AI assistant
VNV Global — Earnings Release 2012
Jun 30, 2012
3125_ir_2012-06-30_452c4507-322a-4850-a490-692d5e172a15.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Pressrelease 120815
Vostok Nafta Investment Ltd. Sexmånadersrapport avseende perioden 1 januari 2012–30 juni 2012
- Styrelsen har beslutat kalla till extra bolagsstämma den 29 augusti 2012 med förslag att överföra 18,00 SEK per depåbevis till depåbevisinnehavarna genom ett aktiesplit- och tvångsinlösensförfarande. Enligt styrelsens förslag föreslås varje depåbevis delas upp i två depåbevis, varav ett återköps. Sammantaget innebär förslaget att c:a 242 miljoner USD överförs till depåbevisinnehavarna.
- Periodens resultat blev 31,27 miljoner US-dollar (MUSD) (34,33 för perioden 1 januari 2011–30 juni 2011). Resultat per aktie blev under perioden 0,33 USD (0,34). Resultatet för kvartalet uppgick till –13,20 MUSD (–33,60). Resultatet per aktie för kvartalet blev –0,14 USD (–0,33).
- Koncernens substansvärde uppgick till 495,39 MUSD den 30 juni 2012 (31 december 2011: 492,08), motsvarande 5,24 USD per aktie (31 december 2011: 4,93). Givet en växelkurs SEK/USD om 6,9632 var värdena 3 449,53 miljoner svenska kronor (MSEK) (31 december 2011: 3 406,84 MSEK) respektive 36,51 SEK (31 december 2011: 34,12).
- Under perioden 1 januari 2012–30 juni 2012 ökade substansvärdet per aktie i USD med 5,83%. Under samma period minskade RTS-index med 2,27% mätt i USD. Under kvartalet 1 april 2012–30 juni 2012 minskade koncernens substansvärde per aktie i USD med 2,76% (RTS-index: –17,54%).
- Under andra kvartalet 2012 återköpte Vostok Nafta 3 700 462 SDB (aktier). Antalet utestående aktier per utgången av juni 2012 uppgick till 91 704 195.
- Efter periodens slut har Vostok Nafta återköpt 1 750 822 SDB (aktier).
- Vostok Nafta har efter periodens slut sålt hela innehavet av preferensaktier i TNK-BP med liten effekt.
- Vostok Naftas rapporterade substansvärde per aktie per den 31 juli 2012 uppgick till 5,63 USD (38,33 SEK).
Vostok Nafta kommer att anordna en telefonkonferens med en interaktiv presentation onsdagen den 15 augusti 2012, klockan 15:00 Central European Time (CET). För telefonnummer och övrig information se separat pressrelease måndagen den 13 augusti 2012, på www.vostoknafta.com.
Ledningens rapport
Styrelsen i Vostok Nafta beslutade igår att föreslå en utskiftning av våra likvida medel, vilka utgör knappt 50 procent av Vostok Naftas substansvärde, till Bolagets aktieägare genom en aktiesplit och ett påföljande obligatoriskt aktieinlösenprogram. Detta beslut är avhängigt en extra bolagsstämma planerad att avhållas den 29 augusti, vilken, om förslaget godkänns av den extra bolagsstämman, kommer att följas av en två veckor lång period under vilken inlösenaktierna kommer att handlas. Likviddag är planerad att vara den 2 oktober. En informationsbroschyr som tar upp samtliga aspekter av den föreslagna transaktionen finns tillgänglig på bolagets hemsida www.vostoknafta.com.
Under tiden sedan vår senaste kvartalsrapport har vi i princip sålt av hela vår portfölj av ryska noterade bolag. Som vi tidigare kommunicerat påbörjades denna process i början av året, då vi utnyttjade den möjlighet som gavs oss då den ryska aktiemarknaden steg som ett resultat av en ökad global riskaptit samtidigt som oljepriset steg. Sedan dess har priset på ryska tillgångar rört sig en del, men sammantaget har vi känt att även om det finns en potentiell uppsida kvar i vår portfölj av ryska noterade bolag har risk-reward ration efter den starka inledningen på året och den lägre riskvilligheten på det globala planet, försämrats. Dessa försäljningar har, som nämnts ovan, lett till en situation där en betydande del av vår portfölj nu består av likvida medel. Efter utskiftningen av dessa likvida medel kommer fyra huvudinnehav (Tinkoff Credit Systems, Black Earth Farming, Avito och RusForest) att utgöra cirka 80 procent av den återstående portföljen.
Bakgrunden till den utveckling som beskrivs ovan är en förändring av Vostok Naftas strategi. Under sina första år var Vostok Nafta en av få aktörer på den ryska kapitalmarknaden. Under de senaste fem åren har dock mångfalden av kapitalförvaltare som är verksamma över hela det noterade marknadssegmentet ökat. Ett annat sätt att säga detta på är att medan det på 1990-talet och det tidiga 2000-talet fanns en begränsad efterfrågan på kapital samtidigt som det inte fanns särskilt mycket kapital tillgängligt, finns det idag ett större utbud av kapital. Efterfrågan på kapital finns fortfarande där, men det ökade antalet kapitalkällor har lett till en situation där avkastningen fallit. Vostok Nafta började investera i den nyfödda ryska aktiemarknaden i mitten av 1990-talet, när den potentiella avkastningen var hög. I takt med att den potentiella avkastningen på den bredare marknaden kom ner kom Vostok Nafta i allt större utsträckning att flytta fokus till mindre likvida investeringar för att på så sätt kunna uppnå våra höga avkastningskrav. Omkring år 2005 kom vi så att ta steget över till helt onoterade investeringar, eller private equity.
Av de två delarna av Vostok Naftas portfölj är den som består av noterade ryska innehav helt klart enklare att kopiera genom en investering i någon av alla de aktiefonder som finns att tillgå, jämfört med den del som består av private equity-investeringar. I skenet av detta tycker jag att vår styrelses beslut att skifta ut de likvida medel som vi sitter på som en följd av att vi sålt av vår noterade portfölj är logiskt och riktigt. En av Vostok Naftas egenskaper som jag alltid gillat är det faktum att ingen haft något incitament att ha en stor tillgångsmassa i bolaget, särskilt inte om dessa tillgångar inte haft möjlighet att uppfylla de höga avkastningskrav som vi söker. Tillgångar i form av likvida medel kan förstås inte uppfylla dessa avkastningskrav, och vi ser inga omedelbara investeringsmöjligheter som vi tror skulle vara lämpliga för oss att ta del av. I det fall våra aktieägare vill behålla sin exponering mot det noterade segmentet på den ryska aktiemarknaden finns det goda möjligheter att göra det genom att investera den utskiftning som erhålls från Vostok Nafta på ett sätt som möjliggör detta.
