AI assistant
Trianon — Interim / Quarterly Report 2021
Jul 16, 2021
3121_ir_2021-07-16_66be017a-ea9e-49b4-8add-86542f2e4d28.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari-juni 2021 Q2 Fastighets AB Trianon (publ)
Resultat i korthet för perioden januari-juni 2021
- Hyresintäkterna ökade med 15 procent och uppgick till 303,3 Mkr (263,2).
- Driftsöverskottet ökade med 13 procent och uppgick till 188,6 Mkr (167,3) och överskottsgraden uppgick till 62 procent (64).
- Förvaltningsresultatet ökade med 16 procent och uppgick till 119,1 Mkr (102,5).
- Periodens resultat uppgick till 519,4 Mkr (114,8) varav 513,0 Mkr (110,9) hänförligt till moderbolagets aktieägare, motsvarande ett resultat per aktie för perioden om 13,22 kr (2,65).
- Värdeförändringar förvaltningsfastigheter uppgick till 487,4 Mkr (103,6).
- Värdeförändring derivat uppgick till 39,4 Mkr (-69,9).
Resultat i korthet andra kvartalet 2021
- Hyresintäkterna ökade med 14 procent och uppgick till 152,6 Mkr (134,0).
- Driftsöverskottet ökade med 10 procent och uppgick till 101,0 Mkr (91,9) och överskottsgraden uppgick till 66 procent (69).
- Förvaltningsresultatet ökade med 17 procent och uppgick till 66,4 Mkr (56,8).
- Periodens resultat uppgick till 221,4 Mkr (72,6) varav 219,9 Mkr (70,6) hänförligt till moderbolagets aktieägare, motsvarande ett resultat per aktie för perioden om 5,64 (1,74).
- Värdeförändringar förvaltningsfastigheter uppgick till 208,0 Mkr (50,0).
- Värdeförändring derivat uppgick till -2,2 Mkr (-20,6).
Denna information är sådan som Fastighets AB Trianon (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom de på sidan 34 visade kontaktpersonernas försorg, för offentliggörande den 16 juli 2021 kl 08.00.
Väsentliga händelser under kvartalet
- Nettouthyrningen uppgick till 1,8 Mkr andra kvartalet och 5,5 Mkr ackumulerat.
- Förvärv av 25,6 procent av Signatur Fastigheter, noterat på Nasdaq First North Growth Market. Förvärvet gör Trianon till största ägare och bolaget kommer att redovisas som ett intressebolag framöver.
- Sjuårigt hyresavtal har tecknats med vårdbolaget Praktikertjänst i kvarteret Hanna i Burlöv.
- Förvärv av de utestående minoritetsandelarna i två bolag som vardera äger bostadsfastigheter i centrala Malmö och på Limhamn, vilket påverkar vinst per aktie positivt.
- Ytterligare företagsobligationer om 100 Mkr har emitterats.
- Försäljning av den kommersiella delen av Multihuset på Limhamn.
-
Tioårigt hyresavtal om 3 000 kvm har tecknats med Malmö stad, gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i Torghuset på Entré.
-
Förvärv av utvecklingsfastighet med möjlig byggrätt om 15-20 000 kvm BTA i centrala Malmö.
- Bostadsrättsprojektet Concordia 14 i centrala Malmö har färdigställts.
- Förstärkning av organisationen med en chefsjurist samt inom förvärv, värdeskapande investeringar och nyproduktion.
Händelser efter periodens utgång
- Förvärv av ett centralt beläget bostadsprojekt i Svedala omfattande 53 hyreslägenheter. Säljare är Wästbygg och tillträde sker vid färdigställande, augusti 2023.
- Avtal tecknat om försäljning av 50 procent av Rosengård Centrum med tillträde 1 september 2021. Fortsatt utveckling av centrat, Rosengårdsbiblioteket och byggrätterna om totalt 60 000 kvm BTA bostäder ska drivas tillsammans med Fastighets AB Hemmaplan i ett joint venture.
Januari-juni 2021
| Nyckeltal | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyresintäkter, Mkr | 153 | 134 | 303 | 263 | 553 |
| Driftöverskott, Mkr | 101 | 92 | 189 | 167 | 368 |
| Förvaltningsresultat, Mkr | 66 | 57 | 119 | 102 | 224 |
| Värdeförändring förvaltningsfastigheter, Mkr | 208 | 50 | 487 | 104 | 406 |
| Periodens totalresultat, Mkr | 221 | 73 | 519 | 115 | 537 |
| Förvaltningsfastigheter, redovisat värde | 9 721 | 8 732 | 9 721 | 8 732 | 9 462 |
| Balansomslutning, Mkr | 10 617 | 9 164 | 10 617 | 9 164 | 10 303 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 3,1 | 2,8 | 2,8 | 2,7 | 3,4 |
| Genomsnittlig avkastning på eget kapital, % | 23% | 10% | 27% | 8% | 17% |
| Belåningsgrad, % | 54% | 57% | 54% | 57% | 56% |
| Soliditet, % | 38% | 33% | 38% | 33% | 35% |
| Eget kapital per aktie, kr | 106,55 | 80,28 | 106,55 | 80,28 | 94,28 |
| Eget kapital per aktie, kr* | 95,07 | 69,52 | 95,07 | 69,52 | 82,33 |
| Resultat per aktie, kr | 5,64 | 1,74 | 13,22 | 2,65 | 13,24 |
| Långsiktigt substansvärde per aktie, kr | 126,80 | 97,59 | 126,80 | 97,59 | 112,86 |
| Långsiktigt substansvärde per aktie, kr* | 115,32 | 86,84 | 115,32 | 86,84 | 100,90 |
| Hyresvärde, Mkr | 649 | 624 | 649 | 624 | 653 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad, % | 95% | 94% | 95% | 94% | 95% |
| Uthyrningsbar yta exkl garage, tkvm | 415 | 382 | 415 | 382 | 402 |
* Efter avdrag av eget kapital hänförligt till hybridobligationer.
Finansiella mål
Räntetäckningsgrad, ggr
Förvaltningsresultat, rullande 12 mån Förvaltningsresultat, Mkr
VD har ordet Ännu ett lönsamt kvartal med hög tillväxt
Vid halvårsskiftet uppvisar vi ännu ett lönsamt kvartal med hög tillväxt för Trianon och ökar på samtliga nivåer. Hyresintäkterna ökar andra kvartalet med 14 procent till 152,6 Mkr (134,0) och driftnettot ökar med 10 procent till 101,0 Mkr (91,9).
Förvaltningsresultatet ökar med 17 procent till 66,4 Mkr (56,8), vilket visar på ett fokuserat uthyrningsarbete och att vi håller ett högt tempo på transaktionssidan. Med en belåningsgrad på 54 procent har vi dessutom goda förutsättningar att fortsätta med våra förvärv, med fokus på bostäder och samhällsfastigheter.
Nya uthyrningar
Handelsfastigheten Rolf 6, med nya namnet Torghuset i Entré, är på god väg att konverteras från handels- till samhällsfastighet och under andra kvartalet tecknade vi ytterligare kontrakt, bland annat ett tioårigt hyresavtal med Malmö stads gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltning. I framtiden kommer Torghuset därmed att ingå i segmentet samhällsfastigheter, i enlighet med målet att öka inom detta segment.
Transaktioner och intressebolag
I maj och juni förvärvade vi aktier i Signatur Fastigheter, ett välskött lokalt fastighetsbolag med fokus på bostäder och samhällsfastigheter. Med 25,6 procent av aktierna är vi den största ägaren och kommer framöver att redovisa Signatur Fastigheter som ett intressebolag.
Det är även glädjande att se att intressebolaget Burlöv Center utvecklats över förväntan. Antalet nya uthyrningar ökade under det första halvåret, och projekteringen av cirka 300 lägenheter påbörjades med förväntad byggstart 2022. Planarbetet avseende ytterligare 100 000 kvm BTA bostäder fortskrider enligt plan.
I juni förvärvade vi de utestående minoritetsandelarna i två bolag som vardera äger bostadsfastigheter i centrala Malmö och på Limhamn. Fastigheterna, som redan tidigare konsoliderats i räkenskaperna, innebär en påverkan på nyckeltalen vinst per aktie med cirka 0,40 kr beräknat proforma för 2020 och långsiktigt substansvärde med cirka 0,80 kr per aktie på tillträdesdagen. Ytterligare ett förvärv var en utvecklingsfastighet på Norra Sorgenfri i centrala Malmö med möjlighet till 15-20 000 kvm BTA bostäder. Allt på ett spännande område med industrikaraktär som nu omvandlas till ett attraktivt bostadsområde.
I slutet av juni sålde vi den kommersiella delen av Multihuset på Limhamn, Bryggan 2, helt i linje med vår strategi att kunna avyttra färdigutvecklade fastigheter för att fokusera på nyproduktion och förvärv av bostäder och samhällsfastigheter. Priset om 57 000 kr/kvm överstiger det bokförda värdet per den 31 december 2020 med cirka 18 procent och per den 31 mars 2021 med cirka 6 procent, en affär som bekräftar vilken stark marknad vi befinner oss på. Priset ska även ställas i relation till Trianons genomsnittligt bokförda värden som är 23 900 kr/kvm.
Redo för nyproduktion
Förstärkningar har gjorts i organisationen för att kunna öka våra volymer och byggstarta cirka 700 lägenheter inom 10-12 månader. För en utförligare beskrivning av våra projekt och vad dessa innebär för Trianons utveckling, se sidan 14 i denna rapport.
Stiftelsen Momentum för framtidens Malmö
Så här i sommartider är det glädjande att den allmännyttiga Stiftelsen Momentum, som bland annat Trianon, MKB och jag privat satsat pengar i, är i gång med en mängd lovaktiviteter för barn upp till 13 år i områdena Rosengård, Nydala, Hermodsdal och Lindängen i Malmö. Läsambassadörer, teatergrupper, utomhusbasket med mera ger många roliga och värdefulla stunder i våra områden.
Mål och fokus framåt
Jag är mycket nöjd med att vi levererar på samtliga finansiella mål under det andra kvartalet. På en stark marknad är det utmanande att hitta kloka affärer och därför är jag både glad och stolt över våra senaste transaktioner. Dessa ökar vår förvärvskapacitet och kapacitet för nyproduktion ytterligare, vilket möjliggör fortsatt kloka affärer och att vi även framåt når våra finansiella mål med god marginal.
Tack till alla som är med på resan!
Olof Andersson, VD
Kort om Trianon
Trianon är ett entreprenörsdrivet fastighetsbolag som äger, förvaltar, förvärvar, utvecklar samt bygger både bostäder och kommersiella lokaler i Malmö med omnejd. Bolaget verkar för ett hållbart boende samt ett socialt ansvarstagande.
Affärsidé
Trianon ska äga, förvalta, utveckla samt bygga fastigheter i Malmö med omnejd. Genom nytänkande, engagemang och långsiktighet ska Trianon verka för en hållbar stadsutveckling.
