AI assistant
Ratos — Earnings Release 2007
Feb 21, 2008
2957_10-k_2008-02-21_115ddce0-242d-4dbd-8ff5-1051be38e880.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Drottninggatan 2 Box 1661 SE-111 96 Stockholm Sweden Org nr/Corp. Id no. 556008-3585 Phone +46 8 700 17 00 Fax +46 8 10 25 59 www.ratos.se
Bokslutskommuniké 2007
VD ARNE KARLSSON KOMMENTERAR RAPPORTEN PÅ www.ratos.se TELEFONKONFERENS KL 10.00, tel nr 08-505 201 14 (OBS! Riktnummer måste slås)
Denna information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller krav ställda i noteringsavtal.
- Resultat före skatt 3 462 Mkr (3 234)
- Resultat per aktie före utspädning 16,66 kr (15,50)
- Förslag till utdelning 9 kr/aktie (5,50 ordinarie + 5,50 extra)
- Stark underliggande utveckling i innehaven
- Fem nya innehav i portföljen
- Avyttringar av Alimak Hek och Bluegarden
- Fastighetsförsäljning inom Arcus Gruppen reavinst 750 Mkr
- Ratos-aktiens totalavkastning +14%
Viktiga händelser
Under året har fem nya innehav tillkommit i portföljen: AH Industries, Contex Holding, den nybildade koncernen HÅG/RH/RBM, Mobile Climate Control (MCC) och EuroMaint.
Två exits har genomförts. Försäljningen av Alimak Hek slutfördes i januari 2007 och innebar ett exitresultat om 727 Mkr och en genomsnittlig årlig avkastning (IRR) om 30%. Innehavet i Bluegarden såldes i juni till danska Multidata. Försäljningen innebar ett exitresultat för Ratos om 160 Mkr och en genomsnittlig årlig avkastning (IRR) om 6%.
I innehaven har det skett ett flertal tilläggsförvärv och avyttringar. Inwido har under året förvärvat åtta bolag, bland annat svenska A-gruppen, finska Tiivi, engelska Allan Brothers, svenska DeCasa Interiör och danska KPK. Anticimex förvärvade i september Finlands ledande besiktningsföretag Raksystems. Tilläggsförvärv har bland annat även genomförts i Bisnode, GS-Hydro, Jøtul, Superfos. Avyttringar har genomförts i Atle Industri, Bisnode, GS-Hydro, Haendig, Haglöfs och Arcus Gruppen har avyttrat sin fastighet i centrala Oslo, vilket medförde en reavinst på 750 Mkr. Totalt har 33 tilläggsförvärv och 7 avyttringar genomförts i innehaven under året. På sidorna 9-14 finns mer information om viktiga händelser i innehaven.
I november genomfördes en refinansiering i DIAB, där Ratos erhöll 500 Mkr. Refinaniseringen möjliggjordes av de senaste årens goda utveckling. I december beslutade Arcus Gruppen om en nedsättning av aktiekapitalet genom inlösen av aktier om totalt ca 550 Mkr, varav Ratos erhöll 467 Mkr (395 MNOK). Inlösen möjliggjordes av den i juni genomförda försäljningen av fastigheten i Hasle utanför Oslo. En refinansiering har även genomförts i Haglöfs i februari, innebärande att Ratos erhöll 100 Mkr.
I oktober drogs den planerade börsintroduktionen i Bisnode tillbaka då erbjudandet inte blev fulltecknat till följd av det turbulenta marknadsläget.
Ratos styrelse har fattat beslut om att höja taket i Ratos investeringsintervall från 2 500 Mkr till 5 000 Mkr, vilket innebär att investeringsintervallet nu är 150-5 000 Mkr. Bakgrunden till höjningen är att Ratos idag är ett betydligt större företag avseende börsvärde och eget kapital än för bara ett par år sedan samt att händelseutvecklingen på de internationella finansmarknaderna gör att Ratos ser möjligheter att genomföra större potentiella förvärv än tidigare.
Investeringsorganisationen har under 2007 förstärkts med fem personer. Ytterligare tre Investment Managers börjar under våren 2008. Som tidigare meddelats har Carina Strid utsetts till ny Ekonomidirektör och tillträder sin tjänst 1 mars 2008.
Händelser efter periodens utgång
I januari 2008 inleddes en refinansiering av Bisnode där Ratos kommer att erhålla totalt 605 Mkr, varav 360 Mkr betalades ut i januari och resterande 245 Mkr betalas ut i april. Refinansieringen har möjliggjorts av de senaste årens positiva resultatutveckling. Ratos koncernmässigt bokförda värde för Bisnode kommer därmed att, i samband med respektive utbetalning, justeras ned med sammantaget 605 Mkr. För Ratos del innebär refinansieringen ingen resultatmässig effekt.
Omvärld och marknad
Inför 2007 sammanfattades Ratos övergripande konjunkturbild i bokstavskombinationen FLFU, dvs "Fortsatt Landning Före Uppgång". Avmattningen i världsekonomin förväntades fortsätta ännu en tid – med USA på väg att plana ut för att sedan långsamt ta fart igen, medan stora delar av världen i övrigt hade en bit kvar i avmattningscykeln – vartefter förutsättningarna för fortsatt tillväxt bedömdes som goda. I långa stycken har detta scenario kommit att materialiseras. Turbulensen på de finansiella marknaderna har dock självfallet påverkat både utfall och framtidsförutsättningar, varför vi tvingas konstatera att den förväntade uppgången kommer att dröja ännu en tid. Sammanfattningsvis ser vår bedömning ut som följer:
- världsekonomin inklusive USA kommer att kunna undvika en djup nedgång. Delar av ekonomierna, t ex hussektorn i USA, kommer dock att vara svaga under lång tid framöver
- avmattningen i världsekonomin eliminerar de cykliska inflationsrisker som kan ha funnits några strukturella inflationsrisker existerar för närvarande inte – samtidigt som de finansiella bubblor som var på väg att blåsas upp nu förhoppningsvis har punkterats och/eller pyst ut. Detta möjliggör för centralbankerna att successivt lätta på penningpolitiken
- i kombination med en stark underliggande real ekonomi med många positiva strukturella trender långsiktig produktivitetstillväxt, Kina/Indien, mm – talar detta för att världsekonomin får förnyad kraft senare under 2008.
Denna prognos kan sammanfattas som ST, "Stay Tuned".
Ratos bedömning av finansmarknadsturbulensen är alltså att effekterna för den totala ekonomin blir begränsade. Det handlar mer om ett, i delar av systemet förvisso djupt, hack i kurvan än om en ny lång trend för den allmänekonomiska utvecklingen.
Det bör understrykas att den turbulens som förevarit inte påverkat Ratos löpande verksamhet. Med en sedan länge konservativ finansiell strategi har Ratos inte agerat på eller varit beroende av de delar av den finansiella marknaden som upplevt problem. Självfallet kom dock Bisnodes börsnoteringsplaner att påverkas av omvärldsutvecklingen.
Utvecklingen för Ratos innehav har under året över lag varit positiv. Både orderingång, försäljningstillväxt och resultatutveckling har varit stark. Den sammantagna omsättningen för den vid årets slut underliggande portföljen ökade med 16% jämfört med föregående år. Med hänsyn tagen till Ratos olika ägarandelar ökade omsättningen med 17%. Motsvarande siffror för rörelseresultatet var +22% respektive +15% och för resultatet före skatt +23% respektive +14% (samtliga resultatsiffror då justerade för den stora fastighetsreavinsten i Arcus).
Även det fjärde kvartalet 2007 blev starkt, detta trots en svag decembermånad, till del beroende på att december 2007 innehöll ett färre antal faktureringsdagar än normalt. Under det fjärde kvartalet ökade
omsättningen i den underliggande portföljen med 15% (+17% med hänsyn tagen till Ratos ägarandelar), medan rörelseresultatet ökade med 20% respektive 13% och resultatet före skatt med 19% respektive 10%.
För att underlätta en analys hänvisas till den utförliga tabellen på sidan 23 där ekonomiska data för Ratos innehav redovisas. På www.ratos.se finns en sammanfattning av bl a resultat- och balansräkningar för Ratos intresse- och dotterföretag att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer.