Den återstående portföljen har dock potential att ge våra aktieägare en mycket god avkastning. Avito och Tinkoff Credit Systems fortsatte båda att utvecklas väl under det gångna kvartalet. Nya aktieägare har kommit in i båda dessa bolag under det gångna året, och de har stora förväntningar på att uppnå en god avkastning från de nivåer till vilka dessa båda bolag idag är värderade i Vostok Naftas portfölj. När det gäller Black Earth Farming har de operativa förbättringarna varit markanta under Richard Warburtons och hans teams ledning, och ovanpå detta tycks det nu som om bolaget kommer att kunna leverera en bra skörd samtidigt som priserna på spannmål är fortsatt höga. Blickar vi vidare mot RusForest ser vi en situation där produktionen ännu inte tagit fart och där marknaden för bolagets aktie tröttnat på att vänta, men med en förbättrad möjlighet att exekvera är det min uppfattning att känslan kring kärnan i en investering i bolaget, det vill säga dess skogstillgångar, drastiskt kommer att förbättras.
Den "nya" portföljen är mer fokuserad och svårare att återskapa på annat sätt (ja – Black Earth Farming och RusForest är möjliga att köpa direkt över börsen, men våra block av aktier är inte möjliga att återskapa till
nuvarande värderingar). Alla positioner i vår "nya" portfölj har goda möjligheter att utvecklas starkt och jag är övertygad om att de kommer att göra så och därigenom skapa värde för våra aktieägare.
Augusti 2012, Per Brilioth
Vostok Naftas portföljutveckling
Vostok Naftas substansvärde, eller Net Asset Value (NAV), per aktie ökade under perioden 1 januari 2012–30 juni 2012 med 5,83%. Under samma period minskade RTS-index med 2,27% mätt i USD. Under kvartalet 1 april 2012–30 juni 2012 minskade koncernens substansvärde per aktie i USD med 2,76% (RTS-index: –17,54%).
Utveckling i procent, 1 januari–30 juni 2012 (Senast betalda pris på relevant aktiebörs)
Utveckling i procent, 1 april–30 juni 2012 (Senast betalda pris på relevant aktiebörs)
* RTS-index (Russian Trading System Index) är ett kapitalviktat index. Indexet består av aktier noterade på RTS (Moskvabörsen) och är baserat på "free float"-justerade aktier.
** MSCI EM-index (Morgan Stanley Capital International Emerging Markets Index) är en "free float"-viktad kombination av 26 index från tillväxtmarknader.
*** MICEX Start Cap-index är ett realtidsbaserat, kapitalviktat index bestående av 50 ryska småbolagsaktier.
Portföljstruktur
En uppställning av koncernens investeringsportfölj till marknadsvärde per den 30 juni 2012 visas nedan. Vostok Naftas tre största investeringar är Tinkoff Credit Systems (29,6%), TNK-BP Holding (20,1%) och Avito (16,8%).
Vostok Naftas portfölj per den 30 juni 2012
| Antal | Verkligt värde, USD |
Andel av | Värde per aktie, USD |
Värde per aktie, USD |
|
|---|---|---|---|---|---|
| aktier | Företag 30 888 704 Black Earth Farming |
30 jun 2012 39 036 699 |
portföljen 12,9% |
30 jun 2012 1,26 |
31 dec 2011 1,99 2 |
| 406 156 995 Clean Tech East Holding | 1 166 580 | 0,4% | 0,00 | 0,00 2 | |
| 1 006 513 Tinkoff Credit Systems (Egidaco), aktier 4 | 89 435 024 | 29,6% | 88,86 | 46,25 1 | |
| 140 826 045 RusForest, aktier | 19 010 851 | 6,3% | 0,13 | 0,74 2 | |
| RusForest, utställda köpoptioner | –53 627 | 0,0% | 2 | ||
| 50 000 Vosvik (Avito och Yellow Pages) 4 | 50 687 909 | 16,8% | 1 013,76 | 755,80 2 | |
| Tillväxtkapital och onoterade innehav, totalt | 199 283 437 | 65,9% | |||
| 1 765 000 Agrowill | 328 851 | 0,1% | 0,19 | 0,18 1 | |
| 5 364 850 Caspian Services | 112 662 | 0,0% | 0,02 | 0,08 1 | |
| 272 106 Dakor | 108 842 | 0,0% | 0,40 | 10,34 1 | |
| 1 600 000 Kamkabel | 160 000 | 0,1% | 0,10 | 0,10 1 | |
| 3 500 000 Kuzbass Fuel Company | 15 050 000 | 5,0% | 4,30 | 4,50 1 | |
| 2 618 241 Kyrgyzenergo | 168 688 | 0,1% | 0,06 | 0,06 1 | |
| 85 332 Podolsky Cement | 104 062 | 0,0% | 1,22 | 1,25 1 | |
| 3 004 498 Poltava GOK | 4 917 087 | 1,6% | 1,64 | 2,09 1 | |
| 113 072 Priargunsky Ind stam | 12 437 920 | 4,1% | 110,00 | 100,00 1 | |
| 11 709 Priargunsky Ind pref | 386 397 | 0,1% | 33,00 | 50,00 1 | |
| 1 442 400 Shalkiya Zinc GDR | 14 424 | 0,0% | 0,01 | 0,07 1 | |
| 623 800 TKS Real Estate | 785 | 0,0% | 0,00 | 0,83 1 | |
| 29 485 027 TNK-BP Holding pref | 60 646 666 | 20,1% | 2,06 | 2,24 1 | |
| 1 215 000 Tuimazy Concrete Mixers | 1 215 000 | 0,4% | 1,00 | 2,27 1 | |
| 154 334 Varyoganneftegaz pref | 1 080 338 | 0,4% | 7,00 | 11,00 1 | |
| Finansiella portföljinvesteringar, totalt | 96 731 722 | 32,0% | |||
| Kortfristiga affärer | 6 225 570 | 2,1% | |||
| Övriga kortfristiga fordringar | 44 034 | 0,0% | 3 | ||
| Totalt | 302 284 763 | 100,0% |
-
Dessa aktier är i balansräkningen upptagna som finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
-
Dessa investeringar är i balansräkningen upptagna som investeringar i intressebolag.
