AI assistant
Softimat S.A. — Annual Report 2011
Apr 26, 2012
4003_10-k_2012-04-26_d91091d5-60f6-4986-a028-0b76927c24d3.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Inhoud
| 1 | Beheerverslag4 | ||
|---|---|---|---|
| 2 | De | bestuursorganen7 | |
| 3 | Geconsolideerde Jaarrekening10 |
||
| 3.1 | Geconsolideerde Balans per 31 december 2011 | 10 | |
| 3.2 | Geconsolideerde Resultaatrekening per 31 december 2011 | 11 | |
| 3.3 | Staat van het globaal geconsolideerde resultaat | 11 | |
| 3.4 | Verdeling van de omzet | 12 | |
| 3.5 | Tabel van bewegingen in het geconsolideerde eigen vermogen per 31 december 2011 | 12 | |
| 3.6 | Geconsolideerde kasstroomtabel per 31 december 2011 | 13 | |
| 4 | Nota's | bij de geconsolideerde jaarrekening 14 |
|
| Nota 1 – Bedrijfsinformatie | 14 | ||
| Nota 2 – Verklaring van IFRS-conformiteit | 14 | ||
| Nota 3 – Consolidatiecriteria | 14 | ||
| Nota 4 – Consolidatiekring | 14 | ||
| Nota 5 – Lijst van de geconsolideerde en gelijkgestelde bedrijven | 15 | ||
| Nota 6 – Boekhoudkundige principes | 16 | ||
| Nota 7 – Seizoenschommelingen | 17 | ||
| Nota 8 – Eigen Aandelen | 17 | ||
| Nota 9 – Warrantenplan | 18 | ||
| Nota 10– Bedrijfsector | 18 | ||
| Nota 11– Evolutie van de activiteiten | 18 | ||
| Nota 12 – Materiële vaste activa | 20 | ||
| Nota 13– Financiële Vaste Activa | 21 | ||
| Nota 14 – Handelsvorderingen | 22 | ||
| Nota 15 – Eigen Vermogen | 22 | ||
| Nota 16 – Financiële passiva | 23 | ||
| Nota 17 - Personeelskosten | 24 | ||
| Nota 18 – Uitgestelde belastingvorderingen en -verplichtingen | 24 | ||
| Nota 19 – Honoraria van de Bedrijfsrevisoren | 25 | ||
| Nota 20– Bijzondere Risico's en Opportuniteiten | 25 | ||
| Nota 21– Transacties tussen verbonden partijen | 26 | ||
| Nota 22– Evenementen na afsluiting | 26 | ||
| Nota 23 – Verklaring van de verantwoordelijke personen | 27 |
Inhoud
| 5 | Verslag van de Commissaris over de geconsolideerde jaarrekening28 |
|
|---|---|---|
| 6 | Jaarrekeningen per 31 december 201129 |
|
| 7 | Nuttige informatie34 |
1 Beheerverslag
INLEIDING
Alle cijfers vermeld in dit financiële verslag zijn uitgedrukt in duizendtallen (EUR), tenzij anders bepaald. De negatieve bedragen zijn tussen haakjes geplaatst.
HOOFDCIJFERS
VASTGOEDACTIVITEITEN IN OVEREENSTEMMING MET DE VOORUITZICHTEN TELEURSTELLEND RESULTAAT VOOR DE ERP-ACTIVITEIT NETTOCASHFLOW POSITIEF OP 1.470.000 EUR
| 31 dec 2011 | 31 dec 2010 | ||
|---|---|---|---|
| Resultaat Groepsactiviteiten | |||
| § | Opbrengsten IT-activiteiten | 6.871 | 58.214 |
| § | Opbrengsten vastgoedactiviteiten | 2.038 | 1.470 |
| § | Afschrijvingen en waardeverminderingen | (784) | (1.313) |
| § | Bedrijfsresultaat | 386 | 1.068 |
| § | Bedrijfscashflow | 1.170 | 2.381 |
| § | Nettoresultaat | 685 | 434 |
| § | Nettocashflow | 1.470 | 1.747 |
| § | Bedrijfsresultaat per activiteit | ||
| § | SOFTWARE | (340) | 395 |
| § | VASTGOED | 946 | 630 |
| § | INFRASTRUCTUUR (per 01/07/2010 onderbroken) | (166) | 120 |
| § | EXPORT (onderbroken in 2008) | (54) | (78) |
| 31 dec 2011 | 31 dec 2010 | ||
|---|---|---|---|
| Balans | |||
| § | Maatschappelijk kapitaal | 31.337 | 38.913 |
| § | Eigen vermogen | 25.891 | 32.789 |
| § | Netto geldmiddelen op korte termijn | 10.618 | 6.864 |
| § | Balanstotaal | 33.069 | 41.813 |
| Koers van het aandeel | |||
| § | Aantal aandelen | 6.425.159 | 6.638.802 |
| § | Aantal eigen aandelen behouden per 31/12 | 0 | 0 |
| § | Hoogste notering van de periode (EUR) | 5,85 | 6,25 |
| § | Laagste notering van de periode (EUR) | 3,71 | 4,57 |
| § | Laatste notering van de periode (EUR) | 4,11 | 5,72 |
| § | Gemiddeld volume van de verhandelde aandelen/dag | 4.460 | 4.358 |
| § | Market capitalization per 31/12 | 26.407 | 37.974 |
EVOLUTIE VAN DE ACTIVITEITEN
Boekjaar 2011 van de SOFTIMAT Groep werd gemarkeerd door de daadwerkelijke overdracht van haar 'Infrastructuur'-activiteit in het kader van een managementbuy-out die op 31 januari 2011 heeft plaatsgevonden voor het Belgische gedeelte en op 22 februari 2011 voor het Luxemburgse gedeelte. Ter herinnering, de overdrachtsdatum van de 'Infrastructuur'-activiteiten werd bij overeenkomst vastgesteld op 1 juli 2010, zodat de resultaten van de Groep sinds die datum niet meer worden beïnvloed.
Bovendien zijn de partijen, zoals overeengekomen, tijdens het eerste semester 2011 overgegaan tot de 'Verrekening van de Overgangsperiode', m.a.w. tot het bepalen van de geldmiddelen aangewend voor het financieren van de overgedragen activiteiten tijdens de periode vanaf de datum van overeenkomst tot de effectieve datum van overdracht. Dit bedrag werd eenstemmig vastgesteld op 1.106.000 EUR en werd volledig geïnd in juli 2011.
Deze overdracht betekent dan ook een heroriëntatie van de activiteiten van de SOFTIMAT Groep, die zich voortaan op software- en vastgoedactiviteiten richt.
Het door de softwaredivisie gegenereerde omzetcijfer is in 2011 gedaald, ofwel een bedrag van 6.871.000 EUR, tegen 7.154.000 EUR in 2010. Het bedrijfsresultaat komt uit op een verlies van 340.000 EUR in 2011, tegen een winst van 395.000 EUR in 2010.
De 'Vastgoed'-afdeling van de Groep beschikt over negen gebouwen voor professioneel gebruik, gelegen in België, Luxemburg en Frankrijk, die samen ongeveer 15.500 m² kantoorruimte, 3.000 m² technische laboratoria en 10.000 m² opslagruimte inhouden.
In het kader van de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteit werden meerdere kantoorruimten (Lasne, Jumet, Antwerpen en Luxemburg) sinds 1 juli 2010 verhuurd ten gunste van de nieuwe SYSTEMAT BELUX Groep, hetgeen jaarlijkse huurgelden ten bedrage van 982.500 EUR exclusief lasten en indexatie zal genereren in 2012.
Per 31 december 2011 zijn alle gebouwen op basis van langetermijn-huurcontracten aan betrouwbare huurders verhuurd. In totaal bedragen de netto geboekte huurgelden tijdens het jaar 2011 2.038.000 EUR, inclusief POPSY SOFTWARE-huurgelden ten belope van 49.500 EUR, tegen 1.470.000 EUR in 2010.
Het nettoresultaat van de Groep komt uit op een winst ten bedrage van 685.000 EUR. De netto geldmiddelen bedragen 1.470.000 EUR. Hierbij moet eveneens worden vermeld dat de Groep, omwille van haar grondige heroriëntatie, belangrijke en éénmalige kosten verbonden aan de onderbroken activiteiten ten laste heeft moeten nemen tijdens boekjaar 2011, voor een bedrag geschat op ongeveer 220.000 EUR.
Het personeelsbestand van de Groep per 31 december 2011 is stabiel en bestaat uit 63 medewerkers.
GELDMIDDELEN
De netto geldmiddelen op korte termijn van de SOFTIMAT Groep zijn van 6.864.000 EUR per 31 december 2010 naar 10.618.000 EUR per 31 december 2011 gestegen, ofwel een toename met 3.754.000 EUR, die met name te verklaren is door:
- § de inning van alle elementen met betrekking tot de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteit, namelijk 10.756.000 EUR, in januari en februari 2011;
- § de verlening van een krediet van 1.000.000 EUR, voor een maximumtermijn van 2 jaar, aan de moederonderneming van de nieuwe SYSTEMAT BELUX Groep;
- § de inning van de verrekening van de overgangsperiode, ofwel 1.106.000 EUR, in juli 2011;
- § de uitkering van 6.639.000 EUR m.b.t. de kapitaalvermindering door terugbetaling aan de aandeelhouders in augustus 2011;
- § de inning van een belastingregularisatie in Luxemburg, ofwel 179.000 EUR, in oktober 2011;
- § het terugkopen van 213.643 eigen aandelen voor een bedrag van 937.000 EUR. De ingekochte aandelen werden vervolgens vernietigd in maart 2012 ;
- § de geldmiddelen die zijn gebruikt voor het terugbetalen van de schuld op lange termijn die van 1.098.000 EUR per 31 december 2010 naar 741.000 EUR per 31 december 2011 is gedaald, ofwel een afname met 357.000 EUR (-33%);
- § de netto geldmiddelen van de Groep die een positief effect weergeven ten bedrage van 1.470.000 EUR.
ANDERE MARKANTE GEBEURTENISSEN IN 2011
In december 2011 is de Raad van Bestuur overgegaan tot de overdracht van de notering van de Softimat aandelen op Alternext (Euronext). Deze beslissing werd genomen met het oog op een vermindering van de kosten m.b.t. het financiële en administratieve beheer van de Groep.
VOORUITZICHTEN VOOR 2012
Per 30 maart 2012 werd de 100% dochteronderneming POPSY SOFTWARE verkocht via een managementbuy-out, waarbij een meerwaarde geschat op 1,6 miljoen euro kan worden geboekt.
Op het gebied van Software, heeft SOFTIMAT nu nog enkel een deelneming van 51% in het bedrijf INFOMAT NV in handen. Met haar DIMASYS-producten stelt dit bedrijf KMO's van 1 à 250 personen complete oplossingen voor en biedt nog verdere ontwikkelings- en groeiperspectieven voor de toekomst.
De SOFTIMAT Groep gaat dus voort met de heroriëntatie op zijn 'Vastgoed'-activiteiten, die in 2012 netto huurgelden ten belope van 2.200.000 EUR zullen genereren.
In de toekomst wil SOFTIMAT de ontwikkeling of de deelname in de ontwikkeling van vastgoedprojecten op residentieel gebied bevorderen. Hiervoor heeft SOFTIMAT in 2012 een nieuwe dochteronderneming opgericht, die hij voor 50% in handen heeft en die FIELD FUND NV heet. Dit bedrijf beschikt momenteel over een kapitaal van 1 miljoen euro.
