Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Ratos Interim / Quarterly Report 2012

Aug 17, 2012

2957_ir_2012-08-17_8ffe9577-bad7-4258-9b67-f1f8768ff5ce.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport januari – juni 2012

  • Resultat före skatt -16 Mkr (889)
  • Resultat före skatt, justerat för jämförelsestörande poster och exitvinster 352 Mkr (444)
  • Resultat per aktie före utspädning -0,09 kr (2,18)
  • Sammantaget en svag utveckling i innehaven under andra kvartalet
  • Anticimex avyttrat efter periodens slut exitvinst cirka 900 Mkr
  • Totalt erhölls 1 065 Mkr i utdelningar och omfinansiering från innehaven under första halvåret
  • Ratos-aktiens totalavkastning -13%

Ratos i sammandrag

Mkr 2012 kv 2 2011 kv 2 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011
Resultat/resultatandelar 72 202 62 401 546
Summa resultat/resultatandelar 72 202 62 401 546
Exitresultat 1 487 525
Nedskrivningar -275 -275 -312
Resultat från innehav -203 203 -213 888 759
Centralt netto 181 -13 197 1 101
Resultat före skatt -22 190 -16 889 860

Viktiga händelser

Under andra kvartalet

  • Ratos och övriga ägare ingick i april avtal om försäljning av samtliga aktier i Anticimex till EQT för cirka 2 900 Mkr (enterprise value), vilket innebar 1 544 Mkr för Ratos andel av aktierna, samt en tilläggsköpeskilling som betalas ut om resultat och kassaflödesmål för 2012 överträffas. Försäljningen innebar en exitvinst för Ratos om cirka 900 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om cirka 24%, före eventuell tilläggsköpeskilling. Försäljningen slutfördes i juli
  • Inwido tecknade i maj avtal om avyttring av affärsområdet Inwido Home Improvement till private equity-fonden Priveq Investment

Fund IV för en köpeskilling om 195 Mkr (enterprise value). Försäljningen slutfördes i juni och medförde en reaförlust om 51 Mkr

  • I samband med årsstämman den 18 april tillträdde Susanna Campbell som ny VD. Tidigare VD Arne Karlsson utsågs till styrelseordförande vid årsstämman
  • Kapitaltillskott har lämnats till Jøtul om 85 Mkr och till DIAB om 75 Mkr för att stärka bolagens kapitalstruktur. Kapitaltillskott har även lämnats till AH Industries om 29 Mkr och det koncernmässiga värdet på Ratos innehav i AH Industries har skrivits ned med 275 Mkr

Q2

Ratos delårsrapport januari-juni 2012 1

■ Tilläggsinvesteringar och avyttringar skedde under perioden i bland annat innehaven Bisnode och Lindab

Under första kvartalet

  • Bisnode slutförde i februari avyttringen av bolaget "Wer liefert Was?" (WLW). Försäljningspriset uppgick till 79 MEUR (cirka 700 Mkr) och innebar en reavinst i Bisnode om 151 Mkr. Genomsnittlig årlig avkastning (IRR) på Bisnodes investering i WLW uppgick till cirka 29%. I samband med att affären slutfördes genomförde Bisnode en utdelning om 215 Mkr till ägarna, varav Ratos andel uppgick till 150 Mkr. 75 Mkr betalades ut i februari och 75 Mkr betalades ut i april
  • Contex Group slutförde i januari avyttringen av dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems till 3D Systems Corporation (NYSE:DDD). Försäljningspriset (enterprise value) uppgick till 137 MUSD (cirka 920 Mkr). I samband med att affären slutfördes delades 355 Mkr ut till Ratos

  • Stofa delade under första kvartalet ut 510 Mkr, varav Ratos erhöll 505 Mkr

  • SB Seating delade i mars ut cirka 60 Mkr, varav Ratos andel uppgick till 50 Mkr

Händelser efter periodens slut

  • Arcus-Gruppen tecknade i juli avtal om att förvärva varumärkena Aalborg, Brøndums, Gammel Dansk och Malteser från Pernod Ricard. Köpeskillingen (enterprise value) uppgår till 103 MEUR (cirka 880 Mkr). Förvärvet är villkorat av berörda myndigheters godkännande och väntas slutföras senast i januari 2013
  • I augusti förnyade Bisnode sitt strategiska samarbete med Dun & Bradstreet

På sidorna 7-12 finns mer information om viktiga händelser i innehaven.

VD kommenterar

Andra kvartalet blev en besvikelse totalt sett. Många innehav utvecklas fortsatt bra och flera betydligt bättre än tidigare, men det räckte inte för att motverka det kraftigt vikande resultat vi såg i några bolag under andra kvartalet. Osäkerheten i omvärlden tilltog under kvartalet och vi kunde känna tydlig konjunkturpåverkan i några marknader och branscher. Vi bedömer därför att rörelseresultatet för portföljbolagen sammantaget för helåret 2012 sannolikt hamnar något under föregående år även om vi förväntar oss ett bättre andra halvår, relativt sett, jämfört med första halvåret. Vi följer utvecklingen i omvärlden noga och kommer sannolikt att genomföra nya åtgärdsprogram under hösten. Finansieringsmarknaden i Norden är väl fungerande och i nuvarande klimat har Ratos en stark position där vår möjlighet till långsiktigt värdeskapande fortsatt är mycket god.

Susanna Campbell

Ytterligare VD-kommentarer på www.ratos.se

Utvecklingen under första halvåret

Den osäkerhet vi sett i omvärlden de senaste kvartalen tilltog under andra kvartalet. Många av våra innehav verkar på marknader och i branscher som fortfarande är stabila, medan andra har påverkats tydligt av konjunkturen.

Även under andra kvartalet går många av Ratos innehav bättre än föregående år och uppvisar stigande rörelseresultat (EBITA). Dock uppvisar några av Ratos innehav (främst DIAB, Jøtul och Inwido) kraftigt vikande resultat, vilket medför att Ratos innehav på aggregerad nivå redovisar en betydande nedgång i EBITA. Redovisad EBITA minskade under kvartalet för Ratos-portföljen som helhet med 35%, justerat för jämförelsestörande poster var EBITA -21%. För första halvåret minskade redovisad EBITA med 22%, justerat för jämförelsestörande poster var EBITA -13%. Den sammantagna omsättningen i Ratos innehav ökade under första halvåret med 3% respektive 1% för andra kvartalet.

GS-Hydro fortsätter under andra kvartalet sin positiva utveckling med den starka offshoremarknaden som drivkraft, men även MCC hör till de bolag som går riktigt bra. Totalt visar 10 av 19 innehav stigande rörelseresultat även under andra kvartalet, vilket är mycket positivt. Dock har vi också några bolag med tydliga utmaningar: för AH Industries har förväntan om en starkare vindkraftmarknad än en gång grusats, vilket mot bakgrund av en längre period med svag utveckling i bolaget också medfört en nedskrivning av värdet på innehavet. De kortsiktiga utmaningarna för DIAB har ökat under kvartalet då vindkraftmarknaden i Kina utöver kraftigt fallande volymer nu också präglas av betydande prispress. I Jøtul är det fortsatt de interna utmaningarna som påverkar resultatutvecklingen. I andra kvartalet har några av innehaven känt en tydligare konjunkturpåverkan. Främst är det byggrelaterade produkter i Sverige som går svagt vilket påverkar Inwido och Hafa, samt i viss mån även Lindab, men det finns även andra marknader som visar svaghetstecken. I flera bolag finns planer att parera utvecklingen genom nya besparingsåtgärder, samtidigt som vi också väljer att satsa offensivt på till exempel produktutveckling på många håll.

