Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Ratos Interim / Quarterly Report 2012

Nov 9, 2012

2957_rns_2012-11-09_93527fbd-8da4-4fa8-bc62-9e1a5e7343a5.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Delårsrapport januari – september 2012

  • Resultat före skatt 1 056 Mkr (935)
  • Resultat före skatt, justerat för jämförelsestörande poster och exitvinster 612 Mkr (680)
  • Resultat per aktie före utspädning 3,04 kr (2,21)
  • Blandad utveckling i innehaven
  • Anticimex och Lindab avyttrade exitvinst 979 Mkr
  • Avtal om försäljning av Stofa exitvinst cirka 850 Mkr
  • Ratos-aktiens totalavkastning -23%

Ratos i sammandrag

Mkr 2012 kv 3 2011 kv 3 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
Resultat/resultatandelar 114 -27 176 374 546
Summa resultat/resultatandelar 114 -27 176 374 546
Exitresultat 979 38 979 525 525
Nedskrivningar -275 -312
Resultat från innehav 1 093 11 880 899 759
Centralt netto -21 35 176 36 101
Resultat före skatt 1 072 46 1 056 935 860

Viktiga händelser

Under tredje kvartalet

  • Arcus-Gruppen tecknade i juli avtal om att förvärva varumärkena Aalborg, Brøndums, Gammel Dansk och Malteser från Pernod Ricard. Köpeskillingen (enterprise value) uppgår till 103 MEUR (cirka 880 Mkr). Konkurrensmyndigheten i Danmark har godkänt förvärvet med förbehåll att varumärket Brøndums avyttras. Godkännande från konkurrensmyndigheten i Tyskland kvarstår och besked väntas innan årsskiftet. Förvärvet väntas slutföras i januari 2013 och därefter kommer Brøndums att avyttras. Brøndums omsatte 3,2 MEUR 2011. Övriga förvärvade varumärken omsatte 32,6 MEUR
  • I juli slutfördes försäljningen av Anticimex till EQT för cirka 2 900 Mkr (enterprise value), vilket innebar 1 544 Mkr för Ratos andel av aktierna, samt en tilläggsköpeskilling som betalas ut om resultat- och kassaflödesmål för 2012 överträffas. Försäljningen innebar en exitvinst för Ratos om 898 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om cirka 24%, före eventuell tilläggsköpeskilling
  • I augusti sålde Ratos kvarvarande 8 849 157 aktier (cirka 11%) i Lindab International till Systemair. Försäljningsbeloppet uppgick till 389 Mkr, motsvarande 44 kr per aktie, och exitvinsten till 81 Mkr

Ratos delårsrapport januari-september 2012 1

  • Bisnode förnyade i augusti det strategiska samarbetet med Dun & Bradstreet (D&B). Avtalet har motsvarande villkor som tidigare
  • Ett omfattande åtgärdsprogram har initierats i DIAB som ska förbättra resultatet med 100 Mkr per år från 2014. Merparten av kostnaderna för programmet (cirka 120 Mkr) har belastat resultatet under tredje kvartalet. Ytterligare besparingsåtgärder utvärderas till följd av det osäkra marknadsläget
  • Tilläggsinvesteringar och avyttringar skedde under perioden i bland annat Bisnode

Under första och andra kvartalet

  • Inwido slutförde i juni försäljningen av affärsområdet Inwido Home Improvement för en köpeskilling om 195 Mkr (enterprise value). Försäljningen medförde en reaförlust om 51 Mkr
  • I samband med årsstämman den 18 april tillträdde Susanna Campbell som ny VD. Tidigare VD Arne Karlsson utsågs till styrelseordförande vid årsstämman
  • Bisnode slutförde i februari avyttringen av bolaget "Wer liefert Was?" (WLW). Försäljningspriset uppgick till 79 MEUR (cirka 700 Mkr) och innebar en reavinst i Bisnode om 151 Mkr. I samband med att affären slutfördes genomförde Bisnode en utdelning om 215 Mkr till ägarna, varav Ratos andel uppgick till 150 Mkr. 75 Mkr betalades ut i februari och 75 Mkr betalades ut i april

  • Contex Group slutförde i januari avyttringen av dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems till 3D Systems Corporation (NYSE:DDD). Försäljningspriset (enterprise value) uppgick till 137 MUSD (cirka 920 Mkr). I samband med att affären slutfördes delades 355 Mkr ut till Ratos

  • Kapitaltillskott har under perioden lämnats till Jøtul om 85 Mkr och till DIAB om 95 Mkr (varav 20 Mkr under tredje kvartalet). Kapitaltillskott lämnades även till AH Industries om 29 Mkr och det koncernmässiga värdet på Ratos innehav i AH Industries skrevs i juni ned med 275 Mkr
  • Stofa delade under första kvartalet ut 510 Mkr, varav Ratos erhöll 505 Mkr
  • SB Seating delade i mars ut cirka 60 Mkr, varav Ratos andel uppgick till 50 Mkr

Händelser efter periodens slut

■ I oktober ingick Ratos avtal om försäljning av samtliga aktier i dotterföretaget Stofa till danska energioch telekoncernen SE (Syd Energi) för 1 900 MDKK (cirka 2 200 Mkr) (enterprise value). Försäljningen innebär en exitvinst för Ratos om netto cirka 850 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om cirka 55%. Försäljningen är villkorad av godkännande från berörda myndigheter och SEs representantskap. Försäljningen väntas slutföras tidigast vid årsskiftet 2012/2013

På sidorna 8-13 finns mer information om viktiga händelser i innehaven.

VD kommenterar

Det tredje kvartalet inleddes tämligen stabilt, men i september märktes en tydlig påverkan av en allt svagare konjunktur i Europa. Givet förutsättningarna gick många av Ratos innehav bra, mycket tack vare hög beredskap och åtgärdsprogram som implementerats. Hälften av innehaven uppvisar fortsatt bättre resultat jämfört med föregående år, medan några bolag fortfarande har utmaningar att hantera. Utvecklingen är för närvarande oerhört slagig, även mellan enskilda veckor, vilket gör det svårt att se tydliga trender. I dagsläget förbereder vi dock våra innehav för en relativt svag omvärldsutveckling även under det fjärde kvartalet, liksom för 2013. På kort sikt kan det i en sådan miljö vara svårt att öka vinst och lönsamhet, men vår övertygelse är fortsatt att det är nu vi kan skapa förutsättningar för långsiktig hävstång på en konjunkturuppgång när den så småningom kommer. Därför fortsätter vi att fokusera på vårt värdeskapande i innehaven, som sker både i goda och sämre tider, samt på transaktionssidan där vi för närvarande ser intressanta möjligheter.

Susanna Campbell

Ytterligare VD-kommentarer på www.ratos.se

Utvecklingen januari till september

Under det tredje kvartalet syntes än tydligare bevis på en allt svagare konjunktur i Europa. Sommarmånaderna var fortfarande relativt stabila, men i september minskade aktiviteten tydligt och allt fler branscher och geografier kände av en konjunkturpåverkan.

En svag omvärldsutveckling medförde att det i många fall blev "stolpe ut" för Ratos innehav. Trots detta gick fortfarande cirka hälften av Ratos-bolagen bättre än föregående år. I tredje kvartalet isolerat ökade 10 av 17 innehav redovisat rörelseresultat (EBITA) och 7 av 17 ökade operativ EBITA (rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster). För hela niomånadersperioden var motsvarande siffror 7 av 17 för redovisad EBITA och 9 av 17 för operativ EBITA.

Omsättningen för Ratos portfölj minskade med 4% under tredje kvartalet. Hög beredskap i innehaven och genomförda kostnadsåtgärder har under kvartalet tydlig effekt och kompenserar till viss del för nedgången.

EBITA minskade med 9% (-5% justerat för Ratos ägarandelar). Justerat för jämförelsestörande poster var EBITA -11% (-9% justerat för Ratos ägarandelar).

Några av innehaven fortsätter att gå riktigt starkt. GS-Hydro levererar hög tillväxt i omsättning, vinst och orderingång mot bakgrund av en fortsatt positiv utveckling inom offshoresektorn. Finnkino har en mycket positiv trend och drar nytta av ett bra filmutbud.