Ratos resultat
Resultat före skatt för 2007 uppgick till 3 462 Mkr (3 234), vilket är det högsta resultatet sedan Ratos föregångare Söderberg & Haak grundades 1866. I resultatet ingår resultat från innehaven med 3 554 Mkr, varav 750 Mkr härrör från fastighetsförsäljningen inom Arcus Gruppen och 933 Mkr från exits (3 394, varav exitresultat 1 678 Mkr). Exitresultatet hänför sig huvudsakligen till avyttringarna av Alimak Hek och Bluegarden.
| Ratos resultat 2007 | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 |
| Resultat/resultatandelar före skatt 1) | ||
| AH Industries (66%) | 23 | |
| Anticimex (85%) | 69 | 54 |
| Arcus Gruppen (83%) | 858 | 63 |
| Bisnode (70%) | 331 | 283 |
| Camfil (30%) | 93 | 73 |
| Contex Holding (98%) | 27 | |
| DIAB (50%) | 100 | 122 |
| EuroMaint (100%) | -29 | |
| GS-Hydro (100%) | 133 | 86 |
| Haendig (100%) | 8 | 29 |
| Haglöfs (100%) | 14 | 9 |
| HL Display (29%) | 44 | 26 |
| HÅG/RH/RBM (85%) | 45 | |
| Hägglunds Drives (100%) | 255 | 247 |
| Inwido (95%) | 296 | 265 |
| Jøtul (63%) | -21 | 56 |
| Lindab (22%) | 264 | 379 |
| MCC (60%) | 50 | |
| Medifiq Healthcare (78%) | -44 | 4 |
| Superfos (33%) | 24 | 11 |
| Övriga innehav 2) | 19 | 47 |
| Alimak Hek | 88 | |
| Bluegarden | -9 | 23 |
| Gadelius | 18 | |
| Summa resultat/resultatandelar | 2 550 | 1 883 |
| Exitresultat | ||
| Alimak Hek | 727 | |
| Bluegarden | 160 | |
| Gadelius | -14 | |
| Lindab | 1 419 | |
| LRT/Tornet | 198 | |
| Övriga innehav 3) | 46 | 75 |
| Summa exitresultat | 933 | 1 678 |
| Nedskrivning, Bluegarden | -178 | |
| Nedskrivning, Övriga innehav | -10 | |
| Utdelning från Övriga innehav 3) | 71 | 21 |
| Resultat från innehav | 3 554 | 3 394 |
| Centralt netto | -92 | -160 |
| Koncernens resultat före skatt | 3 462 | 3 234 |
1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.
2) Avser dotterföretaget BTJ Group och intresseföretaget Atle Industri.
3) Avser innehaven i Overseas Telecom och Industri Kapital.
Centrala intäkter och kostnader
Ratos centrala netto uppgick till -92 Mkr (-160), varav personalkostnader uppgick till 251 Mkr (192). Den rörliga delen av personalkostnaderna uppgick till 186 Mkr (104). Ökningen beror på fler anställda och ökad rörlig ersättning. Övriga förvaltningskostnader blev 96 Mkr (83). Finansiella poster netto uppgick till +255 Mkr (+115).
Skatt
Ratos koncernmässiga skattekostnad utgörs av dotterföretagens och Ratos andel av intresseföretagens skatt. Skattesatsen i koncernens resultaträkning har bland annat påverkats av moderbolagets investmentbolagsstatus, aktivering av förlustavdrag samt av ej skattepliktiga realisationsresultat.
Finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten var -103 Mkr (3 126) och koncernens likvida medel var vid årets slut 4 240 Mkr (5 009) varav kortfristiga räntebärande placeringar utgjorde 2 282 Mkr (3 969). De räntebärande skulderna uppgick till 13 834 Mkr (8 709).
Moderbolaget
Moderbolagets resultat före skatt uppgick till 1 285 Mkr (4 466). Moderbolagets likvida medel, inklusive kortfristiga räntebärande placeringar, var 2 296 Mkr (4 007). Med hänsyn tagen till avtalade men ännu ej genomförda finansiella transaktioner hade Ratos vid årets slut en investeringskapacitet om cirka 2,9 miljarder kronor utan att behöva utnyttja befintlig kreditfacilitet.
Risker och osäkerhetsfaktorer
För en beskrivning av koncernens och moderbolagets väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer hänvisas till förvaltningsberättelsen samt not 31 och 40 i årsredovisningen för 2006. En bedömning för de närmast kommande månaderna finns i stycket Omvärld och marknad på sidan 2.
Transaktioner med närstående
Aktieägartillskott och aktieägarlån har lämnats i samband med förvärv.
Utdelningar har erhållits från Atle Industri, Camfil, Haendig, HL Display, DIAB (genom Laholm Intressenter) och Lindab om totalt 262 Mkr (234).
Ratos-aktien
Resultat per aktie före utspädning uppgick till 16,66 kr (15,50). Ratos-aktiens totalavkastning uppgick under 2007 till +14%, att jämföra med SIX Return Index som sjönk med 3%.
Förslag om ordinarie utdelning
Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning för 2007 om 9 kr per aktie (5,50 kr i ordinarie utdelning samt en extra utdelning om 5,50 kr). Avstämningsdag för utdelningen är beräknad till den 14 april och utbetalning från VPC beräknas ske den 17 april.
Återköp av egna aktier
Under 2007 har 934 600 aktier återköpts till en genomsnittlig kurs om 202 kr. Antalet utnyttjade köpoptioner under året uppgick till motsvarande 1 147 025 aktier. Ratos ägde vid slutet av 2007 2 860 097 B-aktier motsvarande 1,8% av utestående antal aktier. Genomsnittligt antal B-aktier i Ratos ägo var under 2007 2 519 986 (2 894 681 under 2006). Totalt antal utestående aktier per den 31 december uppgick till 158 489 155.
Styrelsen har beslutat föreslå årsstämman 2008 att ge styrelsen förnyat mandat att, under perioden fram till nästa årsstämma, återköpa aktier i bolaget. Återköp skall ske på OMX Nordiska Börs Stockholm och begränsas av att bolagets innehav av egna aktier inte vid någon tidpunkt får överstiga 7% av samtliga aktier i bolaget. Syftet med återköpen är att ge styrelsen ökat handlingsutrymme i sitt arbete att skapa värde för Ratos aktieägare. Här ingår bl a säkring av köpoptioner utställda inom ramen för Ratos incitamentsprogram.
Ratos eget kapital
| % av eget | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2007-12-31 | kapital |
| AH Industries | 319 | 3 |
| Anticimex | 653 | 5 |
| Arcus Gruppen | 768 | 6 |
| Bisnode | 1 408 | 12 |
| Camfil | 570 | 5 |
| Contex Holding | 664 | 5 |
| DIAB | 339 | 3 |
| EuroMaint | 406 | 3 |
| GS-Hydro | 306 | 3 |
| Haendig | 392 | 3 |
| Haglöfs | 68 | 1 |
| HL Display | 276 | 2 |
| HÅG/RH/RBM | 826 | 7 |
| Hägglunds Drives | -339 | -3 |
| Inwido | 1 061 | 9 |
| Jøtul | 322 | 3 |
| Lindab | 667 | 6 |
| MCC | 322 | 3 |
| Medifiq Healthcare | 237 | 2 |
| Superfos | 367 | 3 |
| Övriga innehav 1) | 281 | 2 |
| Summa | 9 913 | 83 |
| Övriga nettotillgångar i centrala bolag | 1 992 | 17 |
| Eget Kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) | 11 905 | 100 |
| Eget Kapital per aktie, kr | 75 |
1) I Övriga innehav ingår dotterföretaget BTJ Group, intresseföretaget Atle Industri samt innehaven i Overseas Telecom och Industri Kapital.
Eget kapital
Per den 31 december 2007 uppgick Ratos eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) till 11 905 Mkr (11 606 per den 30 september 2007) motsvarande 75 kr per utestående aktie (73 kr per 30 september 2007).
