AI assistant
Bure Equity — Interim / Quarterly Report 2011
Apr 28, 2011
2899_10-q_2011-04-28_24be7df8-1cd5-4e47-bdf3-df156e171dcc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – mars 2011
VD-KOMMENTAR
Patrik Tigerschiöld verkställande direktör
Första kvartalet har karaktäriserats av en fortsatt återhämtning i den globala tillväxten och särskilt tydligt är de positiva signalerna från USA. Under perioden skakades världen av naturkatastrofen i Japan och följderna av denna.
Bures portföljbolag har visat en positiv utveckling under kvartalet. Glädjande är att dotterbolaget Mercuri International visade ett positivt resultat. Som en konsekvens av händelserna i Japan riskerar Micronic Mydata att påverkas genom att orderingången för innevarande år förskjuts i tiden. Carnegie Holding som visade en positiv utveckling påverkades negativt av att intäkterna inom Investment Banking blev lägre än föregående år, som en konsekvens av lägre aktivitet av företagsaffärer och nya börsnoteringar.
Bure har under kvartalet fortsatt sin uttalade strategi att koncentrera portföljen genom att avyttra tre portföljbolag. Celemi avyttrades till dotterbolaget Mercuri International, Aptilo Networks till en norsk private equity fond och innehavet i Scandinavian Retail Center, SRC, avses att säljas till dess företagsledning. Därutöver har styrelsen i Harald Lundén Kapitalförvaltning meddelat att de avser avveckla verksamheten och stänger därmed hedgefonden Eikos.
Bures styrelse har föreslagit årsstämman att istället för ordinarie utdelning genomföra ett frivilligt inlösenprogram om ca 175 MSEK. Efter fjolårets framgångsrika portföljbolagsförsäljningar har styrelsen gjort bedömningen att det finns finansiella förutsättningar för ett inlösenprogram. Efter detta program har Bure en stark finansiell ställning med ca 450 MSEK tillgängliga för investeringsverksamheten.
Första Kvartalet 2011
- • Koncernens nettoomsättning uppgick till 202 MSEK (209).
- • Koncernens resultat efter skatt inklusive avvecklad verksamhet uppgick till 11 MSEK (266). Resultatet för jämförelseårets siffror har påverkats positivt av upplösning av negativ goodwill på 264 MSEK.
- • Resultatet per aktie efter utspädning uppgick till 0,12 SEK (2,96).
- • Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 14 MSEK (-13).
- • Totalavkastningen för Bure-aktien uppgick till 5,5 procent
- • Bures substansvärde per 31 mars 2011 uppgick till 2 445 MSEK (2 374)
- • Bures andel av Celemi avyttrades till dotterbolaget Mercuri. Affären finansierades av Bure på totalt 37 MSEK
- • Bures innehav i Aptilo Networks avyttrades till Norvestor V L.P. för totalt 9,2 MSEK.
- • Bures styrelse har beslutat att avyttra samtliga aktier i dotterbolaget Scandinavian Retail Center. Försäljningen är villkorad av godkännande på årsstämman.
- • Styrelsen kommer att, istället för utdelning, föreslå årsstämman att besluta om ett frivilligt inlösenprogram om ca 175 MSEK.
Viktiga händelser efter periodens utgång
• H. Lundén kapitalförvaltning AB har beslutat att avveckla fondförvaltningen i fonden EIKOS.
Förvärv och avyttringar
Under januari månad avyttrade Bure sin ägarandel i portföljbolaget Celemi till dotterbolaget Mercuri International. Bure ägde innan transaktionen 32,3 procent i Celemi. Transaktionen som till huvuddel finansierades av Bure uppgick totalt till 37 MSEK. För att delfinansiera förvärvet av Celemi genomförde Mercuri en apportemission. I och med detta minskade Bures ägande i Mercuri till 99 procent. Transaktionen värderades till bokfört värde och gav ingen realisationseffekt i moderbolaget.
Bure avyttrade sin ägarandel på 9,9 procent i Aptilo Networks under kvartalet till Norvestor V L.P. Köpeskillingen uppgick till 9,2 MSEK vilket motsvarar bokfört värde i moderbolaget och medför ingen realisationseffekt.
Bures styrelse har även lagt fram förslag till årsstämman att avyttra samtliga aktier i dotterbolaget Scandinavian Retail Center (SRC). Bure äger innan avyttringen 95,5 procent av aktierna som överlåts till ledningen i SRC. Den totala köpeskillingen erläggs kontant och uppgår till 5 MSEK. Köpeskillingen motsvarar det bokförda värdet i moderbolaget varför ingen realisationseffekt uppstår.
Finansiell ställning
Nettolånefordran för moderbolaget uppgick till 780 MSEK, varav 684 MSEK är tillgängliga för investeringsverksamheten. Kortfristiga placeringar i moderbolaget uppgick till 199 MSEK. På årsstämman den 28 april föreslås ett frivilligt inlösen program som kommer att påverka likvida medel negativt med ca 175 MSEK.
Per 31 mars 2011 uppgick soliditeten i koncernen till 88 (77) procent och i moderbolaget till 95 (87) procent.
Bures aktie och substansvärde 1
Börskursen den 31 mars 2011 var 34,60 ( 32,8 den 31 december 2010) vilket motsvarar en totalavkastning på 5,5 procent under första kvartalet. Substansvärdet uppgick vid periodens slut till 2 445 MSEK (2 374) en ökning med 26 MSEK under första kvartalet 2011.
1) Bure substansvärde består av marknadsvärdet på Bures noterade innehav samt det bokförda värdet i moderbolaget på övriga innehav plus likvida medel och kortfristiga placeringar.
Bures portfölj
Portföljen består per den 31 mars 2011 av 12 portföljbolag, varav tre noterade innehav. Bolagen är verksamma inom branscherna finans, tjänster, bio- och medicinteknik samt elektronik /industri. Bure arbetar kontinuerligt med att utvärdera och granska portföljsammansättningen med avseende på marknadsvärde, värdepotential och risk. Bure har ingen uttalad exit-strategi utan det är Bures möjligheter till att skapa värde som avgör om vi skall vara ägare eller inte.
PORTFÖLJBOLAGEN KVARTAL 1 – 2011 (BEFINTLIGA ENHETER)1
| Nettoomsättning, MSEK |
EBITA, MSEK2 | EBITA marginal, % |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ägar- andel % |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
|
| Noterade Innehav | |||||||
| Micronic Mydata | 38,0 | 255,0 | 158,9 | -19,2 | -69,8 | – | – |
| PartnerTech3 | 43,0 | – | 557,4 | – | -1,7 | – | – |
| Vitrolife | 28,5 | 88,0 | 75,3 | 10,1 | 10,0 | 11,5 | 13,3 |
| Onoterade Innehav | |||||||
| Carnegie Holding1, 4 | 23,7 | 499,7 | 557,0 | 38,6 | 125,0 | 7,7 | 22,4 |
| Carnegie Asset Management1 | 28,0 | 134,7 | 143,4 | 38,1 | 44,0 | 28,3 | 30,7 |
| CMA Microdialysis | 40,7 | 11,8 | 10,9 | -7,7 | -7,0 | – | – |
| H. Lundén Holding | 20,0 | 6,7 | 4,6 | 4,0 | 2,0 | 59,2 | 43,4 |
| Max Matthiessen1 | 17,5 | 174,9 | 158,4 | 44,5 | 42,9 | 25,4 | 27,1 |
| Mercuri International | 99,0 | 133,8 | 149,1 | 1,1 | -9,0 | 0,8 | – |
| Scandinavian Retail Center, SRC5 | 95,5 | 9,1 | 8,3 | 0,3 | 0,7 | 3,4 | 8,5 |
| The Chimney Pot | 48,6 | 38,6 | 27,2 | 5,1 | 0,8 | 13,2 | 2,9 |
| Theducation | 74,3 | 57,4 | 55,0 | -2,8 | 4,0 | – | 7,2 |
| Totalt | 1409,7 | 1 905,5 | 112,1 | 141,9 | |||
| Bures andel 6 | 509,0 | 728,9 | 20,2 | 15,2 |
1 Tabellen inkluderar innehav per 31 mars 2011.
För Carnegie avser siffrorna Carnegie Holding AB koncernen. För Carnegie Asset Management avser siffrorna CAM Group Holding. För Max Matthiessen avser siffrorna MM Holding AB koncernen.
