AI assistant
Cofinimmo — Interim / Quarterly Report 2016
Nov 10, 2016
3933_10-q_2016-11-10_b9e40f14-24ca-463c-9633-3695d5f39b7e.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Activiteiten en resultaten van het 3 de kwartaal 2016
Solide financiële resultaten:
- Netto courant resultaat (exclusief IAS 39-impact) aandeel van de Groep*: 4,69 EUR per aandeel (tegenover 4,96 EUR op 30.09.2015) – Impact van bepaalde niet-recurrente elementen (-0,25 EUR/aandeel) en van de stijging van het aantal aandelen die deelgerechtigd zijn in de resultaten (- 0,34 EUR/aandeel)
- Resultaat op de portefeuille*: 1,43 EUR per aandeel (tegenover -0,42 EUR op 30.09.2015)
- Nettoresultaat aandeel van de Groep: 3,47 EUR per aandeel (tegenover 3,90 EUR op 30.09.2015)
Veerkrachtige operationele indicatoren:
- Stabiele bezettingsgraad: 95,0 %
- Bijzonder lange resterende looptijd van de huurovereenkomsten: 10,2 jaar
- Stijging van de bruto huurgelden met 0,6 % tijdens de 12 voorbije maanden (+0,8 % bij een ongewijzigde samenstelling*)
- Stijging van de waarde van de portefeuille met 6,4 % tijdens de negen voorbije maanden (+0,9 % bij een ongewijzigde samenstelling): positieve herwaardering van de zorgactiva
- Veerkrachtige EPRA Netto Actief Waarde (NAW)*: 94,20 EUR per aandeel (93,34 EUR op 31.12.2015)
Voortzetting van het investeringsprogramma:
- Verwerving van een portefeuille van vier kantoorgebouwen in Brussel voor 57,9 miljoen EUR
- Verwerving van een woonzorgcentrum in Duitsland voor 9,1 miljoen EUR1
- Verwerving van een eerstelijnszorgcentrum in Nederland voor 4,5 miljoen EUR.
- Investeringen sinds de kapitaalverhoging van mei 2015: 252 miljoen EUR, waarvan 138 miljoen EUR in zorgvastgoed en 108 miljoen EUR in kantoren
Optimale financieringsvoorwaarden en belangrijke investeringscapaciteit:
- Terugkoop van de converteerbare obligaties met vervaldatum in 2018 en uitgifte van nieuwe converteerbare obligaties met vervaldatum in 2021
- Gemiddelde kost van de schuld*: 2,5 % (2,9 % in 2015)
- Gemiddelde looptijd van de schuld: 4,7 jaar (5,3 jaar op 31.12.2015)
- Schuldratio: 42,8 % (38,6 % op 31.12.2015)
* Alternatieve Performance-indicatoren (Alternative Performance Measure – APM) in de zin van de ESMA richtlijnen : zie bladzijde 3 van dit persbericht.
1 Verwerving onderworpen aan opschortende voorwaarden van administratieve aard.
PERSBERICHT
Gebeurtenissen na 30.09.2016:
- Private plaatsing van obligaties voor 70 miljoen EUR
- Herstructurering van de rente-afdekkingsinstrumenten om de toekomstige kost van de schuld te optimaliseren.
PERSBERICHT
Alternatieve Prestatie-indicatoren (APM – Alternative Performance Measures)
Jarenlang reeds hanteert Cofinimmo in haar financiële communicatie Alternatieve Prestatie-indicatoren (APM – Alternative Performance Measures) in overeenstemming met de richtlijnen die onlangs door de Europese Autoriteit van de Financiële Markten (ESMA - European Securities and Markets Authority) werden uitgevaardigd. Een aantal van deze APM's wordt aanbevolen door de Europese Vereniging van Beursgenoteerde Vastgoedvennootschappen (EPRA- European Public Real Estate Association), andere werden vastgelegd door de sector of door Cofinimmo om de lezer een beter inzicht te geven in de resultaten en prestaties. De APM's in dit persbericht zijn aangeduid met een asterisk (*). Noch de prestatie-indicatoren die bij IFRS-regels of bij wet zijn bepaald, noch de indicatoren die niet gebaseerd zijn op de rubrieken van de resultatenrekeningen of de balans, worden beschouwd als APM's.
De benamingen van de APM's 'Netto courant resultaat', 'Netto courant resultaat (exclusief IAS 39 impact)', 'Herwaardering van de financiële instrumenten (IAS 39)' en 'Resultaat op de portefeuille' zullen in de toekomst gewijzigd worden om overeen te stemmen met de ESMA richtlijnen. Een globaal standpunt van de sector ligt hiervoor ter studie.
De definities van de EPRA prestatie-indicatoren en van andere APM's die door Cofinimmo worden gehanteerd, zijn terug te vinden op onze website (www.cofinimmo.com/investeerders/verslagenpresentaties). De gedetailleerde berekening van deze APM's is bijgevoegd bij dit persbericht (bijlagen 2 en 3).
PERSBERICHT
1. Geconsolideerde kerncijfers
1.1. Algemene gegevens
| (x 1 000 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Portefeuille van vastgoedbeleggingen (in reële waarde) | 3 333,9 | 3 134,4 |
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
| Vastgoedresultaat | 156 001 | 153 611 |
| Operationeel resultaat vóór het resultaat op de portefeuille | 126 279 | 131 538 |
| Netto courant resultaat (exclusief IAS 39 impact) – aandeel Groep* | 98 498 | 96 885 |
| IAS 39 impact* | -55 606 | -12 457 |
| Netto courant resultaat - aandeel Groep* | 42 892 | 84 428 |
| Resultaat op de portefeuille - aandeel Groep* | 29 842 | -8 165 |
| Netto resultaat - aandeel Groep | 72 734 | 76 263 |
| 30.09.2016 | 31.12.2015 | |
| Beheerskosten/Gemiddelde patrimoniumwaarde in beheer1* | 1,09 % | 0,93 % |
| Operationele marge* | 81,5 % | 84,0 % |
| Gewogen resterende looptijd van de huurcontracten2 (in jaren) |
10,2 | 10,5 |
| Bezettingsgraad3 | 95,0 % | 94,9 % |
| Bruto huurrendement bij 100 % verhuring van de portefeuille4 | 6,9 % | 6,9 % |
| Netto huurrendement bij 100 % verhuring van de portefeuille5 | 6,4 % | 6,4 % |
| Schuldratio6 Gemiddelde schuldenlast7* |
42,8 % 2,5 % |
38,6 % 2,9 % |
1.2. Gegevens per aandeel – aandeel Groep8
| (in EUR) | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Netto courant resultaat (exclusief IAS 39impact)* | 4,69 | 4,96 |
| IAS 39 impact* | -2,65 | -0,64 |
| Netto courant resultaat* | 2,04 | 4,32 |
| Resultaat op de portefeuille* | 1,43 | -0,42 |
| Netto resultaat* | 3,47 | 3,90 |
1 Gemiddelde waarde van het patrimonium vermeerderd met de waarde van de afgestane vordering van de gebouwen waarvan de onderhoudskosten ten laste van de eigenaar door de Groep worden gedragen door middel van verzekeringspremies in totale waarborg.
2 Tot aan de eerste opzeggingsmogelijkheid voor de huurder.
3 Berekend in functie van de reële huren en, voor de leegstaande ruimten, van de door de onafhankelijke vastgoeddeskundigen geschatte huurwaarde.
4 De som van de lopende huren en de geschatte huurwaarde van de leegstaande ruimten, gedeeld door de waarde van de portefeuille inclusief notariële kosten en registratierechten, exclusief ontwikkelingsprojecten.
5 Lopende huren, vermeerderd met de geschatte huurwaarde van de leegstaande ruimten en verminderd met de rechtstreekse kosten, gedeeld door de waarde van de portefeuille inclusief notariële kosten en registratierechten, exclusief ontwikkelingsprojecten.
