AI assistant
Sandvik — Interim / Quarterly Report 2016
Oct 24, 2016
2960_10-q_2016-10-24_c1e9e9e8-7b7d-459e-b5fb-2da3c9265242.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
PRESSMEDDELANDE 24 OKTOBER 2016
DELÅRSRAPPORT TREDJE KVARTALET OCH FÖRSTA NIO MÅNADERNA 2016
VINSTTILLVÄXT, MARGINALÖKNING OCH STARKT KASSAFLÖDE
VDs KOMMENTAR: – Jag är nöjd med utvecklingen under det tredje kvartalet, vilket var händelserika tre månader. Vi uppnådde både vinsttillväxt och en förbättrad marginal, trots den negativa organiska tillväxten. Kassafl ödet från löpande verksamheten var det högsta någonsin för ett tredje kvartal. Detta uppnådde vi under en tid av förändring för Sandvik, då vi har konsoliderat till tre aff ärsområden och implementerat en mer decentraliserad aff ärsmodell, med målet att uppnå högre transparens, tydligare ansvar och högre tempo, säger Björn Rosengren, VD och koncernchef för Sandvik.
– Vi har lanserat banbrytande produkter under perioden, genom introduktionen av digitala verktyg för användning inom skärande bearbetning. Vi lanserade också ny batteridriven gruvutrustning. Dessa produkter skapar ytterligare värde för våra kunder genom att främja produktivitet, säkerhet och hållbarhet.
– Som tidigare meddelat tog vi ännu ett steg mot att fokusera på våra kärnverksamheter genom att vi hittade en ny ägare till Mining Systems-verksamheten, CoBe Capital. Vi förväntar oss att slutföra aff ären under fjärde kvartalet. Transaktionen innebar en kapitalförlust om -847 miljoner kronor som påverkade resultatet för Sandviks avvecklad verksamhet under tredje kvartalet 2016.
– Jag är stolt över att vi än en gång har blivit invalda i Dow Jones Sustainability Index. Vi förbättrade vårt resultat ytterligare och vi presterade bättre än 98 procent av de bedömda företagen. Det var en stark prestation.
– Trots att den organiska tillväxten minskade med -5 %, ökade rörelseresultatet med 13 % jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelsemarginen förbättrades väsentligt till 13,3 % (11,2), då vi nu skördar frukterna av pågående eff ektiviseringsåtgärder och en strikt kostnadskontroll. Resultatet förbättrades även då man exkluderar den positiva påverkan från valutaeff ekter.
– Den organiska orderingången förblev stabil jämfört med motsvarande period föregående år, vilket resulterade i att orderingång rapporterades i linje med försäljningen. De tre största regionerna, Europa, Nordamerika och Asien redovisade en neutral till positiv tillväxt i orderingången, medan andra regioner tyngde ner den totala tillväxten. Sandvik Mining and Rock Technology redovisade tillväxt i orderingången till följd av en gynnsam utveckling för gruvutrustning. Under kvartalet noterade vi initiala tecken på förbättring inom segmentet för gruvprospektering. Kundaktiviteten förblev stabil inom segmenten för fordon och generell verkstadsindustri. Trots att efterfrågan inom energisegmentet minskade generellt, erhöll Sandvik Materials Technology en stor order från olje- och gasindustrin.
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||
| Orderingång 1) | 19 726 | 19 700 | +0 | 64 066 | 59 868 | -4 |
| Försäljning 1) | 20 745 | 19 715 | -5 | 64 905 | 59 735 | -5 |
| Bruttovinst | 7 519 | 7 522 | +0 | 23 494 | 23 084 | -2 |
| % av fakturering | 36,2 | 38,2 | 36,2 | 38,6 | ||
| Rörelseresultat | 2 325 | 2 623 | +13 | 6 501 | 7 741 | +19 |
| % av fakturering | 11,2 | 13,3 | 10,0 | 13,0 | ||
| Justerat rörelseresultat 2) | 2 325 | 2 623 | +13 | 8 279 | 7 741 | -6 |
| % av fakturering 2) | 11,2 | 13,3 | 12,8 | 13,0 | ||
| Resultat efter fi nansiella poster | 1 871 | 2 223 | +19 | 5 043 | 6 506 | +29 |
| % av fakturering | 9,0 | 11,3 | 7,8 | 10,9 | ||
| Periodens resultat | 1 251 | 1 611 | +29 | 3 621 | 4 737 | +31 |
| % av fakturering | 6,0 | 8,2 | 5,6 | 7,9 | ||
| varav aktieägarnas andel | 1 261 | 1 612 | +28 | 3 644 | 4 766 | +31 |
| Vinst per aktie, SEK | 1,01 | 1,29 | +28 | 2,90 | 3,80 | +31 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 11,9 | 11,4 | 11,9 | 11,4 | ||
| Kassafl öde från den löpande verksamheten | +3 953 | +4 527 | +15 | +9 389 | +8 179 | -13 |
| Nettorörelsekapital, % | 30 | 29 | 30 | 29 | ||
| Avvecklad verksamhet | ||||||
| Periodens resultat | -1 015 | -1 002 | +1 | -1 255 | -1 115 | +11 |
| Vinst per aktie, SEK | -0,81 | -0,80 | +1 | -1,00 | -0,89 | +11 |
| Koncernen totalt | ||||||
| Periodens resultat | 236 | 609 | E/T | 2 366 | 3 622 | +53 |
| Vinst per aktie, SEK | 0,20 | 0,49 | E/T | 1,90 | 2,91 | +53 |
1) Förändring jämfört med föregående år i fast valuta för jämförbara enheter.
2) Rörelseresultatet justerat för jämförelsestörande poster om -1,8 miljarder kronor för första kvartalet 2015.
I vissa fall har avrundningar skett, vilket innebär att tabeller och beräkningar inte alltid summerar exakt.
Jämförelse görs mot motsvarande period föregående år, om inte annat anges.
MARKNADSUTVECKLING OCH RESULTAT
| KV3 | ORDERINGÅNG | FAKTURERING |
|---|---|---|
| Pris/volym, % | +0 | -5 |
| Struktur, % | 0 | 0 |
| Valuta, % | -1 | 0 |
| TOTALT, % | 0 | -5 |
Orderingången under tredje kvartalet var i linje med motsvarande period föregående år, i fast valuta för jämförbara enheter. Noterbart är att även exklusive stora order förblev orderingången stabil. De tre största regionerna, Europa, Nordamerika och Asien, redovisade en neutral till positiv tillväxt inom orderingången, medan den minskade i andra regioner. Kina hade en positiv påverkan på orderingången i Asien. Sandvik Mining and Rock Technology var den främsta drivkraften för den organiska ordertillväxten med 5 % jämfört med motsvarande period föregående år, främst till följd av en god utveckling för gruvutrustning. Sandvik Materials Technology redovisade en stabil orderingång medan Sandvik Machining Solutions minskade med -4 %.
Efterfrågan i energisegmentet förblev dämpad, även om Sandvik Materials Technology fi ck en stor order från olje- och gasindustrin. I gruvsegmentet noterades initiala tecken på en högre aktivitet inom prospektering, dock från en mycket låg nivå. Eftermarknadsaff ären förblev stabil jämfört med samma period föregående år. Fordonsegment förblev generellt stabilt, till följd av en högre marknadsaktivitet i Asien, medan den i Europa förblev stabil och minskade i Nordamerika. Segmenten för generell verkstadsindustri samt bygg och anläggning förblev stabila. Ändrade valutakurser påverkade orderingången negativt med -1 %, och hade en neutral påverkan på intäkterna.
Både rörelseresultatet och rörelsemarginalen ökade jämfört med samma period föregående år. Rörelseresultatet ökade med 13 % till 2 623 miljoner kronor (2 325). Rörelsemarginalen uppgick till 13,3 % (11,2), vilket utgjorde en ökning även exklusive en positiv påverkan om 0,4 % från ändrade valutakurser.
