Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Teraplast SA Earnings Release 2016

May 12, 2016

2298_rns_2016-05-12_8afb8009-6e3e-49ec-861d-8cd9261ef762.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

COMUNICAT DE PRESA

Grupul Teraplast: rezultate financiare pentru primul trimestru din 2016

Profit net de peste 7 milioane lei si o cifra de afaceri in crestere cu 31%, fata de primul trimestru 2015

Bistrita, 12 mai 2016 – Grupul Teraplast, cel mai mare procesator de PVC din Romania si unul dintre principalii producatori de materiale pentru piata constructiilor si instalatiilor, a obtinut in primul trimestru din 2016 cresteri importante ale tuturor indicatorilor financiari si a reusit sa depaseasca valorile bugetate pentru aceasta perioada.

Grupul Teraplast include compania Teraplast, subsidiara Plastsistem, subsidiara Teraglass (incepand cu aprilie 2015, anterior activitatea Teraglass fiind organizata ca o linie de business a companiei Teraplast), subsidiara Teraplast Moldova si Politub (entitate controlata in comun).

mii lei T1 - 2016 T1 - 2015 ▲%
Venituri consolidate 86.909 66.257 31,17
Profit/(Pierdere) din exploatare 8.603 4.375 96,64
Profit/(Pierdere) net(a) consolidat(a) aferent(a) perioadei 7.058 4.227 66,98
EBITDA 13.410 10.174 31,81
Rezultatul pe actiune (Lei) 0,02 0,01 100,00
Imprumuturi purtatoare de dobanzi 38.715 46.626 (16,97)
Numerar si echivalente de numerar 9.121 4.677 95,02

*Cifrele financiare sunt neauditate si prezinta rezultatele consolidate ale Grupului Teraplast, intocmite in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS); *semnul variatiei % indica efectul asupra activitatii Grupului;

Dorel Goia, Presedinte al Consiliului de Administratie Teraplast: "Primul trimestru din 2016 arata o evolutie consecventa si sustenabila a business-ului Teraplast Grup. Am crescut atat ca venituri, cat si ca profitabilitate si suntem convinsi ca vom continua pe acelasi trend. Contextul pietei constructiilor a avut un impact pozitiv in evolutia din primul trimestru si speram sa nu avem surprize neplacute in a doua jumatate a anului. Facem referire in principal la segmentul de infrastructura de mediu (canalizare si alimentare cu apa), pentru care livram in continuare pe proiecte demarate in cadrul bugetului UE precedent (2007-2013), in timp ce pentru noua axa de finantare (2014-2020), desi au trecut doi ani de la intrarea in vigoare a noului buget al UE, majoritatea lucrarilor sunt cel mult in faza de proiectare. In situatia in care noile lucrari pe infrastructura mare nu trec intr-o etapa urmatoare, riscam ca in a doua jumatate a

anului sa asistam la un blocaj al acestui segment de piata. Daca vorbim de fonduri publice lucrurile se misca la fel de greu si pe segmentul reabilitarilor termice. Doar investitiile private nu pot sustine piata constructiilor, de aceea evolutia viitoare a sectorului depinde intr-o foarte mare masura de aportul investitiilor publice. Vom continua de asemenea in 2016 dezvoltarea prezentei Grupului Teraplast pe pietele externe, dupa ce in 2015 peste 22% din vanzari s-au realizat la export."

Cifra de afaceri consolidata a Grupului Teraplast a inregistrat o crestere de 31,17% in primul trimestru din 2016, pana la valoarea de 86,90 milioane lei. Consolidarea include elementele de venituri si cheltuieli ale companiilor Teraplast, Plastsistem, Teraplast Moldova si Teraglass, in procent de 100%, si nu le include pe cele ale firmei Politub. Aceasta din urma, fiind entitate controlata in comun, se consolideaza doar la nivelul profitului, in procent de 50%.

