AI assistant
Ontex Group NV — Interim / Quarterly Report 2016
Jul 28, 2016
3985_ir_2016-07-28_c6b5b357-391a-45d0-9f76-d6a4a90fbaef.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Ontex H1 2016: Solide gerapporteerde omzetgroei en margesin competitieve markten en de Mabe integratie op schema
- Met de omzet van het eerste halfjaar in lijn met de marktverwachtingen zullen we een FY 2016 Groepsomzet realiseren van meer dan 2 miljard €
- De succesvolle integratie van Mabe zal synergieën gerelateerd aan de overname genereren die zullen bijdragen aan een solide FY 2016 EBITDA marge van de Groep
Aalst-Erembodegem, 28 juli 2016 - Ontex Group NV (Euronext Brussel: ONTEX; 'Ontex,' 'de Groep' of 'de onderneming') kondigt vandaag haar tussentijdse resultaten aan voor de zes maanden eindigend op 30 juni 2016.
Samenvatting H1 2016
- De gerapporteerde omzet bedroeg 962,6 miljoen €, een stijging met 12,9%
- o 0,1% op vergelijkbare basis (LFL) 1 , ten opzichte van vorig jaar
- o +2,3% op proforma basis met constante wisselkoersen2
- De recurrente EBITDA3 groeide met 12,2% ten opzichte van vorig jaar tot 123,3 miljoen €; de recurrente EBITDA marge kwam zo uit op 12,8% in lijn met de verwachtingen
- Een netto negatieve wisselkoersimpact van 29,4 miljoen € op de omzet en van 27,8 miljoen € op de recurrente EBITDA
- De recurrente netto winst bedroeg 65,7 miljoen €, een stijging ten opzichte van vorig jaar met 11,0%; de recurrente winst per aandeel bedraagt 0,89 €
- De netto schuld bedroeg 660,2 miljoen € per 30 juni 2016, met inbegrip van 97,6 miljoen € aan earn-outs in verband met overnames. Dit resulteert in een netto schuld/LTM4 recurrente EBITDA ratio van 2,97x
Samenvatting Q2 2016
- De gerapporteerde omzet bedroeg 510,2 miljoen €, een stijging met 19,3%
- o 1,2% op vergelijkbare basis (LFL), ten opzichte van vorig jaar, lager dan in Q1 zoals verwacht en aangegeven in de Q1 rapportering
- o + 0,7% op proforma basis met constante wisselkoersen2
- De recurrente EBITDA2nam toe ten opzichte van vorig jaar met 14,3% tot 66,2 miljoen €, met de eerste synergieën van de overname van Grupo Mabe. Dit resulteerde in een recurrente EBITDA marge van 13,0%
- Een netto negatieve wisselkoersimpact van 16,4 miljoen € op de omzet en van 14,6 miljoen € op de recurrente EBITDA
Kerncijfers H1 2016 en Q2 2016
| In miljoen €, met uitzondering van de marge en per aandeel data |
H1 2016 | H1 2015 | % Evolutie | Q2 2016 | Q2 2015 | % Evolutie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gerapporteerde omzet | 962,6 | 852,8 | 12,9% | 510,2 | 427,7 | 19,3% |
| LFL Omzet1 | 851,9 | 852,8 | (0,1%) | 422,4 | 427,7 | (1,2%) |
| Proforma omzet aan constante | ||||||
| wisselkoersen2 | 1.095,7 | 1.071,5 | 2,3% | 540,8 | 537,3 | 0,7% |
| Recurrente EBITDA3 | 123,3 | 109,9 | 12,2% | 66,2 | 57,9 | 14,3% |
| Rec. EBITDA Marge | 12,8% | 12,9% | (7bp) | 13,0% | 13,5% | (56bp) |
| Recurrente Winst /(Verlies) van de | ||||||
| periode | 65,7 | 59,2 | 11,0% | - | - | - |
| Recurrente winst per aandeel | ||||||
| 0,89 | 0,87 | 2,3% | - | - | - | |
| Gewone Winst /(Verlies) van de periode | ||||||
| 58,2 | 56,9 | 2,3% | - | - | - | |
| Gewone winst per aandeel | ||||||
| 0,79 | 0,84 | (6,0%) | - | - | - | |
| Rec. Vrije kasstroom5 | 108,7 | 106,9 | 1,7% | - | - | - |
| Netto schuld | 660,2 | 514,7 | 28,3% | Nvt | Nvt | Nvt |
1 Vergelijkbare basis of LFL (Like-for-like) wordt gedefinieerd als de basis aan constante wisselkoers exclusief wijzigingen in de consolidatie-perimeter of Fusies en Acquisities
2 Proforma aan constante wisselkoersen omvat de H1 en Q2 data van Grupo Mabe voor 2015 en 2016
3 Recurrente EBITDA is een niet-IFRS financiële maatstaf, gedefinieerd als EBITDA plus niet-recurrente opbrengsten en kosten exclusief niet-recurrente afschrijvingen en waardeverminderingen en werd op consistente wijze toegepast over alle rapporteringsperioden heen. EBITDA is een niet-IFRS financiële maatstaf, gedefinieerd als netto resultaat vóór aftrek van netto financiële kosten, inkomstenbelastingen, afschrijvingen en waardeverminderingen.Voor verder detail verwijzen we naar Annex A, pagina 14
4 LTM (Laatste 12 maanden) Recurrente EBITDA omvat de laatste 12 maanden van Ontex en de laatste 4 maanden van Grupo Mabe sinds de acquisitie
5 Recurrente Vrije kasstroom wordt berekend als Recurrente EBITDA minus investeringsuitgaven, wijziging in werkkapitaal en betaalde inkomstenbelastingen.
CEO Charles Bouaziz geeft toelichting: "We hebben onze veerkracht bewezen in de eerste helft in meer uitdagende markten. De groei in onze opkomende markten was sterk en onze Healthcare activiteiten waren ook solide hoger terwijl we in de mature markten gedisciplineerd bleven op het vlak van prijszetting en verder investeerden in onze commerciële mogelijkheden. Dankzij de goede prestaties van Grupo Mabe is het aandeel van de omzet van Ontex dat buiten West-Europa wordt gegenereerd, gestegen tot 46 % en dit in slechts vier maanden. De integratie verloopt goed en we zijn begonnen met het realiseren van de verwachte acquisitie-synergieën. In de tweede helft, wanneer de impact van de contractwinsten en-verliezen in Mature Markets verdwijnt, zullen de acties die we ondernomen hebben hun bijdrage leveren aan de omzetgroei in lijn met ons middellange termijn model."
Marktdynamiek
Zoals verwacht, groeiden onze markten trager in H1 2016. De West-Europese markt ging lichtjes achteruit op het vlak van waarde door de lagere prijszetting, wat gedeeltelijk weerspiegeld wordt in de promotiecampagnes van internationale merken. De opkomende markten bleven groeien, hoewel trager door een mix van cyclische prijsverhogingen in 2015 ten gevolge van devaluerende munten en ook door meer promotieactiviteiten van internationale merken. Het marktaandeel van de retailermerken bleef sterk en stabiel in West-Europa en groeide verder in Rusland.
Wijzigingen in de wisselkoersen ten opzichte van de euro leidden tot sterke tegenwind voor Ontex, zowel op de omzet als op de recurrente EBITDA. In H1 2016, steeg de Euro in waarde tegenover de Russische roebel, de Turkse lira, het Britse pond, de Poolse zloty en de Algerijnse dinar voor wat de omzet betreft. Voor wat de recurrente EBITDA betreft, waren de wisselkoerseffecten vooral te
wijten aan de Amerikaanse dollar, de Russische roebel, de Turkse lira, de Poolse zloty en de Algerijnse dinar. De Euro steeg ook in waarde tegenover de Mexicaanse peso wat een invloed had op de omrekening van de resultaten van Grupo Mabe.
De totale kosten van onze belangrijkste grondstoffen in H1 2016 waren lager in hun referentiemunten dan in dezelfde periode in 2015. De prijzen voor fluff pulp, uitgedrukt in USD, bleven zeer hoog. De totale kosten voor grondstoffen op basis van ruwe olie waren lager in de eerste helft van 2016, waarbij het grootste voordeel werd gerealiseerd in het eerste kwartaal. Op basis van het huidige niveau van de grondstoffenindexen gelinkt aan de ruwe olie, verwachten we een positieve prijsimpact in Q3.
Vooruitzichten
Op basis van de huidige wisselkoersen zijn dit de vooruitzichten op het vlak van de grondstoffenprijzen en de concurrentiesituatie:
- We verwachten dat de omzetgroei voor de tweede helft van 2016 in het midden van onze 4 % tot 6 % reeks zal liggen op LFL basis, op basis van een betere prestatie in Mature Market Retail en aanhoudende solide prestaties in de rest van onze activiteitenportefeuille
- We zullen in de tweede helft van het jaar efficiëntieverbeteringen, besparingen en meer synergieën blijven halen uit de overname van Mabe. Met inbegrip van de verwaterende impact van Grupo Mabe verwachten we dat de recurrente EBITDA-marge van de Groep voor FY 2016 tenminste in de lijn zal liggen van FY 2015 (12,4 %) op een veel grotere omzetbasis.
Overzicht van de Ontex Resultaten H1 2016
De omzet van de Groep bedroeg 962,6 miljoen € in H1 2016, inclusief de omzet van Grupo Mabe voor de periode van maart tot juni, wat een stijging van 12,9% is in vergelijking met vorig jaar op gerapporteerde basis. Op LFL basis lag de omzet grotendeels in lijn met vorig jaar. De verkoop in de opkomende markten groeide met twee cijfers, hoofdzakelijk door hogere volumes, terwijl de omzet in de mature retailmarkt lager was dan verwacht. Inclusief de omzet van Grupo Mabe voor de eerste zes maanden, zou de proforma omzet van de Groep voor H1 2016 aan constante wisselkoers gestegen zijn met 2,3%.
