AI assistant
Bure Equity — Interim / Quarterly Report 2012
Nov 14, 2012
2899_10-q_2012-11-14_1146bf9e-5fa2-43b3-ab7e-f3aa8001e0a4.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Tredje kvartalet 2012
- • Substansvärdet minskade med 4,6 procent under kvartalet och uppgick till 28,7 SEK per aktie.
- • Bure genomförde försäljningen av innehaven i Carnegie Holding, Carnegie Asset Management och Max Matthiessen.
- • Bure förvärvade ytterligare aktier i Life Science bolaget MedCap för 7 MSEK.
- • Koncernens resultat per aktie uppgick till -1,07 SEK (-1,56).
Delårsperioden januari – september 2012
- • Substansvärdet per aktie har ökat med 14,6 procent sedan årsskiftet och substansvärdet uppgick till 2 326 MSEK vid periodens slut.
- • Bure-aktiens totalavkastning uppgick till 43,6 procent (-42,1). SIXRX steg med 12,3 procent.
- • Likvida medel i moderbolaget uppgick till 691 MSEK (444).
- • Koncernens resultat per aktie uppgick till -1,25 SEK (-1,46).
Händelser efter periodens slut
- • I oktober knoppade Vitrolife av sin transplantationsverksamhet i bolaget Xvivo Perfusion AB. Bure äger 26,3 procent av det nya bolaget. Xvivo noterades på NASDAQ OMX First North den 8 oktober 2012.
- • Substansvärde per aktie per den 13 november var 29,0 SEK.
VD-KOMMENTAR
Patrik Tigerschiöld Verkställande direktör
Den finansiella oron och skuldsättningsproblematiken i södra Europa verkar åtstramande för tillväxten i Europa. I våra portföljbolag kan vi se en tilltagande avmattning i efterfrågan och då i första hand i södra Europa. Efterfrågesituationen i Nordamerika och stora delar av övriga världen är emellertid relativt stabil.
Mercuri International hade ett svagt tredje kvartal då flertalet av bolagets nyckelmarknader i Europa haft en vikande trend.
Portföljbolaget Vitrolife har genomfört den renodling som tidigare kommunicerats genom utdelningen av transplantationsverksamheten, Xvivo Perfusion, till Vitrolifes aktieägare.
Vi ser positivt på denna uppdelning som skapar förutsättningar för båda bolagen att fokusera och fortsätta sin positiva utveckling. Värdet av Bures innehav i Vitrolife och Xvivo var per den 13 november 359 MSEK att jämföra med värdet för ett år sedan som var ca 240 MSEK.
Micronic Mydata meddelade i sin rapport för tredje kvartalet att ett neddragningsprogram genomförs, kopplat till försening i bolagets stora projekt, LDI, som belastar årets resultat med 120 MSEK. Aktiekursen sjönk med drygt 20 procent efter detta besked. Den positiva utvecklingen i Micronic Mydatas befintliga verksamhet har fortsatt under året, men skyms resultatmässigt av engångsbeloppen kopplade till LDI-projektet.
Under kvartalet har försäljningen av innehaven i Carnegie Holding, Carnegie Asset Management och Max Matthiessen genomförts.
Bure har genomgått en stor förändring under året då Carnegie-innehaven har sålts. Bures finansiella ställning har stärkts och vid utgången av året kommer de investeringsbara medlen uppgå till över 700 MSEK. Bure har idag bra förutsättningar för att kunna hitta nya intressanta portföljbolagsinvesteringar.
Bure Equity AB (publ), Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm, Tel 08-6140020, Fax 08-6140038, Org. nr. 556454-8781, www.bure.se
BURES SUBSTANSVÄRDE PER INNEHAV DEN 30 SEPTEMBER 2012
| Andel kapital % |
Andel röster % |
Substansvärde MSEK |
|
|---|---|---|---|
| Noterade innehav (marknadsvärde) | |||
| Micronic Mydata | 37,9 | 37,9 | 385 |
| PartnerTech1 | 42,9 | 42,9 | 129 |
| Vitrolife | 28,5 | 28,5 | 249 |
| Xvivo Perfusion2 | 26,3 | 26,3 | 78 |
| Summa noterade innehav | 841 | ||
| Onoterade innehav (bokförda värden moderbolag) | |||
| Mercuri International | 99,1 | 99,1 | 234 |
| RushRail AB | 30,0 | 30,0 | 20 |
| Theducation | 79,8 | 79,8 | 20 |
| Övriga bolag | – | – | 65 |
| Summa onoterade samt övriga innehav | 339 | ||
| Likvida medel | 691 | ||
| Räntebärande tillgångar | 158 | ||
| Förskott tågloksinvestering | 123 | ||
| Återstående köpeskilling för Carnegie-innehaven | 168 | ||
| Övriga nettotillgångar | 6 | ||
| Totalt substansvärde | 2 326 | ||
| Substansvärde per aktie fördelat på 81 101 985 aktier 3 | 28,67 | ||
| Moderbolagets eget kapital | 2 162 | ||
| Eget kapital per aktie fördelat på 81 101 985 aktier 3 |
26,66 |
1) Innehavet för PartnerTech inkluderar även indirekt innehav genom dotterbolaget G Kallstrom. 2) Värdet på Xvivo beräknat på värdeförändring i Vitrolifes börskurs per avstämningsdagen den 28 september 2012. 3) Exkluderar återköpta aktier 255 256 st.
Kommentar till tabellen:
Bures innehav utgörs av noterade/onoterade portföljbolag. Onoterade bolag redovisas löpande till bokfört värde, vilket medför att eventuella övervärden på onoterade innehav inte framgår. Läsaren ges istället möjlighet att, genom att information om resultat och finansiell ställning redovisas per portföljbolag, själv skaffa sig en uppfattning om marknadsvärdet på respektive innehav.
Bure gör löpande kassaflödesvärderingar av sina portföljbolagsinnehav för att utvärdera om det bokförda värdet skall justeras. Om en kassaflödesvärdering indikerar ett värde som understiger bokfört värde, sker en nedskrivning. På motsvarande sätt kan värdet för ett bolag som tidigare skrivits ned reverseras om värdet åter stigit.
Tredje kvartalet Avyttringar Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen
I augusti 2012 genomfördes försäljningen av Carnegie-innehaven efter att myndighetsgodkännande erhållits.
Köpeskillingen utgörs av en kontantdel på 629 MSEK och en möjlig tilläggsköpeskilling på maximalt 106 MSEK. Kontantdelen sker i två delbetalningar, varav 432 MSEK erhölls under tredje kvartalet och den återstående delen betalas under december månad 2012. Tilläggsköpeskillingen är ej inkluderad i beräkningen av exitresultatet.
Förvärv MedCap AB
Bure förvärvade under tredje kvartalet 4,1 miljoner aktier i Life Science bolaget MedCap AB (publ), noterat på NASDAQ OMX First North. Per den 30 september hade Bure totalt investerat 17,8 miljoner aktier för 28 MSEK vilket motsvarar ca 14 procent av det totala antalet aktier. Innehavet redovisas under övriga bolag.
Övrigt
Xvivo Perfusion AB
I oktober 2012 knoppade Bures portföljbolag Vitrolife av sin transplantationsverksamhet i bolaget Xvivo Perfusion AB.
Bolaget noterades på NASDAQ OMX First North den 8 oktober 2012. Bures värdering av Xvivo per 30 september uppgick till 14 SEK per aktie vilket motsvarar förändringen i Vitrolifes aktiekurs per avstämningsdagen den 28 september. I samband med avknoppningen sålde Bure 440 000 aktier i Xvivo till VD:n i bolaget. Bure ägde efter försäljningen 26,3 procent av bolaget.
