Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Ratos Earnings Release 2012

Feb 15, 2013

2957_10-k_2013-02-15_2472067a-84ed-4a35-b56e-73d6795c50d5.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Resultat före skatt 767 Mkr (860)

  • Resultat före skatt, justerat för jämförelsestörande poster och exitvinster 930 Mkr (1 148)
  • Resultat per aktie före utspädning 1,90 kr (1,63)
  • Förslag till utdelning 3 kr/aktie (5,50)
  • Blandad utveckling i innehaven stabilisering under fjärde kvartalet
  • Anticimex och Lindab avyttrade exitvinst 978 Mkr
  • Avtal om försäljning av Stofa exitvinst cirka 850 Mkr
  • Contex avyttrat efter periodens slut resultateffekt cirka -140 Mkr
  • Avtal om förvärv av Aibel
  • Ratos-aktiens totalavkastning -17%

Ratos i sammandrag

Mkr 2012 kv 4 2011 kv 4 2012 2011
Resultat/resultatandelar -205 172 -29 546
Summa resultat/resultatandelar -205 172 -29 546
Exitresultat 978 525
Nedskrivningar -100 -312 -375 -312
Resultat från innehav -305 -140 574 759
Centralt netto 16 65 193 101
Resultat före skatt -289 -75 767 860

Viktiga händelser

Under fjärde kvartalet

■ I december tecknade Ratos och Sjätte AP-fonden via ett gemensamägt bolag tillsammans med Ferd avtal om att förvärva samtliga aktier i Aibel, ett ledande norskt serviceföretag inom olja, gas och förnyelsebar energi. Ratos kommer att äga 32% av Aibel, Sjätte AP-fonden 18% och Ferd 50%. Ratos kommer att företräda det gemensamma bolaget, där Ratos och Sjätte AP-fonden är ägare, i Aibels styrelse. Därmed kommer Ferd och Ratos vardera representera 50% av ägandet. Köpeskillingen (enterprise

value) för 100% av Aibel uppgår till 8 600 MNOK och Ratos tillför cirka 1 400 MNOK (cirka 1 650 Mkr) i eget kapital. Ratos investerade belopp påverkas av Aibels kassaflöde fram till closing. Förvärvet är villkorat av berörda myndigheters godkännande och väntas slutföras i mars eller april

■ Som en följd av förvärvet av Aibel har styrelsen beslutat föreslå årsstämman att ordinarie utdelning för räkenskapsåret 2012 sänks till 3 kr per aktie (5,50)

Ratos bokslutskommuniké 2012 1

  • Contex Group har sålt dotterbolaget Contex A/S till private equity-fonden Procuritas. Försäljningspriset (enterprise value) uppgick till 41,5 MUSD (cirka 275 Mkr). I samband med att affären slutfördes i januari 2013 påbörjades avvecklingen av Contex Group och Ratos kommer erhålla en utdelning om cirka 165 Mkr. Försäljningen innebar en nedskrivning av goodwill i Contex A/S om 140 Mkr, vilket har belastat resultatandelen från Contex Group i Ratos 2012. Ratos årliga genomsnittliga avkastning (IRR) på hela investeringen i Contex Group var -16%
  • I oktober ingick Ratos avtal om försäljning av samtliga aktier i dotterföretaget Stofa till danska energioch telekoncernen SE (Syd Energi) för 1 900 MDKK (cirka 2 200 Mkr) (enterprise value). Försäljningen innebär en exitvinst för Ratos om netto cirka 850 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om cirka 55%. Försäljningen har godkänts av konkurrensmyndigheten och väntas slutföras under februari 2013
  • Ratos genomförde i december en omfinansiering av KVD Kvarndammen, varvid Ratos erhöll en utdelning om 153 Mkr
  • Ratos har totalt tillskjutit 170 Mkr till DIAB, varav 75 Mkr under det fjärde kvartalet. Ett omfattande åtgärdsprogram pågår. Under fjärde kvartalet höjdes det årliga besparingsmålet till 130 Mkr per år, med full effekt från 2014. Kostnaderna för programmet har belastat Diabs resultat med cirka 145 Mkr, varav cirka 30 Mkr under fjärde kvartalet
  • Tilläggsinvesteringar och avyttringar skedde under perioden i bland annat Bisnode

Under första till tredje kvartalet

  • I augusti sålde Ratos kvarvarande 8 849 157 aktier (cirka 11%) i Lindab International till Systemair. Försäljningsbeloppet uppgick till 389 Mkr, motsvarande 44 kr per aktie, och exitvinsten till 81 Mkr
  • Bisnode förnyade i augusti det strategiska samarbetet med Dun & Bradstreet (D&B)
  • I juli slutfördes försäljningen av Anticimex till EQT för cirka 2 900 Mkr (enterprise value), vilket innebar 1 544 Mkr för Ratos andel av aktierna. Försäljningen innebar en exitvinst för Ratos om 897 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om cirka 24%

  • Arcus-Gruppen tecknade i juli avtal om att förvärva varumärkena Aalborg, Brøndums, Gammel Dansk och Malteser från Pernod Ricard. Köpeskillingen (enterprise value) uppgick till 103 MEUR (cirka 880 Mkr). Konkurrensmyndigheterna har godkänt förvärvet med förbehåll att varumärket Brøndums avyttras. Brøndums omsätter drygt 3 MEUR. Övriga förvärvade varumärken omsätter cirka 33 MEUR. Förvärvet slutfördes i januari 2013. Ratos tillförde 77 Mkr i samband med förvärvet

  • Inwido slutförde i juni försäljningen av affärsområdet Home Improvement för en köpeskilling om 195 Mkr (enterprise value). Försäljningen medförde en reaförlust om 51 Mkr
  • I samband med årsstämman den 18 april tillträdde Susanna Campbell som ny VD. Tidigare VD Arne Karlsson utsågs till styrelseordförande vid årsstämman
  • Bisnode slutförde i februari avyttringen av bolaget "Wer liefert Was?" (WLW). Försäljningspriset uppgick till 79 MEUR (cirka 700 Mkr) och innebar en reavinst i Bisnode om 151 Mkr. I samband med att affären slutfördes genomförde Bisnode en utdelning om 215 Mkr till ägarna, varav Ratos andel uppgick till 150 Mkr. 75 Mkr betalades ut i februari och 75 Mkr betalades ut i april
  • Contex Group slutförde i januari avyttringen av dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems till 3D Systems Corporation (NYSE:DDD). Försäljningspriset (enterprise value) uppgick till 137 MUSD (cirka 920 Mkr). I samband med att affären slutfördes delades 355 Mkr ut till Ratos
  • Kapitaltillskott lämnades under tredje kvartalet till Jøtul om 85 Mkr och i december skrevs det koncernmässiga värdet på Ratos innehav i Jøtul ned med 100 Mkr. Kapitaltillskott lämnades även till AH Industries om 29 Mkr och det koncernmässiga värdet på Ratos innehav i AH Industries skrevs i juni ned med 275 Mkr
  • Stofa delade under första kvartalet ut 510 Mkr, varav Ratos erhöll 505 Mkr
  • SB Seating delade i mars ut cirka 60 Mkr, varav Ratos andel uppgick till 50 Mkr

På sidorna 8-14 finns mer information om viktiga händelser i innehaven.

VD kommenterar

2012 bjöd på både glädjeämnen och utmaningar för Ratos del. Vi har varit aktiva på transaktionssidan och gjort lyckade exits, men även nya investeringar som ska lägga grunden för god avkastning i Ratos under kommande år. Resultatutvecklingen i innehaven var blandad 2012 och ungefär hälften av innehaven redovisade högre resultat än 2011. Den svaga konjunkturen påverkade dock under året några av våra innehav betydligt. Omfattande åtgärder vidtogs i dessa innehav vilket medförde att resultatbidraget från innehaven blev relativt svagt.

