AI assistant
Bure Equity — Annual Report 2010
Apr 4, 2011
2899_10-k_2011-04-04_bd5c362a-69b5-4bd8-a927-5a8cb7c6253c.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ÅRSREDOVISNING 2010
- 2 Året i korthet
- 3 Portföljöversikt
- 4 VD-ord
- 6 Bures verksamhet
- 8 Case: Energo
- 10 Bureaktien
- 12 Portföljens utveckling 2010
- 15 Presentation av Portföljbolagen
- 28 Förvaltningsberättelse
- 33 Totalresultat, koncernen
- 34 Finansiell ställning, koncernen
- 36 Resultaträkningar, moderbolaget
- 37 Balansräkningar, moderbolaget
- 38 Förändringar i eget kapital, koncernen
- 39 Förändringar i eget kapital, moderbolaget
- 40 Rapport över kassaflöde
- 41 Noter
- 62 Revisionsberättelse
- 63 Bolagsstyrningsrapport
- 68 Styrelse
- 69 Medarbetare
- 70 Femårsöversikt
- 71 Definitioner
- 72 Aktieägarinformation
Det här är Bure
Bure bildades 1992 ur de avvecklade löntagarfonderna och har varit på Stockholmsbörsen sedan 1993. Bure är idag ett börsnoterat investeringsbolag med sju anställda och med ägarintressen i nordiska bolag. Portföljen består vid årsskiftet av 13 portföljbolag, varav tre är noterade innehav. I Bure uppgår eget kapital i moderbolaget till 2 330 MSEK per den 31 december 2010.
Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna får avkastning på investerat kapital och att portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt.
Bures mål är att vara en lönsam investering och att portföljbolagen är framgångsrika i sina respektive affärer.
Strategiska hörnstenar
| Bolag | Bures andel av omsättningen, MSEK |
Bures andel av resultatet, MSEK |
||
|---|---|---|---|---|
| Bio-/Medicin teknik |
CMA Microdialysis Vitrolife |
107 | -1 | |
| Finans | Carnegie Asset Management(CAM) Carnegie Holding H. Lundén Kapitalförvaltning Max Matthiessen |
672 | 180 | |
| Teknik | Micronic Mydata PartnerTech |
1426 | 21 | |
| Tjänster | Celemi Mercuri International Scandinavian Retail Center The Chimney Pot Theducation |
816 | -2 |
Bures portfölj
Den 28 januari 2010 fusionerades Bure Equity AB med Skanditek Industriförvaltning AB. Samgåendet genomfördes som en legal fusion i enlighet med Aktiebolagslagen genom att Bure absorberade Skanditek.
Bure har efter fusionen en betydligt större och bredare portfölj, där bolagen är verksamma inom branscherna bio- och medicinteknik, finans, teknik samt tjänster. Bure arbetar kontinuerligt med att utvärdera och granska portföljsammansättningen med avseende på marknadsvärde, värdepotential och risk. Bure har ingen uttalad exit-strategi utan det är Bures möjligheter till att skapa värde som avgör om vi skall vara ägare eller inte.
Fördelning av Bures substansvärde
Substansvärde utgörs av marknadsvärde på noterade innehav och bokfört värde på onoterade innehav samt likvida medel.
Fördelning av Bures tillgångar
| Andel av Bures substansvärde* |
Händelser i portföljbolagen 2010 |
|---|---|
| 11% | • Vitrolife förvärvade Conceptions Technologies Inc. • Vitrolife investerade i HertArt som ett led i breddning av produktportföljen. • CMA Microdialysis slutförde steg två av tidigare kommunicerad nyemission. Bures ägarandel uppgår till 41 procent efter transaktionen. |
| 14% | • Carnegie Asset Management (CAM) genomförde en ägarspridning till personalen. Bure äger 28 procent efter transaktionen. • Carnegie Holding förvärvade HQ Bank och HQ Fonder. Bure äger drygt 23 procent efter transaktionen. |
| 33% | • Micronic Mydata genomförde en nyemission om ca 245 MSEK. • Ny VD tillträdde i PartnerTech, Leif Thorwaldsson. • PartnerTech öppnade en ny produktionsanläggning i Polen. |
| 13% | • Ny VD tillträdde i Mercuri International, Ola Strömberg. • Theducation förvärvade Sälj- och Marknadshögskolan från Mercuri International. |
| * Varav 29 % likvida medel. |
Året i korthet
I januari 2010 fusionerades Bure Equity AB med Skanditek Industriförvaltning AB. I samband med detta skedde en extra utdelning till aktieägarna på 478 MSEK. Som en effekt av fusionen växte Bures portfölj från sex till 14 bolag. Året har präglats av fusionen och det löpande arbetet med att flytta verksamheten från Göteborg till Stockholm. Under året har Bure deltagit i en nyemission, sålt sitt aktieinnehav i AcadeMedia, avyttrat ett dotterbolag samt genomfört två strukturaffärer inom koncernen.
- • Fusionen mellan Bure Equity och Skanditek Industriförvaltning godkändes av Bolagsverket 28 januari 2010. Extra utdelning till Bures aktieägare motsvarande 9,50 SEK per aktie.
- • Nyemission genomfördes i Micronic Mydata, Bure tecknade sin andel på 93 MSEK.
- • Aktieinnehavet i AcadeMedia avvyttrades i juni månad. Affären tillförde drygt 300 MSEK till Bures likvida medel.
- • Kapitalisering av Carnegie Asset Management via aktieägartillskott. Bures andel uppgick till 94 MSEK.
- • Portföljbolaget Carnegie förvärvade i september HQ Fonder samt HQ Bank. Bures ägarandel minskade från 26,2 till 23,7 procent.
- • Under december månad avyttrade Bure dotterbolaget Energo till ÅF AB (publ) för 226 MSEK.
Aktieägarvärde
Utvecklingen av Bures aktieägarvärde återspeglas bäst i form av totalavkastningen, d v s kursutveckling samt återinvesterad utdelning. Under 2010 uppgick totalavkastningen för Bures aktie till 28,1 procent, börskursen sjönk med 2,00 SEK delvis som en konsekvens av att totala utdelningen uppgick till 9,80 SEK.
Nyckeltal
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel av portföljbolagens omsättning, MSEK | 3 020 | 2 836 | 2 362 | 2 141 | 1 854 |
| Omsättningstillväxt av omsättningsandel, % | 6 | 20 | 10 | 15 | – |
| Soliditet, % | 88 | 70 | 83 | 74 | 71 |
| Totalavkastning, % | 28 | 41 | -3 | 17 | 40 |
| Börsvärde, MSEK | 2 940 | 1 752 | 2 073 | 3 533 | 2 098 |
| Förvaltningskostnader (moderbolag) MSEK | 37 | 37 | 38 | 38 | 38 |
Portföljöversikt
| Noterade innehav | Ägarandel, (%) |
Omsättning, MSEK 08 09 10 |
Rörelseresultat, MSEK 08 09 10 |
|
|---|---|---|---|---|
| Micronic Mydata är verksamt inom elektronik industrin och levererar kostnadseffektiva och nyskapande produktionslösningar. |
38% | 1 288 | 73 | |
| PartnerTech utvecklar och tillverkar elektronik-, mekanik- och mekatronik produkter på uppdrag av ledande företag. |
43% | 2 181 | -15 | |
| Vitrolife utvecklar, producerar och marknadsför produkter och system för odling, handhavande och förvaring av celler. |
29% | 298 | 33 | |
| Onoterade innehav | Ägarandel, (%) |
Omsättning, MSEK 08 09 10 |
Rörelseresultat, MSEK 08 09 10 |
|
| Asset Management | Carnegie Asset Management (CAM) är en CAM oberoende kapitalförvaltare. |
28% | 523 | 86 |
| Carnegie Holding bedriver verksamhet inom Canegie områdena värdepappershandel, Investment Banking och Private Banking. |
24% | 1796 | 541 | |
| CMA Microdialysis utvecklar, tillverkar och CMA säljer medicintekniska produkter, instrument och förbrukningsartiklar. |
41% | 53 | -26 | |
| H. Lundén Holding är verksamma inom Lundén Kapitalförvaltning med fokus på absolut avkastning. |
20% | 10 | 6 | |
| Max Matthiessen är en oberoende rådgivare Max* inom personförsäkringar och långsiktigt trygghetssparande. |
18% | 696 | 187 | |
| Mercuri International är ett konsult- och Mercuri* utbildningsföretag inom försäljning och ledarskap med verksamhet i alla världsdelar. |
100% | 558 | -17 | |
| SRC skapar med sin unika retailkompetens kreativa och lönsamma koncept för handel SRC* och leverantörer. |
96% | 32 | 1 | |
| The Chimney Pot bedriver tjänster inom TCP digital bearbetning av ljud och rörlig bild. |
49% | 137 | 15 | |
| Theducation är en utbildningsanordnare TheEducation inom gymnasieskola och vuxenutbildning. |
74% | 216 | 5 |
Det är nu drygt ett år sedan fusionen mellan Bure och Skanditek godkändes av Bolagsverket. Den uttalade ambitionen från de båda styrelserna var att sänka förvaltningskostnaderna för det nya Bure och samtidigt koncentrera portföljen.
Organisationen har under året förändrats i linje med målsättningen att reducera förvaltningskostnaderna. Genom att fokusera förvaltningsorganisationen till kontoret i Stockholm och avveckla Göteborgskontoret har antalet anställda halverats, vilket har varit avgörande för att kunna realisera kostnadssynergierna. Budgeten för förvaltningsorganisationen 2011 visar på en nära nog halvering jämfört med den sammanlagda nivån 2009 för Bure och Skanditek.
Under året har vi trots genomgripande förändringar av förvaltningsorganisationen genomfört flera affärer där försäljningarna av AcadeMedia och Energo står ut och resulterade i betydande reavinster. Två andra stora affärer där vi istället har valt att satsa framåt var nyemissionen i Micronic Mydata där Bure investerade i sin andel av nyemissionen med motsvarande 93 MSEK samt Carnegies förvärv av HQ Bank och HQ Fonder.
Sammantaget har vi under 2010 avyttrat två portföljbolag, samtidigt som ett nytt har tillkommit genom att Carnegie Investment Bank och Carnegie Asset Management har delats upp i två fristående bolag. Totalt sett innebär detta att portföljen har minskat med ett bolag från 14 till 13.
I samband med fusionen gjorde Bure en engångsutdelning till aktieägarna på 9,50 kr per aktie, totalt 478 MSEK. Det innebar att
VD-ord Patrik Tigerschiöld
det nya Bure hade ca 100 MSEK i investeringsbara tillgångar i början av 2010.
En effekt av de genomförda försäljningarna, deltagandet i nyemissionen samt separeringen av de två Carnegie-bolagen är att de investeringsbara tillgångarna har ökat under perioden från ca 100 MSEK till ca 700 MSEK vid utgången av 2010.
Portföljförändringar
Under året har två försäljningar av portföljbolag skett. De avyttrade bolagen är AcadeMedia och Energo.
Försäljningen av AcadeMedia genomfördes under senvåren och Bure erhöll drygt 300 MSEK vilket innebar en årlig IRR, internal rate of return, som översteg 40 procent räknat från ursprungsinvesteringen 1999. Vi är mycket stolta över vår 10-åriga satsning på att utveckla Sveriges ledande friskoleoch utbildningskoncern, som vid försäljningstillfället omsatte 2,3 Mdr SEK med över 100 skolor och fler än 45 000 elever. Sett ur Bures aktieägares perspektiv, vilka erhöll aktier i AcadeMedia under hösten 2008, har det totala värdeskapandet för Bures utbildningssatsning varit nära 1,5 Mdr SEK. Som ni vet fortsätter vårt engagemang i utbildningssektorn genom vårt dotterbolag Theducation som fokuserar på gymnasieoch vuxenutbildning.
Teknikkonsultföretaget Energo såldes strax innan nyår till ÅF. Tillsammans med de ledande befattningshavarna i bolaget har vi byggt Energo till en högt specialiserad nischaktör inom teknikkonsultbranschen. Sedan vår ursprungliga investering 2001 har bolaget växt från en omsättning på 44 MSEK till 305 MSEK. Försäljningen inbringade netto 226 MSEK till Bure, vilket innebär en årlig avkastning (IRR) på 29 procent.
Sammantaget har försäljningarna under året inbringat nära 550 MSEK. Bure har haft en totalavkastning på 28 procent 2010, vilket inneburit att vi överträffat såväl Bures långsiktiga mål om en IRR på 12 procent som OMX MidCap index vars totalavkastning under året var 24 procent.
Utvecklingen i våra portföljbolag
Under 2010 har konjunkturen förbättrats och våra portföljbolag har utvecklats väl både omsättnings- och resultatmässigt. Särskilt tydligt har detta varit för Micronic Mydata där omsättningen är upp med 22 procent mot pro forma 2009 och rörelseresultatet blev 73 MSEK mot -179 MSEK pro forma 2009. För att till fullo förstå intjäningskapaciteten i bolaget behöver man beakta den mycket höga nivå på utvecklingskostnader som bolaget har. Under fjolåret var dessa 24 procent av omsättningen. Utvecklingskostnaden skall på sikt ligga på en nivå som bolaget kan finansiera med egna medel.
Den sammanslagning som skedde av Micronic och Mydata i juli 2009 har gått bra och synergier i storleksordningen 60 MSEK på årsbasis har realiserats. Under året genomförde Micronic Mydata en företrädesrättsemission på 245 MSEK. Syftet med denna emission var att finansiera det utvecklingsarbete som pågår för att ta fram en ny produkt inom området LDI, Laser Direct Imaging. Utvecklingsarbetet sker i nära samarbete med Intel.
Carnegie Investment Bank har under året utvecklats väl och bolaget har återtagit ledande marknadspositioner inom Securities och Investment Banking. Resultaten är starka inom såväl Investment Banking som Private Banking. Resultatet inom Securities är fortfarande otillfredsställande. Glädjande är att Carnegie i kundrankingar åter har en topposition. Ett kvitto på detta var när Carnegie fick leda den rekordstora nordiska placeringen av de Volvo-aktier som Renault sålde under hösten. De omskrivna förvärven av HQ Bank och HQ Fonder kommenterar jag särskilt i texten nedan.
Carnegie Asset Management har under året etablerats som ett fristående bolag och en försäljning av 20 procent av aktierna till ledande befattningshavare och personal har genomförts som planerat. Resultatet för 2010 är dock betydligt lägre än för 2009. En hel del kostnader av engångskaraktär relaterade till separationen från Carnegie Investment Bank samt valutakurseffekter har påverkat resultatet negativt under 2010.
PartnerTech har haft ett besvärligt 2010 med svag volym och resultatutveckling. Under andra halvåret växte dock volymen och ett positivt rörelseresultat uppnåddes. PartnerTech har under 2010 färdigställt och idriftsatt en ny toppmodern produktionsanläggning i Polen för plåtbearbetning och systemintegration. Efter flera år av omstruktureringar, rationaliseringar och investeringar har bolaget nu en bra industristruktur och ett konkurrenskraftigt kunderbjudande. Vår förhoppning är att såväl lönsamhet som tillväxt skall förbättras under 2011.
Mercuri International, som hade ett svagt 2009, kom under fjolåret åter i balans och avslutade året med ett rörelseresultat på 4 MSEK under sista kvartalet, korrigerat för engångsposter i form av ett större omstruktureringsprogram i den svenska konsultorganisationen. Ny VD har tillträtt under fjärde kvartalet och det finns goda förhoppningar om tillväxt och lönsamhet under 2011.
Max Matthiessen hade en fantastisk utveckling under 2010. Omsättningen ökade med 19 procent till 696 MSEK och rörelseresultatet ökade från 45 MSEK till 187 MSEK. Efter ett par turbulenta år har bolaget framgångsrikt stärkt sin ställning som den ledande rådgivaren inom personförsäkring och trygghetssparande.
Vitrolife utvecklades väl under 2010 och genomförde omfattande satsningar i nya produkter och förvärv. Bolaget växte i lokala valutor med 20 procent, omräknat i svenska kronor växte omsättningen med 8 procent till knappt 300 MSEK med ett rörelseresultat på 33 MSEK. Vår målsättning är att de stora satsningar som skett under 2010 skall få genomslag både på omsättning och resultat under perioden 2011-2012. Börskursen i Vitrolife steg med 9 procent under 2010.
Carnegie och HQ
En av de mer uppmärksammade affärerna under 2010 blev Carnegies förvärv av HQ Bank och HQ Fonder. Under en dramatisk vecka där HQ Bank höll stängt lyckades Carnegie hitta en uppgörelse som innebar att man fusionerade HQ Bank med Carnegie och samtidigt förvärvade HQ Fonder. Dessa affärer stärker Carnegies position inom Private Banking-området där man nu får en väsentligt större volym och effektivitet. Fondverksamheten, som nu heter Carnegie Fonder, hade vid årsskiftet 27,5 Mdr SEK i förvaltat kapital och har en stark position på fondmarknaden i Sverige med ett antal högt rankade fonder.
Utsikter 2011
Bure har haft en affärsmässigt mycket intensiv period de senaste två åren och vi går nu sannolikt in i en något lugnare fas. Bure har en stark finansiell ställning med investeringsbara tillgångar på närmare 700 MSEK. Vi kommer sannolikt att fortsätta att växa och förvärva i och omkring våra portföljbolag, men kanske också göra någon helt ny investering. Naturligtvis ser vi löpande över vår kapitalstruktur och ställer det mot potentiella investeringsmöjligheter. Den kraftiga finansiella återhämtningen på kapital- och kreditmarknaderna de senaste två åren är en tydlig signal om investerares syn på risk och avkastning. Prisnivåerna på bolag är tillbaka på nivåer vi såg före kraschen och många pratar om en förestående våg av företagsaffärer. Konjunkturen har tydligt förbättrats under 2010 vilket har märkts i Tyskland och norra Europa men även i USA. Många Emerging Markets har också hög tillväxt. Jag tror att konjunkturen fortsätter att förbättras under 2011 även om en finansiell åtstramning så småningom sannolikt kommer att dämpa tillväxten. När detta sker är svårt att ha en uppfattning om. Genom att ha en väl balanserad risk i Bures portfölj vad avser både konjunkturell och finansiell risk är vår uppfattning att Bure står väl rustat inför eventuella nya oväntade händelser i världsekonomin.
Slutligen kan jag glädjande summera att det nya Bure, som såg ljuset för ett år sedan, fick en flygande start genom ett starkt 2010 med flera intressanta affärer och en stärkt likvida medel. Vi på Bure kommer göra allt vi kan för att den trenden skall fortsätta.
Patrik Tigerschiöld Verkställande Direktör
Bures verksamhet
Affärsidé
Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att:
- • Bures aktieägare får avkastning på investerat kapital.
- • Portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt.
Mål
Bures mål är att vara en lönsam investering för aktieägarna och att portföljbolagen är framgångsrika i sina respektive affärer.
- • Den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering skall tydligt kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten i Bure.
- • Varje investering skall ha en IRR (Internal Rate of Return), årlig avkastning, som överstiger 12 procent.
Strategiska hörnstenar
Bures arbete och framgång bygger på nedanstående fyra strategiska hörnstenar:
1. Aktiv portföljförvaltning
Bure arbetar kontinuerligt med att utvärdera och granska portföljsammansättningen med avseende på marknadsvärde, värdepotential och risk. Bure har ingen uttalad exit-strategi utan det är Bures möjligheter till att skapa värde som avgör om vi skall vara ägare eller inte.
2. Professionell styrning av portföljbolagen
Bure har en lång erfarenhet av att arbeta med professionell stryning och lägger stor vikt vid att skapa en stabil struktur och ett bra samspel mellan ägare, styrelse och ledning. Bure är verksamma i portföljbolagen på ägarnivå respektive styrelsenivå.
3. Låg finansiell risk
Bures aktieägare skall vara beredda att stå för en affärsmässig risk, men inte en finansiell risk. Moderbolaget skall därför i normalfallet vara obelånat och varje portföljbolag skall ha en skuldsättning som är adekvat i förhållande till bedömd verksamhetsrisk.
4. Resurseffektivitet
Att vara resurseffektiva är inte enbart något som Bure förespråkar i respektive portföljbolag utan det gäller även Bures förvaltning. Metodiskt arbete kombinerat med en liten organisation sätter fokus på de viktigaste frågeställningarna och de investeringar som bäst bidrar till Bures övergripande mål – att skapa värde för aktieägarna.
Affärsprinciper
I Bures affärsrelationer värdesätter bolaget beslutsamhet, respekt för andras åsikter, tydlighet samt förtroende för människors vilja och förmåga att leverera resultat.
Investeringsstrategi
Kärnan i Bures verksamhet är att identifiera nya investeringsmöjligheter där Bure kan spela en tydlig roll och samtidigt kan skapa en betydande värdeökning för Bures aktieägare. För att kunna utvärdera investeringsmöjligheterna har en investeringsstrategi fastlagts.
Bure investerar huvudsaklingen i:
• Bolag som är i behov av expansionskapital för att till exempel växa internationellt eller bredda sin produktportfölj genom accelererad FoU.
Illustration förvaltningsmodell, 2011.
• Bolag som av olika anledningar har kommit till en punkt där de är i behov av en strategisk återhämtning och eventuell omläggning av den strategiska inriktningen framåt.
Båda dessa typer av situationer kräver ett särskilt engagemang från en drivande och närvarande huvudägare som säkerställer att bolagets ledning har rätt support och kravställande från sin styrelse. Att Bure inte har en rent exit-driven affärsmodell gör även att bolaget kan erbjuda den långsiktighet som det i flera fall krävs för att kunna bygga värde genom nya eller förändrade strukturer.
Därutöver har samtliga investeringar följande gemensamt:
- • Bolaget skall ha en ledande marknadsposition eller en potential att bli.
- • Bolaget skall kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten i Bure.
- • Bure kan ta en tillräckligt stor del av ägandet för att aktivt kunna påverka.
Bure som ägare
Bures agerande som ägare präglas av bolagets strategiska hörnstenar. Bure arbetar nära ledningen i respektive portföljbolag och arbetet leds av en investeringsansvarig på Bure som även sitter i bolagets styrelse. I större och viktiga innehav strävar Bure efter att ha två representanter och innehar ofta även ordförandeposten.
Följande punkter sammanfattar Bure som ägare:
- • Är huvudägare för att kunna påverka.
- • Leder bolagen genom ett strukturerat styrelsearbete.
Investeringsområden
Expansionskapital – mindre verksamheter som är i behov av extern finansiering för att skapa högre tillväxt.
Strategisk återhämtning – undervärderade bolag som är i behov av strategisk-, operationell- och/eller ledarskapsförändring.
- • Är närvarande och engagerade som ägare, driver på, ställer krav och stöttar.
- • Tror på människors vilja att leverera och det genomsyrar Bures arbetssätt och relationer.
- • Är resurseffektiva på alla nivåer vilket skapar sunda företagskulturer.
| Bolag | Bures ägarandel (%) |
Bure som huvudägare |
Antal ledamöter på Bures mandat |
Bure som styrelseordförande |
|---|---|---|---|---|
| Micronic Mydata | 38,0 | 1 | – | |
| PartnerTech | 43,0 | 2 | ||
| Vitrolife | 28,5 | 2 | ||
| Carnegie Asset Management | 28,1 | – | 2 | |
| Carnegie Holding | 23,7 | – | 2 | – |
| CMA Microdialysis | 40,7 | 2 | – | |
| H. Lundén Holding | 19,9 | – | 1 | – |
| Max Matthiessen | 17,5 | – | 1 | – |
| Mercuri International | 100,0 | 1 | – | |
| Scandinavian Retail Center | 95,5 | 1 | ||
| The Chimney Pot | 48,6 | 2 | ||
| Theducation | 74,3 | 1 |
EnergoRetea – ett lysande exempel på en värdeskapande resa
För snart 10 år sedan förvärvade Bure teknikkonsulten Retea – en investering som över tid utvecklats till en omfattande verksamhet som skapat betydande värden för kunder, medarbetare och Bures aktieägare.
Med denna tillbakablick vill vi på ett kortfattat sätt åskådliggöra hur vi successivt byggt upp värden inom en konsoliderande och växande bransch.
Kort tillbakablick på Bures strategi under inledningen av 2000-talet
Bures grundläggande investeringsstrategi sedan inriktningen mot private equity under mitten av 90-talet har varit att bygga marknadsledande företag inom fragmenterade och kunskapsintensiva tillväxtbranscher. Under tidigt 2000-tal, efter utdelningen av vårdbolaget Capio, låg ett tydligt fokus mot branscherna IT, infomedia, och utbildning. Inom dessa sektorer hade Bure under årens lopp byggt upp kunskap, erfarenhet och nätverk, vilket skapat särskilt goda förutsättningar för framgångsrikt företagsbyggande. Bure har genom åren varit en katalysator för konsolidering och förändring av företag och hela branscher. Den traditionen bygger vi vidare på även efter sammanslagningen med Skanditek.
Bure identifierade under våren 2001 teknikkonsultbranschen som intressant då den hade ett flertal attraktiva tillväxtsegment, samtidigt som den bedömdes mogen för en fas av konsolidering och internationalisering. Marknaderna i Sverige, Norge och Finland var vid denna tid mycket fragmenterade, vilket innebar goda möjligheter till värdeskapande strukturförändringar. Ett första insteg i branschen skedde således genom förvärvet av Retea från IT-konglomeratet Turn-It under sommaren 2001. Retea var ett litet Stockholmsbaserat bolag som omsatte 44 MSEK men kartläggningen av branschen visade på god passning med andra möjliga investeringsobjekt.
Bure förvärvade sedan det större danska bolaget Carl Bro i november 2001, vilket innebar att Bure tog ledningen i omstruktureringen av den nordiska teknikkonsultmarknaden. Fusionsarbetet efter ett ytterligare kompletterande förvärv av en teknikkonsultverksamhet i södra Sverige blev emellertid problematiskt samtidigt som en konjunkturavmattning slog till med full kraft. Under 2005 hade ordningen i bolaget återställts och Bure valde då att sälja bolaget till Grontmij – ett holländskt börsnoterat teknikkonsultbolag. Investeringen i Carl Bro resulterade trots problemen i en god avkastning samtidigt som Retea förvärvet lade grunden för en ytterligare resa som genererat betydande värden för Bures aktieägare.
Retea – en pusselbit som blev över
Retea utgjorde som sagt var Bures första investering inom teknikkonsultbranschen, men bolagets blygsamma storlek kombinerat med problemen inom Carl Bro ledde till att bolagen aldrig fördes samman. Retea leddes vid förvärvet fortfarande av en av dess grundare, Bengt Lundgren, vars ledarskap skapade förutsättningar för en framgångsrik tillväxt och köpeskillingen på 23 MSEK kunde hämtas hem via koncernbidrag redan under nästkommande tre år. Bengt lämnade för ett nytt uppdrag inom Bure vid årsskiftet 2002 / 2003 men fortsatte som styrelseordförande fram till inledningen av 2007.
strategiska lösningar retea
2001
2002 VD-skifte. 2003 Satsning på IP-telefoni. 2004 Lyckad satsning på belysningsdesign.
2005 Organisk tillväxt uppgår till 30%.
EnergoRetea – ett lysande exempel på en värdeskapande resa
Energo – med rötter som sträcker sig långt tillbaka i tiden
Under 2006 fick Bure möjlighet att förvärva ett välskött bolag inom installations- och energikonsultbranschen, Energo, från fastighetsutvecklingsbolaget Arcona, med rötterna i Philipsonkoncernen som under 1988 förvärvat Energo från statliga Procordia. Energo hade dock rötter som sträcker sig längre tillbaka än så. Bolaget grundades på initiativ av staten under 60-talet som ett led i den enorma utbyggnad av infrastrukturen i Sverige som då ägde rum (universitet, högskolor och utflyttning av statliga verk främst från Stockholm).
Enno Abel och Östen Innala som varit viktiga för bolagets utveckling under Bures tid som ägare var faktiskt med redan under bolagets tidiga utveckling.
Bures förvärv av Energo och dess dotterbolag Energo Network Services skapade en teknikkonsult inom elteknik och VVS – EnergoRetea. Bolagen kompletterade varandra verksamhetsmässigt mycket väl och erbjöd tillsammans ett omfattande utbud av tjänster inom eldistribution, kommunikationssystem, el- och teleteknik, belysning samt VVS och styrteknik.
Den nya koncernen fick runt 190 anställda och en sammanlagd omsättning på ca 190 MSEK. Till VD för den nya koncernen utsågs initialt Reteas VD Mikael Vatn medan Energos VD, Östen Innala, tog
sig an posten som arbetande styrelseordförande. Mikael lämnade sedermera koncernen efter att ha varit med och förvärva CLC installationskonsult AB, vilket skapade en bas för tillväxt i södra Sverige. Som ny VD tillträdde Martin Dahlgren. Martin slutförde integrationen av de tre bolag som verkat parallellt inom koncernen under ett par år, Retea, Energo och CLC. Efter en period som EnergoRetea bytte koncernen under 2010 namn till Energo samtidigt som marknaden återhämtade sig efter finanskrisen.
Efter att ha blivit uppvaktad av ett flertal aktörer valde Bure under sommaren att inleda en strukturerad försäljningsprocess då vägen till marknadsledarskap bedömdes lång och fylld av ytterligare investeringar.
En lysande investering
Det lilla initiala insteget i teknikkonsultbranschen sommaren 2001 resulterade i ett välskött och växande företag som branschens ledande aktörer kämpade om att förvärva under den gångna hösten. ÅF gick segrande ur denna strid och kommer med säkerhet att driva verksamheten vidare med samma höga kvalitet och precision.
Branscherfarenhet, kompetenta medarbetare och en rad genomtänkta beslut resulterade i en årlig avkastning för Energo på 29 procent.
Bures investering
Detta under en period då börsen i sin helhet endast lyckats generera en fyraprocentig förräntning på investerat kapital.
I och med avyttringen av Energo så lämnar det sista teknikkonsultbolaget Bures portfölj. Med den kunskap som byggts upp över åren är det dock inte omöjligt att Bure framöver hittar nya möjligheter inom denna dynamiska sektor.
2006 Bure förvärvar Energo.
2007 Energo och Retea
går samman och bildar EnergoRetea, teknikkonsult inom el och VVS.
2008 EnergoRetea förvärvar CLC-installation med bas i södra Sverige.
2009
Koncernen konsolideras parallellt med en sämre marknad som följd av finanskrisen.
2010
Namnbyte till Energo. Bure avyttrar bolaget till ÅF.
Bureaktien
Bureaktien noterades den 1 oktober 1993 på Stockholmsbörsen, numera NASDAQ OMX Stockholm. Sedan övergången till den Nordiska börslistan den 2 oktober 2006 återfinns Bureaktien under Mid Cap-segmentet.
Kursutveckling
Bures aktiekurs vid utgången av året var 32,80 SEK. Detta kan jämföras med 34,80 SEK vid ingången av året, men det är då viktigt att beakta den extra kontantutdelning om 9,50 SEK per aktie som gjordes i slutet av januari 2010.
Som högst betalades Bures aktie med 37,40 SEK och som lägst med 24,10 SEK.
Under 2010 uppgick totalavkastningen för Bureaktien till 28,1 procent. Totalavkastningen är ett mått på den totala värdeförändring som aktieägarna har kunnat tillgodoräkna sig, i korthet innebär det aktieutveckling inklusive återinvesterad utdelning. Totalavkastningen i Bures aktie kan jämföras med totalavkastningsindex SIX Return som steg med 26,7 procent under året.
Vid utgången av 2010 uppgick Bures börsvärde till 2 940 MSEK.
Handelsvolym
Under 2010 omsattes 57 866 390 aktier (33 001 919) på börsen till ett värde av 1 653 MSEK (1 057), vilket innebär att 65 procent av Bures aktier omsattes. I genomsnitt handlades 229 629 aktier per handelsdag. Under året gjordes 56 961 avslut i Bureaktien.
SEK Antal omsatta aktier, tusental
Återköp av aktier
Styrelsen innehar för närvarande mandat att förvärva egna aktier om maximalt 10 procent av utestående aktier i bolaget. Inga återköp av aktier har skett under året och Bure innehar inga aktier i egen räkning vid utgången av året.
Det finns ett utestående teckningsoptionsprogram till de anställda i Bure Equity AB om totalt 260 000 optioner. Det medför ingen utspädningseffekt per den 31 december 2010.
Aktiestruktur
Aktiekapitalet i Bure uppgick per den 31 december 2010 till 534 MSEK fördelat på 89 645 727 aktier. Samtliga aktier äger lika rätt till bolagets tillgångar och vinst. Varje aktie har ett kvotvärde på 5,96 SEK. I januari 2010 slutfördes fusionen mellan Bure och Skanditek, vilket har medfört att 49 013 235 aktier emitterats till Skanditeks aktieägare och Skanditeks innehav om 9 716 316 aktier i Bure makulerats.
Ägarstruktur
0 600 3 000 Totalt antal omsatta aktier (höger axel) 2009-12-31 2010-12-31 0 10 20 30 40 50
Kursutveckling 2010
SIX Return Index (vänster axel)
Kursutveckling under 5 år
1 200 1 800 2 400 Bure totalavkastning (vänster axel)
Aktieägare
Antalet aktieägare i Bure uppgick per den 31 december 2010 till 22 998. Av Bures aktieägare ägde 63 procent 500 eller färre aktier. Andelen utländska investerare uppgick till 31 procent (25).