De recurrente EBITDA voor H1 2016 was 123,3 miljoen € , een stijging van 12,2% ten opzichte van vorig jaar inclusief de consolidatie van Grupo Mabe voor de periode van maart tot juni. Wijzigingen in de wisselkoersen hadden een negatieve impact van bijna 28 miljoen €, wat de positieve impact van de grondstoffenprijzen meer dan compenseerde. Onze portefeuille van efficiëntie- en besparingsprojecten, en de eerste synergieën van onze overeenkomst met Grupo Mabe, droegen bij om deze externe factoren te beperken. Daardoor genereerden we een solide recurrente EBITDAmarge van 12,8%.
| Zes Maanden | Tweede Kwartaal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H1 | H1 | % ∆ zoals | % ∆ o.b.v | Q2 | Q2 | % ∆ zoals | % ∆ o.b.v | |
| in miljoen € | 2016 | 2015 | gerapporteerd | LFL | 2016 | 2015 | gerapporteerd | LFL |
| Ontex Gerapporteerde Omzet |
962,6 | 852,8 | 12,9% | -0,1% | 510,2 | 427,7 | 19,3% | (1,2%) |
| Mature Market Retail | 425,7 | 460,8 | (7,6%) | (7,7%) | 212,2 | 232,4 | (8,7%) | (9,2%) |
| Growth Markets | 79,8 | 73,7 | 8,3% | 20,2% | 42,9 | 42,4 | 1,2% | 15,1% |
| Healthcare | 216,9 | 215,3 | 0,7% | 1,7% | 108,4 | 106,9 | 1,4% | 2,7% |
| MENA | 108,1 | 103,0 | 5,0% | 15,4% | 48,3 | 46,0 | 5,0% | 14,1% |
| Americas Retail | 132,2 | Nvt | Nvt | Nvt | 98,4 | Nvt | Nvt | nvt |
| Americas Retail proforma1 |
206,7 | 207,1 | (0,2%) | 12,4% | 98,4 | 103,8 | (5,2%) | 8,6% |
Operationeel Overzicht: Divisies
1 Americas Retail proforma H1 en Q2 data voor 2015 en 2016.Voor deze proforma data is de % LFL evolutie aan constante wisselkoersen.
Mature Market Retail
De omzet in de Mature Market Retail Divisie in H1 2016 lag 7,7% lager dan in dezelfde periode vorig jaar op LFL basis ten gevolge van het verder verwerken van de impact van de contractverliezen van 2015 (-7,6% op gerapporteerde basis, met onder meer een negatieve wisselkoersimpact van het Britse pond en de Poolse zloty, en 7,9 miljoen € incrementele verkoop sinds 1 maart 2016 uit de Europese activiteiten van Grupo Mabe). Op basis van de marktgegevens zijn wij ervan overtuigd dat de globale markt, inclusief babyverzorgingsproducten, dameshygiëneproducten en incontinentieproducten voor volwassenen, lichtjes achteruitgegaan is ten opzichte van vorig jaar voor de periode van januari tot mei 2016 ten gevolge van lagere prijszetting. De competitieve omgeving bleef uitdagend, met toegenomen promotieactiviteiten voor internationale merken in vele markten. Tegen deze achtergrond behielden we onze gedisciplineerde prijsaanpak. Bovendien versterkten we onze inspanningen om onze retailpartners innovatieve, kwalitatief hoogstaande producten en diensten te leveren. De omzet voor H1 2016 daalde in het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk, en steeg in Italië en Polen.
Growth Markets
De omzet in onze Growth Markets Divisie steeg met 20,2 % op LFL basis in H1 2016 (+8,3% op gerapporteerde basis, met een negatieve wisselkoersimpact die vooral te wijten was aan de Russische roebel) en bleef zo boven de geschatte marktgroei. De volumegroei in Rusland en Centraal Oost-Europa was de belangrijkste motor voor een hogere omzet. De bijdrage van de prijszetting op de groei was lager in de eerste helft, gedeeltelijk ten gevolge van de toegenomen prijsconcurrentie.
Healthcare
De omzet van de Healthcare Divisie steeg met 1,7% in H1 2016 op LFL basis (+0,7% op gerapporteerde basis, vooral ten gevolge van de negatieve impact van het Britse pond). De omzet steeg op LFL basis in Italië, Spanje en het Verenigd Koninkrijk, terwijl de omzet in Frankrijk en Duitsland ten opzichte van vorig jaar lager was. De verkoop door thuislevering kende een positieve ontwikkeling in Duitsland en Italië, en we blijven onze expertise van dit kanaal verder inzetten in meerdere markten.
MENA
De omzet in de MENA Divisie steeg met 15,4% in H1 2016 op LFL basis (+5,0% op gerapporteerde basis, wat een negatieve wisselkoersimpact weerspiegelt, vooral van de Turkse lira en de Algerijnse dinar). In vrijwel alle markten werd een hogere omzet verwezenlijkt, grotendeels dankzij de goede volumegroei van onze eigen Ontex merken. De prijszettingsdynamiek van onze concurrenten is volatieler geworden in Turkije, met onder andere toegenomen promotieactiviteiten van internationale merken, na de devaluatie van de Turkse lira in de laatste maanden. De gemiddelde
verkoopprijzen voor Ontex zijn gestegen om de devaluatie gedeeltelijk te compenseren en hebben ook bijgedragen tot de omzetgroei in H1. We bleven investeren in onze toonaangevende merken, met name Canbebe, waarvoor we in Turkije een innovatief nieuw product hebben geherlanceerd waarbij de inzichten werden gebruikt van consumentenonderzoeken.
Americas Retail
De omzet voor H1 2016 voor Americas Retail omvat een periode van vier maanden, van maart tot juni 2016, volgend op de afronding van de overname van Grupo Mabe op 29 februari 2016. De divisie heeft sterke prestaties neergezet in het lopende boekjaar. De omzet is met 12,4% gestegen voor H1 2016 op proformabasis aan constante wisselkoers. De verkoop van onze merken steeg in de categorieën babyverzorgingsproducten, incontinentieproducten voor volwassenen en dameshygiëneproducten in Mexico. Na aanpassing voor de negatieve wisselkoersimpact was de proforma omzet voor H1 2016 0,2% lager ten opzichte van vorig jaar.
| Zes Maanden | Tweede Kwartaal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| in miljoen € | H1 2016 |
H1 2015 |
% ∆ zoals gerappo rteerd |
% ∆ o.b.v LFL |
Q2 2016 | Q2 2015 | % ∆ zoals gerappor teerd |
% ∆ o.b.v LFL |
| Ontex Gerapporteerde omzet1 |
962,6 | 852,8 | 12,9% | (0,1%) | 510,2 | 427,7 | 19,3% | (1,2%) |
| Babyverzorgingsproducten | 548,1 | 456,5 | 20,1% | (2,7%) | 298,2 | 230,0 | 29,7% | (6,1%) |
| Dameshygiëneproducten | 104,3 | 101,6 | 2,7% | (0,2%) | 53,6 | 50,8 | 5,5% | 1,6% |
| Incontinentieproducten voor volwassenen |
298,4 | 282,4 | 5,7% | 4,2% | 153,8 | 140,1 | 9,8% | 7,2% |
Operationeel Overzicht: Producten
1 Omvat 4,5 miljoen € in Q2 2016; 11,8 miljoen € in H1 2016; 6,8 miljoen € in Q2 2015; 12,3 miljoen € in H1 2015 van de categorie Andere producten
Babyverzorgingsproducten
De omzet van de categorie babyverzorgingsproducten was 20,1% hoger op gerapporteerde basis in H1 2016, inclusief de omzet van Grupo Mabe voor de periode van maart tot juni 2016, en 2,7% lager op LFL basis. De verkoop van babyverzorgingsproducten lag ver boven de verkoop van vorig jaar in de opkomende markten. Dit kon echter een daling in de mature markten niet compenseren.
Dameshygiëneproducten
De omzet voor de categorie dameshygiëneproducten steeg met 2,7% op gerapporteerde basis in H1 2016, inclusief de omzet voor 4 maanden van Grupo Mabe, en bleef nagenoeg stabiel op -0,2% op LFL basis. Onze dameshygiëneproducten worden hoofdzakelijk in West-Europa verkocht via retailermerken, waar onze omzet hoger was dan de markt, die lichtjes negatief was ten opzichte van vorig jaar.
Incontinentieproducten voor volwassenen
De omzet van de categorie incontinentieproducten voor volwassenen in H1 2016 steeg met 5,7% op gerapporteerde basis, inclusief de omzet voor 4 maanden van Grupo Mabe, en groeide met 4,2% op LFL basis. Op LFL basis lag de omzet via de institutionele kanalen lichtjes hoger, terwijl de retailverkoop steeg met 13% ten opzichte van vorig jaar.
| Zes Maanden | Tweede Kwartaal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| In miljoen € | H1 2016 | H1 2015 | % ∆ zoals gerappor teerd |
% ∆ o.b.v LFL |
Q2 2016 | Q2 2015 | % ∆ zoals gerappor teerd |
% ∆ o.b.v LFL |
| Ontex Gerapporteerde Omzet |
962,6 | 852,8 | 12,9% | (0,1%) | 510,2 | 427,7 | 19,3% | (1,2%) |
| West-Europa | 521,9 | 559,6 | (6,7%) | (7,2%) | 262,3 | 279,5 | (6,2%) | (7,0%) |
| Oost-Europa | 146,9 | 133,4 | 10,1% | 19,2% | 76,5 | 72,6 | 5,4% | 16,5% |
| Amerika | 137,0 | 4,9 | Nvb | 20,4% | 100,3 | 2,2 | Nvb | 31,8% |
| Rest van de Wereld | 156,7 | 154,9 | 1,2% | 8,3% | 71,0 | 73,4 | (3,3%) | 2,2% |
Operationeel Overzicht: Geografische gebieden
Nvb: niet van betekenis
De omzet voor West-Europa daalde in H1 2016, vooral ten gevolge van de lagere verkoop in de retailkanalen en een negatieve wisselkoersimpact. Het aandeel van de omzet dat buiten West-Europa gerealiseerd werd, inclusief de omzet van Grupo Mabe voor de periode van maart tot juni 2016, was 46% van de omzet van de Ontex Groep, ten opzichte van 34 % in H1 2015.
Financieel overzicht
Geselecteerde financiële informatie betreffende de resultatenrekening
| Zes Maanden | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| In miljoen € | H1 2016 | H1 2015 | % ∆ | |||
| Ontex Gerapporteerde Omzet | 962,6 | 852,8 | 12,9% | |||
| Kostprijs van de omzet | (679,0) | (612,8) | 10,8% | |||
| Brutomarge | 283,6 | 240,0 | 18,2% | |||
| Bedrijfskosten | (180,4) | (146,4) | 23,2% | |||
| Niet-recurrente opbrengsten en kosten | (8,7) | (2,3) | 278,3% | |||
| Bedrijfswinst | 94,5 | 91,3 | 3,5% | |||
| Netto financiële kosten | (14,1) | (17,4) | (19,0%) | |||
| Inkomstenbelastingen | (22,2) | (17,0) | 30,6% | |||
| Gewone winst per aandeel | 0,79 | 0,84 | (6,0%) |
Geselecteerde financiële informatie betreffende de liquiditeit
| Zes Maanden | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| In miljoen € | H1 2016 | H1 2015 | % ∆ | |||
| Recurrente Vrije Kasstroom (na belastingen) |
108,7 | 106,9 | 1,7% | |||
| - Waarvan wijziging in werkkapitaal | 15,1 | 19,0 | (20,5%) | |||
| - Waarvan investeringsuitgaven | (18,7) | (15,3) | 22,2% | |||
| Netto schuld1 | 660,2 | 514,7 | 28,3% | |||
| Beschikbare liquiditeit (Geldmiddelen en Kasequivalenten plus niet opgenomen RCF) |
344,1 | 216,4 | 59,0% |
1 De netto schuldpositie voor de periode eindigend op 30 juni 2015 werd herzien om rekening te houden met de earn-out betalingen.
