Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Cofinimmo Interim / Quarterly Report 2016

Jul 28, 2016

3933_ir_2016-07-28_8483fc92-c3cc-49dc-b954-70f59b182ef4.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Halfjaarlijks Financieel Verslag 2016

Financiële resultaten in lijn met de verwachtingen voor het boekjaar 2016:

  • Netto courant resultaat (exclusief IAS 39 impact) aandeel van de Groep: 2,86 EUR per aandeel (tegenover 3,35 EUR op 30.06.2015) – Impact van een aantal eenmalige elementen (-0,25 EUR/aandeel) en van de stijging van het aantal aandelen die deelgerechtigd zijn in de resultaten (-0,35 EUR/aandeel)
  • Resultaat op de portefeuille: 0,58 EUR per aandeel (-0,38 EUR op 30.06.2015)
  • Nettoresultaat aandeel van de Groep: 1,65 EUR per aandeel (3,04 EUR op 30.06.2015)
  • Bevestiging van de prognose van het netto courant resultaat (exclusief IAS 39 impact) aandeel van de Groep voor het boekjaar 2016: 6,19 EUR per aandeel
  • Bevestiging van de prognose van het brutodividend voor het boekjaar 2016, betaalbaar in 2017: 5,50 EUR per gewoon aandeel

Solide operationele resultaten:

  • Stabiele bezettingsgraad: 94,9 %
  • Bijzonder lange resterende looptijd van de huurovereenkomsten: 10,2 jaar
  • Stijging van de bruto huurgelden met 0,2 % tijdens de 12 voorbije maanden (+0,5 % bij een ongewijzigde samenstelling)
  • Stijging van de waarde van de portefeuille met 3,2 % tijdens de zes voorbije maanden (+0,4 % bij een ongewijzigde samenstelling)
  • Veerkrachtige EPRA Netto Actief Waarde (NAW): 94,61 EUR per aandeel (93,34 EUR op 31.12.2015)

Voortzetting van het investeringsprogramma:

  • Aankoop van een kantoorgebouw in Brussel voor 31 miljoen EUR
  • Aankoop van twee zorgactiva in Duitsland voor 39 miljoen EUR1
  • Ondertekening van een overeenkomst voor de renovatie en uitbreiding van drie zorgactiva in België en Frankrijk voor 16 miljoen EUR
  • Investeringen sinds de kapitaalverhoging van mei 2015: 171 miljoen EUR, waarvan 120 miljoen EUR in zorgvastgoed en 47 miljoen EUR in kantoren
  • Investeringen in de pijplijn voor de periode 01.07.2016 31.12.2018: 308 miljoen EUR, waarvan 117 miljoen EUR in zorgvastgoed en 179 miljoen EUR in kantoren

Voorwaardelijke verkoop van het kantoorgebouw Vorst 25 (Brussel Gedecentraliseerd)

  • Overdracht van eigendom ten vroegste bij het vertrek van de huidige huurder AXA (augustus 2017) en onder voorbehoud van het verkrijgen van de vergunningen en machtigingen door de openbare overheden
  • Reconversie door Cofinimmo van het aanpalende gebouw Vorst 23 tot residentieel gebouw

1 Waaronder een akkoord na 30.06.2016 voor de verwerving van het woonzorgcentrum Calau voor 9 miljoen EUR, en onderworpen aan opschortende voorwaarden van administratieve aard.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Inhoudsopgave

1. Tussentijds beheersverslag blz. 3
1.1. Samenvatting van de activiteiten blz. 3
1.2. Geconsolideerde kerncijfers blz. 4
1.3. Evolutie van de portefeuille blz. 6
1.4. Beheer van de financiële middelen blz. 11
1.5. Commerciële resultaten blz. 15
1.6. Vastgoedpatrimonium blz. 18
1.7. Investeringsprogramma 2016-2018 blz. 20
1.8. Informatie betreffende de aandelen en obligaties blz. 22
1.9. Corporate Governance blz. 26
1.10. Beleid inzake duurzame ontwikkeling en duurzaam beheer blz. 27
1.11. Risicobeheer blz. 29
1.12. Gebeurtenissen na 30.06.2016 blz. 32
2. Verkorte financiële overzichten blz. 33
2.1.Globaal resultaat – schema Koninklijk Besluit van 13.07.2014 blz. 34
2.2. Geconsolideerde resultatenrekeningen – Analytisch schema blz. 36
2.3. Geconsolideerde balans blz. 39
2.4. Berekening van de geconsolideerde schuldratio blz. 40
2.5. Kasstroomoverzicht blz. 41
2.6. Geconsolideerde staat van de variaties in het eigen vermogen blz. 42
2.7. Bijlagen bij de geconsolideerde rekeningen blz. 45
3. Overeenkomstigheidsverklaring blz. 65
4. Bijlagen blz. 67
4.1. Verslag van de vastgoeddeskundigen
4.2. Verslag van de commissaris

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

PERSBERICHT

1. Tussentijds beheersverslag

1.1. Samenvatting van de activiteiten

De eerste zes maanden van 2016 realiseerde de Cofinimmo Groep verscheidene investeringen in haar twee voornaamste activiteitensegmenten. De verwezenlijkingen tijdens het semester omvatten de verwerving van de revalidatiekliniek Kaiser Karl in Bonn (Duitsland) en van het kantoorgebouw Kunst 46 te Brussel. Anderzijds ondertekende de Groep in de loop van de maand juli een akkoord met betrekking tot de verwerving van het woonzorgcentrum Calau in Brandenburg (Duitsland)1 . Het bedrag van de sinds de kapitaalverhoging in mei 2015 gerealiseerde investeringen komt daarmee op 171 miljoen EUR, waarvan 120 miljoen EUR in zorgvastgoed en 47 miljoen EUR in kantoren.

Aan de toekomst van de site Vorst 23-25 in Brussel na het vertrek van de huidige huurder AXA (gepland in augustus 2017) wordt actief gewerkt: voor het hoofdgebouw Vorst 25 werd een voorwaardelijke verkoopovereenkomst gesloten, terwijl het aanpalende gebouw Vorst 23 zal herontwikkeld worden tot residentieel vastgoed. Op het aanpalende terrein Tenreuken zijn eveneens woningen gepland, waarvoor de vergunningsaanvraag loopt.

Het netto courant resultaat (exclusief impact IAS 39) – aandeel van de Groep bedraagt 60,0 miljoen EUR op 30.06.2016, tegenover 63,0 miljoen EUR op 30.06.2015. Het verschil is voornamelijk te wijten aan een andere verdeling over het jaar van bepaalde kosten en aan een aantal eenmalige kosten, zoals onder meer de studiekosten van verscheidene investeringsdossiers. Per aandeel bedragen deze cijfers 2,86 EUR op 30.06.2016 en 3,35 EUR op 30.06.2015. Tussen beide data is het aantal aandelen die deelgerechtigd zijn in het resultaat van de periode gestegen van 18 783 949 tot 20 984 249. Het nettoresultaat bedraagt 34,6 miljoen EUR op 30.06.2016, in vergelijking met 57,1 miljoen EUR op 30.06.2015, wat overeenstemt met 1,65 EUR per aandeel op 30.06.2016 en 3,04 EUR per aandeel op 30.06.2015.

Op basis van deze resultaten en de eenmalige opneming van bepaalde lasten in de boekhouding van het eerste halfjaar, en rekening houdend met een investeringspijplijn voor de periode 01.07.2016 – 31.12.2018 van 308 miljoen EUR, bevestigt de Cofinimmo Groep de prognose voor het boekjaar 2016 van een netto courant resultaat (exclusief impact IAS 39) – aandeel van de Groep van 6,19 EUR per aandeel en een bruto dividend van 5,50 EUR per gewoon aandeel.

1 Verwerving onderworpen aan opschortende voorwaarden van administratieve aard.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

1.2. Geconsolideerde kerncijfers

Algemene gegevens

(in miljoenen EUR) 30.06.2016 31.12.2015
Portefeuille van vastgoedbeleggingen (in reële waarde) 3 234,4 3 134,4
(in duizend EUR) 30.06.2016 30.06.2015
Vastgoedresultaat 101 961 101 199
Operationeel resultaat vóór het resultaat op de portefeuille 79 833 86 273
Financieel resultaat (exclusief IAS 39 impact) -14 940 -18 522
IAS 39 impact -37 482 1 418
Netto courant resultaat - aandeel Groep 22 493 64 149
Resultaat op de portefeuille - aandeel Groep 12 113 -7 082
Netto resultaat - aandeel Groep 34 605 57 066
30.06.2016 31.12.2015
Beheerskosten/Gemiddelde patrimoniumwaarde in beheer1 1,26 % 0,93 %
Operationele marge 79,9 % 84,0 %
Gewogen resterende looptijd van de huurcontracten2
(in jaren)
10,2 10,5
Bezettingsgraad3 94,9 % 94,9 %
Bruto huurrendement bij 100 % verhuring van de portefeuille 7,0 % 6,9 %
Netto huurrendement bij 100 % verhuring van de portefeuille 6,3 % 6,4 %
Schuldratio4 42,1 % 38,6 %
Gemiddelde schuldenlast5 2,7 % 2,9 %

Gegevens per aandeel6

(in EUR) 30.06.2016 30.06.2015
Netto courant resultaat (exclusief IAS 39 impact) – aandeel Groep 2,86 3,35
IAS 39 impact -1,79 0,07
Netto courant resultaat – aandeel Groep 1,07 3,42
Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep 0,58 -0,38
Netto resultaat – aandeel Groep 1,65 3,04

1 Gemiddelde waarde van het patrimonium vermeerderd met de waarde van de afgestane vordering van de gebouwen waarvan de onderhoudskosten ten laste van de eigenaar door de Groep worden gedragen door middel van verzekeringspremies in totale waarborg.

5 Bankmarges inbegrepen.

2 Tot aan de eerste opzeggingsmogelijkheid voor de huurder.

3 Berekend in functie van de reële huren en, voor de leegstaande ruimten, van de door de onafhankelijke vastgoeddeskundigen geschatte huurwaarde.

4 Wettelijke ratio berekend overeenkomstig de GVV-regelgeving als: Financiële en andere schulden / Totaal der activa.

6 Gewone en bevoorrechte aandelen.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Intrinsieke waarde van het aandeel (in EUR) 30.06.2016 31.12.2015
Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in reële waarde1 na verdeling
van het dividend van het boekjaar 2015
85,18 83,39
Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in investeringswaarde2 na
verdeling van het dividend van het boekjaar 2015
89,01 86,97
Verwaterde intrinsieke waarde van het aandeel (in EUR) 30.06.2016 31.12.2015
Verwaterd geherwaardeerd netto-actief per aandeel in reële waarde1
na verdeling van het dividend van het boekjaar 2015
85,013 83,234
Verwaterd geherwaardeerd netto-actief per aandeel in
investeringswaarde2 na verdeling van het dividend van het boekjaar
2015
88,833 86,804

Key performance indicatoren overeenkomstig het EPRA referentiesysteem5

(in EUR per aandeel) 30.06.2016 30.06.2015
EPRA Resultaat 2,86 3,35
EPRA Verwaterd resultaat 2,846 3,357
(in EUR per aandeel) 30.06.2016 31.12.2015
EPRA Netto Actief Waarde (NAW) 94,618 93,341

1 Reële waarde: na aftrek van transactiekosten (hoofdzakelijk overdrachtsrechten) van de waarde van de vastgoedbeleggingen.

2 Investeringswaarde: vóór aftrek van transactiekosten.

  • 3 Overeenkomstig de toepasbare IAS/IFRS normen, worden de in 2011 uitgegeven obligaties terugbetaalbaar in aandelen (OTA) en de in 2013 uitgegeven converteerbare obligaties niet in rekening gebracht van het verwaterd geherwaardeerd netto-actief per aandeel op 30.06.2016 aangezien ze een winstbevorderende impact zouden hebben.
  • 4 Overeenkomstig de toepasbare IAS/IFRS normen, worden de in 2011 uitgegeven OTA en de in 2011 en 2013 uitgegeven converteerbare obligaties niet in rekening gebracht van het verwaterd geherwaardeerd netto-actief per aandeel op 31.12.2015 aangezien ze een winstbevorderende impact zouden hebben.
  • 5 Deze gegevens zijn niet vereist door de GVV-regelgeving en zijn niet onderworpen aan een nazicht door overheidsinstanties. De Commissaris controleerde of de ratio's "EPRA Resultaat", "EPRA NAW" en "EPRA NNNAW" werden berekend volgens de definities opgenomen in de "EPRA Best Practices Recommendations" en of de financiële gegevens die gebruikt werden voor de berekening van deze ratio's overeenstemmen met de boekhoudkundige gegevens die in de geauditeerde geconsolideerde financiële staten opgenomen zijn.
  • 6 Overeenkomstig de "EPRA Best Practice Recommendations" werden de in 2011 uitgegeven OTA niet in rekening gebracht van het EPRA verwaterd resultaat aangezien ze op 30.06.2016 « out-of-themoney » waren.
  • 7 Overeenkomstig de "EPRA Best Practice Recommendations" werden de in 2011 uitgegeven OTA en de in 2011 en 2013 uitgegeven converteerbare obligaties niet in rekening gebracht van het EPRA verwaterd resultaat aangezien ze op 30.06.2015 « out-of-the-money » waren.
  • 8 Overeenkomstig de "EPRA Best Practice Recommendations" werden de in 2011 uitgegeven OTA niet in rekening gebracht van de EPRA NAW en EPRA NNNAW aangezien ze op 30.06.2016 « out-of-themoney » waren.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

EPRA Aangepaste Netto Actief Waarde (NNNAW) 90,968 90,939
(in %) 30.06.2016 31.12.2015
EPRA Netto Initieel Rendement (NIR) 6,0 % 6,0 %
EPRA Aangepast NIR 6,0 % 5,9 %
EPRA Huurleegstand 4,9 % 5,2 %
EPRA Kostratio (rechtstreekse kosten van de leegstand inbegrepen) 24,7 % 20,1 %
EPRA Kostratio (rechtstreekse kosten van de leegstand niet inbegrepen) 21,9 % 17,7 %

1.3. Evolutie van de portefeuille

Zorgvastgoed:

  • Investeringen tijdens het eerste halfjaar van 2016: 44,3 miljoen EUR
  • Zorgvastgoedportefeuille op 30.06.2016: 1 419,3 miljoen EUR

Belangrijkste verwezenlijkingen:

- Verwerving van een revalidatiekliniek in Bonn (Duitsland)

Op 01.03.2016 werd de Cofinimmo Groep eigenaar van de revalidatiekliniek Kaiser Karl in Bonn na opheffing van alle opschortende voorwaarden die opgenomen waren in de in december 2015 met de verkoper gesloten overeenkomst. Deze instelling van 15 500 m², gebouwd in 1996 en uitgebreid in 2013, is voornamelijk gespecialiseerd in orthopedie en telt 150 bedden, een zwembad, thermen, een restaurant en een ondergrondse parking.

De Cofinimmo Groep kocht het actief voor 30,0 miljoen EUR2 en verhuurt het aan een dochtervennootschap van de uitbater, de Duitse groep Eifelhöhen-Klinik AG, in het kader van een 'dubbel netto' huurovereenkomst met een looptijd van 25 jaar. De huurprijs zal driejaarlijks, enkel opwaarts, geïndexeerd worden. Het initiële bruto huurrendement bedraagt 7,32 %.

- Verwerving van een zorgcentrum voor senioren in aanbouw in Bavel (Nederland)

Op 12.05.2016 verwierf de Cofinimmo Groep een zorgcentrum in aanbouw voor dementerende ouderen in Bavel. Dit project maakt deel uit van vijf ontwikkelingsprojecten waarvoor Cofinimmo in december 2014 een akkoord heeft gesloten met Green Real Estate3 .

De aankoopprijs van het terrein en het budget van de werken bedragen 3,4 miljoen EUR. De toekomstige instelling zal 22 kamers tellen, verdeeld over een oppervlakte van 2 140 m² en zal worden uitgebaat door de Nederlandse uitbater Martha Flora. Bij de oplevering van de werken, voorzien begin 2017, zullen Cofinimmo en Martha Flora een 'dubbel netto'-huurovereenkomst ondertekenen met een looptijd van 20 jaar. De huurprijs zal jaarlijks worden geïndexeerd op basis van de consumentenprijsindex. Het verwachte initiële bruto huurrendement bedraagt 7,9 %.

- Ondertekening van een overeenkomst voor de renovatie en uitbreiding van drie zorgactiva in België en Frankrijk

  • 1 Overeenkomstig de "EPRA Best Practice Recommendations" werden de in 2011 uitgegeven OTA en de in 2011 en 2013 uitgegeven converteerbare obligaties niet in rekening gebracht van de EPRA NAW en EPRA NNNAW aangezien ze op 31.12.2015 « out-of-the-money » waren.
  • 2 Verwervingskosten (registratierechten enz.) van 2,5 miljoen EUR inbegrepen.
  • 3 Zie ook ons persbericht van 17.12.2014 op onze website.

PERSBERICHT

In de loop van het eerste halfjaar 2016 ondertekende Cofinimmo overeenkomsten met betrekking tot renovatie- en uitbreidingswerken van twee woonzorgcentra in België en een revalidatiekliniek ('clinique de soins de suite et de réhabilitation' (SSR)) in Frankrijk voor een bedrag van 16,0 miljoen EUR.

