AI assistant
Teraplast SA — Management Reports 2009
Dec 11, 2009
2298_ir_2009-12-11_b45f2cfc-da0c-4bd3-931a-93509e8af441.pdf
Management Reports
Open in viewerOpens in your device viewer
S.C. Teraplast S.A. 17/A, Romana street, RO-420070 Reg. Com.: J06/735/1992 VAT no.: RO3094980 Tel.: 0040 363 101175 Fax: 0040 263 231221 e-mail: [email protected]; [email protected] website: www.teraplast.ro RO 78 BRDE 060S V009 1926 0600 Bank: Banca Romana de Dezvoltare GSG Suc. Bistrita-Nasaud, str. N. Titulescu, Nr.50/A SWIFT: BRDEROBU
Raportul administratorilor
Consiliul de Administratie al SC Teraplast SA Bistrita numit de Adunarea Generala a Actionarilor SC Teraplast SA a elaborat, pentru semestrul I 2009, prezentul raport cu privire la situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii si contul de profit si pierderi.
Aceste situatii financiare se refera la :
| Total bilant | 143.984.201 lei |
|---|---|
| Cifra de afaceri | 79.131.415 lei |
| Rezultatul brut al exercitiului | 7.349.876 lei |
| Rezultatul net al exercitiului | 6.375.783 lei |
Situatia financiara a societatii in semestrul I 2009:
Evolutia activitatii S.C. TERAPLAST S.A. pe durata exercitiului financiar 2009, comparativ cu prevederile din bugetul de venituri si cheltuieli si cu realizarile similare ale anului 2008.
A. Situatia principalilor indicatori economico-financiari la 30.06.2009, se prezinta astfel:
| Nr. | Indicatori | UM | Realizat | Programat | Realizat | Grad de realizare | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Crt. | Semestrul | BVC 2009 | Semestrul I | ||||
| I 2008 | 2009 | ||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6=5/3 | 7=5/4 |
| 1. | Cifra de | 92.201.176 | 98.949.600 | 79.131.415 | 0,86 | 0,80 | |
| afaceri, din | |||||||
| care: | |||||||
| -din productie | 77.541.843 | 86.449.600 | 66.138.234 | 0,85 | 0,85 | ||
| -din comercializari |
14.569.640 | 12.500.000 | 12.976.501 | 0,89 | 1,04 | ||
| -din subventii | 89.693 | 0 | 16.680 | 0,19 | - | ||
| 2. | Profit | 10.620.684 | 8.976.886 | 7.349.876 | 0,69 | 0,82 | |
| contabil brut |
| 3. | Profit | 9.085.006 | 7.622.397 | 6.375.783 | 0,70 | 0,84 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| contabil net | ||||||
| 4. | Numar de | 527 | 520 | 0,99 | - | |
| personal | ||||||
| 5. | Venituri | 99.887.609 | 101.338.343 | 88.311.008 | 0,87 | |
| totale | 0,88 | |||||
| 6. | Cheltuieli | 89.266.925 | 92.361.457 | 0,88 | ||
| totale | 80.961.132 | 0,91 |
2. Volumul vanzarilor din productia proprie, pe grupe de produse , in anul 2009, comparativ cu anul 2008 si cu nivelul bugetat pentru anul 2009 se prezinta astfel:
| Nr. | Denumire grupa produse | Realizat | Bugetat | Realizat | Realizat | Realizat |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Crt. | 2008 | 2009 | 2009 | 2009/ | 2009/ | |
| realizat | bugetat | |||||
| 2008 | 2009 | |||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5=4/2 | 6=4/3 |
| 1. | Granule plastifiate | 13.790.950 | 12.276.300 | 9.786.060 | 0,71 | |
| 2.901.278 | 2.590.000 | 1.693.938 | 0,58 | |||
| 2. | Granule rigide | |||||
| 11.425.133 | 7.479.700 | 7.396.745 | 0,65 | |||
| 3. | Profile PVC | |||||
| 4. | Profile tamplarie PVC | 2.234.824 | 6.055.900 | 1.349.195 | 0,60 | |
| 5. | 5.813.577 | 5.016.700 | 4.248.536 | 0,73 | ||
| Tevi PP | ||||||
| 6. | 28.787.107 | 30.090.300 | 28.933.540 | 1,01 | ||
