AI assistant
SIPEF — Interim / Quarterly Report 2014
Feb 19, 2015
4000_er_2015-02-19_b7f0d83c-ffd8-4aca-8ed1-af5a3251b408.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Gereglementeerde informatie
Resultaten
van de SIPEF groep per 31 december 2014 (12m/14)
- Jaarproductie van palmolie steeg met 5,7%, maar tegenvallend vierde kwartaal (-2,8%).
- Dalende wereldmarktprijzen voor palmolie, rubber en thee.
- Devaluatie van lokale munten (IDR, PGK en EUR) ondersteunde onze permanente inspanningen om de productiekosten te beheersen.
- De winst voor belasting, vóór IAS41-herwerkingen, steeg met 17,2%.
- Resultaat vóór IAS41, aandeel van de groep, bedroeg KUSD 48 520, het netto IFRS-resultaat was KUSD 56 268.
- Netto vrije cash flow bedroeg 27 255 en werd aangewend voor dividendbetaling en de verbetering van de netto kaspositie.
- Principeakkoord voor de verkoop van Galley Reach Holdings Ltd, onze rubberplantage in Papoea-Nieuw-Guinea.
- Aan de huidige verkoopprijzen verwachten wij een lager resultaat in 2015.
- Voorstel tot uitkering van een bruto dividend van EUR 1,25 per aandeel, in lijn met de "pay-outratio" van vorige jaren.
1. Beheersverslag
1.1. Groepsproducties
| Vierde Kwartaal | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2014 (In ton) | Eigen | Derden | Q4/14 | YoY % |
| Palmolie | 55 975 | 13 497 | 69 472 | - 2,80% |
| Rubber | 2 229 | 239 | 2 468 | - 8,42% |
| Thee | 788 | 788 | - 0,88% | |
| Bananen | 4 956 | 4 956 | - 16,24% | |
| 2013 (In ton) | Eigen | Derden | Q4/13 | |
| Palmolie | 58 742 | 12 730 | 71 472 |
| Palmolie | 58 742 | 12 730 | 71 472 |
|---|---|---|---|
| Rubber | 2 502 | 193 | 2 695 |
| 795 | 795 | ||
| Bananen | 5 917 | 5 917 |
In tegenstelling tot de stijgende producties in de eerste drie kwartalen van het jaar, werden in het vierde trimester beduidend lagere volumes genoteerd voor de volgroeide Indonesische palmolieplantages (-14,9%). Deze tendens werd algemeen waargenomen in Zuid-Oost-Azië en was het verwachte gevolg van de droogte in het begin van het jaar, nog versterkt door overstromingen in Maleisië. Enkel de jonge aanplanten van UMW/TUM in Noord-Sumatra hebben hun stijgende productietrend gestaag verdergezet tot het einde van het jaar, waardoor er een totale volumestijging van 78,3% werd genoteerd ten opzichte van 2013.
Ook bij Hargy Oil Palms in Papoea-Nieuw-Guinea herstelde de productie goed na de traditioneel zwakkere maanden juli en augustus, waarbij de volumes ook in het vierde trimester deze van het vorige jaar met 4,3% overtreffen, een groeicijfer identiek aan hun stijging op jaarbasis. Dankzij deze sterke groeipolen UMW/TUM en Hargy Oil Palms stijgt de jaarproductie voor de SIPEF Groep met 5,7% tegenover 2013.
Ook de rubberproductie in Sumatra noteerde eerder lage volumes, vooral dan in Bengkulu en in Zuid-Sumatra, waar de plantage van Melania in Palembang ook in het vierde kwartaal te kampen had met de invloed van een uitgesproken bladwissel in het tweede kwartaal (-18,1%). Door de verhoogde activiteit in Papoea-Nieuw-Guinea, zowel in eigen plantages als in de aankoop van derden, bleef de totale jaarproductie binnen de groep op hetzelfde niveau van 2013.
van de SIPEF groep per 31 december 2014 (12m/14)
We noteerden verder in het vierde kwartaal een licht stijgende theeproductie in Cibuni-Java, maar niet voldoende om de jaarproductie van vorige periode te evenaren (-1,2%).
Door de relatief koude weersomstandigheden in Ivoorkust in de maanden juli tot september liep de ontwikkeling van de bananentrossen vertraging op. Het volumevoordeel opgebouwd in de eerste negen maanden van het jaar (+13,6%) ging gedeeltelijk verloren, om het jaar te eindigen met een groei van +5,7% tegenover 2013.
1.2. Markten
| Gemiddelde marktprijzen | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| in USD/ton* | YTD Q4/14 | YTD Q4/13 | ||||
| Palmolie | CIF Rotterdam | 821 | 857 | |||
| Rubber | RSS3 FOB Singapore | 1 958 | 2 795 | |||
| Thee | Mombasa | 2 045 | 2 399 | |||
| Bananen | FOT Europa | 1 043 | 1 022 |
* World Commodity Price Data
Het vierde kwartaal kende een heel ongewone start door de neerwaartse trend die de palmproductie volgde sinds de piek in augustus. Normaal zijn september/oktober de maanden met piekproductie, maar het droge weer in februari en maart eerder op het jaar had een sterk negatieve impact op de opbrengst. Bovendien leidde de erg natte Noordoostelijke moesson in december tot overstromingen van heel wat plantages, al werd het Maleisische schiereiland het ergst getroffen. We kunnen concluderen dat de negatieve trend van de productie, die in september een aanvang nam, verergerd werd door de overstromingen, en dat dit de geschiedenisboeken zal ingaan als een van de grootste opbrengstdalingen.
Jammer genoeg ging de geringe productie gepaard met weinig vraag en relatief grote voorraden, en bleef de gebruikelijke prijsstijging zo goed als uit. De recordoogst van sojabonen in de VS werd bewaarheid en de groeiomstandigheden in Zuid-Amerika bleken uiteindelijk zeer gunstig voor de nieuw aangeplante sojabonen, wat ook een prijsdaling teweegbracht. De voornaamste reden voor de niet-aflatende druk op onze plantaardige oliemarkten was de ineenstorting van de petroleummarkten en de stijging van de dollar. Elke vraag naar vrijwillige biodieselblends werd geëlimineerd en verplichte overeenkomsten werden op de haalbaarheid getest.
