AI assistant
Bure Equity — Interim / Quarterly Report 2016
Apr 28, 2016
2899_10-q_2016-04-28_c499111b-35e0-4197-b6b4-4e22e2e259af.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport Januari – mars 2016
Första kvartalet 2016
- • Substansvärdet per aktie var 86,24 kr vid kvartalets utgång jämfört med 87,40 kr föregående årsskifte vilket motsvarar en minskning med 1,3 procent.
- • Bures substansvärde var 5 979 Mkr jämfört med 6 060 Mkr vid årsskiftet.
- • Totalavkastningen för Bureaktien var 1,1 procent jämfört med SIX Return Index som föll med 3,4 procent.
- • Koncernens resultat efter skatt uppgick till -75 Mkr (1 142). Resultatet per aktie uppgick till -1,09 kr (16,11).
Händelser efter periodens slut
• Substansvärdet per aktie uppgick till 85,61 kr den 27 april 2016 vilket motsvarar en minskning med 2,0 procent sedan årsskiftet.
Henrik Blomquist Verkställande direktör
Efter en dramatisk inledning av året då Stockholmsbörsen föll nära 13 procent i januari, återhämtade sig börsen nästan helt i mars. Liknande utveckling såg vi även i Bures aktiekurs. Vid kvartalets utgång hade dock Bures aktiekurs stigit med 1,1 procent att jämföra med SIX Return Index som föll med 3,4 procent. Osäkerheten kring den ekonomiska utvecklingen globalt kvarstår. Det har därtill varit stora svängningar på valutamarknaderna, både euron och kronan har t.ex. stärkts mot den amerikanska dollarn.
Under kvartalet genomförde vi två mindre nyinvesteringar. I februari investerade vi, genom Bure Growth, 5 Mkr i diagnostikbolaget Life Genomics. Life Genomics är en relativt nystartad verksamhet som med hjälp av ny teknologi läser av DNA och därigenom ger möjlighet till helt nya applikationer och tester.
I februari kommunicerade vi även att Bure startar en ny hedgefond, Arcturus, tillsammans med förvaltaren Mikael Idevall. I ett osäkert marknadsklimat med exceptionellt ränteläge tror vi intresset kommer att öka för alternativa placeringar under aktiv förvaltning. Fonden förvaltas av Mikael Idevall som har en lång erfarenhet och framgångsrik historik som förvaltare av fonden Camelot. Utöver investeringen i fondbolaget, som ingår i Bure Financial Services, har Bure även långsiktigt placerat kapital i fonden.
Vid utgången av kvartalet uppgick Bures investeringsbara medel till c. 900 Mkr.
Bures substansvärde och innehav
| Ägar andel |
Substans värde 31 dec 2015, Mkr |
Värde förändring (+/-), Mkr |
Investering (+)/ Avyttring (-), Mkr |
Substans värde, Mkr |
Andel av substans |
Substans värde per aktie, kr |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Xvivo Perfusion | 22,5% | 283 | -40 | 0 | 243 | 4,1% | 3,5 | |
| 4 393 | -59 | 0 | 4 334 | 72,5% | 62,5 | |||
| Investment AB Bure 3 | 100,0% | 216 | 5 | 0 | 221 | 3,7% | 3,2 | |
| Mercuri International Group4 | 99,1% | 114 | 0 | 0 | 114 | 1,9% | 1,6 | |
| 612 | -22 | 5 | 595 | 10,0% | 8,6 | |||
| Likvida medel och kortfristiga/ finansiella placeringar 5 |
1 040 | -7 | 1 033 | 17,3% | 14,9 | |||
| Övriga tillgångar 6 | 15 | 2 | 16 | 0,3% | 0,2 | |||
| Summa treasury | 1 055 | -5 | 1 050 | 17,6% | 15,1 | |||
| Totalt substansvärde 7 | 6 060 | -81 | 5 979 | 100,0% | 86,24 | |||
| Bures substansvärde per 31 mars 2016 Cavotec MedCap Mycronic Vitrolife Bure Financial Services 1 Bure Growth 2 |
13,1% 20,0% 29,9% 21,7% Summa noterade portföljbolag 100,0% 100,0% Summa onoterade portföljbolag |
255 85 2 411 1 359 239 43 |
-4 0 -264 250 -19 -8 |
0 0 0 0 0 5 |
251 84 2 147 1 608 220 40 |
4,2% 1,4% 35,9% 26,9% 3,7% 0,7% |
per 31 mars 2016 3,6 1,2 31,0 23,2 3,2 0,6 |
1) Varav 169,6 Mkr avser Catella.
2) Varav 12,5 Mkr avser Vigmed Holding.
3) Avser nettotillgångar.
4) Avser bokfört värde på eget kapital och räntebärande fordringar.
5) Likvida medel, andelar i fonder och placeringar i marknadsnoterade tillgångar.
6) Avser övriga onoterade bolag, räntebärande fordringar och övriga nettotillgångar.
7) Exkluderar 1 501 000 återköpta aktier.
Substansvärde per 31 mars 2016
Substansvärdet, 3 månader 2016
Substansvärdet var 5 979 Mkr, motsvarande en minskning med 81 Mkr sedan årsskiftet. Substansvärdet per aktie uppgick till 86,24 kr vilket motsvarar en minskning med 1,3 procent sedan årsskiftet.
Noterade portföljbolag, 3 månader 2016
Värdet på noterade portföljbolag minskade under perioden med 59 Mkr till 4 334 Mkr.
Noterade portföljbolags värdeutveckling, 3 månader 2016
Vitrolifes värdeuppgång var 250 Mkr. Innehavet i Vitrolife uppgick till 1 608 Mkr vid kvartalets slut. Aktiekursen steg med 18,4 procent under det första kvartalet.
Värdet på innehavet i MedCap var oförändrat jämfört med värdet vid årsskiftet. Innehavet i MedCap uppgick till 84 Mkr vid kvartalets slut. Aktiekursen minskade med 0,3 procent under det första kvartalet.
Innehavet i Cavotec minskade i värde med 4 Mkr och uppgick till 251 Mkr vid kvartalets slut. Aktiekursen sjönk med 1,6 procent under det första kvartalet.
Värdet på innehavet i Xvivo Perfusion minskade med 40 Mkr till 243 Mkr vid kvartalets utgång. Aktiekursen sjönk med 14,1 procent under det första kvartalet.
Värdet på innehavet i Mycronic minskade med 264 Mkr till 2 147 Mkr vid kvartalets utgång. Aktiekursen sjönk med 10,9 procent under det första kvartalet.
Noterade portföljbolag svarade för 72,5 procent av substansen jämfört med 72,5 procent vid utgången av 2015.
Onoterade portföljbolag, 3 månader 2016
Värdet på onoterade portföljbolag minskade med 17 Mkr till 595 Mkr jämfört med 612 Mkr vid utgången av 2015. Bure Financial Services substansvärde minskade med 19 Mkr till 220 Mkr beroende på värdenedgången på 19 Mkr från innehavet i Catella. Bure erhöll under kvartalet en aktieutdelning på 5 Mkr från Fondita avseende andra halvåret 2015. Bure Growths substansvärde uppgick till 40 Mkr vid kvartalets utgång jämfört med 43 Mkr vid årets inledning främst till följd av värdeminskning på innehavet i Vigmed på 8 Mkr. Under kvartalet investerade Bure Growth 5 Mkr i Life Genomics AB.
