverteringar.
Förvärv och avyttringar
Tillträde av utvecklingsfastigheten Macken 1 i Slottsstaden i Malmö. Fastigheten omfattar 1 000 kvm mark och 60 parkeringsplatser med potential för utveckling av bostäder. Fastighetsvärdet uppgick till 15 Mkr.
Förvärv och tillträde av utvecklingsfastigheten Vallen 15 i centrala Malmö. Fastigheten omfattar 800 kvm delvis tomställd kontorsyta, vilket avses konverteras till bostäder. Fastighetsvärdet uppgick till 16 Mkr.
Förvärv av bostadsfastighet i Svedala omfattande 14 000 kvm fördelat på 208 lägenheter samt byggrätter och en utvecklingsfastighet om 1 600 kvm med möjlig bostadsförtätning. Fastighetsvärdet uppgick till 169 Mkr.
Avsiktsförklaring undertecknat om försäljning av 50 procent av handelsfastigheten Landshövdingen 1, Rosengård Centrum.
Nyproduktion
Inga byggstarter har gjorts under första kvartalet.
Projektportfölj
På följande sida finns en sammanställning över befintlig projektportfölj.
Ombyggnad av Concordia 14 till bostadsrätter har färdigställts under kvartalet. Tillträde och inflyttning för projektet genomfördes den 28 april 2021.
Närmast i tiden för projektstart av nyproduktion av lägenheter är Hyllie och Sege Park samt kvarteret Hanna i Burlövs kommun med förväntad byggstart under 2021. Inom de närmaste 12 månaderna finns totalt 700 lägenheter i plan för nyproduktion.

| Område | Detaljplan status |
Antal lägenheter, st |
BTA, m² | Förväntad byggstart |
Bygg startat |
|---|---|---|---|---|---|
| Concordia 14, konvertering till bostäder | Laga kraft | 8 | 1 050 | 2020 | Ja |
| Rosengårdsbiblioteket | Befintlig detaljplan | 0 | 2 000 | 2020 | Ja |
| Hyllie | Laga kraft | 81 | 6 000 | 2021 | |
| Entré - Rolf 6 | Befintlig detaljplan | 0 | 7 000** | 2021 | |
| Kvarteret Hanna, Burlöv | Laga kraft | 150 | 14 500 | 2021 | |
| Norra Sorgenfri, etapp 1* | Förväntas 2021 | 256 | 14 000 | 2021 | |
| Sege Park | Laga kraft | 61 | 4 700 | 2021 | |
| Norra Sorgenfri, etapp 2* | Förväntas 2021 | 136 | 8 000 | 2022 | |
| Rosengård Centrum, etapp 1 Södra | Förväntas 2021 | 80 | 5 400 | 2022 | |
| Rosengård Centrum, etapp 1 Norra | Förväntas 2021 | 80 | 6 000 | 2022 | |
| Svedala 25:18 | Förväntas 2022 | 120 | 10 000 | 2023 | |
| Summa | 972 | 78 650 |
| Område | Detaljplan status | |
|---|---|---|
| Rosengård Centrum, etapp 2 och 3 | Ej påbörjad | |
| Bunkeflostrand 155:3 | Ej påbörjad |
*Ej tillträdda, tillträds då detaljplan vunnit laga kraft. Norra Sorgenfri Etapp 1 avyttrad med tillträde då fastigheten är färdigställd, vilket beräknas till 2023. **Kontor enligt detaljplan
| Befintlig byggnad | Byggrätter | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Joint venture | Segment | BOA, m² LOA, m² |
Detaljplanerade, m² | Ej detaljplanerade, m² | |
| Bojen 1 och Fendern 1 (Silor på Limhamn) |
Bostäder | 15 000 | |||
| Tågarp 15:4 (Burlöv Center) | Bostäder/Handel | 43 000 | 48 000 | 100 000 |
Fastighetsvärdering
Verkligt värde för förvaltningsfastigheter uppgick till 10 000,3 Mkr (8 403,6). Värdeförändringar för förvaltningsfastigheter uppgick till 279,4 Mkr (53,6). Värdeförändringarna beror på renovering av lägenheter i bostadsbeståndet, nytecknade kontrakt i det kommersiella beståndet, värdeskapande lägenhetsrenoveringar samt yieldförskjutning i bostadsbeståndet.
Fastighetsbeståndet har internvärderats vid periodens slut. Direktavkastningen för hela fastighetsbeståndet uppgick till 4,5 procent (4,7) samt för bostadsfastigheter till 4,2 procent (4,4).
Fastigheten Bunkeflostrand 155:3 har värderats till anskaffningsvärde och omfattar ej detaljplanerad mark. Fastigheten anskaffades för 500 000 kronor och omfattar 74 500 kvm mark belägen vid Öresundsbron. Projekteringskostnader uppgick till cirka 30 Mkr och avser nedlagda kostnader hänförliga till markanvisningar.
Ej detaljplanerade byggrätter eller ej tillträdda byggrätter har inte värderats.
Byggrätter och potentiella byggrätter har inte värderats på befintliga fastigheter förutom på fastigheterna Landshövdingen 1 och Rolf 6, där mindre värde ingår i värderingen för outnyttjade byggrätter.
Trianons fastighetsbestånd 31 mars 2021
Tabellen per fastighetskategori på nästföljande sida visar en sammanställning av de fastigheter Trianon äger den 31 mars 2021 och avspeglar fastigheternas kontrakterade intäkter på årsbasis 1 april 2021 och kostnader på årsbasis såsom fastigheterna hade ägts under hela föregående tolvmånadersperioden varvid förvärvade samt färdigställda fastigheter räknats om såsom de ägts eller varit färdigställda under föregående tolvmånadersperiod.

