AI assistant
Ratos — Earnings Release 2011
Feb 16, 2012
2957_10-k_2012-02-16_bd3d4f15-eeb6-4356-8cc1-d07f26f66ebc.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2011
- ■ Resultat före skatt 860 Mkr (2 868)
- ■ Resultat per aktie före utspädning 1,63 kr (7,09)
- ■ Förslag till utdelning 5,50 kr per aktie (5,25)
- ■ Svag utveckling i innehaven under 2011, bättre under fjärde kvartalet
- ■ Omfi nansiering av innehaven Stofa, SB Seating och Contex Group
- ■ Ratos-aktiens totalavkastning -32%
| Ratos i sammandrag | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 kv 4 | 2010 kv 4 | 2011 | 2010 |
| Resultat/resultatandelar | 172 | 251 | 546 | 1 419 |
| Summa resultat/resultatandelar | 172 | 251 | 546 | 1 419 |
| Exitresultat | 537 | 525 | 1 320 | |
| Omvärderingar/nedskrivningar | -312 | -312 | 140 | |
| Resultat från innehav | -140 | 788 | 759 | 2 879 |
| Centralt netto | 65 | 33 | 101 | -11 |
| Resultat före skatt | -75 | 821 | 860 | 2 868 |
Viktiga händelser
Under fjärde kvartalet
- Stofa genomförde i december en omfi nansiering om 425 MDKK (cirka 515 Mkr), varvid Ratos erhåller en utdelning om cirka 510 Mkr. Cirka 420 Mkr betalades ut i januari 2012 och cirka 90 Mkr kommer att betalas ut i mars
- Bisnode tecknade i december avtal om avyttring av bolaget "Wer liefert Was?" (WLW) till det tyska private equity-företaget Paragon Partners. Avyttringen är en del i Bisnodes strategi att fokusera på tillväxt och utveckling av kärnverksamheten. Försäljningspriset uppgår till 79 MEUR (cirka 710 Mkr) och beräk-
nas generera en reavinst i Bisnode om cirka 20 MEUR. Genomsnittlig årlig avkastning (IRR) på Bisnodes investering i WLW uppgår till cirka 29%. I samband med att affären slutförs kommer Bisnode att genomföra en utdelning om cirka 215 Mkr till ägarna, varav Ratos andel uppgår till cirka 150 Mkr
■ SB Seating genomförde i december en omfi nansiering om 250 MNOK och beslutade i samband därmed att betala ut totalt 273 MNOK (cirka 315 Mkr) till ägarna varav Ratos andel är 303 Mkr (253 Mkr betalades ut i december och 50 Mkr betalas ut i mars 2012)
Ratos bokslutskommuniké 2011 1
- Contex Group har avyttrat dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems till amerikanska 3D Systems Corporation (NYSE:DDD). Försäljningspriset (enterprise value) uppgick till 137 MUSD (cirka 920 Mkr). I samband med att affären slutfördes i januari delades 355 Mkr ut till ägarna
- Stofa förvärvade i slutet av oktober en del av Canal Digitals danska kabel-TV-verksamhet av Telenor. Köpeskillingen (enterprise value) uppgick till 51 MDKK (62 Mkr). Förvärvet fi nansieras med tillgängliga likvida medel i Stofa
- Euromaint slutförde i december försäljningen av dotterföretaget Euromaint Industry till Coor Service Management för cirka 100 Mkr (enterprise value)
Under första till tredje kvartalet
- I augusti slutfördes försäljningen av Medisize till Phillips Plastics. Försäljningspriset för 100% av aktierna uppgick till 99,8 MEUR (920 Mkr). Ratos exitvinst uppgick till 38 Mkr och den årliga genomsnittliga avkastningen (IRR) till 4%
- I augusti slutfördes Biolin Scientifi cs förvärv av danska Sophion Bioscience. Köpeskillingen (enterprise value) för 100% av bolaget uppgick till 145 MDKK (179 Mkr) samt ytterligare 10 MDKK som betalas ut om försäljningsmålen för 2011/12 uppnås. Ratos tillsköt i samband med förvärvet 65 Mkr
- I juli lämnade Inwido en utdelning om totalt 301 Mkr varvid Ratos erhöll 290 Mkr
- I april slutfördes förvärvet av Finnkino. Köpeskillingen (enterprise value) uppgick till 96,4 MEUR (861 Mkr), varav Ratos tillförde 45 MEUR (402 Mkr) i eget kapital. Ratos ägarandel uppgår till 98%. Säljare var mediekoncernen Sanoma
- I april slutförde Mobile Climate Control (MCC) förvärvet av Carriers buss-AC-verksamhet i Nordamerika för en köpeskilling (enterprise value) om 32,1 MUSD (200 Mkr). Ratos tillsköt i samband med förvärvet 114 Mkr
-
I mars omfi nansierades Anticimex med totalt 476 Mkr och i samband därmed erhöll Ratos en kontantutbetalning om 405 Mkr
-
I mars genomförde Arcus-Gruppen en utdelning om 140 MNOK, varav Ratos andel uppgick till 117 MNOK (132 Mkr)
- I februari slutfördes försäljningen av Superfos till RPC Group Plc. Försäljningen innebar ett exitresultat för Ratos om -99 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om cirka 2%
- I februari slutfördes förvärvet av och det offentliga budet på Biolin Scientifi c. Ratos ägarandel uppgår till 100% och köpeskillingen uppgick till 306 Mkr, varav 269 Mkr erlades 2010. Ratos fi ck i september förhandstillträde till de aktier som ej lämnades in i budet
- I januari slutfördes försäljningen av Ratos innehav i Camfi l till huvudägarna. Försäljningen innebar en exitvinst för Ratos om 586 Mkr och en årlig genom snittlig avkastning (IRR) om 13%
- Tilläggsinvesteringar och avyttringar skedde under perioden i bland annat innehaven Arcus-Gruppen, Bisnode och Inwido
Händelser efter periodens slut
- Styrelsen har beslutat att utse Susanna Campbell, idag Investment Director på Ratos, till ny VD efter årsstämman den 18 april 2012. Valberedningen föreslår samtidigt att nuvarande VD Arne Karlsson utses till styrelseordförande vid årsstämman. Ratos styrelseordförande Olof Stenhammar har efter 18 år i styrelsen, varav 14 år som ord förande, avböjt omval
- Leif Johansson, vice VD och COO, kommer utnyttja sin möjlighet att gå i pension sommaren 2013
På sidorna 9-15 fi nns mer information om viktiga händelser i innehaven.
VD-kommentar
Det splittrade tillståndet i världen avspeglades under 2011 i utvecklingen för våra innehav. Våra 19 bolag hade vidare en något annorlunda utveckling under året än traditionell svensk exportindustri. Det gällde även under det fjärde kvartalet som i långa stycken blev det bästa under 2011. Flera bolag har också inlett 2012 med ökad orderingång och stabila förutsättningar. För den sammantagna portföljen av bolag blev dock resultatet för 2011 en besvikelse.
De makroekonomiska förutsättningarna är inför 2012 fortsatt oerhört tuffa och riskfyllda, inte minst då eurokrisen är långt ifrån en permanent lösning. De senaste åren har det utkristalliserat sig en "kamp" mellan en extremt lätt penningpolitik och en stram fi nanspolitik. Vilken av dessa krafter som får överhanden och/eller på vilket område politiken ändras först kommer att avgöra den ekonomiska utvecklingen 2012. Vår makroekonomiska prognos för 2012 sammanfattas därför med bokstavskombinationen TOW – Tug-of-War (dragkamp eller kraftmätning). Givet vår bedömning om en globalt sett fortsatt måttlig tillväxt (sub-par growth), är det vår bästa bedömning att förutsättningarna för förbättrade resultat i våra portföljbolag är goda.
Arne Karlsson
Ytterligare VD-kommentarer på www.ratos.se
Omvärld och marknad
Inför 2011 var Ratos makroekonomiska scenario MOBBM, dvs Make Or Break Blir Make. Bakgrunden till denna bokstavskombination var att 2011 bedömdes vara ett år då många stora, globala allmänekonomiska frågor måste fi nna sin lösning, om inte de strukturella hoten mot tillväxten skulle ytterligare förstärkas. Världen stod alltså inför ett Make Or Break-år – och vår arbetshypotes var att svaret Blir Make, dvs att de olika hindren för återhämtning och en något stabilare tillväxt skulle kunna övervinnas.
Vid en första granskning har den globala ekonomin utvecklats helt i enlighet med denna arbetshypotes. De största problemområdena har löst sig på ett tillfredsställande sätt (amerikansk tillväxt, kinesisk avkylning, höga energi- och råvaruprisers påverkan på konsumtionen), visat sig vara icke existerande (infl ationshot) eller tills vidare bristfälligt hanterats (eurokrisen).
En något djupare analys ger dock vid handen att respiten mycket väl kan visa sig vara temporär. Eurokrisen är fortfarande långt ifrån en mer permanent lösning, det amerikanska politiska systemet är helt ur funktion och geopolitiska och politiska risker – till exempel det faktum att det 2012 är val i länder som står för mer än 50% av världens BNP – innebär att riskerna fortsatt är många och stora.
Av detta skäl är det nödvändigt att ständigt bevaka den globala ekonomiska utvecklingen och att vara beredd att snabbt förändra sin omvärldssyn om så skulle krävas. Bolagen i vår portfölj måste också ha en fortsatt beredskap, i form av interna så kallade kraschplaner, för det fall den ekonomiska tillväxten avstannar eller vänds i sin motsats.
För Ratos del speglade de 19 innehaven, med en bred exponering mot olika branscher och geografi er, det splittrade tillståndet i världen, med månader, geografi ska områden och branscher som kastades mellan stark och svag efterfrågan. Sammantaget blev dock resultatutvecklingen under 2011 en besvikelse, till stor del beroende på tre innehav med strukturella problem (DIAB, Hafa Bathroom Group och Jøtul) som stod för cirka 75% av försämringen jämfört med 2010.
| 2011 | Omsättning | EBITA | EBT |
|---|---|---|---|
| God utveckling (9 bolag) | +2% | +15% | +7% |
| Konjunkturpåverkan (7 bolag) | ±0% | -17% | -22% |
| Strukturproblem (3 bolag) | -11% | n.a. | n.a. |
| ±0% | -18% | -31% | |
| 2011 kv 4 | Omsättning | EBITA | EBT |
| God utveckling (9 bolag) | +3% | +11% | +9% |
| Konjunkturpåverkan (7 bolag) | |||
| +6% | +7% | +768% | |
| Strukturproblem (3 bolag) | -10% | n.a. | n.a. |
Det kan noteras att Ratos innehav under året sammantaget utvecklats på ett något annorlunda sätt än stora delar av svensk exportindustri. Detta gällde även under det fjärde kvartalet, som i långa stycken blev det bästa under 2011. Flera bolag noterade ökad orderingång och aktivitet mot slutet av året och inledde därför 2012 med stabila förutsättningar.
På aggregerad nivå var den sammantagna omsättningen för den underliggande portföljen av bolag under
året oförändrad. Med hänsyn tagen till Ratos ägarandelar minskade omsättningen med 1%. Motsvarande siffror för rörelseresultatet (EBITA) var -18% respektive -17% och för resultatet före skatt -31% respektive -34%.