Investment AB Bures substansvärde uppgick till 221 Mkr jämfört med 216 Mkr vid utgången av 2015.
Mercuris substansvärde om 114 Mkr var oförändrat jämfört med värdet vid årets inledning.
Onoterade portföljbolag svarade för 10,0 procent av substansen jämfört med 10,1 procent vid utgången av 2015.
Treasury, 3 månader 2016
Värdet på tillgångar i Treasury minskade med 5 Mkr till 1 050 Mkr. Tillgångar i Treasury minskade främst beroende på förvaltningskostnader om 9 Mkr. Tillgångar i Treasury svarade för 17,6 procent av substansen jämfört med 17,4 procent vid utgången av 2015.
Bures aktie
Antalet utestående aktier i Bure uppgår till 70 833 710 aktier. Årsstämman 2015 gav Bures styrelse mandat att besluta om återköp av upp till 10 procent av totalt antal utestående aktier. Per den 31 mars 2016 har Bure återköpt 1 501 000 aktier, vilket motsvarar 2,1 procent av det totala antalet utestående aktier.
Återköpen har skett till en snittkurs om 51,06 kr per aktie. Antalet utestående aktier exklusive återköpta aktier uppgick till 69 332 710 den 31 mars 2016.
Bures aktiekurs den 31 mars 2016 var 69,50 kr, vilket motsvarar en totalavkastning på 1,1 procent sedan årets början.
| 27 apr 2016 |
31 mar 2016 |
31 dec 2015 |
31 dec 2014 |
|
|---|---|---|---|---|
| Börskurs, kr | 73,3 | 69,5 | 68,8 | 35,9 |
| Utdelning per aktie, kr | – | – | 1,0 | 1,0 |
| Totalavkastning sedan årsskiftet 1 |
6,5% | 1,1% | 95,4% | 43,0% |
| Substansvärde per aktie, kr | 85,6 | 86,2 | 87,4 | 46,1 |
| Utveckling substansvärde per aktie | -2,0% | -1,3% | 89,6% | 37,7% |
| SIX Return Index | -1,0% | -3,4% | 10,4% | 15,8% |
1) Inklusive utdelning om 1,00 kr per aktie år 2015 och 2014.
Utveckling av Bures substansvärde per aktie och börskurs
Portföljbolagen januari – mars 2016 och 20151
| Noterade Mkr |
2016 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | n/a | 387 | |
| EBIT | n/a | -34 | |
| EBIT-marginal | n/a | -8,8% | |
| Ägarandel | 13,1% | 11,8% | |
| Nettoomsättning | 199 | 200 | |
| EBIT | 6 | 1 | |
| EBIT-marginal | 2,9% | 0,3% | |
| Ägarandel | 20,0% | 20,0% | |
| Nettoomsättning | 344 | 304 | |
| EBIT | 32 | 26 | |
| EBIT-marginal | 9,2% | 8,5% | |
| Ägarandel | 29,9% | 37,9% | |
| Nettoomsättning | 187 | 162 | |
| EBIT | 52 | 39 | |
| EBIT-marginal | 27,8% | 24,3% | |
| Ägarandel | 21,7% | 21,7% | |
| Nettoomsättning | 34 | 32 | |
| EBIT | 2 | 0 | |
| EBIT-marginal | 5,3% | 0,6% | |
| Ägarandel | 22,5% | 22,5% |
| Onoterade | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | |
| Nettoomsättning | -17 | 56 | |
| EBIT | -17 | 56 | |
| EBIT-marginal | n/m | 100,0% | |
| Ägarandel | 100,0% | 100,0% | |
| Nettoomsättning | -9 | – | |
| EBIT | -9 | – | |
| EBIT-marginal | n/m | – | |
| Ägarandel | 100,0% | – | |
| Nettoomsättning | 9 | 8 | |
| EBIT | 6 | 5 | |
| EBIT-marginal | 67,5% | 60,8% | |
| Ägarandel | 100,0% | 100,0% | |
| Nettoomsättning | 98 | 115 | |
| EBIT | 5 | 2 | |
| EBIT-marginal | 5,3% | 2,0% | |
| Ägarandel | 99,1% | 99,1% |
1) MedCap avser perioden november – januari respektive år.
Noterade portföljbolag
www.cavotec.com www.medcap.se
Cavotec är en global industrikoncern som levererar kraftöverföring, distribution och kontrollteknologi som utgör länken mellan fast och mobil utrustning i hamnar och sjöfart, flygplatser, gruvor, tunnlar samt automation och industri.
| Nyckeltal 1 | Kv 1 | Kv 1 | ||
|---|---|---|---|---|
| EUR m | 2016 | 2015 | 2015 | 2014 |
| Nettoomsättning | n/a | 41 | 232 | 233 |
| Rörelsens kostnader | n/a | -45 | -224 | -220 |
| EBIT | n/a | -3,6 | 7,6 | 12,6 |
| EBIT-marginal | n/a | -8,8% | 3,3% | 5,4% |
| Finansnetto | n/a | 6,1 | 5,2 | 3,7 |
| Resultat före skatt | n/a | 2,5 | 12,8 | 16,2 |
| Skatt | n/a | 0,7 | -6,7 | -6,0 |
| Periodens resultat | n/a | 1,7 | 6,1 | 10,2 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | n/a | -27 | -25 | -20 |
| Balansomslutning | n/a | 252 | 260 | 242 |
| Eget kapital | n/a | 144 | 140 | 138 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | n/a | -11 | 0 | -1 |
| Medeltal anställda | n/a | 1 011 | 1 063 | 1 019 |
| Fakta per 31 mars 2016 | Bolagets största aktieägare | |||
|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde: 251 Mkr | Bure Equity | 13,1% | ||
| Förvärvstidpunkt: År 2014 | Övriga | 86,9% | ||
| Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld, ledamot |
1) Cavotec offentliggör delårsrapporten den 10 maj 2016.
Kvartalet i korthet
• Aktiekursen föll med 1,6 procent under det första kvartalet 2016.
MedCap äger och utvecklar bolag inom Life Science som har betydande utvecklingspotential.
| Nyckeltal Mkr |
Nov 15 Nov 14 Feb 15 Feb 14 -jan 16 -jan 15 -jan 16 -jan 15 |
|||
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 199 | 200 | 812 | 890 |
| Rörelsens kostnader | -194 | -200 | -782 | -882 |
| EBIT | 5,8 | 0,6 | 30,1 | 8,0 |
| EBIT-marginal | 2,9% | 0,3% | 3,7% | 0,9% |
| Finansnetto | -2,5 | 1,1 | -4,5 | 3,4 |
| Resultat före skatt | 3,3 | 1,7 | 25,6 | 11,4 |
| Skatt | -1,2 | -1,1 | -4,4 | -0,1 |
| Periodens resultat | 2,1 | 0,5 | 21,2 | 11,3 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | -76 | -57 | -76 | -57 |
| Balansomslutning | 556 | 535 | 556 | 535 |
| Eget kapital | 290 | 270 | 290 | 270 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | -20 | 62 | 1 | 112 |
| Medeltal anställda | 286 | 266 | 266 | 274 |
| Fakta per 31 mars 2016 | Bolagets största aktieägare |
| Bokfört värde: 84 Mkr | Bengt Julander 20,9% |
|
|---|---|---|
| Förvärvstidpunkt: År 2012 | Bure Equity 20,0% |
|
| Karl Tobieson 5,0% |
||
| Styrelseledamot från Bure: Henrik Blomquist, ledamot |
Övriga 54,1% |
- • Nettoomsättningen under det första kvartalet var oförändrad jämfört med motsvarande period föregående år.
