AI assistant
Sandvik — Interim / Quarterly Report 2016
Apr 25, 2016
2960_10-q_2016-04-25_892bb6f4-4550-442d-9f37-144265d2769d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT FÖRSTA KVARTALET 2016
TUFF MARKNAD, MEN ORDRAR ÖVERSKRED FAKTURERING, ÅTGÄRDER FÖR FÖRBÄTTRAD STRUKTUR
VDs KOMMENTAR: – Trots att det första kvartalet 2016 kännetecknades av utmaningar på marknaderna så lyckades vi leverera ett resultat i linje med våra planer och förväntningar. Dessutom gjorde vi framsteg med arbetet att omstrukturera Sandvik för att bli en eff ektivare och mer fl exibel koncern då vi annonserade sammanslagningen av två aff ärsområden, säger Björn Rosengren, Sandviks VD och koncernchef.
– Orderingången gick ned i absoluta termer, men ordrar överskred fakturering för fyra av fem aff ärsområden. Vad gäller de större geografi ska områdena noterade Europa en robust positiv tillväxt, med stöd från stora ordrar, medan orderingången sjönk betydligt i Nordamerika och Asien. Efterfrågan i energisegmentet försvagades, jämfört med samma period föregående år. Den underliggande marknadsaktiviteten var fortsatt låg bland gruvsegmentets kunder, och vi noterade en viss försvagning inom eftermarknadssegmentet. Kundaktiviteten i fordonssegmentet var generellt sett fortsatt stabil, medan vi noterade en nedgång inom segmentet för generell verkstadsindustri.
– Det justerade rörelseresultatet minskade med -19 %, negativt påverkat av lägre fakturering, samt en betydande negativ påverkan till följd av förändrade valutakurser.
– Som ett resultat av den pågående översynen av verksamheterna gjorde vi framsteg med konsolideringen av Sandviks struktur. Vi off entliggjorde att Sandvik Mining och Sandvik Construction slås samman för att bilda ett nytt aff ärsområde: Sandvik Mining and Rock Technology. Resurser för tillverkning är redan till stor del gemensam för dessa båda verksamheter, produkterna bygger på samma teknologi och har ett liknande eftermarknadserbjudande. När vi nu slår samman dem till ett aff ärsområde och fl yttar mer av det operationella beslutsfattandet in i produktområdena, får vi ett tydligare fokus och kan ge kunderna snabbare respons.
– Kassafl öde från den löpande verksamheten uppgick till 1,6 miljarder kronor under kvartalet, och rörelsekapitalet minskade jämfört med samma kvartal föregående år. Vi minskade vår nettoskuld och nettoskuldsättningsgraden var 0,69, vilket är lägre både jämfört med motsvarande kvartal föregående år och förra kvartalet.
– Från och med den 1 april har vi med oss Tomas Eliasson som ny CFO, och jag ser fram emot hans bidrag till arbetet med att ytterligare förbättra Sandviks resultat.
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||
| Orderingång 1) | 22 574 | 20 299 | -7 | 83 597 |
| Försäljning 1) | 21 960 | 19 700 | -7 | 85 845 |
| Bruttovinst | 7 339 | 7 614 | +4 | 30 606 |
| % av fakturering | 33,4 | 38,6 | 35,7 | |
| Rörelseresultat | 1 199 | 2 413 | +101 | 7 271 |
| % av fakturering | 5,5 | 12,2 | 8,5 | |
| Justerat rörelseresultat 2) | 2 977 | 2 413 | -19 | 10 593 |
| % av fakturering 2) | 13,6 | 12,2 | 12,3 | |
| Resultat efter fi nansiella poster | 720 | 1 996 | +177 | 5 308 |
| % av fakturering | 3,3 | 10,1 | 6,2 | |
| Periodens resultat | 567 | 1 455 | +157 | 3 443 |
| % av fakturering | 2,6 | 7,4 | 4,0 | |
| varav aktieägarnas andel | 572 | 1 460 | +155 | 3 496 |
| Vinst per aktie, SEK 3) | 0,46 | 1,16 | +155 | 2,79 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % 4) | 11,9 | 11,2 | 9,5 | |
| Kassafl öde från den löpande verksamheten | +2 670 | +1 602 | -40 | +12 793 |
| Nettorörelsekapital, % | 29 | 28 | 27 | |
| Avvecklad verksamhet | ||||
| Periodens resultat | -157 | -57 | +64 | -1 249 |
| Vinst per aktie, SEK 3) | -0,13 | -0,04 | E/T | -1,00 |
| Koncernen totalt | ||||
| Periodens resultat | 410 | 1 398 | +241 | 2 194 |
| Vinst per aktie, SEK 3) | 0,33 | 1,12 | +238 | 1,79 |
1) Förändring jämfört med föregående år i fast valuta för jämförbara enheter.
2) Rörelseresultatet justerat för engångskostnader med 1,8 miljarder kronor i första kvartalet 2015.
3) Beräknad på aktieägarnas andel av periodens resultat.
Inga utspädningseffekter under perioden. 4) Rullande 12 månader.
I vissa fall har avrundningar skett, vilket innebär att tabeller och beräkningar inte alltid summerar exakt.
Jämförelse görs mot motsvarande period föregående år, om inte annat anges.
MARKNADSUTVECKLING OCH RESULTAT
| KV1 | ORDERINGÅNG | FAKTURERING |
|---|---|---|
| Pris/volym, % | -7 | -7 |
| Struktur, % | +0 | +0 |
| Valuta, % | -4 | -4 |
| TOTALT, % | -10 | -10 |
Orderingången minskade under första kvartalet med -7 % i fast valuta för jämförbara enheter. Europa redovisade en positiv tillväxt på 7 %, jämfört med samma period föregående år. Både Nordamerika och Asien minskade väsentligt med -26 % respektive -8 %. Justerat för stora ordrar var nedgången -14% i Nordamerika. I Asien tyngde Kina ned totala tillväxten, då efterfrågan minskade för de fl esta kundsegmenten. Samtliga aff ärsområden redovisade negativ organisk tillväxt inom orderingången och bland de fem aff ärsområdena redovisade Sandvik Machining Solutions, Sandviks största aff ärsområde, den lägsta nedgången på -4 %. Nedgången var störst för Sandvik Venture med -13 %, främst till följd av låg kundaktivitet i energisegmentet. Den låga aktivitetsnivån inom energisegmentet medförde att Sandvik Materials Technology noterade en negativ påverkan på efterfrågan inom det mer standardiserade produkterbjudandet inom rör, dock bokades det stora ordrar för det investeringsdrivna rörerbjudandet inom olje- och gassegmentet. Flygsegmentet var fortsatt starkt, med hög kundaktivitet. Gruvsegmentet var däremot fortsatt utmanande, och den svaga efterfrågan på utrustning kvarstod, med en svag nedgång inom eftermarknadsverksamheten, jämfört med samma period föregående år. Efterfrågan inom fordonssegmentet var i allmänhet fortsatt stabil. Efterfrågan inom segmentet för generell verkstadsindustri försvagades, och Europa var relativt sett den starkare regionen.
Förändrade valutakurser påverkade både orderingången och faktureringen negativt med cirka -4 %.
Nedgången i faktureringsvolymerna och en negativ påverkan från förändrade valutakurser mer än motverkade den positiva påverkan från besparingsåtgärderna, och det justerade rörelseresultatet minskade med -19 % jämfört med samma period föregående år till 2 413 miljoner kronor (2 977) och en rörelsemarginal på 12,2 % (13,6).