-
Dessa investeringar är i balansräkningen upptagna som kortfristiga lånefordringar.
-
Onoterat innehav
INFORMATION OM VÄSENTLIGA INNEHAV
Black Earth Farming
Black Earth Farming (BEF) är ett ledande jordbruksbolag noterat på NASDAQ OMX Stockholm, med verksamhet i Ryssland. Företagets huvudprodukter är vete, korn, majs, solrosor och raps. BEF:s affärsidé är att förvärva marktillgångar med betydande potential för värdestegring, samt att generera en hög avkastning genom effektiv jordbruksverksamhet på de förvärvade marktillgångarna. Rysk jordbruksmark är kraftigt undervärderad, både i komparativa termer och i förhållande till dess underliggande produktionspotential. Icke brukad mark kan för närvarande förvärvas till en betydande rabatt i jämförelse med internationella mått, men med stor potential för värdestegring. Genom att introducera moderna jordbruksmetoder finns även stora möjligheter att öka produktiviteten i termer av grödor per hektar mark, och på så sätt öka landvärdet ytterligare. Den 31 december 2011 uppgick BEF:s mark under full äganderätt till 260 000 hektar, vilket motsvarar 82 procent av den kontrollerade marken om totalt 318 000 hektar. Mark under långtidskontrakt uppgick till 40 000 hektar. Samtidigt pågår operationella förbättringar som ger stora möjligheter för en långsiktig ökning av produktionen, och följaktligen också lönsamheten.
- Black Earth Farming har fått en kredit på 25 miljoner dollar från storägarna Kinnevik New Ventures och Vostok Nafta Investment för att finansiera den löpande verksamheten. Säsongsmässigheten inom lantbruk innebär ett stort utflöde av rörelsekapital före skörd och innan försäljning av nya grödor kan inledas under det andra halvåret. Krediten lämnas utan säkerhet, har en ränta på 11 procent och löper till och med juni 2013. BEF har rätt att dessförinnan återbetala lånet.
- Försäljningsintäkterna under 1Q12 ökade med 425 procent på årsbasis till cirka 22,8 miljoner USD då 120 000 ton grödor såldes under 2012 jämfört med 17 000 ton under 2011. EBITDA för perioden uppgick till cirka -3,6 miljoner USD jämfört med -8,5 miljoner för samma period 2011. Exklusive omvärderingseffekter av biologiska tillgångar, inventarier och kostnader för sålda varor var EBITDA 1Q 2012 1,8 miljoner USD jämfört med -4,4 miljoner för samma period 2011. Resultatet för andra kvartalet 2012 publiceras den 24 augusti 2012.
- Vårens sena ankomst har försenat vårsådden men den operationella utvecklingen har förbättrats på årsbasis. Det totala skördeområdet år 2012 förväntas bli aningen lägre och uppgå till omkring 225 000 hektar med en minskad yta av lågmarginalgrödor. Enligt Rysslands statliga vädercenter förväntas torkan i Ryssland fortsätta denna månad med nederbördsnivåer under genomsnittet i de spannmålsproducerande regionerna. Brist på regn kan påverka sena grödor i norra Kaukasus, Svarta jordenregionen i centrala Ryssland samt i Volga-området.
| Black Earth Farming | |
|---|---|
| Vostok Naftas aktieinnehav per den 30 juni 2012 |
30 888 704 |
| Totalt värde (USD) | 39 036 699 |
| Andel av totalt substansvärde | 7,7% |
| Andel av totalt antal utestående aktier | 24,8% |
| Aktiekursutveckling 1 jan–30 jun 2012 (i USD) |
–36,4% |
| Aktiekursutveckling 1 apr–30 jun 2012 (i USD) |
–35,6% |
Under det andra kvartalet 2012 har Vostok Nafta köpt 0 aktier och sålt 0 aktier i Black Earth Farming.
Avito
Avito är den största och snabbast växande ehandelssajten i Ryssland, och antalet månatliga unika besökare fortsatte att växa i snabb takt under 2011. Avito har en ledande position vad gäller antal besökare och annonser, och distanserar sig därmed alltmer från sina konkurrenter. Enligt erfarenhet från andra länder ger affärsmodellen en stor potentiell ökning i lönsamheten när väl marknadsdominans är uppnådd. Avito är redan det ledande varumärket och har den högsta varumärkeskännedomen i Moskva och St. Petersburg, med målet att nå närmare 100 procent på lång sikt. I jämförelse med västerländska marknader har Ryssland en mycket låg andel internetanvändare i förhållande till den totala befolkningen. Trots att tillväxten är hög är den nuvarande penetrationen i Ryssland låg i relativa termer, men ändå mycket hög i absoluta tal. År 2013 förväntas antalet internetanvändare i Ryssland uppgå till 90 miljoner, med en penetration om 67 procent. Marknaden för internetrelaterade tjänster förväntas växa avsevärt i samband med en ökad internetanvändning, och antalet ryssar som vill handla online växte exponentiellt under det senaste året. Rekordmånga, 6,1 miljoner, ryssar handlade online förra året. Det motsvarar en ökning med 16,5 procent jämfört med 5,2 miljoner år 2010. Avito har nästan 30 miljoner unika användare per månad som sammanlagt är inne på fler än 2 miljarder sidor och tillbringar i genomsnitt en timme per månad på webbplatsen. Mer än 6 miljoner nya objekt läggs ut varje månad av drygt 3 miljoner användare.
