AI assistant
Teraplast SA — Management Reports 2013
Apr 26, 2013
2298_mda_2013-04-26_3da9eb95-6d00-4b8c-a5b8-ee161efde24a.pdf
Management Reports
Open in viewerOpens in your device viewer
RAPORTUL ADMINISTRATORILOR TERAPLAST SA 2012
SC TERAPLAST SA
RAPORTUL ADMINISTRATORILOR
Raportul administratorilor SC TERAPLAST SA
conform Regulamentului CNVM nr.1/2006 Anexa nr.32 cu modificarile si completarile ulterioare
Pentru exerciţiul financiar: 2012
Data raportului: 25 aprilie 2013
Denumirea societăţii comerciale: TERAPLAST S.A.
Sediul social: Bistrita, Parc Industrial Teraplast, DN 15A, KM 45+500
Numarul de telefon/fax: 0263 238202; Fax: 0263 231221
Codul unic de înregistrare la Oficiul Registrului Comerţului: 3094980
Număr de ordine în Registrul Comerţului: J06/735/1992
Piata reglementata pe care se tranzacţionează valorile mobiliare emise: Bursa de Valori Bucuresti
Capitalul social subscris şi varsat: 29.787.588 lei
Principalele caracteristici ale valorilor mobiliare emise de societatea comerciala:
- ACTIUNI NOMINATIVE in numar de 297.875.880, cu o valoare nominala de 0,1 lei/actiune.
Consiliul de Administratie al SC Teraplast SA Bistrita numit de Adunarea Generala a Actionarilor SC Teraplast SA a elaborat, pentru exercitiul financiar 2012, prezentul raport cu privire la bilantul contabil, contul de profit si pierderi, situatia modificarilor capitalului propriu, situatia fluxurilor de numerar, politicii contabile si note explicative cuprinse in situatiile financiare ale anului 2012.
Aceste situatii financiare sunt prezentate impreuna cu Raportul de audit si prezentul Raport al Administratorilor si se refera la:
| Capitaluri proprii | 114.259.853 lei |
|---|---|
| Cifra de afaceri | 239.544.664 lei |
| Rezultatul net al exercitiului – pierdere |
8.979.353 lei |
Situaţiile financiare au fost întocmite în conformitate cu:
- (i) Legea Contabilităţii 82/1991 republicată în iunie 2008 ("Legea 82")
- (ii) prevederile Ordinului nr. 1286/2012 .
Aceste situatii financiare reprezinta primul set de situatii financiare individuale intocmite de catre societate in conformitate cu prevederile Ordinului nr. 1286/2012 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara, aplicabile societatilor comerciale ale caror valori mobiliare sunt admise la tranzactionare pe o piata reglementata, cu toate modificarile si clarificarile ulterioare.
1. Analiza activităţii Societatii
1.1. a) Descrierea activităţii de baza a Societatii:
Societatea functioneaza in temeiul Legii societatilor comerciale nr.31 / 1990 (cu modificarile si completarile ulterioare) si a Legii pietei de capital nr. 297/2004. Potrivit articolului 6 din Actul Constitutiv, obiectul de activitate al Societatii poate este: "Fabricarea placior, foliilor, tuburilor si profilelor din material plastic".
b) Data înfiinţarii Societatii:
Societatea Teraplast S.A. este o societate pe actiuni infiintata in Romania in anul 1992, prin preluarea activitatilor desfasurate de Intreprinderea de Materiale de Constructii Bistrita.
c) Fuziuni sau reorganizari semnificative ale Societatii sau ale societăţilor controlate, in timpul exercitiului financiar:
Teraplast este o Societate cu capital majoritar romanesc, iar din 2008 Societatea este listata la Bursa de Valori Bucuresti. Capitalul social subscris si varsat la sfarsitul exercitiului financiar 2012 este de 29.787.588 lei, fara modificari fata de 31 decembrie 2011.
Structura actionariatului la sfarsitul celor doua perioade este urmatoarea:
| 2011 | 2012 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Numar actiuni |
Valoare Nominala Totala |
% | Numar actiuni |
Valoare Nominal aTotala |
% | |
| GOIA DOREL | 102.067.342 | 10.206.734 | 34,27 | 102.067.342 | 10.206.734 | 34,27 |
| VICIU EMANOIL | 25.240.060 | 2.524.006 | 8,46 | 25.240.060 | 2.524.006 | 8,47 |
| SIF BANAT CRISANA |
32.766.683 | 3.276.668 | 11,00 | 32.766.683 | 3.276.668 | 11,00 |
| MARLEY MAGYARORSZAG |
22.885.589 | 2.288.559 | 7,68 | 22.885.589 | 2.288.559 | 7,68 |
| PERS. JURIDICE | 84.582.042 | 8.458.204 | 28,39 | 83.090.642 | 8.309.064 | 27,89 |
| PERS. FIZICE | 30.335.164 | 3.033.516 | 10,20 | 31.825.564 | 3.182.557 | 10,69 |
| TOTAL | 297.875.880 | 29.787.588 | 100,00 | 297.875.88 | 29.787.588 | 100,00 |
Compania Teraplast este cea mai mare entitate a Grupului si detine in prezent la Saratel capacitati de productie pe o suprafata de peste 143.000 mp, impartite in Fabrica de produse PVC (Sectia de tevi PVC, Sectia de profile PVC, Sectia de profile de tamplarie PVC, Sectia de granule PVC) si Fabrica de poliolefine (Sectia de camine de polietilena si rezervoare, Sectia de tevi corugate din PP, Sectia de fitinguri PVC, PP si Sectia tevi PP).
Filialele Grupului la care Teraplast detine participatii directe sunt: Politub SA, Plastsistem SA si Teraglass SRL. Societatea mai detine o participare minoritara in Tera-Tools SRL.
Societatea Politub SA produce tuburi si tevi PE, de medie si inalta densitate pentru retelele de transport si distributie a apei, gazelor naturale, dar si pentru telecomunicatii, canalizari sau irigatii. Teraplast detine o participatie de 50% in Politub, celalalt actionar fiind Societatea franceza Socotub. Proiectul de relocare a facilitatilor de productie la Saratel a inglobat si Societatea Politub.
Societatea Plastsistem SA este responsabila cu productia de panouri sandwich cu spuma poliuretanica, participatia Societatii Teraplast in Plastsistem fiind de 78,71%. Societatea isi desfasoara activitatea in Parcul Industrial Teraplast de la Saratel.
Societatea Teraglass SRL s-a infiintat in anul 2011 si este detinuta in proportie de 100% de SC Teraplast SA. Principalul obiect de activitate este fabricarea articolelor din material plastic pentru constructii.