Kreditfaciliteter
Sedan början av 2005 har moderbolaget en rullande femårig lånefacilitet som uppgår till 1,3 miljarder kr inklusive checkräkningskredit. I normalfallet skall moderbolaget vara obelånat. Syftet med faciliteten är att dels kunna använda den vid behov av överbryggnadsfinansiering vid förvärv, dels kunna finansiera utdelning och löpande driftskostnader under en period med få eller inga exits. Vid årets slut var kreditfaciliteten outnyttjad.
Omstämpling av aktier
Vid bolagsstämman 2003 beslutades att ett konverteringsförbehåll avseende möjlighet att stämpla om A-aktier till B-aktier införs i bolagsordningen. Detta innebär att ägare av A-aktier har en kontinuerlig möjlighet att genomföra en konvertering till B-aktier. Under 2007 har ingen omstämpling skett.
Incitamentsprogram till nyckelpersoner
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman att besluta om utställande av högst 750 000 köpoptioner på återköpta Ratos-aktier av serie B. Köpoptionerna föreslås erbjudas till högst 30 nyckelpersoner, verksamma i bolaget, som inte erbjudits deltaga i tre tidigare optionserbjudanden som verkställts 2001 –2007 eller som, på grund av att tidigare optionsserie har förfallit, ej innehar tre olika optionsserier. Köpoptionsprogrammet omfattar mellan 10 000 och 100 000 optioner per person. Lösenkursen skall fastställas till 125 procent av genomsnittet av det för varje börsdag under perioden 9 – 15 maj 2008 framräknade medeltalet av den under dagen noterade högsta och lägsta betalkursen för Ratos B-aktie på OMX Nordiska Börs Stockholm enligt dess officiella kurslista. Optionerna löper till och med den 20 mars 2013. Priset för optionerna skall fastställas till dess bedömda marknadsvärde med hänsyn till aktiekursen under mätperioden. Optionsköparen erhåller en extra ersättning, fördelad över fem år, motsvarande 50% av optionspremien, förutsatt att vederbörande är fortsatt verksam i Ratos och fortfarande innehar från Ratos förvärvade optioner eller aktier förvärvade genom optionerna. Ytterligare information om optionserbjudandet delges i kallelse till bolagsstämma som offentliggörs den 6 mars 2008.
Därtill avser styrelsen att i likhet med föregående år föreslå stämman ett optionsprogram relaterat till bolagets investeringar i portföljbolag. Programmet föreslås genomföras genom utgivande av syntetiska optioner. Ytterligare information om detta optionsprogram delges i kallelse till bolagsstämman som offentliggörs den 6 mars 2008.
Årsstämma
Ratos årsstämma hålls den 9 april 2008 kl 17.30 i Berwaldhallen, Dag Hammarskjölds Väg 3, Stockholm. Aktieägare som vill delta på stämman måste dels den 3 april 2008 vara införd i den av VPC förda aktieboken, dels anmäla sitt deltagande senast kl 16.00 den 3 april 2008. Fullständiga bolagshandlingar med beslutsunderlag kommer att finnas tillgängliga på bolagets kontor på Drottninggatan 2 i Stockholm och på bolagets hemsida www.ratos.se från och med den 12 mars 2008. Kallelse till årsstämman offentliggörs den 6 mars 2008. Anmälan om deltagande kan göras per post till Ratos, Box 1661, 111 96 Stockholm, per telefon 08-700 17 00 eller via hemsidan www.ratos.se under flik Investor Relations/Årsstämma.
Redovisningsprinciper i enlighet med IFRS
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Koncernens redovisningsprinciper är oförändrade jämfört med senast avgiven årsredovisning.
Nedan beskrivs viktiga redovisningsprinciper i Ratos.
Intresseföretag
Ratos tillämpar i likhet med tidigare kapitalandelsmetoden för konsolidering av intresseföretag. IFRS förutsätter enhetliga redovisningsprinciper inom en koncern. Kravet avser både intresse- och dotterföretag.
Förvärvsanalyser
Förvärvsanalysen är preliminär tills dess den fastställs, vilket skall ske inom 12 månader efter förvärvet. I de fall en förvärvsanalys ändras justeras resultat- och balansräkningarna för jämförelseperioden. Förvärvsanalys avseende Jøtul och Medifiq Healthcare har hanterats enligt ovan. I Jøtuls slutgiltiga förvärvsanalys har varumärken värderats till 190 MNOK och i Medifiq Healthcare har kundrelationer värderats till 0,9 MEUR. I båda fallen reduceras goodwill efter hänsyn till uppskjuten skatt.
Under året har Ratos genomfört förvärv av RH Form, RBM, HÅG, MCC, Contex, EuroMaint samt AH Industries. I samtliga fall har förvärven genomförts av nybildade förvärvsbolag. Ratos investering avser insatt kapital inklusive eventuella aktieägarlån till förvärvsbolagen där identifierbara tillgångar, övertagna skulder och eventualförpliktelser värderats till verkligt värde. I Ratos förvärvsanalyser redovisas således endast goodwill då förvärvade tillgångar, skulder och eventualförpliktelser i samband med förvärvet redan har
värderats till verkligt värde i underkoncernerna. I förvärvsbolagens preliminära förvärvsanalyser har skillnaden mellan anskaffningsvärdet och verkligt värde på förvärvade identifierbara tillgångar och skulder hänförts till goodwill.
I början av året förvärvade Ratos 85% av de båda kontorsstolsproducenterna RH Form och RBM. Ratos förvärvade i juni 85% av den norska kontorsstolsproducenten HÅG. De tre bolagen har gått samman i en ny koncern, HÅG/RH/RBM. RH/RBM ingår i Ratos resultat från och med 1 januari och HÅG från och med 1 juni. Omsättningen är under perioden 1 123 Mkr och resultatet före skatt 45 Mkr. Om förvärven hade genomförts per 1 januari 2007 hade omsättning redovisad i Ratos-koncernen under perioden istället varit 1 488 Mkr och resultat före skatt 69 Mkr. Förvärvsbolagets räntekostnader har proformerats för att motsvara ett helårsvärde. Ratos investering uppgår till 747 Mkr. Den goodwill som redovisas för HÅG/RH/RBM representerar en stark marknadsposition på den nordiska kontorsstolsmarknaden, signifikanta kostnadsoch intäktssynergier mellan HÅG, RH Form och RBM, en stark organisatorisk förmåga i den skapade koncernen, vilket för med sig en kapacitet att genomföra en fortsatt konsolidering och inte minst de särskilda kompetenser inom ergonomi, design, kvalitet och miljö som agerar möjliggörare för koncernens konkurrenskraft, höga lönsamhet och framtida expansionsförmåga samt förekomsten av ytterligare möjligheter att öka den interna effektiviteten. Därutöver representerar goodwill även immateriella tillgångar som inte kan identifieras och värderas skilt från goodwill.
Ratos förvärvade i april 60% av MCC. Bolaget ingår i Ratos resultat från och med 1 maj. Omsättningen under perioden är 472 Mkr och resultatet före skatt 50 Mkr. Om förvärven hade genomförts per 1 januari 2007 hade omsättning redovisad i Ratos-koncernen under perioden istället varit 698 Mkr och resultat före skatt 75 Mkr. Förvärvsbolagets räntekostnader har proformerats för att motsvara ett helårsvärde. Ratos investering uppgår till 298 Mkr. Den goodwill som redovisas för MCC representerar bolagets marknadsposition och dess underliggande styrkor som ett lönsamt nischbolag med tillväxtpotential. Goodwill representerar även personalens tekniska kompetens och bolagets affärsidé som innebär fokus på kunder med korta serier och låg grad av standardisering, samt immateriella tillgångar som inte kan identifieras och värderas skilt från goodwill.
Ratos förvärvade per 31 augusti 2007 100% av EuroMaint. Bolaget ingår i Ratos resultat från och med den 1 september. Omsättningen under perioden är 740 Mkr och resultatet före skatt -29 Mkr. Om förvärven hade genomförts per 1 januari 2007 hade omsättning redovisad i Ratos-koncernen under perioden istället varit 2 067 Mkr och resultat före skatt -13 Mkr. Förvärvsbolagets räntekostnader har proformerats för att motsvara ett helårsvärde. Ratos investering uppgår till 417 Mkr. I den preliminära förvärvsanalysen har hela skillnaden mellan anskaffningsvärde och verkligt värde på tillgångar, exklusive immateriella tillgångar, skulder och eventualförpliktelser hänförts till goodwill. Den goodwill som redovisas för EuroMaint representerar en väl fungerande organisation, med förmåga att löpande utveckla och effektivisera verksamheten, knyta lönsamma avtal, en affärsmodell som genererar starka kassaflöden och en ledande marknadsposition samt immateriella tillgångar som inte kan identifieras och värderas skilt från goodwill.