Förändring verkligt värde förvaltningsfastigheter
| Mkr | 31 mar 2021 |
31 dec 2020 |
30 sep 2020 |
30 jun 2020 |
31 mar 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Verkligt värde vid periodens ingång | 9 462,3 | 9 390,7 | 8 732,3 | 8 403,6 | 7 958,4 |
| Investeringar via bolag* | 191,9 | 0,0 | 0,0 | 242,0 | 350,0 |
| Investeringar nya förvaltningsfastigheter | 0,0 | 0,0 | 421,1 | 0,0 | 0,0 |
| Investeringar i befintliga fastigheter | 66,7 | 61,2 | 20,1** | 36,7 | 41,6** |
| Försäljning till intresseföretag och joint venture | 0,0 | -75,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Värdeförändring | 279,4 | 85,4 | 217,2 | 50,0 | 53,6 |
| Verkligt värde vid periodens utgång | 10 000,3 | 9 462,3 | 9 390,7 | 8 732,3 | 8 403,6 |
* Förvärv av fastighet via bolag
**Investering har minskats med investeringsstöd om 18,3 Mkr Q1 2020 och 18,6 Mkr Q3 2020.
| Antal | Antal Uthyrbar |
Fastighetsvärde | Hyresvärde | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| fastigheter | lägenheter | yta, kvm | Mkr | Kr/kvm | Mkr | Kr/kvm | |
| Fastighetskategori | |||||||
| Bostäder | 58 | 3 911 | 288 721 | 6 548 | 22 679 | 406 | 1 406 |
| Samhäll | 10 | 111 | 27 539 | 934 | 33 918 | 59 | 2 149 |
| Handel | 11 | 91 | 88 302 | 1 938 | 21 943 | 180 | 2 040 |
| Kontor | 5 | 1 | 11 745 | 480 | 40 899 | 30 | 2 518 |
| Summa exklusive projektfastigheter |
84 | 4 114 | 416 307 | 9 900 | 23 781 | 675 | 1 621 |
| Projekt | 4 | - | 2 644 | 100 | - | - | - |
| Summa inklusive projektfastigheter |
88 | 4 114 | 418 951 | 10 000 | 23 781 | 675 | 1 621 |
| Ekonomisk uthyrnings grad |
Hyres intäkter, Mkr |
Drifts överskott, Mkr |
Över skotts- grad |
Driftnetto exkl admin, Mkr |
Direkt avkastning exkl admin* |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fastighetskategori | ||||||
| Bostäder | 98% | 400 | 260 | 65% | 274 | 4,2% |
| Samhäll | 93% | 55 | 43 | 77% | 44 | 4,7% |
| Handel | 87% | 157 | 106 | 68% | 110 | 5,7% |
| Kontor | 94% | 28 | 21 | 75% | 21 | 4,5% |
| Summa exklusive projektfastigheter |
95% | 640 | 430 | 67% | 449 | 4,5% |
| Projekt | - | - | - | - | - | - |
| Summa inklusive projektfastigheter |
95% | 640 | 430 | 67% | 449 | 4,5% |
*Driftnetto exkl admin, Mkr i förhållande till Fastighetsvärde, Mkr.
Fastigheternas indelning enligt ovan baserar sig på övervägande andel av hyresvärde.


Verkligt värde förvaltningsfastigheter, Mkr Antal renoverade lägenheter per kvartal
14 | Trianon delårsrapport Q1 2021
Övrig verksamhet........... 24% (19)

Upplevelser.......................29% (32) Övrigt................................. 12% (5)
Bostadsfastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Ankan 14 | Bostad | Limhamn | 2 307 | 32 |
| Arlöv 22:189* | Bostad | Burlöv | 5 137 | 50 |
| Beckasinen 11 | Bostad | City | 3 112 | 42 |
| Björnen 6 | Bostad | Skurup | 6 319 | 73 |
| Björnen 8 | Bostad | Skurup | 1 674 | 23 |
| Brockfågeln 11 | Bostad | Limhamn | 1 359 | 10 |
| Bryggan 1 | Bostad | Limhamn | 2 273 | 30 |
| Concordia 35 | Bostad | City | 3 106 | 25 |
| Delfinen 14 | Bostad | City | 5 876 | 63 |
| Docenten 1* | Bostad | Lindängen | 6 556 | 93 |
| Docenten 4* | Bostad | Lindängen | 4 023 | 51 |
| Docenten 7* | Bostad | Lindängen | 5 151 | 75 |
| Docenten 8* | Bostad | Lindängen | 3 655 | 54 |
| Drömmen 12 | Bostad | City | 2 143 | 29 |
| Folkvisan 3 | Bostad | Lindängen | 5 434 | 162 |
| Fritz 14 | Bostad | City | 2 738 | 40 |
| Fritz 2 | Bostad | City | 601 | 10 |
| Gåsen 2 | Bostad | Limhamn | 232 | 2 |
| Gåsen 8 | Bostad | Limhamn | 2 070 | 22 |
| Hermodsdal 4* | Bostad | Lindängen | 5 160 | 80 |
| Hermodsdal 5* | Bostad | Lindängen | 5 160 | 80 |
| Häggen 13 | Bostad | City | 17 746 | 232 |
| Hälsingör 2 | Bostad | City | 2 357 | 22 |
| Hämplingen 8 | Bostad | Limhamn | 1 071 | 6 |
| Jordlotten 9 | Bostad | City | 2 113 | 26 |
| Kil 1 | Bostad | Limhamn | 1 602 | 13 |
| Korpen 42 | Bostad | City | 9 090 | 97 |
| Laboratorn 1* | Bostad | Lindängen | 7 032 | 98 |
| Laboratorn 6* | Bostad | Lindängen | 5 425 | 80 |
| Lektorn 5* | Bostad | Lindängen | 2 706 | 44 |
| Lerteglet 1 | Bostad | Oxie | 3 965 | 71 |
| Lerteglet 2 | Bostad | Oxie | 6 028 | 100 |
| Motetten 2 | Bostad | Lindängen | 22 021 | 275 |
| Murteglet 1 | Bostad | Oxie | 4 058 | 73 |
| Notarien 1 | Bostad | City | 1 960 | 21 |
| Onsjö 7 | Bostad | Limhamn | 2 077 | 40 |
| Orten 8 | Bostad | City | 7 897 | 95 |
| Professorn 14* | Bostad | Lindängen | 6 001 | 85 |
| Professorn 15* | Bostad | Lindängen | 4 496 | 54 |
| Professorn 4* | Bostad | Lindängen | 2 849 | 48 |
| Professorn 5* | Bostad | Lindängen | 3 060 | 40 |
| Professorn 6* | Bostad | Lindängen | 2 852 | 48 |
| Slussen 2 | Bostad | City | 1 120 | 25 |
| Stacken 1* | Bostad | Lindängen | 5 199 | 70 |
| Stacken 13* | Bostad | Lindängen | 5 317 | 80 |
| Stacken 9* | Bostad | Lindängen | 4 641 | 80 |
| Strutsen 26 | Bostad | Limhamn | 1 278 | 25 |
| Svedala 59:1 | Bostad | Svedala | 4 736 | 64 |
| Svedala 59:3 | Bostad | Svedala | 4 662 | 72 |
| Svedala 59:4 | Bostad | Svedala | 4 662 | 72 |
| Torna 8 | Bostad | Limhamn | 991 | 16 |
| Vakteln 10 | Bostad | Limhamn | 893 | 8 |
| Vakteln 3 | Bostad | Limhamn | 5 585 | 34 |
| Vårsången 6* | Bostad | Lindängen | 30 732 | 400 |
| Vårsången 8* | Bostad | Lindängen | 14 220 | 154 |
| Östergård 1 | Bostad | Skurup | 5 937 | 87 |
| Östergård 2 | Bostad | Skurup | 7 414 | 94 |
| Östergård 3 | Bostad | Skurup | 842 | 16 |
| Summa | 288 721 | 3 911 |
* Tomträtt

Samhällsfastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Basen 58 | Samhäll | City | 2 600 | 35 |
| Bryggan 2 | Samhäll | Limhamn | 7 576 | |
| Fjällrutan 1 | Samhäll | Lindängen | 1 712 | 21 |
| Gunghästen 1 | Samhäll | Jägersro | 9 375 | |
| Håkanstorp 9* | Samhäll | City | 903 | 16 |
| Katrinelund 19* | Samhäll | City | 318 | |
| Månskäran 1* | Samhäll | Husie | 443 | |
| Paulina 47 | Samhäll | Limhamn | 733 | 13 |
| Storken 32 | Samhäll | City | 2 537 | |
| Ugglan 21 | Samhäll | Limhamn | 1 342 | 26 |
| Summa | 27 539 | 111 |
* Tomträtt
Handelsfastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Antilopen 1 | Handel | Limhamn | 707 | |
| Gefion 1 | Handel | Lindängen | 1 500 | |
| Landshövdingen 1* | Handel | Rosengård | 31 860 | |
| Nötskrikan 18 | Handel | City | 907 | |
| Rolf 6 | Handel | City | 10 695 | 37 |
| Siljan 22 | Handel | Limhamn | 6 827 | 48 |
| Skrattmåsen 13 | Handel | Limhamn | 2 170 | |
| Torshammaren 9 | Handel | Lindängen | 740 | |
| Uno 5 | Handel | City | 26 954 | |
| Vakteln 14 | Handel | Limhamn | 923 | 6 |
| Vipan 9 | Handel | Limhamn | 5 019 | |
| Summa | 88 302 | 91 |
* Tomträtt
Kontorsfastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Druvan 1 | Kontor | City | 2 706 | |
| Liljan 12* | Kontor | City | 682 | |
| Mercurius 5 | Kontor | City | 4 312 | |
| Residenset 4 | Kontor | City | 3 235 | 1 |
| Vallen 15 | Kontor | City | 810 | |
| Summa | 11 745 | 1 |
* Tomträtt
Projektfastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Bunkeflostrand 155:3 | Limhamn | |||
| Concordia 14 | City | 1 044 | ||
| Macken 1 | City | |||
| Svedala 22:8 | Svedala | 1 600 | ||
| Summa | 2 644 | 0 |
Avtal om förvärv, ej tillträdda fastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Smedjan 13 | Projekt | City | ||
| Smedjan 15 | Projekt | City | ||
| Summa |
Delägda fastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Bojen 1 | Projekt | Limhamn | ||
| Fendern 1 | Projekt | Limhamn | ||
| Svedala 8:16 | Handel | Svedala | 3 405 | 6 |
| Tågarp 15:4 (Burlöv Center) | Handel | Burlöv | 43 000 | |
| Summa | 46 405 | 6 |

Skulder
Koncernens räntebärande skulder uppgick till 5 705,5 Mkr (4 807,4) vid periodens slut. Beviljad checkkredit uppgick till 25 Mkr (25) varav utnyttjat uppgick till 0 Mkr (0). Upplåning i koncernen sker från fem olika svenska banker. Ökningen består av investeringar i befintliga fastigheter samt förvärv av fastigheter.
I räntebärande skulder ingick obligationslån om 247,3 Mkr (348,0) redovisat netto minskat med transaktionskostnader. Under kvartalet återbetalades ett obligationslån om 328 Mkr, vilket ersattes med bankfinansiering till väsentligt lägre ränta. Ett nytt icke säkerställt obligationslån emitterades i februari om ett belopp på 250 Mkr, under en total ram om 500 Mkr. Löptiden uppgår till 2,5 år med en rörlig ränta om Stibor 3m + 2,75 procent utan Stiborgolv och är noterat på Nasdaq Stockholm.
Långfristiga ägarlån uppgick till 26,8 Mkr (26,8) vid periodens slut. Konvertibellån till personalen uppgick till 11,4 Mkr (11,4) vid periodens utgång. Konvertibellånet löper med en ränta på 2,25 procent under tre år och förfaller i slutet av år 2022.
Räntesäkringar sker genom ränteswapar och vid periodens utgång var 2 460 Mkr (2 360) säkrat genom ränteswapar. Den genomsnittliga räntebindningstiden uppgick till cirka 3,4 år. Den genomsnittliga räntan under perioden uppgick till 2,1 procent (2,2) inklusive swapräntor.
Derivatskulden uppgick till 118,0 Mkr (175,8) vid periodens utgång. Förändringen av marknadsvärdet av derivatinstrument är ej kassaflödespåverkande och vid derivatens slutförfallodag är värdet noll.
Kapitalbindningstiden uppgick till cirka 1,4 år. Belåningsgraden uppgick till 55,0 procent (56,7).
Hybridobligation
Under 2019 emitterades ett subordinerat efterställt hållbart obligationslån om 400 Mkr under en ram om 500 Mkr och under 2020 emitterades ytterligare 100 Mkr, vilket innebär att ramverket är fullt utnyttjat. Obligationerna är noterade på Nasdaq Stockholm Sustainable Bond List. Hybridobligationen som har evig löptid, har en initial rörlig ränta om Stibor 3m + 7,0 procent och är bokfört som eget kapital minskat med transaktionskostnader.
Emissionslikviden från hybridobligationen används i enlighet med Trianons hållbara ramverk, med inriktning på social och miljömässig hållbarhet. Separat rapport över användningen av emissionslikviden publiceras årligen på Trianons hemsida, www.trianon.se.
Eget kapital, soliditet och likvida medel
Det egna kapitalet uppgick till 3 923,3 Mkr (2 951,9), varav 3 816,5 Mkr (2 864,1) var hänförligt till moderbolagets aktieägare. Utdelning kopplat till hybridobligationen har minskat det egna kapitalet med 8,8 Mkr (7,1).
Trianons styrelse kommer att föreslå för årsstämman att utdelning för 2020 ska lämnas med 1,80 kr per aktie (0,00) motsvarande 67,4 Mkr (0,0).
Eget kapital per aktie uppgick till 101,87 kronor (78,54) samt efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer till 90,15 kronor per aktie (68,39).
Soliditeten uppgick till 36,5 procent (33,6) vid periodens slut.
Koncernens likvida medel uppgick till 201,5 Mkr (45,1). Outnyttjad checkkredit uppgick till 25,0 Mkr (25,0) vid periodens utgång.
Kassaflöde
Periodens kassaflöde uppgick till -78,7 Mkr (-132,6). Kassaflödet har påverkats av förvärv och investeringar i befintliga fastigheter om -238,0 Mkr (-183,9). Finansieringsverksamheten har påverkats av upptagande av lån i befintliga och förvärvade fastigheter om 598,1 Mkr (64,0), återbetalning av övriga lån och depositioner om -428,0 Mkr (0,0), amorteringar av lån om -28,2 Mkr (-18,9) samt utdelning på hybridobligation om -8,8 Mkr (-7,1). Kassaflödet från den löpande verksamheten före ändringar av rörelsekapitalet uppgick till 44,5 Mkr (38,9) för perioden, beroende på förvärv av fastigheter.
Likvida medel vid periodens utgång uppgick till 201,5 Mkr (45,1).
Finansiella derivatinstrument
| Förfall, År | Nominellt belopp, Mkr |
Orealiserad värdeför ändring, Mkr |
Genom snittlig ränta, % |
|---|---|---|---|
| 2021 | 140 | 0,4 | 1,1% |
| 2024 | 100 | 1,1 | 0,4% |
| 2025 | 350 | 1,7 | 0,4% |
| 2026 | 300 | 12,1 | 1,1% |
| 2028 | 870 | 84,2 | 1,8% |
| 2029 | 700 | 18,5 | 0,9% |
| 2 460 | 118,0 | 1,2% |