Besparingarna från de annonserade pågående strukturella och övriga besparingsprogram uppgick till 253 miljoner kronor jämfört med föregående år, inklusive minskade kostnader för administration och försäljning. Den största minskningen redovisades inom Sandvik Machining Solutions. Den stärkta kronan jämfört med ett fl ertal handelsvalutor hade en negativ påverkan om cirka -375 miljoner kronor under kvartalet (770), med störst påverkan för Sandvik Mining. Förändrade metallpriser hade en negativ påverkan på resultatet med -106 miljoner kronor (-5). Skattesatsen för första kvartalet var 27,1 % (21,3) för kvarvarande verksamheter, och koncernens totala skattesats var 27,9 % (27,2) under kvartalet.
FAKTURERING OCH ORDERINGÅNG
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
VINST PER AKTIE
KASSAFLÖDE OCH BALANSRÄKNING
Balansomslutningen för koncernen minskade jämfört med samma period föregående år, främst till följd av påverkan från förändrade valutakurser samt en minskning av nettorörelsekapitalet. Jämfört med föregående kvartal var balansomslutningen i stort sett stabil.
Nettorörelsekapitalet minskade med cirka 3,5 miljarder kronor jämfört med motsvarande period föregående år, till totalt 22,4 miljarder kronor. Minskningen drevs av värdet på den samlade volymminskningen av rörelsekapitalet under 2015, och i viss mån genom påverkan från förändrade valutakurser. Nyckeltalet för rörelsekapitalet sett i relation till faktureringen minskade till 28 % (29).
Jämfört med föregående kvartal skedde det en viss säsongsmässig uppbyggnad av nettorörelsekapitalet.
Investeringarna uppgick till cirka 741 miljoner kronor (793) under första kvartalet. Investeringarna var låga under första kvartalet, i linje med normala säsongsvariationer.
Finansiella nettoskulden uppgick till 27,2 miljarder kronor under första kvartalet, och minskade både jämfört med motsvarande period föregående år (30,4) och jämfört med förra kvartalet (28,2). Som en följd minskade nettoskuldsättningsgraden till 0,69, vilket är under det långsiktiga målet på under 0,8, och en nedgång från 0,72 under samma period föregående år och från 0,74 föregående kvartal. Den räntebärande skulden med kort löptid uppgick till 15 % av den totala skulden. Nettopensionsskulden uppgick till 6 miljarder kronor.
Kassafl ödet från den löpande verksamheten uppgick till 1,6 miljarder kronor (2,7). Den lägre nivån för kassafl ödet från den löpande verksamheten, jämfört med föregående år, är främst hänförlig till värdet på en viss volymökning av nettorörelsekapitalet.
KASSAFLÖDE LÖPANDE VERKSAMHET
RÖRELSEKAPITAL
SANDVIK MACHINING SOLUTIONS
NEGATIV TILLVÄXT I ASIEN OCH NORDAMERIKA, EUROPA STABILT
RESULTATET HJÄLPT AV KOSTNADSBESPARINGAR...
...MEN LÄGRE VOLYMER OCH FÖRÄNDRADE VALUTAKURSER HADE NEGATIV PÅVERKAN
| KV1 | ORDER INGÅNG |
FAKTURE RING |
|---|---|---|
| Pris/volym, % | -4 | -5 |
| Struktur, % | +0 | +0 |
| Valuta, % | -2 | -2 |
| TOTALT, % | -6 | -8 |
| Förändring jämfört med samma kvartal föregå ende år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
Den övergripande efterfrågan i Europa var fortsatt stabil, medan den minskade i Nordamerika och Asien med -10 % respektive -8 %.
De viktigaste skillnaderna i marknadsläget jämfört med samma period föregående år:
- svag efterfrågan i energisegmentet
- kundaktiviteten i segmentet för generell verkstadsindustri minskade i samtliga regioner
- fordonssegmentet var generellt fortsatt oförändrat, med en svag nedgång i Nordamerika, men ändå kvar på en hög nivå, en liten förbättring noterades i Europa och Asien var oförändrat
- efterfrågan gick ner i Asien, negativt påverkad av en svagare efterfrågan i Kina, där fl ygsegmentet noterade en svagt positiv tillväxt och var det relativt sett starkaste segmentet
- en positiv utveckling i östra Europa, motverkades av en negativ utveckling i de västra delarna
Skillnaden mellan orderingången och faktureringen var något större än vanligt, huvudsakligen som ett resultat av mottagna ordrar med leveranser bokade för senare under året.
En rörelsemarginal på 20,3 % trots negativ påverkan från organisk tillväxt på -5 % och förändrade valutakurser. Justerat för påverkan från förändrade valutakurser förbättrades rörelsemarginalen från samma period föregående år. Faktorer som påverkat rörelseresultat och rörelsemarginal:
- en positiv påverkan från besparingar hänförliga till omstruktureringsåtgärder motverkade delvis den negativa
- påverkan från lägre produktionsvolymer • jämfört med samma period förra året gav de pågående strukturella åtgärderna för att eff ektivisera verksamheten besparingar på cirka 90 miljoner kronor, vilket innebar 360 miljoner kronor på årsbasis
• valutakursförändringar hade en negativ påverkan på rörelseresultatet med cirka -160 miljoner kronor (410)
Rörelsekapitalet i relation till faktureringen redovisades till en låg nivå på 24,2 % (24).
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 8 596 | 8 050 | -4 * | 32 682 |
| Fakturering | 8 438 | 7 803 | -5 * | 32 652 |
| Rörelseresultat | 1 129 | 1 587 | +41 | 5 269 |
| % av fakturering | 13,4 | 20,3 | 16,1 | |
| Justerat rörelseresultat** | 1 809 | 1 587 | -12 | 6 579 |
| % av fakturering** | 21,4 | 20,3 | 20,1 | |
| Avkastning på syselsatt kapital, %*** | 27,1 | 26,6 | 24,1 | |
| Antal anställda | 18 838 | 17 804 | -5 | 18 120 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för engångskostnader: 680 miljoner kronor i första kvartalet 2015. *** Rullande 12 månader.
SANDVIK MINING
STOR OSÄKERHET PÅ MARKNADEN
FÖRÄNDRADE VALUTAKURSER PÅVERKADE RESULTATET
NYTT AFFÄRSOMRÅDE FRÅN OCH MED 1 JULI 2016 – MINING AND ROCK TECHNOLOGY
tighet bland kunderna.
period föregående år:
utveckling
dandet
kundernas orderaktivitet minskade för både utrustning och eftermarknad. Faktureringen var i stort sett stabil på -1 %, och fi ck stöd i och med leveranser av ordrar som inkommit under de senaste kvartalen, men även hämmades av försik-
De viktigaste skillnaderna i marknadsläget jämfört med samma
• betydande minskningar av orderingången från de viktiga gruvregionerna i Afrika & Mellanöstern, Asien och Nordamerika. Europa och Australien redovisade en svagt positiv
• orderingången minskade för gruvutrustning
| KV1 | ORDER INGÅNG |
FAKTURE RING |
|---|---|---|
| Pris/volym, % | -8 | -1 |
| Struktur, % | +0 | +0 |
| Valuta, % | -9 | -9 |
| TOTALT, % | -16 | -10 |
| Förändring jämfört med samma kvartal föregå ende år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
62 miljoner kronor under kvartalet, vilket innebär 248 miljoner kronor på årsbasis
Nettorörelsekapitalet minskade i absoluta och relativa termer, och uppgick i förhållande till faktureringen till 36,5 % (38,2).
