Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Bure Equity Interim / Quarterly Report 2012

Aug 15, 2012

2899_ir_2012-08-15_ce124186-e921-4fc9-a823-3c688f8ce60a.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Delårsrapport januari – juni 2012

Andra kvartalet 2012

  • • Koncernens nettoomsättning uppgick till 215 MSEK (223).
  • • Koncernens resultat efter skatt uppgick till -36 MSEK (- 6).
  • • Resultatet per aktie uppgick till -0,44 SEK (-0,07).
  • • Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 248 MSEK (-65).
  • • Resultatet per aktie i moderbolaget uppgick till 3,05 SEK (-0,73).
  • • Bure ingick avtal om att avyttra innehaven Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen. Beräknad exitvinst i moderbolaget uppgår till 279 MSEK. Beräknat exitresultat i koncernen uppgår till -19 MSEK.
  • • Bure investerade i moderna ellok samt i en tågoperatör.
  • • Bure investerade i Life Science bolaget MedCap.

Delårsperioden januari – juni 2012

  • • Koncernens nettoomsättning uppgick till 419 MSEK (417).
  • • Koncernens resultat efter skatt uppgick till -15 MSEK (4).
  • • Resultatet per aktie uppgick till -0,18 SEK (0,05).
  • • Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 298 MSEK (-52).
  • • Resultatet per aktie i moderbolaget uppgick till 3,66 SEK (-0,58).
  • • Substansvärdet per aktie uppgick till 30,06 SEK (24,56).
  • • Bures substansvärde per den 30 juni 2012 uppgick till 2 440 MSEK (2 096).
  • • Totalavkastningen för Bure-aktien uppgick till 40,6 procent (-4,3) för halvåret.
  • • Utdelning till aktieägare 0,30 kr per aktie, totalt 24 MSEK.

VD-KOMMENTAR

Patrik Tigerschiöld Verkställande direktör

Under andra kvartalet har Bure haft en intensiv fas där vi gjort två större affärer. Den första av dem var att sälja innehaven Carnegie Holding, Carnegie Asset Management och Max Matthiessen. Bure förvärvade dessa bolag tillsammans med Altor av Riksgälden i februari 2009. Affären gjordes i kölvattnet av den mycket dramatiska hösten 2008 där Lehman Brothers kraschen och dess följdverkningar skapade intressanta investeringsmöjligheter. Vi är mycket nöjda med hur verksamheten utvecklats under de senaste åren. När nu Altor förvärvar våra aktier och blir ensam huvudägare känns det som en naturlig utveckling. Affären som beräknas slutföras under innevarande år är beroende av sedvanliga myndighetstillstånd. Bures aktieägare kan glädjas åt en bra affär med en reavinst uppgående till 279 MSEK motsvarande 3,40 kr per aktie. Bures substansvärde har tack vare denna affär under första halvåret ökat med 22 procent till 30 kr per aktie.

I maj beslöt Bure att investera 245 MSEK i godstågbranschen genom två affärer. Merparten, 225 MSEK, investerades i nya ellok från Bombardier samt 20 MSEK investerades i tågoperatören RushRail. Elloken hyrs ut till RushRail för att de skall kunna leverera transporttjänster enligt ett nyvunnet flerårigt transportavtal med ett avtalsvärde över 700 MSEK. Det fleråriga hyresavtalet ger framförallt en stabil avkastning samtidigt som Bure ser möjligheter i att kunna vara med och utveckla en konkurrenskraftig tågoperatör.

Genom försäljningen av Carnegie-bolagen och investeringen i godstågsbranschen har Bures portfölj kraftigt förändrats. Den underliggande exponeringen mot de finansiella marknaderna som erhölls genom Carnegie-bolagen försvinner samtidigt som vi genom förvärven av ellok gör en investering med en betydligt långsiktigare och stabilare avkastningsprofil.

Bure kommer efter att Carnegie-affären har avslutats och elloken förvärvats ha drygt 700 MSEK i investeringsbara medel.

Andra kvartalet Avyttringar Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen

I maj ingick Bure avtal om att avyttra sina andelar i Carnegie-innehaven som förvärvades av Riksgälden februari 2009.

Köpeskillingen utgörs av en kontantdel på 629 MSEK och en möjlig tilläggsköpeskilling på maximalt 106 MSEK. Kontantdelen sker i två delbetalningar, varav den sista beräknas ske innan årets slut.

Bure ägde innan transaktionen 26,3 procent i Carnegie Holding, 28,0 procent i Carnegie Asset Management samt 17,5 procent i Max Matthiessen. Transaktionen gav en beräknad exitvinst i moderbolaget på 279 MSEK. Beräknat exitresultat i koncernen blev -19 MSEK. Bure har inte inkluderat den möjliga tilläggsköpeskillingen i resultatet. Transaktionen kräver myndigheternas godkännande vilket förväntas ske under innevarande år. Portföljbolagen har klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning.

Förvärv

Lok och tågoperatör

Under maj månad investerade Bure ca 225 MSEK i moderna ellok från Bombardier av modellen TRAXX. Dessa lok kommer att nyttjas av tågoperatören RushRail i samband med det mångåriga transportavtal RushRail nyligen har tecknat med Trätåg AB. Trätåg är ett bolag ägt av Stora Enso och Korsnäs. Loken kommer enligt plan att levereras under fjärde kvartalet 2012. Per den 30 juni hade Bure betalat ca 20 procent av den totala köpeskillingen.

Bure investerade samtidigt genom en riktad nyemission 20 MSEK i RushRail AB och erhöll en ägarandel om 30 procent.

MedCap AB

Bure har under andra kvartalet förvärvat aktier i Life Science bolaget MedCap AB (publ), noterat på NASDAQ OMX First North. Per den 30 juni ägde Bure totalt 13,7 miljoner aktier, vilket motsvarar ca 11 procent av det totala antalet aktier.

Finansiell ställning

Nettolånefordran för moderbolaget uppgick till 553 MSEK, varav 366 MSEK är likvida medel och kortfristiga placeringar. Kortfristiga placeringar i moderbolaget uppgick till 80 MSEK. Under kvartalet utbetalades den på årsstämman beslutade utdelningen, vilket påverkade likvida medel negativt med 24 MSEK.

Per den 30 juni 2012 uppgick soliditeten i koncernen till 88 procent (88) och i moderbolaget till 99 procent (95).

Bures aktie och substansvärde1

Bures aktiekurs den 30 juni 2012 var 23,10 SEK (16,00 den 31 december 2011), vilket motsvarar en totalavkastning på 40,6 procent under första halvåret. Substansvärdet uppgick vid periodens slut till 2 440 MSEK (2 096).

Börsvärdet (exklusive återköpta aktier) uppgick till 1 875 MSEK per den 30 juni 2012. Substansvärdet per aktie uppgick till 30,06 SEK (24,56). Bures substansvärde per den 14 augusti uppgick till totalt 2 432 MSEK och 29,97 SEK per aktie.

Bures årsstämma 2012 beslutade att ge Bures styrelse mandat att förvärva egna aktier upp till tio procent av det totala antalet aktier. Per den 30 juni 2012 hade Bure återköpt 201 298 aktier. Per 15 augusti har Bure återköpt 255 256 aktier till en snittkurs på 22,27 SEK.

