AI assistant
Cofinimmo — Interim / Quarterly Report 2011
Oct 27, 2011
3933_ir_2011-10-27_c7535892-2f57-4128-a296-ce193f05a3c9.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
TUSSENTIJDSE VERKLARING VAN DE RAAD VAN BESTUUR (VOOR DE PERIODE 01.07.2011 – 30.09.2011) MET INBEGRIP VAN DE RESULTATEN AFGESLOTEN OP 30.09.2011
- Bij een constante portefeuille is het niveau van de huurinkomsten over de 12 laatste maanden met 2,4% gestegen
- Netto courant resultaat (aandeel van de Groep en exclusief impact van de IAS 39 norm) per aandeel van € 5,64 op 30.09.2011 vs. € 5,74 op 30.09.2010
- Netto resultaat (aandeel van de Groep) per aandeel van € 7,03 vs. € 2,36 voor dezelfde periodes
- Bevestiging van de vooruitzichten voor het jaar 2011 van het netto courant resultaat (€ 7,33 per aandeel) en dividenden (€ 6,50 bruto per gewoon aandeel en € 6,37 bruto per bevoorrecht aandeel)
- Geherwaardeerde netto actief waarde per aandeel van € 96,09 op 30.09.2011 (patrimonium in reële waarde)
Brussel, 27.10.2011, 5:40PM CET
Na negen maanden van het boekjaar 2011 ligt het netto courant resultaat (exclusief de impact van de IAS 39 norm inzake de waardering van de afdekkingsinstrumenten voor toekomstige rente) in lijn met de vooruitzichten die in maart voor het volledige jaar werden gemaakt. Het netto resultaat is fors gestegen in vergelijking met het vorige boekjaar. Dit is enerzijds te danken aan een terugname van de uitgestelde belastingen ter gelegenheid van de goedkeuring van de dochteronderneming Pubstone NV als institutionele vastgoedbevak en anderzijds een schommeling van de reële waarde van de vastgoedportefeuille die weliswaar nog altijd negatief is, maar slechts de helft bedraagt van de minwaarde van de negen eerste maanden van het vorige boekjaar.
In de loop van het 3de kwartaal investeerde Cofinimmo verder in rusthuizen in België. Ze kocht twee percelen grond in Aalst voor de bouw van nieuwbouwgebouwen evenals een te renoveren en uit te breiden gebouw in Brussel.
In oktober heeft Cofinimmo een ander rusthuis te Brussel gekocht, eveneens te renoveren en uit te breiden.
In het kader van een openbare aanbesteding voor een gevangenis die in Leuze-en-Hainaut moet worden gebouwd, heeft Cofinimmo eveneens in oktober de uitvoering van het "Design-Build-Finance-Maintain" contract afgerond.
De vennootschap verkocht overigens twee kantoorgebouwen voor een totaal bedrag van € 68,6 miljoen.
Tot slot zijn thans bij de griffie van de Rechtbank van koophandel fusieprojecten voor negen dochterondernemingen neergelegd. Voor 09.12.2011 zal een eerste buitengewone algemene vergadering van Cofinimmo worden samengeroepen om over deze fusies via overname te stemmen. Indien het quorum niet wordt bereikt, wordt een tweede vergadering op een datum voor het einde van het jaar samengeroepen.
1. Belangrijke gebeurtenissen en transacties tijdens het 3de kwartaal 2011
1.1. Acquisities
Cofinimmo heeft de naamloze vennootschap De Mouterij verworven, die eigenaar is van een bouwgrond te Aalst en van 25 parkeerplaatsen op het aanpalend terrein, voor een waarde van € 2,2 miljoen. Cofinimmo is voornemens er een 7 600m²-groot woonzorgcentrum met 109 bedden en 16 service-flats te bouwen. De hiervoor vereiste bouwvergunning werd reeds afgeleverd. Het budget van de werken wordt op € 11,6 miljoen geraamd. De oplevering ervan is voorzien begin 2014. Het vastgoedactief heeft een verwacht bruto huurrendement van 6,60% in dubbel netto equivalent1 .
Cofinimmo kocht eveneens een tweede perceel in Aalst voor een bedrag van € 1,2 miljoen. Cofinimmo is voornemens om er een rusthuis van 7 894m² met 80 bedden en 29 service-flats te bouwen. De bouwvergunning hiervoor is al afgeleverd. Het totale budget van de werken wordt op € 11,4 miljoen geraamd en de oplevering is in de loop van het 4de kwartaal 2013 gepland. Na deze oplevering zal Cofinimmo huurinkomsten voor dit vastgoed beginnen te ontvangen. Er wordt een bruto huurrendement verwacht van 6,40% in dubbel netto equivalent1 .
Beide woon- en zorgcentra zullen uitgebaat worden door de vennootschap Senior Assist, met wie Cofinimmo een 'triple net' erfpachtovereenkomst met een looptijd van 27 jaar heeft afgesloten.
* * *
Anderzijds heeft Cofinimmo alle aandelen van Kosalise NV verworven, die eigenaar is van het rusthuis Susanna Wesley gelegen Beeckmanstraat, 26 te 1180 Brussel. Het bestaand vastgoed werd gewaardeerd op € 6,0 miljoen, wat in lijn is met de waarde die de onafhankelijke vastgoeddeskundige eraan toekent.