Bij de oplevering van de werken zal Cofinimmo langlopende huurovereenkomsten sluiten met de uitbaters van de instellingen: in België gaat het om twee huurovereenkomsten van het type 'triple netto' van respectievelijk 20 en 27 jaar en in Frankrijk om een 'dubbel netto' huurovereenkomst van 12 jaar. De huurprijzen zullen jaarlijks geïndexeerd worden. De initiële bruto huurrendementen situeren zich tussen de 6,25 % en 6,5 %.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Gebouw Uitbater Type werken Aantal
(bijkomende)
bedden
(Bijkomende)
oppervlakte
(Verwacht)
einde van
de werken
België
De Nootelaer -
Keerbergen
Senior Living
Group
Renovatie en
uitbreiding
+ 2 + 500 m² T1 2018
Zonnewende -
Aartselaar
Senior Living
Group
Renovatie en
uitbreiding
+ 13
assistentie
woningen
+ 3 500 m² T2 2018
Frankrijk
Domaine de Vontes –
Esvres-sur-Indre
Inicéa Renovatie en
uitbreiding
+ 60 + 2 214 m² T4 2018
  • Opleveringen van de uitbreidingswerken van het woonzorgcentrum Millegem in Ranst (België) In mei 2016 werden de uitbreidingswerken van het woonzorgcentrum Millegem in Ranst opgeleverd. Het totale budget van de werken bedroeg 2,7 miljoen EUR. De instelling biedt voortaan 29 bijkomende bedden, verdeeld over een nieuw gebouwde oppervlakte van 1 440 m². Voor de uitbreiding werd een 'triple netto' huurovereenkomst met een looptijd van 27 jaar gesloten tussen Cofinimmo en de uitbater Armonea. Het initiële bruto huurrendement situeert zich tussen de 6,0 % en 6,5 %.

PERSBERICHT

Kantoren:

  • Heronderhandelingen en nieuwe verhuringen die ondertekend werden tijdens het eerste halfjaar van 2016: 11 500 m²
  • Investeringen tijdens het eerste halfjaar van 2016: 40,1 miljoen EUR
  • Kantorenportefeuille op 30.06.2016: 1 245,7 miljoen EUR

Belangrijkste verwezenlijkingen:

- Voorwaardelijke verkoop van het gebouw Vorst 25 (Brussel Gedecentraliseerd)

Op 21.04.2016 sloot Cofinimmo een overeenkomst met een buitenlandse staat voor de verkoop van het kantoorgebouw Vorst 25 in 1170 Watermaal-Bosvoorde. De verkoop zal een feit zijn wanneer de vergunningen voor de herontwikkeling van de site zullen toegekend zijn door de bevoegde autoriteiten en ten vroegste op 02.08.2017, de einddatum van de huurovereenkomst van de huidige huurder (Groep AXA).

Cofinimmo zal de eigendom van het aanpalende gebouw Vorst 23 behouden en heeft de intentie om dit deel van het complex om te bouwen tot residentiële appartementen. Op het terrein Tenreuken, dat grenst aan de site van AXA, zullen eveneens woningen komen. De vergunningsaanvraag is lopende.

  • Verwerving van het kantoorgebouw Kunst 46 (Brussel CBD)

Op 26.05.2016 verwierf Cofinimmo het kantoorgebouw op de hoek van de Kunstlaan en de Belliardstraat, in het hart van de Europese wijk van Brussel, en grenzend aan het gebouw nr. 47-49 van de Kunstlaan, dat reeds in haar bezit is. Het aangekochte gebouw omvat 11 516 m² kantoren, 921 m² archiefruimte en 128 ondergrondse parkeerplaatsen. Het is voor 83 % ingenomen door diverse huurders. Het gebouw Kunst 47-49, met een verhuurbare oppervlakte van 6 915 m², is volledig in gebruik.

Het goed werd verworven voor 31 miljoen EUR, een bedrag dat in de lijn ligt van de investeringswaarde die de vastgoedexpert toekent. Het initiële bruto huurrendement bedraagt 6,2 % en zou kunnen stijgen tot 7,5 % indien het volledig verhuurd zou zijn.

- Voltooiing van de commercialisering van het kantoorgebouw Guimard 10-12 (Brussel CBD).

Begin 2016 ondertekende Cofinimmo een huurovereenkomst met betrekking tot de nog resterende ruimte (10 %) van het kantoorgebouw Guimard 10-12 (Brussel CBD). Het gebouw is nu voor 100 % verhuurd.

Ter herinnering: na het vertrek van de Europese Commissie in het najaar van 2014 onderging het gebouw een grondige renovatie: inrichting van een nieuwe inkomhal over twee verdiepingen, vernieuwing van de binneninrichtingen, volledige isolatie van de gevels en daken, aanpassing aan de huidige normen van de technische installaties. De werken, waarvan het budget 14,8 miljoen EUR bedroeg, werden voltooid in de loop van het derde kwartaal 2015.

  • Globaal genomen werden tijdens de eerste jaarhelft 2016 nieuwe huurovereenkomsten en heronderhandelingen ondertekend voor 11 500 m² kantoorruimte. De belangrijkste transacties betreffen de gebouwen The Gradient (voordien Tervuren 270-272), Garden Square, Cockx 8-10 (Omega Court) en Guimard 10-12.

PERSBERICHT

  • Oplevering van de renovatiewerken aan het kantoorgebouw Vorst 24 (Brussel Gedecentraliseerd). In de loop van het eerste halfjaar 2016 voltooide Cofinimmo de renovatiewerken aan het kantoorgebouw Vorst 24: vervanging van de technische installaties, renovatie van de gemeenschappelijke delen (inkomhal, kitchenettes, sanitair), creatie van een vergaderruimte met mezzanine, renovatie en herinrichting van de kantoren op de verdiepingen, met invoering van een 'loft'-concept in bepaalde gevallen, herinrichting van de omgeving van het gebouw, met name om de toegang voor personen met beperkte mobiliteit te vergemakkelijken. Het totale budget van de werken bedroeg 1,9 miljoen EUR. De ruimten worden momenteel gecommercialiseerd.

PERSBERICHT

Vastgoed van distributienetten:

  • Investeringen tijdens het eerste halfjaar van 2016: 0,4 miljoen EUR
  • Desinvesteringen tijdens het eerste halfjaar 2016: 3,1 miljoen EUR
  • Portefeuille vastgoed van distributienetten op 30.06.2016: 542,2 miljoen EUR

Belangrijkste verwezenlijking:

Verkoop van 13 cafés/restaurants van de Pubstone-portefeuille

Tijdens het eerste halfjaar van 2016 verkocht de Cofinimmo Groep 13 cafés/restaurants uit de Pubstoneportefeuille voor een totaalbedrag van 3,1 miljoen EUR. Er werd een gemiddelde meerwaarde van 51,4 % gerealiseerd op deze verkopen in verhouding tot de investeringswaarde van de activa op 31.12.2015.

Ter herinnering: de huurovereenkomst tussen de Cofinimmo Groep en AB InBev met betrekking tot de Pubstone-portefeuille voorziet de mogelijkheid voor de huurder om vanaf het zevende jaar van de overeenkomst (dit is vanaf november 2013) op jaarbasis tot 1,75 % van de cafés/restaurants uit de portefeuille te halen. Sinds eind 2013 heeft de brouwerijgroep zo de huurovereenkomsten voor 41 cafés/restaurants opgezegd. Van deze 41 cafés/restaurants zijn er ondertussen 31 verkocht.

Sinds de verwerving eind 2007 van de Pubstone-portefeuille werden 56 van de 1 068 cafés/restaurants verkocht. De gemiddelde op deze verkopen gerealiseerde meerwaarde bedraagt 28,9 % in verhouding tot de laatste investeringswaarde van de activa zoals bepaald door de onafhankelijke vastgoedexpert.

1.4. Beheer van de financiële middelen

1.4.1. Financiering

Belangrijkste verwezenlijkingen in de loop van het eerste halfjaar 2016:

  • Uitgifte van handelspapier voor 20 miljoen EUR, in de vorm van twee plaatsingen:
  • een eerste plaatsing van 10 miljoen EUR op 10,5 jaar tegen een vaste rente van 2,15 %;
  • een tweede plaatsing van 10 miljoen EUR op 10 jaar tegen een vlottende rentevoet van Euribor 3 maanden + 148 bpt.
  • Hernieuwing van een kredietlijn van 100 miljoen EUR, voor een duur van zeven jaar.
  • Sluiting van twee call opties om een potentieel valutarisico in het kader van een vastgoedtransactie af te dekken.
  • Inkoop op de markt van 152 630 converteerbare obligaties die in juni 2018 aflopen. De ingekochte obligaties worden in mindering gebracht op de schuld.

1.4.2. Schuldenlast

Structuur van de schuld

Op 30.06.2016 bedroegen de geconsolideerde schulden van de Cofinimmo Groep 1 406,2 miljoen EUR. Ze bestonden uit:

− 379,4 miljoen EUR van drie niet-converteerbare obligatieleningen:

Uitgevende
vennootschap
Nominaal bedrag
(in miljoenen
EUR)
Uitgifteprijs Coupon Uitgiftedatum Vervaldatum
Cofinimmo NV 140,0 100 % 3,598 % 26.07.2012 07.02.2020
Cofinimmo NV 50,0 100 % 2,78 % 23.10.2013 23.10.2017
Cofinimmo NV 190,0 100 % 1,929 % 25.03.2015 25.03.2022

− 197,3 miljoen EUR van een obligatielening converteerbaar in aandelen van Cofinimmo:

Uitgevende
vennootschap
Nominaal bedrag
(in miljoenen
EUR)
Uitgifteprijs Conversieprijs Coupon Uitgifte
datum
Verval
datum
Cofinimmo NV 174,3 100 % 97,905 EUR 2,00 % 20.06.2013 20.06.2018

Deze obligaties worden in de balans gewaardeerd tegen hun marktwaarde.

− 336,5 miljoen EUR handelspapier, waarvan 290,5 miljoen EUR met een beginlooptijd van minder dan één jaar en 46,0 miljoen EUR met een beginlooptijd van meer dan drie jaar;

PERSBERICHT

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

PERSBERICHT

  • − 483,0 miljoen EUR bilaterale en gesyndiceerde bankkredieten op middellange en lange termijn, met een beginlooptijd van vijf tot tien jaar, aangegaan bij tien banken;
  • − 3,4 miljoen EUR die overeenkomt met de geactualiseerde waarde van de minimumcoupon van de obligaties terugbetaalbaar in aandelen die door Cofinimur I in december 2011 werden uitgegeven;
  • − 6,6 miljoen EUR andere leningen en voorschotten (hoofdzakelijk debetsaldi op rekeningen en ontvangen huurwaarborgen).

Op 30.06.2016 bedroeg de geconsolideerde kortlopende schuld van Cofinimmo 312,0 miljoen EUR, waarvan:

  • − 290,5 miljoen EUR handelspapier met een looptijd van minder dan één jaar;
  • − 21,0 miljoen EUR voor trekkingen op kredietlijnen;
  • − 0,5 miljoen EUR aan andere leningen (hoofdzakelijk debetsaldi).

De totaliteit van deze kortlopende financiële schulden, 312,0 miljoen EUR, is volledig gedekt door de beschikbare middelen op de geconfirmeerde kredietlijnen op lange termijn voor een totaalbedrag van 930,0 miljoen EUR op 30.06.2016.

Vervaldagen van de financiële verbintenissen op lange termijn1 (in miljoen EUR)

1 Deze vervaldagen betreffen het kapitaal van de financiële verbintenissen en niet de betalingen van de interesten (over het algemeen op een maandelijkse of driemaandelijkse basis).

PERSBERICHT

De financiële verbintenissen op lange termijn vervallen op gespreide wijze tot in 2022. De schulden die in 2016, 2017 en 2018 verlopen, zijn integraal geherfinancierd en 60 % van diegene die in 2019 verlopen, is dit eveneens.

Looptijd van de schuld

De gemiddelde looptijd van de schuld van Cofinimmo (exclusief de vervaldagen op korte termijn van het handelspapier die volledig gedekt zijn door de beschikbare schijven op de kredietlijnen op lange termijn) evolueerde van 5,3 jaar op 31.12.2015 naar 4,6 jaar op 30.06.2016.

Schuldenlast

De gemiddelde schuldenlast van Cofinimmo, bankmarges inbegrepen, bedraagt 2,7 % voor het eerste halfjaar van 2016, tegenover 2,9 % in 2015.

Geconsolideerde schuldratio's

Op 30.06.2016 komt Cofinimmo de plafonds van de financiële schuldratio's na. De reglementaire schuldratio1 van Cofinimmo bedraagt 42,1 % (tegenover 38,6 % op 31.12.2015). Ter herinnering: de wettelijk toegestane schuldgraad voor GVV's bedraagt 65 %.

De Loan-to-Value financiële schuldratio2 bedraagt 40,9 % op 30.06.2015.

Wanneer de kredietovereenkomsten die Cofinimmo geniet, verwijzen naar een schuldlimiet, verwijzen ze naar de reglementaire ratio en is die begrensd op 60 %.

1 Wettelijke ratio berekend overeenkomstig de regelgeving op GVV's als: Financiële en andere schulden / Totaal van de activa.

2 Ratio berekend als: Netto financiële schulden / Reële waarde van het patrimonium en de vorderingen van financiële leasings.

1.4.3. Renteafdekking

Situatie van de afdekking van het renterisico voor de komende jaren (in miljoenen EUR)

Bij een constante schuldenlast is het renterisico voor meer dan 75 % afgedekt tot halfweg 2020.

1.4.4. Financiële rating

Eind maart 2016 bevestigde het ratingbureau S&P de rating van Cofinimmo: BBB op lange termijn (stabiele outlook) en A-2 op korte termijn. De liquiditeit van de Groep werd beoordeeld als hoog, op basis van de aanzienlijke beschikbare liquiditeiten op de kredietlijnen.

PERSBERICHT

1.5. Commerciële resultaten

1.5.1. Bezettingsgraad (berekend op basis van de huurinkomsten)

Berekend op basis van de reële huren en, voor de leegstaande gebouwen, de huurwaarde geschat door de onafhankelijke vastgoedexperts:

1.5.2. Belangrijkste huurders

Huurders Contractuele huren Gemiddelde resterende
looptijd van de
huurovereenkomsten
(in jaren)
Korian - Medica 15,5 % 11,8
AB InBev 13,7 % 14,3
Armonea 10,9 % 20,5
Belgische overheidssector 6,1 % 11,6
AXA Groep 5,4 % 1,1
Top 5 van de huurders 51,6 % 13,2
ORPEA 4,2 % 10,0
Internationale overheidssector 3,7 % 4,8
MAAF 3,6 % 5,8
Aspria 3,1 % 21,9
IBM Belgium 2,0 % 1,9
Top 10 van de huurders 68,2 % 12,2
Top 20 van de huurders 77,3 % 11,6
Andere huurders 22,7 % 5,3
TOTAAL 100 % 10,2

1.5.3. Gemiddelde resterende looptijd van de huurcontracten

In jaren tot de eerste opzeggingsmogelijkheid door de huurder:

Indien geen enkele opzegoptie zou worden uitgeoefend, m.a.w. indien alle huurders tot het contractuele einde van de huurovereenkomsten in hun gebouw zouden blijven, bedraagt de gemiddelde resterende looptijd van de huurovereenkomsten 11,1 jaar.

1.5.4. Maturiteit van de portefeuille

Huurovereenkomsten > 9 jaar 47,4 %
Zorgvastgoed 28,4 %
Kantoren (overheidssector) 4,0 %
Kantoren (privésector) 0,5 %
Vastgoed van distributienetten Pubstone 13,7 %
Andere 0,8 %
Huurovereenkomsten 6-9 jaar 8,0 %
Zorgvastgoed 2,8 %
Kantoren 3,1 %
Vastgoed van distributienetten Cofinimur I 2,1 %
Huurovereenkomsten < 6 jaar 44,6 %
Zorgvastgoed 9,3 %
Kantoren 33,8 %
Vastgoed van distributienetten Cofinimur I 1,5 %

PERSBERICHT

1.5.5. Variatie in bruto huurinkomsten bij ongewijzigde portefeuille

Bruto
huurinkomsten
op 30.06.2016
(in duizend EUR)
Bruto
huurinkomsten
op 30.06.2015
(in duizend EUR)
Variatie Variatie bij
ongewijzigde
portefeuille
Zorgvastgoed BE 24 199 26 669 -9,3 % +1,3 %
Zorgvastgoed DE 3 153 690 +357,0 % +0,9 %
Zorgvastgoed FR 12 622 12 446 +1,4 % +0,0 %
Zorgvastgoed NL 3 549 3 131 +13,4 % +0,7 %
Kantoren 38 293 38 669 -1,0 % +0,2 %
Vastgoed van distributienetten 18 824 18 870 -0,2 % +0,1 %
Andere 1 030 1 018 +1,2 % +1,2 %
TOTALE PORTEFEUILLE 101 670 101 493 +0,2 % +0,5 %

Bij ongewijzigde samenstelling steeg het niveau van de huurgelden met 0,5 % tijdens de laatste 12 maanden: het negatieve effect van de vertrekken (-1,8 %) en van de heronderhandelingen (-0,3 %) werd getemperd door het positieve effect van de indexering van de huurprijzen (+1,1 %) en nieuwe verhuringen (+1,5 %).

