AI assistant
Bure Equity — Interim / Quarterly Report 2011
Aug 17, 2011
2899_ir_2011-08-17_7f7fe777-5805-404a-ba9d-c7221436a289.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – juni 2011
Andra kvartalet 2011
- • Koncernens nettoomsättning uppgick till 223 MSEK (217).
- • Koncernens resultat efter skatt inklusive avvecklad verksamhet uppgick till -6 MSEK (139).
- • Resultatet i koncernen har påverkats negativt av nedskrivning i portföljbolaget CMA Microdialysis med -18 MSEK.
- • Resultatet per aktie efter utspädning uppgick till -0,07 SEK (1,55).
- • Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till -65 MSEK (107).
- • Nedskrivning i portföljbolaget CMA Microdialysis har påverkat resultatet i moderbolaget negativt med -64 MSEK.
- • Under kvartalet har samtliga aktier i dotterbolaget Scandinavian Retail Center avyttrats.
- • Utfallet av det frivilliga inlösenprogrammet innebar att en total likvid om 164 MSEK utbetalats till aktieägarna.
- • Efter inlösenprogrammet uppgår aktiekapitalet i koncernen per 30 juni till 535 MSEK. Antalet aktier har minskat med 4 317 740 st och uppgår efter inlösen till 85 327 987 st.
Delårsperioden januari-juni 2011
- • Koncernens nettoomsättning uppgick till 417 MSEK (418).
- • Koncernens resultat efter skatt inklusive avvecklad verksamhet uppgick till 4 MSEK (405). Resultatet för jämförelseåret har påverkats positivt av upplösning av negativ goodwill på 264 MSEK.
- • Resultatet per aktie efter utspädning uppgick till 0,05 SEK (4,81).
- • Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till -52 MSEK (93).
- • Bures substansvärde per 30 juni 2011 uppgick till 2 096 MSEK (2 454).
- • Totalavkastningen för Bure-aktien uppgick till -4,3 procent (3,2).
Viktiga händelser efter periodens utgång
• Bure Equitys portföljbolag CMA Microdialysis avyttrade sin prekliniska verksamhet och sålde dotterbolaget Dilab. Den kvarvarande verksamheten ändrade namn till Dipylon Medical AB.
VD-KOMMENTAR
Patrik Tigerschiöld verkställande direktör
Under andra kvartalet fortsatte den positiva utvecklingen för flertalet av våra portföljbolag. Glädjande är att den positiva resultattrenden fortsätter för PartnerTech, Vitrolife, Mercuri, Chimney Pot och Max Matthiessen. Carnegie utvecklades i positiv riktning under besvärliga marknadsförutsättningar. Lönsamheten är emellertid inte tillfredställande. Theducation vände till förlust vilket var en besvikelse. En kombination av överkapacitet inom vuxenutbildningen och prissänkningar inom friskolan är förklaringen till resultatfallet. Åtgärdsprogram har införts i början av andra kvartalet.
Bures inriktning att koncentrera portföljen till färre och större bolag har tagit sig i uttryck i flera avyttringar under första halvåret. Försäljningen av SRC slutfördes under kvartalet. Därtill har H. Lundén avvecklat sin hedgefond Eikos. Efter periodens utgång har en omstrukturering av verksamheten i CMA Microdialysis initierats efter att under lång tid försökt hitta bredare tillämpningar av Microdialystekniken. Halva verksamheten har avyttrats och den kvarvarande delen har bytt namn till Dipylon Medical. Bure skriver även ned hela värdet av CMA Microdialysis med totalt 64 MSEK i moderbolaget.
Under kvartalet genomförde Bure ett inlösenprogram där 164 MSEK överfördes till aktieägarna och därmed minskade antalet aktier med 4,8 procent.
Under inledningen av tredje kvartalet har svagare statistik kommit om den amerikanska konjunkturen samtidigt som den nationella skuldproblematiken i USA och den europeiska oron kopplad till Euro-samarbetet blossat upp. Dessa händelser har lett till betydande oro på de finansiella marknaderna med omfattande aktiekursfall, kraftigt fallande räntor och hög volatilitet som följd. Bure står dock väl rustat med en stark finansiell ställning med drygt 450 MSEK tillgängliga för investeringsverksamheten.
Förvärv och avyttringar under andra kvartalet
Bures årsstämma 2011 beslutade godkänna avyttringen av samtliga aktier i dotterbolaget Scandinavian Retail Center (SRC). Bure ägde innan transaktionen 95,5 procent av aktierna som avyttrades till ledningen i SRC. Den totala köpeskillingen uppgick till 5 MSEK och motsvarar det bokförda värdet i moderbolaget.
H. Lundén Holding AB har genomfört avvecklingen av fondförvaltningen i fonden EIKOS som varit verksam sedan den 1 januari 2000.
Bure ägde per 30 juni 2011 19,9 procent i H Lundén Holding samt har en kortfristig placering i fonden Eikos värderad till 24 MSEK per den 30 juni 2011. Fonden stängdes per den 30 juni och likvid betalades ut till samtliga fondandelsägare i början av juli 2011. Transaktionen medförde ingen resultateffekt för moderbolaget.
Under kvartalet konverterades ett konvertibelt förlagslån utställt till dotterbolaget Theducation till aktier. Totalt belopp som konverterades var 4 MSEK. Ägarandelen i Theducation uppgår efter transaktionen till 79,8 procent (74,3).
Efter periodens utgång avyttrade Bure Equitys portföljbolag CMA Microdialysis sin prekliniska verksamhet till Harvard Bioscience Inc. och sålde dotterbolaget Dilab till Verutech AB. Den kvarvarande verksamheten ändrade namn till Dipylon Medical AB.
I samband med omstruktureringen skrevs hela det bokförda värdet på intresseandelarna ned. Nedskrivningen medförde en negativ effekt på -59 MSEK i moderbolaget och -18 MSEK i koncernen. Utöver det bokförda värdet har ett lån på 5 MSEK utställt till CMA skrivits ned med hela beloppet.
Finansiell ställning
Nettolånefordran för moderbolaget uppgick till 609 MSEK, varav 522 MSEK är tillgängliga för investeringsverksamheten.
Per 30 juni 2011 uppgick soliditeten i koncernen till 88 (86) procent och i moderbolaget till 95 (95) procent.
Det på årsstämman beslutade inlösenprogrammet genomfördes under andra kvartalet. Som en effekt av inlösenprogrammet inlöstes 4 317 740 aktier, vilket innebar att en likvid på 164 MSEK utbetalades till Bures aktieägare vilket motsvarar 38 SEK per inlöst aktie.
Bures aktie och substansvärde 1
Börskursen den 30 juni 2011 var 31,40 ( 32,80 den 31 december 2010), vilket motsvarar en totalavkastning på -4,3 procent för perioden. Substansvärdet uppgick vid periodens slut till 2 096 MSEK (2 454).
1) Bure substansvärde består av marknadsvärdet på Bures noterade innehav samt det bokförda värdet i moderbolaget på övriga innehav plus likvida medel och kortfristiga placeringar.
Bures portfölj
Portföljen bestod per den 30 juni 2011 av 10 portföljbolag, varav tre noterade innehav. Bolagen är verksamma inom branscherna finans, tjänster, bio- och medicinteknik samt elektronik /industri. Bure arbetar kontinuerligt med att utvärdera och granska portföljsammansättningen med avseende på marknadsvärde, värdepotential och risk. Bure har ingen uttalad exit-strategi utan det är Bures möjligheter till att skapa värde som avgör om vi skall vara ägare eller inte.
PORTFÖLJBOLAGEN JANUARI - JUNI 2011 (BEFINTLIGA ENHETER)1
| Nettoomsättning, MSEK |
EBITA, MSEK2 | EBITA marginal, % |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ägar- andel % |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
|
| Noterade Innehav | |||||||
| Micronic Mydata | 38,0 | 498,5 | 504,5 | -55,0 | -23,3 | – | – |
| PartnerTech | 43,0 | 1 148,7 | 1 081,4 | 8,1 | -16,5 | 0,7 | – |
| Vitrolife | 28,5 | 175,5 | 148,7 | 22,7 | 18,7 | 12,9 | 12,6 |
| Onoterade Innehav | |||||||
| Carnegie Holding1, 3 | 23,7 | 1 040,7 | 1 191,0 | 82,8 | 202,0 | 9,2 | 17,2 |
| Carnegie Asset Management1 | 28,0 | 239,9 | 280,5 | 63,8 | 63,1 | 26,6 | 24,6 |
| CMA Microdialysis (Dipylon Medical) | 40,7 | 24,6 | 23,9 | -15,2 | -14,1 | – | – |
| Max Matthiessen1 | 17,5 | 373,5 | 337,1 | 101,5 | 93,1 | 26,6 | 27,6 |
| Mercuri International | 98,7 | 298,4 | 321,9 | 16,6 | 4,7 | 5,6 | 1,5 |
| The Chimney Pot | 48,6 | 82,1 | 60,3 | 11,7 | 5,8 | 14,3 | 10,4 |
| Theducation | 79,8 | 114,7 | 104,4 | -6,0 | 4,0 | – | 3,8 |
| Totalt | – | 3 995,9 | 4 050,7 | 219,1 | 343,2 | – | – |
| Bures andel 3 | – | 1 523,8 | 1 536,1 | 43,3 | 72,5 | – | – |
1 Tabellen inkluderar innehav per 30 juni 2011.
För Carnegie avser siffrorna Carnegie Holding AB koncernen. För Carnegie Asset Management avser siffrorna CAM Group Holding. För Max Matthiessen avser siffrorna MM Holding AB koncernen.