Grupul Teraplast activeaza pe pietele de instalatii si amenajari, profile tamplarie, panouri sandwich si structuri metalice zincate, tamplarie termoizolanta si granule PVC. Evolutia din primul trimestru a fost sustinuta atat de evolutia buna a pietei interne, cat si de piata externa.

In primele trei luni din 2016 exporturile Grupului Teraplast au crescut cu aproape 37% fata de perioada similara din 2015. Grupul Teraplast exporta in Germania, Austria, Ungaria, Slovenia, Cehia, Slovacia, Italia, Bulgaria, Serbia sau Belgia.

Grupul Teraplast detine pozitii de top pe o mare parte din pietele pe care activeaza. Compania-mama Teraplast este lider de piata pe segmentele de canalizari exterioare, granule si lambriuri, si este al doilea jucator de pe piata de canalizari interioare. Subsidiara Plastsistem este intre primii trei jucatori de pe piata de panouri sandwich si, incepand de anul trecut, este liderul pietei de structuri metalice zincate.

In perioada analizata, profitul net al Grupului Teraplast s-a cifrat la 7,05 milioane lei, fata de 4,22 milioane lei, valoarea obtinuta in primul trimestru din 2015. Evolutia profitului net la nivel consolidat a fost sustinuta in principal de imbunatatirea semnificativa a performantei operationale, Grupul Teraplast realizand in primul trimestru din 2016 un profit din exploatare in valoare de 8,60 milioane de lei, fata de 4,37 milioane lei in perioada similara din 2015. In primele trei luni ale anului, ca urmare a volumelor in crestere, gradul de ocupare a utilajelor a fost mult mai eficient decat in perioada similara a anului trecut.

EBITDA la nivel de Grup Teraplast a fost de asemenea in crestere, acest indicator cifrandu-se la peste 13,41 milioane lei, raportat la 10,17 milioane lei, in primul trimestru din 2015.

In primele trei luni din 2016 datoriile catre institutiile de credit ale Grupului Teraplast au scazut cu aproape 17%, fata de perioada similara din 2015. In perioada analizata ne-am focusat de asemenea pe imbunatatirea cash-flow-ului Grupului, iar ca rezultat disponibilul din conturi a crescut de la 4,67 milioane lei in primele trei luni din 2015, la 9,12 milioane lei in 2016.

Creantele Grupului Teraplast au fost in crestere in primele trei luni din 2016, pe de o parte pe fondul evolutiei cifrei de afaceri, iar pe de alta parte ca urmare a asigurarii unei parti din portofoliul de clienti, ceea ce a permis extinderea termenelor de plata pentru acesti clienti.

In ceea ce priveste stocurile, cresterea lor cu peste 42% in aceasta perioada a fost generata pe de o parte de necesitatea de a ne proteja de fluctuatiile preturilor materiilor prime, iar pe de alta parte in contextul cresterii vanzarilor si nivelarea capacitatilor de productie.

Investitii in perioada ianuarie-martie 2016

Grupul Teraplast a realizat in primele trei luni din 2016 investitii totale in valoare de 1,11 milioane lei. Grupul si-a propus pentru 2016 un buget de investitii de 22,95 mil. lei (5,1 mil euro). Aceste investitii sunt structurate in 5 categorii: Echipamente, IT, SDV-uri, Constructii si Auto.