De tio största ägarna innehar tillsammans 46,9 procent av kapital och röster i Bure.
Inlösenprogram 2011
Styrelsen kommer att, istället för utdelning, föreslå årsstämman att besluta om ett frivilligt inlösen program om ca 175 MSEK. Under 2010 betalades ut en extra utdelning på 9,50 SEK under
Bures största aktieägare 2010, per den 31 december
| Ägare | Antal aktier |
Andel (%) |
|---|---|---|
| Dag Tigerschiöld | 9 224 088 | 10,3 |
| Nordea Investment funds | 8 836 245 | 9,9 |
| Patrik Tigerschiöld | 6 166 537 | 6,9 |
| Familjen Björkman | 5 524 527 | 6,2 |
| Catella | 4 921 520 | 5,5 |
| Avanza | 1 849 429 | 2,1 |
| Fjärde AP fonden | 1 619 859 | 1,8 |
| Länsförsäkringar | 1 344 742 | 1,5 |
| Folksam | 1 311 700 | 1,5 |
| Lannebo Fonder | 1 125 000 | 1,2 |
| Övriga | 47 722 080 | 53,1 |
| Summa | 89 645 727 | 100,0 |
januari månad samt en ordinarie utdelning under april månad på 0,30 SEK.
Anställdas ägande i Bure
Bures nyckelpersoner uppmuntras till en samsyn med bolagets aktieägare.
Den 31 december 2010 uppgick ledande befattningshavares ägande till 6,9 procent. Därutöver äger anställda teckningsoptioner, totalt 260 000 optioner. För mer information om anställdas aktieinnehav se sid 69.
Aktieägarstruktur 2010, per den 31 december
| Innehav storlek | Antal ägare |
Antal aktier |
Innehav (%) |
|---|---|---|---|
| 1 - 500 | 14 501 | 2 105 021 | 2,4 |
| 501 - 1 000 | 3 980 | 3 231 893 | 3,6 |
| 1 001 - 5 000 | 3 547 | 8 003 272 | 8,9 |
| 5 001 - 10 000 | 495 | 3 718 569 | 4,2 |
| 10 001 - 20 000 | 238 | 3 420 204 | 3,8 |
| 20 001 - 100 000 | 168 | 6 923 171 | 7,7 |
| 100 001 - 500 000 | 43 | 9 985 183 | 11,1 |
| 500 001 - 1 000 000 | 14 | 10 832 733 | 12,1 |
| 1 000 001 - 9 000 000 | 11 | 32 201 593 | 35,9 |
| 9 000 001 - | 1 | 9 224 088 | 10,3 |
| Summa | 22 998 | 89 645 727 | 100 ,0 |
Data per aktie
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekurs, SEK | 32,80 | 34,80 | 24,70 | 37,90 | 33,40 |
| Utdelning, SEK | 9,80 | 0,30 | 8,55 | 1,00 | – |
| Direktavkastning, % | 29,9 | 0,9 | 34,6 | 2,6 | – |
| Totalavkastning, % | 28,1 | 40,9 | -2,8 | 16,6 | 40,3 |
| Aktiekurs i procent av Eget kapital | 126 | 135 | 85 | 135 | 127 |
| Moderbolagets eget kapital/ aktie, SEK | 25,99 | 25,75 | 29,14 | 28,02 | 46,73 |
| Koncernens eget kapital/ aktie, SEK | 29,20 | 29,73 | 29,56 | 29,54 | 43,57 |
| Moderbolagets resultat/ aktie, SEK | 2,28 | -2,62 | 11,35 | 8,11 | 13,85 |
| Koncernens resultat/ aktie, SEK | 6,60 | 0,85 | 9,82 | 12,39 | 14,21 |
| Antal aktier, tusental | 89 646 | 50 349 | 83 915 | 93 225 | 62 819 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 86 524 | 53 292 | 89 782 | 84 465 | 61 071 |
Portföljens utveckling 2010
Bure har idag en ur flera perspektiv diversifierad investeringsportfölj som innehåller både noterade och onoterade bolag fördelade över ett flertal olika marknadssegment. Bolagen är alla baserade i Norden, men flertalet är internationellt verksamma. Alla portföljbolag har gemensamt att de bedöms vara särskilt intressanta ur ett tillväxt- och lönsamhetsperspektiv.
Totalt sett bestod Bures investeringsportfölj vid bokslutet 2010 av 13 bolag. Vid en segmentering efter branschtillhörighet återfinns Bures investeringar inom fyra olika områden;
- • Bio-/Medicinteknik
- • Finans
- • Teknik
- • Tjänster
Under året har stora förändringar skett i Bure, där den enskilt största händelsen var fusionen med Skanditek i januari 2010. I och med fusionen ökade antalet innehav i Bure från sex till 14. Acade-Media och Energo har sedan fusionen avyttrats och ett innehav har tillkommit i och med uppdelningen av Carnegie. Bure har agerat i enlighet med kommunicerad strategi – att successivt förändra portföljen mot färre och större innehav.
Det största värdemässiga innehavet för Bure är Micronic Mydata, vilket motsvarar 27 procent av portföljvärdet.
De tre största innehaven, Micronic Mydata, Carnegie Holding och Vitrolife, representerar tillsammans 45 procent av Bure per den 31 december 2010.
Branschfördelning
Bilden ovan beskriver Bures värde fördelat efter branschtillhörighet baserat på marknadsvärden på noterade innehav och bokförda värden i moderbolaget på de onoterade tillgångarna samt likvida medel.
Omsättning och resultat per portföljbolag 2010
Under 2010 har konjunkturen förbättrats och Bures portföljbolag har utvecklats väl både omsättnings- och resultatmässigt. Nio av totalt 13 portföljbolag har uppvisat en omsättningstillväxt jämfört med föregående år. Fyra bolag har lyckats prestera en tillväxt på ca 20 procent. Ett tydligt exempel på den återhämtning som skett under året är Micronic Mydata som ökade sin omsättning med 22 procent. Omsättningstillväxten i portföljbolagen har skett både organiskt samt via förvärv. Carnegie Holding växte med 24 procent som ett resultat av organisk tillväxt men också genom de två förvärven av HQ Bank och HQ Fonder. Vitrolife växte med 8 procent trots en negativ valutaeffekt, i lokala valutor var tillväxten 17 procent. Theducation växte med 19 procent, delvis via förvärv.
Portföljutveckling 2010*
* 2009 avser Bure Pro forma siffror.
Under året har sju bolag haft en positiv resultatutveckling och två av dessa har under året vänt en rörelseförlust till vinst, däribland Micronic Mydata som gick från -17 till +6 procents EBITA-marginal, vilket motsvarar en förbättring på mer än 250 MSEK. Högst EBITA-marginal under året hade bolagen inom Finans, däribland Carnegie (30 procent) och Max Mathiessen (28 procent).
Flera bolag har under året förflyttat sina positioner genom framåtblickande satsningar och strategiska förflyttningar via förvärv. För att lyfta fram ett par exempel kan nämnas:
- • Carnegie har under året utvecklats väl och bolaget har återtagit ledande marknadspositioner inom Securities och Investment Banking. Under 2010 förvärvades HQ Bank och HQ Fonder. Dessa två affärer stärker bolagets position inom Private Banking där bolaget nu får en väsentligt större volym och effektivitet.
- • Micronic Mydata har under året slutfört integrationen av de två bolagen som gick samman i juli 2009 och synergier på ca 60 MSEK på årsbasis har realiserats. Under året genomförde Micronic Mydata också en nyemission på 245 MSEK i syfte att finansiera utvecklingsarbetet med att ta fram en ny produkt inom området elektronisk kapsling, s k LDI (Laser Direct Imaging). Utvecklingsarbetet sker i nära samarbete med samarbetspartners.
- • Vitrolife utvecklades väl under 2010 och har också investerat resurser på att ta fram nya produkter, bland annat ett helt nytt system för vitrifikation (frysning) av embryon. Satsningen inom transplantation har intensifierats och resulterat i ett
nytt system för perfusion av lungor som utvärderas inför transplantation.
• PartnerTech har haft ett svagt år både omsättningsmässigt och resultatmässigt. Marknaden vände dock uppåt under andra halvåret och bolaget vände till vinst i fjärde kvartalet. Under året har ca 60 MSEK investerats i en helt ny produktionsenhet i Polen som framöver kommer ge bolaget ett starkare kunderbjudande och en tydlig konkurrensfördel.
Portföljförändringar under året
2010 har varit ett händelserikt år ur ett portföljperspektiv. De viktigaste händelserna under året som gick var:
- • I januari genomfördes samgåendet mellan Bure och Skanditek i form av en legal fusion där Bure absorberade Skanditek. Samgåendet var ett naturligt led i utvecklingen för båda bolagen, där det nya gemensamma bolaget blev en större aktör på den finansiella marknaden.
- • Vid årsskiftet separerades Carnegie Asset Management från Carnegie Holding genom avyttring till ett nytt holdingbolag (CAM Group Holding) med Altor och Bure som huvudägare.
- • Micronic Mydata sluförde under maj månad en företrädesemission. Bure tecknade sin del på 93 MSEK, vilket innebär att Bures ägarandel på 38 procent är oförändrad efter emissionen, som syftade till att finansiera utvecklingen av LDI (Laser Direct Imaging).
- • I juni avyttrade Bure samtliga aktier i AcadeMedia till Providence Education International AB för 190 SEK per aktie.
Portföljbolagens omsättningstillväxt och EBITA marginal relativt storlek
I bilden redovisas Bures portföljbolag med avseende på omsättningtillväxt, EBITA-marginal samt omsättning. Cirklarnas relativa storlek representerar Bures ägarandel av respektive bolags omsättning.
Bures ägarandel var 13,6 procent och den totala köpeskillingen uppgick till 311 MSEK.
- • Bure genomförde i andra kvartalet en omfinansiering av Mercuri. I samband med aktieägartillskottet på 25 MSEK har moderbolaget, baserat på tidigare åtaganden, lånat ut 40 MSEK.
- • Bure sålde sitt innehav om 94,5 procent av aktierna i Energo till ÅF AB (publ) för 229 MSEK. Läs mer om Bures engagemang i Energo på sid 8-9.
Därutöver har följande större transaktioner skett i Bures innehav:
- • Carnegie förvärvade samtliga aktier i HQ Bank AB och HQ Fonder AB. All verksamhet som tidigare benämndes HQ Bank AB är numera del av Carnegie.
- • Theducation AB förvärvade Sälj- & Marknadshögskolan AB från Mercuri International Sverige AB.
- • Vitrolife förvärvade verksamheten i Conception Technologies, USA och får därmed en bredare produktportfölj, utökad kostnadseffektiv produktionskapacitet samt större marknadsandelar framför allt i Nordamerika. Vitrolife investerade även i Hert ART under året i syfte att komplettera sitt kunderbjudande med nya förbrukningsartiklar.
Portföljbolagen helår 2010 (befintliga enheter)1
Ett sätt att komplettera den legala koncernredovisningen är att titta på Bures ägarmässiga andel av omsättning och EBITA och hur den har utvecklats under året. Bures sammantagna andel av portföljbolagens omsättning har ökat med 6,5 procent, till 3 020 MSEK, och Bures EBITA-andel har ökat från 3,8 procent till 6,5 procent.
| Ägar- | Nettoomsättning, MSEK | EBITA, MSEK2 | EBITA- marginal, % | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| andel (% ) |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
||
| Noterade Innehav | ||||||||
| Micronic Mydata | 38,0 | 1 287,8 | 1 051,9 | 72,5 | -179,1 | 5,6 | -17,0 | |
| PartnerTech | 43,0 | 2 181,1 | 2 148,0 | -15,3 | -3,5 | -0,7 | -0,2 | |
| Vitrolife | 28,5 | 297,6 | 274,6 | 33,1 | 30,4 | 11,1 | 11,1 | |
| Onoterade Innehav | ||||||||
| Carnegie Holding1, 4 | 23,7 | 1 796,2 | 1 446,0 | 540,5 | 811,0 | 30,1 | 56,1 | |
| Carnegie Asset Management 1, 3 | 28,1 | 522,8 | 511,1 | 96,4 | 124,1 | 18,4 | 27,8 | |
| Celemi | 32,3 | 40,6 | 38,1 | 0,2 | -4,7 | 0,5 | -12,3 | |
| CMA Microdialysis | 40,7 | 53,4 | 57,2 | -26,1 | -22,7 | -48,9 | -39,7 | |
| H. Lundén Holding | 19,9 | 17,3 | 19,9 | 5,5 | 10,1 | 32,0 | 50,6 | |
| Max Matthiessen1 | 17,5 | 696,2 | 584,0 | 195,0 | 125,0 | 28,0 | 21,4 | |
| Mercuri International | 100 | 557,9 | 615,4 | -16,6 | -73,3 | -3,0 | -11,9 | |
| Scandinavian Retail Center, (SRC) | 95,5 | 32,2 | 32,0 | 1,0 | 0,5 | 3,2 | 1,5 | |
| The Chimney Pot | 48,6 | 136,7 | 120,1 | 16,3 | 3,7 | 11,9 | 3,1 | |
| Theducation | 74,3 | 215,8 | 182,0 | 8,2 | 5,4 | 3,8 | 2,9 | |
| Totalt | – | 7 835,5 | 7 080,4 | 910,8 | 826,9 | – | – | |
| Bures andel 3 | – | 3 020,9 | 2 836,3 | 197,7 | 105,0 | – | – |
1 Tabellen inkluderar innehav per 31 december 2010. För Carnegie avser siffrorna Carnegie Holding AB koncernen. För Max Matthiessen avser siffrorna MM Holding AB koncernen. För Carnegie Asset Management avser siffrorna CAM Group Holding.
2 EBITA definieras som rörelseresultat före goodwillnedskrivningar och före avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.
3 Bures andel av omsättning och EBITA är beräknad utifrån den tid som Bure ägt portföljbolaget och ägarandelen vid periodens slut. Jämförelsetalet är beräknat proforma med samma ägarandel vid periodens slut innevarande år. Vid beräkning av Bures andel har hänsyn tagits till Bures faktiska rätt till andel av resultatet efter beaktande av vinstdelningsavtal samt eliminering av internvinster.
4 EBITA motsvarar resultat före skatt och innehåller därmed negativ goodwill samt kostnadseffekter för omstrukturering. 2010 uppgick den positiva resultateffekten till 425 MSEK.
Bures portföljbolag
Verkställande Direktör Peter Uddfors
Bures engagemang i Micronic Mydata
Bures ägarandel: 38 % Bures andel av marknadsvärde: 658 MSEK Bokfört värde: 456 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1998 via Skanditek Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld
Affärsidé
Micronic Mydata strävar efter att vara ett globalt högteknologiskt tillväxtföretag med uthållig lönsamhet genom att utnyttja den fulla potentialen av nuvarande och framtida produkterbjudanden.
Verksamhet
Micronic Mydata är verksamt inom elektronikindustrin. Genom två affärsområden, Ytmontering och Mönsterritare, levererar koncernen kostnadseffektiva och nyskapande produktionslösningar. Affärsområdet Ytmontering erbjuder system för applicering av lodpasta på kretskort samt för montering av elektroniska komponenter. Affärsområdet Mönsterritare erbjuder produktionslösningar inom marknaden för mönsterritare genom maskritare och direktritare. Mönsterritare används för att rita mönster på fotomasker eller för att rita direkt på ett mikrokretskort (substrat). Systemen används vid produktion av bildskärmar, halvledarchip och vid elektronisk kapsling.
Marknad
Affärsområdet Ytmontering har ca 4 000 maskiner installerade. Merparten av kunderna finns i USA och Europa och är mindre och medelstora företag i branscher där produktserierna är korta och kretskorten komplicerade. De är beroende av en flexibel utrustning för snabba produktionsbyten. Kunderna finns framför allt inom rymd-, flyg-, dator- och telekomindustrin. Affärsområdet är marknadsledande inom segmentet för flexibel elektronikproduktion med hög kvalitet, nyskapande teknik och hög flexibilitet.
Affärsområdet Mönsterritare har ett fåtal större kunder. All försäljning går på export, majoriteten till Asien. Affärsområdet är marknadsledare inom maskritare för bildskärmar. I princip alla tillverkare av TFT-LCD bildskärmar använder företagets maskritare. Affärsområdet är även en etablerad leverantör som erbjuder maskritare för kostnadseffektiv volymproduktion av fotomasker för halvledarchip.
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 20091 | 20081 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 288 | 1 052 | 1 194 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 73 | -179 | -132 |
| Resultat före skatt | 74 | -182 | -130 |
| Balansomslutning | 1 714 | 1 408 | 1 881 |
| Eget kapital | 1 315 | 1 047 | 1 213 |
| Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) | 570 | 258 | 229 |
| Kassflöde från löpande verksamhet | 121 | 82 | -106 |
| Antal anställda medeltal | 559 | 613 | 705 |
| 1) Pro forma |
Avancerad elektronisk kapsling används för att ansluta och skydda halvledarchip. Företaget ser en framtida marknad inom elektronisk kapsling för en ny produkt, direktritaren LDI, som svarar mot marknadens krav vad gäller upplösning och rithastighet.
Händelser 2010
- • Nyemission om 231 MSEK.
- • Omsättningen ökade med 22 procent.
- • Orderingången ökade med 63 procent.
- • Den justerade rörelsemarginalen uppgick till 11 procent.
- • Det första LDI-systemet levererades till en ledande samarbetspartner.
Framtidsutsikter
Micronic Mydata ska nå förbättrad lönsamhet inom nuvarande affärsområden. På längre sikt strävar koncernen mot tillväxt och uthållig lönsamhet. Marknaden för ytmontering vände under 2010 med ökad försäljning och orderingång. Baserat på halvledarmarknadens uppskattade tillväxt och den starka efterfrågan på utrustning för ytmontering, bedömer Micronic Mydata en stabil marknadsutveckling under 2011, dock med lägre tillväxttakt än under 2010. Inom affärsområdet Mönsterritare förutses en fortsatt hög investeringsnivå i utrustning för bildskärmstillverkning. Volymökningarna bedöms fortsätta under 2011. Teknikutvecklingen inom elektronisk kapsling driver behovet av exponeringsutrustning. Efter en fas där LDI-tekniken kvalificeras hos substrattillverkarna bedöms leveranser av direktritaren LDI ske, med start under 2012.
För ytterligare information
www.micronic-mydata.com
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Bure Equity | 38,0 |
| Fjärde AP-fonden | 4,4 |
| Länsförsäkringar fonder | 4,0 |
| Metzler fonder | 2,2 |
| Ponderus Securities AB | 2,1 |
| Övriga | 49,3 |
Verkställande Direktör Leif Thorwaldsson
Bures engagemang i PartnerTech
Bures ägarandel: 43 % Buers andel av marknadsvärde: 138 MSEK Bokfört värde: 138 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1999 via Skanditek Styrelseledamöter från Bure: Patrik Tigerschiöld, ordförande, och Andreas Bladh
Affärsidé
PartnerTech utvecklar och tillverkar avancerade produkter på kontrakt inom utvalda affärssegment för kunder med ledande positioner i Europa. I rollen som kontraktstillverkare stärker Partner-Tech kundernas lönsamhet och konkurrenskraft genom att leverera tjänster i hela värdekedjan, avseende såväl komponenter som integrerade system och kompletta produkter.
Verksamhet
PartnerTech utvecklar och tillverkar elektronik-, mekanik- och mekatronikprodukter på uppdrag av ledande företag inom en rad olika branscher. Bolaget är aktivt inom marknadsområdena Försvar & Marin, Industri, Informationsteknologi, Medicinteknik och instrument, Miljöteknik samt Sälj- och betalningslösningar. I kundrelationen har PartnerTech rollen som produktionspartner med helhetssyn. Denna roll förutsätter dels förmåga att hantera kundens produkt genom hela dess livscykel, dels stark kompetens inom elektronik, mekanik och systemintegration. På så sätt kan PartnerTech skapa lösningar som stärker kundens konkurrenskraft. Närhet till kunderna, hög kvalitet och leveransprecision, korta ledtider och kundtillfredsställelse är således viktiga prioriteringar för PartnerTech. PartnerTech har ca 1 300 medarbetare vid anläggningar i Sverige, Norge, Finland, Polen, England, USA och Kina. Moderbolaget PartnerTech AB har huvudkontor i Vellinge och dess aktiek är noterat på NASDAQ OMX Stockholm.
Marknad
I takt med att branschen för kontraktstillverkning utvecklas har PartnerTech med sitt breda tjänsteutbud, starka industriella struktur och dokumenterade kompetens en stark position som en av Europas ledande kontraktstillverkare inom business-to-business (b2b).
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 181 | 2 148 | 2 529 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -15 | -4 | 29 |
| Resultat före skatt | -31 | -23 | 9 |
| Balansomslutning | 1 281 | 1 288 | 1 390 |
| Eget kapital | 483 | 534 | 551 |
| Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) | -361 | -294 | -329 |
| Kassflöde från löpande verksamhet | -5 | 51 | 87 |
| Antal anställda medeltal | 1 328 | 1 382 | 1 670 |
Händelser 2010
- • Omsättningen för helåret uppgick till 2 181 MSEK (2148).
- • Rörelseresultatet för helåret uppgick till -15,3 MSEK (-3,5).
- • Rörelseresultatet förbättrades successivt under året och avslutades med en vinst på 6,5 MSEK i fjärde kvartalet.
- • Leif Thorwaldsson tillträdde som ny VD och Koncernchef i PartnerTech under april.
- • I september månad invigdes PartnerTechs nya fabrik för inkapslingar och systemintegration i Myslowice, Polen.
Framtidsutsikter
Globaliseringen med påföljande ökande konkurrens och krav på specialisering är en av de starkare drivkrafterna för industrin. Det är en utveckling som motiverar allt fler produktägande bolag att lägga ut tillverkning på kontrakt hos en produktionspartner för att få kostnadsfördelar, ökad flexibilitet och internt fokus på sin kärnaffär och detta gynnar PartnerTech. Det finns stora möjligheter med PartnerTechs konkurrenskraftiga erbjudande till kund och bolagets industriella struktur. Den sammantagna bilden av framtiden för kontraktstillverkning inom b2b bedöms som positiv.
För ytterligare information
www.partnertech.com
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Bure Equity | 43,0 |
| AB Traction | 13,6 |
| Försäkringsaktiebolaget Avanza | 7,0 |
| Pension | |
| Barclays Cap Sec Cayman Client | 4,8 |
| Länsförsäkringar Småbolagsfond | 4,7 |
Verkställande Direktör Magnus Nilsson
Bures engagemang i Vitrolife
Bures ägarandel: 28,5 % Bures andel av marknadsvärde: 210 MSEK Bokfört värde: 192 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1998 via Skanditek Styrelseledamöter från Bure: Patrik Tigerschiöld, ordförande och Fredrik Mattsson
Affärsidé
Vitrolifes affärsidé är att utveckla, producera och marknadsföra avancerade, effektiva och säkra produkter och system för odling, handhavande och förvaring av mänskliga celler med intentionen att använda dessa i klinisk teknologi. Vitrolifes huvudbudskap är att bidra till ökad livskvalitet genom att rädda liv och skapa nya liv genom livsräddande och livsskapande behandlingar.
Verksamhet
Vitrolife har verksamhet inom tre produktområden: Fertilitet, Transplantation och Stamcellsodling. Produktområde Fertilitet producerar och marknadsför näringslösningar samt avancerade engångsinstrument som nålar och pipetter för behandling av mänsklig infertilitet (ofrivillig barnlöshet). Produktområde Transplantation arbetar med lösningar och system för att hålla vävnader i optimal kondition utanför kroppen i väntan på transplantation. Produktområde Stamcellsodling arbetar med medier för att möjliggöra utnyttjandet av stamceller i terapeutiska syften. Vitrolifes kunder utgörs av offentliga och privata kliniker samt forskningsinstitutioner.
Marknad
Vitrolife har försäljning i över 85 länder genom lokala distributörer och egen marknadsorganisation. Världsmarknaden för fertilitetsmedier och instrument beräknas till drygt 2,5 Mdr SEK. Inom Transplantation har Vitrolife över 90 procent av marknaden för lungförvaringslösningar vid organtransplantation. Bolaget arbetar även med STEEN Solution™, en ny teknik för att kontrollera lungans funktion utanför kroppen.
Händelser 2010
• Omsättningen uppgick till 298 MSEK (275), en ökning om 8 procent, motsvarande en ökning i lokala valutor om 17 procent.
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 298 | 275 | 225 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 33 | 30 | 27 |
| Resultat före skatt | 41 | 31 | 27 |
| Balansomslutning | 429 | 359 | 343 |
| Eget kapital | 326 | 312 | 292 |
| Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) | -31 | 8 | 7 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 48 | 41 | 43 |
| Antal anställda medeltal | 179 | 159 | 134 |
- • Rörelseresultatet uppgick till 33 MSEK (30), rörelsemarginalen uppgick till 11 procent vilket var oförändrat jämfört med föregående år.
- • Samarbetsavtal slöts med danska Hert ART Aps kring produktutveckling och distribution av IVF produkter. En intresseandel om 25 procent förvärvades i bolaget. Samarbetet innebär att Vitrolife under första delen av 2011 kommer lansera en ny produktserie.
- • Verksamheten i Conception Technologies Inc, San Diego, USA, förvärvades, vilket innebär breddning av fertilitetsproduktlinjen och ökad marknadsposition i framför allt Nordamerika.
- • Mer än 70 transplantationer har genomförts i världen med STEEN Solution™ tekniken.
- • Lansering av en ny generation tillväxtfaktorer och cytokiner för stamcellsodling.
Framtidsutsikter
I takt med att levnadsstandarden ökar i flertalet utvecklingsländer väljer fler människor att vänta med att skaffa barn. Denna trend leder till minskad fertilitet, vilket i sin tur driver marknaden för fertilitetsbehandlingar. Vi räknar med en kontinuerligt expanderande marknad som växer med ca 5–10 procent per år. Vitrolifes egenutvecklade och patentskyddade nya organbevaringsteknik, öppnar för en ökad användning av befintligt antal donerade organ och gör fler donatorer tillgängliga. Finanskris och global lågkonjunktur har påverkat marknadstillväxten något men effekten har varit begränsad. De affärsmässiga prioriteringarna under 2011 kommer att inriktas på ökad ambition rörande kundstöds- och marknadsnärvaro samt satsningar inom forskning och utveckling.
För ytterligare information
www.vitrolife.com
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Bure Equity | 28,5 |
| Lannebo fonder | 6,8 |
| Eccenovo AB | 5,5 |
| Länsförsäkringar fondförvaltning | 4,3 |
| UBS AG LND IPB Segregated Client | 2,1 |
Verkställande Direktör Mikael Randel
Bures engagemang i CAM
Bures ägarandel: 28,1 % via CAM Group Holding A/S Bokfört värde: 80 MSEK Förvärvstidpunkt: År 2009 Styrelseledamöter från Bure:
Björn Björnsson, ordförande, och Henrik Blomquist
Affärsidé
Carnegie Asset Management (CAM) är en fokuserad och oberoende kapitalförvaltare med ambitionen att skapa uthållig och långsiktig avkastning.
Verksamhet
Carnegie Asset Management (CAM) grundades 1986 och var fram till 2009 en del av Carnegie Investment Bank. I slutet av 2009 separerades CAM från investmentbanken och är idag en av de ledande oberoende kapitalförvaltarna i Norden. Bolaget har verksamhet i Danmark, Sverige och Norge varav merparten av förvaltningsverksamheten är förlagd till Danmark. Totalt förvaltar CAM nio st fonder där den största är fonden Carnegie WorldWide.
CAM är uteslutande verksamt inom långsiktig förvaltning av institutioners kapital genom investeringar på de internationella aktie- och räntemarknaderna. Hela verksamhetens fokus är därför inriktat mot att skapa goda investeringsresultat för de kunder som givit CAM förtroendet att förvalta deras kapital. Kunderna har under den senaste 20-års perioden erhållit några av marknadens bästa avkastningar, till jämförbar risknivå.
God långsiktig kapitalförvaltning är ett resultat av ett stabilt och erfaret team av medarbetare. Därför har CAM särskilt stort fokus på att attrahera och behålla de rätta medarbetarna. Personalomsättningen är följaktligen låg.
Marknad
CAM erbjuder kapitalförvaltning till institutionella investerare – AP-fonder, försäkringsbolag, företag, pensionskassor, stiftelser, ideella organisationer – som vill överlåta sin investeringsverksamhet till en trovärdig och erfaren samarbetspartner.
CAM tillhandahåller kvalitativa kapitalförvaltningsprodukter som är baserade på en fokuserad
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Omsättning | 523 | 511 |
| Resultat före skatt | 86 | 142 |
| Balansomslutning | 366 | 454 |
| Eget kapital | 208 | 268 |
| Totalt förvaltat kapital, Mdr SEK | 95 | 93 |
| Antal anställda medeltal | 92 | 85 |
investeringsstrategi. Produktutbudet innehåller såväl diskretionär förvaltning som traditionella fondprodukter. Styrkan i förvaltningen ligger i målmedveten kultur med lång tradition och erfarenhet från aktiv portföljförvaltning. Fokuseringen i produkterna erhålls genom att begränsa antalet aktier i dessa samt grundlägga produkternas sammansättning med en tematisk investeringsstrategi.
Kärnan i CAMs investeringsprocess är att identifiera aktier som är undervärderade i förhållande till det långsiktiga fundamentala värdet. Möjligheterna att hitta bra aktier är störst när investeringsmöjligheterna är globala och CAM:s investeringsprocess kommer bäst till sin rätt i en globalt orienterad portfölj. Huvuddelen av de aktieportföljer som förvaltas av CAM är följaktligen globala.
Händelser 2010
- • Under 2010 har omsättningen vuxit till 523 MSEK (511). I lokal valuta uppgick omsättningstillväxten till ca 14 procent.
- • Rörelseresultatet för 2010 uppgick till 78 MSEK (99). Årets resultat har påverkats negativt av bl a kostnader uppkomna i samband med ägarspridningen till personalen samt valutautvecklingen.
- • Under året har CAM genomfört ett ägarspridningsprogram till personal om totalt 20 procent.
- • Förvaltat kapital har, i lokal valuta, ökat med 17,9 procent, till 78,4 MDKK (66,5).
- • CAMs fond Carnegie WorldWide Long/ Short var nominerade vid EuroHedge Awards 2010 som en av årets bästa Global Equity Products.
För ytterligare information
www.carnegieam.dk
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Altor | 51,9 |
| Bure Equity | 28,1 |
| Anställda | 20,0 |
Verkställande Direktör Frans Lindelöw
Bures engagemang i Carnegie
Bures ägarandel: 23,7 % via Carnegie Holding AB Bokfört värde: 215 MSEK Förvärvstidpunkt: År 2009 Styrelseledamöter från Bure: Björn Björnsson och Patrik Tigerschiöld
Affärsidé
Carnegies affärsidé är att skapa mervärde för institutioner, företag och privatkunder verksamma på den nordiska marknaden inom områdena värdepappershandel, investment banking, private banking och fonder. Genom att vara oberoende kan Carnegie erbjuda en opartisk analys och rådgivning, fri från kopplingar till affärsbanker, ägarsfärer eller andra partsintressen, vilket säkerställer kundens intressen.
Verksamhet
Carnegies verksamhet omfattar följande områden: Securities vänder sig till institutionella kunder och erbjuder tjänster inom analys, mäkleri, sales trading, aktiemarknadsrelaterade transaktioner och equity finance. Investment Banking erbjuder kvalificerad rådgivning inom förvärv, samgåenden och avyttringar (M&A), aktiemarknadsrelaterade transaktioner och strukturerade finansiella produkter. Private Banking erbjuder en personligt anpassad finansiell rådgivning och förvaltning. Carnegie Fonder erbjuder ett brett utbud av aktivt förvaltade fonder, med tonvikt på svenska aktiefonder, tillväxtmarknadsfonder och räntefonder.
Marknad
Carnegies intäkter är starkt kopplade till utvecklingen på världens börser och det allmänna affärsklimatet. De nordiska börserna utvecklades starkt under året som en konsekvens av det förbättrade konjunkturläget och fortsatt återhämtning från finanskrisen. Trots den starka börsutvecklingen var den courtagedrivna omsättningen på börserna, den viktigaste parametern för lönsamheten inom värdepappershandel, relativt låg. Marknaden för företagstransaktioner stärktes något i relation till 2009. Likaså var marknaden för aktiemarknadstransaktioner något starkare, drivet av ett antal större börsnoteringar mot slutet av året. Marknaden för fonder och private banking har gynnats av högre
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 796 | 1 446 | 2742 |
| Resultat före skatt | 541 | 811 | 38 * |
| Balansomslutning | 15 078 | 13 997 | 14 517 |
| Eget kapital | 2 159 | 2 109 | 2 413 |
| Antal anställda medeltal | 682 | 659 | 815 |
aktivitet bland privatpersoner och stigande tillgångsvärden som konsekvens av den starka aktiemarknadsutvecklingen.
Händelser 2010
- • Carnegie förvärvade HQ Bank och HQ Fonder under september 2010.
- • Carnegie är genom förvärvet av HQ Bank den största oberoende aktören inom Private Banking i Sverige.
- • Carnegie har stärkt sin marknadsposition under året.
- Ökat antal företagsaffärer inom Investment Banking .
- Förbättrad ranking och ökade marknadsandelar inom Securities.