6 Wettelijke ratio berekend overeenkomstig de GVV-regelgeving als: Financiële en andere schulden / Totaal der activa.
7 Bankmarges inbegrepen.
8 Gewone en bevoorrechte aandelen.
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 10.11.2016, 17.40 CET
| Intrinsieke waarde van het aandeel (in EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in reële waarde1 na uitkering van het dividend van het boekjaar 2015* |
87,03 | 83,39 |
| Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in investeringswaarde2 na uitkering van het dividend van het boekjaar 2015* |
91,01 | 86,97 |
| Verwaterde intrinsieke waarde van het aandeel (in EUR) | 30.09.20163 | 31.12.20154 |
|---|---|---|
| Verwaterd geherwaardeerd netto-actief per aandeel in reële waarde1 na uitkering van het dividend van het boekjaar 2015 |
86,85 | 83,23 |
| Verwaterd geherwaardeerd netto-actief per aandeel in investeringswaarde2 na uitkering van het dividend van het boekjaar |
90,82 | 86,80 |
| 2015 |
1.3. Prestatie-indicatoren overeenkomstig het EPRA-referentiesysteem5
| (in EUR per aandeel) | 30.09.20168 | 30.09.20159 |
|---|---|---|
| EPRA Resultaat* | 4,69 | 4,96 |
| EPRA Verwaterd resultaat* | 4,69 | 4,96 |
| (in EUR per aandeel) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
| EPRA Netto Actief Waarde (NAW)* | 94,20 | 93,34 |
| EPRA Aangepaste Netto Actief Waarde (NNNAW)* | 90,01 | 90,93 |
| 30.09.2016 | 31.12.2015 | |
| EPRA Netto Initieel Rendement (NIR)* | 6,1 % | 6,0 % |
| EPRA Aangepast NIR* | 6,0 % | 5,9 % |
| EPRA Huurleegstand* | 5,1 % | 5,2 % |
| EPRA Kostratio (rechtstreekse kosten van de leegstand | ||
| inbegrepen)* | 22,9 % | 20,1 % |
| EPRA Kostratio (rechtstreekse kosten van de leegstand niet | ||
| inbegrepen)* | 20,1 % | 17,7 % |
1 Reële waarde: na aftrek van transactiekosten (hoofdzakelijk overdrachtsrechten) van de waarde van de vastgoedbeleggingen.
2 Investeringswaarde: vóór aftrek van transactiekosten.
3 Overeenkomstig de toepasbare IAS/IFRS normen, worden de in 2011 uitgegeven obligaties terugbetaalbaar in aandelen (OTA), de in 2013 uitgegeven (en nog in omloop zijnde) converteerbare obligaties en de in 2016 uitgegeven converteerbare obligaties, niet in rekening gebracht van het geherwaardeerd verwaterd netto-actief per aandeel op 30.09.2016 aangezien ze een winstbevorderende impact zouden hebben.
4Overeenkomstig de toepasbare IAS/IFRS normen, worden de in 2011 uitgegeven OTA en de in 2011 uitgegeven (terugbetaald in 2016) en de in 2013 uitgegeven converteerbare obligaties niet in rekening gebracht van het geherwaardeerd verwaterd netto-actief per aandeel op 31.12.2015 aangezien ze een winstbevorderende impact zouden hebben.
5 Deze gegevens zijn niet vereist door de GVV-regelgeving en zijn niet onderworpen aan een nazicht door overheidsinstanties.
6 Overeenkomstig de 'EPRA Best Practice Recommendations', werden de in 2011 uitgegeven OTA en de in 2016 uitgegeven converteerbare obligaties niet in rekening gebracht bij de berekening van het EPRA verwaterd resultaat, de EPRA NAW en de EPRA NNNAW op 30.09.2016, aangezien ze op die datum 'out-of-the-money' waren. De in 2013 uitgegeven (en nog in omloop zijnde) converteerbare obligaties daarentegen werden wel in rekening gebracht bij de berekening van het EPRA verwaterd resultaat, de EPRA NAW en de EPRA NNNAW aangezien ze op 30.09.2016 'in-the-money' waren.
7 Overeenkomstig de 'EPRA Best Practice Recommendations', werden de in 2011 uitgegeven OTA en de in 2011 uitgegeven (in 2016 terugbetaalde) en in 2013 uitgegeven converteerbare obligaties niet in rekening gebracht bij de berekening van het EPRA verwaterd resultaat, de EPRA NAW en de EPRA NNNAW op 31.12.2015, aangezien ze op die datum ' out-of-the-money' waren.
2. Voornaamste gebeurtenissen die zich tijdens het derde kwartaal 2016 hebben voorgedaan
2.1. Zorgvastgoed: uitbreiding van de portefeuille
Duitsland
▪ Ondertekening van een overeenkomst voor de verwerving van een nieuw gebouwd woonzorgcentrum in Calau1
Op 22.07.2016 verwierf de Cofinimmo Groep2 het woonzorgcentrum Seniorenresidenz Calau te Calau, in de regio Brandenburg. Dit nieuwbouwcomplex heeft een oppervlakte van 4 600 m² en biedt 81 bedden en 20 plaatsen in dagzorg. Het wordt verhuurd aan de uitbatersgroep M.E.D. Gesellschaft für Altenpflege mbH, volgens een 'dubbel netto' huurovereenkomst met een vaste looptijd van 25 jaar, verlengbaar met vijf jaar. De huur wordt jaarlijks geïndexeerd volgens de consumptieprijsindex. Het investeringsbedrag beloopt 9,1 miljoen EUR en het initiële huurrendement bedraagt 6,1 %.
PERSBERICHT
1 Zie ook ons persbericht van 25.07.2016.
2 Verwerving onderworpen aan een opschortende voorwaarde van administratieve aard.
PERSBERICHT
Nederland
▪ Verwerving van het eerstelijnszorgcentrum Oranjeplein in Goirle1
Op 01.08.2016 verwierf de Cofinimmo Groep het eerstelijnszorgcentrum Oranjeplein in Goirle, in de buurt van Tilburg. De investering bedraagt 4,5 miljoen EUR. Het vastgoed werd gerenoveerd in 2013 en het heeft een oppervlakte van 1 844 m². Het gebouw wordt volledig gebruikt door meerdere medische en paramedische beroepen (artsen, tandartsen, fysiotherapeuten, psychotherapeuten, apothekers). Elke zorgverstrekker is huurder van de Cofinimmo Groep volgens een 'dubbel netto' huurovereenkomst die jaarlijks geïndexeerd wordt. De gemiddelde gewogen resterende looptijd van de huurovereenkomsten bedraagt zeven jaar. Het initiële bruto huurrendement bedraagt 7,4 %. Cofinimmo sloot voor het commercieel beheer van dit vastgoed een exclusieve samenwerkingsovereenkomst af met Maron Healthcare, een plaatselijke vennootschap. Deze gespecialiseerde beheerder moet zorgen voor een optimale bezettingsgraad op lange termijn met specifieke aandacht voor het aanvullende karakter van de gezondheidsdiensten in dit centrum.
▪ Oplevering van de parkeergarage van het Amphia Ziekenhuis in Breda
In de loop van het derde kwartaal werden de bouwwerkzaamheden van de nieuwe parkeergarage van het Amphia Ziekenhuis, het belangrijkste ziekenhuisin regio Breda, afgerond. De parkeergarage beschikt over meer dan 900 parkeerplaatsen voor de patiënten en bezoekers van het ziekenhuis en de aanleg maakt deel uit van de herontwikkeling van de volledige ziekenhuiscampus. Het totale budget van de werkzaamheden bedroeg 9,7 miljoen EUR. Cofinimmo verhuurt deze parkeergarage aan de uitbater Stichting Amphia in het kader van een 'dubbel netto'-huurovereenkomst voor 30 jaar. De huurprijs zal jaarlijks worden geïndexeerd op basis van de consumptieprijsindex. Het initiële huurrendement bedraagt 7,5 %.