Under fjärde kvartalet förbättrades dock innehavens resultatutveckling. Främst till följd av att åtgärdsprogrammen började få effekt, men vi upplevde även att marknadsförutsättningarna för innehaven stabiliserades. Under slutet av året kom det även generellt mer positiva makrosignaler, inte minst från USA. För Ratos-bolagens del, med stor exponering mot Europa och Norden, förväntar vi oss en fördröjd återhämtning och därmed en fortsatt trög marknad åtminstone under första halvåret 2013. Vidtagna åtgärder i innehaven skapar emellertid förutsättningar för förbättrade resultat i Ratos innehav totalt sett för 2013, med tonvikt på andra halvåret.

Susanna Campbell

Ytterligare VD-kommentarer på www.ratos.se

Utvecklingen under 2012

Marknadsförutsättningarna för Ratos innehav var sammantaget något mer stabila under fjärde kvartalet än tidigare under 2012. Den konjunkturförsvagning vi såg efter sommaren förstärktes inte, men vi såg heller ingen generell förbättring.

För Ratos innehav innebar detta, kombinerat med ett gediget arbete med bolagens kostnadseffektivitet och en hög beredskap, att resultatutvecklingen stabiliserades och resultatet stärktes något under fjärde kvartalet. Liksom tidigare under året var dock utvecklingen blandad och även under fjärde kvartalet gick cirka hälften av innehaven bättre än samma period föregående år. Mätt både som operativ EBITA (rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster) och redovisad EBITA gick 9 av 17 innehav bättre under fjärde kvartalet.

Omsättningen för Ratos innehav minskade under fjärde kvartalet med 8% jämfört med samma period föregående år och EBITA ökade med 1% (0% justerat för Ratos ägarandelar). Även justerat för jämförelsestörande poster ökade EBITA 1% (0% justerat för Ratos ägarandelar). För helåret blev omsättningsminskningen 2% och EBITA minskade 16%. Justerat för jämförelsestörande poster var nedgången i EBITA 12%.

GS-Hydro och Finnkino fortsatte under kvartalet sin mycket goda utveckling då deras respektive marknader fortsätter utvecklas starkt. Till bolagen som har en bra avslutning på året hör också HL Display, som trots en utmanande marknad i södra Europa och därmed utebliven tillväxt, börjar se tydlig effekt på lönsamheten av de initiativ som implementerats de senaste åren.

Ratos tre innehav med strukturella utmaningar är fortsatt desamma. Helt enligt förväntan hade AH Industries en svag avslutning på året mot bakgrund av en ytterligare försvagad vindkraftmarknad. Denna utveckling bedöms fortsätta under 2013. Även DIAB hade en svag marknad i slutet av året. Det medförde att vi beslöt att höja besparingsmålen i åtgärdsprogrammet och ytterligare omstruktureringskostnader togs under fjärde kvartalet. Ratos har också mot bakgrund av den svåra situationen stöttat DIAB med ytterligare likviditet. Jøtul ökade vinsten under fjärde kvartalet trots en svag marknad. Förbättringen beror dock främst på att jämförelsekvartalet 2011 var svagt.

Den nordiska bankmarknaden fortsätter att fungera väl för Ratos vidkommande och vi har fortsatt god tillgång till kapital när vi söker finansiering för nya förvärv. 2012 var ett synnerligen aktivt år på transaktionssidan för Ratos del. Förvärvet av Aibel, som annonserades i december, är Ratos näst största förvärv sedan strategiskiftet 1999 och finansierades av våra nordiska bankrelationer. Det är ett tydligt bevis på en väl fungerande finansieringsmarknad.

Makrosignalerna har blivit något mer positiva under fjärde kvartalet. Stor osäkerhet kvarstår, med risker på nedsidan, men en viss ljusning kan skönjas vid horisonten. Förbättrade konjunkturindikationer i bland annat USA och vissa tillväxt-

Utveckling Ratos innehav *)

2012
100% Ratos
andel
Omsättning -2% -2%
EBITA -16% -15%
EBITA, exkl jämförelse
störande poster
-12% -11%
EBT -81% -74%
EBT, exkl jämförelse
störande poster
-22% -19%
2012 kv 4
100% Ratos
andel
Omsättning -8% -8%
EBITA 1% 0%
EBITA, exkl jämförelse
störande poster
1% 0%
EBT

*) Jämförelse med motsvarande period före gående år och för jämförbara enheter.

För att underlätta en analys hänvisas till den utförliga tabellen på sidan 14 där ekonomiska data för Ratos innehav redovisas. På www.ratos.se finns en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över finansiell ställning för Ratos intresseoch dotterföretag att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer.

ekonomier kan bidra till den globala tillväxten under 2013. För Ratosbolagens del, med stor exponering mot Europa och Norden, förväntar vi oss dock en fördröjd återhämtning och därmed en fortsatt trög marknad under 2013, åtminstone för första halvåret. Förutsättningarna väntas även 2013 variera mycket mellan olika marknader, geografier och nischer.

Likväl skapar mer stabila marknadsförutsättningar, givet att ingen ny försvagning sker, kombinerat med genomförda åtgärder förutsättningar för en vinstökning i Ratos innehav totalt sett för 2013, med tonvikt på andra halvåret.

Ratos resultat

Resultatet före skatt för 2012 uppgick till 767 Mkr (860). Det lägre redovisade resultatet beror främst på lägre resultat från innehaven. Resultatet har belastats med nedskrivningar av goodwill i innehaven AH Industries och Jøtul om sammanlagt 375 Mkr. Därutöver har resultatet belastats med nedskrivningar direkt i innehaven och andra jämförelsestörande kostnader relaterade till bland annat åtgärdsprogram om totalt cirka 930 Mkr jämfört med cirka 500 Mkr föregående år. I resultatet ingår resultat/ resultatandelar från innehaven med -29 Mkr (546) och exitresultat med 978 Mkr (525).

Mkr 2012 2011
Resultat/resultatandelar före skatt 1)
AH Industries (69%) -72 -6
Anticimex (85%) 2) 51 84
Arcus-Gruppen (83%) -73 82
Biolin Scientific (100%) 14 -10
Bisnode (70%) -31 106
Contex Group (100%) -150 -14
DIAB (96%) -287 -51
Euromaint (100%) -49 -144
Finnkino (98%) 3) 82 1
GS-Hydro (100%) 44 -13
Hafa Bathroom Group (100%) 5 -18
HL Display (99%) 70 24
Inwido (97%) 246 315
Jøtul (61%) -160 -113
KVD Kvarndammen (100%) 25 42
Lindab (11%) 4) 4 21
Medisize (98%) 5) 42
Mobile Climate Control (100%) 67 7
SB Seating (85%) 97 95
Stofa (99%) 88 96
Summa resultat/resultatandelar -29 546
Exit Anticimex 897
Exit Lindab 81
Exit Camfil 586
Exit Superfos -99
Exit Medisize 38
Summa exitresultat 978 525
Nedskrivning AH Industries -275
Nedskrivning Jøtul -100
Nedskrivning Contex Group -312
Resultat från innehav 574 759
Centrala intäkter och kostnader
Förvaltningskostnader -54 -191
Finansiella poster 247 292
Koncernens resultat före skatt 767 860

1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.

2) Anticimex ingår i koncernens resultat till och med juni 2012. Hela innehavet avyttrades i juli 2012.

3) Finnkino ingår i koncernens resultat från och med maj 2011.

4) Lindab ingår i koncernens resultat till och med juni 2012. Hela innehavet avyttrades i augusti 2012.

5) Medisize ingår i koncernens resultat till och med juli 2011. Hela innehavet avyttrades i augusti 2011.

Centrala intäkter och kostnader

Ratos centrala netto uppgick till +193 Mkr (+101), varav personalkostnader i Ratos AB uppgick till 119 Mkr (109). Den rörliga delen av personalkostnaderna uppgick till 27 Mkr (14). Övriga förvaltningsposter var +65 Mkr (-82). Finansiella poster netto uppgick till +247 Mkr (+292). Det högre centrala nettot förklaras i huvudsak av en under perioden realiserad vinst om 168 Mkr avseende försäljning av koncernföretag.

Skatt

Ratos koncernmässiga skattekostnad utgörs av dotterföretagens och Ratos andel av intresseföretagens skatt. Skattesatsen i koncernens resultaträkning har bland annat påverkats av moderbolagets investmentbolagsstatus och av ej skattepliktiga realisationsresultat.

