AI assistant
Ratos — Audit Report / Information 2010
Feb 17, 2011
2957_10-k_2011-02-17_325adb1c-0fed-4c41-ad59-37cad7fca21d.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
- Resultat före skatt 2 868 Mkr (1 375)
- Resultat per aktie före utspädning 14,18 kr (5,32)
- Förslag till utdelning 10,50 kr per aktie (9,50)
- Förslag till aktiesplit 2:1
- Blandad men tillfredsställande underliggande utveckling i innehaven
- Förvärv av Biolin Scientific, HL Display, KVD Kvarndammen och Stofa
- Större tilläggsförvärv i EuroMaint (RSM Group) och AH Industries (RM Group)
- Exit av Haglöfs och 11% i Lindab exitvinst totalt 1 320 Mkr
- Avtal om försäljning av Superfos
- Efter periodens slut har Camfil avyttrats exitvinst 586 Mkr
- Ratos-aktiens totalavkastning +40%
Ratos i sammandrag
| Mkr | 2010 kv 4 | 2009 kv 4 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat/resultatandelar | 253 | 614 | 1 425 | 1 295 |
| Summa resultat/resultatandelar | 253 | 614 | 1 425 | 1 295 |
| Exitresultat | 537 | 1 320 | ||
| Omvärderingar och nedskrivningar | -25 | 115 | ||
| Resultat från innehav | 765 | 614 | 2 860 | 1 295 |
| Centralt netto | 56 | -5 | 8 | 80 |
| Resultat före skatt | 821 | 609 | 2 868 | 1 375 |
Viktiga händelser
Under fjärde kvartalet
- I december ingick Ratos och meddelägaren IK Investment Partners avtal om försäljning av samtliga aktier i Superfos till RPC Group Plc för cirka 240 MEUR (Enterprise Value), varav Ratos andel av aktievärdet uppgår till cirka 63 MEUR (cirka 548 Mkr). Försäljningen innebär ett exitresultat för Ratos om cirka -100 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om cirka 2%. Berörda konkurrensmyndigheters godkännande har erhållits och affären väntas slutföras under februari 2011
- I november lämnade Ratos ett offentligt erbjudande till aktieägarna och konvertibelinnehavarna i Biolin
Scientific om 11,50 kr per aktie. Per den 31 december ägde Ratos 88,12% av aktier och röster efter full utspädning. Efter förlängt bud samt aktier förvärvade via NASDAQ OMX Stockholm ägde Ratos per den 17 februari 95,48% av aktier och röster. Erbjudandet är förlängt en sista gång till och med den 24 februari. Hittills har Ratos förvärvat aktier och konvertibler för totalt 292 Mkr, varav 269 Mkr till och med 31 december. Biolin Scientific har ansökt om avnotering och sista dag för handel på NAS-DAQ OMX Stockholm är den 22 februari. Inom kort kommer Ratos att påkalla tvångsinlösen av resterande aktier
Ratos bokslutskommuniké 2010 1
- I december slutfördes förvärvet av auktions- och värderingsföretaget KVD Kvarndammen. Ratos förvärvade 100% av bolaget för en köpeskilling (Enterprise Value) om 550 Mkr, varav Ratos tillförde 360 Mkr i eget kapital. Säljare var Sjätte APfonden samt företagets grundare
- I november avyttrades 8 850 000 aktier (cirka 11%) i Lindab. Försäljningsbeloppet uppgick till 867 Mkr, motsvarande 98 kr per aktie, och Ratos exitvinst till 537 Mkr. Ratos ägande i Lindab uppgår efter försäljningen till drygt 11%
- I november ingick Ratos avtal om försäljning av sitt innehav i Camfil till huvudägarna, familjerna Larson och Markman, för 1 325 Mkr. Försäljningen innebar en exitvinst för Ratos om 586 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om 13%. Försäljningen slutfördes i januari 2011
Under första till tredje kvartalet
- I augusti slutfördes försäljningen av hela innehavet i Haglöfs till japanska Asics för 1 007 Mkr. Försäljningen innebar en exitvinst för Ratos om 783 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om 30%
- AH Industries förvärvade i augusti samtliga aktier i danska RM Group. Säljare var grundarfamiljen Jørgensen som kvarstår som ägare i det sammanslagna bolaget med en ägarandel om 10%. Företagsvärdet (Enterprise Value) uppgick till 325 MDKK, varav Ratos i samband med affären tillsköt 227 MDKK (288 Mkr) i eget kapital. Ratos ägarandel uppgår till 69%
- I juli slutfördes förvärvet av samtliga aktier i den danska triple-play-operatören Stofa för en köpeskilling (Enterprise Value) om 1 090 MDKK, varav Ratos tillförde 527 MDKK (668 Mkr) i eget kapital. Säljare var TeliaSonera
- I juni tecknade Ratos avtal om att förvärva familjen Remius aktier i HL Display, motsvarande 28,2% av kapitalet och 59,1% av rösterna. I samband därmed lämnades, i enlighet med bestämmelserna för budplikt, ett offentligt erbjudande till övriga aktieägare om 49 kr per aktie. Förvärven slutfördes under tredje kvartalet och totalt uppgick överförd ersättning till 1 072 Mkr, varav 43 Mkr utgjordes av nyemitterade Ratos-aktier. I samband med att förvärvet av familjen Remius aktier slutfördes erhöll Ratos det bestämmande inflytandet över HL Display och tidigare ägd andel omvärderades därmed till
verkligt värde, varför en positiv resultateffekt om 140 Mkr redovisas i resultatet. Sista handelsdag för HL Display-aktien på NASDAQ OMX Stockholm var den 17 september 2010. Ratos ägarandel i HL Display uppgick den 31 december till 99,5% av kapitalet och 99,7% av rösterna. Tvångsinlösen av resterande aktier har påkallats
- I augusti refinansierades innehavet i HL Display, vilket innebar att Ratos erhöll en kontantutbetalning om cirka 400 Mkr. Refinansieringen genomfördes för att anpassa kapitalstrukturen i HL Display till den nya ägarstrukturen med Ratos som huvudägare
- Ratos förvärvade i mars ytterligare 5,4% av Medisize för 6,2 MEUR (59,8 Mkr)
- EuroMaints förvärv av tyska RSM Group slutfördes i januari. Köpeskillingen uppgick till 166 Mkr. Beloppet tillsköts i sin helhet av Ratos
- Tilläggsinvesteringar och avyttringar skedde under perioden i bland annat innehaven Bisnode och Inwido
- Ratos styrelse beslutade under hösten att revidera investeringsstrategin avseende investeringsintervall och antal innehav. Den undre gränsen för minsta investering höjdes till 300 Mkr (tidigare 150 Mkr). Även begränsningen i antalet innehav togs bort. Revideringarna innebär dock ingen praktisk förändring jämfört med hur investeringsstrategin tidigare tillämpats
Händelser efter periodens slut
■ Ratos dotterföretag Stofa tecknade i januari 2011 avtal om förvärv av den danska kabel-TV-verksamheten i Canal Digital för en köpeskilling (Enterprise Value) om cirka 100 MDKK (120 Mkr). Säljare är Canal Digital AS, som ägs av Telenor. Förvärvet kommer att finansieras genom befintliga kreditfaciliteter i Stofa och inte, som tidigare meddelats, av Ratos. Affären är villkorad av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och förväntas slutföras under första kvartalet 2011
På sidorna 8-14 finns mer information om viktiga händelser i innehaven.
VD-kommentar
För Ratos del kan 2010 summeras som ett bra år, med ett resultat före skatt som är det fjärde högsta sedan omvandlingen till ett private equity-konglomerat 1999. Detta både tack vare flera lyckade exits och en sammantaget tillfredsställande underliggande utveckling i innehaven. Den tidiga vintern och stora kostnader för åtgärdsprogram i flera innehav bidrog dock till att resultatet inte blev så starkt som vi hade hoppats på när året började.
Om vi blickar in i 2011 så blir det sannolikt ett för världen avgörande år, då många stora frågor måste finna sin lösning: den amerikanska konjunkturen, framtiden för euron, m m. Det handlar om att världen står inför ett Make Or Break – och vår arbetshypotes är att det löser sig och svaret Blir Make (varför årets bokstavskombination är MOBBM). Givet att detta scenario infrias, bedömer vi att det finns förutsättningar för en god resultatutveckling i innehaven 2011, med en tyngdpunkt på den senare delen av året.
Arne Karlsson
Ytterligare VD-kommentarer på www.ratos.se
Omvärld och marknad
Inför 2010 var Ratos makroekonomiska scenario RÖLVT, dvs Recessionen Över, Lång Väg Tillbaka. I ett sammantaget perspektiv har den globala ekonomin utvecklats på detta sätt, med en slagig men likväl tydlig återhämtning, dock med en, i ett historiskt perspektiv, begränsad styrka. Detta har varit helt i linje med vår förväntan om en "sub-par growth", dvs ekonomisk tillväxt men under den långsiktigt potentiella trenden.
Tillväxten har därtill varit utomordentligt skevt fördelad mellan olika regioner, länder och branscher, varför ett specifikt företags bransch- och geografiska mix har kunnat påverka förutsättningarna för verksamheten på ett avgörande sätt.
För Ratos del kan 2010 summeras som ett bra år, med ett resultat före skatt som är det fjärde högsta vi nått sedan omvandlingen till ett private equity-konglomerat 1999. Resultatet är då en kombination av dels vinster från några sammantaget lyckade exits, dels en tillfredsställande underliggande utveckling i portföljbolagen.
Med detta sagt måste dock konstateras att innehavens utveckling 2010 inte blev så stark som vi hoppats på när året började, vilket förklaras av följande:
- en i sig tillfredsställande underliggande utveckling har visat sig ta något längre tid än vi ursprungligen bedömde – vi har alltså inte förändrat vår långsiktiga syn på innehaven, men tidsaxeln är något mer utdragen än tidigare förväntat
- stora extraordinära kostnader om än med långsiktigt positiva konsekvenser – drar ned det redovisade resultatet
- året avslutades med en synnerligen svag decembermånad, till stor del av väderrelaterade orsaker.
forts
Den sammantagna omsättningen för den underliggande portföljen av bolag var under 2010 oförändrad jämfört med föregående år. Med hänsyn tagen till Ratos ägarandelar ökade omsättningen med 2%. Motsvarande siffror för rörelseresultatet (EBITA) var +2% (-1%) och resultatet före skatt +6% (+7%).
De stora extraordinära nettokostnadernas effekt belyses av att bolagens EBITA-resultat före extraordinära poster ökade med 7% (och resultatet före skatt med 15%). Året har därtill inneburit en för Ratos ovanligt stor påverkan från valutakursförändringar. Justeras även för dessa ökade innehavens EBITAresultat med 10% och resultatet före skatt med 18%.
Det bör i detta sammanhang noteras att portföljbolagens resultat 2009 givet omständigheterna var tillfredsställande – det handlar alltså inte om någon återfjädring från långt nedpressade nivåer.
2011 blir sannolikt ett för världen avgörande år, då många stora frågor måste finna sin lösning (kommer USA att falla ner i en mångårig japansk deflationistisk utveckling, eller kommer det en självförstärkande amerikansk konjunkturuppgång; kommer eurokrisen att lösas eller kastas Europa (och världen) in i en kaotisk upplösning av valutaunionen, m m).