2011 blev för Ratos ett år med hög aktivitet på transaktions- och omfi nansieringssidan, med totalt 18 större transaktioner. Två nyförvärv genomfördes (Finnkino och slut förandet av börsutköpet av Biolin Scientifi c), samtidigt som sex innehav gjorde tilläggsförvärv (till exempel Arcus/Excellars, Biolin/ Sophion och MCC/Carrier). Exits eller delexits avtalades i fyra fall (bland annat Medisize och försäljningen av Z Corporation och Vidar Systems ur Contex) medan
| Utveckling Ratos innehav | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2011 | ||||
| 100% | Ratos andel |
|||
| Omsättning | 0% | -1% | ||
| EBITA | -18% | -17% | ||
| EBT | -31% | -34% | ||
| 2011 kv 4 | ||||
| 100% | Ratos andel |
|||
| Omsättning | +4% | +2% | ||
| EBITA | -15% | -8% | ||
| EBT | +24% | +7% | ||
För att underlätta en analys hänvisas till den utförliga tabellen på sidan 15 där ekonomiska data för Ratos innehav redovisas. På www.ratos.se fi nns en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över fi nansiell ställning för Ratos intresseoch dotterföretag att tillgå i nedladdningsbara Excel-fi ler.
sex bolag genomförde omfi nansieringar som innebar att kapital tillfördes Ratos. Utöver detta har ett antal mindre transaktioner genomförts under 2011.
Förutsättningarna har under året successivt blivit tuffare både på transaktions- och fi nansieringsmarknaderna, men som Ratos facit visar är båda marknaderna i allra högsta grad vid liv.
För 2012 är vår bokstavskombination som sammanfattar den makroekonomiska prognosen TOW – Tug-Of-War (dragkamp eller kraftmätning). De senaste åren har det utkristalliserat sig en "kamp" mellan två motstridiga krafter i den ekonomiska politiken: å ena sidan en extremt lätt penningpolitik, å den andra en stram fi nanspolitik. Och avgörande för den globala ekonomiska utvecklingen är vilken av dessa krafter som får överhanden och/eller på vilket område politiken förändras först.
Vi bedömer att detta innebär att den prognos för den fl eråriga ekonomiska utvecklingen vi haft sedan Lehman-kraschen 2008 – sub-par growth, dvs tillväxt i ekonomin men under den långsiktigt potentiella trenden – kommer att gälla även för 2012. Tittar vi på några viktiga länder och regioner fördelar detta sig på en mild recession i Europa, svag tillväxt i USA och en mjuk landning i Kina.
De makroekonomiska förutsättningarna för 2012 är alltså oerhört tuffa och riskfyllda. Om vår huvudhypotes att världen sammantaget kommer att fortsätta växa, om än i måttlig takt (sub-par growth), visar sig infrias, är det likväl vår bästa bedömning att förutsätt-
ningarna för förbättrade resultat i våra portföljbolag är goda.
Ratos resultat
Resultatet före skatt för 2011 uppgick till 860 Mkr (2 868). Det lägre resultatet beror främst på svagare resultatutveckling i innehaven, lägre exitvinster samt en nedskrivning på värdet av innehavet i Contex Group med 312 Mkr. I resultatet ingår resultat/resultatandelar från innehaven med 546 Mkr (1 419) och exitresultat med 525 Mkr (1 320).
Centrala intäkter och kostnader
Ratos centrala netto uppgick till 101 Mkr (-11), varav personalkostnader i Ratos AB uppgick till 109 Mkr (167). Den rörliga delen av personalkostnaderna uppgick till 14 Mkr (68). Övriga förvaltningskostnader var 82 Mkr (46). Finansiella poster netto uppgick till +292 Mkr (+202).
Skatt
Ratos koncernmässiga skattekostnad utgörs av dotterföretagens och Ratos andel av intresseföretagens skatt. Skattesatsen i koncernens resultaträkning har bland annat påverkats av moderbolagets investmentbolagsstatus och av ej skattepliktiga realisationsresultat.
| Mkr | 2011 | 2010 |
|---|---|---|
| Resultat/resultatandelar före skatt 1) | ||
| AH Industries (69%) | -6 | -24 |
| Anticimex (85%) | 84 | 127 |
| Arcus-Gruppen (83%) | 82 | 135 |
| Biolin Scientifi c (100%) 2) | -10 | |
| Bisnode (70%) | 106 | 274 |
| Camfi l (30%) 3) | 99 | |
| Contex Group (99%) | -14 | 43 |
| DIAB (95%) | -51 | 149 |
| Euromaint (100%) | -144 | -165 |
| Finnkino (98%) 4) | 1 | |
| GS-Hydro (100%) | -13 | -27 |
| Hafa Bathroom Group (100%) | -18 | 37 |
| Haglöfs (100%) 5) | 5 | |
| HL Display (99%) 6) | 24 | 13 |
| Inwido (96%) | 315 | 328 |
| Jøtul (61%) | -113 | 25 |
| KVD Kvarndammen (100%) 2) | 42 | |
| Lindab (11%) | 21 | 38 |
| Medisize (98%) 7) | 42 | 95 |
| Mobile Climate Control (100%) | 7 | 71 |
| SB Seating (85%) | 95 | 87 |
| Stofa(99%) 8) | 96 | 44 |
| Superfos (33%) 9) | 65 | |
| Summa resultat/resultatandelar | 546 | 1 419 |
| Exit Camfi l | 586 | |
| Exit Superfos | -99 | |
| Exit Medisize | 38 | |
| Exit Haglöfs | 783 | |
| Exit Lindab | 537 | |
| Summa exitresultat | 525 | 1 320 |
| Omvärdering HL Display | 140 | |
| Nedskrivning Contex Group | -312 | |
| Resultat från innehav | 759 | 2 879 |
| Centrala intäkter och kostnader | ||
| Förvaltningskostnader | -191 | -213 |
| Finansiella poster | 292 | 202 |
| Koncernens resultat före skatt | 860 | 2 868 |
| 1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel. |
6) HL Display ingår med 29% till och med maj 2010, under juni och juli med 61% och därefter med 99%. |
2) Biolin Scientifi c och KVD Kvarndammen förvärvades i slutet av december 2010 och ingår inte i koncernens resultat 2010.
3) Camfi l avyttrades i början av januari och ingår inte i koncernens resultat 2011. Fram till och med avyttringen redovisades Camfi l som Tillgångar som innehas för försäljning.
4) Finnkino ingår i koncernen från och med maj 2011.
5) Haglöfs ingår i koncernens resultat till och med juli 2010. Hela innehavet avyttrades i augusti 2010.
med 61% och därefter med 99%.
7) Medisize ingår i koncernens resultat till och med juli 2011. Hela innehavet avyttrades i augusti 2011.
8) Stofa ingår i koncernen från och med augusti 2010.
9) Superfos redovisades som Tillgångar som innehas för försäljning fram till och med att det avyttrades i februari och ingår således inte i koncernens resultat 2011.
Finansiell ställning
Kassafl ödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten var 2 071 Mkr (588) och koncernens likvida medel var vid periodens slut 3 042 Mkr (2 855), varav kortfristiga räntebärande placeringar utgjorde 1 Mkr (351). De räntebärande skulderna inklusive pensionsavsättningar uppgick till 14 222 Mkr (14 207).
Moderbolaget
Moderbolagets resultat före skatt uppgick till 704 Mkr (1 608). Moderbolagets likvida medel, inklusive kortfristiga räntebärande placeringar, var 897 Mkr (420). Med hänsyn tagen till avtalade, men ännu ej genomförda, fi nansiella transaktioner har Ratos per den 16 februari en nettolikviditet om cirka 2 miljarder kr. Därutöver fi nns en befi ntlig kreditfacilitet om 3,2 miljarder kr samt ett bemyndigande från årsstämman 2011 att emittera 35 miljoner Ratos B-aktier i samband med avtal om förvärv.
Risker och osäkerhetsfaktorer
För en beskrivning av koncernens och moderbolagets väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till förvaltningsberättelsen samt not 31 och 38 i årsredovisningen för 2010. En bedömning för de närmast kommande månaderna fi nns i avsnittet Omvärld och marknad på sidan 3.
Transaktioner med närstående
Moderbolaget har erhållit utdelning från dotter- och intresseföretag om 843 Mkr (105). SB Seating har återbetalat aktieägarlån om 253 Mkr. I april tillsköt Ratos kapital i Mobile Climate Control om 114 Mkr för förvärvet av Carrier och i augusti 65 Mkr till Biolin Scientifi c för förvärvet av Sophion Bioscience. Kapitaltillskott har lämnats till GS-Hydro om 55 Mkr.
Ratos-aktien
Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 1,63 kr (7,09). Ratos-aktiens totalavkastning 2011 uppgick till -32%, att jämföra med utvecklingen för SIX Return Index som var -14%.
Återköp och antal aktier
Under 2011 har 638 845 aktier återköpts. Antalet utnyttjade köpoptioner uppgick till motsvarande 1 161 000 aktier. Ratos ägde vid slutet av december 5 144 127 B-aktier (motsvarande 1,6% av totalt antal aktier), återköpta till en genomsnittlig kurs om 69 kr.
I maj genomfördes en uppdelning av aktier (aktiesplit) och varje aktie delades upp i två aktier av samma aktieslag. Avstämningsdag vid Euroclear Sweden var den 6 maj 2011 och sista dag för handel före split var den 3 maj.
Per den 31 december uppgick det totala antalet aktier i Ratos (A- och B-aktier) till 324 140 896 och antalet röster till 108 587 444. Antalet utestående aktier uppgick till 318 996 769. Genomsnittligt antal B-aktier i Ratos ägo under 2011 var 5 104 197 (5 759 730 under 2010).
Styrelsen har beslutat föreslå årsstämman 2012 att ge styrelsen förnyat bemyndigande att, under tiden intill nästa årsstämma, återköpa aktier i bolaget. Återköp ska ske på Nasdaq OMX Stockholm och begränsas av att bolagets innehav av egna aktier inte vid någon tidpunkt får överstiga 4% av samtliga aktier i bolaget. Syftet med återköpen är att ge styrelsen ökat handlingsutrymme i sitt arbete att skapa värde för Ratos aktieägare. Här ingår bland annat säkring av köpoptioner utställda inom ramen för Ratos incitamentsprogram.
