AI assistant
Softimat S.A. — Interim / Quarterly Report 2012
Oct 19, 2012
4003_rns_2012-10-19_8a50ec5f-8b75-462b-bf51-6768ccd1d4c1.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Inhoud
| 1 | Tussentijds financieel verslag3 |
|
|---|---|---|
| 2 | Geconsolideerde financiële overzichten 6 |
|
| 2.1 Geconsolideerde balans per 30 juni 2012 |
6 | |
| 2.2 Geconsolideerde winst- en verliesrekening per 30 juni 2012 |
7 | |
| 2.3 Staat van het globaal geconsolideerde resultaat |
7 | |
| 2.4 Verdeling van de omzet |
8 | |
| 2.5 Tabel van bewegingen in het geconsolideerde eigen vermogen per 30 juni 2012 |
8 | |
| 2.6 Geconsolideerde kasstroomtabel per 30 juni 2012 |
9 | |
| 3 | Beperkte toelichting bij de tussentijdse financiële overzichten10 |
|
| Nota 1 – Bedrijfsinformatie | 10 | |
| Nota 2 – Grondslag voor de opstelling van de financiële overzichten | 10 | |
| Nota 3 – Consolidatiekring – Bedrijfscombinaties | 10 | |
| Nota 4 – Seizoensschommelingen | 10 | |
| Nota 5 – Eigen aandelen | 10 | |
| Nota 6 – Warrantenplan | 10 | |
| Nota 7 – Bedrijfsector | 10 | |
| Nota 8 – Evolutie van de activiteiten | 11 | |
| Nota 9 – Financiële schulden | 13 | |
| Nota 10 – Personeelskosten | 14 | |
| Nota 11 – Belastingen | 14 | |
| Nota 12 – Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen | 15 | |
| Nota 13 – Bijzondere risico's en opportuniteiten | 15 | |
| Nota 14 – Transacties tussen verbonden partijen | 16 | |
| Nota 15 – Evenementen na afsluiting | 16 | |
| Nota 16 – Verklaring van de verantwoordelijke personen | 16 | |
| 4 | Verslag van de Commissaris16 |
1 Tussentijds financieel verslag
INLEIDING
Alle cijfers vermeld in dit financieel verslag zijn uitgedrukt in duizendtallen (EUR), tenzij anders bepaald. De negatieve bedragen zijn tussen haakjes geplaatst.
HOOFDCIJFERS
VERKOOP VAN POPSY SOFTWARE VASTGOEDACTIVITEITEN IN OVEREENSTEMMING MET DE DOELSTELLINGEN NETTOCASHFLOW POSITIEF OP 3.988.000 EUR
| 30 juni 2012 | 30 juni 2011 | ||
|---|---|---|---|
| Resultaat Groepsactiviteiten | |||
| § | Opbrengsten IT-activiteiten | 2.734 | 3.314 |
| § | Opbrengsten vastgoedactiviteiten | 1.096 | 942 |
| § | Afschrijvingen en waardeverminderingen | (375) | (380) |
| § | Bedrijfsresultaat | 3.614 | 1 |
| § | Bedrijfscashflow | 3.988 | 381 |
| § | Nettoresultaat | 2.854 | 79 |
| § | Nettocashflow | 3.229 | 459 |
| Bedrijfsresultaat per activiteit | |||
| § | SOFTWARE | 178 | (328) |
| § | SOFTWARE – Overdrachtresultaat POPSY | 3.200 | 0 |
| § | VASTGOED | 285 | 512 |
| § | INFRASTRUCTUUR (per 01/07/2010 onderbroken) | (24) | (155) |
| § | EXPORT (onderbroken in 2008) | (25) | (28) |
| 30 juni 2012 | 31 dec 2011 | ||
| Balans | |||
| § | Maatschappelijk kapitaal | 24.912 | 31.337 |
| § | Eigen vermogen | 22.316 | 25.891 |
| § | Netto geldmiddelen op korte termijn | 13.321 | 10.618 |
| § | Balanstotaal | 34.980 | 33.069 |
| Koers van het aandeel | |||
| § | Aantal aandelen | 6.425.159 | 6.425.159 |
| § | Aantal eigen aandelen behouden per 30/06 | 0 | 0 |
| § | Hoogste notering van de eerste 6 maanden (in EUR) | 4,19 | 5,85 |
| § | Laagste notering van de eerste 6 maanden (in EUR) | 3,75 | 3,71 |
| § | Laatste notering per 30/06 (in EUR) | 3,86 | 4,11 |
| § | Gemiddeld volume van de verhandelde aandelen/dag | 1.568 | 4.460 |
| § | Market capitalization per 30/06 | 24.801 | 26.407 |
Het eerste halfjaar van het boekjaar 2012 van de SOFTIMAT Groep werd gemarkeerd door de overdracht van haar 100% dochtermaatschappij POPSY SOFTWARE, via een managementbuy-out die werd afgesloten op 31 maart 2012. In het kader van deze transactie heeft POPSY SOFTWARE zich ertoe verbonden de kantoren waarin zij gevestigd is, en waarvan SOFTIMAT eigenaar is, verder te huren voor een periode van 6 jaar.
SOFTIMAT behoudt nu nog enkel een onderneming die actief is op softwaregebied, met name INFOMAT NV, een 51% dochtermaatschappij. Met haar gamma DIMASYS-producten biedt deze onderneming haar klanten beheerpakketten voor KMO's van 1 tot 250 personen. De omzet van INFOMAT voor het eerste semester 2012 bedraagt 2.734.000 EUR tegen 2.184.000 EUR in 2011, ofwel een groei met 25%. Het bedrijfsresultaat komt uit op een winst van 178.000 EUR.