Verder zal de Raad van Bestuur tijdens de eerstvolgende algemene vergadering voorstellen om een nieuw programma voor het terugkopen van eigen aandelen ten bedrage van 3.000.000 EUR in gang te zetten, alsook, net als de twee jaren ervoor, om het kapitaal te verminderen door de uitkering aan de aandeelhouders van een bedrag van 1,00 EUR per aandeel.
Opgemaakt te Lasne, op 12 april 2012,
De Raad van Bestuur,
Socomade n.v. Jean-Claude Logé, Gedelegeerd Bestuurder, Voorzitter van de Raad van Bestuur vertegenwoordigd door Bernard Lescot, Gedelegeerd Bestuurder
2 De bestuursorganen
DE RAAD VAN BESTUUR
Softimat wordt geleid door een Raad van Bestuur die bestaat uit minstens 3 leden, al dan niet aandeelhouders. Zij worden door de Algemene Vergadering van de Aandeelhouders aangesteld voor een termijn van maximum zes jaar, en kunnen door diezelfde Algemene Vergadering worden afgezet.
De aftredende Bestuurders zijn herverkiesbaar. De benoeming van de leden van de Raad van Bestuur en de vernieuwing van hun mandaat worden geregeld volgens de statuten en zijn onderworpen aan de stemming door de Algemene Vergadering van de Aandeelhouders. Er is geen leeftijdsgrens voorzien voor de uitoefening van de functie van Bestuurder.
Elke Bestuurder werd in die hoedanigheid benoemd of herbenoemd tot 27 mei 2014. De vergoeding van de bestuurders is vastgelegd in de statuten van de Vennootschap en vertegenwoordigt een vast bedrag van 8.000 EUR per bestuurder per jaar.
DE WERKING VAN DE RAAD VAN BESTUUR
De Raad van Bestuur van Softimat vergadert minstens vier keer per jaar en telkens wanneer het belang van de onderneming dit vereist.
Tijdens de bijeenkomsten van de Raad van Bestuur wordt vooral de algemene strategie van de Groep en van zijn dochterondernemingen besproken, alsook de langetermijndoelstellingen. Verder geeft de Raad zijn goedkeuring aan de belangrijkste te realiseren investeringen en bepaalt het beleid betreffende de bestemming van het bedrijfsresultaat.
De beslissingen van de Raad van Bestuur worden genomen bij gewone meerderheid van stemmen.
De Raad van Bestuur beschikt over de ruimst mogelijke bevoegdheden om alle acties te ondernemen die nodig of nuttig zijn voor het verwezenlijken van de bedrijfsdoelstellingen, voor zover de wet of de statuten deze bevoegdheden niet voorbehouden aan de Algemene Vergadering.
Behoudens bijzondere opdracht of bijzondere volmacht zijn alle andere actie die tot de bevoegdheden van de Raad van Bestuur behoren maar niet onder het dagelijks bestuur vallen, slechts geldig mits ze ondertekend zijn door twee Bestuurders.
DE BEVOEGDHEDEN VAN DE RAAD VAN BESTUUR IN HET KADER VAN DE OBA-WET
Overeenkomstig Artikel 34 van het K.B. van 14 november 2007 betreffende de verplichtingen van emittenten van financiële instrumenten die zijn toegelaten op een gereglementeerde markt, heeft Softimat de plicht om de elementen kenbaar te maken die een invloed zouden kunnen hebben in het geval van een openbaar overnamebod.
Bij wijze van herinnering moet hierbij worden vermeld dat er een akkoord van onderling overleg bestaat tussen de medeoprichters van Softimat en hun rechthebbenden, die samen meer dan 40% van de aandelen met stemrecht bezitten.
De bevoegdheden van de Raad van Bestuur in deze materie worden bovendien in de statuten van Softimat nv bepaald als volgt:
- De Raad van Bestuur is gemachtigd om op de data en voorwaarden die hij zelf bepaalt het bedrijfskapitaal te verhogen, in één of meerdere keren, ten belope van vijftig miljoen euro. Deze toelating is geldig voor een periode van vijf jaar vanaf de publicatie ervan in de Bijlagen van het Belgisch Staatsblad. De Algemene Vergadering, die zal beraadslagen volgens de vereiste voorwaarden voor het wijzigen van de statuten, mag deze toelating één of meerdere keren hernieuwen, telkens voor een periode van maximaal vijf jaar.
-
Deze kapitaalsverhoging kan worden uitgevoerd door de opname van de beschikbare of onbeschikbare reserves, met inbegrip van een eventuele uitgiftepremie, met of zonder uitgifte van nieuwe aandelen. De nieuwe aandelen waarop kan worden ingetekend in cash, worden bij voorkeur aangeboden aan de aandeelhouders, in verhouding tot het door hun aandelen vertegenwoordigde kapitaal. Binnen de door de wet voorgeschreven voorwaarden of uit sociaal belang, mag de Raad van Bestuur echter het voorkeurrecht voor deze kapitaalsverhogingen in speciën beperken of afschaffen, ook ten gunste van één of meerdere specifieke personen.
-
Zonder afbreuk te doen aan voornoemde toelating gegeven aan de Raad van Bestuur, geeft de Algemene Vergadering de Raad van Bestuur de bevoegdheid om, in het geval van een openbaar overnamebod met betrekking tot de aandelen van de vennootschap (en voor zover de communicatie hierover door de Commissie Bank- en Financiewezen binnen een termijn van drie jaar wordt ontvangen na de laatste publicatie in de Bijlagen van het Belgisch Staatsblad), kapitaalsverhogingen uit te voeren, door inbreng in natura of in speciën, met indien relevant beperking of afschaffing van het voorkeurrecht van de aandeelhouders, ten gunste van één of meerdere specifieke personen, en dit binnen het wettelijk kader.
DE LEDEN VAN DE RAAD VAN BESTUUR
Jean-Claude Logé, Voorzitter van de Raad van Bestuur. Geboren op 30 maart 1941, behaalde in 1963 het diploma van licentiaat in de handels- en financiële wetenschappen aan de UCL. In 1984 richtte hij Softimat op. Hij is voorzitter van het bedrijf waarvan hij tot 31 december 2010 de strategische richting heeft bepaald.
Socomade nv, Gedelegeerd Bestuurder van Softimat, vertegenwoordigd door zijn Gedelegeerd Bestuurder, de heer Bernard Lescot. Bernard Lescot werd geboren op 12 juni 1957 en studeerde in 1981 af als licentiaat in de economische en financiële wetenschappen aan het Institut d'Administration et de Gestion van de UCL. Hij is de medeoprichter van Softimat en is verantwoordelijk voor de dagelijkse werking op commercieel, administratief en technisch vlak.
Nicolas Logé, Bestuurder en Financieel Directeur. Nicolas Logé, geboren op 2 december 1965, behaalde in 1989 het diploma van licentiaat in de toegepaste economische wetenschappen aan het Institut d'Administration et de Gestion van de UCL.
Pierre Herpain, Bestuurder van ondernemingen. Pierre Herpain, geboren op 27 april 1955, studeerde in 1979 af als handelsingenieur aan de Ecole de Commerce Solvay. Hij is Afgevaardigd Bestuurder van Herpain Entreprises nv. Als medeoprichter van Softimat kent hij de onderneming door en door en staat haar vanaf het prille begin bij met raad en daad.
Jacques Ghysbrecht, geboren op 6 februari 1941, behaalt in 1964 een doctoraat in de rechten aan de ULB en 2 jaar later, aan dezelfde universiteit, het diploma van licentiaat in economisch recht. Van 2 september 1964 tot en met 1 november 2003 werkt hij niet alleen als advocaat aan de balie te Brussel maar is hij ook partner bij Baker & McKenzie. Tot 2007 was hij docent fiscaal recht aan de Rechtsfaculteit van de ULB en tot 2001 bekleedde hij dezelfde functie aan de Ecole de Commerce Solvay.
Jean-Luc Henry, Bestuurder van ondernemingen. Geboren op 21 april 1945, Jean-Luc Henry is handelsingenieur, een diploma dat hij behaalde aan de Université d'Etat de Mons. Hij heeft een masterdiploma in bedrijfsbeheer. Jean-Luc Henry is Afgevaardigd Bestuurder van de Comase groep en Bestuurder bij andere ondernemingen.
| Bestuurders | RADEN VAN BESTUUR SOFTIMAT N.V. 201 1 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7/01/2011 | 11 /01 /2 011 | 7/03/2011 | 25/03/2011 | 18/05/2011 | 23/08/2011 1 8/1 0/2 011 | |||||
| Jean-Claude Lo gé | A | V | A | A | A | A | A | |||
| Nico las Log é | A | A | A | A | A | A | A | |||
| Pier re Herpain | V | V | A | V | A | V | A | |||
| Jacques Ghysbre cht | V | V | A | V | A | A | A | |||
| Jean-Luc Henry | V | V | A | V | A | A | A | |||
| Socomade n.v. | A | A | A | A | A | A | A | |||
| Aanwezig | 50% | 33% | 100% | 50% | 100% | 83% | 100% | |||
| Vertegenwoordigd | 50% | 67% | 0% | 50% | 0% | 17% | 0% |
AANWEZIGHEIDSLIJST VAN DE RADEN VAN BESTUUR IN 2011
DE DIRECTIELEDEN
Afgevaardigde Bestuurders
Het dagelijkse bestuur van de Groep wordt door de Raad van Bestuur overgedragen aan één of twee Gedelegeerd Bestuurders. Zij werken jaarlijks een businessplan uit waarin de doelstellingen en de strategie van de Groep worden uitgetekend en dat ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de Raad van Bestuur.
Gezien Jean-Claude Logé zijn dagelijkse activiteiten heeft stopgezet per 31 december 2010, wordt het dagelijkse bestuur van de Groep sinds boekjaar 2011 bijgevolg overgedragen aan Socomade nv, vertegenwoordigd door Bernard Lescot.
Bezoldiging van de Directieleden
De bezoldiging van de drie leden van de Directie vertegenwoordigde in 2011 voor de Groep een globale kost (inclusief lasten, exclusief aanwezigheidspremie) van 518.000 EUR.
OPERATIONEEL ORGANIGRAM VAN DE GROEP
(1) Het bedrijf dat genoteerd wordt op Alternext in België is SOFTIMAT nv. Deze vennootschap heeft, rechtstreeks of onrechtstreeks, participaties in de vennootschappen vermeld in het schema hierboven.
