AI assistant
Sandvik — Interim / Quarterly Report 2021
Jul 16, 2021
2960_ir_2021-07-16_73bf2273-cde5-4de7-995b-b2ee78e807ae.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT ANDRA KVARTALET 2021
YTTERLIGARE INFORMATION ERHÅLLES FRÅN SANDVIK INVESTOR RELATIONS 08 456 11 00 ELLER VIA HOME.SANDVIK 1
OCH FÖRSTA HALVÅRET 2021
STARK EXEKVERING I EN MILJÖ MED HÖG EFTERFRÅGAN
- Orderingången ökade organiskt med 43 % till 25 857 miljoner kronor (18 971), drivet av en stark efterfrågan i hela verksamheten jämfört med samma period föregående år som i sin tur var signifikant påverkat av pandemin
- De organiska intäkterna ökade med 22 % och uppgick till 23 460 miljoner kronor (20 230)
- Orderingång i relation till intäkter var 110 %
- Det justerade rörelseresultatet uppgick till 4 469 miljoner kronor (2 837), vilket motsvarar en justerad rörelsemarginal om 19,1 % (14,0)
- Det justerade rörelseresultatet exklusive metallpriseffekter baserat på rullande 12 månader uppgick till 16 364 miljoner kronor (16 297), vilket motsvarar en justerad rörelsemarginal om 18,7 % (17,0)
- De permanenta besparingarna och kostnadsåtgärderna som annonserades under 2020, uppgick till 190 miljoner kronor under kvartalet. Återföringen av tillfälliga besparingar hade en negativ påverkan om -765 miljoner kronor jämfört med föregående år
- Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 2,80 (0,88)
- Justerat resultat per aktie efter utspädning uppgick till 2,69 (1,73)
- Fritt kassaflöde från löpande verksamheten uppgick till 3 088 miljoner kronor (2 531)
- Exekvering av strategin om skiftet mot tillväxt med en ökad förvärvstakt ledde till fem annonserade förvärv under och efter kvartalet
FINANSIELL ÖVERSIKT
| MSEK | KV2 2020 | KV2 2021 | FÖRÄNDR % | KV1-KV2 2020 | KV1-KV2 2021 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 18 971 | 25 857 | 36 | 44 327 | 51 704 | 17 |
| Organisk tillväxt, % 1) | -23 | 43 | – | -17 | 26 | – |
| Intäkter | 20 230 | 23 460 | 16 | 43 851 | 45 151 | 3 |
| Organisk tillväxt, % 1) | -20 | 22 | – | -14 | 11 | – |
| Rörelseresultat | 1 508 | 4 754 | E/T | 4 270 | 9 010 | E/T |
| Justerat rörelseresultat 2) | 2 837 | 4 469 | 58 | 6 565 | 8 639 | 32 |
| % av intäkter | 14,0 | 19,1 | – | 15,0 | 19,1 | – |
| Justerat Rörelseresultat efter finansiella poster 2, 3) | 2 858 | 4 372 | 53 | 6 169 | 8 272 | 34 |
| Periodens resultat | 1 098 | 3 514 | E/T | 2 933 | 6 700 | E/T |
| Justerat resultat för perioden 2, 3) | 2 165 | 3 374 | 56 | 4 839 | 6 468 | 34 |
| Vinst per aktie, efter utspädning, SEK | 0,88 | 2,80 | E/T | 2,35 | 5,33 | E/T |
| Justerad vinst per aktie, efter utspädning, SEK 2, 3) | 1,73 | 2,69 | 56 | 3,87 | 5,15 | 33 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % 4) | 6,9 | 21,3 | – | 9,3 | 18,5 | – |
| Fritt operativt kassaflöde | 2 531 | 3 088 | 22 | 5 706 | 6 035 | 6 |
| Rörelsekapital, % 4) | 31,0 | 24,2 | – | 27,5 | 25,9 | – |
1) Förändring jämfört med föregående år i fast valuta för jämförbara enheter. 2) Resultatet justerat för jämförelsestörande poster uppgick till 285 miljoner kronor under andra kvartalet 2021 (-1 329). För de första sex månaderna 2021 uppgick de till 371 miljoner kronor (-2 295). För det andra kvartalet 2021 är dessa främst hänförliga till en avveckling av en förmånsbestämd pensionsplan i USA som delvis nettas ut av separationskostnader för SMT. För 2020 det huvudsakligen påverkat av besparingsåtgärder samt kostnader relaterat till försäljningen av Varel Oil & Gas under första kvartalet. För mer information se sid 23. 3) Inga jämförelsestörande poster inom finansiella poster under 2021 (0), se sid 24. 4) Kvartalet baserat på annualiserad kvartalssiffra och årssiffran på snittet för fyra kvartal.
På grund av avrundningar summerar rapportens tabeller och beräkningar inte alltid exakt. Jämförelse görs mot motsvarande period i föregående år, om inte annat anges. Kommentarer och siffror i rapporten relaterar till kvarvarande verksamheten om inte annat anges. Alternativa nyckeltal och definitioner som används i den här rapporten beskrivs på sida 26. För mer information se home.sandvik. E/T = ej tillämplig.
KV2 SANDVIK DELÅRSRAPPORT 2021
VD-ORD
Efter en bra start på året avslutade vi ännu ett kvartal med en positiv utveckling. Vi levererade en kraftig tillväxt i orderingång och intäkter till följd av en stark orderbok och med en något ökad press i den globala leverantörskedjan. Den organiska orderingången och intäkterna för koncernen ökade med 43 % respektive 22 % jämfört med samma period föregående år. Den justerade rörelsemarginalen var god och uppgick till 19,1% (14,0), med stöd av ökade volymer och en god underliggande operativ hävstångseffekt. Jag är också mycket nöjd med den höga förvärvstakten inom alla våra affärsområden under den här perioden, som resulterade i 5 undertecknade avtal under och efter kvartalet.
Vi fortsatte att se en stark efterfrågan i vår gruvverksamhet, med en orderingång klart över nivåer före covidutbrottet och Sandvik Mining and Rock Solutions redovisade en orderingång på över 10 miljarder kronor för andra kvartalet i rad. Jag är också nöjd med de BEV-order (battery-electric vehicle) om 140 miljoner kronor vi fick i juni, som var ett signifikant rekord för BEV-ordrar under en enskild månad. Den organiska orderingångstillväxten uppgick till 31 % jämfört med samma period föregående år och till 38 % exklusive större ordrar. Den 23 juni meddelade vi att vi tecknat avtal att förvärva Tricon, en australiensisk leverantör av bergborrningsverktyg, och den 7 juli slutförde vi förvärvet av DSI Underground.
Sandvik Rock Processing Solutions redovisade ett starkt kvartal med en organisk orderingång och intäktsökning på 61 % respektive 29 %. Intäkterna fick stöd av en stark orderbok, både inom gruv- och anläggningssegmenten. Sandvik Rock Processing Solutions meddelade också sin avsikt attt genomföra sitt första förvärv som fristående affärsområde: Kwatani, en sydafrikansk leverantör av högkapacitetssiktar och matare.
Sandvik Manufacturing and Machining Solutions organiska orderingång och intäkter ökade med 44% respektive 33%. Den dagliga orderingången under de två första veckorna i juli ökade med ~20 % jämfört med de första två veckorma i juli föregående år.
Under juni och juli offentliggjorde vi tre förvärv: Cambrio, ett ledande företag med en heltäckande portfölj inom CAD/ CAM-mjukvara för tillverkningsindustrier, DWFritz Automation, en global leverantör av precisionsmetrologi, inspektions- och monteringslösningar för avancerad tillverkning samt Fanar, en tillverkare av runda verktyg i Polen. De här förvärven kommer att spela en viktig roll i vår ambition att utöka vårt digitala erbjudande och stärka vår position inom design, planering och metrologi, samt att öka vår marknadsandel inom runda verktyg.
Sandvik Materials Technologys orderingång uppgick till på 4 miljarder kronor, en betydande förbättring jämfört med föregående kvartal, drivet av våra kortcykliska verksamheter i kombination med att vi erhöll ytterligare ordar för umbilicals. Den organiska orderingången ökade med 74 %, efter ett mycket utmanande andra kvartal föregående år, men också en stark underliggande efterfrågan i de flesta kundsegmenten.
Vi verkar i en helt annorlunda affärsmiljö jämfört med förra året, med en starkare utveckling i såväl våra kort- som långcykliska verksamheter. Den ekonomiska återhämtningen och stor efterfrågan utgör vissa utmaningar på global skala, så som brist på råvaror och komponenter, och obalans i tillgången på containrar och hamnar, för att nämna några. Även om det är svårt att förutsäga vilken effekt det kommer att få känner jag tillförsikt när det gäller den underliggande verksamhetsutvecklingen. Vi ser en stark efterfrågan på våra produkter och tjänster, och det kombinerar vi med ett starkt operativt genomförande och solida lönsamhetsnivåer. Vi ökar också förvärvstakten och exekverar på vår strategi, skifte mot tillväxt.
Stefan Widing VD och koncernchef
ORDERINGÅNG OCH INTÄKTER
| TILLVÄXT | ||
|---|---|---|
| KV2 | ORDERINGÅNG | INTÄKTER |
| Organisk, % | 43 | 22 |
| Struktur, % | 1 | 1 |
| Valuta, % | -6 | -6 |
| Totalt, % | 36 | 16 |
| Förändring jämfört med samma kvartal föregående år. Tabellen är multiplikativ det vill säga de |
ingående effekterna ska multipliceras för att få totaleffekten.
Den organiska orderingången ökade med 43 % jämfört med samma period föregående år, drivet av en stark utveckling i hela koncernen. Intäkterna ökade organiskt med 22 % jämfört med samma period föregående år.
Den positiva utvecklingen inom gruv- och anläggningssegmenten fortsatte med en stark underliggande efterfrågan. Sandvik Mining and Rock Solutions och Sandvik Rock Processing Solutions redovisade en stark organisk orderingångstillväxt jämfört med samma period föregående år om 31 % respektive 61 %. Intäkterna under kvartalet var starka, trots påverkan från flaskhalsar i den globala leverantörskedjan och längre ledtider i båda verksamheterna.
Den organiska orderingången ökade med 44 % jämfört med samma period föregående år inom Sandvik Manufacturing and Machining Solutions. Efterfrågan var i nivå med första kvartalet och accelerade något mot slutet av kvartalet, som noterades Nordamerika och Europa, särskilt Tyskland. Fordons- och verkstadssegmenten förblev på robusta nivåer. Olje- och gassegmentet fortsatte sin långsamma återhämtning, och positiva signaler inom flygsegmentet noterades, även om det har haft begränsad påverkan på verksamheten hittills. Intäkterna ökade med 33 % jämfört med samma period föregående år.
Sandvik Materials Technology redovisade en stark organisk orderingångstillväxt på 74 % jämfört med samma period föregående år. Tillväxten drevs av en bred, positiv utveckling i alla divisioner och efterfrågan i flera av kundsegmenten ligger nu klart över nivåerna före covidutbrottet. Oljeoch gassegmentet fortsatte sin återhämtning med några mindre mottagna ordrar på umbilicals. Intäkterna fortsatte att påverkas negativt av den svaga orderboken för umbilicals.
Koncernens efterfrågan stärktes både jämfört med samma period föregående år och från föregående kvartal i de flesta regioner, och de största ökningarna noterades i Europa och Nordamerika. Asien, främst drivet av Kina, ökade starkt jämfört med samma period föregående år, men däremot i lägre takt på grund av mer utmanande jämförelser än de andra regionerna.
