AI assistant
Ratos — Interim / Quarterly Report 2007
Nov 9, 2007
2957_10-q_2007-11-09_da030c68-654a-4277-88c3-c4455ccc1ac1.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Drottninggatan 2 Box 1661 SE-111 96 Stockholm Sweden Org nr/Corp. Id no. 556008-3585 Phone +46 8 700 17 00 Fax +46 8 10 25 59 www.ratos.se
Delårsrapport januari – september 2007
VD ARNE KARLSSON KOMMENTERAR RAPPORTEN PÅ www.ratos.se TELEFONKONFERENS KL 10.00, tel nr 08-505 201 10 (OBS! Riktnummer måste slås)
- Resultat före skatt 2 948 Mkr (1 683)
- Vinst per aktie före utspädning 15,15 kr (7,17)
- Fortsatt stark underliggande utveckling i innehaven
- Fem nya innehav i portföljen AH Industries, Contex, EuroMaint, HÅG/RH/RBM och MCC
- Fastighetsförsäljning inom Arcus Gruppen reavinst 745 Mkr
- Ratos-aktiens totalavkastning +23%
Viktiga händelser
Årets första nio månader har präglats av en hög transaktionsaktivitet, såväl för Ratos som för innehaven. Fem nya innehav har tillkommit i portföljen.
I juli slöts avtal om förvärv av de danska bolagen AH Industries och Contex Holding. AH Industries levererar komponenter och tjänster till kunder inom vindkraft-, marin- och offshoreindustrin. Bolaget har 180 anställda och omsatte proforma 2006 397 Mkr med ett rörelseresultat (EBITA) om 73 Mkr. Ratos investering i AH Industries uppgår till 304 Mkr för en ägarandel om 66%. Contex är världsledande inom utveckling, tillverkning och marknadsföring av avancerade två- och tredimensionella bildlösningar. Contex omsatte 2006 896 Mkr med ett rörelseresultat om 151 Mkr. Ratos investering i Contex uppgår till 684 Mkr för en ägarandel om 98%.
I början av 2007 slutfördes förvärvet av 85% av kontorsstolsproducenterna RH Form (Sverige) och RBM (Danmark) och i juni förvärvades även 85% av det norska stolföretaget HÅG. Totalt äger Ratos 85% och har investerat 747 Mkr i den nybildade koncernen HÅG/RH/RBM.
Klimatanläggningsföretaget Mobile Climate Control (MCC) förvärvades i april. Ratos investering uppgår till 298 Mkr för en ägarandel om 60%.
I juni slöts avtal om förvärv av 100% av EuroMaint, som är Sveriges ledande underhållsföretag för tåg. Ratos investering uppgår till 417 Mkr.
Hela innehavet i Bluegarden såldes i juni till danska Multidata. Försäljningen innebar ett exitresultat för Ratos om 160 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om 6%. Försäljningen av Alimak Hek slutfördes i januari och innebar ett exitresultat om 727 Mkr, motsvarande en genomsnittlig årlig avkastning (IRR) om 30%.
I innehaven har det skett ett flertal tilläggsförvärv och avyttringar. Inwido har under perioden förvärvat fyra bolag, svenska A-gruppen, finska Tiivi, engelska Allan Brothers svenska DeCasa Interiör. DeCasa förvärvades från Ratos-ägda Haendig, vilket medförde en reavinst för Haendig på 177 Mkr. Då Ratos
ägarandel är 95% i Inwido och 100% i Haendig påverkas Ratos koncernmässiga resultat enbart med 5% av reavinsten. Anticimex förvärvade i september Finlands ledande besiktningsföretag, Raksystems. Tilläggsförvärv har under perioden även genomförts i Bisnode, Jøtul och Superfos. Avyttringar har genomförts i GS-Hydro, Haglöfs och Atle Industri. Arcus Gruppen har avyttrat sin fastighet i centrala Oslo, vilket medförde en reavinst på 745 Mkr. På sidorna 8-13 finns mer information om viktiga händelser i innehaven.
Under perioden har en refinansiering i Haglöfs genomförts, innebärande att Ratos i februari erhöll 100 Mkr.
Händelser efter periodens slut
Efter periodens slut fattades beslut om att dra tillbaka erbjudandet om att förvärva aktier i Bisnode till följd av att erbjudandet inte fulltecknades. Det främsta skälet är det volatila marknadsläget på börsen.
Styrelsen har fattat beslut om att höja taket i Ratos investeringsintervall från 2 500 Mkr till 5 000 Mkr, vilket innebär att investeringsintervallet nu är 150-5 000 Mkr. Bakgrunden till höjningen är att Ratos idag är ett betydligt större företag avseende börsvärde och eget kapital samt att händelseutvecklingen på de internationella finansmarknaderna gör att Ratos ser möjligheter att genomföra större potentiella förvärv än tidigare.
Omvärld och marknad
Inför 2007 var Ratos generella konjunkturbild att avmattningen i världsekonomin skulle komma att fortsätta ännu en tid – med USA på väg att plana ut för att sedan långsamt ta fart igen, medan stora delar av världen i övrigt hade en bit kvar i avmattningscykeln – vartefter förutsättningarna för fortsatt tillväxt bedömdes som goda. På det övergripande planet har denna bild hittills under året visat sig huvudsakligen korrekt, bedömd efter utvecklingen i företagssektorn, konjunkturstatistiken, olika geografiska marknader, ledande indikatorer, m m.
Ratos bedömning av finansmarknadsturbulensen är idag densamma som den som gavs i samband med rapporten för det första halvåret, dvs att effekterna för den totala ekonomin blir begränsade. Det handlar mer om ett, i delar av systemet förvisso djupt, hack i kurvan än om en ny trend för den allmänekonomiska utvecklingen. På en aggregerad nivå blir den sannolika effekten att den förväntade konjunkturåterhämtningen fördröjs något eller ett par kvartal. Avkylningen av ekonomin och de punkterade finansiella bubblorna medför dock att förutsättningarna för en fortsatt god konjunkturutveckling under resten av decenniet ytterligare ökat.
Det bör understrykas att den turbulens som förevarit på finansmarknaden inte påverkat Ratos löpande verksamhet. Med en sedan länge konservativ finansiell strategi har Ratos inte agerat på eller varit beroende av de delar av den finansiella marknaden som upplevt problem. Självfallet kom dock Bisnodes börsnoteringsplaner att påverkas av omvärldsutvecklingen.
Utvecklingen för Ratos innehav har under årets första nio månader över lag varit fortsatt positiv. Både orderingång, försäljningstillväxt och resultatutveckling har varit stark. Den sammantagna omsättningen för den vid periodens slut underliggande portföljen ökade med 16% jämfört med föregående år. Med hänsyn tagen till Ratos olika ägarandelar ökade omsättningen med 17%. Motsvarande siffror för rörelseresultatet var +22% respektive +16% och för resultatet före skatt +24% respektive +15% (samtliga resultatsiffror justerade för den stora fastighetsreavinsten i Arcus). Det bör noteras att resultatet under det tredje kvartalet i högre utsträckning än normalt kom att påverkas av kostnader av jämförelsestörande karaktär. Justerat för nettot av dessa poster var den underliggande rörelseresultatutvecklingen för niomånadersperioden +28% respektive +23%.
För att underlätta en analys hänvisas till den utförliga tabellen på sidan 22 där ekonomiska data för Ratos innehav redovisas. På www.ratos.se finns en sammanfattning av bland annat resultat- och balansräkningar för Ratos intresse- och dotterföretag att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer.