Den nordiska byggmarknaden försvagades ytterligare under tredje kvartalet, vilket påverkar bland annat Inwido och Hafa Bathroom Group. Båda bolagen har dock, till följd av en effektiv kostnadskontroll, framgångsrikt lyckats kompensera för en del av effekterna. Vi förväntar oss på kort sikt en fortsatt svag nordisk byggmaterialmarknad.

I de bolag som har tydliga strukturella utmaningar, AH Industries, DIAB och Jøtul, fortsätter den höga aktiviteten. AH Industries påverkas av en förnyad försvagning på vindkraftmarknaden och avslutningen på 2012 förväntas bli riktigt svag, varför nya kostnadsbesparingar nu genomförs. Även DIAB och

Utveckling Ratos innehav *)

2012 kv 1-3
100% Ratos
andel
Omsättning 0% 0%
EBITA -22% -21%
EBITA exkl jämförelse
störande poster
-18% -15%
EBT -47% -41%
EBT exkl jämförelse
störande poster
-14% -12%
2012 kv 3
100% Ratos
andel
Omsättning -4% -4%
EBITA -9% -5%
EBITA exkl jämförelse
störande poster
-11% -9%
EBT 57% 62%

*) Jämförelse med motsvarande period före gående år och för jämförbara enheter.

För att underlätta en analys hänvisas till den utförliga tabellen på sidan 13 där ekonomiska data för Ratos innehav redovisas. På www.ratos.se finns en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över finansiell ställning för Ratos intresseoch dotterföretag att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer.

Jøtul har under tredje kvartalet sett en generellt försvagad marknad, vilket kombinerat med de ursprungliga svårigheterna (vindkraftmarknaden i Kina för DIAB, respektive interna produktions- och logistikproblem för Jøtul) skapar en utmanande situation. I båda bolagen finns dock tydliga planer på plats som ska åtgärda problemen. DIAB har under kvartalet fattat beslut om och påbörjat implementeringen av genomgripande åtgärder som ska förbättra resultatet med 100 Mkr per år från 2014. Därutöver analyseras för närvarande ytterligare åtgärder.

Den nordiska bankmarknaden fungerar fortsatt väl för Ratos vidkommande. Bankerna är liksom tidigare i år något mer selektiva i sin utlåning, men Ratos står i en sådan miljö starkt. En långsiktig, ansvarsfull ägarsyn och goda bankrelationer gör att finansiering till tillfredsställande villkor finns tillgänglig för intressanta projekt som vi arbetar med. De transaktioner som gjorts och diskuterats under året, till exempel Arcus-

Gruppens danska tilläggsförvärv, är tydliga exempel på detta.

Transaktionsmarknaden fortsätter att vara något avvaktande, även om det finns goda möjligheter att göra intressanta affärer. Ratos har under året haft hög aktivitet på transaktionssidan, med försäljningarna av Anticimex, Lindab och Stofa som goda exempel. Även på förvärvssidan är vår aktivitet relativt hög, med ökande kvalitet i affärsflödet. I tider med betydande osäkerhet är det dock förstås extra viktigt att vara selektiv och noga väga in vår framtidssyn i bedömningar och värderingar.

Avsaknaden av entydiga makrosignaler och den volatilitet i utvecklingen som många av våra innehav upplever, där försäljning och orderingång är oerhört slagiga även mellan enskilda veckor, innebär att det är mycket svårt att göra prognoser för portföljbolagens utveckling för närvarande. På övergripande nivå förbereds Ratos portföljbolag för en fortsatt svag marknad under avslutningen av 2012 samt även under 2013.

Förutsättningarna kommer dock variera kraftigt beroende på vilken marknad, nisch eller geografi bolaget agerar på. Detta gör att flexibilitet och snabbhet att agera på marknadens signaler är mycket centralt och kostnadsbesparingar kommer att vara ett återkommande tema i många portföljbolag. För närvarande är det kortsiktigt svårt att öka vinst och lönsamhet, men vår bedömning är fortsatt att vi nu kan skapa förutsättningar för långsiktig hävstång på konjunkturuppgången när den kommer.

Under fjärde kvartalet förväntar vi oss att många av portföljbolagen fortsätter att gå bra och delvis kompenserar för bolag som har det tuffare. Totalt sett förväntar vi oss att redovisad EBITA i innehaven blir något lägre än fjärde kvartalet föregående år, delvis beroende på hur omfattande åtgärdsprogram som implementeras och kostnaderna för dessa. För helåret 2012 innebär det att redovisad EBITA hamnar under föregående år.

Ratos resultat

Resultatet före skatt för de första nio månaderna 2012 uppgick till 1 056 Mkr (935). Det högre redovisade resultatet beror främst på genomförda exits. Resultatet har belastats med en nedskrivning om 275 Mkr av innehavet i AH Industries. I resultatet ingår resultat/ resultatandelar från innehaven med 176 Mkr (374) och exitresultat med 979 Mkr (525).

Centrala intäkter och kostnader

Ratos centrala netto uppgick till 176 Mkr (36), varav personalkostnader i Ratos AB uppgick till 78 Mkr (98). Den rörliga delen av personalkostnaderna uppgick till

10 Mkr (27). Övriga förvaltningsposter var 91 Mkr (93). Finansiella poster netto uppgick till 163 Mkr (206). Det högre centrala nettot förklaras i huvudsak av en under perioden realiserad vinst om 168 Mkr avseende försäljning av koncernföretag.

Skatt

Ratos koncernmässiga skattekostnad utgörs av dotterföretagens och Ratos andel av intresseföretagens skatt. Skattesatsen i koncernens resultaträkning har bland annat påverkats av moderbolagets investmentbolagsstatus och av ej skattepliktiga realisationsresultat.

Mkr 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
Resultat/resultatandelar före skatt 1)
AH Industries (69%) -16 -4 -6
Anticimex (85%) 2) 51 68 84
Arcus-Gruppen (83%) -122 -12 82
Biolin Scientific (100%) 5 3 -10
Bisnode (70%) 64 49 106
Contex Group (100%) 16 38 -14
DIAB (95%) -215 -16 -51
Euromaint (100%) -43 -107 -144
Finnkino (98%) 3) 58 -8 1
GS-Hydro (100%) 62 -22 -13
Hafa Bathroom Group (100%) 9 -20 -18
HL Display (99%) 51 36 24
Inwido (97%) 135 209 315
Jøtul (61%) -104 -62 -113
KVD Kvarndammen (100%) 27 30 42
Lindab (11%) 4) 4 18 21
Medisize (98%) 5) 42 42
Mobile Climate Control (100%) 57 -1 7
SB Seating (85%) 61 55 95
Stofa (99%) 76 78 96
Summa resultat/resultatandelar 176 374 546
Exit Anticimex 898
Exit Lindab 81
Exit Camfil 586 586
Exit Superfos -99 -99
Exit Medisize 38 38
Summa exitresultat 979 525 525
Nedskrivning AH Industries -275
Nedskrivning Contex Group -312
Resultat från innehav 880 899 759
Centrala intäkter och kostnader
Förvaltningskostnader 13 -170 -191
Finansiella poster 163 206 292
Koncernens resultat före skatt 1 056 935 860

1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.

2) Anticimex ingår i koncernens resultat till och med juni 2012. Hela innehavet avyttrades i juli 2012.

3) Finnkino ingår i koncernens resultat från och med maj 2011. 4) Lindab ingår i koncernens resultat till och med juni 2012. Hela innehavet avyttrades i augusti 2012.

5) Medisize ingår i koncernens resultat till och med juli 2011. Hela innehavet avyttrades i augusti 2011.

Finansiell ställning

Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten var 2 628 Mkr (1 125) och koncernens likvida medel var vid periodens slut 3 018 Mkr (2 506), varav kortfristiga räntebärande placeringar utgjorde 967 Mkr (1). De räntebärande skulderna inklusive pensionsavsättningar uppgick till 12 281 Mkr (14 765).

Moderbolaget

Moderbolagets resultat före skatt uppgick till 1 103 Mkr (1 028). Moderbolagets likvida medel, inklusive kortfristiga räntebärande placeringar, var 1 775 Mkr (775). Med hänsyn tagen till avtalade, men ännu ej genomförda, finansiella transaktioner har Ratos per den 9 november en nettolikviditet om cirka 2,8 miljarder kr. Därutöver finns en befintlig kreditfacilitet om 3,2 miljarder kr samt ett bemyndigande från årsstämman 2012 att emittera 35 miljoner Ratos B-aktier i samband med avtal om förvärv.