Av Vitrolifes rapporterade omsättning och EBITA för perioden januari – september 2012 utgjorde 42 MSEK respektive 7 MSEK Xvivos transplantationsverksamhet. Xvivo Perfusion kommer från och med den 1 oktober 2012 redovisa transplantationsverksamhetens omsättning och resultat och redovisas som ett av Bures portföljbolag.
Bures aktie och substansvärde1
Bures börsvärde justerat för antalet återköpta aktier uppgick till 1 914 MSEK per den 30 september 2012.
Bures aktiekurs den 30 september 2012 var 23,60 SEK (16,00 den 31 december 2011), vilket motsvarar en totalavkastning på 43,6 procent för perioden. SIX Return Index för perioden uppgick till 12,3 procent.
Substansvärdet uppgick vid periodens slut till 2 326 MSEK jämfört med 2 035 MSEK per den 31 december 2011. Substansvärdet per aktie uppgick till 28,7 SEK (25,0 den 31 december 2011), vilket motsvarar en ökning med 14,6 procent.
Substansvärdet per aktie per den 13 november var 29,0 SEK.
Bures årsstämma 2012 beslutade att ge Bures styrelse mandat att förvärva egna aktier upp till tio procent av det totala antalet aktier. Per den 30 september 2012 hade Bure återköpt 255 256 aktier till en snittkurs på 22,3 SEK, vilket motsvarar 0,3 procent av det totala antalet aktier.
Bures portfölj
Portföljen består per den 30 september 2012 av 7 portföljbolag, varav fyra noterade innehav. Bolagen är verksamma inom branscherna transport, tjänster, bio- och medicinteknik samt elektronik /industri. Bure arbetar kontinuerligt med att utvärdera och granska portföljsammansättningen med avseende på marknadsvärde, värdepotential och risk. Det är Bures möjligheter till att skapa värde som avgör om vi skall vara ägare eller inte.
PORTFÖLJBOLAGEN JANUARI – SEPTEMBER 2012 (BEFINTLIGA ENHETER)1
| Nettoomsättning, MSEK EBITA, MSEK2 |
EBITA marginal, % |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ägar- andel % |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
|
| Noterade innehav | |||||||
| Micronic Mydata | 38,0 | 872,5 | 828,3 | -136,6 | -48,3 | – | – |
| PartnerTech | 43,0 | 1 691,8 | 1 684,3 | 42,3 | 18,1 | 2,5 | 1,1 |
| Vitrolife | 28,5 | 306,3 | 260,7 | 44,8 | 37,1 | 14,6 | 14,2 |
| Xvivo Perfusion | 26,3 | – | – | – | – | – | – |
| Onoterade innehav | |||||||
| Mercuri International | 99,1 | 397,2 | 403,4 | -5,8 | 8,2 | 2,0 | |
| RushRail | 30,0 | 101,2 | 62,4 | 1,3 | 0,4 | 1,0 | 0,3 |
| Theducation | 79,8 | 169,1 | 171,5 | -2,2 | 0,8 | – | – |
| Totalt | – | 3 538,1 | 3 415,8 | -56,2 | 16,3 | – | – |
| Bures andel 3 | – | 1 692,3 | 1 645,6 | -29,9 | 7,5 | – | – |
1) Tabellen inkluderar innehav per den 30 september 2012. Xvivo Perfusion kommer från och med den 1 oktober 2012 redovisa omsättning och resultat.
2) EBITA definieras som rörelseresultat före goodwillnedskrivningar och före avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.
3) Bures andel av omsättning och EBITA är beräknad utifrån den tid som Bure ägt portföljbolaget och ägarandelen vid periodens slut. Jämförelsetalet är beräknat pro forma med samma ägarandel vid periodens slut innevarande år. Vid beräkning av Bures andel har hänsyn tagits till Bures faktiska rätt till andel av resultatet efter beaktande av vinstdelningsavtal samt eliminering av internvinster.
1) Bures substansvärde består av marknadsvärdet på Bures noterade innehav samt det bokförda värdet i moderbolaget på övriga innehav plus likvida medel, kortfristiga placeringar samt övriga nettotillgångar.
INFORMATION OM PORTFÖLJBOLAGEN
NOTERADE BOLAG
MICRONIC MYDATA
Micronic Mydata AB är ett högteknologiskt företag som utvecklar, tillverkar och marknadsför en serie laserbaserade mönsterritare för framställning av fotomasker samt avancerad ytmonteringsutrustning för flexibel elektronikproduktion. Verksamheten i koncernen är organiserad i två affärsområden, mönsterritare och ytmontering.
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 276,5 | 329,8 | 872,5 | 828,3 1 197,6 | |
| Rörelsens kostnader | -408,2 | -326,6 -1 012,6 | -880,0 -1 258,7 | ||
| EBITA | -130,5 | 4,3 | -136,6 | -48,3 | -61,1 |
| Av/nedskrivningar på övervärden1 |
-1,2 | -1,1 | -3,5 | -3,4 | -4,6 |
| Rörelseresultat | -131,7 | 3,2 | -140,1 | -51,7 | -65,7 |
| Finansnetto | 1,5 | 2,7 | 5,2 | 6,6 | 8,7 |
| Resultat före skatt | -130,2 | 5,9 | -134,9 | -45,1 | -57,0 |
| Skatt | -12,1 | -8,1 | -34,8 | -25,5 | -31,8 |
| Periodens resultat | -142,2 | -2,2 | -169,8 | -70,6 | -88,8 |
1) Avser förvärvade övervärden på teknologi.
| MSEK | 9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 508 | 537 | 529 |
| Balansomslutning | 1 439 | 1 624 | 1 587 |
| Eget kapital | 1 052 | 1 251 | 1 232 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -5 | -19 | -15 |
| Medeltal anställda | 574 | 559 | 561 |
- • Omsättningen för tredje kvartalet uppgick till 277 MSEK (330), en minskning med 16 procent.
- • Omsättningen för Mönsterritare (PG) uppgick till 99 MSEK (142), en minskning med 30 procent.
- • Omsättningen för Ytmontering (SMT) uppgick till 177 MSEK (188), en minskning med 6 procent.
- • EBITA för tredje kvartalet uppgick till -130 MSEK (4). För PG uppgick EBITA till -126 MSEK (-31) och för SMT till 26 MSEK (36).
- • Micronic Mydata drar ned på utvecklingstakten av LDI och anpassar verksamheten genom personalneddragningar om 50–60 personer, vilket medför omstruktureringskostnader om -30 MSEK samt nedskrivningar om -90 MSEK.
- • VD Peter Uddfors lämnar bolaget. Rekrytering av ny VD påbörjad.
- • Aktiekursen sjönk med ca 23 procent under tredje kvartalet och uppgick till 10,35 SEK per den 30 september.
PARTNERTECH
PartnerTech utvecklar och tillverkar produkter på uppdrag av ledande företag, främst inom områdena Försvar & Marin, Industri, Informationsteknologi, Medicinsk teknik och instrument, Miljöteknik samt Sälj- och betalningslösningar.
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 517,4 | 535,6 1 691,8 | 1 684,3 2 322,2 | ||
| Rörelsens kostnader | -507,8 | -525,6 -1 649,5 -1 666,2 -2 274,9 | |||
| EBITA | 9,6 | 10,0 | 42,3 | 18,1 | 47,3 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
– | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 9,6 | 10,0 | 42,3 | 18,1 | 47,3 |
| Finansnetto | -4,2 | -11,9 | -16,1 | -21,4 | -28,7 |
| Resultat före skatt | 5,4 | -1,9 | 26,3 | -3,3 | 18,6 |
| Skatt | -4,0 | 1,0 | -12,3 | -1,7 | -13,4 |
| Periodens resultat | 1,4 | -0,8 | 14,0 | -5,0 | 5,2 |
| MSEK | 9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -269 | -361 | -270 |
| Balansomslutning | 1 176 | 1 220 | 1 170 |
| Eget kapital | 475 | 459 | 461 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 14 | 18 | 127 |
| Medeltal anställda | 1 381 | 1 288 | 1 292 |
- • Omsättningen minskade med 3 procent för tredje kvartalet och uppgick till 517 MSEK (536).
- • Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 10 MSEK (10). Rörelsemarginalen uppgick till 2 procent.
- • I augusti tecknades ett samarbetsavtal om utveckling, tillverkning och leverans av produkter till Dignitana AB, ett företag med fokus på medicintekniska produkter.
- • Den finansiella avmattningen har varit kännbar för vissa av PartnerTechs kunder, men nya kontrakt under året har delvis kompenserat detta.
- • Kunder inom sektorerna Försvar & Marin samt Sälj- och betallösningar har gått starkt under kvartalet, ökat med 62 och 39 procent respektive jämfört med tredje kvartalet i fjol.
- • Aktiekursen sjönk med ca 7 procent under tredje kvartalet och uppgick till 23,7 SEK per den 30 september.
NOTERADE BOLAG, forts ONOTERADE BOLAG
VITROLIFE
Vitrolife är en internationellt verksam bioteknologisk/medicinteknisk koncern med verksamhet inom fertilitet. Vitrolife arbetar med att utveckla, tillverka och sälja avancerade produkter och system för preparation, odling och förvaring av mänskliga celler, vävnader och organ.
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 97,3 | 85,1 | 306,3 | 260,7 | 356,1 |
| Rörelsens kostnader | -84,3 | -70,7 | -261,5 | -223,6 | -315,2 |
| EBITA | 13,0 | 14,4 | 44,8 | 37,1 | 40,9 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
– | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 13,0 | 14,4 | 44,8 | 37,1 | 40,9 |
| Finansnetto | -1,4 | 0,1 | -0,9 | 4,0 | 4,2 |
| Resultat före skatt | 11,6 | 14,5 | 43,9 | 41,1 | 45,1 |
| Skatt | -3,1 | -4,9 | -12,8 | -12,5 | -14,5 |
| Periodens resultat | 8,5 | 9,6 | 31,1 | 28,6 | 30,6 |
| MSEK | 9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -44 | -54 | -46 |
| Balansomslutning | 495 | 463 | 467 |
| Eget kapital | 358 | 340 | 344 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 40 | 29 | 39 |
| Medeltal anställda | 212 | 212 | 211 |
• Omsättningen för tredje kvartalet uppgick till 97 MSEK (85), en ökning med 14 procent. Omsättningstillväxten var 17 procent i lokala valutor.
- • Omsättningstillväxten inom Fertilitet var 16 procent i lokala valutor samt 13 procent i SEK. Inom Transplantation var omsättningstillväxten 23 procent i lokala valutor och 22 procent i SEK.
- • Rörelseresultatet uppgick till 13 MSEK (14). Rörelsemarginalen uppgick till 13 procent (17).
- • Den 1 oktober 2012 knoppade Vitrolife av sin transplantationsverksamhet i ett eget bolag i form av Xvivo Perfusion AB.
- • Aktiekursen minskade under tredje kvartalet med 19 procent som en effekt av avknoppningen av Xvivo och uppgick till 44,70 SEK.
- • Xvivos slutkurs uppgick till 19 SEK den 8 oktober vilket var första dagen för handel på NASDAQ OMX First North. Bolaget värderades därmed till totalt 371 MSEK.
MERCURI INTERNATIONAL
Mercuri International är Europas ledande konsult- och utbildningsföretag inom försäljning och ledarskap med verksamhet i alla världsdelar via helägda dotterbolag och franchisetagare. Mercuri erbjuder företagsanpassade utvecklingsprogram, öppna kurser, analysverktyg, e-learning och simuleringsverktyg inom försäljning och verksamhetsutveckling.
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 100,5 | 107,8 | 397,2 | 403,5 | 561,7 |
| Rörelsens kostnader | -116,7 | -116,3 | -403,0 | -395,3 | -539,7 |
| EBITA | -16,2 | -8,5 | -5,8 | 8,2 | 22,0 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
– | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | -16,2 | -8,5 | -5,8 | 8,2 | 22,0 |
| Finansnetto | -4,0 | -0,7 | -7,1 | -7,0 | -7,6 |
| Resultat före skatt | -20,2 | -9,2 | -12,9 | 1,2 | 14,4 |
| Skatt | 1,1 | -0,3 | -0,6 | -5,5 | 11,3 |
| Periodens resultat | -19,1 | -9,5 | -13,5 | -4,3 | 25,7 |
| MSEK | 9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -99 | -122 | -71 |
| Balansomslutning | 502 | 553 | 525 |
| Eget kapital | 231 | 208 | 261 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -9 | -11 | 14 |
| Medeltal anställda | 407 | 408 | 409 |
• Omsättningen för kvartalet minskade med 6,8 procent till 101 MSEK (108). Valutajusterat minskade omsättningen med 3,0 procent.
- • Rörelsemarginalen för tredje kvartalet uppgick till -15,8 procent (-7,6). Rörelsemarginalen för hela perioden uppgick till -1,5 procent (2,0).
- • Kassaflödet under hela perioden var -9 MSEK (-11). Genom minskad rörelsekapitalbindning har kassaflödet förbättrats gentemot föregående år trots ett lägre resultat i år.
- • Finansnettot har under kvartalet påverkats negativt med -2,1 MSEK (1,1) av valutafluktuationer. För hela perioden är finansnettot i samma nivå som föregående år.
- • Den fortsatt svaga makrosituationen medför fördröjda investeringsbeslut från Mercuris kunder. Även under det säsongsmässigt svaga tredje kvartalet har flertalet avtal tecknats inom olika industrisegment vilket befäster bolagets position som global säljexpert.
ONOTERADE BOLAG, forts
RUSHRAIL AB
RushRail AB är en tågoperatör som idag levererar godstransporttjänster. RushRail konkurrerar med hög servicegrad, flexibilitet och kvalitet på den svenska transportmarknaden.
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 31,8 | 23,4 | 101,2 | 62,4 | 85,3 |
| Rörelsens kostnader | -31,6 | -22,4 | -99,9 | -62,0 | -87,1 |
| EBITA | 0,2 | 1,0 | 1,3 | 0,4 | -1,8 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
– | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 0,2 | 1,0 | 1,3 | 0,4 | -1,8 |
| Finansnetto | -0,0 | -0,1 | -0,2 | -0,2 | -0,3 |
| Resultat före skatt | 0,2 | 0,9 | 1,1 | 0,2 | -2,1 |
| Skatt | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat | 0,2 | 0,9 | 1,1 | 0,2 | -2,1 |
| MSEK | 9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 2 | -1 | -1 |
| Balansomslutning | 35 | 10 | 14 |
| Eget kapital | 21 | 2 | 2 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 1 | 0 | -1 |
| Medeltal anställda | 33 | 11 | 11 |
- • Omsättningen för tredje kvartalet uppgick till 32 MSEK (23) en ökning med 39 procent.
- • EBITA för perioden uppgick till 1 MSEK (-0,5).
- • RushRail startade sin tågoperatörsverksamhet i slutet av 2010 vilket gör att jämförelsetalen 2011 innehåller engångskostnader hänförliga till uppstart.
- • RushRail och Trätåg AB tecknade i maj avtal om transporter av virke på järnväg. Trätåg, vilket är ett bolag som samägs av Stora Enso och Korsnäs, transporterar ca 2,8 miljoner ton virke per år. Det motsvarar ca 70 fullastade tågset varje vecka året runt. Avtalet är ett av de större av sitt slag i Sverige med ett avtalsvärde på över 700 MSEK.