Bures portfölj

Portföljen består per den 30 juni 2012 av 7 portföljbolag, varav fyra noterade innehav. Bolagen är verksamma inom branscherna transport, tjänster, bio- och medicinteknik samt elektronik /industri. Bure arbetar kontinuerligt med att utvärdera och granska portföljsammansättningen med avseende på marknadsvärde, värdepotential och risk. Det är Bures möjligheter till att skapa värde som avgör om vi skall vara ägare eller inte.

PORTFÖLJBOLAGEN JANUARI – JUNI 2012 (BEFINTLIGA ENHETER)1

Nettoomsättning,
MSEK
EBITA, MSEK2 EBITA
marginal, %
Ägar-
andel %
6 mån
2012
6 mån
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Noterade innehav
Micronic Mydata 38,0 596,0 498,5 -6,2 -52,7
PartnerTech 43,0 1 174,4 1 148,7 32,7 8,1 2,8 0,7
Vitrolife 28,5 209,0 175,7 31,8 22,7 15,1 12,9
Onoterade innehav
Mercuri International 98,7 296,6 295,7 10,4 16,6 4,2 5,6
RushRail 30,0 69,4 39,4 1,1 -0,5 1,5
Theducation 79,8 118,7 114,7 -3,2 -6,0
Totalt 2 464,1 2 272,7 66,6 -11,8
Bures andel 3 1 199,4 1 128,7 28,8 1,4

1) Tabellen inkluderar innehav per den 30 juni 2012. Inga siffror fanns tillgängliga för MedCap vid rapportens offenligtgörande.

2) EBITA definieras som rörelseresultat före goodwillnedskrivningar och före avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.

3) Bures andel av omsättning och EBITA är beräknad utifrån den tid som Bure ägt portföljbolaget och ägarandelen vid periodens slut. Jämförelsetalet är beräknat pro forma med samma ägarandel vid periodens slut innevarande år. Vid beräkning av Bures andel har hänsyn tagits till Bures faktiska rätt till andel av resultatet efter beaktande av vinstdelningsavtal samt eliminering av internvinster.

1) Bures substansvärde består av marknadsvärdet på Bures noterade innehav samt det bokförda värdet i moderbolaget på övriga innehav plus likvida medel, kortfristiga placeringar samt övriga nettotillgångar.

INFORMATION OM PORTFÖLJBOLAGEN

NOTERADE BOLAG

MICRONIC MYDATA

Micronic Mydata AB är ett högteknologiskt företag som utvecklar, tillverkar och marknadsför en serie laserbaserade mönsterritare för framställning av fotomasker samt avancerad ytmonteringsutrustning för flexibel elektronikproduktion. Verksamheten i koncernen är organiserad i två affärsområden, mönsterritare och ytmontering.

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Resultaträkningar
Nettoomsättning 300,7 243,5 596,0 498,5 1 197,6
Rörelsens kostnader -309,7 -278,0 -602,2 -551,2 -1 258,7
EBITA -9,0 -34,5 -6,2 -52,7 -61,1
Av/nedskrivningar på
övervärden1
-1,3 -1,2 -2,3 -2,3 -4,6
Rörelseresultat -10,3 -35,7 -8,5 -55,0 -65,7
Finansnetto 1,6 1,7 3,7 3,9 8,7
Resultat före Skatt -8,7 -34,0 -4,8 -51,1 -57,0
Skatt -10,6 -9,0 -22,8 -17,3 -31,8
Periodens resultat -19,3 -43,0 -27,5 -68,4 -88,8

1) Avser övervärden på teknologi.

MSEK 6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Nyckeltal
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) 451 573 529
Balansomslutning 1 499 1 611 1 587
Eget kapital 1 206 1 243 1 232
Kassaflöde från löpande verksamheten -72 17 -15
Medeltal anställda 575 558 561
  • • Omsättningen för andra kvartalet uppgick till 301 MSEK (244), en ökning med 23 procent.
  • • Omsättningen för Mönsterritare (PG) uppgick till 112 MSEK (66), en ökning med 70 procent.
  • • Omsättningen för Ytmontering (SMT) uppgick till 189 MSEK (177), en ökning med 7 procent.
  • • EBITA för andra kvartalet uppgick till -9 MSEK (-35). För PG uppgick EBITA till -32 MSEK (-57) och för SMT till 23 MSEK (22).
  • • Inom rörelseresultatet för PG särredovisas LDI från och med 2012 och uppgick till -51 MSEK för kvartalet. Den underliggande verksamhetens rörelseresultat uppgick därmed till 19 MSEK.
  • • Orderingången för kvartalet uppgick till 241 MSEK (313).
  • • Eftermarknadsförsäljningen inom SMT fortsätter att utvecklas väl, under andra kvartalet har en FPS maskritare levererats.
  • • Aktiekursen steg under andra kvartalet med 11 procent.

PARTNERTECH

PartnerTech utvecklar och tillverkar produkter på uppdrag av ledande företag, främst inom områdena Försvar & marin, Industri, Informationsteknologi, Medicinsk teknik och instrument, Miljöteknik samt Sälj- och betalningslösningar.

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Resultaträkningar
Nettoomsättning 563,9 562,0 1 174,4 1 148,7 2 322,2
Rörelsens kostnader -552,3 -557,0 -1 141,7 -1 140,6 -2 274,9
EBITA 11,6 5,0 32,7 8,1 47,3
Av/nedskrivningar på
övervärden
Rörelseresultat 11,6 5,0 32,7 8,1 47,3
Finansnetto -11,3 -4,8 -11,9 -9,5 -28,7
Resultat före Skatt 0,3 0,2 20,8 -1,4 18,6
Skatt -0,1 -8,2 -2,8 -13,4
Periodens resultat 0,3 0,2 12,6 -4,2 5,2
MSEK 6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Nyckeltal
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) -298 -353 -270
Balansomslutning 1 242 1 263 1 170
Eget kapital 478 481 461
Kassaflöde från löpande verksamheten 6 19 127
Medeltal anställda 1 334 1 276 1 292
  • • Omsättningen ökade med 1 procent för andra kvartalet och uppgick till 564 MSEK (562).
  • • Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 12 MSEK (5). Rörelsemarginalen uppgick till 2 procent.
  • • I april erhölls nya ordrar till ett sammanlagt värde av ca 90 MSEK från två kunder inom försvarsindustrin.
  • • I maj förvärvade PartnerTech Aerodyn AB, som inriktar sig på kontraktstillverkning av tunga komponenter till fartygsframdrivning med propellersystem eller vattenjetaggregat.
  • • I juni tecknade PartnerTech en avsiktsförklaring med BAE GCS om tillverkning och test av försvarselektronik i Vellinge och Karlskoga. I juni tecknades även ett samarbetsavtal med ABB Substation Automation Products avseende elektronikkomponenter.
  • • Aktiekursen sjönk under andra kvartalet med 21 procent.