Utveckling Ratos innehav

2012 kv 1-2
100% Ratos
andel
Omsättning 3% 3%
EBITA -22% -24%
EBITA exkl jämförelse
störande poster -13% -15%
EBT -59% -56%
EBT exkl jämförelse
störande poster -14% -17%
2012 kv 2
100% Ratos
andel
Omsättning 1% 1%
EBITA -35% -36%
EBITA exkl jämförelse
störande poster
-21% -22%
EBT -45% -47%
EBT exkl jämförelse

För att underlätta en analys hänvisas till den utförliga tabellen på sidan 12 där ekonomiska data för Ratos innehav redovisas. På www.ratos.se finns en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över finansiell ställning för Ratos intresse- och dotterföretag att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer.

Den nordiska bankmarknaden fungerar fortsatt väl. Den tilltagande osäkerheten har dock haft effekt på bankernas agerande och under första halvåret har de blivit något mer selektiva i sin utlåning. I en sådan miljö har Ratos en stark position med goda bankrelationer och ett långsiktigt ansvarsfullt ägande, vilket gör att Ratos inte har problem att finansiera intressanta projekt. Arcus-Gruppens danska tilläggsförvärv, som huvudsakligen skuldfinansieras, är ett tydligt exempel på detta.

Aktiviteten på transaktionsmarknaden fortsätter att vara något avvaktande, men det görs fortsatt en hel del företagsaffärer som exempelvis vår försäljning av Anticimex. För transaktionsmarknaden bedömer vi att den rådande osäkerheten i omvärlden på sikt kan vara till vår fördel och innebära att antalet förvärvsobjekt ökar, liksom kvaliteten på dessa.

Det är fortsatt mycket svårt att tolka den globala utvecklingen och dra slutsatser kring utvecklingen

framöver för Ratos-portföljen. Ratos huvudscenario om så kallad sub-par growth, dvs global tillväxt men under det långsiktiga snittet, gäller fortfarande på lång sikt. Hur detta spelar ut på kort sikt är dock svårare att avgöra. Ratos portföljbolag, med betydande geografisk exponering mot Västeuropa och särskilt Norden, riskerar att på kort sikt fortsatt påverkas av eurokrisen.

Mot bakgrund av omvärlden och den svaga utvecklingen under andra kvartalet är vår bedömning att rörelseresultatet för portföljbolagen sammantaget för helåret 2012 sannolikt hamnar något under föregående år. Denna bedömning är beroende av den fortsatta konjunkturutvecklingen, men även av till exempel kostnader för nya åtgärdsprogram som sannolikt kommer att lanseras under andra halvåret. Majoriteten av vinsterna i våra innehav genereras vanligen under andra halvåret. På grund av detta samt effekter av befintliga och nya kostnadsbesparingsprogram förväntar vi oss dock att rörelsevinsten under andra halvåret 2012 har en mer stabil utveckling än under första halvåret.

Ratos resultat

Resultatet före skatt för första halvåret 2012 uppgick till -16 Mkr (889). Det lägre redovisade resultatet beror främst på att inga exits slutförts under första halvåret, lägre resultat i innehaven samt en nedskrivning om 275 Mkr av innehavet i AH Industries. I resultatet ingår resultat/resultatandelar från innehaven med 62 Mkr (401) och exitresultat med 0 Mkr (487).

Centrala intäkter och kostnader

Ratos centrala netto uppgick till 197 Mkr (1), varav personalkostnader i Ratos AB uppgick till 60 Mkr (81). Den rörliga delen av personalkostnaderna uppgick till

10 Mkr (33). Övriga förvaltningsposter var +122 Mkr (-56). Finansiella poster netto uppgick till 135 Mkr (138). Det högre centrala nettot förklaras i huvudsak av en under perioden realiserad internvinst om 168 Mkr.

Skatt

Ratos koncernmässiga skattekostnad utgörs av dotterföretagens och Ratos andel av intresseföretagens skatt. Skattesatsen i koncernens resultaträkning har bland annat påverkats av moderbolagets investmentbolagsstatus och av ej skattepliktiga realisationsresultat.

Mkr 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011
Resultat/resultatandelar före skatt 1)
AH Industries (69%) -6 5 -6
Anticimex (85%) 51 56 84
Arcus-Gruppen (83%) -140 7 82
Biolin Scientific (100%) 1 -1 -10
Bisnode (70%) 38 33 106
Contex Group (100%) 11 31 -14
DIAB (95%) -48 39 -51
Euromaint (100%) -37 -54 -144
Finnkino (98%) 2) 34 -2 1
GS-Hydro (100%) 39 -17 -13
Hafa Bathroom Group (100%) 10 -3 -18
HL Display (99%) 37 28 24
Inwido (97%) 20 143 315
Jøtul (61%) -92 -48 -113
KVD Kvarndammen (100%) 19 17 42
Lindab (11%) 4 4 21
Medisize (98%) 3) 53 42
Mobile Climate Control (100%) 37 13 7
SB Seating (85%) 26 33 95
Stofa (99%) 58 64 96
Summa resultat/resultatandelar 62 401 546
Exit Camfil 586 586
Exit Superfos -99 -99
Exit Medisize 38
Summa exitresultat 0 487 525
Nedskrivning AH Industries -275
Nedskrivning Contex Group -312
Resultat från innehav -213 888 759
Centrala intäkter och kostnader
Förvaltningskostnader 62 -137 -191
Finansiella poster 135 138 292
Koncernens resultat före skatt -16 889 860

1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.

2) Finnkino ingår i koncernens resultat från och med maj 2011.

3) Medisize ingår i koncernens resultat till och med juli 2011. Hela innehavet avyttrades i augusti 2011.

Finansiell ställning

Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten var 491 Mkr (31) och koncernens likvida medel var vid periodens slut 959 Mkr (2 076), varav kortfristiga räntebärande placeringar utgjorde 176 Mkr (2). De räntebärande skulderna inklusive pensionsavsättningar uppgick till 12 472 Mkr (15 194).

Moderbolaget

Moderbolagets resultat före skatt uppgick till 70 Mkr (631). Moderbolagets likvida medel, inklusive kortfristiga räntebärande placeringar, var 1 Mkr (1). Med hänsyn tagen till avtalade, men ännu ej genomförda, finansiella transaktioner har Ratos per den 17 augusti en nettolikviditet om cirka 1,4 miljarder kr. Därutöver finns en befintlig kreditfacilitet om 3,2 miljarder kr samt ett bemyndigande från årsstämman 2012 att emittera 35 miljoner Ratos B-aktier i samband med avtal om förvärv.

Risker och osäkerhetsfaktorer

För en beskrivning av koncernens och moderbolagets väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till förvaltningsberättelsen samt not 31 och 38 i årsredovisningen för 2011. En bedömning för de närmast kommande månaderna finns i avsnittet Utvecklingen under första halvåret på sidan 3.

Transaktioner med närstående

Moderbolaget har erhållit utdelning och återbetalning av aktieägartillskott från dotter- och intresseföretag om 1 372 Mkr (553). Kapitaltillskott har lämnats till AH Industries, DIAB och Jøtul om totalt 189 Mkr.

Ratos-aktien

Resultatet per aktie före utspädning uppgick till -0,09 kr (2,18). Ratos-aktiens totalavkastning uppgick under första halvåret 2012 till -13%, att jämföra med utvecklingen för SIX Return Index som var +7%.

Återköp och antal aktier

Under första halvåret har inga aktier återköpts och inga köpoptioner utnyttjats. Ratos ägde vid slutet av juni 5 139 537 B-aktier (motsvarande 1,6% av totalt antal aktier), återköpta till en genomsnittlig kurs om 69 kr.

Per den 30 juni uppgick det totala antalet aktier i Ratos (A- och B-aktier) till 324 140 896 och antalet röster till 108 587 444. Antalet utestående aktier uppgick till 319 001 359. Genomsnittligt antal B-aktier i Ratos ägo under första halvåret 2012 var 5 140 881 (5 104 197 under helåret 2011).