Det handlar alltså om att världen står inför ett Make Or Break – och vår arbetshypotes är att det löser sig och svaret Blir Make (varför årets bokstavskombination är MOBBM). Fortfarande är dock riskerna stora och en ständig bevakning av utvecklingen kan leda till successiva korrigeringar av omvärldssyn och agerande.
Givet att vårt huvudscenario infrias, bedömer vi att det finns förutsättningar för en god resultatutveckling i innehaven 2011, med en tyngdpunkt på den senare delen av året.
Ratos resultat
Resultatet före skatt för 2010 uppgick till 2 868 Mkr (1 375). Det högre resultatet förklaras av förbättrade resultat i de underliggande innehaven samt försäljningarna av Haglöfs och Lindab. Därutöver påverkas resultatet positivt med 140 Mkr till följd av att tidigare ägd andel i HL Display omvärderades, i enlighet med
Utveckling Ratos innehav
| 2010 | ||
|---|---|---|
| 100% | Ratos andel |
|
| Omsättning | 0% | 2% |
| EBITA | 2% | -1% |
| EBT | 6% | 7% |
| 2010 kv 4 | ||
| 100% | Ratos andel |
|
| Omsättning | 0% | -1% |
| EBITA | -24% | -36% |
För att underlätta en analys hänvisas till den utförliga tabellen på sidan 14 där ekonomiska data för Ratos innehav redovisas. På www.ratos.se finns en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över finansiell ställning för Ratos intresse- och dotterföretag att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer.
IFRS, till verkligt värde i samband med att förvärvet av familjen Remius aktier slutfördes. I resultatet ingår resultat/resultatandelar från innehaven med 1 425 Mkr (1 295), exitresultat med 1 320 Mkr (0), nedskrivningar med -25 Mkr (0) och omvärderingseffekter med 140 Mkr (0).
Centrala intäkter och kostnader
Ratos centrala netto uppgick till +8 Mkr (+80), varav personalkostnader uppgick till 167 Mkr (171). Den rörliga delen av personalkostnaderna uppgick till 68 Mkr (74). Övriga förvaltningskostnader var 55 Mkr (58). Finansiella poster netto uppgick till +229 Mkr (+309).
Skatt
Ratos koncernmässiga skattekostnad utgörs av dotterföretagens och
Ratos andel av intresseföretagens skatt. Skattesatsen i koncernens resultaträkning har bland annat påverkats av moderbolagets investmentbolagsstatus.
Finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten var 606 Mkr (1 400) och koncernens likvida medel var vid periodens slut 2 855 Mkr (4 999), varav kortfristiga räntebärande placeringar utgjorde 351 Mkr (1 212). De räntebärande skulderna inklusive pensionsavsättningar uppgick till 14 207 Mkr (14 505).
Moderbolaget
Moderbolagets resultat före skatt uppgick till 1 608 Mkr (546). Moderbolagets likvida medel, inklusive kortfristiga räntebärande placeringar, var 420 Mkr (2 776). Med hänsyn tagen till avtalade, men ännu ej genomförda, finansiella transaktioner har Ratos per den 17 februari en nettolikviditet om cirka 1 650 Mkr. Därutöver finns en befintlig kreditfacilitet om 3,2 miljarder kr samt ett bemyndigande från årsstämman 2010 att emittera 30 miljoner Ratos B-aktier i samband med förvärv.
Ratos resultat
| Mkr | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Resultat/resultatandelar före skatt 1) | ||
| AH Industries (69%) | -24 | -19 |
| Anticimex (85%) | 127 | 119 |
| Arcus-Gruppen (83%) | 135 | 165 |
| Bisnode (70%) | 274 | 145 |
| Camfil (30%) | 99 | 80 |
| Contex Group (99%) | 43 | -73 |
| DIAB (95%) | 149 | 87 |
| EuroMaint (100%) | -165 | 41 |
| GS-Hydro (100%) | -27 | 58 |
| Hafa Bathroom Group (100%) | 37 | 38 |
| Haglöfs (100%) 2) | 5 | 58 |
| HL Display (99%) 3) | 13 | 25 |
| Inwido (96%) | 328 | 125 |
| Jøtul (61%) | 25 | 74 |
| Lindab (11%) | 38 | 27 |
| Medisize (98%) | 95 | 103 |
| Mobile Climate Control (100%) | 71 | 85 |
| SB Seating (85%) | 87 | -9 |
| Stofa (99%) | 44 | |
| Superfos (33%) | 65 | 184 |
| Övriga innehav | 6 | -18 |
| Summa resultat/resultatandelar | 1 425 | 1 295 |
| Exit Haglöfs | 783 | |
| Exit Lindab | 537 | |
| Summa exitresultat | 1 320 | 0 |
| Omvärdering HL Display | 140 | |
| Nedskrivning Övriga innehav | -25 | |
| Resultat från innehav | 2 860 | 1 295 |
| Centralt netto | 8 | 80 |
| Koncernens resultat före skatt | 2 868 | 1 375 |
1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.
2) Haglöfs ingår i koncernens resultat t o m juli. Hela innehavet avyttrades i augusti 2010.
3) HL Display ingår med 29% t o m maj 2010, under juni och juli med 61% och därefter med 99%.
Risker och osäkerhetsfaktorer
För en beskrivning av koncernens och moderbolagets väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer hänvisas till förvaltningsberättelsen samt not 31 och 38 i årsredovisningen för 2009. En bedömning för de närmast kommande månaderna finns i stycket Omvärld och marknad på sidan 3.
Transaktioner med närstående
Moderbolaget har erhållit utdelning från dotter- och intresseföretag om 105 Mkr (223). I januari tillsköt Ratos 166 Mkr till EuroMaint för förvärvet av RSM Group. HL Display har sålts till ett av Ratos helägt dotterföretag, HL Display Holding AB, i samband med refinansiering av innehavet i augusti. Ratos tillsköt i augusti 288 Mkr till AH Industries i samband med förvärvet av RM Group.
Ratos-aktien
Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 14,18 kr (5,32). Ratos-aktiens totalavkastning för 2010 uppgick till 40%, att jämföra med utvecklingen för SIX Return Index som var +27%.
Återköp och antal aktier
Under 2010 har 172 094 aktier återköpts. Antalet utnyttjade köpoptioner uppgick till motsvarande 576 200 aktier. Ratos ägde vid slutet av december 2 833 141 B-aktier (motsvarande 1,7% av totalt antal aktier), återköpta till en genomsnittlig kurs om 126 kr.
I samband med förvärvet av familjen Remius aktier i HL Display genomfördes i juli en apportemission om 217 556 B-aktier i Ratos. Per den 31 december uppgick det totala antalet aktier i Ratos (A- och B-aktier) till 162 070 448 och antalet röster till 54 298 222. Antalet utestående aktier uppgick till 159 237 307. Genomsnittligt antal B-aktier i Ratos ägo under året var 2 879 865 (3 276 077 under 2009).
Styrelsen har beslutat föreslå årsstämman 2011 att ge styrelsen förnyat bemyndigande att, under perioden intill nästa årsstämma, återköpa aktier i bolaget. Återköp ska ske på NASDAQ OMX Stockholm och begränsas av att bolagets innehav av egna aktier inte vid någon tidpunkt får överstiga 4% av samtliga aktier i bolaget. Syftet med återköpen är att ge styrelsen ökat handlingsutrymme i sitt arbete att skapa värde för Ratos aktieägare. Här ingår bland annat säkring av köpoptioner utställda inom ramen för Ratos incitamentsprogram.
Ratos eget kapital 1) Eget kapital
| Mkr | 2010-12-31 | % av eget kapital |
|---|---|---|
| AH Industries | 618 | 4 |
| Anticimex | 913 | 6 |
| Arcus-Gruppen | 790 | 5 |
| Biolin Scientific | 269 | 2 |
| Bisnode | 1 217 | 8 |
| Camfil | 259 | 2 |
| Contex Group | 986 | 7 |
| DIAB | 1 066 | 7 |
| EuroMaint | 652 | 4 |
| GS-Hydro | -62 | 0 |
| Hafa Bathroom Group | 162 | 1 |
| HL Display | 1 024 | 7 |
| Inwido | 2 057 | 14 |
| Jøtul | 324 | 2 |
| KVD Kvarndammen | 360 | 2 |
| Lindab | 310 | 2 |
| Medisize | 795 | 5 |
| Mobile Climate Control | 669 | 5 |
| SB Seating | 1 067 | 7 |
| Stofa | 664 | 4 |
| Superfos | 589 | 4 |
| Övriga innehav 2) | 167 | 1 |
| Summa | 14 896 | 99 |
| Övriga nettotillgångar i centrala bolag |
195 | 1 |
| Eget kapital (hänförligt till | ||
| moderbolagets ägare) | 15 091 | 100 |
| Eget kapital per aktie, kr | 95 |
1) Innehaven visas till koncernmässiga värden, vilket motsvaras av koncernens andel i innehavens eget kapital, eventuella restvärden på koncernmässiga över- och undervärden reducerat med eventuella internvinster. Därutöver inkluderas även aktieägarlån och räntor på dessa.
2) I Övriga innehav ingår dotterföretaget BTJ Group samt innehaven i Overseas Telecom och IK Investment Partners.
Den 31 december 2010 uppgick Ratos eget kapital (hänförligt till moderbolagets ägare) till 15 091 Mkr (14 430 Mkr den 30 september 2010) motsvarande 95 kr per utestående aktie (91 kr den 30 september 2010).
Kreditfaciliteter
Moderbolaget har en femårig rullande lånefacilitet på 3,2 miljarder kr inklusive checkräkningskredit. Syftet med faciliteten är att dels kunna använda den vid behov av överbryggnadsfinansiering vid förvärv, dels kunna finansiera utdelning och löpande driftskostnader under en period med få eller inga exits. I normalfallet ska moderbolaget vara obelånat. Vid periodens slut var kreditfaciliteten outnyttjad.
Omstämpling av aktier
Sedan bolagsstämman 2003 finns ett konverteringsförbehåll avseende möjlighet att stämpla om A-aktier till B-aktier i bolagsordningen. Detta innebär att ägare av A-aktier har en kontinuerlig möjlighet att genomföra en konvertering till B-aktier. Under 2010 har 5 000 A-aktier stämplats om till B-aktier.
Övrigt
Förslag om ordinarie utdelning
Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning för räkenskapsåret 2010 om 10,50 kr per aktie (9,50). Avstämningsdag för utdelningen föreslås bli den 8 april och utbetalning från Euroclear Sweden beräknas ske den 13 april 2011.
Förslag till uppdelning av aktier (aktiesplit)
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om uppdelning av aktier (aktiesplit) så att varje nuvarande aktie delas upp i två aktier av samma aktieslag. Avstämningsdag vid Euroclear Sweden föreslås vara den 6 maj 2011. Efter genomförd uppdelning av aktier kommer totalt antal aktier i Ratos att öka från 162 070 448 till 324 140 896. Under förutsättning att stämman antar förslaget föreslås antal aktier i bolagsordningen artikel 5 ändras till att vara lägst 300 000 000 och högst 1 200 000 000.