3 Geconsolideerde Jaarrekening
3.1 Geconsolideerde Balans per 31 december 2011
| 31.12.2011 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|
| VASTE ACTIVA | 17.893 | 18.574 |
| Immateriële activa | 1 | 0 |
| Materiële vaste activa | 13.606 | 14.369 |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Participaties | 431 | 431 |
| Vorderingen (overige financiële vaste activa) | 27 | 21 |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 3.828 | 3.753 |
| VLOTTENDE ACTIVA | 15.175 | 23.239 |
| Voorraden | 0 | 0 |
| Handelsvorderingen en andere vorderingen | 3.345 | 4.150 |
| Vorderingen verbonden aan de overdracht | 1.000 | 12.180 |
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 10.618 | 6.864 |
| Overige vlottende activa | 213 | 44 |
| TOTAAL DER ACTIVA | 33.069 | 41.813 |
| 31.12.2011 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|
| EIGEN VERMOGEN | 25.891 | 32.789 |
| Maatschappelijk kapitaal | 31.337 | 38.913 |
| Reserves | (5.610) | (6.391) |
| Minderheidsbelangen | 318 | 413 |
| Conversieverschillen | (155) | (147) |
| LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN | 1.391 | 1.634 |
| Voorzieningen | 0 | 0 |
| Leasingschulden | 245 | 352 |
| Overige financiële schulden | 238 | 389 |
| Uitgestelde belastingverplichtingen | 908 | 893 |
| KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN | 5.787 | 7.390 |
| Leasingschulden | 101 | 98 |
| Overige financiële schulden | 157 | 259 |
| Handelsschulden en overige schulden | 3.029 | 2.587 |
| Schulden m.b.t. belastingen, lonen, enz. | 941 | 2.556 |
| Overige kortlopende verplichtingen | 1.559 | 1.890 |
| TOTAAL DER PASSIVA | 33.069 | 41.813 |
| 31.12.2011 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|
| Opbrengsten uit IT-activiteiten | 6.871 | 58.214 |
| Opbrengsten uit Vastgoedactiviteiten | 2.038 | 1.470 |
| Overige bedrijfsopbrengsten | 1.159 | 961 |
| Aankoop van goederen | (823) | (38.943) |
| Verbruiksgoederen | (2.456) | (4.445) |
| Personeelskosten | (5.214) | (14.558) |
| Afschrijvingen | (793) | (1.149) |
| Waardeverminderingen | 8 | (164) |
| Overige bedrijfskosten | (405) | (318) |
| Bedrijfsresultaat | 386 | 1.068 |
| Financiële opbrengsten | 294 | 333 |
| Financiële lasten | (81) | (646) |
| Belastingen op het resultaat | 86 | (322) |
| Nettoresultaat | 685 | 434 |
3.2 Geconsolideerde Resultaatrekening per 31 december 2011
| Aandeel van de Groep | 780 | 437 |
|---|---|---|
| Aandeel van derden | (95) | (3) |
3.3 Staat van het globaal geconsolideerde resultaat
| 31.12.2011 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|
| Netto geconsolideerd resultaat | 685 | 434 |
| Wijziging van de conversieverschillen | (8) | (17) |
| Andere elementen van het globale resultaat | (8) | (17) |
| Globaal geconsolideerd resultaat | 677 | 417 |
| Aandeel van de Groep Aandeel van derden |
772 (95) |
420 (3) |
3.4 Verdeling van de omzet
| 31.12.2011 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|
| IT-omzetcijfer | 229 | 37.385 |
| • Hardware & Support • Softimat Software • Financiën • Overige |
831 5.739 0 72 |
14.453 5.969 282 125 |
| Omzetcijfer IT-Diensten | 6.642 | 20.829 |
| OPBRENGSTEN IT-ACTIVITEITEN | 6.871 | 58.214 |
| OPBRENGSTEN VASTGOEDACTIVITEITEN | 2.038 | 1.470 |
| TOTAAL GEWONE BEDRIJFSOPBRENGSTEN | 8.909 | 59.684 |
3.5 Tabel van bewegingen in het geconsolideerde eigen vermogen per 31 december 2011
| 01/01/2010 | Conversie verschillen |
Belangen van derden |
Eigen aandelen |
Resultaat 2011 |
Kapitaal vermind. |
31/12/2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitaal | 45.829 | (278) | (6.639) | 38.913 | |||
| Reserves | (6.828) | 3 | 434 | (6.391) | |||
| Minderheidsbelangen | 417 | (3) | 413 | ||||
| Conversieverschillen | (130) | (17) | (147) | ||||
| EIGEN VERMOGEN | 39.289 | (17) | 0 | (278) | 434 | (6.639) | 32.789 |
| 01/01/2011 | Conversie verschillen |
Belangen van derden |
Eigen aandelen |
Resultaat 2011 |
Kapitaal vermind. |
31/12/2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitaal | 38.913 | (937) | (6.639) | 31.337 | |||
| Reserves | (6.391) | 95 | 685 | (5.610) | |||
| Minderheidsbelangen | 413 | (95) | 318 | ||||
| Conversieverschillen | (147) | (8) | (155) | ||||
| EIGEN VERMOGEN | 32.789 | (8) | 0 | (937) | 685 | (6.639) | 25.891 |
Toelichting
Net als in 2010 werd er tijdens de Buitengewone Algemene Vergadering van 31 mei 2011 besloten tot een vermindering van het maatschappelijk kapitaal van Softimat n.v. ten belope van 6.639.000 EUR, zonder vernietiging van effecten, door de uitkering aan de aandeelhouders van een bedrag van 1 EUR per aandeel. Er is per 23 augustus 2011 overgegaan tot terugbetaling. Per 31 december 2011 valt het terug te betalen bedrag bijgevolg onder een overdracht naar de rubriek 'overige schulden'.
3.6 Geconsolideerde kasstroomtabel per 31 december 2011
| Kasstroomtabel | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
|---|---|---|
| Nettowinst / (verlies) | 685 | 434 |
| Correcties op belastingschuld | (86) | 322 |
| Correcties op afschrijvingen | 793 | 1.149 |
| Correcties op voorzieningen | (15) | 199 |
| Operationele kasstroom vóór wijziging van bedrijfskapitaal en belastingen | 1.377 | 2.104 |
| (Toename) / Afname van de voorraden | 0 | 4.076 |
| (Toename) / Afname van klanten en overige schuldenaars | 12.001 | 8.121 |
| Toename / (Afname) van leveranciers en overige crediteuren | (1.170) | (12.979) |
| Toename / (Afname) overige schulden (kapitaalvermindering) | ||
| Toename / (Afname) overige bedrijfsactiva en –passiva | (409) | 3.034 |
| Wijziging van het werkkapitaal | 10.422 | (3.816) |
| Betaalde belastingen op het resultaat | (68) | (223) |
| Kasstroom der bedrijfsactiviteiten | 11.731 | (1.935) |
| Aanschaffing immateriële activa | (6) | 0 |
| Aanschaffing materiële activa | (27) | (1.030) |
| Verkoop / uitgang van immateriële activa | 0 | 28 |
| Verkoop / uitgang van materiële activa | 2 | 1.259 |
| Verkoop participaties | 0 | 433 |
| Samenstelling / (terugvordering) borgsommen | (6) | 138 |
| Kasstroom der investeringsactiviteiten | (37) | 828 |
| Toename / (Afname) van leningen die binnen het jaar vervallen | (99) | (240) |
| Toename / (Afname) van leningen op méér dan één jaar | (258) | (357) |
| Kapitaalvermindering | (6.639) | (6.639) |
| Vernietiging eigen aandelen door kapitaalvermindering | (937) | (278) |
| IFRS-aanpassing voor het terugkopen van eigen aandelen | 0 | 0 |
| Conversieverschillen | (8) | (17) |
| Kasstroom der financieringsactiviteiten | (7.941) | (7.531) |
| Nettotoename / (Afname) van geldmiddelen en kasequivalenten | 3.754 | (8.638) |
Toelichting
De nettothesaurie (liquide middelen, geldbeleggingen, kortetermijnschulden) is van 6.864.000 EUR per 31 december 2010 toegenomen tot 10.618.000 EUR per 31 december 2011, ofwel een toename met 3.754.000 EUR. Deze toename is vooral te verklaren door:
- (a) de inning van de elementen m.b.t. de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteit, ofwel 10.756.000 EUR, en van verschillende elementen die deel uitmaken van de verrekening van de overgangsperiode, goed voor 1.106.000 EUR;
- (b) de verlening van een krediet van 1.000.000 EUR aan de kopers;
- (c) de uitkering voortvloeiend uit de kapitaalvermindering ten bedrage van 6.639.000 EUR, en;
- (d) het terugkopen van eigen aandelen voor een bedrag van 937.000 EUR.
4 Nota's bij de geconsolideerde jaarrekening
Nota 1 – Bedrijfsinformatie
SOFTIMAT NV (de « Onderneming ») is een naamloze vennootschap naar Belgisch recht, gevestigd te 1380 Lasne, Chaussée de Louvain 435, onder het ondernemingsnummer BE0421.846.862. Deze geconsolideerde financiële overzichten bevatten de financiële overzichten van SOFTIMAT NV en van zijn dochtermaatschappijen (hierna genoemd 'SOFTIMAT' of 'de Groep').
Nota 2 – Verklaring van IFRS-conformiteit
In overeenstemming met de Europese regelgeving n°1606/2002 van 19 juli 2002 zijn de geconsolideerde jaarrekeningen, gepubliceerd voor boekjaar 2009, opgesteld volgens de door de IASB (International Accounting Standards Board) uitgevaardigde boekhoudkundige normen. Deze internationale boekhoudnormen bevatten de International Financial Reporting Standards (IFRS) en de International Accounting Standards (IAS), evenals hun interpretaties zoals die werden gepubliceerd door het International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC).
De geconsolideerde financiële overzichten zijn opgesteld op basis van het principe van historische kosten. Dezelfde grondslagen voor financiële verslaggeving en berekeningswijzen zijn gebruikt als in de geconsolideerde jaarrekening van 31 december 2011.
Nota 3 – Consolidatiecriteria
De geconsolideerde rekeningen groeperen de rekeningen van alle dochterondernemingen waarover de moedermaatschappij de wettelijke of feitelijke controle uitoefent, met uitzondering van de ondernemingen waarvan de cijfers niet significant zijn.
De globale integratiemethode werd gebruikt voor de ondernemingen die aan deze criteria voldoen. De ondernemingen die aan deze criteria niet beantwoorden werden enkel ingeschreven in verhouding tot onze participatie.
De geconsolideerde rekeningen werden afgesloten per 31 december, datum van afsluiting van het moederbedrijf en de dochterondernemingen, na eliminatie van alle betekenisvolle transacties tussen de geconsolideerde bedrijven.
Gezien de internationale activiteiten van de Groep, werden de financiële staten van de buitenlandse bedrijven herwerkt om ze homogeen te maken met de presentatie van de rekeningen van de Belgische bedrijven.
Nota 4 – Consolidatiekring
Er werd geen nieuw bedrijf in de consolidatiekring geïntroduceerd, noch uit de consolidatiekring gehaald, tijdens het jaar 2011.
Ter herinnering, drie bedrijven werden verkocht in het kader van de overdracht van de 'Infrastructuur' activiteiten tijdens het tweede halfjaar van 2010, namelijk SYREMAT NV, SYSTEMAT EXPERT NV en SYSTEMAT Luxembourg PSF SA.
