AI assistant
Apator S.A. — Interim / Quarterly Report 2017
May 15, 2017
5502_rns_2017-05-15_473f96e0-e5ff-4341-974c-1f7644bbdd06.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
grupy Apator za pierwszy kwartał 2017 roku Skonsolidowany raport kwartalny
2017 Spis treści
Skonsolidowany raport kwartalny grupy Apator za pierwszy kwartał 2017 roku zawierający skrócone kwartalne sprawozdanie spółki Apator SA 2
| 1. | Wybrane dane finansowe, zawierające podstawowe pozycje skróconego sprawozdania finansowego (również przeliczone na euro) przedstawiające dane narastająco za wszystkie pełne kwartały danego i poprzedniego roku obrotowego 3 |
|
|---|---|---|
| 2. | Informacje ogólne 5 | |
| 3. | Skonsolidowane sprawozdanie grupy Apator 8 | |
| 4. | Informacje o zasadach przyjętych przy sporządzeniu raportu, w szczególności informacje o zmianach stosowanych | |
| zasad (polityki) rachunkowości 20 | ||
| 5. | Analiza tendencji rynkowych 27 | |
| 6. | Wyniki finansowe 32 | |
| 7. | Wykaz istotnych zdarzeń, które wystąpiły po 31 marca 2017 roku 36 | |
| 8. | Wskazanie czynników, które w ocenie Zarządu będą miały wpływ na osiągnięte wyniki w perspektywie co najmniej | |
| kwartału 37 | ||
| 9. | Czynniki ryzyka i zagrożeń 38 | |
| 10. Kredyty, pożyczki, poręczenie, gwarancje 43 | ||
| 11. Postępowania toczące się przed sądem, organem arbitrażowym lub administracji publicznej 46 | ||
| 12. Transakcje z jednostkami powiązanymi 46 | ||
| 13. Akcje, Akcjonariusze, organy zarządcze i nadzorcze podmiotu dominującego grupy Apator 47 | ||
| 14. Dywidenda 49 | ||
| 15. Podsumowanie 50 | ||
| 16. Załącznik: Jednostkowe sprawozdanie spółki Apator SA 51 | ||
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
1. Wybrane dane finansowe, zawierające podstawowe pozycje skróconego sprawozdania finansowego (również przeliczone na euro) przedstawiające dane narastająco za wszystkie pełne kwartały danego i poprzedniego roku obrotowego
| w tys. zł/ in thousands of PLN | w tys. eur/ in thousands of EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | bieżący okres/ current period |
poprzedni okres/ previous period |
bieżący okres/ current period |
poprzedni okres/ previous period |
| Sprawozdanie skonsolidowane/ Consolidated financial statement |
I kwartał 2017/ I Q 2017 |
I kwartał 2016/ I Q 2016 |
I kwartał 2017/ I Q 2017 |
I kwartał 2016/ I Q 2016 |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów / Sales revenues of products, goods and materials |
220 661 | 197 778 | 51 447 | 45 405 |
| Zysk z działalności operacyjnej / Profit from operating activity | 23 753 | 18 746 | 5 538 | 4 304 |
| EBITDA | 33 089 | 27 506 | 7 715 | 6 315 |
| Zysk brutto / Gross profit | 21 551 | 17 422 | 5 025 | 4 000 |
| Zysk netto / Net profit | 16 946 | 13 749 | 3 950 | 3 157 |
| Zysk netto przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej Grupy/ Net profit for shareholders of parent entity in Apator group |
16 545 | 13 157 | 3 857 | 3 021 |
| Zysk netto przypadająca udziałom niesprawującym kontroli/ Net profit for non-controlling interest |
401 | 592 | 93 | 136 |
| Średnia ważona ilość akcji/ Weighted average number of shares | 29 507 028 | 29 507 028 | 29 507 028 | 29 507 028 |
| Zysk netto na jedną akcję zwykłą [zł/ akcję]/ Net profit per ordinary share [PLN/ share]: |
0,56 | 0,45 | 0,13 | 0,10 |
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej/ Cash flow from operating activity |
34 908 | 12 940 | 8 272 | 3 032 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej/ Cash flow from investing activity |
(14 861) | (13 934) | (3 522) | (3 264) |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej/ Cash flow from financing activity |
(8 528) | 657 | (2 021) | 154 |
| Przepływy pieniężne razem/ Total cash flow | 11 519 | (337) | 2 729 | (78) |
| Sprawozdanie skonsolidowane/ Consolidated financial statement |
31.03.2017 | 2016 rok | 31.03.2017 | 2016 rok |
| Aktywa razem/ Total assets | 856 061 | 846 721 | 202 868 | 191 393 |
| Aktywa trwałe/ Fixed assets | 445 108 | 447 336 | 105 481 | 101 116 |
| Aktywa obrotowe/ Current assets | 410 953 | 399 385 | 97 387 | 90 277 |
| Kapitał własny z udziałami niesprawującymi kontroli/ Equity with non-controlling interest |
467 925 | 448 317 | 110 888 | 101 337 |
| Udziały niesprawujące kontroli/ Non-controlling interest | 5 878 | 5 680 | 1 393 | 1 284 |
| Kapitał akcyjny/ Share capital | 3 311 | 3 311 | 785 | 748 |
| Zobowiązania i rezerwy długoterminowe/ Long-term liabilities | 98 541 | 96 259 | 23 352 | 21 758 |
| Nazwa jednostki: Okres objęty sprawozdaniem finansowym: 01.01.2017 – 31.03.2017 |
Grupa Apator Waluta sprawozdawcza: |
złoty polski (PLN) |
| w tys. zł/ in thousands of PLN | w tys. eur/ in thousands of EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | bieżący okres/ current period |
poprzedni okres/ previous period |
bieżący okres/ current period |
poprzedni okres/ previous period |
| Sprawozdanie skonsolidowane/ Consolidated financial statement |
I kwartał 2017/ I Q 2017 |
I kwartał 2016/ I Q 2016 |
I kwartał 2017/ I Q 2017 |
I kwartał 2016/ I Q 2016 |
| and provisions | ||||
| Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe/ Short-term liabilities and provisions |
289 595 | 302 145 | 68 628 | 68 297 |
| Średnia ważona ilość akcji/ Weighted average number of shares | 29 507 028 | 29 507 028 | 29 507 028 | 29 507 028 |
| Wartość księgowa netto na jedną akcję zwykłą [zł/ akcję]/ Net book value per ordinary share [PLN/ share]: |
15,86 | 15,19 | 3,76 | 3,43 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2. Informacje ogólne
2.1. Organizacja grupy Apator
Apator SA jest podmiotem dominującym grupy kapitałowej Apator. Na dzień sprawozdawczy w skład grupy wchodzi 17 podmiotów.
Spółki grupy Apator skupiają swoją działalność w obrębie przemysłu elektromaszynowego, a ich działalność koncentruje się na produkcji i sprzedaży przyrządów pomiarowych, aparatury kontrolno-pomiarowej, rozdzielczej i sterowniczej, systemów informatycznych klasy SCADA oraz współpracujących z nimi urządzeń telemechaniki, zabezpieczeń oraz innych urządzeń sieciowych dla systemów rozproszonych, zapewniających możliwość zdalnego sterowania i nadzoru sieci elektroenergetycznej w pełnym zakresie napięć oraz urządzeń odczytujących i transmitujących dane.
2.2. Segmenty biznesowe biznesowe i skład grupy
Spółki grupy Apator działają w następujących segmentach oraz liniach biznesowych:
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 Poniżej przedstawiono skład grupy Apator oraz jednostki zależne i współkontrolowane na dzień 31 marca 2017 r.
Na dzień sporządzenia raportu planowane jest połączenie poprzez wniesienie całego majątku spółki iMeters sp. z o.o. do Apator Telemetria sp. z o. o. ze skutkiem na dzień 1 lipca 2017 r.
Do grupy należą następujące jednostki zależne (bezpośrednio i pośrednio) objęte konsolidacją metodą pełną:
| Segment | Linia biznesowa | Firma | Siedziba | Udział w kapitale |
Powiązanie z Apator SA |
|---|---|---|---|---|---|
| Opomiarowanie energii elektrycznej |
FAP Pafal SA | Świdnica | 100% | Spółka zależna od Apator SA | |
| Apator Powogaz SA | Poznań | 100% | Spółka zależna od Apator SA | ||
| Apator Metra s. r. o. Apator Miitors ApS Opomiarowanie wody i ciepła iMeters sp. z o.o. TOV Apator Metroteks |
Sumperk (Czechy) |
100% | Zależna pośrednio od Apator SA przez Apator Powogaz SA Udział pośredni poprzez Apator Powogaz SA |
||
| Pomiarowy | Aarhus (Dania) | 100% | Zależna pośrednio od Apator SA przez Apator Powogaz SA Udział pośredni przez Apator Powogaz SA |
||
| Gdańsk | 100% | Zależna pośrednio od Apator SA przez Apator Powogaz SA Udział pośredni przez Apator Telemetria SA |
|||
| Kijów (Ukraina) | 61% | Zależna pośrednio od Apator SA przez Apator Powogaz SA Udział pośredni przez Apator Powogaz SA |
|||
| Apator Telemetria Sp. z o. o. | Słupsk | 51,5% | Zależna pośrednio od Apator SA |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| Segment | Linia biznesowa | Firma | Siedziba | Udział w kapitale |
Powiązanie z Apator SA |
|---|---|---|---|---|---|
| przez Apator Powogaz SA Udział pośredni poprzez Apator Powogaz SA |
|||||
| Apator Metrix SA | Tczew | 100% | Spółka zależna od Apator SA | ||
| Opomiarowanie gazu |
GWi Ltd. | Coventry (Wielka Brytania) |
100% | Zależna pośrednio od Apator SA przez Apator Metrix SA Udział pośredni przez Apator Metrix SA |
|
| Opomiarowanie energii elektrycznej i gazu |
Apator GmbH | Berlin (Niemcy) | 100% | Spółka zależna od Apator SA | |
| ICT | Apator Rector Sp. z o. o. | Zielona Góra | 100% | Spółka zależna od Apator SA | |
| Automatyzacji pracy sieci |
Systemy sterowania i nadzoru |
Apator Elkomtech SA | Łódź | 100% | Spółka zależna od Apator SA |
| Linia łączeniowa | Apator GmbH | Berlin (Niemcy) | 100% | Spółka zależna od Apator SA | |
| Non-core | Linia górnicza | Apator Mining Sp. z o. o. | Katowice | 100% | Spółka zależna od Apator SA |
| Linia sterownicza | Apator Control Sp. z o. o. | Toruń | 100% | Spółka zależna od Apator SA |
oraz następujące jednostki współkontrolowane wyceniane z zastosowaniem metody praw własności:
| Segment | Linia biznesowa | Firma | Siedziba | Udział w kapitale |
Powiązanie z Apator SA |
|---|---|---|---|---|---|
| Pomiarowy | Opomiarowanie wody i ciepła |
ZAO Teplovodomer | Mytishi (Rosja) | 50% | Współkontrolowana pośrednio przez Apator SA poprzez Apator Powogaz SA Udział pośredni poprzez Apator Powogaz SA |
| Opomiarowanie gazu |
INDA d.o.o. | Lublana (Słowenia) |
35% | Współkontrolowana pośrednio przez Apator SA poprzez Apator Metrix S.A. Udział pośredni poprzez GWI |
2.3. Zmiany w organizacji grupy Apator w I kwartale 2017 roku
W I kwartale 2017 roku nie nastąpiły zmiany w strukturze jednostki gospodarczej, w tym w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek grupy kapitałowej emitenta, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności. Nie zmieniła się również wysokość zaangażowania kapitałowego w poszczególnych spółkach.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
3. Skonsolidowane sprawozdanie grupy Apator
Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe za pierwszy kwartał 2017 roku zostały sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR / MSSF) i związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej oraz Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (tekst jednolity: Dz. U. 2014, poz. 133).
Śródroczne sprawozdania finansowe (skonsolidowane i jednostkowe podmiotu dominującego) za pierwszy kwartał zakończony 31 marca 2017 roku zostały sporządzone zgodnie z MSR 34 (Śródroczna sprawozdawczość finansowa). Śródroczne sprawozdania finansowe nie obejmują wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z rocznym sprawozdaniem Grupy na dzień 31 grudnia 2016 roku.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 3.1. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | na dzień/ Day | |
|---|---|---|
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | |
| Aktywa trwałe/ Fixed assets | 445 108 | 447 336 |
| Wartości niematerialne/ Intangible assets | 82 270 | 83 188 |
| Wartość firmy jednostek podporządkowanych/ Goodwill of subordinated entities | 121 923 | 122 947 |
| Rzeczowe aktywa trwałe/ Property, plant and equipment | 187 678 | 185 412 |
| Nieruchomości inwestycyjne/ Investment properties | 1 470 | 1 491 |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych konsolidowane metodą praw własności/ Investments in associated entities consolidated by equity method |
1 768 | 2 776 |
| Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe/ Other long-term financial assets | 490 | 143 |
| - w pozostałych jednostkach/ in other entities | 490 | 143 |
| Należności długoterminowe/ Long -term receivables | 6 215 | 6 623 |
| - od pozostałych jednostek/ from other entities | 6 215 | 6 623 |
| Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe/ Long-term prepayments | 9 | 30 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego/ Deferred tax assets | 43 285 | 44 726 |
| Aktywa obrotowe/ Current assets | 410 953 | 399 385 |
| Zapasy/ Inventories | 160 144 | 156 133 |
| Należności handlowe/ Trade receivables | 173 561 | 185 616 |
| - od jednostek powiązanych/ from related entities | 3 895 | 4 754 |
| - od pozostałych jednostek/ from other entities | 169 666 | 180 862 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych/ Receivables due to corporate income tax |
2 679 | 2 616 |
| Należności z tytułu innych podatków, ceł i ubezpieczeń społecznych/ Receivables due to other taxes (excluding income tax) and other similar charges |
9 352 | 10 538 |
| Pozostałe należności krótkoterminowe/ Other short-term receivables | 17 178 | 17 305 |
| - od pozostałych jednostek/ from other entities | 17 178 | 17 305 |
| Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe/ Other short-term financial assets | 6 055 | 2 026 |
| - w pozostałych jednostkach/ in other entities | 6 055 | 2 026 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty/ Cash and cash equivalents | 33 528 | 22 009 |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe/ Short-term prepayments | 8 456 | 3 142 |
| AKTYWA RAZEM/ TOTAL ASSETS | 856 061 | 846 721 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| na dzień/ Day | |||
|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 31.03.2017 | 31.12.2016 | |
| Kapitał własny/ Equity | 467 925 | 448 317 | |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej/ Equity for shareholders of parent entity |
462 047 | 442 637 | |
| Kapitał podstawowy/ Share capital | 3 311 | 3 311 | |
| Pozostałe kapitały/ Other capitals | 356 046 | 357 720 | |
| Kapitał z przeszacowania programu określonych świadczeń/ Reserve of remeasurements of defined benefit plans |
9 | 9 | |
| Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających oraz różnice kursowe z konsolidacji/ Capital from evaluation of hedging transactions and exchange differences from consolidation |
(2 015) | (4 971) | |
| Niepodzielony wynik finansowy/ Undistributed financial result | 104 696 | 86 568 | |
| - niepodzielony wynik z lat ubiegłych/ undistributed result from previous years | 98 478 | 37 573 | |
| - wynik bieżącego okresu/ result of current period | 16 545 | 59 322 | |
| - odpisy z wyniku bieżącego roku/ write-offs from net profit in the financial year (negative value) | (10 327) | (10 327) | |
| Udziały niesprawujące kontroli/ Non-controlling interest | 5 878 | 5 680 | |
| Zobowiązania/ Liabilities | 388 136 | 398 404 | |
| Zobowiązania i rezerwy długoterminowe/ Long-term liabilities and provisions | 98 541 | 96 259 | |
| Długoterminowe kredyty i pożyczki/ Long-term loans and borrowings | 57 555 | 54 824 | |
| - od pozostałych jednostek/ from other entities | 57 555 | 54 824 | |
| Zobowiązania długoterminowe/ Long-term liabilities | 23 744 | 24 381 | |
| - wobec pozostałych jednostek/ towards other entities | 23 744 | 24 381 | |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego/ Deferred income tax liabilities | 8 403 | 8 215 | |
| Długoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych/ Long-term liabilities due to employee benefits |
8 215 | 8 215 | |
| Pozostałe rezerwy długoterminowe/ Other long-term provisions | 624 | 624 | |
| Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe/ Short-term liabilities and provisions | 289 595 | 302 145 | |
| Krótkoterminowe kredyty i pożyczki/ Short-term loans and borrowings | 130 423 | 139 599 | |
| - od pozostałych jednostek/ from other entities | 130 423 | 139 599 | |
| Zobowiązania handlowe/ Trade liabilities | 94 128 | 93 458 | |
| - wobec jednostek powiązanych/ towards related entities | 49 | - | |
| - wobec pozostałych jednostek/ towards other entities | 94 079 | 93 458 | |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych/ Corporate income tax liabilities | 985 | 2 818 | |
| Zobowiązania z tytułu innych podatków, ceł i ubezpieczeń społecznych/ Liabilities due to other taxes (excluding income tax) and other similar charges |
11 804 | 13 003 | |
| Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe/ Other short-term liabilities | 27 864 | 28 781 | |
| - wobec pozostałych jednostek/ towards other entities | 27 864 | 28 781 | |
| Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych/ Short-term liabilities due to employee benefits |
14 439 | 13 312 | |
| Pozostałe rezerwy krótkoterminowe/ Other short-term provisions | 9 952 | 11 174 | |
| PASYWA RAZEM/ TOTAL LIABILITIES | 856 061 | 846 721 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 Waluta sprawozdawcza: złoty polski (PLN) |
||||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
3.2. Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego (pozycje pozabilansowe) grupy Apator
| na dzień/ Day | |||
|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 31.03.2017 | 31.12.2016 | |
| Należności warunkowe/ Contingent receivables | 514 | 514 | |
| Należności warunkowe od pozostałych jednostek/ Contingent receivables due from other entities |
514 | 514 | |
| Zobowiązania warunkowe/ Contingent liabilities | 80 977 | 86 797 | |
| Zobowiązania warunkowe dotyczące jednostek powiązanych/ Contingent liabilities connected with related entities |
73 462 | 76 914 | |
| - w tym z tytułu udzielenia gwarancji i poręczeń jednostkom powiązanym/ due to guarantees and warranties granted to related entities |
73 462 | 76 914 | |
| Zobowiązania warunkowe wobec pozostałych jednostek/ Contingent liabilities due to other entities |
7 515 | 9 883 | |
| - w tym z tytułu udzielenia gwarancji i poręczeń/ due to guarantees and warranties granted |
7 515 | 9 883 | |
| Pozostałe pozycje pozabilansowe/ Other off-balance-sheet items | 285 012 | 292 103 | |
| Środki dzierżawione/ Fixed assets leased | 8 161 | 8 183 | |
| Hipoteka zwykła/ Ordinary mortgage | 110 978 | 111 546 | |
| Hipoteka kaucyjna/ Bail mortgage | 23 500 | 23 500 | |
| Zabezpieczenie na majątku/ Pledge on assets | 120 419 | 124 719 | |
| Weksle in blanco/ Blank bills of exchange | 21 837 | 24 038 | |
| Inne- hipoteka przymusowa/ Other - compulsory mortgage | 117 | 117 | |
| Pozycje pozabilansowe razem/ Total off-balance-sheet items | 366 503 | 379 414 |
Ponadto, poza wyspecyfikowanymi w powyższej tabeli, Grupa posiada ustanowione następujące zabezpieczenia spłaty zobowiązań:
- Wynikające z Umowy wieloproduktowej zawartej między spółkami Grupy a ING Bank Śląski S.A:
- Hipoteka umowna łączna do kwoty 26,0 mln zł ustanowiona na nieruchomościach FAP Pafal S.A. w Świdnicy i Apator Mining Sp. z o.o. w Pszowie (uwzględniona w powyższej tabeli),
- Zastaw rejestrowy na zapasach będących własnością Apator S.A., Apator Telemetria Sp. z o.o., Apator Powogaz S.A., FAP Pafal S.A., Apator Metrix S.A., Apator Elkomtech S.A., Apator Mining Sp. z o.o., Apator Control Sp. z o.o., o wartości księgowej nie mniejszej niż 80,0 mln zł (uwzględniony w powyższej tabeli) wraz z cesją z polisy ubezpieczeniowej,
- Zastaw na maszynach i urządzeniach oraz środkach transportu będących własnością Apator S.A., Apator Powogaz S.A., FAP Pafal S.A., Apator Metrix S.A., Apator Elkomtech S.A., Apator Mining Sp. z o.o., Apator Control Sp. z o.o., wraz z cesją z polisy ubezpieczeniowej (uwzględniony w powyższej tabeli). Wartość netto zastawu na 31.03.2017 r. wyniosła 24,5 mln zł.