Cofinimmo is voornemens dit rusthuis uit te breiden (de hiervoor vereiste bouwvergunning werd reeds afgeleverd) en vervolgens het huidig gebouw te renoveren, voor een verwacht totaal budget van € 7,8 miljoen. Na de oplevering van de werken, gepland in de loop van het 2 de kwartaal van 2013, zal het gerenoveerd en uitgebreid rusthuis 4 900m² en 84 bedden tellen. Vanaf dat ogenblik begint Cofinimmo de huurinkomsten te innen aan een verwacht bruto huurrendement in dubbel netto equivalent1 van 6,35%.
Dit rusthuis zal uitgebaat worden door de vennootschap Armonea, met wie Cofinimmo een 'triple net' erfpachtovereenkomst met een looptijd van 27 jaar zal afsluiten.
1 De huurovereenkomst is van het type "triple net" in die zin dat zij voorziet dat alle kosten (inclusief deze m.b.t. de structuur en de technische installaties van het gebouw), taksen en verzekeringen ten laste zijn van de huurder. Het rendement uitgedrukt in dubbel netto equivalent laat een geldige vergelijking toe met de rendementen op de kantoren waarbij de huurovereenkomsten voorzien dat de kosten m.b.t. de structuur en de technische installaties van de gebouwen ten laste zijn van de eigenaar.
1.2. DBFM-contract voor de bouw van de gevangenis van Leuze-en-Hainaut
De Regie der Gebouwen (Belgische Federale Overheid) kende de openbare aanbesteding volgens het Design-Build-Finance-Maintain model voor de bouw en het onderhoud van een nieuwe gevangenis in Leuze-en-Hainaut toe aan het consortium Future Prisons, waarvan Cofinimmo deel uitmaakt. De uitvoering van het contract (financial close) werd afgerond op 20.10.2011.
Samen met haar partners Cordeel en Willemen richtte Cofinimmo een projectvennootschap (FPR Leuze NV) op. Ze heeft een belang van 50% in het kapitaal van deze vennootschap. De controle over deze vennootschap wordt gezamenlijk uitgeoefend. Ze zal via vermogensmutatie worden opgenomen in de jaarrekeningen van Cofinimmo die het saldo van de aandelen van de FPR Leuze zal overnemen bij de levering van het beschikbaarheidscertificaat door de Regie der Gebouwen (voorzien voor het laatste kwartaal van 2013). Op dat moment zal Cofinimmo de exclusieve controle over de vennootschap hebben en deze bijgevolg via integrale consolidatie consolideren.
Het project waarvan de totale kostprijs op € 104,8 miljoen wordt geraamd (alle kosten, taksen en bouwrente inbegrepen), kadert in een contract van aanneming van werken met een vaste prijs en zal door FPR Leuze worden gefinancierd met eigen middelen en een bouwkrediet. Dit krediet wordt bij de oplevering van het gebouw terugbetaald via de verkoop van 90% van de vorderingen uit investeringsbijdragen die een periode van 25 jaar dekken. FPR Leuze behoudt het saldo van deze vorderingen en alle andere vorderingen die hoofdzakelijk betrekking hebben op het onderhoud. Ze zijn bestemd voor het betalen van onderhoudsdiensten die worden uitbesteed aan gespecialiseerde firma's. FPR Leuze heeft met KBC Bank een overeenkomst afgesloten voor een bouwkrediet en de toekomstige verkoop van de vorderingen van de investeringsbijdragen.
Op 19.09.2011 bekwam de projectvennootschap FPR Leuze de erkenning als institutionele vastgoedbevak.
De verkoop van de vorderingen van de investeringsbijdragen die voor 90% in de financiering van het project bijdragen, gebeurde tegen een rente (bankmarge en marge van de interest rate swap inbegrepen) die iets lager ligt dan de rente van de Belgische staatsobligaties op diezelfde datum en voor dezelfde duration (15 jaar en 3 maand). Het saldo van de financiering van het project wordt in kapitaal ingebracht, eerst door alle leden van het consortium, en vervolgens overgenomen door Cofinimmo alleen, met een beoogd netto rendement van 10%.
1.2. Desinvesteringen
In het kader van haar verkoopprogramma1 , heeft Cofinimmo het kantoorgebouw Montoyer Wetenschap dat gelegen is in de Brusselse Leopoldwijk en verhuurd wordt aan de Europese Commissie verkocht aan het investeringsfonds Hesse Newman voor een bedrag van € 57,2 miljoen.
De onderneming ging bovendien recentelijk over tot de verkoop van de gebouwen Veldkant 31-33. Deze activa, die gelegen zijn in de Antwerpse gemeente Kontich en een gemengde bestemming hebben (kantoren en opslagruimte), werden verworven door een privé-investeerder voor een totaal bedrag van € 11,4 miljoen.
1 Zie pagina 56 van het Jaarlijks Financieel Verslag 2010.
Voor deze twee verkopen werd een meerprijs geboekt t.o.v. de investeringswaarde (i.e.
Andere verkopen van kantoorgebouwen worden overwogen in de komende maanden.
inclusief mutatierechten) bepaald door de vastgoeddeskundige.
