AI assistant
Bure Equity — Interim / Quarterly Report 2012
Apr 25, 2012
2899_10-q_2012-04-25_c54ec37d-e9d8-4c0b-a701-e9e80630a3c5.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Första Kvartalet 2012
(193).
(11).
Delårsrapport januari – mars 2012
VD-KOMMENTAR
Patrik Tigerschiöld Verkställande direktör
Inledningen på 2012 har präglats av en stark uppgång på världens aktiemarknader även om en viss rekyl inträffat under inledningen av andra kvartalet. En återkommande oro kring Euro-samarbetet och banksystemet i Europa påverkar tidvis kapitalmarknaderna. Konjunkturen för våra bolag är relativt stabil totalt sett men med stora regionala skillnader.
Resultaten i portföljbolagen under årets första kvartal har överlag varit bra. Några bolag visar starka resultat och andra på viktiga förbättringar. Särskilt glädjande är den fortsatta utvecklingen för PartnerTech, Vitrolife och Mercuri International. Börskurserna har under året stigit med 49 procent för PartnerTech och med 12 procent för Vitrolife. Även Micronic visar positivt rörelseresultat för första kvartalet.
Carnegie Holding uppvisade en mindre förlust för kvartalet men visar ändå en väsentlig förbättring jämfört med resultaten under andra halvåret ifjol. Carnegie Asset Management och Max Matthiessen visar lägre resultat jämfört med motsvarande kvartal i fjol vilket bland annat är en effekt av att tillgångsvärdena sjönk kraftigt under andra halvåret 2011.
Under kvartalet har Vitrolife kommunicerat att de avser att under andra halvåret 2012 knoppa av affärsområdet transplantation, Xvivo perfusion AB, till aktieägarna genom en så kallad "Lex-Asea" transaktion. Bure ser positivt på att Vitrolife på detta sätt renodlar och fokuserar på sin kärnverksamhet. Dessutom skapar detta förutsättningar för Xvivo att fortsätta sin spännande och framgångsrika utveckling.
Bures börskurs steg med 12 procent från årsskiftet till den 24 april. Under samma period steg substansvärdet med 8 procent per aktie. Bure har en substansrabatt på historiskt höga 34 procent.
Bure har idag en koncentrerad portfölj med åtta bolag som är verksamma inom olika branscher. Bure har en stark finansiell ställning med 500 MSEK i investeringsbara medel vilket skapar förutsättningar att göra intressanta investeringar framöver.
• Koncernens resultat efter skatt uppgick till 21 MSEK
• Koncernens nettoomsättning uppgick till 204 MSEK
- • Resultatet per aktie efter utspädning uppgick till 0,26 SEK (0,12).
- • Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 50 MSEK (14).
- • Totalavkastningen för Bure-aktien uppgick till 9,4 procent för första kvartalet.
- • Bures substansvärde per 31 mars 2012 uppgick till 2 115 MSEK (2 445).
- • Substansvärdet per aktie uppgick till 26,01 SEK (27,28).
- • Styrelsen kommer att föreslå årsstämman en utdelning på 0,30 kr per aktie.
Bure Equity AB (publ), Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm, Tel 08-6140020, Fax 08-6140038, Org. nr. 556454-8781, www.bure.se
Förvärv och avyttringar
Inga förvärv eller avyttringar har gjorts under första kvartalet 2012.
Bures resultat första kvartalet
Moderbolagets resultat för första kvartalet uppgick till 50 MSEK (14). Resultatet har påverkats av återförda nedskrivningar om 53 MSEK (14) hänförliga till marknadsvärdet på Bures noterade innehav i Micronic Mydata med 9 MSEK samt PartnerTech med 24 MSEK. Reversering av nedskrivning i dotterbolaget G Kallstrom hänförlig till portföljbolaget PartnerTech har påverkat resultatet positivt med 20 MSEK. Förvaltningskostnaderna uppgick för kvartalet till -9 MSEK (-8).
Finansiell ställning
Nettolånefordran för moderbolaget uppgick till 525 MSEK, varav 473 MSEK är tillgängliga för investeringsverksamheten. Kortfristiga placeringar i moderbolaget uppgick till 82 MSEK. På årsstämman den 25 april föreslås en utdelning om 0,30 SEK per aktie, vilket kommer att påverka likvida medel negativt med ca 24 MSEK.
Per 31 mars 2012 uppgick soliditeten i koncernen till 89 procent (88) och i moderbolaget till 95 procent (95) .
Bures aktie och substansvärde1
Bures aktiekurs den 31 mars 2012 var 17,50 (16,00 den 31 december 2011), vilket motsvarar en totalavkastning på 9,4 procent under första kvartalet. Substansvärdet uppgick vid periodens slut till 2 115 MSEK (2 445).
Substansvärdet per aktie uppgick till 26,01 SEK (27,28). Bures substansvärde per den 24 april uppgick till totalt 2 198 MSEK och 27,02 per aktie.
1) Bures substansvärde består av marknadsvärdet på Bures noterade innehav samt det bokförda värdet i moderbolaget på övriga innehav plus likvida medel, kortfristiga placeringar samt övriga nettotillgångar.
Bures portfölj
Portföljen består per den 31 mars 2012 av åtta portföljbolag, varav tre noterade innehav. Bolagen är verksamma inom branscherna finans, tjänster, bio- och medicinteknik samt elektronik /industri. Bure arbetar kontinuerligt med att utvärdera och granska portföljsammansättningen med avseende på marknadsvärde, värdepotential och risk. Det är Bures möjligheter till att skapa värde som avgör om vi skall vara ägare eller inte.
PORTFÖLJBOLAGEN JANUARI – MARS 2012 (BEFINTLIGA ENHETER)1
| Nettoomsättning, MSEK |
EBITA, MSEK2 | EBITA marginal, % |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ägar- andel % |
Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
|
| Noterade Innehav | |||||||
| Micronic Mydata | 38,0 | 295,2 | 255,0 | 3,4 | -17,6 | 0,3 | – |
| PartnerTech | 43,0 | 610,5 | 586,7 | 21,1 | 3,1 | 3,5 | 0,5 |
| Vitrolife | 28,5 | 99,7 | 88,0 | 15,1 | 10,1 | 15,2 | 11,5 |
| Onoterade Innehav | |||||||
| Carnegie Holding1 | 23,7 | 448,9 | 499,7 | -3,8 | 41,0 | – | 7,7 |
| Carnegie Asset Management1 | 27,8 | 111,2 | 140,3 | 23,0 | 38,2 | 20,7 | 28,3 |
| Max Matthiessen1 | 17,5 | 199,3 | 174,9 | 40,0 | 44,5 | 20,1 | 25,4 |
| Mercuri International | 98,7 | 143,1 | 133,8 | 6,0 | 1,1 | 4,2 | 0,8 |
| Theducation | 79,8 | 59,7 | 57,4 | -2,6 | -2,8 | – | – |
| Totalt | – | 1 967,6 | 1 935,8 | 102,2 | 121,7 | – | – |
| Bures andel 3 | – | 749,5 | 726,3 | 28,3 | 22,7 | – | – |
1) Tabellen inkluderar innehav per 31 mars 2012.