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

1.6. Vastgoedpatrimonium

EVOLUTIE VAN DE TOTALE PORTEFEUILLE
Uittreksel uit de verslagen van de onafhankelijke vastgoeddeskundigen Cushman & Wakefield, Jones
Lang LaSalle en PricewaterhouseCoopers op basis van de investeringswaarde
(in miljoen EUR) 30.06.2016 31.12.2015
Investeringswaarde van de volledige portefeuille 3 367,8 3 262,3
Projecten en grondreserve -74,1 -63,1
Totaal van de gebouwen in uitbating 3 293,7 3 199,2
Contractuele huurinkomsten 217,4 210,1
Bruto rendement op de gebouwen in uitbating 6,6 % 6,6 %
Contractuele huren + Geschatte huurwaarde van de leegstaande
gebouwen op de schattingsdatum
229,1 221,4
Bruto rendement bij 100 % verhuring van de portefeuille 7,0 % 6,9 %
Bezettingsgraad van de gebouwen in uitbating1 94,9 % 94,9 %

Op 30.06.2016 omvatte de rubriek 'Projecten en vastgoedreserve' voornamelijk het kantoorgebouw Belliard 40, evenals de projecten of uitbreidingen in zorgvastgoed, waarvan de belangrijkste zich bevinden in Brussel (Woluwe 106-108), Heerlen (Nederland), Breda (Nederland) en Néville (Frankrijk).

Gebouwen Bovengrondse
oppervlakte
(in m²)
Contractuele
huren
(in duizend
EUR)
Bezettings
graad
Huren + GHW
op leegstand
(in duizend
EUR)
Geschatte
Huurwaarde
(GHW)
(in duizend
EUR)
Kantoren 508 914 77 958 88,2 % 88 374 84 085
Kantoren met
overdracht van schuld
vorderingen
102 725 12 124 99,9 % 12 133 12 341
Subtotaal kantoren 611 639 90 082 89,6 % 100 507 96 426
Zorgvastgoed 684 146 87 911 99,2 % 88 632 90 307
Pubstone 353 698 29 801 98,9 % 30 132 27 558
Cofinimur I 59 752 7 780 97,3 % 7 995 8 309
Andere 15 830 1 836 100,0 % 1 836 1 636
Subtotaal
vastgoedbeleggingen
& gebouwen met
overdracht van
schuldvorderingen
1 725 065 217 410 94,9 % 229 102 224 236
Projecten & renovaties 28 637
Grondreserve 152 152 177
ALGEMEEN TOTAAL
VAN DE PORTEFEUILLE
1 753 702 217 562 94,9 % 229 254 224 413

1 Berekend op basis van de huurinkomsten.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Segment Reële waarde Vastgoedresultaat na
directe kosten
(in duizend
EUR)
(in %) Variatie van
de periode1
(in duizend
EUR)
(in %)
Zorgvastgoed 1 419 313 43,9 % +2,7 % 42 673 44,9 %
België 801 962 24,8 % +2,0 % 23 653 24,9 %
Duitsland 100 280 3,1 % +3,5 % 3 107 3,3 %
Frankrijk 395 489 12,2 % +3,0 % 12 624 13,3 %
Nederland 121 582 3,8 % +5,2 % 3 289 3,4 %
Kantoren 1 245 714 38,5 % -2,4 % 33 560 35,3 %
Brussel Leopold/Louiza 319 547 9,9 % +1,9 % 4 536 4,8 %
Brussel Centrum/Noord 106 158 3,3 % -10,5 % 2 352 2,5 %
Brussel Gedecentraliseerd 501 118 15,5 % -4,4 % 17 093 18,0 %
Brussel Periferie &
Satellieten
137 198 4,2 % -1,4 % 3 275 3,4 %
Antwerpen 66 305 2,0 % +0,3 % 2 440 2,6 %
Andere regio's 115 388 3,6 % +0,0 % 3 864 4,0 %
Vastgoed van distributie
netten
542 227 16,8 % +1,1 % 18 150 19,1 %
Pubstone - België 277 575 8,6 % +1,8 % 9 704 10,2 %
Pubstone - Nederland 144 731 4,5 % -1,4 % 4 627 4,9 %
Cofinimur I - Frankrijk 119 921 3,7 % +2,6 % 3 819 4,0 %
Andere 27 194 0,8 % +1,5 % 727 0,7 %
TOTALE PORTEFEUILLE 3 234 448 100 % +0,4 % 95 110 100 %
Rendement per
segment
Zorg
vastgoed
BE + FR
Zorg
vastgoed
DE + NL
Kantoren Pubstone Cofinimur I Andere Totaal
Bruto
huurrendement bij
100 % verhuring
van de portefeuille
6,1 % 6,8 % 8,1 % 6,5 % 6,3 % 7,0 % 7,0 %
Netto
Huurrendement bij
100 % verhuring
van de portefeuille
6,0 % 6,5 % 6,6 % 6,3 % 6,1 % 6,4 % 6,3 %

1 Bij ongewijzigde samenstelling («like-for-like»).

1.7. Investeringsprogramma 2016-2018

Het investeringsprogramma van Cofinimmo voor de periode 01.07.2016 – 31.12.2018 bedraagt in totaal 307,7 miljoen EUR, waarvan:

  • 116,7 miljoen EUR in het segment van het zorgvastgoed;
  • 179,1 miljoen EUR in het segment van de kantoren;
  • 11,9 miljoen EUR in het segment vastgoed van distributienetten.

In miljoen EUR:

Deze pijplijn omvat de aankoopprijs van het zorgcentrum Calau in Brandenburg (DE). De belangrijkste werven voor de periode 01.07.2016–31.12.2018 zijn opgenomen in de twee onderstaande tabellen.

Zorgvastgoed:

Alle te bouwen/uit te breiden/te renoveren zorginstellingen zijn voorverhuurd.

Gebouw Uitbater Type werken Aantal
(bijkomende)
bedden
(Bijkomende)
oppervlakte
(Verwacht)
einde van
de werken
België
Woluwe 106-
108 - Brussel
Vivalto Herbestemming
van een
kantoorgebouw
naar een
woonzorg-centrum
151 8 422 m² T4 2017
Peru 80 –
Brussel
Aspria Bouw van een
sport- en wellness
centrum
/ 15 188 m² T4 2018
De Nootelaer -
Keerbergen
Senior Living
Group
Renovatie en
uitbreiding
+ 2 + 500 m² T1 2018

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Gebouw Uitbater Type werken Aantal
(bijkomende)
bedden
(Bijkomende)
oppervlakte
(Verwacht)
einde van
de werken
Zonnewende -
Aartselaar
Senior Living
Group
Renovatie en
uitbreiding
+ 13
assistentie
woningen
+ 3 500 m² T2 2018
Frankrijk
Caux du Littoral
- Néville
Handra Renovatie en
uitbreiding
+ 24 + 1 939 m² T3 2016
Les Lubérons –
Le-Puy-Sainte
Réparade
Korian
Medica
Renovatie en
uitbreiding
+ 25 + 1 400 m² T3 2016
William Harvey
– Saint Martin
d'Aubigny
Korian
Medica
Renovatie en
uitbreiding
+ 10 + 670 m² T3 2016
Domaine de
Vontes – Esvres
sur-Indre
Inicéa Renovatie en
uitbreiding
+ 60 + 2 214 m² T4 2018
Nederland
Alphen aan den
Rijn
Philadelphia Nieuwbouw 24 1 976 m² T3 2016
Parking Amphia
- Breda
Amphia Nieuwbouw / 24 610 m² T3 2016
Bavel Martha
Flora
Nieuwbouw 22 2 198 m² T1 2017
Plataan -
Heerlen
Sevagram Renovatie 133 14 700 m² T2 2017

Kantoren:

Gebouw Type werken Oppervlakte (Verwacht)
einde van
de werken
The Gradient Renovatie inkomhal en parkings 550 m² T3 2016
(voorheen Tervuren 270-272)
The Gradient Creatie coworkingzone 1 050 m² T1 2017
(voorheen Tervuren 270-272)
The Gradient Renovatie verdieping +4 2 900 m² T1 2017
(voorheen Tervuren 270-272)
Belliard 40 Afbraak en heropbouw van kantoren 20 000 m² T4 2017
Kunst 19H Afbraak en heropbouw van kantoren 8 600 m² T1 2019
Bourget 40 Middelzware renovatie 14 250 m² T2 2019
Tenreuken Bouw van appartementen 11 800 m² T2 2019
Vorst 23 Herbestemming naar residentieel 23 000 m² T4 2020

1.8. Informatie betreffende de aandelen en obligaties

1.8.1. Beursprestatie

Het gewoon aandeel (COFB)

30.06.2016 31.12.2015 31.12.2014
Beurskoers (op 6/12 maanden, in EUR)
Hoogste 111,3 110,8 97,8
Laagste 92,1 90,2 84,7
Bij afsluiting 105,8 98,4 96,0
Gemiddelde 103,9 99,5 89,8
Dividendrendement1 5,3 % 5,5 % 6,7 %
Bruto rendement2
(op 6/12 maanden)
11,0 % 11,2 % 14,3 %
Volume (op 6/12 maanden, in aantal aandelen)
Gemiddeld dagvolume 56 927 46 900 33 883
Totaal volume 7 286 671 12 006 493 8 844 025
Aantal gewone aandelen in omloop bij de afsluiting3 20 298 502 20 294 264 17 339 423
Beurskapitalisatie bij de afsluiting (in duizend EUR) 2 146 567 1 997 159 1 664 064
Free floatzone4 90 % 90 % 90 %

De bevoorrechte aandelen (COFP1 & COFP2)

COFP1
30.06.2016
COFP1
31.12.2015
COFP2
30.06.2016
COFP2
31.12.2015
Beurskoers (op 6/12 maanden, in EUR)
Bij afsluiting 126,4 126,4 84,0 99,0
Gemiddelde 126,4 115,9 95,8 96,8
Dividendrendement1 5,0 % 5,5 % 6,6 % 6,6 %
Bruto rendement2
(op 6/12 maanden)
5,0 % 38,6 % -8,5 % 15,6 %
Volume (op 6/12 maanden, in aantal
aandelen)
Gemiddelde dagvolume5 0 16 3 361
Totaal volume 0 16 3 11 546
Aantal aandelen 395 048 395 048 290 699 290 800
Beurskapitalisatie bij de afsluiting (in
duizend EUR)
49 934 49 934 24 419 28 789

K Koerswaardering + dividendrendement.

4 Volgens de Euronext-methode.

1 Bruto dividend op de gemiddelde beurskoers.

3 Exclusief gewone eigen aandelen.

5 Gemiddelde berekend op basis van het aantal beursdagen waarop een volume werd geregistreerd.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

De obligaties

Cofinimmo NV
140 miljoen EUR – 2012-2020
ISIN BE6241505401
30.06.2016 31.12.2015
Beurskoers (op 6/12 maanden, in % van het nominaal bedrag)
Bij afsluiting 104,6 105,9
Gemiddelde 104,9 106,5
Gemiddeld rendement tot aan de vervaldag (jaargemiddelde) 2,2 %
2,0 %
Effectief rendement bij de uitgifte 3,6 % 3,6 %
Interestcoupon (in %)
Bruto (per schijf van 100 000 EUR) 3,6 3,6
Netto (per schijf van 100 000 EUR) 2,6 2,6
Aantal effecten 1 400 1 400
Cofinimmo NV
50 miljoen EUR – 2013-2017
ISIN BE6258604675
30.06.2016 31.12.2015
Beurskoers (op 6/12 maanden, in % van het nominaal bedrag)
Bij afsluiting 102,1 102,4
Gemiddelde 102,3 102,4
Gemiddeld rendement tot aan de vervaldag (jaargemiddelde) 1,1 %
1,4 %
Effectief rendement bij de uitgifte 2,8 % 2,8 %
Interestcoupon (in %)
Bruto (per schijf van 100 000 EUR) 2,8 2,8
Netto (per schijf van 100 000 EUR) 2,0
2,0
Aantal effecten 500 500
Cofinimmo NV
190 miljoen EUR – 2015-2022
ISIN BE0002224906
30.06.2016 31.12.2015
Beurskoers (op 6/12 maanden, in % van het nominaal bedrag)
Bij afsluiting 103,2 99,9
Gemiddelde 101,8 100,1
Gemiddeld rendement tot aan de vervaldag (jaargemiddelde) 1,3 %
1,9 %
Effectief rendement bij de uitgifte 1,9 % 1,9 %
Interestcoupon (in %)
Bruto (per schijf van 100 000 EUR) 1,9 1,9
Netto (per schijf van 100 000 EUR) 1,4 1,4
Aantal effecten 1 900
1 900

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Converteerbare obligaties

Cofinimmo NV
190,8 miljoen EUR – 2013-2018
ISIN BE6254178062
30.06.2016 31.12.2015
Beurskoers (op 6/12 maanden, in EUR)
Bij afsluiting 122,4 102,6
Gemiddelde 122,3 120,8
Gemiddeld rendement tot aan de vervaldag (jaargemiddelde) -4,4 %
-2,6 %
Effectief rendement bij de uitgifte 2,0 % 2,0 %
Interestcoupon (in %)
Bruto 2,0 2,0
Netto 1,5 1,5
Aantal effecten 1 611 638 1 764 268
Conversieprijs (in EUR) 97,9
100,4

De converteerbare obligaties die vervielen op 28.04.2016, werden terugbetaald tegen hun nominale waarde.

1.8.2. Dividend van het boekjaar 2016

Behoudens onvoorziene gebeurtenissen blijft het vooruitzicht van dividend voor het boekjaar 2016 zoals gepubliceerd in het Jaarlijks Financieel Verslag 2015 behouden. Het bedraagt 5,50 EUR bruto (4,015 EUR netto) per gewoon aandeel en 6,37 EUR bruto (4,6501 EUR netto) per bevoorrecht aandeel.

1.8.3. Conversie van bevoorrechte aandelen

Overeenkomstig Artikel 8.2. van de Statuten werden tijdens het eerste halfjaar van 2016 twee nieuwe conversieperiodes geopend om bevoorrechte Cofinimmo-aandelen te converteren in gewone Cofinimmoaandelen. Tijdens deze periodes werden in totaal 101 conversieaanvragen voor bevoorrechte aandelen ontvangen. Aldus werden sinds de opening van de conversieprocedure (01.05.2009), 814 019 bevoorrechte aandelen geconverteerd in gewone aandelen. Er zijn nog 685 747 bevoorrechte aandelen in omloop.

PERSBERICHT

1.8.4. Aandeelhoudersstructuur op 30.06.2016

Op 11.05.2016 werd Cofinimmo door de Groep Crédit Agricole in kennis gesteld van de participatie van meer dan 5 % in het kapitaal van de Groep.

Vennootschap Gewone
aandelen
Bevoorrechte
aandelen
Totaal aantal
aandelen
(stemrechten)
%
Groep Crédit Agricole 1 058 265 0 1 058 265 5,03 %
Groep Cofinimmo 46 499 0 46 499 0,22 %
Totaal aantal uitgegeven
aandelen
20 345 001 685 747 21 030 748 100 %

1.8.5. Agenda van de aandeelhouder

Evènement Date
Tussentijdse verklaring: resultaten op 30.09.2016 10.11.2016
Jaarpersbericht: resultaten op 31.12.2016 09.02.2017
Publicatie van het Jaarlijks Financieel Verslag 2016 07.04.2017
Publicatie van het Duurzaamheidsverslag 2016 07.04.2017
Tussentijdse verklaring: resultaten op 31.03.2017 27.04.2017
Gewone Algemene Vergadering voor 2016 10.05.2017
Halfjaarlijks Financieel Verslag : resultaten op 30.06.2017 27.07.2017
Tussentijdse verklaring: resultaten op 30.09.2017 09.11.2017
Jaarpersbericht: resultaten op 31.12.2017 09.02.2018

PERSBERICHT

1.9. Corporate Governance

Cofinimmo waakt erover de hoogste normen inzake Corporate Governance na te leven en blijft haar methodes continu evalueren ten opzichte van de principes, praktijken en eisen op dit vlak. De Corporate Governance van Cofinimmo is volledig conform met de Belgische Code ter zake1 . Het hoofdstuk "Corporate Governanceverklaring" van het Jaarlijks Financieel Verslag 2015 bevat een gedetailleerde beschrijving van de verschillende Comités en hun respectieve rollen en leden.

De Buitengewone Algemene Vergadering van 06.01.2016 verleende aan de Raad van Bestuur een nieuwe toelating voor vijf jaar vanaf de publicatiedatum 03.02.2016 in de bijlagen van het Belgisch Staatsblad van de notulen van de Buitengewone Algemene Vergadering, om het onderschreven maatschappelijk kapitaal te verhogen, in een of meerdere keren, met een bedrag van maximaal:

  • a) 1 100 000 000 EUR, indien de kapitaalverhoging een kapitaalverhoging door inschrijving in cash is, met mogelijkheid voor de aandeelhouders van de vennootschap om hun voorkeurrecht uit te oefenen,
  • b) 220 000 000 EUR voor alle andere vormen van kapitaalverhoging die niet bedoeld zijn in punt a) hierboven;

met dien verstande dat in ieder geval het maatschappelijk kapitaal nooit zal kunnen verhoogd worden in het kader van het toegestaan kapitaal met meer dan 1 100 000 000 EUR in totaal tijdens de periode van vijf jaar vanaf de publicatie van de beslissing.

