AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2017
Aug 9, 2017
3202_ir_2017-08-09_2d9ccfb6-bbd3-4729-ad61-45c6ba2d9048.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ANDRA KVARTALET 2017
- Omsättningen uppgick till 167,0 Mkr (170,7 Mkr)
- EBITDA ökade till 19,2 Mkr (16,4 Mkr)
- Resultat före skatt ökade till 16,8 Mkr (14,3 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 10,1 % (8,4 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade till 13,1 Mkr (11,3 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före utspädning ökade till 0,25 kr (0,21 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 10,3 Mkr (11,0 Mkr)
JANUARI-JUNI 2017
- Omsättningen ökade till 327,8 Mkr (322,6 Mkr)
- EBITDA ökade till 33,6 Mkr (22,5 Mkr)
- Resultat före skatt ökade till 28,9 Mkr (18,3 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 8,8 % (5,7 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade med 54,8% till 22,6 Mkr (14,6 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före utspädning ökade till 0,43 kr (0,28 kr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick till 84 Mkr
- Soliditeten uppgick till 66 % (63 %)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
UNDER ANDRA KVARTALET
Kommunal och Softronic avser att teckna ett 3-årsavtal med möjlighet till förlängning i 2 år innehållande tjänster till ett uppskattat värde om ca 80 MSEK
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 30 juni 2017
Andra kvartalet 2017
Marknaden
Softronics huvudverksamhet är molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade åtaganden med längre tidshorisont. Utveckling och försäljning av SaaS-tjänster, där rättigheterna till programvarorna är Softronics, har intensifierats.
Antalet förfrågningar och affärer av denna typ ökar och det finns anledning att tro att efterfrågan kommer att vara fortsatt hög i takt med efterfrågan på digitalisering på alla områden i samhället. Dessa uppdrag har långa säljcykler och tar betydande resurser i anspråk under upphandling.
Efterfrågan i Stockholm där Softronic har sin största marknad är nu historiskt sett på toppnivå vilket resulterar i såväl timprisökningar som utökning av affärer. Nackdelen är högre kostnader och personalomsättning. Sammantaget ger det ändå möjlighet till ökad lönsamhet.
Nyckeln är att inta en position där man är ledande och levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor nytta och därigenom skapar större förutsättningar att vinna affärer.
Softronic har en bas av sådana uppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen framöver.
Tillväxt och resultatutveckling
Andra kvartalet blev ett av Softronics bästa kvartal på flera år. Vi har lyckats med att effektivisera och höja kvaliteten i de komplexa leveranser som är företagets affärsidé. Omsättningen under andra kvartalet uppgick till 167,0 Mkr (170,7 Mkr). Resultatet före skatt för kvartalet ökade med 17,5 % till 16,8 Mkr (14,3 Mkr) trots färre debiterbara dagar p g a påskledighet under andra kvartalet 2017. Omsättningen per anställd under kvartalet ökade tack vare fler paketerade tjänster som inte är direkt kopplade till antalet anställda. Detta medförde att vinstmarginalen ökade till 10,1 % (8,4 %) och EBITDA-marginalen ökade till 11,5 % (9,6 %).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under andra kvartalet till 10,3 Mkr (11,0 Mkr).
Sammantaget för första halvåret innebär detta en stor förbättring av resultatet före skatt från 18,3 Mkr till 28,9 Mkr. Vinstmarginalen för halvåret blev 8,8% (5,7%).
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att vara en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det långsiktiga målet är att uppnå en årsvis ökning av antalet anställda med 5–7 % samt en omsättningsökning om minst 10 % där minst hälften av ökningen ska vara organisk. Tillväxten ska alltid vara lönsam.
Under första halvåret har antalet anställda minskat medan omsättningen har ökat något organiskt. Detta till en följd av att omsättningen inom Softronic inte längre är en direkt funktion av antalet anställda utan mer är kopplade till kundåtaganden med andra ingående komponenter förutom debiterade timmar.