Bruto Marge
De brutomarge voor H1 2016 bedroeg 283,6 miljoen €, een stijging met 18,2% ten opzichte van dezelfde periode in 2015 met inbegrip van de bijdrage van Grupo Mabe sinds de consolidatie. De brutomarge als percentage van de omzet steeg met 132 basispunten, van 28,1% in H1 2015 naar 29,5% in H1 2016. Deze verbetering is hoofdzakelijk te danken aan de voortdurende focus op efficiëntieverbeteringen en besparingen, en in mindere mate aan de positieve impact van de grondstoffen; samen hebben deze twee effecten de sterk negatieve wisselkoersimpact meer dan tenietgedaan.
Recurrente EBITDA
Recurrente EBITDA is een niet-IFRS financiële maatstaf, gedefinieerd als EBITDA plus niet-recurrente opbrengsten en kosten exclusief niet-recurrente afschrijvingen en waardeverminderingen. EBITDA is ook een niet-IFRS financiële maatstaf, gedefinieerd als netto resultaat vóór aftrek van netto financiële kosten, inkomstenbelastingen, afschrijvingen en waardeverminderingen.
De recurrente EBITDA steeg met 12,2% tot 123,3 miljoen €. Het positieve resultaat werd veroorzaakt door de sterke stijging van de brutomarge en de consolidatie van Grupo Mabe. We bleven ook investeren in het bedrijf en versterkten zo de funderingen voor toekomstige groei. De daaruit volgende recurrente EBITDA-marge was 12,8%, een kleine daling ten opzichte van vorig jaar hoofdzakelijk als gevolg van de sterk negatieve wisselkoersimpact.
Wisselkoersen
De wisselkoersimpact op de Groep was aanzienlijk in de eerste helft van 2016, zowel op de omzet als op de recurrente EBITDA. Wijzigingen in de wisselkoersen leidden tot een impact van -29,4 miljoen € op de omzet, vooral van de Russische roebel, de Turkse lira, het Britse pond, de Poolse zloty en de Algerijnse dinar. De stijging van de Euro tegenover de Amerikaanse dollar, de Russische roebel, de Turkse lira, de Poolse zloty en de Algerijnse dinar hadden een impact van -27,8 miljoen € op de recurrente EBITDA. De Euro steeg ook in waarde tegenover de Mexicaanse peso, wat een invloed had op de omrekening van de resultaten van Grupo Mabe.
Netto Financiële kosten
De netto financiële kosten voor H1 2016 bedroegen 14,1 miljoen €, dat is 19,0% lager dan in dezelfde periode in 2015. De daling kan volledig verklaard worden door de netto impact van wisselkoersverschillen die betrekking hebben op financieringsactiviteiten.
Inkomstenbelastingen
De inkomstenbelastingen in H1 2016 bedroegen 22,2 miljoen €. Dit leidde tot een effectief belastingtarief van 27,6%, wat in lijn is met de verwachting van de groep van een effectief belastingtarief achteraan in de twintig.
Aangaande de aankondiging van de Europese Commissie in januari 2016 dat het Belgische systeem inzake "excess profit ruling" beschouwd wordt als ongeoorloofde overheidssteun, heeft Ontex besloten in beroep te gaan tegen deze beslissing.
Werkkapitaal
Het werkkapitaal bedroeg 10,6% van de omzet van H1 2016. Hiermee blijven we binnen onze doelstelling om het werkkapitaal op maximaal of onder de 12% van de omzet te houden. Dit resultaat werd deels behaald door de verkoop van het restant van Italiaanse btw-vorderingen, die grotendeels midden 2015 verkocht werden.
Investeringsuitgaven
De investeringsuitgaven voor H1 2016 bedroegen 18,7 miljoen €, met een verwachte fasering in FY 2016 gelijk aan die van vorig jaar. Wij verwachten dat de investeringsuitgaven voor FY 2016 tussen 3,5% en 4% van de omzet zal liggen, inclusief de impact van Grupo Mabe en investeringen in IT.
Recurrente Vrije Kasstroom (na inkomstenbelasting)
Recurrente Vrije kasstroom wordt berekend als Recurrente EBITDA (zie definitie hierboven) minus investeringsuitgaven, wijziging in werkkapitaal en betaalde inkomstenbelastingen.
De recurrente vrije kasstroom (na inkomstenbelasting) voor H1 2016 bedroeg 108,7 miljoen €, wat 1,7% hoger is dan in dezelfde periode vorig jaar. Hoewel de recurrente EBITDA steeg, hadden we minder kasinstroom van wijzigingen in werkkapitaal gedeeltelijk als gevolg van het opbouwen van voorraden als anticipatie op de verhuis van de productie-plant in Noord-Frankrijk, evenals hogere investeringsuitgaven en meer betaalde belastingen in vergelijking met vorig jaar.
Financiering en liquiditeit
De nettoschuldpositie op 30 juni 2016 bedroeg 660,2 miljoen €, en de leverage ratio op basis van de recurrente EBITDA van de laatste twaalf maanden, inclusief de bijdrage van Grupo Mabe voor vier maanden, was 2,97x.
De geldmiddelen en kasequivalenten bedroegen 144,1 miljoen € op 30 juni 2016. Naast de kaspositie beschikt Ontex over beschikbare financiële middelen, bestaande uit een revolver kredietfaciliteit van 100 miljoen € en een termijnlening C voor een bedrag van 125 miljoen € waarvan 25 miljoen € opgenomen werd. Bijgevolg bedroeg de beschikbare liquiditeit van de Groep op 30 juni 2016 344,1 miljoen €.
CONFERENCE CALL
Het management zal een presentatie organiseren voor investeerders en analisten op 28 juli 2016 om 8:00 am BST / 9:00 am CET. Een kopie van de presentatie-slides zal beschikbaar zijn op http://www.ontexglobal.com/.
Als u wenst deel te nemen aan de conference call, gelieve 5 tot 10 minuten op voorhand in te bellen via onderstaande info:
| Verenigd Koninkrijk | +44 (0) 20 3427 1913 |
|---|---|
| Verenigde Staten | +1 212 444 0895 |
| België | +32 (0) 2 404 0660 |
| Frankrijk | +33 (0) 1 76 77 22 28 |
| Duitsland | +49 (0) 69 2222 10623 |
Toegangscode 4613030
FINANCIELE KALENDER 2016
| Q3 & 9M 2016 | 9 november 2016 |
|---|---|
| FY 2016 | 8 maart 2017 |
INLICHTINGEN
Contacten met beleggers Philip Ludwig +32 53 333 730 [email protected]
Contacten met de pers Gaëlle Vilatte +32 53 333 708 [email protected]
ANNEX A ONTEX GROUP NV TUSSENTIJDSE VERKORTE GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
VERKLARING VAN DE RAAD VAN BESTUUR
De Raad van Bestuur van Ontex Group NV verklaart in naam en voor rekening van Ontex, dat, voor zover hen bekend, de verkorte geconsolideerde halfjaarlijkse financiële staten die zijn opgesteld in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards ("IFRS") zoals goedgekeurd door de Europese Unie een getrouw beeld geven van het vermogen, van de financiële toestand en van de resultaten van de vennootschap en de in de consolidatie opgenomen ondernemingen.
Het halfjaarlijks jaarverslag geeft een getrouw overzicht van de uit hoofde van artikel 13, §§5 en 6 van het Koninklijk Besluit van 14 november 2007 vereiste informatie.
Verslag van de commissaris over het beperkt nazicht van de verkorte geconsolideerde jaarrekening
Geconsolideerde tussentijdse resultatenrekening
| Eerste Helft | |||
|---|---|---|---|
| in miljoen € | Toelichting | 2016 | 2015 |
| Omzet | 3 | 962,6 | 852,8 |
| Kostprijs van de omzet | ( 679,0) | ( 612,8) | |
| Brutomarge | 283,6 | 240,0 | |
| Distributiekosten | ( 85,9) | ( 75,9) | |
| Verkoop- en marketingkosten | ( 59,0) | ( 48,3) | |
| Algemene beheerskosten | ( 34,3) | ( 26,0) | |
| Overige bedrijfs-opbrengsten/(kosten), netto | ( 1,2) | 3,8 | |
| Niet-recurrente opbrengsten en kosten (1) | 9 | ( 8,7) | ( 2,3) |
| Bedrijfsresultaat | 94,5 | 91,3 | |
| Financiële opbrengsten | 20,1 | 10,8 | |
| Financiële kosten | ( 34,3) | ( 28,2) | |
| Netto financiële kosten | ( 14,1) | ( 17,4) | |
| Winst / (Verlies) vóór inkomstenbelastingen | 80,4 | 73,9 | |
| Inkomstenbelastingen | ( 22,2) | ( 17,0) | |
| Winst / (Verlies) voor de periode uit voortgezette activiteiten | 58,2 | 56,9 | |
| Winst / (Verlies) voor de periode | 58,2 | 56,9 | |
| Winst / (Verlies) toewijsbaar aan: | |||
| Aandeelhouders van de groep | 58,2 | 56,9 | |
| Minderheidsbelangen | - | - | |
| Winst / (Verlies) voor de periode | 58,2 | 56,9 |
(*) Niet-recurrente opbrengsten en kosten zijn een niet-IFRS financiële maatstaf, omschreven in toelichting 9.
WINST PER AANDEEL
| in € | Toelichting | Eerste Helft | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | ||||
| Gewone winst per aandeel | 10 | 0,79 | 0,84 | ||
| Verwaterde winst per aandeel | 10 | 0,79 | 0,84 | ||
| Recurrente gewone winst per aandeel (*) | 10 | 0,89 | 0,87 | ||
| Recurrente verwaterde winst per aandeel | 10 | 0,89 | 0,87 | ||
| Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen | 73.953.701 | 68.055.555 |
(*) Recurrente gewone winst per aandeel wordt gedefinieerd als Winst/(Verlies) voor de periode plus de niet-recurrente opbrengsten en kosten en het belastingseffect op de niet-recurrente opbrengsten en kosten, toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moederonderneming.