Ten gevolge van de definitieve stopzetting van de internationale activiteiten zullen bepaalde bedrijven waarschijnlijk worden geliquideerd. Hierbij moet worden vermeld dat de impact van de afsluiting van de internationale activiteiten volledig werd voorzien in het boekjaar 2008 opdat de resultaten van de Groep vanaf 2009 alleen het exacte financiële beeld van de nieuwe BeLux-strategie zouden weergeven. Op dit ogenblik is geen enkel actief gewaardeerd op verkoopbaar. De geviseerde bedrijven zijn Sofim Export sas en Marsofim sarl.
| Nota 5 – Lijst van de geconsolideerde en gelijkgestelde bedrijven | ||
|---|---|---|
| -- | ------------------------------------------------------------------- | -- |
| Naam, volledige adres van de zetel en, voor de bedrijven naar Belgisch recht, vermelding van het BTW- of nationaal nummer |
Gebruikte methode | Kapitaalparticipatie (in %) |
Wijziging van het aandeel in het kapitaal (ten opzichte van vorig boekjaar) |
|---|---|---|---|
| Softimat nv Chaussée de Louvain 435 B-1380 Lasne BELGIË BE0421.846.862 |
G | n/a | n/a |
| Softimat Sud nv Chaussée de Louvain 435 B-1380 Lasne BELGIË BE0432.137.968 |
G | 99,83 | 0,00 |
| Softimat Noord nv Chaussée de Louvain 435 B-1380 Lasne BELGIË BE0428.292.909 |
G | 99,70 | 0,00 |
| Softimat Luxembourg sa Parc d'Activités Capellen 77-79 L – 8308 Capellen LUXEMBOURG LU 16 119 112 |
G | 99,90 | 0,00 |
| Softimat Consulting sa Chaussée de Louvain 435 B-1380 Lasne BELGIË BE0466.802.897 |
G | 100,00 | 0,00 |
| Softimat Liège sa Chaussée de Louvain 435 B-1380 Lasne BELGIË BE0423.352.639 |
G | 100,00 | 0,00 |
| HTF sas Avenue Charles de Gaulle 171 bis F-92200 Neuilly-Sur-Seine FRANCE |
G | 100,00 | 0,00 |
| Popsy Software sa Chaussée de Louvain 435 B-1380 Lasne BELGIË BE0466.797.058 |
G | 100,00 | 0,00 |
| Infomat nv Laarstraat, 16 AB B-2610 Wilrijk BELGIË BE0460.190.566 |
G | 51,00 | 0,00 |
| Infomat bv Meander 251 6825 MC Arnhem NEDERLAND NL 810585091B01 |
G | 51,00 | 0,00 |
| Sofim Export sas Rue de la Boëtie 128 75008 Paris FRANCE |
G | 100,00 | 0,00 |
| Marsofim sarl Rue Ahmed Kadmiri Valfleuri Maarif Casablanca MAROC |
G | 100,00 | 0,00 |
Nota 6 – Boekhoudkundige principes
Gewone bedrijfsopbrengsten
In overeenstemming met IAS-norm 18, wordt de verkoop van producten in de inkomsten geboekt op de datum van overdracht van de risico's en voordelen die aan het eigendom verbonden zijn. Deze datum komt in het algemeen overeen met de datum waarop het materiaal ter beschikking wordt gesteld van de eindklant. De verkoop van diensten wordt in de inkomsten geboekt naargelang de uitvoering van de prestaties.
De activiteit van de financieringsondernemingen van de groep bestaat uit de financiering van eindklanten onder de vorm van een huurcontract. Over het algemeen maken deze contracten het voorwerp uit van een herfinanciering bij een bank of een leasingmaatschappij. Voor bepaalde contracten is dit echter niet het geval. Indien de contracten een looptijd van 36 maanden of meer hebben, moeten ze volgens IASnorm 17 worden beschouwd als overgedragen aan de huurder en zijn de gefactureerde huurbedragen gedeeltelijk bestemd voor de terugbetaling van de schuld. Het saldo wordt daarbij bij de financiële opbrengsten geboekt.
Immateriële vaste activa
Software voor intern gebruik die rechtstreeks wordt aangekocht en gebruikt voor de verbetering van de prestaties, moet onder de activa van de balans worden geboekt wanneer het waarschijnlijk is dat deze uitgaven toekomstige economische voordelen kunnen opleveren. De kosten worden afgeschreven over de geschatte gebruiksduur van de software, terwijl de overige aankoop- en ontwikkelingskosten onmiddellijk ten laste worden genomen.
Materiële vaste activa
In overeenstemming met IA-norm 16 worden deze activa gewaardeerd volgens hun aankoopprijs en worden ze dus niet geherwaardeerd. De onderhouds- en herstellingskosten worden met andere woorden ten laste genomen op het ogenblik dat ze worden gemaakt.
De in leasing gegeven vaste activa, zoals bepaald door IAS-norm 17, worden aan de actiefzijde weergegeven volgens de geactualiseerde waarde van de toekomstige betalingen. De overeenkomstige schuld wordt ingeboekt onder de financiële passiva.
De afschrijving wordt lineair berekend op basis van de aankoopkosten. De looptijd van de afschrijving wordt gebaseerd op de geschatte gebruiksduur van de verschillende categorieën van activa, waarvan de belangrijkste hieronder worden vermeld:
| Constructies | 3% |
|---|---|
| Inrichting | 10% |
| Onroerende installaties | 10% |
| Roerende installaties | 20% |
| IT-infrastructuur | 33% |
| Rollend materieel | 25% |
Kantoormateriaal en - meubilair 10% à 20% (naargelang de aard)
Er wordt een herziening doorgevoerd indien de afzonderlijke vennootschappen andere regels zouden hanteren.
Financiële activa en passiva
De evaluatie van de financiële activa en passiva wordt, met uitzondering van enkele bepalingen, gedefinieerd door IAS-norm 39 zoals door de Europese Commissie aangegeven. Geen enkele van de door de Commissie verworpen bepalingen heeft echter betrekking op de SOFTIMAT-Groep. De financiële activa en passiva bevatten:
Participaties en andere financiële vaste activa
Deze activa worden in de boekhouding opgenomen tegen hun aanschaffingswaarde, met uitzondering van eventuele bijkomende kosten die ten laste vallen van het boekjaar. Eventuele waardeverminderingen worden in geval van duurzame depreciatie in de boekhouding ingebracht.
Geldmiddelen en kasequivalenten
Liquide middelen worden opgenomen volgens hun nominale waarde. De waardering van de liquide middelen in vreemde munten gebeurt volgens de op de balansdatum geldende wisselkoers.
Leasingschulden en andere financiële schulden
Schulden worden gewaardeerd tegen hun nominale waarde op datum van de balans. Op de datum van de afsluiting van de balans wordt wel rekening gehouden met te betalen kosten die gerelateerd zijn aan het afgelopen boekjaar.
Uitgestelde belastingvorderingen en -verplichtingen
Conform IAS-norm 12 worden uitgestelde belastingen berekend op alle tijdelijke verschillen tussen de boekhoudkundige en fiscale waarde van de activa en passiva en op de fiscale tekorten. Deze activa en passiva van uitgestelde belastingen worden niet geactualiseerd.
Handelsvorderingen en andere vorderingen
Deze vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Waardeverminderingen worden vastgelegd op vorderingen waarvan de terugbetaling op de vervaldatum geheel of gedeeltelijk onzeker of gecompromitteerd is.
Deze vorderingen kunnen ook het voorwerp uitmaken van een waardevermindering wanneer hun realisatiewaarde bij het afsluiten van de rekeningen lager ligt dan hun boekwaarde.
Overige vlottende activa
Het aandeel van de kosten die tijdens of voor het boekjaar werden gemaakt maar toe te schrijven zijn aan één of meerdere latere boekjaren, wordt gewaardeerd tegen het bedrag dat slaat op de latere boekjaren.
Het aandeel van de producten die deel uitmaken van de afgesloten periode maar die nog niet werden opgenomen, wordt gewaardeerd tegen het bedrag dat toekomt aan het lopende boekjaar.
Reserves
De reserves bevatten de wettelijke, beschikbare en onbeschikbare reserves van alle dochterondernemingen, het overgedragen resultaat van de moedermaatschappij en het geconsolideerde resultaat.
Minderheidsbelangen
Deze post waardeert het aandeel van derden (die niet tot de Groep behoren) in de eigen middelen, met inbegrip van de globale integratie van het resultaat van het boekjaar van elk van de geconsolideerde vennootschappen.
Voorzieningen
Een voorziening wordt, in overeenstemming met IAS-norm 37, slechts in de balans opgenomen indien de groep een verplichting heeft ten opzichte van een derde en als het waarschijnlijk of zeker is dat deze verplichting een uitstroom van middelen zal veroorzaken ten gunste van deze derde, zonder een op zijn minst gelijkwaardige tegenprestatie. In geval van herstructureringen wordt een verplichting aangegaan zodra de herstructurering wordt aangekondigd in een gedetailleerd plan of de uitvoering ervan is begonnen.
Andere vlottende passiva
Het aandeel van de kosten betreffende de afgesloten periode die niet in rekening werden gebracht, wordt bepaald in functie van de bedragen van het afgesloten boekjaar.
Het aandeel van de over te dragen opbrengsten wordt bepaald in functie van de bedragen die ten goede komen aan de latere boekjaren.
Eigen aandelen
De eigen aandelen van de Groep worden in de balans opgenomen tegen kostprijs, in mindering van het eigen vermogen.
Nota 7 – Seizoenschommelingen
Volgens de Directie zou het fenomeen m.b.t. de seizoenschommelingen aanzienlijk moeten afnemen naar aanleiding van de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteiten.
Nota 8 – Eigen Aandelen
Het nieuwe programma voor het terugkopen van eigen aandelen ten belope van 3.00.000 EUR werd opgestart door de Raad van Bestuur van 04/03/2011. Het aantal eigen aandelen behouden per 31 december 2011 is gelijk aan 213.643, goed voor 937.000 EUR.
Nota 9 – Warrantenplan
Er bestaat momenteel geen warrantenplan.
Nota 10 – Bedrijfsector
Vóór de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteiten werd het niveau bedrijfsinformatie (IFRS 8) per geografische sector georganiseerd omwille van de interne organisatiesystemen en de beheerstructuur van de Groep. De Groep werd toen beheerd in vier hoofdgebieden: 'België', 'Luxemburg', 'Export' en 'Overige'.
Na de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteiten heeft de Groep beslist om deze sectorale informatie vanaf boekjaar 2011 enkel op het eerste niveau, namelijk per activiteitensector, weer te geven: Software, Vastgoed, Infrastructuur (activiteit onderbroken sinds 01/07/2010) en Export (activiteit onderbroken in 2008).
| 31 dec 2011 | Software | Vastgoed | Infrastructuur (onderbroken) |
Export (onderbroken) |
Totaal |
|---|---|---|---|---|---|
| Totaal omzet | 6.871 | 1.989 | 8.860 | ||
| Inter-activiteit omzet | 49 | 49 | |||
| Nettoomzet van de activiteit | 6.871 | 2.038 | 8.909 | ||
| Brutomarge | 6.135 | 2.038 | (15) | 8.158 | |
| Sectoraal bedrijfsresultaat Financieel Resultaat Belastingen |
(340) | 946 | (166) | (54) | 386 213 86 |
| Nettoresultaat | 685 | ||||
| 31 dec 2010 | Software | Vastgoed | Infrastructuur (onderbroken) |
Export (onderbroken) |
Totaal |
| Totaal omzet Inter-activiteit omzet |
7.154 | 1.470 | 51.060 | 59.684 | |
| Nettoomzet van de activiteit | 7.154 | 1.470 | 51.060 | 59.684 | |
| Brutomarge | 6.458 | 1.470 | 11.343 | 19.271 | |
| Sectoraal bedrijfsresultaat Financieel Resultaat Belastingen |
395 | 630 | 120 | (78) | 1.068 (312) (322) |
| Nettoresultaat | 434 |
Nota 11 – Evolutie van de activiteiten
Dankzij de overdracht van de "Infrastructuur"-activiteit per 01/07/2010 kan de Groep SOFTIMAT zich weer concentreren op haar oorspronkelijke kernactiviteit, namelijk de ontwikkeling en de verkoop van beheersoftware. Bovendien kan de Groep hierdoor ook zorgen voor een betere valorisatie van de belangrijke vastgoedinvesteringen die sinds 1990 zijn uitgevoerd en die tot op heden weinig of slecht zijn benut.
De analyse van de resultaten is bijgevolg slechts interessant als de resultaten van de stopgezette "Infrastructuur"-activiteiten buiten beschouwing worden gelaten, m.a.w. als enkel de resultaten van de 'Software'- en 'Vastgoed'-activiteiten worden geanalyseerd.
11.1 Softwareactiviteiten
De Softwareactiviteiten worden samengesteld uit enerzijds, de POPSY-producten van POPSY SOFTWARE NV, een 100% dochteronderneming van SOFTIMAT NV, en anderzijds, de DIMASYS WORKGROUP- en DIMASYS ENTERPRISE-producten van INFOMAT NV, een 51% dochteronderneming van SOFTIMAT NV. Ter herinnering werden de activiteiten van POPSY in december 2010 in een dochtermaatschappij ondergebracht.