Finansiell ställning

Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten var 3 520 Mkr (2 071) och koncernens likvida medel var vid periodens slut 3 203 Mkr (3 042), varav kortfristiga räntebärande placeringar utgjorde 499 Mkr (1). De räntebärande skulderna inklusive pensionsavsättningar uppgick till 10 713 Mkr (14 222).

Moderbolaget

Moderbolagets resultat före skatt uppgick till 606 Mkr (704). Moderbolagets likvida medel, inklusive kortfristiga räntebärande placeringar, var 1 823 Mkr (897). Med hänsyn tagen till avtalade, men ännu ej genomförda, finansiella transaktioner har Ratos per den 15 februari en nettolikviditet om cirka 1,4 miljarder kr. Därutöver finns en befintlig kreditfacilitet om 3,2 miljarder kr samt ett bemyndigande från årsstämman 2012 att emittera 35 miljoner Ratos B-aktier i samband med avtal om förvärv.

Risker och osäkerhetsfaktorer

För en beskrivning av koncernens och moderbolagets väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till förvaltningsberättelsen samt not 31 och 38 i årsredovisningen för 2011. En bedömning för de närmast kommande månaderna finns i avsnittet Utvecklingen under 2012 på sidorna 3-4.

Transaktioner med närstående

Moderbolaget har erhållit utdelning och återbetalning av aktieägartillskott från dotter- och intresseföretag om 1 524 Mkr (843). Kapitaltillskott har lämnats till AH Industries, DIAB och Jøtul om totalt 284 Mkr.

Ratos-aktien

Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 1,90 kr (1,63). Ratos-aktiens totalavkastning uppgick under 2012 till -17%, att jämföra med utvecklingen för SIX Return Index som var +16%.

Återköp och antal aktier

Under 2012 har inga aktier återköpts och inga köpoptioner utnyttjats. Ratos ägde vid slutet av december 5 139 537 B-aktier (motsvarande 1,6% av totalt antal aktier), återköpta till en genomsnittlig kurs om 69 kr.

Per den 31 december uppgick det totala antalet aktier i Ratos (A- och B-aktier) till 324 140 896 och antalet röster till 108 587 443,6. Antalet utestående aktier uppgick till 319 001 359. Genomsnittligt antal B-aktier i Ratos ägo under 2012 var 5 140 203 (5 104 197 under helåret 2011).

Ratos eget kapital 1)

Den 31 december 2012 uppgick Ratos eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) till 12 405 Mkr (12 610 Mkr den 30 september 2012), motsvarande

39 kr per utestående aktie (40 kr den 30 september 2012).

Mkr 2012-12-31 % av eget kapital
AH Industries 305 2
Arcus-Gruppen 434 4
Biolin Scientific 343 3
Bisnode 1 203 10
Contex Group 160 1
DIAB 1 021 8
Euromaint 577 5
Finnkino 445 4
GS-Hydro -2 0
Hafa Bathroom Group 153 1
HL Display 1 041 8
Inwido 2 290 18
Jøtul 181 1
KVD Kvarndammen 255 2
Mobile Climate Control 819 7
SB Seating 1 061 9
Stofa 250 2
Summa 10 536 85
Övriga nettotillgångar i centrala bolag 1 869 15
Eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) 12 405 100
Eget kapital per aktie, kr 39

1) Innehaven visas till koncernmässiga värden, vilket motsvaras av koncernens andel i innehavens eget kapital, eventuella restvärden på koncernmässiga över- och undervärden reducerat med eventuella internvinster. Därutöver inkluderas även aktieägarlån och räntor på dessa.

Kreditfaciliteter

Moderbolaget har en femårig rullande lånefacilitet på 3,2 miljarder kr inklusive checkräkningskredit. Syftet med faciliteten är att dels kunna använda den vid behov av överbryggnadsfinansiering vid förvärv, dels kunna finansiera utdelning och löpande driftskostnader under en period med få eller inga exits. I normalfallet ska moderbolaget vara obelånat. Vid periodens slut var krediten outnyttjad.

Omstämpling av aktier

Sedan bolagsstämman 2003 finns ett konverteringsförbehåll avseende möjlighet att stämpla om A-aktier till B-aktier i bolagsordningen. Detta innebär att ägare av A-aktier har en kontinuerlig möjlighet att genomföra en konvertering till B-aktier. Under 2012 har inga aktier omstämplats till B-aktier.

Övrigt

Förslag om ordinarie utdelning

Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning för räkenskapsåret 2012 om 3 kr per aktie (5,50). Avstämningsdag för utdelningen föreslås bli den 22 april och utbetalning från Euroclear Sweden beräknas ske den 25 april 2013.

Årsstämma

Ratos årsstämma hålls den 17 april 2013 kl 17.00 på Stockholms Konserthus, Hötorget, Stockholm. Aktieägare som vill delta på stämman måste dels den 11 april 2013 vara införd i den av Euroclear Sweden förda aktieboken, dels anmäla sitt deltagande senast den 11 april. Årsredovisningen och övriga bolagshandlingar med beslutsunderlag kommer att finnas tillgängliga på www.ratos.se från och med den 11 mars 2013. Kallelse till årsstämman offentliggörs den 7 mars 2013.

Anmälan om deltagande kan göras via www.ratos.se, per post till Ratos, Box 1661, 111 96 Stockholm eller per telefon 08-700 17 00.

Information om innehaven

Mer information om innehaven och en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över finansiell ställning för Ratos innehav finns att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer på www.ratos.se.

AH Industries

  • Omsättning 1 062 Mkr (925) och EBITA -45 Mkr (24)
  • Projektförskjutningar, låg produktionseffektivitet och mer osäkra marknadsutsikter har fortsatt att påverka resultatet inom Wind Solutions negativt. Industrial Solutions har utvecklats positivt jämfört med förra året
  • Rörelseresultatet har belastats med nedskrivningar och andra jämförelsestörande kostnader om 39 Mkr, varav 35 Mkr under fjärde kvartalet. Operativ EBITA för helåret uppgick till -6 Mkr (16)
  • Omfattande besparingsprogram genomförda till följd av den svaga utvecklingen och sämre marknadsutsikter för vindkraftindustrin på kort sikt

Ratos ägarandel i AH Industries uppgick till 69% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 305 Mkr den 31 december 2012.

AH Industries är en av världens största underleverantörer av metallkomponenter, moduler och system samt tjänster till vindkraft-, cement- och mineralindustrin. Bolaget är specialiserat på tillverkning och bearbetning av tunga metallobjekt med höga krav på precision. Bolaget har produktion i Danmark, Kina och Tyskland.

Arcus-Gruppen

  • Omsättning 2 278 Mkr (2 072) och EBITA 5 Mkr (146)
  • God försäljnings- och resultattillväxt inom både sprit och vin
  • Invigning av ny produktionsanläggning i juni 2012. Resultatet har belastats med jämförelsestörande kostnader om 200 Mkr, främst avseende flytten. Operativ EBITA uppgick till 205 Mkr (196)
  • Distributionsverksamheten har påverkat operativ EBITA negativt med cirka 80 Mkr främst på grund av uppstartsproblem. Leveranssituationen är stabil sedan sommaren. Ett omfattande omstruktureringsprogram är initierat för att förbättra lönsamheten under 2013
  • Förvärv av varumärkena Aalborg, Brøndums, Gammel Dansk och Malteser från Pernod Ricard slutfördes i januari 2013. Konkurrensmyndigheterna har krävt att Brøndums avyttras. Kvarvarande varumärken omsätter cirka 200 MNOK och EBITA-resultatet uppgår till cirka 70 MNOK på årsbasis

Ratos ägarandel i Arcus-Gruppen uppgick till 83% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 434 Mkr den 31 december 2012.

Arcus-Gruppen är Norges ledande spritproducent och en av Nordens största vinleverantörer genom Vingruppen, Vinordia och Arcus Wine Brands. Bland gruppens mer kända varumärken finns Aalborg Akvavit, Braastad Cognac, Gammel Dansk, Lysholm Linie Aquavit och Vikingfjord Vodka.