ORDERINGÅNG
INTÄKTER
| KV2 | UNDERLIGGANDE MARKNADSUTVECKLING | GRUV 10% av 2020 intäkter |
VERKSTAD 23% |
FORDON 11% |
ENERGI 10% |
ANLÄGGNING 8% |
FLYG 5% |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| % av koncernens intäkter, 2020 |
Orderingång Å/Å (exkl. stora order) |
|||||||
| Europa | 37 % | +63 % (+63 %) | ||||||
| Nord amerika |
21 % | +49 % (+49 %) | ||||||
| Asien | 21 % | +34 % (+28 %) | ||||||
| Afrika/ Mellanöstern |
8 % | +15 % (+34 %) | ||||||
| Australien | 8 % | +1 % (+22 %) | ||||||
| Sydamerika | 5 % | +88 % (+88 %) |
RESULTAT
Det redovisade bruttoresultatet uppgick till 9 845 miljoner kronor (6 597). Justerat bruttoresultat ökade med 31 % till 9 780 miljoner kronor (7 451) främst till följd av högre volymer, och den justerade bruttomarginalen ökade till 41,7 % (36,8).
Försäljnings-, administrations och FoU-kostnader exklusive jämförelsestörande poster ökade med 16 % jämfört med samma period föregående år, främst på grund av återföringen av tillfälliga besparingar under föregående år. Det övergripande nyckeltalet för relationen till intäkter på redovisad basis minskade till 21,2 % (23,2).
Justerat rörelseresultat ökade med 58 % och uppgick till 4 469 miljoner kronor (2 837) och den justerade rörelsemarginalen ökade till 19,1 % (14,0). Det justerade rörelseresultatet, exklusive positiva metallpriseffekter inom Sandvik Materials Technology om 50 miljoner kronor under perioden, ökade med 52 % till 4 420 miljoner kronor (2 913). Den justerade rörelsemarginalen exklusive metallpriseffekter uppgick till 18,8 % (14,4) för andra kvartalet, och till 18,7 % (17,0) för rullande 12 månader. Påverkan från förändrade valutakurser var negativ på -659 miljoner kronor jämfört med samma period föregående år.
Det redovisade rörelseresultatet om 4 754 miljoner kronor (1 508) påverkades positivt av jämförelsestörande poster om 285 miljoner kronor.
Räntenettot minskade något till -88 miljoner kronor (-90) till följd av återbetalningar på lån och högre ränta på inlåning. Finansnettot uppgick till -97 miljoner kronor (20), med en lägre påverkan från tillfälliga omvärderingseffekter.
Skattesatsen, exklusive jämförelsestörande poster, för kvarvarande verksamheter uppgick till 22,8 % (24,3). Den redovisade skattesatsen för kvarvarande verksamheter uppgick till 24,5 % (28,1) och 24,6 % (28,2) för koncernen totalt.
Periodens resultat uppgick till 3 514 miljoner kronor (1 098), motsvarande ett resultat per aktie efter utspädning om 2,80 kronor (0,88) och ett justerat resultat per aktie, efter utspädning, om 2,69 kronor (1,73).
Initiativ för kostnads- och besparingsåtgärder
De permanenta kostnadsbesparingsinitiativen som annonserades under 2020 hade en positiv påverkan om 190 miljoner kronor under kvartalet, motsvarande en total årlig besparingstakt om 760 miljoner, av de totala planerade besparingarna om 1 300 miljoner kronor. Merparten av besparingarna från initiativen kommer att realiseras under det här året. Återföringar av tillfälliga besparingar hade en negativ påverkan under kvartalet om cirka -765 miljoner kronor jämfört med samma period föregående år, till följd av högre diskretionära utgifter och lägre arbetstidsförkortningar jämfört med samma period föregående år.
JUSTERAT BRUTTORESULTAT OCH BRUTTOMAR-GINAL
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT OCH MARGINAL
JUSTERAD VINST PER AKTIE, EFTER UTSPÄDNING
Justerad vinst per aktie, rullande 12 mån
BALANSRÄKNING OCH KASSAFLÖDE
Sysselsatt kapital minskade något jämfört med samma period föregående år till följd av en lägre nettokassa. Sysselsatt kapital minskade jämfört med föregående kvartal och uppgick till 89,9 miljarder kronor (95,2), främst till följd av lägre nettokassa. Justerad avkastning på sysselsatt kapital förbättrades jämfört med föregående kvartal till 18,5 % (18,0), hänförligt till ett lägre sysselsatt kapital och högre intäkter.
Rörelsekapitalet minskade jämfört med samma period föregående år och uppgick till 22,9 miljarder kronor (24,5), främst till följd av förändrade valutakurser och ökade från föregående kvartal på grund av större varulager och kundfordringar, som motverkades något av högre skulder. Rörelsekapitalet i relation till intäkterna minskade till 24,2 % jämfört med första kvartalet (24,7).
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar låg i linje med föregående år och uppgick till 0,9 miljarder kronor (0,9), vilket motsvarar 76 % av avskrivning enligt plan.
Den finansiella nettokassan om 4,9 miljarder kronor (3,5) var högre jämfört med föregående år och lägre jämfört med föregående kvartal (10,7) till följd av en utbetald utdelning om 8 miljarder kronor, vilket delvis uppvägdes av ett positivt kassaflöde från den löpande verksamheten. Nettopensionsskulden minskade jämfört med samma period föregående år till 5,5 miljarder kronor (7,3) och sekventiellt (6,5) främst beroende på högre diskonteringsräntor samt stängningen av en pensionsplan i USA. Den totala nettoskulden uppgick till 3,9 miljarder kronor (7,0) och ökade jämfört med föregående kvartal från -1,2 miljarder kronor under första kvartalet. Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 0,06 (0,11) en förbättring jämfört med samma period föregående år och minskade jämfört med föregående kvartal (-0,02).
Fritt operativt kassaflöde ökade jämfört med samma period föregående år till 3,1 miljarder kronor (2,5).
| FRITT OPERATIVT KASSAFLÖDE, MSEK | KV2 2020 | KV2 2021 |
|---|---|---|
| EBITDA + poster som inte ingår i kassaflödet | 3 514 | 5 162 |
| Förändring av rörelsekapitalet | -89 | -1 152 |
| Capex 1) | -894 | -921 |
| FRITT OPERATIVT KASSAFLÖDE 2) | 2 531 | 3 088 |
1) Inklusive investeringar och försäljningar av hyresmaskiner om -239 miljoner kronor (-185) och investeringar och försäljningar av materiella och immateriella tillgångar om -683 miljoner kronor (-709). 2) Fritt operativt kassaflöde från verksamheten före förvärv och avyttringar av bolag, finansnetto och betald skatt.
FRITT OPERATIVT KASSAFLÖDE
RÖRELSEKAPITAL
NETTOSKULD KONCERNEN
SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS
FORTSATT STARK ORDERINGÅNG
REKORDORDERMÅNAD FÖR BATTERIDRIVNA ELFORDON
FÖRVÄRV AV DSI SLUTFÖRD
TILLVÄXT
| KV2 | ORDERINGÅNG | INTÄKTER | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Organisk, % | 31 | 21 | |||||
| Struktur, % | 0 | 0 | |||||
| Valuta, % | -6 | -5 | |||||
| TOTALT, % | 24 | 15 | |||||
| Förändring jämfört med samma kvartal föregående år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
Orderingång och intäkter
Nyckelposter som påverkade orderingång och intäkter jämfört med samma period föregående år:
- Fortsatt stark utveckling inom gruvsegmentet med två kvartal i följd med en orderingång på över 10 miljarder kronor och en rekordmånad inom ordrar gällande batteridrivna elfordon (BEV) till gruvor om 140 miljoner kronor
- Den organiska orderingången låg väl över nivåerna före covidutbrottet, och efterfrågan inom Load and Haul, Underground Drilling och Surface drilling var stark i kvartalet
- En större order erhölls under kvartalet och uppgick till 248 miljoner kronor. Justerat för större ordrar ökade den totala organiska orderingången med 38 %
- Den organiska orderingången för utrustning ökade med 44 % och orderingången för eftermarknadsaffären ökade organiskt med 22 %
- Alla större regioner redovisade en stark tillväxttakt, med Sydamerika som noterar en ökning om 93 %, Europa 50 %, Nordamerika 39 % och Afrika/Mellanöstern på 15 %
- Eftermarknadsaffären utgjorde 59 % (62) av intäkterna, medan utrustningsverksamheten stod för 41 % (38)
Justerat rörelseresultat
- Den justerade rörelsemarginalen låg i linje med föregående år, med ökade volymer som motverkades av negativa valutaeffekter och återföringar av tillfälliga besparingar
- Den justerade rörelsemarginalen minskade något sekventiellt med ökade volymer som motverkades av en ogynnsam mix, uppbyggnadskostnader, logistiska utmaningar, och en prissättning som ännu inte helt kompenserar för inflationstrycket
- Återföringen av tillfälliga besparingar hade en negativ påverkan om -195 miljoner kronor jämfört med samma period föregåendeår
- Valutakurser hade en negativ påverkan om -236 miljoner kronor jämfört med samma period föregående år
Skifte mot tillväxt
Sandvik erhöll ordrar på batteridrivna elfordon (BEV) uppgående till cirka 140 miljoner kronor i juni, kombinerat med åtaganden om BaaS-kontrakt (batteri som tjänst). Det utgör en viktig milstolpe inom ambitionen att utöka andelen automatisering och elektrifiering. Under kvartalet har Sandvik undertecknat ett avtal om att förvärva Tricon Drilling Solutions Pty. Ltd, en privatägd leverantör av bergborrningsverktyg till gruvindustrin, baserad i Perth, Australien. Den 7 juli slutförde Sandvik det tidigare meddelade förvärvet av DSI Underground, den globala ledaren inom produkter, system och lösningar för marksupport och -förstärkning för underjordsgruvor och tunneldrivningsindustrierna.
ORDERINGÅNG OCH INTÄKTER
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV2 2020** | KV2 2021 | FÖRÄNDR % | KV1-KV2 2020** | KV1-KV2 2021 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång * | 8 400 | 10 399 | 31 | 16 998 | 20 868 | 33 |
| Intäkter * | 7 899 | 9 090 | 21 | 16 143 | 17 109 | 15 |
| Rörelseresultat | 934 | 1 827 | 96 | 2 387 | 3 471 | 45 |
| % av intäkter | 11,8 | 20,1 | 14,8 | 20,3 | ||
| Justerat rörelseresultat 1) | 1 601 | 1 827 | 14 | 3 055 | 3 471 | 14 |
| % av intäkter | 20,3 | 20,1 | 18,9 | 20,3 | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital, % 2) | 16,7 | 33,6 | 28,3 | 34,7 | ||
| Antal anställda 3) | 11 741 | 13 230 | 13 | 11 741 | 13 230 | 13 |
* Förändring i fast valuta för jämförbara enheter. **Föregående års siffror har omräknats på grund av ny affärsområdesstruktur från 1 januari 2021.
1) Resultat justerat för jämförelsestörande poster om 0 miljoner kronor under det andra kvartalet 2021 (-667) och för de första sex månaderna om 0 miljoner kronor (667). För 2020 i huvudsak relaterade till strukturella och volymdrivna besparingsåtgärder. För mer information se sid 23. 2) Kvartalet baserat på annualiserad kvartalssiffra och helårssiffran på snittet för fyra kvartal. 3) Omräknat till heltidstjänster.
SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS
FORTSATT STARK UNDERLIGGANDE EFTERFRÅGAN
STARK LÖNSAMHET
AVTAL OM ATT FÖRVÄRVA KWATANI
TILLVÄXT
| KV2 | ORDER INGÅNG |
INTÄKTER | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Organisk, % | 61 | 29 | ||||
| Struktur, % | 6 | 4 | ||||
| Valuta, % | -7 | -7 | ||||
| TOTALT, % | 56 | 23 | ||||
| Förändring jämfört med samma kvartal föregående år. Tabellen är multiplikativ, det vill |
||||||
| säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
Orderingång och intäkter
Nyckelposter som påverkade orderingång och intäkter jämfört med samma period föregående år:
- Stark organisk orderingångstillväxt inom både gruv- och anläggningssegmenten på grund av låga jämförelsetal och en god underliggande efterfrågan
- Orderingången för utrustning ökade organiskt jämfört med samma period föregående år med 92 %, främst drivet av stationära krossar
- Den organiska orderingången för eftermarknadsaffären ökade med 38 %
- Samtliga regioner redovisade en stark orderingångstillväxt jämfört med föregående år. Europa ökade med 67 %, Nordamerika med 70 % och Asien med 68 %
- Eftermarknadsaffären utgjorde 52 % (49) av intäkterna, medan utrustningsverksamheten stod för 48 % (51)
Justerat rörelseresultat
- Rekordhögt justerat rörelseresultat för ett andra kvartal
- Den justerade rörelsemarginalen uppgick till 17,0 % (14,6), huvudsakligen drivet av högre intäkter och en gynnsam produktmix
- De permanenta besparingarna uppgick till 5 miljoner kronor och återföringen av tillfälliga besparingar hade en negativ påverkan om -20 miljoner kronor jämfört med föregående år
- Valutakurser hade en negativ påverkan om -101 miljoner kronor jämfört med samma period föregående år
Skifte mot tillväxt
SAM by Sandvik, vår digitala tjänst inom rock processing, annonserades i april. SAM kommer att främja samarbete, uppkoppling och produktivitet i kundernas hela verksamhet. Det kommer att ge kunderna direkt åtkomst till data, analyser, kommunikation, e-handel, inspektionsverktyg, skräddarsydd rapportering på plats, information och prognoser baserade på vår AI-modell för kundernas uppkopplade utrustning. Under kvartalet tecknades avtal om att förvärva det sydafrikanska företaget Kwatani. Kwatanis starka erbjudande inom högkapacitetssiktar för gruvindustrin kommer att bidra till Sandviks befintliga portfölj och samtidigt stärka Sandviks kapacitet inom krossning.
ORDERINGÅNG OCH INTÄKTER
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT
Justerad rörelsemarginal Justerad rörelsemarginal, rullande 12 mån
| FÖRÄNDR % | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 373 | 2 147 | 61 | 3 346 | 4 505 | 42 |
| 1 590 | 1 964 | 29 | 3 121 | 3 691 | 25 |
| 232 | 334 | 44 | 439 | 617 | 40 |
| 14,6 | 17,0 | 14,1 | 16,7 | ||
| 232 | 334 | 44 | 439 | 617 | 40 |
| 14,6 | 17,0 | 14,1 | 16,7 | ||
| 19,8 | 30,7 | 21,4 | 26,8 | ||
| 1 636 | 1 869 | 14 | 1 636 | 1 869 | 14 |
| KV2 2020** | KV2 2021 | FÖRÄNDR % | KV1-KV2 2020** | KV1-KV2 2021 |
* Förändring i fast valuta för jämförbara enheter. ** Föregående års siffror har omräknats till följd av den nya affärsområdesstrukturen från 1 januari 2021.
1) Inga jämförelsestörande poster under 2021 (0). För mer information se sid 23. 2) Kvartalet baserat på annualiserad kvartalssiffra och helårssiffran på snittet för fyra kvartal. 3) Omräknat till heltidstjänster.
KV2 SANDVIK DELÅRSRAPPORT 2021
SANDVIK MANUFACTURING AND MACHINING SOLUTIONS
INTÄKTER UPP 33%
STABIL VINSTMARGINAL
TRE FÖRVÄRV ANNOSERADES UNDER OCH EFTER KVARTALET
| TILLVÄXT |
|---|
| KV2 | ORDER INGÅNG |
INTÄKTER | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Organisk, % | 44 | 33 | ||||
| Struktur, % | 2 | 2 | ||||
| Valuta, % | -7 | -7 | ||||
| TOTALT, % | 36 | 25 | ||||
| Förändring jämfört med samma kvartal föregående år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
Orderingång och intäkter
Nyckelposter som påverkade orderingång och intäkter jämfört med samma period föregående år:
- Intäkterna ökade med 33% jämfört med samma period föregående år med en valutaeffekt om -700 miljoner kronor
- Den organiska orderingångstillväxten var stark jämfört med samma period föregående år drivet av fordons- och verkstadssegmentet
- Den starkaste orderingångstillväxten jämfört med samma period föregående år noterades i Nordamerika och Europa med 48 % respektive 50 %. Tillväxt om 23 % redovisades i Asien
- Den dagliga orderingången under de första två veckorna i juli ökade med cirka 20% jämfört med de första två veckorna i juli föregående år
- Antalet arbetsdagar hade +0,9% påverkan jämfört med föregående kvartal på ordrar och intäkter
- Wolfram, pulveraffären fortsatte att notera en kraftig förbättring i orderingången
Justerat rörelseresultat
- Den justerade rörelsemarginalen ökade kraftigt till följd av ökade volymer
- De permanenta besparingarna hade en positiv påverkan om 105 miljoner kronor medan återföringen av tillfälliga besparingar påverkade kvartalet negativt med -485 miljoner kronor jämfört med föregående år
- Förändrade valutakurser hade en negativ påverkan om -300 miljoner kronor jämfört med samma period föregående år.
Skifte mot tillväxt
Tre förvärv offentliggjordes under och efter kvartalet: Sandvik Manufacturing Solutions tecknade avtal om att förvärva Cambrio, ett ledande företag med en heltäckande portfölj inom CAD/CAM-mjukvara för tillverkningsindustrier, samt DWFritz Automation, en global leverantör av precisionsmetrologi, inspektions- och monteringslösningar för avancerad tillverkning. Sandvik Machining Solutions tecknade avtal om att förvärva Fanar, ett företag inom runda verktyg i Polen.
ORDERINGÅNG OCH INTÄKTER
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV2 2020 | KV2 2021 | FÖRÄNDR % | KV1-KV2 2020 | KV1-KV2 2021 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång * | 6 821 | 9 270 | 44 | 16 945 | 18 649 | 18 |
| Intäkter * | 7 247 | 9 083 | 33 | 17 013 | 17 865 | 13 |
| Rörelseresultat | 645 | 2 096 | E/T | 2 335 | 4 109 | 76 |
| % av intäkter | 8,9 | 23,1 | 13,7 | 23,0 | ||
| Justerat rörelseresultat 1) | 927 | 2 097 | E/T | 2 981 | 4 109 | 38 |
| % av intäkter | 12,8 | 23,1 | 17,5 | 23,0 | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital, % 2) | 8,0 | 25,9 | 17,1 | 20,4 | ||
| Antal anställda 3) | 15 079 | 18 028 | 20 | 15 079 | 18 028 | 20 |
* Förändring i fast valuta för jämförbara enheter.
1) Resultat justerat för jämförelsestörande poster om -1 miljon kronor under det andra kvartalet 2021 (-282) och för de första sex månaderna 2021 om 1 miljon kronor (-646), för 2020 samtliga relaterade till besparingsåtgärder. För mer information se sid 23. 2) Kvartalet baserat på annualiserad kvartalssiffra och helårssiffran på snittet för fyra kvartal. 3) Omräknat till heltidstjänster.
SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY
HÖG ORDERINGÅNGSTILLVÄXT FÖR ALLA DIVISIONER
STARK MARGINAL
NÅGOT FÖRBÄTTRAT SENTIMENT INOM OLJA OCH GAS SAMT FLYGSEGMENTET
| TILLVÄXT | ||
|---|---|---|
| KV2 | ORDER INGÅNG |
INTÄKTER |
| Organisk, % | 74 | -4 |
| Struktur, % | 0 | 0 |
| Valuta, % | -5 | -5 |
| TOTALT, % | 70 | -5 |
| Förändring jämfört med samma kvartal föregående år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående |
effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. Legeringstilläggg motsvarar 4 % av orderingång
Orderingång och intäkter
Nyckelposter som påverkade orderingång och intäkter jämfört med samma period föregående år:
- Stark orderingångstillväxt och goda absoluta nivåer inom flertalet segment och divisioner
- Förbättrad känsla inom olja och gas och i viss mån även i flygsegmentet, med ett antal mindre ordrar erhållna, även om nivåerna är fortsatt låga
- De organiska intäkterna påverkades negativt av en svag orderbok för umbilicals, vilket delvis motverkades av en stark utveckling inom konsumentrelaterade segment, industriell uppvärmning och standardiserade rör
- En stark orderingångsutveckling noterades i alla regioner jämfört med samma period föregående år
Justerat rörelseresultat
- Stark justerad rörelsemarginal trots låg fakturering för umbilicals, med stöd av en stark fakturering och gynnsam mix inom Kanthal och Strip
- Lageruppbyggnad i enlighet med vanlig säsongsmässighet hade en positiv påverkan på marginalen om ~200 baspunkter jämfört med samma period föregående år
- De permanenta besparingarna uppgick till 75 miljoner kronor och återföringen av tillfälliga besparingar hade en negativ påverkan om -40 miljoner kronor jämfört med föregående år
- Valutakurser hade en negativ påverkan om -15 miljoner kronor jämfört med samma period föregående år
- Förändrade metallpriser hade en positiv påverkan med 50 miljoner kronor (-76) i kvartalet
- Justerat rörelseresultat exklusive metallpriseffekter uppgick till totalt 344 miljoner kronor (324), vilket motsvarar en underliggande marginal på 10,4 % (9,3)
Skifte mot tillväxt
Fossilfri ståltillverkning skapar tillväxtmöjligheter för Kanthal. Under andra kvartalet tecknade divisionen Kanthal inom Sandvik Materials Technology avtal om ett strategiskt samarbete med HYBRIT (Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology). Fossilfri uppvärmning är en viktig komponent i den banbrytande tekniska utvecklingen mot en helt fossilfri värdekedja från gruva till stål.
resepktive intäkter.
ORDERINGÅNG OCH INTÄKTER
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV2 2020 | KV2 2021 | FÖRÄNDR % | KV1-KV2 2020 | KV1-KV2 2021 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång * | 2 377 | 4 041 | 74 | 6 742 | 7 681 | 18 |
| Intäkter * | 3 495 | 3 324 | -4 | 7 277 | 6 486 | -9 |
| Rörelseresultat | -83 | 355 | E/T | 11 | 692 | E/T |
| % av intäkter | -2,4 | 10,7 | 0,2 | 10,7 | ||
| Justerat rörelseresultat 1) | 248 | 394 | 59 | 388 | 749 | 93 |
| % av intäkter | 7,1 | 11,8 | 5,3 | 11,5 | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital, % 2) | -2,5 | 11,8 | 4,2 | 9,7 | ||
| Antal anställda 3) | 5 193 | 5 283 | 2 | 5 193 | 5 283 | 2 |
* Förändring i fast valuta för jämförbara enheter.
1) Resultat justerat för jämförelsestörande poster uppgick till -39 miljoner kronor under andra kvartalet 2021 (-331) och för de första sex månaderna -57 miljoner kronor (-377). Dessa är i huvudsak relaterade till den interna separationen av Sandvik Materials Technology, vilka motverkas även delvis upplösning av strukturella initiativ från 2020. För 2020 är de relaterade till besparingsåtgärder och den interna separationen. För mer information se sid 23. 2) Kvartalet baserat på annualiserad kvartalssiffra och helåret på snittet för fyra kvartal. 3) Omräknat till heltidstjänster.
SKIFTE MOT EN MER HÅLLBAR VERKSAMHET
KAMPANJER FÖR SÄKERHET INITIE-RADE UNDER KVARTALET
ÖKNING AV VÄXTHUSGASUTSLÄPP FRÅN HÖGRE PRODUKTIONSNIVÅER
FORTSATT FÖRBÄTTRING AV ANDEL KVINNLIGA CHEFER
Kvartalet präglades av ett fortsatt fokus på vårt skifte till en mer hållbar verksamhet. Kampanjer kring säkerhet initierades och vi fortsätter driva vårt gröna elektrifieringsprojekt. Däremot mötte nyckeltalen under kvartalet svåra jämförelsesiffror mot samma period föregående år, då produktionsaktiviteten var betydligt lägre på grund av pandemins konsekvenser. När verksamheten nu återgår till mer normala nivåer var trenden negativ jämfört med samma period föregående år, även om den långsiktiga utvecklingstrenden går åt rätt håll.