- Ökat antal diskretionära mandat inom Private Banking.
- • Stark finansiell ställning med ett eget kapital uppgående till 2,5 miljarder kronor och en kapitaltäckningsgrad i Carnegie Holding på 17,6 procent vid årsskiftet.
Framtidsutsikter
Carnegie har som ambition att vara den ledande finansiella rådgivaren på den nordiska marknaden, vilket innebär att Carnegie ska vara förstahandsvalet när företag, institutioner och privatpersoner söker rådgivning och förvaltning.
Under 2011 kommer stort fokus att läggas på att ta fram synergier från förvärven av HQ Bank och HQ Fonder, skapa det främsta private bankingerbjudandet på marknaden, fortsätta utveckla Carnegie Fonder och dra nytta av ett förbättrat affärsklimat inom värdepappershandel och företagsaffärer.
För ytterligare information
www.carnegie.se
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Altor | 43,9 |
| Bure Equity | 23,7 |
| Anställda | 22,5 |
| Investment AB Öresund | 9,9 |
*) Före kreditreserveringar.
Verkställande Direktör Philip Siberg
Bures engagemang i CMA
Bures ägarandel: 40,7 % Bokfört värde: 64 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1998 via Skanditek
Styrelseledamöter från Bure: Andreas Bladh och Fredrik Mattsson
Affärsidé
Att utveckla och marknadsföra mikrodialysprodukter och lösningar som bidrar till en högre livskvalitet.
Verksamhet
CMA Microdialysis utvecklar och marknadsför mikrodialysprodukter som används för forskning, inom intensivvården samt för forskning på nya läkemedel. Mikrodialys är en unik teknikplattform som möjliggör kontinuerlig mätning av livsavgörande kemiska substanser i blod och enskilda organ. Målsättningen är att skapa förutsättningar för livsavgörande nya behandlingsformer och utveckling av nya läkemedel. Bolaget är indelat i tre affärsområden som en funktion av bolagets tre olika marknadsområden: Medical utvecklar produkter för rutinanvändning inom intensivvården i syfte att möjliggöra kontinuerlig mätning av kemiska substanser såsom t ex blodsocker och därmed skapa bättre förutsättningar för optimerad vård av kritiskt sjuka patienter. Microdialysis utvecklar och marknadsför produkter ämnade för klinisk forskning på patienter i syfte att förbättra den framtida vården. Discovery utvecklar och marknadsför forskningsprodukter som används inom basforskning samt inom läkemedelsindustrin i syfte att accelerera framtagningen av nya läkemedel.
Marknad
Bolaget är marknadsledare inom sin nisch och bland kunderna finns många av de ledande universitets-sjukhusen och läkemedelsbolagen i Europa, USA och Asien. Forskning, utveckling och produktion sker i Solna och Lund. Produkterna säljs genom egen säljkår och distributörer i över 60 länder.
Händelser 2010
- • Under året inleddes en selektiv marknadsintroduktion av Eirus™, bolagets nya plattform för kontinuerlig blodsockermätning inom intensivvården. Systemet användes framgångsrikt i kliniska studier och på klinisk rutin på ett 100-tal patienter med mycket goda resultat som följd.
- • Minskad efterfrågan för bolagets forskningsprodukter, särskilt inom läkemedelssektorn. Under årets fjärde kvartal ökade dock efterfrågan igen markant.
- • Förvärv av DiLab, ett bolag baserat i Lund med världsledande produkter och lösning för s k Automated Blood Sampling. Verksamheten integrerades under året och påvisade en underliggande operativ lönsamhet, efter justering av integrationskostnader av engångskaraktär.
- • CMA genomförde Steg två i den tidigare kommunicerade riktade nyemissionen till Investor Growth Capital, vilket tillförde bolaget 13,8 MSEK.
Framtidsutsikter
Bolaget har under senare år bedrivit en intensiv satsning på forskning och utveckling inom affärsområdet Medical. Målsättningen är att utveckla nya monitoreringssystem för intensivvården baserat på bolagets teknologiplattform, med tonvikt på lösningar för kontinuerlig blodsockermätning. Denna marknad uppskattas kunna växa till över 10 Mdr SEK inom överskådlig tid. Bolaget avser att under 2011 fortsätta den selektiva introduktionen som påbörjades under 2010 i syfte att erbjuda intensivvården bättre förutsättningar för vården av kritiskt sjuka patienter.
För ytterligare information
www.microdialysis.se
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 53 | 57 | 57 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -26 | -23 | -7 |
| Resultat före skatt | -27 | -29 | -8 |
| Balansomslutning | 58 | 66 | 86 |
| Eget kapital | 40 | 52 | 76 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -3 | 7 | 19 |
| Kassflöde från löpande verksamhet | -18 | -22 | -11 |
| Antal anställda medeltal | 63 | 63 | 56 |
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Bure Equity | 40,7 |
| Investor Growth Capital | 36,4 |
| U Ungerstedt | 4,9 |
| Fam Björkman | 4,8 |
| Övriga | 13,2 |
Verkställande Direktör Harald Lundén
Bures engagemang i H. Lundén Holding
Bures ägarandel: 19,9 % Bokfört värde: 0 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1998 via Skanditek Styrelseledamot från Bure: Björn Björnsson
Affärsidé
Kapitalförvaltning med fokus på absolut avkastning.
Verksamhet
H. Lundén Holding AB bedriver i huvudsak verksamhet i H. Lundén Kapitalförvaltning AB som förvaltar hedgefonden Eikos med mål att ge en god absolut avkastning under olika marknadsförhållanden. Fonden Eikos är en specialfond enligt Lagen (2004:46) om investeringsfonder och vänder sig främst till långsiktiga investerare. Kundbasen utgörs av svenska, men även utländska, institutioner och privata investerare. Antalet andelsägare uppgick vid periodens slut till 206. Bolagets investeringsbeslut grundar sig på fundamental företagsanalys. Detta innebär att större vikt läggs vid val av individuella aktier än vid val av länder eller branscher. Bolagets aktiva förvaltnings- och analysmetod karaktäriseras bl a av många företagsbesök. Investeringsbeslut tas då bedömd förväntad avkastning på en placering signifikant överstiger risken på densamma. H. Lundén Kapitalförvaltning AB:s organisation utgörs av portföljförvaltaren Harald Lundén, tre analytiker, två administrativt ansvariga samt en deltidsanställd trader. Bolaget har även ägande i den turkiska mäklarfirman Sardis Securities.
Händelser 2010
Eikos andelsvärde efter avgifter ökade med 9,1 procent under 2010 och volatiliteten i fondens värdeutveckling har varit fortsatt låg. Under året visade fonden positiv avkastning under 8 av årets 12 månader. Mars var fondens bästa månad med en uppgång på 3,5 procent och maj var fondens sämsta månad med en nedgång på 2,5 procent. Per den sista december var fondens fem största innehav Lundbeck, SAAB, Holmen, Loomis och Securitas. Sedan starten den 1 januari 2000 har värdet på andelarna i fonden Eikos stigit med 165,0 procent, vilket innebär 9,3 procent per år. Fondens förvaltade kapital uppgick vid årsskiftet till 1,7 Mdr SEK. Fonden, som har varit stängd sedan början av 2007, öppnades åter för nyteckning av andelar per den 1 januari 2011.
- • Nettoomsättningen minskade med 15 procent till 17 MSEK (20).
- • EBIT-resultatet uppgick till 6 MSEK (10).
- • Operativt kassaflöde uppgick till -4 MSEK (8).
- • Eikos andelsvärde ökade med 9,1 procent (5,4).
- • Förvaltat kapital i fonden Eikos uppgick till 1,7 Mdr SEK (2,0).
Framtidsutsikter
H. Lundén Holding AB:s och H. Lundén Kapitalförvaltning AB:s art och inriktning gör att någon meningsfull prognos ej kan lämnas.
För ytterligare information
www.hlunden.se
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 | 20 | 32 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 6 | 10 | 19 |
| Resultat före skatt | 6 | 24 | 20 |
| Eget kapital | 197 | 208 | 206 |
| Antal anställda medeltal | 6 | 6 | 6 |
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Harald Lundén | 60,2 |
| Bure Equity | 19,9 |
| Holbein holdings | 19,9 |
Verkställande Direktör Christoffer Folkebo
Bures engagemang i Max Matthiessen
Bures ägarandel: 17,5 % via MM Holding AB Bokfört värde: 30 MSEK Förvärvstidpunkt: År 2009 Styrelseledamöter från Bure: Björn Björnsson och Henrik Blomquist, suppleant
Affärsidé
Max Matthiessen ska tillhandahålla kvalificerad information och rådgivning kring personrelaterade försäkringar och trygghetssparande. Detta till svenska arbetsgivare och deras medarbetare. Arbetsgivaren får därmed ut det mesta möjliga av sin investering i medarbetarnas personförsäkringar samtidigt som individen får en kundspecifik och individuell finansiell lösning.
Verksamhet
Max Matthiessen grundades 1889 och är en ledande finansiell rådgivare till svenska företag och deras anställda inom personförsäkring och trygghetssparande. Max Matthiessens kunder utgörs av ca 12 000 företag och ca 150 000 individer. Bolaget har idag ca 400 anställda och kontor i 24 städer över hela Sverige.
Marknad
Ett ökat behov av rådgivning och en gynnsam ekonomisk utveckling har bidragit till ett positivt 2010. Behovet av rådgivning till individ och företag förväntas vara fortsatt stort. Den pågående konsolideringen i branschen förväntas fortsätta.
Händelser 2010
- • Max Matthiessens omsättning för verksamhetsåret 2010 ökade med 19 procent jämfört med 2009.
- • Svenskt Kvalitetsindex fastslog att Max Matthiessen åter har pensionsbranschens nöjdaste kunder och dessutom bäst lever upp till kundernas förväntningar.
- • Max Matthiessen fick ta emot pris både som Årets försäkringsförmedlarbolag och för Årets innovation i försäkringsbranschen vid Insurance Awards.
- • En ny uppgraderad version av Max Matthiessens kund- och försäkringssystem PML utvecklades och testades inför lanseringen i början av 2011.
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 696 | 584 | 605 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 187 | 45 | 74 |
| Resultat före skatt | 185 | 43 | 84 |
| Balansomslutning | 601 | 602 | 604 |
| Eget kapital | 226 | 149 | 360 |
| Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) | 109 | 7 | 286 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 205 | 118 | 74 |
| Antal anställda medeltal | 360 | 332 | 330 |
- • Ett nytt kontor etablerades i Ängelholm.
- • Max Matthiessens värdepappersbolag har förstärkt kompetensen i styrelsen samt utökat förvaltningsområdet med nya förvaltare, samtidigt som flertalet befintliga kundteam förstärktes.
- • En uppgraderad version av tjänstepensionskonceptet Maxplan lanserades med förbättrade villkor och nya lösningar för ägarledda företag.
- • Ett samarbete inleddes med Ikano som blir försäkringsgivare i tjänstepensionskonceptet Maxplan Hälsa.
- • Nya rådgivningserbjudanden till både befintliga och nya kundkategorier utvecklades, bland annat för den så kallade kryssvalsmarknaden, och kommer att introduceras fullt ut under 2011.
Framtidsutsikter
Fokus inför 2011 är att i linje med Max Matthiessens långsiktiga strategi fortsätta utvecklingen av Max Matthiessens kund- och försäkringssystem, lansera ett breddat rådgivningserbjudande för företag och individer samt att utöka värdepappersbolagets tjänster och produkter. Fortsatt stabil tillväxt och lönsamhet nås genom ökat fokus på försäljning och effektivitetsförbättrande åtgärder.
För ytterligare information
www.maxm.se
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Anställda | 50,0 |
| Altor | 32,5 |
| Bure Equity | 17,5 |
Verkställande Direktör Ola Strömberg
Bures engagemang i Mercuri International
Bures ägarandel: 100 % Bokfört värde: 200 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1997 Styrelseledamot från Bure: Fredrik Mattsson
Affärsidé
Mercuri International hjälper sina kunder att uppnå affärsresultat över hela världen. Vi använder vår industriella kompetens och expertis för att implementera praktiska och mätbara lösningar i konkurrensutsatta säljsituationer.
"Taking sales to a higher level"
Verksamhet
Mercuri International etablerades för över 50 år sedan och är ledande på att hjälpa företag att växa organiskt genom förbättrad försäljningseffektivitet. Företaget finns representerat i ett 40-tal länder i alla världsdelar genom helägda dotterbolag och franchisebolag. Koncernen har ca 420 anställda. Mercuri erbjuder företagsanpassade utvecklingsprogram, öppna kurser, analysverktyg, e-learning och simuleringsverktyg inom försäljning och verksamhetsutveckling.
Marknad
Mercuri International har en marknadsledande ställning i en majoritet av de marknader vi verkar i, och är dessutom ett av få internationella bolag som kan leverera tjänster på global basis inom försäljningsutveckling. Under 2010 har marknaden generellt stabiliserats även om det fortfarande finns orosmoment inom vissa segment och geografiska områden.
Marknaden bedöms att utvecklas försiktigt positivt under 2011 baserat på den aktivitetsökning vi noterat hos större globala kunder under andra halvåret 2010, vilket resulterat i en ökning av antalet internationella förfrågningar och order.
Händelser 2010
• Nettoomsättningen för helåret minskade med 9 procent till 558 MSEK (615). Minskningen är relaterad till den försvagade Eurokursen och avvecklade marknader.
| 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|
| 558 | 615 | 784 |
| -17 | -94 | 6 |
| -19 | -102 | 6 |
| 475 | 523 | 690 |
| 186 | 216 | 334 |
| -83 | -96 | -14 |
| -7 | -74 | -5 |
| 433 | 537 | 626 |
- • EBIT-resultatet för helåret uppgick till -17 MSEK (-94). Före jämförelsestörande poster uppvisade bolaget ett positivt resultat om 1 MSEK (-53).
- • Under sista kvartalet genomfördes ett omfattande åtgärdsprogram i den svenska verksamheten för att ytterligare effektivisera försäljningsprocesserna och administrationen.
- • Marginalen före jämförelsestörande poster har under året förstärkts till 0,2 procent (-8,6), och den effektiviteten har ökat genom att föregående års åtgärdsprogram har realiserats fullt ut.
- • Ola Strömberg tillträdde som VD för koncernen i november 2010.
Framtidsutsikter
Genom den starka position vi har både lokalt och globalt ser vi med tillförsikt på en positiv utveckling avseende våra möjligheter att öka vår andel av internationella affärer. Vidare kommer fokus till stor del att läggas på lönsam tillväxt på de marknader där vi redan har etablerad verksamhet för att nå en djupare penetration inom dessa marknader.
Vårt unika utbud av produkter och tjänster kommer att förstärkas genom dedikerat fokus på tjänsteutveckling inom framförallt "blended learning", vilket involverar virtuell kompetensutbildning, affärssimulering och andra typer av icke-konsultberoende tjänster.
Som ett led i vår inriktning att vara en ledande global aktör förvärvades affärssimuleringsföretaget Celemi och vi kommer tack vare det välutvecklade distributionsnätverket inom Celemi att kunna öka vår marknadspenetration globalt.
För ytterligare information
www.mercuri.se
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Bure Equity | 100 |
Verkställande Direktör Ola Dolck
Bures engagemang i SRC
Bures ägarandel: 95,5 % Bokfört värde: 5 MSEK Förvärvstidpunkt: År 1999 Styrelseledamot från Bure: Henrik Blomquist, ordförande
Affärsidé
Med unik retailkompetens skapar SRC kreativa och lönsamma koncept för handel och leverantörer.
Verksamhet
SRC – AB Scandinavian Retail Center – är en retailbyrå som sedan 1981 skapar koncept och kommunikation åt detaljhandelns kedjor och leverantörer. Vi arbetar inom tre områden – Retail Research, Retail Consulting och Retail Communication – alltid med utgångspunkt från detaljhandelstrender och konsumentbeteende. Med vår samlade erfarenhet och förståelse för varje unik köpprocess hjälper vi våra kunder att bygga starka varumärken och öka lönsamheten. På vårt kontor i Helsingborg finns ett 20-tal personer som alla brinner för att skapa köplust i butiken. Exempel på uppdragsgivare: Svenska Spel, Abba Seafood, Thule, Colorama, Husqvarna, Procordia Food, Dole, Pågen och Campbell's.
Marknad
SRC:s uppdragsgivare är detaljhandelskedjor och leverantörer till detaljhandeln. Detaljhandelskedjorna är alltid i behov av att öka försäljningen genom rekrytering av fler kunder till kedjan, optimera butiken, förbättra relationen till kunderna samt öka snittköpet. Leverantören efterfrågar bra partnerskap med kedjan/butiken och att nå fram med sitt varumärke via detaljhandeln till slutkonsument.
Händelser 2010
- • Resultatet före skatt (EBIT) ökade till 1,0 MSEK (0,5).
- • Nya kunder är bl a Husqvarna, Colorama, Pågen, Hammarplast och Tidsam.
- • Ny grafisk profil för bolaget är implementerad och ny hemsida lanserad.
Framtidsutsikter
SRC är ett väl positionerat företag och har agerat på marknaden som detaljhandelskonsult och säljfokuserad reklambyrå i 30 år. En helt ny grafisk profil och ett uppdaterat, tidsenligt erbjudande kommer att förbättra bolagets exponering. I fokus framöver finns ambitioner att fördjupa samarbetet med befintliga kunder och samtidigt en offensiv bearbetning av nya kunder. Förbättrad lönsamhet ska eftersträvas genom utveckling av bolagets strukturkapital.
För ytterligare information
www.scandinavianretailcenter.com
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 | 32 | 37 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 | 1 | 1 |
| Resultat före skatt | 1 | 1 | 1 |
| Balansomslutning | 14 | 17 | 16 |
| Eget kapital | 4 | 7 | 7 |
| Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) | 4 | 8 | 6 |
| Kassflöde från löpande verksamhet | 1 | 1 | 1 |
| Antal anställda medeltal | 20 | 23 | 26 |
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Bure Equity | 95,5 |
| Anställda | 4,5 |
Verkställande Direktör Henric Larsson
Bures engagemang i The Chimney Pot
Bures ägarandel: 48,6 % Bokfört värde: 33 MSEK Förvärvstidpunkt: 1999 via Skanditek
Styrelseledamöter från Bure: Patrik Tigerschiöld, ordförande och Henrik Blomquist
Affärsidé
The Chimney Pot vill kunna förverkliga kundernas idéer inom rörlig bild och ljud genom att erbjuda helhetslösningar med marknadsledande teknik, personal och service.
Verksamhet
The Chimney Pot är ett tjänstebolag som med kompetent personal och avancerad teknik erbjuder regissörer och producenter bearbetning av både bild och ljud med hög kvalité. The Chimney Pot erbjuder en mängd olika tjänster, bl a produktion av specialeffekter, färgsättning, bild/ljud redigering, 2D/ 3D animation samt annan rörlig grafisk design.
Verksamheten är indelad i tre affärsområden; reklamfilm, långfilm och TV-redigering. Bolaget bedriver verksamhet i Sverige, Polen, Ukraina, Tyskland och Dubai.
Marknad
Aktiviteten på vår marknad har varit fortsatt hög under 2010. Mediaspenderingen växte kraftigt under året och därmed också vår marknad. Vi såg en ökad efterfrågan av större leverantörer, likt The Chimney Pot som erbjuder ett komplett utbud av tjänster. Ett bevis på det är att The Chimney Pot under året lyckades vinna en upphandling med Svenska Spel.
Händelser 2010
- • Verksamheten visade under 2010 en omsättningstillväxt på 14 procent och en rörelsemarginal på 17 procent.
- • Den svenska delen av verksamheten har under 2010 utvidgats med ett nytt affärsområde TV-redigering.
- • Under året öppnade The Chimney Pot ett kontor i Berlin i samarbete med den tyska partnern Acht.
- • The Chimney Pot Sverige har stärkt sin tekniska kapacitet och kompetens genom att köpa verksamheten i bransch kollegan Second Unit.
Framtidsutsikter
Under 2011 hoppas vi kunna öka andelen långsiktiga kontrakt med våra kunder och bibehålla en hög lönsamhet med hjälp av fokus på kvalitet och kundservice. Vi kommer känna av konkurrens från nystartade mindre bolag då utrustningen ständigt blir billigare men att det troligtvis kommer kompenseras av att den totala marknaden växer.
För ytterligare information:
www.chimney.se
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 137 | 120 | 129 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 15 | 3 | -3 |
| Resultat före skatt | 10 | -4 | -8 |
| Balansomslutning | 95 | 82 | 91 |
| Eget kapital | 23 | 16 | 20 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | -25 | -27 | -21 |
| Kassflöde från löpande verksamhet | 7 | 10 | -6 |
| Antal anställda medeltal | 112 | 109 | 116 |
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Bure Equity | 48,6 |
| Dag Tigerschiöld | 26,6 |
| Henric Larsson | 9,0 |
| Övriga Aktieägare | 15,8 |
Verkställande Direktör Anne Lindblad Danielson
Bures engagemang i Theducation
Bures ägarandel: 74,3 %
Bokfört värde: 16 MSEK
Förvärvstidpunkt: År 2000 via Skanditek
Styrelseledamöter från Bure: Henrik Blomquist, ordförande
Affärsidé
Theducation är en utbildningsanordnare inom den offentligt finansierade utbildningssektorn. Bolaget skall vara en bred, långsiktig och trovärdig aktör inom utbildning och skola med stöd av modern teknik och forskning kring lärandets villkor.
Verksamhet
Koncernen består idag av ett flertal bolag verksamma inom fyra verksamhetsområden. Sedan 2001 har företaget verkat främst inom verksamhetsområdet gymnasium samt vuxenutbildning. Under året förvärvades en yrkeshögskola, Sälj- och Marknadshögskolan i Sverige AB, och verksamhetsområdet Yrkeshögskola bildades. Ett ökat fokus lades på arbetsmarknadsutbildningar efter det att sektorn tydligare orienterat sig mot centrala upphandlingar. Verksamhetsområdet arbetsmarknad etablerades därför under det gångna året.
Inom affärsområdet gymnasium finns idag sju teoretiska skolor under namnet KLARA Gymnasium. Flertalet har under året upplevt en ökad attraktivitet och ett förbättrat söktryck, främst på grund av ett ökat programutbud inom naturvetenskap och teknik. Sammantaget var det ett ökat antal elever som började på KLARA Gymnasium under året. Inom gymnasium finns även Stockholms Internationella Restaurangskola som har en tydlig och stark position för den som söker en internationell yrkesroll inom restaurangbranschen.
Verksamhetsområdet vuxenutbildning har 2010 haft en god tillväxt med en omsättningsökning om 36 procent. Ett stort antal nya avtal har träffats samtidigt som volymen på etablerade orter har ökat och lönsamheten förbättrats. Lönsamheten på nya etableringar hämmas fortfarande av höga etableringskostnader.
| Nyckeltal MSEK | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 216 | 182 | 152 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 5 | 3 | -5 |
| Resultat före skatt | 4 | 1 | -7 |
| Balansomslutning | 83 | 71 | 65 |
| Eget kapital | 8 | 2 | 0 |
| Nettolåneskuld (-)/ fordran (+) | -27 | -17 | -25 |
| Kassflöde från löpande verksamhet | 8 | 12 | 2 |
| Antal anställda medeltal | 240 | 231 | 186 |
Inom det nyetablerade verksamhetsområdet arbetsmarknad har ett flertal anbud vunnits under året. Det största vunna anbudet, det s k Job/Uga projektet, företagets största någonsin, skulle ha inneburit en mycket stor omsättningsökning. Konkurrerande anbudsgivare överklagade dock tilldelningen, vilket gjorde att anbudet var tvunget att återkallas för att göras om på nytt under 2011. Bolagets kostnader för den återkallade anbudsprocessen uppgick till ca 1,5 MSEK, vilket belastar årets resultat.
Marknad
Stora omsvängningar inom elevkullarna kan innebära en delvis långsammare tillväxttakt för fristående alternativ inom vissa segment och en ökad tillväxt inom andra. Utbildning inom offentlig sektor som präglas av hög kvalitet ger fortsatt mycket goda möjligheter för ökad tillväxt.
Händelser 2010
- • Sälj- och Marknadshögskolan i Sverige AB förvärvades.
- • Affärsområde vuxenutbildning ökade omsättningen med 36 procent.
- • Kvalitetsmätning ger oss fortsatt högsta värdering.
- • Fyra nya tillstånd att starta grundskola erhölls.
- • Koncernens EBITDA ökade med 23 procent från 10,5 MSEK till 13,0 MSEK.
Framtidsutsikter
Kundens kunskap om olika alternativ ökar och förutsättningarna att finna den bästa utbildningsanordnaren där såväl kvalitet som individ står i fokus ökar. För trovärdiga och seriösa utbildningsaktörer kommer därför en bättre insyn och kvalitetsgranskning ge förutsättningar för fortsatt tillväxt.
För ytterligare information
www.theducation.com
| Största aktieägare | Andel % |
|---|---|
| Bure Equity | 74,3 |
| Anne Lindblad Danielson | 11,5 |
| Johan Wevel | 6,1 |
| Övriga Aktieägare | 8,1 |
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören i Bure Equity AB (publ), org. nr. 556454-8781, med säte i Stockholm, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2010.
Verksamhet och inriktning
Bure Equity AB är ett investeringsbolag vars affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna i Bure får god avkastning på sitt förvaltade kapital genom tillgång till en portfölj av professionellt förvaltade bolag.
Moderbolagets resultat och ställning Resultat för helåret
Årets resultat för moderbolaget uppgick till 197 MSEK (-140) varav exitresultat om 226 MSEK (22). Nedskrivningar har påverkat resultatet med -46 MSEK (-185) samt reverseringar av nedskrivningar med 29 MSEK (0). Nettoeffekten på -17 MSEK avser SRC -7 MSEK, PartnerTech -14 MSEK, Mercuri -25 MSEK , Max Matthiessen 26 MSEK samt Celemi 3 MSEK.
Förvaltningskostnaderna uppgick till 37 MSEK (37). Kostnader för bonus ingår med 4 MSEK (1).
Moderbolagets finansnetto uppgick till 15 MSEK (51).
Finansiell ställning
Moderbolagets eget kapital uppgick vid periodens utgång till 2 330 MSEK (1 296) och soliditeten till 95 procent (80). Moderbolaget hade vid utgången av perioden likvida medel och kortfristiga placeringar på 705 MSEK (633). Moderbolagets redovisade nettolånefordran uppgick till 762 MSEK (663), vilket påverkat finansnettot positivt. Nettolånefordrans fördelning framgår av tabellen nedan.
Sammansättning av nettolånefordran
| Nettolånefordran/ skuld MSEK |
31 dec 2010 |
31 dec 2009 |
|---|---|---|
| Räntebärande tillgångar | ||
| Fordringar på dotterbolagen | 79 | 39 |
| Andra räntebärande fordringar | 66 | 79 |
| Likvida medel | 705 | 633 |
| 850 | 751 | |
| Räntebärande skulder | ||
| Skulder till dotterbolagen | 88 | 88 |
| 88 | 88 | |
| Nettolånefordran | 762 | 663 |
Placering av likviditet
Bure kan normalt placera överskottslikviditet i räntebärande placeringar med en säkerhet hos motpart i form av svenska staten, svensk bank eller svenskt bolåneinstitut. Därutöver kan ett av Bures styrelse utsett placeringsråd besluta om vissa alternativa placeringar. Per den 31 december 2010 var 608 MSEK placerade på bankkonto och 97 MSEK placerade i olika fonder.
Investeringar Carnegie Asset Management
Carnegie Holding avyttrade i december 2009 sin verksamhet inom kapitalförvaltning genom att sälja verksamheten till ett nytt holdingbolag (CAM Group Holding) med Altor och Bure som huvudägare. Avyttringen skedde vid årsskiftet och omfattade kapitalförvaltningsbolaget Carnegie Asset Management A/S. Avyttringen medförde att CAM Group Holding kapitaliserades under 2010, Bures andel uppgick till 94 MSEK.
Micronic Mydata
I juni slutfördes nyemissionen i Micronic Mydata där Bure tecknade sin andel, 93 MSEK . Bures ägarandel blev oförändrad, 38 procent.
Carnegie Holding
Bure betalade under maj månad den fördröjda basköpeskillingen för Carnegie, 184 MSEK, motsvarande Bures andel före ägarspridning, 35 procent. Som en del av den fördröjda basköpeskillingen låg ett villkorat aktieägartillskott till Carnegie Holding på samma belopp. I och med betalningen till Riksgälden återbetalades aktieägartillskottet till Bure. Således påverkade inte transaktionen Bures likviditet.
I september förvärvade Carnegie Investment Bank samtliga utestående aktier (stam- och preferensaktier) i HQ Bank för 268 MSEK, vilket motsvarade beloppet på HQ Banks utestående personalkonvertibler. Ersättningen utgjordes av en revers till HQ AB, som pantsätts till förmån för innehavarna av personalkonvertibler.
Carnegie Holding förvärvade även samtliga utestående aktier i HQ Fonder av Öresund. Ersättningen uppgick till totalt 872 MSEK och utgjordes dels av konvertibla preferensaktier i Carnegie Holding med rätt till konvertering till aktier motsvarande 9,9 procent av samtliga aktier efter konvertering, dels av ett konvertibelt förlagslån om 410 MSEK.
I och med transaktionerna minskade Bures ägarandel i Carnegie Holding från 26,3 procent till 23,7 procent.
Avyttringar – exits AcadeMedia
I juni avyttrade Bure samtliga aktier i AcadeMedia till Providence Education International för 190 SEK per aktie. Bures ägarandel var 13,6 procent och den totala köpeskillingen uppgick till 311 MSEK .
Energo
I december avyttrade Bure sitt innehav om 94,5 procent av aktierna i Energo till ÅF AB (publ) för 226 MSEK . Transaktionen godkändes av Konkurrensverket den 22 december. Realisationsvinst i Moderbolaget uppgick till 122 MSEK och i koncernen till 123 MSEK.
Ägarspridning Carnegie Asset Management
I december slutfördes ägarspridningen i Carnegie Asset Management (CAM). Bure och Altor har sålt 20 procent av sina aktier i CAM till 85 st anställda. Transaktionen tillförde Bure ca 14 MSEK i likvida medel och gjordes till bokförda värden och medför ingen resultateffekt i moderbolaget. Bures investerade kapital i CAM, efter ägarspridningen till personalen, uppgår till 80 MSEK. Bures ägarandel uppgår till 28 procent efter transaktionen.
Valot
Valot sålde under året aktieinnehavet i Industrivärden. Transaktionen medför ingen resultateffekt i koncernen.
Redovisat eget kapital per aktie
Vid årets utgång uppgick moderbolagets eget kapital till 25,99 SEK per aktie jämfört med 25,75 SEK per aktie vid utgången av 2009.
Samgående mellan Bure Equity AB och Skanditek Industriförvaltning AB (org nr 556235-4141)
Bure och Skanditek beslutade i december 2009 på extra bolagsstämmor i respektive bolag om ett samgående. I januari 2010 slutfördes samgåendet via en fusion där Bure absorberade Skanditek. Fusionen har redovisats enligt förvärvsmetoden per 28 januari 2010. Köpeskillingen till Skanditeks aktieägare utgick i form av ett fusionsvederlag som bestod av värdet av nyemitterade Bure aktier. För varje aktie i Skanditek erhöll Skanditeks aktieägare 0,75 aktier i Bure. Skanditek ägde ca 20 procent av Bure innan fusionen vilket innebar att Bure förvärvade aktier i sig själv. Dessa aktier makulerades i januari 2010 och betraktas i redovisningen som återköpta aktier och redovisas direkt mot eget kapital. Det verkliga värdet på dessa aktier uppgick per den 28 januari 2010 till 264,3 MSEK.
Innan fusionen gjordes en extra kontantutdelning till Bures aktieägare om 9,50 SEK per aktie motsvarande 478 MSEK . Skanditeks andel av utdelningen uppgick till 92 MSEK .
Redovisat resultat i Skanditek koncernen per den 28 januari 2010 uppgick till -69,5 MSEK. Moderbolaget Skanditek Industriförvaltning AB:s resultat uppgick till 90,4 MSEK per den 28 januari 2010.
För ytterligare information kring fusionen se not 14 "Företagsförvärv och avyttringar".
Koncernens resultat och ställning Resultat för helåret
Koncernens rörelseresultat uppgick för helåret till 444 MSEK (4). I detta ingår exitresultat med 104 MSEK (-63) hänförligt till försäljningen av AcadeMedia. Resultatet har belastats med nedskrivningar i portföljbolag på -11 MSEK (0) varav -8 MSEK hänförliga till PartnerTech samt -3 MSEK hänförliga till dotterbolaget SRC.
Av rörelseresultatet utgör resultat från befintliga dotterbolag -7 MSEK (-73). Resultatandelar från intressebolag uppgick till 160 MSEK(227). Av resultatandelar från intressebolag är 119 MSEK hänförliga till Carnegie Holding, 16 MSEK Carnegie Asset Management (CAM Holding), 16 MSEK till Max Matthiessen, 14 MSEK till Micronic Mydata, -8 MSEK till PartnerTech. Nettoresultat för övriga intressebolag uppgick till 3 MSEK.
Resultatandelen för Carnegie Holding är påverkad positivt av resultateffekten i samband med förvärvet av HQ Bank. I resultatandelen för fjolåret är beloppet till stora delar hänförlig till den fördelaktiga effekt som uppstod vid förvärvet av Carnegie Investment Bank.