Ratos resultat
Resultat före skatt för årets första nio månader uppgick till 2 948 Mkr (1 683). I resultatet ingår resultat från innehaven med 3 048 Mkr, varav 745 Mkr härrör från fastighetsförsäljningen inom Arcus Gruppen och 934 Mkr från exits (1 717, varav exitresultat 256 Mkr). Exitresultatet hänför sig huvudsakligen till avyttringarna av Alimak Hek och Bluegarden.
| Ratos resultat januari – september 2007 | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2007 kv 1-3 | 2006 kv 1- 3 |
| Resultat/resultatandelar före skatt1) | ||
| AH Industries (66%) | 7 | |
| Anticimex (85%) | 46 | 40 |
| Arcus Gruppen (83%) | 757 | -19 |
| Bisnode (70%) | 339 | 275 |
| Camfil (30%) | 74 | 57 |
| Contex Holding (98%) | 4 | |
| DIAB (50%) | 108 | 85 |
| EuroMaint (100%) | -20 | |
| GS-Hydro (100%) | 130 | 65 |
| Haendig (100%) | 32 | 66 |
| Haglöfs (100%) | 19 | 24 |
| HL Display (29%) | 31 | 20 |
| HÅG/RH/RBM (85%) | 41 | |
| Hägglunds Drives (100%) | 147 | 177 |
| Inwido (95%) | 179 | 204 |
| Jøtul (63%) | -55 | 1 |
| Lindab (22%) | 189 | 293 |
| MCC (60%) | 31 | |
| Medifiq Healthcare (78%) | -39 | |
| Superfos (33%) | 31 | 13 |
| Övriga innehav 2) | 1 | 43 |
| Alimak Hek | 59 | |
| Bluegarden | -9 | 19 |
| Gadelius | 18 | |
| Summa resultat/resultatandelar | 2 043 | 1 440 |
| Exitresultat | ||
| Alimak Hek | 727 | |
| Bluegarden | 160 | |
| Gadelius | -15 | |
| Lindab | 1 | |
| LRT/Tornet | 198 | |
| Övriga innehav 3) | 47 | 72 |
| Summa exitresultat | 934 | 256 |
| Utdelning från Övriga innehav 3) | 71 | 21 |
| Resultat från innehav | 3 048 | 1 717 |
| Centralt netto | -100 | -34 |
| Koncernens resultat före skatt | 2 948 | 1 683 |
1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.
2) Avser dotterföretaget BTJ Group och intresseföretaget Atle Industri.
3) Avser innehaven i Overseas Telecom och Industri Kapital.
Centrala kostnader och intäkter
Ratos centrala netto uppgick till -100 Mkr (-34) varav personalkostnader uppgick till 200 Mkr (57). Den rörliga delen av personalkostnaderna uppgick till 143 Mkr (10). Ökningen beror som tidigare på fler anställda, ökad rörlig ersättning vid uppnådda avkastningsmål samt att denna ersättning från och med 2007 periodiseras. Övriga förvaltningskostnader blev 69 Mkr (52). Finansiella poster netto uppgick till +169 Mkr (+75).
Skatt
Ratos koncernmässiga skattekostnad utgörs av dotterföretagens och Ratos andel av intresseföretagens skatt. Skattesatsen i koncernens resultaträkning har bland annat påverkats av moderbolagets investmentbolagsstatus, aktivering av förlustavdrag samt av ej skattepliktiga realisationsresultat.
Finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten var -1 239 Mkr (612) och koncernens likvida medel var vid periodens slut 3 302 Mkr (2 232) varav kortfristiga räntebärande placeringar utgjorde 1 619 Mkr (1 254). De räntebärande skulderna uppgick till 14 178 Mkr (8 259).
Moderbolaget
Moderbolagets resultat före skatt uppgick till 1 308 Mkr (1 312). Moderbolagets likvida medel inklusive kortfristiga räntebärande placeringar var 1 092 Mkr (1 273). Med hänsyn tagen till avtalade men ännu ej genomförda finansiella transaktioner hade Ratos vid periodens slut en investeringskapacitet om cirka 1,4 miljarder kronor utan att behöva utnyttja befintlig kreditfacilitet.
Risker och osäkerhetsfaktorer
För en beskrivning av koncernens och moderbolagets väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer hänvisas till förvaltningsberättelsen samt not 31 och 40 i årsredovisningen för 2006. En bedömning för de närmast kommande månaderna finns i stycket Omvärld och marknad på sidan 2 i delårsrapporten.
Transaktioner med närstående
Under perioden har aktieägartillskott och aktieägarlån lämnats i samband med förvärv.
Utdelningar har erhållits från Atle Industri, Camfil, Haendig, HL Display, DIAB (genom Laholm Intressenter) och Lindab om totalt 262 Mkr.
Ratos-aktien
Vinsten per aktie uppgick till 15,15 kr (7,17). Ratos-aktiens totalavkastning uppgick under perioden till 23%, att jämföra med SIX Return Index som steg med 8%.
Ordinarie och extra utdelning
Årsstämman beslutade om en ordinarie utdelning för 2006 på 5,50 kr (4,19) per aktie samt en extra utdelning om 5,50 kr per aktie. Avstämningsdag för utdelningen var den 16 april och utbetalning från VPC gjordes den 19 april.
Återköp av egna aktier
Under perioden har 786 600 aktier återköpts till en genomsnittlig kurs om 209,36 kr. Antalet utnyttjade köpoptioner under perioden uppgick till motsvarande 1 142 725 aktier. Ratos ägde vid periodens slut 2 716 397 B-aktier motsvarande 1,7% av utestående antal aktier. Genomsnittligt antal B-aktier i Ratos ägo var under perioden 2 433 991 (2 894 681 under 2006). Totalt antal utestående aktier per den 30 september uppgick till 158 632 855.
Ratos eget kapital1)
| % av eget | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2007-09-30 | kapital |
| AH Industries | 302 | 3 |
| Anticimex | 639 | 5 |
| Arcus Gruppen | 1 190 | 10 |
| Bisnode | 1 426 | 12 |
| Camfil | 551 | 5 |
| Contex Holding | 665 | 6 |
| DIAB | 779 | 7 |
| EuroMaint | 408 | 4 |
| GS-Hydro | 312 | 3 |
| Haendig | 413 | 4 |
| Haglöfs | 71 | 1 |
| HL Display | 265 | 2 |
| HÅG/RH/RBM | 821 | 7 |
| Hägglunds Drives | -407 | -4 |
| Inwido | 1 106 | 9 |
| Jøtul | 305 | 3 |
| Lindab | 594 | 5 |
| MCC | 309 | 3 |
| Medifiq Healthcare | 239 | 2 |
| Superfos | 363 | 3 |
| Övriga innehav 2) | 275 | 2 |
| Summa | 10 626 | 92 |
| Övriga nettotillgångar i centrala bolag | 980 | 8 |
| Eget Kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) | 11 606 | 100 |
| Eget kapital per aktie | 73 |
1) Innehaven visas till koncernmässiga värden, vilket motsvaras av koncernens andel i innehavens eget kapital, eventuella restvärden på koncernmässiga över- och undervärden reducerat med eventuella internvinster. Därutöver inkluderas aktieägarlån och kapitaliserade räntor på dessa.
2) I Övriga innehav ingår dotterföretaget BTJ Group, intresseföretaget Atle Industri samt innehaven i Overseas Telecom och Industri Kapital.
Eget kapital
Per den 30 september 2007 uppgick Ratos eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) till 11 606 Mkr (11 373 per den 30 juni 2007) motsvarande 73 kr per utestående aktie.
Kreditfaciliteter
Sedan början av 2005 har moderbolaget en rullande femårig lånefacilitet som uppgår till 1,3 miljarder kr inklusive checkräkningskredit. I normalfallet skall moderbolaget vara obelånat. Syftet med faciliteten är att dels kunna använda den vid behov av överbryggnadsfinansiering vid förvärv, dels kunna finansiera utdelning och löpande driftskostnader under en period med få eller inga exits. Vid periodens slut var kreditfaciliteten outnyttjad.