Ratos eget kapital 1)

Den 30 juni 2012 uppgick Ratos eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) till 11 837 Mkr (13 620 Mkr

den 31 mars 2012), motsvarande 37 kr per utestående aktie (43 kr den 31 mars 2012).

Mkr 2012-06-30 % av eget kapital
AH Industries 352 3
Anticimex 619 5
Arcus-Gruppen 412 3
Biolin Scientific 341 3
Bisnode 1 239 10
Contex Group 334 3
DIAB 997 8
Euromaint 557 5
Finnkino 414 4
GS-Hydro 0 0
Hafa Bathroom Group 158 1
HL Display 1 035 9
Inwido 2 153 18
Jøtul 339 3
KVD Kvarndammen 406 3
Lindab 299 3
Mobile Climate Control 783 7
SB Seating 985 8
Stofa 236 2
Summa 11 659 98
Övriga nettotillgångar i centrala bolag 178 2
Eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) 11 837 100
Eget kapital per aktie, kr 37

1) Innehaven visas till koncernmässiga värden, vilket motsvaras av koncernens andel i innehavens eget kapital, eventuella restvärden på koncernmässiga över- och undervärden reducerat med eventuella internvinster. Därutöver inkluderas även aktieägarlån och räntor på dessa.

Kreditfaciliteter

Moderbolaget har en femårig rullande lånefacilitet på 3,2 miljarder kr inklusive checkräkningskredit. Syftet med faciliteten är att dels kunna använda den vid behov av överbryggnadsfinansiering vid förvärv, dels kunna finansiera utdelning och löpande driftskostnader under en period med få eller inga exits. I normalfallet ska moderbolaget vara obelånat. Vid periodens slut var 72 Mkr av kreditfaciliteten utnyttjad. Per den 17 augusti var krediten outnyttjad.

Omstämpling av aktier

Sedan bolagsstämman 2003 finns ett konverteringsförbehåll avseende möjlighet att stämpla om A-aktier till B-aktier i bolagsordningen. Detta innebär att ägare av A-aktier har en kontinuerlig möjlighet att genomföra en konvertering till B-aktier. Under 2012 har inga aktier omstämplats till B-aktier.

Information om innehaven

Mer information om innehaven och en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över finansiell ställning för Ratos innehav finns att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer på www.ratos.se.

AH Industries

  • Omsättning 631 Mkr (443) och EBITA 10 Mkr (19)
  • Positiv operativ resultat- och försäljningsutveckling, i föregående års redovisade EBITA ingår jämförelsestörande poster om +17 Mkr
  • Projektförskjutningar, fördröjningar i råvaruförsörjningen samt låg produktionseffektivitet påverkade resultatet inom Wind Solutions negativt under andra kvartalet
  • Sämre marknadsutsikter för vindkraftindustrin på kort sikt till följd av euro-krisen och det allmänt svaga makroläget
  • Kapitaltillskott om 35 MDKK genomfört, varav Ratos andel uppgick till 24 MDKK (29 Mkr)

Ratos ägarandel i AH Industries uppgick till 69% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 352 Mkr den 30 juni 2012.

AH Industries är en av världens största underleverantörer av metallkomponenter, moduler och system samt tjänster till vindkraft-, cement- och mineralindustrin. Bolaget är specialiserat på tillverkning och bearbetning av tunga metallobjekt med höga krav på precision. Produktion sker i Danmark, Kina och Tyskland.

Anticimex

  • Omsättning 1 009 Mkr (936) och EBITA 110 Mkr (104)
  • God försäljningsutveckling med en organisk tillväxt om 8%, främst drivet av stark försäljning i Sverige och Norge
  • Operativ EBITA uppgick till 115 Mkr (104), motsvarande en rörelsemarginal om 11,4% (11,1)
  • I juli slutfördes försäljningen av Anticimex till EQT. Exitvinsten uppgick till cirka 900 Mkr och genomsnittlig årlig avkastning (IRR) till cirka 24%

Ratos ägarandel i Anticimex uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 619 Mkr den 30 juni 2012.

Anticimex är ett europeiskt serviceföretag som skapar trygga och hälsosamma inomhusmiljöer genom inspektioner, garantier och försäkringar. I tjänsteutbudet ingår bland annat skadedjurssäkring, hygiensäkring, avfuktning, brandskydd samt överlåtelsebesiktningar och energideklarationer. Koncernen har verksamhet i Sverige, Finland, Danmark, Norge, Tyskland och Nederländerna.

Arcus-Gruppen

  • Omsättning 1 028 Mkr (884) och EBITA -101 Mkr (38)
  • God försäljningstillväxt inom både sprit och vin, trots vissa leverans- och uppstartsproblem i ny fabrik samt svalt sommarväder i Norden
  • Invigning av ny produktionsanläggning i juni. Resultatet har belastats med kostnader främst avseende flytten. Operativ EBITA uppgick till 22 Mkr (32). Totalt väntas 130-160 Mkr i ökade kostnader relaterade till flytten belasta resultatet under 2012
  • Avtal tecknat om att förvärva varumärkena Aalborg, Brøndums, Gammel Dansk och Malteser från Pernod Ricard

Ratos ägarandel i Arcus-Gruppen uppgick till 83% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 412 Mkr den 30 juni 2012.

Arcus-Gruppen är Norges ledande spritproducent och en av Nordens största vinleverantörer genom Vingruppen, Vinordia och Arcus Wine Brands. Bland gruppens mer kända varumärken finns Braastad Cognac, Linie Aquavit, Løiten och Vikingfjord Vodka.

Biolin Scientific

  • Omsättning 108 Mkr (100) och EBITA 5 Mkr (3)
  • Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 5%
  • God tillväxt inom Discovery Instruments (Sophion) och Diagnostic Instruments (Osstell). Analytical Instruments hade en något svagare utveckling
  • Operativ EBITA uppgick till 5 Mkr (-4)

Ratos ägarandel i Biolin Scientific uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 341 Mkr den 30 juni 2012.

Biolin Scientific utvecklar, tillverkar och säljer analysinstrument för forskning, utveckling, kvalitetskontroll och klinisk diagnostik. Bolagets största marknadsnisch är nanoteknik, främst materialvetenskap, cellanalys och biofysik. Kunderna finns i hela världen och är främst forskare inom universitet, forskningsinstitut och den industriella sektorn.

Bisnode

  • Omsättning 2 000 Mkr (2 105) och EBITA 316 Mkr (232)
  • Stabil organisk försäljningsutveckling justerad för valuta. Credit Solutions visar god tillväxt och resultatutveckling. Mycket svag utveckling för bolagen inom region BeNeFra samt som förväntat en lägre försäljning av SPAR-relaterade produkter i Sverige
  • Försäljningen av WLW slutfördes i februari, reavinsten uppgick till 151 Mkr. Hoppenstedt Publishing och Kompass i Norden avyttrades i juni. Goodwill skrevs under första kvartalet ned med 151 Mkr relaterat till affärsområdet Product Information
  • EBITA justerat för WLW och andra jämförelsestörande poster uppgick till 166 Mkr (203), motsvarande en rörelsemarginal om 8% (10)
  • En utdelning om 215 Mkr har genomförts, varav Ratos andel uppgick till 150 Mkr (75 Mkr betalades ut i februari och 75 Mkr i april)
  • Efter periodens slut har ett förnyat avtal tecknats med D&B för 11 länder

Ratos ägarandel i Bisnode uppgick till 70% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 239 Mkr den 30 juni 2012.

Bisnode är en av de ledande europeiska leverantörerna av digital affärsinformation med tjänster inom marknads-, kredit- och affärsinformation. Med hjälp av Bisnodes informationstjänster kan företag öka sin försäljning, minska sina risker och förbättra sina dagliga affärsbeslut. Verksamhet bedrivs i 17 länder runt om i Europa.