Räntetäckningsgrad
Periodens resultat före skatt, med återläggning av värdeförändringar av derivat och fastigheter samt finansiella kostnader, i förhållande till finansiella kostnader med återläggning av räntekostnader för derivat.

Räntebindning, Mkr



Soliditet, %

Koncernens räkenskaper
Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag
| Jan-mar | Jan-mar | Jan-dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2020 | 2020 |
| Hyresintäkter | 150,7 | 129,2 | 553,2 |
| Övriga intäkter | 0,3 | 0,9 | 2,6 |
| Fastighetskostnader | -63,4 | -54,7 | -187,3 |
| Driftnetto | 87,6 | 75,4 | 368,5 |
| Central administration | -11,6 | -9,2 | -52,9 |
| Resultat från andelar i intresseföretag och joint venture | -0,2 | 0,1 | 83,8 |
| varav förvaltningsresultat | 0,2 | 0,1 | 0,5 |
| Finansiella intäkter | 0,5 | 0,1 | 0,2 |
| Räntekostnad nyttjanderätt (tomträtter) | -1,7 | -1,6 | -6,4 |
| Finansiella kostnader | -22,3 | -19,1 | -85,7 |
| Resultat inklusive värdeförändringar och skatt | 52,3 | 45,7 | 307,5 |
| i intresseföretag och joint venture Förvaltningsresultat |
52,7 | 45,7 | 224,2 |
| Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 279,4 | 53,6 | 406,2 |
| Värdeförändring derivat | 41,6 | -49,3 | -62,3 |
| Resultat före skatt | 373,3 | 50,0 | 651,4 |
| Skatt på periodens resultat | -75,3 | -7,8 | -113,9 |
| Periodens resultat | 298,0 | 42,2 | 537,4 |
| Övrigt totalresultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens totalresultat | 298,0 | 42,2 | 537,4 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 293,1 | 40,3 | 519,7 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 4,9 | 1,9 | 17,7 |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie | 7,59 | 0,91 | 13,24 |
| före utspädning*, *** | |||
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie efter utspädning**, *** |
7,58 | 0,91 | 13,23 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning, tusental* | 37 465,5 | 36 465,5 | 36 946,4 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning, tusental** | 37 526,2 | 36 506,3 | 36 993,3 |
* Genomsnittligt antal aktier är ett vägt genomsnitt för perioden med hänsyn taget till nyemission av 1 000 000 aktier den 8 juli 2020.
** Utspädning avseende konvertibellån på 3 år med förfall 2022. *** Nyckeltalet ändrades i samband med delårsrapporten för tredje kvartalet 2020. Historiska siffror har justerats i linje
med den nya definitionen, se sidan 30.
Balansräkning i sammandrag
| 31 mar | 31 mar | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2020 | 2020 |
| TILLGÅNGAR Materiella anläggningstillgångar |
|||
| Förvaltningsfastigheter | 10 000,3 | 8 403,6 | 9 462,3 |
| Nyttjanderätt, tomträtter | 205,9 | 194,2 | 194,2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1,3 | 1,6 | 1,2 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 10 207,5 | 8 599,4 | 9 657,8 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andelar i intresseföretag och joint venture | 93,4 | 6,7 | 93,5 |
| Fordringar på intresseföretag och joint venture | 137,0 | 0,0 | 136,5 |
| Andra långfristiga fordringar | 1,6 | 1,8 | 1,7 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 232,0 | 8,5 | 231,7 |
| Uppskjuten skattefordran | 47,2 | 56,9 | 57,4 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 486,7 | 8 664,8 | 9 946,9 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 66,6 | 74,3 | 76,2 |
| Likvida medel | 201,5 | 45,1 | 280,1 |
| Summa omsättningstillgångar | 268,1 | 119,4 | 356,3 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 10 754,8 | 8 784,2 | 10 303,2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | 3 816,5 | 2 864,1 | 3 532,3 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 106,8 | 87,8 | 102,9 |
| Summa eget kapital | 3 923,3 | 2 951,9 | 3 635,2 |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder* | 3 567,3 | 448,9 | 4 059,6 |
| Leasingskulder | 205,9 | 194,2 | 194,2 |
| Derivatinstrument | 117,6 | 175,8 | 166,5 |
| Uppskjuten skatteskuld | 652,0 | 484,4 | 586,8 |
| Summa långfristiga skulder | 4 542,8 | 1 303,3 | 5 007,1 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder* | 2 138,2 | 4 358,5 | 1 486,6 |
| Derivatinstrument | 0,4 | 0,0 | 0,8 |
| Övriga kortfristiga skulder | 150,1 | 170,5 | 173,5 |
| Summa kortfristiga skulder | 2 288,7 | 4 529,0 | 1 660,9 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 754,8 | 8 784,2 | 10 303,2 |
* Den finansiella informationen för jämförelseperioden 2020-03-31 är omräknad med hänsyn till rättelse av fel. För mer information se redovisningsprinciper sida 28.

