AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2018
Aug 15, 2018
3202_ir_2018-08-15_5fb350a6-f85f-4540-9f2f-3c50694bdcce.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ANDRA KVARTALET 2018
- Omsättningen ökade med 19,4 % till 199,4 Mkr (167,0 Mkr)
- EBITDA ökade till 22,7 Mkr (19,2 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 22,6 % till 20,6 Mkr (16,8 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 10,3 % (10,1 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade till 16,1 Mkr (13,1 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning ökade till 0,31 kr (0,25 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 6,9 Mkr (10,3 Mkr)
JANUARI-JUNI 2018
- Omsättningen ökade med 18,0 % till 386,7 Mkr (327,8 Mkr)
- EBITDA ökade till 42,8 Mkr (33,6 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 33,6 % till 38,6 Mkr (28,9 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 10,0 % (8,8 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade till 30,1 Mkr (22,6 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning ökade till 0,57 kr (0,43 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 37,4 Mkr (27,2 Mkr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick till 108 Mkr
- Soliditeten uppgick till 62 % (66 %)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
UNDER ANDRA KVARTALET
Softronic har förvärvat programvaran Charity samt kundavtal från Bisnode Sverige AB
TIDIGARE UNDER ÅRET
- Softronic har tecknat avtal med Akademikerförbundet SSR avseende medlemssystemet MRM
- Softronic har fått uppdrag av Stockholm Stad gällande "Smart och uppkopplad stad"
EFTER PERIODENS UTGÅNG
- Softronic har tecknat ett 3-årsavtal med FASAB för leverans av IT-relaterade tjänster
- Softronic har tecknat 2-års ramavtal med skatteverket inom bland annat IT infrastruktur
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 30 juni 2018
Andra kvartalet 2018 – Fortsatta framgångar i en stark marknad
Marknaden
Softronics huvudverksamhet är molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade åtaganden med längre tidshorisont. Utveckling och försäljning av SaaS-tjänster, där rättigheterna till programvarorna är Softronics, har intensifierats.
Antalet förfrågningar och affärer av denna typ ökar och det finns anledning att tro att efterfrågan kommer att vara fortsatt hög i takt med efterfrågan på digitalisering på alla områden i samhället. Dessa uppdrag har långa säljcykler och tar betydande resurser i anspråk under upphandling.
Efterfrågan i Stockholm där Softronic har sin största marknad är nu historiskt sett på toppnivå vilket resulterar i såväl timprisökningar som utökning av affärer. Nackdelen är högre kostnader och personalomsättning. Sammantaget ger det ändå möjlighet till ökad lönsamhet.
Nyckeln är att inta en position där man är ledande och levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor nytta och därigenom skapar större förutsättningar att vinna affärer. Softronics lösningar finns överallt i samhället och används av miljoner användare.
Softronic har en bas av sådana uppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen framöver.
Tillväxt och resultatutveckling
Återigen blev det resultatmässigt och tillväxtmässigt ett mycket bra kvartal för Softronic.
Omsättningen under andra kvartalet ökade med 19,4 % och uppgick till 199,4 Mkr (167,0 Mkr). All tillväxt är organisk.
Omsättningen per anställd under kvartalet ökade samtidigt som antalet anställda i genomsnitt ökade från 444 till 469. Detta trots att många av de nyanställda inte hade full debitering under kvartalet.
Sammantaget medförde detta att resultatet före skatt för kvartalet ökade med 22,6 % till 20,6 Mkr (16,8 Mkr) och att vinstmarginalen ökade till 10,3 % (10,1 %) och EBITDAmarginalen uppgick till 11,4 % (11,5 %).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under andra kvartalet till 6,9 Mkr (10,3 Mkr).
Omsättningen under första halvåret ökade med 18,0% till 386,7 Mkr (327,8 Mkr). Resultatet före skatt för första halvåret uppgick till 38,6 Mkr (28,9 Mkr). Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 37,4 Mkr (27,2 Mkr). Vinstmarginalen för halvåret blev 10,0 % (8,8 %).
