Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Neste Oyj Interim / Quarterly Report 2020

Feb 5, 2021

3230_er_2021-02-05_10eea03b-b5ac-4c4b-8d26-b7d40207dee5.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

5.2.2021

Neste Oyj Tilinpäätöstiedote 2020

Nesteen tilinpäätöstiedote 2020

Vahva tulos haasteellisena vuotena, merkittävää edistystä strategian toteuttamisessa

Vuosi 2020 lyhyesti:

  • Vertailukelpoinen liikevoitto oli 1 416 miljoonaa euroa (1 962 milj., sisältäen vuotta 2018 koskevan 142 milj. euron takautuvan BTC-verohelpotuspäätöksen)
  • Liikevoitto oli 828 miljoonaa euroa (2 229 milj.)
  • Rahavirta ennen rahoituseriä oli 1 019 miljoonaa euroa (1 154 milj.)
  • Keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto (ROACE) oli 17,3 % viimeisten 12 kuukauden aikana (26,6 %)
  • Velan osuus kokonaispääomasta joulukuun lopussa oli -4,7 % (31.12.2019: -3,3 %)
  • Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos oli 1,60 euroa (2,04)
  • Osakekohtainen tulos: 0,93 euroa (2,33)
  • Hallitus esittää osingoksi 0,80 euroa osakkeelta (1,02), yhteensä 614 miljoonaa euroa (783 milj.)

Viimeinen neljännes lyhyesti:

  • Vertailukelpoinen liikevoitto oli 380 miljoonaa euroa (781 milj., sisältäen vuosia 2018 ja 2019 koskevan 372 milj. euron takautuvan BTC-verohelpotuspäätöksen)
  • Liikevoitto oli -2 miljoonaa euroa (1 046 milj.)
  • Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoinen liikevoitto oli 338 miljoonaa euroa (671 milj.)
  • Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoinen myyntimarginaali, sisältäen BTC-verohelpotuksen, oli 760 dollaria tonnilta (787)
  • Öljytuotteiden vertailukelpoinen liikevoitto oli 37 miljoonaa euroa (117 milj.)
  • Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaali oli 8,3 dollaria barrelilta (11,4)
  • Marketing & Services -segmentin vertailukelpoinen liikevoitto oli 15 miljoonaa euroa (11 milj.)

Toimitusjohtaja Peter Vanacker:

"COVID-19-pandemian aiheuttamista haasteista ja häiriöistä huolimatta vuosi 2020 oli Nesteelle monin tavoin onnistunut. Teimme vahvan tuloksen: vertailukelpoinen liikevoittomme oli 1 416 miljoonaa euroa, kun se edellisenä vuonna oli 1 962 miljoonaa euroa. Yhdysvaltain takautuvalla Blender's Tax Credit (BTC) -verohelpotuspäätöksellä vuosille 2018 ja 2019 oli 372 miljoonan euron positiivinen vaikutus vuoden 2019 liikevoittoon. Vuonna 2020 BTCverohelpotuksen liikevoittovaikutus oli 231 miljoonaa euroa. Uusiutuvat tuotteet -liiketoiminta osoitti vuonna 2020 erinomaisen kestävyytensä kasvattamalla myyntimääriä ja yltämällä vahvaan myyntimarginaaliin. Öljytuotteetliiketoiminta kärsi historiallisen heikosta jalostusmarkkinasta, kun COVID-19-pandemia sai kysynnän romahtamaan ja aiheutti ylitarjontaa. Tämä kehitys nopeutti tarvetta parantaa jalostamotoimintamme pitkän aikavälin kilpailukykyä, ja päätimme uudelleenjärjestelyistä, joihin kuului myös Naantalin jalostamon sulkeminen. Vaikka pandemia vaikutti kysyntään myös Marketing & Services -segmentissä, se suoriutui kuitenkin erittäin hyvin. Nesteen 12 edellisen kuukauden ajalta laskettu ROACE oli 17,3 %, ja velan osuus kokonaispääomasta oli -4,7 % vuoden lopussa. Rahavirta ennen rahoituseriä oli erittäin vahva vuonna 2020: 1 019 miljoonaa euroa. Vahva tase mahdollistaa kasvustrategiamme toteutuksen ja osakkeenomistajiemme palkitsemisen.

Uusiutuvien tuotteiden koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto oli vahva 1 334 miljoonaa euroa (1 599 milj.). Uusiutuvan dieselin kysyntä säilyi hyvänä myös pandemian aikana, mutta raaka-aineiden markkinatilanne kiristyi vuoden aikana. Raaka-ainekustannusten noususta huolimatta pystyimme pitämään keskimääräisen vertailukelpoisen myyntimarginaalimme erittäin korkealla tasolla: 703 dollaria tonnilta. Tässä olivat keskeisessä asemassa markkinajakauman, raaka-ainejakauman ja hintapreemion optimointi sekä onnistunut marginaalisuojaus. Myyntimäärät vuonna 2020 olivat 2,97 miljoonaa tonnia, noin 4 % edellisvuotta suuremmat. Myynnin kasvun mahdollisti uusi vuotuinen tuotantoennätys. Nimellistuotantokapasiteetti kasvoi vuoden toisella neljänneksellä 3,0 miljoonasta tonnista 3,2 miljoonaan tonniin vuodessa Neste Excellence -ohjelman onnistuneen toteutuksen ansiosta. Jätteiden ja tähteiden osuus uusiutuvien materiaalien käytöstä kasvoi edelleen ja oli keskimäärin 83 % vuonna 2020. Segmentin kiinteät kustannukset olivat 62 miljoonaa euroa edellisvuotta korkeammat pääasiassa strategisten hankkeiden ja kasvavien liiketoimintojen resurssien vahvistamisen seurauksena.

Öljytuotteiden koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto oli 50 miljoonaa euroa (386 milj.). COVID-19-pandemia johti kysynnän romahtamiseen ja ylitarjontaan jalostuksessa maailmanlaajuisesti vuonna 2020. Poikkeuksellisen heikot tuotemarkkinat vaikuttivat yleisiä markkinaolosuhteita heijastelevaan viitemarginaaliin. Viitemarginaali oli keskimäärin 0,6 dollaria barrelilta eli noin 5,2 dollaria barrelilta matalampi kuin vuonna 2019. Matalammalla viitemarginaalilla oli 490 miljoonan euron negatiivinen vaikutus segmentin vertailukelpoiseen liikevoittoon edellisvuoteen verrattuna. Haasteellisista markkinaolosuhteista huolimatta pystyimme kasvattamaan lisämarginaaliamme, joka oli keskimäärin 6,9 dollaria barrelilta vuonna 2020. Merkittäviä lyhyen aikavälin kustannussäästötoimia toteutettiin onnistuneesti.

Varmistaaksemme Öljytuotteet-liiketoiminnan pitkän aikavälin kilpailukyvyn käynnistimme yhteistoimintaneuvottelut jalostamotoimintamme uudelleenjärjestelystä Suomessa. Yhteistoimintaneuvottelut saatiin päätökseen marraskuussa, ja niiden seurauksena Naantalin jalostamotoiminta päätettiin lakkauttaa maaliskuun 2021 loppuun mennessä. Yhtiö keskittyy Naantalissa terminaali- ja satamatoimintoihin ja uudistaa Öljytuotteetliiketoimintayksikön toimintamallia. Muutoksen toisessa vaiheessa Porvoon jalostamoa kehitetään kohti uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden yhteisprosessointia, ja olemme käynnistäneet toimenpiteet tuotantomme kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi nettonollatasolle vuoteen 2035 mennessä. Naantalin jalostustoiminnan lopettamisen sekä Öljytuotteiden operatiivisen toimintamallin uudistamisen myötä yhtiössä päättyy noin 370 työtehtävää. Tuemme työntekijöitämme muutokseen sopeutumisessa monin tavoin. Uudelleenjärjestelyillä tavoitellaan noin 50 miljoonan euron vuosittaisia säästöjä kiinteissä kustannuksissa.

Marketing & Services -segmentin koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto oli 68 miljoonaa euroa (77 milj.). Segmentti paransi tulostaan onnistuneella marginaalin ja kustannusten hallinnalla, kun otetaan huomioon myydyt Venäjän toiminnot, joiden osuus vertailukelpoisesta liikevoitosta oli 16 miljoonaa euroa vuonna 2019.

Muut-segmentin koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto oli -37 miljoonaa euroa (-98 milj.). Parannus johtui pääasiassa Nynasin vähemmistöosuutta koskevasta alaskirjauksesta vuoden 2019 kolmannella neljänneksellä. Neste myi koko Nynas-omistuksensa syyskuussa 2020.

Markkinoiden epävakaudesta huolimatta keskitymme edelleen strategian toteutukseen. Strategiamme perustuu uusiutuviin ja kierrätysratkaisuihin. Jalostamme jätteitä, tähteitä ja innovatiivisia raaka-aineita uusiutuviksi polttoaineiksi sekä muovien ja muiden materiaalien vastuullisiksi raaka-aineiksi. Esimerkiksi Neste MY uusiutuva diesel™ -polttoainetta myydään jo lähes 500 liikenneasemalla useissa Euroopan maissa sekä Yhdysvalloissa Kalifornian ja Oregonin osavaltioissa.

Koska paikalliset viranomaiset asettivat COVID-19-pandemian johdosta rajoituksia rakennustyömaille, Singaporen uusiutuvien tuotteiden kapasiteetin laajennushankkeen käynnistymisaikataulua siirrettiin aiemmin vuoden 2023 ensimmäiselle neljännekselle, ja investoinnin kustannusarvio päivitettiin 1,5 miljardiin euroon. Tämä historiamme suurin investointi etenee päivitetyn aikataulun mukaisesti. Se lisää vuotuista uusiutuvien tuotantokapasiteettiamme 1,3 miljoonalla tonnilla ja on hyvin joustava. Seuraavan uusiutuvien tuotteiden kapasiteetin laajennushankkeemme esiselvitysvaihe etenee.

Olemme edenneet useilla rintamilla ja markkinoilla ja ilmoittaneet monista uusista sopimuksista ja kumppanuuksista etenkin kasvualoillamme Renewable Aviation - ja Renewable Polymers and Chemicals liiketoiminnoissa. Lisäksi teimme sopimukset lähes kymmenestä uudesta yritysostosta ja investoinnista vuonna 2020. Näihin kuuluvat esimerkiksi jo toteutunut yhdysvaltalaisen käytetyn paistorasvan keräys- ja kierrätysyhtiö Mahoney Environmentalin yritysosto ja vielä keskeneräinen Rotterdamissa toimivan Bungen jalostamon yritysosto. Bungen hankinta kasvattaa uusiutuvan raaka-aineen esikäsittelykapasiteettiamme. Investoimme myös Recycling Technologies -yhtiöön, joka on muovin kierrätysteknologian asiantuntija, ja ostimme vähemmistöosuuden Alterra Energystä, joka on innovatiivinen kemiallisen kierrätyksen teknologiaan erikoistunut yhtiö.

Vastuullista lentopolttoainettamme (SAF) on saatavilla ja sitä käyttää kaupallisesti yli 10 lentoyhtiötä maailmanlaajuisesti. Nesteen vuotuinen vastuullisen lentopolttoaineen tuotantokapasiteetti on tällä hetkellä 100 000 tonnia. Singaporen jalostamon laajennustyö on käynnissä, ja lisäksi Neste on mahdollisesti investoimassa lisää Rotterdamin jalostamoon. Näiden toimien jälkeen pystymme vuoden 2023 loppuun mennessä tuottamaan noin 1,5 miljoonaa tonnia vastuullista lentopolttoainetta vuodessa.

Vuonna 2020 lanseerasimme Neste RE -tuotteen, joka on sataprosenttisesti uusiutuva kierrätetty raaka-aine muovien ja kemikaalien tuotantoon. Tuotteen avulla voidaan torjua ilmastonmuutosta, sillä se vähentää neitseellisten fossiilisten raaka-aineiden käytön tarvetta ja tarjoaa samalla uuden ratkaisun polymeeri- ja kemikaaliteollisuuden tuotteiden loppukäsittelyä koskeviin haasteisiin. Tavoitteenamme on kehittää merkittäviä ratkaisuja kemialliseen kierrätykseen ja käsitellä vuosittain yli miljoona tonnia muovijätettä vuodesta 2030 lähtien. Suoritimme syksyllä 2020 ensimmäisen nesteytetyn muovijätteen teollisen mittakaavan prosessointitestin ja käsittelimme 400 tonnia nesteytettyä muovijätettä Suomen jalostamollamme.

Neste ottaa edelleen COVID-19-pandemiaan liittyvät riskit vakavasti. Päätavoitteemme on varmistaa työntekijöidemme, asiakkaidemme, urakoitsijoidemme ja muiden kumppaniemme terveys ja turvallisuus sekä toiminnan jatkuvuus ja tuotteiden toimitukset asiakkaille. Haasteista huolimatta saavutimme kaikkien aikojen parhaan tuloksemme työturvallisuudessa vuonna 2020. Myös prosessiturvallisuudessa olimme hieman edellä tavoitetta.

Olemme edellä Neste Excellence -ohjelmamme tavoitetta saavuttaa vähintään 225 miljoonan euron tulosparannus vuoden 2022 loppuun mennessä vuoden 2018 perustasoon verrattuna. Vuoden 2020 loppuun mennessä olemme saavuttaneet jo 237 miljoonan euron parannuksen Neste Excellence -ohjelman avulla.

Epävarmuus COVID-19-pandemian kehityksestä ja vaikutuksesta maailmantalouteen jatkuu. Vuonna 2021 jatkamme kuitenkin matkaa kohti globaalia johtajuutta uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa."

Näkymät

Näkyvyys globaaliin talouskehitykseen on edelleen huono COVID-19-pandemian vuoksi. Siksi odotamme merkittävän epävakauden jatkuvan öljytuotteiden ja uusiutuvien raaka-aineiden markkinoilla. Perustuen

tämänhetkisiin arvioihin ja 80 %:n suojausasteeseen Nesteen efektiivisen EUR/USD-valuuttakurssin odotetaan olevan 1,15–1,18 vuoden 2021 ensimmäisellä neljänneksellä.

Uusiutuvan dieselin myyntimäärien ensimmäisellä neljänneksellä odotetaan olevan edellisen neljänneksen tasolla. Jäte- ja tähderaaka-aineiden markkinatilanteen odotetaan pysyvän tiukkana, koska niiden kysyntä jatkuu vahvana. Myyntisopimusten uudelleenneuvottelujen seurauksena sopimusmyynnin osuuden myyntimääristä odotetaan olevan noin 75 % vuonna 2021. Ensimmäisen neljänneksen myyntimarginaalin odotetaan olevan vuoden 2020 neljännen neljänneksen erittäin korkeaa tasoa matalampi mutta silti hyvällä tasolla. Ennustamme, että myyntimarginaalia eivät tue samanlaiset suojausvoitot kuin vuonna 2020. Suojausasteen odotetaan olevan ensimmäisellä neljänneksellä normaalia matalampi. Uusiutuvien tuotteiden tuotantolaitostemme käyttöasteiden odotetaan pysyvän korkeina. Tämänhetkisen suunnitelman mukaan pidämme noin 12 viikon suurseisokin Porvoon jalostamolla vuoden 2021 toisella neljänneksellä. Tämänhetkisen arvion mukaan Porvoon seisokilla on noin 30 miljoonan euron negatiivinen vaikutus Uusiutuvat tuotteet -segmentin vertailukelpoiseen liikevoittoon pääasiassa toisella neljänneksellä. Olemme myös suunnitelleet seitsemän viikon seisokin Singaporen jalostamolla kolmannelle neljännekselle ja neljän viikon katalyytin vaihdon Rotterdamin jalostamolla vuoden 2021 neljännelle neljännekselle. Singaporen seisokilla arvioidaan olevan noin 80 miljoonan euron ja Rotterdamin katalyytin vaihdolla noin 50 miljoonan euron negatiivinen vaikutus segmentin vertailukelpoiseen liikevoittoon.

Öljytuotteiden markkinakysyntä jatkuu heikkona ja vaihtelevana ensimmäisellä neljänneksellä COVID-19 pandemiasta johtuvien useiden sulkutoimenpiteiden seurauksena. Viitemarginaalin odotetaan myös pysyvän hyvin matalana ja epävakaana. Naantalin jalostustoiminta on tarkoitus lopettaa maaliskuun loppuun mennessä. Tämänhetkisen suunnitelman mukaan pidämme noin 12 viikon suurseisokin Porvoon jalostamolla toisella neljänneksellä. Tämänhetkisen arvion mukaan Porvoon seisokilla on noin 110 miljoonan euron negatiivinen vaikutus Öljytuotteet-segmentin vertailukelpoiseen liikevoittoon pääasiassa toisella neljänneksellä.

Marketing & Services -segmentin myyntimäärien ja yksikkökatteiden odotetaan noudattavan edellisvuosien kausiluonteisuutta ensimmäisellä neljänneksellä. COVID-19-pandemian odotetaan heikentävän kysyntää ja myyntimääriä jonkin verran.

Neste odottaa konsernin koko vuoden 2021 rahavirtavaikutteisten investointien olevan noin 1,2 miljardia euroa ilman yritysostoja.

Nesteen tilinpäätöstiedote, 1.1.–31.12.2020

Tilinpäätöstiedote on tilintarkastamaton.

Suluissa esitetyt luvut viittaavat vuoden 2019 vastaavaan jaksoon, ellei muuta ole mainittu.

Avainluvut

Milj. euroa, ellei muuta ole mainittu

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Liikevaihto 3 028 4 053 2 881 11 751 15 840
Käyttökate (EBITDA) 297 1 164 552 1 508 2 731
Liikevoitto -2 1 046 425 828 2 229
Vertailukelpoinen liikevoitto* 380 781 373 1 416 1 962
Tulos ennen veroja -21 1 030 407 786 2 067
Tilikauden voitto 6 934 347 714 1 789
Vertailukelpoinen tilikauden voitto** 337 704 307 1 229 1 564
Osakekohtainen tulos, euroa 0,01 1,22 0,45 0,93 2,33
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos**, euroa 0,44 0,92 0,40 1,60 2,04
Investoinnit 344 399 240 1 197 890
Liiketoiminnan nettorahavirta 1 307 995 497 2 057 1 456
31.12. 31.12.
2020 2019
Oma pääoma 5 929 5 922
Korolliset nettovelat -265 -191
Sijoitettu pääoma 7 236 7 243
Keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen (ROACE)***, % 17,3 26,6
Oma pääoma/osake, euroa 7,72 7,71
Velan osuus kokonaispääomasta, % -4,7 -3,3

* Vertailukelpoinen liikevoitto on laskettu vähentämällä varaston arvostusvoitot/-tappiot, avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaispositioiden käypien arvojen realisoitumattomat muutokset, myyntivoitot/-tappiot, vakuutus- ja muut korvaukset, arvonalentumiset sekä muut oikaisut raportoidusta liikevoitosta.

** Vertailukelpoinen tilikauden voitto on laskettu vähentämällä rahoitustuotot ja -kulut, tuloverot, määräysvallattomien omistajien osuus ja vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien vero vertailukelpoisesta liikevoitosta. Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos on laskettu vertailukelpoisesta tilikauden voitosta.