De 'Vastgoed'-afdeling van de Groep beschikt over negen gebouwen voor professioneel gebruik, gelegen in België, Luxemburg en Frankrijk, die samen ongeveer 15.500m² kantoorruimte, 3.000m² technische laboratoria en 10.000m² opslagruimte inhouden.
Hierbij moet worden vermeld dat er, in het kader van de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteit die op 1 juli 2010 plaatsvond, meerdere kantoorruimten (Lasne, Jumet, Antwerpen en Luxemburg) ten gunste van de nieuwe Groep SYSTEMAT BELUX verhuurd werden.
Per 30 juni 2012 wordt het geheel van de gebouwen verhuurd aan betrouwbare huurders. In totaal bedragen de netto geboekte huurgelden tijdens het eerste semester 2012, 1.096.000 EUR tegen 966.000 EUR in 2011 (inclusief POPSY SOFTWARE-huurgelden ten belope van 25.000 EUR).
Het bedrijfsresultaat van de Groep per 30 juni 2012 komt uit op een winst ten bedrage van 3.614.000 EUR, terwijl de bedrijfscashflow 3.988.000 EUR bedraagt. De Groep sluit af op een nettoresultaat van 2.854.000 EUR, met nettogeldmiddelen ten bedrage van 3.229.000 EUR. Hierbij moet eveneens worden vermeld dat de Groep, omwille van haar grondige heroriëntatie, eenmalige kosten ten laste heeft moeten nemen tijdens het eerste semester, voor een bedrag van ongeveer 75.000 EUR. Dit bedrag is verbonden aan de onderbroken activiteiten en de overdrachtstransacties.
GELDMIDDELEN
De nettogeldmiddelen op korte termijn van de SOFTIMAT Groep zijn van 10.618.000 EUR per 31 december 2011 naar 13.321.000 EUR per 30 juni 2012 gegaan, ofwel een toename met 2.704.000 EUR, die met name te verklaren is door:
- § de inning van de verkoopprijs van POPSY SOFTWARE, na aftrek van (a) de op voorhand gefactureerde contracten die in 2011 door Softimat n.v. reeds werden geïnd (b) de bestaande geldmiddelen van het bedrijf, (c) de verlening van een krediet aan de kopers ten bedrage van 400.000 EUR (waarvan de terugbetalingstermijn vastgelegd werd op 31 maart 2018), en (d) de overdrachtskosten, samen goed voor een nettobedrag van 2.228.000 EUR;
- § de geldmiddelen die zijn gebruikt voor het terugbetalen van de schuld op lange termijn die van 741.000 EUR per 31 december 2011 naar 604.000 EUR per 30 juni 2012 zijn gegaan, ofwel een afname met 137.000 EUR (-18%);
- § de uitbetaling door de 50% dochtermaatschappij FIELD FUND van 413.000 EUR voor de aankoop van een perceel in Brussel;
- § de inning van bepaalde btw-vorderingen ten bedrage van 280.000 EUR;
- § de bedrijfsgeldmiddelen van de Groep die, buiten de overdrachtstransactie, een positief effect weergeven ten bedrage van 789.000 EUR.
Hierbij moet nog worden vermeld dat er geen eigen aandelen ingekocht werden tijdens het eerste halfjaar. Het huidige programma voor de inkoop van eigen aandelen wordt afgerond op 4 oktober 2012. Ter herinnering, een nieuw programma voor de inkoop van eigen aandelen ten bedrage van 3.000.000 EUR werd al goedgekeurd door de Algemene Vergadering van 20 juni 2012.
Ten slotte, tijdens diezelfde Algemene Vergadering werd een kapitaalvermindering ten bedrage van 6.425.000 EUR goedgekeurd door terugbetaling aan de aandeelhouders. Sinds 19 september is er effectief overgegaan tot terugbetaling.
VOORUITZICHTEN VOOR HET TWEEDE SEMESTER 2012
Na de verkoop van POPSY SOFTWARE gaat de SOFTIMAT Groep dus voort met haar heroriëntatie op 'vastgoedactiviteiten' die in 2012 jaarlijkse nettohuurgelden rond 2.200.000 EUR zouden moeten opleveren.
Hierbij moet echter worden vermeld dat twee belangrijke huurders hun overeenkomst hebben opgezegd, met ingang van 01/11/2012 en 01/03/2013. De jaarlijkse huurgelden van beide huurders komen neer op 650.000 EUR; indien de ruimten niet snel worden verhuurd, zal dit zijn weerslag hebben op het totaal aantal nettohuurgelden in 2013. De nodige stappen werden reeds ondernomen om de vrijgekomen ruimten op de markt te zetten.
In de toekomst beoogt SOFTIMAT tevens de ontwikkeling van, of het bijdragen aan, residentiële vastgoedprojecten. SOFTIMAT heeft hiervoor in 2012 een nieuwe dochteronderneming opgericht, die zij voor 50% in handen heeft en die FIELD FUND heet. Deze onderneming beschikt momenteel over een maatschappelijk kapitaal van 1 miljoen euro. Een eerste project zou in 2013 in gang moeten worden gezet en houdt de bouw van een complex van tien appartementen te Brussel in. Daarnaast worden eveneens andere projecten onderzocht.
