AI assistant
Cofinimmo — Interim / Quarterly Report 2016
Apr 28, 2016
3933_10-q_2016-04-28_cd4efa71-1e81-47cd-80ac-560630022ebb.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.04.2016, 17:40 CET
Activiteiten en resultaten van het eerste kwartaal 2016
Solide financiële resultaten
- Stijging van de bruto huurinkomsten met 0,4 % in vergelijking met 31.03.2015 bij een ongewijzigde samenstelling
- Netto courant resultaat (exclusief IAS 39) aandeel Groep (EPRA resultaat): 1,27 EUR per aandeel (1,71 EUR per 31.03.2015) - impact van een aantal niet-recurrente kosten en van de toename met 16,7 % van het aantal aandelen deelgerechtigd in het resultaat
- Bevestiging van de prognose van het netto courant resultaat (exclusief IAS 39) aandeel Groep (EPRA resultaat) voor het ganse jaar 2016: 6,19 EUR per aandeel
- Bevestiging van de prognose van een bruto dividend voor het boekjaar 2016, betaalbaar in 2017: 5,50 EUR per gewoon aandeel
- Resultaat op de portefeuille aandeel Groep: 0,35 EUR per aandeel (-0,35 EUR op 31.03.2015)
- Netto resultaat aandeel Groep: 0,02 EUR per aandeel (-0,29 EUR op 31.03.2015)
- Aangepaste Netto Actief Waarde ( EPRA NNNAW) 94,06 EUR per aandeel (90,93 EUR op 31.12.2015)
Veerkrachtige operationele indicatoren:
- Stijging met 0,2 % van de waardering van het patrimonium in vergelijking met 31.12.2015 bij een ongewijzigde samenstelling
- Bezettingsgraad: 95,1 % (94,9 % op 31.12.2015)
- Resterende looptijd van de huurcontracten: 10,4 jaar (10,5 jaar op 31.12.2015)
Optimale financieringsvoorwaarden en belangrijke investeringscapaciteit:
- Gemiddelde schuldenlast: 2,9 % (2,9 % in 2015)
- Gemiddelde looptijd van de schuld: 5,0 jaar (5,3 jaar op 31.12.2015)
- Schuldratio: 38,8 % (38,6 % op 31.12.2015)
Volgende Gewone Algemene Vergadering:
Woensdag 11.05.2016 om 15.30 uur te 1200 Brussel, Woluwedal 58
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.04.2016, 17:40 CET
Het Jaarlijks Financieel Verslag 2015 en het Duurzaamheidsverslag 2015 zijn voortaan beschikbaar op de website www.cofinimmo.com
Geconsolideerde kerncijfers
1.1. Algemene gegevens
| (in miljoen EUR) | 31.03.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Portefeuille van vastgoedbeleggingen (in reële waarde) | 3 184,2 | 3 134,4 |
| (in duizend EUR) | 31.03.2016 | 31.03.2015 |
| Vastgoedresultaat | 49 319 | 50 051 |
| Operationeel resultaat vóór het resultaat op de portefeuille | 37 228 | 41 667 |
| Financieel resultaat (exclusief IAS 39 impact) | -7 798 | -8 986 |
| IAS 39 impact | -33 532 | -29 580 |
| Netto courant resultaat - aandeel Groep | -6 913 | 1 038 |
| Resultaat op de portefeuille - aandeel Groep | 7 331 | -6 310 |
| Netto resultaat - aandeel Groep | 418 | -5 272 |
| 31.03.2016 | 31.12.2015 | |
| Beheerkosten/Gemiddelde patrimoniumwaarde in beheer1 | 1,09 % | 0,93 % |
| Operationele marge | 81,3 % | 84,0 % |
| Gewogen resterende looptijd van de huurcontracten2 (in jaren) |
10,4 | 10,5 |
| Bezettingsgraad3 | 95,1 % | 94,9 % |
| Bruto huurrendement bij 100 % verhuring van de portefeuille | 6,9 % | 6,9 % |
| Netto huurrendement bij 100 % verhuring van de portefeuille | 6,2 % | 6,4 % |
| Schuldratio4 Gemiddelde schuldenlast5 |
38,8 % 2,9 % |
38,6 % 2,9 % |
1.2. Gegevens per aandeel6
| (in EUR) | 31.03.2016 | 31.03.2015 |
|---|---|---|
| Netto courant resultaat (exclusief IAS 39) – aandeel Groep | 1,27 | 1,71 |
| IAS 39 impact | -1,60 | -1,65 |
| Netto courant resultaat – aandeel Groep | -0,33 | 0,06 |
| Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep | 0,35 | -0,35 |
| Netto resultaat – aandeel Groep | 0,02 | -0,29 |
1 Gemiddelde waarde van het patrimonium vermeerderd met de waarde van de afgestane huurinkomsten van gebouwen waarvan de onderhoudskosten eigen aan de eigenaar door de Groep ten laste worden genomen. Deze kosten zijn afgedekt door
5 Bankmarges inbegrepen.
verzekeringspremies in totale waarborg. 2
Tot aan de eerste opzeggingsmogelijkheid voor de huurder. 3 Berekend in functie van de reële huren en, voor de leegstaande ruimten, de huurwaarde geschat door de onafhankelijke vastgoeddeskundigen.