Koncernresultatet har även påverkats positivt med 235 MSEK som effekt av fördelaktigt förvärv hänförligt till fusionen mellan Bure och Skanditek. Resterande resultat utgörs av moderbolagets förvaltningskostnader och koncernjusteringar.
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till 450 MSEK (13). Resultatet efter skatt för kvarvarande verksamheter uppgick till 435 MSEK (12).
Årets resultat inklusive avvecklade verksamheter uppgick till 571 MSEK (46). I resultatet för avvecklad verksamhet ingår exitvinst hänförligt till försäljningen av dotterbolaget Energo på 123 MSEK.
Finansiell ställning
Eget kapital för koncernen uppgick vid periodens utgång till 2 621 MSEK (1 497) och soliditeten till 88 procent (70). Koncernen hade vid utgången av perioden en redovisad nettolånefordran på 730 MSEK (607), vilken bestod av räntebärande tillgångar på 841 MSEK (794) och räntebärande skulder på 111 MSEK (187).
Bures förlustavdrag
Burekoncernen innehade förlustavdrag vid ingången av 2010 uppgående till ca 640 MSEK varav 425 MSEK avser moderbolaget. Fusionen innebar att förlustavdrag på ca 110 MSEK tillfördes moderbolaget. Förlustavdragen i moderbolaget är spärrade till och med utgången av år 2015 med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek. Dotterbolagens förlustavdrag kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag.
Uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdrag i koncernen har värderats till 26 MSEK vilket motsvarar 99 MSEK av de totala förlustavdragen i koncernen.
Koncernens verksamhet inom forskning och utveckling
Koncernen bedriver för närvarande ingen verksamhet inom forskning och utveckling. Inga kostnader har belastat resultatet under året (0 SEK).
Miljöpåverkan
Moderbolaget bedriver inte någon verksamhet som kräver tillstånd enligt miljöbalken.
Personal och löner
Uppgifter om medelantal anställda, löner och ledande befattningshavares förmåner framgår av not 34 –36.
Styrelsen och dess arbetsordning
Bures styrelse har under året bestått av fem ledamöter. Styrelsens sammansättning och uppgifter om styrelseledamöterna och verkställande direktören presenteras i bolagsstyrningsrapporten för 2010. Niklas Larsson från Wistrands advokatbyrå har fullgjort styrelsens sekreterarfunktion under året. Styrelsens arbete regleras enligt en arbetsordning, vilken senast fastställdes vid styrelsens konstituerande sammanträde den 28 april 2010. Styrelsens arbete följer en årlig plan med fasta beslutspunkter, som fastställs i anslutning till konstituerande styrelsemöte. Styrelsen sammanträder normalt sex gånger per år samt därutöver vid behov. Under det gångna verksamhetsåret hade styrelsen 10 möten, 7 ordinarie möten och 3 extra möten, varav 3 per capsulam. Styrelsen har varit beslutsför vid samtliga möten.
Styrelsens arbetsordning innehåller bland annat uppgifter om ansvarsfördelningen mellan styrelsen, ordföranden, verkställande direktören och styrelsens utskott. Arbetsordningen innebär i korthet att styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning av bolagets angelägenheter. Styrelsen kontrollerar fortlöpande bolagets och koncernens ekonomiska situation, så att styrelsen kan fullgöra den uppföljningsskyldighet som följer av lag, Regelverk för emittenter och god styrelsesed. Enligt arbetsordningen skall styrelsen ta beslut i frågor som ej ingår i den löpande förvaltningen eller är av stor betydelse, såsom väsentliga finansiella åtaganden och avtal samt betydande förändringar av organisationen. Bures styrelse fastställer och dokumenterar årligen bolagets mål och strategier. Årligen behandlas dessutom marknadsfrågor, strategifrågor och budget. Styrelsen fastställer bolagets finanspolicy, attesträtt och beslutsordning. Styrelsen har upprättat särskild instruktion om ansvar och befogenheter för VD i Bure. Vidare har styrelsen upprättat särskilda rapportinstruktioner till ledningen.
Bolagets revisorer deltar två gånger per år vid styrelsemöten för att lämna en redogörelse från årets revision samt ge sin syn på bolagets interna kontrollsystem. Revisorerna rapporterar sina iakttagelser från årets granskning direkt till styrelsen. En gång per år träffar revisorn styrelsen utan närvaro från någon i bolagsledningen.
På årsstämman 28 april 2010 bestämdes styrelsearvode i Bure Equity AB till 1 260 000 SEK, varav styrelsens ordförande erhåller 500 000 SEK.
Utskottsarbete
I styrelsens arbetsordning ingår instruktioner för ersättningsutskott respektive revisionsutskott. Såväl ersättningsutskottets arbete som revisionsutskottets arbete fullgörs av hela styrelsen. Ersättningsutskottet skall bereda frågor om ersättning i form av lön, pensioner och bonus eller andra anställningsvillkor för VD och personal som rapporterar direkt till VD. Beslut om principer för ersättningar till VD och bolagsledningen kommer i sedvanlig ordning att föreläggas årsstämman 2011 för beslut. Revisionsutskottet har till ansvar att löpande under året bereda ärenden för styrelsens räkning som rör frågor om revision, intern kontroll och genomgång av bokslut och delårsrapporter.
Valberedning
I bolagsordningen finns bestämmelser avseende val av styrelseledamöter. En valberedning har tillsatts enligt den instruktion som fastställdes av Bures årsstämma 2008. För mer information om valberedningens arbete se sidan 64.
Kapitalutskiftning
I januari 2010 skedde en engångsutdelning om 9,50 SEK per aktie motsvarande 478 MSEK villkorad av fusionen mellan Bure Equity och Skanditek Industriförvaltning.
Total kapitalutskiftning under 2009, MSEK
| Frivilligt inlösenprogram, genomfört januari 2009 utifrån beslut extra stämma dec 2008 |
1 007 |
|---|---|
| Total utskiftning under 2009 | 1 007 |
| Kontant extra utdelning, utifrån beslut extra stämma dec 2009 |
478 |
| Ordinare utdelning utifrån beslut bolagstämma | 27 |
| 28 april 2010 | |
| Total utskiftning under 2010 | 505 |
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering. Under 2010 har Bure genomfört en extrautdelning om 478 MSEK samt genomfört investeringar i Carnegie Asset Management och Micronic Mydata med en negativ likviditetspåverkan om ca 187 MSEK. Avyttringar av dotterbolaget Energo och aktieinnehavet i AcadeMedia har haft en positiv likviditetspåverkan på ca 537 MSEK vilket har lett till att nettokassan ökat under året.
Likviditetsrisk är risken att koncernen inte kan finansiera lånebetalningar eller andra finansiella åtaganden i den takt de förfaller till betalning antingen med egna medel eller ny finansiering. Inga väsentliga förändringar av moderbolagets och koncernens risker och osäkerhetsfaktorer har skett under året.
Finansiell riskhantering
Burekoncernen är exponerad för ett antal olika finansiella risker – valutarisk, ränterisk och översiktlig likviditetsrisk inklusive kassaflödesrisk. Bure har ett antal grundläggande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moderbolaget, vilket innebär att moderbolaget i normalfallet inte har ansvar för portföljbolagens förpliktelser och att portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portföljbolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. Utförligare beskrivning av den finansiella riskhanteringen återfinns i not 23,
Finansiella instrument. Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och resultaträkning utsatt för omräkningsdifferenser vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper.
Känslighetsanalys
Burekoncernens resultat påverkas av en rad faktorer. Nedan redovisade faktorer skall endast ses som indikationer och inkluderar ej till någon del kompenserande åtgärder som kan vidtas vid en viss händelseutveckling. Bures känslighet för finansiella faktorer kan främst indelas i räntekänslighet och valutakänslighet. En procents förändring i räntan för koncernen bedöms i det korta perspektivet påverka koncernens resultat med ca +/- 9 MSEK på det redovisade resultatet och för moderbolaget +/- 5 MSEK. Valutakänsligheten gentemot olika valutor bedöms begränsad. Den viktigaste valutan, utöver den svenska kronan, är euron. En förändring i euron på 5 procent bedöms påverka resultatet med ca 1 MSEK. Resultatpåverkan av en förändring i Bures omsättning varierar beroende på vilket av bolagen som förändringen avser. I de flesta av bolagen är marginaleffekten av en omsättningsförändring i det korta perspektivet vanligen ganska hög (inte ovanligt med 50 procent) både vid en ökning och en minskning. Det beror självfallet på orsaken till omsättningsförändringen, exempelvis är det stor skillnad på en volymökningseffekt jämfört med en priseffekt.
Finansiella mål och strategi
Målet är att den potentiella värdetillväxten i varje enskild investering tydligt ska kunna bidra till den långsiktiga värdetillväxten av Bures börsvärde. Varje enskild investering ska ha en årlig avkastning (IRR) som överstiger 12 procent. Bures affärsidé är att förvärva, utveckla och avyttra rörelsedrivande verksamheter så att aktieägarna får avkastning på investerat kapital och att portföljbolagen kontinuerligt kan utveckla sina respektive affärer på ett framgångsrikt sätt. Moderbolaget ska i princip vara skuldfritt och portföljbolagen ska över tid ha en skuldsättning som är adekvat i förhållande till bedömd rörelserisk.
| Bures 10 största aktieägare per 31 dec 2010 | % |
|---|---|
| Dag Tigerschiöld | 10,3 |
| Nordea Investment funds | 9,9 |
| Patrik Tigerschiöld | 6,9 |
| Familjen Björkman | 6,2 |
| Catella | 5,5 |
| Avanza | 2,1 |
| Fjärde AP fonden | 1,8 |
| Länsförsäkringar | 1,5 |
| Folksam | 1,5 |
| Lannebo Fonder | 1,2 |
| Övriga | 53,1 |
| Summa | 100,0 |
Ägarförhållanden och Bureaktien
Bure är noterat på NASDAQ OMX Stockholm, under MidCapsegmentet. Bure hade vid årets utgång 22 998 aktieägare.
Det föreligger inga begränsningar i rätten att överlåta aktier enligt bolagsordningen och, såvitt styrelsen känner till, inte heller några väsentliga avtal som bolaget är part i och som får verkan eller ändras eller upphör att gälla om kontrollen över bolaget förändras som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
Aktiekapital och antal aktier
Bures aktiekapital uppgick den 31 december 2010 till 534,3 MSEK fördelat på 86 645 727 aktier, vilket motsvarar ett kvotvärde på ca 5,96 SEK. Det finns ett utestående teckningsoptionsprogram i Bure till anställda på totalt 260 000 teckningsoptioner. Programmet medför ingen utspädningseffekt på antalet aktier per den 31 december 2010.
Innehav av egna aktier
Inga återköp av egna aktier har skett under året. Bure hade inga aktier för egen räkning vid utgången av året.
Principer om ersättning och andra ersättningsvillkor för bolagsledningen
Styrelsen avser att föreslå Bures årsstämma att oförändrade principer för ersättningar och andra ersättningsvillkor för bolagsledningen ska fastställas. Principerna om ersättning fastställdes vid Bures årsstämma den 28 april 2010 och är som följer: Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning samt pension. Med andra ledande befattningshavare avses vice VD, ekonomichef och två investeringsansvariga.
Fördelning mellan grundlön och rörlig lön (bonus) skall stå i proportion till befattningshavares ansvar och befogenheter.
Den rörliga lönen är maximerad för verkställande direktören till maximalt 150 procent av årslönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga lönen maximerad till 25–120 procent av en årslön. Den rörliga lönen för verkställande direktören och andra ledande befattningshavare baseras på utfallet av tre kvantitativa parametrar, jämfört med fastställda mål.
En av de kvantitativa parametrarna är hänförliga till de onoterade portföljbolagens utveckling avseende rörelseresultat, en till de noterade portföljbolagens börskursutveckling och den tredje till Bure Equity ABs börskursutveckling.
Övriga ledande befattningshavare innehar även en diskretionär parameter där utfallet utvärderas mot individuellt uppsatta mål. Som en del i ett långsiktigt incitament föreslår styrelsen att de anställda erbjuds att använda maximalt hälften av utfallande rörlig lönedel efter skatt som premie i eventuellt kommande teckningsoptionsprogram. Alla pensionsförmåner är avgiftsbestämda. För ytterligare information se not 35, "Ersättningar till ledande befattningshavare".
Framtidsutsikter
I början av 2011 har vissa tecken på återhämtning i Europa och emerging markets noterats tack vare den globala konjunkturen. Dock finns risk för att en eventuell finansiell återstramning så småningom kan påverka tillväxten på marknaden. Fokus i portföljbolagen kommer att ligga på tillväxtfrämjande och lönsamhetsförbättrande åtgärder. Bure lämnar ingen prognos på framtida resultat med hänsyn tagen till Bures verksamhetskaraktär.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Mercuri International förvärvade 100 procent av Celemi, vilket tidigare ägdes till 30 procent av Bure. Affären finansierades av Bure med totalt 37 MSEK.
Bures innehav i Aptilo Networks på 9,9 procent avyttrades till norska Private Equity bolaget Norvestor V L.P. för totalt 9,2 MSEK.
Förslag till vinstdisposition
Bolagets årsredovisning kommer att framläggas för fastställande vid årsstämma den 28 april 2011. För årsstämman att ta ställning till står följande vinst enligt moderbolagets balansräkning:
| 1 796 021 034 SEK | |
|---|---|
| Årets resultat | 197 069 291 SEK |
| Balanserade vinstmedel | 1 598 951 743 SEK |
Styrelsen kommer att istället för utdelning föreslå årsstämman att besluta om ett frivilligt inlösenprogram om totalt ca 175 MSEK. Mer information om inlösenprogrammet kommer att bifogas i kallelsen till årsstämman.
Mandat för återköp och försäljning av egna aktier
Styrelsen innehar för närvarande mandat att förvärva egna aktier om maximalt 10 procent av utestående aktier i bolaget. Styrelsen kommer att föreslå årsstämman att ge styrelsen nytt mandat att intill tiden för årsstämman 2012 återköpa och försälja egna aktier om maximalt 10 procent av utestående aktier i bolaget.
Bolagsstyrningsrapport
Separat bolagsstyrningsrapport har upprättats och granskats av bolagets revisorer se sid 63 – 67.
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 15 mars 2011
Björn Björnsson, ordförande Håkan Larsson Carl Björkman
Eva Gidlöf Mathias Uhlén Patrik Tigerschiöld, Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 16 mars 2011 Ernst & Young AB
Staffan Landén Auktoriserad revisor
Rapport över totalresultat, koncernen
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | Not | 2010 | 2009 |
| Rörelsens intäkter | |||
| Intäkter | 2 | 818,9 | 660,8 |
| Exitvinster | 3 | 104,3 | 0,1 |
| Övriga rörelseintäkter | 13,3 | 19,8 | |
| Resultatandelar i intresseföretag | 4 | 159,5 | 227,2 |
| Effekt från fördelaktiga förvärv | 235,3 | – | |
| Summa rörelsens intäkter | 1 331,2 | 907,9 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Övriga externa kostnader | 8, 9 | -305,8 | -236,9 |
| Personalkostnader | 34, 35 | -534,0 | -506,4 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5, 10, 11, 12, 13 | -36,1 | -72,0 |
| Övriga rörelsekostnader | -11,2 | -25,4 | |
| Exitförluster | 3 | – | -63,3 |
| Summa rörelsens kostnader | -887,1 | -904,0 | |
| Rörelseresultat | 444,1 | 3,9 | |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 21,8 | 19,3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | -15,5 | -9,9 |
| Resultat efter finansiella poster | 450,4 | 13,3 | |
| Skatt på årets resultat | 7 | -15,4 | - 1,1 |
| Resultat från kvarvarande verksamhet | 435,0 | 12,2 | |
| Resultat från avvecklad verksamhet | 26 | 136,4 | 33,3 |
| Årets resultat | 571,4 | 45,5 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Verkligt värde värdering av tillgångar till försäljning | 10,4 | – | |
| Omräkningsdifferenser | -81,1 | -19,9 | |
| Totalresultat för perioden | 500,7 | 25,6 | |
| Resultat hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande | 2,2 | 0,3 | |
| Resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget | 569,2 | 45,2 | |
| Summa årets resultat | 571,4 | 45,5 | |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental | 24 | 86 524 | 53 292 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental, efter utspädning | 24 | 86 524 | 53 292 |
| – hänförligt till moderbolagets aktieägare i kvarvarande verksamhet | 5,02 | 0,23 | |
| – hänförligt till moderbolagets aktieägare i avvecklad verksamhet | 26 | 1,58 | 0,62 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 6,60 | 0,85 | |
| – hänförligt till moderbolagets aktieägare i kvarvarande verksamhet | 5,02 | 0,23 | |
| – hänförligt till moderbolagets aktieägare i avvecklad verksamhet | 26 | 1,58 | 0,62 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 6,60 | 0,85 | |
Rapport över finansiell ställning, koncernen
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| MSEK Not |
31 dec, 2010 | 31 dec, 2009 |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Patent, licenser m m 10 |
6,5 | 2,6 |
| Goodwill 11 |
253,3 | 392,8 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 259,8 | 395,4 |
| Materiella anläggningstillgångar | ||
| Byggnader, mark och markanläggningar 12 |
2,4 | 8,1 |
| Inventarier, verktyg och installationer 13 |
48,2 | 57,7 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 50,6 | 65,8 |
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Andelar i intresseföretag 15 |
1 574,5 | 602,0 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas 16 Andra långfristiga värdepappersinnehav |
1,9 9,6 |
2,2 |
| Andra långfristiga fordringar | 31,7 | 54,5 |
| Uppskjuten skattefordran 7 |
25,8 | 32,6 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 9,3 | – |
| Summa finansiella tillgångar | 1 652,8 | 691,3 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 963,2 | 1 152,5 |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | ||
| Varulager m.m. | ||
| Råvaror och förnödenheter | 0,3 | 0,4 |
| Förskott till leverantörer | 0,4 | 0,1 |
| Summa varulager m.m. | 0,7 | 0,5 |
| Kortfristiga fordringar | ||
| Kundfordringar 23 |
113,6 | 145,0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 97,2 | 104,0 |
| Utfört, ej fakturerat arbete | – | 19,3 |
| Aktuell skattefordran | 6,0 | 10,5 |
| Upplupna intäkter 17 |
12,1 | 6,8 |
| Summa kortfristiga fordringar | 228,9 | 285,6 |
| Kortfristiga placeringar 23 |
96,7 | 550,1 |
| Kassa och bank | 684,1 | 164,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 010,4 | 1 001,1 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 973,6 | 2 153,6 |
| Varav räntebärande tillgångar | 841,1 | 794,4 |
Rapport över finansiell ställning, koncernen
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| MSEK Not |
31 dec, 2010 | 31 dec, 2009 |
| EGET KAPITAL Aktiekapital |
534,3 | 300,1 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 713,9 | 713,9 |
| Andra reserver | -50,7 | 30,4 |
| Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat | 1 420,5 | 444,5 |
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 2 618,0 | 1 488,8 |
| Eget kapital hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande | 2,9 | 8,1 |
| Summa eget kapital 25 |
2 620,9 | 1 496,9 |
| SKULDER | ||
| Långfristiga skulder | ||
| Uppskjuten skatteskuld 7, 18 |
20,1 | 27,3 |
| Avsättningar 18 |
16,1 | 15,6 |
| Skuld till kreditinstitut 23 |
25,0 | 41,8 |
| Övriga långfristiga skulder | 6,1 | – |
| Summa långfristiga skulder 19 |
67,3 | 84,7 |
| varav räntebärande | 50,8 | 57,4 |
| Kortfristiga skulder | ||
| 23 Skuld till kreditinstitut |
60,4 | 129,2 |
| Avsättningar 18 |
– | 0,6 |
| Förskott från kunder | 23,0 | 21,1 |
| Leverantörsskulder | 42,1 | 34,4 |
| Aktuell skatteskuld | 2,4 | 2,8 |
| Övriga kortfristiga skulder | 38,0 | 271,1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20 |
119,4 | 112,8 |
| Summa kortfristiga skulder | 285,3 | 572,0 |
| varav räntebärande | 60,5 | 130,3 |
| Summa skulder | 352,6 | 656,7 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 973,6 | 2 153,6 |
| Ställda säkerheter 21 |
218,3 | 342,8 |
| Eventualförpliktelser 22 |
40,4 | – |
Resultaträkningar, moderbolaget
per den 31 december 2010
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | Not | 2010 | 2009 |
| Rörelsens intäkter | |||
| Investeringsverksamheten | |||
| Exitvinster | 3 | 226,4 | 22,4 |
| Utdelningar | 32 | 6,9 | 8,5 |
| Reverseringar | 5 | 29,2 | – |
| Övriga intäkter | 2,1 | – | |
| 264,6 | 30,9 | ||
| Rörelsens kostnader | |||
| Personalkostnader | 34, 35 | -24,3 | -28,1 |
| Övriga externa kostnader | 8, 9 | -12,3 | -8,6 |
| Nedskrivningar | 5 | -45,9 | -184,8 |
| Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | 13 | -0,2 | -0,1 |
| -82,7 | -221,6 | ||
| Rörelseresultat före finansiella intäkter och kostnader | 181,9 | -190,7 | |
| Finansiella intäkter och kostnader | |||
| Resultat från andelar i koncernföretag | 28 | – | 33,9 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 15,9 | 17,6 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | -0.7 | -0,5 |
| Rörelseresultat efter finansiella intäkter och kostnader | 197,1 | -139,7 | |
| Resultat före skatt | 197,1 | -139,7 | |
| Skatt på årets resultat | 7 | – | – |
| Årets resultat1 | 197,1 | -139,7 | |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental | 86 524 | 53 292 | |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental efter utspädning | 86 524 | 53 292 | |
| Resultat per aktie, SEK | 24 | 2,28 | -2,62 |
| Resultat per aktie, SEK, efter utspädning | 24 | 2,28 | -2,62 |
| Föreslagen utdelning per aktie, SEK | – | 0,30 |
1 Överensstämmer med Totalresultat
Balansräkningar, moderbolaget
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| MSEK Not |
31 dec, 2010 | 31 dec, 2009 |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||
| Materiella anläggningstillgångar | ||
| Inventarier, verktyg och installationer 13 |
0,7 | 0,3 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 0,7 | 0,3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Andelar i koncernföretag 14, 28, 29 |
344,9 | 323,9 |
| Andelar i intresseföretag 15, 31 |
1 142,2 | 411,0 |
| Övriga långfristiga fordringar | 27,5 | 51,2 |
| Fördingar hos koncernföretag | 48,0 | – |
| Övriga finansiella tillgångar | 19,2 | 0,1 |
| Summa finansiella tillgångar | 1 581,8 | 786,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 582,5 | 786,5 |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | ||
| Kortfristiga fordringar Fordringar hos koncernföretag |
119,8 | 134,4 |
| Fordringar hos intresseföretag | 18,5 | – |
| Övriga kortfristiga fordringar | 31,1 | 56,4 |
| Aktuella skattefordringar | 1,8 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 |
3,7 | 10,9 |
| Summa kortfristiga fordringar | 174,9 | 201,7 |
| Kortfristiga placeringar 23 |
96,7 | 550,1 |
| Kassa och bank | 608,1 | 83,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 879,7 | 834,8 |
| SUMMA TILLGÅNGAR varav räntebärande tillgångar |
2 462,2 849,8 |
1 621,3 751,0 |
| EGET KAPITAL | ||
| Bundet eget kapital Aktiekapital |
534,3 | 300,1 |
| Summa bundet eget kapital | 534,3 | 300,1 |
| Fritt eget kapital Balanserad vinst |
1 599,0 | 1 135,9 |
| Årets resultat | 197,1 | -139,7 |
| Summa fritt eget kapital | 1 796,1 | 996,2 |
| Summa eget kapital 25 |
2 330,3 | 1 296,3 |
| SKULDER | ||
| Långfristiga skulder | ||
| Övriga långfristiga skulder 19 Kortfristiga skulder |
5,9 | – |
| Leverantörsskulder | 1,7 | 1,1 |
| Skulder till koncernföretag | 101,0 | 98,4 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2,7 | 203,5 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20 |
20,6 | 22,0 |
| Summa kortfristiga skulder | 126,0 | 325,0 |
| varav räntebärande skulder | 88,0 | 88,1 |
| Summa skulder | 131,9 | 325,0 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 462,2 | 1 621,3 |
| 21 Ställda säkerheter |
– | – |
| 21 Ansvarsförbindelser |
37,8 | – |
Rapport över förändring i eget kapital, koncernen
per den 31 december 2010
Förändring eget kapital vid ägartransaktioner i intressebolag
dotterbolag
Effekt av avyttring av icke helägda
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Aktie kapital |
Övrigt till skj. kapital |
Reserver | Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat |
Icke bestäm mande infly tande andel |
Totalt eget kapital |
| Ingående balans 2009 | 300,1 | 1 720,9 | 50,3 | 400,7 | 8,6 | 2 480,7 |
| Årets resultat Övrigt totalresultat |
– – |
– – |
– -19,9 |
45,2 – |
0,3 – |
45,5 -19,9 |
| Periodens totalresultat | – | – | -19,9 | 45,2 | 0,3 | 25,6 |
| Försäljning till innehavare av icke bestämmande inflytande |
– | – | – | 0,8 | -0,8 | – |
| Verkställt inlösenprogram Kostnader för verkställt inlösenprogram |
– – |
-1 007,0 – |
– – |
– -2,2 |
– – |
-1 007,0 -2,2 |
| Eget kapital 31 december 2009 | 300,1 | 713,9 | 30,4 | 444,5 | 8,1 | 1 496,9 |
| Ingående balans 2010 | 300,1 | 713,9 | 30,4 | 444,5 | 8,1 | 1 496,9 |
| Årets resultat Övrigt totalresultat |
– – |
– – |
– -81,1 |
569,2 10,4 |
2,2 – |
571,4 -70,7 |
| Periodens totalresultat | -81,1 | 579,6 | 2,2 | 500,7 |
Apportemission 292,1 – – 1 040,7 0,4 1 333,2
Makulering aktier -57,9 – – -206,4 – -264,3 Utdelning – – – -505,2 – -505,2 Eget kapital 31 december 2010 534,3 713,9 -50,7 1 420,5 2,9 2 620,9
– – – 59,5 – 59,5
– – – 7,8 -7,8 –
Förändringar i eget kapital, moderbolaget
| MSEK | Aktie- kapital |
Reserv- fond |
Fond för verkligt värde |
Fritt eget kapital |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 2009 | 300,1 | – | – | 2 145,1 | 2 445,2 |
| Årets resultat | – | – | – | -139,7 | -139,7 |
| Verkställt inlösenprogram | -120,0 | – | – | -887,0 | -1 007,0 |
| Fondemission | 120,0 | – | – | -120,0 | – |
| Kostnader i samband med inlösenprogram | – | – | – | -2,2 | -2,2 |
| Summa förändr. i eget kapital som inte redovisas i resultaträkningen |
0,0 | – | – | -1 009,2 | -1 009,2 |
| Eget kapital 31 december 2009 | 300,1 | – | – | 996,2 | 1 296,3 |
| Ingående balans 2010 | 300,1 | – | – | 996,2 | 1 296,3 |
| Årets resultat | – | – | – | 197,1 | 197,1 |
| Apportemission | 292,1 | – | – | 1 041,1 | 1 333,2 |
| Makulering aktier | -57,9 | – | – | -206,4 | -264,3 |
| Fusionsdifferens | – | – | – | 283,9 | 283,9 |
| Kostnader i samband med fusion | – | – | – | -10,5 | -10,5 |
| Kontantutdelning | – | – | – | -505,3 | -505,3 |
| Summa förändr. i eget kapital som inte redovisas i resultaträkningen |
234,2 | – | – | 602,8 | 837,0 |
| Eget kapital 31 december 2010 | 534,3 | – | – | 1 796,1 | 2 330,3 |
Rapport över kassaflöde
per den 31 december 2010
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK Not |
2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Den löpande verksamheten | ||||||
| Resultat efter finansiella poster | 450,4 | 13,3 | 197,1 | -139,7 | ||
| Resultat från avyttrade verksamheter | 143,4 | 36,9 | – | – | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar/reverseringar | 36,2 | 75,3 | 16,9 | 184,8 | ||
| Erhållna utdelningar från intressebolag | -2,8 | – | – | – | ||
| Effekt av fördelaktigt förvärv | -235,3 | – | – | – | ||
| Resultatandelar i intressebolag | -159,5 | -227,2 | – | – | ||
| Realisationsresultat, investeringsverksamheten 3 Resultat från andelar i koncernföretag 28 |
-226,8 – |
40,3 – |
-226,4 – |
-22,4 -33,9 |
||
| Effekt av emission i MM Holding | – | 6,8 | – | – | ||
| Övriga ej kassaflödespåverkande poster (netto) | -4,2 | -0,9 | -10,3 | – | ||
| Betald skatt | -10,6 | -7,0 | – | – | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | -9,2 | -62,6 | -22,7 | -11,2 | ||
| förändringar av rörelsekapital | ||||||
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | ||||||
| Förändring av varulager | -10,4 | 2,3 | – | – | ||
| Förändring av kortfristiga fordringar | 20,0 | 14,2 | -1,1 | -17,5 | ||
| Förändring av avsättningar | 4,4 | -2,8 | – | – | ||
| Förändring av kortfristiga skulder | -44,4 | -30,4 | -17,2 | 20,1 | ||
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -30,5 | -16,7 | -18,3 | 2,6 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -39,7 | -79,3 | -41,0 | -8,6 | ||
| Investeringsverksamheten | ||||||
| Investering i dotterföretag 14 Förvärv av övriga anläggningstillgångar |
286,0 -10,7 |
-1,4 -16,2 |
270,0 – |
-1,4 – |
||
| Investering i intresseföretag och övriga aktier | -187,5 | -263,1 | -187,3 | -248,6 | ||
| Försäljning av dotterföretag 14 |
221,8 | 41,8 | 225,7 | 0,7 | ||
| Försäljning av intresseföretag och övriga aktier | 325,5 | 19,6 | 325,5 | 58,6 | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 635,1 | -219,3 | 633,9 | -190,1 | ||
| Finansieringsverksamheten | ||||||
| Upptagna lån/ amortering av skulder Lämnade lån/ amortering av fordringar |
-45,6 22,0 |
-0,5 -32,0 |
28,0 -48,0 |
60 -83,6 |
||
| Lämnade / erhållna aktieägartillskott | – | – | – | 51 | ||
| Slutförande av inlösenprogram inkl. transaktionsutgifter | – | -1 009,2 | – | -1 009,2 | ||
| Utdelning till aktieägare | -505,2 | – | -505,2 | – | ||
| Utbetalning till innehavare av icke bestämmande inflytande | – | 0,6 | – | – | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -528,8 | -1 041,1 | -525,2 | -981,8 | ||
| Årets kassaflöde | 66,7 | -1 339,7 | 67,7 | -1 180,5 | ||
| Likvida medel vid årets början | 715,0 | 2 058,9 | 633,2 | 1 813,6 | ||
| Kursdifferens likvida medel/ värdeförändring hedgefonder 24 |
-0,9 | -4,2 | 3,9 | – | ||
| Likvida medel vid årets slut | 780,8 | 715,0 | 704,8 | 633,2 | ||
| Betalda räntor | -4,4 | -5,3 | – | -0,3 | ||
| Erhållna räntor | 1,5 | 18,5 | 1,4 | 17,5 |
Likvida medel, vars förändring förklaras i kassaflödesanalysen, innefattar även kortfristiga placeringar. Placeringarna uppgår i moderbolaget till 96,7 MSEK (550,1) och i koncernen till 96,7 MSEK (550,1).
I den löpande verksamheten för moderbolaget ingår utdelningar från dotterbolag med 4,1 MSEK (8,5).
Noter
per den 31 december 2010
NOT 1 – Redovisningsprinciper
Allmän information
Bure Equity AB (publ), org. nr. 556454-8781 med säte i Stockholm. Besöksadressen till huvudkontoret är Nybrogatan 6, Stockholm. Moderbolaget är noterat på OMX Nordiska börsen, Stockholm, under sektionen Mid Cap. Denna koncernredovisning har den 15 mars 2011 godkänts av styrelsen.
Grund för rapportens upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), sådana som de antagits av EU. I tillägg till IFRS tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1; Kompletterade redovisningsregler för koncerner samt RFR 2; Redovisning för juridiska personer.
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdesmetoden förutom vad beträffar finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde, antingen i årets resultat eller i övrigt totalresultat. Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver att ledningen gör ett flertal uppskattningar, antaganden och bedömningar. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden där antaganden och uppskattningar påverkar redovisat resultat och balans anges i not 11.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med IAS 27, Koncernredovisning och med tillämpning av förvärvsmetoden i enlighet med IFRS 3, Rörelseförvärv.