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att vara en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det långsiktiga målet är att uppnå en årsvis ökning av antalet anställda med 5–7 % samt en omsättningsökning om minst 10 % där minst hälften av ökningen ska vara organisk. Tillväxten ska alltid vara lönsam. Softronic uppfyller tillväxtmålen i omsättning trots att all tillväxt varit organisk.
Det långsiktiga vinstmarginalmålet i kärnaffären med outsourcinguppdrag och molntjänster är större än 15 % medan marginalmålet för övriga affärer som resurskonsultförsäljning och vidareförsäljning är större än 5 %.
Sammantaget innebär detta ett marginalmål om mer än 10 % med dagens mix av kunder och affärer. Under 2017 uppnåddes målet liksom under första halvåret 2018 trots betydande tillväxt. Under förutsättning att den goda marknaden består finns fortsatt möjlighet att uppnå och överträffa målet.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Affärshändelser under 2018
Softronic har förvärvat programvaran Charity samt kundavtal från Bisnode Sverige AB. I tillägg har Softronic tecknat ett femårigt återförsäljaravtal för Bisnode Sveriges datatjänster.
Fackförbundet Akademikerförbundet SSR och Softronic har tecknat avtal om leverans av medlemssystemet MRM. Avtalet avser införandeprojekt samt löpande leverans av MRM som SaaS-tjänst vilket kraftigt utökar Softronics mångåriga åtagande med kunden.
Softronic har fått förtroendet att stödja Stockholms Stad i genomförandet av "Strategi för Stockholm som smart och uppkopplad stad". Strategin har fastslagit att utveckling av en Smart stad bäst sker genom att staden samverkar kring olika tekniska plattformar. Softronics team kommer att bidra med analys, utvärdering, upphandling och inte minst införande av dessa teknikplattformar.
Efter periodens utgång
Efter periodens utgång har FASAB och Softronic tecknat ett 3-årsavtal för leverans av IT-relaterade tjänster. Detta innefattar tjänsterna teknisk drift, applikationsdrift, arbetsplatstjänst, Servicedesk, IT-säkerhetslösningar och tillhörande processer och rutiner med ett uppskattat värde om ca 40–50 Mkr.
Skatteverket och Softronic har tecknat ett 2-års ramavtal för leverans av tjänster inom IT infrastruktur och teknik inom uppdragsområdena: Analys och utredning, Team och kompetensförsörjning, Förvaltnings- och utvecklingsuppdrag. Ramavtalet kan förlängas upp till 2 år av Skatteverket. Uppdragen kan genomföras i olika former till exempel, små uppdrag, förstudier, utredningar och kvalitetsgenomgångar eller i stora uppdrag som kan innefatta hel eller del av lösning.
Likviditet
Koncernen hade 85 Mkr i likvida medel per den 30 juni 2018. Utdelning med 39,5 Mkr har skett under andra kvartalet. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 108 Mkr.