2 EBITA definieras som rörelseresultat före goodwillnedskrivningar och före avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.
3PartnerTech hade inte kommunicerat sina delårssiffror för första kvartalet vid publiceringen av Bures delårsrapport.
4 Jämföreslesiffror för första kvartalet 2010 är pro forma inklusive HQ Fonder och HQ Bank. EBITA innehåller positiv effekt av reverserade kreditreserveringar. 2010 uppgick den positiva resultateffekten till 71 MSEK.
5 Ägarspridningsprogram finns i detta bolag. Se sidan 16 för mer information.
6 Bures andel av omsättning och EBITA är beräknad utifrån den tid som Bure ägt portföljbolaget och ägarandelen vid periodens slut. Jämförelsetalet är beräknat pro forma med samma ägarandel vid periodens slut innevarande år. Vid beräkning av Bures andel har hänsyn tagits till Bures faktiska rätt till andel av resultatet efter beaktande av vinstdelningsavtal samt eliminering av internvinster.
INFORMATION OM PORTFÖLJBOLAGEN
NOTERADE BOLAG
MICRONIC MYDATA
Micronic Mydata är verksam inom elektronikindustrin. Genom två affärsområden, Ytmontering och Mönsterritare, levererar koncernen kostnadseffektiva och nyskapande produktionslösningar.
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 255,0 | 158,9 | 1 287,8 |
| Rörelsens kostnader | -274,2 | -228,7 | -1 215,3 |
| EBITA | -19,2 | -69,8 | 72,5 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | -19,2 | -69,8 | 72,5 |
| Finansnetto | 2,1 | -1,4 | 1,2 |
| Resultat före Skatt | -17,1 | -71,2 | 73,7 |
| Skatt | -8,3 | -2,9 | -36,9 |
| Periodens resultat | -25,4 | -74,2 | 36,8 |
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 542 | 213 | 570 |
| Balansomslutning | 1 624 | 1 348 | 1 714 |
| Eget kapital | 1 279 | 974 | 1 314 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -15 | -33 | 121 |
| Medeltal anställda | 554 | 571 | 559 |
- • Nettoomsättningen för första kvartalet uppgick till 255 (159) MSEK, en ökning med 60 procent.
- • Nettoomsättningen för Mönsterritare uppgick till 75 (61) MSEK, en ökning med 24 procent.
- • Nettoomsättningen för Ytmontering uppgick till 180 (98) MSEK, en ökning med 83 procent.
- • Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till -19 (-70) MSEK, varav -44 (-65) MSEK avser Mönsterritare och 27 (-3) MSEK avser Ytmontering.
- • Rörelseresultatet justerat för aktivering och avskrivning på utvecklingskostnader uppgick till -11 (-51) MSEK.
- • Resultatet per aktie uppgick till -0,26 (-1,14) SEK.
- • Orderingången uppgick till 313 (336) MSEK.
- • Orderstocken uppgick vid första kvartalets utgång till 210 (219) MSEK. Vid utgången av 2010 uppgick orderstocken till 153 MSEK.
- • Utgifter för forskning och utveckling har belastat rörelseresultatet under första kvartalet med 59 (62) MSEK.
PARTNERTECH
PartnerTech utvecklar och tillverkar avancerade produkter på kontrakt inom utvalda affärssegment och för kunder med ledande positioner i Europa. I rollen som kontraktstillverkare stärker PartnerTech kundernas lönsamhet och konkurrenskraft genom att leverera tjänster i hela värdekedjan, avseende såväl komponenter som integrerade system och kompletta produkter.
• PartnerTech hade ej kommunicerat sina siffror för första kvartalet 2011 vid publiceringen av denna delårsrapport
NOTERADE BOLAG, forts ONOTERADE BOLAG
VITROLIFE
Vitrolife är en internationellt verksam bioteknologisk/medicinteknisk koncern som arbetar med att utveckla, tillverka och sälja avancerade produkter och system för preparation, odling och förvaring av mänskliga celler, vävnader och organ.
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 88,0 | 75,3 | 297,6 |
| Rörelsens kostnader | -77,9 | -65,3 | -264,5 |
| EBITA | 10,1 | 10,0 | 33,1 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 10,1 | 10,0 | 33,1 |
| Finansnetto | 1,9 | 0,2 | 8,2 |
| Resultat före skatt | 12,0 | 10,2 | 41,3 |
| Skatt | -3,1 | -0,5 | -12,1 |
| Periodens resultat | 8,9 | 9,7 | 29,2 |
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -44 | 14 | -31 |
| Balansomslutning | 436 | 374 | 429 |
| Eget kapital | 326 | 326 | 326 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 4 | 7 | 48 |
| Medeltal anställda | 208 | 170 | 179 |
- • Omsättningstillväxten var 28 procent (lokala valutor).
- • Försäljningen uppgick till 88 MSEK (75), motsvarande en ökning om 17 procent i SEK.
- • Rörelsemarginalen uppgick till 12 procent (13). Rörelseresultatet uppgick till 10 MSEK (10), vilket motsvarar en ökning med 1 procent.
- • Rörelseresultatet före FoU kostnader ökade med 6 procent och uppgick till 22MSEK (21).
- • Resultat före skatt ökade med 17 procent till 12 MSEK(10).
- • Resultat per aktie uppgick till 0,45 SEK (0,50).
- • Investeringar om 15 MSEK (7) gjordes under kvartalet varav 5 MSEK avser förvärv av fastighet vid produktionsanläggningen i Denver. Kvartalets investeringar innefattar även ombyggnationer i Denver och Högsbo för bättre anpassning av byggnaderna till befintlig och framtida verksamhet.
- • Med hjälp av STEEN Solution™ har nu över 70 patienter fått nya lungor vilka utan denna teknik inte hade kunnat användas för transplantation. Godkännande har erhållits från FDA att starta den nordamerikanska kliniska studien som kommer att ligga till grund för erhållande av försäljningstillstånd i USA. Studien kommer att påbörjas inom kort.
CARNEGIE ASSET MANAGEMENT
Carnegie Asset Management (CAM) är en ledande aktör i Norden inom kapitalförvaltning. CAM förvaltar fonder av hög kvalitet med olika fokus på investeringsstrategi.
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 134,7 | 143,4 | 522,8 |
| Rörelsens kostnader | -96,6 | -99,4 | -99,4 |
| EBITA | 38,1 | 44,0 | 96,4 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -2,3 | 0,0 | -9,9 |
| Rörelseresultat | 35,8 | 44,0 | 86,5 |
| Finansnetto | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Resultat före skatt | 35,8 | 44,0 | 86,5 |
| Skatt | -9,4 | -11,1 | -28,6 |
| Periodens resultat | 26,4 | 32,9 | 57,9 |
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Totalt förvaltat kaptial, Mdr SEK | 87 730 | 92 868 | 92 868 |
| Balansomslutning | 380 | 513 | 366 |
| Eget kapital | 232 | 299 | 208 |
| Medeltal anställda | 94 | 90 | 92 |
- • Omsättningen för första kvartalet 2011 uppgick till 134,7 MSEK (143,4)en minskning med ca 6 procent i SEK.
