AI assistant
UCB — Interim / Quarterly Report 2012
Aug 1, 2012
4017_ir_2012-08-01_74bf228f-e086-46ef-b0e5-238afb216744.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Halfjaarlijks financieel verslag 2012
Kerncijfers
- De omzet steeg in de eerste zes maanden van 2012 met 2% tot € 1 706 miljoen. De netto-omzet bedroeg € 1 527 miljoen, wat 2% hoger is dan de voorgaande tussentijdse periode als gevolg van de sterke prestaties van de kernproducten Cimzia®, Vimpat®, Neupro®, evenals E Keppra® in Japan gedeeltelijk gecompenseerd door generische concurrentie op de portefeuille rijpe producten. De royalty-inkomsten en -vergoedingen daalden met 13%, door patenten verjaring. Overige opbrengsten stegen met 16% door inkomsten ontvangen van UCB's medewerkingen in Japan, namelijk Otsuka en Astellas.
- De recurrente EBITDA klokte af op € 347 miljoen, tegenover € 443 miljoen in 2011, een daling van 22%, voornamelijk door een stijging van de omzet, gecompenseerd door hogere operationele lasten wegens lanceringsactiviteiten en onderzoeks- en ontwikkelingskosten.
- De nettowinst daalde van € 199 miljoen in de eerste helft van 2011 naar € 137 miljoen in de eerste helft van 2012, een weerspiegeling van een lager bedrijfsresultaat, hogere netto financiële lasten en lage winstbelastingen.
- De kern-WPA bereikte € 1,09 in vergelijking met € 1,44 in de eerste helft van 2011.
| Voor de zes maanden, eindigend op 30 juni1 | Actueel | Verschil | ||
|---|---|---|---|---|
| € miljoen | 2012 | 2011 | Actuele | Constante |
| wissel | wissel | |||
| koersen | koersen | |||
| Opbrengsten | 1 706 | 1 679 | 2% | -2% |
| Netto-omzet | 1 527 | 1 501 | 2% | -2% |
| Royalty-inkomsten en -vergoedingen | 83 | 96 | -13% | -17% |
| Overige opbrengsten | 95 | 82 | 16% | 12% |
| Brutowinst | 1 183 | 1 158 | 2% | -3% |
| Marketing- en verkoopkosten Onderzoeks- en ontwikkelingskosten |
-440 -419 |
-405 -337 |
9% 24% |
3% 20% |
| Algemene kosten en administratiekosten | -94 | -91 | 3% | 1% |
| Overige bedrijfsbaten/lasten(-) | -3 | -6 | -52% | -64% |
| Recurrente EBIT (REBIT) | 227 | 319 | -29% | -35% |
| Niet-recurrente baten/lasten (-) | -14 | -14 | 5% | 3% |
| EBIT (operationele winst) | 213 | 305 | -30% | -37% |
| Netto financiële lasten (-) | -76 | -63 | 20% | 20% |
| Winst vóór winstbelastingen | 137 | 242 | -43% | -51% |
| Winstbelastingen (-) | -2 | -44 | -96% | -96% |
| Winst uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 135 | 198 | -31% | -41% |
| Winst uit beëindigde bedrijfsactiviteiten | 2 | 1 | 21% | 21% |
| Minderheidsbelangen | 0 | 0 | ||
| Nettowinst (na minderheidsbelangen) | 137 | 199 | -31% | -41% |
| Recurrente EBITDA | 347 | 443 | -22% | -27% |
| Aangepaste nettowinst1 | 140 | 203 | -31% | -41% |
| Kapitaalinvesteringen (inclusief immateriële activa) | 83 | 58 | 43% | n.a. |
| Netto financiële schuld² | 1 756 | 1 548 | 13% | n.a. |
| Kasstroom uit bedrijfsactiviteiten³ | 221 | 119 | n.a. | n.a. |
| Gewogen gemiddeld aantal aandelen - niet | ||||
| verwaterd | 179.1 | 179.5 | n.a. | n.a. |
| Winst per aandeel (€ per niet-verwaterd gewogen gemiddeld aandeel) |
0.77 | 1.10 | -31% | -41% |
| Aangepaste winst per aandeel | 1.09 | 1.44 | -25% | -39% |
| (€ per niet-verwaterd gewogen gemiddeld aandeel) |
1 Aangepast voor impact na belasting van niet-recurrente, éénmalige posten en de bijdrage na belasting van niet-voorgezette activiteiten.
2 Uitgezonderd voor de netto-schuld, waar 2011 is gerelateerd tot de situatie zoals gepubliceerd in de geauditeerde geconsolideerde jaarrekening per 31 december 2011.
3 In juni 2011 werd de ontvangen en betaalde rente gehergroepeerd van de kasstromen uit bedrijfsactiviteiten in de kasstromen uit financieringsactiviteiten.
| Halfjaarlijks financieel verslag 2012 1 | |
|---|---|
| Kerncijfers 1 | |
| Inhoudsopgave 2 | |
| Belangrijkste gebeurtenissen in 2012 3 | |
| Managementverslag over het eerste semester 2012 5 | |
| 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. |
Netto-omzet per product 5 Netto-omzet per geografische zone 7 Royaltyinkomsten en -vergoedingen 8 Overige opbrengsten 9 Brutowinst 9 Recurrente EBIT en recurrente EBITDA10 Nettowinst, aangepaste nettowinst en kernopbrengsten 11 Balans (zie verkorte geconsolideerde balans hierna) 11 Kasstroomoverzicht (zie kasstroomoverzicht hierna) 12 Risico's12 Vooruitzichten voor 2012: Vooruitzichten aangepast 12 |
| Verkorte geconsolideerde winst- en verliesrekening 13 | |
| Geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten 14 | |
| Verkorte geconsolideerde balans 15 | |
| Verkort geconsolideerd kasstroomoverzicht 16 | |
| Verkort geconsolideerd overzicht van de wijzigingen in het eigen vermogen 17 | |
| Toelichting bij het verkort geconsolideerd tussentijds financieel verslag18 | |
| 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. |
Algemene informatie18 Grondslag voor de opstelling18 Grondslagen voor de verslaglegging18 Schattingen 18 Financieel risicobeheer 19 Gesegmenteerde informatie 20 Seizoensgebonden activiteiten22 Bedrijfscombinatie 22 Overige bedrijfsopbrengsten en -uitgaven22 Bijzondere waardevermindering van niet-financiële activa 23 Reorganisatiekosten23 Overige baten en lasten 23 Financiële baten en lasten 23 Winsttegoeden / belastingen (-) 23 Beëindigde bedrijfsactiviteiten23 Immateriële activa23 Goodwill 24 Materiële vaste activa 24 Financiële en overige activa 24 Waardevermindering op voorraden 24 Kapitaal en reserves 24 Dividenden 25 Leningen 25 Obligaties 26 Andere financiële verplichtingen 27 Voorzieningen 27 Toelichting bij het geconsolideerd kasstroomoverzicht28 Transacties met verbonden partijen 28 Verbintenissen en voorwaardelijke gebeurtenissen29 Gebeurtenissen na de tussentijdse balansdatum30 Verslag van de commissaris omtrent de beperkte controle van de verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële |
| informatie voor de periode afgesloten op 30 juni 2012 31 | |
| Verantwoordingsverklaring 32 |
Belangrijkste gebeurtenissen in 2012
Er hebben zich een aantal belangrijke gebeurtenissen voorgedaan die UCB financieel hebben beïnvloed of zullen beïnvloeden:
Belangrijke overeenkomsten/initiatieven
- Januari 2012: UCB versterkt zijn strategische alliantie met WILEX. UCB heeft zijn inschrijf- en overinschrijfrechten uitgeoefend op de uitgave van nieuwe aandelen in WILEX AG, Munich, Germany, een bedrijf gespecialiseerd in de ontwikkeling van geneesmiddelen en diagnostica voor kanker. UCB heeft 576 484 additionele aandelen in WILEX gekocht, waardoor UCB zijn participatie verhoogd tot 15,71%.
- Januari 2012 UCB en Astellas kondigen overeenkomst aan voor de gezamenlijke ontwikkeling en promotie van Cimzia® in Japan. Nadat Otsuka Pharmaceutical de beslissing genomen heeft om zijn samenwerking in immunologie op te geven, hebben UCB en Astellas een onderlinge overeenkomst afgesloten voor de gezamenlijke ontwikkeling en promotie van Cimzia® (certolizumab pegol) in Japan.
- Februari 2012 UCB en Nodality gaan meerjarige strategische samenwerking aan waarbij wordt gebruikgemaakt van Nodality's gepatenteerde Single Cell Network Profiling (SCNP)-technologie om verschillende verbindingen van UCB te helpen ontwikkelen. De overeenkomst voorziet in een meerjarig samenwerkingsonderzoek dat in eerste instantie gericht is op immuunziekten. De voorwaarden van de overeenkomst omvatten een vooruitbetaling, O&O-financiering alsook succesbetalingen als alle mijlpalen bereikt worden, en royalty's op toekomstige diagnostische verkopen.
- April 2012 Converteerbare obligaties. UCB heeft voor een uitstaand bedrag van € 70 miljoen aan converteerbare obligaties met vervaldatum in 2015 aangekocht (€ 500 miljoen converteerbare obligaties met coupon van 4,50% uitgegeven door UCB N.V. op 30 september 2009).
- Mei 2012 UCB breidt uit in Brazilië: UCB en Meizler Biopharma, een particulier Braziliaans farmaceutisch bedrijf, kondigden aan dat zij een overeenkomst hebben afgesloten waarbij UCB 51% van Meizler Biopharma verwerft. In het kader van het partnerschap zal UCB enkele van zijn gevestigde en nieuwe geneesmiddelen in de portefeuille van Meizler Biopharma inbrengen voor verkoop in Brazilië.
- Juni 2012 De Research Alliance tussen UCB en Harvard wordt uitgebreid en voortgezet: UCB kondigde aan dat het met Harvard een tweede samenwerkend onderzoeksproject start als uitbreiding van de Research Alliance die UCB en Harvard afsloten in 2011. Dit tweede researchproject is gericht op de translatie en de ontwikkeling van klein moleculaire verbindingen voor de inductie van autofagie, met mogelijke toepassingen bij de behandeling van neurodegeneratieve ziekten.
Update over de reglementering en vooruitgang van de pijplijn
Centraal zenuwstelsel (CZS)
- In januari 2012 raakten positieve resultaten bekend van de openlabel fase-2-pilotstudie van Vimpat® (lacosamide) als aanvullende therapie bij primaire algemene tonisch-klonische aanvallen (PGTCS). De verbinding gaat nu ontwikkelingsfase 3 in voor PGTCS. Beide, in de VS en in Europa, Fase 3 monotherapie ontwikkelingsprogramma's lopen zoals gepland. De eerste resultaten worden verwacht respectievelijk in het tweede kwartaal 2013 en het vierde kwartaal van 2014. Het programma van de fase-3-pediatrische studie zou in de eerste helft van 2013 moeten beginnen.
- Neupro® (rotigotine) verkreeg in april 2012 de goedkeuring van de regelgevende instanties in de VS. De pleister die stabiel blijft bij kamertemperatuur is goedgekeurd en nu beschikbaar voor de vroeg en gevorderde stadia van de ziekte van Parkinson en voor het rustelozebenensyndroom. Neupro® is beschikbaar voor patiënten in de VS sinds juli 2012.
Immunologie
UCB heeft in januari 2012 een vergunningsaanvraag voor Cimzia® (certolizumab pegol) voor reumatoïde artritis ingediend bij het Japanse ministerie van Gezondheid, Arbeid en Welzijn (MGAW). UCB en Astellas Pharma Inc. hebben een overeenkomst gesloten voor de gezamenlijke ontwikkeling en promotie van Cimzia® in Japan. In respectievelijk februari en april werden de eerste positieve resultaten genoteerd in de fase-3-studies van Cimzia® bij psoriatische artritis en axiale spondylartritis, met inbegrip van ankylopoetica spondylitis. De indiening bij de regelgevende instanties voor deze indicaties is gepland voor het einde van 2012. In maart is voor Cimzia® de fase-3-studie voor juveniele reumatoïde artritis volgens planning van start gegaan. De eerste resultaten worden verwacht in de tweede helft van 2014.
In april 2012 startte de klinische fase-3-studie voor CDP7851 (sclerostine-antilichamen ook bekend als AMG 785) voor de behandeling van postmenopauzale osteoporose. Deze omvat een twee jaar durende studie bij meer dan 5 000 postmenopauzale vrouwen met osteoporose. De eerste resultaten van het fase-3-programma worden verwacht tegen het einde van 2015.
Managementverslag over het eerste semester 2012
De financiële informatie in dit managementverslag moet worden gelezen in samenhang met het verkort geconsolideerd tussentijds financieel verslag en de geconsolideerde jaarrekening op 31 december 2011. Dit verkort geconsolideerd tussentijds financieel verslag werd beperkt gecontroleerd, niet geauditeerd.
Wijziging van de groep: Als resultaat van de afstoting van de resterende niet-farmaceutische activiteiten (zoals Surface Specialities) in februari 2005, rapporteert UCB de resultaten van deze activiteiten als deel van de winst uit beëindigde bedrijfsactiviteiten.