Valberedning
I enlighet med beslut på Ratos ordinarie årsstämma den 11 april 2007 har beslut fattats om sammansättningen av Ratos valberedning. Till ordförande har Annika Andersson (Fjärde AP-fonden) utsetts. Övriga ledamöter är Sarah McPhee (AMF Pension), Olof Stenhammar (styrelseordförande Ratos), Jan Söderberg (eget och närståendes innehav), Per-Olof Söderberg (eget och närståendes innehav) samt Maria Söderberg (Torsten Söderbergs stiftelse). Aktieägare som önskar komma i kontakt med valberedningen kan skicka epost till: [email protected] eller brev till: Ratos valberedning, Box 1661, 111 96 Stockholm.
Omstämpling av aktier
Vid bolagsstämman 2003 beslutades att ett konverteringsförbehåll avseende möjlighet att stämpla om A-aktier till B-aktier införs i bolagsordningen. Detta innebär att ägare av A-aktier har en kontinuerlig möjlighet att genomföra en konvertering till B-aktier. Under perioden har ingen omstämpling skett.
Organisationsförändring
Efter periodens slut har Carina Strid utsetts till ny ekonomidirektör i Ratos med ansvar för ekonomi och administration. Carina kommer närmast från tjänsten som ansvarig för redovisningsutveckling i Ratos och har en lång erfarenhet av att arbeta med kvalificerade redovisningsfrågor på KPMG samt som ekonom på dåvarande Pharmacia & Upjohn. Carina tillträder sin tjänst under våren 2008 och efterträder då Hans Ekelund som efter många år på Ratos har bestämt sig för att i samband med sin 60-årsdag övergå till egen verksamhet.
Redovisningsprinciper i enlighet med IFRS
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen och International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Koncernens redovisningsprinciper är oförändrade jämfört med senast avgiven årsredovisning.
Nedan beskrivs viktiga redovisningsprinciper i Ratos.
Intresseföretag
Ratos tillämpar i likhet med tidigare kapitalandelsmetoden för konsolidering av intresseföretag. IFRS förutsätter enhetliga redovisningsprinciper inom en koncern. Kravet avser både intresse- och dotterföretag.
Förvärvsanalyser
Förvärvsanalysen är preliminär tills dess den fastställs, vilket skall ske inom 12 månader efter förvärvet. I de fall en förvärvsanalys ändras justeras resultat- och balansräkningarna för jämförelseperioden. Förvärvsanalys avseende Jøtul har hanterats enligt ovan. I den slutgiltiga förvärvsanalysen har varumärken värderats till 190 MNOK samt uppskjuten skatt, vilket har reducerat värdet på goodwill.
Ratos har under perioden förvärvat RH Form, RBM, HÅG, MCC, Contex Holding, EuroMaint samt AH Industries. Förvärven genomfördes av nybildade förvärvsbolag. Ratos investering avser insatt kapital inklusive eventuellt aktieägarlån i förvärvsbolaget där identifierbara tillgångar, övertagna skulder och eventualförpliktelser värderats till verkligt värde. I Ratos förvärvsanalyser redovisas således endast goodwill då förvärvade tillgångar, skulder och eventualförpliktelser i samband med förvärvet redan har värderats till verkligt värde i underkoncernerna. I förvärvsbolagens preliminära förvärvsanalyser har skillnaden mellan anskaffningsvärdet och verkligt värde på förvärvade identifierbara tillgångar och skulder hänförts till goodwill.
I början av 2007 förvärvades 85% av RH Form och RBM. Ratos förvärvade i juni 85% av HÅG. De tre bolagen har gått samman i en ny koncern. RH/RBM ingår i Ratos resultat från och med den 1 januari och HÅG från och med den 1 juni. Omsättningen under perioden var 726 Mkr och resultatet före skatt 41 Mkr.
Ratos förvärvade i april 2007 60% av MCC. MCC ingår i Ratos resultat från och med den 1 maj. Omsättningen under perioden var 291 Mkr och resultatet före skatt 31 Mkr.
Ratos förvärvade per den 31 augusti 2007 100% av EuroMaint. Bolaget ingår i Ratos resultat från och med den 1 september. Omsättningen under perioden var 174 Mkr och resultatet före skatt -20 Mkr.
Ratos förvärvade 66% av AH Industries per den 31 augusti 2007. Bolaget ingår i Ratos resultat från och med den 1 september. Omsättningen under perioden var 50 Mkr och resultatet före skatt 7 Mkr.
Ratos förvärvade i början av september 2007 98% av Contex Holding. Bolaget ingår i Ratos resultat från och med den 1 september. Omsättningen under perioden var 75 Mkr och resultatet före skatt 4 Mkr.
Förvärv har genomförts i dotterföretag.
Nedanstående sammanställning visar verkligt värde vid förvärvstillfället.
| Contex | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | MCC | HÅG/RH/RBM | AH Industries | EuroMaint | Holding |
| Immateriella anläggningstillgångar | 21 | 0 | 18 | 56 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 185 | 133 | 156 | 68 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 5 | 4 | 27 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 223 | 321 | 164 | 761 | 211 |
| Likvida medel | 15 | 125 | 13 | 23 | 126 |
| Långfristiga skulder | 406 | 1 826 | 397 | 1 026 | 1 055 |
| Kortfristiga skulder | 213 | 235 | 113 | 427 | 119 |
| Netto, identifierbara tillgångar och skulder | -354 | -1 404 | -196 | -469 | -710 |
| Koncerngoodwill | 845 | 1 643 | 644 | 677 | 1 411 |
| Köpeskilling, totalt | 491 | 239 | 448 | 208 | 701 |
| Ratos andel, % | 60 | 85 | 66 | 100 | 98 |
| Erlagd köpeskilling | 295 | 194 | 296 | 208 | 684 |
| Kostnader direkt hänförliga till förvärvet | 3 | 8 | |||
| Tillkommer aktieägarlån | 553 | 209 | |||
| Total investering | 298 | 747 | 304 | 417 | 684 |
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar
IFRS innebär krav på att identifiera och värdera immateriella tillgångar vid förvärv. I den utsträckning som immateriella tillgångar kan identifieras och värderas, minskar goodwill i motsvarande mån. Goodwill skrivs inte av men prövas för nedskrivning årligen. Övriga immateriella tillgångar skall skrivas av i den utsträckning avskrivningstid går att fastställa. I dessa fall sker nedskrivningsprövning först om det finns en indikation på värdenedgång. I de fall avskrivningstiden inte kan fastställas och avskrivningar därmed inte görs, skall en årlig nedskrivningsprövning göras oavsett eventuell indikation på värdenedgång.
I Ratos-koncernen hänförs goodwill och immateriella anläggningstillgångar till ett innehav, dvs ett dottereller intresseföretag, då varje innehav utgör en kassagenererande enhet. En prövning av redovisat värde görs per innehav, inklusive värdet på goodwill och immateriella anläggningstillgångar som är hänförliga till innehavet i fråga. Prövningen sker årligen genom att beräkna ett återvinningsvärde oavsett om en indikation på värdenedgång föreligger eller ej. Däremellan prövas värdet om en indikation på värdenedgång föreligger.
Information om innehaven
AH Industries
- Omsättning 406 Mkr (279) och EBITA 75 Mkr (53)
- Stark försäljnings- och resultattillväxt till följd av positiv utveckling inom vindkraft
- Utsikterna för vindkraftsindustrin bedöms fortsatt goda
- AH Industries ingår i Ratos resultat från och med 1 september 2007
AH Industries är en av de ledande leverantörerna av metallkomponenter och tjänster till vindkrafts-, offshore- och marindustrin. Bolaget är specialiserat på tillverkning och bearbetning av tunga metallobjekt med höga krav på precision. Verksamheten bedrivs i fyra affärsområden: AH Flanges, som är en av Europas största leverantörer av flänsar till vindkraftsindustrin; AH Industries Components; AH Industries Projects; AH Industries Transport.
Ratos ägarandel i AH Industries uppgick till 66% och det koncernmässigt bokförda värdet var 302 Mkr per 30 september 2007.