Biolin Scientific

  • Omsättning 235 Mkr (232) och EBITA 23 Mkr (15)
  • Stabil utveckling för Analytical Instruments efter en stark avslutning på året, stabil utveckling inom Discovery Instruments (Sophion), god tillväxt inom Diagnostic Instruments (Osstell)
  • Förbättrad EBITA-marginal tack vare god kostnadskontroll
  • Lansering av nytt helautomatiserat instrument inom Analytical Instruments under tredje kvartalet 2012
  • Johan von Heijne ny VD från den 1 februari 2013

Ratos ägarandel i Biolin Scientific uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 343 Mkr den 31 december 2012.

Biolin Scientific utvecklar, tillverkar och säljer analysinstrument för forskning, utveckling, kvalitetskontroll och klinisk diagnostik. Bolagets största marknadsnisch är nanoteknik, främst materialvetenskap, cellanalys och biofysik. Kunderna finns i hela världen och är främst forskare inom universitet, forskningsinstitut och den industriella sektorn.

Bisnode

  • Omsättning 3 935 Mkr (4 310) och EBITA 511 Mkr (447)
  • Organisk försäljningsutveckling justerad för valutaeffekter +1%. Credit Solutions visar god tillväxt och resultatutveckling. Svag utveckling för bolagen inom region BeNeFra, dock bättre under fjärde kvartalet. Lägre försäljning av SPAR-relaterade produkter i Sverige enligt förväntan
  • Försäljningen av WLW slutfördes i februari, reavinsten uppgick till 151 Mkr. Goodwill skrevs under första kvartalet ned med 151 Mkr relaterat till affärsområdet Product Information. Under fjärde kvartalet skrevs goodwill relaterat till region BeNeFra ned med 100 Mkr
  • EBITA justerat för WLW och andra jämförelsestörande poster uppgick till 415 Mkr (452), motsvarande en rörelsemarginal om 10,5% (10,5). Det lägre resultatet förklaras av minskad SPARrelaterad försäljning
  • En utdelning om 215 Mkr genomfördes under första halvåret, varav Ratos andel uppgick till 150 Mkr
  • I augusti tecknades ett förnyat avtal med D&B för 11 länder

Ratos ägarandel i Bisnode uppgick till 70% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 203 Mkr den 31 december 2012.

Bisnode är en av de ledande europeiska leverantörerna av digital affärsinformation med tjänster inom kredit-, marknads- och affärsinformation. Med hjälp av Bisnodes informationstjänster kan företag öka sin försäljning, minska sina risker och förbättra sina dagliga affärsbeslut. Verksamhet bedrivs i 18 länder runt om i Europa.

DIAB

  • Omsättning 1 003 Mkr (1 219) och EBITA -217 Mkr (-5)
  • Mycket svag efterfrågan och prispress på vindkraftmarknaden i Kina, men positiv volymutveckling i Europa. Vissa positiva signaler från kinesiska energimyndigheten för 2013
  • Svag lönsamhet till följd av låg försäljningsvolym, lågt kapacitetsutnyttjande och ökad prispress
  • Besparingsmålet inom ramen för åtgärdsprogrammet höjt till 130 Mkr per år från 2014. Kostnaderna för programmet (cirka 145 Mkr) har belastat resultatet, varav cirka 30 Mkr under fjärde kvartalet
  • Kapitaltillskott genomfört om totalt 170 Mkr, varav 75 Mkr under fjärde kvartalet

Ratos ägarandel i DIAB uppgick till 96% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 021 Mkr den 31 december 2012.

DIAB är ett världsledande företag som tillverkar och utvecklar kärnmaterial till kompositkonstruktioner för bland annat vingar till vindkraftverk, skrov och däck till fritidsbåtar samt detaljer till flygplan, tåg, industriella applikationer och byggnader. Materialet har en unik kombination av egenskaper såsom låg vikt, hög hållfasthet, isolationsförmåga samt kemisk resistens.

Euromaint

  • Omsättning 2 489 Mkr (2 860) och EBITA 51 Mkr (102)
  • Omsättning justerad för pendeltågskontraktet (ingår ej sedan juni 2011) minskade med 7%
  • Svag utveckling i den tyska verksamheten förklarar det lägre resultatet
  • Åtgärdsprogram pågår med syfte att sänka kostnaderna och höja effektiviteten
  • Nya kontrakt tecknade avseende underhåll av Öresundståg, tågtrafik i Västsverige samt ombyggnad av personvagnar för SJ

Ratos ägarandel i Euromaint uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 577 Mkr den 31 december 2012.

Euromaint är ett av Europas ledande oberoende underhållsföretag för spårtrafikbranschen. Tjänsterna och produkterna säkrar tillförlitligheten och livslängden för spårburna fordon såsom godsvagnar och passagerartåg samt lok och arbetsmaskiner. Euromaint har verksamhet i Sverige, Tyskland, Belgien, Nederländerna och Lettland.

Finnkino

  • Omsättning 862 Mkr (799) och EBITA 128 Mkr (77)
  • En under 2012 exceptionellt bra filmrepertoar med många finska filmer samt internationella storfilmer bidrog till hög besöksnivå och gav stark omsättnings- och resultatutveckling. 2013 väntas vara ett mer normalt filmår
  • Förbättring av lönsamheten i både Baltikum och Finland
  • Kringförsäljning per besök steg med 3%

Ratos ägarandel i Finnkino uppgick till 98% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 445 Mkr den 31 december 2012.

Finnkino är den största biografoperatören i Finland och Baltikum med 24 biografer och 158 biosalonger med sammanlagt cirka 27 000 platser. Därutöver bedrivs filmdistribution samt viss distribution av dvdfilmer. Biografverksamheten bedrivs under namnet Finnkino i Finland och Forum Cinemas i Baltikum.

GS-Hydro

  • Omsättning 1 352 Mkr (1 074) och EBITA 123 Mkr (31)
  • Stark försäljningsökning driven av en hög aktivitet inom offshoresegmentet
  • Kraftig resultatförbättring till följd av ökad försäljning och stärkt bruttomarginal

Ratos ägarandel i GS-Hydro uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var -2 Mkr den 31 december 2012 (negativt värde på grund av omfinansiering 2008).

GS-Hydro är en ledande leverantör av icke-svetsade rörsystem. Produkterna används inom marin- och offshoreindustrin, och även inom landbaserade segment såsom pappersindustrin, gruv- och metallindustrin samt bil- och flygindustrin. Huvudkontoret ligger i Finland.

Hafa Bathroom Group

  • Omsättning 268 Mkr (324) och EBITA 7 Mkr (-5)
  • En svag konsumentmarknad har påverkat försäljningen negativt
  • Resultatförbättring till följd av genomförda besparingsåtgärder

Ratos ägarandel i Hafa Bathroom Group uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 153 Mkr den 31 december 2012.

Hafa Bathroom Group är med varumärkena Hafa och Westerbergs ett av Nordens ledande företag inom badrumsinredningar.

HL Display

  • Omsättning 1 657 Mkr (1 643) och EBITA 104 Mkr (64)
  • I lokal valuta ökade omsättningen med 2%. Positiv försäljningsutveckling i Asien, Storbritannien och Östeuropa, stabilt i Nordeuropa medan Sydeuropa var svagare
  • Operativ EBITA drygt 20% bättre än 2011 (125 Mkr jämfört med 103 Mkr), tack vare lägre kostnader efter flytt av produktion samt god kostnadskontroll
  • Flytten av fabriken i Falun till Polen har slutförts och produktion i Polen är igång. Ytterligare positiva resultateffekter av flytten väntas under 2013

Ratos ägarandel i HL Display uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 041 Mkr den 31 december 2012.

HL Display är en global marknadsledande leverantör av produkter och system för varuexponering och butikskommunikation med verksamhet i 47 länder. Tillverkning sker i Polen, Sverige, Kina och Storbritannien.

