AI assistant
Rottneros — Annual Report 2019
Mar 20, 2020
3105_10-k_2020-03-20_26e3a597-fa74-4e10-bcc6-905fc4f6c9df.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer

ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING

VERKSAMHETEN
- 4 Rottneros i korthet
- 6 Året i korthet
- 8 Vd-ord
- 10 Marknad
- 18 Mål och strategier
- 20 Utdelning och långsiktiga mål
- 21 Ordförandeord
- 22 Strategi Råvaruförsörjningen
- 25 Strategi Produktion
- 32 Produkter och användningsområden
HÅLLBARHETSRAPPORT
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
- 56 Förvaltningsberättelse
- 58 Förslag till vinstdisposition
- 59 Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning
- 61 Möjligheter och risker
- 68 Bolagsstyrningsrapport
EKONOMISK REDOVISNING
- 76 Resultatrapporter koncernen
- 77 Balansräkning koncernen
- 78 Förändringar i eget kapital koncernen
- 79 Kassaflödesanalys koncernen
- 80 Resultatrapporter moderbolaget
- 81 Balansräkning moderbolaget
- 82 Förändringar i eget kapital moderbolaget
- 83 Kassaflödesanalys moderbolaget
- 84 Tilläggsupplysningar och noter
- 100 Försäkran
- 101 Revisionsberättelse
ÖVRIG INFORMATION
104 Styrelse, revisorer och ledning
2 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
- 106 Rottnerosaktien
- 108 Flerårsöversikt
- 109 Alternativa nyckeltal och nyckeltalsdefinitioner
- 110 Ordlista
- 111 Årsstämman
Om hållbarhetsrapporten
Sidorna 40–55, utgör Rottneros lagstadgade hållbarhetsrapport. Rapporten omfattar Rottneros AB och dess dotterbolag under räkenskapsåret 1 januari 2019 till 31 december 2019. Innehållet bygger på regelbundet uppdaterade analyser av väsentliga frågor för intressenter. Hållbarhetsrapporten granskas översiktligt av koncernens revisor och utlåtande har lämnats på sidan 103.
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
PURE POSSIBILITIES
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 3
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
ROTTNEROS I KORTHET
Oberoende och hållbar producent av kundanpassad marknadsmassa
Rottneros utvecklar och producerar pappersmassa av högsta kvalitet. Koncernen erbjuder ett av de bredaste produktsortimenten på den globala marknaden. Vi jobbar nära våra kunder och skräddarsyr vårt erbjudande för att optimera deras processer och produkter. Koncernen är också aktiv i Nordeuropa inom det snabbt växande segmentet fiberbaserade livsmedelstråg. Rottneros marknadsledande produkter och tjänster som tillför kunderna tydliga mervärden är nyckeln till att skapa uthållig lönsamhet.
Det här är Rottneros
Rottneros vidareförädlar vedråvara i två specialiserade massabruk samt i en ny anläggning för produktion av fibertråg. Vi erbjuder ett av världens bredaste produktsortiment inom pappersmassa. Antalet slutprodukter som innehåller vår massa är därför stort.

MSEK OMSÄTTNING
Nettoomsättningen växte 5 procent 2019 främst genom ökade massaleveranser.
ANTAL MEDARBETARE
Koncernen har 303 motiverade medarbetare, huvudsakligen fördelade på massabruken i Vallvik respektive Rottneros.
2 376 303 406 000
TON MASSAPRODUKTION
Under 2019 producerade koncernens bruk totalt 406 tusen ton massa, vilket var ett nytt rekord och innebar en ökning med 3 procent mot 2018.
ROTTNEROS I KORTHET ROTTNEROS I KORTHET
Vi tillverkar: Våra kunder tillverkar: • ELEKTROTEKNISKA APPLIKATIONER • PAPPER • KARTONG • FILTER • PAPPER • KARTONG • MJUKPAPPER • FILTER • LIVSMEDEL • TEKNISKA PRODUKTER Kemisk massa Mekanisk massa Fibertråg (av mekanisk massa)
Våra anläggningar:

Koncernens produkter, leveransvolymens fördelning

Omsättningens geografiska fördelning

ÅRET I KORTHET
God lönsamhet trots en svag marknad, volymtillväxten fortsatte som planerat
2019 var ett bra år för Rottneros. Produktionen ökade med 3 procent till 406 tusen ton, ett nytt årsrekord. Vi redovisade ett starkt EBIT-resultat, 268 MSEK, trots den tuffa marknaden. Kassaflödet från den löpande verksamheten var fortsatt på en hög nivå och uppgick till 462 MSEK. Vi kunde därmed dela ut nästan 215 MSEK till våra aktieägare.

NYTT REKORDKVARTAL
EBIT uppgick till 141 MSEK, vilket var rekord för ett enskilt kvartal i koncernens nuvarande struktur. Kassaflödet från den löpande verksamheten var också starkt, 147 MSEK. Rottneros Packaging startade kommersiell produktion av fibertråg i den nya anläggningen i Sunne.

PRODUKTIONEN PÅ TOPPNIVÅ
Produktionsvolymen uppgick till 107,7 tusen ton, vilket var ett nytt kvartalsrekord. I samband med årsstämman presenterade vi koncernens nya logotyp. Den är ett viktigt steg på vägen att tydliggöra satsningen på jämställdhet och klimatsmarta produkter. Under kvartalet beslutade vi om en ny metangasbrännare i Rottneros Bruk. Därmed når vi i stort sett målet om en fossilfri produktionsprocess i Rottneros Bruk.

STYRELSEN FÖRESLOG EXTRAUTDELNING Styrelsen föreslog en extra utdelning om 0,70 SEK/ aktie som sedan beslutades av en extrastämma i
november. Vi genomförde två nyckelrekryteringar, Ola Thomasson som fabriksdirektör för Rottneros Bruk och Peter Sävelin som fabriksdirektör i Vallviks Bruk.

KÖP AV NYKVIST SKOGS
Vi avtalade om att förvärva råvaruföretaget Nykvist Skogs AB. Affären stärker våra råvaruanskaffningsmöjligheter ytterligare genom ökad tillgång till råvara från privata skogsägare. Fortsatt god produktion bäddar för nya årsrekord, 406 tusen ton producerat och 408 tusen ton levererat.

Kassaflödet från den löpande verksamheten var 462 miljoner kronor.
11,3%
EBIT-marginalen uppgick till historiskt starka 11,3 procent trots att massapriserna sjönk väsentligt under året.

ÅRET I KORTHET ÅRET I KORTHET
| NYCKELTAL | 2019 | 2018 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 376 | 2 260 | 5 |
| EBITDA | 374 | 394 | -5 |
| EBIT | 268 | 295 | -9 |
| Resultat efter finansiella poster | 247 | 276 | -11 |
| Nettoresultat | 194 | 221 | -12 |
| Resultat per aktie, SEK | 1,27 | 1,45 | -12 |

Nettoomsättningen växte 5 procent, främst driven av att massaleveranserna ökade 7 procent.
3%
Koncernens massaproduktion ökade 3 procent som ett resultat av de investeringar som gjorts under senare år samt förbättrad tillgänglighet i bruken.

PRODUKTION, TUSEN TON
2019 producerade Rottneros 406 tusen ton massa, vilket är ett nytt produktionsrekord för koncernen.

MASSAPRISER NBSK I USD OCH SEK MASSAPRISER BCTMP I USD OCH SEK

Massapriser BCTMP Kina i USD per ton Massapriser BCTMP Kina i SEK per ton
NBSK är proxy för "kemisk massa", BCTMP är proxy för "mekanisk massa". Källor. NBSK Europa listpris (FOEX), BCTMP Kina (Brian McClay), Växelkurs (Riksbanken). VD-ORD
Ett framgångsrikt år med god lönsamhet och fortsatt volymtillväxt
Sammantaget var 2019 ett bra år för Rottneros. De senaste årens systematiska arbete i våra bruk har bäddat för fortsatt produktionstillväxt och ökad effektivitet. Produktionen ökade med 3 procent till ett nytt årsrekord, 406 tusen ton. De faktorer vi själva kan påverka utvecklades därmed väl och i linje med våra planer. Samtidigt var den svaga marknadsutvecklingen en utmaning och en hämmande faktor för resultatet. Trots det var både resultatet och kassaflödet starkt vilket innebar att vi kunde dela ut nästan 215 MSEK till våra aktieägare.
2019 var ett framgångsrikt år på många plan. Vi fick återigen ett kvitto på att vår långsiktiga inriktning mot ständiga förbättringar och successiva investeringar resulterar i ökad produktion, produktivitet och hållbarhet. Vårt fokus på att optimera de faktorer vi själva kan påverka är nyckeln till vårt värdeskapande både för ett hållbart samhälle i stort och för att skapa en god riskjusterad avkastning till våra aktieägare.
ETT STARKT KASSAFLÖDE BÄDDADE FÖR EXTRAUTDELNING
Vårt EBIT-resultat uppgick till 268 MSEK och EBITmarginalen var 11,3 procent. Detta framstår som mycket bra mot bakgrund av ett successivt försvagat marknadsläge under året. Kassaflödet från den löpande verksamheten var mycket starkt och landade på 462 MSEK.
Massaleveranserna ökade med hela 7 procent vilket innebar att vi nådde målet att avsätta hela volymen vi hade tillgänglig till försäljning på lönsamma prisnivåer. Detta är resultatet av det målinriktade arbete som vår marknadsavdelning genomfört för att utveckla både befintliga och nya nischer, på såväl existerande som nya geografiska marknader. Uppbyggnaden av en marknadsbearbetning av Centraleuropa i egen regi är ett konkret exempel på detta. Genom direktkontakten med kunderna ökar vi möjligheten att skräddarsy våra produkter till deras behov och förbättrar därmed lönsamheten för såväl dem som för oss själva.
HÅLLBARHET EN DEL AV VÅRT DNA
Hållbarhet finns naturligt i vårt DNA. Våra produkter är en del av lösningen i arbetet med att skapa en långsiktigt hållbar utveckling globalt. Liksom skogen binder
produkterna koldioxid. Steg för steg är vi också på väg mot en i praktiken helt fossilfri produktionsprocess genom att bark och flis ersätter olja. Under året beslutade vi att investera i en ny metangasbrännare i Rottneros Bruk vilket innebär att vi i stort sett kommer att nå målet om en fossilfri produktionsprocess i bruket.
KRAFTIGT SJUNKANDE MASSAPRISER UNDER 2019
Under 2019 försämrades den globala massamarknaden dramatiskt med successivt sjunkande priser som följd. Bakgrunden var främst en lägre konsumtionstillväxt genom inbromsningen i världsekonomin, inte minst i Kina som bland annat påverkades av ökade handelshinder. Samtidigt ökade utbudet på marknaden genom ett högt kapacitetsutnyttjande globalt och ökade produktionsvolymer från flera nordiska aktörer. Mot slutet av året förbättrades dock marknadsbalansen och lagernivåerna sjönk. Därmed planade prisutvecklingen ut på en låg nivå. Bruttopriset för NBSK sjönk från 1 200 USD vid inledningen av 2019 till cirka 820 USD i slutet, motsvarande en nedgång med drygt 30 procent. Den långsiktiga trenden, med en årlig konsumtionsökning om 1–2 procent, väntas fortsätta. Positivt är också att det inte tillkommer några större kapacitetstillskott på marknaden under de närmaste åren.
NY LOGOTYP, VISION OCH AFFÄRSIDÉ
Året var händelserikt på många sätt. I samband med den välbesökta årsstämman i Sunne i maj presenterade vi koncernens nya logotyp. Den är ett viktigt steg på vägen att tydliggöra satsningen på klimatsmarta produkter och jämställdhet. Den är också kopplad till projektet "Ett Rottneros" som vi slutförde under året och som bygger på

en gemensam värdegrund, ett engagerat ledarskap och förtydligar vårt varumärke. Säkerhet, utbildning och kompetensförsörjning är viktiga områden som vi fokuserar på.
Koncernens nya vision, Alltid göra skillnad, som beslutades under hösten, knyter väl an till själen i vår organisation. Som en del i vårt arbete med att förnya Rottneros fastställde vi även en omformulerad affärsidé: Med nyfikenhet och erfarenhet skapar vi produkter och tjänster nära våra kunder. Båda signalerar vårt fokus på ständiga förbättringar och att ligga nära våra kunder för att genom proaktivitet skapa mervärden så ofta vi kan.
Våra höga ambitioner när det gäller hållbarhet är en viktig pusselbit i arbetet med att göra Rottneros till en bra arbetsgivare och stärker vårt varumärke när vi söker nya talanger till verksamheten.
Under hösten genomförde vi två nyckelrekryteringar till koncernledningen, Ola Thomasson som fabriksdirektör för Rottneros Bruk och Peter Sävelin som fabriksdirektör för Vallviks Bruk. De båda kommer vara centrala i den fortsatta utvecklingen av våra bruk mot ökade volymer och effektivitet.
FÖRVÄRV AV NYKVIST SKOGS AB
I början av november avtalade vi om att förvärva råvaruföretaget Nykvist Skogs AB. Affären stärker råvaruförsörjningen ytterligare genom att vi får ökad tillgång till råvara från privata skogsägare. Den gruppen svarar för omkring hälften av skogsägandet i Sverige. Ambitionen är att fortsätta expandera verksamheten som
en fristående aktör och successivt växa virkesflödet som hanteras.
Vår satsning inom Rottneros Packaging fortsätter. I början av året startade den kommersiella tillverkningen av formpressade fibertråg i Sunne. Ytterligare en maskin planeras vara klar för uppstart under första halvåret 2020. Efterfrågan på klimatsmarta förpackningar och fibertråg är fortsatt stor och växer kraftigt.
Under 2020 står vi inför de betydande utmaningar som den snabba spridningen av coronaviruset innebär för samhället i stort. Våra medarbetares hälsa har, som alltid, högsta prioritet. Därutöver kommer vårt fokus, om möjligt, vara ännu starkare mot att fullfölja de senaste årens arbete och ytterligare strömlinjeforma bolaget för ökad produktion, effektivitet, hållbarhet och närhet till våra kunder. Vår inriktning mot att optimera de faktorer vi själva kan påverka fortsätter därmed i oförminskad takt och vi står väl rustade, både operationellt och finansiellt, för att ta oss an de utmaningar som väntar. Många av de användningsområden vi levererar till borde kunna stå emot den konjunkturavmattningen vi har framöver oss relativt väl.
Sist men inte minst vill jag tacka samtliga medarbetare, styrelsen, kunder och leverantörer för ett utmärkt samarbete under året.
Lennart Eberleh
vd och koncernchef
Från skog … … till produkt
10 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
MARKNADEN
Från skog … … till produkt
Få andra tillverkande industrier har förmånen att arbeta med en förnybar råvara. Rottneros använder i huvudsak svensk skogsråvara, som är en del av ett kretslopp – utan början eller slut. Efterfrågan på produkter som utnyttjar naturresurser på ett ansvarsfullt sätt ökar. Med det som utgångspunkt kan vi med stolthet producera olika kundanpassade sortiment för världsmarknaden.

Rottneros erbjudande

MARKNAD
LÅNGSIKTIG EKONOMISK TILLVÄXT
Den starka industriella expansionen och en successivt förbättrad levnadsstandard är fundamentala drivkrafter bakom den ökande massaanvändningen i världen, med tyngdpunkt på de snabbt expanderande tillväxtekonomierna.


ÖKANDE BEHOV AV MJUKPAPPER
I takt med att levnadsstandarden i tillväxtekonomierna ökar, växer också utrymmet för privatkonsumtion, bland annat av hygienprodukter. Mjukpapper är det användningsområde som idag visar snabbast tillväxt och svarar för drygt en tredjedel av konsumtionen av marknadsmassa i världen.

DIGITALISERINGEN
Marknadens struktur förskjuts genom digitaliseringen. Utvecklingen går från massa för grafiska papper till massa för andra applikationer som förpackningar, mjukpapper och specialpapper.

GEOGRAFISK FÖRFLYTTNING
Geografisk förflyttning för konsumtion av massa, från de mogna ekonomierna i väst mot de snabbt växande marknaderna i Asien. De senaste fem åren har efterfrågan på marknadsmassa vuxit med cirka 2 procent årligen och av denna ökning har Asien svarat för 90 procent.

VÄXANDE EFTERFRÅGAN PÅ HÅLLBARA FÖRPACKNINGAR
Många studier visar på fördelen med kartong som ett fossilfritt och hållbart förpackningsmaterial. Rottneros är aktiv i denna omställning genom sitt fokus på just massa för kartong och egen trågtillverkning.
MARKNAD MARKNAD
Ökande behov av hygien- och förpackningsprodukter driver tillväxten
Rottneroskoncernen är en oberoende och flexibel nischproducent av både kemisk och mekanisk massa. Försäljningen sker globalt med tyngdpunkt på Europa. Betydande volymer går även till USA och Asien. Efter flera år av prisuppgångar vände trenden på massamarknaden under 2019. Anledningarna var främst en svagare världskonjunktur och ett relativt högt kapacitets-utnyttjande bland massaproducenterna.
På lång sikt kommer efterfrågan fortsätta att uppvisa en stabil tillväxt främst genom ett ökande behov av hygien- och förpackningsprodukter inom de snabbt expanderande ekonomierna i Asien och Latinamerika. Även den successivt ökande miljömedvetenheten i samhället innebär att träfiberbaserade produkter kommer växa på områden där plasten fortfarande dominerar.
ROTTNEROS OCH MARKNADEN
Rottneros strategi fokuserar på marknadsledarskap inom utvalda nischer med den övergripande målsättningen att öka andelen av försäljningen till slutprodukter som visar god marknadstillväxt. Detta sker genom att utveckla såväl befintliga som helt nya nischer.
Rottneroskoncernen producerar rena eller extremt rena pappersmassor med egenskaper som uppfyller högt ställda krav inom vissa nischområden. Koncernens massa används bland annat för framställning av filter till olika ändamål. E-massa är annan viktig produkt som är utmärkt för elektrisk isolering i transformatorer och högspänningskablar till undervattensbruk. Den fortsatta industrialiseringen i Asien och Latinamerika bör bidra till ökad efterfrågan, liksom den utbyggnad och modernisering av elnäten som äger rum i Europa och USA.
Bolaget har också en stark position inom ett tredje och större marknadssegment, massa för kartongtillverkning. Koncernens massa tillför mervärden för kunderna genom att förbättra böjstyvheten och tryckbarheten, vilka är viktiga egenskaper för kartong.
Den höga kvaliteten på Rottneros massa gör den väl lämpad för kartongprodukter som används till mat och dryck, något som ger ett viktigt försprång på marknaden. Att kartongen inte påverkar den förpackade produkten med smak och lukt är avgörande. Den oblekta
MARKNADSMASSA – GLOBAL FÖRBRUKNING PER REGION

Efterfrågan på marknadsmassa har framför allt vuxit i Kina som nu står för drygt en tredjedel av förbrukningen.
MARKNADSMASSA – GLOBAL FÖRBRUKNING PER ANVÄNDNINGSOMRÅDE

Utvecklingen går från massa för grafiska papper till massa för mjukpapper, förpackningar och specialpapper.
MARKNAD
sulfatmassan som produceras i Vallviks Bruk lämpar sig utmärkt för det växande segmentet brun vätskekartong. Brukets stora tvättkapacitet möjliggör en mycket ren oblekt massa som ger Rottneros ett övertag mot konkurrenterna och en stark marknadsposition. Även investeringen inom fibertråg, Rottneros Packaging, passar väl in i bolagets övergripande inriktning mot segment som växer där koncernen har en konkurrensfördel.
Rottneros slipmassa är ett konkurrenskraftigt alternativ inom marknadssegmentet tunna tryckpapper, särskilt där kravet på opacitet (ogenomskinligt papper) är högt, samt för mjukpapper och kartong.
MARKNADSÖVERSIKT
Globalt uppgår användningen av cellulosafiber för papper, kartong och hygienprodukter till 410 miljoner ton per år. Drygt hälften av detta består av återvunnen returfiber. Resten utgörs i stort sett av så kallad jungfrulig fiber från barr- och lövträd. Den delen uppgår till 175 miljoner ton årligen, varav drygt 60 procent tillverkas av integrerade pappers- och kartongbruk. Resten, omkring 67 miljoner
ton, utgörs av marknadsmassa som säljs på marknaden. Den domineras av den kemiska massan, varav närmare 40 procent är långfibermassa som tillverkas av barrved. Den mekaniska massans andel är relativt blygsam, ungefär sex procent eller cirka fyra miljoner ton.
Marknadsmassan används för tillverkning av mjukpapper (tissue) och andra hygienprodukter, grafiska papper, kartong, förpackningspapper samt för olika typer av specialapplikationer för papper men även på andra områden.
LÅNGSIKTIGA DRIVKRAFTER OCH TRENDER
Den globala efterfrågan på marknadsmassa har de senaste fem åren vuxit med cirka 2 procent årligen, men tillväxten har varit ojämnt fördelad mellan marknader och regioner. De mogna industriländerna i väst visar överlag en stagnerande efterfrågan, medan konsumtionen i de asiatiska tillväxtmarknaderna ökar starkt. Asien har svarat för 90 procent av de senaste fem årens globala konsumtionsökning av marknadsmassa. Kina är med omkring 25 miljoner ton idag världens största köpare
Rottneros är verksamt inom segmentet marknadsmassa, vilket utgör 17 procent av den totala massamarknaden
Den totala årliga konsumtionen av cellulosafiber till papper, kartong, hygienprodukter och textilier uppgår till 410 miljoner ton. Rottneros är verksamt inom inom segmentet marknadsmassa som uppgår till 67 miljoner ton. Största delen av segmentet marknadsmassa utgörs av blekt kemisk massa, antingen långfibermassa baserad på barrved eller kortfibermassa baserad på eukalyptus, björk eller annat lövträd. Kemisk långfibermassa kan även vara oblekt och kallas då UKP. Vallviks Bruk producerar blekt och oblekt kemisk långfibermassa. En mindre del av marknaden utgörs av mekanisk massa, cirka 4 miljoner ton. CTMP och slipmassan som produceras i Rottneros Bruk är mekaniska massor.

TOTAL FIBERFÖRBRUKNING: 410 MTON MARKNADSMASSA: 67 MTON
MARKNAD MARKNAD
Marknadens struktur förskjuts gradvis genom digitaliseringen och de snabbt växande ekonomierna i Asien. Utvecklingen går därmed från massa för grafiska papper till massa för mjukpapper, förpackningar och specialpapper. Samtidigt sker en förflyttning, av konsumtion av massa, från de mogna ekonomierna i väst mot de snabbt växande marknaderna i Asien. Där är den starka industriella expansionen och en successivt förbättrad levnadsstandard fundamentala drivkrafter bakom den ökande massaanvändningen.
Det användningsområde som visar snabbast tillväxt är mjukpapper, som idag svarar för drygt en tredjedel av konsumtionen av marknadsmassa i världen. I takt med ökad levnadsstandard i tillväxtmarknaderna, ökar också utrymmet för privatkonsumtion, bland annat av hygienprodukter. Efterfrågan på mjukpapper är hög och stabil på de mogna marknaderna och kraftigt ökande på tillväxtmarknaderna. Kina är världens största mjukpappersmarknad, följt av USA. Mjukpapper tillverkas
huvudsakligen i ointegrerade pappersbruk och expansionen har i stor omfattning baserats på marknadsmassa.
Efterfrågan på mjukpapper och kartong kommer att fortsätta växa under de kommande åren främst genom den successivt ökande levnadsstandarden i de expansiva länderna i Asien. Förbrukningen i västvärlden väntas samtidigt vara stabil. Efterfrågan på grafiska papper kommer fortsätta att minska framöver.
Grafiska papper var länge det helt dominerande användningsområdet för marknadsmassa. För tio år sedan gick mer än 40 procent av världens marknadsmassa till produktion för dessa kvaliteter. Digitaliseringen av media har tvingat pappersindustrin till omstruktureringar och anpassning av produktionen till en lägre efterfrågan. Grafiska papper är dock fortfarande ett betydande användningsområde, men dess andel av världsförbrukningen ha minskat till omkring 25 procent. För massatillverkarna innebär utvecklingen fortsatta omställningar till andra kundsegment och produktnischer under kommande år.

GLOBAL EFTERFRÅGAN OCH KAPACITETSUTNYTTJANDE, MARKNADSMASSA
VÄRLDENS LEVERANSER AV KEMISK MARKNADSMASSA

Kemisk massa Mekanisk massa
23 %
GLOBAL EFTERFRÅGAN OCH KAPACITETSUTNYTTJANDE, MARKNADSMASSA

Marknadsmassa
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
MARKNAD
är massa som säljs till främst ointegrerade pappers- eller kartongbruk, men även till integrerade bruk när den egna massaproduktionen inte räcker till.
Ett integrerat bruk
producerar sin egen massa i anslutning till produktionen av papper och kartong.
Ett ointegrerat bruk
16 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
köper massa på marknaden, det vill säga marknadsmassa, som sedan förädlas vidare i fabriken.
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
MARKNAD MARKNAD
För Rottneroskoncernen handlar det främst om att fokusera på tillväxtområdena kartong och mjukpapper, samt på de särskilda nischer där koncernens högkvalitativa massor uppfyller kundernas högt ställda krav. Koncernen avser att utnyttja sin kompetens, både vad gäller teknik och produktion, för att befästa och utveckla sin starka position inom de utvalda nischerna. Här krävs en nära relation med kunderna samt stor kunskap om kundens verksamhet och behov. Grafiska papper kommer dock fortsatt vara ett viktigt kundsegment genom sin storlek.
SVAGARE MASSAMARKNAD UNDER 2019
Avmattningen i världsekonomin innebar att massamarknaden försvagades under 2019. Kina uppvisade tillväxt medan efterfrågan i Europa och Nordamerika minskade. Totalt levererades omkring 67 miljoner ton marknadsmassa under året, vilket innebar en uppgång med 2 procent jämfört med 2018. Leveranserna av blekt barrsulfat, där Rottneros har en stor del av sin försäljning, ökade också.
De pågående strukturförändringarna, där digitala medier tar marknad från tryckta produkter, fortsatte att minska förbrukningen av massa för grafiska papper. Tillbakagången kompenserades liksom tidigare med råge av ökad efterfrågan inom hygien- och förpackningssegmenten.
Europa
Huvuddelen, knappt 75 procent, av Rottneros försäljning sker i Europa. Europas förbrukning på cirka 18 miljoner ton motsvarar knappt 30 procent av världsförbrukningen av marknadsmassa. Under 2019 krympte marknaden delvis påverkad av en svagare konjunktur, konsumtionen minskade 6 procent.
Asien och USA
Omkring en fjärdedel av Rottneroskoncernens försäljning går till andra marknader än den europeiska. Det handlar främst om mekanisk massa till Asien samt kemisk massa till nordöstra USA. Trots en stor inhemsk produktion i Nordamerika finns det ett tydligt behov av de nischade specialmassor Rottneros levererar.
Mer än hälften av all marknadsmassa i världen, omkring 35 miljoner ton, förbrukas i Asien. Leveranserna till regionen fortsatte att växa under 2019. Den nordamerikanska marknaden, som domineras av hygienprodukter och specialpapper, uppgår till cirka 7,5 miljoner ton. Här minskade efterfrågan på marknadsmassa under året främst genom den svagare tillväxten.
PRISUTVECKLING
Priserna på massa sjönk under året på grund av ett högt kapacitetsutnyttjande som tillsammans med en svagare världskonjunktur gjorde att lagernivåerna ökade. Därmed pressades priserna nedåt successivt under året. Priset på långfibermassa sjönk under 2019 med 380 USD och låg vid årets slut på 820 USD.
ROTTNEROS FÖRSÄLJNINGSORGANISATION
Rottneroskoncernen är beroende av framför allt utvecklingen på den europeiska marknaden där ungefär 75 procent av Rottneros försäljning sker. Försäljningsorganisationen är till stor del inriktad på att möta kraven från denna marknad. Under 2019 har Rottneros förstärkt sin säljorganisation i Europa genom en egen säljare för Centraleuropa som ersätter den tidigare agenturen i Tyskland. Detta för att komma närmare kunderna och kunna erbjuda bättre service.


ROTTNEROS LEVERANSER AV MASSA, TOTALT 408 000 TON, PER ANVÄNDNINGSOMRÅDE

MÅL OCH STRATEGIER
Ständig utveckling med fokus på produktivitet, nischer och hållbarhet
Rottneros övergripande mål är att skapa en hållbar och långsiktig lönsamhet samt ge en god avkastning till koncernens aktieägare. För att leverera detta ska koncernen erbjuda produkter och tjänster av högsta kvalitet som skapar tydliga mervärden i nischer som växer. Vi arbetar löpande med att utveckla nya produkter och applikationer mot såväl befintliga som nya kundgrupper. Våra medarbetares säkerhet, en hög produktivitet i bruken och en förstklassig servicenivå till våra kunder har högsta prioritet.
Vision
ALLTID GÖRA SKILLNAD
Affärsidé
MED NYFIKENHET OCH ERFARENHET SKAPAR VI PRODUKTER OCH TJÄNSTER NÄRA VÅRA KUNDER
Nyfikenhet
Vi är innovativa, framåtsträvande, lösningsinriktade – och med en ambition att alltid bli bättre.
Erfarenhet
Det faktum att bruken har funnits i över 100 år gör att den samlade kompetensen och erfarenheten inte kan överskattas. Vi vet vad som krävs för att vara framgångsrika över tid.
Nära
Nära betyder förståelse för kundens marknad och utmaningar. Nära betyder också en god relation, kunskapsutbyte och ett bra samarbete.
Kunder
Dagens och morgondagens kunder, här eller på andra sidan klotet.


MÅL OCH STRATEGIER MÅL OCH STRATEGIER
RÅVARUFÖRSÖRJNING
Rottneros övergripande strategi är att ha en liten och effektiv organisation för virkesanskaffning. Koncernen har ingen egen skog och fångar sin råvara främst i den virkesmarknad som finns runt respektive bruk. Att veden är spårbarhetscertifierad garanterar att råvaran inte har något kontroversiellt ursprung.
SÄKERHET OCH EFFEKTIVITET
Rottneros har en nollvision när det gäller personskador. Den genomsyrar hela verksamheten och är en del av koncernens arbete med att vara en hållbar arbetsplats. Vi arbetar strukturerat och målinriktat för att undvika arbetsplatsolyckor.
Brukens produktivitet är kritiska för att skapa lönsamhet på både kort och lång sikt. Genom ständiga förbättringar ökas produktionen gradvis via en högre tillgänglighet och kapacitet. Fokus ligger på säkerhet, förebyggande underhåll, ordning och reda, löpande optimering av rutiner samt åtgärdande av flaskhalsar.
PRODUKTUTVECKLING OCH SERVICE
Rottneros övergripande målsättning är att öka den andel av försäljningen som går till slutprodukter som visar en tydlig marknadstillväxt. Detta sker genom att utveckla såväl befintliga som helt nya nischer. Genom att koncernen utnyttjar massans konkurrensfördelar tillsammans med en hög teknikkompetens kan en stark marknadsposition etableras i valda segment. Nyfikenhet och en konsekvent omvärldsbevakning är också viktig för att växa inom nuvarande nischer, men även för att hitta nya segment med god marknadstillväxt.
Utvecklingsarbetet och den höga servicegraden är en central del i koncernens strategi att positionera båda bruken mot en hög andel specialiserade kunder. Det öppnar också upp möjligheter kring samarbeten där Rottneros kan erbjuda kunden skräddarsydda och anpassade lösningar. Förmågan att åstadkomma detta beror på en kombination av våra två bruk, produktion av både kemisk och mekanisk massa samt inte minst den höga specialistkunskapen inom företaget.
| Detta gör Rottneros | Strategier | ||
|---|---|---|---|
| INKÖP AV RÅVAROR Våra produkter produceras av råvaror från skogen. Utöver det krävs kemikalier, vatten och elektricitet. |
SÄKRA RÅVARUFÖRSÖRJNING Koncernen har ingen egen skog och finner främst råvaran i virkesmarknaden runt respektive bruk. Att veden är spårbarhetscertifierad garanterar att den inte har något kontroversiellt ursprung. |
||
| TILLVERKNING Två specialiserade massabruk samt en ny anläggning för produktion av fibertråg. |
EFFEKTIVITET OCH SÄKERHET Tillverkning som maximerar antal producerade ton och levererar energi som biprodukt för brukens behov. Stort fokus på hög säkerhet. |
||
| MASSATYPER OCH PRODUKTION MEKANISK: Vid Rottneros Bruk tillverkas både blekt och oblekt mekanisk massa av de två kategorierna CTMP och slipmassa, i ett 25-tal produktvarianter. |
UTVECKLA MASSATYPER Utveckla massatyper för valda nischbranscher. |
||
| KEMISK: Vallviks Bruk framställer kemisk massa, både blekt och oblekt, genom att koka vedflis i en särskild kokvätska så att fibrerna friläggs. |
|||
| FIBERTRÅG: Rottneros Packaging tillverkar en hundraprocentigt fossilfri förpackningslösning till livsmedel i första hand. |
BREDDA ERBJUDANDET Skapa ett tredje ben för Rottneros på längre sikt. |
||
| RÅVARA FÖR MÅNGA SLUTPRODUKTER Genom sina två bruk erbjuder Rottneros ett av världens kanske bredaste sortiment inom pappersmassa vilket innebär att antalet slutprodukter som innehåller vår massa är stort. |
EFFEKTIV DISTRIBUTION HÖG SERVICEKVALITET EXPANSION TILL NÄRLIGGANDE SEGMENT |
UTDELNING OCH LÅNGSIKTIGA MÅL
Mål och utfall
Under 2018 uppdaterade Rottneros styrelse bolagets utdelningspolicy samt fastställde långsiktiga finansiella mål och hållbarhetsmål för koncernen.
Finansiella mål

Årsstämman 2019 beslutade om en utdelning på 0,70 SEK/ aktie. Ytterligare 0,70 SEK/aktie beslutades vid en extra bolagsstämma i november. Den högre utdelningen motiverades av ett gott kassaflöde och en solid balansräkning.
GENOMSNITTLIG TILLVÄXT, PRODUCERADE TON MASSA

Investeringar i bruken och fokus på ökad tillgänglighet har gett önskat resultat. Produktionen ökar successivt. ANDEL ALTERNATIVA INTÄKTSFLÖDEN AV NETTOOMSÄTTNING

2018 var den externa försäljningen av vedråvara relativt stor och uppgick till 84 MSEK jämfört med 16 MSEK 2019.
SOLIDITET

Soliditeten är fortsatt god, vilket också gav utrymme för den extra utdelningen.
* Utfallet för utdelningen under ett år är procent av föregående års resultat.
Hållbarhetsmål


ANDEL KVINNLIGA MEDARBETARE

UTBILDNING I ROTTNEROS UPPFÖRANDEKOD
Bolagets styrs bland annat genom en rad policyer och regelverk som beslutas av styrelsen eller koncernledningen. Vår uppförandekod är den viktigaste policyn och alla anställda ska få en grundläggande utbildning i den.
Under 2020 planeras en webbaserad utbildningsinsats för att säkerställa att alla anställda har en baskunskap i företagets uppförandekod.
UTDELNING OCH LÅNGSIKTIGA MÅL ORDFÖRANDEORD
Aktieägarvärden och hållbarhet i fokus
Rottneros position som en hållbar, lönsam och globalt ledande aktör inom ett antal utvalda nischer är ett resultat av ett långsiktigt arbete för att skapa mervärden för våra viktigaste intressenter. Styrelsens främsta uppgift är att tillsammans med ledningen säkra att koncernen drivs och utvecklas på ett så värdeskapande sätt som möjligt, både utifrån en hållbar utveckling och en god kapitalavkastning för aktieägarna. Rottneros långsiktiga inriktning går väl i takt med den växande medvetenheten kring hållbarhetsfrågorna i hela samhället.
Under 2020 kommer coronavirusets effekter innebära stora utmaningar för samhället och världsekonomin. Rottneros står väl rustat inför den nya situationen med en strömlinjeformad verksamhet och solida finanser, samtidigt som medarbetarnas hälsa alltid står i första rummet. På längre sikt bör en ökad miljömedvetenhet i kombination med ett växande behov av bra förpackningslösningar innebära att massamarknaden kommer att uppvisa god tillväxt.
Potentialen att fortsätta växa inom Rottneros olika marknadsnischer är betydande och de investeringar vi beslutar om ska ge tydliga mervärden för våra aktieägare. Både genom en god potentiell avkastning och via de hållbarhetsvärden vi kan skapa för samhället i stort. Efter ett antal år av en högre investeringstakt ligger koncernens fokus nu på konsolidering, effektivisering och intrimning av de nya utrustningarna i bruken, för att få ut den fulla värdepotentialen av de genomförda investeringarna.
Det är uppenbart att behovet av att ersätta fossilbaserade produkter med hållbara material som har en minimal miljöpåverkan kommer att vara prioriterat i vårt samhälle under en lång tid framöver. Konsumenterna efterfrågar i allt högre grad träfiberbaserade förpackningar på områden där plasten fortfarande dominerar. Därmed kommer förpackningar av olika slag att vara en central tillväxtdrivare för Rottneros på både kort och lång sikt. Satsningen inom Rottneros Packaging passar utmärkt in det sammanhanget. Fibertråg för exempelvis livsmedel har väsentligt bättre miljömässiga egenskaper än de huvudsakligen plastbaserade produkter som dominerar marknaden idag. Närheten till kunden genom egen produktion av fibertråg ger oss kunskap om marknaden som även kan användas i den fortsatta utvecklingen av marknadsmassa till fibertråg.
För att skapa bästa möjliga avkastning kombinerat med en rimlig risknivå är det centralt med en välavvägd