Risker och osäkerhetsfaktorer

För en beskrivning av koncernens och moderbolagets väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till förvaltningsberättelsen samt not 31 och 38 i årsredovisningen för 2011. En bedömning för de närmast kommande månaderna finns i avsnittet Utvecklingen under januari till september på sidorna 3-4.

Transaktioner med närstående

Moderbolaget har erhållit utdelning och återbetalning av aktieägartillskott från dotter- och intresseföretag om 1 372 Mkr (843). Kapitaltillskott har lämnats till AH Industries, DIAB och Jøtul om totalt 209 Mkr.

Ratos-aktien

Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 3,04 kr (2,21). Ratos-aktiens totalavkastning uppgick under de första nio månaderna 2012 till -23%, att jämföra med utvecklingen för SIX Return Index som var 12%.

Återköp och antal aktier

Under de första nio månaderna har inga aktier återköpts och inga köpoptioner utnyttjats. Ratos ägde vid slutet av september 5 139 537 B-aktier (motsvarande 1,6% av totalt antal aktier), återköpta till en genomsnittlig kurs om 69 kr.

Per den 30 september uppgick det totala antalet aktier i Ratos (A- och B-aktier) till 324 140 896 och antalet röster till 108 587 444. Antalet utestående aktier uppgick till 319 001 359. Genomsnittligt antal B-aktier i Ratos ägo under perioden var 5 140 428 (5 104 197 under helåret 2011).

Ratos eget kapital 1)

Den 30 september 2012 uppgick Ratos eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) till 12 610 Mkr (11 837 Mkr den 30 juni 2012), motsvarande 40 kr per utestående aktie (37 kr den 30 juni 2012).

Mkr 2012-09-30 % av eget kapital
AH Industries 321 3
Arcus-Gruppen 413 3
Biolin Scientific 335 3
Bisnode 1 211 10
Contex Group 300 2
DIAB 887 7
Euromaint 558 5
Finnkino 417 3
GS-Hydro 27 0
Hafa Bathroom Group 158 1
HL Display 1 028 8
Inwido 2 187 17
Jøtul 326 3
KVD Kvarndammen 411 3
Mobile Climate Control 798 6
SB Seating 1 015 8
Stofa 240 2
Summa 10 632 84
Övriga nettotillgångar i centrala bolag 1 978 16
Eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) 12 610 100
Eget kapital per aktie, kr 40

1) Innehaven visas till koncernmässiga värden, vilket motsvaras av koncernens andel i innehavens eget kapital, eventuella restvärden på koncernmässiga över- och undervärden reducerat med eventuella internvinster. Därutöver inkluderas även aktieägarlån och räntor på dessa.

Kreditfaciliteter

Moderbolaget har en femårig rullande lånefacilitet på 3,2 miljarder kr inklusive checkräkningskredit. Syftet med faciliteten är att dels kunna använda den vid behov av överbryggnadsfinansiering vid förvärv, dels kunna finansiera utdelning och löpande driftskostnader under en period med få eller inga exits. I normalfallet ska moderbolaget vara obelånat. Vid periodens slut var krediten outnyttjad.

Omstämpling av aktier

Sedan bolagsstämman 2003 finns ett konverteringsförbehåll avseende möjlighet att stämpla om A-aktier till B-aktier i bolagsordningen. Detta innebär att ägare av A-aktier har en kontinuerlig möjlighet att genomföra en konvertering till B-aktier. Under 2012 har inga aktier omstämplats till B-aktier.

Övrigt

Valberedning

I enlighet med beslut på Ratos årsstämma den 18 april 2012 har bolagets större ägare mellan sig utsett en valberedning med styrelsens ordförande Arne Karlsson som sammankallande. Till ordförande har Björn Franzon (Swedbank Robur fonder) utsetts. Övriga ledamöter är: Ulf Fahlgren (Akademiinvest), Jan Söderberg (Ragnar Söderbergs stiftelse samt eget och närståendes innehav), Maria Söderberg (Torsten Söderbergs stiftelse) och Per-Olof Söderberg (eget och närståendes innehav).

Information om innehaven

Mer information om innehaven och en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över finansiell ställning för Ratos innehav finns att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer på www.ratos.se.

AH Industries

  • Omsättning 889 Mkr (658) och EBITA 4 Mkr (17)
  • Positiv operativ resultat- och försäljningsutveckling, men betydande försvagning under tredje kvartalet.
  • Operativ EBITA uppgick till 7 Mkr (4)
  • Projektförskjutningar, låg produktionseffektivitet och mer osäkra marknadsutsikter har fortsatt att påverka resultatet inom Wind Solutions negativt. Industrial Solutions fortsätter att utvecklas positivt jämfört med föregående år
  • Omfattande besparingsprogram initierat till följd av den svaga utvecklingen och sämre marknadsutsikter för vindkraftindustrin på kort sikt

Ratos ägarandel i AH Industries uppgick till 69% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 321 Mkr den 30 september 2012.

AH Industries är en av världens största underleverantörer av metallkomponenter, moduler och system samt tjänster till vindkraft-, cement- och mineralindustrin. Bolaget är specialiserat på tillverkning och bearbetning av tunga metallobjekt med höga krav på precision. Bolaget har produktion i Danmark, Kina och Tyskland.

Arcus-Gruppen

  • Omsättning 1 587 Mkr (1 391) och EBITA -69 Mkr (41)
  • God försäljningstillväxt inom både sprit och vin, trots leverans- och uppstartsproblem i ny fabrik samt svalt sommarväder i Norden
  • Invigning av ny produktionsanläggning i juni. Resultatet har belastats med jämförelsestörande kostnader om 164 Mkr hittills i år, främst avseende flytten. Operativ EBITA uppgick till 95 Mkr (65). Totalt väntas 175-210 Mkr i jämförelsestörande kostnader belasta resultatet under 2012
  • Avtal tecknat om att förvärva varumärkena Aalborg, Brøndums, Gammel Dansk och Malteser från Pernod Ricard. Godkännande från konkurrensmyndigheten i Danmark har erhållits med förbehåll att varumärket Brøndums avyttras. Godkännande från konkurrensmyndigheten i Tyskland kvarstår och besked väntas innan årsskiftet. Förvärvet väntas slutföras i januari 2013 och därefter kommer Brøndums att avyttras

Ratos ägarandel i Arcus-Gruppen uppgick till 83% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 413 Mkr den 30 september 2012.

Arcus-Gruppen är Norges ledande spritproducent och en av Nordens största vinleverantörer genom Vingruppen, Vinordia och Arcus Wine Brands. Bland gruppens mer kända varumärken finns Braastad Cognac, Linie Aquavit, Løiten och Vikingfjord Vodka.

Biolin Scientific

  • Omsättning 161 Mkr (156) och EBITA 8 Mkr (9)
  • God tillväxt inom Discovery Instruments (Sophion), något svagare inom Analytical Instruments
  • Operativ EBITA uppgick till 8 Mkr (4)
  • Lägre omsättning och försäljningsmix påverkade EBITA-marginalen negativt under tredje kvartalet
  • Lansering av nytt helautomatiserat instrument inom Analytical Instruments

Ratos ägarandel i Biolin Scientific uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 335 Mkr den 30 september 2012.

Biolin Scientific utvecklar, tillverkar och säljer analysinstrument för forskning, utveckling, kvalitetskontroll och klinisk diagnostik. Bolagets största marknadsnisch är nanoteknik, främst materialvetenskap, cellanalys och biofysik. Kunderna finns i hela världen och är främst forskare inom universitet, forskningsinstitut och den industriella sektorn.