- • Rörelseresultatet ökade med 5,2 Mkr till 5,8 Mkr (0,6) främst hänförlig till versamheten inom Abilia.
- • Aktiekursen föll med 0,3 procent under det första kvartalet 2016.
Andel av Bures substansvärde 35,9%
www.mycronic.com
Mycronic utvecklar och tillverkar laserbaserade mönsterritare för framställning av fotomasker samt avancerad ytmonteringsutrustning för flexibel elektronikproduktion.
| Nyckeltal | Kv 1 | Kv 1 | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | 2014 |
| Nettoomsättning | 344 | 304 | 1 815 | 1 475 |
| Rörelsens kostnader | -313 | -278 | -1 275 | -1 199 |
| EBIT | 31,5 | 25,8 | 540,3 | 276,5 |
| EBIT-marginal | 9,2% | 8,5% | 29,8% | 18,7% |
| Finansnetto | -0,1 | 0,0 | 0,2 | 1,6 |
| Resultat före skatt | 31,4 | 25,8 | 540,5 | 278,1 |
| Skatt | -7,5 | -7,1 | -98,0 | -11,8 |
| Periodens resultat | 23,9 | 18,7 | 442,5 | 266,2 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | 1 157 | 869 | 898 | 661 |
| Balansomslutning | 2 077 | 1 724 | 1 742 | 1 600 |
| Eget kapital | 1 299 | 1 229 | 1 268 | 1 207 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 313 | 204 | 661 | 418 |
| Medeltal anställda | 507 | 498 | 495 | 508 |
| Fakta per 31 mars 2016 | Bolagets största aktieägare | |
|---|---|---|
| Bokfört värde: 2 147 Mkr | Bure Equity | 29,9% |
| Fjärde AP-fonden | 6,1% | |
| Förvärvstidpunkt: År 2010 via Skanditek |
Handelsbanken Fonder | 5,7% |
| Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld, ordförande |
Övriga | 58,3% |
Kvartalet i korthet
- • Orderingången under det första kvartalet 2016 var 794 Mkr (471) vilket är en ökning med 69 procent. Ökningen är hänförlig till Affärsområde Mönsterritare som erhöll fem ordrar på maskritare under kvartalet. Orderingången i Affärsområde uppvisade en minskning. Orderstocken vid kvartalets utgång var 1 516 Mkr (869).
- • Nettoomsättningen under första kvartalet 2016 var 344 Mkr (304) vilket motsvarar en ökning med 13,1 procent.
- • Rörelseresultatet uppgick till 31,5 Mkr (25,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 9,2 procent (8,5).
- • Aktiekursen föll med 10,9 procent under det första kvartalet 2016.
Vitrolife är en internationellt verksam medicinteknikkoncern. Vitrolife utvecklar, producerar och marknadsför produkter för fertilitetsbehandling.
| Nyckeltal Mkr |
Kv 1 2016 |
Kv 1 2015 |
2015 | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 187 | 162 | 722 | 511 |
| Rörelsens kostnader | -135 | -123 | -496 | -367 |
| EBIT | 52,0 | 39,5 | 226,1 | 143,3 |
| EBIT-marginal | 27,8% | 24,3% | 31,3% | 28,1% |
| Finansnetto | -1,9 | 3,1 | 0,7 | 3,6 |
| Resultat före skatt | 50,1 | 42,5 | 226,8 | 146,9 |
| Skatt | -11,4 | -7,3 | -43,5 | -37,5 |
| Periodens resultat | 38,7 | 35,2 | 183,4 | 109,5 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | 157 | 17 | 152 | 28 |
| Balansomslutning | 1 107 | 960 | 1 059 | 972 |
| Eget kapital | 885 | 742 | 845 | 703 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 10 | 8 | 194 | 146 |
| Medeltal anställda | 321 | 313 | 320 | 242 |
| Fakta per 31 mars 2016 | Bolagets största aktieägare |
|---|---|
| Bokfört värde: 1 608 Mkr | Bure Equity 21,7% |
| Förvärvstidpunkt: År 2010 via | William Demant |
| Skanditek | Invest A/S 18,9% |
| Styrelseledamot från Bure: | State Street Bank Trust 4,9 % |
| Fredrik Mattsson, ledamot | Övriga 54,5% |
- • Nettoomsättningen under första kvartalet 2016 ökade med 15 procent till 187 Mkr (162). I lokala valutor ökade omsättningen med 16 procent.
- • Rörelseresultatet uppgick till 52,0 Mkr (39,5), motsvarande en rörelsemarginal om 27,8 procent (24,3). I resultatet ingår omstruktureringskostnader på 5 Mkr avseende time-lapse verksamheten.
- • Vitrolife är sedan den 1 januari 2016 organiserat i tre geografiska enheter bestående av EMEA, Nord- och Sydamerika och Asien och Oceanien.
- • Aktiekursen steg med 18,4 procent under det första kvartalet 2016.
Andel av Bures substansvärde 4,1%
www.xvivoperfusion.com
Xvivo Perfusion är en internationellt verksam medicinteknikkoncern fokuserad på att utveckla optimerade lösningar för organ, vävnader och celler i samband med transplantation.
| Nyckeltal | Kv 1 | Kv 1 | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | 2014 |
| Nettoomsättning | 34 | 32 | 120 | 85 |
| Rörelsens kostnader | -32 | -32 | -113 | -77 |
| EBIT | 1,8 | 0,2 | 7,2 | 7,5 |
| EBIT-marginal | 5,3% | 0,6% | 6,0% | 8,8% |
| Finansnetto | -0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,0 |
| Resultat före skatt | 1,7 | 0,2 | 7,4 | 7,5 |
| Skatt | -0,6 | -0,3 | -2,3 | -2,3 |
| Periodens resultat | 1,1 | 0,0 | 5,1 | 5,2 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | 43 | 40 | 41 | 48 |
| Balansomslutning | 206 | 202 | 204 | 202 |
| Eget kapital | 185 | 180 | 185 | 178 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 5 | -6 | 9 | -4 |
| Medeltal anställda | 22 | 17 | 21 | 16 |
| Fakta per 31 mars 2016 | Bolagets största aktieägare | |
|---|---|---|
| Bokfört värde: 243 Mkr | Bure Equity | 22,5% |
| Förvärvstidpunkt: Lex Asea | Eccenovo AB | 6,1% |
| utdelning från Vitrolife 2012 | Handelsbanken Liv | 5,6% |
| Styrelseledamot från Bure: Fredrik Mattsson, ordförande Gösta Johannesson, ledamot |
Övriga | 67,8 % |
- • Nettoomsättningen under första kvartalet 2016 ökade med 5 procent till 34 Mkr (32). Försäljningen exklusive kapitalvaror ökade med 16 procent.
