Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Bure Equity Investor Presentation 2012

Apr 4, 2012

2899_10-k_2012-04-04_41218ccd-81c3-4ab5-912f-c464912095a9.pdf

Investor Presentation

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Innehåll

Koncernöversikt

  • Året i korthet
  • Det här är Bure
  • Vd-ord
  • Bures verksamhet
  • Bure En aktieägarvänlig affärsmodell
  • Bureaktien
  • Portföljens utveckling 2011

Innehav

  • Micronic Mydata
  • PartnerTech
  • Vitrolife
  • Carnegie Asset Management
  • Carnegie Holding
  • Max Matthiessen
  • Mercuri International
  • Theducation

Förvaltningsberättelse

  • Förvaltningsberättelse
  • Rapport över totalresultat, koncernen
  • Rapport över finansiell ställning, koncernen
  • Resultaträkningar, moderbolaget
  • Balansräkningar, moderbolaget
  • Rapport över förändring i eget kapital, koncernen
  • Förändringar i eget kapital, moderbolaget
  • Rapport över kassaflöde
  • Noter
  • Revisionsberättelse

Bolagsstyrning

  • Bolagsstyrning
  • Styrelsen
  • Medarbetare
  • Femårsöversikt
  • Definitioner
  • Aktieägarinformation

Ekonomisk information 2012

Delårsrapport januari – mars 25 april
Årsstämma 25 april
Delårsrapport januari – juni 15 augusti
Delårsrapport januari – september 14 november

All rapportering publiceras även på bolagets hemsida, www.bure.se

Årsredovisningen distribueras till de aktieägare som har anmält att de önskar få en tryckt version. Information om årsstämman finns på sidan 65.

Årsstämma 25 april. Se mer på sid 65 eller gå in på företagets hemsida www.bure.se

Året i korthet

2011 var året då integrationen slutfördes av den året innan genomförda fusionen mellan Bure och Skanditek. Portföljens innehav har under året väsentligen koncentrerats. Vid utgången av 2011 har Bure åtta portföljbolag vilka samtliga har en betydande påverkan på Bures marknadsvärde. Bure har därtill en stark finansiell ställning.

Aktieägarvärde

  • • Bures substansvärde uppgick till 2 035 MSEK.
  • • Substansvärdesförändringen per aktie för 2011 uppgick till -12,3 procent. Eget kapital per aktie minskade med 6,5 procent.
  • • Bureaktiens totalavkastning för året uppgick till 43,5 procent. Frivilligt inlösenprogram genomfördes under året på 164 MSEK. Antal aktier minskade med 4,8 procent som en följd av inlösenprogrammet. Bure har under året återköpt aktier motsvarande 4,7 procent av totala antalet aktier.

Investeringsverksamheten

  • • Sex portföljbolag avyttrades under året.
  • • Nettolånefordran på 529 MSEK i moderbolaget, stark finansiell ställning.
  • • Koncentrationen av portföljen som inleddes efter fusionen med Skanditek Industriförvaltning AB är nu avslutad.

Bolagens utveckling

  • • Vitrolife visade ökad omsättning, ökat rörelseresultat samt stabil rörelsemarginal.
  • • PartnerTech redovisade vinst för helåret. Ökad försäljning i fyra av sex affärsområden under 2011.
  • • Carnegie Holding redovisade förlust till följd av svag marknad samt ett resultat belastat med omstruktureringskostnader.
  • • Micronic Mydatas försäljning ökade för affärsområdet ytmontering. Två system för affärsområdet mönsterritare levererades jämfört med fem föregående år.
  • • Mercuri International vände till vinst under 2011.
Bure 2011 2010
Omsättning portföljbolag, Bures andel, MSEK 2 991 2 880
EBITA portföljbolag, Bures andel, MSEK 28 171
Nettolånefordran moderbolag, MSEK 529 762
Resultat efter skatt per aktie, SEK -0,62 6,60
Substansvärde per aktie, SEK 25,01 28,52
Bures aktiekurs per den 31 december, SEK 16,00 32,80
Eget kapital per aktie moderbolag (exkl. återköp aktier), SEK 24,31 25,99

Det här är Bure

Bure är ett investeringsbolag med långsiktiga ägarintressen i nordiska bolag. Bure bildades 1992 ur de avvecklade löntagarfonderna och har varit på Stockholmsbörsen sedan 1993. Bures investeringsportfölj består vid årsskiftet av åtta portföljbolag, varav tre är noterade. Portföljens substansvärde uppgår till 2 035 MSEK, varav 476 MSEK är likvida medel och kortfristiga placeringar.

Affärsidé

Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att:

  • • Bures aktieägare får en konkurrenskraftig avkastning på investerat kapital.
  • • Portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt.

Mål

Bures mål är att vara en lönsam investering för aktieägarna och att portföljbolagen är framgångsrika i sina respektive affärer.

  • • Den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering ska tydligt kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten i Bure.
  • • Varje investering ska ge en årlig avkastning, IRR (Internal Rate of Return), som överstiger 12 procent.

Årlig avkastning

Bures krav om en årlig avkastning på 12 procent per innehav räknas ut i samband med att innehaven avyttras. Beräkningen sker genom att hänsyn tas till försäljningspriset minus förvärvspriset med justering för eventuella kapitalflöden som tilläggsinvesteringar och utdelning.

Bures organisation

Bure är idag baserat i Stockholm och har sju anställda. Respektive investeringsansvarig analyserar ett eller flera av Bures portföljbolag. En effektiv förvaltning borgar för att hålla ner förvaltningskostnaderna och skapa aktieägarvärde.

Bures substansvärde

Bures portfölj består dels av aktier i börsnoterade företag, dels av aktier i onoterade företag. Värdet på de noterade aktierna bestäms då de omsätts på aktiemarknaden, vilket normalt sker varje dag.

De onoterade aktierna värderas enligt anskaffningsvärdesmetoden, vilket innebär att de redovisas till bokfört värde.

Därav återspeglas ej eventuella övervärden på onoterade innehav i det substansvärde som Bure kommunicerar till marknaden. Över tid kommer dock övervärden att lyftas fram genom utdelningar eller försäljningar och ökningen av substansvärdet är således en relevant måttstock på Bures förmåga att skapa värden för aktieägarna.

Strategi

Bures arbete och framgång bygger på nedanstående fyra strategiska hörnstenar:

Strategiska hörnstenar

SIDA 3

VD-ord

Fjolåret inleddes med framtidstro efter en stark avslutning på 2010. Under sommaren tilltog oron för statsskuldsproblematiken i Grekland och eventuella smittoeffekter på andra europeiska länder. Under augusti, efter signaler om avmattning i den amerikanska ekonomin, tilltog den finansiella oron vilket resulterade i kraftiga börsfall och sjunkande räntor. Hösten präglades därefter av Euro-krisen och en tilltagande oro för den ekonomiska utvecklingen.

Bure har givetvis påverkats av turbulensen. Det tydligaste exemplet på detta är att Bures aktiekurs föll med 38 procent under det oroliga tredje kvartalet. Periodvis har Bures aktiekurs handlats väsentligt under vårt redovisade substansvärde (summan av värdet på Bures noterade tillgångar, bokförda värden på Bures onoterade innehav samt nettotillgångar och kassa). Bland Bures intressebolag är det framför allt Carnegie Holding som har påverkats resultatmässigt av den lägre aktiviteten på de finansiella marknaderna och redovisade ett svagt 2011. Flera av Bures övriga portföljbolag visade starka siffror under fjolåret.

Under året har Bure genomfört en frivillig inlösen på 164 MSEK samt återköp av egna aktier. Totalt har Bure förvärvat aktier för 240 MSEK eller 9,2 procent av antalet utestående aktier.

Den sedan samgåendet med Skanditek uttalade ambitionen att koncentrera portföljen har fortsatt med full kraft under fjolåret och sex bolag har avyttrats, vilket innebär att Bure idag har åtta portföljbolag.

Den finansiella ställningen är fortsatt stark med en tillgänglig kassa på drygt 500 MSEK.

Portföljförändringar

Under året har sex försäljningar av portföljbolag skett. Sammantaget har dessa inbringat 96 MSEK varav 75 MSEK har erhållits kontant, resterande del är tilläggsköpeskillingar eller fördröjda likvider.

Ambitionen efter samgåendet mellan Bure och Skanditek under 2010, att minska förvaltningskostnaderna och koncentrera portföljinnehaven, är nu uppfylld och därmed avslutad. Långsiktigt bedömer vi att Bures förvaltningsorganisation kan förvalta omkring tio bolag, vilket vi tror är en optimal nivå även ur ett riskspridningsperspektiv.

Utvecklingen i Bures portföljbolag

De av våra portföljbolag som arbetar inom den finansiella sektorn har påverkats av höstens börsnedgång som medfört lägre aktivitetsnivå och färre transaktioner. Däremot har flera av våra andra portföljbolag visat starka siffror.

Låt oss börja portföljbolagsgenomgången med Carnegie Holding. Bolaget visade ett resultat före engångsposter på -31 MSEK. Därtill kommer engångposter om -232 MSEK dvs. ett resultat före skatt på -263 MSEK. Under andra halvåret i fjol minskade transaktionsintäkterna betydligt, vilket sannolikt är både en konjunkturell men även en strukturell förändring. Carnegie beslutade under fjolåret att dela upp sin verksamhet i två divisioner. Den ena med fokus på Private Banking och Fonder den andra centrerad kring Aktiehandel och Företagsaffärer. Genom denna uppdelning åstadkommer man bättre förutsättningar för att verkligen få verksamhetsanpassade och effektiva kostnadsstrukturer inom respektive enhet. Den finansiella branschen befinner sig under stark förändring drivet av rationaliseringar samtidigt som det finns ett omfattande tryck från den politiska/regulatoriska sidan på förändring. Jag är övertygad om att Carnegie som en ledande oberoende finansiell rådgivare kommer kunna anpassa sin kostnadsstruktur och sitt kunderbjudande för att kunna vara en långsiktigt konkurrenskraftig aktör.

Carnegie Asset Management som bedriver institutionell kapitalförvaltningsverksamhet har också påverkats av nedgången på världens aktiemarknader. Det förvaltade kapitalet har minskat och uppgick vid årsskiftet till 78 Mdkr. Trots denna nedgång av förvaltat kapital har resultatet förbättrats. Orsaken till detta är att verksamheten har lyckats minska sina kostnader sedan separationen från Carnegie Holding. Bo Almar Knudsen tillträde som ny VD vid årsskiftet 2011/2012.

Max Matthiessen hade ännu ett fint år med bra tillväxt och lönsamhet. Årets omsättning landade på 751 MSEK och rörelseresultatet uppgick till 192 MSEK vilket motsvarar en rörelsemarginal på 25 procent. Under året har den offentliga diskussionen om ett eventuellt förbud av provisionsbaserad ersättning intensifierats. Som en av branschens ledande aktörer känner Max Matthiessen ett stort ansvar och har därför bl.a. varit med och utvecklat en s.k. branschlicens. Detta för att säkerställa att försäkringsförmedlare uppfyller kraven på utbildning och erfarenhet.

Micronic Mydata hade ett svagare år i fjol efter ett mycket starkt 2010. Såväl omsättning som resultat minskade. Detta påverkade börskursen som minskade från 18 till 12 SEK under året. Bakom siffrorna döljer sig dock det faktum att delar av verksamheten, Ytmonteringsområdet, gjorde ett fantastiskt år där man omsatte 804 MSEK och tjänade 139 MSEK. Skälet till att koncernen sammantaget tappade volym och resultat hänger ihop med jordbävningen i Japan och fallande kapacitetsutnyttjande i bildskärmsindustrin, vilket ledde till att man inte fick någon order under året på displayer och maskritarsystem. Samtidigt har satsningarna på det nya produktområdet LDI (Laser Direct Imaging) fortsatt och under året investerades 174 MSEK i forskning och utveckling för projektet. Vår förväntansbild är att denna investering snart skall bära frukt genom att serieleveranser tar fart .

Mercuri International tog ytterligare ett steg i rätt riktning under fjolåret och uppnådde en marginal på 4 procent trots att omsättningen sjönk med 4 procent. Omsättningsnedgången är i sin helhet en följd av att Euron tappat i värde gentemot SEK. Under året har ett lokalt delägarskapsprogram genomförts som syftar till att öka fokus på intjäning i de olika regionerna. Mercuri går in i 2012 med ett stärkt kunderbjudande och siktar nu på att öka tillväxttakten.

PartnerTech som under de senaste åren kämpat med svaga resultat och försäljningsvolymer har sedan ett par kvartal tillbaka börjat visa bättre siffror. 2011 blev ett år där omsättningen ökade med 6 procent till 2 322 MSEK och rörelseresultatet blev 47 MSEK. Det omfattande och långsiktiga arbetet med att anpassa industristrukturen efter kundbehoven börjar bära frukt. PartnerTech fick ett antal nya kunder och tog nya kunduppdrag i fjol vilket är ett bevis på att bolaget har en attraktiv och konkurrenskraftig produktions- och servicestruktur. Leif Thorwaldsson som tillträdde som ny VD för drygt 18 månader sedan har med gamla och nya medarbetare på ett skickligt sätt fått till ett lönsamt PartnerTech, vilket är mycket glädjande. Börskursen lyfte påtagligt under första halvåret för att sedan falla tillbaka under höstens turbulens och slutade året på minus 15 procent.

Theducation hade ett besvärligt år i fjol då bolaget vände från vinst till förlust och slutade året på minus 2 MSEK i rörelseresultat (8 MSEK). Det huvudsakliga skälet till resultatnedgången är en förändrad vuxenutbildningsmarknad med dramatiskt minskade volymer som en följd av regeringens gymnasiereform. Detta har lett till övertalighet och ett dåligt lokalutnyttjande vilket har krävt ett aktivitetsprogram som under hösten har resulterat i återställd lönsamhet. Under 2011 genomgick Theducation även en så kallad huvudmannainspektion som baseras på ny lagstiftning som trädde i kraft första juli 2011 och som genomförs av Skolinspektionen. Vitrolife hade ett starkt år och ökade omsättningen med 18 procent med en rörelsemarginal på 11 procent. Vitrolife hade även ett starkt år på börsen och aktien slutade året på 44,80 SEK, upp 19 procent. Under fjärde kvartalet kommunicerade Vitrolife att man avser tydligt skilja på bolagets två affärsområden Fertilitet och Transplantation. Dessa båda affärsområden befinner sig i helt olika utvecklingsfaser och har i övrigt mycket begränsade synergier. Av omsättningen utgör Fertilitet 87 procent och Transplantation 13 procent. I samband med detta har bolagets VD Magnus Nilsson valt att fokusera på det mindre affärsområdet Transplantation. Detta innebär att en ny koncernchef skall rekryteras till Vitrolife och affärsområdet Fertilitet. Magnus, som har varit VD i nio år, har varit med om att lyfta omsättningen från 75 till dagens 356 MSEK samt etablerat bolaget som en ledande global leverantör, skall ha ett stort tack för en väldigt fin insats. Nu hoppas vi att Transplantationsområdet också skall kunna bli en liknande succé.

Utsikter 2012

Bure har fokuserat och effektiviserat verksamheten som en konsekvens av samgåendet med Skanditek under 2010. Vi har nu en koncentrerad portfölj, efter en rad affärer under de senaste två åren, och en därtill anpassad förvaltningsorganisation. Jag brukar skriva att vi löpande ser över vår kapitalstruktur. Under 2011 gjorde Bure både ett inlösen- och ett återköpsprogram. Bakgrunden var att Bure hade gjort ett antal bolagsförsäljningar under 2010 och hade en mycket stark finansiell ställning vilket möjliggjorde att delar av detta kom aktieägarna tillgodo genom en inlösen. Under hösten 2011 föll Bures aktiekurs dramatiskt varvid styrelsen fattade beslut att återköpa aktier på förmånliga kursnivåer på drygt 19 SEK per aktie. Dessa program till trots har Bure fortsatt en stark finansiell ställning med drygt 500 MSEK tillgängliga för nya investeringar.

I skrivande stund har de mest dystra profetior om utvecklingen för 2012 som spreds under den finansiellt oroliga hösten något reviderats åt det positiva hållet. Osäkerheten om den kommande konjunkturutvecklingen är dock fortsatt stor. Mot bakgrund av många länders höga skuldsättningsgrad är det sannolikt att privatkonsumtionen och tillväxten kommer vara dämpad under en lång tid framöver även om det naturligtvis fortsatt kommer finnas perioder av högre och lägre tillväxt i ekonomierna.

Bures bolag har i begränsad omfattning hittills påverkats av den finansiella turbulensen. Undantaget är självfallet våra innehav inom den finansiella sektorn som påverkats negativt. 2012 kommer sannolikt att kännetecknas av avtagande tillväxt men jag upplever att våra bolag är väl förberedda på ett sådant scenario. Bolagen är generellt sett väl kapitaliserade och borde kunna stärka sina positioner i en svagare marknad. Jag kan försäkra er att vi på Bure kommer göra allt för att ta tillvara de affärstillfällen som kan tänkas dyka upp under det kommande året.

Patrik Tigerschiöld, VD

Bures verksamhet

Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter. Det övergripande målet är att Bures aktieägare skall få en konkurrenskraftig avkastning på sitt investerade kapital. Ett delmål är också att portföljbolagen skall bli framgångsrika och kontinuerligt utveckla sina respektive affärer. Bures verksamhet och roll kan därmed förenklat beskrivas som att vara ägare av olika företag och verksamheter. Med ägande kommer ansvar och dessutom både rättigheter och skyldigheter och det är dessa som Bure försöker hantera på ett framgångsrikt sätt.

Bure som ägare

Bures agerande som ägare präglas av bolagets strategiska hörnstenar. Bure arbetar nära ledningen i respektive portföljbolag och en investeringsansvarig på Bure sitter även som representant i bolagets styrelse. I större och viktiga innehav strävar Bure efter att ha två representanter och innehar ofta även ordförandeposten.

Följande punkter sammanfattar Bure som ägare:

  • • Är huvudägare för att kunna påverka.
  • • Leder bolagen genom ett strukturerat styrelsearbete.
  • • Är närvarande och engagerade som ägare, driver på, ställer krav och stöttar.
  • • Tror på människors vilja att prestera och det genomsyrar Bures arbetssätt och relationer.
  • • Är resurseffektiva på alla nivåer vilket skapar sunda företagskulturer.

Affärsprinciper

I Bures affärsrelationer värdesätter bolaget beslutsamhet, respekt för andras åsikter, tydlighet samt förtroende för människors vilja och förmåga att leverera resultat.

Investeringsstrategi

Kärnan i Bures verksamhet är att identifiera nya investeringsmöjligheter där Bure kan spela en tydlig roll och samtidigt kan skapa en betydande värdeökning för Bures aktieägare. För att kunna utvärdera investeringsmöjligheterna har en investeringsstrategi fastlagts.

Bure investerar huvudsakligen i:

  • • Bolag som är i behov av expansionskapital för att till exempel växa internationellt eller bredda sin produktportfölj genom accelererad FoU.
  • • Bolag som av olika anledningar har kommit till en punkt där de är i behov av en strategisk återhämtning och eventuell omläggning av den strategiska inriktningen framåt.

Båda dessa typer av situationer kräver ett särskilt engagemang från en drivande och närvarande huvudägare som säkerställer att bolagets ledning har rätt support och kravställande från sin styrelse. Bure kan erbjuda den långsiktighet som i flera fall krävs för att kunna bygga värde genom nya eller förändrade strukturer.

Därutöver har samtliga investeringar följande gemensamt:

  • • Bolagetskallha enledandemarknadsposition eller en potential att bli ledande.
  • • Bolaget skall kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten i Bure.
  • • Bure kan ta en tillräckligt stor del av ägandet för att aktivt kunna påverka.

Strategiska hörnstenar

Bures arbete och framgång bygger på nedanstående fyra strategiska hörnstenar:

Investeringsområden

Expansionskapital – mindre verksamheter som är i behov av extern finansiering för att skapa högre tillväxt.

Strategisk återhämtning – undervärderade bolag som är i behov av strategisk-, operationelloch/eller ledarskapsförändring.

Ett företags utvecklingskurva

De fyra strategiska hörnstenarna

1. Aktiv portföljförvaltning

Bure arbetar kontinuerligt med att utvärdera och granska portföljsammansättningen med avseende på marknadsvärde, värdepotential och risk. Det är Bures möjligheter till att skapa värde som avgör om bolaget skall vara ägare eller inte.

2. Professionell styrning av portföljbolagen

Bure har en lång erfarenhet av att arbeta med professionell styrning och lägger stor vikt vid att skapa en stabil struktur och ett bra samspel mellan ägare, styrelse och ledning. Bure är verksamma i portföljbolagen på ägarnivå respektive styrelsenivå.

3. Låg finansiell risk

Bures aktieägare skall vara beredda att stå för en affärsmässig risk, men ej en finansiell risk. Moderbolaget skall därför i normalfallet vara obelånat och varje portföljbolag skall ha en skuldsättning som är adekvat i förhållande till bedömd verksamhetsrisk.

4. Resurseffektivitet

Att vara resurseffektiva är inte enbart något som Bure förespråkar i respektive portföljbolag utan det gäller även Bures förvaltning. Metodiskt arbete kombinerat med en liten organisation sätter fokus på de viktigaste frågeställningarna och de investeringar som bäst bidrar till Bures övergripande mål – att skapa värde för aktieägarna.

Aktivt styrelsearbete och löpande portföljförvaltning

Bolag Bures ägarandel
(%)
Bure som
huvudägare
Antal ledamöter på
Bures mandat
Styrelseordförande
på Bures mandat
Noterade
Micronic Mydata 38,0 1
PartnerTech 43,0 2
Vitrolife 28,5 2
Onoterade
Carnegie Holding 23,7 2
Carnegie Asset Management 28,0 2
Max Matthiessen 17,5 1
Mercuri International 98,7 1
Theducation 79,8 2

En aktieägarvänlig affärsmodell

Bures främsta uppgift är att skapa en konkurrenskraftig avkastning för bolagets aktieägare. En tillfredsställande avkastning är grunden för ett investeringsbolags existensberättigande. Avkastningen är ett resultat av två komponenter: dels det värde Bure delar ut i olika former till sina aktieägare och dels förändringar i Bures marknadsvärde relaterade till aktiekursens utveckling.

Totalt 11,2 miljarder kronor

Sedan Bures börsnotering 1993 har bolaget totalt skiftat ut över 11,2 Mdkr till sina aktieägare. Detta har huvudsakligen skett under två olika tidsperioder. Den första mellan 1993 och 2002 och den andra mellan 2007 och 2011. Däremellan genomgick Bure en finansiell kris. Bolaget hade 2003 tagit på sig för hög finansiell risk i förhållande till rådande konjunktur och portföljbolagens intjäningsförmåga. Bure tvingades genomföra en nyemission av aktier, förlagslån och teckningsoptioner.

Under den första perioden, mellan 1993 – 2002, skiftades totalt 6,7 Mdkr ut. Aktieägarna erhöll mellan dessa år en ordinarie utdelning motsvarande 5 procent av det egna kapitalet. Den största delen av värdet skiftades ut genom att Bure delade ut aktierna i bolagen Capio och Observer (nuvarande Cision). Tillsammans motsvarade utdelningarna ett värde för aktieägarna om 4,5 Mdkr, där Capio stod för 3,0 Mdkr och Observer för 1,5 Mdkr.

Under den andra perioden, mellan 2007 – 2011, skiftades totalt 4,5 Mdkr ut till aktieägarna. Tillvägagångssättet under denna period har varierat. Merparten, omkring 70 procent, skiftades ut genom inlösen och återköp av egna aktier. Under perioden delade Bure också ut sitt ägande i portföljbolaget AcadeMedia.

Utdelning av portföljbolag

Bure har ett flertal gånger delat ut sitt ägande i ett specifikt portföljbolag till sina aktieägare. En förutsättning är att portföljbolaget är tillräckligt stort och är moget för en börsnotering. Genom att dela ut aktierna ger Bure sina aktieägare en möjlighet att själva bestämma huruvida de vill fortsätta att vara ägare i bolaget eller sälja sin andel i bolaget.

Utav de tre bolag som Bure har delat ut till sina aktieägare har två av dem efteråt köpts ut från börsen. Dessa två bolag är Capio och AcadeMedia vilka båda utvecklades starkt som självständiga börsbolag. Under de sex år som Capio var noterat på Stockholmsbörsen steg aktien från 47,5 till 167,5 SEK vilket motsvarar en ökning med 253 procent. Från det att Bures innehav i AcadeMedia delades ut till aktieägarna 2008 fram till det att det köptes ut från börsen 2010, steg AcadeMedias börskurs från 81 SEK till 205 SEK vilket motsvarar en ökning med 153 procent.

Totalavkastning inklusive utdelade aktier i bolag

Ett sätt att mäta samtliga former av ett värdepappers avkastning är att beräkna dess totalavkastning. Totalavkastningen kan beskrivas som ett värdepappers kursutveckling plus dess direkta avkastning (utdelningen). Diagrammet på nästa sida avser att beskriva Bures totalavkastning sedan noteringen 1993 och tar hänsyn till utdelade aktier i portföljbolag.

För att beräkna en akties totalavkastning krävs ett antal antaganden särskilt med hänsyn taget till utdelningar. De två vanligaste antagandena är att antingen återinvestera utdelningarna i nya aktier eller räkna upp utdelningarna med en ränta. Denna modell antar att all kontant behållning återinvesteras i nya aktier och att utdelade aktier värderas till marknadsvärde.

Faktaruta

Att skapa aktievärde

När aktiekursen förändras stiger eller sjunker värdet för aktieinnehavarna. Bolaget kan genom sin verksamhet på olika sätt påverka värdet för aktieägaren. Genom att skifta ut värden, såsom utdelningar, återköp och inlösen, påverkas värdet för aktieägaren.

Utdelning, kontant

Kontantutdelning innebär att bolaget betalar ut likvida medel till aktieägarna. Detta kan ske både i form av en återkommande ordinarie utdelning relaterad till bolagets löpande verksamhet eller en extrautdelning.

Utdelning av aktier

En aktieutdelning innebär att aktieägarna erhåller aktier i ett portföljbolag. Oftast när ett noterat bolag delar ut ett portföljbolag som inte redan är noterat, en så kallad avknoppning, särnoteras det avknoppade bolaget med samma aktieägarstruktur. Investmentbolag värderas oftast lägre än värdet av deras innehav var för sig, vilket kallas för substansrabatt. Genom att dela ut ett portföljbolag ökar aktieägarens totala värde med det utdelade bolagets andel av investmentbolagets substansrabatt.

Inlösen av aktier

Vid ett inlösenförfarande erbjuder ett bolag sina aktieägare att köpa en del av deras aktier. Förfarandet sker genom att Utifrån dessa antaganden uppgår Bures totalavkastning sedan noteringen 1993 till 650 procent vilket motsvarar en årlig genomsnittlig avkastning på 11,7 procent. Som högst, den 12 januari 2011, uppgick Bures totalavkastning till 1 567 procent vilket motsvarar en årlig genomsnittlig avkastning på 17,7 procent.

Sammanfattning

Bure har genom åren konsekvent utvärderat och genomfört olika aktieägarvänliga åtgärder såsom kontantutdelningar, utdelningar av portföljbolag, aktieåterköp och inlösenförfarande, för att maximera aktieägarnas långsiktiga avkastning. Åtgärderna har varit olika beroende på vilken situation Bure och portföljbolagen befunnit sig i. Totalt har det resulterat i att Bure har skiftat ut 11,2 Mdkr till sina aktieägare sedan 1993.