Vision
Trianon ska vara det mest lönsamma och välskötta fastighetsbolaget i Malmö.
Mål
- Trianon har som mål att öka förvaltningsresultatet med 12 procent årligen. För att säkerställa att bolagets tillväxtmål nås med fortsatt god lönsamhet, ska den genomsnittliga årliga avkastningen på eget kapital som lägst uppgå till 12 procent över en konjunkturcykel.
- Belåningsgraden ska som högst uppgå till 60 procent av fastighetsvärdet. Vid genomförandet av värdeskapande förvärv eller projekt kan belåningsgraden tillfälligt tillåtas överskrida 60 procent.
- Räntetäckningsgraden ska som lägst uppgå till 1,5 gånger i förhållande till finansiella kostnader inklusive räntekostnader för derivat.
- Fastighetsportföljen ska långsiktigt bestå av 80 procent bostads- och samhällsfastigheter.
Strategi
- Trianon ska fokusera på lokal närvaro och på fastigheter i Malmö med omnejd.
-
Trianon ska förvärva nya fastigheter med utvecklingspotential i Malmö med omnejd med fokus på bostads- och samhällsfastigheter. Utvecklingspotential i fastigheten kan innebära t.ex. konvertering, ombyggnad eller potential för utbyggnad genom byggrätter. Utvecklingspotential kan även finnas i form av bidrag till utveckling eller förändring i ett geografiskt område.
-
Utveckla befintligt fastighetsbestånd genom värdeskapande investeringar och effektiviseringar.
- Utveckla fastighetsportföljen genom fortsatt nybyggnation av hyresrätter i Malmö med omnejd.
- Färdigutvecklade fastigheter kan avyttras.
Fastighetsbestånd
Trianons fastighetsbestånd består av bostads-, handels-, kontors-, och samhällsfastigheter belägna i Malmö samt Svedala, Burlövs och Skurups kommuner. Trianon konsoliderar 84 fastigheter och deläger ytterligare 5 fastigheter som redovisas som intresseföretag och joint venture vid rapporttidpunkten. Total uthyrningsbar yta uppgår till 415 000 kvm exklusive cirka 3 000 stycken garageoch parkeringsplatser. Fastighetsvärdet uppgick till 9,7 Mdkr vid periodens slut.
Hållbarhet
Trianon har under ett flertal år arbetat systematiskt med att förena miljömässig, ekonomisk och social hållbarhet. Detta arbete har genererat både samhällsnytta och kundnytta och kommer att fortsätta tillämpas på nya förvärv i de områden Trianon verkar.
Sociala mål
- Minska arbetslösheten i våra områden
- Anställa boende
- Bygga fler nya lägenheter med rimlig hyra
- Renovera rimligt
- Minska hemlösheten
- Minska omflyttningsgraden
Miljömål
- Minska energiförbrukningen
- Använda förnybara energikällor
I Trianons hållbara hybridobligation ingår både sociala och miljörelaterade hållbarhetsmål för att utveckla områden i södra och östra Malmö där delar av Trianons bestånd finns. Utfallet av hybridobligationen rapporteras årligen i maj samt i bolagets års- och hållbarhetsredovisning, se Trianons webbplats, www.trianon.se.
Aktier
Bolaget har totalt 37 465 500 aktier och dessa fördelar sig på 1 521 118 A-aktier och 35 944 382 B-aktier. A-aktien berättigar till 1 röst och B-aktien till 1/10 röst, innebärandes ett totalt antal röster om 5 115 556 stycken. Aktiekapitalet uppgick till 93 663 750 kronor och kvotvärdet per aktie till 2,50 kronor.
Trianons B-aktie noterades den 21 juni 2017 på Nasdaq First North Premier Growth Market. Sedan den 17 december 2020 är Trianons B-aktie listad på Nasdaq Stockholm segmentet Mid Cap. Stängningskursen den 30 juni 2021 var 194,50 kronor per aktie. Bolagets totala börsvärde var 7,0 Mdkr den 30 juni 2021.
Konvertibellån
Incitamentsprogram till personalen i form av konvertibellån tecknades under 2019 till ett belopp om 11,4 Mkr, i enlighet med beslut på bolagets årsstämma den 7 maj 2019. Cirka en tredjedel av samtliga anställda deltog i programmet. Konverteringskursen uppgår till 78 kronor. Vid full konvertering innebär det att 146 153 nya B-aktier tillkommer och att bolagets aktiekapital ökar med 365 382,50 kronor, vilket motsvarar en utspädning på cirka 0,4 procent av kapitalet och cirka 0,3 procent av rösterna. Konvertibellånet löper på tre år och konvertering sker i slutet av 2022.
Aktieinformation
Kortnamn: TRIAN B ISIN-kod: SE0009921471
| Förändring av Antal aktier efter |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| antal aktier | transaktionen | Aktiekapital (SEK) | ||||||
| Besluts tidpunkt |
Händelse | A-aktier | B-aktier | A-aktier | B-aktier | Summa aktier |
Förändring | Totalt |
| 1991-06-20 | Nyemission | 74 000 | 20 600 | 504 000 | 610 000 | 1 114 000 | 946 000 | 6 846 000 |
| 1992-01-03 | Utbyte av konvertibler | 37 000 | 0 | 541 000 | 630 600 | 1 171 600 | 370 000 | 7 216 000 |
| 2008-10-29 | Nyemission | 1 082 000 | 342 000 | 1 623 000 | 972 600 | 2 595 600 | 14 240 000 | 21 456 000 |
| 2010-05-17 | Nyemission | 168 391 | 54 221 | 1 791 391 | 1 026 821 | 2 818 212 | 2 226 120 | 23 682 120 |
| 2010-06-03 | Nyemission | 1 621 700 | 50 000 | 3 413 091 | 1 076 821 | 4 489 912 | 21 217 000 | 44 899 120 |
| 2011-06-09 | Nyemission | 682 618 | 215 364 | 4 095 709 | 1 292 185 | 5 387 894 | 8 979 820 | 53 878 940 |
| 2012-06-29 | Nyemission | 0 | 1 001 992 | 4 095 709 | 2 294 177 | 6 389 886 | 10 019 920 | 63 898 860 |
| 2015-04-16 | Nyemission | 409 571 | 229 418 | 4 505 280 | 2 523 595 | 7 028 875 | 6 389 890 | 70 288 750 |
| 2017-04-03 | Aktiesplit (1:4) | 0 | 0 | 18 021 120 | 10 094 380 | 28 115 500 | 0 | 70 288 750 |
| 2017-04-03 | Omstämpling | -16 500 002 | 16 500 002 | 1 521 118 | 26 594 382 | 28 115 500 | 0 | 70 288 750 |
| 2017-06-21 | Nyemission | 0 | 6 250 000 | 1 521 118 | 32 844 382 | 34 365 500 | 15 625 000 | 85 913 750 |
| 2019-11-27 | Nyemission | 0 | 2 100 000 | 1 521 118 | 34 944 382 | 36 465 500 | 5 250 000 | 91 163 750 |
| 2020-07-08 | Nyemission | 1 000 000 | 1 521 118 | 35 944 382 | 37 465 500 | 2 500 000 | 93 663 750 | |
| Summa | 1 521 118 | 35 944 382 | 37 465 500 | 93 663 750 |
Aktiekapitalets utveckling
Ägare
De två största ägarna i Trianon är Jan Barchan via bolag och Olof Andersson privat och via bolag, som vardera representerar cirka 28 procent av bolagets totala aktier samt cirka 33 procent av bolagets totala röster.
Ägandet av bolagets totala antal aktier framgår enligt tabell nedan.
Ägare per den 30 juni 2021
| Namn | Summa Innehav | Innehav % | Summa Röster | Röster % |
|---|---|---|---|---|
| Briban Invest AB | 10 350 763 | 27,63% | 1 685 547,7 | 32,95% |
| Olof Andersson privat och via bolag | 10 347 142 | 27,62% | 1 685 185,6 | 32,94% |
| AB Grenspecialisten | 3 752 524 | 10,02% | 375 252,4 | 7,34% |
| Länsförsäkringar Fastighetsfond | 3 546 001 | 9,46% | 354 600,1 | 6,93% |
| Mats Cederholm privat och via bolag | 1 008 985 | 2,69% | 168 961,9 | 3,30% |
| SEB Sverigefond Småbolag | 966 833 | 2,58% | 96 683,3 | 1,89% |
| Fosielund Holding AB | 930 000 | 2,48% | 93 000,0 | 1,82% |
| Verdipapirfondet Odin Eiendom | 604 674 | 1,61% | 60 467,4 | 1,18% |
| Futur Pension Försäkringsaktiebolag | 551 281 | 1,47% | 55 128,1 | 1,08% |
| SEB Nanocap | 469 475 | 1,25% | 46 947,5 | 0,92% |
| Övriga aktieägare | 4 937 822 | 13,18% | 493 782,2 | 9,65% |
| Summa | 37 465 500 | 100,00% | 5 115 556,2 | 100,00% |
Aktiekursens utveckling, kr per aktie
Resultat, intäkter och kostnader
Januari – juni 2021
Resultatposterna nedan avser perioden januari-juni 2021. Jämförelseposterna angivna inom parentes avser belopp för motsvarande period föregående år.
Hyresintäkter
Hyresintäkterna för perioden uppgick till 303,3 Mkr (263,2), vilket motsvarar en ökning med 15 procent. Ökningen är främst hänförlig till förvärvade fastigheter och uthyrning. Hyresintäkterna har påverkats negativt av pandemin med cirka 3,9 Mkr beroende på minskade omsättningshyror och hyresrabatter. Hyresrabatter har redovisats i den period som de skulle ha infallit.
Nettouthyrningen för perioden uppgick till 5,5 Mkr (4,6). Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till 95 procent (94).
Det totala hyresvärdet den 30 juni 2021 uppgick till 648,9 Mkr (624,1). Ökningen beror främst på förvärvade fastigheter samt uthyrning.
Fastighetskostnader
Fastighetskostnaderna uppgick till 116,0 Mkr (97,2). Ökningen beror främst på förvärvade fastigheter.
Driftskostnaderna belastas av sedvanlig säsongsvariation avseende el- och uppvärmningskostnader, som belastar med störst påverkan under första och andra kvartalet.
Renoveringsarbeten av lägenheter fortsätter och 68 (58) lägenheter har renoverats under perioden. Renovering av lägenheter görs i samband med omflyttning i bostadsbeståndet och målet är att renovera 200 lägenheter per år.
Driftnetto
Driftnettot uppgick till 188,6 Mkr (167,3) för perioden, vilket motsvarar en ökning med 13 procent. Överskottsgraden uppgick till 62 procent (64).
Central administration
Central administration uppgick till 24,9 Mkr (21,6). Central administration utgörs av personalkostnader för gemensamma koncernfunktioner samt kostnader för IT, marknadsföring, finansiella rapporter och revisionsarvoden. Totalt antal anställda inklusive
både koncerngemensamma funktioner och fastighetsadministration uppgick till 75 (65) varav 36 (31) tjänstepersoner.