De palmoliemarkt kromp van 735 USD/ton CIF Rotterdam tot 660 USD/ton half december, waarna de markt rond kerst prijsstijgingen kende als gevolg van de overstromingen in Maleisië.
De prijs van palmpitolie werd natuurlijk beïnvloed door de zwakte van de plantaardige oliemarkten, zij het in mindere mate. De palmpitolieprijzen varieerden van 935 USD/ton CIF Rotterdam tot 860 USD/ton, en sloten het jaar af tegen 1 020 USD/ton bij de prijsstijging rond kerst.
De rubbermarkt beleefde een saai kwartaal. De nationale rubberverenigingen in Thailand, Maleisië en Indonesië riepen hun boeren ertoe op niet onder de 1 500 USD/ton te verkopen, al is het nog maar de vraag of dergelijke initiatieven wel leiden tot het gewenste resultaat. De prijs van Sicom RSS3 bleef stabiel vanaf 1 561 USD/ton en steeg langzaam naar 1 721 USD/ton aan het eind van het jaar.
De theeproductie in Kenia bleef zeer goed in heel 2014, hoewel het droge weer eind november intenser was en vroeger kwam dan verwacht. De marktprijzen bleven laag maar stabiel doorheen het kwartaal. De prijs van onze Cibuni-theesoorten is sterk geënt op de Keniaanse prijzen.
van de SIPEF groep per 31 december 2014 (12m/14)
1.3. Geconsolideerde winst- en verliesrekening
| Geconsolideerde winst- en verliesrekening | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31/12/2014 | 31/12/2013* | ||||||||
| In KUSD (verkort) | Voor IAS41 | IAS41 | IFRS | Voor IAS41 | IAS41 | IFRS | |||
| Omzet | 285 899 | 285 899 | 286 057 | 286 057 | |||||
| Kostprijs van verkopen | - 206 996 | 5 511 | - 201 485 | - 207 043 | 4 503 | - 202 540 | |||
| Brutowinst | 78 903 | 5 511 | 84 414 | 79 014 | 4 503 | 83 517 | |||
| Variatie biologische activa | 29 937 | 29 937 | 34 499 | 34 499 | |||||
| Beplantingskosten (netto) | - 22 308 | - 22 308 | - 26 454 | - 26 454 | |||||
| Verkoop-, algemene- en beheerskosten | - 25 447 | - 25 447 | - 25 154 | - 25 154 | |||||
| Overige bedrijfsopbrengsten / (kosten) | 6 237 | -1 439 | 4 798 | 28 | 28 | ||||
| Bedrijfsresultaat | 59 693 | 11 701 | 71 394 | 53 888 | 12 548 | 66 436 | |||
| Financieringsopbrengsten | 181 | 181 | 142 | 142 | |||||
| Financieringskosten | - 870 | - 870 | - 838 | - 838 | |||||
| Wisselkoersresultaten | - 11 | - 11 | - 2 868 | - 2 868 | |||||
| Financieel resultaat | - 700 | - 700 | - 3 564 | - 3 564 | |||||
| Winst voor belastingen | 58 993 | 11 701 | 70 694 | 50 324 | 12 548 | 62 872 | |||
| Belastinglasten | - 19 583 | - 3 061 | - 22 644 | - 10 660 | - 3 031 | - 13 691 | |||
| Winst na belastingen | 39 410 | 8 640 | 48 050 | 39 664 | 9 517 | 49 181 | |||
| Aandeel resultaat geassocieerde deelnemingen | 12 586 | - 462 | 12 124 | 9 591 | 94 | 9 685 | |||
| Resultaat van voortgezette activiteiten | 51 996 | 8 178 | 60 174 | 49 255 | 9 611 | 58 866 | |||
| Winst van de periode | 51 996 | 8 178 | 60 174 | 49 255 | 9 611 | 58 866 | |||
| Netto resultaat, aandeel v/d groep | 48 520 | 7 748 | 56 268 | 46 625 | 9 002 | 55 627 |
* De vergelijkende cijfers van 2013 werden herwerkt als gevolg van de opname van PT Agro Muko volgens de vermogensmutatiemethode in overeenstemming met de nieuwe IFRS 11 standaard.
1.4. Geconsolideerde brutowinst (voor IAS41)
| Geconsolideerde brutowinst (voor IAS41) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| in KUSD (verkort) | 31/12/2014 | % | 31/12/2013* | % | |
| Palm | 71 828 | 91,1 | 62 095 | 78,6 | |
| Rubber | 1 147 | 1,5 | 8 924 | 11,3 | |
| Thee | 39 | 0,0 | 1 615 | 2,0 | |
| Bananen en planten | 3 588 | 4,5 | 3 545 | 4,5 | |
| Corporate en andere | 2 301 | 2,9 | 2 835 | 3,6 | |
| 78 903 | 100,0 | 79 014 | 100,0 |
* De vergelijkende cijfers van 2013 werden herwerkt als gevolg van de opname van PT Agro Muko volgens de vermogensmutatiemethode in overeenstemming met de nieuwe IFRS 11 standaard.
Een aanpassing aan de internationale boekhoudregels aangaande de consolidatiemethode van gezamenlijke overeenkomsten ("joint ventures") heeft een belangrijke invloed op de opname van PT Agro Muko (controle-percentage van 47,3% en belangen-percentage van 44,9%) in de SIPEF Groep. Vanaf 1 januari 2014 moet PT Agro Muko opgenomen worden volgens de vermogensmutatiemethode in plaats van de proportionele consolidatiemethode. Deze aanpassing heeft enkel een
3
van de SIPEF groep per 31 december 2014 (12m/14)
invloed op de presentatie van de financiële staten en heeft geen invloed op het eigen vermogen, de winst van de periode en het netto resultaat, aandeel van de groep. De vergelijkende cijfers van het voorgaande jaar werden herwerkt om de verdere analyse van de financiële staten te vergemakkelijken.
De totale omzet en kostprijs van verkopen bleven nagenoeg ongewijzigd tegenover vorig jaar waardoor ook de brutomarge stabiliseerde rond 79 miljoen USD. De hogere brutowinst van palmolie (+15,7%) werd volledig teniet gedaan door de lagere brutowinst van rubber en thee (respectievelijk -87,2% en -97,6%). De contributie van de bananenactiviteiten bleef nagenoeg stabiel op 3,6 miljoen USD.