- • Rörelseresultatet uppgick till 1,8 Mkr (0,2), motsvarande en rörelsemarginal om 5,3 procent (0,6).
- • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 5,3 Mkr.
- • XVIVO Perfusion lämnade efter kvartalets utgång ett rekommenderat offentligt erbjudande till ägare av aktier och teckningsoptioner i Vivoline Medical.
- • Aktiekursen föll med 14,1 procent under det första kvartalet 2016.
Onoterade portföljbolag
- Andel av Bures
Bure Financial Services är ett helägt dotterbolag som investerar i finansiella verksamheter och tillgångar. Bolaget äger 10,8 procent av antalet aktier och 11,1 procent av antalet röster i Catella, 20,1 procent i Fondbolaget Fondita och 35,0 procent i Idevall & Partners Holding.
| Nyckeltal | Kv 1 | Kv 1 | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | 2014 |
| Intäkter | -17,2 | 56,1 | 105,3 | 49,5 |
| Rörelsens kostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| EBIT | -17,2 | 56,1 | 105,3 | 49,5 |
| EBIT-marginal | n/m 100,0% 100,0% 100,0% | |||
| Finansnetto | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Resultat före skatt | -17,2 | 56,1 | 105,3 | 49,5 |
| Skatt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens resultat | -17,2 | 56,1 | 105,3 | 49,5 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) 1 | -84 | -93 | -88 | -101 |
| Balansomslutning | 218 | 191 | 234 | 144 |
| Eget kapital | 129 | 98 | 146 | 43 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 5 | 10 | 17 | 0 |
| Medeltal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 1) varav 88 Mkr skuld till moderbolaget per 31 mars 2016. |
1) varav 88 Mkr skuld till moderbolaget per 31 mars 2016.
| Fakta per 31 mars 2016 | Bolagets största aktieägare | |
|---|---|---|
| Bokfört värde: 220 Mkr | Bure Equity | 100,0% |
| Förvärvstidpunkt: Etablerat 2014 | ||
| Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld, ordförande Henrik Blomquist, ledamot Max Jonson, ledamot |
Kvartalet i korthet
- • Intäkterna under det första kvartalet om -17,2 Mkr avser en nedgång i marknadsvärdet på innehavet i Catella på 19,0 Mkr och resultatandelar från Fondbolaget Fondita och Idevall & Partner Holding.
- • Bure Financial Services erhöll en aktieutdelning från Fondbolaget Fondita på 4,6 Mkr avseende andra halvåret 2015.
- • Aktiekursen i Catella B föll med 10,2 procent under det första kvartalet 2016.
Bure Growth är ett helägt dotterbolag som investerar i utvecklingsbolag. Bolaget äger 10,0 procent i Vigmed Holding, 21,8 procent i BioLamina och 25,0 procent i Life Genomics.
| Nyckeltal | Kv 1 | Kv 1 | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | 2014 |
| Intäkter | -8,8 | – | -15,0 | – |
| Rörelsens kostnader | 0,0 | – | 0,0 | – |
| EBIT | -8,8 | – | -15,0 | – |
| EBIT-marginal | n/m | – | n/m | – |
| Finansnetto | 0,0 | – | 0,0 | – |
| Resultat före skatt | -8,8 | – | -15,0 | – |
| Skatt | 0,0 | – | 0,0 | – |
| Periodens resultat | -8,8 | – | -15,0 | – |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) 1 | -33 | – | -38 | – |
| Balansomslutning | 39 | – | 43 | – |
| Eget kapital | 6 | – | 5 | – |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 0 | – | 0 | – |
| Medeltal anställda | 0 | – | 0 | – |
1) varav 33 Mkr skuld till moderbolaget per 31 mars 2016.
| Fakta per 31 mars 2016 | Bolagets största aktieägare | |
|---|---|---|
| Bokfört värde: 40 Mkr Förvärvstidpunkt: Etablerat 2015 |
Bure Equity | 100,0% |
| Styrelseledamot från Bure: Henrik Blomquist, ordförande Fredrik Mattsson, ledamot Max Jonson, ledamot |
- • Intäkterna/värderegleringen om 8,8 Mkr avser en minskning i marknadsvärdet på innehavet i Vigmed Holding med 8,2 Mkr och resultatandelar från BioLamina och Life Genomics.
- • Bure Growth investerade under kvartalet 5 Mkr i Life Genomics AB som utvecklar och erbjuder genetiska tester till sjukvården och allmänheten.
- • Aktiekursen i Vigmed Holding föll med 39,5 procent under det första kvartalet 2016.
Andel av Bures substansvärde 3,7%
www.bure.se
Investment AB Bure är ett helägt dotterbolag som äger och bedriver uthyrning av lok. Verksamheten startades i januari 2013.
| Nyckeltal | Kv 1 | Kv 1 | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | 2014 |
| Nettoomsättning | 8,5 | 8,2 | 33,9 | 33,4 |
| Rörelsens kostnader | -2,8 | -3,2 | -12,6 | -7,4 |
| EBIT | 5,8 | 5,0 | 21,2 | 26,0 |
| EBIT-marginal | 67,5% | 60,8% | 62,7% | 77,8% |
| Finansnetto | -0,9 | -1,0 | -4,0 | -7,0 |
| Koncernbidrag | – | – | – | 27,9 |
| Bokslutsdisposition | – | – | -17,3 | -46,8 |
| Resultat före skatt | 4,8 | 4,0 | 0,0 | 0,0 |
| Skatt | 0,0 | -0,9 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens resultat | 4,8 | 3,0 | 0,0 | 0,0 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) 1 | -101 | -130 | -109 | -136 |
| Balansomslutning | 232 | 211 | 226 | 207 |
| Eget kapital | 68 | 17 | 64 | 14 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 8 | 7 | 25 | 25 |
| Medeltal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
1) Varav 139 Mkr skuld till moderbolaget per 31 mars 2016.
| Fakta per 31 mars 2016 | Bolagets största aktieägare | |
|---|---|---|
| Bokfört värde: 221 Mkr 1 | Bure Equity | 100,0% |
| Förvärvstidpunkt: Etablerat 2012 | ||
| Styrelseledamot från Bure: Henrik Blomquist, ordförande Philip Nyblaeus, ledamot |
||
| 1) Avser nettotillgångar i Investment AB Bure. |
Kvartalet i korthet
- • Nettoomsättningen under det första kvartalet 2016 var 8,5 Mkr (8,2).
- • Rörelseresultatet var 5,8 Mkr (5,0).