- • Implementerings- och transaktionskostnader för Trätågsuppdraget har belastat året 2012. Ytterligare implementeringskostnader förväntas under fjärde kvartalet 2012 innan uppdraget för Trätåg startar 1 januari 2013.
THEDUCATION
Theducation är en långsiktig målinriktad aktör inom utbildning och skola som med erfarna lärare, modern teknik och ny forskning kring lärandets villkor vill ge eleverna de bästa förutsättningarna för att lyckas med sina aktiviteter.
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 50,4 | 56,8 | 169,1 | 171,5 | 234,6 |
| Rörelsens kostnader | -49,4 | -50,0 | -171,3 | -170,7 | -236,5 |
| EBITA | 1,0 | 6,8 | -2,2 | 0,8 | -1,9 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
-0,8 | -0,8 | -2,5 | -2,5 | -3,2 |
| Rörelseresultat | 0,2 | 6,0 | -4,7 | -1,7 | -5,1 |
| Finansnetto | -0,5 | -0,5 | -1,7 | -1,6 | -2,2 |
| Resultat före skatt | -0,3 | 5,5 | -6,4 | -3,3 | -7,3 |
| Skatt | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat | -0,3 | 5,5 | -6,4 | -3,3 | -7,3 |
| MSEK | 9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -35 | -31 | -28 |
| Balansomslutning | 91 | 89 | 84 |
| Eget kapital | -1 | 8 | 4 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -3 | -5 | -1 |
| Medeltal anställda | 251 | 251 | 251 |
- • Omsättningen har minskat med 1 procent till 169 MSEK (172) för perioden januari-september 2012. Rörelsemarginalen för samma period uppgick till -2,8 procent (-1,0).
- • Affärsområdet Friskola ökade sin omsättning för kvartalet med 3 procent till 36 MSEK. EBIT för affärsområdet uppgick till 9 MSEK. Prissänkningar från flera kommuner, uppstart av två grundskolor i Stockholm, lägre elevantal i Malmö och Västerås samt ökade personalkostnader i samband med den nya skollagen som trädde i kraft under HT 2011, påverkade resultatet negativt.
- • Omsättningen för affärsområdet Vuxenutbildning sjönk med 10 MSEK för kvartalet eller 43 procent. Orsaken är volymminskningar för avtalen i Jönköping, Västerås, Storstockholm och distans. EBIT uppgick till -3,6 MSEK och förklaras förutom volymendgången av att lokal- och personalkostnader inte har kunnat sänkas i takt med den lägre volymen.
- • Affärsområdet Yrkeshögskolas omsättning för kvartalet uppgick till 5,2 MSEK. Affärsområdets EBIT minskade till 1 MSEK, vilket beror på något högre personalkostnader jämfört med samma period 2011.
- • Koncernens administrationskostnader har reducerats med 39 procent jämfört med samma period 2011.
Delårsrapport januari – september 2012
KONCERNEN
Som en följd av att Bure är ett investeringsbolag varierar koncernens sammansättning av dotter- och intressebolag i takt med förvärv och avyttringar. Detta medför att den konsoliderade koncernresultaträkningen är svåranalyserad och för en ändamålsenlig analys bör utvecklingen och ställningen analyseras bolag för bolag. På sidorna 4– 6 lämnas mer utförlig information om portföljbolagen.
Resultat för tredje kvartalet 2012
Koncernens intäkter för tredje kvartalet uppgick till 107 MSEK (150). Dotterbolgens nettoomsättningen uppgick till 153 MSEK (166). Koncernens rörelseresultat uppgick för kvartalet till -83 MSEK (-137). Av rörelseresultatet utgör resultat från befintliga dotterbolag -12 MSEK (-2). Resultatandelar från intressebolag uppgår till -51 MSEK (-17). Av resultatandelar från intressebolag är -54 MSEK hänförliga till Micronic
Mydata, 1 MSEK till PartnerTech samt 2 MSEK hänförligt till Vitrolife. Exitresultat har påverkat rörelseresultatet positivt med 4 MSEK (0).
Resultatet har påverkats av nedskrivningar i portföljbolag på -7 MSEK (-111), hänförliga till PartnerTech. Resterande del utgörs av moderbolagets rörelseresultat.
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till -88 MSEK (-133). Resultatet efter skatt uppgick till -87 MSEK (-132).
Resultat för perioden januari–september 2012
Koncernens intäkter för perioden uppgick till 526 MSEK (597). Dotterbolgens nettoomsättningen uppgick till 572 MSEK (583). Koncernens rörelseresultat uppgick för perioden till -98 MSEK (-125). Av rörelseresultatet utgör resultat från befintliga dotterbolag -8 MSEK (9). Resultatandelar från intressebolag uppgick till -49 MSEK (6). Av resultatandelar från intressebolag är -11 MSEK hänförliga till Carnegie Holding, -64 MSEK till Micronic Mydata, 4 MSEK till Carnegie Asset Management, 7 MSEK till Max Matthiessen, 6 MSEK till PartnerTech samt 9 MSEK hänförligt till Vitrolife.
Beräknat exitresultat har påverkat rörelseresultatet negativt med -15 MSEK (0) och härrör i huvudsak avyttringen av Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen.
Resultatet har påverkats positivt av reversering av nedskrivningar i portföljbolag på 7 MSEK (-121), hänförliga till PartnerTech. Resterande del utgörs av moderbolagets rörelseresultat.
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till -101 MSEK (-124). Resultatet efter skatt uppgick till -101 MSEK (-128).
Finansiell ställning
Eget kapital för koncernen uppgick vid periodens utgång till 2 169 MSEK (2 294) och soliditeten till 88 procent (87). Koncernen hade vid utgången av perioden en redovisad nettolånefordran på 642 MSEK (508), vilken bestod av räntebärande tillgångar på 747 MSEK (629) och räntebärande skulder på 105 MSEK (121).
MODERBOLAGET Resultat för tredje kvartalet 2012
Moderbolagets resultat för tredje kvartalet uppgick till -84 MSEK (-126).
Resultatet har påverkats av nedskrivningar om -80 MSEK (-124) hänförliga till marknadsvärdet på Bures noterade innehav i Micronic Mydata med -70 MSEK samt PartnerTech med -10 MSEK. Förvaltningskostnaderna uppgick för kvartalet till -14 MSEK (-7). Ökningen av förvaltningskostnader är hänförlig till reservering av personalbonus. Moderbolagets finansnetto uppgick i kvartalet till 6 MSEK (5). Förändring verkligt värde finansiella instrument samt kursdifferenser har påverkat finansnettot positivt med 3 MSEK (0).
Resultat för perioden januari–september 2012
Moderbolagets resultat för perioden uppgick till 214 MSEK (-178). Exitresultat hänförligt till försäljningen av Carnegie-innehaven uppgick till 279 MSEK.
Nedskrivningar hänförliga till Bures noterade innehav Micronic Mydata har påverkat resultatet med -61 MSEK. Resultatet har påverkats positivt av reversering av nedskrivning om 6 MSEK (14) hänförligt till marknadsvärdet på Bures noterade innehav PartnerTech.
Utdelningar har påverkat resultatet positivt med 4 MSEK varav 3 MSEK från portföljbolaget Vitrolife. Förvaltningskostnaderna uppgick för perioden till -31 MSEK (-23). Moderbolagets finansnetto uppgick för perioden till 12 MSEK (10) och är i huvuddel hänförligt till ränteintäkter på lån utställda till koncernbolag. Förändring verkligt värde finansiella instrument samt kursdifferenser har påverkat finansnettot positivt med 3 MSEK (0).
Finansiell ställning
Moderbolagets eget kapital uppgick vid periodens utgång till 2 162 MSEK (1 942) och soliditeten till 99 procent (94). Likvida medel i moderbolaget uppgick vid periodens utgång till 691 MSEK (444) varav kortfristiga placeringar 60 MSEK (96). Externa räntebärande fordringar uppgick till 51 MSEK (78).