Bisnode

  • Omsättning 2 884 Mkr (3 144) och EBITA 385 Mkr (341)
  • Stabil organisk försäljningsutveckling justerad för valutaeffekter. Credit Solutions visar god tillväxt och resultatutveckling. Svag utveckling för bolagen inom region BeNeFra samt som förväntat en lägre försäljning av SPAR-relaterade produkter i Sverige
  • Försäljningen av WLW slutfördes i februari, reavinsten uppgick till 151 Mkr. Goodwill skrevs under första kvartalet ned med 151 Mkr relaterat till affärsområdet Product Information
  • EBITA justerat för WLW och andra jämförelsestörande poster uppgick till 250 Mkr (319), motsvarande en rörelsemarginal om 9% (10). Det lägre resultatet förklaras i huvudsak av minskad SPARrelaterad försäljning
  • I augusti tecknades ett förnyat avtal med D&B för 11 länder

Ratos ägarandel i Bisnode uppgick till 70% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 211 Mkr den 30 september 2012.

Bisnode är en av de ledande europeiska leverantörerna av digital affärsinformation med tjänster inom marknads-, kredit- och affärsinformation. Med hjälp av Bisnodes informationstjänster kan företag öka sin försäljning, minska sina risker och förbättra sina dagliga affärsbeslut. Verksamhet bedrivs i 17 länder runt om i Europa.

Contex Group

  • Omsättning 234 Mkr (231) och EBITA 21 Mkr (25) (proformerat för ny koncernstruktur)
  • Försäljningen av dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems slutfördes i januari. I samband med försäljningen och refinansiering av kvarvarande verksamhet erhöll Ratos 355 Mkr i utdelning
  • I likhet med förra året förekom lagerneddragningar hos kunder under tredje kvartalet vilket påverkat omsättning och resultat negativt
  • Nytt produktprogram lanserat i september

Ratos ägarandel i Contex Group uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 300 Mkr den 30 september 2012.

Danska Contex Group är världens största tillverkare av avancerade scanners för stora bildformat. Contex säljer dels under eget varumärke, dels som OEM-leverantör till bland andra HP och Océ.

DIAB

  • Omsättning 785 Mkr (924) och EBITA -163 Mkr (17)
  • Mycket svag efterfrågan och prispress på vindkraftmarknaden i Kina, men positiv volymutveckling i Nordamerika samt Europa
  • Svag lönsamhet till följd av låg försäljningsvolym, lågt kapacitetsutnyttjande och ökad prispress
  • Ett omfattande åtgärdsprogram har initierats som ska förbättra resultatet med 100 Mkr per år från 2014. Merparten av kostnaderna för programmet (cirka 120 Mkr) har belastat resultatet under tredje kvartalet. Ytterligare besparingsåtgärder utvärderas till följd av det osäkra marknadsläget
  • Kapitaltillskott genomfört om totalt 95 Mkr, varav 20 Mkr under tredje kvartalet

Ratos ägarandel i DIAB uppgick till 95% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 887 Mkr den 30 september 2012.

DIAB är ett världsledande företag som tillverkar och utvecklar kärnmaterial till kompositkonstruktioner för bland annat vingar till vindkraftverk, skrov och däck till fritidsbåtar samt detaljer till flygplan, tåg, industriella applikationer och byggnader. Materialet har en unik kombination av egenskaper såsom låg vikt, hög hållfasthet, isolationsförmåga samt kemisk resistens.

Euromaint

  • Omsättning 1 874 Mkr (2 119) och EBITA 31 Mkr (83)
  • Omsättning justerad för pendeltågskontraktet (ingår ej sedan juni 2011) minskade med 4%
  • Svag utveckling i framför allt den tyska godstrafiken bidrar till lägre omsättning och resultat
  • Ett flertal åtgärdsprogram pågår med syfte att sänka kostnaderna och höja effektiviteten
  • Nya kontrakt tecknade avseende underhåll av Öresundståg samt tågtrafik i Västsverige

Ratos ägarandel i Euromaint uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 558 Mkr den 30 september 2012.

Euromaint är ett av Europas ledande oberoende underhållsföretag för spårtrafikbranschen. Tjänsterna och produkterna säkrar tillförlitligheten och livslängden för spårburna fordon såsom godsvagnar och passagerartåg samt lok och arbetsmaskiner. Euromaint har verksamhet i Sverige, Belgien, Lettland, Nederländerna och Tyskland.

Finnkino

  • Omsättning 623 Mkr (583) och EBITA 93 Mkr (55)
  • Hög andel finska filmer bidrog till hög besöksnivå under tredje kvartalet och gav stark omsättningsoch resultatutveckling
  • Förbättring av lönsamheten i både Baltikum och Finland
  • Kringförsäljning per besök steg med 3%

Ratos ägarandel i Finnkino uppgick till 98% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 417 Mkr den 30 september 2012.

Finnkino är den största biografoperatören i Finland och Baltikum med 25 biografer och 160 biosalonger med sammanlagt cirka 30 000 platser. Därutöver bedrivs filmdistribution samt viss distribution av dvdfilmer. Biografverksamheten bedrivs under namnet Finnkino i Finland och Forum Cinemas i Baltikum.

GS-Hydro

  • Omsättning 1 014 Mkr (763) och EBITA 98 Mkr (17)
  • Stark försäljningsökning driven framför allt av en hög aktivitet inom offshore-segmentet
  • Kraftig resultatförbättring till följd av ökad försäljning

Ratos ägarandel i GS-Hydro uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 27 Mkr den 30 september 2012.

GS-Hydro är en ledande leverantör av icke-svetsade rörsystem. Produkterna används inom framför allt marin- och offshoreindustrin, men även inom pappersindustrin, gruv- och metallindustrin samt bil och flygindustrin. Huvudkontoret ligger i Finland.

Hafa Bathroom Group

  • Omsättning 204 Mkr (245) och EBITA 11 Mkr (1)
  • Konsumentmarknaden fortsätter att försvagas och påverkar försäljningen negativt
  • Resultatförbättring till följd av genomförda besparingsåtgärder

Ratos ägarandel i Hafa Bathroom Group uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 158 Mkr den 30 september 2012.

Hafa Bathroom Group är med varumärkena Hafa och Westerbergs ett av Nordens ledande företag inom badrumsinredningar.

HL Display

  • Omsättning 1 248 Mkr (1 233) och EBITA 80 Mkr (65)
  • I lokal valuta ökade omsättningen med 2%. Positiv försäljningsutveckling i Asien och Storbritannien, stabil i Östeuropa och Nordeuropa medan Sydeuropa var något svagare
  • Förbättrat EBITA-resultat till följd av omsättningstillväxt, stabil bruttomarginal och god kostnadskontroll
  • Flytten av fabriken i Falun till Polen har slutförts och produktion i Polen är under uppstart. Omstruktureringskostnader har belastat periodens resultat med 15 Mkr och beräknas uppgå till cirka 20-30 Mkr för helåret

Ratos ägarandel i HL Display uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 028 Mkr den 30 september 2012.

HL Display är en global marknadsledande leverantör av produkter och system för varuexponering och butikskommunikation med verksamhet i 47 länder. Tillverkning sker i Kina, Polen, Storbritannien och Sverige.

Inwido

  • Omsättning 3 365 Mkr (3 640) och EBITA 177 Mkr (281)
  • Fortsatt svag marknad i Sverige och minskad orderingång även på övriga nordiska marknader
  • Kostnadsåtgärder har genomförts och ytterligare planeras. Dessa har tillsammans med en hittills positiv resultatutveckling på marknaderna utanför Sverige kompenserat till viss del för den minskade efterfrågan, men har ännu ej fått full effekt
  • Affärsområdet Home Improvement har avyttrats och medförde en reaförlust om 51 Mkr
  • Operativ EBITA uppgick till 240 Mkr (348), justerad för reaförlust och andra jämförelsestörande kostnader

Ratos ägarandel i Inwido uppgick till 97% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 2 187 Mkr den 30 september 2012.

Inwido utvecklar, tillverkar och säljer ett komplett sortiment av fönster och ytterdörrar till konsumenter, byggbolag och småhustillverkare. Verksamhet bedrivs i samtliga nordiska länder samt i Storbritannien, Irland, Polen och Ryssland. Elitfönster, SnickarPer, Tiivi, KPK, Lyssand och Allan Brothers är några av bolagets varumärken.