Recurrente en niet-recurrente posten: Eenmalige transacties en beslissingen die de resultaten van UCB beïnvloeden, worden afzonderlijk weergegeven ("niet-recurrente" posten). Naast de EBIT (winst vóór rente en belastingen of operationele winst), is een regel voor "recurrente EBIT" (REBIT of recurrente operationele winst) opgenomen die de lopende rentabiliteit van de biofarmaceutische activiteiten van de onderneming weerspiegelt. De recurrente EBIT is gelijk aan de regel "operationele winst vóór bijzondere waardevermindering van activa, herstructurering en overige baten en lasten" die in de geconsolideerde jaarrekening gerapporteerd is.
Aangepaste nettowinst: Eenmalige transacties en beslissingen die de resultaten van UCB voor beide beschouwde periodes beïnvloeden, worden afzonderlijk behandeld ("niet-recurrente posten" en "eenmalige posten"). Voor like-forlike-vergelijkingsdoeleinden werd een regel opgenomen voor "aangepaste nettowinst", die de lopende winst na belastingen van de biofarmaceutische activiteiten weergeeft. De aangepaste nettowinst is gelijk aan de regel "winst" in de geconsolideerde jaarrekening, aangepast voor niet-voortgezette activiteiten en de impact na belasting van nietrecurrente posten en eenmalige posten.
Kern-WPA: De aangepaste nettowinst, zoals hierboven gedefinieerd, met toevoeging van de afschrijving na belasting van immateriële activa die gekoppeld zijn aan de verkoop, per niet-verwaterd gewogen gemiddeld aandeel.
Kernproducten: De 'kernproducten' zijn UCB's nieuw gelanceerde medicijnen, met name Cimzia®, Vimpat® en Neupro®. UCB's prioriteit is de verdere lancering en groei van deze drie producten.
| € miljoen | Actueel juni | Verschil % | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | Actuele wisselkoersen | Constante wisselkoersen | ||
| Kernproducten | 413 | 285 | |||
| Cimzia® | 209 | 143 | 46% | 38% | |
| Vimpat® | 150 | 97 | 54% | 46% | |
| Neupro® | 54 | 45 | 20% | 19% | |
| Rijpe producten | 1 114 | 1 216 | |||
| Keppra® (incl. Keppra® XR) | 445 | 507 | -12% | -15% | |
| Zyrtec® (incl. Zyrtec-D ®/Cirrus®) |
150 | 166 | -9% | -15% | |
| Xyzal® | 71 | 68 | 5% | 3% | |
| omeprazole | 39 | 37 | 6% | -2% | |
| MetadateTM CD | 38 | 34 | 10% | 2% | |
| Nootropil® | 31 | 36 | -14% | -11% | |
| Andere producten | 340 | 368 | -8% | -10% | |
| Totaal netto-omzet | 1 527 | 1 501 | 2% | -2% |
1. Netto-omzet per product
De netto-omzet bedraagt € 1 527 miljoen, 2% meer dan vorig jaar.
Kernproducten
- Cimzia® (certolizumab pegol) voor matige tot ernstige reumatoïde artritis en de ziekte van Crohn (beschikbaar in de VS, Rusland en Zwitserland) behaalde een netto-omzet van € 209 miljoen, een stijging van € 66 miljoen of 46% ten opzichte van vorig jaar.
- Vimpat® (lacosamide), voor epilepsie, als aanvullende therapie voor de behandeling van gedeeltelijke aanvallen, behaalde een netto-omzet van € 150 miljoen, een stijging van 54% ten opzichte van de eerste helft van 2011.
Neupro® (rotigotine), voor de ziekte van Parkinson en het rustelozebenensyndroom, noteerde een netto-omzet die steeg van € 45 miljoen in 2011 naar € 54 miljoen in 2012 (+20%), vooral in Europese landen.
Andere producten
- Keppra® (levetiracetam), voor epilepsie, bereikte een netto-omzet van € 445 miljoen (waarvan € 26 miljoen voor Keppra® XR), 12% lager ten opzichte van vorig jaar. De daling van de netto-omzet door verdere erosie na het verstrijken van het octrooi in Noord-Amerika (-10%) en in Europa (-25%) werd gedeeltelijk gecompenseerd door een stijging van 70% in de "rest van de wereld", die het resultaat was van E Keppra ® in Japan.
- Zyrtec® (cetirizine, inclusief Zyrtec®-D / Cirrus®), voor allergie, zag de netto-omzet met 9% dalen naar € 150 miljoen, als gevolg van de generische concurrentie.
- Xyzal® (levocetirizine), voor allergie, noteerde een netto-omzet van € 71 miljoen, een stijging van 5% in vergelijking met 2011, voornamelijk door het groeiend marktaandeel in Japan.
- omeprazole, een generisch product tegen hyperaciditeit, behaalde een netto-omzet van € 39 miljoen tegenover € 37 miljoen vorig jaar.
- Metadate™ CD (methylphenidate HCI), voor ADHD (aandachtstekort-hyperactiviteitsstoornis), behaalde een nettoomzet van € 38 miljoen, een stijging van 11%.
- Nootropil® (piracetam), voor cognitieve stoornissen, zag zijn netto-omzet dalen met 14%, van € 36 miljoen naar € 31 miljoen.
- Andere producten: de netto-omzet voor andere producten daalde met 8%, naar € 340 miljoen.
2. Netto-omzet per geografische zone
| € miljoen | Verschil | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Actueel juni | Actuele wisselkoersen | Constante wisselkoersen | ||||
| 2012 | 2011 | € miljoen | % | € miljoen | % | |
| Netto-omzet Noord-Amerika | 538 | 482 | 56 | 12% | 17 | 3% |
| Kernproducten | ||||||
| Cimzia® | 145 | 107 | 38 | 36% | 27 | 25% |
| Vimpat® | 110 | 69 | 41 | 59% | 33 | 48% |
| Andere producten | ||||||
| Keppra® (inclusief Keppra® XR) | 115 | 127 | -12 | -10% | -21 | -16% |
| Metadate™ CD | 38 | 34 | 4 | 10% | 1 | 2% |
| Tussionex™ | 16 | 24 | -8 | -34% | -9 | -39% |
| venlafaxine XR | 13 | 35 | -22 | -62% | -23 | -65% 11% |
| Andere | 101 | 85 | 16 | 19% | 9 | |
| Netto-omzet Europa | 670 | 736 | -64 | -9% | -66 | -9% |
| Kernproducten | ||||||
| Cimzia® | 58 | 34 | 24 | 70% | 23 | 68% |
| Vimpat® | 37 | 27 | 10 | 36% | 9 | 35% |
| Neupro® | 53 | 45 | 8 | 19% | 8 | 18% |
| Andere producten | ||||||
| Keppra® | 250 | 333 | -83 | -25% | -84 | -25% |
| Xyzal® | 31 | 42 | -10 | -24% | -10 | -24% |
| Zyrtec® (inclusief Cirrus®) | 34 | 39 | -5 | -13% | -5 | -12% |
| Nootropil® | 17 | 20 | -3 | -16% | -3 | -13% |
| Andere | 190 | 195 | -5 | -3% | -6 | -3% |
| Netto-omzet rest van de wereld | 320 | 275 | 44 | 16% | 27 | 10% |
| Kernproducten | ||||||
| Cimzia® | 6 | 2 | 4 | 219% | 3 | 200% |
| Vimpat® | 3 | 1 | 2 | 178% | 2 | 171% |
| Neupro® | 1 | 1 | 1 | 113% | 1 | 112% |
| Andere producten | ||||||
| Zyrtec® (inclusief Cirrus®) | 112 | 124 | -12 | -10% | -22 | -18% |
| Keppra® | 80 | 47 | 33 | 70% | 28 | 61% |
| Xyzal® | ||||||
| 39 | 26 | 13 | 52% | 12 | 46% | |
| Nootropil® | 14 | 16 | -2 | -12% | -1 | -9% |
| Andere | 65 | 59 | 6 | 10% | 4 | 6% |
| Niet toegewezen | -1 | 8 | ||||
| Totaal netto-omzet | 1 527 | 1 501 | 26 | 2% | -32 | -2% |
De door UCB gerapporteerde netto-omzet in Noord-Amerika bedroeg € 538 miljoen in de eerste zes maanden van 2012, een stijging met 12% ten opzichte van het jaar voordien. Tegen constante wisselkoersen zou deze stijging 3% bedragen. Cimzia®, voor patiënten die lijden aan de ziekte van Crohn (CD) en reumatoïde artritis (RA), behaalde een netto-omzet van € 145 miljoen, tegenover € 107 miljoen vorig jaar. Het epilepsiemiddel Vimpat®, verkrijgbaar als aanvullende therapie voor de behandeling van aanvallen met gedeeltelijk begin, behaalde in de eerste helft van 2012 een netto-omzet van € 110 miljoen, een stijging met € 41 miljoen. Keppra® en Keppra® XR gingen achteruit tot € 115 miljoen in de eerste helft van 2012, een daling van 10% op jaarbasis. Metadate™CD was goed voor € 38 miljoen of een stijging van 10%. De netto-omzet van zowel Tussionex™ (hydrocodone polistirex en chlorpheniramine polistirex) als Venlafaxine XR daalde met respectievelijk 34% en 62% in vergelijking met vorig jaar vanwege de toenemende generische concurrentie. De netto-omzet van de andere producten in deze regio klokte af op € 101 miljoen, een stijging van 19%.
- De netto-omzet in Europa bedroeg € 670 miljoen in 2012, een daling van 9% in vergelijking met 2011. De nettoomzet van Cimzia® steeg van € 34 miljoen naar € 58 miljoen. Het epilepsiegeneesmiddel Vimpat® droeg voor € 37 miljoen bij aan de netto-omzet, tegenover € 27 miljoen in de eerste helft van 2011. De netto-omzet van Neupro®, voor de behandeling van de ziekte van Parkinson en het rustelozebenensyndroom, is in vergelijking met vorig jaar met 19% gestegen tot € 53 miljoen. De netto-omzet van Keppra® bedroeg € 250 miljoen, een daling van 25% tegenover dezelfde periode vorig jaar vanwege de generische concurrentie. Het allergiegeneesmiddel Xyzal® tekende een daling op van 24% door de toenemende generische concurrentie, terwijl de netto-omzet van Zyrtec® zakte tot op een niveau van € 34 miljoen. Nootropil® ging erop achteruit en was goed voor € 17 miljoen netto-omzet in Europa. Alle andere producten droegen voor € 190 miljoen bij tot de Europese netto-omzet, een daling met 3% ten opzichte van vorig jaar.
- De netto-omzet in de "Rest van de wereld" bedroeg € 320 miljoen in 2012, een stijging van 16%, vooral dankzij E Keppra® in Japan. Zyrtec® en Xyzal® droegen voor € 151 miljoen bij, waarvan € 121 miljoen in Japan. Marktleider Keppra® zag zijn netto-omzet jaar op jaar toenemen met 70%. Alle kernproducten Cimzia®, Vimpat® en Neupro® zijn verkrijgbaar in de 'rest van de wereld'.
3. Royaltyinkomsten en -vergoedingen
| € miljoen | Actueel juni | Verschil % | ||
|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | Actuele | Constante | |
| wisselkoersen | wisselkoersen | |||
| Biotechnologisch IE | 41 | 54 | -24% | -28% |
| Toviaz® | 21 | 17 | 21% | 21% |
| Zyrtec® VS | 10 | 14 | -23% | -29% |
| Andere | 11 | 11 | 0% | -7% |
| Royaltyinkomsten en -vergoedingen | 83 | 96 | -13% | -17% |
De royaltyinkomsten en -vergoedingen voor de eerste helft van 2012 bedroegen € 83 miljoen, een daling van € 13 miljoen of 13% in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De royalty's op intellectueel eigendom (IE) in biotechnologie daalden tot € 41 miljoen vanwege het aflopen van patenten. De royalty's betaald door Pfizer voor de behandeling van overactieve blazen Toviaz® (fesoterodine) stegen met 21% tot € 21 miljoen. De royaltyopbrengsten uit de verkoop zonder voorschrift van Zyrtec® in de VS bedroegen in juni 2012 € 10 miljoen, vergeleken met € 14 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. De andere royaltyinkomsten bleven stabiel op € 11 miljoen.
4. Overige opbrengsten
| € miljoen | Actueel juni | Verschil % | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | Constante wisselkoersen |
||||
| Omzet uit contractproductie | 45 | 43 | wisselkoersen 4% |
-1% | ||
| ProvasTM en overige winstdeling | 13 | 19 | -32% | -32% | ||
| Astellas/Otsuka | 25 | 6 | 334% | 331% | ||
| Andere | 12 | 14 | -13% | -20% | ||
| Overige opbrengsten | 95 | 82 | 16% | 12% |
De overige opbrengsten voor de eerste helft van 2012 bedroegen € 95 miljoen, een stijging van 16%. De omzet uit contractproductie steeg tot € 45 miljoen, 4% hoger in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De omzet uit contractproductie is grotendeels het resultaat van de akkoorden met GSK, die in 2009 werden bekendgemaakt. De winstdeling-overeenkomst met Novartis voor ProvasTM, Jalra® en Icandra® in Duitsland vertegenwoordigt € 13 miljoen, een daling van 32%. De overige aan Otsuka gerelateerde opbrengsten voor 2011 hebben betrekking op de terugbetaling van O&O-uitgaven die zijn vastgelegd in het kader van de overeenkomsten die Otsuka en UCB in juni 2008 aangingen voor E Keppra® en Cimzia® in Japan. Vanaf 2012 zal Otsuka zich gaan concentreren op E Keppra® en Neupro®. Op 1 februari 2012 sloot UCB een overeenkomst met Astellas om samen Cimzia® te ontwikkelen en samen te promoten in Japan.