Opgemaakt te Lasne, op 16 oktober 2012,
Voor de Raad van Bestuur,
Socomade n.v. Jean-Claude Logé, Gedelegeerd Bestuurder, Voorzitter van de Raad van Bestuur vertegenwoordigd door Bernard Lescot, Gedelegeerd Bestuurder
2 Geconsolideerde financiële overzichten
2.1 Geconsolideerde balans per 30 juni 2012
| 30.06.2012 | 31.12.2011 | |
|---|---|---|
| VASTE ACTIVA | 16.725 | 17.893 |
| Immateriële activa | 0 | 1 |
| Materiële vaste activa | 13.276 | 13.606 |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Participaties | 431 | 431 |
| Vorderingen (overige financiële vaste activa) | 27 | 27 |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 2.991 | 3.828 |
| VLOTTENDE ACTIVA | 18.256 | 15.175 |
| Voorraden | 413 | 0 |
| Handelsvorderingen en andere vorderingen | 2.866 | 3.345 |
| Vorderingen verbonden aan de overdracht – Systemat | 1.000 | 1.000 |
| Vorderingen verbonden aan de overdracht – Popsy | 400 | 0 |
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 13.321 | 10.618 |
| Overige vlottende activa | 255 | 213 |
| TOTAAL DER ACTIVA | 34.980 | 33.069 |
| 30.06.2012 | 31.12.2011 | |
|---|---|---|
| 22.316 | 25.891 | |
| EIGEN VERMOGEN | ||
| Maatschappelijk kapitaal | 24.912 | 31.337 |
| Reserves | (2.842) | (5.610) |
| Belangen van derden | 404 | 318 |
| Conversieverschillen | (158) | (155) |
| LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN | 1.274 | 1.391 |
| Voorzieningen | 0 | 0 |
| Leasingschulden | 189 | 245 |
| Overige financiële schulden | 172 | 238 |
| Uitgestelde belastingverplichtingen | 913 | 908 |
| KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN | 11.391 | 5.787 |
| Leasingschulden | 53 | 101 |
| Overige financiële schulden | 190 | 157 |
| Handelschulden en andere schulden | 8.977 | 3.029 |
| Schulden m.b.t. belastingen, lonen e.d. | 665 | 941 |
| Overige verplichtingen op korte termijn | 1.506 | 1.559 |
| TOTAAL DER PASSIVA | 34.980 | 33.069 |
2.2 Geconsolideerde winst- en verliesrekening per 30 juni 2012
| 30.06.2012 | 30.06.2011 | |
|---|---|---|
| Gewone bedrijfsopbrengsten | 3.830 | 4.253 |
| Overige bedrijfsopbrengsten | 3.819 | 391 |
| Aankoop goederen Gebruikte toebehoren |
(482) (1.135) |
(357) (1.128) |
| Personeelskosten | (1.968) | (2.641) |
| Afschrijvingen | (375) | (394) |
| Waardeverminderingen | 0 | 15 |
| Overige bedrijfskosten | (76) | (138) |
| Bedrijfsresultaat | 3.614 | 1 |
| Financiële opbrengsten | 132 | 94 |
| Financiële lasten | (24) | (102) |
| Belastingen op het resultaat | (869) | 86 |
| Nettoresultaat | 2.854 | 79 |
| Aandeel van de Groep | 2.768 | 121 |
|---|---|---|
| Aandeel van derden | 86 | (42) |
2.3 Staat van het globaal geconsolideerde resultaat
| 30.06.2012 | 30.06.2011 | |
|---|---|---|
| Geconsolideerd nettoresultaat | 2.854 | 79 |
| Variaties in de omrekeningsverschillen Andere elementen van het |
(4) | 19 |
| totaalresultaat | (4) | 19 |
| Geconsolideerd totaalresultaat | 2.850 | 98 |
| Aandeel van de Groep | 2.764 | 140 |
| Aandeel van derden | 86 | (42) |
2.4 Verdeling van de omzet
| 30.06.2012 | 30.06.2011 | |
|---|---|---|
| IT-omzetcijfer | 174 | 112 |
| • Hardware • Support • Softimat Software • Financiën • Overige Omzetcijfer IT-Diensten |
0 420 2.101 0 39 2.560 |
0 322 2.844 0 33 3.199 |
| OPBRENGSTEN IT-ACTIVITEITEN | 2.734 | 3.311 |
| OPBRENGSTEN VASTGOEDACTIVITEITEN | 1.096 | 942 |
| TOTAAL GEWONE BEDRIJFSOPBRENGSTEN | 3.830 | 4.253 |
2.5 Tabel van bewegingen in het geconsolideerde eigen vermogen per 30 juni 2012
| 01/01/2012 | Omreke ningsver schillen |
Belangen van derden |
Eigen aandelen |
Resultaat H1, 2012 |
Kapitaal vermind. |
30/06/2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitaal Reserves Belangen van derden Omrekeningsverschillen |
31.337 (5.610) 318 (155) |
(4) | (86) 86 |
0 | 2.854 | (6.425) | 24.912 (2.842) 404 (158) |
| EIGEN VERMOGEN | 25.891 | (4) | 0 | 0 | 2.854 | (6.425) | 22.316 |
| 01/01/2011 | Omreke ningsver schillen |
Belangen van derden |
Eigen aandelen |
Resultaat H1, 2011 |
Kapitaal vermind. |
30/06/2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitaal Reserves Belangen van derden Omrekeningsverschillen |
38.913 (6.391) 413 (147) |
19 | 42 (42) |
(179) | 79 | (6.639) | 32.274 (6.448) 372 (128) |
| EIGEN VERMOGEN | 32.789 | 19 | 0 | (179) | 79 | (6.639) | 26.069 |
Toelichting
De Buitengewone Algemene Vergadering van 20 juni 2012 heeft besloten tot een vermindering van het maatschappelijk kapitaal van Softimat n.v. ten belope van 6.425.159 EUR, zonder vernietiging van effecten, door de terugbetaling aan de aandeelhouders van een bedrag van 1 EUR per aandeel. Er is per 19 september 2012 overgegaan tot terugbetaling. Per 30 juni 2012 valt het terug te betalen bedrag bijgevolg onder een overdracht naar de rubriek "overige schulden".