4 Wettelijke ratio berekend overeenkomstig de GVV-regelgeving als: Financiële en andere schulden / Totaal der activa.
6 Gewone en bevoorrechte aandelen.
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 28.04.2016, 17:40 CET
| Intrinsieke waarde van het aandeel (in EUR) | 31.03.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in reële waarde1 na verdeling van het dividend van het boekjaar 2014 |
88,76 | 88,66 |
| Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in investeringswaarde2 na verdeling van het dividend van het boekjaar 2014 |
92,48 | 92,24 |
| Verwaterde intrinsieke waarde van het aandeel (in EUR) | 31.03.2016 | 31.12.2015 |
| Geherwaardeerd verwaterd netto-actief per aandeel in reële waarde1 na verdeling van het dividend van het boekjaar 2014 |
88,593 | 88,493 |
1.3. Key performance indicatoren overeenkomstig het EPRA referentiestelsel4
| (in EUR per aandeel) | 31.03.2016 | 31.03.2015 |
|---|---|---|
| EPRA Resultaat | 1,27 | 1,71 |
| EPRA Verwaterd resultaat | 1,445 | 2,366 |
| (in EUR per aandeel) | 31.03.2016 | 31.12.2015 |
| EPRA Netto Actief Waarde (NAW) | 97,485 | 93,347 |
| EPRA Aangepaste Netto Actief Waarde (NNNAW) | 94,065 | 90,937 |
| 31.03.2016 | 31.12.2015 | |
| EPRA Netto Initieel Rendement (NIR) | 6,0 % | 6,0 % |
| EPRA Aangepast NIR | 5,9 % | 5,9 % |
| EPRA Huurleegstand | 5,0 % | 5,2 % |
| EPRA Kostratio (rechtstreekse kosten van de leegstand inbegrepen) | 24,7 % | 20,1 % |
| EPRA Kostratio (rechtstreekse kosten van de leegstand niet | ||
| inbegrepen) | 21,8 % | 17,7 % |
1 Reële waarde: na aftrek van transactiekosten (hoofdzakelijk overdrachtsrechten) van de waarde van de vastgoedbeleggingen.
2 Investeringswaarde: vóór aftrek van transactiekosten.
3 Overeenkomstig de toepasbare IAS/IFRS normen, worden de OTA, uitgegeven in 2011, en de converteerbare obligaties, uitgegeven in 2011 en 2013, niet in rekening gebracht van het geherwaardeerd verwaterd netto-actief per aandeel op 31.03.2016 en 31.12.2015 aangezien ze een winstbevorderende impact zouden hebben. De aandelenopties zijn echter wel in rekening gebracht van het geherwaardeerd verwaterd netto-actief per aandeel op31.03.2016 en 31.12.2015 aangezien ze een winsbevorderende impact hebben.
4 Deze gegevens worden niet vereist door de GVV-regelgeving en zijn niet onderworpen aan een nazicht door overheidsinstanties. 5 Overeenkomstig de "EPRA Best Practice Recommendations" werden de OTA en de converteerbare obligaties, uitgegeven in 2011, niet in rekening gebracht van het EPRA verwaterd resultaat, de EPRA NAW en EPRA NNNAW op 31.03.2016, aangezien ze op deze datum "out-of-the-money" waren. De converteerbare obligaties, uitgegeven in 2013, werden in rekening gebracht van het EPRA verwaterd resultaat, de EPRA NAW en EPRA NNNAW op 31.03.2016, aangezien ze op deze datum "in-the-money" waren.
6 Overeenkomstig de "EPRA Best Practice Recommendations" werden de OTA en de converteerbare obligaties, uitgegeven in 2011, niet in rekening gebracht van het EPRA verwaterd resultaat op 31.03.2015, aangezien ze op deze datum "out-of-the-money" waren. De converteerbare obligaties, uitgegeven in 2013, werden in rekening gebracht van het EPRA verwaterd resultaat op 31.03.2015, aangezien ze op deze datum "in-the-money" waren.
7 Overeenkomstig de "EPRA Best Practice Recommendations" werden de OTA, uitgegeven in 2011, en de converteerbare obligaties, uitgegeven in 2011 en 2013, niet in rekening gebracht van de EPRA NAW en EPRA NNNAW op 31.12.2015, aangezien ze op deze datum "out-of-the-money" waren.
PERSBERICHT
2. Voornaamste gebeurtenissen die zich tijdens het eerste kwartaal 2016 hebben voorgedaan
2.1. Verwerving van een revalidatiekliniek te Bonn (Duitsland) voor 30 miljoen EUR.
Op 01.03.2013 werd de Cofinimmo Groep eigenaar van de revalidatiekliniek Kaiser Karl te Bonn (Duitsland) nadat in december 2015 alle opschortende voorwaarden in de overeenkomst met de koper opgeheven waren.
Deze instelling met een oppervlakte van 15 500m² werd gebouwd in 1996 en uitgebreid in 2013. Ze is voornamelijk gespecialiseerd in orthopedie en biedt 150 bedden, een zwembad, thermen, een restaurant en ondergrondse parkeerplaatsen aan.