1.3. Conversie van bevoorrechte aandelen
Overeenkomstig Artikel 10bis van de statuten, was een nieuwe conversieperiode geopend van 21.09.2011 tot 30.09.2011, waarin de bevoorrechte Cofinimmo aandelen konden omgezet worden in gewone Cofinimmo aandelen. Tijdens deze periode, werden in totaal 439 conversieaanvragen voor bevoorrechte aandelen ontvangen. Het aantal nog in omloop zijnde bevoorrechte aandelen bedraagt aldus 1 248 162. De wijzigingen qua kapitaalsamenstelling die volgen uit deze conversies worden ter goedkeuring voorgelegd aan het FSMA. Zij worden bekendgemaakt aan de hand van een persbericht, en worden vermeld in de statuten van de vennootschap en onder de rubriek "Investor Relations & Media/Share Information/Types of Share + Shareholder Structure" op de website van de onderneming (www.cofinimmo.com).
Ter herinnering: de volgende conversiemogelijkheid wordt geopend van 22.12.2011 tot 31.12.2011.
2. Kerncijfers
Algemene gegevens
| (x € 1 000 000) | 30.09.2011 | 31.12.2010 |
|---|---|---|
| Portefeuille van vastgoedbeleggingen (in reële waarde) | 3 110,2 | 3 041,9 |
| (x € 1 000) | 30.09.2011 | 30.09.2010 |
| Vastgoedresultaat | 157 027 | 158 600 |
| Operationeel resultaat vóór resultaat op de portefeuille | 133 837 | 136 176 |
| Financieel resultaat | -39 925 | -67 885 |
| Netto courant resultaat (aandeel Groep) | 88 381 | 63 359 |
| Resultaat op de portefeuille (aandeel Groep) | 18 505 | -28 535 |
| Netto resultaat (aandeel Groep) | 106 886 | 34 824 |
| (in %) | 30.09.2011 | 31.12.2010 |
| Beheerkosten/gemiddelde patrimoniumwaarde1 | 0,86% | 0,80% |
| Operationele marge | 85,23% | 86,32% |
| Resterende looptijd van de huurcontracten2 (in jaren) |
11,5 | 11,5 |
| Bezettingsgraad3 | 95,70% | 95,77% |
| Bruto huurrendement bij 100% verhuring van de portefeuille | 6,98% | 6,98% |
| Netto huurrendement bij 100% verhuring van de portefeuille | 6,59% | 6,52% |
| Gemiddelde rentevoet van de leningen4 | 4,27% | 4,33% |
| Schuldgraad5 | 50,52% | 47,50% |
| Loan-to-value ratio6 | 53,87% | 50,26% |
Gegevens per aandeel (in €)
| Resultaten | 30.09.2011 9 maanden |
30.09.2010 9 maanden |
30.09.2011 3 maanden |
30.09.2010 3 maanden |
|---|---|---|---|---|
| Netto courant resultaat – aandeel Groep – exclusief IAS 39 impact |
5,64 | 5,74 | 1,88 | 1,99 |
| IAS 39 impact | 0,18 | -1,44 | 0,24 | -0,33 |
| Netto courant resultaat – aandeel Groep | 5,82 | 4,30 | 2 ,12 | 1,66 |
| Gerealiseerd resultaat op de portefeuille | 0,32 | 0,21 | 0,00 | 0,13 |
| Niet-gerealiseerd resultaat op de portefeuille7 | 0,89 | -2,15 | -0,09 | -1,10 |
| Netto resultaat – aandeel Groep | 7 ,03 | 2,36 | 2,03 | 0,69 |
1 Gemiddelde waarde van het patrimonium vermeerderd met de waarde van de afgestane huurinkomsten van gebouwen waarvan de onderhoudskosten eigen aan de eigenaar door de Groep op zich worden genomen. Deze kosten zijn afgedekt door verzekeringspremies, in totale waarborg.
2 Tot aan de eerste opzeggingsmogelijkheid voor de huurder.
3 Berekend in functie van de reële huren voor de verhuurde gebouwen en de geschatte huurwaarde voor de leegstand. De bezettingsgraad van de kantorenportefeuille van Cofinimmo alleen bedraagt 92,4% t.o.v. 87,98% voor de kantoormarkt (bron: CB Richard Ellis).
4 Bankmarges en afschrijving van de kosten van indekkingsinstrumenten met betrekking tot de periode inbegrepen.
5 Wettelijk ratio berekend als Financiële en andere schulden/Totaal der activa, overeenkomstig de regelgeving op Vastgoedbevaks.
6 Deze ratio werd in de documentatie met de bankiers gedefinieerd als netto financiële schuld gedeeld door de reële waarde van de portefeuille en de vorderingen financiële leasing.
7 Variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen en de exit taks.
| Netto-actief waarde per aandeel | 30.09.2011 | 31.12.2010 |
|---|---|---|
| Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in reële waarde1 na verdeling |
||
| van het dividend van het boekjaar 2010 | 96,09 | 91,72 |
| Geherwaardeerd netto-actief per aandeel in investeringswaarde2 na |
||
| verdeling van het dividend van het boekjaar 2010 | 100,62 | 96,07 |
| Verwaterd netto-actief waarde per aandeel3 | 30.09.2011 | 31.12.2010 |
| Geherwaardeerd verwaterd netto-actief per aandeel in reële waarde1 na verdeling van het dividend van het boekjaar 2010 |
98,22 | 91,72 |
| Geherwaardeerd verwaterd netto-actief per aandeel in | 102,35 | 96,07 |
1 Reële waarde: na aftrek van transactiekosten (hoofdzakelijk overdrachtsbelasting) van de waarde van de vastgoedbeleggingen.