Ratos förvärvade 66% av AH Industries per 31 augusti 2007. Bolaget ingår i Ratos resultat från och med 1 september. Omsättningen under perioden är 202 Mkr och resultatet före skatt 23 Mkr. Om förvärven hade genomförts per 1 januari 2007 hade omsättning redovisad i Ratos-koncernen under perioden istället uppgått till 553 Mkr och resultat före skatt 73 Mkr. Förvärvsbolagets räntekostnader har proformerats för att motsvara ett helårsvärde. Ratos investering uppgår till 304 Mkr. I den preliminära förvärvsanalysen har hela skillnaden mellan anskaffningsvärde och verkligt värde på tillgångar, exklusive immateriella tillgångar, skulder och eventualförpliktelser hänförts till goodwill. Den goodwill som redovisas för AH Industries representerar bolagets starka marknadsposition i Europa som ett ledande nischbolag med stor tillväxtpotential, en kompetent ledning samt immateriella tillgångar som inte kan identifieras och värderas skilt från goodwill.
Ratos förvärvade i början av september 2007 98% av Contex Holding. Bolaget ingår i Ratos resultat från och med 1 september. Omsättningen under perioden är 313 Mkr och resultatet före skatt 27 Mkr. Om förvärven hade genomförts per 1 januari 2007 hade omsättning redovisad i Ratos-koncernen under perioden istället varit 831 Mkr och resultat före skatt 18 Mkr. Förvärvsbolagets räntekostnader har
proformerats för att motsvara ett helårsvärde. Ratos investering uppgår till 683 Mkr. I den preliminära förvärvsanalysen har hela skillnaden mellan anskaffningsvärde och verkligt värde på tillgångar, exklusive immateriella tillgångar, skulder och eventualförpliktelser hänförts till goodwill. Den goodwill som redovisas för Contex representerar en stark marknadsposition, en stark organisatorisk förmåga och teknikkunnande och teknikerfarenhet, möjligheter att framgent effektivisera sin kostnadsstruktur och därmed bolagets lönsamhet samt immateriella tillgångar som inte kan identifieras och värderas skilt från goodwill.
| Mkr | MCC | HÅG/RH/RBM | AH Industries | EuroMaint | Contex |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 23 | 0 | 18 | 56 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 185 | 133 | 156 | 68 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 2 | 4 | 7 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 223 | 329 | 166 | 761 | 211 |
| Likvida medel | 23 | 128 | 11 | 23 | 125 |
| Långfristiga skulder | 408 | 1 811 | 397 | 1 022 | 1 051 |
| Kortfristiga skulder | 216 | 236 | 114 | 427 | 119 |
| Netto, identifierbara tillgångar och skulder | -351 | -1 380 | -197 | -484 | -708 |
| Koncerngoodwill | 842 | 1 619 | 644 | 692 | 1 409 |
| Köpeskilling, totalt | 491 | 239 | 447 | 208 | 701 |
| Ratos andel, % | 60 | 85 | 66 | 100 | 98 |
| Erlagd köpeskilling | 295 | 194 | 296 | 208 | 683 |
| Kostnader direkt hänförliga till förvärvet | 3 | 8 | |||
| Tillkommer aktieägarlån | 553 | 209 | |||
| Total investering | 298 | 747 | 304 | 417 | 683 |
Ratos förvärv
Nedanstående sammanställning visar verkligt värde vid förvärvstillfället.
Förvärv har genomförts i dotterföretag.
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar
IFRS innebär krav på att identifiera och värdera immateriella tillgångar vid förvärv. I den utsträckning som immateriella tillgångar kan identifieras och värderas, minskar goodwill i motsvarande mån.Goodwill skrivs inte av men prövas för nedskrivning årligen. Övriga immateriella tillgångar skall skrivas av i den utsträckning som avskrivningstiden går att fastställa. I dessa fall sker nedskrivningsprövning först om det finns en indikation på värdenedgång. I de fall avskrivningstiden inte kan fastställas och avskrivningar därmed inte görs, skall en årlig nedskrivningsprövning göras oavsett eventuell indikation på värdenedgång.
Goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod hänförs vid nedskrivningsprövningen till separata dotterföretag, då dessa utgör kassagenererande enheter. En prövning av redovisat värde görs per innehav, inklusive värdet på goodwill och immateriella anläggningstillgångar som är hänförliga till innehavet i fråga. Prövningen sker årligen genom att beräkna ett återvinningsvärde oavsett om en indikation på värdenedgång föreligger eller ej. Däremellan prövas värdet om en indikation på värdenedgång föreligger.
Information om innehaven
AH Industries
- Omsättning 553 Mkr (397) och EBITA 97 Mkr (73)
- Stark försäljnings- och resultattillväxt till följd av positiv utveckling inom vindkraft
- Utsikterna för vindkraftsindustrin bedöms fortsatt goda. 2007 var ett nytt rekordår för vindkraftsindustrin och globalt växte marknaden med 30%. De senaste fem åren har den årliga tillväxten varit drygt 20%
AH Industries är en av de ledande leverantörerna av metallkomponenter och tjänster till vindkrafts-, offshore- och marinindustrin. Bolaget är specialiserat på tillverkning och bearbetning av tunga metallobjekt med höga krav på precision. Verksamheten bedrivs i fyra affärsområden: AH Flanges, som är en av Europas största leverantörer av flänsar till vindkraftsindustrin; AH Components; AH Projects; AH Transport.
Ratos ägarandel i AH Industries uppgick till 66% och det koncernmässigt bokförda värdet var 319 Mkr per 31 december 2007.
Anticimex
- Omsättning 1 510 Mkr (1 373) och EBITA 164 Mkr (140)
- Fortsatt god organisk försäljningstillväxt, +10%, där Sverige har utvecklats mycket väl medan Norge har haft en svagare utveckling
- Förbättrad EBITA-marginal, 10,9% (10,2)
- Förvärv av finska besiktningsföretaget Raksystems
- Finansiella mål fastslagna: Långsiktig årlig tillväxt över 11% och vinstmarginal över 12%
Anticimex är verksamt inom skadedjurskontroll samt erbjuder ett brett tjänstesortiment för att skapa sunda och hälsosamma inomhusmiljöer. Koncernen finns idag representerad i Sverige, Finland, Danmark, Norge, Tyskland och Holland.
Ratos ägarandel i Anticimex uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet var 653 Mkr den 31 december 2007.
Arcus Gruppen
- Omsättning 1 407 Mkr (1 111) och EBITA 862 Mkr (95). Rensat för reavinst från fastighetsförsäljning var EBITA 112 Mkr
- Avyttring av fastigheten i Hasle, Oslo genomförd reavinst 750 Mkr. I december skedde en inlösen av aktier om totalt ca 550 Mkr, varav Ratos erhöll 467 Mkr
- Fortsatt god försäljnings- och resultatutveckling inom produktområdena vin och sprit, med ökade marknadsandelar främst inom vin i Norge och Sverige samt god tillväxt på export av sprit
- Pågående åtgärdsprogram bidrar till en god resultatutveckling
Arcus Gruppen är Norges ledande sprit- och vinproducent. Bolaget bildades 1996 på initiativ av norska staten och privatiserades 1998. Bland gruppens mer kända varumärken finns Braastad Cognac, Vikingfjord Vodka, Løiten och Linie Aquavit. Antalet anställda uppgår till 560.
Ratos ägarandel i Arcus Gruppen uppgick till 83% och det koncernmässigt bokförda värdet var 768 Mkr den 31 december 2007.