Koncernens rapport över förändring i eget kapital i sammandrag
| Mkr | 31 mar 2021 |
31 mar 2020 |
31 dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Totalt eget kapital vid periodens början | 3 635,2 | 2 916,8 | 2 916,8 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Belopp vid periodens början | 3 532,3 | 2 830,9 | 2 830,9 |
| Nyemission | 0,0 | 0,0 | 111,9 |
| Emission hybridobligation | 0,0 | 0,0 | 99,7 |
| Utdelning hybridobligation | -8,8 | -7,1 | -29,9 |
| Periodens resultat och totalresultat exkl. innehav utan bestämmande inflytande |
293,1 | 40,3 | 519,7 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare vid periodens slut |
3 816,5 | 2 864,1 | 3 532,3 |
| Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Belopp vid periodens början | 102,9 | 85,9 | 85,9 |
| Utdelning | -1,0 | 0,0 | -0,7 |
| Periodens resultat | 4,9 | 1,9 | 17,7 |
| Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande vid periodens slut |
106,8 | 87,8 | 102,9 |
| Totalt eget kapital vid periodens slut | 3 923,3 | 2 951,9 | 3 635,2 |


Kassaflödesanalys i sammandrag
| Jan-mar | Jan-mar | Jan-dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2020 | 2020 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Driftnetto | 87,6 | 75,4 | 368,5 |
| Central administration | -11,6 | -9,2 | -52,9 |
| Betalt finansnetto | -31,9 | -27,6 | -120,4 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | 0,4 | 0,3 | 1,3 |
| Betald inkomstskatt | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
44,5 | 38,9 | 196,5 |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Förändringar av rörelsefordringar | 10,0 | -38,8 | -27,9 |
| Förändringar av rörelseskulder | -27,3 | 13,2 | 10,0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 27,2 | 13,3 | 178,5 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Investering i förvaltningsfastigheter | -66,7 | -41,6 | -599,2 |
| Förvärv av förvaltningsfastigheter via dotterföretag | -171,1 | -142,3 | -382,7 |
| Övriga investeringar materiella anläggningstillgångar | -0,2 | 0,0 | 0,0 |
| Försäljning av dotterbolag till intresseföretag och joint venture | 0,0 | 0,0 | 59,1 |
| Investering fordringar intresseföretag och joint venture | 0,0 | 0,0 | -116,7 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -238,0 | -183,9 | -1 039,5 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upptagna lån | 598,1 | 64,0 | 908,0 |
| Amortering av lån | -28,2 | -18,9 | -125,6 |
| Återbetalning av övriga lån och depositioner | -428,0 | 0,0 | 0,0 |
| Emission | 0,0 | 0,0 | 111,9 |
| Hybridobligation | -8,8 | -7,1 | 69,8 |
| Utbetald utdelning | -1,0 | 0,0 | -0,7 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 132,1 | 38,0 | 963,4 |
| Periodens kassaflöde | -78,7 | -132,6 | 102,4 |
| Likvida medel vid periodens ingång | 280,1 | 177,7 | 177,7 |
| Likvida medel vid periodens utgång | 201,5 | 45,1 | 280,1 |
Koncernens nyckeltal
Trianon presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Trianon anser att dessa mål ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. I nedanstående tabell presenteras mått som inte definieras enligt IFRS, om inte annat anges. Vidare återfinns definitionerna av dessa mått på sidan 30.
Följande finansiella mål är fastslagna av styrelsen:
- Förvaltningsresultatet ska öka med 12% årligen.
- Avkastning på eget kapital ska överstiga 12% över en konjunkturcykel.
- Belåningsgrad ska ej överstiga 60%.
- Räntetäckningsgrad ska överstiga 1,5 ggr.
- Fastighetsportföljen ska långsiktigt bestå av 80 procent bostads- och samhällsfastigheter.
| Finansiella | Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Avkastning på eget kapital, % | 31,9% | 5,7% | 16,7% |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 2,5 | 2,5 | 3,4 |
| Soliditet, % | 36,5% | 33,6% | 35,3% |
| Genomsnittlig ränta, % | 2,1% | 2,2% | 2,3% |
| Förvaltningsresultat, Mkr | 52,7 | 45,7 | 224,2 |
| Ökning av förvaltningsresultatet i förhållade till motsvarande period föregående år, % |
15,3% | 43,5% | 26,4% |
| Resultat före skatt, Mkr | 373,3 | 50,0 | 651,4 |
| Periodens totalresultat, Mkr | 298,0 | 42,2 | 537,4 |
| Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr |
293,1 | 40,3 | 519,7 |
| Eget kapital, Mkr | 3 923,3 | 2 951,9 | 3 635,2 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr | 3 816,5 | 2 864,1 | 3 532,3 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer, Mkr |
3 377,6 | 2 494,0 | 3 084,5 |
| Långsiktigt substansvärde, Mkr | 4 538,9 | 3 467,4 | 4 228,2 |
| Långsiktigt substansvärde efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer, Mkr |
4 100,0 | 3 097,3 | 3 780,4 |
| Balansomslutning, Mkr | 10 754,8 | 8 784,2 | 10 303,2 |
| Aktierelaterade | Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Antal utestående aktier, tusental | 37 465,5 | 36 465,5 | 37 465,5 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental | 37 465,5 | 36 465,5 | 36 946,4 |
| Eget kapital per aktie, kr | 101,87 | 78,54 | 94,28 |
| Eget kapital per aktie, kr** | 90,15 | 68,39 | 82,33 |
| Resultat per aktie, kr* | 7,59 | 0,91 | 13,24 |
| Långsiktigt substansvärde per aktie, kr | 121,15 | 95,09 | 112,86 |
| Långsiktigt substansvärde per aktie, kr** | 109,43 | 84,94 | 100,90 |
*Definition enligt IFRS
**Efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligation
| Fastighetsrelaterade | Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Hyresintäkter, Mkr | 150,7 | 129,2 | 553,2 |
| Driftsöverskott, Mkr | 87,6 | 75,4 | 368,5 |
| Hyresvärde, Mkr | 675,3 | 596,2 | 653,4 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad, % | 94,8% | 94,4% | 94,5% |
| Överskottsgrad, % | 58,1% | 58,4% | 66,6% |
| Belåningsgrad, % | 55,0% | 56,7% | 55,7% |
| Andel bostads- och samhällsfastigheter, % | 76% | 73% | 75% |
| Uthyrningsbar yta exkl garage, tkvm | 419 | 360 | 402 |