Övriga intäkter inklusive andel i intresseföretag och joint venture
Resultat från andelar i intresseföretag och joint venture uppgick till 0,0 Mkr (0,2 Mkr) inklusive värdeförändringar och skatt. Förvaltningsresultatet från intresseföretag och joint venture uppgick till 0,5 Mkr (0,2).
Ränteintäkter och kostnader samt övriga finansiella kostnader
Finansiella kostnader uppgick till 42,3 Mkr (40,3) för perioden. Snittränta för perioden inklusive swapräntor uppgick till 2,1 procent (2,2). Finansiella kostnader har ökat beroende på ökad upplåning i samband med förvärv av förvaltningsfastigheter medan omförhandling av lån och lägre kostnader för obligationsfinansiering har minskat den genomsnittliga räntekostnaden.
Räntekostnader för nyttjanderätter avseende tomträtter uppgick till 3,4 Mkr (3,2).
Värdeförändringar fastigheter och finansiella instrument
Värdeförändringar för förvaltningsfastigheter uppgick till 487,4 Mkr (103,6) för perioden. Värdeförändringarna beror främst på värdeskapande investeringar i beståndet, nytecknade hyreskontrakt i det kommersiella beståndet samt marknadsvärdeförändring i bostadsbeståndet.
Samtliga fastigheter har internvärderats vid periodens slut förutom någon mindre projektfastighet av lägre värde.
Direktavkastningen för hela fastighetsbeståndet uppgick till 4,4 procent (4,7) samt för bostadsfastigheter till 4,1 procent (4,4).
Värdeförändring av derivatinstrument uppgick till 39,4 Mkr (-69,9) för perioden. Av detta avser -15,4 Mkr (-13,1) under perioden betald swapränta. Värdeförändring derivat är inte kassaflödespåverkande och vid löptidens slut är värdet på derivaten alltid noll.
Skatt
Redovisad skatt för perioden uppgick till -126,0 Mkr (-21,3). Uppskjuten skatt hänförligt till värdeförändringar av förvaltningsfastigheter uppgick till -114,8 Mkr (-33,0) samt värdeförändringar av derivatinstrument -11,2 Mkr (11,7).
Totalresultat
Periodens totalresultat uppgick till 519,4 Mkr (114,8), varav 513,0 Mkr (110,9) var hänförligt till moderbolagets aktieägare. Resultatet motsvarar 13,22 kronor per aktie (2,65) före utspädning och till 13,20 kronor per aktie (2,65) efter utspädning.
Avkastningen på eget kapital uppgick till 27 procent (8) och ökningen hänför sig främst till ökat förvaltningsresultat samt värdeförändring av förvaltningsfastigheter och derivat.
Moderbolaget
Nettoomsättningen uppgick till 30,4 Mkr (31,3). Rörelseresultatet uppgick till -16,8 Mkr (-12,0).
Värdeförändringar derivat uppgick till 54,0 Mkr (-8,6) och beror på värdeförändring av marknadsräntor. Värdeförändring av derivat är inte kassaflödespåverkande och vid löptidens slut är värdet på derivaten alltid noll.
Skatt på periodens resultat uppgick till -11,1 Mkr (1,8) och avser uppskjuten skatt på värdeförändringar av derivat.
Resultat, intäkter och kostnader
April – juni 2021
Resultatposterna nedan avser perioden april-juni 2021. Jämförelseposterna angivna inom parentes avser belopp för motsvarande period föregående år.
Hyresintäkter
Hyresintäkterna för perioden uppgick till 152,6 Mkr (134,0), vilket motsvarar en ökning med 14 procent. Ökningen är främst hänförlig till förvärvade fastigheter och uthyrning. Hyresintäkterna har påverkats negativt av pandemin med cirka 2,0 Mkr beroende på minskade omsättningshyror och hyresrabatter. Hyresrabatter har redovisats i den period som de skulle ha infallit.
Nettouthyrningen för perioden uppgick till 1,8 Mkr (2,4).
Fastighetskostnader
Fastighetskostnaderna uppgick till 52,6 Mkr (42,5). Ökningen beror främst på förvärvade fastigheter.
Renoveringsarbeten av lägenheter fortsätter och 28 (40) lägenheter har renoverats under perioden. Renovering av lägenheter görs i samband med omflyttning i bostadsbeståndet och målet är att renovera 200 lägenheter per år.
Driftnetto
Driftnettot uppgick till 101,0 Mkr (91,9) för perioden, vilket motsvarar en ökning med 10 procent. Överskottsgraden uppgick till 66 procent (69).
Central administration
Central administration uppgick till 13,3 Mkr (12,4). Central administration utgörs av personalkostnader för gemensamma koncernfunktioner samt kostnader för IT, marknadsföring, finansiella rapporter och revisionsarvoden.
Övriga intäkter inklusive andel i intresseföretag och joint venture
Resultat från andelar i intresseföretag och joint venture uppgick till 0,2 Mkr (0,1 Mkr) inklusive värdeförändringar och skatt. Förvaltningsresultatet från intresseföretag och joint venture uppgick till 0,3 Mkr (0,1).
Ränteintäkter och kostnader samt övriga finansiella kostnader
Finansiella kostnader uppgick till 20,0 Mkr (21,2) för perioden. Snittränta för perioden inklusive swapräntor uppgick till 2,0 procent (2,2).
Räntekostnader för nyttjanderätter avseende tomträtter uppgick till 1,7 Mkr (1,6).
Värdeförändringar fastigheter och finansiella instrument
Värdeförändringar för förvaltningsfastigheter uppgick till 208,0 Mkr (50,0) för perioden. Värdeförändringarna beror främst på värdeskapande investeringar i beståndet, nytecknade hyreskontrakt i det kommersiella beståndet samt marknadsvärdeförändring i bostadsbeståndet. Samtliga fastigheter har intervärderats vid periodens slut förutom någon mindre projektfastighet av lägre värde.
Värdeförändring av derivatinstrument uppgick till -2,2 Mkr (-20,6) för perioden. Av detta avser -7,5 Mkr (-6,2) under perioden betald swapränta. Värdeförändring derivat är inte kassaflödespåverkande och vid löptidens slut är värdet på derivaten alltid noll.
Skatt
Redovisad skatt för perioden uppgick till -50,7 Mkr (-13,5).
Totalresultat
Periodens totalresultat uppgick till 221,4 Mkr (72,6), varav 219,9 Mkr (70,6) var hänförligt till moderbolagets aktieägare. Resultatet motsvarar 5,64 kronor per aktie (1,74) före utspädning och till 5,62 (1,74) kronor per aktie efter utspädning.
Avkastningen på eget kapital uppgick till 23 procent (10) och ökningen hänför sig främst till ökat förvaltningsresultat samt värdeförändring av förvaltningsfastigheter och derivat.
Aktuell intjäningsförmåga
I tabellen nedan presenteras intjäningsförmåga på tolvmånadersbasis. Det är viktigt att notera att den aktuella intjäningsförmågan inte ska jämställas med en prognos för de kommande 12 månaderna. Intjäningsförmågan innehåller exempelvis ingen bedömning av hyres-, vakans-, eller ränteförändring. Trianons resultaträkning påverkas dessutom av värdeutvecklingen i fastighetsbeståndet samt kommande förvärv och/eller fastighetsförsäljningar. Dessutom påverkas resultaträkningen av värdeförändringar avseende derivat. Detta har ej heller beaktats i den aktuella intjäningsförmågan.
Intjäningsförmågan baseras på fastighetsbeståndets kontrakterade hyresintäkter, bedömda fastighetskostnader under ett normalår samt kostnader för administration. Fastigheter som förvärvats under perioden har justerats till helår. Kostnader för de räntebärande skulderna har baserats på koncernens genomsnittliga räntenivå inklusive effekt av derivatinstrument beräknat på nettoskulden.
| 30 jun | 31 mar | 31 dec | 30 sep | 30 jun | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Hyresvärde | 648,9 | 675,3 | 653,4 | 644,2 | 624,1 |
| Vakanser* | -24,7 | -27,1 | -25,4 | -28,9 | -28,5 |
| Kontrakterade vakanser** | -1,2 | -2,5 | -4,3 | ||
| Rabatter | -4,2 | -5,6 | -6,5 | -5,1 | -5,9 |
| Hyresintäkter | 618,8 | 640,0 | 617,2 | 610,2 | 589,7 |
| Fastighetskostnader | -186,4 | -190,9 | -183,6 | -186,1 | -179,9 |
| Fastighetsadministration | -19,6 | -19,2 | -18,0 | -18,0 | -18,0 |
| Driftsöverskott | 412,8 | 430,0 | 415,6 | 406,1 | 391,8 |
| Överskottsgrad | 67% | 67% | 67% | 67% | 66% |
| Central administration | -44,0 | -44,0 | -41,6 | -41,6 | -41,6 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 10,6 | 4,3 | 4,3 | 0,4 | 0,4 |
| Tomträttsavgäld | -6,7 | -7,0 | -7,0 | -6,7 | -6,7 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -104,2 | -118,0 | -120,6 | -117,2 | -110,3 |
| Förvaltningsresultat | 268,5 | 265,3 | 250,7 | 241,0 | 233,6 |
| Förvaltningsresultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets ägare | 266,5 | 257,7 | 243,1 | 233,4 | 227,3 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 2,0 | 7,6 | 7,6 | 7,6 | 6,3 |
Aktuell intjäningsförmåga 12 månader
* Vakanser har påverkats av pandemin i handelssegmentet
** Från och med 2020Q4 redovisas vakanser som är uthyrda med tillträde inom 12 månader
Kommentar
till koncernens rapport över finansiell ställning
Balansposternas belopp samt jämförelsetal avser ställningen vid periodens utgång. Jämförelser angivna inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Fastighetsbestånd
Trianons fastighetsbestånd finns i Malmö med omnejd och består av bostäder, kontor, handel och samhällsfastigheter. Fastigheterna finns till största delen i Malmö men även i Svedala, Burlövs och Skurups kommuner.
Fastighetsinnehavet består av 84 fastigheter med en total uthyrningsbar yta om 415 000 kvm exklusive 3 000 stycken garage- och parkeringsplatser samt fastigheter redovisade som intresseföretag och joint venture. Bostäder och samhällsfastigheter utgör 75 procent av fastighetsvärdet.
Under första halvåret har 112,5 Mkr (78,3) investerats i befintliga fastigheter. Investeringarna har utgjorts av löpande lägenhetsrenoveringar i bostadsbeståndet, hyresgästanpassningar i lokaler, ombyggnader samt konverteringar.
Förvärv och avyttringar Första kvartalet 2021
Tillträde av utvecklingsfastigheten Macken 1 i Slottsstaden i Malmö. Fastigheten omfattar 1 000 kvm mark och 60 parkeringsplatser med potential för utveckling av bostäder. Fastighetsvärdet uppgick till 15 Mkr.