De Gewone Algemene Vergadering van 11.05.2016 (her)benoemde onder de opschortende voorwaarde van goedkeuring door de FSMA, met onmiddellijke ingang, de hierna opgenoemde personen als leden van de Raad van Bestuur van Cofinimmo.

Naam, voornaam Type mandaat Beslissing genomen
door de BAV
(Nieuwe)
Einddatum van
het mandaat
Carbonnelle, Jean
Edouard
Gedelegeerd Bestuurder Vernieuwing van het
mandaat
09.05.2018
Chapelle, Olivier Onafhankelijk Bestuurder zoals
bedoeld in Artikel 526ter van het
Wetboek van Vennootschappen
Nieuw mandaat 13.05.2020
de Walque, Xavier Onafhankelijk Bestuurder zoals
bedoeld in Artikel 526ter van het
Wetboek van Vennootschappen
Vernieuwing van het
mandaat
13.05.2020
Demain, Christophe Bestuurder die de aandeelhouder
Belfius Insurance vertegen
woordigt
Vernieuwing van het
mandaat
10.05.2017
Gauchot, Maurice Onafhankelijk Bestuurder zoals
bedoeld in Artikel 526ter van het
Wetboek van Vennootschappen
Nieuw mandaat 13.05.2020
Monissen, Diana Onafhankelijk Bestuurder zoals
bedoeld in Artikel 526ter van het
Wetboek van Vennootschappen
Nieuw mandaat 13.05.2020

1 Zie ons Corporate Governance Charter op onze website.

PERSBERICHT

1.10. Beleid inzake duurzame ontwikkeling en duurzaam beheer

1.10.1. Publicaties

Op 08.04.2016 publiceerde Cofinimmo zijn tweede Duurzaamheidsverslag, los van het Jaarlijks Financieel Verslag. Cofinimmo ontving een externe bevestiging voor de conformiteit van dit verslag met de richtlijnen van het GRI G4[1], niveau 'Core'.

Tegelijk publiceerde Cofinimmo op zijn website de gegevens met betrekking tot het verbruik van elektriciteit en gas voor nagenoeg de volledige kantorenportefeuille en voor bijna de helft van de zorgvastgoedportefeuille, evenals de gegevens met betrekking tot het verbruik van water en de productie van afval, steeds overeenkomstig de door de EPRA[2] aanbevolen prestatie-indicatoren.

1.10.2. Certificering en milieulabels

De externe audit over de operationele toepassing van het managementsysteem leidde tot geen enkele opmerking, waardoor de certificering ISO 14001:2004 kon verlengd worden.

Op 03.05.2016 behaalde Cofinimmo een Final BREEAM 2010 International: Bespoke (fully fitted) certificering met een rating 'Good' voor de gevangenis van Leuze-en-Hainaut. Vandaag is deze gevangenis de enige in België die een BREEAM Final certificering behaalde.

1.10.3. Mobiliteit

Sinds juni 2016 probeert Cofinimmo bij te dragen tot een verbetering van de mobiliteit in de onmiddellijke omgeving van haar maatschappelijke zetel. Zij stelt een elektrische auto, een scooter en gedeelde elektrische fietsen ter beschikking van haar medewerkers voor hun verplaatsingen tijdens en buiten de werkuren. De vennootschap hoopt met dit initiatief de medewerkers aan te moedigen tot het gebruik van alternatieve vervoerswijzen en zo de gemiddelde CO2-uitstoot van zijn voertuigenvloot te doen dalen.

Op 11.06.2016 werd de 'Parkbrug' geplaatst in Antwerpen. Het gaat om een nieuwe voetgangers- en fietsersbrug met een ongewone en opmerkelijke vorm die werd ontworpen door Ney & Partners. Deze stalen creatie van 170 ton en een lengte van 67 m rust aan de ene kant op de London Tower, een gebouw uit de Cofinimmo-portefeuille, en verbindt 'het Eilandje' en 'Park Spoor Noord'. Cofinimmo is bijzonder trots te hebben bijgedragen tot de duurzame mobiliteit in de Stad Antwerpen.

[1] Richtlijnen inzake reporting rond duurzaamheid van het Global Reporting Initiative.

[2] European Public Real Estate Association.

PERSBERICHT

1.10.4. Innovatie

In de loop van het eerste halfjaar 2016 werden de concepten Flex Corner® en verfraaiing van de tuinen in verscheidene gebouwen van de portefeuille in uitvoering gebracht:

  • Er werden twee Flex Corners® ingericht in de kantoorgebouwen van Cofinimmo: een eerste op het gelijkvloers in een van de gebouwen van het Paepsem Business Park in 1070 Brussel, en een tweede op de tweede verdieping van het gebouw The Gradient (voordien Tervuren 270-272) in 1150 Brussel. Momenteel wordt een derde Flex Corner® voltooid in het Park Lane in Diegem. De geboden oplossing bestaat erin om in een kantorencomplex een oppervlakte van ongeveer 1 000 m² te wijden aan huurders die elk over een kleine privatieve oppervlakte beschikken maar daarentegen een vrij grote gemeenschappelijke oppervlakte delen (vergaderzalen, kitchenettes, ontspanningsruimten) waarvoor ze de huur en de kosten dragen. In dit innovatieve concept verleent Cofinimmo hen eveneens een grotere flexibiliteit (ten opzichte van conventionele huurders) wat de looptijd van de huurovereenkomsten betreft. De marketing ervan wordt ondersteund door een specifieke internetsite.
  • In de loop van juni 2016 werden twee nieuwe tuinen in gebruik genomen. De omgevingen van de sites Park Hill en Paepsem Business Park bieden nu uitgebreide parkeerzones en plaatsen voor personen met beperkte mobiliteit, een 'foodtruck'-zone en ontspanningszones.

1.10.5. Diversiteit en personeelsbeheer

Op 15.02.2016 nam Cofinimmo deel aan de 'Ondernemersdag KULeuven'. Dit initiatief is erop gericht ontmoetingen te bevorderen tussen bedrijven en universiteitsstudenten van het derde en vierde jaar met het oog op een toekomstige rekrutering of stage.

Op 01.06.2016 nam Cofinimmo deel aan de vijfde editie van de 'Career Nights'. Aan de hand van de getuigenis van een van de medewerkers konden jonge werkzoekenden tijdens dit evenement kennismaken met de functie Property Manager en met de competenties die voor deze functie vereist zijn.

1.11. Risicobeheer

Hieronder wordt een overzicht gegeven van de voornaamste risico's waaraan Cofinimmo is blootgesteld in het kader van zijn activiteiten. Voor een gedetailleerde beschrijving van het risicobeheer wordt verwezen naar het Jaarlijks Financieel Verslag 2015, bladzijden 2 tot 11.

PERSBERICHT

Risico verbonden aan de economische conjunctuur

De activiteiten van Cofinimmo zijn voor een deel afhankelijk van de algemene economische conjunctuur. Een daling van de economische groei beïnvloedt onrechtstreeks de bezettingsgraad van de kantoren door de privésector, evenals de huurprijzen. Ze kan ook het solvabiliteitsrisico van de huurders verhogen.

De impact op de resultaten van Cofinimmo wordt evenwel getemperd door de looptijd van de huurovereenkomsten (op 30.06.2016 bedroeg de gemiddelde looptijd tot de eerste opzeggingsmogelijkheid 10,2 voor de gehele portefeuille), de diversiteit van de huurders (406 klanten) en de aanwezigheid van bijna 23 % huurders van kantoren die tot de overheidsector behoren. Overigens is de portefeuille, dankzij de diversificatie naar minder cyclische sectoren zoals zorgvastgoed en sale and lease back operaties met AB InBev en MAAF, minder onderhevig aan de algemene economische conjunctuur.

Risico verbonden aan de huurleegstand

De zorgvastgoedportefeuille van Cofinimmo is voor 99,2 % verhuurd op basis van lange termijnhuurovereenkomsten: in het algemeen voor een initiële looptijd van 12 jaar in Frankrijk, 15 jaar in Nederland, 25 of 30 jaar in Duitsland en 27 jaar in België. Op 30.06.2016 bedroeg de gemiddelde resterende looptijd van de huurovereenkomsten 4,7 jaar in Frankrijk, 13,4 jaar in Nederland, 19,6 jaar in België en 26,6 jaar in Duitsland.

Sinds 2008 wordt de Brusselse kantorenmarkt geconfronteerd met een aanzienlijke huurleegstand, die geleidelijk aan vermindert. Op 30.06.2016 bedroeg het huurleegstandspercentage in Brussel 9,7 % (bron: CBRE). Voor de kantorenportefeuille van Cofinimmo bedraagt de huurleegstand 10,4 % op 30.06.2016. Cofinimmo voert een actief klantenbeheer met de bedoeling de leegstand en de rotatie van huurders in de kantorensector te beperken. Een intern team is verantwoordelijk voor het beheer van de gebouwen en voor een snelle behandeling van klachten van huurders. Het commerciële team onderhoudt regelmatige contacten met de bestaande klanten en zoekt actief nieuwe huurders.

Op 30.06.2016 was 98,9 % van de cafés/restaurants verhuurd aan AB InBev voor een gemiddelde resterende looptijd van 14,3 jaar. Daarnaast is 97,3 % van de verzekeringsagentschappen verhuurd aan MAAF of GMF voor een gemiddelde resterende looptijd van 5,8 jaar.

Insolvabiliteitsrisico van de huurders

Cofinimmo is blootgesteld aan een insolvabiliteitsrisico van zijn huurders. Op 30.06.2016 vertegenwoordigt de top vijf van de belangrijkste klanten 51,6 % van de huurinkomsten. In de top drie van de belangrijkste huurders van kantoorgebouwen, behoren er twee tot de overheidsector.

PERSBERICHT

Aan huurders die niet tot de overheidsector behoren, wordt meestal een voorschot of een bankwaarborg gevraagd ten belope van zes maanden huur.

Risico verbonden aan de investerings- en ontwikkelingsactiviteit

Cofinimmo is slechts in geringe mate actief in de ontwikkeling voor eigen rekening. De limiet is vastgelegd op maximum 10 % van de reële waarde van de portefeuille.

Bij het onderzoek van investeringsdossiers maakt Cofinimmo bepaalde ramingen betreffende de economische markt- en andere voorwaarden, waaronder ramingen betreffende de waarde of de potentiële waarde van een vastgoed evenals de potentiële 'return on investment'. Deze ramingen zouden onjuist kunnen blijken, waardoor het investeringsbeleid van Cofinimmo ondoeltreffend zou zijn en negatieve gevolgen zou hebben voor de inkomsten van Cofinimmo, de bedrijfsresultaten, financiële voorwaarden en perspectieven.

Vóór een aankoop van een gebouw maakt Cofinimmo een interne evaluatie om een prijs te bepalen voor het gebouw in een perspectief van uitbating op lange termijn. Daarnaast wordt elke aankoop of verkoop van een vastgoed geëvalueerd door een onafhankelijke vastgoeddeskundige.

Risico verbonden aan de verslechtering van gebouwen en de grote werken

Cofinimmo onderhoudt en renoveert regelmatig zijn gebouwen opdat ze aantrekkelijk zouden blijven voor de huurders. De huidige evolutie in de richting van een verhoogde duurzaamheid en energiezuinigheid, zowel bij de bouw als het gebruik van gebouwen, kan bijkomende investeringen vergen.

Risico verbonden met de variatie in de reële waarde van de gebouwen

De waarde van het vastgoedpatrimonium wordt driemaandelijks gewaardeerd door onafhankelijke vastgoeddeskundigen. Een variatie van 1 % van de waarde van het vastgoedpatrimonium zou een impact van 32,2 miljoen EUR hebben op het nettoresultaat en van 1,53 EUR op de intrinsieke waarde per aandeel. Ze zou ook een impact hebben van ongeveer 0,4 % op de schuldgraad.

Liquiditeits- en financieringsrisico

Een diversificatie van de financieringsbronnen, een stabiele en uitgebreide pool van banken met goede financiële ratings (Cofinimmo telt elf bankpartners) en een evenwichtige verdeling in de tijd van de kredietvervaldagen maken het mogelijk om de meest gunstige financiële voorwaarden te verkrijgen.

Cofinimmo is eveneens beperkt in zijn ontleencapaciteit door de maximale schuldratio die toegestaan wordt door de regelgeving op GVV's (65 %) en door de limiet die werd overeengekomen met de bankiers in de kredietdocumentatie met betrekking tot deze ratio (60 %). Op 30.06.2016 bedroeg de geconsolideerde reglementaire schuldratio 42,1 %.

PERSBERICHT

Cofinimmo beschikt over een financieel plan op middellange termijn, dat in de lente van elk jaar volledig wordt herzien en in de loop van het jaar wordt bijgewerkt bij elke significante aankoop of verkoop van vastgoed. Dit plan is er met name op gericht om de reglementaire geconsolideerde schuldratio van Cofinimmo te positioneren op een aangewezen niveau afhankelijk van een inschatting van de risico's door de Raad van Bestuur die inherent zijn aan de kenmerken van het patrimonium en van de portefeuille van lopende huurovereenkomsten.

Renterisico

Cofinimmo gaat een aanzienlijk deel van zijn financiële schulden aan tegen een vlottende rentevoet. Om de ermee verbonden financiële lasten in te dekken tegen rentestijgingen, wordt ingetekend op afgeleide instrumenten. Deze instrumenten omvatten meer bepaald Interest Rate Swaps.

Op basis van de bestaande afdekkingsmechanismen en een constant schuldniveau, zou een stijging of daling van de rentevoeten met 0,5 % geen significante wijziging meebrengen voor de rentelast van het lopende jaar.

De afgeleide instrumenten op rentevoeten worden aan het einde van elk kwartaal gewaardeerd aan marktwaarde. De toekomstig rentevariaties hebben bijgevolg een impact op de waarde van de nettoactiva en op het resultaat van de periode.

Wisselkoersrisico

Cofinimmo heeft een vastgoedtransactie afgesloten die een wisselkoersrisico inhoudt. Om het potentiële risico af te dekken, heeft Cofinimmo twee call opties afgesloten, waarbij zij de munt tegen een bepaalde prijs kan verkopen. Aldus is het neerwaartse risico afgedekt en kan Cofinimmo nog van een positieve evolutie van de wisselkoers genieten.

1.12. Gebeurtenissen na 30.06.2016

Verwerving van het woonzorgcentrum Calau in Brandenburg (Duitsland)1

Op 22.07.2016 verwierf de Cofinimmo Groep het woonzorgcentrum Calau in de regio Brandenburg in Duitsland. Het betreft een nieuw gebouwd vastgoed van 4 600 m², met in totaal 81 bedden en 20 plaatsen in dagzorg. De investering bedraagt 9,1 miljoen EUR2 .

Cofinimmo verhuurt de instelling aan de Duitse operator M.E.D. Gesellschaft für Altenpflege mbH, volgens een 'dubbel netto' huurovereenkomst met een vaste looptijd van 25 jaar, verlengbaar met 5 jaar. De huur wordt jaarlijks geïndexeerd volgens de Duitse consumentenprijsindex. Het initiële brutohuurrendement van deze transactie bedraagt 6,14 %.

Tussen 30.06.2016 en de publicatiedatum van dit persbericht deed zich geen enkele andere belangrijke gebeurtenis voor.

1 Verwerving onderworpen aan een opschortende voorwaarde van administratieve aard.

2 Verwervingskosten (registratierechten enz.) inbegrepen.

PERSBERICHT

2. Verkorte financiële overzichten

De samengevatte financiële staten werden opgesteld met behulp van IFRS-conforme boekhoudmethodes, zoals aangenomen door de Europese Unie, en in het bijzonder overeenkomstig norm IAS 34 betreffende de tussentijdse financiële verslaggeving.

De boekhoudprincipes en -methodes die gebruikt worden voor het opstellen van de tussentijdse financiële overzichten zijn dezelfde als diegene voor de jaarlijkse financiële overzichten met betrekking tot het boekjaar 2015, behalve voor wat de boeking van de afgeleide rente-instrumenten betreft.