Det långsiktiga vinstmarginalmålet i kärnaffären med outsourcinguppdrag och molntjänster är större än 15 % medan marginalmålet för övriga affärer som resurskonsultförsäljning och vidareförsäljning är större än 5 %. Sammantaget innebär detta ett marginalmål om mer än 10 % med dagens mix av kunder och affärer. Utvecklingen under 2017 visar att verksamheten har möjligheter att uppnå marginalmålen under förutsättning att den goda marknaden består.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Affärshändelser under 2017
Kommunal och Softronic avser att teckna ett 3-årsavtal med möjlighet till förlängning i 2 år innehållande tjänster till ett uppskattat värde om ca 80 MSEK.
Under första kvartalet har Softronics huvudkontor i Stockholm flyttat till helt nybyggda lokaler i Hammarby Sjöstad. Nu hittar ni oss på adressen Hammarby Kaj 10A, där vi har de översta våningsplanen.
Likviditet
Koncernen hade 61 Mkr i likvida medel per den 30 juni 2017. Utdelning med 26,3 Mkr har skett under andra kvartalet. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 84 Mkr.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag ca 450 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Malmö, Göteborg, Sundsvall, Arjeplog, och Östersund. Softronic är noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2017
Delårsrapport (juli-sept), 26 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om delårsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ), org.nr 556249-0192
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Petter Stillström, Styrelsens ordförande
Stig Martín, Styrelseledamot
Anders Nilsson, Styrelseledamot
Jeanna Rutherhill, Styrelseledamot
Anders Eriksson, Verkställande direktör
Susanna Marcus, Styrelseledamot
Cecilia Nilsson, Styrelseledamot (arb.tag.repr.)
Tomas Högström, Styrelseledamot (arb.tag. repr.)
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SAMMANDRAG KONCERNEN | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Mkr | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår | |
| Intäkter | 167,0 | 170,7 | 327,8 | 322,6 | 614,7 | |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -46,1 | -47,6 | -93,1 | -91,6 | -178,1 | |
| Övriga externa kostnader | -13,9 | -14,2 | -28,3 | -27,6 | -53,5 | |
| Personalkostnader | -87,8 | -92,5 | -172,8 | -180,9 | -333,1 | |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -2,3 | -2,1 | -4,7 | -4,3 | -8,5 | |
| Rörelseresultat | 16,9 | 14,3 | 28,9 | 18,2 | 41,5 | |
| Finansnetto | not 2 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,7 |
| Resultat före skatt | 16,8 | 14,3 | 28,9 | 18,3 | 42,2 | |
| Skatt | -3,7 | -3,0 | -6,3 | -3,7 | -9,2 | |
| PERIODENS RESULTAT | 13,1 | 11,3 | 22,6 | 14,6 | 33,0 | |
| Övriga totalresultat | ||||||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
| Omräkningsdifferenser | 0,0 | -0,1 | 0,0 | -0,1 | -0,1 | |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 13,1 | 11,2 | 22,6 | 14,5 | 32,9 | |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 13,1 | 11,3 | 22,6 | 14,6 | 33,0 | |
| Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 13,1 | 11,2 | 22,6 | 14,5 | 32,9 | |
| Periodens resultat per aktie, före utspädning, kr | not 1 | 0,25 | 0,21 | 0,43 | 0,28 | 0,63 |
| Periodens resultat per aktie, efter utspädning, kr | not 1 | 0,25 | 0,21 | 0,43 | 0,28 | 0,63 |
| BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||||
| Mkr | 2017-06-30 | 2016-06-30 | 2016-12-31 | |||