Jøtul

  • Omsättning 590 Mkr (653) och EBITA -77 Mkr (0)
  • Låg efterfrågan på flera huvudmarknader under tredje kvartalet har bidragit till svag försäljningsoch resultatutveckling
  • I samband med en omfattande omläggning av bolagets produktionsstyrning i den norska tillverkningsenheten och en minskning av lagernivåerna har produktiviteten och därmed resultatet påverkats negativt
  • Kapitaltillskott har lämnats av ägarna om totalt 90 MNOK, varav Ratos andel var 74 MNOK (85 Mkr)

Ratos ägarandel i Jøtul uppgick till 61% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 326 Mkr den 30 september 2012.

Norska Jøtul är en av Europas största tillverkare av braskaminer med tillverkning i Norge, Danmark, Frankrike, Polen och USA. Företaget har anor från 1853 och produkterna säljs globalt, främst genom specialbutiker men även på "gör-det-själv"-marknaden.

KVD Kvarndammen

  • Omsättning 208 Mkr (199) och EBITA 32 Mkr (38)
  • Stärkt marknadsandel på i övrigt svag personbilsmarknad
  • Förmedling av privatpersoners bilar (Medlemsbil) initierad
  • Lansering i Norge löper enligt plan med första auktion i november. Lanseringskostnader belastar resultatet främst under andra halvåret
  • Den strategiska inriktningen innebär lägre volymer men högre försäljningspriser inom Maskin och Tunga Fordon

Ratos ägarandel i KVD Kvarndammen uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 411 Mkr den 30 september 2012.

KVD Kvarndammen är Sveriges största oberoende nätbaserade marknadsplats för förmedling av kapitalvaror. Företaget, som grundades 1991, driver auktionssajten kvd.se där förmedling av personbilar, tunga fordon och maskiner sker vid veckovisa nätauktioner. Antalet unika besökare uppgår till cirka 200 000 per vecka. I bolaget ingår Sveriges största värderingsportal för personbilar, bilpriser.se.

Mobile Climate Control (MCC)

  • Omsättning 982 Mkr (772) och EBITA 89 Mkr (25)
  • Ökad försäljning till följd av förvärvet som genomfördes i april 2011 samt god efterfrågan inom nyttofordons- och militärsegmenten
  • Resultatförbättring till följd av högre volym och genomförda lönsamhetsåtgärder. Däremot påverkar svag resultatutveckling inom delar av den nordamerikanska verksamheten samt uppstartskostnader efter fabrikskonsolidering i Europa lönsamheten negativt

Ratos ägarandel i Mobile Climate Control uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 798 Mkr den 30 september 2012.

Mobile Climate Control (MCC) erbjuder kompletta klimatsystem för tre huvudsakliga kundsegment: bussar, nyttofordon och militärfordon. Cirka 80% av bolagets försäljning sker i Nordamerika och 20% i Europa. De större produktionsanläggningarna finns i Toronto (Kanada), Goshen (USA) samt Olawa (Polen).

SB Seating

  • Omsättning 851 Mkr (912) och EBITA 164 Mkr (178)
  • Lägre omsättning på de flesta marknader förutom Norge, Storbritannien och Finland
  • Stigande marknadsandel på en i övrigt svag europeisk kontorsstolsmarknad
  • Resultatminskningen förklaras av den lägre omsättningen. EBITA-marginalen uppgick till 19% (20)

Ratos ägarandel i SB Seating uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 015 Mkr den 30 september 2012.

SB Seating utvecklar och producerar ergonomiska arbetsstolar i skandinavisk design för privat och offentlig kontorsmiljö. Gruppen marknadsför tre starka varumärken, HÅG, RH och RBM, som i huvudsak säljs genom återförsäljare. Koncernen finns idag representerad i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Nederländerna och Frankrike.

Stofa

  • Omsättning 1 155 Mkr (1 008) och EBITA 131 Mkr (116)
  • Ökad omsättning drivet av förvärvet från Canal Digital och att TV2 numera är en betal-TV-kanal samt ökad bredbandsförsäljning
  • Antalet bredbandskunder växer starkt drivet av marknadsförings- och prissättningsåtgärder. Sedan årsskiftet har antalet bredbandskunder ökat med mer än 10%
  • Ratos har efter kvartalets slut ingått avtal om att sälja Stofa till SE. Försäljningen är villkorad av godkännande från berörda myndigheter och SEs representantskap. Exitvinsten uppgår till cirka 850 Mkr och årlig genomsnittlig avkastning (IRR) till cirka 55%

Ratos ägarandel i Stofa uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 240 Mkr den 30 september 2012.

Stofa är en dansk operatör inom bredband, kabel-TV och telefoni som förser cirka 375 000 danska hushåll med kabel-TV och knappt 180 000 med bredband. Tjänsterna levereras i nära samarbete med 300 antennföreningar runt om i Danmark. Härutöver säljer Stofa även till slutabonnenter som erbjuds interaktiva TVtjänster (betal-TV), bredband och IP-telefoni.

Ratos innehav 30 september 2012

Nettoomsättning EBITA EBT A)
Mkr 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
AH Industries 889 658 925 4 17 24 -16 -4 -6
Arcus-Gruppen 1) 1 587 1 391 2 072 -69 41 146 -122 -17 78
Biolin Scientific 2) 161 156 232 8 9 15 5 -3 0
Bisnode 2 884 3 144 4 310 385 341 447 140 122 203
Contex Group 3) 234 231 300 21 25 19 16 21 7
DIAB 785 924 1 219 -163 17 -5 -210 -15 -50
Euromaint 4) 1 874 2 119 2 860 31 83 102 -2 43 52
Finnkino 5) 623 583 799 93 55 77 58 13 21
GS-Hydro 1 014 763 1 074 98 17 31 62 -22 -13
Hafa Bathroom Group 6) 204 245 324 11 1 -5 9 -1 -2
HL Display 1 248 1 233 1 643 80 65 64 51 35 24
Inwido 3 365 3 640 5 050 177 281 407 135 209 315
Jøtul 590 653 996 -77 0 -33 -97 -26 -66
KVD Kvarndammen 208 199 276 32 38 52 27 30 42
Mobile Climate Control 982 772 1 048 89 25 45 57 -1 7
SB Seating 851 912 1 264 164 178 253 122 130 196
Stofa 1 155 1 008 1 390 131 116 146 76 78 96
Summa 18 654 18 629 25 782 1 015 1 310 1 786 311 591 905
Förändring 0% -22% -47%
Mkr Avskrivningar B)
2012 kv 1-3
Investeringar C)
2012 kv 1-3
Kassa-
flöde D)
2012 kv 1-3
Eget
kapital E)
2012-09-30
Räntebärande
nettoskulder E)
2012-09-30
Medelantal
anställda
2011
Koncern-
mässigt värde
2012-09-30
Ratos
ägarandel
2012-09-30
AH Industries 42 49 -55 855 363 457 321 69%
Arcus-Gruppen 1) 26 103 -448 525 746 469 413 83%
Biolin Scientific 2) 6 22 -9 341 152 141 335 100%
Bisnode 108 69 27 2 168 2 118 3 016 1 211 70%
Contex Group 3) 22 19 -9 619 81 302 300 100%
DIAB 134 22 -37 1 019 837 1 389 887 95%
Euromaint 4) 39 26 -4 576 598 2 442 558 100%
Finnkino 5) 50 20 23 424 282 794 417 98%
GS-Hydro 16 16 53 373 450 608 27 100%
Hafa Bathroom Group 6) 2 1 -16 47 73 176 158 100%
HL Display 28 40 4 1 143 465 1 158 1 028 99%
Inwido 86 56 -114 2 264 1 232 3 523 2 187 97%
Jøtul 44 52 -144 571 654 713 326 61%
KVD Kvarndammen 4 2 17 411 98 177 411 100%
Mobile Climate Control 12 6 -41 824 605 630 798 100%
SB Seating 29 46 73 1 105 764 479 1 015 85%
Stofa 86 129 59 243 872 400 240 99%

A) Resultat med återlagda räntekostnader på aktieägarlån.