2 Investeringswaarde: voor inhouding van dezelfde aftrek.
3 Ten gevolge van de theoretische conversie van de converteerbare obligaties
3. Geconsolideerde resultatenrekeningen – Analytisch schema (x € 1 000)
| 30.09.2011 9 maanden |
30.09.2010 9 maanden |
30.09.2011 3 maanden |
30.09.2010 3 maanden |
|
|---|---|---|---|---|
| A. NETTO COURANT RESULTAAT | ||||
| Huurinkomsten, min de met verhuur verbonden | ||||
| kosten | 142 130 | 146 713 | 47 101 | 48 041 |
| Terugnemingen overgedragen en | ||||
| verdisconteerde huren (non cash) | 15 702 | 13 124 | 5 234 | 4 375 |
| Niet-gerecupereerde huurlasten en belastingen | ||||
| op verhuurde gebouwen | 397 | -151 | -119 | 43 |
| Kosten voor wederinstaatstelling, min de | ||||
| vergoedingen voor huurschade | -1 202 | -1 086 | -496 | -592 |
| Vastgoedresultaat | 157 027 | 158 600 | 51 720 | 51 867 |
| Technische kosten | -2 774 | -3 050 | -1 059 | -549 |
| Commerciële kosten | -1 059 | -1 175 | -308 | -459 |
| Kosten en taksen van niet-verhuurde goederen | -2 813 | -2 698 | -666 | -327 |
| Vastgoedresultaat na rechtstreekse | ||||
| vastgoedkosten | 150 381 | 151 677 | 49 687 | 50 532 |
| Beheerkosten vastgoed | -11 130 | -10 830 | -4 107 | -3 447 |
| Operationeel vastgoedresultaat | 139 251 | 140 847 | 45 580 | 47 085 |
| Algemene kosten van de vennootschap | -5 414 | -4 671 | -1 733 | -1 485 |
| Operationeel resultaat (vóór resultaat op de portefeuille) |
133 837 | 136 176 | 43 847 | 45 600 |
| Financiële opbrengsten (exclusief IAS 39)1 | 4 614 | 4 933 | 1 843 | 1 176 |
| Financiële kosten (exclusief IAS 39)2 | -47 266 | -51 508 | -16 706 | -15 867 |
| Herwaardering van de financiële instrumenten (IAS 39) |
2 727 | -21 310 | 3 672 | -4 886 |
| Belastingen | - 5 596 | -4 600 | -883 | -1 459 |
| Netto courant resultaat3 | 88 316 | 63 691 | 31 773 | 24 564 |
| Minderheidsbelangen | 65 | -332 | 495 | -93 |
| Netto courant resultaat – aandeel Groep | 88 381 | 63 359 | 32 268 | 24 471 |
| B. RESULTAAT OP DE PORTEFEUILLE | ||||
| Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen | 4 920 | 3 092 | -28 | 1 958 |
| Variaties in de reële waarde van | ||||
| vastgoedbeleggingen | -16 201 | -31 240 | -285 | -16 348 |
| Ander portefeuilleresultaat4 | 33 786 | -172 | -1 431 | 164 |
| Resultaat op de portefeuille | 22 505 | -28 320 | -1 744 | -14 226 |
| Minderheidsbelangen | -4 000 | -215 | 299 | -126 |
| Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep | 18 505 | -28 535 | -1 445 | -14 352 |
| C. NETTO RESULTAAT | ||||
| Netto resultaat – aandeel Groep | 106 886 | 34 824 | 30 823 | 10 119 |
1 IAS 39 inbegrepen, bedragen de financiële opbrengsten op 30.09.2011 en 30.09.2010 respectievelijk K€ 15 613 en K€ 4 933.
2 IAS 39 inbegrepen, bedragen de financiële kosten op 30.09.2011 en 30.09.2010 respectievelijk K€ -55 538 en K€ -72 818.
3 Netto resultaat uitgezonderd het resultaat op verkoop van vastgoedbeleggingen, de variaties in de reële waarde van vastgoedbeleggingen, de exit taks en de terugneming van uitgestelde belastingen.
4 Terugneming uitgestelde belastingen inbegrepen.
| Aantal aandelen | 30.09.2011 | 30.09.2010 |
|---|---|---|
| Aantal uitgegeven gewone aandelen (eigen aandelen inbegrepen) | 13 998 486 | 13 553 307 |
| Aantal uitgegeven en niet-geconverteerde bevoorrechte aandelen | 1 248 162 | 1 249 518 |
| Aantal gewone aandelen deelgerechtigd in het resultaat van de periode | 13 945 879 | 13 500 700 |
| Aantal bevoorrechte aandelen deelgerechtigd in het resultaat van de periode |
1 248 162 | 1 249 518 |
| Totaal aantal aandelen deelgerechtigd in het resultaat van de periode | 15 194 041 | 14 750 218 |
Toelichting bij de geconsolideerde resultatenrekeningen – Analytisch schema
Op 30.09.2011 bedragen de gecumuleerde huurinkomsten € 142,1 miljoen, tegenover € 146,7 miljoen op 30.09.2010, hetzij 3,12% minder. Deze daling is hoofdzakelijk te wijten aan de verkochte vastgoedactiva tijdens de laatste 12 maanden. Bij een ongewijzigd patrimonium is het niveau van de huren over de laatste 12 maanden met 2,36% gestegen. Op 30.09.2011 bedraagt de bezettingsgraad 95,70% voor de globale portefeuille en 92,40% voor de kantorenportefeuille.