För Carnegie avser siffrorna Carnegie Holding koncernen. För Carnegie Asset Management avser siffrorna CAM Group Holding. För Max Matthiessen avser siffrorna MM Holding koncernen. 2) EBITA definieras som rörelseresultat före goodwillnedskrivningar och före avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.
3) Bures andel av omsättning och EBITA är beräknad utifrån den tid som Bure ägt portföljbolaget och ägarandelen vid periodens slut. Jämförelsetalet är beräknat pro forma med samma ägarandel vid periodens slut innevarande år. Vid beräkning av Bures andel har hänsyn tagits till Bures faktiska rätt till andel av resultatet efter beaktande av vinstdelningsavtal samt eliminering av internvinster.
INFORMATION OM PORTFÖLJBOLAGEN
NOTERADE BOLAG
MICRONIC MYDATA
Micronic Mydata AB är ett högteknologiskt företag som utvecklar, tillverkar och marknadsför en serie laserbaserade mönsterritare för framställning av fotomasker samt avancerad ytmonteringsutrustning för flexibel elektronikproduktion. Verksamheten i koncernen är organiserad i två affärsområden, mönsterritare och ytmontering.
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 295,2 | 255,0 | 1 197,6 |
| Rörelsens kostnader | -291,8 | -272,6 | -1 256,8 |
| EBITA | 3,4 | -17,6 | -59,2 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -1,6 | -1,6 | -6,5 |
| Rörelseresultat | 1,8 | -19,2 | -65,7 |
| Finansnetto | 2,1 | 2,1 | 8,7 |
| Resultat före Skatt | 3,9 | -17,1 | -57,0 |
| Skatt | -12,2 | -8,3 | -31,8 |
| Periodens resultat | -8,3 | -25,4 | -88,8 |
| Kv 1 | Kv 1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2012 | 2011 | 2011 |
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 530 | 542 | 529 |
| Balansomslutning | 1 535 | 1 624 | 1 587 |
| Eget kapital | 1 212 | 1 279 | 1 232 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -20 | -15 | -15 |
| Medeltal anställda | 573 | 554 | 561 |
- • Nettoomsättningen för första kvartalet uppgick till 295 MSEK (255), en ökning med 15 procent.
- • Nettoomsättningen för Mönsterritare uppgick till 93 MSEK (75) , en ökning med 22 procent.
- • Nettoomsättningen för Ytmontering uppgick till 202 MSEK (180) , en ökning med 12 procent.
- • Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till 2 MSEK (-19), varav -26 (-44) MSEK avser Mönsterritare och 29 MSEK (27) avser Ytmontering.
- • Orderingången för kvartalet uppgick till 308 MSEK (313).
- • Inom rörelseresultatet för mönsterritare redovisas LDI från och med 2012 och uppgick till -55 MSEK för kvartalet. Den underliggande verksamhetens rörelseresultat uppgick därmed till 29 MSEK.
- • Eftermarknadsförsäljningen inom SMT utvecklas väl, under första kvartalet har framför allt serviceverksamheten vuxit.
- • Aktiekursens förändring för kvartalet uppgick till 2 procent.
PARTNERTECH
PartnerTech utvecklar och tillverkar produkter på uppdrag av ledande företag, främst inom områdena Försvar & marin, Industri, Informationsteknologi, Medicinsk teknik och instrument, Miljöteknik samt Sälj- och betalningslösningar.
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 610,5 | 586,7 | 2 322,2 |
| Rörelsens kostnader | 589,4 | 583,6 | -2 274,9 |
| EBITA | 21,1 | 3,1 | 47,3 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | - | - | - |
| Rörelseresultat | 21,1 | 3,1 | 47,3 |
| Finansnetto | -0,5 | -4,7 | -28,7 |
| Resultat före Skatt | 20,5 | -1,6 | 18,6 |
| Skatt | -8,2 | -2,7 | -13,4 |
| Periodens resultat | 12,3 | -4,3 | 5,2 |
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -293 | -345 | -270 |
| Balansomslutning | 1 248 | 1 283 | 1 170 |
| Eget kapital | 484 | 471 | 461 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -12 | 17 | 127 |
| Medeltal anställda | 1 312 | 1 265 | 1 292 |
- • Omsättningen ökade med 4 procent för kvartalet och uppgick till 611 MSEK (587).
- • Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 21 MSEK (3).
- • Den positiva utvecklingen som präglade förra året har fortsatt in i första kvartalet 2012 och beror i hög grad på ett fokuserat arbete med intern effektivisering samt en god återhämtning inom segmentet maskinbearbetning.
- • I kvartalet har PartnerTech ingått ett samarbetsavtal med Safetykleen, Europas ledande leverantör av tjänster för rengöring av komponenter och verktyg, avseende utveckling och tillverkning av produkter. Värdet på denna initiala order är 8,9 MEUR.
- • Aktiekursens förändring för kvartalet uppgick till 49 procent.
NOTERADE BOLAG, forts ONOTERADE BOLAG
VITROLIFE
Vitrolife är en internationellt verksam bioteknologisk/medicinteknisk koncern med verksamhet inom fertilitet och transplantation. Vitrolife arbetar med att utveckla, tillverka och sälja avancerade produkter och system för preparation, odling och förvaring av mänskliga celler, vävnader och organ.
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 99,7 | 88,0 | 356,1 |
| Rörelsens kostnader | -84,6 | -77,9 | -315,2 |
| EBITA | 15,1 | 10,1 | 40,9 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 15,1 | 10,1 | 40,9 |
| Finansnetto | -1,1 | 1,9 | 4,2 |
| Resultat före skatt | 14,0 | 12,0 | 45,1 |
| Skatt | -4,6 | -3,1 | -14,5 |
| Periodens resultat | 9,4 | 8,9 | 30,6 |
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -37 | -44 | -46 |
| Balansomslutning | 474 | 436 | 467 |
| Eget kapital | 350 | 326 | 344 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 14 | 4 | 39 |
| Medeltal anställda | 203 | 208 | 211 |
• Omsättningstillväxten var 11 procent (lokala valutor).