De Cofinimmo Groep heeft het goed gekocht voor 30,0 miljoen EUR1 en verhuurt het voor 25 jaar aan een dochtervennootschap van de Duitse uitbatersgroep Eifelhöhen-Klinik AG in het kader van een 'dubbel netto'-huurovereenkomst. De huurprijs zal elke drie jaar naar boven toe geïndexeerd worden. Het initieel bruto huurrendement bedraagt 7,32 %.
2.2. Afsluiting van de marketing van het gerenoveerd kantoorgebouw Guimard 10-12 (Brussel CBD)
Tijdens het eerste kwartaal van 2016 heeft Cofinimmo een huurovereenkomst ondertekend voor de nog leegstaande oppervlakten (10 %) in het kantoorgebouw Guimard 10-12 (Brussel CBD). Het gebouw is dus voortaan volledig bezet.
Ter herinnering: het gebouw onderging een belangrijke renovatie ten gevolge van het vertrek van de Europese Commissie in de herfst van 2014. Een nieuwe duplex inkomhal werd ingericht, de binneninrichting werd vernieuwd, de gevels en daken werden volledig geïsoleerd en de technische installaties werden aangepast aan de actuele normen. De werken, voor een budget van 14,8 miljoen EUR, werden beëindigd in de loop van het derde kwartaal van 2015.
2.3. Uitgifte van handelspapier voor 20 miljoen EUR en vernieuwing van een kredietlijn voor 100 miljoen EUR
Tijdens het eerste kwartaal van 2016 heeft Cofinimmo twee uitgiftes van handelspapier uitgevoerd:
- een eerste uitgifte van 10 miljoen EUR met een looptijd van 10,5 jaar aan een vaste rente van 2,15 %;
- een tweede uitgifte van 10 miljoen EUR met een looptijd van 10 jaar aan een vlottende rente van Euribor 3 maanden + 148 bpt.
Daarnaast werd een kredietlijn van 100 miljoen EUR vernieuwd voor een looptijd van zeven jaar.
1 Inclusief verwervingskosten (registratierechten, enz.) ten belope van 2,5 miljoen EUR.
PERSBERICHT
Dankzij deze operaties bedraagt de gemiddelde schuldenlast 2,9 % en de gemiddelde looptijd van de schuld 5,0 jaar.
2.4. Bevestiging van de financiële rating van Cofinimmo door S&P
Eind maart 2016 bevestigde het ratingagentschap S&P de Cofinimmo rating van BBB voor de lange termijn (stabiel perspectief) en A-2 voor de korte termijn.
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.04.2016, 17:40 CET
3. Geconsolideerde resultatenrekeningen – Analytisch schema (in duizend EUR)
| A. NETTO COURANT RESULTAAT | 31.03.2016 | 31.03.2015 |
|---|---|---|
| Huurinkomsten, min de met verhuur verbonden kosten | 49 256 | 49 590 |
| Terugnemingen van overgedragen en verdisconteerde huren (non cash) |
2 816 | 2 554 |
| Niet-gerecupereerde huurlasten en belastingen op verhuurde gebouwen |
-2 515 | -1 847 |
| Kosten voor wederinstaatstelling, min de vergoeding voor huurschade | -238 | -246 |
| Vastgoedresultaat | 49 319 | 50 051 |
| Technische kosten | -1 182 | -655 |
| Commerciële kosten | -252 | -181 |
| Kosten en taksen op niet-verhuurde goederen | -2 245 | -1 875 |
| Vastgoedresultaat na rechtstreekse vastgoedkosten | 45 640 | 47 340 |
| Beheerkosten vastgoed | -5 227 | -3 699 |
| Operationeel vastgoedresultaat | 40 413 | 43 641 |
| Algemene kosten van de vennootschap | -3 185 | -1 974 |
| Operationeel resultaat (vóór resultaat op de portefeuille) | 37 228 | 41 667 |
| Financiële inkomsten (exclusief IAS 39)1 | 1 286 | 1 557 |
| Financiële kosten (exclusief IAS 39)2 | -9 084 | -10 542 |
| Herwaardering van de financiële instrumenten (IAS 39) | -33 532 | -29 580 |
| Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschappen en joint ventures |
118 | 118 |
| Belastingen | -1 746 | -967 |
| Netto courant resultaat | -5 730 | 2 253 |
| Minderheidsbelangen | -1 183 | -1 215 |
| Netto courant resultaat – aandeel Groep | -6 913 | 1 038 |
| B. RESULTAAT OP DE PORTEFEUILLE | 31.03.2016 | 31.03.2015 |
|---|---|---|
| Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële activa |
194 | 1 159 |
| Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen | 7 581 | -6 975 |
| Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschappen en joint ventures |
311 | |
| Ander portefeuilleresultaat | -552 | -550 |
| Resultaat op de portefeuille | 7 534 | -6 366 |
| Minderheidsbelangen | -203 | 56 |
| Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep | 7 331 | -6 310 |
1 IAS 39 inbegrepen, bedragen de financiële opbrengsten op 31.03.2016 en 31.03.2015 respectievelijk 1 286 duizend EUR en 1 557 duizend EUR.