Societatea Tera-Tools SRL s-a infiintat in 2011, prin intermediul acestei entitati derulandu-se activitatea de matriterie. Compania a fost creata prin separarea atelierului mecanic (matriteria) al firmei Teraplast. Matriteria existenta in prezent s-a dezvoltat din atelierul de intretinere fondat in 1990. Compania Teraplast este actionar minoritar in Tera Tools, cu 24% din capitalul social.
d) Descrierea achizitiilor si/sau a instrainarilor de active;
Valoarea totala a activului la 31.12.2012 a fost de 235.822.363 lei, cu 497.128 lei mai mic decat valoarea inregistrata la inceputul anului, din care:
- 13.462.194 lei reprezinta cresteri ale activelor circulante ale societatii (stocuri, creante, numerar);
- 13.959.322 lei reprezinta diminuari nete de active imobilizate (mijloace fixe) ca urmare a vanzarilor si casarilor inregistrate in 2012, inregistrarii diferentelor de reevaluare, dar si din inregistrarea amortizarii pe perioada utila de viata, precum si ajustarilor de depreciere inregistrate in vederea reclasificarii constructiilor existente pe str. Romana din Bistrita si pe cele ale fabricii de teracota (schimbarea utilizarii amplasamentelor din constructii industriale in investitii imobiliare – 6.720.255 lei)
Principalele achizitii in cursul anului 2012 s-au referit la continuarea investitiilor in utilaje (extrudere si matrite) si instalatii utilizate pentru completarea sistemului de profile de tamplarie (in pricipal pentru productia.niolor profile de tamplarie cu 7 camere)
In ceea ce priveste instrainarea de active, principalele vanzari din 2012 s-au referit la vanzarea unui teren cu o suprafata de 10.384 metri patrati si constructiilor aferente (depozit+platforma betonata) din Bistrita contra sumei de 425.000 eur +tva si a unui teren cu o suprafata de 1.800 metri patrati si a constructiilor aferente(depozit+birouri) din Iasi contra sumei de 150.000 eur +tva ,catre Met Axa Srl Botosani, precum si vanzarea echipamentelor pentru productie tevi corugate contra sumei de 1.975.500 eur catre INDUSTRIAS Polytex LIMITADA din Chile prin Banco de Credito e Inversiones din Chile.
De asemenea in anul 2012 s-a efectuat vanzarea catre Teracota Srl a fabricii de teracota compusa din teren cu suprafata de 15.848 mp, constructie cu suprafata 9.364 mp si echipamente de productie aferente, tranzactie in urma careia societatea Teraplast SA urma sa incaseze suma de 1.005.000 eur asfel: 105.000 eur avans, respectiv 900.000 eur in 60 rate egale a cate 15.000 eur lunar.
Avand in vedere ca SC Teracota Srl nu a respectat prevederile contractului si nu a achitat la scadenta ratele, s-a ajuns in situatia ca, in conformitate cu clauzele trecute in contract, sectia de teracota impreuna cu terenul aferent sa revina in patrimoniul Sc Teraplast SA, tranzactia fiind inregistrata la valorile de 1.232.177 lei - teren, 2.354.324 lei - constructii, 92.130 lei - echipamente (la valoarea totala a debitului neachitat de 3.678.631 lei).
e) Principalele rezultate ale evaluarii activitatii societatii;
Situatia contului de profit si pierderi - respectiv a veniturilor si cheltuielilor grupate dupa provenienta lor in anul 2012, se prezinta astfel:
| Mii RON | Mii RON | |
|---|---|---|
| Contul de profit si pierdere | 31.12.2012 | 31.12.2011 |
| Cifra de afaceri neta | 239.545 | 209.360 |
| Variatia stocurilor de produse finite si a productiei in curs de executie –Sold C |
1.605 | -642 |
| Alte venituri din exploatare | 728 | 966 |
| Venituri din exploatare – TOTAL |
241.878 | 209.684 |
| Cheltuieli cu materiile prime, consumabile folosite si marfuri |
-176.161 | -149.844 |
| Cheltuieli cu beneficiile angajatilor | -22.258 | -22.868 |
| Cheltuieli cu provizioanele, ajustarile pentru depreciere si amortizare |
-24.223 | -21.003 |
| -din care depreciere active fixe si amortizare | -22.400 | -14.644 |
| Castiguri/Pierderi din iesirea imobilizarilor corporale si necorporale |
-1.721 | 44 |
| Castiguri/Pierderi din evaluarea la valoarea justa a investitiilor imobiliare |
5.131 | 188 |
| Alte cheltuieli de exploatare | -26.879 | -30.184 |
| Cheltuieli de exploatare - TOTAL |
-246.111 | -223.667 |
| Profitul din exploatare | -4.233 | -13.982 |
| Venituri financiare | 4.764 | 5.079 |
| Costuri financiare | -10.821 | -8.487 |
| Rezultatul financiar | -6.057 | -3.408 |
| Total venituri | 246.642 | 214.763 |
| Total cheltuieli | 256.932 | 232.153 |
| Rezultat brut | -10.290 | -17.390 |
| Impozit pe profit | 1.311 | -150 |
| Profitul net | -8.979 | -17.540 |
| EBITDA | 18.167 | 662 |
Societatea a determinat valoarea EBITDA astfel:
| Mii RON | Mii RON | |
|---|---|---|
| 31.12.2012 | 31.12.2011 | |
| Venituri din exploatare – TOTAL |
241.878 | 209.684 |
| Cheltuieli de exploatare (exclusiv ch.financiare) - TOTAL |
-246.111 | -223.667 |
| Profitul din exploatare | -4.233 | -13.982 |
| Amortizari de active fixe | 14.011 | 14.553 |
| Deprecierea activelor fixe | 8.389 | 91 |
| EBITDA (Profit din exploatare+amortiz.+deprec.) | 18.167 | 662 |
Societatea Teraplast a fost auditata de auditorul independent Ernst & Young Assurance Services SRL Rezultatele auditarii Societatii sunt prezentate in Raportul Auditorului Independent Ernst & Young Assurance Services SRL
| Modificarile activului se prezinta astfel: | |||
|---|---|---|---|
| -------------------------------------------- | -- | -- | -- |
| RON | RON | ||
|---|---|---|---|
| Activ | 31.12.2012 | 31.12011 | Diferente |
| 31.12.2011 | |||
| 1.1. Active imobilizate, din care: | 136.238.737 | 150.198.059 | -13.959.322 |
| 1.1.1.Imobilizari corporale | 113.844.260 | 138.856.533 | -25.012.273 |
| 1.1.2.Investitii imobiliare | 12.257.263 | 937.506 | 11.319.757 |
| 1.1.3.Imobilizari necorporale | 922.334 | 1.189.212 | -266.878 |
| 1.1.4.Investitii in filiale | 9.199.408 | 9.199.408 | 0 |
| 1.1.5.Alte imobilizari financiare | 15.472 | 15.400 | 72 |
| 1.2. Active circulante, din care: |
99.583.627 | 86.121.432 | 13.462.194 |
| 1.2.1.Stocuri | 29.964.757 | 28.876.750 | 1.088.006 |
| 1.2.2.Creante comerciale si similare | 61.516.000 | 45.849.727 | 15.666.273 |
| 1.2.3.Cheltuieli inregistrate in avans | 268.290 | 384.796 | -116.506 |
| 1.2.4.Impozit pe profit de recuperat | 0 | 1.788.582 | -1.788.582 |
| 1.2.5.Numerar si depozite pe termen scurt | 7.834.580 | 2.501.322 | 5.333.258 |
| 1.3.Active clasificate drept detinute in | 0 | 6.720.255 | -6.720.255 |
| vederea vanzarii | |||
| Total active | 235.822.364 | 236.319.491 | -497.128 |
Structura pasivului din bilantul contabil al societatii la 31.12.2012 este urmatoarea:
| RON | RON | ||
|---|---|---|---|
| Pasiv | 31.12.2012 | 31.12.2011 | Diferente |
| 31.12.2011 | |||
| 1.1.Total Capital social, din care: | 60.817.598 | 60.817.598 | 0 |
| 1.1.1.Capital subscris | 29.787.588 | 29.787.588 | 0 |
| 1.1.2.Ajustari ale capitalului social | 31.030.010 | 31.030.010 | 0 |
| 1.2.Prime de capital | 42.245.118 | 42.245.118 | 0 |
| 1.3.Rezerve din reevaluare | 24.163.337 | 27.276.765 | (3.113.428) |
| 1.4.Rezerve legale | 3.330.468 | 3.330.468 | 0 |
| 1.5.Rezultat reportat | (16.296.668) | (11.897.099) | (4.399.569) |
| Total capital propriu | 114.259.853 | 121.772.850 | (7.512.997) |
| 1.2.Datorii pe termen lung | |||
| 1.2.1.Credite si imprumuturi purtatoare de dobanzi |
16.588.338 | 35.999.810 | (19.411.472) |
| 1.2.2.Datorii privind beneficiile angajatilor |
330.319 | 343.981 | (13.662) |
| 1.2.3.Datorii privind impozitele amanate |
6.053.645 | 7.948.634 | (1.894.989) |
| 1.3.Datorii curente |
| 1.3.1.Datorii comerciale si similare | 45.630.557 | 35.830.152 | 9.800.405 |
|---|---|---|---|
| 1.3.2.Credite si imprumuturi | 48.489.313 | 30.990.950 | 17.498.363 |
| purtatoare de dobanzi | |||
| 1.3.3.Alte datorii financiare curente | 310.221 | 0 | 310.221 |
| 1.4.Impozit pe profit de plata | (663.078) | 0 | (663.078) |
| 1.5.Provizioane | 4.823.196 | 3.433.114 | 1.390.082 |
| Total datorii | 121.562.511 | 114.546.641 | 7.015.870 |
| Total capital propriu si pasive | 235.822.364 | 236.319.491 | (497.127) |
Capitalurile proprii ale societatii au scazut in exercitiul financiar 2012 fata de anul 2011 cu 497.127 lei, datorita pierderii inregistrate in cursul anului 2012 si a corectiilor aferente perioadelor precedente inregistrate in cursul anului 2012 in cadrul rezultatului reportat.