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||
| Orderingång | 5 610 | 4 734 | -8 * | 21 247 |
| Fakturering | 5 489 | 4 952 | -1 * | 22 421 |
| Rörelseresultat | 215 | 685 | +219 | 2 585 |
| % av fakturering | 3,9 | 13,8 | 11,5 | |
| Justerat rörelseresultat** | 841 | 685 | -19 | 3 296 |
| % av fakturering** | 15,3 | 13,8 | 14,7 | |
| Avkastning på sysselsatt kapital, %*** | 14,8 | 24,2 | 20,0 | |
| Antal anställda | 10 424 | 10 381 | -0 | 10 507 |
* Fast valuta för jämförbara enheter . ** Rörelseresultatet justerat för engångskostnader: 626 miljoner kronor i första kvartalet 2015. *** Rullande 12 månader.
• orderingången försvagades något för eftermarknadserbju-• faktureringen redovisade en positiv utveckling i Europa och Australien, medan den minskade i andra regioner
- faktureringen fi ck stöd av en positiv utveckling för utrustning till följd av orderingången under de föregående kvartalen
- faktureringen för eftermarknadserbjudandet försvagades något
Den organiska faktureringen var till största delen stabil, men det justerade rörelseresultatet minskade med -19 % till följd av en negativ påverkan från förändrade valutakurser.
Faktorer med påverkan på rörelseresultat och rörelsemarginal:
- förändrade valutakurser påverkade rörelseresultatet negativt med cirka -210 miljoner kronor (240)
- besparingar från det annonserade pågående optimeringsprogrammet för försörjningskedjan uppgick till
YTTERLIGARE INFORMATION KAN ERHÅLLAS FRÅN SANDVIK INVESTOR RELATIONS 08 456 11 00 ELLER VIA SANDVIK.COM 6
SANDVIK MINING
KVARVARANDE VERKSAMHET
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 5 610 | 4 734 | -8 * | 21 247 |
| Fakturering | 5 489 | 4 952 | -1 * | 22 421 |
| Rörelseresultat | 215 | 685 | +219 | 2 585 |
| % av fakturering | 3,9 | 13,8 | 11,5 | |
| Justerat rörelseresultat** | 841 | 685 | -19 | 3 296 |
| % av fakturering** | 15,3 | 13,8 | 14,7 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för engångskostnader: 626 miljoner kronor i första kvartalet 2015.
AVVECKLAD VERKSAMHET
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 592 | 1 162 | +114 * | 2 781 |
| Fakturering | 1 374 | 720 | -39 * | 4 977 |
| Rörelseresultat | -147 | -54 | +63 | -1 209 |
| % av fakturering | -10,7 | -7,5 | -24,3 | |
| Justerat rörelseresultat** | -43 | -54 | -27 | -108 |
| % av fakturering** | -3,1 | -7,5 | -2,2 |
* Fast valuta för jämförbara enheter . ** Rörelseresultatet justerat för engångskostnader: 104 miljoner kronor i första kvartalet 2015.
Den underliggande marknaden för Mining Systems (avvecklad verksamhet) var fortsatt utmanande då kunderna fortsatte att skjuta upp projekt, och som en följd av det var prispressen fortsatt betydande. Under första kvartalet bokades det emellertid in fl era stora ordrar på totalt cirka 800 miljoner kronor, som gav ett betydande stöd sett till orderingången jämfört med samma kvartal föregående år.
Faktureringen minskade med -39 % i fast valuta för jämförbara enheter jämfört med föregående år. Rörelseresultatet uppgick till -54 miljoner kronor. Förändrade valutakurser påverkade resultatet positivt med cirka 20 miljoner kronor.
Avyttringen av Mining Systems förväntas att slutföras under 2016.
SANDVIK MINING TOTALT
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 6 203 | 5 895 | +4 * | 24 028 |
| Fakturering | 6 863 | 5 672 | -9 * | 27 398 |
| Rörelseresultat | 68 | 631 | +822 | 1 375 |
| % av fakturering | 1,0 | 11,1 | 5,0 | |
| Justerat rörelseresultat** | 798 | 631 | -21 | 3 188 |
| % av fakturering** | 11,6 | 11,1 | 11,6 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för engångskostnader: 730 miljoner kronor i första kvartalet 2015.
SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY
STORA ORDRAR BOKADE; SVAG ÖVERGRIPANDE EFTERFRÅGAN
STABIL UNDERLIGGANDE RÖRELSEMARGINAL
BESPARINGAR FRÅN EFFEKTIVISERINGSÅTGÄRDER
| KV1 | ORDER INGÅNG |
FAKTURE RING |
|---|---|---|
| Pris/volym, % | -6 | -12 |
| Struktur, % | +0 | +0 |
| Valuta, % | -1 | -1 |
| TOTALT, % | -6 | -13 |
| Förändring jämfört med samma kvartal föregå ende år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
Den organiska orderingången minskade med -6 % på en utmanande marknad.
De viktigaste skillnaderna i marknadsläget jämfört med samma period föregående år:
- stora ordrar bokades för det investeringsdrivna rörerbjudandet inom olje- och gassegmentet, uppgående till cirka 600 miljoner kronor. Under motsvarande period föregående år uppgick nettot av stora ordrar och annulleringar till 300 miljoner kronor
- efterfrågan inom det mer standardiserade utbudet för rör minskade på grund av ökad konkurrens och prispress, då företag med verksamhet inom rör försökte ersätta förlorade volymer inom olje- och gasindustrin med volymer inom intilliggande segment
- efterfrågan på trådprodukter minskade, främst till följd av svag efterfrågan på svetsningsprodukter till energisegmentet
Redovisad rörelsemarginal var 6,7 %, och den underliggande rörelsemarginalen – justerad för påverkan från metallpriseff ekter – var 10,0 %, i linje med motsvarande period föregående år. Faktorer med påverkan på rörelseresultat och rörelsemarginal:
- lägre volymer hade en negativ påverkan på rörelseresultatet
- valutakursförändringarna hade en negativ påverkan på rörelseresultatet med cirka -5 miljoner kronor (70)
- påverkan från förändrade metallpriser hade en negativ påverkan på rörelseresultatet med -106 miljoner kronor (-5)
- besparingar från det tidigare meddelade besparingsprogrammen uppgick till 31 miljoner kronor under kvartalet, vilket innebar 132 miljoner kronor på årsbasis
- en lägre grad av lagerminskningar gav stöd till rörelsemarginalen jämfört med första kvartalet 2015
• eff ektiviseringsåtgärder pågår för att motverka eff ekten från en svag efterfrågesituation
Nettorörelsekapitalet minskade jämfört med förra året, och nettorörelsekapitalet i förhållande till faktureringen minskade till 26,4 % (29,7).
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 725 | 3 488 | -6 * | 12 625 |
| Fakturering | 3 712 | 3 231 | -12 * | 13 909 |
| Rörelseresultat | 100 | 216 | +116 | 8 |
| % av fakturering | 2,7 | 6,7 | 0,1 | |
| Justerat rörelseresultat** | 365 | 216 | -41 | 818 |
| % av fakturering** | 9,8 | 6,7 | 5,9 | |
| Avkastning på sysselsatt kapital, %*** | 11,3 | 1,0 | 0,1 | |
| Antal anställda | 6 789 | 6 489 | -4 | 6 533 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. . ** Rörelseresultatet justerat för engångskostnader: 265 miljoner kronor i första kvartalet 2015. *** Rullande 12 månader.