| Tevi PVC | ||||||
| 7. | 3.170.228 | 4.196.600 | 3.247.010 | 1,02 | ||
| Fitinguri PP, PVC | ||||||
| 8. | 3.409.826 | 2.681.200 | 2.191.490 | 0,64 | ||
| Cahle teracota | ||||||
| 9. | Geam termoizolant | 445.445 | - | 245.306 | 0,55 | |
| 10. | 5.885.235 | 16.062.900 | 6.643.119 | 1,13 | ||
| Ferestre, usi | ||||||
| 11. | Semifabricate | 19.434 | - | - | - | |
| 12. | Produse reziduale | 37.745 | - | 24.356 | 0,65 | |
| 13. | Servicii+Chirii+Ambalaje | 157.665 | - | 378.939 | 2,40 | |
| TOTAL | 77.541.843 | 86.449.600 | 66.138.234 | 0,85 |
3. Valoarea vanzarilor pe fiecare locatie, in anul 2009,comparativ cu perioada precedenta si cu nivelul bugetat , a fost urmatoarea:
| % | % Realizat/ | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Realizat 2008Bugetat 2009 Realizat 2009 | Realizat2009/2008 | programat | |||
| 92.111.483 | 98.949.600 | 79.114.735 | 0,86 | 0,80 | |
| TOTAL CIFRA DE AFACERI: | |||||
| 4.607.293 | 6.351.000 | 6.595.692 | 1,43 | 1,04 | |
| Depozit Bucuresti | |||||
| 7.357.521 | 6.798.000 | 7.029.290 | 0,96 | ||
| 1,03 | |||||
| Depozit Brasov | |||||
| 2.916.040 | 4.100.000 | 2.218.661 | 0,76 | 0,54 | |
| Depozit Iasi | |||||
| 3.869.408 | 4.339.000 | 4.084.483 | 1,06 | 0,94 | |
| Depozit Constanta | |||||
| 4.928.510 | 5.106.000 | 5.741.352 | 1,16 | 1,12 | |
| Depozit Oradea | |||||
| 4.673.833 | 4.922.800 | 5.265.465 | 1,13 | 1,07 | |
| Depozit Galati | |||||
| 13.199.351 | 14.666.000 | 12.427.709 | 0,94 | 0,85 | |
| Infrastructura | |||||
| 4.564.732 | 7.945.700 | 6.817.252 | 1,49 | 0,86 | |
| Export | |||||
| 45.994.795 | 44.721.100 | 28.934.831 | 0,63 | 0,65 | |
| Vanzari Directe+Orizont |
Situatie comparativa prognozat/ realizat 2009/realizat 2008
In primele sase luni ale anului 2009 s-a realizat o cifra de afaceri de 79.131.415 lei, ceea ce reprezinta 86% din cifra de afaceri realizata in primul semestru al anului precedent, in conditiile in care piata constructiilor a scazut mult fata de aceeasi perioada a anului precedent. Acest nivel al cifrei de afaceri, inregistrat pe o piata incercata de efectele crizei economice, a fost influentat pe de o parte de scaderea vanzarilor fizice cu aproximativ 8,6% pe produsele din gama mase plastice. Aceasta scadere este mai moderata decat trendul de scadere a industriei de profil, conform buletinului statistic de industrie nr.5, indicii productiei industriale pe fabricarea produselor din cauciuc si mase plastice au fost cu 10,3% mai mici fata de perioada anului precedent.(sursa INSSE) Pe de alta parte cifra de afaceri a fost influentata negativ si de scaderea preturilor medii de vanzare practicate in primul semestru al anului 2009, scaderi determinate atat de presiunea pietei cat si de fluctuatiile pretului materiilor prime de baza (pvc si polipropilena).
Veniturile din productia stocata sunt usor sub nivelul inregistrat in prima parte a anului precedent, in conditiile in care nivelul stocurilor de produse finite la 30.06.2009
este cu 32% mai mare dacat la finele aceleiasi luni a anului 2008. Aceste venituri au fost generate in mare parte de fluctuatiile costului efectiv pe fondul modificarilor de pret inregistrate la materii prime.
Veniturile din productia de imobilizari a crescut pe fondul inregistrarii imobilizarilor realizate in regie proprie cu ocazia pornirii fabricii de polioleofine.