Evenimente semnificative in perioada ianuarie-martie 2016

  • In ianuarie Consiliul de Administratie a desemnat societatea de servicii financiare BT Securities sa reprezinte interesele Teraplast S.A. in procesul de rascumparare de pe piata de capital a unui numar de maxim 2.000.000 actiuni proprii. Adunarea Generala a Actionarilor Teraplast a aprobat, in sedinta din 7 decembrie 2015, rascumpararea de catre societate a propriilor acțiuni.
  • Consiliul de Administratie a aprobat in februarie un program de tip "stock option plan" prin care unui numar de angajati ai Grupului Teraplast li se vor distribui actiuni ale emitentului Teraplast SA (simbol TRP), ce urmeaza a fi rascumparate in cadrul procesului de rascumparare aprobat prin AGEA nr. 1/07.12.2015. Actiunile ce fac obiectul acestui "stock option plan" se vor acorda beneficiarilor cu titlu gratuit. Perioada minima dupa care beneficiarii "stock option plan" pot sa-si exercite optiunea de a primi actiuni gratuite nu poate fi mai mica de 1 (un) an de zile.
  • Consiliul de Administratie a aprobat in februarie demararea a procesului de rascumparare de catre societate a propriilor actiuni cu respectarea si in conditiile aprobate prin Hotararea AGEA Nr. 1 din 7 decembrie 2015.
  • Depozitarul Central a inregistrat, in februarie in registrul actionarilor societatii majorarea de capital social cu suma de 8.874.589 lei, prin emisiunea a 88.745.890 actiuni noi, cu valoarea nominala de 0,10 lei/actiune. In urma majorarii, capitalul social al Teraplast SA are valoarea de 37.762.177 lei, fiind impartit in 377.621.770 actiuni, cu valoarea nominala de 0,10 lei fiecare. Majorarea capitalului social s-a realizat in contul tuturor actionarilor inregistrati in registrul actionarilor societatii la data de 29 ianuarie 2016, carora li s-au alocat gratuit un numar de 30,72111455 actiuni noi la 100 actiuni detinute.

Evenimente ulterioare

Adunarea Generala a Actionarilor a aprobat in aprilie majorarea capitalului social cu suma de 18.881.089 lei, prin emisiunea a 188.810.890 actiuni noi, cu valoarea nominala de 0,10 lei/actiune. Majorarea capitalului social se va realiza prin încorporarea rezervelor in suma de 18.881.089,00 lei, constituite din profitul net al anului 2015 si emisiunea a 188.810.890 actiuni noi, cu valoarea nominala de 0,10 lei/actiune. Actiunile nou emise nu vor modifica procentele de detinere ale actionarilor si se vor distribui gratuit tuturor actionarilor societatii inscrisi in Registrul Actionarilor la data de înregistrare 24 iunie 2016. Majorarea de capital se va realiza pentru sustinerea activitatii curente a societatii. Fiecarui actionar inregistrat in Registrul Actionarilor la data de inregistrare i se vor aloca un numar de 50 actiuni noi la fiecare 100 actiuni detinute.

Adunarea Generala a Actionarilor a decis de asemenea in aprilie acordarea de dividende in valoare totala de 7.930.057 lei, dividendul brut/actiune propus fiind de 0,021 lei;

Detalii Teraplast Grup:

Cu o traditie de 120 de ani, Grupul Teraplast este in prezent cel mai mare procesator de PVC din Romania si unul dintre cei mai importanti producatori de materiale pentru piata constructiilor si instalatiilor. Portofoliul de produse al Grupului este structurat pe sase linii de business: Instalatii & Amenajari, Profile tamplarie, Granule, Panouri termoizolante, Structuri metalice zincate si Tamplarie termoizolanta.

***

Facilitatile de productie ale companiilor din Grup sunt localizate in Parcul Industrial Teraplast, dezvoltat pe o suprafata de peste 200.000 mp, in extravilanul municipiului Bistrita. In perioada 2007-2014 Grupul Teraplast a investit peste 200 de milioane de lei in dezvoltarea si modernizarea capacitatilor de productie, dar si in extinderea portofoliului de produse.

Incepand din 2 iulie 2008 cea mai mare companie din Grup - Teraplast este listata la Bursa de Valori Bucuresti, sub simbolul TRP.