SANDVIK CONSTRUCTION
ORDRAR ÖVERSKRED FÖRSÄL-JNING I UTMANANDE MARKNAD
MARGINALFÖRBÄTTRING
NYTT AFFÄRSOMRÅDE FRÅN OCH MED 1 JULI 2016 - MINING AND ROCK TECHNOLOGY
| KV1 | ORDER INGÅNG |
FAKTURE RING |
|---|---|---|
| Pris/volym, % | -9 | -5 |
| Struktur, % | +0 | +0 |
| Valuta, % | -4 | -5 |
| TOTALT, % | -12 | -9 |
| Förändring jämfört med samma kvartal föregå ende år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
Marknadsförhållandena försämrades och både orderingång och fakturering minskade, dock överskred ordrarna faktureringen. Efterfrågan på utrustning minskade något, medan en svag tillväxt redovisades inom orderingången för eftermarknadsutbudet.
De viktigaste skillnaderna i marknadsläget jämfört med samma period föregående år:
- samtliga regioner redovisade en minskad orderingång, med undantag för Australien och Asien. I Asien noterade Indien positiv tillväxt, medan Kina tyngde den totala tillväxten i regionen
- utrustning for tunneldrivning redovisade en positiv orderutveckling, främst i Australien
- efterfrågan på mobila krossar försvagades generellt i samtliga regioner
Trots en negativ organisk tillväxt på -5 % för faktureringen, redovisade Sandvik Construction ett högre rörelseresultat och en förbättrad rörelsemarginal.
Faktorer med påverkan på rörelseresultat och rörelsemarginal:
- förbättrad lönsamhet för produkterbjudandet inom utrustning, till följd av bättre täckning av fasta kostnader då kapaciteten har reducerats genom optimeringsprogrammet för försörjningskedjan
- åtgärder inom ramen för det pågående programmet för en anpassning av kostnadsbasen slutfördes, med besparingar uppgående till 46 miljoner kronor under kvartalet, vilket innebar 184 miljoner kronor årligen
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING
föregående år.
Absoluta nettorörelsekapitalet redovisades till den lägsta nivån någonsin och noterade en minskning i relation till försäljningen på 22,9 % (24,3), jämfört med samma period
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 376 | 2 087 | -9 * | 8 928 |
| Fakturering | 2 144 | 1 945 | -5 * | 8 551 |
| Rörelseresultat | -95 | 83 | E/T | 28 |
| % av fakturering | -4,4 | 4,3 | 0,3 | |
| Justerat rörelseresultat** | 65 | 83 | +28 | 381 |
| % av fakturering ** | 3,0 | 4,3 | 4,5 | |
| Avkastning på sysselsatt kapital %*** | -0,7 | 3,8 | 0,5 | |
| Antal anställda | 2 740 | 2 956 | +8 | 2 927 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. , ** Rörelseresultatet justerat för engångskostnader: 160 miljoner kronor första kvartalet 2015,*** Rullande 12 månader.
SANDVIK VENTURE
ORDRAR ÖVERSKRED FAKTURERING
UTMANANDE MARKNADS-FÖRHÅLLANDEN
UNDERUTNYTTJANDE AV FASTA KOSTNADER PÅVERKADE RESULTATET
Marknadsförhållandena var utmanande och tre av fyra produktområden redovisade en negativ utveckling av orderingången. Orderingången och faktureringen minskade organiskt med -13 % respektive -18 %, vilket gjorde att orderingång i relation till försäljning var 1,1 under perioden. De viktigaste skillnaderna i marknadsläget jämfört med samma period föregående år:
- Drilling and Completions: svag kundaktivitet i energisegmentet, i synnerhet i Nordamerika, till följd av att låga oljepriser medförde en fortsatt nedgång i antalet landbaserade borriggar i drift
- Hyperion: svaga marknadsförhållanden i energisegmentet samt en låg tillväxt inom generell verkstadsindustri hämmade efterfrågan
- Process Systems: den organiska orderingången förblev stabil, med stöd av en god utveckling inom projektaff ären, vilket resulterade i att ordrar överskred fakturering
- Wolfram: positiv påverkan från ökad efterfrågan räknat i tonnage (volym), vilket emellertid motverkades av försvagningen av marknadspriset på volfram
Redovisat resultat och redovisad rörelsemarginal påverkades av en väsentlig undertäckning av kostnadsbasen till följd av en minskning av fakturerade volymer.
Faktorer med påverkan på rörelseresultat och rörelsemarginal:
- rörelsemarginalen minskade inom de fl esta produktområden, påverkad av en negativ organisk tillväxt under kvartalet
- prispress inom både Drilling and Completions och Wolfram
| KV1 | ORDER INGÅNG |
FAKTURE RING |
|---|---|---|
| Pris/volym, % | -13 | -18 |
| Struktur, % | +1 | +0 |
| Valuta, % | -2 | -2 |
| TOTALT, % | -14 | -19 |
| Förändring jämfört med samma kvartal föregå ende år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
- besparingarna från de annonserade initiativen uppgick till 11 miljoner kronor i kvartalet, vilket innebar 44 miljoner kronor årligen
- förändrade valutakurser hade en negativ påverkan på rörelseresultatet med cirka -40 miljoner kronor (30)
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 263 | 1 936 | -13 * | 8 097 |
| Fakturering | 2 172 | 1 763 | -18 * | 8 292 |
| Rörelseresultat | 192 | 95 | -50 | 529 |
| % av försäljning | 8,8 | 5,4 | 6,4 | |
| Justerat rörelseresultat** | 202 | 95 | -53 | 579 |
| % av försäljning** | 9,3 | 5,4 | 7,0 | |
| Avkastning på sysselsatt kapital, %*** | 7,1 | 3,2 | 3,8 | |
| Antal anställda | 4 060 | 3 703 | -9 | 3 829 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för engångskostnader: 10 miljoner kronor i första kvartalet 2015. *** Rullande12 månader.
MODERBOLAGET
För första kvartalet 2016 uppgick faktureringen i moderbolaget till 3 863 miljoner kronor (4 242), och rörelseresultatet var 166 miljoner kronor (-85). Resultat från andelar i koncernföretag avser huvudsakligen utdelningar samt koncernbidrag från dessa, och uppgick till 322 miljoner kronor (39) för första kvartalet 2016.
Räntebärande skulder minus likvida medel och räntebärande tillgångar uppgick till 9 759 miljoner kronor (6 564). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 151 miljoner kronor (161).
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
FÖRVÄRV UNDER DE SENASTE 12 MÅNADERNA
| FÖRETAG/ENHET | TIDPUNKT | ÅRLIG FÖRSÄLJNING, MSEK | ANTAL ANSTÄLLDA | |
|---|---|---|---|---|
| Sandvik Machining Solutions Prometec GmbH | 25 januari 2016 | 48 | 35 | |
| Sandvik Venture | SGL Technology B.V. | 15 september 2015 | 60 | 20 |
AVYTTRINGAR UNDER DE SENASTE 12 MÅNADERNA
Inga avyttringar under perioden.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER
– Den 16 mars meddelade Sandvik att man slår samman verksamheterna Sandvik Mining och Sandvik Construction till ett aff ärsområde – Sandvik Mining and Rock Technology.
Verksamheten i Sandvik Mining and Rock Technology kommer att organiseras i en decentraliserad aff ärsmodell med separata produktområden utifrån produktutbudet. Samtliga produktområden kommer att ha fullt ansvar för sin respektive verksamhet. Den nya strukturen träder i kraft den 1 juli 2016 och Lars Engström, för närvarande verkställande direktör för Sandvik Mining har utsetts till verkställande direktör för det nya aff ärsområdet, Sandvik Mining and Rock Technology.
Dinggui Gao, verkställande direktör för Sandvik Construction lämnar företaget den 1 juli 2016.
– Den 1 april började Tomas Eliasson på Sandvik som ekonomioch fi nansdirektör.