Händelser efter periodens utgång
Det föreligger inga väsentliga händelser efter periodens utgång.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag ca 460 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö, Sundsvall och Arjeplog. Softronic är noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2018
Delårsrapport (juli-sept), 25 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om delårsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ), org.nr 556249-0192
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
| Petter Stillström, Styrelsens ordförande | Anders Eriksson, Verkställande direktör |
|---|---|
| Stig Martín, Styrelseledamot | Susanna Marcus, Styrelseledamot |
| Anders Nilsson, Styrelseledamot | Cecilia Nilsson, Styrelseledamot (arb.tag.repr.) |
| Jeanna Rutherhill, Styrelseledamot | Tomas Högström, Styrelseledamot (arb.tag. repr.) |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SAMMANDRAG KONCERNEN | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
| Mkr | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår | |
| Intäkter | 199,4 | 167,0 | 386,7 | 327,8 | 657,0 | |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -62,7 | -46,1 | -118,6 | -93,1 | -188,4 | |
| Övriga externa kostnader | -12,9 | -13,9 | -26,0 | -28,3 | -54,5 | |
| Personalkostnader | -101,1 | -87,8 | -199,3 | -172,8 | -338,6 | |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -2,2 | -2,3 | -4,3 | -4,7 | -8,9 | |
| Rörelseresultat | 20,5 | 16,9 | 38,5 | 28,9 | 66,6 | |
| Finansnetto | not 2 | 0,1 | -0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,4 |
| Resultat före skatt | 20,6 | 16,8 | 38,6 | 28,9 | 67,0 | |
| Skatt | -4,5 | -3,7 | -8,5 | -6,3 | -15,2 | |
| PERIODENS RESULTAT | 16,1 | 13,1 | 30,1 | 22,6 | 51,8 | |
| Övriga totalresultat | ||||||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
| Omräkningsdifferenser | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 16,1 | 13,1 | 30,1 | 22,6 | 51,8 | |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare |
16,1 16,1 |
13,1 13,1 |
30,1 30,1 |
22,6 22,6 |
51,8 51,8 |
|
| 0,31 | 0,25 | 0,57 | 0,43 | 0,98 | ||
| Periodens resultat per aktie, före utspädning, kr | not 1 | |||||
| Periodens resultat per aktie, efter utspädning, kr | not 1 | 0,31 | 0,25 | 0,57 | 0,43 | 0,98 |
| BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||||
| Mkr | 2018-06-30 | 2017-06-30 | 2017-12-31 | |||
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Goodwill | not 4 | 109,3 | 109,3 | 109,3 | ||
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 4 | 4,9 | 7,5 | 5,4 | ||
| Materiella anl.tillgångar | 9,7 | 11,5 | 11,3 | |||
| Summa anläggningstillgångar | 123,9 | 128,3 | 126,0 | |||
| Fordringar m.m. | 191,9 | 156,3 | 173,8 | |||
| Likvida medel | 85,0 | 60,7 | 87,7 | |||
| 276,9 217,0 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omräkningsdifferenser | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||||
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Goodwill | not 4 | 109,3 | 109,3 | 109,3 | ||
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 4 | 4,9 | 7,5 | 5,4 | ||
| Materiella anl.tillgångar | 9,7 | 11,5 | 11,3 | |||
| Summa anläggningstillgångar | 123,9 | 128,3 | 126,0 | |||
| Fordringar m.m. | 191,9 | 156,3 | 173,8 | |||
| Likvida medel | 85,0 | 60,7 | 87,7 | |||
| Summa omsättningstillgångar | 276,9 | 217,0 | 261,5 | |||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 400,8 | 345,3 | 387,5 | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Eget kapital | 248,7 | 228,9 | 258,1 | |||
| Uppskjuten skatteskuld | 1,8 | 2,0 | 1,9 | |||
| Övrig avsättning | 1,6 | 0,7 | - | |||
| 148,7 | 113,7 | 127,5 | ||||
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | ||||||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 400,8 | 345,3 | 387,5 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN
| EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2017 | ||
| jan-juni | jan-juni | helår | ||
| Totalt Eget kapital, Mkr | 232,6 | |||
| Ingående balans | 258,1 | 232,6 | ||
| Periodens totalresultat | 30,1 | 22,6 | 51,8 | |
| Utdelning Belopp vid periodens utgång |
-39,5 248,7 |
-26,3 228,9 |
-26,3 258,1 |
|