Koncernredovisningen omfattar, förutom moderbolaget, samtliga bolag i vilka moderbolaget har ett bestämmande inflytande. I normalfallet gäller detta för företag där Bures röstetal direkt eller indirekt uppgår till mer än 50 procent. Bolag som förvärvats under året konsolideras fr o m förvärvsdagen. Dotterbolag som avyttrats under året konsolideras tom tidpunkten då de avyttras. Intresseföretag konsolideras i enlighet med IAS 28, Innehav i intresseföretag med hjälp av i kapitalandelsmetoden. Intresseföretag utgör under normala omständigheter företag, vari Bure har ett betydande inflytande, det vill säga när röstetalet uppgår till mellan 20 och 50 procent. För innehavet i Valot tillämpas inte kapitalandelsmetoden då Bure har obetydlig andel av värdeförändring av eget kapital. Kapitalandelsmetoden innebär att aktiernas anskaffningsvärde, med tillägg för koncernens andel av Intresseföretagens resultat efter avdrag för erhållna utdelningar, redovisas under rubriken "Kapitalandelar i intresseföretag" i koncernens balansräkning. I koncernens totalresultat utgörs "Resultatandelar i intresseföretag" av Bures andel av intresseföretagens nettoresultat med avdrag för, i förekommande fall, nedskrivningar av övervärden. Förvärvade övervärden testas för eventuell nedskrivning när det föreligger indikation i standardens mening. Om återvinningsvärdet understiger det redovisade värdet görs en nedskrivning över totalresultatet. Bures andel av de transaktioner som intressebolaget redovisat i övrigt totalresultat redovisas i totalresultatet.
Andel och transaktioner med innehavare av icke bestämmande inflytande
Innehav av icke bestämmande inflytande är den del av resultatet och nettotillgångarna i delägda dotterföretag som tillkommer andra ägare. Denna andel av resultatet inkluderas i redovisat resultat i koncernens totalresultat och dess andel av nettotillgångarna redovisas i eget kapital i koncernbalansräkningen. Upplysning lämnas om hur stor del av respektive post som hänför sig till moderföretagets aktieägare respektive till innehavare av icke bestämmande inflytande. Vid förvärv andelar med icke bestämmande rätt, där erlagd köpeskilling överstiger det verkliga värdet av förvärvade nettotillgångar, redovisas skillnadsbeloppet som goodwill. Vid avyttring av andelar, där erhållen köpeskilling avviker från det redovisade värdet av den sålda andelen av nettotillgångarna, sker redovisning in i eget kapital.
Omräkning av utländsk valuta
Poster som redovisas i de finansiella rapporterna som koncernbolagen upprättar är uttryckta i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). Koncernredovisningen uttrycks i svenska kronor, som är moderbolagets funktionella valuta och rapporteringsvaluta. Transaktioner uttryckta i utländsk valuta omräknas till SEK till transaktionsdagens kurs. Valutakursvinster och förluster som uppkommer när monetära tillgångar och skulder uttryckta i utländsk valuta omräknas till balansdagens kurs, redovisas i årets resultat. Goodwill och andra immateriella tillgångar som uppkommit vid förvärv av en utlandsverksamhet hanteras som tillgångar i denna verksamhet och omräknas till balansdagens kurs.
De utländska dotterbolagens tillgångar och skulder omräknas till balansdagens valutakurs och intäkter och kostnader omräknas till årets genomsnittskurs. Beräknade omräkningsdifferenser redovisas som övrigt totalresultat. Även över- och undervärden som uppkommit i samband med rörelseförvärv och som avser tillgångar i utländsk valuta omräknas enligt dagskursmetoden.
I de fall investeringar i utländska dotterföretag kurssäkras genom att lån tas i dotterbolagets funktionella valuta redovisas uppkomna valutakursdifferenser hänförliga till dessa lån som övrigt totalresultat till den del valutakursdifferensen motsvaras av en omräkningsdifferens hänförlig till det utländska dotterföretaget.
Kursvinster och kursförluster på finansiell tillgångar och skulder redovisas som finansiell intäkt eller kostnad. Kursvinster och kursförluster på rörelsetillgångar och rörelseskulder redovisas i rörelseresultatet.
Rörelseförvärv
Rörelseförvärv redovisas i enlighet med förvärvsmetoden vilken innebär att samtliga förvärvade tillgångar och skulder värderas till sina verkliga värden vid förvärvstidpunkten. De verkliga värdena inkluderar även andel hänförlig till innehavare av icke bestämmande inflytande i tillgångarna och skulderna. Identifierbara tillgångar och skulder innefattar även tillgångar, skulder och avsättningar som inte framgår av den förvärvade rörelsens balansräkning. Några avsättningar får inte göras för planerade omstruktureringsåtgärder i anslutning till förvärvet, så kallade omstruktureringsreserver. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet och förvärvad andel av nettotillgångarna redovisas som goodwill i den omfattning som inte andra identifierbara och separerbara immateriella tillgångar har kunnat identifieras. Eventuell goodwill är ytterst bestående av de synergier som den förvärvade rörelsen förväntas ge upphov till inom den existerande verksamheten. Samtliga immateriella tillgångar som förvärvas exklusive goodwill skrivs planmässigt av. Varje enskild immateriell tillgång (exkl goodwill) skrivs av över sina respektive nyttjandeperioder vilka löpande bedöms. Om en immateriell tillgång bedöms av en obestämbar nyttjandeperiod görs inga planmässiga avskrivningar. En bedömning som resulterar i att en immateriell tillgångs nyttjandeperiod är att betrakta som obestämbar beaktar alla relevanta förhållanden och grundas på att det inte är möjligt att bedöma en bortre tidsgräns för det nettokassaflöde som tillgången genererar.
Goodwill antas generellt ha en obestämbar nyttjandeperiod. Det finns inga andra tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod i Burekoncernen.
Goodwill
Förvärvad goodwill redovisas som anläggningstillgång och dess värde skall nedskrivningstestas minst årligen. Eftersom goodwill inte kan testas för nedskrivning skiljt från andra tillgångar måste goodwill fördelas till så kallade kassagenererande enheter till vilka ett separerbart kassaflöde kan identifieras. Även andra koncernmässiga tillgångar och skulder kan allokeras till de aktuella kassagenererande enheterna. De kassagenererande enheter till vilka goodwill fördelats utgörs av den lägsta nivån inom koncernen som goodwill övervakas. Den lägsta nivån i enlighet med standarden kan inte vara en högre organisatorisk nivå en ett segment i enlighet med IFRS 8, Rörelsesegment. Ett nedskrivningsbehov föreligger när den kassagenererande enhetens återvinningsvärde understiger dess redovisade värde. En nedskrivning redovisas då i koncernens totalresultat. I de fall en kassagenererande enhets återvinningsvärde understiger dess redovisade värde skall först och främst redovisad goodwill skrivas ned. Om detta värde i sin tur understiger differensen mellan återvinningsvärde och redovisat värde skall övriga tillgångar skrivas ned pro rata.
Immateriella anläggningstillgångar (exkl. goodwill)
I balansräkningen redovisas immateriella tillgångar som antingen har förvärvats genom ett rörelseförvärv (se ovan), separata köp samt immateriella tillgångar som upparbetats i verksamheten. En immateriell tillgång redovisas i balansräkningen om den kommer att ge upphov till framtida ekonomiska fördelar och dessa kommer att tillfalla Bure samt att anskaffningsvärdet kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Koncernen bedriver förnärvarande ingen forskning och utvecklingsverksamhet. Några internt upparbetade immateriella tillgångar redovisas således inte i balansräkningen.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till sina respektive anskaffningsvärden med avdrag för ackumulerade av- och nedskrivningar. Avskrivningar har beräknats på det avskrivningsbara beloppet, vilket normalt sett utgörs av tillgångarnas ursprungliga anskaffningsvärden och i tillämpliga fall reducerat med beräknat restvärde. Avskrivning sker linjärt över tillgångarnas nyttjandeperioder. Burekoncernen är diversifierad, det vill säga Bure har dotterbolag vars verksamheter är vitt skilda. Det är av denna anledning inte lämpligt att tillämpa generella nyttjandeperioder. De nyttjandeperioder och restvärden som tillämpas i redovisning ses löpande över och justeras om de förändrats.
Leasing
Ett leasingavtal kan antingen klassificeras som finansiellt eller operationellt. Ett avtal klassificeras som ett finansiellt leasingavtal om det innebär att de ekonomiska fördelar och ekonomiska risker som förknippas med ägandet av objektet i allt väsentligt överförs från leasegivaren till leasetagaren. Ett leasingavtal klassificeras som operationellt om det inte innebär att dessa fördelar och risker i allt väsentligt överförs till leasetagaren. Ett finansiellt leasingavtal redovisas som en anläggningstillgång och finansiell skuld i balansräkningen. Leasingavgiften består av ränta och planmässiga avskrivningar. Den leasade tillgången skrivs av såsom om den hade förvärvats separat. Leasingavgifter avseende operationella leasingavtal kostnadsförs löpande i koncernens totalresultat.
Vissa mindre finansiella leasingavtal avseende tjänstebilar och kontorsutrustning redovisas som operationella leasingavtal.
Finansiella instrument
Klassificering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella instrument klassificeras i följande kategorier:
-
- Finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde över årets resultat. Denna grupp består i sin tur av två undergrupper:
- Finansiella tillgångar och skulder som innehas för handel. I den kategorin inkluderas för Bures vidkommande finansiella derivat med positiva värden.
- Finansiella tillgångar som i enlighet med den så kallade fair value option initialt klassificerats i denna undergrupp. Sådana tillgångar redovisas som omsättningstillgångar och värdeförändringar redovisas till verkligt värde direkt i övrigt totalresultat.
-
- Placeringar som hålles till förfall. Burekoncernen har för närvarande inga finansiella placeringar i denna kategori.
-
- Låne- och kundfordringar: I denna kategori inkluderas likvida medel, kundfordringar, lånefordringar och upplupna intäkter. De klassificeras som omsättningstillgångar med undantag för poster med en förfallodag mer än 12 månader efter balansdagen.
Lånefordringar, kundfordringar och upplupna intäkter värderas till sina upplupna anskaffningsvärden med avdrag för befarade förluster. Reserveringar för osäkra fordringar görs baserat på en individuell bedömning av varje kund/motparts betalningsförmåga och när det finns objektiva bevis för att koncernen inte kommer att erhålla betalning för förfallna belopp. Vid bedömning av förlustrisken beaktas värdet av eventuella erhållna säkerheter. För de fall återvinning sker av reserverat belopp återförs reserveringen över årets resultat.
-
- Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning: Denna kategori inkluderar tillgångar som inte är derivat och inte klassificerats i någon av de ovan nämnda kategorierna. Burekoncernen klassificeras innehav i aktier och andra värdepapper såsom tillgängliga till försäljning. Tillgångar i denna kategori redovisas som anläggningstillgångar om inte ledningens avsikt är att avyttring kommer att ske inom den kommande 12-månadersperioden. Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning värderas till verkligt värde. Orealiserade värdeförändringar efter förvärvstidpunkten redovisas som övrigt totalresultat. Vid avyttring omförs eventuell orealiserad vinst/ förlust till årets resultat. I första hand fastställs värdet baserat på marknadsnoteringar. Om sådant inte finns fastställs det verkliga värdet genom alternativa värderingsmetoder t ex kassaflödesvärderingar.
-
- Finansiella skulder redovisade till verkligt värde över årets resultat. I den kategorin inkluderas för Bures vidkommande finansiella derivat med negativa värden.
-
- Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde: Dessa skulder redovisas netto i balansräkningen med avdrag för eventuella transaktionskostnader. I denna kategori inkluderas skulder hänförliga till redovisningen av finansiella leasingkontrakt, lån med fast respektive rörlig ränta samt leverantörsskulder och upplupna kostnader. Skulder med löptid kortare tid än 12 månader redovisas som kortfristiga, i annat fall redovisas de som långfristiga.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Vid varje balansdag bedömer ledningen om det finns objektiva bevis för nedskrivningsbehov av en finansiell tillgång. En finansiell tillgång som är tillgänglig för försäljning skrivs ned om den identifierade värdenedgången är betydande eller varaktig. Skillnaden mellan verkligt värde och anskaffningsvärde omförs då från övrigt totalresultat och redovisas som en förlust i årets resultat. Nedskrivningar av eget kapitalinstrument (aktier) återförs inte i totalresultatet under några omständigheter.
Finansiell riskhantering
Burekoncernen är exponerad för olika finansiella risker såsom valutarisk, ränterisk och översiktlig likviditetsrisk. Bure har en övergripande målsättning som regleras i upprättad finanspolicy. Eftersom dotterbolagen är oberoende av varandra har det upprättats finanspolicys för vart och ett av dotterbolagen. Utförligare beskrivning av den finansiella riskhanteringen återfinns i not 33, Finansiella instrument.
Varulager
Varulagret värderas enligt lägsta värdets princip till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Avsättningar
En avsättning redovisas när koncernen har en förpliktelse, legal eller informell, till följd av historiska händelser och då det är sannolikt att en utbetalning kommer att krävas för att fullgöra förpliktelsen och att dess värde går att mäta tillförlitligt. I de fall då företaget förväntar sig att en gjord avsättning ska ersättas av utomstående, exempelvis inom ramen för ett försäkringsavtal, redovisas denna som en separat tillgång, men först när det är så gott som säkert att ersättningen kommer att erhållas. Om avsättningen ska regleras senare än om tolv månader ska den framtida betalningen nuvärdeberäknas. Beräkningen ska göras med hjälp av en diskonteringsränta som speglar kortsiktiga marknadsförväntningar med hänsyn tagen till transaktionsspecifika risker. Löpande kapitalisering av avsättningen redovisas i totalresultatet.
En avsättning till omstruktureringsreserv redovisas under den period då koncernen blir rättsligt eller informellt bunden till planen och motparterna har upparbetat en välgrundad förväntan. Avsättning redovisas enbart för de utgifter som uppstår som en direkt effekt av omstruktureringen och som är en effekt av kvarstående kontraktuella förpliktelser utan varaktig ekonomisk nytta eller som utgörs av ett vite till följd av förpliktelsens uppsägning.
Redovisning av intäkter
Försäljning av varor redovisas som intäkt när väsentliga risker och förmåner, som är förknippade med varornas ägande, övergår till köparen. Intäkter från tjänsteuppdrag redovisas när de kan beräknas på ett tillförlitligt sätt och det är sannolikt att ekonomiska fördelar, som är förknippade med uppdraget, kommer att tillfalla Bure och att de utgifter, som förväntas uppkomma som en följd av uppdraget, kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
En intäkt för bedriven tjänsteverksamhet redovisas när samlade intäkter och kostnader på utförda projekt kan beräknas tillförlitligt och det anses sannolikt att de ekonomiska fördelarna hänförliga till det specifik uppdraget kommer att tillföras bolaget. Färdigställandegraden av ett pågående tjänsteuppdrag fastställs genom att nedlagda kostnader för projektet jämförs med de beräknade totalkostnaderna för projektet. I enlighet med regelverket om successiv vinstavräkning redovisas beräknad ersättning för utfört men ej fakturerat arbete för tjänsteuppdrag under rubriken "Fordringar". För de fall där fakturerat belopp överstiger utfört arbete redovisas dessa under rubriken "Skulder" som erhållna förskott.
Redovisning av låneutgifter
Lånekostnader redovisas som kostnader för den period för vilken de hänförs till. I de fall som lånekostnader uppstår i anslutning till upprättande av kvalificerande tillgångar kapitaliseras dessa utgifter som en del av tillgångens anskaffningsvärde.
Pensioner
Kostnader för avgiftsbestämda pensionsplaner kostnadsförs i takt med att premier erläggs. Åtaganden för förmånsbestämda pensioner inom Alecta har redovisats som avgiftsbestämda då inte tillräcklig information finns för att kunna redovisa dessa som förmånsbestämda. Alectas konsolideringsgrad uppgick per den 31 december 2010 till 146 procent. Utöver Alecta förekommer förmånsbestämda planer i ringa omfattning i koncernen.
Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter (IFRS 5)
En anläggningstillgång eller grupp av tillgångar och skulder (avyttringsgrupp) som huvudsakligen kommer att återvinnas genom avyttring och inte genom att fortsatt nyttjas i verksamheten särskiljs och redovisas som separat kategori i balansräkningen som Tillgångar för försäljning. En avvecklad verksamhet är en del av verksamheten som har avyttrats eller är tillgänglig för försäljning enligt en samordnad plan och som dessutom utgör en självständig rörelsegren eller en väsentlig verksamhet inom ett geografiskt område.
Tillämpningen av IFRS 5 har ingen annan inverkan på föregående års finansiella rapporter än en ändring i presentationen av resultat- och balansräkning samt kassaflöden. För avvecklade verksamheter innebär detta att resultatet efter skatt från avvecklade verksamheter anges på en rad i totalresultatet. Anläggningstillgångar/avyttringsgrupper, där beslut fattats om avyttring och det är mycket sannolikt att försäljning kommer att ske, skall redovisas separat i balansräkningen med tillhörande skulder. Under 2010 har avyttringen av Energo redovisats enligt IFRS 5.
Redovisning av rörelsesegment
Bures verksamhet följs upp och styrs av koncernledningen baserat på enskilda bolagsinnehav vilka därför är att betrakta som rörelsesegment. Handeln mellan rörelsesegmenten är begränsad.
Skatt
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder redovisas när det föreligger temporära skillnader mellan bokfört värde och skattemässigt värde på tillgångar och skulder. Uppskjutna skattefordringar hänförliga till förlustavdrag har redovisats i den utsträckning som det är sannolikt att avdragen kan avräknas mot framtida överskott vid beskattning. Årets skattekostnader avser aktuell skatt som beräknats på årets beskattningsbara resultat och uppskjuten skatt. Bures andel av den skatt intressebolagen redovisas inkluderas i posten resultatandelar i intresseföretag som redovisas i rapport över totalresultat.
Kassaflödesanalys
Med likvida medel avses banktillgodohavanden samt kortfristiga placeringar med en löptid understigande tre månader.
Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet. De uppskattningar och antaganden som innebär en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår kommenteras nedan:
Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar
Materiella anläggningstillgångar, immateriella tillgångar, förutom de som har en obestämbar nyttjandeperiod skrivs av över den period då de kommer att generera intäkter, det vill säga deras nyttjandeperiod. Om det finns en indikation på att en tillgång har minskat i värde beräknas tillgångens återvinningsvärde vilket utgörs av det högre av tillgångens verkliga värde reducerat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. En nedskrivning redovisas när tillgångens återvinningsvärde är lägre än dess redovisade värde. Återvinningsvärdet fastställs utifrån ledningens uppskattning av till exempel framtida kassaflöde.
Goodwill och immateriella tillgångar med obegränsad nyttjandeperiod ska testas för nedskrivning årligen eller när det föreligger indikationer på att värdet har sjunkit. För att testa dessa tillgångar måste de fördelas till kassagenererande enheter och deras respektive nyttjandevärden beräknas. Nödvändiga beräkningar kräver att ledningen gör en uppskattning av det förväntade framtida kassaflödet hänförligt till definierade kassagenererande enheter, samt att en lämplig diskonteringsränta tas fram för att kunna diskontera kassaflödet. Koncernen har utvärderat gjorda uppskattningarna som, om de förändras, kan få en påtaglig effekt på tillgångarnas verkliga värde och därför skulle innebära att en nedskrivning måste företas. Uppskattningar rör bland annat förväntad inflationsnivå samt val av diskonteringsränta. Antaganden avseende gjorda nedskrivningstest, inklusive känslighetsanalys, beskrivs närmare i not 11.
Värdering av finansiella instrument till verkligt värde
I den mån som Bure innehar finansiella instrument som värderas till verkliga värden har så gjorts baserat på noterade priser för de aktuella instrumenten.
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skatter redovisas för temporära differenser som uppstår mellan det beskattningsbara värdet och det redovisade värdet av tillgångar och skulder liksom för outnyttjade underskottsavdrag. Uppskjutna skattefordringar redovisas enbart då det är sannolikt att de kan utnyttjas mot framtida vinster. Bedömning av sannolikheten att underskottsavdragen kan utnyttjas mot framtida vinster görs via beräkning av förväntade framtida kassaflöden. Denna bedömning görs samtidigt med nedskrivningstest av aktier i dotterbolag. I händelse att faktiskt utfall skiljer sig från gjorda uppskattningar eller om ledningen justerar dessa uppskattningar kan värdet av uppskjutna skattefordringar komma att ändras.
Avsättningar för osäkra fordringar
Kundfordringar värderas initialt till upplupna anskaffningsvärden och därefter till det värde som de förväntas realiseras till. Reservering av osäkra fordringar görs löpande på en individuell och systematisk bedömning av varje kund motparts betalningsförmåga och när det finns objektiva bevis för att koncernen inte kommer att erhålla betalning för förfallna belopp. Förluster knutna till osäkra fordringar redovisas i totalresultatet under övriga rörelsekostnader. För det fall återvinning sker av tidigare reserverat belopp återförs reserveringen.
Aktierelaterade ersättningar
Inom Burekoncernen finns aktie- och optionsprogram utställda till ledande befattningshavare i vissa dotterbolag. I samtliga fall har de ledande befattningshavarna betalat ett marknadsvärde för de utställda optionerna. Detta innebär att någon kostnadsredovisning inte blir aktuellt. I de fall optionerna kommer inlösas kommer de att ge upphov till en utspädningseffekt som hanteras i enlighet med IAS 33. I de fall optionerna är out of money sker ingen utspädningseffekt.
Redovisning av omstruktureringsreserv
Avsättningar för omstruktureringskostnader redovisas när koncernen har, en legal eller informell förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är sannolikt att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet, och beloppet är beräknat på ett tillförlitligt sätt. Avsättningen för omstrukturering innefattar främst kostnader för uppsägning av leasingavtal, andra avtal och för avgångsersättningar.
Värdering av intressebolag
Onoterade intressebolag värderas enligt anskaffningsvärdesmetoden. För innehav i onoterade intresseföretag upprättas löpande kassaflödes- och marknadsvärderingar för att utvärdera återvinningsvärdet. Värdeförändringar fastställs genom s.k. impairmenttests efter tillämpning av värderingsregler fastställda av styrelsen.
Ändrade redovisningsprinciper i koncernen
Koncernen har under året infört följande nya och ändrade standarder från IASB och uttalanden från IFRIC från och med 1 januari 2010. I den mån som respektive standard eller uttalande har givit eller troligen kommer att ge upphov till effekter på redovisningens innehåll beskrivs innehållet avseende den aktuella förändringen mer utförligt. Dessa förändringar har vidare påverkat de aktuella skrivningarna med avseende på tillämpade redovisningsprinciper.
IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar
Koncerninterna aktierelaterade ersättningar som regleras med kontanter (Godkänd av EU 23 mars 2010 och tillämpas på räkenskapsår som börjar 1 januari 2010 eller senare).
IFRS 3R Rörelseförvärv och IAS 27R Koncernredovisning och separata finansiella rapporter
IFRS 3R inför ett antal förändringar i redovisningen av rörelseförvärv som påverkar storleken på redovisad goodwill, rapporterat resultat i den period som förvärvet genomförs samt framtida rapporterade resultat. (Godkänd av EU 3 juni 2009 och tillämpas på räkenskapsår som börjar 1 juli 2009 eller senare).
IAS 27R kräver att förändringar i ägarandelar i ett dotterbolag, där majoritetsägaren inte förlorar bestämmande inflytande, redovisas som eget kapitaltransaktioner. Detta innebär att dessa transaktioner inte längre ger upphov till goodwill, eller leder till några vinster eller förluster. Vidare förändrar IAS 27R redovisningen för förluster som uppstår i delägt dotterbolag och redovisningen när det bestämmande inflytandet över ett dotterbolag upphör.
För Bure har ovanstående haft inverkan på redovisningen av förändringar i ägarandelar i intressebolag då den redovisningsmässiga effekten av dessa nu redovisats som eget kapital transaktion.
IAS 39 Finansiella Instrument: Redovisning och värdering
Poster berättigade för säkringsredovisning (Godkänd av EU 15 september 2009 och tillämpas på räkenskapsår som börjar 1 juli 2009 eller senare).
IFRIC 12 Avtal om ekonomiska eller samhälleliga tjänster
(Godkänd av EU 25 mars 2009 och tillämpas på räkenskapsår som börjar 1 april 2009 eller senare).
IFRIC 15 Avtal om uppförande av fastigheter.
(Godkänd av EU 22 juli 2009 och tillämpas på räkenskapsår som börjar 1 januari 2010 eller senare).
IFRIC 16 Säkringar av nettoinvesteringar i en utlandsverksamhet
(Godkänd av EU 4 juni 2009, och tillämpas på räkenskapsår som börjar 1 juli 2009 eller senare).
IFRIC 17 Utdelning av sakvärden till ägare
Alla former av icke kontanta utdelningar skall redovisas till verkligt värde vilket innebär att en skuld redovisas vid utdelningsbeslutet, en skuld som löpande skall omvärderas över eget kapital. Vid utdelningstillfället skall differensen mellan tillgångarnas bokförda värde och skuldernas verkliga värde redovisas i koncernens totalresultat (Godkänd av EU den 26 november 2009 och tillämpas på räkenskapsår som börjar 1 november 2010 eller senare).
IFRIC 18 Överföringar av tillgångar från kunder
(Godkänd av EU den 27 november 2009 och tillämpas på räkenskapsår som börjar 1 november 2009 eller senare).
Tillämpningen av dessa standarder och tolkningar har inte haft någon effekt på koncernens finansiella resultat eller ställning utöver vad som angetts specifikt ovan.
Utgivna ändringar av standarder som ej trätt i kraft
Nedan presenteras de nya standarder och tolkningar som ska tillämpas för kalenderåret 2011 eller senare. Den framtida tillämpningen av nedanstående standarder och tolkningar kommer inte, om inte detta specifikt kommenteras, att förväntas ha någon effekt på koncernens finansiella resultat eller ställning.
IFRS 9, Financial Instruments: Recognition and Measurement
Denna standard är en del i en fullständig omarbetning av den nuvarande standarden IAS 39. Standarden innebär en minskning av antalet värderingskategorier för finansiella tillgångar och innebär att huvudkategorierna för redovisning är till anskaffningsvärde (upplupet anskaffningsvärde) respektive verkligt värde via totalresultatet. För vissa investeringar i eget kapitalinstrument finns möjligheten att redovisa till verkligt värde i balansräkningen med värdeförändringen redovisad direkt i övrigt totalresultat, där ingen överföring sker till periodens resultat vid avyttring. Vidare har nya regler införts för hur förändringar i egen kreditspread skall presenteras när skulder redovisas till vekligt värde. (Ännu ej godkänd av EU och tidplan för godkännande saknas f n).
Standarden kommer att kompletteras med regler om nedskrivningar, säkringsredovisning och borttagande ur balansräkningen. IFRS 9 kommer troligen att tillämpas för räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2013 eller senare. Det är troligt att standarden kommer att inverka på finansiella rapporter när tillämpning påbörjas.
IAS 24 Upplysningar om närstående
(Godkänd av EU 19 juli 2010).
IAS 32, Finansiella instrument: Klassificering
Klassificering av teckningsrätter (Godkänd av EU 23 december 2009) .
IFRIC 14 Förskottsbetalning av ett lägsta fonderingskrav (Godkänd av EU 19 juli 2010).
IFRIC 19 Utsläckning av finansiella skulder med egetkapitalinstrument
(Godkänd av EU 23 juli 2010).
IFRS 7 Financial Instruments: Disclosures
(Förväntas godkännas av EU Q2 2011).
Förbättringar och mindre uppdateringar av IFRS
Varje år publicerar IASB förslag till uppdateringar av existerande IFRS och IFRIC. Det rör sig om både redaktionella och principiella förändringar. Förändringarna har inte haft någon inverkan på årets redovisning.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Om inte annat anges tillämpar moderbolaget samma redovisningsprinciper som koncernen, med komplettering av Rådet för finansiell rapporterings rekommendation 2, Redovisning för juridiska personer. De avvikelser som existerar mellan moderbolagets och koncernens principer är beroende av i vilken utsträckning som moderbolaget kan tillämpa IFRS fullt ut med anledning av de restriktioner som Årsredovisningslagen föranleder.
Finansiella anläggningstillgångar
Dotterbolag- och onoterade intresseföretag värderas enligt anskaffningsvärdesmetoden. För innehav i dotterbolag- och onoterade intresseföretag upprättas löpande kassaflödes- och marknadsvärderingar för att utvärdera återvinningsvärdet. Värdeförändringar fastställs genom s.k. impairmenttests efter tillämpning av värderingsregler fastställda av styrelsen.
Skatt
Eget kapitalandelen av obeskattade reserver ingår i balanserat resultat. Skatteandelen av de obeskattade reserverna har redovisats som uppskjuten skatteskuld ingående i långfristiga skulder.
NOT 2 – SEGMENTSRAPPORTERING
Redovisning per rörelsesegment
Då Bure sedan tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt har inga förändringar skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan föregående års årsredovisning.
Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som portföljbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag".
| Övriga | Avvecklad | Eliminering | Moder | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Theducation | Mercuri | SRC | bolag | verksamhet | mm | bolaget | SUMMA | |||||||||
| MSEK | 2010 | 2009 2010 2009 2010 2009 2010 2009 2010 2009 2010 2009 | 2010 2009 2010 2009 | |||||||||||||
| Intäkter | ||||||||||||||||
| Summa intäkter | 216 | – | 558 | 615 | 32 | 32 | 14 | 15 | – | – | -1 | -1 | – | – | 819 | 661 |
| Resultatandelar | – | – | – | 1 | – | – | 160 | 227 | – | – | – | – | – | – | 160 | 227 |
| Resultat | ||||||||||||||||
| Resultat per rörelsegren | 8 | – | -17 | -73 | 1 | – | 160 | 227 | – | – | -1 | – | 2 | – | 153 | 154 |
| Ofördelade kostnader | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -37 | -37 | -37 | -37 |
| Reverseringar/nedskrivningar i inv. verksamhet |
– | – | – | -21 | – | – | – | – | – | – | 241 | 219 | -17 | -246 | 224 | -48 |
| Utdelningar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -7 | -9 | 7 | 9 | – | – |
| Exitresultat | – | – | – | -1 | – | – | – | – | – | – | -122 | -85 | 226 | 22 | 103 | -65 |
| Rörelseresultat | 8 | – | -17 | -95 | 1 | – | 160 | 227 | – | – | 111 | 125 | 182 | -252 | 444 | 4 |
| Finansiellt netto | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 6 | 9 |
| Årets skattekostn. | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -15 | – |
| Kvarvarande verksamhet | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 435 | 13 |
| Res från avveckl. verksamheter | – | – | – | – | – | – | – | – | 136 | 33 | – | – | – | – | 136 | 33 |
| Årets nettoresultat | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 571 | 46 |
| Övriga upplysningar | ||||||||||||||||
| Tillgångar | 89 | – | 471 | 492 | 14 | 22 | 156 | 143 | – | – | -648 | -238 1 320 | 886 1 402 1 519 | |||
| Kapitalandelar | – | – | 4 | 4 | – | – | – | – | – | – | 426 | 187 1 142 | 411 1 572 | 602 | ||
| Ofördelade tillgångar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -15 | 33 |
| Summa tillgångar | 89 | – | 475 | 496 | 14 | 22 | 156 | 143 | – | – | -232 | -51 2 462 1 297 2 974 2 154 | ||||
| Skulder | 78 | 253 | 148 | 11 | 10 | 114 | 123 | – | – | -272 | -234 | 132 | 325 | 316 | 372 | |
| Ofördelade skulder | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 284 |
| Summa skulder | 78 | – | 253 | 148 | 11 | 10 | 114 | 123 | – | – | -272 | -234 | 132 | 325 | 316 | 657 |
| Investeringar | 10 | – | 10 | 5 | 0 | – | – | – | – | – | – | – 1 520 | 455 1 541 | 472 | ||
| Avskrivningar | -5 | – | -7 | -9 | – | – | -13 | -14 | – | – | – | – | 0 | 0 | -25 | -23 |
| Sverige | Övriga Europa | Nordamerika | Asien | Övriga marknader |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Omsättning per marknad | 351 | 395 | 427 | 496 | 9 | 14 | 22 | 21 | 10 | 13 |
| Tillgångar per marknad | 2 455 | 1 670 | 444 | 454 | 17 | 6 | 41 | 22 | 17 | 2 |
| Investeringar per marknad | 1 443 | 469 | 95 | 3 | 2 | – | 1 | – | – | – |
Intäkter
| Nettoomsättning | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättningens fördelning per intäktsslag, MSEK | 2010 | 2009 | ||
| Varuförsäljning | 1 | – | ||
| Tjänsteuppdrag | 784 | 624 | ||
| Övrig försäljning | 34 | 37 | ||
| Summa försäljning i kvarvarande verksamhet | 819 | 661 | ||
| Övriga intäkter | 512 | 247 | ||
| Totala intäkter i kvarvarande verksamheter | 1 331 | 907 | ||
| Totala intäkter i avvecklade verksamheter | 402 | 302 | ||
| Totala intäkter | 1 733 | 1 209 |
NOT 3 – Exitresultat
Koncernen 2010
Exitresultat uppgick totalt i koncernen 2010 till 227,0 MSEK (-40,3), varav 122,7 MSEK (22,9) är hänförligt till avvecklade verksamheter( Energo). Övrigt exitresultatet är hänförlig till avyttringen av AcadeMedia 104,3 MSEK.
Moderbolaget 2010
Exitresultat uppgick totalt i moderbolaget 2010 till 226,4 MSEK (22,4), varav 121,8 MSEK är hänförligt till Energo och 104,3 MSEK hänförligt till AcadeMedia.