Geconsolideerde tussentijdse resultatenrekening (vervolg)
| Reconciliatie van niet-IFRS financiële maatstaven in miljoen € |
Eerste Helft 2016 |
2015 |
|---|---|---|
| Reconciliatie van bedrijfsresultaat vóór interesten, inkomstenbelastingen, afschrijvingen en waardeverminderingen (EBITDA) (bijkomende informatie) |
||
| Bedrijfsresultaat | 94,5 | 91,3 |
| Afschrijvingen en waardeverminderingen (*) | 20,1 | 16,3 |
| EBITDA (**) | 114,6 | 107,6 |
| Reconciliatie van nettoresultaat vóór interesten, inkomstenbelastingen, afschrijvingen en waardeverminderingen (EBITDA) naar Recurrente EBITDA EBITDA(**) Niet-recurrente kosten met uitzondering van afschrijvingen en |
114,6 | 107,6 |
| waardeverminderingen | 8,7 | 2,3 |
| Recurrente EBITDA (***) | 123,3 | 109,9 |
| Reconciliatie van (Verlies)/Winst van de periode (Gewone winst) naar Recurrente Gewone Winst |
||
| Verlies)/Winst van de periode (Gewone winst) | 58,2 | 56,9 |
| Niet-recurrente kosten toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moederonderneming |
8,7 | 2,3 |
| Belastingscorrectie | (1,2) | - |
| Recurrente gewone winst | 65,7 | 59,2 |
(*) Afschrijvingen en Waardeverminderingen (A&W) omvatten 20,1 miljoen € aan recurrente A&W en 0,0 miljoen € aan niet-recurrente A&W in H1 2016. A&W omvatten 16,3 miljoen € aan recurrente A&W en 0,0 miljoen € aan nietrecurrente A&W in H1 2015.
(**) EBITDA is een niet-IFRS financiële maatstaf. EBITDA wordt gedefinieerd als netto resultaat vóór aftrek van netto financiële kosten, inkomstenbelastingen, afschrijvingen en waardeverminderingen.
(***) Recurrente EBITDA is een niet-IFRS financiële maatstaf. Recurrente EBITDA wordt gedefinieerd als EBITDA plus nietrecurrente opbrengsten en kosten exclusief niet-recurrente afschrijvingen en waardeverminderingen
Geconsolideerd tussentijds overzicht van het totaal van gerealiseerde en nietgerealiseerde resultaten
| Eerste Helft | ||
|---|---|---|
| in miljoen € | 2016 | 2015 |
| Winst / (verlies) voor de periode | 58,2 | 56,9 |
| Niet gerealiseerde winst/(verlies) voor de periode, na inkomstenbelasting: | ||
| Componenten die later niet zullen erkend worden in de resultatenrekening | ||
| Herwaardering toegezegde pensioenregelingen | - | ( 0,1) |
| Componenten die later mogelijks kunnen erkend worden in de resultatenrekening | ||
| Omrekeningsverschillen op buitenlandse activiteiten | ( 7,5) | ( 1,3) |
| Kasstroomindekking | ( 1,2) | ( 1,6) |
| Overige | ( 0,6) | - |
| Overige gerealiseerde en niet-gerealiseerde winst/(verlies) voor de periode | ( 9,3) | ( 3,0) |
| Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde winst/(verlies) voor de periode | 48,9 | 53,9 |
| Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde winst toewijsbaar aan: | ||
| Aandeelhouders van de moederonderneming | 48,9 | 53,9 |
| Minderheidsbelangen | - | - |
| Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde winst/(verlies) voor de periode | 48,9 | 53,9 |
Geconsolideerde Balans
| ACTIVA | ||||
|---|---|---|---|---|
| in miljoen € | Toelichting | 30 juni 2016 | 31 december 2015 | 30 juni 2015 |
| Vaste activa | ||||
| Goodwill en overige immateriële vaste activa | 4 | 1.134,0 | 864,6 | 864,5 |
| Terreinen, gebouwen, machines en installaties | 5 | 429,7 | 319,0 | 298,4 |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 8.4 | 7,0 | 6,2 | |
| Lange termijn vorderingen | 0,1 | - | - | |
| 1,572.2 | 1.190,6 | 1.169,1 | ||
| Vlottende activa | ||||
| Voorraden | 271,3 | 201,1 | 203,7 | |
| Handelsvorderingen | 288,8 | 218,1 | 215,5 | |
| Vooruitbetaalde kosten en overige vorderingen | 55,4 | 49,0 | 39,7 | |
| Terug te vorderen belastingen | 8,8 | 7,3 | 6,2 | |
| Afgeleide financiële activa | 2,1 | 2,2 | 4,1 | |
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 8 | 144,1 | 236,8 | 116,4 |
| 770,5 | 714,5 | 585,6 | ||
| TOTAAL ACTIVA | 2,342.7 | 1.905,1 | 1.754,7 |
Geconsolideerde Balans (vervolg)
| EIGEN VERMOGEN EN SCHULDEN | Toelichting | 30 juni 2016 | 31 december | 30 Juni 2015 |
|---|---|---|---|---|
| in miljoen € | 2015 | |||
| Eigen vermogen toerekenbaar aan de aandeelhouders van de Groep |
||||
| Kapitaal en uitgiftepremies | 988,8 | 913,1 | 799,7 | |
| Cumulatieve omrekeningsverschillen | ( 31,8) | ( 24,3) | ( 19,6) | |
| Eigen Aandelen | ( 13,1) | ( 13,1) | - | |
| Overgedragen resultaat en overige reserves | 11,4 | ( 23,5) | ( 67,9) | |
| TOTAAL EIGEN VERMOGEN | 955,3 | 852,2 | 712,2 | |
| Langlopende schulden | ||||
| Personeelsbeloningen | 21,1 | 19,7 | 19,6 | |
| Voorzieningen | 0,3 | 0,2 | 0,2 | |
| Leningen | 8 | 672,5 | 633,1 | 618,8 |
| Overige langlopende financiële schulden | 8 | 83,1 | - | 5,0 |
| Uitgestelde belastingverplichtingen | 39.6 | 27,3 | 22,6 | |
| Overige schulden | 0,2 | 0,2 | 0,1 | |
| 816.8 | 680,5 | 666,3 | ||
| Kortlopende schulden | ||||
| Leningen | 8 | 30,2 | 9,2 | 2,3 |
| Afgeleide financiële schulden | 3,7 | 2,5 | 5,2 | |
| Overige kortlopende financiële schulden | 8 | 18,5 | 5,0 | 5,0 |
| Handelsschulden | 394,8 | 267,1 | 275,9 | |
| Toegerekende kosten en overige schulden | 29,9 | 23,3 | 25,1 | |
| Sociale schulden | 37,3 | 33,3 | 31,9 | |
| Te betalen inkomstenbelastingen | 48,2 | 27,3 | 26,3 | |
| Voorzieningen | 8,0 | 4,7 | 4,5 | |
| 570,6 | 372,4 | 376,2 | ||
| TOTAAL SCHULDEN | 1,387.4 | 1.052,9 | 1.042,5 | |
| TOTAAL PASSIVA | 2,342.7 | 1.905,1 | 1.754,7 |
Geconsolideerd tussentijds kasstroomoverzicht
| Toelichting | Eerste Helft | ||
|---|---|---|---|
| in miljoen € | 2016 | 2015 | |
| KASSTROOM UIT OPERATIONELE ACTIVITEITEN | |||
| Netto winst/(Verlies) voor de periode | 58,2 | 56,9 | |
| Aanpassingen voor: | |||
| Inkomstenbelastingen | 22,2 | 17,0 | |
| Afschrijvingen en waardeverminderingen | 20,1 | 16,3 | |
| Voorzieningen (inclusief verplichtingen voor personeelsbeloningen) | 4,5 | - | |
| Niet recurrente kosten via resultatenrekening | 1,1 | - | |
| Financiële kosten-netto (inclusief niet-gerealiseerde wisselkoersverschillen m.b.t. financiering) |
14,1 | 17,4 | |
| Wijzigingen in werkkapitaal: | |||
| Voorraden | ( 23,2) | ( 3,0) | |
| Handelsvorderingen,overige vorderingen en vooruitbetaalde kosten | 9,3 | 3,9 | |
| Handelsschulden, overige schulden en toegerekende kosten | 29,0 | 18,1 | |
| Sociale schulden | ( 1,2) | 2,5 | |
| Nettokasstroom uit bedrijfsactiviteiten | 134,1 | 129,1 | |
| Betaalde inkomstenbelastingen | ( 11,0) | ( 6,7) | |
| NETTOKASSTROOM UIT OPERATIONELE ACTIVITEITEN | 123,1 | 122,4 | |
| KASSTROOM UIT INVESTERINGSACTIVITEITEN | |||
| Investeringsuitgaven (incl. kapitaalsubsidies) | ( 18,7) | ( 15,3) | |
| Opbrengsten uit buitengebruikstellingen | - | 0,1 | |
| Betaalde overnameprijs (netto van kasontvangsten) | ( 155,6) | - | |
| NETTOKASSTROOM GEBRUIKT VOOR INVESTERINGSACTIVITEITEN | ( 174,3) | ( 15,2) | |
| KASSTROOM UIT FINANCIERINGSACTIVITEITEN | |||
| Opbrengsten uit leningen | 26,6 | - | |
| Aflossing van leningen | (15,1) | (0,3) | |
| Betaalde interesten | (12,2) | (12,6) | |
| Ontvangen interesten | 0,6 | 0,4 | |
| Herfinancieringskosten & overige financieringskosten | (3,4) | (3,0) | |
| Gerealiseerde wisselkoers (verliezen)/winsten uit financieringsactiviteiten | (3,1) | 3,8 | |
| Afgeleide financiële activa | (0,5) | (1,7) | |
| Betaalde dividenden | (34,4) | (12,9) | |
| NETTO KASSTROMEN UIT/(GEBRUIKT VOOR) FINANCIERINGSACTIVITEITEN | (41,5) | (26,3) | |
| NETTO TOENAME/(AFNAME) GELDMIDDELEN,KASEQUIVALENTEN | ( 92,7) | 80,9 | |
| GELDMIDDELEN, KASEQUIVALENTEN BIJ HET BEGIN VAN DE PERIODE | 236,8 | 35,5 | |
| GELDMIDDELEN, KASEQUIVALENTEN BIJ HET EINDE VAN DE PERIODE | 144,1 | 116,4 |
Geconsolideerd tussentijds kasstroomoverzicht (vervolg)
| Reconciliatie van niet-IFRS financiële maatstaven – Recurrente vrije kasstroom berekening |
Eerste Helft | |
|---|---|---|
| in miljoen € | 2016 | 2015 |
| Bedrijfsresultaat | 94,5 | 91,3 |
| Afschrijvingen en waardeverminderingen | 20,1 | 16,3 |
| EBITDA | 114,6 | 107,6 |