- Zastaw rejestrowy na rachunkach bieżących i przyszłych prowadzonych przez bank dla spółek Grupy,
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 Waluta sprawozdawcza: złoty polski (PLN) |
||||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
- Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do wysokości 180 mln zł (odpowiedzialność solidarna spółek Grupy),
- Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej mienia od wszystkich ryzyk,
- Pozostałe:
- Zastaw rejestrowy na 14.005 akcjach Apator Elkomtech S.A., do maksymalnej kwoty zabezpieczenia wynoszącej 98,4 mln zł,
- Zastaw rejestrowy do najwyższej sumy ubezpieczenia w wysokości 60 mln zł, ustanowiony na 1,8 mln akcji własnych Apator S.A. będących w posiadaniu spółki zależnej Apator Mining Sp. z o.o.,
- zastaw na akcjach Apator S.A. w wysokości 150% wykorzystanego limitu na gwarancje w Raiffeisen Bank Polska S.A., minimalna wartość zastawu 10,6 mln zł,
- Cesja praw z umowy ubezpieczenia nieruchomości Apator S.A. położonej w Ostaszewie, jako zabezpieczenie kredytu długoterminowego,
- Oświadczenie Apator S.A. o poddaniu się egzekucji do kwoty 120 mln zł,
- Pełnomocnictwo do środków na rachunku bankowym w Raiffeisen Bank Polska S.A., prowadzonym dla Apator S.A.,
- Depozyt kaucyjny w walucie i wysokości wystawianych przez Raiffeisen Bank Polska S.A. gwarancji, w przypadku niespełnienia innych zabezpieczeń,
- Oświadczenie Apator S.A. o poddaniu się egzekucji do kwoty 11,25 mln zł,
- Zabezpieczenie gwarancji ubezpieczeniowej Apator S.A. 5 szt. weksli in blanco,
- Zabezpieczenie spłaty zobowiązań z tytułu zawartych przez Apator S.A. umów leasingowych 20 szt. weksli (maksymalna kwota tych zobowiązań na dzień 31 marca 2017 roku to 0,7 mln zł),
- Cesja praw z umowy ubezpieczenia nieruchomości spółki Apator Powogaz S.A. położonej w Poznaniu,
- Cesja praw z umowy ubezpieczenia nieruchomości spółki Apator Metra położonej w Czechach,
- Zabezpieczenie limitu na transakcje skarbowe w Raiffeisen Bank Polska S.A. wekslem in blanco FAP Pafal S.A.,
- Cesja praw z umowy ubezpieczenia majątku obrotowego spółki Apator Control Sp.z o.o.
W ramach wyżej opisanych zabezpieczeń realizacji umów bankowych na koniec marca 2017 roku, spółki grupy Apator złożyły oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji do łącznej kwoty 496 mln zł. Oświadczenia te dotyczą umów kredytowych, umów o udzielenie gwarancji bankowych oraz umów w zakresie instrumentów pochodnych. Złożone oświadczenia odpowiadają kwocie maksymalnego zobowiązania spółek powiększonego o koszty bankowe.
3.3. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
| za okres/ Period | |||
|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 | |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | ||
| Przychody ze sprzedaży/ Sales revenues | 220 661 | 197 778 | |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług/ Sales revenues of products and services | 208 770 | 185 871 | |
| - jednostkom powiązanym/ to related entities | 4 088 | 3 252 | |
| - pozostałym jednostkom/ to other entities | 204 682 | 182 619 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów/ Sales revenues of goods and materials | 11 891 | 11 907 | |
| - jednostkom powiązanym/ to related entities | - | 51 | |
| - pozostałym jednostkom/ to other entities | 11 891 | 11 856 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 Waluta sprawozdawcza: złoty polski (PLN) |
||||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| za okres/ Period | |||
|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 | |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | ||
| Koszt własny sprzedaży/ Cost of goods sold | (157 728) | (146 229) | |
| Koszt sprzedanych produktów i usług/ Cost of products and services sold | (148 726) | (136 651) | |
| - jednostkom powiązanym/ to related entities | (2 375) | (1 733) | |
| - pozostałym jednostkom/ to other entities | (146 351) | (134 918) | |
| Koszt sprzedanych towarów i materiałów/ Cost of goods and materials sold | (9 002) | (9 578) | |
| - jednostkom powiązanym/ to related entities | - | (40) | |
| - pozostałym jednostkom/ to other entities | (9 002) | (9 538) | |
| Zysk brutto ze sprzedaży/ Gross profit on sales | 62 933 | 51 549 | |
| Koszty sprzedaży/ Selling costs | (9 520) | (8 167) | |
| Koszty ogólnego zarządu/ Overheads | (30 356) | (24 837) | |
| Zysk ze sprzedaży/ Profit on sales | 23 057 | 18 545 | |
| Pozostałe przychody (koszty) operacyjne, w tym/ Other operating revenues (costs), including: | 613 | (38) | |
| Wynik na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych/ Result on sales and liquidation of property plant and equipment and intangibles |
113 | 474 | |
| Wynik na aktualizacji niefinansowego majątku trwałego/ Result on revaluation of non financial fixed assets |
325 | (622) | |
| Wynik na innej działalności operacyjnej/ Result on other operating activity | 175 | 110 | |
| Udział w zyskach jednostek objętych konsolidacją metodą praw własności/ Share in profits of entities consolidated by equity method |
83 | 239 | |
| Zysk z działalności operacyjnej/ Profit on operating activity | 23 753 | 18 746 | |
| Koszty finansowe, w tym/ Financial costs, including: | (2 202) | (1 324) | |
| Odsetki od kredytów i pożyczek/ Interest on loans and borrowings | (1 137) | (1 126) | |
| Wynik na pozostałych odsetkach/ Result on other interest | (69) | (36) | |
| Wynik z tytułu weksli/ Result on bills of exchange | 1 | (2) | |
| Wynik na różnicach kursowych/ Result on exchange differences | (2 588) | (687) | |
| Wynik na transakcjach walutowych/ Result on currency transactions | 1 555 | 733 | |
| Wynik na aktualizacji finansowego majątku obrotowego/ Result on revaluation of financial current assets |
195 | 63 | |
| Pozostałe koszty finansowe/ Other financial revenues | (159) | (269) | |
| Zysk przed opodatkowaniem/ Profit before tax | 21 551 | 17 422 | |
| Bieżący podatek dochodowy/ Current income tax | (4 483) | (4 288) | |
| Odroczony podatek dochodowy/ Deferred income tax | (122) | 615 | |
| Zysk netto/ Net profit | 16 946 | 13 749 | |
| Inne całkowite dochody/ Other comprehensive income | |||
| Inne całkowite dochody netto/ Other net comprehensive income | 2 955 | (960) |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| za okres/ Period | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| Pozycje, które mogą w przyszłości być przeklasyfikowane do wyniku finansowego/ Items that can be reclassified in the future: |
||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych/ Exchange differences of foreign entities |
(3 199) | (213) |
| Wynik na rachunkowości zabezpieczeń wraz z efektem podatkowym/ Net result on hedging accounting including tax effect |
6 154 | (747) |
| Całkowite dochody ogółem/ Comprehensive income in total | 19 901 | 12 789 |
| Zysk netto, z tego przypadający/ Net profit, including | 16 946 | 13 749 |
| akcjonariuszom podmiotu dominującego/ shareholders of parent company | 16 545 | 13 157 |
| udziałom niesprawującym kontroli/ non-controlling interest | 401 | 592 |
| Całkowite dochody ogółem, z tego przypadające/ Comprehensive income in total, including | 19 901 | 12 789 |
| akcjonariuszom podmiotu dominującego/ shareholders of parent company | 19 501 | 12 185 |
| udziałom niesprawującym kontroli/ non-controlling interest | 400 | 604 |
| za okres/ Period | ||||
|---|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 | ||
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | |||
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej/ Profit (loss) on operating activity | 23 753 | 18 746 | ||
| Amortyzacja/ Amortisation and depreciation | 9 336 | 8 760 | ||
| EBITDA | 33 089 | 27 506 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
3.4. Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
| KAPITAŁ PRZYPADAJĄCY NA UDZIAŁOWCÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ/ CAPITAL FOR THE SHAREHOLDERS OF PARENT ENTITY |
Udziały | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Kapitał podstawo wy/ Share capital |
Pozostałe kapitały/ Other capitals |
Kapitał z przeszacowania programu określonych świadczeń/ Reserve of remeasurements of defined benefit plans |
Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających oraz różnice kursowe z konsolidacji/ Capital on valuation of hedging transactions and exchange differences from consolidation |
Niepodzie lony wynik finansowy/ Undistributed financial result |
RAZEM/ TOTAL |
niespra wujące kontroli/ Non controlling interest |
Kapitał własny ogółem / Total equity |
|
| Saldo na dzień 01.01.2017/ Balance as at 01.01.2017 | 3 311 357 720 | 9 | (4 971) | 86 568 442 637 | 5 680 448 317 | ||||
| Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Changes in equity since 01.01.2017 till 31.03.2017 | |||||||||
| Całkowite dochody/ Comprehensive income: | |||||||||
| 01.01.2017 till 31.03.2017 | Zysk netto za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Net profit since | - - |
- | - | 16 545 | 16 545 | 401 | 16 946 | |
| supplementary capital | Pokrycie straty z kapitału zapasowego/ Reimbursement of loss from | - (1 674) |
- | - | 1 674 | - | - | - | |
| Inne całkowite dochody/ Other comprehensive income: | |||||||||
| Pozycje, które mogą być w przyszłości przeklasyfikowane do wyniku finansowego / Items that can be reclassified in the future: | |||||||||
| Wynik na rachunkowości zabezpieczeń wraz z efektem | podatkowym / Net result on hedging accounting including tax effect | - | - | - | 6 154 | - | 6 154 | - | 6 154 |
| financial statement to the currency of presentation | Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji/ Net exchange differences translated from |
- - |
- | (3 198) | - | (3 198) | (1) | (3 199) | |
| Całkowite dochody ujęte w okresie od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Comprehensive income recognized since 01.01.2017 till 31.03.2017 |
- (1 674) |
- | 2 956 | 18 219 | 19 501 | 400 | 19 901 | ||
| Transakcje z właścicielami ujęte bezpośrednio w kapitale własnym/ Transactions with shareholders recognized directly in equity | |||||||||
| Dywidendy/ Dividends | - - |
- | - (91) |
(91) | (202) | (293) | |||
| with shareholders since 01.01.2017 till 31.03.2017 | Razem transakcje z właścicielami w okresie od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Total transactions | - | - | - (91) |
(91) | (202) | (293) | ||
| Saldo na dzień 31.03.2017/ Balance as at 31.03.2017 | 3 311 356 046 | 9 | (2 015) | 104 696 | 462 047 | 5 878 467 925 | |||
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||||||
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||||||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| KAPITAŁ PRZYPADAJĄCY NA UDZIAŁOWCÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ/ CAPITAL FOR THE SHAREHOLDERS OF PARENT ENTITY |
Udziały | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Kapitał podstawo wy/ Share capital |
Pozostałe kapitały/ Other capitals |
Kapitał z przeszacowania programu określonych świadczeń/ Reserve of remeasurements of defined benefit plans |
Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających oraz różnice kursowe z konsolidacji/ Capital on valuation of hedging transactions and exchange differences from consolidation |
Niepodzie lony wynik finansowy/ Undistribut ed financial result |
RAZEM / TOTAL |
niespra wujące kontroli/ Non controlling interest |
Kapitał własny ogółem / Total equity |
| Saldo na dzień 01.01.2016/ Balance as at 01.01.2016 | 3 311 | 318 398 | (58) | (2 986) | 416 97 617 282 |
4 676 | 420 958 | |
| Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01.2016 do 31.03.2016/ Changes in equity since 01.01.2016 till 31.03.2016 | ||||||||
| Całkowite dochody/ Comprehensive income: | ||||||||
| Zysk netto za okres od 01.01.2016 do 31.03.2016/ Net profit since 01.01.2016 till 31.03.2016 |
- | - | - | - | 13 157 | 13 157 | 592 | 13 749 |
| Inne całkowite dochody/ Other comprehensive income: | - | - | ||||||
| Pozycje, które mogą być w przyszłości przeklasyfikowane do wyniku finansowego / Items that can be reclassified in the future: | ||||||||
| Wynik na rachunkowości zabezpieczeń wraz z efektem podatkowym / Net result on hedging accounting including tax effect |
- | - | - | (747) | - | (747) | - | (747) |
| Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji/ Net exchange differences translated from financial statement to the currency of presentation |
- | - | - | (225) | - | (225) | 12 | (213) |
| Całkowite dochody ujęte w okresie od 01.01.2016 do 31.03.2016/ Comprehensive income recognized since 01.01.2016 till 31.03.2016 |
- | - | - | (972) | 13 157 | 12 185 | 604 | 12 789 |
| Transakcje z właścicielami ujęte bezpośrednio w kapitale własnym/ Transactions with shareholders recognized directly in equity | ||||||||
| Dywidendy/ Dividends | - | - | - | - | - | - | (160) | (160) |
| Razem transakcje z właścicielami w okresie od 01.01.2016 do 31.03.2016/ Total transactions with shareholders since 01.01.2016 till 31.03.2016 |
- | - | - | - | - | - | (160) | (160) |
| Saldo na dzień 31.03.2016/ Balance as at 31.03.2016 | 3 311 | 318 398 | (58) | (3 958) | 110 774 428 467 | 5 120 | 433 587 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
3.5. Skonsolidowany rachunek przepływów pieniężnych
| za okres/ Period | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej/ Cash flow on operating activity | ||
| Zysk przed opodatkowaniem (działalność kontynuowana)/ Profit before tax (continued operation) |
21 551 | 17 422 |
| Korekty/ Adjustments | 7 898 | 8 211 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych/ Amortization of intangible assets | 2 394 | 2 294 |
| Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych/ Depreciation of property, plant and equipment | 6 942 | 6 466 |
| (Zysk) strata na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych/ (Profit) loss on sales of tangible fixed assets and intangibles |
(79) | (277) |
| (Zyski) straty z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów pochodnych/ (Profits) losses from the change of fair value of derivatives |
(962) | (579) |
| Koszty odsetek/ Cost of interest | 1 244 | 1 265 |
| Udziały w (zyskach) stratach jednostek stowarzyszonych/ Share in (profits) losses of associated entities |
(83) | (239) |
| Przychody z tytułu odsetek/ Interest received | (60) | (111) |
| Inne korekty/ Other adjustments | (1 498) | (608) |
| Środki pieniężne z działalności operacyjnej przed uwzględnieniem zmian w kapitale obrotowym/ Cash from operating activity before taking into consideration changes in current assets |
29 449 | 25 633 |
| Zmiana stanu zapasów/ Change in inventories | (4 011) | (5 681) |
| Zmiana stanu należności/ Change in receivables | 14 286 | (5 832) |
| Zmiana stanu zobowiązań/ Change in liabilities | 6 802 | 6 747 |
| Zmiana stanu rezerw/ Change in provisions | (95) | 1 680 |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych/ Change in accruals and prepayments | (5 293) | (3 389) |
| Inne korekty/ Other adjustments | 82 | (272) |
| Środki pieniężne wygenerowane w toku działalności operacyjnej/ Cash generated by operating activity |
41 220 | 18 886 |
| Zapłacony podatek dochodowy/ Income tax paid | (6 312) | (5 946) |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej/ Net cash on operating activity | 34 908 | 12 940 |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej/ Cash flow on investing activity | ||
| Wydatki na nabycie wartości niematerialnych/ Outflows for the purchase of intangibles | (3 034) | (2 909) |
| Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych/ Outflows for the purchase of tangible fixed assets |
(8 133) | (4 976) |
| Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych/ Inflows from the sales of tangible fixed assets | 629 | 2 001 |
| Wydatki na nabycie aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży/ Outflows for the purchase of financial assets available for sales |
(5 357) | (6 577) |
| Wydatki na nabycie aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu/ Outflows for the purchase of financial assets held for trading |
(10) | (77) |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017
Skonsolidowany raport kwartalny grupy Apator za pierwszy kwartał 2017 roku zawierający skrócone kwartalne sprawozdanie spółki Apator SA 18
| za okres/ Period | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| Wpływy ze sprzedaży aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu/ Inflows from sales of financial assets held for trading |
70 | 26 |
| Otrzymane odsetki/ Interest received | 60 | 73 |
| Otrzymane dywidendy/ Dividends received | 1 371 | |
| Inne wpływy (wydatki)/ Other inflows(outflows) | (457) | (1 495) |
| Środki pieniężne netto wykorzystane z działalności inwestycyjnej/ Net cash on investing activity | (14 861) | (13 934) |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej/ Cash flow on financing activity | ||
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek/ Inflows from loans and borrowings taken | 7 584 | 7 563 |
| Spłaty kredytów i pożyczek/ Repayment of loans and borrowings | (13 454) | (3 487) |
| Odsetki/ Interest | (1 198) | (1 218) |
| Dywidendy wypłacone/ Dividends paid | (198) | (141) |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego/ Repayment of liabilities under finance lease contracts |
(1 255) | (1 968) |
| Inne wpływy (wydatki)/ Other inflows(outflows) | (7) | (92) |
| Środki pieniężne netto z działalności finansowej/ Net cash on financing activity | (8 528) | 657 |
| Zwiększenie (zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych/ Increase(decrease) of net cash and cash equivalents |
11 519 | (337) |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu/ Cash and cash equivalents at the beginning of the period |
22 009 | 42 384 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu/ Cash and cash equivalents at the end of the period |
33 528 | 42 047 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 3.6. Skonsolidowane sprawozdanie wg segmentów operacyjnych
Działalność grupy Apator skupiona jest w dwóch podstawowych segmentach:
- Pomiarowym
- Automatyzacji pracy sieci
Działalność prowadzona poza segmentami zdefinowanymi w Strategii grupy, została zaprezentowana jako pozostała.
| DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE | Segment Pomiarowy |
Automatyzacja Pracy Sieci |
Pozostałe ("non-core") |
Pozycje nieprzypisane |
Razem |
| Wyniki finansowe segmentów operacyjnych za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017 | |||||
| Przychody ze sprzedaży | 179 377 | 32 844 | 8 440 | - | 220 661 |
| Koszt własny sprzedaży | 127 878 | 23 509 | 6 341 | - | 157 728 |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 51 499 | 9 335 | 2 099 | - | 62 933 |
| Koszty sprzedaży | 7 054 | 1 730 | 676 | 60 | 9 520 |
| Koszty ogólnego zarządu | 20 244 | 6 912 | 1 472 | 1 728 | 30 356 |
| Zysk ze sprzedaży | 24 201 | 693 | (49) | (1 788) | 23 057 |
| Pozostałe przychody (koszty) operacyjne | 169 | (130) | 574 | - | 613 |
| Udział w zyskach spółek stowarzyszonych | 83 | - | - | - | 83 |
| Zysk z działalności operacyjnej | 24 453 | 563 | 525 | (1 788) | 23 753 |
| Amortyzacja | 6 070 | 2 966 | 300 | - | 9 336 |
| EBITDA | 30 523 | 3 529 | 825 | (1 788) | 33 089 |
| Wyniki finansowe segmentów operacyjnych za okres od 01.01.2016 do 31.03.2016 | |||||
| Przychody ze sprzedaży | 154 748 | 32 413 | 10 617 | - | 197 778 |
| Koszt własny sprzedaży | 114 151 | 23 041 | 9 037 | - | 146 229 |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 40 597 | 9 372 | 1 580 | - | 51 549 |
| Koszty sprzedaży | 5 924 | 1 516 | 667 | 60 | 8 167 |
| Koszty ogólnego zarządu | 15 789 | 6 451 | 1 438 | 1 159 | 24 837 |
| Zysk ze sprzedaży | 18 884 | 1 405 | (525) | (1 219) | 18 545 |
| Pozostałe przychody (koszty) operacyjne | (36) | (32) | 30 | - | (38) |
| Udział w zyskach spółek stowarzyszonych | 239 | - | - | - | 239 |
| Zysk z działalności operacyjnej | 19 087 | 1 373 | (495) | (1 219) | 18 746 |
| Amortyzacja | 5 640 | 2 787 | 333 | - | 8 760 |
| EBITDA | 24 727 | 4 160 | (162) | (1 219) | 27 506 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 3.7. Informacje geograficzne
Grupa Apator wyodrębniła trzy następujące obszary działalności:
- Kraj obejmujący sprzedaż na terenie kraju
- Unia sprzedaż zrealizowana w krajach Unii Europejskiej
- Eksport sprzedaż zrealizowana w pozostałych krajach
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Kraj/ Home | Eksport/ Export |
Unia/ EU | Razem/ Total | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży segmentów geograficznych za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Sales revenues in geographical segments since 01.01.2017 till 31.03.2017 |
||||||
| Przychody ogółem/ Total revenues | 96 212 | 30 475 | 93 974 | 220 661 | ||
| Sprzedaż na zewnątrz/ Sales outside | 96 212 | 26 387 | 93 974 | 216 573 | ||
| Sprzedaż do jednostek powiązanych/ Sales to related entities | - | 4 088 | - | 4 088 | ||
| Przychody ze sprzedaży segmentów geograficznych za okres od 01.01.2016 do 31.03.2016/ Sales revenues in geographical segments since 01.01.2016 till 31.03.2016 |
| Przychody ogółem/ Total revenues | 91 108 | 43 985 | 62 685 | 197 778 |
|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż na zewnątrz/ Sales outside | 91 108 | 40 682 | 62 685 | 194 475 |
| Sprzedaż do jednostek powiązanych/ Sales to related entities | - | 3 303 | - | 3 303 |
4. Informacje o zasadach przyjętych przy sporządzeniu raportu, w szczególności informacje o zmianach stosowanych zasad (polityki) rachunkowości
4.1. Zasady rachunkowości
Począwszy od 2005 roku zgodnie z obowiązkiem nałożonym przez nowelizację Ustawy o rachunkowości skonsolidowane sprawozdania finansowe grupy Apator są sporządzane według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Jednocześnie skorzystano z możliwości, jakie dała Ustawa o rachunkowości i walne zgromadzenia Spółki Apator S.A. oraz spółek wchodzących w skład grupy Apator podjęły uchwały, iż sprawozdania jednostek wchodzących w skład Grupy będą sporządzane według MSSF/MSR (zarówno jednostkowe jak i skonsolidowane).