VÄGLEDNING
Vägledningen avser kvarvarande verksamheter. Sandvik tillhandahåller ingen marknadsprognos eller resultatprognos. Vägledning för vissa icke operativa nyckeltal som kan vara användbara för att uppskatta det fi nansiella resultatet återfi nns i tabellen nedan:
| INVESTERINGAR | Uppskattas till under 4,1 miljarder kronor för 2016 |
|---|---|
| VALUTAEFFEKTER | Baserat på valutakurserna i slutet av mars 2016 uppskattas transaktion- och omräkningseff ekter att påverka rörelsere sultatet för det andra kvartalet 2016 med -500 miljoner kronor, jämfört med samma kvartal förra året. |
| METALLPRISEFFEKTER | Baserat på valutakurserna, lagernivåerna och metallpriserna i slutet av mars 2016 uppskattas rörelseresultat för det andra kvartalet 2016 påverkas med -50 miljoner kronor |
| FINANSNETTO | Uppskattas till mellan -1,7 och -1,9 miljarder kronor för 2016 |
| SKATTESATS | Uppskattas till cirka 26-28% för 2016 |
REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna delårsrapport har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i den senaste årsredovisningen har tillämpats med undantag för nya och omarbetade standarder och tolkningar som trädde i kraft den 1 januari 2016.
Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer, som har utfärdats av Rådet för fi nansiell rapportering.
IASB har utfärdat ändringar av standarder som trädde i kraft den 1 januari 2016 eller senare. Dessa standarder har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernredovisningen. Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer, förutom i de fi nansiella rapporterna och dess tillhörande noter, även i övriga delar av delårsrapporten.
Verksamheten Mining Systems, som koncernen enligt planerna ska avyttra, har klassifi cerats som en avvecklad verksamhet i enlighet med IFRS 5. Jämförelsetalen har vid behov justerats. I samband med den pågående avyttringen, har tillgångar skrivits ned till ett värde motsvarande det uppskattade försäljningspriset med avdrag för försäljningskostnader. Avyttringen förväntas att slutföras under 2016.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Några transaktioner mellan Sandvik och närstående som väsentligen påverkat företagets ställning och resultat har inte ägt rum.
RISKBESKRIVNING
Sandvik är en global koncern med representation i 150 länder och är som sådan exponerad för ett antal aff ärsmässiga och fi nansiella risker. Riskhantering är därför en viktig process för Sandvik i syfte att nå uppsatta mål. En eff ektiv riskhantering utgör ett naturligt led i den löpande uppföljningen och den
framåtriktade bedömningen av verksamheten. Sandviks långsiktiga riskexponering bedöms inte avvika från den naturliga exponering som är förknippad med Sandviks löpande aff ärsverksamhet. För en djupare analys av risker hänvisas till Sandviks årsredovisning för 2015.
FINANSIELLA RAPPORTER I SAMMANDRAG
KONCERNEN
RESULTATRÄKNING
| MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||
| Intäkter | 21 960 | 19 700 | -10 | 85 845 |
| Kostnad för sålda varor | -14 621 | -12 086 | -17 | -55 239 |
| Bruttoresultat | 7 339 | 7 614 | +4 | 30 606 |
| % av intäkterna | 33,4 | 38,6 | 35,7 | |
| Försäljningskostnader | -3 506 | -2 873 | -18 | -13 116 |
| Administrationskostnader | -1 942 | -1 518 | -22 | -7 079 |
| FoU-kostnader | -756 | -703 | -7 | -3 001 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 64 | -107 | E/T | -139 |
| Rörelseresultat | 1 199 | 2 413 | +101 | 7 271 |
| % av intäkterna | 5,5 | 12,2 | 8,5 | |
| Finansnetto | -478 | -417 | -13 | -1 963 |
| Resultat efter finansiella poster | 720 | 1 996 | +177 | 5 308 |
| % av intäkterna | 3,3 | 10,1 | 6,2 | |
| Skatt | -153 | -541 | +253 | -1 865 |
| Periodens resultat, kvarvarande verksamhet | 567 | 1 455 | +157 | 3 443 |
| % av intäkterna | 2,6 | 7,4 | 4,0 | |
| Avvecklad verksamhet | ||||
| Intäkter | 1 374 | 720 | -48 | 4 977 |
| Rörelseresultat | -147 | -54 | +63 | -1 209 |
| Resultat efter finansiella poster | -157 | -57 | +64 | -1 249 |
| Periodens resultat, avvecklad verksamhet | -157 | -57 | +64 | -1 249 |
| Koncernen totalt | ||||
| Intäkter | 23 334 | 20 420 | -12 | 90 822 |
| Rörelseresultat | 1 052 | 2 359 | +124 | 6 062 |
| Resultat efter finansiella poster | 563 | 1 939 | +244 | 4 059 |
| Periodens resultat, koncernen totalt | 410 | 1 398 | +241 | 2 194 |
| Komponenter som inte omklassificeras till årets resultat | ||||
| Aktuariella vinster/förluster hänförliga till förmåns | ||||
| bestämda pensionsplaner | -674 | -31 | 589 | |
| Skatt hänförlig till komponenter som inte kommer att omklassificeras |
159 | 15 | -139 | |
| -515 | -16 | 450 | ||
| Komponenter som kommer att omklassificeras till årets resultat | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 709 | -1 | -972 | |
| Kassaflödessäkringar | -125 | -31 | 55 | |
| Skatt hänförlig till komponenter som | 27 | 8 | -7 | |
| 611 | -24 | -924 | ||
| Övrigt totalresultat | 96 | -40 | -474 | |
| Periodens totalresultat | 506 | 1 358 | 1 720 | |
| Periodens resultat hänförligt till | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 415 | 1 403 | 2 247 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -5 | -5 | -53 | |
| Periodens totalresultat hänförligt till | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 511 | 1 363 | 1 770 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -5 | -5 | -50 | |
| Resultat per aktie, SEK * | ||||
| Kvarvarande verksamhet | 0,46 | 1,16 | 2,79 | |
| Avvecklad verksamhet | -0,13 | -0,04 | -1,00 | |
| Koncernen totalt | 0,33 | 1,12 | 1,79 | |
| Koncernen totalt, justerad | 1,43 | 1,12 | 4,37 |
* Inga utspädningseffekter har förekommit under perioden. E/T = Ej tillämplig.
YTTERLIGARE INFORMATION KAN ERHÅLLAS FRÅN SANDVIK INVESTOR RELATIONS 08 456 11 00 ELLER VIA SANDVIK.COM 13
KONCERNEN
BALANSRÄKNING
KVARVARANDE OCH AVVECKLAD VERKSAMHET
| MSEK | 31 DEC 2015 | 31 MAR 2015 | 31 MAR 2016 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 18 313 | 19 166 | 18 177 |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 331 | 27 858 | 25 952 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 814 | 8 781 | 8 001 |
| Varulager | 21 522 | 24 571 | 21 543 |
| Kortfristiga fordringar | 18 767 | 23 349 | 19 058 |
| Likvida medel | 6 376 | 7 318 | 7 170 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 2 119 | - | 2 223 |
| Summa tillgångar | 101 242 | 111 043 | 102 124 |
| Eget kapital | 34 060 | 37 199 | 35 443 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 35 610 | 42 655 | 35 707 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder | 4 262 | 3 989 | 4 307 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 5 190 | 2 908 | 5 037 |
| Kortfristiga icke räntebärande skulder | 20 231 | 24 292 | 19 863 |
| Skulder som innehas för försäljning | 1 889 | - | 1 767 |
| Summa eget kapital och skulder | 101 242 | 111 043 | 102 124 |
| Koncernen | |||
| Rörelsekapital * | 21 726 | 26 188 | 22 395 |
| Lån | 34 439 | 37 554 | 34 309 |
| Nettopensionsskuld | 5 918 | 7 536 | 5 966 |
| Nettoskuld ** | 28 173 | 30 391 | 27 246 |
| Nettoskuldsättningsgrad*** | 0.74 | 0.72 | 0.69 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 81 | 126 | 80 |
* Varulager plus kortfristiga fordringar exkl. skattefordringar minus icke räntebärande skulder exkl. skatteskulder.