Bure fortsätter att fokusera på att skapa en konkurrenskraftig avkastning till sina aktieägare genom att förvärva, utveckla och avyttra bolag på ett förmånligt sätt och samtidigt löpande se över sin kapitalstruktur. 3 500

aktieägare erhåller inlösenrätter som ger aktieägaren rätt att lösa in aktier till ett givet pris. Aktieinlösen kan liknas vid en omvänd nyemission eller en kontantutdelning eftersom bolaget betalar ut likvida medel till aktieägare genom aktieköp. En fördel är att en aktieägare som vill öka sitt ägande i bolaget kan göra detta genom att sälja sina inlösenrätter och därmed inte delta i inlösenförfarandet. Detta är fördelaktigt för aktieägare som vid en kontantutdelning skulle behöva betala skatt på utdelningen innan de kan återinvestera likviden i nya aktier.

Återköp av aktier

När ett bolag köper tillbaka aktier med avsikt att makulera aktierna kan det liknas vid en utdelning. En aktieägare kan välja att sälja sin motsvarande andel aktier för att erhålla en kontant utdelning utan att minska sin ägarandel i bolaget. En aktieägare som väljer att inte sälja några aktier ökar istället sin ägarandel vilket kan liknas vid att återinvestera en kontantutdelning i nya aktier. Återköp ger aktieägare större valmöjlighet än kontantutdelningar.

Bureaktien

Bures aktie introducerades på Stockholmsbörsens O-lista den 1 oktober 1993. Under 1995 registrerades aktien på Stockholmsbörsens A-lista. Sedan etableringen av den Nordiska listan, 2006, återfinns Bureaktien på NASDAQ OMX Stockholm under Mid Cap-segmentet.

Aktiestruktur

Aktiekapitalet i Bure uppgick per den 31 december 2011 till 535,3 MSEK fördelat på 85 327 987 A-aktier. Varje aktie har ett kvotvärde på 6,27 SEK. Samtliga aktier äger lika rätt till bolagets tillgångar och vinst.

Aktieägare

Antalet aktieägare i Bure uppgick per den 31 december 2011 till 20 898 st (22 998). Av Bures aktieägare ägde 64,6 procent färre än 500 aktier. Andelen utländska investerare uppgick till 35,1 procent (31,7). De tio största ägarna innehar tillsammans 48,0 procent (46,9) av kapital och röster i Bure.

Kursutveckling

Under året har aktiens värde minskat med 51,0 procent. Bures aktiekurs vid utgången av året var 16,00 SEK, att jämföras med 32,80 SEK vid ingången av året. Som högst betalades Bures aktie med 35,90 SEK och som lägst med 14,50 SEK. Under 2011 uppgick totalavkastningen för Bureaktien till -43,5 procent. Totalavkastningen är ett mått på den totala värdeförändring som aktieägarna har kunnat tillgodoräkna sig. I korthet innebär det aktieutveckling inklusive återinvesterad utdelning samt eventuell inlösen. Totalavkastningen i Bures aktie kan jämföras med totalavkastningsindex SIX Return som uppgick till -13,5 procent. Vid utgången av 2011 uppgick Bures börsvärde till 1 365 MSEK.

Handelsvolym

Under 2011 omsattes 32 965 540 aktier (57 866 390) på börsen till ett värde av 886 MSEK (1 653), vilket innebär att 38,6 procent av Bures aktier omsattes. I genomsnitt handlades 130 229 aktier per handelsdag. Under året gjordes 42 700 avslut i Bureaktien.

Inlösenprogram 2011

Årsstämman 2011 beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att genomföra ett frivilligt inlösenprogram för bolagets aktieägare. Varje aktieägare erhöll en inlösenrätt per innehavd aktie. Tjugo inlösenrätter berättigade aktieägaren att påkalla inlösen av en (1) aktie i Bure. För varje inlöst aktie erhöll aktieägarna en kontant ersättning om 38,00 SEK. Totalt inlöstes 4 317 740 aktier, motsvarande en anslutningsgrad om 96,3 procent, och 164,1 MSEK överfördes till aktieägarna.

Kursutveckling under 5 år

Återköp av aktier

Årsstämman 2011 beslutade att ge styrelsen mandat att fram till nästkommande årsstämma förvärva egna aktier upp till 10 procent av det totala antalet aktier. Under året har 3 970 746 aktier förvärvats, vilket innebär att Bure vid årets utgång äger egna aktier motsvarande 4,6 procent av röster och kapital.

Optionsprogram 2010

Årsstämman 2010 beslutade om incitamentsprogram avseende utgivande av högst 260 000 teckningsoptioner. Optionerna tecknades fullt ut. Teckning av aktie på grund av teckningsoption kan ske från och med den 9 juni 2012 till och med den 9 juni 2013 till en teckningskurs om 40,57 SEK.

Fullt utnyttjande av samtliga teckningsoptioner innebär en ökning av aktiekapitalet med 1 549 709 SEK.

Optionsprogram 2011

Årsstämman 2011 beslutade om ett incitamentsprogram avseende utgivande av högst 990 000 teckningsoptioner. Totalt tecknades 540 000 optioner. Teckning av aktie på grund av teckningsoption kan ske från och med den 1 juni 2013 till och med 1 juni 2014 till en teckningskurs om 47,60 SEK.

Fullt utnyttjande av samtliga teckningsoptioner innebär en ökning av aktiekapitalet med 3 387 696 SEK.

Anställdas ägande i Bure

Bures nyckelpersoner uppmuntras till en samsyn med bolagets aktieägare. Den 31 december 2011 uppgick ledande befattningshavares ägande till 7,1 procent. Därutöver äger anställda teckningsoptioner, totalt 800 000 optioner. För mer information om anställdas aktieinnehav se sid 62.

Data per aktie

Bures största aktieägare 2011, per den 31 december

Ägare Antal
aktier
Andel
(%)
Nordea Investment Funds 9 359 989 11,0
Dag Tigerschiöld 9 225 563 10,8
Patrik Tigerschiöld (inkl.
närstående)
6 060 287 7,1
Familjen Björkman 5 185 524 6,1
SEB 4 731 116 5,5
Avanza 1 659 556 1,9
Fjärde AP-Fonden 1 517 402 1,8
Lannebo Fonder 1 214 260 1,4
Länsföräkringar 1 019 374 1,2
Catella 991 050 1,2
Övriga 44 363 866 52,0
Summa 85 327 987 100,0

Aktieägarstruktur 2011, per den 31 december

Storleksklasser Antal
ägare
Antal
aktier
Andel
(%)
1 500 13 502 1 822 566 2,1
501 1 000 3 445 2 740 431 3,2
1 001 5 000 3 097 6 863 417 8,0
5 001 10 000 435 3 224 162 3,8
10 001 15 000 132 1 658 896 1,9
15 001 20 001 74 1 327 167 1,6
20 001 213 67 691 348 79,4
Summa 20 898 85 327 987 100,0
2011 2010 2009 2008 2007
Aktiekurs, SEK 16,0 32,8 34,8 24,7 37,9
Utdelning, SEK 9,8 0,3 8,6
Direktavkastning, % 29,9 0,9 34,6
Totalavkastning, % -43,5 28,1 40,9 -2,8 40,3
Aktiekurs i procent av eget kapital, moderbolag 65,8 126,2 135,1 84,7 135,2
Moderbolagets eget kapital/ aktie, SEK 24,31 25,99 25,75 29,14 28,02
Koncernens eget kapital/ aktie, SEK 28,57 29,20 29,73 29,56 29,54
Moderbolagets resultat/ aktie, SEK -1,30 2,28 -2,62 11,35 8,11
Koncernens resultat/ aktie, SEK -0,62 6,60 0,85 9,82 12,39
Antal aktier, tusental 85 327 89 646 50 349 83 915 93 225
Genomsnittligt antal aktier, tusental 86 115 86 524 53 292 89 782 84 465

Portföljens utveckling 2011

Bure har under 2011 arbetat med att realisera sin strategi och därmed koncentrera sin investeringsportfölj. Portföljen är idag diversifierad gällande antal innehav, storlek, branschfördelning och utvecklingsfas så att varje innehav kan påverka Bures marknadsvärde. Bolagen är fortfarande samtliga baserade i Norden och är i många fall verksamma globalt. Samtliga innehav i portföljen bedöms vara intressanta ur både utvecklings-, tillväxt- och lönsamhetsperspektiv.

Portföljens sammansättning 2010 och 2011

Vid bokslutet 2011 bestod Bures investeringsportfölj utav åtta portföljbolag, en minskning med sex bolag sedan föregående år. Efter fusionen mellan Bure och Skanditek lades en strategi, vilken tidigare kommunicerats, som innebär att varje portföljbolag genom värdeskapande ska kunna påverka värdeutvecklingen i Bure. I linje med denna strategi har arbetet fortlöpt under 2011 med att avyttra de mindre portföljinnehaven.

Bures enskilt största innehav substansvärdemässigt är Micronic Mydata som 2011 stod för ca 22 procent (26) av Bures substansvärde. De tre största innehaven, Micronic Mydata, Vitrolife och Mercuri International, representerade knappt 46 procent av Bures substansvärde per den 31 december 2011.

2011 var ett turbulent år på de finansiella marknaderna, inte minst aktiemarknaden som under tredje kvartalet sjönk kraftigt då osäkerheten för utvecklingen i Europa och USA steg.

Bures substansvärde påverkades negativt av bl.a. denna turbulens och minskade med 25 procent från 2 557 MSEK per den 31 december 2010 till 2 035 MSEK per den 31 december 2011. Bure genomförde under året ett inlösenprogram samt ett återköpsprogram på totalt 8,3 miljoner aktier. Bures substansvärde per aktie har därav minskat med endast 12 procent, från 28,5 SEK per aktie till 25,0 SEK per aktie 2011. Värdet av Bures noterade innehav svängde kraftigt under året. Substansvärdet för Bures onoterade innehav, dvs. det bokförda värdet, har främst påverkats av de försäljningar som gjorts under året samt en nedskrivning om 64 MSEK i Dipylon Medical (tidigare CMA Microdialysis). Nedgången i Micronic Mydata har påverkat Bures substansvärde och bidragit till nedgången. Likvida medel har även minskats med 240 MSEK som en följd av inlösen och återköpsprogrammen.

Portföljutveckling 2011

Vid en uppdelning av Bures substansvärde består ca 40 procent av marknadsvärdet på noterade innehav, ca 37 procent av bokfört värde på onoterade innehav inklusive övriga nettotillgångar samt 23 procent av likvida medel. Tre av de åtta portföljbolagen är noterade.

Portföljförändringar under året

2011 har återigen varit ett händelserikt år ur ett portföljperspektiv, där arbetet att koncentrera portföljen fortlöpte. De viktigaste händelserna under året som gått var:

  • • I januari genomfördes försäljningen av Aptilo Networks till norska private equity-bolaget Norvestor V, L.P. för 9 MSEK.
  • • Vidare under januari avyttrades Bures andel av Celemi, 32,3 procent, till portföljbolaget Mercuri International för 37 MSEK. Affären gynnar Celemis utvecklingspotential, bl.a. genom geografisk expansion, samtidigt som Mercuri Internationals kunderbjudande utökas och stärker deras konkurrenskraft.
  • • Under slutet av mars avyttrades dotterbolaget Scandinavian Retail Center (SRC), där Bure ägde 95,5 procent, till ledningen för 5 MSEK.
  • • H. Lundén Holding AB stängde den sista juni sin hedgefond EIKOS. Som en följd av detta avyttrade Bure genom dotterbolaget G Kallstrom sin ägarandel om 19,9 procent.

Bures substansvärde och andel av portföljbolagen

Ägar Substansvärde Resultat helår, MSEK
Innehav andel
%
31 dec
2011
Andel
%
31 dec
2010
Andel
%
Nettoomsättn
ing, 2011
EBITA
2011
EBITA
marginal, %
Noterade innehav
Micronic Mydata 38,0 445 21,9 658 25,8 1 198 -59 -5,5
PartnerTech 43,0 116 5,7 138 5,4 2 322 47 2,0
Vitrolife 28,5 250 12,3 211 8,2 356 41 11,5
Summa noterade innehav 811 39,9 1 007 39,4 3 876 29
Onoterade innehav
Carnegie Holding 23,7 215 10,5 215 8,4 1 732 -241 -15,2
Carnegie Asset Management 28,0 80 3,9 80 3,1 483 111 23,0
Max Matthiessen2 17,5 30 1,5 30 1,2 752 200 26,6
Mercuri International 98,7 233 11,5 200 7,8 562 22 3,9
Theducation 79,8 20 1,0 16 0,6 235 -2 -0,8
Övriga bolag3 43 2,1 166 6,5
Summa onoterade innehav 621 30,5 707 27,7 3 764 91
Likvida medel 476 23,4 703 27,5
Övriga nettotillgångar 127 6,2 140 5,4
SUMMA 2 035 100,0 2 557 100,0 7 640 120
Bures andel 2 991 28
Substansvärde per aktie 4 25,01 28,52
Moderbolagets eget kapital 1 978 2 330
Eget kapital per aktie 4 24,31 25,99

1) Innehavet för PartnerTech inkluderar även indirekt innehav genom dotterbolaget G Kallstrom.

2) Utöver bokfört värde på aktierna i Max Matthiessen finns fordringar om 20 MSEK på ett bolag ägt av nyckelpersoner i Max Matthiessen.

3) Innehöll nio bolag per den 31 december 2011. (26 bolag per 31 december 2010)

4) Exkluderar återköpta aktier på totalt 3 970 746 st 2011.

  • • Under året skedde en omfattande omstrukturering i portföljbolaget CMA Microdialysis. Harvard Apparatus förvärvade den prekliniska forskningsdelen av bolaget samt rätten till företagsnamnet. Den kvarvarande verksamheten döptes om till Dipylon Medical. Samtidigt avyttrades divisionen DiLab och verksamheten kring blodprovstagning samt även den kliniska verksamheten. Kvarvarande inom Dipylon Medical är verksamheten kring Eirus-systemet.
  • • Under hösten sålde Bure sin andel på 49 procent i The Chimney Pot AB för 34 MSEK.
  • • Under året ökade Bure ägandet i Theducation genom konvertering av lån till aktier. Ägandet uppgick vid årets slut till 79,8 procent (74,3).
  • • Bure omvandlade delar av Mercuris Internationals lån till ett villkorat aktieägartillskott på totalt 34 MSEK. Ägarandelen förblev oförändrad och bokfört värde uppgick till 233 MSEK vid årets slut.

Portföljbolagen helår 2011 (befintliga enheter)

Bure lyfter fram två sätt att komplettera den legala koncernredovisningen. Det ena är att titta på Bures ägarmässiga andel av omsättning och EBITA och hur den har utvecklats under året. Bures sammantagna andel av de nuvarande portföljbolagens omsättning har ökat till 2 990 MSEK (2 880). Bures andel av EBITA har minskat till 28 MSEK (171), till stor del pga. Carnegie Holdings samt Micronic Mydatas resultatförsämringar.

Det andra är Bures substansvärde, där årets förändring på befintliga innehav återfinns i tabellen "Bures substansvärde och andel av portföljbolagen".

Noterade
aktier
+ Onoterade
aktier
+ Likvida
medel
+ Övr. Netto
tillgångar
= Substans
värde

Verkställande Direktör Peter Uddfors

Bures engagemang i Micronic Mydata

Bures ägarandel: 38,0 % Bures andel av marknadsvärde: 445 MSEK Bokfört värde: 445 MSEK Förvärvstidpunkt: År 2009 via Skanditek Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld

2011 rekordår för ytmontering.

Affärsidé

Micronic Mydata ska vara ett globalt högteknologiskt tillväxtföretag med uthållig lönsamhet genom att utnyttja den fulla potentialen av nuvarande och framtida produkterbjudanden.

Verksamhet

Micronic Mydata levererar kostnadseffektiva och nyskapande produktionslösningar för tillverkning av elektronikprodukter. Världsledande företag använder utrustning från affärsområdena ytmontering och mönsterritare. Ytmontering erbjuder system för applicering av lodpasta på kretskort samt montering av komponenter. Mönsterritare erbjuder produktionslösningar inom marknaden genom maskritare och direktritare. Mönsterritare används för att rita mönster på fotomasker eller för att rita direkt på ett substrat.

Marknad

Ytmontering har 4 000 maskiner världen över hos mindre och medelstora företag inom branscher där kunderna är beroende av flexibel utrustning med snabba produktionsbyten. Kunderna är kontraktstillverkare inom elektronikindustrin och tillverkare av egna produkter och finns inom rymd-, flyg-, dator- och telekomindustrin. Affärsområdet är marknadsledande inom segmentet för flexibel elektronikproduktion. Konkurrensfördelarna består av en kombination av hög kvalitet, nyskapande teknik och hög flexibilitet.

Mönsterritare är uppdelat i maskritare och direktritare, LDI. Maskritare riktar sig mot produktion som kräver hög noggrannhet och kvalitet. All försäljning går på export. Det finns ett 10-tal större kunder i världen. Kunderna tillverkar fotomasker som används vid framställning av bildskärmar och halvledare. Direktritare riktar sig mot marknaden för elektronisk kapsling som är en del av tillverkningskedjan för elektroniska pro-

Nyckeltal MSEK 2011 2010 20091
Omsättning 1 198 1 288 1 052
Rörelseresultat (EBIT) -66 73 -179
Resultat efter skatt -89 37 -144
Balansomslutning 1 587 1 714 1 408
Eget kapital 1 232 1 315 1 047
Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) 529 570 258
Kassaflöde från löpande verksamhet -15 121 82
Antal anställda, medeltal 561 558 613
1) Pro forma

dukter och används för att ansluta och skydda chip. Marknaden domineras av få stora tillverkare. Konkurrensfördelarna är ett stort tekniskt försprång och stark patentportfölj. Nya krav inom elektronisk kapsling driver fram ett teknikskifte, vilket ger företaget möjlighet att adressera en ny marknad med den nyligen lanserade direktritaren LDI. Med LDI tar företaget flera kliv upp i tillverkningskedjan för elektronik.

Händelser 2011

  • • Omsättningen för ytmontering steg med 31 procent och rörelsemarginalen ökade från 9 till 17 procent.
  • • Eftermarknadsverksamheten utvecklades starkt med förbättrad lönsamhet.
  • • Det negativa rörelseresultatet inom affärsområde mönsterritare förklaras av färre antal sålda system och en annan produktmix jämfört med föregående år samt av fortsatt höga utvecklingskostnader för LDI.
  • • LDI lanserades och två system utvärderas av marknadens största aktörer. Rörelseresultatet inom affärsområdet belastas med 174 MSEK, vilket avser utvecklingskostnader för LDI.

Framtidsutsikter

Koncernen strävar mot tillväxt och uthållig lönsamhet. Marknaden för ytmontering har varit fortsatt stark under 2011 med ökad orderingång, försäljning och lönsamhet. För 2012 bedöms en fortsatt stabil utveckling. Trenden mot allt fler mobila elektronikprodukter kräver mer komplex tillverkningsutrustning. Detta är gynnsamt för mönsterritare som är marknadsledare inom bildskärmstillämpningar. Det pågående teknikskiftet inom elektronisk kapsling ger Micronic Mydata möjligheter att bli marknadsledare med sin nya LDI, där leveranser beräknas ske under 2012.

För ytterligare information

www.micronic-mydata.com

Aktieägare 2011-12-31 Andel %
Bure Equity 38,0
SHB Fonder 5,0
Fjärde AP-fonden 4,4
DNB fonder 2,7
Ponderus Securities AB 2,4
Övriga 47,5

Verkställande Direktör Leif Thorwaldsson

Bures engagemang i PartnerTech

Bures ägarandel: 43,0 % Bures andel av marknadsvärde: 117 MSEK Bokfört värde: 117 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1999 via Skanditek Styrelseledamöter från Bure: Patrik Tigerschiöld, ordförande, och

Andreas Bladh

Stark resultattillväxt.

Affärsidé

PartnerTech är en av Europas ledande kontraktstillverkare i business-to-business segmentet. Företaget utvecklar och tillverkar avancerade produkter på kontrakt inom utvalda affärssegment och för kunder med ledande positioner i Europa, USA och Asien. I rollen som kontraktstillverkare bidrar PartnerTech till att stärka kundernas lönsamhet och konkurrenskraft genom hög teknisk kompetens och en dokumenterad tillverkningsprocess i världsklass.

Verksamhet

PartnerTech erbjuder tjänster i hela värdekedjan och över hela produktlivscykeln. Kärnan i verksamheten utgörs av tillverkning inom maskinbearbetning, elektronik, plåtbearbetning och systemintegration där PartnerTechs tekniska kompetens är bredare och djupare än de flesta konkurrenters. Verksamheten bedrivs globalt och omfattar fabriker, utvecklingscenter, inköpskontor och distributionscentraler i Europa, USA och Asien. Företaget har ca 1 300 anställda i Sverige, Norge, Finland, Polen, England, USA och Kina. Huvudkontoret finns i Vellinge.

Marknad

I takt med att branschen för kontraktstillverkning utvecklas har PartnerTech med sitt breda utbud, konkurrenskraftiga industristruktur och dokumenterade kompetens en stark position inom business-to-business. Bolaget verkar inom sex utvalda marknadsområden: Informationsteknologi, Industri, Miljöteknik, Medicinsk teknik och instrument, Försvar och Marin samt Sälj- och betalningslösningar. Kundbasen finns huvudsakligen på den europeiska marknaden, men tack vare sin flexibla verksamhetsstruktur kan PartnerTech vid behov följa med sina större kunder in på nya marknader.

Nyckeltal MSEK 2011 2010 2009
Omsättning 2 322 2 181 2 148
Rörelseresultat (EBIT) 47 -15 -4
Resultat efter skatt 5 -20 -22
Balansomslutning 1 170 1 280 1 288
Eget kapital 461 483 534
Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) -270 -361 -294
Kassaflöde från löpande verksamhet 127 -5 51
Antal anställda, medeltal 1 292 1 328 1 382

Händelser 2011

  • • Omsättningen under helåret uppgick till 2 322 MSEK (2 181).
  • • Rörelseresultatet uppgick till 47, 3 MSEK (-15,3).
  • • Rörelsemarginalen uppgick till 2,0 procent (-0,7).
  • • Fjärde kvartalet var det femte i rad med positivt operativt resultat och rörelsemarginalen uppgick till 4,6 procent.
  • • I december tecknade PartnerTech ett avtal om tillverkning och leverans av produkter till Vestas Control Systems A/S.

Framtidsutsikter

Globaliseringen med påföljande ökad konkurrens och krav på specialisering är en av de starkare drivkrafterna för industrin. Utvecklingen motiverar allt fler produktägande bolag att lägga ut tillverkning på kontrakt hos en produktionspartner för att få kostnadsfördelar, ökad flexibilitet och internt fokus på sin kärnaffär och detta gynnar PartnerTech. Även om utvecklingen under året har varit positiv gör oron på världsmarknaden att läget framöver är svårbedömt. Mot den bakgrunden ligger PartnerTechs utmaning i att enträget fortsätta på den inslagna vägen och ytterligare anpassa och effektivisera organisationen för att öka lönsamheten på samtliga marknader.

För ytterligare information

www.partnertech.com

Aktieägare 2011-12-31 Andel %
Bure Equity 43,0
AB Traction 15,4
Försäkringsaktiebolaget Avanza
Pension
8,3
Barclays Cap Sec Cayman Client 5,0
Länsförsäkringar Fondförvaltning 4,3
Övriga 24,0

Verkställande Direktör Thomas Axelsson (tf)

Bures engagemang i Vitrolife

Bures ägarandel: 28,5 % Bures andel av marknadsvärde: 249 MSEK Bokfört värde: 191 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1998 via Skanditek Styrelseledamöter från Bure: Patrik Tigerschiöld, ordförande och Fredrik Mattsson

Stark utveckling på de främsta tillväxtmarknaderna.

Affärsidé

Vitrolifes affärsidé är att utveckla, producera och marknadsföra avancerade, effektiva och säkra produkter och system för odling, handhavande och förvaring av mänskliga celler med intentionen att använda dessa i klinisk teknologi.

Verksamhet

Vitrolife har verksamhet inom områdena fertilitet och transplantation. Produktområde Fertilitet arbetar med näringslösningar, produkter för frysförvaring samt avancerade engångsinstrument som nålar och pipetter för human infertilitetsbehandling. Produktområde Transplantation arbetar med lösningar och system för att bedöma och bevara organ utanför kroppen, för att selektera användbara organ och hålla dem i optimal kondition i väntan på transplantation.

Marknad

Vitrolife har försäljning i ca 90 länder genom lokala distributörer och egen marknadsorganisation. Kunderna utgörs främst av offentliga och privata kliniker och sjukhus. Världsmarknaden för fertilitetsmedier och instrument beräknas till drygt 3 Mdkr Inom Transplantation har Vitrolife över 90 procent av marknaden för lungförvaringslösningar vid organtransplantation. Bolaget arbetar även med STEEN Solution™, en ny teknik för att mäta lungans funktion utanför kroppen.

Händelser 2011

• Omsättningen uppgick till 356 MSEK (298), en ökning om 20 procent. I lokala valutor var ökningen 27 procent. På tillväxtmarknaderna i Asien ökade försäljningen av fertilitetsprodukter med 55 procent i lokala valutor.

  • • Rörelseresultatet uppgick till 41 MSEK (33), rörelsemarginalen uppgick till 11 procent (11). Resultatet påverkas av engångskostnader om 7 MSEK.
  • • Under fjärde kvartalet lämnade VD Magnus Nilsson över koncernansvaret för att helt kunna fokusera på transplantationsområdet. Ny tf VD är Thomas Axelsson.
  • • Inom fertilitetsområdet erhölls flera viktiga registreringar, bl.a. var Vitrolife första företag att få odlingsmedier godkända i Kina. Dessutom godkändes bolagets aspirationsnålar i Kina och Japan.
  • • Inom transplantation startades en studie med STEEN Solution™ i Nordamerika. Tillsammans med en tidigare genomförd studie i Kanada skall detta ligga till grund för ansökan om försäljningsgodkännande i USA. Hittills har 9 av 12 patienter inkluderats i studien. Totalt har nu mer än 100 transplantationer genomförts i världen med tekniken.

Framtidsutsikter

Marknaden för fertilitetsbehandlingar förväntas att växa med 5–10 procent per år under överskådlig tid drivet av dels ökad levnadsstandard i ett flertal utvecklingsländer samt dels av det faktum att bara några få procent av alla par i världen som är infertila behandlas. I flera av de mognare marknaderna syns för närvarande dock ökad priskonkurrens och låg tillväxt som ett resultat av det svåra ekonomiska läget. Fokus för 2012 inom fertilitet kommer att ligga på de externa processerna inom marknadsföring och försäljning, främst på tillväxtmarknaderna. Inom transplantation sker fortsatt arbete med att få STEEN Solution™-metoden godkänd i USA.

För ytterligare information

www.vitrolife.com

Nyckeltal MSEK 2011 2010 2009
Omsättning 356 298 275
Rörelseresultat (EBIT) 41 33 30
Resultat efter skatt 31 29 34
Balansomslutning 467 429 359
Eget kapital 343 326 312
Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) -46 -31 9
Kassaflöde från löpande verksamhet 39 48 41
Antal anställda, medeltal 211 179 159
Aktieägare 2011-12-31 Andel %
Bure Equity 28,5
Lannebo fonder 6,7
Eccenovo AB 5,2
Skandinaviska Enskilda Banken 4,3
Försäkringsaktiebolaget Avanza
Pension
3,3
Övriga 52,0

Verkställande Direktör Bo Knudsen

Bures engagemang i CAM

och Henrik Blomquist

Bures ägarandel: 28,0 % via CAM Group Holding A/S Bokfört värde: 80 MSEK Förvärvstidpunkt: År 2009 Styrelseledamöter från Bure: Björn Björnsson, ordförande,

Starkt resultat under svåra marknadsförutsättningar.

Affärsidé

Carnegie Asset Management (CAM) är en fokuserad och oberoende kapitalförvaltare med ambitionen att skapa uthållig och långsiktig avkastning.