NOTERADE BOLAG, forts ONOTERADE BOLAG

VITROLIFE

Vitrolife är en internationellt verksam bioteknologisk/medicinteknisk koncern med verksamhet inom fertilitet och transplantation. Vitrolife arbetar med att utveckla, tillverka och sälja avancerade produkter och system för preparation, odling och förvaring av mänskliga celler, vävnader och organ.

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Resultaträkningar
Nettoomsättning 109,3 87,7 209,0 175,7 356,1
Rörelsens kostnader -92,7 -75,1 -177,2 -153,0 -315,2
EBITA 16,7 12,6 31,8 22,7 40,9
Av/nedskrivningar på
övervärden
Rörelseresultat 16,7 12,6 31,8 22,7 40,9
Finansnetto 1,6 2,0 0,6 3,8 4,2
Resultat före skatt 18,3 14,6 32,4 26,5 45,1
Skatt -5,0 -4,6 -9,6 -7,6 -14,5
Periodens resultat 13,3 10,0 22,7 18,9 30,6
MSEK 6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Nyckeltal
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) -47 -57 -46
Balansomslutning 501 442 467
Eget kapital 356 322 344
Kassaflöde från löpande verksamheten 34 16 39
Medeltal anställda 211 211 211
  • • Omsättningen för andra kvartalet uppgick till 109 MSEK (88), en ökning med 25 procent.
  • • Omsättningstillväxten var 20 procent i lokala valutor.
  • • Omsättningstillväxten inom Fertilitet var 21 procent i lokala valutor samt 25 procent i SEK. Inom Transplantation var omsättningstillväxten 18 procent i lokala valutor och 25 procent i SEK.
  • • Rörelseresultatet uppgick till 17 MSEK (13), vilket motsvarar en ökning med 32 procent. Rörelsemarginalen uppgick till 15 procent (14).
  • • Vitrolife ingick avtal om att förvärva Cryo Management Ltd, en av världens ledande aktörer inom time-lapse för IVF, baserat i Ungern.
  • • Styrelsen har beslutat att inleda förberedelser för en avknoppning av transplantationsverksamheten. Avknoppningen planeras ske under andra halvåret 2012 genom utdelning av aktierna i dotterbolaget Xvivo Perfusion AB i enlighet med "Lex Asea".
  • • Thomas Axelsson utsedd till VD för Vitrolife.
  • • Aktiekursen steg under andra kvartalet med 12 procent.

MERCURI INTERNATIONAL

Mercuri International är Europas ledande konsult- och utbildningsföretag inom försäljning och ledarskap med verksamhet i alla världsdelar via helägda dotterbolag och franchisetagare. Mercuri erbjuder företagsanpassade utvecklingsprogram, öppna kurser, analysverktyg, e-learning och simuleringsverktyg inom försäljning och verksamhetsutveckling.

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Resultaträkningar
Nettoomsättning 154,0 162,9 296,6 295,7 561,7
Rörelsens kostnader -149,6 -147,4 -286,2 -279,1 -539,7
EBITA 4,4 15,5 10,4 16,6 22,0
Av/nedskrivningar på
övervärden
Rörelseresultat 4,4 15,5 10,4 16,6 22,0
Finansnetto 0,0 -3,0 -3,1 -6,2 -7,6
Resultat före skatt 4,4 12,5 7,3 10,4 14,4
Skatt -0,6 -4,0 -1,6 -5,2 11,3
Periodens resultat 3,8 8,5 5,7 5,2 25,7
MSEK 6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Nyckeltal
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) -89 -145 -71
Balansomslutning 532 530 525
Eget kapital 260 198 261
Kassaflöde från löpande verksamheten -7 -20 14
Medeltal anställda 411 409 409

• Omsättningen minskade med 5 procent till 154 MSEK (163) för kvartalet.

  • • Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till 4 MSEK (16) och rörelsemarginalen uppgick till 3 procent (9).
  • • Den turbulenta makrosituationen i ett flertal europeiska länder har medfört en minskad efterfrågan vilket resulterat i lägre omsättning och minskat resultat för andra kvartalet jämfört med föregående år.
  • • Under kvartalet förvärvades en utbildningsverksamhet i Danmark. Förvärvet medför att Mercuri blir marknadsledande i Danmark. Mercuri har också ingått ett 5-årigt avtal om att förse Business Danmark med sälj- och ledarskapsutbildningar.
  • • Flertalet internationella kundavtal har tecknats under kvartalet, varav ett med en världsledande koncern.
  • • Patrick Ståhle tillträdde vid årsstämman som ny styrelseordförande.

ONOTERADE BOLAG, forts

RUSHRAIL AB

RushRail AB är en tågoperatör som idag levererar godstransporttjänster. RushRail konkurrerar med hög servicegrad, flexibilitet och kvalitet på den svenska transportmarknaden.

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Resultaträkningar
Nettoomsättning 36,1 23,6 69,4 39,4 85,3
Rörelsens kostnader -37,0 -24,4 -68,3 -39,9 -87,1
EBITA -0,9 -0,8 1,1 -0,5 -1,8
Av/nedskrivningar på
övervärden
Rörelseresultat -0,9 -0,8 1,1 -0,5 -1,8
Finansnetto -0,1 -0,1 -0,2 -0,1 -0,3
Resultat före skatt -1,0 -0,9 0,9 -0,6 -2,1
Skatt
Periodens resultat -1,0 -0,9 0,9 -0,6 -2,1
MSEK 6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Nyckeltal
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) 20 0 0
Balansomslutning 34 10 14
Eget kapital 21 1 1
Kassaflöde från löpande verksamheten 1 0 -1
Medeltal anställda 33 11 11
  • • Omsättningen för perioden januari–juni 2012 uppgick till 69,4 MSEK.
  • • EBITA för perioden uppgick till 1,1 MSEK (-0,5).
  • • RushRail startade sin tågoperatörsverksamhet i slutet av 2010 vilket gör att jämförelsetalen 2011 innehåller engångskostnader hänförliga till uppstart.
  • • RushRail och Trätåg AB tecknade i maj avtal om transporter av virke på järnväg. Trätåg, vilket är ett bolag som samägs av Stora Enso och Korsnäs, transporterar ca 2,8 miljoner ton virke per år. Det motsvarar ca 70 fullastade tågset varje vecka året runt. Avtalet är ett av de större av sitt slag i Sverige med ett avtalsvärde på över 700 MSEK.
  • • Implementerings- och transaktionskostnader för Trätågsuppdraget har belastat första halvåret 2012. Ytterligare implementeringskostnader förväntas under tredje och fjärde kvartalet 2012 innan uppdraget för Trätåg startar 1 januari 2013.

THEDUCATION

Theducation är en långsiktig målinriktad aktör inom utbildning och skola som med erfarna lärare, modern teknik och ny forskning kring lärandets villkor vill ge eleverna de bästa förutsättningarna för att lyckas med sina aktiviteter.