Veniturile totale din exploatare au inregistrat astfel un nivel de 89% din valoarea veniturilor din exploatare realizate in perioada similara a anului precedent, in timp ce fata de valoarea bugetata se situeaza la un nivel de 86,69%.
Cheltuielile de exploatare se situeaza la 91% fata de nivelul inregistrat anul precedent si 89% fata de buget. In structura costurilor se pot identifica atat pozitii care au inregistrat scaderi fata de anul precedent, cat si elemente de cheltuiala care au depasit nivelul inregistrat in anul precedent si nivelul bugetat.
4. Valoarea totala a activului la 30.06.2009 , a fost de 235.625.954 lei cu 34.927.120 lei mai mare decat valoarea inregistrata la inceputul anului .
| Activ | 30.06.2009 | 01.01.2009 | Diferente |
|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4=3-2 |
| Total activ | |||
| din care: | 235.625.954 | 200.698.834 | 34.927.120 |
| 1.1. Active imobilizate, | |||
| din care | 141.119.404 | 127.304.641 | 13.814.763 |
| 1.1.1.Imobilizari | |||
| necorporale | 1.621.537 | 1.550.250 | 71.287 |
| 1.1.2. Imobilizari | |||
| corporale | 130.129.966 | 116.352.962 | 13.777.004 |
| 1.1.3. Imobilizari | |||
| financiare | 9.367.901 | 9.401.429 | -33.528 |
| 1.2. Active circulante, | |||
| din care | |||
| 1.2.1. Stocuri | 38.224.573 | 23.837.091 | 14.387.482 |
| 1.2.2.Creante | 52.625.653 | 40.349.164 | 12.276.489 |
| 1.2.3. Alte active | |||
| circulante | 3.371.986 | 9.175.188 | -5.803.202 |
| 1.3. Cheltuieli in avans | 264.158 | 32.750 | 31.408 |
Structurat, aceste modificari ale activului se prezinta astfel:
Din total cresteri de active de 34.927.120 lei, 13.814.763 lei reprezinta cresteri de capital fix(mijloace fixe), 14.387.482 lei sunt cresteri de stocuri si 12.276.489 lei reprezinta cresteri de creante.
| Pasiv | 30.06.2009 | 01.01.2009 | Diferente |
|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4=3-2 |
| Total Pasiv , din care: | 235.625.954 | 200.698.834 | 34.927.120 |
| 1.1. Capitaluri proprii, | |||
| din care | 143.984.201 | 140.754.190 | 3.230.011 |
| 1.1.1.Capital social | 29.787.588 | 29.787.588 | - |
| 1.1.2.Prime de capital | 42.245.118 | 42.245.118 | - |
| 1.1.3. Rezerve legale | 2.600.039 | 2.600.039 | - |
| 1.1.4. Profit | 6.375.783 | 19.322.138 | (12.946.355) |
| 1.1.5. Repartizarea | |||
| profitului | -1.094.571 | 1.094.571 | |
| 1.1.6. Rezultatul reportat | 4.577.421 | -11.743.927 | 16.321.348 |
| 1.1.7. Alte reserve | 38.962.459 | 38.962.459 | - |
| 1.1.8.Actiuni proprii | (1.239.553) | (1.239.553) | |
| 1.1.9. Diferente din | |||
| reevaluare | 20.675.346 | 20.675.346 | - |
| 1.2. Datorii-total, din | |||
| care | 89.198.301 | 57.501.192 | 31.697.109 |
| 1.2.1. Imprumuturi | |||
| bancare | 41.092.632 | 29.466.031 | 11.626.601 |
| 1.2.2. Obligatii furnizori | 40.293.023 | 23.379.811 | 16.913.212 |
| 1.2.3. Clienti creditori | 398.807 | 322.480 | 76.327 |
| 1.2.4. Alte datorii | 7.413.839 | 4.332.870 | 3.080.969 |
| 1.3. Provizioane | 2.443.452 | 2.443.452 | - |
5. Structura pasivului din bilantul contabil al societatii la 30.06.2009 este urmatoarea:
Capitalurile proprii ale societatii au crescut in exercitiul financiar 2009 cu 3.230.011 lei, in special ca urmare a rezultatului financiar aferent anului 2008 incorporat in capitalurile proprii.