Förvärv och tillträde av utvecklingsfastigheten Vallen 15 i centrala Malmö. Fastigheten omfattar 800 kvm delvis tomställd kontorsyta, vilket avses konverteras till bostäder. Fastighetsvärdet uppgick till 16 Mkr.
Förvärv av bostadsfastighet i Svedala omfattande 14 000 kvm fördelat på 208 lägenheter samt byggrätter och en utvecklingsfastighet om 1 600 kvm med möjlig bostadsförtätning. Fastighetsvärdet uppgick till 169 Mkr.
Letter of intent undertecknat om försäljning av 50 procent av handelsfastigheten Landshövdingen 1, Rosengård Centrum.
Andra kvartalet 2021
Förvärv av minoritetsandelar motsvarande 32,5 procent av fastigheten Häggen 13 i centrala Malmö samt 50 procent av fastigheten Ugglan 21 i Limhamn. Efter förvärven äger Trianon 100
procent av de båda bolagen och därmed också fastigheterna.
Försäljning och frånträde av fastigheten Bryggan 2 i Limhamn omfattande den kommersiella delen av fastigheten Multihuset om cirka 7 600 kvm. Fastighetsvärdet uppgick till 430 Mkr.
Förvärv och tillträde av utvecklingsfastigheten Spiralen 10 på Norra Sorgenfri i Malmö. Fastigheten omfattar cirka 10 000 kvm, varav 4 300 kvm uthyrd yta samt potentiella byggrätter om cirka 15-20 000 kvm. Detaljplanearbete beräknas startas omgående för utveckling av bostäder.
Försäljning av färdigställt bostadsrättsprojekt i fastigheten Concordia 14 i centrala Malmö.
Försäljning av 50 procent av fastigheten Arlöv 22:189 omfattande 50 lägenheter i Burlövs kommun.
Förvärv av 25,6 procent av Signatur Fastigheter, noterat på Nasdaq First North Growth Market. Signatur är ett fastighetsbolag med bostäder och samhällsfastigheter i bland annat södra Sverige. Förvärvet innebär att Trianon blir största ägare och att bolaget kommer att redovisas som ett intressebolag framöver. Andelarna är redovisade till anskaffningsvärde.
Andra kvartalets försäljningar har överstigit förvärv och investeringar och därför har fastighetsvärdet totalt sett minskat med 279,5 Mkr under kvartalet.
Nyproduktion
Förstärkningar har gjorts i organisationen för att kunna byggstarta cirka 700 lägenheter inom 10-12 månader.
Projektportfölj
På följande sida finns en sammanställning över befintlig projektportfölj. Projektsammanställningen inkluderar markanvisningar för fastigheterna Centralköket 1 i Sege Park, Badmössan 1 i Hyllie samt Svedala 25:18 i Svedala.
Ombyggnad av Concordia 14 till bostadsrätter har färdigställts under kvartalet. Tillträde ägde rum den 28 april 2021.
Närmast i tiden för projektstart av nyproduktion är lägenheter i Hyllie, Sege Park samt kvarteret Hanna med förväntad byggstart under 2021. Inom de närmaste 10-12 månaderna finns totalt 700 lägenheter i plan för nyproduktion.
Projektportfölj
| Bedömd | Nedlagda | Bedömt hyres |
För väntad |
För väntat färdig |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal | investering, | kostnader, | värde, | bygg | ställan | ||
| Projektfastigheter | lägenheter | BTA m² | Mkr | Mkr | Mkr | start | de |
| Projekt befintliga fastigheter | |||||||
| Rosengårdsbiblioteket | 0 | 2 000 | 75 | 7 | 6 | 2020 | 2022 |
| Entré - Rolf 6, Torghuset** | 0 | 11 900 | 185 | 14 | 17 | 2021 | 2022 |
| Summa projekt befintliga fastigheter | 0 | 13 900 | 260 | 21 | 23 | ||
| Projekt med gällande detaljplan | |||||||
| Badmössan 1, Hyllie (lokaler och hyresrätter) |
73 | 5 500 | 134 | 0 | 8 | 2021 | 2023 |
| Centralköket 1, Sege Park (hyresrätter) | 65 | 4 800 | 111 | 5 | 6 | 2021 | 2023 |
| Svedala 1:87 (hyresrätter) | 53 | 4 700 | 112 | 0 | 6 | 2021 | 2023 |
| Kvarteret Hanna, Burlöv (lokaler, hyres rätter och bostadsrätter) |
111 | 15 400 | 405 | 9 | 16 | 2021 | 2024 |
| Fjällrutan 1, Hindby (bostadsrätter) | 12 | 1 000 | 34 | 0 | 0 | 2022 | 2024 |
| Summa projekt med gällande de taljplan |
314 | 31 400 | 795 | 14 | 36 | ||
| Projekt under detaljplanering | |||||||
| Norra Sorgenfri, etapp 1* | 253 | 14 000 | 403 | 8 | 24 | 2021 | 2024 |
| Norra Sorgenfri, etapp 2* | 136 | 8 000 | 196 | 4 | 11 | 2022 | 2024 |
| Rosengård Centrum, etapp 1 Södra | 65 | 5 400 | 2022 | 2024 | |||
| Björnen 6, Skurup | 22 | 2 200 | 2022 | 2024 | |||
| Svedala 25:18 | 155 | 12 000 | 2023 | 2024 | |||
| Svedala 22:8 | 39 | 4 500 | 2023 | 2024 | |||
| Östergård 3, Skurup | 65 | 4 200 | 2023 | 2024 | |||
| Macken 1, Slottsstaden | 35 | 1 600 | 2023 | 2024 | |||
| Rosengård Centrum, etapp 1 Norra | 65 | 6 000 | 2023 | 2025 | |||
| Spiralen 10, Norra Sorgenfri | 15 000 | 2024 | |||||
| Summa projekt under detaljplanering | 835 | 72 900 | 599 | 12 | 35 | ||
| Summa projektportfölj | 1 149 | 118 200 | 1 654 | 47 | 94 |
Framtida möjliga detaljplaner
Rosengård Centrum, etapp 2 och 3
Bunkeflostrand 155:3
*Ej tillträdda, tillträds då detaljplan vunnit laga kraft. Norra Sorgenfri Etapp 1 avyttrad med tillträde då fastigheten är färdigställd. Besked efter överklagad detaljplan förväntas hösten 2021. **Kontor enligt detaljplan
| Joint venture | Antal lägen heter |
BTA m² | Bedömd investering, Mkr |
Nedlagda kostnader, Mkr |
Bedömt hyres värde, Mkr |
För väntad bygg start |
För väntat färdig ställande |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bojen 1 och Fendern 1 (Silor på Limhamn) |
70 | 15 000 | 2024 | 2027 | |||
| Tågarp 15:4 Etapp 1 (Burlöv Center) | 525 | 48 000 | 2022 | 2025 | |||
| Tågarp 15:4 Etapp 2 (Burlöv Center) | 100 000 | ||||||
| Summa | 595 | 163 000 |
Fastighetsvärdering
Verkligt värde för förvaltningsfastigheter uppgick till 9 720,8 Mkr (8 732,3). Värdeförändringar för förvaltningsfastigheter uppgick till 487,4 Mkr (103,6) för det första halvåret 2021. Värdeförändringarna beror på renovering av lägenheter i bostadsbeståndet, nytecknade kontrakt i det kommersiella beståndet, värdeskapande lägenhetsrenoveringar samt yieldförskjutning i bostadsbeståndet.
Fastighetsbeståndet har internvärderats vid periodens slut. Direktavkastningen för hela fastighetsbeståndet uppgick till 4,4 procent (4,7) samt för bostadsfastigheter till 4,1 procent (4,4).
Fastigheten Bunkeflostrand 155:3 har värderats till anskaffningsvärde och omfattar ej detaljplanerad mark. Fastigheten anskaffades för 500 000 kronor och omfattar 74 500 kvm mark belägen vid Öresundsbron.
Ej detaljplanerade byggrätter eller ej tillträdda byggrätter har inte värderats.
Byggrätter och potentiella byggrätter har inte värderats på befintliga fastigheter förutom på fastigheterna Landshövdingen 1 och Rolf 6, där mindre värde ingår i värderingen för outnyttjade byggrätter.
Trianons fastighetsbestånd 30 juni 2021
Tabellen per fastighetskategori på nästföljande sida visar en sammanställning av de fastigheter Trianon äger den 30 juni 2021 och avspeglar fastigheternas kontrakterade intäkter på årsbasis 1 juli 2021 och kostnader på årsbasis såsom fastigheterna hade ägts under hela föregående tolvmånadersperioden varvid förvärvade samt färdigställda fastigheter räknats om såsom de ägts eller varit färdigställda under föregående tolvmånadersperiod.
Förändring verkligt värde förvaltningsfastigheter
| Mkr | 30 jun 2021 |
31 mar 2021 |
31 dec 2020 |
30 sep 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Verkligt värde vid periodens ingång | 10 000,3 | 9 462,3 | 9 390,7 | 8 732,3 | 8 403,6 |
| Investeringar via bolag* | 36,6 | 191,9 | 0,0 | 0,0 | 242,0 |
| Investeringar nya förvaltningsfastigheter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 421,1 | 0,0 |
| Investeringar i befintliga fastigheter | 45,8 | 66,7 | 61,2 | 20,1 | 36,7 |
| Försäljning | -492,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Försäljning till intressebolag | -77,8 | 0,0 | -75,0 | 0,0 | 0,0 |
| Värdeförändring | 208,0 | 279,4 | 85,4 | 217,2 | 50,0 |
| Verkligt värde vid periodens utgång | 9 720,8 | 10 000,3 | 9 462,3 | 9 390,7 | 8 732,3 |
* Förvärv av fastighet via bolag
Intjäningsförmåga per segment
| Antal | Antal | Uthyrbar | Fastighetsvärde | Hyresvärde | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| fastigheter | lägenheter | yta, kvm | Mkr | Kr/kvm | Mkr | Kr/kvm | |
| Fastighetskategori | |||||||
| Bostäder | 55 | 3 861 | 283 584 | 6 665 | 23 502 | 401 | 1 415 |
| Samhäll | 9 | 111 | 19 963 | 530 | 26 531 | 35 | 1 778 |
| Handel | 11 | 91 | 88 302 | 1 958 | 22 176 | 180 | 2 038 |
| Kontor | 5 | 1 | 11 745 | 480 | 40 904 | 30 | 2 546 |
| Summa exklusive projektfastigheter |
80 | 4 064 | 403 594 | 9 633 | 23 868 | 646 | 1 602 |
| Projekt | 4 | - | 11 776 | 88 | - | 2 | - |
| Summa inklusive projektfastigheter |
84 | 4 064 | 415 370 | 9 721 | 23 868 | 649 | 1 602 |
| Ekonomisk uthyrnings grad |
Hyres intäkter, Mkr |
Drifts överskott, Mkr |
Över skotts- grad |
Driftnetto exkl admin, Mkr |
Direkt avkastning exkl admin* |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fastighetskategori | ||||||
| Bostäder | 99% | 396 | 259 | 65% | 272 | 4,1% |
| Samhäll | 99% | 35 | 26 | 74% | 27 | 5,1% |
| Handel | 88% | 158 | 107 | 68% | 111 | 5,7% |
| Kontor | 93% | 28 | 21 | 75% | 21 | 4,4% |
| Summa exklusive projektfastigheter |
95% | 616 | 413 | 67% | 432 | 4,5% |
| Projekt | - | 2 | 0 | - | 1 | |
| Summa inklusive projektfastigheter |
95% | 619 | 413 | 67% | 432 | 4,4% |
Fastigheternas indelning enligt ovan baserar sig på övervägande andel av hyresvärde.