Vanaf 01.01.2016, worden alle afgeleide rente-instrumenten geclassificeerd als tradinginstrumenten onder het IFRS-referentiestelsel. Dit betekent dat hun volledige waardeschommeling geboekt wordt in de resultatenrekeningen onder de rubriek IAS 39, terwijl voordien de waardeschommeling van bepaalde instrumenten, voor het gedeelte dat als efficiënt beschouwd werd tegenover de gedekte toekomstige kasstroom, afgeleid werd in het eigen vermogen tot de datum waarop het instrument actief werd.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

A. NETTO RESULTAAT (in duizend EUR) Bijlagen T2 2016 T2 2015 30.06.2016 30.06.2015
Huurinkomsten 5 50 503 49 956 99 765 99 561
Terugnemingen overgedragen en verdisconteerde huren 5 2 816 2 553 5 633 5 107
Met verhuur verbonden kosten 5 47 -2 31
Netto huurresultaat 4; 5 53 324 52 556 105 396 104 699
Recuperatie van vastgoedkosten 31 44 -2
Recuperatie van huurlasten en belastingen normaal gedragen
door de huurder op verhuurde gebouwen
16 016 10 972 30 493 31 652
Kosten van de huurders en gedragen door de eigenaar op
huurschade en wederinstaatstelling op het einde van de huur
-633 -184 -883 -428
Huurlasten en belastingen normaal gedragen door de huurder op
verhuurde gebouwen
-16 096 -12 197 -33 089 -34 723
Vastgoedresultaat 52 642 51 147 101 961 101 198
Technische kosten -2 313 -863 -3 494 -1 518
Commerciële kosten -212 -218 -465 -399
Kosten en taksen van niet-verhuurde goederen -647 -421 -2 892 -2 300
Beheerkosten vastgoed -5 181 -3 225 -10 409 -6 921
Vastgoedkosten -8 353 -4 727 -17 260 -11 138
Operationeel vastgoedresultaat 44 289 46 420 84 701 90 060
Algemene kosten van de vennootschap -1 683 -1 814 -4 868 -3 787
Operationeel resultaat vóór het resultaat op de portefeuille 42 606 44 606 79 833 86 273
Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële
activa
1 219 798 1 412 1 956
Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen 4 136 -1 765 11 718 -8 740
Ander portefeuilleresultaat -298 313 -764 -134
Operationeel resultaat 47 663 43 952 92 199 79 355
Financiële inkomsten 6 1 267 1 352 2 553 2 909
Netto interestkosten 7 -8 010 -10 922 -16 861 -21 488
Andere financiële kosten 8 -399 34 -632 57
Variaties in de reële waarde van financiële activa en verplichtingen 9 -3 950 30 998 -37 482 1 418
Financieel resultaat -11 092 21 462 -52 422 -17 104
Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschappen en
joint ventures
119 111 548 230
Resultaat vóór belastingen 36 690 65 525 40 326 62 481
Vennootschapsbelasting -1 096 -1 662 -2 842 -2 628
Exit taks -5 27 -92 -76
Belastingen -1 101 -1 635 -2 934 -2 704
Netto resultaat 35 589 63 890 37 392 59 777
Minderheidsbelangen -1 402 -1 551 -2 787 -2 711
Nettoresultaat – aandeel Groep 34 187 62 339 34 605 57 066
Netto courant resultaat – aandeel Groep 29 405 63 111 22 492 64 149
Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep 4 782 -772 12 113 -7 083

2.1. Geconsolideerd globaal resultaat – Schema Koninklijk Besluit van 13.07.2014

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

B. ANDERE ELEMENTEN VAN HET GLOBAAL RESULTAAT
HERBRUIKBAAR IN DE RESULTATENREKENING (in duizend EUR)
Bijlagen T2 2016 T2 2015 30.06.2016 30.06.2015
Variaties in het effectieve deel van de reële waarde van
toegelaten afdekkingsinstrumenten van de kasstromen zoals
gedefinieerd in IFRS
1 405 3 463 3 124 11 238
Andere elementen van het globaal resultaat herbruikbaar in de
resultatenrekeningen
1 405 3 463 3 124 11 238
Minderheidsbelangen
Andere elementen van het globaal resultaat herbruikbaar in de
resultatenrekeningen – aandeel Groep
1 405 3 463 3 124 11 238
C. GLOBAAL RESULTAAT (in duizend EUR) Bijlagen T2 2016 T2 2015 30.06.2016 30.06.2015
Globaal resultaat 36 994 67 353 40 516 71 015
Minderheidsbelangen -1 402 -1 551 -2 787 -2 711
Globaal resultaat – aandeel Groep 35 592 65 802 37 729 68 304

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

2.2. Geconsolideerde resultatenrekeningen – Analytisch schema

A. NETTO COURANT RESULTAAT (in duizend EUR) 30.06.2016 30.06.2015
Huurinkomsten, min de met verhuur verbonden kosten 99 763 99 592
Terugnemingen van overgedragen en verdisconteerde huren (non cash) 5 633 5 107
Niet-gerecupereerde huurlasten en belastingen op verhuurde gebouwen -2 596 -3 071
Kosten voor wederinstaatstelling, min de vergoeding voor huurschade -839 -430
Vastgoedresultaat 101 961 101 198
Technische kosten -3 494 -1 518
Commerciële kosten -465 -399
Kosten en belastingen van niet-verhuurde goederen -2 892 -2 300
Vastgoedresultaat na rechtstreekse vastgoedkosten 95 110 96 981
Beheerkosten vastgoed -10 409 -6 921
Operationeel vastgoedresultaat 84 701 90 060
Algemene kosten van de vennootschap -4 868 -3 787
Operationeel resultaat (vóór resultaat op de portefeuille) 79 833 86 273
Financiële inkomsten (exclusief IAS 39) 2 553 2 909
Financiële kosten (exclusief IAS 39) -17 493 -21 431
Herwaardering van de financiële instrumenten (IAS 39) -37 482 1 418
Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschappen en joint
ventures
237 230
Belastingen -2 842 -2 628
Netto courant resultaat 24 806 66 771
Minderheidsbelangen -2 314 -2 622
Netto courant resultaat – aandeel Groep 22 492 64 149
B. RESULTAAT OP DE PORTEFEUILLE (in duizend EUR) 30.06.2016 30.06.2015
Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële activa 1 412 1 956
Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen 11 718 -8 740
Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschappen en joint
ventures
312
Ander portefeuilleresultaat -856 -210
Resultaat op de portefeuille 12 586 -6 994
Minderheidsbelangen -473 -89
Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep 12 113 -7 083
B. NETTO RESULTAAT (in duizend EUR) 30.06.2016 30.06.2015
Netto resultaat 37 392 59 777
Minderheidsbelangen -2 787 -2 711
Nettoresultaat – aandeel Groep 34 605 57 066

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

AANTAL AANDELEN 30.06.2016 30.06.2015
Aantal uitgegeven gewone aandelen (eigen aandelen inbegrepen) 20 345 001 20 344 218
Aantal gewone aandelen in omloop 20 298 502 20 293 404
Aantal gewone aandelen in beschouwing genomen voor de berekening
van het resultaat per aandeel
20 298 502 18 097 9411
Aantal uitgegeven bevoorrechte aandelen 685 747 686 008
Aantal bevoorrechte aandelen in omloop 685 747 686 008
Aantal bevoorrechte aandelen in beschouwing genomen voor de
berekening van het resultaat per aandeel
685 747 686 008
Totaal aantal uitgegeven aandelen (eigen aandelen inbegrepen) 21 030 748 21 030 226
Totaal aantal aandelen in omloop 20 984 249 20 979 412
Totaal aantal aandelen in beschouwing genomen voor de berekening van
het resultaat per aandeel
20 984 249 18 783 9491
RESULTAAT PER AANDEEL (in EUR) 30.06.2016 30.06.2015
Netto courant resultaat per aandeel – aandeel Groep 1,07 3,42
Resultaat op de portefeuille per aandeel – aandeel Groep 0,58 -0,38
Netto resultaat per aandeel – aandeel Groep 1,65 3,04
VERWATERD RESULTAAT PER AANDEEL (in EUR)2 30.06.2016 30.06.2015
Verwaterd aantal aandelen 20 341 837 19 621 129
Verwaterd netto resultaat per aandeel – aandeel Groep 1,49 2,49

Toelichting bij de geconsolideerde resultatenrekeningen – Analytisch schema

De netto huurinkomsten bedragen 99,8 miljoen EUR op 30.06.2016, tegenover 99,6 miljoen EUR op 30.06.2015. De investeringen in zorgvastgoed in Duitsland en Nederland en de verhuring van het kantoorgebouw Guimard 10-12 hebben toegelaten het verlies ten gevolge van de verkoop van activa in 2015 (kantoorgebouw Livingstone II en de portefeuille van woonzorgcentra Silverstone) integraal te absorberen. Bij ongewijzigde samenstelling, stegen de bruto huurinkomsten met 0,5 % tussen 30.06.2015 en 30.06.2016 dankzij nieuwe verhuringen in de kantorenportefeuille enerzijds, en de indexering van de huurprijzen anderzijds. Alle segmenten van het patrimonium vertonen een positieve evolutie.

De rechtstreekse (technische) en onrechtstreekse operationele kosten (beheerkosten vastgoedbeheer en algemene kosten van de vennootschap) zijn tussen 30.06.2015 en 30.06.2016 gestegen met 6,5 miljoen EUR. Slechts 0,8 miljoen EUR zijn supplementaire recurrente kosten verbonden met de activiteitenontwikkeling van de Groep.

  • De stijging van de technische kosten is het gevolg van een andere spreiding van de onderhoudswerken over het volledige boekjaar. In 2015, werden deze werken sterk geconcentreerd op het vierde kwartaal, wat dit jaar niet het geval is.

1 Aantal aandelen pro rata temporis berekend om rekening te houden met het feit dat 3 004 318 nieuwe in mei 2015 uitgegeven gewone aandelen slechts vanaf 12.05.2015 deelnemen in het resultaat van het boekjaar 2015.

2 Zie eveneens Bijlage 13. Overeenkomstig IAS 33 zijn de elementen die een winstbevorderende impact hebben uitgesloten in de berekening van het verwaterd netto resultaat - aandeel Groep. Aldus worden buiten de berekening op 30.06.2016 en op 30.06.2015 gehouden: de in 2011 uitgegeven OTA en de in 2013 uitgegeven converteerbare obligaties.

PERSBERICHT

  • De stijging van de beheerkosten van het vastgoed is te wijten aan een stijging van het aantal medewerkers in voltijds equivalent, aan de uitgaven voor de studie van verscheidene investeringsdossiers en aan de vermindering van de facturen voor asset management honoraria aan een derde partij.
  • De stijging van de algemene kosten van de vennootschap is te verklaren door de ten lasteneming in het eerste kwartaal van 2016 van de inschrijvingstaks van het volledige boekjaar.

Het financieel resultaat (exclusief IAS 39 impact) bedraagt -14,9 miljoen EUR op 30.06.2016, tegenover - 18,5 miljoen EUR op 30.06.2015. Het gemiddelde schuldniveau is gedaald van 1 526 miljoen EUR op 30.06.2015 tot 1 272 miljoen EUR op 30.06.2016. Anderzijds is de gemiddelde schuldenlast tussen beide data gedaald van 2,8 % naar 2,7 %.

De rubriek "Herwaardering van de financiële instrumenten" bedraagt -37,5 miljoen EUR op 30.06.2016, tegenover 1,4 miljoen EUR op 30.06.2015. Ze bevat de herstructureringslast van de renteafdekkingsinstrumenten voor -3,1 miljoen EUR, het effect van de herwaardering van de afdekkingsinstrumenten die geen herstructurering ondergingen voor -32,0 miljoen EUR, de herwaardering van de afdekkingsinstrumenten van het wisselkoersrisico voor -0,6 miljoen EUR, evenals het effect van de herwaardering van de converteerbare obligaties voor -1,8 miljoen EUR.

Het netto courant resultaat – aandeel van de Groep bedraagt 22,5 miljoen EUR op 30.06.2016, tegenover 64,1 miljoen EUR op 30.06.2015. Per aandeel komt dit overeen met 1,07 EUR op 30.06.2016 en 3,42 EUR op 30.06.2015. Het aantal aandelen dat deelgerechtigd is in het resultaat van de periode evolueerde tussen beide data van 18 783 949 naar 20 984 249, ten gevolge van de kapitaalverhoging in mei 2015.

Binnen het resultaat op de portefeuille, bedraagt de variatie in de reële waarde van de vastgoedbeleggingen 11,7 miljoen EUR op 30.06.2016, tegenover -8,7 miljoen EUR op 30.06.2015. De waardevermeerdering van de zorgactiva en de positieve herwaardering van het gerenoveerde kantoorgebouw Guimard 10-12 compenseren ruim de waardevermindering van een aantal kantoorgebouwen. Bij een ongewijzigde samenstelling is de reële waarde van de vastgoedbeleggingen licht gestegen in vergelijking met 31.12.2015 (+0,4 %).

Het netto courant resultaat – aandeel Groep bedraagt 34,6 miljoen EUR op 30.06.2016, tegenover 57,1 miljoen EUR op 30.06.2015. Per aandeel komt dit overeen met 1,65 EUR op 30.06.2016 en 3,04 EUR op 30.06.2015.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

2.3. Geconsolideerde balans

ACTIVA (in duizend EUR) Bijlagen 30.06.2016 31.12.2015
Vaste activa 3 425 886 3 325 414
Goodwill 4 111 256 111 256
Immateriële vaste activa 804 565
Vastgoedbeleggingen 4; 10 3 231 737 3 131 483
Andere materiële vaste activa 543 364
Financiële vaste activa 20
Vorderingen financiële leasings 75 308 75 652
Handelsvorderingen en andere vaste activa 41 41
Deelnemingen in aanverwante vennootschappen en joint
ventures 6 197 6 033
Vlottende activa 99 180 87 066
Activa bestemd voor verkoop 4 2 710 2 870
Financiële vlottende activa 14
Vorderingen financiële leasings 1 767 1 656
Handelsvorderingen 20 433 19 801
Belastingvorderingen en andere vlottende activa 11 327 17 363
Kas en kasequivalenten 29 616 22 040
Overlopende rekeningen 33 327 23 322
TOTAAL ACTIVA 3 525 066 3 412 480
EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN (in duizend EUR) Bijlagen 30.06.2016 31.12.2015
Eigen vermogen 1 852 144 1 924 615
Eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de 1 787 535 1 860 099
moedervennootschap
Kapitaal 11 1 124 517 1 124 295
Uitgiftepremies 11 504 469 504 240
Reserves 123 944 127 597
Netto resultaat van het boekjaar 12 34 605 103 967
Minderheidsbelangen 64 609 64 516
Verplichtingen 1 672 922 1 487 865
Langlopende verplichtingen 1 246 491 926 891
Voorzieningen 17 183 17 636
Langlopende financiële schulden 1 094 126 809 313
Andere langlopende financiële verplichtingen 99 578 64 656
Uitgestelde belastingen 35 604 35 286
Kortlopende verplichtingen 426 431 560 974
Kortlopende financiële schulden 312 037 445 676
Andere kortlopende financiële verplichtingen 18 226 20 572
Handelsschulden en andere kortlopende schulden 77 272 62 865
Overlopende rekeningen 18 896 31 861
TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN 3 525 066 3 412 480

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

PERSBERICHT

Toelichting bij de geconsolideerde balans

De investeringswaarde van de vastgoedportefeuille 1 zoals bepaald door de onafhankelijke vastgoeddeskundigen, bedraagt 3 367,8 miljoen EUR op 30.06.2016, tegenover 3 262,3 miljoen EUR op 31.12.2015. De reële waarde, opgenomen in de geconsolideerde balans bij toepassing van de norm IAS 40, wordt bekomen door de transactiekosten van de investeringswaarde af te trekken. Op 30.06.2016 bedroeg de reële waarde 3 234,4 miljoen EUR, tegenover 3 134,4 miljoen EUR op 31.12.2015.

De rubriek "Deelnemingen in aanverwante vennootschappen en joint ventures" heeft betrekking op de belangen van 51 % van Cofinimmo in Cofinea I SAS (zorginstellingen in Frankrijk). De rubriek "Minderheidsbelangen" omvat de obligaties terugbetaalbaar in aandelen die door de dochtervennootschap Cofinimur I SA (MAAF/GMF distributienet in Frankrijk) zijn uitgegeven, alsook de minderheidsbelangen van de dochtervennootschappen Aspria Maschsee, Aspria Uhlenhorst, Pubstone, Pubstone Group, Pubstone Properties en Rheastone.