"Efter ett antal år av en högre investeringstakt ligger koncernens fokus nu på konsolidering, effektivisering och intrimning av de nya utrustningarna i bruken."
skuldsättning. Det går hand i hand med en god utdelningsnivå. Balansräkningen ska samtidigt präglas av en stark soliditet så att bolaget står väl rustat för sämre tider. Sammantaget innebär detta ett soliditetsmål om minst 50 procent, vilket Rottneros idag uppfyller med god marginal.
Det är väldigt glädjande att koncernens goda kassaflöden och starka finanser har möjliggjort en hög utdelning de senaste åren. Under 2019 beslutade styrelsen att dela ut totalt 1,40 kronor per aktie motsvarande drygt 210 MSEK, varav en krona var extrautdelningar och 40 öre ordinarie.
Genom förvärvet av Nykvist Skogs tar koncernen en mer aktiv position på råvarumarknaden. På lång sikt kan det stärka bolagets tillgång till ved från privata skogsägare. De svarar för omkring hälften av skogsägandet i Sverige och blir allt viktigare när det gäller vedförsörjningen till skogsindustrin.
Avslutningsvis vill jag rikta ett varmt tack till koncernledningen och mina styrelsekollegor för ett utomordentligt bra samarbete under året.
Per Lundeen
styrelseordförande
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
God tillgång på råvara under året
Rottneros övergripande strategi är att ha en liten och effektiv organisation för virkesanskaffning. Bolaget äger ingen egen skog och fångar sin råvara främst i den virkesmarknad som finns runt respektive bruk. Rottneros har förvärvat Nykvist Skogs AB som bland annat förvaltar skog. Spårbarhetscertifierad ved garanterar att den råvara som används inte har något kontroversiellt ursprung. Under 2019 var tillgången på råvara god efter ett utmanande 2018.
Rottneros har en egen organisation för råvaruanskaffning i Sverige, samt ett bolag för virkesanskaffning i Lettland, SIA Rottneros Baltic. Råvaran köps i form av massaved, eller som flis från olika sågverk. Rottneros Bruk har relativt sett fler leverantörer medan Vallviks Bruk har något färre men större. De största leverantörerna är statliga Sveaskog och skogsägareföreningen Mellanskog. Utöver detta importeras en viss volym för en ökad flexibilitet i råvaruförsörjningen, den andelen utgör ett normalår omkring 10 procent.
SIA Rottneros Baltic utgör en strategisk del av råvaruorganisationen. Detta märktes inte minst under 2018 då Rottneros påtagligt kunde öka importen av råvara när inhemska leverantörer inte klarade sina åtaganden på grund av vädret. Import av flis från lettiska sågverk utgör huvuddelen av koncernens import och sker främst till Vallviks Bruk som har egen hamn. Importen till Rottneros Bruk kommer främst från närbelägna områden i Norge.
I slutet av 2019 avtalade Rottneros om att förvärva råvaruföretaget Nykvist Skogs AB. Genom affären stärker Rottneros sina råvaruanskaffningsmöjligheter ytterligare eftersom tillgången till råvara från gruppen privata skogsägare ökar. Den svarar för omkring hälften av skogsägandet i Sverige. För att säkerställa Nykvist Skogs fortsatta utveckling kommer verksamheten drivas vidare som ett självständigt dotterbolag i koncernen.
Ambitionen är att fortsätta expandera och successivt växa virkesflödet som hanteras.
Rottneros kostnader för råvaror ökade något under 2019 jämfört med föregående år. Den totala kostnaden för vedråvara var drygt 860 MSEK för 2019, motsvarande 45 procent av koncernens kostnader.
VIRKESMARKNADEN
Råvarubalansen påverkas främst av avverkningsbenägenheten, priser på massaved och sågtimmer samt konkurrensförhållanden. Då flis från sågverk utgör en betydande del av råvaran är sågverkens konjunktur och produktion viktig. Inflöde av råvara från Norge till Sverige gynnar den svenska virkesbalansen.
Tillgången på råvara var god under 2019. Balansen mellan lokal vedförsörjning och import låg på en gynnsam och långsiktigt uthållig nivå. Marknaden för sågverksindustrin försämrades, vilket dock hade en begränsad effekt på Rottneros råvarutillgång. En svagare konjunktur bidrog till en förbättrad balans på virkesmarknaden. Därmed kunde Rottneroskoncernen öka andelen lokala volymer och reducera importvolymen till normala nivåer efter ett utmanande 2018. Importandelen uppgick till cirka 10 procent av råvarubehovet.
Koncernen använde totalt drygt 1,5 miljoner kubikmeter massaved och flis 2019. Målsättningen är att råvarulagret vid respektive bruk ska täcka två till tre


Råvaruförsörjning
VED
- Köps som massaved eller flis.
- Sveaskog och skogsägareföreningen Mellanskog är de största leverantörerna.
- En viss volym importeras.
KEMIKALIER
- Stigande marknadspriser på kemikalier under 2019.
- Rottneros har kontakter med ett brett utbud av leverantörer.
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 23
STRATEGI – RÅVARUFÖRSÖRJNINGEN
veckors produktion, med vissa undantag. Delar av råvaran byts med andra industrier i syfte att minska transportavstånden vilket ger såväl miljömässiga som ekonomiska besparingar. Säsongsvariationer, prisbild och väderleksförhållanden påverkar råvaruflödet. Såväl god kommunikation som långsiktiga relationer med leverantörerna är nödvändigt för att säkerställa lagernivån och råvaruförsörjningen till bruken.
SPÅRBARHET
Rottneroskoncernen har ett starkt fokus på hållbarhet och är spårbarhetscertifierad enligt de två systemen FSC® (Forest Stewardship Council) och PEFC™ (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Spårbarhetscertifieringarna garanterar att den råvara som används inte har något kontroversiellt ursprung (till exempel illegal avverkning eller virke från nyckelbiotoper) och att den kan spåras bakåt i leveranskedjan. Efterfrågan på certifierad massa växer successivt.
KEMIKALIER
Under 2019 steg marknadspriserna något på de kemikalier som koncernen använder i produktionen. För att säkerställa såväl produktionen som konkurrenskraftiga priser strävar Rottneros efter ett brett utbud av leverantörer.
ELENERGI
Koncernens tredje största externa insatsvara är el. All extern el till bruken köps till marknadspris direkt över elbörsen Nord Pool. För att uppnå en stabil elkostnad säkras framtida elpriser enligt en fastställd strategi. Vid utgången av 2019 hade Rottneros prissäkrat 74 procent av elförbrukningen 2021, 42 procent av elförbrukningen 2022 och 14 procent av elförbrukningen åren 2023 till 2025.
Ett stort skogshjärta i Nykvist Skogs

"Nyckeln till framgången för Nykvist Skogs är vår passion för skogen."
I slutet av 2019 avtalade Rottneros om att förvärva råvaruföretaget Nykvist Skogs. Genom förvärvet ökar koncernens tillgång till vedråvara som erbjuds från privata skogsägare. Som grupp utgör de privata skogsägarna omkring hälften av skogsägandet i Sverige. Nykvist Skogs kommer samtidigt att fortsätta att utvecklas som en självständig och oberoende råvaruaktör i Värmland. Pär Skinnargård är vd för Nykvist Skogs och har som delägare varit med att bygga upp företaget i över 20 år.
"Vi är mycket glada över att ingå i Rottneroskoncernen. Det är ett naturligt steg i den fortsatta utvecklingen av Nykvist Skogs. Vi är ett oberoende råvaruföretag som genom vårt heltäckande och flexibla tjänsteerbjudande skapar värden för både skogsägare och virkesköpare. Att vi är lokala är en stor styrka. Vi har en nära relation med många skogsägare vilket ger oss möjlighet att öka värdetillväxten på deras gröna guld. Vi har även nära kontakt med den lokala skogsindustrin och kan därför erbjuda snabba, flexibla lösningar till dem. Nyckeln till framgången för Nykvist Skogs är vår passion för skogen. Det finns ett stort skogshjärta i hela organisationen", säger Pär.
Pär Skinnargård fortsätter:
"Vi sätter stort värde på långsiktiga affärsrelationer, både med skogsägare och industrin. Utöver våra egna maskiner och personal så tar vi hjälp av lokala skogsentreprenörer. Totalt sysselsätter vi idag 20 personer. Personlig service är en stor del av vår verksamhet. Enkelhet är ett av våra ledord. Det kan till exempel innebära att vi tar hand om allt som har med kundens skog att göra
vilket är avgörande för dem som har en annan huvudsyssla än skogen. Om kunden dessutom bor långt bort från sina marker kan det vara bekvämt att låta oss se över den då och då. När det sedan är dags för föryngringsavverkning ser vi till att skogen blir eftertraktat virke. Det gör vi med hjälp av modern teknik i kombination med 40 års erfarenhet. En del skogsägare vill att vi årligen går över deras fastigheter och ser om något behöver åtgärdas. Sedan rapporterar vi till skogsägaren och diskuterar eventuella åtgärder. Detta kan ibland vara en bra lösning om man bor långt ifrån sin fastighet eller känner att man regelbundet vill få hjälp av någon sakkunnig."
"Vi vill optimera skogens långsiktiga värde. Hos oss kan kunden få hjälp med hela skogsaffären, från att skogen är redo att föryngras tills dess att virket når skogsindustrin. Vi börjar alltid med att ta en titt på skogen och göra en bedömning. För oss är det viktigt att ge goda råd. Om vi ser att kunden skulle tjäna på att avvakta istället för att sälja på en gång, då säger vi det", avslutar Pär.
STRATEGI – RÅVARUFÖRSÖRJNINGEN
STRATEGI – PRODUKTION – VALLVIKS BRUK
Fokus på nischer och en hög tillgänglighet
Rottneroskoncernen producerar och marknadsför både kemisk och mekanisk högkvalitativ marknadsmassa samt fibertråg. Massaproduktionen sker vid två bruk, Vallviks Bruk och Rottneros Bruk. Fibertrågen produceras vid Rottneros Packagings nya anläggning i Sunne. Medarbetarnas specialistkunskaper inom kundernas slutanvändningsområden är en viktig konkurrensfördel. Kunskapen innebär att Rottneros kan anpassa produkter för en specifik kunds slutprodukt. En hög tillgänglighet och högt kapacitetsutnyttjande i anläggningarna är avgörande för lönsamheten.


Kemisk massa – långfibersulfat från gran och tall i Vallviks bruk.
Vallviks Bruk framställer kemisk massa genom att koka vedflis i en särskild kokvätska. Kemikalierna i kokvätskan löser upp veden så att fibrerna friläggs. Både blekt och oblekt kemisk massa tillverkas i samma pro-
Under 2019 producerades 227 600 ton på Vallviks bruk.

STRATEGI – PRODUKTION – VALLVIKS BRUK
Vallviks bruk
Blekt kemisk massa
PRODUKTION I TON

Filter Skriv- och tryckpapper Kartong Specialapplikationer
Oblekt kemisk massa
PRODUKTION I TON

Filter Kartong Elektrotekniska applikationer Specialapplikationer
PRODUKTER
Den kemiska långfibriga massans egenskaper bidrar bland annat med styrkan i olika slutprodukter. Den långsamt växande nordskandinaviska gran- och tallfibern, som Rottneros använder, är optimal i detta avseende. Den blekta långfibersulfatmassan kallas generellt på
marknaden för NBSK (Northern Bleached Softwood Kraft) vilket är en kvalitetsmärkning av massa och används i officiella massaprisindex som till exempel PIX. Långfibrig kemisk sulfatmassa tillverkas i Vallviks Bruk och marknadsförs under namnet Robur Flash. Brukets massa torkas i flingtorkar, vilket gör att fibrerna får en
STRATEGI – PRODUKTION – VALLVIKS BRUK STRATEGI – PRODUKTION – VALLVIKS BRUK

Analys av kemisk syreförbrukning för processvatten – en viktig miljöparameter.
öppen struktur som ger produkten viktiga egenskaper vid tillverkning av absorberande produkter och filter.
ANVÄNDNINGSOMRÅDEN
I bruket tillverkas både vit (ECF) och brun (UKP) sulfatmassa växelvis i samma produktionslinje. ECF (Elemental Chlorine Free) används för tillverkning av vita eller ljusa papper- och kartongprodukter, skriv- och tryckpapper, filter samt specialpapper. UKP (Unbleached Kraft Pulp) tillverkas i olika kvaliteter, till exempel för förpackningskartong och i elektriska tillämpningar, med särskilda krav på mekaniska egenskaper och kemisk renhet.
Den högsta kvaliteten, kallad E-massa, är en mycket vältvättad och ren massa som utvecklats kontinuerligt under 20 år för att nå dagens unikt låga ledningsförmåga (konduktivitet). Det gör att Rottneros är en världsledande leverantör av massa som kan användas för tillverkning av elektriska isolationsmaterial, såsom transformatorboard, kondensatorpapper och lindningsisolering i transformatorer eller högspänningskablar placerade på havsbotten.
PRODUKTIONSPROCESSEN
Vallviks Bruk använder sig av sulfatprocessen i tillverkningen, den vanligaste processen för att framställa kemisk massa. Det centrala momentet är kokningen, där vedflis värms upp tillsammans med vitlut i en kokare, så att vedfibrerna frigörs. Ligninet, som binder vedfibrerna i flisen, återfinns i kokvätskan som återvinns och blir bränsle till brukets sodapanna, som dels ger den energi som behövs i processen, dels påbörjar återvinningen av kokkemikalierna. Massan tvättas och silas innan den bleks till önskad ljushet, om ECF produceras, via syrgassteg och ytterligare bleksteg i blekeriet. Därefter silas och torkas massan innan den pressas till massabalar.

Manövrering av en vattenventil på en värmeväxlare.
Även vid tillverkning av den oblekta kvaliteten UKP används stora delar av blekeriets utrustning för att uppnå önskvärda egenskaper hos massan.
PRODUKTION
Vallviks Bruk har en produktionskapacitet på cirka 240 000 ton per år med nuvarande produktmix av oblekt och blekt pappersmassa. Under 2019 uppgick produktionen till 227 600 ton. Produktionen löpte överlag med höga dygnsproduktioner. Det förekom dock ett antal dygn med olika störningar och därmed lägre produktion. En rad nya dygnsproduktionsrekord sattes vilket indikerar att bruket har potential att producera i nivå med sin beräknade maxkapacitet.
Genom det avancerade kretslopp som produktionsprocessen utgör har bruket en mycket begränsad miljöpåverkan. Näst intill 100 procent av energin som används är förnybar och självförsörjningsgraden av elenergi är mycket hög. Nästan 100 procent av kokkemikalierna återanvänds tack vare fabrikens återvinningscykel.
INVESTERINGAR
Efter några år av en hög investeringstakt präglades 2019 av en rad mindre investeringar med fokus på trimning och att öka tillgängligheten i bruket. Bland dessa finns ett ombyggt flissåll för att förbättra fliskvaliteten på den ved som matas in i kokaren. Därmed ökar kokarens tillgänglighet vilket ger en högre och jämnare produktion. Övriga investeringar utgörs bland annat av vissa mindre åtgärder för att gradvis öka produktionskapacitet och utnyttjandegrad samt förbättra kvalitet under de kommande åren.
STRATEGI – PRODUKTION – ROTTNEROS BRUK
Rottneros bruk


Mekanisk massa – slipmassa från gran och CTMP från gran, tall, asp och björk i Rottneros bruk.
Vid Rottneros Bruk tillverkas mekaniska massor av de två kategorierna CTMP och slipmassa, både blekt och oblekt. Massorna, som finns i ett 25-tal olika produktvarianter med olika egenskaper, utgör 44 procent av koncernens produktion.
Rottneros Bruk producerade 178 400 ton massa under 2019, en ökning med 2,5 procent.
PRODUKTER
Rottneros mekaniska massa utgörs av två huvudtyper: CTMP (Chemi-Thermo-Mechanical Pulp) och slipmassa. De tillverkas i två separata linjer på Rottneros Bruk och finns i ett 25-tal olika produktvarianter med olika egenskaper. Rottneros produkterbjudande inom mekanisk massa är det mest kompletta på världsmarknaden och anpassas ofta efter kundens behov och önskemål.
ANVÄNDNINGSOMRÅDEN
CTMP- och slipmassa används främst för tillverkning av kartong, skriv- och tryckpapper, filter samt mjukpapper. Mekanisk massa för kartong är ett segment med långsiktig marknadstillväxt och utgör ett av områdena där Rottneros avser att fortsätta växa.
Koncernens uttalade ambition är att hålla en hög innovationsgrad när det gäller nya produkter. Absorption STRATEGI – PRODUKTION – ROTTNEROS BRUK STRATEGI – PRODUKTION – ROTTNEROS BRUK

Express för mjukpapper, Bulk Booster för kartong och Opacity Extreme för tunna papper, är tre produkter som lanserats under senare år. Samtliga har etablerat sig väl på marknaden och bidrar till att skapa mervärden för kunderna.
Absorption Express har en mycket hög absorptionsförmåga vilket gör den konkurrenskraftig som insatsvara till mjukpapper. Bulk Booster är nischad mot kartong
och ökar tjockleken så att kartongens styvhet förbättras utan att vikten ökar. Alternativt kan en lättare förpackning åstadkommas med oförändrad styvhet.
Med sin kombination av goda styrkeegenskaper, hög renhet och överlägsen opacitet är Opacity Extreme mycket konkurrenskraftig på marknaden för tunna förpacknings- och tryckpapper.
STRATEGI – PRODUKTION – ROTTNEROS BRUK

Stockarna roterar inne i en barktrumma för att avlägsna barken. I upptagningsmaskinen pressas vatten ur fiberbanan.

PRODUKTIONSPROCESSER
Produktionsprocessen för mekanisk massa präglas av en mycket låg miljöpåverkan genom såväl ett högt utbyte av råvaran som en låg förbrukning av kemikalier. CTMP utnyttjar upp till 95 procent av den ved som tillförs och slipmassan hela 98 procent. Samtidigt är processen energiintensiv, vilket innebär en hög exponering mot variationer i elpriset.
Vid tillverkningen av CTMP flisas först veden och förbehandlas därefter med kemikalier vid en förhöjd temperatur innan den mekaniska bearbetningen påbörjas, flisen mals och fibrerna friläggs mellan roterande malskivor till färdig massa. Slipmassan tillverkas istället genom att veden bearbetas direkt när stockarna pressas mot, och slipas, av speciella stenvalsar.
Veden kommer huvudsakligen från närområdet, vilket innebär både miljö- och kostnadsfördelar. Den hämtas oftast inom en radie på cirka tio mil från Rottneros Bruk. Under 2019 producerades totalt 178 400 ton mekanisk massa, en ökning med 2,5 procent mot föregående år.
INVESTERINGAR
2019 präglades av fortsatt intrimning av utrustningen som installerades under 2016–2018. Arbetet löpte enligt plan och bruket nådde ett nytt produktionsrekord för helåret, 178 400 ton. De senaste årens investeringar gör Rottneros till en av Europas största producenter av mekanisk marknadsmassa.
Miljö och säkerhet har högsta prioritet när det gäller investeringarnas inriktning. Under de senaste åren har användningen av fossila bränslen minskats med drygt 60 procent i Rottneros Bruk, främst genom investeringen i en ny energi- och utsläppseffektiv biobränslepanna. Energin från pannan används för att torka pappersmassan. Den nya pannan använder bark och flis som bränsle.
Under året fattades beslut om att investera 15 MSEK i en metangasbrännare för att nå målet om en i stort sett fossilfri produktionsprocess. Därmed kan den metangas som genereras som en biprodukt i den nya bioreningsanläggningen användas i brukets torkningsprocess. Brännaren kommer att tas i drift under första halvåret 2020 och innebär förutom minskad förbrukning av fossila bränslen även lägre rörliga kostnader.
Rottneros Packaging
Cellulosamassa används för att skapa formpressade tråg för både varma och kalla livsmedel. De möter kundernas behov av förpackningar med väsentligt bättre miljöprestanda än dagens ofta plastbaserade alternativ. Efterfrågan på miljövänliga förpackningar är stor och växer dessutom kraftigt.
Rottneros Packaging fokuserar på högkvalitativa livsmedelsförpackningar med mycket högt satta krav på dess egenskaper. Det gäller främst hygien, barriäregenskaper för att uppnå en lång hållbarhet, ytkvalitet samt spårbarhet.
Genom Rottneros långa erfarenhet och starka kompetens inom området finns det goda förutsättningar att ta en ledande position på marknaden där både myndighetskrav och konsumenters växande intresse för nya hållbara alternativ till plast driver utvecklingen.
NY PRODUKTIONSANLÄGGNING
Satsningen inom Rottneros Packaging fortsatte som planerat. Ytterligare en maskin köptes i slutet av mars 2019 och är planerad att tas i drift första halvåret 2020. Maskinen mer än fördubblar kapaciteten på fibertråg. Det sker en kontinuerlig utveckling för att optimera både produkterna och produktionsprocessen
Rottneros deltar i EU:s innovationsprojekt "Pulpacktion" som enda svenska industripartner. Målet är att utveckla en helt förnybar biobaserad förpackningslösning till ett konkurrenskraftigt pris och därmed bidra till en mer hållbar utveckling inom förpackningsindustrin. Rottneros är koordinator i projektet som går i mål 2020. De formpressade förpackningstråg som Rottneros producerar idag har en förnybar råvaruandel om 80–95 procent.


Rottneros Packaging
En hundraprocentigt fossilfri förpackningslösning för i första hand livsmedel, som är säker, lätt och nedbrytningsbar. Det är i korthet Rottneros satsning inom fiberförpackningar som syftar till att skapa ett tredje ben för koncernen på längre sikt.
STRATEGI – PRODUKTION – ROTTNEROS BRUK
PRODUKTER OCH ANVÄNDNINGSOMRÅDEN
Differentiering och nischer i fokus
Inom flera marknadssegment är Rottneroskoncernen en världsledande massatillverkare. Avsikten är att fortsätta expandera inom befintliga nischer och att vara öppen för nya affärsmöjligheter inom användningsområden där Rottneros produkter har en konkurrensfördel. Fibertråg till främst livsmedel inom Rottneros Packaging är ett relativt nytt fokusområde med stor potential. Kontinuerlig anpassning och teknikutveckling för att proaktivt möta kundernas behov genomsyrar koncernen.

Rottneros övergripande målsättning är att öka andelen av försäljningen som går till slutprodukter med tydlig marknadstillväxt. Detta sker genom att utveckla såväl befintliga som helt nya nischer. Genom att koncernen utnyttjar massans konkurrensfördelar tillsammans med teknikkompetens kan en stark marknadsposition etableras i valda segment. Det finns en potential att fortsätta expandera på dessa områden genom förstärkt marknadsnärvaro i länder i Asien med en snabb ekonomisk tillväxt.
KUNNANDE – ETT VIKTIGT ERBJUDANDE
Koncernen har även som ambition att utöka sina marknadsandelar inom den långsiktigt expanderande förpackningsmarknaden i Europa. Här ingår cellulosa till fibertråg, där Rottneros mekaniska massa har utmärkta egenskaper. Bolaget tillhör idag de ledande producenterna i världen för massa som används främst i filterproduktion samt i elektrotekniska applikationer.
En viktig del i produkterbjudandet är medarbetarnas tekniska kunnande och specialistkunskaper inom kundernas slutanvändningsområden. Kunskapen gör att Rottneros ständigt utvecklar sina massakvaliteter och kan skräddarsy produkter för att passa en specifik kunds slutprodukt. Utvecklingsarbetet och den höga servicegraden är en viktig del i koncernens strategi att positionera de båda bruken mot en hög andel specialiserade kunder.
Det öppnar också upp möjligheter kring samarbeten med kunder där Rottneros kan erbjuda skräddarsydda och anpassade lösningar. Förmågan att åstadkomma detta beror på en kombination av våra två bruk, produktion av både kemisk och mekanisk massa samt inte minst den höga specialistkunskapen inom företaget, vilket skapar möjligheter till gemensam produktutveckling med tydligt kundfokus.
VÄL RUSTADE FÖR FRAMTIDENS MARKNADER
Ytterligare en viktig del i koncernens erbjudande är massans, och därmed även fiberprodukternas, roll som ett naturligt och miljövänligt alternativ till plast. Den höga kvaliteten på Rottneros massor innebär att de kan användas för att tillverka produkter som används till mat och dryck, något som är en tydlig konkurrensfördel. Här passar investeringen inom fibertråg, Rottneros Packaging, väl in.
Omvärld och kundbeteende förändras i allt snabbare takt. Genom en konsekvent omvärldsbevakning och nyfikenhet säkerställer koncernen sin förmåga att växa inom nuvarande nischer, men även att finna nya segment med god marknadstillväxt.
Både den unika bredd i sortiment som Rottneros kan erbjuda samt ökande efterfrågan på miljömässigt hållbara alternativ, gör Rottneros väl positionerat för framtiden.

ANDEL AV ROTTNEROS TOTALA LEVERANSER

ROTTNEROS LEVERANSER AV MASSA TILL KARTONG OCH FÖRPACKNINGAR

EKONOMISK TILLVÄXT OCH ÖKAD E-HANDEL DRIVER EN EXPANDERANDE KARTONGMARKNAD
Massa för kartong är ett område med långsiktig marknadstillväxt och utgör därför ett av de segment Rottneros fokuserar på. Den växande globala handeln tillsammans med stadigt ökande inköp via nätet betyder att fler varor förpackas och skickas. Detta, samt en ökande medvetenhet om hållbar emballering och bristen på returfiber, driver efterfrågan på massa.
Koncernens CTMP- och sulfatmassakvaliteter kännetecknas av en hög renhet, vilket gör att de passar utmärkt för vätskekartong som ställer stora krav beträffande lukt- och smakegenskaper.
ROTTNEROS MASSOR HAR VIKTIGA EGENSKAPER FÖR FÖRPACKNINGSLÖSNINGAR
Vid både Rottneros Bruk och Vallviks Bruk tillverkas flera massatyper som lämpar sig för kartongtillverkning. Exempelvis gör den mekaniska massan Bulk Booster det möjligt att tillverka en tjockare och styvare kartong av samma mängd råvara. Sulfatmassan Robur Flash är dessutom ett utmärkt val för att öka styrkan och därmed också konverterbarheten. Koncernens CTMP- och sulfatmassakvaliteter kännetecknas av en hög renhet, vilket gör att de passar bra för vätskekartong som ställer stora krav beträffande lukt- och smakegenskaper, exempelvis mjölk- eller juiceförpackningar.
Den oblekta sulfatmassan som produceras i Vallviks Bruk lämpar sig väl för det växande segmentet brun vätskekartong. Brukets stora tvättkapacitet möjliggör en mycket ren brun massa som ger Rottneros en tydlig konkurrensfördel och en stark marknadsposition.
Filter

ANDEL AV ROTTNEROS TOTALA LEVERANSER

ROTTNEROS LEVERANSER AV MASSA TILL FILTER

MARKNADSLEDANDE MASSA TILL BÅDE LUFT- OCH VÄTSKEFILTER
Koncernen är en globalt ledande aktör inom massa för tillverkning av filter. Bolagets båda bruk producerar specialiserade massakvaliteter som används av tillverkare av både luft- och vätskefilter. För både fordonsfilter och kaffefilter är fördelarna med koncernens massakvaliteter bland annat hög porositet och styrka.
En hög massakvalitet med rätt egenskaper i kombination med en hög servicenivå inom teknisk kundtjänst, lagerhållning och logistiklösningar samt långa och nära kundrelationer ger Rottneros en position som få konkurrenter kan utmana.
Koncernens filtermassor kan kombineras i olika varianter och därigenom ge ett brett spektrum av önskade egenskaper, något som gör Rottneros unikt bland världens leverantörer av cellulosafibrer till fordonsindustrin.
KOMPLETT MASSAERBJUDANDE FÖR FORDONSFILTER
Rottneroskoncernen producerar ett antal massatyper som används för att tillverka filter för både luft och vätskor inom fordonsindustrin. Beroende på användningsområdet för dessa filter, behöver en kombination av egenskaper uppnås. Egenskaperna är främst filtrets totala kapacitet samt reningseffektivitet, det vill säga hur mycket filtreras bort för olika partikelstorlekar och reningskapacitet (hur mycket smutspartiklar kan tas upp av filtret innan totalkapaciteten blir för låg). Koncernens filtermassor kan kombineras i olika varianter och därigenom ge ett brett spektrum av önskade egenskaper, något som gör Rottneros unikt bland världens leverantörer av cellulosafibrer till fordonsindustrin.
BRUN MASSA AV HÖGSTA KVALITET TILL KAFFEFILTER
Rottneros är även ledande på massa till kaffefilter. För att uppnå bästa möjliga smakupplevelse för en kopp kaffe krävs en massa med maximal renhet och filtreringsförmåga.
Elektrotekniska applikationer

ANDEL AV ROTTNEROS TOTALA LEVERANSER
8%


VÄRLDSLEDANDE PÅ E-MASSA
Rottneros är världsledande på en mycket vältvättad och ren massa som används i elektriska isolationsmaterial, transformatorboard och kondensatorpapper, ofta kallad E-massa. Den finns i flera olika kvaliteter där den renaste varianten marknadsförs under namnet Robur Flash UKP E-grade och används till bland annat isolering i marina högspänningskablar. Produkten har där en mycket stark position i sin nisch.
MÖTER HÖGT STÄLLDA KRAV PÅ ISOLATION
Dagens E-massa med en unikt låg konduktivitet (ledningsförmåga) är resultatet av 20 års kontinuerlig utveckling. En avancerad produktionsprocess och en omfattande tvätt innebär att produkten kan användas i de mest krävande isolationsmaterial där E-massans styrkeegenskaper är lika viktiga som de elektriska egenskaperna. Massan produceras i Vallviks Bruk.
EN STABIL MARKNAD
Marknaden kännetecknas av stabilitet och långa kundrelationer. Det finns endast ett fåtal leverantörer på marknaden vilket gör området mindre exponerat mot svängningar på massamarknaden.
Rottneros är världsledande på en mycket vältvättad och ren massa som används i elektriska isolationsmaterial, transformatorboard och kondensatorpapper.
PRODUKTER OCH ANVÄNDNINGSOMRÅDEN

ANDEL AV ROTTNEROS TOTALA LEVERANSER

ROTTNEROS LEVERANSER AV MASSA TILL MJUKPAPPER

STOR OCH RELATIVT STABIL MARKNAD
Mjukpapper, eller tissue, används vid tillverkning av servetter, hushålls- och toalettpapper. Marknaden för dessa produkter är både stor och relativt oberoende av konjunktursvängningar. I takt med att levnadsstandarden förbättras på många tillväxtmarknader växer efterfrågan stadigt.
ROTTNEROS HAR ETT FLERTAL MASSAKVALITETER FÖR MJUKPAPPER
Såväl slipmassa, CTMP som långfibersulfatmassa kan användas för att tillverka mjukpapper. Våra tekniska specialister föreslår för kunderna vilka massatyper som ska blandas för att få fram rätt egenskaper.
MJUKPAPPER STÄLLER HÖGA KRAV PÅ MASSANS EGENSKAPER
Kraven när det gäller massa för mjukpapper är ofta höga. Det handlar bland annat om att ta hänsyn till bulk, absorptionsförmåga, hur pappret känns, hur väl det håller ihop när det blir blött, utseende och ljushet. Rottneros Absorption Express är en mekanisk massa med en absorptionsförmåga av högsta klass och dessutom en hög bulk.
I takt med att levnadsstandarden förbättras på många tillväxtmarknader växer efterfrågan för mjukpapper stadigt.

ANDEL AV ROTTNEROS TOTALA LEVERANSER

FORTSATT STORA MÖJLIGHETER FÖR EXKLUSIVA NISCHPRODUKTER
I takt med att grafiska papper står tillbaka till förmån för digitala medier rör sig efterfrågan från vanligt skrivpapper till mer exklusiva produkter, vilket passar Rottneros väl. Koncernens breda produktportfölj för användning till högkvalitativa grafiska papper innebär stora möjligheter inom de utvalda nischerna trots att totalmarknaden krymper.
RENHET OCH OPACITET GER ROTTNEROS KONKURRENSFÖRDELAR
När det gäller tunna förpacknings- och tryckpapperskvaliteter, samt ett antal specialapplikationer, är opacitet, renhet, (så kallad låg spethalt) och bulk viktiga egenskaper. Rottneros rena och högkvalitativa massor har därmed tydliga konkurrensfördelar. En massatyp som passar väl inom det här området är Opacity Extreme som produceras vid Rottneros Bruk.
Koncernens breda produktportfölj för användning till högkvalitativa grafiska papper innebär stora möjligheter inom de utvalda nischerna trots att totalmarknaden krymper.
ROTTNEROS LEVERANSER AV MASSA TILL SKRIV- OCH TRYCKPAPPER

PRODUKTER OCH ANVÄNDNINGSOMRÅDEN
PRODUKTER OCH ANVÄNDNINGSOMRÅDEN
Specialapplikationer

ANDEL AV ROTTNEROS TOTALA LEVERANSER

ROTTNEROS LEVERANSER AV MASSA TILL SPECIALAPPLIKATIONER

SKRÄDDARSYDDA MASSOR FÖR EN STOR MÄNGD SLUTPRODUKTER
Rottneros mekaniska och kemiska massor kan användas till en uppsjö av olika specialapplikationer genom sina speciella egenskaper. Utöver de områden som tidigare nämnts kan Rottneros massor med fördel användas för tapeter, laminatgolv, bakpapper, fibercement, absorptionsmaterial och gjutna fiberapplikationer.
Vår högkvalitativa och specialutvecklade massa Robur Flash är utmärkt för ett starkt och pålitligt fettavstötande papper.
HÅLLBARA MATERIAL I HEMMEN BLIR ALLT VIKTIGARE
Bakplåtspapper och smörpapper finns i de flesta hem och gör matlagningen enklare samtidigt som hygienen förbättras. De viktigaste egenskaperna är motståndet mot fett och olja. Vår högkvalitativa och specialutvecklade massa Robur Flash är utmärkt för ett starkt och pålitligt fettavstötande papper.
De skräddarsydda massablandningarna har också visat sig vara bra basmaterial för etiketter till många av de ledande jeanstillverkarna. Här är det sulfatmassornas fiberstruktur, långa fibrer som garanterar utmärkt styrka och absorption, som lockar kunderna. Rottneros har även en massatyp som är lämplig vid tillverkning av laminatgolv samt tapeter.
Formpressade tråg
HELT HÅLLBARA FORMPRESSADE TRÅG
Rottneros satsning inom fiberförpackningar syftar till att skapa ett tredje ben för koncernen på längre sikt. Utgångspunkten är en hundraprocentigt hållbar förpackningslösning till i första hand livsmedel, som är flexibel, säker, lätt och nedbrytningsbar.
STOR OCH VÄXANDE MARKNAD FÖR MILJÖVÄNLIGA LIVSMEDELSTRÅG
Vår massa passar utmärkt för att skapa formpressade tråg för både varma och kalla livsmedel. De möter kundernas behov av förpackningar med väsentligt bättre hållbarhetsegenskaper än dagens ofta plastbaserade alternativ. Efterfrågan på miljövänliga förpackningar är stor och växer dessutom kraftigt.
Utgångspunkten är en hundraprocentigt hållbar förpackningslösning till i första hand livsmedel, som är flexibel, säker, lätt och nedbrytningsbar.
ROTTNEROS FÖRPACKNINGAR KLARAR MYCKET HÖGA KRAV
Högkvalitativa livsmedelsförpackningar med mycket högt satta krav på dess egenskaper är vårt huvudfokus. Det gäller främst hygien, barriäregenskaper för att uppnå en lång hållbarhet, ytkvalitet samt vedråvarans spårbarhet. Idag präglas marknaden för fiberformade produkter av alternativ med en lägre hållbarhetsfaktor genom en hög plastinblandning.