Contex Group

  • Omsättning 175 Mkr (164) och EBITA 15 Mkr (19) (proformerat för ny koncernstruktur)
  • Försäljningen av dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems slutfördes i januari. I samband med försäljningen och refinansiering av kvarvarande verksamhet erhöll Ratos 355 Mkr i utdelning
  • God försäljnings- och resultatutveckling med hänsyn till stark jämförelseperiod
  • Förbättrad operativ EBITA, 21 Mkr (19)

Ratos ägarandel i Contex Group uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 334 Mkr den 30 juni 2012.

Danska Contex Group är världens största tillverkare av avancerade scanners för stora bildformat. Contex säljer dels under eget varumärke, dels som OEM-leverantör till bland andra HP och Océ.

DIAB

  • Omsättning 540 Mkr (639) och EBITA -19 Mkr (60)
  • Mycket svag efterfrågan och prispress på vindkraftmarknaden i Kina, men positiv volymutveckling i Nordamerika samt Europa
  • Svag lönsamhet till följd av låg försäljningsvolym, lågt kapacitetsutnyttjande och ökad prispress
  • Marknadsåterhämtningen i Kina väntas dröja in i 2013 och under det andra halvåret ska beslut fattas om ett åtgärdsprogram för att förbättra lönsamheten
  • Kapitaltillskott om totalt 75 Mkr genomfört

Ratos ägarandel i DIAB uppgick till 95% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 997 Mkr den 30 juni 2012.

DIAB är ett världsledande företag som tillverkar och utvecklar kärnmaterial till kompositkonstruktioner för bland annat vingar till vindkraftverk, skrov och däck till fritidsbåtar samt detaljer till flygplan, tåg, industriella applikationer och byggnader. Materialet har en unik kombination av egenskaper såsom låg vikt, hög hållfasthet, isolationsförmåga samt kemisk resistens.

Euromaint

  • Omsättning 1 318 Mkr (1 492) och EBITA 14 Mkr (42)
  • Stabil omsättning justerat för pendeltågskontraktet vilket ej ingår sedan juni 2011
  • Lägre resultat främst till följd av svag utveckling i den tyska verksamheten
  • Ett flertal åtgärdsprogram pågår med syfte att sänka kostnaderna och höja effektiviteten
  • Nya kontrakt tecknade avseende underhåll av Öresundståg samt tågtrafik i Västsverige

Ratos ägarandel i Euromaint uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 557 Mkr den 30 juni 2012.

Euromaint är ett av Europas ledande oberoende underhållsföretag för spårtrafikbranschen. Tjänsterna och produkterna säkrar tillförlitligheten och livslängden för spårburna fordon såsom godsvagnar och passagerartåg samt lok och arbetsmaskiner. Euromaint har verksamhet i Sverige, Belgien, Lettland, Nederländerna och Tyskland.

Finnkino

  • Omsättning 422 Mkr (385) och EBITA 59 Mkr (43)
  • Normal besöksnivå under andra kvartalet, efter ett mycket starkt första kvartal
  • Förbättring av lönsamheten i Finland under andra kvartalet
  • Kringförsäljning per besök steg med 6%

Ratos ägarandel i Finnkino uppgick till 98% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 414 Mkr den 30 juni 2012.

Finnkino är den största biografoperatören i Finland och Baltikum med 25 biografer och 160 biosalonger med sammanlagt cirka 30 000 platser. Därutöver bedrivs filmdistribution samt viss distribution av dvdfilmer. Biografverksamheten bedrivs under namnet Finnkino i Finland och Forum Cinemas i Baltikum.

GS-Hydro

  • Omsättning 658 Mkr (501) och EBITA 65 Mkr (10)
  • Stark försäljningsökning driven framför allt av en hög aktivitet inom offshore-segmentet
  • Kraftig resultatförbättring till följd av ökad försäljning

Ratos ägarandel i GS-Hydro uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 0 Mkr den 30 juni 2012.

GS-Hydro är en ledande leverantör av icke-svetsade rörsystem. Produkterna används inom framför allt marin- och offshoreindustrin, men används även inom pappersindustrin, gruv- och metallindustrin samt biloch flygindustrin. Huvudkontoret ligger i Finland.

Hafa Bathroom Group

  • Omsättning 142 Mkr (170) och EBITA 11 Mkr (4)
  • En ytterligare försvagad konsumentmarknad under andra kvartalet påverkade försäljningen negativt
  • Resultatförbättring till följd av genomförda besparingsåtgärder

Ratos ägarandel i Hafa Bathroom Group uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 158 Mkr den 30 juni 2012.

Hafa Bathroom Group är med varumärkena Hafa och Westerbergs ett av Nordens ledande företag inom badrumsinredningar.

HL Display

  • Omsättning 838 Mkr (824) och EBITA 55 Mkr (46)
  • I lokal valuta ökade omsättningen med 1%. Positiv försäljningsutveckling i Asien och Storbritannien, stabil i Östeuropa och Nordeuropa medan Sydeuropa var något svagare
  • Förbättrat EBITA-resultat till följd av omsättningstillväxt, stabil bruttomarginal och god kostnadskontroll
  • Flytten av fabriken i Falun till Polen kommer att slutföras under året. Omstruktureringskostnader har belastat periodens resultat med 7 Mkr och beräknas uppgå till cirka 20-30 Mkr för helåret

Ratos ägarandel i HL Display uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 035 Mkr den 30 juni 2012.

HL Display är en global marknadsledande leverantör av produkter och system för varuexponering och butikskommunikation med verksamhet i 47 länder. Tillverkning sker i Kina, Polen, Storbritannien och Sverige.

Inwido

  • Omsättning 2 263 Mkr (2 350) och EBITA 47 Mkr (182)
  • Ytterligare försvagning av den svenska marknaden under andra kvartalet medförde lägre försäljning och resultat. Positiv utveckling på övriga marknader
  • Samordningen av produktionsstrukturen fortlöper och under det senaste året har fabriker i Danmark, Sverige och Ryssland lagts ner
  • Affärsområdet Home Improvement har avyttrats och medförde en reaförlust om 51 Mkr
  • Operativ EBITA uppgick till 124 Mkr (194), justerad för reaförlust och andra jämförelsestörande kostnader

Ratos ägarandel i Inwido uppgick till 97% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 2 153 Mkr den 30 juni 2012.

Inwido utvecklar, tillverkar och säljer ett komplett sortiment av fönster och ytterdörrar till konsumenter, byggbolag och småhustillverkare. Verksamhet bedrivs i samtliga nordiska länder samt i Storbritannien, Irland, Polen och Ryssland. Elitfönster, SnickarPer, Tiivi, KPK, Lyssand och Allan Brothers är några av bolagets varumärken.

Jøtul

  • Omsättning 364 Mkr (378) och EBITA -71 Mkr (-14)
  • Lägre försäljning främst på grund av interna faktorer. Orderingång dock i nivå med föregående år
  • Efter den svaga försäljningen under fjärde kvartalet 2011 och i samband med en omfattande omläggning av bolagets produktionsstyrning i den norska tillverkningsenheten har lagernivåerna dragits ned kraftigt genom sänkt produktionstakt. Detta har påverkat produktiviteten och därmed resultatet negativt
  • Kapitaltillskott har lämnats av ägarna om totalt 90 MNOK, varav Ratos andel var 74 MNOK (85 Mkr)

Ratos ägarandel i Jøtul uppgick till 61% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 339 Mkr den 30 juni 2012.

Norska Jøtul är Europas största tillverkare av braskaminer med tillverkning i Norge, Danmark, Frankrike, Polen och USA. Företaget har anor från 1853 och produkterna säljs globalt, främst genom specialbutiker men även på "gör-det-själv"-marknaden.