Incitamentsprogram
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om utställande av högst 650 000 köpoptioner (före eventuellt beslut om aktiesplit) på återköpta Ratos-aktier av serie B. Köpoptionerna föreslås erbjudas till högst cirka 35 nyckelpersoner verksamma i bolaget. Köpoptionsprogrammet omfattar högst mellan 5 000 och 100 000 optioner per person (före eventuellt beslut om aktiesplit). Lösenkursen ska fastställas till 125% av genomsnittet av det för varje handelsdag under perioden 6-12 maj 2011 framräknade medeltalet av den under dagen noterade högsta och lägsta betalkursen för Ratos B-aktie på NASDAQ OMX Stockholm enligt dess officiella kurslista. Optionerna löper till och med den 18 mars 2016. Priset för optionerna ska fastställas till dess bedömda marknadsvärde med hänsyn till aktiekursen under mätperioden. Optionsköparen erhåller en extra ersättning, fördelad över fem år, motsvarande högst 50% av optionspremien, förutsatt att vederbörande är fortsatt verksam i Ratos och fortfarande innehar från Ratos förvärvade optioner eller aktier förvärvade genom optionerna.
Därtill avser styrelsen att i likhet med tidigare år föreslå stämman ett optionsprogram relaterat till bolagets investeringar i portföljbolag. Programmet föreslås genomföras genom utgivande av syntetiska optioner.
Vidare föreslår styrelsen att stämman beslutar om överlåtelse av totalt högst 8 000 Ratos-aktier (före eventuellt beslut om aktiesplit) av serie B till administrativ personal. Överlåtelse får ske under tiden fram till nästa årsstämma till totalt högst cirka 20 anställda.
Ytterligare information om incitamentsprogrammen delges i kallelse till bolagsstämman som offentliggörs den 25 februari 2011 och publiceras på www.ratos.se.
Förslag till bemyndigande om nyemission att användas vid förvärv
Styrelsen föreslår att årsstämman 2011 fattar beslut om att, intill nästkommande årsstämma, bemyndiga styrelsen att i samband med avtal om företagsförvärv, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan avvikelse från aktieägares företrädesrätt, mot kontant betalning, genom kvittning eller apport, fatta beslut om nyemission av aktier av serie B i bolaget. Bemyndigandet ska omfatta högst 17,5 miljoner aktier av serie B (före eventuellt beslut om aktiesplit), vilket motsvarar 9,7% av aktierna och 3,1% av rösterna (efter fullt utnyttjande av mandatet). Emissionskursen ska fastställas enligt gällande marknadsförhållanden.
Bakgrund och motiv till förslaget i sammanfattning
Ratos har sedan årsstämman 2009 haft ett mandat att utnyttja nyemitterade aktier för finansiering av förvärv. Styrelsen anser att ett fortsatt nyemissionsmandat är av avgörande betydelse för genomförande av Ratos strategi. Ett nyemissionsmandat är ett effektivt instrument för Ratos likviditetsplanering då det är svårt att samordna förvärv och försäljningar i tiden. Genom ett nyemissionsmandat kan Ratos säkerställa att verksamhetsbeslut fattas på affärsmässiga grunder och inte utifrån en tillfällig likviditetsaspekt. Därmed är det styrelsens uppfattning att ett nyemissionsmandat är av strategisk vikt för att säkerställa att Ratos kontinuerligt kan utnyttja de förvärvsmöjligheter som uppstår.
Styrelsen anser att ett mandat att emittera aktier att användas vid förvärv ger Ratos möjlighet att:
- förbättra likviditetsplaneringen
- kontinuerligt delta i de förvärvsmöjligheter som uppstår
- genomföra förvärv där säljaren föredrar Ratos-aktier framför kontant betalning
- strukturera förvärv optimalt
- göra större och fler affärer
Motivet till ett öppet mandat är dels att det inte går att avgöra när och i vilken omfattning det kan bli aktuellt med förvärv med aktier som betalningsmedel, dels att den långa tidsaxeln för att genomföra en emission skulle omöjliggöra användandet av Ratos-aktier med ett ej öppet mandat.
Mandatet gäller enbart vid eventuella förvärv och om inga förvärv slutförs där hela eller delar av betalningen sker i form av Ratos-aktier kommer ingen nyemission att genomföras och mandatet därmed ej utnyttjas.
Valberedningens förslag till styrelse
Inför årsstämman 2011 föreslår Ratos valberedning omval av styrelseledamöterna Olof Stenhammar, Lars Berg, Staffan Bohman, Arne Karlsson (VD), Annette Sadolin, Jan Söderberg, Per-Olof Söderberg och Margareth Øvrum.
Årsstämma
Ratos årsstämma hålls den 5 april 2011 kl 17.00 i Berwaldhallen, Dag Hammarskjölds väg 3, Stockholm. Aktieägare som vill delta på stämman måste dels den 30 mars 2011 vara införd i den av Euroclear Sweden förda aktieboken, dels anmäla sitt deltagande senast den 30 mars kl 16.00. Årsredovisningen och övriga bolagshandlingar med beslutsunderlag kommer att finnas tillgängliga på www.ratos.se från och med den 7 mars 2011. Kallelse till årsstämman offentliggörs den 25 februari 2011. Anmälan om deltagande kan göras via www.ratos.se, per post till Ratos, Box 1661, 111 96 Stockholm eller per telefon 08-700 17 00.
Information om innehaven
Mer information om innehaven och en sammanfattning av bland annat resultaträkningar och rapporter över finansiell ställning för Ratos innehav finns att tillgå i nedladdningsbara Excel-filer på www.ratos.se.
AH Industries
- Omsättning 978 Mkr (1 236) och EBITA 55 Mkr (86), avser pro forma inklusive förvärvet av RM Group
- Svag försäljnings- och resultatutveckling till följd av fortsatt låg marknadsaktivitet inom vindkraft
- Förvärv slutfört av RM Group till ett företagsvärde (Enterprise Value) om 325 MDKK, varav Ratos tillsköt 227 MDKK (288 Mkr) i eget kapital. Kostnader om 12 Mkr relaterade till förvärvet belastade resultatet i fjärde kvartalet
- Integrationen av RM Group går enligt plan och en ny organisationsstruktur är implementerad med två affärsområden – Wind Solutions och Cement & Minerals Solutions
- Fortsatt osäker marknadssituation för vindkraftindustrin medför att en bred marknadsåterhämtning dröjer
Ratos ägarandel i AH Industries uppgick till 69% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 618 Mkr den 31 december 2010.
AH Industries är en av världens största underleverantörer av metallkomponenter, moduler och system samt tjänster till vindkraft- samt cement- och mineralindustrin. Bolaget är specialiserat på tillverkning och bearbetning av tunga metallobjekt med höga krav på precision. Huvuddelen av produktionen sker på Jylland (Danmark), men bolaget har även verksamhet i Kina.
Anticimex
- Omsättning 1 856 Mkr (1 803) och EBITA 198 Mkr (197)
- Omsättningstillväxten påverkad av minskad aktivitet inom energibesiktningar för flerbostadshus
- Stark avslutning på året, EBITA-marginalen uppgick till 11,9% (10,4) för fjärde kvartalet. Framför allt positiv resultatutveckling för verksamheterna utanför Sverige
- Starkt operativt kassaflöde
Ratos ägarandel i Anticimex uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 913 Mkr den 31 december 2010.
Anticimex är ett serviceföretag som erbjuder ett brett tjänstesortiment som skapar trygga och hälsosamma inomhusmiljöer. I tjänsteutbudet ingår bland annat skadedjurssäkring, hygiensäkring, försäkringar, avfuktning, brandskydd samt överlåtelse- och energibesiktningar. Koncernen finns idag representerad i Sverige, Finland, Danmark, Norge, Tyskland och Nederländerna.
Arcus-Gruppen
- Omsättning 1 944 Mkr (1 829) och EBITA 156 Mkr (83)
- God försäljningstillväxt (+9% i lokal valuta), huvudsakligen driven av vin i Sverige och Norge
- Stark resultatutveckling främst till följd av volymökning och en förstärkning av norska och svenska kronan gentemot euron
- Arcus-Gruppen har ingått avtal om att öka ägandet i Vingruppen från 62,5% till 90,5%
- Otto Drakenberg har utsetts till ny VD från den 1 april 2011
Ratos ägarandel i Arcus-Gruppen uppgick till 83% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 790 Mkr den 31 december 2010.
Arcus-Gruppen är Norges ledande spritproducent och en av Nordens största vinleverantörer genom Vingruppen, Vinordia och Arcus Wine Brands. Bland gruppens mer kända varumärken finns Braastad Cognac, Linie Aquavit, Løiten och Vikingfjord Vodka.
Biolin Scientific
- Omsättning 142 Mkr (137) och EBITA 12 Mkr (12) ■ Svagare resultat i fjärde kvartalet, främst orsakat av negativa valutaeffekter och uppskjutna beställningar
- Ratos lämnade i november ett offentligt bud på Biolin Scientific och ägde per den 31 december 88,12% av aktier och röster efter full utspädning. Budet är förlängt till och med den 24 februari och tvångsinlösen av resterande aktier kommer inom kort att påkallas. Sista dag för handel på NASDAQ OMX Stockholm är den 22 februari. Biolin Scientific ingår i Ratos resultat från och med den 1 januari 2011
Ratos ägarandel i Biolin Scientific uppgick till 88% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 269 Mkr den 31 december 2010. Per den 17 februari 2011 ägde Ratos 95% av Biolin Scientific.
Biolin Scientific utvecklar, tillverkar och säljer analysinstrument för forskning, utveckling, kvalitetskontroll och klinisk diagnostik. Bolagets största marknadsnisch är nanoteknik, främst materialvetenskap och biofysik. Kunderna finns i hela världen och är främst forskare inom akademin, forskningsinstitut och den industriella sektorn.
Bisnode
- Omsättning 4 451 Mkr (4 741) och EBITA 536 Mkr (593)
- Den organiska tillväxten var -1,4% justerat för valutaeffekter. Den sencykliska delen av verksamheten, Marketing Solutions, noterade en vändning mot slutet av året
- EBITA före jämförelsestörande poster uppgick till 594 Mkr (563), motsvarande en rörelsemarginal om 13% (12%)
- I fjärde kvartalet förvärvades Poslovna Domena i Kroatien och Yritystele i Finland
- Erbjudandet i Tyskland har förstärkts genom lansering av ett nytt kreditinformationsbolag
Ratos ägarandel i Bisnode uppgick till 70% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 217 Mkr den 31 december 2010.
Bisnode är en av de ledande europeiska leverantörerna av digital affärsinformation med tjänster inom marknads-, kredit- och affärsinformation. Med hjälp av Bisnodes tjänster kan företag öka sin försäljning, minska sina risker och förbättra sina dagliga affärsbeslut. Verksamhet bedrivs i 17 länder runt om i Europa.
Contex Group
- Omsättning 750 Mkr (698) och EBITA 97 Mkr (11)
- Lagerreduktioner hos kunder under 2009 bidrog till god försäljningstillväxt för Contex A/S. Stark utveckling för Z Corporation under fjärde kvartalet
- Kraftig marginalförbättring tack vare de omfattande besparingsprogram som genomfördes 2008 och 2009
- Aage Snorgaard ny VD från den 1 oktober 2010
Ratos ägarandel i Contex Group uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 986 Mkr den 31 december 2010.
Danska Contex Group är världsledande inom utveckling och tillverkning av utrustning för avancerade 2Doch 3D-bildlösningar. Bolaget har tre verksamhetsområden: Contex A/S som är världens största tillverkare av scanners för stora bildformat, Z Corporation som tillverkar 3D-skrivare samt Vidar Systems Corporation som tillverkar produkter för bilddigitalisering för medicinska ändamål.