2 EBITA definieras som rörelseresultat före goodwillnedskrivningar och före avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.
3 Bures andel av omsättning och EBITA är beräknad utifrån den tid som Bure ägt portföljbolaget och ägarandelen vid periodens slut. Jämförelsetalet är beräknat pro forma med samma ägarandel vid periodens slut innevarande år. Vid beräkning av Bures andel har hänsyn tagits till Bures faktiska rätt till andel av resultatet efter beaktande av vinstdelningsavtal samt eliminering av internvinster.
INFORMATION OM PORTFÖLJBOLAGEN
NOTERADE BOLAG
MICRONIC MYDATA
Micronic Mydata är verksamt inom elektronikindustrin. Genom två affärsområden, Ytmontering och Mönsterritare, levererar koncernen kostnadseffektiva och nyskapande produktionslösningar.
| MSEK | Kv 2 2011 |
Kv 2 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 243,5 | 345,6 | 498,5 | 504,5 | 1 287,8 |
| Rörelsens kostnader | -279,2 | -299,0 | -553,5 | -527,8 | -1 215,3 |
| EBITA | -35,7 | 46,6 | -55,0 | -23,3 | 72,5 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
– | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | -35,7 | 46,6 | -55,0 | -23,3 | 72,5 |
| Finansnetto | 1,7 | -0,6 | 3,9 | -2,0 | 1,2 |
| Resultat före skatt | -34,0 | 46,0 | -51,1 | -25,3 | 73,7 |
| Skatt | -9,0 | -8,0 | -17,3 | -10,9 | -36,9 |
| Periodens resultat | -43,0 | 38,0 | -68,4 | -36,2 | 36,8 |
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 573 | 395 | 570 |
| Balansomslutning | 1 611 | 1 655 | 1 714 |
| Eget kapital | 1 243 | 1 252 | 1 314 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten |
17 | -73 | 121 |
| Medeltal anställda | 558 | 565 | 559 |
- • Omsättningen minskade med -30 procent till 244 MSEK (346) för kvartalet. För perioden minskade omsättningen med -1 procent till 499 MSEK (505).
- • Rörelsemarginalen för kvartalet uppgick till -15 procent (14). Rörelsemarginalen för perioden uppgick till -11 procent (-5).
- • Rörelseresultat för kvartalet uppgick till -36 MSEK (47). För perioden uppgick rörelseresultatet justerat för aktivering av FoU kostnader samt avskrivningar av tidigare aktiverade kostnader till -37 MSEK (15).
- • Orderingången för kvartalet uppgick till 313 MSEK (292). För perioden uppgick orderingången till 625 MSEK (628).
- • Affärsområdet Mönsterritare påverkades negativt under kvartalet av katastrofen i Japan. Däremot bedöms inte händelserna i Japan ha någon negativ påverkan på längre sikt vare sig för elektronikindustrin som sådan eller för Micronic Mydatas mönsterritare
- • Affärsområdet Ytmontering uppvisade både en stark orderingång och försäljning och en ny serie maskiner, MY100e-serien, lanserades under kvartalet.
PARTNERTECH
PartnerTech utvecklar och tillverkar avancerade produkter på kontrakt inom utvalda affärssegment och för kunder med ledande positioner i Europa. I rollen som kontraktstillverkare stärker PartnerTech kundernas lönsamhet och konkurrenskraft genom att leverera tjänster i hela värdekedjan, avseende såväl komponenter som integrerade system och kompletta produkter.
| MSEK | Kv 2 2011 |
Kv 2 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 562,0 | 524,0 | 1 148,7 | 1 081,4 | 2 181,1 |
| Rörelsens kostnader | -557,0 | -538,7 -1 140,6 -1 097,9 | -2 196,6 | ||
| EBITA | 5,0 | -14,7 | 8,1 | -16,5 | -15,3 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
– | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 5,0 | -14,7 | 8,1 | -16,5 | -15,3 |
| Finansnetto | -4,8 | -3,2 | -9,5 | -7,4 | -15,9 |
| Resultat före skatt | 0,2 | 18,0 | -1,4 | -23,9 | -31,2 |
| Skatt | -0,1 | 4,2 | -2,8 | 5,0 | 11,6 |
| Periodens resultat | 0,2 | -13,8 | -4,2 | -18,9 | -19,6 |
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -353 | -325 | -377 |
| Balansomslutning | 1 263 | 1 323 | 1 282 |
| Eget kapital | 481 | 509 | 483 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten |
19 | 14 | -5 |
| Medeltal anställda | 1 276 | 1 353 | 1 328 |
- • Omsättningen ökade med 7 procent till 562 MSEK (524) för kvartalet. För perioden ökade omsättningen med 6 procent till 1 149 MSEK (1 081).
- • Rörelsemarginalen för kvartalet uppgick till 1 procent (-3). Rörelsemarginalen för perioden uppgick till 1 procent (-2).
- • Omsättningen i andra kvartalet uppvisar en ökning jämfört med samma period föregående år, men minskar något jämfört med första kvartalet 2011. Den bakomliggande orsaken är att en del kundleveranser under andra kvartalet har skjutits framåt samt att den mycket starka efterfrågan främst inom marknadsområdet Industri mattats av något under andra kvartalet.
- • Koncernens rörelseresultat för första halvåret uppgick till 8,1 MSEK (-16,5). Utfallet innebär att koncernens rörelseresultat ökat med 24,6 MSEK jämfört med samma period 2010.
NOTERADE BOLAG, forts ONOTERADE BOLAG
VITROLIFE
Vitrolife är en internationellt verksam bioteknologisk/medicinteknisk koncern som arbetar med att utveckla, tillverka och sälja avancerade produkter och system för preparation, odling och förvaring av mänskliga celler, vävnader och organ.
| MSEK | Kv 2 2011 |
Kv 2 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 87,7 | 73,4 | 175,7 | 148,7 | 297,6 |
| Rörelsens kostnader | -75,1 | -64,7 | -153,0 | -130,0 | -264,5 |
| EBITA | 12,6 | 8,7 | 22,7 | 18,7 | 33,1 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
– | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 12,6 | 8,7 | 22,7 | 18,7 | 33,1 |
| Finansnetto | 2,0 | 1,0 | 3,8 | 1,2 | 8,2 |
| Resultat före skatt | 14,6 | 9,7 | 26,5 | 19,9 | 41,3 |
| Skatt | -4,6 | -0,2 | -7,6 | -0,7 | -12,1 |
| Periodens resultat | 10,0 | 9,5 | 18,9 | 19,2 | 29,2 |
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -57 | -2 | -31 |
| Balansomslutning | 442 | 389 | 429 |
| Eget kapital | 322 | 332 | 326 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten |
16 | 20 | 48 |
| Medeltal anställda | 211 | 176 | 179 |
- • Omsättningen ökade med 19 procent till 88 MSEK (73) för kvartalet. För perioden ökade omsättningen med 18 procent till 176 MSEK (149).
- • Rörelsemarginalen för kvartalet uppgick till 14 procent (12). Rörelsemarginalen för perioden uppgick till 13 procent (13).
- • Omsättningen för kvartalet ökade med 31 procent i lokala valutor.
- • Vitrolife får som första företag i Kina regulatoriskt godkännande för en hel serie av odlingsmedier för IVF.
- • Studie visar att EmbryoGlue®, en av Vitrolife patenterad produkt, ökar chansen för infertila att få barn.
- • Lansering av nytt frysmedium för humana embryonala stamceller.
- • Klinisk studie med goda resultat vid användande av STEEN Solution™ publicerad i framstående vetenskaplig tidskrift. Totalt har nu över 90 patienter fått nya lungor med hjälp av STEEN Solution™.