Andra kvartalet
- Olycksfallsfrekvensen försämrades under kvartalet och TRIFR var 3,6 en ökning från 3,2 vid utgången av föregående år, vilket motsvarar en olycksfallsfrekvens om nästan 15 %. Jämfört med för ett år sedan var nivån också något högre (3,4)
- Utsläppen av växthusgaser var högre än under samma kvartal föregående år, som var en period som påverkades av minskad aktivitet till följd av pandemin. När produktionsnivåerna återigen går upp noterar vi högre utsläpp. Asien stod för huvuddelen av ökningen, där särskilt Indien utmärkte sig och redovisade en ökning som motsvarar mer än 80 % av den totala ökningen under kvartalet. I Europa och Nordamerika noterades ett liknande mönster, även om det var med ett mindre bidrag till den totala redovisade ökningen
- Andelen cirkulärt avfall uppgick till 65 % under kvartalet, en betydande nedgång jämfört med ett år tidigare (76 ). Det var främst hänförligt till svårigheter med tidsamordning på grund av oregelbundna avyttringsmönster för vissa avfallstyper vid vår största produktionsenhet i Sandviken. Den totala mängden cirkulärt avfall var i det närmaste oförändrad, medan mängden icke-cirkulärt avfall ökade
- Andelen kvinnliga chefer fortsatte sin uppåtgående trend, och vid kvartalets utgång var andelen 19,3 % jämfört med 18,5 % vid förra årets utgång och 18,3 % jämfört med samma tidpunkt föregående år
En av kvartalets höjdpunkter
Tillsammans med sina kunder har våra divisioner Rock Tools (inom Sandvik Mining and Rock Solutions) och Wolfram ( inom Sandvik Manufacturing and Machining Solutions) skapat ett värdeskapande nytt ekosystem och som bidrar till både ökad hållbarhet och ekonomiska fördelar. Initiativet består av en hållbar leverantörskedja för cirkulära borrkronor där en skräddarsydd kemisk återvinningsprocess möjliggör utvinning av viktiga mineraler, så som volfram och volframkarbid, med hjälp av en lokalt installerad separationsenhet för borrkronor. Sandvik återköper de begagnade borrkronorna och använder en lokal leverantör för att producera nya borrkronor, vilket inte bara ger en ökad cirkularitet för råvaror, utan även innebär lägre koldioxidutsläpp och kostnadsminskningar, utöver en viktig samhällelig och ekonomisk påverkan som ett resultat av etableringen av nya lokala hållbara verksamheter. De minskade koldioxidutsläppen uppnås vid transporter och produktion av de nya borrkronorna.
MÄNNISKOR - OLYCKSFALLSFREKVENS
KLIMAT - KOLDIOXIDAVTRYCK
CIRKULARITET - AVFALL
FAIR PLAY - ANDEL KVINNOR
| HÅLLBARHETSÖVERSIKT | KV2 2020 | KV2 2021 | FÖRÄNDR % | Rullande 12-mån | |
|---|---|---|---|---|---|
| Cirkularitet | Totalt avfall, tusen ton* | 16 | 19 | 18,4 | 75 |
| Cirkularitet | Återvunnet avfall, % av totalen* | 76 | 65 | -13 | 71,6 |
| Klimat | Total CO2, tusen ton | 64 | 77 | 19,9 | 286 |
| Människor | Olycksfallsfrekvens - registrerbara olyckor, R12M frekvens / miljon arbetstimmar |
3,5 | 3,6 | 5,4 | 3,6 |
| Människor | Olycksfallsfrekvens - frånvaroolyckor, R12M frekvens / miljon arbetstimmar |
1,5 | 1,5 | 0,6 | 1,5 |
| Fair play | Andel kvinnliga chefer, % | 18,3 | 19.3 | 5,6 | 19,3 |
*Exklusive anrikningssand och slagg.
För definitioner se home.sasndvik
MODERBOLAGET
Moderbolagets fakturering uppgick till 6 414 miljoner kronor (5 241) efter de första sex månaderna 2021 och rörelseresultatet till 2 643 miljoner kronor (2 075). Resultatet från andelar i koncernföretag om -722 miljoner kronor (-1 776) för de första sex månaderna avser huvudsakligen koncerninterna avyttringar för att etablera den legala strukturen för SMT motverkat av utdelningar.
Räntebärande skulder minus likvida medel och räntebärande tillgångar uppgick till 14 203 miljoner kronor (8 068). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 351 miljoner kronor (161).
FÖRSTA HALVÅRET 2021
Under det första halvåret 2021 ökade efterfrågan på Sandviks produkter jämfört med samma period föregående år, med en organisk tillväxt om 26 % på orderingången. Exklusive påverkan från större ordrar var den organiska tillväxten 27 %. Intäkter ökade organiskt med 11 %.
Den underliggande kundaktiviteten ökade i de flesta segmenten med en stark underliggande efterfrågan i gruv- och anläggningsegmenten. Efterfrågan inom flyg- och energisegmenten förblev dämpad under perioden men positiva tecken på förbättring noterades medan efterfrågan inom verkstad och fordon ökade.
Den organiska orderingången ökade med en tvåsiffrig takt i samtliga regioner. Förändrade valutakurser hade en negativ påverkan med -8 % respektive -7 % på orderingång och intäkter. Sandviks orderingång uppgick till 51 704 miljoner kronor (44 327) och intäkter till 45 151 miljoner kronor (43 851) vilket motsvarar ett orderingångsvärde i relation till intäkter om 115 %.
Det justerade rörelseresultatet ökade med 32 % jämfört med samma period föregående år till 8 639 miljoner kronor (6 565) och den justerade rörelsemarginalen uppgick till 19,1 % (14,0).
Det rapporterade rörelseresultatet ökade med 111 % till 9 010 miljoner kronor (4 270) och den rapporterade rörelsemarginalen uppgick till 20,0 % (9,7). Metallpriseffekter hade en positiv påverkan om 169 miljoner kronor (-277) under perioden.
Finansnettot uppgick till -368 miljoner kronor (-396) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 8 642 miljoner kronor (3 874).
Skattesatsen exklusive jämförelsestörande poster för kvarvarande verksamheter uppgick till 21,8 % (21,6). Den rapporterade skattesatsen för kvarvarande verksamheter uppgick till 22,5 % (24,3) och 22,5 % (24,4) för hela koncernen.
Periodens resultat uppgick till 6 700 miljoner kronor (2 933) för kvarvarande verksamheter och 6 693 miljoner kronor (2 917) för hela koncernen. Vinst per aktie för kvarvarande verksamheter var 5,34 kronor (2,35) och för hela koncernen var den 5,33 kronor (2,34).
Nettoskulden minskade till 3,9 miljarder kronor (7,0) jämfört med samma period föregående år vilket resulterade i en nettoskuld i förhållande till eget kapital på 0,06 (0,11).
Under det första halvåret annonserades två förvärv, siktar och matartillverkaren Kwatani och Tricon, en leverantör av bergborrningsverktyg.
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
FÖRVÄRV UNDER DE SENASTE 12 MÅNADERNA
| FÖRETAG/ENHET | FÖRSÄLJNING ANTAL ANSTÄLLDA | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | ||||
| Sandvik Rock Processing Solutions | Allied Construction Partners LLC | 2 oktober 2020 | 29 MUSD under 2019 | 38 |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions |
Miranda Tools | 23 december 2020 | 200 MSEK under 2019 | 580 |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions |
Oqton 1) | 30 december 2020 | E/T | E/T |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions |
CGTech | 31 december 2020 | 470 MSEK under 2019 | 180 |
1) Sandvik är minoritetsägare och investeringen rapporteras som en finansiell tillgång.
| Köpeskilling på skuldfri basis |
Preliminär goodwill och övriga immateriella tillgångar |
|
|---|---|---|
| Förvärv 2021 | – | – |
AVYTTRINGAR UNDER DE SENASTE 12 MÅNADERNA
| FÖRETAG/ENHET | TIDPUNKT | FÖRSÄLJNING | ANTAL ANSTÄLLDA | |
|---|---|---|---|---|
| 2020 | ||||
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions |
Xiamen Golden Egret Special AlloyCo., Ltd (Gesac) 1) | 15 juli 2020 | E/T | E/T |
1) Sandvik avyttrade sitt minoritetsinnehav om 10 %.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER
DET FÖRSTA HALVÅRET 2021
-
Den 15 januari meddelade Sandvik Manufacturing and Machining Solutions att man förvärvat en minoritetsandel i Oqton, en ledande leverantör av AI-lösningar.
-
Den 7 maj meddelade Sandvik Rock Processing Solutions att man tecknat avtal om att förvärva Kwatani, en ledande leverantör av siktar och matare för gruvindustrin. Transaktionen förväntas slutföras under det fjärde kvartalet 2021.
-
Den 23 juni annonserade Sandvik Mining and Rock Solutions att man tecknat avtal om att förvärva Tricon, en leverantör av bergborrningsverktyg. Transaktionen förväntas slutföras under det tredje kvartalet 2021.
-
Den 30 juni meddelade Sandvik Mining and Rock Solutions att man erhållit orders på batteridrivna fordon om totalt 140 miljoner kronor i juni. Vilket var Sandviks högsta orderingång på BEVs för gruvindustrin någonsin för en enskild månad.
EFTER ANDRA KVARTALET
- Den 1 juli meddelade Sandvik Manufacturing and Machining Solutions att man tecknat avtal om att förvärva Cambrio, en ledande leverantör av integrerade lösningar inom CAD/ CAM-mjukvara för tillverkningsindustrier såsom fordons-, transport-, energi-, medicin- och flygindustri.
Förvärvet förväntas slutföras under det andra halvåret 2021.
-
Den 7 juli meddelade Sandvik Mining and Rock Solutions att man slutfört förvärvet av DSI Underground. Under 2020 hade DSI Underground intäkter om cirka 516 miljoner euro (exkluderat de fyra joint ventures som ingår i förvärvet) och har cirka 2000 anställda. Priset uppgår till cirka 943 miljoner euro på en kontant och skuldfri basis.
-
Den 8 juli meddelandes det att Christophe Sut utsetts till chef för affärsområdessegment Sandvik Manufacturing Solutions och ny medlem i koncernledningen, med tillträde senast 1 januari 2022.
-
Den 12 juli meddelade Sandvik Manufacturing and Machining Solutions att man tecknat avtal om att förvärva DWFritz Automation Inc., en ledande global leverantör av precisionsmetrologi samt inspektions- och monteringslösningar för avancerad tillverkning. Förvärvet förväntas slutföras under det andra halvåret 2021.
-
Den 15 juli meddelade Sandvik Manufacturing and Machining Solutions att man tecknat avtal om att förvärva Fanar, en tillverkare av runda verktyg. Förvärvet förväntas slutföras under det fjärde kvartalet 2021.
VÄGLEDNING
Vägledningen avser kvarvarande verksamheter.
Sandvik tillhandahåller ingen marknadsprognos eller resultatprognos. Vägledning för vissa icke operativa nyckeltal som
kan vara användbara för att uppskatta det finansiella resultatet återfinns i tabellen nedan:
| KASSAFLÖDESPÅVERKANDE INVESTERINGAR |
Uppskattas till <4 miljarder kronor för 2021 |
|---|---|
| VALUTAEFFEKTER | Baserat på valutakurserna i slutet av juni 2021 uppskattas transaktions- och omräkningseffekter att ha en påverkan om cirka -50 miljoner kronor på rörelseresultatet för det tredje kvartalet 2021, jämfört med samma kvartal förra året |
| METALLPRISEFFEKTER | Baserat på valutakurser, lagernivåer och metallpriser i slutet av juni 2021 uppskattas en påverkan om cirka +200 miljoner kronor på rörelseresultatet i Sandvik Materials Technology för det tredje kvartalet 2021 |
| RÄNTENETTO | Uppskattas cirka -0,4 miljarder kronor för 2021 |
| SKATTESATS | Uppskattas till 22% - 24% för 2021, exklusive jämförelsestörande poster |
Sandvik har fyra långsiktiga finansiella mål, definerade 2019
TILLVÄXT
Tillväxt om minst 5 % över en konjunkturcykel
LÄGSTA RÖRELSEMARGINAL
En lägsta rörelsemarginal om 16 % (rullande 12 månader, justerad för jämförelsestörande poster
UTDELNINGSKVOT
En utdelningskvot om 50 % av vinst per aktie, justerad för jämförelsestörande poster, över en konjunkturcykel
NETTOSKULDSÄTTNINGSGRAD
En nettoskuldsättningsgrad understigande 0,5.