De totala kostnaderna för försäljning och administration minskade med -3 %, motsvarande -143 miljoner kronor, främst hänförligt till försäljningskostnader. Relationen orderingång/försäljning låg kvar oförändrat på 22 % (22). Besparingar från de off entliggjorda, pågående strukturella eff ektiviseringsprogrammen och andra åtgärder uppgick till 193 miljoner kronor jämfört med föregående år, inklusive en minskning av administrations- och försäljningskostnaderna. Den försvagade kronan gentemot ett antal handelsvalutor samt omvärdering av balansposter hade en positiv påverkan på rörelseresultat om 62 miljoner kronor under kvartalet (370). Förändrade metallpriser påverkade resultatet positivt med 51 miljoner kronor (-135). Skattesatsen under tredje kvartalet var 27,5 % (33,1) för kvarvarande verksamhet. Koncernens totala skattesats var 50,1 % (72,4) under kvartalet, negativt påverkad en icke avdragsgill kapitalförlust om -847 miljoner kronor avseende avvecklad verksamhet, som meddelat tidigare.
FAKTURERING OCH ORDERINGÅNG
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
VINST PER AKTIE
KASSAFLÖDE OCH BALANSRÄKNING
Balansomslutningen för koncernen minskade jämfört med samma period föregående år, främst till följd av en minskning av rörelsekapitalet. Balansomslutningen förblev relativt stabil jämfört med föregående kvartal.
Rörelsekapitalet minskade med cirka 1,8 miljarder kronor jämfört med motsvarande period föregående år, till totalt 21,9 miljarder kronor, hjälpt av den fokuserade volymminskningen av rörelsekapitalet under 2015. Rörelsekapitalet i relation till intäkterna minskade till 29 % (30). Jämfört med föregående kvartal skedde en säsongsmässig minskning av rörelsekapitalet.
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar under tredje kvartalet uppgick till 871 miljoner kronor (986), motsvarande 87 % av avskrivning enligt plan. Investeringsnivån är säsongsmässigt högre under andra halvåret.
Den fi nansiella nettoskulden uppgick till 33,5 miljarder kronor under tredje kvartalet, och minskade jämfört med samma period föregående år (36,2), samt i relation till föregående kvartal (35,4). Följaktligen minskade nettoskuldsättningsgraden jämfört med samma period föregående år till 0,95 (1,03). Nettopensionsskulden uppgick till 7,6 miljarder kronor (6,0) och ökade till följd av sänkta diskonteringsräntor. Den räntebärande skulden med kort löptid uppgick till 15 % av den totala skulden.
Kassafl öde från den löpande verksamheten uppvisade en ökning jämfört med motsvarande period föregående år och uppgick till 4,5 miljarder kronor (4.0), det högsta någonsin för ett tredje kvartal. Det högre kassafl ödet var främst hänförligt till ett högre rörelseresultat och lägre betald skatt.
Det fria kassafl ödet från löpande verksamheten ökade med 12 % jämfört med motsvarande period förra året, till 4,3 miljarder kronor vilket kan ställas i relation till rörelseresultatet på 2,6 miljarder kronor.
| KASSAFLÖDE | KV3 2015 | KV3 2016 |
|---|---|---|
| EBITDA | 3 412 | 3 733 |
| Poster som inte ingår i kassaflödet, etc. | -171 | -177 |
| Förändring av rörelsekapitalet | 1 719 | 1 790 |
| Capex* | -1 079 | -1 004 |
| FRITT KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHETEN** | 3 881 | 4 342 |
| Finansnetto | -454 | -400 |
| Betald skatt | -406 | -219 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | +954 | +754 |
| Förvärv av verksamheter och aktier | -7 | - |
| Försäljning av bolag/aktier | - | +47 |
| Övriga investeringar, netto | -16 | +3 |
| KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHETEN | 3 953 | 4 527 |
*Inklusive investeringar och försäljningar av hyresmaskiner, materiella och immateriella tillgånger **Fritt kassaflöde från verksamheten före förvärv och avvyttringar av bolag, finansnetto och betald skatt
KASSAFLÖDE LÖPANDE VERKSAMHET
RÖRELSEKAPITAL
NETTOSKULD, KONCERNEN
KV3 SANDVIK DELÅRSRAPPORT 2016
SANDVIK MACHINING SOLUTIONS
VINSTTILLVÄXT OCH ÖKAD MARGINAL
DÄMPAD EFTERFRÅGAN
DIGITALA VERKTYG INTRODUCERADES PÅ MARKNADEN
| TILLVÄXT | ||
|---|---|---|
| KV3 | ORDER INGÅNG RING |
FAKTURE |
| Pris/volym, % | -4 | -4 |
| Struktur, % | +0 | +0 |
| Valuta, % | -0 | -0 |
| TOTALT, % | -4 | -4 |
| Förändring jämfört med samma kvartal föregå ende år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
Efterfrågan i Asien var i stort sett stabil på -1 %, medan Europa och Nordamerika minskade med -3 % respektive -7 %.
De viktigaste posterna som påverkade orderingång och försäljning jämfört med samma period föregående år:
- Tillväxttakten för både orderingång och försäljning påverkades negativt med cirka -1 % till följd av svåra jämförelsetal i motsvarande period föregående år, då några order av något större storlek bokades i både i Tyskland och Japan.
- Antalet arbetsdagar påverkade organiska tillväxten för orderingången och intäkterna negativt med -1 %.
- Den underliggande efterfrågan var i stort sett stabil i Europa, med ökad efterfrågan bland kunder i fl ygsektorn och en stabil utveckling inom segmenten för fordon och generell verkstadsindustri. Den energirelaterade efterfrågan minskade.
- Nordamerika var den svagaste marknaden i relativa termer, negativt påverkad av en lägre efterfrågan inom fordons-, energi- och generella verkstadssegmenten, som sammantaget mer än motverkade en positiv utveckling inom fl ygindustrin.
- I region Asien förblev Kina stabilt jämfört med samma period föregående år. För Asien som helhet ökade efterfrågan inom fordons- och fl ygsegmenten. Segmentet för generell verkstadsindustri förblev stabilt och energi minskade.
- Banbrytande digitala produkter introducerades på marknaden för skärande bearbetning.
Trots en negativ organisk tillväxt ökade rörelseresultatet med 11 %, och rörelsemarginalen uppgick till 21,0 % (18,1), inklusive en positiv valutapåverkan.
Poster som påverkar rörelseresultat och rörelsemarginal:
- Rigorös kostnadskontroll och förbättringsprogram inom samtliga områden.
- Jämfört med samma period föregående år hade den lägre
takten på neddragning av varulager en positiv påverkan med cirka 1 procentenhet.
- Valutakursförändringarna hade en positiv påverkan på resultatet med cirka 64 miljoner kronor (115).
- De pågående off entliggjorda strukturella åtgärderna för att eff ektivisera verksamheten gav besparingar, jämfört med motsvarande period föregående år, på cirka 94 miljoner kronor, vilket innebär 373 miljoner kronor på årsbasis.
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 8 099 | 7 776 | -4 * | 25 744 | 24 400 | -3 * |
| Fakturering | 8 159 | 7 859 | -4 * | 25 556 | 24 119 | -4* |
| Rörelseresultat | 1 481 | 1 650 | +11 | 4 488 | 5 087 | +13 |
| % av fakturering | 18,1 | 21,0 | 17,6 | 21,1 | ||
| Justerat rörelseresultat** | 1 481 | 1 650 | +11 | 5 168 | 5 087 | -2 |
| % av fakturering** | 18,1 | 21,0 | 20,2 | 21,1 | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 24,5 | 25,2 | 24,5 | 25,2 | ||
| Antal anställda | 19 180 | 18 103 | -6 | 19 180 | 18 103 | -6 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för jämförelsestörande poster: -680 miljoner kronor första kvartalet 2015. Se definitioner på home.sandvik
YTTERLIGARE INFORMATION ERHÅLLES FRÅN SANDVIK INVESTOR RELATIONS 08 456 11 00 ELLER VIA HOME.SANDVIK
SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY
STARK TILLVÄXT I ORDERINGÅNGEN
INITIALA TECKEN PÅ EN HÖGRE AKTIVITET INOM PROSPEKTERING
PÅGÅENDE EFFEKTIVISERINGS-ÅTGÄRDER
Orderingången översteg intäkterna, med ett förhållande orderingång/fakturering på 102%. Den organiska orderingången ökade med 5 % jämfört med motsvarande period föregående år. Intäkterna minskade med -5 %, till följd av en dämpad orderingång i tidigare kvartal.