Sprawozdania finansowe (jednostkowe i skonsolidowane) na dzień 31 marca 2017 zostały sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF/MSR) oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, w polskich złotych, w związku z faktem, iż złoty polski jest podstawową walutą, w której denominowane są operacje gospodarcze grupy Apator.
Sprawozdania finansowe jednostek zagranicznych wchodzących w skład grupy kapitałowej zostały przeliczone na walutę sprawozdawczą w oparciu o zasady wynikające z Międzynarodowego Standardu Rachunkowości Nr 21.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Sprawozdania finansowe zostały sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzania sprawozdań nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki Grupy.
Sprawozdania finansowe zostały sporządzone zgodnie z konwencją kosztu historycznego, za wyjątkiem wyceny niektórych aktywów trwałych (nieruchomości inwestycyjne) i instrumentów finansowych (instrumenty pochodne), które wyceniane są według wartości godziwej. Szczegółowe zasady rachunkowości stosowane przez grupę Apator zostały zaprezentowane w skonsolidowanym raporcie RS 2016.
4.2. Zasady konsolidacji
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej obejmuje dane jednostki dominującej Apator S.A. oraz jej spółek zależnych.
Jednostki powiązane stosują jednolite zasady rachunkowości obowiązujące w jednostce dominującej oraz jednolitą formę i zakres sprawozdań jednostkowych i skonsolidowanych, będących podstawą konsolidacji w grupie kapitałowej. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej sporządzane jest na dzień sprawozdawczy oraz za okres obrotowy, określony dla sprawozdania jednostkowego jednostki dominującej.
Na dzień nabycia aktywa i pasywa jednostki nabywanej są wyceniane według ich wartości godziwej. Nadwyżka ceny nabycia powyżej wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki ujmowana jest jako wartość firmy. W przypadku, gdy cena nabycia jest niższa od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki, różnica ujmowana jest jako zysk w rachunku zysków i strat okresu, w którym nastąpiło nabycie. Udziały niesprawujące kontroli są wykazywane w odpowiedniej proporcji wartości godziwej aktywów i kapitałów. Wyniki finansowe jednostek nabytych lub sprzedanych w ciągu roku są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu odpowiednio od momentu ich nabycia lub do dnia sprzedaży.
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania zastosowano metodę konsolidacji, polegającą na sumowaniu poszczególnych pozycji sprawozdań, dokonaniu wyłączeń oraz innych korekt. Wyłączeniu podlegają:
- wyrażona w cenie nabycia wartość udziałów posiadanych przez jednostkę dominującą jednostek zależnych;
- wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze jednostek objętych konsolidacją;
- przychody i koszty operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją;
- zyski lub straty powstałe w wyniku operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją, zawarte w wartości aktywów podlegających konsolidacji;
- dywidendy naliczone lub wypłacone przez jednostki objęte konsolidacją innym jednostkom objętym konsolidacją.
4.3. Dodatkowe informacje finansowe
4.3.1. Średnia ważona ilość akcji
Wartość księgowa na jedną akcję została obliczona poprzez podzielenie kapitałów własnych przez średnią ważoną ilość akcji, natomiast zysk na jedną akcję został obliczony poprzez podzielenie zysku netto z działalności kontynuowanej przez średnią ważoną ilość akcji.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 4.3.2. Średnia ważona ilość akcji dla sprawozdania skonsolidowanego
Średnia ważona ilość akcji na dzień 31 marca 2017 roku oraz 31 grudnia 2016 roku wynosi 29.507.028 i uwzględnia akcje będące w posiadaniu jednostki zależnej.
4.3.3. Średnia ważona ilość akcji dla sprawozdania jednostkowego
Średnia ważona ilość akcji na dzień 31 marca 2017 roku oraz 31 grudnia 2016 roku wynosi 33.107.028 i jest równa liczbie akcji.
4.3.4. Kursy użyte do przeliczania wybranych danych finansowych
Pozycje aktywów i pasywów oraz pozycje rachunku przepływów pieniężnych – według średniego kursu obowiązującego na dzień sporządzania sprawozdania.
Pozycje rachunku zysków i strat – według kursu średniego EURO stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłaszanych przez NBP obowiązujących na ostatni dzień miesiąca.
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | I kwartał 2017/ I Q 2017 |
2016 rok | I kwartał 2016/ I Q 2016 |
|---|---|---|---|
| Eur / PLN | Eur / PLN | Eur / PLN | |
| Sprawozdanie z całkowitych dochodów/ Comprehensive income statement | 4,2891 | X | 4,3559 |
| Sprawozdanie z przepływów pieniężnych/ Cash flow statement | 4,2198 | X | 4,2684 |
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej/ Financial position statement | 4,2198 | 4,4240 | X |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
4.4. Informacja o korektach z tytułu rezerw, rezerwie i aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego, o których mowa w ustawie o rachunkowości, dokonanych odpisach aktualizujących wartość składników aktywów
Aktywa z tytułu odroczonego podatku oraz rezerwa na podatek dochodowy / Deferred income tax assets and Income tax provision
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Stan na początek okresu/ Status at the beginnin g of the period |
Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji/ Net exchange differences translated from financial statement to currency presented |
Uznanie (obciążenie) wyniku z tytułu zmiany stanu różnic przejściowych i straty podatkowej/ Charging the result due to the change in temporary differences and tax loss |
Zwiększenie (zmniejszenie) kapitau własnego z tytułu zmiany stanu różnic przejściowych/ Increase (decrease) of equity due to the change of temporary differences |
Stan na koniec okresu/ Status at the end of the period |
|---|---|---|---|---|---|
| ------------------------------- | -------------------------------------------------------------------------------------- | ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- | ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- | ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ | -------------------------------------------------------------------------- |
Odroczony podatek dochodowy w okresie od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Deferred income tax since 01.01.2017 till 31.03.2017
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego/ Deferred tax assets |
55 651 | (312) | (297) | (694) | 54 348 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rezerwa na świadczenia na rzecz pracowników/ Provisions for employee benefits |
2 532 | (2) | 199 | 2 729 | |
| Rezerwa na premie/ Provisions for bonuses | 977 | - | 76 | - | 1 053 |
| Rezerwa na marże przychodów/ Provisions for margins of revenues |
204 | - | (9) | - | 195 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne/ Provisions for warranty repairs |
950 | (3) | 16 | - | 963 |
| Rezerwa na przyszłe koszty/ Provisions for future costs |
801 | - | (174) | - | 627 |
| Niewypłacone wynagrodzenia, składki ZUS/ Salaries and wages, insurance premiums unpaid |
866 | - | (60) | - | 806 |
| Odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne/ Write downs of property, plant and equipment and intangibles |
530 | - | - | - | 530 |
| Odpisy aktualizujące zapasy/ Inventory write downs |
938 | (4) | 63 | - | 997 |
| Odpisy aktualizujące należności/ Receivables write downs |
596 | - | (117) | - | 479 |
| Wycena do wartości godziwej- instrumenty pochodne/ Valuation at fair value - derivatives |
1 001 | - | (209) | (696) | 96 |
| Wycena do wartości godziwej- instrumenty na stopę procentową/ Valuation at fair value - instruments at interest rate |
6 | - | (3) | 2 | 5 |
| Wycena do wartości godziwej- inne aktywa finansowe/ Valuation at fair value-other financial assets |
1 | - | - | - | 1 |
| Strata podatkowa/ Tax loss | 19 689 | (302) | 186 | 19 573 | |
| Ulga podatkowa z tytułu działalności w SSE/ Tax relief due to operation in Pomeranian Special Economic Zone |
22 171 | - | (730) | - | 21 441 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| 2017 Skonsolidowany raport kwartalny grupy Apator za pierwszy kwartał 2017 roku zawierający skrócone kwartalne sprawozdanie spółki Apator SA 24 |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Stan na początek okresu/ Status at the beginnin g of the period |
Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji/ Net exchange differences translated from financial statement to currency presented |
Uznanie (obciążenie) wyniku z tytułu zmiany stanu różnic przejściowych i straty podatkowej/ Charging the result due to the change in temporary differences and tax loss |
Zwiększenie (zmniejszenie) kapitau własnego z tytułu zmiany stanu różnic przejściowych/ Increase (decrease) of equity due to the change of temporary differences |
Stan na koniec okresu/ Status at the end of the period |
|
| Amortyzacja księgowa inna niż podatkowa/ Balance amortization apart to tax one |
415 | - | 33 | - | 448 | |
| Transakcje wewnątrzgrupowe/ Internal transactions |
2 100 | - | 214 | - | 2 314 | |
| Różnice z tytułu leasingu/ Differences due to finance lease contracts |
150 | - | 7 | - | 157 | |
| Przejściowe różnice z tytułu kontraktów długoterminowych (umów o usługi wdrożeniowe)/ Temporary differences due to long-term contracts (construction contracts) |
60 | - | 10 | - | 70 | |
| Inne koszty niepodatkowe w okresie/ Other costs not taxed in the period |
1 664 | (1) | 201 | - | 1 864 | |
| Rezerwy z tytułu podatku odroczonego/ Deferred income tax liabilities |
19 140 | (264) | (175) | 765 | 19 466 | |
| Wycena do wartości godziwej- instrumenty pochodne/ Valuation at fair value - derivatives |
476 | - | (26) | 764 | 1 214 | |
| Wycena do wartości godziwej- instrumenty na stopę procentową/ Valuation at fair value - instruments at interest rate |
5 | (3) | 1 | 3 | ||
| Wycena do wartości godziwej- inne aktywa finansowe/ Valuation at fair value-other financial assets |
1 691 | (50) | - | 1 641 | ||
| Amortyzacja księgowa inna niż podatkowa/ Balance amortization apart to tax one |
13 565 | (214) | (14) | - | 13 337 | |
| Nadwyżka wartości nominalnej nad wartością księgową aportu/ Excess of nominal value over book value of apportionment |
238 | - | - | - | 238 | |
| Różnice z tytułu leasingu/ Differences due to finance lease contracts |
933 | - | 49 | - | 982 | |
| Przejściowe różnice z tytułu kontraktów długoterminowych (umów o usługi wdrożeniowe)/ Temporary differences due to long-term contracts (construction contracts) |
2 142 | - | (125) | - | 2 017 | |
| Inne przychody niepodatkowe w okresie/ Other revenues not taxed in the period |
90 | - | (56) | - | 34 | |
| Razem/ Total | X | (48) | (122) | (1 459) | X | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego ogółem/ Deferred tax assets |
44 726 | X | X | X | 43 285 | |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego ogółem/ Deferred income tax liabilities |
8 215 | X | X | X | 8 403 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Efektywna stopa podatkowa / Effective tax rate
| za okres/ Period | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| Zysk brutto/ Profit (loss) before tax: | 21 551 | 17 422 |
| Podatek dochodowy obliczony według obowiązujących stawek podatkowych/ Income tax calculated according to binding tax rates: |
4 330 | 3 388 |
| Korekty/ Adjustments | 275 | 285 |
| Podatek od przychodów zwolnionych z opodatkowania (różnice trwałe)/ Possible tax on tax free revenues (permanent differences) |
(69) | (98) |
| Podatek od kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (różnice trwałe)/ Tax from non deductible expenses (permanent differences) |
7 | 239 |
| Podatek od transakcji wewnątrzgrupowych (różnice trwałe)/ Tax on internal transactions in the group (permanent differences) |
358 | 218 |
| Podatek od pozycji nieujętych w wyniku finansowym okresu/ Tax on items not included in financial result of the period |
(67) | (45) |
| Korekta strat podatkowych z lat ubiegłych/ Adjustment to tax loss from past years | 33 | - |
| Inne odliczenia podatkowe/ Other deductions | 13 | (29) |
| Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów/ Income tax specified in comprehensive income statement |
4 605 | 3 673 |
| Efektywna stopa podatkowa/ Effective tax rate | 21,37% | 21,08% |
Odpisy aktualizujące aktywa trwałe i obrotowe / Write-downs of non-current & current assets
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Stan na początek okresu/ Status at the beginning of the period |
Zmiana w okresie (wzrost "+", spadek "-")/ Change in the period (increase "+", decrease "-") |
Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji/ Net exchange diffferences translated from financial statement to the currency presented |
Stan na koniec okresu/ Status at the end of the period |
|---|---|---|---|---|
| Wartość firmy jednostek podporządkowanych/ Goodwill of subordinated entities |
335 | - | - | 335 |
| Rzeczowe aktywa trwałe/ Property,plant and equipment | 2 786 | - | - | 2 786 |
| Pozostałe aktywa finansowe/ Other financial assets | 436 | - | 436 | |
| Zapasy/ Invetories | 4 873 | 362 | (22) | 5 213 |
| Należności/ Receivables | 5 896 | (745) | (21) | 5 130 |
| Razem/ Total | 14 326 | (383) | (43) | 13 900 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Rezerwy na zobowiązania / Provisions for liabilities
| REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA | ŚWIADCZENIA NA RZECZ PRACOWNIKÓW/ BENEFITS FOR EMPLOYEES |
POZOSTAŁE REZERWY/ OTHER PROVISIONS | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | ODPRAWY EMERYTALNE, NAGRODY JUBILEUSZOWE (aktuariusz)/ Severance payments, jubilee awards (actuary) |
PREMIE/ Bonuses |
URLOPY/ Leaves |
GWARANCJE/ Warranties |
REZERWY Z TYT.UMÓW O NIEZAKOŃCZONE USŁUGI WDROŻENIOWE / Provisions in respect of uncompleted implementation services contracts |
INNE/ Others |
RAZEM/ TOTAL |
| Wartość rezerw na początek okresu/ Value of provisions at the beginning of the period |
9 303 | 6 782 | 5 442 | 5 000 | 4 900 | 1 898 | 33 325 |
| Zwiększenie- utworzenie rezerwy w ciężar bieżącego wyniku/ Provisions raised during the period |
1 686 | 1 229 | 465 | 74 | 3 454 | ||
| Zmniejszenie- odpisanie w przychody niewykorzystanych kwot/ Provisions reversed during the period |
- | - | - | - | - | - | - |
| Wykorzystanie rezerwy- rozliczenie z kosztami/ Provisions used during the period |
(1 736) | (35) | (379) | (489) | (874) | (3 513) | |
| Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji/ Net exchange differences arising on the conversion of the financial statements to presentation currency |
- | (5) | (12) | (19) | - | - | (36) |
| Wartość rezerw na koniec okresu, w tym/ Value of provisions at the end of the period, including: |
9 303 | 6 727 | 6 624 | 5 067 | 4 411 | 1 098 | 33 230 |
| - rezerwy długoterminowe/ long term provisions |
8 215 | - | - | 624 | - | - | 8 839 |
| - rezerwy krótkoterminowe/ short term provisions |
1 088 | 6 727 | 6 624 | 4 443 | 4 411 | 1 098 | 24 391 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
5. Analiza tendencji rynkowych
5.1. Sytuacja makroekonomiczna w pierwszym kwartale 2017 roku
W I kwartale 2017 roku w podstawowych obszarach gospodarki przeważały tendencje wzrostowe, które potwierdzają poprawę koniunktury gospodarczej w tym okresie:
produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w skali roku w większym stopniu niż w poprzednich kwartałach,
produkcja budowlano-montażowa była wyższa niż przed rokiem, po spadkach w poprzednich kwartałach.
Dynamiczny wzrost produkcji budowlano-montażowej sugeruje poprawę w zakresie inwestycji. Szacunek wzrostu PKB był w I kw. 2017 r. zbliżony do 4% r/r wobec 2,7% r/r w IV kw. 2016 r. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu również wzrosły o 4,4%. Bardzo dobre perspektywy kształtują się także w kolejnych kwartałach br. Produkcja przemysłowa, wraz z rosnącym popytem wewnętrznym (konsumpcją) i zewnętrznym, powinna nadal utrzymywać wysoką dynamikę. Produkcja budowlano-montażowa również znajduje się w trendzie wzrostowym, a tym samym dynamika PKB może w całym 2017 r., według szacunków analityków, osiągnąć co najmniej poziom 3,6%.
5.2. Opis makroekonomicznych perspektyw rozwoju linii biznesowych, w których działalność prowadzi grupa Apator
Segment pomiarowy - linia opomiarowania energii elektrycznej:
Według danych GUS w 1Q 2017 roku, w porównaniu do tego samego okresu roku 2016, odnotowano ponad 28% wzrost produkcji sprzedanej liczników energii elektrycznej. Główne determinanty tego wzrostu:
- kontynuacja wymiany komunalnych liczników energii z powodu upływającego okresu legalizacji,
- podnoszenie efektywności energetycznej, elastyczności zużycia energii i elastyczności sieci.
W obszarze Smart Meteringu w Polsce projekt rządowej strategii rozwoju zakłada wprowadzenie inteligentnych liczników do 2020 roku, jednak cel ten wydaje się obecnie mało realny ze względu na konieczność rozłożenia działań w czasie na kilka lat.
W trakcie konsultacji w dalszym ciagu jest projekt wymagań technicznych dla "smart meterów", opracowany przez członków Sekcji Inteligentne Sieci Energetyczne przy KIGEiT, który precyzuje i uszczegóławia stanowisko URE wypracowane w trakcie Warsztatów Rynku Energii.
Pod koniec 2016 r. NCBiR uruchomił dwa ważne dla energetyki programy sektorowe, których pierwszy etap ma wartość 275 mln zł, tj. :
- IUSER wsparcie rozwoju innowacyjnych technologii "smart" dla przemysłu i odbiorców końcowych,
- InnoPBSE wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii sprzyjających uelastycznieniu i unowocześnieniu sieci energetycznej.
W 1Q 2017 roku trwał proces oceny merytorycznej otrzymanych wniosków.
Smart Metering w Europie, chociaż jest sukcesywnie wdrażany, doświadcza opóźnień związanych głównie z brakiem standaryzacji technicznej i ostrożnym podejściem utilities do nowych, ale zamkniętych dla wąskiej grupy dostawców technologii (vendor lock). Prawdopodobnie cele związane z dyrektywą efektywnościową (80% liczników smart do 2020 r.) nie zostaną w niektórych krajach EU zrealizowane w pełni.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Antycypując ryzyka opóźnień oraz biorąc pod uwagę, że nadal dynamicznie wzrasta segment tradycyjnych elektronicznych liczników energii elektrycznej, Apator dostarcza istotne wolumeny tych liczników, ale również monitoruje rynek liczników smart i rozwija tę technologię w ramach konkretnych kontraktów. Dzięki temu opóźnienia w szerokim wdrożeniu smart meteringu nie wpływają negatywnie na kondycję biznesu pomiarów energii.
Segment pomiarowy - linia opomiarowania gazu:
W 1Q 2017 r. zanotowano ponad 29% wzrost produkcji sprzedanej gazomierzy w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r. (GUS). Dla linii opomiarowania gazu, chociaż znaczną część obrotów realizuje ona za granicą, rynek polski, na którym grupa Apator posiada ugruntowaną pozycję, pozostaje w dalszym ciągu ważnym rynkiem zbytu.