KVD Kvarndammen

  • Omsättning 148 Mkr (134) och EBITA 23 Mkr (23)
  • Stabil operativ EBITA-marginal, 17% (17)
  • Stark volymutveckling inom Personbil. Den strategiska inriktningen innebär lägre volymer men högre försäljningspriser inom Maskin och Tunga Fordon
  • Fastighet i Åkersberga avyttrad i augusti för 27 Mkr
  • Förmedling av privatpersoners bilar (Medlemsbil) initierad
  • Lansering i Norge i slutet av 2012

Ratos ägarandel i KVD Kvarndammen uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 406 Mkr den 30 juni 2012.

KVD Kvarndammen är Sveriges största oberoende nätbaserade marknadsplats för förmedling av kapitalvaror. Företaget, som grundades 1991, driver auktionssajten kvd.se där förmedling av personbilar, tunga fordon och maskiner sker vid veckovisa nätauktioner. Antalet unika besökare uppgår till cirka 200 000 per vecka. I bolaget ingår Sveriges största värderingsportal för personbilar, bilpriser.se.

Lindab

  • Omsättning 3 216 Mkr (3 132) och EBITA 111 Mkr (111)
  • Omsättningen ökade med 3% justerat för valutaeffekter, förvärv och försäljningar
  • Operativt EBITA-resultat uppgick till 165 Mkr (128)
  • Förbättrad operativ rörelsemarginal genom kostnadsnedskärningar och stärkt bruttomarginal
  • Förvärv av Plannjas sandwichpanelverksamhet och polska Centrum Klima S.A. slutförda

Ratos ägarandel i Lindab uppgick till 11% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 299 Mkr den 30 juni 2012.

Lindab är ett ledande företag i Europa inom utveckling, produktion, marknadsföring och distribution av system och produkter i tunnplåt och stål för byggindustrin. Koncernen är etablerad i 31 länder. Cirka 50% av försäljningen går till länder utanför Norden. Lindab är noterat på Nasdaq OMX Stockholms Mid Cap-lista.

Mobile Climate Control (MCC)

  • Omsättning 646 Mkr (482) och EBITA 56 Mkr (27)
  • Ökad försäljning till följd av förvärvet som genomfördes i april 2011 samt god efterfrågan inom nyttofordons- och militärsegmenten
  • Resultatförbättring till följd av högre volym och genomförda lönsamhetsåtgärder. Däremot svag resultatutveckling inom delar av den nordamerikanska verksamheten samt uppstartskostnader efter fabrikskonsolidering i Europa påverkar lönsamheten negativt

Ratos ägarandel i Mobile Climate Control uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 783 Mkr den 30 juni 2012.

Mobile Climate Control (MCC) erbjuder kompletta klimatsystem för tre huvudsakliga kundsegment: bussar, nyttofordon och militärfordon. Cirka 80% av bolagets försäljning sker i Nordamerika och 20% i Europa. De större produktionsanläggningarna finns i Toronto (Kanada), Goshen (USA) samt Olawa (Polen).

SB Seating

  • Omsättning 580 Mkr (624) och EBITA 98 Mkr (116)
  • Lägre omsättning på de flesta marknader förutom Norge
  • Resultatminskningen förklaras av den lägre omsättningen. EBITA-marginalen uppgick till 17% (19)
  • Omfinansieringen slutförd där 51 MNOK (cirka 60 Mkr) betalades ut i mars, varav Ratos andel uppgick till 50 Mkr

Ratos ägarandel i SB Seating uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 985 Mkr den 30 juni 2012.

SB Seating utvecklar och producerar ergonomiska arbetsstolar i skandinavisk design för privat och offentlig kontorsmiljö. Gruppen marknadsför tre starka varumärken, HÅG, RH och RBM, som i huvudsak säljs genom återförsäljare. Koncernen finns idag representerad i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Nederländerna och Frankrike.

Stofa

  • Omsättning 786 Mkr (685) och EBITA 82 Mkr (76)
  • I lokal valuta ökade omsättningen med 15% drivet av förvärvet från Canal Digital och att TV2 numera är en betal-TV-kanal
  • Antalet bredbandskunder fortsätter att växa drivet av marknadsförings- och prissättningsåtgärder
  • Lansering av ny marknadsidentitet och nya tjänster genomförda
  • Omfinansiering slutfördes i januari om 510 Mkr varvid Ratos erhållit totalt 505 Mkr

Ratos ägarandel i Stofa uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 236 Mkr den 30 juni 2012.

Stofa är en dansk triple-play-operatör (bredband, kabel-TV och telefoni) som förser cirka 350 000 danska hushåll med kabel-TV och cirka 180 000 med bredband. Tjänsterna levereras i nära samarbete med 300 antennföreningar runt om i Danmark. Härutöver säljer Stofa även till slutabonnenter som erbjuds interaktiva TV-tjänster (betal-TV), bredband och IPtelefoni.

Ratos innehav 30 juni 2012

Nettoomsättning EBITA EBT A)
Mkr 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011
AH Industries 631 443 925 10 19 24 -6 5 -6
Anticimex 1) 1 009 936 1 927 110 104 192 70 69 113
Arcus-Gruppen 2) 1 028 884 2 072 -101 38 146 -140 2 78
Biolin Scientific 3) 108 100 232 5 3 15 1 -4 0
Bisnode 2 000 2 105 4 310 316 232 447 89 81 203
Contex Group 4) 175 164 300 15 19 19 11 16 7
DIAB 540 639 1 219 -19 60 -5 -46 40 -50
Euromaint 5) 1 318 1 492 2 860 14 42 102 -10 14 52
Finnkino 6) 422 385 799 59 43 77 34 18 21
GS-Hydro 658 501 1 074 65 10 31 39 -17 -13
Hafa Bathroom Group 7) 142 170 324 11 4 -5 10 3 -2
HL Display 838 824 1 643 55 46 64 37 28 24
Inwido 2 263 2 350 5 050 47 182 407 20 143 315
Jøtul 364 378 996 -71 -14 -33 -85 -25 -66
KVD Kvarndammen 148 134 276 23 23 52 19 17 42
Lindab 3 216 3 132 6 878 111 111 348 34 35 186
Mobile Climate Control 646 482 1 048 56 27 45 37 13 7
SB Seating 580 624 1 264 98 116 253 68 83 196
Stofa 786 685 1 390 82 76 146 58 64 96
Summa 16 872 16 428 34 588 886 1 139 2 326 240 584 1 205
Förändring 3% -22% -59%
Mkr Avskrivningar B)
2012 kv 1-2
Investeringar C)
2012 kv 1-2
Kassa-
flöde D)
2012 kv 1-2
Eget
kapital E)
2012-06-30
Räntebärande
nettoskulder E)
2012-06-30
Medelantal
anställda
2011
Koncern-
mässigt värde
2012-06-30
Ratos
ägarandel
2012-06-30
AH Industries 28 37 -86 900 407 457 352 69%
Anticimex 1) 24 39 88 699 709 1 338 619 85%
Arcus-Gruppen 2) 17 31 -554 514 656 469 412 83%
Biolin Scientific 3) 4 17 -11 347 159 141 341 100%
Bisnode 75 48 35 2 216 2 135 3 016 1 239 70%
Contex Group 4) 14 10 -24 653 104 302 334 100%
DIAB 45 14 -33 1 136 874 1 389 997 95%
Euromaint 5) 26 17 -4 575 597 2 442 557 100%
Finnkino 6) 34 14 -6 431 322 794 414 98%
GS-Hydro 11 9 48 360 472 608 0 100%
Hafa Bathroom Group 7) 1 1 -9 47 67 176 158 100%
HL Display 19 23 -55 1 150 528 1 158 1 035 99%
Inwido 61 31 -154 2 229 1 321 3 523 2 153 97%
Jøtul 29 30 -112 593 632 713 339 61%
KVD Kvarndammen 2 1 15 406 129 177 406 100%
Lindab 76 94 -82 2 670 2 190 4 484 299 11%
Mobile Climate Control 8 3 -52 810 643 630 783 100%
SB Seating 19 25 60 1 084 788 479 985 85%
Stofa 58 68 -29 238 995 400 236 99%

A) Resultat med återlagda räntekostnader på aktieägarlån.