Hållbarhetsmålen för 2030 inom fyra områden: cirkularitet, klimat, människan i fokus och fair play. Dessa mål rapporteras kvartalsbasis på sida 11.
REDOVISNINGSPRINCIPER RISKBESKRIVNING
Denna delårsrapport har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i den senaste årsredovisningen har tillämpats med undantag för nya och omarbetade standarder och tolkningar som trädde i kraft den 1 januari 2021 samt nedan angivna förändringar.
Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer, som har utfärdats av Rådet för finansiell rapportering.
IASB har publicerat tillägg till standarder effektiva från 1 januari 2021 eller senare. Dessa tillägg har inte haft någon väsentlig påverkan på Sandviks finansiella rapporter.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Några transaktioner mellan Sandvik och närstående som väsentligen påverkat företagets ställning och resultat har inte ägt rum.
COVID-19:S PÅVERKAN PÅ DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Per den 30 juni fanns ingen väsentligt påverkan på den finansiella rapporteringen relaterat till värdering av goodwill, kreditförlustreserveringar, värdering av lager eller statliga stöd.
Som en global koncern med stor geografisk spridning är Sandvik exponerad för ett antal strategiska, affärsmässiga och finansiella risker. Strategisk risk inom Sandvik definieras som framväxande risker som påverkar verksamheten på lång sikt, såsom förändringar i industrin, tekniska förändringar och makroekonomisk utveckling. Affärsmässiga risker kan delas in i operativa, hållbarhetsrelaterade, regelefterlevnadsrisker samt juridiska och kommersiella risker. De finansiella riskerna inkluderar valutarisker, ränterisker, råvaruprisrisker, skatterisker med mer. Dessa riskområden kan alla påverka affären negativt både på lång och kort sikt, men skapar ofta även affärsmöjligheter om man kan hantera dem väl. Riskhanteringen inom Sandvik börjar med en bedömning i operativa ledningsgrupper där de väsentliga riskerna för verksamheten identifieras, följt av en bedömning av sannolikheten för att riskerna kommer materialiseras och deras potentiella påverkan på koncernen. När de materiella riskerna har identifierats och utvärderats beslutas de om aktiviteter för att eliminera eller minska riskerna. För en mer detaljerad beskrivning av Sandvik analys av risker och riskuniversum, se Årsredovisning 2020.
Påverkan från Covid-19
Det andra kvartalet noterade en kraftig ökning jämfört med samma period föregående år på både orderingång och intäkter förklarat av låga jämförelsetal då det andra kvartalet föregående år var starkt påverkat av pandemin. Sekventiellt var efterfrågan i linje med det första kvartalet vilket indikerar en stabil underliggande efterfrågan. Med en stärkt verksamhetsmiljö och högre efterfrågan och därmed högre marknadsaktiviteter som konsekevens, har obalanser i den globala leverantörskedjan till viss mån haft en påverkan på Sandviks verksamheter. Trots en förbättrad covidsituation kvarstår risker och osäkerheter kopplade till pandemin och övervakas därför noggrant. Sandvik följer även kontinuerligt upp på risker relaterade till Covid-19 pandemin och genomför nödvändiga åtgärder för att skydda anställda och andra intressenter.
KV2 SANDVIK DELÅRSRAPPORT 2021
FINANSIELLA RAPPORTER I SAMMANDRAG
KONCERNEN
RESULTATRÄKNING
| MSEK | KV2 2020 | KV2 2021 | FÖRÄNDR % | KV1-KV2 2020 | KV1-KV2 2021 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||
| Intäkter | 20 230 | 23 460 | 16 | 43 851 | 45 151 | 3 |
| Kostnad för sålda varor | -13 634 | -13 615 | 0 | -28 068 | -26 241 | -7 |
| Bruttoresultat | 6 597 | 9 845 | 49 | 15 783 | 18 910 | 20 |
| % av intäkter | 32,6 | 42,0 | 36,0 | 41,9 | ||
| Försäljningskostnader | -2 496 | -2 865 | 15 | -5 695 | -5 509 | -3 |
| Administrationskostnader | -1 374 | -1 207 | -12 | -2 967 | -2 630 | -11 |
| FoU-kostnader | -819 | -912 | 11 | -1 734 | -1 753 | 1 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | -400 | -107 | -73 | -1 117 | -7 | -99 |
| Rörelseresultat | 1 508 | 4 754 | E/T | 4 270 | 9 010 | E/T |
| % av intäkter | 7,5 | 20,3 | 9,7 | 20,0 | ||
| Finansiella intäkter | 83 | 164 | 96 | 357 | 264 | -26 |
| Finansiella kostnader | -63 | -261 | E/T | -754 | -632 | -16 |
| Finansnetto | 20 | -97 | E/T | -396 | -368 | -7 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 528 | 4 657 | E/T | 3 874 | 8 642 | 123 |
| % av intäkter | 7,6 | 19,9 | 8,8 | 19,1 | ||
| Skatt | -430 | -1 143 | E/T | -941 | -1 943 | 106 |
| Periodens resultat, kvarvarande verksamhet | 1 098 | 3 514 | E/T | 2 933 | 6 700 | 128 |
| % av intäkter | 5,4 | 15,0 | 6,7 | 14,8 | ||
| Periodens resultat, avvecklad verksamhet | -4 | -3 | -28 | -16 | -6 | -62 |
| Periodens resultat, koncernen totalt | 1 094 | 3 511 | E/T | 2 917 | 6 693 | 129 |
| Periodens resultat hänförligt till | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | 1 101 | 3 513 | 2 930 | 6 690 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande | -7 | 3 | -13 | 3 | ||
| Resultat per aktie, SEK | ||||||
| Kvarvarande verksamhet före utspädning | 0,88 | 2,80 | E/T | 2,35 | 5,34 | E/T |
| Kvarvarande verksamhet efter utspädning | 0,88 | 2,80 | E/T | 2,35 | 5,33 | E/T |
| Koncernen totalt före utspädning | 0,88 | 2,80 | E/T | 2,34 | 5,33 | E/T |
| Koncernen totalt efter utspädning | 0,88 | 2,80 | E/T | 2,33 | 5,33 | E/T |
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | ||||||
| Poster som inte omklassificeras till årets resultat | ||||||
| Aktuariella vinster/förluster hänförliga till förmånsbestämda pensionsplaner |
1 687 | 758 | 169 | 2 963 | ||
| Skatt hänförlig till poster som inte omklassificeras | -366 | -162 | -34 | -623 | ||
| Summa poster som inte kommer omklassificeras till resultaträkningen |
1 321 | 596 | 135 | 2 340 | ||
| Poster som kommer att omklassificeras till årets resultat | ||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -2 943 | -632 | -881 | 1 673 | ||
| Kassaflödessäkringar | 7 | 12 | 8 | 24 | ||
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att | ||||||
| omklassificeras | -3 | -2 | -3 | -6 | ||
| Summa poster som senare kan komma omklassificeras till resultaträkningen |
-2 939 | -623 | -876 | 1 691 | ||
| Övrigt totalresultat | -1 618 | -26 | -741 | 4 031 | ||
| Periodens totalresultat | -524 | 3 485 | 2 176 | 10 724 | ||
| Periodens totalresultat hänförligt till | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | -517 | 3 481 | 2 189 | 10 720 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande | -7 | 3 | -13 | 4 |
E/T = ej tillämplig För definitioner se home.sandvik
KONCERNEN
BALANSRÄKNING
KVARVARANDE OCH AVVECKLAD VERKSAMHET
| MSEK | 31 DEC 2020 | 30 JUN 2020 | 30 JUN 2021 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 21 004 | 19 289 | 21 136 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 975 | 25 048 | 24 087 |
| Nyttjanderättstillgångar | 2 891 | 3 083 | 3 245 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 285 | 7 342 | 7 953 |
| Varulager | 21 473 | 24 780 | 24 662 |
| Kortfristiga fordringar | 18 387 | 19 548 | 21 968 |
| Likvida medel | 23 752 | 18 952 | 17 251 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 361 | 152 | 203 |
| Summa tillgångar | 119 128 | 118 192 | 120 506 |
| Eget kapital | 65 082 | 64 241 | 67 707 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 22 358 | 22 648 | 19 033 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder | 3 741 | 3 802 | 3 896 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 4 352 | 3 755 | 3 163 |
| Kortfristiga icke räntebärande skulder | 23 424 | 23 568 | 26 537 |
| Skulder som innehas för försäljning | 171 | 178 | 169 |
| Summa eget kapital och skulder | 119 128 | 118 192 | 120 506 |
| Koncernen | |||
| Rörelsekapital 1) | 20 096 | 24 491 | 22 878 |
| Lån | 14 900 | 15 450 | 12 297 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 2 | 5 |
1) Varulager, kundfordringar, leverantörsskulder och övriga kortfristiga icke räntebärande fordringar och skulder, exklusive skattetillgångar och -skulder
NETTOSKULD
| MSEK | 31 DEC 2020 | 30 JUN 2020 | 30 JUN 2021 |
|---|---|---|---|
| Räntebärande skulder exklusive pensionsskuld och leasing | 14 923 | 15 467 | 12 314 |
| Minus likvida medel | -23 752 | -18 952 | -17 251 |
| Finansiell nettoskuld/nettokassa | -8 829 | -3 485 | -4 937 |
| Nettopensionsskuld | 8 509 | 7 314 | 5 484 |
| Leasing | 2 965 | 3 157 | 3 338 |
| Nettoskuld | 2 645 | 6 986 | 3 885 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 0,04 | 0,11 | 0,06 |
FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
| MSEK | EGET KAPITAL HÄNFÖRLIGT TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE |
INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE |
TOTAL EGET KAPITAL |
|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital, 1 januari 2020 | 61 844 | 14 | 61 858 |
| Korrigering av tidigare år | -53 | – | -53 |
| Ingående eget kapital, 1 januari 2020 | 61 791 | 14 | 61 805 |
| Förändringar av innehav utan bestämmande inflytande | 2 | -2 | 0 |
| Periodens totalresultat | 3 077 | -11 | 3 066 |
| Aktierelaterade ersättningar | 210 | – | 210 |
| Utgående eget kapital, 31 december 2020 | 65 081 | 1 | 65 082 |
| Ingående eget kapital, 1 januari 2021 | 65 081 | 1 | 65 082 |
| Förändringar av innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 |
| Periodens totalresultat | 10 720 | 4 | 10 724 |
| Aktierelaterade ersättningar | 41 | 0 | 41 |
| Utdelningar | -8 140 | – | -8 140 |
| Utgående eget kapital, 30 juni 2021 | 67 703 | 5 | 67 707 |
För definitioner se home.sandvik
KONCERNEN
KASSAFLÖDE
| MSEK | KV2 2020 | KV2 2021 | KV1-KV2 2020 | KV1-KV2 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | 1 528 | 4 657 | 3 874 | 8 642 |
| Återläggning av av- och nedskrivningar | 1 637 | 1 355 | 3 108 | 2 687 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, etc. | 583 | -443 | 1 491 | -541 |
| Betalningar till pensionsfond | -81 | -95 | -273 | -204 |
| Betald skatt | -614 | -1 136 | -1 642 | -2 161 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet före förändringar i rörelsekapital | 3 0531) | 4 338 | 6 5581) | 8 423 |
| Förändring i rörelsekapital | ||||
| Förändring av lager | 267 | -1 299 | -863 | -2 630 |
| Förändring av rörelsefordringar | 2 284 | -1 363 | 1 061 | -2 773 |
| Förändring av rörelseskulder | -2 640 | 1 510 | -984 | 3 095 |
| Kassaflöde från förändring i rörelsekapital | -89 | -1 152 | -786 | -2 308 |
| Investeringar i hyresmaskiner | -307 | -313 | -436 | -498 |
| Försäljning av hyresmaskiner | 122 | 74 | 157 | 118 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 7801) | 2 948 | 5 4941) | 5 735 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av verksamheter och aktier | -132 | 4 | -221 | 7 |
| Försäljning av verksamheter och aktier | 32 | 374 | 799 | 385 |
| Investeringar i materiella tillgångar | -719 | -570 | -1 317 | -1 104 |
| Försäljning av materiella tillgångar | 111 | 41 | 235 | 64 |
| Investeringar i immateriella tillgångar | -100 | -154 | -215 | -301 |
| Övriga investeringar, netto | -37 | -60 | -29 | -72 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -846 | -364 | -747 | -1 021 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Amorteringar | -137 | -19 | -2 184 | -2 746 |
| Nyupptagna lån | 145 | 16 | 162 | 24 |
| Leasingskulder | -231 | -263 | -481 | -516 |
| Utbetald utdelning | – | -8 140 | – | -8 140 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -2231) | -8 406 | -2 5031) | -11 378 |
| Totalt kassaflöde från kvarvarande verksamhet | 1 711 | -5 823 | 2 244 | -6 664 |
| Totalt kassaflöde från avvecklad verksamhet | -54 | -10 | -60 | -14 |
| Periodens kassaflöde, koncernen | 1 657 | -5 833 | 2 184 | -6 678 |
| Likvida medel vid periodens början | 17 469 | 23 137 | 16 987 | 23 752 |
| Kursdifferens i likvida medel | -175 | -53 | -219 | 177 |
| Likvida medel vid periodens slut | 18 952 | 17 251 | 18 952 | 17 251 |
| Koncernen totalt | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 725 | 2 940 | 5 433 | 5 723 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -845 | -366 | -746 | -1 023 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -223 | -8 406 | -2 503 | -11 378 |
| Kassaflöde från koncernen | 1 657 | -5 833 | 2 184 | -6 678 |
1) Uppdaterade på grund av omklassificering av utbetalningar av pensioner från finansieringsverksamheten till löpande verksamheten.