*** Viimeiset 12 kuukautta.

Konsernin neljännen neljänneksen 2020 tulos

Nesteen neljännen neljänneksen liikevaihto oli 3 028 miljoonaa euroa (4 053 milj.). Liikevaihdon lasku johtui raakaöljyn hinnan laskusta, jolla oli noin 700 miljoonan euron negatiivinen vaikutus liikevaihtoon ja öljytuotteiden myyntimäärien laskusta, jolla oli noin 100 miljoonan euron negatiivinen vaikutus liikevaihtoon. Lisäksi Yhdysvaltain dollarin heikentymisellä oli noin 200 miljoonan euron negatiivinen vaikutus liikevaihtoon edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Konsernin vertailukelpoinen liikevoitto oli 380 miljoonaa euroa (781 milj.). Uusiutuvat tuotteet -segmentin vertailukelpoinen liikevoitto oli 338 miljoonaa euroa (671 milj.), mikä on osoitus kestävyydestä epävakailla markkinoilla. Vuoden 2019 neljännen neljänneksen luvut sisältävät Yhdysvaltain vuosien 2018 ja 2019 takautuvan BTC-verohelpotuspäätöksen 372 miljoonan euron positiivisen vaikutuksen. Öljytuotteet-segmentin vertailukelpoinen liikevoitto oli 37 miljoonaa euroa (117 milj.), mikä johtui heikkona jatkuneesta jalostusmarkkinasta. Marketing & Services -segmentin vertailukelpoinen liikevoitto oli 15 miljoonaa euroa (11 milj.). Muut-segmentin vertailukelpoinen liikevoitto oli -7 miljoonaa euroa (-14 milj.).

Konsernin liikevoitto oli -2 miljoonaa euroa (1 046 milj.). Liikevoittoon vaikuttivat varaston arvostustappiot, jotka olivat 21 miljoonaa euroa (voitot 87 milj.), sekä avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaispositioiden käypien arvojen muutokset, jotka olivat -48 miljoonaa euroa (133 milj.) ja liittyivät pääasiassa marginaalien ja varastojen suojaukseen. Muihin oikaisuihin kirjattiin neljännellä neljänneksellä yhteensä -312 miljoonan euron erät, jotka liittyivät Naantalin jalostamon vahvistettuun sulkemiseen. Ne sisälsivät käyttöomaisuuden alaskirjauksen sekä kustannusvaraukset tuotantolaitoksen purkua ja puhdistusta sekä henkilöstöjärjestelyjä varten. Tulos ennen veroja oli -21 miljoonaa euroa (1 030 milj.), ja tilikauden tulos oli 6 miljoonaa euroa (934 milj.). Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos oli 0,44 euroa (0,92), ja osakekohtainen tulos oli 0,01 euroa (1,22).

Konsernin koko vuoden 2020 tulos

Nesteen liikevaihto vuonna 2020 oli 11 751 miljoonaa euroa (15 840 milj.). Liikevaihdon lasku johtui raakaöljyn hinnan laskusta, jolla oli noin 3,0 miljardin euron negatiivinen vaikutus liikevaihtoon ja öljytuotteiden myyntimäärien laskusta, jolla oli noin 900 miljoonan euron negatiivinen vaikutus liikevaihtoon. Lisäksi Yhdysvaltain dollarin heikentymisellä oli noin 200 miljoonan euron negatiivinen vaikutus liikevaihtoon edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Konsernin vertailukelpoinen liikevoitto oli 1 416 miljoonaa euroa (1 962 milj.). Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoinen liikevoitto oli 1 334 miljoonaa euroa (1 599 milj.). Korkeat myyntimäärät ja marginaalit tukivat liikevoiton kehitystä. Segmentin vuoden 2019 lukuihin sisältyi Yhdysvaltain vuosien 2018 ja 2019 takautuvan BTC-verohelpotuspäätöksen 372 miljoonan euron positiivinen vaikutus. BTC-verohelpotuksen liikevoittovaikutus vuonna 2020 oli 231 miljoonaa euroa. Öljytuotteet-segmentin vertailukelpoinen liikevoitto oli 50 miljoonaa euroa (386 milj.), mikä johtui poikkeuksellisen heikosta jalostusmarkkinasta. Marketing & Services -segmentin vertailukelpoinen liikevoitto oli 68 miljoonaa euroa (77 milj.). Segmentti paransi tulostaan, kun otetaan huomioon Venäjän liiketoiminnan myynti vuoden 2019 lopulla. Muut-segmentin vertailukelpoinen liikevoitto oli -37 miljoonaa euroa (-98 milj.) eli merkittävästi parempi kuin vuonna 2019. Tämä johtui pääosin siitä, että teimme vuonna 2019 Nynasin vähemmistöosuuttamme koskevan alaskirjauksen.

Konsernin liikevoitto oli 828 miljoonaa euroa (2 229 milj.). Liikevoittoon vaikuttivat varaston arvostustappiot, jotka olivat 119 miljoonaa euroa (voitot 180 milj.), sekä avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaispositioiden käypien arvojen muutokset, jotka olivat -112 miljoonaa euroa (69 milj.) ja liittyivät pääasiassa marginaalien suojaukseen. Nynasin myynnistä kirjattiin 42 miljoonan euron myyntitappio kolmannella neljänneksellä. Muihin oikaisuihin kirjattiin neljännellä neljänneksellä yhteensä -312 miljoonan euron erät, jotka liittyivät Naantalin jalostamon sulkemiseen. Ne sisälsivät käyttöomaisuuden alaskirjauksen sekä kustannusvaraukset tuotantolaitoksen purkua ja puhdistusta sekä henkilöstöjärjestelyjä varten. Tulos ennen veroja oli 786 miljoonaa euroa (2 067 milj.), ja

tilikauden tulos oli 714 miljoonaa euroa (1 789 milj.). Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos oli 1,60 euroa (2,04), ja osakekohtainen tulos oli 0,93 euroa (2,33).

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO 380 781 373 1 416 1 962
- varaston arvostusvoitot/-tappiot
- avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaispositioiden
-21 87 68 -119 180
käypien arvojen muutokset -48 133 27 -112 69
- omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 27 -42 -42 37
- arvonalentumiset 0 23 0 0 -11
- muut oikaisut -312 -6 -1 -314 -7
LIIKEVOITTO -2 1 046 425 828 2 229

Eroanalyysi (edellisvuoden vastaavaan jaksoon verrattuna), MEUR

10–12 1–12
Konsernin vertailukelpoinen liikevoitto, 2019 781 1 962
Takautuvat BTC-verohelpotukset vuosilta 2018 ja 2019 -372 -372
BTC 2019 -oikaisu 64 230
Myyntimäärät 19 24
Myyntimarginaalit -115 -436
Valuuttakurssit -51 -54
Kiinteät kustannukset 42 46
Muut 12 17
Konsernin vertailukelpoinen liikevoitto, 2020 380 1 416

Eroanalyysi segmenteittäin (edellisvuoden vastaavaan jaksoon verrattuna), MEUR

10–12 1–12
Konsernin vertailukelpoinen liikevoitto, 2019 781 1 962
Uusiutuvat tuotteet -333 -265
Öljytuotteet -80 -336
Marketing & Services 4 -9
Muut, sis. eliminoinnit 8 65
Konsernin vertailukelpoinen liikevoitto, 2020 380 1 416

Taloudelliset tavoitteet

Nesteen tärkeimmät taloudelliset tavoitteet ovat keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen (ROACE) ja velan osuus kokonaispääomasta. ROACE-tunnusluku lasketaan vertailukelpoisesta liikevoitosta. Yhtiön pitkän aikavälin ROACE-tavoite on 15 %, ja velan tavoiteosuus kokonaispääomasta on alle 40 %. Joulukuun 2020 lopussa edellisten 12 kuukauden ajalta laskettu ROACE oli 17,3 % ja velan osuus kokonaispääomasta selvästi tavoitealueella (alle 40 %).

31.12. 31.12.
2020 2019
Keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen (ROACE)*, % 17,3 26,6
Velan osuus kokonaispääomasta, % -4,7 -3,3

* Viimeiset 12 kuukautta.

Rahavirta, investoinnit ja rahoitus

Konsernin liiketoiminnan nettorahavirta vuonna 2020 oli 2 057 miljoonaa euroa (1 456 milj.). Kasvu johtui pääasiassa nettokäyttöpääoman laskusta edellisvuoteen verrattuna. Rahavirta ennen rahoituseriä oli 1 019 miljoonaa euroa (1 154 milj.), mikä johtui pääasiassa investointien kasvusta vuoteen 2019 verrattuna. Konsernin käyttöpääoman kiertonopeus oli 35,0 päivää (36,7 päivää) liukuvalla 12 kuukauden jaksolla vuoden 2020 lopussa.

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Käyttökate (EBITDA) 297 1 164 552 1 508 2 731
Omaisuuden myyntivoitot/-tappiot -1 -27 0 -1 -37
Muut oikaisut 159 -159 19 277 -77
Nettokäyttöpääoman muutos 872 181 -17 460 -780
Rahoituskulut, netto -17 -20 -18 -54 -48
Maksetut verot -4 -144 -38 -133 -333
Liiketoiminnan nettorahavirta 1 307 995 497 2 057 1 456
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin -231 -222 -195 -972 -568
Muut investoinnit -7 170 14 -67 265
Vapaa rahavirta (rahavirta ennen rahoituseriä) 1 069 943 315 1 019 1 154

Rahavirtavaikutteiset investoinnit ilman yritysostoja olivat 762 miljoonaa euroa ja yhteensä 995 miljoonaa euroa (568 milj.) vuonna 2020. Kunnossapitoinvestoinnit olivat 190 miljoonaa euroa (260 milj.), ja tuottavuusinvestoinnit ja strategiset investoinnit olivat 805 miljoonaa euroa (307 milj.). Uusiutuvat tuotteet -segmentin investoinnit olivat 670 miljoonaa euroa (230 milj.) ja liittyivät pääasiassa Singaporen jalostamon kapasiteetin laajennushankkeeseen sekä segmentin yritysostoihin. Öljytuotteet-segmentin investoinnit olivat 250 miljoonaa euroa (264 milj.), ja segmentin suurimmat yksittäiset projektit olivat Porvoon jalostamon suurseisokkiin liittyvät investoinnit. Marketing & Services -segmentin yhteensä 17 miljoonan euron (23 milj.) investoinnit keskittyivät vähittäismyynnin asemaverkostoon. Muut-segmentin investoinnit olivat 59 miljoonaa euroa (50 milj.) ja liittyivät tietotekniikka- ja liiketoimintainfrastruktuurin päivityksiin sekä innovaatiotoimintaan.

Konsernin korolliset nettovelat olivat joulukuun 2020 lopussa -265 miljoonaa euroa (-191 milj. euroa vuoden 2019 lopussa). Nettorahoituskulut vuonna 2020 olivat 41 miljoonaa euroa (163 milj.). Luottojen keskikorko joulukuun lopussa oli 1,9 % (1,9 %) ja luottojen erääntymisaika keskimäärin 2,1 vuotta (3,2). Korollisen nettovelan ja käyttökatteen suhde oli vuoden lopussa -0,2 (-0,1).

Velan osuus kokonaispääomasta joulukuun 2020 lopussa oli -4,7 % (31.12.2019: -3,3 %). Konsernin vahva tase mahdollistaa kasvustrategiamme toteutuksen ja hyvän osingonmaksukyvyn.

Konsernin likvidit varat ja käyttämättömät sitovat luottolimiittisopimukset olivat joulukuun 2020 lopussa 2 922 miljoonaa euroa (31.12.2019: 2 863 milj.). Konserniyhtiöiden lainasopimuksissa ei ole rahoituskovenantteja.

Suojauspolitiikkansa mukaisesti Neste suojaa suuren osan seuraavien 12 kuukauden ennustetusta nettovaluuttavirrastaan. Suojausinstrumentteina on käytetty pääasiassa valuuttatermiinejä ja -optioita. Tärkein suojattava valuutta on Yhdysvaltain dollari. Joulukuun 2020 lopussa konsernin seuraavien 12 kuukauden valuuttasuojausaste oli noin 80 % myyntikatteesta.

Yhdysvaltain dollarin vaihtokurssit

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
EUR/USD-valuuttakurssi 1,19 1,11 1,17 1,14 1,12
EUR/USD, efektiivinen valuuttakurssi* 1,15 1,13 1,14 1,14 1,15

* Efektiivinen valuuttakurssi sisältää valuuttasuojausten vaikutuksen.

Segmenttikatsaukset

Nesteen liiketoiminnot on jaettu neljään raportointisegmenttiin: Uusiutuvat tuotteet, Öljytuotteet, Marketing & Services ja Muut.

Uusiutuvat tuotteet

Keskeiset tunnusluvut
10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Liikevaihto, MEUR 1 084 1 081 1 074 4 270 4 033
Käyttökate (EBITDA), MEUR 335 937 407 1 423 2 013
Vertailukelpoinen liikevoitto, MEUR 338 671 352 1 334 1 599
Liikevoitto, MEUR 285 888 360 1 239 1 847
Sidottu pääoma, MEUR 3 470 3 137 3 695 3 470 3 137
Sidotun pääoman tuotto*, % 36,3 77,4 57,5 36,3 77,4
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto*, % 39,1 67,0 52,0 39,1 67,0

* Viimeiset 12 kuukautta.

Eroanalyysi (edellisvuoden vastaavaan jaksoon verrattuna), MEUR

10–12 1–12
Vertailukelpoinen liikevoitto, 2019 671 1 599
Takautuvat BTC-verohelpotukset vuosilta 2018 ja 2019 -372 -372
BTC 2019 -oikaisu 64 230
Myyntimäärät 25 74
Myyntimarginaali -20 -85
Valuuttakurssit -31 -33
Kiinteät kustannukset 3 -62
Muut -1 -18
Vertailukelpoinen liikevoitto, 2020 338 1 334

Tärkeimmät markkinatekijät

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Vertailukelpoinen myyntimarginaali,
sisältäen BTC-verohelpotuksen, USD/tonni* 760 787 744 703 733
Biomassapohjainen diesel (D4) RIN, USD/gallona 0,88 0,56 0,67 0,63 0,48
Kalifornian LCFS-päästöoikeudet, USD/tonni 198 206 196 200 197
Palmuöljyn hinta**, USD/tonni 781 604 642 645 522
Jätteiden ja tähteiden osuus raaka-aineista, % 87 84 86 83 80

** Koko vuoden 2019 BTC-verohelpotus, joka kirjattiin jaksolle 10-12/19, on kohdennettu uudelleen vuoden 2019 neljänneksille

** CPO BMD 3rd (raakapalmuöljyn kolmannen kuukauden futuurihinta Malesian pörssissä)

Uusiutuvat tuotteet -segmentin neljännen neljänneksen vertailukelpoinen liikevoitto oli 338 miljoonaa euroa, kun se vuoden 2019 neljännellä neljänneksellä oli 671 miljoonaa euroa. Edellisvuoden vastaavan ajanjakson luvut sisältävät Yhdysvaltain vuosien 2018 ja 2019 takautuvan BTC-verohelpotuspäätöksen 372 miljoonan euron positiivisen vaikutuksen. BTC-verohelpotus oli 63 miljoonaa euroa (64 milj. euroa kohdennettuna uudelleen vuoden 2019 kokonaismäärästä) neljännellä neljänneksellä. Myyntimäärämme olivat 732 000 tonnia eli noin 6 % suuremmat kuin vuoden 2019 neljännellä neljänneksellä. Myyntimäärän kasvulla oli 25 miljoonan euron positiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon edellisvuoteen verrattuna. Uusiutuvien raaka-aineiden markkinatilanne pysyi tiukkana, mutta pystyimme kasvattamaan vertailukelpoista myyntimarginaalia edelliseen neljännekseen verrattuna onnistuneen myyntitoiminnan sekä marginaalien optimoinnin ja suojauksen ansiosta 760 dollariin tonnilta. Myyntimarginaali oli hieman matalampi kuin vuoden 2019 neljännellä neljänneksellä, millä oli 20 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon. Lisäksi Yhdysvaltain dollarin heikentymisellä oli 31 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Neljännellä neljänneksellä noin 66 % (60 %) myyntimääristä suuntautui Euroopan markkinoille ja 34 % (40 %) Pohjois-Amerikkaan. Loppukäyttäjille sataprosenttisena toimitettavan uusiutuvan dieselin osuus oli 33 % (29 %) neljännellä neljänneksellä. Uusiutuvan dieselin tuotantomme keskimääräinen käyttöaste oli 86 % (91 %) neljänneksen aikana. Käyttöasteessa näkyy Rotterdamin jalostamossa toteutetun katalyytin vaihdon vaikutus. Jätteiden ja tähteiden osuus raaka-aineiden käytöstä oli keskimäärin 87 % (84 %). Uusiutuvat tuotteet -segmentin vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto oli 39,1 % (67,0 %) joulukuun lopussa viimeisten 12 kuukauden ajalta laskettuna.

Jäte- ja tähderaaka-aineiden hinnat olivat korkeat vuoden 2020 alussa, ennen kuin ne laskivat toisella neljänneksellä COVID-19-pandemian aiheuttaman kysynnän heikentymisen seurauksena. Pandemian ensimmäisen aallon aikana käytetyn paistorasvan ja eläinrasvan hinnat laskivat aluksi merkittävästi, ennen kuin ne elpyivät kesän ja syksyn aikana. Vuoden loppua kohti etenkin käytetyn paistorasvan hinnat nousivat kasviöljyjen vahvan hintakehityksen ja entistä tiukempien COVID-19-sulkutoimien seurauksena, kun taas eläinrasvan hintojen nousu oli maltillisempaa. Koska kasviöljymarkkinat olivat heikot vuoden 2020 alkupuoliskolla kysynnän romahdettua elintarvike- ja energiasektoreilla, jäte- ja tähderaaka-aineiden hintapreemio kasvoi suhteessa palmuöljyyn. Vuoden toisella puoliskolla palmuöljymarkkinat vahvistuivat merkittävästi, kun kysyntä oli vahvaa ja La Niña -sääilmiö vaikutti tarjontaan, mikä johti myös jäte- ja tähderaaka-aineiden hintapreemion laskuun suhteessa palmuöljyyn. Suurimman osan vuodesta 2020 palmuöljyn hinta nousi kaasuöljyn hintaa nopeammin, mikä kasvatti niiden hintaeron historiallisen suureksi.

Yhdysvaltain D4 RIN (Renewable Identification Number) -hinta nousi vakaasti vuonna 2020 ja oli vuoden lopussa vahvalla tasolla: yli 1 dollaria gallonalta. Suurin osa noususta toteutui vuoden toisella puoliskolla, kun soijaöljyn hintapreemio suhteessa lämmitysöljyyn kasvoi nopeasti. Kalifornian Low Carbon Fuel Standard (LCFS) -

päästöoikeuksien hinnat pysyttelivät 200 dollarin tonnihinnan tietämillä. Eniten vaihtelua oli vuoden ensimmäisellä puoliskolla, kun hinnat nousivat ensin ennätystasolle 215 dollaria tonnilta ja laskivat sitten noin 170 dollariin tonnilta COVID-19-pandemian ensimmäisen aallon keskivaiheilla. LCFS-hinnat elpyivät vuoden 2020 toisella puoliskolla ja olivat tyypillisesti noin 200 dollaria tonnilta.