Verksamhet

CAM är en oberoende kapitalförvaltare i Norden. Företaget grundades 1986 och var fram till 2009 en del av Carnegie koncernen. I slutet av 2009 separerades CAM från Investmentbanken och företaget har i dag egen verksamhet i Danmark, Sverige och Norge med huvudkontor i Köpenhamn.

CAM erbjuder kapitalförvaltningsprodukter baserade på en fokuserad och långsiktig investeringsstrategi. Produktutbudet innehåller både diskretionär förvaltning och traditionella fondprodukter baserade på investeringar på de internationella aktieoch obligationsmarknaderna. Hela verksamhetens fokus är inriktat mot att skapa goda investeringsresultat för de kunder som har givit CAM förtroendet att förvalta deras kapital. Styrkan i förvaltningen ligger i en målmedveten kultur med lång tradition och erfarenhet av aktiv portföljförvaltning och s.k. stock-picking.

Flaggskeppsprodukten, Globala Aktier, lanserades 1990 och är idag företagets enskilt största produkt. Detta är en produkt inriktad på stora internationella bolag som är noterade på etablerade marknadsplatser i både den utvecklade världen såsom nya tillväxtmarknader. Produkten innehåller ett begränsat antal noga utvalda aktier, mellan 25–30 stycken, som bygger på en tematisk investeringsstrategi.

Inom Norden fokuserar CAM både på kunder inom retail- och de institutionella marknaderna. De institutionella kunderna är dock primärt i fokus. Internationellt är CAM representerat i UK, Australien och Kanada.

Nyckeltal MSEK 2011 2010 2009
Omsättning 483 553 511
Resultat efter skatt 77 63 100
Balansomslutning 471 423 454
Eget kapital 254 179 268
Totalt förvaltat kapital, Mdkr 78 95 93
Antal anställda, medeltal 92 90 85

Marknad

2011 var ett år som präglades av oro på de finansiella marknaderna. Investorerna var generellt återhållsamma till följd av hög volatilitet och skuldproblematiken i Europa. Detta har även påverkat CAM.

Under året har de regulatoriska kraven på marknadens aktörer kontinuerligt ökat. Främst med avseende på risk, compliance, intern kontroll och transparens.

Händelser 2011

  • • CAM minskade omsättningen med 7,8 procent under 2011. Huvudorsaken var en värdenedgång av de förvaltade produkterna samt uttag ifrån de förvaltade portföljerna.
  • • Resultatet före skatt förbättrades med 17,3 procent under året. Detta kan förklaras av en generellt lägre kostnadsnivå sedan separationen med Carnegie Investment Bank.
  • • Vid utgången av 2011 uppgick förvaltat kapital (AuM) till 77,7 Mdkr (94,6)
  • • Förvärvet av Carnegie Fund Management Company S.A. i Luxemburg slutfördes i augusti och verksamheten har sedan dess integrerats i CAM.
  • • I september kommunicerade CAM att Bo Knudsen tillträder som Verkställande Direktör vid årsskiftet 2011/2012.

För ytterligare information

www.carnegieam.dk

Aktieägare 2011-12-31 Andel %
Altor 51,6
Bure Equity 27,8
Anställda 20,6

Verkställande Direktör Frans Lindelöw

Bures engagemang i Carnegie

Bures ägarandel: 23,7 % via Carnegie Holding AB Bokfört värde: 215 MSEK Förvärvstidpunkt: År 2009 Styrelseledamöter från Bure: Björn Björnsson och Patrik Tigerschiöld

Fokus på ökad effektivitet.

Affärsidé

Carnegies affärsidé är att skapa mervärde för institutioner, företag och privatkunder verksamma på den nordiska marknaden inom områdena värdepappershandel, investment banking, private banking och fonder. I basen för verksamheten finns en djup och bred kunskap om nordiska företag och nordiskt näringsliv. Carnegies målsättning är att vara den ledande oberoende finansiella rådgivaren i Norden.

Verksamhet

Carnegies verksamhet omfattar fyra områden. Securities vänder sig till institutionella kunder och erbjuder tjänster inom analys, mäkleri, sales trading, aktiemarknadsrelaterade transaktioner och equity finance. Investment Banking erbjuder kvalificerad rådgivning inom förvärv, samgåenden och avyttringar (M&A), aktiemarknadsrelaterade transaktioner och strukturerade finansiella produkter. Private Banking erbjuder en personligt anpassad finansiell rådgivning och förvaltning. Carnegie Fonder erbjuder ett brett utbud av aktivt förvaltade fonder, med tonvikt på svenska aktiefonder, tillväxtmarknadsfonder och räntefonder. Carnegie finns i åtta länder och har ca 800 medarbetare.

Marknad

Carnegies intäkter är starkt kopplade till utvecklingen på världens börser och det allmänna affärsklimatet. De nordiska börserna påverkades negativt av den allmänna marknadsturbulens som drabbade Europa under andra halvåret 2011. Omsättningen på börserna minskade under året, tillgångsvärden minskade, investerare blev mindre aktiva och företagen blev mer avvaktande till förvärv och andra strukturaffärer. I Norden minskade antalet transaktioner både inom företagsförvärv (M&A) och inom aktiemarknadstransaktioner (ECM). Private banking- och fondmarknaden

Nyckeltal MSEK 2011 2010 2009
Omsättning 1 732 1 796 1 446
Resultat efter skatt -254 501 828
Balansomslutning 12 483 15 078 13 997
Eget kapital 2 189 2 459 2 109
Antal anställda, medeltal 808 685 689

påverkades negativt av fallande tillgångsvärden på världens börser. En annan effekt av marknadsturbulensen var att privatpersoner viktade om från sparande i aktiefonder till räntefonder.

Händelser 2011

  • • Intäkterna uppgick till 1 732 MSEK. Samtliga affärsområden rapporterar lägre intäkter som en konsekvens av oron på de finansiella marknaderna och minskade tillgångsvärden på de nordiska börserna.
  • • Jämförelsestörande poster har påverkat resultatet negativt med 237 MSEK.
  • • Resultatet före jämförelsestörande poster uppgick till -31 MSEK.
  • • Framgångsrik integration av HQ Bank och HQ Fonder i Carnegiekoncernen.
  • • Omfattande omstruktureringsarbete inlett i syfte att reducera kostnadsbasen genom centralisering och integrering av supportverksamheten, effektivare systemlösningar och reducerad bemanning.
  • • Många bevis på hög kunduppskattning, bland annat utnämndes Carnegie till bästa nordiska investmentbank i en undersökning av affärstidningen Euromoney.

Framtidsutsikter

Den påbörjade omstruktureringen som ska se till att Carnegie får en effektivitet i toppklass kommer att fullföljas under 2012. Carnegie har stärkt sin relativa marknadsposition de senaste åren och har goda möjligheter att kapitalisera på ett förbättrat marknadsläge. Carnegie strävar efter att öka andelen stabila intäkter genom att attrahera nytt kapital till fondverksamheten och genom att öka andelen diskretionär förvaltning inom privatbanken.

För ytterligare information

www.carnegie.se

Aktieägare 2011-12-31 Andel %
Altor 44,4
Bure Equity 23,7
Anställda 22,0
Investment AB Öresund 9,9

Verkställande Direktör Christoffer Folkebo

Bures engagemang i Max Matthiessen

Bures ägarandel: 17,5 % via MM Holding AB Bokfört värde: 30 MSEK Förvärvstidpunkt: År 2009 Styrelseledamöter från Bure: Henrik Blomquist

Hälsofokus gav resultat.

Affärsidé

Max Matthiessen ska tillhandahålla kvalificerad information och rådgivning kring personrelaterade försäkringar och trygghetssparande till svenska arbetsgivare och deras medarbetare. Arbetsgivaren får därmed ut det mesta möjliga av sin investering i medarbetarnas personförsäkringar samtidigt som medarbetaren får en kundspecifik och individuell finansiell lösning.

Verksamhet

Max Matthiessen grundades 1889 och är idag en ledande fristående finansiell rådgivare med 430 anställda och kontor i 25 städer över hela Sverige. Max Matthiessens rådgivare, administratörer och specialister har lång erfarenhet av att hjälpa arbetsgivare och privatpersoner med upphandling, rådgivning, analys och administration av olika spar- och försäkringslösningar. Kunderna utgörs av ca 12 000 företag och ca 150 000 individer.

Marknad

Behovet av rådgivning till arbetsgivare och individer förväntas vara fortsatt stort. I syfte att framförallt stärka konsumentskyddet kommer regleringarna av branschen sannolikt att fortsatt öka liksom tillsynen av aktörerna. Max Matthiessen ska vara drivande i branschen för att skapa en kombination av konsumentskydd och produkter som kan skapa avkastning åt spararna.

Händelser 2011

  • • Max Matthiessens omsättning för verksamhetsåret 2011 ökade med 8 procent jämfört med 2010.
  • • Max Matthiessen startade ett nytt verksamhetsområde för hälsostrategisk rådgivning och tog även en marknadsledande position på den kommunala pensionsmarknaden.
  • • Max Matthiessen öppnade ett nytt kontor i Västerås.
  • • Bolaget inledde ett samarbete med skogskoncernen Södra som bland annat innebär att Max Matthiessen sköter pensions- och försäkringsinformation till koncernens alla 4 000 medarbetare.
  • • Max Matthiessen Värdepapper lanserade fonden Navigera Dynamica 90 för privatmarknaden.
  • • Hälsokedjan, som Max Matthiessen lanserade 2009, bidrog till att sänka sjukfrånvarokostnaderna för de berörda kundföretagen med 44 procent.
  • • Max Matthiessens premiepensionsförvaltning blev en fond-i-fond-lösning istället för en fondbytestjänst sedan de administrativa rutinerna för fondbyten ändrades.

Framtidsutsikter

Fokus på försäljning och effektivitetsförbättrande åtgärder ska ge fortsatt stabil tillväxt och lönsamhet. Max Matthiessens ambition är att vara ledande i arbetet med att skapa friskare kundföretag och vara arbetsgivarnas första och naturliga bollplank inom hälsoområdet. En av de viktigaste frågorna för branschen och kunderna under de kommande åren, blir hur möjligheten att kunna flytta värdet av en försäkring, den så kallade flytträtten, kommer att lösas.

För ytterligare information

www.maxm.se

Nyckeltal MSEK 2011 2010 2009
Omsättning 751 696 584
Rörelseresultat (EBIT) 192 187 45
Resultat efter skatt 138 137 76
Balansomslutning 615 601 602
Eget kapital 291 225 149
Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) 155 109 7
Kassaflöde från löpande verksamhet 176 205 118
Antal anställda, medeltal 393 360 332
Aktieägare 2011-12-31 Andel %
Anställda 50,0
Altor 32,5
Bure Equity 17,5

Verkställande Direktör Ola Strömberg

Bures engagemang i Mercuri International

Bures ägarandel: 98,7 % Bokfört värde: 233 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1997 Styrelseledamot från Bure: Fredrik Mattsson

Ökat fokus på globala säljutvecklingsprojekt samt ökad effektivitet gav lönsamhetsförbättring.

Affärsidé

Mercuri International hjälper sina kunder att uppnå affärsresultat över hela världen. Mercuri använder sin industriella kompetens och expertis för att implementera praktiska och mätbara lösningar i konkurrensutsatta säljsituationer.

Verksamhet

Mercuri International etablerades för över 50 år sedan och är ledande på att hjälpa företag att växa genom förbättrad försäljningseffektivitet. Koncernen finns representerad i över 30 länder med 409 anställda i alla världsdelar genom helägda dotterbolag och franchisebolag. Mercuri erbjuder företagsanpassade utvecklingsprogram, öppna kurser, analysverktyg, e-learning och simuleringsverktyg inom försäljning och verksamhetsutveckling.

Marknad

Mercuri International har en marknadsledande ställning i en majoritet av de lokala marknader bolaget verkar inom, och är dessutom ett av få internationella bolag som kan leverera tjänster på global basis inom försäljningsutveckling. Även om marknaden stabiliserats under 2011 så kvarstår orosmoment inom vissa segment samt hur instabiliteten inom Euro länderna kommer att påverka efterfrågan på säljutvecklingstjänster. Marknaden under 2012 bedöms fortsätta att utvecklas försiktigt positivt baserat på den aktivitetsökning bland de globala kunderna som noterats i slutet av 2011.

Händelser 2011

  • • Resultatutvecklingen är fortsatt positiv.
  • • Tillväxten på multinationella affärer har varit god, vilket bekräftar Mercuris starka ställning inom global säljutveckling.
  • • I januari 2011 förvärvades affärssimuleringsföretaget Celemi. Bolagets produktportfölj kompletterar Mercuris erbjudande väl, vilket bidragit till koncernens ökade lönsamhet.
  • • Nettoomsättningen för helåret minskade med 3 procent till 562 MSEK (579). Nedgången är i sin helhet hänförlig till valutaeffekter.
  • • EBIT-resultatet för helåret uppgick till 22 MSEK (-19). Före jämförelsestörande poster uppvisade bolaget ett resultat om 26 MSEK (-1).
  • • Marginalen före jämförelsestörande poster har under året förstärkts till 4,6 procent (-0,2).

Framtidsutsikter

Mercuri är väl positionerat som en strategisk, långsiktig partner i syfte att hjälpa en organisation att utveckla sin försäljningsstrategi. Genom den starka position Mercuri har både lokalt och globalt genom närvaro i över 30 länder ser bolaget med tillförsikt på en positiv utveckling avseende möjligheter att fortsätta att öka andelen av internationella affärer. Fokus under det kommande året kommer till stor del att läggas på lönsam tillväxt på de marknader där Mercuri redan har etablerad verksamhet för att nå en djupare penetration inom dessa marknader.

Mercuris unika utbud av produkter och tjänster kommer att förstärkas genom målmedvetet fokus på tjänsteutveckling inom framförallt "blended learning", vilket involverar virtuell kompetensutbildning, affärssimulering och andra typer av icke-konsultberoende tjänster.

För ytterligare information

www.mercuri.se

Nyckeltal MSEK 2011 2010 1 2009
Omsättning 562 579 615
Rörelseresultat (EBIT) 22 -19 -73
Resultat efter skatt 26 -22 -107
Balansomslutning 525 475 528
Eget kapital 261 186 216
Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) -71 -84 -96
Kassaflöde från löpande verksamhet 14 -6 -74
Antal anställda, medeltal 409 433 537
Aktieägare 2011-12-31 Andel %
Bure Equity 98,7
Övriga 1,3

1) Resultaträkningen är justerad för tillkommande/avvecklade verksamheter.

Verkställande Direktör Anne Lindblad Danielson

Bures engagemang i Theducation

Bures ägarandel: 79,8 %

Bokfört värde: 20 MSEK

Förvärvstidpunkt: År 2000 via Skanditek

Styrelseledamöter från Bure: Henrik Blomquist, ordförande

Stora volymförändringar inom vuxenutbildningen.

Affärsidé

Theducation verkar inom utbildning inom den offentliga sektorn. Bolaget skall vara en bred, långsiktig och trovärdig aktör inom utbildning och skola med stöd av modern teknik och forskning kring lärandets villkor.

Verksamhet

Koncernen består idag av ett flertal bolag verksamma inom tre affärsområden. Sedan 2001 har företaget verkat främst inom affärsområdet Friskola samt Vuxenutbildning och Arbetsmarknad. Under 2010 förvärvades Sälj- och Marknadshögskolan i Sverige AB, och affärsområdet Yrkeshögskola bildades.

Verksamhetsområdet Vuxenutbildning och Arbetsmarknad visade under första halvåret 2011 en kraftig volymminskning inom stockholmsregionen. Omsättningen sjönk kraftigt utan att tillräckliga kostnadsbesparingar genomfördes. Ett åtgärdsprogram genomfördes under hösten.

Från 1 juli 2011 har ett antal nya avtal träffats bland annat inom SFI (svenska för invandrare) och arbetsmarknad, samtidigt som volym och marginal inom andra etablerade orter har ökat eller bibehållits. Andra halvåret präglades därför av en återgång till tidigare volymer inom Stockholmsregionen, inom delvis andra segment.

Inom affärsområdet Friskola är KLARA Gymnasium väl etablerat med sex skolor på fem orter. Skolorna omfattar främst de teoretiska programmen. Med en ökad inriktning på ett formativt förhållningssätt, entreprenörskap och omvärld attraherar KLARA elever som söker en bra skola med hög behörighet, god studiemiljö och god struktur i vardagen. Sammantaget ökade antalet elever inom både KLARA och Stockholms Internationella Restaurangskola under året.

Nyckeltal MSEK 2011 2010 2009
Omsättning 235 216 182
Rörelseresultat (EBIT) -5 5 3
Resultat efter skatt -7 4 1
Balansomslutning 84 83 71
Eget kapital 4 8 2
Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) -28 -27 -17
Kassaflöde från löpande verksamhet -1 8 12
Antal anställda, medeltal 251 240 231

Inom Friskola har en grundskola årskurs 6 –9 etablerats och även arbetet för start av ytterligare grundskolor 2012 har påbörjats. Inom affärsområdet Yrkeshögskola har arbetet med integrationen av Sälj- och Marknadshögskolan avslutats.

Marknad

Förändringar i elevkullarna innebär en lägre tillväxt för gymnasieskolan de närmaste åren, där stora skillnader finns geografiskt och mellan olika programalternativ. Det beror utöver elevkullarnas förändringar även på de reformer och nya lagar inom skola som förverkligades 2011. Inom vuxenutbildning har förändringar skett både avseende utbildningens inriktning och omfattning. Vuxenutbildningen kommer fortsatt vara starkt konjunkturberoende samt beroende av förändringar i målgruppernas utbildningsbehov och politiska beslut.

Händelser 2011

  • • Koncernens omsättning uppgick till 235 MSEK
  • • Resultatet efter skatt uppgick till -5 MSEK
  • • Kostnader om 2 MSEK i samband med åtgärdsprogram belastar årets resultat
  • • Nya avtal har träffats avseende grundläggande och gymnasial vux samt SFI
  • • En grundskola årskurs 6 –9 etablerad

Framtidsutsikter

Med de nya lagar som gäller från 1 juli 2011 har tydliga mål för svensk skola etablerats. Med ökad kunskap om alternativ och möjligheter har friheten att välja utbildning och arbetssätt ett högt värde i ett demokratiskt samhälle där god utbildning är vägen till framgång både för individ och samhälle. De nya lagarna och en ökad kvalitetsgranskning ger goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

För ytterligare information

www.theducation.com

Aktieägare 2011-12-31 Andel %
Bure Equity 79,8
Anne Lindblad Danielson 11,5
Johan Wevel 6,1
Övriga 2,6

Förvaltningsberättelse

Styrelsen och verkställande direktören i Bure Equity AB (publ.), org. nr. 556454-8781, med säte i Stockholm, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2011.

Verksamhet och inriktning

Bure Equity AB är ett investeringsbolag vars affärsidé är att för- värva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna i Bure får en konkurrenskraftig avkastning på sitt förvaltade kapital genom tillgång till en portfölj av professionellt förvaltade bolag.

Moderbolagets resultat och ställning Resultat för helåret

Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till -112 MSEK (197). Exitresultat har påverkat resultatet positivt med 2 MSEK (226). Nedskrivningar i portföljbolag har påverkat resultatet negativt med totalt -102 MSEK (-46), se nedan.

Förvaltningskostnaderna uppgick till -34 MSEK (-37). Förvaltningskostnaderna har påverkats med personalkostnader av engångskaraktär på -1 MSEK. I och med fusionen den 28 januari 2010 ingår förvaltningskostnaden för januari 2010 i fusionsvederlaget och redovisas därför inte i resultaträkningen för perioden. Moderbolagets finansnetto uppgick för året till 18 MSEK (15).

Nedskrivningar 2011

Nedskrivningar i portföljbolag uppgick till -102 MSEK (-46) och är hänförligt till minskningen av marknadsvärdet av de noterade innehaven Micronic Mydata -12 MSEK och PartnerTech -10 MSEK, onoterade bolaget Dipylon Medical -60 MSEK samt dotterbolaget G Kallstrom -20 MSEK (vilket avser nedskrivning av aktier i PartnerTech).

Finansiell ställning

Moderbolagets eget kapital uppgick vid periodens utgång till 1 978 MSEK (2 330) och soliditeten till 95 procent (95). Som en effekt av inlösenprogrammet som avslutades under andra kvartalet 2011 inlöstes 4 317 740 aktier, vilket innebar att en likvid på 164 MSEK utbetalades till Bures aktieägare. Moderbolaget har under året återköpt 3 970 746 egna aktier, vilket motsvarar en likvid på 76 MSEK .

Moderbolaget hade vid utgången av perioden likvida medel och kortfristiga placeringar på 476 MSEK (705). Moderbolaget hade vid årets utgång en redovisad nettolånefordran på 529 MSEK (762), vilket påverkade finansnettot positivt.

Sammansättning av nettolånefordran

Nettolånefordran/ skuld
MSEK
31 dec
2011
31 dec
2010
Räntebärande tillgångar
Fordringar på dotterbolagen 91 79
Andra räntebärande fordringar 52 66
Likvida medel 476 705
619 850
Räntebärande skulder
Skulder till dotterbolagen 90 88
90 88
Nettolånefordran 529 762

Placering av likviditet

Bure kan normalt placera överskottslikviditet i räntebärande placeringar med en säkerhet hos motpart i form av svenska staten, svensk bank eller svenskt bolåneinstitut. Därutöver kan ett av Bures styrelse utsett placeringsråd besluta om andra placeringar. Per den 31 december 2011 uppgick kortfristiga placeringar till 179 MSEK (97).

Investeringar

Mercuri International

Under december 2011 omvandlade Bure ett utställt lån i Mercuri till villkorat aktieägartillskott. Transaktionen innebar att det bokförda värdet i moderbolaget ökade med 34 MSEK, vilket gav ett bokfört värde på 233 MSEK per den 31 december 2011.

Theducation

Under andra kvartalet konverterades ett konvertibelt förlagslån utställt till dotterbolaget Theducation till aktier. Totalt belopp som konverterades var 4 MSEK. Ägarandelen i Theducation uppgick efter transaktionen till 79,8 procent (74,3).

Avyttringar – exits

Celemi

Under januari månad avyttrade Bure sin ägarandel i portföljbolaget Celemi till dotterbolaget Mercuri International. Bure ägde innan transaktionen 32,3 procent i Celemi. Transaktionen, som till huvuddel finansierades av Bure, uppgick totalt till 37 MSEK . För att delfinansiera förvärvet av Celemi genomförde Mercuri en apportemission. I och med detta minskade Bures ägande i Mercuri till 98,7 procent. Transaktionen värderades till bokfört värde och gav ingen realisationseffekt i moderbolaget.

Aptilo

Bure avyttrade sin ägarandel på 9,9 procent i Aptilo Networks under första kvartalet till Norvestor V, L.P. Köpeskillingen uppgick till 9,2 MSEK. Realisationsresultatet i moderbolaget uppgick till 3 MSEK.

Scandivian Retail Center

Bures årsstämma den 28 april 2011 beslutade godkänna avyttringen av samtliga aktier i dotterbolaget Scandinavian Retail Center (SRC). Bure ägde innan transaktionen 95,5 procent av aktierna som förvärvades av ledningen i SRC. Den totala köpeskillingen erlades kontant och uppgick till 5 MSEK. Köpeskillingen motsvarade det bokförda värdet i moderbolaget varför ingen realisationseffekt uppstod.

CMA Microdialysis

Under tredje kvartalet avyttrade Bures portföljbolag CMA Microdialysis sin prekliniska verksamhet, sålde dotterbolaget Dilab till Verutech AB och ändrade namn på den kvarvarande verksamheten till Dipylon Medical AB. I samband med omstruktureringen skrevs hela det bokförda värdet på intresseandelarna ned. Nedskrivningen redovisades under andra kvartalet och medförde en effekt på -59 MSEK i moderbolaget och -18 MSEK i koncernen. Därtill skrevs lån till Dipylon ned med 5 MSEK.

The Chimney Pot

Under fjärde kvartalet avyttrade Bure portföljbolaget The Chimney Pot till ledningen i bolaget. Bure ägde innan transaktionen 48,6 procent av aktierna och köpeskillingen uppgick till 34 MSEK. Köpeskillingen kommer att erläggas i tre delbetalningar varav 15 MSEK betalades under fjärde kvartalet. Realisationsresultatet i moderbolaget uppgick till 1 MSEK. Realisationsvinsten i koncernen uppgick till 11 MSEK .

H. Lundén Holding

Dotterbolaget G Kallstrom avyttrade i december innehavet i H. Lundén Holding AB. Ägarandelen uppgick innan avyttringen till 19,9 procent och köpeskillingen uppgick till 48 MSEK. Realisationsresultatet i koncernen uppgick till -1 MSEK.

Redovisat eget kapital per aktie

Vid årets utgång uppgick moderbolagets eget kapital till 24,31 SEK per aktie jämfört med 25,97 SEK per den 31 december 2010.

Koncernens resultat och ställning

Resultat för helåret

Koncernens rörelseresultat uppgick till -68 MSEK (443). I resultatet ingår exitvinster med 16 MSEK (104). Nedskrivningar har påverkat resultatet negativt med -29 MSEK (-11), varav -13 MSEK är hänförligt till PartnerTech samt -16 MSEK till Dipylon Medical.

Av rörelseresultatet utgjorde resultat från befintliga dotterbolag 20 MSEK (-7). Resultatandelar från intressebolag uppgick till -42 MSEK (160), varav Carnegie Holding -69 MSEK, Micronic Mydata -34 MSEK, Vitrolife 9 MSEK, PartnerTech 3 MSEK, Carnegie Asset Management 21 MSEK, Max Matthiessen 17 MSEK, H. Lundén Holding 12 MSEK samt -1 MSEK hänförligt till övriga intressebolag.

Jämförelseårets siffror för Carnegie har påverkats positivt av effekt av fördelaktigt förvärv med 395 MSEK. Resterande resultatandel utgörs av moderbolagets rörelseresultat. Jämförelseårets siffror har påverkats positivt av negativ goodwill på 235 MSEK hänförligt till fusionen mellan Bure Equity och Skanditek Industriförvaltning.

Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till -66 MSEK (450). Resultatet efter skatt uppgick till -55 MSEK (435). Resultatet för helåret inklusive avvecklade bolag uppgick till -54 MSEK (571).

Finansiell ställning

Eget kapital för koncernen uppgick vid årets utgång till 2 325 MSEK (2 621) och soliditeten till 89 procent (88). Koncernen hade vid utgången av året en redovisad nettolånefordran på 593 MSEK (730), vilken bestod av räntebärande tillgångar på 687 MSEK (841) och räntebärande skulder på 94 MSEK (111).

Bures förlustavdrag

Burekoncernen innehade förlustavdrag vid ingången av 2011 uppgående till ca 630 MSEK varav 462 MSEK avsåg moderbolaget. Fusionen som skedde 2010 med Skanditek Industriförvaltning innebar att förlustavdrag på ca 110 MSEK tillfördes moderbolaget. I och med fusionen är förlustavdragen i moderbolaget spärrade till och med utgången av år 2015. Dotterbolagens förlustavdrag kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag.

Uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdrag i koncernen har värderats till 25 MSEK (26).

Koncernens verksamhet inom forskning och utveckling

Koncernen bedriver för närvarande ingen verksamhet inom forskning och utveckling. Inga FoU kostnader har belastat resultatet under 2011 eller 2010.

Miljöpåverkan

Moderbolaget bedriver inte någon verksamhet som kräver tillstånd enligt miljöbalken.

Redovisat eget kapital per aktie

Vid årets utgång uppgick koncernens eget kapital till 28,57 SEK per aktie jämfört med 29,20 SEK per den 31 december 2010.

Personal och löner

Uppgifter om medelantal anställda, löner och ledande befattningshavares förmåner framgår av not 33 –36.