Rezerva legala este de 3.330.468 lei si reprezinta 11,2% din capitalul social.
Datoriile totale ale Societatii au crescut cu 7.015.870 lei, ca urmare in principal a cresterii obligatiilor catre furnizori (cu 9.800.405 lei) in timp ce obligatiile fata de institutiile financiare au scazut cu 1.602.888 lei.
Provizioanele Societatii au crescut cu 1.390.082 lei ca urmare in principal a inregistrarii in cursului anului 2012 a unor provizioane pentru riscuri si cheltuieli in legatura cu obligatiile fiscale privind activităţi de protejare a mediului înconjurător, fiind posibile obligaţii generate de evenimente anterioare ale entităţii precum si a unor provizioane pentru riscuri si cheltuieli in legatura cu obligatiile fiscale.
Evolutia activelor curente si a datoriilor curente se prezinta astfel:
| 31.12.2012 | 31.12.2011 | |
|---|---|---|
| Active curente | 99.583.626 | 79.401.177 |
| Datorii curente | 98.590.209 | 70.254.216 |
| 993.417 | 9.146.961 |
Organizarea contabilitatii s-a realizat prin serviciul financiar-contabil propriu, prin care s-a urmarit si realizat tinerea corecta si la zi a operatiunilor contabile, respectarea principiilor contabilitatii si a regulilor si metodelor contabile prevazute in reglementarile in vigoare. Bilantul contabil a fost intocmit in baza balantei de verificare, a conturilor sintetice si s-a urmarit respectarea normelor metodologice si a regulilor de intocmire a bilantului contabil, posturile inscrise in bilant cu datele inregistrate in contabilitate fiind puse de acord cu situatia reala a elementelor patrimoniale pe baza inventarelor.
Contul de profit si pierdere reflecta in mod fidel veniturile, cheltuielile si rezultatele financiare ale anului 2012. Societatea a realizat inventarierea intregului patrimoniu, rezultatele inventarierii inregistrandu-se in contabilitate si in bilantul contabil. Unitatea are organizata activitatea de control financiar preventiv.
1.1.1. Elemente de evaluare generala
a) Profit/(pierdere):
| Indicatori | Realizat 2011 |
Realizat 2012 |
|---|---|---|
| Profit (pierdere) brut | (17.390.526) | (10.290.306) |
| Profit (pierdere) net | (17.540.506) | (8.979.353) |
In cursul exercitiului încheiat la 31 decembrie 2012, Societatea a derulat tranzactii nerecurente, a caror influenta a contribuit in mare masura la inregistrarea rezultatului negativ. Astfel de tranzactii au constat in principal in:
-vanzarea liniei de productie a tevilor corugate, datorita utilizarii sporadice a acestui utilaj, ca urmare a cererii insuficiente pentru aceste produse (pierdere 2.532.905 lei);
-inregistrarea cheltuielilor cu impozitul pe profit aferente valorii deduse prin amortizare fiscala accelerata in anul punerii in functiune a corugatorului (cheltuiala suplimentara 764.095 lei)
-efectul deprecierilor de stocuri si echipamente inregistrate ca urmare a deciziei de discontinuare a productiei profilelor de cinci camere ( pierdere 1.580.030 lei)
-provizioane pentru riscuri si cheltuieli, reprezentand diverse penalitati si dobanzi, in suma de 879.660 lei
-depreciere active imobilizate ca urmare a reclasificarii unor proprietati (cheltuiala 7.544.332 lei) (Ca urmare a reclasificarii acestor proprietati ca investitii imobiliare societatea a recunoscut un venit din evaluarea justa a terenului aferent in suma de 5.130.830 lei)
Tranzactiile enumerate mai sus au un efect net in rezultatul net al societatii de 8.170.197 lei pierdere
| Indicatori | Realizat 2011 |
Programat BVC 2012 |
Realizat 2012 |
Grad de realizare | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 4 | 5 | 6=5/3 | 7=5/4 |
| Cifra de afaceri, | 209.359.979 | 244.213.498 | 239.544.664 | 114,42 | 98,09 |
| din care: -din productie |
169.790.546 | 211.244.791 | 216.631.525 | 127,59 | 102,55 |
| -din comercializari si alte activitati |
39.569.433 | 32.968.707 | 22.913.139 | 57,91 | 69,50 |
| Venituri totale | 214.762.273 | 246.325.946 | 246.641.018 | 114,84 | 100,13 |
| Cheltuieli totale | 232.152.799 | 238.469.320 | 256.931.324 | 110,67 | 107,74 |
b) Cifra de afaceri:
In anul 2012, cifra de afaceri neta a Teraplast a crescut cu 14,42%, raportat la anul 2011. Cresterea se datoreaza in primul rand cresterii vanzarilor din productia proprie fata de scaderea inregistrata de veniturile obtinute din comercializarea marfurilor si din alte alte activitati .