2.6 Geconsolideerde kasstroomtabel per 30 juni 2012
| Kasstroomtabel | 30.06.2012 | 30.06.2011 |
|---|---|---|
| Netto winst / (verlies) | 2.853 | 79 |
| Correcties op belastingen | 869 | (86) |
| Correcties op afschrijvingen | 374 | 394 |
| Correcties op voorzieningen | 0 | (15) |
| Bedrijfskasstroom vóór wijziging van het bedrijfskapitaal en belastingen |
4.096 | 372 |
| (Toename) / afname in de voorraden | (413) | 0 |
| (Toename) / afname klanten en overige schuldenaars | 479 | 9.924 |
| Toename / (afname) leveranciers en overige crediteurs | (791) | 412 |
| Toename / (afname) overige schulden (kapitaalvermindering) | 6.425 | 6.639 |
| Toename / (afname) overige bedrijfsactiva en passiva | (6) | 243 |
| Wijziging bedrijfskapitaal | 5.694 | 17.218 |
| Betaalde belastingen op het resultaat | (78) | (65) |
| Kasstroom der bedrijfsactiviteiten | 9.712 | 17.525 |
| Aanschaffing immateriële activa | 0 | (6) |
| Aanschaffing materiële activa | (88) | (18) |
| Vorderingen op de verkoop van participaties (lening aan de kopers) | (400) | 0 |
| Verkoop / uitgang van immateriële activa | 0 | 0 |
| Verkoop / uitgang van materiële vaste activa | 45 | 0 |
| Samenstelling / (terugvordering) borgsommen | 0 | (3) |
| Kasstroom der investeringsactiviteiten | (443) | (27) |
| Toename / (afname) van leningen die binnen het jaar vervallen | (15) | (65) |
| Toename / (afname) van leningen op meer dan één jaar | (122) | (138) |
| Kapitaalvermindering | (6.425) | (6.639) |
| (Vernietiging)/inkoop eigen aandelen | 0 | (179) |
| Omrekeningsverschillen | (4) | 18 |
| Cashflow der financieringsactiviteiten | (6.566) | (7.003) |
| Nettotoename / (afname) van geldmiddelen en kasequivalenten | 2.704 | 10.495 |
Toelichting
De nettothesaurie (liquide middelen, geldbeleggingen, schulden op korte termijn) neemt toe, van 10.618.000 EUR per 31 december 2011, tot 13.321.000 EUR per 30 juni 2012, ofwel een toename met 2.704.000 EUR. Deze toename wordt vooral verklaard door de inning van de verkoopprijs van POPSY SOFTWARE, na aftrek van (a) de op voorhand gefactureerde contracten die in 2011 door Softimat n.v. reeds werden geïnd (b) de bestaande geldmiddelen van het bedrijf, (c) de verlening van een krediet aan de kopers ten bedrage van 400.000 EUR (waarvan de terugbetalingstermijn vastgelegd werd op 31 maart 2018), en (d) de overdrachtskosten, samen goed voor een nettobedrag van 2.228.000 EUR.
3 Beperkte toelichting bij de tussentijdse financiële overzichten
Nota 1 – Bedrijfsinformatie
SOFTIMAT NV (de « Onderneming ») is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht, gevestigd te 1380 Lasne, Chaussée de Louvain 435, onder het ondernemingsnummer BE0421.846.862. Deze geconsolideerde financiële overzichten bevatten de financiële overzichten van SOFTIMAT NV en van zijn dochtermaatschappijen (hierna genoemd 'SOFTIMAT' of 'de Groep').
Nota 2 – Grondslag voor de opstelling van de financiële overzichten
Deze geconsolideerde tussentijdse financiële overzichten zijn opgesteld in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards (IFRS) die de door de International Accounting Standard Board (IASB) uitgegeven normen en interpretaties omvatten, alsook de International Accounting Standards (IAS) en de interpretaties van de Standing Interpretations Committee die worden goedgekeurd door de International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC). Dit tussentijds financieel verslag wordt opgesteld in overeenstemming met IAS 34 – Tussentijdse Financiële Verslaggeving.
De geconsolideerde tussentijdse financiële overzichten zijn opgesteld op basis van het principe van historische kosten. Dezelfde grondslagen voor financiële verslaggeving en berekeningswijzen zijn gebruikt als in de geconsolideerde jaarrekening van 31 december 2011. Een samenvatting van de voornaamste grondslagen voor financiële verslaggeving is terug te vinden op de website www.softimat.com (nota 4 van het Jaarverslag 2011).
Nota 3 – Consolidatiekring – Bedrijfscombinaties
Een nieuw bedrijf werd in de consolidatiekring geïntroduceerd tijdens het eerste halfjaar, namelijk FIELD FUND NV, waarvan SOFTIMAT 50% in handen heeft. Dit bedrijf werd geconsolideerd volgens de evenredige consolidatiemethode.
Verder werd de 100% dochtermaatschappij POPSY SOFTWARE NV tijdens het eerste semester uit de consolidatiekring gehaald, met ingang van 1 januari 2012.