De contributie van palmolie kende een sterke stijging door een combinatie van :
- gestegen volumes
- lagere éénheidskostprijzen en
- een vergelijkbare verkoopprijs/ton.
De contributie van rubber en thee daalde aanzienlijk door een scherpe daling van de gerealiseerde verkoopprijzen.
De permanente inspanningen die geleverd worden om de kostprijzen onder controle te houden werden in 2014 ondersteund door een devaluatie van de lokale munten tegenover de USD in vergelijking met 2013 (12,7% voor zowel de IDR in Indonesië en de PGK in Papoea-Nieuw-Guinea) waardoor de lokale kosten uitgedrukt in USD daalden.
De overige bedrijfsopbrengsten/kosten omvatten o.a. een gedeeltelijke terugname van een provisie voor een BTW geschil in Indonesië (KUSD 3 914) en een meerwaarde bij de verkoop van PT Timbang Deli (KUSD 2 124), de plantage die werd ingebracht in de joint venture Verdant BioScience voor de ontwikkeling van hoogrenderende oliepalmen.
De lage netto financiële kosten weerspiegelen de strategie van de groep om de expansie met eigen middelen te financieren. De wisselkoersresultaten hadden een zeer beperkte invloed, een direct gevolg van een consistent uitgevoerde indekkingspolitiek.
De winst voor belasting, zonder rekening te houden met de bewegingen vanuit de IAS41-herwerkingen, bedraagt KUSD 58 993 tegenover KUSD 50 324 in 2013, een stijging met 17,2%.
De effectieve belastinglast vóór IAS41 bedroeg 33,2%. De gemiddelde theoretische belastingkost van 27,4% werd voornamelijk negatief beïnvloed door de versterking van de USD tegenover de EUR, waardoor er op het niveau van ons hoofdhuis in België een bijkomende uitgestelde belastinglast van KUSD 5 155 ontstond.
Vanaf 2014 wordt onder het aandeel resultaat van geassocieerde ondernemingen (KUSD 12 586), naast de historische verzekeringsbranche (KUSD 514) ook PT Agro Muko (KUSD 12 812), PT Timbang Deli (KUSD -171) en Verdant BioScience (KUSD -596) opgenomen. De sterke stijging tegenover vorig jaar is grotendeels te wijten aan de gestegen winstgevendheid van de palmolieactiviteiten in PT Agro Muko tegenover vorig jaar en de terugname van een provisie voor een BTW geschil in Indonesië (KUSD 1 642). De rubberactiviteiten van PT Agro Muko en PT Timbang Deli kenden daarentegen een sterke terugval.
De winst van de periode, zonder rekening te houden met de bewegingen vanuit de IAS41-herwerkingen, bedraagt KUSD 51 996 tegenover KUSD 49 255 in 2013, een stijging met 5,6%.
De IAS41-herwerking bestaat uit het vervangen van de afschrijvingskosten inbegrepen in de kostprijs van verkopen door de variatie in de "reële waarde" van de biologische activa tussen eind 2013 en eind 2014, verminderd met de beplantingskosten en bijhorende fiscale lasten. De bruto-variatie biologische activa bedroeg KUSD 29 937 en vloeit voornamelijk voort uit de uitbreiding en groeiende maturiteit van de nieuwe aangeplante arealen van onze oliepalmplantage in Hargy Oil Palms Ltd in Papoea-Nieuw-Guinea en de algemene toepassing van een stijgende langetermijnmarge voor palmolie. Beplantingskosten van KUSD 22 308 en de overige bedrijfskosten voor KUSD 1 439 verminderen de netto-impact vóór belastingen tot KUSD 11 701, basis voor een gemiddelde uitgestelde-belastingberekening van 26,2%. Samen met het netto IAS41 resultaat van de vennootschappen opgenomen volgens de vermogensmutatiemethode (KUSD -462), bedraagt de netto positieve IAS41-impact, aandeel van de groep, KUSD 7 748.
Het netto IFRS-resultaat, aandeel van de groep, IAS41-aanpassingen inbegrepen, bedraagt KUSD 48 520 en is 4,1% hoger dan dit van vorig jaar.
van de SIPEF groep per 31 december 2014 (12m/14)
1.5. Geconsolideerde kasstroom
| Geconsolideerde kasstroom | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| In KUSD (verkort) | 31/12/2014 | 31/12/2013* | |||
| Kasstroom uit bedrijfsactiviteiten | 80 599 | 68 656 | |||
| Variatie bedrijfskapitaal | 11 653 | 2 750 | |||
| Betaalde belastingen | - 18 516 | - 16 430 | |||
| Kasstroom uit bedrijfsactiviteiten na belastingen | 73 736 | 54 976 | |||
| Investeringen immateriële en materiële activa | - 58 380 | - 88 203 | |||
| Operationele vrije kasstroom | 15 356 | - 33 227 | |||
| Dividenden ontvangen van geassocieerde deelnemingen | 12 087 | 7 142 | |||
| Verkoopprijs vaste activa | - 180 | 644 | |||
| Vrije kasstroom | 27 263 | - 25 441 | |||
| Eigen vermogen transacties met minderheidsaandeelhouders | - 8 | - 4 | |||
| Daling/(stijging) van eigen aandelen | 0 | - 173 | |||
| Netto vrije kasstroom | 27 255 | - 25 618 |
| In USD per aandeel | 31/12/2014 | 31/12/2013* |
|---|---|---|
| Gewogen gemiddelde aandelen | 8 889 740 | 8 891 870 |
| Gewoon bedrijfsresultaat | 8,03 | 7,47 |
| Gewoon/Verwaterd netto resultaat | 6,33 | 6,26 |
| Kasstroom uit bedrijfsactiviteiten na belastingen | 8,29 | 6,18 |
* De vergelijkende cijfers van 2013 werden herwerkt als gevolg van de opname van PT Agro Muko volgens de vermogensmutatiemethode in overeenstemming met de nieuwe IFRS 11 standaard.
De kasstroom uit bedrijfsactiviteiten steeg tot KUSD 80 599. De vrijgekomen fondsen uit het bedrijfskapitaal zijn voornamelijk het gevolg van een verlaging van de vorderingen. Na de betaalde belastingen bedroeg de kasstroom uit bedrijfsactiviteiten na belastingen KUSD 73 736, wat een stijging betekent van KUSD 18 760 (+34,1%) tegenover vorig jaar.