Fordringar på dotterbolag
Fordringar på dotterbolag uppgick till 230 (137) MSEK. Ökningen är hänförlig till dotterbolags förskottsbetalning av tåglok på 123 MSEK.
Investeringar och avyttringar under perioden januari– september 2012
Avyttringar
Carnegie Holding, Carnegie Asset Management samt Max Matthiessen
I augusti 2012 genomfördes försäljningen av Carnegie-innehaven efter att myndighetsgodkännande erhållits.
Köpeskillingen utgörs av en kontantdel på 629 MSEK och en möjlig tilläggsköpeskilling på maximalt 106 MSEK. Kontantdelen sker i två delbetalningar, varav 432 MSEK erhölls under tredje kvartalet och den återstående delen betalas under december månad 2012.
Bure ägde innan transaktionen 26,3 procent i Carnegie Holding, 28,0 procent i Carnegie Asset Management samt 17,5 procent i Max Matthiessen. Transaktionen gav en exitvinst i moderbolaget på 279 MSEK. Exitresultat i koncernen blev -19 MSEK. Bure har inte inkluderat den möjliga tilläggsköpeskillingen i resultatet.
Förvärv
Ellok och tågoperatör
Under maj månad investerade Bure ca 225 MSEK i moderna ellok från Bombardier av modellen TRAXX. Dessa lok kommer att nyttjas av tågoperatören RushRail i samband med det mångåriga transportavtal RushRail nyligen har tecknat med Trätåg AB. Trätåg är ett bolag ägt av Stora Enso och Korsnäs. Loken kommer enligt plan att levereras under fjärde kvartalet 2012. Per den 30 september hade Bure betalat ca 55 procent av den totala köpeskillingen.
Bure investerade samtidigt i maj genom en riktad nyemission 20 MSEK i tågoperatören RushRail AB och erhöll en ägarandel om 30 procent.
MedCap AB
Per den 30 september 2012 innehade Bure totalt 17,8 miljoner aktier i Life Science bolaget MedCap AB (publ), noterat på NASDAQ OMX First North, varav 4,1 miljoner aktier förvärvats under tredje kvartalet. Ägarandelen motsvarar ca 14 procent av det totala antalet aktier.
Bureaktien
Bures börsvärde (exklusive återköpta aktier) uppgick vid utgången av perioden till 1 914 MSEK att jämföra med 1 302 MSEK vid utgången av 2011. Substansvärdet per aktie per den 30 september uppgick till 28,7 SEK (23,5).
| Kursutveckling/Totalavkastning | 13 nov 2012 |
30 sep 2012 |
31 dec 2011 |
|---|---|---|---|
| Börskurs, SEK | 22,8 | 23,6 | 16,0 |
| Totalavkastning sedan årsskiftet, % | 39,8 | 43,6 | -43,5 |
| Substansvärde per aktie | 29,0 | 28,7 | 25,0 |
Redovisat eget kapital per aktie
Vid periodens utgång uppgick koncernens eget kapital per aktie till 26,8 SEK per aktie jämfört med 28,6 SEK per den 31 december 2011.
BURES FÖRLUSTAVDRAG
Burekoncernen innehade förlustavdrag vid ingången av 2012 uppgående till cirka 630 MSEK varav 462 MSEK avser moderbolaget. Fusionen med Skanditek Industriförvaltning, som skedde 2010, innebar att förlustavdrag på ca 110 MSEK tillfördes moderbolaget. Förlustavdragen i moderbolaget är spärrade till och med utgången av år 2015 med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek. Dotterbolagens förlustavdrag kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag. Uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdrag i koncernen har värderats till 25 MSEK (26).
VALUTAEXPONERING
Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och Euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna, varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och resultaträkning utsatt för omräkningsdifferenser vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper.
ÄGARSTATISTIK
Bures största ägare per den 30 september 2012 var Nordea Fonder med 12,7 procent, Dag Tigerschiöld med 11,3 procent, Patrik Tigerschiöld med 7,3 procent samt familjen Björkman med 6,4 procent. Antalet aktieägare har sedan årsskiftet minskat till 20 755 från 20 898 per den 31 december 2011.
För mer information om Bures aktieägare se www.bure.se under rubriken Investor Relations/Aktieägare.
Bure Equitys årsstämma 2013
Årsstämman kommer att hållas i Stockholm den 22 april 2013. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på stämman skall inkomma med skriftligt förslag till [email protected] eller till Bure Equity AB, Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm senast den 31 januari 2013 för att garanteras att ärendet kan inkluderas i kallelsen till årsstämman. Ytterligare information om hur och när registrering skall ske kommer att finnas tillgängligt på Bures hemsida, www.bure.se.
Valberedning inför årsstämma 2013
Styrelsens ordförande har sammankallat en valberedning bestående av ledamöter som representerar de största aktieägarna i Bure Equity AB. Valberedningen består av Lars Olofsson som företrädare för familjen Tigerschiöld, Thomas Ehlin som företrädare för Nordea Fonder samt Per Björkman som företrädare för familjen Björkman. Dessutom ingår Björn Björnsson, styrelseordförande i Bure Equity AB. Valberedningen har utsetts i enlighet med den instruktion som fastställdes av årsstämman 2012. Valberedningen representerar tillsammans cirka 38 procent av röstetalet för samtliga röstberättigade aktier i bolaget.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering.
Bure har ett antal grundläggande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moderbolaget, vilket innebär att moderbolaget i normalfallet inte har ansvar för portfölj bolagens förpliktelser och portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portföljbolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. I Bures årsredovisning för 2011 ges en utförlig beskrivning av koncernens riskexponering och riskhantering i förvaltningsberättelsen samt not 22. Det bedöms inte ha tillkommit några väsentliga risker utöver de risker som beskrivits i årsredovisningen och i denna delårsrapport.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Bures transaktioner med närstående framgår av Bures årsredovisning 2011 not 31.
VIKTIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG
I oktober månad 2012 knoppade Bures portföljbolag Vitrolife av sin transplantationsverksamhet i bolaget Xvivo Perfusion AB. Bolaget noterades på First North den 8 oktober 2012 och kommer framöver att redovisas som ett nytt portföljbolag i Bure.
Stockholm den 14 november 2012
Bure Equity AB (publ)
Patrik Tigerschiöld Verkställande direktör
KOMMANDE RAPPORTERINGSTILLFÄLLEN
FÖR INFORMATION KONTAKTA
| Bokslutskommuniké 2012 | 21 februari | 2013 |
|---|---|---|
| Delårsrapport januari-mars 2013 | 22 april | 2013 |
Patrik Tigerschiöld, VD 08- 614 00 20 Andreas Berglin, CFO 08- 614 00 20
Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation i sammandrag (delårsrapport) upprättad i enlighet med IAS 34 och 9 kap. Årsredovisningslagen
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Bure Equity AB för perioden 1 januari till 30 september 2012. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En
översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med Årsredovisningslagen.