Pentru informatii suplimentare, va rugam sa contactati Departamentul de Comunicare al Teraplast: Anca Rif - Manager Comunicare & Relatia cu investitorii, tel: +40-752-101.639, Email: [email protected]

Situatia consolidata a veniturilor si cheltuielilor la 31 martie 2016 (Grup Teraplast)

mii lei T1 - 2016 T1 - 2015 ▲%
Venituri 86.909 66.257 31,17
Alte venituri din exploatare 163 155 5,34
Modificari in cadrul stocurilor de produse finite si productie in curs 5.639 2.946 91,41
Materiile prime, consumabile folosite si marfuri (62.404) (46.198) 35,08
Cheltuieli cu beneficiile angajatilor (8.709) (7.271) 19,77
Cheltuieli cu provizioanele, ajustarile pentru depreciere si
amortizarea
(4.187) (4.804) (12,84)
Castiguri / (Pierderi) din iesirea imobilizarilor corporale si
necorporale
(2) 7 (133,92)
Castiguri / (Pierderi) din evaluarea la valoarea justa a investitiilor
imobiliare
- - -
Alte cheltuieli (8.805) (6.717) 31,09
Costuri financiare (1.554) (1.416) 9,74
Venituri financiare 1.483 1.345 10,23
Cota-parte din profitul sau pierderea aferent(a) asocierii in
participatie, contabilizata prin metoda punerii in echivalenta
425 675 (36,91)
Profitul/(Pierderea) inainte de impozitare 8.958 4.979 79,92
Venit/(Cheltuiala) cu impozitul pe profit (1.900) (752) 152,60
Profitul/(Pierderea) exercitiului financiar 7.058 4.227 66,98
Total rezultat global 7.058 4.227 66,98
Rezultatul exercitiului financiar din care: 7.058 4.227 66,98
Atribuibil detinatorilor de capital propriu ai Teraplast SA 7.038 4.159 69,25
Interese care nu controleaza 20 68 (70,94)
Numar de actiuni 377.621.770 288.875.880
Rezultat pe actiune (lei) 0,02 0,01

*Cifrele financiare sunt neauditate si prezinta rezultatele consolidate ale Grupului Teraplast, intocmite in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS);

*semnul variatiei % indica efectul asupra activitatii Grupului;

Situatia consolidata a pozitiei financiare la 31 martie 2016 (Grup Teraplast)

mii lei T1 - 2016 T1 - 2015 ▲%
ACTIVE
Active imobilizate
Imobilizari corporale 127.053 129.705 (2,04)
Investitii imobiliare 12.135 13.358 (9,15)
Imobilizari necorporale 1.159 907 27,77
Investitia in asociere in participatie contabilizata prin metoda 12.361 12.945 (4,51)
punerii in echivalenta
Alte investitii financiare 18 16 6,08
Creante privind impozitul amanat - - -
Total active imobilizate 152.726 156.931 (2,68)
Active circulante
Stocuri 65.162 45.390 43,56
Creante comerciale si similare 86.915 61.210 41,99
Cheltuieli inregistrate in avans 592 864 (31,48)
Numerar si depozite pe termen scurt 9.121 4.677 95,02
Total active circulante 161.790 112.141 44,27
Active clasificate drept detinute in vederea vanzarii - - -
Total active 314.516 269.072 16,89
Capital propriu si datorii
Capital propriu
Capital subscris 37.762 58.980 (35,97)
Alte elemente de capital 951 - -
Prime de capital 27.385 42.245 (35,18)
Rezerve din reevaluare 18.566 21.332 (12,96)
Rezerve legale 9.853 8.068 22,13
Rezultat reportat 95.277 20.656 361,27
Capital atribuibil intereselor care controleaza 189.794 151.281 25,46
Interese care nu controleaza 220 3.663 (93,99)
Total capital propriu 190.014 154.944 22,63
Datorii pe termen lung
Imprumuturi si datorii de leasing financiar 9.477 11.324 (16,31)
Alte datorii pe termen lung - - -
Datorii privind beneficiile angajatilor 295 389 (24,10)
Subventii pentru investitii 3.257 3.750 (13,15)
Datorii privind impozitele amanate 3.982 4.321 (7,85)
Total datorii pe termen lung 17.011 19.784 (14,02)
Datorii curente
Datorii comerciale si similare 72.708 53.569 35,73
Imprumuturi si datorii de leasing financiar 29.238 35.302 (17,18)
Impozit pe profit de plata 1.905 1.041 83,02
Subventii pentru investitii- portiune curenta 467 441 5,88
Provizioane 3.173 3.991 (20,50)
Total datorii curente 107.491 94.344 13,93
Total datorii 124.502 114.128 9,09
Total capital propriu si pasive 314.516 269.072 16,89