DIAB
- Omsättning 1 396 Mkr (1 322) och EBITA 188 Mkr (156)
- Försäljningen ökade med 11% i lokala valutor. God tillväxt på vindkraftmarknaden i Asien, men svagare utveckling i Europa samt Nord- och Sydamerika
- Marinsegmentet visar god återhämtning
- Lönsamhetsförbättring till följd av ökat kapacitetsutnyttjande samt effektiviseringar
- VD Anders Paulsson har meddelat styrelsen att han önskar avgå senast sommaren 2011. Anders Paulsson kommer fortsatt att vara rådgivare till DIAB
Ratos ägarandel i DIAB uppgick till 95% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 066 Mkr den 31 december 2010.
DIAB är ett världsledande företag som tillverkar och utvecklar kärnmaterial till kompositkonstruktioner för bland annat vingar till vindkraftverk, skrov och däck till fritidsbåtar samt detaljer till flygplan, tåg, bussar och rymdfarkoster. Materialet har en unik kombination av egenskaper såsom låg vikt, hög hållfasthet, isolationsförmåga samt kemisk resistens.
EuroMaint
- Omsättning 3 532 Mkr (2 510) och EBITA -67 Mkr (133)
- Organisk försäljningstillväxt (exklusive förvärven av RSM och EISAB) var 9% tack vare en god utveckling inom EuroMaint Rail
- EBITA före jämförelsestörande kostnader uppgår till 148 Mkr. Kostnaderna är relaterade till omstrukturering av verksamheten samt åtgärder för omfattande vinterskador på tågen
- Fortsatt svag utveckling för EuroMaint Industry, dock ökande efterfrågan under året
- EuroMaint Rail har under 2010 förlängt underhållsavtalen med Green Cargo och SJ
Ratos ägarandel i EuroMaint uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 652 Mkr den 31 december 2010.
EuroMaint är en ledande leverantör av kvalificerade underhållstjänster till industrin och spårtrafikbranschen. Verksamheten bedrivs i två dotterföretag, EuroMaint Rail och EuroMaint Industry. EuroMaint finns på totalt 18 orter i Sverige och därutöver också i Tyskland, Belgien, Polen, Nederländerna och Lettland.
GS-Hydro
- Omsättning 1 244 Mkr (1 495) och EBITA 27 Mkr (113)
- Svag orderingång och försäljningsutveckling på grund av kundernas minskade investeringar. Stabilisering inom offshoresegmentet och ökad aktivitet på flera marknader under det fjärde kvartalet
- Besparingsåtgärder genomförs för att anpassa verksamheten till lägre volym
- Pekka Frantti tillträdde som ny VD den 1 februari 2010
Ratos ägarandel i GS-Hydro uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var -62 Mkr den 31 december 2010 (negativt värde på grund av refinansiering 2008).
GS-Hydro är en ledande leverantör av icke-svetsade rörsystem. Produkterna används inom framför allt marin- och offshoreindustrin, men används även inom pappersindustrin, gruv- och metallindustrin samt biloch flygindustrin. Huvudkontoret ligger i Finland.
Hafa Bathroom Group
- Omsättning 424 Mkr (390) och EBITA 38 Mkr (51)
- Positiv försäljningsutveckling tack vare ökad efterfrågan driven av låga räntor, ROT-avdrag samt en långsiktig positiv renoveringstrend i hem och badrum. Ett avslutat kundavtal har dock påverkat negativt från och med fjärde kvartalet. Nya betydande avtal har slutits men dessa kommer inte att fullt ut kompensera under 2011
- Satsning mot proffsmarknaden lanserad
- Ratos erhöll under perioden utdelning om 90 Mkr
Ratos ägarandel i Hafa Bathroom Group uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet var 162 Mkr den 31 december 2010.
Hafa Bathroom Group är med varumärkena Hafa och Westerbergs ett av Nordens ledande företag inom badrumsinredningar.
HL Display
- Omsättning 1 617 Mkr (1 360) och EBITA 66 Mkr (86)
- Omsättningen ökade med 19%. Exklusive förvärvet av PPE (december 2009) ökade omsättningen med 1% (+5% justerat för valuta)
- Resultatet påverkades negativt av jämförelsestörande kostnader om 27 Mkr relaterade till bland annat omstrukturering av produktionen och transaktionskostnader. Även valutaeffekter påverkade resultatet negativt med cirka 20 Mkr
- Ratos förvärv av HL Display har slutförts och tvångsinlösen av resterande aktier pågår
- Refinansiering genomförd där Ratos erhållit cirka 400 Mkr
Ratos ägarandel i HL Display uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 024 Mkr den 31 december 2010.
HL Display är en global marknadsledande leverantör av produkter och system för varuexponering och butikskommunikation med verksamhet i 33 länder. Tillverkning sker i Kina, Storbritannien och Sverige.
Inwido
- Omsättning 5 149 Mkr (5 026) och EBITA 446 Mkr (348)
- EBITA före jämförelsestörande poster uppgick till 527 Mkr (389) motsvarande en rörelsemarginal på 10% (8). Fortsatt god utveckling i Sverige, Finland och Norge. Kostnadseffektivitet och goda bruttomarginaler bidrog till den positiva resultatutvecklingen. Svagt på marknaderna utanför Norden där förbättringsprogram har initierats
- Den tidiga vintern påverkade omsättning och orderingång negativt i fjärde kvartalet
- Under första kvartalet 2010 förvärvades 34% av det danska dotterbolaget där 25 MDKK betalades 2010 och 71 MDKK ska betalas senast 2012. Därtill finns en eventuell tilläggsköpeskilling om max 17 MDKK att utbetala 2013. I februari 2011 förvärvades ytterligare 5%. Ägarandelen i Danmark uppgår efter förvärven till 100%
Ratos ägarandel i Inwido uppgick till 96% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 2 057 Mkr den 31 december 2010.
Inwido utvecklar, tillverkar och säljer ett komplett sortiment av fönster och dörrar till konsumenter, byggbolag och småhustillverkare. Verksamhet bedrivs i samtliga nordiska länder samt i Storbritannien, Irland, Polen och Ryssland. Elitfönster, SnickarPer, Tiivi, KPK, Lyssand och Allan Brothers är några av bolagets varumärken.
Jøtul
- Omsättning 1 044 Mkr (1 044) och EBITA 97 Mkr (89)
- Mycket god marknadsutveckling i Norge, medan försäljningen i Frankrike har försvagats. I lokala valutor har försäljningen ökat med 5%
- EBITA-resultatet har påverkats positivt av förändrade pensionsregler, men negativt av högre råmaterialpriser, valutaförändringar och produktmixförändringar
- Efter konvertering av kapitaltillskott genomfört 2009 till aktier, uppgår Ratos ägarandel till 61%
Ratos ägarandel i Jøtul uppgick till 61% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 324 Mkr den 31 december 2010.
Norska Jøtul är Europas största tillverkare av braskaminer med tillverkning i Norge, Danmark, Frankrike, Polen och USA. Företaget har anor från 1853 och produkterna säljs globalt, främst genom specialbutiker men även inom "gör-det-själv"-marknaden.
KVD Kvarndammen
- Omsättning 239 Mkr (221) och EBITA 32 Mkr (31)
- EBITA före jämförelsestörande kostnader uppgick till 44 Mkr (31). Kostnaderna är främst hänförliga till ägarförändringen
- Stärkt marknadsandel och ökad intäkt per objekt inom framför allt affärsområde personbilar
- Ratos förvärv slutfördes i december 2010. KVD Kvarndammen ingår i Ratos resultat från och med 1 januari 2011
Ratos ägarandel i KVD Kvarndammen uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 360 Mkr den 31 december 2010.
KVD Kvarndammen är Sveriges största oberoende nätbaserade marknadsplats för förmedling av förmånsoch tjänstebilar. Företaget, som grundades 1991, driver auktionssajten kvd.se där förmedling av personbilar, tunga fordon, maskiner samt konkursbon och överskottspartier sker vid veckovisa nätauktioner. Antalet unika besökare uppgår till cirka 200 000 per vecka. I bolaget ingår Sveriges största värderingsportal för personbilar, bilpriser.se.
Lindab
- Omsättning 6 527 Mkr (7 019) och EBITA 401 Mkr (265)
- Blandad utveckling inom koncernens affärsområden och geografiska marknader under fjärde kvartalet. Negativ påverkan på omsättningen från den tidiga och kalla vintern
- EBITA-resultatet har påverkats av jämförelsestörande poster, bland annat reavinst från försäljning och återhyra av fastighet, om netto 46 Mkr (-47)
- Förvärv av finska ventilationsföretaget IVK-Tuote Oy
- Ratos har avyttrat hälften av sitt innehav och äger därefter drygt 11% av aktierna i Lindab
Ratos ägarandel i Lindab uppgick till 11% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 310 Mkr den 31 december 2010.
Lindab är ett ledande företag i Europa inom utveckling, produktion, marknadsföring och distribution av system och produkter i tunnplåt och stål för byggindustrin. Koncernen är etablerad i 31 länder. Cirka 60% av försäljningen går till länder utanför Norden. Lindab är noterat på NASDAQ OMX Stockholms Large Caplista.
Medisize
- Omsättning 1 079 Mkr (1 358) och EBITA 109 Mkr (134)
- Omsättningen minskade med 11% justerad för valutaeffekter. Justerad för intäkter relaterade till uppstart av ny produktionslinje 2009 ökade omsättningen med 4%
- Lägre resultat till följd av normalisering av produktionsvolymerna inom segmentet Drug Delivery Devices
- Ratos förvärvade under första kvartalet 2010 ytterligare 5,4% av Medisize för 6,2 MEUR (59,8 Mkr)
Ratos ägarandel i Medisize uppgick till 98% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 795 Mkr den 31 december 2010.
Medisize är en internationell kontraktstillverkare specialiserad på hjälpmedel för dosering och administrering av läkemedel och medicinska förpackningar (Development & Manufacturing) samt på utveckling, tillverkning och distribution av engångsprodukter i plast för anestesi och intensivvård (Airway Management).
Mobile Climate Control (MCC)
- Omsättning 902 Mkr (1 085) och EBITA 112 Mkr (128)
- Minskad försäljning till följd av lägre efterfrågan i militärsegmentet, men tydliga tecken på återhämtning i nyttofordonssegmentet
- Stabil EBITA-marginal 12% (12) trots lägre försäljning
- Tilläggsköpeskilling om 43 Mkr erlagd, hänförlig till förvärvet av ACME 2008
Ratos ägarandel i MCC uppgick till 100% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 669 Mkr den 31 december 2010.
Mobile Climate Control (MCC) erbjuder kompletta klimatsystem för tre huvudsakliga kundsegment: bussar, nyttofordon och militärfordon. Cirka 75% av bolagets försäljning sker i Nordamerika och 25% i Europa. De större produktionsanläggningarna finns i Toronto (Kanada), Goshen (USA), Norrtälje (Sverige) samt Wroclaw (Polen).