Bisnode
- Omsättning 3 899 Mkr (3 389) och EBITA 580 Mkr (528)
- Fortsatt god försäljningstillväxt och positiv resultatutveckling gav rekordresultat
- Under 2007 har sammantaget 14 tilläggsförvärv och tre avyttringar genomförts
- Planerad börsintroduktion drogs tillbaka i oktober
- Lars Save lämnade sin post som VD 4 februari 2008
- I januari 2008 inleddes en refinansiering av Bisnode där Ratos erhåller 605 Mkr
Bisnode är en av de ledande europeiska leverantörerna av digital affärsinformation med tjänster inom marknads-, kredit-, och produktinformation. Verksamheten bedrivs i inom fem affärsområden i 19 länder runt om i Europa. Bisnode har cirka 3 000 anställda.
Ratos ägarandel i Bisnode uppgick till 70% och det koncernmässigt bokförda värdet av innehavet var 1 408 Mkr den 31 december 2007.
Camfil
- Omsättning 4 115 Mkr (3 763) och EBITA 352 Mkr (279)
- Fortsatt god försäljningsutveckling (+9%)
- Stark tillväxt inom affärsområdet Power Systems och i Asien
- Förbättrad EBITA-marginal, 8,6% (7,4)
Camfil är världsledande inom renluftsteknik och luftfilter. Koncernens produkter och tjänster bidrar till bra inomhusklimat samt skyddar känsliga tillverkningsprocesser och omgivande miljö. Tillverkning sker i 23 anläggningar i fyra världsdelar och koncernen är representerad med dotterbolag och agenter i mer än 50 länder.
Ratos ägarandel i Camfil uppgick till 30% och det koncernmässigt bokförda värdet var 570 Mkr den 31 december 2007.
Contex Holding
- Omsättning 831 Mkr (897) och EBITA 111 Mkr (151)
- Svagare dollar har påverkat försäljning och resultat negativt i verksamhetsområdet Contex A/S. Försäljningsutvecklingen var positiv under fjärde kvartalet
- Fortsatt stark tillväxt och goda marginaler för Z Corporation bland annat till följd av produktlansering
- Ökade marknadsandelar och stabil resultatutveckling för Vidar Systems
Contex Holding är världsledande inom utveckling och tillverkning av avancerade 2D och 3D bildlösningar. Bolaget har tre verksamhetsområden: Contex A/S som är världens största tillverkare av scanners för stora bildformat; Z Corporation som tillverkar 3D printers; Vidar Systems Corporation som tillverkar produkter för bildframställning för medicinska ändamål. Produkterna säljs över hela världen.
Ratos ägarandel i Contex Holding uppgick till 98% och det koncernmässigt bokförda värdet var 664 Mkr den 31 december 2007.
DIAB
- Omsättning 1 354 Mkr (1 205) och EBITA 260 Mkr (258)
- Försäljningen ökade med 15% i lokala valutor. Under andra halvåret var tillväxten svagare än tidigare till följd av försenade vindkraftsprojekt och lägre dollarkurs
- Leverans- och produktionsstörningar i USA påverkade resultatet kraftigt negativt under det fjärde kvartalet
- Investeringar om cirka 300 Mkr i utökad produktionskapacitet och ny teknologi möjliggör fortsatt tillväxt. Egen tillverkning i Indien beräknas starta våren 2008
- Refinansiering på 1 000 Mkr genomförd under fjärde kvartalet, varav Ratos erhöll 500 Mkr
- Fastställda finansiella mål: Tillväxt på över 20% per år och EBITA-marginal på över 22%
DIAB är ett världsledande företag som tillverkar och utvecklar kärnmaterial till konstruktioner för bl a vingar till vindkraftverk, skrov och däck till båtar samt detaljer till flygplan, tåg, bussar och rymdraketer. Materialet har en unik kombination av egenskaper såsom låg vikt, hög hållfasthet, isolationsförmåga samt kemisk resistens.
Ratos ägarandel i DIAB uppgick till 50% och det koncernmässigt bokförda värdet var 339 Mkr den 31 december 2007.
EuroMaint
- Omsättning 2 067 Mkr (2 037) och EBITA 69 Mkr (102)
- Resultatförsämringen förklaras i sin helhet av jämförelsestörande poster om 44 Mkr avseende ett kostnadsreduceringsprogram samt avsättning för pensioner inom EuroMaint Rail. Rensat för dessa kostnader förbättrades resultatet med 11%
- Efterfrågan för EuroMaint Industry var fortsatt mycket stark
- Tillväxttakten inom EuroMaint Rail sjönk till följd av fördröjda ombyggnadsorder
EuroMaint är ett av Sveriges ledande underhållsföretag. Verksamheten bedrivs i tre dotterföretag, EuroMaint Rail, EuroMaint Industry och EuroMaint Tracksupport. EuroMaints bolag är specialistföretag som erbjuder kvalificerade underhållstjänster till spårtrafikbranschen respektive tillverkningsindustrin. Verksamheten bedrivs på 18 orter i Sverige, Lettland och USA.
Ratos ägarandel i EuroMaint uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet var 406 Mkr den 31 december 2007.
GS-Hydro
- Omsättning 1 311 Mkr (985) och EBITA 184 Mkr (101)
- Resultatet förbättrades med 51% justerat för jämförelsestörande poster
- Stark försäljnings- och resultattillväxt till följd av god underliggande efterfrågan i samtliga geografier och segment samt från genomförda åtgärdsprogram
- Förvärv av norska Slangeservice Stord
GS-Hydro är en ledande leverantör av icke-svetsade rörsystem. Produkterna används inom framförallt marin- och offshoreindustrin och används även inom pappersindustrin, gruv- och metallindustrin, bil- och flygindustrin samt inom försvarsindustrin. Huvudkontoret ligger i Finland.
Ratos ägarandel i GS-Hydro uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 306 Mkr den 31 december 2007.
Haendig
- Omsättning för kvarvarande verksamheter 410 Mkr (451) och EBITA 5 Mkr (48, inklusive reavinst om 24 Mkr)
- Renodlingen av koncernen slutförd i och med avyttring av DeCasa. Reavinsten uppgick till 177 Mkr* . Efter avyttringar består Haendig av dotterbolaget Hafa Bathroom Group
- EBITA i Hafa Bathroom Group uppgick till 16 Mkr (28). Resultatet påverkades negativt av kostnader i samband med ompositioneringen av varumärket Westerbergs
- Ratos erhöll under 2007 125 Mkr i utdelning
* Reavinsten redovisas som verksamhet under avveckling och redovisas därmed som netto efter skatt i Haendigs resultat.
Haendig är Nordens ledande företag inom badrumsinredningar. I koncernen ingår Hafa Bathroom Group med välkända varumärken som Hafa och Westerbergs.
Ratos ägarandel i Haendig uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 392 Mkr den 31 december 2007.
Haglöfs
- Omsättning 428 Mkr (412) och EBITA 22 Mkr (29)
- Rensat för engångskostnader om 9 Mkr förbättrades resultatet med 7%. Försäljningsutvecklingen har påverkats negativt till följd av problem med distributionen i Norge
- Mycket stark orderingång inför våren
- Refinansiering genomförd i februari där Ratos erhöll 100 Mkr
Haglöfs är en nordisk marknadsledande aktör inom utrustning och kläder för ett aktivt uteliv ("outdoor"). Bolaget utvecklar och marknadsför högkvalitativa kläder, sovsäckar, skor och ryggsäckar. Haglöfs har försäljning i 15 länder i Norden och övriga Europa.
Ratos ägarandel i Haglöfs uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var efter genomförd refinansiering 68 Mkr den 31 december 2007.
HL Display
- Omsättning 1 571 Mkr (1 448) och EBITA 161 Mkr (107)
- Generellt god efterfrågan i samtliga regioner
- Kraftigt förbättrat resultat till följd av genomförda effektiviseringar
- Nya finansiella mål om 5-10% organisk tillväxt och minst 12% EBITA-marginal
- Utdelningen föreslås höjas till 5,50 kr/aktie (3,50)
HL Display är en global marknadsledande leverantör av produkter och system för varuexponering och butikskommunikation. Företaget har drygt 900 anställda i 31 länder. Tillverkning sker i Kina, Storbritannien, Sverige och USA. HL Display är noterat på OMX Nordiska Börsens Small Cap-lista.