Styrelsen och dess arbetsordning

Bures styrelse har under året bestått av fem ledamöter. Styrelsens sammansättning och uppgifter om styrelseledamöterna och verkställande direktören presenteras i bolagsstyrningsrapporten för 2011. Niklas Larsson från Wistrands Advokatbyrå har fullgjort styrelsens sekreterarfunktion under året. Styrelsens arbete regleras enligt en arbetsordning, vilken senast fastställdes vid styrelsens konstituerande sammanträde den 28 april 2011. Styrelsens arbete följer en årlig plan med fasta beslutspunkter, vilka fastställs i anslutning till konstituerande styrelsemöte. Styrelsen sammanträder normalt sex gånger per år samt därutöver vid behov. Under det gångna verksamhetsåret hade styrelsen 11 möten, 8 ordinarie möten och 3 extra möten, varav 3 per capsulam. Styrelsen har varit beslutsför vid samtliga möten.

Styrelsens arbetsordning innehåller bland annat uppgifter om ansvarsfördelningen mellan styrelsen, ordföranden, verkställande direktören och styrelsens utskott. Arbetsordningen innebär i korthet att styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning av bolagets angelägenheter. Styrelsen kontrollerar fortlöpande bolagets och koncernens ekonomiska situation, så att styrelsen kan fullgöra den uppföljningsskyldighet som följer av lag, Regelverk för emittenter och god styrelsesed. Enligt arbetsordningen skall styrelsen ta beslut i frågor som ej ingår i den löpande förvaltningen eller är av stor betydelse, såsom väsentliga finansiella åtaganden och avtal samt betydande förändringar av organisationen. Bures styrelse fastställer och dokumenterar årligen bolagets mål och strategier. Årligen behandlas dessutom marknadsfrågor, strategifrågor och budget. Styrelsen fastställer bolagets finanspolicy, attesträtt och beslutsordning. Styrelsen har upprättat särskild instruktion om ansvar och befogenheter för VD i Bure. Vidare har styrelsen upprättat särskilda rapportinstruktioner till ledningen.

Bolagets revisorer deltar minst en gång per år vid styrelsemöten för att lämna en redogörelse från årets revision samt ge sin syn på bolagets interna kontrollsystem. Revisorerna rapporterar sina iakttagelser från årets granskning direkt till styrelsen. En gång per år träffar revisorn styrelsen utan närvaro från någon i bolagsledningen.

På årsstämman 28 april 2011 bestämdes styrelsearvode i Bure Equity AB till 1 475 000 SEK, varav styrelsens ordförande erhåller 575 000 SEK.

Utskottsarbete

I styrelsens arbetsordning ingår instruktioner för ersättningsutskott respektive revisionsutskott. Såväl ersättningsutskottets arbete som revisionsutskottets arbete fullgörs av hela styrelsen. Ersättningsutskottet skall bereda frågor om ersättning i form av lön, pensioner och bonus eller andra anställningsvillkor för VD och personal som rapporterar direkt till VD. Beslut om principer för ersättningar till VD och bolagsledningen kommer i sedvanlig ordning att föreläggas årsstämman 2012 för beslut. Revisionsutskottet har till ansvar att löpande under året bereda ärenden för styrelsens räkning som rör frågor om revision, intern kontroll och genomgång av bokslut och delårsrapporter.

Valberedning

I bolagsordningen finns bestämmelser avseende val av styrelseledamöter. En valberedning har tillsatts enligt den instruktion som fastställdes av Bures årsstämma 2011. För mer information om valberedningens arbete se sidan 56.

Kapitalutskiftning

På årsstämman 2011 beslutades om ett inlösenprogram istället för utdelning som betalades ut under andra kvartalet. Programmet innebar att en likvid på 164 MSEK utbetalades till Bures aktieägare, vilket motsvarar 38 SEK per inlöst aktie.

Total kapitalutskiftning under 2011, MSEK
Frivilligt inlösenprogram 164
Total utskiftning under 2011 164
Total kapitalutskiftning under 2010, MSEK
Kontant extra utdelning, utifrån beslut
extrastämma december 2009
478
Ordinarie utdelning utifrån beslut
årsstämma april 2010
27
Total utskiftning under 2010 505

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering. Under 2011 har Bure genomfört ett frivilligt inlösenprogram på 164 MSEK samt återköp av aktier på 76 MSEK. Avyttringar av portföljbolagen The Chimney Pot, Aptilo, Scandinavian Retail Center samt H. Lundén Holding har haft en positiv likviditetspåverkan på ca 70 MSEK. Per den 31 december 2011 hade Bure en nettolånefordran på 529 MSEK.

Likviditetsrisk är risken att koncernen inte kan finansiera lånebetalningar eller andra finansiella åtaganden i den takt de förfaller till betalning antingen med egna medel eller ny finansiering. Inga väsentliga förändringar av moderbolagets och koncernens risker och osäkerhetsfaktorer har skett under året.

Finansiell riskhantering

Burekoncernen är exponerad för ett antal olika finansiella risker – valutarisk, ränterisk och översiktlig likviditetsrisk inklusive kassaflödesrisk. Bure har ett antal grundläggande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moderbolaget, vilket innebär att moderbolaget i normalfallet inte har ansvar för portföljbolagens förpliktelser och att portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portföljbolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. Utförligare beskrivning av den finansiella riskhanteringen återfinns i not 22, Finansiella instrument. Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och Euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna, varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens rapport över finansiell ställning samt rapport över totalresultat utsatt för omräkningsdifferenser vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper.

Känslighetsanalys

Burekoncernens resultat påverkas av en rad faktorer. Nedan redovisade faktorer skall endast ses som indikationer och inkluderar ej till någon del kompenserande åtgärder som kan vidtas vid en viss händelseutveckling. Bures känslighet för finansiella faktorer kan främst indelas i räntekänslighet och valutakänslighet. En procents förändring i räntan för koncernen bedöms i det korta perspektivet påverka koncernens resultat med ca +/- 6 MSEK på det redovisade resultatet och för moderbolaget +/- 5 MSEK. Valutakänsligheten gentemot olika valutor bedöms begränsad. Den viktigaste valutan, utöver den svenska kronan, är Euron. En förändring i Euron på 5 procent bedöms påverka resultatet med ca 1 MSEK. Resultatpåverkan av en förändring i Bures omsättning varierar beroende på vilket av bolagen som förändringen avser. I en del av bolagen är marginaleffekten av en omsättningsförändring i det korta perspektivet vanligen ganska hög både vid en ökning och en minskning. Det beror självfallet på orsaken till omsättningsförändringen, exempelvis är det stor skillnad på en volymökningseffekt jämfört med en priseffekt.

Finansiella mål och strategi

Målet är att den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering tydligt ska kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten av Bures börsvärde. Varje enskild investering ska ge en genomsnittlig årlig avkastning (IRR) som överstiger 12 procent. Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter för att ge aktieägarna avkastning på investerat kapital och att portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt. Moderbolaget skall i princip vara skuldfritt och portföljbolagen skall över tid ha en skuldsättning som är adekvat i förhållande till bedömd rörelserisk.

Bures 10 största aktieägare per 31 dec 2011 %
Nordea Investment funds 11,0
Dag Tigerschiöld 10,8
Patrik Tigerschiöld 7,1
Familjen Björkman 6,1
SEB 5,5
Avanza 1,9
Fjärde AP-fonden 1,8
Lannebo Fonder 1,4
Länsförsäkringar 1,2
Catella 1,2
Övriga 52,1
Summa 100,0

Ägarförhållanden och Bureaktien

Bure är noterat på NASDAQ OMX Stockholm, under Mid Capsegmentet. Bure hade per den 31 december 2011 20 898 aktieägare. Det föreligger inga begränsningar i rätten att överlåta aktier enligt bolagsordningen och, såvitt styrelsen känner till, inte heller några väsentliga avtal som bolaget är part i och som får verkan eller ändras eller upphör att gälla om kontrollen över bolaget förändras som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.

Aktiekapital och antal aktier

Bures aktiekapital uppgick den 31 december 2011 till 535,3 MSEK fördelat på 85 327 987 aktier, vilket motsvarar ett kvotvärde på 6,27 SEK. Det finns två utestående teckningsoptionsprogram i Bure till anställda på totalt 800 000 teckningsoptioner. Programmen medför ingen utspädningseffekt på antalet aktier per den 31 december 2011.

Innehav av egna aktier

Bures årsstämma 2011 beslutade att ge Bures styrelse mandat att förvärva egna aktier upp till tio procent av det totala antalet aktier. Per den 31 december 2011 innehade Bure 3 970 746 egna aktier, vilket motsvarade 4,6 procent av totalt antal aktier. Snittköpskursen per aktie uppgick till 19,19 SEK.

Principer om ersättning och andra ersättningsvillkor för bolagsledningen

Styrelsen avser att föreslå Bures årsstämma att oförändrade principer för ersättningar och andra ersättningsvillkor för bolagsledningen ska fastställas. Principerna om ersättning fastställdes vid Bures årsstämma den 28 april 2011 och är som följer:

Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning samt pension. Med andra ledande befattningshavare avses vice VD, ekonomichef och en investeringsansvarig.

Fördelning mellan grundlön och rörlig lön (bonus) skall stå i proportion till befattningshavares ansvar och befogenheter.

Den rörliga lönen för verkställande direktören uppgår till maximalt 150 procent av årslönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga lönen maximerad till 25–120 procent av en årslön.

Den rörliga lönen för verkställande direktören och andra ledande befattningshavare baseras på utfallet av tre kvantitativa parametrar, jämfört med fastställda mål.

De kvantitativa parametrarna är hänförliga till portföljbolagens utveckling, till Bure Equity ABs börskursutveckling samt till bolagets resultat vid avyttring av portföljbolag.

Övriga ledande befattningshavare innehar även en diskretionär parameter där utfallet utvärderas mot individuellt uppsatta mål. Som en del i ett långsiktigt incitament föreslår styrelsen att de anställda erbjuds att använda maximalt hälften av utfallande rörlig lönedel efter skatt som premie i eventuellt kommande teckningsoptionsprogram. Alla pensionsförmåner är avgiftsbestämda. För ytterligare information se not 35, "Ersättningar till ledande befattningshavare".

Framtidsutsikter

I början av 2012 har vissa tecken på återhämtning noterats i Europa. Dock finns risk för att en eventuell finansiell åtstramning så småningom kan påverka tillväxten på marknaden. Fokus i portföljbolagen kommer att ligga på tillväxtfrämjande och lönsamhetsförbättrande åtgärder. Bure lämnar ingen prognos på framtida resultat med hänsyn tagen till Bures verksamhetskaraktär.

Händelser efter räkenskapsårets utgång

Styrelsen föreslår stämman en utdelning på 0,30 SEK per aktie.

Förslag till vinstdisposition

Bolagets årsredovisning kommer att framläggas för fastställande vid årsstämma den 25 april 2012. För årsstämman att ta ställning till står följande vinst enligt moderbolagets balansräkning:

Styrelsen föreslår att resultatet fördelas enligt följande:
1 442 326 654 SEK
Årets resultat -112 053 837 SEK
Balanserade vinstmedel 1 554 380 491 SEK

Till aktieägarna utdelas 0,30 SEK per aktie, totalt 24 407 172 SEK

Mandat för återköp och försäljning av egna aktier

Styrelsen innehar för närvarande mandat att förvärva egna aktier om maximalt 10 procent av utestående aktier i bolaget. Styrelsen kommer att föreslå årsstämman att ge styrelsen nytt mandat att intill tiden för årsstämman 2013 återköpa och försälja egna aktier om maximalt 10 procent av utestående aktier i bolaget.

Bolagsstyrningsrapport

Separat bolagsstyrningsrapport har upprättats och granskats av bolagets revisorer se sid 56 – 60.

Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 30 mars 2012

Björn Björnsson Håkan Larsson Carl Björkman Ordförande

Eva Gidlöf Mathias Uhlén Patrik Tigerschiöld Verkställande direktör

Vår revisionsberättelse har lämnats den 30 mars 2012 Ernst & Young AB

Staffan Landén Auktoriserad revisor

Rapport över totalresultat, koncernen

per den 31 december 2011

Koncernen
MSEK Not 2011 2010
Rörelsens intäkter
Intäkter 2 805,9 786,6
Exitvinster 3,14 16,9 104,3
Övriga rörelseintäkter 5,7 13,3
Resultatandelar i intresseföretag 4 -42,3 159,5
Effekt från fördelaktiga förvärv 235,3
Summa rörelsens intäkter 786,2 1 299,0
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 8, 9 -275,7 -291,6
Personalkostnader 34, 35 -493,8 -517,2
Avskrivningar och nedskrivningar 5, 10, 11, 12, 13 -51,9 -35,9
Övriga rörelsekostnader -33,0 -11,2
Summa rörelsens kostnader -854,4 -855,9
Rörelseresultat -68,2 443,1
Ränteintäkter och liknande resultatposter 6 13,0 21,8
Räntekostnader och liknande resultatposter 6 -10,7 -15,5
Resultat efter finansiella poster -65,9 449,4
Skatt på årets resultat 7 11,4 -15,2
Resultat från kvarvarande verksamhet -54,5 434,2
Resultat från avvecklad verksamhet 25 1,0 137,2
Årets resultat -53,5 571,4
Övrigt totalresultat
Verkligt värde värdering av tillgångar till försäljning -6,7 10,4
Omräkningsdifferenser -14,0 -81,1
Totalresultat för året 1 -74,2 500,7
Resultat hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande 5,2 2,2
Resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget -58,7 569,2
Årets resultat -53,5 571,4
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 23 86 115 86 524
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental, efter utspädning 23 86 115 86 524
- hänförligt till moderbolagets aktieägare i kvarvarande verksamhet -0,63 5,02
- hänförligt till moderbolagets aktieägare i avvecklad verksamhet 25 0,01 1,58
Resultat per aktie före utspädning, SEK2 -0,62 6,60

1) Av totalresultat var 4,6 MSEK hänförligt till icke bestämmande inflytande (0) samt -78,8 MSEK hänförligt till innehavare av aktie i moderbolaget (500,7). 2) Ingen utspädningseffekt per den 31 december 2011 eller 31 december 2010.

Rapport över finansiell ställning, koncernen

Koncernen
MSEK
Not
31 dec, 2011 31 dec, 2010
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Patent, licenser m.m.
10
5,4 6,5
Goodwill
11
269,2 253,3
Summa immateriella anläggningstillgångar 274,6 259,8
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader, mark och markanläggningar
12
2,2 2,4
Inventarier, verktyg och installationer
13
43,1 48,2
Summa materiella anläggningstillgångar 45,3 50,6
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag
29
1 387,7 1 574,5
Finansiella tillgångar som kan säljas
15
1,8 1,9
Andra långfristiga värdepappersinnehav 9,6 9,6
Andra långfristiga fordringar 32,1 31,7
Uppskjuten skattefordran
7
25,2 25,8
Tillgångar som innehas för försäljning 9,3
Summa finansiella tillgångar 1 456,4 1 652,8
Summa anläggningstillgångar 1 776,3 1 963,2
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager m.m.
Råvaror och förnödenheter 0,3
Förskott till leverantörer 3,9 0,4
Summa varulager m.m. 3,9 0,7
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
22
124,1 113,6
Övriga kortfristiga fordringar 56,8 80,6
Aktuell skattefordran 6,7 6,0
Förutbetalda kostnader 31,0 16,6
Upplupna intäkter
16
9,8 12,1
Summa kortfristiga fordringar 228,4 228,9
Kortfristiga placeringar
22
180,3 96,7
Kassa och bank
Summa omsättningstillgångar
430,8
843,4
684,1
1 010,4
SUMMA TILLGÅNGAR 2 619,7 2 973,6
varav räntebärande tillgångar 687,3 841,1

Rapport över finansiell ställning, koncernen

Koncernen
MSEK
Not
31 dec, 2011 31 dec, 2010
EGET KAPITAL
Aktiekapital 535,3 534,3
Övrigt tillskjutet kapital 713,9 713,9
Andra reserver -71,3 -50,7
Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat 1 102,7 1 420,5
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 280,6 2 618,0
Eget kapital hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande 43,9 2,9
Summa eget kapital
24
2 324,5 2 620,9
SKULDER
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld
7, 17
0,1 20,1
Avsättningar
17
15,1 16,1
Skuld till kreditinstitut
22
17,4 25,0
Övriga långfristiga skulder 5,3 6,1
Summa långfristiga skulder
18
37,9 67,3
varav räntebärande 17,4 50,8
Kortfristiga skulder
22
Skuld till kreditinstitut
61,2 60,4
Avsättningar
17
1,7
Förskott från kunder 13,5 23,0
Leverantörsskulder 30,1 42,1
Aktuell skatteskuld 0,1 2,4
Övriga kortfristiga skulder 31,1 38,0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
19
119,6 119,4
Summa kortfristiga skulder 257,3 285,3
varav räntebärande 76,5 60,5
Summa skulder 295,2 352,6
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 619,7 2 973,6
Ställda säkerheter
20
230,9 218,3
Eventualförpliktelser
21
42,1 40,4

Resultaträkningar, moderbolaget

per den 31 december 2011

Moderbolaget
MSEK
Not
2011 2010
Rörelsens intäkter
Investeringsverksamheten
Exitvinster
3
1,6 226,4
Utdelningar
32
4,6 6,9
Reverseringar
5
29,2
Övriga intäkter 2,1
6,2 264,6
Rörelsens kostnader
Personalkostnader
34, 35
-22,5 -24,3
Övriga externa kostnader
8, 9
-11,8 -12,3
Nedskrivningar
5
-101,5 -45,9
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar
13
-0,2 -0,2
Summa kostnader -136,0 -82,7
Rörelseresultat före finansiella intäkter och kostnader -129,8 181,9
Finansiella intäkter och kostnader
Ränteintäkter och liknande resultatposter
6
19,8 15,9
Räntekostnader och liknande resultatposter
6
-2,1 -0,7
Summa finansiella intäkter och kostnader 17,7 15,2
Resultat före skatt -112,1 197,1
Skatt på årets resultat
7
Årets resultat 1 -112,1 197,1
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 86 115 86 524
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental efter utspädning 86 115 86 524
Resultat per aktie, SEK 2
23
-1,30 2,28
Föreslagen utdelning per aktie, SEK 0,30

1) Överensstämmer med Totalresultat.

2) Ingen utspädningseffekt per 31 december 2011 eller 31 december 2010.

Balansräkningar, moderbolaget

Moderbolaget
MSEK
Not
31 dec, 2011 31 dec, 2010
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer
13
0,5 0,7
Summa materiella anläggningstillgångar 0,5 0,7
Finansiella anläggningstillgångar
14, 27, 28
Andelar i koncernföretag
349,1 344,9
14, 29,30
Andelar i intresseföretag
1 023,6 1 142,2
Övriga långfristiga fordringar 12,5 27,5
Fordringar hos koncernföretag 43,0 48,0
Övriga finansiella tillgångar 1,7 19,2
Summa finansiella tillgångar 1 429,9 1 581,8
Summa anläggningstillgångar 1 430,4 1 582,5
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 129,1 119,8
Fordringar hos intresseföretag
Övriga kortfristiga fordringar
43,1
7,1
18,5
31,1
Aktuella skattefordringar 2,0 1,8
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
16
2,7 3,7
Summa kortfristiga fordringar 184,0 174,9
Kortfristiga placeringar
22
179,1 96,7
Kassa och bank 297,3 608,1
Summa omsättningstillgångar 660,4 879,7
SUMMA TILLGÅNGAR 2 090,8 2 462,2
varav räntebärande tillgångar 628,9 849,8
EGET KAPITAL
Bundet eget kapital
Aktiekapital 535,3 534,3
Summa bundet eget kapital 535,3 534,3
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 1 554,4 1 599,0
Årets resultat -112,1 197,1
Summa fritt eget kapital 1 442,3 1 796,1
Summa eget kapital
24
1 977,6 2 330,3
SKULDER
Långfristiga skulder
Övriga långfristiga skulder
18
5,2 5,9
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1,1 1,7
Skulder till koncernföretag 90,1 101,0
Övriga kortfristiga skulder 1,2 2,7
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
19
15,6 20,6
Summa kortfristiga skulder 108,1 126,0
Summa skulder 113,3 131,9
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 090,8 2 462,2
varav räntebärande skulder 95,3 88,0
20
Ställda säkerheter
20
Ansvarsförbindelser
37,8 37,8

Rapport över förändring i eget kapital, koncernen

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Koncernen
MSEK
Aktie
kapital
Övrigt
tillskj.
kapital
Reserver Balanserade
vinstmedel
inkl årets res.
Innehavare
av icke
bestämande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2010 300,1 713,9 30,4 444,5 8,1 1 497,0
Periodens totalresultat -81,1 579,6 2,2 500,7
Nyemission genom apportförvärv 292,1 1 040,7 0,4 1 333,2
Förändring eget kapital vid
ägartransaktioner i intressebolag
59,5 59,5
Transaktion med innehavare av icke
bestämmande inflytande
_ _ _ 7,8 -7,8
Utdelning -505,2 -505,2
Makulering egna aktier -57,9 -206,4 -264,3
Eget kapital per 31 december 2010 534,3 713,9 -50,7 1 420,5 2,9 2 620,9
Ingående balans per 1 januari 2011 534,3 713,9 -50,7 1 420,5 2,9 2 620,9
Periodens totalresultat -20,6 -58,8 5,2 -74,2
Inlösenprogram -25,7 -139,7 -165,4
Fondemission 26,7 -26,7
Transaktion med innehavare av icke
bestämmande inflytande
-16,2 35,8 19,6
Erhållen optionspremie 1,2 1,2
Förändring eget kapital vid
ägartransaktioner i intressebolag
-1,2 -1,2
Återköp egna aktier -76,4 -76,4
Eget kapital per 31 december 2011 535,3 713,9 -71,3 1 102,7 43,9 2 324,5

Förändringar i eget kapital, moderbolaget

MSEK Aktie-
kapital
Fritt
eget
kapital
Summa
eget
kapital
Ingående balans 2010 300,1 996,2 1 296,3
Årets resultat 197,1 197,1
Apportemission 292,1 1 041,1 1 333,2
Makulering aktier -57,9 -206,4 -264,3
Fusionsdifferens 283,9 283,9
Kostnader i samband med fusion -10,5 -10,5
Kontantutdelning -505,3 -505,3
Summa förändr. i eget kapital som inte redovisas i resultaträkningen 234,2 602,8 837,0
Eget kapital 31 december 2010 534,3 1 796,1 2 330,3
MSEK Aktie-
kapital
Fritt
eget
kapital
Summa
eget
kapital
Ingående balans 2011 534,3 1 796,1 2 330,3
Årets resultat -112,1 -112,1
Inlösen -25,7 -138,4 -164,1
Fondemission 26,7 -26,7
Kostnader relaterade till inlösenprogram -1,3 -1,3
Återköp av egna aktier -76,4 -76,4
Erhållen optionspremie 1,2 1,2
Summa förändr. i eget kapital som inte redovisas i resultaträkningen 1,0 -241,6 -240,6
Eget kapital 31 december 2011 535,3 1 442,3 1 977,6

Rapport över kassaflöde

per den 31 december 2011

Koncernen Moderbolaget
MSEK
Not
2011 2010 2011 2010
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -65,9 450,4 -112,1 197,1
Resultat från avyttrade verksamheter 143,4
Avskrivningar och nedskrivningar/reverseringar 51,9 36,2 101,8 16,9
Erhållna utdelningar från intressebolag -2,8
Effekt av fördelaktigt förvärv -235,3
Resultatandelar i intressebolag 42,4 -159,5
Realisationsresultat, investeringsverksamheten
3
-9,7 -226,8 -1,6 -226,4
Övriga ej kassaflödespåverkande poster (netto) 19,4 -4,2 2,5 -10,3
Betald skatt -8,9 -10,6 -0,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten före 29,2 -9,2 -10,3 -22,7
förändringar av rörelsekapital
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital
Förändring av varulager 0,3 -10,4
Förändring av kortfristiga fordringar 7,0 20,0 0,4 -1,1
Förändring av avsättningar 0,7 4,3
Förändring av kortfristiga skulder -35,1 -44,4 -8,3 -17,2
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital -27,1 -30,5 -7,9 -18,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2,1 -39,7 -18,2 -41,0
Investeringsverksamheten
Investering i dotterföretag
14
286,0 270,0
Utdelning dotterföretag 4,6
Förvärv av övriga anläggningstillgångar
Investering i intresseföretag och övriga aktier
-15,0
-10,7
-187,5


-187,3
Försäljning av dotterföretag
14
0,5 221,8 5,3 225,7
Försäljning av intresseföretag och övriga aktier
14
63,2 325,5 23,6 325,5
Kassaflöde från investeringsverksamheten 48,7 635,1 33,5 633,9
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån/ amortering av skulder -4,3 -45,5 28,0
Lämnade lån/ amortering av fordringar -0,3 22,0 -1,8 -48,0
Lämnade / erhållna aktieägartillskott
Slutförande av inlösenprogram inkl. transaktionsutgifter -165,4 -165,4
Återköp av aktier -76,4 -76,4
Optioner till anställda 1,2 1,2
Utdelning till aktieägare -505,2 -505,2
Ersättning från innehavare av icke bestämmande inflytande 16,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -228,4 -528,7 -242,4 -525,2
Årets kassaflöde -177,6 66,7 -227,1 67,7
Likvida medel vid årets början 780,8 715,0 704,8 633,2
Kursdifferens likvida medel/ värdeförändring hedgefonder
22
7,9 -0,9 -1,4 3,9
Likvida medel vid årets slut 611,1 780,8 476,3 704,8
Betalda räntor -5,2 -4,4
Erhållna räntor 6,8 1,5 10,7 1,4

Likvida medel, vars förändring förklaras i kassaflödesanalysen, innefattar även kortfristiga placeringar. Placeringarna uppgår i moderbolaget till 179,1 MSEK (96,7) och i koncernen till 180,3 MSEK (96,7). I den löpande verksamheten för moderbolaget ingår utdelningar från dotterbolag med 1,0 MSEK (4,1).

Noter

per den 31 december 2011

NOT 1 – Redovisningsprinciper

Allmän information

Bure Equity AB (publ.), org. nr. 556454-8781 med säte i Stockholm. Besöksadressen till huvudkontoret är Nybrogatan 6, Stockholm. Moderbolaget är noterat på NASDAQ OMX Stockholm, under sektionen Mid Cap. Denna koncernredovisning har den 30 mars 2012 godkänts av styrelsen.

Grund för rapportens upprättande

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), sådana som de antagits av EU. I tillägg till IFRS tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1; Kompletterade redovisningsregler för koncerner samt RFR 2; Redovisning för juridiska personer.

Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdesmetoden förutom vad beträffar finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde, antingen i årets resultat eller i övrigt totalresultat. Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver att ledningen gör ett flertal uppskattningar, antaganden och bedömningar. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden där antaganden och uppskattningar påverkar redovisat resultat och balans anges i not 11.

Koncernredovisning

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med IAS 27, Koncernredovisning och med tillämpning av förvärvsmetoden i enlighet med IFRS 3, Rörelseförvärv.

Koncernredovisningen omfattar, förutom moderbolaget, samtliga bolag i vilka moderbolaget har ett bestämmande inflytande. I normalfallet gäller detta för företag där Bures röstetal direkt eller indirekt uppgår till mer än 50 procent. Bolag som förvärvats under året konsolideras fr.o.m förvärvsdagen. Dotterbolag som avyttrats under året konsolideras t.o.m. tidpunkten då de avyttras. Intresseföretag konsolideras i enlighet med IAS 28, Innehav i intresseföretag med hjälp av kapitalandelsmetoden. Intresseföretag utgör under normala omständigheter företag, vari Bure har ett betydande inflytande, det vill säga när röstetalet uppgår till mellan 20 och 50 procent. För innehavet i Valot tillämpas inte kapitalandelsmetoden då Bure har obetydlig andel av värdeförändring av eget kapital. Kapitalandelsmetoden innebär att aktiernas anskaffningsvärde, med tillägg för koncernens andel av Intresseföretagens resultat efter avdrag för erhållna utdelningar, redovisas under rubriken "Kapitalandelar i intresseföretag" i koncernens balansräkning. I koncernens totalresultat utgörs "Resultatandelar i intresseföretag" av Bures andel av intresseföretagens nettoresultat med avdrag för, i förekommande fall, nedskrivningar av övervärden. Förvärvade övervärden testas för eventuell nedskrivning när det föreligger indikation i standardens mening. Om återvinningsvärdet understiger det redovisade värdet görs en nedskrivning över totalresultatet. Bures andel av de transaktioner som intressebolaget redovisat i övrigt totalresultat redovisas i totalresultatet.