Nota 4 – Seizoensschommelingen
Volgens de directie zou het fenomeen m.b.t. de seizoensschommelingen aanzienlijk moeten afnemen naar aanleiding van de overdracht van de "Infrastructuur"-activiteiten.
Nota 5 – Eigen aandelen
Het nieuwe programma voor het terugkopen van eigen aandelen ten belope van 3.000.000 EUR werd opgestart door de Raad van Bestuur op 04/04/2011, maar er werden geen eigen aandelen ingekocht tijdens het eerste halfjaar 2012. Per 30 juni 2012 heeft de Groep dus geen eigen aandelen in handen.
Nota 6 – Warrantenplan
Er bestaat momenteel geen warrantenplan.
Nota 7 – Bedrijfsector
Vóór de overdracht van de "Infrastructuur"-activiteiten werd het bedrijfsinformatieniveau (IFRS 8) per geografische sector georganiseerd omwille van de interne-organisatiesystemen en de beheerstructuur van de Groep. De Groep werd toen beheerd in vier hoofdgebieden: België, Luxemburg, Export & Overige.
Na overdracht van de "Infrastructuur"-activiteiten heeft de Groep beslist om deze sectorale informatie vanaf boekjaar 2011 enkel op het eerste niveau, namelijk per activiteitensector, weer te geven: Software, Vastgoed, Infrastructuur (activiteit onderbroken sinds 30/06/2010) en Export (activiteit onderbroken in 2008).
| 30-juni-2012 | Software | Vastgoed | Infrastructuur (onderbroken) |
Export (onderbroken) |
Totaal |
|---|---|---|---|---|---|
| Totaal omzet Inter-activiteit omzet |
2.734 | 1.096 | 3.830 | ||
| Netto-omzet van de activiteit | 2.734 | 1.096 | 3.830 | ||
| Brutomarge | 2.252 | 1.096 | 3.348 | ||
| Sectoraal bedrijfsresultaat Bedrijfsresultaat verbonden aan de verkooptransacties Financieel resultaat Belastingen |
178 3.200 |
285 | (24) | (25) | 414 3.200 109 (869) |
| Nettoresultaat | 2.854 |
| 30-juni-2011 | Software | Vastgoed | Infrastructuur (onderbroken) |
Export (onderbroken) |
Totaal |
|---|---|---|---|---|---|
| Totaal omzet Inter-activiteit omzet |
3.314 | 966 (25) |
(3) | 4.278 (25) |
|
| Netto-omzet van de activiteit | 3.314 | 942 | (3) | 4.253 | |
| Brutomarge | 2.978 | 942 | (18) | 3.902 | |
| Sectoraal bedrijfsresultaat Financieel resultaat Belastingen |
(328) | 512 | (155) | (28) | 1 (8) 86 |
| Nettoresultaat | 79 |
Nota 8 – Evolutie van de activiteiten
Dankzij de overdracht van de "Infrastructuur"-activiteit per 01/07/2010 concentreert de Groep SOFTIMAT zich op twee kernactiviteiten, namelijk de software- en vastgoedactiviteiten.
Er ontstaan nog kosten verbonden aan het beheer van de onderbroken activiteiten ('Infrastructuur' en 'Export'), hoewel deze geleidelijk lager worden.
De analyse van de resultaten is bijgevolg slechts interessant als de resultaten van de stopgezette "Infrastructuur"-activiteiten buiten beschouwing worden gelaten, m.a.w. als enkel de resultaten van de 'Software'- en 'Vastgoed'-activiteiten worden geanalyseerd.
8.1 Softwareactiviteiten
Met de verkoop per 01/01/2012 van de 100% dochteronderneming POPSY SOFTWARE NV zijn de 'Software' activiteiten aanzienlijk gewijzigd.
SOFTIMAT behoudt nu nog enkel één onderneming die actief is op softwaregebied, namelijk INFOMAT NV, een 51% dochtermaatschappij. Met haar gamma DIMASYS-producten biedt deze onderneming haar klanten beheerpakketten voor KMO's van 1 tot 250 personen. De omzet van INFOMAT voor het eerste semester 2012 bedraagt 2.734.000 EUR, ofwel een groei met 25% in vergelijking met 2011.
8.1.1. Evolutie van de 'Software'-omzet
| Eur 000 | 30.06.2012 | 30.06.2011 |
|---|---|---|
| Hardware | 174 | 113 |
| - Hardware- & supportdiensten | 420 | 322 |
| - Softimat-softwarediensten | 2.101 | 2.844 |
| - Financiële diensten | 0 | 0 |
| - Overige diensten | 39 | 35 |
| Totaal diensten | 2.560 | 3.201 |
| Totaal | 2.734 | 3.314 |
8.1.2. Resultaat van de Softwareactiviteiten
De resultaten voortvloeiend uit de Softwareactiviteiten worden hieronder vergeleken:
| EUR 000 | 30.06.2012 | 30.06.2011 |
|---|---|---|
| - Gewone bedrijfsopbrengsten - Overige bedrijfsopbrengsten |
2.734 40 |
3.314 80 |
| - Aankoop goederen - Gebruikte toebehoren - Personeelskosten - Afschrijvingen - Waardeverminderingen - Overige bedrijfskosten |
(482) (588) (1.508) (13) (5) |
(336) (930) (2.199) (12) (244) |
| Bedrijfsresultaat | 177 | (328) |
8.2. Vastgoedactiviteiten
Tot juni 2010 bestond de strategie van Softimat erin te investeren in de gebouwen die voor zijn eigen activiteiten waren bestemd.