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Resultaträkningar
Nettoomsättning 59,0 57,4 118,7 114,7 234,6
Rörelsens kostnader -59,6 -60,6 -121,9 -120,7 -236,5
EBITA -0,6 -3,2 -3,2 -6,0 -1,9
Av/nedskrivningar på
övervärden
-0,9 -0,8 -1,7 -1,7 -3,2
Rörelseresultat -1,5 -4,0 -4,9 -7,7 -5,1
Finansnetto -0,6 -0,5 -1,2 -1,1 -2,2
Resultat före skatt -2,1 -4,5 -6,1 -8,8 -7,3
Skatt
Periodens resultat -2,1 -4,5 -6,1 -8,8 -7,3
MSEK 6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Nyckeltal
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) -30 -22 -28
Balansomslutning 81 76 84
Eget kapital -1 3 4
Kassaflöde från löpande verksamheten -2 -4 -1
Medeltal anställda 252 246 251
  • • Omsättningen har ökat med 3 procent till 59 MSEK (57) för andra kvartalet. Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till -2 MSEK (-4).
  • • Affärsområdet Friskola ökade sin omsättning för perioden med 9 procent till 69 MSEK. Lönsamheten minskade med 18 procent beroende till stora delar på prissänkningar från flera kommuner samt ökade personalkostnader i samband med uppstart av grundskola i Linköping och den nya skollagen GY11.
  • • Omsättningen inom affärsområdet Vuxenutbildning minskade med 4 procent till 37 MSEK. Minskningen beror till stora delar på minskade volymer inom Storstockholmsregionen.
  • • Affärsområdet Yrkeshögskola minskade omsättningen med 1 procent till 12 MSEK.
  • • Ökad lönsamhet för affärsområdena Yrkeshögskola samt Vuxenutbildning.
  • • Arbetet med att anpassa verksamhetens kostnader fortsätter.

BURES SUBSTANSVÄRDE PER INNEHAV DEN 30 JUNI 2012

Andel kapital
%
Andel röster
%
Substansvärde
MSEK
Noterade innehav (marknadsvärde)
Micronic Mydata 37,9 37,9 504
PartnerTech1 42,9 42,9 138
Vitrolife 28,5 28,5 307
MedCap 1 11,3 11,3 22
Summa noterade innehav 971
Onoterade innehav (bokförda värden moderbolag)
Mercuri International 98,7 98,7 233
RushRail AB 30,0 30,0 20
Theducation 79,8 79,8 20
Övriga bolag2 35
Summa onoterade innehav 308
Likvida medel 366
Övriga nettotillgångar 186
Tillgångar som innehas för försäljning 3 609
Totalt substansvärde 2 440
Substansvärde per aktie fördelat på 81 155 943 aktier 4 30,06
Moderbolagets eget kapital 2 248
Eget kapital per aktie fördelat på 81 155 943 aktier 4 27,69

1) Innehaven för PartnerTech och MedCap inkluderar även indirekt innehav genom dotterbolaget G Kallstrom.

2) Innehåller bl a 7 st vilande bolag.

3) Hänförligt till innehaven Carnegie Holding, Carnegie Asset Management och Max Matthiessen.

4) Exkluderar återköpta aktier 201 298 st.

Kommentar till tabellen:

Bures innehav utgörs av noterade/onoterade innehav, vilket medför att eventuella övervärden på onoterade innehav inte framgår. Onoterade bolag redovisas löpande till bokfört värde. Läsaren ges istället möjlighet att, genom att information om resultat och finansiell ställning redovisas per portföljbolag, själv skaffa sig en uppfattning om marknadsvärdet på respektive innehav.

Bure gör löpande kassaflödesvärderingar av sina portföljbolagsinnehav för att utvärdera om det bokförda värdet skall justeras. Om en kassaflödesvärdering indikerar ett värde som understiger bokfört värde, sker en nedskrivning. På motsvarande sätt kan värdet för ett bolag som tidigare skrivits ned reverseras om värdet åter stigit.

Delårsrapport januari – juni 2012

KONCERNEN

Som en följd av att Bure är ett investeringsbolag varierar koncernens sammansättning av dotter- och intressebolag i takt med förvärv och avyttringar. Detta medför att den konsoliderade koncernresultaträkningen är svåranalyserad och för en ändamålsenlig analys bör utvecklingen och ställningen analyseras bolag för bolag. På sidorna 3– 5 lämnas utförligare information om portföljbolagen.

Resultat för andra kvartalet 2012

Koncernens intäkter för andra kvartalet uppgick till 212 MSEK (240). Nettoomsättningen uppgick till 215 MSEK (223).

Koncernens rörelseresultat uppgick för kvartalet till -37 MSEK (-15). Av rörelseresultatet utgör resultat från befintliga dotterbolag 4 MSEK (12). Resultatandelar från intressebolag uppgår till -5 MSEK (14).

Av resultatandelar från intressebolag är -6 MSEK hänförliga till Carnegie Holding, -7 MSEK till Micronic Mydata, 1 MSEK till Carnegie Asset Management, 3 MSEK till Max Matthiessen samt 4 MSEK hänförligt till Vitrolife.

Beräknat exitresultat har påverkat rörelseresultatet negativt med -19 MSEK (0) härrörande till avyttringen av Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen.

Resultatet har påverkats av nedskrivningar i portföljbolag på -6 MSEK (-18), hänförliga till PartnerTech. Resterande del utgörs av moderbolagets rörelseresultat.

Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till -35 MSEK (-3). Resultatet efter skatt uppgick till -36 MSEK (-6).

Resultat för perioden januari–juni 2012

Koncernens intäkter för perioden uppgick till 424 MSEK (447). Nettoomsättningen uppgick till 419 MSEK (417).

Koncernens rörelseresultat uppgick för perioden till -15 MSEK (12). Av rörelseresultatet utgör resultat från befintliga dotterbolag 4 MSEK (11). Resultatandelar från intressebolag uppgår till 2 MSEK (23). Av resultatandelar från intressebolag är -11 MSEK hänförliga till Carnegie Holding, -10 MSEK till Micronic Mydata, 5 MSEK till Carnegie Asset Management, 7 MSEK till Max Matthiessen, 5 MSEK till PartnerTech samt 6 MSEK hänförligt till Vitrolife.

Beräknat exitresultat har påverkat rörelseresultatet negativt med -19 MSEK (0) härrörande till avyttringen av Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen.

Resultatet har påverkats av reversering av nedskrivningar i portföljbolag på 15 MSEK (-10), hänförliga till PartnerTech. Resterande del utgörs av moderbolagets rörelseresultat.

Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till -13 MSEK (8). Resultatet efter skatt uppgick till -15 MSEK (3).

Finansiell ställning

Eget kapital för koncernen uppgick vid periodens utgång till 2 257 MSEK (2 441) och soliditeten till 88 procent (88). Koncernen hade vid utgången av perioden en redovisad nettolånefordran på 474 MSEK (521), vilken bestod av räntebärande tillgångar på 571 MSEK (640) och räntebärande skulder på 97 MSEK (119).