Andel och transaktioner med innehavare av icke bestämmande inflytande

Innehav av icke bestämmande inflytande är den del av resultatet och nettotillgångarna i delägda dotterföretag som tillkommer andra ägare. Denna andel av resultatet inkluderas i redovisat resultat i koncernens rapport över totalresultat och dess andel av nettotillgångarna redovisas i eget kapital i koncernbalansräkningen. Upplysning lämnas om hur stor del av respektive post som hänför sig till moderföretagets aktieägare respektive till innehavare av icke bestämmande inflytande. Vid avyttring av andelar, där erhållen köpeskilling avviker från det redovisade värdet av den sålda andelen av nettotillgångarna, sker redovisning in i eget kapital.

Omräkning av utländsk valuta

Poster som redovisas i de finansiella rapporterna som koncernbolagen upprättar är uttryckta i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). Koncernredovisningen uttrycks i svenska kronor, som är moderbolagets funktionella valuta och rapporteringsvaluta. Transaktioner uttryckta i utländsk valuta omräknas till SEK till transaktionsdagens kurs. Valutakursvinster och förluster som uppkommer när monetära tillgångar och skulder uttryckta i utländsk valuta omräknas till balansdagens kurs, redovisas i årets resultat. Goodwill och andra immateriella tillgångar som uppkommit vid förvärv av en utlandsverksamhet hanteras som tillgångar i denna verksamhet och omräknas till balansdagens kurs.

De utländska dotterbolagens tillgångar och skulder omräknas till balansdagens valutakurs och intäkter och kostnader omräknas till årets genomsnittskurs. Beräknade omräkningsdifferenser redovisas som övrigt totalresultat. Även över- och undervärden som uppkommit i samband med rörelseförvärv och som avser tillgångar i utländsk valuta omräknas enligt dagskursmetoden.

I de fall investeringar i utländska dotterföretag kurssäkras genom att lån tas i dotterbolagets funktionella valuta redovisas uppkomna valutakursdifferenser hänförliga till dessa lån som övrigt totalresultat till den del valutakursdifferensen motsvaras av en omräkningsdifferens hänförlig till det utländska dotterföretaget.

Kursvinster och kursförluster på finansiell tillgångar och skulder redovisas som finansiell intäkt eller kostnad. Kursvinster och kursförluster på rörelsetillgångar och rörelseskulder redovisas i rörelseresultatet.

Rörelseförvärv

Rörelseförvärv redovisas i enlighet med förvärvsmetoden vilken innebär att samtliga förvärvade tillgångar och skulder värderas till sina verkliga värden vid förvärvstidpunkten. De verkliga värdena inkluderar även andel hänförlig till innehavare av icke bestämmande inflytande i tillgångarna och skulderna. Identifierbara tillgångar och skulder innefattar även tillgångar, skulder och avsättningar som inte framgår av den förvärvade rörelsens balansräkning. Några avsättningar får inte göras för planerade omstruktureringsåtgärder i anslutning till förvärvet, så kallade omstruktureringsreserver. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet och förvärvad andel av nettotillgångarna redovisas som goodwill i den omfattning som inte andra identifierbara och separerbara immateriella tillgångar har kunnat identifieras. Eventuell goodwill är ytterst bestående av de synergier som den förvärvade rörelsen förväntas ge upphov till inom den existerande verksamheten. Samtliga immateriella tillgångar som förvärvas exklusive goodwill skrivs planmässigt av. Varje enskild immateriell tillgång (exkl goodwill) skrivs av över sina respektive nyttjandeperioder vilka löpande bedöms. Om en immateriell tillgång bedöms av en obestämbar nyttjandeperiod görs inga planmässiga avskrivningar. En bedömning som resulterar i att en immateriell tillgångs nyttjandeperiod är att betrakta som obestämbar beaktar alla relevanta förhållanden och grundas på att det inte är möjligt att bedöma en bortre tidsgräns för det nettokassaflöde som tillgången genererar.

Goodwill antas generellt ha en obestämbar nyttjandeperiod. Det finns inga andra tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod i Burekoncernen.

Goodwill

Förvärvad goodwill redovisas som anläggningstillgång och dess värde skall nedskrivningstestas minst årligen. Eftersom goodwill inte kan testas för nedskrivning skiljt från andra tillgångar måste goodwill fördelas till så kallade kassagenererande enheter till vilka ett separerbart kassaflöde kan identifieras. Även andra koncernmässiga tillgångar och skulder kan allokeras till de aktuella kassagenererande enheterna. De kassagenererande enheter till vilka goodwill fördelats utgörs av den lägsta nivån inom koncernen som goodwill övervakas. Den lägsta nivån i enlighet med standarden kan inte vara en högre organisatorisk nivå en ett segment i enlighet med IFRS 8, Rörelsesegment. Ett nedskrivningsbehov föreligger när den kassagenererande enhetens återvinningsvärde understiger dess redovisade värde. En nedskrivning redovisas då i koncernens totalresultat. I de fall en kassagenererande enhets återvinningsvärde understiger dess redovisade värde skall först och främst redovisad goodwill skrivas ned. Om detta värde i sin tur understiger differensen mellan återvinningsvärde och redovisat värde skall övriga tillgångar skrivas ned pro rata.

Immateriella anläggningstillgångar (exkl. goodwill)

I balansräkningen redovisas immateriella tillgångar som antingen har förvärvats genom ett rörelseförvärv (se ovan), separata köp samt immateriella tillgångar som upparbetats i verksamheten. En immateriell tillgång redovisas i balansräkningen om den kommer att ge upphov till framtida ekonomiska fördelar och dessa kommer att tillfalla Bure samt att anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Koncernen bedriver för närvarande ingen forskning och utvecklingsverksamhet. Några internt upparbetade immateriella tillgångar redovisas således inte i balansräkningen.

Materiella anläggningstillgångar

Materiella anläggningstillgångar redovisas till sina respektive anskaffningsvärden med avdrag för ackumulerade av- och nedskrivningar. Avskrivningar har beräknats på det avskrivningsbara beloppet, vilket normalt sett utgörs av tillgångarnas ursprungliga anskaffningsvärden och i tillämpliga fall reducerat med beräknat restvärde. Avskrivning sker linjärt över tillgångarnas nyttjandeperioder. Burekoncernen är diversifierad, det vill säga Bure har dotterbolag vars verksamheter är vitt skilda. Det är av denna anledning inte lämpligt att tillämpa generella nyttjandeperioder. De nyttjandeperioder och restvärden som tillämpas i redovisning ses löpande över och justeras om de förändrats.

Leasing

Ett leasingavtal kan antingen klassificeras som finansiellt eller operationellt. Ett avtal klassificeras som ett finansiellt leasingavtal om det innebär att de ekonomiska fördelar och ekonomiska risker som förknippas med ägandet av objektet i allt väsentligt överförs från leasegivaren till leasetagaren. Ett leasingavtal klassificeras som operationellt om det inte innebär att dessa fördelar och risker i allt väsentligt överförs till leasetagaren. Ett finansiellt leasingavtal redovisas som en anläggningstillgång och finansiell skuld i balansräkningen. Leasingavgiften består av ränta och planmässiga avskrivningar. Den leasade tillgången skrivs av såsom om den hade förvärvats separat. Leasingavgifter avseende operationella leasingavtal kostnadsförs löpande i koncernens totalresultat.

Vissa mindre finansiella leasingavtal avseende tjänstebilar och kontorsutrustning redovisas som operationella leasingavtal.

Finansiella instrument

Klassificering av finansiella tillgångar och skulder

Finansiella instrument klassificeras i följande kategorier:

    1. Finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde över årets resultat. Denna grupp består i sin tur av två undergrupper:
  • Finansiella tillgångar och skulder som innehas för handel. I den kategorin inkluderas för Bures vidkommande finansiella derivat med positiva värden.
  • Finansiella tillgångar som i enlighet med den så kallade fair value option initialt klassificerats i denna undergrupp. Sådana tillgångar redovisas som omsättningstillgångar och värdeförändringar redovisas till verkligt värde direkt i övrigt totalresultat.
    1. Placeringar som hålles till förfall. Burekoncernen har för närvarande inga finansiella placeringar i denna kategori.
    1. Låne- och kundfordringar: I denna kategori inkluderas likvida medel, kundfordringar, lånefordringar och upplupna intäkter. De klassificeras som omsättningstillgångar med undantag för poster med en förfallodag mer än 12 månader efter balansdagen.

Lånefordringar, kundfordringar och upplupna intäkter värderas till sina upplupna anskaffningsvärden med avdrag för befarade förluster. Reserveringar för osäkra fordringar görs baserat på en individuell bedömning av varje kund/motparts betalningsförmåga och när det finns objektiva bevis för att koncernen inte kommer att erhålla betalning för förfallna belopp. Vid bedömning av förlustrisken beaktas värdet av eventuella erhållna säkerheter. För de fall återvinning sker av reserverat belopp återförs reserveringen över årets resultat.

  1. Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning: Denna kategori inkluderar tillgångar som inte är derivat och inte klassificerats i någon av de ovan nämnda kategorierna. Burekoncernen klassificeras innehav i aktier och andra värdepapper såsom tillgängliga till försäljning. Tillgångar i denna kategori redovisas som anläggningstillgångar om inte ledningens avsikt är att avyttring kommer att ske inom den kommande tolv månadersperioden. Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning värderas till verkligt värde. Orealiserade värdeförändringar efter förvärvstidpunkten redovisas som övrigt totalresultat. Vid avyttring omförs eventuell orealiserad vinst/förlust till årets resultat. I första hand fastställs värdet baserat på marknadsnoteringar. Om sådant inte finns fastställs det verkliga värdet genom alternativa värderingsmetoder t ex kassaflödesvärderingar.

    1. Finansiella skulder redovisade till verkligt värde över årets resultat. I den kategorin inkluderas för Bures vidkommande finansiella derivat med negativa värden.
    1. Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde: Dessa skulder redovisas netto i balansräkningen med avdrag för eventuella transaktionskostnader. I denna kategori inkluderas skulder hänförliga till redovisningen av finansiella leasingkontrakt, lån med fast respektive rörlig ränta samt leverantörsskulder och upplupna kostnader. Skulder med löptid kortare tid än 12 månader redovisas som kortfristiga, i annat fall redovisas de som långfristiga.

Nedskrivning av finansiella tillgångar

Vid varje balansdag bedömer ledningen om det finns objektiva bevis för nedskrivningsbehov av en finansiell tillgång. En finansiell tillgång som är tillgänglig för försäljning skrivs ned om den identifierade värdenedgången är betydande eller varaktig. Skillnaden mellan verkligt värde och anskaffningsvärde omförs då från övrigt totalresultat och redovisas som en förlust i årets resultat. Nedskrivningar av eget kapitalinstrument (aktier) återförs inte i totalresultatet under några omständigheter.

Finansiell riskhantering

Burekoncernen är exponerad för olika finansiella risker såsom valutarisk, ränterisk och översiktlig likviditetsrisk. Bure har en övergripande målsättning som regleras i upprättad finanspolicy. Eftersom dotterbolagen är oberoende av varandra har det upprättats finanspolicys för vart och ett av dotterbolagen. Utförligare beskrivning av den finansiella riskhanteringen återfinns i not 22, Finansiella instrument.

Varulager

Varulagret värderas enligt lägsta värdets princip till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.

Avsättningar

En avsättning redovisas när koncernen har en förpliktelse, legal eller informell, till följd av historiska händelser och då det är sannolikt att en utbetalning kommer att krävas för att fullgöra förpliktelsen och att dess värde går att mäta tillförlitligt. I de fall då företaget förväntar sig att en gjord avsättning ska ersättas av utomstående, exempelvis inom ramen för ett försäkringsavtal, redovisas denna som en separat tillgång, men först när det är så gott som säkert att ersättningen kommer att erhållas. Om avsättningen ska regleras senare än om tolv månader ska den framtida betalningen nuvärdeberäknas. Beräkningen ska göras med hjälp av en diskonteringsränta som speglar kortsiktiga marknadsförväntningar med hänsyn tagen till transaktionsspecifika risker. Löpande kapitalisering av avsättningen redovisas i totalresultatet.

En avsättning till omstruktureringsreserv redovisas under den period då koncernen blir rättsligt eller informellt bunden till planen och motparterna har upparbetat en välgrundad förväntan. Avsättning redovisas enbart för de utgifter som uppstår som en direkt effekt av omstruktureringen och som är en effekt av kvarstående kontraktuella förpliktelser utan varaktig ekonomisk nytta eller som utgörs av ett vite till följd av förpliktelsens uppsägning.

Redovisning av intäkter

Försäljning av varor redovisas som intäkt när väsentliga risker och förmåner, som är förknippade med varornas ägande, övergår till köparen. Intäkter från tjänsteuppdrag redovisas när de kan beräknas på ett tillförlitligt sätt och det är sannolikt att ekonomiska fördelar, som är förknippade med uppdraget, kommer att tillfalla Bure och att de utgifter, som förväntas uppkomma som en följd av uppdraget, kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.

En intäkt för bedriven tjänsteverksamhet redovisas när samlade intäkter och kostnader på utförda projekt kan beräknas tillförlitligt och det anses sannolikt att de ekonomiska fördelarna hänförliga till det specifik uppdraget kommer att tillföras bolaget. Färdigställandegraden av ett pågående tjänsteuppdrag fastställs genom att nedlagda kostnader för projektet jämförs med de beräknade totalkostnaderna för projektet. I enlighet med regelverket om successiv vinstavräkning redovisas beräknad ersättning för utfört men ej fakturerat arbete för tjänsteuppdrag under rubriken "Fordringar". För de fall där fakturerat belopp överstiger utfört arbete redovisas dessa under rubriken "Skulder" som erhållna förskott.

Redovisning av låneutgifter

Lånekostnader redovisas som kostnader för den period för vilken de hänförs till. I de fall som lånekostnader uppstår i anslutning till upprättande av kvalificerande tillgångar kapitaliseras dessa utgifter som en del av tillgångens anskaffningsvärde.

Pensioner

Kostnader för avgiftsbestämda pensionsplaner kostnadsförs i takt med att premier erläggs. Åtaganden för förmånsbestämda pensioner inom Alecta har redovisats som avgiftsbestämda då inte tillräcklig information finns för att kunna redovisa dessa som förmånsbestämda. Alectas konsolideringsgrad uppgick per den 31 december 2011 till 113 procent. Utöver Alecta förekommer förmånsbestämda planer i ringa omfattning i koncernen.

Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter (IFRS 5)

En anläggningstillgång eller grupp av tillgångar och skulder (avyttringsgrupp) som huvudsakligen kommer att återvinnas genom avyttring och inte genom att fortsatt nyttjas i verksamheten särskiljs och redovisas som separat kategori i balansräkningen som Tillgångar för försäljning. En avvecklad verksamhet är en del av verksamheten som har avyttrats eller är tillgänglig för försäljning enligt en samordnad plan och som dessutom utgör en självständig rörelsegren eller en väsentlig verksamhet inom ett geografiskt område.

Tillämpningen av IFRS 5 har ingen annan inverkan på föregående års finansiella rapporter än en ändring i presentationen av resultat- och balansräkning samt kassaflöden. För avvecklade verksamheter innebär detta att resultatet efter skatt från avvecklade verksamheter anges på en rad i totalresultatet. Anläggningstillgångar/avyttringsgrupper, där beslut fattats om avyttring och det är mycket sannolikt att försäljning kommer att ske, skall redovisas separat i balansräkningen med tillhörande skulder. Under 2010 redovisades avyttringen av Energo enligt IFRS 5.

Redovisning av rörelsesegment

Bures verksamhet följs upp och styrs av koncernledningen baserat på enskilda bolagsinnehav vilka därför är att betrakta som rörelsesegment. Handeln mellan rörelsesegmenten är begränsad.

Skatt

Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder redovisas när det föreligger temporära skillnader mellan bokfört värde och skattemässigt värde på tillgångar och skulder. Uppskjutna skattefordringar hänförliga till förlustavdrag har redovisats i den utsträckning som det är sannolikt att avdragen kan avräknas mot framtida överskott vid beskattning. Årets skattekostnader avser aktuell skatt som beräknats på årets beskattningsbara resultat och uppskjuten skatt. Bures andel av intressebolagens skatt inkluderas i posten resultatandelar i intresseföretag.

Kassaflödesanalys

Med likvida medel avses banktillgodohavanden samt kortfristiga placeringar med en löptid understigande tre månader.

Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål

Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet. De uppskattningar och antaganden som innebär en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår kommenteras nedan:

Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar

Materiella anläggningstillgångar, immateriella tillgångar, förutom de som har en obestämbar nyttjandeperiod skrivs av över den period då de kommer att generera intäkter, det vill säga deras nyttjandeperiod. Om det finns en indikation på att en tillgång har minskat i värde beräknas tillgångens återvinningsvärde vilket utgörs av det högre av tillgångens verkliga värde reducerat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. En nedskrivning redovisas när tillgångens återvinningsvärde är lägre än dess redovisade värde. Återvinningsvärdet fastställs utifrån ledningens uppskattning av till exempel framtida kassaflöde.

Goodwill och immateriella tillgångar med obegränsad nyttjandeperiod ska testas för nedskrivning årligen eller när det föreligger indikationer på att värdet har sjunkit. För att testa dessa tillgångar måste de fördelas till kassagenererande enheter och deras respektive nyttjandevärden beräknas. Nödvändiga beräkningar kräver att ledningen gör en uppskattning av det förväntade framtida kassaflödet hänförligt till definierade kassagenererande enheter, samt att en diskonteringsränta tas fram för att kunna diskontera kassaflödet. Koncernen har utvärderat gjorda uppskattningarna som, om de förändras, kan få en påtaglig effekt på tillgångarnas verkliga värde och därför skulle innebära att en nedskrivning måste företas. Uppskattningar rör bland annat förväntad inflationsnivå samt val av diskonteringsränta. Antaganden avseende gjorda nedskrivningstest, inklusive känslighetsanalys, beskrivs närmare i not 11.

Uppskjutna skattefordringar

Uppskjutna skatter redovisas för temporära differenser som uppstår mellan det beskattningsbara värdet och det redovisade värdet av tillgångar och skulder liksom för outnyttjade underskottsavdrag. Uppskjutna skattefordringar redovisas enbart då det är sannolikt att de kan utnyttjas mot framtida vinster. Bedömning av sannolikheten att underskottsavdragen kan utnyttjas mot framtida vinster görs via beräkning av förväntade framtida kassaflöden. Denna bedömning görs samtidigt med nedskrivningstest av aktier i dotterbolag. I händelse att faktiskt utfall skiljer sig från gjorda uppskattningar eller om ledningen justerar dessa uppskattningar kan värdet av uppskjutna skattefordringar komma att ändras.

Avsättningar för osäkra fordringar

Kundfordringar värderas initialt till upplupna anskaffningsvärden och därefter till det värde som de förväntas realiseras till. Reservering av osäkra fordringar görs löpande på en individuell och systematisk bedömning av varje kund motparts betalningsförmåga och när det finns objektiva bevis för att koncernen inte kommer att erhålla betalning för förfallna belopp. Förluster knutna till osäkra fordringar redovisas i totalresultatet under övriga rörelsekostnader. För det fall återvinning sker av tidigare reserverat belopp återförs reserveringen.

Värdering av intressebolag

Onoterade intressebolag värderas enligt anskaffningsvärdesmetoden. För innehav i onoterade intresseföretag upprättas löpande kassaflödes- och marknadsvärderingar för att utvärdera återvinningsvärdet. Värdeförändringar fastställs genom s.k. impairmenttests efter tillämpning av värderingsregler fastställda av styrelsen.

Nya redovisningsprinciper för koncernen från och med 1 januari 2011

Koncernen har under året infört följande nya och ändrade standarder från IASB och uttalanden från IFRIC från och med 1 januari 2011. I den mån som respektive standard eller uttalande har givit eller troligen kommer att ge upphov till effekter på redovisningens innehåll beskrivs innehållet avseende den aktuella förändringen mer utförligt. Dessa förändringar har vidare påverkat de aktuella skrivningarna med avseende på tillämpade redovisningsprinciper.

IAS 24 Upplysningar om närstående – Ändring

Ändringen klargör definitionen av närstående parter för att underlätta identifieringen av sådana relationer och eliminera inkonsekvenser i tillämpningen.

IAS 32 Finansiella instrument: Klassificering, Klassificering av teckningsrätter – Ändring

Definitionen av vad som är skuld ändras vilket innebär att t.ex. teckningsoptioner som ett företag ger ut och där teckningsbeloppet är bestämt i en annan valuta än bolagets funktionella valuta kommer att vara ett eget kapitalinstrument om de ges ut pro rata till existerande ägare.

IFRIC 14 Förskottsbetalning av lägsta fonderingskrav – Ändring

Ändringen ger vägledning vid bedömning av återvinningsvärdet för en "nettopensionstillgång". Ändringen tillåter ett företag att redovisa en förskottsbetalning av ett lägsta fonderingskrav som en tillgång.

IFRIC 19 Utsläckning av finansiella skulder med egetkapitalinstrument

Tolkningen redogör för hur ett företag ska redovisa omförhandlade villkor för en finansiell skuld som resulterar i att företaget emitterar egetkapitalinstrument till en långivare och som helt eller delvis utsläcker den finansiella skulden.

Koncernen antog ovanstående ändringar 1 januari 2011. De har inte haft någon påverkan på koncernens finansiella position eller resultat.

Nya redovisningsprinciper för koncernen som ska tillämpas från 1 januari 2012 eller därefter

Nya standarder, tillägg och tolkningar som bedöms ha en påverkan på koncernens finansiella position eller resultat:

Koncernen avser att tillämpa nedanstående nya standarder, ändringar och tolkningar då de träder i kraft. Ingen förtidstillämpning har skett.

IFRS 9, Financial Instruments: Recognition and Measurement

Denna standard är en del i en fullständig omarbetning av den nuvarande standarden IAS 39. Standarden innebär en minskning av antalet värderingskategorier för finansiella tillgångar och innebär att huvudkategorierna för redovisning är till anskaffningsvärde (upplupet anskaffningsvärde) respektive verkligt värde via resultaträkningen. För vissa investeringar i eget kapitalinstrument finns möjligheten att redovisa till verkligt värde i balansräkningen med värdeförändringen redovisad direkt i övrigt totalresultat, där ingen överföring sker till periodens resultat vid avyttring. Standarden kommer att kompletteras med regler om nedskrivningar, säkringsredovisning och borttagande ur balansräkningen. IFRS 9 kommer troligen att tillämpas för räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2015 eller senare. I avvaktan på att alla delar av standarden blir färdiga har koncernen ej utvärderat effekterna av den nya standarden.

IFRS 7 Financial Instruments: Disclosures – Ändring

IFRS 7 ska tillämpas för räkenskapsår som börjar den 1 juli 2011 eller senare. Tillägget kommer innebära att ytterligare kvantitativa och kvalitativa upplysningar lämnas vid borttagande av finansiella instrument ur balansräkningen. Om en överföring av tillgångar inte resulterar i borttagande i sin helhet ska detta upplysas om. På samma sätt, om företaget behåller ett engagemang i den borttagna tillgången ska företaget även upplysa om detta.

IFRS 13 Verkligt värde värdering

IFRS 13 ska tillämpas för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2013 eller senare. IFRS 13 beskriver hur verkligt värde skall beräknas när ett sådant skall eller får användas i enlighet med enskilda IFRS standards. Den nya standarden förtydligar definitionen av verkligt värde. Upplysningar skall lämnas avseende vilka värderingsmodeller som tillämpas samt vilken information (data) som används i dessa modeller samt hur värderingen har givit upphov till effekter i resultaträkningen.

Tillämpningen av IFRS 7 samt IFRS 13 kommer att påverka koncernens upplysningar avseende finansiella instrument.

IAS 1 Presentation av övrigt totalresultat – Ändring

Den ändrade IAS 1 ska tillämpas för räkenskapsår som börjar den 1 juli 2012 eller senare. Förändringen innebär att de grupper av transaktioner som redovisas i övrigt totalresultat förändras. Poster som skall återföras resultatet skall redovisas separat. Förslaget ändrar inte på det faktiska innehållet i övrigt totalresultat utan enbart uppställningsformatet. Ikraftträdandet av ändringen kommer att påverka koncernens uppställningsform för övrigt totalresultat.

IAS 19 Ersättning till anställda - Ändring

IAS 19 ska tillämpas för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2013 eller senare. Förslaget innebär betydande förändringar avseende redovisning av förmånsbestämda pensionsplaner. Bl.a. försvinner möjligheten att periodisera aktuariella vinster och förluster som en del av "korridoren". Dessa skall istället löpande redovisas i övrigt totalresultat. Känslighetsanalyser skall upprättas med avseende på rimliga förändringar i samtliga antaganden som gjorts vid beräkningen av pensionsskulden, dessutom skall känslighetsanalyser upprättas med avseende på rimliga förändringar i samtliga antaganden som gjorts vid beräkningen av pensionsskulden.

IFRS 10 Koncernredovisning och IAS 27 Separata finansiella rapporter IFRS 10 ska tillämpas för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2013 eller senare. Förändringen avser hur ett företag skall gå tillväga för att avgöra om bestämmande inflytande föreligger och såldes huruvida ett företag skall konsolideras.

Nya standarder, tillägg och tolkningar som i dagsläget har bedömts ej påverka koncernens redovisning:

IAS 12 Inkomstskatter – Ändring

IAS 12 ska tillämpas för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2012 eller senare.

IFRS11 Gemensamma arrangemang, IAS 28 Intressebolag och Joint ventures

IFRS 11 ska tillämpas för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2013 eller senare.

IFRS 12 Upplysningar om innehav i andra enheter

IFRS 12 ska tillämpas för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2013 eller senare.

Förbättringar och mindre uppdateringar av IFRS

Varje år publicerar IASB förslag till uppdateringar av existerande IFRS och IFRIC. Det rör sig om både redaktionella och principiella förändringar. Förändringarna har inte haft någon inverkan på årets redovisning.

Moderbolagets redovisningsprinciper

Om inte annat anges tillämpar moderbolaget samma redovisningsprinciper som koncernen, med komplettering av Rådet för finansiell rapporterings rekommendation 2 Redovisning för juridiska personer. De avvikelser som existerar mellan moderbolagets och koncernens principer är beroende av i vilken utsträckning som moderbolaget kan tillämpa IFRS fullt ut med anledning av de restriktioner som Årsredovisningslagen föranleder.

Finansiella anläggningstillgångar

Dotterbolag- och onoterade intresseföretag värderas enligt anskaffningsvärdesmetoden. För innehav i dotterbolag- och onoterade intresseföretag upprättas löpande kassaflödes- och marknadsvärderingar för att utvärdera återvinningsvärdet. Värdeförändringar fastställs genom s.k. impairmenttests efter tillämpning av värderingsregler fastställda av styrelsen.

Skatt

Eget kapitalandelen av obeskattade reserver ingår i balanserat resultat. Skatteandelen av de obeskattade reserverna har redovisats som uppskjuten skatteskuld ingående i långfristiga skulder.

NOT 2 – SEGMENTSRAPPORTERING

Redovisning per rörelsesegment

Då Bure sedan tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt har inga förändringar skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan föregående års årsredovisning.

Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som portföljbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag".