Anticimex
- Omsättning 1 093 Mkr (1 012) och EBITA 119 Mkr (101)
- Fortsatt god organisk försäljningstillväxt, +8%, där Sverige och Tyskland har utvecklats väl medan Norge har haft en svagare utveckling
- Förbättrad EBITA-marginal, 10,9% (10,0)
- Förvärv av finska besiktningsföretaget Raksystems
Anticimex är verksamt inom skadedjurskontroll samt erbjuder ett brett tjänstesortiment för att skapa sunda och hälsosamma inomhusmiljöer. Koncernen finns idag representerad i Sverige, Finland, Danmark, Norge, Tyskland och Holland.
Ratos ägarandel i Anticimex uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet var 639 Mkr den 30 september 2007.
Arcus Gruppen
- Omsättning 930 Mkr (675) och EBITA 767 Mkr (1). Rensat för reavinst från fastighetsförsäljning var EBITA 22 Mkr (1)
- Avyttring av fastigheten i Hasle, Oslo genomförd reavinst 745 Mkr
- Fortsatt god försäljnings- och resultatutveckling inom produktområdena vin och sprit, med ökade marknadsandelar främst inom vin i Norge och Sverige samt god tillväxt på export av sprit
- Pågående åtgärdsprogram bidrar till god resultatutveckling
Arcus Gruppen är Norges ledande sprit- och vinleverantör. Bolaget bildades 1996 på initiativ av norska staten och privatiserades 1998. Bland gruppens mer kända varumärken finns Braastad Cognac, Vikingfjord Vodka, Løiten och Linie Aquavit. Antalet anställda uppgår till 560.
Ratos ägarandel i Arcus Gruppen uppgick till 83% och det koncernmässigt bokförda värdet var 1 190 Mkr den 30 september 2007.
Bisnode
- Omsättning 2 764 Mkr (2 466) och EBITA 479 Mkr (433)
- Fortsatt god försäljningstillväxt och positiv resultatutveckling bland annat till följd av genomförda förvärv
- Under 2007 har sammantaget 13 tilläggsförvärv och tre avyttringar genomförts
- Efter periodens slut har beslut fattats att dra tillbaka den planerade börsintroduktionen
Bisnode är en av de ledande europeiska leverantörerna av digital affärsinformation med tjänster inom marknads-, kredit-, och produktinformation. Verksamheten bedrivs i 95 rörelsedrivande bolag med mer än 100 varumärken i 19 länder runt om i Europa. Bisnode har cirka 3 000 anställda.
Ratos ägarandel i Bisnode uppgick till 70% och det koncernmässigt bokförda värdet av innehavet var 1 426 Mkr den 30 september 2007.
Camfil
- Omsättning 3 086 Mkr (2 791) och EBITA 279 Mkr (215)
- Fortsatt god försäljningsutveckling (+11%)
- Starkast tillväxt inom affärsområdet Power Systems och i Asien
- Förbättrad EBITA-marginal, 9,0% (7,7)
Camfil är världsledande inom renluftsteknik och luftfilter. Koncernens produkter och tjänster bidrar till bra inomhusklimat samt skyddar känsliga tillverkningsprocesser och omgivande miljö. Tillverkning sker i 19 fabriker i tre världsdelar och koncernen är representerad med dotterbolag och agenter i cirka 55 länder.
Ratos ägarandel i Camfil uppgick till 30% och det koncernmässigt bokförda värdet var 551 Mkr den 30 september 2007.
Contex Holding
- Omsättning 601 Mkr (679) och EBITA 69 Mkr (103)
- Fortsatt stark tillväxt och goda marginaler för Z Corporation bland annat till följd av produktlansering
- Minskad efterfrågan från OEM samt svagare dollar har påverkat resultatet och försäljningen negativt i verksamhetsområdet Contex A/S
- Ökade marknadsandelar på en i övrigt avtagande marknad och stabil resultatutveckling för Vidar Systems
- Contex Holding ingår i Ratos resultat från och med 1 september
Contex Holding är världsledande inom utveckling och tillverkning av avancerade 2D och 3D bildlösningar. Bolaget har tre verksamhetsområden: Contex A/S som är världens största tillverkare av scanners för stora bildformat; Z Corporation som tillverkar 3D printers; Vidar Systems Corporation som tillverkar produkter för bildframställning för medicinska ändamål. Produkterna säljs över hela världen.
Ratos ägarandel i Contex Holding uppgick till 98% och det koncernmässigt bokförda värdet var 665 Mkr den 30 september 2007.
DIAB
- Omsättning 1 018 Mkr (890) och EBITA 223 Mkr (178)
- Försäljningen ökade med 14%. Under kvartalet har dock tillväxten varit lägre än tidigare till följd av försenade vindkraftsprojekt. Tillväxten och produktivitetsförbättringar lade grund för en stark resultatökning
- Investeringar om cirka 200 Mkr i utökad produktionskapacitet och ny teknologi möjliggör fortsatt tillväxt
- Investering i egen produktion i Indien med produktionsstart planerad till årsskiftet 2007/2008
- Lansering av nytt unikt egenproducerat kärnmaterial till kommersiella flygplan
DIAB är ett världsledande företag som tillverkar och utvecklar kärnmaterial till konstruktioner för bl a vingar till vindkraftverk, skrov och däck till båtar samt detaljer till flygplan, tåg, bussar och rymdraketer. Materialet har en unik kombination av egenskaper såsom låg vikt, hög hållfasthet, isolationsförmåga samt kemisk resistens.
Ratos ägarandel i DIAB uppgick till 50% och det koncernmässigt bokförda värdet var 779 Mkr den 30 september 2007.
EuroMaint
- Omsättning 1 501 Mkr (1 449) och EBITA 60 Mkr (69)
- Försäljningstillväxten var +4%. Efterfrågan för EuroMaint Industry var fortsatt mycket stark, medan tillväxttakten inom EuroMaint Rail sjönk till följd av fördröjda ombyggnadsorder
- Resultatet belastas av jämförelsestörande poster om 20 Mkr avseende ett kostnadsreduceringsprogram inom EuroMaint Rail
- EuroMaint ingår i Ratos resultat från och med 1 september
EuroMaint är Sveriges ledande underhållsföretag. Verksamheten bedrivs i tre dotterföretag, EuroMaint Rail, EuroMaint Industry och EuroMaint Tracksupport. EuroMaints bolag är specialistföretag som erbjuder kvalificerade underhållstjänster till spårtrafikbranschen respektive tillverkningsindustrin. Verksamheten bedrivs på totalt 16 orter i Sverige samt en verkstad i Lettland och verksamhet i USA.
Ratos ägarandel i EuroMaint uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet var 408 Mkr den 30 september 2007.
GS-Hydro
- Omsättning 977 Mkr (698) och EBITA 155 Mkr (75)
- Marknadsutsikterna är fortsatt goda inom samtliga geografier och segment
- Avyttring av fastighet i Norge medförde en reavinst om 32 Mkr
- Underliggande EBITA-marginal uppgick till 13,4% (10,7)
GS-Hydro är en ledande leverantör av icke-svetsade rörsystem. Produkterna används inom framförallt marin- och offshoreindustrin men används även inom pappersindustrin, gruv- och metallindustrin, bil- och flygindustrin samt inom försvarsindustrin. Huvudkontoret ligger i Finland.
Ratos ägarandel i GS-Hydro uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 312 Mkr den 30 september 2007.
Haendig
- Omsättning för kvarvarande verksamheter 304 Mkr (321) och EBITA 12 Mkr (47, inklusive reavinst om 19 Mkr)
- Sista steget i renodlingen av koncernen slutförd i och med avyttring av DeCasa. Reavinsten uppgick till 177 Mkr* . Avyttringen har stärkt Haendigs finansiella ställning. Efter avyttringar består Haendig av dotterbolaget Hafa Bathroom Group
- Resultatförbättring i Hafa under det tredje kvartalet, men totalt ett lägre resultat än föregående år till följd av kostnader i samband med ompositionering av varumärket Westerbergs
- Ratos erhöll under perioden 125 Mkr i utdelning
* Reavinsten redovisas som verksamhet under avveckling och redovisas därmed som netto efter skatt i resultatet.