De viktigaste posterna som påverkade orderingång och försäljning jämfört med samma period föregående år:
- Tillväxten inom orderingången var främst hänförlig till en positiv utveckling för gruvutrustning, medan eftermarknadsaff ären förblev stabil.
- Inom eftermarknadsverksamheten skedde en betydande nedgång i efterfrågan på förbrukningsvaror till olje- och gasindustrin.
- Initiala tecken på en högre kundaktivitet inom gruvprospektering noterades, dock från en mycket låg nivå. Främst hänförligt till utvinning av guld.
- Efterfrågan hänförlig till bygg och anläggning förblev stabil jämfört med motsvarande period föregående år, med relativt sett högre kundaktivitet inom tunneldrivning.
- Intäkterna minskade något för utrustning, till följd av en dämpad orderingång under tidigare kvartal.
- Intäkterna var i stort sett fortsatt stabila för eftermarknadserbjudandet.
Till följd av en negativ intäktstillväxt samt en något negativ påverkan från valutakurser, minskade rörelseresultatet med -10 %, och rörelsemarginalen minskade jämfört med motsvarande period föregående år, till 10,5 % (11,0).
Poster som påverkar rörelseresultat och rörelsemarginal:
- Valutakursförändringarna hade en negativ påverkan på rörelseresultatet med cirka -23 miljoner kronor (167).
- Det avslutade programmet för att optimera försörjningsked-
Förändring jämfört med samma kvartal föregående år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. Pris/volym, % +5 -5 Struktur, % +0 +0 Valuta, % -1 -1 TOTALT, % +3 -6 KV3 ORDER-INGÅNG FAKTURE-RING TILLVÄXT
jan och andra eff ektiviseringsprogram gav besparingar, jämfört med motsvarande period föregående år, på 54 miljoner kronor, vilket innebär 216 miljoner kronor på årsbasis.
• En betydande minskning av varulagret ledde till det lägsta rörelsekapitalet på fyra år i absoluta termer och i relation till intäkterna.
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 7 676 | 7 936 | +5 * | 25 013 | 22 741 | -4* |
| Fakturering | 8 270 | 7 791 | -5 * | 25 058 | 22 675 | -4* |
| Rörelseresultat | 907 | 817 | -10 | 1 953 | 2 220 | +14 |
| % av fakturering | 11,0 | 10,5 | 7,8 | 9,8 | ||
| Justerat rörelseresultat** | 907 | 817 | -10 | 2 749 | 2 220 | -19 |
| % av fakturering** | 11,0 | 10,5 | 11,0 | 9,8 | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 10,6 | 11,4 | 10,6 | 11,4 | ||
| Antal anställda | 14 619 | 14 049 | -4 | 14 619 | 14 049 | -4 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för jämförelsestörande poster: -796 miljoner kronor i första kvartalet 2015. Se definitioner på home.sandvik
SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY
KVARVARANDE VERKSAMHET
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 7 676 | 7 936 | +5 * | 25 013 | 22 741 | -4 * |
| Fakturering | 8 270 | 7 791 | -5 * | 25 058 | 22 675 | -4* |
| Rörelseresultat | 907 | 817 | -10 | 1 953 | 2 220 | +14 |
| % av fakturering | 11,0 | 10,5 | 7,8 | 9,8 | ||
| Justerat rörelseresultat** | 907 | 817 | -10 | 2 749 | 2 220 | -19 |
| % av fakturering** | 11,0 | 10,5 | 11,0 | 9,8 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för jämförelsestörande poster: -796 miljoner kronor i första kvartalet 2015.
AVVECKLAD VERKSAMHET
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 466 | 219 | -54 * | 2 036 | 1 655 | -13* |
| Fakturering | 1 347 | 724 | -47 * | 3 919 | 2 159 | -41* |
| Rörelseresultat | -1 004 | -1 012 | -1 | -1 225 | -1 122 | +8 |
| % av fakturering | -74,6 | -139,8 | -31,3 | -52,0 | ||
| Justerat rörelseresultat** | -7 | -1 012 | E/T | -123 | -1 122 | E/T |
| % av fakturering** | -0,5 | -139,8 | -3,1 | -52,0 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för engångskostnader: -104 miljoner kronor i första kvartalet 2015, -998 miljoner kronor i tredje kvartalet 2015.
Den underliggande marknaden för Mining Systems (avvecklad verksamhet) förblev utmanande då kunderna fortsatte att skjuta upp projekt. Följaktligen förblev prispressen betydande. Orderingången minskade med -54 % jämfört med föregående år och intäkterna minskade med -47 % jämfört med föregående år, i fast valuta för jämförbara enheter.
Under tredje kvartalet tecknade Sandvik avtal om att avyttra Mining Systems. Aff ären beräknas slutföras under fjärde kvartalet 2016.
Rörelseresultatet uppgick till -1 012 miljoner kronor, inklusive en kapitalförlust om -847 miljoner kronor, som tidigare meddelat. Förändrade valutakurser påverkade resultatet positivt med 4 miljoner kronor.
SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY TOTALT
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 8 142 | 8 155 | +2 * | 27 049 | 24 396 | -5* |
| Fakturering | 9 616 | 8 515 | -11 * | 28 977 | 24 834 | -9* |
| Rörelseresultat | -98 | -195 | +100 | 728 | 1 098 | +51 |
| % av fakturering | -1,0 | -2,3 | 2,5 | 4,4 | ||
| Justerat rörelseresultat** | 900 | -195 | E/T | 2 626 | 1 098 | -58 |
| % av fakturering** | 9,4 | -2,3 | 9,1 | 4,4 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för jämförelsestörande poster: -900 miljoner kronor i första kvartalet 2015, -998 miljoner kronor i tredje kvartalet 2015.
SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY
STABIL UTVECKLING FÖR DEN ORGANISKA ORDERINGÅNGEN
STOR OLJE- OCH GASRELATERAD ORDER MOTTAGEN
SÄSONGSMÄSSIGT SVAGT KVARTAL
Jämfört med samma period föregående år förblev den organiska orderingången stabil, understödd av en större order för leverans till olje- och gasindustrin. Lägre legeringstillägg påverkade både orderingången och intäkterna negativt med -2 %, främst hänförligt till nickel.
De viktigaste posterna som påverkade orderingång och försäljning jämfört med samma period föregående år:
- Den övergripande kundaktiviteten förblev stabil för det strategiska, investeringsrelaterade erbjudandet inom rör till energisegmentet. En stor order mottogs, värderad till cirka 350 miljoner kronor, med leveranser preliminärt beräknade till början av 2017.
- Efterfrågan inom det mer standardiserade erbjudandet för rör minskade, vilket medförde ökad konkurrens och större prispress.
- Minskad efterfrågan på trådprodukter, främst till följd av svag efterfrågan på svetsprodukter inom energisegmentet.
- Kundaktiviteten i kärnkraftssegmentet ökade, främst i Asien, även om det kvarstår att omsättas till order.
- Efterfrågan på produkter inom kategorin fi nt pulver fortsatte att uppvisa en positiv trend.
Redovisad rörelsemarginal var 6,7 % (1,5), och den underliggande rörelsemarginalen – exklusive metallpriseff ekter – var 5,0 % (5,8), negativt påverkad av ändrade valutakurser. Poster som påverkar rörelseresultat och rörelsemarginal:
- Det pågående åtgärdsprogrammet för att motverka eff ekterna av en nedgång inom olje- och gasindustrin fortsatte, och omfattade fortsatta personalneddragningar.
- Valutakursförändringarna hade en negativ påverkan på rörelseresultatet med -30 miljoner kronor (65).
| TILLVÄXT KV3 |
ORDER INGÅNG |
FAKTURE RING |
|---|---|---|
| Pris/volym, % | -0 | -7 |
| Struktur, % | 0 | 0 |
| Valuta, % | +0 | +0 |
| TOTALT, % | +0 | -7 |
| Förändring jämfört med samma kvartal föregå ende år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten. |
- Förändrade metallpriser hade en positiv påverkan på rörelseresultatet med 51 miljoner kronor (-135).