- • I lokala valutor ökade omsättningen med ca 5 procent.
- • Rörelseresultatet för perioden uppgår till 35,8 MSEK (44,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal om drygt 26,5 procent (30,6).
- • AuM har i lokal valuta ökat med 3 procent.
- • Fonden Carnegie Worldwide Asia som startades i december 2006 har börsnoterats i Danmark den 31 januari 2011.
ONOTERADE BOLAG, forts
CARNEGIE HOLDING
Carnegie Holding är en ledande oberoende investmentbank med nordiskt fokus. Carnegie bedriver verksamhet inom områdena värdepappershandel, Investment Banking och Private Banking.
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 11 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 499,7 | 557,0 | 1 796,2 |
| Rörelsens kostnader | -454,5 | -432,0 | -1 255,7 |
| EBITA | 45,2 | 125,0 | 540,5 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -6,6 | 0,0 | – |
| Rörelseresultat | 38,6 | 125,0 | 540,5 |
| Finansnetto | 0,0 | 0,0 | – |
| Resultat före skatt | 38,6 | 125,0 | 540,5 |
| Skatt | -15,0 | -16,0 | -39,2 |
| Periodens resultat | 23,6 | 109,0 | 501,3 |
| 1) Jämförelsesiffror för första kvartalet är pro forma inklusive HQ. | |||
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
| Nyckeltal | |||
| Kapitaltäckningskvot | 2,51 | 2,31 | 2,20 |
| Balansomslutning | 14 981 | 13 567 | 15 078 |
| Eget kapital | 2 470 | 2 178 | 2 459 |
| Medeltal anställda | 827 | 901 | 682 |
- • Jämförelsesiffrorna avser första kvartalet 2010 pro forma.
- • Intäkterna uppgick till 500 MSEK (557). Minskningen är hänförlig till låga intäkter inom Investment Banking.
- • Kostnaderna före kreditreserveringar uppgick till 465 MSEK (504). Jämförelsestörande poster har påverkat kostnaderna negativt med 11 MSEK (0).
- • Kreditreserveringar har påverkat resultatet postivt med 4 MSEK (71).
- • Periodens resultat uppgick till 24 MSEK (109).
- • Carnegie förvaltar ett kapital om cirka 110 miljarder SEK.
- • Stark finansiell ställning med ett eget kapital uppgående till 2,5 miljarder SEK och en kapitaltäckningsgrad på 20 procent vid utgången av kvartalet.
CMA MICRODIALYSIS
CMA utvecklar och marknadsför mikrodialysprodukter som används för forskning och rutinanvändning inom intensivvården samt inom forskning på nya läkemedel.
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 11,8 | 10,9 | 54,4 |
| Rörelsens kostnader | -20,0 | -17,9 | -80,7 |
| EBITA | -7,7 | -7,0 | -26,3 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -0,1 | -0,1 | -0,6 |
| Rörelseresultat | -7,8 | -7,1 | -26,9 |
| Finansnetto | -0,2 | 0 | -0,1 |
| Resultat före skatt | -8,0 | -7,1 | -27,0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 |
| Periodens resultat | -8,0 | -7,1 | -27,0 |
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -9 | -2 | -3 |
| Balansomslutning | 55 | 57 | 57 |
| Eget kapital | 32 | 45 | 40 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -5 | -7 | -24 |
| Medeltal anställda | 63 | 64 | 63 |
- • Försäljningen i kvartalet var 11,8 MSEK (10,9), en ökning med 8 procent jämfört med samma period föregående år.
- • Rörelseresultatet i kvartalet var -7,7 (-7,0)MSEK, en minskning med -10 procent mot samma period föregående år.
- • Orderingången i kvartalet var 12,3 MSEK (10,3), en ökning med 19 procent jämfört med samma period föregående år.
- • Bolagets satsning på Eirus fortlöper enligt plan. Eirus är ett för marknaden helt nytt system för kontinuerlig mätning av blodsockernivån hos svårt sjuka intensivvårdspatienter.
ONOTERADE BOLAG, forts
MAX MATTHIESSEN
Max Matthiessen är Sveriges ledande oberoende rådgivare inom personförsäkring och trygghetssparande. Verksamheten omfattar kvalificerad rådgivning och administration inom området för personrelaterade försäkringar som pensionsförsäkringar men även finansiella tjänster samt kvalificerade konsulttjänster inom området för pensioner och förmåner. Bolagets kunder är företag, organisationer och deras anställda.
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 174,9 | 158,4 | 696,2 |
| Rörelsens kostnader | -130,4 | -115,5 | -501,2 |
| EBITA | 44,5 | 42,9 | 195,0 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -2,1 | -2,1 | -8,4 |
| Rörelseresultat | 42,4 | 40,8 | 186,6 |
| Finansnetto | 0,0 | -0,7 | -2,3 |
| Resultat före skatt | 42,4 | 40,1 | 184,3 |
| Skatt | -11,6 | -9,7 | -47,3 |
| Periodens resultat | 30,8 | 30,4 | 137,0 |
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 140 | 54 | 109 |
| Balansomslutning | 617 | 649 | 601 |
| Eget kapital | 256 | 176 | 225 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 71 | 62 | 205 |
| Medeltal anställda | 379 | 336 | 360 |
• Omsättningen växte med 10 procent till 175 MSEK (158) för kvartalet.
- • Rörelsemarginalen för första kvartalet uppgick till 24 procent (25).
- • Max Matthiessen har tecknat avtal med spargivarna till det nya upphandlade konceptet Maxplan. Spargivarna är Hälsa, SPP, Skandia, Danica, AMF Länsförsäkringar och Movestic.
- • Den upphandlade tjänstepensionsplanen UIG 3 fortsätter att växa och idag har över 100 koncerner valt planen för sina anställda.
- • Det förvaltade kapitalet i Max Matthiessens Navigera-tjänster uppgår till 23 MSEK.
MERCURI INTERNATIONAL
Mercuri International är Europas ledande konsult- och utbildningsföretag inom försäljning och ledarskap med verksamhet i alla världsdelar via helägda dotterbolag och franchisetagare. Mercuri erbjuder företagsanpassade utvecklingsprogram, öppna kurser, analysverktyg, e-learning och simuleringsverktyg inom försäljning och verksamhetsutveckling.
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 133,8 | 151,3 | 557,9 |
| Rörelsens kostnader | -132,7 | -161,2 | -574,5 |
| EBITA | 1,1 | -9,9 | -16,6 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1,1 | -9,9 | -16,6 |
| Finansnetto | -3,2 | -0,4 | -2,5 |
| Resultat före skatt | -2,1 | -10,3 | -19,1 |
| Skatt | -1,2 | -1,0 | 0 |
| Periodens resultat | -3,3 | -11,3 | -19,1 |
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -149 | -104 | -96 |
| Balansomslutning | 511 | 493 | 474 |
| Eget kapital | 183 | 190 | 186 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -29 | -7 | -7 |
| Medeltal anställda | 410 | 461 | 433 |
- • Omsättningen minskade med 12 procent till 134 MSEK (151 ) för kvartalet, förändringen är i huvudsak hänförlig till den omstrukturering som slutfördes under 2010.
- • Rörelsemarginalen för första kvartalet uppgick till 0,8 procent (-6,0).
- • Inga engångsposter har påverkat rörelseresultatet under kvartalet eller föregående år.
- • Förändringen i kassaflödet är i huvudsak en effekt av högre provisionsbetalningar samt minskade skulder till leverantörer.
