AI assistant
Bure Equity — Audit Report / Information 2009
Mar 8, 2010
2899_10-k_2010-03-08_9f8cbf49-abef-4f10-acd2-c61853950646.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2009
Fjärde kvartalet 2009
- Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till -54 MSEK (676).
- Koncernens nettoomsättning uppgick till 234 MSEK (314).
- Koncernens nettoresultat inklusive avvecklad verksamhet uppgick till -60 MSEK (536). Nettoresultatet exklusive avyttrade enheter uppgick till -60 MSEK (2).
- Resultatet per aktie uppgick till -1,18 SEK (6,38).
- Bures andel av portföljbolagens EBITA-resultat uppgick till 49 MSEK (5).
- Bure slutförde i december försäljningen av 25 procent av sitt innehav i Carnegie Investment Bank till personalen. Transaktionen medförde ingen resultateffekt i moderbolaget.
- Carnegies kapitalförvaltning separeras till ett eget bolag.
- Bure och Skanditek beslutade på de extra bolagsstämmor i december om ett samgående.
Januari – december 2009
- Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till -140 MSEK (1 019).
- Moderbolagets egna kapital uppgick till 25,75 SEK (29,14) per aktie.
- Koncernens nettoomsättning inklusive avvecklad verksamhet uppgick till 939 MSEK (2 285). Nettoomsättningen exklusive avyttrade enheter uppgick till 939 MSEK (1 097).
- Koncernens nettoresultat uppgick till 46 MSEK (883). Netto resultatet exklusive avyttrade enheter uppgick till 23 MSEK (114).
- Resultatet per aktie uppgick till 0,85 SEK (9,82).
- Bures andel av portföljbolagens EBITA-resultat minskade till -2 MSEK (43).
Viktiga händelser efter rapportperiodens utgång
- I slutet av januari slutfördes fusionen mellan Bure och Skanditek. I samband med fusionens genomförande utgick en extra utdelning till Bures aktieägare före samgåendet om sammanlagt cirka 478 MSEK, motsvarande 9,50 SEK per aktie.
- Efter att fusionen registrerades utsågs Patrik Tigerschiöld till ny VD i Bure.
- Separeringen av Carnegies kapitalförvaltningsverksamhet har i februari slutförts medförande att Bure har kapitaliserat CAM Group Holding med 94 MSEK. Bures ägarandel i CAM Group Holding uppgår till 35 procent.
- Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning om 0,30 SEK per aktie för räkenskapsåret 2009. Utdelningsförslaget motsvarar totalt 27 MSEK (ingen ordinarie kontant ut delning 2008).
VD-KOMMENTAR
Patrik Tigerschiöld verkställande direktör
Det är med stor glädje jag konstaterar att fusionen mellan Bure och Skanditek är slutförd. Skanditeks aktieägare har nu blivit ägare i Bure och Bures tidigare aktieägare har erhållit ett antal nya portfölj bolag och dessutom erhållit en utdelning om 9,50 kr per aktie. Bure har nu en större och mer diversifierad portfölj bestående av både noterade och onoterade bolag verksamma inom skilda branscher. Därutöver finns en kassa om ca 200 MSEK tillgänglig för investeringsverksamheten.
Skanditek kommer inte att upprätta någon separat bokslutskommuniké eller årsredovisning för 2009 då bolaget har upphört per 27 januari 2010. En mer utförlig presentation av Bure inklusive Skanditeks innehav kommer att distribueras tillsammans med Bures legala års redovisning för 2009.
Några korta kommentarer om det fjärde kvartalet. Efterfrågan för flera av portföljbolagen är forsatt svag men vissa tecken på återhämtning finns under början av 2010. Förhoppningsvis har vi passerat botten i konjunkturen. Portföljbolagen har bantat sin kostnadsmassa rejält och vi ser fram mot att efterfrågan skall ta fart så att den får genomslag i resultaträkningarna.
I övrigt kan nämnas att ägarspridningen till personalen i Carnegie skett då Altor och Bure avyttrade 25 procent av bolaget till ca 250 med arbetare. Därutöver har avtal om en separering av Carnegies kapital förvaltningsverksamhet skett. Genom att separera och samla kapitalförvaltningen under en egen självständig och oberoende koncern skapas bättre möjligheter att skapa ett fokuserat erbjudande.
Avslutningsvis ser jag fram emot att vidareutveckla Bure och nu varande portföljbolag. Efter ett mycket transaktionsrikt år blir fokus under 2010 att säkerställa att uppsatta resultatmål i portföljbolagen uppnås.
Kort om Bure
Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna i Bure får god avkastning på sitt förvaltade kapital genom tillgång till en portfölj av professionellt förvaltade bolag.
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
- I samband med förvärvet av Carnegie Investment Bank AB ("Carnegie") gjordes en avsiktsförklaring om ägarspridning till personalen i Carnegie. Altor och Bure genomförde transaktionen i december och sålde 25 procent av sina aktier i Carnegie (ABCIB Holding AB) till cirka 250 personer på Carnegie. Transaktionen genomfördes till samma pris som Altor och Bure förvärvade ABCIB Holding AB för. Transaktionen tillförde Bure cirka 64 MSEK i likvida medel. Transaktionen medför ingen resultateffekt i moderbolaget. Bures investerade kapital i Carnegie efter ägarspridningen till personalen, uppgår till 247 MSEK fördelat på 214 MSEK aktier och 33 MSEK i lån. Därutöver har Bure åtagit sig att i april 2010 betala 184 MSEK uppräknat med ränta, motsvarande Bures andel (35 procent) före ägarspridningen, av den fördröjda basköpeskillingen till Riksgälden. Detta har skett genom ett villkorat aktieägartillskott till Carnegie på samma belopp, vilket innebär att 184 MSEK kommer att återbetalas till Bure före ordinarie utdelning i Carnegie.
- Carnegie avtalade i december 2009 att separera sin verksamhet inom kapitalförvaltning genom att sälja verksam heten till ett nytt holdingbolag med Altor och Bure som huvud ägare. Separationen skedde vid årsskiftet och omfattar kapitalförvaltningsverksamheterna i Danmark, Norge och Sverige.
FINANSIELL STÄLLNING
Nettolånefordran inklusive de vilande dotterbolagen i Bure uppgår till 732 MSEK varav 646 MSEK i likvida medel. Minskat med bedömda investerings- och finansieringsåtaganden uppgår nettolånefordran till 516 MSEK varav 411 MSEK i likvida medel.
Efter i januari 2010 genomförd fusion mellan Bure och Skanditek samt den extra kontantutdelningen beräknas nettolånefordran inklusive vilande dotterbolagen uppgå till cirka 529 MSEK varav 442 MSEK i likvida medel. Minskat med bedömda investerings- och finansieringsåtaganden beräknas nettolånefordran uppgå till cirka 312 MSEK varav 208 MSEK i likvida medel.
HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG
- I slutet av januari slutfördes fusionen mellan Bure och Skanditek. I samband med fusionens genomförande utgick en extra utdelning till Bures aktieägare före samgåendet om sammanlagt cirka 478 MSEK, motsvarande 9,50 SEK per aktie.
- Efter att fusionen registrerades valdes Patrik Tigerschiöld till ny VD i Bure.
- Separeringen av Carnegies kapitalförvaltningsverksamhet har i februari slutförts medförande att Bure har kapitaliserat CAM Group Holding med 94 MSEK. Bures ägarandel i CAM Group Holding uppgår till 35 procent.
- Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning om 0,30 SEK per aktie för räkenskapsåret 2009. Utdelningsförslaget motsvarar totalt 27 MSEK (ingen ordinarie kontant ut delning 2008).
| Nettoomsättning, MSEK | EBITA, MSEK2 | EBITA marginal, % |
|||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ägar- andel % |
Kv 4 2009 |
Kv 4 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Kv 4 2009 |
Kv 4 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
|
| Carnegie 1 | 26,3 | 663,0 | 465,0 | 2 010,0 | 2 742,0 | 222,0 | -811,0 | 140,0 | 38,0 | 33,5 | 1,4 |
| Mercuri 3 | 100,0 | 147,3 | 224,0 | 615,4 | 783,9 | -16,9 | 3,8 | -73,3 | 21,2 | -11,9 | 2,7 |
| EnergoRetea 3 | 94,5 | 74,0 | 78,7 | 278,2 | 273,6 | 5,2 | 3,2 | 13,4 | 19,8 | 4,8 | 7,2 |
| Max Matthiessen 1 | 17,5 | 168,0 | 159,0 | 584,0 | 605,0 | 40,0 | 28,0 | 125,0 | 107,0 | 21,3 | 17,7 |
| SRC 3 | 95,5 | 9,2 | 8,2 | 32,0 | 36,6 | 1,1 | -0,5 | 0,5 | 0,5 | 1,5 | 1,4 |
| Celemi | 30,4 | 14,7 | 16,8 | 38,1 | 57,0 | 2,8 | 4,3 | -4,7 | 9,3 | -12,3 | 16,4 |
| Totalt | 1 076,2 | 951,7 | 3 557,7 | 4 498,1 | 254,2 | -722,1 | 200,8 | 195,8 | 5,6 | 4,4 | |
| Bures andel 4 | 397,9 | 236,9 | 1 341,4 | 1 094,6 | 20,3 | 4,7 | -32,4 | 43,2 | -2,4 | 3,9 |
PORTFÖLJBOLAGEN FJÄRDE KVARTALET OCH HELÅR 2009 (BEFINTLIGA ENHETER)1
1 Tabellen inkluderar innehav per 31 december 2009. För Carnegie avser siffrorna Carnegie Investment Bank AB ett dotterbolag till ABCIB Holding AB. Max Matthiessens siffror avser Max Matthiessen AB ett dotterbolag till MM Holding AB.
2 EBITA definieras som rörelseresultat före goodwillnedskrivningar och före avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.
3 Ägarspridningsprogram finns i dessa bolag. Se sidan 14 för mer information.
4 Bures andel av omsättning och EBITA är beräknad utifrån den tid som Bure ägt portföljbolaget och ägarandelen vid periodens slut. Jämförelsetalet är beräknat proforma med samma ägarandel vid periodens slut innevarande år. Vid beräkning av Bures andel har hänsyn tagits till Bures faktiska rätt till andel av resultatet efter beaktande av vinstdelningsavtal samt eliminering av internvinster.