| Niet-recurrente kosten | 8,7 | 2,3 |
| Recurrente EBITDA | 123,3 | 109,9 |
| Wijzigingen in werkkapitaal | ||
| Voorraden | ( 23,2) | ( 3,0) |
| Handels- en overige vorderingen | 9,3 | 3,9 |
| Handels- en overige schulden | 29,0 | 18,1 |
| Investeringsuitgaven | ( 18,7) | ( 15,3) |
| Recurrente vrije kasstroom (vóór inkomstenbelasting) | 119,7 | 113,6 |
| Betaalde inkomstenbelasting | ( 11,0) | ( 6,7) |
| Recurrente vrije kasstroom (na inkomstenbelasting) | 108,7 | 106,9 |
Geconsolideerd mutatieoverzicht van het eigen vermogen
| Toerekenbaar aan aandeelhouders van de Groep | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| in miljoen € | Aantal aandelen |
Kapitaal | Uitgifte premie |
Cumulatieve omrekenings verschillen |
Eigen Aandelen |
Overgedragen resultaat en overige reserves |
Totaal eigen vermogen |
| Saldo per 31 December 2015 | 72.138.887 | 694,8 | 218,3 | ( 24,3) | ( 13,1) | ( 23,5) | 852,2 |
| Transacties met aandeelhouders op niveau van Ontex Group NV: |
|||||||
| Op aandelen gebaseerde betalingen | - | - | - | - | - | 0,5 | 0,5 |
| Dividend | - | - | - | - | - | ( 34,4) | ( 34,4) |
| Eigen aandelen | - | - | - | - | - | - | - |
| Kosten uitgifte nieuwe aandelen | - | - | - | - | - | - | - |
| Bedrijfscombinaties | - | - | - | - | - | 12,4 | 12,4 |
| Kapitaalsverhoging | 2.722.221 | 27,2 | 48,5 | - | - | - | 75,7 |
| Totaal transacties met aandeelhouders 2016 |
2.722.221 | 27,2 | 48,5 | - | - | ( 21,5) | 54,2 |
| Gerealiseerd resultaat: | |||||||
| Winst van de periode | - | - | - | - | - | 58,2 | 58,2 |
| Niet gerealiseerd resultaat: | |||||||
| Omrekeningsverschillen op buitenlandse activiteiten |
- | - | - | ( 7,5) | - | - | ( 7,5) |
| Herwaardering toegezegde | |||||||
| pensioenregelingen | - | - | - | - | - | - | - |
| Kasstroomindekking | - | - | - | - | - | ( 1,2) | ( 1,2) |
| Overige | - | - | - | - | - | ( 0,6) | ( 0,6) |
| Totaal niet gerealiseerd resultaat | - | - | - | ( 7,5) | - | ( 1,8) | (9,3) |
| Saldo op 30 Juni 2016 | 74.861.108 | 722,0 | 266,8 | ( 31,8) | ( 13,1) | 11,4 | 955,3 |
Geconsolideerd mutatieoverzicht van het eigen vermogen (vervolg)
| Toerekenbaar aan aandeelhouders van de Groep | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| in miljoen € | Aantal aandelen |
Kapitaal | Uitgiftepre mie |
Cumulatieve omrekenings verschillen |
Overgedragen resultaat en overige reserves |
Totaal eigen vermogen |
| Saldo per 31 december 2014 | 68.055.555 | 655,3 | 144,4 | (18,3) | (110,4) | 671,0 |
| Transacties met aandeelhouders op niveau van Ontex Group NV: |
||||||
| Op aandelen gebaseerde betalingen | - | - | - | - | 0,2 | 0,2 |
| Dividend | - | - | - | - | (12,9) | (12,9) |
| Totaal transacties met aandeelhouders 2014 |
- | - | - | - | (12,7) | (12,7) |
| Gerealiseerd resultaat: | ||||||
| Winst van de periode | - | - | - | - | 56,9 | 56,9 |
| Niet gerealiseerd resultaat: | ||||||
| Omrekeningsverschillen op | ||||||
| buitenlandse activiteiten | - | - | - | (1,3) | - | (1,3) |
| Actuariële winsten/(verliezen) op | ||||||
| toegezegde pensioenregelingen | - | - | - | - | (0,1) | (0,1) |
| Kasstroomindekking | - | - | - | - | (1,6) | (1,6) |
| Overige | - | - | - | - | - | - |
| Totaal niet gerealiseerd resultaat | - | - | - | (1,3) | (1,7) | (3,0) |
| Saldo op 30 juni 2015 | 68.055.555 | 655,3 | 144,4 | (19,6) | (67,9) | 712,2 |
Toelichtingen bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde jaarrekening
TOELICHTING 1 Bedrijfsinformatie
De tussentijdse verkorte geconsolideerde jaarrekening van Ontex Groep voor de eerste zes maanden eindigend op 30 juni 2016 werd goedgekeurd voor uitgifte overeenkomstig het besluit van de Raad van Bestuur van 27 juli 2016.
TOELICHTING 1.1 Juridisch statuut
Ontex Group is een vennootschap met beperkte aansprakelijkheid opgericht in de vorm van een naamloze vennootschap naar Belgisch recht. De maatschappelijke zetel van Ontex Group is gevestigd te Korte Keppestraat 21, 9320 Erembodegem (Aalst), België. De aandelen van Ontex Group worden genoteerd op de gereguleerde markt van Euronext Brussel.
TOELICHTING 2 Samenvatting van de belangrijkste boekhoudkundige principes
TOELICHTING 2.1 Algemene informatie
De boekhoudkundige principes die van toepassing zijn bij de verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële rapportering voor de periode van 1 januari 2016 tot en met 30 juni 2016 zijn in overeenstemming met de principes die toegepast werden in de geauditeerde geconsolideerde jaarrekening van Ontex Group NV voor het boekjaar afgesloten op 31 december 2015.
De boekhoudkundige principes zijn op consistente wijze toegepast doorheen de betrokken perioden.
Een samenvatting van de belangrijkste boekhoudkundige principes, kritische boekhoudkundige schattingen en beoordelingen werd opgenomen in de geauditeerde geconsolideerde jaarrekening van de Ontex Group NV voor het boekjaar afgesloten op 31 december 2015 die zich bevindt in het jaaroverzicht 2015 op de website (www.ontexglobal.com), van pagina 57 tot 65.
TOELICHTING 2.2 Conformiteitsverklaring
De tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële rapportering van de Groep voor de eerste zes maanden eindigend op 30 juni 2016 werd opgesteld in overeenstemming met IFRS ("International Financial Reporting Standards"), zoals goedgekeurd door de Europese Unie. Deze omvatten alle IFRSstandaarden en IFRIC-interpretaties die gepubliceerd werden en van toepassing waren op het boekhoudkundig jaar te beginnen op 1 januari 2016. De nieuwe standaarden, wijzigingen aan standaarden en interpretaties die voor de eerste keer verplicht zijn vanaf het boekhoudkundig jaar beginnend op 1 januari 2016, hebben geen materiële impact. Geen nieuwe standaarden, wijzigingen aan standaarden of interpretaties werden vervroegd toegepast.
Deze tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële rapportering bevat informatie over de Ontex Groep.
Deze tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële rapportering werd opgesteld in overeenstemming met IAS 34 "Tussentijdse financiële verslaggeving", zoals goedgekeurd door de Europese Unie. De tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële rapportering dient samen bekeken te worden met de geauditeerde geconsolideerde jaarrekening van Ontex Group NV per 31 december 2015 die beschikbaar is op de website: www.ontexglobal.com.
De bedragen in deze documenten worden gerapporteerd in miljoenen €, tenzij anders vermeld. De meeste tabellen geven de bedragen weer in miljoen € voor redenen van transparantie. Dit kan aanleiding geven tot afrondingsverschillen in de tabellen opgenomen in dit rapport.
Dit rapport werd opgesteld in het Nederlands en vertaald in het Engels. In geval van discrepanties tussen de twee versies zal de Nederlandstalige versie voorrang hebben.
TOELICHTING 2.3 Waardering in de tussentijdse geconsolideerde jaarrekening
Opbrengsten en kosten die ongelijkmatig voorkomen tijdens het boekjaar worden toegerekend of overgedragen in de tussentijdse financiële rapportering wanneer het gepast is om deze kosten en opbrengsten toe te rekenen of over te dragen aan het einde van de periode.
TOELICHTING 2.4 Gebruik van kritische inschattingen en beoordelingen
Het opstellen van de tussentijdse jaarrekening houdt in dat het management beoordelingen, inschattingen en veronderstellingen moet maken die de toepassing van boekhoudkundige principes en gerapporteerde cijfers, zowel in de balans als in de resultatenrekening, beïnvloeden. De uiteindelijke resultaten kunnen afwijken van de gemaakte inschattingen.
Bij het opstellen van deze tussentijdse verkorte jaarrekening zijn de belangrijkste beoordelingen van het management bij de toepassing van de waarderingsregels van de onderneming, alsook de bronnen om onzekerheid in te schatten dezelfde als die van toepassing op de geconsolideerde jaarrekening voor het boekjaar eindigend op 31 december 2015.