Koncernen 2009
Exitresultat uppgick totalt i koncernen 2009 till -40,3 MSEK (683,8), varav 22,9 MSEK (676,1) är hänförligt till avvecklade verksamheter (avser Textilia och Socran). Exitresultatet är främst hänförlig till ägarspridningen i Carnegie -61,1 MSEK. Exitförlusten i koncernen avseende ägarspridningen är till stora delar en redovisningsmässig effekt hänförlig till det fördelaktiga förvärvet av Carnegie och följaktligen ökade Bures resultatandel och det koncernmässiga värdet på aktierna i Carnegie. I moderbolaget uppkommer ingen resultateffekt med anledning av ägarspridningen.
Moderbolaget 2009
Exitresultaten i moderbolaget uppgick 2009 till 22,4 MSEK (811,9). Resultatet är främst hänförlig till tilläggsköpeskillingen i Textilia.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| AcadeMedia | 104,3 | – | 104,3 | – | |
| Carnegie Holding | – | -61,1 | – | – | |
| MM Holding (Max Matthiessen) | – | -1,3 | – | – | |
| Övriga innehav | – | -0,8 | 0,3 | – | |
| Summa | 104,3 | -63,2 | 104,6 | – | |
| Avvecklad verksamhet | |||||
| Energo | 122,7 | – | 121,8 | – | |
| Textilia | – | 22,2 | – | 22,2 | |
| Övriga Innehav | – | 0,7 | – | 0,2 | |
| Summa | 122,7 | 22,9 | 121,8 | 22,4 | |
| Totalsumma | 227,0 | -40,3 | 226,4 | 22,4 |
NOT 4 – Resultatandelar i intresseföretag (netto)1
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 |
| Carnegie Holding | 118,6 | 242,5 |
| Carnegie Asset Management | 16,2 | – |
| Celemi | -0,1 | -1,4 |
| CMA | -10,7 | – |
| H. Lundén Holding | 0,7 | – |
| Max Matthiessen | 16,1 | -14,8 |
| Micronic MYDATA | 14,0 | – |
| PartnerTech | -8,4 | – |
| The Chimney Pot | 3,2 | – |
| Vitrolife | 8,3 | – |
| Övriga | 1,6 | 0,9 |
| Summa | 159,5 | 227,2 |
| Avvecklade verksamheter | – | – |
| Summa resultatandelar | 159,5 | 227,2 |
1 I redovisat totalresultat 2010 ingår resultatandelar -44,0 MSEK (-6,5) som huvudsakligen avser omräkningsdifferenser.
NOT 5 – Nedskrivningar och reverseringar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Investeringsverksamheten, | |||||
| nedskrivningar | |||||
| Mercuri International Group AB | – | – | -25,0 | -157,7 | |
| PartnerTech | -7,8 | – | -14,1 | – | |
| Scandinavian Retail Center | -3,3 | – | -6,8 | – | |
| SCF | – | -0,8 | – | -0,8 | |
| MM Holding, aktier | – | – | – | -26,3 | |
| Summa nedskrivningar | -11,1 | -0,8 | -45,9 | -184,8 | |
| Investeringsverksamheten, | |||||
| reverseringar | |||||
| Celemi | – | – | 3,0 | – | |
| MM Holding (Max Matthiessen) | – | – | 26,3 | – | |
| Summa reverseringar | – | – | 29,3 | – | |
| Netto nedskrivn/reversering | -11,1 | -0,8 | -16,6 | -184,8 |
NOT 6 – Räntor och liknande resultatposter
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Intäkter från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde över Koncernens totalresultat och |
|||||
| moderbolagets resultaträkning | |||||
| Värdeförändring hedgefond | – | – | 3,9 | – | |
| Nedskrivning av aktier i vilande dotterbolag |
– | – | – | -51,3 | |
| Lämnade tillskott | – | – | – | -10,3 | |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | 95,5 | |
| Verkligt värde värdering | – | 0,1 | 3,4 | – | |
| Kursdiff. på fin. fordr/skulder | 4,0 | -4,5 | -0,2 | – | |
| Ränteintäkter | 6,8 | 18,5 | 8,6 | 17,6 | |
| Räntekostnader | -4,5 | -5,3 | -0,5 | -0,5 | |
| Övriga finansiella poster | – | -0,1 | – | – | |
| Summa räntor och liknande resultatposter |
6,3 | 8,7 | 15,2 | 51,0 | |
| Avvecklad verksamhet | -0,8 | – | – | – | |
| Totala räntor och liknande resultatposter |
5,5 | 8,7 | 15,2 | 51,0 | |
| I rörelseres. ingår kursdiff. på oms. tillg. med följande belopp |
– | – | – | 0,3 |
NOT 7 – Skatter
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | ||
| -4,6 | -3,3 | ||
| -10,8 | 2,2 | ||
| -15,4 | -1,1 | ||
| -7,0 | -3,6 | ||
Poster som inkluderats i uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar:
| Taxerade underskott | 24,3 | 32,6 |
|---|---|---|
| Temporära skillnader | 1,5 | – |
| Summa | 25,9 | 32,6 |
| Uppskjutna skatteskulder: | ||
| Obeskattade reserver | – | 4,5 |
| Koncernmässigt övervärde | 19,8 | 22,9 |
| Temporära skillnader | 0,3 | -0,1 |
| Summa | 20,1 | 27,3 |
| Netto, uppskjuten skatt | 5,8 | 5,3 |
| Härledning av skattekostnad 1 | ||
| Redovisat resultat före skatt | 450,4 | 27,3 |
| Effekt av intressebolagen, netto | -159,5 | -227,2 |
| Redovisat resultat före skatt | 290,9 | -199,9 |
| Skatt enligt gällande skattesats, 26,3% | -76,5 | 52,6 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader: | ||
| Skatteeffekt ej avdragsgill goodwill | – | -12,7 |
| Övriga ej avdragsgilla kostnader | -4,3 | -7,0 |
| Exitresultat | – | -16,6 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter: | ||
| Skatteeffekt fördelaktigt förvärv | 61,9 | – |
| Skattemässiga avdragsposter | 0,4 | 2,2 |
| Aktivering av underskottsavdrag | 3,2 | 2,2 |
| Exitresultat | 27,4 | – |
| Utnyttjande av ej tidigare aktiverat underskott | 1,2 | – |
| Effekt av ej aktiverad underskott | -16,9 | -19,6 |
| Effekt av annan skattesats utlandet | -1,0 | -1,0 |
| Återföring av tidigare aktiverade underskott | -17,2 | – |
| Justeringar för skatter tidigare år | - | -1,9 |
| Övrigt | 6,4 | -3 |
| Summa | -15,4 | -4,8 |
Jämförelsetal innehåller avvecklad verksamhet.
NOT 7 – Skatter, FORTS.
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | |
| Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatter | |||
| Vid årets början | 5,3 | 2,5 | |
| Effekt fusion Skanditek | 6,8 | – | |
| Avyttrade bolag | 4,5 | – | |
| Omräkningsdifferenser | -0,1 | 1,3 | |
| Redovisning i totalresultat | -10,8 | 1,5 | |
| Vid årets slut | 5,8 | 5,3 |
Burekoncernen innehar förlustavdrag vid ingången av 2010 uppgående preliminärt till ca 640 MSEK. Av dessa avser 425 MSEK moderbolaget. Total uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdragen uppgår till 25,9 MSEK (32,6), vilken så gott som uteslutande är hänförlig till förlustavdrag i dotterföretagen som bedöms kunna utnyttjas mot framtida överskott. Med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek är förlustavdragen i moderbolaget från och med 2010 spärrade till och med utgången av år 2015. Förlustavdragen i dotterbolagen kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag. För en beloppsmässigt begränsad del av koncernens underskottsavdrag förekommer det tidsbegränsningar i möjligheten att utnyttja dessa. Detta bedöms inte påverka värdet av eventuellt aktiverade underskottsavdrag.
NOT 8 – Leasingavtal
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Periodens leasingavgifter | ||||||
| (operationella) | ||||||
| Bilar | 10,6 | 13,7 | 0,2 | 0,2 | ||
| Lokaler | 59,6 | 33,7 | 1,9 | 1,5 | ||
| Övrig utrustning | 4,6 | 4,0 | 0,2 | 0,3 | ||
| Summa | 74,8 | 51,4 | 2,3 | 2,0 | ||
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
| Kontrakterade | 2010 2011– | >2015 | 2010 2011– | >2015 | ||
| leasingavgifter | 2015 | 2015 | ||||
| Operationella leasingavtal | ||||||
| Bilar | 8,4 | 8,6 | 0,3 | 0,1 | _ | – |
| Lokaler | 20,3 | 40,4 | 9,1 | 1,9 | 1,9 | – |
| Övrig utrustning | 3,4 | 5,8 | 0,1 | 0,1 | – | – |
| Summa | 32,1 | 54,8 | 9,5 | 2,1 | 1,9 | – |
| Finansiella leasingavtal | ||||||
| Bilar | 0,5 | 0,1 | – | – | – | – |
Summa 0,5 0,1 – – – –
NOT 9 – Arvode till revisorer
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Arvoden till Ernst & Young | ||||
| Ersättning för revisionsuppdraget | 2,1 | 3,1 | 0,4 | 0,4 |
| Revisionverksamhet utöver revisionsuppdraget |
2,0 | 1,8 | 1,0 | 1,6 |
| Skattearvoden | 0,7 | 0,5 | 0,3 | 0,2 |
| Summa arvoden E & Y | 4,8 | 5,4 | 1,7 | 2,2 |
| Arvoden till övriga revisorer | ||||
| Ersättning för revisionsuppdraget | 0,3 | 0,1 | – | – |
| Summa arvoden övr. revisorer | 0,3 | 0,1 | – | – |
NOT 10 – Patent, licenser m m
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 |
| Ingående anskaffningsvärde | 7,8 | 14,3 |
| Anskaffning under året | 51,2 | 0,9 |
| Försäljning/Omklassificeringar | -3,6 | -7,2 |
| Omräkningsdifferenser | -0,6 | -0,2 |
| Utgående anskaffningsvärde | 54,8 | 7,8 |
| Ingående avskrivningar | -5,2 | -9,4 |
| Anskaffning under året | -43,7 | 0 |
| Försäljning/Omklassificeringar | 2,2 | 6,0 |
| Årets avskrivningar | -1,9 | -2,0 |
| Omräkningsdifferenser | 0,4 | 0,2 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -48,2 | -5,2 |
| Bokfört värde | 6,6 | 2,6 |
Inga FoU kostnader har kostnadsförts under året (0,0).
NOT 11 – Goodwill
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 |
| Ingående anskaffningsvärde | 788,5 | 805,3 |
| Försäljning/Omklassificeringar | -104,9 | -1,3 |
| Omräkningsdifferenser | -66,8 | -15,5 |
| Utgående anskaffningsvärde | 616,8 | 788,5 |
| Ingående avskrivningar | -117,0 | -121,8 |
| Anskaffning under året | – | – |
| Försäljning/Omklassificeringar | – | -0,1 |
| Omräkningsdifferenser | 10,8 | 4,9 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -106,2 | -117,0 |
| Koncernen | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | ||||
| Ingående nedskrivningar | -278,7 | -229,9 | ||||
| Försäljning/Omklassificeringar | – | -0,2 | ||||
| Årets nedskrivningar | -3,4 | -48,1 | ||||
| Omräkningsdifferenser | 24,8 | -0,5 | ||||
| Utgående ackumulerade nedskrivningar | -257,3 | -278,7 | ||||
| Bokfört värde | 253,3 | 392,8 | ||||
| Återvinningsbart belopp för koncernens goodwillposter fastställs | ||||||
| baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Dessa beräkningar utgår från uppskattade framtida kassaflöden baserade på finansiella budgetar som |
| Tillväxt, % | EBITA, % | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill | Prognos period |
Terminal period |
Prognos period |
Terminal period |
Diskonterings ränta, %1 |
||
| Mercuri | 246,3 | 2 – 5 | 3 | 4 – 6 | 5 | 12,0 | |
| Theducation | 5,6 | 7 – 9 | 3 | 7 – 9 | 7–8 | 12,0 | |
| SRC | 1,4 | 2 – 9 | 3 | 3 – 4 | 4 | 12,0 | |
| Summa | 253,3 |
godkänts av ledningen.
Avser diskonteringsränta före skatt. Diskonteringsräntan för jämförelseåret uppgick till 14,2 procent
Värderingarna som legat till grund för värderingsprövningen utgör ej marknadsvärderingar utan beräkningar i enlighet med IAS 36 för att utvärdera återvinningsvärdet för kassagenererande enheter. Med ovanstående kan goodwillvärden enligt tabellen väl försvaras. Prognosperioden uppgår till fem år. Om exempelvis tillväxtantagande eller EBITA-antagande ändras med en procentenhet kan Bures goodwillvärden bli lägre än de bokförda.
Återvinningsvärdet överstiger det redovisade värdet. En känslighetsanalys av väsentliga variabler avseende goodwill hänförligt till Mercuri påverkar beräknat värde enligt nedan:
| Förändring, | ||
|---|---|---|
| Variabel | %-enheter | Värdepåverkan |
| Tillväxt, terminalperiod | -1% | - 20 MSEK |
| Diskonteringsränta | -1% | - 36 MSEK |
Återvinningsvärdet överstiger redovisat värde även beaktat förändringar enligt ovan.
Tillväxtantagandet baserar sig på en bedömning av den allmänna ekonomiska utvecklingen i kombination med branschspecifika antaganden.
NOT 12 – Byggnader, mark och markanläggningar
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 |
| Ingående anskaffningsvärde | 13,7 | 14,4 |
| Anskaffning under året | – | – |
| Försäljning/Omklassificeringar | -6,4 | -0,3 |
| Omräkningsdifferenser | -0,9 | -0,4 |
| Utgående anskaffningsvärde | 6,4 | 13,7 |
| Ingående avskrivningar | -5,6 | -5,9 |
| Anskaffning under året | – | 0,1 |
| Försäljning/Omklassificeringar | 1,4 | 0,3 |
| Årets avskrivningar | -0,2 | -0,3 |
| Omräkningsdifferenser | 0,4 | 0,2 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -4,0 | -5,6 |
| Ingående nedskrivningar | – | – |
| Reversering | – | – |
| Utgående ackumulerade nedskrivningar | – | – |
| Bokfört värde | 2,4 | 8,1 |
| Taxeringsvärden, byggnader | – | 3,2 |
| Bokfört värde, byggnader | 2,4 | 7,4 |
| Taxeringsvärden, mark | – | 1,3 |
| Bokfört värde, mark | – | 0,7 |
Alla fastigheter har ej åsatts taxeringsvärden. Inga åtaganden för framtida fastighetsinvesteringar finns (0 MSEK). Inga avtal för finansiell leasing kopplat till fastigheter finns i koncernen.
NOT 13 – Inventarier, verktyg och installationer
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Ingående anskaffningsvärde | 179,9 | 186,2 | 4,9 | 4,9 |
| Anskaffning under året | 46,9 | 16,7 | 1,9 | – |
| Försäljning/Omklassificeringar | -36,6 | -25,6 | – | – |
| Omräkningsdifferenser | -9,9 | 2,6 | – | – |
| Utgående anskaffningsvärde | 180,3 | 179,9 | 6,8 | 4,9 |
| Ingående avskrivningar | -122,3 | -119,1 | -4,6 | -4,5 |
| Anskaffning under året | -26,3 | – | -1,4 | – |
| Försäljning/Omklassificeringar | 29,9 | 23,9 | – | – |
| Årets avskrivningar | -22,8 | -24,1 | -0,1 | -0,1 |
| Omräkningsdifferenser | 9,4 | -3,0 | – | – |
| Utgående ackumulerade avskrivningar |
-132,1 | -122,3 | -6,1 | -4,6 |
| Ingående nedskrivningar | – | -0,4 | – | – |
| Försäljning/Omklassificeringar | – | – | – | – |
| Årets reversering/nedskrivning | – | 0,4 | – | – |
| Omräkningsdifferenser | – | – | – | – |
| Utgående ackumulerade nedskrivningar |
– | – | – | – |
| Bokfört värde | 48,2 | 57,6 | 0,7 | 0,3 |
I redovisade värden ingår inventarier som innehas enligt finansiella leasingavtal med följande belopp:
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 |
| Ingående anskaffningsvärde | 0,7 | 1,3 |
| Anskaffning under året | – | – |
| Försäljning/Omklassificeringar | -0,7 | -0,5 |
| Omräkningsdifferenser | – | -0,1 |
| Utgående anskaffningsvärde | – | 0,7 |
| Ingående avskrivningar | -0,6 | -1,0 |
| Försäljning/Omklassificeringar | 0,6 | 0,4 |
| Årets avskrivningar | – | – |
| Omräkningsdifferenser | – | – |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | – | -0,6 |
| Bokfört värde | – | 0,1 |
Inga investeringsåtaganden finns för förvärv av maskiner.
NOT 14 – Företagsförvärv och avyttringar
Förvärv under 2010
Fusionen mellan Bure Equity AB och Skanditek Industriförvaltning AB
Bure och Skanditek beslutade i december 2009 på extra bolagsstämmor i respektive bolag om ett samgående. I januari 2010 slutfördes samgåendet via en fusion där Bure absorberar Skanditek. Fusionen har redovisats enligt förvärvsmetoden per 28 januari 2010. Köpeskillingen till Skanditeks aktieägare utgick i form av ett fusionsvederlag som bestod av värdet av nyemitterade Bure aktier. För varje aktie i Skanditek erhöll Skanditeks aktieägare 0,75 aktier i Bure. Skanditek ägde ca 20 procent av Bure innan fusionen vilket innebar att Bure förvärvade aktier i sig själv. Dessa aktier makulerades i januari 2010 och betraktas i redovisningen som återköpta aktier och redovisas direkt mot eget kapital. Det verkliga värdet på dessa aktier uppgick per den 28 januari 2010 till 264,3 MSEK.
Skanditek Industriförvaltning AB (publ)
Beräkning av värdet av förvärvade tillgångar och skulder vid förvärvstidpunkten för moderbolaget
| MSEK | 28 jan 2010 |
|---|---|
| Materiella tillgångar | 0,5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 372,0 |
| Omsättningstillgångar | 3,9 |
| Likvida medel | 270,8 |
| Summa tillgångar | 1 647,2 |
| Långfristiga skulder | -1,3 |
| Kortfristiga skulder | -18,3 |
| Summa övertagna nettotillgångar | 1 627,6 |
| Direkta kostnader i samband med förvärvet | -10,5 |
| Effekt från fördelaktigt förvärv | -283,9 |
| Summa fusionsvederlag, värde på nyemitterade aktier inkl direkta kostnader i samband med förvärvet |
1 333,2 |
| Påverkan på moderbolagets likvida medel: | |
| Fusionsvederlag erlagt genom nyemitterade aktier | -1 333,2 |
| Direkta kostnader i samband med förvärvet | -10,5 |
| Likvida medel i Skanditek som förvärvats | 270,8 |
| Påverkan på moderbolagets likvida medel, summa utflöde netto |
261,3 |
Beräkning av värdet av förvärvade tillgångar och skulder vid förvärvstidpunkten för koncernen
| MSEK | 28 jan 2010 |
|---|---|
| Materiella tillgångar | 14,2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 300,4 |
| Omsättningstillgångar | 43,6 |
| Likvida medel | 286,0 |
| Summa tillgångar | 1 644,2 |
| Långfristiga skulder | -4,9 |
| Kortfristiga skulder | -62,0 |
| Summa övertagna nettotillgångar | 1 577,3 |
| Direkta kostnader i samband med förvärvet | -8,9 |
| Effekt från fördelaktigt förvärv | -235,3 |
| Summa fusionsvederlag, värde på nyemitterade aktier inkl direkta kostnader i samband med förvärvet |
1 333,2 |
| Påverkan på koncernens likvida medel: | |
| Fusionsvederlag erlagt genom nyemitterade aktier | -1 333,2 |
| Direkta kostnader i samband med förvärvet | -8,9 |
| Likvida medel i Skanditek som förvärvats | 286,0 |
| Påverkan på koncernens likvida medel, summa utflöde netto |
277,1 |
Avyttringar 2010
Energo
Under fjärde kvartalet avyttrade Bure Energo, vilket påverkade likvida medel med totalt 221,8 MSEK.
Summan av värdet av avyttrade enheter för Energo:
| MSEK | 2010 |
|---|---|
| Immateriella tillgångar | 105,8 |
| Materiella tillgångar | 9,3 |
| Omsättningstillgångar | 78,2 |
| Likvida medel | 3,9 |
| Skulder | -94,2 |
| Realisationsresultat | 122,7 |
| Summa köpeskilling för Energo | 225,7 |
AcadeMedia
Under andra kvartalet avyttrade det noterade innehavet i AcadeMedia Ägarandelen uppgick till 13,6 procent vid avyttringen och den likvida effekten var 311,2 MSEK. Reavinsten i koncernen uppgår till 104,9 MSEK.
Avyttringar 2009
En tilläggsköpeskilling gällande försäljningen av Textilia har påverkat resultatet med 22,3 MSEK. Likviditeten är påverkad med 40,8 MSEK då en tidigare ej reglerad del av köpeskillingen om 18,5 MSEK är betald.
Summan av värdet av sålda tillgångar och skulder för Textilia under 2009:
| MSEK | 2009 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Skulder | |
| Realisationsresultat | 22,2 |
| Summa köpeskilling | |
| Tidigare ej reglerad del av köpeskilling som nu erlagts | 18,5 |
| Påverkan på koncernens likvida medel, summa inflöde netto |
40,7 |
En post hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande i Scandinavian Retail Center har sålts motsvarande 4,5 % av bolaget. Försäljningspriset uppgick till 0,6 MSEK och ett realisations-resultat på 0,1 MSEK. Vidare har Socran efter en utdelning på 0,5 MSEK, avyttrats för 0,2 MSEK, vilket gav ett realisationsresultat på 0,2 MSEK.
NOT 15 – Andelar i intresseföretag
| MSEK | Antal aktier | Andel av kapital/ röster i % |
Bokfört värde i moderbolaget |
Bokfört värde i koncernen |
Organisations nummer |
Säte |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CAM Group Holding A/S | 1 750 | 35,0 | 80,2 | 89,9 | 32657044 | Köpenhamn, DK |
| Carnegie Holding AB | 525 000 | 23,7 | 214,6 | 555,3 | 556780-4983 | Stockholm |
| Celemi ab Group AB | 258 010 | 30,4 | 11,9 | 11,3 | 556562 - 3997 | Malmö |
| CMA Microdialysis1 | 20 138 | 40,7 | 59,8 | 24,7 | 556241-3749 | Stockholm |
| H. Lundén Holding AB1 | 24 999 | 19,9 | 0 | 50,0 | 556705-9281 | Stockholm |
| InnovationsKapital Fond 1 AB | 244 | 23,0 | 0 | 0 | 556541 - 0056 | Göteborg |
| MM Holding AB | 1 786 750 | 17,5 / 23,34 | 30,1 | 22,3 | 556780-4421 | Stockholm |
| Micronic Mydata AB | 37 201 609 | 38,0 | 456,3 | 465,0 | 556351-2374 | Stockholm |
| PartnerTech AB1 | 5 443 000 | 43,0 | 64,9 | 137,7 | 556251-3308 | Malmö |
| The Chimney Pot AB | 23 469 | 48,6 | 32,6 | 16,1 | 556529-5978 | Stockholm |
| Valot Group AB | 35 000 | 35,0 | 0 | 0 | 556784-4005 | Stockholm |
| Vitrolife AB | 5 578 245 | 28,5 | 191,9 | 196,1 | 556354-3452 | Göteborg |
| Övriga kapitalandelar | – | 6,1 | ||||
| Bokfört värde | 1 142,2 | 1 574,5 |
1 Antal aktier inkluderar andelar ägda av dotterbolaget G Kallstrom. G Kallstrom äger samtliga aktier i H. Lundén Holding, 2 269 aktier i CMA Microdialysis samt 2 878 384 aktier i PartnerTech.
Skillnaden mellan bokfört värde i koncernen och moderbolaget beror på att resultatandelar i intresseföretag medräknas i koncernredovisningen enligt kapitalandelsmetoden. Skillnaden, 432,3 MSEK, består av ackumulerade andelar i intresseföretags resultat med avdrag för av-/nedskrivningar på övervärden, erhållna utdelningar, eliminering av internvinster och justering för vinstdelningsavtal.
För uppgift om andelar i intresseföretags resultat, se not 4.
Övrig finansiell information, väsentliga intressebolag
| Skulder exkl | Rörelse | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | Tillgångar | eget kapital | Intäkter | resultat |
| Carnegie Holding AB1 | 15 078 | 12 510 | 1 796 | 541 |
| CAM Group Holding A/S2 | 366 | 158 | 523 | 86 |
| MM Holding AB | 601 | 236 | 696 | 187 |
| Micronic Mydata AB | 1 714 | 369 | 1 288 | 73 |
| PartnerTech AB | 1 280 | 796 | 2 181 | -15 |
| The Chimney Pot AB | 95 | 68 | 137 | 15 |
| Vitrolife AB | 429 | 103 | 298 | 33 |
NOT 16 – Finansiella tillgångar som kan säljas
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Ingående anskaffningsvärde | 3,0 | 2,9 | 0,9 | 0,5 | |
| Anskaffning under året | 0,1 | 0,9 | 0,1 | 0,9 | |
| Försäljning | -0,7 | - | -0,5 | ||
| Omklassificering | – | – | – | – | |
| Omräkningsdifferenser | -0,3 | -0,1 | – | – | |
| Utgående anskaffningsvärde | 2,8 | 3,0 | 1,0 | 0,9 | |
| Ingående ackumulerade nedskrivningar |
-0,8 | – | -0,8 | – | |
| Årets nedskrivning | -0,1 | -0,8 | -0,1 | -0,8 | |
| Utgående ackumulerade nedskrivningar |
-0,9 | -0,8 | -0,9 | -0,8 | |
| Bokfört värde | 1,9 | 2,2 | 0,1 | 0,1 | |
| Noterade aktier och andelar1 | 0,1 | 2,1 | 0,1 | – | |
| Onoterade aktier och andelar | – | 0,1 | – | 0,1 | |
| Värderade till verkligt värde | 1,8 | 0,1 | – | – | |
| Värdering till anskaffningsvärde2 | – | – | – | – | |
| Summa | 1,9 | 2,2 | 0,1 | 0,1 |
1 Innehaven har klassificerats som tillgängliga för försäljning varför värdeförändringar redovisats i övrigt totalresultat.
2 Aktiv marknad för instrumenten saknas och därmed saknas grund för att värdera dessa till annat än anskaffningsvärde.
NOT 17 – förutbetalda kostnader och Upplupna intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Upplupna ränteintäkter | 3,2 | 3,0 | 2,6 | 3,0 |
| Upparbetad intäkt | 7,6 | 3,7 | – | – |
| Övriga upplupna intäkter | 1,3 | 0,1 | – | – |
| Förutbetalda kostnader | – | – | 1,1 | 7,9 |
| Summa | 12,1 | 6,8 | 3,7 | 10,9 |
NOT 18 – Avsättningar
| Förändringar i omstruktureringsreserv | Koncernen | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | ||
| Ingående omstruktureringsreserv | 0,0 | 2,4 | ||
| Ökning under året i samband med | ||||
| omstruktureringar inom dotterbolag | ||||
| Mercuri | – | – | ||
| Summa | – | – | ||
| Upplöst under året enligt fastlagd plan Mercuri |
– | -1,1 | ||
| Summa | 0,0 | -1,1 | ||
| Upplöst ej förbrukat | ||||
| Mercuri | – | -1,2 | ||
| Summa | – | – | ||
| Omräkningsdifferenser | ||||
| Utgående omstruktureringsreserv | 0,0 | 0,0 | ||
| Förändring i uppskjuten skatteskuld | Koncernen | |||
| MSEK | 2010 | 2009 | ||
| Ingående uppskjuten skatteskuld | 27,3 | 28,7 | ||
| Minskning pga avyttring av bolag | ||||
| EnergoRetea | -4,5 | – | ||
| Summa | 22,8 | – | ||
| Avsatt/ökning under året | ||||
| Mercuri | 0,1 | – | ||
| EnergoRetea | – | 0,3 | ||
| Summa | 0,1 | 0,3 | ||
| Upplöst/förbrukat under året | ||||
| EnergoRetea Omräkningsdifferenser |
– -2,8 |
-0,3 -1,4 |
||
| Utgående uppskjuten skatteskuld | 20,1 | 27,3 | ||
| Förändring i övriga avsättningar | Koncernen | |||
| MSEK | 2010 | 2009 | ||
| Ingående övriga avsättningar | 20,7 | 21,3 | ||
| Avsättningar under året | ||||
| Mercuri | 2,4 | 0,3 | ||
| Summa | 23,1 | 21,6 | ||
| Förbrukat/upplöst under året | ||||
| Mercuri | -4,7 | 0,4 | ||
| Summa | 18,4 | 22,0 | ||
| Omräkningsdifferenser | -2,3 | -1,3 | ||
| Utgående övriga avsättningar | 16,1 | 20,7 | ||
| Avgår finansiella tillgångar | – | -4,5 | ||
| Övriga avsättningar enligt balansräkning | 16,1 | 16,2 | ||
| Bedömd återföring av | ||||
| avsättningar i koncernen | 2011 | 2012 | 2013 | >2013 |
| Pensionsavsättningar | – | – | – | 13,1 |
| Uppskjuten skatteskuld Övriga avsättningar |
– – |
– – |
– – |
20,1 3,0 |
| Summa | – | – | – | 36,2 |
NOT 19 – Långfristiga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Totala långfristiga skulder varav långfr. skulder med direkt koppling till tillgångar som innehas för försäljning varav förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagens |
67,3 – |
84,7 – |
5,9 – |
– – |
|
| utgång | 2,3 | 2,4 | 2,3 | – |
NOT 20 – Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Semesterlöneskuld | 21,0 | 29,3 | 0,6 | 1,3 |
| Sociala avgifter | 21,1 | 27,8 | 0,5 | 3,3 |
| Förutbetalda intäkter | 15,1 | 8,7 | – | – |
| Övriga upplupna kostnader | 62,2 | 47,0 | 19,5 | 17,4 |
| Summa | 119,4 | 112,8 | 20,6 | 22,0 |
NOT 21 – Ställda säkerheter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Avseende skulder till | ||||
| kreditinstitut | ||||
| Företagsinteckningar | 19,3 | 12,2 | – | – |
| Aktier i dotter-/intressebolag | 195,7 | 329,1 | – | – |
| Spärrade bankmedel | 3,3 | 1,5 | – | – |
| Summa ställda säkerheter | 218,3 | 342,8 | – | – |
| Ansvarsförbindelser | – | – | 37,8 | – |
NOT 22 – Eventualförpliktelser
Eventualförpliktelser i koncern uppgick till 40,4 MSEK. Majoriteten av beloppet härrör bankgaranti utställd av moderboalget 37,8 MSEK. Inga tilläggsköpeskillingar som ej redan skuldförts förekommer inom koncernen. Bure har inget åtagande att förvärva ytterligare aktier i dotterbolag.
NOT 23 – Finansiella instrument
Finansiella risker – mål och policies
Koncernen utsätts för ett antal olika finansiella risker genom den verksamhet som bedrivs. Bure är ett investeringsbolag med en viktig övergripande målsättning, som regleras i moderbolagets finanspolicy. Moderbolaget skall i princip vara skuldfritt, och dotterbolagen skall ha en självständig finansiering för att bolagen skall vara finansiellt oberoende av moderbolaget eller övriga koncernbolag. Dotterbolagen skall därmed också självständigt kunna hantera sin egen likviditetsrisk. Det finns finanspolicies fastställda för vart och ett av dotterbolagen. Policydokumentet ger vägledning till hantering av kassa, överskottslikviditet, skuldfinansiering, hantering av valuta- och ränterisker, men eftersom verksamheterna varierar kan också målsättningen för respektive dotterbolag skilja sig åt.
Bure kan managera sin kapitalstruktur genom bland annat nyemission, utdelning, inlösenprogram eller återköp av egna aktier. Under 2010 har Bure genomfört kapitalutskiftningar vilka närmare beskrivs på sidan 30. Bure har även mandat för återköp och försäljning av egna aktier, se sidan 32. Moderbolaget och koncernen har en god soliditet och en återhållsam skuldsättning varför den finansiella risken är begränsad. Koncernens nettolånefordran uppgick per 2010-12-31 till 730 MSEK (607) och för moderbolaget till 762 MSEK (633). Se vidare sidan 28–29.
Valutarisker
Med valutarisk avses risken att koncernens kommersiella flöden (transaktionsrisk) påverkas vid valutakursförändringar. Transaktionsrisken i koncernen är begränsad, då intäkterna nästan uteslutande matchas av kostnader i samma valuta. Då Burekoncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och totalresultat
utsatt för translationsrisk (omräkningsrisk) vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper. Säkring för denna risk görs i normalfallet inte. Den viktigaste valutan, förutom svenska kronor, är euron.
En förändring i Euron på +/- 5 procent påverkar dotterbolagens resultat före skatt med ca 1 MSEK.