Deze kasgeneratie werd voornamelijk aangewend om de twee nieuwe extractiefabrieken voor palmolie finaal af te werken, bijkomende landcompensaties te betalen in het nieuwe project in Zuid-Sumatra, 1 606 bijkomende hectaren oliepalmen te planten in de expansiezones en de bijna 13 000 hectaren nog niet volgroeide aanplanten te onderhouden. Gezien het grootste deel van de bouw van de twee nieuwe fabrieken reeds in 2012 en 2013 plaatsvond, daalden de investeringen tegenover vorig jaar met zo'n 30 miljoen USD.
De dividenden ontvangen van geassocieerde ondernemingen betreffen de dividenden die de groep heeft ontvangen van PT Agro Muko (KUSD 11 823) en deze uit de verzekeringsbranche (KUSD 263).
De netto vrije kasstroom die tijdens 2014 werd gegenereerd bedroeg KUSD 27 255 en werd aangewend voor de dividendbetaling in juli en de verbetering van de netto kaspositie.
van de SIPEF groep per 31 december 2014 (12m/14)
1.6. Geconsolideerde balans
| Geconsolideerde balans | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| In KUSD (verkort) | 31/12/2014 | 31/12/2013* | |||
| Biologische activa (na afschrijving) | 148 748 | 140 275 | |||
| Herwaardering | 180 111 | 161 662 | |||
| Biologische activa (IAS41) | 328 859 | 301 937 | |||
| Andere vaste activa | 315 920 | 293 078 | |||
| Netto-activa aangehouden voor verkoop | 8 417 | 3 711 | |||
| Netto vlottende activa, liquiditeiten niet inbegrepen | 26 472 | 37 341 | |||
| Netto kas-positie | - 24 617 | - 35 077 | |||
| Totaal netto actief | 655 051 | 600 990 | |||
| Eigen middelen, aandeel van de groep | 547 515 | 508 058 | |||
| Minderheidsbelangen | 35 838 | 33 828 | |||
| Voorzieningen en uitgestelde belastingen | 71 698 | 59 104 | |||
| Totaal netto passief | 655 051 | 600 990 |
* De vergelijkende cijfers van 2013 werden herwerkt als gevolg van de opname van PT Agro Muko volgens de vermogensmutatiemethode in overeenstemming met de nieuwe IFRS 11 standaard.
De voortgezette uitbreidingen van de plantages in Indonesië en Papoea-Nieuw-Guinea en de stijging van de reële waarde van de bestaande oppervlakten van oliepalmen in dezelfde landen, leidden tot een verdere verhoging van de biologische activa, die thans KUSD 328 859 bedragen. De stijging van de andere activa betroffen, naast de gebruikelijke vervangingsinvesteringen, bijkomende compensatievergoedingen betaald voor de uitbreidingen in Zuid-Sumatra en Bengkulu en investeringen in de verdere optimalisatie van het productieapparaat in Hargy Oil Palms in Papoea-Nieuw-Guinea en de UMW-groep in Noord-Sumatra.
De "netto-activa aangehouden voor verkoop" betreffen het netto actief van Galley Reach Holdings. In september 2014 werd besloten om de rubberactiviteiten van de groep te herstructureren en als gevolg hiervan ook onze rubberplantage in Papoea-Nieuw-Guinea te koop aan te bieden. Op 11 februari 2015 werd een principeakkoord getekend. De verkoop zal binnen de komende drie maanden afgerond worden, onder voorbehoud van de finalisering van de "due diligence".
1.7. Dividenden
De raad van bestuur stelt voor om op 1juli 2015 een bruto dividend van EUR 1,25 per aandeel uit te betalen, wat overeenstemt met een pay-out van 30,48% op de winst, aandeel van de groep, voor IAS 41, en in lijn met de "pay-outratio" van vorige jaren.
1.8. Vooruitzichten
Producties.
We stellen vast dat de lagere productie van vruchten in de volgroeide plantages in Sumatra zich ook in het begin van 2015 verderzet, wat het uitgestelde gevolg is van de algemene droogte van begin 2014 in Indonesië en Maleisië. Enkel de jonge aanplanten van UMW/TUM blijven hun rendementen gestaag verhogen.
De oliepalmplantages van Hargy Oil Palms in Papoea-Nieuw-Guinea hebben operationeel te kampen met het gebruikelijke regenseizoen, maar de producties van de maand januari zijn door bijkomende volgroeide hectaren toch gestegen met 8,8% tegenover vorig jaar en ook de omliggende boeren oogstten 14,5% meer vruchten voor verwerking in onze fabrieken.
De totale palmolieproductie voor de groep vertoont voorlopig een lichte stijging van 0,9% tegenover vorig jaar.
van de SIPEF groep per 31 december 2014 (12m/14)
Markten.
In januari daalden de palmolievoorraden aanzienlijk als gevolg van de geringe productie. Het effect van de lage opbrengsten is wat verschoven naar het oosten, met de grootste impact in Oost-Maleisië en Kalimantan op Borneo. De verwachte krappe voorraden voor de komende maanden hebben nog geen weerslag gehad op de prijs, aangezien de importerende landen blijven draaien op lage voorraden en weinig import. De recordoogst van sojabonen in Zuid-Amerika bood soelaas, maar als er om welke reden dan ook olie moet worden gekocht op de spotmarkt, zou dat tot een koopronde kunnen leiden en de tendensen kunnen omkeren. De markt zal zich concentreren op de Indonesische interesse in biodiesel. De overheid heeft recentelijk de subsidie voor biodieselblends bestemd voor consumptie door het grote publiek verhoogd van 1 500 IDR/liter tot 4 000 IDR/liter, ruwweg 316 USD/ton biodiesel. Deze enorme subsidie zorgt ervoor dat de berekening van de biodieselblends klopt en zou kunnen bijdragen tot een bijkomende vraag van 1,5 miljoen ton. Hoeveel blends er werkelijk zullen zijn, hangt af van de Indonesische overheid. De aankondiging van deze subsidie alleen al gaf de marktprijs van ruwe palmolie een boost. Het relatief kleine prijsverschil van palmolie in vergelijking met sojaolie zal deze positieve trend echter temperen, aangezien niet verwacht wordt dat palmolie een structurele meerprijs zal realiseren tegenover andere plantaardige oliën.