Theducation
Helår
Helår Mercuri
Helår
Helår Övriga bolag
Helår
Helår Helår Eliminering m.m. Moderbolaget
Helår
Helår Helår SUMMA
Helår
Helår
MSEK 2011 2010 2011 2010 2011 2010 2011 2010 2011 2010 2011 2010
Intäkter
Summa intäkter 234 216 562 556 10 15 2 806 787
Resultatandelar _ _ 1 -42 159 -42 160
Resultat
Resultat per rörelsegren -2 8 22 -16 -42 160 1 1 -21 154
Förvaltningskostnader
Moderbolag
-34 -37 -34 -37
Reverseringar/nedskrivningar
i inv. verksamhet
-29 102 224 -102 -29 224
Utdelningar -4 -7 4 7
Exitresultat -1 16 -26 129 16 103
Rörelseresultat -2 8 22 -17 -55 160 98 191 -131 101 -68 444
Finansiellt netto 2 6
Årets skattekostnad 11 -15
Kvarvarande verksamhet -55 435
Resultat från avvecklad
verksamhet
1 136
Periodens nettoresultat -54 571
Sverige Övriga Europa Nordamerika Asien Övriga marknader
2011 2010 2011 2010 2011 2010 2011 2010 2011 2010
Omsättning per marknad 323 318 405 362 16 9 45 22 17 75
Tillgångar per marknad 2 129 2 455 443 444 12 17 21 41 14 17
Investeringar per marknad 9 1 440 2 94 2 1 1

Intäkter

Nettoomsättning
Nettoomsättningens fördelning per intäktsslag, MSEK 2011 2010
Varuförsäljning 29 1
Tjänsteuppdrag 743 752
Övrig försäljning 34 34
Summa försäljning i kvarvarande verksamhet 806 787
Övriga intäkter -20 512
Totala intäkter i kvarvarande verksamheter 786 1 299
Totala intäkter i avvecklade verksamheter 13 434
Totala intäkter 799 1 733

NOT 3 – Exitresultat

Koncernen 2011

Exitresultatet uppgick totalt i koncernen 2011 till 17,2 MSEK, varav 0,3 MSEK är hänförligt till avvecklade verksamheter (Scandinavian Retail Center). Exitresultatet är hänförligt till avyttringen av The Chimney Pot 11,3 MSEK, Aptilo 3,2 MSEK, H. Lundén Holding -1,5 MSEK samt övrigt 3,9 MSEK. I övrigt ingår justeringar på exitresultatet hänförligt till avyttringen av AcadeMedia under 2010 på 3,5 MSEK samt justering av exitresultatet hänförligt till avyttring av Energo på -1,3 MSEK.

Moderbolaget 2011

Exitresultatet uppgick totalt i moderbolaget 2011 till 1.6 MSEK, varav 1,1 MSEK är hänförligt till The Chimney Pot och 0,5 MSEK hänförligt till övriga innehav.

Koncernen 2010

Exitresultatet uppgick totalt i koncernen 2010 till 227,0 MSEK (-22), varav 122,7 MSEK (22,9) är hänförligt till avvecklade verksamheter (Energo). Övrigt exitresultat är hänförligt till avyttringen av AcadeMedia 104,3 MSEK.

Moderbolaget 2010

Exitresultatet uppgick totalt i moderbolaget 2010 till 226,4 MSEK (22,4), varav 121,8 MSEK är hänförligt till Energo och 104,3 MSEK hänförligt till AcadeMedia.

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Kvarvarande verksamhet
AcadeMedia 104,3 104,3
The Chimney Pot 11,3 1,1
Aptilo 3,2
H. Lundén Holding -1,5
Övriga innehav 3,9 0,5 0,3
Summa 16,9 104,3 1,6 104,6
Avvecklad verksamhet
Energo 122,7 121,8
Scandinvavian Retail Center 0,3
Övriga innehav
Summa 0,3 122,7 121,8
Totalsumma 17,2 227,0 226,4

NOT 4 – Resultatandelar i intresseföretag (netto)1

Koncernen
MSEK 2011 2010
Carnegie Holding -68,7 118,6
Carnegie Asset Management 20,8 16,2
Celemi 0 -0,1
Dipylon Medical -8,6 -10,7
H. Lundén Holding 12,4 0,7
Max Matthiessen 16,6 16,1
Micronic Mydata -33,7 14,0
PartnerTech 2,2 -8,4
The Chimney Pot 6,5 3,2
Vitrolife 8,7 8,3
Övriga 1,5 1,6
Summa -42,3 159,5
Avvecklade verksamheter
Summa resultatandelar -42,3 159,5

1) I redovisat totalresultat 2011 ingår resultatandelar -11,0 MSEK (-44,0) som huvudsakligen avser omräkningsdifferenser.

NOT 5 – Nedskrivningar och reverseringar

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Investeringsverksamheten,
nedskrivningar
Mercuri International Group AB -25,0
PartnerTech -12,5 -7,8 -10,1 -14,1
Scandinavian Retail Center -3,3 -6,8
Dipylon Medical -16,1 -59,8
G Kallstrom -19,9
Micronic Mydata -11,7
Summa nedskrivningar -28,6 -11,1 -101,5 -45,9
Investeringsverksamheten,
reverseringar
Netto nedskrivning/reversering -28,6 -11,1 -101,5 -16,6
Summa reverseringar 29,3
Max Matthiessen 26,3
Celemi 3,0

NOT 6 – Räntor och liknande resultatposter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Intäkter från finansiella
tillgångar värderade till verkligt
värde över koncernens total
resultat och moderbolagets
resultaträkning
Värdeförändring hedgefond 4,3 3,9
Verkligt värde värdering 3,1 3,4
Netto kursdiff. fin. fordr/skulder -0,3 4,0 -0,1 -0,2
Ränteintäkter 7,7 6,8 12,4 8,6
Räntekostnader -5,1 -4,5 -2,0 -0,5
Summa räntor och liknande
resultatposter 2,3 6,3 17,7 15,2
Avvecklad verksamhet -0,8
Totala räntor och liknande
resultatposter
2,3 5,5 17,7 15,2
I rörelseres. ingår kursdiff. på oms.
tillg. med följande belopp

NOT 7 – Skatter

Koncernen
MSEK 2011 2010
Aktuell skatt -6,4 -4,6
Uppskjuten skatt 17,8 -10,8
Summa 11,4 -15,4
Skatt i avvecklade verksamheter -7,0
Poster som inkluderats i uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar:
Taxerade underskott 23,5 24,3
Temporära skillnader 1,7 1,5
Summa 25,2 25,9
Uppskjutna skatteskulder:
Obeskattade reserver
Koncernmässigt övervärde 19,8
Temporära skillnader 0,1 0,3
Summa 0,1 20,1
Netto, uppskjuten skatt 25,1 5,8
Härledning av skattekostnad1
Redovisat resultat före skatt -65,9 449,4
Effekt av intressebolagen, netto 42,3 -159,5
Redovisat resultat före skatt -23,6 289,9
Skatt enligt gällande skattesats, 26,3% 6,2 -76,3
Övriga ej avdragsgilla kostnader -10,3 -4,3
Skatteeffekt fördelaktigt förvärv 61,9
Skattemässiga avdragsposter -0,1 0,4
Aktivering av underskottsavdrag 0,8 3,2
Exitresultat 27,4
Utnyttjande av ej tidigare aktiverat underskott 1,4 1,2
Effekt av ej aktiverat underskott -6,4 -16,9
Effekt av annan skattesats utlandet 1,8 -1,0
Återföring av tidigare aktiverade underskott -2,2 -17,2
Justeringar för skatter tidigare år 19,9
Övrigt 0,3 6,4
Summa 11,4 -15,2

1) Jämförelsetal innehåller avvecklad verksamhet.

Koncernen
MSEK 2011 2010
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatter
Vid årets början 5,8 5,3
Effekt fusion Skanditek 6,8
Avyttrade bolag 4,5
Omräkningsdifferenser 1,5 -0,1
Redovisning i totalresultat 17,8 -10,8
Vid årets slut 25,1 5,8

Burekoncernen innehar förlustavdrag vid ingången av 2011 uppgående till cirka 630 MSEK. Av dessa avser 462 MSEK moderbolaget. Total uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdragen uppgår till 25,2 MSEK (25,8), vilken så gott som uteslutande är hänförlig till förlustavdrag i dotterföretagen som bedöms kunna utnyttjas mot framtida överskott. Med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek är förlustavdragen i moderbolaget från och med 2010 spärrade till och med utgången av år 2015. Förlustavdragen i dotterbolagen kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag. För en beloppsmässigt begränsad del av koncernens underskottsavdrag förekommer det tidsbegränsningar i möjligheten att utnyttja dessa. Detta bedöms inte påverka värdet av eventuellt aktiverade underskottsavdrag.

NOT 8 – Leasingavtal

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Periodens leasingavgifter
(operationella)
Bilar 8,8 10,6 0,2 0,2
Lokaler 61,0 59,6 1,8 1,9
Övrig utrustning 8,4 4,6 0,1 0,2
Summa 78,2 74,8 2,1 2,3
Koncernen Moderbolaget
Kontrakterade 2012 2013– >2018 2011 2012– >2015
leasingavgifter 2018 2015
Operationella leasingavtal
Bilar 5,9 5,5 0,1
Lokaler 21,0 49,9 19,3 1,9 1,5
Övrig utrustning 3,9 8,4
Summa 30,8 63,8 19,3 2,0 1,5

Finansiella leasingavtal

Bilar 1,1 0,8
Summa 1,1 0,8

NOT 9 – Arvode till revisorer

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Arvoden till Ernst & Young
Ersättning för revisionsuppdraget 2,4 2,1 0,5 0,4
Revisionverksamhet utöver
revisionsuppdraget
1,9 2,0 0,9 1,0
Skattearvoden 0,3 0,7 0,2 0,3
Summa arvoden E & Y 4,6 4,8 1,6 1,7
Arvoden till övriga revisorer
Ersättning för revisionsuppdraget 0,6 0,3
Summa arvoden övr. revisorer 0,6 0,3

NOT 10 – Patent, licenser m m

Koncernen
MSEK 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 54,8 7,8
Anskaffning under året 1,3 51,2
Försäljning/Omklassificeringar -0,1 -3,6
Omräkningsdifferenser -0,1 -0,6
Utgående anskaffningsvärde 55,9 54,8
Ingående avskrivningar -48,2 -5,2
Anskaffning under året 0,1 -43,7
Försäljning/Omklassificeringar 2,2
Årets avskrivningar -2,4 -1,9
Omräkningsdifferenser 0,4
Utgående ackumulerade avskrivningar -50,5 -48,2
Bokfört värde 5,4 6,6

Inga FoU kostnader har kostnadsförts under året (0,0).

NOT 11 – Goodwill

Koncernen
MSEK 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 616,8 788,5
Anskaffning under året 19,1
Försäljning/Omklassificeringar -7,8 -104,9
Omräkningsdifferenser -3,4 -66,8
Utgående anskaffningsvärde 624,7 616,8
Ingående avskrivningar -106,2 -117,0
Anskaffning under året
Försäljning/Omklassificeringar 2,2
Omräkningsdifferenser 0,2 10,8
Utgående ackumulerade avskrivningar -103,7 -106,2
Ingående nedskrivningar -257,3 -278,7
Försäljning/Omklassificeringar 4,1
Årets nedskrivningar -3,4
Omräkningsdifferenser 1,5 24,8
Utgående ackumulerade nedskrivningar -251,7 -257,3
Bokfört värde 269,2 253,3

Återvinningsbart belopp för koncernens goodwillposter fastställs baserat på beräkningar av nyttjandevärde.

Dessa beräkningar utgår från uppskattade framtida kassaflöden baserade på finansiella budgetar som godkänts av ledningen.

Tillväxt, % EBITA, %
Prognos Terminal Prognos Terminal Diskonterings
MSEK Goodwill period period period period ränta, %1
Mercuri 262,9 2 – 5 3 4 – 6 5 12,0
Theducation 6,3 7 – 9 3 7 – 9 7 – 8 12,0
Summa 269,2

1) Avser diskonteringsränta före skatt. Diskonteringsräntan för jämförelseåret uppgick till 12,0 procent.

Värderingarna som legat till grund för värderingsprövningen utgör ej marknadsvärderingar utan beräkningar i enlighet med IAS 36 för att utvärdera återvinningsvärdet för kassagenererande enheter. Med ovanstående kan goodwillvärden enligt tabellen väl försvaras. Prognosperioden uppgår till fem år. Om exempelvis tillväxtantagande eller EBITA-antagande ändras med en procentenhet kan Bures goodwillvärden bli lägre än de bokförda.

Återvinningsvärdet överstiger det redovisade värdet. En känslighetsanalys av väsentliga variabler avseende goodwill hänförligt till Mercuri påverkar beräknat värde enligt nedan:

Variabel Förändring, %-enheter Värdepåverkan
Tillväxt, terminalperiod -1% - 20 MSEK
Diskonteringsränta -1% - 36 MSEK

Återvinningsvärdet överstiger redovisat värde även beaktat förändringar enligt ovan. Tillväxtantagandet baserar sig på en bedömning av den allmänna ekonomiska utvecklingen i kombination med branschspecifika antaganden.

NOT 12 – Byggnader, mark och markanläggningar

Koncernen
MSEK 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 6,4 13,7
Anskaffning under året
Försäljning/Omklassificeringar -6,4
Omräkningsdifferenser -0,9
Utgående anskaffningsvärde 6,4 6,4
Ingående avskrivningar -4,0 -5,6
Anskaffning under året
Försäljning/Omklassificeringar 1,4
Årets avskrivningar -0,2 -0,2
Omräkningsdifferenser 0,4
Utgående ackumulerade avskrivningar -4,2 -4,0
Ingående nedskrivningar
Reversering
Utgående ackumulerade nedskrivningar
Bokfört värde 2,2 2,4
Taxeringsvärden, byggnader
Bokfört värde, byggnader 2,2 2,4
Taxeringsvärden, mark
Bokfört värde, mark
Alla fastigheter har ej åsatts taxeringsvärden. Inga åtaganden för framtida fastighetsinvesteringar finns (inga).
Inga avtal för finansiell leasing kopplat till fastigheter finns i koncernen.

NOT 13 – Inventarier, verktyg och installationer

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 180,3 179,9 6,8 4,9
Anskaffning under året 15,6 46,9 0,2 1,9
Försäljning/Omklassificeringar -9,0 -36,6 -2,6
Omräkningsdifferenser -0,3 -9,9
Utgående anskaffningsvärde 186,6 180,3 4,4 6,8
Ingående avskrivningar -132,1 -122,3 -6,1 -4,6
Anskaffning under året -3,3 -26,3 -1,4
Försäljning/Omklassificeringar 12,1 29,9 2,5
Årets avskrivningar -20,5 -22,8 -0,3 -0,1
Omräkningsdifferenser 0,3 9,4
Utgående ackumulerade -143,5 -132,1 -3,9 -6,1
avskrivningar
Ingående nedskrivningar
Försäljning/Omklassificeringar
Årets reversering/nedskrivning
Omräkningsdifferenser
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
Bokfört värde 43,1 48,2 0,5 0,7

I redovisade värden ingår inventarier som innehas enligt finansiella leasingavtal med följande belopp:

Koncernen
MSEK 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 0,7
Anskaffning under året
Försäljning/Omklassificeringar -0,7
Omräkningsdifferenser
Utgående anskaffningsvärde 0
Ingående avskrivningar -0,6
Försäljning/Omklassificeringar 0,6
Årets avskrivningar
Omräkningsdifferenser
Utgående ackumulerade avskrivningar 0
Bokfört värde 0

Inga investeringsåtaganden finns för förvärv av maskiner.

NOT 14 – Företagsförvärv och avyttringar

Förvärv under 2011

Under 2011 förvärvade dotterbolaget Mercuri International samtliga aktier av Bures portföljbolag Celemi. Bure ägde innan transaktionen 30,4 MSEK. Köpeskillingen var 37 MSEK och skedde till bokfört värde i moderbolaget. (se nedan)

Avyttringar 2011

Scandinavian Retail Center (SRC)

Under första kvartalet avyttrade Bure dotterbolaget SRC, vilket påverkade likvida medel med totalt 2 MSEK.

MSEK
Immateriella tillgångar 1,8
Materiella tillgångar 0,4
Omsättningstillgångar 5,3
Likvida medel 2,9
Skulder -5,7
Realisationsresultat 0,3
Summa köpeskilling för SRC 5,0

The Chimney Pot

Under fjärde kvartalet avyttrade Bure portföljbolaget The Chimney Pot till ledningen i bolaget. Bure ägde innan transaktionen 48,6 procent av aktierna och köpeskillingen uppgick till 34 MSEK . Köpeskillingen kommer att erläggas i tre delbetalningar varav 15 MSEK betalades under fjärde kvartalet. Realisationsresultatet i moderbolaget uppgick till 1 MSEK. Realisationsvinsten i koncernen uppgick till 11 MSEK.

Aptilo

Bure avyttrade sin ägarandel på 9,9 procent i Aptilo Networks under första kvartalet till Norvestor V L.P. Köpeskillingen uppgick till 9,2 MSEK. Realisationsresultatet i moderbolaget uppgick till 3 MSEK.

H. Lundén Holding

Dotterbolaget G Kallstrom avyttrade i december innehavet i H. Lundén Holding AB. Ägarandelen uppgick innan avyttringen till 19,9 procent och köpeskillingen uppgick till 48 MSEK . Realisationsresultatet i koncernen uppgick till -1 MSEK.

Celemi

Under januari månad avyttrade Bure sin ägarandel i portföljbolaget Celemi till dotterbolaget Mercuri International. Bure ägde innan transaktionen 32,3 procent i Celemi. Transaktionen uppgick totalt till 37 MSEK. För att delfinansiera förvärvet av Celemi genomförde Mercuri en apportemission. I och med detta minskade Bures ägande i Mercuri till 99 procent. Transaktionen värderades till bokfört värde och gav ingen realisationseffekt i moderbolaget.

Förvärv under 2010

Fusionen mellan Bure Equity AB och Skanditek Industriförvaltning AB

Bure och Skanditek beslutade i december 2009 på extra bolagsstämmor i respektive bolag om ett samgående. I januari 2010 slutfördes samgåendet via en fusion där Bure absorberar Skanditek. Fusionen har redovisats enligt förvärvsmetoden per 28 januari 2010. Köpeskillingen till Skanditeks aktieägare utgick i form av ett fusionsvederlag som bestod av värdet av nyemitterade Bure aktier. För varje aktie i Skanditek erhöll Skanditeks aktieägare 0,75 aktier i Bure. Skanditek ägde ca 20 procent av Bure innan fusionen, vilket innebar att Bure förvärvade aktier i sig själv. Dessa aktier makulerades i januari 2010 och betraktas i redovisningen som återköpta aktier och redovisas direkt mot eget kapital. Det verkliga värdet på dessa aktier uppgick per den 28 januari 2010 till 264,3 MSEK.

Skanditek Industriförvaltning AB (publ.)

Beräkning av värdet av förvärvade tillgångar och skulder vid förvärvstidpunkten för moderbolaget

MSEK 28 jan 2010
Materiella tillgångar 0,5
Finansiella anläggningstillgångar 1 372,0
Omsättningstillgångar 3,9
Likvida medel 270,8
Summa tillgångar 1 647,2
Långfristiga skulder -1,3
Kortfristiga skulder -18,3
Summa övertagna nettotillgångar 1 627,6
Direkta kostnader i samband med förvärvet -10,5
Effekt från fördelaktigt förvärv -283,9
Summa fusionsvederlag, värde på nyemitterade aktier
inkl direkta kostnader i samband med förvärvet
1 333,2
Påverkan på moderbolagets likvida medel:
Fusionsvederlag erlagt genom nyemitterade aktier -1 333,2
Direkta kostnader i samband med förvärvet -9,5
Likvida medel i Skanditek som förvärvats 270,8
Påverkan på moderbolagets likvida medel,
summa utflöde netto
261,3

Avyttringar 2010

Energo

Under fjärde kvartalet avyttrade Bure Energo, vilket påverkade likvida medel med totalt 221,8 MSEK.

Summan av värdet av avyttrade enheter för Energo:

MSEK 2010
Immateriella tillgångar 105,8
Materiella tillgångar 9,3
Omsättningstillgångar 78,2
Likvida medel 3,9
Skulder -94,2
Realisationsresultat 122,7
Summa köpeskilling för Energo 225,7

AcadeMedia

Under andra kvartalet avyttrades det noterade innehavet i AcadeMedia. Ägarandelen uppgick till 13,6 procent vid avyttringen och den likvida effekten var 311,2 MSEK. Reavinsten i koncernen uppgår till 104,9 MSEK.

NOT 15 – Finansiella tillgångar som kan säljas

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 2,8 3,0 1,0 0,9
Anskaffning under året 0,1 0,1
Omräkningsdifferenser -0,1 -0,3
Utgående anskaffningsvärde 2,7 2,8 1,0 1,0
Ingående ackumulerade
nedskrivningar
-0,9 -0,8 -0,9 -0,8
Årets nedskrivning -0,1 -0,1
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
-0,9 -0,9 -0,9 -0,9
Bokfört värde 1,8 1,9 0,1 0,1
Noterade aktier och andelar1 0,1 0,1 0,1 0,1
Onoterade aktier och andelar
Värderade till verkligt värde 1,7 1,8
Summa 1,8 1,9 0,1 0,1

1) Innehaven har klassificerats som tillgängliga för försäljning varför värdeförändringar redovisats i övrigt totalresultat.

Aktiv marknad för instrumenten saknas .och därmed saknas grund för att värdera dessa till annat än anskaffningsvärde.

NOT 16 – förutbetalda kostnader och Upplupna intäkter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Upplupna ränteintäkter 2,1 3,2 1,5 2,6
Upparbetad intäkt 5,7 7,6
Övriga upplupna intäkter 1,9 1,3
Förutbetalda kostnader 31,0 16,6 1,2 1,1
Summa 40,7 28,7 2,7 3,7

NOT 17 – Avsättningar

Förändring i uppskjuten skatteskuld Koncernen
MSEK 2011 2010
Ingående uppskjuten skatteskuld 20,1 27,3
Minskning pga. avyttring av bolag
EnergoRetea -4,5
Summa 20,1 22,8
Avsatt/ökning under året
Mercuri 0,1
Summa 0,0 0,1
Upplöst/förbrukat under året
Mercuri -17,8
Omräkningsdifferenser -2,2 -2,8
Utgående uppskjuten skatteskuld 0,1 20,1
Förändring i övriga avsättningar Koncernen
MSEK 2011 2010
Ingående övriga avsättningar 16,1 20,7
Avsättningar under året
Mercuri 2,4 2,4
Summa 18,5 23,1
Förbrukat/upplöst under året
Mercuri -1,9 -4,7
Summa 16,6 18,4
Omräkningsdifferenser 0,2 -2,3
Utgående övriga avsättningar 16,8 16,1
Avgår finansiella tillgångar
Övriga avsättningar enligt balansräkning 16,8 16,1
Bedömd återföring av
avsättningar i koncernen 2012 2013 >2013
Pensionsavsättningar 12,8
Uppskjuten skatteskuld 0,1
Omstruktureringsreserv 1,3
Övriga avsättningar 0,4 2,2

Summa 1,7 – 15,1

NOT 18 – Långfristiga skulder

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Totala långfristiga skulder 37,9 67,3 5,2 5,9
varav långfr. skulder med
direkt koppling till tillgångar
som innehas för försäljning
varav förfaller till betalning
senare än fem år efter
balansdagens utgång
1,4 2,3 1,4 2,3

NOT 19 – Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Semesterlöneskuld 22,0 21,0 0,5 0,6
Sociala avgifter 19,8 21,1 0,4 0,5
Förutbetalda intäkter 17,8 15,1
Övriga upplupna kostnader 59,7 62,2 14,7 19,5
Summa 119,3 119,4 15,6 20,6

NOT 20 – Ställda säkerheter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Avseende skulder till kreditinstitut
Pantsatta kundfordringar 31,6
Företagsinteckningar 19,3 19,3
Aktier i dotter-/intressebolag 175,2 195,7
Spärrade bankmedel 4,8 3,3
Summa ställda säkerheter 230,9 218,3

NOT 21 – Eventualförpliktelser

Eventualförpliktelser i koncern uppgick till 42,1 MSEK. Huvuddelen av beloppet härrör borgensåtagande utställt av moderbolaget 37,8 MSEK. Inga tilläggsköpeskillingar som ej redan skuldförts förekommer inom koncernen. Bure har inget åtagande att förvärva ytterligare aktier i dotterbolag.

NOT 22 – Finansiella instrument

Finansiella risker – mål och policies

Koncernen utsätts för ett antal olika finansiella risker genom den verksamhet som bedrivs. Bure är ett investeringsbolag med en viktig övergripande målsättning, som regleras i moderbolagets finanspolicy. Moderbolaget skall i princip vara skuldfritt, och dotterbolagen skall ha en självständig finansiering för att bolagen skall vara finansiellt oberoende av moderbolaget eller övriga koncernbolag. Dotterbolagen skall därmed också självständigt kunna hantera sin egen likviditetsrisk. Det finns finanspolicies fastställda för vart och ett av dotterbolagen. Policydokumentet ger vägledning till hantering av kassa, överskottslikviditet, skuldfinansiering, hantering av valuta- och ränterisker, men eftersom verksamheterna varierar kan också målsättningen för respektive dotterbolag skilja sig åt.

Bure kan managera sin kapitalstruktur genom bland annat nyemission, utdelning, inlösenprogram eller återköp av egna aktier. Under 2011 har Bure genomfört kapitalutskiftningar vilka närmare beskrivs på sidan 22. Bure har även mandat för återköp och försäljning av egna aktier, se sidan 25. Moderbolaget och koncernen har en god soliditet och en återhållsam skuldsättning varför den finansiella risken är begränsad. Koncernens nettolånefordran uppgick per 2011-12-31 till 529 MSEK (730) och för moderbolaget till 593 MSEK (762). Se vidare sidan 22–23.

Valutarisker

Med valutarisk avses risken att koncernens kommersiella flöden (transaktionsrisk) påverkas vid valutakursförändringar. Transaktionsrisken i koncernen är begränsad, då intäkterna nästan uteslutande matchas av kostnader i samma valuta. Då Burekoncernen via sina dotterbolag har

investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och totalresultat utsatt för translationsrisk (omräkningsrisk) vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper. Säkring för denna risk görs i normalfallet inte. Den viktigaste valutan, förutom svenska kronor, är euron.

En förändring i Euron på +/- 5 procent påverkar dotterbolagens resultat före skatt med ca 1 MSEK.

Ränterisk

Koncernen påverkas av ränterisk genom att räntenivån på skulder till rörlig ränta löpande förändras med marknadsränteutvecklingen. Ränterisk föreligger även på skulder med fast ränta, men med betydligt högre trögrörlighet då räntan ändras när lånen förfaller och skall förlängas med nya villkor. En procent i förändring i räntesats för koncernen i det korta perspektivet beräknas påverka koncernens resultat före skatt med 9 MSEK. Ränterisker i upplåning kan styras till en önskad nivå genom användandet av derivat så som swapar, terminer och optioner. Någon säkring för ränterisk sker för närvarande inte.

Kreditrisk

Kreditrisk är risken för att Bures motparter i affärer inte kommer att fullgöra sina betalningar och eventuellt erhållna säkerheter inte täcker fordringsbeloppet och därigenom förorsakar Bure en finansiell förlust. Det är Bures policy att alla kunder som man gör affärer med skall genomgå kreditprövning. Den maximala kreditexponeringen uppgår per balansdagen till 223 MSEK (se tabell sidan 56, verkligt värde finansiella instrument). Det förekommer inga väsentliga koncentrationer av kreditrisker i koncernen.