- • I januari förvärvades affärssimuleringsföretaget Celemi för 37 MSEK. Den högre aktivitetsnivån hos globala kunder fortsätter. Under kvartalet har ett globalt avtal ingåtts med en svensk koncern om att genomföra en Sales Academy i 9 länder.
- • Under perioden publicerade ES Research Group sin utvärdering vilken visade att: "Mercuri är ett utmärkt val som en strategisk, långsiktig partner i syfte att hjälpa en organisation att utveckla sin försäljningsstrategi ".
ONOTERADE BOLAG, forts
THE CHIMNEY POT
The Chimney Pot är ett av norra Europas ledande företag inom avancerade tjänster för spelfilm, reklamfilm och musikvideor. Bolaget bedriver verksamhet i Sverige, Polen, Ukraina och Dubai.
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 38,6 | 27,2 | 136,7 |
| Rörelsens kostnader | -33,5 | -26,4 | -121,1 |
| EBITA | 5,1 | 0,8 | 15,6 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -0,3 | -0,2 | -0,9 |
| Rörelseresultat | 4,8 | 0,6 | 14,7 |
| Finansnetto | -1,1 | 0,9 | -4,3 |
| Resultat före skatt | 3,7 | 1,5 | 10,4 |
| Skatt | 0,0 | 0,0 | -4,5 |
| Periodens resultat | 3,7 | 1,5 | 5,9 |
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -20 | -29 | -25 |
| Balansomslutning | 94 | 75 | 95 |
| Eget kapital | 26 | 16 | 22 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 7 | 0 | 10 |
| Medeltal anställda | 132 | 109 | 112 |
- • Omsättningen i kvartalet uppgick till 39 MSEK (27), vilket motsvarar en tillväxt om 42 procent.
- • Rörelseresultatet ökade till 5 MSEK (1).
- • Rörelsemarginalen förbättrades till 12,4 procent (1,8).
- • Omsättningstillväxten är framförallt hänförlig till ökad försäljning inom affärsområdena Reklamfilm och Broadcast.
- • Chimney Pots verksamhet i Polen har etablerat ett nytt affärsområde inom 3D.
- • Starkt kassaflöde i kvartalet, som uppgick till 7 MSEK.
THEDUCATION
Theducation är en långsiktig målinriktad aktör inom utbildning och skola som med goda lärare, modern teknik och ny forskning kring lärandets villkor vill ge eleverna de bästa förutsättningarna att lyckas med deras aktiviteter.
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||
| Nettoomsättning | 57,4 | 55,0 | 215,7 |
| Rörelsens kostnader | -60,2 | -51,0 | -207,5 |
| EBITA | -2,8 | 4,0 | 8,2 |
| Av/nedskrivningar på övervärden | -0,7 | -0,7 | -2,9 |
| Rörelseresultat | -3,5 | 3,3 | 5,3 |
| Finansnetto | -0,6 | -0,6 | -1,6 |
| Resultat före skatt | -4,1 | 2,7 | 3,7 |
| Skatt | 0,0 | 0,0 | 1,8 |
| Periodens resultat | -4,1 | 2,7 | 5,5 |
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -28 | -19 | -27 |
| Balansomslutning | 85 | 75 | 86 |
| Eget kapital | 3 | 5 | 8 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -2 | 3 | 10 |
| Medeltal anställda | 256 | 231 | 240 |
- • Omsättningen ökade med 4 procent jämfört med 2010.
- • Nyförvärvet SMH omsatte 5 MSEK under kvartalet.
- • Exklusive SMH sjönk omsättningen med 5,4 procent. Minskningen beror på prissänkningar inom AO Friskola samt minskade deltagarantal inom AO Vux och Arbetsmarknad.
- • Rörelsens kostnader har ökat med 6,6 procent (3,4 MSEK) jämfört med 2010 exklusive SMH.
- • Arbete med personal- och kostnadsnedskärningar kommer att fortgå under året.
BURES SUBSTANSVÄRDE PER INNEHAV DEN 31 MARS 2011
| Andel kapital, % | Andel röster, % | Substansvärde, MSEK | |
|---|---|---|---|
| Noterade innehav (Marknadsvärde) | |||
| Micronic Mydata | 37,9 | 37,9 | 688 |
| PartnerTech1 | 42,9 | 42,9 | 168 |
| Vitrolife | 28,5 | 28,5 | 222 |
| Summa noterade innehav | 1 078 | ||
| Onoterade innehav (bokförda värden moderbolag) | |||
| Carnegie Holding | 23,7 | 23,7 | 215 |
| Carnegie Asset Management (CAM Group Holding) | 28,0 | 28,0 | 80 |
| CMA Microdialysis1 | 40,7 | 40,7 | 64 |
| H. Lundén Holding | 20,0 | 20,0 | – |
| Max Matthiessen (MM Holding) 2 | 17,5 | 23,3 | 30 |
| Mercuri International | 99,0 | 99,0 | 199 |
| Scandinavian Retail Center, SRC3 | 95,5 | 95,5 | 5 |
| The Chimney Pot | 48,6 | 48,6 | 33 |
| Theducation | 74,3 | 74,3 | 16 |
| Övriga vilande dotterbolag4 | 41 | ||
| Summa onoterade innehav | 683 | ||
| Likvida medel | 684 | ||
| Totalt substansvärde | 2 445 | ||
| Substansvärde per aktie fördelat på 89 645 727 aktier | 27,28 | ||
| Moderbolagets eget kapital | 2 344 | ||
| Eget kapital per aktie fördelat på 89 645 727 aktier | 26,15 |
1) Innehavet för PartnerTech och CMA inkluderar även indirekt innehav genom dotterbolaget G Kallstrom.
2) Utöver bokfört värde på aktierna i Max Matthiessen finns fordringar om 25 MSEK på ett bolag ägt av nyckelpersoner i Max Matthiessen.
Bures matematiska andel av resultatet är cirka 12 procent till följd av vinstdelningsavtal.
3) Ägarspridningsprogram förekommer i dotterbolaget SRC. Se vidare uppgifter om utspädning på sidan 16.
4) Innehåller cirka 20 st vilande bolag.
Kommentar till tabellen:
Bures innehav utgörs av noterade/onoterade innehav, vilket medför att eventuella övervärden på onoterade innehav inte framgår. Onoterade bolag redovisas löpande till bokfört värde. Läsaren ges istället möjlighet att, genom att information om resultat och finansiell ställning redovisas per portföljbolag, själv skaffa sig en uppfattning om marknadsvärdet på respektive innehav.
Bure gör löpande kassaflödesvärderingar av sina portföljbolagsinnehav för att utvärdera om det bokförda värdet skall justeras. Om en kassaflödesvärdering indikerar ett värde som understiger bokfört värde, sker en nedskrivning. På motsvarande sätt kan värdet för ett bolag som tidigare skrivits ned reverseras om värdet åter stigit.
Att värdera ett företag innebär alltid en viss osäkerhet. Värderingen bygger på en bedömning av respektive företags utveckling i framtiden. De värden som framkommer i kassaflödesvärderingarna baseras på ledningens uppfattning om den framtida utvecklingen för respektive portföljbolag.
Delårsrapport januari – mars 2011
KONCERNEN
Som en följd av att Bure är ett investeringsbolag varierar koncernens sammansättning av dotter- och intresseföretag i takt med förvärv och avyttringar. Detta medför att den konsoliderade koncernresultaträkningen är svåranalyserad och för en ändamålsenlig analys bör utvecklingen och ställningen analyseras bolag för bolag. På sidorna 3– 8 lämnas utförligare information om portföljbolagen.