Hållbarhetsrapport
Hållbarhet är centralt för ett långsiktigt värdeskapande. Rottneros ska uppvisa uthållig lönsamhet över en konjunkturcykel genom att driva verksamheten på ett ansvarsfullt sätt och genom att göra såväl finansiellt, miljömässigt som socialt hållbara investeringar. Rottneros är ett litet företag i branschen men har stort kunnande, lång erfarenhet och levererar pappersmassa av hög kvalitet för ett flertal användningsområden till kunder på en global marknad.


HÅLLBAR AFFÄRSVERKSAMHET I EN CIRKULÄR BRANSCH
Rottneros verkar i en cirkulär bransch. Råvaran är förnybar och nya biobaserade produkter utvecklas som ersättning för fossilt material. Återvinning av papper och kartong är etablerad på många håll i världen. Som för många aktörer i branschen är miljöfrågan en del av Rottneros DNA. Men en hållbar utveckling kan inte stanna där.
"Vi måste ständigt säkerställa ett hållbart företagande ur flera perspektiv. Det handlar om att hålla över tid, och Rottneros har bevisat sig med sin drygt 100-åriga historia", säger Lennart Eberleh, vd och koncernchef för Rottneroskoncernen.
"Vi ska erbjuda rätt produkter med så lite miljöpåverkan som möjligt i hela värdekedjan. Vi ska ta hänsyn till mänskliga rättigheter, attrahera potentiella medarbetare och ge utvecklingsmöjligheter under säkra förhållanden. Vi vill ha långsiktiga relationer med både kunder och leverantörer och sist men inte minst så ska vi ge ägarna vinst över tid. Man måste utveckla sig för att vara kvar."
För att lyckas lägger Rottneros fokus på att utveckla
företagskulturen. Under året har Rottneros förtydligat sina värderingar och förstärkt varumärket i ett samarbete mellan ledningsgrupp och medarbetare.
Satsningen på ökad effektivitet och hållbarhet i verksamheten har fortsatt. Trots en begynnande lågkonjunktur under 2019 har avsättning för produkterna hittats och Rottneros har axlat utmaningar på ett antal områden.
Rottneros är en liten spelare men bidrar med sin andel i den pågående gröna omställningen i världen.
ROTTNEROS ROLL I DEN CIRKULÄRA SKOGSINDUSTRIN
Rottneros är del av en cirkulär ekonomi som bidrar till att Sverige kan uppnå klimatmålet om nettonollutsläpp år 2045. Skogen som förnybar råvara är utgångspunkten i den cirkulära skogsindustrin.
Rottneros använder skogsråvara tillsammans med kemikalier, el och vatten för att tillverka kundanpassad marknadsmassa och fiberförpackningar. Högt råvarunyttjande, hög effektivitet och låg miljöpåverkan eftersträvas i produktionen. Medarbetarnas kompetens
Prioriterade fokusområden
Med intressent- och väsentlighetsanalysen har Rottneros format sitt hållbarhetsarbete inom områden som är mest kritiska och där förändring ger störst effekt.

HÅLLBARA AFFÄRER
Lönsamhet Kund- och leverantörsrelationer Anti-korruption
RÄTT KOMPETENS I TRYGG ARBETSMILJÖ
Säkerhet
Likabehandling Kompetensutveckling Mänskliga rättigheter
MILJÖFRÅGAN FINNS I ROTTNEROS DNA
Klimat Utsläpp till luft och vatten Effektiv resursanvändning
ett hållbarhetsperspektiv identifierats. Bland dessa krav har Rottneros prioriterat fokusområden där hållbarhetsriskerna är störst och där Rottneros kan påverka mest. Riskanalyser och uppföljning genomförs regelbundet och hållbarhetsrisker är en integrerad del av koncernens riskarbete.
STYRNING FÖR ETT HÅLLBART FÖRETAGANDE
Rottneros ramar och riktning beskrivs i ett antal policydokument och mål för verksamheten. Prioriteringarna grundar sig på analys av väsentliga risker i Rottneros verksamhet.
Policydokument publiceras på koncernens intranät. Cheferna ansvarar för att policyer följs och utfall analyseras årligen. Målen följs regelbundet upp i en samlad rapportering av finansiella mål, hållbarhetsmål och övriga verksamhetsmål och rapporteras till ledning och styrelse.
För att säkerställa ett effektivt arbetssätt är Rottneros ledningssystem utformat för att uppfylla kraven i ISO 9001, ISO 14001 och ISO 50001. Efterlevnad av det certifierade ledningssystemet testas regelbundet via revisioner.
är central och Rottneros fokuserar på en säker och utvecklande arbetsmiljö. Arbetstillfällen skapas i företaget, hos underleverantörer och i närsamhället.
Med förnybara produkter av hög kvalitet förser Rottneros globala kunder med en mängd användbara lösningar som i många fall fasar ut fossilt material. Biobaserade produkter kan återvinnas upp till sju gånger. När fibern till slut är uttjänt kan den användas för uppvärmning, som energi i produktion eller till bilar och hus. Vid förbränning bildas biogent koldioxid som upptas av växande träd. Ett nytt varv i kretsloppet tar sin början.
De största hållbarhetsrisker som uppstår från Rottneros verksamhet är miljörisker som utsläpp till luft och vatten från produktion och från transporter, sociala risker som arbetsplatsolyckor eller särbehandling samt ekonomiska risker som fluktuationer i världsmarknadspriser eller kompetensbrist.
PRIORITERINGAR
Rottneros tar fram viktiga hållbarhetsfrågor via intressent- och väsentlighetsanalyser. Först har koncernens främsta intressenter och deras krav ur
Rottneros är del av en cirkulär ekonomi
HÅLLBARHETSRAPPORT
Certifieringar och noggranna leverantörsutvärderingar är styrmedel för tillgång till en hållbar råvara. Rottneroskoncernen är spårbarhetscertifierad enligt de två systemen FSC® och PEFC™. Se sidan 52 för mer information.
Allt större fokus läggs på företagskultur och värderingar som styrmedel. Koncernens ledningsgrupp formulerade under 2019 nya värdeuttryck som ger en vägledning för alla. Under 2019 har värderingar och ny vision kommunicerats med alla medarbetare.
STYRDOKUMENT FÖR ÖVERGRIPANDE ANSVAR GENTEMOT INTRESSENTER
| Hållbarhetspolicy |
|---|
| ------------------- |
- Uppförandekod (Code of Conduct)
- Det här är vi Boken om Rottneros varumärke
- Arbetsmiljöpolicy
- Likabehandlingsplan
- Miljö- och energipolicy
- Etiska regler för leverantörer
- Inköpspolicy
- Antikorruptionspolicy
- Konkurrensrättspolicy
INTRESSENTDIALOG
Intressenterna återfinns både inom och utanför Rottneros verksamhet och några krav delas av fler intressenter.
| INTRESSENTERNAS FRÄMSTA HÅLLBARHETSKRAV |
|||
|---|---|---|---|
| Kunder: | Certifierad massa som är spårbar Rottneros är en hållbar leverantör |
||
| Medarbetare: | Likabehandling Säker arbetsplats Utvecklande arbete Attraktiva anställningsvillkor och förmåner |
||
| Leverantörer: | Rottneros är en seriös partner som uppfyller sina åtaganden Positiv utveckling Säker arbetsplats för leverantörer Rättvisa upphandlingar |
||
| Samhälle, närboende: Minskat utsläpp till luft och vatten Arbetstillfällen |
|||
| Myndigheter: | Uppfyllnad av lagkrav inom miljö och arbetsmiljö |
||
| Aktieägare, kapital- marknaden: |
Uppfyllnad av långsiktiga mål Avkastning |
Mål för hållbart företagande
Rottneros styrelse har fastställt långsiktiga mål för koncernen som även är styrande för hållbarhetsarbetet. Koncernmålen fördelas till mål inom olika delar av organisationen för de valda fokusområdena.
| FINANSIELLA MÅL | MÅLSÄTTNING |
|---|---|
| Genomsnittlig tillväxt, producerade ton massa |
3 % |
| Andel alternativa intäktsflöden av nettoomsättning |
Minst 10 % år 2023 |
| Soliditet | Över 50 % |
| HÅLLBARHETSMÅL | MÅLSÄTTNING |
|---|---|
| Olycksfall med frånvaro | Nollvision |
| Andel kvinnliga medarbetare | Minst 30 % år 2025 |
| Andel anställda som ska genomgå utbildning i Rottneros Uppförandekod |
100 % |
En övergripande ambition med miljöarbetet är att uppnå fossilfrihet och följa Sveriges nationella mål på området. Eftersom en analys inte slutförts av vad detta medför finns ännu inte ett koncernmål formulerat. Hela organisationen arbetar med investeringar, nyutveckling och effektivitet för att minska fossilberoendet. Se mer om koncernens arbete och fokus i miljöavsnittet på sidorna 51–55.
FEM GLOBALA MÅL
Rottneros verksamhet och hållbarhetsarbete inspireras av och bidrar till FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling. Relevanta mål för Rottneros är:
-
- Jämställdhet
-
- Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
-
- Hållbar konsumtion och produktion
-
- Hav och marina resurser
-
- Ekosystem och biologisk mångfald
Läs mer om hur vi arbetar med dessa mål på sidorna 51 och 55.
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
HÅLLBARHETSRAPPORT – EKONOMISKT ANSVAR

För flera av Rottneros intressenter, särskilt ägare, kapitalmarknad, kunder och leverantörer, är hållbarhet kopplat till långsiktighet och ekonomiskt ansvarstagande. Uthållig lönsamhet och långsiktiga relationer med kunder och leverantörer är väsentliga frågor.

UTHÅLLIG LÖNSAMHET
Uthållig och stabil lönsamhet är en prioriterad hållbarhetsfråga. Verksamheten ska drivas på ett ansvarsfullt sätt och de investeringar som görs ska vara finansiellt, miljömässigt och socialt hållbara.
För att minska beroendet av svängningar i massapriserna strävar Rottneros efter att bredda sin portfölj och öka de alternativa intäkterna. Målet är att öka andelen alternativa intäktsflöden till minst 10 procent av omsättningen år 2023. Under 2019 uppgick alternativa intäktsflöden till 3 procent.
Satsningen på fibertråg är ett exempel på breddning av verksamheten som också medför en miljövinst. Ett annat exempel är förvärvet av Nykvist Skogs AB som både säkerställer råvarutillgång och ger nya intäktsströmmar från arbete med olika tjänster runt skogsbruket.
Rottneros har ökat kommunikationen med kapitalmarknaden och agerandet präglas av transparens och ärlighet. Bolaget följer de lagar, regler och etiska riktlinjer som omgärdar kapitalmarknaden. Rottneros strävar efter att minska koncernens riskexponering att ge sina aktieägare en stabil avkastning.
Kontakten med befintliga och potentiella aktieägare sker främst genom pressmeddelanden, kvartalsvisa finansiella rapporter, analytiker- och investerarträffar. Se även Rottneros finansiella mål på sidan 20.
NÄRA KUNDERNA
Allt fler kunder efterfrågar certifierad och spårbar massa för tillverkning av miljömärkta produkter. Det gäller särskilt kunder som tillverkar konsumentprodukter. Rottneros utvecklar produkter i nära samarbete med kunderna för att förstå behovet och stärka kundens affär. Det ger en stark och förtroendefull relation och en möjlighet att genom utvecklat nischkunnande etablera en långsiktig och stabil affär. Ett lovande kundsamarbete under 2019 var en produktutveckling tillsammans med Biosorbe som tillverkar absorbenter för spillolja. Med stöd av Rottneros personal genomfördes under 2019 provkörningar vid Rottneros Bruk med fibermassa som huvudsaklig beståndsdel. De goda resultaten har gjort att fullskaleproduktion planeras.
Rottneros erbjuder hög kvalitet i sina produkter och bra service och rådgivning. Vid återkommande möten med kunderna diskuteras produkt- och kvalitetsfrågor. Kundundersökningar genomförs regelbundet som underlag för beslut om förändringar och anpassning av utbudet.
Rottneros stödjer och eftersträvar rättvis konkurrens i all sin verksamhet. Bolagets konkurrensrättspolicy är avsedd att motverka och förhindra olovligt konkurrensbegränsande beteende. Inga incidenter av konkurrensrättslig karaktär har förekommit.
LEVERANTÖRSRELATIONER
Leverantörsrelationer baserade på partnerskap och trygghet är en förutsättning för att säkerställa långsiktig råvarutillgång och är en prioriterad hållbarhetsfråga för Rottneros.
Rottneros har ett ansvar gentemot leverantörer och samarbetspartners. Tydliga avtal ska upprättas för att undvika missförstånd och tvister. Rottneros ska erbjuda en trygg arbetsmiljö för leverantörer och
Hållbara affärsmöjligheter

HÅLLBARA FORMPRESSADE TRÅG FRÅN ROTTNEROS PACKAGING
Det finns ett stort och växande intresse för klimatsmarta förpackningsprodukter och fibertråg. Rottneros satsning inom fiberförpackningar syftar till att skapa ett tredje ben för koncernen på längre sikt. Rottneros deltar i EU:s innovationsprojekt PULPACKTION som enda svenska industripartner och som projektkoordinator. Projektets syfte är att utveckla cellulosabaserade förpackningslösningar till mat och elektronik för att minska beroendet av fossilbaserade plaster.
Den första tillverkningen av fibertråg startade under 2018. Det har hittills varit en framgångsrik satsning som fortsätter enligt plan. Ytterligare en maskin köptes under våren 2019 och beräknas tas i drift under första halvåret 2020. Intresset är stort på marknaden, särskilt inom livsmedelsindustrin i Norden.
Under 2020 kommer ytterligare steg att tas som fortsatt trimning av fabriken, utökad kapacitet och produktutveckling. Trågen är tillverkade av cellulosabaserad fiber och kan förses med en tunn plastfilm om en tätande barriär behövs.
Rottneros tråg är helt fria från skadliga PFAS-ämnen och tillverkade av jungfrulig massa framtagen för produkter med direkt livsmedelskontakt. En hundraprocentigt hållbar förpackningslösning med biobaserad och nedbrytbar film finns utvecklad. Ett övergripande syfte är att minska användningen av fossilbaserad plast. underentreprenörer inom Rottneros produktionsområden, något som också leverantörerna ställer krav på och följer upp.
Rottneros upphandlar råvaror i första hand i närområdet. Det ger korta transportavstånd och en stark partnerrelation byggs lokalt. De största leverantörerna av skogsråvara idag är Sveaskog och Mellanskog, vilka Rottneros har samarbetat med under många år.
Sveaskog genomför virkesbyten med några av Rottneros branschkollegor. Genom att geografiskt byta virke och köra till närmaste industri minskas både kostnader och miljöbelastning. För att ytterligare öka möjligheten till lokal leverans förvärs Nykvist Skogs AB. Nykvist Skogs handlar upp skog från mindre skogsägare och blir ett bra komplement till dagens leverantörer.
Viss import, cirka 10 procent, sker från Lettland via dotterbolaget SIA Rottneros Baltic. Det är strategiskt eftersom dotterbolaget verkar på en annan råvarumarknad med andra cykler.
ANSVARSFULLA INVESTERINGAR
Investeringsprojektet Agenda 500 som genomfördes mellan 2015 och 2018 har etablerat en ny nivå för tillgängligheten och produktionsvolymen i bruken genom kapacitetsökning, kvalitetsförbättringar, energieffektivitet. Stora förbättringar har uppnåtts både i kapacitet och i minskat fossilberoende.
Nu läggs fokus på effektivisering och intrimning av nya maskiner och anläggningar. Investeringstakten minskar men Rottneros fortsätter att investera för en hållbar framtid i bland annat miljö- och säkerhetsförbättringar och i utbyggnad av fibertrågstillverkningen.
Antikorruption
Rottneros ska alltid följa tillämpliga lagar, regler och etiska normer och tar avstånd från alla former av korruption. En särskild antikorruptionspolicy understryker vikten av att motverka och förhindra intressekonflikter, mutor och andra former av korruption. Policyn är väl kommunicerad inom inköps- och försäljningsorganisationen och avstämning görs av ansvarig chef att den följs. Ytterligare verktyg för att motverka korruption är rutiner för delegeringar och attester.
Visselblåsartjänst
Rottneros har en visselblåsartjänst där vem som helst anonymt kan anmäla misstankar om mutor, korruption, jäv, kränkning av mänskliga rättigheter eller andra missförhållanden. Syftet är att minska risker. Tjänsten nås via Rottneros externa websida, rottneros.com. Under 2019 har inga ärenden inkommit som medfört åtgärder.

Solida finanser med en stark balansräkning för att vara väl rustade inför eventuella nedgångar i konjunkturen och massamarknaden, är av stor vikt för bolagets fortsatta utveckling. Balansräkningen ska vara stark med en balanserad skuldsättning för att skapa en rimlig avkastning på aktieägarnas kapital.
För att motverka inflation inom fasta kostnader, bland annat årliga löneökningar, är det viktig med en underliggande tillväxt av produktionsvolym och därtill kopplad produktivitetsutveckling. Därav följer målet om en årlig tillväxt av produktionsvolymen på 3 procent.
Massamarknaden är cyklisk och priserna sätts främst i USD. Därmed påverkas företaget av två volatila faktorer. Målet är att över tid bli mindre beroende av yttre faktorer genom att skapa alternativa intäkter som ett komplement till kärnaffären. Första steget på den resan är målsättningen att alternativa intäkter, vid sidan av massaförsäljningen, ska utgöra 10 procent av koncernens nettoomsättning år 2023.
+3%
Produktionen ökade med 3 procent. Investeringar i bruken och fokus på ökad tillgänglighet genom ett strukturerat och systematiskt arbetssätt, samt ökat fokus på förebyggande underhåll, har gett önskat resultat genom att produktionen ökar successivt.
ANDEL ALTERNATIVA INTÄKTS-FLÖDEN AV NETTOOMSÄTTNING

Alternativa intäktsflöden inkluderar Rottneros Packaging och extern försäljning av ved. Båda förväntas öka andelen alternativa intäkter. Minskad extern försäljning av vedråvara förklarar nedgången av alternativa intäkter 2019.
SOLIDITET 5 ÅR

Det långsiktiga målet är en soliditet över 50 procent. Målet uppnås samtidigt som bolaget genomfört stora investeringar och gjort extra utdelningar.
HÅLLBARHETSRAPPORT – EKONOMISKT ANSVAR
HÅLLBARHETSRAPPORT – SOCIALT ANSVAR

Rätt kompetens i trygg arbetsmiljö
Rottneros ska vara en trygg och modern arbetsgivare som utvecklas i takt med tiden. Mångfald och oliktänkande uppmuntras och bidrar till kompetensutveckling. Säkerheten för medarbetare, leverantörer och kunder är en grundförutsättning. Risker som kan medföra allvarliga skador får aldrig tas.

SÄKERHET I FÖRSTA RUMMET
I Rottneros verksamhet finns flera yrkesgrupper som utsätts för risk för arbetsplatsolyckor. Antalet olyckor som leder till sjukfrånvaro ska minskas och målet kan endast vara en nollvision.
För att nå dit krävs en kultur byggd på säkerhetsmedvetande. Var och en ska ta riskerna på allvar för en säkrare arbetsplats för alla, såväl anställda som leverantörer och besökare. Säkerhetskulturen ska stöttas av ett strukturerat arbetssätt utan stress och oklarheter. Under 2019 har aktiviteter gjorts för att öka medvetenheten om risker i olika moment. Löpande hålls även säkerhetsutbildningar för nyanställda, så kallade SSG säkerhetskörkort. Beslut togs under 2019 att utveckla säkerhetsorganisationen.
KOMPETENSUTVECKLING OCH VÄRDERINGAR
Medarbetarna bygger Rottneros och kompetensförsörjning är en nyckelfråga. Det är en utmaning att attrahera kompetens i områden utanför storstads-
regionerna. Både Rottneros Bruk och Vallviks Bruk erbjuder lärlingsutbildningar på gymnasienivå och traineeprogram riktade till personer med universitetseller högskoleexamen. Programmen utvecklas i samarbete med kommuner och regionala handelskammare. Hittills har det lett till flera anställningar. Under 2019 har totalt tio lärlingar och en trainee arbetat inom organisationen. Rottneros har ett gott samarbete med lokalsamhället och genom att erbjuda arbetstillfällen bidrar man med välstånd i regionen. Praktikplatser har under året erbjudits skolungdom och studiebesök tas gärna emot.
Rottneros har under 2019 förtydligat viktiga värderingar och stärkt ledarskapet. En ny vision och en moderniserad logotyp speglar värderingarna och satsningen på klimatsmarta produkter och likabehandling. Alla ledare har gått en sexdagars utbildning med de nya värderingarna som grund. Värderingarna har tagits upp i dialoger inom respektive arbetsgrupp.
VÅRA VÄRDERINGAR Vi engagerar oss
Vi ska vara goda samhällsmedborgare och driva verksamhet med så liten miljöpåverkan som möjligt. Kunder och personal ska alltid gå från Rottneros med en positiv känsla. Vi vill att kunder och andra i vår omvärld ser oss som ett nytänkande företag för framtiden. Ett företag som engagerar sig och tar ställning för miljön.
Vi respekterar alla
Vi arbetar hårt för att vara en trygg och modern arbetsgivare som utvecklas i takt med tiden och värdesätter varje individ. Mångfald och oliktänkande uppmuntras. Det bygger vår kreativitet och innovationskraft.
Vi är proffs
Vi har höga förväntningar på oss själva och varandra. Vi tänker alltid säkerhet, vår egen och andras. Vi älskar lösningar som kombinerar forskning, teknikutveckling, miljöattraktiva produkter och förståelsen för vilka trender
Helena hittade rätt på Rottneros

Efter ett års traineeutbildning och två år som processoperatör på Vallviks Bruk har Helena Pettersson funnit en arbetsplats som passar henne perfekt. Tidigare har hon jobbat 15 år inom dagligvaruhandeln. Vid sidan av tjänsten på Rottneros studerar Helena för att förstärka sin tekniska kompetens med sikte på att utvecklas vidare på bruket.
"Det känns verkligen som jag hittat hem. I mitt jobb är den ena dagen aldrig lik den andra. Som processoperatör ställs jag inför olika utmaningar som ofta handlar om problemlösning där man får tänka till och klura. Det är verkligen stimulerande. Fokus är hela tiden på hur vi kan utveckla och förbättra processen ytterligare för en högre tillgänglighet och produktion i bruket. Det ger resultat. Fabriken har överträffat ett antal dygnsproduktionsrekord i år. Vi bygger successivt bort flaskhalsar i systemet vid de årsvisa underhållsstoppen.
Utöver mitt jobb som processoperatör pluggar jag på deltid någonstans mellan 25 och 50 procent. Målet är att steg för steg skaffa mig rätt kompetens för att kunna jobba som tekniker och kanske på sikt ingenjör i bruket. Att få jobba med både kort- och långsiktig problemlösning verkar vara min grej. Jag har läst kurser vid olika universitet exempelvis Linnéuniversiteten i Småland och Högskolan Dalarna. Kvalitetsteknik, virkeslära, driftsäkerhet och kvalitetsstyrning är några exempel.
Jag tycker att Rottneros är en väldigt bra arbetsgivare. Som medarbetare känner jag mig uppskattad. Man ses som en tillgång med en öppenhet för egna idéer, något som sporrar mig i mitt dagliga jobb. Att jag är den enda kvinnan bland de 14 personer som ingår i mitt skiftlag är inga problem, även om det kan vara en del tunga arbetsmoment ibland. Jag känner ett starkt stöd bland mina chefer för min ambition att utvecklas", säger Helena Pettersson, processoperatör på Vallviks Bruk.
HÅLLBARHETSRAPPORT – SOCIALT ANSVAR
som driver människors beteenden och konsumtionsmönster. Vi ger oss inte utan vill förstå, föreslå och implementera i praktiken.
LIKABEHANDLING
Rottneros erbjuder bra arbetsvillkor, marknadsmässiga löner, utvecklingsmöjligheter och olika förmåner. Medarbetarundersökningar genomförs regelbundet. De senaste årens resultat har varit högre än benchmark. Likabehandling är nödvändig för en trygg och innovativ arbetsmiljö. Rottneros vill öka andelen anställda kvinnor och utlandsfödda.
Rottneros vill också skapa en balans mellan arbete och hemmaliv i olika delar av livet för alla i koncernen. Exempelvis kan anpassning av arbetstiden behövas under en småbarnsperiod.
RESPEKT FÖR MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
Rottneros respekterar och förespråkar mänskliga rättigheter och arbetar mot alla former av korruption.
"Etiska regler för leverantörer" är ett dokument som används när avtal tecknas med leverantörer och partners och är en del av utvärderingsprocessen.
Gemensamma etiska principer inom koncernen finns i Uppförandekoden. En målsättning är att alla medarbetare ska genomgå en utbildning i vad uppförandekoden praktiskt innebär.
Samtliga anställda inom Rottneroskoncernen omfattas av kollektivavtal. Kollektivavtal finns tecknade med Pappersindustriarbetareförbundet, Unionen, Ledarna och Sveriges Ingenjörer.
ROTTNEROS BRYTER MÖNSTRET
En trygg arbetsplats för alla bygger på att våga förändra något i grunden och göra vissa uppoffringar. En ny alkohol- och drogpolicy infördes under 2019 i verksamheten. Koncernen bjuder inte längre på alkohol vare sig vid företagsfester, konferenser eller utbildningar. Tråkigt tycker några men det har skapat trygghet under både arbetstid och fritid.
Mål och uppföljning
Utöver de finansiella målen är det viktigt att kontinuerligt arbeta med sociala mål och bolagsstyrningen. En säker arbetsmiljö (FNs mål nummer 8), mätt som antal olyckor med sjukfrånvaro, är ett självklart mål, och det kan bara vara en nollvision som gäller och som vi arbetar mot. Att öka andelen kvinnliga medarbetare är ett första steg mot en jämställd arbetsplats. Jämställda arbetsplatser har en bättre psykosocial arbetsmiljö och bättre lönsamhet.

Delmål 5.5. Vi ska tillförsäkra kvinnor fullt och faktiskt deltagande och lika möjligheter till ledarskap på alla beslutsnivåer i det politiska, ekonomiska och offentliga livet. FATTIGDOM INGEN HUNGER GOD UTBILDNING FÖR ALLA JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH SANITET FÖR ALLA GOD HÄLSA OCH VÄLBEFINNANDE OJÄMLIKHET HÅLLBARA STÄDER OCH SAMHÄLLEN HÅLLBAR KONSUMTION OCH PRODUKTION RESURSER GENOMFÖRANDE OCH GLOBALT PARTNERSKAP
HÅLLBAR INDUSTRI, INNOVATIONER OCH INFRASTRUKTUR
MINSKAD

INGEN
FREDLIGA OCH INKLUDERANDE SAMHÄLLEN
MINSKAD
HUNGER GOD UTBILDNING
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR INDUSTRI, INNOVATIONER OCH INFRASTRUKTUR
EKOSYSTEM OCH BIOLOGISK MÅNGFALD
INGEN
HÅLLBAR ENERGI
FATTIGDOM INGEN
FÖR ALLA ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR OCH EKONOMISK TILLVÄXT
BEKÄMPA KLIMAT- FÖRÄNDRINGARNA HAV OCH MARINA
HÅLLBAR ENERGI
Delmål 8.8. Skydda arbetstagarnas rättigheter och främja en trygg och säker arbetsmiljö för alla arbetstagare, inklusive arbetskraftsinvandrare, i synnerhet kvinnliga migranter, och människor i otrygga anställningar. EKOSYSTEM OCH BIOLOGISK MÅNGFALD FREDLIGA OCH INKLUDERANDE SAMHÄLLEN BEKÄMPA KLIMAT- FÖRÄNDRINGARNA HAV OCH MARINA RESURSER GENOMFÖRANDE
MEDELTAL ANSTÄLLDA OCH ANDELEN KVINNOR

OLYCKOR

MÅL: Andelen kvinnliga medarbetare ska vara minst 30 % år 2025. OCH GLOBALT PARTNERSKAP
Andelen kvinnor har minskat något. Att bygga en kultur och ett varumärke som attraherar, välkomnar och lyckas behålla fler kvinnor i en traditionellt mansdominerad industri tar tid. Avgörande steg har tagits under 2019 för att på sikt öka andelen kvinnliga anställda.
MÅL: Nollvision.
Antal olyckor med frånvaro som följd har ökat. Här sätts det in ytterligare resurser, såväl personella som investeringar i arbetsmiljö för att vända trenden. Detta är ett prioriterad område. Redovisat ovan är antal sjukskrivningsdagar till följd av arbetsplatsolycka.
2015 2016 2017 2018 2019
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
HÅLLBARHETSRAPPORT – MILJÖANSVAR

Miljöfrågan finns i Rottneros DNA
Rottneros arbete med miljörisker är av särskilt intresse för myndigheter, kunder och lokalsamhället. Utveckling pågår ständigt för ökad miljöprestanda. Rottneros ser en fördel att finnas i en bransch som är cirkulär och där produkterna kan bidra positivt till miljön och klimatet.
SKOGSBRUK FÖR ETT BÄTTRE KLIMAT
Rottneros verkar i en bransch som är del av lösningen på den globala uppvärmningen. Koldioxid tas upp av den växande skogen och binds i produkter som tillverkas. På många håll pågår intensiv forskning för att utveckla nya produkter som ersätter fossilbaserad råvara med biobaserad.
För ett hållbart skogsbruk ur olika aspekter ställer myndigheterna krav på hur skogen används. Krav ställs också av certifieringsorganen FSC® och PEFC™1 2. Certifieringarna reglerar mängden mark som brukas och de har också krav rörande sociala aspekter av skogsbruk.
ROTTNEROS BIDRAG TILL ETT HÅLLBART SKOGSBRUK
Rottneros äger inte skog men bidrar till ett hållbart skogsbruk på flera sätt.
Urval av leverantörer och råvara görs noggrant. Rottneroskoncernen är certifierad enligt FSC® och PEFC™ och köper sedan många år råvaror i första hand från certifierade leverantörer. I de fall certifierad skog inte finns tillgänglig görs noggranna leverantörsutvärderingar för att kunna leva upp till kundernas krav i enlighet med våra certifikat.
Det effektiva användandet av råvaran i produktionen ger fördelar både ur miljö- och kostnadssynpunkt. I Rottneros Bruk nyttjas 95–98 procent av råvaran.
I Vallviks Bruk blir cirka 44–47 procent av råvaran massa. Restprodukter används främst som energi.
Lokalt inköp av råvara minskar transporterna. Vallviks Bruk köper cirka 25 procent och Rottneros Bruk cirka 75 procent av vedråvaran inom en radie av 10 mil. Planering görs för att förkorta transportsträckorna och där det går samordna transporter inom koncernen eller med andra företag. Det är en målsättning att använda så miljövänliga transportmedel som möjligt, till exempel järnväg och båt.
MILJÖKRAV OCH STYRNING
Stora delar av Rottneros verksamhet är rapporteringseller tillståndspliktig enligt miljöbalken. Delar som avses är massaproduktion, utsläpp till luft och vatten, lagring av kemikalier och olja. Tillstånd krävs inför uppförande av nya anläggningar som hanterar kemikalier eller bränsle. Samtliga delar återfinns inom Rottneros Bruk, Vallviks Bruk och Rottneros Packaging.
Rottneros har regelbundna kontakter med kringliggande kommuner och Länsstyrelsen vid produktionsorterna och är lyhörda för önskemål på förbättringar i miljön runt bruken.
VERKSAMHETENS MILJÖUTMANINGAR
Rottneros produktionsprocesser har olika risker som påverkar miljöarbetet. Rottneros Bruk har en mekanisk
1) Skogsägare som är certifierade enligt något eller båda av certifieringssystemen FSC® (Licenskod FSC-C107740) och PEFC™ avstår från att bruka minst 5 procent av den produktiva skogsmarksarealen på sina marker.
2) Rottneroskoncernen är spårbarhetscertifierad enligt de två systemen FSC® (Forest Stewardship Council) och PEFC™ (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Spårbarhetscertifieringen garanterar att den råvara som används inte har något kontroversiellt ursprung (t ex illegal avverkning eller virke från nyckelbiotoper) och att den kan spåras bakåt i leveranskedjan.
tillverkningsprocess och de största miljöriskerna är energiförbrukning och utsläpp till vatten. Energiåtgången är stor och fokus har lagts på att minska det fossila beroendet genom effektivare utformning av utrustning och ändrad produktsammansättning. Den nya fastbränslepannan som eldas med bark och bränsleflis togs i bruk i slutet av 2018. Vid normaldrift har fossilberoendet minskat med cirka 50 procent. Under året har en viss justering av vattenreningssteget behövt göras. För en bättre närmiljö har bullerbekämpande åtgärder gjorts och ny utrustning har minskat stoft i luften.
I Vallviks Bruk där massa framställs med kemiska processer är utsläpp till vatten och luft samt kemikaliehantering områden med störst miljörisker. Utsläpp av svavel till luft har minskat under 2019 genom den nya svaggasanläggning som installerades i slutet av 2018. Vallviks påverkan vid utsläpp till vatten består av COD (Chemical Oxygen Demand) och näringsämnen som ökar övergödning. Här behöver ytterligare åtgärder göras för
att nå önskade nivåer och utredning pågår. Huvuddelen av kemikalierna som används vid Vallviks Bruk återvinns. Vallviks Bruk är självförsörjande på värmeenergi och till 75–80 procent självförsörjande på el. I tillverkningsprocessen används 98 procent förnybar energi.
Fabriken för trågtillverkning i Sunne är helt ny och har sedan start kunnat designas för miljötänk. Massa- och vattensystemet är slutet för att minimera utsläpp och användning av färskvatten.
MILJÖHÄNDELSER I BRUKEN 2019 Vallviks Bruk
Under 2018 gjordes en stor investering i ett svaggassystem för att minska utsläpp av svavel till atmosfären. Anläggningen har trimmats in och fungerar nu planenligt. Det innebär att bruket klarar miljövillkoren för utsläpp av diffust svavel. Bruket klarar liksom tidigare miljökravet för svavel från förbränningspannorna. Vallvik har under året slutfört täckningen av den gamla

HÅLLBARHETSRAPPORT – MILJÖANSVAR


deponin. Den nya deponin, som är placerad på den gamla, är i drift. Detta innebär att bruket nu har deponikapacitet för cirka två decennier framåt.
Ett sätt att minska brukets miljöutsläpp är att öka brukets tillgänglighet, vilket innebär en jämnare och samtidigt ökad produktion. Bruket har under året bland annat investerat i en förbättrad sållning av den flis som matas in i kokaren. Sammantaget har de olika åtgärderna lett till en produktionsökning på 8 000 ton jämfört med föregående år.
Provtagning för miljöprover. Kontroll av vattenkvalitet för sodapannan.
Rottneros Bruk
Bruket har under året arbetat vidare med den biopanna som togs i drift 2018. Det återstår att göra en del åtgärder innan pannan kommer att kontinuerligt kunna leverera energi till bruket baserad på biobränslen, huvudsakligen bark från brukets barkningsanläggningar. På grund av dessa arbeten har bruket ansökt om och fått tillstånd till en tillfällig höjning av de tillåtna koloxidutsläppen. Detta tillstånd har inte behövt utnyttjas utan ska ses som en säkerhetsåtgärd för att inte överskrida miljövillkoren.
Rottneros Bruk investerar för en fossilfri produktionsprocess
Rottneros Bruk investerar 15 MSEK i en metangasbrännare som ett led i det övergripande målet att nå en fossilfri produktionsprocess.
Vid den biologiska vattenreningsprocessen tillvaratas metangas som bildas som biprodukt i det anaeroba steget. Metangasen kan användas som energikälla för att förvärma luft till flingtorkar där massan torkas.
Den nya metangasbrännaren kommer att tas i drift i maj 2020 vid det ordinarie produktionsstoppet. Investeringen innebär både minskad förbrukning av fossila bränslen och lägre rörliga kostnader.
"Investeringen betyder att vi i stort sett når målet om en fossilfri tillverkningsprocess i Rottneros Bruk. Genom att tillvarata metangasen som genereras i bioreningsprocessen när vi torkar
massan ersätts motsvarande 1 000 kubikmeter fossilbränsle i form av olja. Sammantaget har investeringarna vi gjort i bruket sedan några år minskat oljeförbrukningen med i storleksordningen 7 000 kubikmeter på årsbasis, samtidigt som produktionsvolymen vuxit påtagligt", säger Nils Hauri, direktör för Innovation och strategiska projekt.
Mål och uppföljning
Rottneros övergripande miljömål är att minska fossilt beroende. I Vallviks Bruks långsiktiga plan finns mål för fossilfri produktion och fossilfria interna transporter. Produktionen är i princip redan fossilfri.
Stora steg att minska koncernens CO2-avtryck har tagits under de senaste åren. Som ett resultat är cirka 97 procent av bränslet som används vid bruken fossilfritt. Koldioxidutsläpp från fossila bränslen (GHG Scope 1) minskade fram till 2018, men ökade 2019 på grund av störningar i produktionen.