Ratos eget kapital 1)
Den 31 december 2011 uppgick Ratos eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) till 13 658 Mkr (14 139 Mkr den 30 september 2011), motsvarande
43 kr per utestående aktie (44 kr den 30 september 2011, justerat för aktiesplit).
| Mkr | 2011-12-31 | % av eget kapital |
|---|---|---|
| AH Industries | 612 | 4 |
| Anticimex | 571 | 4 |
| Arcus-Gruppen | 505 | 4 |
| Biolin Scientifi c | 345 | 3 |
| Bisnode | 1 341 | 10 |
| Contex Group | 673 | 5 |
| DIAB | 1 001 | 7 |
| Euromaint | 715 | 5 |
| Finnkino | 398 | 3 |
| GS-Hydro | -44 | 0 |
| Hafa Bathroom Group | 151 | 1 |
| HL Display | 1 008 | 7 |
| Inwido | 1 983 | 15 |
| Jøtul | 289 | 2 |
| KVD Kvarndammen | 392 | 3 |
| Lindab | 303 | 2 |
| Mobile Climate Control | 781 | 6 |
| SB Seating | 959 | 7 |
| Stofa | 703 | 5 |
| Summa | 12 686 | 93 |
| Övriga nettotillgångar i centrala bolag | 972 | 7 |
| Eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) | 13 658 | 100 |
| Eget kapital per aktie, kr | 43 |
1) Innehaven visas till koncernmässiga värden, vilket motsvaras av koncernens andel i innehavens eget kapital, eventuella restvärden på koncernmässiga överoch undervärden reducerat med eventuella internvinster. Därutöver inkluderas även aktieägarlån och räntor på dessa.
Kreditfaciliteter
Moderbolaget har en femårig rullande lånefacilitet på 3,2 miljarder kr inklusive checkräkningskredit. Syftet med faciliteten är att dels kunna använda den vid behov av överbryggnadsfi nansiering vid förvärv, dels kunna fi nansiera utdelning och löpande driftskostnader under en period med få eller inga exits. I normalfallet ska moderbolaget vara obelånat. Vid periodens slut var kreditfaciliteten outnyttjad.
Omstämpling av aktier
Sedan bolagsstämman 2003 fi nns ett konverteringsförbehåll avseende möjlighet att stämpla om A-aktier till B-aktier i bolagsordningen. Detta innebär att ägare av A-aktier har en kontinuerlig möjlighet att genomföra en konvertering till B-aktier. Under 2011 har 5 000 A-aktier omstämplats till B-aktier.
Övrigt
Förslag om ordinarie utdelning
Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning för räkenskapsåret 2011 om 5,50 kr per aktie (5,25). Avstämningsdag för utdelningen föreslås bli den 23 april och utbetalning från Euroclear Sweden beräknas ske den 26 april 2012.
Incitamentsprogram
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om utställande av högst 1 150 000 köpoptioner på återköpta Ratos-aktier av serie B. Köpoptionerna föreslås erbjudas till högst cirka 30 nyckelpersoner verksamma i bolaget. Köpoptionsprogrammet omfattar högst mellan 10 000 och 300 000 optioner per person. Lösenkursen ska fastställas till 125% av genomsnittet av det för varje handelsdag under
perioden 17-21 september 2012 framräknade medeltalet av den under dagen noterade högsta och lägsta betalkursen för Ratos B-aktie på Nasdaq OMX Stockholm enligt dess offi ciella kurslista. Optionerna löper till och med den 20 mars 2017. Priset för optionerna ska fastställas till dess bedömda marknadsvärde med hänsyn till aktiekursen under mätperioden. Optionsköparen erhåller en extra ersättning, fördelad över fem år, motsvarande högst 50% av optionspremien, förutsatt att vederbörande är fortsatt verksam i Ratos och fortfarande innehar från Ratos förvärvade optioner eller aktier förvärvade genom optionerna.
Därtill avser styrelsen att i likhet med tidigare år föreslå stämman ett optionsprogram relaterat till bolagets investeringar i portföljbolag. Programmet föreslås genomföras genom utgivande av syntetiska optioner.
Vidare föreslår styrelsen att stämman beslutar om överlåtelse av totalt högst 16 000 Ratos-aktier av serie B till administrativ personal. Överlåtelse får ske under tiden fram till nästa årsstämma till totalt högst cirka 20 anställda.
Ytterligare information om incitamentsprogrammen delges i kallelse till bolagsstämman som offentliggörs den 8 mars 2012 och publiceras på www.ratos.se.
Förslag till bemyndigande om nyemission att användas vid förvärv
Styrelsen föreslår att årsstämman 2012 fattar beslut om att, intill nästkommande årsstämma, bemyndiga styrelsen att i samband med avtal om företagsförvärv, vid ett eller fl era tillfällen, med eller utan avvikelse från aktieägares företrädesrätt, mot kontant betalning, genom kvittning eller apport, fatta beslut om nyemission av aktier av serie B i bolaget. Bemyndigandet ska omfatta högst 35 miljoner aktier av serie B, vilket motsvarar 9,7% av aktierna och 3,1% av rösterna (efter fullt utnyttjande av mandatet). Emissionskursen ska fastställas enligt gällande marknadsförhållanden.
Bakgrund och motiv till förslaget i sammanfattning Ratos har sedan årsstämman 2009 haft ett mandat att utnyttja nyemitterade aktier för fi nansiering av förvärv. Styrelsen anser att ett fortsatt nyemissionsmandat är av avgörande betydelse för genomförande av Ratos strategi. Ett nyemissionsmandat är ett effektivt instrument för Ratos likviditetsplanering då det är svårt att samordna förvärv och försäljningar i tiden. Genom ett nyemissionsmandat kan Ratos säkerställa att verksamhetsbeslut fattas på affärsmässiga grunder och inte utifrån en tillfällig likviditetsaspekt. Därmed är det styrelsens uppfattning att ett nyemissionsmandat är av strategisk vikt för att säkerställa att Ratos kontinuerligt kan utnyttja de förvärvsmöjligheter som uppstår.
Styrelsen anser att ett mandat att emittera aktier att användas vid förvärv ger Ratos möjlighet att:
- förbättra likviditetsplaneringen
- kontinuerligt delta i de förvärvsmöjligheter som uppstår
- genomföra förvärv där säljaren föredrar Ratos-aktier framför kontant betalning
- strukturera förvärv optimalt
- göra större och fl er affärer
Motivet till ett öppet mandat är dels att det inte går att avgöra när och i vilken omfattning det kan bli aktuellt med förvärv med aktier som betalningsmedel, dels att den långa tidsaxeln för att genomföra en emission skulle omöjliggöra användandet av Ratos-aktier med ett ej öppet mandat. Mandatet gäller enbart vid eventuella förvärv och om inga förvärv slutförs där hela eller delar av betalningen sker i form av Ratosaktier kommer ingen nyemission att genomföras och mandatet därmed ej utnyttjas.
Valberedningens förslag till styrelse
Inför årsstämman 2012 föreslår Ratos valberedning att nuvarande VD Arne Karlsson väljs till ny ordförande. Olof Stenhammar har avböjt omval. Vidare föreslår valberedningen omval av styrelseledamöterna Lars Berg, Staffan Bohman, Annette Sadolin, Jan Söderberg, Per-Olof Söderberg och Margareth Øvrum.
Årsstämma
Ratos årsstämma hålls den 18 april 2012 kl 17.00 på Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons Plan 4, Stockholm. Aktieägare som vill delta på stämman måste dels den 12 april 2012 vara införd i den av Euroclear Sweden förda aktieboken, dels anmäla sitt deltagande senast den 12 april kl 16.00. Årsredovisningen och övriga bolagshandlingar med beslutsunder lag kommer att fi nnas tillgängliga på www.ratos.se från och med den 9 mars 2012. Kallelse till årsstämman offentliggörs den 8 mars 2012. Anmälan om deltagande kan göras via www.ratos.se, per post till Ratos, Box 1661, 111 96 Stockholm eller per telefon 08-700 17 00.
Information om innehaven
Mer information om innehaven och en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över fi nansiell ställning för Ratos innehav fi nns att tillgå i nedladdningsbara Excel-fi ler på www.ratos.se.
AH Industries
- Omsättning 925 Mkr (978) och EBITA 24 Mkr (55)
- På grund av fortsatt svag resultatutveckling har åtgärdsprogram genomförts med bland annat neddragning av personal och nedstängning av den danska verksamheten inom Tower & Foundations
- Resultatet har påverkats positivt avseende ersättning utdömd i en skiljedomstvist gentemot tidigare leverantör
- Stark utveckling inom Site Solutions drivet av offshore-vindkraft och nya kunder
- Stark orderingång under fjärde kvartalet och nytt genombrottsavtal tecknat med Vestas inför 2012
- Fortsatt osäker marknadssituation för vindkraftindustrin på kort sikt
Ratos ägarandel i AH Industries uppgick till 69% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 612 Mkr den 31 december 2011.
AH Industries är en av världens största underleverantörer av metallkomponenter, moduler och system samt tjänster till vindkraft-, cement- och mineralindustrin. Bolaget är specialiserat på tillverkning och bearbetning av tunga metallobjekt med höga krav på precision. Huvuddelen av produktionen sker på Jylland (Danmark), men bolaget har även verksamhet i Kina.
Anticimex
- Omsättning 1 927 Mkr (1 856) och EBITA 192 Mkr (198)
- EBITA före jämförelsestörande poster uppgick till 202 Mkr (198), motsvarande en rörelsemarginal om 10,5% (10,7) och omsättningen ökade under perioden med 5% justerad för valutaeffekter
- Lägre försäljning av fastighetsrelaterade tjänster till följd av minskat antal fastighetstransaktioner har påverkat omsättning och marginal negativt i Sverige
- Ett antal nya stora kontrakt kommer påverka bolaget positivt 2012 och framåt
- Fortsatt god utveckling i framför allt Norge, Finland och Tyskland
- Omfi nansiering om 476 Mkr genomförd i mars, varvid Ratos erhöll en kontantutbetalning om 405 Mkr
Ratos ägarandel i Anticimex uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 571 Mkr den 31 december 2011.
Anticimex är ett europeiskt serviceföretag som skapar trygga och hälsosamma inomhusmiljöer genom inspektioner, garantier och försäkringar. I tjänsteutbudet ingår bland annat skadedjurssäkring, hygiensäkring, avfuktning, brandskydd samt överlåtelsebesiktningar och energideklarationer. Koncernen har verksamhet i Sverige, Finland, Danmark, Norge, Tyskland och Nederländerna.
Arcus-Gruppen
- Omsättning 2 072 Mkr (1 944) och EBITA 146 Mkr (156)
- God försäljningstillväxt (+10% i lokal valuta) huvudsakligen driven av vin i Sverige och Norge. Stabil spritförsäljning
- Stark operativ resultatutveckling. EBITA-resultatet påverkas negativt med netto 50 Mkr främst avseende personalneddragningar inför fl ytt till ny fabrik samt pensionsavsättningar. Ytterligare 120-140 Mkr i ökade kostnader relaterade till fl ytten kommer att belasta resultatet under 2012
- Under året har 51% av norska vingrossisten Excellars och ytterligare aktier i Vingruppen förvärvats
- I mars delades 140 MNOK ut till ägarna, varav Ratos erhöll 117 MNOK (132 Mkr)
Ratos ägarandel i Arcus-Gruppen uppgick till 83% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 505 Mkr den 31 december 2011.
Arcus-Gruppen är Norges ledande spritproducent och en av Nordens största vinleverantörer genom Vingruppen, Vinordia och Arcus Wine Brands. Bland gruppens mer kända varumärken fi nns Braastad Cognac, Linie Aquavit, Løiten och Vikingfjord Vodka.