  • B) I avskrivningar ingår avskrivningar och nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar samt på internt genererade och direktförvärvade immateriella tillgångar. Av- och nedskrivningar ingår i EBITA.
  • C) Investeringar exklusive förvärv av företag.
  • D) Med kassaflöde avses kassaflöde från löpande verksamhet inklusive betalda räntor och investeringsverksamhet före förvärv och avyttring av företag.
  • E) I eget kapital ingår aktieägarlån. Räntebärande skulder exkluderar aktieägarlån.
  • 1) Resultatet för Anticimex 2011 är proformerat med hänsyn till ny finansiering.
  • 2) Resultatet för Arcus-Gruppen 2011 är proformerat med hänsyn till ny finansiering.

  • 3) Resultatet för Biolin Scientific 2011 är proformerat med hänsyn till ny koncernstruktur, förvärv av Sophion Bioscience i augusti 2011, ny finansiering samt nedläggning av Farfield.

  • 4) Resultatet för Contex 2011 är proformerat med hänsyn till försäljning av Z Corporation och Vidar Systems samt ny finansiering.
  • 5) Resultatet för Euromaint 2011 är proformerat med hänsyn till avvecklad verksamhet (affärsområde Ombyggnad) samt försäljning av Euromaint Industry.
  • 6) Resultatet för Finnkino 2011 är proformerat med hänsyn till Ratos förvärv.
  • 7) Resultatet för Hafa Bathroom Group 2011 är proformerat med hänsyn till avvecklad verksamhet i Danmark

Halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm 17 augusti 2012 Ratos AB (publ)

Arne Karlsson Ordförande

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Jan Söderberg Per-Olof Söderberg Margareth Øvrum Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Susanna Campbell Verkställande direktör

Lars Berg Staffan Bohman Annette Sadolin

Denna rapport har ej varit föremål för särskild granskning av Ratos revisorer.

För ytterligare information: Susanna Campbell, VD, 08-700 17 00 Emma Rheborg, Informations- och IR-chef, 08-700 17 20

Rapporttillfällen
Telefonkonferens Hör 2012
17 augusti VD Susanna Campbell 9 nov
Delårsrapport jan-sept
kl 10.00 kommentera 2013
08-505 201 10 delårsrapporten 15 feb
Bokslutskommuniké
OBS! Riktnummer måste slås på www.ratos.se 17 april
Årsstämma
8 maj
Delårsrapport jan-mars
15 aug
Delårsrapport jan-juni
8 nov
Delårsrapport jan-sept

Denna information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller krav ställda i noteringsavtal.

Koncernens resultaträkning

Mkr 2012 kv 2 2011 kv 2 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011
Nettoomsättning 7 302 7 637 14 124 14 512 29 669
Övriga rörelseintäkter 44 55 84 132 215
Förändring av varulager -35 23 31 181 -64
Råvaror och förnödenheter -2 956 -2 969 -5 661 -5 670 -11 385
Kostnader för ersättning till anställda -2 306 -2 436 -4 595 -4 786 -9 529
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella
och immateriella anläggningstillgångar
-527 -268 -951 -535 -1 470
Övriga kostnader -1 488 -1 607 -2 954 -3 029 -6 272
Realisationsresultat vid försäljning av koncernföretag 126 1 284 1 27
Realisationsresultat vid försäljning av intresseföretag 1 487 485
Andelar i intresseföretags resultat 13 12 12 8 33
Rörelseresultat 173 449 374 1 301 1 709
Finansiella intäkter 37 15 83 81 155
Finansiella kostnader -232 -274 -473 -493 -1 004
Finansnetto -195 -259 -390 -412 -849
Resultat före skatt -22 190 -16 889 860
Skatt -14 -103 -23 -175 -314
Periodens resultat -36 87 -39 714 546
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare -28 85 -29 696 521
Innehav utan bestämmande inflytande -8 2 -10 18 25
Resultat per aktie, kr
– före utspädning -0,09 0,26 -0,09 2,18 1,63
– efter utspädning -0,09 0,26 -0,09 2,18 1,63

Koncernens rapport över totalresultat

Mkr 2012 kv 2 2011 kv 2 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011
Periodens resultat -36 87 -39 714 546
Övrigt totalresultat:
Periodens omräkningsdifferenser -5 284 -53 112 -38
Periodens förändring av säkringsreserv -18 -16 6 27 -24
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat 5 4 -1 -7 7
Periodens övrigt totalresultat -18 272 -48 132 -55
Periodens summa totalresultat -54 359 -87 846 491
Periodens summa totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare -35 318 -69 800 478
Innehav utan bestämmande inflytande -19 41 -18 46 13

Rapport över finansiell ställning för koncernen i sammandrag

Mkr 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 16 898 21 246 20 483
Övriga immateriella anläggningstillgångar 1 360 1 625 1 541
Materiella anläggningstillgångar 3 973 4 650 4 286
Finansiella anläggningstillgångar 613 795 785
Uppskjutna skattefordringar 651 598 617
Summa anläggningstillgångar 23 495 28 914 27 712
Omsättningstillgångar
Varulager 2 739 3 208 2 684
Kortfristiga fordringar 5 887 6 491 6 291
Likvida medel 959 2 076 3 042
Tillgångar som innehas för försäljning 3 157 193
Summa omsättningstillgångar 12 742 11 775 12 210
Summa tillgångar 36 237 40 689 39 922
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital inklusive innehav utan
bestämmande inflytande
12 758 15 228 14 655
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 9 753 11 509 11 667
Ej räntebärande skulder 725 640 845
Pensionsavsättningar 318 461 410
Övriga avsättningar 226 515 396
Uppskjutna skatteskulder 460 757 690
Summa långfristiga skulder 11 482 13 882 14 008
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 2 401 3 224 2 145
Ej räntebärande skulder 7 007 7 744 8 307
Avsättningar 98 611 718
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 2 491 89
Summa kortfristiga skulder 11 997 11 579 11 259
Summa eget kapital och skulder 36 237 40 689 39 922

Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag

2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
Mkr Moder-
ägare
Innehav utan
bolagets bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Moder-
ägare
Innehav utan
bolagets bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Moder-
bolagets
ägare
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Ingående eget kapital 13 658 997 14 655 15 091 1 374 16 465 15 091 1 374 16 465
Effekt av fastställd förvärvsanalys -23 -23
Justerat eget kapital 13 658 997 14 655 15 091 1 374 16 465 15 068 1 374 16 442
Periodens summa totalresultat -69 -18 -87 800 46 846 478 13 491
Utdelning -1 754 -73 -1 827 -1 678 -119 -1 797 -1 678 -130 -1 808
Nyemission 14 14 6 6 10 10
Återköp av egna aktier -74 -74 -74 -74
Överlåtelse av egna aktier
(inlösen köpoptioner)
88 88 88 88
Intresseföretag, försäljning av egna aktier 6 6
Optionspremier 8 8 6 6
Säljoption, framtida förvärv
från innehav utan bestämmande inflytande
-215 -215
Förvärv av innehav utan
bestämmande inflytande
-4 -11 -15 -166 -149 -315 -230 -140 -370
Innehav utan bestämmande
inflytande vid förvärv
12 12 1 1 99 99
Innehav utan bestämmande
inflytande i avyttrat företag
-14 -14
Utgående eget kapital 11 837 921 12 758 14 069 1 159 15 228 13 658 997 14 655