- • Försäljningen uppgick till 100 MSEK (88), motsvarande en ökning om 13 procent i SEK. Fertilitetsförsäljningen i Asien ökade med 50 procent i lokala valutor.
- • Rörelsemarginalen uppgick till 15 procent (12). Rörelseresultatet uppgick till 15 MSEK (10), vilket motsvarar en ökning med 49 procent.
- • Resultatet före skatt uppgick till 14 MSEK (12). Nettoresultatet uppgick till 9 MSEK (9), vilket gav ett resultat per aktie om 0,47 SEK (0,45).
- • Det operativa kassaflödet var 14 MSEK (4).
- • Styrelsen beslutade att inleda förberedelser för en avknoppning av transplantationsverksamheten. Avknoppningen planeras ske under andra halvåret 2012 genom utdelning av aktierna i dotterbolaget Xvivo Perfusion AB i enlighet med "Lex Asea".
CARNEGIE ASSET MANAGEMENT
Carnegie Asset Management (CAM) är en ledande aktör i Norden inom kapitalförvaltning. CAM förvaltar fonder med huvudfokus på aktieförvaltning.
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 111,2 | 140,3 | 483,3 |
| Rörelsens kostnader | -88,2 | -102,1 | -372,1 |
| EBITA | 23,0 | 38,2 | 111,2 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -2,3 | -2,3 | -9,5 |
| Rörelseresultat | 20,7 | 35,9 | 101,7 |
| Finansnetto | - | - | - |
| Resultat före skatt | 20,7 | 35,9 | 101,7 |
| Skatt | -5,6 | -9,5 | -24,6 |
| Periodens resultat | 15,1 | 26,4 | 77,1 |
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Totalt förvaltat kapital, Mdkr | 84 | 88 | 78 |
| Balansomslutning | 472 | 442 | 471 |
| Eget kapital | 263 | 203 | 254 |
| Medeltal anställda | 89 | 92 | 92 |
• Omsättningen minskade i kvartalet med 20 procent, till 111 MSEK (140).
• EBITA uppgick till 23 MSEK (38).
- • Rörelsemarginalen för kvartalet uppgick till 18,6 procent (25,6). Nedgången i rörelsemarginal förklaras till stor del av periodens minskade intäkter då verksamhetens kostnader är relativt stabila.
- • Förvaltat kapital har dock under perioden ökat med ca 7 Miljarder kronor och uppgår till totalt 84 Miljarder kronor. Ökningen i förvaltat kapital är hänförlig till värdeuppgången på aktiemarknaden, kundernas nettoflöde i fonderna har varit oförändrat.
ONOTERADE BOLAG, forts
CARNEGIE HOLDING
Carnegie Holding är en ledande oberoende investmentbank med nordiskt fokus. Carnegie bedriver verksamhet inom områdena värdepappershandel, investment banking, kapital- och fondförvaltning och private banking.
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 448,9 | 499,7 | 1 732,3 |
| Rörelsens kostnader | -452,7 | -458,7 | -1 973,4 |
| EBITA | -3,8 | 41,0 | -241,1 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -6,6 | -6,6 | –26,5 |
| Rörelseresultat | -10,4 | 34,4 | -267,6 |
| Kreditreserveringar, netto | -0,1 | 4,2 | 4,6 |
| Resultat före skatt | -10,5 | 38,6 | -263,0 |
| Skatt | -12,3 | -15,0 | 9,0 |
| Periodens resultat | -22,8 | 23,6 | -254,0 |
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Kapitaltäckningskvot | 2,48 | 2,50 | 2,27 |
| Balansomslutning | 12 942 | 14 655 | 12 483 |
| Eget kapital | 2 149 | 2 470 | 2 189 |
| Medeltal anställda | 736 | 827 | 808 |
- • Intäkterna uppgick till 449 MSEK (499).
- • Jämförelsestörande poster har påverkat resultatet negativt med 24 MSEK (11).
- • Kreditreserveringar har påverkat resultatet med -0,1 MSEK (4).
- • Periodens resultat uppgick till -23 MSEK (24).
- • Carnegie förvaltar ett kapital om cirka 110 miljarder SEK varav Carnegie Fonder förvaltar ca 28 miljarder kronor.
- • Stark finansiell ställning med ett eget kapital uppgående till 2,1 miljarder SEK och en kapitaltäckningsgrad på 20 procent vid utgången av kvartalet.
- • Verkställande Direktören Frans Lindelöw lämnar bolaget under hösten 2012.
- • Trots forsatt dämpad aktivitet på de finansiella marknaderna har utvecklingen sedan årsskiftet varit positiv. Inflödet till Carnegies fondverksamhet har ökat och bolaget har varit rådgivare i flera företagstransaktioner.
MAX MATTHIESSEN
Max Matthiessen är en ledande svensk rådgivare inom personförsäkring och trygghetssparande som arbetar fristående från försäkringsbolag. Max Matthiessens kunder utgörs av cirka 12 000 företag och cirka 150 000 individer. Bolaget grundades 1889 och har över 400 anställda och kontor i 25 städer över hela Sverige.
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 199,3 | 174,9 | 750,8 |
| Rörelsens kostnader | -159,3 | -130,4 | -550,6 |
| EBITA | 40,0 | 44,5 | 200,2 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -2,2 | -2,1 | -8,4 |
| Rörelseresultat | 37,8 | 42,4 | 191,8 |
| Finansnetto | 0,7 | 0,0 | -0,4 |
| Resultat före skatt | 38,5 | 42,4 | 191,4 |
| Skatt | -7,9 | -11,6 | -53,9 |
| Periodens resultat | 30,6 | 30,8 | 137,5 |
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 218 | 140 | 155 |
| Balansomslutning | 659 | 617 | 615 |
| Eget kapital | 321 | 256 | 291 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 84 | 71 | 176 |
| Medeltal anställda | 400 | 388 | 393 |
• Omsättningen ökade med 14 procent till 199 MSEK (175) för kvartalet.
- • Rörelsemarginalen för första kvartalet uppgick till 19 procent (24).
- • Max Matthiessen har tillsammans med kunderna startat ett projekt för fjärde generationen av pensions- och försäkringsupphandlingen Upphandling i grupp, UIG, som ska vara klar 2013.
- • Max Matthiessen Värdepapper lanserade fonden Navigera Dynamica 90.
- • 98 av 100 kunder hos Max Matthiessen är nöjda med den personliga rådgivningen de får om sina försäkringar, pensioner och kapitalplaceringar. Det visar resultatet när Max Matthiessens löpande kundnöjdhetsmätning DKI summeras för 2011. Resultatet ligger därmed kvar på samma höga nivå som tidigare år.