2011 2010
Förfallostruktur fordringar Netto Täckta av Netto Täckta av
MSEK Fordringar Reserver fordran säkerheter Fordringar Reserver fordran säkerheter
Ej förfallna 202,4 203,4 173,3 173,3
Förfallna 1–30 dagar 14,7 14,7 31,6 31,6
Förfallna 31– 60 dagar 6,5 -0,1 6,4 7,6 7,6
Förfallna 61– 90 dagar 2,2 2,2 6,5 6,5
Förfallna 91–180 dagar 3,5 -0,9 2,6 4,4 -0,5 3,9
Förfallna
>180 dagar
5,6 -5,6 0 4,6 -4,6 0,0
Total 234,9 -6,6 228,3 228,0 -5,1 222,9
Specifikation reserv kundförluster
MSEK 2011 2010
Ingående balans 5,1 5,8
Årets avsättning 2,3 2,9
Avskrivet belopp -0,4 -1,6
Upplöst oanvänd reserv -0,7 -1,6
Valutaeffekter 0,3 -0,4
Totalt per 31 december 6,6 5,1

Reservering för osäkra kundfordringar sker efter individuell bedömning av varje kunds betalningsförmåga.

Likviditetsrisk och refinansieringsrisk

Likviditetsrisk är risken att koncernen inte kan finansiera lånebetalningar eller andra finansiella åtaganden i den takt de förfaller till betalning antingen med egna medel eller ny finansiering. För att upprätthålla en betryggande betalningsberedskap skall Bure ha en likviditetsreserv som alltid minst skall täcka ett års prognostierat likviditetsbehov samt andra likviditetsbehov i befintlig bolagsstruktur. Likviditestsreserven består av tillgängliga likvida medel och checkkrediter, bekräftade outnyttjade kreditfaciliteter. Den del av likviditetsreserven som överstiger likviditetsbehovet enligt ovan utgör överskottslikviditet vilka enligt Bures policy kan placeras över en längre placeringshorisont, utdelas till aktieägarna eller användas i återköpsprogram. Beslut kring hur överskottslikviditet skall användas inom ramen för finanspolicyn bestäms av VD efter förslag ifrån ekonomidirektören.

Av tabellerna på nästa sida framgår förfallostrukturen på Burekoncernens finansiella skulder per 31 december 2011 respektive 31 december 2010.

NOT 22 – Finansiella instrument, FORTS.

Finansiella poster
till rörlig ränta <1 månad <3 månader 3-12 månader 1-5 år > 5 år Total
Checkkrediter 49,5 49,5
Övriga lån 0,3 11,3 17,5 29,1
Summa 49,5 0,3 11,3 17,5 78,6
Räntefria
skulder <1 månad <3 månader 3-12 månader 1-5 år > 5 år Total
Leverantörsskulder 30,1 30,1
Upplupna kostnader 119,6 119,6
Övriga finansiella skulder 31,1 31,1
Summa 180,8 180,8
Likviditetsreserv Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Placeringar 123,4 122,2
Hedgefonder 56,9 96,7 56,9 96,7
Banktillgodohavanden 430,8 684,1 297,3 608,1
Ej utnyttjade kreditlöften 15,1 7,7
Summa 626,2 788,5 476,4 704,8

Verkligt värde på finansiella instrument

Av nedanstående tabell framgår bokfört värde och verkligt värde på Bures finansiella instrument. Inget lån innehades med fast ränta i koncernen per 31 december 2011.

Finansiella tillgångar 2011 2010
MSEK Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde
Finansiella tillgångar som innehas för handel värderade
till verkligt värde över resultaträkningen
Kortfristig placering 23,4 23,4
Bank Deposit 100,0 100,0
Hedgefond 56,9 56,9 96,7 96,7
Finansiella tillgångar som kan säljas 1,8 1,8 1,9 1,9
Lånefordringar och kundfordringar
- Andra långfristiga fordringar 41,7 41,7
- Kundfordringar 124,1 124,1 113,6 113,6
- Övriga kortfristiga fordringar 56,8 56,8 80,6 80,6
- Upplupna intäkter /förutbetalda kostnader 40,8 40,8 28,7 28,7
- Kassa och bank 430,8 430,8 684,1 684,1
Totala finansiella tillgångar 876,3 876,3 1 005,6 1 005,6
Finansiella skulder 2011 2010
MSEK Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde
Övriga finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Långfristiga skulder
- Skuld till kreditinstitut 15,0 15,0 25,0 25,0
- Skulder för finansiella leasingkontrakt 2,4 2,4
- Övriga långfristiga skulder 5,3 5,3 6,1 6,1
Kortfristiga skulder
- Skuld till kreditinstitut 61,2 61,2 60,4 60,4
- Leverantörsskulder 30,1 30,1 42,1 42,1
- Övriga kortfristiga skulder 31,1 31,1 39,2 39,2
- Upplupna kostnader 119,6 119,6 119,4 119,4
Totala finansiella skulder 264,7 264,7 292,2 292,2

NOT 23 – Resultat per aktie

Bure redovisar resultat per aktie i enlighet med IAS 33 Resultat per aktie. Resultat per aktie redovisas såväl före som efter utspädning. Resultat per aktie har beräknats genom att redovisat nettoresultat dividerats med vägt genomsnitt av antalet utestående aktier under året. I koncernen används nettoresultat hänförligt till moderföretagets aktieägare vid beräkningen av resultat per aktie.

Vid negativt resultat divideras nettoresultatet enligt regelverket endast med det vägda genomsnittet av antalet utestående aktier.

Specifikation av använda parametrar 2011 2010
Årets resultat moderbolaget, MSEK -112,1 197,1
Koncernens resultat exklusive innehavare av icke bestämmande inflytande, MSEK -58,7 569,2
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 86 115 86 524
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning, tusental 86 115 86 524
Resultat per aktie före utspädning moderbolag, SEK1 -1,30 2,28
Resultat per aktie före utspädning i koncernen, SEK1 -0,62 6,60

1) Ingen utspädningseffekt per den 31 december 2011 eller 31 december 2010.

NOT 24 – Eget kapital

Enligt bolagsordningen uppgår aktiekapitalet till lägst 300 000 000 SEK och högst 1 200 000 000 SEK.

Nedan lämnas upplysningar om förändringar i aktiekapitalet. För övriga förändringar i koncernens respektive moderbolagets eget kapital hänvisas till förändringar i eget kapital på sidorna 32 och 33.

2011 2010
Antal aktier Kvotvärde Aktiekapital Antal aktier Kvotvärde Aktiekapital
Registrerat antal aktier
Ingående registrerat antal 1 januari 89 645 727 5,96 534,3 50 348 808 5,96 300,1
Frivilligt Inlösenprogram -4 317 740
Makulering av egna aktier -9 716 316 -57,9
Nyemission genom apportförvärv 49 013 235 292,1
Fondemission 1,0
Utgående registrerat antal 31 december 85 327 987 6,27 535,3 89 645 727 5,96 534,3

Beskrivning och redovisning av återköp av egna aktier

Bures årsstämma 2011 beslutade att ge Bures styrelse mandat att förvärva egna aktier upp till tio procent av det totala antalet aktier.

Per den 31 december 2011 innehade Bure 3 970 746 egna aktier, vilket motsvarade 4,6 procent av totalt antal aktier. Snittkursen per aktie uppgick till 19,19 SEK. På årsstämman 2011 beslutades om att genomföra ett frivilligt inlösenprogram som skedde under juni månad. Tjugo (20) inlösenrätter berättigade till inlösen av en innehavd Bureaktie mot en kontant inlösenlikvid om 38,00 kronor. Inlösenerbjudandet omfattade totalt 4 482 286 aktier i Bure. Vid anmälningsperiodens slut hade 4 317 740 aktier i Bure anmälts för inlösen, vilket motsvarade en anslutningsgrad om 96,3 procent.

Efter inlösenerbjudandet uppgick det totala antalet utestående aktier och röster i Bure till 85 327 987 st. Programmet innebar att en total likvid på 164 MSEK utbetalades till Bures aktieägare.

Bundet och fritt eget kapital

Eget kapital ska enligt svensk lag uppdelas i fritt och bundet eget kapital i moderbolag varav bundet eget kapital inte är tillgängligt för utdelning till aktieägarna. I moderbolaget består bundet eget kapital av aktiekapital, reservfond och uppskrivningsfond. Reservfonden består i Bures fall av tillskjutet kapital i samband med bolagets bildande. I reservfonden ingår även tidigare överkursfond vilken enligt nya ABL skall utgöra reservfond.

Fritt eget kapital inkluderar balanserade vinstmedel samt årets resultat vilket finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.

Koncernens eget kapital består av aktiekapital, övrigt tillskjutet kapital, andra reserver samt balanserade vinstmedel inklusive årets resultat.

Övrigt tillskjutet kapital i koncernen avser kapital tillskjutet från ägarna. I andra reserver ingår omräkningsreserver vilket innefattar alla valutakursdifferenser som uppkommer vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter. Dessutom ingår i andra reserver fond för verkligt värde vilken avser orealiserade värdeförändringar på aktier och andelar. I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag.

Reserver

Andra reserver uppgick vid året slut till -71,3 MSEK (-50,7), omräkningsdifferenser i dotter och portföljbolag har påverkat reserven med -20,6 MSEK (-81,1) under året.

Teckningsoptionsprogram

Inga optioner har lösts in under året. För exakt fördelning av optioner se sid 62.

Teckningsoptionsprogram Bure
Årsstämma
Antal
Optioner
Berättigar till
Antal Aktier
Lösenpris
Option
Löptid
2010 260 000 260 000 40,57 2013-06-09
2011 540 000 540 000 47,60 2014-06-01

NOT 25 – Resultat från avvecklade verksamheter

MSEK 2011 2010
Nettoomsättning 12,9 312,1
Exitresultat 0,3 122,7
Resultatandelar
Övriga intäkter
Summa rörelsens intäkter 13,2 434,8
Råvaror och förnödenheter
Handelsvaror
Övriga externa kostnader -5,3 -66,3
Personalkostnader -6,8 -200,1
Avskrivningar och nedskrivningar -0,1 -2,8
Övriga rörelsekostnader -20,4
Summa rörelsens kostnader -12,2 -289,6
Rörelseresultat 1,0 145,2
Finansiellt netto -0,8
Resultat efter finansiella poster 1,0 144,4
Skatt på årets resultat -7,2
Resultat från avvecklad verksamhet 1,0 137,2
Resultat per aktie före utspädning 0,01 1,58
Resultat per aktie efter utspädning 0,01 1,58
Kassaflöde från löpande verksamheten 21,5
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Netto kassaflöden från avvecklade verksamheter 21,5
Genomsnittligt antal utestående aktier
före utspädning 86 115 86 524
Genomsnittligt antal utestående aktier
efter utspädning 86 115 86 524

Avvecklade verksamheter avser dotterbolaget Scandinavian Retail Center (SRC) för 2011 samt Energo och SRC för 2010. SRC har konsoliderats i koncernen för perioden januari – juni 2011 och Energo konsoliderades för perioden januari-december 2010.

NOT 26 – Händelser efter balansdagen

Bures styrelse föreslår årsstämman en utdelning på 0,30 SEK per aktie, vilket motsvarar en totallikvid på 24,4 MSEK.

NOT 27 – Andelar i koncernföretag, årets förändring

Moderbolaget
MSEK 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 1 251,1 958,6
Tillkommande via fusion 131,7
Anskaffning/tillskott under året 37,4 25,0
Återbetalning av aktieägartillskott
Försäljning -13,3 -103,9
Omklassificering 239,7
Utgående anskaffningsvärde 1 275,2 1 251,1
Ingående nedskrivningar -906,2 -634,7
Nedskrivningar -19,9 -31,8
Omklassificering -239,7
Utgående ackumulerade nedskrivningar -926,1 -906,2
Bokfört värde 349,1 344,9

Nedskrivningar 2011 avser innehavet i G Kallstrom med 20 MSEK. Dotterbolaget Scandinavian Retail Center (SRC) såldes under 2011, vilket hade ett nettoanskaffningsvärde på 5 MSEK. Anskaffningarna är hänförliga till aktieägartillskott i Mercuri International, 33 MSEK samt i Theducation på 4 MSEK.

Nedskrivningar 2010 avser innehavet i Mercuri med 25 MSEK samt nedskrivning i dotterbolaget SRC med 6,8 MSEK. Anskaffningarna är hänförliga till dotterbolag i Skanditek Industriförvaltning. Dotterbolaget Energo såldes under 2010 vilket hade ett anskaffningsvärde på 103,9 MSEK.

NOT 28 – Andelar i koncernföretag

Portföljbolag, Andel av kapital/ Bokfört värde Organisations
MSEK Antal aktier röster i % i moderbolaget nummer Säte
Mercuri International Group AB 994 644 98,7 233,4 556518 - 9700 Göteborg
Theducation 58 432 79,8 19,8 556569 - 7082 Stockholm
253,2
Övriga bolag
G Kallstrom & Co AB 1 000 100,0 85,0 556096 - 6227 Stockholm
Skanditek AB 8 000 100,0 10,7 556541- 9065 Stockholm
Cindra AB 1 000 100,0 0,1 556542 - 7415 Göteborg
Investment AB Bure 1 000 100,0 0,1 556561- 0390 Göteborg
95,9
Totalt 349,1

FÖRÄNDRINGAR I UTESTÅENDE OPTIONSPROGRAM UNDER 2014

Mercuri
Utestående optioner vid periodens början 0
Utställda optioner under året 65 800
Sålda optioner under perioden
Inlösta optioner under perioden
Utestående optioner vid periodens slut 65 800

NOT 29 – Andelar i intresseföretag

Andel av kapital/ Bokfört värde Bokfört värde i Organisations
MSEK Antal aktier röster i % i moderbolaget koncernen nummer Säte
ABF GmbH 5,5 Berlin, Tyskland
CAM Group Holding A/S 1 750 27,8 79,6 102,3 32657044 Köpenhamn, DK
Carnegie Holding AB 525 000 23,7 214,6 491,3 556780-4983 Stockholm
Dipylon Medical1 20 138 40,7 0 0 556241-3749 Stockholm
InnovationsKapital Fond 1 AB 244 23,0 0 0 556541 - 0056 Göteborg
MM Holding AB 1 786 750 17,5 / 23,3 30,1 36,7 556780-4421 Stockholm
Micronic Mydata AB 37 201 609 38,0 444,6 433,4 556351-2374 Stockholm
PartnerTech AB1 5 443 000 43,0 54,9 116,1 556251-3308 Malmö
Sardis Securities 246 375 18,3 2,4 Istanbul, Turkiet
Valot Group AB 35 000 35,0 0 0 556784-4005 Stockholm
Vitrolife AB 5 578 245 28,5 191,9 201,1 556354-3452 Göteborg
Övriga kapitalandelar 6,8
Bokfört värde 1 023,6 1 387,7

1) Antal aktier inkluderar andelar ägda av dotterbolaget G Kallstrom. G Kallstrom äger 2 269 aktier i Dipylon Medical samt 2 878 384 aktier i PartnerTech.

Skillnaden mellan bokfört värde i koncernen och moderbolaget beror på att resultatandelar i intresseföretag medräknas i koncernredovisningen enligt kapitalandelsmetoden. Skillnaden, 364,1 MSEK, består av ackumulerade andelar i intresseföretags resultat med avdrag för av-/nedskrivningar på övervärden, erhållna utdelningar, eliminering av internvinster och justering för vinstdelningsavtal. För uppgift om andelar i intresseföretags resultat, se not 4.

Övrig finansiell information, intressebolag

Skulder exkl
MSEK Tillgångar eget kapital Intäkter EBITA
Carnegie Holding AB 12 482 10 994 1 732 -241
CAM Group Holding A/S 468 217 483 111
MM Holding AB 615 323 751 200
Micronic Mydata AB 1 587 354 1 198 -59
PartnerTech AB 1 174 713 2 322 47
Vitrolife AB 467 123 356 41

NOT 30 – Andelar i intresseföretag, årets förändring

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2011 2010 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 1 640,3 661,0 1 211,0 495,2
Anskaffning vid fusion Skanditek 815,5 726,5
Anskaffning under året 187,4 187,5
Andelar i resultat -42,3 159,5
Försäljning -83,7 -14,1 -45,0 -14,8
Omräkningsdifferens -11,6 -44,1
Återbetalt aktieägartillskott -183,7 -183,7
Utdelning intressebolag -5,7 -3,0
Förändring ägartransaktioner -14,0 62,3
Omklassificering -0,9 -0,5 11,7
Utgående anskaffningsvärde 1 482,1 1 640,3 1 177,7 1 211,0
Ingående nedskrivningar -65,8 -59,0 -68,7 -84,3
Årets nedskrivningar -28,6 -7,8 -81,5 -14,1
Reversering av nedskrivningar 29,7
Omklassificering 1,0 -3,9
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
-94,4 -65,8 -154,1 -68,7
Bokfört värde 1 387,7 1 574,5 1 023,6 1 142,3

NOT 31 – Uppgifter om transaktioner mellan företaget och närstående

Närstående till Bure är: styrelsens ledamöter och till dem närstående bolag, Bures dotterbolag, intressebolag och företagsledningen i moderbolaget.

Under 2011 avyttrades dotterbolaget Scandinavian Retail Center till ledningen i bolaget.

Under 2010 anlitades Carnegie Investment Bank som rådgivare vid försäljningen av dotterbolaget Energo. Bure ersatte Carnegie för deras tjänster enligt marknadsmässiga villkor.

Avseende ledande befattningshavares löner och ersättningar hänvisas till not 35. Valda styrelseledamöter i moderbolaget har, förutom arvode från moderbolaget, ej erhållit arvoden från dotterbolag i koncernen. Inköp och försäljning mellan moderbolag och koncernföretag är av obetydlig omfattning. Koncerninterna ränteintäkter och räntekostnader ingår i moderbolagets resultat med 5,7 MSEK (2,0) respektive -1,9 MSEK (-0,5)

NOT 32 – Utdelningar

Moderbolaget Bure Equity AB har under året erhållit utdelningar från dotterbolaget Scandinavian Retail Center på 1 MSEK, Vitrolife 3 MSEK samt Sardis på 0,3 MSEK.

NOT 33 – Medelantal anställda

2011 2010
Antal Varav Antal Varav
anställda kvinnor anställda kvinnor
Moderbolaget 7 1 9 2
Dotterbolag 657 348 695 355
Koncernen totalt 664 349 704 357
Geografisk fördelning av anställda:
Moderbolaget
Sverige 7 1 9 2
Dotterbolag
Sverige 310 192 333 203
Danmark 22 8 22 9
England 22 9 23 9
Finland 68 32 71 32
Norge 9 3 14 5
Tyskland 27 9 26 8
Frankrike 53 21 57 19
Tjeckien 24 9 26 11
USA 9 4 4 1
Kina 29 18 20 11
Övriga länder 84 43 99 47
Koncernen totalt 664 349 704 357

NOT 34 – Löner, andra ersättningar och sociala kostnader

2011 2010
Löner och andra Sociala Pensions Löner och Sociala Pensions
MSEK ersättn. kostnader kostnader 1 andra ersättn. kostnader kostnader 1
Moderbolaget 15,7 5,8 2,4 14,7 5,0 3,9
Dotterbolag 335,4 72,8 27,1 357,0 80,5 30,0
Koncernen totalt 351,1 78,6 29,5 371,7 85,5 33,9
2011 2010
Löner och andra ersättningar
uppdelat per bolag
Styrelse
och VD
(varav
tantiem)
Övriga
anställda
Styrelse
och VD
(varav
tantiem)
Övriga
anställda
Moderbolaget
Sverige 7,6 2,8 8,1 6,3 2,1 8,4
Dotterbolag
Sverige 9,1 3,1 122,3 7,5 129,1
Danmark 2,0 17,5 21,4
England 1,2 0,4 13,0 1,3 0,4 18,2
Finland 1,7 0,5 41,2 1,7 0,2 43,8
Norge 7,2 10,2
Tyskland 5,7 1,3 17,2 4,7 0,8 14,7
Frankrike 2,7 1,2 32,3 2,2 0,5 36,8
Tjeckien 1,6 7,8 10,3
USA 1,9 0,5 4,3 1,4 0,3 2,3
Kina 2,3 0,7 10,6 1,1 0,4 7,6
Övriga länder 7,3 0,5 26,5 8,5 1,0 34,2
Koncernen totalt 43,1 11,0 308,0 34,7 5,7 337,0

1) Av moderbolagets pensionskostnader avser 1,1 MSEK (0,9) styrelse och VD. Vid årsstämman 2011 beslutades att arvodet till styrelsen skulle utgå med 1 475 000 SEK (1 260 000). Härav avser ersättning till styrelsens ordförande 575 000 SEK och till övriga styrelseledamöter 225 000 SEK vardera. Ingen i styrelsen har varit fast anställd i bolaget under 2011. Inget särskilt arvode för utskottsarbete har utgått.

Pensionskostnader är angivna inklusive löneskatt, fördelat per land mellan styrelse och VD samt övriga anställda. För ytterligare information, se not 35 "Ersättningar till ledande befattningshavare".

NOT 35 – Ersättningar till ledande Befattningshavare

2011
MSEK
Fast årslön/
styrelsearvode
Rörlig ersättn./
bonus
Övriga
förmåner 1
Pensions
kostnader
Övriga
ersättningar 2
Summa
Styrelsens ordförande 0,6 1,5 2,1
Övriga styrelseledamöter 0,9 0,9
Verkställande direktör 3,4 2,8 0,2 1,1 0,7 8,2
Vice verkställande direktör 1,4 1,0 0,3 2,7
Andra ledande befattningshavare 2,6 0,7 0,5 3,8
8,9 4,5 0,2 1,9 2,2 17,7
2010
MSEK
Fast årslön/
styrelsearvode
Rörlig ersättn./
bonus
Övriga
förmåner1
Pensions
kostnader
Övriga
ersättningar2
Summa
Styrelsens ordförande 0,5 1,4 1,9
Övriga styrelseledamöter 0,7 0,7
Verkställande direktör 3,0 2,1 0,3 0,9 0,7 7,0
Vice verkställande direktör 1,3 0,9 0,2 2,4
Andra ledande befattningshavare 3,1 1,3 1,4 5,8
8,6 4,3 0,3 2,5 2,1 17,8

1) Övriga förmåner avser bilförmån och kostförmån.

2) Övriga ersättningar avser ersättning för styrelseuppdrag i portföljbolag inom Burekoncernen.

NOT 35 – Ersättningar till ledande Befattningshavare FORTS.

Styrelse

Vid årsstämman 2011 beslutades att arvodet till styrelsen skulle utgå med 1 475 000 SEK (1 260 000). Härav avser ersättning till styrelsens ordförande med 575 000 SEK (500 000) samt till övriga styrelseledamöter med 225 000 SEK (190 000) vardera. Inget särskilt arvode för utskottsarbete har utgått.

Verkställande direktör

VD Patrik Tigerschiöld hade en avtalad årslön uppgående till 3,4 MSEK. Bonus har utgått med 2,8 MSEK (exklusive sociala avgifter). Pensionen är avgiftsbestämd och pensionspremier skall uppgå till 30 procent av pensionsgrundande lön. Med pensionsgrundande lön avses grundlönen. VD:s pensionsålder är 65 år. Bonus kan uppgå till maximalt 150 procent av årslönen. Bonusbeloppet är ej pensionsgrundande. Vid uppsägning från bolagets sida äger VD rätt till en uppsägningstid om 12 månader och vid uppsägning från egen sida 12 månader. VD äger rätt till avgångsvederlag motsvarande 12 månadslöner vid uppsägning från bolagets sida. Avgångsvederlag utgår ej vid pensionering. Beslut om lön och förmåner till VD fattas av styrelsen på rekommendation av styrelsens utsedda ersättningsutskott.

Andra ledande befattningshavare

Med andra ledande befattningshavare avses vice VD, ekonomichef samt en investeringsansvarig.

Pensionspremierna är avgiftsbestämda och uppgår maximalt till 25 procent. Pensionskostnaderna avser de kostnader som exklusive löneskatt har påverkat årets resultat. För övriga ledande befattningshavare gäller att pensionsåldern är 65 år. Bonus för andra ledande befattningshavare uppgår till mellan 25–120 procent av årslönen. Vid uppsägning från bolagets sida äger andra ledande befattningshavare en uppsägningstid om 3–6 månader och vid uppsägning från egen sida 3–6 månader. Avgångsvederlag utgår ej vid pensionering. Beslut om lön till övriga ledande befattningshavare fattas av verkställande direktören efter samråd med ersättningsutskottet.

Rörligt ersättningssystem (bonus)

Bure hade under 2011 ett rörligt kompensationssystem för all personal. Den rörliga delen kunde utgöra maximalt 8–150 procent av den fasta lönen. Bonusen baserade sig till 90 procent på kvantitativa mål relaterade till Bures aktiekurs utveckling, resultaten i portföljbolagen samt resultat vid avyttring av portfölljbolag (exitresultat). Resterande 10 procent avser en diskretionär bedömning.

För information om den berednings- och beslutsprocess bolaget tillämpar hänvisas till förvaltningsberättelsen.

Förslag till principer och andra anställningsvillkor till ledande befattningshavare 2012 kommer att framläggas för godkännande av årsstämman.

Uppgifter om ledande befattningshavares innehav av aktier och teckningsoptioner

Patrik Tigerschiöld, VD, 6 060 287 aktier (inkl. närståendes), 339 500 optioner

Henrik Blomquist, vVD, 3 000 aktier, 164 000 optioner

Andreas Berglin, Ekonomichef, 0 aktier, 14 000 optioner

Fredrik Mattsson, Investeringsansvarig, 36 000 aktier, 213 000 optioner

NOT 36 – Könsfördelningen i ledande befattningar

Moderbolaget 2011 2010
Totalt antal kvinnor i styrelse 1 1
Totalt antal kvinnor i VD/ledningsgrupp
Totalt antal män i styrelse 4 4
Totalt antal män i VD/ledningsgrupp 4 4
Totalt antal personer i styrelse 5 5
Totalt antal personer i VD/ledningsgrupp 4 4

I dotterbolagen utgör andel kvinnor 38 procent (26) av styrelseledamöter, VD:ar och ledande befattningshavare. Jämförelsetalet har justerats för avvecklade verksamheters andel.

Revisionsberättelse

Till årsstämman i Bure Equity AB (publ.), organisationsnummer 556454-8781

Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen

Vi har reviderat årsredovisningen och koncernredovisningen för Bure Equity AB (publ.) för år 2011. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 22–54.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.

Revisorns ansvar

Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.

En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Uttalanden

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2011 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2011 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt rapporten över totalresultat och rapporten över finansiell ställning för koncernen.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även reviderat förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Bure Equity AB (publ.) för år 2011.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen.

Revisorns ansvar

Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.

Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Uttalanden

Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Stockholm den 30 mars 2012 Ernst & Young AB Staffan Landén Auktoriserad revisor

Bolagsstyrning

Bolagsstyrningsrapport 2011

Bolagsstyrningen i Bure Equity AB utgår från svensk lagstiftning, främst den svenska aktiebolagslagen samt Regelverk för emittenter utfärdat av NASDAQ OMX Stockholm. Genom att Bure är noterat, tillämpar Bure de reviderade reglerna i Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden") från den 1 februari 2010. Reglerna tillämpas successivt i den omfattning som föreskrivs i Koden och i den takt rådgivande organ (exempelvis Kollegiet för svensk Bolagsstyrning) utfärdar uttalanden och rekommendationer i specifika frågor rörande Koden. Bure Equity tillämpar Koden och redovisar inte några avvikelser från Koden för räkenskapsåret 2011 förutom vad avser bolagets särskilda granskningsfunktion (se avsnitt avvikelser bolagsstyrningskoden sid 59).

Bolagsstyrningsrapporten är granskad av bolagets revisor. För ytterligare information angående bolagsstyrningsfrågor som inte behandlas i denna bolagsstyrningsrapport hänvisas till www.bure.se.