Rapport över kassaflöden för koncernen

Mkr 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt -16 889 860
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 618 90 1 034
602 979 1 894
Betald inkomstskatt -142 -166 -316
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital 460 813 1 578
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager -146 -282 64
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar -210 -32 -146
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder -734 -818 212
Kassaflöde från den löpande verksamheten -630 -319 1 708
Investeringsverksamheten
Förvärv, koncernföretag -15 -981 -1 531
Avyttring, koncernföretag 1 543 8 913
Förvärv, aktier i intresseföretag -4
Avyttring, aktier i intresseföretag 1 874 1 876
Förvärv, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar -414 -617 -956
Avyttring, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar 13 39 33
Investering, finansiella tillgångar -24 -26 -19
Avyttring, finansiella tillgångar 18 53 51
Kassaflöde från investeringsverksamheten 1 121 350 363
Finansieringsverksamheten
Återköp av egna aktier -74 -74
Inlösen optioner 88 40
Optionspremie 35 13
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande (minoritet) -15 -219 -237
Utbetald utdelning -1 754 -1 678 -1 678
Utbetald utdelning/inlösen, innehav utan bestämmande inflytande -73 -55 -130
Upptagna lån 847 2 905 6 097
Amortering av lån -1 374 -1 835 -5 930
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2 369 -833 -1 899
Periodens kassaflöde -1 878 -802 172
Likvida medel vid årets början 3 042 2 855 2 855
Kursdifferens i likvida medel -2 23 15
Likvida medel som omklassificerats till Tillgångar som innehas för försäljning -203
Likvida medel vid periodens slut 959 2 076 3 042

Koncernens nyckeltal 1)

2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011
Avkastning på eget kapital, % 4
Soliditet, % 35 37 37
Nyckeltal per aktie
Totalavkastning, % -13 2 -32
Direktavkastning, % 6,8
Börskurs, kr 65,50 121,50 80,75
Utdelning, kr 5,5
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare, kr 37 44 43
Resultat per aktie före utspädning, kr -0,09 2,18 1,63
Antal utestående aktier i genomsnitt
– före utspädning 319 000 015 319 077 517 319 036 699
– efter utspädning 319 000 015 319 587 006 319 288 848
Totalt antal registrerade aktier 324 140 896 324 140 896 324 140 896
Antal utestående aktier 319 001 359 318 996 769 318 996 769
– varav A-aktier 84 637 060 84 637 060 84 637 060
– varav B-aktier 234 364 299 234 359 709 234 359 709

1) Tillämpliga historiska tal är omräknade med hänsyn till aktiesplit genomförd 2011.

Moderbolagets resultaträkning

Mkr 2012 kv 2 2011 kv 2 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011
Övriga rörelseintäkter 1 1 1 1
Övriga externa kostnader -27 -30 -44 -50 -79
Personalkostnader -27 -45 -60 -81 -109
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar -1 -1 -2 -2 -5
Rörelseresultat -55 -75 -105 -132 -192
Realisationsresultat vid försäljning av andelar i koncernföretag 107
Utdelningar från koncernföretag 382 382 537 827
Nedskrivning av aktier i koncernföretag -301 -301 -322
Återföring av nedskrivning av aktier i koncernföretag 37 37
Realisationsresultat vid försäljning av andelar i intresseföretag 1 78 78
Utdelningar från intresseföretag 9 16 14 16 16
Nedskrivning av andelar i intresseföretag -7
Resultat från övriga värdepapper och fordringar
som är anläggningstillgångar
45 40 86 86 175
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 3 27 20 33 27
Räntekostnader och liknande resultatposter -11 -4 -26 -24 -42
Resultat efter finansiella poster 72 5 70 631 704
Skatt
Periodens resultat 72 5 70 631 704

Moderbolagets rapport över totalresultat

Mkr 2012 kv 2 2011 kv 2 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2011
Periodens resultat 72 5 70 631 704
Övrigt totalresultat:
Periodens förändring av fond för verkligt värde 0 9 1 6 0
Periodens övrigt totalresultat 0 9 1 6 0
Periodens totalresultat 72 14 71 637 704

Sammandrag av moderbolagets balansräkning

Mkr 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 81 84 82
Finansiella anläggningstillgångar 11 334 13 329 12 540
Summa anläggningstillgångar 11 415 13 413 12 622
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 87 103 67
Likvida medel 1 1 897
Summa omsättningstillgångar 88 104 964
Summa tillgångar 11 503 13 517 13 586
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 10 858 12 474 12 541
Långfristiga avsättningar
Pensionsavsättningar 1 2 1
Övriga avsättningar 16 38 16
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder, koncernföretag 439 642 620
Ej räntebärande skulder 24 74 36
Kortfristiga avsättningar 18 20
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 72 174
Räntebärande skulder, koncernföretag 260
Ej räntebärande skulder 75 113 92
Summa eget kapital och skulder 11 503 13 517 13 586
Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser inga inga inga

Sammandrag avseende förändringar i moderbolagets eget kapital

Mkr 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
Ingående eget kapital 12 541 13 493 13 493
Periodens totalresultat 71 637 704
Utdelning -1 754 -1 678 -1 678
Återköp av egna aktier -74 -74
Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) 88 88
Optionspremier 8 8
Utgående eget kapital 10 858 12 474 12 541

Moderbolagets kassaflödesanalys

Mkr 2012 kv 1-2 2011 kv 1-2 2 011
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 70 631 704
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet -68 -210 -45
2 421 659
Betald inkomstskatt
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital
2 421 659
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar -34 -5 -19
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder -24 1 -64
Kassaflöde från den löpande verksamheten -56 417 576
Investeringsverksamheten
Investering, aktier i dotterföretag -375 -738 -909
Avyttring och inlösen, aktier i dotterföretag 1 047 596 1 738
Avyttring, aktier i intresseföretag och övriga innehav 549 549
Förvärv, materiella anläggningstillgångar -1 -1
Investering, finansiella tillgångar -40 -50 -126
Avyttring, finansiella tillgångar 90 43 61
Kassaflöde från investeringsverksamheten 721 400 1 312
Finansieringsverksamheten
Återköp av egna aktier -74 -74
Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) 88 88
Optionspremie 10 10
Inlösen incitamentsprogram -45 -47
Utbetald utdelning -1 754 -1 678 -1 678
Utnyttjad kreditfacilitet 72 174
Upptagna lån i koncernföretag 121 290 290
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 561 -1 236 -1 411
Periodens kassaflöde -896 -419 477
Likvida medel vid årets början 897 420 420
Likvida medel vid periodens slut 1 1 897

Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen tillämpats.

Moderbolagets delårsrapport har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person.

Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats för koncern och moderbolag som vid upprättandet av den senaste årsredovisningen. IFRS förutsätter enhetliga redovisningsprinciper inom en koncern.

Nya redovisningsprinciper för 2012

De reviderade IFRS-standarder som träder i kraft 2012 bedöms inte ha någon väsentlig effekt på koncernens och moderbolagets resultat, finansiella ställning eller upplysningar.

Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper

Nedan redogörs kortfattat för Ratos viktiga redovisningsprinciper.

Rörelseförvärv

Vid förvärv av dotterföretag tillämpas IFRS 3 Rörelseförvärv och IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Avgörande för hur förvärv/avyttring redovisas är beroende av hur stor andel som förvärvas/ avyttras.