Inwido

  • Omsättning 4 607 Mkr (5 050) och EBITA 288 Mkr (407)
  • Organisk försäljningsutveckling -7% efter svag orderingång under tredje kvartalet. Stabilisering av orderingången under fjärde kvartalet. Fortsatt svag marknad i Sverige men positiv utveckling i Danmark
  • Kostnadsåtgärder har genomförts och ytterligare planeras. Dessa har delvis kompenserat för minskad efterfrågan och stärkt EBITA-marginalen under fjärde kvartalet, men har ännu ej fått full effekt
  • Affärsområdet Home Improvement har avyttrats och medförde en reaförlust om 51 Mkr
  • Operativ EBITA uppgick till 358 Mkr (476), justerad för reaförlust och andra jämförelsestörande kostnader

Ratos ägarandel i Inwido uppgick till 97% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 2 290 Mkr den 31 december 2012.

Inwido utvecklar, tillverkar och säljer ett komplett sortiment av fönster och ytterdörrar till konsumenter, byggbolag och småhustillverkare. Verksamhet bedrivs i samtliga nordiska länder samt i Storbritannien, Irland, Polen och Ryssland. Elitfönster, SnickarPer, Tiivi, KPK, Lyssand och Allan Brothers är några av bolagets varumärken.

Jøtul

  • Omsättning 913 Mkr (996) och EBITA -52 Mkr (-33)
  • Fortsatt svag efterfrågan på flera huvudmarknader under fjärde kvartalet har bidragit till svag försäljnings- och resultatutveckling
  • I samband med en omfattande omläggning av bolagets produktionsstyrning i den norska tillverkningsenheten och en minskning av lagernivåerna har produktiviteten och därmed resultatet påverkats negativt
  • Kapitaltillskott har lämnats av ägarna om totalt 90 MNOK, varav Ratos andel var 74 MNOK (85 Mkr)

Ratos ägarandel i Jøtul uppgick till 61% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 181 Mkr den 31 december 2012.

Norska Jøtul är en av Europas största tillverkare av braskaminer med tillverkning i Norge, Danmark, Frankrike, Polen och USA. Företaget har anor från 1853 och produkterna säljs globalt, främst genom specialbutiker men även på "gör-det-själv"-marknaden.

KVD Kvarndammen

  • Omsättning 287 Mkr (276) och EBITA 41 Mkr (52)
  • God utveckling i Sverige och stärkt marknadsandel på svag personbilsmarknad
  • Etablering i Norge löper enligt plan. Etableringskostnader förklarar det lägre EBITA-resultatet
  • Förmedling av privatpersoners bilar lanserad
  • Refinansiering och utdelning om 153 Mkr till Ratos genomförd

Ratos ägarandel i KVD Kvarndammen uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 255 Mkr den 31 december 2012.

KVD Kvarndammen är Sveriges största oberoende nätbaserade marknadsplats för förmedling av begagnade bilar. Företaget, som grundades 1991, driver auktionssajten kvd.se där förmedling av personbilar, tunga fordon och maskiner sker vid veckovisa nätauktioner. Antalet unika besökare uppgår till cirka 200 000 per vecka. I bolaget ingår Sveriges största värderingsportal för personbilar, bilpriser.se.

Mobile Climate Control (MCC)

  • Omsättning 1 250 Mkr (1 048) och EBITA 108 Mkr (45)
  • Organisk tillväxt rensad för valutaeffekter uppgick till 8%. God efterfrågan inom nytto- och försvarsfordonssegmenten medan utvecklingen i Europa tyngdes av en svag avslutning på året
  • Resultatförbättring till följd av högre volym och genomförda lönsamhetsåtgärder. Däremot påverkades lönsamheten negativt av svag resultatutveckling inom delar av den nordamerikanska bussverksamheten samt uppstartskostnader efter fabrikskonsolideringen i Europa

Ratos ägarandel i Mobile Climate Control uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 819 Mkr den 31 december 2012.

Mobile Climate Control (MCC) erbjuder kompletta klimatsystem för tre huvudsakliga kundsegment: bussar, nyttofordon och försvarsfordon. Cirka 80% av bolagets försäljning sker i Nordamerika och 20% i Europa. De större produktionsanläggningarna finns i Kanada (Toronto), USA (Goshen) samt Polen (Olawa).

SB Seating

  • Omsättning 1 176 Mkr (1 264) och EBITA 237 Mkr (253)
  • Högre omsättning i Norge, Storbritannien och Finland. Lägre omsättning på övriga marknader
  • Stärkta positioner på en svag europeisk kontorsstolsmarknad
  • Bibehållen EBITA-marginal, 20% (20), tack vare operativa effektiviseringar
  • Produktutveckling fortsatt i fokus. Nya produkter lanseras 2013 under samtliga tre varumärken

Ratos ägarandel i SB Seating uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 061 Mkr den 31 december 2012.

SB Seating utvecklar och producerar ergonomiska arbetsstolar i skandinavisk design för privat och offentlig kontorsmiljö. Gruppen marknadsför tre starka varumärken, HÅG, RH och RBM, som i huvudsak säljs genom återförsäljare. Koncernen finns idag representerad i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Nederländerna och Frankrike.

Stofa

  • Omsättning 1 572 Mkr (1 390) och EBITA 180 Mkr (146)
  • Ökad omsättning drivet av förvärvet från Canal Digital och att TV2 numera är en betal-TV-kanal samt ökad bredbandsförsäljning
  • Investeringar för ökad bandbredd har genomförts de senaste åren och Netflix har utsett Stofa till den bredbandsoperatör som har snabbast bredband, jämfört med såväl ADSL- som fiberoperatörer
  • Antalet bredbandskunder växer starkt drivet av marknadsförings- och prissättningsåtgärder. Under 2012 har antalet bredbandskunder ökat med mer än 10%
  • Ratos ingick under fjärde kvartalet avtal om att sälja Stofa till SE. Försäljningen har godkänts av konkurrensmyndigheten och väntas slutföras under februari 2013. Exitvinsten väntas uppgå till cirka 850 Mkr och årlig genomsnittlig avkastning (IRR) till cirka 55%

Ratos ägarandel i Stofa uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 250 Mkr den 31 december 2012.

Stofa är en dansk operatör inom bredband, kabel-TV och telefoni som förser cirka 375 000 danska hushåll med kabel-TV och knappt 180 000 med bredband. Tjänsterna levereras i nära samarbete med 300 antennföreningar runt om i Danmark. Härutöver säljer Stofa även till slutabonnenter som erbjuds interaktiva TVtjänster (betal-TV), bredband och IP-telefoni.

Ratos innehav 31 december 2012

Nettoomsättning EBITA EBT A)
Mkr 2012 2011 2012 2011 2012 2011
AH Industries 1 062 925 -45 24 -72 -6
Arcus-Gruppen 1) 2 278 2 072 5 146 -73 78
Biolin Scientific 2) 235 232 23 15 14 0
Bisnode 3 935 4 310 511 447 70 203
Contex Group 3) 286 300 5 19 -150 7
DIAB 1 003 1 219 -217 -5 -279 -50
Euromaint 4) 2 489 2 860 51 102 5 52
Finnkino 5) 862 799 128 77 82 21
GS-Hydro 1 352 1 074 123 31 44 -13
Hafa Bathroom Group 6) 268 324 7 -5 5 -2
HL Display 1 657 1 643 104 64 70 24
Inwido 4 607 5 050 288 407 246 315
Jøtul 913 996 -52 -33 -152 -66
KVD Kvarndammen 287 276 41 52 25 42
Mobile Climate Control 1 250 1 048 108 45 67 7
SB Seating 1 176 1 264 237 253 180 196
Stofa 1 572 1 390 180 146 88 96
Summa 25 234 25 782 1 497 1 786 169 905
Förändring -2% -16% -81%
Mkr Avskrivningar B)
2012
Investeringar C)
2012
Kassa-
flöde D)
2012
Eget
kapital E)
2012-12-31
Räntebärande
nettoskulder E)
2012-12-31
Medelantal
anställda
2012
Koncern-
mässigt värde
2012-12-31
Ratos
ägarandel
2012-12-31
AH Industries 57 50 -79 832 394 456 305 69%
Arcus-Gruppen 1) 40 126 -94 560 436 441 434 83%
Biolin Scientific 2) 8 26 -11 349 155 136 343 100%
Bisnode 144 100 124 2 160 2 074 2 906 1 203 70%
Contex Group 3) 29 24 -28 165 -1 129 160 100%
DIAB 174 32 -36 1 152 759 1 070 1 021 96%
Euromaint 4) 51 29 5 594 588 2 437 577 100%
Finnkino 5) 67 28 95 452 217 755 445 98%
GS-Hydro 21 21 63 352 451 636 -2 100%
Hafa Bathroom Group 6) 2 4 -4 42 61 136 153 100%
HL Display 38 51 70 1 156 396 1 140 1 041 99%
Inwido 113 87 166 2 367 1 131 3 270 2 290 97%
Jøtul 59 68 -81 498 583 683 181 61%
KVD Kvarndammen 4 3 49 255 220 184 255 100%
Mobile Climate Control 16 7 2 845 562 628 819 100%
SB Seating 37 68 155 1 179 672 468 1 061 85%
Stofa 117 153 92 253 859 462 250 99%

A) Resultat med återlagda räntekostnader på aktieägarlån.