Naargelang de evolutie van de activiteiten werden bepaalde gebouwen aan derden verhuurd. Deze vastgoedactiviteit werd toen beschouwd als 'bijkomstig' en de daaruit voorvloeiende inkomsten werden bijgevolg geboekt onder 'Overige bedrijfsopbrengsten'.
In het kader van de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteiten is overeengekomen dat het geheel van de aan deze activiteiten toegewezen gebouwen zou worden verhuurd aan de overnemers voor een jaarlijks bedrag van 1.050.000 EUR, met een forfaitaire korting van 30% voor het eerste jaar, en van 15% voor het tweede jaar. Het huurcontract is afgesloten voor een vaste periode van 6 jaar, met verlengingsoptie voor een aanvullende periode van 3 jaar, met inwerkingtreding vanaf 1 juli 2010.
8.2.1. Evolutie van de vastgoedinkomsten
Het totaal aantal geboekte huurgelden exclusief lasten voor het eerste halfjaar 2012 bedraagt 1.096.000 EUR, tegen 966.000 EUR in 2011.
Per 30 juni 2012 zijn alle gebouwen voor 100% verhuurd. In 2012 zouden zij rond 2.200.000 EUR aan huurgelden moeten opbrengen. Hierbij moet echter worden vermeld dat twee belangrijke huurders hun overeenkomst hebben opgezegd, met ingang van 01/11/2012 en 01/03/2013. De jaarlijkse huurgelden van beide huurders komen neer op 650.000 EUR; indien de ruimten niet snel worden verhuurd, zal dit zijn weerslag hebben op het totaal aantal nettohuurgelden in 2013. De nodige stappen werden reeds ondernomen om de vrijgekomen ruimten op de markt te zetten.
| Gebouw | 30.06.2012 | 30.06.2011 |
|---|---|---|
| Jumet | 168 | 129 |
| Luik | 65 | 63 |
| Lasne 1 (intra-groep in 2011) | 28 | 25 |
| Lasne 2 | 10 | 12 |
| Lasne 3 | 79 | 63 |
| Lasne 4 | 79 | 63 |
| Wilrijk | 33 | 26 |
| Luxemburg | 466 | 412 |
| Toulouse | 165 | 171 |
| Totaal | 1.096 | 966 |
8.2.2. Resultaat van de vastgoedactiviteit
Hierbij dient te worden opgemerkt dat bepaalde administratieve kosten (overige diensten en producten en personeelskosten) in het verleden gewoonlijk op Groepsniveau gecentraliseerd werden. Daarna werden zij volgens verdeelsleutels geboekt onder de verschillende activiteiten ('Infrastructuur', 'Software' en 'Vastgoed').
Na de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteit in januari 2011, en van POPSY in maart 2012, werd de berekening van de lastenverdeling meerdere malen herzien, hetgeen de vergelijking tussen de boekjaren bemoeilijkt.
Hieruit kan echter worden afgeleid dat (a) de 'Infrastructuur'- en 'Software'-activiteiten deze lasten grotendeels ten laste hebben genomen, (b) deze lasten sinds 01/04/2012 bijna volledig onder de 'Vastgoed'-activiteit geboekt worden en, (c) het bedrag van deze lasten niet aanzienlijk is toegenomen en dus goed wordt beheerst.
Het bedrijfsresultaat komt vervolgens uit op 285.000 EUR per 30 juni 2012, tegen 512.000 EUR per 30 juni 2011.
| EUR 000 | 30.06.2012 | 30.06.2011 |
|---|---|---|
| - Gewone bedrijfsopbrengsten | 1.096 | 966 |
| - Overige bedrijfsopbrengsten | 566 | 542 |
| - Aankoop goederen | ||
| - Gebruikte toebehoren | (505) | (243) |
| - Personeelskosten | (460) | (343) |
| - Afschrijvingen | (358) | (379) |
| - Waardeverminderingen | 0 | 15 |
| - Overige bedrijfskosten | (54) | (46) |
| Bedrijfsresultaat | 285 | 512 |
8.3. Exportactiviteiten
In 2007 maakte Softimat zijn beslissing bekend om zijn exportactiviteiten definitief stop te zetten:
§ In Marokko heeft Softimat de activiteiten van dochteronderneming Marsofim beëindigd. Het moederbedrijf kon hiervoor echter geen geïnteresseerde overnamekandidaten vinden omwille van het verbod van IBM om de voornaamste distributiecontracten aan deze kandidaten over te dragen.
Eind 2008 werd een voorziening voor de volledige stopzetting van de activiteiten in de geconsolideerde rekening opgenomen ter waarde van 2.872.000 EUR. Er zou dus geen verdere impact meer mogen zijn op de geconsolideerde rekeningen van de Groep in de latere boekjaren.
- § Er werd ook een actieve uitgestelde belasting, gelijkwaardig aan het bedrag van de recupereerbare verliezen in België, opgenomen in de geconsolideerde rekeningen, voor een totaal van 1.930.000 EUR.
- § De beheerkosten, voornamelijk met betrekking tot het afsluiten van de activiteiten en het beheer van de openstaande geschillen, lopen op tot 25.000 EUR per 30 juni 2012 tegen 28.000 EUR per 30 juni 2011.