TOELICHTING 3 Segmentinformatie
In overeenstemming met IFRS 8 worden rapporteerbare bedrijfssegmenten geïdentificeerd op basis van de "management approach". Deze aanpak bepaalt dat de externe segmentrapportage wordt gebaseerd op de interne organisatie en management structuur van de Groep en de interne financiële verslaggeving aan de het hoogstgeplaatste orgaan dat belangrijke operationele beslissingen neemt. De activiteiten van de Groep situeren zich in één segment, "Hygiënische wegwerpproducten". Er zijn geen andere belangrijke bedrijfsklassen, noch individueel, noch gezamenlijk. Het hoogstgeplaatste orgaan dat belangrijke operationele beslissingen neemt, de Raad van Bestuur, controleert de bedrijfsresultaten, de bedrijfsplannen en maakt een middelen-allocatie op het niveau van de volledige onderneming. Daardoor opereert de Groep slechts in één segment. Informatie van de Groep over de verkoop van producten, geografische gebieden en de omzet van belangrijke klanten vindt u hieronder:
| Volgens divisie | Eerste Helft | Eerste Helft |
|---|---|---|
| in miljoen € | 2016 | 2015 |
| Mature Market Retail | 425,7 | 460,8 |
| Growth Markets | 79,8 | 73,7 |
| Healthcare | 216,9 | 215,3 |
| MENA | 108,1 | 103,0 |
| Americas Retail | 132,2 | - |
| Ontex Groep Omzet | 962,6 | 852,8 |
TOELICHTING 3.1 Informatie volgens divisie
TOELICHTING 3.2 Informatie volgens productcategorie
| Eerste Helft | Eerste Helft | |
|---|---|---|
| in miljoen € | 2016 | 2015 |
| Babyverzorgingsproducten | 548,1 | 456,5 |
| Dameshygiëneproducten | 104,3 | 101,6 |
| Incontinentieproducten | 298,4 | 282,4 |
| Overige | 11,8 | 12,3 |
| Ontex Groep Omzet | 962,6 | 852,8 |
TOELICHTING 3.3 Informatie volgens geografisch gebied
De organisatiestructuur van de Groep, evenals haar interne informatie systeem geeft aan dat de belangrijkste bron van geografische risico's zich situeert in de locatie van haar klanten (de bestemming van haar verkoop) en niet de fysieke locatie van haar activa (oorsprong van haar verkoop). De locatie van de klanten van de Groep is bijgevolg het geografische segmentatie criterium zoals hieronder weergegeven wordt:
| Eerste Helft | Eerste Helft | |
|---|---|---|
| in miljoen € | 2016 | 2015 |
| West-Europa | 521,9 | 559,6 |
| Oost-Europa | 146,9 | 133,4 |
| Amerika | 137,0 | 4,9 |
| Rest van de wereld | 156,7 | 154,9 |
| Ontex Groep Omzet | 962,6 | 852,8 |
De activiteiten van Ontex Group zijn niet onderhevig aan significante seizoenschommelingen tijdens het jaar. Naar aanleiding hiervan werd er geen additionele toelichting opgenomen voor de 12 maanden periode eindigend op de tussentijdse rapporteringsdatum (IAS 34.21)
TOELICHTING 3.4 Omzet van de belangrijkste klanten
De Groep heeft niet één significante klant. In de eerste helft van 2016 vertegenwoordigde de grootste klant 7,2% van de omzet van de Groep. In de eerste helft van 2016 vertegenwoordigden de 10 grootste klanten 34,6% van de omzet.
TOELICHTING 4 Goodwill en overige immateriële vaste activa
| in miljoen € | Goodwill | Implementatie kosten IT |
Overige immateriële vaste activa |
Totaal |
|---|---|---|---|---|
| Eerste helft eindigend op 30 juni 2016 | ||||
| Netto boekwaarde aan het begin van de periode | 860,1 | 4,2 | 0,3 | 864,5 |
| Aanschaffingen | - | 2,5 | - | 2,5 |
| Transferten | - | 2,4 | - | 2,4 |
| Buitengebruikstellingen | - | - | - | - |
| Afschrijvingskosten | - | (1,6) | (0,2) | (1,8) |
| Wisselkoersverschillen | - | (0,1) | (0,3) | (0,4) |
| Verworven door bedrijfscombinatie | 253,4 | - | 13,4 | 266,7 |
| Netto boekwaarde aan het einde van de periode | 1.113,5 | 7,4 | 13,2 | 1.134,0 |
| Op 30 juni 2016 | ||||
| Kost of waardering | 1.113,5 | 18,8 | 13,9 | 1.146,2 |
| Gecumuleerde afschrijvingen, bijzondere waardeverminderingen en andere aanpassingen |
- | (11,4) | (0,8) | (12,2) |
| Netto boekwaarde | 1.113,5 | 7,4 | 13,2 | 1.134,0 |
| in miljoen € | Goodwill | Implementatie kosten IT |
Overige immateriële vaste activa |
Totaal |
|---|---|---|---|---|
| Eerste helft eindigend op 30 juni 2015 | ||||
| Netto boekwaarde aan het begin van de periode | 860,1 | 4,2 | 0,3 | 864,6 |
| Aanschaffingen | - | 1,0 | - | 1,0 |
| Transferten | - | - | - | - |
| Buitengebruikstellingen | - | - | - | - |
| Afschrijvingskosten | - | ( 1,1) | - | ( 1,1) |
| Netto boekwaarde aan het einde van de periode | 860,1 | 4,1 | 0,3 | 864,5 |
| Op 30 juni 2015 | ||||
| Kost of waardering | 860,1 | 16,1 | 0,8 | 877,0 |
| Gecumuleerde afschrijvingen, bijzondere waardeverminderingen en andere aanpassingen |
- | ( 12,0) | ( 0,5) | ( 12,5) |
| Netto boekwaarde | 860,1 | 4,1 | 0,3 | 864,5 |
De verworven goodwill betreft de goodwill erkend naar aanleiding van de verwerving van de aandelen van Grupo P.I Mabe S.A. de C.V.. De verworven overige immateriële vaste activa door bedrijfscombinatie vertegenwoordigen hoofdzakelijk de handelsmerknamen van Grupo P.I Mabe S.A. de C.V..
We verwijzen ook naar toelichting 14 voor verdere details omtrent deze bedrijfscombinatie.
Geactiveerde kosten voor IT-implementaties vertegenwoordigen intern ontwikkelde en extern aangeschafte software voor eigen gebruik.
TOELICHTING 5 Terreinen, gebouwen, machines en installaties
| in miljoen € | Terreinen en gebouwen |
Installaties, machines en materieel |
Meubilair en rollend materieel |
Overige materiële vaste activa |
Activa in aanbouw en vooruitbetalingen |
Totaal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eerste helft eindigend op 30 juni 2016 | ||||||
| Netto boekwaarde aan het begin van de periode |
93,2 | 171,6 | 0,8 | 9,3 | 44,1 | 319,0 |
| Aanschaffingen | 0,1 | 7,8 | 0,1 | 0,2 | 12,9 | 21,1 |
| Transferten | 0,4 | 24,6 | - | - | (27,5) | (2,4) |
| Buitengebruikstellingen | - | - | - | - | (0,4) | (0,4) |
| Afschrijvingen | (2,1) | (15,3) | (0,3) | (0,6) | - | (18,3) |
| Wisselkoersverschillen | (1,4) | (3,1) | 0,1 | - | (0,3) | (4,8) |
| Verworven door bedrijfscombinatie | 33,8 | 70,8 | 1,2 | - | 9,7 | 115,5 |
| Netto boekwaarde aan het einde van de periode |
124,0 | 256,4 | 1,9 | 8,9 | 38,5 | 429,7 |
| Op 30 juni 2016 | ||||||
| Aanschaffingskost | 146,8 | 392,9 | 3,0 | 16,7 | 38,5 | 598,0 |
| Gecumuleerde afschrijvingen | (22,9) | (136,5) | (1,1) | (7,9) | - | (168,3) |
| Netto boekwaarde aan het einde van de periode |
124,0 | 256,4 | 1,9 | 8,9 | 38,5 | 429,7 |
| in miljoen € | Terreinen en gebouwen |
Installaties, machines en materieel |
Meubilair en rollend materieel |
Overige materiële vaste activa |
Activa in aanbouw en vooruitbetalingen |
Totaal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eerste helft eindigend op 30 juni 2015 | ||||||
| Netto boekwaarde aan het begin van de periode |
95,1 | 167,0 | 0,9 | 10,3 | 23,2 | 296,5 |
| Aanschaffingen | 0,2 | 6,6 | 0,1 | 0,2 | 11,7 | 18,8 |
| Transferten | 0,7 | 5,0 | - | - | ( 5,8) | ( 0,1) |
| Buitengebruikstellingen | ( 0,1) | - | - | - | ( 2,0) | ( 2,1) |
| Afschrijvingen | ( 1,9) | ( 12,5) | ( 0,1) | ( 0,6) | - | ( 15,1) |
| Wisselkoersverschillen | 0,4 | 0,1 | - | ( 0,1) | - | 0,4 |
| Netto boekwaarde aan het einde van de periode |
94,4 | 166,2 | 0,9 | 9,8 | 27,1 | 298,4 |
| Op 30 juni 2015 | ||||||
| Aanschaffingskost | 113,3 | 283,3 | 1,7 | 16,8 | 27,1 | 442,2 |
| Gecumuleerde afschrijvingen | ( 18,9) | ( 117,1) | ( 0,8) | ( 7,0) | - | ( 143,8) |
| Netto boekwaarde aan het einde van de periode |
94,4 | 166,2 | 0,9 | 9,8 | 27,1 | 298,4 |
Verworven vaste activa door bedrijfscombinatie betreffen de vaste activa overgenomen naar aanleiding van de verwerving van de aandelen van Grupo P.I. Mabe S.A.. We verwijzen ook naar toelichting 14 voor verdere details omtrent deze bedrijfscombinatie.
De aanschaffingen m.b.t. gebouwen, installaties en machines betreffen hoofdzakelijk investeringen in uitbreidingen van de capaciteit, in innovatie, investeringen om de efficiëntie te verbeteren en investeringen in de IT infrastructuur.
Per 30 juni 2016 heeft de Groep verplichtingen om gebouwen, installaties en machines aan te kopen voor een bedrag van 40,3 miljoen €.
TOELICHTING 6 Juridische geschillen
De Groep heeft een voorziening opgenomen voor bepaalde juridische geschillen tegen de Groep van klanten, leveranciers of voormalige werknemers.
Op 2 september 2014 werd de groep in kennis gebracht door de Spaanse nationale concurrentie commissie (CNMC) van hun onderzoek tegen 15 vennootschappen in de sector (waaronder 3 dochtervennootschappen van de groep: Ontex ES Holdco,S.A, Ontex Penninsular, S.A.U en Ontex ID, S.A U.) naar vermeende inbreuken tegen prijsafspraken en andere commerciële condities in de Spaanse afzetmarkt voor incontinentieproducten. Op 26 mei 2016, naar aanleiding van het onderzoek, heeft CNMC zijn beslissing uitgevaardigd. In de beslissing worden 8 bedrijven, waaronder Ontex' Spaanse dochtervennootschappen, schuldig bevonden aan deelname aan een kartel. Naar aanleiding van haar betrokkenheid van 1999 tot 2014, ontving Ontex een boete van 5,15 miljoen euro. Ontex zal beroep instellen tegen voornoemde beslissing bij het Hooggerechtshof in Spanje. Ontex dient beroep aan te tekenen voor 1 september 2016. Naar aanleiding van dit geschil werd er een voorziening ten belope van 5,15 miljoen € aangelegd. We verwijzen ook naar toelichting 9 betreffende de niet recurrente opbrengsten en kosten.