- Besparingar från det off entliggjorda omstruktureringsprogrammet uppgick till 31 miljoner kronor under kvartalet, vilket innebär 99 miljoner kronor på årsbasis.
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING
RÖRELSERESULTAT OCH AVKASTNING
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 847 | 2 851 | -0* | 9 626 | 9 093 | -5* |
| Fakturering | 3 161 | 2 945 | -7* | 10 511 | 9 565 | -8* |
| Rörelseresultat | 49 | 197 | E/T | 435 | 711 | +63 |
| % av fakturering | 1,5 | 6,7 | 4,1 | 7,4 | ||
| Justerat rörelseresultat** | 49 | 197 | E/T | 700 | 711 | +2 |
| % av fakturering** | 1,5 | 6,7 | 6,7 | 7,4 | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 5,7 | 2,2 | 5,7 | 2,2 | ||
| Antal anställda | 6 610 | 6 477 | -2 | 6 610 | 6 477 | -2 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. ** Rörelseresultatet justerat för jämförelsestörande poster: -265 miljoner kronor i första kvartalet 2015. Se definitioner på home.sandvik
YTTERLIGARE INFORMATION ERHÅLLES FRÅN SANDVIK INVESTOR RELATIONS 08 456 11 00 ELLER VIA HOME.SANDVIK
OTHER OPERATIONS
Den organiska orderingången förblev i stort sett stabil på -1 %, med stöd av en gynnsam utveckling för Process Systems jämfört med samma period föregående år. Intäkterna minskade med -6 %.
De viktigaste posterna som påverkade orderingång och försäljning jämfört med samma period föregående år:
- Process Systems: Orderingången förbättrades jämfört med motsvarande period föregående år, och förhållandet mellan orderingång/fakturering var positivt. Kundaktiviteten var relativt sett var högre i kemisegmentet för exempelvis gödsel, medan en mer dämpad marknad noterades för fanerade träskivor och livsmedel. Intäkterna minskade jämfört med motsvarande period föregående år, delvis till följd av tidpunkterna för leveranserna.
- Hyperion: både orderingången och intäkterna minskade jämfört med motsvarande period föregående år, en konsekvens av svagare kundaktivitet i fl era segment, inte minst inom energisegmentet.
Rörelseresultatet ökade med 5 % och rörelsemarginalen förbättrades till 10,2 % (9,4), gynnade främst av den positiva valutapåverkan jämfört med motsvarande period föregående år.
Poster som påverkar rörelseresultat och rörelsemarginal:
• Rörelseresultatet och rörelsemarginalen ökade inom Hyperion, med stöd av en stram kostnadskontroll samt slutförandet av stängningen av en enhet under kvartalet.
| TILLVÄXT | ||
|---|---|---|
| KV3 | ORDERINGÅNG | FAKTURERING |
| Pris/volym, % | -1 | -6 |
| Struktur, % | +2 | +1 |
| Valuta, % | +2 | +2 |
| TOTALT, % | +3 | -3 |
Förändring jämfört med samma kvartal föregående år. Tabellen är multiplikativ, det vill säga de ingående effekterna ska multipliceras för att nå totaleffekten.
- Till följd av den negativa organiska intäktstillväxten redovisade Process Systems en liten nedgång i rörelseresultatet och en lägre rörelsemarginal jämfört med motsvarande period föregående år.
- Valutakursförändringarna hade en positiv påverkan på rörelseresultatet med 28 miljoner kronor (2).
- Besparingar från det kommunicerade omstruktureringsprogrammet uppgick till 7 miljoner kronor under kvartalet, vilket innebär 28 miljoner kronor på årsbasis.
| FINANSIELL ÖVERSIKT, MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 | FÖRÄNDR % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 099 | 1 132 | -1* | 3 671 | 3 619 | -2* |
| Fakturering | 1 151 | 1 113 | -6* | 3 766 | 3 359 | -11* |
| Rörelseresultat | 108 | 113 | +5 | 418 | 348 | -17 |
| % av försäljning | 9,4 | 10,2 | 11,1 | 10,4 | ||
| Justerat rörelseresultat | 108 | 113 | +5 | 418 | 348 | -17 |
| % av försäljning | 9,4 | 10,2 | 11,1 | 10,4 | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 15,9 | 11,0 | 15,9 | 11,0 | ||
| Antal anställda | 2 149 | 1 959 | -9 | 2 149 | 1 959 | -9 |
* Fast valuta för jämförbara enheter. Se definitioner på home.sandvik
KV3 SANDVIK DELÅRSRAPPORT 2016
MODERBOLAGET
Moderbolagets fakturering uppgick till 10 988 miljoner SEK (11 610) efter det tredje kvartalet 2016, och rörelseresultatet till -200 miljoner SEK (-850). Resultat från andelar i koncernföretag avser huvudsakligen utdelningar samt koncernbidrag från dessa och uppgick efter det tredje kvartalet till
1 238 miljoner kronor (7 748). Räntebärande skulder minus likvida medel och räntebärande tillgångar uppgick till 12 771 miljoner kronor (11 588). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 586 miljoner kronor (588).
FÖRSTA NIO MÅNADERNA 2016
Efterfrågan på Sandviks produkter under perioden januari– september 2016 minskade jämfört med motsvarande period föregående år, med en redovisad organisk tillväxt för orderingången om -4 % och en organisk intäktstillväxt om -5 %. De påverkades främst negativt av lägre aktivitet i energisegmentet, vilket till viss del hade en indirekt negativ eff ekt på segmentet för generell verkstadsindustri. Ändrade valutakurser påverkade orderingången och intäkterna negativt med -3 %. Sandviks orderingång uppgick till 59 868 miljoner kronor (64 066), och intäkterna uppgick till 59 735 miljoner kronor (64 905), vilket motsvarar ett orderingångsvärde i relation till försäljning på 1.
Det justerade rörelseresultatet uppgick till 7 741 miljoner kronor (8 279) och den justerade rörelsemarginalen var 13,0 % (12,8), negativt påverkad med -703 miljoner kronor (1 900) av förändrade valutakurser. Förändrade metallpriser hade en negativ påverkan med -46 miljoner kronor (-220). Finansnettot uppgick till -1 235 miljoner kronor (-1 458) och resultatet efter fi nansiella poster var 6 506 miljoner kronor (5 043).
Skattesatsen uppgick till 27,2 % (28,2) för kvarvarande verksamheter och på 32,8 % för koncernen (37,5). Periodens resultat uppgick till 4 737 miljoner kronor (3 621). Resultat per aktie för koncernen totalt uppgick till 2,91 SEK (1,90). Kassafl ödet från den löpande verksamheten var 8 179 miljoner kronor (9 389).
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
FÖRVÄRV UNDER DE SENASTE 12 MÅNADERNA
| BOLAG/ENHET | TIDPUNKT | ÅRLIG INTÄKT, MSEK | ANTAL ANSTÄLLDA | |
|---|---|---|---|---|
| Sandvik Machining Solutions Prometec GmbH | 25 januari 2016 | 48 | 35 | |
| Other operations | SGL Technology B.V. | 15 september 2015 | 60 | 20 |
AVYTTRINGAR UNDER DE SENASTE 12 MÅNADERNA
Inga avyttringar under perioden.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER
- Den 18 juli meddelade Sandvik att bolaget hade tecknat ett avtal om att avyttra Mining Systems – redovisat i Sandviks resultaträkning som en avvecklad verksamhet – till riskkapitalbolaget CoBe Capital. Sandvik kommer att behålla ägandet av pågående projekt som är nära slutförande.
Transaktionen förväntas vara slutförd under fjärde kvartalet 2016, förutsatt att vissa villkor uppfylls. Parterna har enats om att inte off entliggöra förvärvspriset.
Transaktionen innebar en kapitalförlust om -847 miljoner kronor, som påverkade resultatet för Sandviks avyttrad verksamhet under tredje kvartalet 2016.