2.4. Berekening van de geconsolideerde schuldratio

(in duizend EUR) 30.06.2016 31.12.2015
Langlopende financiële schulden 1 094 126 809 313
Andere langlopende financiële verplichtingen .0.
(met uitzondering van afdekkingsinstrumenten) + 126 97
Kortlopende financiële schulden + 312 037 445 676
Handelsschulden en andere kortlopende schulden + 77 272 62 865
Totale schuld = 1 483 561 1 317 951
Totaal activa 3 525 066 3 412 480
Afdekkingsinstrumenten - 34
Totaal activa (met uitzondering van afdekkings
instrumenten)
/ 3 525 066 3 412 446
SCHULDRATIO = 42,1 % 38,6 %

1 De activa bestemd voor eigen gebruik en de projectontwikkelingen inbegrepen.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

2.5. Kasstroomoverzicht (in duizend EUR)

30.06.2016 30.06.2015
KAS EN KASEQUIVALENTEN IN HET BEGIN VAN HET BOEKJAAR 22 040 17 116
OPERATIONELE ACTIVITEITEN
Netto resultaat van de periode 34 605 57 066
Terugneming van interestlasten en -opbrengsten 14 530 18 875
Terugneming van meer- en minwaarden op verkoop van vastgoedactiva -994 -1 957
Terugneming van meer- en minwaarden op verkoop van financiële activa -418
Terugneming van kosten en opbrengsten zonder invloed op de kasstroom 21 698 3 231
Variaties in de behoefte aan werkkapitaal -6 079 8 210
Kasstroom uit operationele activiteiten 63 342 85 425
INVESTERINGSACTIVITEITEN
Investeringen in immateriële vaste activa en andere materiële vaste
activa
668 -168
Verwervingen van vastgoedbeleggingen -66 148 -10 291
Uitbreidingen van vastgoedbeleggingen -9 104 -11 399
Investeringen in vastgoedbeleggingen -7 420 -13 199
Verwervingen van geconsolideerde dochtervennootschappen -10 323
Verkoop van vastgoedbeleggingen 3 047 15 019
Verkoop van activa bestemd voor verkoop 59 103
Overdracht van geconsolideerde dochtervennootschappen 418
Verkoop en terugbetalingen van leasingvorderingen 912 859
Andere stromen gebonden aan investeringsactiviteiten 14 201
Kasstroom uit investeringsactiviteiten -78 905 -15 198
FINANCIERINGSACTIVITEITEN
Kapitaalverhoging 60 281 056
Verkoop van eigen aandelen 392 331
Dividenden uitbetaald aan de aandeelhouders -110 363 -99 842
Coupons uitbetaald aan de minderheidsaandeelhouders -2 752 -2 904
Coupons uitbetaald aan de houders van obligaties uitbetaalbaar in
aandelen (OTA)
-371 -700
Verhoging van financiële schulden 393 820 291 884
Vermindering van de financiële schulden -243 531 -495 727
Ontvangen financiële opbrengsten 2 934 2 781
Betaalde financiële kosten -17 078 -21 655
Andere stromen gebonden aan financieringsactiviteiten 29 -17 724
Kasstroom uit financieringsactiviteiten 23 139 -62 500
KAS EN KASEQUIVALENTEN OP HET EINDE VAN DE PERIODE 29 616 24 843

2.6. Geconsolideerde staat van de variaties in het eigen vermogen (in duizend EUR)

Kapitaal Uitgiftepremies Reserves1 Netto
resultaat van
het boekjaar
Eigen
vermogen
Moeder
vennootschap
Minderheids
belangen
Eigen
vermogen
01.01.2015 963 067 384 013 247 562 -52 671 1 541 971 66 994 1 608 965
Netto resultaatverwerking 2014 -52 671 52 671
Elementen erkend in het globaal
resultaat
11 238 57 066 68 304 2 710 71 016
Afdekking financiële kasstromen2 11 238 11 238 11 238
Resultaat van de periode 57
066
57 066 2 710 59 778
Andere -437 -437 1 156 719
SUBTOTAAL 963 067 384 013 205 692 57 066 1 609 838 70 860 1 680 698
Uitgifte van aandelen3 160 997 120 059 281 056 281 056
Aankopen/Verkopen van eigen aandelen 193 138 331 331
Dividenden/Coupons -99 882 -99 882 -3 605 -103 487
OP 30.06.2015 1 124 257 504 210 105 810 57 066 1 791 343 67 255 1 858 598
Elementen erkend in het globaal
resultaat
21 971 46 901 68 872 1 772 70 644
Afdekking financiële kasstromen2 21 971 21 971 21 971
Resultaat van de periode 46 901 46 901 1 772 48 673
Verwerving/verkoop van minderheidsbelangen -3 623 -3 623
Andere -185 -185 -844 -1 029
SUBTOTAAL 1 124 257 504 210 127 596 103 967 1 860 030 64 560 1 924 590
Aankopen/Verkopen van eigen aandelen 38 30 68 68
Dividenden/Coupons -44 -44
OP 31.12.2015 1 124 295 504 240 127 596 103 967 1 860 098 64 516 1 924 614
Netto resultaatverwerking 2015 103 967 -103 967
Elementen erkend in het globale resultaat 3 124 34 605 37 729 2 787 40 516
Afdekking financiële kasstromen2 3 124 3 124 3 124
Resultaat van de periode 34 605 34 605 2 787 37 392
Andere -101 -101 58 -43
SUBTOTAAL 1 124 295 504 240 234 586 34 605 1 897 726 67 361 1 965 087
Uitgifte van aandelen3 28 32 60 60
Aankopen/Verkopen van eigen aandelen 194 197 391 391

1 Een opsplitsing van de reserves wordt weergegeven op de volgende bladzijden.

2 Hergebruik in de resultatenrekeningen van afdekkingsinstrumenten waarvoor de afdekkingsrelatie ten einde is gekomen, inbegrepen.

3 Aandelenuitgiftes in kapitaal of uitgiftepremies ten gevolge van fusies binnen de groep, zonder levering van aandelen aan derden buiten de Groep, worden bij de consolidatie onmiddellijk geëlimineerd. De aandelenuitgiftes die hier worden opgenomen, hebben betrekking op de kapitaalverhoging (2015) en de conversie van obligaties in aandelen (2016).

Dividenden/Coupons -110 642 -110 642 -2 752 -113 394
OP 30.06.2016 1 124 517 504 469 123 944 34 605 1 787 535 64 609 1 852 144

Detail van de reserves (in duizend EUR)

Reserve van het
positieve /
negatieve saldo
van de variaties
in de reële
waarde van
vastgoed
Reserve van de
geschatte
overdrachts
rechten en
-kosten bij
hypothetische
vervreemding
van beleggings
vastgoed
Reserve van
het saldo van
de variaties in
de reële
waarde van
toegelaten
afdekkings
instrumenten
die
onderworpen
zijn aan een
afdekkings
boekhouding
zoals
gedefinieerd
in IFRS
Reserve van
het saldo van
de variaties in
de reële
waarde van
toegelaten
afdekkings
instrumenten
die niet
onderworpen
zijn aan een
afdekkings
boekhouding
zoals
gedefinieerd
in IFRS
Beschikbare
reserve
Niet
beschik
bare
reserve
Vrijgestelde
reserve
Wettelijke
reserve
TOTAAL
VAN DE
RESERVES
01.01.2015 -127 851 -73 694 -32 370 -13 851 490 275 5 053 247 562
Netto resultaatverwerking 2014 -29 390 -3 261 -10 512 -71 324 61 504 312 -52 671
Elementen erkend in het globaal resultaat 534 11 238 -534 11 238
Afdekking financiële kasstromen 11 238 11 238
Impact op de reële waarde van geschatte
overdrachtsrechten en -kosten bij hypothetische
vervreemding van vastgoedbeleggingen
534 -534
Andere -258 -179 -437
SUBTOTAAL -157 241 -76 421 -31 644 -85 175 550 987 5 186 205 692
Dividenden -99 882 -99 882
OP 30.06.2015 -157 241 -76 421 -31 644 -85 175 451 105 5
186
105 810
Reserve van het
positieve /
negatieve saldo
van de variaties
in de reële
waarde van
vastgoed
Reserve van
de geschatte
overdrachts
rechten en
-kosten bij
hypothetische
vervreemding
van
beleggings
vastgoed
Reserve van
het saldo van
de variaties in
de reële
waarde van
toegelaten
afdekkings
instrumenten
die
onderworpen
zijn aan een
afdekkings
boekhouding
zoals
gedefinieerd
in IFRS
Reserve van
het saldo van
de variaties in
de reële
waarde van
toegelaten
afdekkings
instrumenten
die niet
onderworpen
zijn aan een
afdekkings
boekhouding
zoals
gedefinieerd
in IFRS
Beschikbare
reserve
Niet
beschik
bare
reserve
Vrijgestelde
reserve
Wettelijke
reserve
TOTAAL
VAN DE
RESERVES
OP 30.06.2015 -157 241 -76 421 -31 644 -85 175 451 105 5 186 105 810
Elementen erkend in het globaal resultaat 4 751 21 971 -4 751 21 971
Afdekking financiële kasstromen 21 971 21 971
Impact op de reële waarde van geschatte
overdrachtsrechten en -kosten bij hypothetische
vervreemding van vastgoedbeleggingen
4 751 -4 751
Andere -18 576 -56 18 421 26 -185
OP 31.12.2015 -175 817 -71 726 -9 673 -85 175 464 775 5 212 127 596
Netto resultaatverwerking 2015 -5 221 -3 227 -846 4 387 108 563 311 103 967
Elementen
erkend in het globaal resultaat
220 3 124 -220 3 124
Afdekking financiële kasstromen 3 124 3 124
Impact op de reële waarde van geschatte
overdrachtsrechten en -kosten bij hypothetische
vervreemding van vastgoedbeleggingen
220 -220
Andere 90 -191 -101
SUBTOTAAL -181 038 -74 733 -7 395 -80 788 573 208 5 332 234 586
Dividenden -110 642 -110 642
OP 30.06.2016 -181 038 -74 733 -7 395 -80 788 462 566 5 332 123 944

2.7. Bijlagen bij de geconsolideerde rekeningen

Bijlage 1. Algemene bedrijfsinformatie

Cofinimmo NV ("de Vennootschap") is een openbare GVV (Gereglementeerde Vastgoedvennootschap) onderworpen aan de Belgische wetgeving, met administratieve zetel gevestigd te 1200 Brussel (Woluwedal, 58).

De verkorte geconsolideerde halfjaarlijkse rekeningen van Cofinimmo NV, afgesloten op 30.06.2016, omvatten de Vennootschap en haar dochtervennootschappen ("de Groep"). De consolidatiekring is geëvolueerd sinds 31.12.2015 (zie Bijlage 14).

De geconsolideerde halfjaarlijkse rekeningen werden afgesloten door de Raad van Bestuur van 28.07.2016. De commissaris Deloitte, Bedrijfsrevisoren, vertegenwoordigd door de heer Frank Verhaegen, sloot zijn beperkt nazicht af en bevestigde dat de boekhoudkundige informatie in dit Halfjaarlijks Financieel Verslag geen enkel voorbehoud van zijn kant oproept en overeenkomt met de financiële rekeningen die door de Raad van Bestuur werden afgesloten.

Bijlage 2. Belangrijke boekhoudkundige methodes

De geconsolideerde halfjaarlijkse rekeningen zijn opgesteld conform het IFRS (International Financial Reporting Standards ) referentiestelsel zoals aangenomen door de Europese Unie, en overeenkomstig de IAS 34 norm, Tussentijdse Financiële Verslaggeving.

De boekhoudkundige principes en methodes die worden toegepast voor het opstellen van de tussentijdse financiële rekeningen zijn identiek aan diegene die gebruikt werden in de financiële jaarrekeningen voor het boekjaar 2015.

Bepaalde financiële informatie in dit Halfjaarlijks Financieel Verslag werd afgerond. Bijgevolg kunnen de totaalbedragen in dit Rapport licht afwijken van de exacte aritmetische som van de aantallen die eraan voorafgaan.

Bijlage 3. Operationeel en financieel risicobeheer

De risico's geïdentificeerd en beschreven in het Jaarlijks Financieel Verslag 2015 blijven in wezen degenen waarmee de Groep op 30.06.2016 wordt geconfronteerd. Tijdens het halfjaar werden deze risico's met dezelfde middelen en volgens dezelfde criteria beheerd als in de loop van vorig boekjaar.

PERSBERICHT

DE PRESSE

Bijlage 4. Sectorinformatie (x 1 000 EUR) – Totale portefeuille

RESULTATENREKENINGEN Zorgvastgoed Kantoren Vastgoed van
distributienetten
Andere bedragen Niet-toegewezen TOTAAL
OP 30.06 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Netto huurresultaat 43 452 42 701 42 115 42 149 18 822 18 870 1 007 979 105 396 104 699
Vastgoedresultaat na rechtstreekse vastgoedkosten 42 673 42 522 33 560 35 549 18 150 17 995 727 915 95 110 96 981
Beheerkosten vastgoed -10 409 -6 921 -10 409 -6 921
Algemene kosten van de vennootschap -4 868 -3 787 -4 868 -3 787
Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet
financiële activa
418 1 854 994 102 1 412 1 956
Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen 36 775 10 363 -31 207 -18 730 5 748 -325 401 -48 11 718 -8 740
Ander portefeuilleresultaat -831 67 546 -47 -479 -154 -764 -134
Operationeel resultaat 92 199 79 355
Financieel resultaat -52 422 -17 104 -52 422 -17 104
Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschap
pen en joint ventures 548 230 548 230
Belastingen -11 6 -149 -82 67 -2 841 -2 628 -2 934 -2 704
NETTO RESULTAAT 37 392 59 777
NETTO RESULTAAT –
AANDEEL
GROEP
34 605 57 066
BALANS Zorgvastgoed Kantoren Vastgoed van
distributienetten
Andere Niet-toegewezen
bedragen
TOTAAL
OP 30.06/31.12 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Activa
Goodwill 26 929 26 929 84 327 84 327 111 256 111 256
Vastgoedbeleggingen waaronder: 1 418 324 1 326 106 1 245 714 1 241 151 540 504 537 434 27 195 26 792 3 231 737 3 131 483
Projectontwikkelingen 36 575 12 720 33 416 45 525 505 1 648 1 662 1 651 72 158 61 544
Vaste activa voor eigen gebruik 9 218 8 625 9 218 8 625
Activa bestemd voor verkoop 2 000 2 180 710 690 2 710 2 870
Andere activa 179 363 166 871 179 363 166 871
TOTAAL ACTIVA 3 525 066 3 412 480
Eigen vermogen en Verplichtingen
Eigen vermogen 1 852 144 1 924 615 1 852 144 1 924 615
Eigen vermogen toewijsbaar aan de
aandeelhouders van de moeder 1 787 535 1 860 099 1 787 535 1 860 099
vennootschap
Minderheidsbelangen 64 609 64 516 64 609 64 516
Verplichtingen 1 672 923 1 487 865 1 672 923 1 487 865
TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN
VERPLICHTINGEN
3 525 066 3 412 480

Bijlage 4. Sectorinformatie (x 1 000 EUR) – Zorgvastgoed

RESULTATENREKENINGEN Duitsland België Frankrijk Nederland TOTAAL
OP 30.06 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Netto huurresultaat 3 153 690 24 042 26 452 12 718 12 433 3 540 3 126 43 452 42 701
Vastgoedresultaat na rechtstreekse
vastgoedkosten
3 107 690 23 653 26 459 12 624 12 342 3 290 3 031 42 673 42 522
Beheerkosten vastgoed
Algemene kosten van de vennootschap
Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en
andere niet-financiële activa
Variaties in de reële waarde van
vastgoedbeleggingen
3 332 1 069 15 991 7 059 11 453 -112 6 000 2 347 36 775 10 363
Ander portefeuilleresultaat -596 171 -235 -104 -831 67
Operationeel resultaat
Financieel resultaat
Aandeel in het resultaat van aanverwante
vennootschappen en joint ventures
Belastingen -11 6 -11 6
NETTO RESULTAAT
NETTO RESULTAAT –
AANDEEL GROEP
BALANS Duitsland België Frankrijk Nederland TOTAAL
OP 30.06/31.12 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Activa
Goodwill 26 929 26 929 26 929 26 929
Vastgoedbeleggingen waaronder: 100 280 67 081 802
974
772 719 393 489 381 334 121 582 104 972 1 418 324 1 326 106
Projectontwikkelingen 12 374 2 300 5 320 4 690 18 881 5 730 36 575 12 720
Vaste activa voor eigen gebruik
Activa bestemd voor verkoop 2 000 2 180 2 000 2 180
Andere activa
TOTAAL ACTIVA
Eigen vermogen en Verplichtingen
Eigen vermogen
Eigen vermogen toewijsbaar aan de
aandeelhouders van de moedervennoot
schap
Minderheidsbelangen
Verplichtingen
TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN
VERPLICHTINGEN

Bijlage 4. Sectorinformatie (x 1 000 EUR) – Kantoren

RESULTATENREKENINGEN Brussel
CBD1
Brussel
Gedecentraliseerd
Brussel
Periferie
Antwerpen Andere regio's TOTAAL
OP 30.06 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Netto huurresultaat 11 229 11 037 20 320 20 375 4 104 4 544 2 501 2 327 3 960 3 866 42 115 42 149
Vastgoedresultaat na rechtstreekse vastgoedkosten 6 888 9 181 17 093 17 041 3 275 3 695 2 441 1 960 3 864 3 672 33
560
35 549
Beheerkosten vastgoed
Algemene kosten van de vennootschap
Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet
financiële activa
418 1 678 176 418 1 854
Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen -6 436 2 169 -22 986 -19 197 -1 987 -1 688 173 -5 29 -9 -31 207 -18 730
Ander portefeuilleresultaat
Operationeel resultaat
Financieel resultaat
Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschap
pen en joint ventures
Belastingen -149 -149
NETTO RESULTAAT
NETTO RESULTAAT –
AANDEEL
GROEP
BALANS Brussel Brussel Brussel Antwerpen Andere regio's TOTAAL
CBD1 Gedecentraliseerd Periferie
OP 30.06/31.12 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Activa
Goodwill
Vastgoedbeleggingen waaronder: 425 705 391 313 501 118 529 268 137 198 139 186 66 305 66 123 115 388 115 261 1 245 714 1 241 151
Projectontwikkelingen 32 239 27 068 302 17 611 373 358 501 488 33 416 45 525
Vaste activa voor eigen gebruik 9 218 8 625 9 218 8 625
Activa bestemd voor verkoop
Andere activa
TOTAAL ACTIVA
Eigen vermogen en Verplichtingen
Eigen
vermogen
Eigen vermogen toewijsbaar aan de
aandeelhouders van de moeder
vennootschap
Minderheidsbelangen
Verplichtingen
TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN
VERPLICHTINGEN