1 Zie ook ons persbericht van 08.08.2016.
PERSBERICHT
België
▪ Start van de herbestemmingswerken van het kantoorgebouw Woluwe 106-108 (Brussel Gedecentraliseerd) tot woonzorgcentrum
In de loop van de maand augustus startte Cofinimmo de herbestemmingswerken van het kantoorgebouw Woluwe 106-108 (Brussel Gedecentraliseerd) tot woonzorgcentrum, aangezien de vereiste vergunningen voor de herontwikkeling van deze site waren afgeleverd. Ter herinnering: dit voormalige kantoorgebouw van 7 000 m² zal verbouwd worden tot een woonzorgcentrum met een capaciteit van 151 bedden. Bij de oplevering, die voorzien is voor het vierde kwartaal van 2017, zal het gebouw verhuurd worden aan de uitbater Vivalto Home in het kader van een 'triple netto' huurovereenkomst voor 27 jaar. De huurprijs zal jaarlijks worden geïndexeerd op basis van de consumptieprijsindex. Het bedrag van de werkzaamheden wordt geschat op 13 miljoen EUR en de 'yield on cost' van het project, die rekening houdt met de reële waarde van het gebouw bij aanvang van de werkzaamheden, bedraagt 5,9 %.
Woonzorgcentrum Woluwe 106-108 - Brussel (BE) (voorziene situatie na de werkzaamheden)
▪ Verlenging van de huurovereenkomst voor het sport- en wellnesscentrum La Rasante in Brussel In de loop van het derde kwartaal ondertekende Cofinimmo een aanvullende overeenkomst voor verlenging van de huurovereenkomst afgesloten met de Aspria Groep voor het sport- en wellnesscentrum La Rasante te Brussel. Zoals in juni 20151 overeengekomen bij de verwerving door Cofinimmo van twee sport- en wellnesscentra die in Duitsland worden uitgebaat door Aspria, wordt door de verlenging met 18 jaar de nieuwe einddatum van de huurovereenkomst vastgelegd op 16.10.2045.
1 Zie ook ons persbericht van 04.06.2015.
PERSBERICHT
Frankrijk
▪ Oplevering van de renovatie- en uitbreidingswerkzaamheden van de revalidatiekliniek (SSR) Caux du Littoral in Néville.
In de loop van het derde kwartaal rondde de Cofinimmo Groep de renovatie- en uitbreidingswerkzaamheden af van de revalidatiekliniek (SSR) Caux du Littoral in Néville, in de regio Haute Normandie. De aankoopprijs van de site en het budget van de werkzaamheden bedragen samen 5,2 miljoen EUR. Voor dit gebouw van 3 230 m² met 60 bedden werd een 'triple netto' huurovereenkomst met een duur van 12 jaar afgesloten met de Franse uitbater Handra. De huurprijzen zullen jaarlijks geïndexeerd worden. Het initiële bruto rendement van deze transactie bedraagt 7,5 %.
▪ Verwerving van de uitbreidingen van de zorginstellingen Les Lubérons en William Harvey, respectievelijk in Puy Sainte Réparade en in Saint Martin d'Aubigny
Op 12.07.2016 verwierf de Cofinimmo Groep de nieuw gebouwde uitbreidingen van de twee volgende zorginstellingen van haar Franse vastgoedportefeuille:
- de uitbreiding van het woonzorgcentrum (EHPAD) Les Lubérons in Puy Sainte Réparade, in de regio Bouches du Rhône (6 400 m² en in totaal 108 bedden na de werken), en
- de uitbreiding van de revalidatiekliniek (SSR) William Harvey in Saint Martin d'Aubigny, in Normandië (5.500 m² en 70 bedden in totaal na de werken).
De totale investering bedroeg 6,0 miljoen EUR. Voor beide sites werd een nieuwe 'dubbel netto' huurovereenkomst met een duur van 12 jaar afgesloten met de uitbatersgroep Korian-Medica. De huurprijzen zullen jaarlijks geïndexeerd worden. Het initiële bruto rendement bedraagt 6,1 %.
PERSBERICHT
2.2. Kantoren: investeringen met meerwaardepotentieel
▪ Verwerving van een portefeuille van vier kantoorgebouwen in Brussel1
Op 05.08.2016 verwierf Cofinimmo de aandelen van vier vennootschappen, elk eigenaar van een kantoorgebouw. Deze vastgoedportefeuille omvat drie gebouwen in het hart van de Europese wijk van Brussel (Wet 34, Montoyer 10 en Wetenschap 41) en een vierde gebouw in het gedecentraliseerde deel van Brussel (Vorst 280). Deze activa hebben een gemiddelde oppervlakte van 5 700 m² en een gemiddelde bezettingsgraad van 88 %. De gemiddelde gewogen resterende looptijd van de huurovereenkomsten bedraagt 3,3 jaar tot de eerste opzeggingsmogelijkheid voor de huurders (5,8 jaar tot het einde van de huurovereenkomsten). Bij de transactie werden de gebouwen gewaardeerd op 57,9 miljoen EUR, een bedrag dat in de lijn ligt met de investeringswaarde die de onafhankelijke vastgoeddeskundige toekende. Het meerwaardepotentieel door een actieve commercialisering en gepaste inrichtingswerken is groot. Het bruto huurrendement bedraagt vandaag 6,4 % en zou kunnen stijgen tot 7,4 % in geval van een totale bezetting.
1 Zie ook ons persbericht van 08.08.2016.
PERSBERICHT
2.3. Uitgifte van nieuwe converteerbare obligaties en terugkoop van bestaande converteerbare obligaties1
In de loop van de maand september gaf Cofinimmo nieuwe converteerbare obligaties uit en ging gelijktijdig over tot de terugkoop van converteerbare obligaties uitgegeven in 2013. Hierdoor kon de vennootschap o.a. haar financieringskosten verlagen, de gemiddelde looptijd van haar schulden verlengen en de mogelijke verwatering verminderen, rekening houdend met het lagere aantal onder de nieuwe obligaties liggende aandelen.
▪ Terugkoop van in 2013 uitgegeven converteerbare obligaties
Cofinimmo ging over tot de terugkoop van 173,8 miljoen EUR, die ongeveer 91,08 % 2 vertegenwoordigt van het nominale bedrag van de in 2013 uitgegeven converteerbare obligaties (vervaldatum 2018, coupon 2,0 %). De terugkoopprijs in contanten werd vastgelegd op 131,43 EUR, hetzij de slotkoers van de bestaande obligaties op de dag voorafgaand aan de lancering van de operatie, voor sommige technische elementen aangepast en vermeerderd met een premie van 1,50 %. De converteerbare obligaties met vervaldatum in 2018 die werden teruggekocht of reeds in het bezit van Cofinimmo waren, werden na de afwikkeling van deze operatie geannuleerd.
▪ Uitgifte van nieuwe converteerbare obligaties
De niet-gewaarborgde en niet-ondergeschikte obligaties uitgegeven door Cofinimmo hebben een looptijd van vijf jaar en een jaarlijks op de vervaldag te betalen coupon van 0,1875 %. De initiële conversieprijs werd vastgelegd op 146,00 EUR, wat een premie impliceert van 27,41 % in verhouding tot een referentieprijs die gelijk is aan de volume-gewogen gemiddelde koers van de gewone aandelen van de vennootschap op Euronext Brussel op de dag van de lancering van de operatie. De nominale waarde van elke obligatie is gelijk aan de initiële conversieprijs. De totale investering bedroeg 219,3 miljoen EUR.
1 Zie ook onze persberichten van 06.09.2016, 12.09.2016 en 16.09.2016.
2 Percentage met uitsluiting van de converteerbare obligaties met vervaldatum 2018 die al in het bezit zijn van Cofinimmo, d.w.z. 8,65 % van het totaal.