- • Lokuthyrningsverksamheten har fortgått enligt plan under det första kvartalet.
www.mercuri.se
Mercuri International är Europas ledande konsult- och utbildningsföretag inom försäljning och ledarskap med verksamhet i alla världsdelar.
| Nyckeltal | Kv 1 | Kv 1 | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | 20141 |
| Nettoomsättning | 98 | 115 | 452 | 490 |
| Rörelsens kostnader | -93 | -112 | -424 | -482 |
| EBIT | 5,2 | 2,3 | 27,8 | 8,6 |
| EBIT-marginal | 5,3% | 2,0% | 6,2% | 1,8% |
| Finansnetto | 0,5 | -2,3 | -7,7 | -4,8 |
| Resultat före skatt | 5,7 | 0,0 | 20,1 | 3,8 |
| Skatt | -1,4 | -0,1 | -11,6 | -4,0 |
| Periodens resultat | 4,3 | -0,1 | 8,5 | -0,2 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) 2 | -72 | -94 | -73 | -89 |
| Balansomslutning | 307 | 332 | 326 | 359 |
| Eget kapital | 98 | 89 | 94 | 90 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 4 | -7 | 18 | 4 |
| Medeltal anställda | 259 | 296 | 274 | 312 |
| 1) Data exkluderar avyttrad verksamhet i Norge, Estland, Kroatien, Slovakien, Slovenien och |
Tjeckien. 2) Varav 59 Mkr skuld till moderbolaget per 31 mars 2016.
| Fakta per 31 mars 2016 | Bolagets största aktieägare |
|---|---|
| Bokfört värde: 114 Mkr 1 Förvärvstidpunkt: År 1998 |
Bure Equity 99,1% Övriga 0,9% |
| Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld, ledamot Eva Gidlöf, ledamot Henrik Blomquist, ledamot |
1) Avser bokfört värde på eget kapital och räntebärande fordringar.
- • Nettoomsättningen under det första kvartalet 2016 minskade med 14 procent till 98 Mkr (115) som ett direkt resultat av färre antal anställda. Medeltalet anställda minskade med 13 procent jämfört med motsvarande period föregående år.
- • Rörelseresultatet ökade med 2,9 Mkr till 5,2 Mkr. Rörelsemarginalen förbättrades till 5,3 procent (2,0).
- • Kassaflödet förbättrades med 11,2 Mkr och uppgick till 4,1 Mkr.
Delårsrapport januari – mars 2016
| Som en följd av att Bure är ett investeringsbolag varierar koncernens innehav i takt med förvärv och avyttringar. Detta medför att koncernens räkenskaper är svåranalyserade och för en ändamålsenlig analys bör utvecklingen och ställningen även analyseras bolag för bolag. På sidan 5–9 lämnas mer utförlig information om portföljbolagen. |
|
|---|---|
| KONCERNEN | Koncernens intäkter var 30 Mkr (1 272). |
| Resultat för första | Dotterbolagens nettoomsättning var 107 Mkr (123). Utdelningar uppgick till 1 Mkr (1). |
| kvartalet 2016 | Exitresultatet var 0 Mkr (0). |
| Realisationsresultat från kortfristiga placeringar var 7 Mkr (-1). Verklig värdeförändring uppgick till -87 Mkr (1 144) varav noterade portföljbolag -59 Mkr fördelat på Cavotec -4 Mkr, MedCap 0 Mkr, Mycronic -264 Mkr, Vitrolife 250 Mkr och Xvivo Perfusion -40 Mkr samt värdeminskning från andra långsiktiga värdepappersinnehav och kortfristiga placeringar om 29 Mkr. |
|
| Resultatandelar i intressebolag uppgick till 1 Mkr (2). | |
| Koncernens rörelseresultat för perioden var -75 Mkr (1 145). | |
| Finansnettot var 1 Mkr (-2). | |
| Koncernens resultat efter finansiella poster var -74 Mkr (1 143). | |
| Resultatet efter skatt var -75 Mkr (1 142). I övrigt totalresultat ingick omräkningsdifferenser med 0 Mkr (0). |
|
| Finansiell ställning | Eget kapital i koncernen uppgick vid periodens utgång till 5 989 Mkr (4 419) och soliditeten till 97 procent (95). Koncernen hade vid utgången av perioden en redovisad nettolåne fordran på 802 Mkr (568), vilken bestod av räntebärande tillgångar på 852 Mkr (636) och räntebärande skulder på 50 Mkr (68). Vid periodens utgång uppgick koncernens eget kapital per aktie till 84,55 kr jämfört med 85,62 kr per aktie per den 31 december 2015. |
| MODERBOLAGET | |
| Resultat för första | Resultat efter skatt var -59 Mkr (1 083). |
| kvartalet 2016 | Utdelningar uppgick till 1 Mkr (1). |
| Exitresultatet uppgick till 0 Mkr (0). | |
| Realisationsresultatet från kortfristiga placeringar var 7 Mkr (-1). | |
| Verklig värdeförändring uppgick till -60 Mkr (1 090) varav noterade portföljbolag -59 Mkr fördelat på Cavotec -4 Mkr, MedCap 0 Mkr, Mycronic -264 Mkr, Vitrolife 250 Mkr och Xvivo Perfusion -40 Mkr samt värdeminskning från kortfristiga placeringar om 2 Mkr. Förvaltningskostnaderna uppgick till 9 Mkr (9). Finansnettot var 2 Mkr (2). |
|
| Finansiell ställning | Moderbolagets eget kapital uppgick vid periodens utgång till 5 816 Mkr (4 277) och solidite ten till 100 procent (100). Likvida medel och kortfristiga placeringar i moderbolaget uppgick vid årets utgång till 1 033 Mkr (420) varav kortfristiga placeringar 245 Mkr (192). Externa räntebärande fordringar uppgick till 14 Mkr (18). Fordringar på dotterbolag uppgick till 319 Mkr (311). |
| Förvärv | Bure Growth förvärvade i februari aktier i Life Genomics AB som erbjuder genetiska tester till sjukvården och allmänheten. Investeringen uppgick till 5 Mkr och ägarandelen till 25 procent. |
| Bures förlustavdrag | Burekoncernens förlustavdrag var vid utgången av föregående år 751 Mkr varav 533 Mkr avsåg moderbolaget. Samtliga underskott härrör från Sverige och är eviga. Uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdrag i koncernen har värderats till 10 Mkr (16). |
| valutaexponering | |
|---|---|
Valutaexponering Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna, varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och resultaträkning utsatt för omräkningsdifferenser vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper. Noterade portföljbolag med betydande internationell försäljning har en valutaexponering mot främst EUR och USD. Styrelseordföranden har under 2016 tillhandahållit konsulttjänster till Bure enligt avtal.
Transaktioner med närstående
Ägarstatistik Bures största ägare per den 31 mars 2016 var Patrik Tigerschiöld med 11,2 procent, Nordea Investment Funds med 11,1 procent samt familjen Björkman inklusive stiftelser med 8,8 procent. Antalet aktieägare uppgick till 19 249 per den 31 mars 2016.
Händelser efter periodens slut Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Inga händelser efter balansdagen har inträffat, vilka i väsentliga avseenden påverkar bedömningen av den finansiella informationen i denna rapport.
Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering. Bure har ett antal grundläggande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moderbolaget, vilket innebär att moderbolaget inte har ansvar för portföljbolagens förpliktelser och att portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portföljbolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. I Bures årsredovisning för 2015 ges en utförlig beskrivning av koncernens riskexponering och riskhantering i förvaltningsberättelsen samt i not 21. Det bedöms inte ha tillkommit några väsentliga risker utöver de risker som beskrivits i årsredovisningen och i denna delårsrapport. Denna delårsrapport har ej varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Stockholm den 28 april 2016 Bure Equity AB (publ)
Henrik Blomquist (VD)
| Kommande rapporteringstillfällen |
Årsstämma Delårsrapport januari – juni 2016 Delårsrapport januari – september 2016 |
9 maj 18 augusti 11 november |
2016 2016 2016 |
|---|---|---|---|
| För information | Henrik Blomquist, VD | 08-614 00 20 | |
| kontakta | Max Jonson, CFO | 08-614 00 20 |
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv 1 2016 |
Kv 1 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 106,6 | 122,9 | 485,6 |
| Övriga rörelseintäkter | 1,4 | 2,7 | 14,4 |
| Utdelningar | 1,5 | 1,0 | 162,5 |
| Exitresultat | -0,2 | 0,2 | 415,9 |
| Realisationsresultat kortfristiga placeringar | 7,1 | -1,2 | -15,6 |
| Verkligt värde | -87,4 | 1 144,2 | 2 374,1 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 1,2 | 2,4 | 11,1 |
| Summa intäkter | 30,2 | 1 272,2 | 3 447,8 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Övriga externa kostnader | -39,2 | -48,2 | -189,4 |
| Personalkostnader | -64,7 | -74,7 | -277,9 |
| Avskrivningar och nedskrivningar materiella anläggningstillgångar | -3,4 | -3,9 | -15,8 |
| Övriga rörelsekostnader | 1,7 | -0,6 | -5,2 |
| Summa rörelsens kostnader | -105,6 | -127,3 | -488,3 |
| Rörelseresultat | -75,4 | 1 144,8 | 2 959,5 |
| Rörelseresultat Ränteintäkter och liknande resultatposter |
3,3 | 3,0 | 3,1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -1,9 | -4,6 | -6,9 |
| Resultat efter finansiella poster | -74,0 | 1 143,3 | 2 955,8 |
| Skatt på periodens resultat | -1,4 | -1,0 | -15,4 |
| Periodens resultat | -75,4 | 1 142,3 | 2 940,4 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||
| Omräkningsdifferenser | -0,3 | 0,0 | -7,9 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -0,3 | 0,0 | -7,9 |
| Totalresultat för perioden | -75,7 | 1 142,3 | 2 932,5 |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 0,0 |
0,1 |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget | -75,5 | 1 142,3 | 2 940,3 |
| Totalresultat hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Totalresultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget | -75,7 | 1 142,3 | 2 932,5 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 1 | 69 333 | 70 900 | 70 042 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr | -1,09 | 16,11 | 41,98 |
| Resultat per aktie, kr 1 | -1,09 | 16,11 | 41,98 |
1) Ingen utspädningseffekt per den 31 mars 2016 och 2015 samt den 31 december 2015.
Rapport över finansiell ställning, koncernen
| 31 mars | 31 mars | 31 december | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 104,4 | 107,9 | 103,2 |
| varav goodwill | 98,2 | 100,8 | 97,3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 200,6 | 207,8 | 202,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 644,4 | 3 683,8 | 4 730,1 |
| Varulager | 3,3 | 3,6 | 3,5 |
| Kortfristiga fordringar | 83,3 | 97,0 | 115,7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 31,2 | 32,4 | 19,3 |
| Finansiella placeringar | – | 39,1 | – |
| Kortfristiga placeringar | 244,6 | 192,0 | 70,7 |
| Likvida medel | 866,3 | 268,7 | 1 036,4 |
| Summa tillgångar | 6 178,0 | 4 632,3 | 6 280,8 |
| varav räntebärande tillgångar | 851,9 | 636,3 | 1 039,4 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 5 988,0 | 4 418,4 | 6 063,7 |
| Eget kapital hänförligt till minoriteten | 0,8 | 0,7 | 0,8 |
| Summa eget kapital | 5 988,8 | 4 419,2 | 6 064,5 |
| Långfristiga skulder | 50,8 | 43,9 | 53,8 |
| Kortfristiga skulder | 138,4 | 169,3 | 162,5 |
| Summa skulder | 189,2 | 213,2 | 216,3 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 178,0 | 4 632,3 | 6 280,8 |
| varav räntebärande skulder | 49,9 | 68,3 | 53,3 |
| Ställda säkerheter | 66,6 | 112,1 | 114,4 |
| Eventualförpliktelser | 1,4 | 1,4 | 1,4 |
Rapport över förändring i eget kapital, koncernen
| Koncernen Mkr |
Aktie kapital |
Övrigt tillskj. kapital |
Reserver | Balanserade vinstmedel inkl årets res. |
Innehavare av icke bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 januari 2015 | 535,5 | 714,6 | -73,0 | 2 123,9 | 0,7 | 3 301,7 |
| Årets totalresultat | – | – | -7,9 | 2 940,3 | 0,1 | 2 932,5 |
| Makulering av aktier | -36,9 | – | – | – | – | -36,9 |
| Fondemission | 36,9 | – | – | – | – | 36,9 |
| Kontantutdelning | – | – | – | -70,8 | – | -70,8 |
| Återköp av egna aktier | – | – | – | -98,9 | – | -98,9 |
| Eget kapital per 31 december 2015 | 535,5 | 714,6 | -80,8 | 4 894,5 | 0,8 | 6 064,5 |
| Ingående balans per 1 januari 2016 | 535,5 | 714,6 | -80,8 | 4 894,5 | 0,8 | 6 064,5 |
| Periodens totalresultat | – | – | -0,3 | -75,5 | 0,0 | -75,7 |
| Eget kapital per 31 mars 2016 | 535,5 535,3 713,9 |
714,6 | -81,1 -86,6 |
4 819,0 947,7 |
0,8 27,7 |
5 988,8 2138,0 |
Rapport över kassaflöde, koncernen
| Kv 1 | Kv 1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 13,9 | 2,6 | 588,9 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -1,7 | -8,2 | -8,1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 12,1 | -5,6 | 580,7 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -178,9 | 80,8 | 416,3 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -3,4 | -22,3 | -177,6 |
| Periodens kassaflöde | -170,2 | 52,8 | 819,4 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 036,4 | 215,9 | 215,9 |
| Periodens kassaflöde | -170,2 | 52,8 | 819,4 |
| Omräkningsdifferenser | 0,0 | 0,0 | 1,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 866,2 | 268,7 | 1 036,4 |
Resultaträkning, moderbolaget
| Mkr | Kv 1 2016 |
Kv 1 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| RÖRELSENS INTÄKTER | |||
| Investeringsverksamheten | |||
| Utdelningar: | |||
| Portföljbolag | – | – | 159,7 |
| Övriga bolag | 1,0 | 1,0 | 1,5 |
| Kortfristiga och finansiella placeringar | 0,2 | – | 0,1 |
| Exitresultat | – | 0,2 | 416,6 |
| Realisationsresultat kortfristiga placeringar | 7,1 | -1,2 | -15,6 |
| Verkligt värde: | |||
| Portföljbolag | -58,5 | 1 092,2 | 2 315,8 |
| Övriga bolag | – | – | 0,0 |
| Kortfristiga och finansiella placeringar | -1,7 | -1,7 | -21,3 |
| Övriga intäkter | 0,1 | 0,1 | 5,4 |
| Summa intäkter | -51,9 | 1 090,6 | 2 862,2 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Personalkostnader | -4,2 | -3,9 | -20,8 |
| Övriga externa kostnader | -4,3 | -5,1 | -20,0 |
| Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | -0,2 | -0,2 | -0,7 |
| Summa rörelsens kostnader | -8,7 | -9,1 | -41,5 |
| Resultat före finansiella intäkter och kostnader | -60,6 | 1 081,5 | 2 820,7 |
| Finansiella intäkter och kostnader | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 2,1 | 1,8 | 8,4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0,0 | 0,0 | -0,6 |
| Summa finansiella intäkter och kostnader | 2,1 | 1,8 | 7,8 |
| Resultat före skatt | -58,5 | 1 083,3 | 2 828,5 |
| Skatt på periodens resultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens resultat 1 | -58,5 | 1 083,3 | 2 828,5 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 2 | 69 333 | 70 900 | 70 042 |
| Resultat per aktie, kr 2 | -0,84 | 15,28 | 40,38 |
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 |
1) Överensstämmer med Totalresultat. 2) Ingen utspädningseffekt per 31 mars 2016 och 2015 samt 31 december 2015.