ONOTERADE BOLAG, forts
MERCURI INTERNATIONAL
Mercuri International är Europas ledande konsult- och utbildningsföretag inom försäljning och ledarskap med verksamhet i alla världsdelar via helägda dotterbolag och franchisetagare. Mercuri erbjuder företagsanpassade utvecklingsprogram, öppna kurser, analysverktyg, e-learning och simuleringsverktyg inom försäljning och verksamhetsutveckling.
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 143,1 | 133,8 | 567,7 |
| Rörelsens kostnader | -137,1 | -132,7 | -545,7 |
| EBITA | 6,0 | 1,1 | 22,0 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | 0 | 0 | – |
| Rörelseresultat | 6,0 | 1,1 | 22,0 |
| Finansnetto | -3,0 | -3,2 | -7,6 |
| Resultat före skatt | 3,0 | -2,1 | 14,4 |
| Skatt | -1,0 | -1,2 | 11,3 |
| Periodens resultat | 2,0 | -3,3 | 25,7 |
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -85 | -149 | -71 |
| Balansomslutning | 518 | 511 | 525 |
| Eget kapital | 261 | 183 | 261 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -8 | -29 | 14 |
| Medeltal anställda | 411 | 410 | 409 |
- • Omsättningen ökade med 7 procent till 143 MSEK (134) för kvartalet. Tillväxten är i huvudsak hänförlig till en ökning i antalet internationella projekt samt god tillväxt på den asiatiska marknaden.
- • Rörelsemarginalen för första kvartalet uppgick till 4,2 procent (0,8).
- • Kassaflödet under första kvartalet var -8 MSEK (-28) relaterade till personalrelaterade utbetalningar. Förbättringen gentemot föregående år är främst relaterat till årets resultatförstärkning samt föregående års likvidreglering av omstruktureringsåtgärder vidtagna 2010.
- • Under kvartalet har flertalet internationella kundavtal tecknats såväl inom säljutveckling som inom affärssimulering med bland annat KSB, Software AG m fl.
- • Mercuri International har enligt branschorganisationen Trainingindustry.com utnämnts till att vara ett av de globalt främsta bolagen inom säljkonsultverksamhet.
THEDUCATION
Theducation är en långsiktig målinriktad aktör inom utbildning och skola som med erfarna lärare, modern teknik och ny forskning kring lärandets villkor vill ge eleverna de bästa förutsättningarna för att lyckas med sina aktiviteter.
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 59,7 | 57,4 | 234,6 |
| Rörelsens kostnader | -62,3 | -60,2 | -236,5 |
| EBITA | -2,6 | -2,8 | -1,9 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -0,8 | -0,7 | -3,2 |
| Rörelseresultat | -3,4 | -3,5 | -5,1 |
| Finansnetto | -0,6 | -0,6 | -2,2 |
| Resultat före skatt | -4,0 | -4,1 | -7,3 |
| Skatt | 0,0 | 0,0 | – |
| Periodens resultat | -4,0 | -4,1 | -7,3 |
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -33 | -28 | -28 |
| Balansomslutning | 86 | 85 | 84 |
| Eget kapital | 1 | 3 | 4 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -3 | -2 | -1 |
| Medeltal anställda | 257 | 256 | 251 |
• Omsättningen växte med 4 procent till 60 MSEK (57) för kvartalet.
- • Rörelsmarginalen för kvartalet uppgick till -5,7 procent (-6,2).
- • Affärsområdet Vuxenutbildning har fortsatt minskande volymer. Beslutade personabesparingar har ännu ej realiserats fullt ut.
- • Affärsområdet Friskola har ökat sin omsättning med 11 procent jämfört med samma kvartal 2011. Lönsamheten är dock fortsatt pressad främst pga fortsatt prissänkningar i framförallt Karlstad samt start av grundskola i Linköping.
- • Affärsområde Yrkeshögskola har ökat omsättningen med 8 procent till 6 MSEK jämfört med samma kvartal 2011. Affärsområdet har förbättrat sin lönsamhet med 8 procentenheter. Främsta orsaken är en ökad lokaleffektivitet.
- • Koncernens administrationskostnader exklusive räntor och avskrivningar har minskat med 11 procent jämfört med föregående år.
BURES SUBSTANSVÄRDE PER INNEHAV DEN 31 MARS 2012
| Andel kapital, % | Andel röster, % | Substansvärde, MSEK | |
|---|---|---|---|
| Noterade innehav (marknadsvärde) | |||
| Micronic Mydata | 37,9 | 37,9 | 454 |
| PartnerTech1 | 42,9 | 42,9 | 173 |
| Vitrolife | 28,5 | 28,5 | 274 |
| Summa noterade innehav | – | – | 901 |
| Onoterade innehav (bokförda värden moderbolag) | |||
| Carnegie Holding | 23,7 | 23,7 | 215 |
| Carnegie Asset Management (CAM Group Holding) | 27,8 | 27,8 | 80 |
| Max Matthiessen (MM Holding) 2 | 17,5 | 23,3 | 30 |
| Mercuri International | 98,7 | 98,7 | 233 |
| Theducation | 79,8 | 79,8 | 20 |
| Övriga bolag3 | – | – | 35 |
| Summa onoterade innehav | – | – | 613 |
| Likvida medel | 473 | ||
| Övriga nettotillgångar | 129 | ||
| Totalt substansvärde | 2 115 | ||
| Substansvärde per aktie fördelat på 81 357 241 aktier 4 | 26,01 | ||
| Moderbolagets eget kapital | 2 028 | ||
| Eget kapital per aktie fördelat på 81 357 241 aktier 4 | 24,92 |
1) Innehavet för PartnerTech inkluderar även indirekt innehav genom dotterbolaget G Kallstrom.
2) Utöver bokfört värde på aktierna i Max Matthiessen finns fordringar om 20 MSEK på ett bolag ägt av nyckelpersoner i Max Matthiessen.
Bures matematiska andel av resultatet är cirka 12 procent till följd av vinstdelningsavtal.
3) Innehåller bl a 7 st vilande bolag.
4) Exkluderar återköpta aktier 3 970 746 st.
Kommentar till tabellen:
Bures innehav utgörs av noterade/onoterade innehav, vilket medför att eventuella övervärden på onoterade innehav inte framgår. Onoterade bolag redovisas löpande till bokfört värde. Läsaren ges istället möjlighet att, genom att information om resultat och finansiell ställning redovisas per portföljbolag, själv skaffa sig en uppfattning om marknadsvärdet på respektive innehav.