11.1.1. Evolutie van de 'Software'-omzet
| Eur 000 | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
|---|---|---|
| Hardware | 229 | 196 |
| - Hardware & Support diensten | 831 | 1.095 |
| - Softimat Software Diensten | 5.739 | 5.863 |
| - Financiële Diensten | 0 | 0 |
| - Overige Diensten | 72 | 0 |
| Totaal Diensten | 6.642 | 6.958 |
| Totaal | 6.871 | 7.154 |
11.1.2. Resultaat van de Softwareactiviteiten
De resultaten voortvloeiend uit de Softwareactiviteiten worden hieronder vergeleken:
| EUR 000 | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
|---|---|---|
| - Gewone bedrijfsopbrengsten | 6.871 | 7.154 |
| - Overige bedrijfsopbrengsten | 137 | 126 |
| - Aankoop goederen | (736) | (696) |
| - Gebruikte toebehoren | (1.805) | (1.602) |
| - Personeelskosten | (4.303) | (4.273) |
| - Afschrijvingen | (28) | (82) |
| - Waardeverminderingen | 0 | |
| - Overige bedrijfskosten | (476) | (232) |
| Bedrijfsresultaat | (340) | 395 |
11.2. Vastgoedactiviteiten
In het verleden bestond de strategie van Softimat erin te investeren in de gebouwen die voor zijn eigen activiteiten waren bestemd. Naargelang de evolutie van de activiteiten werden bepaalde gebouwen aan derden verhuurd. Deze vastgoedactiviteit werd toen beschouwd als 'bijkomstig' en de daaruit voortvloeiende inkomsten werden bijgevolg geboekt onder 'Overige Bedrijfsopbrengsten'. Bovendien werden aan deze activiteiten geen personeelskosten verbonden.
In het kader van de overdracht van de 'Infrastructuur'-activiteiten is overeengekomen dat het geheel van de aan deze activiteiten toegewezen gebouwen zou worden verhuurd aan de Overnemers voor een jaarlijks bedrag van 1.050.000 EUR, met een forfaitaire korting van 30% voor het eerste jaar, en van 15% voor het tweede jaar. Het huurcontract is afgesloten voor een vaste periode van 6 jaar, met verlengingsoptie voor een aanvullende periode van 3 jaar, met inwerkingtreding vanaf 1 juli 2010.
Hierbij moet eveneens worden vermeld dat het gebouw in Luik, dat sinds het eerste kwartaal 2010 vrij was, sinds 1 augustus 2010 ook verhuurd is voor een jaarlijks bedrag van 124.000 EUR.
Omdat deze vastgoedactiviteit nu niet meer als 'bijkomstig' kan worden beschouwd, werd er besloten de daaruit voortvloeiende inkomsten onder 'Lopende Bedrijfsopbrengsten' te boeken. Om de cijfers te kunnen vergelijken werden deze elementen eveneens bewerkt in 2010.
Het totaal aantal geboekte huurgelden buiten lasten voor het jaar 2011 bedraagt 2.038.000 EUR, tegen 1.470.000 EUR in 2010. In 2012 zijn alle gebouwen voor 100% verhuurd en zouden zij een jaarlijks bedrag van 2.200.000 EUR aan huurgelden moeten opbrengen, buiten eventuele indexatie.
| Gebouwen | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
|---|---|---|
| Jumet | 273 | 203 |
| Luik | 128 | 76 |
| Lasne 1 (intra-groep) | 50 | 38 |
| Lasne 2 | 27 | 24 |
| Lasne 3 | 143 | 63 |
| Lasne 4 | 143 | 63 |
| Wilrijk | 76 | 26 |
| Luxemburg | 873 | 656 |
| Toulouse | 324 | 321 |
| Totaal | 2.038 | 1.470 |
11.2.1. Evolutie van de Vastgoedinkomsten
11.2.2. Resultaat van de vastgoedactiviteiten
| EUR 000 | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
|---|---|---|
| - Gewone bedrijfsopbrengsten - Overige bedrijfsopbrengsten |
2.038 | 1.470 |
| - Aankoop goederen - Gebruikte toebehoren - Personeelskosten - Afschrijvingen - Waardeverminderingen - Overige bedrijfskosten |
(347) (745) |
(318) (522) |
| Bedrijfsresultaat | 946 | 630 |
Nota 12 – Materiële vaste activa
12.1. Detail van de materiële vaste activa
| Eur 000 | Terreinen en gebouwen |
Installaties, machines en uitrusting |
Meubilair en rollend materieel |
Leasing | Overige | TOTAAL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AANSCHAFFINGSWAARDE | ||||||
| Bij opening van het boekjaar | 22.142 | 2.476 | 768 | 57 | 13 | 25.456 |
| Mutaties tijdens het boekjaar | ||||||
| - Aanschaffingen met inbegrip van de geproduceerde vaste activa | 0 | 10 | 14 | 0 | 0 | 24 |
| - Cessies en buitendienststellingen (-) | 0 | 0 | (2) | 0 | 0 | (2) |
| - Overdrachten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - Overige variaties | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bij afsluiting van het boekjaar | 22.142 | 2.487 | 780 | 57 | 13 | 25.479 |
| AFSCHRIJVINGEN | ||||||
| Bij opening van het boekjaar | 8.081 | 2.435 | 507 | 57 | 7 | 11.087 |
| Mutaties tijdens het boekjaar | ||||||
| - Geboekt | 697 | 14 | 77 | 0 | 1 | 789 |
| - Cessies en buitendienststellingen (-) | 0 | 0 | (0) | 0 | 0 | (0) |
| - Overdrachten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - Overige variaties | 0 | 0 | (3) | 0 | 0 | (3) |
| Bij afsluiting van het boekjaar | 8.778 | 2.449 | 581 | 57 | 8 | 11.873 |
| Nettowaarde bij afsluiting van het boekjaar | 13.364 | 38 | 199 | 0 | 5 | 13.606 |
12.2. Detail van de terreinen en gebouwen
In overeenstemming met IAS-norm 16 worden de terreinen en gebouwen gewaardeerd volgens hun aankoopwaarde. De Groep heeft dus geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om deze te waarderen volgens hun marktwaarde.
Hierbij moet worden vermeld dat alle gebouwen waarvan de Groep eigenaar is, kunnen worden beschouwd als investeringsgebouwen, met uitzondering van het gebouw 'Lasne 1', dat gebruikt wordt voor eigen bedrijfsactiviteiten.
Op basis van marktstudies met betrekking tot de verschillende gebouwen schat het management de marktwaarde van deze gebouwen veel hoger in dan de hieronder vermelde boekwaarde van 13 à 17 miljoen euro.
12.2.1. Beschrijving van de goederen
| GEBOUWEN | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Terrein | Parking | Totaal | ||||||
| Code | Eigenaar | m² | (#) | Kantoren | Labo | Opslag | Int. Parking | m² |
| - Jumet | Softimat Sud | 41.701 | 124 | 3.543 | 2.070 | 6.024 | 11.637 | |
| - Luik | Softimat Liège | 10.000 | 22 | 876 | 120 | 334 | 1.330 | |
| - Lasne 1 | Softimat | 16.625 | 53 | 1.240 | 1.240 | |||
| - Lasne 2 | Softimat | 999 | 3 | 225 | 20 | 245 | ||
| - Lasne 3 | Softimat | 2.330 | 56 | 1.383 | 13 | 1.396 | ||
| - Lasne 4 | Softimat | 1.970 | 48 | 1.286 | 122 | 1.408 | ||
| - Wilrijk | Softimat Noord | 1.069 | 6 | 1.152 | 33 | 166 | 1.351 | |
| - Luxemburg | Softimat Luxembourg | 5.088 | 110 | 3.226 | 216 | 191 | 1.621 | 5.254 |
| - Toulouse | HTF | 13.480 | 1.200 | 360 | 2.950 | 4.510 | ||
| TOTAAL | 93.262 | 422 | 14.131 | 2.921 | 9.698 | 1.621 | 28.371 |
12.2.2. Valorisatie van de goederen
| Gebouw | Bruttowaarde | Gecumuleerde | Nettowaarde | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Terrein | Gebouw | Totaal | afschrijvingen | Terrein | Gebouw | Totaal | |
| Jumet | 412 | 4.172 | 4.585 | 2.365 | 412 | 1.808 | 2.220 |
| Luik | 141 | 1.302 | 1.443 | 307 | 141 | 995 | 1.136 |
| Lasne 1 | 225 | 910 | 1.135 | 758 | 225 | 152 | 377 |
| Lasne 2 | 58 | 254 | 312 | 195 | 58 | 59 | 117 |
| Lasne 3 | 137 | 1.186 | 1.322 | 389 | 137 | 796 | 933 |
| Lasne 4 | 154 | 2.227 | 2.382 | 972 | 154 | 1.256 | 1.410 |
| Wilrijk | 136 | 1.420 | 1.556 | 906 | 136 | 514 | 650 |
| Luxemburg | 1.031 | 5.124 | 6.155 | 1.873 | 1.031 | 3.251 | 4.282 |
| Toulouse | 406 | 2.847 | 3.236 | 1.014 | 406 | 1.834 | 2.239 |
| TOTAAL TERREINEN & GEBOUWEN | 2.700 | 19.442 | 22.142 | 8.778 | 2.700 | 10.665 | 13.364 |
Nota 13 – Financiële Vaste Activa
13.1. Detail van de participaties
Eur 000
| % deelname | Bedrag | |
|---|---|---|
| Participaties | ||
| - Immo Lasne | 100% | 425 |
| - Overige | N/A | 6 |
| Waarde bij afsluiting van het boekjaar | 431 |
Nota 14 – Handelsvorderingen
| Eur 000 | Voortgezette activiteiten |
Stopgezette activiteiten (Export) |
TOTAAL |
|---|---|---|---|
| Handelsvorderingen | |||
| Klanten - Vorderingen | 2.253 | 2.593 | 4.846 |
| Klanten - op te maken facturen | 0 | 0 | |
| Nog te ontvangen kredietnota's | 0 | 0 | |
| Waardeverminderingen van twijfelachtige schuldvorderingen | 0 | (2.593) | (2.593) |
| Totaal handelsvorderingen | 2.253 | 0 | 2.253 |
| Overige vorderingen | |||
| Belasting op toegevoegde waarde | 724 | 3 | 727 |
| Te recupereren belastingen | 74 | 74 | |
| Diverse vorderingen | 290 | 290 | |
| Totaal overige vorderingen | 1.088 | 3 | 1.091 |
Nota 15 – Eigen Vermogen
15.1. Situatie van de variaties van het eigen vermogen
| Eur 000 | Aantal aandelen | Bedragen |
|---|---|---|
| Geplaatst kapitaal | ||
| - Bij het afsluiten van het vorig boekjaar | 38.913 | |
| - Warrants | ||
| - Kapitaaluitkering | (6.639) | |
| - Vernietiging eigen aandelen | (937) | |
| Bij afsluiting van het boekjaar | 31.337 | |
| Vertegenwoordiging van het kapitaal | ||
| Aandelencategorieën | ||
| - Gewone aandelen ZVNW | 6.425.159 | 31.337 |
| Aandelen op naam of aan toonder | ||
| - Op naam | 2.564.513 | |
| - Aan toonder | 3.860.646 |
Het maatschappelijk kapitaal van Softimat nv wordt vertegenwoordigd door aandelen zonder nominale waarde. Deze aandelen zijn aandelen aan toonder ofwel aandelen op naam. Bij de aandelen aan toonder gaat het om aandelen die ingeschreven zijn op een effectenrekening of die in gedrukte vorm bestaan. De aandelen op naam zijn aandelen die enkel vertegenwoordigd worden door inschrijving in het aandeelhoudersregister van de onderneming.