VÄGLEDNING
Vägledningen avser kvarvarande verksamheter. Sandvik tillhandahåller ingen marknadsprognos eller resultatprognos. Vägledning för vissa icke operativa nyckeltal som kan vara användbara för att uppskatta det fi nansiella resultatet återfi nns i tabellen nedan:
| INVESTERINGAR | Uppskattas till under 4,1 miljarder kronor för 2016 |
|---|---|
| VALUTAEFFEKTER | Baserat på valutakurserna i slutet av september 2016 uppskattas transaktion- och omräkningseff ekter att påverka rörelseresultatet för det fjärde kvartalet 2016 med +200 miljoner kronor, jämfört med samma kvartal förra året. |
| METALLPRISEFFEKTER | Baserat på valutakurserna, lagernivåerna och metallpriserna i slutet av september 2016 uppskattas rörelseresultatet för det fjärde kvartalet 2016 påverkas med +50 miljoner kronor |
| FINANSNETTO | Uppskattas till mellan -1,6 och -1,7 miljarder kronor för 2016 (uppdaterat från tidigare mellan -1,7 och -1,9) |
| SKATTESATS | Uppskattas till cirka 26 % - 28 % för 2016 |
REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna delårsrapport har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i den senaste årsredovisningen har tillämpats med undantag för nya och omarbetade standarder och tolkningar som trädde i kraft den 1 januari 2016.
Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer, som har utfärdats av Rådet för fi nansiell rapportering.
IASB har utfärdat ändringar av standarder som trädde i kraft den 1 januari 2016 eller senare. Dessa standarder har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernredovisningen. Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer, förutom i de fi nansiella rapporterna och dess tillhörande noter, även i övriga delar av delårsrapporten.
Verksamheten Mining Systems, som koncernen enligt planerna ska avyttra, har klassifi cerats som en avvecklad verksamhet i enlighet med IFRS 5. Jämförelsetalen har vid behov justerats. I samband med den pågående avyttringen, har tillgångar skrivits ned till ett värde motsvarande det uppskattade försäljningspriset med avdrag för försäljningskostnader. Avyttringen förväntas att slutföras under 2016.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Några transaktioner mellan Sandvik och närstående som väsentligen påverkat företagets ställning och resultat har inte ägt rum.
RISKBESKRIVNING
Sandvik är en global koncern med representation i 150 länder och är som sådan exponerad för ett antal aff ärsmässiga och fi nansiella risker. Riskhantering är därför en viktig process för Sandvik i syfte att nå uppsatta mål. En eff ektiv riskhantering utgör ett naturligt led i den löpande uppföljningen och den
framåtriktade bedömningen av verksamheten. Sandviks långsiktiga riskexponering bedöms inte avvika från den naturliga exponering som är förknippad med Sandviks löpande aff ärsverksamhet. För en djupare analys av risker hänvisas till Sandviks årsredovisning för 2015.
FINANSIELLA RAPPORTER I SAMMANDRAG KONCERNEN
RESULTATRÄKNING
| MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | FÖRÄNDR % | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 FÖRÄNDR % | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||
| Intäkter | 20 745 | 19 715 | -5 | 64 905 | 59 735 | -8 |
| Kostnad för sålda varor | -13 226 | -12 193 | -8 | -41 411 | -36 651 | -11 |
| Bruttoresultat | 7 519 | 7 522 | +0 | 23 494 | 23 084 | -2 |
| % av intäkterna | 36,2 | 38,2 | 36,2 | 38,6 | ||
| Försäljningskostnader | -3 005 | -2 882 | -4 | -9 634 | -8 759 | -9 |
| Administrationskostnader | -1 452 | -1 432 | -1 | -5 185 | -4 471 | -14 |
| FoU-kostnader | -622 | -674 | +8 | -2 097 | -2 175 | +4 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | -115 | 89 | E/T | -77 | 62 | E/T |
| Rörelseresultat | 2 325 | 2 623 | +13 | 6 501 | 7 741 | +19 |
| % av intäkterna | 11,2 | 13,3 | 10,0 | 13,0 | ||
| Finansnetto | -454 | -400 | -12 | -1 458 | -1 235 | -15 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 871 | 2 223 | +19 | 5 043 | 6 506 | +29 |
| % av intäkterna | 9,0 | 11,3 | 7,8 | 10,9 | ||
| Skatt | -620 | -612 | -1 | -1 422 | -1 769 | +24 |
| Periodens resultat, kvarvarande verksamhet | 1 251 | 1 611 | +29 | 3 621 | 4 737 | +31 |
| % av intäkterna | 6,0 | 8,2 | 5,6 | 7,9 | ||
| Avvecklad verksamhet | ||||||
| Intäkter | 1 347 | 724 | -46 | 3 919 | 2 160 | -45 |
| Rörelseresultat | -1 004 | -1 012 | -1 | -1 225 | -1 122 | +8 |
| Resultat efter finansiella poster | -1 015 | -1 002 | +1 | -1 255 | -1 115 | +11 |
| Periodens resultat, avvecklad verksamhet | -1 015 | -1 002 | +1 | -1 255 | -1 115 | +11 |
| Koncernen totalt | ||||||
| Intäkter | 22 092 | 20 439 | -7 | 68 824 | 61 895 | -10 |
| Rörelseresultat | 1 321 | 1 611 | +22 | 5 276 | 6 619 | +25 |
| Resultat efter finansiella poster | 856 | 1 221 | +43 | 3 787 | 5 392 | +42 |
| Periodens resultat, koncernen totalt | 236 | 609 | E/T | 2 366 | 3 622 | +53 |
| Komponenter som inte omklassificeras till årets resultat | ||||||
| Aktuariella vinster/förluster hänförliga till förmåns bestämda pensionsplaner |
957 | -1 536 | 492 | -1 576 | ||
| Skatt hänförlig till komponenter som inte kommer att omklassificeras |
-185 | 331 | -121 | 374 | ||
| 772 | -1 205 | 371 | -1 202 | |||
| Komponenter som kommer att omklassificeras till årets resultat | ||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 252 | 428 | 4 | 1 545 | ||
| Kassaflödessäkringar | -21 | 81 | 8 | 72 | ||
| Skatt hänförlig till komponenter som | ||||||
| kommer att omklassificeras | 3 | -18 | -1 | -15 | ||
| 234 | 491 | 11 | 1 602 | |||
| Övrigt totalresultat | 1 006 | -714 | 382 | 400 | ||
| Periodens totalresultat | 1 243 | -105 | 2 748 | 4 022 | ||
| Periodens resultat hänförligt till | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | 247 | 610 | 2 388 | 3 652 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande | -11 | -1 | -23 | -29 | ||
| Periodens totalresultat hänförligt till | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | 1 232 | -104 | 2 747 | 4 052 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande | 12 | -1 | 1 | -29 | ||
| Resultat per aktie, SEK * | ||||||
| Kvarvarande verksamhet | 1,01 | 1,29 | +28 | 2,90 | 3,80 | +31 |
| Avvecklad verksamhet | -0,81 | -0,80 | +1 | -1,00 | -0,89 | +11 |
| Koncernen totalt | 0,20 | 0,49 | E/T | 1,90 | 2,91 | +53 |
* Inga utspädningseffekter har förekommit under perioden. E/T = Ej tillämplig. Se definitioner på home.sandvik
YTTERLIGARE INFORMATION ERHÅLLES FRÅN SANDVIK INVESTOR RELATIONS 08 456 11 00 ELLER VIA HOME.SANDVIK
KONCERNEN
BALANSRÄKNING
KVARVARANDE OCH AVVECKLAD VERKSAMHET
| MSEK | 31 DEC 2015 | 30 SEP 2015 | 30 SEP 2016 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 18 313 | 18 826 | 18 804 |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 331 | 26 902 | 26 378 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 814 | 8 166 | 8 620 |
| Varulager | 21 522 | 23 073 | 21 289 |
| Kortfristiga fordringar | 18 767 | 19 931 | 18 424 |
| Likvida medel | 6 376 | 5 890 | 7 927 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 2 119 | 2 282 | 461 |
| Summa tillgångar | 101 242 | 105 070 | 101 903 |
| Eget kapital | 34 060 | 35 088 | 35 281 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 35 610 | 38 537 | 36 895 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder | 4 262 | 4 427 | 4 937 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 5 190 | 3 867 | 4 959 |
| Kortfristiga icke räntebärande skulder | 20 231 | 20 865 | 18 906 |
| Skulder som innehas för försäljning | 1 889 | 2 286 | 925 |
| Summa eget kapital och skulder | 101 242 | 105 070 | 101 903 |
| Koncernen | |||
| Rörelsekapital * | 21 726 | 23 476 | 21 583 |
| Lån | 34 439 | 35 934 | 33 706 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 81 | 132 | 57 |
* Varulager plus kortfristiga fordringar exkl. skattefordringar minus icke räntebärande skulder exkl. skatteskulder.