- Avito meddelade i maj 2012 att bolaget erhållit 75 MUSD i ny finansiering från Baring Vostok Private Equity, Accel Partners och de befintliga investerarna Kinnevik och Northzone. Det nya kapitalet kommer att användas för att förstärka bolagets tillväxt i hela Ryssland. Vostok Nafta deltog inte i emissionen. I samband med denna transaktion har vi omvärderat vår andel i Avito uppåt i substansvärdesrapporten per den 31 maj 2012. En rabatt tillämpades på värdet hänförligt till de preferensaktier emitterade i transaktionen för att komma fram till ett värde på våra egna stamaktier.
| Avito* | |
|---|---|
| Vostok Naftas aktieinnehav per den 30 juni 2012 |
5 975 579 |
| Totalt värde (USD) | 50 645 087 |
| Andel av totalt substansvärde | 10,0% |
| Andel av totalt antal utestående aktier | 16,9% |
| Utveckling värde 1 jan–30 jun 2012 (i USD) |
34,2% |
| Utveckling värde 1 apr–30 jun 2012 (i USD) |
34,2% |
Under det andra kvartalet 2012 har Vostok Nafta köpt 0 aktier och sålt 0 aktier i Avito.
* Aktierna i Avito ägs genom holdingbolaget Vosvik AB.
Tinkoff Credit Systems
Tinkoff Credit Systems (TCS) är Rysslands första bank som enbart fokuserar på kreditkortsutlåning. Verksamheten är baserad i Moskva, men bolaget utfärdar kreditkort i Rysslands samtliga regioner. TCS drivs av en ledningsgrupp bestående av individer som tidigare varit anställda av välkända företag såsom Visa, McKinsey och flertalet ledande ryska banker. Affärsmodellen är kontorslös, där kundrekrytering och distribution hanteras direkt via brevkontakt och kompletteras av onlinetjänster. Bolagets avancerade process för kreditgivning och kundförvärv genom inbjudan begränsar risken för bedrägerier och exponering mot mindre önskvärda kunder, vilket därmed reducerar kreditrisken. Den lågkostnadsfokuserade affärsmodellen är flexibel med en bevisad förmåga till snabb tillväxt och service inom kreditgivning. Rysk konsumentbelåning väntas nå nya nivåer till följd av lägre kostnader och högre konsumtion, och bolaget är helt fokuserat på att utfärda kreditkort och att ge service till konsumenterna. Genom att kombinera en specialbyggd plattform med engagerad personal, kan TCS tjänster nyttjas av miljontals kunder. Under åren 2003–2007 fördubblades den ryska kreditkortsmarknaden varje år, men efter en stagnering av tillväxten under krisen 2008–2009, började marknaden växa igen 2010.
- I april 2012 emitterade TCS framgångsrikt ett inhemskt obligationslån om 50 miljoner USD med förfall 2015 med en säljoption i april 2013. Med 72 order från en väldiversifierad grupp investerare övertecknades orderboken med 87 procent. Detta gjorde det möjligt för företaget att sänka kupongräntan till 13,25 procent från det ursprungliga vägledningspriset på 13,5–14,0 procent.
- I maj 2012 investerade Baring Vostok Private Equity 50 miljoner USD i Tinkoff Credit Systems för att stödja ytterligare tillväxt i bolaget. Baserat på denna transaktion har vi omvärderat vår andel i TCS uppåt i substansvärdesrapporten per den 31 maj 2012.
| Tinkoff Credit Systems (TCS) | |
|---|---|
| Vostok Naftas aktieinnehav per den 30 juni 2012 |
1 006 513 |
| Totalt värde (USD) | 89 435 024 |
| Andel av totalt substansvärde | 17,7% |
| Andel av totalt antal utestående aktier | 14,6% |
| Utveckling värde 1 jan–30 jun 2012 (i USD) |
92,1% |
| Utveckling värde 1 apr–30 jun 2012 (i USD) |
92,1% |
Under det andra kvartalet 2012 har Vostok Nafta köpt 0 aktier och sålt 0 aktier i Tinkoff Credit Systems.
RusForest
RusForest är ett skogsbolag med verksamhet i östra Sibirien samt i Archangelskregionen i nordvästra Ryssland. Sedan Bolagets bildande 2006 har RusForest vuxit kraftigt med avseende på skogstillgångar och sågverkskapacitet, både genom strategiska förvärv och egna utvecklingsprojekt. Bolaget kontrollerar genom långfristiga arrendeavtal omkring 3 miljoner hektar skog med årliga avverkningsrätter om cirka 3,6 miljoner m 3 . Under 2011 ökade bolagets skogstillgångar genom förvärvet av bolaget NTG i Archangelsk, nya skogsarrenden i Magistralny samt förvärv av två avverkningsbolag i Bogutjanyregionen. RusForests huvudsakliga affärsidé är att förädla tall-, gran- och lärkbeståndet på sina skogsmarker till en rad olika sågade trävaror, varav en mindre andel hyvlade varor inklusive golv- och interiörprodukter. Koncernens sågverkskapacitet, som idag uppgår till cirka 415 000 m3 beräknas efter fullföljande av de pågående investeringarna successivt kunna ökas till 500 000– 550 000 m3 sågade trävaror. Det finns ytterligare en betydande potential (upp emot 800 000–850 000 m3 sågade trävaror) inom ramen för den maximalt tillåtna avverkningen. Genom att öka sin sågverkskapacitet och samtidigt addera ytterligare värdeskapande aktiviteter kommer RusForest fortsätta att utveckla sina stora resurser och frigöra dess potential. RusForests mål är att tillämpa skandinavisk best-practise tillsammans med en rysk kostnadsstruktur, vilket har potential att erbjuda bland de lägsta produktionskostnaderna i världen. RusForests målsättning är att utvecklas till ett ledande oberoende integrerat skogs- och sågverksbolag i Ryssland med en årlig avverkning om 2,7–2,9 miljoner m 3 och en årlig sågproduktion om 800 000–850 000 m3 under de kommande fyra till fem åren.
- Nyemissionen i RusForest, för vilken teckningsperioden avslutades den 4 april 2012, fulltecknades. Företrädesrättsemissionen tillförde RusForest cirka 452 miljoner SEK före kostnader för emissionen. Som en följd av företrädesrättsemissionen ökade antalet aktier i RusForest med 383 230 776 aktier från 95 807 694 aktier till sammanlagt 479 038 470 aktier och aktiekapitalet ökade med 383 230 776 SEK från 95 807 694 SEK till 479 038 470 SEK. Vostok Nafta deltog i nyemissionen och ägarandelen kvarstod vid 29,4 procent.