2 IAS 39 inbegrepen, bedragen de financiële kosten op 31.03.2016 en 31.03.2015 respectievelijk -42 616 duizend EUR en -40 122 duizend EUR.
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 28.04.2016, 17:40 CET
| C. NETTO RESULTAAT | 31.03.2016 | 31.03.2015 |
|---|---|---|
| Netto resultaat | 1 804 | -4 113 |
| Minderheidsbelangen | -1 386 | -1 159 |
| Netto resultaat – aandeel Groep | 418 | -5 272 |
| AANTAL AANDELEN | 31.03.2016 | 31.03.2015 |
|---|---|---|
| Aantal uitgegeven gewone aandelen (eigen aandelen inbegrepen) | 20 344 479 | 17 339 462 |
| Aantal gewone aandelen in omloop | 20 294 565 | 17 285 048 |
| Aantal gewone aandelen in beschouwing genomen voor de | 20 294 565 | 17 285 048 |
| berekening van het resultaat per aandeel | ||
| Aantal uitgegeven bevoorrechte aandelen | 685 747 | 686 446 |
| Aantal bevoorrechte aandelen in omloop | 685 747 | 686 446 |
| Aantal bevoorrechte aandelen in beschouwing genomen voor de | 685 747 | 686 446 |
| berekening van het resultaat per aandeel | ||
| Totaal aantal uitgegeven aandelen (eigen aandelen inbegrepen) | 21 030 226 | 18 025 908 |
| Totaal aantal aandelen in omloop | 20 980 312 | 17 971 494 |
| Totaal aantal aandelen in beschouwing genomen voor de berekening van het resultaat per aandeel |
20 980 312 | 17 971 494 |
Toelichting bij de geconsolideerde resultatenrekeningen – Analytisch schema
De huurinkomsten bedragen 49,3 miljoen EUR op 31.03.2016, tegenover 49,6 miljoen EUR op 31.03.2015. Deze daling, die hoofdzakelijk het gevolg is van de verkoop van activa in 2015 (kantoorgebouw Livingstone II en de Silverstone portefeuille van woon- en zorgcentra), kon gedeeltelijk worden gecompenseerd door investeringen in zorgvastgoed in Duitsland en Nederland en de verhuur van het kantoorgebouw Guimard 10-12 in 2015. Bij een ongewijzigde samenstelling zijn de bruto huurinkomsten gestegen met 0,4 % tussen 31.03.2015 en 31.03.2016.
De rechtstreekse en onrechtstreekse operationele kosten zijn tussen 31.03.2015 en 31.03.2016 aanzienlijk gestegen omwille van niet-recurrente motieven. Het gaat meer bepaald om een stijging van de technische kosten als gevolg van een eenmalige last op een gebouw van de portefeuille. De stijging van de vastgoedbeheerkosten komt overeen met de uitgaven van een groot investeringsdossier dat niet zal worden gerealiseerd, en de vermindering van de honorariafacturen voor asset management die aan een derde partij worden gedebiteerd. Ten slotte kan de stijging van de algemene kosten van de vennootschap worden verklaard door de tenlasteneming in het eerste kwartaal van 2016 van de inschrijvingstaks van het volledige boekjaar, die voordien over de vier kwartalen werd verdeeld (toepassing van IFRIC 21 norm).
Het financieel resultaat (exclusief IAS 39 impact) bedraagt -7,8 miljoen EUR op 31.03.2016, tegenover -9,0 miljoen EUR op 31.03.2015. Het gemiddelde schuldniveau is gedaald van 1 587 miljoen EUR op 31.03.2015 tot 1 220 miljoen EUR op 31.03.2016.
PERSBERICHT
De rubriek "Herwaardering van de financiële instrumenten" bedraagt -33,5 miljoen EUR op 31.03.2016, tegenover -29,6 miljoen EUR op 31.03.2015. Ze bevat een kost verbonden met de herstructurering van de renteafdekkingsinstrumenten van -1,7 miljoen EUR, het effect van de herwaardering van de afdekkingsinstrumenten die geen herstructurering ondergingen voor -27,3 miljoen EUR, evenals het effect van de herwaardering van de converteerbare obligaties voor -4,3 miljoen EUR.
Het netto courant resultaat – aandeel van de Groep bedraagt -6,9 miljoen EUR op 31.03.2016, tegenover 1,0 miljoen EUR op 31.03.2015. Per aandeel komt dit overeen met -0,33 EUR op 31.03.2016 en 0,06 EUR op 31.03.2015. Het aantal aandelen dat deelgerechtigd is in het resultaat van de periode evolueerde tussen beide data van 17 971 494 naar 20 980 312, ten gevolge van de kapitaalverhoging in mei 2015.
Binnen het resultaat op de portefeuille, bedraagt de variatie in de reële waarde van de vastgoedbeleggingen 7,6 miljoen EUR op 31.03.2016, tegenover -7,0 miljoen EUR op 31.03.2015. De waardevermeerdering van de zorgactiva en de positieve herwaardering van het gerenoveerde kantoorgebouw Guimard 10-12 compenseert de waardevermindering van een aantal in de nabije toekomst te renoveren kantoorgebouwen. Bij een ongewijzigde samenstelling is de reële waarde van de vastgoedbeleggingen licht gestegen in vergelijking met 31.12.2015 (+0,2 %).