** Räntebärande kort- och långfristiga skulder exkl. nettoavsättningar till pensioner, minskat med likvida medel.
*** Eget kapital exklusive ackumulerade aktuariella vinster/förluster hänförliga till förmånsbestämda pensionsplaner efter skatt.
FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
| MSEK | EGET KAPITAL HÄN FÖRLIGT TILL MODER BOLAGETS AKTIEÄGARE |
INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE |
TOTALT EGET KAPITAL |
|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital, 1 januari 2015 | 36 538 | 134 | 36 672 |
| Periodens totalresultat | 1 770 | -50 | 1 720 |
| Personaloptionsprogram | 17 | - | 17 |
| Säkring av personaloptionsprogrammet | 44 | - | 44 |
| Utdelning | -4 390 | -3 | -4 393 |
| Utgående eget kapital, 31 december 2015 | 33 979 | 81 | 34 060 |
| Ingående eget kapital, 1 januari 2016 | 33 979 | 81 | 34 060 |
| Periodens totalresultat | 1 363 | -5 | 1 358 |
| Innehav utan bestämmande inflytande, nyemission | - | 4 | 4 |
| Personaloptionsprogram | 21 | - | 21 |
| Utgående eget kapital, 31 mars 2016 | 35 363 | 80 | 35 443 |
| Ingående eget kapital, 1 januari 2015 | 36 538 | 134 | 36 672 |
| Periodens totalresultat | 511 | -5 | 506 |
| Personaloptionsprogram | 23 | - | 23 |
| Utdelning | - | -3 | -3 |
| Utgående eget kapital, 31 mars 2015 | 37 072 | 126 | 37 199 |
KONCERNEN
KASSAFLÖDE
| MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 | KV1-4 2015 |
|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||
| Den löpande verksamheten | |||
| Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | 720 | 1 996 | 5 308 |
| Återläggning av av- och nedskrivningar | 1 261 | 1 074 | 5 321 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, etcetera | 1 372 | -110 | 1 389 |
| Betald skatt | -542 | -546 | -1 939 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet före förändringar | 2 811 | 2 414 | 10 079 |
| Förändring i rörelsekapital | |||
| Förändring av lager | 325 | -59 | 2 108 |
| Förändring av rörelsefordringar | -1 004 | -570 | 845 |
| Förändring av rörelseskulder | 594 | -107 | 188 |
| Kassaflöde från förändring i rörelsekapital, kvarvarande verksamhet | -85 | -736 | 3 141 |
| Investeringar i hyresmaskiner | -135 | -137 | -625 |
| Försäljning av hyresmaskiner | 79 | 61 | 198 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, kvarvarande verksamhet | 2 670 | 1 602 | 12 793 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av verksamheter och aktier | - | -37 | -7 |
| Investeringar i materiella tillgångar | -756 | -521 | -3 152 |
| Försäljning av materiella tillgångar | 34 | 76 | 245 |
| Investeringar i immateriella tillgångar | -37 | -220 | -942 |
| Försäljning av immateriella tillgångar | - | - | 7 |
| Övriga investeringar, netto | -9 | -8 | -16 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten, kvarvarande verksamhet | -768 | -710 | -3 865 |
| Kassaflöde efter investeringar | 1 902 | 892 | 8 928 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Förändring av räntebärande skulder | -788 | 176 | -3 570 |
| Utbetald utdelning | - | - | -4 393 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten, kvarvarande verksamhet | -788 | 176 | -7 963 |
| Kassaflöde från kvarvarande verksamhet | 1 114 | 1 068 | 965 |
| Kassaflöde från avvecklad verksamhet | -231 | -267 | -886 |
| Periodens kassaflöde, koncernen | 883 | 801 | 79 |
| Likvida medel vid periodens början | 6 327 | 6 376 | 6 327 |
| Kursdifferens i likvida medel | 108 | -7 | -30 |
| Likvida medel vid periodens slut | 7 318 | 7 170 | 6 376 |
| Avvecklad verksamhet | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -239 | -88 | -841 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 9 | -178 | -45 |
| Kassaflöde från finansieringssverksamheten | -1 | -1 | - |
| Koncernen | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 431 | 1 514 | 11 952 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -759 | -888 | -3 910 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -789 | 175 | -7 963 |
| Kassaflöde från koncernen | 883 | 801 | 79 |
MODERBOLAGET
RESULTATRÄKNING
| MSEK | KV1 2015 | KV1 2016 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 242 | 3 863 |
| Kostnad för sålda varor | -2 675 | -2 434 |
| Bruttoresultat | 1 567 | 1 429 |
| Försäljningskostnader | -153 | -189 |
| Administrationskostnader | -621 | -376 |
| FoU-kostnader | -353 | -344 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | -525 | -354 |
| Rörelseresultat | -85 | 166 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 39 | 322 |
| Ränteintäkter/kostnader och liknande resultatposter | -149 | -134 |
| Resultat efter finansiella poster | -195 | 354 |
| Skatt | -221 | -85 |
| Periodens resultat | -416 | 269 |
BALANSRÄKNING
| MSEK | 31 DEC 2015 | 31 MAR 2015 | 31 MAR 2016 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 20 | 8 | 237 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 725 | 7 686 | 7 602 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 47 139 | 46 933 | 48 029 |
| Varulager | 3 186 | 3 802 | 3 046 |
| Kortfristiga fordringar | 15 727 | 15 294 | 14 585 |
| Likvida medel | 1 | 1 | 1 |
| Summa tillgångar | 73 798 | 73 724 | 73 500 |
| Eget kapital | 31 997 | 28 940 | 32 287 |
| Obeskattade reserver | 11 | 4 | 11 |
| Avsättningar | 748 | 511 | 760 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 21 002 | 25 705 | 21 185 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder | 59 | 59 | 79 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 14 112 | 6 015 | 13 270 |
| Kortfristiga icke räntebärande skulder | 5 869 | 12 490 | 5 908 |
| Summa eget kapital och skulder | 73 798 | 73 724 | 73 500 |
| Eventualförpliktelser | 15 583 | 16 975 | 15 292 |
| Räntebärande skulder och avsättningar minus likvida medel och | |||
| räntebärande tillgångar | 11 132 | 6 564 | 9 759 |
| Investeringar i anläggningar | 907 | 161 | 151 |
MARKNADSÖVERSIKT - KONCERNEN
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING PER MARKNADSOMRÅDE - FÖRSTA KVARTALET 2016
| ORDERINGÅNG | FÖRÄNDR. * | ANDEL | FÖRSÄLJ NING |
FÖRÄNDR. * | ANDEL | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MARKNADSOMRÅDE | MSEK | % | %1) | % | MSEK | % | % |