| Allt eget kapital är hänförligt till aktieägare i moderbolaget eftersom minoritetsintresse inte finns. | ||||
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN | 2018 2017 |
2018 2017 |
2017 | |
| Sammandrag, Mkr | not 3 april-juni |
april-juni | jan-juni jan-juni |
helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| före förändringar av rörelsekapital Förändringar i rörelsekapital |
17,0 13,4 -10,1 -3,1 |
30,5 26,2 6,9 1,0 |
67,0 -10,3 |
| EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN jan-juni jan-juni helår Totalt Eget kapital, Mkr Allt eget kapital är hänförligt till aktieägare i moderbolaget eftersom minoritetsintresse inte finns. KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN 2018 2017 2018 2017 2017 Sammandrag, Mkr not 3 april-juni april-juni jan-juni jan-juni helår Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 17,0 13,4 30,5 26,2 67,0 Förändringar i rörelsekapital -10,1 -3,1 6,9 1,0 -10,3 Kassaflöde från den löpande verksamheten 6,9 10,3 37,4 27,2 56,7 Kassaflöde från investeringsverksamheten -0,4 -0,3 -0,6 -2,5 -5,0 Kassaflöde från finansieringsverksamheten -39,5 -26,3 -39,5 -26,3 -26,3 ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE -33,0 -16,3 -2,7 -1,6 25,4 Likvida medel vid årets/periodens början 118,0 77,0 87,7 62,3 62,3 Likvida medel vid årets/periodens slut 85,0 60,7 85,0 60,7 87,7 Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före utspädning, kr. not 1 0,13 0,20 0,71 0,52 1,08 Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, efter utspädning, kr. not 1 0,13 0,20 0,71 0,52 1,08 NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5 2018 2017 2018 2017 2017 Resultat april-juni april-juni jan-juni jan-juni helår Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr not 1 0,31 0,25 0,57 0,43 0,98 EBITDA, Mkr 22,7 19,2 42,8 33,6 75,5 EBITDA marginal, % 11,4 11,5 11,1 10,3 11,5 Rörelsemarginal, % 10,3 10,1 10,0 8,8 10,1 Vinstmarginal, % 10,3 10,1 10,0 8,8 10,2 Räntabilitet, eget kapital, % 23,7 18,1 23,7 18,1 21,5 |
||||
|---|---|---|---|---|
| 2018 2017 2018 2017 2017 |
NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5
| NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
| Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr not 1 |
0,31 | 0,25 | 0,57 | 0,43 | 0,98 |
| EBITDA, Mkr | 22,7 | 19,2 | 42,8 | 33,6 | 75,5 |
| EBITDA marginal, % | 11,4 | 11,5 | 11,1 | 10,3 | 11,5 |
| Rörelsemarginal, % | 10,3 | 10,1 | 10,0 | 8,8 | 10,1 |
| Vinstmarginal, % | 10,3 | 10,1 | 10,0 | 8,8 | 10,2 |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 23,7 | 18,1 | 23,7 | 18,1 | 21,5 |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
| Omsättning | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår |
| Nettoomsättning, Mkr | 199 | 167 | 387 | 328 | 657 |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 153 | 134 | 298 | 261 | 519 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 46 | 33 | 89 | 67 | 138 |
| Omsättning per anställd, Tkr* | 425 | 376 | 839 | 748 | 1 490 |
| Finansiell ställning | 2018-06-30 | 2017-06-30 | 2017-12-31 | ||
| Eget kapital, Mkr | 249 | 229 | 258 | ||
| 62 | 66 | 67 | |||
| Soliditet, % | |||||
| Likvida medel, Mkr | 85 | 61 | 88 |
| Finansiell ställning | 2018-06-30 | 2017-06-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 249 | 229 | 258 | |
| Soliditet, % | 62 | 66 | 67 | |
| Likvida medel, Mkr | 85 | 61 | 88 | |
| 23 | 23 | 23 |
| Finansiell ställning | 2018-06-30 | 2017-06-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 249 | 229 | 258 |
| Soliditet, % | 62 | 66 | 67 |
| Likvida medel, Mkr | 85 | 61 | 88 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | 23 |
NYCKELTAL KONCERNEN, forts., för definitioner se not 5
| NYCKELTAL KONCERNEN, forts., för definitioner se not 5 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |||||||
| Anställda | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår | ||||||
| Genomsnitt under perioden, antal* | 469 | 444 | 461 | 438 | 441 | ||||||
| Antal vid periodens utgång, antal* | 460 | 441 | 460 | 441 | 445 | ||||||
| Antal strukturavgångar perioden, antal | 0 | 1 | 1 | 4 | 6 | ||||||
| *Antal anställda för 2017 är i denna rapport justerat jämfört med tidigare rapporterat. | |||||||||||