5. Brutowinst
| € miljoen | Actueel juni | Verschil % | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | Actuele | Constante | ||
| wisselkoersen | wisselkoersen | ||||
| Opbrengsten | 1 706 | 1 679 | 2% | -2% | |
| Netto-omzet | 1 527 | 1 501 | 2% | -2% | |
| Royaltyinkomsten | 83 | 96 | -13% | -17% | |
| Overige opbrengsten | 95 | 82 | 16% | 12% | |
| Kostprijs van de omzet | -523 | -521 | 0% | -1% | |
| Kostprijs van de omzet voor producten en diensten | -386 | -372 | 4% | 3% | |
| Royaltylasten | -61 | -70 | -14% | -16% | |
| Aan de omzet gekoppelde afschrijvingen van | -75 | -79 | -5% | -8% | |
| immateriële activa | |||||
| Brutowinst | 1 183 | 1 158 | 2% | -3% | |
| Waarvan | |||||
| Producten en diensten | 1 236 | 1 211 | 2% | -3% | |
| Netto-royaltyinkomsten | 23 | 26 | -12% | -20% | |
| Aan de omzet gekoppelde afschrijvingen van immateriële activa |
-75 | -79 | -5% | -8% |
De brutowinst van € 1 183 miljoen is 2% hoger dan in de eerste helft van 2012 als gevolg van de stijging van de netto-omzet.
De kostprijs van de omzet bestaat uit drie componenten: de kostprijs van de omzet voor producten en diensten, de royaltylasten en de afschrijvingen van aan de omzet gekoppelde immateriële activa:
- De kostprijs van de omzet voor producten en diensten steeg met € 14 miljoen van € 372 miljoen in 2011 naar € 386 miljoen in 2012, door de product-mix.
- De royaltylasten daalden van € 70 miljoen in 2011 tot € 61 miljoen in 2012 als gevolg van een sterke daling van het biotechnologisch IE. Hogere royaltylasten waren gerelateerd aan het kernproduct Vimpat®, overgecompenseerd door lagere venlafaxine XR royaltylasten.
| € miljoen | Actueel juni | Verschil % | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 2011 |
Actuele | Constante | |||
| wisselkoersen | wisselkoersen | ||||
| Biotechnologisch IE | -15 | -26 | -45% | -48% | |
| Andere | -46 | -44 | 5% | 3% | |
| Royaltylasten | -61 | -70 | -14% | -16% |
Afschrijving van de aan omzet gekoppelde immateriële activa: UCB heeft op zijn balans een aanzienlijk bedrag aan immateriële activa staan, die verband houden met de overname van Celltech en Schwarz Pharma (lopend onderzoek en ontwikkeling, productie van kennis, royaltystromen, handelsbenamingen enz.). De afschrijvingskosten van de immateriële activa waarvoor al producten zijn gelanceerd, zijn goed voor € 75 miljoen in de eerste helft van 2012 dat € 4 miljoen lager is dan in dezelfde periode van 2011, voornamelijk vanwege het aflopen van de afschrijvingstermijn van bepaalde immateriële activa.
6. Recurrente EBIT en recurrente EBITDA
| € miljoen | Actueel juni | Verschil | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | Actuele | Constante | |||
| wisselkoersen | wisselkoersen | |||||
| Opbrengsten | 1 706 | 1 679 | 2% | -2% | ||
| Netto-omzet | 1 527 | 1 501 | 2% | -2% | ||
| Royaltyinkomsten en -vergoedingen | 83 | 96 | -13% | -17% | ||
| Overige opbrengsten | 95 | 82 | 16% | 12% | ||
| Brutowinst | 1 183 | 1 158 | 2% | -3% | ||
| Marketing- en verkoopkosten | -440 | -405 | 9% | 3% | ||
| Onderzoeks- en ontwikkelingskosten | -419 | -337 | 24% | 20% | ||
| Algemene kosten en administratiekosten | -94 | -91 | 3% | 1% | ||
| Overige bedrijfsbaten / lasten(-) | -3 | -6 | -52% | -64% | ||
| Totale operationele lasten | -956 | -839 | 14% | 9% | ||
| Recurrente EBIT (REBIT) | 227 | 319 | -29% | -35% | ||
| Plus: Afschrijving van immateriële activa | 88 | 91 | -3% | -6% | ||
| Plus: Afschrijvingslasten | 32 | 33 | -5% | -8% | ||
| Recurrente EBITDA (REBITDA) | 347 | 443 | -22% | -27% |
De operationele lasten, die marketing- en verkoopkosten, onderzoeks- en ontwikkelingskosten, algemene en administratiekosten en overige bedrijfsopbrengsten/-kosten omvatten, bedroegen in de eerste helft van 2012 € 956 miljoen, tegenover € 839 miljoen in de tussentijdse periode vorig jaar; dit is € 117 miljoen of 14% meer, toe te schrijven aan:
- € 35 miljoen meer marketing- en verkoopkosten door de lancering van Neupro® in de VS in juli, de voortzetting van de lancering van E Keppra® in Japan en de verdere regionale expansie van Cimzia®, Vimpat® en Neupro®;
- € 82 miljoen meer onderzoeks-en ontwikkelingskosten ten gevolge van een ver gevorderde pijplijn die zich in de laatste fase van het klinische ontwikkelingsproces bevindt;
- € 3 miljoen meer algemene en administratieve kosten;
- € 3 miljoen minder aan overige bedrijfsopbrengsten/-kosten (-), hoofdzakelijk door de terugname van voorzieningen
De recurrente EBIT is gedaald met 29% tot € 227 miljoen als gevolg van de hogere operationele lasten.
- De afschrijving van immateriële activa daalde van € 91 miljoen tot € 88 miljoen, voornamelijk door het aflopen van de afschrijvingstermijn van immateriële activa;
- De afschrijvingskosten waren goed voor € 32 miljoen, een daling van € 1 miljoen.
De recurrente EBITDA is gedaald met 22% tot € 347 miljoen of een daling van € 96 miljoen in vergelijking met 2011. Dit weerspiegelt enerzijds de hogere inkomsten en anderzijds de hogere operationele lasten vanwege de lancering die aan de gang is van de kernproducten van UCB in belangrijke regio's, evenals van E Keppra® en de nog steeds hoge O&O-budgetten om potentiële nieuwe behandelingsmogelijkheden te ontwikkelen voor personen die lijden aan ernstige ziektes.
| € miljoen | Actueel juni | Verschil % | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | Actuele | Constante | ||
| wisselkoersen | wisselkoersen | ||||
| Recurrente EBIT | 227 | 319 | -29% | -35% | |
| Kosten van bijzondere waardeverminderingen | -1 | -6 | -78% | -79% | |
| Reorganisatiekosten | -12 | -3 | 343% | 342% | |
| Overige niet-recurrente baten / lasten(-) | -1 | -5 | -75% | -76% | |
| Totale niet-recurrente baten / lasten (-) | -14 | -14 | 5% | 3% | |
| EBIT (operationele winst) | 213 | 305 | -30% | -37% | |
| Netto financiële lasten | -76 | -63 | 20% | 20% | |
| Winst vóór winstbelastingen | 137 | 242 | -43% | -51% | |
| Winstbelastingen (-) / vorderingen | -2 | -44 | -96% | -96% | |
| Winst uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 135 | 198 | -31% | -41% | |
| Winst / verlies (-) uit beëindigde bedrijfsactiviteiten | 2 | 1 | 21% | 21% | |
| Minderheidsbelangen | 0 | 0 | |||
| Nettowinst | 137 | 199 | -31% | -41% | |
| Niet-recurrente items na belasting | 10 | 5 | |||
| Winst / verlies (-) uit beëindigde bedrijfsactiviteiten | -2 | -1 | |||
| Belastingen en éénmalige financiële lasten | -5 | 0 | |||
| Aangepaste nettowinst (na minderheidsbelangen) | 140 | 203 | -31% | -41% |
7. Nettowinst, aangepaste nettowinst en kernopbrengsten
De totale niet-recurrente baten/lasten (-) waren goed voor een kost van € 14 miljoen voor belastingen en omvatten € 1 miljoen bijzondere waardeverminderingen en € 12 miljoen afvloeiingskosten.
De niet-recurrente baten per 30 juni 2012 omvatten een waardevermindering van € 4 miljoen op SYN-118, € 3 miljoen afvloeiingskosten en € 5 miljoen andere niet-recurrente lasten, voornamelijk met betrekking tot aanvullende afschrijvingen en waardeverminderingen.
- De financiële nettolasten bedroegen € 76 miljoen in vergelijking met € 63 miljoen in 2011, een toename van € 13 miljoen als gevolg van de lagere winsten op rentederivaten in 2012 en een éénmalig verlies van € 9 miljoen op de schuldaflossing met betrekking tot de converteerbare obligatie.
- Het gemiddelde belastingtarief voor recurrente activiteiten bedraagt 14% in de eerste helft van 2012, tegenover 21% in dezelfde periode vorig jaar. De belangrijkste reden voor het lager belastingtarief zijn de belastingverlagingen in twee van UCB's belangrijkste afzetgebieden, de bijkomende boeking van fiscale verliezen en de vrijval van voorzieningen ten gevolge van het aflopen van een fiscale audit en verjaring.
- De nettowinst na minderheidsbelangen voor het eerste halfjaar bedroeg € 137 miljoen, d.w.z. € 62 miljoen lager dan het jaar voordien.
- Aangepast voor de impact na belasting van eenmalige posten en éénmalige financiële lasten en voor de bijdrage na belasting uit niet-voortgezette activiteiten, bedroeg de aangepaste nettowinst € 140 miljoen, 31% minder dan de € 203 miljoen aangepaste nettowinst voor de eerste helft van 2011.
- De kern-WPA (winst per aandeel), die de impact na belastingen weergeeft van de niet-recurrente items, éénmalige financiële lasten, de waardevermindering van immateriële activa, en éénmalige belastingen, daalde van € 1,44 in juni 2011 tot € 1,09 per eind juni 2012, op basis van een gewogen gemiddeld aantal aandelen van 179,1 miljoen in juni 2012 (juni 2011: 179,5 miljoen).
8. Balans (zie verkorte geconsolideerde balans hierna)
- Immateriële activa: steeg met € 21 miljoen van € 1 525 miljoen op 31 december 2011 tot € 1 546 miljoen op 30 juni 2012. Dit omvat de toevoeging van immateriële activa met betrekking tot mijlpaalbetalingen die via samenwerkingsovereenkomsten en licentieovereenkomsten ontvangen zijn (€ 85 miljoen), de activering van ontwikkelingskosten van software (€ 20 miljoen), de lopende afschrijving van immateriële activa (€ 88 miljoen) die hoofdzakelijk verband houden met de overname van Celltech in 2004 en Schwarz Pharma in 2006 en de impact van de stijging van de Amerikaanse dollar en het Britse pond.
-
Goodwill: de stijging van de goodwill met € 129 miljoen tussen 31 december 2011 en 30 juni 2012 weerspiegelt het effect van de stijging van de Amerikaanse dollar en het Britse pond en voorbereidende boekingen voor de verwerving van 51% van Meizler Biopharma in Brazilië.
-
Overige vaste activa: de overige vaste activa stegen met € 84 miljoen, van € 1 148 miljoen naar € 1 232 miljoen, hoofdzakelijk door de materiële activa en uitgestelde belastingvorderingen.
- Vlottende activa: de daling van € 1 706 miljoen per 31 december 2011 tot € 1 671 per 30 juni 2012 vloeit voort uit de daling van de handelsvorderingen, de hogere voorraad en liquide middelen.
- Eigen vermogen: het eigen vermogen van UCB, met een waarde van € 4 760 miljoen, vertegenwoordigt 51% van het balanstotaal, is gedaald met € 63 miljoen tussen 31 december 2011 en 30 juni 2012. Het eigen vermogen nam toe met het bedrag van de nettowinst na minderheidsbelangen (€ 137 miljoen), cumulatieve omrekeningsverschillen (€ 6 miljoen), minderheidsbelangen met betrekking tot de verwerving van Meizler Biopharma; en nam af door de op aandelen gebaseerde betalingen (€ 3 miljoen), het dividend voor de aandeelhouders van de eeuwigdurende obligatie (€ 12 miljoen), door de gedeclareerde dividenden op de resultaten over 2011 (€ 178 miljoen), de inkoop van eigen aandelen (€ 4 miljoen), de aanpassingen aan de reële waarde met betrekking tot financiële derivaten en de voor verkoop beschikbare financiële activa (€ 5 miljoen) die werden verrekend in het eigen vermogen.
- Langlopende schulden: de stijging van de langlopende schulden van € 2 473 miljoen tot € 2 851 miljoen vloeit voort uit een toename van de leningen, schulden met betrekking tot tussentijdse betalingen die aangegaan zijn in het kader van samenwerkingsovereenkomsten en een afname van de converteerbare obligatie.
- Kortlopende schulden: de stijging van de kortlopende schulden van € 1 612 miljoen naar € 1 766 miljoen is voornamelijk te wijten aan de toename van leningen op korte termijn en de aandelenruil.