Rezerva legala este de 2.600.039 lei si reprezinta 8,73% din capitalul social.
Alte rezerve, inregistrate in capitalurile proprii ale societatii sunt in cuantum de 38.962.459 lei.
Datoriile totale ale societatii au crescut cu 31.697.109 lei, in special prin cresterea obligatiilor fata de institutii bancare(cu 11.626.601 lei) si a obligatiilor fata de furnizori( cu 16.913.212 lei)pe fondul aprovizionarii unor cantitati foarte mari de materie prima in lunile mai si iunie 2009, motiv pentru care in partea de active regasim o crestere a stocurilor.
Provizioanele constituie se impart in:
-provizioane pentru diferentele nefavorabile din reevaluarea constructiilor-406.889 lei
-provizioane pentru clienti- 271.809 lei
-provizioane pentru depreciere marfa- 376.820 lei
-provizioane pentru recompensare salariati, pensie- 2.443.452 lei
si au ramas nemodificate fata de inceputul anului financiar.
6. Situatia contului de profit si pierderi-respectiv a veniturilor si cheltuielilor grupate dupa provenienta lor in primul semestru al anului 2009, se prezinta astfel:
| 30.06.2009 | 30.06.2008 | Diferente | |
|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3=2-1 |
| 1. Venituri din | |||
| exploatare | 86.906.774 | 98.167.367 | (11.260.593) |
| 2. Cheltuieli din | |||
| exploatare | 79.620.435 | 87.218.807 | (7.598.372) |
| 3. Profit din | |||
| exploatare | 7.286.339 | 10.948.560 | (3.662.221) |
| 4. Venituri | |||
| financiare | 1.404.234 | 1.720.242 | (316.008) |
| 5. Cheltuieli | |||
| financiare | 1.340.697 | 2.048.118 | (707.421) |
| 6.Profit(pierdere) | |||
| financiara | 63.537 | (327.876) | 391.413 |
| 7. Venituri totale | 88.311.008 | 99.887.609 | (11.576.601) |
| 8. Cheltuieli totale | 80.961.132 | 89.266.925 | (8.305.793) |
| 9. Profit brut | 7.349.876 | 10.620.684 | (3.270.808) |
| 10. Impozit pe profit | 974.093 | 1.535.678 | (591.585) |
| 11. Profit net | 6.375.783 | 9.085.006 | (2.709.223) |
Aspecte principale privind organizarea activitatii financiar-contabile:
Organizarea contabilitatii s-a realizat prin serviciul financiar-contabil propriu , prin care s-a urmarit si realizat tinerea corecta si la zi a operatiunilor contabile, respectarea principiilor contabilitatii si a regulilor si metodelor contabile prevazute in reglementarile in vigoare.
Situatia activelor , datoriilor si capitalurilor proprii a fost intocmita in baza balantei de verificare, a conturilor sintetice si s-a urmarit respectarea normelor metodologice si a regulilor de intomire , posturile inscrise in aceasta situatie sunt in concordant cu datele inregistrate in contabilitate.
Contul de profit si pierdere reflecta in mod fidel veniturile , cheltuielile si rezultatele financiare ale anului 2009.
Angajati
Numarul scriptic de salariati a scazut in cursul perioadei de la 527 salariati in primul semestru al anului 2008 la 520 salariati in aceeasi perioada a anului 2009. In structura , pe categorii profesionale, numarul scriptic de salariati a fost :
| 30 iunie 2009 | 30 iunie 2008 | |
|---|---|---|
| Total salariati, din care : | 520 | 527 |
| -muncitori | 348 | 351 |
| -TESA, din care : | 137 | 152 |
| TESA conducere | 35 | 24 |
Beneficii angajati:
Conform contractului colectiv de muncă în vigoare , la nivelul Teraplast valoarea salariului minim nu poate fi mai mică de 981 Lei. Evolutia salariului mediu brut in 2009, comparativ cu anul precedent se prezinta astfel:
| 30 iunie 2009 | 30 iunie 2008 | |
|---|---|---|
| Total salarii platite, din care : | 8.349.002 | 7.730.179 |
| -salariul mediu(lei) | 2676 | 2445 |
Contractul colectiv de muncă stipulează că salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile precum şi alte adaosuri. Societatea plăteste următoarele categorii de sporuri: sporuri pentru vechime în muncă, sporuri pentru condiţii deosebite, spor de noapte, spor pentru ore suplimentare, spor fidelitate, sporuri pentru lucrul în zilele de sambata si duminica, spor pentru conditii de lucru la inaltime.