Biolin Scientifi c
- Omsättning 232 Mkr (227) och EBITA 15 Mkr (17) (proforma med hänsyn till förvärv av Sophion Bio science och nedläggning av produktområdet Farfi eld)
- Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 9%. EBITA-resultatet påverkades negativt av valutaeffekter med cirka 7 Mkr
- God tillväxt inom Analytical Instruments och Discovery Instruments (Sophion). Stabil utveckling inom Diagnostic Instruments (Osstell), nya kontrakt väntas bidra positivt under 2012
- Produktområdet Farfi eld avvecklat på grund av svag försäljning och låg potential i produkten
Ratos ägarandel i Biolin Scientifi c uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 345 Mkr den 31 december 2011.
Biolin Scientifi c utvecklar, tillverkar och säljer analysinstrument för forskning, utveckling, kvalitetskontroll och klinisk diagnostik. Bolagets största marknadsnisch är nanoteknik, främst materialvetenskap, cellanalys och biofysik. Kunderna fi nns i hela världen och är främst forskare inom universitet, forskningsinstitut och den industriella sektorn.
Bisnode
- Omsättning 4 310 Mkr (4 451) och EBITA 447 Mkr (536)
- Fortsatt svag organisk försäljningsutveckling (justerad för valutaeffekter -2%)
- Credit Solutions visar fortsatt god tillväxt och resultatutveckling. Mycket svag utveckling för bolagen inom Marketing Solutions samt som förväntat en lägre försäljning av SPAR-relaterade produkter
- EBITA före jämförelsestörande poster uppgick till 526 Mkr (594), motsvarande en rörelsemarginal om 12% (13)
- Under året har sex bolag förvärvats och två bolag avyttrats. Avtal om att avyttra WLW tecknades i december och väntas slutföras under första kvartalet 2012
- Lars Pettersson tillträdde som VD den 1 februari 2012
Ratos ägarandel i Bisnode uppgick till 70% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 341 Mkr den 31 december 2011.
Bisnode är en av de ledande europeiska leverantörerna av digital affärsinformation med tjänster inom marknads-, kredit- och affärsinformation. Med hjälp av Bisnodes informationstjänster kan företag öka sin försäljning, minska sina risker och förbättra sina dagliga affärsbeslut. Verksamhet bedrivs i 17 länder runt om i Europa.
Contex Group
- Omsättning 662 Mkr (750) och EBITA 44 Mkr (97)
- Försäljningen av dotterbolagen Z Corporation och Vidar Systems slutfördes i januari 2012
- Omsättningen för den kvarvarande verksamheten, Contex A/S, uppgick till 316 Mkr och EBITA till 24 Mkr
- Omfi nansiering genomförd i januari 2012 där Ratos har erhållit 355 Mkr i utdelning. Nettoskulden uppgår därefter till 16 MUSD (110 Mkr)
Ratos ägarandel i Contex Group uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 673 Mkr den 31 december 2011.
Danska Contex Group är världens största tillverkare av avancerade scanners för stora bildformat. Contex säljer dels under eget varumärke, dels som OEM-leverantör till bland andra HP och Océ.
DIAB
- Omsättning 1 219 Mkr (1 396) och EBITA -5 Mkr (188)
- Kraftig nedgång för vindsegmentet i Kina till följd av myndighetsdirektiv att tillfälligt dra ner på nyinstallationstakten för vindkraft. Kinas långsiktiga planer för vindkraftutbyggnad är dock fortsatt positiva
- Åtgärdsprogram har implementerats. Engångskostnader främst hänförliga till åtgärdsprogrammet har belastat resultatet med cirka 40 Mkr
- God försäljningsutveckling inom segmenten Transport, Industri och Aerospace
- Svag lönsamhet till följd av låg försäljningsvolym, lågt kapacitetsutnyttjande samt omstruktureringskostnader i samband med initierat åtgärdsprogram
Ratos ägarandel i DIAB uppgick till 95% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 001 Mkr den 31 december 2011.
DIAB är ett världsledande företag som tillverkar och utvecklar kärnmaterial till kompositkonstruktioner för bland annat vingar till vindkraftverk, skrov och däck till fritidsbåtar samt detaljer till fl ygplan, tåg, industriella applikationer och byggnader. Materialet har en unik kombination av egenskaper såsom låg vikt, hög hållfasthet, isolationsförmåga samt kemisk resistens.
Euromaint
- Omsättning 2 860 Mkr (2 814) och EBITA 102 Mkr (-15) (proforma med hänsyn till avvecklad och avyttrad verksamhet)
- Förbättrad resultatutveckling tack vare initierade åtgärdsprogram, vilka sänkt kostnaderna och höjt effektiviteten
- Affärsområdet Ombyggnad har lagts ned och redovisas som avvecklad verksamhet
- Euromaint Industry avyttrat till Coor Service Management för cirka 100 Mkr (enterprise value)
Ratos ägarandel i Euromaint uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 715 Mkr den 31 december 2011.
Euromaint är ett av Europas ledande oberoende underhållsföretag för spårtrafi kbranschen. Tjänsterna och produkterna säkrar tillförlitligheten och livslängden för spårburna fordon såsom godsvagnar och passagerartåg samt lok och arbetsmaskiner. Euromaint har verksamhet i Sverige, Belgien, Lettland, Nederländerna och Tyskland.
Finnkino
- Omsättning 799 Mkr (846) och EBITA 77 Mkr (87)
- God utveckling sedan Ratos förvärv (i maj 2011), EBITA (justerat för engångsposter) under ägarperioden förbättrades med 1,8 MEUR jämfört med samma period föregående år
- Stark resultatutveckling i fjärde kvartalet, särskilt i Baltikum. Omsättningen var stabil
- Intäkterna från kringförsäljning per besök steg med 6%
Ratos ägarandel i Finnkino uppgick till 98% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 398 Mkr den 31 december 2011.
Finnkino är den största biografoperatören i Finland och Baltikum med 25 biografer och 160 biosalonger med sammanlagt cirka 30 000 platser. Därutöver bedrivs fi lmdistribution samt viss distribution av dvdfi lmer. Biografverksamheten bedrivs under namnet Finnkino i Finland och Forum Cinemas i Baltikum.
GS-Hydro
- Omsättning 1 074 Mkr (1 244) och EBITA 31 Mkr (27)
- Svagare försäljning till följd av en marknadsnedgång för bolagets kunder och en sencyklisk position. Den underliggande trenden har dock förbättrats och orderingången har varit god under andra halvåret
- Besparingsåtgärder har genomförts för att anpassa verksamheten till den lägre volymen
- Ratos tillsköt 55 Mkr under tredje kvartalet för att stärka bolagets kapitalstruktur
Ratos ägarandel i GS-Hydro uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var -44 Mkr den 31 december 2011 (negativt värde på grund av omfi nansiering 2008).
GS-Hydro är en ledande leverantör av icke-svetsade rörsystem. Produkterna används inom framför allt marin- och offshoreindustrin, men används även inom pappersindustrin, gruv- och metallindustrin samt biloch fl ygindustrin. Huvudkontoret ligger i Finland.
Hafa Bathroom Group
- Omsättning 324 Mkr (407) och EBITA -5 Mkr (46)
- Lägre försäljning på grund av ett avslutat kundavtal samt kraftigt fallande konsumentmarknad. Justerat för det avslutade kundavtalet minskade omsättningen med 2%
- Nya betydande avtal har slutits och är under implementering
- Svag resultatutveckling till följd av lägre volym, kostnader relaterade till offensiv marknadssatsning och byggnation av nya utställningar samt kostnader för besparingsåtgärder
- Verksamheten i Danmark har avslutats och redovisas som avvecklad verksamhet
Ratos ägarandel i Hafa Bathroom Group uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 151 Mkr den 31 december 2011.
Hafa Bathroom Group är med varumärkena Hafa och Westerbergs ett av Nordens ledande företag inom badrumsinredningar.
HL Display
- Omsättning 1 643 Mkr (1 617) och EBITA 64 Mkr (66)
- Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 8%. Tillväxt i samtliga regioner, men starkast i Asien, Sydeuropa och Nordeuropa
- Valutaeffekter påverkade EBITA-resultatet negativt med cirka 31 Mkr
- Tillverkningen i Karlskoga fl yttades till Polen under tredje kvartalet och beslut om nedläggning och fl ytt av fabriken i Falun har fattats. Omstruktureringskostnader har belastat årets resultat med cirka 40 Mkr
Ratos ägarandel i HL Display uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 008 Mkr den 31 december 2011.
HL Display är en global marknadsledande leverantör av produkter och system för varuexponering och butikskommunikation med verksamhet i 47 länder. Tillverkning sker i Kina, Polen, Storbritannien och Sverige.
Inwido
- Omsättning 5 050 Mkr (5 149) och EBITA 407 Mkr (446)
- God tillväxt inom industrisegmentet medan konsumentefterfrågan varit avvaktande. Ökade marknadsandelar i Norden under året
- Renodling av produktionsstrukturen pågår och fabriker i Danmark, Sverige och Ryssland har lagts ner
- EBITA-resultatet har påverkats negativt av jämförelsestörande kostnader relaterade till renodlingen om 69 Mkr (80), varav 3 Mkr (60) under fjärde kvartalet
- Danska fönstertillverkaren Pro Tec förvärvades under 2011
- Inwido lämnade i juli en utdelning om 301 Mkr, varav Ratos andel uppgick till 290 Mkr
Ratos ägarandel i Inwido uppgick till 96% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 983 Mkr den 31 december 2011.
Inwido utvecklar, tillverkar och säljer ett komplett sortiment av fönster och ytterdörrar till konsumenter, byggbolag och småhustillverkare. Verksamhet bedrivs i samtliga nordiska länder samt i Storbritannien, Irland, Polen och Ryssland. Elitfönster, SnickarPer, Tiivi, KPK, Lyssand och Allan Brothers är några av bolagets varumärken.
Jøtul
- Omsättning 996 Mkr (1 044) och EBITA -33 Mkr (97)
- Mycket svag utveckling under fjärde kvartalet till följd av den varma inledningen av vintern
- Resultatet har belastats med cirka 27 Mkr för helåret avseende lagernedskrivningar, garantiavsättningar samt personalminskning
- Arve Johan Andresen ny VD från den 1 november 2011. Bolagets ledning har i slutet av året och början av 2012 omorganiserats och personalminskningar har genomförts
Ratos ägarandel i Jøtul uppgick till 61% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 289 Mkr den 31 december 2011.
Norska Jøtul är Europas största tillverkare av braskaminer med tillverkning i Norge, Danmark, Frankrike, Polen och USA. Företaget har anor från 1853 och produkterna säljs globalt, främst genom specialbutiker men även på "gör-det-själv"-marknaden.
KVD Kvarndammen
- Omsättning 276 Mkr (239) och EBITA 52 Mkr (32)
- Stark utveckling, omsättning +16%, operativ EBITA +18% (jämförelsestörande kostnader i samband med förvärvet belastar EBITA-resultatet med 12 Mkr för 2010)
- Stärkt marknadsandel i affärsområdet Personbil
- Genomsnittligt högre försäljningspriser har bidragit till ökad intäkt per objekt
- Ny mobilsajt lanserad (m.kvd.se)
Ratos ägarandel i KVD Kvarndammen uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 392 Mkr den 31 december 2011.