Verkligt värde förvaltningsfastigheter, Mkr Antal renoverade lägenheter per kvartal
17 | Trianon delårsrapport Q2 2021
Bostadsfastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Ankan 14 | Bostad | Limhamn | 2 307 | 32 |
| Beckasinen 11 | Bostad | City | 3 112 | 42 |
| Björnen 6 | Bostad | Skurup | 6 319 | 73 |
| Björnen 8 | Bostad | Skurup | 1 674 | 23 |
| Brockfågeln 11 | Bostad | Limhamn | 1 359 | 10 |
| Bryggan 1 | Bostad | Limhamn | 2 273 | 30 |
| Concordia 35 | Bostad | City | 3 106 | 25 |
| Delfinen 14 | Bostad | City | 5 876 | 63 |
| Docenten 1* | Bostad | Lindängen | 6 556 | 93 |
| Docenten 4* | Bostad | Lindängen | 4 023 | 51 |
| Docenten 7* | Bostad | Lindängen | 5 151 | 75 |
| Docenten 8* | Bostad | Lindängen | 3 655 | 54 |
| Drömmen 12 | Bostad | City | 2 143 | 29 |
| Folkvisan 3 | Bostad | Lindängen | 5 434 | 162 |
| Fritz 14 | Bostad | City | 2 738 | 40 |
| Fritz 2 | Bostad | City | 601 | 10 |
| Gåsen 2 | Bostad | Limhamn | 232 | 2 |
| Gåsen 8 | Bostad | Limhamn | 2 070 | 22 |
| Hermodsdal 4* | Bostad | Lindängen | 5 160 | 80 |
| Hermodsdal 5* | Bostad | Lindängen | 5 160 | 80 |
| Häggen 13 | Bostad | City | 17 746 | 232 |
| Hälsingör 2 | Bostad | City | 2 357 | 22 |
| Hämplingen 8 | Bostad | Limhamn | 1 071 | 6 |
| Jordlotten 9 | Bostad | City | 2 113 | 26 |
| Kil 1 | Bostad | Limhamn | 1 602 | 13 |
| Korpen 42 | Bostad | City | 9 090 | 97 |
| Laboratorn 1* | Bostad | Lindängen | 7 032 | 98 |
| Laboratorn 6* | Bostad | Lindängen | 5 425 | 80 |
| Lektorn 5* | Bostad | Lindängen | 2 706 | 44 |
| Lerteglet 1 | Bostad | Oxie | 3 965 | 71 |
| Lerteglet 2 | Bostad | Oxie | 6 028 | 100 |
| Motetten 2 | Bostad | Lindängen | 22 021 | 275 |
| Murteglet 1 | Bostad | Oxie | 4 058 | 73 |
| Notarien 1 | Bostad | City | 1 960 | 21 |
| Onsjö 7 | Bostad | Limhamn | 2 077 | 40 |
| Orten 8 | Bostad | City | 7 897 | 95 |
| Professorn 14* | Bostad | Lindängen | 6 001 | 85 |
| Professorn 15* | Bostad | Lindängen | 4 496 | 54 |
| Professorn 4* | Bostad | Lindängen | 2 849 | 48 |
| Professorn 5* | Bostad | Lindängen | 3 060 | 40 |
| Professorn 6* | Bostad | Lindängen | 2 852 | 48 |
| Slussen 2 | Bostad | City | 1 120 | 25 |
| Stacken 1* | Bostad | Lindängen | 5 199 | 70 |
| Stacken 13* | Bostad | Lindängen | 5 317 | 80 |
| Stacken 9* | Bostad | Lindängen | 4 641 | 80 |
| Strutsen 26 | Bostad | Limhamn | 1 278 | 25 |
| Svedala 59:1 | Bostad | Svedala | 4 736 | 64 |
| Svedala 59:3 | Bostad | Svedala | 4 662 | 72 |
| Svedala 59:4 Torna 8 |
Bostad Bostad |
Svedala Limhamn |
4 662 991 |
72 16 |
| Vakteln 10 | Bostad | Limhamn | 893 | 8 |
| Vakteln 3 | Bostad | Limhamn | 5 585 | 34 |
| Vårsången 6* | Bostad | Lindängen | 30 732 | 400 |
| Vårsången 8* | Bostad | Lindängen | 14 220 | 154 |
| Östergård 3** | Bostad | Skurup | 14 193 | 197 |
| Summa | 283 584 | 3 861 |
* Tomträtt
** Under 2021 Q2 reglerades fastigheterna Östergård 1 och Östergård 2 in i fastigheten Östergård 3.
Samhällsfastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Basen 58 | Samhäll | City | 2 600 | 35 |
| Fjällrutan 1 | Samhäll | Lindängen | 1 712 | 21 |
| Gunghästen 1 | Samhäll | Jägersro | 9 375 | |
| Håkanstorp 9* | Samhäll | City | 903 | 16 |
| Katrinelund 19* | Samhäll | City | 318 | |
| Månskäran 1* | Samhäll | Husie | 443 | |
| Paulina 47 | Samhäll | Limhamn | 733 | 13 |
| Storken 32 | Samhäll | City | 2 537 | |
| Ugglan 21 | Samhäll | Limhamn | 1 342 | 26 |
| Summa | 19 963 | 111 |
* Tomträtt
Handelsfastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Antilopen 1 | Handel | Limhamn | 707 | |
| Gefion 1 | Handel | Lindängen | 1 500 | |
| Landshövdingen 1* | Handel | Rosengård | 31 860 | |
| Nötskrikan 18 | Handel | City | 907 | |
| Rolf 6 | Handel | City | 10 695 | 37 |
| Siljan 22 | Handel | Limhamn | 6 827 | 48 |
| Skrattmåsen 13 | Handel | Limhamn | 2 170 | |
| Torshammaren 9 | Handel | Lindängen | 740 | |
| Uno 5 | Handel | City | 26 954 | |
| Vakteln 14 | Handel | Limhamn | 923 | 6 |
| Vipan 9 | Handel | Limhamn | 5 019 | |
| Summa | 88 302 | 91 |
* Tomträtt
Kontorsfastigheter
| Mercurius 5 | Kontor | City | 4 312 | |
|---|---|---|---|---|
| Residenset 4 | Kontor | City | 3 235 | 1 |
| Vallen 15 Summa |
Kontor | City | 810 11 745 |
1 |
* Tomträtt
Projektfastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Bunkeflostrand 155:3 | Limhamn | |||
| Macken 1 | City | |||
| Spiralen 10 | City | 10 176 | ||
| Svedala 22:8 | Svedala | 1 600 | ||
| Summa | 11 776 | 0 |
Avtal om förvärv, ej tillträdda fastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Smedjan 13 | Projekt | City | ||
| Smedjan 15 | Projekt | City | ||
| Svedala 1:87 | Bostad | Svedala | 3 670 | 53 |
| Terapisalen 2 | Projekt | City | 1 115 | |
| Summa | 4 785 | 53 |
Delägda fastigheter
| Fastighetsinnehav | Typ | Område | Uthyrbar yta, kvm | Antal lägenheter |
|---|---|---|---|---|
| Arlöv 22:189* | Bostad | Burlöv | 5 137 | 50 |
| Bojen 1 | Projekt | Limhamn | ||
| Fendern 1 | Projekt | Limhamn | ||
| Svedala 8:16 | Handel | Svedala | 3 405 | 6 |
| Tågarp 15:4 (Burlöv Center) | Handel | Burlöv | 43 000 | |
| Summa | 51 542 | 56 |
* Tomträtt
Skulder
Koncernens räntebärande skulder uppgick till 5 446,0 Mkr (5 071,1) vid periodens slut. Beviljad checkkredit uppgick till 25 Mkr (25) varav utnyttjat uppgick till 0 Mkr (0). Upplåning i koncernen sker från fem olika svenska banker. Ökningen består av investeringar i befintliga fastigheter samt förvärv av fastigheter.
I räntebärande skulder ingick obligationslån om 346,9 Mkr (326,5) redovisat netto minskat med transaktionskostnader. Under första kvartalet återbetalades ett obligationslån om 328 Mkr, vilket ersattes med bankfinansiering till väsentligt lägre ränta. Ett nytt icke säkerställt obligationslån emitterades i februari om ett belopp på 250 Mkr, under en total ram om 500 Mkr. Löptiden uppgår till 2,5 år med en rörlig ränta om Stibor 3m + 2,75 procent utan Stiborgolv och är noterat på Nasdaq Stockholm. Ytterligare 100 Mkr emitterades under andra kvartalet under samma obligationsram, vilket ger totalt utestående belopp om 350 Mkr.
Långfristiga ägarlån uppgick till 0,0 Mkr (26,8) vid periodens slut. Konvertibellån till personalen uppgick till 11,4 Mkr (11,4) vid periodens utgång. Konvertibellånet löper med en ränta på 2,25 procent under tre år och förfaller i slutet av år 2022.
Räntesäkringar sker genom ränteswapar och vid periodens utgång var 2 320 Mkr (2 360) säkrat genom ränteswapar. Den genomsnittliga räntebindningstiden uppgick till cirka 3,3 år. Den genomsnittliga räntan under perioden uppgick till 2,1 procent (2,2) inklusive swapräntor.
Derivatskulden uppgick till 112,6 Mkr (190,3) vid periodens utgång. Förändringen av marknadsvärdet av derivatinstrument är ej kassaflödespåverkande och vid derivatens slutförfallodag är värdet noll.
Kapitalbindningstiden uppgick till cirka 1,2 år. Belåningsgraden uppgick till 54,1 procent (56,8).
Hybridobligation
Under 2019 emitterades ett subordinerat efterställt hållbart obligationslån om 400 Mkr under en ram om 500 Mkr och under 2020 emitterades ytterligare 100 Mkr, vilket innebär att ramverket är fullt utnyttjat. Obligationerna är noterade på Nasdaq Stockholm Sustainable Bond List. Hybridobligationen som har evig löptid, har en initial rörlig ränta om Stibor 3m + 7,0 procent och är bokfört som eget kapital minskat med transaktionskostnader.