| Utveckling per kvartal | Q2/16 | Q3/16 | Q4/16 | Q1/17 | Q2/17 | Q3/17 | Q4/17 | Q1/18 | Q2/18 | ||
| Nettoomsättning, Mkr | 170,7 | 128,6 | 163,5 | 160,8 | 167,0 | 142,7 | 186,5 | 187,3 | 199,4 | ||
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 14,3 | 9,0 | 14,9 | 12,1 | 16,8 | 14,3 | 23,8 | 18,0 | 20,6 | ||
| Vinstmarginal före skatt, % | 8,4 | 7,0 | 9,1 | 7,5 | 10,1 | 10,0 | 12,8 | 9,6 | 10,3 | ||
| MODERBOLAGET RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG | |||||||||||
| 2018 | 2017 | 2017 | |||||||||
| Mkr | jan-juni | jan-juni | helår | ||||||||
| Intäkter | 387 | 323 | 664 | ||||||||
| Kostnader | -348 | -292 | -654 | ||||||||
| Rörelseresultat | 39 | 31 | 10 | ||||||||
| Finansnetto | 2 | - | - | ||||||||
| Bokslutsdispositioner* | - | - | 7 | ||||||||
| Resultat före skatt Skatt |
41 | 31 | 17 | ||||||||
| -9 | -7 | -16 |
| Utveckling per kvartal | $Q2/16$ $Q3/16$ $Q4/16$ $Q1/17$ $Q2/17$ $Q3/17$ $Q4/17$ $Q1/18$ $Q2/18$ | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 170.7 | 128,6 163,5 160,8 167,0 142,7 186,5 | 187.3 | 199.4 | |||||
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 14.3 | 9.0 | 14.9 | 12.1 | 16.8 | 14.3 | 23.8 | 18.0 | 20.6 |
| Vinstmarginal före skatt, % | 8.4 | 7.0 | 9.1 | 7.5 | 10.1 | 10.0 | 12.8 | 9.6 | 10.3 |
MODERBOLAGET RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| *Antal anställda för 2017 är i denna rapport justerat jämfört med tidigare rapporterat. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MODERBOLAGET RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG | ||||||||
| 2018 | 2017 | 2017 | ||||||
| Mkr | jan-juni | jan-juni | helår | |||||
| Intäkter | 387 | 323 | 664 | |||||
| Kostnader | -348 | -292 | -654 | |||||
| Rörelseresultat | 39 | 31 | 10 | |||||
| Finansnetto | 2 | - | - | |||||
| Bokslutsdispositioner* | - | - | 7 | |||||
| Resultat före skatt | 41 | 31 | 17 | |||||
| Skatt | -9 | -7 | -16 | |||||
| NETTORESULTAT | 32 | 24 | 1 | |||||
| *koncernbidrag netto lämnade/mottagna | ||||||||
| MODERBOLAGET BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG | ||||||||
| Mkr | 2018-06-30 | 2017-06-30 | 2017-12-31 | |||||
| TILLGÅNGAR | ||||||||
| Anläggningstillgångar | 45 | 209 | 207 | |||||
| Omsättningstillgångar | 260 | 192 | 248 | |||||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 305 | 401 | 455 | |||||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||||
| Eget kapital | 138 | 167 | 145 | |||||
| Övrig avsättning | 2 | 1 | - | |||||
MODERBOLAGET BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | |||
|---|---|---|---|
| jan-juni | jan-juni | helår | |
| *koncernbidrag netto lämnade/mottagna MODERBOLAGET BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG |
|||
| Mkr | 2018-06-30 | 2017-06-30 | 2017-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | 45 | 209 | 207 |
| Omsättningstillgångar | 260 | 192 | 248 |
| 305 | 401 | 455 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 138 | 167 | 145 |
| Övrig avsättning | 2 | 1 | - |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 165 | 233 | 310 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 305 | 401 | 455 |
| MODERBOLAGET KASSAFLÖDESANALYS | 2018 | 2017 | 2017 |
| Mkr | jan-juni | jan-juni | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 38 | 19 | 57 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 | -3 | -5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -39 | -26 | -26 |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | -2 | -10 | 26 |
| Likvida medel vid årets/periodens början Likvida medel vid årets/periodens slut |
86 84 |
60 50 |
60 86 |
| Mkr | jan-juni | jan-juni | h el år |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 38 | 19 | 57 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | $-1$ | $-3$ | $-5$ |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | $-39$ | $-26$ | $-26$ |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | $-2$ | $-10$ | 26 |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 86 | 60 | 60 |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 84 | 50 | 86 |
NOTER
Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2017.