INGEN
FÖR ALLA JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH SANITET FÖR ALLA GOD HÄLSA OCH
MINSKAD
FREDLIGA OCH INKLUDERANDE SAMHÄLLEN
RESURSER GENOMFÖRANDE
HÅLLBAR ENERGI
OCH GLOBALT PARTNERSKAP
INGEN
INGEN
HÅLLBARHETSRAPPORT – MILJÖANSVAR
HÅLLBAR ENERGI
FATTIGDOM INGEN
FÖR ALLA ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR OCH EKONOMISK TILLVÄXT
BEKÄMPA KLIMAT- FÖRÄNDRINGARNA HAV OCH MARINA
HUNGER GOD UTBILDNING
VÄLBEFINNANDE
HÅLLBAR INDUSTRI, INNOVATIONER OCH INFRASTRUKTUR
EKOSYSTEM OCH BIOLOGISK MÅNGFALD
HÅLLBAR ENERGI
FATTIGDOM INGEN
FÖR ALLA ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR OCH EKONOMISK TILLVÄXT
BEKÄMPA KLIMAT- FÖRÄNDRINGARNA HAV OCH MARINA
Delmål 12.2. Senast 2030 uppnå en hållbar förvaltning och ett effektivt nyttjande av naturresurser. FÖR ALLA ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR OCH EKONOMISK TILLVÄXT HÅLLBAR INDUSTRI, INNOVATIONER OCH INFRASTRUKTUR MINSKAD
VÄLBEFINNANDE
EKOSYSTEM OCH BIOLOGISK MÅNGFALD
FREDLIGA OCH INKLUDERANDE SAMHÄLLEN
OCH GLOBALT PARTNERSKAP
KONSUMTION OCH PRODUKTION

Delmål 14.1. Till 2025 förebygga och avsevärt minska alla slags föroreningar i havet, i synnerhet från landbaserad verksamhet, inklusive marint skräp och tillförsel av näringsämnen. HUNGER GOD UTBILDNING FÖR ALLA JÄMSTÄLLDHET RENT VATTEN OCH SANITET FÖR ALLA GOD HÄLSA OCH VÄLBEFINNANDE HÅLLBAR INDUSTRI, INNOVATIONER OCH INFRASTRUKTUR MINSKAD OJÄMLIKHET HÅLLBARA STÄDER OCH SAMHÄLLEN HÅLLBAR
FREDLIGA OCH INKLUDERANDE SAMHÄLLEN

Delmål 15.2. Till 2020 främja genomförandet av hållbart brukande av alla typer av skogar, stoppa avskogningen, återställa utarmade skogar och kraftigt öka nybeskogningen och återbeskogningen i hela världen.
Läs mer på sidorna 22 och 52 om vedråvara och hållbart skogsbruk.
ELFÖRBRUKNING ROTTNEROS BRUK, KWH/TON MASSA

Genom effektivare utformning av utrustning och ändrad produktsammansättning har elförbrukningen per ton massa sjunkit.
FOSSILT KOLDIOXIDUTSLÄPP, GHG SCOPE 1 & 2 (TON CO2 EKV)

Koldioxidutsläpp från fossila bränslen har påverkats negativt på grund av produktionsstörningar.
SJÄLVFÖRSÖRJNINGSGRAD EL, VALLVIKS BRUK

Hög och jämn produktion har bidragit till en högre självförsörjningsgrad av el.
UTSLÄPP AV COD

Koncernens målsättning är att minska utsläppen av syreförbrukande ämnen (COD) till vatten. I Vallviks Bruk pågår utredningar för ytterligare åtgärder.
Ytterligare miljöinformation finns tillgänglig på Rottneros hemsida.
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören i Rottneros AB (publ), org. nr. 5560135872, med säte i Sunne, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2019.
VOLYMTILLVÄXTEN FORTSÄTTER
Under 2019 försämrades den globala massamarknaden dramatiskt med successivt sjunkande priser som följd. Trots detta redovisar Rottneros en god lönsamhet och ett starkt kassaflöde. EBIT (rörelseresultat) uppgick till 268 MSEK (295).
Rottneroskoncernen är en fristående och flexibel producent av både kemisk och mekanisk högkvalitativ massa. Koncernen är verksam inom segmentet marknadsmassa, där den producerade massan säljs till kunder över hela världen. Tyngdpunkten för Rottneros försäljning ligger i Europa, USA och på vissa asiatiska marknader.
Rottneroskoncernens huvudverksamhet sker vid de två massabruken Vallviks Bruk och Rottneros Bruk. Bolaget fokuserar på att expandera inom utvalda nischer där koncernen tillhör de ledande tillverkarna i världen, eller områden där Rottneroskoncernens massa har en klar konkurrensfördel. Koncernen utvecklar också Rottneros Packaging som tillverkar förpackningstråg för användning främst till livsmedel.
FÖRSÄLJNING OCH RESULTAT Försäljning
Koncernens nettoomsättning uppgick för året 2019 till 2 376 MSEK (2 260 MSEK), en ökning med 5 procent. Omsättningen ökade tack vare en ökad leveransvolym samt bättre utfall på massaprissäkringarna, medan det motverkades av lägre försäljningspriser.
Koncernen satte nya årsrekord för både produktion 406 000 (393 600) ton och leveranser 408 300 (382 500) ton. Leveransvolymen i ton ökade med 7 procent jämfört med 2018.
Det genomsnittliga bruttopriset på långfibrig sulfatmassa (NBSK) uttryckt i SEK minskade med 8 procent jämfört med föregående år.
I omsättningen för 2019 ingår även försäljning av vedråvara om 16 (84) MSEK, intäkter från biprodukter om 51 (40) MSEK samt resultat från massaprissäkringar om 10 (-131) MSEK. Se även not 1 i årsredovisningen.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| 2019 | 2018 | |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 376 | 2 260 |
| EBIT | 268 | 295 |
| Resultat efter finansiella poster | 247 | 276 |
| Nettoresultat | 194 | 221 |
AVVIKELSEANALYS
| MSEK | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| NBSK PIX, USD | 984 | 1 167 |
| SEK/USD | 9,46 | 8,69 |
| NBSK, SEK | 9 304 | 10 144 |
| EBIT | 268 | 295 |
RÖRELSERESULTAT
Koncernens EBIT för 2019 sjönk med 9 procent till 268 (295) MSEK. Resultatet påverkades negativt av lägre prisnivå för Rottneros produkter och positivt av svagare krona, positiv effekt av massaprissäkringar samt högre volymer.
KOSTNADER
Kostnader för råvaror och förnödenheter ökade med 1 procent jämfört med föregående år främst på grund av högre volym men även av högre vedpriser i början på året och högre kemikaliekostnader.
Elkostnader, som också ingår i råvaror och förnödenheter, påverkas av elpriset (elområde SE3) på elbörsen Nord Pool som under 2019 uppgick genomsnittligt till 41 (46) öre per kWh, en prisreduktion med 11 procent. Utfallet av elprissäkringar var 49 (59) MSEK under 2019.
Fasta kostnader ökade till följd av högre kostnader för underhåll, en omvärdering av förrådslagret samt att Rottneros Packaging är i full drift. Även personalkostnader och planenliga avskrivningar ökade.
ANDRA POSTER I RESULTATRÄKNING
Övriga rörelseintäkter minskade med 6 MSEK. Finansiella kostnader (netto) ökade till 21 (19) MSEK på grund av räntekostnader och är främst kopplat till obligationslånet om 400 MSEK som Rottneros emitterade i augusti 2017.
Resultat efter finansiella poster
Koncernens resultat efter finansiella poster minskade med 11 procent till 247 (276) MSEK.
Inkomstskatter
Inkomstskattekostnaden för 2019 var 53 (55) MSEK och den effektiva skattesatsen var 20 (20) procent. Den effektiva skattesatsen var i linje med föregående år.
Nettoresultat
Koncernens nettoresultat minskade med 12 procent till 194 (221) MSEK och resultatet per aktie till 1,27 (1,45) SEK.
INVESTERINGAR
Koncernens investeringar i anläggningstillgångar under 2019 uppgick till 109 (255) MSEK. Investeringarna avser både kapacitets- och effektivitetshöjande utrustning samt miljöinvesteringar. Inga enskilt stora investeringar gjordes under året. Syftet är att upprätthålla den tekniska standarden som har uppnåtts genom de senaste årens stora investeringar.
Det nya produktionsrekordet är ett kvitto på att gjorda investeringar och fokus på ökad tillgänglighet gett önskad effekt.
Totalt har Rottneros investerat ca 980 MSEK år 2015–2019 i uppgradering av massabruken i Vallvik och Rottneros samt en ny fabrik i industriell skala för Rottneros Packaging.
Den årliga investeringstakten förväntas ligga på en nivå om cirka 100 MSEK per år framöver. Utöver reinvesteringar kommer fokus att ligga på flaskhalselimineringar och effektiviseringar.
FINANSIELL STÄLLNING
Anläggningstillgångarna uppgick per den 31 december 2019 till 1 280 (1 290) MSEK, vilket är något lägre jämfört med föregående år främst på grund av avskrivningar i materiella anläggningstillgångar samt ett lägre värde på långfristiga orealiserade elprissäkringar. Av koncernens anläggningstillgångar är 94 (91) procent materiella anläggningstillgångar.
Omsättningstillgångarna, exklusive likvida medel, uppgick per den 31 december 2019 till 717 (873) MSEK och består till 52 (45) procent av varulager och till 48 (55) procent av kundfordringar och andra kortfristiga fordringar. Jämfört med utgången av 2018 minskade omsättningstillgångarna med 18 procent främst på grund av lägre kundfordringar samt ett lägre värde på kortfristiga orealiserade elprissäkringar.
Koncernens likvida medel uppgick till 376 (238) MSEK vid årets utgång.
För att slutföra finansieringen av den strategiska planen Agenda 500 och långsiktigt optimera koncernens kapitalstruktur emitterade Rottneros AB i augusti 2017 ett icke-säkerställt obligationslån om 400 MSEK med en löptid om 5 år till huvudsakligen nordiska institutionella investerare. Lånet löper med en rörlig ränta om STIBOR 3m + 4,15 procent och ska återbetalas i september 2022. Lånet har ett rambelopp om 600 MSEK, vilket ger en möjlighet att avropa ytterligare 200 MSEK. Lånet är noterat på Nasdaq Stockholm.
Lånevillkoren innehåller sedvanliga så kallade covenanter i form av nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar maximalt 3,5, soliditet minst 50 procent och utdelning maximalt 50 procent av föregående års nettoresultat.
Räntebärande nettoskuld vid slutet av året var 35 (157) MSEK. Totalt beviljade men outnyttjade krediter uppgick den 31 december 2019 till sammanlagt 182 (182) MSEK.
Soliditeten uppgick vid årets slut till 58 (61) procent. Det egna kapitalet per aktie uppgick till 9,05 (9,57) SEK.
Den extra bolagsstämma som hölls den 4 november 2019 beslöt att bifalla styrelsens förslag och göra en extra utdelning om 0,70 SEK/aktie. Utdelningen översteg obligationslånets covenant för utdelning av fjolårets nettoresultat, varför ett godkännande krävdes och erhölls av obligationsinnehavarna.
KASSAFLÖDE
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick för 2019 till 462 (223) MSEK. Kassaflödet var högre tack vare lägre investeringar och en minskning i rörelsekapital tack vare lägre kundfordringar och varulager. Kassaflödet efter investeringar för året var 353 (-32) MSEK.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -214 (-56) MSEK. Under året betalades utdelning till aktieägarna om 214 (56) MSEK.
Årets nettokassaflöde var 138 (-88) MSEK.
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för 2019 uppgick till 7 (6) MSEK. Moderbolagets försäljning utgörs av koncerninterna intäkter från administrativa och operativa ledningstjänster. Resultatet efter finansnetto för 2019 i moderbolaget uppgick till 96 (6) MSEK. I resultatet ingår erhållna/lämnade koncernbidrag på 96 (49) MSEK.
FRAMTIDA UTVECKLING
Kärnverksamheten i Rottneroskoncernen fortsätter sitt strukturerade och systematiska arbete med ständiga förbättringar i alla avseenden.
Samtidigt fortsätter Rottneros att utveckla nya produkter som bidrar till det fossilfria samhället. Uppbyggnaden av Rottneros Packagings tillverkningslinjer pågår och den kommersiella produktion skalas upp under 2020.
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| MSEK | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 280 | 1 290 |
| Omsättningstillgångar | 717 | 873 |
| Likvida medel | 376 | 238 |
| Summa tillgångar | 2 373 | 2 401 |
| Eget kapital | 1 380 | 1 460 |
| Räntebärande skulder | 411 | 395 |
| Ej räntebärande skulder | 582 | 546 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 373 | 2 401 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| MSEK | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 462 | 223 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -109 | -255 |
| Kassaflöde efter investeringar | 353 | -32 |
| Förändring räntebärande skulder | – | – |
| Utbetald utdelning | -214 | -56 |
| Årets nettokassaflöde | 138 | -88 |
ÄNDRINGAR I LEDNINGEN
Under året avslutade Kristin Israelsson fabriksdirektör för Rottneros Bruk, och Michael Berggren, fabriksdirektör för Vallviks Bruk, sina anställningar i koncernen. De ersattes av temporära fabrikschefer under återstoden av året.
ANTAL ANSTÄLLDA
Medelantalet anställda uppgick under 2019 till 303 (303). Den genomsnittliga anställningstiden är cirka 13 (14) år och medelåldern är cirka 47 (48) år.
VIKTIGA HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Rottneros utvecklar koncernens råvaruförsörjning genom förvärv av Nykvist Skogs AB. Bolaget kommer att konsolideras i Rottneros räkenskaper från och med den 1 januari 2020. Mot bakgrund av den ökade osäkerheten för omvärldsutvecklingen i samband med den globala spridningen av coronaviruset beslutade Rottneros styrelse att revidera utdelningsförslaget inför årsstämman 2020. Det reviderade förslaget innebär att den ordinarie utdelningen om 40 öre/aktie bibehålls, samtidigt som den tidigare föreslagna extrautdelningen om 20 öre/aktie utgår. Förändringen ska ses som en försiktighetsåtgärd inför en mer svårbedömd konjunkturutveckling framöver.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen har i sitt förslag till utdelning beaktat bolagets finansiella ställning, kassaflöde och framtidsutsikter. Koncernens resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas årsstämman den 28 april 2020 för fastställelse.
En utförlig redogörelse rörande styrelsens förslag till utdelning finns tillgänglig på www.rottneros.com.
Till årsstämmans förfogande står:
| Balanserade vinstmedel | 111 423 749 |
|---|---|
| Årets nettoresultat | 75 031 832 |
| Totalt kronor | 186 455 581 |
| Styrelsen föreslår: | |
| Att utdelas till aktieägarna 1, 2 | 61 028 770 |
| Att i ny räkning balanseras | 125 426 811 |
| Totalt kronor | 186 455 581 |
1) Efter justering av återköpta aktier i eget förvar. 2) Ordinarie utdelning 40 öre per aktie.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare och styrelseledamöter
OMFATTNING
Dessa riktlinjer omfattar styrelseledamöter och koncernledning, vilken inkluderar verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare i Rottneros. Riktlinjerna är framåtblickande och ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2020. Riktlinjerna omfattar inte sådana ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
FRÄMJANDE AV BOLAGETS AFFÄRSSTRATEGI, LÅNGSIKTIGA INTRESSEN OCH HÅLLBARHET
Rottneros övergripande mål är att skapa en hållbar och långsiktig lönsamhet samt ge en god avkastning till koncernens aktieägare. För att leverera detta ska Rottneros erbjuda produkter och tjänster av högsta kvalitet som skapar tydliga mervärden i nischer som växer. Rottneros arbetar löpande med att utveckla nya produkter och applikationer mot såväl befintliga som nya kundgrupper. Medarbetarnas säkerhet, en hög produktivitet i bruken och en förstklassig servicenivå till Rottneros kunder har högsta prioritet.
Ett långsiktigt framgångsrikt och hållbart genomförande av bolagets affärsstrategi förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE Formerna av ersättning m.m.
Rottneros ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas.
Ersättningar inom Rottneros ska vara baserade på principer om prestation, konkurrenskraft och skälighet. Ersättningen till ledande befattningshavare ska kunna bestå av fast ersättning, rörlig ersättning, aktie- och aktiekursbaserade incitamentsprogram, pension samt övriga förmåner. Om lokala förhållanden motiverar variationer i ersättningsprinciperna får sådana variationer förekomma.
Den fasta ersättningen ska beakta den enskildes ansvarsområden och erfarenhet. Den fasta lönen ska ses över årligen. Den rörliga ersättningen får uppgå till högst 50 procent av den årliga fasta lönen för den verkställande direktören, och högst 30 procent av den årliga fasta lönen för övriga ledande befattningshavare. Den rörliga kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin eller främja befattningshavarens långsiktiga utveckling. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning ska kunna mätas under en period om ett år. När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska det bedömas/fastställas i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen ansvarar för bedömningen av rörlig kontantersättning till verkställande direktören. Såvitt avser rörlig kontantersättning till övriga befattningshavare ansvarar ersättningsutskottet för bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen.
För verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara avgiftsbestämda och ge befattningshavaren rätt att erhålla pension från lägst 65 års ålder. Rörliga kontantersättningar är pensionsgrundande.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Sådana förmåner ska inte utgöra en väsentlig del av den totala ersättningen.
Ytterligare kontant ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang är tidsbegränsade och endast görs på individnivå antingen i syfte att rekrytera eller behålla befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersättning ska vara affärsmässigt motiverad, stå i proportion till individens fasta lön och inte utges mer än en gång per år och per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet. Därutöver kan bolagsstämman om så beslutas lämna erbjudande om långsiktiga incitamentsprogram såsom aktie- eller aktiekursrelaterade ersättningar eller incitamentsprogram. Sådana långsiktiga incitamentsprogram beslutas av bolagsstämman och omfattas därför inte av dessa riktlinjer.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
KRITERIER FÖR UTDELNING AV RÖRLIG KONTANTERSÄTTNING MED MERA
Den rörliga kontantersättningen och ersättning som utgår under eventuella kontantbaserade incitamentsprogram
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier som kan vara finansiella eller icke-finansiella. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av kortsiktig rörlig kontantersättning ska dock kunna mätas under en period om ett år. De kan också utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål. Kriterierna för såväl kortsiktig som långsiktig rörlig kontantersättning ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin eller främja befattningshavarens långsiktiga utveckling.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar för den bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen.
Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller avtal och med de begränsningar som må följa därav helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
ERSÄTTNING TILL STYRELSELEDAMÖTER
Styrelseledamöters ersättning för arbete i Rottneros styrelse beslutas av bolagsstämman. Styrelseledamöter har enbart rätt att erhålla sådant arvode som beslutats om av bolagsstämman. Eventuell ytterligare ersättning kan dock utgå för tjänster som styrelseledamöter tillhandahåller Rottneros inom deras respektive expertisområden utanför deras uppdrag som styrelseledamöter. Sådan ersättning ska vara marknadsmässig och regleras i ett konsultavtal som godkänns av styrelsen.
ANSTÄLLNINGSVILLKOR Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden för verkställande direktören vara högst 18 månader och för övriga ledande befattningshavare högst tolv månader. Vid uppsägning från ledande befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst tolv månader. Vid bolagets uppsägning av verkställande direktören utgår lön och andra förmåner under uppsägningstiden. I övrigt utgår inga avgångsvederlag.
Beslutsprocess, förändringar och avvikelser, etc. Beslutsprocessen för att fastställa,
se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen har möjlighet att vid exceptionella ekonomiska förhållanden villkora, begränsa eller underlåta utbetalningen av den rörliga kontantersättningen, om sådan åtgärd bedöms som rimlig och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
ERSÄTTNINGAR 2019
Lön och ersättningar 2019 till bolagets ledande befattningshavare har varit förenliga med av årsstämman 2019 fastställda riktlinjer. Lön och ersättningar till vd och övriga ledande befattningshavare under 2019 framgår av not 8 i årsredovisningen. Den rörliga ersättningen 2019 har varit beroende av uppfyllelse av årligen fastställda och mätbara mål.
För vd uppgick den rörliga ersättningen 2019 till 48 procent av fast lön. För övriga ledande befattningshavare uppgick den rörliga ersättningen till 27 procent av fast lön. Under året har en "stay on" bonus betalats ut till vd.
Balans i hanteringen av finansiella och operativa risker
Rottneros påverkas av den allmänna konjunkturutvecklingen, valutaförändringar och andra bolagsspecifika omvärldsfaktorer. I detta avsnitt beskrivs de viktigaste risker som påverkar koncernens förmåga att nå uppställda mål samt hanteringen av respektive risk.
Rottneros arbetar för att minimera riskerna genom förebyggande arbete eller, när detta inte är möjligt, genom att arbeta med säkringar och försäkringar av olika slag. Många av nedanstående risker kan påverka Rottneros både positivt och negativt. Riskarbetet styrs på övergripande nivå av styrelsen och på en operativ nivå av vd och koncernledningen. Riskhanteringsprocessen omfattar bland annat strategisk affärsplanering, löpande riskinventering, förebyggande underhåll och investeringar samt finansiella säkringsaktiviteter.
OPERATIONELLA RISKOMRÅDEN

A Variationer i massapris B Strukturförändring C1 Råvarutillgång C2 Råvarupriser D Elpris E Kundstruktur och kundkrediter F Anläggningar G Politiska beslut H Hållbarhet och ansvarstagande I Miljö FINANSIELLA RISKOMRÅDEN
J Valuta – balansexponering K Valuta – transaktionsexponering L Räntor M Likviditet och refinansiering
KÄNSLIGHETSANALYS 2019 Effekt på årsresultat efter finansiella poster (MSEK)
| Riskslag | Förändring | 2019 | 2018 | Känslighet |
|---|---|---|---|---|
| Massapris | 50 USD/ton | 120 | 110 | Hög |
| USD | 50 öre/USD | 65 | 65 | Hög |
| Elpriser | 10 öre/kWh | 30 | 30 | Hög |
| Vedpriser | 20 SEK/m3 | 30 | 30 | Hög |
| Ränterisk | 1 %-enhet | 4 | 4 | Låg |
| Refinansiering | Låg | |||
| Kreditrisk | Låg |
Känslighetsberäkningar för varje riskslag tar inte hänsyn till att verkliga förändringar även kommer att påverka andra poster. Någon effekt av eventuella säkringar eller fastprisavtal har inte heller tagits med i beräkningen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Operativa riskområden
priset på Rottneros produkter är beroende av hur den globala efterfrågan på massaprodukter matchas mot industrins produktionsvolym. Variationer i massapriset är sällan relaterat till förändrade kostnader för Rottneros och kan sålunda skapa stora svängningar i resultatet. Ett högt massapris är positivt för resultatet men kan ha negativ påverkan på möjliga försäljnings-
volymer.
RISKOMRÅDE
A
Massaprisrisk avser risken att förändringar av massapriser har en negativ påverkan på koncernens resultat- och balansräkning. Massapriset sätts på en global marknad och Prissättningen i massamarknaden styrs av internationella prisnivåer som beror på efterfrågan och världskonjunkturen. Massaprissäkringar används när prisnivåerna i långtidskontrakten är ekonomiskt fördelaktiga, eller när marknadspriset är så lågt att ytterligare nedgångar kan hota bolagets överlevnad. Som huvudregel görs massaprissäkringar i svenska kronor. Variationer i massapris Sannolikhet: 4 Påverkan: 5
RISKHANTERING
Rottneros utvecklar produktsegment som innehåller större mervärden och som långsiktigt kan ersätta volymprodukter. Målet är att minska beroendet av listpriset på marknadsmassa och därmed dämpa fluktuationer i lönsamheten över en konjunkturcykel.
KOMMENTAR UTFALL 2019
Under 2019 föll världsmarknadspriset för NBSK-massa med 16 procent. Koncernen hade säkrat 16 500 ton till ett genomsnittligt pris av 9 586 SEK per ton, 3 procent över marknadspriset uttryckt i SEK per ton. Det realiserade resultatet av dessa massaprissäkringar under 2019 var 10 MSEK. Per sista december 2019 innehade koncernen massasäkringar på 7 500 ton med förfallotid till september 2020 till ett genomsnittligt pris av 8 878 SEK per ton.
MASSAPRISER NBSK I USD OCH SEK

Massapriser NBSK Europa i SEK per ton
B Strukturförändring Sannolikhet: 5 Påverkan: 2
Digitalisering, globalisering och ökad handel minskar efterfrågan på vissa typer av pappersmassa och driver på strukturförändringar i branschen. Efterfrågan på skriv- och tryckpapper minskar medan efterfrågan på mjukpapper, kartong och specialpapper ökar.
För att hantera strukturförändringen i branschen har Rottneros satsat på tillväxt inom produktsegment där Rottneros kan tillföra mervärden genom kunskap och massa av hög kvalitet. Målet är att minska beroendet av listpriset på marknadsmassa och därmed dämpa fluktuationer i lönsamheten över en konjunkturcykel.
MARKNADSMASSA – GLOBAL FÖRBRUKNING PER ANVÄNDNINGSOMRÅDE

MÖJLIGHETER OCH RISKER – OPERATIVA
MÖJLIGHETER OCH RISKER – OPERATIVA
| RISKOMRÅDE | RISKHANTERING |
|---|---|
| C1 Råvarutillgång |
Sannolikhet: 3 Påverkan: 4 |
| Tillgången till vedråvara är central för en massa producent. Rottneros har ingen egen skog och är därför beroende av ett optimalt flöde av ved råvara till massabruken. Skulle Rottneros stå utan ved skulle leveranser och kundrelationer äventyras. |
För att säkra tillgång på ved försäkrar sig koncernen om en god långsiktig relation till de aktörer som finns i respektive bruks närområde. De största leverantörerna är statliga Sveaskog och skogsägareföreningen Mellanskog. Vanligtvis tecknar Rottneros avtal med större vedleverantörer för perioder mellan 6 och 24 månader. För att öka flexibiliteten har koncernen ett eget bolag i Lettland för leveranser av ved och flis. Målsättningen är att råvarulagret vid bruken ska räcka till 2–3 veckors produktion. KOMMENTAR UTFALL 2019 Efter ett turbulent 2018 med brist på lokal vedråvara och kraftigt stigande priser var 2019 mer gynnsamt. Tillgången på ved var tillräcklig, priserna sjönk från halvårsskiftet och Rottneros importandel återgick till normala nivåer. |
| C2 Råvarupriser |
Sannolikhet: 3 Påverkan: 4 |
| Pris och prisförändringar på vedråvara påverkar en massaproducent. Ökade priser på vedråvara påverkar resultatet negativt och Rottneros har inga möjligheter att kompensera prisökningar på insatsvaror. |
Koncernen säkrar inte marknadsmässiga prisfluktuationer, men långsiktiga leverantörs avtal ger viss stabilitet i prisbilden. En prisförändring på 20 SEK per m3 påverkar koncernens resultat med ca 30 MSEK på årsbasis. KOMMENTAR UTFALL 2019 Råvarukostnaden var fortsatt hög under 2019. Året inleddes med höga priser som en följd av lägre tillgång till vedråvara under 2018 och hög efterfrågan från industrin. Priserna sjönk under 2019, men prisnivån var ändå på en historiskt hög nivå. Koncernens råvarukostnad för massatillverkning uppgick för 2019 till 846 (781) MSEK, vilket mot svarar 36 (35) procent av nettoomsättningen. |
| D Elpriser |
Sannolikhet: 3 Påverkan: 3 |
| Energikostnader utgör en stor del av Rottneros tillverkningskostnader. Ökade energipriser kan leda till ökade produktionskostnader och ha en negativ påverkan på koncernens rörelseresultat. |
All extern el till bruken köps direkt över elbörsen Nord Pool. Elpriserna noteras i EUR. En prisförändring på 10 öre per kWh påverkar koncernens resultat med ca 30 MSEK på årsbasis, om inga elprissäkringar finns. För att skydda Rottneros framtida elkostnad mot kraftiga fluktuationer och uppnå ett förutsägbart elpris ska framtida elpriser säkras i för väg enligt en fastställd strategi. Styrelsen godkänner säkringsnivåer utifrån förslag från företagsledningen. Styrelsen godkänner även nya finansiella motparter. |