- Netto schuld: de netto schuld van € 1 756 miljoen, een stijging van € 208 miljoen in vergelijking met € 1 548 miljoen per eind december 2011, vloeit voort uit de uitkering van het dividend over de resultaten van 2011 en het betaalde dividend gerelateerd tot de eeuwigdurende obligatie, de aankoop van een deel van de converteerbare obligaties, de overname van Meizler Biopharma en de verdere investeringen in immateriële en materiële activa, deels gecompenseerd door de stijgende onderliggende netto-rentabiliteit.
9. Kasstroomoverzicht (zie kasstroomoverzicht hierna)
De evolutie van door de biofarmaceutische activiteiten gegenereerde kasstromen wordt beïnvloed door de volgende elementen:
- De kasstroom uit bedrijfsactiviteiten bedroeg € 221 miljoen in de eerste helft van 2012 in vergelijking met € 119 miljoen in dezelfde periode van 2011. Dit is het gevolg van de daling van de handelsvorderingen, een stijging van de voorraad en de handelsschulden (verbetering van het netto-bedrijfskapitaal).
- De kasstroom uit investeringsactiviteiten vertoont een uitstroom van € 147 miljoen in de eerste zes maanden van 2012, ten opzichte van € 51 miljoen in dezelfde periode van 2011 en is een weerspiegeling van de gestegen uitgaven aan materiële en immateriële activa en de verwerving van 51% van Meizler Biopharma in de eerste helft van 2012.
- De kasstroom uit financieringsactiviteiten tekende een uitstroom van € 28 miljoen op in vergelijking met € 224 miljoen in de eerste helft van 2011. Dit omvat de aankoop van de converteerbare obligatie, het dividend dat aan de aandeelhouders van UCB en die van de eeuwigdurende achtergestelde obligaties uitgekeerd werd en wordt gecompenseerd door de toename van leningen.
10. Risico's
In overeenstemming met artikel 13 § 5 van het Belgische koninklijk besluit van 14 november 2007 stelt UCB dat de fundamentele risico's waarmee de Vennootschap wordt geconfronteerd, in wezen ongewijzigd zijn gebleven in vergelijking met deze die worden beschreven op de pagina's 52-57 in het jaarverslag van 2011. De Raad van Bestuur en de 'chief operating decision makers', zijnde het Uitvoerend Comité, evalueren regelmatig de door UCB gelopen bedrijfsrisico's.
11. Vooruitzichten voor 2012: Vooruitzichten aangepast
UCB verwacht dat de financiële resultaten voor 2012 bepaald zullen worden door de gestage groei van Cimzia®, Vimpat® en Neupro® evenals door de erosie-effecten na het verstrijken van het octrooi voor Keppra®.
De omzet voor 2012 wordt verwacht € 3,2 miljard te overtreffen. De recurrente EBITDA wordt verwacht tussen ongeveer € 630 en € 660 miljoen. De kernwinst per aandeel voor 2012 wordt rond € 1.70 verwacht, op basis van 179 miljoen uitstaande aandelen.
Verkorte geconsolideerde winst- en verliesrekening
| Voor zes maanden, eindigend op 30 juni € miljoen |
Toelichting | 2012 Beperkt nazicht |
2011 Beperkt nazicht |
|---|---|---|---|
| Voortgezette bedrijfsactiviteiten | |||
| Netto-omzet | 6 | 1 527 | 1 501 |
| Royaltyinkomsten | 83 | 96 | |
| Overige opbrengsten | 95 | 82 | |
| Opbrengsten | 1 706 | 1 679 | |
| Kostprijs van de omzet | -523 | -521 | |
| Brutowinst | 1 183 | 1 158 | |
| Marketing- en verkoopkosten | -440 | -405 | |
| Onderzoeks- en ontwikkelingskosten | -419 | -337 | |
| Algemene kosten en administratiekosten | -94 | -91 | |
| Overige bedrijfsbaten/lasten(-) | 9 | -3 | -6 |
| Operationele winst vóór bijzondere waardevermindering van | 227 | 319 | |
| activa, reorganisatiekosten en overige bedrijfsbaten en –lasten | |||
| Bijzondere waardevermindering van niet-financiële activa | 10 | -1 | -6 |
| Reorganisatiekosten | 11 | -12 | -3 |
| Overige baten/ lasten (-) | 12 | -1 | -5 |
| Operationele winst | 213 | 305 | |
| Financiële inkomsten | 13 | 37 | 42 |
| Financieringskosten | 13 | -113 | -105 |
| Winst/verlies (-) vóór belastingen | 137 | 242 | |
| Winstbelastingen (-)/ inkomsten | 14 | -2 | -44 |
| Winst/verlies (-) uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 135 | 198 | |
| Beëindigde bedrijfsactiviteiten | |||
| Winst/verlies (-) uit beëindigde bedrijfsactiviteiten | 15 | 2 | 1 |
| Winst van de periode | 137 | 199 | |
| Toerekenbaar aan: | |||
| Aandeelhouders van UCB N.V. | 137 | 199 | |
| Minderheidsbelangen | 0 | 0 | |
| Winst per aandeel toe te kennen aan de aandeelhouders van UCB N.V. | |||
| Gewone winst per aandeel (€) 1 | |||
| Uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 0,76 | 1,10 | |
| Uit beëindigde bedrijfsactiviteiten | 0,01 | 0,01 | |
| Totale gewone winst per aandeel | 0,77 | 1,11 | |
| Verwaterde winst per aandeel (€) 2 | |||
| Uit voortgezette bedrijfsactiviteiten | 0,67 | 1,04 | |
| Uit beëindigde bedrijfsactiviteiten | 0,01 | 0,01 | |
| Totale verwaterde winst per aandeel | 0,68 | 1,05 |
1 Het gewogen gemiddelde aantal uitstaande aandelen tijdens de tussentijdse periode bedraagt voor de berekening van de gewone winst per aandeel 179 079 006 (2011: 179 507 737).
2 Het gewogen gemiddelde aantal uitstaande aandelen tijdens de tussentijdse periode bedraagt voor de berekening van de verwaterde winst per aandeel 197 647 358 (2011: 197 037 749).
| Geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten |
|---|
| ----------------------------------------------------------------------------- |
| Voor zes maanden, eindigend op 30 juni | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| € miljoen | Beperkt nazicht | Beperkt nazicht |
| Winst van de periode | 137 | 199 |
| Andere gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten | ||
| Nettowinst / -verlies(-) op de voor verkoop beschikbare investeringen | -3 | 2 |
| Wisselkoersverschillen op omzetting van buitenlandse activiteiten | 6 | -128 |
| Effectief gedeelte van winst/verlies(-) op kasstroomafdekkingen | -2 | 13 |
| Nettowinst / -verlies(-) op afdekking van netto-investeringen in | 0 | 0 |
| buitenlandse activiteiten | ||
| Winstbelasting met betrekking tot de onderdelen van de andere | 0 | 0 |
| gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten | ||
| Andere gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten, | 1 | -113 |
| winst / verlies (-), voor de periode na belastingen | ||
| Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten voor de periode, na belastingen |
138 | 86 |
| Toerekenbaar aan: | ||
| Aandeelhouders van UCB N.V. | 138 | 86 |
| Minderheidsbelangen | 3 | -1 |
| Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten voor de | 141 | 85 |
| periode, na belastingen |
Verkorte geconsolideerde balans
| € miljoen | Toelichting | 30 juni 2012 Beperkt nazicht |
31 december 2011 Geauditeerd |
|---|---|---|---|
| ACTIVA | |||
| Vaste activa | |||
| Immateriële activa | 16 | 1 546 | 1 525 |
| Goodwill | 17 | 4 928 | 4 799 |
| Materiële vaste activa | 18 | 541 | 500 |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 481 | 443 | |
| Personeelsbeloningen | 22 | 25 | |
| Financiële en overige activa (inclusief afgeleide financiële | 19 | 188 | 180 |
| elementen) | |||
| Totaal vaste activa | 7 706 | 7 472 | |
| Vlottende activa | |||
| Voorraden | 20 | 600 | 537 |
| Handelsvorderingen en overige vorderingen | 734 | 851 | |
| Te ontvangen belastingen | 6 | 13 | |
| Financiële en overige activa (inclusief afgeleide financiële | 16 | 38 | |
| elementen) | |||
| Geldmiddelen en kasequivalenten | 315 | 267 | |
| Totaal vlottende activa | 1 671 | 1 706 | |
| Totale activa | 9 377 | 9 178 | |
| EIGEN VERMOGEN EN VERPLICHTINGEN | |||
| Eigen vermogen | |||
| Geplaatst kapitaal en reserves toerekenbaar aan | |||
| aandeelhouders van UCB | 21, 22 | 4 756 | 4 821 |
| Minderheidsbelangen | 4 | 2 | |
| Totaal eigen vermogen | 4 760 | 4 823 | |
| Langlopende verplichtingen | |||
| Leningen | 23 | 191 | 42 |
| Obligaties | 24 | 1 683 | 1 730 |
| Andere financiële verplichtingen (inclusief afgeleide financiële | 49 | 60 | |
| instrumenten) | |||
| Uitgestelde belastingverplichtingen | 190 | 220 | |
| Personeelsbeloningen | 114 | 111 | |
| Voorzieningen | 26 | 460 | 472 |
| Handels- en overige verplichtingen | 164 | 108 | |
| Totaal langlopende verplichtingen | 2 851 | 2 743 | |
| Kortlopende verplichtingen | |||
| Leningen | 23 | 201 | 45 |
| Andere financiële verplichtingen (inclusief afgeleide financiële | 25 | 200 | 116 |
| instrumenten) | |||
| Voorzieningen | 26 | 61 | 71 |
| Handels- en overige verplichtingen | 1 242 | 1 294 | |
| Te betalen belastingen | 62 | 86 | |
| Totaal kortlopende verplichtingen | 1 766 | 1 612 | |
| Totale verplichtingen | 4 617 | 4 355 | |
| Totaal eigen vermogen en verplichtingen | 9 377 | 9 178 |
Verkort geconsolideerd kasstroomoverzicht
| Voor zes maanden eindigend op 30 juni | 2012 | 2011a |
|---|---|---|
| € miljoen Toelichting |
Beperkt nazicht | Beperkt nazicht |
| Winst toerekenbaar aan aandeelhouders van UCB N.V. | 137 | 199 |
| Minderheidsbelangen | 0 | 0 |
| Aanpassing voor winst (-) / verlies uit beëindigde bedrijfsactiviteiten | 0 | -1 |
| Aanpassing voor niet-geldelijke transacties 27 |
22 | 118 |
| Aanpassing voor het vermelden van afzonderlijke elementen betreffende de | 2 | 44 |
| kasstromen uit bedrijfsactiviteiten 27 |
||
| Aanpassing voor het vermelden van afzonderlijke elementen betreffende de | 67 | 65 |
| kasstromen uit investerings- en financieringsactiviteiten 27 |
||
| Wijziging in werkkapitaal 27 |
89 | -190 |
| Kasstromen uit bedrijfsactiviteiten | 317 | 235 |
| Betaalde belastingen gedurende de periode | -96 | -116 |
| NETTOKASSTROMEN UIT BEDRIJFSACTIVITEITEN | 221 | 119 |
| Verwerving van immateriële activa | -30 | -23 |
| Verwerving van materiële vaste activa | -53 | -35 |
| Verwerving van dochterondernemingen, na aftrek van verworven geldmiddelen | -66 | -3 |
| Verwerving van overige investeringen | -1 | -1 |
| Subtotaal verwervingen | -150 | -62 |
| Ontvangsten uit verkoop van immateriële vaste activa | 1 | 1 |
| Ontvangsten uit verkoop van materiële vaste activa | 0 | 2 |
| Ontvangsten uit verkoop van bedrijfsactiviteiten, na aftrek van overgedragen | ||
| geldmiddelen | 0 | 8 |
| Ontvangsten uit de verkoop van andere investeringen | 2 | 0 |
| Ontvangen dividenden | 0 | 0 |
| Subtotaal ontvangsten | 3 | 11 |
| NETTOKASSTROMEN UIT INVESTERINGSACTIVITEITEN | -147 | -51 |
| Ontvangsten uit de uitgifte van eeuwigdurende obligaties | 0 | 295 |
| Aankoop van converteerbare obligatie (-) | -82 | 0 |
| Ontvangsten uit leningen | 558 | 307 |
| Terugbetaling van leningen (-) | -260 | -566 |
| Terugbetaling van verplichtingen uit hoofde van financiële leasingovereenkomsten | -1 | -1 |
| Inkoop van eigen aandelen | -5 | -42 |
| Uitgekeerde dividenden aan UCB aandeelhouders, na aftrek van dividenden | ||
| betaald op eigen aandelen | -178 | -176 |
| Dividend aan aandeelhouders van eeuwigdurende achtergestelde obligaties | -23 | 0 |
| Ontvangen rente | 23 | 20 |
| Betaalde rente | -60 | -61 |
| NETTOKASSTROMEN UIT FINANCIERINGSACTIVITEITEN | -28 | -224 |
| KASSTROMEN UIT BEËINDIGDE BEDRIJFSACTIVITEITEN | 0 | 0 |
| NETTOTOENAME/-AFNAME (-) VAN GELDMIDDELEN EN KASEQUIVALENTEN | 46 | -156 |
| Netto geldmiddelen en kasequivalenten aan het begin van de periode | 253 | 477 |
| Effect van wisselkoersschommelingen | 0 | 0 |
| NETTOGELDMIDDELEN EN -KASEQUIVALENTEN | 299 | 322 |
| AAN HET EINDE VAN DE PERIODE | ||
| Waarvan geldmiddelen en kasequivalenten | 315 | 341 |
| Waarvan bankvoorschotten | -16 | -19 |
a In 2011 werd de ontvangen en betaalde rente gehergroepeerd van de kasstromen uit de bedrijfsactiviteiten in de kasstromen uit financieringsactiviteiten.