MODERBOLAGET
RESULTATRÄKNING
| MSEK | KV2 2020 | KV2 2021 | KV1-KV2 2020 | KV1-KV2 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 2 227 | 3 300 | 5 241 | 6 414 |
| Kostnad sålda varor | -500 | -825 | -849 | -1 506 |
| Bruttoresultat | 1 727 | 2 475 | 4 392 | 4 908 |
| Försäljningskostnader | -236 | -229 | -508 | -435 |
| Administrationskostnader | -342 | -421 | -804 | -761 |
| FoU-kostnader | -312 | -354 | -633 | -680 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | -263 | -222 | -372 | -389 |
| Rörelseresultat | 574 | 1 249 | 2 075 | 2 643 |
| Intäkter/kostnader från andelar i koncernföretag | -12 | -814 | -1 766 | -772 |
| Ränteintäkter/kostnader och liknande resultatposter | -32 | -113 | -71 | -77 |
| Resultat efter finansiella poster | 530 | 322 | 238 | 1 794 |
| Avsättningar | 398 | -9 | 2 559 | -44 |
| Skatt | -187 | -333 | -525 | -537 |
| Periodens resultat | 741 | -20 | 2 272 | 1 213 |
BALANSRÄKNING
| MSEK | 31 DEC 2020 | 30 JUN 2020 | 30 JUN 2021 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 39 | 57 | 170 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 219 | 3 183 | 3 232 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 54 107 | 54 492 | 51 818 |
| Varulager | 676 | 806 | 729 |
| Kortfristiga fordringar | 6 294 | 4 269 | 5 179 |
| Likvida medel | – | - | 0 |
| Summa tillgångar | 64 335 | 62 807 | 61 128 |
| Eget kapital | 37 731 | 37 132 | 30 846 |
| Obeskattade reserver | 937 | 663 | 982 |
| Avsättningar | 750 | 593 | 606 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 11 346 | 12 461 | 9 936 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder | 123 | 154 | 97 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 10 466 | 8 060 | 15 873 |
| Kortfristiga icke räntebärande skulder | 2 982 | 3 744 | 2 788 |
| Summa eget kapital och skulder | 64 335 | 62 807 | 61 128 |
| Räntebärande skulder och avsättningar | |||
| minus likvida medel och räntebärande tillgångar | 7 057 | 8 068 | 14 203 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | 430 | 161 | 351 |
För definitioner se home.sandvik
MARKNADSÖVERSIKT, KONCERNEN
ORDERINGÅNG PER MARKNADSOMRÅDE
| FÖRÄNDR*, | FÖRÄNDR*, | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | KV2 2021 | % | % 1) | ANDEL, % | KV1-KV2 2021 | % | % 1) | ANDEL, % |
| KONCERNEN | ||||||||
| Europa | 9 451 | 63 | 63 | 37 | 18 406 | 24 | 28 | 36 |
| Nordamerika | 5 554 | 49 | 49 | 21 | 10 878 | 23 | 24 | 21 |
| Sydamerika | 1 337 | 88 | 88 | 5 | 2 691 | 50 | 50 | 5 |
| Afrika/Mellanöstern | 2 133 | 15 | 34 | 8 | 4 620 | 22 | 31 | 9 |
| Asien | 5 347 | 34 | 28 | 21 | 10 847 | 30 | 24 | 21 |
| Australien | 2 036 | 1 | 22 | 8 | 4 262 | 17 | 16 | 8 |
| Kvarvarande verksamhet 2) | 25 857 | 43 | 47 | 100 | 51 704 | 26 | 27 | 100 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS** | ||||||||
| Europa | 1 440 | 50 | 50 | 14 | 2 562 | 40 | 40 | 12 |
| Nordamerika | 2 219 | 39 | 39 | 21 | 4 377 | 37 | 37 | 21 |
| Sydamerika | 877 | 93 | 93 | 8 | 1 777 | 60 | 60 | 9 |
| Afrika/Mellanöstern | 1 825 | 15 | 37 | 18 | 4 005 | 27 | 38 | 19 |
| Asien | 2 228 | 46 | 30 | 21 | 4 328 | 40 | 25 | 21 |
| Australien | 1 809 | -3 | 19 | 17 | 3 818 | 15 | 14 | 18 |
| Totalt 2) | 10 399 | 31 | 38 | 100 | 20 868 | 33 | 32 | 100 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS** | ||||||||
| Europa | 684 | 67 | 67 | 32 | 1 361 | 49 | 49 | 30 |
| Nordamerika | 471 | 70 | 70 | 22 | 1 028 | 24 | 24 | 23 |
| Sydamerika | 159 | 28 | 28 | 7 | 325 | 30 | 30 | 7 |
| Afrika/Mellanöstern | 163 | 27 | 27 | 8 | 352 | 3 | 3 | 8 |
| Asien | 533 | 68 | 68 | 25 | 1 167 | 71 | 71 | 26 |
| Australien | 137 | 88 | 88 | 6 | 273 | 63 | 63 | 6 |
| Totalt | 2 147 | 61 | 61 | 100 | 4 505 | 42 | 42 | 100 |
| SANDVIK MANUFACTURING AND MACHINING SOLUTIONS | ||||||||
| Europa | 5 088 | 50 | 50 | 55 | 10 283 | 20 | 20 | 55 |
| Nordamerika | 1 989 | 48 | 48 | 21 | 3 901 | 13 | 13 | 21 |
| Sydamerika | 199 | 118 | 118 | 2 | 375 | 69 | 69 | 2 |
| Afrika/Mellanöstern | 71 | 58 | 58 | 1 | 142 | 8 | 8 | 1 |
| Asien | 1 856 | 23 | 23 | 20 | 3 820 | 14 | 14 | 20 |
| Australien | 67 | 4 | 4 | 1 | 128 | 0 | 0 | 1 |
| Totalt | 9 270 | 44 | 44 | 100 | 18 649 | 18 | 18 | 100 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | ||||||||
| Europa | 2 238 | 117 | 117 | 55 | 4 199 | 17 | 40 | 55 |
| Nordamerika | 875 | 73 | 73 | 22 | 1 572 | 17 | 24 | 20 |
| Sydamerika | 101 | 151 | 151 | 3 | 214 | -0 | -0 | 3 |
| Afrika/Mellanöstern | 73 | -21 | -21 | 2 | 121 | -14 | -14 | 2 |
| Asien | 730 | 16 | 16 | 18 | 1 532 | 26 | 26 | 20 |
| Australien | 23 | 166 | 166 | 1 | 43 | 65 | 65 | 1 |
| Totalt | 4 041 | 74 | 74 | 100 | 7 681 | 18 | 31 | 100 |
* Förändringar mot föregående år i fast valuta för jämförbara enheter. ** Föregående års siffror har omräknats till följd av den nya affärsområdesstrukturen från 1 januari 2021.
1) Exklusive större order, vilket definieras som över 400 miljoner kronor för Sandvik Rock Processing Solutions och över 200 miljoner kronor för Sandvik Materials Technology och Sandvik Mining and Rock Solutions. 2) Inklusive orderingång avseende utrustning för uthyrning i KV2 om 193 miljoner kronor och för de första sex månaderna 383 miljoner kronor enligt IFRS 16.
INTÄKTER PER MARKNADSOMRÅDE
| MSEK | KV2 2021 | FÖRÄNDR, % * | ANDEL, % | KV1-KV2 2021 | FÖRÄNDR, % * | ANDEL, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KONCERNEN | ||||||
| Europa | 8 276 | 19 | 35 | 16 034 | 5 | 36 |
| Nordamerika | 5 082 | 23 | 22 | 9 603 | 5 | 21 |
| Sydamerika | 1 125 | 51 | 5 | 2 191 | 29 | 5 |
| Afrika/Mellanöstern | 2 185 | 29 | 9 | 4 306 | 24 | 10 |
| Asien | 4 768 | 21 | 20 | 9 276 | 19 | 21 |
| Australien | 2 025 | 9 | 9 | 3 741 | 3 | 8 |
| Kvarvarande verksamheten | 23 460 | 22 | 100 | 45 151 | 11 | 100 |
| Avvecklad verksamheten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Totalt koncernen1) | 23 460 | 22 | 100 | 45 151 | 11 | 100 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS** | ||||||
| Europa | 1 014 | -6 | 11 | 1 765 | -10 | 10 |
| Nordamerika | 1 947 | 34 | 21 | 3 562 | 19 | 21 |
| Sydamerika | 726 | 64 | 8 | 1 417 | 33 | 8 |
| Afrika/Mellanöstern | 1 872 | 27 | 21 | 3 690 | 25 | 22 |
| Asien | 1 696 | 21 | 19 | 3 305 | 20 | 19 |
| Australien | 1 835 | 10 | 20 | 3 370 | 3 | 20 |
| Totalt1) | 9 090 | 21 | 100 | 17 109 | 15 | 100 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS** | ||||||
| Europa | 581 | 20 | 30 | 1 140 | 16 | 31 |
| Nordamerika | 482 | 30 | 25 | 842 | 29 | 23 |
| Sydamerika | 153 | 46 | 8 | 289 | 15 | 8 |
| Afrika/Mellanöstern | 178 | 42 | 9 | 350 | 30 | 9 |
| Asien | 468 | 40 | 24 | 866 | 40 | 23 |
| Australien | 102 | -11 | 5 | 203 | 7 | 6 |
| Totalt | 1 964 | 29 | 100 | 3 691 | 25 | 100 |
| SANDVIK MANUFACTURING AND MACHINING SOLUTIONS | ||||||
| Europa | 4 985 | 37 | 55 | 9 844 | 14 | 55 |
| Nordamerika | 1 931 | 39 | 21 | 3 697 | 7 | 21 |
| Sydamerika | 189 | 112 | 2 | 364 | 57 | 2 |
| Afrika/Mellanöstern | 70 | 40 | 1 | 139 | 6 | 1 |
| Asien | 1 841 | 14 | 20 | 3 696 | 10 | 21 |
| Australien | 67 | 7 | 1 | 126 | 2 | 1 |
| Totalt | 9 083 | 33 | 100 | 17 865 | 13 | 100 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | ||||||
| Europa | 1 697 | -6 | 51 | 3 285 | -11 | 51 |
| Nordamerika | 722 | -20 | 22 | 1 502 | -26 | 23 |
| Sydamerika | 57 | -48 | 2 | 120 | -22 | 2 |
| Afrika/Mellanöstern | 64 | 37 | 2 | 128 | 11 | 2 |
| Asien | 762 | 34 | 23 | 1 409 | 32 | 22 |
| Australien | 22 | 17 | 1 | 42 | 32 | 1 |
| Totalt | 3 324 | -4 | 100 | 6 486 | -9 | 100 |
* Förändringar mot föregående år i fast valuta för jämförbara enheter. ** Föregående års siffror har omräknats till följd av den nya affärsområdesstrukturen från 1 januari 2021. 1) Inklusive intäkter avseende utrustning för uthyrning i KV2 om 231 miljoner kronor och för de första sex månaderna 402 miljoner kronor enligt IFRS 16.