INFORMATION OM PORTFÖLJBOLAGEN CARNEGIE INVESTMENT BANK1
Successivt ökade intäkter och lägre kostnader under året. Separering av affärsområdet Asset Management och ägarspridning till personalen har genomförts.
| Resultaträkningar | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Provisionsnetto | 564 | 465 | 1 688 | 2 393 |
| Räntenetto | 14 | -27 | 55 | 73 |
| Nettores. finans. post till verkligt v. | 85 | 27 | 267 | 276 |
| Summa Intäkter | 663 | 465 | 2 010 | 2 742 |
| Rörelsekostnader | -533 | -1 431 | -1 894 | -2 509 |
| EBITA-resultat före | ||||
| jämförelsestörande poster 3 | 130 | -966 | 116 | 233 |
| % | 19,6 | -207,7 | 5,8 | 10,4 |
| Jämförelsestörande poster | 92 | 155 | 24 | -195 |
| EBITA före kreditreserveringar | 222 | -811 | 140 | 38 |
| % | 33,5 | -174,4 | 7,0 | 0,0 |
| Kreditreserveringar | -6 | -774 | -4 | -1 956 |
| Resultat före skatt | 216 | -1 585 | 136 | -1 918 |
| Skatter | 23 | -400 | -1 | -300 |
| Nettoresultat | 240 | -1 985 | 135 | -2 218 |
| Balansräkningar | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| MSEK | 2009 | 2008 |
| Kassa och tillgodohavanden bank | 321 | 265 |
| Belåningsbara skuldsförbindelser | 383 | 477 |
| Utlåning kreditinstitut & allmänhet | 9 580 | 7 741 |
| Aktier & värdepapperspositioner | 2 633 | 3 737 |
| Fondlikvid fordringar. | 98 | 1 059 |
| Övriga tillgångar | 1 113 | 1 229 |
| Goodwill | 9 | 9 |
| Summa tillgångar | 14 136 | 14 517 |
| Skulder till kreditinstitut | 760 | 1 449 |
| Depositioner & lån allmänhet | 6 565 | 6 651 |
| Aktier & värdepapperspositioner | 1 125 | 2 403 |
| Fondlikvid skulder | 29 | 248 |
| Övriga skulder | 3 152 | 1 354 |
| Eget kapital | 2 504 | 2 413 |
| Summa skulder och eget kapital | 14 136 | 14 517 |
| Nyckeltal | Helår | Helår |
| MSEK | 2009 | 2008 |
| Förvaltat kapital (exkl Private Bank) | 0 | 91 000 |
| Kapitaltäckningskvot, % | 3,74 | 3,05 |
| Kostnad/intäktskvot, %2 | 94 | 91 |
| Medelantal anställda | 703 | 815 |
1 Resultat- och balansräkning för Carnegie Investment Bank, ett dotterbolag till ABCIB Holding AB.
2 Före jämförelsestörande poster och kreditreserveringar
3 Q4 & helår 2009 inklusive realisationsresultat om 158 MSEK vid försäljningen av CAM Danmark, Finland & Norge.
- Successivt ökade intäkter under 2009 men lägre intäkter i relation till 2008. Totalt uppgick intäkterna till 2 010 MSEK (2 742) exkl jämförelsestörande post.
- Justerat för jämförelsestörande poster summerar kostnaderna före kreditreserveringar till 1 895 MSEK (2 341).
- Jämförelsestörande poster uppgår till 24 MSEK bestående av -134 MSEK i omstruktureringskostnader och tvister samt en positiv reavinst om 158 MSEK hänförlig till försäljning av CAM Danmark, Finland och Norge.
- Resultatet före skatt uppgick till 136 MSEK (-1 918), justerat för jämförelsestörande poster uppgick resulatet till 112 MSEK (554).
- Årets resultat uppgick till 135 MSEK (-2 218).
- Den låga omsättningen på de nordiska börserna, samt de bolagsspecifika händelserna i början av året, påverkade intäkterna negativt 2009. Ett successivt förbättrat marknadsläge har resulterat i gradvis högre courtageintäkter och ökad aktivitet inom företagstransaktioner.
- Carnegie var den andra största aktören inom ECM-transaktioner i Norden 2009.
- Affärsområdet Asset Management separerades från Carnegie den 31 december 2009.
- Altor och Bure har i december slutfört ägarspridning till nyckelpersoner på Carnegie motsvarande 25 procent av bolaget.
Carnegie Investment Bank AB (publ) är en ledande oberoende investmentbank med nordiskt fokus. Carnegie är aktiva inom områdena värde pappershandel, investment banking, kapitalförvaltning och private banking.
carnegie.se
Styrelseordförande: Arne Liljedahl Ägarandel: 26,3 procent, 31 december 2009 VD: Frans Lindelöw
MERCURI INTERNATIONAL
Ett besvärligt år för Mercuri med fallande efterfrågan. Stora kostnadsbesparingar har under året genomförts. Efterfrågan har under fjärde kvartalet stabiliserat sig och vissa tecken på optimism har synts i inledningen av 2010.
| Resultaträkningar | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2007 |
| Nettoomsättning | 147 | 224 | 615 | 784 | 769 |
| Rörelsens kostnader | -156 | -211 | -668 | -753 | -711 |
| EBITA-resultat före | |||||
| jämförelsestörande poster | -9 | 13 | -53 | 31 | 58 |
| % | -6,1 | 6,0 | -8,6 | 3,9 | 7,6 |
| Jämförelsestörande poster | -8 | -10 | -21 | -10 | 0 |
| Resultatandelar i intressebolag | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| EBITA | -17 | 3 | -73 | 21 | 58 |
| % | -11,6 | 1,7 | -11,9 | 2,7 | 7,5 |
| Av-/nedskrivningar på övervärden | -7 | -15 | -21 | -15 | 0 |
| Rörelseresultat | -24 | -12 | -94 | 6 | 58 |
| Finansiellt netto | -1 | 3 | -8 | 0 | -5 |
| Resultat före skatt | -25 | -9 | -102 | 6 | 53 |
| Skatter | 1 | -12 | -5 | -23 | -7 |
| Nettoresultat | -24 | -21 | -107 | -17 | 46 |
| Balansräkningar | 31 dec | 31 dec | 31 dec | ||
| MSEK | 2009 | 2008 | 2007 | ||
| Goodwill | 299 | 333 | 314 | ||
| Övr. immateriella anläggn.tillgångar | 1 | 3 | 4 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 24 | 17 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 | 27 | 39 | ||
| Varulager m.m. | 1 | 1 | 2 | ||
| Kortfristiga fordringar | 133 | 190 | 185 | ||
| Kassa, bank, kortfristiga placeringar | 46 | 112 | 106 | ||
| Summa tillgångar | 523 | 690 | 667 | ||
| Eget kapital | 216 | 334 | 314 | ||
| Avsättningar | 38 | 48 | 44 | ||
| Långfristiga skulder | 0 | 104 | 96 | ||
| Kortfristiga skulder | 269 | 204 | 213 | ||
| Summa skulder och eget kapital | 523 | 690 | 667 | ||
| Nyckeltal | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår | Helår |
| MSEK | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2007 |
| Tillväxt, % | -34 | -2 | -22 | 2 | 8 |
| Varav organisk tillväxt, % | -37 | -6 | -26 | -2 | 8 |
| Operativt kassaflöde | -11 | 8 | -74 | -5 | 55 |
| Soliditet, % | 41 | 48 | 47 | ||
| Nettolåneskuld (-) / fordran (+) | -96 | -14 | -8 | ||
| Medelantal anställda | 537 | 626 | 598 | ||
| Förädlingsvärde per anställd, | |||||
| rullande 12 månader | 726 | 826 | 877 | ||
Nettoomsättningen för helåret minskade med 22 procent till 615 MSEK (784).
EBITA-resultatet för helåret uppgick till -73 MSEK (21).
- Resultatet för helåret är belastat med 21 MSEK i engångskostnader, 10 MSEK i avvecklingsskostnader och 9 MSEK i valutakurseffekter.
- Försäljningen av Blended Learning har under året ökat med 300 procent.
- Kostnadsbesparingsprogrammet som beslutades i början av året resulterade i att antalet anställda minskade med 25 procent
- Avveckling av olönsamma verksamheter är genomförda i Japan, Spanien och Kanada.
- Susanne Lithander tillträdde sin post som VD för gruppen i januari 2009.
Mercuri International är Europas ledande konsult- och utbildningsföretag inom försäljning och ledarskap med verksamhet i alla världsdelar via helägda dotterbolag och franchisetagare.
mercuri.net
Styrelseordförande: Mats Pousette Ägarandel: 100 procent, 31 december 2009 VD: Susanne Lithander
ENERGORETEA
Marknaden inom installationsområdet har under året succesivt förbättrats. EnergoRetea har under året erhållit ett antal prestige fulla uppdrag.
| Resultaträkningar MSEK |
Kv 4 2009 |
Kv 4 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 74 | 79 | 278 | 274 | 205 |
| Rörelsens kostnader | -69 | -75 | -264 | -247 | -190 |
| EBITA-resultat före | |||||
| jämförelsestörande poster | 5 | 4 | 14 | 27 | 15 |
| % | 6,8 | 5,1 | 5,0 | 9,9 | 7,4 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | -1 | -1 | -7 | -5 |
| Resultatandelar i intressebolag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EBITA | 5 | 3 | 13 | 20 | 10 |
| % | 6,8 | 3,8 | 4,7 | 7,2 | 4,9 |
| Av-/nedskrivningar på övervärden | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 5 | 3 | 13 | 20 | 10 |
| Finansiellt netto | 0 | 0 | -1 | -2 | -1 |
| Resultat före skatt | 5 | 3 | 12 | 18 | 9 |
| Skatter | 0 | 0 | -3 | -6 | -3 |
| Nettoresultat | 5 | 3 | 9 | 12 | 6 |
| Balansräkningar | 31 dec | 31 dec | 31 dec | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2009 | 2008 | 2007 | ||
| Goodwill | 155 | 155 | 130 | ||
| Övr. immateriella anläggn.tillgångar | 1 | 2 | 2 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 12 | 5 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | 0 | ||
| Varulager m.m. | 19 | 20 | 10 | ||
| Kortfristiga fordringar | 63 | 64 | 49 | ||
| Kassa, bank, kortfristiga placeringar | 15 | 9 | 14 | ||
| Summa tillgångar | 263 | 263 | 210 | ||
| Eget kapital | 140 | 129 | 117 | ||
| Avsättningar | 4 | 5 | 2 | ||
| Långfristiga skulder | 42 | 62 | 50 | ||
| Kortfristiga skulder | 77 | 67 | 41 | ||
| Summa skulder och eget kapital | 263 | 263 | 210 | ||
| Nyckeltal | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår | Helår |
| MSEK | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2007 |
| Tillväxt, % | -6 | 32 | 1 | 34 | 191 |
| Varav organisk tillväxt, % | -6 | 6 | -10 | 22 | 15 |
| Operativt kassaflöde | 10 | 15 | 22 | -14 | 7 |
| Soliditet, % | 53 | 49 | 56 | ||
| Nettolåneskuld (-) / fordran (+) | -36 | -54 | -37 | ||
| Medelantal anställda | 268 | 275 | 192 | ||
| Förädlingsvärde per anställd, | |||||
| rullande 12 månader | 769 | 774 | 789 |
Nettoomsättningen för helåret ökade med 1 procent till 278 (274). För fjärde kvar talet minskade nettoomsättningen med 6 procent till 74 MSEK (79).