Verkort geconsolideerd overzicht van de wijzigingen in het eigen vermogen
Toerekenbaar aan aandeelhouders van UCB N.V.
| € miljoen | Aandelen | Ingekochte | Cumulatieve | Voor verkoop | Afdekking | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kapitaal en | Hybride | eigen | Overgedrag | Overige | omrekeningsv | beschikbare | Kasstroom | van netto | Minderheids | Totaal eigen | ||
| uitgiftepremie | kapitaal | aandelen | en resultaat | reserves | erschillen | investeringen | afdekkingen | investeringen | Totaal | -belangen | vermogen | |
| Balans per 1 januari 2012 | 2 151 | 295 | -262 | 2 614 | 280 | -301 | -1 | -10 | 55 | 4 821 | 2 | 4 823 |
| Winst van de periode | 137 | 137 | 0 | 137 | ||||||||
| Overige gerealiseerde en niet | 6 | -3 | -2 | 1 | 3 | 4 | ||||||
| gerealiseerde (-) resultaten | ||||||||||||
| Totaal gerealiseerde en niet | 0 | 0 | 0 | 137 | 0 | 6 | -3 | -2 | 0 | 138 | 3 | 141 |
| gerealiseerde resultaten | ||||||||||||
| Dividenden | -178 | -178 | -178 | |||||||||
| Op aandelen gebaseerde betalingen | 6 | 6 | 6 | |||||||||
| Overboeking tussen reserves | 9 | -9 | 0 | 0 | ||||||||
| Inkoop van eigen aandelen | -13 | -13 | -13 | |||||||||
| Dividend aan aandeelhouders van | -12 | -12 | -12 | |||||||||
| eeuwigdurende achtergestelde obligaties Aandelencomponent van converteerbare obligatie |
-7 | -7 | -7 | |||||||||
| Balans per 30 juni 2012 (beperkt nazicht) | 2 151 | 295 | -266 | 2 558 | 273 | -295 | -4 | -12 | 55 | 4 755 | 5 | 4 760 |
| Balans per 1 januari 2011 | 2 151 | 0 | -125 | 2 568 | 280 | -342 | 1 | 2 | 55 | 4 590 | 2 | 4 592 |
| Winst van de periode | 199 | 199 | 199 | |||||||||
| Overige gerealiseerde en niet gerealiseerde resultaten |
-128 | 2 | 13 | -113 | -1 | -114 | ||||||
| Totaal gerealiseerde en niet gerealiseerde resultaten |
0 | 0 | 0 | 199 | 0 | -128 | 2 | 13 | 0 | 86 | -1 | 85 |
| Dividenden | -177 | -177 | -177 | |||||||||
| Op aandelen gebaseerde betalingen | 7 | 7 | 7 | |||||||||
| Overboeking tussen reserves | 0 | 0 | ||||||||||
| Ingekochte eigen aandelen | -42 | -42 | -42 | |||||||||
| Uitgifte van eeuwigdurende achtergestelde obligaties |
295 | 295 | 295 | |||||||||
| Dividend aan aandeelhouders van eeuwigdurende achtergestelde obligaties |
-7 | -7 | -7 |
Toelichting bij het verkort geconsolideerd tussentijds financieel verslag
1. Algemene informatie
UCB N.V. (hierna 'UCB' of 'de Vennootschap') en haar dochterondernemingen (samen 'de Groep') vormen een wereldwijde biofarmaceutische onderneming die zich toespitst op ernstige ziekten in twee therapeutische gebieden, namelijk aandoeningen van het centraal zenuwstelsel en immunologie.
Dit verkort geconsolideerd tussentijds financieel verslag van de Vennootschap voor de eerste zes maanden eindigend op 30 juni 2012 (hierna 'de tussentijdse periode') bevat de geconsolideerde balans en resultaten van de Vennootschap en haar dochterondernemingen.
UCB is een naamloze vennootschap die genoteerd is op de Euronext Brussels Stock Exchange, opgericht en gevestigd in België. De hoofdzetel is gevestigd aan de Researchdreef 60 te B-1070 Brussel, België.
Dit verkort geconsolideerd tussentijds financieel verslag werd op 31 juli 2012 goedgekeurd voor publicatie door de Raad van Bestuur. Dit verkort geconsolideerd tussentijds financieel verslag werd beperkt nagezien, niet geauditeerd.
De geconsolideerde jaarrekening van de Groep voor het jaar dat eindigde per 31 december 2011 is verkrijgbaar op http://www.ucb.com/investors/financials/Financials-2011
2. Grondslag voor de opstelling
Dit verkort geconsolideerd tussentijds financieel verslag is opgesteld conform International Accounting Standard (IAS) 34 ('Tussentijdse financiële verslaggeving'), zoals goedgekeurd door de Europese Unie.
Dit tussentijds verslag bevat niet alle informatie die verplicht gerapporteerd moet worden in de volledige geconsolideerde jaarrekening en moet samen met de geconsolideerde jaarrekening voor het boekjaar afgesloten op 31 december 2011 worden gelezen, die is opgesteld in overeenstemming met IFRS.
Dit geconsolideerd tussentijds financieel verslag is uitgedrukt in euro en alle waarden zijn afgerond tot het dichtstbijzijnde miljoen, tenzij anders vermeld.
3. Grondslagen voor de verslaglegging
Dit tussentijds verkort geconsolideerd financieel verslag is opgesteld volgens dezelfde grondslagen voor de financiële verslaggeving als deze die gebruikt zijn bij het opstellen van de geconsolideerde jaarrekening van de Groep afgesloten per 31 december 2011.
Er zijn geen IFRS-richtlijnen of IFRIC-interpretaties die voor het eerst van kracht worden in deze tussentijdse periode en waarvan verwacht wordt dat ze een wezenlijke impact zullen hebben op de Groep. De normen, interpretaties en amendementen, die in 2012 gepubliceerd maar nog niet van kracht zijn, werden niet vervroegd goedgekeurd door de Groep.
4. Schattingen
De opstelling van dit tussentijds verkort geconsolideerd financieel verslag vereist dat het management een oordeel vormt, schattingen en veronderstellingen maakt die een invloed hebben op de toepassing van de grondslagen voor de verslaglegging en op de gerapporteerde bedragen van activa en verplichtingen, opbrengsten en lasten.
Bij de opstelling van dit geconsolideerd tussentijds financieel verslag waren de belangrijke oordelen die het management heeft gevormd bij de toepassing van de door de Groep gehanteerde grondslagen voor financiële verslaglegging en de belangrijke bronnen van schattingsonzekerheden dezelfde als die welke van toepassing waren op de geconsolideerde financiële staten voor het jaar eindigend op 31 december 2011, met uitzondering van de wijzigingen in de schattingen die vereist zijn voor het bepalen van de voorziening voor winstbelasting.
5. Financieel risicobeheer
5.1. Financiële risicofactoren
De Groep is door haar activiteiten aan meerdere financiële risico's onderhevig: marktrisico (inclusief valutarisico, renterisico, prijsrisico), kredietrisico en liquiditeitsrisico. Dit verkort geconsolideerd financieel verslag bevat niet alle informatie over het financieel risicobeheer en de informatieverschaffing die vereist is in de jaarrekening en dient samen met de jaarrekening van de Groep per 31 december 2011 gelezen te worden. Er waren geen wijzigingen in het Financial Risk Management Committee en UCB heeft in 2012 een Euro Crisis Task Force opgericht om de economische ontwikkelingen in de eurozone op de voet te volgen. Deze taskforce controleert op actieve wijze de potentiële blootstelling voor de Groep en neemt maatregelen om alle potentiële risico's in te perken.
5.2. Liquiditeitsrisico
In vergelijking met eind vorig jaar waren er geen wezenlijke wijzigingen in de contractuele niet-verdisconteerde kasuitstromen voor financiële verplichtingen.
5.3. Schatting van reële waarde
Alle financiële instrumenten, die aan hun reële waarde gewaardeerd zijn, worden onderverdeeld in drie categorieën, die als volgt gedefinieerd zijn:
- Niveau 1 Genoteerde prijzen op actieve markten voor identieke activa en verplichtingen;
- Niveau 2 Andere waarderingstechnieken waarvan alle inputs (behalve genoteerde prijzen) die een aanzienlijk effect hebben op de geboekte reële waarde, waarneembaar zijn, hetzij direct, hetzij indirect;
- Niveau 3 Waarderingsmethodes die inputs gebruiken die een aanzienlijk effect op de geboekte reële waarde hebben die niet op observeerbare marktgegevens zijn gebaseerd.
De onderstaande tabel geeft de financiële activa en passiva weer van de Groep, gemeten tegen de reële waarde op 30 juni 2012.
| € miljoen - 30 juni 2012 | Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 | Totaal |
|---|---|---|---|---|
| Financiële activa | ||||
| Voor verkoop beschikbare activa | ||||
| Genoteerde aandelen | 30 | 0 | 0 | 30 |
| Genoteerde schuldinstrumenten | 3 | 0 | 0 | 3 |
| Afgeleide financiële activa | ||||
| Valutatermijncontracten - kasstroomafdekkingen | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Termijncontracten - reële waarde via winst of verlies | 0 | 14 | 0 | 14 |
| Rentederivaten - kasstroomafdekkingen | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rentederivaten - reële waarde via winst of verlies | 0 | 62 | 0 | 62 |
Financiële activa tegen reële waarde
Financiële passiva tegen reële waarde
| € miljoen - 30 juni 2012 | Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 | Totaal |
|---|---|---|---|---|
| Financiële verplichtingen | ||||
| Afgeleide financiële passiva | ||||
| Valutatermijncontracten - kasstroomafdekkingen | 0 | 14 | 0 | 14 |
| Termijncontracten - reële waarde via winst of verlies | 0 | 57 | 0 | 57 |
| Rentederivaten - kasstroomafdekkingen | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rentederivaten - reële waarde via winst of verlies | 0 | 19 | 0 | 19 |
| Derivaten gekoppeld aan converteerbare obligatie | 0 | 0 | 0 | 0 |
De onderstaande tabel geeft de financiële activa en passiva weer van de Groep, gemeten tegen de reële waarde op 31 december 2011.
Financiële activa tegen reële waarde
| € miljoen - 31 december 2011 | Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 | Totaal |
|---|---|---|---|---|
| Financiële activa | ||||
| Voor verkoop beschikbare activa | ||||
| Genoteerde aandelen | 31 | 0 | 0 | 31 |
| Genoteerde schuldinstrumenten | 2 | 0 | 0 | 2 |
| Afgeleide financiële activa | ||||
| Valutatermijncontracten - kasstroomafdekkingen | 0 | 6 | 0 | 6 |
| Termijncontracten - reële waarde via winst of verlies | 0 | 32 | 0 | 32 |
| Rentederivaten - kasstroomafdekkingen | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rentederivaten - reële waarde via winst of verlies | 0 | 63 | 0 | 63 |
Financiële passiva tegen reële waarde
| € miljoen - 31 december 2011 | Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 | Totaal |
|---|---|---|---|---|
| Financiële verplichtingen | ||||
| Afgeleide financiële passiva | ||||
| Valutatermijncontracten - kasstroomafdekkingen | 0 | 19 | 0 | 19 |
| Termijncontracten - reële waarde via winst of verlies | 0 | 99 | 0 | 99 |
| Rentederivaten - kasstroomafdekkingen | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rentederivaten - reële waarde via winst of verlies | 0 | 31 | 0 | 31 |
| Derivaten gekoppeld aan converteerbare obligatie | 0 | 0 | 0 | 0 |
In de tussentijdse periode vonden geen overboekingen plaats tussen niveau 1 en niveau 2 van reëlewaardebepalingen, en geen overboekingen van en naar niveau 3 van reële-waardebepalingen.
5.4. Wisselkoersen
De volgende belangrijkste wisselkoersen zijn gebruikt bij de opstelling van dit verkort geconsolideerd tussentijds financieel verslag:
| Slotkoers | Gemiddelde koers | |||
|---|---|---|---|---|
| Equivalent van € 1 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 |
| USD | 1,265 | 1,296 | 1,297 | 1,402 |
| JPY | 100,960 | 99,770 | 103,279 | 114,871 |
| GBP | 0,807 | 0,836 | 0,823 | 0,868 |
| CHF | 1,201 | 1,217 | 1,205 | 1,270 |
De slotkoersen zijn de dagkoersen op 30 juni 2012 en 31 december 2011, de gemiddelde koersen zijn de gemiddelden voor de eerste zes maanden van het jaar.
6. Gesegmenteerde informatie
De Groep is actief in één bedrijfssegment, Biofarmaceutica. Er zijn geen andere belangrijke bedrijfsklassen, noch afzonderlijk noch gezamenlijk. De Chief Operating Decision Makers, zijnde de Raad van Bestuur, beoordelen de bedrijfsresultaten en de bedrijfsplannen en wijzen middelen toe op ondernemingsschaal, zodat UCB als een enkel segment opereert.