Export:
| Realizat 2012 | Realizat 2011 | R2012/R2011 | |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri - TOTAL |
239.544.664 | 209.359.979 | 114,42% |
| Export/EUR | 7.774.266 | 5.310.392 | 146,39% |
| Export/LEI | 34.429.894 | 22.939.302 | 150,09% |
In anul 2012, volumul veniturilor realizate din operatiuni de export a crescut cu circa 46,39%, fata de anul anterior. Societatea isi orienteaza strategia spre cresterea ponderii
exporturilor in structura generala a veniturilor ca o masura de a contracara dificultatile mediului economic intern.
| Export | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | Diferente | Variatie | |
| 1 | 2 | 3 | 4=2-3 | 5=4/2 |
| Instalatii | 3.823.055 | 6.245.309 | -2.422.254 | -63% |
| Granule | 9.567.988 | 7.177.071 | 2.390.916 | 25% |
| Profile tamplarie | 3.162.670 | 1.803.055 | 1.359.614 | 43% |
| Teraglass | 18.060.430 | 8.684.457 | 9.375.973 | 52% |
| Alte venituri | 145.429 | 179.289 | -33.860 | -23% |
| Total Cifra de afaceri export |
34.759.571 | 24.089.182 | 10.670.389 | 31% |
Pe linii de business evolutia exportului se prezinta astfel:
c) Costuri:
| Materiile prime, consumabile folosite si marfuri | ||
|---|---|---|
| Ron | ||
| 01.01.2012 - | 01.01.2011 - | |
| 31.12.2012 | 31.12.2011 | |
| Cheltuieli cu materiile prime | ||
| 145.315.916 | 110.099.372 | |
| Cheltuieli cu consumabilele | ||
| 11.419.076 | 8.815.945 | |
| Cheltuieli cu marfurile | ||
| 18.844.715 | 30.339.932 | |
| Ambalaje consummate | ||
| Total | 581.080 | 588.299 |
| 176.160.787 | 149.843.547 | |
| Cheltuieli cu beneficiile angajatilor | ||
| Ron | ||
| 01.01.2012 - 31.12.2012 |
01.01.2011 - 31.12.2011 |
|
| Salarii | ||
| 16.586.368 | 17.339.697 | |
| Contribuţii la fondul de asigurări sociale de stat | ||
| 4.577.812 | 4.640.372 | |
| Alte taxe si contribuţii aferente salariilor | 179.064 | 94.963 |
| Tichete de masa | ||
| 1.055.242 | ||
| Alte beneficii angajati | 1.011.435 - |
- |
| Venit.din subventii de exploatare pentru plata personalului Total |
- - 83.221 259.220 |
|
|---|---|---|
| 22.257.796 | 22.868.180 | |
| Alte cheltuieli | ||
| Ron | 01.01.2012 - 31.12.2012 |
01.01.2011 - 31.12.2011 |
| Cheltuieli de transport Cheltuieli cu electricitatea Cheltuieli cu servicii executate de terti Cheltuieli cu despagubiri, amenzi si penalitati Cheltuieli de protocol, reclama si publicitate Alte cheltuieli generale Cheltuieli cu alte impozite si taxe Cheltuieli cu reparatiile Cheltuieli cu deplasarile Cheltuieli cu chiriile Cheltuieli cu taxele postale si telecomunicatii Cheltuieli cu primele de asigurare Venit.din subventii de exploatare pentru alte |
7.042.513 5.925.712 5.310.674 421.537 1.994.454 3.011.274 922.061 1.013.509 431.572 330.112 274.220 304.474 - 103.387 - |
7.228.738 6.897.356 6.231.316 3.000.030 1.825.144 1.676.334 1.253.222 902.465 373.404 342.228 333.473 314.026 194.168 |
| cheltuieli de exploatare Total |
26.878.726 | 30.183.569 |
d) Cota de piata:
Avand in vedere faptul ca produsele societatii sunt diversificate, nu se poate determina o cota de piata globala.
e) Lichiditate:
Societatea detinea in conturi la 31.12.2012 suma de 7.834.580 lei
1.1.2 Evaluarea nivelului tehnic al Societatii
a) Teraplast SA este cea mai mare entitate a Grupului Teraplast, iar portofoliul de produse al firmei acopera toata gama instalatiilor (mai putin cele de incalzire si ventilatie). Gama de produse Teraplast este structurata pe sapte sisteme si anume: sistemul de alimentare cu apa, sistemul de canalizari exterioare, sistemul de canalizari interioare, sistemul de decoratiuni si amenajari interioare si exterioare, sistemul de profile PVC pentru tamplarie, granule din PVC si sistemul electric.
Teraplast a lansat si dezvoltat conceptul de "solutii si sisteme complete", ceea ce presupune reorganizarea portofoliului pe game de produse complementare, cu specializare si destinatie unica, oferind astfel solutii complete si sisteme integrate clientilor sai.
In 2012, o parte din sistemele Teraplast au fost completate cu noi repere, iar in 2013 se intentioneaza continuarea trendului de dezvoltare a liniilor de business cu potential de crestere si de profitabilitate. Teraplast are un sistem de vanzari ce include o retea de depozite proprii deschise in orasele-cheie precum si parteneriate cu distribuitorii din toata tara. Teraplast realizeaza de asemenea activitati de export atat pe pietele Europei Centrale si de Est, cat si pe cele din Europa de Vest.
In 2012, a crescut ponderea segmentelor Granule si Profile PVC si Teraglass, in detrimentul Instalatiilor si Echipamentelor cladiri. Tendinta cresterii segmentelor Profile PVC si Granule va continua si in 2013 pe fondul continuarea trendului de dezvoltare a liniilor de business cu potential de crestere si de profitabilitate, mai ales pe pietele externe.
c) Produsele noi care vor fi lansate in anul 2013:
- Extinderea gamei de profile cu un nou sistem pentru tamplarie, cu 7 camere izolatoare (86 mm). Aceste elemente vin sa completeze sistemul de profile in vederea asigurarii de catre Teraplast a unor solutii complete in acest tip de aplicatii.
- Dezvoltarea unor noi produse rotoformate, in special containere pentru colectarea selectiva a deseurilor.
- Completarea sistemului de canalizari exterioare prin lansarea de sisteme de tubulatura. Aceste elemente vin sa completeze solutiile pentru infrastructura de mediu oferite de Teraplast.
1.1.3. Evaluarea activitatii de aprovizionare tehnico-materiala
Activitatea de aprovizionare este strans legata de buna functionare a unui complex de relatii intre departamentele din interiorul firmei cat si din afara acesteia. In acest context, aprovizionarea are misiunea de a tine permanent active rapoartele cu sectorul tehnic, de productie, economic si comercial. În afara, departamentul aprovizionare relationeaza cu furnizorii pentru achizitionarea resurselor materiale, stabilirea conditiilor de furnizare, încheierea de contracte si derularea livrarilor.
Procesul de achizitii are la origine necesarul de materiale generat de programele de productie anuale si lunare corelate cu analiza permanenta a consumului mediu zilnic si incadrarea in nivele de stoc minime care sa asigure fuctionarea in conditii optime a productiei. Necesarele de materiale sunt analizate de catre responsabilii de achizitii si supervizate de directorul de achizitii care stabilesc in functie de criteriile specifice furnizorii de la care urmeaza sa se faca aprovizionarea.
In activitatea de aprovizionare, o componenta importanta este selectarea furnizorilor. Criteriile de apreciere a furnizorilor se refera la calitatea si gradul in care produsele respecta specificatia impusa,pretul,creditul furnizor disponibil,termenul de plata,termenul de livrare,modul de derulare a livrarilor anterioare, respectarea conditiilor referitoare la cantitatea comandata si calitatea solicitata, care impreuna definesc potentialul de livrare al furnizorului.
Atat pentru materiile prime cat si pentru materiale,Teraplast detine cel putin doi furnizori alternativi agreati, acestia fiind atat indigeni cat si din Europa si chiar Asia. Detinerea unei
baze de date complexe in ceea ce priveste furnizorii alternativi, este un real avantaj pentru departamentul achizitii care poate obtine in acest mod preturi de achizitii competitive si poate sustine un proces de productie continuu.
In ceea ce priveste evolutia preturilor materiilor prime,anul 2012 a fost marcat de importante variatii de pret in intervale scurte de timp care au dus la bulversari ale pietei,toate acestea in contextul mentinerii sezonalitatii uzuale si a unui trend general crescator fata de anul 2011.