Ränterisk
Koncernen påverkas av ränterisk genom att räntenivån på skulder till rörlig ränta löpande förändras med marknadsränteutvecklingen. Ränterisk föreligger även på skulder med fast ränta, men med betydligt högre trögrörlighet då räntan ändras när lånen förfaller och skall förlängas med nya villkor. En procent i förändring i räntesats för koncernen i det korta perspektivet beräknas påverka koncernens resultat före skatt med 9 MSEK. Ränterisker i upplåning kan styras till en önskad nivå genom användandet av derivat så som swapar, terminer och optioner. Någon säkring för ränterisk sker för närvarande inte.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken för att Bures motparter i affärer inte kommer att fullgöra sina betalningar och eventuellt erhållna säkerheter inte täcker fordringsbeloppet och därigenom förorsaka Bure en finansiell förlust. Det är Bures policy att alla kunder som man gör affärer med skall genomgå kreditprövning. Den maximala kreditexponeringen uppgår per balansdagen till 223 MSEK (se tabell sidan 56, verkligt värde finansiella instrument). Det förekommer inga väsentliga koncentrationer av kreditrisker i koncernen.
| 2010 | 2009 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förfallostruktur fordringar | Netto | Täckta av | Netto | Täckta av | ||||
| (MSEK) | Fordringar | Reserver | fordran | säkerheter | Fordringar | Reserver | fordran | säkerheter |
| Ej förfallna | 173,3 | 173,3 | – | 192,1 | -0,1 | 192 | – | |
| Förfallna 1–30 dagar | 31,6 | 31,6 | – | 44,4 | -0,1 | 44,3 | – | |
| Förfallna 31–60 dagar | 7,6 | 7,6 | – | 10,9 | -0,3 | 10,6 | – | |
| Förfallna 61–90 dagar | 6,5 | 6,5 | – | 3,2 | 0,0 | 3,2 | – | |
| Förfallna 91–180 dagar | 4,4 | -0,5 | 3,9 | – | 2,5 | -0,3 | 2,2 | – |
| Förfallna >180 dagar | 4,6 | -4,6 | 0,0 | – | 7,9 | -5,0 | 2,9 | – |
| Total | 228,0 | -5,1 | 222,9 | – | 261,0 | -5,8 | 255,2 | – |
| Specifikation reserv kundförluster | ||
|---|---|---|
| (MSEK) | 2010 | 2009 |
| Ingående balans | 5,8 | 4,5 |
| Årets avsättning | 2,9 | 3,7 |
| Avskrivet belopp | -1,6 | -0,9 |
| Upplöst oanvänd reserv | -1,6 | -1,4 |
| Valutaeffekter | -0,4 | -0,1 |
| Totalt per 31 december | 5,1 | 5,8 |
Reservering för osäkra kundfordringar sker efter individuell bedömning av varje kunds betalningsförmåga.
Likviditetsrisk och refinansieringsrisk
Likviditetsrisk är risken att koncernen inte kan finansiera lånebetalningar eller andra finansiella åtaganden i den takt de förfaller till betalning antigen med egna medel eller ny finansiering. För att upprätthålla en betryggande betalningsberedskap skall Bure ha en likviditetsreserv som alltid minst skall täcka ett års prognostierat likviditetsbehov samt andra likviditetsbehov i befintlig bolagsstruktur. Likviditestsreserven består av tillgängliga likvida medel och checkkrediter, bekräftade outnyttjade kreditfaciliteter. Den del av likviditetsreserven som överstiger likviditetsbehovet enligt ovan utgör överskottslikviditet vilka enligt Bures policy kan placeras över en längre placeringshorisont, utdelas till aktieägarna eller användas i återköpsprogram. Beslut kring hur överskottslikviditet skall användas inom ramen för finanspolicyn bestäms av VD efter förslag ifrån ekonomidirektören.
Av tabellerna på nästa sida framgår förfallostrukturen på Burekoncernens finansiella skulder per 31 december 2010 respektive 31 december 2009.
NOT 23 – Finansiella instrument, FORTS.
Ränterisker och finanisella skulders förfallostruktur (MSEK)
| Finansiella poster till fast ränta | <1 månad | <3 månader | 3-12 månader | 1-5 år | > 5 år | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lån | – | – | – | – | – | – |
| Summa | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster till rörlig ränta | <1 månad | <3 månader | 3-12 månader | 1-5 år | > 5 år | Total |
| Checkkrediter | 38,9 | – | – | 8,0 | – | 46,9 |
| Övriga lån | 0,3 | 12,8 | – | 25,0 | – | 38,1 |
| Summa | 39,2 | 12,8 | – | 33,0 | – | 85,0 |
| Räntefria skulder | <1 månad | <3 månader | 3-12 månader | 1-5 år | > 5 år | Total |
| Leverantörsskulder | 42,1 | – | – | – | – | 42,1 |
| Upplupna kostnader | 119,6 | – | – | – | – | 119,6 |
| Övriga finansiella skulder | 38,0 | – | – | – | – | 38,0 |
| Summa | 199,7 | – | – | – | – | 199,7 |
| Likviditetsreserv | Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|---|
| (MSEK) | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Placeringar | – | 550,1 | – | 550,1 | |
| Hedgefonder | 96,7 | – | 96,7 | – | |
| Banktillgodohavanden | 684,1 | 164,9 | 608,1 | 83 | |
| Ej utnyttjade kreditlöften | 7,8 | 36,2 | – | – | |
| Summa | 788,5 | 751,2 | 704,8 | 633,1 |
Verkligt värde på finansiella instrument
Av nedanstående tabell framgår bokfört värde och verkligt värde på Bures finansiella instrument.
| 2010 | 2009 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar (MSEK) | Redovisat värde | Verkligt värde | Redovisat värde | Verkligt värde | |
| Finansiella tillgångar som innehas för handel värderade till verkligt värde över resultaträkningen |
|||||
| Hedgefond | 96,7 | 96,7 | – | – | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 1,9 | 1,9 | 2,2 | 2,2 | |
| Lånefordringar och kundfordringar | |||||
| - Andra långfristiga fordringar | – | – | 54,5 | 54,5 | |
| - Kundfordringar | 113,6 | 113,6 | 145,0 | 145,0 | |
| - Utfört men ej fakturerat arbete | – | – | 19,3 | 19,3 | |
| - Övriga kortfristiga fordringar | 80,6 | 80,6 | 29,6 | 29,6 | |
| - Upplupna intäkter | 28,7 | 28,7 | 6,8 | 6,8 | |
| - Kassa och bank samt kortfristiga placeringar | 684,1 | 684,1 | 715,0 | 715,0 | |
| Totala finansiella tillgångar | 1 005,6 | 1 005,6 | 972,4 | 972,4 |
| 2010 | 2009 | |||
|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar (MSEK) | Redovisat värde | Verkligt värde | Redovisat värde | Verkligt värde |
| Övriga finansiella skulder värderade till upplupet | ||||
| anskaffningsvärde | ||||
| Långfristiga skulder | ||||
| - Skuld till kreditinstitut | 25,0 | 25,0 | 41,8 | 41,8 |
| - Skulder för finansiella leasingkontrakt | – | – | – | – |
| - Övriga långfristiga skulder | 6,1 | 6,1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | ||||
| - Skuld till kreditinstitut | 60,4 | 60,4 | 129,2 | 129,2 |
| - Leverantörsskulder | 42,1 | 42,1 | 34,3 | 34,3 |
| - Skulder för finansiella leasingkontrakt | – | – | – | – |
| - Övriga kortfristiga skulder | 39,2 | 39,2 | 271,0 | 271,0 |
| - Upplupna kostnader | 119,4 | 119,4 | 104,1 | 104,1 |
| Totala finansiella skulder | 292,2 | 292,2 | 580,4 | 580,4 |
NOT 24 – Resultat per aktie
Bure redovisar resultat per aktie i enlighet med IAS 33 Resultat per aktie. Resultat per aktie redovisas såväl före som efter utspädning.
Resultat per aktie har beräknats genom att redovisat nettoresultat dividerats med vägt genomsnitt av antalet utestående aktier under året. I koncernen används nettoresultat hänförligt till moderföretagets aktieägare vid beräkningen av resultat per aktie.
Vid negativt resultat divideras nettoresultatet enligt regelverket endast med det vägda genomsnittet av antalet utestående aktier.
| Specifikation av använda parametrar | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Årets resultat moderboalget, MSEK | 197,1 | -139,7 |
| Koncernens resultat exkl. innehavare av icke bestämmande inflytande, MSEK |
569,2 | 45,2 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental | 86 524 | 53 292 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning, tusental |
86 524 | 53 292 |
NOT 25 – Eget kapital
I samband med att fusionen mellan Bure och Skanditek registrerades i januari 2010 ändrades bolagsordningen utifrån tidigare villkorat beslut på extra bolagsstämma i december 2009. Enligt den nya bolagsordningen uppgår aktiekapitalet till lägst 300 000 000 SEK och högst 1 200 000 000 SEK. I och med fusionen makulerades de aktier som Skanditek tidigare ägde i Bure. Totala antalet aktier som makulerades uppgick till 9 716 316 st.
Nedan lämnas upplysningar om förändringar i aktiekapitalet. För övriga förändringar i koncernens respektive moderbolagets eget kapital hänvisas till förändringar i eget kapital på sidorna 13 och 14.
| 2010 | 2009 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier | Kvotvärde | Aktiekapital | Antal aktier | Kvotvärde | Aktiekapital | ||
| Registrerat antal aktier | |||||||
| Ingående registrerat antal 1 januari | 50 348 808 | 5,96 | 300,1 | 83 914 680 | 3,58 | 300,1 | |
| Lösen av teckningsoptioner | – | – | – | – | – | – | |
| Makulering av egna aktier | -9 716 316 | – | -57,9 | – | – | – | |
| Nyemission genom apportförvärv | 49 013 235 | – | 292,1 | – | – | – | |
| Inlösenprogram | – | – | – | -33 565 872 | – | – | |
| Utgående registrerat antal 31 december | 89 645 727 | 5,96 | 534,3 | 50 348 808 | 5,96 | 300,1 |
Beskrivning och redovisning av återköp av egna aktier
Bure genomförde i januari 2009 ett omfattande inlösenprogram varvid 40 procent av utestående aktier inlöstes till ett värde av 30 kronor per styck eller totalt 1 007 MSEK. Inga återköp av aktier skedde under 2009 eller under 2010. Bure hade inga aktier i egen räkning vid utgången av 2010 eller 2009.
Bundet och fritt eget kapital
Eget kapital ska enligt svensk lag uppdelas i fritt och bundet eget kapital i moderbolag varav bundet eget kapital inte är tillgängligt för utdelning till aktieägarna. I moderbolaget består bundet eget kapital av aktiekapital, reservfond och uppskrivningsfond. Reservfonden består i Bures fall av tillskjutet kapital i samband med bolagets bildande. I reservfonden ingår även tidigare överkursfond vilken enligt nya ABL skall utgöra reservfond.
Fritt eget kapital inkluderar balanserade vinstmedel samt årets resultat vilket finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Koncernens eget kapital består av aktiekapital, övrigt tillskjutet kapital, andra reserver samt balanserade vinstmedel inklusive årets resultat.
Övrigt tillskjutet kapital i koncernen avser kapital tillskjutet från ägarna. I andra reserver ingår omräkningsreserver vilket innefattar alla valutakursdifferenser som uppkommer vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter. Dessutom ingår i andra reserver fond för verkligt värde vilken avser orealiserade värdeförändringar på aktier och andelar. I balanserade vinstmedel inkl årets resultat ingår intjänade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag.
Teckningsoptionsprogram
Vid årsstämman 2010 beslutades om ett teckningsoptionsprogram utställt till samtliga anställda i bolaget. Totala antalet optioner uppgick till 260 000 st. Löptiden för optionprogrammet är 3 år och löper till och med 9 juni 2013. Lösenpriset per teckningsoption är 40,57 SEK. Inga optioner har lösts in under året. För exakt fördelning av optioner se sid 68.
| Förändring andra reserver MSEK |
Fond förverkligt värde | Omräkningsreserv | Totalt |
|---|---|---|---|
| IB 2009 | 0 | 50,3 | 50,3 |
| Omräkningsdifferenser | – | -19,9 | -19,9 |
| Reserver 31 december 2009 | 0 | 30,4 | 30,4 |
| IB 2010 | 0 | 30,4 | 30,4 |
| Omräkningsdifferenser | – | -81,1 | -81,1 |
| Reserver 31 december 2010 | 0 | -50,7 | -50,7 |
NOT 26 – Resultat från avvecklade verksamheter
| MSEK | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 279,9 | 278,2 |
| Exitresultat | 122,7 | 22,9 |
| Resultatandelar | – | – |
| Övriga intäkter | – | – |
| Summa rörelsens intäkter | 402,6 | 301,1 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – |
| Handelsvaror | -21,3 | -16,9 |
| Övriga externa kostnader | -30,8 | -50,6 |
| Personalkostnader | -183,3 | -191,5 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -2,6 | -3,3 |
| Övriga rörelsekostnader | -20,4 | -1,1 |
| Summa rörelsens kostnader | -258,4 | -263,4 |
| Rörelseresultat | 144,2 | 37,7 |
| Finansiellt netto | -0,8 | -0,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 143,4 | 36,9 |
| Skatt på årets resultat | -7,0 | -3,6 |
| Resultat från avvecklad verksamhet | 136,4 | 33,3 |
| Resultat per aktie före utspädning | 1,58 | 0,62 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 1,58 | 0,62 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 21,5 | -17,6 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | -0,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | 31,5 |
| Netto kassaflöden från avvecklade verksamheter | 21,5 | 48,3 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning |
86 524 | 53 292 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning |
86 524 | 53 292 |
Avvecklade verksamheter avser dotterbolaget Energo för 2010 och tidigare ej redovisad tilläggsköpeskilling från försäljningen av dotterbolaget Textilia för 2009. Energo har konsoliderats i koncernen för perioden januari- november 2010.
NOT 29 – Andelar i koncernföretag
NOT 27 – Händelser efter balansdagen
Mercuri International förvärvade 100 procent av Celemi, vilket tidigare ägdes till 30 procent av Bure. Affären finansierades av Bure på totalt 37 MSEK.
Bures innehav i Aptilo Networks på 9,9 procent avyttring till norska Private Equity bolaget Norvestor V L.P. för totalt 9,2 MSEK. Redovisning har skett till verkligt värde och medfört en postiv resultateffekt på 3 MSEK.
Styrelsen kommer att istället för utdelning föreslå årsstämman att besluta om ett frivilligt inlösenprogram om totalt ca 175 MSEK.
NOT 28 – Andelar i koncernföretag, årets förändring
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 |
| Ingående anskaffningsvärde | 958,6 | 1 008 8 |
| Tillkommande via Fusion | 131,7 | – |
| Anskaffning/tillskott under året | 25,0 | 1,4 |
| Återbetalning av aktieägartillskott | – | -51 |
| Försäljning | -103,9 | -0,6 |
| Omklassificering | 239,7 | – |
| Utgående anskaffningsvärde | 1 251,1 | 958,6 |
| Ingående nedskrivningar | -634,7 | -425,7 |
| Nedskrivningar | -31,8 | -209,0 |
| Omklassificering | -239,7 | – |
| Utgående ackumulerade nedskrivningar | -906,2 | -634,7 |
| Bokfört värde | 344,9 | 323,9 |
Nedskrivningar 2010 avser innehavet i Mercuri med 25 MSEK samt nedskrivning i dotterbolaget SRC med 6,8 MSEK. Anskaffningarna är hänförliga till dotterbolag i Skanditek Industriförvaltning. Dotterbolaget Energo såldes under 2010 vilket hade ett anskaffningsvärde på 103,9 MSEK.
Nedskrivningar 2009 avser innehavet i Mercuri med 157,7 MSEK samt nedskrivning av aktier i vilande bolag med 51,3 MSEK till följd av lämnade koncernbidrag.
| Portföljbolag, | Andel av kapital/ | Bokfört värde | Organisations | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Antal aktier | röster i % | i moderbolaget | nummer | Säte |
| Mercuri International Group AB | 1 000 | 100,0 | 200,0 | 556518 - 9700 | Göteborg |
| Scandinavian Retail Center SRC AB1 | 6 475 | 95,5 | 5,0 | 556573 - 0263 | Helsingborg |
| Theducation AB | 58 432 | 74,3 | 15,8 | 556569 - 7082 | Stockholm |
| 220,8 | |||||
| Vilande bolag | |||||
| Bure Hälsa och Sjukvård AB | 1 000 | 100,0 | 0,1 | 556548 -1230 | Göteborg |
| Bure Tillväxt AB | 1 000 | 100,0 | 0,2 | 556566 - 4512 | Göteborg |
| Bure Utvecklings AB | 10 000 | 100,0 | 1,2 | 556472 - 7112 | Göteborg |
| Business Communication Group Scandinavia AB | 113 907 | 100,0 | 0,1 | 556548 -1297 | Göteborg |
| G Kallstrom & Co AB | 1 000 | 100,0 | 105,0 | 556096 - 6227 | Stockholm |
| Skandigen AB | 1 000 | 100,0 | 0,1 | 556321-1209 | Stockholm |
| Skanditek AB | 8 000 | 100,0 | 10,7 | 556541- 9065 | Stockholm |
| Tuut Networks AB | 1 000 | 100,0 | 0,1 | 556578 - 8162 | Stockholm |
| Garant | 10 000 | 100,0 | 0,1 | 556248 - 3189 | Stockholm |
| Sancera AB | 1 000 | 100,0 | 0,1 | 556551- 6910 | Göteborg |
| Cindra AB | 1 000 | 100,0 | 0,1 | 556542 - 7415 | Göteborg |
| Cintera AB | 1 000 | 100,0 | 0,1 | 556554 - 6958 | Göteborg |
| CR&T Holding AB | 363 180 | 100,0 | 5,9 | 556524 - 3176 | Göteborg |
| CR&T Ventures AB | 100 000 | 100,0 | 0,1 | 556597 - 1149 | Göteborg |
| Gårda Äldrevård Holding AB | 1 000 | 100,0 | 0,1 | 556548 - 8144 | Göteborg |
| Investment AB Bure | 1 000 | 100,0 | 0,1 | 556561- 0390 | Göteborg |
| – | – | 124,1 | |||
| Totalt | – | – | 344,9 |
Se nästa sida under upplysningar angående utställda optioner på innehaven i SRC.
NOT 29 – Andelar i koncernföretag , forts.
UPPLYSNINGAR
Utspädningseffekter av befintliga ägarspridningsprogram
Följande uppgifter lämnas som upplysning avseende utspädning som föreligger i de bolag som Bure har genomfört ägarspridningsprogram:
| Omfattning | SRC | |
|---|---|---|
| Ägarandel som utställda optioner motsvarar, %1 | 13,5 | |
| Tidpunkt för teckning av aktier | maj 2014 | |
| Lösenpris räknat på 100% av bolaget, MSEK2 | 20 | |
| Lösenpris vid förtida aktieteckning vid olika tidpunkter2 | Period | SRC |
| Lösenpris räknat på 100% av bolaget, MSEK2 | 2009-12-31 | 13 |
| 2010-12-31 | 15 | |
| 2011-12-31 | 16 | |
| 2012-12-31 | 18 | |
| 2013-12-31 | 19 | |
| 2014-05-31 | 20 |
1 Angivet procenttal avser den andel som sålts hittills. Ytterligare utspädning kan således tillkomma. I vissa situationer kan aktieteckning ske i förtid, t ex vid exit. Lösenpriset varierar då baserat på tidpunkten.
2 Lösenpriset uppräknas, vanligtvis med 10 procents årsränta, med uppräkning av lösenpriset varje månad.
FÖRÄNDRINGAR I UTESTÅENDE OPTIONSPROGRAM UNDER 2010
| SRC | EnergoRetea | Mercuri | |
|---|---|---|---|
| Utestående optioner vid periodens början | 915 | 20 500 | 210 |
| Sålda optioner under perioden | – | -20 500 | |
| Inlösta optioner under perioden | – | – | -210 |
| Utestående optioner vid periodens slut | 915 | 0 | 0 |
NOT 30 – Uppgifter om transaktioner mellan företaget och närstående
Närstående till Bure är:
Skanditek (pga styrelserepresentation och ägande), styrelsens ledamöter och till dem närstående bolag, Bures dotterbolag, intressebolag och företagsledningen i moderbolaget.
Bure anlitade Carnegie Investment Bank som rådgivare vid försäljningen av dotterbolaget Energo. Bure ersatte Carnegie för deras tjänster enligt marknadsmässiga villkor. Avseende ledande befattningshavares löner och ersättningar hänvisas till not 35.
Valda styrelseledamöter i moderbolaget har, förutom arvode från moderbolaget, ej erhållit arvoden från dotterbolag i koncernen.
Inköp och försäljning mellan moderbolag och koncernföretag är av obetydlig omfattning. Koncerninterna ränteintäkter och räntekostnader ingår i moderbolagets resultat med 2,0 MSEK (0,6) respektive -0,5 MSEK (-0,3).
NOT 31 – Andelar i intresseföretag, årets förändring
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Ingående anskaffningsvärde | 661,0 | 74,1 | 495,2 | 66,5 |
| Anskaffning vid fusion Skanditek | 815,5 | – | 726,5 | |
| Anskaffning under året | 187,4 | 471,3 | 187,5 | 471,3 |
| Andelar i resultat | 159,5 | 227,2 | – | – |
| Försäljning | -14,1 | -105,1 | -14,8 | -42,6 |
| Omräkningsdifferens | -44,1 | -6,5 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | -183,7 | – | -183,7 | – |
| Utdelning intressebolag | -3,0 | – | – | – |
| Förändring ägartransaktioner | 62,3 | – | – | – |
| Omklassificering | -0,5 | – | – | – |
| Utgående anskaffningsvärde | 1 640,3 | 661,0 | 1 211,0 | 495,2 |
| Ingående nedskrivningar | -59,0 | -58,1 | -84,3 | -58,1 |
| Årets nedskrivningar | -7,8 | -0,9 | -14,1 | -26,2 |
| Reversering av nedskrivningar | – | – | 29,7 | – |
| Omklassificering | 1,0 | – | – | – |
| Utgående ackumulerade nedskrivningar |
-65,8 | -59,0 | -68,7 | -84,3 |
| Bokfört värde | 1 574,5 | 602,0 | 1 142,3 | 410,9 |
NOT 32 – Utdelningar
Moderbolaget Bure Equity AB har under året erhållit utdelningar från dotterbolaget SRC på 4,1 MSEK. Utdelning har erhållits från intressebolaget Vitrolife på 2,8 MSEK.
NOT 33 – Medelantal anställda
| 2010 | 2009 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Antal anställda |
Varav kvinnor |
Antal anställda |
Varav kvinnor |
||
| Moderbolaget | 9 | 2 | 7 | 2 | |
| Dotterbolag | 695 | 355 | 560 | 248 | |
| Koncernen totalt | 704 | 357 | 567 | 250 | |
| Geografisk fördelning av anställda: | |||||
| Moderbolaget | |||||
| Sverige | 9 | 2 | 7 | 2 | |
| Dotterbolag | |||||
| Sverige | 333 | 203 | 110 | 69 | |
| Danmark | 22 | 9 | 26 | 10 | |
| England | 23 | 9 | 27 | 10 | |
| Finland | 71 | 32 | 84 | 35 | |
| Norge | 14 | 5 | 21 | 5 | |
| Tyskland | 26 | 8 | 26 | 9 | |
| Frankrike | 57 | 19 | 60 | 20 | |
| Tjeckien | 26 | 11 | 30 | 12 | |
| USA | 4 | 1 | 5 | 1 | |
| Kina | 20 | 11 | 20 | 11 | |
| Övriga länder | 98 | 47 | 151 | 66 | |
| Koncernen totalt | 704 | 357 | 567 | 250 |
NOT 34 – Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
| 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Löner och andra ersättn. |
Sociala kostnader |
Pensions kostnader1 |
Löner och andra ersättn. |
Sociala kostnader |
Pensions kostnader1 |
| Moderbolaget | 14,7 | 5,0 | 3,9 | 17,3 | 6,1 | 3,7 |
| Dotterbolag | 357,0 | 80,5 | 30,0 | 349,3 | 70,5 | 28,0 |
| Koncernen totalt | 371,7 | 85,5 | 33,9 | 366,6 | 76,6 | 31,7 |
| Styrelse och VD |
(varav tantiem) |
Övriga anställda |
Styrelse och VD |
(varav tantiem) |
Övriga anställda |
|
| Moderbolaget | ||||||
| Sverige | 6,3 | 2,1 | 8,4 | 9,5 | 0,4 | 7,8 |
| Dotterbolag | ||||||
| Sverige | 7,5 | – | 129,1 | 6,3 | 0,3 | 57,1 |
| Danmark | – | – | 21,4 | – | – | 24,0 |
| England | 1,3 | 0,4 | 18,2 | 1,2 | – | 25,2 |
| Finland | 1,7 | 0,2 | 43,8 | 3,1 | 0,1 | 54,4 |
| Norge | – | – | 10,2 | 0,8 | – | 14,2 |
| Tyskland | 4,7 | 0,8 | 14,7 | 4,0 | 0,5 | 19,8 |
| Frankrike | 2,2 | 0,5 | 36,8 | 4,7 | 1,0 | 44,8 |
| Övriga länder | 11,0 | 1,7 | 54,4 | 19,5 | 0,9 | 70,2 |
| Koncernen totalt | 34,7 | 5,7 | 337,0 | 49,1 | 3,2 | 317,5 |
1 Av moderbolagets pensionskostnader avser 0,9 MSEK (2,1) styrelse och VD.
Vid årsstämman 2010 beslutades att arvodet till styrelsen skulle utgå med 1 260 000 SEK (990 000). Härav avser ersättning till styrelsens ordförande 500 000 SEK, och till övriga styrelseledamöter 190 000 SEK vardera. Ingen i styrelsen har varit fast anställd i bolaget under 2010.
Inget särskilt arvode för utskottsarbete har utgått (0).
Pensionskostnader är angivna inklusive löneskatt, fördelat per land mellan styrelse och VD samt övriga anställda. För ytterligare information se vidare not 35 för "Ersättningar till ledande befattningshavare".
NOT 35 – Ersättningar till ledande Befattningshavare
| 2010 MSEK |
Fast årslön/ styrelsearvode |
Rörlig ersättn./ bonus |
Övriga förmåner1 |
Pensions kostnader |
Övriga ersättningar2 |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande | 0,5 | – | – | – | 1,4 | 1,9 |
| Övriga styrelseledamöter | 0,7 | – | – | – | – | 0,7 |
| Verkställande direktör | 3,0 | 2,1 | 0,3 | 0,9 | 0,7 | 7,0 |
| Vice Verkställande direktör | 1,3 | 0,9 | – | 0,2 | – | 2,4 |
| Andra ledande befattningshavare | 3,1 | 1,3 | – | 1,4 | – | 5,8 |
| 8,6 | 4,3 | 0,3 | 2,5 | 3,1 | 17,8 |
| 2009 MSEK |
Fast årslön/ styrelsearvode |
Rörlig ersättn./ bonus |
Övriga förmåner1 |
Pensions kostnader |
Övriga ersättningar |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande | 0,4 | – | – | – | – | 0,4 |
| Övriga styrelseledamöter | 0,6 | – | – | – | – | 0,6 |
| Verkställande direktör | 1,6 | 0,4 | 0,1 | 0,7 | 3,6 | 6,4 |
| Verkställande direktör, avgående | 0,9 | – | – | 0,9 | 1,9 | 3,8 |
| Vice Verkställande direktör | 0,4 | – | – | 0,1 | – | 0,5 |
| Andra ledande befattningshavare | 1,0 | 0,2 | 0,1 | 0,3 | 1,5 | 3,1 |
| 4,9 | 0,6 | 0,2 | 2,1 | 7,0 | 14,8 |
1 Övriga förmåner avser bilförmån och kostförmån.
Övriga ersättningar avser ersättning för styrelseuppdrag i portföljbolag inom Burekoncernen.
NOT 35 – Ersättningar till ledande befattningshavare FORTS.
Styrelse
Vid årsstämman 2010 beslutades att arvodet till styrelsen skulle utgå med 1 260 000 SEK (990 000). Härav avser ersättning till styrelsens ordförande med 500 000 SEK (350 000) samt till övriga styrelseledamöter med 190 000 SEK (160 000) vardera. Inget särskilt arvode för utskottsarbete har utgått.
Verkställande direktör
VD Patrik Tigerschiöld hade en avtalad årslön uppgående till 3,3 MSEK. Bonus har utgått med 2,1 MSEK ( exklusive sociala avgifter). Pensionen är avgiftsbestämd och pensionspremier skall uppgå till 30 procent av pensionsgrundande lön. Med pensionsgrundande lön avses grundlönen. VD:s pensionsålder är 65 år. Bonus kan uppgå till maximalt 150 procent av årslönen. Bonusbeloppet är ej pensionsgrundande. Vid uppsägning från bolagets sida äger VD rätt till en uppsägningstid om 12 månader och vid uppsägning från egen sida 12 månader. VD äger rätt till avgångsvederlag motsvarande 12 månadslöner. Avgångsvederlag utgår ej vid pensionering eller bortgång. Beslut om lön och förmåner till VD fattas av styrelsen på rekommendation av styrelsens utsedda ersättningsutskott.
Avgående VD Carl Backman lämnade sin befattning 31 januari. För avtalad uppsägningstid och avgångsvederlag reserverades uppsägningskostnader inkl sociala avgifter och pension om totalt 5,3 MSEK under 2009 och har inte påverkat förvaltningskostnaderna under 2010.
Andra ledande befattningshavare
Med andra ledande befattningshavare avses vice VD, ekonomichef samt två investeringsansvariga. Löner har reducerats med 0,1 MSEK avseende erhållna styrelsearvoden från koncernbolag. Pensionspremierna är avgiftsbestämda och uppgår maximalt till 25 procent. Pensionskostnaderna avser de kostnader som exklusive löneskatt har påverkat årets resultat. För övriga ledande befattningshavare gäller att pensionsåldern är 65 år. Bonus för andra ledande befattningshavare uppgår till mellan 25 – 120 procent av årslönen. Vid uppsägning från bolagets sida äger andra ledande befattningshavare en uppsägningstid om 3 – 6 månader och vid uppsägning från egen sida 3 – 6 månader. Avgångsvederlag utgår ej vid pensionering eller bortgång. Beslut om lön till övriga ledande befattningshavare fattas av verkställande direktören efter samråd med ersättningsutskottet.
Ekonomichef Jonas Alfredson lämnade sin befattning 31 januari 2010. För avtalad uppsägningstid och avgångsvederlag reserverades uppsägningskostnader inkl sociala avgifter och pension om totalt 2,0 MSEK under 2009 och har inte påverkat förvaltningskostnaderna under 2010.
Rörligt ersättningssystem (bonus)
Bure hade under 2010 ett rörligt kompensationssystem för all personal. Den rörliga delen kunde utgöra maximalt 8 –150 procent av den fasta lönen. Bonusen baserade sig till 90 procent på kvantitativa mål relaterade till aktiekursens utveckling respektive rörelseresultaten i portföljbolagen. Resterande 10 procent avser en diskretionär bedömning.
För information om den berednings- och beslutsprocess bolaget tillämpar hänvisas till "Förvaltningsberättelsen".
Förslag till principer och andra anställningsvillkor till ledande befattningshavare 2011 kommer att framläggas för godkännande av årsstämman.
Uppgifter om ledande befattningshavares innehav av aktier och teckningsoptioner
Patrik Tigerschiöld, VD, 6 166 537 aktier (inkl. närståendes), 94 500 optioner Henrik Blomquist, vVD, 3 000 aktier, 64 000 optioner
Andreas Berglin, Ekonomichef, 0 aktier, 4 000 optioner
Andreas Bladh, investeringsansvarig, 2 000 aktier, 40 000 optioner
Fredrik Mattson, investeringsansvarig, 36 000 aktier, 44 000 optioner
NOT 36 – Könsfördelningen i ledande befattningar
| Moderbolaget | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Totalt antal kvinnor i styrelse | 1 | 1 |
| Totalt antal kvinnor i VD/ledningsgrupp | – | – |
| Totalt antal män i styrelse | 4 | 4 |
| Totalt antal män i VD/ledningsgrupp | 4 | 2 |
| Totalt antal personer i styrelse | 5 | 5 |
| Totalt antal personer i VD/ledningsgrupp | 4 | 2 |
I dotterbolagen utgör andel kvinnor 38 procent (26) av styrelseledamöter, VD:ar och ledande befattningshavare. Jämförelsetalet har justerats för avvecklade verksamheters andel.
NOT 37 – Sjukfrånvaro
Redovisas ej pga undantagsregeln i lagstiftningen som säger att uppgiften inte ska lämnas om antalet anställda i gruppen är högst tio eller om uppgiften kan hänföras till enskild individ. Med grupp avses både kön och ålderskategori.
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Bure Equity AB (publ), organisationsnummer 556454-8781
Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Bure Equity AB för räkenskapsåret 2010. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 28-61. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Stockholm den 16 mars 2011 Ernst & Young AB
Staffan Landén Huvudansvarig revisor Auktoriserad revisor
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport 2010
Bolagsstyrningen i Bure Equity AB utgår från svensk lagstiftning, främst den svenska Aktiebolagslagen samt Regelverk för emittenter utfärdat av NASDAQ OMX Stockholm ("Nordiska börsen"). Genom att Bure är noterat på Nordiska börsen, tillämpar Bure de reviderade reglerna i Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden") från den 1 februari 2010. Reglerna tillämpas successivt i den omfattning som föreskrivs i Koden och i den takt rådgivande organ (exempelvis Kollegiet för svensk Bolagsstyrning) utfärdar uttalanden och rekommendationer i specifika frågor rörande Koden. Bure Equity tillämpar Koden och redovisar inte några avvikelser från Koden för räkenskapsåret 2010 förutom vad avser bolagets särskilda granskningsfunktion ( se avsnitt avvikelser bolagsstyrningskoden nedan).