Rapport över finansiell ställning, moderbolaget
| 31 mars | 31 mars | 31 december | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 4,6 | 3,5 | 4,8 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 467,2 | 3 506,1 | 4 516,0 |
| Kortfristiga fordringar | 324,2 | 316,7 | 331,8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3,8 | 2,5 | 2,5 |
| Finansiella placeringar | – | 39,1 | – |
| Kortfristiga placeringar | 244,6 | 192,0 | 70,7 |
| Likvida medel | 788,7 | 227,7 | 969,5 |
| Summa tillgångar | 5 833,1 | 4 287,5 | 5 895,3 |
| varav räntebärande tillgångar | 1 012,4 | 592,6 | 1 197,7 |
| Eget kapital och skulder | 651,0 | ||
| Eget kapital | 5 815,9 | 4 276,7 | 5 874,4 |
| Långfristiga skulder | 8,6 | 1,1 | 8,6 |
| Kortfristiga skulder | 8,6 | 9,8 | 12,2 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 833,1 | 4 287,5 | 5 895,3 |
| varav räntebärande skulder | – | – | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | – | – |
Kassaflödesanalyser, moderbolaget
| Kv 1 | Kv 1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 1,6 | -7,6 | 529,9 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -3,3 | -2,1 | -0,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -1,7 | -9,7 | 529,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -179,1 | 82,4 | 433,0 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 0,0 | -22,2 | -169,7 |
| Periodens kassaflöde | -180,8 | 50,5 | 792,3 |
| Likvida medel vid periodens början | 969,5 | 177,2 | 177,2 |
| Periodens kassaflöde | -180,8 | 50,5 | 792,3 |
| Likvida medel vid periodens slut | 788,7 | 227,7 | 969,5 |
Förändring i eget kapital, moderbolaget
| Kv 1 | Kv 1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Ingående eget kapital | 5 874,4 | 3 215,7 | 3 215,7 |
| Makulering av egna aktier | – | – | -36,9 |
| Fondemission | – | – | 36,9 |
| Kontantutdelning | – | – | -70,8 |
| Återköp egna aktier | – | -22,2 | -98,9 |
| Periodens resultat | -58,5 | 1 083,3 | 2 828,5 |
| Utgående eget kapital | 5 815,9 | 4 276,7 | 5 874,4 |
NOT 1 – Redovisningsprinciper
Bure tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapportering rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i not 1 i årsredovisningen för 2015. Nya eller omarbetade standarder, tolkningar och förbättringar som antagits av EU och som ska tillämpas från och med den 1 januari 2016 har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning under 2016.
NOT 2 – Segmentsrapportering
Redovisning per rörelsesegment
Bure har tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt och inga förändringar har skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan senast avgivna årsredovisning. Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som portföljbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag". Ingen kund svarade för mer än tio procent av nettoomsättningen under perioderna.
| Bure | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Investment | Financial | Bure | Övriga | Eliminering | Moder | |||||||||||
| Mercuri | AB Bure | Services | Growth | bolag | m.m. | bolaget | Summa | |||||||||
| Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | Kv 1 | |
| Mkr | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Nettoomsättning | ||||||||||||||||
| Nettoomsättning | 98 | 115 | 9 | 8 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 107 | 123 | |
| Resultat | ||||||||||||||||
| Resultatandelar | – | – | – | – | 2 | 2 | -1 | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat per rörelsegren | 5 | 2 | 6 | 5 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 11 | 7 |
| Förvaltningskostnader | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -9 | -9 | -9 | -9 |
| Verkligt värde/nedskrivningar | – | – | – | – | -19 | 54 | -8 | – | – | – | – | – | -60 | 1 090 | -87 | 1 144 |
| Utdelningar | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Exitresultat/realisationsresultat kortfristiga placeringar |
0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 7 | -1 | 7 | -1 |
| Rörelseresultat | 5 | 2 | 6 | 5 | -17 | 56 | -9 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | -61 1 082 | -75 1 145 | ||
| Finansiellt netto | 1 | -2 | ||||||||||||||
| Periodens skattekostnad | -1 | -1 | ||||||||||||||
| Periodens nettoresultat | -75 1 142 |
| Bure | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Investment | Financial | Bure | Övriga | Eliminering | Moder | |||||||||||
| Mercuri | AB Bure | Services | Growth | bolag | m.m. | bolaget | Summa | |||||||||
| 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar 31 mar | ||||||||||||||||
| Mkr | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Tillgångar | 224 | 250 | 204 | 183 | 174 | 147 | 12 | – | 0 | 32 | -351 | -324 | 5 833 | 4 288 | 6 095 | 4 577 |
| Andelar i intresseföretag |
12 | 11 | – | – | 44 | 44 | 27 | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 1 | 82 | 55 |
| Summa tillgångar |
236 | 261 | 204 | 183 | 218 | 191 | 39 | – | 0 | 32 | -351 | -324 5 833 4 288 6 178 4 632 | ||||
| Skulder | ||||||||||||||||
| Ofördelade skulder |
209 | 243 | 163 | 158 | 88 | 94 | 33 | – | 0 | 0 | -321 | -324 | 17 | 11 | 189 | 213 |
| Summa skulder |
209 | 243 | 163 | 158 | 88 | 94 | 33 | – | 0 | 0 | -321 | -324 | 17 | 11 | 189 | 213 |
| Investeringar | 2 | 5 1 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 |
| Avskrivningar | -1 | -2 | -2 | -2 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -3 | -4 |
NOT 3 – Effekter av ändrade uppskattningar och bedömningar
Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 1 i årsredovisningen för 2015. Inga förändringar har gjorts av dessa som skulle kunna ha en väsentlig inverkan på den aktuella delårsrapporten.