Haendig är Nordens ledande företag inom badrumsinredningar. I koncernen ingår Hafa Bathroom Group med välkända varumärken som Hafa och Westerbergs.
Ratos ägarandel i Haendig uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 413 Mkr den 30 september 2007.
Haglöfs
- Omsättning 341 Mkr (324) och EBITA 24 Mkr (26)
- Stark försäljningsutveckling samt förbättrade marginaler under tredje kvartalet. Resultatet har belastats med 4 Mkr avseende ersättning för uppgörelse i varumärkestvist
- Mycket stark orderingång inför våren
- Refinansiering genomförd i februari där Ratos erhöll 100 Mkr
Haglöfs är en nordisk marknadsledande aktör inom utrustning och kläder för ett aktivt uteliv ("outdoor"). Bolaget utvecklar och marknadsför framförallt högkvalitativa kläder, sovsäckar, skor, tält och ryggsäckar. Koncernen har en stark tillväxt i hela Västeuropa.
Ratos ägarandel i Haglöfs uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var efter genomförd refinansiering 71 Mkr den 30 september 2007.
HL Display
- Omsättning 1 158 Mkr (1 054) och EBITA 112 Mkr (82)
- Generellt god efterfrågan i samtliga regioner
- Stabil bruttomarginal trots höjda råvarupriser för pvc-plast tack vare genomförda effektiviseringar
- Nya finansiella mål om 5-10% organisk tillväxt och minst 12% EBITA-marginal
HL Display är en global marknadsledande leverantör av produkter och system för varuexponering och butikskommunikation. Företaget har drygt 900 anställda i 31 länder. Tillverkning sker i Kina, Storbritannien, Sverige och USA. HL Display är noterat på OMX Nordiska Börsens Small Cap-lista.
Ratos ägarandel i HL Display uppgick till 29% och det koncernmässigt bokförda värdet var 265 Mkr per den 30 september 2007.
HÅG/RH/RBM
- Omsättning 1 083 Mkr (969) och EBITA 180 Mkr (130)
- Förvärv genomfört av norska kontorsstoltillverkaren HÅG som tillsammans med Ratos tidigare förvärv av svenska RH Form och danska RBM utgör den nya koncernen HÅG/RH/RBM
- God resultattillväxt, EBITA +38%. Särskilt HÅG och RH har uppvisat en stark tillväxt i kombination med förbättrade marginaler
- RH/RBM ingår i Ratos från och med 1 januari 2007 och HÅG från och med 1 juni 2007
HÅG/RH/RBM Group utvecklar och producerar ergonomiska sittprodukter i skandinavisk design för offentlig och privat miljö. Gruppen marknadsför tre starka varumärken, HÅG, RH och RBM som i huvudsak säljs genom återförsäljare. Tillverkning sker vid fabriker i Norge, Sverige och Danmark. Koncernen finns idag representerad i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Benelux och Frankrike.
Ratos ägarandel HÅG/RH/RBM uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 821 Mkr den 30 september 2007.
Hägglunds Drives
- Omsättning 1 230 Mkr (1 112) och EBITA 238 Mkr (182)
- Fortsatt stark marknad med en särskilt god utveckling inom segmentet Marin & Offshore
- Fortsatt positiv försäljningsutveckling och högt kapacitetsutnyttjande lade grund för en stark resultatökning
- Starkt kassaflöde, +131 Mkr trots en högre investeringsnivå
Hägglunds Drives är en internationell leverantör av kompletta hydrauliska drivmotorer och drivsystem. Till de största kundsegmenten hör gruv- och materialhantering samt marin och offshore. Bolaget har dotterbolag i 16 länder.
Ratos ägarandel i Hägglunds Drives uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var efter genomförd refinansiering under 2006 -407 Mkr den 30 september 2007.
Inwido
- Omsättning 3 461 Mkr (2 267) och EBITA 298 Mkr (274)
-
Stark organisk tillväxt, +9% för jämförbara enheter. Ökade marknadsandelar, framförallt i Norge och Finland
-
Snabba prisökningar på råvaror samt produktionsstörningar i Danmark har påverkat marginalerna negativt
- I september förvärvades DeCasa Interiör. Bolaget utgör plattform i Inwidos satsning på tillbehör till fönster och dörrar
Inwido utvecklar, tillverkar och säljer ett komplett sortiment av fönster och dörrar till bygghandel, byggbolag och småhustillverkare. Verksamheten bedrivs i samtliga nordiska länder samt Polen. Därtill finns utomnordisk export. Gruppens huvudvarumärken utgörs av Elitfönster och Allmogefönster i Sverige, Storke och Outline i Danmark, Pihla och Eskopuu i Finland, Lyssand och Diplomatdörren i Norge samt Sokolka i Polen.
Ratos ägarandel i Inwido uppgick till 95% och det koncernmässigt bokförda värdet var 1 106 Mkr den 30 september 2007.
Jøtul
- Omsättning 628 Mkr (652) och EBITA 1 Mkr (12)
- Sämre resultat- och försäljningsutveckling framförallt till följd av svag marknadsutveckling i Tyskland, Danmark och USA
- Omsättning och EBITA under tredje kvartalet bättre än under motsvarande period föregående år
- Förvärv av den norska rökkanalstillverkaren Hammerstrøm
Jøtul är en norsk braskamintillverkare med anor från 1853. Tillverkningen sker i Norge, Danmark, Frankrike, Polen och USA. Bolagets produkter säljs globalt, främst genom specialbutiker men även inom "gör-det-själv"-marknaden.
Ratos ägarandel i Jøtul uppgick till 63% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 305 Mkr den 30 september 2007.
Lindab
- Omsättning 6 795 Mkr (5 457) och EBITA 946 Mkr (685)
- Stark efterfrågan i samtliga regioner
- För jämförbara enheter ökade omsättningen med 16%. I Öst- och Centraleuropa ökade försäljningen med +24%
- Rörelsemarginalmålet (EBIT) höjt från 12% till 14%
Lindab är en ledande tillverkare av byggmaterial i tunnplåt och stål och är etablerad i 28 länder. Verksamheten bedrivs i två verksamhetsområden; Ventilation som riktar sig till ventilationsbranschen med cirkulära kanalsystem och inneklimatsystem och Profile som tillverkar byggkomponenter och kompletta byggnadssystem i stål. Cirka 80% av försäljningen går till länder utanför Sverige.
Ratos ägarandel i Lindab uppgick till 22% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 594 Mkr den 30 september 2007.
MCC
- Omsättning 505 Mkr (451) och EBITA 85 Mkr (80)
- Fortsatt god utveckling i Nordamerika och inom anläggningsfordonssegmentet i Europa. En svagare dollar har påverkat försäljning och resultat negativt
- Investeringar i europeisk produktionskapacitet genom pågående byggnation av ny fabrik i Polen
- Clas Gunneberg tillträder som ny VD och koncernchef 1 december 2007
- MCC ingår i Ratos resultat från och med 1 maj
Mobile Climate Control (MCC) erbjuder kompletta klimatsystem för bl a bussar och anläggningsfordon. Omkring 60% av bolagets försäljning sker i Nordamerika och ca 40% i Europa. De större produktionsanläggningarna finns i Toronto, Norrköping och Norrtälje.
Ratos ägarandel i MCC uppgick till 60% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 309 Mkr den 30 september 2007.