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 10.11.2016, 17.40 CET
3. Geconsolideerde resultatenrekening – Analytisch schema (x 1 000 EUR)
| A. NETTO COURANT RESULTAAT | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Huurinkomsten, min de met verhuur verbonden kosten | 151 405 | 150 393 |
| Terugnemingen van overgedragen en verdisconteerde huren (non cash) |
8 449 | 7 660 |
| Niet-gerecupereerde huurlasten en belastingen op verhuurde gebouwen |
-2 456 | -3 538 |
| Kosten voor wederinstaatstelling, min de vergoeding voor huurschade |
-1 397 | -904 |
| Vastgoedresultaat | 156 001 | 153 611 |
| Technische kosten | -4 721 | -2 324 |
| Commerciële kosten | -863 | -501 |
| Kosten en belastingen van niet-verhuurde goederen | -3 539 | -2 876 |
| Vastgoedresultaat na rechtstreekse vastgoedkosten | 146 878 | 147 910 |
| Beheerkosten vastgoed | -14 193 | -10 697 |
| Operationeel vastgoedresultaat | 132 685 | 137 213 |
| Algemene kosten van de vennootschap | -6 406 | -5 675 |
| Operationeel resultaat (vóór resultaat op de portefeuille) | 126 279 | 131 538 |
| Financiële inkomsten | 3 893 | 4 197 |
| Netto interestkosten | -24 736 | -32 089 |
| Andere financiële kosten | -478 | -147 |
| Herwaardering van de financiële instrumenten (IAS 39)* | -55 211 | -12 129 |
| Aandeel in het netto courant resultaat van aanverwante vennootschappen en joint ventures |
349 | 347 |
| Belastingen | -3 535 | -3 348 |
| Netto courant resultaat* | 46 561 | 88 369 |
| Minderheidsbelangen m.b.t. de herwaardering van de financiële instrumenten (IAS 39) |
-395 | -328 |
| Andere minderheidsbelangen m.b.t. het netto courant resultaat | -3 274 | -3 613 |
| Netto courant resultaat - aandeel Groep* | 42 892 | 84 428 |
| B. RESULTAAT OP DE PORTEFEUILLE | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële activa |
2 018 | 1 940 |
| Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen | 29 786 | -10 292 |
| Aandeel in het portefeuilleresultaat van aanverwante vennootschappen en joint ventures |
235 | |
| Ander portefeuilleresultaat | -1 564 | 142 |
| Resultaat op de portefeuille* | 30 475 | -8 210 |
| Minderheidsbelangen m.b.t. het portefeuilleresultaat | -633 | 45 |
| Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep* | 29 842 | -8 165 |
| C. NETTO RESULTAAT | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Netto resultaat | 77 036 | 80 159 |
| Minderheidsbelangen | -4 302 | -3 896 |
| Netto resultaat – aandeel Groep | 72 734 | 76 263 |
PERSBERICHT
| AANTAL AANDELEN | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Aantal uitgegeven gewone aandelen (eigen aandelen inbegrepen) | 20 345 186 | 20 344 267 |
| Aantal gewone aandelen in omloop | 20 299 057 | 20 293 453 |
| Aantal gewone aandelen in beschouwing genomen voor de berekening van het resultaat per aandeel |
20 299 057 | 18 846 520 |
| Aantal uitgegeven bevoorrechte aandelen | 685 562 | 685 959 |
| Aantal bevoorrechte aandelen in omloop | 685 562 | 685 959 |
| Aantal bevoorrechte aandelen in beschouwing genomen voor de berekening van het resultaat per aandeel |
685 562 | 685 959 |
| Totaal aantal uitgegeven aandelen (eigen aandelen inbegrepen) | 21 030 748 | 21 030 226 |
| Totaal aantal aandelen in omloop | 20 984 619 | 20 979 412 |
| Totaal aantal aandelen in beschouwing genomen voor de berekening van het resultaat per aandeel |
20 984 619 | 19 532 479 |
Toelichting bij de geconsolideerde resultatenrekeningen – Analytisch schema
De netto huurinkomsten bedragen 151,4 miljoen EUR op 30.09.2016, tegenover 150,4 miljoen EUR op 30.09.2015. Door de investeringen in zorgvastgoed in Duitsland en Nederland en de verhuur van het kantoorgebouw Guimard 10-12 kon het inkomstenverlies als gevolg van de verkoop van activa in 2015 (kantoorgebouw Livingstone II en portefeuille van woonzorgcentra Silverstone) volledig gecompenseerd worden. Bij constante samenstelling stegen de bruto huurinkomsten met 0,8 % tussen 30.09.2015 en 30.09.2016 dankzij nieuwe huurovereenkomsten in de kantorenportefeuille enerzijds, en de indexering van de huurprijzen anderzijds.
De directe (technische kosten) en indirecte (beheerkosten vastgoed en algemene kosten van de vennootschap) operationele kosten zijn gestegen met 6,6 miljoen EUR tussen 30.09.2015 en 30.09.2016.
- De stijging van de technische kosten (2,4 miljoen EUR) vloeit voornamelijk voort uit een verschillende verdeling van de onderhoudswerkzaamheden over het hele boekjaar. In 2015 waren deze werkzaamheden namelijk sterk geconcentreerd in het vierde kwartaal, wat dit jaar niet het geval is.
- De stijging van de kosten voor vastgoedbeheer (3,5 miljoen EUR) stemt in het bijzonder overeen met een toename van het aantal werknemers in voltijdsequivalenten, met studiekosten voor diverse investeringsdossiers en met een wijziging in de geleverde en ontvangen prestaties inzake asset management.
- De stijging van de algemene kosten van de vennootschap (0,7 miljoen EUR) wordt o.a. verklaard door het ten laste nemen tijdens het eerste kwartaal van 2016 van de volledige inschrijvingstaks voor het boekjaar.
Van de stijging van de kosten van 6,6 miljoen EUR stemt slechts 1,3 miljoen EUR overeen met bijkomende recurrente kosten gekoppeld aan de ontwikkeling van de activiteiten van de Groep.
De netto-interestkosten bedragen -24,7 miljoen EUR op 30.09.2016, in vergelijking met -32,1 miljoen EUR op 30.09.2015. Het gemiddelde schuldniveau is immers gedaald van 1 490 miljoen EUR op 30.09.2015 tot 1 316 miljoen EUR op 30.09.2016. Bovendien is de gemiddelde kostprijs van de schuld van 2,9 % naar 2,5 % gedaald tussen beide data.
PERSBERICHT
De rubriek 'Herwaardering van financiële instrumenten*' bedraagt -55,2 miljoen EUR op 30.09.2016, tegenover -12,1 miljoen EUR op 30.09.2015. Deze omvat een kost gekoppeld aan de variatie in de reële waarde van de financiële instrumenten van 31,7 miljoen EUR en een kost gekoppeld aan de herstructurering van de financiële instrumenten van 23,5 miljoen EUR.
Het netto courant resultaat – aandeel Groep* bedraagt 42,9 miljoen EUR op 30.09.2016, in vergelijking met 84,4 miljoen EUR op 30.09.2015. Per aandeel komt dit overeen met 2,04 EUR op 30.09.2016 en 4,32 EUR op 30.09.2015. Het aantal aandelen dat deelgerechtigd is in het resultaat van de periode, steeg tussen deze twee data van 19 532 479 naar 20 984 619, voornamelijk als gevolg van de kapitaalverhoging in mei 2015.
In het portefeuilleresultaat bedraagt de variatie in reële waarde van de vastgoedbeleggingen 29,8 miljoen EUR op 30.09.2016, in vergelijking met -10,3 miljoen EUR op 30.09.2015. De waardestijging van de zorgactiva en de positieve herwaardering van het gerenoveerde kantoorgebouw Guimard 10-12 maakten de waardevermindering van sommige kantoorgebouwen ruimschoots goed. Bij een ongewijzigde samenstelling is de reële waarde van de vastgoedbeleggingen licht gestegen ten opzichte van 31.12.2015 (+0,9 %).
Het netto resultaat – aandeel Groep bedraagt 72,7 miljoen EUR op 30.09.2016, tegenover 76,3 miljoen EUR op 30.06.2015. Per aandeel komt dit overeen met 3,47 EUR op 30.09.2016 en 3,90 EUR op 30.09.2015.