| KONCERNEN | |||||||
| Europa | 8 805 | +7 | -3 | 42 | 7 966 | -7 | 44 |
| Nordamerika | 4 048 | -26 | -14 | 20 | 4 196 | -10 | 20 |
| Sydamerika | 977 | -4 | -4 | 5 | 958 | -12 | 5 |
| Afrika/Mellanöstern | 1 548 | -16 | -16 | 8 | 1 718 | -10 | 8 |
| Asien | 4 027 | -8 | -8 | 20 | 3 828 | -5 | 18 |
| Australien | 894 | +5 | +5 | 5 | 1 034 | +22 | 5 |
| Kvarvarande verksamhet | 20 299 | -7 | -7 | 100 | 19 700 | -7 | 100 |
| Avvecklad verksamhet | 1 162 | +114 | -20 | - | 720 | -39 | - |
| Koncernen | 21 461 | -4 | -8 | - | 20 420 | -8 | - |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | |||||||
| Europa | 4 468 | +0 | +0 | 55 | 4 326 | +0 | 55 |
| Nordamerika | 1 722 | -10 | -10 | 21 | 1 700 | -14 | 22 |
| Sydamerika | 144 | -17 | -17 | 2 | 145 | -20 | 2 |
| Afrika/Mellanöstern | 78 | +42 | +42 | 1 | 68 | +20 | 1 |
| Asien | 1 585 | -8 | -8 | 20 | 1 512 | -7 | 19 |
| Australien | 53 | +4 | +4 | 1 | 52 | +4 | 1 |
| Totalt | 8 050 | -4 | -4 | 100 | 7 803 | -5 | 100 |
| SANDVIK MINING | |||||||
| Europa | 545 | +3 | +3 | 11 | 564 | +6 | 12 |
| Nordamerika | 790 | -13 | -13 | 17 | 853 | -0 | 17 |
| Sydamerika | 593 | -2 | -2 | 13 | 579 | -7 | 12 |
| Afrika/Mellanöstern | 1 026 | -16 | -16 | 22 | 1 201 | -4 | 24 |
| Asien | 1 065 | -8 | -8 | 22 | 989 | -2 | 20 |
| Australien | 715 | +3 | +3 | 15 | 766 | +6 | 15 |
| Kvarvarande verksamhet | 4 734 | -8 | -8 | 100 | 4 952 | -1 | 100 |
| Avvecklad verksamhet | 1 162 | +114 | -20 | - | 720 | -39 | - |
| Sandvik Mining totalt | 5 895 | +4 | -10 | - | 5 672 | -9 | - |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | |||||||
| Europa | 2 263 | +65 | +3 | 59 | 1 600 | -23 | 50 |
| Nordamerika | 536 | -64 | -28 | 18 | 873 | +5 | 27 |
| Sydamerika | 50 | +13 | +13 | 2 | 46 | +14 | 1 |
| Afrika/Mellanöstern | 47 | -46 | -46 | 2 | 55 | -32 | 2 |
| Asien | 584 | -19 | -19 | 19 | 647 | +2 | 20 |
| Australien | 8 | -50 | -50 | 0 | 10 | -31 | 0 |
| Totalt | 3 488 | -6 | -10 | 100 | 3 231 | -12 | 100 |
| SANDVIK CONSTRUCTION | |||||||
| Europa | 776 | -10 | -10 | 38 | 750 | -3 | 38 |
| Nordamerika | 531 | -13 | -13 | 25 | 374 | -13 | 19 |
| Sydamerika | 98 | -4 | -4 | 5 | 112 | -24 | 6 |
| Afrika/Mellanöstern | 196 | -31 | -31 | 9 | 189 | -42 | 10 |
| Asien | 401 | +4 | +4 | 19 | 344 | +4 | 18 |
| Australien | 85 | +63 | +63 | 4 | 176 | +442 | 9 |
| Totalt | 2 087 | -9 | -9 | 100 | 1 945 | -5 | 100 |
| SANDVIK VENTURE | |||||||
| Europa | 754 | -23 | -23 | 39 | 729 | -15 | 41 |
| Nordamerika | 464 | -16 | -16 | 24 | 390 | -27 | 22 |
| Sydamerika | 91 | +3 | +3 | 5 | 75 | -26 | 4 |
| Afrika/Mellanöstern | 201 | -1 | -1 | 10 | 204 | -3 | 12 |
| Asien | 393 | +3 | +3 | 20 | 335 | -17 | 19 |
| Australien | 33 | -18 | -18 | 2 | 30 | -1 | 2 |
| Totalt | 1 936 | -13 | -13 | 100 | 1 763 | -18 | 100 |
* Förändringar mot föregående år i fast valuta för jämförbara enheter
1) Exklusive större order
KONCERNEN
ORDERINGÅNG PER AFFÄRSOMRÅDE
| KV1 | KV2 | KV3 | KV4 | KV1-4 | KV1 | ∆ KV1 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 | 2016 | % | % 1) |
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||
| Sandvik Machining Solutions | 8 596 | 8 355 | 7 841 | 7 890 | 32 682 | 8 050 | -6 | -4 |
| Sandvik Mining | 5 610 | 5 840 | 4 977 | 4 819 | 21 247 | 4 734 | -16 | -8 |
| Sandvik Materials Technology | 3 725 | 3 054 | 2 847 | 2 999 | 12 625 | 3 488 | -6 | -6 |
| Sandvik Construction | 2 376 | 2 348 | 2 179 | 2 026 | 8 928 | 2 087 | -12 | -9 |
| Sandvik Venture | 2 263 | 2 165 | 1 878 | 1 792 | 8 097 | 1 936 | -14 | -13 |
| Koncerngemensamt | 4 | 4 | 4 | 5 | 18 | 4 | ||
| Kvarvarande verksamhet | 22 574 | 21 766 | 19 726 | 19 531 | 83 597 | 20 299 | -10 | -7 |
| Avvecklad verksamhet | 592 | 977 | 466 | 745 | 2 781 | 1 162 | +96 +114 | |
| Koncernen | 23 167 | 22 743 | 20 192 | 20 275 | 86 378 | 21 461 | -7 | -4 |
FÖRSÄLJNING PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
% | ∆ KV1 % 1) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||
| Sandvik Machining Solutions | 8 438 | 8 339 | 7 836 | 8 039 | 32 652 | 7 803 | -8 | -5 |
| Sandvik Mining | 5 489 | 5 710 | 5 712 | 5 509 | 22 421 | 4 952 | -10 | -1 |
| Sandvik Materials Technology | 3 712 | 3 639 | 3 161 | 3 398 | 13 909 | 3 231 | -13 | -12 |
| Sandvik Construction | 2 144 | 2 283 | 2 037 | 2 087 | 8 551 | 1 945 | -9 | -5 |
| Sandvik Venture | 2 172 | 2 226 | 1 994 | 1 901 | 8 292 | 1 763 | -19 | -18 |
| Koncerngemensamt | 5 | 3 | 5 | 6 | 20 | 6 | ||
| Kvarvarande verksamhet | 21 960 | 22 200 | 20 745 | 20 940 | 85 845 | 19 700 | -10 | -7 |
| Avvecklad verksamhet | 1 374 | 1 198 | 1 347 | 1 058 | 4 977 | 720 | -48 | -39 |
| Koncernen | 23 334 | 23 398 | 22 092 | 21 998 | 90 822 | 20 420 | -12 | -8 |
RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
∆ KV1 % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||||||
| Sandvik Machining Solutions | 1 129 | 1 701 | 1 459 | 981 | 5 269 | 1 587 | +41 |
| Sandvik Mining | 215 | 860 | 847 | 663 | 2 585 | 685 | +219 |
| Sandvik Materials Technology | 100 | 286 | 49 | -427 | 8 | 216 | +116 |
| Sandvik Construction | -95 | 151 | 99 | -128 | 28 | 83 | E/T |
| Sandvik Venture | 192 | 210 | 91 | 36 | 529 | 95 | -50 |
| Koncerngemensamt | -342 | -231 | -220 | -355 | -1 148 | -253 | |
| Kvarvarande verksamhet | 1 199 | 2 977 | 2 325 | 770 | 7 271 | 2 413 | +101 |
| Avvecklad verksamhet | -147 | -74 | -1 004 | 16 | -1 209 | -54 | +63 |
| Koncernen | 1 052 | 2 903 | 1 321 | 786 | 6 062 | 2 359 | +124 |
RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSOMRÅDE
| % | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||
| Sandvik Machining Solutions | 13,4 | 20,4 | 18,6 | 12,2 | 16,1 | 20,3 |
| Sandvik Mining | 3,9 | 15,1 | 14,8 | 12,0 | 11,5 | 13,8 |
| Sandvik Materials Technology | 2,7 | 7,9 | 1,5 | -12,6 | 0,1 | 6,7 |
| Sandvik Construction | -4,4 | 6,6 | 4,9 | -6,1 | 0,3 | 4,3 |
| Sandvik Venture | 8,8 | 9,5 | 4,6 | 1,9 | 6,4 | 5,4 |
| Kvarvarande verksamhet | 5,5 | 13,4 | 11,2 | 3,7 | 8,5 | 12,2 |
| Avvecklad verksamhet | -10,7 | -6,2 | -74,6 | 1,5 | -24,3 | -7,5 |
| Koncernen | 4,5 | 12,4 | 6,0 | 3,6 | 6,7 | 11,6 |
1) Förändringar mot föregående år i fast valuta för jämförbara enheter.