Uusiutuvat tuotteet -segmentin koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto oli 1 334 miljoonaa euroa (1 599 milj.). Vuoden 2019 lukuihin sisältyi Yhdysvaltain vuosien 2018 ja 2019 takautuvan BTC-verohelpotuspäätöksen 372 miljoonan euron positiivinen vaikutus. BTC-verohelpotuksen liikevoittovaikutus oli 231 miljoonaa euroa (230 milj.) vuonna 2020. Myyntimäärät vuonna 2020 olivat 2,97 miljoonaa tonnia eli noin 4 % edellisvuotista suuremmat uuden vuotuisen tuotantoennätyksen myötä. Myyntimäärän kasvulla oli 74 miljoonan euron positiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon edellisvuoteen verrattuna. Vertailukelpoinen myyntimarginaali oli vahvalla tasolla: 703 dollaria tonnilta. Se oli kuitenkin hieman matalampi kuin vuonna 2019, millä oli 85 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon edellisvuoteen verrattuna. Vuonna 2020 noin 71 % (67 %) myyntimäärästä suuntautui Eurooppaan ja 29 % (33 %) Pohjois-Amerikkaan. Hyödynsimme valinnaisuutta, jota uusien markkinoiden kehittäminen tarjosi pääasiassa Euroopan alueella. Loppukäyttäjille sataprosenttisena toimitettavan uusiutuvan dieselin osuus oli 30 % (26 %) kokonaismäärästä vuonna 2020. Uusiutuvan dieselin nimellistuotantokapasiteettia lisättiin 3,2 miljoonaan tonniin vuodessa toisella neljänneksellä. Keskimääräinen käyttöaste oli 94 % (99 %) vuonna 2020. Raaka-ainejakauman optimointi jatkui, ja jätteiden ja tähteiden osuus raaka-ainesyötöstä nousi 83 %:iin (80 %). Yhdysvaltain dollarin heikentymisellä oli 33 miljoonan euron negatiivinen vaikutus segmentin vertailukelpoiseen liikevoittoon vuoteen 2019 verrattuna. Segmentin kiinteät kustannukset vuonna 2020 olivat 62 miljoonaa euroa edellisvuotta suuremmat. Nousu liittyi pääasiassa strategisiin kasvuhankkeisiin ja resurssien vahvistamiseen.

Tuotanto

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Neste uusiutuva diesel, 1 000 tonnia 719 656 762 2 993 2 872
Muut tuotteet, 1 000 tonnia 62 49 57 239 219
Käyttöaste*, % 90 91 95 94 99

* Perustuu 3,2 miljoonan tonnin nimelliskapasiteettiin vuonna 2020 ja 2,9 miljoonan tonnin nimelliskapasiteettiin vuonna 2019.

Myynti

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Neste uusiutuva diesel, 1 000 tonnia 732 693 730 2 966 2 846
Euroopan osuus myyntimääristä, % 66 60 72 71 67
Pohjois-Amerikan osuus myyntimääristä, % 34 40 28 29 33

Öljytuotteet

Keskeiset tunnusluvut

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Liikevaihto, MEUR 1 580 2 595 1 405 6 063 10 416
Käyttökate (EBITDA), MEUR -59 189 148 29 637
Vertailukelpoinen liikevoitto, MEUR 37 117 -1 50 386
Liikevoitto, MEUR -287 141 86 -396 406
Sidottu pääoma, MEUR 1 848 2 313 2 630 1 848 2 313
Sidotun pääoman tuotto*, % -16,8 16,2 1,2 -16,8 16,2
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto*, % 2,1 15,4 5,1 2,1 15,4

* Viimeiset 12 kuukautta.

Eroanalyysi (edellisvuoden vastaavaan jaksoon verrattuna), MEUR

10–12 1–12
Vertailukelpoinen liikevoitto, 2019 117 386
Myyntimäärät 1 -6
Viitemarginaali -151 -490
Lisämarginaali 56 139
Valuuttakurssit -20 -22
Kiinteät kustannukset 26 39
Muut 9 3
Vertailukelpoinen liikevoitto, 2020 37 50

Tärkeimmät markkinatekijät

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Viitemarginaali, USD/bbl -0,72 5,49 -0,83 0,61 5,82
Lisämarginaali, USD/bbl 9,02 5,91 6,72 6,94 4,73
Kokonaisjalostusmarginaali, USD/bbl 8,30 11,40 5,89 7,55 10,56
Urals-Brent-hintaero, USD/bbl -0,10 -1,54 0,10 -0,62 -0,85
Urals-raakaöljyn osuus jalostamoiden kokonaissyötöstä, % 63 73 65 68 72

Öljytuotteiden neljännen neljänneksen vertailukelpoinen liikevoitto oli 37 miljoonaa euroa (117 milj.). Öljytuotteiden maailmanmarkkinoilla on edelleen merkittävästi ylitarjontaa. Heikot tuotemarkkinat ja pienempi Urals-Brenthintaero vaikuttivat edelleen yleisiä markkinaolosuhteita heijastelevaan viitemarginaaliin. Viitemarginaali oli keskimäärin -0,7 dollaria barrelilta, kun se vuoden 2019 neljännellä neljänneksellä oli 5,5 dollaria barrelilta. Merkittävästi matalammalla viitemarginaalilla oli 151 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon edellisvuoteen verrattuna. Öljytuotteiden korkeaa lisämarginaalia tukivat etenkin contangovarastovoitot ja valuuttasuojaus. Lisämarginaalin kasvulla oli 56 miljoonan euron positiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon edellisvuoteen verrattuna. Merkittäviä lyhyen aikavälin kustannussäästötoimia on toteutettu, ja segmentin kiinteät kustannukset olivat 26 miljoonaa euroa pienemmät kuin vuoden 2019 neljännellä neljänneksellä. Yhdysvaltain dollarin heikentymisellä oli 20 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Öljytuotteiden vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto oli 2,1 % (15,4 %) joulukuun lopussa viimeisten 12 kuukauden ajalta laskettuna.

Venäläisen raakaöljyn käyttö oli 63 % (73 %) kokonaissyötöstä neljännellä neljänneksellä. Jalostamojen keskimääräinen käyttöaste oli 86 % (92 %), mikä johtui siitä, että tuotantoa ei maksimoitu markkinaolosuhteiden vuoksi. Tuotantokustannukset olivat 4,9 dollaria barrelilta (5,3).

Raakaöljyn hinnat olivat erittäin epävakaat vuonna 2020, ja Brent-raakaöljyn hinta vaihteli 15 dollarista 70 dollariin barrelilta. Raakaöljyn hintaan kohdistui merkittäviä paineita vuoden alkupuoliskolla, kun kysyntä romahti COVID-19-pandemian seurauksena ja öljyntuotanto oli korkealla tasolla. Toukokuussa OPEC+-maat pääsivät sopimukseen merkittävistä öljyntuotannon leikkauksista, Yhdysvaltojen liuskeöljyn tuotanto väheni öljyn hinnanlaskun myötä, ja COVID-19-pandemiaan liittyvät sulkutoimet alkoivat vähitellen helpottua kesän aikana. Nämä tekijät yhdessä osakemarkkinoiden nousun ja kasvavien COVID-19-rokotteita koskevien odotusten kanssa alkoivat tukea öljyn hintoja, ja Brent-raakaöljyn hinta elpyi yli 50 dollariin barrelilta vuoden loppua kohti.

Venäläinen Russian Export Blend -raakaöljy (REB) oli keskimäärin 0,6 dollaria barrelilta Pohjanmeren Brentraakaöljyä edullisempaa vuonna 2020 ja 0,1 dollaria barrelilta halvempaa viimeisellä neljänneksellä. REB-Brenthintaero oli epävakaa vuonna 2020. REB-hintaero oli selvästi negatiivinen tammikuusta huhtikuun loppuun. Sen jälkeen hintaero kapeni merkittävästi, kun OPEC+ käynnisti merkittävät tuotannon leikkaukset, mikä vei raskaampia raakaöljyjä markkinoilta, ja samalla runsasrikkisten polttoöljyjen vahvat marginaalit tukivat näiden laatujen kysyntää.

Jalostusmarginaali oli yleisesti melko normaalilla tasolla tammi–huhtikuussa mutta heikkeni merkittävästi sen jälkeen ja oli negatiivinen toukokuusta alkaen. COVID-19-pandemia vaikutti voimakkaasti öljytuotteiden kysyntään, ja tuotevarastot kasvoivat maailmanlaajuisesti. Kysyntä oli elpymässä kevään matalalta tasolta, mutta pandemian toinen aalto vaikutti kysynnän elpymiseen neljännellä neljänneksellä. Euroopan jalostusteollisuus reagoi heikkoihin marginaaleihin alentamalla käyttöasteita, mutta tuotanto oli edelleen liian suurta kysyntään verrattuna. Lentopolttoaineen erittäin heikko kysyntä vaikutti keskitisleiden marginaaleihin, kun jalostamot siirsivät lentopolttoainemolekyylit dieselin tuotantoon ja liikkumisen väheneminen vaikutti bensiinimarginaaleihin. Pienellä REB-hintaerolla oli negatiivinen vaikutus myös Nesteen jalostusmarginaaliin. Nesteen viitemarginaali oli keskimäärin vain 0,6 dollaria barrelilta vuonna 2020 ja -0,7 dollaria barrelilta neljännellä neljänneksellä.

Öljytuotteiden koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto oli 50 miljoonaa euroa (386 milj.). Koska COVID-19 pandemialla oli negatiivinen vaikutus öljytuotteiden kysyntään erityisesti lentoliikenteessä ja aiheutti ylitarjonnan jatkumisen, viitemarginaali oli keskimäärin 0,6 dollaria barrelilta vuonna 2020. Viitemarginaali oli noin 5,2 dollaria barrelilta matalampi kuin vuonna 2019, millä oli merkittävä 490 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon edellisvuoteen verrattuna. Lisämarginaalia tukivat etenkin contango-varastovoitot ja valuuttasuojaus ja se oli keskimäärin 6,9 dollaria barrelilta. Korkeammalla lisämarginaalilla oli 139 miljoonan euron positiivinen vaikutus edellisvuoteen verrattuna. Dollarin kurssin heikkenemisellä oli 22 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon vuoteen 2019 verrattuna. Segmentin kiinteät kustannukset vuonna 2020 olivat 39 miljoonaa euroa matalammat kuin edellisvuonna, mikä johtui pääasiassa aktiivisista kustannussäästötoimista.

Tuotanto

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Jalostamo
- tuotanto, 1 000 tonnia 2 930 3 468 3 302 12 791 13 888
- käyttöaste, % 86 92 87 84 93
Jalostamon tuotantokustannukset, USD/bbl 4,9 5,3 4,2 4,7 4,8
Bahrainin perusöljylaitos (Nesteen osuus), 49 49 48 178 170
1 000 tonnia

Myynti omasta tuotannosta tuotelajeittain (1 000 tonnia)

10–12/20 % 10–12/19 % 7–9/20 % 2020 % 2019 %
Keskitisleet* 1 733 49 1 860 49 1 540 46 6 282 47 6 985 48
Kevyet tisleet** 1 250 35 1 264 33 1 133 34 4 510 34 4 713 33
Raskas polttoöljy 312 9 318 8 302 9 1 309 10 1 219 9
Perusöljyt 98 3 105 3 132 4 441 3 436 3
Muut tuotteet 150 4 282 7 216 7 813 6 1 066 7
YHTEENSÄ 3 542 100 3 829 100 3 323 100 13 354 100 14 418 100

* Diesel, lentopetroli, lämmitysöljy, vähärikkiset laivapolttoaineet

** Moottoribensiini, bensiinikomponentit, nestekaasu

Myynti omasta tuotannosta markkina-alueittain (1 000 tonnia)

10–12/20 % 10–12/19 % 7–9/20 % 2020 % 2019 %
Itämeren alue* 1 901 54 2 243 59 1 924 58 7 830 59 8 512 59
Muu Eurooppa 1 217 34 1 088 28 1 068 32 4 395 33 4 163 29
Pohjois-Amerikka 275 8 200 5 266 8 784 6 1 169 8
Muut alueet 149 4 297 8 66 2 345 2 574 4

*Suomi, Ruotsi, Viro, Latvia, Liettua, Puola, Tanska

Marketing & Services

Keskeiset tunnusluvut

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Liikevaihto, MEUR 756 1 002 788 3 055 4 193
Käyttökate (EBITDA), MEUR 22 43 33 96 134
Vertailukelpoinen liikevoitto, MEUR 15 11 26 68 77
Liikevoitto, MEUR 15 36 26 68 102
Sidottu pääoma, MEUR 192 235 208 192 235
Sidotun pääoman tuotto*, % 31,0 35,3 36,3 31,0 35,3
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto*, % 31,0 26,7 26,1 31,0 26,7

* Viimeiset 12 kuukautta.

Eroanalyysi (edellisvuoden vastaavaan jaksoon verrattuna), MEUR

10–12 1–12
Vertailukelpoinen liikevoitto, 2019 11 77
Myyntimäärät -6 -43
Yksikkökatteet 1 8
Valuuttakurssit 0 0
Kiinteät kustannukset 12 37
Muut -3 -11
Vertailukelpoinen liikevoitto, 2020 15 68

Marketing & Services -segmentin neljännen neljänneksen vertailukelpoinen liikevoitto oli 15 miljoonaa euroa (11 milj.). Myyntimäärämme olivat pienemmät kuin edellisvuoden vastaavalla ajanjaksolla, ja niiden laskulla oli 6 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon. Lokakuussa 2019 myydyn Venäjän liiketoiminnan osuus myyntimäärän laskusta oli 50 %. Hieman korkeammilla yksikkökatteilla vuoden 2019 neljänteen neljännekseen verrattuna oli 1 miljoonan euron positiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon. Segmentin kiinteät kustannukset olivat 12 miljoonaa euroa pienemmät kuin vuoden 2019 neljännellä neljänneksellä, jonka kustannuksiin sisältyi myös satunnaisia eriä. Marketing & Services -segmentin vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto oli 31,0 % (26,7 %) joulukuun lopussa viimeisten 12 kuukauden ajalta laskettuna.

Marketing & Services -segmentin koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto oli 68 miljoonaa euroa (77 milj.). COVID-19-pandemialla ja siihen liittyvillä rajoituksilla oli merkittävä negatiivinen vaikutus polttoaineen kysyntään etenkin ilmailussa ja merenkulussa. Tieliikenteen polttoaineen kysyntä noudatti normaalia kausivaihtelua vuoden aikana, mutta pandemian vaikutukset näkyivät selvimmin keväällä ja uudelleen vuoden loppua kohti. Myyntimäärämme olivat olennaisesti pienemmät kuin vuonna 2019, ja niiden laskulla oli 43 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon. Lokakuussa 2019 myydyn Venäjän liiketoiminnan osuus tästä oli 29 miljoonaa euroa. Keskimääräiset yksikkökatteet kasvoivat, millä oli 8 miljoonan euron positiivinen vaikutus edellisvuoteen verrattuna. Segmentin kiinteät kustannukset olivat 37 miljoonaa euroa pienemmät kuin vuonna 2019. Venäjän liiketoiminnan myynnin tuomien säästöjen osuus tästä oli 21 miljoonaa euroa, mutta myös muita aktiivisia kustannussäästötoimia toteutettiin. Vertailukelpoisesti katsottuna segmentin suoritus parani.

Myyntimäärät päätuotelajeittain, miljoonaa litraa
---------------------------------------------------
10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Bensiini, asemien myynti 147 192 176 603 974
Diesel, asemien myynti 399 420 414 1 559 1 738
Lämmitysöljy 168 168 154 666 665

Liikevaihto markkina-alueittain, MEUR

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Suomi 585 762 597 2 352 3 064
Luoteis-Venäjä 0 28 0 0 245
Baltian maat 171 212 191 703 884

Muut

Keskeiset tunnusluvut

10–12/20 10–12/19 7–9/20 2020 2019
Vertailukelpoinen liikevoitto, MEUR -7 -14 -5 -37 -98
Liikevoitto, MEUR -12 -14 -47 -84 -123

Muut-segmentti sisältää Neste Engineering Solutions -yhtiön, konsernin yhteiset kustannukset sekä Nynasyhteisyrityksen 15.9.2020 saakka, jolloin Neste myi osakeomistuksensa Nynas AB:ssa. Muut-segmentin vertailukelpoinen liikevoitto oli neljännellä neljänneksellä -7 miljoonaa euroa (-14 milj.).

Muut-segmentin koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto oli -37 miljoonaa euroa (-98 milj.). Tulosparannus johtui pääasiassa Nynasin vähemmistöosuuden alaskirjauksesta vuonna 2019. Vuonna 2019 Nynasin osuus tästä luvusta oli -52 miljoonaa euroa.

Varsinainen yhtiökokous

Neste Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 18.5.2020 yhtiön pääkonttorissa Espoossa. Yhtiökokous vahvisti vuoden 2019 tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen ja myönsi vastuuvapauden hallitukselle ja toimitusjohtajalle vuodelta 2019.

Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen osingonjaosta. Sen mukaisesti osingon ensimmäinen erä (0,46 euroa osakkeelta) maksettiin osakkeenomistajille, jotka osingon ensimmäisen erän täsmäytyspäivänä 20.5.2020 olivat merkittyinä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Ensimmäinen osinkoerä maksettiin 28.5.2020.

Lisäksi yhtiökokous päätti hallituksen esityksen mukaisesti valtuuttaa hallituksen päättämään harkintansa mukaan toisen osinkoerän jakamisesta. Toinen osinkoerä on enintään 0,56 euroa osakkeelta (0,46 euron perusosinko sekä 0,10 euron ylimääräinen osinko). Valtuutus oli voimassa 30.10.2020 saakka.

Arvioituaan COVID-19-pandemian vaikutuksia markkinoihin ja Nesteen taloudelliseen tilanteeseen yhtiön hallitus päätti 22.10.2020 toisen osinkoerän jakamisesta (0,56 euroa osakkeelta). Osingon toinen erä maksettiin osakkeenomistajille, jotka olivat osingon toisen erän täsmäytyspäivänä 26.10.2020 merkittyinä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Osingon toinen erä maksettiin 2.11.2020.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotuksen mukaisesti hallituksen jäsenmääräksi vahvistettiin kahdeksan. Hallituksen jäseniksi seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun asti valittiin hallituksen nykyiset jäsenet Matti Kähkönen, Sonat Burman-Olsson, Martina Flöel, Jean-Baptiste Renard, Jari Rosendal ja Marco Wirén sekä uusina jäseninä Nick Elmslie ja Johanna Söderström.

Matti Kähkönen valittiin uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi ja Marco Wirén varapuheenjohtajaksi. Hallituksen jäsenet on esitelty yhtiön verkkosivuilla.

Nesteen hallitus kokoontui heti yhtiökokouksen jälkeen ja valitsi kahden valiokuntansa jäsenet. Matti Kähkönen valittiin henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajaksi ja Martina Flöel, Jean-Baptiste Renard ja Johanna Söderström sen jäseniksi. Tarkastusvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Marco Wirén ja jäseniksi Sonat Burman-Olsson, Nick Elmslie ja Jari Rosendal.

Hallituksen esityksen mukaisesti yhtiön tilintarkastajaksi valittiin seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun asti KHT-yhteisö PricewaterhouseCoopers Oy päävastuullisena tilintarkastajana KHT Markku Katajisto. Tilintarkastajalle maksetaan palkkio yhtiön hyväksymän laskun perusteella.

Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen valtuuttaa hallitus päättämään yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden hankkimisesta seuraavin ehdoin:

Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu päättämään enintään 23 000 000 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta ja/tai pantiksi ottamisesta yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Määrä on noin 2,99 % yhtiön kaikista osakkeista.

Hankkiminen voi tapahtua yhdessä tai useammassa erässä. Osakkeiden hankintahinta on vähintään yhtiön osakkeesta hankintahetkellä säännellyllä markkinalla tapahtuvassa kaupankäynnissä maksettu alin hinta ja enintään hankintahetkellä säännellyllä markkinalla tapahtuvassa kaupankäynnissä maksettu korkein hinta. Omien osakkeiden hankinnan toteuttamisessa voidaan tehdä pääomamarkkinoilla tavanomaisia johdannais-, osakelainaus- tai muita sopimuksia lain ja määräysten puitteissa markkinaehtoisesti määräytyvään hintaan. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen).

Osakkeita hankitaan käytettäväksi vastikkeena mahdollisissa yrityshankinnoissa tai muissa yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä, investointien rahoittamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmää tai yhtiöllä pidettäväksi, muutoin luovutettaviksi tai mitätöitäviksi.