SB Seating
- Omsättning 1 203 Mkr (1 203) och EBITA 197 Mkr (56)
- Den sencykliska kontorsstolsmarknaden har successivt stabiliserats. I lokal valuta ökade omsättningen i fjärde kvartalet med 14% och med 4% för helåret 2010
- Kraftigt förbättrad EBITA-marginal, 16% (10% 2009, före jämförelsestörande poster). Sänkta kostnader i kombination med effekter av genomförd omorganisation förklarar resultatförbättringen
- Starkt operativt kassaflöde, som följd av resultatutveckling och kapitaleffektivitet
Ratos ägarandel i SB Seating uppgick till 85% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 1 067 Mkr den 31 december 2010.
SB Seating utvecklar och producerar ergonomiska arbetsstolar i skandinavisk design för privat och offentlig kontorsmiljö. Gruppen marknadsför tre starka varumärken, HÅG, RH och RBM, som i huvudsak säljs genom återförsäljare. Koncernen finns idag representerad i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Benelux-länderna och Frankrike.
Stofa
- Omsättning 1 411 Mkr (1 460) och EBITA 117 Mkr (130)
- EBITA före jämförelsestörande kostnader uppgick till 142 Mkr (130). Kostnaderna är relaterade till ägarförändringen
- Ny reklamkampanj med justerad varumärkesidentitet inledd under hösten
- Ratos förvärv slutfört per den 31 juli
- Stofa har efter periodens slut tecknat avtal om förvärv av Canal Digitals danska kabel-TV-verksamhet. Affären är villkorad av godkännande av konkurrensmyndigheter
Ratos ägarandel i Stofa uppgick till 99% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 664 Mkr den 31 december 2010.
Stofa är en dansk triple-play-operatör (bredband, kabel-TV och telefoni) som förser cirka 350 000 danska hushåll med kabel-TV och 40% av dessa även med bredband. Tjänsterna levereras i nära samarbete med 300 antennföreningar runt om i Danmark. Härutöver säljer Stofa även till slutabonnenter som erbjuds interaktiva TV-tjänster (betal-TV), bredband och IPtelefoni.
Superfos
- Omsättning 3 158 Mkr (3 128) och EBITA 226 Mkr (292)
- Omsättningen i redovisad valuta ökade med 12%, varav volymökningen var 5%. Förbättrat konjunkturläge har medfört stark återhämtning i segmenten färg, byggmaterial och kemi. Livsmedelssegmentet, som är mer oberoende av konjunkturen, har haft en stabil utveckling
- Lägre resultat till följd av kraftigt stigande råvarupriser. Justerat för råvarueffektens påverkan har resultatutvecklingen varit positiv jämfört med 2009
- Ratos och meddelägaren IK Investment Partners ingick i december avtal om försäljning av samtliga aktier i Superfos till RPC Group Plc för 240 MEUR (Enterprise Value). Ratos andel av aktievärdet uppgår till cirka 63 MEUR (cirka 548 Mkr). Försäljningen innebär ett exitresultat för Ratos om cirka -100 Mkr och en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om cirka 2%. Berörda konkurrensmyndigheters godkännande har erhållits och affären beräknas slutföras under februari 2011
Ratos ägarandel i Superfos uppgick till 33% och det koncernmässigt bokförda värdet i Ratos var 589 Mkr den 31 december 2010.
Superfos är en dansk internationell koncern med verksamhet i 20 länder huvudsakligen i Europa. Bolaget utvecklar, producerar och säljer formsprutade förpackningar till livsmedels-, färg- och kemiindustrin.
Övriga innehav
- BTJs omsättning uppgick till 808 Mkr (863) och EBITA till 8 Mkr (-16). Positiv utveckling där lägre omsättning har kompenserats med sänkta rörelsekostnader efter genomförda åtgärdsprogram
- Fortsatt hård konkurrens på marknaden för Overseas Telecom
- Från och med första kvartalet 2011 kommer Övriga innehav ej längre att redovisas separat utan kommer istället ingå i Ratos centrala netto
Det sammanlagda koncernmässigt bokförda värdet för Övriga innehav i Ratos var 167 Mkr den 31 december 2010.
I Övriga innehav ingår tre innehav: BTJ Group, IK Investment Partners och Overseas Telecom.
Ratos innehav 31 december 2010 (avser innehav ägda per den 17 februari 2011)
| Nettoomsättning | EBITA | EBT A) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| AH Industries 1) | 978 | 1 236 | 55 | 86 | 26 | 54 |
| Anticimex | 1 856 | 1 803 | 198 | 197 | 159 | 148 |
| Arcus-Gruppen | 1 944 | 1 829 | 156 | 83 | 135 | 50 |
| Biolin Scientific | 142 | 137 | 12 | 12 | 7 | 11 |
| Bisnode | 4 451 | 4 741 | 536 | 593 | 376 | 324 |
| Contex Group | 750 | 698 | 97 | 11 | 43 | -71 |
| DIAB | 1 396 | 1 322 | 188 | 156 | 149 | 97 |
| EuroMaint | 3 532 | 2 510 | -67 | 133 | -132 | 70 |
| GS-Hydro | 1 244 | 1 495 | 27 | 113 | -27 | 58 |
| Hafa Bathroom Group | 424 | 390 | 38 | 51 | 37 | 40 |
| HL Display 2) | 1 617 | 1 360 | 66 | 86 | 29 | 61 |
| Inwido | 5 149 | 5 026 | 446 | 348 | 328 | 189 |
| Jøtul | 1 044 | 1 044 | 97 | 89 | 67 | 112 |
| KVD Kvarndammen 3) | 239 | 221 | 32 | 31 | 22 | 20 |
| Lindab | 6 527 | 7 019 | 401 | 265 | 112 | 119 |
| Medisize | 1 079 | 1 358 | 109 | 134 | 95 | 103 |
| Mobile Climate Control | 902 | 1 085 | 112 | 128 | 71 | 85 |
| SB Seating | 1 203 | 1 203 | 197 | 56 | 180 | 76 |
| Stofa 4) | 1 411 | 1 460 | 117 | 130 | 83 | 99 |
| Superfos | 3 158 | 3 128 | 226 | 292 | 201 | 230 |
| Övriga innehav 5) | 808 | 863 | 8 | -16 | 6 | -18 |
| Summa | 39 854 | 39 926 | 3 049 | 2 978 | 1 968 | 1 859 |
| Förändring | 0% | 2% | 6% |
| Kassa- | Eget | Räntebärande | Medelantal | Koncern- | Ratos | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Avskrivningar B) Investeringar C) 2010 |
2010 | flöde D) 2010 |
kapital E) 2010-12-31 |
nettoskulder E) 2010-12-31 |
anställda 2010 |
mässigt värde 2010-12-31 |
ägarandel 2010-12-31 |
| AH Industries 1) | 57 | – | – | 886 | 362 | 420 | 618 | 69% |
| Anticimex | 38 | 65 | 200 | 1 052 | 391 | 1 204 | 913 | 85% |
| Arcus-Gruppen | 35 | 35 | -67 | 1 018 | -295 | 452 | 790 | 83% |
| Biolin Scientific | 5 | 7 | -4 | 196 | 47 | 91 | 269 | 88% |
| Bisnode | 135 | 95 | 391 | 2 279 | 2 289 | 3 080 | 1 217 | 70% |
| Contex Group | 56 | 55 | 27 | 1 003 | 655 | 309 | 986 | 99% |
| DIAB | 87 | 81 | 91 | 1 212 | 820 | 1 327 | 1 066 | 95% |
| EuroMaint | 59 | 28 | 38 | 668 | 741 | 2 713 | 652 | 100% |
| GS-Hydro | 28 | 15 | 41 | 307 | 617 | 611 | -62 | 100% |
| Hafa Bathroom Group | 5 | 4 | 6 | 51 | 85 | 177 | 162 | 100% |
| HL Display 2) | 38 | – | – | 1 123 | 490 | 1 102 | 1 024 | 99% |
| Inwido | 179 | 69 | 321 | 2 340 | 1 501 | 3 759 | 2 057 | 96% |
| Jøtul | 58 | 67 | 30 | 614 | 546 | 714 | 324 | 61% |
| KVD Kvarndammen 3) | 5 | – | – | 360 | 178 | 140 | 360 | 100% |
| Lindab | 164 | 128 | 628 | 2 755 | 1 856 | 4 454 | 310 | 11% |
| Medisize | 45 | 46 | 78 | 821 | 250 | 837 | 795 | 98% |
| Mobile Climate Control | 17 | 50 | 23 | 695 | 509 | 512 | 669 | 100% |
| SB Seating | 49 | 23 | 203 | 1 158 | 723 | 471 | 1 067 | 85% |
| Stofa 4) | 94 | – | – | 667 | 618 | 429 | 664 | 99% |
| Superfos | 210 | 171 | 51 | 1 743 | 365 | 1 322 | 589 | 33% |
| Övriga innehav 5) | 10 | 7 | -13 | 57 | 34 | 267 | 13 | 66% |
A) Resultat med återlagda räntekostnader på aktieägarlån.
- B) I avskrivningar ingår avskrivningar och nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar samt på internt genererade och direktförvärvade immateriella tillgångar. Av- och nedskrivningar ingår i EBITA.
- C) Investeringar exklusive förvärv av företag.
- D) Med kassaflöde avses kassaflöde från löpande verksamhet inklusive betalda räntor och investeringsverksamhet före förvärv och avyttring av företag.
- E) I eget kapital ingår aktieägarlån. Räntebärande skulder exkluderar aktieägarlån.
- 1) AH Industries resultat och medelantal anställda 2009 och 2010 har proformerats med hänsyn till förvärv av RM Group.
- 2) HL Displays resultat 2009 och 2010 har proformerats med hänsyn till refinansiering augusti 2010.
- 3) KVD Kvarndammens resultat 2009 och 2010 har proformaberäknats med hänsyn till Ratos förvärv.
- 4) Stofas resultat och medelantal anställda 2009 och 2010 har proformerats med hänsyn till Ratos förvärv.
- 5) I "Övriga innehav" ingår dotterföretaget BTJ Group.
Telefonkonferens 17 februari kl 10.00
08-505 201 10 OBS! Riktnummer måste slås
Hör VD Arne Karlsson kommentera delårsrapporten på www.ratos.se
Rapporttillfällen
| 2011 | |
|---|---|
| 5 april | Årsstämma |
| 5 maj | Delårsrapport jan-mars |
| 19 aug | Delårsrapport jan-juni |
| 9 nov | Delårsrapport jan-sept |
Stockholm den 17 februari 2011 Ratos AB (publ)
Arne Karlsson Verkställande direktör
För ytterligare information: Arne Karlsson, VD, 08-700 17 00 Emma Rheborg, Informations- och IR-chef, 08-700 17 20
Denna rapport har ej varit föremål för särskild granskning av Ratos revisorer.
Denna information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller krav ställda i noteringsavtal.