Härledning av nyckeltal
| Jan-mar | Jan-mar | Jan-dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr om inget annat anges | 2021 | 2020 | 2020 |
| Hyresintäkter | 150,7 | 129,2 | 553,2 |
| Övriga intäkter | 0,3 | 0,9 | 2,6 |
| Fastighetskostnader | -63,4 | -54,7 | -187,3 |
| Driftnetto | 87,6 | 75,4 | 368,5 |
| Överskottsgrad, % | 58,1% | 58,4% | 66,6% |
| Eget kapital | 3 923,3 | 2 951,9 | 3 635,2 |
| Balansomslutning | 10 754,8 | 8 784,2 | 10 303,2 |
| Soliditet, % | 36,5% | 33,6% | 35,3% |
| Räntebärande skulder, långfristiga | 3 567,3 | 448,9 | 4 059,6 |
| Räntebärande skulder, kortfristiga | 2 138,2 | 4 358,5 | 1 486,6 |
| Likvida medel | -201,5 | -45,1 | -280,1 |
| Räntebärande nettoskuld | 5 504,0 | 4 762,3 | 5 266,1 |
| Förvaltningsfastigheter | 10 000,3 | 8 403,6 | 9 462,3 |
| Belåningsgrad, % | 55,0% | 56,7% | 55,7% |
| Resultat före skatt | 373,3 | 50,0 | 651,4 |
| Återläggning av värdeförändringar förvaltningsfastigheter och derivat |
-321,0 | -4,3 | -343,9 |
| Återläggning av räntekostnader | 22,3 | 19,1 | 85,7 |
| Justerat resultat före skatt | 74,6 | 64,8 | 393,2 |
| Finansiella kostnader | -22,3 | -19,1 | -85,7 |
| Räntekostnader derivat | -7,9 | -6,9 | -28,4 |
| Totala räntekostnader inklusive räntekostnader derivat | -30,2 | -26,0 | -114,1 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 2,5 | 2,5 | 3,4 |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 293,1 | 40,3 | 519,7 |
| Beräknat årstakt | 1 172,2 | 161,2 | 519,7 |
| Genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
3 674,4 | 2 847,5 | 3 103,1 |
| Avkastning på eget kapital, % | 31,9% | 5,7% | 16,7% |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 816,5 | 2 864,1 | 3 532,3 |
| Återläggning av uppskjuten skatt | 652,0 | 484,4 | 586,8 |
| Återläggning av derivat | 117,6 | 175,8 | 166,5 |
| Återläggning av uppskjuten skattefordran | -47,2 | -56,9 | -57,4 |
| Långsiktigt substansvärde | 4 538,9 | 3 467,4 | 4 228,2 |
| Avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer | -438,9 | -370,1 | -447,8 |
| Långsiktigt substansvärde efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer |
4 100,0 | 3 097,3 | 3 780,4 |

Moderbolagets räkenskaper
Resultaträkning i sammandrag
| Mkr | Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 15,3 | 15,5 | 61,1 |
| Resultat från andel i intresseföretag och joint venture | -0,2 | 0,0 | 1,6 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
| Summa rörelseintäkter | 15,1 | 15,5 | 62,9 |
| Rörelsens kostnader | -24,6 | -21,1 | -95,2 |
| Rörelseresultat | -9,5 | -5,6 | -32,3 |
| Finansiella poster | |||
| Resultat från andelar i intresseföretag och joint venture | 0,0 | 0,0 | -3,6 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 6,5 | 5,3 | 31,8 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -13,2 | -13,0 | -53,8 |
| Värdeförändringar derivat | 49,0 | -6,4 | 8,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 32,7 | -19,6 | -49,2 |
| Bokslutsdispositioner | 0,0 | 0,0 | 49,4 |
| Resultat före skatt | 32,7 | -19,6 | 0,2 |
| Skatt på periodens resultat | -10,1 | 1,3 | -0,6 |
| Periodens resultat | 22,6 | -18,3 | -0,4 |

Balansräkning i sammandrag
| Mkr | 31 mar 2021 |
31 mar 2020 |
31 dec 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 642,1 | 646,0 | 637,2 |
| Fordringar på koncernföretag | 1 392,4 | 1 109,2 | 1 508,4 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 033,6 | 993,9 | 876,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 068,1 | 2 749,1 | 3 022,2 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 27,1 | 16,3 | 22,8 |
| Kassa och bank | 139,3 | 32,5 | 235,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 166,4 | 48,8 | 258,7 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 234,4 | 2 797,9 | 3 280,9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | 125,1 | 122,7 | 125,1 |
| Fritt eget kapital | 1 282,7 | 1 064,6 | 1 268,9 |
| Summa eget kapital | 1 407,8 | 1 187,3 | 1 394,0 |
| Avsättningar för skatter | 10,7 | 10,6 | 10,7 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut och obligationslån* | 260,8 | 6,7 | 613,7 |
| Övriga långfristiga skulder | 11,4 | 11,4 | 11,4 |
| Derivatinstrument | 117,6 | 174,2 | 166,7 |
| Skulder till koncernföretag | 935,4 | 555,5 | 869,0 |
| Summa långfristiga skulder | 1 325,2 | 747,8 | 1 660,8 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut* | 462,6 | 796,0 | 179,3 |
| Övriga skulder | 28,1 | 56,2 | 36,1 |
| Summa kortfristiga skulder | 490,7 | 852,2 | 215,4 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 234,5 | 2 797,9 | 3 280,9 |
* Den finansiella informationen för jämförelseperioden 2020-03-31 är omräknad med hänsyn till rättelse av fel. För mer information se redovisningsprinciper sida 28.