Rynek gazomierzy od roku 2006 znajduje się w fazie transformacji. Stopniowo odchodzi się od tradycyjnych gazomierzy mechanicznych na rzecz inteligentnego opomiarowania gazu. W krajach Unii Europejskiej coraz bardziej daje się zaobserwować rosnące zainteresowanie gazomierzami inteligentnymi. Pierwszym rynkiem w Europie, w którym regulator narzucił zastosowanie gazomierzy inteligentnych zamiast tradycyjnych, była Holandia. W kolejnych latach do tego trendu dołączyły Francja i Wielka Brytania. Pojawienie się gazomierzy inteligentnych spowodowało spadek popytu na gazomierze tradycyjne. Najsilniej trend ten był widoczny we Włoszech, doprowadził do wojny cenowej i znaczącego spadku cen. W pozostałych krajach trwają badania i prace nad regulacjami prawnymi umożliwiającymi zastosowanie gazomierzy inteligentnych. Obecnie prym wiodą gazomierze miechowe wyposażone w liczydła elektroniczne, ale coraz silniej zauważalny jest trend wdrażania gazomierzy statycznych.
W ostatnim okresie pojawiły się również pierwsze duże przetargi łączone na inteligentne gazomierze i liczniki energii elektrycznej. Oznacza to, że w najbliższym okresie zapotrzebowanie na gazomierze inteligentne w Europie zdecydowanie wzrośnie. W IQ 2017 r. Apator Metrix oraz GWi realizowały dostawy gazomierzy inteligentnych na rynek holenderski. Dostawy odbywają się w ramach umów podpisanych z Landis+Gyr AG oraz Flonidan A/S w wyniku przetargu ogłoszonego przez Liander NV. Ponadto Apator Metrix, od dwóch lat dostarcza, za pośrednictwem Secure India/UK, znaczne ilości gazomierzy inteligentnych na rynek brytyjski.
Również na rynku krajowym coraz częściej pojawiają się projekty wdrożenia inteligentnego pomiaru gazu. Obecnie są to pojedyncze, nieduże zamówienia, co wynika z ciągłej restrukturyzacji i zmian w branży.
Segment pomiarowy - linia opomiarowania wody i ciepła:
Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana wodomierzy w Polsce w 1Q 2017 roku wzrosła o około 26% w stosunku do tego samego okresu 2016 roku. W Polsce około 40% instalowanych nowych wodomierzy to urządzenia inteligentne (smart), wyposażone w moduł komunikacyjny do zdalnego odczytu.
W poprzednich latach istotnym rynkiem dla linii opomiarowania wody i ciepła była Rosja, jednak zamówienia z tego kraju znacząco spadły, ze względu na sytuację polityczną, która wpływa na finanse (m.in. na kurs rubla), powoduje zamrożenie inwestycji budowlanych oraz silną presję cenową. Spadek sprzedaży do Rosji jest rekompensowany sprzedażą na inne rynki, szczególnie w Europie Zachodniej. Poza Europą zwiększony popyt jest spodziewany ze strony krajów afrykańskich, które mają coraz szerszy dostęp do programów pomocowych między innymi z UE i Banku Światowego, przeznaczonych na poszerzenie dostępu do wody pitnej.
Rynek na usługi opomiarowania wody w Europie i na świecie rośnie, potrzebne są jednak coraz to dokładniejsze metody pomiaru, co pozytywnie rokuje wodomierzom ultradźwiękowym, charakteryzujące się przede wszystkim trwałością, odpornością na zanieczyszczenia, stabilnością i dokładnością pomiaru oraz szerokim zakresem możliwości komunikacji zdalnej pozwalającej na Smart Metering. W krajach Bliskiego Wschodu (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania) już planowane są wymiany wodomierzy mechanicznych na ultradźwiękowe. W odpowiedzi
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
na zapotrzebowanie spółka Apator Powogaz kontynuuje działania zmierzające do uzupełnienia portfela produktowego zarówno w zakresie nowych technologii pomiarowych (ultradźwiękowe), jak i technologii komunikacyjnych.
W IQ 2017 r. Spółka intensywnie przygotowywała się do uruchomienia produkcji własnych wodomierzy o doskonałych parametrach metrologicznych, w których zastosowano wiele opatentowanych rozwiązań konstrukcyjnotechnologicznych, między innymi autorską metodę pomiaru ultradźwiękowego. Na największych targach ISH we Frankfurcie zaprezentowano możliwości techniczne nowego wodomierza ultradźwiękowego do wody zimnej "Ultrimisa", który spotkał się z dużym zainteresowaniem i bardzo dobrym przyjęciem. Obecnie spółka przygotowuje się do rozpoczęcia seryjnej produkcji tych wodomierzy, a ponadto prowadzi prace nad rozszerzeniem oferty ultradźwięków o ciepłomierze, przetworniki i wodomierze do wody gorącej.
Sektor ciepłowniczy zarówno w Polsce, jak i w Europie, charakteryzuje się niską dynamiką wzrostu (0-2% rocznie, a w niektórych latach nawet ujemną) i bazuje głównie na wymianach legalizacyjnych urządzeń. Rozpoczęty program likwidacji niskich emisji w wielu dużych miastach polskich przekłada się na długoterminowy przewidywany wzrost inwestycji w sektorze ciepłowniczym i przewidywany w dłuższym terminie wzrost zamówień. Wzrost ten generowany będzie przez wzrost liczby nowych przyłączeń do sieci, prowadzoną już modernizację i automatyzację oraz zmiany legislacyjne (obowiązkowe opomiarowanie ciepła w niektórych krajach). Ważną dźwignią wzrostu dla ciepłownictwa i segmentu ciepłomierzy stają się obecnie programy ograniczania niskiej emisji w dużych miastach, ponieważ w ich wyniku część odbiorców dysponujących piecami węglowymi przyłącza się do sieci ciepłowniczej. Na początku 2017 roku rozpoczęły się prace nad utworzeniem klastra energetycznego "Energia Dotyku". Polska przymierza się także do pełnej implementacji Transpozycji Dyrektywy o Efektywności Energetycznej, w której wspierane jest pojęcie indywidualnego opomiarowania i rozliczania kosztów zużycia ciepła.
Segment automatyzacji pracy sieci – linia ICT:
Pojęcie ICT w energetyce jest szerokie i obejmuje różnego rodzaju aplikacje od zarządzania biznesem energetycznym do aplikacji związanych z techniczną kontrolą operacji sieciowych. Polskie firmy energetyczne inwestują nie tylko w obszarach związanych z tradycyjnymi aplikacjami, takimi jak billing czy ERP, ale także w obszarach obrotu, dystrybucji, zarządzania majątkiem sieciowym.
W grupie Apator linia ICT obejmuje usługi paszportyzacji oraz systemy informatyczne do zarządzania majątkiem sieciowym (Asset Management Systems). Obszar ten stanowi działalność spółki Apator Rector. Aplikacje i usługi związane z zarządzaniem majątkiem sieciowym i paszportyzacją zostały wdrożone u części Operatorów Sieci Dystrybucyjnych. Przychody w tym segmencie w kolejnych latach oprócz pozyskiwania nowych zamówień w dużym stopniu związane będą również z aktualizacją danych i unowocześnieniem wdrożonych już systemów do klasy DMS oraz usługami utrzymania i serwisu.
Ze względu na zmianę preferencji inwestycyjnych OSD, zmniejszone zostały budżety na obszar IT. Ponadto nastąpił wyraźny spadek zamówień w sektorze publicznym, szacowany na ponad 6% rok do roku. W samym sektorze IT zanotowano znaczny spadek inwestycji i przełożył się on na spadek nowych zamówień w branży energetycznej. Tak duży spadek popytu na polskim rynku związany jest częściowo z opóźnieniami w ogłaszaniu infrastrukturalnych przetargów publicznych, co jest spowodowane problemami z uruchomieniem nowej puli unijnych funduszy na informatyzację i cyfryzację oraz opóźnieniem nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Negatywnym czynnikiem w obliczu mniejszej liczby przetargów jest także postępująca erozja cenowa.
Segment automatyzacji pracy sieci – linia sterowania i nadzoru:
Na sytuację w linii sterowania i nadzoru wpływ miały podobne czynniki, jak w linii ICT. Opóźnienia w nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych spowodowały, że łączna liczba przetargów publicznych ogłoszonych istotnie spadła.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 Waluta sprawozdawcza: złoty polski (PLN) |
|||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Spadek ten związany był również z okresem przejściowym, wynikającym z wymiany kluczowej kadry menedżerskiej oraz kadry na stanowiskach operacyjnych i technicznych w spółkach Skarbu Państwa oraz z ograniczeniem budżetu OSD, zwłaszcza w obszarach IT. Konsekwencją, w obliczu mniejszej liczby przetargów, jest także większa konkurencja i postępująca erozja cenowa.
Centralizacja systemów nadzoru i sterowania, które obecnie są rozproszone w rejonach dystrybucji, jest jednym z ważniejszych zadań postawionych przed firmami energetycznymi i stwarza perspektywy rozwoju dla tej linii.
Silny impuls rozwoju rynku, w perspektywie kilku kolejnych lat, da także zmiana modelu rozliczania uzasadnionych kosztów inwestycji sieciowych, której wprowadzenie przewidziane jest przez Urząd Regulacji Energetyki w 2017 roku. Nowa metoda rozliczania części tzw. przychodu regulowanego przedsiębiorstw sieciowych, będzie bazowała na bezpośredniej ocenie wskaźników jakościowych dostarczanej energii elektrycznej dla końcowych odbiorców. Wskaźniki te nie były do tej pory szczegółowo monitorowane. Zaistniała więc potrzeba zainstalowania odpowiednich urządzeń technicznych (liczniki energii w stacjach zasilających, rejestratory jakości energii i systemy klasy HES/MDM oraz SCADA do pozyskiwania i analizy danych pomiarowych).
Integracja olbrzymiej liczby danych pochodzących z systemów inteligentnego opomiarowania z informacjami o sieci i kliencie stanowi ogromny potencjał do rozwoju systemów analitycznych w energetyce. Budowa interfejsów pomiędzy SCADA, MDM, AMS i innymi systemami biznesowymi OSD (integracja systemów technicznych z biznesowymi – IT/OT) stwarza duży impuls rozwojowy.
Spodziewany jest także dalszy wzrost ilości instalacji prosumenckich. Rosnąca liczba instalacji OZE wymagać będzie inwestycji w zwiększenie elastyczności pracy sieci. Systemy sterowania i nadzoru klasy SCADA oraz inteligentne elektroniczne urządzenia z nimi współpracujące staną się niezbędne do zapanowania nad coraz liczniejszymi, niestabilnie pracującymi źródłami energii odnawialnej. Co więcej, pełna kontrola nad przepływem energii będzie musiała być uzyskana nie tylko na poziomie najwyższych i wysokich napięć, ale także w miejscach, w których będą przyłączane nowe, niestabilnie pracujące źródła energii odnawialnej OZE, czyli na poziomach średnich i niskich napięć. Inteligentne urządzenia elektroniczne (IED) i zabezpieczenia cyfrowe współpracujące z systemami zdalnego sterowania i nadzoru sieci elektroenergetycznej (SCADA), których producentem jest między innymi Apator Elkomtech, staną się koniecznym, standardowym narzędziem technicznym umożliwiającym niezakłóconą pracę sieci.
Segment automatyzacji pracy sieci - linia łączeniowa:
Na kształtowanie się wielkości sprzedaży aparatury łączeniowej znaczący wpływ ma stan branży budowlanej, a w szczególności liczba wydanych pozwoleń na budowę. Popyt na rozłączniki i łączniki, które stosowane są w przyłączach elektrycznych, podstacjach oraz rozdzielniach kreowany jest w znacznym stopniu przez liczbę oddawanych do użytku budynków i mieszkań oraz popyt zgłaszany przez firmy elektroinstalacyjne.
Liczba wydanych pozwoleń na budowę w 1Q 2017 roku wzrosła o około 42% r/r. Liczba oddanych mieszkań wzrosła o 8% względem porównywalnego okresu 2016 roku, produkcja budowlano-montażowa w tym okresie wzrosła o 3,9%.
Kluczową grupę odbiorców dla linii aparatury łączeniowej stanowią przedsiębiorstwa elektromontażowe i elektroinstalacyjne, prowadzące działalność integratorską w zakresie budowy sieci oraz złożonych urządzeń elektroenergetycznych takich jak podstacje czy rozdzielnice. Zasadniczą rolę w kształtowaniu wyników tego sektora odgrywają inwestycje infrastrukturalne, takie jak nowe i modernizowane obiekty przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, stadiony, osiedla mieszkaniowe, główne punkty zasilania (GPZ), nowe i modernizowane sieci elektroenergetyczne, budynki biurowe, obiekty targowe, hotele. Do największych firm działających na rynku integratorów (firmy elektroinstalacyjne i elektrobudowy) zaliczane są duże giełdowe przedsiębiorstwa, z którymi Apator SA współpracuje od wielu lat (np. ZPUE, Elektromontaże i inne). Kolejną znaczącą grupą nabywców aparatury łączeniowej są duże hurtownie elektryczne.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
W linii aparatury łączeniowej, Apator SA dokonał istotnego postępu w zakresie rozwoju nowych aparatów listwowych i kasetowych (rozłączniki) wyposażając je w moduły do zdalnej komunikacji oraz integrując dane dotyczące kontroli stanu tych aparatów z systemem nadzoru oferowanym przez Apator Elkomtech SA. Rozpoczęła się promocja nowej rozdzielnicy inteligentnej stacji Sn/nn, która jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia stopnia obserwowalności sieci i jej automatyzacji. Ten nowy produkt opatrzony nową marką "4Grid view", w sposób synergiczny wykorzystuje ofertę pomiarową, łączeniową oraz ICT grupy Apator w celu zaoferowania sektorowi energetycznemu wartości dodanej, która związana jest z uelastycznieniem zarządzania siecią i informatyzacją zasobów sieciowych oraz wsparciem dla niezawodności pracy sieci i polepszeniem jakości dostaw energii (np. zmniejszeniem współczynników SAIDI i SAIFI). Nową ofertę z zakresu aparatury łączeniowej Apator promował na targach Hannower Messe 2017, gdzie uczestniczył także w panelu Polsko Niemieckim ds. Industry 4.0.
Działalność niezaliczana do podstawowej (pozostała) - linia aparatury górniczej:
Największym problemem, z jakim zmaga się polskie górnictwo, jest rosnący import taniego węgla ze wschodu i spadająca efektywność wydobycia: spadające ceny na rynkach światowych oraz rosnące koszty wydobycia w państwowych podmiotach sektora. W 1Q 2017 odnotowano dalszy 3,3% spadek produkcji w sektorze górnictwa i wydobycia. Spadek przychodów przełożył się na słaby wynik finansowy branży i brak płynności finansowej kopalń, który rzutował na malejące zamówienia maszyn górniczych.
Uwtorzona Polska Grupa Górnicza (PGG), obejmująca 11 kopalń, dokapitalizowana została przez Inwestorów (Banki i Energetyka) kwotą ponad 3,4 mld zł. Wobec czego spodziewana jest poprawa sytuacji w sektorze górniczym, przy jednoczesnym wysokim ryzyku przekierowania inwestycji z sektora dystrybucji energii elektrycznej na sektor wydobywczy.
Powołanie PGG ma w założeniach pomóc w rozwijaniu sektora węglowego i utrzymaniu miejsc wydobycia oraz miejsc pracy. Trzeba jednak podkreślić, że gospodarka światowa powoli "odchodzi od węgla" promując mniej szkodliwe dla środowiska technologie OZE, co może ograniczyć ewentualne możliwości eksportowe polskich kopalń, a także firm dostarczających produkty na rzecz sektora.
Działalność niezaliczana do podstawowej (pozostała) - linia aparatury sterowniczej:
Linia obejmuje automatykę przemysłową (napędy i aplikacje) oraz aparaturę rozdzielczą dla przemysłu. Rynek w Polsce w tym obszarze charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem i bardzo wysoką konkurencją, a popyt determinowany jest produkcją przemysłową (8,1% wzrost w 1Q 2017 r. wg GUS). Sytuacja w obszarach inwestycyjnych przemysłu w istotny sposób oddziałuje na wyniki spółki, szczególnie, że jej działalność opiera się w dużej mierze na przemyśle ciężkim obejmującym wykonywanie prac modernizacyjnych dla branży górniczej i w hutnictwie. W związku z tym, ze względu na trudną sytuację w tych branżach i zastój na rynku wydobywczym, planowane modernizacje i inwestycje przesuwane są na kolejne okresy.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 6. Wyniki finansowe
6.1. Realizacja prognozy skonsolidowanych wyników finansowych
Zaawansowanie realizacji prognozy po I kwartale 2017 roku kształtuje się następująco:
| Wyszczególnienie | Prognoza na rok 2017 | Realizacja prognozy po I kwartale 2017 r. |
Zaawansowanie |
|---|---|---|---|
| Skonsolidowane przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
900 000 - 950 000 | 220 661 | 24,5% - 23,2% |
| Skonsolidowany zysk netto | 75 000 - 80 000 | 16 946 | 22,6% - 21,2% |
Zarząd Apator SA podtrzymuje opublikowaną prognozę skonsolidowanych wyników finansowych na 2017 rok.
Do najważniejszych czynników wpływających na dobre wyniki finansowe grupy Apator w I kwartale 2017 roku w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego należą dobre wyniki uzyskane w segmencie pomiarowym.
6.2. Analiza sprzedaży
Poniższa tabela przedstawia strukturę sprzedaży grupy Apator według segmentów w I kwartałach 2016 i 2017.
| Wykonanie | Wykonanie | |||
|---|---|---|---|---|
| I kwartał | I kwartał | Zmiana r/r | Dynamika | |
| Wyszczególnienie | 2017 r. | 2016 r. | ||
| (tys. zł) | (tys. zł) | (tys. zł) | (%) | |
| Segment pomiarowy | 179 377 | 155 600 | 23 777 | 115,3% |
| Kraj | 63 383 | 55 109 | 8 273 | 115,0% |
| Eksport | 115 994 | 100 491 | 15 503 | 115,4% |
| udział eksportu pomiarowej w przychodach ogółem | 52,6% | 50,8% | ||
| Segment automatyzacji pracy sieci | 32 844 | 31 560 | 1 284 | 104,1% |
| Kraj | 24 483 | 25 540 | - 1 057 | 95,9% |
| Eksport | 8 362 | 6 020 | 2 341 | 138,9% |
| udział eksportu automatyzacji pracy sieci w przychodach ogółem | 3,8% | 3,0% | ||
| Segment non-core | 8 440 | 10 617 | -2 177 | 79,5% |
| Kraj | 8 347 | 10 459 | -2 112 | 79,8% |
| Eksport | 93 | 158 | -65 | 58,9% |
| udział eksportu pozostałej sprzedaży w przychodach ogółem | 0,0% | 0,1% | ||
| Przychody ze sprzedaży ogółem | 220 661 | 197 777 | 22 884 | 111,6% |
| Kraj | 96 212 | 91 108 | 5 104 | 105,6% |
| Eksport | 124 449 | 106 669 | 17 779 | 116,7% |
| udział eksportu ogółem w przychodach ogółem | 56,4% | 53,9% |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 Analiza sprzedaży według segmentów
W odniesieniu do struktury produktowej, największy przyrost nastąpił w segmencie pomiarowym i w konsekwencji udział tego segmentu w sprzedaży ogółem wzrósł z 79% w I kwartale 2016 r. do 81% w I kartale 2017.
Zmiany w sprzedaży poszczególnych segmentów ukształtowały się następująco:
- segment pomiarowy wzrost (o 15% r/r) uzyskany we wszystkich liniach biznesowych, w tym w linii opomiarowania gazu (20% r/r), wody i ciepła (15% r/r), energii elektrycznej (10% r/r),
- segment automatyzacji sieci wzrost (o 4% r/r) uzyskany w wyniku wzrostu sprzedaży zagranicznej linii łączeniowej, który skompensował niższe przychody linii systemy sterowania i nadzoru (Apator Elkomtech),
- segment pozostały (non-core) spadek (o 21% r/r) spowodowany zarówno niższą sprzedażą w obszarze aparatury górniczej, jak i sterowniczej.
Analiza sprzedaży na rynku krajowym
Sprzedaż na rynku krajowym była w pierwszym kwartale 2017 r. o 6% wyższa niż w analogicznym okresie 2016 r., dzięki bardzo dobrym wynikom w całym segmencie pomiarowym (głównie wysoka sprzedaż w linii opomiarowania energii elektrycznej w wyniku realizowanych przetargów), które zrekompensowały spadki sprzedaży:
- w linii sterowania i nadzoru (presja cenowa, wzrost konkurencji i spadek zamówień w obszarze IT realizowanych przez operatorów systemu dystrybucyjnego),
- w liniach non-core.