Uppskattningar och bedömningar följer samma principer som i årsredovisningen 2017.
Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Koncernens finansiella tillgångar och skulder består av kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, förutbetalda kostnader, upplupna intäkter, likvida medel, övrig avsättning leverantörsskulder, övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader och förutbetalda intäkter och där redovisade värden är lika med verkliga värden.
Nya och ändrade IFRS med tillämpning från 2018 bedöms inte ha väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna. IFRS 15 gällande från 1 januari 2018 där intäkter ska redovisas på det sätt som speglar överföring av varor/tjänster till kund och där integrerade kontrakt redovisas som separata åtaganden påverkar inte koncernens finansiella rapporter väsentligt och ingen övergångsproblematik finns. IFRS 16 gällande från 1 januari 2019 där tillgångar och skulder för leasingavtal redovisas i balansräkningen påverkar inte koncernens finansiella rapporter annat än omfördelning inom resultatrapporter och en större balansomslutning med ändrade nyckeltal som följd för bland annat soliditetsmått. Övergångsmetod avseende IFRS 16 har beslutats att genomföras utifrån den framåtriktade metoden utan historisk omräkning. IFRS 9 "Finansiella instrument" som har trätt i kraft 1 januari 2018 bedöms inte påverka rapporterna väsentligt och det finns ingen övergångsproblematik.
Inga transaktioner med närstående har ägt rum under året som väsentligt påverkat företagets resultat och ställning.
Under första kvartalet har fusion till Softronic AB skett av helägda dotterbolagen Consultus Leadership Partner AB, Consultus Management Institute AB, Consultus Företagsutveckling AB, Softronic Utveckling AB, Yarrow Invest AB och Softronic Skanning AB. Under andra kvartalet har moderbolaget erhållit
utdelningar från ett flertal dotterbolag där sedan andelarna i dessa dotterbolag skrivits ned till nivån på dotterbolagens eget kapital.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultat- och balansräkning annat än översiktligt eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgick till 52 632 803 stycken aktier.
not 2
Finansnetto
not 3 Kassaflödesanalyser
| 2018 | 2017 | 2017 | ||
|---|---|---|---|---|
| jan-juni | jan-juni | helår | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier | -0,2 | -2,5 | -4,4 | |
| Förvärv av rörelse | -0,4 | - | -0,6 | |
| Totalt: | -0,6 | -2,5 | -5,0 |
not 4 Förvärv av rörelse
| not 2 | |||
|---|---|---|---|
| Finansnetto | |||
| Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader. | |||
| not 3 | |||
| Kassaflödesanalyser | |||
| Fördelning av investeringar (Mkr) | |||
| 2018 jan-juni |
2017 jan-juni |
2017 helår |
|
| Nettoinvesteringar i inventarier Förvärv av rörelse Totalt: |
-0,2 -0,4 -0,6 |
-2,5 - -2,5 |
-4,4 -0,6 -5,0 |
| not 4 | |||
| Förvärv av rörelse | |||
| Förvärv har skett av inkråm från Bisnode AB under andra kvartalet 2018. |
|||
| Specifikation förvärv av rörelse (Mkr) | |||
| 2018 jan-juni |
2017 jan-juni |
2017 helår |
|
| Totalt anskaffningsvärde | 2,0 | - | - |
| Betalt tidigare förvärv | - | - | 0,6 |
| Avgår ej betalt | -1,6 | - | - |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | 0,4 | 0,0 | 0,6 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | |||
| Övriga immateriella anl. tillg.2 | 2,0 | - | - |
| Betalt tidigare förvärv | - | - | 0,6 |
| Avgår ej betalt | -1,6 | ||
| 0,4 | 0,0 | 0,6 | |