Het netto courant resultaat – aandeel van de Groep bedraagt 0,4 miljoen EUR op 31.03.2016, tegenover -5,3 miljoen EUR op 31.03.2015. Per aandeel komt dit overeen met 0,02 EUR op 31.03.2016 en -0,29 EUR op 31.03.2015.
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.04.2016, 17:40 CET
4. Geconsolideerde balans (in miljoen EUR)
| ACTIVA | 31.03.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Vaste activa | 3 375 795 | 3 325 414 |
| Goodwill | 111 256 | 111 256 |
| Immateriële vaste activa | 705 | 565 |
| Vastgoedbeleggingen | 3 181 315 | 3 131 483 |
| Andere materiële vaste activa | 341 | 364 |
| Financiële vaste activa | 0 | 20 |
| Vorderingen financiële leasings | 75 682 | 75 652 |
| Handelsvorderingen en andere vaste activa | 41 | 41 |
| Deelnemingen in aanverwante vennootschappen en joint ventures | 6 455 | 6 033 |
| Vlottende activa | 92 104 | 87 066 |
| Activa bestemd voor verkoop | 2 865 | 2 870 |
| Financiële vlottende activa | 0 | 14 |
| Vorderingen financiële leasings | 1 644 | 1 656 |
| Handelsvorderingen | 20 076 | 19 801 |
| Belastingvorderingen en andere vlottende activa | 7 697 | 17 363 |
| Kas en kasequivalenten | 25 863 | 22 040 |
| Overlopende rekeningen | 33 959 | 23 322 |
| TOTAAL ACTIVA | 3 467 899 | 3 412 480 |
| EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN | 31.03.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Eigen vermogen | 1 928 046 | 1 924 615 |
| Eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de | 1 862 187 | 1 860 099 |
| moedervennootschap Kapitaal |
1 124 306 | 1 124 295 |
| Uitgiftepremies | 504 250 | 504 240 |
| Reserves | 233 213 | 127 597 |
| Netto resultaat van het boekjaar | 418 | 103 967 |
| Minderheidsbelangen | 65 859 | 64 516 |
| Verplichtingen | 1 539 853 | 1 487 865 |
| Langlopende verplichtingen | 1 028 083 | 926 891 |
| Voorzieningen | 17 447 | 17 636 |
| Langlopende financiële schulden | 882 431 | 809 313 |
| Andere langlopende financiële verplichtingen | 92 676 | 64 656 |
| Uitgestelde belastingen | 35 529 | 35 286 |
| Kortlopende verplichtingen | 511 770 | 560 974 |
| Kortlopende financiële schulden | 388 389 | 445 676 |
| Andere kortlopende financiële verplichtingen | 20 030 | 20 572 |
| Handelsschulden en andere kortlopende schulden | 73 035 | 62 865 |
| Overlopende rekeningen | 30 316 | 31 861 |
| TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN | 3 467 899 | 3 412 480 |
PERSBERICHT
Toelichting bij de geconsolideerde balans
De investeringswaarde van de vastgoedportefeuile 1 zoals bepaald door de onafhankelijke vastgoeddeskundigen, bedraagt 3 315,2 miljoen EUR op 31.03.2016, tegenover 3 262,3 miljoen EUR op 31.12.2015. De reële waarde, opgenomen in de geconsolideerde balans bij toepassing van de IAS 40 norm, wordt bekomen door de transactiekosten van de investeringswaarde af te trekken. Op 31.03.2016 bedroeg de reële waarde 3 184,2 miljoen EUR, tegenover 3 134,4 miljoen EUR op 31.12.2015.
De rubriek "Deelnemingen in aanverwante vennootschappen en joint ventures" heeft betrekking op de belangen van 51 % van Cofinimmo in Cofinea I SAS (zorginstellingen in Frankrijk). De rubriek "Minderheidsbelangen" omvat de obligaties terugbetaalbaar in aandelen die door de dochtervennootschap Cofinimur I SA (MAAF/GMF distributienet in Frankrijk) zijn uitgegeven, alsook de minderheidsbelangen van de dochtervennootschappen Aspria Maschsee, Aspria Uhlenhorst, Pubstone Group, Pubstone Properties en Rheastone.
1 De activa bestemd voor eigen gebruik en de projectontwikkelingen inbegrepen.
5. Operationele resultaten
5.1. Bezettingsgraad (berekend op basis van de huurinkomsten)
Berekend op basis van de reële huren en, voor de leegstaande oppervlakten, de huurwaarde geschat door de onafhankelijke vastgoeddeskundigen.
5.2. Gemiddelde resterende looptijd van de huurcontracten
In jaren, tot aan de eerste opzeggingsmogelijkheid voor de huurder:
PERSBERICHT
PERSBERICHT
Indien geen enkele opzegoptie wordt uitgeoefend, m.a.w. indien alle huurders tot aan het contractuele einde van de huurcontracten in hun gebouw blijven, stijgt de gemiddelde resterende looptijd van de huurcontracten tot 11,3 jaar.