Bure gör löpande kassaflödesvärderingar av sina portföljbolagsinnehav för att utvärdera om det bokförda värdet skall justeras. Om en kassaflödesvärdering indikerar ett värde som understiger bokfört värde, sker en nedskrivning. På motsvarande sätt kan värdet för ett bolag som tidigare skrivits ned reverseras om värdet åter stigit.
Delårsrapport januari – mars 2012
KONCERNEN
Som en följd av att Bure är ett investeringsbolag varierar koncernens sammansättning av dotter- och intresseföretag i takt med förvärv och avyttringar. Detta medför att den konsoliderade koncernresultaträkningen är svåranalyserad och för en ändamålsenlig analys bör utvecklingen och ställningen analyseras bolag för bolag. På sidorna 3– 6 lämnas utförligare information om portföljbolagen.
Resultat för första kvartalet 2012
Koncernens intäkter för första kvartalet uppgick till 212 MSEK (206).
Nettoomsättningen uppgick till 204 MSEK (193).
Koncernens rörelseresultat uppgick för kvartalet till 22 MSEK (11). Av rörelseresultatet utgör resultat från befintliga dotterbolag 3 MSEK (-1). Resultatandelar från intressebolag uppgår till 7 MSEK (9). Av resultatandelar från intressebolag är -5 MSEK hänförliga till Carnegie Holding, -3 MSEK till Micronic Mydata, 4 MSEK till Carnegie Asset Management, 3 MSEK till Max Matthiessen, 5 MSEK till PartnerTech samt 3 MSEK hänförligt till Vitrolife.
Resultatet har inte påverkats av några exit vinster under kvartalet( 4).
Periodens resultat har påverkats av reversering av nedskrivningar i portföljbolag på 20 MSEK (8), hänförliga till PartnerTech. Inga nedskrivningar har skett under kvartalet (0). Resterande del utgörs av moderbolagets rörelseresultat.
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till 22 MSEK (12). Resultatet efter skatt uppgick till 21 MSEK (11).
Finansiell ställning
Eget kapital för koncernen uppgick vid periodens utgång till 2 344 MSEK (2 623) och soliditeten till 89 procent (88). Koncernen hade vid utgången av perioden en redovisad nettolånefordran på 574 MSEK (681), vilken bestod av räntebärande tillgångar på 676 MSEK (804) och räntebärande skulder på 102 MSEK (123).
BURES FÖRLUSTAVDRAG
Burekoncernen innehar förlustavdrag vid ingången av 2012 uppgående till cirka 630 MSEK varav 462 MSEK avser moderbolaget. Fusionen med Skanditek Industriförvaltning som skedde 2010 innebar att förlustavdrag på cirka 110 MSEK tillfördes moderbolaget. Förlustavdragen i moderbolaget är spärrade till och med utgången av år 2015 med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek. Dotterbolagens förlustavdrag kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag. Uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdrag i koncernen har värderats till 26 MSEK (26).
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering.
Bure har ett antal grundläggande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moderbolaget, vilket innebär att moderbolaget i normalfallet inte har ansvar för portfölj bolagens förpliktelser och portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portföljbolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. I Bures årsredovisning för 2011 ges en utförlig beskrivning av koncernens riskexponering och riskhantering i förvaltningsberättelsen samt not 22. Det bedöms inte ha tillkommit några väsentliga risker utöver de risker som beskrivits i årsredovisningen och i denna delårsrapport.
VALUTAEXPONERING
Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och Euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna, varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och resultaträkning utsatt för omräkningsdifferenser vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper.
ÄGARSTATISTIK
Bures största ägare per den 31 mars 2012 var Nordea Investment funds med 11,3 procent, Dag Tigerschiöld med 10,8 procent, Patrik Tigerschiöld med 7,0 procent samt familjen Björkman med 6,1 procent. Antalet aktieägare har sedan årsskiftet minskat till 20 707 från 20 898 per den 31 december 2011.
För mer information om Bures aktieägare se www.bure.se under rubriken Investor Relations/Aktieägare.
MODERBOLAGET Resultat för första kvartalet 2012
Moderbolagets resultat för första kvartalet uppgick till 50 MSEK (14). Resultatet har påverkats av återförda nedskrivningar om 53 MSEK (14) hänförliga till marknadsvärdet på Bures noterade innehav i Micronic Mydata med 9 MSEK samt PartnerTech med 24 MSEK. Reversering av nedskrivning i dotterbolaget G Kallstrom hänförlig till portföljbolaget PartnerTech har påverkat resultatet positivt med 20 MSEK. Förvaltningskostnaderna uppgick för kvartalet till -9 MSEK (-8).
Moderbolagets finansnetto uppgick i kvartalet till 6 MSEK (6) och är i huvuddel hänförlig till ränteintäkter på lån utställda till koncernbolag.
Finansiell ställning
Moderbolagets eget kapital uppgick vid periodens utgång till 2 028 MSEK (2 344) och soliditeten till 95 procent (95). Moderbolaget hade vid utgången av perioden likvida medel och kortfristiga placeringar på 473 MSEK (684). Moderbolaget hade vid periodens utgång en redovisad nettolånefordran på 525 MSEK (780), vilket påverkat finansnettot positivt. På årsstämman den 25 april föreslås en utdelning som kommer att påverka likvida medel negativt med 24 MSEK.
Sammansättning av nettolånefordran i moderbolaget
| Nettolånefordran/skuld MSEK |
31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
|---|---|---|
| Räntebärande tillgångar | ||
| Fordringar på dotterbolagen | 87 | 117 |
| Andra räntebärande fordringar | 56 | 67 |
| Likvida medel | 473 | 684 |
| 616 | 868 | |
| Räntebärande skulder | ||
| Skulder till dotterbolagen | -91 | 88 |
| Nettolånefordran | 525 | 780 |
Placering av likviditet
Bure kan normalt placera överskottslikviditet i räntebärande placeringar med en säkerhet hos motpart i form av svenska staten, svensk bank eller svenskt bolåneinstitut. Därutöver kan ett av Bures styrelse utsett placeringsråd besluta om andra placeringar.
Per 31 mars 2012 hade Bure 82 MSEK i kortfristiga placeringar.
Investeringar och avyttringar under första kvartalet 2012
Inga förvärv eller avyttringar har skett under första kvartalet.
Redovisat eget kapital per aktie
Vid periodens utgång uppgick koncernens eget kapital till 28,52 SEK per aktie jämfört med 28,57 SEK per 31 december 2011.