Analiza sprzedaży na rynkach zagranicznych
W odniesieniu do struktury geograficznej, dzięki ponad trzykrotnie wyższej dynamice eksportu w porównaniu ze sprzedażą krajową, jego udział przekroczył w pierwszym kwartale 2017 r. 56% sprzedaży ogółem, co zmniejsza ryzyko koncentracji klientów OSD. Na osiągnięte przychody ze sprzedaży na rynkach zagranicznych wpływ miały następujące czynniki:
- dynamiczny wzrost eksportu w segmencie pomiarowym:
- w linii opomiarowania gazu, w tym szczególnie na rynek brytyjski sprzedaż gazomierzy z liczydłem Secure oraz na rynek duński z przeznaczeniem do Holandii w wyniku realizacji kontraktu z Flonidanem,
- wysoki poziom sprzedaży liczników indukcyjnych w wyniku zwiększonych zamówień z rynku marokańskiego i belgijskiego,
- wzrost eksportu linii woda i ciepło do krajów Unii Europejskiej,
- wysoka dynamika eksportu (39% kw/kw) aparatury łączeniowej do takich krajów jak Indonezja i Litwa.
Struktura geograficzna sprzedaży
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Głównym rynkiem zbytu grupy Apator pozostaje nadal Polska, jednak jej udział w przychodach systematycznie obniża się i jest obecnie o 2 p.p. niższy niż w I kwartale 2016 roku. Największy przyrost udziału w I kwartale br. zanotowała Unia Europejska (wzrost o 11 p.p.) głównie w wyniku dużego wzrostu sprzedaży na rynkach brytyjskim i duńskim/holenderskim.
Sezonowość sprzedaży
W ostatnich latach najwyższy poziom sprzedaży uzyskiwany był niezmiennie w ostatnim kwartale.
| Przychody raportowane w latach | I kwartał | II kwartał | III kwartał | IV kwartał |
|---|---|---|---|---|
| 2014 r. | 153 890 | 181 875 | 181 715 | 207 514 |
| 2015 r. | 180 909 | 183 599 | 191 584 | 212 418 |
| 2016 r. | 197 778 | 222 543 | 207 828 | 242 040 |
| 2017 r. | 220 661 | - | - | - |
| 2014 r. | 21,2% | 25,1% | 25,1% | 28,6% |
| 2015 r. | 23,5% | 23,9% | 24,9% | 27,6% |
| 2016 r. | 22,7% | 25,6% | 23,9% | 27,8% |
| 2017 r. | 23,2% - 24,5%* | - | - | - |
*) udział liczony do prognozy roku.
6.3. Analiza rachunku zysków i strat
Grupa Apator w I kwartale 2017 roku uzyskała następujące wyniki finansowe:
| I kwartał | I kwartał | |||
|---|---|---|---|---|
| Sprawozdanie z zysków i strat | 2017 r. | 2016 r. | Zmiana | Dynamika |
| Przychody ze sprzedaży | 220 661 | 197 778 | 22 883 | 111,6% |
| Koszt własny sprzedaży | 157 728 | 146 229 | 11 499 | 107,9% |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 62 933 | 51 549 | 11 384 | 122,1% |
| Koszty sprzedaży | 9 520 | 8 167 | 1 353 | 116,6% |
| Koszty ogólnego zarządu | 30 356 | 24 837 | 5 519 | 122,2% |
| Zysk ze sprzedaży | 23 057 | 18 545 | 4 512 | 124,3% |
| Wynik na pozostałej działalności operacyjnej | 613 | -38 | 651 | - |
| Udział w zyskach jednostek objętych konsolidacją | 83 | 239 | -156 | 34,7% |
| metodą praw własności | ||||
| Zysk z działalności operacyjnej | 23 753 | 18 746 | 5 007 | 126,7% |
| EBITDA | 33 089 | 27 506 | 5 583 | 120,3% |
| Wynik na działalności finansowej | -2 202 | -1 324 | -878 | 166,3% |
| Zysk przed opodatkowaniem | 21 551 | 17 422 | 4 129 | 123,7% |
| Bieżący podatek dochodowy | -4 483 | -4 288 | -195 | 104,5% |
| Odroczony podatek dochodowy | -122 | 615 | -737 | - |
| Zysk netto | 16 946 | 13 749 | 3 197 | 123,3% |
| Wskaźniki rentowności: | ||||
| Marża zysku brutto ze sprzedaży | 28,5% | 26,1% | ||
| Marża zysku ze sprzedaży | 10,4% | 9,4% | ||
| Marża EBITDA | 15,0% | 13,9% | ||
| Marża zysku netto | 7,7% | 7,0% |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Grupa Apator uzyskała w I kwartale 2017 roku bardzo dobre wyniki finansowe w odniesieniu do analogicznego okresu 2016 r. Masa zysku brutto na sprzedaży została wypracowana na wyższym poziomie, na co wpływ miały:
- wysoka dynamika przychodów,
- uzyskanie efektu skali sprzedaży i w rezultacie dźwigni operacyjnej w liniach opomiarowania energii elektrycznej oraz gazu,
- poprawa mixu produktowego w linii opomiarowania energii elektrycznej (większy udział zoptymalizowanych kosztowo liczników),
- poprawa wyników operacyjnych w Apator Rector.
Ponadto w I kwartale br. udział kosztów sprzedaży w przychodach został utrzymany na poziomie porównywalnym do I kwartału 2016 r., natomiast nastąpił wzrost kosztów ogólnego zarządu, który wynikał głównie ze wzmocnienia i wymiany kadry menedżerskiej i funkcji grupowych, usług doradczych oraz IT. Mimo to uzyskano dynamiczny wzrost poziomu zysku na sprzedaży o 24% r/r, z jednoczesnym wzrostem poziomu rentowności do ponad 10%.
Na poziom zysku EBITDA, poza wyżej wymienionymi czynnikami, pozytywnie wpłynął wzrost amortyzacji (o 7% r/r) oraz dodatni wynik na pozostałej działalności operacyjnej w efekcie rozwiązania rezerw na należności.
Wpływ na wynik netto miała ponadto strata na działalności finansowej w kwocie 2,2 mln zł (z uwagi na różnice kursowe oraz obsługę zadłużenia, co zostało częściowo skompensowane zyskiem na transakcjach walutowych). Jednak w rezultacie dźwigni operacyjnej w I kwartale uzyskano wysoki 23% przyrost wyniku netto oraz jednoczesny wzrost rentowności na wszystkich poziomach wyników finansowych.
6.4. Analiza sytuacji finansowej
Stan środków pieniężnych grupy Apator na dzień 31 marca 2017 r. wynosił 33.528 tys. zł i w stosunku do końca 2016 roku wzrósł (o 11,5 mln zł). Wpływ na stan środków pieniężnych miały następujące czynniki:
- wysoka konwersja EBITDA na przepływy z działalności operacyjnej wynikająca ze spadku kapitału obrotowego (głównie należności),
- ujemne przepływy z działalności inwestycyjnej w wyniku zapłaty kolejnej raty za nabycie udziałów spółki GWi (5,4 mln zł) oraz wydatków na nakłady inwestycyjne głównie na automatyzację procesów produkcyjnych,
- stosunkowo niewielkie ujemne saldo przepływów finansowych związane z obsługą kredytów.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Przedstawione przepływy pieniężne potwierdzają bezpieczną sytuację finansową grupy, która zapewnia terminową spłatę zobowiązań, pozwala na prowadzenie działalności inwestycyjnej, jak również dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami w postaci dywidendy.
| I kwartał | I kwartał | ||
|---|---|---|---|
| Wskaźniki | 2017 r. | 2016 r. | Formuła |
| Wskaźnik bieżącej płynności | 1,4 | 1,5 | Aktywa obrotowe/Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe |
| Wskaźnik płynności szybkiej | 0,87 | 0,98 | (Aktywa obrotowe - Zapasy)/Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe |
| Dług netto (tys. zł) | 154 450 | 155 947 | Kredyty i pożyczki– środki pieniężne i ekwiwalenty – udzielone pożyczki |
| Dług netto/LTM EBITDA | 1,3 | 1,4 | (Kredyty i pożyczki– środki pieniężne i ekwiwalenty – udzielone pożyczki)/LTM EBITDA |
| Capex (tys. zł) | 11 028 | 9 787 | Rzeczowe i niematerialne wydatki inwestycyjne |
| Kapitał obrotowy (tys. zł) | 218 253 | 205 369 | (Aktywa bieżące – środki pieniężne) – (Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe – krótkoterminowe kredyty i pożyczki) |
7. Wykaz istotnych zdarzeń, które wystąpiły po 31 marca 2017 roku
-
- W dniu 11 maja 2017 r. Rada Nadzorcza Apator SA dokonała wyboru biegłych rewidentów, tj.:
- firmy KPMG Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. do przeglądu i badania jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych za rok 2017,
- firmy PricewaterhouseCoopers sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie do przeglądu i badania jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych za lata 2018 – 2020,
-
- Realizacja w kwietniu br. opóźnionego (z uwagi na wcześnieszy brak akredytywy) kontraktu na dostawy wodomierzy do Etiopii o wartości 14 mln zł.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 8. Wskazanie czynników, które w ocenie Zarządu będą miały wpływ na osiągnięte wyniki w perspektywie co najmniej kwartału
Na sytuację i wyniki finansowe grupy Apator w perspektywie najbliższych okresów wpływ będą miały następujące czynniki:
- Wszystkie linie biznesowe:
- sytuacja polityczna i makroekonomiczna,
- kształtowanie się kursów walut USD (koszty zakupu materiałów elektronicznych), EUR i GBP (przychody ze sprzedaży eksportowej),
- efekty realizowanej polityki zabezpieczenia kursów walut,
- Segment automatyzacji pracy sieci linia ICT spółka Apator Rector:
- zakończenie i rozliczenie w 2017 roku kontraktów długoterminowych realizowanych dla Energa Operator i Tauron Dystrybucja bez negatywnego wpływu na wyniki grupy Apator (według najlepszej wiedzy Zarządu Apator Rector założenie jest oparte o zaawansowanie prac i o poziom korekt i rezerw założonych w sprawozdaniu finansowym za 2016 r.),
- Segment automatyzacji pracy sieci linia sterowania i nadzoru spółka Apator Elkomtech:
- stan koniunktury, w szczególności popytu na technologie automatyzujące pracę sieci dystrybucyjnej, ich modernizację poprzez zdalne sterowanie, rozwój systemów dyspozytorskich, skutkujące poprawą niezawodności i ciągłości zasilania,
- poziom konkurencji i jej wpływ na ceny w zależności od poziomu popytu,
- inicjatywy kosztowe: prace nad nowymi rozwiązaniami oraz doskonalenie obecnej oferty produktowej (w tym redesign to cost),
- Segment automatyzacji pracy sieci linia łączeniowa:
- możliwość kontynuacji wysokiej sprzedaży przy dobrej rentowności,
- inicjatywy produktowe: przygotowanie do wdrożenia zmodernizowanej oferty rozłączników,
- Segment pomiarowy linia energii elektrycznej:
- pełny portfel zamówień w zakresie liczników energii elektrycznej (obecny backlog: Energa Operator, PGE, Tauron Dystrybucja, innogy) oraz w zakresie liczników indukcyjnych (Maroko, Belgia),
- inicjatywy produktowe: wprowadzenie do sprzedaży zmodernizowanego kosztowo komunalnego licznika elektronicznego Norax,
- poprawa efektywności operacyjnej Apator SA,
- Segment pomiarowy linia woda i ciepło:
- wzrost eksportu:
- szczególnie do krajów Unii Europejskiej,
- przesunięcie realizacji kontraktu do Etiopii spowodowane napiętą sytuacją polityczną i trudnościami rządu w pozyskaniu waluty (w efekcie sprzedaż realizowana od kwietnia br.),
- zakończenie prac nad wdrożeniem do produkcji wodomierzy ultradźwiękowych do wody zimnej, uruchomienie sprzedaży w 2017 r.,
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
- inicjatywy produktowe: dalsze intensywne prace nad opracowaniem kolejnych rodzin wyrobów ultradźwiękowych (Apator Powogaz – Apator Miitors), rozwój systemów telemetrycznych GSM (Apator Telemetria),
- Segment pomiarowy linia opomiarowania gazu:
- zwiększenie tempa ekspansji eksportowej:
- realizacja przetargów na rynek holenderski we współpracy z Landis+Gyr (szacowana wartość umowy 8 mln EUR) oraz z Flonidanem (szacowana wartość umowy 28 mln EUR),
- kontynuowanie dostaw do partnera Secure (rynek brytyjski i indyjski),
- inicjatywy produktowe: prace nad własnymi rozwiązaniami gazomierzy typu smart,
- inicjatywy kosztowe i produkcyjne: automatyzacja procesów produkcyjnych, zwiększenie skalowalności produkcji i poprawa efektywności Apator Metrix,
- Segment non-core linia sterownicza i górnicza:
- stopniowa poprawa sytuacji spółki Apator Control,
- utrzymywanie się tendencji spadkowej w zakresie poziomu zysku netto spółki Apator Mining
- Pozostałe czynniki:
- prowadzone w 2017 r. zmiany w procesie produkcji w Apator SA ukierunkowane na zwiększenie mocy produkcyjnych, wzrost wydajności, obniżanie kosztów oraz wdrożenie programu rozwoju dostawców (dywersyfikacja źródeł, stały monitoring pod kątem cen i jakości),
- rozwój przez akwizycje stała penetracja rynków europejskich w celu poszukiwania możliwości akwizycyjnych.
9. Czynniki ryzyka i zagrożeń
Najistotniejsze ryzyka i zagrożenia zidentyfikowane dla podmiotu dominującego i grupy kapitałowej są następujące:
- I) Ryzyka strategiczne:
- 1) Ryzyka dotyczące założonych celów strategicznych
- Brak wdrożenia smart meteringu w Polsce wynikający z problemów w wypracowaniu specyfikacji technicznych oraz braku kierunkowego planu wdrożenia (roadmapy), co w konsekwencji blokuje rozwój inteligentnych sieci.
Podczas prac grupy roboczej przy KIGEiT powstała specyfikacja liczników smart 1 i 3 fazowych. Nie ma jednak nadal stosownych aktów prawnych, które zatwiedzałyby kolejną propozycję środowisk energetycznych. Nie ma również żadnego oficjalnego planu i terminarza wdrożenia smart meteringu w Polsce, pomimo nałożonych przez dyrektywy UE zobowiązań do zainstalowania 80% liczników smart do 2020 roku.
Ryzyko spowolnienia inwestycji w polskim sektorze dystrybucji energii elektrycznej w średnim terminie (1-2 lata) związane z przeniesieniem środków inwestycyjnych z dystrybucji na sfinansowanie restrukturyzacji górnictwa.
Restrukturyzacja polskiego sektora górniczego (np. utworzenie PGG i zobowiązania z tym związane) w dużej części finansowana ze środków polskich grup energetycznych wpłynęła na modyfikacje strategii inwestycyjnych OSD. Ponieważ operatorzy sieci nie mogą ograniczyć inwestycji w nowe przyłacza i rozbudowę sieci (są to wydatki "sztywne"), nowe strategie zakładają czasowe ograniczenie wydatków inwestycyjnych związanych z innowacyjnymi technologiami, w tym automatyzacją pracy sieci.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
- Utrzymywanie się niskiego poziomu cen w zakresie liczników gazu i energii elektrycznej w wyniku bardzo konkurencyjnego rynku, presji cenowej w przetargach oraz dużej siły zakupowej operatorów systemów dystrybucyjnych (centralizacja zakupów, uzupełnienie przetargów systemem aukcyjnym, alokacja kontraktów 1-2 letnich u jednego dostawcy),
- Zanik popytu w horyzoncie kilku kolejnych lat na liczniki indukcyjne, dostarczane przez Pafal, z uwagi na starzejącą się technologię.
2) Ryzyko związane z wpływem potencjalnych akwizycji znaczących podmiotów
Grupa Apator, zgodnie z przyjętą strategią działalności, poszukuje szans akwizycyjnych, które zapewnią pozyskanie kluczowych kompetencji, wzmocnienie pozycji na wybranych rynkach i rozwój grupy kapitałowej. Z chwilą, gdy dokonane zostanie przejęcie lub fuzja innego podmiotu, proces pełnego zintegrowania tejże jednostki może być obarczony wieloma ryzykami, np. odejścia kluczowych pracowników, utraty części klientów, wysokich kosztów całego procesu integracji, bądź barierą związaną z kulturą organizacyjną skutkującą niewykorzystaniem potencjału wynikającego z przejęcia lub brakiem możliwości zrealizowania korzyści z tytułu synergii i wspólnych celów strategicznych. Grupa dokonuje oceny potencjalnych przejęć i akwizycji, a realizacja takich transakcji wymaga szczególnego zaangażowania kierownictwa wysokiego szczebla i może się wiązać ze znaczącymi kosztami związanymi z identyfikacją i oceną kandydatów do przejęcia, negocjowaniem umów i integracją przejmowanych podmiotów. Dla przeprowadzenia takich transakcji grupa Apator może wymagać dodatkowego finansowania, co również może mieć wpływ na wyniki finansowe grupy. Korzyści z potencjalnych przejęć zależeć będą przede wszystkim od zdolności do integracji przejmowanych podmiotów w struktury grupy kapitałowej. Przyszłe nabycia związane są również z nabywaniem nowych, innowacyjnych technologii, co z kolei wiążę się z ryzykiem ich wdrożenia i uprodukcyjnienia. Ponadto wraz z akwizycją może nastąpić przejęcie istniejących zobowiązań i ryzyko wystąpienia zobowiązań nieujawnionych.
3) Ryzyko utraty wartości przejętych aktywów
Wartość firmy jest wykazywana jako składnik aktywów i przynajmniej raz w roku poddawana jest testowi na utratę wartości. Wartość firmy jednostek zależnych na dzień 31.03.2017 r. wynosi 121,9 mln zł, w tym:
- Apator Rector 43,1 mln zł,
- Apator Elkomtech 34,4 mln zł,
- Apator Powogaz 17,9 mln zł,
- Apator Miitors 18,4 mln zł,
- GWI 3,6 mln zł,
- pozostałe spółki 4,5 mln zł.
Ryzyko związane jest z ewentualnym zmniejszeniem potencjału do generowania gotówki przez jednostki zależne/jednostki generujące gotówkę (CGU) w przedziale czasu określonym perspektywą biznes planu.
4) Ryzyko utraty wartości ekonomicznej nakładów na projekty rozwojowe
W ramach grupy Apator ponoszone są nakłady na projekty rozwojowe mające na celu rozszerzanie portfela produktowego poprzez projektowanie nowych produktów, rozwiązań IT i technologii skierowanych do rozwijających się rynków mediów użytkowych w kraju i zagranicą.
Decyzje o inwestycjach w nowe projekty dokonywane są na podstawie analizy trendów rynkowych i sporządzanych biznes planów. Ponoszone nakłady ujmowane są jako wartości niematerialne w oparciu o cenę ich nabycia pomniejszoną o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Na dzień 31 marca 2017 r. aktualna wartość nakładów na projekty rozwojowe w GK Apator wyniosła 42,8 mln zł i dotyczy kosztów prac rozwojowych oraz nakładów na środki trwałe związanych z tymi projektami.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Istnieje ryzyko ewentualnej konieczności dokonania odpisu utraty wartości w przypadku zmniejszenia skali popytu lub wzrostu konkurencji na wyżej wymienionych rynkach.
II) Ryzyka operacyjne
1) Ryzyko koncentracji klientów
Ryzyko związane jest z koncentracją klientów grupy Apator, którą stanowi sektor energetyki zawodowej. Istotny udział w przychodach grupy Apator ma sprzedaż do polskich koncernów energetycznych. W związku z powyższym ryzyko dotyczy w szczególności zakończenia współpracy pomiędzy Apator Rector a spółkami z energetyki zawodowej w ramach realizowanych kontraktów długoterminowych, które może wpłynąć na sprzedaż produktów i usług pozostałych spółek z grupy Apator dla tej grupy klientów.
2) Ryzyko związane z realizacją istotnych umów
Ryzyko dotyczy realizacji istotnych, długoletnich umów z klientami zagranicznymi, szczególnie w ramach przetargów zagranicznych (np. umowy z Flonidanem, Landis+Gyr). Ryzyko wiąże się z niedotrzymaniem standardów jakościowych produktów oraz terminów dostaw, które w konsekwencji mogą doprowadzić do nałożenia wysokich kar umownych, utraty dobrego wizerunku lub nawet utraty klientów.
3) Ryzyko związane z realizacją długoterminowych kontraktów przez Apator Rector sp. z o.o.