Stockholm den 14 november 2012
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB Michael Bengtsson Auktoriserad revisor
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning Not 1 |
152,6 | 166,2 | 571,8 | 582,8 | 805,9 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,6 | 1,0 | 3,1 | 3,8 | 5,7 |
| Exitvinster | 3,9 | – | – | 3,9 | 16,9 |
| Resultatandelar i intresseföretag | -50,6 | -16,8 | -48,6 | 6,5 | -42,3 |
| Summa rörelsens intäkter | 106,5 | 150,4 | 526,3 | 597,0 | 786,2 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Övriga externa kostnader | -64,0 | -62,3 | -210,3 | -204,3 | -275,7 |
| Personalkostnader | -105,9 | -103,4 | -364,2 | -356,5 | -493,8 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -13,1 | -115,6 | -9,9 | -138,9 | -51,9 |
| Övriga rörelsekostnader | -6,8 | -6,5 | -24,5 | -22,6 | -33,0 |
| Exitförluster | – | – | -15,2 | – | – |
| Rörelseresultat Not 1 |
-83,3 | -137,4 | -97,8 | -125,3 | -68,2 |
| Finansnetto | -4,4 | 4,7 | -2,9 | 0,9 | 2,3 |
| Resultat efter finansiella poster | -87,7 | -132,7 | -100,7 | -124,4 | -65,9 |
| Skatt på periodens resultat | 1,1 | 0,2 | -0,5 | -4,9 | 11,4 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | -86,6 | -132,5 | -101,2 | -129,3 | -54,5 |
| Avvecklad verksamhet | |||||
| Periodens resultat från avvecklad verksamhet Not 2 |
– | – | – | 1,0 | 1,0 |
| Periodens resultat inklusive avvecklad verksamhet | -86,6 | -132,5 | -101,2 | -128,3 | -53,5 |
| Hänförligt till | |||||
| innehavare av icke bestämmande inflytande | -0,2 | 1,1 | -0,7 | -0,2 | 5,2 |
| innehavare av aktier i moderbolaget | -86,4 | -133,6 | -100,5 | -128,1 | -58,7 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 81 150 | 84 869 | 81 265 | 87 704 | 86 115 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 81 150 | 84 869 | 81 265 | 87 704 | 86 115 |
| Periodens resultat per aktie i kvarvarande verksamhet före utspädning, SEK1 | -1,07 | -1,56 | -1,25 | -1,47 | -0,63 |
| Periodens resultat per aktie i avvecklad verksamhet före utspädning, SEK1 | -0,00 | – | 0,00 | 0,01 | 0,01 |
| Periodens resultat per aktie före utspädning, SEK1 | -1,07 | -1,56 | -1,25 | -1,46 | -0,62 |
1) Ingen utspädningeffekt per rapporterat datum.
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | -86,6 | -132,5 | -101,2 | -128,3 | -53,5 |
| Verkligt värde värdering av tillgångar till försäljning | 4,8 | 0,4 | 5,0 | -11,1 | -6,7 |
| Omräkningsdifferenser | -17,8 | 4,8 | -23,4 | 9,7 | -14,0 |
| Årets summa övrigt totalresultat | -13,0 | 5,2 | -18,4 | -1,4 | -20,7 |
| Totalresultat för perioden | -99,6 | -127,3 | -119,6 | -129,7 | -74,2 |
| Hänförligt till | |||||
| innehavare av icke bestämmande inflytande | -0,1 | -0,0 | -1,0 | 0,1 | 4,6 |
| innehavare av aktier i moderbolaget | -99,5 | -127,3 | -118,6 | -129,8 | -78,8 |
RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING, KONCERNEN
| MSEK | 30 sep 2012 |
30 sep 2011 |
31 dec 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 290,8 | 282,7 | 274,6 |
| varav goodwill | 271,5 | 276,8 | 269,2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 37,3 | 42,4 | 45,3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 823,0 | 1 516,0 | 1 456,4 |
| Varulager m.m. | 3,7 | 4,7 | 3,9 |
| Kortfristiga fordringar | 526,4 | 238,4 | 228,4 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 797,7 | 544,8 | 611,1 |
| Summa tillgångar | 2 478,9 | 2 629,0 | 2 619,7 |
| varav räntebärande tillgångar | 747,3 | 629,2 | 687,3 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 2 129,7 | 2 257,6 | 2 280,6 |
| Eget kapital hänförligt till minoriteten | 39,2 | 36,6 | 43,9 |
| Summa eget kapital | 2 168,9 | 2 294,2 | 2 324,5 |
| Långfristiga skulder | 21,6 | 61,2 | 39,6 |
| Kortfristiga skulder | 288,4 | 273,6 | 255,6 |
| Summa skulder | 310,0 | 334,8 | 295,2 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 478,9 | 2 629,0 | 2 619,7 |
| varav räntebärande skulder | 105,5 | 120,9 | 93,9 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Ställda säkerheter | 208,4 | 208,6 | 230,9 |
| Eventualförpliktelser | 5,6 | 40,4 | 42,1 |
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, KONCERNEN
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK Koncernen |
Aktie kapital |
Övrigt tillskj. kapital |
Reserver | Balanserade vinstmedel inkl årets res |
Minoritets andel |
Totalt eget kapital |
||||
| Ingående balans per 1 januari 2011 | 534,3 | 713,9 | -50,7 | 1 420,5 | 2,9 | 2 620,9 | ||||
| Periodens totalresultat | – | – | -20,6 | -58,8 | 5,2 | -74,2 | ||||
| Inlösenprogram | -25,7 | – | – | -139,7 | – | -165,4 | ||||
| Fondemission | 26,7 | – | – | -26,7 | – | – | ||||
| Transaktion med innehavare av icke bestämmande inflytande | – | – | – | -16,2 | 35,8 | 19,6 | ||||
| Utgivna optioner | – | – | – | 1,2 | – | 1,2 | ||||
| Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag | – | – | – | -1,2 | – | -1,2 | ||||
| Återköp aktier | – | – | – | -76,4 | – | -76,4 | ||||
| Eget kapital per 31 december 2011 | 535,3 | 713,9 | -71,3 | 1 102,7 | 43,9 | 2 324,5 | ||||
| Ingående balans per 1 januari 2012 | 535,3 | 713,9 | -71,3 | 1 102,7 | 43,9 | 2 324,5 | ||||
| Periodens totalresultat | – | – | -18,4 | -100,5 | -0,7 | -119,6 | ||||
| Utdelning | – | – | – | -24,4 | – | -24,4 | ||||
| Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag | – | – | – | -2,6 | – | -2,6 | ||||
| Utgivna optioner | – | – | – | 0,7 | – | 0,7 | ||||
| Transaktion med innehavare av icke bestämmande inflytande | – | – | – | – | -4,0 | -4,0 | ||||
| Återköp aktier | – | – | – | -5,7 | – | -5,7 | ||||
| Eget kapital per 30 september 2012 | 535,3 | 713,9 | -89,7 | 970,2 | 39,2 | 2 168,9 |
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, KONCERNEN
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | -11,6 | 1,8 | -32,0 | -1,0 | 29,2 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -77,9 | 6,3 | -124,9 | -37,0 | -27,1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -89,5 | 8,1 | -156,9 | -38,0 | 2,1 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 404,5 | -10,8 | 357,2 | -4,4 | 48,7 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 14,3 | -40,6 | -10,1 | -192,0 | -228,4 |
| Periodens kassaflöde | 329,3 | -43,3 | 190,2 | -234,4 | -177,6 |
| Likvida medel vid periodens början | 472,9 | 592,1 | 611,1 | 780,8 | 780,8 |
| Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond | -4,5 | -4,0 | -3,6 | -1,6 | 7,9 |
| Likvida medel vid periodens slut | 797,7 | 544,8 | 797,7 | 544,8 | 611,1 |
RESULTATRÄKNING, MODERBOLAGET
| Kv 3 | Kv 3 | 9 mån | 9 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 |
| Periodens intäkter | |||||
| Investeringsverksamheten | |||||
| Utdelningar | – | 0,3 | 4,3 | 4,6 | 4,6 |
| Exitvinster | 4,0 | – | 283,0 | 0,3 | 1,6 |
| Reverseringar | – | – | 5,9 | 14,1 | – |
| Övriga intäkter | – | – | – | – | – |
| Totala intäkter | 4,0 | 0,3 | 293,2 | 19,0 | 6,2 |
| Nedskrivningar | -80,1 | -124,4 | -60,5 | -184,1 | -101,5 |
| Förvaltningskostnader | -14,2 | -6,9 | -31,2 | -22,5 | -34,5 |
| Resultat före finansiella intäkter och kostnader | -90,3 | -131,0 | 201,5 | -187,6 | -129,8 |
| Finansnetto | 6,1 | 5,0 | 12,3 | 9,9 | 17,7 |
| Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | -84,2 | -126,0 | 213,8 | -177,7 | -112,1 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat | -84,2 | -126,0 | 213,8 | -177,7 | -112,1 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 81 150 | 84 869 | 81 265 | 87 707 | 86 115 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 81 150 | 84 869 | 81 265 | 87 707 | 86115 |
| Resultat per aktie, SEK | -1,04 | -1,49 | 2,63 | -2,03 | -1,30 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -1,04 | -1,49 | 2,63 | -2,03 | 1,30 |
| Medelantal anställda | 7 | 7 | 7 | 6 | 7 |
BALANSRÄKNINGAR, MODERBOLAGET
| MSEK | 30 sep 2012 |
30 sep 2011 |
31 dec 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,5 | 0,4 | 0,5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 029,1 | 1 312,2 | 1 374,4 |
| Långfristiga fordringar | 57,8 | 117,6 | 55,5 |
| Kortfristiga fordringar | 411,1 | 193,8 | 184,0 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 690,9 | 443,6 | 476,4 |
| Summa tillgångar | 2 189,4 | 2 067,6 | 2 090,8 |
| Varav räntebärande tillgångar | 921,0 | 659,1 | 628,9 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2 162,1 | 1 942,1 | 1 977,6 |
| Långfristiga skulder | 5,7 | 6,4 | 5,2 |
| Kortfristiga skulder | 21,6 | 119,1 | 108,0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 189,4 | 2 067,6 | 2 090,8 |
| Varav räntebärande skulder | – | 89,0 | 95,3 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Ställda säkerheter | – | – | – |
| Anvarsförbindelse | – | 37,8 | 37,8 |
KASSAFLÖDESANALYSER, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital |
-6,5 | 10,4 | -13,3 | 2,3 | -10,3 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -1,7 | -0,1 | -7,7 | -10,9 | -7,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -8,2 | 10,3 | -21,0 | -8,6 | -18,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 434,1 | -62,1 | 418,5 | -45,2 | -42,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -97,3 | -20,9 | -179,4 | -204,5 | -166,1 |
| Periodens kassaflöde | 328,6 | -72,7 | 218,1 | -258,3 | -227,2 |
| Likvida medel vid periodens början | 366,4 | 521,6 | 476,4 | 704,8 | 704,8 |
| Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond | -4,1 | -5,3 | -3,6 | -2,9 | -1,2 |
| Likvida medel vid periodens slut | 690,9 | 443,6 | 690,9 | 443,6 | 476,4 |
FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital | 2 247,5 | 2 113,4 | 1 977,6 | 2 330,3 | 2 330,3 |
| Utdelning | – | – | -24,4 | – | – |
| Inlösenprogram | – | – | -164,1 | -164,1 | |
| Kostnader relaterade till inlösenprogram | – | -0,2 | – | -1,3 | -1,3 |
| Utställda optioner | – | – | 0,7 | – | 1,2 |
| Återköp egna aktier | -1,2 | -45,1 | -5,6 | -45,1 | -76,4 |
| Periodens resultat | -84,2 | -126,0 | 213,8 | -177,7 | -112,1 |
| Utgående eget kapital | 2 162,1 | 1 942,1 | 2 162,1 | 1 942,1 | 1 977,6 |
Redovisningsprinciper
Bure tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i not 1 i årsredovisningen för 2011.
Nya eller omarbetade standarder, tolkningar och förbättringar som antagits av EU och som ska tillämpas från och med den 1 januari 2012 har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning under 2011.
NOT 1 – SEGMENTSRAPPORTERING
Redovisning per rörelsesegment
Bure har antagit den nya IFRS 8 standarden gällande redovisningen av rörelsesegment. Då Bure sedan tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt har inga förändringar skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan senast avgivna årsredovisning. Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som dotterbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag". För respektive bolags verksamhet, se sidorna 4–6.
| Theducation | Mercuri | Övriga bolag | Eliminering m.m. | Moderbolaget | SUMMA | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
| Intäkter | ||||||||||||
| Summa intäkter | 169 | 171 | 397 | 403 | 6 | 8 | – | – | – | – | 572 | 582 |
| Resultatandelar | – | – | – | – | -49 | 6 | – | – | – | – | -49 | 6 |
| Resultat | ||||||||||||
| Resultat per rörelsegren | -2 | 1 | -6 | 8 | -49 | 6 | – | – | – | – | -57 | 15 |
| Förvaltningskostnader | – | – | – | – | -6 | – | – | – | -31 | -23 | -37 | -23 |
| Reverseringar/nedskrivningar i investeringsverksamhet |
– | – | – | – | 7 | -121 | 55 | 169 | -55 | -170 | 7 | -122 |
| Utdelningar | – | – | – | – | – | – | -4 | -4 | 4 | 5 | – | 1 |
| Exitresultat | – | – | – | – | -15 | 4 | -279 | – | 283 | – | -11 | 4 |
| Rörelseresultat | -2 | 1 | -6 | 8 | -63 | -111 | -228 | 165 | 201 | -188 | -98 | -125 |
| Finansiellt netto | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -3 | 1 |
| Årets skattekostnad | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -1 | -5 |
| Kvarvarande verksamhet | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -101 | -129 |
| Resultat från avvecklad verksamhet | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 1 |
| Periodens resultat | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -101 | 128 |
Övriga upplysningar
| Theducation | Mercuri | Övriga bolag | Eliminering m.m. | Moderbolaget | SUMMA | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 sep 2012 |
30 sep 2011 |
30 sep 2012 |
30 sep 2011 |
30 sep 2012 |
30 sep 2011 |
30 sep 2012 |
30 sep 2011 |
30 sep 2012 |
30 sep 2011 |
30 sep 2012 |
30 sep 2011 |
| Tillgångar | 100 | 95 | 502 | 553 | 255 | 173 | -621 | -728 | 1 531 | 1 108 | 1 767 | 1 201 |
| Kapitalandelar | – | – | – | – | – | – | 54 | 468 | 658 | 960 | 712 | 1 428 |
| Summa tillgångar | 100 | 95 | 502 | 553 | 255 | 173 | -567 | -260 | 2 275 | 2 068 | 2 479 | 2 629 |
| Skulder | 92 | 81 | 270 | 345 | 165 | 42 | -244 | -309 | 27 | 126 | 310 | 335 |
| Ofördelade skulder | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Summa skulder | 92 | 81 | 270 | 345 | 165 | 42 | -244 | -309 | 27 | 126 | 310 | 335 |
| Investeringar | 5 | – | 2 | 37 | – | – | – | – | – | 64 | 7 | 101 |
| Avskrivningar | -3 | -4 | -4 | -5 | -4 | -8 | – | – | – | – | -11 | -18 |
NOT 2 – RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET
| MSEK | Kv 3 2012 |
Kv 3 2011 |
9 mån 2012 |
9 mån 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | – | – | – | 12,9 | 12,9 |
| Exitvinster | – | – | – | 0,3 | 0,3 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – |
| Resultatandelar i intresseföretag | – | – | – | – | – |
| Summa rörelsens intäkter | – | – | – | 13,2 | 13,2 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Handelsvaror | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | – | – | – | -5,3 | -5,3 |
| Personalkostnader | – | – | – | -6,8 | -6,8 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | – | -0,1 | -0,1 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | – | – | – | 1,0 | 1,0 |
| Finansnetto | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | – | – | – | 1,0 | 1,0 |
| Skatter | – | – | – | – | – |
| Resultat från avvecklad verksamhet 1 | – | – | – | 1,0 | 1,0 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | – | – | – | 0,01 | 0,01 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | – | – | – | 0,01 | 0,01 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | – | – | – | – | -0,3 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | – | – | – | – | -0,1 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | – | – | – | – | – |
| Nettokassaflöden från avvecklade verksamheter | – | – | – | – | -0,4 |
1) Avvecklad verksamhet avser Scandinavian Retail Center (SRC).