Hallitus päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen liittyvistä ehdoista. Hankkimisvaltuutus on voimassa kahdeksantoista (18) kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä lukien.

Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen valtuuttaa hallitus päättämään osakeannista seuraavin ehdoin:

Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu päättämään uusien osakkeiden antamisesta ja/tai yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta yhdellä tai useammalla päätöksellä siten, että valtuutuksen nojalla annettavien uusien osakkeiden ja/tai yhtiön hallusta luovutettavien omien osakkeiden määrä on yhteensä enintään 23 000 000 kappaletta, mikä on noin 2,99 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista.

Uudet osakkeet voidaan antaa ja/tai yhtiöllä olevat omat osakkeet voidaan luovuttaa yhtiön osakkeenomistajille siinä suhteessa kuin he ennestään omistavat yhtiön osakkeita tai osakkeenomistajan etuoikeudesta poiketen suunnatulla osakeannilla, jos siihen on yhtiön kannalta painava taloudellinen syy, kuten osakkeiden käyttäminen vastikkeena mahdollisissa yrityshankinnoissa tai muissa yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä, investointien rahoittaminen tai osakkeiden käyttäminen osana yhtiön kannustinjärjestelmää.

Uudet osakkeet voidaan antaa ja/tai yhtiön hallussa olevat omat osakkeet voidaan luovuttaa joko maksua vastaan tai maksutta. Suunnattu osakeanti voi olla maksuton vain, jos siihen on yhtiön kannalta ja sen kaikkien osakkeenomistajien etu huomioon ottaen erityisen painava taloudellinen syy. Uudet osakkeet voidaan antaa myös maksuttomana osakeantina yhtiölle itselleen.

Hallitus päättää muista osakeantiin liittyvistä ehdoista. Valtuutus on voimassa 30.6.2023 saakka. Valtuutus kumoaa yhtiökokouksen 2.4.2019 hallitukselle myöntämän valtuutuksen päättää omien osakkeiden luovuttamisesta.

Osakkeet, kaupankäynti ja omistus

Nesteen osakkeilla käydään kauppaa pääasiassa Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Vuoden viimeinen noteeraus oli 59,16 euroa. Se oli 90,7 % korkeampi kuin vuoden 2019 lopussa. Osakkeen kokonaistuotto (TSR) oli 94,0 % (41,5 %) vuonna 2020. Vuonna 2020 osakekurssi oli korkeimmillaan 60,14 euroa ja alimmillaan 20,37 euroa. Yhtiön markkina-arvo oli 45,5 miljardia euroa 31.12.2020. Päivittäin vaihdettiin keskimäärin 1,35 miljoonaa osaketta, mikä on 0,2 % osakkeiden kokonaismäärästä.

Nesteellä oli hallussaan joulukuun 2020 lopussa 1 374 418 yhtiön omaa osaketta. Nesteen kaupparekisteriin merkitty osakepääoma oli 40 miljoonaa euroa ja osakkeiden kokonaismäärä 769 211 058.

Hallituksella ei ole valtuutusta laskea liikkeelle vaihtovelkakirjalainoja tai osakeoptioita.

Vuoden 2020 lopussa Suomen valtio omisti suoraan 35,9 % osakkeista (36,0 % vuoden 2019 lopussa). Ulkomaiset instituutiot omistivat 40,2 % (38,1 %), suomalaiset instituutiot 16,4 % (18,2 %) ja kotitaloudet 7,5 % (7,8 %) osakkeista.

Henkilöstö

Neste työllisti vuonna 2020 keskimäärin 4 833 (5 474) henkilöä, joista 1 035 (1 680) työskenteli Suomen ulkopuolella. Joulukuun lopussa yhtiöllä oli 4 825 työntekijää (4 413), joista 1 228 (749) työskenteli Suomen ulkopuolella.

Ympäristö, yhteiskuntavastuu ja hallinto

Keskeiset tunnusluvut

10–12/20 10–12/19 2020 2019
TRIF* 1,4 1,0 1,3 1,7
PSER** 0,7 1,0 1,6 1,4
Kasvihuonekaasupäästöjen vähennys, milj. tonnia*** 2,4 2,2 10,0 9,6

* Total Recordable Incident Frequency, kaikkien kirjattujen tapaturmien taajuus miljoonaa työtuntia kohti. Luku sisältää sekä Nesteen että yhtiölle työskentelevien urakoitsijoiden henkilöstön.

** Process Safety Event Rate, prosessiturvallisuustapahtumien taajuus miljoonaa työtuntia kohti.

*** Nesteen uusiutuvilla tuotteilla aikaan saatu kasvihuonekaasupäästöjen kumulatiivinen vähennys verrattuna raakaöljypohjaiseen dieseliin. Laskentamenetelmä on EU:n uusiutuvan energian direktiivin (2009/28/EY) mukainen.

Nesteen työturvallisuus parani vuonna 2020 TRIF-luvulla mitattuna. Turvallisuuden taso neljännellä neljänneksellä oli heikompi kuin vuoden 2019 vastaavalla ajanjaksolla. Koko vuoden TRIF-tapaturmataajuus oli 1,3. Se on kaikkien aikojen paras tulos ja vuoden 2020 tavoitetta parempi.

Prosessiturvallisuuspoikkeamien taajuus PSER oli pienempi kuin vuoden 2019 neljännellä neljänneksellä, mutta koko vuoden PSER-luku (1,6) oli hieman korkeampi kuin vuonna 2019. Vuoden 2020 tavoite kuitenkin saavutettiin.

Vahva keskittyminen turvallisuussuorituksen ja -kulttuurin kehittämiseen jatkui. COVID-19-pandemia toi monia lisähaasteita vuonna 2020. Tehokasta riskienhallintaa toteutettiin erityisillä turvatoimilla, joilla varmistettiin toimintamme turvallisuus ja jatkuvuus. Työturvallisuuden kehittämisessä keskityttiin urakoitsijoiden turvallisuuden johtamiseen ja rakennustyömaiden turvallisuuden parantamiseen. Prosessiturvallisuutta painotetaan edelleen kaikissa toiminnoissa esimerkiksi varmistamalla tehokas prosessien turvallisuusriskien hallinta, parantamalla korkean riskin työprosesseja ja investoimalla prosessiturvallisuuden parantamiseen. Nesteen pitkän aikavälin turvallisuuden kehittämistoimenpiteitä jatketaan aiemmin määritetyillä painopistealueilla, jotka ovat käyttäytyminen, johtajuus, toiminnan jämäkkyys, prosessiturvallisuus, urakoitsijaturvallisuus ja tehokas poikkeamista oppiminen.

Neste valmistaa uusiutuvia tuotteita, joiden avulla asiakkaamme voivat pienentää kasvihuonekaasupäästöjä. Vuonna 2020 tämä kasvihuonekaasupäästöjen vähenemä oli 10,0 miljoonaa tonnia, joka on edellisvuotta enemmän (9,6 milj. tonnia) ja uusi ennätys.

Nesteen tuotannosta aiheutuneet päästöt olivat vuonna 2020 olennaisilta osin määräysten mukaiset kaikilla tuotantolaitoksilla. Lupaehdot ylittyivät 2 (3) kertaa ja tapaukset olivat luonteeltaan vähäisiä. Nesteen jalostamoilla tai muilla tuotantopaikoilla ei tapahtunut vakavia korvausvastuuseen johtaneita ympäristövahinkoja.

Neste oli mukana Dow Jonesin kestävän kehityksen indeksissä neljännentoista kerran peräkkäin vuonna 2020. Tammikuussa 2020 Neste valittiin Global 100 -listalla maailman kolmanneksi vastuullisimmaksi yhtiöksi. Neste pääsi CDP:n Climate Change 2020 -arvioinnissa Leadership-tasolle ja sijoittui luokkaan A-.

Vuonna 2020 sitouduimme uusiin kunnianhimoisiin ilmastotavoitteisiin osana yhtiön strategiaa: autamme asiakkaitamme vähentämään kasvihuonekaasupäästöjään uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujemme avulla vähintään 20 miljoonalla tonnilla vuodessa vuoteen 2030 mennessä sekä saavutamme hiilineutraalin tuotannon vuoteen 2035 mennessä. Tämän strategian toteutus on alkanut, ja Neste esimerkiksi päivitti investointikriteerinsä vuoden 2020 aikana. Kriteerit tekevät kaikkien investointien kasvihuonekaasupäästö-vaikutukset entistä läpinäkyvämmiksi ja määrittävät kasvihuonekaasupäästöille sisäisen hinnan.

Päivitetyt toimittajien eettiset säännöt otettiin käyttöön vuonna 2020. Myös Nesteen kestävän kehityksen politiikka päivitettiin vuonna 2020, mikä on osoitus sitoutumisestamme vastuulliseen toimintaan ja tavoitteestamme parantaa jatkuvasti suoritustamme tällä osa-alueella.

Jatkoimme palmuöljyn rasvahappotisleen (PFAD) toimitusketjumme kartoitusta yhteistyössä palmuöljytoimittajien sekä Consortium of Resource Experts (CORE) -organisaation vastuullisuusasiantuntijoiden kanssa. Lisäksi otimme vuonna 2020 täysin käyttöön toimittajien vastuullisuusportaalin uusien uusiutuvien raaka-aineiden toimittajien perehdytyksessä. Vuonna 2020 Neste kehitti toimitusketjuun liittyvien ulkoisten valitusten käsittelyjärjestelmää ottamalla käyttöön läpinäkyvän mekanismin, prosessivirran ja asianmukaisen kanavan keskeisille sidosryhmille. Perustimme vastuullisuuden tutkintaryhmän valitusten käsittelyprosessia varten. Vuonna 2020 Neste kehitti toimittajien virtuaalisia tarkastuksia, ja pystyimme jatkamaan auditointeja myös poikkeuksellisina aikoina.

Vuonna 2020 jatkoimme ihmisoikeuksien due diligence -käytäntöjen soveltamista toimitusketjuissamme ja toiminnassamme tarkoituksenamme ehkäistä, lieventää ja tarvittaessa korjata haitallisia ihmisoikeusvaikutuksia. Laadimme kaksi merkittävää ihmisoikeuksia koskevaa arviointia, jotka keskittyivät moderniin orjuuteen. Pakkotyö ja haavoittuvassa asemassa olevat ryhmät valittiin olennaiseksi aiheeksi Nesteen vuoden 2020 olennaisuusarvioinnissa.

Tietoisuuden lisääminen ja koulutus eettisistä ohjeista ja niihin liittyvistä aiheista ovat keskeinen osa Nesteen vaatimustenmukaisuusohjelmaa. Vuonna 2020 järjestettyjä verkkokursseja olivat esimerkiksi kohdennettu jatkokoulutus kilpailulakien noudattamisesta ja rahanpesun vastainen verkkokoulutus. Vuonna 2020 julkistimme

rahanpesun ja terrorismin rahoituksen vastaisen standardin, joka määrittää Nesteen ohjeet ja prosessin rahanpesuriskien torjunnasta.

Lisätietoja on Nesteen verkkosivuilla.

Innovaatiot

Nesteen innovaatiokulut vuonna 2020 olivat yhteensä 61 miljoonaa euroa (54 milj.). Kasvu johtui pääasiassa panostuksesta liiketoiminnan uusien innovaatioalustojen kehittämiseen sekä entistä suuremmista T&Kinvestoinneista nykyisten uusiutuvien tuotteiden liiketoimintojen strategisille osa-alueille. T&K-laboratoriot olivat täydessä toiminnassa koko vuoden ajan ja pandemiatilanteesta aiheutuvat varotoimet otettiin huomioon.

Liiketoiminnan uusien innovaatioalustojen kehitys sai vauhtia vuonna 2020 ja keskittyi uusiin raaka-aineisiin, kuten lignoselluloosaan, levään, yhdyskuntajätteeseen ja hiilidioksidiin sekä uusiutuvan sähkön hyödyntämiseen. Kehitimme yhteistyötä ja valmistauduimme teknologioiden demonstrointiin. Tästä on esimerkkinä sijoitus Sunfireyritykseen, joka on yksi johtavista korkean lämpötilan elektrolyysiteknologian kehittäjistä. Yritykset aikovat demonstroida uusiutuvan vedyn valmistusta Nesteen Rotterdamin jalostamolla. Hanke saa rahoitusta EU:lta.

Työ jäte- ja tähderaaka-aineiden käytön laajentamiseksi jatkui vuonna 2020. Vuoden aikana käytettiin yli 2,9 miljoonaa tonnia jäte- ja tähderaaka-aineita. Merkittäviä teknisiä edistysaskeleita tunnistettiin ja toteutettiin raakaaineiden esikäsittelykapasiteetin lisäämiseksi. Uudenlaisia teknisiä konsepteja edistyksellisten raaka-aineiden käytön lisäämiseksi kehitettiin myös aktiivisesti, ja työ jatkuu tulevina vuosina.

Kemiallista kierrätystä edistettiin tutkimalla ja kehittämällä jätemuovin nesteytystä ja päivittämällä teknologioita kumppanien kanssa. Tästä ovat esimerkkeinä yhteistyö sekä sijoitukset Recycling Technologies- ja Alterra Energy -yrityksiin, jotka ovat muovin nesteytysteknologian toimittajia. Nesteen tavoitteena on hyödyntää yli miljoona tonnia jätemuovia raaka-aineena vuoteen 2030 mennessä. Ensimmäinen kaupallisen mittakaavan koeajo tehtiin vuonna 2020 muuttamalla 400 tonnia nesteytettyjä pakkauksia ja jätemuoveja korkealaatuiseksi raaka-aineeksi petrokemian teollisuuden käyttöön esimerkiksi uuden muovin valmistuksessa.

Teknistä asiantuntemusta kehitettiin järjestelmällisesti ja sen avulla tuettiin vastuullisen lentopolttoaineen, uusiutuvien ja kierrätettyjen Neste RE -polymeerien ja -kemikaalien, vähärikkisten laivapolttoaineiden ja muiden uusien tuotteiden valmistusta ja myyntiä.

Vuonna 2020 Business Finland myönsi Nesteelle ehdollisen 20 miljoonan euron rahoituksen viideksi vuodeksi. Rahoituksen avulla kehitetään vastuullisia ja maailmanlaajuisesti skaalautuvia raaka-aineita ja teknologiaratkaisuja liikenteen polttoaineille sekä kemikaalien ja polymeerien tuotantoon kumppaneiden kanssa. Strateginen yhteistyö Aalto-yliopiston, Åbo Akademin ja VTT:n kanssa jatkui vuonna 2020, kuten myös yhteistyö kansainvälisten kumppanien kanssa pääasiassa Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Useita uusia yhteistyökumppaneita tunnistettiin ja laajemman yhteistyön odotetaan käynnistyvän vuonna 2021.

Vuoden 2020 tärkeimmät tapahtumat

Neste ilmoitti 31.1.2020 osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdottavan 7.4.2020 pidettävälle yhtiökokoukselle, että yhtiön hallitukseen valittaisiin seuraavat jäsenet: Nimitystoimikunta esittää, että Matti Kähkönen valittaisiin uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi. Hänen lisäkseen hallitukseen esitetään valittavan uudelleen nykyiset jäsenet Sonat Burman-Olsson, Martina Flöel, Jean-Baptiste Renard, Jari Rosendal ja Marco

Wirén. joka esitetään valittavaksi myös hallituksen varapuheenjohtajaksi. Nimitystoimikunta esittää, että hallituksen jäsenmäärä olisi kahdeksan ja uusiksi jäseniksi valittaisiin Nick Elmslie ja Johanna Söderström.

Neste ilmoitti 5.3.2020, että Finnair ja Neste ovat sopineet uusiutuvan lentopolttoaineen käytöstä Finnairin lentotoiminnassa. Yhteistyö lisää asteittain selvästi uusiutuvan lentopolttoaineen käyttöä Finnairin Helsinki-Vantaalta lähtevillä lennoilla. Uusiutuvan lentopolttoaineen käyttö on olennainen osa keinovalikoimaa, jolla Finnair tavoittelee pitkän aikavälin hiilineutraaliutta. Uusiutuvat lentopolttoaineet ovat tärkeä osa pitkän aikavälin ratkaisuja, joilla pyritään lentoalan hiilijalanjäljen pienentämiseen. Ne vähentävät hiilidioksidipäästöjä jopa 80 % verrattuna fossiiliseen lentopolttoaineeseen.

Neste ilmoitti 6.3.2020 hankkineensa vähemmistöosuuden saksalaisesta cleantech-yrityksestä Sunfire GmbH:sta. Sunfire on korkean lämpötilan elektrolyysiteknologian johtavia kehittäjiä. Yrityksen patentoidulla teknologialla voidaan tuottaa uusiutuvaa vetyä sekä muuntaa vettä ja hiilidioksidia petrokemian tuotteiden raaka-aineiksi.

Neste ja Mirova julkistivat 9.3.2020 yhteensä 10 miljoonan euron sijoituksen muovin kierrätysratkaisuihin erikoistuneeseen Recycling Technologies -yhtiöön. Mirova on sijoittamisen edelläkävijä luonnonvara-alalla ja Natixis Investment Managers -varainhoitoyhtiön osakkuusyhtiö. Sijoitusten tavoitteena on vauhdittaa muovijätteen kemiallisen kierrätyksen kehitystä ja muovisektorin siirtymistä kiertotalouteen.

Neste ilmoitti 10.3.2020, että Borealis oli aloittanut polypropeenin (PP) valmistamisen Nesteen uusiutuvasta syöttöaineesta Belgian Kallossa ja Beringenissä sijaitsevissa tuotantolaitoksissaan. Tämä on ensimmäinen kerta, kun Borealis on korvannut fossiilisia raaka-aineita uusiutuvilla raaka-aineilla laajamittaisessa kaupallisessa polypropeenin tuotannossa.

Neste ilmoitti 10.3.2020 sopineensa ostavansa yhdysvaltalaisen käytetyn paistorasvan keräys- ja kierrätysyhtiö Mahoney Environmentalin (Mahoney) ja sen tytäryhteisöt kokonaan. Kauppa tukee Nestettä sen pyrkimyksessä hyödyntää globaalisti jätteitä ja tähteitä raaka-aineina ja vastata näin maailmanlaajuiseen uusiutuvien tuotteiden kasvavaan kysyntään. Lisäksi se parantaa Nesteen kilpailukykyä jätteiden ja tähteiden maailmanlaajuisilla raakaainemarkkinoilla.