Medifiq Healthcare
- Omsättning 239 Mkr (368) och EBITA -30 Mkr (17)
- Svag omsättningsutveckling till följd av längre försäljningscykler än väntat samt uppstartsproblem för en större enskild produktlansering
- Ett kostnadsbesparingsprogram är initierat och försäljningsorganisationen har förstärkts. Resultatet av åtgärderna förväntas ge effekt från och med andra kvartalet 2008
Medifiq Healthcare är en av de världsledande aktörerna som utvecklar och tillverkar hjälpmedel för dosering och administrering av läkemedel, preventivmedel, hjälpmedel för blodprovstagning samt hjälpmedel för sjukvårdspersonal inom en rad olika områden. Medifiq Healthcare har cirka 500 anställda i Finland, England och Kina.
Ratos ägarandel i Medifiq Healthcare uppgick till 78% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 239 Mkr den 30 september 2007.
Superfos
- Omsättning 2 538 Mkr (2 326) och EBITA 163 Mkr (102)
- Stark resultatutveckling driven av god volym- och marginalutveckling i Europa och USA
- Pågående förändringsprogram inom inköp, produktion och organisation
- Förvärv i maj av svenska Mipac, specialist på förpackningar till glassindustrin
Superfos är en internationell koncern med verksamhet i 18 länder. Bolaget utvecklar, producerar och säljer formsprutade förpackningar till livsmedels- och kemisk/teknisk industri.
Ratos ägarandel i Superfos uppgick till 33% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 363 Mkr den 30 september 2007.
Övriga innehav
- Inom Atle Industri har avyttring skett av Moving Hjulex vilket resulterade i en reavinst om 24 Mkr. De två kvarvarande bolagen Moving och Nordhydraulic har haft en bra resultatutveckling, 12 Mkr (1)
- Sämre resultatutveckling för BTJ Group till följd av fortsatt lägre försäljning i Sverige
- Avyttringar inom Industri Kapital har bidragit till Ratos exitresultat med 47 Mkr
- Ratos har erhållit 71 Mkr i utdelning från Overseas Telecom
I Övriga innehav ingår fyra innehav: Atle Industri, BTJ Group, Industri Kapital och Overseas Telecom.
Det sammanlagda koncernmässigt bokförda värdet för Övriga innehav i Ratos var 275 Mkr den 30 september 2007.
Stockholm den 9 november 2007 Ratos AB (publ)
Arne Karlsson Verkställande direktör
Granskningsrapport
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Ratos AB per den 30 september 2007 och den niomånadersperiod som slutade detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den bifogade delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 9 november 2007 KPMG Bohlins AB
Thomas Thiel Auktoriserad revisor
För ytterligare information: Arne Karlsson, VD, 08-700 17 00 Emma Rheborg, IR-ansvarig, 08-700 17 20
Kommande informationstillfällen från Ratos: Bokslutskommuniké 2007 21 februari 2008 Årsstämma 2008 9 april 2008 Delårsrapport januari – mars 2008 8 maj 2008 Delårsrapport januari – juni 2008 22 augusti 2008 Delårsrapport januari – september 2008 7 november 2008
Koncernens resultaträkning
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår |
| Nettoomsättning | 5 314 | 3 975 | 14 395 | 11 344 | 16 156 |
| Övriga rörelseintäkter | 44 | 46 | 129 | 94 | 144 |
| Förändring av varulager | -3 | -39 | 78 | -45 | -35 |
| Råvaror och förnödenheter | -2 051 | -1 631 | -5 721 | -4 844 | -6 735 |
| Kostnader för ersättning till anställda | -1 533 | -1 238 | -4 535 | -3 357 | -4 749 |
| Avskrivningar och nedskrivningar av materiella | |||||
| och immateriella anläggningstillgångar | -165 | -114 | -440 | -287 | -666 |
| Övriga kostnader | -1 126 | -577 | -2 862 | -1 965 | -3 063 |
| Realisationsresultat vid försäljning av | |||||
| koncernföretag | 26 | 25 | 983 | 88 | 89 |
| Realisationsresultat vid försäljning av | |||||
| intresseföretag | 2 | 744 | 199 | 1 617 | |
| Andelar i intresseföretags resultat | 175 | 246 | 440 | 564 | 733 |
| Rörelseresultat | 683 | 693 | 3 211 | 1 791 | 3 491 |
| Finansiella intäkter | 81 | 47 | 329 | 159 | 204 |
| Finansiella kostnader | -296 | -105 | -592 | -267 | -461 |
| Finansnetto | -215 | -58 | -263 | -108 | -257 |
| Resultat före skatt | 468 | 635 | 2 948 | 1 683 | 3 234 |
| Skatt | -119 | -185 | -306 | -413 | -572 |
| Periodens resultat | 349 | 450 | 2 642 | 1 270 | 2 662 |
| Hänförligt till | |||||
| Moderbolagets ägare | 304 | 414 | 2 408 | 1 181 | 2 527 |
| Minoritetsägare | 45 | 36 | 234 | 89 | 135 |
| Resultat per aktie, kr | |||||
| - före utspädning | 1,91 | 2,62 | 15,15 | 7,17 | 15,50 |
| - efter utspädning | 1,90 | 2,60 | 15,06 | 7,14 | 15,41 |
| Antal utestående aktier, omräknade | |||||
| med hänsyn till split och inlösen | |||||
| - i genomsnitt före utspädning | 158 888 240 | 158 253 080 | 158 915 261 164 629 797 | 163 005 841 | |
| - i genomsnitt efter utspädning | 159 720 039 | 159 122 916 | 159 933 282 165 513 470 | 164 014 723 |
| Koncernens balansräkning | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2007-09-30 | 2006-09-30 | 2006-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 15 323 | 8 840 | 9 049 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 1 748 | 1 423 | 1 415 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 867 | 1 992 | 2 124 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 210 | 3 660 | 2 929 |
| Uppskjutna skattefordringar | 276 | 187 | 187 |
| Summa anläggningstillgångar | 23 424 | 16 102 | 15 704 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 2 912 | 1 868 | 1 696 |
| Kortfristiga fordringar | 5 531 | 3 652 | 3 866 |
| Likvida medel | 3 302 | 2 232 | 5 009 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 445 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 11 745 | 7 752 | 11 016 |
| Summa tillgångar | 35 169 | 23 854 | 26 720 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital inkl minoritetsintresse | 13 295 | 10 473 | 11 814 |
| Långfristiga skulder | |||
| - räntebärande | 11 757 | 6 028 | 6 878 |
| - ej räntebärande | 327 | 119 | 196 |
| - pensionsavsättningar | 641 | 586 | 577 |
| - övriga avsättningar | 322 | 117 | 264 |
| - uppskjutna skatteskulder | 671 | 587 | 586 |
| Summa långfristiga skulder | 13 718 | 7 437 | 8 501 |
| Kortfristiga skulder | |||
| - räntebärande | 1 780 | 1 645 | 1 254 |
| - ej räntebärande | 6 004 | 4 290 | 4 574 |
| - avsättningar | 372 | 9 | 392 |
| - skulder hänförliga till Tillgångar som innehas för försäljning | 185 | ||
| Summa kortfristiga skulder | 8 156 | 5 944 | 6 405 |
| Summa eget kapital och skulder | 35 169 | 23 854 | 26 720 |
Sammandrag avseende förändringar i koncernens eget kapital