CARNEGIE ASSET MANAGEMENT
Carnegie Asset Management (CAM) är en ledande aktör i Norden inom kapitalförvaltning. CAM förvaltar fonder av hög kvalitet med olika fokus på investeringsstrategi.
| MSEK | Kv 2 2011 |
Kv 2 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 104,2 | 136,3 | 239,9 | 277,5 | 522,8 |
| Rörelsens kostnader | -78,8 | -111,3 | -176,1 | -209,2 | -99,4 |
| EBITA | 25,4 | 25,0 | 63,8 | 68,3 | 96,4 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
-2,4 | -5,1 | -4,7 | -5,1 | -9,9 |
| Rörelseresultat | 23,0 | 19,9 | 59,1 | 63,2 | 86,5 |
| Finansnetto | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 23,0 | 19,9 | 59,1 | 63,2 | 86,5 |
| Skatt | -6,2 | -5,0 | -15,7 | -15,9 | -28,6 |
| Periodens resultat | 16,8 | 14,9 | 43,4 | 47,2 | 57,9 |
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Totalt förvaltat kaptial, Mdr SEK |
85 | 94 | 93 |
| Balansomslutning | 416 | 380 | 366 |
| Eget kapital | 256 | 208 | 208 |
| Medeltal anställda | 92 | 93 | 92 |
- • Omsättningen minskade med -24 procent till 104 MSEK (136) för kvartalet. För perioden minskade omsättningen med -14 procent till 240 MSEK (278). Justerat för valutaeffekter minskade omsättningen med -16 procent för kvartalet samt -5 procent för perioden.
- • Intäktsminskningen förklaras av lägre förvaltat kapital, aktiemarknadens nedgång samt valutakurseffekter vid omräkning till SEK. Totalt förvaltat kapital vid utgången av andra kvartalet 2011uppgick till 85 mdr SEK (94).
- • Rörelseresultatet ökade med 16 procent för kvartalet till 23 MSEK (20). För perioden minskade resultatet med -6 procent till 59 MSEK (63). Justerat för valutaeffekter var ökningen 27 procent för kvartalet samt 3 procent för perioden.
- • Sammantaget har verksamhetens kostnader minskat kraftigt för både kvartalet och perioden jämfört med 2010, vilket främst kan förklaras av de extraordinära kostnader verksamheten hade 2010 i samband med separationen från Carnegie Investment Bank.
ONOTERADE BOLAG, forts
CARNEGIE HOLDING
Carnegie Holding är en ledande oberoende investmentbank med nordiskt fokus. Carnegie bedriver verksamhet inom områdena värdepappershandel, investment banking, kapital- och fondförvaltning och private Banking.
| MSEK | Kv 2 2011 |
Kv 21 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån1 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 546,0 | 634,0 1 040,7 | 1 191,0 | 1 796,2 | |
| Rörelsens kostnader | -495,2 | -557,0 | -944,7 | -989,0 -1 255,8 | |
| EBITA | 50,8 | 77,0 | 96,0 | 202,0 | 540,4 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
-6,6 | – | -13,2 | – | – |
| Rörelseresultat | 44,2 | 77,0 | 82,8 | 202,0 | 540,4 |
| Finansnetto | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 44,2 | 77,0 | 82,8 | 202,0 | 540,4 |
| Skatt | -10,4 | -23,0 | -25,5 | -39,0 | -39,1 |
| Periodens resultat | 33,8 | 54,0 | 57,3 | 163,0 | 501,3 |
1) Jämförelsesiffrorna är pro forma inklusive HQ.
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Kapitaltäckningskvot | 2,35 | 2,44 | 2,20 |
| Balansomslutning | 14 957 | 12 823 | 15 078 |
| Eget kapital | 2 512 | 1 680 | 2 459 |
| Medeltal anställda | 825 | 604 | 685 |
- • Intäkterna uppgick till 1 041 (1 191) MSEK. Minskningen är främst hänförlig till avvecklad verksamhet och lägre intäkter inom mäkleri och transaktionstjänster.
- • Kostnaderna före kreditreserveringar uppgick till 964 MSEK (1 071).
- • Periodens resultat uppgick till 57 MSEK (163).
- • Resultat före kreditreserveringar uppgick för första halvåret till 77 MSEK (120).Jämförelsestörande poster har ökat kostnaderna med 28 MSEK (0). Justerat för jämförelsestörande poster uppgick resultatet före kreditreserveringar till 105 MSEK (120).
- • Stark finansiell ställning med ett eget kapital uppgående till 2,5 mdr SEK och en kapitaltäckningsgrad på 19 procent, samt en primärkapitaltäckningsgrad på 14 procent vid utgången av första halvåret. Likviditetsreserven uppgick vid halvårsskiftet till 4,6 mdr SEK, vilket motsvarar 31 procent av balansomslutningen.
MAX MATTHIESSEN
Max Matthiessen är en ledande svensk rådgivare inom personförsäkring och trygghetssparande som arbetar fristående från försäkringsbolag. Max Matthiessens kunder utgörs av cirka 12 000 företag och cirka 150 000 individer. Bolaget grundades 1889 och har över 400 anställda och kontor i 24 städer över hela Sverige.
| MSEK | Kv 2 2011 |
Kv 2 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 197,7 | 178,7 | 372,6 | 337,1 | 696,2 |
| Rörelsens kostnader | -143,0 | -128,5 | -273,4 | -244,0 | -501,2 |
| EBITA | 54,7 | 50,2 | 99,2 | 93,1 | 195,0 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
-2,1 | -2,1 | -4,2 | -4,2 | -8,4 |
| Rörelseresultat | 52,6 | 48,1 | 95,0 | 88,9 | 186,6 |
| Finansnetto | -0,3 | -0,8 | -0,3 | -1,5 | -2,3 |
| Resultat före skatt | 52,3 | 47,3 | 94,7 | 87,4 | 184,3 |
| Skatt | -14,7 | -13,8 | -26,3 | -23,5 | -47,3 |
| Periodens resultat | 37,6 | 33,5 | 68,4 | 63,9 | 137,0 |
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 60 | -8 | 109 |
| Balansomslutning | 537 | 525 | 601 |
| Eget kapital | 219 | 152 | 225 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten |
66 | 74 | 205 |
| Medeltal anställda | 384 | 336 | 360 |
- • Omsättningen växte med 10,6 procent till 197,7 MSEK (178,7) för kvartalet.
- • Rörelsemarginalen för andra kvartalet uppgick till 26,6 procent (26,9).
- • Max Matthiessens förvaltningstjänster Navigera Aktie och Navigera Tillväxt har tilldelats högsta betyg, fem stjärnor, av Morningstar.
- • De första kunderna har börjat ansluta sig till Maxplan Hälsa, Max Matthiessens tredje upphandlade koncept som lanserades i juni.
- • Den upphandlade tjänstepensionsplanen UIG 3 fortsätter att växa och idag har över 100 koncerner valt planen för sina anställda.
- • Det förvaltade kapitalet i Max Matthiessens Navigera-tjänster uppgår till 23 Mdr SEK.
ONOTERADE BOLAG, forts
MERCURI INTERNATIONAL
Mercuri International är Europas ledande konsult- och utbildningsföretag inom försäljning och ledarskap med verksamhet i alla världsdelar via helägda dotterbolag och franchisetagare. Mercuri erbjuder företagsanpassade utvecklingsprogram, öppna kurser, analysverktyg, e-learning och simuleringsverktyg inom försäljning och verksamhetsutveckling.
| MSEK | Kv 2 2011 |
Kv 2 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 164,6 | 170,6 | 298,4 | 321,9 | 557,9 |
| Rörelsens kostnader | -149,1 | -156,0 | -281,8 | -317,2 | -574,5 |
| EBITA | 15,5 | 14,6 | 16,6 | 4,7 | -16,6 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
– | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 15,5 | 14,6 | 16,6 | 4,7 | -16,6 |
| Finansnetto | -3,0 | 0,8 | -6,2 | 0,4 | -2,5 |
| Resultat före skatt | 12,5 | 15,4 | 10,4 | 5,1 | -19,1 |
| Skatt | -4,0 | -4,8 | -5,2 | -5,8 | – |
| Periodens resultat | 8,5 | 10,6 | 5,2 | -0,7 | -19,1 |
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -145 | -92 | -96 |
| Balansomslutning | 530 | 488 | 474 |
| Eget kapital | 198 | 218 | 186 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten |
-20 | -15 | -7 |
| Medeltal anställda | 376 | 452 | 433 |
• Omsättningen minskade med 4 procent till 164,6 MSEK (170,6) för kvartalet. Justerat för valutapåverkan ökade omsättningen med 2 procent.