Ryzyko związane jest z realizacją dwóch dużych projektów informatycznych przez Apator Rector na rzecz energetyki zawodowej, których skutkiem było poniesienie strat netto w latach 2014 - 2016 r. skutkujący wysokim poziomem zadłużenia (34 mln zł na koniec I kwartału 2017 r). Wyniki finansowe spółki w I kwartale 2017 r. są zgodne z planem i lepsze niż w analogicznym okresie roku 2016.
Spółka zarządza powyższym ryzykiem (plan naprawczy, ustalenia/negocjace z klientami, strategia i plany dywersyfikacji rynków). A jej celem jest zamknięcie w 2017 r. realizowanych kontraktów dla Energa Operator i Tauron Dystrybucja i uruchomienie nowej, rentownej sprzedaży.
4) Ryzyka gospodarcze
Ryzyko związane jest z dużym udziałem eksportu grupy Apator i dotyczy sytuacji gospodarczej panującej na głównych rynkach eksportowych. Do istotnych zagrożeń wpływających na działalność grupy Apator zaliczyć można ogólnoświatowe zawirowania gospodarcze i napięcia polityczne. Znaczący wpływ na strukturę sprzedaży grupy Apator na rynkach zagranicznych ma kształtowanie się sytuacji gospodarczej i politycznej w Rosji, która spowodowała znaczny spadek przychodów z rynku rosyjskiego w ostatnich latach. Spółki grupy Apator obecnie koncentrują się na umacnianiu pozycji rynkowej w obszarze EMEA, w którym odnotowane były istotne wzrosty sprzedaży.
Ponadto, przejściowo wpływ ma również sytuacja w Polsce związana ze zmianą władz w spółkach pozostających pod kontrolą Skarbu Państwa. Spowodowało to przejściowe spowolnienie w realizacji programów inwestycyjnych lub częściową zmianę ich kierunków, natomiast zmiany kadrowe powodują spowolnienie procesów decyzyjnych.
5) Ryzyko poziomu jakości
Grupa Apator wdraża w szerokim zakresie nowe produkty (np. liczniki smart, wodomierze ultradźwiękowe), nowe technologie komunikacyjne oraz istotnie modernizuje dotychczasowe wyroby. Wiąże się to z ryzykiem ewentualnych wad jakościowych.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
6) Ryzyko komodytyzacji rozwiązań i technologii
Ryzyko związane jest z szerokim upowszechnieniem nowych rozwiązań i technologii oraz dynamicznym postępem technologicznym, które prowadzą do presji na obniżanie cen produktów i usług.
7) Ryzyka regulacyjne, ryzyka braku standardów technicznych dla nowoczesnych technologii (smart metering, automatyzacja sieci)
Ryzyko dotyczy możliwości zmian regulacji prawnych w otoczeniu grupy kapitałowej lub sytuacji, w których istnieją niejasne regulacje lub ich brak. Ryzyko związane jest również z brakiem standardów i specyfikacji technicznych dla nowoczesnych technologii, częstą zmianą tych wymagań podczas realizacji rozpoczętych kontraktów, które prowadzą do ograniczenia elastyczności i szybkości reagowania biznesu i wprowadzania dodatkowych odpowiedzialności na zarządzających. Ze względu na to, że proces oczekiwania na zatwierdzenia nowych wymagań/specyfikacji, prekwalifikacji lub certyfikacji w segmentach "Smart Metering" i "Smart Grids" może być długi, może to skutkować opóźnieniami we wprowadzeniu produktów na rynek albo opóźnieniami realizacji harmonogramu w przypadku zawartych już długoterminowych kontraktów.
Grupa ogranicza powyższe ryzyko angażując się we współpracę z polskimi i europejskimi organizacjami branżowymi (np. PTPiREE, KIGEiT, KSPG, ESMIG, G3-PLC Alliance, PRIME Alliance, OSGP Alliance), które mają realny wpływ na kreowanie, zatwierdzanie standardów technicznych i kształt regulacji branżowych.
8) Ryzyko utraty kluczowych pracowników
Działalność grupy Apator zależy od kompetencji i wiedzy kluczowych pracowników, przede wszystkim w działach R&D oraz kluczowej kadry zarządzającej.
W celu minimalizacji ryzyka następuje wzmocnienie i rozwój funkcji HR w grupie Apator oraz realizowany jest program projektów HR, obecnie dla linii biznesowych dedykowanych do obsługi energetyki zawodowej.
III) Ryzyka finansowe
1) Ryzyka walutowe
Ryzyko związane jest z niestabilnością rynku finansowego i dużą zmiennością kursów walut, a także związane z różnicami kursowymi przy transakcjach importowych i eksportowych wynikającymi ze zmiany kursu w momencie realizacji transakcji i jej rozliczenia.
Grupa Apator osiąga istotne przychody na rynkach zagranicznych, jak również importuje materiały i komponenty. W związku z powyższym jej wyniki uzależnione są od kształtowania się kursów walutowych.
Tendencja w zakresie kształtowania się kursu PLN/USD w I kwartale 2017 roku wpływała na ponoszone koszty surowców i materiałów, których ceny utrzymywały się na wysokim poziomie. Średni kurs PLN/USD w I kwartale 2017 roku wyniósł 4,06; podczas gdy średni kurs PLN/USD w analogicznym okresie roku poprzedniego wyniósł 3,95.
W zakresie kształtowania się waluty EUR w stosunku do PLN w I kwartale 2017 roku notowano niekorzystną tendencję osłabiania się waluty euro, która wpływała na spadek wpływów z eksportu w PLN. Kurs euro w I kwartale 2017 r. ukształtował się na poziomie 4,32 i był niższy niż kurs średni w I kwartale 2016 wynoszący 4,36.
W celu minimalizacji ryzyka walutowego, grupa Apator prowadzi skuteczną politykę zabezpieczeń w zakresie kursu EUR, USD oraz GBP. Na dzień 31 marca 2017 roku:
- stan kontraktów terminowych zabezpieczających walutę EUR wynosił 44.780 tys. EUR z terminami realizacji w latach 2017 – 2019 po średnim kursie 4,44 zł,
- stan transakcji zabezpieczających walutę USD wynosił 7.020 tys. USD z terminami realizacji w latach 2017-2018 roku po średnim kursie 3,96 zł,
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
stan transakcji zabezpieczających walutę GBP wynosił 500 tys. GBP z terminami realizacji w 2017 roku po średnim kursie 5,36 zł.
2) Ryzyko związane z płynnością finansową
Ryzyko zarządzane jest poprzez bieżącą i okresową analizę spływu należności, jak i terminowe regulowanie zobowiązań, utrzymanie odpowiednich poziomów kowenantów określonych w umowach kredytowych.
Grupa Apator posiada prawidłową płynność finansową. W 2016 roku wdrożyła kredyt wieloproduktowy (parasolowy), który pozwala na elastyczne zarządzanie płynnością poszczególnych spółek grupy.
3) Ryzyko podatkowe
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych, fizycznych, czy składek na ubezpieczenia społeczne podlegają zmianom oraz zmienia się ich interpretacja przez organy skarbowe. Skutkiem tego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych lub zmienia się podejście organów skarbowych do transakcji podatkowych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne (na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania istotnych kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami.
Dostarczanie zaawansowanych technologicznie wyrobów dla najbardziej wymagających klientów w Polsce i za granicą RP, jest aktualnie istotnym czynnikiem rozwoju biznesu w grupie, przynoszącym stabilne zyski, niemniej z uwagi na osiągniętą skalę i tempo rozwoju, a także na fakt, że złożoność przedmiotu realizacji umów na dostawy produktów wymaga niejednokrotnie udziału w międzynarodowych konsorcjach, automatycznie zwiększa związane z prowadzeniem działalności międzynarodowej ryzyka finansowe. Jednym z elementów tych ryzyk są ryzyka podatkowe związane z przepływem towarów pomiędzy firmami współpracującymi w ramach realizacji umów i pochodzącymi z różnych krajów i towarzyszącymi tym transakcjom interpretacjami podatkowymi.
Rozliczenia podatkowe mogą zostać poddane kontroli przez okres pięciu lat. W efekcie kwoty wykazane w sprawozdaniu finansowym mogą ulec zmianie w późniejszym terminie po ostatecznym ustaleniu ich wysokości przez organa skarbowe. Grupa Apator stoi na stanowisku, że utworzono odpowiednie rezerwy w odniesieniu do prawdopodobnych i możliwych do kwantyfikacji ryzyk zobowiązań.
4) Ryzyko niższego poziomu wykorzystania aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wykazywane jest aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego, które głównie dotyczy:
- ulgi strefowej wynikającej z prowadzenia działalności w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej przez podmiot dominujący,
- tarczy podatkowej istniejącej w spółkach grupy Apator.
Poziom tego aktywa jest ustalany na podstawie wieloletnich planów finansowych i odzwierciedla kwotę przewidzianą w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego. Aktywo podlega okresowej analizie możliwości jego wykorzystania.
Na dzień 31 marca 2017 r. wysokość aktywa wynosi 43,3 mln zł i ma potwierdzenie w planach biznesowych. Istnieje jednak ryzyko niepełnego wykorzystania aktywa, w przypadku braku pełnej realizacji założonych celów.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 IV) Inne kategorie ryzyka:
Ryzyko organizacji grupy Apator i zarządzania korporacyjnego
Ryzyko związane jest z funkcjonowaniem w grupie Apator 17 spółek, co może powodować nieefektywną współpracę pomiędzy spółkami w zakresie procesów zarządczych, sprawozdawczości oraz zarządzania informacją. Może to mieć niekorzystny wpływ na działalność grupy, poprzez niepełną realizację celów strategicznych lub wydłużony proces ich realizacji.
Powyższe ryzyko mitygowane jest w ramach kontroli biznesowej poprzez nadzór właścicielski, ustanowione prawo wewnętrzne w formie wytycznych korporacyjnych, działalność komitetów powołanych w ramach grupy Apator, kontroling oraz działania CFO.
10.Kredyty, pożyczki, poręczenie, gwarancje
10.1. Kredyty
Na dzień 31 marca 2017 roku stan istotnych umów kredytowych zaciągniętych w poprzednich okresach jest następujący:
- 1) grupa Apator zawarła w czerwcu 2016 r. umowę wieloproduktową z ING Bank Śląski z siedzibą w Katowicach, w ramach której spółki grupy mają przyznany odnawialny limit kredytowy do kwoty 120 mln zł, przeznaczony na bieżące finansowanie działalności oraz limity na gwarancje i akredytywy. Do umowy przystąpiły następujące spółki: Apator SA, Apator Telemetria Sp. z o.o., Apator Powogaz SA, FAP Pafal SA, Apator Metrix SA, Apator Rector Sp. z o.o., Apator Elkomtech SA, Apator Control Sp. z o.o., Apator Mining Sp. z o.o. Umowa wieloproduktowa przewiduje dwuletni okres finansowania i została zawarta do dnia 21 czerwca 2018 r. Oprocentowanie limitu oparte jest o stawkę WIBOR 1M powiększoną o marżę banku. W ramach umowy obowiązują następujące zabezpieczenia:
- zastawy rejestrowe na zapasach spółek grupy Apator o łącznej wartości 80 mln zł,
- zastawy rejestrowe na środkach trwałych spółek grupy Apator o łącznej wartości brutto 34,7 mln zł,
- zastawy rejestrowe na wierzytelności z tytułu rachunków bankowych prowadzonych w ING Banku Śląskim SA,
- hipoteka łączna umowna na nieruchomościach spółek grupy Apator: FAP Pafal SA w Świdnicy i Apator Mining Sp. z o.o. w Pszowie o łącznej wartości 10,1 mln zł, wpis do najwyższej sumy zabezpieczenia w kwocie 26 mln zł,
- cesja z praw polisy ubezpieczeniowej powyższych zabezpieczeń,
- oświadczenie spółek grupy Apator o poddaniu się egzekucji do kwoty 180 mln zł do dnia 22.06.2024 r.
Zobowiązania wynikające z przyznanego limitu obciążają spółki grupy Apator solidarnie (proporcjonalnie do udziałów w finansowaniu), maksymalnie do kwoty limitu tj. 120 mln zł.
Na dzień 31 marca 2017 r. stan zadłużenia grupy Apator z tytułu zawartej umowy wieloproduktowej wynosi 87,2 mln zł.
- 2) spółka Apator SA posiada kredyt długoterminowy zawarty z Bankiem Handlowym w Warszawie w dniu 19 marca 2014 r. Na mocy zawartej umowy oraz aneksu podpisanego w dniu 9 kwietnia 2014 r. Bank udzielił spółce Apator SA, kredytu w wysokości 98,4 mln zł, przeznaczonego na sfinansowanie nabycia 100% akcji Apator Elkomtech SA. Kredyt został udzielony na okres 5 lat i spłacany jest w dziewięciu półrocznych ratach kapitałowych:
- pierwsza rata spłacona została w dniu 31 grudnia 2014 r. w wysokości 10 mln zł,
- raty od drugiej do ósmej płatne na koniec czerwca i grudnia w wysokości 11,25 mln zł,
- dziewiąta rata płatna w dniu 31 grudnia 2018 roku w wysokości 9,7 mln zł.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Na dzień 31 marca 2017 r. do spłaty kredytu pozostało 43,7 mln zł. Naliczanie odsetek i ich płatność następuje w okresach kwartalnych.
W ramach umowy o kredyt długoterminowy obowiązują następujące zabezpieczenia:
- zastaw rejestrowy do najwyższej sumy ubezpieczenia w wysokości 60 mln zł ustanowiony na 1,8 mln akcji własnych Apator SA będących w posiadaniu spółki zależnej Apator Mining sp. z o.o.,
- zastaw rejestrowy na 100% akcji Apator Elkomtech SA,
- zastaw rejestrowy na środkach trwałych wraz z cesją praw z umowy ubezpieczenia,
- hipoteka do kwoty 40 mln zł na nieruchomości Apator SA położonej w Ostaszewie z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej.
W zakresie zobowiązań wynikających z umowy o kredyt długoterminowy zostały złożone przez Apator SA oświadczenia o poddaniu się egzekucji, w tym najwyższe do kwoty 120,0 mln zł.
- 3) spółka Apator Metrix SA posiada kredyt długoterminowy (inwestycyjny) zaciągnięty w Banku Millenium SA w wysokości 15 mln zł. Kredyt udzielony jest na okres do 31.12.2020 r. Oprocentowanie kredytu ustalone zostało według zmiennej stopy procentowej równej stawce WIBOR dla depozytów 3-miesięcznych powiększonej o marżę banku. Spłatę kredytu zabezpiecza hipoteka kaucyjna do kwoty 23,3 mln zł na nieruchomości spółki położonej w Tczewie oraz przewłaszczenie środków trwałych o łącznej wartości min. 2,4 mln zł. Na dzień 31 marca 2017 r. stan udzielonego kredytu wynosi 13,3 mln zł.
- 4) spółka Apator Powogaz SA posiada kredyt refinansowy zaciągnięty w ING Banku Śląskim w kwocie 800 tys. EUR. Kredyt udzielony został na okres do 29.12.2017 r. Oprocentowanie kredytu ustalone zostało w oparciu o zmienną stopę procentową EURIBOR powiększona o marżę banku w stosunku rocznym. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka umowna w kwocie 960 tys. EUR oraz cesja praw z polisy ubezpieczeniowej i pełnomocnictwo do dysponowania środkami na rachunkach spółki prowadzonych przez bank ING. Na dzień 31 marca 2017 r. stan udzielonego kredytu wynosi 200,2 tys. EUR (tj. 844,8 tys. zł).
- 5) spółka Apator Powogaz SA posiada kredyt długoterminowy zaciągnięty w ING Banku Śląskim w kwocie 24 mln zł. Kredyt został udzielony do dnia 30.11.2022 r. i spłacany jest w miesięcznych ratach, począwszy od 31.12.2015 r. Oprocentowanie kredytu ustalane jest według zmiennej stopy procentowej równej WIBOR 1M powiększonej o marżę Banku, której wysokość uzależniona będzie od wskaźnika dług netto/EBITDA oraz prowizję. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka w kwocie 33 mln zł na nieruchomości spółki położonej w Poznaniu wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej oraz pełnomocnictwo do dysponowania środkami na rachunkach spółki prowadzonych przez bank ING, a także oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 96 mln zł. Na dzień 31 marca 2017 r. stan udzielonego kredytu wynosi 19,4 mln zł.
10.1.1. Stan kredytów i pożyczek grupy Apator
| na dzień | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 31.03.2017 r. | 31.12.2016 r. | ||
| Kredyty i pożyczki długoterminowe | 57 555 | 54 824 | ||
| Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 130 423 | 139 599 | ||
| Kredyty i pożyczki ogółem | 187 978 | 194 423 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Stan udzielonych i otrzymanych pożyczek spółek grupy Apator na dzień 31.03.2017 r. przedstawia się następująco:
1) Spółka Apator Metrix SA posiada należność z tytułu udzielonych pożyczek swojemu podmiotowi zależnemu spółce GWi Ltd.:
| Tytułem | Kwota pożyczki |
Data udzielenia pożyczki |
Stan na 31.12.2016 r. |
Waluta | Stopa procentowa |
|---|---|---|---|---|---|
| pożyczka udzielona na bieżącą działalność spółki |
1 600 000 | 05.09.2012 r. | 1 212 000 | GBP | 3 p.p powyżej stopy bazowej Barclays Bank PLC |
| pożyczka udzielona na bieżącą działalność spółki |
75 000 | 03.10.2012 r. | 75 000 | GBP | 3 p.p powyżej stopy bazowej Barclays Bank PLC |
| pożyczka udzielona na bieżącą działalność spółki |
50 000 | 17.07.2013 r. | 50 000 | GBP | 3 p.p powyżej stopy bazowej Barclays Bank PLC |
| pożyczka udzielona na bieżącą działalność spółki |
50 000 | 20.08.2013 r. | 50 000 | GBP | 3 p.p powyżej stopy bazowej Barclays Bank PLC |
| pożyczka udzielona na bieżącą działalność spółki |
100 000 | 04.11.2013 r. | 100 000 | GBP | 3 p.p powyżej stopy bazowej Barclays Bank PLC |
| Suma | 1 875 000 | 1 487 000 | GBP |
Na dzień 31.03.2017 r. pożyczka udzielona GWI wynosiła łącznie 1.487 tys. GBP (tj. 7.068,45 tys. zł wg kursu kupna banku dominującego z dnia 30.03.2017 r. równego (1 GBP = 4,7535 zł). Na dzień 31.03.2017 r. zostały uregulowane wszystkie odsetki.
2) Spółka Apator Powogaz SA posiada należność z tytułu udzielonych pożyczek swojemu podmiotowi zależnemu spółce Apator Miitors ApS:
| Tytułem | Kwota pożyczki | Data udzielenia pożyczki |
Stan na 31.03.2017 (łącznie z odsetkami |
Waluta | Termin wymagalności |
Stopa procentowa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| pożyczka udzielona na finansowanie spłaty obligacji |
949 648 | 31.03.2015 r. | 389 772,38 | EUR | 31.03.2018 r. | 2% |
| pożyczka udzielona na bieżącą działalność spółki |
200 000 | 21.04.2015 r. | 207 766,59 | EUR | 30.04.2018 r. | 2% |
| pożyczka udzielona na bieżącą działalność spółki |
250 000 | 15.06.2015 r. | 258 972,29 | EUR | 30.06.2018 r. | 2% |
| Suma | 1 399 648 | 856 511,26 | EUR |
Na dzień 31.03.2017 r. pożyczka udzielona Apator Miitors wynosiła łącznie 857 tys. EUR (tj. 3,6 mln zł wg średniego kursu NBP z dnia 31 marca 2017 r. równego 1 EUR = 4,2198 zł). Odsetki regulowane są na koniec każdego roku kalendarzowego.
- 3) Spółka GWi posiada pożyczkę w wysokości 1,7 mln GBP (tj. 8,4 mln PLN wg średniego kursu NBP z dnia 31 marca 2017 r. równego 1 GBP = 4,9130 zł) zaciągniętą w BI Group PLC. Do dnia 30.11.2016 r. spółka spłaciła część pożyczki w wysokości 0,2 mln GBP, spłata kolejnych części będzie następować ze środków obrotowych GWi według następującego harmonogramu:
- nie później niż do 30 listopada 2017 roku: 0,6 mln GBP,
- nie później niż do 30 listopada 2018 roku: 0,9 mln GBP.