De rubbermarkt kwam uit op hogere prijzen aangezien Thailand, de grootste producent, in volle winteringsperiode zit en het overschot aan Thaise overheidsvoorraden blijkbaar verkocht is. De marktindicatoren zijn lichtjes positief omdat de voorraden zich wereldwijd op een lager niveau bevinden en de vraag schijnt aan te trekken als gevolg van de lage prijzen. Wij zijn ervan overtuigd dat de prijzen traag maar gestaag zullen stijgen.
Het droge seizoen in Kenia zorgt zeker voor hogere prijzen. De theeplantages ten westen van de Riftvallei hebben geleden onder het warme en droge weer, waardoor ze aanzienlijk gereduceerd zijn. De langdurige regens beginnen normaal in maart, maar als ze op zich laten wachten, zou dat nog meer druk op de theestruiken betekenen. Intussen zijn de prijzen van onze Cibuni-thee 20% gestegen.
De Afrikaanse bananenproducties zijn voorlopig nog beneden de verwachtingen, maar door de sterke USD is er op de Europese markten veel interesse voor de goedkopere import uit West-Afrika.
Resultaten.
Wij hebben ondertussen 21% van de verwachte palmolieproductie voor 2015 verkocht aan een gemiddelde prijs van 813 USD/ton CIF Rotterdam equivalent en premies inbegrepen en we blijven verder onze volumes geleidelijk in de markt plaatsen. Tevens werd ook 23% van de verwachte volumes van rubber aan een gemiddelde prijs van 1 530 USD/ton FOB verkocht en ongeveer een derde van de volumes van thee aan de huidige betere marktprijzen. Onze marketingstrategie voor bananen, met vaste prijzen voor het ganse jaar, werd ook in 2015 verdergezet via verkopen in Engeland en Frankrijk.
Als de prijzen voor onze voornaamste producten palmolie, rubber en thee zich aan de huidige marktniveaus handhaven, mogen wij verwachten dat de resultaten voor 2015 lager zullen zijn dan deze van het vorige jaar. Het uiteindelijke resultaat zal in belangrijke mate bepaald worden door het bereiken van de verwachte productievolumes, het niveau van de marktprijzen voor de rest van het jaar, het behoud van de huidige exporttaks-heffingen op palmolie in Indonesië en de evolutie van de kostprijzen, die op dit ogenblik gunstig worden beïnvloed door de devaluatie van de lokale munten tegenover de rapporteringsmunt USD.
Kasstromen en expansie.
Voor 2015 blijven de investeringsprogramma's, behoudens de gebruikelijke vervangingsinvesteringen, zich concentreren op de expansie van onze activiteiten in Zuid-Sumatra en in Hargy Oil Palms in Papoea-Nieuw-Guinea.
In Musi Rawas worden de compensaties van lokale grondbezitters verdergezet op drie concessies, om daarna over te gaan tot het aanplanten van deze zones. Op jaareinde werden reeds meer dan 6 000 hectaren gecompenseerd, waarvan meer dan 1 000 hectaren met oliepalmen beplant zijn, en deze inspanningen worden versneld verder gezet.
In Hargy Oil Palms werden de kweektuinen aangelegd voor de bijkomende aanplant van 1 000 hectaren gedurende 2015, ter aanvulling van de bestaande 13 000 hectaren oliepalmen in de provincie West New Britain in Papoea-Nieuw-Guinea.
Onze expansieprogramma's blijven echter aangepast aan de door de groep gegenereerde cash-flows, zonder een structurele langetermijnschuldpositie op te bouwen.
van de SIPEF groep per 31 december 2014 (12m/14)
2. Agenda 2015
| 23 april 2015 | Interim rapport Q1 |
|---|---|
| 30 april 2015 | Jaarverslag beschikbaar (ten laatste) op de website www.sipef.com |
| 10 juni 2015 | Gewone algemene vergadering |
| 1 juli 2015 | Uitbetaling van het dividend |
| 20 augustus 2015 | Publicatie van de halfjaarlijkse resultaten |
| 22 oktober 2015 | Interim rapport Q3 |
3. Verkorte Financiële overzichten
3.1. Verkorte geconsolideerde cijfers van de SIPEF groep
- 3.1.1. Verkorte geconsolideerde balans (zie bijlage 1)
- 3.1.2. Verkorte geconsolideerde winst-en verliesrekening (zie bijlage 2)
3.1.3. Verkort overzicht van het totale geconsolideerd resultaat (zie bijlage 2)
- 3.1.4. Verkort geconsolideerd kasstroomoverzicht (zie bijlage 3)
- 3.1.5. Verkort geconsolideerd mutatieoverzicht van het eigen vermogen (zie bijlage 4)
3.1.6. Segmentinformatie (zie bijlage 5)
4. Verslag van de commissaris
De commissaris heeft bevestigd dat zijn controlewerkzaamheden, die ten gronde zijn afgewerkt, geen betekenisvolle correctie hebben aan het licht gebracht die in de boekhoudkundige informatie, opgenomen in deze persmededeling, zou moeten doorgevoerd worden.
Met betrekking tot de waardering van de biologische activa, vestigt de commissaris de aandacht van de lezer op het feit dat, wegens de inherente onzekerheid verbonden aan de volatiliteit van de prijs van agrarische producten en de afwezigheid van een liquide markt, de boekwaarde ervan kan verschillen van de realisatiewaarde.
Deloitte Bedrijfsrevisoren - vertegenwoordigd door Dirk Cleymans.
Schoten, 19 februari 2015
Voor meer informatie, gelieve contact op te nemen met:
F. Van Hoydonck,
gedelegeerd bestuurder (GSM +32 478 92 92 82)
J. Nelis, chief financial officer
Tel.: +32 3 641 97 00 Fax : +32 3 646 57 05
[email protected] (rubriek "investor relations")
SIPEF is een Belgische agro-industriële vennootschap die genoteerd is op NYSE Euronext Brussel. De vennootschap bezit voornamelijk meerderheidsparticipaties in tropische plantagebedrijven die zij beheert en uitbaat. De groep is geografisch gediversifieerd en produceert een aantal basisgrondstoffen, voornamelijk palmolie. De investeringen gebeuren meestal op lange termijn in recent geïndustrialiseerde landen.