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Goodwill | not 4 | 109,3 | 109,3 | 109,3 | ||
| Övr. immateriella anl.tillgångar Materiella anl.tillgångar |
not 4 | 7,5 11,5 |
13,4 3,8 |
10,5 10,8 |
||
| Summa anläggningstillgångar | 128,3 | 126,5 | 130,6 | |||
| Fordringar m.m. | 156,3 | 184,4 | 164,6 | |||
| 60,7 | 26,6 | 62,3 | ||||
| Likvida medel Summa omsättningstillgångar |
217,0 | 211,0 | 226,9 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omräkningsdifferenser | 0,0 | -0,1 | 0,0 | -0,1 | -0,1 | |
| BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||||
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Goodwill | not 4 | 109,3 | 109,3 | 109,3 | ||
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 4 | 7,5 | 13,4 | 10,5 | ||
| Materiella anl.tillgångar | 11,5 | 3,8 | 10,8 | |||
| Summa anläggningstillgångar | 128,3 | 126,5 | 130,6 | |||
| Fordringar m.m. | 156,3 | 184,4 | 164,6 | |||
| Likvida medel | 60,7 | 26,6 | 62,3 | |||
| Summa omsättningstillgångar | 217,0 | 211,0 | 226,9 | |||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 345,3 | 337,5 | 357,5 | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Eget kapital | 228,9 | 214,2 | 232,6 | |||
| Uppskjuten skatteskuld | 2,0 | 1,6 | 2,3 | |||
| 0,7 | 1,7 | 0,7 | ||||
| Övrig avsättning | 113,7 | 120,0 | 121,9 | |||
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | ||||||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 345,3 | 337,5 | 357,5 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN
| EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2017 jan-juni |
2016 jan-juni |
2016 helår |
||
| Totalt Eget kapital, Mkr | ||||
| Ingående balans | 232,6 | 226,0 | 226,0 | |
| Periodens totalresultat | 22,6 | 14,5 | 32,9 | |
| Utdelning | -26,3 | -26,3 | -26,3 | |
| Belopp vid periodens utgång | 228,9 | 214,2 | 232,6 |
| EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| jan-juni | jan-juni | helår | ||||
| Totalt Eget kapital, Mkr | ||||||
| Belopp vid periodens utgång Allt eget kapital är hänförligt till aktieägare i moderbolaget eftersom minoritetsintresse inte finns. |
228,9 | 214,2 | 232,6 | |||
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Sammandrag, Mkr | not 3 | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 10,3 | 11,0 | 27,2 | -1,9 | 42,6 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -0,3 | -0,4 | -2,5 | -2,8 | -11,6 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -26,3 | -26,3 | -26,3 | -26,3 | -26,3 | |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | -16,3 | -15,7 | -1,6 | -31,0 | 4,7 | |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 77,0 | 42,3 | 62,3 | 57,6 | 57,6 | |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 60,7 | 26,6 | 60,7 | 26,6 | 62,3 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före utspädning, kr. not 1 | 0,20 | 0,21 | 0,52 | -0,04 | 0,81 |
MODERBOLAGET I SAMMANDRAG 30 JUNI 2017
Verksamhet
Moderbolaget svarar för 99 % (99 %) av koncernens nettoomsättning.
Omsättning och resultat för perioden januari till juni
Moderbolagets omsättning uppgår till 324 Mkr (322 Mkr) varav 1 Mkr (5 Mkr) avser fakturering inom koncernen. Rörelseresultatet uppgår till 31 Mkr (19 Mkr) och resultat före skatt till 31 Mkr (19 Mkr).
Investeringar
Moderbolagets investeringar i inventarier uppgår till 2,5 Mkr (1 Mkr).
Likviditet
Likvida tillgångar i moderbolaget uppgår till 50,3 Mkr (21 Mkr).
NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5
| NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår | |
| Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr | not 1 | 0,25 | 0,21 | 0,43 | 0,28 | 0,63 |
| EBITDA, Mkr | 19,2 | 16,4 | 33,6 | 22,5 | 50,0 | |
| EBITDA marginal, % | 11,5 | 9,6 | 10,3 | 7,0 | 8,1 | |
| Rörelsemarginal, % | 10,1 | 8,4 | 8,8 | 5,6 | 6,8 | |
| Vinstmarginal, % | 10,1 | 8,4 | 8,8 | 5,7 | 6,9 | |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 18,1 | 13,1 | 18,1 | 13,1 | 14,7 | |
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | ||
| Omsättning | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår | |
| Nettoomsättning, Mkr | 167 | 171 | 328 | 323 | 615 | |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 134 | 139 | 261 | 259 | 486 | |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 33 | 32 | 67 | 64 | 129 | |
| Omsättning per anställd, Tkr | 374 | 361 | 745 | 678 | 1 342 | |
| Finansiell ställning | 2017-06-30 | 2016-06-30 | 2016-12-31 | |||
| Eget kapital, Mkr | 229 | 214 | 233 | |||
| Soliditet, % | 66 | 63 | 65 | |||
| Likvida medel, Mkr | 61 | 27 | 62 | |||
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | 23 |
| Finansiell ställning | 2017-06-30 | 2016-06-30 | 2016-12-31 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 229 | 214 | 233 | ||
| Soliditet, % | 66 | 63 | 65 | ||
| Likvida medel, Mkr | 61 | 27 | 62 | ||
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | 23 | ||
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Anställda | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår |
| Genomsnitt under perioden, antal | 446 | 473 | 440 | 476 | 458 |
| Antal vid periodens utgång, antal | 443 | 464 | 443 | 464 | 432 |
| Antal strukturavgångar perioden, antal | 1 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| Finansiell ställning | 2017-06-30 | 2016-06-30 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 229 | 214 | 233 |
| Soliditet, % | 66 | 63 | 65 |
| Likvida medel, Mkr | 61 | 27 | 62 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | 23 |
| Anställda Genomsnitt under perioden, antal Antal vid periodens utgång, antal Antal strukturavgångar perioden, antal |
april-juni 446 443 |
1 | april-juni | 473 464 1 |
jan-juni | 440 443 4 |
jan-juni 476 464 1 |
helår 458 432 4 |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utveckling per kvartal | Q2/15 | Q3/15 | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16 | Q3/16 | Q4/16 | Q1/17 | Q2/17 | ||
| Nettoomsättning, Mkr | 161,5 | 131,6 | 164,7 | 151,9 | 170,7 | 128,6 | 163,5 | 160,8 | 167,0 | ||
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 11,3 | 8,3 | 10,0 | 4,0 | 14,3 | 9,0 | 14,9 | 12,1 | 16,8 | ||
| 7,0 | 6,3 | 6,1 | 2,6 | 8,4 | 7,0 | 9,1 | 7,5 | 10,1 |
| Utveckling per kvartal | 02/15 | $Q3/15$ $Q4/15$ $Q1/16$ $Q2/16$ $Q3/16$ $Q4/16$ $Q1/17$ $Q2/17$ | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 161.5 | 131.6 164.7 151.9 170.7 128.6 163.5 | 160.8 | 167.0 | |||||
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 11.3 | 8.3 | 10.0 | 4.0 | 14.3 | 9.0 | 14.9 | 16.8 | |
| Vinstmarginal före skatt, % | 7.0 | 6.3 | 6.1 | 2.6 | 8.4 | 7.0 | 9.1 | 10.1 |
NOTER Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2016.
Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Koncernens finansiella tillgångar och skulder består av kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, förutbetalda kostnader, upplupna intäkter, likvida medel, leverantörsskulder, övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader och förutbetalda intäkter och där redovisade värden är lika med verkliga värden.
Inga transaktioner med närstående har ägt rum under året som väsentligt påverkat företagets resultat och ställning.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultat- och balansräkning annat än översiktligt eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgick till 52 632 803 stycken aktier.
not 2 Finansnetto
Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader.