1.1.3. Evaluarea activitatii de vanzare
- a) Teraplast are un sistem de vanzari ce include o retea de depozite proprii deschise in orasele : Bucuresti, Brasov, Galati, Oradea, precum si parteneriate cu distribuitorii din toata tara. Teraplast realizeaza de asemenea activitati de export, principalele piete externe pe care suntem prezenti fiind Germania, Elvetia, Austria, Ucraina, Ungaria, Serbia si Republica Moldova. Intentia noastra este sa ne dezvoltam prezenta pe pietele externe si sa devenim un jucator important la nivel regional.
- b) Avand in vedere faptul ca Teraplast activeaza pe piata materialelor de constructii, sezonalitatea este un factor esential in evolutia lunara a vanzarilor. In aceste conditii perioada de varf de activitate este de aproximativ 6 luni (perioada maioctombrie). Politica de distributie vizeaza in principal clientii specializati din domeniul instalatiilor si constructiilor, iar canalele de distributie sunt urmatoarele:
- Vanzari prin distribuitori si revanzatori (piata interna si partial export);
- Vanzari prin retele de specialitate (DIY) (piata interna si export);
- Vanzari catre antreprenori generali si Constructori (licitatii proiecte infrastructura);
- Vanzari directe catre producatori de cabluri sau alte profile (piata interna si export);
- c) Politica comerciala a Societatii Teraplast interzice o expunere mai mare de 6% pe client. Pe parcursul anului 2012 ponderea vanzarilor si a creantelor pentru un singur client nu a depasit valoarea de 4,76% din cifra de afaceri.
1.1.4. Evaluarea aspectelor legate de angajatii/personalul Societatii
Numarul mediu de salariati a crescut in cursul perioadei de la 449 in anul 2011 la 464 salariati in anul 2012. Structura personalului a fost urmatoarea:
| 2012 | 2011 | |
|---|---|---|
| Directori | 22 | 22 |
| Personal administrativ | 82 | 135 |
| Personal în producţie | 362 | 292 |
| Total | 464 | 449 |
Conform contractului colectiv de muncă în vigoare, la nivelul Teraplast valoarea salariului minim nu poate fi mai mică de 1.000 Lei. Salariul brut in anul 2012 a fost de 2.982 lei. Contractul colectiv de muncă stipulează că salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile precum şi alte adaosuri. Societatea a platit următoarele categorii de sporuri: sporuri pentru condiţii deosebite, spor de noapte, spor pentru ore suplimentare, sporuri pentru lucrul în zilele de sambata si duminica, spor pentru conditii de lucru la inaltime. In cursul anului 2012, sporurile de fidelitate si cel pentru vechime in munca au fost incluse in salariul de baza.
Societatea realizează cheltuieli cu darurile acordate cu ocazia unor zile festive (Pasti, Crăciun etc), precum şi decontarea parţială a biletelor de odihnă şi tratament. Aceste beneficii sunt acordate salariaţilor societatii conform prevederilor contractului colectiv de muncă în vigoare la acest moment. Contractul colectiv de munca la nivel de societate este negociat periodic cu sindicatul salariatilor. Gradul de sindicalizare a personalului este aproximativ 57%.
De asemenea, conform contractului colectiv de muncă, societatea trebuie să plătească angajaţilor săi la momentul pensionării o suma egală cu un multiplicator al salariului lor brut, în funcţie de perioada în care au fost angajaţi, condiţiile de munca etc. Societatea a înregistrat provizioane pentru aceste plăţi. În afară de contribuţiile către bugetul de stat şi bugetele de asigurări sociale, societatea nu are alte obligaţii legate de beneficii post pensionare.
1.1.5. Evaluarea aspectelor legate de impactul activitatii de baza a Societatii asupra mediului
Activitatea principala a companiei Teraplast are efecte inerente asupra mediului. Aceste efecte sunt monitorizate atent de catre autoritatiile locale si de catre conducerea Teraplast. Abordarea preventiva si orientarea spre diminuarea impactului asupra mediului sunt elemente care ghideaza activitatea companiei, astfel ca pentru desfasurarea proceselor de productie, Teraplast a obtinut:
- autorizatie de gospodarire a apelor nr.504/28.09.2011, valabila pina la 28.09.2013.
- abonament de utilizare/exploatare a resurselor de apa nr. B62/03.01.2011 s-a completat cu Act aditional nr.3/07.01.2013 si astfel este valabil (Apele Romane) cu valabilitate pana la 28.09.2013
Pentru anul 2012 erau valabile urmatoarele autorizatii:
- autorizatie de mediu pentru fabricarea placilor, foliilor, tuburilor, profilelor din material plastic si fabricarea articolelor din material plastic pentru constructii in unitatea de productie din localitatea Bistrita, localitatea componenta Sarata, fn; localitatea Saratel, fn, DN 15A, comuna Sieu Magherus, jud.Bistrita-Nasaud (Parc Industrial Teraplast): Autorizatie de Mediu nr.169/30.12.2009, revizuita la 24.08.2012, cu valabilitate 10 ani.
- autorizatie de mediu pentru producerea elementelor de tamplarie din PVC cu geam termopan unitatea de productie din Bistrita, Strada Tarpiului nr. 27/A – Autorizatie de Mediu nr.127/15.10.2010, cu valabilitate 10 ani.
- autorizatie integrata de mediu (nr.94-NV 6 /30.10.2007), pentru activitatea de productie a cahlelor pentru teracota si caramizi, in localitatea Bistrita, Strada Romana nr. 17A. Autorizatia a fost prelungita pe data de 30 octombrie 2007 pe o perioada de 10 ani. Pentru celelalte locatii societatea nu are nevoie de autorizatie integrata de mediu. Societatea respecta prevederile privind protectia atmosferei la toate locatiile unde isi desfasoara activitatile. Incepand cu anul 2012 aceasta autorizatia integrala GES/2007 pentru sectia Teracota (autorizatia integrata, autorizatia privind EGES, autorizatia de gospodarire a apelor) a fost transferata catre compania Teracota Bistrita SRL.
- Teraplast a obtinut autorizatia privind emisiile de gaze cu efect de sera nr. 17 din 29 decembrie 2007 pentru activitatea de ardere a cahlelor de teracota si a caramizilor din localitatea Bistrita, Strada Romana nr. 17/A. Autorizatia nu are termen de valabilitate, ea fiind in vigoare atat timp cat datele care au stat la baza emiterii ei nu se modifica.
- societatea a obtinut autorizatie de gospodarire a apelor (nr.492/23.10.2007) pentru sectia de teracota din localitatea Bistrita, Strada Romana nr. 17A, care este valabila
SC TERAPLAST SA
RAPORTUL ADMINISTRATORILOR
pana la data de 22 octombrie 2017. Incepand cu anul 2012 aceasta autorizatia a fost transferata catre compania Teracota Bistrita SRL.
Evaluarea aspectelor legate de cercetare si dezvoltare
Teraplast face parte din Sistemul National de Cercetare – Dezvoltare si este inscris in Registrul Potentialilor Contractori datorita Centrului de Cercetare pe care il detine. Programele de cercetare si dezvoltare sunt finantate atat din fonduri proprii, cat si din fonduri nationale sau europene.
In anul 2012 in cadrul Centrului de Cercetare s-au derulat urmatoarele teme:
a) Calculul coeficientului de izolare termica pentru profile prag aluminiu.