EBITA-resultatet för helåret uppgick till 13 MSEK (20). För fjärde kvartalet uppgick EBITA-resultatet till 5 MSEK (3).
- Martin Dahlgren tillträdde som ny VD den 1 mars 2009.
- EnergoRetea har under året integrerat VVS och Elteknik i ett affärsområde och i och med detta befäst företagets position som Sveriges största teknikkonsult inom samordnad installationsprojektering.
- Under året har en etablering av verksamhet inom vind- och vattenkraft i Stockholm skett.
- EnergoRetea har märkt av en ökad orderingång under fjärde kvartalet och bolaget har fått nya/utökade uppdrag åt bl. a. E ON, Akademiska Hus och AFA Fastigheter. Vidare har bolaget vunnit det prestigefyllda uppdraget att projektera samtliga eltekniska installationer i nya nationalarenan för fotboll, Swedbank Arena i Solna.
EnergoRetea är en teknikkonsultkoncern som erbjuder tjänster inom Installationsteknik, Energi, Elkraft och Kommunikationssystem. EnergoRetea är i huvudsak verksamt i Stockholmsområdet och södra Sverige.
energoretea.se
Styrelseordförande: Kjell Duveblad Ägarandel: 94,5 procent, 31 december 2009 VD: Martin Dahlgren
MAX MATTHIESSEN1
Max Matthiessen har pensionsbranschens nöjdaste kunder.
| Resultaträkningar | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2007 |
| Nettoomsättning | 168 | 159 | 584 | 605 | 569 |
| Rörelsens kostnader | -128 | -131 | -459 | -498 | -466 |
| EBITA-resultat före | |||||
| jämförelsestörande poster | 40 | 28 | 125 | 107 | 103 |
| % | 23,8 | 17,6 | 21,4 | 17,7 | 18,1 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultatandelar i intressebolag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EBITA | 40 | 28 | 125 | 107 | 103 |
| % | 23,8 | 17,6 | 21,4 | 17,7 | 18,1 |
| Av-/nedskrivningar på övervärden | -3 | -16 | -80 | -33 | -23 |
| Rörelseresultat | 37 | 12 | 45 | 74 | 80 |
| Finansiellt netto | 0 | 4 | -2 | 10 | 6 |
| Resultat före skatt | 37 | 16 | 43 | 84 | 86 |
| Skatter | -8 | -19 | -24 | -43 | -26 |
| Nettoresultat | 29 | -3 | 19 | 41 | 60 |
| Balansräkningar MSEK |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2007 |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill | 304 | 204 | 237 | ||
| Övr. immateriella anläggn.tillgångar | 0 | 0 | 0 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 9 | 12 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 29 | 22 | 28 | ||
| Varulager m.m. | 0 | 0 | 0 | ||
| Kortfristiga fordringar | 82 | 83 | 70 | ||
| Kassa, bank, kortfristiga placeringar | 164 | 286 | 270 | ||
| Summa tillgångar | 602 | 604 | 617 | ||
| Eget kapital | 149 | 360 | 374 | ||
| Avsättningar | 142 | 73 | 73 | ||
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | ||
| Kortfristiga skulder | 311 | 171 | 170 | ||
| Summa skulder och eget kapital | 602 | 604 | 617 | ||
| Nyckeltal | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår | Helår |
| MSEK | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2007 |
| Tillväxt, % | 5 | 7 | -3 | 6 | 7 |
| Operativt kassaflöde | 118 | 74 | 144 | ||
| Soliditet, % | 25 | 60 | 61 | ||
| Medelantal anställda | 330 | 340 | 332 | 330 | 288 |
1 Resultaträkning för 2009 är proforma för MM Holding. Jämförelsetalen är för Max Matthiessen Holdingkoncernen, numera en dotterkoncern till MM Holding AB.
Nettoomsättningen för helåret minskade med 3 procent till 584 MSEK (605). För fjärde kvartalet ökade nettoomsättningen med 5 procent till 168 MSEK (159).
EBITA-resultatet för helåret uppgick till 125 MSEK (107) och för fjärde kvartalet till 40 MSEK (28).
Svenskt Kvalitetsindex fastslog att Max Matthiessen har pensionsbranschens nöjdaste kunder.
- UIG3 (Max Matthiessens tjänstepensionsupphandling för stora företag) slut fördes och implementerades med stor framgång.
- Ett strategiskt samarbete ingicks med Willis, en av världens största försäkringsförmedlare.
Max Matthiessen är Sveriges ledande oberoende rådgivare inom personförsäkring och trygghetssparande. Verksamheten omfattar kvalificerad rådgivning och administration inom området för personrelaterade försäkringar som pensionslösningar men även finansiella tjänster samt kvalificerade konsulttjänster inom området för pensioner och förmåner. Bolagets kunder är företag, organisationer och deras anställda.
maxm.se
Styrelseordförande: Claes Ekström
VD: Christoffer Folkebo Ägarandel: 17,5 procent, 31 december 2009
Andel av rösterna: 23,3 procent. Bures matematiska andel av resultatet uppgår till ca 12 procent med hänsyn tagen till vinstdelningsavtal.
SRC
SRC har under året arbetat framgångsrikt med att ta in nya kunder och projekt på en tuff marknad och redovisar följaktligen en stark avslutning på året.
| Resultaträkningar MSEK |
Kv 4 2009 |
Kv 4 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9,1 | 8,2 | 32,0 | 36,6 | 40,4 |
| Rörelsens kostnader | -8,0 | -8,7 | -31,5 | -36,1 | -37,1 |
| EBITA-resultat före | |||||
| jämförelsestörande poster | 1,1 | -0,5 | 0,5 | 0,5 | 3,3 |
| % | 12,0 | -5,8 | 1,6 | 1,4 | 8,1 |
| Jämförelsestörande poster | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Resultatandelar i intressebolag | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| EBITA | 1,1 | -0,5 | 0,5 | 0,5 | 3,3 |
| % | 12,0 | -5,8 | 1,6 | 1,4 | 8,1 |
| Av-/nedskrivningar på övervärden | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Rörelseresultat | 1,1 | -0,5 | 0,5 | 0,5 | 3,3 |
| Finansiellt netto | 0,0 | 0,2 | 0,0 | 0,3 | 0,1 |
| Resultat före skatt | 1,1 | -0,3 | 0,5 | 0,8 | 3,4 |
| Skatter | -0,1 | 0,0 | -0,1 | -0,3 | 0,0 |
| Nettoresultat | 1,0 | -0,3 | 0,4 | 0,5 | 3,4 |
| Balansräkningar MSEK |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2007 |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | ||
| Övr. immateriella anläggn.tillgångar | 0 | 0 | 0 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | ||
| Varulager m.m. | 0 | 1 | 0 | ||
| Kortfristiga fordringar | 9 | 8 | 11 | ||
| Kassa, bank, kortfristiga placeringar | 8 | 6 | 8 | ||
| Summa tillgångar | 17 | 15 | 20 | ||
| Eget kapital | 7 | 7 | 10 | ||
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | ||
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | ||
| Kortfristiga skulder | 10 | 8 | 10 | ||
| Summa skulder och eget kapital | 17 | 15 | 20 | ||
| Nyckeltal | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår | Helår |
| MSEK | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2007 |
| Tillväxt, % | 11 | -26 | -13 | -9 | 21 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varav organisk tillväxt, % | 11 | -26 | -13 | -9 | 21 |
| Operativt kassaflöde | 2 | -1 | 2 | 1 | 5 |
| Soliditet, % | 41 | 44 | 49 | ||
| Nettolåneskuld (-) / fordran (+) | 8 | 6 | 8 | ||
| Medelantal anställda | 23 | 26 | 25 | ||
| Förädlingsvärde per anställd, | |||||
| rullande 12 månader | 787 | 749 | 840 |
Nettoomsättningen minskade för helåret med 13 procent till 32,0 MSEK (36,6). För fjärde kvartalet ökade nettoomsättningen med 11 procent till 9,1 MSEK (8,2).
EBITA-resultatet för helåret uppgick till 0,5 MSEK (0,5). För fjärde kvartalet uppgick EBITA-resultatet till 1,1 MSEK (-0,5).
Nya kunder är Bostik, Bel Nordic (för varumärket Baby Bell) och Campbells.