- • För första halvåret minskade omsättningen med 7 procent till 298,4 MSEK (321,9). Nedgången för första halvåret motsvarar valutapåverkan under perioden.
- • Rörelsemarginalen för andra kvartalet uppgick till 9,4 procent (8,6). Rörelsemarginalen för första halvåret uppgick till 8,6 procent (1,5).
- • Inga engångsposter har påverkat rörelseresultatet under första halvåret. jämförelseåret belastades med avvecklingskostnader hänförliga till Spanien om 9 MSEK.
- • I kvartalet slöts ett avtal med ett multinationellt konglomerat om att utveckla dess säljpersonal i ett 50-tal länder.
- • Ett högre kapacitetsutnyttjande i verksamheten har resulterat i en förbättrad intäkt per anställd om drygt 11 procent.
- • Under kvartalet förbättrades kassaflödet med 8 MSEK (-8), men halvåret är fortsatt negativt, -20 MSEK (-15), främst på grund av ökad kapitalbindning i kundfordringar.
THE CHIMNEY POT
The Chimney Pot är ett av norra Europas ledande företag inom avancerade tjänster för spelfilm, reklamfilm och musikvideor. Bolaget bedriver verksamhet i Sverige, Polen, Tyskland, Ukraina och Dubai.
| MSEK | Kv 2 2011 |
Kv 2 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 43,5 | 33,2 | 82,1 | 60,3 | 136,7 |
| Rörelsens kostnader | -36,9 | -28,1 | -70,4 | -54,6 | -121,1 |
| EBITA | 6,6 | 5,1 | 11,7 | 5,8 | 15,6 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
-0,2 | -0,2 | -0,5 | -0,4 | -0,9 |
| Rörelseresultat | 6,4 | 4,9 | 11,2 | 5,3 | 14,7 |
| Finansnetto | 1,7 | -0,7 | 0,1 | 0,3 | -4,3 |
| Resultat före skatt | 8,1 | 4,2 | 11,3 | 5,6 | 10,4 |
| Skatt | -0,2 | -0,6 | -0,1 | -0,6 | -4,5 |
| Periodens resultat | 7,9 | 3,6 | 11,2 | 5,0 | 5,9 |
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -1 | -17 | -25 |
| Balansomslutning | 99 | 73 | 95 |
| Eget kapital | 32 | 18 | 22 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten |
5 | -1 | 10 |
| Medeltal anställda | 138 | 109 | 112 |
- • Omsättningen ökade med 31 procent till 43,5 MSEK (33,2) för andra kvartalet. För perioden ökade omsättningen med 36 procent till 82,1 MSEK (60,3).
- • Rörelsemarginalen för andra kvartalet uppgick till 14,7 procent (14,8). Rörelsemarginalen för perioden uppgick till 13,7 procent (9,8).
- • Den svenska verksamheten fortsätter att utvecklas starkt och är den främsta orsaken till koncernens omsättnings- och resultattillväxt.
- • Resultatet i Polen har under kvartalet påverkats negativt av uppstarten av det nya affärsområdet 3D.
- • Patrick Ståhle ny styrelseordförande sedan årsstämman 2011.
ONOTERADE BOLAG, forts
THEDUCATION
Theducation är en långsiktig målinriktad aktör inom utbildning och skola som med erfarna lärare, modern teknik och ny forskning kring lärandets villkor vill ge eleverna de bästa förutsättningarna att lyckas med sina aktiviteter.
| MSEK | Kv 2 2011 |
Kv 2 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 57,4 | 49,4 | 114,7 | 104,4 | 215,7 |
| Rörelsens kostnader | -60,6 | -49,3 | -120,7 | -100,4 | -207,5 |
| EBITA | -3,2 | 0,1 | -6,0 | 4,0 | 8,2 |
| Av/nedskrivningar på övervärden |
-0,8 | -0,7 | -1,7 | -1,4 | -2,9 |
| Rörelseresultat | -4,0 | -0,6 | -7,7 | 2,6 | 5,3 |
| Finansnetto | -0,5 | -0,4 | -1,1 | -0,9 | -1,6 |
| Resultat före skatt | -4,5 | -1,0 | -8,8 | 1,7 | 3,7 |
| Skatt | – | – | – | – | 1,8 |
| Periodens resultat | -4,5 | -1,0 | -8,8 | 1,7 | 5,5 |
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
Helår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -22 | -13 | -27 |
| Balansomslutning | 76 | 67 | 86 |
| Eget kapital | 3 | 4 | 8 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten |
-4 | 5 | 10 |
| Medeltal anställda | 246 | 225 | 240 |
- • Omsättningen ökade med 15 procent till 57 MSEK (49).
- • Rörelsens kostnader har ökat med 22 procent jämfört med 2010 främst på grund av ökade personalkostnader.
- • Resultatet för perioden har påverkats av lägre volymer inom AO vux och Arbetsmarknad samt större prissänkningar inom AO Friskola än budgeterat.
- • Under kvartalet har Information & Kompetens erhållit ett avtal som leverantör vid upphandlingen av SFI samt vuxenutbildning inom Stockholmsregionen som startar under tredje kvartalet 2011. Kostnader hänförligt till avtalet har påverkat resultatet under andra kvartalet.
- • Under kvartalet har konvertering av ett konvertibelt förlagslån på 4,0 MSEK skett till Bure Equity.
BURES SUBSTANSVÄRDE PER INNEHAV DEN 30 JUNI 2011
| Andel kapital, % | Andel röster, % | Substansvärde, MSEK | |
|---|---|---|---|
| Noterade innehav (Marknadsvärde) | |||
| Micronic Mydata | 37,9 | 37,9 | 566 |
| PartnerTech1 | 42,9 | 42,9 | 175 |
| Vitrolife | 28,5 | 28,5 | 219 |
| Summa noterade innehav | – | – | 960 |
| Onoterade innehav (bokförda värden moderbolag) | |||
| Carnegie Holding | 23,7 | 23,7 | 215 |
| Carnegie Asset Management (CAM Group Holding) | 28,0 | 28,0 | 80 |
| H. Lundén Holding | 20,0 | 20,0 | – |
| Max Matthiessen (MM Holding) 2 | 17,5 | 23,3 | 30 |
| Mercuri International | 98,7 | 98,7 | 199 |
| The Chimney Pot | 48,6 | 48,6 | 33 |
| Theducation | 79,8 | 79,8 | 20 |
| Övriga bolag3 | – | – | 42 |
| Summa onoterade innehav | – | – | 618 |
| Likvida medel | 517 | ||
| Totalt substansvärde | 2 096 | ||
| Substansvärde per aktie fördelat på 85 327 987 aktier | 24,56 | ||
| Moderbolagets eget kapital | 2 113 | ||
| Eget kapital per aktie fördelat på 85 327 987 aktier | 24,76 |
1) Innehavet för PartnerTech inkluderar även indirekt innehav genom dotterbolaget G Kallstrom.
2) Utöver bokfört värde på aktierna i Max Matthiessen finns fordringar om 25 MSEK på ett bolag ägt av nyckelpersoner i Max Matthiessen.
Bures matematiska andel av resultatet är cirka 12 procent till följd av vinstdelningsavtal.
3) Innehåller bl a cirka 20 st vilande bolag.
Kommentar till tabellen:
Bures innehav utgörs av noterade/onoterade innehav, vilket medför att eventuella övervärden på onoterade innehav inte framgår. Onoterade bolag redovisas löpande till bokfört värde. Läsaren ges istället möjlighet att, genom att information om resultat och finansiell ställning redovisas per portföljbolag, själv skaffa sig en uppfattning om marknadsvärdet på respektive innehav.
Bure gör löpande kassaflödesvärderingar av sina portföljbolagsinnehav för att utvärdera om det bokförda värdet skall justeras. Om en kassaflödesvärdering indikerar ett värde som understiger bokfört värde, sker en nedskrivning. På motsvarande sätt kan värdet för ett bolag som tidigare skrivits ned reverseras om värdet åter stigit.
Att värdera ett företag innebär alltid en viss osäkerhet. Värderingen bygger på en bedömning av respektive företags utveckling i framtiden. De värden som framkommer i kassaflödesvärderingarna baseras på ledningens uppfattning om den framtida utvecklingen för respektive portföljbolag.
Delårsrapport januari – juni 2011
KONCERNEN
Som en följd av att Bure är ett investeringsbolag varierar koncernens sammansättning av dotter- och intresseföretag i takt med förvärv och avyttringar. Detta medför att den konsoliderade koncernresultaträkningen är svåranalyserad och för en ändamålsenlig analys bör utvecklingen och ställningen analyseras bolag för bolag. På sidorna 3– 7 lämnas utförligare information om portföljbolagen.