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 10.11.2016, 17.40 CET
4. Geconsolideerde balans (x 1 000 EUR)
| ACTIVA | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Vaste activa | 3 525 554 | 3 325 414 |
| Goodwill | 111 256 | 111 256 |
| Immateriële vaste activa | 813 | 565 |
| Vastgoedbeleggingen | 3 331 266 | 3 131 483 |
| Andere materiële vaste activa | 555 | 364 |
| Financiële vaste activa | 20 | |
| Vorderingen financiële leasings | 75 368 | 75 652 |
| Handelsvorderingen en andere vaste activa | 41 | 41 |
| Deelnemingen in aanverwante vennootschappen en joint | ||
| ventures | 6 255 | 6 033 |
| Vlottende activa | 129 311 | 87 066 |
| Activa bestemd voor verkoop | 2 670 | 2 870 |
| Financiële vlottende activa | 14 | |
| Vorderingen financiële leasings | 1 769 | 1 656 |
| Handelsvorderingen | 17 802 | 19 801 |
| Belastingvorderingen en andere vlottende activa | 11 382 | 17 363 |
| Kas en kasequivalenten | 62 403 | 22 040 |
| Overlopende rekeningen | 33 285 | 23 322 |
| TOTAAL ACTIVA | 3 654 865 | 3 412 480 |
| EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Eigen vermogen | 1 892 370 | 1 924 615 |
| Eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moedervennootschap |
1 826 326 | 1 860 099 |
| Kapitaal | 1 124 530 | 1 124 295 |
| Uitgiftepremies | 504 495 | 504 240 |
| Reserves | 124 567 | 127 597 |
| Netto resultaat van het boekjaar | 72 734 | 103 967 |
| Minderheidsbelangen | 66 044 | 64 516 |
| Verplichtingen | 1 762 495 | 1 487 865 |
| Langlopende verplichtingen | 1 285 051 | 926 891 |
| Voorzieningen | 17 305 | 17 636 |
| Langlopende financiële schulden | 1 123 894 | 809 313 |
| Andere langlopende financiële verplichtingen | 105 440 | 64 656 |
| Uitgestelde belastingen | 38 412 | 35 286 |
| Kortlopende verplichtingen | 477 444 | 560 974 |
| Kortlopende financiële schulden | 340 045 | 445 676 |
| Andere kortlopende financiële verplichtingen | 15 589 | 20 572 |
| Handelsschulden en andere kortlopende schulden | 98 432 | 62 865 |
| Overlopende rekeningen | 23 378 | 31 861 |
| TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN | 3 654 865 | 3 412 480 |
PERSBERICHT
Toelichting bij de geconsolideerde balans
De investeringswaarde van de vastgoedportefeuille 1 , zoals bepaald door de onafhankelijke vastgoeddeskundigen, bedraagt 3 470,4 miljoen EUR op 30.09.2016, in vergelijking met 3 262,3 miljoen EUR op 31.12.2015. Zijn reële waarde, opgenomen in de geconsolideerde balans bij toepassing van de IAS 40-norm, wordt verkregen door de transactiekosten van de investeringswaarde af te trekken. Op 30.09.2016 bedroeg de reële waarde 3 333,9 miljoen EUR, in vergelijking met 3 134,4 miljoen EUR op 31.12.2015.
De rubriek 'Deelnemingen in aanverwante vennootschappen en joint ventures' heeft betrekking op de belangen van 51 % van Cofinimmo in Cofinea I SAS (zorginstellingen in Frankrijk). De rubriek " Minderheidsbelangen " omvat de obligaties terugbetaalbaar in aandelen uitgegeven door de dochtervennootschap Cofinimur I SA (distributienet MAAF/GMF in Frankrijk) en de minderheidsbelangen van de dochtervennootschappen Aspria Machsee, Aspria Uhlenhorst, Pubstone, Pubstone Group, Pubstone Properties en Rheastone.
1 De activa bestemd voor eigen gebruik en de projectontwikkelingen inbegrepen.
5. Operationele resultaten
5.1. Bezettingsgraad (berekend op basis van de huurinkomsten)
Berekend op basis van de reële huren en, voor de leegstaande ruimten, de door de onafhankelijke vastgoeddeskundigen geschatte huurwaarde:
5.2. Gemiddelde resterende looptijd van de huurcontracten
In jaren tot de eerste opzeggingsmogelijkheid door de huurder:
Indien geen enkele opzegoptie zou worden uitgeoefend, m.a.w. indien alle huurders tot het contractuele einde van de huurovereenkomsten in hun gebouw zouden blijven, bedraagt de gemiddelde resterende looptijd van de huurovereenkomsten 11,1 jaar.
PERSBERICHT
5.3. Variatie in bruto huurinkomsten bij ongewijzigde portefeuille*
| Bruto huurinkomsten op 30.09.2016 (x 1 000 EUR) |
Bruto huurinkomsten op 30.09.2015 (x 1 000 EUR) |
Variatie | Variatie bij ongewijzigde portefeuille* |
|
|---|---|---|---|---|
| Zorgvastgoed BE | 36 453 | 40 265 | -9,5 % | +1,5 % |
| Zorgvastgoed DE | 4 993 | 1 859 | +168,6 % | +1,3 % |
| Zorgvastgoed FR | 19 003 | 18 671 | +1,8 % | -0,1 % |
| Zorgvastgoed NL | 5 500 | 4 937 | +11,4 % | +0,7 % |
| Kantoren | 58 561 | 57 882 | +1,2 % | +0,7 % |
| Vastgoed van distributienetten | 28 196 | 28 216 | -0,1 % | +0,4 % |
| Andere | 1 548 | 1 524 | +1,6 % | +1,3 % |
| TOTALE PORTEFEUILLE | 154 254 | 153 354 | +0,6 % | +0,8 % |
Bij ongewijzigde portefeuille ('like-for-like') is het niveau van de huurgelden licht gestegen (+0,8 %) over de laatste 12 maanden: het negatieve effect van de vertrekken (-1,7 %) en de heronderhandelingen (- 0,3 %) werd gecompenseerd door het positieve effect van de indexering van de huurprijzen (+1,2 %) en de nieuwe huurovereenkomsten (+1,6 %).
6. Vastgoedpatrimonium op 30.09.2016
| EVOLUTIE VAN DE TOTALE PORTEFEUILLE Uittreksel uit de verslagen van de onafhankelijke vastgoeddeskundigen Cushman & Wakefield, Jones Lang LaSalle en PricewaterhouseCoopers op basis van de investeringswaarde |
||||
|---|---|---|---|---|
| (x 1 000 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 | ||
| Investeringswaarde van de volledige portefeuille | 3 470,4 | 3 262,3 | ||
| Projecten en grondreserve -67,3 -63,1 |
||||
| Totaal van de gebouwen in uitbating | 3 403,1 | 3 199,2 | ||
| Contractuele huurinkomsten | 223,7 | 210,1 | ||
| Bruto rendement op de gebouwen in uitbating | 6,6 % | 6,6 % | ||
| Contractuele huren + Geschatte huurwaarde van de leegstaande 235,5 gebouwen op de schattingsdatum |
||||
| Bruto rendement bij 100 % verhuring van de portefeuille 6,9 % 6,9 % |
||||
| Bezettingsgraad van de gebouwen in uitbating1 | 95,0 % | 94,9 % |
Op 30.09.2016 omvat de rubriek 'Projecten en grondreserve' hoofdzakelijk het kantoorgebouw Belliard 40. In het zorgvastgoedsegment omvat hij eveneens de projecten of uitbreidingen waarvan de belangrijkste gelegen zijn in Brussel (Woluwe 106-108) en Heerlen (Nederland).