KOMMENTAR UTFALL 2019
Den genomsnittliga prisnivån för el på Nord Pool (elområde SE3) uppgick under 2019 till 41 (46) öre per kWh. Tack vare den höga säkringsgraden hade det högre elpriset endast en marginell påverkan på resultatet. Samtidigt sjönk elförbrukningen med 3 procent under året. Koncernens elkostnad, justerad med säkringsresultat, uppgick för 2019 till 80 (92) MSEK. Vid utgången av 2019 fanns elprissäkringar enligt följande tabell. I tabellen anges säkrad andel av beräknad totalförbrukning, samt säkrat genomsnittspris i öre/kWh.
| År | Andel säkrat, % | Öre/kWh |
|---|---|---|
| 2020 | 85 | 21,8 |
| 2021 | 74 | 26,1 |
| 2022 | 42 | 34,1 |
| 2023–2025 | 14 | 34,4 |
MÖJLIGHETER OCH RISKER – OPERATIVA
| RISKOMRÅDE | RISKHANTERING |
|---|---|
| Kundstruktur och kundkrediter E |
Sannolikhet: 1 Påverkan: 2 |
| Stort beroende av några få enskilda stora kunder, branscher eller geografiska marknader kan ha betydande inverkan på intäkterna om en stor kund eller bransch skulle få problem. Av den totala kundfordran som var utestående per den 31 december 2019 var 99 (99) procent försäkrad. Historiskt har koncernen haft små kreditförluster. Under 2019 svarade koncernens största kund för 7 (11) procent av omsättningen. |
Rottneros bedömer att koncernen har en god kommersiell riskspridning med omkring 200 kunder, varav de tio största tillsammans representerar cirka 40 procent av omsätt ningen. Tryckpapperskunder svarar för cirka 22 procent av intäkterna, vilket långsiktigt kan utgöra en alltför hög andel med tanke på de långsiktiga strukturella förändringar som pågår i marknaden. Geografiskt är Rottneroskoncernen inte beroende av marknaden i något enskilt land. Huvuddelen av koncernens omsättning sker i Europa där Tyskland, Sverige, Italien och Norge utgör de största marknaderna. Kreditrisk hanteras på koncernnivå. Kreditrisk uppstår genom likvida medel, derivat instrument och tillgodohavanden hos banker och finansinstitut samt kreditexpone ringar gentemot kunder. Affärsrisken i form av kundfordringar är med få undantag försäkrade genom kreditförsäkring med tio procent självrisk. KOMMENTAR UTFALL 2019 Koncernen har i storleksordningen 200 kunder och den maximala kreditrisken på utestående kundfordringar uppgick vid slutet av 2019 till 30 (37) MSEK (10 procent självrisk + eventuell fordran som ej är försäkrad). |
| F Anläggningar |
Sannolikhet: 3 Påverkan: 3 |
| Rottneros har två stora produktionsanlägg ningar som bedriver kontinuerlig produktion. Arbetsskador, maskinhaverier, bränder och andra skadehändelser kan leda till längre produktionsstopp, skador på anläggningen och leveransproblem. |
Ledningen gör årligen en översyn av brukens underhållsbehov för de närmaste åren. I detta arbete ingår att identifiera löpande årliga investeringar, expansionsinvesteringar samt investeringar som syftar till att höja kvaliteten och säkerheten. För att säkerställa en hög och jämn produktionstakt genomför Rottneroskoncernen årliga underhållsstopp. Underhållsstoppen planeras noga för att minimera stilleståndstiden. Ytterligare görs förebyggande underhållsarbete löpande. Rottneros försäkrar sina anlägg ningar mot egendoms- och avbrottsskador samt har relevanta ansvarsförsäkringar. Försäkringsbolagen gör årliga revisioner på koncernens anläggningar och ger rekommendationer till förbättringar och reducering av risker. Trots betydande investeringar 2015–2018 har Rottneros ett för branschen förhållande vis lågt anläggningskapital, vilket leder till låga avskrivningar och en låg kapitalkostnad. Koncernens materiella anläggningstillgångar var vid utgången av 2019 bokförda till 1 198 (1 179) MSEK. Återanskaffningsvärdet är långt högre. KOMMENTAR UTFALL 2019 Under 2019 har underhållsstopp utförts under tredje kvartalet i Rottneros Bruk och under fjärde kvartalet i Vallviks Bruk. Genomgång och upphandling av försäkringar sker årligen. |
| G Politiska beslut |
Sannolikhet: 2 Påverkan: 2 |
| Politiska beslut kan genom förändringar i miljölagstiftningen påverka produktionen vid koncernens massabruk negativt, begränsa tillgång till vedråvara eller förändra olika stöd system såsom handeln med utsläppsrätter och elcertifikat. |
Rottneros exponering mot politiska risker bedöms som begränsad. Rottneros bedriver produktion i Sverige och säljer merparten av sina produkter till Sverige och övriga Europa. Dessa marknader är stabila demokratier och den politiska risken för snabba förändringar i lagstiftning och regelverk är relativt liten. Rottneros bedömer att det alltid finns risk för politiska beslut som på ett eller annat sätt fördyrar eller begränsar Rottneros möjlighet att producera massa. Bolaget anser dock att denna risk är begränsad. Rottneros arbetar med ständiga förbättringar av produktions processen och målet är att alla investeringar som görs i bruken också ska leda till positiva resultat för miljön. |
MÖJLIGHETER OCH RISKER – OPERATIVA
MÖJLIGHETER OCH RISKER – OPERATIVA
| RISKOMRÅDE | RISKHANTERING |
|---|---|
| H Hållbarhet och ansvarstagande |
Sannolikhet: 3 Påverkan: 4 |
| Bristande ansvar i hållbarhetsfrågor kan skada förtroendet för bolaget och varumärket och därmed påverka bolagets lönsamhet negativt. För att nå uthållig lönsamhet och värdeskapande måste Rottneros samtidigt skapa värde för de intressenter som påverkas av koncernens verksamhet. Se även hållbarhetsrapporten sidorna 40–55. |
Rottneros verksamhet ska bedrivas på ett ansvarsfullt sätt med hänsyn till den yttre och inre miljön, samhället, våra kunder och leverantörer, våra ägare och våra medarbetare. Förtroendet för Rottneros som en ansvarstagande aktör, leverantör och arbetsgivare stärker vår ställning i samhället och på marknaden samt främjar medarbetarnas engage mang. Rottneros kommunicerar regelbundet med sina intressenter för att upprätthålla en öppen och positiv relation. Rottneros strävar efter att göra produkterna bättre både ur ett kvalitets- och effektivitets perspektiv genom förståelse för kundernas processer och produktstrategi. Miljömässiga, sociala och ekonomiska faktorer är centrala för att lyckas. Koncernen har en hållbarhetspolicy som beskriver Rottneros ansvar angående aktie ägare, kunder, leverantörer, miljön, samhället, personal och arbetsmiljön, mänskliga rättigheter samt antikorruption och konkurrensrätt. Koncernen har en uppförandekod (Code of Conduct) som beskriver hur Rottneros och bolagets medarbetare agerar i relation till omvärlden och till varandra. Uppförande koden definierar Rottneros sociala ansvar, etiska engagemang och ställning i jämställdhets- och mångfaldsfrågor samt hur Rottneros medarbetare bör förhålla sig i frågor av principiell natur. Medarbetarnas välmående är en viktig del av Rottneros framgångar. Koncernen tar ansvar genom att verka för god hälsa, miljö och säkerhet på arbetsplatserna. Rottneros har en nollvision gällande arbetsskador som leder till sjukskrivning. KOMMENTAR UTFALL 2019 Rottneros fortsätter att utveckla nya användningsområden för sina produkter som bidrar till en mer hållbar utveckling i samhället. Rottneros Packaging har startat kommersiell produktion av återvinningsbara och nedbrytbara fibertråg under 2019. Genom EU:s innovationsprojekt PULPACKTION utvecklar Rottneros Packaging en helt biobaserad förpackningslösning till ett konkurrenskraftigt pris. Under 2019 inträffade 9 (6) olycksfall vilka ledde till totalt 17 (96) sjukskrivningsdagar. |
Miljö I
Rottneros verksamhet har påverkan på miljön, vilket kan medföra kostnader för återställande av miljö.
Miljölagstiftningen inom Rottneros verksamhetsområde är omfattande och verksamheten kräver tillstånd som förnyas från tid till annan.
Det finns risk för överskridande av givna tillstånd, vilket kan medföra produktionsbegränsningar, behov av investeringar men även straffansvar eller att tillstånd återkallas.
Risk finns även för förändringar i miljölagstiftningen, vilket kan påverka Rottneros verksamhet. Det finns idag inga sådana kända förändringar. Se även miljöavsnittet sidorna 52–55.
Sannolikhet: 3 Påverkan: 4
För styrelse- och bolagsledning är god hantering av miljöfrågor en grundläggande och viktig fråga, varför en löpande avrapportering sker månads-, halvårs- och årsvis. Koncernens båda bruk har miljöledningssystem och är certifierade enligt ISO 14001. I miljöledningssystemet finns väl inarbetade rutiner för uppföljning, provtagningar och avvikelsehantering.
För att upptäcka och förhindra eventuella överträdelser av gällande bestämmelser och krav har koncernen en kontinuerlig provtagning med larmfunktioner kopplat till brukens styrsystem. Utöver detta görs stickprovsvis manuella prover.
Enligt koncernens policy ska alla berörda befattningar ha nödvändig kompetens inom miljöområdet. Miljöansvariga personer i koncernen fortbildas kontinuerligt. Löpande kommunikation sker med länsstyrelser och kommuner. Tillsynsmöten sker med länsstyrelsen fyra gånger per år där även kommunen blir kallad.
KOMMENTAR UTFALL 2019
Under 2019 har arbetet med att ytterligare minska utsläppen till luft och vatten fortsatt. Vallviks Bruk gjorde 2018 en investering på ca 70 MSEK i ett svaggassystem för att minska utsläpp av svavel till atmosfären. Anläggningen har trimmats in och fungerar nu planenligt.
Rottneros Bruk fortsatte arbeta med utrustning som togs i bruk under 2018, främst en biobränslepanna samt biologisk rening av processvattnet.
Nedan beskrivs Rottneroskoncernens riktlinjer vad gäller finansiell riskhantering. Finansiella risker och övriga arrangemang beskrivs i not 7 i årsredovisningen. De faktorer som har störst påverkan på koncernens resultat är knutna till massapriset i USD, valutakurser samt ved- och elpriser.
Den finansiella riskhanteringen sker på koncernnivå, enligt riktlinjer som finns angivna i koncernens finanspolicy och som årligen godkänns av
styrelsen. Styrelsen beslutar om övergripande mandat och limiter för begränsning av koncernens finansiella risktagande samt beslutar om all långsiktig finansiering. Styrelsen godkänner säkringsnivåer utifrån förslag från företagsledningen. Ledningen bedömer löpande om någon av faktorerna USD-kursen, massapris eller elpris är attraktiva för att göra strategiska säkringar. Finansiella säkringsinstrument används inte i spekulativt syfte utan endast enligt godkänd finanspolicy för att säkra affärer och kalkyler.
| RISKOMRÅDE | RISKHANTERING |
|---|---|
| J Valuta – Balansexponering |
Sannolikhet: 4 Påverkan: 1 |
| Valutarisk innebär att förändringar av valuta kurser kan ha en negativ påverkan på koncernens framtida resultat, kassaflöden samt värde på till gångar och skulder. |
Rottneros massabruk och anläggningstillgångar finns till 99 procent i Sverige och utöver den valutarisk som kan hänföras till löpande transaktioner är balansexponeringen mycket låg. |
| K Valuta – Transaktionsexponering |
Sannolikhet: 4 Påverkan: 4 |
| Transaktionsexponering är risken för att valuta kursförändringar på exportintäkter och import kostnader ska påverka rörelseresultatet. |
Fakturering sker till största delen i USD, EUR och SEK. Rottneroskoncernens tillgångar och skulder värderas i SEK. Den centrala finansfunktionen är ansvarig för att proaktivt övervaka och hantera koncernens valutakursexponering och att säkerställa att faktisk riskexponering är identifierad och hanterad. KOMMENTAR UTFALL 2019 Den underliggande exponeringen mot USD är hög och det direkta inflödet av USD motsvarade cirka 48 procent och i EUR cirka 37 procent. Samtidigt har koncernen kostnader i EUR som minskar exponeringen. Koncernen har per 31 december 2019 inga valutakurssäkringar. |
| L Räntor |
Sannolikhet: 2 Påverkan: 1 |
| Ränterisken utgörs av den exponering koncer nens finansiella tillgångar och finansiella skulder har mot rörlig ränta. |
Mellan 2009 och 2016 hade Rottneros en låg belåningsnivå. I augusti 2017 emitte rade Rottneros ett obligationslån om 400 MSEK. Koncernens upplåning framgår av not 20 i årsredovisningen. Ränterisk är huvudsakligen kopplad till den rörliga räntan i obligationslånet samt till avkastningen på likvida medel. KOMMENTAR UTFALL 2019 Obligationslånet om 400 MSEK som Rottneros emitterade i augusti har en löptid om 5 år och en rörlig ränta. En förändring om 1 procentenhet i räntenivån påverkar kon cernens resultat med 4 MSEK på årsbasis. Likvida medel per den 31 december 2019 uppgick till 376 (238) MSEK. Ränteintäkten på likvida medel är inte materiell. |
MÖJLIGHETER OCH RISKER – FINANSIELLA
MÖJLIGHETER OCH RISKER – FINANSIELLA
| RISKOMRÅDE | RISKHANTERING |
|---|---|
| M Likviditet och refinansiering |
Sannolikhet: 2 Påverkan: 4 |
| Risken för att Rottneros inte ska ha tillräckligt med likvida medel för att betala löpande kostna der, eller att koncernen inte ska erhålla krediter. |
Finansieringsrisken ska så långt som möjligt minimeras genom att förfallotid punkten för lån och andra kreditfaciliteter ska vara väl diversifierad och jämnt förde lad över tid. Utestående kreditfaciliteter ska refinansieras senast tre månader innan förfall. Koncernen har som mål att likviditetsreserven ska uppgå till minst 10 procent av koncernens 12-månaders rullande omsättning och ska vara tillgänglig inom 30 dagar. Koncernen gör löpande likviditetsprognoser. |
| Rottneros kreditavtal bedöms vara tillräckligt för de närmaste årens normala rörelse och investeringskassaflöde. I och med detta bedöms både likviditetsrisk och refinan sieringsrisk vara låg för närvarande. |
|
| Koncernen ska ha en kapitalstruktur som är optimal för att hålla kapitalkostnaderna nere och samtidigt trygga förmågan att fortsätta sin verksamhet. |
|
| För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen ta nya lån, förändra den utdelning som betalas till aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna. Koncernen bedömer kapitalet på basis av skuldsättningsgraden. Detta nyckeltal beräknas som nettoskuld/-kassa i procent av eget kapital. |
|
| KOMMENTAR UTFALL 2019 I augusti 2017 emitterade Rottneros AB ett icke säkerställt obligationslån om 400 MSEK med en löptid om 5 år till huvudsakligen nordiska institutionella investerare. Lånet löper med en rörlig ränta om STIBOR 3m + 4,15 procent och ska återbetalas i september 2022. Lånet har ett rambelopp om 600 MSEK, vilket ger en möjlighet att avropa ytterligare 200 MSEK. Lånet är noterat på Nasdaq Stockholm. Lånevillkoren innehåller sedvanliga så kallade covenanter i form av nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar maximalt 3,5, soliditet minst 50 procent och utdelning maximalt 50 procent av föregående års nettoresultat. Under 2019 gjorde bolaget en extra utdelning som medförde att utdelningen översteg covenanten. Bolaget erhöll ett godkännande av obligationsinnehavarna för avsteget. I övrigt var covenanterna uppfyllda vid balansdagen. |
|
| Beviljade och outnyttjade krediter uppgick till 182 MSEK vid slutet av året. Koncernens likviditetsreserv uppgick vid utgången av 2019 till 23 procent (19) av omsättningen, där målet är "minst 10 procent". |
|
| Koncernens nettoskuld vid utgången av 2019 uppgick till 35 (157) MSEK. Skuldsättningsgraden uppgick vid utgången av 2019 till 3 procent (11). |
|
Bolagsstyrningsrapport
Rottneros är ett svenskt publikt bolag med säte i Sunne och noterat i segmentet Mid Cap på Nasdaq Stockholm ("Börsen"). Till grund för bolagsstyrningen inom Rottneros ligger den svenska aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, Börsens regelverk och Svensk kod för bolagsstyrning (Koden). Denna bolagsstyrningsrapport avser både moderbolaget Rottneros AB och koncernen.
PRINCIPER FÖR BOLAGSSTYRNING
Rottneros tillämpar de regler som följer av lag eller annan författning, samt Koden. Under 2019 har Rottneros tilllämpat Koden utan avvikelser.
STRUKTUR FÖR BOLAGSSTYRNING
På årsstämma/bolagsstämma är det aktieägarna som gör de val och sätter upp de riktlinjer som utgör grunden för Rottneros bolagsstyrning. Nedanstående organisationskarta sammanfattar hur bolagsstyrningen är organiserad i Rottneros.
STYRINSTRUMENT
Till de externa styrinstrumenten som utgör ramarna för bolagsstyrningen inom Rottneros hör aktiebolagslagen (ABL), årsredovisningslagen (ÅRL), Börsens regelverk, Koden samt andra relevanta lagar. Utländska dotterbolag tillämpar de lagar och förordningar som är gällande i aktuellt land, men tillser även att koncernens riktlinjer för styrning och kontroll följs.
Styrelsen är ytterst ansvarig för organisationen och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Tillsyn utövas av myndigheter och av myndigheter utsedda organ, genom dels bolagets rapportering till dessa och dels genom myndigheternas regelbundna kontroller.
Till de interna styrinstrumenten hör den av bolagsstämman fastställda bolagsordningen, liksom styrelsens arbetsordning och instruktioner för verkställande direktören, styrelsens utskott och den ekonomiska rapporteringen. Därutöver finns bland annat finansiella och kvantitativa mål, budgetar, rapporter, policyer, värderingar och uppförandekoder. De policyer som beslutas av styrelsen är uppförandekod (Code of
Conduct), finanspolicy, kommunikationspolicy, hållbarhetspolicy, miljö- och energipolicy, antikorruptionspolicy, konkurrensrättspolicy och insiderpolicy. Vd beslutar om kundkreditpolicy, krishanteringspolicy, IT-policy samt arbetsmiljöpolicy, vilka delges styrelsen. Dessutom finns ytterligare styrdokument som beslutas av vd eller den vd utser.
ÅRSSTÄMMA
Aktieägarna i Rottneros utövar sin rätt att besluta i bolagets angelägenheter på årsstämman, eller i förekommande fall extra bolagsstämma och är Rottneros högsta beslutande organ. Årsstämman fattar beslut om bolagsordning, utser styrelse och styrelseordförande, väljer revisor, fastställer resultat- och balansräkning och beslutar om vinstdisposition och ansvarsfrihet, beslutar om valberedning, riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare med mera.
Rottneros bolagsordning saknar särskilda bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledamöter samt om ändring av bolagsordningen.
Vid årsstämman har varje aktieägare rätt att delta, personligen eller genom ombud med fullmakt. Varje aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat på stämman. På Rottneros webbsida finns kallelse och övrig information inför årsstämma/bolagsstämma. Här finns också protokoll, vd:s anförande med mera från de senaste stämmorna.
AKTIEÄGARE
Rottneros stamaktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan 1987. Enligt den av Euroclear Sweden förda aktieboken hade Rottneros 13 803 aktieägare per
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT

Informerar/rapporterar
den 31 december 2019. Aktiekapitalet uppgick till 153 393 890 kronor, fördelat på 153 393 890 stamaktier med samma rösträtt och andel i bolagets vinst och kapital. Bolagsordningen innehåller inga begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma.
Arctic Paper S.A. hade per den 31 december 2019 en ägarandel uppgående till 51,0 procent av totalt antal aktier och röster. I övrigt har ingen aktieägare ett direkt eller indirekt aktieinnehav som representerar minst en tiondel av röstetalet för samtliga aktier i Rottneros.
Rottneros innehav av egna aktier uppgår till 821 965 aktier, vilket motsvarar cirka 0,54 procent av det totala antalet aktier. På sidorna 106–107 finns ytterligare information om aktien, aktieägare med mera. Information finns även tillgänglig på bolagets webbsida.
ÅRSSTÄMMA 2019
Rottneros årsstämma 2019 ägde rum den 2 maj 2019 i Sunne. På stämman deltog 51 av Bolagets aktieägare, representerande 52,8 procent av bolagets röster och kapital (exklusive av Rottneros återköpta aktier). Samtliga av styrelsens ledamöter, inklusive styrelseordföranden Per Lundeen, liksom vd, var närvarande. Dessutom deltog bolagets revisor vid stämman.
Årsstämman fattade bland annat beslut om följande:
- Årsstämman beslutade att bevilja styrelseledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2018.
- Årsstämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag att till aktieägarna utdelas 40 öre per aktie som ordinarie vinstutdelning samt 30 öre per aktie som en extra utdelning (sammanlagt 70 öre per aktie).
- Styrelsen ska bestå av fem ordinarie ledamöter.
- Marie S. Arwidson, Ulf Carlson, Per Lundeen, samt Roger Mattsson omvaldes och Conny Mossberg nyvaldes som ledamöter.
- Per Lundeen omvaldes till styrelseordförande.
- Arvode ska utgå med 550 000 kronor till styrelsens ordförande och 275 000 kronor vardera till övriga ledamöter. Utöver styrelsearvodet ska 20 000 kronor utgå till ledamot i revisionsutskottet och 10 000 kronor till ledamot i ersättningsutskottet. Till arbetstagarrepresentanterna utgår ett inläsningsarvode om 27 500 kronor per person. Arvode till revisorerna utgår enligt av vd godkänd räkning.
- Det registrerade revisionsbolaget KPMG AB omvaldes som bolagets revisor fram till och med årsstämman 2020, med Jan Malm som huvudansvarig revisor.
- Årsstämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag fastställa riktlinjer för ersättning till vd och andra ledande befattningshavare. Dessa innebär bland annat att ersättningen ska utgöras av fast lön, eventuell rörlig lönedel, övriga förmåner samt pension. Den sammanlagda ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrenskraftig på den arbetsmarknad befattningshavaren verkar. Den rörliga lönedelen, som är kontant, ska baseras på utfallet i förhållande till definierade och mätbara mål och vara maximerad i förhållande till den fasta lönen. Frågor om ersättning till bolagsledningen ska behandlas av ersättningsutskottet och, när det gäller vd, beslutas av styrelsen.
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
VALBEREDNING
Rottneros årsstämma fattar beslut om principerna för valberedningens tillsättande. Årsstämman 2019 beslutade att valberedningen ska bestå av styrelsens ordförande samt två ytterligare ledamöter, varvid styrelsens ordförande inte ska vara ordförande i beredningen. Av de två ledamöterna, utöver styrelsens ordförande, ska en vara utsedd av bolagets största aktieägare, samt en vara utsedd av någon av bolagets övriga fyra största aktieägare. Ingen av dessa två ledamöter får också vara styrelseledamot. Valberedningen utser inom sig ordförande. Det åligger styrelsens ordförande att tillse att ledamöter utses enligt ovan. Principerna innefattar också ett förfarande om ersättande av ledamot som lämnar valberedningen i förtid eller då ledamot representerar aktieägare som inte längre tillhör de fem till röstetalet största aktieägarna.
Namnen på ledamöterna i valberedningen ska presenteras senast sex månader före årsstämman 2020. Valberedningens sammansättning från tid till annan ska offentliggöras på Rottneros webbsida. Pressmeddelande med uppgift om valberedningens sammansättning och hur aktieägare kan lämna förslag till valberedningen publicerades den 21 oktober 2019 och har hållits tillgängligt på Rottneros webbsida. Till ordförande för valberedningen utsågs Julia Onstad, utsedd av Arctic Paper S.A och till övriga ledamöter Stefan Sundh, utsedd av PROAD AB, samt Per Lundeen, styrelseordförande i Rottneros AB. Tillsammans representerar valberedningen cirka 57,8 procent av röstetalet för samtliga aktier i Rottneros.
Valberedningen ska lägga fram förslag för beslut till årsstämman 2020 vad gäller val av stämmoordförande, antal styrelseledamöter och suppleanter, val av ordförande och övriga ledamöter i styrelsen, styrelsearvoden och ersättning för utskottsarbete, val och arvodering av revisorer, samt i förekommande fall ändringar i instruktionen för valberedningen.
Styrelsen har under 2019 fastställt en särskild mångfaldspolicy avseende styrelsens sammansättning. Policyn finns tillgänglig på Rottneros webbsida.
REVISORER
Rottneros revisorer väljs vid årsstämman. Vid årsstämman 2019 omvaldes KPMG AB, med auktoriserade revisorn Jan Malm som huvudansvarig, till revisor för perioden fram till och med årsstämman 2020. Rottneros bolagsordning innehåller inte någon mandatperiod för revisorn. Detta innebär att val av revisor i Rottneros sker enligt aktiebolagslagen årligen på årsstämman.
REVISIONSARBETET
Revisorerna granskar moderbolagets och koncernens årsredovisning och bokföring samt styrelsens och vd:s förvaltning.
Bolagets revisor är närvarande vid minst ett styrelsesammanträde varje år. Revisorerna har varit närvarande vid revisionsutskottets samtliga sammanträden och på årsstämman 2019. Revisorn deltar vid årsstämman för att föredra revisionsberättelsen.
Arvoden till revisionsbolaget för 2019 framgår av not 6 i årsredovisningen.
STYRELSEN
Styrelsens sammansättning och arvoden
Rottneros styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av lägst tre och högst tio ledamöter valda av årsstämman. Därutöver utser de anställda två representanter med två suppleanter. Rottneros styrelse består av fem stämmovalda ledamöter utan suppleanter, samt två ledamöter och två suppleanter utsedda av de anställda. Verkställande direktören är inte ledamot av styrelsen men adjungeras till samtliga styrelsemöten, utom då utvärdering av styrelsens arbete och av verkställande direktören står på dagordningen. Även andra tjänstemän i bolaget deltar som föredragande alltefter behov. Styrelsens sammansättning under 2019 samt ersättningar till styrelseledamöterna för 2019 respektive 2018 framgår av tabellen på sidan 71. Ytterligare information om styrelsemedlemmar framgår på sidan 104.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en systematisk utvärdering där ledamöterna ges möjlighet att ge sin syn på såväl arbetsformer, styrelsematerial, sina egna och övriga ledamöters insatser i styrelsens arbete. Syfte är att utveckla styrelsearbetet samt förse valberedningen med ett relevant beslutsunderlag inför årsstämman.
Oberoende
Enligt Koden ska en majoritet av de bolagsstämmovalda ledamöterna vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt minst två av dessa ledamöter även vara oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.
Rottneros styrelse har bedömts uppfylla Kodens krav på oberoende, då två av de stämmovalda styrelseledamöterna bedömts vara oberoende såväl i förhållande till bolaget och bolagsledningen som till bolagets större aktieägare. Samtliga stämmovalda ledamöterna har under 2019 varit oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen med undantag för styrelseledamoten Per Lundeen, eftersom han varit vd i bolaget under tiden den 6 november 2014 till den 1 september 2016.
Styrelsens arbete och ansvar
Styrelsen övervakar verkställande direktörens arbete och ansvarar för att organisation, ledning och riktlinjer för bolagets medel är ändamålsenligt uppbyggda. Styrelsen ansvarar också för att bolaget är organiserat så att det finns en ändamålsenlig intern kontroll, samt att ändaBOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING OCH NÄRVARO 2019
| Närvaro 2019 1 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i TSEK | Beroende | Totalt arvode 2019/20 4 |
Totalt arvode 2018/19 4 |
Styrelse möten, % |
Utskotts möten, % |
|
| Per Lundeen 2 3 | Styrelseordförande | X | 580 | 570 | 100 | 100 |
| Marie S. Arwidson | 295 | 285 | 100 | 100 | ||
| Ulf Carlson | 305 | 295 | 100 | 100 | ||
| Roger Mattsson 3 | X | 295 | 285 | 100 | 100 | |
| Conny Mossberg 3 | X | 285 | – | 100 | 100 | |
| Per Skoglund 3 | X | – | 285 | 100 | – | |
| Dan Karlsson | Arbetstagarrep. | 28 | 28 | 92 | – | |
| Mika Palmu | Arbetstagarrep. | 28 | 28 | 91 | – | |
| Gun-Marie Nilsson | Arbetstagarrep./suppl. | 28 | 28 | 100 | – | |
| Jörgen Wasberg | Arbetstagarrep./suppl. | 28 | – | 86 | – | |
| Thomas Wasberg | Arbetstagarrep. | – | 28 | 80 | – |
1) För ledamöter som nyvaldes vid årsstämman 2019 avser närvaron möten sedan stämman. För ledamöter som ingick i styrelsen fram till årsstämman 2019 men som inte omvaldes avser närvaron möten innan stämman.
2) Per Lundeen är beroende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, eftersom han varit vd i bolaget under tiden 6 november 2014 till 1 september 2016. 3) Beroende i förhållande till bolagets största ägare, Arctic Paper S.A.
4) Inklusive ersättning för utskottsarbete.
målsenliga system finns för uppföljning av verksamheten och dess risker, och för efterlevnaden av lagar, regler och interna riktlinjer. Styrelsen ansvarar vidare för utveckling och uppföljning av bolagets strategier genom planer och mål, beslut om förvärv och avyttringar av verksamheter, större investeringar, tillsättningar och ersättningar i ledningen samt löpande uppföljning under året. Styrelsen fastställer budget och årsbokslut.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsens arbete följer den särskilda arbetsordning som fastställts rörande arbetsfördelningen mellan styrelsen och vd, mellan styrelsens olika utskott och inom styrelsen samt instruktion för den ekonomiska rapporteringen. I styrelsens arbetsordning ingår en särskild vd-instruktion.
Konstituerande styrelsesammanträde hålls i omedelbar anslutning till årsstämman eller i omedelbar anslutning till extra bolagsstämma där ny styrelse valts. Rottneros höll konstituerande styrelsesammanträde den 2 maj 2019 där bland annat ledamöter till styrelseutskotten utsågs och den ovan nämnda arbetsordningen fastställdes.
Utöver det konstituerande mötet sammanträder styrelsen vid fem ordinarie tillfällen per år och därutöver när ordföranden finner det lämpligt eller inom 14 dagar efter att någon ledamot eller vd framställt yrkande därom. Under 2019 har 12 styrelsemöten hållits. Styrelsens arbete följer en i förväg uppgjord plan med vissa fasta beslutspunkter under verksamhetsåret:
- I januari/februari behandlas bokslutskommunikén, styrelsens rekommendation beträffande utdelning samt eventuell komplettering av budget och verksamhetsplan. Dessutom ska styrelsen utvärdera sina arbetsformer och beslutsrutiner och överväga förbättringar däri.
- Under mars behandlas den publika årsredovisningen. Bolagets revisorer rapporterar iakttagelser från revisionen. Dessutom behandlas ersättningsfrågor.
- Kvartalsresultaten behandlas i april, juli och oktober.
- I juni behandlas investeringsplaner för nästkommande verksamhetsår samt översyn av koncernens strategier.
- I december behandlas förberedelser för årsbokslut samt godkännande av verksamhetsplan för nästkommande år.
Därutöver får styrelsen varje månad en rapport över bolagets resultat- och likviditetsutveckling. Behandling av övriga ärenden styrs av varje enskilt ärendes karaktär.
FINANSPOLICYFRÅGOR
Styrelsen har det yttersta ansvaret för koncernens finansiella verksamhet. Styrelsen är ansvarig för att godkänna koncernens finanspolicy som ska uppdateras årligen. Styrelsen beslutar om övergripande mandat och limiter för begränsning av koncernens finansiella risktagande i enlighet med finanspolicyn, samt beslutar om all långsiktig finansiering. Styrelsen godkänner säkringsnivåer utifrån förslag från bolagsledningen.
Styrelsen har delegerat det operativa ansvaret i linje med den ansvarsfördelning som framgår av fastställd finanspolicy.
STYRELSENS KONTROLL AV DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Styrelsen övervakar den ekonomiska rapporteringens kvalitet genom instruktioner avseende denna och genom instruktioner till verkställande direktören. Vd har i uppgift att, tillsammans med ekonomi- och finansdirektören, granska och säkerställa kvaliteten i all extern ekonomisk rapportering inklusive bokslutsrapporter, delårsrapporter, årsredovisning, pressmeddelanden med ekonomiskt innehåll samt presentationsmaterial i samband med möten med media, ägare och finansiella institutioner.
Styrelsens revisionsutskott medverkar till att säkerställa att en korrekt finansiell rapportering av hög kvalitet upprättas, slutligen godkänns av styrelsen och kommuniceras. Styrelsen erhåller månatliga ekonomiska rapporter och vid varje styrelsesammanträde behandlas bolagets och koncernens ekonomiska situation.
Styrelsen behandlar vidare delårsrapporter och årsredovisning.
För att säkerställa styrelsens informationsbehov rapporterar bolagets revisorer, förutom till revisionsutskottet, också till styrelsen varje år sina iakttagelser från revisionsgranskningen och sin bedömning av bolagets interna kontroll. Minst en gång per år redogör bolagets revisorer för styrelsen för huruvida bolaget tillsett att bokföring, förvaltning och ekonomisk kontroll fungerar, varefter styrelsen för en dialog med revisorerna, utan närvaro av vd eller annan person från bolagsledningen.
STYRELSENS UTSKOTT
Styrelsen har den fulla insikten i, och ansvaret för, alla frågor som styrelsen har att besluta om. Under året har arbete bedrivits i två av styrelsen utsedda utskott; revisionsutskottet och ersättningsutskottet.
Revisionsutskott
Utskottet består av minst tre representanter för styrelsen. Det har bland annat till uppgift att inför styrelsens beslut:
- Bereda styrelsens arbete med kvalitetssäkring av bolagets finansiella rapportering.
- Övervaka och lämna rekommendationer och förslag för att säkerställa rapporteringens tillförlitlighet med avseende bland annat på effektiviteten i bolagets interna kontroll och riskhantering.
- Biträda valberedningen vid upphandling av revisionen samt förbereda val och arvodering av revisorer.
- Överväga omfattningen och inriktningen på revisionsuppdraget.
- Bereda frågor om revision och utvärdera revisionsinsatsen.
- Fastställa riktlinjer för upphandling av tillåtna tjänster utöver revision av bolagets revisor och om tillämpligt godkänna sådana tjänster enligt riktlinjerna.
- Följa och överväga tillämpningen av nuvarande redovisningsprinciper och införandet av nya redovisningsprinciper samt av andra krav på redovisningen som följer av lag, god redovisningssed, gällande börsregler eller eljest.
Bolagets huvudansvarige revisor och representanter för revisionsfirman är adjungerade vid merparten av sammanträdena. I förekommande fall adjungeras ledande befattningshavare. Utskottet har sedan årsstämman 2019 bestått av ledamöterna Marie S. Arwidson, Ulf Carlson, Per Lundeen samt Roger Mattsson. Ordförande i utskottet är Marie S. Arwidson.
Revisionsutskottet har haft fem sammanträden under 2019 och styrelsen erhåller löpande protokoll från sammanträdena. Revisorerna har varit närvarande vid revisionsutskottets samtliga sammanträden.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Utskottet består av minst två representanter för styrelsen. Utskottets arbetsuppgifter ska främst vara att bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för bolagsledningen; följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för rörliga ersättningar för bolagsledningen; följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare som årsstämman enligt lag ska fatta beslut om samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.
Ersättning till vd samt principer för ersättning till bolagsledningen beslutas av styrelsen. Ersättning till andra ledande befattningshavare beslutas av ersättningsutskottet inom de ramar som fastställts av styrelsen och årsstämman.
Ersättningsutskottet har sedan årsstämman 2019 bestått av Ulf Carlson, Per Lundeen samt Conny Mossberg. Ordförande i utskottet har varit Per Lundeen.
Utskottet har haft ett sammanträden under 2019 och styrelsen har erhållit protokoll från ersättningsutskottet.
VD/KONCERNCHEF
Vd har att i enlighet med aktiebolagslagens regler och övrig lagstiftning att sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar, samt vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska skötas på ett betryggande sätt.
Vd ska vidare tillse att styrelsen löpande får information som behövs för att på ett tillfredsställande sätt följa bolagets och koncernens ekonomiska situation, ställning och utveckling samt i övrigt uppfylla sin rapporteringsskyldighet avseende ekonomiska förhållanden.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagets vd leder verksamheten inom de ramar som styrelsen lagt fast i den särskilda vd-instruktionen. Instruktionen omfattar bland annat vd:s ansvar för den dagliga verksamheten och frågor som alltid kräver styrelsebeslut eller anmälan till styrelsen samt vd:s ansvar för den ekonomiska rapporteringen till styrelsen.
Vd tar i samråd med ordföranden fram nödvändigt informations- och beslutsunderlag inför styrelsemöten, föredrar ärendena och motiverar förslag till beslut.
Styrelsen utvärderar fortlöpande vd:s arbete.
KONCERNLEDNING
Vd leder koncernledningens arbete och fattar beslut i samråd med övriga i ledningen. Denna bestod under 2019 av vd och ytterligare åtta personer: två fabriksdirektörer, ekonomi- och finansdirektör samt fem stabschefer. Information om vd och koncernledning framgår på sidan 105 i årsredovisningen för 2019. Koncernledningen har regelbundna verksamhetsgenomgångar under vd:s ledning.
YTTERLIGARE INFORMATION PÅ ROTTNEROS.COM
- Bolagsordning
- Information från tidigare årsstämmor (kallelser, protokoll, beslut, vd:s anföranden)
- Information om valberedningen
- Bolagsstyrningsrapporter från 2008–2019 (ingår i årsredovisningen för respektive år)
ROTTNEROS SYSTEM FÖR INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING I SAMBAND MED DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Koden för den interna kontrollen. Bolagsstyrningsrapporten ska enligt årsredovisningslagen innehålla upplysningar om de viktigaste inslagen i bolagets system för intern kontroll och riskhantering i samband med den finansiella rapporteringen.
Rottneros internkontrollstruktur är huvudsakligen uppbyggd utifrån COSO-modellen enligt vilken det sker genomgång och bedömning inom områdena kontrollmiljö, information och kommunikation, riskbedömning, kontrollaktiviteter samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Styrelsen har fastställt ett antal styrande dokument för bolagets interna kontroll och styrning, bland annat styrelsens arbetsordning och instruktioner för vd och styrelsens utskott, rapporteringsinstruktioner och finanspolicy, som alla syftar till att säkerställa en tydlig roll- och ansvarsfördelning. Rapportering av finansiell information sker genom ett koncerngemensamt rapporteringssystem.
Ansvaret att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet med internkontroll och riskhantering åligger vd och koncernledningen som rapporterar till styrelsen utifrån fastställda rutiner. Cheferna på olika nivåer i företaget har vidare detta ansvar inom sina respektive ansvarsområden och rapporterar i sin tur till koncernledningen.
Information och kommunikation
Rottneros väsentliga styrande dokumentation i form av policyer, riktlinjer och manualer kommuniceras framförallt via ett koncerngemensamt intranät.
Riskbedömning
Rottneros uppdaterar kontinuerligt riskanalysen avseende bedömning av risker vilka kan leda till fel i den finansiella rapporteringen. Detta sker främst genom kontakter mellan koncernledningen och dotterbolagens ledningsgrupper. Vid riskgenomgångarna identifierar Rottneros de områden där risken för fel är förhöjd.
Kontrollaktiviteter
Varje månad upprättas finansiella rapporter för samtliga bolag inom koncernen tillsammans med konsoliderade finansiella rapporter. Dessa ligger till grund för månatliga möten med respektive dotterbolag där vd tillsammans med ekonomi- och finansdirektören har genomgång med respektive bolags ledningsgrupp. Särskild analys görs av produktion, orderläge, kostnadsuppföljning, investeringar och kassaflöde. Dessutom gör ekonomi- och finansdirektören fysiska besök hos dotterbolagen flera gånger per månad. Dessa möten kompletteras regelbundet
med ekonomimöten där ekonomi- och finansdirektören, dotterbolagens ekonomichefer, koncerncontrollern samt övriga controllers träffas. På dessa möten läggs särskild vikt vid att eventuella problemställningar följs upp och att en korrekt finansiell rapportering säkerställs. Prognoser uppdateras varje tertial för samtliga koncernbolag.
Styrelsen övervakar genom revisionsutskottet den finansiella rapporteringens tillförlitlighet och utvärderar rekommendationer till förbättringar och behandlar frågor om de risker som har identifierats. Revisionsutskottet lämnar fortlöpande muntliga rapporter till styrelsen samt lämnar förslag i frågor som kräver styrelsens beslut. Kontrollmiljön skapas genom gemensamma värderingar, företagskultur, regler och policyer, kommunikation och uppföljning samt av det sätt som verksamheten är organiserad. Huvuduppgiften för staber och dess medarbetare är dels att implementera, vidareutveckla och upprätthålla koncernens kontrollrutiner, dels utföra intern kontroll inriktad på affärskritiska frågor.
Rottneros revisorer granskar dels den finansiella informationen för halvåret och dels årsbokslutet. Dessutom granskar revisorerna varje år ett urval av kontroller och processer och rapporterar eventuella förbättringsområden till både koncernledning och ledningsgrupp för respektive dotterbolag. Huvudansvarig revisor närvarar även vid merparten av revisionsutskottets möten.
Rottneros koncerngemensamma ekonomifunktioner finns lokalt på varje bolag och rapporterar genom ett koncerngemensamt rapporteringssystem. Ekonomifunktionen har regelbundna möten och ett nära samarbete avseende bokslut och rapportering.
INTERNREVISION
Rottneros har hittills inte funnit anledning att inrätta en internrevisionsfunktion. Styrelsens uppfattning är att det inte föreligger något behov av en sådan funktion i verksamheten.
Det finns instruktioner och en löpande utvärdering görs av att ansvariga personer i organisationen har den kompetens och de stödresurser som krävs för att fullgöra arbetet i samband med framtagandet av finansiella rapporter.
EKONOMISK REDOVISNING
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 75
Resultatrapporter koncernen
KONCERNENS RESULTATRÄKNING 1 JANUARI – 31 DECEMBER
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| NETTOOMSÄTTNING | 1, 2 | 2 376 | 2 260 |
| Förändring färdigvarulager | -8 | 78 | |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 28 | 34 |
| Rörelsens intäkter totalt | 2 396 | 2 372 | |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | -1 223 | -1 211 |
| Övriga externa kostnader | 5, 6 | -528 | -505 |
| Personalkostnader | 8 | -271 | -262 |
| EBITDA (rörelseresultat före av- och nedskrivningar) | 374 | 394 | |
| Av- och nedskrivningar | 11, 12 | -106 | -99 |
| EBIT (rörelseresultat) | 268 | 295 | |
| Finansiella intäkter | 9 | 0 | 1 |
| Finansiella kostnader | 9 | -21 | -20 |
| Summa finansiella poster | -21 | -19 | |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 247 | 276 | |
| Skatt på årets resultat | 10 | -53 | -55 |
| NETTORESULTAT | 194 | 221 | |
| Antal utestående aktier i genomsnitt (tusen)1 | 152 572 | 152 572 | |
| RESULTAT PER AKTIE (SEK)1 | 1,27 | 1,45 |
1) Inga aktierelaterade program finns som kan ge utspädningseffekt.
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT 1 JANUARI – 31 DECEMBER
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| NETTORESULTAT | 194 | 221 | |
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | |||
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | |||
| Värdeförändringar på kassaflödessäkringar | -77 | 111 | |
| Inkomstskatt hänförlig till värdeförändringar | 17 | -23 | |
| Omräkningsdifferenser | 0 | 0 | |
| SUMMA ÖVRIGT TOTALRESULTAT | -60 | 88 | |
| TOTALRESULTAT 2 | 134 | 309 |
2) Hela totalresultatet är hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Balansräkning koncernen
KONCERNENS TILLGÅNGAR PER DEN 31 DECEMBER
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 11 | 13 | 17 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 1 198 | 1 179 |
| Derivatinstrument | 7 | 20 | 69 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 13 | 49 | 25 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 280 | 1 290 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 15 | 375 | 389 |
| Kundfordringar | 16 | 267 | 334 |
| Aktuell skattefordran | 0 | 4 | |
| Derivatinstrument | 7 | 36 | 73 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 17 | 39 | 73 |
| Likvida medel | 18 | 376 | 238 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 093 | 1 111 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 373 | 2 401 |
KONCERNENS EGET KAPITAL OCH SKULDER PER DEN 31 DECEMBER
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital | 19 | ||
| Aktiekapital | 153 | 153 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 730 | 730 | |
| Återköpta egna aktier | -69 | -69 | |
| Andra reserver | 38 | 98 | |
| Balanserad vinst inkl. årets resultat | 528 | 548 | |
| Summa eget kapital | 1 380 | 1 460 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder | 20 | 411 | 395 |
| Uppskjuten skatteskuld | 10 | 135 | 119 |
| Övriga icke räntebärande skulder | 41 | 18 | |
| Summa långfristiga skulder | 587 | 532 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 21 | 202 | 174 |
| Derivatinstrument | 7 | 0 | 8 |
| Övriga icke räntebärande skulder | 22 | 204 | 227 |
| Summa kortfristiga skulder | 406 | 409 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 373 | 2 401 |
Förändringar i eget kapital koncernen
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL 2019
| Andra reserver | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Återköpta egna aktier |
Säkrings reserv |
Omräknings differens |
Balanserad vinst inkl. årets resultat |
SUMMA EGET KAPITAL |
| Ingående balans per den 1 januari 2019 | 153 | 730 | -69 | 106 | -8 | 548 | 1 460 |
| Totalresultat | |||||||
| Nettoresultat | – | – | – | – | – | 194 | 194 |
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Kassaflödessäkringar, resultat efter skatt | – | – | – | -60 | – | – | -60 |
| Valutakursdifferenser | – | – | – | – | 0 | – | 0 |
| Summa övrigt totalresultat | – | – | – | -60 | 0 | – | -60 |
| Summa totalresultat | – | – | – | -60 | 0 | 194 | 134 |
| Transaktioner med aktieägare | |||||||
| Utdelning till aktieägare | – | – | – | – | – | -214 | -214 |
| Utgående balans per den 31 december 2019 |
153 | 730 | -69 | 46 | -8 | 528 | 1 380 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL 2018
| Andra reserver | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Återköpta egna aktier |
Säkrings reserv |
Omräknings differens |
Balanserad vinst inkl. årets resultat |
SUMMA EGET KAPITAL |
| Ingående balans per den 1 januari 2018 | 153 | 730 | -69 | 18 | -8 | 383 | 1 207 |
| Totalresultat | |||||||
| Nettoresultat | – | – | – | – | – | 221 | 221 |
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Kassaflödessäkringar, resultat efter skatt | – | – | – | 88 | – | – | 88 |
| Valutakursdifferenser | – | – | – | – | 0 | – | 0 |
| Summa övrigt totalresultat | – | – | – | 88 | 0 | – | 88 |
| Summa totalresultat | – | – | – | 88 | 0 | 221 | 309 |
| Transaktioner med aktieägare | |||||||
| Utdelning till aktieägare | – | – | – | – | – | -56 | -56 |
| Utgående balans per den 31 december 2018 |
153 | 730 | -69 | 106 | -8 | 548 | 1 460 |
Kassaflödesanalys koncernen
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2019
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| EBIT | 268 | 295 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
| Av- och nedskrivningar | 11, 12 | 106 | 99 |
| Övriga ej kassaflödespåverkande poster | 3 | 0 | |
| EBIT justerat för ej kassaflödespåverkande poster | 377 | 394 | |
| Erhållna finansiella poster | 0 | 1 | |
| Betalda finansiella poster | -21 | -19 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 356 | 376 | |
| Förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av varulager | 14 | -109 | |
| Förändring av kortfristiga fordringar | 110 | -172 | |
| Förändring av kortfristiga skulder (ej räntebärande) | -18 | 128 | |
| Summa rörelsekapitalförändring | 106 | -153 | |
| KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | 462 | 223 | |
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 11 | -2 | -2 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 12 | -107 | -253 |
| Förändring av kortfristiga lånefordringar | – | ||
| KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN | -109 | -255 | |
| Emission av obligationslån | 20 | – | – |
| Upptagna långfristiga banklån | 20 | – | – |
| Amortering av långfristiga banklån | 20 | – | – |
| Förändring av checkkrediter | 20 | – | – |
| Utbetald utdelning | -214 | -56 | |
| KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | -214 | -56 | |
| ÅRETS NETTOKASSAFLÖDE | 138 | -88 | |
| Likvida medel vid årets början | 238 | 326 | |
| Likvida medel vid årets slut | 18 | 376 | 238 |
| Beviljade och outnyttjade krediter | 20 | 182 | 182 |
Resultatrapporter moderbolaget
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING 1 JANUARI – 31 DECEMBER
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| NETTOOMSÄTTNING | 1, 2 | 7 | 6 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 65 | 9 |
| Rörelsens intäkter totalt | 72 | 15 | |
| Externa kostnader | 5, 6 | -18 | -17 |
| Personalkostnader | 8 | -30 | -22 |
| EBITDA (rörelseresultat före av- och nedskrivningar) | 24 | -24 | |
| Av- och nedskrivningar | 11, 12 | -4 | -3 |
| EBIT (rörelseresultat) | 20 | -27 | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 9 | 96 | 49 |
| Finansiella intäkter | 9 | 1 | 4 |
| Finansiella kostnader | 9 | -21 | -20 |
| Summa finansiella poster | 76 | 33 | |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 96 | 6 | |
| Skatt på årets resultat | 10 | -21 | -2 |
| NETTORESULTAT | 75 | 4 |
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT 1 JANUARI – 31 DECEMBER
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| NETTORESULTAT | 75 | 4 | |
| Övrigt totalresultat | – | – | |
| TOTALRESULTAT | 75 | 4 |
Balansräkning moderbolaget
MODERBOLAGETS TILLGÅNGAR PER DEN 31 DECEMBER
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 11 | 10 | 14 |
| Uppskjuten skattefordran | 10 | 0 | 0 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 13, 14 | 438 | 293 |
| Summa anläggningstillgångar | 448 | 307 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 17 | 534 | 955 |
| Likvida medel | 18 | 362 | 218 |
| Summa omsättningstillgångar | 896 | 1 173 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 344 | 1 480 |
MODERBOLAGETS EGET KAPITAL OCH SKULDER PER DEN 31 DECEMBER
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital | 19 | ||
| Aktiekapital | 153 | 153 | |
| Reservfond | 440 | 440 | |
| Överkursfond | 268 | 268 | |
| Balanserad vinst inkl. årets resultat | -82 | 57 | |
| Summa eget kapital | 779 | 918 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder | 20 | 396 | 395 |
| Icke räntebärande skulder | 42 | 18 | |
| Summa långfristiga skulder | 438 | 413 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 21 | 3 | 2 |
| Övriga icke räntebärande skulder | 22 | 124 | 147 |
| Summa kortfristiga skulder | 127 | 149 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 344 | 1 480 |
Förändringar i eget kapital moderbolaget
FÖRÄNDRINGAR I MODERBOLAGETS EGET KAPITAL 2019
| UTGÅENDE BALANS PER DEN 31 DECEMBER 2019 | 153 | 440 | 268 | -82 | 779 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utdelning till aktieägare | – | – | – | -214 | -214 |
| Totalresultat | – | – | – | 75 | 75 |
| Ingående balans per den 1 januari 2019 | 153 | 440 | 268 | 57 | 918 |
| Belopp i MSEK | Aktiekapital | Reservfond Överkursfond | Balanserad vinst inkl. årets resultat |
SUMMA EGET KAPITAL |
FÖRÄNDRINGAR I MODERBOLAGETS EGET KAPITAL 2018
| Belopp i MSEK | Aktiekapital | Reservfond Överkursfond | Balanserad vinst inkl. årets resultat |
SUMMA EGET KAPITAL |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per den 1 januari 2018 | 153 | 440 | 268 | 109 | 970 |
| Totalresultat | – | – | – | 4 | 4 |
| Utdelning till aktieägare | – | – | – | -56 | -56 |
| UTGÅENDE BALANS PER DEN 31 DECEMBER 2018 | 153 | 440 | 268 | 57 | 918 |
Kassaflödesanalys moderbolaget
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS 1 JANUARI – 31 DECEMBER
| Belopp i MSEK | Not | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| EBIT | 20 | -27 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
| Av- och nedskrivningar | 11, 12 | 4 | 3 |
| EBIT justerat för ej kassaflödespåverkande poster | 24 | -24 | |
| Erhållna finansiella poster | 1 | 4 | |
| Betalda finansiella poster | -21 | -19 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 4 | -39 | |
| Förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av kortfristiga fordringar | 394 | -26 | |
| Förändring av kortfristiga skulder (ej räntebärande) | -40 | 28 | |
| Summa rörelsekapitalförändring | 354 | 2 | |
| KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | 358 | -37 | |
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 11 | – | – |
| KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN | – | – | |
| Emission av obligationslån | 20 | – | – |
| Förändring av checkkrediter | 20 | – | – |
| Utbetald utdelning | -214 | -56 | |
| KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | -214 | -56 | |
| ÅRETS NETTOKASSAFLÖDE | 144 | -93 | |
| Likvida medel vid årets början | 218 | 311 | |
| Likvida medel vid årets slut | 18 | 362 | 218 |
| Beviljade och outnyttjade krediter | 20 | 90 | 90 |
Tilläggsupplysningar och noter
Redovisnings- och värderingsprinciper
GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen och International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Vidare har RFR 1, kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats.
FÖRUTSÄTTNINGAR VID UPPRÄTTANDE AV KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som också är rapporteringsvalutan för såväl moderbolaget som koncernen. Samtliga belopp som anges är, om inget annat anges, avrundade till närmaste miljoner kronor. Koncernredovisningen är upprättad enligt anskaffningsvärdesmetoden förutom vad beträffar vissa finansiella tillgångar vilka värderas till verkligt värde.
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna koncernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
ÄNDRINGAR I REDOVISNINGSPRINCIPER OCH UPPLYSNINGAR
Endast de standarder, ändringar och tolkningar som förväntas kunna påverka koncernen beskrivs nedan.
Standarder, ändringar och tolkningar
som trätt i kraft 2019 och som tillämpas av koncernen Koncernen har tillämpat IFRS 16 Leasingavtal från den 1 januari 2019 vilket resulterat i förändrade redovisningsprinciper och justeringar i beloppen som redovisas i den finansiella rapporten. I enlighet med övergångsreglerna i IFRS 16 har koncernen tillämpat den förenklade övergångsmetoden och har därmed inte räknat om jämförelsetalen. Tillämpningen av IFRS 16 påverkar främst leasetagares redovisning av operationella leasingavtal då standarden innebar att de flesta leasingavtal ska redovisas i balansräkningen, förändringen bedöms inte ha någon väsentlig påverkan på koncernen. Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal enligt IFRS 16 om avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning. Den nuvarande åtskillnaden mellan operationella och finansiella avtal tas bort for leasetagare och standarden kräver istället att en tillgång (nyttjanderätten) och en finansiell skuld ska redovisas for alla avtal som uppfyller definitionen av ett leasingavtal.
Alla nyttjanderätter värderas vid övergången till ett belopp som motsvarar leasingskulden. Vid övergången har följande lättnadsregler tillämpats: Samma diskonteringsränta har använts på leasingportföljer med liknande egenskaper. Operationella leasingavtal med en kvarvarande leasingtid på mindre än 12 månader per den 1 januari 2019 har redovisats som korttidsleasingavtal. Direkta anskaffningskostnader för nyttjanderätter har uteslutits vid övergången, och historisk information har använts vid bedömningen av ett leasingavtals längd i de fall det finns optioner att förlänga eller säga upp ett avtal.
Förändringarna har marginell påverkan på rörelseresultatet och resultatet efter skatt för året. Påverkan på koncernens balansräkning avser redovisade nyttjanderättstillgångar med en motsvarande skuld om 15 MSEK.
Standarder, ändringar och tolkningar som ännu inte trätt i kraft och som inte har tillämpats i förtid av koncernen
Ett antal nya och ändrade IFRS har ännu inte trätt i kraft och har inte heller förtidstillämpats. Inga uppdateringar som kan komma att påverka koncernens finansiella rapporter väsentligt har identifierats. Inga av de
övriga nya standarder eller ändrade standarder som har publicerats den 31 december 2019 förväntas ha någon påverkan på koncernens finansiella rapporter.
KONCERNBOLAG
Koncernbokslutet omfattar boksluten för moderbolaget och samtliga dotterbolag i vilka Rottneros AB har rätten att utforma finansiella och operativa strategier på ett sätt som vanligen följer med ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften av rösträtterna.
KONSOLIDERINGSPRINCIPER
Koncernredovisningen upprättas enligt förvärvsmetoden. Denna metod innebär att det egna kapitalet, som vid förvärvstillfället fanns i dotterbolagen elimineras i sin helhet. Därmed ingår endast resultat som redovisas efter förvärvstidpunkten i koncernens eget kapital. Det egna kapitalet i det förvärvade dotterbolaget bestäms utifrån en verklig värdeberäkning av tillgångar och skulder vid förvärvstidpunkten. I de fall verklig värdeberäkning beträffande tillgångar och skulder ger andra värden än det förvärvade bolagets redovisade värden, anses dessa verkliga värden utgöra koncernens anskaffningskostnad. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för dotterbolagsaktier och det vid förvärvstidpunkten beräknade värdet av eget kapital redovisas i förekommande fall som koncernmässig goodwill. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår.
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den totala köpeskillingen och verkligt värde för innehav utan bestämmande inflytande överstiger verkligt värde på identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder. Om köpeskillingen är lägre än verkligt värde på det förvärvade bolagets nettotillgångar, redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen.
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader på transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Samtliga dotterbolag är helägda. Det finns alltså inga innehav utan bestämmande inflytande i dotterföretagen.
OBESKATTADE RESERVER/BOKSLUTSDISPOSITIONER
Vid upprättandet av koncernredovisningen har obeskattade reserver och bokslutsdispositioner redovisade i de enskilda bolagen delats upp på uppskjuten skatt och eget kapital. Den uppskjutna skatteskulden har beräknats till aktuell skattesats. Den på detta sätt beräknade skatt som är hänförlig till årets bokslutsdispositioner ingår i koncernens redovisade skatt såsom uppskjuten skatt. Se även not 10.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSKA DOTTERBOLAG
För samtliga bolag inom koncernen gäller att lokal valuta motsvarar den funktionella valutan för bolaget. I koncernredovisningen används svenska kronor som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta. Tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurser. Poster i resultaträkningarna omräknas till genomsnittskurs för varje månad. Omräkningsdifferensen redovisas ej över resultaträkningen utan redovisas i koncernens eget kapital via övrigt totalresultat. När ett utländskt dotterbolag avyttras återförs den ackumulerade omräkningsdifferensen till resultaträkningen som en del av beräkningen av realisationsresultatet.
INTÄKTER (i enlighet med IFRS 15)
Alla intäkter från kundkontrakt redovisas när kontrollen över en vara eller tjänst har överförts till köparen. När ett kundkontrakt tecknas identifieras kontraktets distinkta prestationsåtaganden vilka redovisas separat från andra prestationsåtaganden. Om ett åtagande inte är distinkt skall det kombineras med övriga prestationsåtaganden tills dess ett distinkt prestationsåtagande har identifierats. Om överenskommen ersättning inkluderar någon form av variabel (rörlig) ersättning tas denna i beaktande vid redovisningen av intäkten. Rottneros bedriver en relativt enkel affärsmodell vad gäller redovisning av intäkter. Affärsmodellen är av traditionell art.
Intäkter redovisas vid ett tillfälle i tiden eller över tid beroende på när kontroll övergår till köparen. Kontroll avser köparens förmåga att bestämma över hur tillgången används och därmed erhålla i stort sett alla fördelar vad avser tillgången.
Kontroll övergår över tid om något av nedanstående kriterier är uppfyllt:
- Kunden erhåller och förbrukar samtidigt de fördelar som tillhandahålls genom företagets prestation när företaget fullgör ett åtagande.
- Företagets prestation skapar eller förbättrar en tillgång (t.ex. pågående arbete) som kunden kontrollerar när tillgången skapas eller förbättras.
- Företagets prestation skapar inte en tillgång med alternativ användning för företaget och företaget har rätt till betalning för prestation som uppnåtts till dato.
För att bestämma när kunden erhåller kontroll över en levererad vara eller tjänst tas följande i beaktande:
- Bolaget har rätt till betalning
- Kunden innehar den legala äganderätten till tillgången
- Tillgången är levererad
- Kunden har tagit på sig de risker och förmåner som är förknippade med tillgången
- Kunden har accepterat tillgången
Rottneros huvudsakliga intäktsflöden uppstår från försäljning av pappersmassa. Kontrollen övergår vid ett tillfälle i tiden och den sammanfaller med den faktiska leveransen av varan. Intäkterna redovisas till det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att erhållas. Omsättningen i resultaträkningen avser intäkter från försäljning av varor samt fakturerade frakter och den redovisas netto efter returer, rabatter, massaprissäkringar och mervärdeskatt.
SEGMENTRAPPORTERING
IFRS 8, Rörelsesegment, kräver att rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identifierats som koncernchefen.
Rottneros rapporterar inga segment i den interna rapporteringen och således ej heller i årsredovisningen.
TRANSAKTIONER OCH BALANSPOSTER I UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen eller den dag då posterna omvärderas. Valutakursvinster och -förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner redovisas i resultaträkningen. Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till balansdagens kurs. Skillnaden mellan anskaffningsvärde och balansdagens värde har tillförts resultatet.
VARULAGER
Lager består huvudsakligen av råvaror och förnödenheter, samt massa. Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet för råvaror och förnödenheter baseras på inköpspris och inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem till deras nuvarande plats och skick. Anskaffningsvärdet för färdiga varor (massa) består av råmaterial, direkt lön, andra direkta kostnader och hänförbara indirekta tillverkningskostnader (baserade på normal tillverkningskapacitet). Nettoförsäljningsvärdet motsvarar det uppskattade försäljningspriset vid normala förhållanden, med avdrag för kostnader som krävs för att genomföra försäljningen.
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel innefattar kontantkassa och banktillgodohavanden. Eventuella spärrade bankmedel ingår i balansposten likvida medel.
REDOVISNING AV LEASINGAVTAL
Redovisningsprinciper till och med 31 december 2018 (i enlighet med IAS 17)
När leasingavtal innebär att koncernen, som leasetagare, i allt väsentligt åtnjuter de ekonomiska förmånerna och bär de ekonomiska riskerna som är hänförliga till leasingobjektet, redovisas objektet som en anläggningstillgång i koncernbalansräkningen. Motsvarande förpliktelse att i framtiden betala leasingavgifter redovisas som långfristig respektive kortfristig räntebärande skuld. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden och finansiella kostnader. Räntedelen i de finansiella kostnaderna redovisas i resultaträkningen fördelat över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Anläggningstillgångar som innehas enligt finansiella leasingavtal skrivs av under den kortare perioden av tillgångens nyttjandeperiod och leasingperioden.
Övrig leasing redovisas som operationell leasing och kostnadsförs linjärt över leasingperioden.
Redovisningsprinciper från och med 1 januari 2019 (i enlighet med IFRS 16)
Koncernens leasingobjekt består av lokaler och leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder om tre till fem år. Möjligheter till förlängning kan finnas, vilket beskrivs nedan. Villkoren förhandlas separat för varje avtal och innehåller ett antal olika avtalsvillkor.
Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal enligt IFRS 16 om avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning. Standarden kräver att en tillgång (nyttjanderätten) och en finansiell skuld ska redovisas for alla avtal som uppfyller definitionen av ett leasingavtal.
Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter (materiella anläggningstillgångar) och en motsvarande skuld (långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder), den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens ekonomiska livslängd och hyresperioden. Leasetagaren fastställer kontraktsperioden genom att bedöma faktorer som till exempel fastighetens betydelse för affärsverksamheten, egna planerade eller genomförda investeringar i den hyrda fastigheten och marknadsläget för fastigheten. Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärdet. Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av följande leasingbetalningar:
- fasta avgifter (inklusive avgifter som till sin substans är fasta), minskat med incitamentsfordringar
- variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris
Leasingbetalningarna diskonteras med den marginella låneräntan. Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde och inkluderar följande:
- den initiala värderingen av leasingskulden
- betalningar gjorda vid eller innan den tidpunkt då den leasade tillgången görs tillgänglig för leasetagaren
Leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Optioner att förlänga eller säga upp leasingavtal, hyresavtal eller lokalkontrakt inkluderas i tillgången och skulden då det är rimligt säkert att de kommer nyttjas. Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av avtalen.
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Förvärvade varumärken och licenser redovisas till anskaffningsvärde. Förvärvade programvarulicenser aktiveras på basis av de kostnader som uppstått för att få programvaran i drift. Immateriella anläggningstillgångar under utveckling redovisas till anskaffningsvärde. Samtliga immateriella tillgångar har begränsade nyttjandeperioder.
Utvecklingsarbete är en integrerad del av produktionen och avser process- och kvalitetsförbättrande åtgärder som kostnadsförs då de inträffar.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet minskat med ett beräknat restvärde om detta är väsentligt. Utgifter för reparationer och underhåll redovisas som kostnad i den period de uppstår.
AVSKRIVNINGAR
Avskrivningar enligt plan baseras på tillgångarnas anskaffningsvärden och bedömda nyttjandeperioder. Linjär avskrivningsmetod används för samtliga typer av anläggningstillgångar. Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och justeras vid behov. Följande avskrivningstider har tillämpats:
| Licenser | 10 år |
|---|---|
| Programvaror | 3–5 år |
| Byggnader och markanläggningar | 20–50 år |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 10–20 år |
| Inventarier, verktyg och installationer | 5–10 år |
| Datorer | 3–5 år |
NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Om det löpande bedöms att det finns risk för att en tillgångs värde har sjunkit testas tillgången för att bedöma om den behöver skrivas ned. För immateriella tillgångar som ännu ej är färdiga för användning beräknas återvinningsvärdet årligen.
Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång, ska vid prövning av nedskrivningsbehov tillgångarna grupperas till den lägsta nivå där det går att identifiera väsentliga oberoende kassaflöden (en kassagenererande enhet). En nedskrivning redovisas när en tillgångs- eller kassagenererande enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar resultaträkningen.
Nedskrivningar av tillgångar görs proportionellt mot de tillgångar som ingår i enheten. Återvinningsvärdet är det högsta av tillgångens nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Nyttjandevärdet är nuvärdet av framtida kassaflöden diskonterade med räntesats som baseras på riskfri ränta justerad för den risk som är förknippad med den specifika tillgången. För en tillgång som inte genererar kassaflöden beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet till vilken tillgången hör.
Vid varje rapportperiods slut fastställs om det finns indikationer på att en tidigare nedskrivning av en tillgång, helt eller delvis, inte längre är motiverad. Finns sådana indikationer beräknas tillgångens återvinningsvärde.
En tidigare nedskrivning av en tillgång återföras endast om det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund för bestämningen av tillgångens återvinningsvärde när tillgången senast skrevs ned. Om så är fallet, ökas tillgångens redovisade värde till återvinningsvärdet. Denna ökning är en återföring av en nedskrivning.
AVSÄTTNINGAR
En avsättning redovisas i balansräkningen när det finns ett legalt eller informellt åtagande som en följd av en inträffad händelse, det är troligt att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet och beloppet kan uppskattas på ett tillförlitligt sätt. Avsättning för omstruktureringsåtgärder görs när en detaljerad, formell plan för åtgärderna finns och välgrundade förväntningar har skapats hos dem som kommer att beröras av åtgärderna.
I de fall avsättningarna inte beräknas utnyttjas inom en tolvmånadersperiod värderas de till nuvärdet av det belopp som förväntas krävas för att reglera förpliktelsen. I beräkningarna används en diskonteringsränta före skatt som återspeglar en aktuell marknadsbedömning av det tidsberoende värdet av pengar och de risker som är förknippade med avsättningen. Den ökning av avsättningen som beror på att tid förflyter redovisas som räntekostnad.
SKATTER
Redovisade inkomstskatter innefattar skatt som skall betalas eller erhållas avseende aktuellt år, justeringar avseende tidigare års aktuella skatt samt förändringar i uppskjuten skatt.
Värdering av skatteskulder/-fordringar sker till nominella belopp och enligt de skatteregler och skattesatser som är beslutade eller som är aviserade och med stor säkerhet kommer att fastställas.
För poster som redovisas i resultaträkningen, redovisas även därmed sammanhängande skatteeffekter i resultaträkningen. Skatteeffekter av poster som redovisas direkt mot eget kapital, redovisas mot eget kapital.
86 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
Skatt som avser poster som redovisas i övrigt totalresultat redovisas även i övrigt totalresultat.
Uppskjuten skatt beräknas och redovisas i enlighet med balansräkningsmetoden på alla temporära skillnader mellan det skattemässiga värdet och det redovisade värdet av tillgångar och skulder, samt ackumulerade underskottsavdrag. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av skattesatser (och lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.
I balansräkningen redovisas beräknad aktuell skatteskuld som kortfristig. Uppskjuten skatteskuld redovisas som avsättning. Uppskjuten skattefordran redovisas som långfristig fordran, i den omfattning det är sannolikt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Inom koncernen finns utöver ITP-planen endast avgiftsbestämda planer. Koncernens utbetalningar avseende avgiftsbestämda planer redovisas som kostnad under den period när de anställda utfört de tjänster avgiften avser.
Åtaganden för de i Sverige anställda tjänstemännens ålders- och familjepensioner tryggas genom en försäkring i Alecta, en ITP-plan som enligt uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 3, är en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. Upplysning i enlighet med reglerna i IAS 19 punkten 29 kan dock inte lämnas då försäkringsgivaren inte kan lämna de uppgifter som behövs. ITP-planen redovisas därför i enlighet med IAS 19 punkten 30 som en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionsförsäkringar enligt ITP som är tecknade hos Alecta uppgår till 6 MSEK (6 MSEK). Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2019 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån preliminärt till 142 procent (142 procent). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Rottneros har inga aktierelaterade ersättningar till anställda där företaget erhåller tjänster från anställda som vederlag för koncernens eget kapitalinstrument.
UTSLÄPPSRÄTTER