  • B) I avskrivningar ingår avskrivningar och nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar samt på internt genererade och direktförvärvade immateriella tillgångar. Av- och nedskrivningar ingår i EBITA.
  • C) Investeringar exklusive förvärv av företag.
  • D) Med kassaflöde avses kassaflöde från löpande verksamhet inklusive betalda räntor och investeringsverksamhet före förvärv och avyttring av företag.
  • E) I eget kapital ingår aktieägarlån. Räntebärande skulder exkluderar aktieägarlån.
  • 1) Resultatet för Arcus-Gruppen 2011 är proformerat med hänsyn till ny finansiering.
  • 2) Resultatet för Biolin Scientific 2011 är proformerat med hänsyn till ny koncernstruktur, förvärv av Sophion Bioscience i augusti 2011, ny finansiering samt nedläggning av Farfield.
  • 3) Resultatet för Contex 2011 är proformerat med hänsyn till försäljning av Z Corporation och Vidar Systems samt ny finansiering.
  • 4) Resultatet för Euromaint 2011 är proformerat med hänsyn till avvecklad verksamhet (affärsområde Ombyggnad) samt försäljning av Euromaint Industry.
  • 5) Resultatet för Finnkino 2011 är proformerat med hänsyn till Ratos förvärv.
  • 6) Resultatet för Hafa Bathroom Group 2011 är proformerat med hänsyn till avvecklad verksamhet i Danmark.

Telefonkonferens 9 november kl 10.00

08-505 201 10

OBS! Riktnummer måste slås

Hör VD Susanna Campbell kommentera delårsrapporten på www.ratos.se

Rapporttillfällen

2013
15 feb Bokslutskommuniké 2012
17 april Årsstämma
8 maj Delårsrapport jan-mars
15 aug Delårsrapport jan-juni
8 nov Delårsrapport jan-sept

Stockholm 9 november 2012 Ratos AB (publ)

Susanna Campbell Verkställande direktör

För ytterligare information: Susanna Campbell, VD, 08-700 17 00 Emma Rheborg, Informations- och IR-chef, 08-700 17 20

Denna information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller krav ställda i noteringsavtal.

Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation i sammandrag (delårsrapport) upprättad i enlighet med IAS 34 och 9 kap. årsredovisningslagen

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Ratos AB för perioden 1 januari till 30 september 2012. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Peter Clemedtsson Jeanette Skoglund

Stockholm den 9 november 2012 PricewaterhouseCoopers

Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor

Koncernens resultaträkning

Mkr 2012 kv 3 2011 kv 3 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
Nettoomsättning 6 180 7 172 20 304 21 684 29 669
Övriga rörelseintäkter 56 39 140 171 215
Förändring av varulager -18 -88 13 93 -64
Råvaror och förnödenheter -2 559 -2 706 -8 220 -8 376 -11 385
Kostnader för ersättning till anställda -1 878 -2 281 -6 473 -7 067 -9 529
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella
och immateriella anläggningstillgångar
-316 -325 -1 267 -860 -1 470
Övriga kostnader -1 183 -1 529 -4 137 -4 558 -6 272
Realisationsresultat vid försäljning av koncernföretag 899 32 1 183 33 27
Realisationsresultat vid försäljning av intresseföretag 81 81 487 485
Andelar i intresseföretags resultat 1 20 13 28 33
Rörelseresultat 1 263 334 1 637 1 635 1 709
Finansiella intäkter 52 8 135 89 155
Finansiella kostnader -243 -296 -716 -789 -1 004
Finansnetto -191 -288 -581 -700 -849
Resultat före skatt 1 072 46 1 056 935 860
Skatt -65 -36 -88 -211 -314
Periodens resultat 1 007 10 968 724 546
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 998 9 969 705 521
Innehav utan bestämmande inflytande 9 1 -1 19 25
Resultat per aktie, kr
– före utspädning 2,95 0,03 3,04 2,21 1,63
– efter utspädning 2,95 0,03 3,04 2,21 1,63

Koncernens rapport över totalresultat

Mkr 2012 kv 3 2011 kv 3 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
Periodens resultat 1 007 10 968 724 546
Övrigt totalresultat:
Periodens omräkningsdifferenser -261 137 -314 249 -38
Periodens förändring av säkringsreserv -9 -42 -3 -15 -24
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat 2 11 1 4 7
Periodens övrigt totalresultat -268 106 -316 238 -55
Periodens summa totalresultat 739 116 652 962 491
Periodens summa totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 776 104 707 904 478
Innehav utan bestämmande inflytande -37 12 -55 58 13

Rapport över finansiell ställning för koncernen i sammandrag

Mkr 2012-09-30 2011-09-30 2011-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 16 545 21 121 20 483
Övriga immateriella anläggningstillgångar 1 304 1 624 1 541
Materiella anläggningstillgångar 4 051 4 380 4 286
Finansiella anläggningstillgångar 275 818 785
Uppskjutna skattefordringar 649 682 617
Summa anläggningstillgångar 22 824 28 625 27 712
Omsättningstillgångar
Varulager 2 632 3 074 2 684
Kortfristiga fordringar 5 438 6 106 6 291
Likvida medel 3 018 2 506 3 042
Tillgångar som innehas för försäljning 193
Summa omsättningstillgångar 11 088 11 686 12 210
Summa tillgångar 33 912 40 311 39 922
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital inklusive innehav utan
bestämmande inflytande
13 436 15 377 14 655
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 9 545 11 352 11 667
Ej räntebärande skulder 748 561 845
Pensionsavsättningar 306 422 410
Övriga avsättningar 208 600 396
Uppskjutna skatteskulder 437 756 690
Summa långfristiga skulder 11 244 13 691 14 008
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 2 430 2 991 2 145
Ej räntebärande skulder 6 673 7 574 8 307
Avsättningar 129 678 718
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 89
Summa kortfristiga skulder 9 232 11 243 11 259
Summa eget kapital och skulder 33 912 40 311 39 922

Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag

2012-09-30 2011-09-30 2011-12-31
Mkr Moder-
ägare
Innehav utan
bolagets bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Moder-
ägare
Innehav utan
bolagets bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Moder-
bolagets
ägare
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Ingående eget kapital 13 658 997 14 655 15 091 1 374 16 465 15 091 1 374 16 465
Effekt av fastställd förvärvsanalys -23 -23 -23 -23
Justerat eget kapital 13 658 997 14 655 15 068 1 374 16 442 15 068 1 374 16 442
Periodens summa totalresultat 707 -55 652 904 58 962 478 13 491
Utdelning -1 754 -74 -1 828 -1 678 -133 -1 811 -1 678 -130 -1 808
Nyemission 14 14 7 7 10 10
Återköp av egna aktier -74 -74 -74 -74
Överlåtelse av egna aktier
(inlösen köpoptioner)
88 88 88 88
Försäljning av egna aktier
i intresseföretag
6 6
Optionspremier 6 6 6 6
Säljoption, framtida förvärv från innehav
utan bestämmande inflytande
-215 -215
Förvärv av innehav
utan bestämmande inflytande
-7 -10 -17 -175 -156 -331 -230 -140 -370
Innehav utan bestämmande
inflytande vid förvärv
1 1 102 102 99 99
Innehav utan bestämmande
inflytande i avyttrat företag
-47 -47 -14 -14 -14 -14
Utgående eget kapital 12 610 826 13 436 14 139 1 238 15 377 13 658 997 14 655

Rapport över kassaflöden för koncernen

Mkr 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 1 056 935 860
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet -19 114 1 034
1 037 1 049 1 894
Betald inkomstskatt -207 -246 -316
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital
830 803 1 578
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager -38 -246 64
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar 274 340 -146
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder -1 087 -413 212
Kassaflöde från den löpande verksamheten -21 484 1 708
Investeringsverksamheten
Förvärv, koncernföretag -15 -1 446 -1 531
Avyttring, koncernföretag 2 919 804 913
Förvärv, aktier i intresseföretag -3 -4
Avyttring, aktier i intresseföretag 384 1 874 1 876
Förvärv, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar -645 -609 -956
Avyttring, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar 6 16 33
Investering, finansiella tillgångar -23 -44 -19
Avyttring, finansiella tillgångar 23 49 51
Kassaflöde från investeringsverksamheten 2 649 641 363
Finansieringsverksamheten
Återköp av egna aktier -74 -74
Inlösen optioner -3 41 40
Optionspremie 4 34 13
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande (minoritet) -15 -228 -237
Utbetald utdelning -1 754 -1 678 -1 678
Utbetald utdelning/inlösen, innehav utan bestämmande inflytande -74 -133 -130
Upptagna lån 760 2 781 6 097
Amortering av lån -1 535 -2 256 -5 930
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2 617 -1 513 -1 899
Periodens kassaflöde 11 -388 172
Likvida medel vid årets början: 3 042 2 855 2 855
Kursdifferens i likvida medel -35 39 15
Likvida medel vid periodens slut 3 018 2 506 3 042