Hierna volgt informatie voor het geheel van de onderneming over de productomzet, de geografische gebieden en de inkomsten uit de belangrijkste klanten:
6.1. Omzet per product informatie
De netto-omzet bestaat uit:
| Voor zes maanden, eindigend op 30 juni € miljoen |
2012 Beperkt nazicht |
2011 Beperkt nazicht |
|---|---|---|
| Cimzia® | 209 | 143 |
| Vimpat® | 150 | 97 |
| Neupro® | 54 | 45 |
| Keppra® (inclusief Keppra® XR) | 445 | 507 |
| Zyrtec® (inclusief Zyrtec-D ®/Cirrus®) |
150 | 166 |
| Xyzal® | 71 | 68 |
| omeprazole | 39 | 37 |
| Metadate™ CD | 38 | 34 |
| Nootropil® | 31 | 36 |
| Andere producten | 340 | 368 |
| Totaal netto-omzet | 1 527 | 1 501 |
6.2. Geografische informatie
De onderstaande tabel toont de netto-omzet van elke geografische markt waar zich klanten bevinden:
| Voor zes maanden, eindigend op 30 juni | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| € miljoen | Beperkt nazicht | Beperkt nazicht |
| Noord-Amerika | 538 | 482 |
| Duitsland | 155 | 173 |
| Frankrijk | 93 | 99 |
| Italië | 93 | 89 |
| Spanje | 77 | 82 |
| VK en Ierland | 63 | 85 |
| België | 22 | 21 |
| Rest van de Wereld | 486 | 470 |
| Totaal netto-omzet | 1 527 | 1 501 |
De onderstaande tabel geeft de materiële vaste activa weer voor iedere geografische markt waarin de activa zich bevinden:
| Voor zes maanden eindigend op 30 juni | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| € miljoen | Beperkt nazicht | Geauditeerd |
| België | 231 | 220 |
| VK en Ierland | 93 | 89 |
| Zwitserland | 90 | 78 |
| Noord-Amerika | 81 | 70 |
| Duitsland | 23 | 23 |
| Frankrijk | 2 | 2 |
| Spanje | 2 | 2 |
| Rest van de Wereld | 19 | 16 |
| Totaal | 541 | 500 |
1 De rapporteringsdatum voor de vergelijkende periode is 31 december 2011
6.3. Informatie over belangrijke klanten
UCB heeft één klant die individueel meer dan 10% van de totale netto-omzet vertegenwoordigt op het einde van juni 2012 (2011: één grote klant).
In de VS maakte de verkoop aan 3 groothandelaars ongeveer 85% uit van de omzet in de VS (2011: 83%).
7. Seizoensgebonden activiteiten
De opbrengsten van de Groep in het bedrijfssegment Biofarmaceutica zijn tot op zekere hoogte seizoensgebonden. De opbrengsten afkomstig van de allergiefranchise schommelen volgens de hevigheid van het pollenseizoen in de verschillende geografische gebieden waar de Groep actief is.
Nochtans, kan er op een geconsolideerde basis, geen systematisch of voorspelbaar seizoensgebonden karakter in de bedrijfsactiviteiten van de Groep in zijn geheel onderkend worden.
8. Bedrijfscombinatie
Op 30 mei 2012 heeft UCB 51% van de uitgegeven en uitstaande aandelen verworven van Meizler Biopharma ("Meizler"), een particulier Braziliaans farmaceutisch bedrijf, tegen een aankoopprijs van US\$ 80 miljoen (€ 64 miljoen) min 51% van de netto-schuld van Meizler. De aanpassing voor netto-schuld was nog niet voltooid op het moment dat dit financieel verslag gepubliceerd werd. Onder de voorwaarden van de transactie kan de aankoopprijs tot US\$ 30 miljoen verhoogd worden voor bepaalde voorwaardelijke betalingen. Bij de koopovereenkomst wordt ook een putoptie op de overblijvende aandelen van Meizler toegekend aan de verkopende aandeelhouders die uitoefenbaar is in 2014, 2015 of 2016 en aan UCB wordt een calloptie toegekend met het recht om de resterende aandelen in Meizler in 2016 over te kopen van de verkopende aandeelhouders. De uitoefenprijs is gebaseerd op een veelvoud van de EBITDA-resultaten voor het voorgaande jaar.
Meizler is een particulier Braziliaans farmaceutisch bedrijf dat opgericht werd in 1990 en net buiten Sao Paulo gevestigd is. Met een team van ongeveer 130 medewerkers commercialiseert het bedrijf een portefeuille van gespecialiseerde producten onder licentie op de Braziliaanse markt. Deze producten omvatten verschillende therapeutische gebieden, waaronder het centraal zenuwstelsel en immunologie. UCB zal enkele van zijn gevestigde en nieuwe geneesmiddelen in de portefeuille van Meizler inbrengen voor verkoop in Brazilië. Op basis van UCB's controle door de raad van bestuur en het management, heeft UCB Meizler integraal geconsolideerd.
De totale aankoopprijs werd toegewezen aan de voorlopige netto materiële en immateriële activa op basis van hun historische boekwaarde per 30 mei 2012, zoals hieronder beschreven. Het overschot van de contante aankoopprijs op de voorlopige netto materiële en immateriële activa werd geboekt als goodwill. De Vennootschap rekent erop dat ze informatie zal verkrijgen tijdens de meetperiode (tot één jaar na de overnamedatum) om de reële waardes te helpen bepalen van de verworven netto-activa op de overnamedatum, het bedrag van de voorwaardelijke vergoedingen en de put- en callopties op de resterende 49% aandelen van Meizler. De geschatte waardes die per 30 juni 2012 geboekt werden zijn nog niet definitief en kunnen onderhevig zijn aan wijzigingen, die eventueel aanzienlijk kunnen zijn. De voorlopige toewijzing van de aankoopprijs voor Meizler is als volgt:
| 30 juni 2012 | |
|---|---|
| € miljoen | Beperkt nazicht |
| Inbreng in geld | 64 |
| Opgenomen bedrag aan identificeerbare verworven activa en overgenomen verplichtingen (voorlopige reële waarde) |
|
| Vaste activa | 4 |
| Vlottende activa | 15 |
| Langlopende verplichtingen | -2 |
| Kortlopende verplichtingen | -12 |
| Totaal identificeerbare netto-activa | 5 |
| Minderheidsbelangen en omrekeningsverschillen | -2 |
| Goodwill | 57 |
9. Overige bedrijfsopbrengsten en -uitgaven
De overige bedrijfsopbrengsten/-uitgaven (-) bedroegen € 3 miljoen uitgaven in de tussentijdse periode (2011: € 6 miljoen lasten), hoofdzakelijk door waardeverminderingen op niet-productieve immateriële activa en tegendraaien van provisies.
10. Bijzondere waardevermindering van niet-financiële activa
Op het einde van elke rapporteringsperiode beoordeelt het management of er een indicatie is dat een actief in waarde zou zijn verminderd. Als deze indicatie aanwezig is, raamt het management het recupereerbare bedrag van het actief om na te gaan of er een uitzonderlijke waardevermindering moet worden erkend. Uitzonderlijke waardeverminderingen die in vorige tussentijdse perioden voor bepaalde niet-financiële activa werden erkend, worden niet teruggenomen.
In de eerste helft van 2012 heeft het management de niet-financiële activa (inclusief immateriële activa en goodwill) op waardeverminderingen herzien op basis van externe en interne indicatoren en vastgesteld dat er een bijzondere waardevermindering van € 1 miljoen dient opgenomen te worden in de tussenperiode (2011: € 6 miljoen, voornamelijk in verband met het immaterieel actief SYN-118).
11. Reorganisatiekosten
De reorganisatiekosten van € 12 miljoen (2011: € 3 miljoen) waren toe te schrijven aan afvloeiingskosten. De kosten van juni 2011 hielden verband met afvloeiingskosten.
12. Overige baten en lasten
De overige baten/lasten (-) bedroegen € 1 miljoen aan lasten in 2012 (2011: € 5 miljoen lasten), voornamelijk ten gevolge van juridische kosten in verband met rechtszaken. De lasten in 2011 waren voornamelijk het resultaat van aanvullende afschrijvingen en waardeverminderingen.
13. Financiële baten en lasten
De financiële baten en lasten bedroegen € 76 miljoen aan lasten (2011: 63 miljoen), waarvan € 9 miljoen afkomstig uit een éénmalig verlies op de gedeeltelijke schuldaflossing met betrekking tot de converteerbare obligatie.
14. Winsttegoeden / belastingen (-)
De winstbelasting voor de zes maanden eindigend op 30 juni 2012 wordt toegerekend op basis van de aanslagvoet die zou gelden voor de verwachte totale jaarlijkse winst, die een geraamde gemiddelde jaarlijkse effectieve aanslagvoet is, toegepast op de inkomsten voor belastingen op 30 juni.
| Voor zes maanden eindigend op 30 juni | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| € miljoen | Beperkt nazicht | Beperkt nazicht |
| Over de verslagperiode verschuldigde winstbelasting | -64 | -41 |
| Uitgestelde winstbelasting | 62 | -3 |
| Totale winstbelastingen | -2 | -44 |
De geconsolideerde effectieve aanslagvoet voor de Groep met betrekking tot de voortgezette activiteiten voor de zes maanden bedraagt 1,3% (2011: 18,3%).
De effectieve aanslagvoet voor de Groep, exclusief de belastingimpact van de éénmalige afschrijving op niet-financiële activa, reorganisatiekosten en de gerealiseerde éénmalige inkomsten, bedraagt 13,7% (2011: 20,6%).
15. Beëindigde bedrijfsactiviteiten
De winst uit beëindigde bedrijfsactiviteiten, € 2 miljoen (2011: € 1 miljoen) was het gevolg van de gedeeltelijke terugname van voorzieningen in verband met de chemische activiteiten van de Groep.
16. Immateriële activa
Tijdens de periode voegde de Groep ongeveer € 85 miljoen (2011: € 6 miljoen) aan immateriële activa toe, afkomstig uit mijlpaalbetalingen in het kader van samenwerkingsovereenkomsten en licentieovereenkomsten. Daarnaast activeerde de Groep € 20 miljoen (2011: € 17 miljoen) kosten voor de ontwikkeling van software.
In de eerste helft van het jaar boekte de Groep geen waardeverminderingen op zijn immateriële activa (2011: € 6 miljoen). De waardeverminderingslasten worden in Toelichting 10 gespecifieerd en zijn in de winst- en verliesrekening opgenomen onder de rubriek "Bijzondere waardevermindering van niet-financiële activa".
Er werden geen materiële verkopen van immateriële activa gerealiseerd in de tussentijdse periode.
De afschrijvingslast voor de periode bedroeg € 88 miljoen (2011: € 91 miljoen).
17. Goodwill
Tijdens de periode heeft de Groep een dochteronderneming (zie Toelichting 8) verworven, wat aanleiding gaf tot een goodwill van € 57 miljoen op voorlopige basis. Daarnaast werd de goodwill voor een bedrag van € 72 miljoen beïnvloed door wisselkoersschommelingen.
In de eerste helft van het jaar boekte de Groep geen bijzondere waardeverminderingslasten op zijn goodwill.
18. Materiële vaste activa
Tijdens de periode investeerde de Groep ongeveer € 53 miljoen (2011: € 36 miljoen) voor de aanschaf van nieuwe materiële vaste activa, onder meer voor investeringen in de bouw van een biotechnologische pilootfabriek in Eigenbrakel, België en een biotechnologische fabriek in Bulle, Zwitserland ter ondersteuning van nieuwe producten en toedieningsapparatuur.
De Groep verkocht ook diverse materiële vaste activa, met een boekwaarde van ongeveer € 1 miljoen (2011: € 2 miljoen).
Na de controle van de materiële vaste activa om een idee te krijgen van de waardeverminderingen, werden de bijzondere waardeverminderingslasten voor de periode geschat op € 1 miljoen (2011: € 0 miljoen).
De afschrijvingslast voor de periode bedroeg € 27 miljoen (2011: € 30 miljoen).
Onder de "Activa in opbouw", werden er in de zes maanden eindigend op 30 juni 2012, € 2 miljoen financieringskosten gekapitaliseerd in de bouw van beide piloot en biotechnologische fabriek in Eigenbrakel en in Bulle.
19. Financiële en overige activa
De niet-courante financiële en overige activa bedroegen € 188 miljoen op 30 juni 2012 (2011: € 180 miljoen).
In januari 2012 heeft UCB de alliantie met WILEX AG voor producten in de beginfase van de pijplijn versterkt en zijn totaal belang opgetrokken tot 15,71%. De totale investering in WILEX bedraagt € 15 miljoen (2011: € 12 miljoen) of 15,71% van het totaal aantal aandelen.
20. Waardevermindering op voorraden
De kostprijs van de omzet voor de zes maanden eindigend op 30 juni 2012 bevat een bedrag van € 11 miljoen euro (2011: € 8 miljoen) met betrekking tot afschrijvingen van voorraden om te komen tot de netto opbrengstwaarde van de aangehouden voorraden.
21. Kapitaal en reserves
21.1.Aandelenkapitaal en uitgiftepremie
Het geplaatst kapitaal van de Vennootschap bedraagt € 550 miljoen per 30 juni 2012 (2011: € 550 miljoen) en wordt vertegenwoordigd door 183 365 052 aandelen (2011: 183 365 052 aandelen). Er is geen toegestaan, niet-geplaatst kapitaal.