Studiul a avut ca scop determinarea coeficientilor de transfer termic pentru 2 tipuri de praguri de aluminiu utilizate la realizarea confectiilor din PVC cu prag de aluminiu. In cadrul proiectului au fost calculate coeficientii U pentru 2 praguri de aluminiu (cu adancimi de 44 si 54 mm).
b) Calculul coeficientului de izolare termica pentru sisteme de profile de tamplarie de 7 camere. Optimizare proiectare structura profile.
Studiul a avut ca scop evidentierea influentei unor factori caracteristici asupra capacitatii de izolare termica a unui sistem de tamplarie din PVC cu camere izolante. Scopul final a fost de includere in structura noului sistem de profile cu 7 camere a unor elemente caracteristice ce sa favorizeze obtinerea unui coeficient de izolare termica performant.
c) Sisteme de profile BIS. Corectie profil BIS 1 si BIS 2
Studiul a avut ca scop corectarea cotelor profilelor pentru imbunatatirea imbinarii si scaderea greutatii lineare.
d) Calculul coeficientului de izolare termica panouri sandwich cu fete metalice si nemetalice.
Studiul a avut ca scop determinarea coeficientului de transfer termic a panourilor de acoperis cu fete nemetalice (bitum, hartie Kraft, PES+FS) si a panourilor de perete cu fete de aluminiu.
e) Camin desnisipator
Studiul a avut ca scop proiectarea unui camin desnisipator multifunctional ce sa poata sta la baza introducerii lor in fabricatie .
Directii de CDI pentru 2013, ce vor fi avute in vedere in cadrul Centrului de Cercetare sunt:
-
Variante de retete pentru tevi din PVC cu stabilizatori fara metale grele avand cost redus si caracteristici mecanice corectate;
-
Variante de retete pentru profile de tamplarie din PVC cu stabilizatori fara metale grele
- Reteta pentru profile exterioare din PVC rigid avand pret redus;
- Omologare reteta pentru fitinguri din PVC injectate ;
-
Sisteme de tevi din mase plastice pentru incalzire;
-
Sisteme de filtru si zone infiltrante pentru statii de epurare individuale;
-
Variante de retete pentru tevi din PVC de foraje cu stabilizatori fara metale grele; - Introducerea in fabricatie a unor materiale modificatoare de impact alternative la solutia actuala
1.1.6. Evaluarea activitatii societatii comerciale privind managementul riscului
Riscul de credit
Riscul de credit se refera la riscul ca o terta parte sa nu isi respecte obligatiile contractuale, provocand astfel pierderi financiare Societatii. Societatea a adoptat o politica de a face tranzactii doar cu parti de incredere si de a obtine suficiente garantii, cand este cazul, ca mijloc de a reduce riscul de pierderi financiare din nerespectarea contractelor. Expunerea Societatii şi ratingurile de credit ale tertelor parti contractuale sunt monitorizate de catre conducere.
Creantele comerciale constau dintr-un numar mare de clienti, din diverse industrii si arii geografice. Evaluarea permanenta a creditelor este efectuata asupra conditiei financiare a clientilor si, cand este cazul, se face asigurare de credit.
Societatea nu are nici o expunere semnificativa la riscul de credit fata de nici o contraparte sau grup de contraparti avand caracteristici similare. Societatea defineste contrapartile ca avand caracteristici similare atunci cand sunt entitati afiliate.
Risc de lichiditate
Responsabilitatea finala pentru gestionarea riscului de lichiditate apartine consiliului director, care a construit un cadru corespunzator de gestionare a riscurilor de lichiditate cu privire la asigurarea fondurilor Societatii pe termen scurt, mediu si lung si la cerintele privind gestionarea lichiditatilor.
Societatea gestioneaza riscurile de lichiditati prin mentinerea unor rezerve adecvate, a unor facilitati bancare si a unor facilitati de imprumut de rezerva, prin monitorizarea continua a fluxurilor de numerar reale si prin punerea in corespondenta a profilurilor de scadenta a activelor si datoriilor financiare.
Risc de rata de dobanda, fluctuatia ratei de schimb valutar si de inflatie
Societatea efectuează tranzacţii exprimate în diferite valute, inclusiv în euro si dolari americani. Activitatea si rezultatele Companiei sunt expuse fluctuaţiilor in ratele de schimb valutar ale acestor valute. Cursul de schimb valutar la 31 decembrie 2012 a fost de 3.3575 LEI pentru 1 USD si de 4.4287 LEI pentru 1 EURO (31 decembrie 2011: 3.3393 LEI pentru 1 USD şi 4.3197 LEI pentru 1 EUR).
1.1.7. Elemente de perspectiva privind activitatea societatii comerciale
a) Economia romaneasca se afla in tranzitie, existand multa nesiguranta cu privire la posibila orientare a politicii si dezvoltarii economice in viitor. Conducerea nu poate prevedea schimbarile ce vor avea loc în Romania si efectele acestora asupra situatiei financiare, asupra rezultatelor din exploatare si a fluxurilor de trezorerie ale societatii.
Evolutia probabila a intreprinderii se regaseste in rata de dezvoltare propusa pentru anul 2013. Proiectul de Buget de Venituri si Cheltuieli pentru 2013 prevede urmatoarele:
- Cifra de afaceri: 294.405.588 lei
-
Cheltuieli totale: 292.285.451 lei
-
Profit operational (EBITDA): 23.242.762 lei
- Profit net: 2.095.520 lei
b) Teraplast SA si-a propus pentru anul 2013 un program de investitii cu o valoare totala de 3,1 milioane euro. In anul 2013 investitiile Teraplast sunt structurate in 5 categorii: Echipamente; Auto; Soft; SDV-uri; Constructii
In cele ce urmeaza sunt prezentate propunerile de investitii pe fiecare segment in parte tinind cont de obiectivele companiei pentru 2013.
Instalatii & Amenajari – investitii mici ca valoare, orientate cu preponderenta spre revizii capitale, vizand inlocuirea unor piese uzate.
Granule – investiile vizeaza cresterea de capacitate pentru granulele rigide si de asemenea revizii capital.
Profile Tamplarie – investitiile cele mai mari ca valoare, orientate catre crestrerea de capacitate si calitate, dar si catre productia unor produse noi.
TeraGlass – investitiile vizeaza cresterea capacitatii de productie pentru produsele mai complexe si eficientizarea fluxului tehnologic.
2. Activele corporale ale Societatii
2.1. Societatea detinea 5 puncte de lucru in Romania la finele anului 2012, situate in urmatoarele locatii: Bucuresti, Brasov, Oradea, Galati, Iasi (externalizat in data de 28.06.2012 prin vanzare la Metaxa). In fiecare din aceste locatii societatea detine depozite proprii de unde se livreaza la clientii arondati, tocmai in idea de a fi mai aproape de client si de a asigura o livrare in timpul cel mai scurt.
In plus, Societatea Teraplast mai detinea la sfarsitul anului 2012 urmatoarele capacitati de productie:
Fabrica de Tevi, Profile si Granule PVC - care include sectia de Tevi PVC, sectia de Profile PVC, sectia de profile de Timplarie PVC si sectia de Dozare Malaxare.
Fabrica de Poliolefine – care include sectia de Camine Polietilena si sectia de Fitinguri PP, PVC, PE.
Toate aceste fabrici sunt localizate in Parcul Industrial Teraplast, situat in extravilanul municipiului Bistrita, din judetul Bistrita-Nasaud.
Fabrica de tamplarie termoizolanta Teraglass este localizata in zona industriala a orasului Bistrita si nu va face parte din planul de relocare in Parcul Industrial Teraplast, deoarece unitatea de productie este noua si va putea fi extinsa si dezvoltata in locatia actual.