Koncernens resultaträkning
| Mkr | 2010 kv 4 | 2009 kv 4 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 870 | 7 153 | 27 953 | 26 356 |
| Övriga rörelseintäkter | 168 | 56 | 376 | 178 |
| Förändring av varulager | 394 | -166 | 27 | -140 |
| Råvaror och förnödenheter | -3 296 | -2 362 | -10 411 | -9 663 |
| Kostnader för ersättning till anställda | -2 527 | -2 167 | -8 941 | -8 469 |
| Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar |
-325 | -295 | -1 050 | -1 134 |
| Övriga kostnader | -1 788 | -1 564 | -6 097 | -5 447 |
| Omvärdering HL Display | 140 | |||
| Realisationsresultat vid försäljning av koncernföretag | -4 | 28 | 774 | 6 |
| Realisationsresultat vid försäljning av intresseföretag | 537 | -6 | 537 | -6 |
| Andelar i intresseföretags resultat | 34 | 131 | 253 | 358 |
| Rörelseresultat | 1 063 | 808 | 3 561 | 2 039 |
| Finansiella intäkter | 74 | 47 | 253 | 328 |
| Finansiella kostnader | -316 | -246 | -946 | -992 |
| Finansnetto | -242 | -199 | -693 | -664 |
| Resultat före skatt | 821 | 609 | 2 868 | 1 375 |
| Skatt | -73 | -202 | -455 | -441 |
| Periodens resultat | 748 | 407 | 2 413 | 934 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 687 | 354 | 2 255 | 842 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 61 | 53 | 158 | 92 |
| Resultat per aktie, kr | ||||
| – före utspädning | 4,31 | 2,24 | 14,18 | 5,32 |
| – efter utspädning | 4,30 | 2,23 | 14,15 | 5,32 |
Koncernens rapport över totalresultat
| Mkr | 2010 kv 4 | 2009 kv 4 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 748 | 407 | 2 413 | 934 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -54 | 211 | -1 153 | -172 |
| Periodens förändring av säkringsreserv | 34 | 49 | 95 | 64 |
| Skatt hänförlig till övrigt totalresultat | -6 | -3 | -22 | -7 |
| Periodens övrigt totalresultat | -26 | 257 | -1 080 | -115 |
| Periodens summa totalresultat | 722 | 664 | 1 333 | 819 |
| Periodens summa totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 672 | 579 | 1 352 | 777 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 50 | 85 | -19 | 42 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen i sammandrag
| Mkr | 2010-12-31 | 2009-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 20 304 | 18 507 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 1 621 | 1 875 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 050 | 3 702 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 808 | 2 807 |
| Uppskjutna skattefordringar | 632 | 500 |
| Summa anläggningstillgångar | 27 415 | 27 391 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 2 884 | 2 617 |
| Kortfristiga fordringar | 6 291 | 5 661 |
| Likvida medel | 2 855 | 4 999 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 1 318 | 190 |
| Summa omsättningstillgångar | 13 348 | 13 467 |
| Summa tillgångar | 40 763 | 40 858 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande |
16 465 | 16 802 |
| Långfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 10 923 | 12 040 |
| Ej räntebärande skulder | 405 | 415 |
| Pensionsavsättningar | 412 | 451 |
| Övriga avsättningar | 431 | 607 |
| Uppskjutna skatteskulder | 778 | 779 |
| Summa långfristiga skulder | 12 949 | 14 292 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 2 872 | 2 014 |
| Ej räntebärande skulder | 7 851 | 7 167 |
| Avsättningar | 626 | 579 |
| Skulder hänförliga till Tillgångar som innehas för försäljning | 4 | |
| Summa kortfristiga skulder | 11 349 | 9 764 |
| Summa eget kapital och skulder | 40 763 | 40 858 |
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag
| 2010-12-31 | 2009-12-31 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Moder- bolagets ägare |
Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
Moder- bolagets ägare |
Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|
| Ingående eget kapital | 15 302 | 1 500 | 16 802 | 15 825 | 1 465 | 17 290 | |
| Justering för ändrad | |||||||
| redovisningsprincip | -25 | -25 | |||||
| Justerat eget kapital | 15 277 | 1 500 | 16 777 | 15 825 | 1 465 | 17 290 | |
| Periodens summa totalresultat | 1 352 | -19 | 1 333 | 777 | 42 | 819 | |
| Utdelning | -1 512 | -23 | -1 535 | -1 423 | -11 | -1 434 | |
| Nyemission | 43 | 145 | 188 | 89 | 102 | 191 | |
| Överlåtelse av egna aktier | |||||||
| (vid bolagsförvärv) i intresseföretag | 10 | 10 | |||||
| Återköp av egna aktier i intresseföretag | 2 | 2 | |||||
| Återköp av egna aktier | -34 | -34 | |||||
| Överlåtelse av egna aktier | |||||||
| (inlösen köpoptioner) | 80 | 80 | 14 | 14 | |||
| Optionspremier | 9 | 9 | 18 | 18 | |||
| Inlösen av konvertibelprogram | |||||||
| i intresseföretag | -8 | -8 | |||||
| Förvärv av innehav utan | |||||||
| bestämmande inflytande | -117 | -234 | -351 | -158 | -158 | ||
| Avyttring av innehav utan | |||||||
| bestämmande inflytande | 1 | 1 | |||||
| Inlösen av optioner i dotterföretag | -9 | -9 | |||||
| Innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande vid förvärv | 32 | 32 | 60 | 60 | |||
| Innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande i avyttrat företag | -28 | -28 | |||||
| Utgående eget kapital | 15 091 | 1 374 | 16 465 | 15 302 | 1 500 | 16 802 |
Rapport över kassaflöden för koncernen
| Mkr | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||
| Resultat före skatt | 2 868 | 1 375 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | -621 | 1 033 |
| 2 247 | 2 408 | |
| Betald inkomstskatt | -250 | -285 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||
| förändring av rörelsekapital | 1 997 | 2 123 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||
| Ökning (-)/Minskning (+) av varulager | -2 | 475 |
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | 254 | 144 |
| Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | -429 | -239 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 820 | 2 503 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv, koncernföretag | -2 032 | -516 |
| Avyttring, koncernföretag | 1 118 | 205 |
| Förvärv, aktier i intresseföretag och övriga innehav | -488 | -20 |
| Avyttring, aktier i intresseföretag och övriga innehav | 858 | 31 |
| Förvärv, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar | -710 | -974 |
| Avyttring, övriga immateriella/materiella anläggningstillgångar | 76 | 163 |
| Investering, finansiella tillgångar | -67 | -28 |
| Avyttring, finansiella tillgångar | 31 | 36 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 214 | -1 103 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Återköp av egna aktier | -34 | |
| Inlösen optioner | 71 | -23 |
| Optionspremie | 8 | 19 |
| Innehav utan bestämmande inflytandes andel i emission/kapitaltillskott | 102 | |
| Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande (minoritet) | -271 | |
| Utbetald utdelning | -1 512 | -1 423 |
| Utbetald utdelning/inlösen, innehav utan bestämmande inflytande | -23 | -11 |
| Upptagna lån | 987 | 474 |
| Amortering av lån | -1 880 | -3 070 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -2 654 | -3 932 |
| Årets kassaflöde | -2 048 | -2 532 |
| Likvida medel vid årets början | 4 999 | 7 485 |
| Kursdifferens i likvida medel | -96 | 46 |
| Likvida medel vid årets slut | 2 855 | 4 999 |
Koncernens nyckeltal
| 2010 kv 4 | 2009 kv 4 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| Avkastning på eget kapital, % | 15 | 5 | ||
| Soliditet, % | 40 | 41 | ||
| Nyckeltal per aktie | ||||
| Totalavkastning, % | 40 | 47 | ||
| Direktavkastning, % | 4,2 | 5,1 | ||
| Börskurs, kr | 249,00 | 185,00 | ||
| Utdelning, kr | 10,50 | 9,5 | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare, kr | 95 | 96 | ||
| Resultat per aktie före utspädning, kr | 14,18 | 5,32 | ||
| Antal utestående aktier i genomsnitt | ||||
| – före utspädning | 159 237 307 | 158 316 782 | 159 067 460 | 158 124 369 |
| – efter utspädning | 159 588 350 | 158 495 196 | 159 376 350 | 158 186 343 |
| Totalt antal registrerade aktier | 162 070 448 | 161 852 892 | ||
| Antal utestående aktier | 159 237 307 | 158 615 645 | ||
| – varav A-aktier | 42 323 530 | 42 328 530 | ||
| – varav B-aktier | 116 913 777 | 116 287 115 |
Moderbolagets resultaträkning
| Mkr | 2010 kv 4 | 2009 kv 4 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 100 | 10 | 104 | 11 |
| Övriga externa kostnader | -52 | -26 | -139 | -60 |
| Personalkostnader | -48 | -50 | -167 | -158 |
| Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | -1 | -2 | -5 | -4 |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | -2 | ||
| Rörelseresultat | -1 | -64 | -207 | -213 |
| Realisationsresultat vid försäljning av andelar i koncernföretag | 932 | 310 | ||
| Utdelningar från koncernföretag | 93 | 25 | ||
| Nedskrivning av aktier i koncernföretag | -4 | -57 | -4 | -57 |
| Realisationsresultat vid försäljning av andelar i intresseföretag | 737 | -1 | 737 | -1 |
| Utdelningar från intresseföretag | 12 | 198 | ||
| Nedskrivning av andelar i intresseföretag | -3 | -3 | ||
| Resultat från övriga värdepapper och fordringar | ||||
| som är anläggningstillgångar | 10 | 48 | 116 | 262 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | -6 | 7 | 50 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -6 | -5 | -75 | -28 |
| Resultat efter finansiella poster | 735 | -85 | 1 608 | 546 |
| Skatt | ||||
| Periodens resultat | 735 | -85 | 1 608 | 546 |
Moderbolagets rapport över totalresultat
| Mkr | 2010 kv 4 | 2009 kv 4 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 735 | -85 | 1 608 | 546 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Periodens förändring av fond för verkligt värde | 20 | -21 | 99 | |
| Periodens övrigt totalresultat | 0 | 20 | -21 | 99 |
| Periodens totalresultat | 735 | -65 | 1 587 | 645 |
Sammandrag av moderbolagets balansräkning
| Mkr | 2010-12-31 | 2009-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 87 | 90 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 711 | 11 124 |
| Summa anläggningstillgångar | 13 798 | 11 214 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 43 | 119 |
| Likvida medel | 420 | 2 776 |
| Summa omsättningstillgångar | 463 | 2 895 |
| Summa tillgångar | 14 261 | 14 109 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 13 493 | 13 321 |
| Långfristiga avsättningar | ||
| Pensionsavsättningar | 2 | 2 |
| Övriga avsättningar | 31 | 168 |
| Långfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 272 | 197 |
| Ej räntebärande skulder | 99 | 136 |
| Kortfristiga avsättningar | 10 | |
| Kortfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 184 | |
| Ej räntebärande skulder | 180 | 275 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 261 | 14 109 |
| Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser | inga | inga |
Sammandrag avseende förändringar i moderbolagets eget kapital
| Mkr | 2010-12-31 | 2009-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital | 13 321 | 13 988 | |
| Periodens totalresultat | 1 587 | 645 | |