MODERBOLAGET Resultat för andra kvartalet 2012

Moderbolagets resultat för andra kvartalet uppgick till 248 MSEK (-65). Beräknat exitresultat hänförligt till försäljningen av Carnegie-innehaven uppgick till 279 MSEK. Resultatet har påverkats av nedskrivningar om -28 MSEK (26) hänförliga till marknadsvärdet på Bures noterade innehav i Micronic Mydata med 2 MSEK samt PartnerTech med -30 MSEK. Utdelningar har påverkat resultatet positivt med 4 MSEK varav 3 MSEK från portföljbolaget Vitrolife. Förvaltningskostnaderna uppgick för kvartalet till -8 MSEK (-8). Moderbolagets finansnetto uppgick i kvartalet till 0 MSEK (6). Förändring verkligt värde finansiella instrument har påverkat finansnettot negativt med -2 MSEK (-2).

Resultat för perioden januari–juni 2012

Moderbolagets resultat för perioden uppgick till 298 MSEK (-51). Beräknat exitresultat hänförligt till försäljningen av Carnegie-innehaven uppgick till 279 MSEK.

Resultatet har påverkats av reversering av nedskrivning om 26 MSEK (14) hänförligt till marknadsvärdet på Bures noterade innehav i Micronic Mydata med 2 MSEK samt PartnerTech med 24 MSEK. Utdelningar har påverkat resultatet positivt med 4 MSEK varav 3 MSEK från portföljbolaget Vitrolife. Förvaltningskostnaderna uppgick för perioden till -17 MSEK (-16). Moderbolagets finansnetto uppgick för perioden till 6 MSEK (5) och är i huvuddel hänförligt till ränteintäkter på lån utställda till koncernbolag.

Finansiell ställning

Moderbolagets eget kapital uppgick vid periodens utgång till 2 248 MSEK (2 113) och soliditeten till 99 procent (94). Moderbolaget hade vid utgången av perioden likvida medel och kortfristiga placeringar på 366 MSEK (522). Under kvartalet påverkade utdelning till aktieägare nettolånefordran negativt med 24 MSEK. Under kvartalet har moderbolaget kvittat 88 MSEK i räntebärande skulder i dotterbolag mot räntefria fordringar i dotterbolag vilket påverkat nettolånefordran positivt.

Sammansättning av nettolånefordran i moderbolaget

Nettolånefordran/skuld
MSEK
30 juni
2012
30 juni
2011
31 dec
2011
Räntebärande tillgångar
Fordringar på dotterbolagen 136 117 91
Andra räntebärande fordringar 51 58 52
Likvida medel 366 522 476
553 697 619
Räntebärande skulder
Skulder till dotterbolagen 88 88
Nettolånefordran 553 609 529

Placering av likviditet

Bure kan normalt placera överskottslikviditet i räntebärande placeringar med en säkerhet hos motpart i form av svenska staten, svensk bank eller svenskt bolåneinstitut. Därutöver kan ett av Bures styrelse utsett placeringsråd besluta om andra placeringar.

Per den 30 juni 2012 hade Bure 80 MSEK i kortfristiga placeringar.

Investeringar och avyttringar under perioden januari–juni 2012

Avyttringar

Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen

I maj ingick Bure avtal om att avyttra sina andelar i Carnegie-innehaven som förvärvades av Riksgälden februari 2009.

Köpeskillingen utgörs av en kontantdel på 629 MSEK och en möjlig tilläggsköpeskilling på maximalt 106 MSEK. Kontantdelen sker i två delbetalningar, varav den sista beräknas ske innan årets slut.

Bure ägde innan transaktionen 26,3 procent i Carnegie Holding, 28,0 procent i Carnegie Asset Management samt 17,5 procent i Max Matthiessen. Transaktionen gav en beräknad exitvinst i moderbolaget på 279 MSEK. Beräknat exitresultat i koncernen blev -19 MSEK. Bure har inte inkluderat den möjliga tilläggsköpeskillingen i resultatet. Transaktionen kräver myndigheternas godkännande vilket förväntas ske under innevarande år. Portföljbolagen har klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning.

Förvärv

Ellok och tågoperatör

Under maj månad investerade Bure ca 225 MSEK i moderna ellok från Bombardier av modellen TRAXX. Dessa lok kommer att nyttjas av tågoperatören RushRail i samband med det mångåriga transportavtal RushRail nyligen har tecknat med Trätåg AB. Trätåg är ett bolag ägt av Stora Enso och Korsnäs. Loken kommer enligt plan att levereras under fjärde kvartalet 2012. Per den 30 juni hade Bure betalat ca 20 procent av den totala köpeskillingen.

Bure investerade samtidigt genom en riktad nyemission 20 MSEK i RushRail AB och erhöll en ägarandel om 30 procent.

MedCap AB

Bure har under andra kvartalet förvärvat aktier i Life Science bolaget MedCap AB (publ), noterat på NASDAQ OMX First North. Per den 30 juni ägde Bure totalt 13,7 miljoner aktier, vilket motsvarar ca 11 procent av det totala antalet aktier.

Redovisat eget kapital per aktie

Vid periodens utgång uppgick koncernens eget kapital per aktie till 27,82 SEK per aktie jämfört med 28,57 SEK per den 31 december 2011.

Bureaktien

Bures börsvärde (exklusive återköpta aktier) uppgick vid utgången av perioden till 1 873 MSEK att jämföra med 1 302 MSEK vid utgången av 2011. Substansvärdet per aktie uppgick till 30,06 SEK per den 30 juni (24,56). Substansvärdet per aktie per den 14 augusti var 29,97 SEK.

Kursutveckling/Totalavkastning 14 aug
2012
30 juni
2012
31 dec
2011
Börskurs, SEK 22,40 23,1 16,0
Totalavkastning sedan årsskiftet, % 34,2 40,6 -43,5

ÄGARSTATISTIK

Bures största ägare per den 30 juni 2012 var Nordea Investment funds med 11,6 procent, Dag Tigerschiöld med 11,3 procent, Patrik Tigerschiöld med 7,3 procent samt familjen Björkman med 6,4 procent. Antalet aktieägare har sedan årsskiftet minskat till 20 708 från 20 898 per den 31 december 2011.

För mer information om Bures aktieägare se www.bure.se under rubriken Investor Relations/Aktieägare.

BURES FÖRLUSTAVDRAG

Burekoncernen innehade förlustavdrag vid ingången av 2012 uppgående till cirka 630 MSEK varav 462 MSEK avser moderbolaget. Fusionen med Skanditek Industriförvaltning, som skedde 2010, innebar att förlustavdrag på ca 110 MSEK tillfördes moderbolaget. Förlustavdragen i moderbolaget är spärrade till och med utgången av år 2015 med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek. Dotterbolagens förlustavdrag kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag. Uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdrag i koncernen har värderats till 26 MSEK (26).

VALUTAEXPONERING

Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och Euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna, varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och resultaträkning utsatt för omräkningsdifferenser vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper.

VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering.

Bure har ett antal grundläggande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moderbolaget, vilket innebär att moderbolaget i normalfallet inte har ansvar för portfölj bolagens förpliktelser och portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portföljbolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. I Bures årsredovisning för 2011 ges en utförlig beskrivning av koncernens riskexponering och riskhantering i förvaltningsberättelsen samt not 22. Det bedöms inte ha tillkommit några väsentliga risker utöver de risker som beskrivits i årsredovisningen och i denna delårsrapport.

TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE

Bures transaktioner med närstående framgår av Bures årsredovisning 2011 not 31.

VIKTIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG

Inga väsentliga händelser har skett efter rapportperiodens utgång.

Stockholm den 15 augusti 2012

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande bild av koncernens verksamhet, ställning och resultat. De lämnade uppgifterna stämmer med de faktiska förhållandena i verksamheten och ingenting av väsentlig betydelse har utelämnats som skulle kunna påverka den bild av koncernen och moderbolaget som skapats av redovisningen.

Björn Björnsson Styrelsens Ordförande Patrik Tigerschiöld VD

Hans Biörck

Carl Björkman Eva Gidlöf Håkan Larsson Mathias Uhlén

Bure Equity AB (publ)

Denna delårsrapport har ej varit föremål för någon översiktlig granskning av revisorerna.

KOMMANDE RAPPORTERINGSTILLFÄLLEN

FÖR INFORMATION KONTAKTA

Delårsrapport januari – september 2012 14 november 2012
Bokslutskommuniké 2012 21 februari 2013

Patrik Tigerschiöld, VD 08- 614 00 20 Andreas Berglin, CFO 08- 614 00 20

KONCERNENS RESULTATRÄKNING

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Kvarvarande verksamhet
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
Not 1
215,0 223,4 419,3 416,5 805,9
Övriga rörelseintäkter 1,9 1,7 2,4 2,8 5,7
Exitvinster 0,4 3,9 16,9
Resultatandelar i intresseföretag -5,4 14,4 1,9 23,3 -42,3
Summa rörelsens intäkter 211,5 239,9 423,6 446,5 786,2
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader -78,4 -76,9 -146,3 -142,0 -275,7
Personalkostnader -131,1 -129,3 -258,4 -253,1 -493,8
Avskrivningar och nedskrivningar -11,1 -24,6 3,2 -23,2 -51,9
Övriga rörelsekostnader -8,8 -8,1 -17,5 -16,1 -33,0
Exitförluster1 -19,1 -19,1
Rörelseresultat
Not 1
-37,0 1,0 -14,5 12,1 -68,2
Finansnetto 1,6 -4,1 1,4 -3,7 2,3
Resultat efter finansiella poster -35,4 -3,1 -13,1 8,4 -65,9
Skatt på periodens resultat -0,6 -4,0 -1,6 -5,2 11,4
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet -36,0 -7,1 -14,7 3,2 -54,5
Avvecklad verksamhet
Periodens resultat från avvecklad verksamhet
Not 2
0,7 1,0 1,0
Periodens resultat inklusive avvecklad verksamhet -36,0 -6,4 -14,7 4,2 -53,5
Hänförligt till
innehavare av icke bestämmande inflytande 0,1 -0,5 -0,4 -1,4 5,2
innehavare av aktier i moderbolaget -36,1 -5,9 -14,3 5,6 -58,7
Genomsnittligt antal aktier, tusental 81 342 88 649 81 347 89 144 86 115
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental 81 342 88 649 81 347 89 144 86 115
Periodens resultat per aktie i kvarvarande verksamhet före utspädning, SEK -0,44 -0,08 -0,18 0,04 -0,63
Periodens resultat per aktie i avvecklad verksamhet före utspädning, SEK -0,00 0,01 0,00 0,01 0,01
Periodens resultat per aktie före utspädning, SEK2 -0,44 -0,07 -0,18 0,05 -0,62

1) Beräknat exitresultat för innehaven Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen.

2) Ingen utspädningeffekt per rapporterat datum.

RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Periodens resultat -36,0 -6,4 -14,7 4,2 -53,5
Verkligt värde värdering av tillgångar till försäljning -2,1 -10,8 0,2 -11,5 -6,7
Omräkningsdifferenser -1,6 12,8 -7,0 4,9 -14,0
Årets summa övrigt totalresultat -3,7 -2,0 -6,8 -6,6 -20,7
Totalresultat för perioden -39,7 -4,4 -21,5 -2,4 -74,2
Hänförligt till
innehavare av icke bestämmande inflytande 0,1 -0,5 -1,1 0,1 4,6
innehavare av aktier i moderbolaget -39,8 -3,9 -20,4 -2,5 -78,8

RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING, KONCERNEN

MSEK 30 juni
2012
30 juni
2011
31 dec
2011
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 278,4 280,9 274,6
varav goodwill 265,2 274,4 269,2
Materiella anläggningstillgångar 39,6 44,2 45,3
Finansiella anläggningstillgångar 1 481,0 1 615,2 1 456,4
Varulager m.m. 3,5 4,1 3,9
Kortfristiga fordringar 292,6 246,9 228,4
Likvida medel och kortfristiga placeringar 472,9 592,1 611,1
Summa tillgångar 2 568,0 2 783,4 2 619,7
varav räntebärande tillgångar 570,8 640,4 687,3
Eget kapital och skulder
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 215,5 2 437,1 2 280,6
Eget kapital hänförligt till minoriteten 41,5 4,1 43,9
Summa eget kapital 2 257,0 2 441,2 2 324,5
Långfristiga skulder 32,5 63,3 39,6
Kortfristiga skulder 278,5 278,9 255,6
Summa skulder 311,0 342,2 295,2
Summa eget kapital och skulder 2 568,0 2 783,4 2 619,7
varav räntebärande skulder 97,3 119,1 93,9
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter 221,3 218,2 230,9
Eventualförpliktelser 43,5 42,1

RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, KONCERNEN

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
MSEK
Koncernen
Aktie
kapital
Övrigt
tillskj.
kapital
Reserver Balanserade
vinstmedel
inkl årets res
Minoritets
andel
Totalt
eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2011 534,3 713,9 -50,7 1 420,5 2,9 2 620,9
Periodens totalresultat -20,6 -58,8 5,2 -74,2
Inlösenprogram -25,7 -139,7 0,4 -165,4
Fondemission 26,7 -26,7
Transaktion med innehavare av icke bestämmande inflytande -16,2 35,8 19,6
Utgivna optioner 1,2 1,2
Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag -1,2 -1,2
Återköp aktier -76,4 -76,4
Eget kapital per 31 december 2011 535,3 713,9 -71,3 1 102,7 43,9 2 324,5
Ingående balans per 1 januari 2012 535,3 713,9 -71,3 1 102,7 43,9 2 324,5
Periodens totalresultat -6,8 -14,3 -0,4 -21,5
Utdelning -24,4 -24,4
Transaktion med innehavare av icke bestämmande inflytande -15,9 -15,9
Utgivna Optioner 0,7 0,7
Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag -2,0 -2,0
Återköp Aktier -4,4 -4,4
Eget kapital per 30 juni 2012 535,3 713,9 -78,1 1 044,4 41,5 2 257,0

RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, KONCERNEN

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -15,2 6,8 -20,4 -2,8 29,2
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital -28,9 -9,7 -47,0 -43,3 -27,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten -44,1 -2,9 -67,4 -46,1 2,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten -41,9 8,9 -47,3 6,4 48,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -38,8 -166,7 -24,4 -151,4 -228,4
Periodens kassaflöde -124,8 -160,7 -139,1 -191,1 -177,6
Likvida medel vid periodens början 596,8 752,1 611,1 780,8 780,8
Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond 0,9 0,7 0,9 2,4 7,9
Likvida medel vid periodens slut 472,9 592,1 472,9 592,1 611,1