15.2. Structuur van het aandeelhouderschap*
| Aantal aandelen | % | |
|---|---|---|
| Jean-Claude Logé ** | 730.100 | 11,4% |
| Lessys nv ** | 1.191.600 | 18,5% |
| Publiek | 4.503.459 | 70,1% |
| 6.425.159 | 100,0% |
* Personen die de wettelijke drempel van 3% hebben bereikt.
** Deze personen maken deel uit van een aandeelhoudersgroep die samen handelt. In totaal bezit deze groep 44,20% van het kapitaal of 2.840.200 aandelen. Deze actie tot samenwerking werd kenbaar gemaakt en is beschikbaar op de website www.softimat.com.
15.3. Eigen aandelen
De Buitengewone Algemene Vergadering van 4 maart 2011 heeft een programma voor het terugkopen van eigen aandelen goedgekeurd voor een periode van 18 maanden, voor een totaal van 3.000.000 EUR, en voor een prijs tussen 1 EUR en 20 EUR per aandeel.
In de loop van het jaar 2011 heeft Softimat 213.643 eigen aandelen verworven, voor een totale waarde van 937.000 EUR, geboekt onder kapitaalvermindering (het geheel van deze aandelen werd officieel vernietigd in maart 2012).
| Eur 000 | Aantal aandelen | Bedrag |
|---|---|---|
| Bij opening van het boekjaar | 0 | 0 |
| Aanschaffing eigen aandelen | 213.643 | 937 |
| Vernietiging eigen aandelen | (213.643) | (937) |
| Bij afsluiting van het boekjaar | 0 | 0 |
15.4. Reserves
| Waarde bij opening van het boekjaar | (6.391) |
|---|---|
| Mutaties tijdens het boekjaar | |
| - Aandelenquotum van de Groep in het geconsolideerd resultaat | 685 |
| - Vernietiging van eigen aandelen rechtstreeks in mindering gebracht van het eigen vermogen | |
| - Overige bewegingen | 95 |
| Waarde bij afsluiting van het boekjaar | (5.610) |
Nota 16 – Financiële passiva
De langlopende financiële schulden hebben vooral betrekking op de financiering van immateriële activa. De tabel hieronder bevat eveneens de financiële schulden van hoogstens één jaar die in de balans worden opgenomen onder "lopende financiële schulden". De schuldenlast is gedaald van 1.098.000 EUR per 31 december 2010 tot 741.000 EUR per 31 december 2011.
| Uitsplitsing van de oorspronkelijk langlopende schulden naargelang hun resterende looptijd | ||||
|---|---|---|---|---|
| Hoogstens één jaar | Meer dan één jaar doch hoogstens 5 jaar |
Meer dan 5 jaar | ||
| - Schulden van financieringshuur | 107 | 245 | 0 | |
| - Kredietinstellingen | 151 | 165 | 0 | |
| - Overige leningen | 0 | 0 | 73 | |
| Totaal | 258 | 410 | 73 | |
| Schulden gewaarborgd door zakelijke zekerheden of onherroepelijk beloofd op geconsolideerde activa van de vennootschappen |
||
|---|---|---|
| 31.12.2011 | ||
| - Schulden van financieringshuur | 0 | |
| - Kredietinstellingen | 316 | |
| - Overige leningen | 0 | |
| Totaal | 316 |
Nota 17 - Personeelskosten
17.1. Personeelsbestand bij het afsluiten van het boekjaar
| (in aantal personen) | 31.12.2011 | 31.12.2010 |
|---|---|---|
| - Infrastructuur - Software - Vastgoed / Management - Export |
0 57 6 0 |
356 70 0 0 |
| TOTAAL | 63 | 426 |
17.2. Personeelskosten
In 2011 bedragen de personeelskosten voor het geheel van de Groepsactiviteiten 5.214.000 EUR.
Nota 18 – Uitgestelde belastingvorderingen en -verplichtingen
18.1. Evolutie van de balansrubrieken
De uitgestelde belastingverplichtingen hebben voornamelijk te maken met:
- de logistieke inverstering in Jumet waarvoor de Groep een subsidie heeft gekregen en bijgevolg heeft kunnen genieten van een gespreide belasting op de opbrengsten naargelang de afschrijving van de gesubsidieerde activa;
- het verschil tussen de Belgische boekhoudnormen en de IFRS-normen, verschillen die in detail werden gedocumenteerd in de nota over de eerste omzetting (zie Nota 1).
| Eur 000 | ACTIVA | PASSIVA | |
|---|---|---|---|
| Waarde bij opening van het boekjaar | 3.753 | (893) | |
| Mutaties tijdens het boekjaar: | |||
| - (Kosten) / Opbrengsten | 75 | (15) | |
| - Betalingen | 0 | 0 | |
| - Overige variaties | 0 | 0 | |
| Bij het afsluiten van het boekjaar | 3.828 | (908) |
18.2. Fiscale activa per segment
De uitgestelde belastingvorderingen zijn te verklaren door de fiscale verliezen die werden opgetekend bij de verschillende vennootschappen die samen de Groep vormen. Hierbij dient vermeld te worden dat de Groep enkel de uitgestelde belastingvorderingen heeft gewaardeerd op de actieve bedrijven in België en Frankrijk, berekend in functie van het basistarief van 33,99%.
| Eur 000 | Fiscaal verlies | Fiscale Activa | IDA | |
|---|---|---|---|---|
| - België | 11.262 | 33,99% | 3.828 | 3.828 |
| - Luxemburg | 0 | 33,99% | 0 | 0 |
| - Overige | 0 | 33,83% | 0 | 0 |
| TOTAAL | 11.262 | 3.828 | 3.828 |
18.3. Belastingbedragen
Het totaal van de lopende belastingen is gelijk aan de bedragen van de belastingen op de opbrengsten die in hoofde van het boekjaar, in functie van de geldende regels en rentevoeten in de verschillende landen, verschuldigd zijn aan de belastingdiensten.
| 31.12.2011 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|
| Belastingen | ||
| - Belastingen op opbrengsten - Belastingen op intragroep-distributies - Overige |
4 0 0 |
(201) 0 0 |
| Uitgestelde belastingen | ||
| - Uitgestelde belastingen van de periode - Winst/(Verlies) uitgestelde belastingvorderingen - Effecten van koersschommelingen - Overige |
7 75 0 0 |
52 (173) 0 0 |
| TOTAAL | 86 | (322) |
Nota 19 – Honoraria van de Bedrijfsrevisoren
De honoraria voor de bedrijfsrevisoren in het kader van hun auditactiviteiten worden als volgt opgesplitst:
| Eur 000 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|
| AUDIT | |||
| - België | Fondu, Pyl & Stassin | 30 | 49 |
| - Luxemburg | Audit & Compliance (PwC) | 8 | 11 |
| Subtotaal | 38 | 60 | |
| OVERIGE PRESTATIES | |||
| - België | Fondu, Pyl & Stassin | 7 | 8 |
| - Luxemburg | Audit & Compliance (PwC) | 0 | 4 |
| Subtotaal | 7 | 12 | |
| TOTAAL | 45 | 72 |
Nota 20 – Bijzondere Risico's en Opportuniteiten
Opportuniteit verbonden aan de definitieve afsluiting van de Exportactiviteiten
Met uitzondering van zijn dochtermaatschappij SOFIMALGERIE, die via een managementbuy-out werd overgedragen, heeft Softimat geen kandidaten kunnen vinden voor de overname van zijn Exportactiviteiten. Bijgevolg werd in 2008 beslist over te gaan tot loutere opheffing van de Exportactiviteiten.
Voor het geheel van deze 'risico'-activa heeft Softimat bij het afsluiten van het boekjaar per 31.12.2008 een voorziening aangelegd, zodat de toekomstige Groepsresultaten een getrouw beeld van de financiële toestand van de Groep weergeven.
De eventuele toekomstige invordering van deze activa zou dus een uitzonderlijke winst vormen.
Opportuniteit verbonden aan de definitieve afsluiting van de activiteiten in Marokko
Zoals eerder vermeld heeft Softimat beslist een voorziening aan te leggen voor het geheel van de activa van zijn dochtermaatschappij MARSOFIM. Deze activa houden onder andere de vorderingen in m.b.t. het geschil tussen MARSOFIM en de onderneming PC TECH.
In Marokko is Softimat namelijk het slachtoffer van een poging tot oplichting en afpersing van gelden, voor een bedrag geschat op 1,7 miljoen euro. Sommige activa, eigendom van Softimat, zijn eveneens het voorwerp geweest van een bewarend beslag ter hoogte van 1,2 miljoen euro. Softimat heeft de zaak voor het Marokkaanse gerecht gebracht met het verzoek tot opheffing van de inbeslagneming en tot herstel van de geleden schade.
Overtuigd van zijn onbetwistbaar recht blijft Softimat echter hopen dat deze activa geheel of gedeeltelijk kunnen worden ingevorderd. In voorkomend geval zou dit als een uitzonderlijke winst worden beschouwd.
Opportuniteit verbonden aan het HP-geschil
In 2003 is SOFTIMAT een procedure gestart voor de handelsrechtbank tegen het bedrijf HP. SOFTIMAT eiste een compenserende opzegvergoeding van 24.000.000 EUR alsook de interesten aan wettelijk tarief sinds 23 mei 2003. Dit verzoek was voornamelijk ingediend naar aanleiding van de eenzijdige ontbinding van een concessie waarin de concessiegever de concessiehouder belangrijke verplichtingen ten aanzien van de concessie oplegde. Er werd een ongunstige uitspraak verleend, maar Softimat heeft besloten hiertegen in beroep te gaan. De uitspraak moet in 2012 volgen.
Risico verbonden aan de berekening van het vakantiegeld
Naar aanleiding van een controle door de FOD Sociale Zekerheid, waarvan de conclusies in maart 2011 aan de directie toegestuurd werden, is gebleken dat de vennootschap onopzettelijk een fout had gemaakt in de berekening van het enkelvoudige vakantiegeld door de variabele bezoldiging van de medewerkers niet in de berekening te hebben opgenomen.
Om deze situatie te regelen, heeft de Raad van Bestuur tijdens zijn vergadering van 25 maart 2011 besloten over te gaan tot uitbetaling van de verschuldigde sommen. In samenspraak met de FOD en de personeelsvertegenwoordigers en overeenkomstig artikel 46ter van de wet van 28 juni 1971 inzake jaarlijkse vakantie, waarbij "De vordering met het oog op de uitbetaling van het vakantiegeld van een bediende (…) verjaart na drie jaar, vanaf het einde van het vakantiedienstjaar waarop dat vakantiegeld betrekking heeft.", heeft de Raad van Bestuur de terugwerkende kracht van deze beslissing vastgesteld op 3 jaar. Er is bijgevolg overgegaan tot uitbetaling in mei 2011. Hierbij moet nog worden vermeld dat hiervoor, uit voorzorg, een voorziening werd aangelegd in de rekeningen afgesloten per 31 december 2010. Vanzelfsprekend zullen de variabele beloningen uitbetaald aan de medewerkers voortaan systematisch worden inbegrepen in de berekening van het enkelvoudige vakantiegeld voor het jaar 2011 en daaropvolgende jaren.
De vennootschap kan echter niet uitsluiten dat een aantal medewerkers in beroep zal gaan tegen voornoemde beslissing.
Nota 21 – Transacties tussen verbonden partijen
Er zijn geen belangrijke of ongebruikelijke transacties tussen verbonden partijen noch wijzigingen in de relaties met deze verbonden partijen.