NOT 4 – Finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder klassificeras enligt sex kategorier i enlighet med IFRS 13
Femårsöversikt
| 31 mars | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Data per aktie1 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 |
| Substansvärde, kr 2 | 86,2 | 87,4 | 46,1 | 33,5 | 27,1 |
| Aktiekurs, kr | 69,5 | 68,8 | 35,9 | 26,0 | 22,0 |
| Aktiekurs i procent av substansvärdet | 81% | 79% | 78% | 78% | 81% |
| Moderbolagets eget kapital per aktie, kr | 82,1 | 82,9 | 42,3 | 30,6 | 25,8 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie exkl. återköpta aktier, kr | 83,9 | 84,7 | 45,0 | 32,6 | 25,9 |
| Koncernens eget kapital per aktie, kr | 84,5 | 85,6 | 43,4 | 31,6 | 26,0 |
| Koncernens eget kapital per aktie exkl. återköpta aktier, kr | 86,4 | 87,5 | 46,2 | 33,7 | 26,2 |
| Moderbolagets resultat per aktie, kr 3 | -0,8 | 40,4 | 12,7 | 6,4 | 1,6 |
| Koncernens resultat per aktie, kr 3 | -1,1 | 42,0 | 12,8 | 6,6 | -1,7 |
| Antal aktier, tusental | 70 834 | 70 834 | 76 082 | 81 102 | 81 357 |
| Antal utestående optionsrätter, tusental | – | – | – | 1 359 | 1 619 |
| Totala antalet aktier inklusive utestående optionsrätter, tusental | 70 834 | 70 834 | 76 082 | 82 461 | 82 976 |
| Antal aktier exkl. återköpta aktier, tusental | 69 333 | 69 333 | 71 397 | 76 052 | 81 102 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 69 333 | 70 042 | 74 947 | 78 649 | 81 224 |
| Nyckeltal | |||||
| Utdelning, kr per aktie | – | 1,0 | 1,0 | 0,5 | 0,3 |
| Direktavkastning | – | 1,5% | 2,8% | 1,9% | 1,4% |
| Totalavkastning | 1,1% | 95,4% | 43,0% | 21,0% | 39,8% |
| Börsvärde, Mkr | 4 923 | 4 870 | 2 731 | 2 109 | 1 784 |
| Substansvärde, Mkr | 5 979 | 6 060 | 3 291 | 2 545 | 2 195 |
| Avkastning på eget kapital | -1,0% | 62,2% | 33,5% | 21,8% | 8,4% |
| Förvaltningskostnad/substansvärde | 0,58% | 0,68% | 1,23% | 1,21% | 1,89% |
| Moderbolagets resultat och ställning | |||||
| Exitresultat, Mkr | 0 | 417 | 132 | 2 | 275 |
| Resultat efter skatt, Mkr | -59 | 2 829 | 953 | 503 | 128 |
| Balansomslutning, Mkr | 5 833 | 5 895 | 3 233 | 2 659 | 2 170 |
| Eget kapital, Mkr | 5 816 | 5 874 | 3 216 | 2 479 | 2 134 |
| Soliditet | 100% | 100% | 99% | 93% | 98% |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar, Mkr | 1 033 | 1 040 | 473 | 683 | 829 |
| Koncernens resultat och ställning | |||||
| Nettoomsättning, Mkr | 107 | 486 | 537 | 549 | 549 |
| Nettoresultat efter skatt, Mkr | -75 | 2 940 | 961 | 507 | -142 |
| Balansomslutning, Mkr | 6 178 | 6 281 | 3 545 | 2 814 | 2 438 |
| Eget kapital, Mkr | 5 989 | 6 065 | 3 302 | 2 560 | 2 113 |
| Soliditet | 97% | 97% | 93% | 91% | 87% |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+), Mkr | 802 | 986 | 626 | 552 | 907 |
| Medeltal anställda | 265 | 280 | 336 | 612 | 659 |
1) Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.
2) Substansvärdet består av marknadsvärdet av Bures noterade innehav samt bokfört värde i moderbolaget på onoterade innehav alternativt nettotillgångar i dotterbolag, kortfristiga och finansiella placeringar samt likvida medel.
3) Ingen utspädningseffekt per den 31 mars 2016.
Bure offentliggör denna information enligt svensk lag om värdepappersmarknaden och/eller svensk lag om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 28 april 2016, kl 08:30.
Definitioner
| Aktiens direktavkastning |
Till årsstämman föreslagen utdelning samt under året lämnade extra utdelningar dividerat med aktiekursen vid periodens utgång. |
|---|---|
| Aktiens totalavkastning |
Summan av periodens kurstillväxt och återinvesterad utdelning dividerat med aktiekursen vid periodens ingång. |
| Avkastning på eget kapital |
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. |
| Börsvärde | Aktiekursen multiplicerad med totalt antal utestående aktier. |
| EBIT | Rörelseresultat efter avskrivningar av goodwill/förvärvsrelaterade övervärden och anläggningstillgångar. |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital dividerat med antal utestående aktier. |
| IRR | Årlig genomsnittlig avkastning (Internal Rate of Return). |
| Nettolånefordran | Finansiella räntebärande tillgångar med avdrag för räntebärande skulder. |
| Nettolåneskuld | Definition som nettolånefordran, men begreppet används när räntebärande skulder överstiger räntebärande tillgångar. |
| Resultat per aktie | Resultat efter skatt dividerat med under perioden genomsnittligt antal utestående aktier. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av periodens resultat. |
| Resultat per aktie efter utspädning |
Resultat efter skatt dividerat med under perioden genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av periodens resultat. Genomsnittligt antal aktier efter utspädning beräknas enligt regelverk i IFRS, IAS 33 Resultat per aktie. |
| Soliditet | Eget kapital i förhållande till summa tillgångar. Från och med införandet av IFRS den 1 januari 2005 inkluderas minoritet i totalt eget kapital. |
| Substansvärde | Marknadsvärdet på Bures noterade innehav plus bokförda värden/tillgångsvärden på onoterade innehav, placeringstillgångar samt likvida medel. |
| Tillväxt | Ökning i nettoomsättningen i relation till föregående periods nettoomsättning. Nyckeltalet inkluderar därmed såväl organisk som förvärvad tillväxt. |
| Återköp av egna aktier |
Svenska företag har sedan ett antal år tillbaka möjligheten att förvärva upp till tio procent av egna utestående aktier förutsatt att årsstämman godkänner detta inom ramen för det fria egna kapitalet. |
Det här är Bure
Bure är ett investeringsbolag noterat på Nasdaq Stockholm. Portföljen bestod per den 31 mars 2016 av nio bolag, varav fem noterade innehav.
Vår affärsidé är att vara en långsiktig huvudägare av rörelsedrivande verksamheter. Genom djupt engagemang och värdedrivande initiativ och aktiviteter stödjer vi verksamheterna att bli framgångsrika i sina respektive affärer.
Vårt mål är att skapa långsiktigt uthållig totalavkastning till våra aktieägare och att vara ett konkurrenskraftigt investeringsalternativ på marknaden.
Strategiska fundament för Bure är: • Professionell bolagsstyrning
- • Metodisk riskhantering
- • Resurseffektivitet
- • Aktiv portföljförvaltning