KVD Kvarndammen är Sveriges största oberoende nätbaserade marknadsplats för förmedling av kapitalvaror. Företaget, som grundades 1991, driver auktionssajten kvd.se där förmedling av personbilar, tunga fordon och maskiner sker vid veckovisa nätauktioner. Antalet unika besökare uppgår till cirka 200 000 per vecka. I bolaget ingår Sveriges största värderingsportal för personbilar, bilpriser.se.
Lindab
- Omsättning 6 878 Mkr (6 527) och EBITA 348 Mkr (401)
- Omsättningen ökade med 9% justerad för valutaeffekter, förvärv och försäljningar
- Operativt EBITA-resultat uppgick till 407 Mkr (354)
- God tillväxt och resultatutveckling under fjärde kvartalet
Ratos ägarandel i Lindab uppgick till 11% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 303 Mkr den 31 december 2011.
Lindab är ett ledande företag i Europa inom utveckling, produktion, marknadsföring och distribution av system och produkter i tunnplåt och stål för byggindustrin. Koncernen är etablerad i 31 länder. Cirka 50% av försäljningen går till länder utanför Norden. Lindab är noterat på Nasdaq OMX Stockholms Mid Cap-lista.
Mobile Climate Control (MCC)
- Omsättning 1 048 Mkr (902) och EBITA 45 Mkr (112)
- Förvärvet av Carriers nordamerikanska verksamhet inom buss-AC slutfördes i april
- Ökad försäljning till följd av förvärvet. Efterfrågan inom militär- och bussegmentet påverkas negativt av budgetbesparingar i Nordamerika medan övrig verksamhet utvecklas väl
- Konsolidering av europeisk produktion till Polen och nedläggning av fabrik i Norrtälje har initierats
- Försämrad resultatutveckling till följd av negativa valutaeffekter, högre råmaterialpriser, förändrad kundmix samt engångskostnader (58 Mkr) hänförliga framför allt till fabriksnedläggning och förvärvs- och integrationskostnader
Ratos ägarandel i Mobile Climate Control uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 781 Mkr den 31 december 2011.
Mobile Climate Control (MCC) erbjuder kompletta klimatsystem för tre huvudsakliga kundsegment: bussar, nyttofordon och militärfordon. Cirka 80% av bolagets försäljning sker i Nordamerika och 20% i Europa. De större produktionsanläggningarna fi nns i Toronto (Kanada), Goshen (USA) samt Olawa (Polen).
SB Seating
- Omsättning 1 264 Mkr (1 203) och EBITA 253 Mkr (197)
- Starkt fjärde kvartal med 5% tillväxt i lokal valuta och EBITA-marginal på 21% (14)
- Under året ökade omsättningen i lokal valuta med 6% och EBITA med 32%. Mycket god utveckling i Sverige, Norge, Tyskland och Frankrike. Svag utveckling i Storbritannien och Nederländerna
- Förbättrad EBITA-marginal, 20% (16), till följd av ökad volym och genomförda förbättringsprogram
- Omfi nansiering genomförd under december om 250 MNOK och i samband därmed beslutades att betala ut totalt 273 MNOK (cirka 315 Mkr) till ägarna. Ratos andel uppgår till 303 Mkr, varav 253 Mkr betalades ut i december och 50 Mkr betalas ut i mars 2012
Ratos ägarandel i SB Seating uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 959 Mkr den 31 december 2011.
SB Seating utvecklar och producerar ergonomiska arbetsstolar i skandinavisk design för privat och offentlig kontorsmiljö. Gruppen marknadsför tre starka varumärken, HÅG, RH och RBM, som i huvudsak säljs genom återförsäljare. Koncernen fi nns idag representerad i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Nederländerna och Frankrike.
Stofa
- Omsättning 1 390 Mkr (1 411) och EBITA 146 Mkr (117)
- I lokal valuta ökade omsättningen med 4%
- EBITA-resultatet påverkat med 32 Mkr (24) i engångskostnader relaterade till personalminskningar och förvärv
- Ökad försäljning av bredband, TV-program och tilläggstjänster har bidragit positivt till omsättning och lönsamhet
- Klaus Høeg-Hagensen ny VD från 1 augusti 2011
- Stofa förvärvade i slutet av oktober en del av Canal Digitals danska kabel-TV-verksamhet. Köpeskillingen (enterprise value) uppgick till 51 MDKK (cirka 62 Mkr)
- Omfi nansiering slutförd under första kvartalet 2012, varvid Ratos erhåller totalt cirka 510 Mkr
Ratos ägarandel i Stofa uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 703 Mkr den 31 december 2011.
Stofa är en dansk triple-play-operatör (bredband, kabel-TV och telefoni) som förser cirka 350 000 danska hushåll med kabel-TV och 50% av dessa även med bredband. Tjänsterna levereras i nära samarbete med 300 antennföreningar runt om i Danmark. Härutöver säljer Stofa även till slutabonnenter som erbjuds interaktiva TV-tjänster (betal-TV), bredband och IP-telefoni.
Ratos innehav 31 december 2011
| Nettoomsättning | EBITA | EBT A) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | ||
| AH Industries 1) | 925 | 978 | 24 | 55 | -6 | 26 | ||
| Anticimex 2) | 1 927 | 1 856 | 192 | 198 | 113 | 139 | ||
| Arcus-Gruppen 3) | 2 072 | 1 944 | 146 | 156 | 78 | 116 | ||
| Biolin Scientifi c 4) | 232 | 227 | 15 | 17 | 0 | 2 | ||
| Bisnode | 4 310 | 4 451 | 447 | 536 | 203 | 376 | ||
| Contex Group | 662 | 750 | 44 | 97 | -15 | 43 | ||
| DIAB | 1 219 | 1 396 | -5 | 188 | -50 | 149 | ||
| Euromaint 5) | 2 860 | 2 814 | 102 | -15 | 52 | -79 | ||
| Finnkino 6) | 799 | 846 | 77 | 87 | 21 | 32 | ||
| GS-Hydro | 1 074 | 1 244 | 31 | 27 | -13 | -27 | ||
| Hafa Bathroom Group 7) | 324 | 407 | -5 | 46 | -2 | 45 | ||
| HL Display 8) | 1 643 | 1 617 | 64 | 66 | 24 | 29 | ||
| Inwido | 5 050 | 5 149 | 407 | 446 | 315 | 328 | ||
| Jøtul | 996 | 1 044 | -33 | 97 | -66 | 67 | ||
| KVD Kvarndammen 9) | 276 | 239 | 52 | 32 | 42 | 22 | ||
| Lindab | 6 878 | 6 527 | 348 | 401 | 186 | 112 | ||
| Mobile Climate Control | 1 048 | 902 | 45 | 112 | 7 | 71 | ||
| SB Seating | 1 264 | 1 203 | 253 | 197 | 196 | 180 | ||
| Stofa 10) | 1 390 | 1 411 | 146 | 117 | 96 | 83 | ||
| Summa | 34 950 | 35 004 | 2 351 | 2 859 | 1 183 | 1 716 | ||
| Förändring | 0% | -18% | -31% |
| Mkr | Avskrivningar B) Investeringar C) 2011 |
2011 | Kassa- fl öde D) 2011 |
Eget kapital E) 2011-12-31 |
Räntebärande nettoskulder E) 2011-12-31 |
Medelantal anställda 2011 |
Koncern- mässigt värde 2011-12-31 |
Ratos ägarandel 2011-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AH Industries 1) | 55 | 51 | -11 | 879 | 371 | 457 | 612 | 69% |
| Anticimex 2) | 42 | 60 | 118 | 644 | 768 | 1 338 | 571 | 85% |
| Arcus-Gruppen 3) | 34 | 63 | 31 | 634 | 16 | 469 | 505 | 83% |
| Biolin Scientifi c 4) | 7 | – | – | 351 | 149 | 141 | 345 | 100% |
| Bisnode | 130 | 133 | 212 | 2 359 | 2 427 | 3 016 | 1 341 | 70% |
| Contex Group | 43 | 55 | 17 | 1 003 | 660 | 302 | 673 | 99% |
| DIAB | 90 | 67 | -88 | 1 142 | 888 | 1 389 | 1 001 | 95% |
| Euromaint 5) | 57 | – | – | 737 | 647 | 2 442 | 715 | 100% |
| Finnkino 6) | 68 | – | – | 405 | 318 | 794 | 398 | 98% |
| GS-Hydro | 24 | 10 | 31 | 323 | 529 | 608 | -44 | 100% |
| Hafa Bathroom Group 7) | 5 | 2 | 45 | 40 | 58 | 176 | 151 | 100% |
| HL Display 8) | 36 | 53 | 22 | 1 123 | 469 | 1 140 | 1 008 | 99% |
| Inwido | 133 | 81 | 469 | 2 227 | 1 372 | 3 523 | 1 983 | 96% |
| Jøtul | 57 | 73 | -78 | 546 | 621 | 713 | 289 | 61% |
| KVD Kvarndammen 9) | 5 | 2 | 29 | 392 | 144 | 177 | 392 | 100% |
| Lindab | 163 | 143 | 231 | 2 699 | 1 746 | 4 484 | 303 | 11% |
| Mobile Climate Control | 16 | 13 | 60 | 807 | 570 | 630 | 781 | 100% |
| SB Seating | 42 | 33 | 187 | 1 055 | 766 | 479 | 959 | 85% |
| Stofa 10) | 101 | 143 | 209 | 710 | 482 | 400 | 703 | 99% |
A) Resultat med återlagda räntekostnader på aktieägarlån.
B) I avskrivningar ingår avskrivningar och nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar samt på internt genererade och direktförvärvade immateriella tillgångar. Av- och nedskrivningar ingår i EBITA.
C) Investeringar exklusive förvärv av företag.
D) Med kassafl öde avses kassafl öde från löpande verksamhet inklusive betalda räntor och investeringsverksamhet före förvärv och avyttring av företag.
- E) I eget kapital ingår aktieägarlån. Räntebärande skulder exkluderar aktieägarlån.
- 1) AH Industries resultat och medelantal anställda 2010 är proformerat med hänsyn till förvärv av RM Group.
- 2) Resultatet för Anticimex 2010 och 2011 är proformerat med hänsyn till ny fi nansiering.
-
3) Resultatet för Arcus-Gruppen 2010 och 2011 är proformerat med hänsyn till ny fi nansiering.
-
4) Resultatet för Biolin Scientifi c 2010 och 2011 är proformerat med hänsyn till ny koncernstruktur, förvärv av Sophion Bioscience i augusti 2011, ny fi nansiering samt avveckling av Farfi eld.
- 5) Euromaints resultat och medelantal anställda 2010 och 2011 är proformerat med hänsyn till avvecklad verksamhet (aff ärsområde Ombyggnad) samt försäljning av Euromaint Industry.
- 6) Resultatet för Finnkino 2010 och 2011 är proformerat med hänsyn till Ratos förvärv.
- 7) Resultatet för Hafa Bathroom Group 2010 och 2011 är proformerat med hänsyn till avvecklad verksamhet i Danmark.
- 8) HL Displays resultat 2010 är proformerat med hänsyn till refi nansiering augusti 2010.
- 9) KVD Kvarndammens resultat 2010 är proformerat med hänsyn till Ratos förvärv.