Resultat för första kvartalet 2011
Koncernens rörelseresultat uppgick för kvartalet till 11 MSEK (274). Av rörelseresultatet utgör resultat från befintliga dotterbolag -1 MSEK (-5). Resultatandelar från intressebolag uppgår till 9 MSEK (25). Av resultatandelar från intressebolag är 6 MSEK hänförliga till Carnegie Holding (ABCIB Holding), -10 MSEK till Micronic Mydata, 7 MSEK till Carnegie Asset Management, 4 MSEK till Max Matthiessen samt 2 MSEK hänförligt till övriga intressebolag. Jämförelseårets siffror har påverkats positivt av negativ goodwill på 264 MSEK hänförligt till fusionen mellan Bure Equity och Skanditek Industriförvaltning. Exit vinster uppgick till 3 MSEK (0) och är hänförliga till avyttringen av Aptilo.
Periodens resultat har påverkats av reversering av nedskrivningar i portföljbolag på 8 MSEK (0), hänförliga till PartnerTech. Inga nedskrivningar har skett under kvartalet (-6). Resterande del utgörs av moderbolagets rörelseresultat.
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till 12 MSEK (274). Resultatet efter skatt uppgick till 11 MSEK (262).
Resultatet för kvartalet inklusive avvecklade bolag uppgick till 11 MSEK (266).
Finansiell ställning
Eget kapital för koncernen uppgick vid periodens utgång till 2 623 MSEK (2 377) och soliditeten till 88 procent (77). Koncernen hade vid utgången av perioden en redovisad nettolånefordran på 681 MSEK (534), vilken bestod av räntebärande tillgångar på 804 MSEK (794) och räntebärande skulder på 123 MSEK (187).
BURES FÖRLUSTAVDRAG
Burekoncernen innehar förlustavdrag vid ingången av 2011 uppgående till cirka 640 MSEK varav 425 MSEK avser moderbolaget. Fusionen med Skanditek Industriförvaltning innebar att förlustavdrag på cirka 110 MSEK tillfördes moderbolaget. Förlustavdragen i moderbolaget är spärrade till och med utgången av år 2015 med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek. Dotterbolagens förlustavdrag kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag. Uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdrag i koncernen har värderats till 26 MSEK (37).
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering.
Bure har ett antal grundläggande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moderbolaget, vilket innebär att moderbolaget i normalfallet inte har ansvar för portfölj bolagens förpliktelser och portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portföljbolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. I Bures årsredovisning för 2010 ges en utförlig beskrivning av koncernens riskexponering och riskhantering i förvaltningsberättelsen samt not 23. Det bedöms inte ha tillkommit några väsentliga risker utöver de risker som beskrivits i årsredovisningen och i denna delårsrapport.
VALUTAEXPONERING
Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och Euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna, varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och resultaträkning utsatt för omräkningsdifferenser vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper.
ÄGARSTATISTIK
Bures största ägare per den 31 mars 2011 var Dag Tigerschiöld med 10,3 procent, Nordea Investment funds med 9,6 procent, Patrik Tigerschiöld med 6,7 procent samt familjen Björkman med 6,2 procent. Antalet aktieägare har sedan årsskiftet minskat till 22 308 från 22 998 per den 31 december 2010.
För mer information om Bures aktieägare se www.bure.se under rubriken Investor Relations/Aktieägare.
MODERBOLAGET Resultat för kvartalet
Moderbolagets resultat efter skatt för första kvartalet uppgick till 14 MSEK (-13). Reversering av nedskrivning i portföljbolag uppgick till 14 MSEK (0) och är hänförliga till innehavet i PartnerTech.
I resultatet ingår även 2 MSEK hänförliga till tillgångar som värderats till verkligt värde. Förvaltningskostnaderna uppgick till -7 MSEK (-8). I och med fusionen den 28 januari 2010 ingår delar av förvaltningskostnaden för jämförelseåret i fusionsvederlaget och redovisas därför inte i resultaträkningen för första kvartalet. Moderbolagets finansnetto uppgick i kvartalet till 6 MSEK (2) och är i huvuddel hänförlig till ränteintäkter på lån utställda till dotterbolag.
Finansiell ställning
Moderbolagets eget kapital uppgick vid periodens utgång till 2 344 MSEK (2 188) och soliditeten till 95 procent (87). Moderbolaget hade vid utgången av perioden likvida medel och kortfristiga placeringar på 684 MSEK (335). Moderbolaget hade vid periodens utgång en redovisad nettolånefordran på 780 MSEK (386), vilket påverkat finansnettot positivt. På årsstämman den 28 april föreslås ett frivilligt inlösenprogram som kommer att påverka likvida medel negativt med ca 175 MSEK.
Sammansättning av nettolånefordran i moderbolaget
| Nettolånefordran/skuld MSEK |
31 mars 2011 |
31 mars 2010 |
|---|---|---|
| Räntebärande tillgångar | ||
| Fordringar på dotterbolagen | 117 | 79 |
| Andra räntebärande fordringar | 67 | 66 |
| Likvida medel | 684 | 705 |
| 868 | 850 | |
| Räntebärande skulder | ||
| Skulder till dotterbolagen | 88 | 88 |
| 88 | ||
| Nettolånefordran | 780 | 762 |
Placering av likviditet
Bure kan normalt placera överskottslikviditet i räntebärande placeringar med en säkerhet hos motpart i form av svenska staten, svensk bank eller svenskt bolåneinstitut. Därutöver kan ett av Bures styrelse utsett placeringsråd besluta om andra placeringar.
Per 31 mars 2011 hade Bure 199 MSEK placerade i kortfristiga placeringar.
Investeringar och avyttringar under första kvartalet 2011
Under januari månad avyttrade Bure sin ägarandel i portföljbolaget Celemi till dotterbolaget Mercuri International. Bure ägde innan transaktionen 32,3 procent i Celemi. Transaktionen som till huvuddel finansierades av Bure uppgick totalt till 37 MSEK. För att delfinansiera förvärvet av Celemi genomförde Mercuri en apportemission. I och med detta minskade Bures ägande i Mercuri till 99 procent. Transaktionen värderades till bokfört värde och gav ingen realisationseffekt i moderbolaget.
Bure avyttrade sin ägarandel på 9,9 procent i Aptilo Networks under kvartalet till Norvestor V L.P. Köpeskillingen uppgick till 9,2 MSEK vilket motsvarar bokfört värde i moderbolaget och medför ingen realisationseffekt under första kvartalet 2011.
Bures styrelse har även lagt fram förslag till årsstämman 28 april att avyttra samtliga aktier i dotterbolaget Scandinavian Retail Center (SRC). Bure äger innan avyttringen 95,5 procent av aktierna som överlåts till ledningen i SRC. Den totala köpeskillingen erläggs kontant och uppgår till 5 MSEK. Köpeskillingen motsvarar det bokförda värdet i moderbolaget varför ingen realisationseffekt uppstår.
Redovisat eget kapital per aktie
Vid periodens utgång uppgick koncernens eget kapital till 29,31 SEK per aktie jämfört med 29,20 SEK per 31 december 2010.
Bureaktien
Bures börsvärde uppgick vid utgången av perioden till 3 102 MSEK att jämföra med 2 940 MSEK vid utgången av 2010.
| Kursutveckling/Totalavkastning | 27 apr 2011 |
31 mar 2010 |
31 dec 2010 |
|---|---|---|---|
| Börskurs, SEK | 34,20 | 34,60 | 32,80 |
| Totalavkastning sedan årsskiftet, % | 4,3 | 5,5 | 28,1 |
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Bures transaktioner med närstående framgår av Bures årsredovisning 2010, not 30.