NETTOSKULD
| MSEK | 31 DEC 2015 | 30 SEP 2015 | 30 SEP 2016 |
|---|---|---|---|
| Räntebärande skulder exklusive nettopensionsskuld | 34 548 | 36 050 | 33 794 |
| Nettopensionsskuld | 5 918 | 6 031 | 7 610 |
| Likvida medel | -6 376 | -5 890 | -7 927 |
| Nettoskuld | 34 090 | 36 191 | 33 477 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 1,00 | 1,03 | 0,95 |
FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
| MSEK | EGET KAPITAL HÄNFÖRLIGT TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE |
INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE |
TOTALT EGET KAPITAL |
|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital, 1 januari 2015 | 36 538 | 134 | 36 672 |
| Periodens totalresultat | 1 770 | -50 | 1 720 |
| Personaloptionsprogram | 17 | - | 17 |
| Säkring av personaloptionsprogrammet | 44 | - | 44 |
| Utdelning | -4 390 | -3 | -4 393 |
| Utgående eget kapital, 31 december 2015 | 33 979 | 81 | 34 060 |
| Ingående eget kapital, 1 januari 2016 | 33 979 | 81 | 34 060 |
| Innehav utan bestämmande inflytande, nyemission | - | 5 | 5 |
| Periodens totalresultat | 4 052 | -29 | 4 023 |
| Personaloptionsprogram | 37 | - | 37 |
| Säkring av personaloptionsprogrammet | 292 | - | 292 |
| Utdelning | -3 136 | - | -3 136 |
| Utgående eget kapital, 30 september 2016 | 35 224 | 57 | 35 281 |
| Ingående eget kapital, 1 januari 2015 | 36 538 | 134 | 36 672 |
| Periodens totalresultat | 2 747 | 1 | 2 748 |
| Personaloptionsprogram | 20 | - | 20 |
| Säkring av personaloptionsprogrammet | 41 | - | 41 |
| Utdelning | -4 390 | -3 | -4 393 |
| Utgående eget kapital, 30 september 2015 | 34 956 | 132 | 35 088 |
KONCERNEN
KASSAFLÖDE
| MSEK | KV3 2015 | KV3 2016 | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | 1 871 | 2 223 | 5 043 | 6 506 |
| Återläggning av av- och nedskrivningar | 1 087 | 1 110 | 3 475 | 3 252 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, etc. | -171 | -177 | 946 | -620 |
| Betald skatt | -406 | -219 | -1 358 | -1 238 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet före förändringar | ||||
| av rörelsekapital, kvarvarande verksamhet | 2 381 | 2 937 | 8 105 | 7 900 |
| Förändring i rörelsekapital | ||||
| Förändring av lager | 712 | 931 | 998 | 1 099 |
| Förändring av rörelsefordringar | 903 | 1 066 | 34 | 691 |
| Förändring av rörelseskulder | 103 | -207 | 570 | -1 149 |
| Kassaflöde från förändring i rörelsekapital, kvarvarande verksamhet | 1 719 | 1 790 | 1 601 | 641 |
| Investeringar i hyresmaskiner | -189 | -228 | -472 | -467 |
| Försäljning av hyresmaskiner | 42 | 28 | 154 | 105 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, kvarvarande verksamhet | 3 953 | 4 527 | 9 389 | 8 179 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av verksamheter och aktier | -7 | - | -7 | -23 |
| Försäljning av bolag/aktier | - | 47 | - | 53 |
| Investeringar i materiella tillgångar | -722 | -673 | -2 075 | -1 808 |
| Försäljning av materiella tillgångar | 52 | 48 | 111 | 163 |
| Investeringar i immateriella tillgångar | -264 | -198 | -687 | -724 |
| Försäljning av immateriella tillgångar | 2 | 19 | 3 | 26 |
| Övriga investeringar, netto | -16 | 3 | -27 | -2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten, kvarvarande verksamhet | -954 | -754 | -2 683 | -2 315 |
| Kassaflöde efter investeringar | 2 999 | 3 773 | 6 706 | 5 864 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av räntebärande skulder | 383 | 52 | -2 119 | -893 |
| Utbetald utdelning | - | - | -4 393 | -3 136 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten, kvarvarande verksamhet | 383 | 52 | -6 512 | -4 029 |
| Kassaflöde från kvarvarande verksamhet | 3 382 | 3 825 | 194 | 1 835 |
| Kassaflöde från avvecklad verksamhet | -399 | -64 | -648 | -356 |
| Periodens kassaflöde, koncernen | 2 983 | 3 761 | -453 | 1 479 |
| Likvida medel vid periodens början | 2 936 | 4 134 | 6 327 | 6 376 |
| Kursdifferens i likvida medel | -28 | 32 | 17 | 72 |
| Likvida medel vid periodens slut | 5 890 | 7 927 | 5 890 | 7 927 |
| Avvecklad verksamhet | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -385 | -215 | -668 | -342 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -14 | 167 | 20 | -18 |
| Kassaflöde från finansieringssverksamheten | 0 | -16 | 0 | 4 |
| Koncernen | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 568 | 4 312 | 8 722 | 7 837 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -968 | -587 | -2 663 | -2 333 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 383 | 36 | -6 512 | -4 025 |
| Kassaflöde från koncernen | 2 983 | 3 761 | -453 | 1 479 |
MODERBOLAGET
RESULTATRÄKNING
| MSEK | KV1-3 2015 | KV1-3 2016 |
|---|---|---|
| Intäkter | 11 610 | 10 988 |
| Kostnad för sålda varor | -7 891 | -6 857 |
| Bruttoresultat | 3 719 | 4 131 |
| Försäljningskostnader | -391 | -573 |
| Administrationskostnader | -2 181 | -1 647 |
| FoU-kostnader | -1 038 | -998 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | -959 | -1 113 |
| Rörelseresultat | -850 | -200 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 7 748 | 1 238 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 10 | 10 |
| Ränteintäkter/kostnader och liknande resultatposter | -293 | -455 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 615 | 593 |
| Skatt | 23 | -77 |
| Periodens resultat | 6 638 | 516 |
BALANSRÄKNING
| MSEK | 31 DEC 2015 | 30 SEP 2015 | 30 SEP 2016 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 20 | 12 | 235 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 725 | 7 635 | 7 580 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 47 139 | 46 999 | 48 843 |
| Varulager | 3 186 | 3 500 | 3 012 |
| Kortfristiga fordringar | 15 727 | 15 139 | 7 408 |
| Likvida medel | 1 | 1 | 66 |
| Summa tillgångar | 73 798 | 73 286 | 67 144 |
| Eget kapital | 31 997 | 30 505 | 29 705 |
| Obeskattade reserver | 11 | 4 | 11 |
| Avsättningar | 748 | 557 | 714 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 21 002 | 23 489 | 20 842 |
| Långfristiga icke räntebärande skulder | 59 | 104 | 370 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 14 112 | 13 095 | 9 849 |
| Kortfristiga icke räntebärande skulder | 5 869 | 5 532 | 5 653 |
| Summa eget kapital och skulder | 73 798 | 73 286 | 67 144 |
| Eventualförpliktelser | 15 583 | 15 628 | 13 618 |
| Räntebärande skulder och avsättningar minus likvida medel och räntebärande tillgångar |
12 771 | ||
| 11 132 | 11 588 | ||