De directe en indirecte operationele kosten in verhouding tot de gemiddelde patrimoniumwaarde onder beheer zijn gestegen tot 0,86% op 30.09.2011 (t.o.v. 0,80% op 31.12.2010).
Het operationeel resultaat (vóór resultaat op de portefeuille) bedraagt € 133,8 miljoen vs. € 136,2 miljoen op 30.09.2010.
Het financieel resultaat verbetert van € -67,9 miljoen op 30.09.2010 naar € -39,9 miljoen op 30.09.2011. Deze verbetering is enerzijds te danken aan de dalende effectieve interestlasten, en anderzijds, een positieve variatie van de reële waarde van de financiële instrumenten ter afdekking van de toekomstige interestlasten.
De interestlasten bedragen € -46,8 miljoen op 30.09.2011 tegenover € -47,5 miljoen op 30.09.2010.
De herwaardering van de financiële instrumenten ter afdekking van de interestlasten leidt tot een netto latente winst van € 2,7 miljoen1 op 30.09.2011, te vergelijken met een netto latent verlies van € 21,3 miljoen op 30.09.2010. De rubriek van het eigen vermogen "Reserve voor het saldo van de variaties in reële waarde van de afdekkingsinstrumenten" 2 , waaronder de variaties van de effectieve waarde van zowel de optionele als de niet-optionele financiële instrumenten geboekt worden, vermeerdert van € -60,1 miljoen op 31.12.2010 tot € -106,2 miljoen op 30.09.2011 onder invloed van de daling van de toekomstige rentevoeten tussen deze twee data. De variatie voor de periode wordt niet geboekt via de resultatenrekeningen maar heeft een negatieve impact op het eigen vermogen en op de intrinsieke waarde van het aandeel. Dit bedrag wordt progressief uit deze rubriek afgeboekt bij een eventuele stijging van de rentevoeten en ten laatste wanneer de afdekkingsinstrumenten actief worden.
De belastingen (€ -5,6 miljoen) omvatten de belasting op de verworpen uitgaven van de Vastgoedbevak (voornamelijk de belasting op kantoren in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest) en de vennootschapsbelasting ten laste van de filialen die niet van het fiscaal Vastgoedbevakstelsel genieten. Het betreft hoofdzakelijk het filiaal Pubstone NV, dat echter op 30.06.2011 erkend werd als institutionele Vastgoedbevak.
1 In dit bedrag zit tevens de variatie van de reële waarde van de schuld afkomstig uit de converteerbare obligaties die de onderneming uitgaf in april 2011 (€ 13,2 miljoen) vervat. Deze schuld wordt geboekt aan de marktwaarde op 30.09.2011 zijnde € 157,3 miljoen.
2 Is opgenomen in de rubriek "Reserves" van de balans.
Op 30.09.2011 bedraagt het netto courant resultaat – aandeel van de Groep € 88,4 miljoen tegenover € 63,4 miljoen op 30.09.2010 (+39,5%). Zonder de impact van de norm IAS 39 bedraagt dit resultaat € 85,7 miljoen tegen € 84,7 miljoen op 30.09.2010 (+1,1%). Aangezien het aantal aandelen dat deelgerechtigd is in het resultaat van de periode tussen deze twee data is gestegen met 3,3%, komt dit per aandeel neer op € 5,64 te vergelijken met € 5,74 op 30.09.2010 (-1,7%).
Op 30.09.2011 is het resultaat op de portefeuille – aandeel van de Groep positief: € 18,5 miljoen op 30.09.2011 t.o.v. € -28,5 miljoen op 30.09.2010. De gerealiseerde meerwaarde op de verkopen van gebouwen bedraagt
€ 4,9 miljoen tegenover € 3,1 miljoen op 30.09.2010, en de negatieve variatie van de reële waarde van de portefeuille ligt op € 16,2 miljoen, te vergelijken met € 31,2 miljoen op 30.09.2010. Het resultaat op de portefeuille op 30.09.2011 omvat eveneens, onder de subrubriek "Ander portefeuilleresultaat" een terugneming van uitgestelde belastingen naar aanleiding van de conversie van Pubstone NV in institutionele Vastgoedbevak voor een bedrag van € 39,3 miljoen. In aandeel van de Groep en per aandeel bedraagt dit niet-gerealiseerd resultaat op de portefeuille op 30.09.2011 € 1,21 tegen € -2,15 voor dezelfde periode in 2010.
Het netto resultaat – aandeel van de Groep vertaalt zich in een winst van € 106,9 miljoen tegenover € 34,8 miljoen op 30.09.2010. Per aandeel komt dit netto resultaat neer op € 7,03 tegen € 2,36.