Koncernens nyckeltal 1)

Mkr 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
Avkastning på eget kapital, % 4
Soliditet, % 40 38 37
Nyckeltal per aktie
Totalavkastning, % -23 -33 -32
Direktavkastning, % 6,8
Börskurs, kr 57,95 79,70 80,75
Utdelning, kr 5,5
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare, kr 40 44 43
Resultat per aktie före utspädning, kr 3,04 2,21 1,63
Antal utestående aktier i genomsnitt
– före utspädning 319 000 468 319 050 205 319 036 699
– efter utspädning 319 000 468 319 425 102 319 288 848
Totalt antal registrerade aktier 324 140 896 324 140 896 324 140 896
Antal utestående aktier 319 001 359 318 996 769 318 996 769
– varav A-aktier 84 637 060 84 637 060 84 637 060
– varav B-aktier 234 364 299 234 359 709 234 359 709

1) Tillämpliga historiska tal är omräknade med hänsyn till aktiesplit genomförd 2011.

Moderbolagets resultaträkning

Mkr 2012 kv 3 2011 kv 3 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
Övriga rörelseintäkter 1 2 1 1
Övriga externa kostnader -15 -12 -59 -62 -79
Personalkostnader -18 -17 -78 -98 -109
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar -2 -2 -4 -4 -5
Rörelseresultat -34 -31 -139 -163 -192
Realisationsresultat vid försäljning av andelar i koncernföretag 830 107 830 107 107
Utdelningar från koncernföretag 290 382 827 827
Nedskrivning av aktier i koncernföretag -15 -316 -322
Återföring av nedskrivning av aktier i koncernföretag 37 37
Realisationsresultat vid försäljning av andelar i intresseföretag 266 266 78 78
Utdelningar från intresseföretag 14 16 16
Nedskrivning av andelar i intresseföretag -5 -5 -7
Resultat från övriga värdepapper och fordringar
som är anläggningstillgångar
5 40 91 126 175
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter -1 0 19 33 27
Räntekostnader och liknande resultatposter -13 -9 -39 -33 -42
Resultat efter finansiella poster 1 033 397 1 103 1 028 704
Skatt
Periodens resultat 1 033 397 1 103 1 028 704

Moderbolagets rapport över totalresultat

Mkr 2012 kv 3 2011 kv 3 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
Periodens resultat 1 033 397 1 103 1 028 704
Övrigt totalresultat:
Periodens förändring av fond för verkligt värde 0 0 1 6 0
Periodens övrigt totalresultat 0 0 1 6 0
Periodens totalresultat 1 033 397 1 104 1 034 704

Sammandrag av moderbolagets balansräkning

Mkr 2012-09-30 2011-09-30 2011-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 79 83 82
Finansiella anläggningstillgångar 10 575 12 728 12 540
Summa anläggningstillgångar 10 654 12 811 12 622
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 30 101 67
Likvida medel 1 775 775 897
Summa omsättningstillgångar 1 805 876 964
Summa tillgångar 12 459 13 687 13 586
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 11 891 12 871 12 541
Långfristiga avsättningar
Pensionsavsättningar 1 2 1
Övriga avsättningar 16 39 16
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder, koncernföretag 438 606 620
Ej räntebärande skulder 27 76 36
Kortfristiga avsättningar 18 20
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder, koncernföretag 260
Ej räntebärande skulder 68 93 92
Summa eget kapital och skulder 12 459 13 687 13 586
Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser inga inga inga

Sammandrag avseende förändringar i moderbolagets eget kapital

Mkr 2012-09-30 2011-09-30 2011-12-31
Ingående eget kapital 12 541 13 493 13 493
Periodens totalresultat 1 104 1 034 704
Utdelning -1 754 -1 678 -1 678
Återköp av egna aktier -74 -74
Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) 88 88
Optionspremier 8 8
Utgående eget kapital 11 891 12 871 12 541

Moderbolagets kassaflödesanalys

Mkr 2012 kv 1-3 2011 kv 1-3 2011
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 1 103 1 028 704
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet -1 121 -346 -45
-18 682 659
Betald inkomstskatt
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital
-18 682 659
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar -50 -27 -19
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder -41 -52 -64
Kassaflöde från den löpande verksamheten -109 603 576
Investeringsverksamheten
Investering, aktier i dotterföretag -375 -867 -909
Avyttring och inlösen, aktier i dotterföretag 2 591 1 486 1 738
Avyttring, aktier i intresseföretag och övriga innehav 384 549 549
Förvärv, materiella anläggningstillgångar -1 -1
Investering, finansiella tillgångar -70 -50 -126
Avyttring, finansiella tillgångar 95 46 61
Kassaflöde från investeringsverksamheten 2 624 1 163 1 312
Finansieringsverksamheten
Återköp av egna aktier -74 -74
Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) 88 88
Optionspremie 10 10
Inlösen incitamentsprogram -3 -47 -47
Utbetald utdelning -1 754 -1 678 -1 678
Upptagna lån i koncernföretag 120 290 290
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 637 -1 411 -1 411
Periodens kassaflöde 878 355 477
Likvida medel vid årets början 897 420 420
Likvida medel vid periodens slut 1 775 775 897

Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen tillämpats.

Moderbolagets delårsrapport har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person.

Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats för koncern och moderbolag som vid upprättandet av den senaste årsredovisningen. IFRS förutsätter enhetliga redovisningsprinciper inom en koncern.

Nya redovisningsprinciper för 2012

De reviderade IFRS-standarder som träder i kraft 2012 bedöms inte ha någon väsentlig effekt på koncernens och moderbolagets resultat, finansiella ställning eller upplysningar.

Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper

Nedan redogörs kortfattat för Ratos viktiga redovisningsprinciper.

Rörelseförvärv

Vid förvärv av dotterföretag tillämpas IFRS 3 Rörelseförvärv och IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Avgörande för hur förvärv/avyttring redovisas är beroende av hur stor andel som förvärvas/ avyttras.

  • I det fall det föreligger ett ägande i företaget, utan att detta gett ett bestämmande inflytande, ska i samband med att det bestämmande inflytandet erhålls i det förvärvade företaget en omvärdering ske till verkligt värde varvid vinst/förlust redovisas i årets resultat. På motsvarande sätt redovisas en avyttring, när det bestämmande inflytandet förloras, som ett realisationsresultat på avyttringen samtidigt som kvarvarande andel i företaget omvärderas till verkligt värde.
  • Förvärv som sker efter det att bestämmande inflytande erhållits eller vid avyttring när det bestämmande inflytande kvarstår, betraktas som en ägartransaktion, varvid eventuella förändringar redovisas mot eget kapital.

  • Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde vid förvärvstillfället. I de fall den villkorade köpeskillingen resulterar i en skuld omvärderas denna till verkligt värde vid varje rapporttillfälle. Omvärderingen redovisas som intäkt/kostnad i årets resultat.

  • Transaktionsutgifter som uppstår i samband med ett förvärv kostnadsförs direkt.
  • Vid förvärv av rörelse finns två alternativa metoder för redovisning av goodwill, antingen full eller proportionell andel av goodwill. Val mellan dessa två metoder görs individuellt för varje förvärv.

Förvärvsanalyser

En förvärvsanalys är preliminär till dess den fastställs, vilket ska ske inom 12 månader efter förvärvet. I de fall en förvärvsanalys ändras justeras resultat- och balansräkningarna för jämförelseperioden i de fall det är aktuellt.

Goodwill och immateriella anläggningstillgångar

IFRS innebär krav på att identifiera och värdera immateriella tillgångar vid förvärv. I den utsträckning som immateriella tillgångar kan identifieras och värderas, minskar goodwill i motsvarande mån. Goodwill skrivs inte av men prövas för nedskrivning årligen. Övriga immateriella tillgångar skrivs av under förutsättning att avskrivningstiden går att fastställa. I dessa fall sker nedskrivningsprövning först om det finns en indikation på värdenedgång. I de fall avskrivningstiden inte kan fastställas och avskrivningar därmed inte görs, ska en årlig nedskrivningsprövning göras oavsett eventuell indikation på värdenedgång.