| Investeringar i anläggningar | 907 | 588 | 586 |
MARKNADSÖVERSIKT, KONCERNEN
ORDERINGÅNG OCH FAKTURERING PER MARKNADSOMRÅDE
| ORDERINGÅNG | FÖRÄNDR. * | ANDEL | FÖRSÄLJ NING |
FÖRÄNDR. * | ANDEL | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MARKNADSOMRÅDE | MSEK | % | %1) | % | MSEK | % | % |
| KONCERNEN | |||||||
| Europa | 7 458 | +0 | -4 | 39 | 7 666 | -2 | 40 |
| Nordamerika | 4 193 | +2 | +2 | 21 | 4 015 | -8 | 20 |
| Sydamerika | 1 064 | -13 | -13 | 5 | 1 052 | -8 | 5 |
| Afrika/Mellanöstern | 1 851 | -3 | -3 | 9 | 1 830 | -13 | 9 |
| Asien | 4 083 | +6 | +6 | 21 | 3 989 | -7 | 20 |
| Australien | 1 051 | -4 | +22 | 5 | 1 163 | +23 | 6 |
| Kvarvarande verksamhet | 19 700 | +0 | -0 | 100 | 19 715 | -5 | 100 |
| Avvecklad verksamhet | 219 | -54 | -54 | - | 724 | -47 | - |
| Koncernen | 19 919 | -1 | -2 | - | 20 439 | -7 | - |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | |||||||
| Europa | 4 129 | -3 | -3 | 54 | 4 235 | -3 | 54 |
| Nordamerika | 1 668 | -6 | -6 | 21 | 1 675 | -7 | 21 |
| Sydamerika | 182 | -6 | -6 | 2 | 181 | -6 | 2 |
| Afrika/Mellanöstern | 72 | -39 | -39 | 1 | 71 | -31 | 1 |
| Asien | 1 658 | -2 | -2 | 21 | 1 631 | -1 | 21 |
| Australien | 67 | +5 | +5 | 1 | 66 | -1 | 1 |
| Totalt | 7 776 | -4 | -4 | 100 | 7 859 | -4 | 100 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | |||||||
| Europa | 1 361 | +9 | +9 | 17 | 1 373 | -4 | 17 |
| Nordamerika | 1 680 | +27 | +27 | 21 | 1 441 | -3 | 18 |
| Sydamerika | 769 | -16 | -16 | 10 | 790 | -6 | 10 |
| Afrika/Mellanöstern | 1 592 | -8 | -8 | 20 | 1 678 | -12 | 22 |
| Asien | 1 582 | +17 | +17 | 20 | 1 447 | -12 | 19 |
| Australien | 952 | -5 | +24 | 12 | 1 062 | +26 | 14 |
| Kvarvarande verksamhet | 7 936 | +5 | +8 | 100 | 7 791 | -5 | 100 |
| Avvecklad verksamhet | 219 | -54 | -54 | - | 724 | -47 | - |
| Sandvik Mining and Rock Technology totalt | 8 155 | +2 | +4 | - | 8 515 | -11 | - |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | |||||||
| Europa | 1 527 | +6 | -17 | 53 | 1 620 | +7 | 54 |
| Nordamerika | 564 | -27 | -27 | 20 | 590 | -28 | 20 |
| Sydamerika | 58 | -4 | -4 | 2 | 49 | -23 | 2 |
| Afrika/Mellanöstern | 166 | +371 | +371 | 6 | 54 | -21 | 2 |
| Asien | 518 | -3 | -3 | 18 | 615 | -11 | 21 |
| Australien | 18 | +11 | +11 | 1 | 17 | +5 | 1 |
| Totalt | 2 851 | -0 | -12 | 100 | 2 945 | -7 | 100 |
| OTHER OPERATIONS | |||||||
| Europa | 440 | -17 | -17 | 39 | 440 | -15 | 40 |
| Nordamerika | 277 | +10 | +10 | 24 | 302 | +16 | 27 |
| Sydamerika | 55 | +25 | +25 | 5 | 31 | -34 | 3 |
| Afrika/Mellanöstern | 21 | -37 | -37 | 2 | 27 | -18 | 2 |
| Asien | 325 | +20 | +20 | 29 | 295 | -3 | 26 |
| Australien | 14 | +14 | +14 | 1 | 18 | +22 | 2 |
| Totalt | 1 132 | -1 | -1 | 100 | 1 113 | -6 | 100 |
* Förändringar mot föregående år i fast valuta för jämförbara enheter
1) Exklusive större order
KONCERNEN
ORDERINGÅNG PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
KV2 2016 |
KV3 2016 |
% | ∆ KV3 % 1) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||||
| Sandvik Machining Solutions | 8 940 | 8 705 | 8 099 | 8 116 | 33 860 | 8 304 | 8 320 | 7 776 | -4 | -4 |
| Sandvik Mining and Rock Technology | 8 580 | 8 757 | 7 676 | 7 322 | 32 335 | 7 266 | 7 539 | 7 936 | +3 | +5 |
| Sandvik Materials Technology | 3 725 | 3 054 | 2 847 | 2 999 | 12 625 | 3 488 | 2 753 | 2 851 | 0 | 0 |
| Other operations | 1 325 | 1 246 | 1 099 | 1 089 | 4 760 | 1 236 | 1 251 | 1 132 | +3 | -1 |
| Koncerngemensamt | 4 | 4 | 5 | 5 | 17 | 5 | 6 | 5 | ||
| Kvarvarande verksamhet | 22 574 | 21 766 | 19 726 | 19 531 | 83 597 | 20 299 | 19 869 | 19 700 | 0 | 0 |
| Avvecklad verksamhet | 592 | 977 | 466 | 745 | 2 781 | 1 162 | 273 | 219 | -53 | -54 |
| Koncernen | 23 167 | 22 743 | 20 192 | 20 275 | 86 378 | 21 461 | 20 142 | 19 919 | -1 | -1 |
FÖRSÄLJNING PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
KV2 2016 |
KV3 2016 |
% | ∆ KV3 % 1) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||||
| Sandvik Machining Solutions | 8 737 | 8 661 | 8 159 | 8 253 | 33 809 | 8 025 | 8 235 | 7 859 | -4 | -4 |
| Sandvik Mining and Rock Technology | 8 227 | 8 561 | 8 270 | 8 073 | 33 131 | 7 344 | 7 540 | 7 791 | -6 | -5 |
| Sandvik Materials Technology | 3 712 | 3 639 | 3 161 | 3 398 | 13 909 | 3 231 | 3 389 | 2 945 | -7 | -7 |
| Other operations | 1 279 | 1 335 | 1 151 | 1 210 | 4 976 | 1 095 | 1 151 | 1 113 | -3 | -6 |
| Koncerngemensamt | 5 | 4 | 4 | 6 | 20 | 5 | 6 | 7 | ||
| Kvarvarande verksamhet | 21 960 | 22 200 | 20 745 | 20 940 | 85 845 | 19 700 | 20 321 | 19 715 | -5 | -5 |
| Avvecklad verksamhet | 1 374 | 1 198 | 1 347 | 1 058 | 4 977 | 720 | 715 | 724 | -46 | -47 |
| Koncernen | 23 334 | 23 398 | 22 092 | 21 998 | 90 822 | 20 420 | 21 036 | 20 439 | -7 | -7 |
RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
KV2 2016 |
KV3 2016 |
∆ KV3 % |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||||
| Sandvik Machining Solutions | 1 226 | 1 781 | 1 481 | 1 017 | 5 504 | 1 652 | 1 785 | 1 650 | +11 | |
| Sandvik Mining and Rock Technology | 78 | 969 | 907 | 464 | 2 417 | 705 | 698 | 817 | -10 | |
| Sandvik Materials Technology | 100 | 286 | 49 | -427 | 8 | 216 | 297 | 197 | E/T | |
| Other operations | 137 | 172 | 108 | 71 | 489 | 94 | 141 | 113 | +5 | |
| Koncerngemensamt | -342 | -231 | -220 | -355 | -1 147 | -254 | -216 | -154 | +30 | |
| Kvarvarande verksamhet | 1 199 | 2 977 | 2 325 | 770 | 7 271 | 2 413 | 2 705 | 2 623 | +13 | |
| Avvecklad verksamhet | -147 | -74 | -1 004 | 16 | -1 209 | -54 | -55 | -1 012 | -1 | |
| Koncernen 2) | 1 052 | 2 903 | 1 321 | 786 | 6 062 | 2 359 | 2 650 | 1 611 | +22 |
RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSOMRÅDE
| % | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
KV2 2016 |
KV3 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||
| Sandvik Machining Solutions | 14,0 | 20,6 | 18,1 | 12,3 | 16,3 | 20,6 | 21,7 | 21,0 |
| Sandvik Mining and Rock Technology | 0,9 | 11,3 | 11,0 | 5,7 | 7,3 | 9,6 | 9,3 | 10,5 |
| Sandvik Materials Technology | 2,7 | 7,9 | 1,5 | -12,6 | 0,1 | 6,7 | 8,8 | 6,7 |
| Other operations | 10,7 | 12,9 | 9,4 | 5,9 | 9,8 | 8,6 | 12,3 | 10,2 |
| Kvarvarande verksamhet | 5,5 | 13,4 | 11,2 | 3,7 | 8,5 | 12,2 | 13,3 | 13,3 |
| Avvecklad verksamhet | -10,7 | -6,2 | -74,6 | 1,5 | -24,3 | -7,5 | -7,8 | -139,8 |
| Koncernen | 4,5 | 12,4 | 6,0 | 3,6 | 6,7 | 11,6 | 12,6 | 7,9 |
1) Förändringar mot föregående år i fast valuta för jämförbara enheter.