1 Central Business District

Bijlage 4. Sectorinformatie (x 1 000 EUR) – Vastgoed van distributienetten

RESULTATENREKENINGEN Pubstone - België Pubstone - Nederland Cofinimur I - Frankrijk TOTAAL
OP 30.06 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Netto huurresultaat 9 844 9 869 5 091 5 138 3 887 3 863 18 822 18 870
Vastgoedresultaat na rechtstreekse vastgoedkosten 9 704 9 514 4 627 4 771 3 819 3 710 18 150 17 995
Beheerkosten vastgoed
Algemene kosten van de vennootschap
Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële
activa
998 202 -4 -98 -2 994 103
Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen 4 869 -550 -2 120 -284 2 999 509 5 748 -325
Ander portefeuilleresultaat -2 547 -45 547 -47
Operationeel resultaat
Financieel resultaat
Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschappen en
joint ventures
Belastingen -82 67 -82 67
NETTO RESULTAAT
NETTO RESULTAAT –
AANDEEL
GROEP
BALANS Pubstone - België Pubstone - Nederland Cofinimur I - Frankrijk TOTAAL
OP 30.06/31.12 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Activa
Goodwill 50 977 50 977 33 350 33 350 84 327 84 327
Vastgoedbeleggingen waaronder: 276 563 274 299 144 731 147 117 119 210 116 018 540 504 537 434
Projectontwikkelingen 973 505 675 505 1 648
Vaste activa voor eigen gebruik
Activa bestemd voor verkoop 710 690 710 690
Andere activa
TOTAAL ACTIVA
Eigen vermogen en Verplichtingen
Eigen vermogen
Eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de
moedervennootschap
Minderheidsbelangen
Verplichtingen
TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN

Bijlage 4. Sectorinformatie (x 1 000 EUR) – Andere

RESULTATENREKENINGEN Brussel
CBD1
Brussel
Gedecentraliseerd
Brussel Periferie Antwerpen Andere regio's TOTAAL
OP 30.06 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Netto huurresultaat 41 41 320 302 4 4 642 633 1 007 980
Vastgoedresultaat na rechtstreekse vastgoedkosten -3 319 301 3 3 408 611 727 915
Beheerkosten vastgoed
Algemene kosten van de vennootschap
Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet
financiële activa
Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen -42 1 401 -8 401 -49
Ander portefeuilleresultaat
Operationeel resultaat
Financieel resultaat
Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschappen
en joint ventures 548 230 548 230
Belastingen
NETTO RESULTAAT
NETTO RESULTAAT –
AANDEEL
GROEP
BALANS Brussel
CBD1
Brussel
Gedecentraliseerd
Brussel
Periferie
Antwerpen Andere regio's TOTAAL
OP 30.06/31.12 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Activa
Goodwill
Vastgoedbeleggingen waaronder: 7 188 7 088 155 154 19 852 19 549 27 195 26 792
Projectontwikkelingen 1 662 1 651 1
662
1 651
Vaste activa voor eigen gebruik
Activa bestemd voor verkoop
Andere activa
TOTAAL ACTIVA
Eigen vermogen en Verplichtingen
Eigen vermogen
Eigen
vermogen
toewijsbaar
aan
de
aandeelhouders van de moedervennootschap
Minderheidsbelangen
Verplichtingen
TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN

1 Central Business District

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Bijlage 5. Huurinkomsten en met huur verbonden kosten (x 1 000 EUR)

30.06.2016 30.06.2015
Huurinkomsten
Potentiële bruto potentiële inkomsten1 107 288 106 757
Leegstand2 -5 617 -5 295
Huurinkomsten3 101 671 101 462
Huurkortingen -2 022 -1 734
Huurvoordelen toegekend aan huurders -237 -285
Vergoedingen voor vroegtijdig verbroken huurcontracten4 353 118
SUBTOTAAL 99 765 99 561
Terugnemingen overgedragen en verdisconteerde huren 5 633 5 107
Met verhuur verbonden kosten
Te betalen huur op gehuurde lokalen -1 -45
Waardeverminderingen op handelsvorderingen -9 76
Terugnemingen van waardeverminderingen op handelsvorderingen 8
SUBTOTAAL -2 31
TOTAAL 105 396 104 699

De classificatie‐ en verwerkingsmethode van de huurinkomsten en ‐kosten worden op gedetailleerde wijze omschreven in het Jaarlijks Financieel Verslag 2015 op bladzijde 168.

Bijlage 6. Financiële inkomsten (x 1 000 EUR)

30.06.2016 30.06.2015
Ontvangen interesten en dividenden5 171 534
Vergoedingen financiële leasings en soortgelijke 2 382 2 375
TOTAAL 2 553 2 909

1 De bruto huurinkomsten vertegenwoordigen de som van de effectief ontvangen huurgelden en de geschatte huurgelden voor de leegstaande ruimtes.

2 De leegstand wordt berekend op basis van de door onafhankelijke vastgoeddeskundigen geschatte huurwaarde van de leegstaande ruimtes.

3 Opbrengsten gewaarborgd door ontwikkelaars ter vervanging van huur inbegrepen.

4 De vergoedingen voor verbreking worden in één keer in het resultaat geboekt, overeenkomstig IAS 17.50.

5 Het bedrag van de ontvangen dividenden is gelijk aan nul op 30.06.2016 en op 30.06.2015.

PERSBERICHT DE PRESSE

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Bijlage 7. Netto interestkosten (x 1 000 EUR)

30.06.2016 30.06.2015
Nominale interesten op leningen aan geamortiseerde kostprijs -10 331 -12 553
Bilaterale leningen - vlottende rente -1 235 -2 932
Handelspapier - vlottende rente -472 -594
Investeringskredieten - vlottende of vaste rente -292 -306
Obligaties - vaste rente -5 025 -4 143
Converteerbare obligaties -3 307 -4 578
Wedersamenstelling van het nominaal bedrag van financiële schulden -317 -361
Kosten als gevolg van toegelaten afdekkingsinstrumenten -5 593 -8 705
Toegelaten afdekkingsinstrumenten die onderworpen zijn aan de
afdekkingsboekhouding -3 250
Toegelaten afdekkingsinstrumenten die niet onderworpen zijn aan de -5 593 -5 455
afdekkingsboekhouding
Opbrengsten die voortvloeien uit toegelaten afdekkingsinstrumenten 1 170 1 961
Toegelaten afdekkingsinstrumenten die onderworpen zijn aan de
afdekkingsboekhouding 51
Toegelaten afdekkingsinstrumenten die niet onderworpen zijn aan de
afdekkingsboekhouding 1 170 1 910
Andere interestkosten -1 790 -1 830
TOTAAL -16 861 -21 488

Bijlage 8. Andere financiële kosten (x 1 000 EUR)

30.06.2016 30.06.2015
Bankkosten en andere commissies -217 -168
Andere -415 225
Interesten op voorschotten 353
Gerealiseerde meer/minwaarden op verkoop van financiële
instrumenten
-237
Andere -178 -128
TOTAAL -632 57

Bijlage 9. Variaties in de reële waarde van financiële activa en verplichtingen (x 1 000 EUR)

30.06.2016 30.06.2015
Toegelaten afdekkingsinstrumenten die onderworpen zijn aan de
afdekkingsboekhouding
-3 758 -6 392
Variaties in de reële waarde van de toegelaten afdekkingsinstrumenten
die onderworpen zijn aan een afdekkingsboekhouding
-636 -46
Impact van het hergebruik in het resultaat van afdekkingsinstrumenten
waarvoor de afdekkingsrelatie ten einde is gekomen
-3 122 -6 347
Toegelaten afdekkingsinstrumenten die niet onderworpen zijn aan de
afdekkingsboekhouding
-33 724 4 931
Variaties in de reële waarde van de toegelaten afdekkingsinstrumenten
die niet onderworpen zijn aan een afdekkingsboekhouding
-31 946 13 091
Converteerbare obligaties -1 778 -8 160
TOTAAL -37 482 -1 462

Bijlage 10. Vastgoedbeleggingen (x 1 000 EUR)

30.06.2016 31.12.2015
Soort activa Niveau 31 Niveau 31
Vastgoed beschikbaar voor verhuur 3 150 361 3 061 314
Projectontwikkelingen 72 158 61 544
Vaste activa voor eigen gebruik 9 218 8 625
TOTAAL2 3 231 737 3 131 483

Niveau 1 : genoteerde prijzen waarneembaar op de actieve markten ;

1 Volgens IFRS 13, kan de basis van de evaluaties die leiden tot de reële waarden gekwalificeerd worden als:

Niveau 2 : andere waarneembare gegevens dan de genoteerde prijzen opgenomen in niveau 1; Niveau 3 : niet-waarneembare gegevens.

2 De reële waarde van de vastgoedbeleggingen die onderworpen zijn aan een overdracht van vorderingen, inbegrepen.

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Vastgoed beschikbaar voor verhuur (x 1 000 EUR)

30.06.2016 31.12.2015
Soort activa Niveau 31 Niveau 31
OP 01.01 3 061 314 3 097 932
Gekapitaliseerde uitgaven 3 161 16 685
Verwervingen 59 427 68 635
Overdrachten van/naar projectontwikkelingen 11 144 49 381
Verkoop/Afstand (reële waarde van verkochte/afgestane activa) -2 052 -177 878
Terugnemingen overgedragen en verdisconteerde huren 5 633 10 214
Stijging/Daling van de reële waarde 11 734 -3 655
OP 30.06/31.12 3 150 361 3 061 314

Projectontwikkelingen (x 1 000 EUR)

30.06.2016 31.12.2015
Soort activa Niveau 31 Niveau 31
OP 01.01 61 544 88 966
Investeringen 14 470 34 932
Verwervingen 4 077 6 158
Overdrachten van/naar vastgoed beschikbaar voor verhuur -11 144 -49 381
Verkoop/Afstand (reële waarde van verkochte/afgestane activa) -19 287
Stijging/Daling van de reële waarde 3 211 156
OP 30.06/31.12 72 158 61 544

Activa voor eigen gebruik (x 1 000 EUR)

30.06.2016 31.12.2015
OP 01.01 8 625 8 875
Investeringen 573 51
Stijging/Daling van de reële waarde 20 -301
OP 30.06/31.12 9 218 8 625

Niveau 2 : andere waarneembare gegevens dan de genoteerde prijzen opgenomen in niveau 1;

1 Volgens IFRS 13, kan de basis van de evaluaties die leiden tot de reële waarden gekwalificeerd worden als:

Niveau 1 : genoteerde prijzen waarneembaar op de actieve markten ;

Niveau 3 : niet-waarneembare gegevens.

30.06.2015
Bestemd in een
afdekkingsrelatie
Bestemd aan reële
waarde d.m.v. het
netto resultaat
Aangehouden voor
transactiedoeleinden
Leningen,
vorderingen en
financiële
verplichtingen aan
geamortiseerde
kostprijs
Reële waarde Niveau van de reële
waarde
Financiële vaste activa 419 86 046 114 611
Afdekkingsinstrumenten 419 419
CAP 419 419 Niveau 2
Kredieten en vorderingen 83 679 111 825
Leningen aan aanverwante
vennootschappen
6 125 6 125 Niveau 2
Langlopende vorderingen van
financiële leasing
77 516 105 662 Niveau 2
Handelsvorderingen en andere vaste
activa
38 38 Niveau 2
Andere financiële vaste activa 2 367 2 367 Niveau 2
Financiële vlottende activa 284 64 722 66 518
Afdekkingsinstrumenten 284 284
IRS 284 284 Niveau 2
Kredieten en vorderingen 39 879 41 391
Vlottende vorderingen van
financiële leasing
1 912 3 424 Niveau 2
Handelsvorderingen 23 270 23 270 Niveau 2
Fiscale vorderingen en andere vaste
activa
14 697 14 697 Niveau 2
Kas en kasequivalenten 24 843 24 843 Niveau 2
TOTAAL 419 284 150 768 181 129
30.06.2015
Bestemd in een
afdekkingsrelatie
Bestemd aan reële
waarde d.m.v. het
netto resultaat
Aangehouden voor
transactiedoeleinden
Leningen,
vorderingen en
financiële
verplichtingen aan
geamortiseerde
kostprijs
Reële waarde Niveau van de reële
waarde
Langlopende financiële verplichtingen 62 809 211 996 825 664 1 100 469
Langlopende financiële schulden 211 996 821 822 1 033 818
Obligaties 379 376 379 376 Niveau 2
Handelspapier –
vaste rente
26 000 26 000 Niveau 2
Converteerbare obligaties en OTA 211 996 211 996 Niveau 1
Bankschuld 409 978 409 978 Niveau 2
Ontvangen huurwaarborgen 6 468 6 468 Niveau 2
Andere langlopende financiële
verplichtingen
62 809 3 842 66 651
CAP 31 31 Niveau 2
FLOOR 11 789 11 789 Niveau 2
IRS 50 989 50 989 Niveau 2
Andere langlopende financiële
verplichtingen
3 842 3 842 Niveau 2
Kortlopende financiële verplichtingen 24 542 177 556 336 782 538 870
Kortlopende financiële schulden 177 556 248 690 426 236
Converteerbare obligaties 177 556 177 556 Niveau 1
Handelspapier –
vaste rente
5 000 5 000 Niveau 2
Handelspapier –
vlottende rente
203 100 203 100 Niveau 2
Bankschuld 40 558 40 558 Niveau 2
Financiële leasings 10
Andere kortlopende financiële
schulden
22 22 Niveau 2
Andere kortlopende financiële
verplichtingen
24 542 24 542
FLOOR 3 289 3 289 Niveau 2
IRS 21 253 21 253 Niveau 2
Handelsschulden en andere kortlopende
schulden
88 092 88 092 Niveau 2
TOTAAL 87 351 389 552 1 162 446 1 639 338
30.06.2016
Bestemd in een
afdekkingsrelatie
Bestemd aan reële
waarde d.m.v. het
netto resultaat
Aangehouden voor
transactiedoeleinden
Leningen,
vorderingen en
financiële
verplichtingen aan
geamortiseerde
kostprijs
Reële waarde Niveau van de reële
waarde
Financiële vaste activa 81 545 145 904
Kredieten en vorderingen 81 545 145 904
Leningen
aan aanverwante
vennootschappen
6 197 6 197 Niveau 2
Langlopende vorderingen van
financiële leasing
75 308 139 666 Niveau 2
Handelsvorderingen en
andere vaste activa
41 41 Niveau 2
Financiële vlottende activa 51 816 53 326
Kredieten en vorderingen 22 200 23 710
Vlottende vorderingen van
financiële leasing
1 767 3 277 Niveau 2
Handelsvorderingen 20 433 20 433 Niveau 2
Kas en kasequivalenten 29 616 29 616 Niveau 2
TOTAAL 133 361 199 230
30.06.2016
Bestemd in een
afdekkingsrelatie
Bestemd aan
reële waarde
d.m.v. het netto
resultaat
Aangehouden voor
transactiedoeleinden
Leningen,
vorderingen en
financiële
verplichtingen
aan
geamortiseerde
kostprijs
Reële waarde Niveau van de
reële waarde
Langlopende financiële
verplichtingen
177 769 98 816 929 518 1 206 103
Langlopende financiële
schulden
177 769 929 518 1 107 287
Obligaties 380 000 380 000 Niveau 1
Handelspapier –
vaste rente
46 000 46 000 Niveau 2
Converteerbare obligaties en
OTA
177
769
177 769 Niveau 1
Bankschuld 461 473 461 473 Niveau 2
Ontvangen huurwaarborgen 6 442 6 442 Niveau 2
Uitgestelde belastingen 35 604 35 604
Andere langlopende financiële
verplichtingen 98 816 98 816
IRS 98 816 98 816 Niveau 2
Kortlopende financiële
verplichtingen
636 18 227 389 309 408 171
Kortlopende financiële
schulden
312 037 312 037
Handelspapier –
vlottende
rente
290 500 290 500 Niveau 2
Bankschuld 21 505 21 505 Niveau 2
Andere 32 32 Niveau 2
Andere kortlopende financiële 636 18 227 18 863
verplichtingen
IRS 18 227 18 227 Niveau 2
FX opties 636 636 Niveau 2
Handelsschulden en andere 77 272 77 272 Niveau 2
kortlopende schulden
TOTAAL 636 177 769 117 043 1 318 827 1 614 274

PERSBERICHT

Niveau's van financiële instrumenten

De reële waarde wordt gewaardeerd :

  • tegen boekwaarde als het gaat om vorderingen en handelsschulden, evenals om leningen en schulden aan vlottende rente;
  • op basis van de toekomstige aan marktrentevoet geactualiseerde cash flows als het gaat om huurvorderingen ;
  • op basis van een beursgenoteerde prijs in een actieve markt als het gaat om genoteerde obligaties (retail bonds en private plaatsingen).