Bureaktien
Bures börsvärde uppgick vid utgången av perioden till 1 424 MSEK att jämföra med 1 302 MSEK vid utgången av 2011. Substansvärdet per aktie uppgick till 26,01 SEK per sista mars (27,28). Substansvärdet per aktie per den 24 april var 27,02 SEK.
| Kursutveckling/Totalavkastning | 24 apr 2011 |
31 mar 2011 |
|---|---|---|
| Börskurs, SEK | 17,9 | 17,50 |
| Totalavkastning sedan årsskiftet, % | 11,8 | 9,4 |
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Bures transaktioner med närstående framgår av Bures årsredovisning 2011 not 31.
Bure Equitys årsstämma 2012
Årsstämman kommer att hållas i Stockholm den 25 april 2012.
VIKTIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG
Inga väsentliga händelser har skett efter rapportperiodens utgång.
Stockholm den 25 april 2012
Styrelsen
Bure Equity AB (publ)
Denna delårsrapport har ej varit föremål för någon översiktlig granskning av revisorerna
KOMMANDE RAPPORTERINGSTILLFÄLLEN
| Delårsrapport januari – juni 2012 | 15 augusti | 2012 |
|---|---|---|
| Delårsrapport januari – september 2012 | 14 november | 2012 |
| Bokslutskommuniké 2012 | 20 februari | 2013 |
FÖR INFORMATION KONTAKTA
| Patrik Tigerschiöld, VD | 08- 614 00 20 |
|---|---|
| Andreas Berglin, CFO | 08- 614 00 20 |
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
| MSEK | Kv 1 2012 | Kv 1 2011 | Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning Not 1 |
204,3 | 193,2 | 805,9 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,5 | 1,0 | 5,7 |
| Exitvinster | – | 3,5 | 16,9 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 7,3 | 8,9 | -42,3 |
| Summa rörelsens intäkter | 212,1 | 206,6 | 786,2 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Övriga externa kostnader | -67,8 | -66,4 | -275,7 |
| Personalkostnader | -127,3 | -123,8 | -493,8 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14,3 | 1,3 | -51,9 |
| Övriga rörelsekostnader | -8,8 | -6,6 | -33,0 |
| Exitförluster | – | – | – |
| Rörelseresultat Not 1 |
22,5 | 11,1 | -68,2 |
| Finansnetto | -0,1 | 0,4 | 2,3 |
| Resultat efter finansiella poster | 22,4 | 11,5 | -65,9 |
| Skatt på periodens resultat | -1,0 | -1,2 | 11,4 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | 21,4 | 10,3 | -54,5 |
| Avvecklad verksamhet | |||
| Periodens resultat från avvecklad verksamhet Not 2 |
– | 0,3 | 1,0 |
| Periodens resultat inklusive avvecklad verksamhet | 21,4 | 10,6 | -53,5 |
| Hänförlig till | |||
| Innehavare av icke bestämmande inflytande | -0,5 | -1,0 | 5,2 |
| innehavare av aktier i moderbolaget | 21,9 | 11,6 | -58,7 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 81 357 | 89 645 | 86 115 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 81 357 | 89 645 | 86 115 |
| Periodens resultat per aktie i kvarvarande verksamhet före utspädning, SEK | 0,26 | 0,12 | -0,63 |
| Periodens resultat per aktie i avvecklad verksamhet före utspädning, SEK | _ | 0,00 | 0,01 |
| Periodens resultat per aktie före utspädning, SEK1 | 0,26 | 0,12 | -0,62 |
1) Ingen utspädningeffekt per rapporterat datum.
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
| MSEK | Kv 1 2012 | Kv 1 2011 | Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 21,4 | 10,6 | -53,5 |
| Verkligt värde värdering av tillgångar till försäljning | 2,3 | 2,6 | -6,7 |
| Omräkningsdifferenser | -5,6 | -7,9 | -14,0 |
| Årets summa övrigt totalresultat | -3,3 | -5,3 | -20,7 |
| Totalresultat för perioden | 18,1 | 5,3 | -74,2 |
| Hänförlig till | |||
| Innehavare av icke bestämmande inflytande | -0,5 | -1,0 | 4,6 |
| innehavare av aktier i moderbolaget | 18,6 | 6,3 | -78,8 |
RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING, KONCERNEN
| MSEK | 31 mars 2012 | 31 mars 2011 | 31 dec 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 273,4 | 276,8 | 274,6 |
| varav goodwill | 267,5 | 270,4 | 269,2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 42,8 | 48,2 | 45,3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 484,3 | 1 639,2 | 1 456,4 |
| Varulager m.m. | 3,8 | 3,9 | 3,9 |
| Kortfristiga fordringar | 235,6 | 256,2 | 228,4 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 596,8 | 752,1 | 611,1 |
| Summa tillgångar | 2 636,7 | 2 976,4 | 2 619,7 |
| varav räntebärande tillgångar | 676,1 | 803,9 | 687,3 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 2 300,1 | 2 621,5 | 2 280,6 |
| Eget kapital hänförligt till minoriteten | 43,5 | 1,9 | 43,9 |
| Summa eget kapital | 2 343,6 | 2 623,4 | 2 324,5 |
| Långfristiga skulder | 35,4 | 64,6 | 39,6 |
| Kortfristiga skulder | 257,7 | 288,4 | 255,6 |
| Summa skulder | 293,1 | 353,0 | 295,2 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 636,7 | 2 976,4 | 2 619,7 |
| varav räntebärande skulder | 102,2 | 123,4 | 93,9 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Ställda säkerheter | 229,6 | 218,2 | 230,9 |
| Eventualförpliktelser | 43,5 | – | 42,1 |
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, KONCERNEN
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK Koncernen |
Aktie kapital |
Övrigt tillskj. kapital |
Reserver | Balanserade vinstmedel inkl årets res |
Minoritets andel |
Totalt eget kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2011 | 534,3 | 713,9 | -50,7 | 1 420,5 | 2,9 | 2 620,9 |
| Periodens totalresultat | – | – | -20,6 | -58,8 | 5,2 | -74,2 |
| Inlösenprogram | -25,7 | – | – | -139,7 | 0,4 | -165,4 |
| Fondemission | 26,7 | – | – | -26,7 | – | – |