4. Geconsolideerde balans (x € 1 000)
| 30.09.2011 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|
| Vaste activa | 3 356 833 | 3 304 794 |
| Goodwill | 164 356 | 164 012 |
| Immateriële vaste activa | 960 | 1 427 |
| Vastgoedbeleggingen | 3 110 231 | 3 041 916 |
| Andere materiële vaste activa | 950 | 539 |
| Financiële vaste activa | 22 883 | 38 522 |
| Vorderingen financiële leasing | 57 410 | 58 349 |
| Handelsvorderingen en andere vaste activa | 43 | 29 |
| Vlottende activa | 116 914 | 77 112 |
| Activa bestemd voor verkoop | 170 | 170 |
| Financiële vlottende activa | 14 816 | 9 227 |
| Vorderingen financiële leasing | 2 905 | 2 780 |
| Handelsvorderingen | 22 563 | 18 864 |
| Belastingvorderingen en andere vlottende activa | 18 903 | 22 137 |
| Kas en kasequivalenten | 9 664 | 3 265 |
| Overlopende rekeningen | 47 893 | 20 669 |
| TOTAAL ACTIVA | 3 473 747 | 3 381 906 |
| Eigen vermogen | 1 471 169 | 1 466 878 |
| Eigen vermogen toewijsbaar aan de aandeelhouders van de moedervennootschap | 1 459 926 | 1 459 781 |
| Kapitaal | 814 226 | 796 528 |
| Uitgiftepremies | 312 327 | 513 093 |
| Reserves | 226 488 | 66 364 |
| Nettoresultaat van het boekjaar | 106 885 | 83 796 |
| Minderheidsbelangen | 11 243 | 7 097 |
| Verplichtingen | 2 002 578 | 1 915 028 |
| Langlopende verplichtingen | 1 629 026 | 1 448 760 |
| Voorzieningen | 17 927 | 19 234 |
| Langlopende financiële schulden | 1 475 782 | 1 226 815 |
| Andere langlopende financiële verplichtingen | 89 490 | 69 693 |
| Uitgestelde belastingen | 45 827 | 133 018 |
| Kortlopende verplichtingen | 373 552 | 466 268 |
| Kortlopende financiële schulden | 193 019 | 313 730 |
| Andere kortlopende financiële verplichtingen | 58 377 | 62 780 |
| Handelsschulden en andere kortlopende schulden | 86 145 | 62 631 |
| Overlopende rekeningen | 36 011 | 27 127 |
| TOTAAL EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN | 3 473 747 | 3 381 906 |
Toelichting bij de geconsolideerde balans
De reële waarde ('fair value') van de vastgoedportefeuille1 , opgenomen in de geconsolideerde balans bij toepassing van de norm IAS 40, wordt bekomen door de transactiekosten van de investeringswaarde af te trekken. Op 30.09.2011 bedraagt de reële waarde € 3 110,2 miljoen, in vergelijking met € 3 041,9 miljoen op 31.12.2010.
1 De activa bestemd voor eigen gebruik en de projectontwikkelingeninbegrepen.
De investeringswaarde van de vastgoedportefeuille zoals opgesteld door de onafhankelijke vastgoedexperten bedraagt € 3 225,69 miljoen op 30.09.2011 in vergelijking met € 3 153,17 miljoen op 31.12.2010 (zie ook tabel "Vastgoedpatrimonium" hieronder).
5. Vastgoedpatrimonium
| EVOLUTIE VAN DE TOTALE PORTEFEUILLE | ||||
|---|---|---|---|---|
| Uittreksel uit het verslag van de onafhankelijke vastgoeddeskundigen Winssinger & Vennoten en | ||||
| PricewaterhouseCoopers gebaseerd op de investeringswaarde | ||||
| (x € 1 000 000) | 30.09.2011 | 31.12.2010 | ||
| Investeringswaarde van de volledige portefeuille | 3 225,69 | 3 153,17 | ||
| Projecten en grondreserve | -73,91 | -43,72 | ||
| Totaal gebouwen in exploitatie | 3 151,78 | 3 109,45 | ||
| Contractuele huurprijzen | 210,53 | 207,93 | ||
| Bruto rendement op gebouwen in exploitatie | 6,68% | 6,69% | ||
| Contractuele huren + Geschatte huurwaarde van de | ||||
| op de waarderingsdatum leegstaande gebouwen | 219,99 | 217,12 | ||
| Bruto rendement bij 100% verhuring van de portefeuille | 6,98% | 6,98% | ||
| Bezettingsgraad van gebouwen in exploitatie1 | 95,70% | 95,77% |
Op 30.09.2011, omvat de rubriek Projecten en grondreserve voornamelijk de projecten en de uitbreidingen in het segment rusthuizen, waarvan de belangrijkste in Grez-Doiceau, Oud-Turnhout en Tremelo gelegen zijn.