| 2007-09-30 | 2006-09-30 | 2006-12-31 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moder- | Moder- | Moder- | |||||||||
| bolagets ägare | Minoritet | Totalt | bolagets ägare | Minoritet | Totalt | bolagets ägare | Minoritet | Totalt | |||
| Vid periodens början | 10875 | 939 | 11814 | 10 942 | 504 | 11 4 46 | 10 942 | 504 | 11 446 | ||
| Andring av förvärvsanalys | 16 | 92 | 108 | 16 | 92 | 108 | |||||
| Justerat eget kapital | 10875 | 939 | 11814 | 10 958 | 596 | 11 5 5 4 | 10 958 | 596 | 11 5 5 4 | ||
| Förändring av omräkningsreserver | 125 | 35 | 160 | $-198$ | $-14$ | $-212$ | $-343$ | -39 | $-382$ | ||
| Verkligt värde reserv/säkringsreserv efter skatt | 31 | -6 | 25 | 4 | 1 | 5 | $\overline{4}$ | ||||
| Förvärvad minoritet | $-5$ | $-5$ | $-40$ | $-40$ | $-44$ | $-44$ | |||||
| Minoritet i avyttrat företag | $-2$ | -2 | $-2$ | $-2$ | |||||||
| Minoritet vid förvärv | 443 | 443 | 122 | 122 | 219 | 219 | |||||
| Ovrigt direkt mot eget kapital | -1 | ||||||||||
| Summa förmögenhetsförändringar som | |||||||||||
| redovisas direkt mot eget kapital | 11030 | 407 12 437 | 10764 | 663 11 427 | 10615 | 734 11 349 | |||||
| Periodens resultat | 2 4 0 8 | 234 | 2 642 | 1 1 8 1 | 89 | 1 270 | 2 5 2 7 | 135 | 2 6 6 2 | ||
| Summa förmögenhetsförändringar exkL | |||||||||||
| transaktioner med ägare | 13438 | 164115079 | 11945 | 752 12 697 | 13 142 | 869 14 011 | |||||
| Utdelning | $-1754$ | $-6 - 1760$ | $-715$ | -6 | $-721$ | $-715$ | -6 | $-721$ | |||
| Inlösen | $-1510$ | $-1510$ | $-1510$ | $-1510$ | |||||||
| Återköp/avyttring av egna akter | $-97$ | $-97$ | $-45$ | $-45$ | $-43$ | $-43$ | |||||
| Omfördelning av kapitaltillskott | $-13$ | 13 | $-13$ | 13 | |||||||
| Emission | 54 | 54 | 41 | 41 | 63 | 63 | |||||
| Optionspremier | 19 | 19 | 11 | 11 | 14 | 14 | |||||
| Utgående eget kapital | 11 606 | 1 689 13 295 | 9673 | 800 10 473 | 10875 | 939 11814 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | 2007 kv 1-3 | 2006 kv 1-3 | 2006 helår |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Koncernens resultat före skatt | 2 948 | 1 683 | 3 234 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | -1 636 | -550 | -1 531 |
| 1 312 | 1 133 | 1 703 | |
| Betald inkomstskatt | -210 | -130 | -325 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändring av rörelsekapital | 1 102 | 1 003 | 1 378 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
| Ökning (-)/Minskning (+) av varulager | -827 | -144 | -84 |
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | 228 | -62 | -265 |
| Ökning (+)/Minskning(-) av rörelseskulder | -302 | -612 | -68 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 201 | 185 | 961 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv, koncernföretag | -2 726 | -1 258 | -1 542 |
| Avyttring, koncernföretag | 1 421 | 320 | 513 |
| Förvärv, aktier i intresseföretag och övriga innehav | -85 | -5 | -10 |
| Avyttring och inlösen, aktier i intresseföretag och övriga innehav | 1 208 | 1 960 | 3 897 |
| Förvärv, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar | -476 | -296 | -445 |
| Förändring, finansiella tillgångar | -782 | -294 | -248 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 440 | 427 | 2 165 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Återköp av egna aktier | -165 | -71 | -71 |
| Överlåtelse av egna aktier | 68 | 26 | 28 |
| Optionspremie | 20 | 11 | 12 |
| Minoritetens andel i emission | 54 | 41 | 63 |
| Lämnad utdelning | -1 754 | -715 | -715 |
| Inlösen | -1 510 | -1 510 | |
| Lämnad utdelning till minoritet | -6 | -6 | -6 |
| Ökning (+)/Minskning (-) av räntebärande skulder | 1 265 | 182 | 443 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -518 | -2 042 | -1 756 |
| Periodens kassaflöde | -1 757 | -1 430 | 1 370 |
| Likvida medel vid årets början | 5 009 | 3 677 | 3 677 |
| Kursdifferens i likvida medel | 50 | -15 | -38 |
| Likvida medel vid periodens slut | 3 302 | 2 232 | 5 009 |
| Koncernens nyckeltal | |||
| Räntabilitet på eget kapital, % | 23 | ||
| Soliditet, % | 38 | 44 | 44 |
| Räntebärande skuld (-)/fordran (+) | -10 764 | -5 892 | -3 604 |
| Nyckeltal per aktie med hänsyn till split och inlösen | |||
| Totalavkastning, % | 23 | 56 | 85 |
| Direktavkastning, % | 3,4 1) | ||
| Börskurs | 190,00 | 137,80 | 162,50 |
| Utdelning | 5,50 | ||
| Extra utdelning | 5,50 | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | 73 | 61 | 69 |
| Totalt antal aktier (registrerade 161 349 252 resp. 80 674 626) | |||
| Antal utestående aktier | 158 632 855 158 253 080 | 158 276 730 | |
| - varav A-aktier | 42 328 770 | 42 328 770 | 42 328 770 |
| - varav B-aktier | 116 304 085 115 924 310 | 115 947 960 |
1) Inklusive extra utdelning om 5,50 kr uppgår direktavkastningen till 6,8%.
Moderbolagets resultaträkning
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 3 | kv 3 | kv 1-3 | kv 1-3 | helår | |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 2 | 4 | 5 | ||
| Övriga externa kostnader | -16 | -14 | -61 | -49 | -77 | |
| Personalkostnader | -52 | -23 | -200 | -57 | -192 | |
| Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | -1 | -1 | -2 | |||
| Övriga rörelsekostnader | -2 | -2 | -3 | |||
| Rörelseresultat | -68 | -36 | -262 | -105 | -269 | |
| Realisationsresultat vid försäljning av andelar i koncernföretag | -1 | 317 | 1 141 | 2 850 | ||
| Utdelningar från koncernföretag | 59 | 100 | 100 | |||
| Nedskrivning av andelar i koncernföretag | -99 | |||||
| Realisationsresultat vid försäljning av andelar i intresseföretag | 800 | 1 | 1 685 | |||
| Utdelningar från intresseföretag | 10 | 92 | 19 | 19 | ||
| Resultat från övriga värdepapper och fordringar | ||||||
| som är anläggningstillgångar | 60 | 48 | 218 | 143 | 160 | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 16 | 93 | 46 | 71 | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -4 | -15 | -9 | -33 | -51 | |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | 12 | 1 308 | 1 312 | 4 466 | |
| Skatt | ||||||
| Periodens resultat | 6 | 12 | 1 308 | 1 312 | 4 466 |
| Moderbolagets balansräkning | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2007-09-30 | 2006-09-30 | 2006-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 14 | 14 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 230 | 7 404 | 8 032 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 244 | 7 418 | 8 046 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 420 | 1 409 | 192 |
| Likvida medel | 1 092 | 1 273 | 4 007 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 512 | 2 682 | 4 199 |