2) Interna transaktioner hade försumbar effekt på affärsområdenas resultat.
E/T = ej tillämplig.
KONCERNEN
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
FÖRÄNDR KV1 % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||||||
| Sandvik Machining Solutions | 1 809 | 1 701 | 1 459 | 1 611 | 6 579 | 1 587 | -12 |
| Sandvik Mining | 841 | 860 | 847 | 749 | 3 296 | 685 | -19 |
| Sandvik Materials Technology | 365 | 286 | 49 | 118 | 818 | 216 | -41 |
| Sandvik Construction | 65 | 151 | 99 | 65 | 381 | 83 | +28 |
| Sandvik Venture | 202 | 210 | 91 | 76 | 579 | 95 | -53 |
| Koncerngemensamt | -306 | -231 | -220 | -304 | -1 061 | -253 | |
| Kvarvarande verksamhet | 2 977 | 2 977 | 2 325 | 2 315 | 10 593 | 2 413 | -19 |
| Avvecklad verksamhet | -43 | -74 | -6 | 16 | -108 | -54 | -27 |
| Koncernen | 2 934 | 2 903 | 2 319 | 2 331 | 10 485 | 2 359 | -20 |
JUSTERAD RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSOMRÅDE
| % | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||
| Sandvik Machining Solutions | 21,4 | 20,4 | 18,6 | 20,0 | 20,1 | 20,3 |
| Sandvik Mining | 15,3 | 15,1 | 14,8 | 13,6 | 14,7 | 13,8 |
| Sandvik Materials Technology | 9,8 | 7,9 | 1,5 | 3,5 | 5,9 | 6,7 |
| Sandvik Construction | 3,0 | 6,6 | 4,9 | 3,1 | 4,5 | 4,3 |
| Sandvik Venture | 9,3 | 9,5 | 4,6 | 4,0 | 7,0 | 5,4 |
| Kvarvarande verksamhet | 13,6 | 13,4 | 11,2 | 11,1 | 12,3 | 12,2 |
| Avvecklad verksamhet | -3,1 | -6,2 | -0,5 | 1,5 | -2,2 | -7,5 |
| Koncernen | 12,6 | 12,4 | 10,5 | 10,6 | 11,5 | 11,6 |
1) Förändringar mot föregående år i fast valuta för jämförbara enheter.
2) Interna transaktioner hade försumbar effekt på affärsområdenas resultat.
E/T = ej tillämplig.
NYCKELTAL
| KV1 2015 | KV1 2016 | KV1-4 2015 | |
|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||
| Skattesats, % | 21,3 | 27,1 | 35,1 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % 2) | 11,9 | 11,2 | 9,5 |
| Avkastning på eget kapital, % 2) | 14,7 | 12,3 | 9,7 |
| Avkastning på totalt kapital, % 2) | 9,1 | 8,5 | 7,2 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 29,6 | 28,2 | 27,1 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 0,72 | 0,69 | 0,74 |
| Soliditet, % | 34 | 35 | 34 |
| Rörelsekapital, % | 29 | 28 | 27 |
| Vinst per aktie, SEK | 0,46 | 1,16 | 2,79 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | +2 670 | +1 602 | +12 793 |
| Antal anställda | 45 645 | 44 031 | 44 663 |
| KV1 2015 | KV1 2016 | KV1-4 2015 | |
|---|---|---|---|
| Koncernen | |||
| Skattesats, % | 27,2 | 27,9 | 45,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % 2) | 11,5 | 9,7 | 7,9 |
| Avkastning på eget kapital, % 2) | 13,9 | 9,1 | 6,2 |
| Avkastning på totalt kapital, % 2) | 8,6 | 7,2 | 5,9 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 29,6 | 28,2 | 27,1 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 0,72 | 0,69 | 0,74 |
| Soliditet, % | 33 | 35 | 34 |
| Rörelsekapital, % | 28 | 27 | 26 |
| Vinst per aktie, SEK | 0,33 | 1,12 | 1,79 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | +2 431 | +1 514 | +11 952 |
| Antal anställda | 46 856 | 45 101 | 45 808 |
| Antal utestående aktier vid periodens slut ('000) 1) | 1 254 386 | 1 254 386 | 1 254 386 |
| Genomsnittligt antal aktier ('000) 1) | 1 254 386 | 1 254 386 | 1 254 386 |
1) Inga utspädningseffekter under perioden. 2) Rullande 12 månader.
FRAMTIDSINRIKTAD INFORMATION
En del redovisade poster rör framtida händelser och det faktiska utfallet kan komma att se väsentligt annorlunda ut. Förutom de faktorer som uttryckligen har kommenterats kan även andra faktorer väsentligt påverka det faktiska utfallet, exempelvis de ekonomiska förutsättningarna, valutakurser och räntenivåer,
politiska risker, konkurrerande produkter och prissättningen av dem, produktutveckling, kommersialisering och tekniska svårigheter, problem med leveranser samt stora kreditförluster hos kunderna.
Stockholm 25 april 2016 Sandvik Aktiebolag (publ)
Björn Rosengren VD och Koncernchef
REVISION
Bolagets revisorer har inte utfört någon granskning av rapporten för första kvartalet 2016.
Sandvik off entliggör denna information enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med fi nansiella instrument. Informationen lämnas för off entliggörande den 25 april 2016, cirka kl 13.30.
Ytterligare information kan erhållas från Sandvik Investor Relations, tel 08 456 14 94 (Ann-Sofie Nordh), 08 456 11 94 (Anna Vilogorac) eller via e-post till [email protected].
En presentation och telefonkonferens kommer att hållas den 25 april 2016 kl 15.00 på World Trade Center i Stockholm.
Information finns tillgänglig på www.sandvik.com/ir
Sandvik AB, Corp. Reg. No.: 556000-3468 Box 510 101 30 Stockholm 8 456 11 00
KALENDER 2016:
28 april Årsstämma i Sandviken 2 maj Föreslagen avstämningsdag för rätt till utdelning 24 maj Kapitalmarknadsdag i Sandviken 18 juli Rapport, andra kvartalet 2016 24 oktober Rapport, tredje kvartalet 2016