  • B) I avskrivningar ingår avskrivningar och nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar samt på internt genererade och direktförvärvade immateriella tillgångar. Av- och nedskrivningar ingår i EBITA.
  • C) Investeringar exklusive förvärv av företag.
  • D) Med kassaflöde avses kassaflöde från löpande verksamhet inklusive betalda räntor och investeringsverksamhet före förvärv och avyttring av företag.
  • E) I eget kapital ingår aktieägarlån. Räntebärande skulder exkluderar aktieägarlån.
  • 1) Resultatet för Arcus-Gruppen 2011 är proformerat med hänsyn till ny finansiering.
  • 2) Resultatet för Biolin Scientific 2011 är proformerat med hänsyn till ny koncernstruktur, förvärv av Sophion Bioscience i augusti 2011, ny finansiering samt nedläggning av Farfield.
  • 3) Resultatet för Contex 2011 är proformerat med hänsyn till försäljning av Z Corporation och Vidar Systems samt ny finansiering.
  • 4) Resultatet för Euromaint 2011 är proformerat med hänsyn till avvecklad verksamhet (affärsområde Ombyggnad) samt försäljning av Euromaint Industry.
  • 5) Resultatet för Finnkino 2011 är proformerat med hänsyn till Ratos förvärv.
  • 6) Resultatet för Hafa Bathroom Group 2011 är proformerat med hänsyn till avvecklad verksamhet i Danmark.

Telefonkonferens 15 februari kl 10.00

08-505 201 10 OBS! Riktnummer måste slås

Hör VD Susanna Campbell kommentera bokslutskommunikén på www.ratos.se

Rapporttillfällen

Årsstämma
Delårsrapport jan-mars
Delårsrapport jan-juni
Delårsrapport jan-sept

Stockholm 15 februari 2013 Ratos AB (publ)

Susanna Campbell Verkställande direktör

För ytterligare information: Susanna Campbell, VD, 08-700 17 00 Emma Rheborg, Informations- och IR-chef, 08-700 17 20

Denna rapport har ej varit föremål för särskild granskning av Ratos revisorer.

Denna information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller krav ställda i noteringsavtal.

Koncernens resultaträkning

Mkr 2012 kv 4 2011 kv 4 2012 2011
Nettoomsättning 6 796 7 985 27 100 29 669
Övriga rörelseintäkter 31 44 171 215
Förändring av varulager -45 -157 -32 -64
Råvaror och förnödenheter -2 698 -3 009 -10 918 -11 385
Kostnader för ersättning till anställda -2 171 -2 462 -8 644 -9 529
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella
och immateriella anläggningstillgångar
-675 -610 -1 942 -1 470
Övriga kostnader -1 254 -1 714 -5 391 -6 272
Realisationsresultat vid försäljning av koncernföretag -4 -6 1 179 27
Realisationsresultat vid försäljning av intresseföretag 0 -2 81 485
Andelar i intresseföretags resultat 5 5 18 33
Rörelseresultat -15 74 1 622 1 709
Finansiella intäkter 19 66 154 155
Finansiella kostnader -293 -215 -1 009 -1 004
Finansnetto -274 -149 -855 -849
Resultat före skatt -289 -75 767 860
Skatt -136 -103 -224 -314
Periodens resultat -425 -178 543 546
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare -363 -184 606 521
Innehav utan bestämmande inflytande -62 6 -63 25
Resultat per aktie, kr
– före utspädning -1,14 -0,58 1,90 1,63
– efter utspädning -1,14 -0,58 1,90 1,63

Koncernens rapport över totalresultat

Mkr 2012 kv 4 2011 kv 4 2012 2011
Periodens resultat -425 -178 543 546
Övrigt totalresultat:
Periodens omräkningsdifferenser 157 -287 -157 -38
Periodens förändring av säkringsreserv 43 -9 40 -24
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat -12 3 -11 7
Periodens övrigt totalresultat 188 -293 -128 -55
Periodens summa totalresultat -237 -471 415 491
Periodens summa totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare -208 -426 499 478
Innehav utan bestämmande inflytande -29 -45 -84 13

Rapport över finansiell ställning för koncernen i sammandrag

Mkr 2012-12-31 2011-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 15 502 20 483
Övriga immateriella anläggningstillgångar 1 292 1 541
Materiella anläggningstillgångar 3 461 4 286
Finansiella anläggningstillgångar 225 785
Uppskjutna skattefordringar 540 617
Summa anläggningstillgångar 21 020 27 712
Omsättningstillgångar
Varulager 2 387 2 684
Kortfristiga fordringar 4 906 6 291
Likvida medel 3 203 3 042
Tillgångar som innehas för försäljning 2 054 193
Summa omsättningstillgångar 12 550 12 210
Summa tillgångar 33 570 39 922
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital inklusive innehav utan
bestämmande inflytande
13 207 14 655
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 7 937 11 667
Ej räntebärande skulder 760 845
Pensionsavsättningar 287 410
Övriga avsättningar 179 396
Uppskjutna skatteskulder 396 690
Summa långfristiga skulder 9 559 14 008
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 2 489 2 145
Ej räntebärande skulder 6 413 8 307
Avsättningar 138 718
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 1 764 89
Summa kortfristiga skulder 10 804 11 259
Summa eget kapital och skulder 33 570 39 922

Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag

2012-12-31 2011-12-31
Mkr Moder-
bolagets
ägare
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Moder-
bolagets
ägare
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Ingående eget kapital 13 658 997 14 655 15 091 1 374 16 465
Effekt av fastställd förvärvsanalys -23 -23
Justerat eget kapital 13 658 997 14 655 15 068 1 374 16 442
Årets summa totalresultat 499 -84 415 478 13 491
Utdelning -1 754 -75 -1 829 -1 678 -130 -1 808
Nyemission 17 17 10 10
Återköp av egna aktier -74 -74
Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) 88 88
Försäljning av egna aktier i intresseföretag 6 6
Optionspremier 5 5 6 6
Säljoption, framtida förvärv från innehav
utan bestämmande inflytande
-215 -215
Förvärv av andel i dotterföretag från innehav
utan bestämmande inflytande
-9 -7 -16 -230 -140 -370
Innehav utan bestämmande inflytande vid förvärv 1 1 99 99
Innehav utan bestämmande inflytande i avyttrat företag -47 -47 -14 -14
Utgående eget kapital 12 405 802 13 207 13 658 997 14 655

Rapport över kassaflöden för koncernen

Mkr 2012 2011
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 767 860
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 927 1 034
1 694 1 894
Betald inkomstskatt -260 -316
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital 1 434 1 578
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager 120 64
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar 416 -146
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder -861 212
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 109 1 708
Investeringsverksamheten
Förvärv, koncernföretag -53 -1 531
Avyttring, koncernföretag 2 915 913
Förvärv, aktier i intresseföretag -2 -4
Avyttring, aktier i intresseföretag 386 1 876
Förvärv, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar -898 -956
Avyttring, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar 65 33
Investering, finansiella tillgångar -37 -19
Avyttring, finansiella tillgångar 35 51
Kassaflöde från investeringsverksamheten 2 411 363
Finansieringsverksamheten
Återköp av egna aktier 0 -74
Inlösen optioner -13 40
Optionspremie 17 13
Förvärv av andel i dotterföretag från innehav
utan bestämmande inflytande
-21 -237
Utbetald utdelning -1 754 -1 678
Utbetald utdelning/inlösen, innehav utan bestämmande inflytande -75 -130
Upptagna lån 1 596 6 097
Amortering av lån -3 025 -5 930
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -3 275 -1 899
Årets kassaflöde 245 172
Likvida medel vid årets början 3 042 2 855
Kursdifferens i likvida medel -10 15
Likvida medel klassade som tillgångar till försäljning -74
Likvida medel vid årets slut 3 203 3 042