Aktiekapital

Bure är sedan 1993 noterat på NASDAQ OMX Stockholm. Aktiekapitalet uppgick till 535 MSEK vid årsskiftet fördelat på 85 327 987 A-aktier. Bolagets A-aktier ger rätt till en röst per aktie. Alla aktier medför samma rätt till andel av bolagets tillgångar och berättigar till lika stor utdelning.

Vid slutet av 2011 hade Bure 20 898 aktieägare enligt statistik från Euroclear Sweden. De tio största ägarna svarade för 48,0 procent av aktierna. Nordea Investment Funds var Bures största aktieägare med 11,0 procent av aktierna. Andelen aktier som ägdes av fysiska eller juridiska personer utanför Sverige uppgick till 35,1 procent. Mer information om Bures aktieägare och aktiens utveckling under 2011 finns på sidorna 10 –11. På årsstämman 2011 bemyndigades, fram till och med nästa årsstämma, styrelsen ha rätt att förvärva upp till 10 procent av utestående aktier i bolaget. Bure innehade 3 970 746 aktier motsvarande 4,6 procent av det totala antalet aktier per 31 december 2011.

Bolagsstämma

Bolagsstämman är Bures högsta beslutande organ och skall sammankallas i Stockholm eller Göteborg en gång om året före juni månads utgång. Kallelsen till årsstämma skall enligt gällande bolagsordning offentliggöras tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stämman och till extra bolagsstämma tidigast sex veckor och senast två veckor före stämman. Kallelsen skall alltid ske genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar samt genom kungörelse i Svenska Dagbladet.

För att få ett ärende behandlat vid en årsstämma skall aktieägaren inkomma med en skriftlig begäran till styrelsen i så god tid att ärendet kan tas upp i kallelsen till stämman. Uppgift om senaste tidpunkt för en sådan begäran framgår av bolagets hemsida. Bures bolagsordning innehåller inga begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid bolagsstämman. Samtliga aktieägare som är registrerade i Euroclear Swedens aktieägarregister och som till bolaget anmält deltagande i tid har rätt att delta i stämman och rösta för sitt totala innehav i aktier. Biträde åt aktieägare får följa med vid stämman om aktieägare anmäler sådan.

Årsstämman 2011

Årsstämman 2011 ägde rum den 28 april i Stockholm. Vid stämman var 101 aktieägare, ombud eller biträden närvarande som sammantaget representerade 39,09 procent av rösterna och 39,09 procent av kapitalet. Bures styrelse, ledning samt revisor var närvarande. Verkställande direktörens anförande publicerades i sin helhet på hemsidan dagen efter stämman.

Valberedning inför kommande årsstämma

Den 12 oktober 2011 offentliggjordes valberedningens sammansättning. Valberedningen har tillsatts i enlighet med den instruktion för valberedningen som fastställdes av Bures årsstämma 2011. Enligt denna instruktion skall styrelsens ordförande senast vid utgången av tredje kvartalet varje år tillse att bolagets tre största aktieägare erbjuds att vardera utse en ledamot att ingå i valberedningen. Om en av de tre aktieägarna avstår från att utse ledamot i valberedningen, kontaktas nästföljande aktieägare i ägarandel med uppdrag att utse ledamot i valberedningen. Mandatperioden är ett år. Dessutom skall styrelsens ordförande ingå i valberedningen.

Ingen ersättning utgår för arbetet i valberedningen.

Valberedningen består av:

  • • Lars Olofsson företräder familjen Tigerschiöld som innehar 17,9 procent av aktierna i Bure.
  • • Thomas Ehlin företräder Nordea Investment Funds som innehar 11,0 procent av aktierna i Bure.
  • • Per Björkman företräder familjen Björkman som innehar 6,1 procent av aktierna i Bure.
  • • Björn Björnsson, styrelsens ordförande i Bure Equity AB.

Valberedningen skall bereda och till bolagsstämman lämna förslag till:

  • • Val av ordförande på stämman.
  • • Val av och arvode till styrelsens ordförande respektive ledamöter i bolagets styrelse.
  • • Val av och arvode till revisor och revisorssuppleant (i förekommande fall).
  • • Framarbeta förslag till principer för tillsättande av kommande valberedning.

Revisorer valdes på årsstämman 2008 för en mandatperiod på fyra år. Inför årsstämman 2012 har valberedningen haft fyra protokollförda möten. Valberedningens förslag, redogörelse för valberedningens arbete inför årsstämman samt kompletterande information om föreslagna styrelseledamöter kommer att finnas tillgängligt på hemsidan i samband med kallelsen till årsstämman.

Styrelsens roll

Samtliga ledamöter i styrelsen utses av aktieägarna vid årsstämman med en mandatperiod från årsstämman fram till och med slutet av nästa årsstämma. Enligt bolagsordningen ska Bures styrelse bestå av lägst fem och högst nio ledamöter.

På årsstämman den 28 april 2011 valdes Björn Björnsson till ordförande samt Håkan Larsson, Mathias Uhlén, Carl Björkman och Eva Gidlöf till ledamöter. Uppgifter om styrelseledamöterna och verkställande direktören presenteras i slutet av bolagsstyrningsrapporten. Advokat Niklas Larsson från Wistrands Advokatbyrå har fullgjort styrelsens sekreterarfunktion.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning av bolagets angelägenheter dock ej i den löpande verksamheten. I styrelsens uppgifter ingår att bedöma bolagets ekonomiska situation, fortlöpande kontrollera arbetet, fastställa en arbetsordning, utse en VD samt ange arbetsfördelningen. Styrelsens arbete innefattar att utveckla bolagets strategi och affärsplan på ett sådant sätt att aktieägarnas intressen långsiktigt tillgodoses på bästa möjliga sätt.

Styrelsens arbete

Styrelsens arbete regleras enligt en arbetsordning, vilken fastställdes vid styrelsens konstituerande sammanträde den 28 april 2011. Styrelsens arbete följer en årlig plan med fasta beslutspunkter, som fastställs i anslutning till konstituerande styrelsemöte. Arbetsordningen innebär i korthet att styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning av bolagets angelägenheter. Styrelsens arbetsordning innehåller bland annat uppgifter om ansvarsfördelningen mellan styrelsen, ordföranden, verkställande direktören och styrelsens utskott.

Styrelsen kontrollerar fortlöpande bolagets och koncernens ekonomiska situation så att styrelsen kan fullgöra den uppföljningsskyldighet som följer av lag, Regelverk för emittenter och god styrelsesed. Enligt arbetsordningen skall styrelsen ta beslut i frågor som ej ingår i den löpande förvaltningen eller är av stor betydelse, såsom väsentliga finansiella åtaganden och avtal samt betydande förändringar av organisationen.

Bures styrelse fastställer och dokumenterar årligen bolagets mål och strategier. Årligen behandlas dessutom marknadsfrågor, strategifrågor och budget. Styrelsen fastställer bolagets finanspolicy, attesträtt, delegeringsordning och beslutsordning. Styrelsen har upprättat särskild instruktion om ansvar och befogenheter för VD i Bure. Styrelsen får kontinuerligt rapporter och uppdateringar om verksamheten från ledningen. Informationsmaterial och beslutsunderlag inför styrelsemötena utsänds ca en vecka före varje styrelsemöte.

Bolagets revisorer deltar minst en gång per år vid styrelsemötena för att lämna en redogörelse från årets revision samt ge sin syn på bolagets interna kontrollsystem. Revisorerna rapporterar sina iakttagelser från årets granskning direkt till styrelsen. En gång per år träffar revisorn styrelsen utan närvaro från någon i bolagsledningen.

Styrelsens arbete under 2011

Styrelsen sammanträder normalt sex gånger per år samt därutöver vid behov. Under det gångna verksamhetsåret hade styrelsen 11 möten, 8 ordinarie möten och 3 extra möten, varav 3 per capsulam. Se styrelsenärvaro i tabell nedan.

Det totala styrelsearvodet i Bure Equity AB beslutat på årsstämma 2011 är 1 475 000 SEK, varav styrelsens ordförande erhåller 575 000 SEK.

Utvärdering av styrelsen

Styrelsen genomför en gång per år en systematisk utvärdering där ledamöterna ges möjlighet att ge sin syn på såväl arbetsformer, styrelsematerial samt styrelsens arbete. Syftet är att utveckla tyrelsearbetet samt förse valberedningen med ett relevant beslutsunderlag inför årsstämman.

Utskottsarbete

I styrelsens arbetsordning ingår instruktioner för ersättningsutskott respektive revisionsutskott. Såväl ersättningsutskottets arbete som revisionsutskottets arbete fullgörs av hela styrelsen.

Ersättningsutskottet skall bereda frågor om ersättningar i form av lön, pensioner och bonus eller andra anställningsvillkor för VD och personal som rapporterar direkt till VD. Beslut om principer för ersättningar till VD och bolagsledningen bestämdes på årsstämman 28 april 2011.

Revisionsutskottet har till ansvar att löpande under året bereda ärenden för styrelsens räkning som rör frågor om revision, intern kontroll och genomgång av bokslut och delårsrapporter. Utskottet ska även utvärdera revisorernas arbete samt förbereda för val av nya revisorer när det är aktuellt. Hela revisionsutskottet har sammanträtt med bolagets revisor vid ett tillfälle under året.

Principer för ersättning till ledande befattningshavare

Årsstämman fastställer principer för ersättning till ledande befattningshavare. Förslag tas fram av ersättningsutskottet. Huvudprincipen är att erbjuda marknadsmässiga ersättningar och anställningsvillkor. Den totala ersättningen utgörs av fast grundlön, rörlig lön, pensionsförmåner samt övriga förmåner. En redogörelse för de principer som gällt under 2011 finns i förvaltningsberättelsen. Information om ersättningen till verkställande direktören samt övriga ledande befattningshavare under 2011 redogörs i not 35. Styrelsen avser att föreslå Bures årsstämma 2012 att oförändrade principer för ersättningar och andra ersättningsvillkor för bolagsledningen ska fastställas.

Finansiell rapportering

Bures redovisning är baserad på lagar, förordningar, regler, avtal och rekommendationer som gäller för noterade bolag på NASDAQ OMX Stockholm. En närmare beskrivning av redovisningsprinciperna finns i årsredovisningen på sidan 35 – 39. Revisionsberättelsen för verksamhetsåret återfinns på sidan 55 i årsredovisningen. Det sker regelbundet en kommunikation mellan styrelsen och revisorerna. Styrelsen utvärderar löpande att ekonomi- och finansorganisationen är rätt dimensionerad och har tillräckligt med resurser.

Moderbolaget ger varje år ut instruktioner om vilken information som skall rapporteras från dotterbolagen samt övriga portföljbolag. I informationen ingår bland annat resultat- och balansräkningar, kassaflödesanalyser samt viktiga nyckeltal. Vid årsbokslut rapporteras ett mer omfattande rapportpaket av dotterbolagen. Rapporteringen sker i ett gemensamt koncernredovisningssystem med inbyggda kontroller för att säkerställa kvaliteten.

I enlighet med de krav som anges i noteringsavtalet med NASDAQ OMX Stockholm rapporterar bolaget finansiell information i form av delårsrapporter, bokslutsrapport, årsredovisning samt pressmeddelande i samband med större väsentliga händelser.

Styrelsenärvaro under 2011 i Bure Equity

Styrelse
närvaro
Oberoende 1 Ersättning2
TSEK
Innehav
aktier
Björn Björnsson, ordförande 11/11 575 13 500
Håkan Larsson 11/11 225 0
Mathias Uhlén 8/11 225 26 500
Carl Björkman 11/11 225 2 090 750
Eva Gidlöf 11/11 225 0

= Ledamoten är att anse som oberoende till både bolaget och dess ledning samt till större aktieägare i bolaget.

1) Enligt definition i "Svensk kod för bolagsstyrning".

2) Beloppet avser styrelseledamotens ersättning.

Avvikelser från bolagsstyrningskoden

Enligt Kodens bestämmelser punkt 7.4 skall styrelsen årligen utvärdera behovet av en särskild granskningsfunktion (internrevision). Styrelsens uppfattning är att det för närvarande inte föreligger något behov av en sådan funktion i verksamheten. Det finns instruktioner och en löpande utvärdering sker av att ansvariga personer i organisationen har den kompetens och de stödresurser som krävs för att fullgöra arbetet i samband med framtagandet av finansiella rapporter.

Presentation av styrelsens ledamöter, verkställande direktören och revisorerna

Styrelsen har sedan årsstämman bestått av fem ledamöter. Verkställande direktören är inte ledamot av styrelsen. Av bolagets fem ledamöter är samtliga oberoende i förhållande till bolagsledningen samt till bolagets större aktieägare. En beskrivning av styrelseledamöternas samt verkställande direktörens aktieinnehav och andra uppdrag framgår på sidan 61–62.

Information om revisorer

Till revisorer i Bure är utsedda revisionsbolaget Ernst & Young AB. Ernst & Young har utsett Staffan Landén, 48 år, till huvudansvarig revisor. Staffan har varit huvudansvarig revisor sedan 2008. Staffan är utöver revisor i Bure Equity revisor också i de börsnoterade bolagen Alfa Laval AB samt Lindab International AB. Vidare är Staffan revisor i andra bolag med omfattande internationell verksamhet som Papyrus Holding AB samt Capio AB. För information om ersättningar till Ernst & Young, se not 9.

Styrelsens beskrivning av intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen för räkenskapsåret 2011

Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen. Denna beskrivning har upprättats i enlighet med Svensk kod för bolagsstyrning, avsnitt 7.4 och är därmed avgränsad till intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen. Denna beskrivning utgör inte del av de formella årsredovisningshandlingarna.

Kontrollmiljö

I styrelsens arbetsordning och instruktioner för verkställande direktören säkerställs en tydlig roll- och ansvarsfördelning till gagn för en effektiv hantering av verksamhetens risker. Styrelsen har vidare fastställt ett antal grundläggande riktlinjer av betydelse för arbetet med den interna kontrollen, bland annat markerar styrelsen vikten av att det finns tydliga och dokumenterade instruktioner och policies i såväl moderbolag samt dotterbolag. Bolagsledningen rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner. Bolagsledningen ansvarar för det system av interna kontroller som krävs för att hantera väsentliga risker i den löpande verksamheten. Här ingår bland annat riktlinjer för olika befattningshavare för att de skall förstå och inse betydelsen av sina respektive roller för upprätthållandet av god intern kontroll.

Riskbedömning och kontrollaktiviteter

Bolaget har utarbetat en modell för bedömning av risken för fel i den finansiella rapporteringen i vilken man har identifierat ett antal områden där risken för väsentliga fel är förhöjd. Särskild vikt har lagts vid att utforma kontroller för att förebygga och upptäcka brister på dessa områden. Områden där väsentliga brister noteras åtgärdas löpande.

Information och kommunikation

Väsentliga riktlinjer, manualer med mera av betydelse för den finansiella rapporteringen uppdateras och kommuniceras till berörda medarbetare löpande. Det finns såväl formella som informella informationskanaler till bolagsledningen och styrelsen för väsentlig information från medarbetarna. För extern kommunikation finns riktlinjer som säkerställer att bolaget lever upp till högst ställda krav på korrekt information till marknaden.

Uppföljning

Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information som bolagsledningen lämnar. Arbetet innefattar bland annat att säkerställa att åtgärder vidtas rörande de eventuella brister och förslag till åtgärder som framkommit vid den interna och externa revisionen.

Internrevision

Styrelsen har hittills inte funnit anledning att inrätta en internrevisionsfunktion. Styrelsens uppfattning är att det inte föreligger något behov av en sådan funktion i verksamheten och att det inte är ekonomiskt försvarbart i en liten organisation som Bures. Det finns instruktioner och en löpande utvärdering görs av att ansvariga personer i organisationen har den kompetens och de stödresurser som krävs för att fullgöra arbetet i samband med framtagandet av finansiella rapporter. I portföljbolagens styrelser finns Bure representerat via bolagsansvarig för innehavet. Beroende på ägarandel finns även möjlighet att utse mer än en ledamot som representerar Bure.

Bures innehav finns idag representerade i olika branscher med geografisk spridning. Vidare innebär Bures affärsidé att innehav avyttras och förvärvas löpande. Därför bedöms det lämpligare att besluta för varje enskilt innehav separat än att inrätta en internrevision på koncernnivå. Moderbolaget Bure Equity AB med sju anställda är ett relativt litet moderbolag som saknar komplexa funktioner som är svåra att genomlysa. Behovet att införa en internrevisionsfunktion för moderbolaget måste därför betraktas som litet.

Stockholm den 30 mars 2012

Styrelsen Bure Equity

Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten

Till årsstämman i Bure Equity AB Org.nr 556454-8781

Uppdrag och ansvarsfördelning

Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för räkenskapsåret 2011 på sidorna 56 –59 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Granskningens inriktning och omfattning

Vi har läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.

Uttalande

Vi anser att en bolagsstyrningsrapport har upprättats, och att dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.

Stockholm den 30 mars 2012

Staffan Landén, Auktoriserad revisor

Styrelsen

Björn Björnsson, Stockholm, f. 1946, pol.mag.

Styrelseordförande sedan februari 2010 Ledamot sedan 2002

Styrelseordförande i Valot Group AB, Carnegie Asset Management A/S (Danmark) och Cape Capital AG

Styrelseledamot i Carnegie Holding AB, H. Lundén Kapitalförvaltning AB, AQ System AB, m.fl.

Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 13 500 st.

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen och oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.

Håkan Larsson, Göteborg, f. 1947, civilekonom

Vice ordförande. Ledamot sedan 2002 Styrelseordförande i Inpension Asset Management AB, Schenker AB och Valea AB Styrelseledamot i Chalmers Tekniska Högskola AB, Handelsbanken Region Väst, Semcon AB, Stolt-Nielsen Ltd, Rederi AB Transatlantic och Walleniusrederierna AB

Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 0 st.

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen och oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.

Carl Björkman, Mariefred, f. 1970, civilingenjör

Ledamot sedan april 2010

Styrelseledamot i Stäketsholms Förvaltnings AB, Johan Björkmans Allmännyttiga Stiftelse för Ekonomisk Forskning mm, FPG Media AB och SportPro Ltd.

Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 2 090 750 st.

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen och oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.

Eva Gidlöf, Stockholm, f .1957, fil. kand./samhällsvetarexamen

Ledamot sedan april 2010 Executive Vice President Tieto Corporation and Head of Scandinavia

Styrelseledamot i Almega IT & Telecomföretagen och KTHs ICT Universitet

Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 0 st.

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen och oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.

Mathias Uhlén, Stockholm, f. 1954 teknologie doktor och professor i mikrobiologi

Ledamot sedan februari 2010 Styrelseordförande i Atlas Antibodies AB och Antibodypedia AB

Styrelseledamot i Affibody Holding AB, KTH Holding AB, SweTree Technologies AB, Nordiag ASA och Novozymes A/S. Ledamot av Kungliga Vetenskapsakademien (KVA) och Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)

Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 26 500 st.

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen och oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.

SIDA 61

Medarbetare

Från vänster: Fredrik Mattsson, Agneta Schein, Patrik Tigerschiöld, Henrik Blomquist, Philip Nyblaeus, Andreas Berglin och Gustav Ohlsson.

Patrik Tigerschiöld, Stockholm, f. 1964 Verkställande direktör Styrelseordförande i PartnerTech AB, Vitrolife AB och Carnegie Fonder AB Styrelseledamot i Micronic Mydata AB, Carnegie Holding AB, Stockholms Universitet, m.fl. Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 6 060 287 st. Optionsinnehav Bure: 339 500 st.

Fredrik Mattsson, Stockholm, f. 1972 Investeringsansvarig Styrelseledamot i Vitrolife AB, Xvivo Perfusion AB , Mercuri International AB, Dipylon Medical AB, Theducation m.fl. Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 36 000 st. Optionsinnehav Bure: 213 000 st.

Henrik Blomquist, Stockholm, f. 1971 Vice verkställande direktör Styrelseordförande i Theducation och Cavena Image Products AB Styrelseledamot i Carnegie Asset Management A/S (Danmark), Max Matthiessen AB , The Chimney Pot AB, Valot, m.fl. Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 3 000 st. Optionsinnehav Bure: 164 000 st.

Agneta Schein, Stockholm, f. 1951 VD-sekreterare Optionsinnehav Bure: 29 500 st.

Andreas Berglin, Stockholm, f. 1975 Ekonomichef Optionsinnehav Bure: 14 000 st.

Philip Nyblaeus, Stockholm, f. 1982 Analytiker Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 1 000 st.

Gustav Ohlsson, Stockholm, f. 1985 Analytiker (tillträdde i januari 2012)

Femårsöversikt

Data per aktie1 2011 2010 2009 2008 2007
Substansvärde SEK 2 25,01 26,98 25,75 29,14 28,02
Aktiekurs, SEK 16,00 32,80 34,80 24,70 37,90
Aktiekurs i procent av det egna kapitalet, % 59 126 135 85 135
Moderbolagets eget kapital per aktie, SEK 23,18 25,99 25,75 29,14 28,02
Moderbolagets eget kapital per aktie exkl återköp, SEK 24,31 25,99 25,75 29,14 28,02
Koncernens eget kapital per aktie, SEK 27,24 29,20 29,73 29,56 29,54
Koncernens eget kapital per aktie exkl återköp, SEK 28,57 29,20 29,73 29,56 29,54
Moderbolagets resultat per aktie, SEK -1,30 2,28 -2,62 11,35 8,11
Moderbolagets resultat per aktie efter utspädning, SEK3 -1,30 2,28 -2,62 11,35 6,36
Koncernens resultat per aktie, SEK -0,62 6,60 0,85 9,82 12,39
Koncernens resultat per aktie efter utspädning, SEK3 -0,62 6,60 0,85 9,82 9,71
Antal aktier, tusental 85 328 89 646 50 349 83 915 93 225
Antal utestående optionsrätter, tusental 800 260
Totala antalet aktier inklusive utestående optionsrätter, tusental 86 128 89 646 50 349 83 915 93 225
Antal aktier inklusive återköp enligt IAS 33, tusental 81 357 89 646 50 349 83 915 93 225
Genomsnittligt antal aktier, tusental 86 115 86 524 53 292 89 782 84 465
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning enligt IAS 33, tusental 86 115 86 524 53 292 89 782 107 782
Nyckeltal
Utdelning, SEK per aktie 9,80 0,30 8,55 1,00
Direktavkastning, % 29,90 0,86 34,62 2,64
Totalavkastning, % -43,5 28,1 40,9 -2,8 16,6
Marknadsvärde, MSEK 1 302 2 940 1 752 2 073 3 533
Substansvärde, MSEK 2 035 2 419
Avkastning på eget kapital, % -5,2 10,9 -10,7 40,3 24,7
Moderbolagets resultat och ställning
Exitresultat, MSEK 2 226 22 812 452
Resultat efter skatt, MSEK -112 197 -140 1 019 685
Balansomslutning, MSEK 2 091 2 462 1 621 2 498 2 695
Eget kapital, MSEK 1 978 2 330 1 296 2 445 2 612
Soliditet, % 94,6 94,6 80,0 97,9 97,0
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) 529 762 663 1 848 1 462
Koncernens resultat och ställning
Nettoomsättning, MSEK 806 792 939 1 097 1 013
Nettoresultat efter skatt, MSEK -54 569 46 882 1 047
Balansomslutning, MSEK 2 620 2 976 2 154 2 995 3 747
Eget kapital, MSEK 2 325 2 620 1 497 2 481 2 754
Soliditet, % 88,7 88,1 69,5 82,8 73,5
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) 593 730 607 1 892 1 514
Medeltal anställda (exkl avvecklad verksamhet) 664 704 824 939 799

1) Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.

2) Substansvärdet består av marknadsvärde av Bures noterade innehav samt bokfört värde i moderbolaget på onoterade innehav och övriga nettotillgångar samt likvida medel. 3) Vid negativt resultat används genomsnittliga antalet aktier före utspädning även vid beräkning efter utspädning.

Definitioner

Aktiens direktavkastning

Till årsstämman föreslagen utdelning samt under året lämnade extra utdelningar dividerad med aktiekursen vid årets utgång.

Aktiens totalavkastning

Summan av årets kurstillväxt och återinvesterad utdelning dividerad med aktiekursen vid årets ingång.

Avkastning på eget kapital

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.

Börsvärde, MSEK

Aktiekursen multiplicerad med totalt utestående aktier.

EBITA

Rörelseresultat före nedskrivningar av goodwill samt avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.

Eget kapital per aktie

Eget kapital dividerat med antalet utestående aktier.

IRR

Årlig genomsnittlig avkastning (Internal Rate of Return)

Nettolånefordran

Finansiella räntebärande tillgångar med avdrag för räntebärande skulder.

Nettolåneskuld

Definition som nettolånefordran, men begreppet används när räntebärande skulder överstiger räntebärande tillgångar.

Resultat per aktie

Resultat efter skatt dividerat med under året genomsnittligt utestående antal aktier.

Resultat per aktie efter utspädning

Resultat efter skatt dividerat med under året genomsnittligt utestående antal aktier efter utspädning. Genomsnittligt antal aktier efter utspädning beräknas enligt regelverk i IFRS, IAS 33 Resultat per aktie.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till summa tillgångar.

Substansvärde

Marknadsvärdet på Bures noterade innehav plus moderbolagets bokförda värden på de onoterade innehaven, övriga nettotillgångar samt likvida medel.

Tillväxt

Ökning i nettoomsättningen i relation till föregående års nettoomsättning. Nyckeltalet inkluderar därmed såväl organisk som förvärvad tillväxt.

Återköp av egna aktier

Svenska företag har sedan ett antal år tillbaka möjligheten att förvärva upp till tio procent av egna utestående aktier, förutsatt att årsstämman godkänner detta inom ramen för det fria egna kapitalet.

Aktieägarinformation

Rapporteringstillfällen 2012

Delårsrapport januari – mars 25 april
Årsstämma 25 april
Delårsrapport januari – juni 15 augusti
Delårsrapport januari – september 14 november

Distributionspolicy

Bures årsredovisning skickas per post till dem som begärt detta. Delårsrapporter distribueras endast i elektronisk form. För prenumeration, se www.bure.se/alertme

Investerarrelationer/Aktieägarkontakt

Andreas Berglin, 08 - 614 00 20 [email protected]

Kontakta Bure Equity AB

Adress: Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm
Tel: 08-614 00 20
Fax: 08-614 00 38
E-post: [email protected]
Hemsida: www.bure.se

Årsstämma i Bure Equity AB (publ)

Årsstämma hålles onsdagen den 25 april 2012, kl. 17:00 i lokalen Carnegie Hall, Carnegie, Regeringsgatan 56, Stockkholm. Entrén öppnas kl. 16:00. Kaffe serveras före stämman.

Deltagande

Berättigad att deltaga på årsstämman är varje aktieägare som torsdagen den 19 april 2012 är införd i den av Euroclear Sweden AB (tidigare VPC AB) förda aktieboken.

Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att ha rätt att deltaga i årsstämman, begära att tillfälligt föras in som ägare i aktieboken hos Euroclear Sweden AB (tidigare VPC AB). Aktieägaren bör underrätta förvaltaren i god tid så att införing i aktieboken har skett torsdagen den 19 april 2012.

Anmälan

Anmälan om deltagande skall ha inkommit till Bure senast torsdagen den 19 april 2012 kl. 12:00 via Post: Bure Equity AB, Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm E-post: [email protected] Hemsida: www.bure.se Tel: 08 - 614 00 20 Fax: 08 - 614 00 38

Vid anmälan skall uppges namn, person-/organisationsnummer samt adress och telefonnummer. Aktieägare som önskar företrädas av ombud skall utfärda fullmakt för ombudet. Fullmakten i original bör i god tid före stämman insändas till bolaget under ovanstående adress. Den som företräder juridisk person skall bifoga kopia av aktuellt registreringsbevis eller annan tillämplig handling.

Inträdeskort skickas per post efter torsdagen den 19 april 2012.

Bure Equity AB (publ)

Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm Telefon: 08-614 00 20 [email protected] www.bure.se