Resultat för andra kvartalet 2011
Koncernens rörelseresultat uppgick för kvartalet till 1 MSEK (141). Av rörelseresultatet utgör resultat från befintliga dotterbolag 12 MSEK (16). Resultatandelar från intressebolag uppgår till 14 MSEK (26). Av resultatandelar från intressebolag är 11 MSEK hänförliga till H. Lundén Holding, 8 MSEK till Carnegie Holding, -16 MSEK till Micronic Mydata, 5 MSEK till Carnegie Asset Management, 5 MSEK till Max Matthiessen samt 1 MSEK hänförligt till övriga intressebolag. Periodens resultat har ej påverkats av reversering av nedskrivningar i portföljbolag (6). Nedskrivningar i koncernen uppgick under kvartalet till -18 MSEK och är hänförliga till intressebolaget CMA Microdialysis (Dipylon Medical). Resterande del utgörs av moderbolagets rörelseresultat.
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till -3 MSEK (143). Resultatet efter skatt uppgick till -7 MSEK (133).
Resultatet för kvartalet inklusive avvecklade bolag uppgick till -6 MSEK (139).
Resultat för första halvåret 2011
Koncernens rörelseresultat uppgick för perioden till 12 MSEK (414 ). Av rörelseresultatet utgjorde resultat från befintliga dotterbolag 11 MSEK (10). Resultatandelar från intressebolag uppgick till 23 MSEK (51). Av resultatandelar från intressebolag är 14 MSEK hänförliga till Carnegie Holding , -26 MSEK till Micronic Mydata, 12 MSEK till Carnegie Asset Management, 8 MSEK till Max Matthiessen, 12 MSEK till H. Lundén Holding samt 3 MSEK hänförligt till övriga intressebolag. Exit-vinster uppgick till 3 MSEK (105) och är hänförliga till avyttringen av Aptilo Networks. Jämförelseårets siffror har påverkats positivt av negativ goodwill på 264 MSEK hänförligt till fusionen mellan Bure Equity och Skanditek Industriförvaltning. Periodens resultat har påverkats av reversering av nedskrivningar i portföljbolag på 8 MSEK (0), hänförliga till PartnerTech. Nedskrivningar i koncernen uppgick under perioden till -18 MSEK och är hänförliga till intressebolaget CMA Microdialysis (Dipylon Medical). Resterande resultaandel utgörs av moderbolagets rörelseresultat.
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till 8 MSEK (416). Resultatet efter skatt uppgick till 3 MSEK (395).
Resultatet för halvåret inklusive avvecklade bolag uppgick till 4 MSEK (405).
Finansiell ställning
Eget kapital för koncernen uppgick vid periodens utgång till 2 441 MSEK (2 425) och soliditeten till 88 procent (85). Koncernen hade vid utgången av perioden en redovisad nettolånefordran på 521 MSEK (497), vilken bestod av räntebärande tillgångar på 640 MSEK (661) och räntebärande skulder på 119 MSEK (164).
BURES FÖRLUSTAVDRAG
Burekoncernen innehar förlustavdrag vid ingången av 2011 uppgående till cirka 640 MSEK varav 425 MSEK avser moderbolaget. Fusionen med Skanditek Industriförvaltning innebar att förlustavdrag på cirka 110 MSEK tillfördes moderbolaget. Förlustavdragen i moderbolaget är spärrade till och med utgången av år 2015 med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek. Dotterbolagens förlustavdrag kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag. Uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdrag i koncernen har värderats till 26 MSEK (37).
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering.
Bure har ett antal grundläggande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moderbolaget, vilket innebär att moderbolaget i normalfallet inte har ansvar för portfölj bolagens förpliktelser och portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portföljbolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. I Bures årsredovisning för 2010 ges en utförlig beskrivning av koncernens riskexponering och riskhantering i förvaltningsberättelsen samt not 23. Det bedöms inte ha tillkommit några väsentliga risker utöver de risker som beskrivits i årsredovisningen och i denna delårsrapport.
VALUTAEXPONERING
Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och Euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna, varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och resultaträkning utsatt för omräkningsdifferenser vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper.
ÄGARSTATISTIK
Bures största ägare per den 30 juni 2011 var Dag Tigerschiöld med 10,8 procent, Nordea Investment funds med 10,5 procent, Patrik Tigerschiöld med 7,0 procent samt familjen Björkman med 6,1 procent. Antalet aktieägare har sedan årsskiftet minskat till 21 742 från 22 998 per den 31 december 2010.
För mer information om Bures aktieägare se www.bure.se under rubriken Investor Relations/Aktieägare.
MODERBOLAGET Resultat för andra kvartalet 2011
Moderbolagets resultat efter skatt för andra kvartalet uppgick till -65 MSEK (107). Nedskrivning i portföljbolag uppgick till -59 MSEK (0) och är hänförliga till innehavet i CMA Microdialysis (Dipylon Medical).
Resultatet har påverkats positivt av utdelningar på 3 MSEK hänförliga till portföljbolaget Vitrolife. Förvaltningskostnaderna uppgick till -8 MSEK (-9).
Moderbolagets finansnetto uppgick i kvartalet till -1 MSEK (1). Finansnettot har påverkats negativt med 5 MSEK hänförligt till nedskrivning av lån utställt till CMA Microdialysis. Ränteintäkter är huvudsakligen relaterade till lån utställda till dotterbolag.
Resultat för första halvåret 2011
Moderbolagets resultat efter skatt för första halvåret uppgick till -52 MSEK (93). Reversering av nedskrivning i portföljbolag uppgick till 14 MSEK (0) och är hänförliga till innehavet i PartnerTech. Nedskrivning i portföljbolag uppgick till -59 MSEK (0) och är hänförliga till innehavet i CMA Microdialysis (Dipylon Medical).
Förvaltningskostnaderna uppgick till -16 MSEK (-17). I och med fusionen den 28 januari 2010 ingår delar av förvaltningskostnaden för jämförelseåret i fusionsvederlaget och redovisas därför inte i resultaträkningen för första halvåret. Moderbolagets finansnetto uppgick för perioden till 5 MSEK (2) och är i huvuddel hänförlig till ränteintäkter på lån utställda till dotterbolag.
Finansiell ställning
Moderbolagets eget kapital uppgick vid periodens utgång till 2 113 MSEK (2 228) och soliditeten till 94 procent (95).
Det på årsstämman beslutade inlösenprogrammet genomfördes underandra kvartalet. Som en effekt av inlösenprogrammet inlöstes 4 317 740 aktier, vilket innebar att en likvid på 164 MSEK utbetalades till Bures aktieägare vilket motsvarar 38 SEK per inlöst aktie.
Moderbolaget hade vid utgången av perioden likvida medel och kortfristiga placeringar på 522 MSEK (484). Moderbolaget hade vid periodens utgång en redovisad nettolånefordran på 609 MSEK (534), vilket påverkat finansnettot positivt.
| Sammansättning av nettolånefordran i moderbolaget | |
|---|---|
| Nettolånefordran/skuld MSEK |
30 juni 2011 |
31 juni 2010 |
31 dec 2010 |
|---|---|---|---|
| Räntebärande tillgångar | |||
| Fordringar på dotterbolagen | 117 | 79 | 79 |
| Andra räntebärande fordringar | 58 | 59 | 66 |
| Likvida medel | 522 | 484 | 705 |
| Räntebärande skulder | |||
| Skulder till dotterbolagen | 88 | 30 | 88 |
| Nettolånefordran | 609 | 639 | 762 |
Placering av likviditet
Bure kan normalt placera överskottslikviditet i räntebärande placeringar med en säkerhet hos motpart i form av svenska staten, svensk bank eller svenskt bolåneinstitut. Därutöver kan ett av Bures styrelse utsett placeringsråd besluta om andra placeringar.
Investeringar och avyttringar under januari – juni 2011
Under januari månad avyttrade Bure sin ägarandel i portföljbolaget Celemi till dotterbolaget Mercuri International. Bure ägde innan transaktionen 32,3 procent i Celemi. Transaktionen som till huvuddel finansierades av Bure uppgick totalt till 37 MSEK. För att delfinansiera förvärvet av Celemi genomförde Mercuri en apportemission. I och med detta minskade Bures ägande i Mercuri till 99 procent. Transaktionen värderades till bokfört värde och gav ingen realisationseffekt i moderbolaget.
Bure avyttrade sin ägarandel på 9,9 procent i Aptilo Networks under första kvartalet till Norvestor V L.P. Köpeskillingen uppgick till 9,2 MSEK. Realisationsresultatet i moderbolaget uppgick till 3 MSEK.