KONCERNEN
ORDERINGÅNG PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | KV1 2020 |
KV2 2020 |
KV3 2020 |
KV4 2020 |
KV1-KV4 2020 |
KV1 2021 |
KV2 2021 |
% | FÖRÄNDR % * |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sandvik Mining and Rock Solutions** | 8 598 | 8 400 | 8 519 | 9 314 | 34 832 | 10 469 | 10 399 | 24 | 31 |
| Sandvik Rock Processing Solutions** | 1 973 | 1 373 | 1 614 | 1 612 | 6 571 | 2 358 | 2 147 | 56 | 61 |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions | 10 124 | 6 821 | 7 298 | 8 434 | 32 677 | 9 379 | 9 270 | 36 | 44 |
| Sandvik Materials Technology | 4 365 | 2 377 | 2 477 | 2 691 | 11 910 | 3 641 | 4 041 | 70 | 74 |
| Other Operations | 297 | 0 | – | 0 | 297 | – | – | 0 | 0 |
| Kvarvarande verksamhet | 25 356 | 18 971 | 19 909 | 22 051 | 86 287 | 25 847 | 25 857 | 36 | 43 |
| Avvecklad verksamhet | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Koncernen 1) | 25 356 | 18 971 | 19 909 | 22 052 | 86 288 | 25 847 | 25 858 | 36 | 43 |
| INTÄKTER PER AFFÄRSOMRÅDE | |||||||||
| MSEK | KV1 2020 |
KV2 2020 |
KV3 2020 |
KV4 2020 |
KV1-KV4 2020 |
KV1 2021 |
KV2 2021 |
% | FÖRÄNDR % * |
| Sandvik Mining and Rock Solutions** | 8 244 | 7 899 | 8 399 | 9 031 | 33 572 | 8 019 | 9 090 | 15 | 21 |
| Sandvik Rock Processing Solutions** | 1 531 | 1 590 | 1 536 | 1 802 | 6 459 | 1 727 | 1 964 | 23 | 29 |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions | 9 766 | 7 247 | 7 325 | 8 139 | 32 477 | 8 782 | 9 083 | 25 | 33 |
| Sandvik Materials Technology | 3 782 | 3 495 | 2 886 | 3 436 | 13 598 | 3 162 | 3 324 | -5 | -4 |
| Other Operations | 297 | 0 | 0 | 0 | 297 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kvarvarande verksamhet | 23 620 | 20 230 | 20 145 | 22 408 | 86 404 | 21 691 | 23 460 | 16 | 22 |
| Avvecklad verksamhet | 2 | -1 | 0 | 4 | 6 | 2 | 1 | E/T | E/T |
| Koncernen 1) | 23 623 | 20 229 | 20 146 | 22 412 | 86 409 | 21 693 | 23 461 | 16 | 22 |
| RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSOMRÅDE | |||||||||
| MSEK | KV1 2020 |
KV2 2020 |
KV3 2020 |
KV4 2020 |
KV1-KV4 2020 |
KV1 2021 |
KV2 2021 |
% | FÖRÄNDR % * |
| Sandvik Mining and Rock Solutions** | 1 453 | 934 | 1 820 | 2 192 | 6 400 | 1 644 | 1 827 | 96 | |
| Sandvik Rock Processing Solutions** | 208 | 232 | 263 | 288 | 990 | 283 | 334 | 44 | |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions | 1 690 | 645 | 1 377 | 894 | 4 606 | 2 012 | 2 096 | E/T | |
| Sandvik Materials Technology | 94 | -83 | 110 | 371 | 492 | 336 | 355 | E/T | |
| Koncerngemensamt | -168 | -178 | -89 | -258 | -694 | -19 | 142 | E/T | |
| Other Operations | -515 | -42 | -22 | 0 | -578 | 0 | 0 | E/T | |
| Kvarvarande verksamhet | 2 762 | 1 508 | 3 459 | 3 487 | 11 216 | 4 256 | 4 754 | E/T | |
| Avvecklad verksamhet | -12 | -4 | -3 | -13 | -32 | -3 | -3 | -28 | |
| Koncernen 1) | 2 750 | 1 504 | 3 456 | 3 474 | 11 184 | 4 253 | 4 751 | E/T | |
| RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSOMRÅDE | |||||||||
| KV1 | KV2 | KV3 | KV4 | KV1-KV4 | KV1 | KV2 |
| % | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sandvik Mining and Rock Solutions** | 17,6 | 11,8 | 21,7 | 24,3 | 19,1 | 20,5 | 20,1 |
| Sandvik Rock Processing Solutions** | 13,6 | 14,6 | 17,1 | 16,0 | 15,3 | 16,4 | 17,0 |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions | 17,3 | 8,9 | 18,8 | 11,0 | 14,2 | 22,9 | 23,1 |
| Sandvik Materials Technology | 2,5 | -2,4 | 3,8 | 10,8 | 3,6 | 10,6 | 10,7 |
| Other Operations | E/T | E/T | E/T | E/T | E/T | E/T | E/T |
| Kvarvarande verksamhet | 11,7 | 7,5 | 17,2 | 15,6 | 13,0 | 19,6 | 20,3 |
| Avvecklad verksamhet | E/T | E/T | E/T | E/T | E/T | E/T | E/T |
| Koncernen 1) | 11,6 | 7,4 | 17,2 | 15,5 | 12,9 | 19,6 | 20,2 |
* Förändring mot föregående år i fast valuta för jämförbara enheter. ** Föregående års siffror har omräknats till följd av den nya affärsområdesstrukturen från 1 januari 2021.
1) Interna transaktioner hade försumbar effekt på affärsområdets resultat.
E/T = ej tillämplig
KONCERNEN
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | KV1 2020 |
KV2 2020 |
KV3 2020 |
KV4 2020 |
KV1-KV4 2020 |
KV1 2021 |
KV2 2021 |
FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sandvik Mining and Rock Solutions* | 1 453 | 1 601 | 1 820 | 2 011 | 6 885 | 1 644 | 1 827 | 14 |
| Sandvik Rock Processing Solutions* | 208 | 232 | 263 | 335 | 1 038 | 283 | 334 | 44 |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions | 2 054 | 927 | 1 377 | 1 742 | 6 100 | 2 013 | 2 097 | E/T |
| Sandvik Materials Technology | 139 | 248 | 116 | 528 | 1 032 | 355 | 394 | 59 |
| Koncerngemensamt | -138 | -129 | -82 | -112 | -461 | -124 | -182 | 42 |
| Other Operations | 11 | -42 | 0 | – | -31 | – | 0 | E/T |
| Kvarvarande verksamhet | 3 728 | 2 837 | 3 494 | 4 505 | 14 563 | 4 170 | 4 469 | 58 |
| Avvecklad verksamhet | -12 | -4 | -3 | -13 | -32 | -3 | -3 | -28 |
| Koncernen 1) | 2 750 | 1 504 | 3 456 | 3 474 | 11 184 | 4 253 | 4 751 | E/T |
JUSTERAD RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSOMRÅDE
| % | KV1 2020 |
KV2 2020 |
KV3 2020 |
KV4 2020 |
KV1-KV4 2020 |
KV1 2021 |
KV2 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sandvik Mining and Rock Solutions* | 17,6 | 20,3 | 21,7 | 22,3 | 20,5 | 20,5 | 20,1 |
| Sandvik Rock Processing Solutions* | 13,6 | 14,6 | 17,1 | 18,6 | 16,1 | 16,4 | 17,0 |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions | 21,0 | 12,8 | 18,8 | 21,4 | 18,8 | 22,9 | 23,1 |
| Sandvik Materials Technology | 3,7 | 7,1 | 4,0 | 15,4 | 7,6 | 11,2 | 11,8 |
| Other Operations | 3,8 | E/T | E/T | E/T | -10,4 | E/T | E/T |
| Kvarvarande verksamhet | 15,8 | 14,0 | 17,3 | 20,1 | 16,9 | 19,2 | 19,1 |
| Avvecklad verksamhet | E/T | E/T | E/T | E/T | E/T | E/T | E/T |
| Koncernen 1) | 15,7 | 14,0 | 17,3 | 20,0 | 16,8 | 19,2 | 19,0 |
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER INOM RÖRELSERESULTATET
| MSEK | KV1 2020 |
KV2 2020 |
KV3 2020 |
KV4 2020 |
KV1-KV4 2020 |
KV1 2021 |
KV2 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sandvik Mining and Rock Solutions* | – | -667 | 0 | 182 | -485 | – | – |
| Sandvik Rock Processing Solutions* | – | – | 0 | -48 | -48 | – | – |
| Sandvik Manufacturing and Machining Solutions | -364 | -282 | – | -848 | -1 494 | 0 | -1 |
| Sandvik Materials Technology | -45 | -331 | -6 | -157 | -540 | -19 | -39 |
| Koncerngemensamt | -30 | -49 | -7 | -146 | -233 | 105 | 324 |
| Other Operations | -526 | – | -21 | – | -547 | 0 | 0 |
| Kvarvarande verksamhet | -965 | -1 329 | -35 | -1 018 | -3 347 | 86 | 285 |
| Avvecklad verksamhet | – | – | – | – | – | – | – |
| Koncernen 1) | -965 | -1 329 | -35 | -1 018 | -3 347 | 86 | 285 |
* Föregående års siffror har omräknats till följd av den nya affärsområdesstrukturen från 1 januari 2021.
1) Interna transaktioner hade försumbar effekt på affärsområdets resultat.
E/T = ej tillämplig
Jämförelsestörande poster inom rörelseresultatet
KV1 2020 – Sandvik rapporterade jämförelsestörande poster om totalt -965 miljoner kronor, varav kostnader på -364 miljoner kronor i Sandvik Manufacturing and Machining Solutions hänförligt till stängningen av en produktionsanläggning i Tyskland. I Other operations rapporterades en negativ påverkan om -526 miljoner kronor hänförligt till realiserad reversering av ackumulerade valutaomräkningseffekter inom Övrigt Totalresultat till följd av avyttringen av Varel. Kostnader om ytterligare -75 miljoner kronor hänförligt till den interna separationen av Sandvik Materials Technology från Sandvik, varav -45 miljoner kronor bokades i Sandvik Materials Technology och -30 miljoner kronor i koncerngemensamt.
KV2 2020 – Sandvik rapporterade jämförelsestörande poster om -1 329 miljoner kronor hänförligt till kostnader för strukturella åtgärder till följd av Covid-19 om -1 334 miljoner kronor samt kostnader relaterade till den interna separationen av Sandvik Materials Technology om -24 miljoner kronor och en reavinst inom Sandvik Materials Technology om 29 miljoner kronor.
KV3 2020 – Sandvik rapporterade jämförelsestörande poster om -35 miljoner kronor, varav -21 miljoner kronor hänförligt till justering av slutgiltigt försäljningspris av Varel samt kostnad hänförligt till den interna separationen av Sandvik Materials Technology om -13 miljoner kronor.
KV4 2020 – Sandvik rapporterade jämförelsestörande poster om -1 018 miljoner kronor som främst avser långsiktiga kostnads- och besparingsåtgärder som meddelades i december om -1 010 miljoner kronor, inklusive en upplösning av en reserv som gjordes under andra kvartalet av Sandvik Mining and Rock Technology samt kostnader hänförliga till den interna separationen av Sandvik Materials Technology om -7 miljoner kronor.