*Cifrele financiare sunt neauditate si prezinta rezultatele consolidate ale Grupului Teraplast, intocmite in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS);

*semnul variatiei % indica efectul asupra activitatii Grupului;

Situatia individuala a veniturilor si cheltuielilor la 31 martie 2016 (Teraplast SA)

mii lei T1 - 2016 T1 - 2015 ▲%
Cifra de afaceri 60.703 46.053 31,81
Variatia stocurilor de produse finite si a productiei in curs de
executie –Sold (D)/C
5.094 2.981 70,85
Alte venituri din exploatare 28 8.528 (99,67)
Materii prime, consumabile utilizate, marfuri (44.008) (30.399) 44,77
Cheltuieli cu beneficiile angajatilor (5.991) (5.755) 4,09
Cheltuieli cu provizioanele, ajustarile pentru depreciere si
amortizarea
(3.019) (4.213) (28,34)
Castiguri/(Pierderi) din iesirea imobilizarilor corporale si
necorporale
(2) - 0%
Alte cheltuieli (5.994) (13.212) (54,63)
Rezultatul financiar 4.193 1.349 210,81
Profit/(Pierdere) bruta, inainte de impozit pe profit 11.004 5.333 106,34
Profit/(Pierdere) neta 9.493 4.744 100,10
EBITDA 14.230 9.825 44,83

*Cifrele financiare sunt neauditate si prezinta rezultatele individuale ale Teraplast, intocmite in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS);

*semnul variatiei % indica efectul asupra activitatii Companiei;

*T1 2015 include in primul trimestru si veniturile din tamplarie termoizolanta, in timp ce in 2016 aceste veniuri apar pe Teraglass;

Situatia individuala a pozitiei financiare la 31 martie 2016 (Teraplast SA)

mii lei T1 - 2016 T1 - 2015 ▲%
ACTIVE
A. Active imobilizate - TOTAL 126.706 119.509 6,02
I. Imobilizari necorporale 646 507 27,42
II. Imobilizari corporale 88.616 96.409 (8,08)
III. Investitii imobiliare 19.643 13.357 47,06
VI. Investitii in filiale 11.257 9.221 22,08
V. Alte imobilizari financiare 15 15 0,00
B. Active circulante – TOTAL 124.232 89.338 39,06
I. Stocuri 45.742 28.821 58,71
II. Creante 72.210 57.214 26,21
III. Impozit pe profit de recuperat - - --
IV. Casa si conturi la banci 6.280 3.303 90,13
VI. Active clasificate drept detinute in vederea vanzarii - - -
C. Cheltuieli in avans 259 724 (64,23)
TOTAL ACTIVE 251.197 209.571 19,86
CAPITALURI SI DATORII
Capitaluri proprii 160.246 128.199 25,00
Credite si imprumuturi purtatoare de dobanzi 7.377 8.390 (12,07)
Provizioane pentru pensii si obligatii similare 236 346 (31,79)
Datorii privind impozitele amanate 2.948 3.218 (8,39)
Datorii curente -TOTAL, din care: 80.390 64.417 24,80
Credite si imprumuturi purtatoare de dobanzi 24.131 25.382 (4,93)
Datorii comerciale si similare 51.575 39.191 31,60
Provizioane pentru litigii, alte provizioane pentru riscuri si
cheltuieli
3.174 3.992 (20,49)
Impozit pe profit de plata 1.510 853 77,02
TOTAL CAPITALURI SI DATORII 251.197 209.571 19,86

*Cifrele financiare sunt neauditate si prezinta rezultatele individuale ale Teraplast, intocmite in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS);

*semnul variatiei % indica efectul asupra activitatii Companiei;