Op 30 juni 2012 bedroegen de uitgiftepremies € 1 601 miljoen (2011: € 1 601 miljoen).
21.2.Hybride kapitaal
Op 8 maart 2011 rondde UCB N.V. de plaatsing van € 300 miljoen eeuwigdurende achtergestelde obligaties (de "obligaties") af. Deze werden uitgegeven aan 99,499% en bieden beleggers jaarlijks een coupon van 7,75% gedurende de eerste vijf jaar. De obligaties hebben geen eindvervaldag maar UCB heeft het recht om de obligaties af te lossen op de vijfde verjaardag van hun uitgifte, in 2016 en ieder kwartaal daarna. De obligaties zijn genoteerd op de beurs van Luxemburg.
Gezien het feit dat de obligaties eeuwigdurend en achtergesteld zijn, naast het feit dat UCB het recht heeft om rentebetalingen uit te stellen, komen de eeuwigdurende obligaties in aanmerking als 'Eigen vermogensinstrumenten voor de Groep' volgens IAS32 – Financiële instrumenten: informatieverschaffing en presentatie.
Dienovereenkomstig werd de rente niet gepresenteerd als rentelasten in de winst-en-verliesrekening, maar werd ze geboekt in overeenstemming met de boekingen van dividenden aan aandeelhouders, die vervat zijn in het "Overzicht van wijzigingen in het eigen vermogen". Eventuele transactiekosten worden in mindering gebracht van het hybride kapitaal, rekening houdend met belastingeffecten.
Het hybride kapitaal bedroeg € 295 miljoen per 30 juni 2012. De dividenden gerelateerd tot de eerste helft van 2012 bedragen € 12 miljoen voor de aandeelhouders van de eeuwigdurende achtergestelde obligaties werden geboekt in het overgedragen resultaat.
21.3.Ingekochte eigen aandelen
De Groep verwierf 1 426 541 aandelen (2011: 1 114 259) van UCB N.V. voor een totaal bedrag van € 49 miljoen (2011: € 37 miljoen) en gaf 1 827 592 eigen aandelen (2011: 25 280 eigen aandelen) uit voor een totaal bedrag van € 58 miljoen (2010: € 1 miljoen) in de eerste helft van het jaar. De Groep bezit 6 732 890 eigen aandelen (waarvan 4,3 miljoen gerelateerd tot aandelenruil) op 30 juni 2012 (2011: 7 133 941 aandelen). Deze ingekochte eigen aandelen werden verworven om te kunnen voldoen aan de uitoefening van de aandelenopties en de toegekende aandelen die aan de Raad van Bestuur en aan bepaalde categorieën van werknemers toegekend werden.
In de eerste helft van 2012 heeft de Groep 2 600 000 opties Amerikaanse stijl aangekocht voor een totale premie van € 12 miljoen.
21.4.Overige reserves
De overige reserves bedragen € 273 miljoen (2011: € 280 miljoen) en omvatten de volgende items:
- de IFRS-acquisitiemeerwaarde die werd gerealiseerd tijdens de Schwarz Pharma-bedrijfscombinatie voor € 232 miljoen (2011: € 232 miljoen) en;
- het aandelencomponent gekoppeld aan de converteerbare obligatie van € 41 miljoen (2011: € 48 miljoen) als gevolg van de beslissing van UCB om de optie voor contante betaling, gekoppeld aan de converteerbare obligatie, in te trekken. De daling in 2012 is het gevolg van een gedeeltelijke terugkoop van de converteerbare obligatie.
21.5.Cumulatieve omrekeningsverschillen
De cumulatieve omrekeningsverschillen vertegenwoordigen de cumulatieve valuta-omrekeningsverschillen die ontstaan bij de consolidatie van bedrijven van de Groep die andere functionele valuta dan de euro gebruiken.
22. Dividenden
Het voorstel van de Raad van Bestuur om een bruto-dividend van € 1,00 per aandeel (2011: € 0,98 per aandeel) aan de houders van de 180 597 755 UCB-aandelen, of een totale uitkering van € 181 miljoen (2011: € 180 miljoen) voor het boekjaar 2011 uit te betalen, werd goedgekeurd door de aandeelhouders van UCB tijdens de Algemene Aandeelhoudersvergadering van 26 april 2012, en werd bijgevolg geboekt in de eerste helft van 2012.
23. Leningen
Op 30 juni 2012 was de gewogen gemiddelde rentevoet van de Groep gelijk aan 4,75% (2011: 5,31%) vóór afdekking. Betalingen van variabele rente zijn aan specifieke kasstroomafdekkingen onderhevig en betalingen van vaste rente zijn aan reële waarde-afdekkingen onderhevig, waardoor de gewogen gemiddelde rentevoet voor de Groep op 3,73% (2011: 4,49%) na afdekking bedraagt.
Naast de uitstaande obligaties in de kapitaalmarkten en de gesyndiceerde leningsovereenkomst (niet getrokken per 30 juni 2012) beschikt UCB over bepaalde bindende en niet-bindende bilaterale financieringsovereenkomsten alsook over een Belgisch commercial paper programma. In deze context tekende UCB, in mei 2012, een zevenjarige bullet lening met de Europese Investeringsbank (EIB) voor 150 miljoen euro. Deze lening werd toegekend aan UCB in
ondersteuning van haar onderzoek- en ontwikkelingsprogramma in de therapeutische gebieden van ernstige aandoeningen in het centraal zenuwstelsel.
De evolutie van de schuldgraad van de Groep (op lange en korte termijn, inclusief financiële leasingverplichtingen) wordt hieronder weergegeven:
| 2012 | 2011 | |
|---|---|---|
| € miljoen | Beperkt nazicht | Geauditeerd1 |
| Saldo per 1 januari | 87 | 340 |
| Bankvoorschotten in rekening-courant | 14 | 17 |
| Bankleningen | 54 | 302 |
| Financiële leasing | 19 | 21 |
| Opname in consolidatiekring | 3 | 0 |
| Kortetermijnleningen toegestaan onder bestaande leningsovereenkomsten | 558 | 345 |
| Terugbetalingen | -259 | -592 |
| Bankleningen | -258 | -590 |
| Financiële leasing | -1 | -2 |
| Netto-verandering van de bankvoorschotten in rekening-courant | 2 | -3 |
| Impact van veranderingen in vreemde valuta | 0 | -3 |
| Afdekking van netto-investeringen | 0 | 0 |
| Op de verslagleggingsdatum | 391 | 87 |
| Bankvoorschotten in rekening-courant | 16 | 14 |
| Bankleningen | 357 | 54 |
| Financiële leasing | 18 | 19 |
24. Obligaties
Tijdens de huidige tussentijdse periode heeft UCB geen nieuwe obligaties uitgegeven. De boekwaarden van de aandelen zijn als volgt:
| Couponrente | Eindvervaldag | 2012 | ||
|---|---|---|---|---|
| Beperkt | 2011 | |||
| € miljoen | nazicht | Geauditeerd1 | ||
| Niet-courant | ||||
| Converteerbare obligatie | 4,50% | 2015 | 388 | 444 |
| Particuliere obligatie | 5,75% | 2014 | 777 | 773 |
| Institutionele euro-obligatie | 5,75% | 2016 | 518 | 513 |
| Totaal langlopende verplichtingen | 1 683 | 1 730 |
24.1.Converteerbare obligatie
De converteerbare obligatie wordt in de balans geboekt en als volgt berekend:
| 2012 | 2011 | |
|---|---|---|
| € miljoen | Beperkt nazicht | Geauditeerd1 |
| Saldo per 1 januari | 444 | 432 |
| Effectieve interestkosten | 17 | 33 |
| Nominale opgebouwde interest/nog niet verschuldigd | -4 | -4 |
| Nominale opgebouwde interest van vorige periode, betaald in huidige periode | 4 | 4 |
| Betaalde rente | -11 | -23 |
| Niet-afgeschreven transactiekosten bij initiële boeking | 0 | 0 |
| Afschrijvingskosten voor de periode | 1 | 1 |
| Terugkoop van converteerbare obligatie | -63 | 0 |
| Op de verslagleggingsdatum | 388 | 444 |
1 De rapporteringsdatum voor de vergelijkende periode is 31 december 2011
24.2.Particuliere obligatie
De boekwaarde van de particuliere obligatie voor de zes maanden tot 30 juni 2012 bedroeg € 777 miljoen (31 december 2011: € 773 miljoen). De Groep wijst financiële derivaten onder reële-waard afdekkingen toe aan de particuliere obligatie. De stijging van de boekwaarde van de particuliere obligatie is volledig toerekenbaar aan de stijging van de reële waarde van het gehedgede deel van de Retail obligatie, en wordt bijna volledig tenietgedaan door een wijziging in de reële waarde van de overeenkomstige financiële derivaten.
24.3.Institutionele euro-obligatie
De boekwaarde van de institutionele euro-obligatie voor de zes maanden tot 30 juni 2012 bedroeg € 518 miljoen (31 december 2011: € 513 miljoen). De Groep wijst financiële derivaten onder reële-waard afdekkingen toe aan de institutionele euro-obligatie.
25. Andere financiële verplichtingen
De andere financiële verplichtingen omvatten, naast de financiële derivaten, een aandelenruil transactie van 4,3 miljoen UCB-aandelen OTC voor een totaal bedrag van € 159 miljoen (zie Toelichting 28.2).
26. Voorzieningen
26.1.Milieuvoorzieningen
De milieuvoorzieningen daalden van € 47 miljoen per eind december 2011 tot € 45 miljoen in de huidige tussentijdse periode als gevolg van de terugneming van bepaalde milieuvoorzieningen in verband met de verkoop van de activiteiten van Surface Specialties. Dat heeft te maken met de afgestoten sites waarover UCB de volle verantwoordelijkheid heeft behouden, in overeenstemming met de contractuele voorwaarden die zijn afgesproken met Cytec Industries Inc. In de eerste helft van 2012 werd een deel van de voorzieningen in verband met de activiteit Surface Specialties teruggeboekt.
26.2.Reorganisatievoorzieningen
De reorganisatievoorzieningen daalden van € 35 miljoen per eind december 2011 tot € 29 miljoen aan het einde van de huidige tussentijdse periode, en omvat de verdere betalingen in verband met het SHAPE-programma dat werd aangekondigd in augustus 2008, de uitstap uit de primaire zorgsector in de VS, zoals aangekondigd in januari 2010 en andere afvloeiingskosten voor 2012 (zie Toelichting 11).
26.3.Belastingvoorzieningen
De belastingvoorzieningen daalden van € 413 miljoen per eind december 2011 tot € 400 miljoen per 30 juni 2012. Voorzieningen voor belastingrisico's worden geboekt wanneer UCB van oordeel is dat de belastingdiensten een door de Groep of een dochteronderneming ingenomen belastingstandpunt zouden kunnen betwisten.
26.4.Andere voorzieningen
De overige voorzieningen daalden van € 48 miljoen per eind december 2011 tot € 47 miljoen per 30 juni 2012, en houden voornamelijk verband met productaansprakelijkheid en gerechtelijke vorderingen. Voorzieningen voor rechtszaken omvatten voornamelijk voorzieningen voor geschillen waar UCB of een dochteronderneming gedagvaard wordt voor claims van voormalige werknemers. Voorzieningen voor productaansprakelijkheid hebben betrekking op de risico's die verband houden met de normale bedrijfsvoering en waarvoor de Groep aansprakelijk kan worden gesteld door de verkoop van deze types geneesmiddelen. Er wordt met betrekking tot de bovenvermelde risico's samen met de juridische adviseurs van de Groep en verschillende experts een evaluatie gemaakt.
27. Toelichting bij het geconsolideerd kasstroomoverzicht
Het kasstroomoverzicht geeft de operationele activiteiten, investeringsactiviteiten en financieringsactiviteiten weer.