KV1 2021– Sandvik rapporterade jämförelsestörande poster om 285 miljoner kronor, bestående av en avslutad pensionsplan i USA som påverkade positivt med 343 miljoner kronor samt upplösning av en reserv relaterat till ett omstruktureringsinitiativ i SMT 2020, om 39 miljoner kronor. Seperationskostnader relaterat till SMT seperationen påverkade med -97 miljoner kronor.
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER INOM FINANSIELLA
| MSEK | KV1 2020 |
KV2 2020 |
KV3 2020 |
KV4 2020 |
KV1-KV4 2020 |
KV1 2021 |
KV2 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncerngemensamt | – | – | 588 | – | 588 | – | – |
| Koncernen | – | – | 588 | – | 588 | – | – |
Jämförelsestörande poster inom finansiella poster
KV3 2020 – Sandvik rapporterade jämförelsestörande poster om 588 miljoner kronor inom finansiella poster till följd av försäljningen av minoritetsägandet av Xiamen Golden Egret Special Alloy Co., Ltd. (Gesac).
SKATT EXKLUSIVE JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
| KV2 2020 | Rapporterad skatt, MSEK |
Rapporterad skatt, % |
Jämförelsestörande poster, MSEK |
Jämförelsestörande poster, % |
Skatt exklusive jämförelsestörande poster, MSEK |
Skatt exklusive jämförelsestörande poster,% |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | -430 | 28,1 | 263 | 19,8 | -693 | 24,3 |
| Avvecklad verksamhet | – | – | – | – | – | – |
| Koncernen | -430 | 28,2 | 263 | 19,8 | -693 | 24,3 |
| KV2 2021 | Rapporterad skatt, MSEK |
Rapporterad skatt, % |
Jämförelsestörande poster, MSEK |
Jämförelsestörande poster, % |
Skatt exklusive jämförelsestörande poster, MSEK |
Skatt exklusive jämförelsestörande poster,% |
| Kvarvarande verksamhet | -1 143 | 24,5 | -145 | 50,9 | -998 | 22,8 |
| Avvecklad verksamhet | – | – | – | – | – | – |
| Koncernen | -1 143 | 24,6 | -145 | 50,9 | -998 | 22,8 |
RÖRELSEKAPITAL OCH SYSSELSATT KAPITAL
| MSEK | 31 DEC 2020 | 30 JUN 2020 | 30 JUN 2021 |
|---|---|---|---|
| Varulager | 21 718 | 24 780 | 24 743 |
| Kundfordringar | 12 369 | 12 934 | 14 729 |
| Leverantörsskulder | -7 024 | -6 495 | -8 579 |
| Övriga fordringar | 3 128 | 3 725 | 3 964 |
| Övriga skulder | -9 862 | -10 453 | -11 908 |
| Rörelsekapital | 20 330 | 24 491 | 22 949 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 975 | 25 048 | 24 087 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 21 006 | 19 289 | 21 137 |
| Övriga kortfristiga tillgångar (inklusive kassa och likvida medel) | 74 032 | 73 703 | 75 161 |
| Övriga kortfristiga skulder | -27 184 | -27 370 | -30 449 |
| Sysselsatt kapital | 91 830 | 90 670 | 89 936 |
NYCKELTAL
| KVARVARANDE VERKSAMHET | KV2 2020 | KV2 2021 | KV1-KV4 2020 |
|---|---|---|---|
| Skattesats, % | 28,1 | 24,5 | 22,3 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % 1, 2) | 6,9 | 21,3 | 13,3 |
| Avkastning på eget kapital, % 1) | 6,8 | 20,1 | 13,6 |
| Avkastning på totalt kapital, % 1) | 5,3 | 16,1 | 10,2 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 51,2 | 54,0 | 51,9 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 0,11 | 0,06 | 0,04 |
| Nettoskuld/EBITDA | 0,72 | 0,14 | 0,41 |
| Soliditet, % | 54 | 56 | 55 |
| Rörelsekapital, % 1, 2) | 31,0 | 24,2 | 27,5 |
| Vinst per aktie före utspädning, SEK | 0,88 | 2,80 | 6,99 |
| Vinst per aktie efter utspädning, SEK | 0,88 | 2,80 | 6,98 |
| EBITDA, MSEK | 3 146 | 6 109 | 17 180 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten, MSEK | 2 780 | 2 948 | 15 414 |
| Medel från verksamheten (FFO), MSEK | 3 053 | 4 338 | 14 063 |
| Räntetäckningsgrad, % | 4 828 | 1 662 | 1 497 |
| Antal anställda 3) | 34 174 | 38 995 | 37 122 |
1) Kvartalet baserat på annualiserad kvartalssiffra och årssiffran är baserad på snittet för fyra kvartal 2) 12-månaders rullande KV 2 2021 ROCE rapporteras till 18,5 % (9,3) och NWC rapporteras till 25,9 % (27,5), 3) Omräknat till heltidstjänster,
| KONCERNEN | KV2 2020 | KV2 2021 | KV1-KV4 2020 |
|---|---|---|---|
| Skattesats, % | 28,2 | 24,6 | 22,4 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % 1, 2) | 6,9 | 21,2 | 13,3 |
| Avkastning på eget kapital, % 1) | 6,8 | 20,1 | 13,6 |
| Avkastning på totalt kapital, % 1) | 5,2 | 16,0 | 10,1 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 51,2 | 54,0 | 51,9 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 0,11 | 0,06 | 0,04 |
| Nettoskuld/EBITDA | 0,72 | 0,14 | 0,41 |
| Soliditet, % | 54 | 56 | 55 |
| Rörelsekapital, % 1, 2) | 31,1 | 24,2 | 27,5 |
| Vinst per aktie före utspädning, SEK | 0,88 | 2,80 | 6,96 |
| Vinst per aktie efter utspädning, SEK | 0,88 | 2,80 | 6,95 |
| EBITDA, MSEK | 3 141 | 6 106 | 17 149 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten, MSEK | 2 725 | 2 940 | 15 347 |
| Medel från verksamheten (FFO), MSEK | 2 982 | 4 330 | 13 935 |
| Räntetäckningsgrad, % | 4 714 | 1 658 | 906 |
| Antal anställda 3) | 34 179 | 38 994 | 37 125 |
| Antal utestående aktier vid periodens slut ('000) | 1 254 386 | 1 254 386 | 1 254 386 |
| Genomsnittligt antal aktier ('000) | 1 254 386 | 1 254 386 | 1 254 386 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning ('000) | 1 256 213 | 1 255 882 | 1 256 055 |
1) Kvartalet baserat på annualiserad kvartalssiffra och årssiffran är baserad på snittet för fyra kvartal 2) 12-månaders rullande KV 2 2021 ROCE rapporteras till 18,5 % (9,1) och NWC rapporteras till 25,9 % (27,6). 3) Omräknat till heltidstjänster.
DEFINITIONER AV ALTERNATIVA NYCKELTAL
Sandvik presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Sandvik anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiell mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. För definitioner av de nyckeltal som Sandvik använder se nedan.
JUSTERAD VINST PER AKTIE, EFTER UTSPÄDNING
Årets resultat justerat för jämförelsestörande poster, hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier under året, inklusive aktier som tillfaller i långsiktiga incitamentsprogram.
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansiella poster och skatt justerat för jämförelsestörande poster.
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT EXKLUSIVE
METALLPRISEFFEKTER
Resultat före finansiella poster och skatt justerat för jämförelsestörande poster och metallpriseffekter. Metallpriseffekter är en av de icke-operationella nyckeltal som Sandvik ger kvartalsvis vägledning för, då dessa är volatila och svåra för investerare att förutse.
JUSTERAT RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
Resultat efter finansiella poster justerat för jämförelsestörande poster.
SYSSELSATT KAPITAL
Sysselsatt kapital definieras som det totala rörelsekapitalet inklusive materiella och immateriella anläggningstillgångar, övriga kortfristiga tillgångar (inklusive kassa och likvida medel) med avdrag för övriga kortfristiga skulder.
FRITT OPERATIVT KASSAFLÖDE
Resultat före finansiella poster och avskrivningar, justerat för poster som inte ingår i kassaflödet plus förändring i rörelsekapitalet minus investeringar och försäljning av hyresmaskiner och materiella och immateriella tillgångar.
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
Sandvik rapporterar rörelseresultat, resultat efter finansiella poster och vinst per aktie justerat för jämförelsestörande poster. Jämförelsestörande poster inkluderar kapitalvinster/-förluster från avyttringar och större omstruktureringsinitiativ, avsättningar, kapitalvinster/-förluster från avyttringar av finansiella tillgångar så väl som andra väsentliga poster som har en betydande
påverkan på jämförbarheten.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansiella poster och skatt.
ORGANISK TILLVÄXT
Förändring i orderingång och intäkter efter justeringar för valutaförändringar och strukturella förändringar såsom förvärv och avyttringar. Sandvik genererar majoriteten av sina intäkter i andra valutor än den rapporterade valutan (kronor) och genomför även förvärv och avyttringar. Organisk tillväxt används för att analysera den underliggande försäljningsutvecklingen för koncernen.
NETTOSKULD
Räntebärande kort- och långfristiga skulder, inklusive nettoavsättningar för pensioner och leasing, med avdrag för likvida medel, dividerat med totalt eget kapital.
NETTOSKULDSÄTTNINGSGRAD
Räntebärande kort- och långfristiga skulder, inklusive nettoavsättningar för pensioner och leasing, med avdrag för likvida medel, dividerat med totalt eget kapital.
RÖRELSEKAPITAL
Summan av varulager, kundfordringar, leverantörsskulder samt övriga fodringar och skulder, inklusive skulder och tillgångar som innehas för försäljning, exklusive obeskattade reserver och avsättningar.
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL (ROCE)
Rörelseresultat plus finansiella intäkter i procent av fyra kvartalsgenomsnitt för sysselsatt kapital.
KV2 SANDVIK DELÅRSRAPPORT 2021
FRAMTIDSINRIKTAD INFORMATION
En del redovisade poster rör framtida händelser och det faktiska utfallet kan komma att se väsentligt annorlunda ut. Förutom de faktorer som uttryckligen har kommenterats kan även andra faktorer väsentligt påverka det faktiska utfallet, exempelvis de ekonomiska förutsättningarna, valutakurser och räntenivåer, politiska risker, konkurrerande produkter och prissättningen av dem, produktutveckling, kommersialisering och tekniska svårigheter, problem med leveranser samt stora kreditförluster hos kunderna.
FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat, samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm 16 juli 2021 Sandvik Aktiebolag (publ)
Johan Molin Styrelsens ordförande Jennifer Allerton Styrelseledamot
Marika Fredriksson Styrelseledamot
Tomas Kärnström Styrelseledamot
Andreas Nordbrandt Styrelseledamot
Helena Stjernholm Styrelseledamot
Claes Boustedt Styrelseledamot
Thomas Lilja Styrelseledamot
Kai Wärn Styrelseledamot
Stefan Widing VD och koncernchef Styrelseledamot
KALENDER
Bolagets revisorer har inte granskat rapporten för det första halvåret 2021.
Denna information är sådan information som Sandvik AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 16 juli 2021 kl. 11.30.
Ytterligare information kan erhållas från Sandvik Investor Relations tel 070 782 63 74 (Louise Tjeder) eller tel 079 060 87 17 (Emelie Alm).
En telefonkonferens kommer att hållas den 16 juli 2021 kl. 13:00.
Information finns tillgänglig på home.sandvik/ir
Sandvik AB, Org.nr: 556000-3468 Box 510 101 30 Stockholm 08 456 11 00
18 oktober 2021 Rapport, tredje kvartalet 2021 19 januari 2022 Rapport, fjärde kvartalet 2022 20 april 2022 Rapport ,första kvartalet 2022 15 juli 2022 Rapport, andra kvartalet 2022
17 oktober 2022 Rapport, tredje kvartalet 2022