SRC – Scandinavian Retail Center – är ett konsultföretag och en reklambyrå med retail som specialisering. Arbetet bedrivs inom ramarna för tre kompetensområden – Retail Research, Retail Communication och Retail Consulting – som samtliga utgår ifrån detaljhandelstrender och konsumentbeteende.
scandinavianretailcenter.com
Styrelseordförande: Carl Backman Ägarandel: 95,5 procent, 31 december 2009 VD: Ola Dolck
CELEMI
Ett förlorat år för Celemi. Ett stort tapp i försäljning har föranlett stora kostnadsbesparingar.
| Resultaträkningar | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2007 |
| Nettoomsättning | 15 | 17 | 38 | 57 | 48 |
| Rörelsens kostnader | -12 | -13 | –43 | -48 | -49 |
| EBITA-resultat före | |||||
| jämförelsestörande poster | 3 | 4 | -5 | 9 | -1 |
| % | 18,4 | 25,7 | -12,1 | 16,4 | -1,6 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultatandelar i intressebolag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EBITA | 3 | 4 | -5 | 9 | -1 |
| % | 18,4 | 25,7 | -12,1 | 16,4 | -1,6 |
| Av-/nedskrivningar på övervärden | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 3 | 4 | -5 | 9 | -1 |
| Finansiellt netto | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat före skatt | 3 | 5 | -5 | 10 | -1 |
| Skatter | 0 | -1 | 0 | -1 | 0 |
| Nettoresultat | 3 | 4 | -5 | 9 | -1 |
| Balansräkningar MSEK |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2007 |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill | 4 | 4 | 4 | ||
| Övr. immateriella anläggn.tillgångar | 0 | 0 | 0 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 3 | 2 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | ||
| Varulager m.m. | 3 | 3 | 3 | ||
| Kortfristiga fordringar | 17 | 20 | 19 | ||
| Kassa, bank, kortfristiga placeringar | 4 | 10 | 1 | ||
| Summa tillgångar | 30 | 40 | 29 | ||
| Eget kapital | 25 | 30 | 21 | ||
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | ||
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | ||
| Kortfristiga skulder | 5 | 10 | 8 | ||
| Summa skulder och eget kapital | 30 | 40 | 29 | ||
| Nyckeltal MSEK |
Kv 4 2009 |
Kv 4 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2007 |
| Tillväxt, % | -13 | 34 | -33 | 19 | -19 |
| Varav organisk tillväxt, % | -13 | 34 | -33 | 19 | -19 |
| Operativt kassaflöde | -1 | 6 | -6 | 10 | -6 |
| Soliditet, % | 83 | 75 | 74 | ||
| Nettolåneskuld (-) / fordran (+) | 4 | 10 | 1 | ||
| Medelantal anställda | 27 | 28 | 30 | ||
| Förädlingsvärde per anställd, | |||||
| rullande 12 månader | 646 | 1 271 | 866 |
Nettoomsättningen för helåret uppgick till 38 MSEK (57), vilket innebär en negativ tillväxt om 33 procent. För fjärde kvartalet uppgick nettoomsättningen till 5 (17), vilket innebär en negativ tillväxt om 13 procent.
EBITA-resultatet uppgick till -5 MSEK (9) för helåret och 3 MSEK (4) för fjärde kvartalet.
Celemi hjälper företag att genom affärssimuleringar och skräddarsydda lösningar snabbt och effektivt kommunicera nyckelbudskap för att motivera och mobilisera människor att agera i linje med företagets mål.
celemi.se
Styrelseordförande: Göran Havander Ägarandel: 30,4 procent, 31 december 2009 VD: Lars Ynner
| MODERBOLAGETS INNEHAV PER 31 DECEMBER 2009 | Andel | Andel | Bokfört värde, |
|---|---|---|---|
| kapital, % | röster, % | MSEK | |
| Onoterade innehav | |||
| Carnegie (ABCIB Holding)2 | 26,25 | 26,25 | 398 |
| Mercuri International1 | 100,00 | 100,00 | 200 |
| EnergoRetea1 | 94,45 | 94,45 | 104 |
| Max Matthiessen (MM Holding)3 | 17,51 | 23,34 | 4 |
| Scandinavian Retail Center, SRC1 | 95,50 | 95,50 | 12 |
| Celemi | 30,37 | 30,37 | 9 |
| Övriga vilande dotterbolag | 8 | ||
| Totalt | 735 | ||
| Övriga nettotillgångar enligt moderbolagets balansräkning | 561 | ||
| Moderbolagets egna kapital | 1 296 | ||
| Eget kapital per aktie fördelat på 50 348 808 aktier | 25,75 |
Ägarspridningsprogram förekommer i dotterbolagen Mercuri, EnergoRetea och SRC. Se vidare uppgifter om utspädning på sidan 14.
2 I bokfört värde för Carnegie ingår Bures andel av åtagande om fördröjd köpeskilling till Riksgälden om 184 MSEK, motsvarande 35 procent.
Därutöver finns det fordringar om 33 MSEK på ett bolag ägt av personalen i Carnegie.
Utöver bokfört värde på aktierna i Max Matthiessen finns fordringar om 2 MSEK. Därtill finns fordringar om 26 MSEK på ett bolag ägt av nyckelpersoner i Max Matthiessen. Bure matematiska andel av resultatet är ca 12 procent till följd av vinstdelningsavtal.
Kommentar till tabellen:
Huvuddelen av Bures innehav utgörs av onoterade innehav, vilket medför att eventuella övervärden inte framgår. Onoterade bolag redovisas löpande till bokfört värde. Läsaren ges istället möjlighet att, genom att information om resultat och finansiell ställning redovisas per portföljbolag, själv skaffa sig en uppfattning om marknadsvärdet på respektive innehav.
Bure gör löpande kassaflödes värderingar av sina portfölj bolagsinnehav för att utvärdera om det bokförda värdet skall justeras. Om en kassaflödes värdering indikerar ett värde, som understiger bokfört värde, sker en nedskrivning. På motsvarande sätt kan värdet för ett bolag som tidigare skrivits ned reverseras om värdet åter stigit. Av naturliga skäl görs en mer kritisk bedömning innan beslut fattas om en reversering av värdet.
Att värdera ett företag innebär alltid en osäkerhet. Värderingen bygger på en bedömning av respektive företags utveckling i framtiden. De värden som framkommer i kassaflödesvärderingarna baseras på ledningens uppfattning om den framtida utvecklingen för respektive portföljbolag.
BOKSLUTSKOMMUNIKÈ
KONCERNEN
Som en följd av att Bure är ett investeringsbolag varierar koncernens sammansättning av dotter- och intresseföretag i takt med förvärv och avyttringar. Detta medför att den konsoliderade koncernresultaträkningen är svåranalyserad och för en ändamålsenlig analys bör utvecklingen och ställningen analyseras bolag för bolag. På sidorna 3–5 lämnas utförligare information om portföljbolagen.
Resultat för helåret
Koncernens rörelseresultat inklusive avvecklade verksamheter uppgick för helåret till 42 MSEK (859). Koncernens rörelse resultat i kvarvarande verksamhet uppgick för helåret till 19 MSEK (66). I detta ingår exitresultat med -63 MSEK (8). Av exitresultatet är -61 MSEK hänförliga till ägarspridningen i Carnegie. Exitförlusten i koncernen avseende ägarspridningen är till stora delar en redovisningsmässig effekt hänförlig till den upplösning av negativ goodwill som uppstod vid förvärvet av Carnegie och följaktligen ökade Bures resultatandel och det koncernmässiga värdet på aktierna i Carnegie. I moderbolaget uppkommer ingen resultateffekt med anledning av ägarspridningen. Återföringar (reverseringar) av tidigare gjorda nedskrivningar har inte påverkat resultatet (62 MSEK). Resultatet har belastats med nedskrivning av goodwill om totalt 48 MSEK, vilken är hänförlig till Mercuri. Av rörelse resultatet utgör resultat från befintliga dotterbolag -60 MSEK (42). Resultatet från avvecklade eller dotter bolag under avveckling uppgår till 23 MSEK (793). Resultatandelar från intresse bolag uppgår till 227 MSEK. Av resultat andelar från intresse bolag är 242 MSEK hänförliga till Carnegie, -14 MSEK till Max Matthiessen och -1 MSEK till Celemi. Den höga resultat andelen ifrån Carnegie är till stora delar hänförlig till upplösning av en negativ goodwill, se ovan angående exitresultatet. Resterande resultat utgörs av moder bolagets förvaltningskostnader och koncernjusteringar. Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till 27 MSEK (141).
Resultat för fjärde kvartalet
Koncernens rörelseresultat inklusive avvecklade verksamheter uppgick för kvartalet till -64 MSEK (519). Koncernens rörelseresultat i kvar varande verksamhet uppgick för kvartalet till -65 MSEK (-15). I detta ingår exitresultat med -63 MSEK (0). Av rörelse resultatet utgör resultat från befintliga dotter bolag -11 MSEK (7) och resultat andelar ifrån intresseföretag 4 MSEK. Av resultatandelar från intresse företag är 34 MSEK hänförliga till Carnegie, -31 MSEK till Max Matthiessen och 1 MSEK till Celemi. Resterande resultat utgörs av moder bolagets förvaltningskostnader och koncern justeringar. Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till -63 MSEK (13).
Finansiell ställning
Det egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 1 497 MSEK (2 481) och soliditeten till 70 procent (83). Eget kapital per aktie uppgick till 29,73 SEK (29,56). Koncernen hade vid utgången av perioden en redovisad netto lånefordran på 607 MSEK (1 892), vilken bestod av ränte bärande tillgångar på 794 MSEK (2 085) och räntebärande skulder på 187 MSEK (193).
BURES FÖRLUSTAVDRAG
Burekoncernen innehar förlustavdrag vid utgången av 2009 uppgående till cirka 720 MSEK. Av dessa avser 308 MSEK moder bolaget. Förlustavdragen i moderbolaget kommer från och med 2010 att vara spärrade till och med utgången av år 2015 med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek. Förlustavdragen i dotterbolagen kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa hel ägda dotter bolag. Total uppskjuten skattefordran baserad på förlust avdragen har värderats till 32 MSEK, vilket mot svarar cirka 120 MSEK av de totala förlustavdragen.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Den lågkonjunktur som för närvarande råder på marknaden medför en större osäkerhet kring den framtida utvecklingen. Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering. Under 2009 har Bure genomfört ett inlösenprogram om 1 007 MSEK samt genomfört investeringar i Carnegie och Max Matthiessen med en negativ likviditetspåverkan om cirka 300 MSEK. Inlösenprogrammet plus investeringarna har minskat nettokassan och följaktligen ökat den finansiella risken i bolaget. I övrigt har inga väsentliga förändringar av moderbolagets och koncernens risker och osäkerhetsfaktorer skett under året.