- Koncernens produktionsvolymer förbättrades under första kvartalet 2012 jämfört med fjärde kvartalet 2011 både inom avverkning och inom sågverk. Åtta nya avverkningsgrupper nådde till sist sina destinationer under fjärde kvartalet och var i fullt arbete i Archangelsk, Bogutjany och Magistralny, vilket avsevärt förbättrade avverkningsvolymerna mot slutet av fjärde kvartalet och under första kvartalet 2012. Severny Les (Archangelsk) uppvisade rekordhöga avverkningsresultat i mars 2012.
-
Resultatet för första kvartalet var en stor besvikelse. Framför allt var intäkterna lägre än förväntat eftersom försäljningen av sågade trävaror var lägre än beräknat. Andra skäl till det svaga resultatet var förskjutning av intäkterna från produktionen under första kvartalet till omsättningen under andra kvartalet samt engångskostnader.
-
RusForest har utsett Garrett Soden till verkställande direktör med omedelbar verkan. Garrett Soden kommer närmast från en tjänst som finanschef på Etrion Corporation, och har lång erfarenhet av tillväxtmarknader. Martin Hermansson fortsätter att arbeta för Bolaget i sin roll som chef för RusForest Management i Moskva.
| RusForest | |
|---|---|
| Vostok Naftas aktieinnehav per den 30 juni 2012 |
140 826 045 |
| Totalt värde (USD) | 19 010 851 |
| Andel av totalt substansvärde | 3,8% |
| Andel av totalt antal utestående aktier | 29,4% |
| Aktiekursutveckling 1 jan–30 jun 2012 (i USD) |
–52,4% |
| Aktiekursutveckling 1 apr–30 jun 2012 (i USD) |
–43,1% |
Under det andra kvartalet 2012 ökade Vostok Naftas aktieinnehav med 112 660 836 till 140 826 045 genom teckning i nyemissionen.
Investeringar
Under det andra kvartalet 2012 uppgick bruttoinvesteringar i finansiella tillgångar till 11,25 MUSD (35,64) och intäkter från försäljning uppgick till 96,24 MUSD (16,51).
Större nettoförändringar av aktier i portföljen under det andra kvartalet var som följer:
Köp
- 112 660 836 RusForest (genom teckning i nyemission)
Försäljningar
- 63 500 Gornozavodsk Cement
- 11 509 294 872 Inter RAO
- 266 760 Acron
- 8 000 000 Alrosa
- 16 434 Gaisky GOK
- 13 454 303 Steppe Cement
- 1 068 573 TNK-BP pref
Koncernens resultatutveckling för perioden samt substansvärde
Under perioden var resultatet från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde över resultaträkningen 59,27 MUSD (21,97). Resultat från investeringar i intresseföretag var –30,74 MUSD (0,59). Resultat från lånefordringar uppgick till 2,36 MUSD (1,43). Utdelningsintäkter, netto efter kupongskattekostnader, har redovisats med 4,34 MUSD (12,48).
Rörelsekostnader, netto (definierat som rörelsekostnader minus övriga rörelseintäkter) för perioden blev –2,31 MUSD (–2,43).
Finansnettot uppgick till –0,36 MUSD (0,31).
Årets nettoresultat efter skatt blev 31,27 MUSD (34,33).
Redovisat eget kapital uppgick till 495,39 MUSD per den 30 juni 2012 (31 december 2011: 492,08).
Koncernens resultatutveckling för kvartalet
Under kvartalet var resultatet från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde över resultaträkningen 3,00 MUSD (–4,02). Resultat från investeringar i intresseföretag var –16,62 MUSD (–29,31). Resultat från lånefordringar uppgick till 0,56 MUSD (0,07). Utdelningsintäkter, netto efter kupongskattekostnader, har redovisats med 1,43 MUSD (0,93).
Rörelsekostnader, netto (definierat som rörelsekostnader minus övriga rörelseintäkter) för perioden blev –1,24 MUSD (–1,23).
Finansnettot uppgick till –0,34 MUSD (–0,03).
Kvartalets nettoresultat efter skatt blev –13,20 MUSD (–33,60).
Likviditet
Koncernens likvida medel definierade som kassa och bankbehållning korrigerad för ej förfallna likvider för genomförda köp och försäljningar uppgick per den 30 juni 2012 till 188,79 MUSD (31 december 2011: 37,67).
Resultaträkningar – koncernen
| (TUSD) | 1 jan 2012- 30 jun 2012 |
1 jan 2011- 30 jun 2011 |
1 apr 2012- 30 jun 2012 |
1 apr 2011- 30 jun 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat från finansiella tillgångar värderade till | ||||
| verkligt värde via resultaträkningen ¹ | 59 270 | 21 966 | 3 001 | –4 020 |
| Resultat från investeringar i intresseföretag | –30 739 | 586 | –16 615 | –29 314 |
| Resultat från lånefordringar ¹ | 2 358 | 1 426 | 561 | 70 |
| Utdelningsintäkter | 1 510 | 14 682 | 1 510 | 1 090 |
| Övriga rörelseintäkter | 189 | 136 | 118 | 75 |
| Totala rörelseintäkter | 32 587 | 38 796 | –11 424 | –32 100 |
| Rörelsens kostnader | –2 496 | –2 571 | –1 354 | –1 308 |
| Kupongskattekostnad på utdelningsintäkter | 2 830 | –2 202 | –75 | –163 |
| Övriga rörelsekostnader | –1 286 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 31 635 | 34 022 | –12 854 | –33 571 |
| Finansiella intäkter och kostnader | ||||
| Ränteintäkter | 144 | 45 | 130 | 33 |
| Räntekostnader | –1 | – | –1 | – |
| Valutakursvinster/-förluster, netto | –506 | 237 | –473 | –78 |
| Övriga finansiella intäkter | – | 31 | – | 16 |
| Totala finansiella intäkter och kostnader | –363 | 314 | –344 | –29 |
| Resultat före skatt | 31 272 | 34 336 | –13 198 | –33 600 |
| Skatt | – | –2 | – | – |
| Periodens resultat | 31 272 | 34 335 | –13 198 | –33 600 |
| Resultat per aktie (USD) | 0,33 | 0,34 | –0,14 | –0,33 |
| Resultat per aktie efter utspädning (USD) | 0,33 | 0,34 | –0,14 | –0,33 |
- Ränta på lånefordringar som utgör en del av investeringsportföljen redovisas i resultaträkningen som Resultat från lånefordringar bland rörelsens intäkter. Övriga ränteintäkter redovisas som Ränteintäkter bland finansiella poster. Realiserade och orealiserade valutakursvinster och förluster på lånefordringar som utgör en del av investeringsportföljen redovisas i resultaträkningen som Resultat från lånefordringar bland rörelsens intäkter. Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen (inklusive noterade obligationslån) redovisas till verkligt värde. Vinster och förluster till följd av förändringar i verkligt värde avseende kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen, resultatredovisas i den period då de uppstår och ingår i resultaträkningens post "Resultat från finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen".