| Utdelning | -1 512 | -1 423 | |
| Återköp av egna aktier | -34 | ||
| Nyemission | 43 | 89 | |
| Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) | 80 | 14 | |
| Optionspremier | 8 | 8 | |
| Utgående eget kapital | 13 493 | 13 321 |
Moderbolagets kassaflödesanalys
| Mkr | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||
| Resultat före skatt | 1 608 | 546 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | -1 759 | -456 |
| -151 | 90 | |
| Betald inkomstskatt | – | – |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||
| förändring av rörelsekapital | -151 | 90 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | -11 | 24 |
| Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | -125 | -250 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -287 | -136 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Investering, aktier i dotterföretag | -2 513 | -2 360 |
| Avyttring och inlösen, aktier i dotterföretag | 1 489 | 1 157 |
| Investering, aktier i intresseföretag och övriga innehav | -486 | -20 |
| Avyttring, aktier i intresseföretag och övriga innehav | 855 | 6 |
| Förvärv, materiella anläggningstillgångar | -2 | -59 |
| Investering, finansiella tillgångar | -38 | -165 |
| Avyttring, finansiella tillgångar | 80 | 85 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -615 | -1 356 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Återköp av egna aktier | -34 | |
| Överlåtelse av egna aktier (inlösen köpoptioner) | 80 | 14 |
| Optionspremie | 8 | 8 |
| Utbetald utdelning | -1 512 | -1 423 |
| Upptagna lån | 4 | |
| Amortering av lån | -31 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 454 | -1 432 |
| Årets kassaflöde | -2 356 | -2 924 |
| Likvida medel vid årets början | 2 776 | 5 700 |
| Likvida medel vid årets slut | 420 | 2 776 |
Rörelsesegment
| Omsättning | EBT 1) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||||||
| Mkr | kv 4 | kv 4 | 2010 | 2009 | kv 4 | kv 4 | 2010 | 2009 | |
| Innehav | |||||||||
| AH Industries | 240 | 140 | 611 | 523 | -13 | -3 | -24 | -19 | |
| Anticimex | 486 | 460 | 1 856 | 1 803 | 40 | 31 | 127 | 119 | |
| Arcus-Gruppen | 604 | 597 | 1 944 | 1 829 | 84 | 172 | 135 | 165 | |
| Biolin Scientific 2) | |||||||||
| Bisnode | 1 163 | 1 243 | 4 451 | 4 838 | 85 | 57 | 274 | 145 | |
| Camfil | 20 | 22 | 99 | 80 | |||||
| Contex Group | 198 | 175 | 750 | 698 | 6 | 9 | 43 | -73 | |
| DIAB | 316 | 307 | 1 396 | 1 095 | 14 | 17 | 149 | 87 | |
| EuroMaint | 949 | 698 | 3 532 | 2 510 | -86 | 17 | -165 | 41 | |
| GS-Hydro | 294 | 370 | 1 244 | 1 495 | -48 | 4 | -27 | 58 | |
| Hafa Bathroom Group | 100 | 102 | 424 | 390 | -1 | 2 | 37 | 38 | |
| Haglöfs 3) | 107 | 289 | 587 | -1 | 5 | 58 | |||
| HL Display 4) | 392 | 662 | -7 | 8 | 13 | 25 | |||
| Inwido | 1 391 | 1 473 | 5 149 | 5 026 | 41 | 75 | 328 | 125 | |
| Jøtul | 384 | 368 | 1 044 | 1 044 | 52 | 54 | 25 | 74 | |
| KVD Kvarndammen 2) | |||||||||
| Lindab | -5 | 0 | 38 | 27 | |||||
| Medisize | 253 | 407 | 1 079 | 1 358 | 10 | 60 | 95 | 103 | |
| Mobile Climate Control | 217 | 210 | 902 | 1 085 | 4 | 6 | 71 | 85 | |
| SB Seating | 329 | 313 | 1 203 | 1 203 | 16 | -4 | 87 | -9 | |
| Stofa 5) | 365 | 600 | 32 | 44 | |||||
| Superfos | 7 | 92 | 65 | 184 | |||||
| Övriga innehav | 187 | 182 | 808 | 863 | 2 | -4 | 6 | -18 | |
| Summa | 7 868 | 7 152 | 27 944 | 26 347 | 253 | 614 | 1 425 | 1 295 | |
| Exit Haglöfs | 783 | ||||||||
| Exit Lindab | 537 | 537 | |||||||
| Exitresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 537 | 0 | 1 320 | 0 | |
| Omvärdering HL Display | 140 | ||||||||
| Nedskrivning Övriga innehav | -25 | -25 | |||||||
| Innehav totalt | 7 868 | 7 152 | 27 944 | 26 347 | 765 | 614 | 2 860 | 1 295 | |
| Centralt netto | 2 | 1 | 9 | 9 | 56 | -5 | 8 | 80 | |
| Koncernen totalt | 7 870 | 7 153 | 27 953 | 26 356 | 821 | 609 | 2 868 | 1 375 |
1) Dotterföretagens resultat ingår med 100% och intresseföretagens resultat med respektive ägarandel.
2) Biolin Scientific och KVD Kvarndammen förvärvades i slutet av december 2010 och ingår inte i koncernens resultat 2010.
3) Haglöfs ingår i koncernens resultat t o m juli. Hela innehavet avyttrades i augusti 2010.
4) HL Display ingår med 29% t o m maj 2010, och under juni och juli med 61% och därefter med 99%.
5) Stofa ingår i koncernen fr o m augusti 2010.
Redovisningsprinciper i enlighet med IFRS
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden tillämpats.
Moderbolagets delårsrapport har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person.
Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har, förutom i de fall som anges nedan, tillämpats för koncern och moderbolag vid upprättandet av den senaste årsredovisningen. IFRS förutsätter enhetliga redovisningsprinciper inom en koncern. Kravet avser både intresse- och dotterföretag.
Nya redovisningsprinciper för 2010
Omarbetad IFRS 3 Rörelseförvärv och ändrad IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter tillämpas från och med den 1 januari 2010. Standarden anger nya regler för delförsäljning och delförvärv. Avgörande för hur förvärv/avyttring redovisas är beroende av hur stor andel som förvärvas/avyttras.
■ I det fall delförvärvet innebär att bestämmande inflytande erhålls i det förvärvade företaget, omvärderas tidigare ägd andel till verkligt värde, och vinst/förlust redovisas i årets resultat. På motsvarande sätt redovisas en avyttring, när det bestämmande inflytandet förloras, som ett realisationsresultat på avyttringen samtidigt som kvarvarande andel i företaget omvärderas till verkligt värde.
■ Förvärv som sker efter det att bestämmande inflytande erhållits eller vid avyttring när det bestämmande inflytande kvarstår, betraktas som en ägartransaktion, varvid eventuella förändringar redovisas mot eget kapital.
■ Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde vid förvärvstillfället. I de fall den villkorade köpeskillingen resulterar i en skuld omvärderas denna till verkligt värde vid varje rapporttillfälle. Omvärderingen redovisas som intäkt/kostnad i årets resultat.
■ Transaktionsutgifter som uppstår i samband med ett förvärv kostnadsförs direkt. Ratos har valt att redovisa transaktionsutgifter uppkomna i koncernen under 2009 och där förvärvet slutförts först under 2010 över balanserat resultat.
■ Vid förvärv av rörelse finns två alternativa metoder för redovisning av goodwill, antingen full eller proportionell andel av goodwill. Val mellan dessa två metoder görs individuellt för varje förvärv.
Övriga reviderade IFRS-standarder samt tolkningsuttalanden från IFRIC har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens eller moderbolagets resultat, finansiella ställning eller upplysningar.
Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper
Nedan beskrivs kortfattat för Ratos viktiga redovisningsprinciper.
Förvärvsanalyser
En förvärvsanalys är preliminär till dess den fastställs, vilket ska ske inom 12 månader efter förvärvet. I de fall en förvärvsanalys ändras justeras resultat- och balansräkningarna för jämförelseperioden i de fall det är aktuellt.
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar
IFRS innebär krav på att identifiera och värdera immateriella tillgångar vid förvärv. I den utsträckning som immateriella tillgångar kan identifieras och värderas, minskar goodwill i motsvarande mån. Goodwill skrivs inte av men prövas för nedskrivning årligen. Övriga immateriella tillgångar skrivs av under förutsättning att avskrivningstiden går att fastställa. I dessa fall sker nedskrivningsprövning först om det finns en indikation på värdenedgång. I de fall avskrivningstiden inte kan fastställas och avskrivningar därmed inte görs, ska en årlig nedskrivningsprövning göras oavsett eventuell indikation på värdenedgång.
Vid nedskrivningsprövning hänförs goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod till s k kassagenererande enheter, vilka i Ratos fall utgörs av separata dotterföretag (innehav). Samtliga innehavs redovisade värden, inklusive värdet på goodwill och immateriella anläggningstillgångar, hänförbara till förvärvet prövas genom att beräkna innehavens återvinningsvärde. Innehaven nedskrivningsprövas årligen oavsett om en indikation på värdenedgång föreligger eller inte. Däremellan prövas värdet om en indikation på värdenedgång föreligger.
Förvärv och avyttring av rörelse
Förvärv
Ratos har ökat sitt ägande i Medisize med 5,4% till 98,4%. Överförd ersättning uppgick till 6,2 MEUR (59,8 Mkr). Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 1 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i periodens koncernresultat.
Efter konvertering av kapitaltillskottet i Jøtul genomfört 2009 till aktier uppgår Ratos ägarandel till 61% (63).
HL Display
I juni tecknade Ratos ett avtal om förvärv av familjen Remius aktier i HL Display, motsvarande 28,2% av kapitalet och 59,1% av rösterna. I samband därmed lämnade Ratos ett erbjudande till övriga aktieägare i HL Display, i enlighet med bestämmelserna om budplikt, att överlåta aktier utgivna i HL Display till Ratos för 49 kr per aktie.
Under andra kvartalet ökade Ratos sin ägarandel i HL Display genom förvärv av aktier via NASDAQ OMX Stockholm till ett värde om 483 Mkr. Förvärvet av familjen Remius aktier slutfördes den 21 juli. Överförd ersättning uppgick till 428 Mkr. Likvid utgjordes till 90% av kontanter och till 10% av nyemitterade aktier i Ratos motsvarande 385 Mkr kontant och 217 556 nya aktier i Ratos. I samband med förvärvet av familjen Remius aktier erhöll Ratos det bestämmande inflytandet över HL Display som från och med 1 augusti 2010 redovisas som dotterföretag. Tidigare ägd andel omvärderades till verkligt värde i samband med att det bestämmande inflytandet erhölls, varför en resultateffekt av omvärderingen inklusive återförda valutakurseffekter om 140 Mkr redovisas inom rörelseresultatet. Ratos har valt att redovisa förvärvet enligt partiell goodwillmetod. Preliminär goodwill uppgår sammanlagt till 1 110 Mkr.
Efter att bestämmande inflytande erhölls förvärvade Ratos ytterligare aktier genom det offentliga erbjudandet och via NASDAQ OMX Stockholm till ett värde om 161 Mkr. Dessa förvärv ses enligt den reviderade IFRS 3 Rörelseförvärv som eget kapitaltransaktioner genom att Ratos förvärvar aktier från "innehav utan bestämmande inflytande" (minoriteten), varför skillnaden mellan överförd ersättning och förvärvat "innehav utan bestämmande inflytande" redovisas direkt mot eget kapital med 105 Mkr. Total erlagd överförd ersättning under perioden uppgår till 1 072 Mkr, varav 43 Mkr utgjordes av nyemitterade Ratos-aktier. Vid årets slut ägde Ratos 99,5% av kapitalet och 99,7% av rösterna.
HL Display har en stark marknadsposition och är det enda globala företaget i sin bransch. Företaget har en unik sortimentsbredd och genom sin innovationsförmåga och storlek finns goda förutsättningar att skapa
nya konkurrenskraftiga produkter. Förvärvad goodwill avspeglar dessa värden.