Övriga upplysningar
Segmentsrapportering
| Totalt | Bostäder | Samhäll | Handel | Kontor | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
Jan-mar 2021 |
Jan-mar 2020 |
| Hyresintäkter | 150,7 | 129,2 | 95,1 | 75,8 | 13,7 | 12,3 | 34,9 | 34,3 | 7,0 | 6,8 |
| Fastighetskostnader | -63,2 | -54,4 | -43,1 | -34,1 | -3,8 | -3,5 | -14,1 | -15,0 | -2,2 | -1,8 |
| Driftnetto | 87,5 | 74,8 | 52,0 | 41,7 | 9,9 | 8,8 | 20,8 | 19,3 | 4,8 | 5,0 |
| Räntekostnad nyttjanderätt (tomträtter) Värdeförändring förvalt |
-1,7 | -1,6 | -1,3 | -1,2 | 0,0 | 0,0 | -0,3 | -0,3 | 0,0 | 0,0 |
| ningsfastigheter | 275,7 | 45,1 | 182,6 | 12,1 | 38,1 | 10,0 | 55,0 | 23,0 | 0,0 | 0,0 |
| Segmentsresultat | 361,5 | 118,3 | 233,3 | 52,6 | 48,0 | 18,8 | 75,5 | 42,0 | 4,8 | 5,0 |
| Ej fördelade poster | ||||||||||
| Övriga intäkter och ej för delade fastighetskostnader |
0,1 | 0,6 | ||||||||
| Central administration | -11,6 | -9,2 | ||||||||
| Resultat från intresseföre tag och joint venture |
-0,2 | 0,1 | ||||||||
| Finansnetto exklusive tomträtter |
-21,8 | -19,0 | ||||||||
| Värdeförändring projekt fastigheter |
3,7 | 8,5 | ||||||||
| Värdeförändring derivat |
41,6 | -49,3 | ||||||||
| Resultat före skatt | 373,3 | 50,0 | ||||||||
| Verkligt värde per segment | 9 900,0 | 8 341,9 | 6 548,0 | 5 181,4 | 934,1 | 867,5 | 1 937,6 | 1 842,5 | 480,4 | 450,5 |
| Verkligt värde projekt | 100,3 | 61,7 | ||||||||
| Verkligt värde förvalt ningsfastigheter |
10 000,3 | 8 403,6 | ||||||||
| Överskottsgrad, % | 58,1% | 58,4% | 54,7% | 55,0% | 72,3% | 71,6% | 59,6% | 56,3% | 68,6% | 74,1% |
Segmentsrapportering
Verksamheten följs upp per segment. Fastighetsbeståndet delas in i fyra segment; bostäder, samhäll, handel och kontor. Den del som överväger i förhållande till hyresvärdet för fastigheten bestämmer vilket segment en fastighet tillhör.
Uppföljningen sker på hyresintäkter, fastighetskostnader, driftnetto, värdeförändring förvaltningsfastigheter, verkligt värde samt överskottsgrad.

Redovisningsprinciper Koncernens redovisningsprinciper
Trianon följer i sin koncernredovisning den av Europeiska Unionen antagna IFRS (International Financial Reporting Standards) och tolkningarna av dessa (IRFRIC). Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen tillämpats.
Under 2020 har i samband med bolagets ansökan om upptagande av handel på Nasdaq Stockholm uppkommit fråga om redovisning av vissa av bolagets långfristiga skulder, huruvida dessa rätteligen skulle klassificerats som kortfristiga. Bolaget har analyserat frågan och funnit att vissa av skulderna är av sådan karaktär att de inte bör klassificerats som långfristiga. Som en konsekvens av detta har omklassificering skett mellan långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder. Rättelse har skett genom att samtliga påverkade poster räknats om retroaktivt för perioden 2020-03-31 med 4 281,0 Mkr. Inga av Trianons väsentliga nyckeltal har påverkats av omklassificeringen.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sina finansiella rapporter i enlighet med årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2 kräver att moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen, d.v.s. IFRS i den omfattning som RFR 2 tillåter.
Moderbolaget har precis som koncernen omklassificerat långfristiga och kortfristiga skulder för perioden 2020-03-31 om 786,9 Mkr.
Koncernen och moderbolaget
För fullständiga redovisningsprinciper hänvisas till Trianons årsredovisning för 2020. Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med årsredovisningen 2020. I vissa belopp har avrundningar gjorts, vilket kan innebära att tabeller och beräkningar inte alltid summerar.
Upplysning om finansiella instrument
Samtliga finansiella tillgångar och skulder, med undantag av räntederivat, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Räntederivat redovisas till verkligt värde med värdeförändring i resultaträkningen. Säkringsredovisning tillämpas ej.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner med närstående utöver ersättningar till ledande befattningshavare har förekommit under perioden.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisningssed måste företagsledningen göra bedömningar och antaganden som påverkar i bokslutet redovisade tillgångar och skulder respektive intäkter och kostnader samt lämnad information i övrigt. Faktiskt utfall kan skilja sig från dessa bedömningar.
Koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat kan påverkas av ett antal risker och osäkerhetsfaktorer. Dessa beskrivs mer utförligt i årsredovisningen 2020.
Coronapandemin fortsätter att sprida osäkerhet både i Sverige och resten av världen. För Trianon har pandemin hittills inte haft väsentlig effekt på resultat och finansiell ställning. Trianons fastighetsbestånd som till 76 procent består av bostäder och samhällsfastigheter, ger bolaget stabilitet. En stor del av handelssegmentet utgörs dessutom av dagligvaruhandel, närhandel och samhällskontrakt, vilket medför minskad risk i detta segment.
Årsstämma och information om utdelning
Årsstämman äger rum tisdagen den 4 maj 2021 i Malmö. Fullständig kallelse till stämman återfinns på bolagets webbplats www.trianon.se. Mot bakgrund av coronaviruset genomförs stämman genom förhandsröstning med stöd av tillfälliga lagregler. Någon stämma med möjlighet att närvara personligen eller genom ombud kommer därför inte att äga rum. Ett anförande av bolagets VD Olof Andersson kommer att publiceras på bolagets webbplats www.trianon.se i anslutning till årsstämman.