Bures årsstämma 28 april 2011 beslutade godkänna avyttringen av samtliga aktier i dotterbolaget Scandinavian Retail Center (SRC). Bure ägde innan transaktionen 95,5 procent av aktierna som förvärvades av ledningen i SRC. Den totala köpeskillingen erlades kontant och uppgick till 5 MSEK. Köpeskillingen motsvarade det bokförda värdet i moderbolaget varför ingen realisationseffekt uppstod under andra kvartalet.
H. Lundén Holding AB har beslutat att avveckla fondförvaltningen i fonden EIKOS, som varit verksam sedan den 1 januari 2000.
Bure ägde per 30 juni 2011 19,9 procent i H. Lundén Holding samt har en kortfristig placering i fonden Eikos värderad till 24 MSEK per den 30 juni 2011. Fonden stängdes per den 30 juni och likvid betalades ut till samtliga fondandelsägare i början av juli 2011. Transaktionen medförde ingen resultateffekt för moderbolaget.
Under andra kvartalet konverterades ett konvertibelt förlagslån utställt till dotterbolaget Theducation till aktier. Totala beloppet som konverterades var 4 MSEK. Ägarandelen i Theducation uppgick efter transaktionen till 79,8 procent (74,3).
Efter periodens utgång avyttrade Bure Equitys portföljbolag CMA Microdialysis sin prekliniska verksamhet, sålde dotterbolaget Dilab till Verutech AB och ändrade namn på den kvarvarande verksamheten till Dipylon Medical AB. I samband med omstruktureringen skrevs hela det bokförda värdet på intresseandelarna ned. Nedskrivningen medförde en negativ effekt på -59 MSEK i moderbolaget och -18 MSEK i koncernen. Utöver det bokförda värdet har ett lån på 5 MSEK utställt till CMA skrivits ned med hela beloppet.
Redovisat eget kapital per aktie
Vid periodens utgång uppgick koncernens eget kapital till 28,60 SEK per aktie jämfört med 29,20 SEK per den 31 december 2010.
Bureaktien
Bures börsvärde uppgick vid utgången av perioden till 2 679 MSEK att jämföra med 2 940 MSEK vid utgången av 2010.
| Kursutveckling/Totalavkastning | 16 aug 2011 |
30 jun 2010 |
31 dec 2010 |
|---|---|---|---|
| Börskurs, SEK | 24,50 | 31,40 | 32,80 |
| Totalavkastning sedan årsskiftet, % | -25,3 | -4,30 | 28,1 |
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga transaktioner har skett med närstående under första halvåret Bures transaktioner med närstående framgår av Bures årsredovisning 2010, not 30.
VIKTIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG
Bure Equitys portföljbolag CMA Microdialysis avyttrade sin prekliniska verksamhet och sålde dotterbolaget Dilab. Den kvarvarande verksamheten ändrade namn till Dipylon Medical AB.
Stockholm den 17 augusti 2011
Styrelsen Bure Equity AB (publ)
Denna delårsrapport har ej varit föremål för någon översiktlig granskning av revisorerna.
KOMMANDE RAPPORTERINGSTILLFÄLLEN
Delårsrapport januari – september 2011 15 november 2011 Bokslutskommuniké 2011 23 februari 2012
FÖR INFORMATION KONTAKTA
Patrik Tigerschiöld, VD 08- 614 00 20 Andreas Berglin, CFO 08- 614 00 20
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT, KONCERNEN
| MSEK | Kv 2 2011 | Kv 2 2010 | 6 mån 2011 | 6 mån 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning Not 1 |
223,4 | 217,3 | 416,5 | 418,3 | 791,8 |
| Övriga rörelseintäkter | 1,7 | 3,6 | 2,8 | 9,9 | 40,4 |
| Upplösning av negativ goodwill | – | – | – | 264,2 | 235,3 |
| Exitvinster | 0,4 | 105,1 | 3,9 | 105,1 | 104,3 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 14,4 | 25,6 | 23,3 | 50,5 | 159,5 |
| Summa rörelsens intäkter | 239,9 | 351,6 | 446,5 | 848,0 | 1 331,2 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Övriga externa kostnader | -76,9 | -69,7 | -142,0 | -133,9 | -305,8 |
| Personalkostnader | -129,3 | -132,1 | -253,1 | -262,5 | -534,0 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -24,6 | -3,0 | -23,2 | -11,8 | -36,1 |
| Övriga rörelsekostnader | -8,0 | -6,2 | -16,1 | -26,1 | -11,2 |
| Exitförluster | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat Not 1 |
1,0 | 140,6 | 12,1 | 413,7 | 444,1 |
| Finansnetto | -4,1 | 2,3 | -3,7 | 2,7 | 6,3 |
| Resultat efter finansiella poster | -3,1 | 142,9 | 8,4 | 416,4 | 450,4 |
| Skatt på periodens resultat | -4,0 | -9,8 | -5,2 | -21,9 | -15,4 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | -7,1 | 133,1 | 3,2 | 394,5 | 435,0 |
| Avvecklad verksamhet | |||||
| Periodens resultat från avvecklad verksamhet Not 2 |
0,7 | 6,1 | 1,0 | 10,3 | 136,4 |
| Periodens resultat | -6,4 | 139,2 | 4,2 | 404,8 | 571,4 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Verkligt värde värdering av tillgångar till försäljning | -10,8 | -40,7 | -11,5 | 2,4 | 10,4 |
| Omräkningsdifferenser | 12,8 | -19,1 | 4,9 | -38,2 | -81,1 |
| Totalresultat för perioden | -4,4 | 79,4 | -2,4 | 369,0 | 500,7 |
| Periodens resultat hänförligt till minoritetsintressen | -0,5 | 0,3 | -1,4 | 1,4 | 2,2 |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare | -5,9 | 138,9 | 5,6 | 403,4 | 569,2 |
| av aktier i moderbolaget Summa resultat |
-6,4 | 139,2 | 4,2 | 404,8 | 571,4 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 88 649 | 89 646 | 89 144 | 83 784 | 86 524 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 88 649 | 89 646 | 89 144 | 83 784 | 86 524 |
| Periodens resultat per aktie i kvarvarande verksamhet före utspädning, SEK | -0,08 | 1,49 | 0,04 | 4,70 | 5,02 |
| Periodens resultat per aktie i avvecklad verksamhet före utspädning, SEK | 0,01 | 0,06 | 0,01 | 0,11 | 1,58 |
| Periodens resultat per aktie före utspädning, SEK | -0,07 | 1,55 | 0,05 | 4,81 | 6,60 |
| Periodens resultat per aktie i kvarvarande verksamhet efter utspädning, SEK | -0,08 | 1,49 | 0,04 | 4,70 | 5,02 |
| Periodens resultat per aktie i avvecklad verksamhet efter utspädning, SEK | 0,01 | 0,06 | 0,01 | 0,11 | 1,58 |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning, SEK | -0,07 | 1,55 | 0,05 | 4,81 | 6,60 |
RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING, KONCERNEN
| MSEK | 30 juni 2011 | 30 juni 2010 | 31 dec 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 280,9 | 404,8 | 259,8 |
| varav goodwill | 274,4 | 397,8 | 253,3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 44,2 | 65,5 | 50,6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 615,2 | 1 517,9 | 1 643,5 |
| Varulager m.m. | 4,1 | 30,6 | 0,7 |
| Kortfristiga fordringar | 246,7 | 277,6 | 228,9 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 592,1 | 559,4 | 780,8 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | – | – | 9,3 |
| Summa tillgångar | 2 783,4 | 2 855,8 | 2 973,6 |
| varav räntebärande tillgångar | 640,4 | 635,3 | 841,1 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 2 437,1 | 2 414,8 | 2 618,1 |
| Eget kapital hänförligt till minoriteten | 4,1 | 9,8 | 2,9 |
| Summa eget kapital | 2 441,2 | 2 424,6 | 2 620,9 |
| Långfristiga skulder | 63,3 | 110,0 | 77,3 |
| Kortfristiga skulder | 278,9 | 321,2 | 275,3 |