| Segment | Reële waarde | Vastgoedresultaat na directe kosten |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| (in € 1 000) | (in %) | Variatie over de periode2 |
(in € 1 000) | (in %) | |
| Kantoren | 1 618 781 | 52,0% | -1,6% | 80 454 | 53,5% |
| Brussel Leopold/Louiza | 360 090 | 11,6% | -4,3% | 20 688 | 13,8% |
| Brussel Centrum/Noord | 249 683 | 8,0% | 0,8% | 12 199 | 8,1% |
| Brussel Gedecentraliseerd |
630 351 | 20,3% | -1,0% | 27 397 | 18 ,2% |
| Brussel Periferie & Satellieten |
143 879 | 4,6% | -3,7% | 7 444 | 4,9% |
| Antwerpen | 121 755 | 3,9% | -2,2% | 6 773 | 4,5% |
| Andere Regio's | 113 023 | 3,6% | 2,8% | 5 953 | 4% |
| Rust- en ziekenhuizen | 1 050 086 | 33,8% | 0,9% | 45 643 | 30,4% |
| België | 648 787 | 20,9% | 1,1% | 26 333 | 17,5% |
| Frankrijk | 401 299 | 12,9% | 0,6% | 19 310 | 12,9% |
| Pubstone | 396 461 | 12,8% | 0,0% | 21 041 | 14,0% |
| België | 251 145 | 8,1% | 0 ,3% | 14 139 | 9,4% |
| Nederland | 145 316 | 4,7% | -0,4% | 6 902 | 4,6% |
| Andere | 44 903 | 1,4% | 0,4% | 3 243 | 2,1% |
| TOTALE PORTEFEUILLE | 3 110 231 | 100,0% | -0,5% | 150 381 | 100% |
1 Berekend op basis van de huurinkomsten.
2 Bij courante portefeuille
6. Belangrijke gebeurtenissen en transacties na 30.09.2011
6.1. Acquisities
Cofinimmo heeft alle aandelen van Parkside Invest NV, eigenaar van het rusthuis Parkside gelegen Generaal De Ceunincklaan, 75 te 1020 Brussel verworven. Het bestaand vastgoed werd gewaardeerd op € 6,5 miljoen, wat in lijn is met de waarde die de onafhankelijke vastgoeddeskundige eraan toekent.
Momenteel zijn renovatie- en uitbreidingswerken van het huidig gebouw aan de gang. Het totaal budget dat Cofinimmo voor de werken zal betalen werd geschat op € 10 miljoen. Na de oplevering van de werken, gepland in de loop van het 4de kwartaal van 2012, zal het gerenoveerd en uitgebreid rusthuis 5 920m² en 135 bedden tellen.
De aanvankelijke huurinkomst geldend vanaf datum van oplevering gedeeld door de som van de waarden van het bestaande goed en van de werken, vertegenwoordigt een bruto huurrendement in dubbel netto equivalent1 van 6,50%. De initiële huurinkomst zal nadien geïndexeerd worden op basis van het indexcijfer van de consumptieprijzen ("gezondheidsindex").
Het rusthuis zal uitgebaat worden door de Belgische dochtervennootschap van de Franse groep "Le Noble Age", met wie Cofinimmo een huurovereenkomst met een looptijd van 27 jaar heeft afgesloten.
Anderzijds zijn Cofinimmo en Le Noble Age overeengekomen een rusthuis te bouwen van om en bij 150 bedden op een nieuwe site in de Brusselse periferie. Van zodra een bouwvergunning wordt verkregen zal Cofinimmo de site verwerven en de werken uitvoeren. Het terrein en het gebouw zullen nadien verhuurd worden aan Le Noble Age door middel van een huurovereenkomst equivalent aan diegene die voor Parkside werd ondertekend. De bouwvergunningsaanvraag zal in de eerstvolgende weken worden ingediend.
6.2. Neerlegging van de fusieprojecten en creatie van thesaurieaandelen
Cofinimmo heeft vandaag bij de griffie van de Rechtbank van koophandel projecten neergelegd voor de fusie via overname van de dochterondernemingen Amca, Bethanie, De Abdij, De Paloke, Dewa Invest, Epris, Leopold Basement, Prinsenpark en Residentie De Nootelaer. De aandelen van deze vennootschappen waren hoofdzakelijk in het bezit van Leopold Square en voor het resterende deel in het bezit van Cofinimmo NV. Deze fusies zullen resulteren in de creatie van 1 042 072 Cofinimmo aandelen die allemaal toekomen aan Leopold Square, die zelf volledig gecontroleerd wordt door Cofinimmo. Momenteel bezit Cofinimmo 52 607 thesaurieaandelen.
Voor 09.12.2011 zal een eerste buitengewone algemene vergadering van Cofinimmo worden samengeroepen om over deze fusies via overname te stemmen. Indien het quorum niet wordt bereikt, wordt een tweede vergadering op een datum voor het einde van het jaar samengeroepen.
1 Zie footnote 1 op bladzijde 3.
7. Prijs ABAF-BVFA voor het beste jaarverslag 2010
Cofinimmo kreeg tijdens de 51ste prijsuitreiking van de Belgische Vereniging van Financiële Analisten (ABAF-BVFA) de prijs voor het beste jaarverslag 2010.
Deze onderscheiding bekroont de inspanningen van de groep Cofinimmo om kwalitatieve financiële informatie mee te delen.