RESULTATRÄKNING, MODERBOLAGET

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Periodens intäkter
Investeringsverksamheten
Utdelningar 4,3 3,3 4,3 4,5 4,6
Exitvinster 1 279,0 0,1 279,0 0,1 1,6
Reverseringar -27,5 25,5 14,1
Övriga intäkter
Totala intäkter 255,8 3,4 308,8 18,7 6,2
Nedskrivningar -59,8 -59,8 -101,5
Förvaltningskostnader -8,4 -7,9 -16,9 -15,6 -34,5
Resultat före finansiella intäkter och kostnader 247,4 -64,3 291,9 -56,7 -129,8
Finansnetto 0,5 -0,7 6,1 5,0 17,7
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader 247,9 -65,0 298,0 -51,7 -112,1
Skatt på periodens resultat
Periodens resultat 247,9 -65,0 298,0 -51,7 -112,1
Genomsnittligt antal aktier, tusental 81 316 88 649 81 330 89 145 86 115
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental 81 316 88 649 81 330 89 145 86115
Resultat per aktie, SEK 3,04 -0,73 3,66 -0,58 -1,30
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3,04 -0,73 3,66 -0,58
Medelantal anställda 7 7 7 6 7

1) Beräknat exitresultat för 2012 hänföret till innehaven Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen.

BALANSRÄKNINGAR, MODERBOLAGET

MSEK 30 juni
2012
30 juni
2011
31 dec
2011
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 0,5 0,4 0,5
Finansiella anläggningstillgångar 1 095,6 1 438,0 1 374,4
Långfristiga fordringar 57,9 120,2 55,5
Kortfristiga fordringar 146,3 159,2 184,0
Likvida medel och kortfristiga placeringar 366,4 521,6 476,4
Tillgångar som innehas för försäljning 609,3
Summa tillgångar 2 276,0 2 239,4 2 090,8
Varav räntebärande tillgångar 553,0 697,0 628,9
Eget kapital och skulder
Eget kapital 2 247,5 2 113,4 1 977,6
Långfristiga skulder 5,5 6,2 5,2
Kortfristiga skulder 23,0 119,8 108,0
Summa eget kapital och skulder 2 276,0 2 239,4 2 090,8
Varav räntebärande skulder 88,0 95,3
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter
Anvarsförbindelse 37,8 37,8 37,8

KASSAFLÖDESANALYSER, MODERBOLAGET

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring
av rörelsekapital
-3,9 -7,7 -6,8 -8,1 -10,3
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital -4,9 -5,1 -5,8 -10,8 -7,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten -8,8 -12,8 -12,6 -18,9 -18,2
Kassaflöde från investeringsverksamheten -15,7 7,3 -15,8 16,9 -42,9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -82,1 -161,4 -82,1 -183,6 -166,1
Periodens kassaflöde -106,6 -166,9 -110,5 -185,6 -227,2
Likvida medel vid periodens början 472,5 684,4 476,4 704,8 704,8
Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond 0,5 4,1 0,5 2,4 -1,4
Likvida medel vid periodens slut 366,4 521,6 366,4 521,6 476,4

FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, MODERBOLAGET

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Ingående eget kapital 2 027,7 2 343,6 1 977,6 2 330,3 2 330,3
Utdelning -24,4 -24,4
Inlösenprogram -164,1 -164,1 -164,1
Kostnader relaterade till inlösenprogram -1,1 -1,1 -1,3
Utställda optioner 0,7 0,7 1,2
Återköp egna aktier -4,4 -4,4 -76,4
Periodens resultat 247,9 -65,0 298,0 -51,7 -112,1
Utgående eget kapital 2 247,5 2 113,4 2 247,5 2 113,4 1 977,6

Redovisningsprinciper

Bure tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i not 1 i årsredovisningen för 2011.

Nya eller omarbetade standarder, tolkningar och förbättringar som antagits av EU och som ska tillämpas från och med 1 januari 2012 har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning under 2011.

NOT 1 – SEGMENTSRAPPORTERING

Redovisning per rörelsesegment

Bure har antagit den nya IFRS 8 standarden gällande redovisningen av rörelsesegment. Då Bure sedan tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt har inga förändringar skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan senast avgivna årsredovisning.

Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som dotterbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag". För respektive bolags verksamhet, se sidorna 3–5.

Theducation Mercuri Övriga bolag Eliminering m.m. Moderbolaget SUMMA
MSEK 6 mån
2012
6 mån
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Intäkter
Summa intäkter 297 295 119 115 4 6 420 416
Resultatandelar 2 23 2 23
Resultat
Resultat per rörelsegren -3 -6 10 16 2 23 9 33
Förvaltningskostnader -2 -17 -15 -19 -15
Reverseringar/nedskrivningar
i investeringsverksamhet
15 -10 -26 46 26 -46 15 -10
Utdelningar -4 -4 4 4
Exitresultat -19 4 -279 279 -19 4
Rörelseresultat -3 -6 10 16 -5 17 -309 42 292 -57 -14 12
Finansiellt netto 1 -4
Årets skattekostnad -2 -5
Kvarvarande verksamhet -15 3
Resultat från avvecklad verksamhet 1
Periodens resultat -15 4

Övriga upplysningar

Theducation Mercuri Övriga bolag Eliminering m.m. Moderbolaget SUMMA
MSEK 30
juni
2012
30
juni
2011
30
juni
2012
30
juni
2011
30
juni
2012
30
juni
2011
30
juni
2012
30
juni
2011
30
juni
2012
30
juni
2011
30
juni
2012
30
juni
2011
Tillgångar 89 81 532 530 168 181 -542 -709 1 542 1 155 1 789 1 238
Kapitalandelar 46 461 733 1 084 779 1 545
Summa tillgångar 89 81 532 530 168 181 -496 -248 2 275 2 239 2 568 2 783
Skulder 82 73 272 295 79 117 -150 -319 28 126 311 342
Ofördelade skulder
Summa skulder 82 73 272 295 79 117 -150 -305 28 126 311 342
Investeringar 1 37 1 37
Avskrivningar -3 -3 -4 -3 -4 -6 -11 -12

NOT 2 – RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET

MSEK Kv 2
2012
Kv 2
2011
6 mån
2012
6 mån
2011
Helår
2011
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 3,8 12,9 12,9
Exitvinster 0,3 0,3
Övriga rörelseintäkter
Resultatandelar i intresseföretag
Summa rörelsens intäkter 3,8 13,2 13,2
Rörelsens kostnader
Handelsvaror
Övriga externa kostnader -1,9 -5,3 -5,3
Personalkostnader -1,5 -6,8 -6,8
Avskrivningar och nedskrivningar -0,1 -0,1 -0,1
Övriga rörelsekostnader
Rörelseresultat 0,4 1,0 1,0
Finansnetto
Resultat efter finansiella poster 0,4 1,0 1,0
Skatter
Resultat från avvecklad verksamhet 1 0,4 1,0 1,0
Resultat per aktie före utspädning, SEK 0,01 0,01 0,01
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 0,01 0,01 0,01
Kassaflöde från löpande verksamhet -0,3
Kassaflöde från investeringsverksamhet -0,1
Kassaflöde från finansieringsverksamhet
Nettokassaflöden från avvecklade verksamheter -0,4

1) Avvecklad verksamhet avser Scandinavian Retail Center (SRC).