Fabrica de teracota este localizata in zona industriala a orasului Bistrita, iar in anul 2012 s-a efectuat vanzarea catre Teracota srl dar avand in vedere ca SC Teracota Srl nu a respectat prevederile contractului s-a ajuns in situatia ca in conformitate cu clauzele trecute in contract sectia de teracota impreuna cu terenul aferent sa revina in patrimoniul Sc Teraplast SA. Societatea nu intentioneaza sa reia productia de cahle de teracota, de aceea, la data de 31.12.2012 proprietatea s-a clasificat in situatiile financiare ale societatii ca si investitie imobiliara.
- 2.2. Toate fabricile de la Saratel sunt construite incepand cu anul 2008, iar fabrica TeraGlass a fost construita in 2004. Masinile, utilajele si instalatiile folosite de Teraplast in activitatea de productie nu sunt mai vechi de 2005 si datorita unei activitati de mentenanta permanenta gradul de uzura al acestora este minim.
- 2.3. Nu este cazul
3. Piata valorilor mobiliare emise de Societate
- 3.1. Incepand cu 02.07.2008, Teraplast a fost cotata la Bursa de Valori Bucuresti. Actiunile Societatii sunt actiuni ordinare, nominative, dematerializate si indivizibile.
- 3.2. Pe parcursul anilor precedenti politica Teraplast in ceea ce priveste repartizarea profitului a fost aceea de reinvestire.
- 3.3. Pe parcursul anului 2012, Teraplast a cumparat 506.345 actiuni proprii. Valoarea totala bruta achitata de catre companie pentru achizitionarea celor 506.345 actiuni a fost de 245.713 lei, ceea ce corespunde unui pret brut pe actiune de 0,485 lei.
- 3.4. La 31 decembrie 2012, Societatea avea 3 filiale: Plastsistem SA, Politub SA si Teraglass SRL. Nu s-au înregistrat modificări în procentele deţinute de SC Teraplast SA în capitalul social al SC Plastsistem SA si nici in cel al SC Politub SA.
În cursul anului 2011 s-a infiintat SC Teraglass SRL, detinuta in proportie de 100% de SC Teraplast SA, al carei principal obiect de activitate este de fabricarea articolelor din material plastic pentru constructii.
La 31 decembrie 2011 si 31 decembrie 2012. Societatea care raporteaza deţinea titluri sub formă de interese de participare în următoarele doua entitati nelistate. Companiile in care Teraplast detine participatii, nu detin la randul lor actiuni ale companiei mama Teraplast.
| Numele investiţiei | Activitate | Locatie | 2012 | 2011 |
|---|---|---|---|---|
| S.C. Plastsistem S.A. | Productie | Bistrita, România | 78,71% | 78,71% |
| S.C. Certind S.A. | Certificare | Bucuresti | 7,50% | 7,50% |
| Parteneriat pentru Dezvoltarea Durabila |
independentă Asociaţie |
Bistrita, România | 7,14% | 7,14% |
| S.C. Politub S.A | Productie | Bistrita, România | 50% | 50% |
| S.C. TeraGlass SRL | Productie | Bistrita, România | 100% | 100% |
| S.C. Tera Tools SRL | Productie | Bistrita, România | 24% | - |
3.5. Nu este cazul
4 Conducerea Societatii
4.1. Prezentarea administratorilor
a) Societatea Teraplast este administrata in sistem unitar de catre un Consiliu de Administratie format din sapte membri alesi de catre Adunarea Generala a Actionarilor prin vot secret. Durata mandatului membrilor Consiliului de Administratie este de patru ani si pot fi realesi. In perioada exercitiului financiar 2012 conducerea societatii a fost asigurata de :
Stefan Doru Bucataru – administrator, presedinte CA
Numit prin Decizie de CA in 02 mai 2011 si confirmat de AGA in data de 29 iulie 2011
Dorel Goia – administrator
Ales initial in cadrul AGA din 20 iunie 2008.
Gheorghe Grosan– administrator
Director Sucursala Bistrita SIF Banat-Crisana
Ales initial in cadrul AGA din 20 iunie 2008.
Emanoil Viciu – administrator
Ales initial in cadrul AGA din 20 iunie 2008.
Emmanuel Gerard Marc Tritrent – administrator
Managing Director SAS Franta, Societate membra a grupului Aliaxis Ales initial in cadrul AGA din 20 iunie 2008.
Magda Eugenia Palfi – administrator
Membru independent al Consiliului de Administratie
Ales initial in cadrul AGA din 20 iunie 2008.
Laurentiu Ciocirlan - administrator
Membru independent al Consiliului de Administratie
Ales initial in cadrul AGA din 20 iunie 2008. A renuntat la mandat incepand cu data de 01.11.2012.
Alexandru Stanean – administrator
Ales initial in cadrul AGA din 20 iunie 2008. In 02 mai 2011 s-a retras din functia administror, datorita numirii sale in functia de Director General Adjunct in subsidiara S.C. PLASTSISTEM S.A. In decembrie 2012 a fost reales de AGA in functia de administrator al S.C. TERAPLAST S.A., iar pana la realegerea sa de catre AGA a fost numit administrator provizoriu, respectiv in perioada 01.11.2012-14.12.2012.
- b) Nu este cazul
- c) Participarea administratorilor la capitalul societatii
Dorel Goia – administrator, detinea, la 31.12.2012, 34,27% din capitalul Teraplast S.A.
Emanoil Viciu – administrator, detinea, la 31.12. 2012, 8,47% din capitalul Teraplast S.A.
d) Nu este cazul
4.2 Membrii conducerii executive
a) Conducerea executiva a Societatii Teraplast a fost delegata de Consiliul de Administratie unuia sau mai multi directori, numind pe unul dintre ei director general. Acesta conduce activitatea zilnica a Societatii si are obligatia de a asigura un circuit corect al informatiei corporative.
Stefan Doru Bucataru
Director general Teraplast responsabil cu: organizarea, conducerea si gestionarea activitatii Teraplast, pe baza obiectivelor si criteriilor de performanta prevazute in Bugetul de Venituri si Cheltuieli si in Programul de Investitii aprobate de Adunarea Generala a Actionarilor.
Alexandru Stanean – incepand cu data de 05.12.2012
Director General adjunct responsabil cu: conducerea permanenta a departamentelor de Productie si de Operatiuni din cadrul Societatii, ia decizii privind buna functionare si realizarea obiectului de activitate si dezvoltarea Societatii.
- b) Nu este cazul
- c) Nu este cazul
4.3 Pentru toate persoanele prezentate la 4.1. şi 4.2. facem precizarea ca nu exista si nu au existat litigii sau proceduri administrative in care au fost implicate, in ultimii 5 ani, referitoare la activitatea acestora in cadrul Societatii, precum si altele care privesc capacitatea respectivei persoane de a-si indeplini atributiile in cadrul firmei.