2) Interna transaktioner hade försumbar effekt på affärsområdenas resultat.
E/T = ej tillämplig.
KONCERNEN
JUSTERAT RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
KV2 2016 |
KV3 2016 |
∆ KV3 % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||||||||
| Sandvik Machining Solutions | 1 906 | 1 781 | 1 481 | 1 647 | 6 814 | 1 652 | 1 785 | 1 650 | +11 |
| Sandvik Mining and Rock Technology | 874 | 969 | 907 | 743 | 3 492 | 705 | 698 | 817 | -10 |
| Sandvik Materials Technology | 365 | 286 | 49 | 118 | 818 | 216 | 297 | 197 | E/T |
| Other operations | 137 | 172 | 108 | 111 | 529 | 94 | 141 | 113 | +5 |
| Koncerngemensamt | -305 | -231 | -220 | -304 | -1 060 | -254 | -216 | -154 | E/T |
| Kvarvarande verksamhet | 2 977 | 2 977 | 2 325 | 2 315 | 10 593 | 2 413 | 2 705 | 2 623 | +13 |
| Avvecklad verksamhet | -43 | -74 | -6 | 16 | -108 | -54 | -55 | -1 012 | E/T |
| Koncernen 2) | 2 934 | 2 903 | 2 319 | 2 331 | 10 485 | 2 359 | 2 650 | 1 611 | -31 |
JUSTERAD RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSOMRÅDE
| % | KV1 2015 |
KV2 2015 |
KV3 2015 |
KV4 2015 |
KV1-4 2015 |
KV1 2016 |
KV2 2016 |
KV3 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||
| Sandvik Machining Solutions | 21,8 | 20,6 | 18,1 | 20,0 | 20,2 | 20,6 | 21,7 | 21,0 |
| Sandvik Mining and Rock Technology | 10,6 | 11,3 | 11,0 | 9,2 | 10,5 | 9,6 | 9,3 | 10,5 |
| Sandvik Materials Technology | 9,8 | 7,9 | 1,5 | 3,5 | 5,9 | 6,7 | 8,8 | 6,7 |
| Other operations | 10,7 | 12,9 | 9,4 | 9,2 | 10,6 | 8,6 | 12,3 | 10,2 |
| Kvarvarande verksamhet | 13,6 | 13,4 | 11,2 | 11,1 | 12,3 | 12,2 | 13,3 | 13,3 |
| Avvecklad verksamhet | -3,1 | -6,2 | -0,5 | 1,5 | -2,2 | -7,5 | -7,8 | -139,8 |
| Koncernen | 12,6 | 12,4 | 10,5 | 10,6 | 11,5 | 11,6 | 12,6 | 7,9 |
1) Förändringar mot föregående år i fast valuta för jämförbara enheter.
2) Interna transaktioner hade försumbar effekt på affärsområdenas resultat.
E/T = ej tillämplig.
KV3 SANDVIK DELÅRSRAPPORT 2016
NYCKELTAL
| KV3 2015 | KV3 2016 | KV1-4 2015 | |
|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||
| Skattesats, % | 33,1 | 27,5 | 35,1 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 11,9 | 11,4 | 9,5 |
| Avkastning på eget kapital, % | 14,6 | 13,0 | 9,7 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 9,0 | 8,7 | 7,2 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 27,9 | 28,1 | 27,1 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 1,03 | 0,95 | 1,00 |
| Soliditet, % | 34 | 35 | 34 |
| Rörelsekapital, % | 30 | 29 | 27 |
| Vinst per aktie, SEK | 1,01 | 1,29 | 2,79 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | +3 953 | +4 527 | +12 793 |
| Antal anställda | 45 361 | 43 014 | 44 663 |
| KV3 2015 | KV3 2016 | KV1-4 2015 | |
|---|---|---|---|
| Koncernen | |||
| Skattesats, % | 72,4 | 50,1 | 45,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 10,2 | 10,0 | 7,9 |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,9 | 9,8 | 6,2 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 7,6 | 7,4 | 5,9 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 27,9 | 28,1 | 27,1 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 1,03 | 0,95 | 1,00 |
| Soliditet, % | 33 | 35 | 34 |
| Rörelsekapital, % | 28 | 27 | 26 |
| Vinst per aktie, SEK | 0,20 | 0,49 | 1,79 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | +3 568 | +4 312 | +11 952 |
| Antal anställda | 46 541 | 43 958 | 45 808 |
| Antal utestående aktier vid periodens slut ('000) 1) | 1 254 386 | 1 254 386 | 1 254 386 |
| Genomsnittligt antal aktier ('000) 1) | 1 254 386 | 1 254 386 | 1 254 386 |
1) Inga utspädningseffekter under perioden. Se definitioner på home.sandvik
Sandvik presenterar vissa fi nansiella mått i delårsrapporten som inte defi nieras enligt IFRS. Sandvik anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar fi nansiella
mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa fi nansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som defi nieras enligt IFRS. För defi nitioner av de nyckeltal som Sandvik använder se webbplatsen home.sandvik
FRAMTIDSINRIKTAD INFORMATION
En del redovisade poster rör framtida händelser och det faktiska utfallet kan komma att se väsentligt annorlunda ut. Förutom de faktorer som uttryckligen har kommenterats kan även andra faktorer väsentligt påverka det faktiska utfallet, exempelvis de ekonomiska förutsättningarna, valutakurser och räntenivåer,
politiska risker, konkurrerande produkter och prissättningen av dem, produktutveckling, kommersialisering och tekniska svårigheter, problem med leveranser samt stora kreditförluster hos kunderna.
ÅRSSTÄMMA
Styrelsen har beslutat att årsstämman 2017 ska hållas i Sandviken den 27 april 2017. Kallelse kommer att utgå i vederbörlig ordning.
Stockholm, 24 oktober 2016 Sandvik Aktiebolag (publ)
Björn Rosengren VD och koncernchef
GRANSKNINGSRAPPORT
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Sandvik Aktiebolag (publ) per 30 september 2016 och den niomånadersperiod som slutade detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med
Denna information är sådan information som Sandvik AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 oktober 2016 kl. 13.30.
Ytterligare information kan erhållas från Sandvik Investor Relations, tel 08 456 14 94 (Ann-Sofie Nordh), 08 456 11 94 (Anna Vilogorac) eller via e-post till [email protected].
En presentation och telefonkonferens kommer att hållas den 24 oktober 2016 kl. 15.00 på World Trade Center i Stockholm.
Sandvik AB, Org.nr: 556000-3468 Box 510 101 30 Stockholm 08 456 11 00
den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Därför ger vi inte uttryck för en slutsats grundad på en revision.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm, 24 oktober 2016 KPMG AB
George Pettersson Auktoriserad revisor
Information finns tillgänglig på www.sandvik.com/ir
KALENDER 2017:
| 1 februari | Rapport, fjärde kvartalet 2016 |
|---|---|
| 24 april | Rapport, första kvartalet 2017 |
| 27 april | Årsstämma, Sandviken |
| 17 juli | Rapport, andra kvartalet 2017 |
| 24 oktober | Rapport, tredje kvartalet 2017 |