Met uitzondering van het geschil aangehaald in voorgaande paragraaf, hebben er zich geen belangrijke ontwikkelingen voorgedaan met betrekking tot de juridische geschillen sinds jaareinde.
TOELICHTING 7 Reconciliatie van niet-IFRS financiële maatstaven
Voor de reconciliatie van EBITDA en Recurrente EBITDA naar bedrijfsresultaat, verwijzen we naar de rubriek "Geconsolideerde tussentijdse resultatenrekening".
Voor de reconciliatie van Recurrente vrije kasstroom naar bedrijfsresultaat, verwijzen we naar de rubriek "Geconsolideerd tussentijds kasstroomoverzicht".
TOELICHTING 8 Netto schuldpositie
De Groep bewaakt het kapitaal op basis van de netto schuldpositie. De netto schuldpositie van de Groep wordt berekend door alle kortlopende en langlopende rentedragende schulden bij elkaar op te tellen en daar de beschikbare kortlopende liquide middelen van af te trekken.
De netto schuldpositie van de Groep voor de perioden afgesloten op 30 juni 2016, 30 juni 2015 en 31 december 2015 is als volgt:
| Netto schuldpositie | |||
|---|---|---|---|
| in miljoen € | 30 juni 2016 | 31 december 2015 | 30 juni 2015 |
| Langlopende rentedragende schulden | 672,5 | 633,1 | 618,8 |
| Overige langlopende financiële schulden (**) | 83,1 | - | 5,0 |
| Kortlopende rentedragende schulden | 30,2 | 9,2 | 2,3 |
| Overige kortlopende financiële schulden (**) | 18,5 | 5,0 | 5,0 |
| Geldmiddelen en kasequivalenten | ( 144,1) | ( 236,8) | ( 116,4) |
| Totale netto schuldpositie | 660,2 | 410,4 | 514,7 |
| LTM recurrent EBITDA (*) | 222,5 | 209,1 | 207,4 |
| Netto financiële schuldpositie/Laatste 12 maanden Recurrente EBITDA Ratio |
2,97 | 1,96 | 2,48 |
(*) LTM Recurrente EBITDA is een niet-IFRS financiële maatstaf. LTM Recurrente EBITDA wordt gedefinieerd als EBITDA plus nietrecurrente opbrengsten en kosten exclusief niet-recurrente afschrijvingen en waardeverminderingen van de voorbije 12
maanden. De LTM Recurrente EBITDA voor de periode eindigend op 30 juni 2016 omvat de Recurrente EBITDA van de Grupo P.I. Mabe S.A. voor 4 maanden.
(**) De saldi voor de perioden eindigend op 30 juni 2015 en 31 december 2015 werden herzien om rekening te houden met de earn out betalingen.
TOELICHTING 9 Niet-recurrente opbrengsten en kosten
De componenten die opgenomen zijn onder de rubriek niet recurrente opbrengsten en kosten zijn die componenten die vanwege hun aard door het management als eenmalig of ongebruikelijk worden beschouwd. De Groep heeft deze classificatie overgenomen voor een beter begrip van de recurrente financiële prestaties van de Groep.
Wij hebben onderstaande componenten onder niet-recurrente opbrengsten en kosten opgenomen:
| Toelichting | Eerste Helft | ||
|---|---|---|---|
| in miljoen € | 2016 | 2015 | |
| Fabriekssluiting | (0,1) | ( 0,1) | |
| Bedrijfsherstructurering | ( 0,7) | ( 0,7) | |
| Kosten/opbrengsten verbonden aan overnames | (3,7) | ( 0,4) | |
| Herfinancieringskosten | - | ( 0,1) | |
| Anti trust claim Spain | 6 | ( 5,2) | - |
| Overige | 0,8 | ( 1,0) | |
| Totale niet-recurrente opbrengsten en kosten | ( 8,7) | ( 2,3) |
Kosten en opbrengsten verbonden aan overnames: Kosten en opbrengsten verbonden aan overnames in 2016 hebben voornamelijk betrekking op kosten gemaakt in het kader van de overname van Grupo P.I. Mabe S.A. de C.V.. In 2015 bevatten de kosten en opbrengsten verbonden aan overnames een opbrengst van 2,0 miljoen € als gevolg van een lagere earn out betaling voor de acquisitie van Serenity. Deze winst werd gecompenseerd door kosten gemaakt voor de overname van Grupo P.I Mabe S.A de C.V. ("Grupo Mabe").
Anti trust claim Spanje: we verwijzen naar toelichting 6, juridische geschillen, voor verdere details omtrent dit geschil.
Fabriekssluiting: De Groep sloot haar fabrieken in Villefranche, Frankrijk (2011) en in Recklinghausen, Duitsland (2012). De kosten bestaan voornamelijk uit ontslagvergoedingen en andere soortgelijke kosten alsook professionele honoraria. De niet-recurrente kosten in 2016 en 2015 zijn het gevolg van de kosten met betrekking tot voorbije fabriekssluitingen, die in die periode niet konden worden voorzien.
Bedrijfsherstructurering: De Groep voerde een aantal projecten uit om het beheer van haar activiteiten te optimaliseren. De kosten in 2016 hebben voornamelijk betrekking op de fusie van een aantal groepsvennootschappen in Frankrijk. De kosten voor 2015 hebben betrekking op de vereenvoudiging van de vennootschapstructuur van Ontex Groep. Om de vennootschapsstructuur te optimaliseren van de Groep, heeft de groep een aantal tussenliggende holdingvennootschappen verwijderd tussen de Onderneming en Ontex IV.
TOELICHTING 10 Winst per aandeel
Overeenkomstig IAS 33 wordt de gewone winst per aandeel berekend door het nettoresultaat van de periode, toerekenbaar aan de houders van gewone aandelen van de moedermaatschappij, te delen door
het gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen tijdens de periode. Het aantal aandelen dat werd gebruikt voor de jaren 2016 en 2015 bedraagt respectievelijk 73.953.701 aandelen en 68.055.555 aandelen.
De verwaterde winst per aandeel dient berekend te worden door het nettoresultaat van de periode, toerekenbaar aan de houders van gewone aandelen van de moedermaatschappij (na aanpassing van de effecten van alle potentiële verwaterde gewone aandelen), te delen door het gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen tijdens de periode, vermeerderd met het gewogen gemiddeld aantal gewone aandelen dat zou worden uitgegeven bij een omzetting van alle mogelijke gewone aandelen die tot verwatering kunnen leiden in gewone aandelen.
In het geval van Ontex Groep is er geen effect van verwatering op het netto resultaat toewijsbaar aan de houders van gewone aandelen en op het gewogen gemiddeld aantal gewone aandelen.
Onderstaande tabel geeft de gegevens weer op het vlak van resultaat en aantal aandelen die gebruikt worden voor de berekening van de gewone en verwaterde winst per aandeel.
| Eerste Helft | ||
|---|---|---|
| In miljoen € | 2016 | 2015 |
| Netto resultaat | ||
| Netto resultaat toewijsbaar aan de houders van gewone aandelen | 58,2 | 56,9 |
| Verwateringseffect Netto resultaat toewijsbaar aan de houders van gewone aandelen aangepast voor het verwateringseffect |
- 58,2 |
- 56,9 |
| Recurrent netto resultaat | ||
| Netto resultaat toewijsbaar aan de houders van gewone aandelen | 58,2 | 56,9 |
| Niet recurente kosten en opbrengsten | 8,7 | 2,3 |
| Belastingcorrectie | ( 1,2) | - |
| Recurrent Netto resultaat toewijsbaar aan de houders van gewone aandelen (*) | 65,7 | 59,2 |
| Verwateringseffect | - | - |
| Recurrent Netto resultaat toewijsbaar aan de houders van gewone aandelen aangepast voor het verwateringseffect |
65,7 | 59,2 |
| Eerste Helft | ||
|---|---|---|
| Aantal aandelen | 2016 | 2015 |
| Gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen voor winst per aandeel | 73.953.701 | 68.055.555 |
| Verwateringseffect | 0 | 0 |
| Eerste Helft | ||
|---|---|---|
| Winst per aandeel (In €) | 2016 | 2015 |
| Gewone winst per aandeel | 0,79 | 0,84 |
| Verwaterde gewone winst per aandeel | 0,79 | 0,84 |
| Recurrente gewone winst per aandeel | 0,89 | 0,87 |
| Verwaterde recurrente winst per aandeel | 0,89 | 0,87 |
(*) Recurrente gewone winst wordt gedefinieerd als winst voor de periode plus de niet-recurrente opbrengsten en kosten en het belastingseffect op de niet-recurrente opbrengsten en kosten, toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moederonderneming.
TOELICHTING 11 Op aandelen gebaseerde betalingen
Na de IPO heeft de Groep een lange termijn beloningsplan ("LTIP") geïmplementeerd dat gebaseerd is op een combinatie van aandelenopties (verder "Opties" genoemd) en voorwaardelijk toegekende aandeleneenheden (verder "RSU's – Restricted Stock Units genoemd).
De Opties en RSU's worden gewaardeerd als op aandelen gebaseerde betalingen die in eigen vermogensinstrumenten worden afgewikkeld.
Op of rond 26 september 2014 werden een totaal van 242.642 aandelenopties en 49.040 RSU's toegekend. 16.215 aandelenopties en 3.279 RSU's zijn opgegeven, vervallen of uitgeoefend op 30 juni 2016.
Op of rond 26 juni 2015 werden een totaal van 159.413 aandelenopties en 38.294 RSU's toegekend. 7.381 aandelenopties en 1.773 RSU's zijn opgegeven,vervallen of uitgeoefend per 30 juni 2016.
Op of rond 15 juni 2016 werden een totaal van 322.294 aandelenopties en 75.227 RSU's toegekend. Geen aandelenopties of RSU's zijn opgegeven, vervallen of uitgeoefend per 30 juni 2016.