Neste ilmoitti 12.3.2020 järjestävänsä vuoden 2020 pääomamarkkinapäivän verkkolähetyksenä. Tilaisuus koostui toimitusjohtaja Peter Vanackerin ja yhtiön ylimmän johdon esityksistä, jotka liittyvät yhtiön strategiaan, markkinanäkymiin sekä seuraaviin vaiheisiin kannattavan kasvun luomisessa uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen avulla. Nesteen tavoite tulla globaaliksi johtajaksi uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa säilyy ennallaan. Yhtiön uudistetun vision mukaisesti "Neste on suunnannäyttäjä kohti kestävää tulevaisuutta – yhdessä". Neste keskittyy edelleen strategiansa toteuttamiseen tämänhetkisessä epävakaassa markkinaympäristössä. Renewable Road Transportation -yksikössä Neste on säilyttänyt vahvan asemansa keskeisillä markkinoillaan ja avannut onnistuneesti myös uusia markkinoita. Globaalit ilmastotavoitteet tarkoittavat vastuullisten ratkaisujen kunnianhimoisempaa käyttöönottoa liikenteessä, ja uusiutuvan dieselin maailmanlaajuisen kysynnän odotetaan ylittävän 20 miljoonaa tonnia vuodessa vuoteen 2030 mennessä. Renewable Aviation -yksikön toimialan asiakkaat ovat kiinnostuneita konkreettisista ratkaisuista, joilla lentämisestä voidaan tehdä vastuullisempaa. Neste aloitti vuonna 2019 vastuullisten lentopolttoaineiden (Sustainable Aviation Fuels, SAF) myynnin kaupallisessa mittakaavassa. Nesteen Renewable Polymers and Chemicals -yksikkö luo uutta liiketoimintaa muuttamalla muovin ja kemikaalien arvoketjuja. Singaporen kapasiteettilaajennuksen investointiprojekti etenee suunnitelmien mukaisesti. Singaporen laajennuksen on määrä olla käytössä vuoden 2022 puolivälissä. Yhtiön tavoitteena on tehdä investointipäätös seuraavasta suuresta tuotantokapasiteetin laajennuksesta vuoden 2021 loppuun mennessä, jolloin tuotanto käynnistyisi vuonna 2025. Neste odottaa jätteiden ja tähteiden saatavuuden lisääntyvän

koko maailmassa yli 35 miljoonaan tonniin vuoteen 2030 mennessä. Yhtiön raaka-ainestrategia keskittyy jätteiden ja tähteiden kasvuun ja uusien raaka-ainelähteiden kehittämiseen. Nesteen tavoitteena on käyttää uusiutuvien tuotteiden raaka-aineena pelkästään jätteitä ja tähteitä vuoteen 2025 mennessä. Nesteen innovaatioyksikön tehtävänä on varmistaa nykyisten liiketoimintojen kasvu ja luoda uusia liiketoiminta-alustoja uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen tulevalle kasvulle. Yksikkö keskittyy skaalautuviin ja vastuullisiin uusiutuvan hiilen lähteisiin ja niiden edellyttämiin teknologioihin. Öljytuotteissa keskitytään yksikön roolin mukaisesti kassavirran luomiseen ja mahdollisuuksiin toiminnan muuttamisessa. Jalostuksen kannattavuuden parantamiseksi ja hiilijalanjäljen pienentämiseksi yhtiö selvittää mahdollisuuksia raaka-aineiden yhteisprosessointiin, HVO-tyyppisen polttoaineen tuotannon laajentamiseen ja jalostamon tuotantorakenteen muutoksiin. Toteuttamansa yksityiskohtaisen potentiaalianalyysin perusteella Neste on sitoutunut tekemään tuotannostaan hiilineutraalia vuoteen 2035 mennessä. Neste Excellence -ohjelman vertailukelpoisen liikevoiton parannustavoitteita on nostettu 100 miljoonasta eurosta 225 miljoonaan euroon vuoden 2022 loppuun mennessä ja 200 miljoonasta eurosta 300 miljoonaan euroon vuoden 2030 loppuun mennessä.

Neste ilmoitti 18.3.2020 Suomen hallituksen rajoittaneen kaikki julkiset kokoontumiset kymmeneen henkilöön COVID-19-pandemian nopean kehityksen vuoksi. Neste suhtautuu koronaviruksen aiheuttamaan riskiin vakavasti, ja yhtiö päätti näiden linjausten seurauksena lykätä 7.4.2020 alun perin pidettäväksi suunnitellun varsinaisen yhtiökokouksen pidettäväksi myöhemmin erikseen ilmoitettavana ajankohtana.

Neste ilmoitti 23.3. Porvoon jalostamon vuodelle 2020 suunnitellun suurseisokin lykkäämisestä koronavirustilanteen takia. Suomen hallitus on julistanut poikkeustilan Suomeen koronavirusepidemian vuoksi. Nykyisessä poikkeustilanteessa yhtiön ensisijainen tavoite on varmistaa työntekijöidensä, asiakkaidensa, urakoitsijoidensa ja muiden kumppaniensa terveys ja turvallisuus, samoin kuin jalostamotoiminnan jatkuvuus ja tuotteiden toimitukset asiakkaille. Näistä syistä, joihin Neste ei voi vaikuttaa, seisokki täytyy toteuttaa vaiheittain. Nykyarvion mukaan suunnitellun suurseisokin sijaan vain liiketoiminnan kannalta kriittisimmät kunnossapitotyöt ja viranomaistarkastukset voidaan toteuttaa vuoden 2020 huhti–kesäkuun aikana. Muiden seisokkiin liittyvien huoltotöiden ja kunnossapitoon liittyvien investointien suunnittelu aloitetaan uudelleen. Uusi toteutusaikataulu määritetään vuoden 2020 kolmannen neljänneksen loppuun mennessä. Aiemmin arvioimme, että alkuperäisessä laajuudessaan suurseisokin negatiivinen vaikutus olisi 220 miljoonaa euroa yhtiön vertailukelpoiseen liikevoittoon vuonna 2020. Huoltoseisokin ensimmäisellä vaiheella odotetaan olevan noin 85 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen liikevoittoon lähinnä vuoden 2020 toisella neljänneksellä. On kuitenkin muistettava, että liiketoimintaympäristö on nyt poikkeuksellinen ja luo epävarmuutta. Muiden seisokkitöiden odotetaan valmistuvan vuoden 2021 aikana.

Neste ilmoitti 24.4.2020, että yhtiön hallitus oli päättänyt muuttaa osinkoehdotustaan ja kutsua koolle varsinaisen yhtiökokouksen pidettäväksi 18.5.2020. Hallitus päätti muuttaa osinkoehdotustaan yhtiökokoukselle, koska COVID-19-pandemiaan ja sen tuleviin vaikutuksiin Nesteen liiketoimintaan liittyy ennennäkemätöntä epävarmuutta. Hallitus ehdotti, että alkuperäisen ehdotuksen mukainen ensimmäinen osinkoerä (0,46 euroa osakkeelta) maksettaisiin 28.5.2020. Lisäksi hallitus ehdotti, että varsinainen yhtiökokous valtuuttaisi hallituksen päättämään harkintansa mukaan toisen osinkoerän (yhteensä enintään 0,56 euroa osakkeelta) jakamisesta. Toinen osinkoerä koostuisi 0,46 euron osingosta ja 0,10 euron ylimääräisestä osingosta osakkeelta.

Neste ilmoitti 7.5.2020 ostaneensa Count Terminal Rotterdam BV:n ja sitä tukevat yritykset kokonaan. Count Terminal Rotterdam kuuluu Peter Goedvolkin First Dutch -sijoitusyhtiön omistamaan alankomaalaiseen Count Companies BV -konserniin. Kauppa saatiin päätökseen ja sopimus allekirjoitettiin 7.5.2020. Tämä on Nesteelle jälleen yksi tärkeä askel yhtiön kasvustrategian toteuttamisessa. Yritysosto vahvistaa Nesteen maailmanlaajuista

uusiutuvien jäte- ja tähderaaka-aineiden hankintaa ja vastaa osaltaan uusiutuvien tuotteiden kasvavaan kysyntään maailmassa.

Neste ilmoitti 19.5.2020 avaavansa huhti–toukokuun 2020 aikana merkittävän määrän uusia Neste MY uusiutuva diesel™ -polttoaineen jakelupisteitä Suomessa. Laajennuksen myötä Neste MY uusiutuvaa dieseliä on saatavilla jo noin 120 asemalta kasvukeskuksissa ja myös pienemmillä paikkakunnilla.

Neste ilmoitti 27.5.2020, että Neste ja Covestro olivat käynnistäneet Euroopassa strategisen yhteistyön, jonka tarkoituksena on edistää vastuullisesti tuotettujen syöttöaineiden käyttöä muovien tuotannossa. Covestro hankkii uusiutuvista lähteistä peräisin olevaa materiaalia, jolla se voi korvata merkittävän osan polykarbonaattien valmistuksessa tällä hetkellä käytettävistä fossiilisista syöttöaineista. Korkean suorituskyvyn polykarbonaattimuovia käytetään esimerkiksi autojen ajovaloissa, LED-valaisimissa, elektronisissa ja terveydenhuollon laitteissa sekä autojen ikkunapinnoitteissa. Yhteistyön lyhyen aikavälin tavoitteena on korvata useita tuhansia tonneja polykarbonaattien tuotannossa käytettäviä fossiilisia syöttöaineita Nesteen uusiutuvista hiilivedyistä tuotetuilla syöttöaineilla.

Neste ilmoitti 24.6.2020, että Neste, McDonald's ja HAVI olivat käynnistäneet kiertotalousyhteistyön Alankomaissa. Hankkeessa McDonald'sin ravintolat Alankomaissa kierrättävät ranskanperunoista saatavan käytetyn paistorasvan Neste MY uusiutuva diesel™ -polttoaineeksi. Polttoainetta käytetään HAVIn kuorma-autoissa, joilla toimitetaan tavaraa McDonald'sille. McDonald'sin logistiikkakumppanilla HAVIlla on yhteistyössä keskeinen tehtävä käytetyn paistorasvan keräämisessä kaikista Alankomaiden 252 McDonald's-ravintolasta. Neste jalostaa käytetyn paistorasvan Rotterdamin jalostamossaan uusiutuvaksi dieseliksi, jota käytetään polttoaineena HAVIn kuormaautoissa.

Neste ilmoitti 6.7.2020 lisäävänsä tuulivoiman käyttöä Suomen tuotantolaitoksilla lähes 30 %:iin. Neste on sitoutunut hiilineutraaliin tuotantoon vuoteen 2035 mennessä. Osana ilmastotyötään Neste lisää uusiutuvan sähkön käyttöä Suomen tuotantolaitoksillaan ja on solminut tuulivoimasopimuksen tuulivoimayhtiö Ilmattaren kanssa.

Neste ilmoitti 7.7.2020 toimittaneensa ensimmäisen erän vastuullista lentopolttoainetta (Sustainable Aviation Fuel, SAF) olemassa olevan polttoainejakelun kautta San Franciscon kansainväliselle lentoasemalle (SFO). Tuote tulee siellä suurten, ilmastopäästövähennyksiin sitoutuneiden lentoyhtiöiden käyttöön. Neste on ensimmäinen yritys, joka toimittaa vastuullista lentopolttoainetta tuotenimellä Neste MY uusiutuva lentopolttoaine™ SFO:n kansainväliselle lentoasemalle olemassa olevan monituotteisen polttoainejakelun kautta.

Neste ilmoitti 13.8.2020 toimittavansa Alaska Airlinesille, American Airlinesille ja JetBlue Airwaysille vastuullista lentopolttoainetta (Sustainable Aviation Fuel, SAF) San Franciscon kansainväliseltä lentoasemalta (SFO) lähteville lennoille. Vähähiilinen ja korkealaatuinen polttoaine tukee kunkin lentoyhtiön pyrkimyksiä saavuttaa ilmastotavoitteensa.

Neste ilmoitti 19.8.2020, että Neste ja Air bp olivat allekirjoittaneet sopimuksen vastuullisen lentopolttoaineen (Sustainable Aviation Fuel, SAF) tarjonnan lisäämisestä lentoasema-asiakkaille vuosina 2020 ja 2021. Määrä on viisi kertaa suurempi kuin yritysten toimittamat määrät vuonna 2019. Air bp tuo Nesteen tuottaman vastuullisen lentopolttoaineen saataville valituille lentoasemille, kuten Tukholmaan (ARN) ja Osloon (OSL), joissa toimitusten odotetaan alkavan tulevina viikkoina.

Neste ilmoitti 14.9.2020, että Nesteen osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan on valittu puheenjohtajaksi osastopäällikkö Kimmo Viertola valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosastolta, jäseniksi varatoimitusjohtaja ja sijoituksista vastaava johtaja Reima Rytsölä Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varmasta, pääjohtaja Outi Antila Kansaneläkelaitoksesta sekä Nesteen hallituksen puheenjohtaja Matti Kähkönen. Osakkeenomistajien nimitystoimikunta valmistelee ja esittelee yhtiökokoukselle ehdotukset hallituksen jäsenten palkitsemisesta ja lukumäärästä sekä ehdotuksen hallituksen jäsenistä. Toimikunta toimittaa ehdotuksensa yhtiön hallitukselle 31.1.2021 mennessä.

Neste ilmoitti 14.9.2020 suunnittelevansa Suomen jalostamotoimintojen uudelleenjärjestelyjä ja aloittavansa yhteistoimintaneuvottelut. Öljytuotteet-liiketoiminnan kilpailukyvyn varmistamiseksi Neste suunnittelee jalostamotoimintojen uudelleenjärjestelyjä Porvoossa ja Naantalissa. Yhtiö tutkii Naantalin jalostamotoimintojen lakkauttamista ja toiminnan keskittämistä terminaali- ja satamatoimintoihin sekä Porvoon jalostamon kehittämistä kohti uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden prosessointia. Yhtiö aloittaa muutoksen yhteistoimintaneuvotteluilla henkilöstön edustajien kanssa Öljytuotteet-liiketoimintayksikössä ja sen tukitoiminnoissa Suomessa. Toteutuessaan suunnitelmat tarkoittavat enintään 470 työpaikan vähenemistä, mukaan lukien mahdolliset ulkoistukset. Päätökset toteutettavista toimenpiteistä sekä työpaikkoihin liittyvistä ratkaisuista eri toiminnoissa, henkilöstöryhmissä ja paikkakunnilla tehdään yhteistoimintaneuvotteluiden jälkeen. Suunnitelluilla toimenpiteillä tavoitellaan noin 50 miljoonan euron vuosittaisia säästöjä kiinteissä kustannuksissa.

Neste ilmoitti 16.9.2020, että Neste AB oli myynyt 15.9.2020 49,99 %:n osakkeensa Nynas AB:ssä Bitumina Industries -yritykselle. Nynas on nafteeniöljyjen ja bitumituotteiden valmistamiseen ja markkinointiin keskittyvä ruotsalainen yritys. Bitumina Group on vertikaalisesti integroitu bitumituotteisiin erikoistunut yritys, joka on laajentanut toimintaansa globaalisti.

Neste ilmoitti 23.9.2020 allekirjoittaneensa Shellin kanssa vastuullisen lentopolttoaineen toimitussopimuksen, jolla valmistaudutaan lentoyhtiöiden kasvaviin päästövähennystavoitteisiin. Sopimus lisää merkittävästi vastuullisen lentopolttoaineen tarjontaa ja saatavuutta ilmailualalle lokakuusta 2020 alkaen. Se tuo yhteen Nesteen asiantuntijuuden uusiutuvan dieselin ja vastuullisen lentopolttoaineen tuotannossa ja tarjonnassa sekä Shell Aviationin maailmanluokan valtuudet toimittaa ja hallinnoida polttoaineita ympäri maailmaa.

Neste ilmoitti 22.10.2020, että arvioituaan COVID-19-pandemian vaikutuksia markkinoihin ja Nesteen taloudelliseen tilanteeseen yhtiön hallitus oli päättänyt toisen osinkoerän jakamisesta (0,56 euroa osakkeelta). Toinen osinkoerä koostui 0,46 euron osingosta ja 0,10 euron ylimääräisestä osingosta osakkeelta.

Neste ilmoitti 26.10.2020, että Neste ja Japanin suurin lentoyhtiö All Nippon Airways (ANA) olivat allekirjoittaneet vastuullisen lentopolttoaineen (Sustainable Aviation Fuel, SAF) toimitussopimuksen. Tämä uraauurtava yhteistyö tekee ANA:sta ensimmäisen vastuullista lentopolttoainetta käyttävän lentoyhtiön Aasiassa Japanista lähteville lennoille. Yhteistyö alkaa lokakuussa 2020, kun ANA suunnittelee tankkaavansa vastuullista lentopolttoainetta Hanedan ja Naritan kansainvälisiltä lentoasemilta lähteville lennoille. Tiivis logistiikkayhteistyö ja koordinointi Nesteen ja japanilaisen trading housen Itochu Corporationin kanssa mahdollistaa vastuullisen lentopolttoaineen toimituksen.

Neste ja Royal DSM ilmoittivat 27.11.2020 käynnistävänsä strategisen kumppanuuden korkean suorituskyvyn materiaalien valmistamiseksi vastuullisesti tuotetuista syöttöaineista. Uuden strategisen yhteistyön myötä DSM Engineering Materials korvaa merkittävän osan korkean suorituskyvyn polymeerivalikoimansa valmistuksessa käyttämistään fossiilisista syöttöaineista kierrätetystä jätemuovista valmistetuilla syöttöaineilla ja/tai 100-

prosenttisesti biopohjaisilla hiilivedyillä. Tällaisia polymeerejä käytetään esimerkiksi auto-, elektroniikka- ja pakkausteollisuudessa.

Neste ilmoitti 30.11.2020 saaneensa päätökseen Suomen jalostamotoimintoja koskevat yhteistoimintaneuvottelut. Yhteistoimintaneuvottelujen päätyttyä yhtiö on tehnyt päätöksen lakkauttaa Naantalin jalostustoiminnot maaliskuun 2021 loppuun mennessä. Yhtiö keskittyy Naantalissa terminaali- ja satamatoimintoihin ja uudistaa Öljytuotteetliiketoimintayksikön toimintamallia. Muutoksen toisessa vaiheessa Porvoon jalostamoa kehitetään kohti uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden prosessointia. Naantalin jalostustoiminnan lopettamisen sekä Öljytuotteiden operatiivisen toimintamallin uudistamisen myötä yhtiössä päättyy noin 370 työtehtävää. Toimenpiteillä tavoitellaan noin 50 miljoonan euron vuosittaisia säästöjä kiinteissä kustannuksissa.

Neste ilmoitti 1.12.2020 hankkineensa vähemmistöosuuden Aircraft Fuel Supply B.V. (AFS) -yhtiöstä. AFS omistaa ja operoi polttoaineen varastointia Schipholin lentoasemalla Amsterdamissa. AFS:n myötä Neste voi välittömästi alkaa tarjota Alankomaissa Amsterdamin Schipholin lentoasemalla toimiville lentoyhtiöille Neste MY uusiutuvaa lentopolttoainetta™ jatkuvalla toimituksella.

Neste ilmoitti 11.12.2020, että yhtiön hallitus on päättänyt uuden jakson alkamisesta Nesteen avainhenkilöille tarkoitetussa pitkän aikavälin osakepohjaisessa kannustinjärjestelmässä. Järjestelmä koostuu Nesteen johdolle ja avainhenkilöille suunnatusta suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä ("PSP") päärakenteena sekä ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä ("RSP") täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä erityistilanteita varten. Aiempien jaksojen tapaan suoritusmittarina PSP 2021-2023 -ohjelmassa on yhtiön osakkeen kokonaistuoton suhteellinen kehitys. Lisäksi painottaakseen Nesteen strategiaa ja johtajuutta vastuullisuudessa hallitus on asettanut uutena suoritusmittarina ohjelmaan yhtiön vaikutuksen kasvihuonekaasupäästöihin. Vaikutuksessa kasvihuonekaasupäästöihin huomioidaan sekä Nesteen uusiutuvilla tuotteilla saavutettu asiakkaiden päästövähenemä (uusiutuvien tuotteiden hiilikädenjälki) että Nesteen tuotannon päästöt (tuotannon hiilijalanjälki).

Neste ilmoitti 21.12.2020, että yhtiö oli saanut ensimmäisen nesteytetyn muovijätteen teollisen mittakaavan koeajon Suomessa onnistuneesti päätökseen. Koeajo on merkittävä virstanpylväs suhteessa Nesteen strategisiin tavoitteisiin edistää kiertotaloutta ja korvata raakaöljyn käyttöä omissa jalostamoissaan. Nesteen tavoitteena on prosessoida vuosittain yli miljoona tonnia jätemuovia vuodesta 2030 lähtien.

Katsauskauden päättymisen jälkeiset tapahtumat

Neste ilmoitti 4.1.2021 ostaneensa (29.12.2020) vähemmistöosuuden Alterra Energystä, joka on innovatiivinen kemiallisen kierrätyksen teknologiaan erikoistunut yhtiö. Nesteen pääomasijoitus tukee Alterra Energyn laajentumista. Yhtiöiden kumppanuus kattaa lisäksi kemiallisen kierrätyksen teknologian kehittämisen sekä teknologian lisensoinnin globaalisti. Yhteistyö mahdollistaa Alterran termokemiallisen nesteytysteknologian kaupallistamisen Euroopassa.