Rapport över totalresultat för koncernen
| (TUSD) | 1 jan 2012- 30 jun 2012 |
1 jan 2011- 30 jun 2011 |
1 apr 2012- 30 jun 2012 |
1 apr 2011- 30 jun 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 31 272 | 34 335 | –13 198 | –33 600 |
| Periodens övriga totalresultat | ||||
| Valutaomräkningsdifferenser | 111 | 158 | –20 | 31 |
| Totalt övrigt totalresultat för perioden | 111 | 158 | –20 | 31 |
| Totalt totalresultat för perioden | 31 383 | 34 493 | –13 217 | –33 570 |
Totalt totalresultat för perioden är i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare.
Balansräkningar – koncernen
| (TUSD) | 30 jun 2012 | 31 dec 2011 |
|---|---|---|
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||
| Materiella anläggningstillgångar | ||
| Inventarier | 25 | 36 |
| Totala materiella anläggningstillgångar | 25 | 36 |
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | 192 392 | 324 768 |
| Investeringar i intresseföretag | 109 848 | 120 416 |
| Lånefordringar | – | 9 102 |
| Uppskjuten skatt | – | 35 |
| Totala finansiella anläggningstillgångar | 302 241 | 454 321 |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | ||
| Likvida medel | 188 793 | 37 665 |
| Lånefordringar | 44 | – |
| Fordringar på närstående | 13 | – |
| Obetalda aktieaffärer | 5 190 | – |
| Skattefordringar | 264 | 325 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 147 | 1 447 |
| Totala omsättningstillgångar | 194 450 | 39 438 |
| TOTALA TILLGÅNGAR | 496 716 | 493 794 |
| EGET KAPITAL (inklusive periodens resultat) | 495 393 | 492 078 |
| KORTFRISTIGA SKULDER | ||
| Icke räntebärande kortfristiga skulder | ||
| Skatteskuld | 288 | 424 |
| Övriga kortfristiga skulder | 910 | 907 |
| Upplupna kostnader | 125 | 386 |
| Totala kortfristiga skulder | 1 323 | 1 717 |
| TOTALT EGET KAPITAL OCH SKULDER | 496 716 | 493 794 |
Förändringar i eget kapital – koncernen
| Övrigt tillskjutet | Övriga | Balanserat | |||
|---|---|---|---|---|---|
| (TUSD) | Aktiekapital | kapital | reserver | resultat | Totalt |
| Eget kapital per 1 januari 2011 | 100 991 | 192 029 | –924 | 333 334 | 625 430 |
| Resultat för perioden | |||||
| 1 januari 2011–30 juni 2011 | – | – | – | 34 335 | 34 335 |
| Periodens övriga totalresultat | |||||
| Valutaomräkningsdifferenser | – | – | 158 | – | 158 |
| Totalt totalresultat för perioden | |||||
| 1 januari 2011–30 juni 2011 | – | – | 158 | 34 335 | 34 493 |
| Transaktioner med aktieägare: | |||||
| Personaloptionsprogram: | |||||
| - värde på anställdas tjänstgöring | – | 12 | – | – | 12 |
| – | 12 | – | – | 12 | |
| Eget kapital per 30 juni 2011 | 100 991 | 192 041 | –766 | 367 669 | 659 935 |
| Eget kapital per 1 januari 2012 | 98 470 | 185 382 | –1 007 | 209 232 | 492 078 |
| Resultat för perioden | |||||
| 1 januari 2012–30 juni 2012 | – | – | – | 31 272 | 31 272 |
| Periodens övriga totalresultat | |||||
| Valutaomräkningsdifferenser | – | – | 111 | – | 111 |
| Totalt totalresultat för perioden | |||||
| 1 januari 2012–30 juni 2012 | – | – | 111 | 31 272 | 31 383 |
| Transaktioner med aktieägare: | |||||
| Personaloptionsprogram: | |||||
| - värde på anställdas tjänstgöring | – | – | – | – | – |
| Återköp av egna aktier | –6 766 | –21 302 | – | – | –28 068 |
| –6 766 | –21 302 | – | – | –28 068 | |
| Eget kapital per 30 juni 2012 | 91 704 | 164 080 | –896 | 240 505 | 495 393 |
Kassaflödesanalys – koncernen
| 1 jan 2012- | 1 jan 2011- | 1 jan 2011- | |
|---|---|---|---|
| (TUSD) | 30 jun 2012 | 30 jun 2011 | 31 dec 2011 |
| Kassaflöde från årets verksamhet | |||
| Resultat före skatt | 31 272 | 34 336 | –124 239 |
| Justering för: | |||
| Ränteintäkter | –144 | –45 | –103 |
| Räntekostnader | 1 | – | – |
| Valutakursvinster/-förluster | 506 | –237 | 417 |
| Avskrivningar | 14 | 60 | 101 |
| Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
–59 270 | –21 966 | 53 876 |
| Resultat från investeringar i intresseföretag | 30 739 | –586 | 87 956 |
| Resultat från lånefordringar | –2 358 | –1 426 | –1 178 |
| Utdelningsintäkter | –1 510 | –14 682 | –27 893 |
| Övriga icke-kassaflödespåverkande poster | 1 286 | 2 | 1 559 |
| Förändringar i kortfristiga fordringar | 133 | 271 | 266 |
| Förändringar i kortfristiga skulder | –258 | –702 | 48 |
| Kassaflöde använt i/från verksamheten | 413 | –4 975 | –9 190 |
| Investeringar i finansiella tillgångar | –47 804 | –50 982 | –102 942 |
| Försäljning av finansiella tillgångar | 235 752 | 30 099 | 116 745 |
| Förändring av lånefordringar | –10 248 | 11 346 | 5 312 |
| Erhållen utdelning | 1 510 | 14 682 | 27 893 |
| Erhållna räntor | 144 | 45 | 103 |
| Betalda räntor | –1 | – | – |
| Betald skatt | –75 | 20 | –151 |
| Totalt kassaflöde från/använt i årets verksamhet | 179 691 | 235 | 37 769 |
| Kassaflöde använt för investeringar | |||
| Investeringar i kontorsinventarier | –4 | – | – |
| Avyttring, koncernbolag | – | – | 40 |
| Totalt kassaflöde använt för investeringar | –4 | – | 40 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Erhållet från emission av optioner | – | 10 | – |
| Återköp av egna aktier | –28 068 | – | –9 180 |
| Totalt kassaflöde från finansieringsverksamheten | –28 068 | 10 | –9 180 |
| Förändring av likvida medel | 151 619 | 245 | 28 630 |
| Likvida medel vid periodens början | 37 665 | 9 448 | 9 448 |