Bure Equitys årsstämma 2011
Årsstämman kommer att hållas i Stockholm den 28 april 2011. Ytterligare information om hur och när registrering skall ske kommer att finnas tillgängligt på Bures hemsida, www.bure.se
Valberedning inför årsstämma 2011
Styrelsens ordförande har sammankallat en valberedning bestående av ledamöter som representerar de största aktieägarna i Bure Equity AB.
Valberedningen består av Lars Olofsson som företrädare för familjen Tigerschiöld, Peter Rudman som företrädare för Nordea fonder samt Ulf Strömsten som företrädare för Catellas Fondförvaltning. Dessutom ingår Björn Björnsson, styrelseordförande i Bure Equity AB.
VIKTIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG
H.Lundéns hedgefondförvaltning upphör
Fonden Eikos, har varit verksam sedan den 1 januari 2000 och förvaltas av H. Lundén Kapitalförvaltning AB.
Finansinspektionen har aktualiserat frågan om fondbolagets administrativa resurser på ett effektivt och tillförlitligt sätt kan klara av att leva upp till de förändrade krav i fondlagstiftningen och Finansinspektionens föreskrifter. Dessa ändrade omständigheter har resulterat i att fondbolaget beslutat att fondförvaltningen skall avvecklas. Avvecklingen kommer att ske under ordnade former. Fondens verksamhet förväntas upphöra senast vid kommande årsskifte.
Bure äger 19,9 procent i Harald Lundén Kapitalförvaltning samt har en kortfristig placering i Fonden Eikos värderad till 23 MSEK per den 31 mars 2011.
Stockholm den 28 april 2011
Styrelsen Bure Equity AB (publ)
Denna delårsrapport har ej varit föremål för någon översiktlig granskning av revisorerna
KOMMANDE RAPPORTERINGSTILLFÄLLEN
| Delårsrapport januari – juni 2011 | 18 augusti | 2011 |
|---|---|---|
| Delårsrapport januari – september 2011 | 16 november | 2011 |
| Bokslutkommuniké 2011 | 14 februari | 2012 |
FÖR INFORMATION KONTAKTA
| Patrik Tigerschiöld, VD | 08- 614 00 20 |
|---|---|
| Andreas Berglin, CFO | 08- 614 00 20 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT, KONCERNEN
| MSEK | Kv 1 2011 | Kv 1 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning Not 1 |
202,3 | 209,3 | 791,8 |
| Övriga rörelseintäkter | 1,0 | 6,3 | 40,4 |
| Upplösning av negativ goodwill | – | 264,2 | 235,3 |
| Exitvinster | 3,5 | 0,1 | 104,3 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 8,9 | 24,9 | 159,5 |
| Summa rörelsens intäkter | 215,7 | 504,7 | 1 331,2 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Övriga externa kostnader | -68,6 | -67,3 | -305,8 |
| Personalkostnader | -129,1 | -134,8 | -534,0 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1,3 | -8,9 | -36,1 |
| Övriga rörelsekostnader | -8,1 | -19,9 | -11,2 |
| Exitförluster | – | 0 | – |
| Rörelseresultat Not 1 |
11,4 | 273,8 | 444,1 |
| Finansnetto | 0,4 | 0,4 | 6,3 |
| Resultat efter finansiella poster | 11,8 | 274,2 | 450,4 |
| Skatt på periodens resultat | -1,2 | -12,1 | -15,4 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | 10,6 | 262,1 | 435,0 |
| Avvecklad verksamhet | |||
| Periodens resultat från avvecklad verksamhet Not 2 |
– | 3,5 | 136,4 |
| Periodens resultat | 10,6 | 265,6 | 571,4 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Verkligt värde värdering av tillgångar till försäljning | 2,6 | 43,1 | 10,4 |
| Omräkningsdifferenser | -7,9 | -19,1 | -81,1 |
| Totalresultat för perioden Not 4 |
2,0 | 289,6 | 500,7 |
| Periodens resultat hänförligt till minoritetsintressen | -1,0 | 1,2 | 2,2 |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare | 8,3 | 264,4 | 569,2 |
| av aktier i moderbolaget Summa resultat |
7,3 | 265,6 | 571,4 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 89 645 | 89 646 | 86 524 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 89 645 | 89 646 | 86 524 |
| Periodens resultat per aktie i kvarvarande verksamhet före utspädning, SEK | 0,12 | 2,96 | 5,02 |
| Periodens resultat per aktie i avvecklad verksamhet före utspädning, SEK | – | 0,00 | 1,58 |
| Periodens resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,12 | 2,96 | 6,60 |
| Periodens resultat per aktie i kvarvarande verksamhet efter utspädning, SEK | 0,12 | 2,96 | 5,02 |
| Periodens resultat per aktie i avvecklad verksamhet efter utspädning, SEK | – | 0,00 | 1,58 |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,12 | 2,96 | 6,60 |
RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING, KONCERNEN
| MSEK | 31 mars 2011 | 31 mars 2010 | 31 dec 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 276,8 | 410,5 | 259,8 |
| varav goodwill | 270,4 | 404,0 | 253,3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 48,2 | 73,3 | 50,6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 639,2 | 1 886,9 | 1 643,5 |
| Varulager m.m. | 3,9 | 31,6 | 0,7 |
| Kortfristiga fordringar | 256,2 | 279,6 | 228,9 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 752,1 | 403,5 | 780,8 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 9,3 | ||
| Summa tillgångar | 2 976,4 | 3 085,4 | 2 973,6 |
| varav räntebärande tillgångar | 803,9 | 721,2 | 841,1 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 2 621,5 | 2 367,5 | 2 618,1 |
| Eget kapital hänförligt till minoriteten | 1,9 | 9,6 | 2,9 |
| Summa eget kapital | 2 623,4 | 2 377,2 | 2 620,9 |
| Långfristiga skulder | 64,6 | 83,8 | 77,3 |
| Kortfristiga skulder | 288,4 | 624,4 | 275,3 |
| Summa skulder | 353,0 | 703,8 | 352,6 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 976,4 | 3 085,4 | 2 973,6 |
| varav räntebärande skulder | 123,4 | 187,0 | 111,3 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Ställda säkerheter | 218,2 | 333,4 | 218,3 |
| Eventualförpliktelser | – | – |
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, KONCERNEN
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK Koncernen |
Aktie kapital |
Övrigt tillskj. kapital |
Reserver | Balanserade vinstmedel inkl årets res |
Minoritets andel |
Totalt eget kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2010 | 300,1 | 713,9 | 30,4 | 444,5 | 8,1 | 1 497,0 |
| Periodens totalresultat | – | – | – | 506,3 | -5,6 | 500,7 |
| Nyemission genom apportförvärv | 292,1 | – | – | 1 040,7 | 0,4 | 1 333,2 |
| Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag |
– | – | – | 59,5 | – | 59,5 |
| Utdelning | – | – | – | -505,2 | – | -505,2 |
| Makulering egna aktier | -57,9 | – | – | -206,4 | – | -264,3 |
| Eget kapital 31 december 2010 | 534,3 | 713,9 | 30,4 | 1 339,4 | 2,9 | 2 620,9 |
| Ingående balans per 1 januari 2011 | 534,3 | 713,9 | 30,4 | 1 339,4 | 2,9 | 2 620,9 |
| Periodens totalresultat | – | – | – | 3,0 | -1,0 | 2,0 |
| Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag |
– | – | – | 0,5 | 0,5 | |
| Eget kapital 31 mars 2011 | 534,3 | 713,9 | 30,4 | 1 342,9 | 1,9 | 2 623,4 |
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, KONCERNEN
| MSEK | Kv 1 2011 | Kv 1 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | -9,6 | -0,2 | -9,2 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -33,6 | -7,8 | -30,5 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -43,2 | -8,0 | -39,7 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2,5 | 174,8 | 635,1 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 15,3 | -478,3 | -528,7 |
| Periodens kassaflöde | -30,4 | -311,5 | 66,7 |
| Likvida medel vid periodens början | 780,8 | 715,0 | 715,0 |
| Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond | 1,7 | 0,0 | -0,9 |
| Likvida medel vid periodens slut | 752,1 | 403,5 | 780,8 |
RESULTATRÄKNING, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 1 2011 | Kv 1 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Periodens intäkter | |||
| Investeringsverksamheten | |||
| Utdelningar | 1,0 | 4,1 | 6,9 |
| Exitvinster | – | – | 226,4 |
| Reverseringar | 14,1 | – | 29,2 |
| Övriga intäkter | 0,2 | – | 2,1 |
| Rörelseresultat | 15,3 | 4,1 | 264,6 |
| Nedskrivningar | – | -10,9 | -45,9 |
| Förvaltningskostnader | -7,5 | -8,0 | -36,8 |
| Resultat före finansiella intäkter och kostnader | 7,8 | -14,8 | 181,9 |
| Finansnetto | 5,7 | 1,5 | 15,2 |
| Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | 13,5 | -13,4 | 197,1 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – |
| Periodens resultat | 13,5 | -13,4 | 197,1 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 89 646 | 89 646 | 86 524 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 89 646 | 89 646 | 86 524 |
| Resultat per aktie, SEK | 0,15 | -0,15 | 2,28 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,15 | -0,15 | 2,28 |
| Medelantal anställda | 6 | 12 | 8 |
BALANSRÄKNINGAR, MODERBOLAGET
| MSEK | 31 mars 2011 | 31 mars 2010 | 31 dec 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,4 | 0,7 | 0,7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 499,8 | 1 921,9 | 1 506,1 |
| Långfristiga fordringar | 124,9 | 74,6 | 75,5 |
| Kortfristiga fordringar | 163,8 | 190,3 | 174,9 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 684,4 | 335,0 | 704,8 |
| Summa tillgångar | 2 473,4 | 2 522,5 | 2 462,2 |
| Varav räntebärande tillgångar | 852,3 | 698,3 | 849,8 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2 343,9 | 2 187,6 | 2 330,3 |
| Långfristiga skulder | 6,2 | 5,9 | |
| Kortfristiga skulder | 123,3 | 334,9 | 126,0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 473,4 | 2 522,5 | 2 462,2 |
| Varav räntebärande skulder | 93,9 | 89,4 | 88,0 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Ställda säkerheter | 37,8 | – | 37,8 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – |
KASSAFLÖDESANALYSER, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 1 2011 | Kv 1 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | -0,4 | -10,6 | -22,7 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -5,8 | -10,7 | -18,3 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -6,2 | -21,3 | -41,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 9,6 | 230,5 | 633,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -22,1 | 19,0 | -525,2 |
| Periodens kassaflöde | -18,7 | 228,2 | 67,7 |
| Likvida medel vid periodens början | 704,8 | 472,7 | 633,2 |
| Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond | -1,7 | 3,9 | 3,9 |
| Likvida medel vid periodens slut | 684,4 | 704,8 | 704,8 |
FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 1 2011 | Kv 1 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital | 2 330,3 | 1 296,3 | 1 296,3 |
| Erhållna/Lämnade aktieägartillskott | – | – | – |
| Apportemission | – | 1 333,2 | 1 333,2 |
| Makulering aktier | – | -264,3 | -264,3 |
| Fusionsdifferens | – | 274,8 | 283,9 |
| Kostnader i samband med fusion | – | – | -10,5 |
| Kontantutdelning | – | -478,3 | -505,3 |
| Förändring verkligt värde | – | 39,3 | – |
| Periodens resultat | 13,5 | -13,4 | 197,1 |
| Utgående eget kapital | 2 343,8 | 2 187,6 | 2 330,3 |
Redovisningsprinciper
Bure tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i not 1 i årsredovisningen för 2010.
Nya eller omarbetade standarder, tolkningar och förbättringar som antagits av EU och som ska tillämpas från och med 1 januari 2011 har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning under 2010. Samgåendet mellan Bure Equity AB och Skanditek Industriförvaltning AB redovisas som ett förvärv enligt IFRS 3.
UPPLYSNINGAR
Utspädningseffekter av befintliga ägarspridningsprogram
Följande uppgifter lämnas som upplysning avseende utspädning som föreligger i de dotterbolag där Bure har genomfört ägarspridningsprogram:
| Omfattning | SRC | |
|---|---|---|
| Ägarandel som utställda optioner motsvarar, %1 | 13,5 | |
| Tidpunkt för teckning av aktier | maj 2014 | |
| Lösenpris räknat på 100 % av bolaget, MSEK2 | 20 |
1) Angivet procenttal avser den andel som sålts hittills. Ytterligare utspädning kan således tillkomma. I vissa situationer kan aktieteckning ske i förtid, t.ex. vid exit. Lösenpriset varierar då baserat på tidpunkten.
NOT 1 – SEGMENTSRAPPORTERING
Redovisning per rörelsesegment
Bure har antagit den nya IFRS 8 standarden gällande redovisningen av rörelsesegment. Då Bure sedan tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt har inga förändringar skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan senast avgivna årsredovisning.
Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som dotterbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag". För respektive bolags verksamhet, se sidorna 3–8.
| Theducation | Mercuri | SRC | Övriga bolag | Eliminering m.m. Moderbolaget | SUMMA | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
Kv 1 2011 |
Kv 1 2010 |
| Intäkter | ||||||||||||||
| Summa intäkter | 133 | 55 | 57 | 146 | 9 | 8 | 3 | – | -4 | – | 4 | 202 | 209 | |
| Resultatandelar | – | – | – | 9 | 14 | – | – | 9 | 14 | |||||
| Resultat | ||||||||||||||
| Resultat per rörelsegren | -3 | 4 | 1 | -9 | 1 | 9 | 14 | – | – | 14 | 4 | 22 | 14 | |
| Ofördelade kostnader | – | – | – | – | – | -7 | -8 | -7 | -8 | |||||
| Reverseringar/nedskrivningar i inv. verksamhet |
– | – | – | – | -14 | 279 | – | -11 | -7 | 268 | ||||
| Utdelningar | – | – | – | – | -1 | – | 1 | – | – | – | ||||
| Exitresultat | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||
| Rörelseresultat | 4 | -9 | 1 | 14 | -15 | 269 | 8 | -15 | 8 | 274 | ||||
| Finansiellt netto | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | ||||||
| Årets skattekostn. | – | – | – | – | – | – | -1 | -12 | ||||||
| Kvarvarande verksamhet | – | – | – | – | – | – | 7 | 262 | ||||||
| Res från avveckl. verksamheter | – | – | – | – | – | – | – | 4 | ||||||
| Periodens nettoresultat | – | – | – | – | – | – | 7 | 266 |
Övriga upplysningar
| Theducation | Mercuri SRC |
Övriga bolag | Eliminering m.m. Moderbolaget | SUMMA | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 mars 2011 |
31 mars 2010 |
31 mars 2011 |
31 mars 2010 |
31 mars 2011 |
31 mars 2010 |
31 mars 2011 |
31 mars 2010 |
31 mars 2011 |
31 mars 2010 |
31 mars 2011 |
31 mars 2010 |
31 mars 2011 |
31 mars 2010 |
|
| Tillgångar | 88 | 77 | 511 | 458 | 9 | 14 | 161 | 162 | -691 | -232 | 1 329 | 845 | 1407 | 1 522 | |
| Kapitalandelar | – | – | 4 | – | – | – | – | 425 | 294 | 1 144 | 1 228 | 1 569 | 1 526 | ||
| Ofördelade tillgångar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 37 | ||
| Summa tillgångar | 88 | 77 | 511 | 462 | 9 | 14 | 161 | 162 | -266 | 62 | 2 473 | 2 073 | 2 976 | 3 085 | |
| Skulder | 81 | 70 | 293 | 150 | 6 | 6 | 116 | 117 | -308 | -232 | 130 | 334 | 318 | 495 | |
| Ofördelade skulder | – | – | – | – | – | – | 213 | ||||||||
| Summa skulder | 81 | 70 | 293 | 150 | 6 | 6 | 116 | 117 | -308 | -232 | 130 | 334 | 318 | 708 | |
| Investeringar | – | 37 | 1 | – | – | – | – | – | – | 1 333 | 37 | 1 334 | |||
| Avskrivningar | -1 | -1 | -2 | -2 | – | – | -3 | – | – | – | 0 | – | -6 | -7 |
NOT 2 – RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET
| MSEK | Kv 1 2011 | Kv 1 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | – | 77,1 | 279,9 |
| Exitvinster | – | – | 122,7 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – |
| Resultatandelar i intresseföretag | – | – | – |
| Summa rörelsens intäkter | – | – | 402,6 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror | – | -5,2 | -21,3 |
| Övriga externa kostnader | – | -13,8 | -30,8 |
| Personalkostnader | – | -51,9 | -183,3 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | -0,7 | -2,6 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | -20,4 |
| Rörelseresultat | – | 5,5 | 144,2 |
| Finansnetto | – | -0,2 | -0,8 |
| Resultat efter finansiella poster | – | 5,3 | 143,4 |
| Skatter | – | -1,8 | -7,0 |
| Resultat från avvecklad verksamhet 1 | – | 3,5 | 136,4 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | – | – | 1,58 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | – | – | 1,58 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | – | -6,9 | 21,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | – | -0,5 | – |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | – | -3,9 | – |
| Nettokassaflöden från avvecklade verksamheter | – | – | 21,5 |
1) Avvecklad verksamhet avser huvudsakligen Energo.