Neste ilmoitti 29.1.2021 osakkeenomistajien nimitystoimikunnan esittävän 30.3.2021 kokoontuvalle varsinaiselle yhtiökokoukselle, että Matti Kähkönen valittaisiin uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi. Hänen lisäkseen hallitukseen esitetään valittavan uudelleen nykyiset jäsenet Sonat Burman-Olsson, Nick Elmslie, Martina Flöel, Jean-Baptiste Renard, Jari Rosendal, Johanna Söderström sekä Marco Wirén. Wirén esitetään valittavaksi uudelleen hallituksen varapuheenjohtajaksi. Lisäksi, edellyttäen, että varsinainen yhtiökokous hyväksyy yhtiöjärjestyksen muutosehdotuksen, jolla jäsenten enimmäismäärä nostetaan kahdeksasta kymmeneen, nimitystoimikunta esittää, että hallituksen jäsenmäärä olisi yhdeksän ja uudeksi jäseneksi valittaisiin John Abbott.

Nimitystoimikunta on samalla pyytänyt Nesteen hallitusta ehdottamaan varsinaiselle yhtiökokoukselle yhtiöjärjestyksen muuttamista edellä olevan mukaisesti.

Mahdolliset riskit

Maailmanlaajuinen COVID-19-pandemia aiheuttaa edelleen suuria riskejä ja epävarmuustekijöitä Nesteen liiketoiminnassa. Keskeisiä Nesteen seuraavan 12 kuukauden tulokseen vaikuttavia riskejä ovat makrotaloudelliset, sääntelyyn liittyvät ja geopoliittiset riskit, kuten pitkittyvä taloudellinen taantuma, mahdolliset kaupan jännitteet, COVID-19-pandemian vaikutukset Nesteen tuotteiden kysyntään, operointiin tai projektien toteuttamiseen, biopolttoaineita koskevan sääntelyn muutokset, markkinahintojen ja kilpailutilanteen muutokset sekä Nesteen jalostamojen suunnitellut ja suunnittelemattomat seisokit tai mahdolliset lakot. Oikeudenkäyntien tulokset voivat vaikuttaa Nesteen taloudelliseen tulokseen.

Tarkempia tietoja Nesteen riskeistä ja riskienhallinnasta on yhtiön vuosikertomuksessa ja tilinpäätöksen liitetiedoissa.

Ehdotus osingonjaoksi

Osinkopolitiikkansa mukaisesti Neste jakaa osinkoa vähintään 50 % vertailukelpoisesta tilikauden voitosta. Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat 31.12.2020 olivat 2 657 miljoonaa euroa. Yhtiön taloudellisessa asemassa ei ole tapahtunut olennaisia muutoksia tilikauden päättymisen jälkeen. Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että vuodelta 2020 vahvistetun taseen perusteella maksetaan osinkoa 0,80 (1,02) euroa osaketta kohti eli yhteensä 614 miljoonaa euroa (783 milj.). Osinko maksetaan kahdessa erässä.

Osingon ensimmäinen erä 0,40 euroa osakkeelta maksetaan osakkeenomistajille, joka osingon ensimmäisen maksuerän täsmäytyspäivänä 1.4.2021 ovat merkittyinä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että ensimmäinen osinkoerä maksetaan 12.4.2021. Osingon toinen erä 0,40 euroa osakkeelta maksetaan osakkeenomistajille, jotka osingon toisen maksuerän täsmäytyspäivänä 5.10.2021 ovat merkittyinä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että toinen osinkoerä maksetaan 12.10.2021. Hallitus valtuutetaan tarvittaessa päättämään osingon toiselle maksuerälle uusi osingonmaksun täsmäytyspäivä ja maksupäivä, mikäli Suomen arvo-osuusjärjestelmän säädökset tai säännöt muuttuvat, tai muutoin sitä edellyttävät.

Esitetty osinko vastaa 1,4 %:n osinkotuottoa osakkeelle (laskettuna osakkeen hinnalla 59,16 euroa vuoden 2020 lopussa), ja se on 50 % yhtiön vertailukelpoisesta tilikauden voitosta vuonna 2020.

Vuoden 2021 ensimmäisen neljänneksen tulosjulkistus

Neste julkistaa vuoden 2021 ensimmäisen neljänneksen tuloksensa 29.4.2021 noin klo 9.00.

Espoossa 4.2.2021

Neste Oyj Hallitus

Lisätietoja:

Peter Vanacker, toimitusjohtaja, puh. 010 458 11 Jyrki Mäki-Kala, talous- ja rahoitusjohtaja, puh. 010 458 4098 Sijoittajasuhteet, puh. 010 458 5292

Puhelinkonferenssi

Kansainvälinen puhelinkonferenssi analyytikoille ja sijoittajille pidetään tänään 5.2.2021 klo 15.00. Puheluun voi osallistua soittamalla seuraaviin numeroihin: Suomi: +358 (0)9 2311 3291, muu Eurooppa +44 (0) 20 7192 8338, Yhdysvallat: +1 646 741 3167, osallistumiskoodi 6398619. Puhelinkonferenssia voi seurata suorana myös yhtiön verkkosivuilla. Puhelun nauhoite on kuunneltavissa 12.2.2021 asti numerossa +44 (0) 3333 009785, koodi 6398619.

Edellä esitetyt tiedot sisältävät tai niiden voidaan katsoa sisältävän tulevaisuudennäkymistä annettuja lausuntoja, jotka liittyvät tuleviin tapahtumiin tai yhtiön tulevaan taloudelliseen tulokseen, mukaan lukien strategiset suunnitelmat, potentiaalinen kasvu, suunnitellut liiketoimintojen muutokset, arvioidut pääomakustannukset, tulevan rahavirran lähteet ja sitä koskevat vaatimukset, likviditeetti ja kustannussäästöt, joihin sisältyy tunnettuja ja tuntemattomia riskejä, epävarmuustekijöitä ja muita tekijöitä, joiden seurauksena Neste Oyj:n tai sen toimialojen todelliset tulokset, toiminnan tasot tai saavutukset voivat olla merkittävästi erilaiset kuin tulevaisuudennäkymistä annetuissa lausunnoissa on esitetty tai annetaan ymmärtää. Joissakin tapauksissa tällaiset lausunnot voi tunnistaa ehdollisesta ilmaisutavasta ("saattaa", "ehkä", "tulee olemaan", "odotetaan", "suunnitellusti", "arvioidaan", "uskotaan", "ennustetaan", "potentiaalinen" jne.) tai muista vastaavista ilmaisuista. Tulevaisuudennäkymistä annettuihin lausuntoihin liittyy aina riskejä ja epävarmuustekijöitä, koska ne liittyvät tapahtumiin ja riippuvat olosuhteista, joiden ilmenemisestä tulevaisuudessa ei ole varmuutta. Tulevat tulokset voivat poiketa merkittävästi tulevaisuudennäkymiä koskevissa lausunnoissa esitetyistä tai vihjatuista tuloksista. Kaikki tässä katsauksessa tulevaisuudennäkymistä esitetyt lausunnot perustuvat Nesteen johdon tämänhetkiseen tietämykseen, eikä Neste Oyj sitoudu päivittämään niitä. Tämän katsauksen tietoja ei tule katsoa sijoitusneuvoiksi eikä tarjoukseksi myydä tai kehotukseksi ostaa arvopapereita tai muutoin osallistua sijoitustoimintaan.

NESTE KONSERNI TAMMI-JOULUKUU 2020

Tilinpäätöstiedote on tilintarkastamaton

TILINPÄÄTÖSLYHENNELMÄ JA LIITETIEDOT

KONSERNIN TULOSLASKELMA

milj. euroa Liite 10-12/2020 10-12/2019 1-12/2020 1-12/2019
Liikevaihto 3, 4 3 028 4 053 11 751 15 840
Liiketoiminnan muut tuotot 4 29 17 50
Osuus yhteisyritysten tuloksesta 5, 9 1 -1 -38 -52
Materiaalit ja palvelut -2 385 -2 670 -9 253 -12 238
Henkilöstökulut -136 -101 -431 -395
Poistot ja arvonalentumiset 4 -299 -118 -680 -502
Liiketoiminnan muut kulut -214 -146 -538 -474
Liikevoitto 4 -2 1 046 828 2 229
Rahoitustuotot ja -kulut
Rahoitustuotot 1 2 4 10
Rahoituskulut -11 -11 -45 -109
Kurssierot ja käypien arvojen muutokset -9 -7 0 -64
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -19 -16 -41 -163
Voitto ennen veroja -21 1 030 786 2 067
Tuloverot 26 -96 -72 -278
Kauden voitto 6 934 714 1 789
Kauden voiton jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 5 934 712 1 788
Määräysvallattomille omistajille 1
6
0
934
2
714
1
1 789
Tulos / osake laskettuna emoyhtiön omistajille
kuuluvan voiton perusteella (euroa / osake)
Laimentamaton osakekohtainen tulos 0,01 1,22 0,93 2,33
Laimennettu osakekohtainen tulos 0,01 1,21 0,93 2,32
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
milj. euroa 10-12/2020 10-12/2019 1-12/2020 1-12/2019
Kauden voitto 6 934 714 1 789
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen:
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi -3 34 -6 8
Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenarvostaminen
Muiden rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset
0 0 5 0
Erät, jotka voidaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
Muuntoerot -7 42 4 45
Rahavirran suojaukset
kirjattu omaan pääomaan 67 30 73 -26
siirretty tuloslaskelmaan -19 13 -12 66
Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen sijoituskohteiden osuus muista laajan tuloksen eristä 0 -1 12 8
Yhteensä 41 84 77 93
Kauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen 38 118 76 101
Kauden laaja tulos yhteensä 43 1 052 790 1 890
Kauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 43 1 051 788 1 890
Määräysvallattomille omistajille 1 0 2 1
1 890

KONSERNIN TASE

milj. euroa Liite 31.12.2020 31.12.2019
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 8 264 135
Aineelliset hyödykkeet 8 4 477 4 187
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 9 56 22
Pitkäaikaiset saamiset 61 56
Laskennalliset verosaamiset 35 40
Johdannaissopimukset 11 3 7
Muut rahoitusvarat 11 32 5
Pitkäaikaiset varat yhteensä 4 928 4 452
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 1 829 1 678
Myyntisaamiset ja muut saamiset 1 208 1 915
Johdannaissopimukset 11 260 236
Lyhytaikaiset sijoitukset 20 19
Rahat ja pankkisaamiset 1 552 1 493
Lyhytaikaiset varat yhteensä 4 869 5 341
Myytävänä olevat varat 6 17 0
Varat yhteensä 4 9 815 9 793
OMA PÄÄOMA
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 40 40
Muu oma pääoma 5 885 5 879
Yhteensä 5 925 5 919
Määräysvallattomien omistajien osuus 4 2
Oma pääoma yhteensä 5 929 5 922
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat 1 050 1 080
Laskennalliset verovelat 222 255
Varaukset 232
93
Eläkevelvoitteet 111 111
Johdannaissopimukset 11 1 1
Muut pitkäaikaiset velat
Pitkäaikaiset velat yhteensä
21
1 638
21
1 561
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat 257 242
Verovelat 7 16
Johdannaissopimukset 11 111 63
Ostovelat ja muut velat 1 872 1 990
Lyhytaikaiset velat yhteensä 2 247 2 311
Myytävänä oleviin varoihin liittyvät velat 0 0
Velat yhteensä 4 3 886 3 872
Oma pääoma ja velat yhteensä 9 815 9 793

LYHENNETTY KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA

milj. euroa Liite 10-12/2020 10-12/2019 1-12/2020 1-12/2019
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto ennen veroja -21 1 030 786 2 067
Oikaisut, yhteensä 476 -52 997 550
Nettokäyttöpääoman muutos 872 181 460 -780
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä 1 328 1 158 2 244 1 837
Rahoituskulut, netto -17 -20 -54 -48
Maksetut verot -4 -144 -133 -333
Liiketoiminnan nettorahavirta 1 307 995 2 057 1 456
Investointien rahavirta
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin -195 -222 -762 -567
Tytäryritysten hankinnat 5 0 0 -175 -1
Osakkuus- ja yhteisyritysten hankinta -35 0 -35 0
Tytäryritysten ja liiketoimintojen myynnit 0 122 -2 145
Aineellisten hyödykkeiden myynnit 1 0 1 0
Muutokset pitkäaikaisissa saamisissa ja muissa rahoitusvaroissa -7 47 -66 120
Investointien rahavirta -237 -52 -1 039 -302
Rahavirta ennen rahoituseriä 1 069 943 1 019 1 154
Rahoituksen rahavirta
Lainojen nettomuutos ja muut rahoituserät -28 -13 -177 -213
Osingonjako emoyhtiön omistajille -430 -292 -783 -583
Osingonjako määräysvallattomille omistajille -1 0 -1 -1
Rahoituksen rahavirta -459 -305 -961 -797
Rahavarojen muutos, lisäys (+) / vähennys (-) 611 637 57 357
Rahavarat kauden alussa 944 857 1 493 1 136
Valuuttakurssien muutosten vaikutus -2 -2 2 0
Rahavarat kauden lopussa 1) 1 552 1 493 1 552 1 493

1) Sisältää 1 miljoonaa euroa 31.12.2020 myytäväksi luokiteltuja rahoja ja pankkisaamisia. Lisätietoja liitetiedossa 6.

LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA

Sijoitetun
vapaan oman Käyvän Edellisten Määräys- Oma
Osake- Vara- pääoman Omat arvon Uudelleen- tilikausien Emoyhtiön vallattomat pääoma
milj. euroa pääoma rahasto rahasto osakkeet rahastot arvostaminen Muuntoerot voitto omistajat omistajat yhteensä
Oma pääoma 1.1.2019 40 19 10 -9 -55 -69 -84 4 760 4 614 2 4 616
Kauden voitto 1 788 1 788 1 1 789
Kauden muut laajan tuloksen erät
verojen jälkeen 48 9 45 101 0 101
Kauden laaja tulos yhteensä 0 0 0 0 48 9 45 1 788 1 890 1 1 890
Liiketoimet omistajien kanssa näiden toimiessa omistajan ominaisuudessa
Osingonjako -583 -583 -1 -584
Osakeperusteinen palkitseminen 6 1 -8 -1 -1
Siirto kertyneistä voittovaroista 0 0 0 0
Oma pääoma 31.12.2019 40 19 16 -7 -6 -60 -39 5 957 5 919 2 5 922
Sijoitetun
vapaan oman Käyvän Edellisten Määräys- Oma
Osake- Vara- pääoman Omat arvon Uudelleen- tilikausien Emoyhtiön vallattomat pääoma
milj. euroa pääoma rahasto rahasto osakkeet rahastot arvostaminen Muuntoerot voitto omistajat omistajat yhteensä
Oma pääoma 1.1.2020 40 19 16 -7 -6 -60 -39 5 957 5 919 2 5 922
Kauden voitto 712 712 2 714
Kauden muut laajan tuloksen erät
verojen jälkeen 77 -6 4 76 0 76
Kauden laaja tulos yhteensä 0 0 0 0 77 -6 4 712 788 2 790
Liiketoimet omistajien kanssa näiden toimiessa omistajan ominaisuudessa
Osingonjako -783 -783 -1 -784
Osakeperusteinen palkitseminen 0 1 1 2 2
Siirto kertyneistä voittovaroista 0 0 0 0
Oma pääoma 31.12.2020 40 20 16 -7 71 -66 -35 5 886 5 925 4 5 929

TUNNUSLUVUT

31.12.2020 31.12.2019
Liikevaihto 11 751 15 840
Kauden voitto 714 1 789
Tulos/osake (EPS), euroa 0,93 2,33
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
Käyttökate (EBITDA), milj. euroa 1 508 2 731
Sijoitettu pääoma, milj. euroa 7 236 7 243
Korollinen nettovelka, milj. euroa -265 -191
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin sekä osakkeisiin, milj. euroa 1 197 890
Keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen (ROACE), % 17,3 26,6
Oman pääoman tuotto (ROE), % 11,8 35,8
Oma pääoma/osake, euroa 7,72 7,71
Rahavirta/osake, euroa 2,68 1,90
Hinta/voitto - suhde (P/E) 63,75 13,32
Vertailukelpoinen tulos/osake, euroa 1,60 2,04
Vertailukelpoinen tilikauden voitto 1 229 1 564
Omavaraisuusaste, % 61,1 60,8
Velan osuus kokonaispääomasta, % -4,7 -3,3
Osinko/osake 0,80 1) 1,02
Osinko tuloksesta, % 86,2 1) 43,8
Efektiivinen osinkotuotto, % 1,4 1) 3,3
Ulkona olevien osakkeiden oikaistun lukumäärän painotettu keskiarvo 767 370 423 767 151 336
Ulkona olevien osakkeiden oikaistu lukumäärä kauden lopussa 767 836 640 767 683 600
Henkilöstö keskimäärin 4 833 5 474

1) Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle.

Neste esittää vaihtoehtoisia tunnuslukuja lisätäkseen tilikausien välistä vertailukelpoisuutta sekä tuottaakseen tietoa yhtiön operatiivisesta suoriutumisesta ja taloudellisen riskin tasosta. Vaihtoehtoisia tunnuslukuja tulee tarkastella yhdessä IFRS-tunnuslukujen kanssa. Tunnuslukujen laskentakaavat sekä perustelut tunnuslukujen käyttämiselle löytyvät Nesteen vuosikertomuksesta 2019 ja yhtiön internetsivuilta www.neste.com.

KONSERNIN OSAVUOSIKATSAUKSEN LIITETIEDOT

1. LAADINTAPERIAATTEET

Konsernin osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 Osavuosikatsaukset -standardia noudattaen. Osavuosikatsausta tulee lukea yhdessä vuoden 2019 konsernitilinpäätöksen kanssa. Laadintaperiaatteet ovat yhtenäiset konsernin vuositilinpäätöksen 2019 periaatteiden kanssa. Osavuosikatsauksen laatiminen IFRS:n mukaan edellyttää johdon arvioiden ja oletusten käyttämistä. Vaikka arviot perustuvat johdon parhaaseen näkemykseen tilinpäätöksen laatimishetkellä, on mahdollista, että toteumat poikkeavat tilinpäätöksessä käytetyistä arvioista. Tässä esitetyt luvut ovat miljoonina euroina, ellei toisin ole mainittu. Taulukoiden luvut ovat tarkkoja arvoja, mistä johtuen yksittäisistä luvuista lasketut summat saattavat poiketa esitetyistä summaluvuista.

Useita uusia tai muuttuneita standardeja on tullut voimaan tällä tilikaudella. Konserni ei ole joutunut muuttamaan soveltamiaan tilinpäätöksen laatimisperiaatteita näiden standardien käyttöönoton seurauksena, eikä muutoksilla ollut vaikutusta aikaisemmilla kausilla esitettyihin lukuihin.

Kirjanpidolliset harkinnat johtuen COVID-19 pandemiasta

Yhtiö on arvioinut COVID-19 pandemian vaikutuksia tarkastelemalla taseeseen merkittyjä kirjanpitoarvoja. Naantalin jalostamon sulkemiseen liittyvien alaskirjausten jälkeen ei läpikäynnissä havaittu viitteitä omaisuuserien arvonalentumisesta. COVID-19 pandemia ei vaikuttanut konsernin likvideihin varoihin eikä käyttämättömiin luottolimiittisopimuksiin.