Styrelsen och verkställande direktören föreslår att årsstämman beslutar om utdelning om 1,80 kronor per aktie för räkenskapsåret 2020 och att avstämningsdag för utdelningen ska vara torsdagen den 6 maj 2021. Beslutar årsstämman i enlighet med förslaget beräknas utdelningen utsändas genom Euroclear Swedens försorg tisdagen den 11 maj 2021. Sista dag för handel med Trianon-aktien inklusive rätt till utdelning är tisdagen den 4 maj 2021.
Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 30 procent av förvaltningsresultatet efter betald skatt. Enligt bolagets utdelningspolicy ska utdelningen långsiktigt uppgå till mellan 30 och 50 procent av förvaltningsresultatet minskat med betald skatt. Under perioder med stark tillväxt kan utdelningen ligga i det undre intervallet.
Styrelsen föreslår att bolagsstämman beslutar om bemyndigande för styrelsen att, längst intill tiden för nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan företrädesrätt för aktieägarna, besluta om emission av nya aktier. Sådant emissionsbeslut ska även kunna fattas med bestämmelse om apport, kvittning eller annat villkor. Antalet aktier som utges, eller som kan tillkomma genom konvertering av konvertibler utgivna med stöd av bemyndigandet, får motsvara högst 10 procent av det totala antalet aktier i bolaget efter utnyttjande av bemyndigandet. Syftet med bemyndigandet är att möjliggöra förvärv samt finansiering, kommersialisering och utveckling av bolagets projekt.
Undertecknande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som koncernen och moderbolaget står inför.
Malmö 3 maj 2021
Styrelseordförande
Boris Lennerhov Olof Andersson Styrelseledamot och VD
Styrelseledamot
Axel Barchan Viktoria Bergman Styrelseledamot
Jens Ismunden Elin Thott Styrelseledamot
Styrelseledamot
Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Definitioner och övrigt
Avkastning på eget kapital
Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i procent av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Motiv för användning: Syftar till att visa avkastningen som genereras på det kapital som aktieägarna har investerat i Bolaget.
Belåningsgrad
Räntebärande nettoskuld i förhållande till fastighetsvärdet vid periodens slut.
Motiv för användning: Syftar till att visa hur stor del nettoskulden utgör av fastighetsvärdet.
BRA
BRA eller bruksarea är summan av invändiga areor bestående av boarea (BOA), lokalarea (LOA), biarea (BIA) samt övrig area (ÖVA) för samtliga våningsplan.
BTA
BTA, bruttoarea eller bruttototalarea är den sammanlagda ytan av samtliga våningsplan. Bruttoarean begränsas av ytterväggens utsida.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till antalet aktier vid periodens slut.
Eget kapital per aktie efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligation
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer i förhållande till antalet aktier vid periodens slut.
Ekonomisk uthyrningsgrad
Kontrakterad hyra för hyresavtal vilka löper vid periodens slut i procent av hyresvärde.
Motiv för användning: Syftar till underlätta bedömningen av hyresintäkter i förhållande till det totala värdet på möjlig uthyrningsbar yta.
Förvaltningsresultat
Resultat före skatt med återläggning av värdeförändringar.
Hållbar hybridobligation
Subordinerat efterställt hållbart obligationslån där likviden kopplas till ett hållbart ramverk, med inriktning på social och miljömässig hållbarhet.
Långsiktigt substansvärde
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare med återläggning av räntederivat samt uppskjuten skatt.
Motiv för användning: Syftar till att visa ett justerat och kompletterande mått på storleken på eget kapital.
Långsiktigt substansvärde efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligation
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer med återläggning av räntederivat samt uppskjuten skatt.
Motiv för användning: Syftar till att visa ett justerat och kompletterande mått på långsiktigt substansvärde hänförligt till Bolagets stamaktieägare med avdrag för den del av eget kapital som hänför sig till hybridobligationer.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare efter avdrag för ränta på hybrid- obligationer i förhållande till genomsnittligt antal aktier. Nyckeltalet ändrades i samband med delårsrapporten avseende januari till september 2020. Historiska siffror har justerats i linje med den nya definitionen. Definition enligt IFRS.
Räntetäckningsgrad
Periodens resultat före skatt, med återläggning av värdeförändringar derivat och fastigheter samt finansiella kostnader, i förhållande till finansiella kostnader med återläggning av räntekostnader för derivat.
Motiv för användning: Underlättar för investerare att bedöma möjligheterna att leva upp till sina löpande finansiella åtaganden.
Samhällsfastighet
Fastighet vars hyresvärde till övervägande del består av skattefinansierad verksamhet och är specifikt anpassad för samhällsservice.
Soliditet
Eget kapital inklusive minoritetsintressen i procent av balansomslutningen.
Motiv för användning: Visar kapitalstruktur genom hur stor andel av totala tillgångar som utgörs av eget kapital.
Överskottsgrad
Driftnetto i procent av hyresintäkter.
Motiv för användning: Syftar till att belysa avkastningen på driftnetto i förhållande till bolagets hyresintäkter.

Trianon är fastighetsbolaget som äger, förvaltar, utvecklar samt bygger bostäder och kommersiella fastigheter i Malmö med omnejd. Företaget verkar för ett hållbart boende både socialt och miljömässigt och har sitt fastighetsbestånd i områden som centrala Malmö, Limhamn, Lindängen, Oxie, Rosengård, Hermodsdal samt i Svedala, Burlövs och Skurups kommuner. Företaget är entreprenörsdrivet med en organisation och ett arbetssätt som präglas av flexibilitet, snabbhet och hög servicenivå. Företagsstrategin har sin grund i lyhördhet, att noggrant följa samhällsutvecklingen och upptäcka nya trender för att finna intressanta affärsmöjligheter.
Bolaget är sedan 17 december 2020 noterat på Nasdaq Stockholm.
Finansiell kalender:
| Delårsrapport Q2 20212021-07-16 | ||
|---|---|---|
| Delårsrapport Q3 20212021-11-10 |
För ytterligare information kontakta:
Olof Andersson, Verkställande direktör [email protected]. Tel. 0709-54 57 20
Mari-Louise Hedbys, Vice verkställande direktör, ekonomichef [email protected]. Tel. 040-611 94 85

Fastighets AB Trianon
Besöksadress: Stenhuggaregatan 2 Postadress: Västra Kanalgatan 5 211 41 Malmö 040-611 34 00 [email protected] Org. nr. 556183-0281 www.trianon.se