NOT 3 – EFFEKTER AV ÄNDRADE UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 11 i årsredovisningen för 2010. Inga förändringar har gjorts av dessa som skulle kunna ha en väsentlig inverkan på den aktuella delårsrapporten.
FEMÅRSÖVERSIKT
| Data per aktie1 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | Kv 1 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Substansvärde SEK2 | – | – | – | 26,98 | 27,28 |
| Aktiekurs, SEK | 37,90 | 24,70 | 34,80 | 32,80 | 34,60 |
| Aktiekurs i procent av det egna kapitalet, % | 135 | 85 | 135 | 126 | 127 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie, SEK | 28,02 | 29,14 | 25,75 | 25,99 | 26,15 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | 28,02 | 29,14 | 25,75 | 25,99 | 26,15 |
| Koncernens eget kapital per aktie, SEK | 29,54 | 29,56 | 29,73 | 29,20 | 29,31 |
| Koncernens eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | 29,54 | 29,56 | 29,73 | 29,20 | 29,31 |
| Moderbolagets resultat per aktie, SEK | 8,11 | 11,35 | -2,62 | 2,28 | 0,15 |
| Moderbolagets resultat per aktie efter utspädning, SEK3 | 6,36 | 11,35 | -2,62 | 2,28 | 0,15 |
| Koncernens resultat per aktie, SEK | 12,39 | 9,82 | 0,85 | 6,60 | 0,12 |
| Koncernens resultat per aktie efter utspädning, SEK3 | 9,71 | 9,82 | 0,85 | 6,60 | 0,12 |
| Antal aktier, tusental | 93 225 | 83 915 | 50 349 | 89 646 | 89 646 |
| Antal utestående optionsrätter, tusental | – | – | – | – | 260 |
| Totala antalet aktier inklusive utestående optionsrätter, tusental | 93 225 | 83 915 | 50 349 | 89 646 | 89 906 |
| Antal aktier efter utspädning enligt IAS 33, tusental | 93 225 | 83 915 | 50 349 | 89 646 | 89 646 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 84 465 | 89 782 | 53 292 | 86 524 | 89 646 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning enligt IAS 33, tusental | 107 782 | 89 782 | 53 292 | 86 524 | 89 646 |
| Nyckeltal | |||||
| Utdelning, SEK per aktie | 1,00 | 8,55 | 0,30 | 9,80 | – |
| Direktavkastning, % | 2,64 | 34,62 | 0,86 | 29,90 | – |
| Totalavkastning, % | 16,6 | -2,8 | 40,9 | 28,10 | 5,50 |
| Börsvärde, MSEK | 3 533 | 2 073 | 1 752 | 2 940 | 3 102 |
| Börsvärde, MSEK efter utspädning4 | 3 533 | 2 073 | 1 752 | 2 940 | 3 102 |
| Substansvärde, MSEK | – | – | – | 2 419 | 2 445 |
| Avkastning på eget kapital, % | 24,7 | 40,3 | -10,7 | 10,9 | 0,6 |
| Moderbolagets resultat och ställning | |||||
| Exitresultat, MSEK | 451,9 | 811,9 | 22,4 | 226,1 | – |
| Resultat efter skatt, MSEK | 685,2 | 1 019,2 | -139,7 | 197,1 | 13,5 |
| Balansomslutning, MSEK | 2 695 | 2 498 | 1 621 | 2 462 | 2 473 |
| Eget kapital, MSEK | 2 612 | 2 445 | 1 296 | 2 330 | 2 344 |
| Soliditet, % | 97,0 | 97,9 | 80,0 | 94,6 | 94,8 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 1 462 | 1 848 | 663 | 762 | 780 |
| Koncernens resultat och ställning | |||||
| Nettoomsättning, MSEK | 1 013 | 1 097 | 939 | 792 | 202 |
| Nettoresultat efter skatt, MSEK | 1 047 | 882 | 46 | 569 | 11 |
| Balansomslutning, MSEK | 3 747 | 2 995 | 2 154 | 2 976 | 2 976 |
| Eget kapital, MSEK | 2 754 | 2 481 | 1 497 | 2 620 | 2 623 |
| Soliditet, % | 73,5 | 82,8 | 69,5 | 88 | 88 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 1 514 | 1 892 | 607 | 730 | 681 |
| Medeltal anställda (exkl avvecklad verksamhet) | 799 | 939 | 824 | 703 | 694 |
1) Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.
2) Substansvärdet består av marknadsvärde av Bures noterade innehav samt bokfört värde i moderbolaget på onoterade innehav samt likvida medel.
3) Vid negativt resultat används genomsnittliga antalet aktier före utspädning även vid beräkning efter utspädning.
4) Börsvärde med hänsyn tagen till totalt antal aktier, efter full teckning av utestående teckningsoptioner multiplicerat med aktuell börskurs per balansdagen vid respektive redovisningsperiod.
Det här är Bure
Bure är ett börsnoterat investeringsbolag med ägarintressen i nordiska bolag. Portföljen bestod per 31 mars 2011 av 12 portföljbolag, varav tre noterade innehav.
Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna får avkastning på investerat kapital och att portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt.
Vårt mål är att vara en lönsam investering och att portföljbolagen är framgångsrika i sina respektive affärer.
- • Den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering skall tydligt kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten av Bure.
- • Varje investering skall ha en IRR (Internal Rate of Return), årlig avkastning, som överstiger 12 procent.
Strategiska hörnstenar för Bure är
- • Aktiv portföljförvaltning
- • Professionell styrning av portföljbolagen
- • Låg finansiell risk i moderbolaget
- • Resurseffektivitet