10.3. Poręczenie i gwarancje
Stan udzielonych poręczeń kredytów, pożyczek i gwarancji na dzień 31 marca 2017 r. jest następujący:
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
- 2017 1) Spółka Apator SA:
- gwarancja dla National Industry Group Ltd. na kwotę 4,5 mln GBP (tj. 23,2 mln zł), zabezpieczająca spłatę przez Apator Metrix SA odroczonej w czasie płatności za udziały GWi. Gwarancja została udzielona do 2020 roku. Prowizja z tytułu udzielenia gwarancji wynosi 0,8% w stosunku rocznym.
- gwarancja należytego wykonania umowy obowiązującej do dnia 30.10.2017 r. na kwotę 0,9 mln zł przez podmiot zależny Apator Rector sp. z o.o. dla RWE Group Business Services Polska sp. z o.o. udzielona poprzez bank Raiffeisen Bank SA. Prowizja z tytułu powyższej gwarancji jest równa wysokości poniesionych na rzecz banku kosztów powiększonych o 5% od kwoty udzielonej gwarancji.
- gwarancja płatnicza na kwotę 400 tys. zł, wystawiona przez Exatel S.A. w dniu 23 kwietnia 2015 roku. W dniu 14 marca 2016 zawarty został aneks zmieniający termin ważności gwarancji do dnia 22 kwietnia 2017 r. W dniu 27 kwietnia 2016 r. zawarty został aneks obniżający kwotę gwarancji do wysokości 100 tys. zł. Na dzień publikacji raportu gwarancja wygasła.
- 2) Spółka zależna Apator Powogaz SA:
- poręczenie kredytu zaciągniętego w ING Bank Śląski SA dla spółki zależnej Apator Telemetria sp. z o.o. do kwoty 3,5 mln zł na okres do 30.11.2022 roku.
- 3) Spółka zależna Apator Metrix SA:
- gwarancja dla spółki zależnej George Wilson Industries Ltd (GWi) do maksymalnej kwoty 6,7 mln GBP, tj. 34,5 mln zł, na okres 3 lat tj. do 01.09.2017 roku z opcją przedłużenia na kolejne 4 lata. Gwarancja stanowi zabezpieczenie współpracy pomiędzy GWi a National Grid Gas Plc w ramach napraw, remontów i dostaw gazomierzy oraz regulatorów,
- gwarancja dla BI Group PLC dotycząca spłaty pożyczki zaciągniętej przez GWi w kwocie 1,7 mln GBP tj. 8,7 mln zł na okres do 30.11.2018 roku,
- gwarancja dla Apator GmbH do maksymalnej kwoty 2,0 mln EUR, tj. 8,84 mln zł, na okres 3 lat tj. do 31.12.2019 roku. Gwarancja stanowi zabezpieczenie współpracy pomiędzy Apator GmbH a THUGA Aktiengesellschaft w ramach dostaw gazomierzy. Prowizja z tytułu udzielenia gwarancji wynosi 0,8% w stosunku rocznym,
- gwarancje należytego wykonania umów dla PSG w łącznej wysokości 180 tys. zł maksymalnie do 15 stycznia 2020 r.
11. Postępowania toczące się przed sądem, organem arbitrażowym lub administracji publicznej
Prowadzone postępowania (w tym dwa lub więcej postępowań) dotyczące zobowiązań lub wierzytelności spółki Apator SA lub jednostek od niej zależnych, toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej dotyczące emitenta i spółek zależnych nie stanowią 10% kapitałów własnych emitenta.
12. Transakcje z jednostkami powiązanymi
W okresie I kwartału 2017 roku spółka Apator SA lub inna jednostka od niej zależna nie zawierały transakcji z podmiotami powiązanymi, które byłyby zawarte na innych warunkach niż rynkowe.
W zakresie działalności finansowej pomiędzy spółkami grupy Apator przekazywane są dywidendy. W I kwartale 2017 roku Apator SA nie otrzymywał od spółek zależnych żadnych dywidend z osiągniętych wyników za 2016 r.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 13.Akcje, Akcjonariusze, organy zarządcze i nadzorcze podmiotu dominującego grupy Apator
13.1. Kapitał zakładowy
W wyniku konwersji 92 380 akcji imiennych na akcje zwykłe na okaziciela, przeprowadzonej w dniu 31 stycznia 2017 roku, obniżeniu uległa ogólna liczba głosów z 55 698 771 do 55 421 631. Kapitał zakładowy na dzień 31 marca 2017 roku wynosił 3.310.702,80 zł, składał się z 33.107.028 akcji o wartości nominalnej 0,10 zł każda i dzielił się na akcje imienne oraz akcje na okaziciela, których struktura wygląda następująco:
| Akcje i głosy | Liczba akcji | Struktura akcji (%) | Liczba głosów | Struktura głosów (%) |
|---|---|---|---|---|
| Akcje imienne | 7 438 201 | 22,5% | 29 752 804 | 53,7% |
| Akcje na okaziciela | 25 668 827 | 77,5% | 25 668 827 | 46,3% |
| Ogółem akcje | 33 107 028 | 100,00% | 55 421 631 | 100,00% |
Każda akcja na okaziciela daje prawo do jednego głosu, natomiast akcje imienne są akcjami uprzywilejowanymi w ten sposób, że jedna akcja daje prawo do czterech głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
13.2. Skład organów zarządczych i nadzorujących podmiotu dominującego
Rada Nadzorcza
Skład Rady Nadzorczej Apator SA w I kwartale 2017 r. kształtował się następująco:
| | Janusz Niedźwiecki | - | Przewodniczący RN, |
|---|---|---|---|
| | Mariusz Lewicki | - | Z-ca Przewodniczącego RN, |
| | Janusz Marzygliński | - | Członek RN, |
| | Danuta Guzowska | - | Członek RN, |
- Kazimierz Piotrowski Członek RN,
- Marcin Murawski niezależny Członek RN.
Skład osobowy nie zmienił się na dzień publikacji niniejszego sprawozdania.
Obecna pięcioletnia kadencja Rady Nadzorczej upływa w dniu odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia w 2020 roku.
Zarząd
Od 1 stycznia 2017 r. Zarząd działał w następującym czteroosobowym składzie:
- Andrzej Szostak Prezes Zarządu,
- Piotr Nowak Członek Zarządu,
- Piotr Dobrowolski Członek Zarządu,
- Agnieszka Nosal Członek Zarządu.
Z dniem 27 lutego 2017 roku Piotr Dobrowolski złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu Apator SA. W związku z powyższym od 28 lutego Zarząd działał w składzie trzyosobowym:
- Andrzej Szostak Prezes Zarządu,
- Piotr Nowak Członek Zarządu,
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
2017 Agnieszka Nosal – Członek Zarządu.
Obecna kadencja Zarządu kończy się w dniu odbycia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w 2019 roku.
Podział obowiązków pomiędzy Członkami Zarządu
| Prezes Zarządu Dyrektor Generalny |
Członek Zarządu Dyrektor ds. Finansowych |
Członek Zarządu Dyrektor Zarządzający Biznesem Opomiarowania Energii Elektrycznej |
|
|---|---|---|---|
| |
Strategia grupy Apator Zarządzanie Apator SA Obszar IR/PR/HR Nadzór nad obszarem operacyjnym Apator SA Pośrednio nadzór nad zarządzaniem segmentem APS, w tym linią łączeniową |
Strategia finansów grupy Apator Obszar finansów Apator SA księgowość kontroling dział skarbu Strategia IT grupy Apator Pośrednio zarządzanie obszarem IT Apator SA |
Strategia linii opomiarowania energii elektrycznej Zarządzanie linią opomiarowania energii elektrycznej |
Prokurenci
Na dzień publikacji raportu funkcję prokurentów pełnią:
- Krzysztof Malec Dyrektor ds. Operacyjnych,
- Mirosław Klepacki Dyrektor ds. Aparatury Łączeniowej,
- Tom Ruhan Doradca Zarządu ds. Prawnych.
13.3. Stan posiadania i zmiany w strukturze znaczących akcjonariuszy
Wskazanie akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% ogólnej liczby głosów:
| Stan na 28 lutego 2017 r. | Stan na 15 maja 2017 r. | Zmiana stanu | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | akcje | głosy | akcje (%) | głosy (%) | akcje | głosy | akcje (%) | głosy (%) | zakup | sprzedaż |
| Apator Mining | 3 600 000 | 3 600 000 | 10,87% | 6,50% | 3 600 000 | 3 600 000 | 10,87% | 6,50% | - | - |
| Mariusz Lewicki | 2 101 000 | 5 663 128 | 6,35% | 10,22% | 2 101 000 | 5 663 128 | 6,35% | 10,22% | - | - |
| Tadeusz Sosgórnik | 1 900 503 | 4 879 809 | 5,74% | 8,80% | 1 900 503 | 4 879 809 | 5,74% | 8,80% | - | - |
| Danuta Guzowska | 1 520 279 | 4 382 921 | 4,59% | 7,91% | 1 520 279 | 4 382 921 | 4,59% | 7,91% | - | - |
| Zbigniew Jaworski | 1 366 895 | 3 649 439 | 4,13% | 6,59% | 1 366 895 | 3 649 439 | 4,13% | 6,59% | - | - |
| Janusz Marzygliński |
967 969 | 3 422 245 | 2,92% | 6,17% | 967 969 | 3 422 245 | 2,92% | 6,17% | - | - |
| Podsumowanie | 11 456 646 | 25 597 542 | 34,60% | 46,19% | 11 456 646 25 597 542 | 34,60% | 46,19% | - | - |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
13.4. Stan posiadania i zmiany w strukturze własności akcji osób zarządzających i nadzorujących
Osoby zarządzające:
| Wyszczególnienie | Stan na 28 lutego 2017 r. | Stan na 15 maja 2017 r. | Zmiana stanu | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| akcje | głosy | akcje (%) | głosy (%) | akcje | głosy | akcje (%) | głosy (%) | zakup | sprzedaż | |
| Krzysztof Malec | 99 | 396 | 0,0% | 0,0% | 99 | 396 | 0,0% | 0,0% | - | - |
| Podsumowanie | 99 | 396 | 0,0% | 0,0% | 99 | 396 | 0,0% | 0,0% | 0 | 0 |
Osoby nadzorujące:
| Stan na 28 lutego 2017 r. | Stan na 15 maja 2017 r. | Zmiana stanu | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | akcje | głosy | akcje (%) |
głosy (%) |
akcje | głosy | akcje (%) | głosy (%) |
zakup | sprzedaż |
| Mariusz Lewicki | 2 101 000 | 5 663 128 | 6,35% | 10,22% | 2 101 000 | 5 663 128 | 6,35% | 10,22% | - | - |
| Danuta Guzowska | 1 520 279 | 4 382 921 | 4,59% | 7,91% | 1 520 279 | 4 382 921 | 4,59% | 7,91% | - | - |
| Janusz Marzygliński | 967 969 | 3 422 245 | 2,92% | 6,17% | 967 969 | 3 422 245 | 2,92% | 6,17% | - | - |
| Kazimierz Piotrowski | 597 147 | 2 147 853 | 1,80% | 3,88% | 597 147 | 2 147 853 | 1,80% | 3,88% | - | - |
| Janusz Niedźwiecki | 400 000 | 1 344 310 | 1,21% | 2,43% | 370 000 | 1 314 310 | 1,12% | 2,37% | - | 30 000 |
| Podsumowanie | 5 586 395 | 16 960 457 | 16,87% | 30,61% | 5 556 395 | 16 930 457 | 16,78% | 30,55% | - | 30 000 |
14.Dywidenda
14.1. Deklaracja wypłaty dywidendy z zysku za rok 2016
Zarząd deklaruje wypłatę dywidendy z zysku za rok 2016 w wysokości 34,8 mln zł, to jest 1,05 zł brutto na 1 akcję. Ostateczną decyzję odnośnie dywidendy podejmą akcjonariusze na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, które zaplanowane jest na 12 czerwca 2017 roku.
W dniu 5 października 2016 roku Zarząd Apator SA podjął decyzję o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku za rok obrotowy za 2016 rok w łącznej wysokości 11.587.459,40 zł, co daje 0,35 zł brutto na jedną akcję. Zaliczkę wypłacono w dniu 7 grudnia 2016 roku.
| Zaliczka na poczet dywidendy z zysku za rok 2016 |
Liczba akcji* | Zaliczka na poczet dywidendy na 1 akcję |
Zaliczka na poczet dywidendy |
|---|---|---|---|
| Akcje imienne | 7 530 581 | 0,35 zł | 2 635 703,35 zł |
| Akcje na okaziciela | 25 576 447 | 0,35 zł | 8 951 756,45 zł |
| Ogółem akcje | 33 107 028 | 0,35 zł | 11 587 459,80 zł |
| Deklaracja pozostałej części dywidendy z zysku za rok 2016 |
Liczba akcji* | Deklaracja pozostałej części dywidendy na 1 akcję |
Deklaracja pozostałej części dywidendy |
|---|---|---|---|
| Akcje imienne | 7 438 201 | 0,70 zł | 5 206 740,70 zł |
| Akcje na okaziciela | 25 668 827 | 0,70 zł | 17 968 178,90 zł |
| Ogółem akcje | 33 107 028 | 0,70 zł | 23 174 919,60 zł |
*) zmiana pomiędzy ilością akcji imiennych i na okaziciela wynika z przeprowadzonej konwersji 92.380 akcji imiennych na okaziciela w dniu 31 stycznia 2017 r.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
15. Podsumowanie
Zarząd Apator SA stwierdza, że wskazane w skonsolidowanym raporcie okresowym czynniki i zdarzenia wyczerpują wszystkie istotne informacje dotyczące istotnych dokonań i niepowodzeń, a także informacje istotne dla oceny sytuacji grupy Apator, w tym sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz oceny możliwości realizacji zobowiązań przez spółkę.
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
16. Załącznik: Jednostkowe sprawozdanie spółki Apator SA
16.1. Sprawozdanie z sytuacji finansowej jednostki dominującej Apator SA
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | na dzień/ Day | |
|---|---|---|
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | |
| Aktywa trwałe/ Fixed assets | 342 206 | 342 697 |
| Wartości niematerialne/ Intangible assets | 9 004 | 9 984 |
| Rzeczowe aktywa trwałe/ Property, plant and equipment | 75 193 | 74 310 |
| Nieruchomości inwestycyjne/ Investment properties | 1 057 | 1 057 |
| Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe/ Other long-term financial assets | 234 221 | 233 874 |
| - w jednostkach powiązanych/ in related entities | 233 731 | 233 731 |
| - w pozostałych jednostkach/ in other entities | 490 | 143 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego/ Deferred tax assets | 22 731 | 23 472 |
| Aktywa obrotowe/ Current assets | 104 265 | 97 537 |
| Zapasy/ Inventories | 34 034 | 33 147 |
| Należności handlowe/ Trade receivables | 63 648 | 59 815 |
| - od jednostek powiązanych/ from related entities | 3 739 | 3 352 |
| - od pozostałych jednostek/ from other entities | 59 909 | 56 463 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych/ Receivables due to corporate income tax |
46 | - |
| Należności z tytułu innych podatków, ceł i ubezpieczeń społecznych/ Receivables due to other taxes (excluding income tax) and other similar charges |
318 | 827 |
| Pozostałe należności krótkoterminowe/ Other short-term receivables | 115 | 58 |
| - od pozostałych jednostek/ from other entities | 115 | 58 |
| Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe/ Other short-term financial assets | 593 | 1 360 |
| - w pozostałych jednostkach/ in other entities | 593 | 1 360 |
| Udzielone pożyczki krótkoterminowe/ Short-term borrowings granted | 74 | 74 |
| - jednostkom powiązanym/ to related entities | 74 | 74 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty/ Cash and cash equivalents | 2 717 | 1 359 |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe/ Short-term prepayments | 2 720 | 897 |
| AKTYWA RAZEM/ TOTAL ASSETS | 446 471 | 440 234 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | na dzień/ Day | |||
|---|---|---|---|---|
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | |||
| Kapitał własny/ Equity | 313 892 | 310 758 | ||
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej/ Equity for shareholders of parent entity |
313 892 | 310 758 | ||
| Kapitał podstawowy/ Share capital | 3 311 | 3 311 | ||
| Pozostałe kapitały/ Other capitals | 241 545 | 241 545 | ||
| Kapitał z przeszacowania programu określonych świadczeń/ Reserve of remeasurements of defined benefit plans |
(740) | (740) | ||
| Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających oraz różnice kursowe z konsolidacji/ Capital from evaluation of hedging transactions and exchange differences from consolidation |
248 | 520 | ||
| Niepodzielony wynik finansowy/ Undistributed financial result | 69 528 | 66 122 | ||
| - niepodzielony wynik z lat ubiegłych/ undistributed result from previous years | 77 709 | - | ||
| - wynik bieżącego okresu/ result of current period | 3 406 | 77 709 | ||
| - odpisy z wyniku bieżącego roku/ write-offs from net profit in the financial year (negative value) |
(11 587) | (11 587) | ||
| Zobowiązania/ Liabilities | 132 579 | 129 476 | ||
| Zobowiązania i rezerwy długoterminowe/ Long-term and liabilities and provisions | 27 445 | 27 599 | ||
| Długoterminowe kredyty i pożyczki/ Long-term loans and borrowings | 20 912 | 20 912 | ||
| - od pozostałych jednostek/ from other entities | 20 912 | 20 912 | ||
| Zobowiązania długoterminowe/ Long-term liabilities | 726 | 880 | ||
| - wobec pozostałych jednostek/ towards other entities | 726 | 880 | ||
| Długoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych/ Long-term liabilities due to employee benefits |
5 807 | 5 807 | ||
| Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe/ Short-term liabilities and provisions | 105 134 | 101 877 | ||
| Krótkoterminowe kredyty i pożyczki/ Short-term loans and borrowings | 64 090 | 60 996 | ||
| - od pozostałych jednostek/ from other entities | 64 090 | 60 996 | ||
| Zobowiązania handlowe/ Trade liabilities | 28 096 | 26 135 | ||
| - wobec jednostek powiązanych/ towards related entities | 845 | 337 | ||
| - wobec pozostałych jednostek/ towards other entities | 27 251 | 25 798 | ||
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych/ Corporate income tax liabilities |
- | 1 134 | ||
| Zobowiązania z tytułu innych podatków, ceł i ubezpieczeń społecznych/ Liabilities due to other taxes (excluding income tax) and other similar charges |
3 149 | 2 532 | ||
| Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe/ Other short-term liabilities | 4 908 | 5 917 | ||
| - wobec jednostek powiązanych/ towards related entities | 2 | - | ||
| - wobec pozostałych jednostek/ towards other entities | 4 906 | 5 917 | ||
| Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych/ Short-term liabilities due to employee benefits |
3 445 | 3 678 | ||
| Pozostałe rezerwy krótkoterminowe/ Other short-term provisions | 1 446 | 1 485 | ||
| PASYWA RAZEM/ TOTAL LIABILITIES | 446 471 | 440 234 | ||
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej)
16.2. Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego (pozycje pozabilansowe) jednostki dominującej Apator SA
| na dzień/ Day | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 31.03.2017 | 31.12.2016 |
| Należności warunkowe/ Contingent receivables | 100 | 100 |
| Należności warunkowe od pozostałych jednostek/ Contingent receivables due from other entities |
100 | 100 |
| Zobowiązania warunkowe/ Contingent liabilities | 29 657 | 33 161 |
| Zobowiązania warunkowe dotyczące jednostek powiązanych/ Contingent liabilities connected with related entities |
23 753 | 24 852 |
| - w tym z tytułu udzielenia gwarancji i poręczeń jednostkom powiązanym/ due to guarantees and surieties granted to related entities |
23 753 | 24 852 |
| Zobowiązania warunkowe wobec pozostałych jednostek/ Contingent liabilities due to other entities |
5 904 | 8 309 |
| - w tym z tytułu udzielenia gwarancji i poręczeń/ due to guarantees and surieties granted | 5 904 | 8 309 |
| Pozostałe pozycje pozabilansowe/ Other off-balance-sheet items | 100 378 | 100 378 |
| Środki dzierżawione/ Fixed assets leased | 3 698 | 3 698 |
| Hipoteka zwykła/ Ordinary mortgage | 40 000 | 40 000 |
| Zabezpieczenie na majątku/ Pledge on assets | 56 680 | 56 680 |
| Pozycje pozabilansowe razem/ Total off-balance-sheet items | 130 135 | 133 639 |
Dodatkowo, w związku z zaciągniętymi zobowiązaniami z tytułu kredytów i gwarancji spółka posiada ustanowione następujące zabezpieczenia:
- Kredyt na zakup akcji Apator Elkomtech S.A.:
- zastaw rejestrowy na 14.005 akcjach Apator Elkomtech S.A., do maksymalnej kwoty zabezpieczenia wynoszącej 98,4 mln zł,
- zastaw rejestrowy do najwyższej sumy ubezpieczenia w wysokości 60 mln zł ustanowiony na 1,8 mln akcji własnych Apator S.A. będących w posiadaniu spółki zależnej Apator Mining Sp. z o.o.,
- zastaw rejestrowy na rzeczowych aktywach trwałych Apator S.A. do maksymalnej kwoty zabezpieczenia wynoszącej 15,64 mln zł (uwzględniony w powyższej tabeli) wraz z cesją praw z umowy ubezpieczenia,
- cesja praw z umowy ubezpieczenia nieruchomości Apator S.A. położonej w Ostaszewie jako zabezpieczenie kredytu długoterminowego,
- oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 120 mln zł.