NOT 3 – EFFEKTER AV ÄNDRADE UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR

Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 11 i årsredovisningen för 2011. Inga förändringar har gjorts av dessa som skulle kunna ha en väsentlig inverkan på den aktuella delårsrapporten.

FEMÅRSÖVERSIKT

6 mån
Data per aktie1 2012 2011 2010 2009 2008
Substansvärde SEK2 30,06 25,01 26,98 25,75 29,14
Aktiekurs, SEK 23,10 16 32,80 34,8 24,7
Aktiekurs i procent av det egna kapitalet, % 83 59 126 135 85
Moderbolagets eget kapital per aktie, SEK 27,63 23,18 25,99 25,75 29,14
Moderbolagets eget kapital per aktie exkl. återköpta aktier, SEK 27,69 24,31 25,99 25,75 29,14
Koncernens eget kapital per aktie, SEK 27,74 27,24 29,20 29,73 29,56
Koncernens eget kapital per aktie exkl. återköpta aktier, SEK 27,81 28,57 29,20 29,73 29,56
Moderbolagets resultat per aktie, SEK 3,66 -1,30 2,28 -2,62 11,35
Moderbolagets resultat per aktie efter utspädning, SEK3 3,66 -1,30 2,28 -2,62 11,35
Koncernens resultat per aktie, SEK -0,44 -0,62 6,60 0,85 9,82
Koncernens resultat per aktie efter utspädning, SEK3 -0,44 -0,62 6,60 0,85 9,82
Antal aktier, tusental 81 357 85 328 89 646 50 349 83 915
Antal utställda optioner personal 1 619 800 260
Totala antalet aktier inklusive utestående optioner tusental 82 975 86 128 89 646 50 349 83 915
Antal aktier exkl. återköpta aktier, tusental 81 156 81 357 89 646 50 349 83 915
Genomsnittligt antal aktier, tusental 81 347 86 115 86 524 53 292 89 782
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental 81 347 86 115 86 524 53 292 89 782
Nyckeltal
Utdelning, SEK per aktie 0,3 9,80 0,3 8,55
Direktavkastning, % 1,3 29,90 0,86 34,62
Totalavkastning, % 40,6 -43,5 28,1 40,9 -2,8
Börsvärde, MSEK 1 875 1 302 2 940 1 752 2 073
Substansvärde, MSEK 2 440 2 035 2 557
Avkastning på eget kapital, % 14,1 -5,2 10,9 -10,7 40,3
Moderbolagets resultat och ställning
Exitresultat, MSEK 279 2 226 22 812
Resultat efter skatt, MSEK 298 -112 197 -140 1 019
Balansomslutning, MSEK 2 276 2 091 2 462 1 621 2 498
Eget kapital, MSEK 2 248 1 978 2 330 1 296 2 445
Soliditet, % 98,7 94,6 94,6 80 97,9
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) 553 529 762 663 1 848
Koncernens resultat och ställning
Nettoomsättning, MSEK 419 806 792 939 1 097
Nettoresultat efter skatt, MSEK -15 -54 569 46 882
Balansomslutning, MSEK 2 568 2 620 2 976 2 154 2 995
Eget kapital, MSEK 2 257 2 325 2 620 1 497 2 481
Soliditet, % 87,9 88,7 88,1 69,5 82,8
Nettolåneskuld (-)/fordran (+) 474 593 730 607 1 892
Medeltal anställda 670 664 704 824 939

1) Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.

2) Substansvärdet består av marknadsvärde av Bures noterade innehav samt bokfört värde i moderbolaget på onoterade innehav, nettotillgångar samt likvida medel.

3) Vid negativt resultat används genomsnittliga antalet aktier före utspädning även vid beräkning efter utspädning.

Definitioner

Aktiens direktavkastning

Till årsstämman föreslagen utdelning samt under året lämnade extra utdelningar dividerad med aktiekursen vid årets utgång.

Aktiens totalavkastning

Summan av årets kurstillväxt och återinvesterad utdelning dividerad med aktiekursen vid årets ingång.

Avkastning på eget kapital

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.

Börsvärde, MSEK

Aktiekursen multiplicerad med totalt utestående aktier.

EBITA

Rörelseresultat före nedskrivningar av goodwill samt avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.

Eget kapital per aktie

Eget kapital dividerat med antalet utestående aktier. I eget kapital ingår minoritetens andel

av eget kapital från och med den 1 januari 2005 i samband med införandet av IFRS.

Nettolånefordran

Finansiella räntebärande tillgångar med avdrag för räntebärande skulder.

Nettolåneskuld

Definition som nettolånefordran, men begreppet används när räntebärande skulder överstiger räntebärande tillgångar.

Resultat per aktie

Resultat efter skatt dividerat med under året genomsnittligt utestående antal aktier. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av årets resultat.

Resultat per aktie efter utspädning

Resultat efter skatt dividerat med under året genomsnittligt utestående antal aktier efter utspädning. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av årets resultat. Genomsnittligt antal aktier efter utspädning beräknas enligt regelverk i IFRS, IAS 33 Resultat per aktie.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till summa tillgångar. Från och med införandet av IFRS den 1 januari 2005 inkluderas minoritet i totalt eget kapital.

Substansvärde

Marknadsvärdet på Bures noterade innehav plus bokförda värden på de onoterade innehaven samt likvida medel.

Tillväxt

Ökning i nettoomsättningen i relation till föregående års netto-omsättning. Nyckeltalet inkluderar därmed såväl organisk som förvärvad tillväxt.

Återköp av egna aktier

Svenska företag har sedan ett antal år tillbaka möjligheten att förvärva upp till tio procent av egna utestående aktier, förutsatt att årsstämman godkänner detta inom ramen för det fria egna kapitalet.

Det här är Bure

Bure är ett börsnoterat investeringsbolag med ägarintressen i nordiska bolag. Portföljen bestod per den 30 juni 2012 av sju portföljbolag, varav fyra noterade innehav.

Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna får avkastning på investerat kapital och att portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt.

Vårt mål är att vara en lönsam investering och att portföljbolagen är framgångsrika i sina respektive affärer.

  • • Den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering skall tydligt kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten av Bure.
  • • Varje investering skall ha en IRR (Internal Rate of Return), årlig avkastning, som överstiger 12 procent.

Strategiska hörnstenar för Bure är

  • • Aktiv portföljförvaltning
  • • Professionell styrning av portföljbolagen
  • • Låg finansiell risk i moderbolaget
  • • Resurseffektivitet

Bure Equity AB (publ), Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm, Tel 08-614 00 20, Fax 08-614 00 38 Org. nr. 556454-8781, www.bure.se