| Summa skulder | 342,2 | 431,2 | 352,6 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 783,4 | 2 855,8 | 2 973,6 |
| varav räntebärande skulder | 119,1 | 137,7 | 111,3 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Ställda säkerheter | 218,2 | 281,1 | 218,3 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – |
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, KONCERNEN
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK Koncernen |
Aktie kapital |
Övrigt tillskj. kapital |
Reserver | Balanserade vinstmedel inkl årets res |
Minoritets andel |
Totalt eget kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2010 | 300,1 | 713,9 | 30,4 | 444,5 | 8,1 | 1 497,0 |
| Periodens totalresultat | – | – | – | 506,3 | -5,6 | 500,7 |
| Nyemission genom apportförvärv | 292,1 | – | – | 1 040,7 | 0,4 | 1 333,2 |
| Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag |
– | – | – | 59,5 | – | 59,5 |
| Utdelning | – | – | – | -505,2 | – | -505,2 |
| Makulering egna aktier | -57,9 | – | – | -206,4 | – | -264,3 |
| Eget kapital per 31 december 2010 | 534,3 | 713,9 | 30,4 | 1 339,4 | 2,9 | 2 620,9 |
| Ingående balans per 1 januari 2011 | 534,3 | 713,9 | 30,4 | 1 339,4 | 2,9 | 2 620,9 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens totalresultat | – | – | – | -1,0 | -1,4 | -2,4 |
| Inlösenprogram | -25,7 | – | – | -139,7 | – | -165,4 |
| Fondemission | 26,7 | – | – | -26,7 | – | – |
| Transaktion med minoritet | – | – | – | -2,6 | 2,6 | – |
| Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag |
– | – | – | -16,0 | – | -16,0 |
| Eget kapital per 30 juni 2011 | 535,3 | 713,9 | 30,4 | 1 153,4 | 4,1 | 2 437,1 |
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, KONCERNEN
| Kv 2 2011 | Kv 2 2010 | 6 mån 2011 | 6 mån 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|
| -6,8 | -9,3 | -2,8 | -9,5 | -9,2 |
| -9,7 | -53,0 | -43,3 | -60,8 | -30,5 |
| -2,9 | -62,3 | -46,1 | -70,3 | -39,7 |
| -8,9 | 245,0 | 6,4 | 419,8 | 635,1 |
| -166,7 | -26,9 | -151,4 | -505,2 | -528,7 |
| -160,7 | 155,8 | -191,1 | -155,7 | 66,7 |
| 752,1 | 403,5 | 780,8 | 715,0 | 715,0 -0,9 |
| 592,1 | 559,3 | 592,1 | 559,3 | 780,8 |
| 0,7 | – | 2,4 | – |
RESULTATRÄKNING, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 2 2011 | Kv 2 2010 | 6 mån 2011 | 6 mån 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens intäkter | |||||
| Investeringsverksamheten | |||||
| Utdelningar | 3,3 | 2,8 | 4,5 | 6,9 | 6,9 |
| Exitvinster | 0,1 | 105,1 | 0,1 | 105,1 | 226,4 |
| Reverseringar | – | – | 14,1 | – | 29,2 |
| Övriga intäkter | – | 2,0 | – | 2,0 | 2,1 |
| Rörelseresultat | 3,4 | 109,9 | 18,7 | 114,0 | 264,6 |
| Nedskrivningar | -59,8 | 4,9 | -59,8 | -6,0 | -45,9 |
| Förvaltningskostnader | -7,9 | -8,8 | -15,6 | -16,9 | -36,8 |
| Resultat före finansiella intäkter och kostnader | -64,3 | 106,0 | -56,7 | 91,1 | 181,9 |
| Finansnetto | -0,7 | 0,8 | 5,0 | 2,3 | 15,2 |
| Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | -65,0 | 106,8 | -51,7 | 93,4 | 197,1 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat | -65,0 | 106,8 | -51,7 | 93,4 | 197,1 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 88 649 | 89 645 | 89 145 | 83 784 | 86 524 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 88 649 | 89 645 | 89 145 | 83 784 | 86 524 |
| Resultat per aktie, SEK | -0,74 | 1,19 | -0,58 | 1,11 | 2,28 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -0,74 | 1,19 | -0,58 | 1,11 | 2,28 |
| Medelantal anställda | 7 | 11 | 6 | 12 | 8 |
BALANSRÄKNINGAR, MODERBOLAGET
| MSEK | 30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
31 dec 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,4 | 0,7 | 0,7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 438,0 | 1 631,4 | 1 506,1 |
| Långfristiga fordringar | 120,2 | 24,2 | 75,5 |
| Kortfristiga fordringar | 159,2 | 216,8 | 174,9 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 521,6 | 484,2 | 704,8 |
| Summa tillgångar | 2 239,4 | 2 357,3 | 2 462,2 |
| Varav räntebärande tillgångar | 697,0 | – | 849,8 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2 113,4 | 2 228,2 | 2 330,3 |
| Långfristiga skulder | 6,2 | 5,9 | |
| Kortfristiga skulder | 119,7 | 129,1 | 126,0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 239,4 | 2 357,3 | 2 462,2 |
| Varav räntebärande skulder | 88,0 | 88,1 | 88,0 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Ställda säkerheter | 37,8 | 37,8 | 37,8 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – |
KASSAFLÖDESANALYSER, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 2 2011 | Kv 2 2010 | 6 mån 2011 | 6 mån 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | -7,7 | 3,3 | -8,1 | -3,2 | -22,7 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -5,1 | -14,2 | -10,8 | -4,5 | -18,3 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -12,8 | -10,9 | -18,9 | 7,7 | -41,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 7,3 | 187,0 | 16,9 | 363,9 | 633,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -161,4 | -26,9 | -183,6 | -505,2 | -525,2 |
| Periodens kassaflöde | -166,9 | 149,2 | -185,6 | -149,0 | 67,7 |
| Likvida medel vid periodens början | 684,4 | 335,0 | 704,8 | 633,2 | 633,2 |
| Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond | 4,1 | – | 2,4 | – | 3,9 |
| Likvida medel vid periodens slut | 521,6 | 484,2 | 521,6 | 484,2 | 704,8 |
FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 2 2011 | Kv 2 2010 | 6 mån 2011 | 6 mån 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital | 2 343,6 | 2 187,6 | 2 330,3 | 1 296,3 | 1 296,3 |
| Inlösenprogram | -164,1 | – | -164,1 | – | – |
| Kostnader relaterade till inlösenprogram | -1,1 | – | -1,1 | – | – |
| Apportemission | – | – | – | 1 333,2 | 1 333,2 |
| Makulering aktier | – | – | – | -264,3 | -264,3 |
| Fusionsdifferens | – | – | – | 274,8 | 283,9 |
| Kostnader i samband med fusion | – | – | – | – | -10,5 |
| Kontantutdelning | – | -26,9 | – | -505,3 | -505,3 |
| Förändring verkligt värde | – | -39,3 | – | – | – |
| Periodens resultat | -65,0 | 106,8 | -51,7 | 93,5 | 197,1 |
| Utgående eget kapital | 2 113,4 | 2 228,2 | 2 113,4 | 2 228,2 | 2 330,3 |
Redovisningsprinciper
Bure tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i not 1 i årsredovisningen för 2010.
Nya eller omarbetade standarder, tolkningar och förbättringar som antagits av EU och som ska tillämpas från och med 1 januari 2011 har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning under 2011. Samgåendet mellan Bure Equity AB och Skanditek Industriförvaltning AB redovisas som ett förvärv enligt IFRS 3.
NOT 1 – SEGMENTSRAPPORTERING
Redovisning per rörelsesegment
Bure har antagit den nya IFRS 8 standarden gällande redovisningen av rörelsesegment. Då Bure sedan tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt har inga förändringar skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan senast avgivna årsredovisning.
Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som dotterbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag". För respektive bolags verksamhet, se sidorna 3–7.
| Theducation | Mercuri | Övriga bolag | Eliminering m.m. Moderbolaget | SUMMA | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
6 mån 2011 |
6 mån 2010 |
| Intäkter | ||||||||||||
| Summa intäkter | 295 | 104 | 115 | 369 | 6 | 6 | – | – | – | 2 | 416 | 418 |
| Resultatandelar | – | – | – | – | 23 | 50 | – | – | – | – | 23 | 50 |
| Resultat | ||||||||||||
| Resultat per rörelsegren | -6 | 4 | 16 | 6 | 23 | 50 | – | – | 19 | 2 | 52 | 62 |
| Ofördelade kostnader | – | – | – | – | – | – | – | – | -15 | -17 | -15 | -17 |
| Reverseringar/nedskrivningar i inv. verksamhet |
– | – | – | – | -10 | – | 45 | 264 | -60 | – | -25 | 264 |
| Utdelningar | – | – | – | – | – | – | -4 | -7 | 4 | 7 | – | – |
| Exitresultat | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 105 | – | 105 |
| Rörelseresultat | -6 | 4 | 16 | 6 | 13 | 50 | 41 | 257 | -52 | 97 | 12 | 414 |
| Finansiellt netto | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -4 | 2 |
| Årets skattekostn. | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -5 | -26 |
| Kvarvarande verksamhet | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 3 | 405 |
| Res från avveckl. verksamheter | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 1 | – |
| Periodens nettoresultat | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 4 | 405 |
Övriga upplysningar
| Theducation | Mercuri | Övriga bolag | Eliminering m.m. Moderbolaget | SUMMA | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
| Tillgångar | 81 | 80 | 530 | 381 | 181 | 408 | -709 | -64 | 1 155 | 740 | 1 238 | 1 545 |
| Kapitalandelar | – | – | – | – | – | – | 461 | 218 | 1 084 | 1 139 | 1 545 | 1 437 |
| Ofördelade tillgångar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 32 |
| Summa tillgångar | 81 | 80 | 530 | 381 | 181 | 138 | -248 | 154 | 2 239 | 1 879 | 2 783 | 2 856 |
| Skulder | 73 | 63 | 295 | 234 | 117 | 84 | -305 | -232 | 126 | 129 | 306 | 411 |
| Ofördelade skulder | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Summa skulder | 73 | 63 | 295 | 234 | 117 | 84 | -305 | -232 | 126 | 129 | 306 | 411 |
| Investeringar | – | – | 37 | – | – | 4 | – | – | – | 1 485 | 37 | 1 489 |
| Avskrivningar | -3 | -2 | -3 | -3 | -6 | -6 | – | – | – | – | -12 | -13 |
NOT 2 – RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET
| MSEK | Kv 2 2011 | Kv 2 2010 | 6 mån 2011 | 6 mån 2010 | Helår 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | 3,8 | 91,8 | 12,9 | 177,2 | 279,9 |
| Exitvinster | – | – | 0,3 | – | 122,7 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – |
| Resultatandelar i intresseföretag | – | – | – | – | – |
| Summa rörelsens intäkter | 3,8 | 91,8 | 13,2 | 177,2 | 402,6 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Övriga externa kostnader | -1,9 | -23,7 | -5,3 | -45,8 | -52,1 |
| Personalkostnader | -1,5 | -58,4 | -6,8 | -114,7 | -183,3 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -0,1 | -0,7 | -0,1 | -1,5 | -2,6 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | -20,4 |
| Rörelseresultat | 0,4 | 9,0 | 1,0 | 15,2 | 144,2 |
| Finansnetto | – | -0,3 | – | -0,5 | -0,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 0,4 | 8,7 | 1,0 | 14,7 | 143,4 |
| Skatter | – | 2,6 | – | -4,4 | -7,0 |
| Resultat från avvecklad verksamhet 1 | 0,4 | 6,1 | 1,0 | 10,3 | 136,4 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,01 | 0,07 | 0,01 | 0,12 | 1,58 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,01 | 0,07 | 0,01 | 0,12 | 1,58 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | – | – | – | – | 21,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | – | – | – | – | – |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | – | – | – | – | – |
| Nettokassaflöden från avvecklade verksamheter | – | – | – | – | 21,5 |
1) Avvecklad verksamhet avser huvudsakligen Energo.
NOT 3 – EFFEKTER AV ÄNDRADE UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 11 i årsredovisningen för 2010. Inga förändringar har gjorts av dessa som skulle kunna ha en väsentlig inverkan på den aktuella delårsrapporten.
FEMÅRSÖVERSIKT
| Data per aktie1 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 6 mån 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Substansvärde SEK2 | – | – | – | 26,98 | 24,56 |
| Aktiekurs, SEK | 37,90 | 24,70 | 34,80 | 32,80 | 31,40 |
| Aktiekurs i procent av det egna kapitalet, % | 135 | 85 | 135 | 126 | 129 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie, SEK | 28,02 | 29,14 | 25,75 | 25,99 | 24,77 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | 28,02 | 29,14 | 25,75 | 25,99 | 24,77 |
| Koncernens eget kapital per aktie, SEK | 29,54 | 29,56 | 29,73 | 29,20 | 28,61 |
| Koncernens eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | 29,54 | 29,56 | 29,73 | 29,20 | 28,61 |
| Moderbolagets resultat per aktie, SEK | 8,11 | 11,35 | -2,62 | 2,28 | -0,58 |
| Moderbolagets resultat per aktie efter utspädning, SEK 3 | 6,36 | 11,35 | -2,62 | 2,28 | -0,58 |
| Koncernens resultat per aktie, SEK | 12,39 | 9,82 | 0,85 | 6,60 | 0,05 |
| Koncernens resultat per aktie efter utspädning, SEK 3 | 9,71 | 9,82 | 0,85 | 6,60 | 0,05 |
| Antal aktier, tusental | 93 225 | 83 915 | 50 349 | 89 646 | 85 328 |
| Antal utestående optionsrätter, tusental | – | – | – | – | |
| Totala antalet aktier inklusive utestående optionsrätter, tusental | 93 225 | 83 915 | 50 349 | 89 646 | 85 328 |
| Antal aktier efter utspädning enligt IAS 33, tusental | 93 225 | 83 915 | 50 349 | 89 646 | 85 328 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 84 465 | 89 782 | 53 292 | 86 524 | 89 144 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning enligt IAS 33, tusental | 107 782 | 89 782 | 53 292 | 86 524 | 89 144 |
| Nyckeltal | |||||
| Utdelning, SEK per aktie | 1,00 | 8,55 | 0,30 | 9,80 | – |
| Direktavkastning, % | 2,64 | 34,62 | 0,86 | 29,90 | – |
| Totalavkastning, % | 16,6 | -2,8 | 40,9 | 28,10 | -4,3 |
| Börsvärde, MSEK | 3 533 | 2 073 | 1 752 | 2 940 | 2 679 |
| Börsvärde, MSEK efter utspädning4 | 3 533 | 2 073 | 1 752 | 2 940 | 2 679 |
| Substansvärde, MSEK | – | – | – | 2 419 | 2 096 |
| Avkastning på eget kapital, % | 24,7 | 40,3 | -10,7 | 10,9 | -2,3 |
| Moderbolagets resultat och ställning | |||||
| Exitresultat, MSEK | 451,9 | 811,9 | 22,4 | 226,1 | 0,1 |
| Resultat efter skatt, MSEK | 685,2 | 1 019,2 | -139,7 | 197,1 | -51,7 |
| Balansomslutning, MSEK | 2 695 | 2 498 | 1 621 | 2 462 | 2 339,4 |
| Eget kapital, MSEK | 2 612 | 2 445 | 1 296 | 2 330 | 2 113,4 |
| Soliditet, % | 97,0 | 97,9 | 80,0 | 94,6 | 94,4 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 1 462 | 1 848 | 663 | 762 | 609,0 |
| Koncernens resultat och ställning | |||||
| Nettoomsättning, MSEK | 1 013 | 1 097 | 939 | 792 | 416,5 |
| Nettoresultat efter skatt, MSEK | 1 047 | 882 | 46 | 569 | 4,2 |
| Balansomslutning, MSEK | 3 747 | 2 995 | 2 154 | 2 976 | 2 783 |
| Eget kapital, MSEK | 2 754 | 2 481 | 1 497 | 2 620 | 2 441 |
| Soliditet, % | 73,5 | 82,8 | 69,5 | 88 | 88 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 1 514 | 1 892 | 607 | 730 | 521 |
| Medeltal anställda (exkl avvecklad verksamhet) | 799 | 939 | 824 | 703 | 628 |
1) Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.
2) Substansvärdet består av marknadsvärde av Bures noterade innehav samt bokfört värde i moderbolaget på onoterade innehav samt likvida medel.
3) Vid negativt resultat används genomsnittliga antalet aktier före utspädning även vid beräkning efter utspädning.
4) Börsvärde med hänsyn tagen till totalt antal aktier, efter full teckning av utestående teckningsoptioner multiplicerat med aktuell börskurs per balansdagen vid respektive redovisningsperiod.
Det här är Bure
Bure är ett börsnoterat investeringsbolag med ägarintressen i nordiska bolag. Portföljen bestod per 30 juni 2011 av 10 portföljbolag, varav tre noterade innehav.
Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna får avkastning på investerat kapital och att portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt.
Vårt mål är att vara en lönsam investering och att portföljbolagen är framgångsrika i sina respektive affärer.
- • Den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering skall tydligt kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten av Bure.
- • Varje investering skall ha en IRR (Internal Rate of Return), årlig avkastning, som överstiger 12 procent.
Strategiska hörnstenar för Bure är
- • Aktiv portföljförvaltning
- • Professionell styrning av portföljbolagen
- • Låg finansiell risk i moderbolaget
- • Resurseffektivitet