Emissionslikviden från hybridobligationen används i enlighet med Trianons hållbara ramverk, med inriktning på social och miljömässig hållbarhet. Separat rapport över användningen av emissionslikviden publiceras årligen på Trianons hemsida, www.trianon.se.
Eget kapital, soliditet och likvida medel
Det egna kapitalet uppgick till 4 020,0 Mkr (3 017,3), varav 3 992,1 Mkr (2 927,4) var hänförligt till moderbolagets aktieägare. Utdelning kopplat till hybridobligationen har minskat det egna kapitalet med 17,8 Mkr (14,4).
Utdelning för 2020 med 1,80 kr per aktie (0,00) motsvarande 67,4 Mkr (0,0) har minskat det egna kapitalet.
Eget kapital per aktie uppgick till 106,55 (80,28) samt efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer till 95,07 kronor per aktie (69,52).
Soliditeten uppgick till 37,9 procent (32,9) vid periodens slut.
Koncernens likvida medel uppgick till 184,9 Mkr (107,1). Outnyttjad checkkredit uppgick till 25,0 Mkr (25,0) vid periodens utgång.
Kassaflöde
Periodens kassaflöde uppgick till -95,2 Mkr (-70,6). Kassaflödet har påverkats av förvärv och investeringar i befintliga fastigheter om -278,2 Mkr (-463,0). Finansieringsverksamheten har påverkats av upptagande av lån i befintliga och förvärvade fastigheter om 728,0 Mkr (385,0), amorteringar av lån om -66,1 Mkr (-47,6), utdelning på hybridobligation om -17,8 Mkr (-14,4) samt utdelning om -68,4 Mkr (0,0). Kassaflödet från den löpande verksamheten före ändringar av rörelsekapitalet uppgick till 103,4 Mkr (89,7) för perioden, beroende på förvärv av fastigheter.
Likvida medel vid periodens utgång uppgick till 184,9 Mkr (107,1).
Finansiella derivatinstrument
| Förfall, År | Nominellt belopp, Mkr |
Orealiserad värdeför ändring, Mkr |
Genom snittlig ränta, % |
|---|---|---|---|
| 2024 | 100 | 0,9 | 0,4% |
| 2025 | 350 | 1,0 | 0,4% |
| 2026 | 300 | 11,1 | 1,1% |
| 2028 | 870 | 81,5 | 1,8% |
| 2029 | 700 | 18,2 | 0,9% |
| 2 320 | 112,6 | 1,2% |
Räntetäckningsgrad
Periodens resultat före skatt, med återläggning av värdeförändringar av derivat och fastigheter samt finansiella kostnader, i förhållande till finansiella kostnader med återläggning av räntekostnader för derivat.
Räntebindning, Mkr
Koncernens räkenskaper
Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag
| Mkr | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyresintäkter | 152,6 | 134,0 | 303,3 | 263,2 | 553,2 |
| Övriga intäkter | 1,0 | 0,4 | 1,3 | 1,3 | 2,6 |
| Fastighetskostnader | -52,6 | -42,5 | -116,0 | -97,2 | -187,3 |
| Driftnetto | 101,0 | 91,9 | 188,6 | 167,3 | 368,5 |
| Central administration | -13,3 | -12,4 | -24,9 | -21,6 | -52,9 |
| Resultat från andelar i intresseföretag och joint venture | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,2 | 83,8 |
| varav förvaltningsresultat | 0,3 | 0,1 | 0,5 | 0,2 | 0,5 |
| Finansiella intäkter | 0,1 | 0,0 | 0,6 | 0,1 | 0,2 |
| Räntekostnad nyttjanderätt (tomträtter) | -1,7 | -1,6 | -3,4 | -3,2 | -6,4 |
| Finansiella kostnader | -20,0 | -21,2 | -42,3 | -40,3 | -85,7 |
| Resultat inklusive värdeförändringar och skatt i intresseföretag och joint venture |
66,3 | 56,8 | 118,6 | 102,5 | 307,5 |
| Förvaltningsresultat | 66,4 | 56,8 | 119,1 | 102,5 | 224,2 |
| Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 208,0 | 50,0 | 487,4 | 103,6 | 406,2 |
| Värdeförändring derivat | -2,2 | -20,6 | 39,4 | -69,9 | -62,3 |
| Resultat före skatt | 272,1 | 86,2 | 645,4 | 136,2 | 651,4 |
| Skatt på periodens resultat | -50,7 | -13,5 | -126,0 | -21,3 | -113,9 |
| Periodens resultat | 221,4 | 72,6 | 519,4 | 114,8 | 537,4 |
| Övrigt totalresultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens totalresultat | 221,4 | 72,6 | 519,4 | 114,8 | 537,4 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 219,9 | 70,6 | 513,0 | 110,9 | 519,7 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1,5 | 2,0 | 6,4 | 3,9 | 17,7 |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie före utspädning*, *** |
5,64 | 1,74 | 13,22 | 2,65 | 13,24 |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie efter utspädning**, *** |
5,62 | 1,74 | 13,20 | 2,65 | 13,23 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning, tusental* |
37 465,5 | 36 465,5 | 37 465,5 | 36 465,5 | 36 946,4 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning, tusental** |
37 541,6 | 36 492,4 | 37 534,6 | 36 500,0 | 36 993,3 |
* Genomsnittligt antal aktier är ett vägt genomsnitt för perioden med hänsyn taget till nyemission av 1 000 000 aktier den 8 juli 2020.
** Utspädning avseende konvertibellån på 3 år med förfall 2022.
*** Nyckeltalet ändrades i samband med delårsrapporten för tredje kvartalet 2020. Historiska siffror har justerats i linje med den nya definitionen, se sidan 33.
Balansräkning i sammandrag
| Mkr | 30 jun 2021 |
30 jun 2020 |
31 dec 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Förvaltningsfastigheter | 9 720,8 | 8 732,3 | 9 462,3 |
| Nyttjanderätt, tomträtter | 199,5 | 194,2 | 194,2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1,1 | 3,6 | 1,2 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 9 921,4 | 8 930,1 | 9 657,8 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andelar i intresseföretag och joint venture | 255,4 | 6,9 | 93,5 |
| Fordringar på intresseföretag och joint venture | 155,3 | 0,0 | 136,5 |
| Andra långfristiga fordringar | 1,6 | 1,8 | 1,7 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 412,3 | 8,6 | 231,7 |
| Uppskjuten skattefordran | 43,5 | 59,9 | 57,4 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 377,2 | 8 998,6 | 9 946,9 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 54,5 | 58,6 | 76,2 |
| Likvida medel | 184,9 | 107,1 | 280,1 |
| Summa omsättningstillgångar | 239,4 | 165,7 | 356,3 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 10 616,6 | 9 164,3 | 10 303,2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | 3 992,1 | 2 927,4 | 3 532,3 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 27,9 | 89,9 | 102,9 |
| Summa eget kapital | 4 020,0 | 3 017,3 | 3 635,2 |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder* | 2 663,9 | 1 135,1 | 4 059,6 |
| Leasingskulder | 199,5 | 194,2 | 194,2 |
| Derivatinstrument | 112,6 | 190,3 | 166,5 |
| Uppskjuten skatteskuld | 689,5 | 500,9 | 586,8 |
| Summa långfristiga skulder | 3 665,5 | 2 020,5 | 5 007,1 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder* | 2 782,1 | 3 936,0 | 1 486,6 |
| Derivatinstrument | 0,0 | 0,0 | 0,8 |
| Övriga kortfristiga skulder | 149,0 | 190,5 | 173,5 |
| Summa kortfristiga skulder | 2 931,1 | 4 126,5 | 1 660,9 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 616,6 | 9 164,3 | 10 303,2 |
* Den finansiella informationen för jämförelseperioden 2020-06-30 är omräknad med hänsyn till rättelse av fel. För mer information se redovisningsprinciper.
Koncernens rapport över förändring i eget kapital i sammandrag
| Mkr | 30 jun 2021 |
30 jun 2020 |
31 dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Totalt eget kapital vid periodens början | 3 635,2 | 2 916,8 | 2 916,8 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Belopp vid periodens början | 3 532,3 | 2 830,9 | 2 830,9 |
| Nyemission | 0,0 | 0,0 | 111,9 |
| Utdelning | -67,4 | 0,0 | 0,0 |
| Emission hybridobligation | 0,0 | 0,0 | 99,7 |
| Utdelning hybridobligation | -17,8 | -14,4 | -29,9 |
| Förvärv minoritet | 32,1 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens resultat och totalresultat exkl. innehav utan bestämmande inflytande |
513,0 | 110,9 | 519,7 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare vid periodens slut |
3 992,1 | 2 927,4 | 3 532,3 |
| Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Belopp vid periodens början | 102,9 | 85,9 | 85,9 |
| Utdelning | -1,0 | 0,0 | -0,7 |
| Förvärv minoritet | -80,4 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens resultat | 6,4 | 4,0 | 17,7 |
| Eget kapital hänförligt till innehav utan | 27,9 | 89,9 | 102,9 |
| bestämmande inflytande vid periodens slut | |||
| Totalt eget kapital vid periodens slut | 4 020,0 | 3 017,3 | 3 635,2 |
Kassaflödesanalys i sammandrag
| Mkr 2021 2020 2020 Kassaflöde från den löpande verksamheten Driftnetto 188,7 167,2 368,5 Central administration -24,9 -21,6 -52,9 Betalt finansnetto -61,1 -56,6 -120,4 Ej kassaflödespåverkande poster 0,7 0,7 1,3 Betald inkomstskatt 0,0 0,0 0,0 Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av 103,4 89,7 196,5 rörelsekapitalet Förändringar i rörelsekapital Förändringar av rörelsefordringar 30,4 -21,5 -27,9 Förändringar av rörelseskulder -98,5 1,2 10,0 Kassaflöde från den löpande verksamheten 35,3 69,4 178,5 Investeringsverksamheten Investering i förvaltningsfastigheter -112,4 -78,2 -599,2 Förvärv av förvaltningsfastigheter via dotterföretag -282,9 -382,7 -382,7 Övriga investeringar materiella anläggningstillgångar -0,1 -2,1 0,0 Förvärv av intressebolag -126,9 0,0 0,0 Försäljning av förvaltningsfastighet via dotterbolag 225,8 0,0 0,0 Försäljning av dotterbolag till intressebolag och joint venture 36,6 0,0 59,1 Investering fordringar intressebolag och joint venture -18,3 0,0 -116,7 Kassaflöde från investeringsverksamheten -278,2 -463,0 -1 039,5 Finansieringsverksamheten Upptagna lån 728,0 385,0 908,0 Amortering av lån -66,1 -47,6 -125,6 Återbetalning av övriga lån och depositioner -428,0 0,0 0,0 Emission 0,0 0,0 111,9 Hybridobligation -17,8 -14,4 69,8 Utbetald utdelning -68,4 0,0 -0,7 Kassaflöde från finansieringsverksamheten 147,7 323,0 963,4 Periodens kassaflöde -95,2 -70,6 102,4 Likvida medel vid periodens ingång 280,1 177,7 177,7 |
Jan-jun | Jan-jun | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Likvida medel vid periodens utgång | 184,9 | 107,1 | 280,1 |
Koncernens nyckeltal
Trianon presenterar vissa finansiella mått i rapporterna som inte definieras enligt IFRS. Trianon anser att dessa mål ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. I nedanstående tabell presenteras mått som inte definieras enligt IFRS, om inte annat anges. Vidare återfinns definitionerna av dessa mått på sidan 33.