B. Aspecte referitoare la mediu:
Activitatea principală a Societăţii are efecte inerente asupra mediului. Efectele asupra mediul ale activităţilor Societăţii sunt monitorizate de autorităţile locale şi de către conducerea Societăţii.
Pentru desfasurarea activitatilor de productie, Teraplast a obtinut: -autorizatie de mediu pentru fabricarea placilor, foliilor, tuburilor, profilelor din material plastic si fabricarea articolelor din material plastic pentru constructii in unitatea de productie din localitatea Bistrita, Strada Romana nr. 17A.
-autorizatie de mediu pentru producerea elementelor de tamplarie din PVC cu geam termopan unitatea de productie din Bistrita, Strada Tarpiului nr. 27/A
-autorizatie integrata de mediu pentru activitatea de productie a cahlelor pentru teracota si caramizi, in localitatea Bistrita, Strada Romana nr. 17A. Autorizatia a fost prelungita pe data de 30 octombrie 2007 pe o perioada de 10 ani. Pentru celelalte locatii societatea nu are nevoie de autorizatie integrata de mediu. Societatea respecta prevederile privind protectia atmosferei la toate locatiile unde isi desfasoara activitatile.
Teraplast a obtinut autorizatia privind emisiile de gaze cu efect de sera nr. 17 din 29 decembrie 2007 pentru activitatea de ardere a cahlelor de teracota si a caramizilor din localitatea Bistrita, Strada Romana nr. 17/A. Autorizatia nu are termen de valabilitate, fiind in vigoare atat timp cat datele care au stat la baza emiterii ei nu se modifica. De asemenea societatea a obtinut autorizatie de gospodarire a apelor pentru sectia de teracota din localitatea Bistrita, Strada Romana nr. 17A, care este valabila pana la data de 22 octombrie 2017.
C. Dezvoltarea previzibila a entitatii:
Evolutia probabila a intreprinderii se regaseste in rata de dezvoltare propusa pentru anul 2009, respectiv cresterea cifrei de afaceri cu 109,37% fata de cifra de afaceri realizata in anul 2008.
Principalii indicatori propusi pentru anul 2009 sunt prezentati in tabelul de mai jos:
| Nr. | Indicatori / Produse | UM | BVC |
|---|---|---|---|
| Crt | 2009 | ||
| 0 | 1 | 2 | 5 |
| 1 | Total mase plastice, | tone | 30.763 |
| din care : | |||
| 2 | Granule plastifiate | tone | 7.700 |
| 3 | Granule rigide | tone | 1.620 |
| 4 | Profile PVC | tone | 2.400 |
| 5 | Profile tamplarie din | tone | 3.323 |
| care : | |||
| 5.1 | Profile vanzare | tone | 1.500 |
| 6 | Tevi PVC | tone | 13.500 |
| 7 | Tevi PP+corugate | tone | 1.500 |
| 8 | Produse injectate | tone | 720 |
| 9 | Cahle teracota | mii UE | 1.800 |
| 10 | Geam termoizolant | ug. | 173.620 |
| 11 | Ferestre+usi | uf. | 86.810 |
| 12 | Cifra de afaceri din | Mii lei | 213.189 |
| care | |||
| 12.1 | Comercializari | Mii lei | 25.002 |
| produse conexe |
Programul de investitii propus pentru 2009:
SC Teraplast SA si-a propus pentru anul 2009 un program de investitii cu o valoare totala de 15.752 mii lei . Acesta cuprinde constructia fabricii de camine, tevi PP si fitinguri in parcul industrial din Saratel, achizitionarea de echipamente si linii de productie in vederea extinderii capacitatii de productie.