Koncernens nyckeltal 1)

Mkr 2012 kv 4 2011 kv 4 2012 2011
Avkastning på eget kapital, % 5 4
Soliditet, % 39 37
Nyckeltal per aktie
Totalavkastning, % -17 -32
Direktavkastning, % 4,8 2) 6,8
Börskurs, kr 62,50 80,75
Utdelning, kr 3 2) 5,5
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare, kr 39 43
Resultat per aktie före utspädning, kr 1,90 1,63
Antal utestående aktier i genomsnitt
– före utspädning 319 012 506 318 996 769 319 000 693 319 036 699
– efter utspädning 319 012 506 318 996 769 319 008 267 319 288 848
Totalt antal registrerade aktier 324 140 896 324 140 896
Antal utestående aktier 319 001 359 318 996 769
– varav A-aktier 84 637 060 84 637 060
– varav B-aktier 234 364 299 234 359 709

1) Tillämpliga historiska tal är omräknade med hänsyn till aktiesplit genomförd 2011.

2) Föreslagen utdelning.

Moderbolagets resultaträkning

Mkr 2012 kv 4 2011 kv 4 2012 2011
Övriga rörelseintäkter 0 2 1
Övriga externa kostnader -23 -17 -82 -79
Personalkostnader -41 -11 -119 -109
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar -1 -1 -5 -5
Rörelseresultat -65 -29 -204 -192
Realisationsresultat vid försäljning av andelar i koncernföretag 830 107
Utdelningar från koncernföretag 382 827
Nedskrivning av aktier i koncernföretag -480 -322 -796 -322
Återföring av nedskrivning av aktier i koncernföretag 37
Realisationsresultat vid försäljning av andelar i intresseföretag 266 78
Utdelningar från intresseföretag 14 16
Nedskrivning av andelar i intresseföretag -7 -5 -7
Resultat från övriga värdepapper och fordringar
som är anläggningstillgångar 46 49 137 175
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 14 -6 33 27
Räntekostnader och liknande resultatposter -12 -9 -51 -42
Resultat efter finansiella poster -497 -324 606 704
Skatt
Periodens resultat -497 -324 606 704

Moderbolagets rapport över totalresultat

Mkr 2012 kv 4 2011 kv 4 2012 2011
Periodens resultat -497 -324 606 704
Övrigt totalresultat:
Periodens förändring av fond för verkligt värde -14 -6 -13 0
Periodens övrigt totalresultat -14 -6 -13 0
Periodens totalresultat -511 -330 593 704

Sammandrag av moderbolagets balansräkning

Mkr 2012-12-31 2011-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 78 82
Finansiella anläggningstillgångar 10 235 12 540
Summa anläggningstillgångar 10 313 12 622
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 20 67
Kortfristiga placeringar 499
Likvida medel 1 324 897
Summa omsättningstillgångar 1 843 964
Summa tillgångar 12 156 13 586
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 11 385 12 541
Långfristiga avsättningar
Pensionsavsättningar 1 1
Övriga avsättningar 7 16
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder, koncernföretag 442 620
Ej räntebärande skulder 29 36
Kortfristiga avsättningar 28 20
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder, koncernföretag 174 260
Ej räntebärande skulder 90 92
Summa eget kapital och skulder 12 156 13 586
Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser inga inga

Sammandrag avseende förändringar i moderbolagets eget kapital

Mkr 2012-12-31 2011-12-31
Ingående eget kapital 12 541 13 493
Periodens totalresultat 593 704
Utdelning -1 754 -1 678
Återköp av egna aktier -74
Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) 88
Optionspremier 5 8
Utgående eget kapital 11 385 12 541

Moderbolagets kassaflödesanalys

Mkr 2012 2011
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 606 704
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet -700 -45
-94 659
Betald inkomstskatt
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital -94 659
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar -23 -19
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder -21 -64
Kassaflöde från den löpande verksamheten -138 576
Investeringsverksamheten
Investering, aktier i dotterföretag -381 -909
Avyttring och inlösen, aktier i dotterföretag 2 740 1 738
Avyttring, aktier i intresseföretag och övriga innehav 385 549
Förvärv, materiella anläggningstillgångar -1 -1
Investering, finansiella tillgångar -145 -126
Avyttring, finansiella tillgångar 103 61
Kassaflöde från investeringsverksamheten 2 701 1 312
Finansieringsverksamheten
Återköp av egna aktier -74
Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) 88
Optionspremie 5 10
Inlösen incitamentsprogram -5 -47
Utbetald utdelning -1 754 -1 678
Upptagna lån i koncernföretag 117 290
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 637 -1 411
Årets kassaflöde 926 477
Likvida medel vid årets början 897 420
Likvida medel vid årets slut 1 823 897

Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen tillämpats.

Moderbolagets delårsrapport har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person.

Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats för koncern och moderbolag som vid upprättandet av den senaste årsredovisningen. IFRS förutsätter enhetliga redovisningsprinciper inom en koncern.

Nya redovisningsprinciper för 2012

De reviderade IFRS-standarder som trädde i kraft 2012 har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens och moderbolagets resultat, finansiella ställning eller upplysningar.

Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper

Nedan redogörs kortfattat för Ratos viktiga redovisningsprinciper.

Rörelseförvärv

Vid förvärv av dotterföretag tillämpas IFRS 3 Rörelseförvärv och IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Avgörande för hur förvärv/avyttring redovisas är beroende av hur stor andel som förvärvas/ avyttras.

  • I det fall det föreligger ett ägande i företaget, utan att detta givit ett bestämmande inflytande, ska i samband med att det bestämmande inflytandet erhållits i det förvärvade företaget en omvärdering ske till verkligt värde varvid vinst/förlust redovisas i årets resultat. På motsvarande sätt redovisas en avyttring, när det bestämmande inflytandet förloras, som ett realisationsresultat på avyttringen samtidigt som kvarvarande andel i företaget omvärderas till verkligt värde.
  • Förvärv som sker efter det att bestämmande inflytande erhållits eller vid avyttring när bestämmande inflytande kvarstår, betraktas som en ägartransaktion, varvid eventuella förändringar redovisas mot eget kapital.

  • Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde vid förvärvstillfället. I de fall den villkorade köpeskillingen resulterar i en skuld omvärderas denna till verkligt värde vid varje rapporttillfälle. Omvärderingen redovisas som intäkt/kostnad i årets resultat.

  • Transaktionsutgifter som uppstår i samband med ett förvärv kostnadsförs direkt.
  • Vid förvärv av rörelse finns två alternativa metoder för redovisning av goodwill, antingen full eller proportionell andel av goodwill. Val mellan dessa två metoder görs individuellt för varje förvärv.

Förvärvsanalyser

En förvärvsanalys är preliminär till dess den fastställs, vilket ska ske inom 12 månader efter förvärvet. I de fall en förvärvsanalys ändras justeras resultat- och balansräkningarna för jämförelseperioden i de fall det är aktuellt.

Goodwill och immateriella anläggningstillgångar

IFRS innebär krav på att identifiera och värdera immateriella tillgångar vid förvärv. I den utsträckning som immateriella tillgångar kan identifieras och värderas, minskar goodwill i motsvarande mån. Goodwill skrivs inte av men prövas för nedskrivning årligen. Övriga immateriella tillgångar skrivs av under förutsättning att avskrivningstiden går att fastställa. I dessa fall sker nedskrivningsprövning först om det finns en indikation på värdenedgång. I de fall avskrivningstiden inte kan fastställas och avskrivningar därmed inte görs, ska en årlig nedskrivningsprövning göras oavsett eventuell indikation på värdenedgång.