Volgende overeenkomsten aangaande op aandelen gebaseerde betalingen waren in voege tijdens de periode:
| Uitoefenprijs | Reële | Aantal opties/ |
||
|---|---|---|---|---|
| Periode eindigend op 30 juni 2016 | Vervaldatum | per aandeel (€) | waarde (€) | RSU's: |
| LTIP 2014 | ||||
| Opties | 2022 | 17,87 | 3,57 | 226.427 |
| RSU's | 2017 | NVT | 15,97 | 45.761 |
| LTIP 2015 | ||||
| Opties | 2023 | 26,60 | 6,39 | 152.032 |
| RSU's | 2018 | NVT | 24,45 | 36.521 |
| LTIP 2016 | ||||
| Opties | 2024 | 28,44 | 6,64 | 322.294 |
| RSU's | 2019 | NVT | 26,48 | 75.227 |
De reële marktwaarde van de aandelenopties werd bepaald op basis van het Black&Scholes model. De verwachte volatiliteit die in het model werd gebruikt voor LTIP 2016, is gebaseerd op de gerealiseerde volatiliteit van het rendement van de aandelenprijs sinds de Ontex notering, verhoogd met 5%.
Het overzicht hieronder geeft alle parameters weer die gebruikt werden in het model:
| LTIP 2014 | LTIP 2015 | LTIP 2016 | |
|---|---|---|---|
| Uitoefenprijs | 17,87€ | 26,60€ | 28,44€ |
| Verwachte volatiliteit van de aandelen | 23,58% | 26,32% | 26,56% |
| Verwacht rendement van de aandelen | 2,94% | 2,14% | 1,98% |
| Risico vrije interestvoet | 1,13% | 1,02% | 0,37% |
De marktwaarde van de RSU's werd bepaald door de verwachte en verdisconteerde dividendenstromen af te trekken van de uitoefenprijs. Dezelfde als de hierboven vermelde parameters werden hiervoor gebruikt.
De sociale lasten met betrekking tot het LTIP worden voorzien over de looptijd.
TOELICHTING 12 Voorwaardelijke verplichtingen
De Groep is betrokken bij een aantal geschillen met betrekking tot milieuzaken, contracten, productaansprakelijkheid, octrooien (of intellectuele eigendom), tewerkstelling en andere zaken dewelke verband houden met het beheer van ons bedrijf.
Wij zijn momenteel van oordeel dat deze geschillen, hetzij individueel, hetzij gezamenlijk, geen belangrijk nadelig effect zullen hebben op onze geconsolideerde financiële toestand, bedrijfsresultaten of liquiditeit.
TOELICHTING 13 Transacties met verbonden partijen
Er zijn geen substantiële verbonden partijen per 30 juni 2016.
De verloning van de leden van de Raad van Bestuur wordt op jaarbasis bepaald en daarom zijn er geen verdere details opgenomen in deze tussentijdse rapportering.
TOELICHTING 14 Bedrijfscombinaties
Op 29 februari 2016 heeft Ontex de overname van 100% van de aandelen van Grupo Mabe, een toonaangevende Mexicaanse onderneming in hygiënische wegwerpartikelen, afgerond. Door de integratie van Grupo Mabe krijgt Ontex Groep verder toegang tot veelbelovende markten, vooral op het Amerikaanse continent. Bovendien ontstaat zo een aanzienlijk sterker platform voor groei op de wereldmarkt van oplossingen voor persoonlijke hygiëne.
Grupo Mabe werd opgenomen in de consolidatie vanaf 1 maart 2016.
De Groep betaalde een vergoeding van 3.522,3 miljoen MXN in contanten en gaf een totaal van 2.722.221 Ontex aandelen uit aan de vroegere aandeelhouders, wat resulteerde in een kapitaalsverhoging van 27,2 miljoen € en een uitgiftepremie van 48,5 miljoen €. De netto cash impact bedroeg 155,6 miljoen € in de zes maanden periode eindigend op 30 juni 2016. Bijkomend hebben de verkopers of de kopers recht op een aanpassing van de aankoopprijs welke zal resulteren uit het nazicht van de berekening van de aankoopprijs.
Daarnaast hebben de verkopers recht op een uitgestelde vergoeding in contanten van maximum 1.550 miljoen MXN onder de voorwaarde dat Grupo Mabe bepaalde EBITDA doelstellingen behaalt voor de perioden 2015 tot 2017. Bijkomend zijn de partijen overeengekomen dat mogelijk een aanvullende uitgestelde vergoeding in contanten van maximaal 10,0 miljoen € per jaar betaald wordt indien de EBITDA-doelstellingen in 2016 en 2017 overtroffen worden.
Het volledige bedrag van uitgestelde vergoedingen werd in aanmerking genomen voor het bepalen van de goodwill.
De reële waarde van de vergoeding die uit bovenstaande elementen bestaat, bedraagt 372,5 miljoen € zoals bepaald op basis van de wisselkoersen en aandelenkoers per 29 februari 2016.
De verworven netto activa bedragen 119,1 miljoen €. Bijgevolg heeft de Groep een goodwill ten belope van 253,4 miljoen € erkend in de geconsolideerde balans. Per 30 juni 2016 heeft de Groep de toewijzing van de aankoopprijs, en het bepalen van de goodwill, nog niet volledig afgerond. Dit zal gebeuren binnen de 12 maanden na aankoopdatum.
De goodwill van 253,4 miljoen € als gevolg van de overname is toe te schrijven aan het verworven personeelsbestand, de omvang en de geografische spreiding van de activiteiten.
Annex A Ontex Group NV – Tussentijdse verkorte geconsolideerde jaarrekening
De goodwill is naar verwachting niet aftrekbaar voor de inkomstenbelasting.
De volgende tabel geeft een overzicht van de betaalde vergoeding voor Grupo Mabe en de bedragen van de verworven activa en passiva die verondersteld opgenomen te zijn op de overnamedatum:
| in miljoen € | |
|---|---|
| Erkende bedragen van de identificeerbare activa en aangegane verplichtingen | |
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 30,1 |
| Terreinen, gebouwen, machines en installaties | 115,5 |
| Immateriële vaste activa (exclusief goodwill) | 13,4 |
| Voorraden | 47,6 |
| Handelsvorderingen en overige vorderingen | 86,8 |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 0,5 |
| Handelsschulden en overige schulden | (99,1) |
| Personeelsbeloningen | (6,7) |
| Leningen | (48,9) |
| Inkomstenbelastingen | (7,2) |
| Uitgestelde belastingverplichting | (12,9) |
| Totaal verworven identificeerbare netto activa | 119,1 |
| Toewijzing aan Goodwill | 253,4 |
| Totale vergoeding | 372,5 |
| Aankoopprijs | |
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 185,5 |
| Voorwaardelijke vergoeding inclusief aankoopprijsaanpassing | 98,7 |
| Reële waarde van de uitgewisselde aandelen | 88,3 |
| Totaal betaalde vergoeding | 372,5 |
Als gevolg van de overname en de aanpassingen van de reële waarde van de immateriële vaste activa, terreinen, gebouwen, machines en installaties, en voorraden, geeft de geconsolideerde balans per 30 juni 2016 aanpassingen weer die gemaakt zijn conform IFRS 3, bedrijfscombinaties, voor een totaal bedrag van respectievelijk 13,4 miljoen €, 115,5 miljoen € en 47,6 miljoen €.
De aan de overname gerelateerde kosten in de periode eindigend op 30 juni 2016 bedroegen 3,7 miljoen € en zijn opgenomen in de niet-recurrente kosten in de resultatenrekening. Sinds de overnamedatum genereerde Grupo Mabe in 2016 een omzet en netto resultaat van respectievelijk 140,1 miljoen € en 7,1 miljoen €. Indien deze overname had plaatsgevonden op 1 januari 2016, dan was de omzet van Grupo Mabe uit voortgezette bedrijfsactiviteiten 217,9 miljoen € en het netto resultaat 14,7 miljoen € geweest. De bestuurders gaan ervan uit dat deze "proforma" cijfers een goede indicatie geven van de prestaties van Grupo Mabe.
De bruto handelsvorderingen bedragen 63,8 miljoen €. Op overnamedatum verwachten wij dat alle openstaande bedragen inbaar zullen zijn. Er zijn geen voorwaardelijke overeenkomsten noch vrijwaringsactiva.
TOELICHTING 15 Belangrijke gebeurtenissen na balansdatum
De Raad van Bestuur van de Groep heeft op 3 mei 2016 beslist om een volledig indekkingsprogramma (total return swap) te implementeren voor de indekking van de overeenkomsten aangaande de op aandelen gebaseerde betalingen LTIP 2016 (zie toelichting 11 Op aandelen gebaseerde betalingen). In de loop van juli 2016 kwam het indekkingsprogramma volledig in voege.
VRIJWARINGSCLAUSULE
Dit rapport kan "toekomstgerichte verklaringen" bevatten. Toekomstgerichte verklaringen zijn verklaringen betreffende of gebaseerd op de huidige voornemens, meningen of verwachtingen van het management betreffende, onder meer, Ontex 's toekomstige bedrijfsresultaten, financiële conditie, liquiditeit, prospecten, groei, strategieën of ontwikkelingen in de sector waarin we operationeel zijn. Per definitie houden toekomstgerichte verklaringen risico's, onzekerheden en veronderstellingen in waardoor de reële resultaten van toekomstige gebeurtenissen in belangrijke mate kunnen afwijken van de verklaarde of geïmpliceerde.
Deze risico's, onzekerheden en veronderstellingen kunnen het resultaat en de financiële effecten van deze plannen en gebeurtenissen hierin beschreven negatief beïnvloeden.
Toekomstgerichte verklaringen, die in dit rapport worden vermeld met betrekking tot trends of huidige activiteiten, zijn geen waarborg dat deze trend en activiteiten in de toekomst zullen aanhouden. Wij gaan geen enkele verbintenis aan om de toekomstgerichte verklaringen te actualiseren, noch als gevolg van nieuwe informatie, toekomstige gebeurtenissen of andere. Men mag geen onterecht vertrouwen schenken aan toekomstige verklaringen, die enkel geldig zijn op de datum van dit rapport.
De informatie in dit rapport kan wijzigen zonder voorafgaandelijke melding.
Geen waarborg, noch uitgedrukt of verondersteld, wordt gemaakt met betrekking tot de redelijkheid, de nauwkeurigheid of de volledigheid van de informatie opgenomen in dit rapport en geen vertrouwen moet hieraan gehecht worden.
De meeste tabellen in dit rapport geven de bedragen weer in miljoen € voor redenen van transparantie. Dit kan aanleiding geven tot afrondingsverschillen in de tabellen opgenomen in dit rapport.
Dit rapport werd opgesteld in het Nederlands en vertaald in het Engels. In geval van discrepanties tussen de twee versies zal de Nederlandstalige versie voorrang hebben.