not 3
Kassaflödesanalyser
| 2017 | 2016 | 2016 | ||
|---|---|---|---|---|
| jan-juni | jan-juni | helår | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier | -2,5 | -0,7 | -8,9 | |
| Förvärv av rörelse | - | -2,1 | -2,7 | |
| Totalt: | -2,5 | -2,8 | -11,6 |
not 4
Förvärv av rörelse
| not 3 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kassaflödesanalyser | ||||
| Fördelning av investeringar (Mkr) | ||||
| 2017 | 2016 | 2016 | ||
| jan-juni | jan-juni | helår | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier Förvärv av rörelse |
-2,5 - |
-0,7 -2,1 |
-8,9 -2,7 |
|
| Totalt: | -2,5 | -2,8 | -11,6 | |
| not 4 | ||||
| Förvärv av rörelse | ||||
| Inga förvärv har skett under 2017. | ||||
| Specifikation förvärv av rörelse (Mkr) | ||||
| 2017 | 2016 | 2016 | ||
| jan-juni | jan-juni | helår | ||
| Totalt anskaffningsvärde | - | 3,0 | 3,0 | |
| Betalt tidigare förvärv | - | - | 0,6 | |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | - | 3,0 | 3,6 | |
| Förvärvade tillgångar och skulder | ||||
| Övriga immateriella anl. tillg.1 | - | 2,3 | 2,3 | |
| Omsättningstillgångar | - | 1,6 | 1,6 | |
| Likvida medel | - | 0,9 | 0,9 | |
| Övrig kortfristig skuld | - | -1,8 | -1,8 | |
| Betalt tidigare förvärv | - | - | 0,6 | |
| - | 3,0 | 3,6 | ||
| - | -2,1 | -2,7 | ||
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv 2 | ||||
| 1 Avser kundstock 2 Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida |
not 5 Nyckeltal
| not 5 Nyckeltal | I Softronics finansiella rapporter finns alternativa nyckeltal angivna som kompletterar de mått som definieras i tillämpliga regler för finansiell |
|---|---|
| ett alternativ till kassaflöde som ett mått på vår likviditet. | rapportering såsom intäkter, vinst eller förlust eller vinst per aktie. Alternativa nyckeltal anges då de ger mer fördjupad information än de mått som definieras i regelverket. De alternativa nyckeltalen redovisas för att de används av företagsledningen i bedömning av den finansiella utveck lingen och därmed anses ge analytiker och andra intressenter värdefull information för att utvärdera vår finansiella ställning och resultat. Nedan har vi definierat hur de alternativa nyckeltalen beräknas av Softronic. Definitioner av nyckeltalen kan avvika mot andra företags definitioner, trots att nyckeltalen har likartade namn. De alternativa nyckeltalen härleds från koncernredovisningen och är inte mått på vårt finansiella resultat eller likviditet i enlighet med IFRS varför de inte bör betraktas som alternativ till nettoresultat, rörelseresultatet eller andra nyckeltal enligt IFRS eller som |
| Resultat | Definition |
| Rörelsemarginal, % | Rörelseresultat/intäkter |
| Vinstmarginal, % | Resultat före skatt/intäkter |
| Rörelseresultat före avskrivningar/omsättning | |
| EBITDA marginal, % | |
| Räntabilitet, eget kapital, % | Periodens resultat senaste 12 månader/genomsnittligt eget kapital senaste 5 kvartalen |
| EBITDA, Mkr | Rörelseresultat före avskrivningar |
| Omsättning | |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | Intäkter avseende konsulter inkl. avtalsintäkter |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | Intäkter avseende hårdvara, licenser och vidarefakturering |
| Omsättning per anställd, Tkr | Intäkter/antal anställda i genomsnitt |
| Finansiell ställning | |
| Soliditet, % | Totalt eget kapital/summa eget kapital och skulder |
| Outnyttjade krediter, Mkr | Tillgänglig men ej utnyttjad checkräkningskredit |
| Totalt likviditetsutrymme, Mkr | Likvida medel plus outnyttjade krediter |
| Anställda | |
| Genomsnitt under perioden, antal | Antalet anställda i genomsnitt |
| Antal vid periodens utgång, antal | Antalet anställda |
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt Europaparlamentets och rådets förordning (596/2014/EU) om marknadsmissbruk (MAR). Informationen lämnades genom Softronic ABs försorg för offentliggörande den 9 augusti 2017 kl. 08.00 (CET). Denna rapport liksom ytterligare information om Softronic AB finns tillgänglig på www.softronic.se.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Hammarby Kaj 10A | 120 32 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | ARJEPLOG | SUNDSVALL| ÖSTERSUND WWW.SOFTRONIC.SE