Följande finansiella mål är fastslagna av styrelsen:
- Förvaltningsresultatet ska öka med 12% årligen.
- Avkastning på eget kapital ska överstiga 12% över en konjunkturcykel.
- Belåningsgrad ska ej överstiga 60%.
- Räntetäckningsgrad ska överstiga 1,5 ggr.
- Fastighetsportföljen ska långsiktigt bestå av 80 procent bostads- och samhällsfastigheter.
| Finansiella | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Avkastning på eget kapital, % | 22,5% | 9,8% | 27,1% | 7,7% | 16,7% |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 3,1 | 2,8 | 2,8 | 2,7 | 3,4 |
| Soliditet, % | 37,9% | 32,9% | 37,9% | 32,9% | 35,3% |
| Genomsnittlig ränta, % | 2,0% | 2,2% | 2,1% | 2,2% | 2,3% |
| Förvaltningsresultat, Mkr | 66,4 | 56,8 | 119,1 | 102,5 | 224,2 |
| Ökning av förvaltningsresultatet i förhållade till motsvarande period föregående år, % |
17,0% | 23,0% | 16,2% | 31,4% | 26,4% |
| Resultat före skatt, Mkr | 272,1 | 86,2 | 645,4 | 136,2 | 651,4 |
| Periodens totalresultat, Mkr | 221,4 | 72,6 | 519,4 | 114,8 | 537,4 |
| Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr |
219,9 | 70,6 | 513,0 | 110,9 | 519,7 |
| Eget kapital, Mkr | 4 020,0 | 3 017,3 | 4 020,0 | 3 017,3 | 3 635,2 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr | 3 992,1 | 2 927,4 | 3 992,1 | 2 927,4 | 3 532,3 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer, Mkr |
3 562,0 | 2 535,2 | 3 562,0 | 2 535,2 | 3 084,5 |
| Långsiktigt substansvärde, Mkr | 4 750,7 | 3 558,7 | 4 750,7 | 3 558,7 | 4 228,2 |
| Långsiktigt substansvärde efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer, Mkr |
4 320,6 | 3 166,5 | 4 320,6 | 3 166,5 | 3 780,4 |
| Balansomslutning, Mkr | 10 616,6 | 9 164,3 | 10 616,6 | 9 164,3 | 10 303,2 |
| Aktierelaterade | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal utestående aktier, tusental | 37 465,5 | 36 465,5 | 37 465,5 | 36 465,5 | 37 465,5 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental* | 37 465,5 | 36 465,5 | 37 465,5 | 36 465,5 | 36 946,4 |
| Eget kapital per aktie, kr | 106,55 | 80,28 | 106,55 | 80,28 | 94,28 |
| Eget kapital per aktie, kr** | 95,07 | 69,52 | 95,07 | 69,52 | 82,33 |
| Resultat per aktie, kr* | 5,64 | 1,74 | 13,22 | 2,65 | 13,24 |
| Långsiktigt substansvärde per aktie, kr | 126,80 | 97,59 | 126,80 | 97,59 | 112,86 |
| Långsiktigt substansvärde per aktie, kr** | 115,32 | 86,84 | 115,32 | 86,84 | 100,90 |
*Definition enligt IFRS
**Efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligation
| Fastighetsrelaterade | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyresintäkter, Mkr | 152,6 | 134,0 | 303,3 | 263,2 | 553,2 |
| Driftsöverskott, Mkr | 101,0 | 91,9 | 188,6 | 167,3 | 368,5 |
| Hyresvärde, Mkr | 648,9 | 624,1 | 648,9 | 624,1 | 653,4 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad, % | 95,3% | 94,5% | 95,3% | 94,5% | 94,5% |
| Överskottsgrad, % | 66,2% | 68,6% | 62,2% | 63,5% | 66,6% |
| Belåningsgrad, % | 54,1% | 56,8% | 54,1% | 56,8% | 55,7% |
| Andel bostads- och samhällsfastigheter, % | 75% | 73% | 75% | 73% | 75% |
| Uthyrningsbar yta exkl garage, tkvm | 415 | 382 | 415 | 382 | 402 |
Härledning av nyckeltal
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr om inget annat anges | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 |
| Hyresintäkter | 152,6 | 134,0 | 303,3 | 263,2 | 553,2 |
| Övriga intäkter | 1,0 | 0,4 | 1,3 | 1,3 | 2,6 |
| Fastighetskostnader | -52,6 | -42,5 | -116,0 | -97,2 | -187,3 |
| Driftnetto Överskottsgrad, % |
101,0 66,2% |
91,9 68,6% |
188,6 62,2% |
167,3 63,5% |
368,5 66,6% |
| Eget kapital | 4 020,0 | 3 017,3 | 4 020,0 | 3 017,3 | 3 635,2 |
| Balansomslutning | 10 616,6 | 9 164,3 | 10 616,6 | 9 164,3 | 10 303,2 |
| Soliditet, % | 37,9% | 32,9% | 37,9% | 32,9% | 35,3% |
| Räntebärande skulder, långfristiga | 2 663,9 | 1 135,1 | 2 663,9 | 1 135,1 | 4 059,6 |
| Räntebärande skulder, kortfristiga | 2 782,1 | 3 936,0 | 2 782,1 | 3 936,0 | 1 486,6 |
| Likvida medel | -184,9 | -107,1 | -184,9 | -107,1 | -280,1 |
| Räntebärande nettoskuld | 5 261,1 | 4 964,0 | 5 261,1 | 4 964,0 | 5 266,1 |
| Förvaltningsfastigheter | 9 720,8 | 8 732,3 | 9 720,8 | 8 732,3 | 9 462,3 |
| Belåningsgrad, % | 54,1% | 56,8% | 54,1% | 56,8% | 55,7% |
| Resultat före skatt | 272,1 | 86,2 | 645,4 | 136,2 | 651,4 |
| Återläggning av värdeförändringar förvaltningsfastigheter och derivat |
-205,8 | -29,4 | -526,8 | -33,7 | -343,9 |
| Återläggning av räntekostnader | 20,0 | 21,2 | 42,3 | 40,3 | 85,7 |
| Justerat resultat före skatt | 86,3 | 78,0 | 160,9 | 142,8 | 393,2 |
| Finansiella kostnader | -20,0 | -21,2 | -42,3 | -40,3 | -85,7 |
| Räntekostnader derivat | -7,5 | -6,2 | -15,4 | -13,1 | -28,4 |
| Totala räntekostnader inklusive räntekostnader derivat | -27,5 | -27,4 | -57,7 | -53,4 | -114,1 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 3,1 | 2,8 | 2,8 | 2,7 | 3,4 |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 219,9 | 70,6 | 513,0 | 110,9 | 519,7 |
| Beräknat årstakt | 879,6 | 282,6 | 1 026,0 | 221,9 | 519,7 |
| Genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
3 904,3 | 2 895,8 | 3 780,3 | 2 874,1 | 3 103,1 |
| Avkastning på eget kapital, % | 22,5% | 9,8% | 27,1% | 7,7% | 16,7% |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 992,1 | 2 927,4 | 3 992,1 | 2 927,4 | 3 532,3 |
| Återläggning av uppskjuten skatt | 689,5 | 500,9 | 689,5 | 500,9 | 586,8 |
| Återläggning av derivat | 112,6 | 190,3 | 112,6 | 190,3 | 166,5 |
| Återläggning av uppskjuten skattefordran | -43,5 | -59,9 | -43,5 | -59,9 | -57,4 |
| Långsiktigt substansvärde | 4 750,7 | 3 558,7 | 4 750,7 | 3 558,7 | 4 228,2 |
| Avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer | -430,1 | -392,2 | -430,1 | -392,2 | -447,8 |
| Långsiktigt substansvärde efter avdrag för eget kapital | 4 320,6 | 3 166,5 | 4 320,6 | 3 166,5 | 3 780,4 |
| hänförligt till hybridobligationer |
Moderbolagets räkenskaper
Resultaträkning i sammandrag
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 |
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | 15,1 | 15,8 | 30,4 | 31,3 | 61,1 |
| Resultat från andel i intresseföretag | 0,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,6 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
| Summa rörelseintäkter | 15,4 | 15,8 | 30,4 | 31,3 | 62,9 |
| Rörelsens kostnader | -22,6 | -22,2 | -47,2 | -43,3 | -95,2 |
| Rörelseresultat | -7,2 | -6,4 | -16,8 | -12,0 | -32,3 |
| Finansiella poster | |||||
| Resultat från andelar i intresseföretag | 83,0 | 0,0 | 83,0 | 0,0 | -3,6 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 5,4 | 4,7 | 11,9 | 10,0 | 31,8 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -11,4 | -12,5 | -24,6 | -25,5 | -53,8 |
| Värdeförändringar derivat | 5,0 | -2,2 | 54,0 | -8,6 | 8,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 74,8 | -16,5 | 107,5 | -36,1 | -49,2 |
| Bokslutsdispositioner | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 49,4 |
| Resultat före skatt | 74,8 | -16,5 | 107,5 | -36,1 | 0,2 |
| Skatt på periodens resultat | -1,0 | 0,5 | -11,1 | 1,8 | -0,6 |
| Periodens resultat | 73,8 | -16,0 | 96,4 | -34,3 | -0,4 |
Balansräkning i sammandrag
| Mkr | 30 jun 2021 |
30 jun 2020 |
31 dec 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 668,4 | 646,5 | 637,2 |
| Fordringar på koncernföretag | 1 428,4 | 1 189,0 | 1 508,4 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 183,3 | 995,1 | 876,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 280,1 | 2 830,6 | 3 022,2 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 26,9 | 20,6 | 22,8 |
| Kassa och bank | 177,7 | 89,8 | 235,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 204,6 | 110,4 | 258,7 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 484,7 | 2 941,0 | 3 280,9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | 125,1 | 122,7 | 125,1 |
| Fritt eget kapital | 1 280,2 | 1 041,3 | 1 268,9 |
| Summa eget kapital | 1 405,3 | 1 164,0 | 1 394,0 |
| Avsättningar för skatter | 10,7 | 10,6 | 10,7 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut och obligationslån* | 360,4 | 7,3 | 613,7 |
| Övriga långfristiga skulder | 11,4 | 11,4 | 11,4 |
| Derivatinstrument | 112,6 | 188,9 | 166,7 |
| Skulder till koncernföretag | 1 061,9 | 725,7 | 869,0 |
| Summa långfristiga skulder | 1 546,3 | 933,3 | 1 660,8 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut* | 462,4 | 773,2 | 179,3 |
| Övriga skulder | 60,0 | 59,9 | 36,1 |
| Summa kortfristiga skulder | 522,4 | 833,1 | 215,4 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 484,8 | 2 941,0 | 3 280,9 |
* Den finansiella informationen för jämförelseperioden 2020-06-30 är omräknad med hänsyn till rättelse av fel. För mer information se redovisningsprinciper.