Bure har ett antal grundläggande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moder bolaget, vilket innebär att moderbolaget i normalfallet inte har ansvar för portföljbolagens förpliktelser och portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portfölj bolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. I Bures årsredovisning för 2008, not 26, ges en utförlig beskrivning av koncernens risk exponering och riskhantering. Det bedöms inte ha tillkommit några väsentliga risker utöver de risker som beskrivits i årsredovisningen och i denna bokslutskommuniké.
VALUTAEXPONERING
Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och Euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och resultaträkning utsatt för omräkningsdifferenser vid om räkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper.
FINANSIELLA MÅL OCH STRATEGI
- Målet är att den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering tydligt ska kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten av Bures börsvärde
- Varje enskild investering ska ha en årlig avkastning (IRR) som överstiger 12 procent
- Bure skall vara en tydlig, professionell och långsiktiga ägare med ett huvudägaransvar och en aktiv ägaragenda
- Bure kommer att vidareutveckla sin nuvarande portfölj samt göra nya investeringar i såväl noterade som onoterade bolag
- Bure kommer att fokusera på operationell effektivitet, tillväxtfrämjande åtgärder och portföljbolagens kapitalstrukturer
- Moderbolaget ska i princip vara skuldfritt och portföljbolagen ska över tid ha en skuldsättning som är adekvat i förhållande till bedömd rörelserisk
ÄGARSTATISTIK
Bures största ägare per den 31 december 2009 var Skanditek med 19,6 procent, Catella med 6,8 procent och därefter SEB med 3,5 procent. Antalet aktie ägare har sedan årsskiftet ökat något från 18 000 till 18 128 per den 31 december. Bures ägarstruktur har ändrats i samband med samgåendet med Skanditek i januari 2010. De tre största ägarna per 31 januari 2010 var Dag Tigerschiöld med 10,3 procent, Catella med 9,1 procent och Patrik Tigerschiöld med 6,7 procent. För mer information om Bures aktie ägare se www.bure.se under rubriken Investor Relations/Aktieägare.
MODERBOLAGET
Resultat för helåret
Moderbolagets resultat efter skatt för helåret uppgick till -140 MSEK (1 019) varav exitresultat om 22 MSEK (812). Reverseringarna uppgick till 0 MSEK (170) och nedskrivningarna av portföljbolag till 185 MSEK (0). Nedskrivningar av portföljbolag fördelas på aktier i Mercuri med 158 MSEK och aktier i Max Matthiessen om 26 MSEK. Förvaltningskostnaderna uppgick till 37 MSEK (38). Kostnader för bonus ingår med 1 MSEK (4). Utöver detta har kostnader tagits i samband med tidigare VD-byte under 2009 med 4 MSEK. Personal- och övriga kostnader till följd av fusionen med Skanditek har belastat resultatet om totalt 14 MSEK. Moderbolagets finansnetto uppgår till 51 MSEK (75). Finansnettot har påverkats positivt med totalt 34 MSEK hänförliga till erhållna koncernbidrag reducerat med nedskrivningar i vilande dotterbolag. Avkastningen på likvida medel har varit 2,1 procent.
Resultat för fjärde kvartalet
För fjärde kvartalet uppgick moderbolagets resultat till -54 MSEK (676). I resultatet ingår exitresultat med 0 MSEK (661). Nedskrivningar i portföljbolag har skett med 75 MSEK (0). Förvaltningskostnaderna för kvartalet uppgick till 15 MSEK (8) varav reservering för fusionskostnader gjorts med 14 MSEK. Moderbolagets finansnetto uppgår till 36 MSEK (22). Finansnettot har påverkats positivt med totalt 34 MSEK hän förliga till erhållna koncernbidrag reducerat med nedskrivningar i vilande dotter bolag.
Finansiell ställning
Moderbolagets egna kapital uppgick vid periodens utgång till 1 296 MSEK (2 445) och soliditeten till 80 procent (98). Moderbolaget hade vid utgången av perioden likvida medel och kortfristiga placeringar på 633 MSEK (1 814). Moderbolaget hade vid periodens utgång en redovisad netto lånefordran på 663 MSEK (1 848), vilket påverkat finansnettot positivt.
Sammansättning av nettolånefordran i moderbolaget
| Nettolånefordran/skuld MSEK |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
|---|---|---|
| Räntebärande tillgångar | ||
| Fordringar på dotterbolagen | 39 | 43 |
| Andra räntebärande fordringar | 79 | 19 |
| Likvida medel | 633 | 1 814 |
| 751 | 1 876 | |
| Räntebärande skulder | ||
| Skulder till dotterbolagen | 88 | 28 |
| 88 | 28 | |
| Nettolånefordran | 663 | 1 848 |
Placering av likviditet
Bure kan normalt placera överskottslikviditet i räntebärande placeringar med en säkerhet hos motpart i form av svenska staten, svensk bank eller svenskt bolåneinstitut. Därutöver kan ett av Bures styrelse utsett placeringsråd besluta om vissa alternativa placeringar. Per 31 december var 550 MSEK placerade i korta deposits i svensk bank och resterande 83 MSEK på bankkonto.
Investeringar under året
Carnegie
Under andra kvartalet genomfördes investeringen i Carnegie Investment Bank via ABCIB Holding uppgående till 307 MSEK varav 252 MSEK i aktier och 55 MSEK i lån. Därutöver har Bure åtagit sig att i april 2010 betala 184 MSEK uppräknat med ränta, motsvarande Bures andel (35 procent) före ägarspridningen, av den fördröjda basköpeskillingen till Riksgälden. Detta har skett genom ett villkorat aktieägartillskott till Carnegie på samma belopp, enligt detta avtal kan 184 MSEK återbetalas till Bure före ordinarie utdelning i Carnegie. I fjärde kvartalet har personal i Carnegie förvärvat 25 procent av bo laget. Transaktionen genomfördes till samma pris som Altor och Bure förvärvade ABCIB Holding AB för. Transaktionen tillförde Bure cirka 64 MSEK i likvida medel. Transaktionen medför ingen resultateffekt i moderbolaget. Bures investerade kapital i Carnegie efter ägarspridningen till personalen, uppgår till 247 MSEK fördelat på 214 MSEK aktier och 33 MSEK i lån. Bures ägarandel uppgår vid årets slut till 26,3 procent.
Max Matthiessen
Under andra kvartalet genomfördes investeringen av Max Matthiessen. Förvärvet skedde via MM Holding AB. Under tredje kvartalet avyttrades 50 procent av investeringen i Max Matthiessen till nyckelpersoner. Bures ägarandel i bolaget uppgår efter detta till 17,5 procent. Investeringen uppgår efter ägarspridning till 58 MSEK varav 15 MSEK i aktier och 43 MSEK i lån till nyckelpersoner i bolaget.
EnergoRetea
Under året har återköp av drygt 1 procent av aktierna i Energo-Retea skett från ledande befattningshavare.
Avyttringar – exits under året
Utöver ovannämnda vidareförsäljningar av investeringar under året består årets realisationsresultat av tilläggsköpeskillingar för det under 2008 avyttrade bolaget Texilia. Därutöver har Bure till nyckelpersoner i SRC, Scandinavian Retail Center, sålt 4,5 procent av aktierna och ställt ut köp optioner motsvarande 13,5 procent i bolaget.
Redovisat eget kapital per aktie
Vid periodens utgång uppgick det egna kapitalet till 25,75 SEK per aktie jämfört med 29,14 SEK vid årsskiftet 2008. Det finns inga utestående optionsprogram som kan ge upphov till utspädning.
Bureaktien
Bures börs värde uppgick vid utgången av perioden till 1 752 MSEK att jämföra med 2 073 MSEK vid ut gången av 2008. Ett inlösenprogram om 1007 MSEK slutfördes i januari 2009.
| Kursutveckling/Totalavkastning | 5 mars 2010 |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
|---|---|---|---|
| Börskurs, SEK | 26,00 | 34,80 | 24,70 |
| Totalavkastning sedan årsskiftet, % | 2 | 41 | -3 |
KAPITALUTSKIFTNING
I februari 2009 slutfördes det frivilliga inlösenprogram om totalt 1 007 MSEK som beslutades i december 2008. För varje aktie erhölls en inlösenrätt. Fem inlösenrätter berättigade till att lösa in två aktier för 30 SEK per aktie. I december 2009 beslutade en extra bolagsstämma om engångsutdelning om 9,50 SEK per aktie motsvarande 478 MSEK villkorat av att fusionen mellan Bure och Skanditek Industriförvaltning genomförs. Utdelningen genomfördes i slutet av januari 2010.
| Total kapitalutskiftning under 2009, MSEK | 2009 |
|---|---|
| Frivillig inlösenprogram, genomfört januari 2009 utifrån beslut | |
| på extra stämma dec 2008 | 1 007 |
| Summa utskiftat belopp 2009 | 1 007 |
| Kontant extra utdelning genomförd januari 2010 utifrån | |
| beslut på extra stämma dec 2009 | 478 |
| Summa utskiftat belopp t o m feb 2010 | 1 485 |
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Bures närståendetransaktioner framgår av Bures årsredovisning 2008, not 33. Inga väsentliga förändringar har uppstått därefter.
VALBEREDNING
Den 19 oktober 2009 offentliggjordes valberedningens sammansättning i enlighet med den instruktion för valberedningen som fastställdes av Bures årsstämma 2008.
Den 16 februari 2010 offentliggjordes en förändring i valberedningen på grund av fusionen med Skanditek Industriförvaltning AB. Anpassad efter Bures nya ägarstruktur består valberedningen nu av:
Dag Tigerschiöld, familjen Tigerschiöld Ulf Strömsten, Catella Fondförvaltning Peter Rudman, Nordea Fonder Björn Björnsson, styrelseordförande i Bure
Aktieägare som önskar lämna förslag till Bures valberedning kan skicka e-post till [email protected] (rubricera "Till Valberedningen") eller brev till Bure Equity AB, Att: Agneta Erneholm, Mässans gata 8, 412 51 Göteborg.
ÅRSSTÄMMA 2010
Bures årsstämma äger rum den 28 april kl. 15.00 i Göteborg.
ÅRSREDOVISNING
Bures årsredovisning för 2009 kommer att finnas tillgänglig på bolagets huvudkontor, Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm, samt på bolagets hemsida www.bure.se senast utgången av mars 2010.
EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG
- I slutet av januari slutfördes fusionen mellan Bure och Skanditek. I samband med fusionens genomförande utgick en extra utdelning till Bures aktieägare innan samgåendet om sammanlagt cirka 478 MSEK, motsvarande 9,50 SEK per aktie.
- Efter att fusionen registrerades utsågs Patrik Tigerschiöld till ny VD i Bure.
- I februari slutfördes separeringen av Carnegies verksamhet inom affärsområdet Asset Management. Bure har därav kapitaliserat det nya holdingbolaget CAM Group Holding AS med 94 MSEK motsvarande sin ägarandel i bolaget. Bures ägarandel uppgår till 35 procent av CAM Group Holding AS.
- Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning om 0,30 SEK per aktie för räkenskapsåret 2009. Utdelningsförslaget motsvarar totalt 27 MSEK (ingen ordinarie kontant ut delning 2008).
Stockholm den 8 mars 2010
Bure Equity AB (publ) Styrelsen
Denna bokslutskommuniké har ej varit föremål för någon översiktlig granskning av revisorerna.
KOMMANDE RAPPORTERINGSTILLFÄLLEN
Delårsrapport januari – mars 2010 28 april 2010 Årsstämma 2010 28 april 2010 Delårsrapport januari – juni 2010 24 augusti 2010 Delårsrapport januari – september 2010 29 oktober 2010
FÖR INFORMATION KONTAKTA
Patrik Tigerschiöld, VD 08- 614 00 20 Andreas Berglin, CFO 08- 614 00 20
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT, KONCERNEN
| MSEK | Kv 4 2009 | Kv 4 2008 | Helår 2009 | Helår 2008 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Rörelsens intäkter | |||||
| Intäkter | Not 1 | 234,1 | 313,6 | 939,0 | 1 096,6 |
| Övriga rörelseintäkter | 2,5 | 10,9 | 19,8 | 19,1 | |
| Exitvinster | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 8,5 | |
| Resultatandelar i intresseföretag | 4,0 | 1,3 | 227,2 | 3,0 | |
| Summa rörelsens intäkter | 240,6 | 325,8 | 1 186,1 | 1 127,2 | |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Handelsvaror | -4,9 | -8,4 | -16,9 | -22,6 | |
| Övriga externa kostnader | -74,7 | -109,8 | -287,5 | -333,3 | |
| Personalkostnader | -183,7 | -196,8 | -697,9 | -712,7 | |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 12,9 | -22,0 | -75,3 | -38,0 | |
| Reversering av tidigare nedskrivningar i investeringsverksamheten | – | – | – | 61,7 | |
| Övriga rörelsekostnader | 8,1 | -3,7 | -26,5 | -15,7 | |
| Exitförluster | -63,3 | 0,0 | -63,3 | -0,8 | |
| Rörelseresultat | Not 1 | -64,9 | -14,9 | 18,7 | 65,8 |
| Finansiellt netto | 1,6 | 27,7 | 8,7 | 74,7 | |
| Resultat efter finansiella poster | -63,3 | 12,8 | 27,3 | 140,5 | |
| Skatter på periodens resultat | 3,0 | -11,1 | -4,8 | -26,9 | |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | -60,3 | 1,7 | 22,5 | 113,6 | |
| Avvecklad verksamhet | |||||
| Periodens resultat från avvecklad verksamhet | Not 2 | 0,7 | 534,1 | 22,9 | 769,0 |
| PERIODENS RESULTAT | -59,6 | 535,8 | 45,5 | 882,6 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Omräkningsdifferenser | 0,5 | 27,1 | -19,9 | 37,2 | |
| Totalresultat för perioden | Not 4 | -59,1 | 562,9 | 25,6 | 919,8 |
| Periodens resultat hänförligt till minoritetsintressen | 0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,6 | |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget | -59,9 | 535,8 | 45,2 | 882,0 | |
| Summa resultat | -59,6 | 535,8 | 45,5 | 882,6 | |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 50 349 | 83 915 | 53 292 | 89 782 | |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 50 349 | 83 915 | 53 292 | 89 782 | |
| Periodens resultat per aktie i kvarvarande verksamhet före utspädning, SEK | -1,19 | 0,02 | 0,42 | 1,26 | |
| Periodens resultat per aktie i avvecklad verksamhet före utspädning, SEK | 0,01 | 6,36 | 0,43 | 8,56 | |
| Periodens resultat per aktie före utspädning, SEK | -1,18 | 6,38 | 0,85 | 9,82 | |
| Periodens resultat per aktie i kvarvarande verksamhet efter utspädning, SEK | -1,19 | 0,02 | 0,42 | 1,26 | |
| Periodens resultat per aktie i avvecklad verksamhet efter utspädning, SEK | 0,01 | 6,36 | 0,43 | 8,56 | |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning, SEK | -1,18 | 6,38 | 0,85 | 9,82 |
RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING, KONCERNEN
| MSEK | 31 dec 2009 | 31 dec 2008 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 395,4 | 458,4 |
| varav goodwill | 392,8 | 453,6 |
| Materiella anläggningstillgångar | 65,8 | 75,2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 691,3 | 78,6 |
| Varulager m.m. | 0,5 | 22,3 |
| Kortfristiga fordringar | 285,6 | 301,6 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 715,0 | 2 058,9 |
| Summa tillgångar | 2 153,6 | 2 995,0 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 488,8 | 2 472,1 |
| Eget kapital hänförligt till minoriteten | 8,1 | 8,6 |
| Summa eget kapital | 1 496,9 | 2 480,7 |
| Långfristiga skulder | 84,7 | 214,7 |
| Kortfristiga skulder | 572,0 | 299,6 |
| Summa skulder i kvarvarande verksamhet | 656,7 | 514,3 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 153,6 | 2 995,0 |
| varav räntebärande skulder | 187,7 | 193,6 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | ||
| Ställda säkerheter | 342,8 | 253,4 |
| Eventualförpliktelser | – | – |
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, KONCERNEN
| Eget Kapital hänförlig till moderbolagets aktieägare | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK Koncernen |
Aktie kapital |
Övrigt tillskj. kapital |
Reserver | Balanserade vinstmedel inkl årets res |
Minoritets andel |
Totalt eget kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2008 | 842,1 | 1 178,9 | 12,9 | 712,2 | 7,7 | 2 753,8 |
| Periodens totalresultat | – | – | 37,4 | 882,0 | 0,4 | 919,8 |
| Försäljning till (+)/förvärv (-) från minoritet | – | – | – | -0,3 | 0,5 | 0,2 |
| Transaktioner med minoritet | – | – | – | -13,7 | – | -13,7 |
| Utdelning kontant | – | – | – | -92,6 | – | -92,6 |
| Återköp av aktier | – | – | – | -368,9 | – | -368,9 |
| Nedsättning av aktiekapitalet | -542,0 | 542,0 | – | – | – | – |
| Makulering egna aktier | -77,4 | 77,4 | – | – | – | – |
| Fondemission | 77,4 | -77,4 | – | – | – | – |
| Utdelning av aktieinnehav | – | – | – | -717,5 | – | -717,5 |
| Kostnader i samband med inlösenprogram | – | – | – | -0,5 | – | -0,5 |
| Eget kapital 31 december 2008 | 300,1 | 1 720,9 | 50,3 | 400,7 | 8,6 | 2 480,7 |
| Ingående balans per 1 januari 2009 | 300,1 | 1 720,9 | 50,3 | 400,7 | 8,6 | 2 480,7 |
| Periodens totalresultat | – | – | -19,9 | 45,2 | 0,3 | 25,6 |
| Försäljning till minoritet | 0,8 | -0,8 | 0,0 | |||
| Verkställt inlösenprogram | – | -1 007,0 | – | – | – | -1 007,0 |
| Kostnader för verkställt inlösenprogram | – | – | – | -2,2 | – | -2,2 |
| Eget kapital 31 december 2009 | 300,1 | 713,9 | 30,4 | 444,5 | 8,1 | 1 496,9 |
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE, KONCERNEN
| MSEK | Kv 4 2009 | Kv 4 2008 | Helår 2009 | Helår 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital |
-8,1 | 30,3 | -62,6 | 239,9 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | 38,8 | 43,9 | -16,7 | 6,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 30,7 | 74,2 | -79,3 | 246,8 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 26,4 | 235,1 | -219,3 | 483,6 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 1,1 | -3,6 | -1 041,1 | -500,8 |
| Periodens kassaflöde | 58,2 | 305,7 | -1 339,7 | 229,6 |
| Likvida medel vid periodens början | 656,1 | 1 743,5 | 2 058,9 | 1 816,1 |
| Kursdifferenser samt värdeförändring hedgefond Likvida medel vid periodens slut (inkl tillgångar som innehas för försäljning) |
0,7 715,0 |
9,7 2 058,9 |
-4,2 715,0 |
13,2 2 058,9 |
RESULTATRÄKNING, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 4 2009 | Kv 4 2008 | Helår 2009 | Helår 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens intäkter | ||||
| Investeringsverksamheten | ||||
| Utdelningar | 0,5 | – | 8,5 | – |
| Exitvinster | 0,1 | 661,0 | 22,4 | 811,9 |
| Reverseringar | – | – | – | 170,0 |
| Resultat före finansiella intäkter och kostnader | 0,6 | 661,0 | 30,9 | 981,9 |
| Nedskrivningar | -75,4 | – | -184,8 | – |
| Förvaltningskostnader | -15,2 | -7,8 | -36,8 | -38,0 |
| Resultat före finansiella intäkter och kostnader | -90,0 | 653,3 | -190,7 | 943,9 |
| Finansnetto | 36,0 | 22,4 | 51,0 | 75,3 |
| Resultat efter finansiella intäkter och kostnader | -54,0 | 675,7 | -139,7 | 1 019,2 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – | – |
| Periodens resultat | -54,0 | 675,7 | -139,7 | 1 019,2 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 50 349 | 83 915 | 53 292 | 89 782 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 50 349 | 83 915 | 53 292 | 89 782 |
| Resultat per aktie, SEK | -1,07 | 8,05 | -2,62 | 11,35 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -1,07 | 8,05 | -2,62 | 11,35 |
| Medelantal anställda | 6 | 9 | 7 | 9 |
BALANSRÄKNINGAR, MODERBOLAGET
| MSEK | 31 dec 2009 | 31 dec 2008 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,3 | 0,4 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 735,0 | 592,1 |
| Andra långfristiga fordringar | 51,2 | 18,9 |
| Kortfristiga fordringar | 201,6 | 73,1 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 633,2 | 1 813,6 |
| Summa tillgångar | 1 621,3 | 2 498,1 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 296,3 | 2 445,2 |
| Kortfristiga skulder | 325,0 | 52,9 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 621,3 | 2 498,1 |
| Varav räntebärande skulder | 88,1 | 28,4 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | ||
| Ställda säkerheter | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | – |
KASSAFLÖDESANALYSER, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 4 2009 | Kv 4 2008 | Helår 2009 | Helår 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital |
-12,6 | 14,1 | -11,2 | 37,6 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | 9,3 | 2,8 | 2,6 | -17,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -3,3 | 16,9 | -8,6 | 19,7 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -9,3 | 271,4 | -190,1 | 669,0 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 123,7 | -3,1 | -981,7 | -298,2 |
| Periodens kassaflöde | 111,1 | 285,3 | -1 180,4 | 390,5 |
| Likvida medel vid periodens början | 522,0 | 1 528,3 | 1 813,6 | 1 423,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 633,1 | 1 813,6 | 633,2 | 1 813,6 |
FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, MODERBOLAGET
| MSEK | Kv 4 2009 | Kv 4 2008 | Helår 2009 | Helår 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital | 1 351,1 | 2 494,0 | 2 445,2 | 2 612,4 |
| Erhållna/Lämnade aktieägartillskott | -0,8 | -6,9 | – | -6,9 |
| Återköp av egna aktier | – | – | – | -368,9 |
| Genomfört inlösenprogram | – | – | -1 007,0 | – |
| Kontantutdelning | – | – | – | -92,6 |
| Utdelning av aktier i AcadeMedia | – | -717,5 | – | -717,5 |
| Kostnader i samband med inlösenprogram | – | – | -2,2 | -0,5 |
| Periodens resultat | -54,0 | 675,7 | -139,7 | 1 019,2 |
| Utgående eget kapital | 1 296,3 | 2 445,2 | 1 296,3 | 2 445,2 |
REDOVISNINGSPRINCIPER
Bure tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de antagits av EU. Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i not 1 i årsredovisningen för 2008 och de nya redovisningsprinciper som beskrivs nedan.