| Kursdifferens i likvida medel | –490 | 292 | –414 |
| Likvida medel vid periodens slut | 188 793 | 9 985 | 37 665 |
Finansiella nyckeltal – koncernen
| 6 m 2012 | 6 m 2011 | |
|---|---|---|
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1 | 6,33 | 5,34 |
| Soliditet, % 2 | 99,73 | 99,83 |
| Eget kapital/aktie, USD 3 | 5,24 | 6,53 |
| Resultat/aktie, USD 4 | 0,33 | 0,34 |
| Resultat/aktie efter full utspädning, USD 5 | 0,33 | 0,34 |
| Substansvärde/aktie, USD 6 | 5,24 | 6,53 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för perioden | 95 796 110 | 100 990 975 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för perioden efter full utspädning | 95 796 110 | 101 975 975 |
| Antal aktier vid periodens slut | 91 704 195 | 100 990 975 |
-
Räntabilitet på sysselsatt kapital definieras som koncernens resultat plus räntekostnader plus/minus valutakursdifferenser på finansiella lån dividerat med totalt genomsnittligt sysselsatt kapital (genomsnittet av periodens balansomslutning med avdrag för icke räntebärande skulder). Avkastning på sysselsatt kapital är ej på årsbasis.
-
Soliditet definieras som eget kapital i relation till totalt kapital.
-
Eget kapital/aktie USD definieras som eget kapital dividerat med totalt antal aktier vid periodens slut.
-
Resultat per aktie USD definieras som periodens resultat dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier för perioden.
-
Resultat per aktie efter full utspädning USD definieras som periodens resultat dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier för perioden med beaktande av full utspädning.
-
Substansvärde/aktie USD definieras som eget kapital dividerat med totalt antal aktier vid periodens slut.
Resultaträkning – moderbolaget
| (TUSD) | 1 jan 2012- 30 jun 2012 |
1 jan 2011- 30 jun 2011 |
1 apr 2012- 30 jun 2012 |
1 apr 2011- 30 jun 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsens kostnader | –2 263 | –2 277 | –1 195 | –1 184 |
| Rörelseresultat | –2 263 | –2 277 | –1 195 | –1 184 |
| Finansiella intäkter och kostnader | ||||
| Ränteintäkter | 9 063 | 7 969 | 4 464 | 2 050 |
| Valutakursvinster/-förluster, netto | –70 | 56 | 11 | 7 |
| Totala finansiella intäkter och kostnader | 8 993 | 8 025 | 4 475 | 2 057 |
| Periodens resultat | 6 729 | 5 748 | 3 279 | 873 |
Rapport över totalresultat för moderbolaget
| (TUSD) | 1 jan 2012- 30 jun 2012 |
1 jan 2011- 30 jun 2011 |
1 apr 2012- 30 jun 2012 |
1 apr 2011- 30 jun 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 6 729 | 5 748 | 3 279 | 873 |
| Periodens övriga totalresultat | ||||
| Valutaomräkningsdifferenser | – | – | – | – |
| Totalt övrigt totalresultat för perioden | – | – | – | – |
| Totalt totalresultat för perioden | 6 729 | 5 748 | 3 279 | 873 |
Balansräkning – moderbolaget
| (TUSD) | 30 jun 2012 | 31 dec 2011 |
|---|---|---|
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Aktier i dotterbolag | 184 412 | 184 412 |
| Lån till koncernföretag | 284 909 | 307 731 |
| Totala finansiella anläggningstillgångar | 469 321 | 492 143 |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | ||
| Kassa och bank | 132 | 71 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 7 | 83 |
| Totala omsättningstillgångar | 139 | 154 |
| TOTALA TILLGÅNGAR | 469 460 | 492 297 |
| EGET KAPITAL (inklusive periodens resultat) | 468 821 | 490 160 |
| KORTFRISTIGA SKULDER | ||
| Icke räntebärande kortfristiga skulder | ||
| Skulder till koncernföretag | 570 | 1 833 |
| Övriga skulder | 21 | 8 |
| Upplupna kostnader | 48 | 297 |
| Totala kortfristiga skulder | 639 | 2 137 |
| TOTALT EGET KAPITAL OCH SKULDER | 469 460 | 492 297 |
Förändringar i eget kapital – moderbolaget
| Övrigt tillskjutet | Balanserat | |||
|---|---|---|---|---|
| (TUSD) | Aktiekapital | kapital | resultat | Totalt |
| Eget kapital per 1 januari 2011 | 100 991 | 192 029 | 214 152 | 507 172 |
| Resultat för perioden | ||||
| 1 januari 2011–30 juni 2011 | – | – | 5 748 | 5 748 |
| Periodens övriga totalresultat | ||||
| Valutaomräkningsdifferenser | – | – | – | – |
| Totalt totalresultat för perioden | ||||
| 1 januari 2011–30 juni 2011 | – | – | 5 748 | 5 748 |
| Transaktioner med aktieägare: | ||||
| Personaloptionsprogram: | ||||
| - värde på anställdas tjänstgöring | – | 12 | – | 12 |
| – | 12 | – | 12 | |
| Eget kapital per 30 juni 2011 | 100 991 | 192 041 | 219 900 | 512 932 |
| Eget kapital per 1 januari 2012 | 98 470 | 185 382 | 206 308 | 490 160 |
| Resultat för perioden | ||||
| 1 januari 2012–30 juni 2012 | – | – | 6 729 | 6 729 |
| Periodens övriga totalresultat | ||||
| Valutaomräkningsdifferenser | – | – | – | – |
| Totalt totalresultat för perioden | ||||
| 1 januari 2011–30 juni 2011 | – | – | 6 729 | 6 729 |
| Transaktioner med aktieägare: | ||||
| Personaloptionsprogram: | ||||
| - värde på anställdas tjänstgöring | – | – | – | – |
| Återköp av egna aktier | –6 766 | –21 302 | – | –28 068 |
| –6 766 | –21 302 | – | –28 068 | |
| Eget kapital per 30 juni 2012 | 91 704 | 164 081 | 213 038 | 468 821 |
Not 1 Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34 Interim Financial Reporting. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har använts som i framtagandet av årsredovisningen för Vostok Nafta Investment Ltd 2011.