1 Berekend op basis van de huurinkomsten.
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 10.11.2016, 17.40 CET
Portefeuille op 30.09.2016
| Reële waarde | Vastgoedresultaat na directe kosten |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Segment | (x 1 000 EUR) | (in %) | Variatie van de periode |
(x 1 000 EUR) | (in %) |
| Zorgvastgoed | 1 457 651 | 43,7 % | +4,0 % | 64 617 | 44,0 % |
| Duitsland | 100 755 | 3,0 % | +4,0 % | 4 789 | 3,3 % |
| België | 812 325 | 24,4 % | +3,2 % | 35 817 | 24,4 % |
| Frankrijk | 409 137 | 12,3 % | +5,0 % | 18 861 | 12,8 % |
| Nederland | 135 434 | 4,0 % | +6,1 % | 5 150 | 3,5 % |
| Kantoren | 1 303 429 | 39,1 % | -2,8 % | 53 734 | 36,6 % |
| Brussel Leopold/Louiza | 372 367 | 11,2 % | +3,1 % | 9 679 | 6,6 % |
| Brussel Centrum/Noord | 102 387 | 3,1 % | -14,5 % | 3 547 | 2,4 % |
| Brussel Gedecentraliseerd | 509 910 | 15,3 % | -5,4 % | 26 444 | 18,0 % |
| Brussel Periferie & Satellieten |
136 717 | 4,1 % | -1,8 % | 4 794 | 3,3 % |
| Antwerpen | 66 457 | 2,0 % | +0.5 % | 3 407 | 2,3 % |
| Andere regio's | 115 591 | 3,4 % | 0,0 % | 5 863 | 4,0 % |
| Vastgoed van distributienetten |
545 645 | 16,4 % | +1,9 % | 27 365 | 18,6 % |
| Pubstone - België | 278 888 | 8,4 % | +2,4 % | 14 455 | 9,8 % |
| Pubstone - Nederland | 143 037 | 4,3 % | -2,2 % | 7 145 | 4,9 % |
| Cofinimur I - Frankrijk | 123 720 | 3,7 % | +5,9 % | 5 765 | 3,9 % |
| Andere | 27 211 | 0,8 % | +1,6 % | 1 162 | 0,8 % |
| TOTALE PORTEFEUILLE | 3 333 936 | 100 % | +0,9 % | 146 878 | 100 % |
PERSBERICHT
7. Gebeurtenissen na 30.09.2016
▪ Private plaatsing van obligaties1
Op 26.10.2016 heeft Cofinimmo met succes de private plaatsing van obligaties met een looptijd van tien jaar afgesloten voor een nominaal bedrag van 70 miljoen EUR, met een vaste coupon van 1,70 %. De plaatsing gebeurde bij een enkele Europese institutionele belegger.
▪ Herstructurering van de rente-afdekkingsinstrumenten
Rekening houdend met de aanhoudend lage rentevoeten heeft Cofinimmo begin november de renteswaps (IRS) geherstructureerd.
- Voor de jaren 2016 en 2017: de afdekkingen blijven ongewijzigd;
- Voor de jaren 2018 tot 2020: de afgedekte notionele bedragen en de 'strike'-rentevoeten werden neerwaarts herzien;
- Voor de jaren 2021 en 2022: de afgedekte notionele bedragen blijven ongewijzigd maar de 'strike'-rentevoeten worden neerwaarts herzien;
- Voor de jaren 2023 tot 2025: afdekkingen werden opgesteld.
De renterisicoafdekking ziet er voortaan als volgt uit:
De totale kostprijs van deze herstructurering bedraagt 44 miljoen EUR.
1 Zie ook ons persbericht van 26.10.2016.
PERSBERICHT
8. FBI statuut in Nederland
In Nederland geniet de Cofinimmo Groep, via haar Nederlandse dochtervennootschappen, het fiscaal stelsel van Fiscale Beleggingsinstelling (FBI), een vergelijkbaar statuut met het Belgische stelsel van Gereglementeerde Vastgoedvennootschap (GVV). Recentelijk bracht de Nederlandse fiscale overheidsinstantie Cofinimmo ervan op de hoogte dat ze zich, als moedervennootschap, diende te onderwerpen aan de FBI verplichtingen. Zoniet zouden haar Nederlandse dochtervennootschappen het FBI statuut kunnen verliezen.
Besprekingen tussen Cofinimmo en de Nederlandse fiscale overheidsinstantie zijn gaande om te bepalen wat er concreet moet worden ondernomen. In het geval dat de Nederlandse dochtervennootschappen het FBI statuut zouden verliezen en zij onder een 'klassiek' stelsel zouden terechtkomen, wat volgens Cofinimmo zeer onwaarschijnlijk lijkt, wordt de impact op de resultaten van het boekjaar 2017 geraamd op 900 000 EUR, hetzij 0,04 EUR/aandeel.
9. Agenda van de aandeelhouder
| Event | Datum |
|---|---|
| Jaarpersbericht: resultaten op 31.12.2016 | 09.02.2017 |
| Publicatie van het Jaarlijks Financieel Verslag 2016 | 07.04.2017 |
| Publicatie van het Duurzaamheidsverslag 2016 | 07.04.2017 |
| Tussentijdse verklaring: resultaten op 31.03.2017 | 27.04.2017 |
| Gewone Algemene Vergadering voor 2016 | 10.05.2017 |
| Halfjaarlijks Financieel Verslag : resultaten op 30.06.2017 | 27.07.2017 |
| Tussentijdse verklaring: resultaten op 30.09.2017 | 09.11.2017 |
| Jaarpersbericht: resultaten op 31.12.2017 | 09.02.2018 |
PERSBERICHT
Voor alle informatie:
Valérie Kibieta Ellen Grauls Head of External Communication and Investor Relations Manager Investor Relations Tel.: +32 2 373 94 21 Tel.: +32 2 373 60 36 [email protected] [email protected]
Over Cofinimmo:
Cofinimmo werd in 1983 opgericht en is nu de grootste Belgische beursgenoteerde vastgoedvennootschap die gespecialiseerd is in huurvastgoed en een belangrijke speler op de Europese vastgoedmarkt.
De vennootschap bezit een gediversifieerde portefeuille in België, Frankrijk, Nederland en Duitsland, met een waarde van meer dan 3,3 miljard EUR en een totale oppervlakte van bijna 1.800.000 m². Met aandacht voor de demografische trends heeft Cofinimmo haar belangrijkste activiteitensectoren toegespitst op zorgvastgoed (44 %), kantoren (39 %) en vastgoed van distributienetten (16 %). Als onafhankelijke vennootschap past Cofinimmo de hoogste normen toe inzake 'corporate governance' en duurzaamheid bij het leveren van diensten aan haar huurders en bij het beheer van haar patrimonium via een team van meer dan 110 mensen in Brussel.
Cofinimmo is genoteerd op Euronext Brussels (BEL20) en geniet het fiscale REIT-statuut in België (GVV), in Frankrijk (SIIC) en in Nederland (FBI). Haar activiteiten worden gecontroleerd door de Autoriteit voor Financiële Diensten en Markten, de Belgische regulator,.
Op 30.09.2016 bedroeg de totale beurskapitalisatie van Cofinimmo 2,3 miljard EUR. De vennootschap hanteert een investeringsbeleid gericht op een hoog dividendrendement en kapitaalbescherming op lange termijn dat zich richt tot institutionele en particuliere beleggers.