UCB past de indirecte methode toe voor de operationele kasstromen. Het nettoresultaat is aangepast voor:
- de effecten van niet-geldelijke transacties zoals afschrijvingen en waardeverminderingen, verliezen door bijzondere waardeverminderingen, voorzieningen, waarderingen tegen marktwaarde enz., en de schommelingen in werkkapitaal;
- Baten en lasten die verband houden met kasstromen uit investerings- en financieringsactiviteiten.
| Voor de zes maanden eindigend op 30 juni | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| € miljoen | Beperkt nazicht | Beperkt nazicht |
| Aanpassing voor niet-geldelijke transacties | 22 | 118 |
| Afschrijvingen en waardeverminderingen | 115 | 127 |
| Afschrijvingen / terugnemingen (-) van bijzondere waardeverminderingen | 1 | 6 |
| In eigenvermogensinstrumenten afgewikkelde, op aandelen gebaseerde betalingen | -2 | 1 |
| Aanpassing IAS39 | -29 | -38 |
| Niet-gerealiseerde wisselkoerswinst (-) / verlies | -70 | 61 |
| Wijziging in voorzieningen en personeelsvergoedingen | -8 | -41 |
| Voorraadwijzigingen en voorzieningen voor dubieuze debiteuren | 15 | 2 |
| Aanpassing voor posten te vermelden onder kasstromen uit | 2 | 44 |
| operationele activiteiten | ||
| Belastinglast voor de periode | 2 | 44 |
| Aanpassing voor posten te vermelden onder kasstromen uit | 67 | 65 |
| investerings- en financieringsactiviteiten | ||
| Winst (-) / verlies uit de verkoop van vaste activa | 2 | 0 |
| Betaalde / ontvangen (-) dividenden | 0 | 0 |
| Betaalde / ontvangen (-) intresten | 65 | 65 |
| Wijzigingen in het werkkapitaal | ||
| Voorraadbewegingen per geconsolideerde balans | -64 | -2 |
| Handels- en overige vorderingen en andere activabewegingen per | 108 | -58 |
| geconsolideerde balans | ||
| Handels- en overige schulden, beweging per geconsolideerde balans | 135 | -173 |
| Niet-geldelijke posten1 | -71 | 6 |
| Wijzigingen in voorraden en voorzieningen voor dubieuze debiteuren | -15 | -2 |
| afzonderlijk vermeld onder kasstromen uit operationele activiteiten | ||
| Wijzigingen in te ontvangen/te betalen intresten afzonderlijk vermeld | -20 | -16 |
| onder kasstromen uit operationele activiteiten | ||
| Wijzigingen in te ontvangen dividenden afzonderlijk vermeld onder | 0 | 0 |
| kasstromen uit investeringsactiviteiten | ||
| Wijzigingen in te betalen dividenden afzonderlijk vermeld onder | 23 | -1 |
| kasstromen uit financieringsactiviteiten | ||
| Wijziging bij nog te betalen bedrag vermeld onder kasstroom uit beëindigde | 0 | 1 |
| activiteiten | ||
| Aanpassingen voor de omrekening van vreemde valuta | -7 | 55 |
| Zoals opgenomen in het geconsolideerd kasstroomoverzicht | 89 | -190 |
1Niet-geldelijke posten houden hoofdzakelijk verband met transfers van de ene rubriek naar de andere, met niet-geldelijke bewegingen die verband houden met een nieuwe waardering door een geassocieerde deelneming in een vreemde munt en andere bewegingen die verband houden met toevoegingen/verwijderingen binnen de consolidatiekring of met fusies van entiteiten.
28. Transacties met verbonden partijen
28.1.Vergoedingen van managers op sleutelposities
Er waren geen wijzigingen met betrekking tot de verbonden partijen die in het jaarverslag 2011 werden geïdentificeerd en vermeld.
De onderstaande vergoedingen van managers op sleutelposities omvatten de vergoedingen die zijn opgenomen in de winst- en verliesrekening voor de leden van de Raad van Bestuur en het Uitvoerend Comité, voor de eerste zes maanden waarin ze hun mandaat uitoefenden, eindigend 30 juni 2012.
| 2012 | |
|---|---|
| € miljoen | Beperkt nazicht |
| Kortlopende personeelsvergoedingen | 6 |
| Ontslagvergoedingen | 0 |
| Uitkeringen na uittreding | 2 |
| Op aandelen gebaseerde betalingen | 2 |
| Totale vergoedingen van managers op sleutelposities | 10 |
28.2.Aandeelhouders en aandeelhoudersstructuur
Controlerende en belangrijkste aandeelhouders van UCB op 30 juni 2012
| Momenteel | % stemmen | Datum (conform de verklaring | ||
|---|---|---|---|---|
| in overeenstemming van de wet | ||||
| van 2 mei 2007) | ||||
| Kapitaal € | 550 095 156 | |||
| Aandelen | 183 365 052 | |||
| 1 | Financière de Tubize S.A. (Tubize) | 66 370 000 | 36,20% | 5 oktober 2011 |
| 2 | UCB N.V. | 1 171 270 | 0,64% | 30 juni 2012 |
| Geassimileerde waardepapieren1 | 2 500 000 | 1,36% | 26 juni 2012 | |
| Opties2 | 6 606 638 | 27 april 2012 | ||
| 3 | UCB Fipar S.A. | 1 261 619 | 0,69% | 30 juni 2012 |
| Geassimileerde waardepapieren3 | 1 800 000 | 0,98% | 27 april 2012 | |
| 4 | UCB S.C.A. | 1 | 0,00% | 5 oktober 2011 |
| 5 | Schwarz Vermögensverwaltung GmbH | 2 471 404 | 1,35% | 5 oktober 2011 |
| Tubize + verbonden bedrijven + | 75 574 294 | 41,22% | 30 juni 2012 | |
| samenwerking 5 (zonder opties) | ||||
| 6 | Capital Research and Management | 21 717 895 | 11,84% | 30 oktober 2008 |
| Company (stemmen)4 | ||||
| 7 | Vanguard Health Care Fund | 5 821 811 | 3,17% | 30 maart 2012 |
1Op 26 juni 2012 heeft UCB N.V. 2,5 miljoen UCB-aandelen onderhands verkocht tegen een koers van 38,8302 per aandeel. De vereffening gebeurde op 29 juni 2012. Samen met deze contante transactie, kocht UCB N.V., eveneens op 26 juni 2012, 2,5 miljoen UCB-aandelen onderhands terug, waarvan de vereffening op 29 maart 2013 plaatsvindt. De twee transacties vormen samen een aandelenruil.
2 Indien alle opties uitgeoefend worden, zou dit een extra stemrecht van 3,60% betekenen.
- 3Op 27 april 2012 heeft UCB Fipar N.V. 1,8 miljoen UCB-aandelen onderhands verkocht tegen een koers van 34,50 per aandeel. De vereffening vond plaats op 3 mei 2012. Samen met deze contante transactie kocht UCB Fipar N.V. 1,8 miljoen UCB-aandelen onderhands terug, waarvan de vereffening op 29 oktober 2012 plaatsvindt. De twee transacties vormen samen een aandelenruil.
- 4 Inclusief de UCB-aandelen aangehouden door Euro Pacific Growth Fund die meer dan 3% bedragen van het UCB-kapitaal
Tubize heeft verklaard samen te werken met Schwarz Vermögensverwaltung GmbH & Co KG.
29. Verbintenissen en voorwaardelijke gebeurtenissen
29.1.Voorwaardelijke activa en verplichtingen
Er hebben geen belangrijke gebeurtenissen plaatsgevonden in de eerste helft van het jaar en er werden bijgevolg geen wezenlijke veranderingen aangebracht in de voorwaardelijke activa en verplichtingen die in het jaarverslag voor 2011 beschreven staan (p. 87).
De Groep blijft actief betrokken bij rechtsgeschillen, claims en onderzoeken. Deze en andere lopende zaken kunnen leiden tot aansprakelijkheden, burgerlijke en strafrechtelijke boetes, verlies van productexclusiviteit en andere kosten, boetes en onkosten die verbonden zijn aan bevindingen die strijdig zijn met UCB's belangen.
De activiteiten van de UCB Groep zijn onderworpen aan belasting tegen verschillende belastingtarieven over de hele wereld en worden berekenend conform de lokale wetgeving en praktijken. Maatregelen die door overheden genomen worden om de belastingtarieven te verhogen of om bijkomende belastingen op te leggen, kunnen de rentabiliteit van de UCB Groep verminderen. Herzieningen van de belastingwetgeving of van de interpretatie ervan kunnen eveneens een invloed hebben op de toekomstige resultaten van UCB. Bovendien kan iedere fiscale autoriteit op elk moment het initiatief nemen tot een controle om te zien of de UCB Groep zich houdt aan de belastingregels. Er zijn verschillende van dergelijke controles aan de gang bij de UCB Groep in verschillende rechtsgebieden zoals Duitsland, de VS, het VK, Turkije en India. De UCB Groep kan niet met zekerheid voorspellen wat het resultaat van deze controles zal zijn of welke impact dergelijke controles kunnen hebben op de activiteiten van de UCB Groep. Ingeval een dergelijke controle aanleiding geeft tot het uitvaardigen van boetes en/of andere geldstraffen, kan dit een wezenlijk nadelig effect hebben op de rentabiliteit van de Groep.
Onder de geschillen waar UCB bij betrokken is, zijn er de zaken in verband met de productaansprakelijkheid voor Reglan®, het commercieel geschil dat opgestart is door Genentech tegen het bedrijf, en een CID (Civil Investigation Demand) aangespannen door de openbare aanklager voor Pennsylvania en de oostelijke districten in de VS.
Reglan kwam in het bezit van UCB als onderdeel van de overname van Schwarz en is door de Vennootschap verkocht in 2008. Tegenwoordig zijn er meer dan 5 000 gevallen in de welke het bedrijf genoemd werd als gedaagde. Momenteel zijn er geen rechtszaken gepland.
Genentech startte een arbitrageprocedure op tegen UCB Celltech wegens onrechtmatige beëindiging van een overeenkomst met Centocor. UCB Celltech heeft een vrijwaringsovereenkomst met Centocor voor dergelijke schade. De partijen wachten de beslissing af.
UCB heeft ook de bovenvermelde CID ontvangen met betrekking tot bepaalde Cimzia® programma's en werkt nauw samen met de autoriteiten om de gevraagde informatie te verschaffen. Het resultaat van de geschillen is moeilijk met zekerheid te voorspellen maar het bedrijf voert een haalbare verdediging in elk van deze zaken.
29.2.Aankoopverplichtingen
Op 30 juni 2012 had de Groep kapitaalverbintenissen voor ongeveer € 102 miljoen, hoofdzakelijk in verband met kapitaaluitgaven voor de bouw van een biotechnologische pilootfabriek in Eigenbrakel, België en een biotechnologische fabriek in Bulle, Zwitserland.
De Groep sloot verschillende lange termijn samenwerkingsovereenkomsten met verschillende farmaceutische, klinische proef exploitanten en private equity ondernemingen. Zulke samenwerkingsovereenkomsten omvatten mijlpaal betalingen die afhankelijk zijn van succesvolle klinische ontwikkelingen of van het behalen van specifieke verkoops-doelstellingen. Op 30 juni 2012 had de Groep voor ongeveer € 7 miljoen aan verplichtingen in verband met immateriële activa die in de tweede jaarhelft betaald moeten worden.
29.3.Garanties
De garanties die in de loop van de normale bedrijfsvoering ontstaan zullen naar verwachting niet resulteren in enige wezenlijke financiële verliezen.
30. Gebeurtenissen na de tussentijdse balansdatum
Er hebben geen gebeurtenissen plaatsgevonden na het afsluiten van de rapporteringsperiode.
Verslag van de commissaris omtrent de beperkte controle van de verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële informatie voor de periode afgesloten op 30 juni 2012
Inleiding
We hebben een beperkt nazicht uitgevoerd van de in bijlage opgenomen geconsolideerde balans van UCB NV en haar dochtervennootschappen (de 'Groep') op 30 juni 2012 en de daarbij horende geconsolideerde resultatenrekening, het geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten, de geconsolideerde staat van mutaties in het eigen vermogen en het geconsolideerd kasstroomoverzicht over de periode van zes maanden afgesloten op die datum, evenals van de toelichtingen. De Raad van Bestuur is verantwoordelijk dat deze verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële informatie is opgesteld en gepresenteerd in overeenstemming met IAS 34 zoals goedgekeurd door de Europese Unie. Het is onze verantwoordelijkheid om een besluit te formuleren over deze verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële informatie op basis van ons beperkt nazicht.
Omvang van het beperkt nazicht
We hebben ons beperkt nazicht uitgevoerd overeenkomstig met de 'International Standard on Review Engagements 2410 - Review of interim financial information performed by the independent auditor of the entity'. Een nazicht van tussentijdse financiële informatie bestaat uit vragen van inlichtingen aan hoofdzakelijk financiële en boekhoudkundige verantwoordelijken, en het toepassen van analytische en andere procedures van nazicht. Een beperkt nazicht is substantieel minder uitgebreid dan een volkomen controle uitgevoerd volgens "International Standards on Auditing" en laat ons bijgevolg niet toe om met zekerheid te stellen dat we kennis hebben van alle belangrijke gegevens die zouden geïdentificeerd zijn indien we een volkomen controle zouden hebben uitgevoerd. We brengen dan ook geen controle verslag uit.
Conclusie
Op basis van ons beperkt nazicht is niets onder onze aandacht gekomen dat ons doet aannemen dat de bijgaande verkorte geconsolideerde tussentijdse financiële informatie, in alle materiële opzichten niet opgesteld zou zijn in overeenstemming met IAS 34 zoals goedgekeurd door de Europese Unie.
Sint-Stevens-Woluwe, 31 juli 2012
PwC Bedrijfsrevisoren/Reviseurs d'Entreprises Represented by
Jean Fossion Bedrijfsrevisor/Réviseur d'entreprises
Verantwoordingsverklaring
We bevestigen hierbij dat, naar ons beste weten, de verkorte financiële verslagen voor de periode van zes maanden die eindigt op 30 juni 2012, die werden opgesteld in overeenstemming met IAS 34 "Tussentijdse financiële verslaggeving" zoals aanvaard door de Europese Unie, een waarheidsgetrouw en reëel beeld geven van de activa, de passiva, de financiële positie en de winst/het verlies van de vennootschap en de ondernemingen die als een geheel in de consolidatie zijn opgenomen, en dat het tussentijdse beheersverslag een reëel overzicht geeft van de belangrijke gebeurtenissen die zich in de eerste zes maanden van het boekjaar hebben voorgedaan, van de belangrijke transacties met de verbonden partijen, en van hun impact op de geconsolideerde financiële verslagen, samen met een beschrijving van de belangrijkste risico's en onzekerheden voor de resterende zes maanden van het boekjaar.
In naam van de Raad van Bestuur
Roch DOLIVEUX, Detlef THIELGEN,
Chairman of Executive Committee & CEO Executive Vice President & CFO