| Transaktion med innehavare av icke bestämmande inflytande |
– | – | – | -16,2 | 35,8 | 19,6 |
| Utgivna optioner | – | – | – | 1,2 | – | 1,2 |
| Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag |
– | – | – | -1,2 | – | -1,2 |
| Återköp aktier | – | – | – | -76,4 | – | -76,4 |
| Eget kapital 31 december 2011 | 535,3 | 713,9 | -71,3 | 1 102,7 | 43,9 | 2 234,5 |
| Ingående balans per 1 januari 2011 | 535,3 | 713,9 | -71,3 | 1 102,7 | 43,9 | 2 234,5 |
| Periodens totalresultat | – | – | -3,3 | 21,9 | -0,5 | 18,1 |
| Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag |
– | – | – | 0,9 | – | 0,9 |
| Eget kapital 31 mars 2011 | 535,3 | 713,9 | -74,6 | 1 125,5 | 43,5 | 2 347,6 |
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, KONCERNEN
| MSEK | Kv 1 2012 | Kv 1 2011 | Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | -5,2 | -9,6 | 29,2 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -18,1 | -33,6 | -27,1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -23,3 | -43,2 | 2,1 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -5,4 | -2,5 | 48,7 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 14,4 | 15,3 | -228,4 |
| Periodens kassaflöde | -14,3 | -30,4 | -177,6 |
| Likvida medel vid periodens början Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond |
611,1 – |
780,8 1,7 |
780,8 7,9 |
| Likvida medel vid periodens slut | 596,8 | 752,1 | 611,1 |
RESULTATRÄKNING, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 1 2012 | Kv 1 2011 | Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Periodens intäkter | |||
| Investeringsverksamheten | |||
| Utdelningar | – | 1,0 | 4,6 |
| Exitvinster | – | – | 1,6 |
| Reverseringar | 52,9 | 14,1 | – |
| Övriga intäkter | – | 0,2 | – |
| Totala intäkter | 52,9 | 15,3 | 6,2 |
| Nedskrivningar | – | – | -101,5 |
| Förvaltningskostnader | -8,5 | -7,5 | -34,5 |
| Resultat före finansiella intäkter och kostnader | 44,4 | 7,8 | -129,8 |
| Finansnetto | 5,7 | 5,7 | 17,7 |
| Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | 50,1 | 13,5 | -112,1 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – |
| Periodens resultat | 50,1 | 13,5 | -112,1 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 81 357 | 89 645 | 86 115 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 81 357 | 89 645 | 86115 |
| Resultat per aktie, SEK | 0,62 | 0,15 | -1,30 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,62 | 0,15 | |
| Medelantal anställda | 7 | 6 | 7 |
BALANSRÄKNINGAR, MODERBOLAGET
| MSEK | 31 mars 2012 | 31 mars 2011 | 31 dec 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,5 | 0,4 | 0,5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 427,3 | 1 499,8 | 1 374,4 |
| Långfristiga fordringar | 56,3 | 124,9 | 55,5 |
| Kortfristiga fordringar | 184,9 | 163,8 | 184,0 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 472,5 | 684,4 | 476,4 |
| Summa tillgångar | 2 141,6 | 2 473,4 | 2 090,8 |
| Varav räntebärande tillgångar | 667,8 | 852,3 | 628,9 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2 027,8 | 2 343,9 | 1 977,6 |
| Långfristiga skulder | 5,3 | 6,2 | 5,2 |
| Kortfristiga skulder | 108,5 | 123,3 | 108,0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 141,6 | 2 473,4 | 2 090,8 |
| Varav räntebärande skulder | 91,0 | 93,9 | 95,3 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Eventualförpliktelser | 37,8 | 37,8 | 37,8 |
KASSAFLÖDESANALYSER, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 1 2012 | Kv 1 2011 | Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | -3,1 | -0,4 | -10,3 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -0,7 | -5,8 | -7,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -3,8 | -6,2 | -18,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -0,1 | 9,6 | -42,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | -22,1 | -166,1 |
| Periodens kassaflöde | -3,9 | -18,7 | -227,2 |
| Likvida medel vid periodens början | 476,4 | 704,8 | 704,8 |
| Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond | – | -1,7 | -1,3 |
| Likvida medel vid periodens slut | 472,5 | 684,4 | 476,4 |
FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 1 2012 | Kv 1 2011 | Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital | 1 977,6 | 2 330,3 | 2 330,3 |
| Inlösenprogram | – | – | -164,1 |
| Kostnader relaterade till inlösenprogram | – | – | -1,3 |
| Utställda optioner | – | – | 1,2 |
| Återköp egna aktier | – | – | -76,4 |
| Periodens resultat | 50,1 | 13,5 | -112,1 |
| Utgående eget kapital | 2 027,8 | 2 343,8 | 1 977,6 |
Redovisningsprinciper
Bure tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i not 1 i årsredovisningen för 2011.
Nya eller omarbetade standarder, tolkningar och förbättringar som antagits av EU och som ska tillämpas från och med 1 januari 2012 har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning under 2011. Samgåendet mellan Bure Equity AB och Skanditek Industriförvaltning AB redovisas som ett förvärv enligt IFRS 3.
NOT 1 – SEGMENTSRAPPORTERING
Redovisning per rörelsesegment
Bure har antagit den nya IFRS 8 standarden gällande redovisningen av rörelsesegment. Då Bure sedan tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt har inga förändringar skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan senast avgivna årsredovisning.
Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som dotterbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag". För respektive bolags verksamhet, se sidorna 3–8.