Nota 9 – Financiële schulden
De langlopende financiële schulden hebben vooral betrekking op de financiering van immateriële activa. De tabel hieronder bevat eveneens de financiële schulden van hoogstens één jaar die in de balans worden opgenomen onder "lopende financiële schulden". De schuldenlast is gedaald van 741.000 EUR per 31 december 2011 tot 604.000 EUR per 30 juni 2012.
| Uitsplitsing van de oorspronkelijk langlopende schulden naargelang hun resterende looptijd | |||
|---|---|---|---|
| Hoogstens één jaar |
Meer dan één jaar doch hoogstens 5 jaar |
Meer dan 5 jaar | |
| - Schulden van financieringshuur - Kredietinstellingen - Overige leningen |
110 132 0 |
189 99 0 |
0 0 73 |
| Totaal | 242 | 288 | 73 |
| Schulden gewaarborgd door zakelijke zekerheden of onherroepelijk beloofd op geconsolideerde activa van de vennootschappen |
||
|---|---|---|
| 30.06.2012 | ||
| - Schulden van financieringshuur - Kredietinstellingen |
0 231 |
|
| - Overige leningen | 0 | |
| Totaal | 231 |
Nota 10 – Personeelskosten
10.1. Personeelsbestand bij het afsluiten van het halfjaar
| (in aantal personen) | 30.06.2012 | 30.06.2011 |
|---|---|---|
| - Infrastructuur - Software - Vastgoed / Management - Export |
0 34 6 0 |
0 62 6 0 |
| TOTAAL | 40 | 68 |
10.2. Personeelskosten per bedrijfssector
| 30.06.2012 | 30.06.2011 | |
|---|---|---|
| - Infrastructuur | 0 | 99 |
| - Software | 1.508 | 2.199 |
| - Vastgoed / Management | 460 | 343 |
| - Export | 0 | 0 |
| TOTAAL | 1.968 | 2.641 |
Nota 11 – Belastingen
Het bedrag van de lopende belastingen is gelijk aan de bedragen van de belastingen op het resultaat die verschuldigd zijn aan de fiscale overheden met betrekking tot het boekjaar in functie van de geldende regels en rentevoeten in de verschillende landen.
| 30.06.2012 | 30.06.2011 | |
|---|---|---|
| Belastingen | ||
| - Belastingen op het resultaat - Belastingen op intragroepdistributies - Overige |
(38) 0 0 |
(1) 0 0 |
| Uitgestelde belastingen | ||
| - Uitgestelde belastingen van de periode - Winst/(Verlies) uitgestelde belastingvorderingen - Effecten van de koersschommelingen - Overige |
6 (837) 0 0 |
3 84 0 0 |
| TOTAAL | 869 | (86) |
Nota 12 – Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen
| Verplichtingen | |
|---|---|
| Bedrag van de werkelijke garanties die samengesteld zijn door de vennootschappen en die opgenomen zijn in de consolidatie van hun eigen activa (in het kader van investeringen in onroerende goederen) |
231 |
| Bedrag van de werkelijke garanties die samengesteld zijn door de vennootschappen en die opgenomen zijn in de consolidatie van hun eigen activa (in het kader van de financiering van de activiteiten) |
0 |
| Garantiebrieven uitgegeven door SOFTIMAT NV ten gunste van zijn dochterondernemingen (in het kader van investeringen in onroerende goederen) - SOFTIMAT LUXEMBOURG SA |
0 |
| Garantiebrieven uitgegeven door SOFTIMAT NV ten gunste van zijn dochterondernemingen (in het kader van de financiering van de activiteiten) |
0 |
| Rechten | |
| Nihil |
Nota 13 – Bijzondere risico's en opportuniteiten
Opportuniteit verbonden aan de definitieve afsluiting van de Exportactiviteiten
Met uitzondering van zijn dochtermaatschappij SOFIMALGERIE die via een managementbuy-out werd overgedragen, heeft Softimat geen kandidaten kunnen vinden voor de overname van zijn Exportactiviteiten. Bijgevolg werd er in 2008 beslist om over te gaan tot de loutere opruiming van de Exportactiviteiten.
Voor het geheel van deze 'risico'-activa heeft Softimat bij het afsluiten van het boekjaar per 31.12.2008 een voorziening aangelegd, zodat de toekomstige Groepsresultaten een getrouw beeld van de financiële toestand van de Groep weergeven.
De eventuele toekomstige invordering van deze activa zou dus een uitzonderlijke winst vormen.
Risico verbonden aan de definitieve afsluiting van de activiteiten in Marokko
Zoals hierboven vermeld, heeft Softimat beslist een voorziening aan te leggen voor het geheel van de activa van zijn dochtermaatschappij MARSOFIM. Deze activa houden onder andere de vorderingen in m.b.t. het geschil tussen MARSOFIM en de onderneming PC TECH.
In Marokko is Softimat namelijk het slachtoffer van een poging tot oplichting en afpersing van gelden, voor een bedrag geschat op 1,7 miljoen euro. Sommige activa, eigendom van Softimat, zijn eveneens het voorwerp geweest van een bewarend beslag ter hoogte van 1,2 miljoen euro. Softimat heeft de zaak voor het Marokkaanse gerecht gebracht met het verzoek tot opheffing van de inbeslagneming en tot herstel van de geleden schade.
Overtuigd van zijn onbetwistbaar recht blijft Softimat echter hopen dat deze activa geheel of gedeeltelijk kunnen worden ingevorderd. In voorkomend geval zou dit als een uitzonderlijke winst worden beschouwd.
Opportuniteit verbonden aan het HP-geschil
In 2003 is SOFTIMAT een procedure gestart voor de handelsrechtbank tegen het bedrijf HP. SOFTIMAT eiste een compenserende opzegvergoeding van 24.000.000 EUR alsook de interesten aan wettelijk tarief sinds 23 mei 2003. Dit verzoek was voornamelijk ingediend naar aanleiding van de eenzijdige ontbinding van een concessie waarin de concessiegever de concessiehouder belangrijke verplichtingen ten aanzien van de concessie oplegde. Er werd een ongunstige uitspraak verleend, maar Softimat heeft besloten hiertegen in beroep te gaan. De uitspraak zou in 2012 moeten volgen.