Övriga upplysningar
Segmentsrapportering
| Totalt | Bostäder | Samhäll | Handel | Kontor | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
| Hyresintäkter | 302,9 | 263,2 | 193,0 | 155,3 | 27,4 | 25,0 | 68,7 | 69,4 | 13,8 | 13,5 |
| Fastighetskostnader | -115,5 | -97,2 | -79,4 | -61,5 | -7,0 | -6,3 | -25,3 | -26,0 | -3,8 | -3,4 |
| Driftnetto | 187,4 | 166,0 | 113,6 | 93,8 | 20,4 | 18,7 | 43,4 | 43,4 | 10,0 | 10,1 |
| Räntekostnad nyttjanderätt (tomträtter) Värdeförändring förvaltningsfastigheter |
-3,4 482,8 |
-3,2 60,1 |
-2,7 360,2 |
-2,5 27,1 |
0,0 60,2 |
0,0 10,0 |
-0,7 62,4 |
-0,7 23,0 |
0,0 0,0 |
0,0 0,0 |
| Segmentsresultat | 666,8 | 222,9 | 471,1 | 118,4 | 80,6 | 28,7 | 105,1 | 65,7 | 10,0 | 10,1 |
| Ej fördelade poster Driftnetto avseende projektfastigheter Övriga intäkter och central administration Resultat från intresse företag och joint venture Finansnetto exklusive tomträtter Värdeförändring projekt fastigheter Värdeförändring derivat |
-0,1 -23,6 0,0 -41,6 4,6 39,4 |
0,0 -20,3 0,2 -40,2 43,5 -69,9 |
||||||||
| Resultat före skatt | 645,4 | 136,2 | ||||||||
| Verkligt värde per segment | 9 633,0 | 8 642,7 | 6 664,8 | 5 469,9 | 529,6 | 869,0 | 1 958,2 | 1 853,3 | 480,4 | 450,5 |
| Verkligt värde projekt | 87,8 | 89,6 | ||||||||
| Verkligt värde förvalt ningsfastigheter |
9 720,8 | 8 732,3 | ||||||||
| Överskottsgrad, % | 62,2% | 63,5% | 58,9% | 60,4% | 74,5% | 74,8% | 63,2% | 62,5% | 72,5% | 74,8% |
Segmentsrapportering
Verksamheten följs upp per segment. Fastighetsbeståndet delas in i fyra segment; bostäder, samhäll, handel och kontor. Den del som överväger i förhållande till hyresvärdet för fastigheten bestämmer vilket segment en fastighet tillhör.
Uppföljningen sker på hyresintäkter, fastighetskostnader, driftnetto, värdeförändring förvaltningsfastigheter, verkligt värde samt överskottsgrad.
Redovisningsprinciper Koncernens redovisningsprinciper
Trianon följer i sin koncernredovisning den av Europeiska Unionen antagna IFRS (International Financial Reporting Standards) och tolkningarna av dessa (IRFRIC). Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen tillämpats.
Under 2020 har i samband med bolagets ansökan om upptagande av handel på Nasdaq Stockholm uppkommit fråga om redovisning av vissa av bolagets långfristiga skulder, huruvida dessa rätteligen skulle klassificerats som kortfristiga. Bolaget har analyserat frågan och funnit att vissa av skulderna är av sådan karaktär att de inte bör klassificerats som långfristiga. Som en konsekvens av detta har omklassificering skett mellan långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder. Rättelse har skett genom att samtliga påverkade poster räknats om retroaktivt för perioden 2020-06-30 med 3 875,8 Mkr. Inga av Trianons väsentliga nyckeltal har påverkats av omklassificeringen.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sina finansiella rapporter i enlighet med årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2 kräver att moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen, d.v.s. IFRS i den omfattning som RFR 2 tillåter.
Moderbolaget har precis som koncernen omklassificerat långfristiga och kortfristiga skulder för perioden 2020-06-30 om 764,2 Mkr.
Koncernen och moderbolaget
För fullständiga redovisningsprinciper hänvisas till Trianons årsredovisning för 2020. Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med årsredovisningen 2020. I vissa belopp har avrundningar gjorts, vilket kan innebära att tabeller och beräkningar inte alltid summerar.
Upplysning om finansiella instrument
Samtliga finansiella tillgångar och skulder, med undantag av räntederivat, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Räntederivat redovisas till verkligt värde med värdeförändring i resultaträkningen. Säkringsredovisning tillämpas ej.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner med närstående utöver ersättningar till ledande befattningshavare har förekommit under perioden.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisningssed måste företagsledningen göra bedömningar och antaganden som påverkar i bokslutet redovisade tillgångar och skulder respektive intäkter och kostnader samt lämnad information i övrigt. Faktiskt utfall kan skilja sig från dessa bedömningar.
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde med värdeförändring i resultaträkningen, vilket medför att resultatet kan variera såväl upp som ner under året. I årsredovisningen för 2020, sidan 112, finns utförligare beskrivningar över bedömningar och känslighetsanalyser samt hur förändringar i hyresintäkter, fastighetskostnader, ränteförändringar samt övriga marknadsfaktorer kan påverka fastighetsvärdet.
Koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat kan påverkas av ett antal risker och osäkerhetsfaktorer. Dessa beskrivs mer utförligt i årsredovisningen 2020.
Undertecknande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som koncernen och moderbolaget står inför.
Malmö 15 juli 2021
Boris Lennerhov Olof Andersson Styrelseordförande Styrelseledamot och VD
Axel Barchan Viktoria Bergman Styrelseledamot Styrelseledamot
Richard Hultin Jens Ismunden Styrelseledamot Styrelseledamot
Elin Thott Styrelseledamot
Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Definitioner och övrigt
Avkastning på eget kapital
Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i procent av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Motiv för användning: Syftar till att visa avkastningen som genereras på det kapital som aktieägarna har investerat i Bolaget.
Belåningsgrad
Räntebärande nettoskuld i förhållande till fastighetsvärdet vid periodens slut.
Motiv för användning: Syftar till att visa hur stor del nettoskulden utgör av fastighetsvärdet.
BRA
BRA eller bruksarea är summan av invändiga areor bestående av boarea (BOA), lokalarea (LOA), biarea (BIA) samt övrig area (ÖVA) för samtliga våningsplan.
BTA
BTA, bruttoarea eller bruttototalarea är den sammanlagda ytan av samtliga våningsplan. Bruttoarean begränsas av ytterväggens utsida.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till antalet aktier vid periodens slut.
Eget kapital per aktie efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligation
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer i förhållande till antalet aktier vid periodens slut.
Ekonomisk uthyrningsgrad
Kontrakterad hyra för hyresavtal vilka löper vid periodens slut i procent av hyresvärde.
Motiv för användning: Syftar till underlätta bedömningen av hyresintäkter i förhållande till det totala värdet på möjlig uthyrningsbar yta.
Förvaltningsresultat
Resultat före skatt med återläggning av värdeförändringar.
Hållbar hybridobligation
Subordinerat efterställt hållbart obligationslån där likviden kopplas till ett hållbart ramverk, med inriktning på social och miljömässig hållbarhet.
Långsiktigt substansvärde
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare med återläggning av räntederivat samt uppskjuten skatt.
Motiv för användning: Syftar till att visa ett justerat och kompletterande mått på storleken på eget kapital.
Långsiktigt substansvärde efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligation
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare efter avdrag för eget kapital hänförligt till hybridobligationer med återläggning av räntederivat samt uppskjuten skatt.
Motiv för användning: Syftar till att visa ett justerat och kompletterande mått på långsiktigt substansvärde hänförligt till Bolagets stamaktieägare med avdrag för den del av eget kapital som hänför sig till hybridobligationer.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare efter avdrag för ränta på hybridobligationer i förhållande till genomsnittligt antal aktier. Nyckeltalet ändrades i samband med delårsrapporten avseende januari till september 2020. Historiska siffror har justerats i linje med den nya definitionen. Definition enligt IFRS.
Räntetäckningsgrad
Periodens resultat före skatt, med återläggning av värdeförändringar derivat och fastigheter samt finansiella kostnader, i förhållande till finansiella kostnader med återläggning av räntekostnader för derivat.
Motiv för användning: Underlättar för investerare att bedöma möjligheterna att leva upp till sina löpande finansiella åtaganden.
Samhällsfastighet
Fastighet vars hyresvärde till övervägande del består av skattefinansierad verksamhet och är specifikt anpassad för samhällsservice.
Soliditet
Eget kapital inklusive minoritetsintressen i procent av balansomslutningen.
Motiv för användning: Visar kapitalstruktur genom hur stor andel av totala tillgångar som utgörs av eget kapital.
Överskottsgrad
Driftnetto i procent av hyresintäkter.
Motiv för användning: Syftar till att belysa avkastningen på driftnetto i förhållande till bolagets hyresintäkter.
Trianon är fastighetsbolaget som äger, förvaltar, utvecklar samt bygger bostäder och kommersiella fastigheter i Malmö med omnejd. Företaget verkar för ett hållbart boende både socialt och miljömässigt och har sitt fastighetsbestånd i områden som centrala Malmö, Limhamn, Lindängen, Oxie, Rosengård, Hermodsdal samt i Svedala, Burlövs och Skurups kommuner. Företaget är entreprenörsdrivet med en organisation och ett arbetssätt som präglas av flexibilitet, snabbhet och hög servicenivå. Företagsstrategin har sin grund i lyhördhet, att noggrant följa samhällsutvecklingen och upptäcka nya trender för att finna intressanta affärsmöjligheter.
Bolaget är sedan 17 december 2020 noterat på Nasdaq Stockholm.
Finansiell kalender:
| Delårsrapport Q3 20212021-11-10 | |
|---|---|
| Bokslutskommuniké 2021 2022-02-18 | |
| Delårsrapport Q1 2022 2022-05-05 | |
| Delårsrapport Q2 2022 2022-07-12 | |
| Delårsrapport Q3 2022 2022-11-03 |
För ytterligare information kontakta:
Olof Andersson, Verkställande direktör [email protected]. Tel. 0709-54 57 20
Mari-Louise Hedbys, Vice verkställande direktör, ekonomichef [email protected]. Tel. 040-611 94 85
Fastighets AB Trianon
Besöksadress: Stenhuggaregatan 2 Postadress: Västra Kanalgatan 5 211 41 Malmö 040-611 34 00 [email protected] Org. nr. 556183-0281 www.trianon.se