5.3. Variatie in de bruto huurinkomsten bij ongewijzigde portefeuille1
| Bruto huurinkomsten op 31.03.2016 (in duizend EUR) |
Bruto huurinkomsten op 31.03.2015 (in duizend EUR) |
Variatie | Variatie bij ongewijzigde portefeuille |
|
|---|---|---|---|---|
| Zorgvastgoed BE | 12 066 | 12 650 | -4,6 % | +1,0 % |
| Zorgvastgoed DE | 1 379 | 208 | +563,0 % | +0,0 % |
| Zorgvastgoed FR | 6 224 | 6 222 | +0,1 % | +0,1 % |
| Zorgvastgoed NL | 1 773 | 1 472 | +20,4 % | +0,5 % |
| Kantoren | 19 026 | 19 349 | -1,7 % | +0,1 % |
| Vastgoed van distributienetten |
9 409 | 9 399 | +0,1 % | +0,5 % |
| Andere | 511 | 1 125 | -54,6 % | +0,3 % |
| TOTALE PORTEFEUILLE | 50 388 | 50 425 | -0,1 % | +0,4 % |
Bij een ongewijzigde portefeuille ("like-for-like"), is het niveau van de huurgelden over de laatste 12 maanden gestegen (+0,4 %): de negatieve impact van vertrekken (-1,9 %) en heronderhandelingen (-0,1 %) werd gecompenseerd door de positieve impact van huurindexeringen (+0,9 %) en nieuwe verhuringen (+1,5 %).
6. Vastgoedpatrimonium op 31.03.2016
| EVOLUTIE VAN DE TOTALE PORTEFEUILLE | ||||
|---|---|---|---|---|
| Uittreksel uit de verslagen van de onafhankelijke vastgoeddeskundigen Cushman & Wakefield, | ||||
| Jones Lang LaSalle en PricewaterhouseCoopers op basis van de investeringswaarde. | ||||
| (in miljoen EUR) | 31.03.2016 | 31.12.2015 | ||
| Investeringswaarde van de volledige portefeuille | 3 315,2 | 3 262,3 | ||
| Projecten en grondreserve | -72,2 | -63,1 | ||
| Totaal van de gebouwen in uitbating 3 243,0 3 199,2 |
||||
| Contractuele huurinkomsten | 214,0 | 210,1 | ||
| Bruto rendement op de gebouwen in uitbating 6,6 % 6,6 % |
||||
| Contractuele huren + Geschatte huurwaarde van de leegstaande | ||||
| gebouwen op de schattingsdatum | 225,0 221,4 |
|||
| Bruto rendement bij 100 % verhuring van de portefeuille 6,9 % 6,9 % |
||||
| Bezettingsgraad van de gebouwen in uitbating2 | 95,1 % | 94,9 % |
1 Het sport- en wellnesscentrum La Rasante, gelegen Donkerstraat 56 te Brussel, werd tussen 31.03.2015 en 31.03.2016 overgedragen van de rubriek 'Andere' naar de rubriek 'Zorgvastgoed'.
2 Berekend op basis van de huurinkomsten.
PERSBERICHT
Op 31.03.2016 omvat de rubriek "Projecten en grondreserve" hoofdzakelijk de kantoorgebouwen Belliard 40 en Vorst 24. Zij omvat eveneens projecten en uitbreidingen in het zorgvastgoedsegment waarvan de belangrijkste gelegen zijn te Brussel (Woluwe 106-108), Heerlen(Nederland) en Néville (Frankrijk).
Portefeuille op 31.03.2016:
| Reële waarde | Vastgoedresultaat na directe kosten |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Segment | (in duizend EUR) |
(in %) | Variatie over de periode |
(in duizend EUR) |
(in %) |
| Zorgvastgoed | 1 382 455 | 43,4 % | +1,4 % | 21 101 | 46,2 % |
| Duitsland | 99 574 | 3,1 % | +2,8 % | 1 304 | 2,9 % |
| België | 784 328 | 24,6 % | +1,2 % | 11 947 | 26,2 % |
| Frankrijk | 386 462 | 12,1 % | +0,7 % | 6 264 | 13,7 % |
| Nederland | 112 091 | 3,6 % | +3,8 % | 1 586 | 3,4 % |
| Kantoren | 1 235 501 | 38,8 % | -1,0 % | 15 863 | 34,8 % |
| Brussel Leopold/Louiza | 284 568 | 9,0 % | +2,4 % | 2 965 | 6,5 % |
| Brussel Centrum/Noord | 111 528 | 3,5 % | -5,2 % | 1 165 | 2,6 % |
| Brussel Gedecentraliseerd |
519 911 | 16,3 % | -2,3 % | 7 183 | 15,7 % |
| Brussel Periferie & Satellieten |
138 313 | 4,3 % | -0,6 % | 1 524 | 3,3 % |
| Antwerpen | 65 669 | 2,1 % | -0,7 % | 1 078 | 2,4 % |
| Andere regio's | 115 512 | 3,6 % | +0,1 % | 1 948 | 4,3 % |
| Vastgoed van distributienetten |
539 357 | 17,0 % | +0,3 % | 8 859 | 19,4 % |
| Pubstone - België | 276 066 | 8,7 % | +0,8 % | 4 838 | 10,6 % |
| Pubstone - Nederland | 146 551 | 4,6 % | -0,4 % | 2 134 | 4,7 % |
| Cofinimur I - Frankrijk | 116 740 | 3,7 % | -0,2 % | 1 887 | 4,1 % |
| Andere | 26 867 | 0,8 % | +0,3 % | -183 | -0,4 % |