2. OMAT OSAKKEET

Neste Oyj on luovuttanut 16.3.2020 yhteensä 153 040 yhtiön hallussa olevaa omaa osaketta vastikkeetta osakepalkkiojärjestelmään 2016 kuuluville avainhenkilöille osakepalkkiojärjestelmän ehtojen mukaisesti. Osakkeiden luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla osakeannilla perustuu Neste Oyj:n yhtiökokouksen 2.4.2019 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Luovutuksen jälkeen yhtiön hallussa on 1 374 418 omaa osaketta.

3. LIIKEVAIHTO

LIIKEVAIHTO KATEGORIOITTAIN

10-12/2020 10-12/2019
Ulkoinen liikevaihto Uusiutuvat
tuotteet Öljy-tuotteet
Marketing
& Services
Muut Yhteensä Uusiutuvat
tuotteet
Öljy
tuotteet
Marketing &
Services
Muut Yhteensä
Polttoaineet 1) 1 037 1 082 725 0 2 844 1 041 1 778 964 0 3 782
Kevyet tisleet 21 518 174 0 713 30 796 220 0 1 047
Keskitisleet 1 016 475 550 0 2 041 1 011 877 743 0 2 631
Raskas polttoöljy 0 89 1 0 89 0 104 1 0 105
Muut tuotteet 0 142 23 0 164 0 206 26 0 232
Muut palvelut 0 11 3 6 20 0 24 3 12 38
Yhteensä 1 037 1 234 750 6 3 028 1 041 2 008 992 12 4 053
1-12/2020 1-12/2019
Ulkoinen liikevaihto Uusiutuvat
tuotteet
Öljy
tuotteet
Marketing
& Services
Muut Yhteensä Uusiutuvat
tuotteet
Öljy
tuotteet
Marketing &
Services
Muut Yhteensä
Polttoaineet 1) 4 114 3 933 2 927 0 10 975 3 648 7 138 4 028 0 14 814
Kevyet tisleet 97 1 820 720 0 2 636 92 3 231 1 012 0 4 336
Keskitisleet 4 017 1 813 2 204 0 8 034 3 555 3 472 3 011 0 10 039
Raskas polttoöljy 0 300 4 0 304 0 434 5 0 439
Muut tuotteet 0 604 94 0 698 7 800 118 0 925
Muut palvelut 0 41 9 28 78 0 46 11 44 101
Yhteensä 4 114 4 578 3 031 28 11 751 3 654 7 984 4 157 44 15 840

1) Kevyet tisleet sisältävät moottoribensiinin, bensiinikomponentit, nestekaasun, uusiutuvan naftan ja biopropaanin. Keskitisleet sisältävät dieselin, lentopetrolin, matalarikkiset laivapolttoaineet, lämmitysöljyn, uusiutuvan dieselin ja uusiutuvan lentopolttoaineen. RIN (Renewable Identification Number) ja LCFS (Low Carbon Fuels Standard) -sertifikaatit, sekä BTC:t (Blender's Tax Credits) sisältyvät vastaaviin polttoainekategorioihin Uusiutuvat tuotteet -segmentissä.

LIIKEVAIHDON TULOUTUSAJANKOHTA

10-12/2020 10-12/2019
Uusiutuvat Marketing Uusiutuvat Öljy Marketing &
Ulkoinen liikevaihto tuotteet Öljy-tuotteet & Services Muut Yhteensä tuotteet tuotteet Services Muut Yhteensä
Yhtenä ajankohtana siirrettävät tuotteet 1 037 1 223 748 0 3 008 1 041 1 984 990 0 4 014
Yhtenä ajankohtana siirrettävät palvelut 0 11 3 0 14 0 24 3 0 27
Ajan kuluessa siirrettävät palvelut 0 0 0 6 6 0 0 0 11 11
Yhteensä 1 037 1 234 750 6 3 028 1 041 2 008 992 12 4 053
1-12/2020 1-12/2019
Uusiutuvat Öljy Marketing Uusiutuvat Öljy Marketing &
Ulkoinen liikevaihto tuotteet tuotteet & Services Muut Yhteensä tuotteet tuotteet Services Muut Yhteensä
Yhtenä ajankohtana siirrettävät tuotteet 4 114 4 537 3 021 0 11 673 3 654 7 937 4 147 0 15 739
Yhtenä ajankohtana siirrettävät palvelut 0 41 9 1 52 0 46 11 2 59
Ajan kuluessa siirrettävät palvelut 0 0 0 26 26 0 0 0 42 42
Yhteensä 4 114 4 578 3 031 28 11 751 3 654 7 984 4 157 44 15 840

LIIKEVAIHTO TOIMINTASEGMENTEITTÄIN

Uusiutuvat Öljy Marketing &
10-12/2020 tuotteet tuotteet Services Muut Eliminoinnit Yhteensä
Ulkoinen liikevaihto 1 037 1 234 750 6 0 3 028
Sisäinen liikevaihto 47 346 6 34 -433 0
Liikevaihto yhteensä 1 084 1 580 756 40 -433 3 028
Uusiutuvat Öljy Marketing &
10-12/2019 tuotteet tuotteet Services Muut Eliminoinnit Yhteensä
Ulkoinen liikevaihto 1 041 2 008 992 12 0 4 053
Sisäinen liikevaihto 40 587 9 49 -686 0
Liikevaihto yhteensä 1 081 2 595 1 002 60 -686 4 053
Uusiutuvat Öljy Marketing &
1-12/2020 tuotteet tuotteet Services Muut Eliminoinnit Yhteensä
Ulkoinen liikevaihto 4 114 4 578 3 031 28 0 11 751
Sisäinen liikevaihto 156 1 485 24 149 -1 813 0
Liikevaihto yhteensä 4 270 6 063 3 055 177 -1 813 11 751
Uusiutuvat Öljy Marketing &
1-12/2019 tuotteet tuotteet Services Muut Eliminoinnit Yhteensä
Ulkoinen liikevaihto 3 654 7 984 4 157 44 0 15 840
Sisäinen liikevaihto 379 2 433 36 202 -3 049 0

Liikevaihto yhteensä 4 033 10 416 4 193 246 -3 049 15 840

LIIKEVAIHTO KOHDEMAAN MUKAAN

10-12/2020 10-12/2019
Uusiutuvat Marketing Uusiutuvat Öljy Marketing &
Ulkoinen liikevaihto tuotteet Öljy-tuotteet & Services Muut Yhteensä tuotteet tuotteet Services Muut Yhteensä
Suomi 74 333 576 5 988 33 518 744 5 1 300
Muut Pohjoismaat 286 169 0 0 456 201 248 4 0 453
Itämeren alue 28 27 173 0 228 4 9 243 0 257
Muut Euroopan maat 292 490 0 0 782 393 1 076 0 5 1 474
Pohjois- ja Etelä-Amerikka 347 167 0 1 515 402 108 0 1 511
Muut maat 11 48 0 0 59 8 49 0 0 58
Yhteensä 1 037 1 234 750 6 3 028 1 041 2 008 992 12 4 053
1-12/2020 1-12/2019
Uusiutuvat Öljy Marketing Uusiutuvat Öljy Marketing &
Ulkoinen liikevaihto tuotteet tuotteet & Services Muut Yhteensä tuotteet tuotteet Services Muut Yhteensä
Suomi 169 1 260 2 313 21 3 763 33 2 009 2 991 25 5 058
Muut Pohjoismaat 1 287 691 4 0 1 982 1 386 1 188 27 2 2 602
Itämeren alue 36 181 712 0 930 6 67 1 137 0 1 210
Muut Euroopan maat 1 509 1 809 2 4 3 323 1 000 3 952 2 12 4 965
Pohjois- ja Etelä-Amerikka 1 089 512 0 2 1 603 1 197 530 0 2 1 729
Muut maat 24 125 0 0 150 32 239 0 4 275
Yhteensä 4 114 4 578 3 031 28 11 751 3 654 7 984 4 157 44 15 840

4. SEGMENTTIKOHTAISIA TIETOJA

Nesteen liiketoiminnot on jaettu neljään raportointisegmenttiin, jotka ovat Uusiutuvat tuotteet, Öljytuotteet, Marketing & Services sekä Muut -segmentti. Muut -segmentti sisältää Neste Engineering Solutions -yhtiön, konsernin yhteiset kustannukset ja Nynas AB -yhteisyrityksen 15.9.2020 asti, jolloin sen osakkeiden myynti toteutui. Segmenttien suoritusta tarkastellaan säännöllisesti ylimmän operatiivisen päätöksentekijän, toimitusjohtajan, toimesta, suorituksen arvioimiseksi ja resurssien kohdistamiseksi.

Uusiutuvat tuotteet
1 084
1 081
4 270
4 033
Öljytuotteet
1 580
2 595
6 063
10 416
Marketing & Services
756
1 002
3 055
4 193
Muut
40
60
177
246
Eliminoinnit
-433
-686
-1 813
-3 049
Yhteensä
3 028
4 053
11 751
15 840
LIIKEVOITTO
10-12/2020 10-12/2019 1-12/2020 1-12/2019
Uusiutuvat tuotteet
285
888
1 239
1 847
Öljytuotteet
-287
141
-396
406
Marketing & Services
15
36
68
102
Muut
-12
-14
-84
-123
Eliminoinnit
-3
-4
1
-2
Yhteensä
-2
828
1 046
2 229
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO
10-12/2020 10-12/2019 1-12/2020 1-12/2019
Uusiutuvat tuotteet
338
671
1 334
1 599
Öljytuotteet
37
117
50
386
Marketing & Services
15
11
68
77
Muut
-7
-14
-37
-98
Eliminoinnit
-3
-4
1
-2
Yhteensä
380
781
1 416
1 962
POISTOT JA ARVONALENTUMISET
10-12/2020 10-12/2019 1-12/2020 1-12/2019
Uusiutuvat tuotteet
50
49
184
166
Öljytuotteet
229
48
425
232
Marketing & Services
7
8
28
33
Muut
14
11
43
71
Eliminoinnit
0
2
0
0
Yhteensä
299
118
680
502
INVESTOINNIT AINEETTOMIIN JA AINEELLISIIN HYÖDYKKEISIIN SEKÄ OSAKKEISIIN
10-12/2020 10-12/2019 1-12/2020 1-12/2019
Uusiutuvat tuotteet
232
183
804
424
Öljytuotteet
85
174
307
373
Marketing & Services
12
23
26
37
Muut
15
19
60
56
Eliminoinnit
0
0
0
0
Yhteensä
344
399
1 197
890
KOKONAISVARAT
31.12.2020 31.12.2019
Uusiutuvat tuotteet
3 998
3 606
Öljytuotteet
3 402
3 927
Marketing & Services
476
577
Muut
349
352
Kohdistamattomat varat
1 839
1 652
Eliminoinnit
-249
-322
Yhteensä
9 815
9 793
SIDOTTU PÄÄOMA 31.12.2020 31.12.2019
Uusiutuvat tuotteet 3 470 3 137
Öljytuotteet 1 848 2 313
Marketing & Services 192 235
Muut 149 214
Eliminoinnit -6 -9
Yhteensä 5 653 5 890
KOKONAISVELAT 31.12.2020 31.12.2019
Uusiutuvat tuotteet 825 757
Öljytuotteet 1 600 1 674
Marketing & Services 339 406
Muut 206 145
Kohdistamattomat velat 1 160 1 202
Eliminoinnit -243 -313
Yhteensä 3 886 3 872
SIDOTUN PÄÄOMAN TUOTTO, % 31.12.2020 31.12.2019
Uusiutuvat tuotteet 36,3 77,4
Öljytuotteet -16,8 16,2
Marketing & Services 31,0 35,3
VERTAILUKELPOINEN SIDOTUN PÄÄOMAN TUOTTO, % 31.12.2020 31.12.2019
Uusiutuvat tuotteet 39,1 67,0
Öljytuotteet 2,1 15,4
Marketing & Services 31,0 26,7

SEGMENTTITIEDOT VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN

LIIKEVAIHTO VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN 10-12/2020 7-9/2020 4-6/2020 1-3/2020 10-12/2019 7-9/2019 4-6/2019 1-3/2019
Uusiutuvat tuotteet 1 084 1 074 1 047 1 065 1 081 1 025 955 973
Öljytuotteet 1 580 1 405 1 218 1 860 2 595 2 578 2 729 2 514
Marketing & Services 756 788 664 846 1 002 1 086 1 064 1 042
Muut 40 32 45 59 60 58 68 60
Eliminoinnit -433 -418 -403 -560 -686 -784 -758 -821
Yhteensä 3 028 2 881 2 572 3 270 4 053 3 961 4 057 3 769
LIIKEVOITTO VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN 10-12/2020 7-9/2020 4-6/2020 1-3/2020 10-12/2019 7-9/2019 4-6/2019 1-3/2019
Uusiutuvat tuotteet 285 360 168 426 888 376 284 300
Öljytuotteet -287 86 40 -234 141 75 76 114
Marketing & Services 15 26 19 8 36 28 25 13
Muut -12 -47 -16 -9 -14 -38 -28 -43
Eliminoinnit -3 0 -3 7 -4 2 1 -1
Yhteensä -2 425 208 197 1 046 442 359 383
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN 10-12/2020 7-9/2020 4-6/2020 1-3/2020 10-12/2019 7-9/2019 4-6/2019 1-3/2019
Uusiutuvat tuotteet 338 352 314 329 671 305 286 337
Öljytuotteet 37 -1 -60 74 117 113 83 73
Marketing & Services 15 26 19 8 11 28 25 13
Muut -7 -5 -16 -9 -14 -13 -28 -43
Eliminoinnit -3 0 -3 7 -4 2 1 -1
Yhteensä 380 373 255 408 781 435 367 378
POISTOT JA ARVONALENTUMISET VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN 10-12/2020 7-9/2020 4-6/2020 1-3/2020 10-12/2019 7-9/2019 4-6/2019 1-3/2019
Uusiutuvat tuotteet 50 47 43 44 49 46 36 36
Öljytuotteet 229 63 64 70 48 67 65 51
Marketing & Services 7 7 7 7 8 8 8 8
Muut 14 10 10 9 11 43 8 8
Eliminoinnit 0 0 0 0 2 -2 0 0
Yhteensä 299 127 124 129 118 162 118 104
INVESTOINNIT AINEETTOMIIN JA AINEELLISIIN
HYÖDYKKEISIIN SEKÄ OSAKKEISIIN VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN 10-12/2020 7-9/2020 4-6/2020 1-3/2020 10-12/2019 7-9/2019 4-6/2019 1-3/2019
Uusiutuvat tuotteet 232 155 284 134 183 125 88 29
Öljytuotteet 85 71 50 101 174 70 74 55
Marketing & Services 12 5 6 3 23 5 6 2
Muut 15 9 13 22 19 14 11 12
Eliminoinnit 0 0 0 0 0 0 0 0
Yhteensä 344 240 352 260 399 214 179 98
SIDOTTU PÄÄOMA VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN 10-12/2020 7-9/2020 4-6/2020 1-3/2020 10-12/2019 7-9/2019 4-6/2019 1-3/2019
Uusiutuvat tuotteet 3 470 3 695 3 592 3 165 3 137 2 424 2 259 2 116
Öljytuotteet 1 848 2 630 2 579 2 439 2 313 2 819 2 564 2 581
Marketing & Services 192 208 206 249 235 319 315 319
Muut 149 189 208 226 214 -102 -152 151
Eliminoinnit -6 -5 -7 2 -9 -7 -8 0
Yhteensä 5 653 6 718 6 578 6 082 5 890 5 453 4 977 5 167

5. HANKITUT JA MYYDYT LIIKETOIMINNOT

Yrityshankinnat

Mahoney Environmental

Neste osti 1.5.2020 Mahoney Environmentalin (Mahoney) ja sen tytäryhtiöt kokonaan. Mahoney on yhdysvaltalainen johtava käytetyn paistorasvan keräys- ja kierrätysyhtiö. Yritysosto on osa Uusiutuvat tuotteet -segmenttiä.

Nesteen raaka-ainestrategia keskittyy jätteiden ja tähteiden kasvuun sekä uusien raaka-ainelähteiden kehittämiseen. Tavoitteena on käyttää uusiutuvien tuotteiden raaka-aineena pelkästään jätteitä ja tähteitä vuoteen 2025 mennessä. Yritysoston toteutuminen on tärkeä askel Nesteen uusiutuvien tuotteiden kasvustrategian toteuttamisessa, sillä Mahoney Environmentalilla on käytettävissään merkittäviä määriä käytettyä paistorasvaa ja kasvupotentiaalia koko Pohjois-Amerikassa. Käytetty paistorasva on yksi yli 10 eri raaka-aineesta, joita Neste voi käyttää uusiutuvan dieselin, vastuullisen lentopolttoaineen sekä uusiutuvien polymeerien raaka-aineiden tuotannossa. Käytetyn paistorasvan keräämisen ja kierrätyksen lisäksi Mahoney asentaa ja suunnittelee paistorasvalaitteita, toimittaa puhdasta öljyä ja puhdistaa rasvasuodattimia.

Hankitun nettovarallisuuden käyvät arvot on esitetty alla olevassa taulukossa. Kauppahinnan allokaation perusteella osa kauppahinnasta kohdistettiin toimittaja- ja asiakassuhteille, jotka on kirjattu aineettomiin hyödykkeisiin. Liikearvo on verotuksessa vähennyskelpoinen, ja kuvastaa hankitun liiketoimintaosaamisen ja synergioiden arvoa. Hankintaan liittyvät kulut sisältyvät konsernin tuloslaskelmassa liiketoiminnan muihin kuluihin. Hankinnalla ei ole merkittävää vaikutusta konsernin liikevaihtoon eikä tulokseen.

Kauppahinta maksettiin kokonaisuudessaan käteisellä. Kaupan toteutumisen yhteydessä hankinnan kohteen korolliset velat maksettiin pois, ja niiden rahavirta on esitetty rahoituksen rahavirrassa.

Hankittujen varojen ja velkojen arvot hankintahetkellä: Käypä arvo
Aineettomat hyödykkeet 24
Aineelliset hyödykkeet 31
Vaihto-omaisuus 2
Myyntisaamiset ja muut saamiset 6
Rahat ja pankkisaamiset 5
Varat yhteensä 68
Korolliset velat 20
Ostovelat ja muut velat 14
Velat yhteensä 34
Nettovarallisuuden käypä arvo 34
Luovutettu vastike 143
Nettovarallisuuden käypä arvo -34
Liikearvo 109
Hankinnan rahavirtavaikutus: 1-12/2020
Käteisvastike -143
Hankitut käteisvarat 5
Hankitut ja kaupan toteutumishetkellä poismaksetut velat -25
Hankintaan liittyvät kulut -4
Nettorahavirta -167

Count Terminal Rotterdam

Neste osti 7.5.2020 Count Terminal Rotterdam B.V:n ja sitä tukevat yritykset kokonaan. Count Terminal Rotterdam kuului Peter Goedvolkin First Dutch -sijoitusyhtiön omistamaan alankomaalaiseen Count Companies BV -konserniin. Yritysosto on osa Uusiutuvat tuotteet -segmenttiä.

Yritysosto on tärkeä askel Nesteen kasvustrategian toteuttamisessa vahvistaen yhtiön maailmanlaajuista uusiutuvien jäte- ja tähderaaka-aineiden hankintaa ja vastaten osaltaan uusiutuvien tuotteiden kasvavaan kysyntään maailmassa. Rotterdamin satama-alueella sijaitsevassa Count Terminal Rotterdamissa säilytetään, jalostetaan ja sekoitetaan uusiutuvia jäte- ja tähdepohjaisia raaka-aineita. Count Terminal Rotterdam on ensimmäinen Nesteen omistama terminaali, jonne kootaan uusiutuvia raakaaineita. Sen avulla Neste pystyy kehittämään raaka-ainelogistiikkaansa tulevaisuuden tarpeisiin. Kauppa parantaa myös Nesteen kilpailukykyä uusiutuvien jätteiden ja tähteiden maailmanlaajuisilla raaka-ainemarkkinoilla.