NOT 3 – EFFEKTER AV ÄNDRADE UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 11 i årsredovisningen för 2011. Inga förändringar har gjorts av dessa som skulle kunna ha en väsentlig inverkan på den aktuella delårsrapporten.
FEMÅRSÖVERSIKT
| Data per aktie1 | 9 mån 2012 |
2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|
| Substansvärde SEK2 Aktiekurs, SEK |
28,67 23,60 |
25,01 16,00 |
26,98 32,80 |
25,75 34,8 |
29,14 24,7 |
| Aktiekurs i procent av det egna kapitalet, % | 88 | 59 | 126 | 135 | 85 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie, SEK | 26,58 | 23,18 | 25,99 | 25,75 | 29,14 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie exkl. återköpta aktier, SEK | 26,66 | 24,31 | 25,99 | 25,75 | 29,14 |
| Koncernens eget kapital per aktie, SEK | 26,67 | 27,24 | 29,20 | 29,73 | 29,56 |
| Koncernens eget kapital per aktie exkl. återköpta aktier, SEK | 26,76 | 28,57 | 29,20 | 29,73 | 29,56 |
| Moderbolagets resultat per aktie, SEK | 2,63 | -1,30 | 2,28 | -2,62 | 11,35 |
| Moderbolagets resultat per aktie efter utspädning, SEK3 | 2,63 | -1,30 | 2,28 | -2,62 | 11,35 |
| Koncernens resultat per aktie, SEK | -1,25 | -0,62 | 6,60 | 0,85 | 9,82 |
| Koncernens resultat per aktie efter utspädning, SEK3 | -1,25 | -0,62 | 6,60 | 0,85 | 9,82 |
| Antal aktier, tusental | 81 357 | 85 328 | 89 646 | 50 349 | 83 915 |
| Antal utställda optioner personal | 1 619 | 800 | 260 | – | – |
| Totala antalet aktier inklusive utestående optioner tusental | 82 976 | 86 128 | 89 646 | 50 349 | 83 915 |
| Antal aktier exkl. återköpta aktier, tusental | 81 102 | 81 357 | 89 646 | 50 349 | 83 915 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 81 265 | 86 115 | 86 524 | 53 292 | 89 782 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 81 265 | 86 115 | 86 524 | 53 292 | 89 782 |
| Nyckeltal | |||||
| Utdelning, SEK per aktie | 0,3 | – | 9,80 | 0,3 | 8,55 |
| Direktavkastning, % | 1,3 | – | 29,90 | 0,86 | 34,62 |
| Totalavkastning, % | 43,6 | -43,5 | 28,1 | 40,9 | -2,8 |
| Börsvärde, MSEK | 1 914 | 1 302 | 2 940 | 1 752 | 2 073 |
| Substansvärde, MSEK | 2 326 | 2 035 | 2 557 | – | – |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,33 | -5,2 | 10,9 | -10,7 | 40,3 |
| Moderbolagets resultat och ställning | |||||
| Exitresultat, MSEK | 283 | 2 | 226 | 22 | 812 |
| Resultat efter skatt, MSEK | 214 | -112 | 197 | -140 | 1 019 |
| Balansomslutning, MSEK | 2 189 | 2 091 | 2 462 | 1 621 | 2 498 |
| Eget kapital, MSEK | 2 162 | 1 978 | 2 330 | 1 296 | 2 445 |
| Soliditet, % | 98,8 | 94,6 | 94,6 | 80 | 97,9 |
| Likvida medel | 691 | 476 | 705 | 633 | 1 814 |
| Koncernens resultat och ställning | |||||
| Nettoomsättning, MSEK | 572 | 806 | 792 | 939 | 1 097 |
| Nettoresultat efter skatt, MSEK | -101 | -54 | 569 | 46 | 882 |
| Balansomslutning, MSEK | 2 479 | 2 620 | 2 976 | 2 154 | 2 995 |
| Eget kapital, MSEK | 2 170 | 2 325 | 2 620 | 1 497 | 2 481 |
| Soliditet, % | 87,5 | 88,7 | 88,1 | 69,5 | 82,8 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 642 | 593 | 730 | 607 | 1 892 |
| Medeltal anställda | 665 | 664 | 704 | 824 | 939 |
1) Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.
2) Substansvärdet består av marknadsvärde av Bures noterade innehav samt bokfört värde i moderbolaget på onoterade innehav, nettotillgångar samt likvida medel.
3) Vid negativt resultat används genomsnittliga antalet aktier före utspädning även vid beräkning efter utspädning.
Definitioner
Aktiens direktavkastning
Till årsstämman föreslagen utdelning samt under året lämnade extra utdelningar dividerad med aktiekursen vid årets utgång.
Aktiens totalavkastning
Summan av årets kurstillväxt och återinvesterad utdelning dividerad med aktiekursen vid årets ingång.
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Börsvärde, MSEK
Aktiekursen multiplicerad med totalt utestående aktier.
EBITA
Rörelseresultat före nedskrivningar av goodwill samt avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antalet utestående aktier. I eget kapital ingår minoritetens andel
av eget kapital från och med den 1 januari 2005 i samband med införandet av IFRS.
Nettolånefordran
Finansiella räntebärande tillgångar med avdrag för räntebärande skulder.
Nettolåneskuld
Definition som nettolånefordran, men begreppet används när räntebärande skulder överstiger räntebärande tillgångar.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt dividerat med under året genomsnittligt utestående antal aktier. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av årets resultat.
Resultat per aktie efter utspädning
Resultat efter skatt dividerat med under året genomsnittligt utestående antal aktier efter utspädning. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av årets resultat. Genomsnittligt antal aktier efter utspädning beräknas enligt regelverk i IFRS, IAS 33 Resultat per aktie.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till summa tillgångar. Från och med införandet av IFRS den 1 januari 2005 inkluderas minoritet i totalt eget kapital.
Substansvärde
Marknadsvärdet på Bures noterade innehav plus bokförda värden på de onoterade innehaven samt likvida medel.
Tillväxt
Ökning i nettoomsättningen i relation till föregående års netto-omsättning. Nyckeltalet inkluderar därmed såväl organisk som förvärvad tillväxt.
Återköp av egna aktier
Svenska företag har sedan ett antal år tillbaka möjligheten att förvärva upp till tio procent av egna utestående aktier, förutsatt att årsstämman godkänner detta inom ramen för det fria egna kapitalet.
Det här är Bure
Bure är ett börsnoterat investeringsbolag med ägarintressen i nordiska bolag. Portföljen bestod per den 30 september 2012 av sju portföljbolag, varav fyra noterade innehav.
Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna får avkastning på investerat kapital och att portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt.
Vårt mål är att vara en lönsam investering och att portföljbolagen är framgångsrika i sina respektive affärer.
- • Den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering skall tydligt kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten av Bure.
- • Varje investering skall ha en IRR (Internal Rate of Return), årlig avkastning, som överstiger 12 procent.
Strategiska hörnstenar för Bure är
- • Aktiv portföljförvaltning
- • Professionell styrning av portföljbolagen
- • Låg finansiell risk i moderbolaget
- • Resurseffektivitet
Bure Equity AB (publ), Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm, Tel 08-614 00 20, Fax 08-614 00 38 Org. nr. 556454-8781, www.bure.se