Sedan senast avgiven årsredovisning har några nya eller omarbetade standarder antagits. Främst är det IFRS 8 gällande rörelsesegment som har antagits. Begreppen primära och sekundära segment i koncernen har ersättats rörelsesegment. Implementeringen av denna standard har inte haft någon effekt på koncernens finansiella position eller resultat. Implementeringen av IFRS 8 har inge givit upphov till några andra segment än de som rapporerats som primära enligt IAS 14. Informaton om segment visas i not 1.
Även en omarbetat IAS 1 gällande utformning av finansiella rapporter har antagits. Standarden delar upp förändringar i eget kapital till följd av transaktioner med ägare och andra förändringar. Uppställningen över förändringar i eget kapital kommer endast att innehålla detaljer avseende ägartransaktioner. Andra förändringar än ägartransaktioner i eget kapital presenteras på en rad i uppställningen över föändringar i eget kapital. Därutöver introducerar standarden begreppet "Rapport över totalresultat" som visar alla poster avseende intäkter och kostnader. Se vidare sidan 11.
Utöver detta har en omarbetad IAS 23 gällande lånekostnader antagits. Standarden kräver aktivering av lånekostnader vid inköp, konstruktion eller pro duktion av en tillgång med betydande tid för färdigställande innan användning eller försäljning. Även en ny tolkning av IFRIC 13 gällande Kundlojalitetsprogram har antagits som kräver att belöningar från kundlojalitetsprogram redovisas som en särskild komponent i försäljningstransaktionen där den tilldelas och redovisas som en förutbetald intäkt som intäktförs över de peroder då åtagandet fullgörs. Varken IAS 23 eller IFRIC 13 bedöms inte relevanta för Bures verksamhet idag och har inte påverkat Bures redovisning.
De delar av rapporten som grundar sig på ovanstånde redovisningsprinciper är de finansiella rapporter som återfinns på sidorna 10–17.
UPPLYSNINGAR
Utspädningseffekter av befintliga ägarspridningsprogram
Följande uppgifter lämnas som upplysning avseende utspädning som föreligger i de bolag som Bure har genomfört ägarspridningsprogram:
| Omfattning | SRC | EnergoRetea | Mercuri | |
|---|---|---|---|---|
| Ägarandel som utställda optioner motsvarar, %1 | 13,5 | 2,6 | 21,0 | |
| Tidpunkt för teckning av aktier | maj 2014 | maj 2012 | aug 2011 | |
| Lösenpris räknat på 100 % av bolaget, MSEK2 | 20 | 175 | 443 | |
| Lösenpris vid förtida aktieteckning vid olika tidpunkter2 | Period | SRC | EnergoRetea | Mercuri |
| Lösenpris räknat på 100 % av bolaget, MSEK2 | 2009-12-31 | 13 | 139 | 378 |
| 2010-12-31 | 15 | 153 | 416 | |
| 2011-12-31 | 16 | 169 | ||
| 2012-12-31 | 18 | |||
| 2013-12-31 | 19 | |||
| 2014-05-31 | 20 |
1 Angivet procenttal avser den andel som sålts hittills. Ytterligare utspädning kan således tillkomma. I vissa situationer kan aktieteckning ske i förtid, t.ex. vid exit. Lösenpriset varierar då baserat på tidpunkten.
2 Lösenpriset uppräknas, vanligtvis med 10 procents årsränta, med uppräkning av lösenpriset varje månad.
NOT 1 – SEGMENTSRAPPORTERING
Redovisning per rörelsesegment
Bure har antagit den nya IFRS 8 standarden gällande redovisningen av rörelsesegment. Då Bure sedan tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt har inga förändringar skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan senast avgivna årsredovisning.
Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som dotterbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag". För respektive bolags verksamhet, se sidorna 3–5.
| MSEK | Mercuri EnergoRetea |
SRC Övriga bolag |
Avvecklad verksamhet |
Eliminering m.m. |
Moder bolaget |
SUMMA | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
Helår 2009 |
Helår 2008 |
|
| Intäkter | ||||||||||||||||
| Summa intäkter | 615 | 784 | 278 | 274 | 32 | 37 | 15 | 7 | – | – | -1 | -5 | – | – | 939 | 1097 |
| Resultatandelar | 1 | – | 226 | 3 | 227 | 3 | ||||||||||
| Resultat | ||||||||||||||||
| Resultat per rörelsegren |
-73 | 6 | 13 | 21 | – | 1 | 227 | 1 | – | – | – | 6 | – | – | 167 | 34 |
| Ofördelade kostnader: |
-37 | -38 | -37 | -38 | ||||||||||||
| Reverseringar/ nedskrivningar i inv. verksamhet |
-21 | 219 | -108 | -246 | 170 | -49 – |
62 – |
|||||||||
| Utdelningar | -9 | 9 | – | – | ||||||||||||
| Exitresultat | -1 | -1 | -85 | -803 | 22 | 812 | -63 | 8 | ||||||||
| Rörelseresultat | -95 | 6 | 13 | 20 | – | 1 | 227 | 1 | – | – | 125 | -905 | -252 | 944 | 18 | 66 |
| Finansiellt netto | 9 | 75 | ||||||||||||||
| Årets skattekostn. | -5 | -27 | ||||||||||||||
| Kvarvarande verksamhet | 22 | 114 | ||||||||||||||
| Res från avveckl. verksamheter |
23 | 769 | ||||||||||||||
| Årets |
nettoresultat 45 883
Övriga upplysningar
| MSEK | Mercuri | EnergoRetea SRC |
Övriga bolag | Avvecklad verksamhet |
Eliminering m.m. |
Moder bolaget |
SUMMA | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
31 dec 2009 |
31 dec 2008 |
|
| Tillgångar | 492 | 683 | 213 | 212 | 22 | 21 | 143 | 215 | – | – | -238 | -89 | 886 | 1 906 | 1 519 | 2 947 |
| Kapitalandelar | 4 | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – | 187 | 4 | 411 | 9 | 602 | 16 |
| Ofördelade tillgångar |
33 | 31 | ||||||||||||||
| Summa tillgångar | 2 154 | 2 994 | ||||||||||||||
| Skulder | 148 | 196 | 67 | 67 | 10 | 9 | 123 | 52 | – | – | -234 | -89 | 325 | 53 | 439 | 287 |
| Ofördelade skulder | 217 | 227 | ||||||||||||||
| Summa skulder | 657 | 514 | ||||||||||||||
| Investeringar | 5 | 13 | 2 | 4 | – | – | 11 | – | – | – | – | – | 455 | – | 472 | 17 |
| Avskrivningar | -9 | -9 | -3 | -3 | – | -– | -14 | -6 | – | -42 | – | -6 | – | – | -27 | -66 |
NOT 2 – RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET
| MSEK | Kv 4 2009 | Kv 4 2008 | Helår 2009 | Helår 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | ||||
| Nettoomsättning | – | – | – | 1 188,8 |
| Exitvinster | 0,6 | 539,7 | 22,9 | 676,1 |
| Övriga rörelseintäkter | – | -0,1 | – | 0,6 |
| Resultatandelar i intresseföretag | – | 4,1 | – | 11,1 |
| Summa rörelsens intäkter | 0,6 | 543,7 | 22,9 | 1 876,6 |
| Rörelsens kostnader | ||||
| Handelsvaror | – | 1,1 | – | -90,6 |
| Övriga externa kostnader | – | -0,6 | – | -364,4 |
| Personalkostnader | – | -3,3 | – | -577,6 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | – | -44,5 |
| Övriga rörelsekostnader | – | -6,9 | – | -6,3 |
| Rörelseresultat | 0,6 | 534,0 | 22,9 | 793,2 |
| Finansiellt netto | – | 0,1 | – | 0,1 |
| Resultat efter finansiella poster | 0,6 | 534,1 | 22,9 | 793,3 |
| Skatter | – | – | – | -24,3 |
| RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET1 | 0,6 | 534,1 | 22,9 | 769,0 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,01 | 6,36 | 0,43 | 8,56 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,01 | 6,36 | 0,43 | 8,56 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | – | – | – | 110,8 |
| Kassaflöde från investeringsverksamhet | 0,6 | – | 41,4 | 482,1 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamhet | – | 291,4 | – | -56,3 |
| Nettokassaflöden från avvecklade verksamheter2 | 0,6 | 291,4 | 41,4 | 536,6 |
1 Avvecklade verksamheter avser Anew Learning, AcadeMedia, Textilia och Citatkoncernen exklusive Scandinavian Retail Center AB.