Som dotterföretag ingår HL Display i koncernens omsättning från och med augusti med 662 Mkr och i resultat före skatt med -3 Mkr. För helåret uppgick omsättningen till 1 617 Mkr och resultat före skatt till 29 Mkr. Förvärvsbolagets räntekostnader har proformerats för att motsvara ett helårsvärde.
Förvärvsrelaterade utgifter uppgick till 8 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i koncernresultatet.
Stofa
Ratos tecknade i juli avtal med TeliaSonera om förvärv av samtliga aktier i Stofa. Förvärvet slutfördes den 30 juli. Enterprise Value uppgick till 1 090 MDKK och överförd ersättning uppgick till 527 MDKK (668 Mkr). I den preliminära förvärvsanalysen uppgår goodwill till 885 Mkr. Den goodwill som redovisas för förvärvet motsvaras av bolagets lönsamhetsnivå som baseras bland annat på bolagets kunderbjudande, tekniska kompetens, marknadsposition och historiska marknadsnärvaro.
Det förvärvade företaget ingår i koncernens omsättning med 600 Mkr och i resultat före skatt med 44 Mkr. För helåret uppgick omsättningen till 1 411 Mkr och resultat före skatt till 83 Mkr. Förvärvsbolagets räntekostnader har proformerats för att motsvara ett helårsvärde.
Förvärvsrelaterade utgifter uppgick till 12 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i koncernresultatet.
KVD Kvarndammen
Efter att i slutet av november tecknat avtal om förvärv, slutfördes den 17 december förvärvet av samtliga aktier i KVD Kvarndammen. Enterprise Value uppgick till 550 Mkr, varav Ratos tillförde 360 Mkr i eget kapital. Överförd ersättning uppgick till 587 Mkr med en preliminär goodwill uppgående till 513 Mkr. Redovisad goodwill motiveras framför allt av en stark marknadsposition på den svenska marknaden för förmedling av kapitalvaror, främst bilar. En effektiv affärsmodell, tillsammans med en stark lednings- och organisationsförmåga, förväntas öka KVD Kvarndammens marknadsandel i Sverige och på sikt är även en expansion till andra länder möjlig.
Förvärvet slutfördes den 17 december, varför ingen omsättning eller resultat före skatt ingår i koncernens omsättning eller resultat före skatt för 2010. KVD Kvarndammens omsättning uppgick till 239 Mkr och resultat före skatt till 22 Mkr för 2010. Förvärvsbolagets räntekostnader har proformerats för att motsvara ett helårsvärde.
Förvärvsrelaterade utgifter uppgick till 3 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i koncernresultatet.
Biolin Scientific
Ratos lämnade den 29 november ett rekommenderat kontanterbjudande till aktieägarna och konvertibelinnehavarna i Biolin Scientific. Erbjudandet innebar att 11,50 kr erhölls kontant för varje aktie respektive konvertibel. Ordinarie acceptperiod löpte från den 1 december till den 21 december 2010. Efter acceptperiodens slut uppgick Ratos innehav till 88,12% av aktier och röster, varvid Ratos beslöt att förlänga acceptperioden till och med den 12 januari 2011. Efter den förlängda acceptperioden uppgick Ratos innehav till 92,71% av aktier och röster i Biolin Scientific. Ratos har utanför erbjudandet förvärvat ytterligare 2,78% av aktier och röster. Totalt ägde Ratos den 17 februari 95,48% av aktier och röster. Då Ratos innehav uppgår till mer än 90% av rösterna, kommer Ratos inom kort att påkalla tvångsinlösen av resterande aktier. Sista handelsdag för Biolin Scientific på NASDAQ OMX Stockholm är den 22 februari 2011. Vid årets slut ägde Ratos 88,12% av aktier och konvertibler efter full utspädning. Konvertering genomfördes under januari 2011. Överförd ersättning per den 31 december 2010 uppgick till 269 Mkr och preliminär goodwill uppgick till 177 Mkr. Biolin Scientific är ett företag som utvecklar, tillverkar och säljer analysinstrument för forskning, utveckling, kvalitetskontroll och klinisk diagnostik. Bolagets forskning och utveckling inom nanoteknik, främst materialvetenskap och biofysik, bedöms ha en stor kommersiell potential. Företaget har en stark försäljnings- och distributionsorganisation som krävs för att nå en internationell framgång, då kunderna finns i hela världen och består främst av forskare inom akademin, forskningsinstitut och den industriella sektorn. I kombination med en stark företagsledning och kompetenta medarbetare återspeglar förvärvad goodwill dessa faktorer.
Det bestämmande inflytandet övergick till Ratos den 28 december, varför ingen omsättning eller resultat före skatt ingår i koncernens omsättning eller resultat före skatt. För helåret uppgick omsättningen till 142 Mkr och resultat före skatt till 7 Mkr.
Förvärvsrelaterade utgifter uppgick till 4 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i koncernresultatet.
Av nedanstående tabell framgår respektive bolags förvärvsanalyser.
Förvärvsanalyser
Preliminära förvärvsanalyser i samband med att det bestämmande inflytandet erhölls
| Mkr | HL Display | Stofa | KVD Kvarn- dammen |
Biolin Scientific |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 4 | 6 | 52 | 62 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 221 | 467 | 63 | 7 | 758 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 | 68 | 60 | 152 | |
| Omsättningstillgångar | 582 | 254 | 66 | 62 | 964 |
| Likvida medel | 144 | 131 | 47 | 24 | 346 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -59 | -1 | -29 | -89 | |
| Långfristiga skulder och avsättningar | -293 | -813 | -2 | -11 | -1 119 |
| Kortfristiga skulder | -386 | -329 | -100 | -73 | -888 |
| Netto identifierbara tillgångar och skulder | 237 | -217 | 74 | 92 | 186 |
| Koncernmässigt värde på intresseföretag | |||||
| vid förvärvstidpunkten | -775 | -775 | |||
| Omvärdering av tidigare ägd andel, exklusive valutakurseffekt | -144 | -144 | |||
| Koncerngoodwill | 1 110 | 885 | 513 | 177 | 2 685 |
| Överförd ersättning | 428 | 668 | 587 | 269 | 1 953 |
Förvärvsanalyserna är preliminära vilket innebär att verkligt värde inte har fastställts slutgiltigt för samtliga poster.
Förvärv i koncernföretag
Bisnodes investeringar i Directinet och Bilfakta har slutförts. Under fjärde kvartalet förvärvades Yritystele i Finland. Den sammanlagda överförda ersättningen för dessa förvärv uppgick till 95 Mkr. De förvärvade företagen ingår i koncernens omsättning med 129 Mkr och i resultat före skatt med -5 Mkr. För 2010 uppgick omsättningen till 130 Mkr och resultat före skatt till
-6 Mkr. Förvärvsrelaterade utgifter uppgick till 1 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i koncernresultatet. Bisnode har även betalt en tilläggsköpeskilling om 108 Mkr för förvärv genomförda 2007.
EuroMaints förvärv av Rail Service Management Group (RSM) slutfördes i januari, varvid överförd ersättning för förvärvet tillsammans med ytterligare några mindre förvärv uppgick till 169 Mkr. De förvärvade företagen ingår i koncernens omsättning med 833 Mkr och i resultat före skatt med 15 Mkr. För 2010 uppgick företagens omsättning till 833 Mkr och resultat före skatt till 15 Mkr. Förvärvsrelaterade utgifter uppgick till 1 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i koncernresultatet.
AH Industries förvärvade den 31 augusti RM Group. Överförd ersättning uppgick till 316 MDKK (399 Mkr), varav Ratos tillsköt 227 MDKK (288 Mkr) i eget kapital. Goodwill uppgår till 160 MDKK (202 Mkr). Förvärvet väntas ge synergier i form av ett kompletterande produktsortiment, breddad kund- och leverantörsbas samt kvalificerad kompetens inom vindkraft- samt cement- och mineralindustrin. Därutöver ger förvärvet en plattform för fortsatt expansion utanför Europa, bland annat genom RM Groups verksamhet i Kina. Förvärvad goodwill avspeglar dessa värden.
RM Group ingår i koncernens omsättning med 154 Mkr och i resultat före skatt med 15 Mkr. För 2010 uppgick omsättningen till 521 Mkr och resultat före skatt till 65 Mkr. Förvärvsrelaterade utgifter uppgick till 12 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i koncernresultatet.
Av nedanstående tabell framgår respektive bolags förvärvsanalyser.
Förvärvsanalyser
| Mkr | Bisnode | EuroMaint | AH Industries |
Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella | ||||
| anläggningstillgångar | 5 | 1 | 6 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 61 | 121 | 184 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | ||
| Omsättningstillgångar | 52 | 225 | 175 | 452 |
| Likvida medel | 10 | 1 | 77 | 88 |
| Långfristiga skulder och | ||||
| avsättningar | -14 | -49 | -82 | -145 |
| Kortfristiga skulder | -59 | -121 | -94 | -274 |
| Netto identifierbara tillgångar | ||||
| och skulder | -3 | 118 | 197 | 312 |
| Koncerngoodwill *) | 98 | 51 | 202 | 351 |
| Överförd ersättning | 95 | 169 | 399 | 663 |
*) I EuroMaints koncerngoodwill ingår "förvärv till lågt pris" (negativ goodwill) uppgående till 6 Mkr, vilket ingår i periodens resultat.
Samtliga förvärvsanalyser utom AH Industries är preliminära, vilket innebär att verkligt värde inte har fastställts slutgiltigt för samtliga poster. Förvärvsanalys avseende AH Industries har fastställts i enlighet med preliminär förvärvsanalys.
Förvärv i koncernföretag efter rapportperiodens slut
Ratos dotterföretag Stofa tecknade i januari 2011 avtal om förvärv av den danska kabel-TV-verksamheten i Canal Digital för en köpeskilling (Enterprise Value) om cirka 100 MDKK (120 Mkr). Förvärvet finansieras genom befintliga kreditfaciliteter i Stofa. Förvärvet är villkorat av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och förväntas slutföras under första kvartalet 2011.
Avyttring
Den 12 juli ingick Ratos ett avtal med japanska Asics om försäljning av det helägda dotterbolaget Haglöfs. Affären slutfördes den 20 augusti 2010. Överförd ersättning uppgick till 1 007 Mkr och Ratos realisationsvinst (exitvinst) uppgick till 783 Mkr.
Ratos sålde under november månad hälften av sitt innehav (11%) i intresseföretaget Lindab. Överförd ersättning uppgick till 867 Mkr och Ratos realisationsvinst (exitvinst) uppgick till 537 Mkr.
Avyttring efter rapportperiodens slut
Ratos ingick i november 2010 avtal med huvudägarna, familjerna Larson och Markman, om försäljning av intresseföretaget Camfil. Överförd ersättning uppgick till 1 325 Mkr och Ratos realisationsvinst (exitvinst) till 586 Mkr. Försäljningen slutfördes i januari 2011.
Ratos och meddelägaren IK Investment Partners har ingått avtal om försäljning av samtliga aktier i Superfos Industries A/S. Berörda konkurrensmyndigheters godkännande har erhållits och affären väntas slutföras under februari 2011. Ratos andel av överförd ersättning beräknas uppgå till 63 MEUR (cirka 548 Mkr) och Ratos realisationsvinst (exitvinst) till -100 Mkr.
Ratos AB (publ) Drottninggatan 2 Box 1661 111 96 Stockholm Tel 08-700 17 00 www.ratos.se Org. nr 556008-3585