| Theducation | Mercuri | Övriga bolag | Eliminering m.m. Moderbolaget | SUMMA | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2012 |
Kv 1 2011 |
| Intäkter | ||||||||||||
| Summa intäkter | 60 | 52 | 142 | 133 | 2 | 3 | – | – | – | – | 204 | 202 |
| Resultatandelar | – | – | – | – | 7 | 9 | – | – | – | – | 7 | 9 |
| Resultat | ||||||||||||
| Resultat per rörelsegren | -3 | -3 | 6 | 1 | 7 | 9 | – | – | – | 14 | 10 | 22 |
| Förvaltningskostnader | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -7 | -9 | -7 |
| Reverseringar/nedskrivningar i investeringsverksamhet |
– | – | – | – | 20 | 8 | -52 | -14 | 53 | – | 21 | -6 |
| Utdelningar | – | – | – | – | – | – | – | -1 | – | 1 | 0 | – |
| Exitresultat | – | – | – | – | – | 3 | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | -3 | -3 | 6 | 1 | 27 | 20 | -52 | -15 | 44 | 8 | 22 | 11 |
| Finansiellt netto | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets skattekostnad | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -1 | -1 |
| Kvarvarande verksamhet | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 21 | 10 |
| Resultat från avvecklad verksamhet | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 1 |
| Periodens resultat | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 21 | 11 |
Övriga upplysningar
| Theducation | Mercuri Övriga bolag |
Eliminering m.m. Moderbolaget | SUMMA | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
| Tillgångar | 93 | 88 | 518 | 511 | 206 | 161 | -683 | -691 | 1 092 | 1 329 | 1 226 | 1 407 |
| Kapitalandelar | – | – | – | – | – | – | 361 | 425 | 1 050 | 1 144 | 1 411 | 1 569 |
| Summa tillgångar | 93 | 88 | 518 | 511 | 206 | 161 | -322 | -266 | 2 142 | 2 473 | 2 637 | 2 976 |
| Skulder | ||||||||||||
| Ofördelade skulder | 85 | 81 | 256 | 293 | 112 | 121 | -274 | -308 | 114 | 130 | 293 | 353 |
| Summa skulder | 85 | 81 | 256 | 293 | 112 | 121 | -274 | -308 | 114 | 130 | 293 | 353 |
| Investeringar | – | – | -1 | -1 | – | – | – | – | – | – | -1 | -1 |
| Avskrivningar | -2 | -1 | -2 | -2 | -2 | -3 | – | – | – | 0 | -6 | -7 |
NOT 2 – RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET
| MSEK | Kv 1 2012 | Kv 1 2011 | Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | – | 9,1 | 12,9 |
| Exitvinster | – | – | 0,3 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – |
| Resultatandelar i intresseföretag | – | – | – |
| Summa rörelsens intäkter | – | 9,1 | 13,2 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | – | -2,3 | -5,3 |
| Personalkostnader | – | -5,3 | -6,8 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | -0,1 |
| Övriga rörelsekostnader | – | -1,2 | – |
| Rörelseresultat | – | 0,3 | 1,0 |
| Finansnetto | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | – | 0,3 | 1,0 |
| Skatter | – | – | – |
| Resultat från avvecklad verksamhet 1 | – | 0,3 | 1,0 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | – | 0 | 0,01 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | – | 0 | 0,01 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | – | -0,3 | -0,3 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | – | -0,1 | -0,1 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | – | – | – |
| Nettokassaflöden från avvecklade verksamheter | – | -0,4 | -0,4 |
1) Avvecklad verksamhet avser huvudsakligen Energo.
NOT 3 – EFFEKTER AV ÄNDRADE UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 11 i årsredovisningen för 2011. Inga förändringar har gjorts av dessa som skulle kunna ha en väsentlig inverkan på den aktuella delårsrapporten.
FEMÅRSÖVERSIKT
| Substansvärde SEK2 26 25,01 26,98 25,75 29,14 Aktiekurs, SEK 17,5 16 32,80 34,8 24,7 Aktiekurs i procent av det egna kapitalet, % 70 59 126 135 85 Moderbolagets eget kapital per aktie, SEK 24,92 23,18 25,99 25,75 29,14 Moderbolagets eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 24,92 24,31 25,99 25,75 29,14 Koncernens eget kapital per aktie, SEK 28,52 27,24 29,20 29,73 29,56 Koncernens eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 28,52 28,57 29,20 29,73 29,56 Moderbolagets resultat per aktie, SEK 0,62 -1,3 2,28 -2,62 11,35 Moderbolagets resultat per aktie efter utspädning, SEK3 0,62 -1,3 2,28 -2,62 11,35 Koncernens resultat per aktie, SEK 0,26 -0,62 6,60 0,85 9,82 Koncernens resultat per aktie efter utspädning, SEK3 0,26 -0,62 6,60 0,85 9,82 Antal aktier, tusental 85 328 85 328 89 646 50 349 83 915 Antal utestående optionsrätter, tusental 800 800 260 – – Totala antalet aktier inklusive utestående optionsrätter, tusental 86 128 86 128 89 646 50 349 83 915 Antal aktier efter utspädning enligt IAS 33, tusental 81 357 81 357 89 646 50 349 83 915 Genomsnittligt antal aktier, tusental 81 357 86 115 86 524 53 292 89 782 Genomsnittligt antal aktier efter utspädning enligt IAS 33, tusental 81 357 86 115 86 524 53 292 89 782 Nyckeltal Utdelning, SEK per aktie – – 9,80 0,3 8,55 Direktavkastning, % – – 29,90 0,86 34,62 Totalavkastning, % 9,4 -43,5 28,1 40,9 -2,8 Börsvärde, MSEK 1 424 1 302 2 940 1 752 2 073 Substansvärde, MSEK 2 115 2 035 2 557 – – Avkastning på eget kapital, % 2,5 -5,2 10,9 -10,7 40,3 Moderbolagets resultat och ställning Exitresultat, MSEK – 2 226 22 812 Resultat efter skatt, MSEK 50,1 -112 197 -140 1 019 Balansomslutning, MSEK 2 142 2 091 2 462 1 621 2 498 Eget kapital, MSEK 2 028 1 978 2 330 1 296 2 445 Soliditet, % 94,7 94,6 94,6 80 97,9 Nettolåneskuld (-)/fordran (+) 525 529 762 663 1 848 Koncernens resultat och ställning Nettoomsättning, MSEK 204 806 792 939 1 097 Nettoresultat efter skatt, MSEK 21 -54 569 46 882 Balansomslutning, MSEK 2 637 2 620 2 976 2 154 2 995 Eget kapital, MSEK 2 343 2 325 2 620 1 497 2 481 Soliditet, % 88,9 88,7 88,1 69,5 82,8 Nettolåneskuld (-)/fordran (+) 574 593 730 607 1 892 |
Data per aktie1 | Kv 1 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medeltal anställda (exkl avvecklad verksamhet) | 675 | 664 | 704 | 824 | 939 |
1) Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.
2) Substansvärdet består av marknadsvärde av Bures noterade innehav samt bokfört värde i moderbolaget på onoterade innehav samt likvida medel.
3) Vid negativt resultat används genomsnittliga antalet aktier före utspädning även vid beräkning efter utspädning.
4) Börsvärde med hänsyn tagen till totalt antal aktier, efter full teckning av utestående teckningsoptioner multiplicerat med aktuell börskurs per balansdagen vid respektive redovisningsperiod.
Det här är Bure
Bure är ett börsnoterat investeringsbolag med ägarintressen i nordiska bolag. Portföljen bestod per den 31 mars 2012 av åtta portföljbolag, varav tre noterade innehav.
Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna får avkastning på investerat kapital och att portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt.
Vårt mål är att vara en lönsam investering och att portföljbolagen är framgångsrika i sina respektive affärer.
- • Den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering skall tydligt kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten av Bure.
- • Varje investering skall ha en IRR (Internal Rate of Return), årlig avkastning, som överstiger 12 procent.
Strategiska hörnstenar för Bure är
- • Aktiv portföljförvaltning
- • Professionell styrning av portföljbolagen
- • Låg finansiell risk i moderbolaget
- • Resurseffektivitet