Vid nedskrivningsprövning hänförs goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod till så kallade kassagenererande enheter, vilka i Ratos fall utgörs av separata dotterföretag (innehav). Samtliga innehavs redovisade värden, inklusive värdet på goodwill och immateriella anläggningstillgångar hänförbara till förvärvet, prövas genom att beräkna innehavens återvinningsvärde. Innehaven nedskrivningsprövas årligen oavsett om en indikation på värdenedgång föreligger eller inte. Däremellan prövas värdet om en indikation på värdenedgång föreligger.

Förvärv

Arcus-Gruppen tecknade i juli 2012 avtal om att förvärva varumärkena Aalborg, Brøndums, Gammel Dansk och Malteser från Pernod Ricard. Köpeskillingen (enterprise value) uppgår till 103 MEUR (cirka 880 Mkr). Konkurrensmyndigheten i Danmark har godkänt förvärvet med förbehåll att varumärket Brøndums avyttras. Godkännande från konkurrensmyndigheten i Tyskland kvarstår och besked väntas innan årsskiftet.

Avyttring

I augusti sålde Ratos kvarvarande 8 849 157 aktier (cirka 11%) i Lindab International till Systemair. Försäljningsbeloppet uppgick till 389 Mkr, motsvarande 44 kr per aktie, och exitvinsten till 81 Mkr.

Ratos och övriga ägare ingick i april avtal om försäljning av samtliga aktier i Anticimex. Försäljningen slutfördes i juli 2012. Överförd ersättning uppgick till 1 544 Mkr och Ratos realisationsvinst (exitvinst) uppgick till 898 Mkr.

Avyttring inom koncernföretag

Bisnodes försäljning av dotterföretaget Kompass i Sverige, Norge, Danmark och Finland genomfördes i juni 2012. Överförd ersättning uppgick till 2 Mkr varvid Bisnodes exitvinst uppgick till 8 Mkr.

Inwidos avyttring av affärsområdet Inwido Home Improvement genomfördes i juni 2012. Överförd ersättning uppgick till 188 Mkr och exitförlusten till 51 Mkr.

Bisnodes försäljning av WLW till det tyska private equity-företaget Paragon Partners slutfördes i februari 2012. Överförd ersättning uppgick till 357 Mkr varvid Bisnodes exitvinst uppgick till 151 Mkr.

Contex Groups försäljning av dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems till amerikanska 3D Systems Corporation slutfördes i januari 2012. Överförd ersättning uppgick till 137 MUSD och exitförlusten till 8 MUSD.

Avyttring efter rapportperiodens slut

I oktober ingick Ratos avtal om försäljning av samtliga aktier i dotterföretaget Stofa till danska energi- och telekoncernen SE (Syd Energi) för 1 900 MDKK (cirka 2 200 Mkr) (enterprise value). Försäljningen innebär en exitvinst för Ratos om netto cirka 850 Mkr. Försäljningen är villkorad av godkännande från berörda myndigheter och SEs representantskap. Affären väntas slutföras tidigast vid årsskiftet 2012/2013.

Fastställande av föregående års preliminära förvärvsanalys på Ratos koncernnivå

En förvärvsanalys är preliminär till dess att den fastställs, vilket ska ske inom 12 månader efter förvärvet. I de fall en förvärvsanalys ändras justeras resultat- och balansräkningarna för jämförelseperioden i de fall det är aktuellt.

Förvärvsanalysen för Finnkino har fastställts i enlighet med den preliminära förvärvsanalysen med en mindre avvikelse. Minskning av innehav utan bestämmande inflytande beror på att ett underliggande dotterföretag redovisas i enlighet med klyvningsmetoden.

Finnkino

Mkr Preliminär
förvärvs-
analys
Ny
värdering
Definitiv
förvärvs
analys
Immateriella anläggningstillgångar 3 3
Materiella anläggningstillgångar 622 -8 614
Finansiella anläggningstillgångar 1 1
Omsättningstillgångar 60 60
Likvida medel 53 53
Innehav utan bestämmande inflytande -7 7 0
Långfristiga skulder och avsättningar -474 -474
Kortfristiga skulder -160 -4 -164
Netto identifierbara
tillgångar och skulder 98 -5 93
Koncerngoodwill 537 5 542
Överförd ersättning 635 0 635
Omsättning EBT 1)
2012 2011 2012 2011 2012 2011 2012 2011
Mkr kv 3 kv 3 kv 1-3 kv 1-3 2011 kv 3 kv 3 kv 1-3 kv 1-3 2011
Innehav
AH Industries 258 215 889 658 925 -10 -9 -16 -4 -6
Anticimex 2) 482 1 009 1 418 1 927 12 51 68 84
Arcus-Gruppen 559 507 1 587 1 391 2 072 18 -19 -122 -12 82
Biolin Scientific 53 44 161 103 180 4 4 5 3 -10
Bisnode 884 1 039 2 884 3 144 4 310 26 16 64 49 106
Contex Group 59 154 234 490 662 5 7 16 38 -14
DIAB 245 285 785 924 1 219 -167 -55 -215 -16 -51
Euromaint 556 737 1 874 2 547 3 329 -6 -53 -43 -107 -144
Finnkino 3) 201 196 623 327 543 24 -6 58 -8 1
GS-Hydro 356 262 1 014 763 1 074 23 -5 62 -22 -13
Hafa Bathroom Group 62 77 204 253 335 -1 -17 9 -20 -18
HL Display 410 409 1 248 1 233 1 643 14 8 51 36 24
Inwido 1 102 1 290 3 365 3 640 5 050 115 66 135 209 315
Jøtul 226 275 590 653 996 -12 -14 -104 -62 -113
KVD Kvarndammen 60 65 208 199 276 8 13 27 30 42
Lindab 4) 14 4 18 21
Medisize 5) 66 617 617 -11 42 42
Mobile Climate Control 336 290 982 772 1 048 20 -14 57 -1 7
SB Seating 271 288 851 912 1 264 35 22 61 55 95
Stofa 369 323 1 155 1 008 1 390 18 14 76 78 96
Summa 6 007 7 004 19 663 21 052 28 860 114 -27 176 374 546
Exit Anticimex 898 898
Exit Lindab 81 81
Exit Camfil 586 586
Exit Superfos -99 -99
Exit Medisize 38 38 38
Exitresultat 979 38 979 525 525
Nedskrivning AH Industries -275
Nedskrivning Contex Group -312
Innehav totalt 6 007 7 004 19 663 21 052 28 860 1 093 11 880 899 759
Centralt netto 173 168 641 632 809 -21 35 176 36 101
Koncernen totalt 6 180 7 172 20 304 21 684 29 669 1 072 46 1 056 935 860

1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.

2) Anticimex ingår i koncernens resultat till och med juni 2012. Hela innehavet avyttrades i juli 2012.

3) Finnkino ingår i koncernens resultat från och med maj 2011.

4) Lindab ingår i koncernens resultat till och med juni 2012. Hela innehavet avyttrades i augusti 2012.

5) Medisize ingår i koncernens resultat till och med juli 2011. Hela innehavet avyttrades i augusti 2011.

Ratos AB (publ) Drottninggatan 2 Box 1661 111 96 Stockholm Tel 08-700 17 00 www.ratos.se Org. nr 556008-3585

Ratos är ett private equity-konglomerat. Vår affärsidé är att över tiden skapa högsta möjliga avkastning genom ett professionellt, aktivt och ansvarsfullt utövande av ägarrollen i företrädesvis medelstora till stora nordiska onoterade bolag. Innehaven i Ratos är AH Industries, Arcus-Gruppen, Biolin Scientific, Bisnode, Contex Group, DIAB, Euromaint, Finnkino, GS-Hydro, Hafa Bathroom Group, HL Display, Inwido, Jøtul, KVD Kvarndammen, Mobile Climate Control, SB Seating och Stofa. Ratos är noterat på Nasdaq OMX Stockholm och börsvärdet uppgår till cirka 19 miljarder kronor.