| Summa tillgångar | 11 756 | 10 100 | 12 245 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 11 224 | 8 556 | 11 712 |
| Avsättningar | |||
| - pensionsavsättningar | 3 | 3 | 3 |
| Långfristiga skulder | |||
| - ej räntebärande | 58 | 25 | 78 |
| - räntebärande | 192 | 141 | 141 |
| Kortfristiga skulder | |||
| - ej räntebärande | 279 | 63 | 192 |
| - räntebärande | 1 312 | 119 | |
| Summa eget kapital och skulder | 11 756 | 10 100 | 12 245 |
| Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser | inga | inga | inga |
Sammandrag avseende förändringar i moderbolagets eget kapital
| 2007-09-30 | 2006-09-30 | 2006-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Vid periodens början | 11 712 | 9 504 | 9 504 |
| Verkligt värde reserv | 36 | ||
| Periodens resultat | 1 308 | 1 312 | 4 466 |
| Summa förmögenhetsförändringar | |||
| exkl transaktioner med bolagets ägare | 13 056 | 10 816 | 13 970 |
| Utdelning | -1 754 | -715 | -715 |
| Inlösen | -1 510 | -1 510 | |
| Återköp egna aktier | -165 | -71 | -71 |
| Utnyttjade köpoptioner | 68 | 26 | 28 |
| Optionspremier | 19 | 10 | 10 |
| Utgående eget kapital | 11 224 | 8 556 | 11 712 |
| Moderbolagets kassaflödesanalys | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 kv 1-3 | 2006 kv 1-3 | 2006 helår |
| Den löpande verksamheten | |||
| Resultat före skatt | 1 308 | 1 312 | 4 466 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | -1 051 | -1 096 | -4 435 |
| 257 | 216 | 31 | |
| Betald inkomstskatt | - | - | - |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändring av rörelsekapital | 257 | 216 | 31 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
| Ökning(-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | -256 | 14 | -23 |
| Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | 66 | -58 | 124 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 67 | 172 | 132 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv, aktier i dotterföretag | -1 741 | -591 | -2 309 |
| Avyttring, aktier i dotterföretag | 442 | 1 241 | 3 700 |
| Förvärv, aktier i intresseföretag och övriga innehav | -25 | -5 | -5 |
| Avyttring och inlösen, aktier i intresseföretag och övriga innehav | 1 098 | 745 | 2 674 |
| Förvärv övriga materiella anläggningstillgångar | -1 | -1 | |
| Förändring, finansiella tillgångar | -854 | -1 810 | -513 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 081 | -420 | 3 546 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Återköp av egna aktier | -165 | -71 | -71 |
| Överlåtelse av egna aktier | 68 | 26 | 28 |
| Optionspremie | 19 | 10 | 10 |
| Lämnad utdelning | -1 754 | -715 | -715 |
| Inlösen | -1 510 | -1 510 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av räntebärande skulder | -69 | 1 268 | 74 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 901 | -992 | -2 184 |
| Periodens kassaflöde | -2 915 | -1 240 | 1 494 |
| Likvida medel vid årets början | 4 007 | 2 513 | 2 513 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 092 | 1 273 | 4 007 |
Ratos innehav 30 september 2007
| Mkr | Netto- onsattning 2007 kv1-3 |
Netto- omsattning 2006 kv1-3 |
Netto- omsättning 2006 |
EBITA $2007$ kv1-3 |
EBITA $2006$ kv1-3 |
EBITA 2006 |
EBT* $2007$ kv1-3 |
EBT* 2006 kv1-3 |
EBT* 2006 |
Avskriv- ningar 2007 kv1-3 |
Inves- teringar $**$ 2007 kv1-3 |
Kassa- flöde*** 2007 kv1-3 |
Eget- kapital**** 070930 |
Ränte- bärande netto- skulder*** 070930 |
Medel- antal anställda 2006 |
Koncern- massigt varde 070930 |
Ratos āgar- andelar 070930 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AH Industries 1 | 406 | 279 | 397 | 75 | 53 | 73 | 56 | 35 | 49 | 11 | $\sim$ | $\sim$ | 445 | 410 | 173 | 302 | 66% |
| Anticimex 1 | 1093 | 1012 | 1373 | 119 | 101 | 140 | 65 | 59 | 84 | 24 | 39 | 55 | 741 | 873 | 1021 | 639 | 85% |
| Arcus Gruppen 2) | 930 | 675 | 1 1 1 1 | 767 | $\overline{1}$ | 95 | 767 | $-19$ | 77 | 26 | 19 | $-97$ | 1451 | $-539$ | 435 | 1 190 | 83% |
| Bisnode | 2764 | 2466 | 3 3 8 9 | 479 | 433 | 528 | 400 | 338 | 366 | 69 | 101 | 209 | 2494 | 2 2 4 3 | 2527 | 1426 | 70% |
| Camfil | 3086 | 2791 | 3763 | 279 | 215 | 279 | 249 | 191 | 246 | 73 | 190 | $-31$ | 1433 | 801 | 2949 | 551 | 30% |
| Contex 1 | 601 | 679 | 896 | 69 | 103 | 151 | $-4$ | 19 | 45 | 12 | $\sim$ | $\sim$ | 681 | 877 | 435 | 665 | 98% |
| DIAB | 1018 | 890 | 1 2 0 5 | 223 | 178 | 258 | 216 | 170 | 244 | 39 | 198 | $-35$ | 549 | 191 | 892 | 779 | 50% |
| EuroMaint 1 | 1501 | 1449 | 2037 | 60 | 69 | 102 | 15 | 36 | 57 | 20 | $\overline{\phantom{a}}$ | $\sim$ | 408 | 750 | 1746 | 408 | 100% |
| GS-Hydro | 977 | 698 | 985 | 155 | 75 | 101 | 130 | 64 | 86 | 15 | 23 | $-23$ | 312 | 239 | 404 | 312 | 100% |
| Haendig 2) 3) | 304 | 321 | 439 | 12 | 47 | 48 | 9 | 46 | 45 | $\overline{4}$ | $\overline{3}$ | $-1$ | 357 | $-115$ | 258 | 413 | 100% |
| Haglöfs 2)4 | 341 | 324 | 412 | 24 | 26 | 29 | 19 | 21 | 22 | 3 | $\overline{4}$ | $-25$ | 214 | 160 | 72 | -71 | 100% |
| HL Display | 1 1 5 8 | 1054 | 1448 | 112 | 82 | 107 | 107 | 71 | 92 | 30 | 39 | 61 | 437 | $-18$ | 949 | 265 | 29% |
| HAG/RH/RBM 1 | 1083 | 969 | 1336 | 180 | 130 | 170 | 139 | 77 | 98 | 32 | $\sim$ | $\sim$ | 878 | 1 14 1 | 633 | 821 | 85% |
| Hägglunds Drives 4) | 1 2 3 0 | 1 1 1 2 | 1547 | 238 | 182 | 261 | 147 | 141 | 206 | 21 | 46 | 131 | 1481 | 1029 | 638 | $-407$ | 100% |
| Inwido | 3461 | 2 2 6 7 | 3 2 8 5 | 298 | 274 | 390 | 188 | 209 | 272 | 88 | 153 | $-180$ | 1551 | 2669 | 2 1 2 3 | 1 1 0 6 | 95% |
| løtul 1 | 628 | 652 | 1042 | $\overline{1}$ | 12 | 89 | $-33$ | $-14$ | 52 | 36 | 150 | $-185$ | 440 | 874 | 821 | 305 | 63% |
| Lindab | 6795 | 5457 | 7 609 | 946 | 685 | 903 | 842 | 611 | 797 | 148 | 119 | 200 | 2 640 | 2679 | 4438 | 594 | 22% |
| MCC 1 | 505 | 451 | 614 | 85 | 80 | 107 | 56 | 54 | 73 | $\overline{4}$ | $\sim$ | $\sim$ | 514 | 532 | 495 | 309 | 60% |
| Medifiq Healthcare 1) | 239 | 368 | 491 | $-30$ | 17 | 21 | $-40$ | 7 | 10 10 | 26 | 5 | 5 | 305 | 245 | 493 | 239 | 78% |
| Superfos 2) | 2 5 3 8 | 2326 | 3026 | 163 | 102 | 115 | 93 | 39 | 32 | 177 | 144 | -6 | 1055 | 1483 | 1525 | 363 | 33% |
| Övriga innehav 2)5) | 1025 | 1031 | 1345 | 25 | 27 | 36 | 22 | 21 | 31 | 23 | 39 | $-40$ | 159 | 151 | 882 | 120 | |
| Summa Förandring |
31 683 | 27 27 1 16% |
37750 | 4 2 8 0 | 2892 48% |
4003 | 3443 | 2 176 58% |
2984 | ||||||||
| Exklusive rearesultat i Arcus |
31 683 | 27 27 1 | 37750 | 3535 | 2892 | 4 0 0 3 | 2 6 9 8 | 2 176 | 2984 | ||||||||
| Förändring | 16% | 22% | 24% |