Financiële instrumenten aangewezen als zijnde aan de reële waarde door middel van het netto resultaat

Financiële instrumenten die na hun initiële boeking in de balans gewaardeerd worden aan reële waarde, kunnen worden voorgesteld in drie niveau's (1 tot 3) die elk met een waarneembaarheidsniveau van de reële waarde overeenkomen:

  • Niveau 1 waarderingen van de reële waarde zijn bepaald volgens de (niet-aangepaste) marktprijsnoteringen in actieve markten voor identieke activa en verplichtingen.
  • Niveau 2 waarderingen van de reële waarde worden bepaald op basis van andere gegevens dan genoteerde prijzen bedoeld in niveau 1, die hetzij rechtstreeks (i.e. als prijzen) of onrechtstreeks (i.e. afgeleid uit prijzen) waarneembaar zijn voor het betrokken activa of de verplichting.
  • Niveau 3 waarderingen van de reële waarde worden bepaald volgens waarderingstechnieken die betrekking hebben op het activa of de verplichting die niet gebaseerd zijn op observeerbare marktgegevens (niet-observeerbare gegevens).

Niveau 1

De converteerbare obligaties die Cofinimmo heeft uitgegeven, zijn van niveau 1.

Niveau 2

Alle financiële activa en verplichtingen, evenals de afgeleide financiële instrumenten die Cofinimmo aan reële waarde aanhoudt, zijn van niveau 2. Enkel de converteerbare obligaties die door Cofinimmo zijn uitgegeven, zijn van niveau 1.

Hun reële waarde wordt als volgt bepaald:

  • Reële waarde van de financiële activa en verplichtingen De reële waarde van de financiële activa en verplichtingen waarvan de voorwaarden en bepalingen
  • standaard zijn en die op actieve en liquide markten worden verhandeld, wordt opgesteld op basis van de marktkoersen.
  • Reële waarde van de deelnemingen in aanverwante ondernemingen en joint ventures De reële waarde wordt bepaald op basis van het aandeel in de geassocieerde vennootschap waarvan alle activa tegen reële waarde worden gewaardeerd.
  • Reële waarde van afgeleide financiële afdekkingsinstrumenten De reële waarde van de afgeleide instrumenten wordt berekend op basis van de marktkoersen. Indien

dergelijke koersen niet beschikbaar zijn, worden analyses van de geactualiseerde kasstromen op basis van de rendementscurve die van toepassing is op de looptijd van de instrumenten gebruikt voor nietoptionele afgeleide instrumenten en worden evaluatiemodellen van de opties gehanteerd voor optionele afgeleide instrumenten. De renteswaps worden gewaardeerd volgens de geactualiseerde waarde van de geraamde en geactualiseerde kasstromen in overeenstemming met de toepasbare rendementscurves die worden bekomen op basis van de marktrente.

PERSBERICHT

Niveau 3

Cofinimmo heeft op dit ogenblik geen enkel financieel instrument dat overeenstemt met de definitie van niveau 3.

Er deden zich geen overdrachten van activa tussen de verschillende niveau's van de reële waarde voor.

Een beschrijving van de financiële risico's kan onder hoofdstuk '1.11. Risicobeheer' van dit Halfjaarlijks Financieel Verslag worden teruggevonden.

Bijlage 12. Kapitaal en uitgiftepremies

(in aantal) Gewone aandelen Converteerbare bevoorrechte
aandelen
TOTAAL
Aantal aandelen (A) 30.06.2016 31.12.2015 30.06.2016
31.12.2015
30.06.2016 31.12.2015
OP 01.01 20 344 378 17 339 423 685 848 686 485 21 030 226 18 025 908
Kapitaalverhoging 3 004 318 3 004 318
Conversie bevoorrechte aandelen in gewone aandelen 101 637 -101 -637
Conversie van converteerbare obligaties in gewone aandelen 522 522
OP 30.06/31.12 20 345 001 20 344 378 685 747 685 848 21 030 748 21 030 226
Eigen aandelen aangehouden door de Groep (B) 30.06.2016 31.12.2015 30.06.2016 31.12.2015 30.06.2016 31.12.2015
OP 01.01 50 114 54 414 50 114 54 414
Verkoop/Aankoop eigen aandelen -
netto
-3 615 -4 300 -3 615 -4 300
OP 30.06/31.12 46 499 50 114 46 499 50 114
Aantal aandelen in omloop (A-B) 30.06.2016 31.12.2015 30.06.2016 31.12.2015 30.06.2016 31.12.2015
OP 01.01 20 294 264 17 285 009 685 848 686 485 20 980 112 17 971 494
OP 30.06/31.12 20 298 502 20 294 264 685 747 685 848 20 984 249 20 980 112
(x 1 000 EUR) Gewone aandelen Converteerbare bevoorrechte
aandelen
TOTAAL
Kapitaal 30.06.2016 31.12.2015 30.06.2016 31.12.2015 30.06.2016 31.12.2015
OP 01.01 1 087 720 926 485 36 575 36 609 1 124 295 963 067
Verkoop/Aankoop eigen aandelen -
netto
194 230 194 230
Kapitaalverhoging 160 997 160 997
Conversie bevoorrechte aandelen in gewone aandelen 5 34 -5 -34
Conversie van converteerbare obligaties in gewone aandelen 28 28
OP 30.06/31.12 1 087 947 1 087 720 36 570 36 575 1 124 517 1 124 295
Uitgiftepremies 30.06.2016 31.12.2015 30.06.2016 31.12.2015 30.06.2016 31.12.2015
OP 01.01 468 079 347 818 36 161 36 195 504 240 384 013
Verkoop/Aankoop eigen aandelen -
netto
198 168 198 168
Kapitaalverhoging 120 059 120 059
Conversie bevoorrechte aandelen in gewone aandelen 5 34 -5 -34
Conversie van converteerbare obligaties in gewone aandelen 31 31
OP 30.06/31.12 486 313 468 079 36 156 36 161 504 469 504 240

PERSBERICHT

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

Bijlage 13. Resultaat per aandeel

(x 1 000 EUR) 30.06.2016 30.06.2015
Netto courant resultaat toewijsbaar aan de gewone en bevoorrechte
aandelen
22 493 64 149
Netto courant resultaat van de periode 24 807 66 771
Minderheidsbelangen -2 314 -2 622
Resultaat op de portefeuille toewijsbaar aan de gewone en
bevoorrechte aandelen
12 113 -7 083
Resultaat op de portefeuille van de periode 12 586 -6 994
Minderheidsbelangen -473 -89
Netto resultaat toewijsbaar aan de gewone en bevoorrechte aandelen 34 605 57 066
Netto resultaat van de periode 37 392 59 777
Minderheidsbelangen -2 787 -2 711
Verwaterd netto resultaat toewijsbaar aan de gewone en bevoorrechte
aandelen
30 237 48 846
Verwaterd netto resultaat van de periode 33 024 51 557
Minderheidsbelangen -2 787 -2 711
Resultaat per aandeel (in EUR) 30.06.2016 30.06.2015
Aantal gewone en bevoorrechte aandelen in beschouwing genomen
voor de berekening van het resultaat per aandeel
20 984 249 18 783 9491
Netto courant resultaat per aandeel – aandeel Groep 1,07 3,42
Resultaat op de portefeuille per aandeel – aandeel Groep 0,58 -0,38
Netto resultaat per aandeel – aandeel Groep 1,65 3,04
Verwaterd resultaat per aandeel (in EUR)2 30.06.2016 30.06.2015
Verwaterd aantal gewone en bevoorrechte aandelen in beschouwing
genomen voor de berekening van het resultaat per aandeel
20 341 837 19 621 1291
Verwaterd netto courant resultaat per aandeel – aandeel Groep 0,89 2,85
Verwaterd resultaat op de portefeuille per aandeel – aandeel Groep 0,60 -0,36
Verwaterd netto resultaat per aandeel – aandeel Groep 1,49 2,49

1 Aantal aandelen pro rata temporis berekend om rekening te houden met het feit dat de 3 004 318 nieuwe gewone aandelen, uitgegeven in mei 2015, pas vanaf 12.05.2015 deelgerechtigd zijn in het resultaat van boekjaar 2015.

2 Overeenkomstig IAS 33 zijn de elementen die een winstbevorderende impact hebben, uitgesloten in de berekening van het verwaterd netto resultaat - aandeel Groep. Aldus werden uit de berekening op 30.06.2016 en op 30.06.2015 gehouden: de in 2011 uitgegeven OTA en de in 2013 uitgegeven converteerbare obligaties.

Bijlage 14. Consolidatiecriteria‐ en kring

Consolidatiekring

Naam en adres van de administratieve zetel
van de dochtervennootschappen voor 100 % in het bezit
van de Groep
(globale consolidatie)
BTW of
nationaal nummer
(NN)
Rechtstreekse en
onrechtstreekse
deelneming en
stemrechten (in %)
BELLIARD III-IV PROPERTIES NV Niet BTW-plichtig
Woluwedal 58, 1200 Brussel BE 475 162 121 100,00
BOLIVAR PROPERTIES NV Niet BTW-plichtig
Woluwedal 58, 1200 Brussel BE 878 423 981 100,00
COFINIMMO INVESTISSEMENTS ET SERVICES SA
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 88 487 542 169 100,00
SCI AC NAPOLI
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 71 428 295 695 100,00
SCI BEAULIEU
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 50 444 644 553 100,00
SCI CHAMTOU
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 11 347 555 203 100,00
SCI CUXAC II
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 18 343 262 341 100,00
SCI DE L'ORBIEU
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 14 383 174 380 100,00
SCI DU DONJON
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 06 377 815 386 100,00
SNC DU HAUT CLUZEAU
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 39 319 119 921 100,00
SARL HYPOCRATE DE LA SALETTE Niet BTW-plichtig
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) NN 388 117 988 100,00
SCI LA NOUVELLE PINÈDE
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 78 331 386 748 100,00
SCI PRIVATEL INVESTISSEMENT
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) FR 13 333 264 323 100,00
SCI RESIDENCE FRONTENAC FR 80 348 939 901 100,00
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk)
SCI SOCIBLANC Niet BTW-plichtig 100,00
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk) NN 328 781 844
COFINIMMO LUXEMBOURG SA Niet BTW-plichtig
Boulevard Grande-Duchesse Charlotte 65, NN 100 044 100,00
1331 Luxemburg (Groot-Hertogdom Luxemburg)
COFINIMMO SERVICES NV BE 437 018 652 100,00
Woluwedal 58, 1200 Brussel
FPR LEUZE NV BE 839 750 279 100,00
Woluwedal 58, 1200 Brussel
GESTONE NV
Woluwedal 58, 1200 Brussel BE 655 814 822 100,00

PERSBERICHT

GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE

Brussel, embargo tot 28.07.2016, 17:40 CET

KAISERSTONE SA
Rue Eugène Ruppert 6, B 202.584 100,00
2453 Luxemburg (Groot-Hertogdom Luxemburg)
LEOPOLD SQUARE NV niet onderworpen
Woluwedal 58, 1200 Brussel BE 465 387 588 100,00
SUPERSTONE BV
Claudius Prinsenlaan 128, 4818 CP Breda (Nederland) NL 85.07.32.554.B.01 100,00
WELLNESSTONE SA
Rue Eugène Ruppert 6, niet onderworpen 100,00
2453 Luxemburg (Groot-Hertogdom Luxemburg) B 197.443
Naam en adres van de administratieve zetel van de
dochtervennootschappen
in het bezit van de Groep met minderheidsbelangen
(globale consolidatie)
BTW of
nationaal nummer
(NN)
Rechtstreekse en
onrechtstreekse
deelneming en
stemrechten (in %)
ASPRIA MASCHSEE BV NL 81.89.06.108.B.01 94,90
Claudius Prinsenlaan 128, 4818 CP Breda (Nederland)
ASPRIA UHLENHORST BV
Claudius Prinsenlaan 128, 4818 CP Breda (Nederland) NL 81.89.06.182.B.01 94,90
COFINIMUR I SA
Avenue George V 10, 75008 Parijs (Frankrijk) FR 74 537 946 824 97,65
PUBSTONE GROUP NV niet onderworpen
Woluwedal 58, 1200 Brussel BE 878 010 643 90,00
PUBSTONE NV
Woluwedal 58, 1200 Brussel BE 405 819 096 99,99
PUBSTONE PROPERTIES BV
Claudius Prinsenlaan 128, 4818 CP Breda (Nederland) NL 81.85.89.723.B.01 90,00
RHEASTONE NV
Woluwedal 58, 1200 Brussel BE 893 787 296 97,38
Naam en adres van de administratieve zetel van de joint
ventures (consolidatie via vermogensmutatie)
BTW of
nationaal nummer
(NN)
Rechtstreekse en
onrechtstreekse
deelneming en
stemrechten (in %)
COFINEA I SAS
Avenue de l'Opéra 27, 75001 Parijs (Frankrijk)
FR 74 538 144 122 51,00

Consolidatiecriteria

De consolidatiecriteria gepubliceerd in het Jaarlijks Financieel Verslag 2015 werden niet gewijzigd en worden dus nog steeds door de Cofinimmo Groep gehanteerd.

Bijlage 15. Transacties tussen verbonden partijen

Tijdens het eerste halfjaar van 2016 vonden geen transacties plaats tussen verbonden partijen in de zin van de norm IAS 34 et Artikel 8 van het Koninklijk Besluit van 13.07.2014.

PERSBERICHT

3. Overeenkomstigheidsverklaring

De Raad van Bestuur van Cofinimmo NV neemt de verantwoordelijkheid voor de inhoud van dit Halfjaarlijks Financieel Verslag 2016, onder voorbehoud van de informatie die door derden werd verstrekt, de verslagen van de commissaris en de vastgoeddeskundigen inbegrepen.

De heer André Bergen, Voorzitter van de Raad van Bestuur, mevrouwen Diana Monissen, Inès Reinmann-Toper, Françoise Roels en Kathleen Van den Eynde en de heren Jean-Edouard Carbonnelle, Olivier Chapelle, Xavier de Walque, Xavier Denis, Christophe Demain, Jérôme Descamps, Maurice Gauchot en Alain Schockert, Bestuurders,

verklaren dat voor zover hen bekend:

    1. het Halfjaarlijks Financieel Verslag 2016 een getrouw overzicht geeft van de belangrijke gebeurtenissen en, desgevallend, de belangrijkste transacties tussen verbonden partijen die zich in de loop van het semester hebben voorgedaan, en de impact daarvan op de financiële staten;
    1. het Halfjaarlijks Financieel Verslag 2016 geen omissie bevat die de impact van een hierin opgenomen verklaring aanzienlijk zou wijzigen;
    1. de financiële staten die zijn opgesteld overeenkomstig de toepasselijke boekhoudkundige normen en het onderwerp uitgemaakt hebben van een beperkt nazicht door de commissaris, een getrouw beeld geven van het patrimonium, de financiële toestand en de resultaten van Cofinimmo en de in de consolidatie opgenomen dochtervennootschappen. Het tussentijds beheersverslag bevat bovendien een prognose voor het resultaat van volgend jaar evenals een toelichting bij de risico's en onzekerheden waarmee de vennootschap geconfronteerd wordt (zie bladzijden 2 tot 11 van het Jaarlijks Financieel Verslag 2015 en bladzijden 31 tot 33 van dit Halfjaarlijks Financieel Verslag 2016).

PERSBERICHT

Voor meer informatie:

Valérie Kibieta Ellen Grauls Head of External Communication and Investor Relations Manager Investor Relations Tel.: +32 2 373 94 21 Tel.: +32 2 373 60 36 [email protected] [email protected]

Betreffende Cofinimmo:

Cofinimmo is opgericht in 1983. Zij is vandaag de belangrijkste Belgische beursgenoteerde investeerder in vastgoed bestemd voor verhuring en een belangrijke speler op de Europese markt.

De vennootschap bezit een gediversifieerde portefeuille die verspreid is over België, Frankrijk, Nederland en Duitsland, een waarde heeft van meer dan 3,2 miljard EUR en goed is voor een totale oppervlakte van meer dan 1 700 000 m². Met het oog op de demografische tendensen, is zij hoofdzakelijk actief in de sectoren zorgvastgoed (44 %), kantoren (39 %), en vastgoed van distributienetten (17 %). Als onafhankelijke vennootschap die de striktste normen inzake corporate governance en duurzaamheid toepast, biedt Cofinimmo diensten aan haar huurders aan en beheert zij haar patrimonium via een team van meer dan 110 medewerkers te Brussel.

Cofinimmo is genoteerd op Euronext Brussels (BEL20) en geniet het fiscale REIT-statuut in België (GVV), in Frankrijk (SIIC) en in Nederland (FBI). Haar activiteiten worden gecontroleerd door de Autoriteit voor Financiële Diensten en Markten, de Belgische regulator.

Op 30.06.2016 bedroeg de totale beurskapitalisatie van Cofinimmo 2,2 miljard EUR. De vennootschap past een investeringsbeleid toe dat streeft naar een hoog dividendrendement, een kapitaalbescherming op lange termijn en dat zich richt tot institutionele beleggers en particulieren.

www.cofinimmo.com

  • 4. Bijlagen
  • 4.1. Verslag van de vastgoeddeskundigen
Investeringswaarde Reële waarde % Reële waarde
Zorgvastgoed 1.473.508.000 1.419.313.000 43,9%
Kantoren 1.276.857.000 1.245.714.000 38.5%
Vastgoed van de distributienetten. 589.604.000 542.227.000 16,8%
Andere 27.874.000 27.194.000 0,8%
Totaal 3.367.843.000 3.234.448.000 100%

4.2. Verslag van de commissaris