Bolagsstyrningsrapporten är granskad av bolagets revisor. För ytterligare information angående bolagsstyrningsfrågor som inte behandlas i denna bolagsstyrningsrapport hänvisas till www.bure.se.
Aktiekapital
Bure är sedan 1993 noterat på NASDAQ OMX Stockholm. Aktiekapitalet uppgick till 534 MSEK vid årsskiftet fördelat på 89 645 727 A-aktier. Bolagets A-aktier ger rätt till en röst per aktie. Alla aktier medför samma rätt till andel av bolagets tillgångar och berättigar till lika stor utdelning.
Vid slutet av 2010 hade Bure 22 998 aktieägare enligt statistik från Euroclear Sweden. De tio största ägarna svarade för 46,9 procent av aktierna. Dag Tigerschiöld var Bures största aktieägare med 10,3 procent av aktierna. Andelen aktier som ägdes av fysiska eller juridiska personer utanför Sverige uppgick till 31,7 procent. Mer information om Bures aktieägare och aktiens utveckling under 2010 finns på sidorna 10 –11. På årsstämman 2010 bemyndigades, fram till och med nästa årsstämma, styrelsen ha rätt att förvärva upp till 10 procent av utestående aktier i bolaget. Bure innehade inga egna aktier per sista december 2010.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Bures högsta beslutande organ och skall sammankallas i Stockholm eller Göteborg en gång om året före juni månads utgång. Kallelsen till årsstämma skall enligt gällande bolagsordning offentliggöras tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stämman och till extra bolagsstämma tidigast sex veckor och senast två veckor före stämman. Kallelsen skall alltid ske genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar och i Svenska Dagbladet.
För att få ett ärende behandlat vid en årsstämma skall aktieägaren inkomma med en skriftlig begäran till styrelsen i så god tid att ärendet kan tas upp i kallelsen till stämman. Uppgift om senaste tidpunkt för en sådan begäran framgår av bolagets hemsida. Bures bolagsordning innehåller inga begränsningar
i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid bolagsstämman. Samtliga aktieägare som är registrerade i Euroclear Swedens aktieägarregister och som till bolaget anmält deltagande i tid har rätt att delta i stämman och rösta för sitt totala innehav i aktier. Biträde åt aktieägare får följa med vid stämman om aktieägare anmäler sådan.
Årstämman 2010
Årsstämman 2010 ägde rum den 28 april i Göteborg. Vid stämman var 99 aktieägare, ombud eller biträden närvarande som sammantaget representerade 40,4 procent av rösterna och 40,4 procent av kapitalet. Bures styrelse, ledning samt revisor var närvarande. Verkställande direktörens anförande publicerades i sin helhet på hemsidan dagen efter stämman.
Valberedning inför kommande årsstämma
Den 6 oktober 2010 offentliggjordes valberedningens sammansättning. Valberedningen har tillsatts i enlighet med den instruktion för valberedningen som fastställdes av Bures årsstämma 2008. Enligt denna instruktion skall styrelsens ordförande senast vid utgången av tredje kvartalet varje år tillse att bolagets tre största aktieägare erbjuds att vardera utse en ledamot att ingå i valberedningen. Om en av de tre aktieägarna avstår från att utse ledamot i valberedningen, kontaktas nästföljande aktieägare i ägarandel med uppdrag att utse ledamot i valberedningen. Mandatperioden är ett år. Dessutom skall styrelsens ordförande ingå i valberedningen.
Ingen ersättning utgår för arbetet i valberedningen.
Valberedningen består av:
- • Lars Olofsson företräder familjen Tigerschiöld som innehar 17,0 procent av aktierna i Bure.
- • Peter Rudman företräder Nordeas fonder som innehar 9,9 procent av aktierna i Bure.
- • Ulf Strömsten företräder Catellas Fondförvaltning som innehar 5,5 procent av aktierna i Bure.
- • Björn Björnsson, styrelsens ordförande i Bure Equity AB.
Valberedningen skall bereda och till bolagsstämman lämna förslag till:
- • Val av ordförande på stämman.
- • Val av och arvode till styrelsens ordförande respektive ledamöter i bolagets styrelse.
- • Val av och arvode till revisor och revisorssuppleant (i förekommande fall).
- • Framarbeta förslag till principer för tillsättande av kommande valberedning.
Revisorer valdes på årsstämman 2008 för en mandatperiod på fyra år. Inför årsstämman 2011 har valberedningen haft två protokollförda möten. Valberedningens förslag, redogörelse för valberedningens arbete inför årsstämman samt kompletterande information om föreslagna styrelseledamöter kommer att finnas tillgängligt på hemsidan i samband med kallelsen till årsstämman.
Styrelsens roll
Samtliga ledamöter i styrelsen utses av aktieägarna vid årsstämman med en mandatperiod från årsstämman fram till och med slutet av nästa årsstämma. Enligt bolagsordningen ska Bures styrelse bestå av lägst fem och högst nio ledamöter.
På årsstämman den 28 april 2010 valdes Björn Björnsson till ordförande samt Håkan Larsson, Mathias Uhlén, Carl Björkman och Eva Gidlöf till ledamöter. Uppgifter om styrelseledamöterna och verkställande direktören presenteras i slutet av bolagsstyrningsrapporten. Advokat Niklas Larsson från Wistrands Advokatbyrå har fullgjort styrelsens sekreterarfunktion.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning av bolagets angelägenheter dock ej i den löpande verksamheten. I styrelsens uppgifter ingår att bedöma bolagets ekonomiska situation, fortlöpande kontrollera arbetet, fastställa en arbetsordning, utse en VD samt ange arbetsfördelningen. Styrelsens arbete innefattar att utveckla bolagets strategi och affärsplan på ett sådant sätt att aktieägarnas intressen långsiktigt tillgodoses på bästa möjliga sätt.
aktier
Styrelse närvaro Oberoende 1 Ersättning2 TSEK Innehav Björn Björnsson, ordförande 10/10 500 17 500 Håkan Larsson 8/10 190 0 Mathias Uhlén 9/10 190 7 500 Kjell Duveblad3 4/4 80 120 000 Ann-Sofi Lodin3 4/4 80 5 050 Carl Björkman4 6/6 – 190 2 065 612 Eva Gidlöf 4 5/6 190 0
Styrelsenärvaro under 2010 i Bure Equity
= Ledamoten är att anse som oberoende till både bolaget och dess ledning samt till större aktieägare i bolaget.
Enligt definition i "Svensk kod för bolagsstyrning". 2 Beloppet avser styrelseledamotens ersättning. 3 Avgick ur styrelsen vid årsstämman 2010. 4
Nyvaldes vid årsstämman 2010.
Styrelsens arbete
Styrelsens arbete regleras enligt en arbetsordning, vilken fastställdes vid styrelsens konstituerande sammanträde den 28 april 2010. Styrelsens arbete följer en årlig plan med fasta beslutspunkter, som fastställs i anslutning till konstituerande styrelsemöte. Arbetsordningen innebär i korthet att styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning av bolagets angelägenheter. Styrelsens arbetsordning innehåller bland annat uppgifter om ansvarsfördelningen mellan styrelsen, ordföranden, verkställande direktören och styrelsens utskott.
Styrelsen kontrollerar fortlöpande bolagets och koncernens ekonomiska situation så att styrelsen kan fullgöra den uppföljningsskyldighet som följer av lag, Regelverk för emittenter och god styrelsesed. Enligt arbetsordningen skall styrelsen ta beslut i frågor som ej ingår i den löpande förvaltningen eller är av stor betydelse, såsom väsentliga finansiella åtaganden och avtal samt betydande förändringar av organisationen.
Bures styrelse fastställer och dokumenterar årligen bolagets mål och strategier. Årligen behandlas dessutom marknadsfrågor, strategifrågor och budget. Styrelsen fastställer bolagets finanspolicy, attesträtt, delegeringsordning och beslutsordning. Styrelsen har upprättat särskild instruktion om ansvar och befogenheter för VD i Bure. Styrelsen får kontinuerligt rapporter och uppdateringar om verksamheten från ledningen. Informationsmaterial och beslutsunderlag inför styrelsemötena utsänds ca en vecka före varje styrelsemöte.
Bolagets revisorer deltar två gånger per år vid styrelsemötena för att lämna en redogörelse från årets revision samt sin syn på bolagets interna kontrollsystem. Revisorerna rapporterar sina iakttagelser från årets granskning direkt till styrelsen. En gång per år träffar revisorn styrelsen utan närvaro från någon i bolagsledningen.
Styrelsens arbete under 2010
Styrelsen sammanträder normalt sex gånger per år samt därutöver vid behov. Under det gångna verksamhetsåret hade styrelsen 10 möten, 7 ordinarie möten och 3 extra möten, varav 3 per capsulam. Se styrelsenärvaro i tabell ovan.
Det totala styrelsearvodet i Bure Equity AB beslutat på årsstämma 2010 är 1 260 000 SEK, varav styrelsens ordförande erhåller 500 000 SEK.
Utvärdering av styrelsen
Styrelsen genomför en gång per år en systematisk utvärdering där ledamöterna ges möjlighet att ge sin syn på såväl arbetsformer, styrelsematerial, sina egna och övriga ledamöters insatser av styrelsens arbete i syfte att utveckla styrelsearbetet samt att förse valberedningen med ett relevant beslutsunderlag inför årsstämman.
Utskottsarbete
I styrelsens arbetsordning ingår instruktioner för ersättningsutskott respektive revisionsutskott. Såväl ersättningsutskottets arbete som revisionsutskottets arbete fullgörs av hela styrelsen. Ersättningsutskottet skall bereda frågor om ersättningar i form av lön, pensioner och bonus eller andra anställningsvillkor för VD och personal som rapporterar direkt till VD. Beslut om principer för ersättningar till VD och bolagsledningen bestämdes på årsstämman 28 april 2010.
Revisionsutskottet har till ansvar att löpande under året bereda ärenden för styrelsens räkning som rör frågor om revision, intern kontroll och genomgång av bokslut och delårsrapporter. Utskottet ska även utvärdera revisorernas arbete samt förbereda för val av nya revisorer när det är aktuellt. Hela revisionsutskottet sammanträtt med bolagets revisor vid två tillfällen under året.
Principer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman fastställer principer för ersättning till ledande befattningshavare. Förslag tas fram av ersättningsutskottet. Huvudprincipen är att erbjuda marknadsmässiga ersättningar och anställningsvillkor. Den totala ersättningen utgörs av fast grundlön, rörlig lön pensionsförmåner samt övriga förmåner. En redogörelse för de principer som gällt under 2010 finns i förvaltningsberättelsen. Information om ersättningen till verkställande direktören samt övriga ledande befattningshavare under 2010 redogörs i not 35. Styrelsen avser att föreslå Bures årsstämma 2011 att oförändrade principer för ersättningar och andra ersättningsvillkor för bolagsledningen ska fastställas.
Finansiell rapportering
Bures redovisning är baserad på lagar, förordningar, regler, avtal och rekommendationer som gäller för noterade bolag på den Nordiska börsen. En närmare beskrivning av redovisningsprinciperna finns i årsredovisningen på sidan 41–46. Revisionsberättelsen för verksamhetsåret återfinns på sidan 62 i årsredovisningen. Det sker regelbundet en kommunikation mellan styrelsen och revisorerna. Styrelsen utvärderar löpande att ekonomi- och finansorganisationen är rätt dimensionerad och har tillräckligt med resurser.
Moderbolaget ger varje år ut instruktioner om vilken information som skall rapporteras från dotterbolagen samt övriga portföljbolag. I informationen ingår bland annat resultat- och balansräkningar, kassaflödesanalyser samt viktiga nyckeltal. Vid årsbokslut rapporteras ett mer omfattande rapportpaket av dotterbolagen. Rapporteringen sker i ett gemensamt koncernredovisningssystem med inbyggda kontroller för att säkerställa kvaliteten.
I enlighet med de krav som anges i noteringsavtalet med NASDAQ OMX Stockholm rapporterar bolaget finansiell information i form av delårsrapporter, bokslutsrapport, årsredovisning samt pressmeddelande i samband med större väsentliga händelser.
Avvikelser från bolagsstyrningskoden
Enligt Kodens bestämmelse punkt 7.4 skall styrelsen årligen utvärdera behovet av en särskild granskningsfunktion (internrevision). Styrelsens uppfattning är att det för närvarande inte föreligger något behov av en sådan funktion i verksamheten. Det finns instruktioner och en löpande utvärdering sker av att ansvariga personer i organisationen har den kompetens och de stödresurser som krävs för att fullgöra arbetet i samband med framtagandet av finansiella rapporter.
Presentation av styrelsens ledamöter, verkställande direktören och revisorerna
Styrelsen har sedan årsstämman bestått av fem ledamöter. Verkställande direktören är inte ledamot av styrelsen. Av bolagets fem ledamöter är fyra oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare. En beskrivning av styrelseledamöternas samt verkställande direktörs aktieinnehav och andra uppdrag framgår på sidan 68.
Björn Björnsson, ordförande
Björn är 64 år, pol. mag, verksam konsult i eget bolag.
Invald i styrelsen 2002. Björn har under året varit styrelseordförande i Valot Group och Carnegie Asset Management (Danmark) och styrelseledamot i Carnegie Holding, H. Lundén Kapitalförvaltning samt Max Matthiessen. Björn satt även i styrelsen för AcadeMedia under perioden januari – juni 2010. Björn är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen och oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.
Håkan Larsson, vice ordförande
Håkan är 63 år, civilekonom. Tidigare VD i Rederi AB Transatlantic och verksam inom Schenkerkoncernen.
Invald i styrelsen 2002. Håkan är oberoende i förhållande till såväl bolaget och bolagsledningen som bolagets större aktieägare.
Mathias Uhlén, ledamot
Mathias är 56 år, teknologie doktor, professor i mikrobiologi. Tidigare ledamot i Skanditek Industriförvaltning sedan 1992.
Invald i styrelsen 2010. Mathias är oberoende i förhållande till såväl bolaget och bolagsledningen som bolagets större aktieägare.
Carl Björkman, ledamot
Carl är 40 år, civilingenjör. Kvalitetschef inom Scania Inköp.
Invald i styrelsen 2010. Tidigare ledamot i Skanditek Industriförvaltning AB och MYDATA Automation. Carl Björkman är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt beroende i förhållande till större aktieägare i bolaget.
Eva Gidlöf, ledamot
Eva är 53 år, Fil kand/Samhällsvetarexamen. Eva är Executive Vice President för Tieto Corporation and Head of Scandinavia.
Invald i styrelsen 2010. Eva är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen respektive större aktieägare i bolaget.
Patrik Tigerschiöld, verkställande direktör
Patrik är 46 år, civilekonom. Tidigare VD i Skanditek Industriförvaltning, ordförande i Bure, verksam inom SEB och VD för SEB Allemansfonder.
Patrik är beroende i förhållande till bolagets större aktieägare. Innehav i Bure (inkl. närståendes), per den 31 december 2010: 6 166 537 aktier samt 94 500 optioner.
För information om väsentliga uppdrag utanför bolaget se beskrivning på sid 68 – 69.
Principerna för ersättningar och andra anställningsvillkor samt uppgifter om aktieinnehav med mera för VD och övriga personer i bolagsledningen framgår av not 35 i årsredovisningen.
Information om revisorer
Till revisorer i Bure är utsedda revisionsbolaget Ernst & Young AB. Ernst & Young har utsett Staffan Landén, 47 år, till huvudansvarig revisor. Staffan har varit huvudansvarig revisor sedan 2008. Staffan är utöver revisor i Bure Equity revisor också i de börsnoterade bolagen Alfa Laval AB samt Lindab International AB. Vidare är Staffan revisor i andra bolag med omfattande internationell verksamhet som Papyrus Holding AB samt Capio AB. För information om ersättningar till Ernst & Young, se not 9.
Styrelsens beskrivning av intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen för räkenskapsåret 2010
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen. Denna beskrivning har upprättats i enlighet med Svensk kod för bolagsstyrning, avsnitt 7.4 och är därmed avgränsad till intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen. Denna beskrivning utgör inte del av de formella årsredovisningshandlingarna.
Kontrollmiljö
I styrelsens arbetsordning och instruktioner för verkställande direktören säkerställs en tydlig roll- och ansvarsfördelning till gagn för en effektiv hantering av verksamhetens risker. Styrelsen har vidare fastställt ett antal grundläggande riktlinjer av betydelse för arbetet med den interna kontrollen, bland annat markerar styrelsen vikten av att det finns tydliga och dokumenterade instruktioner och policies som omfattar även dotterföretagen i strukturen. Bolagsledningen rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner. Bolagsledningen ansvarar för det system av interna kontroller som krävs för att hantera väsentliga risker i den löpande verksamheten. Här ingår bland annat riktlinjer för olika befattningshavare för att de skall förstå och inse betydelsen av sina respektive roller för upprätthållandet av god intern kontroll.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Bolaget har utarbetat en modell för bedömning av risken för fel i den finansiella rapporteringen i vilken man har identifierat ett antal områden där risken för väsentliga fel är förhöjd. Särskild vikt har lagts vid att utforma kontroller för att förebygga och upptäcka brister på dessa områden. Områden där väsentliga brister noteras åtgärdas löpande.
Information och kommunikation
Väsentliga riktlinjer, manualer med mera av betydelse för den finansiella rapporteringen uppdateras och kommuniceras till berörda medarbetare löpande. Det finns såväl formella som informella informationskanaler till bolagsledningen och styrelsen för väsentlig information från medarbetarna. För extern kommunikation finns riktlinjer som säkerställer att bolaget lever upp till högst ställda krav på korrekt information till marknaden.
Uppföljning
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information som bolagsledningen lämnar. Arbetet innefattar bland annat att säkerställa att åtgärder vidtas rörande de brister och förslag till åtgärder som framkommit vid den interna och externa revisionen.
Internrevision
Styrelsen har hittills inte funnit anledning att inrätta en internrevisionsfunktion. Styrelsens uppfattning är att det inte föreligger något behov av en sådan funktion i verksamheten och att det inte är ekonomiskt försvarbart i en liten organisation som Bures. Det finns instruktioner och en löpande utvärdering görs av att ansvariga personer i organisationen har den kompetens och de stödresurser som krävs för att fullgöra arbetet i samband med framtagandet av finansiella rapporter. I samtliga innehavs styrelser finns alltid Bure representerat via bolagsansvarig för innehavet. Beroende på ägarandel finns även möjlighet att utse mer än en ledamot som representerar Bure.
Bures innehav finns idag representerade i olika branscher med geografisk spridning. Vidare innebär Bures affärsidé att innehav avyttras och förvärvas löpande. Därför bedöms lämpligare att besluta för varje enskilt innehav separat än att inrätta en internrevision på koncernnivå. Moderbolaget Bure Equity AB med sju anställda är ett relativt litet moderbolag som saknar komplexa funktioner som är svåra att genomlysa. Behovet att införa en internrevisionsfunktion för moderbolaget måste därför betraktas som litet.
Stockholm den 15 mars 2011
Styrelsen Bure Equity
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till årsstämman i Bure Equity AB Org.nr 556454-8781
Uppdrag och ansvarsfördelning
Vi har granskat bolagsstyrningsrapporten för räkenskapsåret 2010 på sidorna 63–67. Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala oss om bolagsstyrningsrapporten på grundval av vår revision.
Granskningens inriktning och omfattning
Granskningen har utförts i enlighet med RevU 16, Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet uttala oss om att bolagsstyrningsrapporten inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för informationen i bolagsstyrningsrapporten. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Uttalande
Vi anser att en bolagsstyrningsrapport har upprättats och att den är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Stockholm den 16 mars 2011
Staffan Landén, Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Styrelsen
Björn Björnsson, Stockholm, f 1946, pol.mag
Styrelseordförande sedan februari 2010 Ledamot sedan 2002
Styrelseordförande i Valot Group och Carnegie Asset Management (Danmark)
Styrelseledamot i Carnegie Holding, H. Lundén Kapitalförvaltning, Max Matthiessen, Cape Capital AG, Stockholm Open AB, Oasmia Pharmaceutical AB, AQ System AB, m fl
Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 17 500 st
Håkan Larsson, Göteborg, f 1947, civilekonom
Vice ordförande. Ledamot sedan 2002
Styrelseordförande i Inpension Asset
Management AB och Schenker AB Styrelseledamot i Chalmers Tekniska Högskola AB, Ernströmgruppen AB,
Handelsbanken Region Väst, Semcon AB, Stolt-Nielsen Ltd, Rederi AB Transatlantic och Walleniusrederierna AB
Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 0 st
Carl Björkman, Mariefred, f 1970, civilingenjör
Ledamot sedan april 2010
Styrelseledamot i Stäketsholms Förvaltnings AB, Johan Björkmans Allmännyttiga Stiftelse för Ekonomisk Forskning mm, FPG Media AB och SportPro Ltd. Tidigare ledamot i Skanditek Industriförvaltning AB 2009 och MYDATA automation AB 2008 –2009
Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 2 065 612 st
Eva Gidlöf, Stockholm, f 1957, Fil kand/ Samhällsvetarexamen
Ledamot sedan april 2010 Executive Vice President Tieto Corporation and Head of Scandinavia
Styrelseledamot i KTH (Kungliga Tekniska Högskolan), ICT Universitet och Almega IT & Telecomföretagen.
Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 0 st
Mathias Uhlén, Stockholm, f 1954 Teknologie doktor och professor i Mikrobiologi
Ledamot sedan februari 2010 Styrelseordförande i Atlas Antibodies AB och Antibodypedia AB
Styrelseledamot i Affibody Holding AB, KTH Holding AB, SweTree Technologies AB, Nordiag ASA och Novozymes A/S. Ledamot av Kungliga Vetenskapsakademien (KVA) och Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA). Tidigare ledamot i Skanditek Industriförvaltning 1992–2009
Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 7 500 st
Medarbetare
Från vänster: Henrik Blomquist, Patrik Tigerschiöld, Fredrik Mattsson, Andreas Berglin, Agneta Schein, Andreas Bladh och Philip Nyblaeus.
Patrik Tigerschiöld, Stockholm, f 1964 Verkställande direktör sedan februari 2010 Tidigare VD i Skanditek sedan 1999 Styrelseordförande i PartnerTech, Vitrolife, Carnegie Fonder och The Chimney Pot Styrelseledamot i Micronic Mydata, Carnegie Holding, m fl Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 6 166 537 st Optionsinnehav Bure: 94 500 st
Fredrik Mattsson, Stockholm, f 1972
Investeringsansvarig. Tidigare investeringsansvarig i Skanditek sedan 2009 Styrelseledamot i Vitrolife, Mercuri International, CMA Microdialysis, m fl Aktieinnehav Bure, egna samt
närståendes: 36 000 st Optionsinnehav Bure: 44 000 st
Henrik Blomquist, Stockholm, f 1971
Vice verkställande direktör sedan oktober 2010. Tidigare Investeringsansvarig i Skanditek sedan 1999 Styrelseordförande i Theducation, Scandinavian Retail Center och Cavena Image Products AB Styrelseledamot i Carnegie Asset Management (Danmark), The Chimney Pot, Valot, Max Matthiessen (suppl.), m fl Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 3 000 st Optionsinnehav Bure: 64 000 st
Agneta Schein, Stockholm, f 1951 VD-sekreterare. Tidigare VD-sekreterare i Skanditek sedan 2006 Optionsinnehav Bure: 13 500 st
Andreas Berglin, Stockholm, f 1975 Ekonomichef. Tidigare ekonomichef i Skanditek sedan 2009 Optionsinnehav Bure: 4 000 st
Andreas Bladh, Stockholm, f 1975 Investeringsansvarig. Tidigare investeringsansvarig i Skanditek sedan 2005 Styrelseledamot i PartnerTech, CMA Microdialysis, m fl Aktieinnehav Bure, egna samt närståendes: 2 000 st Optionsinnehav Bure: 40 000 st
Philip Nyblaeus, Stockholm, f 1982 Analytiker (tillträder i mars 2011)
Femårsöversikt
| Data per aktie 1, 4 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekurs, SEK | 32,80 | 34,80 | 24,70 | 37,90 | 33,40 |
| Aktiekurs i procent av det egna kapitalet | 126 | 135 | 85 | 135 | 127 |
| Moderbolagets eget kapital/aktie, SEK | 25,99 | 25,75 | 29,14 | 28,02 | 46,73 |
| Moderbolagets eget kapital/aktie efter utspädning, SEK | 25,99 | 25,75 | 29,14 | 28,02 | 26,30 |
| Koncernens eget kapital/aktie, SEK3 | 29,20 | 29,73 | 29,56 | 29,54 | 43,57 |
| Koncernens eget kapital/aktie efter utspädning, SEK | 29,20 | 29,73 | 29,56 | 29,54 | 24,77 |
| Moderbolagets resultat/aktie, SEK | 2,28 | -2,62 | 11,35 | 8,11 | 13,85 |
| Moderbolagets resultat/aktie efter utspädning, SEK2 | 2,28 | -2,62 | 11,35 | 6,36 | 6,99 |
| Koncernens resultat/aktie, SEK | 6,60 | 0,85 | 9,82 | 12,39 | 14,21 |
| Koncernens resultat/aktie efter utspädning, SEK2 | 6,60 | 0,85 | 9,82 | 9,71 | 7,17 |
| Antal aktier, tusental | 89 646 | 50 349 | 83 915 | 93 225 | 62 819 |
| Antal utestående optionsrätter, tusental | – | – | – | – | 66 901 |
| Totala antalet aktier inkl. utestående optionsrätter, tusental | 89 646 | 50 349 | 83 915 | 93 225 | 129 720 |
| Antal aktier efter utspädning enligt IAS 33, tusental | 89 646 | 50 349 | 83 915 | 93 225 | 122 836 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 86 524 | 53 292 | 89 782 | 84 465 | 61 071 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning enligt IAS 33, tusental | 86 524 | 53 292 | 89 782 | 107 782 | 121 086 |
| Nyckeltal | |||||
| Utdelning, SEK per aktie5 | 9,80 | 0,30 | 8,55 | 1,00 | – |
| Direktavkastning, % | 29,9 | 0,9 | 34,6 | 2,6 | – |
| Totalavkastning, % | 28,1 | 40,9 | -2,8 | 16,7 | 40,3 |
| Börsvärde, MSEK | 2 940 | 1 752 | 2 073 | 3 533 | 2 098 |
| Börsvärde, MSEK, efter utspädning4 | 2 940 | 1 752 | 2 073 | 3 533 | 4 333 |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,9 | -10,7 | 40,3 | 24,7 | 34,2 |
| Moderbolagets resultat och ställning | |||||
| Exitresultat, MSEK | 226,1 | 22,4 | 811,9 | 451,9 | 625,6 |
| Resultat efter skatt, MSEK | 197,1 | -139,7 | 1 019,2 | 685,2 | 846,1 |
| Balansomslutning, MSEK | 2 462 | 1 621 | 2 498 | 2 695 | 3 112 |
| Eget kapital, MSEK | 2 330 | 1 296 | 2 445 | 2 612 | 2 935 |
| Soliditet, % | 94,6 | 80,0 | 97,9 | 97,0 | 94,3 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 762 | 663 | 1 848 | 1 462 | 1 080 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran (+) efter full teckning av utestående teckningsoptioner |
762 | 663 | 1 848 | 1 462 | 1 556 |
| Koncernens resultat och ställning | |||||
| Intäkter, MSEK | 818,9 | 660,8 | 1 096,6 | 2 647,8 | 2 147,1 |
| Nettoresultat efter skatt, MSEK | 571,4 | 45,5 | 882,6 | 1 047,1 | 884,9 |
| Balansomslutning, MSEK | 2 974 | 2 154 | 2 995 | 3 747 | 3 885 |
| Eget kapital, MSEK | 2 621 | 1 497 | 2 481 | 2 754 | 2 737 |
| Soliditet, % | 88,0 | 69,5 | 82,8 | 73,5 | 70,5 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) | 730 | 607 | 1 892 | 1 514 | 1 178 |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+) efter teckning av utestående teckningsoptioner |
730 | 607 | 1 892 | 1 514 | 1 655 |
Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.
Vid negativt resultat används genomsnittliga antalet aktier före utspädning även vid beräkning efter utspädning.
3 Börsvärde med hänsyn tagen till totalt antal aktier, efter teckning av utestående teckningsoptioner, multiplicerat med aktuell börskurs per balansdagen vid respektive redovisningsperiod.
4 Samtliga nyckeltal per aktie har omräknats med hänsyn till omvänd split och har justerats med faktorn 10.
5 Utdelning för 2008 avser utdelning av aktier i AcadeMedia motsvarande 8,55 SEK per aktie.
Definitioner
Aktiens direktavkastning
Till årsstämman föreslagen utdelning samt under året lämnade extra utdelningar dividerad med aktiekursen vid årets utgång.
Aktiens totalavkastning
Summan av årets kurstillväxt och återinvesterad utdelning dividerad med aktiekursen vid årets ingång.
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Börsvärde, MSEK
Aktiekursen multiplicerad med totalt utestående aktier.
EBITA
Rörelseresultat före nedskrivningar av goodwill samt avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antalet utestående aktier. I eget kapital ingår minoritetens andel av eget kapital från och med den 1 januari 2005 i samband med införandet av IFRS.
Nettolånefordran
Finansiella räntebärande tillgångar med avdrag för räntebärande skulder.
Nettolåneskuld
Definition som nettolånefordran, men begreppet används när räntebärande skulder överstiger räntebärande tillgångar.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt dividerat med under året genomsnittligt utestående antal aktier. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av årets resultat.
Resultat per aktie efter utspädning
Resultat efter skatt dividerat med under året genomsnittligt utestående antal aktier efter utspädning. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av årets resultat. Genomsnittligt antal aktier efter utspädning beräknas enligt regelverk i IFRS, IAS 33 Resultat per aktie.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till summa tillgångar. Från och med införandet av IFRS den 1 januari 2005 inkluderas minoritet i totalt eget kapital.
Substansvärde
Marknadsvärdet på Bures noterade innehav plus bokförda värden på de onoterade innehaven samt likvida medel.
Tillväxt
Ökning i nettoomsättningen i relation till föregående års nettoomsättning. Nyckeltalet inkluderar därmed såväl organisk som förvärvad tillväxt.
Återköp av egna aktier
Svenska företag har sedan ett antal år tillbaka möjligheten att förvärva upp till tio procent av egna utestående aktier, förutsatt att årsstämman godkänner detta inom ramen för det fria egna kapitalet.
IRR
Årlig genomsnittlig avkastning (Internal Rate of Return).
Aktieägarinformation
Rapporteringstillfällen 2011
| Delårsrapport januari – mars | 28 april |
|---|---|
| Årsstämma | 28 april |
| Delårsrapport januari – juni | 18 augusti |
| Delårsrapport januari – september | 16 november |
Distributionspolicy
Bures årsredovisning skickas per post till de som begärt denna. Delårsrapporter distribueras endast i elektronisk form. För prenumeration, se www.bure.se/alertme
Investerarrelationer/Aktieägarkontakt
Andreas Berglin, 08-614 00 20 [email protected]
Kontakta Bure Equity AB
| Adress: | Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm |
|---|---|
| Tel: | 08-614 00 20 |
| Fax: | 08-614 00 38 |
| E-post: | [email protected] |
| Hemsida: | www.bure.se |
Årsstämma i Bure Equity AB (publ)
Årsstämma hålles torsdagen den 28 april 2011, kl. 17:00 i lokalen Carnegie Hall, Carnegie, Regeringsgatan 56, Stockkholm. Entrén öppnas kl. 16:00. Kaffe serveras före stämman.
Deltagande
Berättigad att deltaga på årsstämman är varje aktieägare som onsdagen den 20 april 2011 är införd i den av Euroclear Sweden AB (tidigare VPC AB) förda aktieboken.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att ha rätt att deltaga i årsstämman, begära att tillfälligt föras in som ägare i aktieboken hos Euroclear Sweden AB (tidigare VPC AB). Aktieägaren bör underrätta förvaltaren i god tid så att införing i aktieboken har skett onsdagen den 20 april 2011.
Anmälan
Anmälan om deltagande skall ha inkommit till Bure senast onsdagen den 20 april 2011 kl. 12:00 via Post: Bure Equity AB, Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm E-post: [email protected] Hemsida: www.bure.se Tel: 08-614 00 20 Fax: 08-614 00 38
Vid anmälan skall uppges namn, person-/organisations-nummer samt adress och telefonnummer. Aktieägare som önskar företrädas av ombud skall utfärda fullmakt för ombudet. Fullmakten i original bör i god tid före stämman insändas till bolaget under ovanstående adress. Den som företräder juridisk person skall bifoga kopia av aktuellt registreringsbevis eller annan tillämplig handling.
Inträdeskort skickas per post efter onsdagen den 20 april 2011.
Denna årsredovisning är producerad av Bure i samarbete med Bullhound. Foto: Le Studio, Stefan Ek. Tryck Elanders.
Bure Equity AB (publ)
Nybrogatan 6, 114 34 Stockholm Telefon: 08-614 00 20 [email protected] www.bure.se