Programul de investitii pentru anul 2009 are in vedere dezvoltarea capacitatilor de productie in noul parc industrial din Saratel care va concentra cea mai mare parte a activitatilor societatii in vederea obtinerii sinergiei generata de folosirea optima a facilitatilor noii locatii (infrastructura, spatii de depozitare, operatori manipulare etc.). Astfel, cu exceptia fabricii de teracota si a celei de tamplarie cu geam termoizolant Orizont Bistrita, toate celelalte entitati productive, inclusiv cea detinuta de societatea Politub S.R.L. urmeaza a fi relocate si integrate in noul parc industrial. Avand o suprafata totala proiectata de aproape 20 de hectare, acest parc industrial este dezvoltat in localitatea Saratel, situata la circa 10 km distanta de orasul Bistrita. In prezent, in aceasta locatie isi desfasoara deja activitatea fabrica de tevi PVC, fabrica de profile si granule, precum si producatorul de panouri termoizolante cu miez de spuma poliuretanica Plastsistem S.A.
Societatea intentioneaza sa isi acopere necesitatile de finantare aferente planului de investitii partial cu sumele ramase din derularea IPO de la inceputul anului 2008, nealocate investitiilor in cursul anului 2008, din surse proprii , precum si prin contractarea de imprumuturi.
D. Activitatile din domeniul cercetarii si dezvoltarii:
Societatea TERAPLAST SA face parte din Sistemul National de Cercetare-Dezvoltare si este inregistrat in Registrul Potentialilor Contractori datorita Centrului de Cercetare pe care il detine. Societatea desfasoara programe de cercetare-dezvoltare finantate din fonduri proprii, nationale si europene.
Investitiile in activitatea de cercetare-dezvoltare vor urmari cresterea ponderii cheltuielilor cu activitatea de cercetare-dezvoltare din cifra de afaceri. De asemenea, TERAPLAST SA se pregateste sa obtina atestarea activitatii de cercetare-dezvoltare, ceea ce va crea premisele largirii accesului la programe finantate din fonduri europene. In momentul actual, personalul Centrului de Cercetare este format din doua persoane cu studii superioare si in plus este coordonat incepand cu a doua parte a anului 2009 de catre dl. Marius Albescu.
E. Informatii privind achizitiile propriilor actiuni:
| Numele investiţiei | Activitatea de bază |
Locul înfiinţării şi al operaţiunilor |
30 iunie 2009 % |
|---|---|---|---|
| S.C. PLASTSISTEM S.A. | PRODUCTIE | Bistrita, România | 72,537% |
| S.C. CERTIND S.A. | Certificare | Bucuresti | |
| independentă | 7,50% | ||
| Parteneriat pentru dezvoltarea | Asociaţie | Bistrita, România | |
| durabila | 7,14% | ||
| S.C. POLITUB S.R.L. | PRODUCTIE | Bistrita, România | 50% |
Societatea PLASTSISTEM produce panouri termo-izolante. Societatea TERAPLAST decizia dobandirii procentului majoritar la SC PLASTSISTEM, intrucat sa prevazut un ritm de crestere economic substantial, datorat in primul rand modificarii obiectului de activitate din comert in activitate de productie si in special datorat productiei de panouri sandwich, domeniu care in tara noastra este in plin proces de dezvoltare . SC PLASTSISTEM SA a devenit atractiva si datorita investitiilor noi efectuate atat in constructii cat si in utilaje .
La finele semestrului I al anului 2009 SC TERAPLAT SA detinea un numar de 53.476.858 actiuni din totalul de 73.723.125 actiuni, respectiv 72,537% din capitalul social.
F. Existenta de sucursale ale entitatii:
Societatea nu are deschisa nici o sucursala . Ea detine insa 6 puncte de lucru in Romania, situate in urmatoarele locatii:
-Bucuresti; -Brasov; -Oradea; -Constanta; -Galati; -Iasi; In fiecare din aceste locatii societatea detine depozite proprii de unde se livreaza la clientii arondati, tocmai in idea de a fi mai aproape de client si de a asigura o livrare in timpul cel mai scurt.
De asemenea mai functioneaza si centre de preluare comenzi, in vederea comercializarii confectiilor tamplarie PVC, in urmatoarele locatii:
-Baia Mare; -Oradea; -Cluj-Napoca; -Targu Mures; -Deva; -Sibiu; -Arad; -Nasaud; -Brasov; -Hunedoara; -Iasi; -Suceava; -Satu-Mare; -Vatra Dornei;
Mentionam ca situatiile financiare intocmite la 30 iunie 2009 nu au fost auditate.