Ratos ägarandel i HL Display uppgick till 29% och det koncernmässigt bokförda värdet var 276 Mkr per den 31 december 2007.
HÅG/RH/RBM
- Omsättning 1 488 Mkr (1 336) och EBITA 219 Mkr (170)
- Stark resultattillväxt, EBITA +29%, där särskilt HÅG och RH har uppvisat en stark tillväxt i kombination med förbättrade marginaler
- Koncernens integrationsprogram löper planenligt
- God utveckling på samtliga marknader, särskilt i Norden och Tyskland
HÅG/RH/RBM Group utvecklar och producerar ergonomiska arbetsstolar i skandinavisk design för offentlig och privat miljö. Gruppen marknadsför tre starka varumärken, HÅG, RH och RBM som i huvudsak säljs genom återförsäljare. Koncernen finns idag representerad i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Benelux och Frankrike.
Ratos ägarandel i HÅG/RH/RBM uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 826 Mkr den 31 december 2007.
Hägglunds Drives
- Omsättning 1 761 Mkr (1 547) och EBITA 360 Mkr (261)
- Mycket stark marknad med särskilt god utveckling inom segmenten Marin & Offshore och Gruv- och Materialhantering
- God försäljningsutveckling och högt kapacitetsutnyttjande lade grund för en stark resultatökning
- Fortsatt positivt kassaflöde, +168 Mkr trots hög investeringsnivå
Hägglunds Drives är en internationell leverantör av kompletta hydrauliska drivmotorer och drivsystem. Till de största kundsegmenten hör gruv- och materialhantering samt marin och offshore. Bolaget har dotterbolag i 16 länder.
Ratos ägarandel i Hägglunds Drives uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var efter genomförd refinansiering under 2006 -339 Mkr den 31 december 2007.
Inwido
- Omsättning 5 057 Mkr (3 285) och EBITA 481 Mkr (390)
- Stark organisk tillväxt, +9% för jämförbara enheter. Ökade marknadsandelar, framförallt i Norge och Finland
- Snabba prisökningar på råvaror samt produktionsstörningar i Danmark och Polen har påverkat marginalerna negativt
- Stärkt position i Danmark genom förvärvet av KPK i december
Inwido utvecklar, tillverkar och säljer ett komplett sortiment av fönster och dörrar till bygghandel, byggbolag och småhustillverkare. Verksamhet bedrivs i samtliga nordiska länder samt i Storbritannien, Irland, Polen och Ryssland.
Ratos ägarandel i Inwido uppgick till 95% och det koncernmässigt bokförda värdet var 1 061 Mkr den 31 december 2007.
Jøtul
- Omsättning 938 Mkr (1 042) och EBITA 54 Mkr (89)
- Sämre resultat- och försäljningsutveckling till följd av svag marknadsutveckling i flera länder. Jøtul har under året ökat sina marknadsandelar
- Effektiviseringsåtgärder pågår
- Förvärv av norska rökkanalstillverkaren Hammerstrøm genomfört
Jøtul är en norsk braskamintillverkare med anor från 1853. Tillverkningen sker i Norge, Danmark, Frankrike, Polen och USA. Bolagets produkter säljs globalt, främst genom specialbutiker men även inom "gör-det-själv"-marknaden.
Ratos ägarandel i Jøtul uppgick till 63% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 322 Mkr den 31 december 2007.
Lindab
- Omsättning 9 280 Mkr (7 609) och EBITA 1 318 Mkr (903)
- Stark efterfrågan i samtliga regioner
- För jämförbara enheter ökade omsättningen med 14%. I Öst- och Centraleuropa ökade försäljningen med 22%
- Föreslagen utdelning 5,25 kr/aktie (3,25) samt förslag till mandat att återköpa aktier upp till maximalt 400 Mkr
Lindab utvecklar och tillverkar produkter och systemlösningar i tunnplåt för förenklat byggande och bättre inomhusklimat. Koncernen är etablerad i 30 länder och har två verksamhetsområden: Ventilation som riktar sig till ventilationsbranschen och Profile som tillverkar byggkomponenter och kompletta byggnadssystem i stål. Cirka 60% av försäljningen går till länder utanför Norden.
Ratos ägarandel i Lindab uppgick till 22% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 667 Mkr den 31 december 2007.
MCC
- Omsättning 698 Mkr (614) och EBITA 118 Mkr (107)
- Fortsatt god utveckling i Nordamerika och inom anläggningsfordonssegmentet i Europa. En svagare dollar har påverkat försäljning och resultat negativt
- Investeringar i europeisk produktionskapacitet genom pågående byggnation av ny fabrik i Polen
- Clas Gunneberg tillträdde som ny VD och koncernchef 1 december 2007
Mobile Climate Control (MCC) erbjuder kompletta klimatsystem för bl a bussar och anläggningsfordon. Omkring 65% av bolagets försäljning sker i Nordamerika och ca 35% i Europa. De större produktionsanläggningarna finns i Toronto, Norrköping och Norrtälje.
Ratos ägarandel i MCC uppgick till 60% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 322 Mkr den 31 december 2007.
Medifiq Healthcare
- Omsättning 346 Mkr (491) och EBITA -29 Mkr (21)
- Negativ omsättningsutveckling under 2007 till följd av produktavveckling, långa försäljningscykler samt uppstartsproblem för en större enskild produktlansering
- Ett kostnadsbesparingsprogram är initierat och försäljningsorganisationen har förstärkts. Resultatet av åtgärderna förväntas ge effekt från och med andra kvartalet 2008
Medifiq Healthcare är en av de världsledande aktörerna som utvecklar och tillverkar hjälpmedel för dosering och administrering av läkemedel, preventivmedel, hjälpmedel för blodprovstagning samt hjälpmedel för sjukvårdspersonal inom en rad olika områden. Medifiq Healthcare har cirka 430 anställda i Finland och England.
Ratos ägarandel i Medifiq Healthcare uppgick till 78% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 237 Mkr den 31 december 2007.
Superfos
- Omsättning 3 332 Mkr (3 026) och EBITA 175 Mkr (115)
- Stark resultatutveckling driven av god volym- och marginalutveckling i Europa och USA
- Genomförda förändringsprogram inom inköp, produktion och organisation
- Förvärv i maj av svenska Mipac, specialist på förpackningar till glassindustrin
Superfos är en internationell koncern med verksamhet i Europa och USA. Bolaget utvecklar, producerar och säljer formsprutade förpackningar till livsmedels- och kemisk/teknisk industri.
Ratos ägarandel i Superfos uppgick till 33% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 367 Mkr den 31 december 2007.
Övriga innehav
- Inom Atle Industri har avyttring skett av Moving Hjulex vilket resulterade i en reavinst om 24 Mkr. De två kvarvarande bolagen Moving och Nordhydraulic har haft en bra resultatutveckling, 29 Mkr (8)
- Svag försäljnings- och resultatutveckling i BTJ Group till följd av produktionsstörningar i den svenska verksamheten
- Avyttringar inom Industri Kapital har bidragit till Ratos exitresultat med 46 Mkr
- Ratos har erhållit 71 Mkr i utdelning från Overseas Telecom
I Övriga innehav ingår fyra innehav: Atle Industri, BTJ Group, Industri Kapital och Overseas Telecom.
Det sammanlagda koncernmässigt bokförda värdet för Övriga innehav i Ratos var 281 Mkr den 31 december 2007.
Stockholm den 21 februari 2008 Ratos AB (publ)
Arne Karlsson Verkställande direktör
Denna rapport har ej varit föremål för särskild granskning av Ratos revisorer.