Volg ons op:
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE Brussel, embargo tot 10.11.2016, 17.40 CET
| A. NETTO RESULTAAT | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Huurinkomsten | 151 671 | 150 509 |
| Terugnemingen overgedragen en verdisconteerde huren | 8 449 | 7 660 |
| Met verhuur verbonden kosten | -266 | -116 |
| Netto huurresultaat | 159 854 | 158 053 |
| Recuperatie van vastgoedkosten | 38 | -88 |
| Recuperatie van huurlasten en belastingen normaal gedragen | ||
| door de huurder op verhuurde gebouwen | 34 309 | 38 650 |
| Kosten van de huurders en gedragen door de eigenaar op | ||
| huurschade en wederinstaatstelling op het einde van de huur | -1 435 | -816 |
| Huurlasten en belastingen normaal gedragen door de huurder op | ||
| verhuurde gebouwen | -36 765 | -42 188 |
| Vastgoedresultaat | 156 001 | 153 611 |
| Technische kosten | -4 721 | -2 324 |
| Commerciële kosten | -863 | -501 |
| Kosten en taksen van niet-verhuurde goederen | -3 539 | -2 876 |
| Beheerkosten vastgoed | -14 193 | -10 697 |
| Vastgoedkosten | -23 316 | -16 398 |
| Operationeel vastgoedresultaat | 132 685 | 137 213 |
| Algemene kosten van de vennootschap | -6 406 | -5 675 |
| Operationeel resultaat vóór het resultaat op de portefeuille | 126 279 | 131 538 |
| Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële | ||
| activa | 2 018 | 1 940 |
| Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen | 29 786 | -10 292 |
| Ander portefeuilleresultaat | -1 447 | 122 |
| Operationeel resultaat | 156 636 | 123 308 |
| Financiële inkomsten | 3 893 | 4 197 |
| Netto interestkosten | -24 736 | -32 089 |
| Andere financiële kosten | -478 | -147 |
| Variaties in de reële waarde van financiële activa en | ||
| verplichtingen | -55 211 | -12 129 |
| Financieel resultaat | -76 532 | -40 168 |
| Aandeel in het resultaat van aanverwante vennootschappen en | ||
| joint ventures | 584 | 347 |
| Resultaat vóór belastingen | 80 688 | 83 487 |
| Vennootschapsbelasting | -3 535 | -3 348 |
| Exit taks | -117 | 20 |
| Belastingen | -3 652 | -3 328 |
| Netto resultaat | 77 036 | 80 159 |
| Minderheidsbelangen | -4 302 | -3 896 |
| Netto resultaat – aandeel Groep | 72 734 | 76 263 |
| Netto courant resultaat – aandeel Groep* | 42 892 | 84 428 |
| Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep* | 29 842 | -8 165 |
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 10.11.2016, 17.40 CET
| B. ANDERE ELEMENTEN VAN HET GLOBAAL RESULTAAT HERBRUIKBAAR IN DE RESULTATENREKENING |
30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Variaties in het effectieve deel van de reële waarde van toegelaten afdekkingsinstrumenten van de kasstromen zoals gedefinieerd in IFRS |
4 542 | 13 630 |
| Andere elementen van het globaal resultaat herbruikbaar in de resultatenrekeningen |
4 542 | 13 630 |
| Minderheidsbelangen Andere elementen van het globaal resultaat herbruikbaar in de |
||
| resultatenrekeningen – aandeel Groep | 4 542 | 13 630 |
| C. GLOBAAL RESULTAAT | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Globaal resultaat | 81 578 | 93 789 |
| Minderheidsbelangen | -4 302 | -3 896 |
| Globaal resultaat – aandeel Groep | 77 276 | 89 893 |
PERSBERICHT
Bijlage 2: Detail van de berekening van de Alternatieve Prestatie-indicatoren (APM) die worden gehanteerd door Cofinimmo
Netto courant resultaat (exclusief IAS 39 impact) – aandeel Groep (totaalbedrag en bedrag per aandeel)
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Netto resultaat – aandeel Groep | 72 734 | 76 263 |
| Uit te sluiten : | ||
| - Resultaat op de verkoop van vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële activa |
-2 018 | -1 940 |
| - Variatie in de reële waarde van vastgoedbeleggingen |
-29 786 | 10 292 |
| - Aandeel in het portefeuilleresultaat van aanverwante vennootschappen en joint ventures |
-235 | |
| - Andere portefeuilleresultaat |
1 564 | -142 |
| - Minderheidsbelangen m.b.t. het portefeuilleresultaat |
633 | -45 |
| - Herwaardering van de financiële instrumenten (IAS 39) |
55 211 | 12 129 |
| - Minderheidsbelangen m.b.t. de herwaardering van de financiële instrumenten (IAS 39) |
395 | 328 |
| Netto courant resultaat (exclusief IAS 39 impact) – aandeel | ||
| Groep | 98 498 | 96 885 |
| Aantal deelgerechtigde aandelen in omloop | 20 984 619 | 19 532 479 |
| Netto courant resultaat (exclusief IAS 39 impact) – aandeel Groep per aandeel (in EUR/aandeel) |
4,69 | 4,96 |
Netto courant resultaat - aandeel Groep (totaalbedrag en bedrag per aandeel)
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Netto resultaat – aandeel Groep | 72 734 | 76 263 |
| Uit te sluiten : | ||
| - Resultaat op de verkoop van vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële activa |
-2 018 | -1 940 |
| - Variatie in de reële waarde van vastgoedbeleggingen |
-29 786 | 10 292 |
| - Aandeel in het portefeuilleresultaat van aanverwante vennootschappen en joint ventures |
-235 | |
| - Andere portefeuilleresultaat |
1 564 | -142 |
| - Minderheidsbelangen m.b.t. het portefeuilleresultaat |
633 | -45 |
| Netto courant resultaat – aandeel Groep | 42 892 | 84 428 |
| Aantal deelgerechtigde aandelen in omloop | 20 984 619 | 19 532 479 |
| Netto courant resultaat (exclusief IAS 39 impact) – aandeel Groep per aandeel (in EUR/aandeel) |
2,04 | 4,32 |
Portefeuilleresultaat - aandeel Groep (totaalbedrag en bedrag per aandeel)
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Resultaat op de verkoop van vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële activa |
2 018 | 1 940 |
| Variatie in de reële waarde van vastgoedbeleggingen | 29 786 | -10 292 |
| Aandeel in het portefeuilleresultaat van aanverwante vennootschappen en joint ventures |
235 | |
| Andere portefeuilleresultaat | -1 564 | 142 |
| Minderheidsbelangen m.b.t. het portefeuilleresultaat | -633 | 45 |
| Portefeuilleresultaat – aandeel Groep | 29 842 | -8 165 |
| Aantal deelgerechtigde aandelen in omloop | 20 984 619 | 19 532 479 |
| Portefeuilleresultaat – aandeel Groep per aandeel (in EUR/aandeel) |
1,43 | -0,42 |
Netto resultaat – aandeel Groep (bedrag per aandeel)
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Netto resultaat – aandeel Groep | 72 734 | 76 263 |
| Aantal deelgerechtigde aandelen in omloop | 20 984 619 | 19 532 479 |
| Netto resultaat – aandeel Groep per aandeel (in EUR/aandeel) | 3,47 | 3,90 |
Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in reële waarde
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moedervennootschap |
1 826 326 | 1 749 455 |
| Aantal deelgerechtigde aandelen in omloop | 20 984 619 | 20 980 112 |
| Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in reële waarde (in EUR/aandeel) |
87,03 | 83,39 |
Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in investeringswaarde
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moedervennootschap |
1 826 326 | 1 749 455 |
| Uit te sluiten : | ||
| - Overdrachtsrechten opgenomen in het eigen vermogen |
-74 589 | -71 724 |
| - Overdrachtsrechten opgenomen in de resultatenrekeningen |
-8 824 | -3 394 |
| Totaal | 1 909 738 | 1 824 573 |
| Aantal aandelen in omloop, deelgerechtigd in de resultaten | 20 984 619 | 20 980 112 |
| Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in investeringswaarde (in EUR/aandeel) |
91,01 | 86,97 |
Variatie in bruto huurinkomsten bij ongewijzigde portefeuille (like-for-like)
| (x 1 000 EUR) | |
|---|---|
| Bruto huurinkomsten op 30.09.2015 | 153 354 |
| Uit te sluiten : | |
| - Variaties niet-verbonden aan wijzigingen van de perimeter |
1 189 |
| Bruto huurinkomsten op 30.09.2016 | 154 544 |
| Variatie in bruto huurinkomsten bij ongewijzigde portefeuille (like-for-like) | +0,8 % |
Beheerkosten/gemiddelde patrimoniumwaarde in beheer
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Rechtstreekse vastgoedkosten1 | 8 711 | 10 044 |
| Beheerkosten vastgoed1 | 13 875 | 15 343 |
| Algemene kosten van de vennootschap | 6 406 | 7 806 |
| Rechtstreekse en onrechtstreekse operationele kosten | 28 992 | 33 193 |
| Rechtstreekse en onrechtstreekse operationele kosten op jaarbasis |
38 656 | 33 193 |
| Gemiddelde waarde van de portefeuille in beheer tijdens de periode |
3 334 914 | 3 562 197 |
| Beheerkosten/gemiddelde patrimoniumwaarde in beheer | 1,09 % | 0,93 % |
Operationele marge
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Vastgoedresultaat1 | 156 436 | 207 534 |
| 1 Operationeel resultaat (vóór resultaat op de portefeuille) |
127 444 | 174 341 |
| Operationele marge | 81,5 % | 84,0 % |
Gemiddelde kost van de schuld
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Interestkosten geboekt door de Groep | 24 736 | 42 310 |
| Interestkosten geboekt door de Groep op jaarbasis | 32 981 | 42 310 |
| Gemiddelde gewogen schuld tijdens de periode | 1 315 824 | 1 459 018 |
| Gemiddelde kost van de schuld | 2,5 % | 2,9 % |
1 De cijfers van deze rubrieken werden herwerkt: de kosten die oorspronkelijk eenmalig op 01.01 werden geboekt bij toepassing van de IFRIC 21 norm, werden gespreid over het jaar om een gemiddelde situatie over het boekjaar weer te geven.