Voor meer informatie: Valérie Kibieta Chloé Dungelhoeff Tel.: +32 2 373 60 36 Tel.: +32 2 777 08 77
Investor Relations Manager Corporate Communications Manager [email protected] [email protected]
Betreffende Cofinimmo
Cofinimmo is de belangrijkste Belgische beursgenoteerde investeerder in vastgoed bestemd voor verhuring. De onderneming bezit een portefeuille van meer dan € 3 miljard goed voor een totale oppervlakte van 1 800 000m². De onderneming is hoofdzakelijk actief in de kantoor- en zorgsector. Cofinimmo is een onafhankelijke onderneming die zelf instaat voor het beheer van haar vastgoedpatrimonium. Zij is genoteerd op Euronext Brussels (BEL20) en geniet van het Belgische fiscale Vastgoedbevak-statuut en het Franse fiscale SIIC-statuut. Op 30.09.2011 bedroeg de totale beurskapitalisatie € 1,35 miljard.
www.cofinimmo.com
Bijlage: Globaal resultaat – Schema Koninklijk Besluit van 07.12.2010 (x € 1 000)
| 30.09.2011 | 30.09.2010 | 30.09.2011 | 30.09.2010 | |
|---|---|---|---|---|
| 9 maanden | 9 maanden | 3 maanden | 3 maanden | |
| A. NETTO RESULTAAT | ||||
| Huurinkomsten | 141 992 | 146 969 | 47 129 | 48 241 |
| Terugnemingen overgedragen en verdisconteerde | 15 702 | 13 124 | 5 233 | 4 375 |
| huren | ||||
| Met verhuur verbonden kosten | 138 | -257 | -26 | -200 |
| Netto huurresultaat | 157 832 | 159 836 | 52 336 | 52 416 |
| Recuperatie van vastgoedkosten | 146 | 125 | 67 | 43 |
| Recuperatie van huurlasten en belastingen normaal | 27 928 | 27 108 | 7 403 | 8 393 |
| gedragen door de huurder op verhuurde gebouwen | ||||
| Kosten van de huurders en gedragen door de | ||||
| eigenaar op huurschade en wederinstaatstelling op | - 1 349 | -1 211 | -564 | -635 |
| het einde van de huur | ||||
| Huurlasten en belastingen normaal gedragen door | -27 624 | -27 258 | -7 616 | -8 350 |
| de huurder op verhuurde gebouwen Vastgoedresultaat |
156 933 | 158 600 | 51 626 | 51 867 |
| Technische kosten | -2 774 | -3 050 | -1 059 | -549 |
| Commerciële kosten | -1 059 | -1 175 | -308 | -459 |
| Kosten en taksen van niet verhuurde goederen | -2 749 | -2 698 | -572 | -327 |
| Beheerkosten vastgoed | -11 130 | -10 830 | -4 107 | -3 447 |
| Andere beheerkosten vastgoed | 30 | -0,8 | ||
| Vastgoedkosten | -17 682 | -17 753 | -6 046 | -4 782 |
| Operationeel vastgoedresultaat | 139 251 | 140 847 | 45 580 | 47 085 |
| Algemene kosten van de vennootschap | -5 414 | -4 671 | -1 733 | -1 485 |
| Operationeel resultaat vóór het resultaat op de | ||||
| portefeuille | 133 837 | 136 176 | 43 847 | 45 600 |
| Resultaat verkoop vastgoedbeleggingen | 4 920 | 3 092 | -28 | 1 958 |
| Variaties in de reële waarde van | ||||
| vastgoedbeleggingen | -16 201 | -31 240 | -285 | -16 348 |
| Ander portefeuilleresultaat | -5 218 | -833 | ||
| Operationeel resultaat | 117 338 | 108 028 | 42 701 | 31 210 |
| Financiële inkomsten | 4 614 | 4 933 | 1 842 | 1 176 |
| Netto interestkosten | -46 881 | -47 505 | -16 513 | -15 697 |
| Andere financiële kosten | -385 | -4 003 | -192 | -170 |
| Variaties in de reële waarde van financiële activa en | 2 727 | -21 310 | 3 672 | -4 886 |
| passiva | ||||
| Financieel resultaat | -39 924 | -67 885 | -11 191 | -19 577 |
| Resultaat vóór belastingen | 77 413 | 40 143 | 31 510 | 11 633 |
| Vennootschapsbelasting | -5 596 | -4 600 | -883 | -1 459 |
| Exit taks | 39 002 | -172 | -598 | 164 |
| Belastingen | 33 406 | -4 772 | -1 481 | -1 295 |
| Netto resultaat | 110 820 | 35 371 | 30 029 | 10 338 |
| Minderheidsbelangen | -3 934 | -547 | 794 | -219 |
| Netto resultaat – aandeel Groep | 106 886 | 34 824 | 30 823 | 10 119 |
| Netto courant resultaat – aandeel Groep | 88 381 | 63 359 | 32 268 | 24 471 |
| Resultaat op de portefeuille – aandeel Groep | 18 505 | -28 535 | -1 445 | -14 352 |
| B. ANDERE ELEMENTEN VAN HET GLOBAAL | ||||
|---|---|---|---|---|
| RESULTAAT | ||||
| Impact op de reële waarde van geschatte | ||||
| mutatierechten en -kosten bij hypothetische | -3 546 | 370 | 1 267 | -45 |
| vervreemding van vastgoedbeleggingen | ||||
| Variaties in het effectieve deel van de reële waarde | ||||
| van toegelaten afdekkingsinstrumenten in een | -37 781 | -56 038 | -59 613 | -8 256 |
| kasstroomafdekking | ||||
| Andere elementen van het globaal resultaat | -41 327 | -55 668 | -58 346 | -8 301 |
| Minderheidsbelangen | 72 | 12 | 8 | 10 |
| Andere elementen van het globaal resultaat – | ||||
| aandeel Groep | -41 255 | -55 656 | -58 338 | -8 291 |
| C. GLOBAAL RESULTAAT | ||||
| Minderheidsbelangen | -3 863 | -535 | 802 | -209 |