- 10) Stofas resultat och medelantal anställda 2010 är proformerat med hänsyn till Ratos förvärv.
Telefonkonferens 16 februari kl 10.00
08-505 201 10 OBS! Riktnummer måste slås
Hör VD Arne Karlsson kommentera delårsrapporten på www.ratos.se
Rapporttillfällen
| 2012 | |
|---|---|
| 18 april | Årsstämma |
| 8 maj | Delårsrapport jan-mars |
| 17 aug | Delårsrapport jan-juni |
| 9 nov | Delårsrapport jan-sept |
Stockholm 16 februari 2012 Ratos AB (publ)
Arne Karlsson Verkställande direktör
För ytterligare information: Arne Karlsson, VD, 08-700 17 00 Emma Rheborg, Informations- och IR-chef, 08-700 17 20
Denna rapport har ej varit föremål för särskild granskning av Ratos revisorer.
Denna information off entliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med fi nansiella instrument eller krav ställda i noteringsavtal.
Koncernens resultaträkning
| Mkr | 2011 kv 4 | 2010 kv 4 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 985 | 7 870 | 29 669 | 27 953 |
| Övriga rörelseintäkter | 44 | 168 | 215 | 376 |
| Förändring av varulager | -157 | 394 | -64 | 27 |
| Råvaror och förnödenheter | -3 009 | -3 296 | -11 385 | -10 411 |
| Kostnader för ersättning till anställda | -2 462 | -2 527 | -9 529 | -8 941 |
| Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar |
-610 | -325 | -1 470 | -1 050 |
| Övriga kostnader | -1 714 | -1 788 | -6 272 | -6 097 |
| Omvärdering HL Display | 140 | |||
| Realisationsresultat vid försäljning av koncernföretag | -6 | -4 | 27 | 774 |
| Realisationsresultat vid försäljning av intresseföretag | -2 | 537 | 485 | 537 |
| Andelar i intresseföretags resultat | 5 | 34 | 33 | 253 |
| Rörelseresultat | 74 | 1 063 | 1 709 | 3 561 |
| Finansiella intäkter | 66 | 74 | 155 | 253 |
| Finansiella kostnader | -215 | -316 | -1 004 | -946 |
| Finansnetto | -149 | -242 | -849 | -693 |
| Resultat före skatt | -75 | 821 | 860 | 2 868 |
| Skatt | -103 | -73 | -314 | -455 |
| Periodens resultat | -178 | 748 | 546 | 2 413 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | -184 | 687 | 521 | 2 255 |
| Innehav utan bestämmande infl ytande | 6 | 61 | 25 | 158 |
| Resultat per aktie, kr | ||||
| – före utspädning | -0,58 | 2,16 | 1,63 | 7,09 |
| – efter utspädning | -0,58 | 2,15 | 1,63 | 7,07 |
Koncernens rapport över totalresultat
| Mkr | 2011 kv 4 | 2010 kv 4 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | -178 | 748 | 546 | 2 413 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Periodens omräkningsdiff erenser | -287 | -54 | -38 | -1 153 |
| Periodens förändring av säkringsreserv | -9 | 34 | -24 | 95 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | 3 | -6 | 7 | -22 |
| Periodens övrigt totalresultat | -293 | -26 | -55 | -1 080 |
| Periodens summa totalresultat | -471 | 722 | 491 | 1 333 |
| Periodens summa totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | -426 | 672 | 478 | 1 352 |
| Innehav utan bestämmande infl ytande | -45 | 50 | 13 | -19 |
Rapport över fi nansiell ställning för koncernen i sammandrag
| Mkr | 2011-12-31 | 2010-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 20 483 | 20 304 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 1 541 | 1 621 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 286 | 4 050 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 785 | 808 |
| Uppskjutna skattefordringar | 617 | 632 |
| Summa anläggningstillgångar | 27 712 | 27 415 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 2 684 | 2 884 |
| Kortfristiga fordringar | 6 291 | 6 291 |
| Likvida medel | 3 042 | 2 855 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 193 | 1 318 |
| Summa omsättningstillgångar | 12 210 | 13 348 |
| Summa tillgångar | 39 922 | 40 763 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande infl ytande |
14 655 | 16 465 |
| Långfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 11 667 | 10 923 |
| Ej räntebärande skulder | 845 | 405 |
| Pensionsavsättningar | 410 | 412 |
| Övriga avsättningar | 396 | 431 |
| Uppskjutna skatteskulder | 690 | 778 |
| Summa långfristiga skulder | 14 008 | 12 949 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 2 145 | 2 872 |
| Ej räntebärande skulder | 8 307 | 7 851 |
| Avsättningar | 718 | 626 |
| Skulder hänförliga till Tillgångar som innehas för försäljning | 89 | |
| Summa kortfristiga skulder | 11 259 | 11 349 |
| Summa eget kapital och skulder | 39 922 | 40 763 |
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag
| 2011-12-31 | 2010-12-31 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Moder- bolagets ägare |
Innehav utan bestämmande infl ytande |
Totalt eget kapital |
Moder- bolagets ägare |
Innehav utan bestämmande infl ytande |
Totalt eget kapital |
|
| Ingående eget kapital | 15 091 | 1 374 | 16 465 | 15 302 | 1 500 | 16 802 | |
| Justering för ändrad redovisningsprincip |
-25 | -25 | |||||
| Eff ekt av fastställd förvärvsanalys |
-23 | -23 | |||||
| Justerat eget kapital | 15 068 | 1 374 | 16 442 | 15 277 | 1 500 | 16 777 | |
| Årets summa totalresultat | 478 | 13 | 491 | 1 352 | -19 | 1 333 | |
| Utdelning | -1 678 | -130 | -1 808 | -1 512 | -23 | -1 535 | |
| Nyemission | 10 | 10 | 43 | 145 | 188 | ||
| Överlåtelse av egna aktier (vid bolagsförvärv) i intresseföretag |
10 | 10 | |||||
| Återköp av egna aktier | -74 | -74 | -34 | -34 | |||
| Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) |
88 | 88 | 80 | 80 | |||
| Optionspremier | 6 | 6 | 9 | 9 | |||
| Inlösen av konvertibelprogram i intresseföretag |
-8 | -8 | |||||
| Säljoption, framtida förvärv från innehav utan bestämmande infl ytande |
-215 | -215 | |||||
| Förvärv av innehav utan bestämmande infl ytande |
-230 | -140 | -370 | -117 | -234 | -351 | |
| Avyttring av innehav utan bestämmande infl ytande |
1 | 1 | |||||
| Inlösen av optioner i dotterföretag | -9 | -9 | |||||
| Innehav utan bestämmande infl ytande vid förvärv |
99 | 99 | 32 | 32 | |||
| Innehav utan bestämmande infl ytande i avyttrat företag |
-14 | -14 | -28 | -28 | |||
| Utgående eget kapital | 13 658 | 997 | 14 655 | 15 091 | 1 374 | 16 465 |
Rapport över kassafl öden för koncernen
| Mkr | 2011 | 2010 |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||
| Resultat före skatt | 860 | 2 868 |
| Justering för poster som inte ingår i kassafl ödet | 1 034 | -621 |
| 1 894 | 2 247 | |
| Betald inkomstskatt | -316 | -250 |
| Kassafl öde från den löpande verksamheten före | ||
| förändring av rörelsekapital | 1 578 | 1 997 |
| Kassafl öde från förändringar i rörelsekapital | ||
| Ökning (-)/Minskning (+) av varulager | 64 | -2 |
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | -146 | 254 |
| Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | 212 | -447 |
| Kassafl öde från den löpande verksamheten | 1 708 | 1 802 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv, koncernföretag | -1 531 | -2 032 |
| Avyttring, koncernföretag | 913 | 1 118 |
| Förvärv, aktier i intresseföretag | -4 | -488 |
| Avyttring, aktier i intresseföretag | 1 876 | 858 |
| Förvärv, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar | -956 | -710 |
| Avyttring, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar | 33 | 76 |
| Investering, fi nansiella tillgångar | -19 | -67 |
| Avyttring, fi nansiella tillgångar | 51 | 31 |
| Kassafl öde från investeringsverksamheten | 363 | -1 214 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Återköp av egna aktier | -74 | -34 |
| Inlösen optioner | 40 | 71 |
| Optionspremie | 13 | 26 |
| Förvärv av innehav utan bestämmande infl ytande (minoritet) | -237 | -271 |
| Utbetald utdelning | -1 678 | -1 512 |
| Utbetald utdelning/inlösen, innehav utan bestämmande infl ytande | -130 | -23 |
| Upptagna lån | 6 097 | 987 |
| Amortering av lån | -5 930 | -1 880 |
| Kassafl öde från fi nansieringsverksamheten | -1 899 | -2 636 |
| Årets kassafl öde | 172 | -2 048 |
| Likvida medel vid årets början | 2 855 | 4 999 |
| Kursdiff erens i likvida medel | 15 | -96 |
| Likvida medel vid årets slut | 3 042 | 2 855 |
Koncernens nyckeltal 1)
| 2011 kv 4 | 2010 kv 4 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Avkastning på eget kapital, % | 4 | 15 | ||
| Soliditet, % | 37 | 40 | ||
| Nyckeltal per aktie | ||||
| Totalavkastning, % | -32 | 40 | ||
| Direktavkastning, % | 6,8 2) | 4,2 | ||
| Börskurs, kr | 80,75 | 124,50 | ||
| Utdelning, kr | 5,50 2) | 5,25 | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare, kr | 43 | 47 | ||
| Resultat per aktie före utspädning, kr | 1,63 | 7,09 | ||
| Antal utestående aktier i genomsnitt | ||||
| – före utspädning | 318 996 769 | 318 474 614 | 319 036 699 | 318 134 920 |
| – efter utspädning | 318 996 769 | 319 176 700 | 319 288 848 | 318 752 700 |
| Totalt antal registrerade aktier | 324 140 896 | 324 140 896 | ||
| Antal utestående aktier | 318 996 769 | 318 474 614 | ||
| – varav A-aktier | 84 637 060 | 84 647 060 | ||
| – varav B-aktier | 234 359 709 | 233 827 554 |
1) Tillämpliga historiska tal är omräknade med hänsyn till aktiesplit genomförd 2011.
2) Föreslagen utdelning.