| -0,4 | 0,0 | -0,6 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv 1 1 Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida medel. |
not 5 Nyckeltal
| not 5 Nyckeltal enligt IFRS eller som ett alternativ till kassaflöde som ett mått på vår likviditet. |
I Softronics finansiella rapporter finns alternativa nyckeltal angivna som kompletterar de mått som definieras i tillämpliga regler för finansiell rapportering såsom intäkter, vinst eller förlust eller vinst per aktie. Alternativa nyckeltal anges då de ger mer fördjupad information än de mått som definieras i regelverket. De alternativa nyckeltalen nedan redovisas för att de används av företagsledningen i bedömning av den finansiella utvecklingen och därmed anses ge analytiker och andra intressenter värdefull information för att utvärdera Softronics finansiella ställning och resultat. Nedan har vi definierat hur de alternativa nyckeltalen beräknas av Softronic. Definitioner av nyckeltalen kan avvika mot andra företags definitioner, trots att nyckeltalen har likartade namn. De alternativa nyckeltalen härleds från koncernredovisningen och är inte mått på vårt finan siella resultat eller likviditet i enlighet med IFRS varför de inte bör betraktas som alternativ till nettoresultat, rörelseresultatet eller andra nyckeltal |
|
|---|---|---|
| Nyckeltal | Definition/förklaring av informationsvärde och syfte | Beräkning jan-jun 2018 |
| Resultat | Ger en mer nyanserad och fördjupad förståelse för resultatutvecklingen | |
| Rörelsemarginal, % | Rörelseresultat/intäkter | (38,5/386,7)*100=10,0 |
| Vinstmarginal, % | Resultat före skatt/intäkter | (38,6/386,7)*100=10,0 |
| EBITDA marginal, % | Rörelseresultat före avskrivningar/intäkter | (42,8/386,7)*100=11,1 |
| Räntabilitet, eget kapital, % | Periodens resultat senaste 12 mån/genomsnitt eget kapital 5 kvartal | (59223/(1248130/5))*100=23,7 |
| EBITDA, Mkr | Rörelseresultat före avskrivningar | 38,5+4,3=42,8 |
| Omsättning | Ger en djupare insyn i omsättningens fördelning | |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | Intäkter avseende konsulter inkl. avtalsintäkter | 298 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | Intäkter avseende hårdvara, licenser och vidarefakturering | 89 |
| Omsättning per anställd, Tkr | Intäkter/antal anställda i genomsnitt | (386,7/461)*1 000=839 |
| Finansiell ställning | Ger en bra översyn av totalt likviditetsutrymme och soliditet | |
| Soliditet, % | Totalt eget kapital/summa eget kapital och skulder | 248,7/400,8*100=62 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | Tillgänglig men ej utnyttjad checkräkningskredit | 23 |
| Totalt likviditetsutrymme, Mkr | Likvida medel plus outnyttjade krediter | 85+23=108 |
| Anställda | Ger en sammanfattande bild av personalförändringar | |
| Genomsnitt under perioden, antal | Antalet anställda i genomsnitt | 461 |
| Antalet anställda | 460 | |
| Antal vid periodens utgång Antal strukturavgångar perioden |
Antal strukturavgångar | 1 |
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt Europaparlamentets och rådets förordning (596/2014/EU) om marknadsmissbruk (MAR). Informationen lämnades genom Softronic ABs försorg för offentliggörande den 15 augusti 2018 kl. 08.00 (CET). Denna rapport liksom ytterligare information om Softronic AB finns tillgänglig på www.softronic.se.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Hammarby Kaj 10A | 120 32 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | SUNDSVALL| ARJEPLOG | WWW.SOFTRONIC.SE