Verkorte geconsolideerde balans
bijlage 1
| In KUSD | 31/12/2014 | 31/12/2013* |
|---|---|---|
| Vaste activa | 647 792 | 601 929 |
| Immateriële vaste activa | 43.453 | 36 748 |
| Goodwill | 1 348 | 1 348 |
| Biologische activa | 328 859 | 301 937 |
| Materiële vaste activa | 193 737 | 187 166 |
| Vastgoedbeleggingen | 3 | 3 |
| Investeringen in geassocieerde deelnemingen | 73 557 | 63 953 |
| Financiële activa | 3 822 | 3 860 |
| Andere financiële activa | 3 822 | 3 860 |
| Vorderingen > 1 jaar | 0 | 0 |
| Overige vorderingen | 0 | 0 |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 3 013 | 6 914 |
| Vlottende activa | 106 789 | 101 793 |
| Voorraden | 26 498 | 31 616 |
| Handelsvorderingen en overige vorderingen | 35 197 | 40 116 |
| Handelsvorderingen | 23 795 | 25 215 |
| Overige vorderingen | 11 402 | 14 901 |
| Terug te vorderen belastingen | 6 751 | 5 335 |
| Investeringen | 80 | 0 |
| Andere investeringen en beleggingen | 80 | 0 |
| Derivaten | 0 | 986 |
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 27 579 | 17 343 |
| Andere vlottende activa | 1 839 | 906 |
| Activa aangehouden voor verkoop | 8 845 | 5 491 |
| Totaal activa | 754 581 | 703 722 |
| In KUSD | 31/12/2014 | 31/12/2013* |
|---|---|---|
| Totaal eigen vermogen | 583 353 | 541 886 |
| Eigen vermogen deel groep | 547 515 | 508 058 |
| Geplaatst kapitaal | 45 819 | 45 819 |
| Uitgiftepremies | 21 502 | 21 502 |
| Ingekochte eigen aandelen | -4 776 | -4 776 |
| Reserves | 500 912 | 459 741 |
| Omrekeningsverschillen | -15 942 | -14 228 |
| Minderheidsbelangen | 35 838 | 33 828 |
| Langlopende verplichtingen | 74 711 | 66 018 |
| Voorzieningen > 1 jaar | 1 479 | 3 236 |
| Voorzieningen | 1 479 | 3 236 |
| Uitgestelde belastingverplichtingen | 62 820 | 53 454 |
| Handelsschulden en overige te betalen posten > 1 jaar | 0 | 0 |
| Financiële verplichtingen > 1 jaar (incl. derivaten) | 0 | 0 |
| Pensioenverplichtingen | 10 412 | 9 328 |
| Kortlopende verplichtingen | 96 517 | 95 818 |
| Handelsschulden en overige te betalen posten < 1 jaar | 40 188 | 38 519 |
| Handelsschulden | 20 274 | 16 947 |
| Ontvangen voorschotten | 219 | 144 |
| Overige schulden | 14 505 | 9 170 |
| Winstbelastingen | 5 190 | 12 258 |
| Financiële verplichtingen < 1 jaar | 54 032 | 52 420 |
| Kortlopend gedeelte van te betalen posten > 1 jaar | 0 | 0 |
| Financiële verplichtingen | 52 276 | 52 420 |
| Derivaten | 1 756 | 0 |
| Andere kortlopende verplichtingen | 1 869 | 3 099 |
| Passiva verbonden met activa aangehouden voor verkoop | 428 | 1 780 |
| Totaal eigen vermogen en verplichtingen | 754 581 | 703 722 |
* De vergelijkende cijfers van 2013 werden herwerkt als gevolg van de opname van PT Agro Muko volgens de vermo-
gensmutatiemethode in overeenstemming met de nieuwe IFRS 11 standaard.
Verkorte geconsolideerde winsten verliesrekening
bijlage 2
| 31/12/2014 | 31/12/2013* | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| In KUSD | Voor IAS 41 | IAS 41 | IFRS | Voor IAS 41 | IAS 41 | IFRS |
| Omzet | 285 899 | 285 899 | 286 057 | 286 057 | ||
| Kostprijs van verkopen | - 206 996 | 5 511 | - 201 485 | - 207 043 | 4 503 | - 202 540 |
| Brutowinst | 78 903 | 5 511 | 84 414 | 79 014 | 4 503 | 83 517 |
| Variatie biologische activa | 29 937 | 29 937 | 34 499 | 34 499 | ||
| Beplantingskosten (netto) | - 22 308 | - 22 308 | - 26 454 | - 26 454 | ||
| Verkoop-, algemene en beheerskosten | - 25 447 | - 25 447 | - 25 154 | - 25 154 | ||
| Overige bedrijfsopbrengsten/(kosten) | 6 237 | - 1 439 | 4 798 | 28 | 28 | |
| Bedrijfsresultaat | 59 693 | 11 701 | 71 394 | 53 888 | 12 548 | 66 436 |
| Financieringsopbrengsten | 181 | 181 | 142 | 142 | ||
| Financieringskosten | - 870 | - 870 | - 838 | - 838 | ||
| Wisselkoersresultaten | - 11 | - 11 | - 2 868 | - 2 868 | ||
| Financieel resultaat | - 700 | - 700 | - 3 564 | - 3 564 | ||
| Winst voor belastingen | 58 993 | 11 701 | 70 694 | 50 324 | 12 548 | 62 872 |
| Belastinglasten | - 19 583 | - 3 061 | - 22 644 | - 10 660 | - 3 031 | - 13 691 |
| Winst na belastingen | 39 410 | 8 640 | 48 050 | 39 664 | 9 517 | 49 181 |
| Aandeel resultaat geassocieerde deelnemingen | 12 586 | - 462 | 12 124 | 9 591 | 94 | 9 685 |
| Resultaat van voortgezette activiteiten | 51 996 | 8 178 | 60 174 | 49 255 | 9 611 | 58 866 |
| Winst van de periode | 51 996 | 8 178 | 60 174 | 49 255 | 9 611 | 58 866 |
| Toe te rekenen aan: | ||||||
| - Minderheidsbelangen | 3 476 | 430 | 3 906 | 2 630 | 610 | 3 240 |
| - Aandeelhouders van de moedermaatschappij | 48 520 | 7 748 | 56 268 | 46 625 | 9 002 | 55 627 |
| 6,33 | 6,26 |