Moderbolagets resultaträkning
| Mkr | 2011 kv 4 | 2010 kv 4 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 100 | 1 | 104 | |
| Övriga externa kostnader | -17 | -52 | -79 | -139 |
| Personalkostnader | -11 | -48 | -109 | -167 |
| Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | -1 | -1 | -5 | -5 |
| Rörelseresultat | -29 | -1 | -192 | -207 |
| Realisationsresultat vid försäljning av andelar i koncernföretag | 107 | 932 | ||
| Utdelningar från koncernföretag | 827 | 93 | ||
| Nedskrivning av aktier i koncernföretag | -322 | -4 | -322 | -4 |
| Återföring av nedskrivning av aktier i koncernföretag | 37 | |||
| Realisationsresultat vid försäljning av andelar i intresseföretag | 737 | 78 | 737 | |
| Utdelningar från intresseföretag | 16 | 12 | ||
| Nedskrivning av andelar i intresseföretag | -7 | -3 | -7 | -3 |
| Resultat från övriga värdepapper och | ||||
| fordringar som är anläggningstillgångar | 49 | 10 | 175 | 116 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | -6 | 2 | 27 | 7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -9 | -6 | -42 | -75 |
| Resultat efter fi nansiella poster | -324 | 735 | 704 | 1 608 |
| Skatt | ||||
| Periodens resultat | -324 | 735 | 704 | 1 608 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| Mkr | 2011 kv 4 | 2010 kv 4 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | -324 | 735 | 704 | 1 608 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Periodens förändring av fond för verkligt värde | -6 | 0 | 0 | -21 |
| Periodens övrigt totalresultat | -6 | 0 | 0 | -21 |
| Periodens totalresultat | -330 | 735 | 704 | 1 587 |
Sammandrag av moderbolagets balansräkning
| Mkr | 2011-12-31 | 2010-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 82 | 87 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 540 | 13 711 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 622 | 13 798 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 67 | 43 |
| Likvida medel | 897 | 420 |
| Summa omsättningstillgångar | 964 | 463 |
| Summa tillgångar | 13 586 | 14 261 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 12 541 | 13 493 |
| Långfristiga avsättningar | ||
| Pensionsavsättningar | 1 | 2 |
| Övriga avsättningar | 16 | 31 |
| Långfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder, koncernföretag | 620 | 272 |
| Ej räntebärande skulder | 36 | 99 |
| Kortfristiga avsättningar | 20 | |
| Kortfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder, koncernföretag | 260 | 184 |
| Ej räntebärande skulder | 92 | 180 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 586 | 14 261 |
| Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser | inga | inga |
Sammandrag avseende förändringar i moderbolagets eget kapital
| Mkr | 2011-12-31 | 2010-12-31 |
|---|---|---|
| Ingående eget kapital | 13 493 | 13 321 |
| Årets totalresultat | 704 | 1 587 |
| Utdelning | -1 678 | -1 512 |
| Återköp av egna aktier | -74 | -34 |
| Nyemission | 43 | |
| Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) | 88 | 80 |
| Optionspremier | 8 | 8 |
| Utgående eget kapital | 12 541 | 13 493 |
Moderbolagets kassafl ödesanalys
| Mkr | 2011 | 2010 |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||
| Resultat före skatt | 704 | 1 608 |
| Justering för poster som inte ingår i kassafl ödet | -45 | -1 759 |
| 659 | -151 | |
| Betald inkomstskatt | – | – |
| Kassafl öde från den löpande verksamheten | ||
| före förändring av rörelsekapital | 659 | -151 |
| Kassafl öde från förändringar i rörelsekapital | ||
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | -19 | -11 |
| Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | -64 | -128 |
| Kassafl öde från den löpande verksamheten | 576 | -290 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Investering, aktier i dotterföretag | -909 | -2 513 |
| Avyttring och inlösen, aktier i dotterföretag | 1 738 | 1 489 |
| Investering, aktier i intresseföretag och övriga innehav | -484 | |
| Avyttring, aktier i intresseföretag och övriga innehav | 549 | 855 |
| Förvärv, materiella anläggningstillgångar | -1 | -2 |
| Investering, fi nansiella tillgångar | -126 | -40 |
| Avyttring, fi nansiella tillgångar | 61 | 80 |
| Kassafl öde från investeringsverksamheten | 1 312 | -615 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Återköp av egna aktier | -74 | -34 |
| Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) | 88 | 80 |
| Optionspremie | 10 | 11 |
| Inlösen incitamentsprogram | -47 | |
| Utbetald utdelning | -1 678 | -1 512 |
| Upptagna lån i koncernföretag | 290 | 4 |
| Kassafl öde från fi nansieringsverksamheten | -1 411 | -1 451 |
| Årets kassafl öde | 477 | -2 356 |
| Likvida medel vid årets början | 420 | 2 776 |
| Likvida medel vid årets slut | 897 | 420 |
Rörelsesegment
| Omsättning | EBT 1) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |||||
| Mkr | kv 4 | kv 4 | 2011 | 2010 | kv 4 | kv 4 | 2011 | 2010 |
| Innehav | ||||||||
| AH Industries | 267 | 240 | 925 | 611 | -2 | -13 | -6 | -24 |
| Anticimex | 509 | 486 | 1 927 | 1 856 | 16 | 40 | 84 | 127 |
| Arcus-Gruppen | 681 | 604 | 2 072 | 1 944 | 94 | 84 | 82 | 135 |
| Biolin Scientifi c 2) | 77 | 180 | -13 | -10 | ||||
| Bisnode | 1 166 | 1 163 | 4 310 | 4 451 | 57 | 85 | 106 | 274 |
| Camfi l 3) | 20 | 99 | ||||||
| Contex Group | 172 | 198 | 662 | 750 | -52 | 6 | -14 | 43 |
| DIAB | 295 | 316 | 1 219 | 1 396 | -35 | 14 | -51 | 149 |
| Euromaint | 782 | 949 | 3 329 | 3 532 | -37 | -86 | -144 | -165 |
| Finnkino 4) | 216 | 543 | 9 | 1 | ||||
| GS-Hydro | 311 | 294 | 1 074 | 1 244 | 9 | -48 | -13 | -27 |
| Hafa Bathroom Group | 82 | 100 | 335 | 424 | 2 | -1 | -18 | 37 |
| Haglöfs 5) | 289 | 5 | ||||||
| HL Display 6) | 410 | 392 | 1 643 | 662 | -12 | -7 | 24 | 13 |
| Inwido | 1 410 | 1 391 | 5 050 | 5 149 | 106 | 41 | 315 | 328 |
| Jøtul | 343 | 384 | 996 | 1 044 | -51 | 52 | -113 | 25 |
| KVD Kvarndammen 2) | 77 | 276 | 12 | 42 | ||||
| Lindab | 3 | -5 | 21 | 38 | ||||
| Medisize 7) | 253 | 617 | 1 079 | 10 | 42 | 95 | ||
| Mobile Climate Control | 276 | 217 | 1 048 | 902 | 8 | 4 | 7 | 71 |
| SB Seating | 352 | 329 | 1 264 | 1 203 | 40 | 16 | 95 | 87 |
| Stofa 8) | 382 | 365 | 1 390 | 600 | 18 | 32 | 96 | 44 |
| Superfos 9) | 7 | 65 | ||||||
| Summa | 7 808 | 7 681 | 28 860 | 27 136 | 172 | 251 | 546 | 1 419 |
| Exit Camfi l | 586 | |||||||
| Exit Superfos | -99 | |||||||
| Exit Medisize | 38 | |||||||
| Exit Haglöfs | 783 | |||||||
| Exit Lindab | 537 | 537 | ||||||
| Exitresultat | 0 | 537 | 525 | 1 320 | ||||
| Omvärdering HL Display | 140 | |||||||
| Nedskrivning Contex Group | -312 | -312 | ||||||
| Innehav totalt | 7 808 | 7 681 | 28 860 | 27 136 | -140 | 788 | 759 | 2 879 |
| Centralt netto | 177 | 189 | 809 | 817 | 65 | 33 | 101 | -11 |
| Koncernen totalt | 7 985 | 7 870 | 29 669 | 27 953 | -75 | 821 | 860 | 2 868 |
1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.
2) Biolin Scientifi c och KVD Kvarndammen förvärvades i slutet av december 2010 och ingår inte i koncernens resultat 2010.
3) Camfi l avyttrades i början av januari och ingår inte i koncernens resultat 2011. Fram till och med avyttringen redovisades
Camfi l som Tillgångar som innehas för försäljning.
4) Finnkino ingår i koncernen från och med maj 2011.
5) Haglöfs ingår i koncernens resultat till och med juli 2010. Hela innehavet avyttrades i augusti 2010.
6) HL Display ingår med 29% till och med maj 2010, under juni och juli med 61% och därefter med 99%.
7) Medisize ingår i koncernens resultat till och med juli 2011. Hela innehavet avyttrades i augusti 2011.
8) Stofa ingår i koncernen från och med augusti 2010.
9) Superfos redovisades som Tillgångar som innehas för försäljning fram till och med att det avyttrades i februari och ingår således inte i koncernens resultat 2011.
Redovisningsprinciper i enlighet med IFRS
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen tillämpats.
Moderbolagets delårsrapport har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person.
Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats för koncern och moderbolag vid upprättandet av den senaste årsredovisningen. IFRS förutsätter enhetliga redovisningsprinciper inom en koncern.
Nya redovisningsprinciper för 2011
De reviderade IFRS-standarder samt tolkningsuttalanden från IFRIC som trädde i kraft 2011 har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens och moderbolagets resultat, fi nansiella ställning eller upplysningar.
Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper
Nedan beskrivs kortfattat för Ratos viktiga redovisningsprinciper.
Rörelseförvärv
Vid förvärv av dotterföretag tillämpas IFRS 3 Rörelseförvärv och IAS 27 Koncernredovisning och separata fi nansiella rapporter. Avgörande för hur förvärv/avyttring redovisas är beroende av hur stor andel som förvärvas/avyttras.
- I det fall det föreligger ett ägande i företaget, utan att detta gett ett bestämmande infl ytande, ska i samband med att det bestämmande infl ytandet erhålls i det förvärvade företaget en omvärdering ske till verkligt värde varvid vinst/förlust redovisas i årets resultat. På motsvarande sätt redovisas en avyttring, när det bestämmande infl ytandet förloras, som ett realisationsresultat på avyttringen samtidigt som kvarvarande andel i företaget omvärderas till verkligt värde.
- Förvärv som sker efter det att bestämmande infl ytande erhållits eller vid avyttring när det bestämmande infl ytande kvarstår, betraktas som en ägartransaktion, varvid eventuella förändringar redovisas mot eget kapital.
- Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde vid förvärvstillfället. I de fall den villkorade köpeskillingen resulterar i en skuld omvärderas denna till verkligt värde vid varje rapporttillfälle. Omvärderingen redovisas som intäkt/kostnad i
årets resultat.
- Transaktionsutgifter som uppstår i samband med ett förvärv kostnadsförs direkt.
- Vid förvärv av rörelse fi nns två alternativa meto der för redovisning av goodwill, antingen full eller proportionell andel av goodwill. Val mellan dessa två metoder görs individuellt för varje förvärv.
Förvärvsanalyser
En förvärvsanalys är preliminär till dess den fastställs, vilket ska ske inom 12 månader efter förvärvet. I de fall en förvärvsanalys ändras justeras resultat- och balansräkningarna för jämförelseperioden i de fall det är aktuellt.
Förvärvsanalysen för Biolin Scientifi c, HL Display, KVD Kvarndammen och Stofa har fastställts. Defi nitiv förvärvsanalys för Stofa redovisas under Förvärv och Avyttring av rörelse. Biolin Scientifi cs, KVD Kvarndammens och HL Displays förvärvsanalyser har fastställts i enlighet med de preliminära förvärvsanalyserna.