För ytterligare information: Arne Karlsson, VD, 08-700 17 00 Emma Rheborg, IR-ansvarig, 08-700 17 20
Kommande informationstillfällen från Ratos: Årsstämma 2008 9 april 2008 Delårsrapport januari – mars 2008 8 maj 2008 Delårsrapport januari – juni 2008 22 augusti 2008 Delårsrapport januari – september 2008 7 november 2008
Koncernens resultaträkning
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Nettoomsättning | 6 784 | 4 812 | 21 179 | 16 156 |
| Övriga rörelseintäkter | 94 | 50 | 223 | 144 |
| Förändring av varulager | -60 | 10 | 18 | -35 |
| Råvaror och förnödenheter | -2 450 | -1 891 | -8 171 | -6 735 |
| Kostnader för ersättning till anställda | -2 159 | -1 392 | -6 694 | -4 749 |
| Avskrivningar och nedskrivningar av materiella | ||||
| och immateriella anläggningstillgångar | -182 | -379 | -622 | -666 |
| Övriga kostnader | -1 395 | -1 098 | -4 257 | -3 063 |
| Realisationsresultat vid försäljning av koncernföretag | 12 | 1 | 995 | 89 |
| Realisationsresultat vid försäljning av intresseföretag | -3 | 1 418 | 741 | 1 617 |
| Andelar i intresseföretags resultat | 119 | 169 | 559 | 733 |
| Rörelseresultat | 760 | 1 700 | 3 971 | 3 491 |
| Finansiella intäkter | 41 | 45 | 370 | 204 |
| Finansiella kostnader | -287 | -194 | -879 | -461 |
| Finansnetto | -246 | -149 | -509 | -257 |
| Resultat före skatt | 514 | 1 551 | 3 462 | 3 234 |
| Skatt | -210 | -159 | -516 | -572 |
| Årets resultat | 304 | 1 392 | 2 946 | 2 662 |
| Hänförligt till | ||||
| Moderbolagets ägare | 238 | 1 346 | 2 646 | 2 527 |
| Minoritetsägare | 66 | 46 | 300 | 135 |
| Resultat per aktie, kr | ||||
| - före utspädning | 1,50 | 8,50 | 16,66 | 15,50 |
| - efter utspädning | 1,49 | 8,44 | 16,56 | 15,41 |
| Antal utestående aktier, omräknade | ||||
| med hänsyn till split och inlösen | ||||
| - i genomsnitt före utspädning | 158 572 777 | 158 266 868 | 158 829 266 | 163 005 841 |
| - i genomsnitt efter utspädning | 159 251 621 | 159 444 530 | 159 764 583 | 164 014 723 |
| Koncernens balansräkning Mkr |
2007-12-31 | 2006-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 16 225 | 9 043 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 1 841 | 1 423 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 091 | 2 124 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 778 | 2 929 |
| Uppskjutna skattefordringar | 291 | 187 |
| Summa anläggningstillgångar | 24 226 | 15 706 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 2 941 | 1 696 |
| Kortfristiga fordringar | 5 375 | 3 866 |
| Likvida medel | 4 240 | 5 009 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 445 | |
| Summa omsättningstillgångar | 12 556 | 11 016 |
| Summa tillgångar | 36 782 | 26 722 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital inkl minoritetsintresse | 13 870 | 11 814 |
| Långfristiga skulder | ||
| - räntebärande | 11 113 | 6 878 |
| - ej räntebärande | 418 | 196 |
| - pensionsavsättningar | 627 | 577 |
| - övriga avsättningar | 413 | 264 |
| - uppskjutna skatteskulder | 750 | 588 |
| Summa långfristiga skulder | 13 321 | 8 503 |
|---|---|---|
| Kortfristiga skulder | ||
| - räntebärande | 2 094 | 1 254 |
| - ej räntebärande | 7 068 | 4 574 |
| - avsättningar | 429 | 392 |
| - skulder hänförliga till Tillgångar som innehas för försäljning | 185 | |
| Summa kortfristiga skulder | 9 591 | 6 405 |
| Summa eget kapital och skulder | 36 782 | 26 722 |
Sammandrag avseende förändringar i koncernens eget kapital
| 2007-12-31 | 2006-12-31 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Moder- bolagets |
Moder bolagets |
|||||
| ägare | Minoritet | Totalt | ägare Minoritet | Totalt | ||
| Vid periodens början | 10 875 | 939 | 11 814 | 10 942 | 504 | 11 446 |
| Ändring av förvärvsanalys | 16 | 92 | 108 | |||
| Justerat eget kapital | 10 875 | 939 | 11 814 | 10 958 | 596 | 11 554 |
| Förändring av omräkningsreserver | 203 | 57 | 260 | -343 | -39 | -382 |
| Verkligt värde reserv/säkringsreserv efter skatt | 34 | -1 | 33 | 4 | 4 | |
| Summa förmögenhetsförändringar som | ||||||
| redovisas direkt mot eget kapital | 11 112 | 995 | 12 107 | 10 615 | 561 | 11 176 |
| Årets resultat | 2 646 | 300 | 2 946 | 2 527 | 135 | 2 662 |
| Summa förmögenhetsförändringar exkl. | ||||||
| transaktioner med ägare | 13 758 | 1 295 | 15 053 | 13 142 | 696 | 13 838 |
| Utdelning | -1 754 | -5 | -1 759 | -715 | -6 | -721 |
| Inlösen/Nedsättning | -94 | -94 | -1 510 | -1 510 | ||
| Återköp/avyttring av egna aktier | -121 | -121 | -43 | -43 | ||
| Emission | 327 | 327 | 63 | 63 | ||
| Optionspremier | 23 | 1 | 24 | 14 | 14 | |
| Förvärvad minoritet | -5 | -5 | -44 | -44 | ||
| Minoritet i avyttrat företag | -2 | -2 | ||||
| Minoritet vid förvärv | 445 | 445 | 219 | 219 | ||
| Omfördelning av kapitaltillskott | -1 | 1 | 0 | -13 | 13 | 0 |
| Utgående eget kapital | 11 905 | 1 965 | 13 870 | 10 875 | 939 | 11 814 |
| Koncernens kassaflöde | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 |
| Den löpande verksamheten | ||
| Koncernens resultat före skatt | 3 462 | 3 234 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | -1 238 | -1 531 |
| 2 224 | 1 703 | |
| Betald inkomstskatt | -379 | -325 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||
| förändring av rörelsekapital | 1 845 | 1 378 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||
| Ökning (-)/Minskning (+) av varulager | -719 | -84 |
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | 232 | -265 |
| Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | 633 | -68 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 991 | 961 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv, koncernföretag | -3 590 | -1 542 |
| Avyttring, koncernföretag | 1 445 | 513 |
| Förvärv, aktier i intresseföretag och övriga innehav | -103 | -10 |
| Avyttring och inlösen, aktier i intresseföretag och övriga innehav | 1 708 | 3 897 |
| Förvärv, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar | -824 | -445 |
| Investering, finansiella tillgångar | -826 | -390 |
| Avyttring, finansiella tillgångar | 96 | 142 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2 094 | 2 165 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Återköp av egna aktier | -189 | -71 |
| Överlåtelse av egna aktier | 68 | 28 |
| Optionspremie | 23 | 12 |
| Minoritetens andel i emission | 30 | 63 |
| Utbetald utdelning | -1 754 | -715 |
| Utbetalning vid inlösen av aktier | -1 510 | |
| Utbetald utdelning/inlösen, minoritet | -93 | -6 |
| Upptagna lån | 1 913 | 1 280 |
| Amortering av lån | -724 | -837 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -726 | -1 756 |
| Årets kassaflöde | -829 | 1 370 |
| Likvida medel vid årets början | 5 009 | 3 677 |
| Kursdifferens i likvida medel | 60 | -38 |
| Likvida medel vid periodens slut | 4 240 | 5 009 |
| Koncernens nyckeltal | ||
| Avkastning på eget kapital, % | 23 | 23 |
| Soliditet, % | 38 | 44 |
| Räntebärande nettoskuld | 9 444 | 3 604 |
| Nyckeltal per aktie | ||
| Totalavkastning, % | 14 | 85 |
| Direktavkastning, % | 5,1 | 3,4 1) |
| Börskurs | 176,00 | 162,50 |
| Utdelning | 9 2) | 5,50 |
| Extra utdelning | 5,50 | |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | 75 | 69 |
| Totalt antal aktier (registrerade 161 349 252) | ||
| Antal utestående aktier | 158 489 155 | 158 276 730 |
-
varav A-aktier 42 328 770 42 328 770
-
varav B-aktier 116 160 385 115 947 960
1) Inklusive extra utdelning om 5,50 kr uppgår direktavkastningen till 6,8%.