Nota 22 – Evenementen na afsluiting
Zoals eerder aangekondigd is de Raad van Bestuur per 30 maart 2012 overgegaan tot de overdracht van zijn dochtermaatschappij, POPSY SOFTWARE NV, in het kader van een managementbuy-out waarbij een geconsolideerde meerwaarde geschat op 1,6 miljoen euro kan worden geboekt.
Er hebben zich geen andere belangrijke gebeurtenissen voorgedaan na de datum van afsluiting van de rekeningen die van invloed hadden kunnen zijn op de jaarcijfers 2011 zoals gepresenteerd in dit verslag.
Nota 23 – Verklaring van de verantwoordelijke personen
Wij verklaren dat, voor zover wij weten, de geconsolideerde rekeningen afgesloten per 31 december 2011, opgesteld volgens de internationale financiële rapporteringsnormen (IFRS), zoals aanvaard binnen de Europese Gemeenschap, en volgens de geldende Belgische wetgeving, een getrouw beeld geven van de financiële situatie en de resultaten van de Groep Softimat.
Wij verklaren ook dat onderhavig financieel verslag een getrouwe weergave vormt van de evolutie van de zaken en van de voornaamste risico's en onzekerheden waarmee Softimat geconfronteerd kan worden.
In naam en voor rekening van de Raad van Bestuur,
Socomade nv, Jean-Claude Logé, Gedelegeerd Bestuurder, Voorzitter van de Raad van Bestuur vertegenwoordigd door Bernard Lescot, Gedelegeerd Bestuurder
5 Verslag van de Commissaris over de geconsolideerde jaarrekening
Verslag van de Commissaris aan de algemene aandeelhouders vergadering van de naamloze vennootschap Softimat over de geconsolideerde rekeningen over het boekjaar afgesloten op 31 december 2011
Overeenkomstig de wettelijke bepalingen, brengen wij u verslag uit in het kader van ons mandaat als commissaris. Het verslag bevat onze mening over de geconsolideerde rekeningen evenals de vereiste bijkomende vermelding.
Verklaring zonder voorbehoud over de geconsolideerde rekeningen
Wij hebben de controle uitgevoerd van de geconsolideerde jaarrekening over het boekjaar afgesloten op 31 december 2011, opgesteld op basis van de International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie, met een balanstotaal van € 33.068.839 en waarvan de resultatenrekening afsluit met een winst van het boekjaar van € 685.242.
Het opstellen van de geconsolideerde jaarrekening valt onder de verantwoordelijkheid van het bestuursorgaan. Deze verantwoordelijkheid omvat: het opstellen, implementeren en in stand houden van een interne controle met betrekking tot het opstellen en de getrouwe weergave van de geconsolideerde jaarrekening die geen materiële afwijkingen, als gevolg van fraude of van het maken van fouten, bevat; de keuze en toepassing van gepaste boekhoudkundige methodes en het maken van boekhoudkundige ramingen die onder de gegeven omstandigheden redelijk zijn.
Het is onze verantwoordelijkheid een oordeel over deze geconsolideerde jaarrekening te vellen op basis van onze controle. Wij hebben onze controle uitgevoerd overeenkomstig de wettelijke bepalingen en de in België geldende revisienormen, zoals uitgevaardigd door het Instituut der Bedrijfsrevisoren. Deze controlenormen vereisen dat onze controle zo wordt georganiseerd en uitgevoerd dat een redelijke mate van zekerheid wordt verkregen dat de geconsolideerde jaarrekening geen materiële afwijkingen bevat als gevolg van fraude of van fouten.
Overeenkomstig voornoemde controlenormen hebben wij rekening gehouden met de administratieve en boekhoudkundige organisatie van het geconsolideerd geheel, alsook met zijn procedures voor interne controle. Wij hebben van het bestuursorgaan en de aangestelde verantwoordelijken van de vennootschap de voor onze controles vereiste uitleg en inlichtingen gekregen. Aan de hand van steekproeven hebben wij onderzocht of de bedragen opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening verantwoord zijn. Wij hebben een beoordeling gemaakt van de gegrondheid van de waarderings- en consolidatieregels en de redelijkheid van de belangrijkste boekhoudkundige ramingen gemaakt door de vennootschap, alsook van de voorstelling van de geconsolideerde jaarrekening als geheel. Wij zijn van mening dat deze werkzaamheden een redelijke basis vormen voor het vormen van ons oordeel.
Naar ons oordeel geeft de geconsolideerde jaarrekening afgesloten op 31 december 2011 een getrouw beeld van de financiële situatie, de financiële prestaties en de kasstromen van het geconsolideerd geheel, in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie.
Bijkomende vermelding
Het opstellen en de inhoud van het geconsolideerd jaarverslag vallen onder de verantwoordelijkheid van het bestuursorgaan.
Het is onze verantwoordelijkheid om in ons verslag de volgende bijkomende vermelding op te nemen die de draagwijdte van onze verklaring over de geconsolideerde jaarrekening niet wijzigt:
• Het geconsolideerd jaarverslag behandelt de door de wet vereiste inlichtingen en stemt overeen met de geconsolideerde jaarrekening. Wij kunnen ons echter niet uitspreken over de beschrijving van de voornaamste risico's en onzekerheden waarmee de gezamenlijke, in de consolidatie opgenomen ondernemingen worden geconfronteerd, noch over hun positie, hun voorzienbare evolutie of de significante invloed van bepaalde feiten op hun toekomstige ontwikkeling. Wij kunnen wel bevestigen dat de verstrekte gegevens geen duidelijke inconsistenties vertonen met de informatie waarover wij in het kader van ons mandaat beschikken.
Rêves, 24 april 2011,
FONDU, PYL, STASSIN & Cie S.C.C. Commissaris, Vertegenwoordigd door J. LENOIR en P. VANDESTEENE, Bestuurders
6 Jaarrekeningen per 31 december 2011
HOOFDCIJFERS
In navolging van artikel 105 van de bedrijfscode vormen de hieronder voorgestelde rekeningen een verkorte versie van de maatschappelijke rekeningen van Softimat nv. De integrale versie is beschikbaar op de website www.softimat.com en zal worden neergelegd bij de Nationale Bank van België. Het geheel van de bijlagen is niet in deze verkorte versie vervat.
In vergelijking met het vorige boekjaar komen de volgende cijfers (in duizendtallen) uit de rekeningen naar voor (in duizenden EUR):
| ACTIVA | 2011 | 2010 |
|---|---|---|
| Eur 000 VASTE ACTIVA |
6.329 | 6.459 |
| I. Oprichtingskosten (Bijlage I) | ||
| II. Immateriële vaste activa (Bijlage II) | 4.618 | |
| III. Materiële vaste activa (Bijlage III) | 1.964 | 2.099 |
| IV. Financiële vaste activa (Bijlagen IV en V) | 4.360 | 4.360 |
| VLOTTENDE ACTIVA | 18.000 | 24.816 |
| V. Vorderingen op méér dan één jaar | ||
| VI . Voorraden en bestellingen in uitvoering | ||
| VII. Vorderingen op ten hoogstens één jaar | 10.605 | 20.595 |
| VIII. Beleggingen en liquide middelen (Bijlagen V en VI) | 6.084 | 84 |
| IX. Beschikbare waarden | 1.163 | 4.128 |
| X. Overlopende rekeningen (Bijlage VII) | 148 | 8 |
| TOTAAL ACTIVA | 24.328 | 31.275 |
| PASSIVA | 2011 | 2010 |
| Eur 000 | ||
| EIGEN VERMOGEN | 20.586 | 28.195 |
| I. Kapitaal (Bijlage VIII) | 31.337 | 38.913 |
| II. Emissiepremies | ||
| III. Meerwaarden op herevaluatie | ||
| IV. Reserves | 997 | 997 |
| V. Overgedragen winst/verlies | (11.748) | (11.715) |
| VI. Kapitaalsubsidies | ||
| VII. VOORZIENINGEN EN UITGESTELDE BELASTINGEN | ||
| SCHULDEN | 3.742 | 3.080 |
| VIII. Schulden op méér dan één jaar (Bijlage X) | ||
| IX. Schulden op hoogstens één jaar (Bijlage X) | 3.732 | 3.077 |
| X. Overlopende rekeningen (Bijlage XI) | 10 | 3 |
| RESULTATENREKENING | 2011 | 2010 |
|---|---|---|
| Eur 000 | ||
| I. Verkopen en prestaties | 1.269 | 44.529 |
| II. Verkoops- en prestatiekosten (-) | (1.691) | (43.822) |
| III. Bedrijfswinst (verlies) | (422) | 707 |
| IV. Financiële opbrengsten | 201 | 227 |
| V. Financiële lasten | (15) | (87) |
| VI. Lopende winst (verlies) vóór belastingen | (235) | 847 |
| VII. Uitzonderlijke opbrengsten | 202 | 2.701 |
| VIII. Uitzonderlijke lasten | (345) | |
| IX. Winst (verlies) van het boekjaar vóór belastingen | (33) | 3.203 |
| X. Belasting op het resultaat | ||
| XI. Winst (Verlies) van het boekjaar | (33) | 3.203 |
TOELICHTING
[Analyse van de activiteiten]
Boekjaar 2011 van het bedrijf werd gekenmerkt door de effectieve overdracht van zijn "Infrastructuur" activiteit in het kader van een managementbuy-out die op de volledige Softimat Groep betrekking had en op 31 januari 2011 voor het Belgische gedeelte plaatsvond. Ter herinnering, de overdrachtsdatum van de "Infrastructuur"-activiteiten werd bij overeenkomst vastgesteld op 1 juli 2010, zodat de resultaten van de Groep sinds die datum niet meer worden beïnvloed.
Naar aanleiding hiervan zijn de activiteiten van SOFTIMAT fundamenteel geheroriënteerd naar de vastgoedsector. Sindsdien heeft het omzetcijfer een aanzienlijke daling opgetekend, namelijk van 42.901.000 EUR in 2010 tot 403.000 EUR in 2011. Tegelijkertijd is de brutomarge gedaald van 8.958.000 EUR in 2010 tot 365.000 EUR in 2011, terwijl de bedrijfskosten eveneens zijn afgenomen van 8.251.000 EUR in 2010 tot 787.000 EUR in 2011.
Hierbij moet echter vermeld worden dat de kantoorgebouwen waarvan het bedrijf eigenaar is momenteel volledig in gebruik zijn:
- (a) De gebouwen gelegen te Chaussée de Louvain 431 C en E in Lasne worden momenteel verhuurd vaan het bedrijf SYSTEMAT BELGIUM in het kader van een huurcontract dat per 1 juli 2010 van kracht is met een vaste looptijd van 6 jaar.
- (b) Het gebouw aan de Chaussée de Louvain 435 in Lasne wordt gedeeltelijk verhuurd aan het bedrijf POPSY SOFTWARE in het kader van een huurcontract dat per 1 december 2010 van kracht is met een vaste looptijd van 6 jaar. De ruimten die niet door POPSY worden gebruikt, worden momenteel door SOFTIMAT gebruikt.
- (c) Tot slot is een nieuwe huurder voor het gebouw aan de Chaussée de Louvain 433 in Lasne geselecteerd, zodat dit gebouw niet leegstaat.
Het bedrijfsresultaat is bijgevolg afgenomen van 707.000 EUR in 2010 tot -422.000 EUR in 2011. Hierbij moet echter worden vermeld dat het bedrijf in 2011 (a) hoge eenmalige lasten met betrekking tot de overgedragen activiteiten en (b) beheerkosten voor het park dat in handen is van de Softimat Groep heeft moeten dragen.
Het financieel resultaat is toegenomen, namelijk van 140.000 EUR in 2010 tot 186.000 EUR in 2011. Dit verklaart met name de toename van de geldmiddelen, na de inning in januari 2011 en juli 2011 van het overnamebedrag van de "Infrastructuur"-activiteiten. Hierbij moet worden vermeld dat het bedrijf in augustus 2011 is overgegaan tot een kapitaalvermindering van 6.638.802 EUR en dat de geldmiddelen dienovereenkomstig dus zijn afgenomen.