Hankitun nettovarallisuuden käyvät arvot on esitetty alla olevassa taulukossa. Liikearvo on verotuksessa vähennyskelvoton, ja kuvastaa synergioiden arvoa. Hankintaan liittyvät kulut sisältyvät konsernin tuloslaskelmassa liiketoiminnan muihin kuluihin. Hankinnalla ei ole merkittävää vaikutusta konsernin liikevaihtoon eikä tulokseen.

Kauppahinta maksettiin kokonaisuudessaan käteisellä eikä sitä enää myöhemmin oikaista. Kaupan toteutumisen yhteydessä hankinnan kohteen korolliset velat maksettiin pois, ja niiden rahavirta on esitetty rahoituksen rahavirrassa.

Hankittujen varojen ja velkojen arvot hankintahetkellä: Käypä arvo
Aineelliset hyödykkeet 48
Myyntisaamiset ja muut saamiset 1
Rahat ja pankkisaamiset 0
Varat yhteensä 50
Korolliset velat 18
Laskennalliset verovelat 1
Ostovelat ja muut velat 1
Velat yhteensä 19
Nettovarallisuuden käypä arvo 30
Luovutettu vastike 37
Nettovarallisuuden käypä arvo -30
Liikearvo 7
Hankinnan rahavirtavaikutus: 1-12/2020
Käteisvastike -37
Hankitut käteisvarat 0
Hankitut ja kaupan toteutumishetkellä poismaksetut velat -17
Hankintaan liittyvät kulut -3
Nettorahavirta -57

Alterra Energy LLC

Neste osti vähemmistöosuuden innovatiivisesta kemiallisen kierrätyksen teknologiaan erikoistuneesta Alterra Energystä 29.12.2020. Nesteen ja Alterra Energyn kumppanuus kattaa kemiallisen kierrätyksen teknologian kehittämisen sekä mahdollistaa Alterran termokemiallisen nesteytysteknologian kaupallistamisen Euroopassa. Nesteen johto on luokitellut Alterra Energy LLC:n osakkuusyritykseksi ja se on esitetty taseen rivillä osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä.

Yritysmyynnit

Neste AB on myynyt 15.9.2020 49,99 %:n osuutensa yhteisyritys Nynas AB:ssa Bitumina Industries -yritykselle. Saatu vastike on ehdollinen tietyille mahdollisille oikaisuille, jotka saattavat muuttaa lopullista kauppahintaa. Myyntitappio on esitetty konsernin tuloslaskelmalla rivillä osuus yhteisyritysten tuloksesta.

Nynas AB:n osakkeiden myynti Kirjanpitoarvo
Saatu vastike 0
Myyty nettovarallisuus 0
Myyntiin liittyvät muuntoerot ja osuus muista laajan tuloksen eristä (siirretty omasta pääomasta) -42
Myyntitappio -42

Nettorahavirta 0

6. MYYTÄVÄNÄ OLEVAT VARAT

Neste ja Futura-alukset

Myytävänä olevat varat 31.12.2020 liittyvät laivojen Neste ja Futura korvaamiseen uusilla tuotelaivoilla. Neste- ja Futura-alukset on tarkoitus myydä seuraavan 12 kuukauden kuluessa. Laivat on yhdistelty osaksi Öljytuotteet -segmenttiä.

Neste ja Futura-alukset
Myytävänä olevat varat 2020
Aineelliset hyödykkeet 14
Yhteensä 14

Pullokaasuliiketoiminta ja osuus Oy Innogas Ab:sta

Myytävänä olevat varat 31.12.2020 liittyvät Nesteen pullokaasuliiketoiminnan ja Kilpilahdessa toimivan pullottamon Oy Innogas Ab:n myyntiin. Liiketoimintakaupassa Oy Linde Gas Ab (entinen AGA) ostaa Nesteen pullokaasuliiketoiminnan ja 50 prosentin omistusosuuden aikaisemmin yhteisessä omistuksessa olleesta Oy Innogas Ab:sta. Liiketoimintakauppa toteutettiin tammikuussa 2021. Luokiteltu pullokaasuliiketoiminta ja Oy Innogas Ab ovat osa Marketing & Services -segmenttiä.

Pullokaasuliiketoiminta ja osuus Oy Innogas Ab:sta
Myytävänä olevat varat 2020
Vaihto-omaisuus 3
Rahat ja pankkisaamiset 1
Yhteensä 4

7. TUNNUSLUKUJEN TÄSMÄYTYSLASKELMAT IFRS-TILINPÄÄTÖKSEEN

VERTAILUKELPOISEN JA RAPORTOIDUN LIIKEVOITON TÄSMÄYTYSLASKELMAT

Konserni 10-12/2020 10-12/2019 7-9/2020 1-12/2020 1-12/2019
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO 380 781 373 1 416 1 962
varaston arvostusvoitot/-tappiot -21 87 68 -119 180
avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset -48 133 27 -112 69
omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 27 -42 -42 37
arvonalentumiset 0 23 0 0 -11
muut oikaisut 1) -312 -6 -1 -314 -7
LIIKEVOITTO -2 1 046 425 828 2 229

1) Muihin oikaisuihin kirjattiin neljännellä neljänneksellä yhteensä -312 miljoonan euron erät, jotka liittyivät Naantalin jalostamon vahvistettuun sulkemiseen. Ne sisälsivät omaisuuden alaskirjauksen sekä kustannusvaraukset tuotantolaitoksen purkua ja puhdistusta sekä henkilöstöjärjestelyjä varten.

Uusiutuvat tuotteet 10-12/2020 10-12/2019 7-9/2020 1-12/2020 1-12/2019
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO 338 671 352 1 334 1 599
varaston arvostusvoitot/-tappiot -9 74 5 10 137
avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset -44 146 2 -105 101
omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 0 0 0 0
arvonalentumiset 0 0 0 0 0
muut oikaisut 0 -3 0 0 10
LIIKEVOITTO 285 888 360 1 239 1 847
Öljytuotteet 10-12/2020 10-12/2019 7-9/2020 1-12/2020 1-12/2019
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO 37 117 -1 50 386
varaston arvostusvoitot/-tappiot -12 13 62 -130 43
avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset -4 -12 25 -7 -32
omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 0 0 0 0
arvonalentumiset 0 23 0 0 23
muut oikaisut -308 0 -1 -310 -15
LIIKEVOITTO -287 141 86 -396 406
Marketing & Services 10-12/2020 10-12/2019 7-9/2020 1-12/2020 1-12/2019
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO 15 11 26 68 77
varaston arvostusvoitot/-tappiot 0 0 0 0 0
avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset 0 0 0 0 0
omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 27 0 0 27
arvonalentumiset 0 0 0 0 0
muut oikaisut 0 -3 0 0 -3
LIIKEVOITTO 15 36 26 68 102
Muut 10-12/2020 10-12/2019 7-9/2020 1-12/2020 1-12/2019
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO -7 -14 -5 -37 -98
varaston arvostusvoitot/-tappiot 0 0 0 0 0
avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset 0 0 0 0 0
omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 0 -42 -42 9
arvonalentumiset 0 0 0 0 -34
muut oikaisut -5 0 0 -5 0
LIIKEVOITTO -12 -14 -47 -84 -123

VERTAILUKELPOISEN LIIKEVOITON JA VERTAILUKELPOISEN TILIKAUDEN VOITON TÄSMÄYTYSLASKELMA

10-12/2020 10-12/2019 1-12/2020 1-12/2019
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO 380 781 1 416 1 962
rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -19 -16 -41 -163
tuloverot 26 -96 -72 -278
määräysvallattomien omistajien osuus -1 0 -2 -1
verot vertailukelpoisuuteen vaikuttavista eristä -50 35 -71 43
VERTAILUKELPOINEN TILIKAUDEN VOITTO 337 704 1 229 1 564

KESKIMÄÄRÄINEN SIJOITETUN PÄÄOMAN TUOTTO VEROJEN JÄLKEEN (ROACE), %, TÄSMÄYTYSLASKELMA

31.12.2020 31.12.2019
VERTAILUKELPOINEN LIIKEVOITTO, VIIM. 12 KK 1 416 1 962
rahoitustuotot 4 10
kurssierot ja käypien arvojen muutokset 0 -64
tuloverot -72 -278
verot muista ROACE-tunnuslukuun vaikuttavista eristä -77 35
Vertailukelpoinen tilikauden voitto verojen jälkeen 1 271 1 666
Sijoitettu pääoma keskimäärin 7 326 6 275
KESKIMÄÄRÄINEN SIJOITETUN PÄÄOMAN TUOTTO VEROJEN JÄLKEEN (ROACE), % 17,3 26,6

OMAVARAISUUSASTEEN, %, TÄSMÄYTYSLASKELMA

31.12.2020 31.12.2019
Oma pääoma 5 929 5 922
Varat yhteensä 9 815 9 793
Saadut ennakot -104 -46
OMAVARAISUUSASTE, % 61,1 60,8

NETTOKÄYTTÖPÄÄOMAN KIERTONOPEUDEN TÄSMÄYTYSLASKELMA

31.12.2020 31.12.2019
Operatiiviset saamiset 1 179 1 918
Vaihto-omaisuus 1 829 1 678
Operatiiviset velat -1 883 -2 001
Nettokäyttöpääoma 1 125 1 595
Liikevaihto, viim. 12 kk 11 751 15 840
NETTOKÄYTTÖPÄÄOMAN KIERTONOPEUS 35,0 36,7

8. AINEETTOMIEN JA AINEELLISTEN HYÖDYKKEIDEN MUUTOKSET JA SITOUMUKSET

AINEETTOMIEN JA AINEELLISTEN HYÖDYKKEIDEN MUUTOKSET 31.12.2020 31.12.2019
Kirjanpitoarvo kauden alussa 4 322 3 861
Laadintaperiaatteen muutos, IFRS 16 0 215
Oikaistu kirjanpitoarvo kauden alussa 4 322 4 076
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin 964 890
Yrityshankinnat 219 1
Poistot ja arvonalentumiset 1) -680 -497
Vähennykset -48 -152
Myytävänä olevat varat -14 0
Muuntoerot -22 4
Kirjanpitoarvo kauden lopussa 4 741 4 322

1) Sisältää 167 milj. euron alaskirjauksen liittyen Naantalin jalostamon sulkemiseen.

SITOUMUKSET 31.12.2020 31.12.2019
Sitoumukset aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden ostamiseen 616 754
Muut sitoumukset 10 0
Yhteensä 626 754

Sitoumukset liittyvät pääosin Singaporen jalostamon laajennusprojektiin, joka lisää Nesteen uusiutuvien tuotteiden kokonaiskapasiteettia Singaporessa.

9. MUUTOKSET OSAKKUUS- JA YHTEISYRITYSTEN OSUUKSISSA

OSUUDET OSAKKUUS- JA YHTEISYRITYKSISSÄ 31.12.2020 31.12.2019
Kirjanpitoarvo kauden alussa 22 106
Osuus yhteisyritysten tuloksesta 1) -38 -52
Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen sijoituskohteiden osuus muista laajan tuloksen eristä 1) 12 8
Investoinnit 2) 35 0
Arvonalentumiset 0 -36
Muuntoerot 1) 26 -5
Muut muutokset 0 1
Kirjanpitoarvo kauden lopussa 56 22

1) Sisältää Nynas AB osakkeiden myynnin vaikutukset. Lisätietoja liitetiedossa 5 Hankitut ja myydyt liiketoiminnot.

2) Neste osti 40 %:n omistusosuuden Alterra Energy LLC-yrityksestä. Lisätietoja liitetiedossa 5 Hankitut ja myydyt liiketoiminnot.

10. KOROLLISET NETTOVELAT JA LIKVIDITEETTI

KOROLLINEN NETTOVELKA 31.12.2020 31.12.2019
Pitkäaikaiset korolliset velat 1) 1 050 1 080
Lyhytaikaiset korolliset velat 2) 257 242
Korolliset velat 1 307 1 322
Lyhytaikaiset sijoitukset -20 -19
Rahat ja pankkisaamiset -1 552 -1 493
Likvidit varat -1 572 -1 513
Korollinen nettovelka -265 -191
1) Sisältää 289 milj. euroa vuokrasopimusvelkoja 31.12.2020 (31.12.2019: 317 milj.)
2) Sisältää 114 milj. euroa vuokrasopimusvelkoja 31.12.2020 (31.12.2019: 102 milj.)

LIKVIDITEETTI, KÄYTTÄMÄTTÖMÄT SITOVAT LUOTTOLIMIITIT JA VELKAOHJELMAT 31.12.2020 31.12.2019 Likvidit varat 1 572 1 513 Käyttämättömät sitovat luottolimiitit 1 350 1 350 Yhteensä 2 922 2 863 Lisäksi: käyttämätön osa yritystodistusohjelmasta (ei sitova) 400 400

11. RAHOITUSINSTRUMENTIT

Konsernin riskienhallinnan periaatteisiin ei ole tehty merkittäviä muutoksia katsauskaudella. Riskienhallinnan tavoitteet ja periaatteet ovat yhdenmukaisia vuoden 2019 konsernitilinpäätöksessä esitettyjen tietojen kanssa.

31.12.2020 31.12.2019
Nimellis- Käypä arvo, Nimellis- Käypä arvo,
Korko- ja valuuttajohdannaiset arvo netto arvo netto
Valuuttajohdannaiset
Suojauslaskennan alaiset 3 057 93 2 409 14
Ilman suojauslaskentaa 1 212 32 1 602 14
Määrä 31.12.2020
Määrä
miljoonaa
Käypä
arvo,
Määrä 31.12.2019
Määrä
miljoonaa
Käypä
arvo,
Hyödykejohdannaiset GWh bbl netto GWh bbl netto
Myyntisopimukset
Ilman suojauslaskentaa
0 22 -79 0 18 -19
Ostosopimukset
Ilman suojauslaskentaa
3 258 18 104 3 020 18 170

Hyödykejohdannaiset sisältävät öljy-, kasviöljy-, sähkö-, rahti- ja kaasujohdannaisia.

Johdannaissopimusten käyvät arvot perustuvat tilinpäätöshetken markkinahintoihin siltä osin kuin sopimukset ovat julkisen kaupankäynnin kohteena. Muiden sopimusten käypä arvo perustuu niistä aiheutuvien kassavirtojen nykyarvoon ja optioiden osalta arvonmääritysmalleihin. Summat sisältävät maksamattomat suljetut positiot. Johdannaissopimuksia solmitaan pääasiassa kurssierojen, korkotason ja hintariskin hallitsemiseksi.

Rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot arvostusryhmittäin sekä käyvän arvon hierarkia 31.12.2020

Käypä
arvo
muun
Käypä
arvo
Jaksotettu
laajan tulos
tuloksen vaikut hankinta Kirjanpito Käypä
Tase-erä kautta teisesti meno arvo arvo Taso 1 Taso 2 Taso 3
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Pitkäaikaiset saamiset 61 61 61
Johdannaissopimukset 0 3 3 3 0 3
Muut rahoitusvarat 27 5 32 32 32
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 1) 4 1 193 1 197 1 197
Johdannaissopimukset 108 152 260 260 1 260
Lyhytaikaiset sijoitukset 20 20 20
Rahat ja pankkisaamiset 1 552 1 552 1 552
Rahoitusvarat 136 163 2 826 3 125 3 125
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat 1 050 1 050 1 072 742 330
Johdannaissopimukset 1 0 1 1 1
Muut pitkäaikaiset velat 21 21 21
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat 257 257 257 257
Johdannaissopimukset 14 97 111 111 23 88
Ostovelat ja muut velat 1 872 1 872 1 872
Rahoitusvelat 15 98 3 199 3 312 3 334

1) poislukien muut kuin rahoituserät

Käypä arvo muun laajan tuloksen kautta -kategoriaan luokitellut johdannaissopimukset ovat suojauslaskennan alaisuuteen kuuluvia.

Taseessa käypään arvoon arvostetut rahoitusinstrumentit sekä korolliset velat on luokiteltu tasoihin käyvän arvon määrittämiseen käytettävien arvostusmenetelmien syöttötietojen perusteella:

Taso 1: täysin samanlaisille varoille ja veloille noteerattuja (oikaisemattomia) hintoja toimivilla markkinoilla

Taso 2: muita kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja, jotka ovat havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle joko suoraan tai epäsuorasti

Taso 3: varoja tai velkoja koskevat syöttötiedot, jotka eivät perustu todennettavissa olevaan markkinatietoon.

Tasolla 1 olevat korolliset velat ovat listattuja joukkovelkakirjalainoja. Tasolla 1 olevat johdannaissopimukset ovat hyödykejohdannaisia, jotka on arvostettu suoraan pörssinoteeraukseen. Käypä arvo tulosvaikutteisesti -kategoriaan luokitellut muut rahoitusvarat koostuvat listaamattomista 5 miljoonan euron arvoisista osakkeista. Käypä arvo muun laajan tuloksen kautta -kategoriaan luokitellut muut rahoitusvarat koostuvat listaamattomista 27 miljoonan euron arvoisista osakkeista. Käyvät arvot määritetään IFRS 13 mukaisesti.

Raportointikaudella ei ollut siirtoja käypien arvojen tasojen 1 ja 2 välillä. Tasolta 3 ei ollut siirtoja muille tasoille eikä sinne ollut siirtoja muilta tasoilta.

12. LÄHIPIIRITAPAHTUMAT

Konsernin lähipiiriin kuuluvat tytäryhtiöt, yhteisjärjestelyt ja yhteisöt, joissa määräysvaltaa käyttää Nesteen merkittävin osakkeenomistaja Suomen valtio. Lisäksi lähipiiriin kuuluvat hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet (yrityksen johtoon kuuluvat avainhenkilöt) sekä yrityksen johtoon kuuluvien avainhenkilöiden läheiset perheenjäsenet ja yritykset, joissa heillä tai heidän perheenjäsenillään on määräysvalta.

Konsernin emoyritys on Neste Oyj. Liiketoimet konsernin ja sen lähipiiriin kuuluvien tytäryritysten kesken on eliminoitu konserniyhdistelyssä, eivätkä ne sisälly tämän liitetiedon lukuihin. Muiden lähipiiriin kuuluvien kanssa tehdyt liiketoimet on eritelty alla olevassa taulukossa. Kaikki lähipiirin kanssa tehdyt liiketoimet tapahtuvat markkinaehtoisesti.

Liiketoimet yhteisjärjestelyiden ja muun lähipiirin kanssa 31.12.2020 31.12.2019
Tavaroiden ja palveluiden myynnit 273 216
Tavaroiden ja palveluiden ostot 170 258
Saamiset 90 102
Rahoitustuotot ja -kulut 2 -54
Velat 1 19

13. VASTUUSITOUMUKSET

Annetut vakuudet ja vastuusitoumukset 31.12.2020 31.12.2019
Omasta puolesta sitoumuksiin annetut
Pantit 26 26
Vastuusitoumukset ja muut vastuut 62 29
Yhteensä 88 55
Yhteisjärjestelyjen puolesta annetut
Takaukset 40 31
Yhteensä 40 31
Muiden puolesta annetut
Takaukset 1 1
Yhteensä 1 1
Yhteensä 128 87

14. RIITA-ASIAT JA MAHDOLLISET OIKEUSPROSESSIT

Konserniyhtiöt ovat asianosaisina eräissä konsernin liiketoimintaan liittyvissä oikeudenkäynneissä tai riita-asioissa. Johdon arvion mukaan näiden lopputulokset ovat vaikeasti ennustettavia, mutta niillä ei ole todennäköisesti olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen asemaan.