2) Förslag.
Moderbolagets resultaträkning
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 4 | kv 4 | helår | helår |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 3 | 5 |
| Övriga externa kostnader | -29 | -28 | -90 | -77 |
| Personalkostnader | -51 | -135 | -251 | -192 |
| Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | -1 | -1 | -2 | |
| Övriga rörelsekostnader | -2 | -1 | -4 | -3 |
| Rörelseresultat | -81 | -164 | -343 | -269 |
| Realisationsresultat vid försäljning av andelar i koncernföretag | -1 | 1 709 | 316 | 2 850 |
| Utdelningar från koncernföretag | 14 | 73 | 100 | |
| Nedskrivning av andelar i koncernföretag | -99 | -99 | ||
| Realisationsresultat vid försäljning av andelar i intresseföretag | 1 684 | 800 | 1 685 | |
| Utdelningar från intresseföretag | 92 | 19 | ||
| Nedskrivning av andelar i intresseföretag | -2 | -2 | ||
| Resultat från övriga värdepapper och fordringar | ||||
| som är anläggningstillgångar | 39 | 17 | 257 | 160 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 31 | 25 | 124 | 71 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -23 | -18 | -32 | -51 |
| Resultat efter finansiella poster | -23 | 3 154 | 1 285 | 4 466 |
| Skatt | ||||
| Årets resultat | -23 | 3 154 | 1 285 | 4 466 |
| Moderbolagets balansräkning | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2007-12-31 | 2006-12-31 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 14 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 185 | 8 032 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 199 | 8 046 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 396 | 192 |
| Likvida medel | 2 296 | 4 007 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 692 | 4 199 |
| Summa tillgångar | 11 891 | 12 245 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 11 168 | 11 712 |
| Avsättningar | ||
| - pensionsavsättningar | 3 | 3 |
| Långfristiga skulder | ||
| - ej räntebärande | 202 | 78 |
| - räntebärande | 188 | 141 |
| Kortfristiga skulder | ||
| - ej räntebärande | 163 | 192 |
| - räntebärande | 167 | 119 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 891 | 12 245 |
| Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser | inga | inga |
Sammandrag avseende förändringar i moderbolagets eget kapital
| 2007-12-31 | 2006-12-31 | |
|---|---|---|
| Vid periodens början | 11 712 | 9 504 |
| Fond för verkligt värde, årets förändring | 27 | |
| Årets resultat | 1 285 | 4 466 |
| Summa förmögenhetsförändringar | ||
| exkl transaktioner med bolagets ägare | 13 024 | 13 970 |
| Utdelning | -1 754 | -715 |
| Inlösen | -1 510 | |
| Återköp egna aktier | -189 | -71 |
| Utnyttjade köpoptioner | 68 | 28 |
| Optionspremier | 19 | 10 |
| Utgående eget kapital | 11 168 | 11 712 |
Moderbolagets kassaflödesanalys
| 2007 | 2006 | |
|---|---|---|
| Mkr | helår | helår |
| Den löpande verksamheten | ||
| Resultat före skatt | 1 285 | 4 466 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | -1 053 | -4 435 |
| 232 | 31 | |
| Betald inkomstskatt | - | - |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||
| förändring av rörelsekapital | 232 | 31 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||
| Ökning(-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | 16 | -23 |
| Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | -108 | 124 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 140 | 132 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv, aktier i dotterföretag | -1 685 | -2 309 |
| Avyttring, aktier i dotterföretag | 910 | 3 700 |
| Förvärv, aktier i intresseföretag | -25 | -5 |
| Avyttring och inlösen, aktier i intresseföretag | 1 597 | 2 674 |
| Förvärv, övriga materiella anläggningstillgångar | -2 | -1 |
| Investering, finansiella tillgångar | -1 074 | -622 |
| Avyttring, finansiella tillgångar | 152 | 109 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -127 | 3 546 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Återköp av egna aktier | -189 | -71 |
| Överlåtelse av egna aktier | 68 | 28 |
| Optionspremie | 19 | 10 |
| Utbetald utdelning | -1 754 | -715 |
| Utbetalning vid inlösen av aktier | -1 510 | |
| Upptagna lån | 229 | 74 |
| Amortering av lån | -97 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 724 | -2 184 |
| Årets kassaflöde | -1 711 | 1 494 |
| Likvida medel vid årets början | 4 007 | 2 513 |
| Likvida medel vid periodens slut | 2 296 | 4 007 |
Ratos innehav 31 december 2007
| Bisnode MCC 1 HÁG/RH/RBM1 EuroMaint 10 $PAB$ 4 줄 Medifiq Healthcare 1) Inwido HL Display Haglöfs 216 GS-Hydro Contex Holding 10 Arcus Gruppen 2) 3) Anticimex 1 AH Industries 1) Lindab Jørul 1 Hägglunds Drives 6) Haendig $^{2}$ 3) Camfil omsättning Netto- 332 9 280 5057 4115 3899 2067 1407 1510 1761 1488 1571 1354 Z007 1311 938 869 410 346 428 1831 553 omsättning Netto- 3 285 3763 3026 7609 1042 1547 2037 1205 3389 1336 $\frac{1}{2}$ 1373 1448 2006 412 614 451 586 /68 797 16 b EBITA 1318 2007 $\frac{1}{14}$ 862 481 360 219 352 580 523 260 Ε $\frac{164}{1}$ 50 š $\frac{1}{8}$ 69 54 $\overline{2}$ ZZ ùп EBITA 2006 528 SO3 O6E 258 279 $\frac{1}{2}$ $\overline{a}$ 51 $\frac{1}{40}$ $\overline{a}$ 261 40 $\frac{1}{2}$ $\overline{5}$ 56 68 $\mathbf{r}$ 21 $\frac{48}{2}$ SS 1 175 EBT* 2007 312 419 1/8 313 255 138 246 SS 1 $\overline{\overline{\overline{5}}}$ $\frac{4}{4}$ $\overline{25}$ 75 $\overline{\mathbf{3}}$ $\overline{\mathbf{3}}$ $\vec{c}$ ð $\sharp$ ಹೆ Ñ |
2984 옆 εg $\frac{4}{5}$ ४ 258 |
2984 | 48% | 4412 3662 £ |
40% 4003 4003 9g |
4866 9195 S |
16% 37.763 37.763 1345 |
43750 43750 1394 |
Summa Exklusive reavinst i Arcus 3) Förändring $\textsf{Ovriga}$ innehav $^{2/7}$ |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 247 289 Un 1085 1477 |
$S$ uperfos $^{2}$ | |||||||||
| $\vec{0}$ 34 $\sigma$ -23 301 240 |
||||||||||
| 73 o 530 227 |
||||||||||
| 161 184 185 869 2969 2 237 |
||||||||||
| 27.2 S2 급 Ą 224 86 ğ ನ 1537 467 2637 733 |
||||||||||
| 206 29 $\overline{8}$ 168 6 FS 1 666 |
||||||||||
| 86 S $\chi^2_{\rm{H}}$ 188 1106 |
||||||||||
| $\overline{c}$ ठै 21 56 475 |
||||||||||
| Z 4 8g 212 |
||||||||||
| $\ddot{1}$ Ō $\dot{a}$ 337 |
||||||||||
| 98 ಕ 9g $-23$ 326 250 |
||||||||||
| g ч 406 908 |
||||||||||
| 244 S 278 54 P77 1230 |
||||||||||
| $\frac{4}{5}$ ಕ l. 089 846 |
||||||||||
| 246 έũ 223 103 1498 999 |
||||||||||
| 366 $\frac{6}{1}$ $\overline{a}$ 312 2434 2.307 |
||||||||||
| N 33 33 98 056 ZSL- |
||||||||||
| $\overline{8}$ 33 68 88 757 506 |
||||||||||
| $\frac{4}{6}$ ₹ 470 440 |
||||||||||
| EBT 2006 ningar Z007 teringar #4 2007 flödester Z007 kapital** $07 - 12 - 31$ skulder#### $07 - 12 - 31$ |
||||||||||
| Avskriv- Inves- Kassa- Eget- netto- |
||||||||||
| bärande Ränte- |