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar
IFRS innebär krav på att identifi era och värdera immateriella tillgångar vid förvärv. I den utsträckning som immateriella tillgångar kan identifi eras och värderas, minskar goodwill i motsvarande mån. Goodwill skrivs inte av men prövas för nedskrivning årligen. Övriga immateriella tillgångar skrivs av under förutsättning att avskrivningstiden går att fastställa. I dessa fall sker nedskrivningsprövning först om det fi nns en indikation på värdenedgång. I de fall avskrivningstiden inte kan fastställas och avskrivningar därmed inte görs, ska en årlig nedskrivningsprövning göras oavsett eventuell indikation på värdenedgång.
Vid nedskrivningsprövning hänförs goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod till så kallade kassagenererande enheter, vilka i Ratos fall utgörs av separata dotterföretag (innehav). Samtliga innehavs redovisade värden, inklusive värdet på goodwill och immateriella anläggningstillgångar hänförbara till förvärvet, prövas genom att beräkna innehavens återvinningsvärde. Innehaven nedskrivningsprövas årligen oavsett om en indikation på värdenedgång föreligger eller inte. Däremellan prövas värdet om en indikation på värdenedgång föreligger.
Förvärv och avyttring av rörelse
Förvärv
Ratos tecknade i mars avtal med mediekoncernen Sanoma om förvärv av den fi nländska biografkoncernen Finnkino. Förvärvet slutfördes den 30 april. Överförd ersättning uppgick till 71 MEUR (635 Mkr). Ratos har tillfört 45 MEUR (402 Mkr) i eget kapital. I den preliminära förvärvsanalysen uppgår goodwill till 537 Mkr. Finnkino bedriver biografverksamhet både i Finland och Baltikum. Den goodwill som redovisas för förvärvet återspeglar dels företagets starka marknadsposition, dels ett välutvecklat koncept med biografer som har många salonger, digital- och 3Dteknik samt en service genom försäljning av snacks, godis och läsk, vilket bidragit till företagets ökande lönsamhetsnivå.
Det förvärvade företaget ingår i koncernens omsättning från förvärvstillfället med 543 Mkr och i resultat före skatt med 38 Mkr. För helåret uppgick omsättning till 799 Mkr och resultat före skatt till 21 Mkr. Förvärvsbolagets räntekostnader har proformerats för att motsvara ett helt år. Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 26 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i periodens koncernresultat.
Förvärvsanalys
| Mkr | Finnkino |
|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 622 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 |
| Omsättningstillgångar | 60 |
| Likvida medel | 53 |
| Innehav utan bestämmande infl ytande | -7 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | -474 |
| Kortfristiga skulder | -160 |
| Netto identifi erbara tillgångar och skulder | 98 |
| Koncerngoodwill | 537 |
| Överförd ersättning | 635 |
Förvärvsanalysen är preliminär, vilket innebär att verkligt värde inte har fastställts slutgiltigt för samtliga poster.
Fastställande av föregående års preliminära förvärvsanalyser
I den defi nitiva förvärvsanalysen av Stofa har kundrelationer värderats. Kundrelationerna har skrivits av under sex månader. Per årsskiftet var således kundrelationerna helt avskrivna.
Stofa
| Mkr | Preliminär förvärvsanalys |
Ny värdering |
Defi nitiv förvärvsanalys |
|---|---|---|---|
| Immateriella | |||
| anläggningstillgångar | 6 | 28 | 34 |
| Materiella | |||
| anläggningstillgångar | 467 | 467 | |
| Finansiella | |||
| anläggningstillgångar | 68 | 68 | |
| Omsättningstillgångar | 254 | 254 | |
| Likvida medel | 131 | 131 | |
| Innehav utan | |||
| bestämmande infl ytande | -1 | -1 | |
| Långfristiga skulder | |||
| och avsättningar | -813 | -813 | |
| Kortfristiga skulder | -329 | -329 | |
| Netto identifi erbara | |||
| tillgångar och skulder | -217 | 28 | -189 |
| Koncerngoodwill | 885 | -28 | 857 |
| Överförd ersättning | 668 | 0 | 668 |
Förvärv i koncernföretag
Bisnode förvärvade fyra Creditinfo Schufa-företag i Tjeckien, Slovakien och Polen verksamma inom kreditoch affärsinformationslösningar. I Norge förvärvades kreditinformationsföretaget Lindorff Decison och 90,1% av marknadsinformationsföretaget Lindorff Match. Därutöver förvärvades 51% av Vendemore Nordic AB samt Poslovna Domena i Kroatien. Den sammanlagda överförda ersättningen för dessa förvärv uppgick till 402 Mkr. De förvärvade företagen ingår i koncernens omsättning från förvärvstillfället med 106 Mkr och i resultat före skatt med -10 Mkr. För helåret uppgick omsättning till 209 Mkr och resultat före skatt till 3 Mkr. Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 8 Mkr för perioden och har redovisats som övriga rörelsekostnader i periodens koncernresultat.
Mobile Climate Control (MCC) förvärvade en buss-AC-verksamhet i Nordamerika från den amerikanska koncernen Carrier Corporation. Överförd ersättning uppgick till 217 Mkr, varvid Ratos tillsköt kapital om 114 Mkr. Utöver detta har ett mindre förvärv genomförts. De förvärvade företagen ingår i koncernens omsättning från förvärvstillfället med 268 Mkr och i resultat före skatt med 17 Mkr. Förvärvet är ett inkråmsförvärv varför ingen omsättning eller resultat före skatt har beräknats för perioden före förvärvet.
Arcus-Gruppen förvärvade i augusti 51% av aktierna i den norska vingrossisten Excellars AS. Överförd ersättning uppgick till 86 Mkr. Det förvärvade företaget ingår i koncernens omsättning från förvärvstillfället med 39 Mkr och i resultat före skatt med 11 Mkr. För helåret uppgick omsättning till 111 Mkr och resultat före skatt till 39 Mkr. Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 1 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i periodens koncernresultat.
Inwido förvärvade under juli det danska fönsterföretaget Pro Tec Vinduer. Överförd ersättning uppgick till 27 Mkr. Det förvärvade företaget ingår i koncernens omsättning från förvärvstillfället med 106 Mkr och i resultat före skatt med 5 Mkr. För helåret uppgick omsättning till 180 Mkr och resultat före skatt till -14 Mkr. Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 1 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i periodens koncernresultat.
I augusti förvärvade Biolin Scientifi c samtliga aktier i danska Sophion Bioscience A/S från NeuroSearch A/S samt ett antal riskkapitalbolag. Överförd ersättning uppgick till 145 MDKK (179 Mkr). Ratos tillförde
65 Mkr. I den preliminära förvärvsanalysen uppgår goodwill till 139 Mkr. Sophions starka ställning inom Life Science tillför bolaget både ny teknik och utökar Biolin Scientifi cs möjlighet att nå nya kundgrupper, vilket motiverar redovisad goodwill. Sophion Bioscience ingår i koncernens omsättning från förvärvstillfället med 51 Mkr och i resultat före skatt med 19 Mkr. För helåret uppgick omsättning till 108 Mkr och resultat före skatt till 18 Mkr. Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 2 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i periodens koncernresultat.
I oktober förvärvade Stofa en del av Canal Digitals danska kabel-TV-verksamhet från Telenor. Överförd ersättning uppgick till 60 MDKK motsvarande 73 Mkr. Det förvärvade företaget ingår i koncernens omsättning från förvärvstillfället med 29 Mkr och i resultat före skatt med 1 Mkr. Förvärvsrelaterade kostnader uppgår till 5 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i periodens koncernresultat. Förvärvet är ett inkråmsförvärv varför ingen omsättning eller resultat före skatt har beräknats för perioden före förvärvet.
Av nedanstående tabell framgår respektive bolags preliminära förvärvsanalyser.
Förvärvsanalyser
| Mkr | Arcus- Gruppen |
Biolin Scientifi c |
Bisnode | Inwido | Mobile Climate Control |
Stofa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 | 12 | 43 | 140 | 1 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 4 | 2 | 8 | 7 | 45 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | 0 | ||||
| Uppskjuten skattefordran | 12 | 1 | ||||
| Omsättningstillgångar | 50 | 26 | 31 | 50 | 110 | 26 |
| Likvida medel | 30 | 0 | 30 | 0 | ||
| Innehav utan bestämmande infl ytande | -97 | -2 | ||||
| Långfristiga skulder och avsättningar | -1 | -2 | 18 | -7 | ||
| Kortfristiga skulder | -60 | -14 | -52 | -43 | -28 | -22 |
| Netto identifi erbara tillgångar och skulder | -73 | 39 | 70 | 8 | 231 | 49 |
| Koncerngoodwill | 159 | 139 | 332 | 19 | 24 | |
| Överförd ersättning | 86 | 179 | 402 | 27 | 231 | 73 |
Samtliga förvärvsanalyser är preliminära, vilket innebär att verkligt värde inte har fastställts slutgiltigt för samtliga poster.
Avyttring
Ratos ingick i november 2010 avtal med huvudägarna om försäljning av intresseföretaget Camfi l till familjerna Larson och Markman. Överförd ersättning uppgick till 1 325 Mkr och Ratos realisationsvinst (exitvinst) till 586 Mkr. Försäljningen slutfördes i januari 2011.
Ratos och meddelägaren IK Investment Partners ingick i december 2010 avtal om försäljning av samtliga aktier i Superfos Industries A/S. Försäljningen slutfördes i februari och Ratos andel av överförd ersättning uppgick till 63 MEUR (549 Mkr) och Ratos exitresultat till -99 Mkr.
Den 12 augusti avslutades försäljningen av dotterföretaget Medisize till Phillips Plastics. Överförd ersättning uppgick till 866 Mkr och Ratos exitvinst uppgick till 38 Mkr.
Avyttring i koncernföretag
Euromaints försäljning av Euromaint Industry till Coor Service Management slutfördes under december. Överförd ersättning uppgick till 100 Mkr varvid Euromaints exitförlust uppgick till 7 Mkr.
Uppdelning av aktier
På årsstämman den 5 april 2011 fattades beslut om att öka antalet aktier i Ratos genom att varje aktie delas upp i två aktier (aktiesplit 2:1). Uppdelningen av aktierna genomfördes den 6 maj 2011. Efter genomförd uppdelning uppgick antalet aktier till 324 140 896 istället för 162 070 448, varav 84 637 060 aktier av
Avyttring efter rapportperiodens slut
Bisnode tecknade i december avtal om att sälja WLW, ett företag som erbjuder söktjänster online för företag, till det tyska private equity-företaget Paragon Partners. Försäljningspriset beräknas uppgå till 79 MEUR. Försäljningen beräknas att bli slutförd under första kvartalet 2012.
Contex Group tecknade i december avtal om att sälja dotterbolagen Z Corporation och Vidar System till amerikanska 3D Systems Corporation. Försäljningen slutfördes under januari 2012. Överförd ersättning uppgick till 137 MUSD och exitförlusten till 8 MUSD vilken redovisas i Contex Group.
serie A och 239 503 836 aktier av serie B. Den genomförda aktiespliten innebär att aktiens kvotvärde (aktiekapitalet delat med antalet aktier) ändras från 6,30 kr till 3,15 kr. Resultat per aktie har omräknats med hänsyn tagen till ovanstående förändring.
Ratos AB (publ) Drottninggatan 2 Box 1661 111 96 Stockholm Tel 08-700 17 00 www.ratos.se Org. nr 556008-3585