Not 2 Närståendetransaktioner
Under perioden har Vostok Nafta redovisat följande närståendetransaktioner:
| TUSD | 2011 | 2010 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vostok Gas |
Intresse företag |
Lundinfamiljen och företag i Lundingruppen |
Nyckel personer |
Vostok Gas |
Intresse företag |
Lundinfamiljen och företag i Lundingruppen |
Nyckel personer |
|
| I resultaträkningen | ||||||||
| Resultat från lånefordringar |
– | 1 7191 | – | – | – | 185 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 152 | 1742 | – | – | 16 | 102 | – |
| Rörelsekostnader | – | – | –903 | –5514 | – | – | –90 | –576 |
| Räntekostnader | – | – | – | – | – | – | – | – |
| I balansräkningen | ||||||||
| Långfristiga lånefordringar |
– | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga lånefordringar |
– | – | – | – | – | 4 047 | – | – |
| Övriga kortfristiga fordringar |
– | – | 132 | – | – | – | 9 | – |
| Balanserade vinstmedel |
– | – | – | – | – | – | – | –12 |
| Övriga kortfristiga skulder och upplupna kostnader |
– | –92 | –52 | –364 | –200 | –13 | –10 | –39 |
1) Lån till närstående
Vostok Nafta har inga utestående lånefordringar per den 30 juni 2012. I resultaträkningen för perioden 1 januari 2012– 30 juni 2012 har koncernen redovisat ränteintäkter från RusForest AB till ett belopp om 1,72 MUSD. Den huvudsakliga delen av detta lån, uppgående till 20,17 MUSD, konverterades till nya aktier i RusForest under det andra kvartalet. Den återstående delen, uppgående till 1,49 MUSD, har återbetalats.
2) Övriga rörelseintäkter från intressebolag och Lundin-företag och övriga kortfristiga fordringar
Vostok Nafta har ett kontorshyresavtal med RusForest AB och Lundin Mining AB. Vostok Nafta levererar huvudkontorstjänster till Lundin Petroleum AB och investor relations- och corporate communication-tjänster till Lundin Mining Corporation, Lundin Petroleum AB, Africa Oil Corporation, Etrion Corporation, ShaMaran Petroleum Corp. och Lucara Diamond Corp.
3) Rörelsekostnader: Lundin-företag
Vostok Nafta köper management- och investor relations-tjänster avseende finansmarknader från Namdo Management. Månadsarvode uppgår till 15 000 USD.
4) Rörelsekostnader: nyckelpersoner
Nyckelpersoner innefattar medlemmar av Vostok Naftas styrelse samt medlemmar i ledningsgruppen. Betald eller upplupen ersättning består av lön och bonus till ledningen samt arvode till styrelseledamöter.
Not 3 Händelser efter räkenskapsperiodens utgång
Styrelsen har beslutat kalla till extra bolagsstämma den 29 augusti 2012 med förslag att överföra 18,00 SEK per depåbevis till depåbevisinnehavarna genom ett aktiesplit- och tvångsinlösensförfarande. Enligt styrelsens förslag föreslås varje depåbevis delas upp i två depåbevis, varav ett återköps. Sammantaget innebär förslaget att c:a 242 miljoner USD överförs till depåbevisinnehavarna.
Efter periodens slut har Vostok Nafta återköpt 1 750 822 SDB (aktier).
Vostok Nafta har efter periodens slut sålt hela innehavet av preferensaktier i TNK-BP med liten effekt.
Bakgrund
Vostok Nafta Investment Ltd registrerades i Bermuda den 5 april 2007 med registreringsnummer 39861. Vostok Naftas depåbevis (SDB) är sedan den 4 juli 2007 noterade på NASDAQ OMX Nordic Exchange Stockholm, Mid Cap-segmentet, under kortnamnet VNIL SDB.
Per den 30 juni 2012 består koncernen av det bermudianska moderbolaget, ett helägt bermudianskt dotterbolag, tre helägda cypriotiska dotterbolag samt ett helägt svenskt dotterbolag.
Räkenskapsåret är 1 januari–31 december.
Moderbolaget
Moderbolaget tillhandahåller koncernens cypriotiska dotterbolag finansiering på marknadsmässiga villkor. Resultatet för perioden uppgår till 6,73 MUSD (5,75).
Finansiella och verksamhetsrelaterade risker
Företagets risker och riskhantering beskrivs i detalj i not 3 i Företagets årsredovisning 2011.
Kommande rapporttillfällen
Vostok Naftas niomånadersrapport för perioden 1 januari 2012–30 september 2012 kommer att publiceras den 14 november 2012.
Den 15 augusti 2012
Per Brilioth Verkställande direktör
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 15 augusti 2012
Lukas H. Lundin Al Breach Per Brilioth Lars O Grönstedt Ashley Heppenstall Paul Leander-Engström William A. Rand Robert J. Sali
För ytterligare information, kontakta Per Brilioth eller Robert Eriksson. Telefon: 08-545 015 50. www.vostoknafta.com
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av företagets revisorer.