  • I det fall det föreligger ett ägande i företaget, utan att detta gett ett bestämmande inflytande, ska i samband med att det bestämmande inflytandet erhålls i det förvärvade företaget en omvärdering ske till verkligt värde varvid vinst/förlust redovisas i årets resultat. På motsvarande sätt redovisas en avyttring, när det bestämmande inflytandet förloras, som ett realisationsresultat på avyttringen samtidigt som kvarvarande andel i företaget omvärderas till verkligt värde.
  • Förvärv som sker efter det att bestämmande inflytande erhållits eller vid avyttring när det bestämmande inflytande kvarstår, betraktas som en ägartransaktion, varvid eventuella förändringar redovisas mot eget kapital.

Not 2 Förvärv och avyttring av rörelse

Förvärv

Förvärv inom koncernföretag efter rapportperiodens slut Arcus-Gruppen tecknade i juli 2012 avtal om att förvärva varumärkena Aalborg, Brøndums, Gammel Dansk och Malteser från Pernod Ricard. Köpeskillingen (enterprise value) uppgår till 103 MEUR (cirka 880 Mkr). Förvärvet är villkorat av berörda myndigheters godkännande och väntas slutföras senast i början av januari 2013.

Avyttring

Avyttring efter rapportperiodens slut

Ratos och övriga ägare ingick i april avtal om försäljning av samtliga aktier i Anticimex. Överförd ersättning uppgick till 1 544 Mkr och Ratos realisationsvinst (exitvinst) till cirka 900 Mkr. Försäljningen slutfördes i juli 2012. Per den 30 juni har Ratos klassificerat tillgångar och skulder i Anticimex som att de innehas till försäljning.

  • Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde vid förvärvstillfället. I de fall den villkorade köpeskillingen resulterar i en skuld omvärderas denna till verkligt värde vid varje rapporttillfälle. Omvärderingen redovisas som intäkt/kostnad i årets resultat.
  • Transaktionsutgifter som uppstår i samband med ett förvärv kostnadsförs direkt.
  • Vid förvärv av rörelse finns två alternativa metoder för redovisning av goodwill, antingen full eller proportionell andel av goodwill. Val mellan dessa två metoder görs individuellt för varje förvärv.

Förvärvsanalyser

En förvärvsanalys är preliminär till dess den fastställs, vilket ska ske inom 12 månader efter förvärvet. I de fall en förvärvsanalys ändras justeras resultat- och balansräkningarna för jämförelseperioden i de fall det är aktuellt.

Goodwill och immateriella anläggningstillgångar

IFRS innebär krav på att identifiera och värdera immateriella tillgångar vid förvärv. I den utsträckning som immateriella tillgångar kan identifieras och värderas, minskar goodwill i motsvarande mån. Goodwill skrivs inte av men prövas för nedskrivning årligen. Övriga immateriella tillgångar skrivs av under förutsättning att avskrivningstiden går att fastställa. I dessa fall sker nedskrivningsprövning först om det finns en indikation på värdenedgång. I de fall avskrivningstiden inte kan fastställas och avskrivningar därmed inte görs, ska en årlig nedskrivningsprövning göras oavsett eventuell indikation på värdenedgång.

Vid nedskrivningsprövning hänförs goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod till så kallade kassagenererande enheter, vilka i Ratos fall utgörs av separata dotterföretag (innehav). Samtliga innehavs redovisade värden, inklusive värdet på goodwill och immateriella anläggningstillgångar hänförbara till förvärvet, prövas genom att beräkna innehavens återvinningsvärde. Innehaven nedskrivningsprövas årligen oavsett om en indikation på värdenedgång föreligger eller inte. Däremellan prövas värdet om en indikation på värdenedgång föreligger.

Avyttring inom koncernföretag

Bisnodes försäljning av dotterföretaget Kompass i Sverige, Norge, Danmark och Finland genomfördes i juni 2012. Överförd ersättning uppgick till 2 Mkr varvid Bisnodes exitvinst uppgick till 8 Mkr.

Inwidos avyttring av affärsområdet Inwido Home Improvement genomfördes i juni 2012. Överförd ersättning uppgick till 188 Mkr och exitförlusten till 51 Mkr.

Bisnodes försäljning av WLW till det tyska private equity-företaget Paragon Partners slutfördes i februari 2012. Överförd ersättning uppgick till 357 Mkr varvid Bisnodes exitvinst uppgick till 151 Mkr.

Contex Groups försäljning av dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems till amerikanska 3D Systems Corporation slutfördes i januari 2012. Överförd ersättning uppgick till 137 MUSD och exitförlusten till 8 MUSD.

Omsättning EBT 1)
Mkr 2012
kv 2
2011
kv 2
2012
kv 1-2
2011
kv 1-2
2011 2012
kv 2
2011
kv 2
2012
kv 1-2
2011
kv 1-2
2011
Innehav
AH Industries 344 222 631 443 925 -7 -9 -6 5 -6
Anticimex 523 488 1 009 936 1 927 38 33 51 56 84
Arcus-Gruppen 542 503 1 028 884 2 072 -58 19 -140 7 82
Biolin Scientific 59 34 108 59 180 3 -2 1 -1 -10
Bisnode 967 1 053 2 000 2 105 4 310 12 8 38 33 106
Contex Group 90 165 175 336 662 11 12 11 31 -14
DIAB 277 348 540 639 1 219 -29 29 -48 39 -51
Euromaint 627 861 1 318 1 810 3 329 -19 -54 -37 -54 -144
Finnkino 2) 197 131 422 131 543 11 -2 34 -2 1
GS-Hydro 338 262 658 501 1 074 27 -2 39 -17 -13
Hafa Bathroom Group 61 75 142 176 335 1 -6 10 -3 -18
HL Display 435 409 838 824 1 643 18 16 37 28 24
Inwido 1 258 1 350 2 263 2 350 5 050 50 129 20 143 315
Jøtul 156 170 364 378 996 -56 -39 -92 -48 -113
KVD Kvarndammen 70 68 148 134 276 9 8 19 17 42
Lindab 9 11 4 4 21
Medisize 3) 268 551 617 20 53 42
Mobile Climate Control 360 279 646 482 1 048 24 4 37 13 7
SB Seating 274 290 580 624 1 264 2 3 26 33 95
Stofa 393 345 786 685 1 390 26 24 58 64 96
Summa 6 971 7 321 13 656 14 048 28 860 72 202 62 401 546
Exit Camfil 586 586
Exit Superfos 1 -99 -99
Exit Medisize 38
Exitresultat 0 1 0 487 525
Nedskrivning AH Industries -275 -275
Nedskrivning Contex Group -312
Innehav totalt 6 971 7 321 13 656 14 048 28 860 -203 203 -213 888 759
Centralt netto 331 316 468 464 809 181 -13 197 1 101
Koncernen totalt 7 302 7 637 14 124 14 512 29 669 -22 190 -16 889 860

1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.

2) Finnkino ingår i koncernens resultat från och med maj 2011.

3) Medisize ingår i koncernens resultat till och med juli 2011. Hela innehavet avyttrades i augusti 2011.

Ratos AB (publ) Drottninggatan 2 Box 1661 111 96 Stockholm Tel 08-700 17 00 www.ratos.se Org. nr 556008-3585

Ratos är ett private equity-konglomerat. Vår affärsidé är att över tiden skapa högsta möjliga avkastning genom ett professionellt, aktivt och ansvarsfullt utövande av ägarrollen i företrädesvis medelstora till stora nordiska onoterade bolag. Innehaven i Ratos är AH Industries, Arcus-Gruppen, Biolin Scientific, Bisnode, Contex, DIAB, Euromaint, Finnkino, GS-Hydro, Hafa Bathroom Group, HL Display, Inwido, Jøtul, KVD Kvarndammen, Lindab, Mobile Climate Control, SB Seating och Stofa. Ratos är noterat på Nasdaq OMX Stockholm och börsvärdet uppgår till cirka 23 miljarder kronor.