Het uitzonderlijk resultaat bedraagt 202.000 EUR, hetgeen grotendeels wordt verklaard door een regularisatie in ons voordeel van de overnameprijs van de "Infrastructuur"-activiteiten, namelijk 179.000 EUR.
Het jaarlijkse nettoresultaat van 2011 is dus enigszins negatief, namelijk -33.000 EUR ten opzichte van een winst van 3.203.000 EUR in 2010, inclusief een uitzonderlijk resultaat van 2.356.000 EUR vanwege de overdracht van de onderneming Popsy aan het bedrijf POPSY SOFTWARE S.A.
[Eigen vermogen]
De variatie van het eigen vermogen is als volgt te verklaren:
- (a) Terugbetaling van het kapitaal, vastgelegd op 1,00 EUR per aandeel, voor een totaal bedrag van 6.638.802 EUR;
- (b) Terugkoop van 213.643 eigen aandelen, voor een waarde van 936.815 EUR. De ingekochte aandelen werden vernietigd;
- (c) De overdracht van het resultaat, vóór bestemming, voor een bedrag van -33.065 EUR. De Raad van Bestuur zal op de eerstvolgende Algemene Vergadering voorstellen om de resultaatbestemming te verwerken onder de rubriek 'Over te dragen Winsten/Verliezen (-)'.
[Tewerkstelling]
Het personeelsbestand van het bedrijf is stabiel gebleven en bedraagt 4 personen op 31 december 2011 (bestuurders niet meegerekend).
[Investeringen]
Er zijn in de loop van boekjaar 2011 geen significante investeringen gedaan.
[Research & Development]
De uitgaven op vlak van onderzoek en ontwikkeling worden rechtstreeks in de resultatenrekening van het boekjaar opgenomen.
[Verwerving door het bedrijf van een deel van zijn eigen aandelen]
Het nieuwe programma voor terugkoop van eigen aandelen ten bedrage van 3.000.000 EUR is op 04/03/2011 door de Raad van Bestuur ten uitvoer gelegd. Het aantal op 31 december 2011 teruggekochte eigen aandelen bedraagt dus 213.643 aandelen ter hoogte van 936.815 EUR. Deze aandelen zijn van rechtswege nietig en zijn dus op 31 december 2011 beschouwd als volledig vernietigd.
[Overige significante gebeurtenissen]
In maart 2012 werd de 100% dochteronderneming POPSY SOFTWARE verkocht via een managementbuyout, waarbij een meerwaarde geschat op 1.119.097 EUR kan worden geboekt. Vandaag de dag bezit SOFTIMAT dus nog slechts één dochteronderneming die op vlak van software actief is, namelijk INFOMAT S.A., waarvan zij 51% in handen heeft.
SOFTIMAT SA heeft tevens in 2012 een bedrijf opgericht, Field Fund genaamd, dat zij voor 50% in handen heeft en dat gericht is op de ontwikkeling of deelname in de ontwikkeling van vastgoedprojecten op residentieel gebied.
De Raad van Bestuur zal op de volgende algemene vergadering overigens voorstellen een deel van zijn overschot aan geldmiddelen aan te wenden voor (a) een nieuw programma voor terugkoop van eigen aandelen ter waarde van 3.000.000 EUR en (b) een kapitaalvermindering door terugbetaling van 1,00 EUR per aandeel aan de aandeelhouders.
Hierbij moet er ook op worden gewezen dat Softimat op 16 december 2001 is overgegaan tot de overdracht van de notering op Alternext om de processen voor administratief en financieel beheer van de Groep te vereenvoudigen en er de kosten van te verlichten.
[Vooruitzichten en risicoanalyse]
Hierbij moet tevens vermeld worden dat het geconsolideerde jaarverslag van Softimat een globale presentatie van de risico's voor de Groep behelst. Deze informatie is, afgezien van de specifieke risico's, van toepassing op alle dochterondernemingen en eventuele verschillen tussen de geconsolideerde rekeningen en de financiële rekeningen zijn niet significant.
[Kwijting aan de bestuurders]
Wij verzoeken u ook om bij afzonderlijke stemming kwijting te verlenen aan de bestuurders voor de uitoefening van hun mandaat tijdens boekjaar 2011 alsook aan de commissaris voor de uitoefening van zijn mandaat. Ter informatie, in 2011 zijn honoraria ter hoogte van 6.270 EUR, bestemd voor aanvullende werkzaamheden, aan commissaris Fondu Pyl Stassin & Cie, vertegenwoordigd door Jacques Lenoir en Philippe Vandesteene, gestort.
Opgemaakt te Lasne, op 12 april 2012.
De Raad van Bestuur
Verslag van de Commissaris over de jaarrekeningen
Verslag van de Commissaris aan de Algemene Aandeelhoudersvergadering van de naamloze vennootschap Softimat over de jaarrekeningen van het boekjaar afgesloten op 31 december 2011
Overeenkomstig de wettelijke bepalingen en statuten, brengen wij u verslag uit in het kader van ons mandaat als commissaris. Het verslag bevat onze mening over de jaarrekening evenals de vereiste bijkomende vermeldingen.
Verklaring met voorbehoud over de jaarrekening
Wij hebben de controle uitgevoerd van de jaarrekening over het boekjaar afgesloten op 31 december 2010, opgesteld op basis van de in België geldende boekhoudnormen, met een balanstotaal van € 24.328.247 en waarvan de resultatenrekening afsluit met een verlies van het boekjaar van € 33.065.
Het opstellen van de jaarrekening valt onder de verantwoordelijkheid van het bestuursorgaan. Deze verantwoordelijkheid omvat: het opstellen, implementeren en in stand houden van een interne controle met betrekking tot het opstellen en de getrouwe weergave van de jaarrekening, die geen materiële afwijkingen, als gevolg van fraude of vergissingen, bevat; de keuze en de toepassing van gepaste evaluatieregels en het maken van boekhoudkundige ramingen die onder de gegeven omstandigheden redelijk zijn.
Het is onze verantwoordelijkheid een oordeel over deze jaarrekening te vellen op basis van onze controle. Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens de wettelijke bepalingen en de in België geldende controlenormen, zoals uitgevaardigd door het Instituut der Bedrijfsrevisoren. Deze controlenormen vereisen dat onze controle zo wordt georganiseerd en uitgevoerd dat een redelijke mate van zekerheid wordt verkregen dat de jaarrekening geen substantiële afwijkingen, als gevolg van fraude of vergissingen, bevat.
Overeenkomstig voornoemde revisienormen hebben wij rekening gehouden met de administratieve en boekhoudkundige organisatie van de vennootschap, alsook met zijn procedures voor interne controle. Wij hebben van het bestuursorgaan en de aangestelde verantwoordelijken van de vennootschap de voor onze controles vereiste uitleg en inlichtingen gekregen. Wij hebben aan de hand van steekproeven de verantwoording onderzocht van de bedragen opgenomen in de jaarrekening. Wij hebben een beoordeling gemaakt van de gegrondheid van de waarderingsregels en de redelijkheid van de belangrijkste boekhoudkundige ramingen die de vennootschap maakte, alsook van de voorstelling van de jaarrekening als geheel. Wij zijn van mening dat deze werkzaamheden een redelijke basis vormen voor het vormen van ons oordeel.
De firma's SOFIM EXPORT Sas en MARSOFIM Sarl, dochterondernemingen van de naamloze vennootschap SOFTIMAT, zullen waarschijnlijk in vereffening worden gesteld als gevolg van de definitieve stopzetting van de internationale activiteiten. De deelnemingen en schuldvorderingen op deze twee deelnemingen die in de rekening van SOFTIMAT geboekt zijn, zijn bijgevolg van oninvorderbare aard. Nochtans is er geen enkele waardevermindering geboekt op de financiële vaste activa, die 500.000 euro vertegenwoordigen als deelneming en 5.090.515 euro als schuldvorderingen op één jaar of meer. Als deze waardevermeerdering geboekt was zoals het hoort, dan was het eigen vermogen teruggebracht tot 14.995.974 euro, zodat artikel 633 van het Wetboek van Vennootschappen van toepassing zou zijn.
Naar ons oordeel, onder voorbehoud van het effect op de jarrekening van het punt vermeld in de voorgaande paragraaf, geeft de jaarrekening afgesloten op 31 december 2011 een getrouw beeld van het vermogen, de financiële toestand en de resultaten van de vennootschap, in overeenstemming met het in België van toepassing zijnde boekhoudkundig referentiestelsel.
Bijkomende vermeldingen
Het opstellen en de inhoud van het beheerverslag, maar ook het respecteren door de vennootschap van de Bedrijfscode en statuten, vallen onder de verantwoordelijkheid van het bestuursorgaan.
Het is onze verantwoordelijkheid om in ons verslag de volgende bijkomende vermeldingen op te nemen, die de draagwijdte van onze verklaring over de geconsolideerde jaarrekening niet wijzigen:
- Het beheerverslag behandelt de door de wet vereiste inlichtingen en stemt overeen met de jaarrekening. Wij kunnen ons echter niet uitspreken over de beschrijving van de voornaamste risico's en onzekerheden waarmee de vennootschap wordt geconfronteerd, noch over haar situatie, haar voorzienbare evolutie of de significante invloed van bepaalde feiten op haar toekomstige ontwikkeling. Wij kunnen wel bevestigen dat de verstrekte gegevens geen duidelijke inconsistenties vertonen met de informatie waarover wij in het kader van ons mandaat beschikken.
- Abstractie makend van onbelangrijke formele aspecten, werd de boekhouding bijgehouden volgens de wettelijke en reglementaire bepalingen die van toepassing zijn in België.
- Wij hebben ook geen verrichtingen of genomen beslissingen te melden die een schending van de statuten of van het Wetboek van Vennootschappen vormen. De bestemming van de resultaten die aan de Algemene Vergadering werd voorgesteld, beantwoordt aan de wettelijke en statutaire bepalingen.
Rêves, 24 april 2012,
FONDU, PYL, STASSIN & Cie S.C.C. Commissaris, vertegenwoordigd door J. LENOIR & P. VANDESTEENE, Bestuurders.
7 Nuttige informatie
Chaussée de Louvain 435 www.popsy.com B – 1380 Lasne www.infomat.be Tel. + 32 (0)2 352 83 81 www.infomat.nl Fax + 32 (0)2 352 83 80 [email protected]
Softimat Noord nv
Chaussée de Louvain 435 B – 1380 Lasne Tel. + 32 (0)2 352 83 81 Fax + 32 (0)2 352 83 80
Softimat Sud nv
Chaussée de Louvain 435 B – 1380 Lasne Tel. + 32 (0)2 352 83 81 Fax + 32 (0)2 352 83 80
Softimat Liège
Chaussée de Louvain 435 B – 1380 Lasne Tel. + 32 (0)2 352 83 81 Fax + 32 (0)2 352 83 80
Popsy Software nv
Chaussée de Louvain 435 B – 1380 Lasne Tel. + 32 (0)2 352 83 20 Fax + 32 (0)2 352 83 40
Infomat nv
Garden Square, Bloc AB Laarstraat 16 B – 2610 Wilrijk Tel. + 32 (0)3 830 60 00 Fax + 32 (0)3 830 69 42
Luxemburg
Softimat Luxembourg sa
Parc d'Activités Capellen 77-79 L – 8308 Capellen Tel. + 352 31 71 321 Fax + 352 31 71 32 200 [email protected]
België Websites
Softimat nv www.softimat.com