2 I kassaflödet från avvecklad verksamhet avseende investeringsverksamheten ingår förvärv av fastigheter genomförda av Textilia,
vilka tidigare innehafts via finansiell leasning av annat bolag i Burekoncernen.
NOT 3 – FÖRETAGSFÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
Förvärv
Under kvartalet har förvärv av en minoritetspost på 0,2% i EnergoRetea genomförts med en köpeskilling på 0,3 MSEK. För helåret har förvärv av minoritetsposter i EnergoRetea genomförts på totalt 1,2% med en köpe skilling på 1,4 MSEK.
Fusionen mellan Bure och Skanditek
Bure och Skanditek beslutade i december 2009 på extra bolagsstämmor i respektive bolag om ett samgående. Efter periodens utgång, januari 2010, slutfördes samgåendet via en fusion där Bure absorberar Skanditek. Fusionen kommer att redovisas enligt förvärvsmetoden per 29 januari 2010. Köpeskillingen till Skanditeks aktieägare utgår i form av ett fusionsvederlag som består av värdet av nyemitterade Bure aktier. För varje aktie i Skanditek erhöll Skanditeks aktieägare 0,75 aktier i Bure. Skanditek ägde cirka 20 procent av Bure innan fusionen vilket innebär att Bure förvärvar aktier i sig själv. Dessa aktier har makulerats i januari 2010 och betraktas i redovisningen som återköpta aktier och redovisas direkt mot eget kapital. Det verkliga värdet på dessa aktier uppgick per den 29 januari till 264,3 MSEK.
I samband med fusionen gjordes en extra kontantutdelning till Bures aktieägare före fusionen slutfördes om 9,50 SEK per aktie mot svarande 478 MSEK. Skanditeks andel av utdelningen uppgick till 92,3 MSEK.
Skanditek Industriförvaltning AB (publ)
Preliminär beräkning av värdet av förvärvade tillgångar och skulder vid förvärvstidpunkten
| MSEK | 29 jan 2010 |
|---|---|
| Materiella tillgångar | 43,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1304,9 |
| Omsättningstillgångar | 329,6 |
| varav likvida medel | 244,3 |
| Summa tillgångar | 1 677,6 |
| Långfristiga skulder | -4,9 |
| Kortfristiga skulder | -62,0 |
| Summa övertagna nettotillgångar | 1 610,7 |
| Negativ goodwill | -287,3 |
| Summa fusionsvederlag, värde på nyemitterade aktier inkl direkta kostnader i samband med förvärvet |
1 323,4 |
| Påverkan på koncernens likvida medel: | |
| Fusionsvederlag erlagt genom nyemitterade aktier | -1 323,4 |
| Direkta kostnader i samband med förvärvet | -6,7 |
| Likvida medel i Skanditek som förvärvats | 244,3 |
| Påverkan på koncernens likvida medel, summa utflöde netto |
237,6 |
Upprättade förvärvsanalyser är preliminära.
Avyttring under året
Under kvartalet har en minoritetspost i Scandinavian Retail Center sålts motsvarande 0,7 procent av bolaget. Försäljningspriset upp gick till 0,1 MSEK och realisationsresultatet till 0 MSEK. För helåret har minoritetsposter i Scandinavian Retail Center sålts mot svarande 4,5 procent av bolaget. Totalt försäljningspris uppgick till 0,6 MSEK och ett realisationsresultat på 0,1 MSEK. Under helåret har en tilläggs köpeskilling gällande försälj ningen av Textilia påverkat resultat med 22,3 MSEK. Likviditeten är påverkad med 40,8 MSEK då en tidigare ej reglerad del av köpeskillingen om 18,5 MSEK är betald.
NOT 4 – EFFEKTER AV ÄNDRADE UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 11 i års redovisningen för 2008. Inga förändringar har gjorts av dessa som skulle kunna ha en väsentlig inverkan på den aktuella bokslutskommunikén.
FEMÅRSÖVERSIKT
| Data per aktie1 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 |
|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital (substansvärde), SEK2 | 33,36 | 46,73 | 28,02 | 29,14 | 25,75 |
| Eget kapital (substansvärde) efter full teckning av | |||||
| utestående teckningsoptioner, SEK2 | 18,99 | 26,30 | 28,02 | 29,14 | 25,75 |
| Aktiekurs, SEK | 23,80 | 33,40 | 37,90 | 24,70 | 34,80 |
| Aktiekurs i procent av det egna kapitalet, % | 125 | 127 | 135 | 85 | 135 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie, SEK | 33,36 | 46,73 | 28,02 | 29,14 | 25,75 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie efter full utspädning, SEK | 18,99 | 26,30 | 28,02 | 29,14 | 25,75 |
| Koncernens eget kapital per aktie, SEK3 | 32,81 | 43,57 | 29,54 | 29,56 | 29,73 |
| Koncernens eget kapital per aktie efter full utspädning, SEK3 | 18,73 | 24,77 | 29,54 | 29,56 | 29,73 |
| Moderbolagets resultat per aktie, SEK | 6,22 | 13,85 | 8,11 | 11,35 | -2,62 |
| Moderbolagets resultat per aktie efter full utspädning, SEK 4 | 3,08 | 6,99 | 6,36 | 11,35 | -2,62 |
| Koncernens resultat per aktie, SEK | 9,37 | 14,21 | 12,39 | 9,82 | 0,85 |
| Koncernens resultat per aktie efter full utspädning, SEK 4 | 4,63 | 7,17 | 9,71 | 9,82 | 0,85 |
| Antal aktier, tusental | 60 358 | 62 819 | 93 225 | 83 915 | 50 349 |
| Antal utestående optionsrätter, tusental | 69 362 | 66 901 | – | – | – |
| Totala antalet aktier inklusive utestående optionsrätter, tusental | 129 720 | 129 720 | 93 225 | 83 915 | 50 349 |
| Antal aktier efter full utspädning enligt IAS 33, tusental | 115 772 | 122 836 | 93 225 | 83 915 | 50 349 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 54 172 | 61 071 | 84 465 | 89 782 | 53 292 |
| Genomsnittligt antal aktier efter full utspädning enligt IAS 33, tusental | 109 585 | 121 086 | 107 782 | 89 782 | 53 292 |
| Nyckeltal | |||||
| Utdelning, SEK per aktie | – | – | 1,00 | 8,55 | 0,30 |
| Direktavkastning, % | – | – | 2,64 | 34,62 | 0,86 |
| Totalavkastning, % | 36,8 | 40,3 | 16,7 | -2,8 | 40,9 |
| Börsvärde, MSEK | 1 437 | 2 098 | 3 533 | 2 073 | 1 752 |
| Börsvärde, MSEK efter full utspädning5 | 3 087 | 4 333 | 3 533 | 2 073 | 1 752 |
| Substansvärde, MSEK | 2 014 | 2 935 | 2 612 | 2 445 | 1 296 |
| Avkastning på eget kapital, % | 19,2 | 34,2 | 24,7 | 40,3 | -10,7 |
| Moderbolagets resultat och ställning | |||||
| Exitresultat, MSEK | 353,7 | 625,6 | 451,9 | 811,9 | 22,4 |
| Resultat efter skatt, MSEK | 337,2 | 846,1 | 685,2 | 1 019,2 | -139,7 |
| Balansomslutning, MSEK | 2 109 | 3 112 | 2 695 | 2 498 | 1 621 |
| Eget kapital, MSEK | 2 014 | 2 935 | 2 612 | 2 445 | 1 296 |
| Soliditet, % | 95,4 | 94,3 | 97,0 | 97,9 | 80,0 |
| Nettolåneskuld (-) / fordran (+) | 404 | 1 080 | 1 462 | 1 848 | 663 |
| Nettolåneskuld (-) / fordran (+) efter full teckning av | |||||
| utestående teckningsoptioner | 854 | 1 556 | 1 462 | 1 848 | 663 |
| Koncernens resultat och ställning | |||||
| Nettoomsättning, MSEK | 2 022,7 | 2 147,1 | 1 013,2 | 1 096,6 | 939,0 |
| Nettoresultat efter skatt, MSEK | 543,7 | 884,9 | 1 047,1 | 882,0 | 45,2 |
| Balansomslutning, MSEK | 4 032 | 3 885 | 3 747 | 2 995 | 2 154 |
| Eget kapital, MSEK | 1 980 | 2 737 | 2 754 | 2 481 | 1 497 |
| Soliditet, % | 49,1 | 70,5 | 73,5 | 82,8 | 69,5 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 201 | 1 178 | 1 514 | 1 892 | 607 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) efter full teckning av | |||||
| utestående teckningsoptioner | 651 | 1 655 | 1 514 | 1 892 | 607 |
Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.
Substansvärdet motsvarar eget kapital per aktie.
3 Helåret 2005 är inkl avvecklad verksamhet.
Vid negativt resultat används genomsnittliga antalet aktier före utspädning även vid beräkning efter utspädning.
Börsvärde med hänsyn tagen till totalt antal aktier, efter full teckning av utestående teckningsoptioner multiplicerat med aktuell börskurs per balansdagen vid respektive redovisningsperiod.
Bure offentliggör denna information enligt svensk lag om värdepappersmarknaden och/eller svensk lag om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 8 mars 2010 kl 13.00.
Kort om Bure
Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna i Bure får god avkastning på sitt förvaltade kapital genom tillgång till en portfölj av professionellt förvaltade bolag.
Bure Equity AB (publ), Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm, Tel 08-614 00 20, Fax 08-614 00 38 Org. nr. 556454-8781, www.bure.se