Erhållna utsläppsrätter redovisas enligt reglerna om statliga stöd. Vid tilldelning redovisas utsläppsrätterna som kortfristig fordran till anskaffningsvärde, vilket anses motsvara utsläppsrätternas marknadsvärde vid tilldelningstillfället. Motsvarande belopp redovisas som förutbetald intäkt. Den förutbetalda intäkten resultatförs som övrig rörelseintäkt i takt med att uppbokad fordran minskar och utsläppen kostnadsförs som råvaror och förnödenheter. Intäktsredovisning sker av utsläppsrätter för gjorda utsläpp till det värde som de redovisas vid tilldelningen. Kvarvarande utsläppsrätter (som inte behövs för att täcka egna utsläpp) intäktsförs vid försäljning.
ELCERTIFIKAT
Egenproduktion av förnybar el medför tilldelning av elcertifikat, vilka säljs löpande. Sålda elcertifikat som inte likvidavräknats, redovisas till marknadsvärde som upplupen intäkt och övrig rörelseintäkt. Eventuella osålda elcertifikat redovisas till marknadsvärdet vid respektive tilldelningstillfälle och som kortfristig finansiell fordran. Om marknadsvärdet per bokslutsdagen är lägre sker nedskrivning till detta värde.
LÅNEKOSTNADER
Låneutgifter som är direkt hänförliga till inköp, uppförande eller produktion av en kvalificerad tillgång aktiveras som del av den tillgångens anskaffningsvärde. Övriga låneutgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför in- eller utbetalningar. Detta innebär att avvikelse kan förekomma jämfört med förändring i enskilda poster i balansräkningen.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Samtliga finansiella instrument värderas initial till sina respektive verkliga värden plus transaktionskostnader förutom vad avser de finansiella instrument som löpande värderas till sina verkliga värden över resultaträkningen. Vad avser dessa tillgångar så kostnadsförs transaktionskostnader löpande.
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten.
Klassificering av finansiella tillgångar (i enlighet med IFRS 9)
I enlighet med IFRS 9 klassificeras och redovisas finansiella instrument som antingen räntebärande tillgångar, egetkapitalinstrument eller finansiella derivatinstrument.
Räntebärande finansiella tillgångar
Klassificering och värdering av räntebärande finansiella tillgångar är beroende av vilken typ av affärsmodell Rottneros tillämpar angående hur de finansiella tillgångarna hanteras och förvaltas. Räntebärande finansiella tillgångar värderas antingen till:
- Upplupet anskaffningsvärde
- Verkligt värde över övrigt totalresultat
- Verkligt värde över resultaträkningen
Rottneros samtliga räntebärande tillgångar innehas för att erhålla löpande betalningar i form av amorteringar och ränta. Alla räntebärande tillgångar redovisas och värderas av denna anledning till sina respektive upplupna anskaffningsvärden i enlighet med den effektiva räntemetoden. Ränteintäkter redovisas i resultaträkningens finansnetto. Eventuella realisationsvinster och -förluster som uppstår när dessa tillgångar bokas bort redovisas som övriga intäkter och kostnader.
Rottneros räntebärande tillgångar i balansräkningen består av kundfordringar och lånefordringar.
Egetkapitalinstrument
Samtliga eget kapitalinstrument redovisas till sina respektive verkliga värden i balansräkningen och förändringar i verkligt värde redovisas i övriga intäkter och kostnader i resultaträkningen.
Finansiella skulder
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Upplåning
Upplåning, inklusive utnyttjade krediter, redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter transaktionskostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i resultaträkningen fördelat över låneperioden, med tillämpning av effektivräntemetoden.
Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader efter balansdagen.
Derivatinstrument
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 87
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen på kontraktsdagen och värderas till verkligt värde både initialt och vid efterföljande omvärderingar. Metoden för att redovisa den vinst eller förlust som uppkommer vid omvärdering beror på om derivatet identifierats som ett säkringsinstrument. Koncernen använder derivat för att säkra riskerna för valutakursförändringar, förändringar i massapris och för att säkra sin exponering för förändringar i elpriserna. Samtliga säkringstyper används från tid till annan för att skydda värdet av framtida kassaflöden. Då transaktionen ingås, dokumenterar koncernen förhållandet mellan säkringsinstrumentet och den säkrade posten, liksom även koncernens mål för riskhantering och riskhanteringsstrategin avseende säkringen. Koncernen dokumenterar också sin bedömning, både när säkringen ingås och fortlöpande, av huruvida de derivatinstrument som används i säkringstransaktioner är effektiva när det gäller kassaflöden som är hänförliga till de säkrade posterna.
Upplysning om verkligt värde för olika derivatinstrument som används för säkringssyften återfinns i not 7. Hela det verkliga värdet på derivat som utgör säkringsinstrument klassificeras som anläggningstillgång eller långfristig skuld när den säkrade postens återstående löptid är längre än 12 månader, och som omsättningstillgång eller kortfristig skuld när den säkrade postens återstående löptid understiger 12 månader.
Den effektiva delen av förändringar i verkligt värde på ett derivatinstrument som identifieras som kassaflödessäkring och som uppfyller villkoren för säkringsredovisning, redovisas i övrigt totalresultat. Förändringar i säkringsreserven i eget kapital framgår av not 19. Den vinst eller förlust som hänför sig till den ineffektiva delen redovisas omedelbart i resultaträkningen i posten nettoomsättning vad gäller massaterminskontrakt, i posten övriga intäkter vad gäller valutaterminskontrakt samt i posten råvaror och förnödenheter när det gäller elterminskontrakt.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN
Vid upprättande av finansiella rapporter krävs att en del viktiga uppskattningar görs för redovisningsändamål, samt att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet. Det område som för Rottneros del innefattar en hög grad av bedömning och där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen, är värdering av materiella anläggningstillgångar och värdering av färdigvarulager.
Värdering av materiella anläggningstillgångar
Väsentliga antaganden och uppskattningar förknippade med materiella anläggningstillgångar innehåller bl.a. bedömning om vad som ska kostnadsföras som underhåll och aktiveras som investering, bedömning av förväntade nyttjandeperioder, återvinningsvärdet för tillgångarna, identifiering av kassagenererande enheter, kalkylräntan som används i nuvärdesberäkningarna, samt bedömning om det finns indikationer på att en tillgång kan ha minskat i värde eller att en tidigare nedskrivning inte längre är motiverad.
Värdering av färdigvarulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. För färdiga varor inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader baserad på en normal produktionskapacitet. Felaktiga antaganden i bolagets lagerredovisningsmodell skulle ge en felaktig kostnadsallokering som skulle påverka det bokförda värdet av varulager och den redovisade kostnaden för sålda varor.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget följer samma redovisningsprinciper som koncernen med de undantag som anges nedan. Derivatinstrument redovisas under kontraktens löptid till det lägsta av anskaffningsvärde och verkligt värde. Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar.
Koncernbidrag som moderföretaget erhåller från ett dotterföretag redovisas i moderföretaget som sedvanliga utdelningar från dotterföretag i enlighet med RFR 2. Detta innebär att koncernbidraget redovisas som finansiell intäkt. Skatt på koncernbidrag redovisas i enlighet med RFR 2 i resultaträkningen.
Koncernbidrag som lämnas från moderföretaget till dotterföretag redovisas enligt huvudansatsen i RFR 2 som en ökning av andelar i dotterföretag. Samtidigt görs en översyn av huruvida det föreligger nedskrivningsbehov på de andelarna för de dotterföretag som erhållit koncernbidrag. Skatteeffekten redovisas i enlighet med IAS 12, det vill säga i resultaträkningen. Samtliga leasingavtal redovisas som operationell leasing.
REDOVISNINGS- OCH VÄRDERINGSPRINCIPER
NOT 1–4
Noter
Belopp i MSEK om inget annat anges
NOT 1. NETTOOMSÄTTNING
Nettoomsättning består av följande:
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Försäljning av massa | 2 299 | 2 266 | – | – |
| Resultat från massapris säkringar |
10 | -131 | – | – |
| Försäljning av biprodukter och övrigt |
51 | 41 | – | – |
| Försäljning av ved | 16 | 84 | – | – |
| Erhållna management fees | – | – | 7 | 6 |
| Summa | 2 376 | 2 260 | 7 | 6 |
Intäkten från försäljning av Rottneros produkter redovisas vid en specifik tidpunkt när kontroll över produkten förs över till kunden. För varje säljtransaktion finns det bara ett prestationsåtagande: leverans av produkt i enlighet med försäljningsvillkoren.
Nettoomsättning per geografisk marknad:
| 2019 | % | 2018 | % | |
|---|---|---|---|---|
| Sverige | 536 | 23 | 335 | 15 |
| Norge | 140 | 6 | 225 | 10 |
| Övriga Norden | 55 | 2 | 58 | 3 |
| Tyskland | 328 | 14 | 303 | 13 |
| Italien | 383 | 15 | 278 | 12 |
| Polen | 103 | 4 | 102 | 5 |
| Övriga Europa | 239 | 10 | 303 | 13 |
| USA | 208 | 9 | 264 | 12 |
| Övriga Nordamerika | 36 | 2 | 29 | 1 |
| Asien | 346 | 15 | 343 | 15 |
| Övriga världen | 2 | 0 | 20 | 1 |
| Summa | 2 376 | 100 | 2 260 | 100 |
Under 2019 svarade koncernens största kund för 7 (11) procent av omsättningen. Ingen kund svarar för mer än 10 procent av omsättningen. Av moderbolagets nettoomsättning avser 100 procent (100) helägda dotterbolag.
NOT 2. TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Arctic Paper S.A., moderbolag till Rottneros AB, ägde vid utgången av året 51 procent av aktierna i Rottneros AB. Arctic Paper S.A. är moderbolag i Arctic Paper S.A.-koncernen, där följande kunder till Rottneros ingår och som därmed redovisas som närstående till Rottneros:
• Arctic Paper Grycksbo AB
• Arctic Paper Kostrzyn S.A.
• Arctic Paper Munkedals AB
88 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
I nedanstående tabell framgår de totala belopp av transaktioner med ovanstående närstående som skett under 2019 respektive 2018. Varor säljs med samma villkor som för icke närstående.
| Närstående | För | För | Kund | Kund |
|---|---|---|---|---|
| säljning | säljning | fordringar | fordringar | |
| 2019 | 2018 | 31 dec -19 | 31 dec -18 | |
| Arctic Paper S.A.-koncernen |
135 | 107 | 26 | 23 |
Fordringar på närstående härrör i sin helhet från försäljningstransaktioner och inga reserveringar för osäkra fordringar på närstående har gjorts.
Moderbolagets nettoomsättning utgjordes till 100 (100) procent av omsättning från dotterbolag och 2 (4) procent av dess rörelsekostnader avsåg inköp från dotterbolag.
Transaktioner med personer i ledande ställning
Information om löner, ersättningar och andra förmåner till personer i ledande ställning återfinns i not 8.
NOT 3. ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Försäljning av biprodukter | – | – | – | – |
| Valutaresultat | 5 | 15 | -1 | 0 |
| Resultat från valutasäkrings kontrakt |
-5 | -16 | -5 | – |
| Resultat från massaprissäkrings kontrakt |
– | – | 10 | – |
| Försäljning av certifikat grön el | 2 | 3 | – | – |
| Försäljning av utsläppsrätter | 18 | 16 | – | – |
| Resultat från elsäkringskontrakt | – | – | 49 | – |
| EU-bidrag PULPACKTION | 2 | 4 | – | – |
| Övrigt | 6 | 12 | 12 | 9 |
| Summa | 28 | 34 | 65 | 9 |
NOT 4. RÅVAROR OCH FÖRNÖDENHETER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Vedråvara | -854 | -861 | – | – |
| Kemikalier | -189 | -162 | – | – |
| El | -130 | -151 | – | – |
| Resultat från elprissäkringskontrakt |
49 | 59 | – | – |
| Bränsle | -67 | -65 | – | – |
| Övriga kostnader för råvaror och förnödenheter |
-32 | -31 | – | – |
| Summa | -1 223 | -1 211 | – | – |
NOT 5. OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
Nominella värdet av framtida minimileasingavgifter, avseende icke uppsägningsbara leasingavtal fördelar sig enligt följande:
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Förfaller till betalning inom ett år | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Förfaller till betalning senare än ett men inom fem år |
5 | 6 | – | – |
| Summa | 8 | 9 | 0 | 0 |
NOT 6. REVISIONSKOSTNADER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Revisionsuppdrag, KPMG | 1,1 | 0,7 | 0,5 | 0,4 |
| Revisionsuppdrag, EY | – | 1,2 | – | 0,3 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget, EY |
– | 0,1 | – | 0,1 |
| Summa | 1,1 | 2,0 | 0,5 | 0,8 |
Revisionsbolaget EY har varit Rottneros revisor fram till årsstämman den 16 maj 2018 när revisionsbolaget KPMG valdes för perioden till slutet av årsstämman 2019. Rottneros har inte köpt några väsentliga tjänster utöver revisionsverksamhet från det stämmovalda revisionsbolaget.
NOT 7. FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument per kategori
| 2019 | 2018 | |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Egetkapitalinstrument | 8 | 8 |
| Derivatinstrument | ||
| Derivatinstrument som används för säkringsändamål |
56 | 142 |
| Finansiella fordringar och likvida medel | ||
| Kundfordringar | 267 | 334 |
| Likvida medel | 376 | 238 |
| Summa tillgångar | 707 | 722 |
| Skulder | ||
| Finansiella skulder | ||
| Räntebärande skulder | 411 | 395 |
| Leverantörsskulder | 202 | 174 |
| Derivatinstrument | ||
| Derivatinstrument som används för säkringsändamål |
– | 8 |
| Summa skulder | 613 | 577 |
Finansiella instrument som redovisas till verkligt värde
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 89
Tabellen nedan visar finansiella instrument redovisade till verkligt värde, inklusive hur klassificeringen i verkligt värdehierarkin gjorts. De olika nivåerna definieras enligt följande:
- Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder (nivå 1).
- Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser i nivå 1, antingen direkt (dvs. som prisnoteringar) eller indirekt (dvs. härledda från prisnoteringar) (nivå 2).
- Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara marknadsdata (dvs. ej observerbara data) (nivå 3).
| Verkligt värde | Klassificering i verklig |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | värdehierarki | ||
| Tillgångar | ||||
| Egetkapitalinstrument | 8 | 8 | Nivå 3 | |
| Derivatinstrument som används för säkringsändamål |
56 | 142 | Nivå 2 | |
| Summa tillgångar | 64 | 150 | ||
| Skulder | ||||
| Derivatinstrument som används för säkringsändamål |
0 | 8 | Nivå 2 | |
| Summa skulder | 0 | 8 |
Finansiella instrument som redovisas till upplupet anskaffningsvärde Tabellen nedan visar verkligt värde för sådana finansiella instrument som redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
| 2019 | 2018 | |||
|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
Verkligt värde |
|
| Tillgångar | ||||
| Kundfordringar | 267 | 267 | 334 | 334 |
| Likvida medel | 376 | 376 | 238 | 238 |
| Summa tillgångar | 643 | 643 | 572 | 572 |
| Skulder | ||||
| Räntebärande skulder | 411 | 426 | 395 | 410 |
| Leverantörsskulder | 202 | 202 | 174 | 174 |
| Summa skulder | 613 | 628 | 569 | 584 |
Finansiella risker och riskhantering
De faktorer som har störst påverkan på koncernens resultat är knutna till massapriset i USD, valutakurser samt ved- och elpriser. Den finansiella riskhanteringen sker på koncernnivå, enligt riktlinjer som finns angivna i koncernens finanspolicy och som årligen godkänns av styrelsen. Styrelsen beslutar om övergripande mandat och limiter för begränsning av koncernens finansiella risktagande samt beslutar om all långsiktig finansiering.
Styrelsen godkänner säkringsnivåer utifrån förslag från företagsledningen. Ledningen bedömer löpande om någon av faktorerna USDkursen, massapris eller elpris är attraktiva för att göra strategiska säkringar. Finansiella säkringsinstrument används inte i spekulativt syfte utan endast enligt godkänd finanspolicy för att säkra affärer och kalkyler. En utförligare beskrivning av möjligheter och risker samt en känslighetsanalys finns i ett separat avsnitt, se sidorna 61–67.
Massaprisrisk
Prissättningen i massamarknaden styrs av internationella prisnivåer som beror på efterfrågan och världskonjunkturen.
Massaprissäkringar används när prisnivåerna i långtidskontrakten är ekonomiskt fördelaktiga, eller när marknadspriset är så lågt att ytterligare nedgångar kan hota bolagets överlevnad. Som huvudregel görs massaprissäkringar i svenska kronor.
NOT 1–4
NOT 7
Transaktionsexponering från kommersiella flöden består av försäljning och inköp i annan valuta än koncernens rapporteringsvaluta. Fakturering sker till största delen i USD, EUR och SEK. Löpande kostnader är i huvudsak i SEK, men även i EUR. Som regel säkras inte nettoexponeringen i EUR och USD.
Vedprisrisk
Koncernen säkrar inte marknadsmässiga prisfluktuationer, men långsiktiga leverantörsavtal ger viss stabilitet i prisbilden.
Elprisrisk
All extern el till bruken köps direkt över elbörsen Nord Pool. Elpriserna noteras i EUR. För att skydda Rottneros framtida elkostnad mot kraftiga fluktuationer och uppnå ett förutsägbart elpris ska framtida elpriser säkras i förväg enligt en fastställd strategi.
Ränterisk
I augusti 2017 emitterade Rottneros ett obligationslån om 400 MSEK. Koncernens upplåning framgår av not 20 på sidan 98. Ränterisk är huvudsakligen kopplad till den rörliga räntan i obligationslånet samt till avkastningen på likvida medel.
Likviditets- och refinansieringsrisker
Finansieringsrisken ska så långt som möjligt minimeras genom att förfallotidpunkten för lån och andra kreditfaciliteter ska vara väl diversifierad och jämnt fördelad över tid. Utestående kreditfaciliteter ska refinansieras senast tre månader innan förfall.
Koncernen har som mål att likviditetsreserven ska uppgå till minst 10 procent av koncernens 12-månaders rullande omsättning och ska vara tillgänglig inom 30 dagar. Koncernen gör löpande likviditetsprognoser.
Rottneros kreditavtal bedöms vara tillräckligt för de närmaste årens normala rörelse- och investeringskassaflöde. I och med detta bedöms både likviditetsrisk och refinansieringsrisk vara låg för närvarande.
Koncernen ska ha en kapitalstruktur som är optimal för att hålla kapitalkostnaderna nere och samtidigt trygga förmågan att fortsätta sin verksamhet. För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen ta upp nya lån, förändra den utdelning som betalas till aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
Derivatinstrument
| 2019 | 2018 | |||
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Skulder | Tillgångar Skulder | ||
| Säkringar av verkligt värde |
||||
| Valutaterminskontrakt | – | – | 1 | – |
| Kassaflödessäkringar | ||||
| Massapristerminskontrakt | 6 | – | – | 8 |
| Elpristerminskontrakt | 50 | – | 141 | – |
| Summa | 56 | 0 | 142 | 8 |
| Minus långfristig del: | ||||
| Elpristerminskontrakt | -20 | – | -69 | – |
| Kortfristig del | 36 | 0 | 73 | 8 |
Hela det verkliga värdet på ett derivatinstrument som utgör säkringsinstrument klassificeras som anläggningstillgång eller långfristig skuld om den säkrade postens återstående löptid är längre än 12 månader, och som omsättningstillgång eller kortfristig skuld om den säkrade postens återstående löptid understiger 12 månader.
90 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
Den ineffektiva delen, redovisad i resultaträkningen, avseende kassaflödessäkringar uppgår till 0 (0) MSEK. Den maximala exponeringen för kreditrisk på balansdagen avseende derivat är verkligt värde på de derivatinstrument som redovisas som tillgångar i balansräkningen..
Derivatinstrument per 31 december 2019
| Säkring | Säkrad volym |
Förfallo tid |
Säkrings nivå |
Verkligt värde |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Valuta USD, termin sälj |
– | – | – | – | |
| Valuta EUR, termin sälj |
– | – | – | – | |
| Massapris, termin sälj |
12 000 ton | Jan-sep 2020 | 8 878 SEK/ton | 6 | |
| Elpris, termin köp |
756 480 MWh | 2020-2025 | 27,4 öre/kWh | 50 | |
| Totalt verkligt värde 56 |
Derivatinstrument per 31 december 2018
| Säkring | Säkrad volym |
Förfallo tid |
Säkrings nivå |
Verkligt värde |
|---|---|---|---|---|
| Valuta USD, termin sälj |
11,0 MUSD | Jan-feb 2019 | 9,01 SEK/USD | 0 |
| Valuta EUR, termin sälj |
2,5 MEUR | Jan-feb 2019 | 10,30 SEK/EUR | 0 |
| Massapris, termin sälj |
12 000 ton | Jan-dec 2019 | 9 800 SEK/ton | -8 |
| Elpris, termin köp |
701 520 MWh | 2019-2021 | 22,6 öre/kWh | 141 |
| Totalt verkligt värde |
Värderingen använder direkt observerbara prisnoteringar per den 31 december som klassificeras på nivå 2 i verkligt värdehierarkin enligt IFRS 13.
NOT 7 NOT 8
NOT 8. PERSONAL OCH ERSÄTTNINGAR
| 2019 | 2018 | |||
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda |
varav kvinnor % |
Medelantal anställda |
varav kvinnor % |
|
| Moderbolaget | 10 | 30 | 8 | 25 |
| Dotterföretag | 293 | 18 | 295 | 18 |
| Koncernen totalt | 303 | 18 | 303 | 18 |
| Varav | ||||
| Sverige | 300 | 18 | 300 | 18 |
| Lettland | 3 | 33 | 3 | 33 |
Löner och andra ersättningar samt sociala kostnader:
| 2019 | 2018 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Löner och andra ersättningar |
Sociala kostnader |
(varav pensions kostnader) |
Löner och andra ersättningar |
Sociala kostnader |
(varav pensions kostnader) |
|
| Moderbolaget | 18 | 10 | 4 | 13 | 9 | 6 |
| Dotterföretag | 162 | 72 | 16 | 173 | 67 | 8 |
| Koncernen totalt 1 | 180 | 82 | 20 | 186 | 76 | 14 |
1) Av koncernens pensionskostnader avser 3,6 (2,9) MSEK verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare.
Löner och andra ersättningar fördelade mellan gruppen styrelse och verkställande direktör och övriga anställda:
| 2019 | 2018 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelse, verk ställande direktör och andra ledande befattningshavare |
(varav rörlig ersättning) |
Övriga anställda | Styrelse, verk ställande direktör och andra ledande befattningshavare |
(varav rörlig ersättning) |
Övriga anställda | |
| Moderbolaget | 20 | 5 | 1 | 12 | 4 | 1 |
| Dotterföretag | 3 | 0 | 168 | 5 | 0 | 170 |
| Koncernen totalt | 23 | 5 | 169 | 17 | 4 | 171 |
Ersättningar till personer i ledande ställning
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter, samt för utskottsarbete, utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Arbetstagarrepresentanter erhåller ett inläsningsarvode enligt årsstämmans beslut.
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare följer riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare beslutade av årsstämman. Ersättningen utgörs av fast lön, eventuell rörlig lönedel, övriga förmåner samt pension. Den sammanlagda ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrenskraftig på den arbetsmarknad befattningshavaren verkar. Fast lön och rörlig ersättning ska vara relaterad till befattningshavarens ansvar och befogenheter. Med andra ledande befattningshavare avses för närvarande de åtta personer som tillsammans med verkställande direktören utgör koncernledningen. För koncernledningens sammansättning se sidan 105.
Se sidan 59 i förvaltningsberättelse gällande styrelsens förslag till årsstämman 2019 angående "Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare".
Rörlig ersättning
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 91
Den rörliga lönedelen som är kontant ska baseras på utfallet i förhållande till definierade och mätbara mål och vara maximerad i förhållande till den fasta lönen. Målen är uppdelade i angivna kvantitativa mål, huvudsakligen inriktade på koncernens, men också vad gäller enhetschefer respektive affärsenhets finansiella mål, resultat och kassaflöde, samt kvalitativa personliga mål, vilket innebär att den rörliga ersättningen är kopplad till personens arbetsinsats och prestation.
För verkställande direktören är den rörliga ersättningen maximerad till 50 procent av fast lön. För övriga ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till 30 procent av fast lön.
Styrelsen har vid exceptionella ekonomiska förhållanden möjlighet att villkora, begränsa eller underlåta att betala den rörliga ersättningen om styrelsen bedömer en sådan åtgärd som rimlig och förenlig med bolagets ansvar gentemot aktieägare, anställda och övriga intressenter.
Pensioner
Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år. Pensionspremien uppgår till 30 procent av grundlönen. Övriga ledande befattningshavare omfattas av nu gällande kollektivavtal mellan Svenskt Näringsliv och PTK med en pensionsålder om 65 år.
Verkställande direktören och några andra ledande befattningshavare har även valt att ha en del av sin ersättning i form av kapitalpensionsförsäkring genom s.k. löneväxlingar. I balansräkningen för koncernen och moderbolaget redovisas en långfristig fordran som består av betalda premier till försäkringsbolaget samt en motsvarande icke räntebärande skuld. Den redovisade skulden förväntas förfalla senare än 5 år efter balansdagen.
Avgångsvederlag
Uppsägningstid från verkställande direktörens sida är 6 månader. Vid uppsägning från bolagets sida har verkställande direktören i moderbolaget rätt till 18 månadslöner. För övriga ledande befattningshavare
NOT 8
tillämpas från den anställdes sida en uppsägningstid på mellan 3 till 6 månader och vid uppsägning från bolagets sida en uppsägningstid på mellan 6 till 12 månader.
Beslutsprocessen
Frågor om ersättning till bolagsledningen behandlas av ersättningsutskottet och när det gäller verkställande direktören och principerna för ersättning till bolagsledningen, beslutas av styrelsen. Om bolaget i något särskilt fall ger enskild styrelseledamot uppdrag för bolaget utöver ordinarie styrelsearbete och utskottsarbete, ska styrelsen besluta om ersättningen, vilken ska vara marknadsmässig och skälig.
Ersättningar och
| övriga förmåner under 2019 (MSEK) |
"Grundlön/ styrelsearvode" |
Rörlig ersättning | Övriga förmåner | Pensionskostnad | Övrig ersättning | SUMMA |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande Per Lundeen |
0,6 | – | – | – | – | 0,6 |
| Styrelseledamöter: | ||||||
| Marie S. Arwidson | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
| Ulf Carlson | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
| Roger Mattsson | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
| Conny Mossberg 1 | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
| Per Skoglund 2 | 0,1 | |||||
| Verkställande direktör Lennart Eberleh 3 |
3,1 | 1,5 | 0,1 | 1,3 | 2,1 | 8,1 |
| Andra ledande befattnings havare (åtta personer) |
7,9 | 2,1 | 0,4 | 2,3 | 0,1 | 12,8 |
| Summa | 12,8 | 3,6 | 0,5 | 3,6 | 2,2 | 22,6 |
1) Styrelseledamot från och med den 2 maj 2019
2) Styrelseledamot fram till den 2 maj 2019
3) Övrig ersättning avser främst avtalad stay-on bonus uppgående till 2 MSEK
Ersättningar och
| övriga förmåner under 2018 (MSEK) |
"Grundlön/ styrelsearvode" |
Rörlig ersättning | Övriga förmåner | Pensionskostnad | Övrig ersättning | SUMMA |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande Per Lundeen |
0,6 | – | – | – | – | 0,6 |
| Styrelseledamöter: | ||||||
| Marie S. Arwidson | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
| Ulf Carlson | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
| Roger Mattsson | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
| Per Skoglund | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
| Verkställande direktör Lennart Eberleh |
3,0 | 1,5 | 0,1 | 1,2 | 0,1 | 5,9 |
| Andra ledande befattnings havare (åtta personer) |
7,1 | 2,1 | 0,5 | 1,7 | 0,3 | 11,7 |
| Summa | 11,9 | 3,6 | 0,6 | 2,9 | 0,4 | 19,4 |
Kommentarer till tabellen
- Rörlig ersättning avser vad som belastat resultatet för 2019 respektive 2018. Rörlig ersättning 2019 utbetalas 2020.
- Övriga förmåner avser främst tjänstebilar och övernattningslägenheter.
- I styrelsen finns två representanter samt två suppleanter för arbetstagarna. De två representanterna är Dan Karlsson och Mika Palmu och de två suppleanterna är Gun-Marie Nilsson och Jörgen Wasberg. Till de fyra representanterna utgår ett inläsningsarvode på 27 500 kr (27 500 kr) per person.
- Gruppen ledande befattningshavare vid årets slut, om totalt nio personer, utgjordes av sex män och tre kvinnor. Styrelsen vid årets slut, om totalt sju personer, utgjordes av sex män och en kvinna.
92 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
Underskotts-
Överavskrivn-
Långfristiga
NOT 8 NOT 9–10
NOT 9. FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Finansiella intäkter | ||||
| Externa ränteintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter från dotterbolag | – | – | 1 | 4 |
| Utdelning från externa bolag | 0 | 1 | – | – |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag, netto |
– | – | 96 | 49 |
| Summa | 0 | 1 | 97 | 53 |
| Finansiella kostnader | ||||
| Räntekostnader | -21 | -20 | -21 | -20 |
| Summa | -21 | -20 | -21 | -20 |
| Koncernen | avdrag | instrument | ingar | skulder Summa | |
|---|---|---|---|---|---|
| Per den 1 januari 2018 |
– | -5 | -40 | 3 | -42 |
| Redovisat i resultaträkningen |
– | 0 | -51 | -3 | -54 |
| Redovisat i övrigt totalresultat |
– | -23 | – | – | -23 |
| Per den 31 december 2018 |
– | -28 | -91 | 0 | -119 |
| Redovisat i resultaträkningen |
– | 0 | -33 | 0 | -33 |
| Redovisat i övrigt totalresultat |
– | 17 | – | – | 17 |
| Per den 31 december 2019 |
– | -11 | -124 | 0 | -135 |
Derivat-
NOT 10. INKOMSTSKATTER
| Koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Aktuell skatt | -21 | -1 | -21 | – |
| Uppskjuten skatt | -32 | -54 | 0 | -2 |
| Summa | -53 | -55 | -21 | -2 |
Skillnad mellan redovisad skattekostnad och skattekostnad baserad på gällande skattesats:
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Redovisat resultat före skatt | 247 | 276 | 96 | 6 |
| Skatt enligt gällande skattesats | -53 | -61 | -21 | -1 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader |
-1 | -1 | 0 | -1 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter |
1 | 1 | 0 | 0 |
| Effekt av ändringar i skattesats 2019-2021 |
0 | 6 | 0 | 0 |
| Redovisad skattekostnad | -53 | -55 | -21 | -2 |
Skattesats
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 93
Gällande skattesats för 2019 var 21,4 (22,0) procent. Enligt Riksdagens beslut i juni 2018 sänktes skattesatsen till 21,4 procent för 2019–2020 och kommer att sänkas till 20,6 procent fr.o.m. 2021. Rottneros har omvärderat sina uppskjutna skattefordringar och -skulder enligt de nya skattesatserna. Effekten av omvärderingen ingår i redovisad skattekostnad 2018.
Temporära skillnader
Temporära skillnader föreligger i de fall tillgångars eller skulders redovisade respektive skattemässiga värden är olika. Temporära skillnader avseende följande poster har resulterat i uppskjutna skattefordringar (+) och uppskjutna skatteskulder (-):
Följande tabell ger en sammanställning av uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder. Det finns inga kortfristiga uppskjutna skattefordringar eller -skulder.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | ||
| Uppskjutna skattefordringar, långfristiga |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| Uppskjutna skatteskulder, långfristiga |
-135 | -119 | – | – | |
| Summa | -135 | -119 | 0 | 0 |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas när det finns en legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder samt när uppskjutna skatter avser samma skattemyndighet. Efter sådan kvittning har följande belopp framkommit och redovisats i balansräkningen:
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | ||
| Uppskjutna skattefordringar | – | – | 0 | 0 | |
| Uppskjutna skatteskulder | -135 | -119 | – | – | |
| Summa | -135 | -119 | 0 | 0 |
NOT 11
NOT 11. IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
94 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
| 2018 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Program vara |
Varu märken |
Licenser | Tillgångar under utveckling |
Summa | Program vara |
Varu märken |
Licenser | Tillgångar under utveckling |
Summa |
| Ingående anskaffningsvärde |
59 | 25 | 2 | 6 | 90 | 57 | 25 | 2 | 6 | 90 |
| Årets anskaffning | 2 | – | – | – | 2 | 2 | – | – | – | 2 |
| Under året omförda poster |
– | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
61 | 25 | 2 | 6 | 92 | 59 | 25 | 2 | 6 | 92 |
| Ingående av- och nedskrivningar |
-42 | -25 | -2 | -6 | -75 | -37 | -25 | -2 | -6 | -70 |
| Årets avskrivningar | -5 | – | – | – | -5 | -5 | – | – | – | -5 |
| Utgående acku mulerade av- och nedskrivningar |
-47 | -25 | -2 | -6 | -80 | -42 | -25 | -2 | -6 | -75 |
| Utgående planenligt restvärde |
13 | – | – | – | 13 | 17 | – | – | – | 17 |
| 2019 | 2018 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget | Programvara | Tillgångar under utveckling |
Summa | Programvara | Tillgångar under utveckling |
Summa |
| Ingående anskaffningsvärde | 32 | 6 | 38 | 32 | 6 | 38 |
| Årets anskaffning | – | – | – | – | – | – |
| Under året omförda poster | – | – | – | – | – | – |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
32 | 6 | 38 | 32 | 6 | 38 |
| Ingående av- och nedskrivningar | -18 | -6 | -24 | -15 | -6 | -21 |
| Årets avskrivningar | -4 | – | -4 | -3 | – | -3 |
| Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar |
-22 | -6 | -28 | -18 | -6 | -24 |
| Utgående planenligt restvärde | 10 | – | 10 | 14 | – | 14 |
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 95
NOT 11 NOT 12
NOT 12. MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| 2019 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Mark | Markanlägg. | Byggnader | Maskiner | Inventarier | Påg. nyanl./förskott | Summa |
| Ingående anskaffningsvärde | 3 | 57 | 176 | 2 136 | 79 | 142 | 2 593 |
| Effekt av IFRS Leasing | 16 | ||||||
| Justerat ingående anskaffingsvärde | 3 | 57 | 192 | 2 136 | 79 | 142 | 2 609 |
| Årets anskaffning | – | 40 | 14 | 53 | 4 | 111 | |
| Försäljning/utrangering | – | – | – | -5 | -4 | – | -9 |
| Under året omförda poster | – | – | 30 | 73 | 4 | -108 | – |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 3 | 97 | 236 | 2 257 | 83 | 34 | 2 710 |
| Ingående avskrivningar | – | -17 | -71 | -1 269 | -44 | – | -1 401 |
| Försäljning/utrangering | – | – | – | 4 | 2 | – | 6 |
| Årets avskrivningar | – | -4 | -12 | -77 | -9 | – | -102 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | – | -21 | -83 | -1 342 | -51 | – | -1 497 |
| Ingående nedskrivningar | – | – | – | -6 | -9 | 0 | -15 |
| Utgående ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | -6 | -9 | 0 | -15 |
| UTGÅENDE PLANENLIGT RESTVÄRDE | 3 | 76 | 153 | 909 | 23 | 34 | 1 198 |
| 2018 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Mark | Markanlägg. | Byggnader | Maskiner | Inventarier | Påg. nyanl./förskott | Summa |
| Ingående anskaffningsvärde | 3 | 41 | 137 | 1 861 | 63 | 244 | 2 350 |
| Årets anskaffning | – | – | 1 | 133 | 4 | 116 | 254 |
| Försäljning/utrangering | – | – | – | -10 | – | – | -10 |
| Under året omförda poster | – | 16 | 38 | 152 | 12 | -218 | – |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 3 | 57 | 176 | 2 136 | 79 | 142 | 2 593 |
| Ingående avskrivningar | – | -15 | -62 | -1 201 | -39 | – | -1 317 |
| Försäljning/utrangering | – | – | – | 10 | – | – | 10 |
| Årets avskrivningar | – | -2 | -9 | -78 | -5 | – | -94 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | – | -17 | -71 | -1 269 | -44 | – | -1 401 |
| Ingående nedskrivningar | – | – | – | -6 | -9 | 2 | -13 |
| Utgående ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | -6 | -9 | 2 | -13 |
| UTGÅENDE PLANENLIGT RESTVÄRDE | 3 | 40 | 105 | 861 | 26 | 144 | 1 179 |
NOT 13–14
NOT 13. ÖVRIGA FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 276 | 276 |
| Ägarandel i Söderhamns Stuveri & Hamn AB (16 %) 1 |
8 | 8 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 41 | 17 | 162 | 17 |
| Utgående planenligt restvärde | 49 | 25 | 438 | 293 |
1) Koncernens 16 % innehav i Söderhamns Stuveri & Hamn AB klassificeras i finansiella tillgångar som kan säljas och redovisas därmed till verkligt värde. Se även not 7.
Andelar i koncernföretag specificeras nedan för moderbolaget.
| Bokfört värde, moderbolaget | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moderbolagets innehav | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Röst/kapital andel, % |
2019 | 2018 | |
| Vallviks Bruk AB | 556445-8163 | Söderhamn | 415 000 | 100 | 101 | 101 | |
| Rottneros Bruk AB | 556014-4502 | Sunne | 2 100 000 | 100 | 89 | 89 | |
| Rottneros Packaging AB | 556307-5356 | Stockholm | 10 000 | 100 | 1 | 1 | |
| Utansjö Bruk AB | 556012-7994 | Härnösand | 500 000 | 100 | 79 | 79 | |
| SIA Rottneros Baltic | 319 171 | Lettland | 100 | 100 | 6 | 6 | |
| Summa | 276 | 276 |
| Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|
| Värdeförändring, andelar i koncernföretag | 2019 | 2018 | ||
| Ingående anskaffningsvärde | 821 | 821 | ||
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 821 | 821 | ||
| Ingående nedskrivningar | -545 | -545 | ||
| Utgående ackumulerade nedskrivningar | -545 | -545 | ||
| Utgående bokfört värde | 276 | 276 |
NOT 14. STÄLLDA SÄKERHETER
96 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Företagsinteckningar | ||||
| Pantsatta till Danske Bank | 285 | 285 | 50 | 50 |
| Eget innehav | 225 | 225 | 225 | 225 |
| Aktier i dotterföretag | ||||
| Pantsatta till Danske Bank | – | – | – | – |
| Pantbrev | ||||
| Pantsatta till Danske Bank | – | – | – | – |
| Eget innehav | 382 | 382 | – | – |
| Summa | 892 | 892 | 275 | 275 |
Per den 31 december 2019 var en del av koncernens och moderbolagets företagsinteckningar pantsatta till Danske Bank som säkerhet för koncernens checkkreditfacilitet 182 MSEK samt för koncernens skyldigheter i samband med valuta- och elprisderivatkontrakt där Danske Bank är motpart.
Per den 31 december 2018 var en del av koncernens och moderbolagets företagsinteckningar pantsatta till Danske Bank som säkerhet för koncernens checkkreditfacilitet 182 MSEK samt för koncernens skyldigheter i samband med valuta- och elprisderivatkontrakt där Danske Bank är motpart.
NOT 13–14
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 97
NOT 15–19
NOT 15. VARULAGER
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2019 | 2018 | |
| Råvaror och förnödenheter | 63 | 71 |
| Reservdelar m.m. | 72 | 73 |
| Massa, värderad till tillverkningskostnad | 240 | 245 |
| Summa | 375 | 389 |
NOT 16. KUNDFORDRINGAR
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Kundfordringar, brutto | 267 | 334 | – | – |
| Reserv för osäkra kundfordringar | – | – | – | – |
| Kundfordringar, netto | 267 | 334 | – | – |
Förändringar i reserven för osäkra kundfordringar är som följer:
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Ingående balans | – | – | – | – |
| Fordringar som skrivits bort under | ||||
| året som ej indrivningsbara | – | – | ||
| Utgående balans | – | – | – | – |
Bokförda värden på kundfordringar överensstämmer med verkliga värden och motsvaras av nominella belopp. Inga fordringar har lämnats som säkerhet för skulder eller eventualförpliktelser.
Per den 31 december 2019 var kundfordringar uppgående till 49 (14) MSEK förfallna utan att något nedskrivningsbehov ansågs föreligga. Dessa gäller ett antal oberoende kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter. Fordringarna täcks även av kreditförsäkring som återvinner merparten av eventuella kundförluster. Åldersanalysen av dessa kundfordringar framgår nedan:
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Ej förfallna kundfordringar | 218 | 320 | – | – |
| Mindre än 30 dagar från förfallodagen |
46 | 13 | ||
| 2 till 3 månader från förfallodagen | 2 | 1 | – | – |
| 3 till 9 månader från förfallodagen | 1 | – | – | – |
| Summa | 267 | 334 | – | – |
Redovisade belopp, per valuta, för kundfordringar är följande:
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | ||
| USD | 129 | 176 | – | – | |
| EUR | 64 | 102 | – | – | |
| SEK | 74 | 56 | – | – | |
| Andra valutor | 0 | 0 | – | – | |
| Summa | 267 | 334 | – | – |
NOT 17. ÖVRIGA KORTFRISTIGA FORDRINGAR
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Fordringar hos dotterföretag | – | – | 533 | 955 |
| Övriga fordringar | 32 | 55 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter: |
||||
| Förutbetald försäkringspremie | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Övriga förutbetalda kostnader | 5 | 11 | 0 | 0 |
| Upplupna intäkter | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
7 | 18 | 0 | 0 |
| Summa | 39 | 73 | 533 | 955 |
NOT 18. LIKVIDA MEDEL
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | ||
| Kassa och bank | 376 | 238 | 362 | 218 |
Inga likvida medel var spärrade vid årets slut.
NOT 19. EGET KAPITAL
Aktiekapital och antal aktier
| Koncernen och moderbolaget | Antal aktier 1 | Aktiekapital |
|---|---|---|
| Per den 31 december 2019 | 152 571 925 | 153 |
| Per den 31 december 2018 | 152 571 925 | 153 |
1) Exklusive moderbolagets innehav av egna aktier.
| Genomsnittligt antal utestående aktier 2019 |
152 571 925 |
|---|---|
| Genomsnittligt antal utestående aktier 2018 |
152 571 925 |
Samtliga aktier är av aktieslaget stamaktier och har ett kvotvärde om 1 krona per aktie. Samtliga aktier är fullt betalda. Moderbolagets innehav av egna aktier uppgår till 821 965 (821 965) stamaktier med ett totalt nominellt värde av 822 tkr.
Aktierelaterade incitamentsprogram
Inga aktierelaterade incitamentsprogram fanns i koncernen per sista december 2019 och 2018.
Utdelning för räkenskapsåret 2018
Årsstämman den 2 maj 2019 beslutade om en ordinarie utdelning om 40 öre per aktie samt en extra utdelning om 30 öre per aktie till aktieägare för räkenskapsåret 2018. Utdelningen på totalt 106 800 348 kr betalades ut den 9 maj 2019. Den 4 november beslutades på en extra bolagsstämma om en extra utdelning om 70 öre per aktie. Utdelning om totalt 106 800 348 kr betalades ut den 11 november 2019.
NOT 19–20
Förslag till vinstdisposition
För räkenskapsåret 2019 kommer styrelsen föreslå årsstämman att en ordinarie utdelning om 40 öre lämnas.
| Till årsstämmans förfogande står: | |
|---|---|
| Balanserade vinstmedel | 111 423 749 |
| Årets nettoresultat | 75 031 832 |
| Totalt kronor | 186 455 581 |
| Styrelsen föreslår: | |
| Att utdelas till aktieägarna 1, 2 | 61 028 770 |
| Att i ny räkning balanseras | 125 426 811 |
Totalt kronor 186 455 581
1) Efter justering av återköpta aktier i eget förvar.
2) Ordinarie utdelning 40 öre per aktie.
Styrelsen har i sitt förslag till utdelning beaktat bolagets finansiella ställning, kassaflöde och framtidsutsikter. En utförlig redogörelse rörande styrelsens förslag till utdelning finns tillgänglig på bolagets webbsida, www.rottneros.com.
Hantering av kapitalrisk
Rottneros mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan fortsätta att generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen ta upp nya lån, förändra den utdelning som betalas till aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
På samma sätt som andra företag i branschen bedömer koncernen kapitalet på basis av skuldsättningsgraden. Detta nyckeltal beräknas som räntebärande nettoskuld/-kassa dividerat med eget kapital. Koncernens skuldsättningsgrad per 31 december 2019 var 3 (11) procent.
Säkringsreserv i koncernens eget kapital
98 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2019 | 2018 | |
| Ingående balans | 106 | 18 |
| Kassaflödessäkringar: | ||
| Värdeförändringar | -77 | 111 |
| Inkomstskatt hänförlig till värdeförändringar | 17 | -23 |
| Utgående balans | 46 | 106 |
NOT 20. RÄNTEBÄRANDE SKULDER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Obligationslån | 396 | 395 | 396 | 395 |
| Leasingskuld | 15 | |||
| Förfaller till betalning: | ||||
| Inom ett år | 2 | – | – | – |
| Senare än ett men inom fem år | 402 | 395 | 395 | 395 |
| Senare än fem år | 7 | – | – | – |
Förändringar i räntebärande skulder
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Ingående balans | 395 | 394 | 395 | 394 |
| Förändringar som ingår i kassaflöde från finansierings verksamheten: |
||||
| Emission av obligationslån | – | – | – | – |
| Upptagna långfristiga lån från banker |
– | – | – | – |
| Amortering av långfristiga lån från banker |
– | – | – | – |
| Förändring av checkkrediter | – | – | – | – |
| Summa förändringar som ingår i kassaflöde från finansierings verksamheten |
– | – | – | – |
| Andra förändringar: | ||||
| Leasingskuld | 15 | – | – | – |
| Periodisering av direkta kostnader |
1 | 1 | 1 | 1 |
| Summa andra förändringar | 16 | 1 | 1 | 1 |
| Utgående balans | 411 | 395 | 396 | 395 |
Obligationslån 2017
Rottneros AB emitterade i augusti 2017 ett icke-säkerställt obligationslån om 400 MSEK med en löptid om 5 år. Lånet löper med en rörlig ränta om STIBOR 3m + 4,15 procent och ska återbetalas i september 2022. Lånet har ett rambelopp om 600 MSEK, vilket ger en möjlighet att avropa ytterligare 200 MSEK. Lånet är noterat på Nasdaq Stockholm.
Direkta kostnader i samband med emissionen uppgick till ca 7 MSEK som rapporteras som räntekostnader över lånetiden.
Lånevillkoren innehåller sedvanliga så kallade covenanter i form av nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar maximalt 3,5, soliditet minst 50 procent och utdelning maximalt 50 procent av föregående års nettoresultat. Vid balansdagen var dessa covenanter uppfyllda. Lånets marknadsvärde bedöms vara 411 MSEK vid balansdagen, baserat på senaste transaktionen för obligationen på Nasdaq Stockholm.
ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 ROTTNEROS ÅRSREDOVISNING 2019 99
NOT 19–20 NOT 20–24
Per den 31 december 2019 och 2018 hade koncernen inte utnyttjat sina checkkrediter. Outnyttjad checkkreditfacilitet uppgick till 182 (182) MSEK per 31 december 2019.
Per den 31 december 2019 och 2018 hade moderbolaget inte utnyttjat sina checkkrediter. Outnyttjad checkkreditfacilitet uppgick till 90 (90) MSEK per 31 december 2019.
Checkkreditfaciliteten finns tillgänglig i valutorna SEK, USD och EUR. Ränta på balansdagen var som följer:
| 2019 | 2018 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Procent | SEK | USD | EUR | SEK | USD | EUR |
| Checkräkningskredit | 1,12 | 2,87 | 0,78 | 1,10 | 3,76 | 0,80 |
NOT 21. LEVERANTÖRSSKULDER
Redovisade belopp, per valuta, för leverantörsskulder är följande:
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | ||
| SEK | 171 | 150 | 3 | 2 | |
| EUR | 29 | 22 | – | – | |
| USD | 2 | 2 | – | – | |
| Summa | 202 | 174 | 3 | 2 |
Bokförda värden på leverantörsskulder överensstämmer med verkliga värden och motsvaras av nominella belopp.
NOT 22. ÖVRIGA ICKE RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Redovisade belopp, per valuta, för leverantörsskulder är följande:
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Skulder till dotterföretag | – | – | 100 | 127 |
| Skatteskulder | 10 | – | 19 | – |
| Övriga skulder | 27 | 35 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter: |
||||
| Semesterlöneskuld | 26 | 26 | 3 | 2 |
| Sociala avgifter | 15 | 12 | 2 | 1 |
| Löneskuld | 10 | 8 | – | – |
| Råvarukostnader och insatsvaror | 95 | 74 | – | – |
| Övriga upplupna kostnader | 21 | 68 | – | 17 |
| Övriga förutbetalda intäkter | – | 4 | – | – |
| Summa upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
167 | 192 | 5 | 20 |
| Summa | 204 | 227 | 124 | 147 |
NOT 23. EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Moderbolaget och koncernen har ansvarsförbindelser avseende garantier uppgående till 5 (5) MSEK.
NOT 24. HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG OCH ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Per den 1 januari 2020 förvärvade Rottneros AB samtliga aktierna i Nykvist Skogs AB. Förvärvet är tänkt att stärka råvaruförsörjningen i koncernen. Nykvist Skogs verkar som en heltäckande och oberoende skogsaktör i Värmland, inom framför allt virkeshandel, skogsförvaltning, avverkning, skogsvård och rådgivning.
Bolaget förser den lokala massa- och sågverksindustrin med råvara och omsatte cirka 90 MSEK under räkenskapsåret 2018/19
För upplysningar om risker som bolaget står inför hänvisas till avsnittet möjligheter och risker, se sidorna 61–67.
FÖRSÄKRAN
Styrelsens försäkran
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 17 mars 2020 Rottneros AB (publ) org nr 556013-5872
Per Lundeen Marie S. Arwidson Ulf Carlson Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Roger Mattsson Dan Karlsson Conny Mossberg Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Arbetstagarrepresentant
Arbetstagarrepresentant och koncernchef
Mika Palmu Lennart Eberleh Styrelseledamot Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse är avgiven den 17 mars 2020 KPMG AB
Jan Malm Sven Cristea Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
FÖRSÄKRAN
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
Revisionsberättelse
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Rottneros AB (publ) för år 2019 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 68-74 och hållbarhetsrapporten på sidorna 40–55. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 56–100 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 68–74 och hållbarhetsrapporten på sidorna 40–55. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen.
Till bolagsstämman i Rottneros AB (publ), org. nr 556013-5782 Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
INTÄKTSREDOVISNING
Se not 1 och redovisningsprinciper på sidorna 84–88 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Omsättning för 2019 i koncernen uppgick till 2 396 mkr. Intäkter för försäljning av varor redovisas i resultaträkningen när väsentliga risker och förmåner som är förknippade med varornas ägande har överförts till köpare, vilket normalt inträffar i samband med leverans.
Omsättningen avser intäkter från försäljning av varor samt fakturerade frakter, returer, rabatter och massaprissäkringar, vilka redovisas exklusive mervärdeskatt. Fraktvillkoren för försäljnings-transaktionerna kan skilja mellan regioner/länder/produkter varför äganderätten kan vara överförd innan faktisk leverans av varor skett. Intäkten redovisas vid en specifik tidpunkt när äganderätten förs över till kunden.
Fakturering sker i samband med utleverans. Intäkterna redovisas till det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att erhållas för sålda varor i koncernens löpande verksamhet.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har bedömt utformningen av bolagets kontroller avseende intäktsredovisningen av varor samt hur dessa kontroller har implementerats.
Vi har gått igenom ett urval av kontrakt för att analysera relevanta kontraktsförhållande samt hur dessa redovisats samt bedömt ändamålsenligheten i tillämpad intäktsredovisning. Vi har på urvals-basis granskat försäljningstransaktioner redovisade före och efter årsskiftet för att bedöma om korrekta villkor tillämpats på kontrakten samt att risker och förmåner har överförts till kunderna.
Vi har genom stickprov kontrollerat att redovisade intäkter överensstämmer med information i försystem. Vi har också verifierat säkerheten i IT-system och att kontroller föreligger mellan försystem och redovisning så att intäkter redovisas i den redovisningsperiod då äganderätten överförts.
REVISIONSBERÄTTELSE
VÄRDERING AV FÄRDIGVARULAGER
Se not 15 och redovisningsprinciper på sidan 97 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Som framgår av not 15 i årsredovisningen så redovisas lager av färdiga produkter till 240 mkr i rapport över finansiell ställning för koncernen per den 31 december 2019. Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde. Redovisning av färdigvarulagrets anskaffningsvärrde sker till produktionskostnad med avdrag för eventuell inkurans. Värdering till produktionskostnad sker med hjälp av beräkningsmodeller där direkta och indirekta produktionsrelaterade kostnader hänförs till tillverkade produkter. En felaktig beräkning av produktionskostnaden skulle påverka värderingen av lagret och den redovisade kostnaden för sålda produkter under räkenskapsåret. Vid fastställande om nettoförsäljningsvärde understiger anskaffningsvärde behöver Rottneros göra bedömningar om de prisnivåer som det redovisade lagret kommer kunna säljas för. Utifrån detta har vi bedömt att värdering av färdigvarulagret är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 4–39 samt 104–111. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
Hur området har beaktats i revisionen
I vår revision har vi utvärderat om bolagets principer för redovisning av lager överensstämmer med gällande regelverk. Vi har vidare granskat bolagets beräkningsmodeller och bedömt rimligheten i använda priser, åtgångstal samt antaganden vid utfördelning av indirekta produktionskostnader. Vi har även utvärderat Rottneros bedömningar rörande färdigvarulagrets nettoförsäljningsvärde genom jämförelser med gällande marknadspriser. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
• identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll. • skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
• utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
• drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
• utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
• inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall tillhörande motåtgärder.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Rottneros AB (publ) för år 2019 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 68–74 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna 40–55 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
KPMG AB, Box 11908, 404 39 , Göteborg, utsågs till Rottneros AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 2 maj 2019. KPMG AB eller revisorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan 2018.
Stockholm den 17 mars 2020 KPMG AB
Jan Malm Sven Cristea Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor

Styrelsen

PER LUNDEEN
Ordförande sedan 2016, ordförande ersättningsutskottet och ledamot i revisionsutskottet. Ej oberoende i förhållande till såväl bolaget och dess ledning som i förhållande till Arctic Paper S.A. Född: 1955
Aktuella styrelseuppdrag:
Styrelseordförande Arctic Paper S.A., Nilsbyn Invest AB och Strand Packaging AB. Styrelseledamot Fiskeby Board AB och Packbridge AB.
Tidigare befattningar: Vd och koncernchef Rottneros, vd och koncernchef Å&R Packaging Group och Å&R Carton AB, affärsområdeschef Åkerlund & Rausing Group. Utbildning: Civilingenjör Aktieinnehav: 250 000 aktier

ULF CARLSON Styrelseledamot sedan 2016, ledamot i ersättningsutskottet samt revisionsutskottet. Oberoende i förhållande till såväl bolaget och dess ledning som i förhållande till bolagets större aktieägare.
Född: 1950 Aktuella styrelseuppdrag: Vice ordförande i Troedssonstiftelsen. Ledamot i IVA, Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien. Tidigare befattningar: Forskningsdirektör SCA. Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik Aktieinnehav: 1 070 aktier

CONNY MOSSBERG Styrelseledamot sedan 2019, ledamot ersättningsutskottet. Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men ej oberoende i förhållande till Arctic Paper S.A. Född: 1966 Vd i Munkedal Skog AB. Tidigare befattningar: Vice vd/vd Moelven Skog AB och vd Are Skog AB. Utbildning: Skogstekniker Aktieinnehav: 0

DAN KARLSSON Arbetstagarrepresentant sedan 2016. Operatör, Rottneros Bruk AB Född: 1967 Aktuella styrelseuppdrag: Ordförande Pappers avd 89. Aktieinnehav: 0

MIKA PALMU Arbetstagarrepresentant sedan 2016. Produktionssamordnare, Vallviks Bruk AB. Född: 1975 Aktuella styrelseuppdrag: Ordförande Unionen avd 23 Aktieinnehav: 0

JÖRGEN WASBERG Arbetstagarrepresentant sedan 2019. Operatör, Vallviks Bruk AB Född: 1975 Aktuella styrelseuppdrag: Ordförande Pappers avd 106 Aktieinnehav: 0
REVISORER KPMG AB
Ansvarig revisor: Jan Malm (1960) Auktoriserad Revisor

MARIE S. ARWIDSON Styrelseledamot sedan 2015, ordförande i revisionsutskottet. Oberoende i förhållande till såväl bolaget och dess ledning som i förhållande till bolagets större aktieägare. Född: 1951 Aktuella styrelseuppdrag: Ledamot i IVA, Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien. Tidigare befattningar: Vd Skogsindustrierna, vd i CEPI, Bryssel (Confederation of European Paper Industries). Utbildning: Civilekonom Aktieinnehav: 0

ROGER MATTSSON Styrelseledamot sedan 2016, ledamot i revisionsutskottet. Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men ej oberoende i förhållande till Arctic Paper S.A. Född: 1973 Finansdirektör Nemus Holding AB Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseordförande Nemus Holding AB och Munkedal Skog AB. Styrelseledamot i Arctic Paper S.A. Tidigare befattningar: Koncerncontroller Arctic Paper S.A. CFO Talent Plastics Koncernen Utbildning: Civilekonom Aktieinnehav: 0

GUN-MARIE NILSSON Arbetstagarrepresentant sedan 2013. Född: 1960 Redovisningsekonom, Rottneros Bruk AB. Aktuella styrelseuppdrag: Ordförande för Unionen Rottneros Bruk. Ordförande i Rottneros Vinstandelsstiftelse. Aktieinnehav: 35 000 aktier

Ledande befattningshavare

LENNART EBERLEH Vd och koncernchef sedan 2016. Född: 1969 Utbildning: Civilingenjör Anställd sedan 2016 Aktuella styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Skogsindustrierna Aktieinnehav: 82 000 aktier

IDA MÖRTSELL Direktör HR & Säkerhet. Född: 1984 Anställd sedan 2014. Aktieinnehav: 10 200 aktier.

PETER SÄVELIN Fabriksdirektör Vallviks Bruk Född: 1963 Utbildning: Civilingenjör kemiteknik Anställd sedan 2020 Aktieinnehav: 0

INGEMAR ELIASSON Inköpsdirektör Född: 1956 Utbildning: Skogsmästare Anställd sedan 1987 Aktieinnehav: 32 000 aktier

NILS HAURI Direktör för innovation och strategiska projekt, platschef Rottneros Packaging Född: 1981 Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik Anställd sedan 2007 Aktieinnehav: 8 000 aktier

MONICA PASANEN Ekonomi- och finansdirektör (CFO) Född: 1963 Utbildning: Ekonomie magister och MBA Anställd sedan 2017 Aktieinnehav: 25 000 aktier

KASPER SKUTHÄLLA Marknads- och affärsutvecklingsdirektör Född: 1978 Utbildning: Ekonomie magister Anställd sedan 2017 Aktieinnehav: 30 000 aktier

OLA THOMASSON Fabriksdirektör Rottneros Bruk Född: 1969 Utbildning: Högskoletekniker, maskin Anställd sedan 2020. Aktieinnehav: 0
Rottnerosaktien 2019
Rottnerosaktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Rottneros börsvärde var vid utgången av 2019 cirka 1 750 (1 300) MSEK och Rottneros aktiekurs uppgick till 11,40 (8,24) SEK per sista december 2019.
Rottnerosaktien är sedan november 1987 noterad på Nasdaq Stockholm. Rottneros ingick i Small Cap-segmentet under 2019 och i Mid Cap-segmentet från 2020, och klassas som ett bolag i branschen Material. Rottneros börsvärde var vid utgången av 2019 cirka 1 750 (1 300) MSEK och bolaget hade 13 801 (10 649) aktieägare. De utländska aktieägarnas andel i Rottneros uppgick till 63,8 (65,1) procent av kapitalet. Rottneros aktiekurs uppgick till 11,40 (8,24) SEK per sista december 2019, en positiv utveckling på 38 procent.
Stockholmsbörsen, Nasdaq Stockholm, hade under 2019 en positiv utveckling på 30 (negativ 8) procent, enligt OMXSPI index. Rottnerosaktiens stängningskurs stod som högst i 14,44 (12,50) SEK den 2 maj medan den lägsta kursen, 8,20 (6,88) SEK, noterades den 2 januari. Medelkursen under året var 11,33 (10,34) SEK.
AKTIENS OMSÄTTNING
Under 2019 omsattes totalt 72 (76) miljoner aktier till ett värde av 819 (790) MSEK. Det motsvarar en omsättningshastighet av aktiestocken under året på 47 (50) procent. Igenomsnitt gjordes varje dag 390 (263) avslut i Rottneros aktie.
AKTIEKAPITAL OCH INNEHAV AV EGNA AKTIER
Aktiekapitalet uppgick vid utgången av året till 153,4 (153,4) MSEK fördelat på 153 393 890 (153 393 890) aktier. Alla aktier ger samma rösträtt och andel i bolagets kapital och vinst. Antalet aktiers utveckling beskrivs i tabell på följande sida. Bolagets innehav av egna aktier är oförändrat från föregående år 821 965 aktier vilket motsvarar 0,54 procent av antalet utestående aktier.
UTDELNING
För verksamhetsåret 2018 betalades en utdelning om 40 öre per aktie i ordinarie utdelning och 30 öre per aktie i extra utdelning i maj och ytterligare 70 öre per aktie i november i enlighet med beslut fatta på extra bolagsstämma den 4 novmber 2019. Totalt 97 procent av 2018 års resultat delades ut. Styrelsens utdelningsförslag inför årsstämman 2020 är en oförändrad ordinarie utdelning om 40 öre per aktie, motsvarande 31 procent av nettoresultatet för 2019.
UTDELNINGSPOLICY
Rottneros ska dela ut 30–50 procent av nettoresultatet, i enlighet med gällande lånecovenanter.
AKTIEÄGANDE AV STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Per den 31 december 2019 uppgick styrelsens och ledande befattningshavares egna och närståendes innehav till totalt 473 270 (337 070) aktier i Rottneros AB. Inga teckningsoptioner fanns utställda per sista december 2019.
AKTIEÄGARINFORMATION
Rottneros informerar aktieägare och omvärlden genom flera kanaler. Information som offentliggörs i form av årsredovisningar, kvartalsrapporter och pressmeddelande läggs löpande ut på www.rottneros.com. Där finns också presentationsmaterial från presentationer av kvartalsrapporterna för journalister och analytiker tillgängligt för nedladdning. Huvudkanal för årsredovisningen är webbsidan, varför årsredovisningen inte skickas till aktieägare som inte uttryckligen begär detta.

AKTIENS UTVECKLING OCH OMSÄTTNING JAN 2015 – DEC 2019
ROTTNEROSAKTIEN
STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER 31 DECEMBER 2019
| Aktieägare | Antal aktier (=röster) | Procent av kapitalet |
|---|---|---|
| Arctic Paper S.A. | 78 230 883 | 51,0 |
| PROAD AB | 10 464 411 | 6,8 |
| Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension | 4 141 437 | 2,7 |
| UBS Switzerland AG, W8IMY | 3 604 142 | 2,3 |
| CBNY-DFA-INT SML CAP V | 1 632 776 | 1,1 |
| BNY Mellon NA (Former Mellon), W9 | 1 358 736 | 0,9 |
| Caceis Bank, Switzerland Branch, W8IMY | 1 300 000 | 0,8 |
| State Street Bank and Trust Co, W9 | 1 274 950 | 0,8 |
| BNY Mellon SA/NV (Former BNY), W8IMY | 1 087 817 | 0,7 |
| Borell, Joakim | 1 015 586 | 0,7 |
| Summa 10 största ägarna – innehavsmässigt | 104 110 738 | 67,9 |
| Övriga aktieägare | 48 461 187 | 31,6 |
| Rottneros AB (egna aktier från återköp) | 821 965 | 0,5 |
| TOTALT | 153 393 890 | 100,0 |
AKTIEFÖRDELNING PER 31 DECEMBER 2019 FÖRDELNING ÄGARKATEGORI
| Antal aktier | Antal aktieägare | Procent av kapitalet |
|---|---|---|
| 1 – 500 | 7 768 | 0,8 |
| 501 – 1 000 | 1 966 | 1,0 |
| 1 001 – 5 000 | 2 768 | 4,5 |
| 5 001 – 10 000 | 642 | 3,3 |
| 10 001 – 15 000 | 182 | 1,5 |
| 15 001 – 20 000 | 116 | 1,4 |
| 20 001 – | 358 | 87,5 |
| Totalt | 13 801 | 100,0 |

AKTIEDATA1
| 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktier vid periodens ingång 2 | 152 572 | 152 572 | 152 572 | 152 572 | 152 572 |
| Aktier vid periodens utgång 2 | 152 572 | 152 572 | 152 572 | 152 572 | 152 572 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier 2 | 152 572 | 152 572 | 152 572 | 152 572 | 152 572 |
| Innehav av egna aktier 2 | 822 | 822 | 822 | 822 | 822 |
| Resultat per aktie | 1,27 | 1,45 | 0,75 | 0,84 | 1,46 |
| Kassaflöde efter investeringar/aktie 3 | 2,30 | -0,21 | -0,10 | -0,60 | 1,52 |
| Eget kapital/aktie | 9,05 | 9,57 | 7,91 | 7,54 | 6,93 |
| Utdelning 4 | |||||
| Ordinarie utdelning | 0,40 | 0,40 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| Extra utdelning | – | 1,00 | 0,07 | 0,10 | 0,20 |
| Totalt | 0,40 | 1,40 | 0,37 | 0,40 | 0,50 |
| Utdelning/eget kapital/aktie | 4,4 | 14,6 | 4,7 | 5,3 | 7,2 |
| Börskurs vid periodens slut | 11,40 | 8,24 | 7,15 | 8,05 | 8,15 |
| Börskurs/eget kapital/aktie | 1,3 | 0,9 | 0,9 | 1,1 | 1,2 |
| P/E-tal/aktie | 9,0 | 5,7 | 9,5 | 9,6 | 5,6 |
¹ Det finns inga nyckeltal som är påverkade av någon utspädningseffekt.
² Antal aktier anges i tusental exklusive Rottneros innehav av egna aktier.
3 Kassaflöde från den löpande verksamheten minus investeringar i anläggningstillgångar, dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
4 För 2019 anges föreslagen utdelning.
Flerårsöversikt
KONCERNENS UTVECKLING I SAMMANDRAG
| RESULTATRÄKNING, MSEK | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 376 | 2 260 | 1 912 | 1 730 | 1 795 |
| EBITDA | 374 | 394 | 247 | 221 | 321 |
| Av- och nedskrivningar | -106 | -99 | -91 | -51 | -58 |
| EBIT | 268 | 295 | 156 | 170 | 263 |
| Finansiella poster (finansnetto) | -21 | -19 | -9 | -7 | -4 |
| Resultat efter finansiella poster | 247 | 276 | 147 | 163 | 259 |
| Skatt på periodens resultat | -53 | -55 | -35 | -35 | -36 |
| Nettoresultat | 194 | 221 | 114 | 128 | 223 |
| KASSAFLÖDESANALYS, MSEK | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 462 | 223 | 222 | 187 | 335 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -109 | -256 | -237 | -278 | -103 |
| Kassaflöde efter investeringar i anläggningstillgångar | 353 | -33 | -15 | -91 | 232 |
| Försäljning av anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -214 | -56 | 325 | -62 | -152 |
| Nettokassaflöde | 138 | -88 | 310 | -153 | 80 |
| BALANSPOSTER, MSEK | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 280 | 1 290 | 1 078 | 905 | 706 |
| Varulager | 375 | 389 | 279 | 278 | 267 |
| Kortfristiga fordringar | 342 | 484 | 324 | 290 | 244 |
| Likvida medel | 376 | 238 | 326 | 16 | 169 |
| Nettoskuld (+) / nettokassa (-) | 35 | 157 | 68 | -2 | -169 |
| Eget kapital | 1 380 | 1 460 | 1 207 | 1 151 | 1 058 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 411 | 395 | 394 | – | – |
| Långfristiga ej räntebärande skulder | 176 | 137 | 52 | 14 | 18 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | – | – | – | 14 | – |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | 406 | 409 | 354 | 310 | 310 |
| Sysselsatt kapital | 1 415 | 1 617 | 1 275 | 1 149 | 889 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 373 | 2 401 | 2 007 | 1 489 | 1 386 |
| NYCKELTAL | |||||
| EBITDA-marginal, % | 15,7 | 17,4 | 12,9 | 12,8 | 17,9 |
| EBIT-marginal, % | 11,3 | 13,1 | 8,2 | 9,8 | 14,7 |
| Vinstmarginal, % | 10,4 | 12,2 | 7,7 | 9,4 | 14,4 |
| Avkastning på eget kapital, % | 13,7 | 16,6 | 9,7 | 11,6 | 21,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 17,7 | 20,4 | 12,9 | 16,7 | 29,1 |
| Soliditet, % | 58 | 61 | 60 | 77 | 76 |
| Skuldsättningsgrad, % | 3 | 11 | 6 | 0 | -16 |
| ÖVRIGT | |||||
| Medelantal anställda, st | 303 | 303 | 301 | 282 | 264 |
| Produktion massa, tusen ton | 406,0 | 393,6 | 401,2 | 374,1 | 373,3 |
| Leveranser massa, tusen ton | 408,3 | 382,5 | 395,9 | 374,1 | 372,2 |
| Massapris listpris NBSK, USD per ton ¹ | 984 | 1 167 | 882 | 802 | 857 |
| SEK/USD ² | 9,46 | 8,69 | 8,54 | 8,56 | 8,44 |
| Massapris listpris NBSK, SEK per ton | 9 304 | 10 144 | 7 530 | 6 867 | 7 228 |
1) Källa: Marknadsnotering en gång per vecka. Årsgenomsnitt av veckonoteringar.
2) Källa: Riksbankens årsgenomsnitt
Kvartalsdata
| 2019 | 2018 | 2017 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING, MSEK | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Nettoomsättning | 546 | 617 | 582 | 630 | 580 | 567 | 576 | 537 | 496 | 472 | 472 | 472 |
| EBITDA | -5 | 81 | 131 | 167 | 37 | 136 | 118 | 101 | 21 | 66 | 83 | 77 |
| Av- och nedskrivningar | -25 | -27 | -28 | -26 | -27 | -25 | -24 | -23 | -28 | -22 | -21 | -20 |
| EBIT | -30 | 54 | 103 | 141 | 12 | 111 | 94 | 78 | -7 | 44 | 62 | 57 |
| Finansiella poster (finansnetto) | -7 | -5 | -5 | -5 | -5 | -5 | -4 | -5 | -5 | -3 | 0 | -1 |
| Resultat efter finansiella poster | -37 | 49 | 98 | 136 | 7 | 106 | 90 | 73 | -12 | 41 | 62 | 56 |
| Skatt på periodens resultat | 8 | -10 | -21 | -28 | 2 | -24 | -17 | -16 | 2 | -9 | -13 | -13 |
| Nettoresultat | -29 | 39 | 77 | 108 | 9 | 82 | 73 | 57 | -10 | 32 | 49 | 43 |
| PER AKTIE | ||||||||||||
| Resultat per aktie, SEK | -0,19 | 0,25 | 0,51 | 0,71 | 0,06 | 0,54 | 0,48 | 0,37 | -0,06 | 0,21 | 0,32 | 0,28 |
| ÖVRIGT | ||||||||||||
| Produktion massa, tusen ton | 100,4 | 100,3 | 107,7 | 97,6 | 93,6 | 100,0 | 100,1 | 99,9 | 94,4 | 102,5 | 101,4 | 102,9 |
| Leveranser massa, tusen ton | 103,2 | 110,8 | 95,2 | 99,1 | 94,3 | 92,5 | 97,5 | 98,2 | 100,1 | 95,7 | 98,9 | 101,2 |
| Massapris listpris NBSK, SEK per ton |
7 950 | 8 753 | 9 900 10 527 11 056 10 983 10 047 | 8 584 | 7 949 | 7 279 | 7 572 | 7 290 |
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal är finansiella mått som inte definieras i IFRS och som presenteras utanför de finansiella rapporterna. Rottneros använder sig av de alternativa nyckeltalen Kassaflöde efter investeringar, Nettoskuld/-kassa, Sysselsatt kapital, Avkastning på sysselsatt kapital, Avkastning på eget kapital, Soliditet och Skuldsättningsgrad. Bolaget anser att dessa nyckeltal är användbara för läsare av de finansiella rapporterna som ett komplement till andra nyckeltal för att bedöma
Rottneroskoncernens finansiella ställning och lönsamhet. Ytterligare använder Rottneros alternativa nyckeltalen P/E-tal och Direktavkastning vilka bolaget anser som relevanta för investerare och andra läsare. Alternativa nyckeltal kan definieras på annat sätt av andra företag och är därför inte alltid jämförbara med liknande mått som används av andra företag.
Definitioner för IFRS- och alternativa nyckeltal
EBITDA
Resultat före av- och nedskrivningar, finansiella poster och inkomstskatter (rörelseresultat före av- och nedskrivningar).
EBIT
Resultat före finansiella poster och inkomstskatter (rörelseresultat).
EBIT-MARGINAL EBIT i procent av nettoomsättning.
VINSTMARGINAL
Resultat efter finansiella poster i procent av nettoomsättning.
RESULTAT PER AKTIE
Nettoresultatet dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital dividerat med antal aktier.
KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR Kassaflöde från den löpande verksamheten minus investeringar i anläggningstillgångar.
NETTOSKULD/NETTOKASSA
Räntebärande skulder minus likvida medel.
SYSSELSATT KAPITAL Eget kapital plus räntebärande skulder minus likvida medel.
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL
EBIT i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital för året (genomsnitt av sysselsatt kapital vid årets början och vid årets slut).
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL (RULLANDE 12 MÅNADER)
Nettoresultatet i procent av genomsnittligt eget kapital för året (genomsnitt av eget kapital vid årets början och vid årets slut).
SOLIDITET
Eget kapital i procent av summa eget kapital och skulder.
SKULDSÄTTNINGSGRAD
Nettoskuld/-kassa i procent av eget kapital.
P/E-TAL
Aktiekurs vid periodens utgång i förhållande till resultat per aktie.
Ordlista
ANAEROBISK VATTENRENING
Ett av Rottneros Bruks fyra reningssteg av utgående avloppsvatten. I det anaeroba steget bryts material i avloppsvattnet ned och metangas produceras med hjälp av bakterier i syrefri miljö.
BCTMP
Bleached Chemi-Thermo-Mechanical Pulp: blekt mekanisk massa där råvaran impregneras med kemikalier. Starkare än TMP. Beteckningen är vanlig i Nordamerika och Asien (se CTMP).
BEK
Bleached Eucalyptus Kraft Pulp, blekt eukalyptusmassa.
BSKP
Bleached Softwood Kraft Pulp, blekt långfibersulfatmassa.
COD
Chemical Oxygen Demand, kemisk mätmetod för syreförbrukande ämnen.
CTMP
Chemi-Thermo-Mechanical Pulp, vidareutveckling av TMP, mekanisk massa där råvaran impregneras med kemikalier. Starkare än TMP. Beteckningen används i Europa både för blekt och oblekt massa.
ECF
Elemental Chlorine Free, sulfatmassa som bleks med klordioxid, inte klorgas.
E-MASSA
Massa som används i elektrotekniska applikationer. Rottneros produktnamn för E-massa är Robur Flash E-grade.
FAO
FN:s jordbruks- och livsmedelsorganisation
FSC® Forest Stewardship Council. Certifiering för hållbart skogsbruk.
GHG SCOPE 1
Koldioxidutsläpp från fossila bränslen vid tillverkning i egen verksamhet.
GHG SCOPE 2
Koldioxidutsläpp från el och annan energi som köps in till verksamheten.
HÖGUTBYTESMASSA
Slipmassa, TMP och CTMP/BCTMP.
KEMISK MASSA
Pappersmassa som framställs genom kokning av vedråvaran i kemikalier. Massan kan blekas till högre ljushet och har högre styrka än mekanisk massa. Kemisk massa är vanligen sulfatmassa men kan även vara sulfitmassa.
KORTFIBERMASSA
Massa där råvaran utgörs av lövved som har kortare cellulosafibrer än barrved.
LIGNIN
Polymerförening uppbyggd till största delen avfenylpropanenheter, binder huvudsakligen ihop fibrerna i veden. Det utgår cirka 1/3 av veden.
LÅNGFIBERMASSA
Massa där råvaran utgörs av barrved som har längre cellulosafibrer än lövved.
MARKNADSMASSA
Massa som säljs på marknaden och transporteras till kunden. Cirka en tredjedel av världens massaproduktion utgörs av avsalumassa. Resterande två tredjedelar produceras av integrerade pappers- och kartongbruk eller förbrukas internt inom en koncern.
MEKANISK MASSA
Pappersmassa som framställs genom en mekanisk process för fiberseparering och bearbetning. Har högre bulk, styvhet och opacitet än kemisk massa. Varianter av mekanisk massa är slipmassa, TMP och CTMP/BCTMP.
NBSK
Northern Bleached Softwood Kraft, nordlig blekt långfibersulfatmassa.
NORD POOL
Nordisk elbörs som startades 1996 av Sverige och Norge. Medlemsländer är numera även Danmark, Finland och Estland.
OPACITET
Ogenomsynlighet.
PEFC™
Programme for the Endorsement of Forest Certification. Certifiering för hållbart skogsbruk.
PFAS
Samlingsnamn för flourerade ämnen.
PIX
Massaprisindex.
POROSITET
Mått på genomtränglighet för gas eller vätska genom ett material. Används som mått på massans filteregenskaper.
PULPACKTION
Ett av EU:s innovationsprojekt.
SIA ROTTNEROS BALTIC
Rottneros bolag för virkesanskaffning i Lettland.
SLIPMASSA (SGP)
Stone Groundwood Pulp. Mekanisk massa baserad på rundved som råvara.
SPETHALT
Halten av bitar med oseparerade fibrer i massan.
SULFAT
Metod för tillverkning av kemisk massa.
SULFIT
Som sulfat, men med annan kokteknik, andra kemikalier och annan kemikalieåtervinning.
TCF
Totally Chlorine Free, helt klorfri blekt sulfatmassa.
TMP
Thermo-Mechanical Pulp: mekanisk massa som bygger på en tillverkningsteknik med förvärmning av flis med ånga men utan kemikalier.
UKP
Unbleached Kraft Pulp. Oblekt sulfatmassa.

Årsstämman
Årsstämma kommer att äga rum tisdagen den 28 april 2020 i Söderhamn.
REGISTRERING OCH ANMÄLNING:
Aktieägare som önskar delta i stämman ska • vara införd in den av Euroclear Sweden AB förda aktiebok tisdagen den 22 april 2020, och
• anmäla sig till stämman senast tisdagen den 22 april 2020. Anmälan kan göras till Rottneros AB, c/o Advokatfirman Vinge KB, Box 11025, SE-404 21 Göteborg eller via e-post till [email protected]. Vid anmälan ska anges namn, adress, person- eller organisationsnummer, telefon dagtid, samt, i förekommande fall, antal biträden (dock högst två).
FULLMAKT
Om aktieägare avser låta sig företrädas av ombud bör fullmakt och övriga behörighetshandlingar biläggas anmälan. Fullmakt i original och behörighetshandlingar ska på begäran kunna uppvisas vid stämman om de inte insänts i förväg.
FÖRVALTNINGSREGISTRERADE AKTIER
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade, d.v.s. förvarade i en depå, måste inregistrera aktierna i eget namn i den av Euroclear Sweden AB förda aktie- boken för att få delta i stämman. Sådan registrering måste vara verkställd senast tisdagen den 22 april 2020 och bör begäras i god tid före denna dag hos den som förvaltar aktierna.
För information om hur personuppgifter behandlas hänvisas till den integritetspolicy som finns tillgänglig på Euroclears webbsida, www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION
PRODUKTION: STHLM KOM & IR. FOTO: Rottneros AB samt Shutterstock
VERKSAMHETEN FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE EKONOMISK REDOVISNING ÖVRIG INFORMATION

KONCERNKONTOR
ROTTNEROS AB (PUBL) 826 79 Vallvik Telefon: 0270-622 00 [email protected] www.rottneros.com
DOTTERBOLAG
VALLVIKS BRUK AB 826 79 Vallvik Telefon: 0270-620 00
ROTTNEROS BRUK AB 686 94 Rottneros Telefon: 0565-176 00
ROTTNEROS PACKAGING AB Rönna väg 5 686 31 Sunne Telefon: 0565-176 00
SIA ROTTNEROS BALTIC Rūpniecības iela 25 LV-3601 Ventspils Lettland Telefon: +371 362 92 73
NYKVIST SKOGS AB Skolvägen 2 686 98 Gräsmark Telefon: 0565-409 30