5. Situatia financiar-contabila
a) Elemente de bilant
| Bilant | 2012 | 2011 |
|---|---|---|
| RON | RON | |
| Active | ||
| Active imobilizate | 136.238.737 | 150.198.059 |
| Imobilizari corporale | 113.844.260 | 138.856.533 |
| Investitii imobiliare | 12.257.263 | 937.506 |
| Imobilizari necorporale | 922.334 | 1.189.212 |
| Investitii in filiale | 9.199.408 | 9.199.408 |
| Alte imobilizari financiare | 15.472 | 15.400 |
| Creante privind impozitul amanat | 0 | 0 |
| Active circulante | 99.583.627 | 86.121.432 |
| Stocuri | 29.964.757 | 28.876.750 |
| Creante comerciale si similar | 61.516.000 | 45.849.727 |
| Cheltuieli inregistrate in avans | 268.290 | 384.796 |
| Impozit pe profit de recuperate | 0 | 1.788.582 |
| Numerar si depozite pe termen scurt | 7.834.580 | 2.501.322 |
| Active clasificate drept detinute in vederea vanzarii |
0 | 6.720.255 |
| Total active | 235.822.364 | 236.319.491 |
| Capital propriu si datorii Capital propriu Total Capital social, din care: |
60.817.598 | 60.817.598 |
| Capital subscris | 29.787.588 | 29.787.588 |
| Ajustari ale capitalului social | 31.030.010 | 31.030.010 |
| Prime de capital | 42.245.118 | 42.245.118 |
| Rezerve din reevaluare | 24.163.337 | 27.276.765 |
| Rezerve legale | 3.330.468 | 3.330.468 |
| Rezultat reportat | (16.296.668) | (11.897.099) |
| Total capital propriu | 114.259.853 | 121.772.850 |
|---|---|---|
| Datorii pe termen lung | ||
| Credite si imprumuturi purtatoare de dobanzi |
16.588.338 | 35.999.810 |
| Alte datorii pe termen lung | 0 | 0 |
| Provizioane | 0 | 0 |
| Datorii privind beneficiile angajatilor | 330.319 | 343.981 |
| Alte datorii | 0 | 0 |
| Datorii privind impozitele amanate | 6.053.645 | 7.948.634 |
| Datorii curente | ||
| Datorii comerciale si similar | 45.630.557 | 35.830.152 |
| Credite si imprumuturi purtatoare de dobanzi |
48.489.313 | 30.990.950 |
| Alte datorii financiare curente | 310.221 | 0 |
| Impozit pe profit de plata | (663.078) | 0 |
| Provizioane | 4.823.196 | 3.433.114 |
| Total datorii | 121.562.511 | 114.546.641 |
| Total capital propriu si passive | 235.822.364 | 236.319.491 |
b) Contul de profit si pierderi
| Contul de profit si pierdere | 2012 RON |
2011 RON |
|---|---|---|
| Venituri Alte venituri din exploatare |
239.544.664 727.848 |
209.359.979 965.791 |
| Modificari in cadrul stocurilor de bunuri finite si productie in curs |
1.605.106 | (642.458) |
| Materiile prime, consumabile folosite si marfuri Cheltuieli cu beneficiile angajatilor |
(176.160.787) (22.257.796) |
(149.843.547) (22.868.180) |
| Cheltuieli cu provizioanele, ajustarile pentru depreciere si amortizarea |
(24.222.973) | (21.003.053) |
| Castiguri / Pierderi din iesirea imobilizarilor corporale | (1.720.806) | 44.241 |
| si necorporale Castiguri / Pierderi din evaluarea la valoarea justa a investitiilor imobiliare |
5.130.830 | 188.320 |
| Alte cheltuieli | (26.878.726) | (30.183.569) |
| Costuri financiare | (10.821.066) | (8.487.011) |
| Venituri financiare | 4.763.400 | 5.078.961 |
| Profit inainte de impozitare | (10.290.306) | (17.390.526) |
| Cheltuiala cu impozitul pe profit Profitul exercitiului financiar |
1.310.953 (8.979.353) |
(149.980) (17.540.506) |
| Alte elemente ale rezultatului global | ||
| Reevaluare mijloace fixe Impactul impozitului amanat |
3.475.533 (556.085) 2.919.448 |
4.196.475 (476.939) 3.719.536 |
| Total rezultat global | (6.059.905) | (13.820.970) |
| Numar de actiuni | 297.875.880 | 297.875.880 |
| Rezultat pe actiune | (0,030) | (0,059) |
c) Cash flow: Situatia fluxurilor de numerar
| RON | RON | |
|---|---|---|
| 31 Decembrie 2012 |
31 Decembrie 2011 |
|
| Fluxuri de trezorerie din activităţi | ||
| operaţionale | ||
| Pierderea inainte de impozitare | (10.290.306) | (17.390.526) |
| Cheltuieli cu dobanzile | 2.554.335 | 2.228.972 |
| Venituri din dobanzi Pierdere/(Castig) din vanzarea sau |
(19.824) 2.377.643 |
(13.747) (701.076) |
| cedarea de mijloace fixe | ||
| Pierdere din deprecierea creanţelor comerciale |
1.222.507 | 3.988.395 |
| Ajustarea cheltuielilor pentru provizioane depreciere stocuri |
(790.068) | 1.844.161 |
| Amortizarea si deprecierea activelor pe termen lung |
22.400.452 | 14.557.546 |
| Deprecierea activelor detinute spre vanzare |
0 | 656.836 |
| Reversarea deprecierii activelor detinute spre vanzare |
(656.836) | 0 |
| Ajustarea privind provizioanele pentru riscuri si cheltuieli |
1.390.082 | 577.698 |
| Castig din evaluarea investitiilor imobiliare |
(5.130.830) | (188.320) |
| Venitul din provizioanele pentru obligaţiile privind beneficiile la pensionare |
(13.662) | (2.873) |
| Venituri din dividende | (147.006) | (143.111) |
| Venituri din subventii de exploatare | (186.608) | (453.388) |
| Descresteri in instrumentele financiare | 310.221 | 0 |
| 13.020.099 | 4.960.567 | |
| Mişcări în capitalul circulant (Creştere)/ Descrestere creanţe comerciale şi alte creanţe |
(16.999.954) | 8.529.373 |
| (Creştere)/ Descrestere stocuri | (297.938) | (5.106.561) |
| (Descrestere)/Creştere datorii comerciale şi alte datorii |
7.715.765 | (16.424.607) |
| Numerar generat din activităţi operaţionale |
3.437.972 | (8.041.227) |
| Dobânzi plătite | (2.574.244) | (2.067.602) |
| Impozit pe profit plătit | (14.617) | 0 |
| Numerar net (utilizat)/generat in activităţi operaţionale |
849.111 | (10.108.829) |
| Fluxuri de numerar din activităţi de investiţii |
||
|---|---|---|
| Dobânzi încasate | 19.824 0 |
13.747 0 |
| Plăţi aferente imobilizărilor corporale si necorporale |
(9.009.542) | (4.048.605) |
| Încasări din vânzarea de imobilizări corporale |
15.958.350 | 4.004.158 |
| Dobandirea unei filiale Dividende incasate |
0 147.006 |
(50.000) 143.111 |
| Numerar net (utilizat în) activităţi de investiţii |
7.115.638 | 62.411 |
| Fluxuri de numerar din activităţi de finanţare |
||
| Incasări / Rambursari nete de împrumuturi |
(2.193.830) | 9.262.339 |
| Rascumpararea actiunilor proprii | 0 | (245.714) |
| Plăţi de leasing Incasari din subventii |
(851.948) 414.288 |
(339.622) 529.300 |
| Numerar net generat din activităţi de finanţare |
(2.631.490) | 9.206.304 |
| Creştere netă a numerarului şi a echivalentelor de numerar |
5.333.259 | (840.115) |
| 2.501.322 | 3.341.437 | |
| Numerar şi echivalente de numerar la începutul anului financiar Numerar şi echivalente de numerar la sfârşitul anului financiar |
7.834.580 | 2.501.322 |
6. Semnaturi
Presedinte al Consiliului de Administratie
Grosan Gheorghe
Director Financiar Orban Eniko Edit