|---|---|
| 6,33 | 6,26 |
| 6,33 | 6,26 |
| 6,33 | 6,26 |
Verkorte geconsolideerde winsten verliesrekening
bijlage 2
Geconsolideerd overzicht van het totaal resultaat
| 31/12/2014 | 31/12/2013* | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| In KUSD | Voor IAS 41 | IAS 41 | IFRS | Voor IAS 41 | IAS 41 | IFRS |
| Winst van de periode | 51 996 | 8 178 | 60 174 | 49 255 | 9 611 | 58 866 |
| Andere elementen van het totaal resultaat | ||||||
| Elementen die naar de winst- en verliesrekening geherclassificeerd zullen worden in toekomstige periodes: |
||||||
| - Valutakoersverschillen als gevolg van de omrekening van buitenlandse activiteiten |
- 1 714 | - 1 714 | 684 | 684 | ||
| Elementen die niet naar de winst- en verliesrekening geherclassificeerd zullen worden in toekomstige periodes: |
||||||
| - Defined benefit plans - IAS19 R | - 1 252 | - 1 252 | - 1 306 | - 1 306 | ||
| - Effect van de winstbelasting | 313 | 313 | 324 | 324 | ||
| Andere elementen van het totaal resultaat | - 2 653 | - 2 653 | - 298 | - 298 | ||
| Andere elementen van het totaal resultaat toe te rekenen aan: | ||||||
| - Minderheidsbelangen | - 78 | - 78 | - 87 | - 87 | ||
| - Aandeelhouders van de moedermaatschappij | - 2 574 | - 2 574 | - 211 | - 211 | ||
| Totaal resultaat van het boekjaar | 49 343 | 8 178 | 57 521 | 48 957 | 9 611 | 58 568 |
| Totaal resultaat van het boekjaar toe te rekenen aan: | ||||||
| - Minderheidsbelangen | 3 398 | 430 | 3 828 | 2 543 | 610 | 3 153 |
| - Aandeelhouders van de moedermaatschappij | 45 945 | 7 748 | 53 693 | 46 414 | 9 002 | 55 416 |
Verkort geconsolideerd kasstroomoverzicht
bijlage 3
| In KUSD | 31/12/2014 | 31/12/2013* |
|---|---|---|
| Bedrijfsactiviteiten | ||
| Winst voor belastingen | 70 694 | 62 872 |
| Gecorrigeerd voor: | ||
| Afschrijvingen | 15 977 | 14 186 |
| Variatie voorzieningen | - 1 366 | - 779 |
| Stock options | 424 | 307 |
| Variatie reële waarde biologisch actief | - 7 650 | - 8 035 |
| Overige niet-kasresultaten | - 939 | - 957 |
| Financiële kosten en opbrengsten | 3 187 | 24 |
| Minderwaarden vorderingen | 888 | 0 |
| Resultaat realisatie materiële vaste activa | 1 170 | 1 038 |
| Resultaat realisatie financiële activa | - 1 786 | 0 |
| Kasstroom uit bedrijfsactiviteiten voor variatie bedrijfskapitaal | 80 599 | 68 656 |
| Variatie bedrijfskapitaal | 11 654 | 2 751 |
| Kasstroom uit bedrijfsactiviteiten na variatie bedrijfskapitaal | 92 253 | 71 407 |
| Betaalde belastingen | - 18 516 | - 16 430 |
| Kasstroom uit bedrijfsactiviteiten | 73 737 | 54 977 |
| Investeringsactiviteiten | ||
| Verwerving immateriële activa | - 6 992 | - 9 502 |
| Verwerving biologische activa | - 20 349 | - 25 734 |
| Verwerving materiële vaste activa | - 31 039 | - 52 967 |
| Verwerving financiële activa | 0 | 0 |
| Dividenden ontvangen van geassocieerde deelnemingen | 12 087 | 7 142 |
| Verkopen materiële vaste activa | 330 | 644 |
| Verkopen financiële activa | - 510 | 0 |
| Kasstroom uit investeringsactiviteiten | - 46 473 | - 80 417 |
| Vrije kasstroom | 27 264 | -25 440 |
| Financieringsactiviteiten | ||
| Eigen vermogentransacties met minderheidsaandeelhouders | - 8 | - 4 |
| Inkoop van eigen aandelen | 0 | - 173 |
| Terugbetalingen leningen op lange termijn | 0 | 0 |
| Stijging/(daling) kortlopende financiële verplichtingen | - 144 | 39 813 |
| Dividenden van vorig boekjaar betaald in de loop van het boekjaar | - 15 041 | - 20 122 |
| Dividenden door dochters betaald aan minderheidsbelangen | - 1 225 | - 1 180 |
| Ontvangen - betaalde interesten | - 437 | - 597 |
| Kasstroom uit financieringsactiviteiten | - 16 855 | 17 737 |
| Netto beweging van investeringen, geldmiddelen en kasequivalenten | 10 409 | - 7 703 |
| Investeringen, geldmiddelen en kasequivalenten (bij het begin van het jaar) | 17 725 | 25 424 |
| Invloed van de wisselkoers op de geldmiddelen en kasequivalenten | - 9 | 4 |
| Investeringen, geldmiddelen en kasequivalenten (per einde boekjaar) | 28 125 | 17 725 |
Verkort geconsolideerd mutatie- overzicht van het eigen vermogen
bijlage 4
| In KUSD | Geplaatst kapitaal SIPEF |
Uitgiftepremies SIPEF |
Eigen aandelen |
Defined benefit plans - OCI -IAS19 R |
Reserves | Omreken ingsver schillen |
Eigen vermogen deel groep |
Minderheids belangen |
Totaal eigen vermogen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 januari 2014 | 45 819 | 21 502 | - 4 776 | - 895 | 460 636 | - 14 228 | 508 058 | 33 828 | 541 886 |
| Resultaat van de periode | 56 268 | 56 268 | 3 906 | 60 174 | |||||
| Andere elementen van het totaal resultaat |