| TOTALE PORTEFEUILLE | 3 184 180 | 100 % | +0,2 % | 45 640 | 100 % |
7. Corporate Governance
De Buitengewone Algemene Vergadering van 06.01.2016 heeft de Raad van Bestuur een nieuwe toelating verleent, voor vijf jaar geldig vanaf de publicatie van de notulen van de Buitengewone Algemene Vergadering in de bijlagen bij het Belgisch Staatsblad van 03.02.2016, om het maatschappelijk kapitaal in een of meerdere keren te verhogen, tot een bedrag van ten hoogste:
- a) 1 100 000 000 EUR, indien de kapitaalverhoging een kapitaalverhoging door inschrijving in natura is met mogelijkheid voor de aandeelhouders van de vennootschap om hun voorkeurrecht uit te oefenen;
- b) 220 000 000 EUR, voor alle andere vormen van kapitaalverhoging die niet bedoeld zijn in punt a) hierboven
met dien verstande dat, tijdens de periode van vijf jaar vanaf de publicatie van de beslissing, het maatschappelijk kapitaal in het kader van het toegestane kapitaal in geen geval kan worden verhoogd boven 1 100 000 000 EUR in totaal.
8. Gebeurtenissen na 31.03.2016
Op 21.04.2016 hebben Cofinimmo en een buitenlandse overheid een overeenkomst afgesloten die, onder voorbehoud van de voorafgaande goedkeuring door de bevoegde Belgische instanties van de aanvragen voor stedenbouwkundige en andere vergunningen, zou leiden tot de verkoop van de eigendom gelegen Vorstlaan 25 te 1170 Brussel, België, momenteel in handen van Cofinimmo, aan deze buitenlandse overheid.
Cofinimmo zal de eigendom van het aangrenzende gebouw Vorst 23 behouden en heeft de intentie om dit gedeelte van het complex om te vormen naar residentiële appartementen.
De koper en verkoper zullen samenwerken om de uitzonderlijke kwaliteit van de ganse site, die door de huidige gebruiker AXA Belgium op het einde van zijn huurovereenkomst in augustus 2017 zal vrijgemaakt worden, te behouden.
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 28.04.2016, 17:40 CET
9. Agenda van de aandeelhouder
| Evenement | Datum |
|---|---|
| Gewone Algemene Vergadering voor 2015 | 11.05.2016 |
| Uitkering van het dividend voor de période van 01.01.2015 tot 11.05.2015 (gewone aandelen)1 |
|
| Coupon | nr. 27 |
| Datum coupononthechting (Ex date)2 | 22.04.2015 |
| Registratiedatum (Record date)3 | 23.04.2015 |
| Betaaldatum van het dividend | Vanaf 17.05.2016 |
| Uitkering van het dividend voor de periode van 12.05.2015 tot 31.12.2015 (gewone aandelen)1 |
|
| Coupon | nr. 28 |
| Datum coupononthechting (Ex date)2 | 13.05.2016 |
| Registratiedatum (Record date)3 | 16.05.2016 |
| Betaaldatum van het dividend | Vanaf 17.05.2016 |
| Uitkering van het dividend 2015 (bevoorrechte aandelen)1 | |
| Coupon | nr. 16 (COFP1) en nr. 15 (COFP2) |
| Datum coupononthechting (Ex date)2 | 13.05.2016 |
| Registratiedatum (Record date)3 | 16.05.2016 |
| Betaaldatum van het dividend | Vanaf 17.05.2016 |
| Halfjaarlijks Financieel Verslag: resultaten op 30.06.2016 | 28.07.2016 |
| Tussentijdse verklaring: resultaten op 30.09.2016 | 10.11.2016 |
| Jaarpersbericht: resultaten op 31.12.2016 | 09.02.2017 |
1 Onder voorbehoud van de goedkeuring door de Gewone Algemene Vergadering van 11.05.2016.
2 Datum vanaf dewelke de verhandeling op de Beurs gebeurt zonder recht op de komende dividenduitkering.
3 Datum waarop de posities worden afgesloten om de dividendgerechtigde aandeelhouders te identificeren.
PERSBERICHT
Voor meer informatie:
Valérie Kibieta Ellen Grauls Head of External Communication and Investor Relations Manager Investor Relations Tel.: +32 2 373 94 21 Tel.: +32 2 373 60 36 [email protected] [email protected]
Betreffende Cofinimmo:
Cofinimmo is opgericht in 1983. Zij is vandaag de belangrijkste Belgische beursgenoteerde investeerder in vastgoed bestemd voor verhuring en een belangrijke speler op de Europese markt.