PERSBERICHT
Bijlage 3: Detail van de berekeningen van de EPRA prestatie-indicatoren
EPRA resultaat (totaalbedrag en bedrag per aandeel)
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Netto resultaat volgens de financiële overzichten | 72 734 | 76 263 |
| Uit te sluiten : | ||
| - Variatie in de reële waarde van vastgoedbeleggingen |
-29 786 | 10 92 |
| - Resultaat op de verkoop van vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële activa |
-2 018 | -1 940 |
| - Variatie in de reële waarde van financiële instrumenten |
55 211 | 12 129 |
| - Kosten en interesten m.b.t. verwervingen en joint ventures |
1 212 | -122 |
| - Uitgestelde belastingen m.b.t. EPRA aanpassingen |
117 | -20 |
| - Minderheidsbelangen m.b.t. aanpassingen hierboven |
1 027 | 283 |
| EPRA resultaat | 98 498 | 96 885 |
| Aantal aandelen | 20 984 619 | 19 532 479 |
| EPRA resultaat per aandeel (in EUR/aandeel) | 4,69 | 4,96 |
EPRA verwaterd resultaat (totaalbedrag en bedrag per aandeel)
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 30.09.2015 |
|---|---|---|
| Netto resultaat volgens de financiële overzichten | 72 734 | 76 263 |
| Uit te sluiten : | ||
| - Variatie in de reële waarde van vastgoedbeleggingen |
-29 786 | 10 292 |
| - Resultaat op de verkoop van vastgoedbeleggingen en andere niet-financiële activa |
-2 018 | -1 940 |
| - Variatie in de reële waarde van financiële instrumenten |
55 211 | 12 129 |
| - Kosten en interesten m.b.t. verwervingen en joint ventures |
1 212 | -122 |
| - Uitgestelde belastingen m.b.t. EPRA aanpassingen |
117 | -20 |
| - Minderheidsbelangen m.b.t. aanpassingen hierboven |
1 027 | 283 |
| EPRA resultaat | 98 498 | 96 885 |
| - Effect van de uitoefening van opties, converteerbare schulden en andere instrumenten van het eigen vermogen |
95 | |
| EPRA verwaterd resultaat | 98 593 | 96 885 |
| Aantal verwaterde aandelen | 21 018 934 | 19 547 139 |
| EPRA verwaterd resultaat per aandeel (in EUR/aandeel) | 4,69 | 4,96 |
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 10.11.2016, 17.40 CET
EPRA Netto Actief Waarde (NAW)
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| NAW volgens de financiële staten | 1 827 326 | 1 860 098 |
| NAW per aandeel volgens de financiële staten (EUR) | 87,03 | 88,66 |
| - Effect van het uitoefenen van opties, converteerbare schulden en andere instrumenten van het eigen vermogen |
611 | |
| NAW verwaterd, na uitoefening van opties, converteerbare schulden en andere instrumenten van het eigen vermogen |
1 826 937 | 1 860 098 |
| Op te nemen : | ||
| - Herwaardering tegen reële waarde van de vorderingen van financiële leasings |
65 099 | 50 030 |
| Uit te sluiten : | ||
| - Reële waarde van de financiële instrumenten |
120 890 | 85 097 |
| - Uitgestelde belastingen |
37 544 | 35 900 |
| - Deel van de goodwill resultaat van uitgestelde belastingen |
-70 348 | -70 348 |
| EPRA NAW | 1 980 122 | 1 960 777 |
| Aantal aandelen | 21 019 304 | 21 006 682 |
| EPRA NAW per aandeel (in EUR/aandeel) | 94,20 | 93,34 |
EPRA Aangepaste NAW (NNNAW)
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| EPRA NAW | 1 980 122 | 1 960 777 |
| Op te nemen : | ||
| - Reële waarde van de financiële instrumenten |
-120 890 | -85 097 |
| - Uitgestelde belastingen |
-37 544 | -35 900 |
| - Deel van de goodwill resultaat van uitgestelde belastingen |
70 348 | 70 348 |
| EPRA NNNAW | 1 892 036 | 1 910 128 |
| Aantal aandelen | 21 019 304 | 21 006 682 |
| EPRA NNNAW per aandeel (in EUR/aandeel) | 90,01 | 90,93 |
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 10.11.2016, 17.40 CET
EPRA Netto Initieel Rendement (NIR) en EPRA Aangepast NIR
| (x 1 000 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Vastgoedbeleggingen in reële waarde | 3 333,9 | 3 134,4 |
| Activa bestemd voor verkoop | -2,6 | -2,9 |
| Ontwikkelingsprojecten | -65,4 | -61,6 |
| Gebouwen beschikbaar voor verhuring | 3 265,9 | 3 069,9 |
| Geschatte overdrachtskosten en –rechten bij hypothetische vervreemding van vastgoedbeleggingen |
134,3 | 126,2 |
| Waarde, inclusief notariële kosten en registratierechten, van de gebouwen beschikbaar voor verhuring |
3 400,2 | 3 196,1 |
| Bruto huurinkomsten op jaarbasis | 223,6 | 210,1 |
| Vastgoedkosten | -17,0 | -18,9 |
| Netto huurinkomsten op jaarbasis | 206,6 | 191,2 |
| Gratuiteiten met vervaldatum binnen de 12 maanden en andere incentives |
-1,1 | -1,9 |
| Aangepaste netto huurinkomsten op jaarbasis | 205,5 | 189,3 |
| EPRA NIR | 6,1 % | 6,0 % |
| EPRA Aangepast NIR | 6,0 % | 5,9 % |
EPRA Huurleegstand
| (x 1 000 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Huuroppervlakte (in m²) | 1 781 570 | 1 729 044 |
| Geschatte Huurwaarde (GHW) van de leegstand | 11 835 | 11 382 |
| GHW van de volledige portefeuille | 230 933 | 217 460 |
| EPRA Huurleegstand | 5,1 % | 5,2 % |
GEREGLEMENTEERDE INFORMATIE
Brussel, embargo tot 10.11.2016, 17.40 CET
EPRA Kostratio
-
-
-
-
-
| (x 1 000 EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Administratieve/operationele uitgaven volgens de financiële | ||
| overzichten | -35 384 | -41 494 |
| - Huurkortingen |
-2 973 | -3 718 |
| - Niet-gerecupereerde huurlasten en taksen bij de huurders op verhuurde gebouwen 1 |
-2 021 | -3 478 |
| - Netto herdecoratiekosten |
-1 397 | -1 105 |
| - Technische kosten |
-4 721 | -5 643 |
| - Commerciële kosten |
-863 | -950 |
| Lasten en taksen op nie-verhuurde gebouwen1 - |
-3 127 | -3 451 |
| - Beheerkosten vastgoed |
-14 193 | -15 343 |
| Algemene kosten van de vennootschap1 - |
-6 089 | -7 806 |
| Aandeel in de kosten van de joint ventures | -21 | -31 |
| EPRA Kosten (rechtstreekse kosten voor leegstand inbegrepen) | -35 405 | -41 525 |
| Rechtstreekse kosten van niet-verhuurde gebouwen | 4 309 | 5 059 |
| EPRA Kosten (exclusief rechtstreekse kosten voor leegstand) | -31 096 | -36 466 |
| Bruto huurinkomsten verminderd met de kost van de grond | 154 379 | 205 622 |
| Aandeel in de huurinkomsten van de joint ventures | 518 | 691 |
| Bruto huurinkomsten | 154 897 | 206 313 |
| EPRA Kostratio (rechtstreekse kosten voor leegstand inbegrepen) | 22,9 % | 20,1 % |
| EPRA Kostratio (exclusief rechtstreekse kosten voor leegstand) | 20,1 % | 17,7 % |
- 1 De cijfers van deze rubrieken werden herwerkt : de kosten die oorspronkelijk eenmalig op 01.01 werden geboekt bij toepassing van de IFRIC 21 norm werden gespreid over het jaar teneinde een gemiddelde situatie over het boekjaar weer te geven..