- 861 | - 1 714 | - 2 574 | - 78 | - 2 652 | ||||
| Totaal resultaat | 0 | 0 | 0 | - 861 | 56 268 | -1 714 | 53 694 | 3 828 | 57 522 |
| Uitkering dividend vorig boekjaar | - 15 041 | - 15 041 | - 1 225 | - 16 266 | |||||
| Eigen vermogentransacties met minderheidsaandeelhouders |
|||||||||
| Transfers zonder verlies controle | - 25 | - 25 | 18 | - 7 | |||||
| Andere | 830 | 829 | - 611 | 218 | |||||
| 31 december 2014 | 45 819 | 21 502 | - 4 776 | -1 756 | 502 668 | - 15 942 | 547 515 | 35 838 | 583 353 |
| 1 januari 2013* | 45 819 | 21 502 | - 4 603 | 0 | 424 836 | - 14 912 | 472 642 | 31 848 | 504 490 |
| Resultaat van de periode | 55 627 | 55 627 | 3 240 | 58 867 | |||||
| Andere elementen van het totaal resultaat |
- 895 | 684 | - 211 | - 87 | - 298 | ||||
| Totaal resultaat | 0 | 0 | 0 | - 895 | 55 627 | 684 | 55 416 | 3 153 | 58 569 |
| Uitkering dividend vorig boekjaar | - 20 122 | - 20 122 | - 20 122 | ||||||
| Eigen vermogentransacties met minderheidsaandeelhouders |
- 12 | - 12 | 7 | - 5 | |||||
| Andere | - 173 | 307 | 134 | - 1 180 | - 1 046 | ||||
| 31 december 2013* | 45 819 | 21 502 | - 4 776 | - 895 | 460 636 | - 14 228 | 508 058 | 33 828 | 541 886 |
Segmentinformatie
bijlage 5
De rapportering per segment gebeurt volgens twee segmentatiebasissen. De primaire segmentatiebasis is onderverdeeld in productsegmenten – palmproducten, rubber, thee, bananen en planten en verzekeringen – die een weergave zijn van de managementstructuur van de groep. Het resultaat van het verzekeringssegment bedraagt KUSD 514 en werd mee opgenomen in het aandeel in het resultaat van de geassocieerde ondernemingen. De secundaire segmentatiebasis geeft de geografische locatie weer waarin de groep actief is. De brutowinst per geografische locatie geeft de omzet minus de kostprijs van verkopen weer per oorsprong van de verkochte goederen.
Het resultaat van een segment omvat de opbrengsten en kosten die rechtstreeks door een segment worden gegenereerd, inclusief het relevante deel van de opbrengsten en kosten dat redelijkerwijs aan het segment kan worden toegerekend.
Brutowinst per product
| Omzet | Kostprijs van verkopen | Brutowinst voor IAS 41 | IAS 41 | Brutowinst IFRS | % van totaal | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 - KUSD | ||||||
| Palm | 239 100 | - 167 272 | 71 828 | 4 426 | 76 254 | 90,4 |
| Rubber | 21 141 | - 19 994 | 1 147 | 622 | 1 769 | 2,1 |
| Thee | 6 502 | - 6 463 | 39 | 60 | 99 | 0,1 |
| Bananen en planten | 16 712 | - 13 124 | 3 588 | 402 | 3 990 | 4,7 |
| Corporate | 2 280 | 2 280 | 2 280 | 2,7 | ||
| Andere | 164 | - 143 | 21 | 21 | 0,0 | |
| Totaal | 285 899 | - 206 996 | 78 903 | 5 511 | 84 414 | 100,0 |
| 2013 - KUSD* | ||||||
| Palm | 228 205 | - 166 109 | 62 096 | 4 328 | 66 424 | 79,6 |
| Rubber | 31 024 | - 22 100 | 8 924 | 356 | 9 280 | 11,1 |
| Thee | 7 340 | - 5 725 | 1 615 | 25 | 1 640 | 2,0 |
| Bananen en planten | 16 518 | - 12 973 | 3 545 | - 259 | 3 286 | 3,9 |
| Corporate | 2 815 | 2 815 | 2 815 | 3,4 | ||
| Andere | 155 | - 135 | 20 | 20 | 0,0 | |
| Totaal | 286 057 | - 207 042 | 79 015 | 4 450 | 83 465 | 100,0 |
Het segment "corporate" omvat de ontvangen management fees van niet-groepsondernemingen, aangerekende commissies op zeevrachten en andere aangerekende commissies die buiten het verkoopcontract vallen. Onder IFRS (IAS 41) wordt er niet afgeschreven op biologische activa.
Brutowinst per geografische locatie
| Omzet | Kostprijs van verkopen |
Andere inkomsten | Brutowinst voor IAS 41 |
IAS 41 | Brutowinst IFRS | % van totaal | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 - KUSD | |||||||
| Indonesië | 165 984 | - 127 037 | 575 | 39 522 | 2 447 | 41 969 | 49,7 |
| Papoea-Nieuw-Guinea | 99 185 | - 66 692 | 32 493 | 2 663 | 35 156 | 41,7 | |
| Ivoorkust | 16 712 | - 13 124 | 3 588 | 402 | 3 990 | 4,7 | |
| Europa | 3 279 | 3 279 | 3 279 | 3,9 | |||
| Andere | 164 | - 143 | 21 | 21 | 0,0 | ||
| Totaal | 285 324 | - 206 996 | 575 | 78 903 | 5 511 | 84 414 | 100,0 |
| 2013 - KUSD* | |||||||
| Indonesië | 166 006 | - 122 800 | 637 | 43 843 | 1 691 | 45 534 | 54,6 |
| Papoea-Nieuw-Guinea | 99 696 | - 71 902 | 27 794 | 3 018 | 30 812 | 36,9 | |
| Ivoorkust | 15 719 | - 12 205 | 3 514 | - 259 | 3 255 | 3,9 | |
| Europa | 3 844 | 3 844 | 3 844 | 4,6 | |||
| Andere | 155 | - 135 | 20 | 20 | 0,0 | ||
| Totaal | 285 420 | - 207 042 | 637 | 79 015 | 4 450 | 83 465 | 100,0 |
* De vergelijkende cijfers van 2013 werden herwerkt als gevolg van de opname van PT Agro Muko volgens de vermogensmutatiemethode in
overeenstemming met de nieuwe IFRS 11 standaard.