De vennootschap bezit een gediversifieerde portefeuille die verspreid is over België, Frankrijk, Nederland en Duitsland, een waarde heeft van bijna 3,2 miljard EUR en goed is voor een totale oppervlakte van meer dan 1 700 000 m². Met het oog op de demografische tendensen, is zij hoofdzakelijk actief in de sectoren zorgvastgoed (43 %), kantoren (39 %), en vastgoed van distributienetten (17 %). Als onafhankelijke vennootschap die de striktste normen inzake corporate governance en duurzaamheid toepast, biedt Cofinimmo diensten aan haar huurders aan en beheert zij haar patrimonium via een team van meer dan 110 medewerkers te Brussel.
Cofinimmo is genoteerd op Euronext Brussels (BEL20) en geniet het fiscale REIT-statuut in België (GVV), in Frankrijk (SIIC) en in Nederland (FBI). Haar activiteiten worden gecontroleerd door de Autoriteit voor Financiële Diensten en Markten, de Belgische regulator.
Op 31.03.2016 bedroeg de totale beurskapitalisatie van Cofinimmo 2,3 miljard EUR. De vennootschap past een investeringsbeleid toe dat streeft naar een hoog dividendrendement, een kapitaalbescherming op lange termijn en dat zich richt tot institutionele beleggers en particulieren.
Volg ons op:
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 28.04.2016, 17:40 CET
Bijlage: Geconsolideerd globaal resultaat – Schema Koninklijk Besluit van 13.07.2014 (in duizend EUR)
| A. NETTO RESULTAAT | 31.03.2016 | 31.03.2015 |
|---|---|---|
| Huurinkomsten | 49 263 | 49 605 |
| Terugnemingen overgedragen en verdisconteerde huren | 2 816 | 2 554 |
| Met verhuur verbonden kosten | -7 | -15 |
| Netto huurresultaat | 52 072 | 52 144 |
| Recuperatie van vastgoedkosten | 13 | -2 |
| Recuperatie van huurlasten en belastingen normaal gedragen door | ||
| de huurder op verhuurde gebouwen | 14 477 | 20 679 |
| Kosten van de huurders en gedragen door de eigenaar op | ||
| huurschade en wederinstaatstelling op het einde van de huur | -251 | -244 |
| Huurlasten en belastingen normaal gedragen door de huurder op | -16 992 | -22 526 |
| verhuurde gebouwen | ||
| Vastgoedresultaat | 49 319 | 50 051 |
| Technische kosten | -1 182 | -655 |
| Commerciële kosten | -252 | -181 |
| Kosten en taksen van niet-verhuurde goederen | -2 245 | -1 875 |
| Beheerkosten vastgoed | -5 227 | -3 699 |
| Vastgoedkosten | -8 906 | -6 410 |
| Operationeel vastgoedresultaat | 40 413 | 43 641 |
| Algemene kosten van de vennootschap | -3 185 | -1 974 |
| Operationeel resultaat vóór het resultaat op de portefeuille | 37 228 | 41 667 |
| Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële | 194 | 1 159 |
| activa | ||
| Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen | 7 581 | -6 975 |
| Ander portefeuilleresultaat | -466 | -448 |
| Operationeel resultaat | 44 537 | 35 403 |
| Financiële inkomsten | 1 286 | 1 557 |
| Netto interestkosten | -8 851 | -10 565 |
| Andere financiële kosten | -233 | 23 |
| Variaties in de reële waarde van financiële activa en verplichtingen | -33 532 | -29 580 |
| Financieel resultaat | -41 330 | -38 565 |
| Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschappen en joint | 429 | 118 |
| ventures | ||
| Resultaat vóór belastingen | 3 636 | -3 044 |
| Vennootschapsbelasting | -1 746 | -967 |
| Exit taks | -86 | -102 |
| Belastingen | -1 832 | -1 069 |
| Netto resultaat | 1 804 | -4 113 |
| Minderheidsbelangen | -1 386 | -1 159 |
| Netto resultaat – aandeel Groep | 418 | -5 272 |
| Netto courant resultaat – aandeel Groep | -6 913 | 1 038 |
| Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep | 7 331 | -6 310 |
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 28.04.2016, 17:40 CET
| B. ANDERE ELEMENTEN VAN HET GLOBAAL RESULTAAT HERBRUIKBAAR IN DE RESULTATENREKENING |
31.03.2016 | 31.03.2015 |
|---|---|---|
| Variaties in het effectieve deel van de reële waarde van toegelaten afdekkingsinstrumenten van de kasstromen zoals gedefinieerd in |
1 718 | 7 775 |
| IFRS Andere elementen van het globaal resultaat recycleerbaar in de resultatenrekening |
1 718 | 7 775 |
| Minderheidsbelangen | 0 | 0 |
| Andere elementen van het globaal resultaat recycleerbaar in de resultatenrekening – aandeel Groep |
1 718 | 7 775 |
| C. GLOBAAL RESULTAAT | 31.03.2016 | 31.03.2015 |
|---|---|---|
| Globaal resultaat | 3 522 | 3 662 |
| Minderheidsbelangen | -1 386 | -1 159 |
| Globaal resultaat – aandeel Groep | 2 136 | 2 503 |