Risico verbonden aan de berekening van het vakantiegeld
Naar aanleiding van een controle door de FOD Sociale Zekerheid, waarvan de conclusies in maart 2011 aan de Directie toegestuurd werden, is gebleken dat de vennootschap onopzettelijk een fout had gemaakt in de berekening van het enkelvoudig vakantiegeld daar het variabele loon van de medewerkers niet in de berekening inbegrepen was.
Om deze situatie te regulariseren, heeft de Raad van Bestuur tijdens zijn vergadering van 25 maart 2011 besloten over te gaan tot uitbetaling van de verschuldigde sommen. In samenspraak met de FOD en de personeelsvertegenwoordigers en overeenkomstig artikel 46 ter van de wet van 28 juni 1971 inzake jaarlijkse vakantie, waarbij "De vordering met het oog op de uitbetaling van het vakantiegeld van een bediende (…) verjaart na drie jaar, vanaf het einde van het vakantiedienstjaar waarop dat vakantiegeld betrekking heeft.", heeft de Raad van Bestuur de terugwerkende kracht van deze beslissing vastgesteld op 3 jaar. Er is bijgevolg overgegaan tot uitbetaling in mei 2011. Hierbij moet nog worden vermeld dat hiervoor, uit voorzorg, een voorziening werd aangelegd in de rekeningen die zijn afgesloten per 31 december 2010. Vanzelfsprekend zullen de aan de medewerkers uitgekeerde variabele lonen voortaan systematisch worden inbegrepen in de berekening van het enkelvoudig vakantiegeld voor het jaar 2011 en daaropvolgende jaren. Voornoemde beslissing werd betwist door een minderheid van medewerkers die hiertegen een rechtsvordering hebben ingesteld.
Nota 14 – Transacties tussen verbonden partijen
Er hebben geen belangrijke of ongebruikelijke transacties tussen verbonden partijen noch wijzigingen in de relaties met deze verbonden partijen plaatsgevonden.
Nota 15 – Evenementen na afsluiting
Er hebben zich geen belangrijke gebeurtenissen voorgedaan na de datum van afsluiting van de rekeningen die van invloed hadden kunnen zijn op de halfjaarcijfers van 2012 zoals gepresenteerd in dit verslag.
Nota 16 – Verklaring van de verantwoordelijke personen
Wij verklaren dat, voor zover wij weten, de geconsolideerde rekeningen afgesloten op 30 juni 2012, opgesteld volgens de internationale financiële rapporteringsnormen (IFRS), zoals aanvaard binnen de Europese Gemeenschap, en volgens de geldende Belgische wetgeving, een getrouw beeld geven van de financiële situatie en de resultaten van de Groep Softimat.
Wij verklaren ook dat onderhavig tussentijds financieel verslag een getrouwe weergave vormt van de evolutie van de zaken en van de voornaamste risico's en onzekerheden waarmee Softimat geconfronteerd kan worden.
In naam en voor rekening van de Raad van Bestuur,
Socomade nv, Gedelegeerd Bestuurder, vertegenwoordigd door Bernard Lescot, Gedelegeerd Bestuurder.
4 Verslag van de Commissaris
Verslag van het beperkte nazicht van de geconsolideerde halfjaarcijfers voor het op 30 juni 2012 afgesloten halfjaar
Wij hebben een beperkt nazicht uitgevoerd van de geconsolideerde balans, resultatenrekening, kasstroomtabel en mutatieoverzicht van het eigen vermogen van SOFTIMAT N.V. en zijn dochterondernemingen voor het op 30 juni 2012 afgesloten halfjaar waarvan het balanstotaal 34.980.331 EUR bedraagt en de geconsolideerde winst 2.853.925 EUR bedraagt.
De Raad van Bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van deze tussentijdse financiële informatie. Onze verantwoordelijkheid bestaat erin een oordeel uit te brengen over deze tussentijdse financiële informatie op basis van ons nazicht.
De tussentijdse financiële informatie is opgesteld in overeenstemming met de opname– en waarderingsgrondslagen van de International Financial Reporting Standards zoals goedgekeurd in de Europese Unie.
Ons beperkt nazicht werd verricht overeenkomstig de in België geldende controleaanbevelingen i.v.m. het beperkt nazicht zoals uitgevaardigd door het Instituut der Bedrijfsrevisoren. Een beperkt nazicht bestaat voornamelijk uit de bespreking van de financiële informatie met het management en analytisch onderzoek en andere ontledingen van de tussentijdse financiële informatie en onderliggende financiële data. Een beperkt nazicht is minder diepgaand dan een volledige controle van de geconsolideerde jaarrekening in overeenstemming met de algemeen aanvaarde controlenormen i.v.m. de geconsolideerde jaarrekening zoals uitgevaardigd door het Instituut der Bedrijfsrevisoren.
Bij ons beperkt nazicht zijn geen gegevens aan het licht gekomen die belangrijke aanpassingen vereisen van de tussentijdse financiële informatie voor het op 30 juni 2012 afgesloten halfjaar.
17 oktober 2012, Fondu, Pyl, Stassin & Cie C.V.B.A., bedrijfsrevisoren, Commissaris, vertegenwoordigd door J. LENOIR & P. VANDESTEENE Bestuurders.