Vid nedskrivningsprövning hänförs goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod till så kallade kassagenererande enheter, vilka i Ratos fall utgörs av separata dotterföretag (innehav). Samtliga innehavs redovisade värden, inklusive värdet på goodwill och immateriella anläggningstillgångar hänförbara till förvärvet, prövas genom att beräkna innehavens återvinningsvärde. Innehaven nedskrivningsprövas årligen oavsett om en indikation på värdenedgång föreligger eller inte. Däremellan prövas värdet om en indikation på värdenedgång föreligger.

Avyttring

I augusti sålde Ratos kvarvarande 8 849 157 aktier (cirka 11%) i Lindab International till Systemair. Försäljningsbeloppet uppgick till 389 Mkr, motsvarande 44 kr per aktie, och exitvinsten till 81 Mkr.

Ratos och övriga ägare ingick i april avtal om försäljning av samtliga aktier i Anticimex. Försäljningen slutfördes i juli 2012. Överförd ersättning uppgick till 1 544 Mkr och Ratos realisationsvinst (exitvinst) uppgick till 897 Mkr.

Avyttring inom koncernföretag

Inwidos avyttring av affärsområdet Inwido Home Improvement genomfördes i juni 2012. Överförd ersättning uppgick till 192 Mkr och exitförlusten till 51 Mkr.

Bisnodes försäljning av WLW till det tyska private equity-företaget Paragon Partners slutfördes i februari 2012. Överförd ersättning uppgick till 357 Mkr varvid Bisnodes exitvinst uppgick till 151 Mkr.

Contex Groups försäljning av dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems till amerikanska 3D Systems Corporation slutfördes i januari 2012. Överförd ersättning uppgick till 137 MUSD och exitförlusten till 8 MUSD.

Avyttring efter rapportperiodens slut

Den 25 oktober ingick Ratos avtal om försäljning av samtliga aktier i dotterföretaget Stofa till danska energi- och telekoncernen SE (Syd Energi) för 1 900 MDKK (cirka 2 200 Mkr) (enterprise value). Försäljningen har godkänts av konkurrensmyndigheten och väntas slutföras under februari 2013.

Avyttring inom koncernföretag efter rapportperiodens slut Ratos dotterföretag Contex Group har sålt dotterbolaget Contex A/S till private equity-fonden Procuritas. Försäljningspriset (enterprise value) uppgick till 41,5 MUSD (cirka 275 Mkr). I samband med att affären slutfördes i januari 2013 påbörjades avvecklingen av Contex Group och Ratos kommer att erhålla en utdelning om cirka 165 Mkr. Försäljningen innebar en nedskrivning av goodwill i Contex A/S om 140 Mkr, vilket har belastat resultatandelen från Contex Group i Ratos 2012.

Förvärv

Förvärv inom koncernföretag efter rapportperiodens slut

Arcus-Gruppen tecknade i juli 2012 avtal om att förvärva varumärkena Aalborg, Brøndums, Gammel Dansk och Malteser från Pernod Ricard. Konkurrensmyndigheten i Danmark har godkänt förvärvet med förbehåll att varumärket Brøndums avyttras senast den sista juni 2013. Överförd ersättning uppgick till 105 MEUR (cirka 900 Mkr). Förvärvet slutfördes i januari 2013. Ratos tillförde 77 Mkr i samband med förvärvet. Förväntade värden utöver verkliga värden på redovisade tillgångar och skulder per förvärvsdagen beräknas uppgå till cirka 700 Mkr, varav huvuddelen avser varumärken och goodwill.

Fastställande av föregående års preliminära förvärvsanalys på Ratos koncernnivå

En förvärvsanalys är preliminär till dess att den fastställs, vilket ska ske inom 12 månader efter förvärvet. I de fall en förvärvsanalys ändras justeras resultat- och balansräkningarna för jämförelseperioden i de fall det är aktuellt.

Förvärvsanalysen för Finnkino har fastställts i enlighet med den preliminära förvärvsanalysen med en mindre avvikelse. Minskning av innehav utan bestämmande inflytande beror på att underliggande verksamhet omklassificerats till ett joint venture och redovisas i enlighet med klyvningsmetoden.

Finnkino

Mkr Preliminär
förvärvs-
analys
Ny
värdering
Definitiv
förvärvs
analys
Immateriella anläggningstillgångar 3 3
Materiella anläggningstillgångar 622 -8 614
Finansiella anläggningstillgångar 1 1
Omsättningstillgångar 60 60
Likvida medel 53 53
Innehav utan bestämmande inflytande -7 7
Långfristiga skulder och avsättningar -474 -474
Kortfristiga skulder -160 -4 -164
Netto identifierbara
tillgångar och skulder
98 -5 93
Koncerngoodwill 537 5 542
Överförd ersättning 635 635

Not 3 Rörelsesegment

Omsättning EBT 1)
Mkr 2012
kv 4
2011
kv 4
2012 2011 2012
kv 4
2011
kv 4
2012 2011
Innehav
AH Industries 173 267 1 062 925 -56 -2 -72 -6
Anticimex 2) 509 1 009 1 927 16 51 84
Arcus-Gruppen 691 681 2 278 2 072 49 94 -73 82
Biolin Scientific 74 77 235 180 9 -13 14 -10
Bisnode 1 051 1 166 3 935 4 310 -95 57 -31 106
Contex Group 52 172 286 662 -166 -52 -150 -14
DIAB 218 295 1 003 1 219 -72 -35 -287 -51
Euromaint 615 782 2 489 3 329 -6 -37 -49 -144
Finnkino 3) 239 216 862 543 24 9 82 1
GS-Hydro 338 311 1 352 1 074 -18 9 44 -13
Hafa Bathroom Group 64 82 268 335 -4 2 5 -18
HL Display 409 410 1 657 1 643 19 -12 70 24
Inwido 1 242 1 410 4 607 5 050 111 106 246 315
Jøtul 323 343 913 996 -56 -51 -160 -113
KVD Kvarndammen 79 77 287 276 -2 12 25 42
Lindab 4) 3 4 21
Medisize 5) 617 42
Mobile Climate Control 268 276 1 250 1 048 10 8 67 7
SB Seating 325 352 1 176 1 264 36 40 97 95
Stofa 417 382 1 572 1 390 12 18 88 96
Summa 6 578 7 808 26 241 28 860 -205 172 -29 546
Exit Anticimex -1 897
Exit Lindab 81
Exit Camfil 586
Exit Superfos -99
Exit Medisize 38
Exitresultat -1 0 978 525
Nedskrivning AH Industries -275
Nedskrivning Jøtul -100 -100
Nedskrivning Contex Group -312 -312
Innehav totalt 6 578 7 808 26 241 28 860 -306 -140 574 759
Centralt netto 218 177 859 809 17 65 193 101
Koncernen totalt 6 796 7 985 27 100 29 669 -289 -75 767 860

1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.

2) Anticimex ingår i koncernens resultat till och med juni 2012. Hela innehavet avyttrades i juli 2012.

3) Finnkino ingår i koncernens resultat från och med maj 2011.

4) Lindab ingår i koncernens resultat till och med juni 2012. Hela innehavet avyttrades i augusti 2012.

5) Medisize ingår i koncernens resultat till och med juli 2011. Hela innehavet avyttrades i augusti 2011.

⋲∎∎≆

Ratos AB (publ) Drottninggatan 2 Box 1661 111 96 Stockholm Tel 08-700 17 00 www.ratos.se Org. nr 556008-3585

Ratos är ett private equity-konglomerat. Vår affärsidé är att över tiden skapa högsta möjliga avkastning genom ett professionellt, aktivt och ansvarsfullt utövande av ägarrollen i företrädesvis medelstora till stora nordiska onoterade bolag. Innehaven i Ratos är AH Industries, Arcus-Gruppen, Biolin Scientific, Bisnode, DIAB, Euromaint, Finnkino, GS-Hydro, Hafa Bathroom Group, HL Display, Inwido, Jøtul, KVD Kvarndammen, Mobile Climate Control, SB Seating och Stofa. Ratos är noterat på Nasdaq OMX Stockholm och börsvärdet uppgår till cirka 21 miljarder kronor.