- Limit na gwarancje w Raiffeisen Bank Polska S.A.:
- zastaw na akcjach Apator S.A. w wysokości 150% wykorzystanego limitu na gwarancje w Raiffeisen Bank, Polska S.A.; minimalna wartość zastawu 10,6 mln zł,
- pełnomocnictwo do środków na rachunku bankowym w Raiffeisen Bank Polska S.A. prowadzonego dla Apator S.A.,
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
- depozyt kaucyjny w walucie i wysokości wystawianych przez Raiffeisen Bank Polska S.A. gwarancji, w przypadku niespełnienia innych zabezpieczeń,
- oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 11,25 mln zł.
- Umowa wieloproduktowa z ING Bank Śląski S.A.
- zastaw rejestrowy na zapasach o wartości 24,1 mln zł (uwzględniony w powyższej tabeli),
- zastaw rejestrowy na środkach trwałych o wartości 17,0 mln zł (uwzględniony w powyższej tabeli),
- cesja praw z polisy ubezpieczeniowej mienia od wszystkich ryzyk,
- zastaw rejestrowy na wierzytelnościach Apator S.A. przysługujących mu względem ING Bank Śląski,
- oświadczenie Apator S.A. o poddaniu się egzekucji do kwoty 180 mln zł1 .
Ponadto, Apator S.A. złożył 5 szt. weksli in blanco tytułem zabezpieczenia gwarancji ubezpieczeniowej (TU Euler Hermes S.A.).
Dodatkowo, Apator S.A. był na koniec I kwartału 2017 roku wystawcą 20 weksli in blanco zabezpieczających spłatę zobowiązań z tytułu zawartych umów leasingowych (maksymalna kwota tychże zobowiązań na dzień 31 marca 2017 roku to 0,7 mln zł).
16.3. Sprawozdanie z całkowitych dochodów jednostki dominującej Apator SA
| za okres/ Period | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| Działalność kontynuowana/ Continued operation | ||
| Przychody ze sprzedaży/ Sales revenues | 59 856 | 52 329 |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług/ Sales revenues of products and services | 58 304 | 50 476 |
| - jednostkom powiązanym/ to related entities | 4 174 | 6 034 |
| - pozostałym jednostkom/ to other entities | 54 130 | 44 442 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów/ Sales revenues of goods and materials | 1 552 | 1 853 |
| - jednostkom powiązanym/ to related entities | 45 | 37 |
| - pozostałym jednostkom/ to other entities | 1 507 | 1 816 |
| Koszt własny sprzedaży/ Cost of goods sold | (41 946) | (37 657) |
| Koszt sprzedanych produktów i usług/ Cost of products and services sold | (40 964) | (36 242) |
| - jednostkom powiązanym/ to related entities | (3 512) | (5 013) |
| - pozostałym jednostkom/ to other entities | (37 452) | (31 229) |
| Koszt sprzedanych towarów i materiałów/ Cost of goods and materials sold | (982) | (1 415) |
| - jednostkom powiązanym/ to related entities | (43) | (33) |
| - pozostałym jednostkom/ to other entities | (939) | (1 382) |
| Zysk brutto ze sprzedaży/ Gross profit on sales | 17 910 | 14 672 |
| Koszty sprzedaży/ Selling costs | (2 411) | (1 928) |
1 Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 180 mln zł dotyczy wszystkich spółek z Grupy
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | ||
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| za okres/ Period | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| Koszty ogólnego zarządu/ Overheads | (10 687) | (7 753) |
| Zysk ze sprzedaży/ Profit on sales | 4 812 | 4 991 |
| Pozostałe koszty operacyjne, w tym/ Other operating costs, including: | (88) | (311) |
| Wynik na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych/ Result on sales and liquidation of property plant and equipment and intangibles |
(1) | 43 |
| Wynik na aktualizacji niefinansowego majątku trwałego/ Result on revaluation of non financial fixed assets |
(215) | - |
| Wynik na aktualizacji niefinansowego majątku obrotowego/ Result on revaluation of non financial current assets |
127 | (360) |
| Wynik na innej działalności operacyjnej/ Result on other operating activity | 1 | 6 |
| Zysk z działalności operacyjnej/ Profit on operating activity | 4 724 | 4 680 |
| Przychody (koszty) finansowe, w tym/ Financial revenues (costs), including: | (439) | 15 616 |
| Dywidendy i udziały w zyskach/ Dividends and shares in profits | - | 16 008 |
| - od jednostek powiązanych/ from related entities | - | 16 008 |
| Odsetki od kredytów i pożyczek/ Interest on loans and borrowings | (507) | (563) |
| Wynik na pozostałych odsetkach/ Result on other interest | (2) | 2 |
| Wynik na różnicach kursowych/ Result on exchange differences | (334) | (25) |
| Wynik na transakcjach walutowych/ Result on currency transactions | 377 | 209 |
| Wynik na aktualizacji finansowego majątku obrotowego/ Result on revaluation of financial current assets |
- | 1 |
| Pozostałe przychody (koszty) finansowe/ Other financial revenues (costs) | 27 | (16) |
| Zysk przed opodatkowaniem/ Profit before tax | 4 285 | 20 296 |
| Bieżący podatek dochodowy/ Current income tax | (74) | (187) |
| Odroczony podatek dochodowy/ Deferred income tax | (805) | (625) |
| Zysk netto/ Net profit | 3 406 | 19 484 |
| Inne całkowite dochody/ Other comprehensive income | ||
| Inne całkowite dochody netto/ Other net comprehensive income | (272) | (829) |
| Pozycje, które mogą w przyszłości być przeklasyfikowane do wyniku finansowego/ Items that can be reclassified in the future: |
||
| Wynik na rachunkowości zabezpieczeń wraz z efektem podatkowym/ Net result on hedging accounting including tax effect |
(272) | (829) |
| Całkowite dochody ogółem/ Comprehensive income in total | 3 134 | 18 655 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
16.4. Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym jednostki dominującej Apator SA
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Kapitał podstawowy/ Share capital |
Pozostałe kapitały/ Other capitals |
Kapitał z przeszacowania programu określonych świadczeń/ Reserve of remeasurements of defined benefit plans |
Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających oraz różnice kursowe z konsolidacji/ Capital on valuation of hedging transactions and exchange differences from consolidation |
Niepodzielony wynik finansowy/ Undistributed financial result |
RAZEM/ TOTAL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Saldo na dzień 01.01.2017/ Balance as at 01.01.2017 | 3 311 | 241 545 | (740) | 520 | 66 122 | 310 758 |
| Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Changes in equity since 01.01.2017 till 31.03.2017 | ||||||
| Całkowite dochody/ Comprehensive income: | ||||||
| Zysk netto za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Net profit since 01.01.2017 till 31.03.2017 |
- | - | - | - | 3 406 | 3 406 |
| Inne całkowite dochody/ Other comprehensive income: | ||||||
| Pozycje, które mogą być w przyszłości przeklasyfikowane do wyniku finansowego / Items that can be reclassified in the future: |
||||||
| Wynik na rachunkowości zabezpieczeń wraz z efektem podatkowym / Net result on hedging accounting including tax effect |
- | - | - | (272) | - | (272) |
| Całkowite dochody ujęte w okresie od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Comprehensive income since 01.01.2017 till 31.03.2017 |
- | - | - | (272) | 3 406 | 3 134 |
| Saldo na dzień 31.03.2017/ Balance as at 31.03.2017 | 3 311 | 241 545 | (740) | 248 | 69 528 | 313 892 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Kapitał podstawowy/ Share capital |
Pozostałe kapitały/ Other capitals |
Kapitał z przeszacowania programu określonych świadczeń/ Reserve of remeasurements of defined benefit plans |
Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających oraz różnice kursowe z konsolidacji/ Capital on valuation of hedging transactions and exchange differences from consolidation |
Niepodzielony wynik finansowy/ Undistributed financial result |
RAZEM/ TOTAL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Saldo na dzień 01.01.2016/ Balance as at 01.01.2016 | 3 311 | 216 301 | (678) | (393) | 48 419 | 266 960 |
| Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01.2016 do 31.03.2016/ Changes in equity since 01.01.2016 till 31.03.2016 | ||||||
| Całkowite dochody/ Comprehensive income: | ||||||
| Zysk netto za okres od 01.01.2016 do 31.03.2016/ Net profit since 01.01.2016 till 31.03.2016 |
- | - | - | - | 19 484 | 19 484 |
| Inne całkowite dochody/ Other comprehensive income: | ||||||
| Pozycje, które mogą być w przyszłości przeklasyfikowane do wyniku finansowego / Items that can be reclassified in the future: |
||||||
| Wynik na rachunkowości zabezpieczeń wraz z efektem podatkowym / Net result on hedging accounting including tax effect |
- | - | - | (829) | - | (829) |
| Całkowite dochody ujęte w okresie od 01.01.2016 do 31.03.2016/ Comprehensive income since 01.01.2016 till 31.03.2016 |
- | - | - | (829) | 19 484 | 18 655 |
| Saldo na dzień 31.03.2016/ Balance as at 31.03.2016 | 3 311 | 216 301 | (678) | (1 222) | 67 903 | 285 615 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | ||
|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
16.5. Rachunek przepływów pieniężnych jednostki dominującej Apator SA
| za okres/ Period | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej/ Cash flow on operating activity | ||
| Zysk przed opodatkowaniem (działalność kontynuowana)/ Profit before tax (continued operation) |
4 285 | 20 296 |
| Korekty:/ Adjustments | 3 471 | (12 602) |
| Amortyzacja wartości niematerialnych/ Amortization of intangible assets | 632 | 570 |
| Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych/ Depreciation of property, plant and equipment | 2 661 | 2 432 |
| (Zysk) strata na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych/ (Profit) loss on sales of tangible fixed assets and intangibles |
(1) | (43) |
| (Zyski) straty z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów pochodnych/ (Profits) losses from the change of fair value of derivatives |
(204) | (164) |
| Koszty odsetek/ Cost of interest | 521 | 658 |
| Przychody z tytułu odsetek/ Interest received | - | (63) |
| Przychody z tytułu dywidend/ Dividends received | - | (16 008) |
| Inne korekty/ Other adjustments | (138) | 16 |
| Środki pieniężne z działalności operacyjnej przed uwzględnieniem zmian w kapitale obrotowym/ Cash from operating activity before taking into consideration changes in current assets |
7 756 | 7 694 |
| Zmiana stanu zapasów/ Change in inventories | (887) | (2 831) |
| Zmiana stanu należności/ Change in receivables | (3 381) | (11 334) |
| Zmiana stanu zobowiązań/ Change in liabilities | 3 000 | 5 751 |
| Zmiana stanu rezerw/ Change in provisions | (272) | 626 |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych/ Change in accruals and prepayments | (1 823) | (1 715) |
| Środki pieniężne wygenerowane w toku działalności operacyjnej/ Cash generated by operating activity |
4 393 | (1 809) |
| Zapłacony podatek dochodowy/ Income tax paid | (1 254) | (451) |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej/ Net cash on operating activity | 3 139 | (2 260) |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej/ Cash flow on investing activity | ||
| Wydatki na nabycie wartości niematerialnych/ Outflows for the purchase of intangibles | 107 | (457) |
| Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych/ Outflows for the purchase of tangible fixed assets |
(3 772) | (2 519) |
| Pożyczki udzielone/ Borrowings granted | - | (2 900) |
| Otrzymane odsetki/ Interest received | - | 56 |
| Otrzymane dywidendy/ Dividends received | - | 13 000 |
| Inne wpływy (wydatki)/ Other inflows(outflows) | (456) | (1 430) |
| Środki pieniężne netto wykorzystane z działalności inwestycyjnej/ Net cash on investing activity | (4 121) | 5 750 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| za okres/ Period | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej/ Cash flow on financing activity | ||
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek/ Inflows from loans and borrowings taken | 3 086 | 3 000 |
| Spłaty kredytów i pożyczek/ Repayment of loans and borrowings | - | (4 855) |
| Odsetki/ Interest | (507) | (637) |
| Dywidendy wypłacone/ Dividends paid | (3) | - |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego/ Repayment of liabilities under finance lease contracts |
(220) | (255) |
| Inne wpływy (wydatki)/ Other inflows(outflows) | (16) | (71) |
| Środki pieniężne netto z działalności finansowej/ Net cash on financing activity | 2 340 | (2 818) |
| Zwiększenie (zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych/ Increase(decrease) of net cash and cash equivalents |
1 358 | 672 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu/ Cash and cash equivalents at the beginning of the period |
1 359 | 2 408 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu/ Cash and cash equivalents at the end of the period |
2 717 | 3 080 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
16.6. Informacja o korektach z tytułu rezerw, rezerwie i aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego, o których mowa w ustawie o rachunkowości, dokonanych odpisach aktualizujących wartość składników aktywów
Aktywa z tytułu odroczonego podatku oraz rezerwa na podatek dochodowy / Deferred income tax assets and Income tax provision
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Stan na początek okresu/ Status at the beginning of the period |
Uznanie (obciążenie) wyniku z tytułu zmiany stanu różnic przejściowych i straty podatkowej/ Charging the result due to the change in temporary differences and tax loss |
Zwiększenie (zmniejszenie) kapitau własnego z tytułu zmiany stanu różnic przejściowych/ Increase (decrease) of equity due to the change of temporary differences |
Stan na koniec okresu/ Status at the end of the period |
|---|---|---|---|---|
| Odroczony podatek dochodowy w okresie od 01.01.2017 do 31.03.2017/ Deferred income tax since 01.01.2017 till 31.03.2017 | ||||
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego/ Deferred tax assets | 25 485 | (932) | 142 | 24 695 |
| Rezerwa na świadczenia na rzecz pracowników/ Provisions for employee benefits |
1 240 | - | - | 1 240 |
| Rezerwa na marże przychodów/ Provisions for margins of revenues | 204 | (9) | - | 195 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne/ Provisions for warranty repairs | 209 | (9) | - | 200 |
| Rezerwa na przyszłe koszty/ Provisions for future costs | 113 | 43 | - | 156 |
| Niewypłacone wynagrodzenia, składki ZUS/ Salaries and wages, insurance premiums unpaid |
567 | (40) | - | 527 |
| Odpisy aktualizujące zapasy/ Inventory write downs | 209 | 41 | - | 250 |
| Odpisy aktualizujące należności/ Receivables write downs | 227 | (26) | - | 201 |
| Wycena do wartości godziwej- instrumenty pochodne/ Valuation at fair value - derivatives |
125 | (194) | 140 | 71 |
| Wycena do wartości godziwej- instrumenty na stopę procentową/ Valuation at fair value - instruments at interest rate |
6 | (3) | 2 | 5 |
| Wycena do wartości godziwej- inne aktywa finansowe/ Valuation at fair value-other financial assets |
268 | - | - | 268 |
| Ulga podatkowa z tytułu działalności w SSE/ Tax relief due to operation in Pomeranian Special Economic Zone |
22 171 | (731) | - | 21 440 |
| Inne koszty niepodatkowe w okresie, w tym:/ Other costs not taxed in the period, including |
146 | (4) | - | 142 |
| - z tytułu podstawowej działalności operacyjnej/ due to essential operating activity |
136 | (5) | - | 131 |
| - z tytułu pozostałej działalności operacyjnej/ due to other operating activity |
10 | - | - | 10 |
| - z tytułu działalności finansowej/ due to financial activity | - | 1 | - | 1 |
| Rezerwy z tytułu podatku odroczonego/ Deferred income tax liabilities |
2 013 | (127) | 78 | 1 964 |
| Wycena do wartości godziwej- instrumenty pochodne/ Valuation at fair value - derivatives |
280 | (156) | 78 | 202 |
| Wycena do wartości godziwej- instrumenty na stopę procentową/ Valuation at fair value - instruments at interest rate |
5 | (3) | - | 2 |
| Amortyzacja księgowa inna niż podatkowa/ Balance amortization apart to tax one |
1 448 | 39 | - | 1 487 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Stan na początek okresu/ Status at the beginning of the period |
Uznanie (obciążenie) wyniku z tytułu zmiany stanu różnic przejściowych i straty podatkowej/ Charging the result due to the change in temporary differences and tax loss |
Zwiększenie (zmniejszenie) kapitau własnego z tytułu zmiany stanu różnic przejściowych/ Increase (decrease) of equity due to the change of temporary differences |
Stan na koniec okresu/ Status at the end of the period |
|---|---|---|---|---|
| Nadwyżka wartości nominalnej nad wartością księgową aportu/ Excess of nominal value over book value of apportionment |
238 | - | - | 238 |
| Inne przychody niepodatkowe w okresie, w tym:/ Other revenues not taxed in the period, including |
42 | (7) | - | 35 |
| Razem/ Total | X | (805) | 64 | X |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego ogółem/ Deferred tax assets | 23 472 | X | X | 22 731 |
Efektywna stopa podatkowa / Effective tax rate
| za okres/ Period | ||
|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | 01.01.2017 | 01.01.2016 |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| Zysk brutto/ Profit (loss) before tax | 4 285 | 20 296 |
| Zastosowana stawka podatkowa/ Tax rate | 19,00% | 19,00% |
| Podatek dochodowy obliczony według obowiązującej stawki/ Income tax calculated according to binding tax rate |
814 | 3 856 |
| Podatek od przychodów zwolnionych z opodatkowania (różnice trwałe)/ Possible tax on tax free revenues (permanent differences) |
(15) | (3 058) |
| - w tym od dywidendy od jednostek powiązanych/ including dividend from related entities | - | (3 041) |
| Podatek od kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (różnice trwałe)/ Tax from non deductible expenses (permanent differences) |
80 | 22 |
| Inne odliczenia podatkowe/ Other deductions | - | (8) |
| Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów/ Income tax specified in comprehensive income statement |
879 | 812 |
| Efektywna stopa podatkowa/ Effective tax rate | 20,51% | 4,00% |
Odpisy aktualizujące aktywa trwałe i obrotowe / Write-downs of non-current & current assets
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | Stan na początek okresu/ Status at the beginning of the period |
Zmiana w okresie (wzrost "+", spadek "- ")/ Change in the period (increase "+", decrease "-") |
Stan na koniec okresu/ Status at the end of the period |
|---|---|---|---|
| Pozostałe aktywa finansowe/ Other financial assets | 1 521 | 1 521 | |
| Zapasy/ Invetories | 1 100 | 216 | 1 316 |
| Należności/ Receivables | 1 277 | (132) | 1 145 |
| Razem/ Total | 3 898 | 84 | 3 982 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |
Rezerwy na zobowiązania / Provisions for liabilities
| REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA | REZERWY, ZOBOWIĄZANIA / PROVISIONS, LIABILITIES |
POZOSTAŁE REZERWY/ OTHER PROVISIONS |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| WYSZCZEGÓLNIENIE/ DESCRIPTION | ODPRAWY EMERYTALNE, NAGRODY JUBILEUSZOWE (aktuariusz)/ Severance payments, jubilee awards (actuary) |
PREMIE/ Bonuses |
URLOPY/ Leaves |
GWARANCJE/ Warranties |
INNE/ Others |
RAZEM/ TOTAL |
| Wartość rezerw na początek okresu/ Value of provisions at the beginning of the period |
6 527 | 1 535 | 1 423 | 1 103 | 382 | 10 970 |
| Zwiększenie- utworzenie rezerwy w ciężar bieżącego wyniku/ Provisions raised during the period |
- | - | 168 | - | 10 | 178 |
| Zmniejszenie- odpisanie w przychody niewykorzystanych kwot/ Provisions reversed during the period |
- | - | - | (49) | - | (49) |
| Wykorzystanie rezerwy- rozliczenie z kosztami/ Provisions used during the period |
- | (401) | - | - | - | (401) |
| Wartość rezerw na koniec okresu, w tym/ Value of provisions at the end of the period, including: |
6 527 | 1 134 | 1 591 | 1 054 | 392 | 10 698 |
| - rezerwy długoterminowe/ long term provisions |
5 807 | - | - | - | - | 5 807 |
| - rezerwy krótkoterminowe/ short term provisions |
720 | 1 134 | 1 591 | 1 054 | 392 | 4 891 |
| Nazwa jednostki: | Grupa Apator | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2017 – 31.03.2017 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) | |
| Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) |